VLC - Trans - en to szl translation catalogue (47 entries)

en: VLC preferences
szl: Preferyncyje VLC

en: Interface
szl: Interfejs

en: Settings for VLC's interfaces
szl: Sztalōngi interfejsu VLC

en: Filters
szl: Filtry

en: Miscellaneous
szl: Roztōmajte

en: Video
szl: Widyjo

en: Video settings
szl: Sztalōngi Widyjo

en: Video codecs
szl: Kodeki Widyjo

en: Muxers
szl: Multipleksery

en: Network
szl: Nec

en: Open D&irectory...
szl: Ôdewrz&i Katalog

en: Open &Folder...
szl: Ôdewrzi &Folder

en: Select Directory
szl: Ôbier Katalog

en: Select Folder
szl: Ôbier Folder

en: Media &Information
szl: &Informacyjŏ ô medium

en: &Codec Information
szl: Informa&cyjŏ ô kodeku

en: &About
szl: Ô

en: Remove Selected
szl: Wyrajmuj ôbrane

en: Information...
szl: Informacyjŏ...

en: Create Directory...
szl: Wytwōrz katalog

en: Create Folder...
szl: Wytwōrz folder

en: Spectrometer
szl: Spektrōmeter

en: Stereo
szl: Styryjo

en: Left
szl: Lewy

en: Right
szl: Prawy

en: Down
szl: W dōł

en: Genre
szl: Zorta

en: Setting
szl: Sztalōng

en: Now Playing
szl: Terōzki je grōne

en: Bookmark
szl: Zōgibka

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
szl: szl

en: 1:4 Quarter
szl: 1:4 Szwiertnia

en: 1:2 Half
szl: 1:2 Halba

en: 1:1 Original
szl: 1:1 Ôriginalny

en: 2:1 Double
szl: 2:1 Tuplowany

en: None
szl: Niy ma

en: Video width
szl: Szyrzka ōbrazu

en: Video height
szl: Wysokoś ōbrazu

en: Center
szl: Pojstrzodku

en: Top
szl: Wiyrch

en: Bottom
szl: Dōł

en: Always on top
szl: Zawdy na wiyrchu

en: Discard
szl: Ôstŏw

en: Linear
szl: Linijowy

en: Phosphor
szl: Fosfor

[ctx: GetACP]
note: xgettext: The Windows ANSI code page most commonly used for this language. VLC uses this as a guess of the subtitle files character set (if UTF-8 and UTF-16 autodetection fails). Western European languages normally use "CP1252", which is a Microsoft-variant of ISO 8859-1. That suits the Latin alphab
en: CP1252
szl: CP1257

en: Colors
szl: Farby
