VLC - Trans - en to it translation catalogue (5227 entries)

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
it: Questo programma viene fornito SENZA GARANZIA, per quanto permesso dalla legge.
    Può essere ridistribuito secondo i termini della licenza GNU GPL;
    per ulteriori informazioni, leggere il file COPYING.
    Scritto dalla squadra di VideoLAN; vedere il file AUTHORS.

en: VLC preferences
it: Preferenze di VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
it: Seleziona "Opzioni avanzate" per vedere tutte le opzioni.

en: Interface
it: Interfaccia

en: Settings for VLC's interfaces
it: Impostazioni per le interfacce di VLC

en: Main interfaces settings
it: Impostazioni delle interfacce principali

en: Main interfaces
it: Interfacce principali

en: Settings for the main interface
it: Impostazioni per l'interfaccia principale

en: Control interfaces
it: Interfacce di controllo

en: Settings for VLC's control interfaces
it: Impostazioni delle interfacce di controllo di VLC

en: Hotkeys settings
it: Impostazioni delle scorciatoie

en: Audio settings
it: Impostazioni audio

en: General audio settings
it: Impostazioni audio generali

en: Filters
it: Filtri

en: Audio filters are used to process the audio stream.
it: I filtri audio sono utilizzati per elaborare il flusso audio.

en: Visualizations
it: Visualizzazioni

en: Audio visualizations
it: Visualizzazioni audio

en: Output modules
it: Moduli d'uscita

en: General settings for audio output modules.
it: Impostazioni generali per i moduli d'uscita audio.

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Miscellaneous audio settings and modules.
it: Impostazioni audio e moduli vari.

en: Video settings
it: Impostazioni video

en: General video settings
it: Impostazioni video generali

en: Video filters are used to process the video stream.
it: I filtri video sono utilizzati per elaborare il flusso video.

en: Subtitles / OSD
it: Sottotitoli / OSD

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
it: Impostazioni relative ad On-Screen-Display, sottotitoli e "immagini sovrapposte".

en: Input / Codecs
it: Ingresso / Codificatori

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
it: Impostazioni per ingressi, demultiplazione, decodifica e codifica

en: Access modules
it: Moduli di accesso

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
it: Impostazioni relative ai diversi metodi di accesso. Le impostazioni più comuni che potresti voler modificare sono il proxy HTTP e le impostazioni di cache.

en: Stream filters
it: Filtri di flusso

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
it: I filtri di flusso sono moduli speciali che permettono operazioni avanzate dal lato degli ingressi di VLC. Usare con cautela...

en: Demuxers
it: Demuxer

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
it: I demuxer vengono usati per separare i flussi audio e video.

en: Video codecs
it: Codificatore video

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
it: Impostazioni per decodificatori e codificatori di video, immagini o video+audio.

en: Audio codecs
it: Codificatore audio

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
it: Impostazioni per i decodificatori e codificatori dedicati all'audio.

en: Subtitle codecs
it: Codificatori dei sottotitoli

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
it: Impostazioni per sottotitoli, televideo, decodificatori e codificatori CC.

en: General input settings. Use with care...
it: Impostazioni generali di ingresso. Usare con cautela...

en: Stream output
it: Uscita del flusso

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
it: Le impostazioni di uscita come flusso (stream) sono utilizzate quando VLC agisce come server di trasmissione (streaming) o salva i flussi in entrata.
    I flussi devono prima passare da un muxer e poi vengono inviati a un modulo di uscita che può salvare il flusso in un file, o trasmetterlo (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    I moduli dei flussi Sout permettono di eseguire operazioni avanzate sui flussi (transcodifica, duplicazione, ...).

en: General stream output settings
it: Impostazioni generali del flusso in uscita

en: Muxers
it: Muxer

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
it: I muxer creano dei formati di incapsulamento che vengono usati per unire i flussi elementari (video, audio, ...). Queste impostazioni permettono di forzare l'uso di un muxer specifico. Questo probabilmente non dovrebbe essere fatto.
    Possono anche essere impostati i parametri predefiniti per ogni muxer.

en: Access output
it: Moduli di accesso

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
it: I moduli di uscita controllano i modi nei quali i flussi miscelati sono inviati. Questa impostazione ti permette di forzare uno specifico metodo di accesso in uscita. Probabilmente non dovresti farlo.
    Puoi anche impostare i parametri predefiniti per ogni modulo di uscita.

en: Packetizers
it: Generatori di pacchetti

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
it: I pacchettizzatori sono usati per preprocessare i flussi elementari prima di miscelarli. Questa impostazione ti permette di forzare un pacchettizzatore. Probabilmente non dovresti farlo.
    Puoi anche impostare i parametri predefiniti per ogni pacchettizzatore.

en: Sout stream
it: Flusso sout

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
it: I moduli di flusso sout permettono di creare una sequenza di elaborazione sout. Fai riferimento allo Streaming Howto per ulteriori informazioni. Puoi configurare qui le opzioni predefinite per ogni modulo di flusso sout.

en: VOD
it: VOD (video su richiesta)

en: VLC's implementation of Video On Demand
it: Implementazione VLC di Video On Demand

en: Playlist
it: Scaletta

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
it: Impostazioni relative al comportamento della scaletta (ad es. modalità di riproduzione) e ai moduli che automaticamente aggiungono elemento alla scaletta (moduli di "rilevamento servizi")

en: General playlist behaviour
it: Comportamento generale della scaletta

en: Services discovery
it: Rilevamento servizi

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
it: I moduli di rilevamento sono funzioni che aggiungono automaticamente elementi alla scaletta.

en: Advanced
it: Avanzate

en: Advanced settings. Use with care...
it: Opzioni avanzate. Usare con cautela...

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
it: 
    Attenzione: se l'interfaccia grafica non è più accessibile, apri una finestra a riga di comando, vai nella cartella in cui hai installato VLC ed esegui "vlc -I qt"

en: &Open File...
it: &Apri file...

en: &Advanced Open...
it: Opzioni d'&apertura avanzate...

en: Open D&irectory...
it: Apr&i cartella...

en: Open &Folder...
it: Apri ca&rtella...

en: Select one or more files to open
it: Seleziona uno o più file da aprire

en: Select Directory
it: Seleziona cartella

en: Select Folder
it: Seleziona cartella

en: Media &Information
it: &Informazioni media

en: &Codec Information
it: Informazioni &codificatore

en: &Messages
it: &Messaggi

en: Jump to Specific &Time
it: Salta al pun&to specificato

en: Custom &Bookmarks
it: Segnali&bri personalizzati

en: &VLM Configuration
it: Configurazione &VLM

en: &About
it: Inform&azioni

en: Play
it: Riproduci

en: Remove Selected
it: Rimuovi selezionati

en: Information...
it: Informazioni...

en: Create Directory...
it: Crea cartella...

en: Create Folder...
it: Crea cartella...

en: Show Containing Directory...
it: Mostra cartella di destinazione...

en: Show Containing Folder...
it: Mostra cartella di destinazione...

en: Stream...
it: Trasmissione...

en: Save...
it: Salva...

en: Repeat All
it: Ripeti tutto

en: Repeat One
it: Ripeti un elemento

en: Random
it: Casuale

en: Random Off
it: Casuale disattivato

en: Add to Playlist
it: Aggiungi alla scaletta

en: Add File...
it: Aggiungi file...

en: Add Directory...
it: Aggiungi cartella...

en: Add Folder...
it: Aggiungi cartella...

en: Save Playlist to &File...
it: Salva scaletta su &file...

en: Search
it: Cerca

en: Waves
it: Onde

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
it: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Benvenuti nella guida del lettore multimediale VLC</h2><h3>Documentazione</h3><p>Potete trovare documentazione su VLC nel <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> del sito web di VideoLAN.</p><p>Se siete nuovi del lettore multimediale VLC, leggete la <br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduzione al lettore multimediale VLC</em> </a>.</p><p>Troverete alcune informazioni su come utilizzare il lettore nel documento <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Come riprodurre file con il lettore multimediale VLC</em></a>".</p><p>Per tutte le operazioni di salvataggio, conversione, transcodifica, codifica, multiplazione e trasmissione, dovreste trovare informazioni utili nella <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Documentazione di trasmissione</a>.</p><p>Se non siete sicuri della terminologia, potete consultare la <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>Per conoscere le principali scorciatoie da tastiera, leggete la pagina <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">scorciatoie</a>.</p><h3>Guida</h3><p>Prima di porre qualunque domanda, vi preghiamo di fare riferimento alle <a href="http://wiki.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>Potreste inoltre ottenere (e dare) aiuto nei <a href="http://forum.videolan.org">Forum</a>, nelle <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">liste di distribuzione</a> o nel nostro canale IRC ( <a href="http://www.videolan.org/webirc/"><em>#videolan</em></a> su irc.freenode.net ).</p><h3>Contribuire al progetto</h3><p>Potete supportare  il progetto VideoLAN fornendo parte del vostro tempo per aiutare la comunità, per creare temi, tradurre la documentazione, effettuare test e scrivere codice. Potete anche donare fondi e materiale per aiutarci. E ovviamente, potete <b>pubblicizzare</b> il lettore multimediale VLC.</p></body></html>

en: Audio filtering failed
it: Filtraggio audio non riuscito

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
it: Il numero massimo di filtri (%u) è stato raggiunto.

en: Disable
it: Disabilita

en: Spectrometer
it: Spettrometro

en: Scope
it: Oscilloscopio

en: Spectrum
it: Spettro

en: Audio filters
it: Filtri audio

en: Replay gain
it: Guadagno di riproduzione

en: Stereo audio mode
it: Modalità audio stereo

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Reverse stereo
it: Stereo inverso

en: Automatic
it: Automatico

en: boolean
it: booleana

en: integer
it: intero

en: float
it: virgola mobile

en: string
it: stringa

en: To get exhaustive help, use '-H'.
it: Per ottenere un aiuto dettagliato, utilizza '-H'.

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
it: Uso: %s [opzioni] [flusso] ...
    Puoi specificare flussi multipli nella riga di comando. Saranno accodati nella scaletta.
    Il primo elemento specificato sarà riprodotto per primo.
    
    Stili delle opzioni:
      --opzione  Un'opzione globale impostata per la durata del programma.
       -opzione  Una versione a singola lettera di una --opzione globale.
       :opzione  Un'opzione che si applica direttamente al flusso
                e che scavalca le precedenti impostazioni.
    
    Sintassi MRL dei flussi:
      [[accesso][/demultiplatore]://]URL[#[titolo][:capitolo][-[titolo][:capitolo]]]
      [:opzione=valore ...]
    
      Molte delle --opzioni globali possono essere usate anche come :opzioni   specifiche MRL.
      Possono essere specificate coppie multiple di :opzione=valore.
    
    Sintassi URL:
      file:///percorso/file              File multimediale
      http://host[:porta]/file            URL HTTP
      ftp://host[:porta]/file             URL FTP
      mms://host[:porta]/file             URL MMS
      screen://                           Cattura schermata
      dvd://[dispositivo]                 Dispositivo DVD
      vcd://[dispositivo]               Dispositivo VCD
      cdda://[dispositivo]              Dispositivo CD audio
      udp://[[<indirizzo sorgente>]@[<indirizzo associato>][:<porta associata>]]
                                     flusso UDP inviato da un server di trasmissione
      vlc://pause:<secondi>            Elemento speciale per mettere in pausa la scaletta per un tempo determinato
      vlc://quit                       Elemento speciale per uscire da VLC

en:  (default enabled)
it:  (predefinito abilitato)

en:  (default disabled)
it:  (predefinito disabilitato)

en: Note:
it: Nota:

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
it: aggiungi --advanced alla riga di comando per vedere le opzioni avanzate.

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
it[0]: %u modulo non è stato visualizzato poiché ha solo opzioni avanzate.
it[1]: %u moduli non sono stati visualizzati poiché hanno solo opzioni avanzate.

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
it: Nessun modulo corrispondente trovato. Usa --list o--list-verbose per elencare i moduli disponibili.

en: VLC version %s (%s)
it: VLC versione %s (%s)

en: Compiled by %s on %s (%s)
it: Compilato da %s su %s (%s)

en: Compiler: %s
it: Compilatore: %s

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
it: 
    contenuto copiato nel file vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
it: 
    Premere il tasto INVIO per continuare...

en: Brightness Down
it: Riduci luminosità

en: Brightness Up
it: Aumenta luminosità

en: Browser Back
it: Browser Indietro

en: Browser Favorites
it: Browser Preferiti

en: Browser Forward
it: Browser Avanti

en: Browser Refresh
it: Browser Aggiorna

en: Browser Search
it: Browser Cerca

en: Browser Stop
it: Browser Ferma

en: Delete
it: Elimina

en: Down
it: Giù

en: End
it: Fine

en: Enter
it: Invio

en: Media Angle
it: Media Angolo

en: Media Audio Track
it: Media Traccia audio

en: Media Forward
it: Media Avanti

en: Media Next Frame
it: Media Fotogramma successivo

en: Media Next Track
it: Media Traccia successiva

en: Media Play Pause
it: Media Riproduci Pausa

en: Media Prev Frame
it: Media Fotogramma precedente

en: Media Prev Track
it: Media Traccia precedente

en: Media Record
it: Media Registra

en: Media Repeat
it: Media Ripeti

en: Media Rewind
it: Media Riavvolgi

en: Media Select
it: Media Seleziona

en: Media Shuffle
it: Media Mescola

en: Media Stop
it: Media Ferma

en: Media Subtitle
it: Media Sottotitoli

en: Media Time
it: Media Tempo

en: Media View
it: Media Visualizza

en: Mouse Wheel Down
it: Rotella del mouse Giù

en: Mouse Wheel Left
it: Rotella del mouse Sinistra

en: Mouse Wheel Right
it: Rotella del mouse Destra

en: Mouse Wheel Up
it: Rotella del mouse Su

en: Page Down
it: Pag Giù

en: Page Up
it: Pag Su

en: Pause
it: Pausa

en: Space
it: Spazio

en: Unset
it: Rimuovi

en: Up
it: Su

en: Volume Down
it: Abbassa volume

en: Volume Mute
it:  Volume Silenzio

en: Volume Up
it: Alza volume

en: Zoom In
it: Ingrandisci

en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

en: Shift+
it: Maiusc+

en: Bookmark %i
it: Segnalibro %i

en: packetizer
it: Generatore di pacchetti

en: decoder
it: decodificatore

en: Streaming / Transcoding failed
it: Trasmissione / Transcodifica non riuscita

en: VLC could not open the %s module.
it: VLC non è in grado di aprire il modulo %s.

en: VLC could not open the decoder module.
it: VLC non è in grado di aprire il modulo di decodifica.

en: Track
it: Traccia

en: Program
it: Programma

en: Scrambled
it: Disturbato

en: Yes
it: Sì

en: Closed captions %u
it: Sottotitoli chiusi %u

en: Stream %d
it: Diffusione %d

en: Subtitle
it: Sottotitoli

en: Type
it: Tipo

en: Original ID
it: ID originale

en: Codec
it: Codifica

en: Language
it: Lingua

en: Description
it: Descrizione

en: Channels
it: Canali

en: Sample rate
it: Campionamento

en: Bits per sample
it: Bit per campione

en: Track replay gain
it: Guadagno di riproduzione traccia

en: Album replay gain
it: Guadagno di riproduzione album

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Display resolution
it: Risoluzione video

en: Frame rate
it: Immagini al secondo

en: Decoded format
it: Formato decodificato

en: Your input can't be opened
it: L'ingresso non può essere aperto

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
it: VLC non è in grado di aprire il MRL '%s'. Controlla il registro per i dettagli.

en: VLC can't recognize the input's format
it: VLC non può riconoscere il formato d'ingresso

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
it: Il formato di '%s' non può essere rilevato. Dai un'occhiata al registro per i dettagli.

en: Title
it: Titolo

en: Artist
it: Artista

en: Genre
it: Genere

en: Track number
it: Numero traccia

en: Rating
it: Valutazione

en: Date
it: Data

en: Setting
it: Impostazione

en: Now Playing
it: In riproduzione

en: Publisher
it: Editore

en: Encoded by
it: Codificato da

en: Artwork URL
it: URL copertine

en: Track ID
it: ID Traccia

en: Director
it: Direttore

en: Bookmark
it: Segnalibro

en: Programs
it: Programmi

en: Chapter
it: Capitolo

en: Navigation
it: Navigazione

en: Video Track
it: Traccia video

en: Audio Track
it: Traccia audio

en: Subtitle Track
it: Traccia dei sottotitoli

en: Next title
it: Titolo successivo

en: Previous title
it: Titolo precedente

en: Title %i%s
it: Titolo %i%s

en: Chapter %i
it: Capitolo %i

en: Next chapter
it: Capitolo Successivo

en: Previous chapter
it: Capitolo precedente

en: Add Interface
it: Aggiungi interfaccia

en: Console
it: Controllo

en: Debug logging
it: Registrazione log di debug

en: Mouse Gestures
it: Movimenti del mouse

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
it: Esecuzione di vlc con l'interfaccia predefinita. Usa 'cvlc' per utilizzare vlc senza interfaccia.

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
it: it

en: 1:4 Quarter
it: 1:4 Quarto

en: 1:2 Half
it: 1:2 Metà

en: 1:1 Original
it: 1:1 Originale

en: 2:1 Double
it: 2:1 Doppio

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
it: Queste opzioni permettono di selezionare l'interfaccia usata da VLC. È possibile selezionare l'interfaccia principale, dei moduli di interfaccia supplementari e definire diverse opzioni.

en: Interface module
it: Modulo di interfaccia

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
it: Questa è l'interfaccia principale usata da VLC. Il comportamento predefinito è di selezionare automaticamente il miglior modulo disponibile.

en: Extra interface modules
it: Moduli d'interfaccia supplementari

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
it: Puoi selezionare "interfacce aggiuntive" per VLC. Saranno avviate sullo sfondo, in aggiunta a quella predefinita. Utilizza un elenco separato da virgole dei moduli di interfaccia. (i valori tipici sono "rc" (telecomando), "http", "gestures" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
it: Puoi selezionare le interfacce di controllo per VLC.

en: Verbosity (0,1,2)
it: Dettaglio messaggi (0,1,2)

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
it: Questo è livello di dettaglio dei messaggi (0=solo errori e messaggi standard, 1=avvisi, 2=debug).

en: Be quiet
it: Silenzioso

en: Turn off all warning and information messages.
it: Disattiva tutti gli avvisi e i messaggi informativi.

en: Default stream
it: Flusso predefinito

en: This stream will always be opened at VLC startup.
it: Questo flusso sarà aperto sempre all'avvio di VLC.

en: Color messages
it: Messaggi colorati

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
it: Abilita la colorazione dei messaggi inviati alla console. Per funzionare, necessita di un terminale con il supporto colori di Linux.

en: Show advanced options
it: Mostra opzioni avanzate

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
it: Quando questa opzione è abilitata, le preferenze e/o le interfacce mostreranno tutte le opzioni disponibili, incluse quelle che la maggior parte degli utenti non dovrebbe mai modificare.

en: Interface interaction
it: Interazione con l'interfaccia

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
it: Se questa opzione è abilitata, l'interfaccia mostrerà un finestra di dialogo ogni volta che è richiesto un comando dell'utente.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
it: Queste opzioni permettono di configurare il sottosistema audio di VLC, e di aggiungere filtri audio che possono essere utilizzati per per ulteriori trattamenti o effetti di visualizzazione (analizzatore di spettro, ecc.). Abilita questi filtri qui, e configurali nella sezione dei moduli "Filtri audio".

en: Audio output module
it: Modulo uscita audio

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
it: È il metodo di uscita audio utilizzato da VLC. Il comportamento predefinito è di selezionare automaticamente il miglior metodo disponibile.

en: Enable audio
it: Abilita audio

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
it: È possibile disabilitare completamente l'uscita audio. In questo caso la parte di decodifica audio non verrà effettuata, il che fa risparmiare potenza di calcolo.

en: Audio gain
it: Guadagno audio

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
it: Questo guadagno lineare sarà applicato all'audio prodotto.

en: Audio output volume step
it: Passo del volume dell'uscita audio

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
it: La dimensione del passo del volume è regolabile utilizzando questa opzione.

en: Remember the audio volume
it: Ricorda il volume dell'audio

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
it: Il volume possono essere registrate e ripristinate automaticamente la prossima volta che VLC viene utilizzato.

en: Audio desynchronization compensation
it: Compensazione desincronizzazione audio

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
it: Ritarda l'uscita audio. Il ritardo deve essere espresso in millisecondi. Può essere comodo se tra video e audio non c'è sincronia.

en: Audio resampler
it: Ricampionatore audio

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
it: Seleziona quale plugin utilizzare per il ricampionamento audio.

en: This sets the audio output channels mode that will be used by default when possible (ie. if your hardware supports it as well as the audio stream being played).
it: Imposta la modalità d'uscita dei canali audio che sarà utilizzata come predefinita quando possibile (ad es. se è supportata dall'hardware e dal flusso audio).

en: Use S/PDIF when available
it: Utilizza S/PDIF quando possibile

en: S/PDIF can be used by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
it: S/PDIF può essere utilizzato come predefinito se è supportato dall'hardware e dal flusso audio.

en: Force detection of Dolby Surround
it: Forza il rilevamento del Dolby Surround

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
it: Usa questa opzione quando sai che la tua trasmissione è (o non è) codificata con Dolby Surround ma non riesce a essere rilevata come tale. Anche se la trasmissione non non è momentaneamente codificata con Dolby Surround, attivare questa opzione potrebbe migliorare la tua esperienza, specialmente quando è combinata con il canale mixer delle cuffie.

en: On
it: Attivo

en: Off
it: Inattivo

en: Stereo audio output mode
it: Modalità di uscita audio stereo

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
it: Aggiunge filtri audio di post-elaborazione, per modificare la resa del suono.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
it: Aggiunge i moduli di visualizzazione (analizzatore di spettro, ecc.).

en: Replay gain mode
it: Modalità guadagno di riproduzione

en: Select the replay gain mode
it: Seleziona la modalità del guadagno di riproduzione

en: Replay preamp
it: Preamplificazione di riproduzione

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
it: Consente di cambiare il livello di destinazione predefinito (89 dB) per i flussi con informazioni sul guadagno di riproduzione

en: Default replay gain
it: Guadagno di riproduzione predefinito

en: This is the gain used for stream without replay gain information
it: Questo è il guadagno utilizzato per i flussi senza informazioni sul guadagno di riproduzione

en: Peak protection
it: Protezione di picco

en: Protect against sound clipping
it: Protezione contro il clipping audio

en: Enable time stretching audio
it: Abilita allungamento temporale dell'audio

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
it: Consente di riprodurre audio a velocità più bassa o più alta preservando la tonalità

en: None
it: Nessuno

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
it: Queste opzioni permettono di modificare il comportamento del sottosistema di uscita video. Per esempio, è possibile attivare dei filtri video (deinterlacciamento, regolazione dell'immagine, ecc.). Questi filtri vanno attivati qui e configurati nella sezione dei moduli Filtri video. È possibile inoltre configurare svariate opzioni video.

en: Video output module
it: Modulo uscita video

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
it: È il metodo di uscita video utilizzato da VLC. Il comportamento predefinito è di selezionare automaticamente il miglior metodo disponibile.

en: Enable video
it: Abilita video

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
it: È possibile disabilitare completamente l'uscita video. In questo caso, la parte di decodifica video non verrà effettuata, il che fa risparmiare di potenza di calcolo.

en: Video width
it: Ampiezza video

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
it: È possibile forzare qui la larghezza del video. Per impostazione predefinita (-1) VLC si adatterà alle caratteristiche del video.

en: Video height
it: Altezza video

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
it: È possibile forzare qui l'altezza video. Per impostazione predefinita (-1) VLC si adatterà alle caratteristiche del video.

en: Video X coordinate
it: Coordinata X del video

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
it: È possibile forzare la posizione dell'angolo in alto a sinistra della finestra video (coordinata X).

en: Video Y coordinate
it: Coordinata Y del video

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
it: È possibile forzare la posizione dell'angolo in alto a sinistra della finestra video (coordinata Y).

en: Video title
it: Titolo video

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
it: Titolo personalizzato per la finestra del video (nel caso in cui il video non sia integrato nell'interfaccia).

en: Video alignment
it: Allineamento video

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
it: È possibile forzare l'allineamento del video nella sua finestra. Per impostazione predefinita (0) sarà centrato (0=centrato, 1=sinistra, 2=destra, 4=alto, 8=basso; è possibile usare combinare questi valore, ad es. 6=4+2 significa alto-destra).

en: Center
it: Centro

en: Top
it: Alto

en: Bottom
it: Basso

en: Top-Left
it: In alto a sinistra

en: Top-Right
it: In alto a destra

en: Bottom-Left
it: In basso a sinistra

en: Bottom-Right
it: In basso a destra

en: Zoom video
it: Ingrandimento video

en: You can zoom the video by the specified factor.
it: È possibile ingrandire il video di un fattore specificato.

en: Grayscale video output
it: Uscita video in scala di grigi

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
it: Uscita video in scala di grigio. Poiché le informazioni sul colore non vengono decodificate, permette di risparmiare potenza di calcolo.

en: Embedded video
it: Video integrato

en: Embed the video output in the main interface.
it: Include l'uscita video nell'interfaccia principale.

en: Fullscreen video output
it: Uscita video a schermo intero

en: Start video in fullscreen mode
it: Avvia il video a schermo intero

en: Overlay video output
it: Uscita video sovrapposta

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
it: L'overlay è la capacità dell'accelerazione hardware della tua scheda video (la capacità di interpretare un video direttamente). VLC proverà a usarlo in modo predefinito.

en: Always on top
it: Sempre in primo piano

en: Always place the video window on top of other windows.
it: Mettere la finestra video sempre in primo piano rispetto alle altre.

en: Enable wallpaper mode
it: Attiva modalità wallpaper

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
it: La modalità wallpaper permette di visualizzare il video come sfondo dello schermo.

en: Show media title on video
it: Mostra titolo del media nel video

en: Display the title of the video on top of the movie.
it: Visualizza il titolo del video in cima al film.

en: Show video title for x milliseconds
it: Mostra il titolo del video per n millisecondi

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
it: Mostra titolo del video per n millisecondi, il valore predefinito è 5000 ms (5 sec.)

en: Position of video title
it: Posizione del titolo del video

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
it: Posizione del video in cui visualizzare il titolo (predefinito in basso al centro).

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
it: Nascondi puntatore e controllo a schermo intero dopo x millisecondi

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
it: Nascondi puntatore e controllo a schermo intero dopo n millisecondi.

en: Deinterlace
it: Deinterlacciamento

en: Deinterlace mode
it: Modalità deinterlacciata

en: Deinterlace method to use for video processing.
it: Metodo di deinterlacciamento da utilizzare per l'elaborazione video.

en: Discard
it: Annulla

en: Mean
it: Media

en: Linear
it: Lineare

en: Phosphor
it: Fosforo

en: Disable screensaver
it: Disabilita salvaschermo

en: Disable the screensaver during video playback.
it: Disabilita il salvaschermo durante la riproduzione video.

en: Inhibit the power management daemon during playback
it: Inibisce il demone di gestione dell'alimentazione durante la riproduzione

en: Inhibits the power management daemon during any playback, to avoid the computer being suspended because of inactivity.
it: Disabilita il servizio di gestione del risparmio energetico durante qualsiasi riproduzione, per evitare che il computer vada in sospensione per inattività.

en: Window decorations
it: Decorazioni della finestra

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
it: VLC può impedire la creazione di bordi e cornici della finestra intorno al video, fornendo una finestra "minimale".

en: Video splitter module
it: Modulo splitter video

en: This adds video splitters like clone or wall
it: Aggiunge separatori video come clona o muro

en: Video filter module
it: Modulo filtro video

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
it: Aggiunge filtri di post-elaborazione per migliorare la qualità dell'immagine, per esempio deinterlacciando o distorcendo il video.

en: Video snapshot directory (or filename)
it: Cartella delle schermate video (o nome file)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
it: Cartella dove saranno archiviate le schermate video.

en: Video snapshot file prefix
it: Prefisso file delle schermate video

en: Video snapshot format
it: Formato delle schermate video

en: Image format which will be used to store the video snapshots
it: Il formato immagine che sarà utilizzato per memorizzare la schermata del video

en: Display video snapshot preview
it: Visualizza l'anteprima della schermata video

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
it: Visualizza l'anteprima della schermata nell'angolo in alto a sinistra dello schermo.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
it: Usa numeri sequenziali al posto del formato orario

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
it: Usa numeri sequenziali al posto del formato orario per la numerazione delle schermate

en: Video snapshot width
it: Larghezza della schermata video

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
it: È possibile forzare qui la larghezza della schermata video. Per impostazione predefinita, manterrà la larghezza originale (-1). L'utilizzo di 0 riscalerà la larghezza per mantenere le proporzioni.

en: Video snapshot height
it: Altezza della schermata video

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
it: È possibile forzare l'altezza della schermata video. Per impostazione predefinita, manterrà l'altezza originale (-1). L'utilizzo di 0 riscalerà l'altezza per mantenere le proporzioni.

en: Video cropping
it: Ritaglio video

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
it: Questa opzione forza il "ritaglio" della sorgente video. I formati accettati sono x:y (4:3, 16:9, ecc.) che rappresentano l'aspetto dell'immagine globale.

en: Source aspect ratio
it: Formato immagine sorgente

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
it: Forza il formato fisico del video. Per esempio, alcuni DVD dichiarano di essere in 16:9 mentre in realtà sono in formato 4:3. Può essere anche utilizzata come "suggerimento" per VLC quando un filmato non contiene le informazioni necessarie sulle proporzioni. I formati accettati sono x:y (4:3, 16:9, ecc.), che esprime il formato immagine globale, oppure un valore in virgola mobile (1.25, 1.3333, ecc) che esprime la quadratura del pixel.

en: Video Auto Scaling
it: Ridimensionamento video automatico

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
it: Permetti il ridimensionamento del video per adattarsi a una finestra specifica o allo schermo intero

en: Video scaling factor
it: Fattore di ridimensionamento video

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
it: Fattore di scala usato quando il fattore automatico di scala è disabilitato.
    Il valore predefinito è 1.0 (la dimensione originale del video).

en: Custom crop ratios list
it: Elenco fattori di ritaglio personalizzati

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
it: Un elenco separato da virgole di fattori di ritaglio che saranno aggiunti all'elenco dei fattori di ritaglio dell'interfaccia.

en: Custom aspect ratios list
it: Elenco proporzioni personalizzate

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
it: Elenco separato da virgole di proporzioni che saranno aggiunte all'elenco di proporzioni dell'interfaccia.

en: Fix HDTV height
it: Fissa altezza HDTV

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
it: Permette una corretta gestione del formato video HDTV-1080 anche se codificatori mal funzionanti impostano l'altezza a 1088 righe. Dovresti disabilitare questa opzione solo se il tuo video ha un formato non standard che richiede 1088 righe.

en: Monitor pixel aspect ratio
it: Proporzioni pixel del monitor

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
it: Forza le proporzioni del monitor. La maggior parte dei monitor ha pixel quadrati (1:1). Se hai uno schermo 16:9, potresti voler cambiare in 4:3 per mantenere le proporzioni.

en: Skip frames
it: Salta fotogrammi

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
it: Questa opzione abilita lo scarto di fotogrammi sui flussi MPEG2. Lo scarto di fotogrammi si verifica quando il tuo computer non è sufficientemente potente.

en: Drop late frames
it: Scarta fotogrammi in ritardo

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
it: Questa opzione scarta i fotogrammi in ritardo (quelli che sono arrivati dopo la loro data di visualizzazione prevista).

en: Quiet synchro
it: Sincronizzazione silenziosa

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
it: Questa opzione evita di "inondare" il registro dei messaggi con il risultato del debug dal meccanismo di sincronizzazione dell'uscita video.

en: Key press events
it: Eventi di pressione tasti

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
it: Abilita i tasti speciali di VLC nella finestra video (non integrata).

en: Mouse events
it: Eventi del mouse

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
it: Questa opzione abilita la gestione dei clic del mouse sul video.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
it: Queste opzioni permettono di modificare la configurazione dei moduli d'ingresso, come la periferica DVD o VCD, i parametri dell'interfaccia di rete o il canale dei sottotitoli.

en: File caching (ms)
it: Durata in cache del file (ms)

en: Caching value for local files, in milliseconds.
it: Valore di cache per i file locali, in millisecondi.

en: Live capture caching (ms)
it: Cache per l'acquisizione in diretta (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
it: Valore di cache per camere e microfoni, in millisecondi.

en: Disc caching (ms)
it: Durata cache disco (ms)

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
it: Valore di cache per i supporti ottici, in millisecondi.

en: Network caching (ms)
it: Durata della cache di rete (ms)

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
it: Valore di cache per le risorse di rete, in millisecondi.

en: Clock reference average counter
it: Contatore della media dell'orologio di riferimento

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
it: Per utilizzare l'input PVR (o un'altra sorgente particolarmente irregolare), è bene impostare questo valore a 10000.

en: Clock synchronisation
it: Sincronizzazione orologio

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
it: È possibile disabilitare la sincronizzazione del clock di input per le risorse in tempo reale. Usalo se riscontri una riproduzione a scatti dei flussi di rete.

en: Clock jitter
it: Jitter dell'orologio

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
it: Questa opzione definisce il ritardo massimo del jitter di input che gli algoritmi di sincronizzazione dovrebbero cercare di compensare (in millisecondi).

en: Network synchronisation
it: Sincronizzazione di rete

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
it: Permette la sincronizzazione remota degli orologi di client e server. Le impostazioni dettagliate sono disponibili in Avanzate / Sincronizzazione di rete.

en: Default
it: Predefinito

en: Enable
it: Abilita

en: MTU of the network interface
it: MTU dell'interfaccia di rete

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
it: È la dimensione massima dei pacchetti dello strato applicazione che può essere trasmessa sulla rete (in byte).

en: Hop limit (TTL)
it: Limite hop (TTL)

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
it: Questa è la durata di vita (conosciuta come "Time-To-Live" o TTL) dei pacchetti multicast inviati dal modulo di trasmissione in uscita (-1 = predefinito integrato nel sistema operativo).

en: Multicast output interface
it: Interfaccia di uscita multicast

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
it: Interfaccia multicast predefinita. Ignora la tabella di routing.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
it: Differentiated Services Code Point per i flussi UDP in uscita (IPv4 Type Of Service o IPv6 Traffic Class). Questo è usato per la qualità del servizio di rete.

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
it: Scegli il programma da selezionare fornendo il suo ID del servizio. Usa questa opzione solo se vuoi leggere un flusso multi-programma (come ad esempio i flussi DVB).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
it: Scegli il programma da selezionare fornendo un elenco di ID di servizio (SID) separati da virgola. Usa questa opzione solo se vuoi leggere un flusso multi-programma (come ad esempio i flussi DVB).

en: Audio track
it: Traccia audio

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
it: Trasmetti il numero della traccia audio da utilizzare (da 0 a n).

en: Subtitle track
it: Traccia dei sottotitoli

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
it: Trasmetti il numero della traccia di sottotitoli da utilizzare (da 0 a n).

en: Audio language
it: Lingua dell'audio

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
it: Lingua della traccia audio che si desidera utilizzare (separate da virgole, codice paese di due o tre lettere, puoi usare 'nessuna' per impedire il ripiego su un'altra lingua).

en: Subtitle language
it: Lingua dei sottotitoli

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
it: Lingua della traccia dei sottotitoli che si desidera utilizzare (separate da virgola, due o tre lettere per il codice paese, puoi utilizzare 'qualsiasi' come ripiego).

en: Audio track ID
it: ID traccia audio

en: Stream ID of the audio track to use.
it: ID del flusso della traccia audio da utilizzare.

en: Subtitle track ID
it: ID della traccia dei sottotitoli

en: Stream ID of the subtitle track to use.
it: ID del flusso della traccia di sottotitoli da utilizzare.

en: Preferred video resolution
it: Risoluzione video preferita

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
it: Quando sono disponibili diversi formati video, selezionane uno la cui risoluzione è più vicina a questa impostazione (ma non superiore), in numero di linee. Usa questa opzione se la CPU non ha abbastanza potenza oppure se non hai sufficiente ampiezza di banda della rete per avviarlo a risoluzioni più alte.

en: Best available
it: Migliore disponibile

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
it: Definizione standard (576 o 480 righe)

en: Low Definition (360 lines)
it: Bassa definizione (360 righe)

en: Very Low Definition (240 lines)
it: Bassissima definizione (240 righe)

en: Input repetitions
it: Ripetizioni di ingresso

en: Number of time the same input will be repeated
it: Numero di volte in cui il medesimo ingresso verrà ripetuto

en: Start time
it: Ora di inizio

en: The stream will start at this position (in seconds).
it: Il flusso inizierà da questa posizione (in secondi).

en: Stop time
it: Ora di fine

en: The stream will stop at this position (in seconds).
it: Il flusso si fermerà a questa posizione (in secondi).

en: Run time
it: Tempo di esecuzione

en: The stream will run this duration (in seconds).
it: Quanto durerà il flusso (in secondi).

en: Fast seek
it: Posizionamento veloce

en: Favor speed over precision while seeking
it: Preferisci la velocità alla precisione durante il posizionamento

en: Playback speed
it: Velocità di riproduzione

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
it: Definisce la velocità di riproduzione (la velocità nominale è 1.0).

en: Input list
it: Elenco ingressi

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
it: Puoi specificare un elenco di ingressi, separati da virgole, che saranno concatenati dopo quello normale.

en: Input slave (experimental)
it: Ingresso secondario (sperimentale)

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
it: Questa opzione ti permette di riprodurre da diversi ingressi allo stesso momento. Questa caratteristica è sperimentale, non sono supportati tutti i formati. Usa un elenco di ingressi separati dal carattere '#'

en: Bookmarks list for a stream
it: Elenco di segnalibri per un flusso

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
it: È possibile specificare manualmente un elenco di segnalibri per un flusso, nel formato "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"

en: Record directory or filename
it: Cartella di registrazione o nome file

en: Directory or filename where the records will be stored
it: La cartella o il nome del file di destinazione delle registrazioni

en: Prefer native stream recording
it: Preferisci la registrazione nativa dei flussi

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
it: Se possibile, il flusso in ingresso sarà registrato invece di usare il il modulo del flusso di uscita.

en: Timeshift directory
it: Cartella del timeshift

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
it: Cartella utilizzata per archiviare i file temporanei del timeshift.

en: Timeshift granularity
it: Granularità del timeshift

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
it: Questa è la dimensione massima in byte dei file temporanei utilizzati per memorizzare i flussi del timeshift.

en: Change title according to current media
it: Cambia il titolo in base al media corrente

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
it: Questa opzione consente di impostare il titolo in base a ciò che viene riprodotto<br>$a: Artista<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Titolo<br>$g: Genere<br>$n: Num traccia<br>$p: In riproduzione<br>$A: Data<br>$D: Durata<br>$Z: "In riproduzione" (Ripiego su Titolo - Artista)

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
it: Queste opzioni permettono di modificare il comportamento del sottosistema di delle sottoimmagini. Ad esempio, è possibile abilitare le fonti delle sottoimmagini (logo, ecc.). Questi filtri vanno attivati qui e configurati nella sezione dei moduli "Filtri delle sottoimmagini". È possibile inoltre configurare diverse opzioni delle sottoimmagini.

en: Force subtitle position
it: Forza la posizione dei sottotitoli

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
it: Usare questa opzione per posizionare i sottotitoli sotto il film, invece che in sovraimpressione. Provare diverse posizioni.

en: Enable sub-pictures
it: Abilita le sottoimmagini

en: You can completely disable the sub-picture processing.
it: Puoi disabilitare completamente l'elaborazione dei sottotitoli.

en: On Screen Display
it: Messaggi in sovraimpressione (OSD)

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
it: VLC può visualizzare messaggi sullo schermo. Si chiama OSD (On Screen Display).

en: Text rendering module
it: Modulo di rendering del testo

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
it: VLC usa normalmente Freetype per il rendering, ma ciò consente di usare per esempio svg.

en: Subpictures source module
it: Modulo delle fonti delle sottoimmagini

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
it: Questo aggiunge le cosiddette "sorgenti di immagini secondarie". Questi filtri sovrappongono al video immagini o testo (come un logo, testo arbitrario, ...).

en: Subpictures filter module
it: Modulo di trattamento d'immagine

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
it: Questo aggiunge i cosiddetti "filtri di immagini secondarie". Questi filtrano immagini secondarie create da decoder di sottotitoli o altre sorgenti di immagini secondarie.

en: Autodetect subtitle files
it: Rilevamento automatico dei file di sottotitoli

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
it: Rileva automaticamente un file di sottotitoli, se nessun nome file di sottotitoli è stato specificato (basato sul nome file del filmato).

en: Subtitle autodetection fuzziness
it: Sensibilità della selezione automatica dei file di sottotitoli

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
it: Determina quanto i nomi dei file del film e dei sottotitoli devono essere simili. Le opzioni sono:
    0 = non rilevare sottotitoli
    1 = qualsiasi file di sottotitoli
    2 = qualsiasi file che contenga il nome del film
    3 = file di sottotitoli con il nome del film, più alcuni caratteri
    4 = file di sottotitoli con il nome esatto del film

en: Subtitle autodetection paths
it: Cartelle della selezione automatica dei sottotitoli

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
it: Cercare il file di sottotitoli anche nelle cartelle specificate, se non è stato trovato nella cartella corrente.

en: Use subtitle file
it: Usa un file di sottotitoli

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
it: Carica il file di sottotitoli specificato. Utilizzare quando la ricerca automatica non riesce a trovarlo o a riconoscerlo.

en: DVD device
it: Periferica DVD

en: VCD device
it: Periferica VCD

en: Audio CD device
it: Lettore CD audio

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
it: Lettore DVD predefinito (o file) da utilizzare. Non dimenticare i due punti dopo la lettera (ad es. D:)

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
it: Lettore VCD predefinito (o file) da utilizzare. Non dimenticare i due punti dopo la lettera (ad es. D:)

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
it: Lettore CD audio predefinito (o file) da utilizzare. Non dimenticare i due punti dopo la lettera (ad es. D:)

en: This is the default DVD device to use.
it: Periferica DVD predefinita da utilizzare.

en: This is the default VCD device to use.
it: Periferica VCD predefinita da utilizzare.

en: This is the default Audio CD device to use.
it: Periferica CD audio predefinita da utilizzare.

en: TCP connection timeout
it: Scadenza della connessione TCP

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
it: Scadenza predefinita della connessione TCP (in millisecondi).

en: HTTP server address
it: Indirizzo server HTTP

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
it: In modo predefinito, il server rimarrà in ascolto su qualsiasi indirizzo IP locale. Specifica un indirizzo IP (ad es. ::1 o 127.0.0.1) o un nome host (ad es. localhost) per limitare la configurazione a un'interfaccia di rete specifica.

en: RTSP server address
it: Indirizzo server RTSP

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
it: Questa opzione definisce l'indirizzo del server RTSP che sarà in ascolto, insieme con il percorso di base del supporto VOD RTSP. La sintassi è indirizzo/percorso. In modo predefinito, il server sarà in ascolto su qualsiasi indirizzo IP locale. Specifica un indirizzo IP (ad esempio ::1 o 127.0.0.1) o il nome di un host (ad esempio localhost) per limitarlo a una specifica interfaccia di rete.

en: HTTP server port
it: Porta HTTP del server

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
it: Il server HTTP rimarrà in ascolto su questa porta TCP. La porta standard HTTP è la 80. In ogni caso, l'allocazione di porte inferiori alla 1025 è normalmente limitato dal sistema operativo.

en: HTTPS server port
it: Porta HTTPS del server

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
it: Il server HTTPS rimarrà in ascolto su questa porta TCP. La porta standard HTTPS è la 443. In ogni caso, l'allocazione di porte inferiori alla 1025 è normalmente limitato dal sistema operativo.

en: RTSP server port
it: Porta RTSP del server

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
it: Il server RTSP rimarrà in ascolto su questa porta TCP. La porta standard RTSP è la 554. In ogni caso, l'allocazione di porte inferiori alla 1025 è normalmente limitata dal sistema operativo.

en: HTTP/TLS server certificate
it: Certificato HTTP/TLS del server

en: HTTP/TLS server private key
it: Chiave privata HTTP/TLS del server

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
it: Questo file della chiave privata (formato PEM) è utilizzato per TLS lato server.

en: HTTP/TLS Certificate Authority
it: Autorità di certificazione HTTP/TLS

en: This X.509 certificate file (PEM format) can optionally be used to authenticate remote clients in TLS sessions.
it: Questo file di certificato X.509 (formato PEM) può essere utilizzato opzionalmente per autenticare i client remoti in sessioni TLS.

en: HTTP/TLS Certificate Revocation List
it: Elenco di revoca dei certificati HTTP/TLS

en: This file contains an optional CRL to prevent remote clients from using revoked certificates in TLS sessions.
it: Questo file contiene un CRL opzionale per evitare che client remoti utilizzino certificati revocati in sessioni TLS.

en: SOCKS server
it: Server SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
it: Server proxy SOCKS da utilizzare. Deve essere nella forma indirizzo:porta. Sarà utilizzato per tutte le connessione TCP

en: SOCKS user name
it: Nome utente SOCKS

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
it: Nome utente da utilizzare per la connessione al proxy SOCKS.

en: SOCKS password
it: Password SOCKS

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
it: Password da utilizzare per la connessione al proxy SOCKS.

en: Title metadata
it: Informazioni titolo

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
it: Permette di specificare una informazione sul titolo di un input.

en: Author metadata
it: Informazioni autore

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
it: Permette di specificare una informazione sull'autore di un input.

en: Artist metadata
it: Informazioni artista

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
it: Permette di specificare una informazione sull'artista di un input.

en: Genre metadata
it: Informazioni genere

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
it: Permette di specificare una informazione sul genere di un input.

en: Copyright metadata
it: Informazioni sul diritto d'autore

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
it: Permette di specificare una informazione sul diritto d'autore di un input.

en: Description metadata
it: Informazioni descrizione

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
it: Permette di specificare una informazione di tipo "descrizione" per un input.

en: Date metadata
it: Informazioni data

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
it: Permette di specificare una informazione sulla data di un input.

en: URL metadata
it: Informazioni URL

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
it: Permette di specificare una informazione sull'URL di un input.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
it: Questa opzione permette di modificare il modo in cui VLC sceglie i codificatori (sistemi di decompressione). Solo gli utilizzatori esperti dovrebbero modificarla: un errore di configurazione può impedire la lettura di tutti i tipi di input.

en: Preferred decoders list
it: Elenco dei decodificatori preferiti

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
it: Un elenco di codificatori che VLC userà in ordine di priorità. Ad esempio, inserendo 'dummy,a52' VLC proverà i codificatori dummy e a52 prima di provare quegli altri. Solo gli utenti più esperti dovrebbero modificare questa opzione dato che potrebbe interrompere la riproduzione di tutti i flussi.

en: Preferred encoders list
it: Elenco dei codificatori preferiti

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
it: Permette di specificare un elenco di codificatori che VLC considererà prioritari.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
it: Queste opzioni permettono di configurare il sistema di trasmissione in uscita (stream output).

en: Default stream output chain
it: Sequenza di flussi in uscita predefinita

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
it: Puoi inserire qui una predefinita catena di flussi di uscita. Fai riferimento alla documentazione per capire come costruire queste catene. Attenzione: questa catena sarà abilitata per tutti i flussi.

en: Enable streaming of all ES
it: Attivare la trasmissione di tutto l'ES

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
it: Trasmetti tutti i flussi elementari (video, audio e sottotitoli)

en: Display while streaming
it: Riproduzione durante la trasmissione

en: Play locally the stream while streaming it.
it: Riproduci localmente il flusso durante la trasmissione.

en: Enable video stream output
it: Abilita trasmissione video in uscita

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
it: Scegli se il flusso video deve essere ritrasmesso al modulo di trasmissione in uscita, quando quest'ultimo è abilitato.

en: Enable audio stream output
it: Abilita trasmissione audio in uscita

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
it: Scegli se il flusso audio deve essere ritrasmesso al modulo di trasmissione in uscita, quando questo è abilitato.

en: Enable SPU stream output
it: Abilita trasmissione SPU in uscita

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
it: Sceglie se il flusso SPU deve essere ritrasmesso al modulo di trasmissione in uscita, quando questo è abilitato.

en: Keep stream output open
it: Mantieni aperta l'uscita del flusso

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
it: Permette di mantenere un'unica istanza di trasmissione in uscita per diversi elementi della scaletta (inserisce automaticamente 'gather stream_out' se non specificato)

en: Stream output muxer caching (ms)
it: Utilizzo della cache per il flusso d'uscita del muxer (ms)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
it: Consente la configurazione della quantità iniziale di cache per il muxer di uscita del flusso. Il valore deve essere espresso in millisecondi.

en: Preferred packetizer list
it: Lista dei pacchettizzatori preferiti

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
it: Permette di selezionare l'ordine con il quale VLC sceglierà i suoi pacchettizzatori.

en: Mux module
it: Modulo mux

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
it: Permette di configurare i moduli multiplex (desueto)

en: Access output module
it: Modulo di uscita

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
it: Una voce ereditata che permette di configurare i moduli di accesso in uscita

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
it: Se questa opzione è abilitata, il flusso verso l'indirizzo multicast SAP sarà controllato. È necessario per fare annunci su MBone.

en: SAP announcement interval
it: Intervallo annunci SAP

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
it: Quando il controllo di flusso SAP è disabilitato, permette di impostare l'intervallo tra due annunci SAP.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
it: Queste opzioni permettono di selezionare i moduli predefiniti. Non vanno modificate, tranne che da utenti veramente esperti.

en: Access module
it: Modulo accesso

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
it: Questo ti permette di forzare un modulo di accesso. Tu puoi usarlo se l'accesso corretto non è rilevato automaticamente. Non dovresti impostare questa opzione come globale, a meno che tu non sappia davvero ciò che stai facendo.

en: Stream filter module
it: Modulo di filtro del flusso

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
it: I filtri di flusso sono utilizzati per modificare il flusso in fase di lettura.

en: Demux module
it: Modulo demux

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
it: I demultiplatori sono utilizzati per separare i flussi "elementari" (come i flussi audio e video). Puoi usarlo se non viene rilevato automaticamente il corretto demultiplatore. Non dovresti impostarla come un'opzione globale a meno che tu sappia davvero cosa stai facendo.

en: VoD server module
it: Modulo server VoD

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to `vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
it: Puoi selezionare quale modulo server VoD hai intenzione di usare. Seleziona questo valore come `vod_rtsp' per ritornare al vecchio modulo.

en: Allow real-time priority
it: Eseguire VLC con priorità di tempo reale

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
it: Eseguire VLC con priorità di tempo reale permette una gestione molto più precisa dell'esecuzione, con risultati molto migliori soprattutto per l'uso in trasmissione (stream output). D'altra parte, può bloccare tutto il sistema o rallentarlo pesantemente. Non attivare senza sapere esattamente perché.

en: Adjust VLC priority
it: Regolare la priorità di VLC

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
it: Questa opzione aggiunge un offset (positivo o negativo) alla priorità predefinita di VLC. Si può usare per adattare la priorità di VLC rispetto ad altri programmi, oppure rispetto ad altre istanze di VLC.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
it: Questa opzione è utile se desideri ridurre la latenza durante la lettura di un flusso

en: VLM configuration file
it: File di configurazione VLM

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
it: Leggi un file di configurazione di VLM non appena VLM è avviato.

en: Use a plugins cache
it: Usa una cache per i plugin

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
it: Utilizza una cache per i plugin che migliorerà nettamente il tempo di avvio di VLC.

en: Locally collect statistics
it: Statistiche raccolte localmente

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
it: Raccogli varie statistiche locali sui media riprodotti.

en: Run as daemon process
it: Esegui come processo daemon

en: Runs VLC as a background daemon process.
it: Esegue VLC come processo daemon, in background.

en: Write process id to file
it: Scrivi ID di processo su file

en: Writes process id into specified file.
it: Scrive l'id di processo nel file specificato.

en: Log to file
it: Registra su file

en: Log all VLC messages to a text file.
it: Registra tutti i messaggi di VLC in un file di testo.

en: Log to syslog
it: Registra in syslog

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
it: Registra tutti i messaggi di VLC in syslog (sistemi UNIX).

en: Allow only one running instance
it: Permetti l'esecuzione di una sola istanza

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
it: Permettere l'esecuzione di una sola istanza di VLC può a volte essere utile, ad esempio, se associ VLC con alcuni tipi di supporti e non vuoi che una nuova istanza di VLC venga aperta ogni volta che apri un gestore di file. Questa opzione ti permetterà di avviare il file con l'istanza già in esecuzione o di accodarlo.

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it. This option requires the D-Bus session daemon to be active and the running instance of VLC to use D-Bus control interface.
it: Permettere una sola istanza di VLC in esecuzione può essere utile, per esempio se VLC è stato associato ad alcuni tipi di file e non si vuole aprire una nuova istanza ogni volta che si fa un clic su uno di questi file. Questa opzione consentirà di riprodurre il file con l'istanza già in esecuzione o di accodarlo.Questa opzione richiede che il demone di sessione D-Bus sia attivo e che l'istanza di VLC in esecuzione utilizzi l'interfaccia di controllo di D-Bus.

en: VLC is started from file association
it: VLC è avviato dall'associazione dei file

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
it: Informa VLC che è stato avviato grazie a un associazione file del sistema operativo

en: Use only one instance when started from file manager
it: Usa solo un'istanza quando  inizia dal gestore di file

en: Increase the priority of the process
it: Aumenta la priorità del processo

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
it: L'aumento della priorità del processo probabilmente migliorerà le prestazioni di VLC poiché impedisce ad altri processi di consumare troppe risorse. D'altra parte, in alcuni casi (bug) VLC potrebbe monopolizzare il processore e bloccare completamente il sistema, obbligando l'utente a riavviare la macchina.

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
it: Accoda gli elementi alla scaletta nella modalità a singola istanza

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
it: Quando si utilizza l'opzione a istanza singola, accoda gli elementi alla scaletta e continua a riprodurre l'elemento corrente.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
it: Queste opzioni definiscono il comportamento della scaletta. Alcune possono essere ulteriormente modificate nella finestra di dialogo della scaletta.

en: Automatically preparse files
it: Pre-analisi automatica dei file

en: Automatically preparse files added to the playlist (to retrieve some metadata).
it: Pre-analisi automatica dei file aggiunti alla scaletta (per ottenere alcuni metadati)

en: Services discovery modules
it: Moduli di rilevamento servizi

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
it: Specifica i moduli di rilevamento servizi da caricare, separati da due punti (:). Il valori tipico è "sap".

en: Play files randomly forever
it: Riproduci file casualmente in modo continuo

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
it: Se selezionata, VLC riproduce i file nella scaletta in ordine casuale e in continuo (fino all'interruzione da parte dell'utilizzatore).

en: Repeat all
it: Ripeti tutto

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
it: VLC continuerà a riprodurre la scaletta all'infinito.

en: Repeat current item
it: Ripeti l'elemento attuale

en: VLC will keep playing the current playlist item.
it: VLC continuerà a riprodurre l'elemento attuale della scaletta.

en: Play and stop
it: Play e stop

en: Stop the playlist after each played playlist item.
it: Ferma la scaletta dopo ogni elemento riprodotto.

en: Play and exit
it: Riproduci ed esci

en: Exit if there are no more items in the playlist.
it: Esci se non ci sono altri elementi nella scaletta.

en: Play and pause
it: Riproduzione e pausa

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
it: Sospendi ogni elemento nella scaletta all'ultimo fotogramma.

en: Auto start
it: Avvio automatico

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
it: Avvia automaticamente la riproduzione del contenuto della scaletta una volta caricata.

en: Pause on audio communication
it: Pausa durante le comunicazioni audio

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
it: Se viene rilevata una comunicazione audio in corso, la riproduzione sarà sospesa automaticamente.

en: Use media library
it: Usa la raccolta multimediale

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
it: La raccolta multimediale è salvata automaticamente e ricaricata ogni volta che avvii VLC.

en: Display playlist tree
it: Visualizza l'albero della scaletta

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
it: La scaletta può utilizzare una struttura ad albero per categorizzare alcuni elementi, come il contenuto di una cartella.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
it: Parametri di controllo via tastiera, conosciuti come "hotkeys".

en: Ignore
it: Ignora

en: Volume Control
it: Controllo volume

en: Position Control
it: Controllo della posizione

en: MouseWheel up-down axis Control
it: Controllo asse Y della rotella del mouse

en: The MouseWheel up-down (vertical) axis can control volume, position or mousewheel event can be ignored
it: L'asse Y della rotella del mouse può controllare il volume, la posizione o la rotella può essere ignorata

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
it: Scelta del tasto di passaggio a schermo intero.

en: Exit fullscreen
it: Esci dalla modalità a schermo intero

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
it: Seleziona la scorciatoia da utilizzare per uscito dalla modalità a schermo intero.

en: Play/Pause
it: Riproduci/Pausa

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
it: Scelta del tasto di riproduzione/pausa.

en: Pause only
it: Solo pausa

en: Select the hotkey to use to pause.
it: Scelta del tasto per mettere in pausa.

en: Play only
it: Solo riproduzione

en: Select the hotkey to use to play.
it: Scelta del tasto di riproduzione.

en: Faster
it: Più veloce

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
it: Scelta del tasto di riproduzione accelerata.

en: Slower
it: Più lento

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
it: Scelta del tasto di riproduzione rallentata.

en: Normal rate
it: Velocità normale

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
it: Seleziona il tasto per riportare la velocità di riproduzione a normale.

en: Faster (fine)
it: Più veloce (fine)

en: Slower (fine)
it: Più lento (fine)

en: Next
it: Successivo

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
it: Scelta del tasto per passare all'elemento successivo della scaletta.

en: Previous
it: Precedente

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
it: Scelta del tasto per passare all'elemento precedente della scaletta.

en: Stop
it: Interrompi

en: Select the hotkey to stop playback.
it: Seleziona il tasto per fermare la riproduzione.

en: Position
it: Posizione

en: Select the hotkey to display the position.
it: Seleziona il tasto per visualizzare la posizione attuale.

en: Very short backwards jump
it: Salto molto corto all'indietro

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
it: Seleziona il tasto per fare un salto molto corto all'indietro.

en: Short backwards jump
it: Salto corto all'indietro

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
it: Seleziona il tasto per fare un salto corto all'indietro.

en: Medium backwards jump
it: Salto medio all'indietro

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
it: Seleziona il tasto per fare un salto medio all'indietro.

en: Long backwards jump
it: Salto lungo all'indietro

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
it: Seleziona il tasto per fare un salto lungo all'indietro.

en: Very short forward jump
it: Salto molto corto in avanti

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
it: Seleziona il tasto per fare un salto molto corto in avanti.

en: Short forward jump
it: Salto corto in avanti

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
it: Seleziona il tasto per fare un salto corto in avanti.

en: Medium forward jump
it: Salto medio in avanti

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
it: Seleziona il tasto per fare un salto medio in avanti.

en: Long forward jump
it: Salto lungo in avanti

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
it: Seleziona il tasto per fare un salto lungo in avanti.

en: Next frame
it: Fotogramma successivo

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
it: Seleziona il tasto per spostarti al fotogramma successivo del video.

en: Very short jump length
it: Lunghezza del salto molto corto

en: Very short jump length, in seconds.
it: Lunghezza del salto molto corto, in secondi.

en: Short jump length
it: Lunghezza del salto corto

en: Short jump length, in seconds.
it: Lunghezza del salto corto, in secondi.

en: Medium jump length
it: Lunghezza del salto medio

en: Medium jump length, in seconds.
it: Lunghezza del salto medio, in secondi.

en: Long jump length
it: Lunghezza del salto lungo

en: Long jump length, in seconds.
it: Lunghezza del salto lungo, in secondi.

en: Quit
it: Esci

en: Select the hotkey to quit the application.
it: Seleziona il tasto per uscire dall'applicazione.

en: Navigate up
it: Navigazione: Alto

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
it: Seleziona il tasto per muovere il selettore verso l'alto nei menu dei DVD.

en: Navigate down
it: Navigazione: Basso

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
it: Seleziona il tasto per muovere il selettore verso il basso nei menu dei DVD.

en: Navigate left
it: Navigazione: Sinistra

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
it: Seleziona il tasto per muovere il selettore verso sinistra nei menu dei DVD.

en: Navigate right
it: Navigazione: Destra

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
it: Seleziona il tasto per muovere il selettore verso destra nei menu dei DVD.

en: Activate
it: Attiva

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
it: Seleziona il tasto per attivare l'elemento selezionato nei menu dei DVD.

en: Go to the DVD menu
it: Vai al menu del DVD

en: Select the key to take you to the DVD menu
it: Seleziona il tasto per attivare il menu del DVD

en: Select previous DVD title
it: Seleziona titolo precedente del DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
it: Seleziona il tasto per scegliere il titolo precedente dal DVD

en: Select next DVD title
it: Seleziona titolo successivo del DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
it: Seleziona il tasto per scegliere il titolo successivo dal DVD.

en: Select prev DVD chapter
it: Seleziona capitolo precedente del DVD

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
it: Seleziona il tasto per scegliere il capitolo precedente dal DVD

en: Select next DVD chapter
it: Seleziona capitolo successivo del DVD

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
it: Seleziona il tasto per scegliere il capitolo successivo dal DVD

en: Volume up
it: Aumenta il volume

en: Select the key to increase audio volume.
it: Seleziona il tasto per aumentare il volume audio.

en: Volume down
it: Riduci il volume

en: Select the key to decrease audio volume.
it: Seleziona il tasto per ridurre il volume audio.

en: Mute
it: Silenzio

en: Select the key to mute audio.
it: Seleziona il tasto per silenziare l'audio.

en: Subtitle delay up
it: Aumenta ritardo sottotitoli

en: Select the key to increase the subtitle delay.
it: Seleziona il tasto per aumentare il ritardo dei sottotitoli.

en: Subtitle delay down
it: Riduci ritardo sottotitoli

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
it: Seleziona il tasto per ridurre il ritardo dei sottotitoli.

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
it: Sincronizzazione dei sottotitoli / data e ora dei segnalibri audio

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
it: Seleziona il tasto per creare un segnalibro con data e ora dell'audio durante la sincronizzazione dei sottotitoli.

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
it: Sincronizzazione dei sottotitoli / data e ora dei segnalibri dei sottotitoli

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
it: Seleziona il tasto per creare un segnalibro con la data e l'ora del sottotitolo quando vengono sincronizzati i sottotitoli.

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
it: Sincronizzazione dei sottotitoli / sincronizza data e ora di sottotitoli e audio

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
it: Seleziona il tasto per sincronizzare l'audio presente nei segnalibri e data e ora dei sottotitoli.

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
it: Sincronizzazione dei sottotitoli / riavvio dell'audio e sincronizzazione dei sottotitoli

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
it: Seleziona il tasto per resettare la sincronizzazione della data e dell'ora di sottotitoli e audio.

en: Subtitle position up
it: Alza la posizione dei sottotitoli

en: Select the key to move subtitles higher.
it: Seleziona il tasto per spostare più in alto i sottotitoli.

en: Subtitle position down
it: Abbassa la posizione dei sottotitoli

en: Select the key to move subtitles lower.
it: Seleziona il tasto per spostare più in basso i sottotitoli.

en: Audio delay up
it: Aumenta ritardo audio

en: Select the key to increase the audio delay.
it: Seleziona il tasto per aumentare il ritardo dell'audio.

en: Audio delay down
it: Riduci ritardo audio

en: Select the key to decrease the audio delay.
it: Seleziona il tasto per ridurre il ritardo dell'audio.

en: Play playlist bookmark 1
it: Riproduci l'elemento preferito 1

en: Play playlist bookmark 2
it: Riproduci l'elemento preferito 2

en: Play playlist bookmark 3
it: Riproduci l'elemento preferito 3

en: Play playlist bookmark 4
it: Riproduci l'elemento preferito 4

en: Play playlist bookmark 5
it: Riproduci l'elemento preferito 5

en: Play playlist bookmark 6
it: Riproduci l'elemento preferito 6

en: Play playlist bookmark 7
it: Riproduci l'elemento preferito 7

en: Play playlist bookmark 8
it: Riproduci l'elemento preferito 8

en: Play playlist bookmark 9
it: Riproduci l'elemento preferito 9

en: Play playlist bookmark 10
it: Riproduci l'elemento preferito 10

en: Select the key to play this bookmark.
it: Seleziona il tasto per riprodurre questo segnalibro.

en: Set playlist bookmark 1
it: Imposta l'elemento preferito 1

en: Set playlist bookmark 2
it: Imposta l'elemento preferito 2

en: Set playlist bookmark 3
it: Imposta l'elemento preferito 3

en: Set playlist bookmark 4
it: Imposta l'elemento preferito 4

en: Set playlist bookmark 5
it: Imposta l'elemento preferito 5

en: Set playlist bookmark 6
it: Imposta l'elemento preferito 6

en: Set playlist bookmark 7
it: Imposta l'elemento preferito 7

en: Set playlist bookmark 8
it: Imposta l'elemento preferito 8

en: Set playlist bookmark 9
it: Imposta l'elemento preferito 9

en: Set playlist bookmark 10
it: Imposta l'elemento preferito 10

en: Select the key to set this playlist bookmark.
it: Seleziona il tasto per impostare questo elemento preferito.

en: Clear the playlist
it: Svuota la scaletta

en: Select the key to clear the current playlist.
it: Seleziona il tasto per svuotare la scaletta corrente.

en: Playlist bookmark 1
it: Elemento preferito 1

en: Playlist bookmark 2
it: Elemento preferito 2

en: Playlist bookmark 3
it: Elemento preferito 3

en: Playlist bookmark 4
it: Elemento preferito 4

en: Playlist bookmark 5
it: Elemento preferito 5

en: Playlist bookmark 6
it: Elemento preferito 6

en: Playlist bookmark 7
it: Elemento preferito 7

en: Playlist bookmark 8
it: Elemento preferito 8

en: Playlist bookmark 9
it: Elemento preferito 9

en: Playlist bookmark 10
it: Elemento preferito 10

en: This allows you to define playlist bookmarks.
it: Permette di definire elementi preferiti della scaletta.

en: Cycle audio track
it: Scelta traccia audio

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
it: Scelta a rotazione tra le tracce audio disponibili (lingue).

en: Cycle subtitle track
it: Scelta traccia sottotitoli

en: Cycle through the available subtitle tracks.
it: Scelta a rotazione tra le tracce di sottotitoli disponibili.

en: Cycle next program Service ID
it: Riprende l'identificatore di servizio del programma successivo

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
it: Riprende mediante gli identificatori di servizio (SID) del prossimo programma disponibile.

en: Cycle previous program Service ID
it: Riprende l'identificatore di servizio del programma precedente

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
it: Riprende mediante gli identificatori di servizio (SID) del precedente programma disponibile.

en: Cycle source aspect ratio
it: Rotazione delle proporzioni della sorgente

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
it: Scelta a rotazione tra un elenco predefinito di proporzioni della sorgente.

en: Cycle video crop
it: Riprendi ritaglio del video

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
it: Riprende mediante una lista predefinita di formati di ritaglio.

en: Toggle autoscaling
it: Ridimensionamento automatico

en: Activate or deactivate autoscaling.
it: Attiva o disattiva il ridimensionamento automatico.

en: Increase scale factor
it: Aumenta il fattore di scala

en: Decrease scale factor
it: Riduci il fattore di scala

en: Toggle deinterlacing
it: Commuta il deinterlacciamento

en: Activate or deactivate deinterlacing.
it: Attiva o disattiva il deinterlacciamento.

en: Cycle deinterlace modes
it: Rotazione delle modalità deinterlacciate

en: Cycle through available deinterlace modes.
it: Scorri tra le modalità di deinterlacciamento disponibili.

en: Show controller in fullscreen
it: Mostra controllo a schermo intero

en: Boss key
it: Tasto Boss

en: Hide the interface and pause playback.
it: Nascondi l'interfaccia e sospendi la riproduzione.

en: Context menu
it: Menu contestuale

en: Show the contextual popup menu.
it: Mostra il menu a comparsa contestuale.

en: Take video snapshot
it: Cattura schermata video

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
it: Cattura schermata video e salvala su disco.

en: Record
it: Registra

en: Record access filter start/stop.
it: Registra l'accesso al filtro start/stop.

en: Normal/Loop/Repeat
it: Normale/Ciclo/Ripeti

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
it: Alterna le modalità Normale/Ciclica/Ripetuta della scaletta

en: Toggle random playlist playback
it: Attiva la riproduzione casuale della scaletta

en: Un-Zoom
it: Riduci zoom

en: Crop one pixel from the top of the video
it: Ritaglia un pixel dalla parte superiore del video

en: Uncrop one pixel from the top of the video
it: Non ritaglia un pixel dalla parte superiore del video

en: Crop one pixel from the left of the video
it: Ritaglia un pixel dalla parte sinistra del video

en: Uncrop one pixel from the left of the video
it: Non ritagliare un pixel dalla parte sinistra del video

en: Crop one pixel from the bottom of the video
it: Ritaglia un pixel dalla parte bassa del video

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
it: Non ritaglia un pixel dalla parte inferiore del video

en: Crop one pixel from the right of the video
it: Ritaglia un pixel dalla parte destra del video

en: Uncrop one pixel from the right of the video
it: Non ritaglia un pixel dalla parte destra del video

en: Toggle wallpaper mode in video output
it: Commuta la modalità wallpaper nell'uscita video

en: Toggle wallpaper mode in video output.
it: Commuta la modalità wallpaper nell'uscita video.

en: Cycle through audio devices
it: Rotazione tra i dispositivi audio

en: Cycle through available audio devices
it: Scelta a rotazione tra i dispositivi audio disponibili

en: Snapshot
it: Schermata

en: Window properties
it: Proprietà della finestra

en: Subpictures
it: Immagini

en: Subtitles
it: Sottotitoli

en: Overlays
it: Sovraimpressioni

en: Track settings
it: Impostazioni traccia

en: Playback control
it: Controllo di riproduzione

en: Default devices
it: Dispositivi predefiniti

en: Network settings
it: Impostazioni dei rete

en: Socks proxy
it: Proxy socks

en: Metadata
it: Metadati

en: Decoders
it: Decodificatori

en: Input
it: Ingresso

en: Special modules
it: Moduli speciali

en: Plugins
it: Moduli

en: Performance options
it: Opzioni relative alle prestazioni

en: Clock source
it: Fonte dell'orologio

en: Hot keys
it: Tasti speciali

en: Jump sizes
it: Dimensioni salto

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
it: mostra la guida di VLC (può essere combinato con --advanced e --help-verbose)

en: Exhaustive help for VLC and its modules
it: Guida completa per VLC e i suoi moduli

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
it: mostra la guida di VLC e tutti i suoi moduli (può essere combinato con --advanced e --help-verbose)

en: ask for extra verbosity when displaying help
it: richiesta di maggiore dettaglio quando si visualizza la guida

en: print a list of available modules
it: mostra una lista dei moduli disponibili

en: print a list of available modules with extra detail
it: mostra una lista dei moduli disponibili con dettagli aggiuntivi

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
it: mostra la guida su un modulo (può essere combinato con --advanced e --help-verbose). Fai precedere un = al nome del modulo per una corrispondenza precisa.

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
it: nessuna opzione sarà caricata o salvata nel file di configurazione

en: reset the current config to the default values
it: azzera la configurazione corrente e ripristina i valori di default

en: use alternate config file
it: usa un altro file di configurazione

en: resets the current plugins cache
it: azzera la memoria dei plugin

en: print version information
it: mostra informazioni sulla versione

en: Saving file failed
it: Salvataggio file non riuscito

en: Failed to open "%s" for writing
it: Impossibile scrivere "%s"

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
it: %s
    Scaricamento in corso... %s/%s %.1f%% completato

en: Downloading ...
it: Scaricamento in corso...

en: Cancel
it: Annulla

en: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% done
it: %s
    Scaricamento in corso... %s/%s - %.1f%% completato

en: File could not be verified
it: Il file non può essere verificato

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
it: Non è stato possibile scaricare una firma crittografica per il file "%s" scaricato. Perciò, il file è stato eliminato.

en: Invalid signature
it: Firma non valida

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
it: La firma crittografica per il file "%s" scaricato non era valida e non poteva essere utilizzata per verificarne l'attendibilità. Perciò, il file è stato eliminato.

en: File not verifiable
it: File non verificabile

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
it: Non è stato possibile verificare con sicurezza il file "%s" scaricato. Perciò, è stato eliminato.

en: File corrupted
it: File danneggiato

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
it: Il file scaricato "%s" era danneggiato. Perciò, è stato eliminato.

en: Update VLC media player
it: Aggiorna lettore multimediale VLC

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
it: La nuova versione è stata scaricata con successo. Vuoi chiudere VLC e installarla subito?

en: Install
it: Installa

en: Media Library
it: Raccolta multimediale

en: Undefined
it: Non definito

en: Albanian
it: Albanese

en: Amharic
it: Aramaico

en: Arabic
it: Arabo

en: Armenian
it: Armeno

en: Azerbaijani
it: Azerbaigiano

en: Basque
it: Basco

en: Belarusian
it: Bielorusso

en: Bosnian
it: Bosniaco

en: Breton
it: Bretone

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Catalan
it: Catalano

en: Chechen
it: Ceceno

en: Chinese
it: Cinese

en: Church Slavic
it: Slavo ecclesiastico

en: Corsican
it: Corso

en: Czech
it: Ceco

en: Danish
it: Danese

en: Dutch
it: Olandese

en: English
it: Inglese

en: Estonian
it: Estone

en: Finnish
it: Finnico

en: French
it: Francese

en: Frisian
it: Frisone

en: Georgian
it: Georgiano

en: German
it: Tedesco

en: Gaelic (Scots)
it: Gaelico (scozzese)

en: Irish
it: Irlandese

en: Gallegan
it: Galiziano

en: Greek, Modern
it: Greco, moderno

en: Hebrew
it: Ebreo

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Icelandic
it: Islandese

en: Interlingue
it: Interlingua

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Italian
it: Italiano

en: Japanese
it: Giapponese

en: Greenlandic, Kalaallisut
it: Groenlandese, Kalaallisut

en: Kazakh
it: Kazako

en: Korean
it: Coreano

en: Kurdish
it: Curdo

en: Latin
it: Latino

en: Latvian
it: Lettone

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Letzeburgesch
it: Lussemburghese

en: Macedonian
it: Macedone

en: Moldavian
it: Moldavo

en: Mongolian
it: Mongolo

en: Ndebele, South
it: Ndebele del Sud

en: Ndebele, North
it: Ndebele del Nord

en: Nepali
it: Nepalese

en: Norwegian
it: Norvegese

en: Norwegian Nynorsk
it: Norvegese Nynorsk

en: Norwegian Bokmaal
it: Norvegese Bokmål

en: Occitan; Provençal
it: Occitano; provenzale

en: Ossetian; Ossetic
it: Osseziano, Ossetico

en: Persian
it: Persiano

en: Polish
it: Polacco

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Original audio
it: Audio originale

en: Romanian
it: Rumeno

en: Russian
it: Russo

en: Sanskrit
it: Sanscrito

en: Serbian
it: Serbo

en: Croatian
it: Croato

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Northern Sami
it: Sami del Nord

en: Samoan
it: Samoano

en: Somali
it: Somalo

en: Sotho, Southern
it: Sotho del Sud

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Sardinian
it: Sardo

en: Swedish
it: Svedese

en: Tahitian
it: Tahitiano

en: Tibetan
it: Tibetano

en: Tonga (Tonga Islands)
it: Tonga (Isole Tonga)

en: Turkish
it: Turco

en: Turkmen
it: Turkmeno

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Uzbek
it: Uzbeko

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Volapuk
it: Volapük

en: Welsh
it: Gallese

en: Autoscale video
it: Scala automaticamente il video

en: Scale factor
it: Fattore di scala

en: Crop
it: Ritaglio

en: Aspect ratio
it: Proporzioni

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
it: Passa alsa:// per aprire il dispositivo di acquisizione ALSA predefinito, oppure alsa://SORGENTE per aprire un dispositivo specifico chiamato SORGENTE.

en: ALSA audio capture
it: Acquisizione audio ALSA

en: Attachment
it: Allegato

en: Attachment input
it: Ingresso allegato

en: Blu-ray Disc Input
it: Input Disco Blu-ray

en: Blu-ray menus
it: Menu Blu-ray

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
it: Usa il menu Blu-ray. Se disabilitato, il fil inizierà direttamente

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
it: Supporto Blu-ray Disc (libbluray)

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
it: Questo Disco Blu-ray ha bisogno di una libreria per la decodifica AACS, e il tuo sistema non ce l'ha.

en: Blu-ray Disc is corrupted.
it: Il disco Blu-ray è danneggiato.

en: Missing AACS configuration file!
it: File di configurazione AACS mancante!

en: No valid processing key found in AACS config file.
it: Nessuna chiave di elaborazione valida trovata nel file di configurazione AACS.

en: No valid host certificate found in AACS config file.
it: Non è stato trovato alcun certificato host valido nel file di configurazione di AACS.

en: AACS Host certificate revoked.
it: Certificato host AACS revocato.

en: AACS MMC failed.
it: AACS MMC non riuscita.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
it: Questo Disco Blu-ray ha bisogno di una libreria per la decodifica BD+, e il tuo sistema non ce l'ha.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
it: La libreria di decodifica BD+ presente nel tuo sistema non funziona. Configurazione mancante?

en: Blu-ray error
it: Errore Blu-ray

en: Audio CD
it: CD audio

en: Audio CD input
it: Ingresso CD audio

en: [cdda:][device][@[track]]
it: [cdda:][dispositivo][@[traccia]]

en: CDDB Server
it: Server CDDB

en: Address of the CDDB server to use.
it: indirizzo del server CDDB da utilizzare.

en: CDDB port
it: Porta CDDB

en: CDDB Server port to use.
it: Porta del server CDDB da utilizzare.

en: Audio CD - Track %02i
it: CD audio - Traccia %02i

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
it: Ingresso IIDC Digital Camera (FireWire)

en: Input card to use
it: Scheda da utilizzare

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
it: Scheda di acquisizione DeckLink da utilizzare, se ne esistono diverse. Le schede sono numerate a partire da 0.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
it: Modalità di input video desiderata per catture DeckLink. Questo valore dovrebbe essere un codice FOURCC in forma testuale, ad esempio "ntsc".

en: Audio connection
it: Connessione audio

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
it: Connessione audio da usare per le acquisizioni DeckLink. Scelte valide: embedded, aesebu, analog. Lascia in bianco per la scheda predefinita.

en: Audio samplerate (Hz)
it: Campionamento audio (Hz)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
it: Campionamento audio (in  hertz) per le acquisizioni DeckLink. 0 disabilita l'ingresso audio.

en: Number of audio channels
it: Numero di canali audio

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
it: Numero di canali audio in ingresso per le acquisizioni DeckLink. Devono essere 2, 8 o 16. 0 disabilita l'ingresso audio.

en: Video connection
it: Connessione video

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
it: Connessioni video da utilizzare per le acquisizioni DeckLink. Scelte valide: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Lascia vuoto per utilizzare il valore predefinito della scheda.

en: Optical SDI
it: SDI ottica

en: Composite
it: Composito

en: Embedded
it: Integrata

en: Analog
it: Analogico

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
it: Proporzioni (4:3, 16:9). Assume come predefiniti i pixel quadrati.

en: Blackmagic DeckLink SDI input
it: Ingresso Blackmagic DeckLink SDI

en: 10 bits
it: 10 bit

en: Closed captions 1
it: Sottotitoli chiusi 1

en: Cable
it: Cavo

en: FM radio
it: Radio FM

en: AM radio
it: Radio AM

en: Video device name
it: Nome del dispositivo video

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
it: Nome del dispositivo video che sarà utilizzata dal modulo DirectShow. Se non specifichi nulla, il modulo utilizzerà il dispositivo predefinito.

en: Audio device name
it: Periferica audio

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
it: Nome del dispositivo audio che sarà utilizzata dal modulo DirectShow. Se non specifichi nulla, il modulo utilizzerà il dispositivo predefinito.

en: Video size
it: Risoluzione

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
it: Dimensione del video che sarà visualizzato dal modulo DirectShow. Se non specifichi nulla, il modulo utilizzerà il dispositivo predefinito.

en: Picture aspect-ratio n:m
it: Proporzioni dell'immagine n:m

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
it: Specifica le proporzioni dell'immagine in ingresso. Predefinito 4:3

en: Video input chroma format
it: Formato croma dell'ingresso video

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
it: Impone all'ingresso video DirectShow l'uso di un formato croma specifico (per esempio I420 - predefinito -, RV24, etc)

en: Video input frame rate
it: Velocità dei fotogrammi video in ingresso

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
it: Forza l'ingresso video DirectShow a usare una specifica frequenza di fotogrammi (ad es. 0 indica il valore predefinito, 25, 29.97, 50, 59.94, ecc.)

en: Device properties
it: Proprietà del dispositivo

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
it: Mostra la finestra di dialogo del dispositivo selezionato prima di avviare il flusso.

en: Tuner properties
it: Proprietà del sintonizzatore

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
it: Mostra la pagina delle proprietà del sintonizzatore [selezione canali].

en: Tuner TV Channel
it: Canale sintonizzatore TV

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
it: Imposta il canale TV che il sintonizzatore utilizzerà (0 significa predefinito).

en: Tuner Frequency
it: Frequenza sintonizzatore

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
it: Ignora il canale. Misurato in Hz.

en: Video standard
it: Standard video

en: Tuner country code
it: Codice paese del sintonizzatore

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
it: Imposta il codice paese del sintonizzatore che stabilisce l'attuale mappatura del canale a frequenza (0 significa predefinito).

en: Tuner input type
it: Tipo di ingresso del sintonizzatore

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
it: Seleziona il tipo di ingresso del sintonizzatore (Cavo/Antenna).

en: Video input pin
it: Impostazioni video

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
it: Seleziona la sorgente di ingresso video, come composito, s-video, o sintonizzatore. Poiché queste impostazioni sono specifiche all'hardware, è necessario trovare le impostazioni corrette nell'area di "Configurazione del dispositivo", e usare quei numeri qui. -1 indica che le impostazioni non saranno modificate.

en: Audio input pin
it: Ingresso CD audio

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
it: Seleziona la fonte dell'ingresso audio. Vedi l'opzione "ingresso video"

en: Video output pin
it: Pin uscita video

en: Select the video output type. See the "video input" option.
it: Seleziona il tipo di uscita video. Vedi l'opzione "Ingresso video".

en: Audio output pin
it: Pin uscita audio

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
it: Seleziona il tipo di ingresso audio. Vedi l'opzione "Ingresso video".

en: AM Tuner mode
it: Modalità sintonizzatore AM

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1),AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
it: Modalità sintonizzatore AM. Può essere una tra Predefinita (0), TV (2), Radio AM (2), Radio FM (3) o DSS (4).

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
it: Seleziona il formato di ingresso audio con il numero di canali audio specificato (se diverso da 0)

en: Audio sample rate
it: Campionamento

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
it: Seleziona il formato di ingresso audio con il campionamento specificato (se diverso da 0)

en: Audio bits per sample
it: Bit audio per campione

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
it: Seleziona il formato di ingresso audio con i bit/campioni specificati (se non è 0)

en: DirectShow input
it: Ingresso DirectShow

en: Configure
it: Configura

en: Capture failed
it: Acquisizione non riuscita

en: No video or audio device selected.
it: Nessun dispositivo video o audio selezionato.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
it: VLC non è in grado di aprire QUALSIASI dispositivo di acquisizione. Controlla il log di errore per i dettagli.

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
it: Il dispositivo che hai selezionato non può essere utilizzato poiché il tipo non è supportato.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
it: Il dispositivo di acquisizione "%s" non supporta i parametri richiesti.

en: DVB adapter
it: Scheda DVB

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
it: Se c'è più di un adattatore di trasmissione digitale, il numero dell'adattatore deve essere selezionato. La numerazione parte da zero.

en: DVB device
it: Dispositivo DVB

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
it: Se l'adattatore di dispone di diversi dispositivi di sintonizzazione indipendenti, il numero del dispositivo deve essere selezionato. La numerazione parte da zero.

en: Do not demultiplex
it: Nessuna demultiplazione

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
it: Solo i programmi utili sono normalmente demultiplati dal transporder. Questa opzione disabiliterà il demultiplexing e riceverà tutti i programmi.

en: Network name
it: Nome della rete

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
it: Nome di rete univoco in System Tuning Spaces

en: Network name to create
it: Nome della rete da creare

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
it: Crea nome univoco in System Tuning Spaces

en: Frequency (Hz)
it: Frequenza (Hz)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
it: I canali TV sono raggruppati per transponder (noto anche come multiplex) in una frequenza data. Ciò è richiesto per sintonizzare il ricevitore.

en: Modulation / Constellation
it: Modulazione / Costellazione

en: Layer A modulation
it: Modulazione Layer A

en: Layer B modulation
it: Modulazione Layer B

en: Layer C modulation
it: Modulazione Layer C

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
it: Il segnale digitale può essere modulato secondo diverse costellazioni (dipende dal sistema di consegna). Se il demodulatore non può rilevare la costellazione automaticamente, allora avrà bisogno di essere configurato manualmente.

en: Symbol rate (bauds)
it: Velocità simboli (baud)

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
it: La frequenza di simboli deve essere specificata manualmente per alcuni sistemi, in particolare DVB-C, DVB-S e DVB-S2.

en: Spectrum inversion
it: Inversione di spettro

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
it: Se il demodulatore non riesce a rilevare correttamente l'inversione spettrale è necessario configurarlo manualmente.

en: FEC code rate
it: Cadenza di codice FEC

en: High-priority code rate
it: Cadenza di codice ad alta priorità

en: Low-priority code rate
it: Cadenza di codice a bassa priorità

en: Layer A code rate
it: Cadenza di codice Layer A

en: Layer B code rate
it: Cadenza di codice Layer B

en: Layer C code rate
it: Cadenza di codice Layer C

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
it: La cadenza di codice per la correzione degli errori in avanti (FEC) può essere specificata.

en: Transmission mode
it: Modalità di trasmissione

en: Bandwidth (MHz)
it: Ampiezza di banda (MHz)

en: Guard interval
it: Intervallo di guardia

en: Hierarchy mode
it: Modalità gerarchica

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
it: Flusso di livello fisico DVB-T2

en: Layer A segments count
it: Numero segmenti Layer A

en: Layer B segments count
it: Numero segmenti Layer B

en: Layer C segments count
it: Numero segmenti Layer C

en: Layer A time interleaving
it: Tempo di interleaving del lato A

en: Layer B time interleaving
it: Tempo di interleaving del lato B

en: Layer C time interleaving
it: Tempo di interleaving del lato C

en: Pilot
it: Pilota

en: Roll-off factor
it: Fattore di roll-off

en: 0.35 (same as DVB-S)
it: 0.35 (come DVB-S)

en: Transport stream ID
it: ID transport stream

en: Polarization (Voltage)
it: Polarizzazione (Voltaggio)

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
it: Per selezionare la polarizzazione del transponder è normalmente applicato un diverso voltaggio al low noise block-downconverter (LNB).

en: Unspecified (0V)
it: Non specificato (0V)

en: Vertical (13V)
it: Verticale (13V)

en: Horizontal (18V)
it: Orizzontale (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
it: Circolare destro (13V)

en: Circular Left Hand (18V)
it: Circolare sinistro (18V)

en: High LNB voltage
it: Alto voltaggio LNB

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
it: Se i cavi tra il satellite low noise block-downconverter e il ricevitore sono lunghi, allora è richiesto un voltaggio più alto.
    Non tutti i ricevitori lo supportano.

en: Local oscillator low frequency (kHz)
it: Bassa frequenza oscillatore locale (kHz)

en: Local oscillator high frequency (kHz)
it: Alta frequenza oscillatore locale (kHz)

en: The downconverter (LNB) will substract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
it: Il down-converter (LNB) sottrarrà frequenza dell'oscillatore locale dalla frequenza di trasmissione del satellite. La frequenza intermedia (IF) sul cavo RF è il risultato.

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
it: Frequenza del commutatore LNB universale (kHz)

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
it: Se la frequenza di trasmissione del satellite supera la frequenza di scambio, l'alta frequenza dell'oscillatore sarà usata come riferimento. Inoltre sarà inviato il tono automatico continuo di 22khz.

en: Continuous 22kHz tone
it: Tono continuo 22kHz

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
it: Un tono continuo a 22kHz può essere inviato sul cavo. Ciò seleziona di solito la banda di frequenza più alta da un LNB universale.

en: DiSEqC LNB number
it: Numero DiSEqC LNB

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
it: Se il ricevitore satellitare è connesso a un blocco convertitore a basso rumore (LNB) multiplo mediante un commutatore DiSEqC 1.0, allora può essere selezionato l'LNB corretto (da 1 a 4). Se non c'è un commutatore, questo parametro dovrebbe essere 0.

en: Unspecified
it: Non specificato

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
it: Numero del DiSEqC LNB non committed

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
it: Se il ricevitore satellitare è connesso a un blocco convertitore a basso rumore (LNB) multiplo mediante uno strumento a cascata formato da  un commutatore DiSEqC 1.1 non committed e da un commutatore  DiSEqC 1.0 committed, allora può essere selezionato il corretto LNB non committed (da 1 a 4). Se non c'è un commutatore, questo parametro dovrebbe essere 0.

en: Network identifier
it: Identificatore di rete

en: Satellite azimuth
it: Azimuth del satellite

en: Satellite azimuth in tenths of degree
it: Azimuth del satellite in decimi di grado

en: Satellite elevation
it: Elevazione del satellite

en: Satellite elevation in tenths of degree
it: Elevazione del satellite in decimi di grado

en: Satellite longitude
it: Longitudine del satellite

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
it: Longitudine del satellite in decimi di grado. Ovest è negativa.

en: Satellite range code
it: Codice satellite

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
it: Il codice di gamma del satellite come definito dal produttore, ad es. il codice del commutatore DISEqC

en: Major channel
it: Canale principale

en: ATSC minor channel
it: Canale secondario ATSC

en: Physical channel
it: Canale fisico

en: Digital Television and Radio
it: Televisione e radio digitale

en: Terrestrial reception parameters
it: Parametri di ricezione terrestre

en: DVB-T reception parameters
it: Parametri di ricezione DVB-T

en: ISDB-T reception parameters
it: Parametri di ricezione ISDB-T

en: Cable and satellite reception parameters
it: Parametri di ricezione per cavo e satellite

en: DVB-S2 parameters
it: Parametri DVB-S2

en: ISDB-S parameters
it: Parametri ISDB-S

en: Satellite equipment control
it: Dispositivo di controllo satellitare

en: ATSC reception parameters
it: Parametri di ricezione ATSC

en: Digital broadcasting
it: Trasmissione digitale

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
it: Il sintonizzatore digitale selezionato non supporta i parametri specificati.
    Controlla le preferenze.

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
it: Ingresso Digital Video (Firewire/ieee1394)

en: DVD angle
it: Angolo DVD

en: Default DVD angle.
it: Angolo DVD predefinito.

en: Start directly in menu
it: Avvia direttamente il menu

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
it: Avvia direttamente il menu principale del DVD. Cercherà di saltare tutte le inutili avvertenze.

en: DVD with menus
it: DVD con menu

en: DVDnav Input
it: Ingresso DVDnav

en: Playback failure
it: Riproduzione non riuscita

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
it: VLC non può impostare il titolo del DVD. È probabile che non riesca a decifrare l'intero disco.

en: DVD without menus
it: DVD senza menu

en: DVDRead Input (no menu support)
it: Ingresso DVDRead (senza supporto menu)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
it: DVDRead non può aprire il disco "%s".

en: DVDRead could not read block %d.
it: DVDRead non può leggere il blocco %d.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
it: DVDRead non può leggere %d/%d blocchi in 0x%02x.

en: Channel number
it: Numero canale

en: EyeTV program number, or use 0 for last channel, -1 for S-Video input, -2 for Composite input
it: Numero di programma EyeTV, o usa 0 per l'ultimo canale, -1 per l'ingresso S-Video, -2 per l'ingresso Composito

en: EyeTV input
it: Ingresso EyeTV

en: File reading failed
it: Lettura file non riuscita

en: Subdirectory behavior
it: Comportamento con le sottocartelle

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
it: Scegliere se le sottocartelle debbano essere aperte o no.
    no: le sottocartelle non sono aggiunte alla scaletta.
    chiuse: le sottocartelle sono nella scaletta, ma vengono aperte soltanto durante la riproduzione.
    espanse: tutte le sottocartelle sono aperte.

en: Collapse
it: Contrai

en: Expand
it: Espandi

en: Ignored extensions
it: Estensioni ignorate

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
it: I file con queste estensioni non saranno aggiunti alla scaletta all'apertura di una cartella.
    Questa funzione è utile se aggiungi cartelle che contengono, ad esempio, file di scalette. Utilizza un elenco di estensioni separato da virgole.

en: Sort alphabetically according to the current language's collation rules.
it: Ordine alfabetico in base alle regole di collazione della lingua corrente.

en: Sort items in a natural order (for example: 1.ogg 2.ogg 10.ogg). This method does not take the current language's collation rules into account.
it: Ordina gli elementi nel loro ordine naturale (ad esempio: 1.ogg 2.ogg 10.ogg). Questo metodo non tiene conto delle regole di confronto della lingua corrente.

en: Do not sort the items.
it: Non ordinare gli elementi.

en: Directory sort order
it: Ordinamento delle cartelle

en: Define the sort algorithm used when adding items from a directory.
it: Specifica l'algoritmo di ordinamento utilizzato quando si aggiungono elementi di una cartella.

en: File input
it: Ingresso file

en: Directory
it: Cartella

en: FTP user name
it: Nome utente FTP

en: User name that will be used for the connection.
it: Il nome utente da utilizzare per la connessione.

en: FTP password
it: Password FTP

en: Password that will be used for the connection.
it: Password da utilizzare per la connessione.

en: FTP account
it: Account FTP

en: Account that will be used for the connection.
it: Account da utilizzare per la connessione.

en: FTP input
it: Ingresso FTP

en: FTP upload output
it: Risultato invio FTP

en: Network interaction failed
it: Interazione di rete non riuscita

en: VLC could not connect with the given server.
it: VLC non può connettersi al dato server.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
it: La connessione di VLC al server è stata rifiutata.

en: Your account was rejected.
it: Il tuo account è stato rifiutato.

en: Your password was rejected.
it: La tua password è stata rifiutata.

en: Your connection attempt to the server was rejected.
it: Il tentativo di connessione al server è stato rifiutato.

en: GnomeVFS input
it: Ingresso GnomeVFS

en: HTTP proxy
it: Proxy HTTP

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
it: Proxy HTTP da utilizzare. Deve essere nel formato http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; se vuoto, sarà utilizzata la variabile d'ambiente http_proxy.

en: HTTP proxy password
it: Password proxy HTTP

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
it: Se il proxy HTTP richiede una password, impostala qui.

en: Auto re-connect
it: Riconnessione automatica

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
it: Tenta automaticamente una nuova connessione al flusso in caso di disconnessione improvvisa.

en: Continuous stream
it: Flusso continuo

en: Read a file that is being constantly updated (for example, a JPG file on a server). You should not globally enable this option as it will break all other types of HTTP streams.
it: Leggi un file che è aggiornato costantemente (ad esempio, un file JPG su un server). Non dovresti abilitare globalmente questa opzione in quanto comprometterà tutti gli altri tipi di flussi di HTTP.

en: Forward Cookies
it: Inoltra i cookie

en: Forward Cookies across http redirections.
it: Inoltra i cookie attraverso i reindirizzamenti http.

en: HTTP referer value
it: Valore referer HTTP

en: Customize the HTTP referer, simulating a previous document
it: Personalizza il riferimento HTTP, simulando un documento precedente

en: User Agent
it: User agent

en: The name and version of the program will be provided to the HTTP server. They must be separated by a forward slash, e.g. FooBar/1.2.3. This option can only be specified per input item, not globally.
it: Il nome e la versione del programma sarà fornito al server HTTP. Essi devono essere separati da uno slash, ad es. FooBar/1.2.3. Questa opzione può essere specificata solo per ogni elemento di ingresso, non globalmente.

en: HTTP input
it: Ingresso HTTP

en: HTTP authentication
it: Autenticazione HTTP

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
it: Inserisci un nome utente e una password valida per il realm %s.

en: Dummy
it: Finto

en: Dummy input
it: Ingresso finto

en: Set the ID of the elementary stream
it: Imposta l'ID del flusso elementare

en: Group
it: Gruppo

en: Set the group of the elementary stream
it: Imposta il gruppo del flusso elementare

en: Category
it: Categoria

en: Set the category of the elementary stream
it: Imposta la categoria del flusso elementare

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Data
it: Dati

en: Set the codec of the elementary stream
it: Imposta il codificatore del flusso elementare

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
it: Lingua del flusso elementare come previsto da ISO639

en: Sample rate of an audio elementary stream
it: Campionamento di un flusso audio elementare

en: Channels count
it: Numero di canali

en: Channels count of an audio elementary stream
it: Numero di canali di un flusso audio elementare

en: Width
it: Larghezza

en: Width of video or subtitle elementary streams
it: Larghezza del video o flussi elementari dei sottotitoli

en: Height
it: Altezza

en: Height of video or subtitle elementary streams
it: Altezza del video o flussi elementari dei sottotitoli

en: Display aspect ratio
it: Proporzioni dello schermo

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
it: Proporzioni di un flusso video elementare

en: Frame rate of a video elementary stream
it: Numero di fotogrammi di un flusso video elementare

en: Callback cookie string
it: Stringa del cookie di callback

en: Text identifier for the callback functions
it: Identificatore di testo della funzione di callback

en: Callback data
it: Dati di callback

en: Data for the get and release functions
it: Dati per le funzioni get e release

en: Get function
it: Ottieni funzione

en: Address of the get callback function
it: Indirizzo della funzione get di callback

en: Release function
it: Funzione di rilascio

en: Address of the release callback function
it: Indirizzo della funzione release di callback

en: Size
it: Dimensione

en: Size of stream in bytes
it: Dimensione del flusso in byte

en: Memory input
it: Ingresso di memoria

en: Pace
it: Ritmo

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
it: Leggi il flusso audio alla velocità di VLC invece che a quella di Jack.

en: Auto connection
it: Connessione automatica

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
it: Connetti automaticamente le porte d'ingresso di VLC alle porte di uscita disponibili.

en: JACK audio input
it: Ingresso audio JACK

en: JACK Input
it: Ingresso JACK

en: Link #
it: Collegamento #

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
it: Consente di impostare il collegamento desiderato della scheda di acquisizione (a partire da 0).

en: Video ID
it: ID Video

en: Allows you to set the ES ID of the video.
it: Permette di impostare l'ID ES del video.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
it: Permette di forzare le proporzioni del video.

en: Audio configuration
it: Configurazione audio

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
it: Permette di impostare la configurazione audio (id=gruppo,pair=gruppo,coppia...).

en: HD-SDI Input
it: Ingresso HD-SDI

en: Teletext configuration
it: Configurazione televideo

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
it: Consente di modificare la configurazione del Televideo (id=riga1-rigaN con entrambi i campi).

en: Teletext language
it: Lingua del televideo

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
it: Consente di configurare la lingua del Televideo (page=lingua/tipo,...).

en: SDI Input
it: Ingresso SDI

en: SDI Demux
it: Demultiplatore SDI

en: Kasenna RTSP dialect
it: Specifica RTSP Kasenna

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
it: I server Kasenna utilizzano un vecchio dialetto non standard di RTSP. La selezione di questo parametro farà in modo che VLC provi ad utilizzare questo dialetto, ma poi non sarà in grado di connettersi ai server RTSP normali.

en: WMServer RTSP dialect
it: Specifica RTSP WMServer

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
it: WMServer utilizza un dialetto non standard di RTSP. La selezione di questo parametro farà in modo che VLC utilizzi alcune opzioni contrarie alle linee guida della RFC 2326.

en: RTSP user name
it: Nome utente RTSP

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
it: Imposta il nome utente per la connessione, se non è stato inserito un nome utente o una password nell'URL.

en: RTSP password
it: Password RTSP

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
it: Imposta la password per la connessione, se nome utente e password non sono stati impostati nell'URL.

en: RTSP frame buffer size
it: Dimensione frame buffer RTSP

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
it: La dimensione iniziale del frame buffer RTSP della traccia video, può essere incrementato in caso di immagini danneggiate dovute a buffer troppo piccoli.

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
it: Demuxer RTP/RTSP/SDP (usa Live555)

en: RTSP/RTP access and demux
it: Accesso e demux RTSP/RTP

en: Use RTP over RTSP (TCP)
it: Usare RTP su RTSP (TCP)

en: Client port
it: Porta del client

en: Port to use for the RTP source of the session
it: Porta da utilizzare per la sorgente RTP della sessione

en: Force multicast RTP via RTSP
it: Forza RTP multicast via RTSP

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
it: Tunnel RTSP e RTP attraverso HTTP

en: HTTP tunnel port
it: Porta del tunnel HTTP

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
it: Porta da utilizzare per il tunnel RTSP/RTP su HTTP.

en: RTSP authentication
it: Autenticazione RTSP

en: Please enter a valid login name and a password.
it: Inserire un nome utente e una password valida.

en: RTSP connection failed
it: Connessione RTSP non riuscita

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
it: L'accesso al flusso è rifiutato dalla configurazione del server.

en: Force selection of all streams
it: Forza la selezione di tutte le sorgenti

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
it: I flussi MMS possono contenere molti flussi elementari, con bitrate differenti. Puoi scegliere di selezionarli tutti.

en: Maximum bitrate
it: Bitrate massimo

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
it: Seleziona il flusso con il bitrate massimo al di sotto di quel limite.

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user[:pass]@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
it: Proxy HTTP da utilizzare. Deve essere nel formato http://[user[:pass]@]myproxy.mydomain:myport/ ; se non specificato, si proverà a utilizzare la variabile di ambiente http_proxy.

en: TCP/UDP timeout (ms)
it: Timeout TCP/UDP (ms)

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
it: Quantità di tempo (espressa in millisecondi) da aspettare prima di bloccare la ricezione dei dati della rete. Nota che ci saranno 10 tentativi prima rinunciare completamente

en: Microsoft Media Server (MMS) input
it: Ingresso Microsoft Media Server (MMS)

en: MTP input
it: Ingresso MTP

en: Capture the audio stream in stereo.
it: Acquisisci il flusso audio in stereo.

en: Samplerate
it: Campionamento

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
it: Campionamento del flusso audio acquisito, in Hz (ad es.: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: OSS input
it: Ingresso OSS

en: Dummy stream output
it: Trasmissione finta in uscita

en: Overwrite existing file
it: Sovrascrivi il file esistente

en: If the file already exists, it will be overwritten.
it: Se il file esiste già, sarà sovrascritto.

en: Append to file
it: Aggiungi al file

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
it: Aggiungere alla fine del file, se esiste, anziché sostituirlo.

en: Format time and date
it: Formato ora e data

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
it: Rappresenta il tempo ISO C e la formattazione  della data sul percorso del file

en: Synchronous writing
it: Scrittura sincrona

en: Open the file with synchronous writing.
it: Apri il file con scrittura sincrona.

en: File stream output
it: Trasmissione in uscita file

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
it: Il file di uscita esiste già. Se la registrazione continua, il file sarà sovrascritto e il suo contenuto sarà perso.

en: Keep existing file
it: Mantieni il file esistente

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Username
it: Utente

en: User name that will be requested to access the stream.
it: Nome utente che sarà richiesto per accedere al flusso.

en: Password that will be requested to access the stream.
it: Password che sarà richiesta per accedere al flusso.

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
it: MIME restituito dal server (rilevato automaticamente se non specificato).

en: HTTP stream output
it: Trasmissione in uscita HTTP

en: Segment length
it: Durata del segmento

en: Length of TS stream segments
it: Lunghezza dei segmenti di flusso TS

en: Split segments anywhere
it: Dividi i segmenti ovunque

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
it: Non è richiesto un fotogramma chiave prima di dividere un segmento. E' necessario solo per l'audio

en: Number of segments
it: Numero di segmenti

en: Number of segments to include in index
it: Numero di segmenti da includere nell'indice

en: Allow cache
it: Consenti l'uso della cache

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
it: Aggiunge la direttiva EXT-X-ALLOW-CACHE:NO nel file nel file della scaletta se questa direttiva è disabilitata

en: Index file
it: File di indice

en: Path to the index file to create
it: Percorso del file di indice da creare

en: Full URL to put in index file
it: URL completo da inserire nel file di indice

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
it: URL completo da inserire nel file di indice. Usa # per rappresentare il numero di segmento

en: Delete segments
it: Elimina i segmenti

en: Delete segments when they are no longer needed
it: Elimina i segmenti quando non sono più necessari

en: Use muxers rate control mechanism
it: Usa il meccanismo di controllo di frequenza dei muxer

en: AES key URI to place in playlist
it: URI della chiave AES da posizionare in scaletta

en: AES key file
it: File della chiave AES

en: File containing the 16 bytes encryption key
it: File contenente la chiave di cifratura di 16 byte

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
it: File da dove vlc legge chiave-uri e file chiave-posizione

en: File is read when segment starts and is assumet to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
it: Il file viene letto quando il segmento inizia e si presume che sia nel formato: chiave-uri\nchiave-file. Il file viene letto all'apertura del segmento e i valori sono usati su quel segmento.

en: Use randomized IV for encryption
it: Usa un IV casuale per la cifratura

en: Generate IV instead using segment-number as IV
it: Genera un IV invece di usare il numero di segmento come IV

en: HTTP Live streaming output
it: Uscita trasmissione HTTP Live

en: Stream name
it: Nome del flusso

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
it: Nome da attribuire al flusso/canale sul server shoutcast/icecast.

en: Stream description
it: Descrizione del flusso

en: Description of the stream content or information about your channel.
it: Descrizione del contenuto del flusso o informazioni sul canale.

en: Stream MP3
it: Flusso MP3

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
it: Normalmente devi alimentare il modulo shoutcast con flussi Ogg. Invece è possibile utilizzare anche MP3, così puoi inviare flussi MP3 al server shoutcast/icecast.

en: Genre description
it: Descrizione genere

en: Genre of the content.
it: Genere del contenuto.

en: URL description
it: Descrizione URL

en: URL with information about the stream or your channel.
it: URL con informazioni relative al flusso o al canale.

en: Bitrate information of the transcoded stream.
it: Informazioni sul bitrate del flusso transcodificato.

en: Samplerate information of the transcoded stream.
it: Informazioni sul campionamento del flusso transcodificato.

en: Number of channels
it: Numero di canali

en: Number of channels information of the transcoded stream.
it: Informazioni sul numero di canali del flusso transcodificato.

en: Ogg Vorbis Quality
it: Qualità Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
it: Informazioni di qualità Ogg Vorbis del flusso transcodificato.

en: Stream public
it: Trasmissione pubblica

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
it: Rende pubblicamente disponibile il server sulle 'Pagine Gialle' (elenco di cartelle di flussi) sul sito web icecast/shoutcast. Richiede di specificare informazioni sulla velocità di trasmissione per shoutcast. Richiede flussi di Ogg per icecast.

en: IceCAST output
it: Uscita IceCAST

en: Caching value (ms)
it: Valore cache (ms)

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
it: Valore di cache predefinito per i flussi in uscita UDP. Questo valore deve essere espresso in millisecondi.

en: Group packets
it: Raggruppa pacchetti

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
it: I pacchetti possono essere inviati uno ad uno al momento giusto oppure in gruppi. Questa opzione permette di specificare il numero di pacchetti da inviare ogni volta. Aiuta a ridurre il carico su sistemi sovraccarichi.

en: UDP stream output
it: Trasmissione in uscita UDP

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
it: Passa pulse:// per aprire la sorgente di PulseAudio predefinita, oppure pulse://SORGENTE per aprire una specifica sorgente chiamata SORGENTE.

en: PulseAudio input
it: Ingresso PulseAudio

en: Video Capture width
it: Larghezza dell'acquisizione video

en: Video Capture width in pixel
it: Larghezza dell'acquisizione video in pixel

en: Video Capture height
it: Altezza dell'acquisizione video

en: Video Capture height in pixel
it: Altezza dell'acquisizione video in pixel

en: Quicktime Capture
it: Acquisizione Quicktime

en: No Input device found
it: Nessun dispositivo d'ingresso trovato

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
it: Il tuo Mac non sembra essere equipaggiato con un dispositivo di ingresso appropriato. Controlla i connettori e i driver.

en: RDP auth username
it: Nome utente autenticazione RDP

en: RDP auth password
it: Password autenticazione RDP

en: RDP Password
it: Password RDP

en: Encrypted connexion
it: Connessione cifrata

en: Acquisition rate (in fps)
it: Velocità di acquisizione (in fps)

en: RDP Remote Desktop
it: RDP Desktop remoto

en: RTCP (local) port
it: Porta RTCP (locale)

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
it: I pacchetti RTCP saranno ricevuti su questa porta di protocollo di trasporto. Se zero, viene usata RTP/RTCP multiplata

en: SRTP key (hexadecimal)
it: Chiave SRTP (esadecimale)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
it: I pacchetti RTP saranno autenticati e decifrati con questa chiave principale condivisa segreta con protocollo Sicuro RTP. Questa chiave deve essere una stringa di 32 caratteri esadecimali.

en: SRTP salt (hexadecimal)
it: Salto SRTP (esadecimale)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
it: Il protocollo Sicuro RTP un valore principale di tipo sale (non segreto). Questo deve essere una stringa di 28 caratteri esadecimali.

en: Maximum RTP sources
it: Num. massimo sorgenti RTP

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
it: Quante fonti RTP distinte attive sono consentite contemporaneamente.

en: RTP source timeout (sec)
it: Timeout della sorgente RTP (sec)

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
it: Quanto attendere un pacchetto prima che la fonte scada.

en: Maximum RTP sequence number dropout
it: Numero massimo di sequenza RTP per perdita di segnale

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
it: I pacchetti RTP saranno scartati se sono troppo avanti (ad esempio nel futuro) da questi numerosi pacchetti dall'ultimo pacchetto ricevuto.

en: Maximum RTP sequence number misordering
it: Massimo numero di sequenza RTP per disordine

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
it: I pacchetti RTP saranno scartati se sono troppo indietro (ad esempio nel passato) da questi numerosi pacchetti dall'ultimo pacchetto ricevuto.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
it: Formato di payload RTP assunto per payload dinamici

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
it: Questo formato di payload sarà assunto per tipi di payload dinamici (tra 96 e 127) se non può essere determinato diversamente con una mappatura fuori banda (SDP)

en: Real-Time Protocol (RTP) input
it: Ingresso Real-Time Protocol (RTP)

en: SDP required
it: SDP richiesto

en: A description in SDP format is required to receive the RTP stream. Note that rtp:// URIs cannot work with dynamic RTP payload format (%<PRIu8>).
it: E' richiesta una descrizione in formato SDP per ricevere il flusso RTP. Nota che rtp:// URI non può funzionare con un formato di payload dinamico RTP (%<PRIu8>).

en: Connection failed
it: Connessione non riuscita

en: VLC could not connect to "%s:%d".
it: VLC non può connettersi a "%s:%d".

en: Session failed
it: Sessione non riuscita

en: The requested RTSP session could not be established.
it: La sessione RTSP richiesta non può essere stabilita.

en: Desired frame rate for the capture.
it: Velocità fotogrammi desiderata per l'acquisizione.

en: Capture fragment size
it: Dimensione dei frammenti di acquisizione

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
it: Ottimizzazione dell'acquisizione. Lo schermo viene diviso in blocchi di altezza predefinita (16 è un valore ragionevole, 0 disattiva l'opzione).

en: Subscreen top left corner
it: Angolo alto a sinistra sottoschermo

en: Top coordinate of the subscreen top left corner.
it: Coordinata superiore dell'angolo in alto a sinistra del sottoschermo.

en: Left coordinate of the subscreen top left corner.
it: Coordinata sinistra dell'angolo in altro sinistra del sottoschermo.

en: Subscreen width
it: Larghezza sottoschermo

en: Subscreen height
it: Altezza sottoschermo

en: Follow the mouse
it: Segui il mouse

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
it: Segui il mouse quando acquisisci una parte dello schermo.

en: Mouse pointer image
it: Immagine puntatore del mouse

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
it: Se specificata, utilizzerà l'immagine per disegnare il puntatore del mouse in fase di acquisizione.

en: Display ID
it: ID dello schermo

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
it: Mostra ID. Se non specificato, allora sarà usato un mostra ID principale.

en: Screen index
it: Indice dello schermo

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
it: Indice dello schermo (1, 2, 3, ...). Alternativo a ID dello schermo.

en: Screen Input
it: Input schermo

en: Screen
it: Schermo

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
it: Quante volte al secondo aggiornare il contenuto dello schermo.

en: Region left column
it: Colonna sinistra della regione

en: Abscissa of the capture region in pixels.
it: Ascissa della regione di acquisizione in pixel.

en: Region top row
it: Riga superiore della regione

en: Ordinate of the capture region in pixels.
it: Ordinata della regione di acquisizione in pixel.

en: Capture region width
it: Larghezza della regione di acquisizione

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
it: Larghezza in pixel dell'area di acquisizione, o 0 per la larghezza totale

en: Capture region height
it: Altezza della regione di acquisizione

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
it: Altezza in pixel dell'area di acquisizione, o 0 per l'altezza totale

en: Screen capture (with X11/XCB)
it: Acquisizione dello schermo (con X11/XCB)

en: Session Description Protocol
it: Protocollo di descrizione della sessione

en: SFTP port
it: Porta SFTP

en: SFTP port number to use on the server
it: Numero della porta SFTP da utilizzare sul server

en: Read size
it: Dimensioni di lettura

en: Size of the request for reading access
it: Dimensione della richiesta per l'accesso in lettura

en: SFTP input
it: Ingresso SFTP

en: SFTP authentication
it: Autenticazione SFTP

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
it: Inserisci un nome utente e una password valida per la connessione sftp a %s

en: Frame buffer depth
it: Profondità del framebuffer

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
it: Profondità in pixel del buffer dei fotogrammi, oppure zero per file XWD

en: Frame buffer width
it: Larghezza del framebuffer

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
it: Larghezza in pixel del buffer dei fotogrammi (ignorato per file XWD)

en: Frame buffer height
it: Altezza del framebuffer

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
it: Altezza in pixel del buffer dei fotogrammi (ignorato per file XWD)

en: Frame buffer segment ID
it: ID segmento framebuffer

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
it: ID del segmento della memoria condivisa System V per buffer di fotogrammi (questo viene ignorato è specificato il file --shm-)

en: Frame buffer file
it: File framebuffer

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
it: Percorso del file di mappatura della memoria del frame buffer

en: XWD file (autodetect)
it: File XWD (autorilevamento)

en: 8 bits
it: 8 bit

en: 15 bits
it: 15 bit

en: 16 bits
it: 16 bit

en: 24 bits
it: 24 bit

en: 32 bits
it: 32 bit

en: Framebuffer input
it: Ingresso framebuffer

en: Shared memory framebuffer
it: Memoria condivisa framebuffer

en: SMB user name
it: Nome utente SMB

en: SMB password
it: Password SMB

en: SMB domain
it: Dominio SMB

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
it: Dominio/Gruppo di lavoro da utilizzare per la connessione.

en: Samba (Windows network shares) input
it: Ingresso Samba (condivisioni di rete Windows)

en: SMB input
it: Ingresso SMB

en: TCP input
it: Ingresso TCP

en: Time code
it: Timecode

en: UDP input
it: Ingresso UDP

en: Reset defaults
it: Ripristina predefiniti

en: Video capture device
it: Dispositivo di acquisizione video

en: Video capture device node.
it: Nodo di dispositivo di acquisizione video.

en: VBI capture device
it: Dispositivo di acquisizione VBI

en: The device node where VBI data can be read  (for closed captions)
it: Il nodo del dispositivo dove i dati VBI possono essere letti (per i sottotitoli)

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
it: Standard video (Predefinito, SECAM, PAL o NTSC).

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input) (Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)
it: Obbliga il dispositivo video Video4Linux2 a usare uno specifico formato croma (ad esempio I420 o I422 per immagini raw, MJPG per input compresso M-JPEG) (Lista completa: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)

en: Input of the card to use (see debug).
it: Ingresso della scheda da utilizzare (vedere debug).

en: Audio input
it: Ingresso audio

en: Audio input of the card to use (see debug).
it: Ingresso audio della scheda da utilizzare (vedere debug).

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
it: La risoluzione in pixel specificata è imposta (se larghezza e altezza sono entrambe strettamente positive).

en: Radio device
it: Dispositivo radio

en: Radio tuner device node.
it: Nodo di dispositivo del sintonizzatore radio.

en: Frequency
it: Frequenza

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output)
it: Frequenza del sintonizzatore in Hz o kHz (vedere il risultato del debug)

en: Audio mode
it: Modalità audio

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
it: Sintonizzatore audio mono/stereo e selezione della traccia.

en: Reset controls
it: Ripristina controlli

en: Reset controls to defaults.
it: Ripristina controlli ai valori predefiniti.

en: Brightness
it: Luminosità

en: Picture brightness or black level.
it: Livello di luminosità o del nero dell'immagine.

en: Automatic brightness
it: Luminosità automatico

en: Automatically adjust the picture brightness.
it: Regola automaticamente la luminosità dell'immagine.

en: Contrast
it: Contrasto

en: Picture contrast or luma gain.
it: Contrasto dell'immagine o aumento luminanza.

en: Saturation
it: Saturazione

en: Picture saturation or chroma gain.
it: Saturazione dell'immagine o aumento cromaticità.

en: Hue
it: Tonalità

en: Hue or color balance.
it: Bilanciamento della tonalità o del colore.

en: Automatic hue
it: Tonalità automatica

en: Automatically adjust the picture hue.
it: Regola automaticamente la tonalità dell'immagine.

en: White balance temperature (K)
it: Temperatura di bilanciamento del bianco (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
it: Temperatura bilanciata del bianco come una temperatura del colore in Kelvin (2800 è l'incandescenza minima, 6500 è la massima luce del giorno).

en: Automatic white balance
it: Bilanciamento automatico del bianco

en: Automatically adjust the picture white balance.
it: Regola automaticamente il bilanciamento del bianco dell'immagine.

en: Red balance
it: Bilanciamento del rosso

en: Red chroma balance.
it: Bilanciamento del rosso.

en: Blue balance
it: Bilanciamento del blu

en: Blue chroma balance.
it: Bilanciamento del blu.

en: Gamma adjust.
it: Regolazione gamma.

en: Automatic gain
it: Guadagno automatico

en: Automatically set the video gain.
it: Imposta automaticamente il guadagno video.

en: Gain
it: Guadagno

en: Picture gain.
it: Guadagno dell'immagine.

en: Sharpness
it: Accentuazione

en: Sharpness filter adjust.
it: Regolazione del filtro Accentuazione

en: Chroma gain
it: Guadagno croma

en: Chroma gain control.
it: Controllo dell'aumento di cromaticità.

en: Automatic chroma gain
it: Aumento della cromaticità automatico

en: Automatically control the chroma gain.
it: Controlla automaticamente l'aumento della cromaticità.

en: Power line frequency
it: Frequenza di rete

en: Power line frequency anti-flicker filter.
it: Filtro anti-tremolio della frequenza di rete.

en: Backlight compensation
it: Compensazione retro-illuminazione

en: Band-stop filter
it: Filtro per l'arresto di banda

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
it: Taglia una banda di luce indotta dall'illuminazione fluorescente (unità non documentata).

en: Horizontal flip
it: Ribaltamento orizzontale

en: Flip the picture horizontally.
it: Ribalta l'immagine orizzontalmente.

en: Vertical flip
it: Ribaltamento verticale

en: Flip the picture vertically.
it: Ribalta l'immagine verticalmente.

en: Rotate (degrees)
it: Ruota (gradi)

en: Picture rotation angle (in degrees).
it: Angolo di rotazione dell'immagine (in gradi).

en: Color killer
it: Soppressore di colore

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
it: Abilita il soppressore di colore, ad esempio cambia un'immagine in bianco e nero ogni volta che il segnale è debole.

en: Color effect
it: Effetto Colore

en: Select a color effect.
it: Seleziona un effetto di colore.

en: Black & white
it: Bianco e nero

en: Sepia
it: Seppia

en: Negative
it: Negativo

en: Sky blue
it: Cielo blu

en: Grass green
it: Erba verde

en: Skin whiten
it: Ripristina il tema

en: Vivid
it: Vivo

en: Audio volume
it: Volume audio

en: Volume of the audio input.
it: Volume dell'ingresso audio.

en: Audio balance
it: Bilanciamento dell'audio

en: Balance of the audio input.
it: Bilanciamento dell'ingresso audio.

en: Bass level
it: Livello dei bassi

en: Bass adjustment of the audio input.
it: Regolazione dei bassi dell'ingresso audio.

en: Treble level
it: Livello degli alti

en: Treble adjustment of the audio input.
it: Regolazione degli alti dell'ingresso audio.

en: Mute the audio.
it: Silenzia l'audio.

en: Loudness mode
it: Modalità Loudness

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
it: Modalità Loudness, conosciuta anche come aumento del basso.

en: v4l2 driver controls
it: Controlli driver v4l2

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vvv) or use the v4l2-ctl application.
it: Regola i controlli del driver v4l2 ai valori specificati usando una lista di elementi separati da virgola opzionalmente racchiusa tra parentesi graffe (ad esempio: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). Per elencare i comandi disponibili, aumenta la verbosità (-vvv) oppure usa l'applicazione v4l2-ctl.

en: All
it: Tutto

en: Multichannel television sound (MTS)
it: Sonoro televisivo multicanale (MTS)

en: 525 lines / 60 Hz
it: 525 righe / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
it: 625 righe / 50 Hz

en: NTSC M Japan
it: NTSC M Giappone

en: NTSC M South Korea
it: NTSC M Corea del Sud

en: Primary language
it: Lingua principale

en: Secondary language or program
it: Lingua secondaria o programma

en: Dual mono
it: Mono duale

en: Video4Linux input
it: Ingresso Video4Linux

en: Video input
it: Ingresso video

en: Tuner
it: Sintonizzatore

en: Controls
it: Controlli

en: Video capture controls (if supported by the device)
it: Controlli di acquisizione video (se supportati dal dispositivo).

en: Video4Linux compressed A/V input
it: Ingresso A/V compresso Video4Linux

en: Video4Linux radio tuner
it: Sintonizzatore radio Video4Linux

en: VCD input
it: Ingresso VCD

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
it: [vcd:][dispositivo][#[titolo][,[capitolo]]]

en: Entry
it: Elemento

en: Segments
it: Segmenti

en: Segment
it: Segmento

en: Disc
it: Disco

en: VCD Format
it: Formato VCD

en: Application
it: Applicazione

en: Preparer
it: Preparatore

en: Volume Set
it: Volume

en: System Id
it: ID sistema

en: Entries
it: Elementi

en: Tracks
it: Tracce

en: Audio Channels
it: Canali audio

en: First Entry Point
it: Primo punto d'accesso

en: Last Entry Point
it: Ultimo punto d'accesso

en: Track size (in sectors)
it: Dimensione traccia (in settori)

en: type
it: tipo

en: end
it: fine

en: play list
it: riproduci elenco

en: extended selection list
it: elenco di selezione esteso

en: selection list
it: elenco di selezione

en: unknown type
it: tipo sconosciuto

en: List ID
it: ID elenco

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
it: Ingresso Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD)

en: vcdx://[device-or-file][@{P,S,T}num]
it: vcdx://[dispositivo-o-file][@{P,S,T}num]

en: If nonzero, this gives additional debug information.
it: Se diverso da zero, fornisce informazioni di debug supplementari.

en: Number of CD blocks to get in a single read.
it: Numero di blocchi CD per singola lettura.

en: Use playback control?
it: Utilizzare controllo playback?

en: If VCD is authored with playback control, use it. Otherwise we play by tracks.
it: Se il VCD prevede il controllo playback, VLC lo utilizza. Altrimenti, eseguire traccia per traccia.

en: Use track length as maximum unit in seek?
it: Usare la durata della traccia come unità massima di posizionamento?

en: If set, the length of the seek bar is the track rather than the length of an entry.
it: Se fissata, la lunghezza della barra di ricerca è la traccia piuttosto della lunghezza di una voce.

en: Show extended VCD info?
it: Mostrare informazioni VCD estese?

en: Show the maximum amount of information under Stream and Media Info. Shows for example playback control navigation.
it: Mostra la quantità massima di informazioni sotto i dettagli di Flusso e di Supporto. Mostra per esempio il controllo di navigazione della riproduzione.

en: Format to use in the playlist's "author" field.
it: Formato da utilizzare per il campo "autore" della scaletta.

en: Format to use in the playlist's "title" field.
it: Formato da utilizzare per il campo "titolo" della scaletta.

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
it: Supporto registrazioni VDR (http://www.tvdr.de/).

en: Chapter offset in ms
it: Scostamento capitoli in ms

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
it: Sposta tutti i capitoli. Questo valore deve essere espresso in millisecondi.

en: Default frame rate for chapter import.
it: Frequenza di fotogrammi predefinita per capitolo importato.

en: VDR recordings
it: Registrazioni VDR

en: VDR Cut Marks
it: Marcatori di taglio VDR

en: Start
it: Avvia

en: X.509 Certificate Authority
it: Autorità di certificazione X.509

en: Certificate of the Authority to verify server's against
it: Certificato dell'autorità per la verifica del server

en: X.509 Certificate Revocation List
it: Elenco di revoca del certificato X.509

en: List of revoked servers certificates
it: Elenco dei certificati server revocati

en: X.509 Client certificate
it: Certificato client X.509

en: Certificate for client authentification
it: Certificato per l'autenticazione client

en: X.509 Client private key
it: Chiave privata client X.509

en: Private key for authentification by certificate
it: Chiave privata per l'autenticazione con certificato

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
it: Cromaticità RGB (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: Compression level
it: Livello di compressione

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
it: Livello di compressione del trasferimento da 0 (nessuno) a 9 (il massimo)

en: Image quality
it: Qualità dell'immagine

en: Image quality 1 to 9 (max)
it: Qualità dell'immagine da 1 a 9 (massimo)

en: VNC client access
it: Accesso client VNC

en: Media in Zip
it: File multimediali in un Zip

en: Path to the media in the Zip archive
it: Percorso del media nell'archivio ZIP

en: Zip files filter
it: Filtro file Zip

en: Zip access
it: Accesso Zip

en: ARM NEON video chroma conversions
it: Conversione croma video ARM NEON

en: Audio filter for simple channel mixing using NEON assembly
it: Filtro audio per una semplice miscelazione del canale usando l'assemblatore NEON

en: ARM NEON audio volume
it: Volume audio ARM NEON

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
it: Cromaticità video ARM NEON YUV->RGBA

en: Defines if BarGraph information should be sent
it: Definisce se l'informazione BarGraph deve essere inviata

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
it: Specifica se le informazioni BarGraph devono essere inviate. 1 se le informazioni devono essere inviate, 0 altrimenti (predefinito 1).

en: Sends the barGraph information every n audio packets
it: Invia l'informazione BarGraphogni n pacchetti audio

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
it: Definisce quanto spesso le informazioni del grafico a barre dovrebbero essere inviate. Invia le informazioni del grafico a barre ogni n pacchetti audio (valore predefinito 4).

en: Defines if silence alarm information should be sent
it: Definisce se le informazioni di allarme silenzioso devono essere inviate

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
it: Definisce se le informazioni di allarme di silenzio dovrebbero essere inviate. 1 se le informazioni dovrebbero essere inviate, 0 altrimenti (valore predefinito 1).

en: Time window to use in ms
it: Finestra temporale da utilizzare in ms

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
it: Finestra di Tempo durante cui il livello dell'audio è misurato il millisecondi per l'identificazione del silenzio. Se il livello dell'audio è sotto la soglia durante questo tempo, è inviato un allarme (valore predefinito 5000).

en: Minimum Audio level to raise the alarm
it: Minimo livello Audio per avviare l'allarme

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
it: Soglia da raggiungere per sollevare un allarme. Se il livello dell'audio è sotto la soglia durante questo periodo, allora viene inviato un allarme (valore predefinito 0.1).

en: Time between two alarm messages in ms
it: Tempo tra due messaggi di allarme in ms

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
it: Tempo intercorso tra due messaggi di allarme espresso in millisecondi. Questo valore viene usato per evitare la saturazione dell'allarme (valore predefinito 2000).

en: Audio part of the BarGraph function
it: Parte audio della funzione BarGraph

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
it: Decodificatore semplice per i flussi codificati Dolby Surround

en: Dolby Surround decoder
it: Decodificatore Dolby Surround

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
it: Questo effetto dà la sensazione di stare in una stanza vera con un set completo di altoparlanti 7.1 usando solo le cuffie, fornendo un'esperienza sonora più realistica. Dovrebbe essere anche più comodo e meno stancante quando si ascolta la musica per lunghi periodi di tempo.
    Funziona con qualsiasi formato audio, dal mono al 7.1.

en: Characteristic dimension
it: Dimensione caratteristica

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
it: Distanza tra l'altoparlante anteriore sinistro e l'ascoltatore in metri.

en: Compensate delay
it: Compensa il ritardo

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
it: Il ritardo introdotto dall'algoritmo fisico potrebbe a volte disturbare la sincronizzazione tre il movimento delle labbra e il parlato. In questi casi, abilita questa funzione per compensare.

en: No decoding of Dolby Surround
it: Nessuna decodifica di Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
it: I flussi codificati con Dolby Surround non saranno decodificati prima di essere stati processati da questo filtro. Non è consigliato abilitare questa impostazione.

en: Headphone virtual spatialization effect
it: Effetto di spazializzazione virtuale per cuffia

en: Headphone effect
it: Effetto cuffie

en: Use downmix algorithm
it: Usa l'algoritmo di downmix

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
it: Questa opzione seleziona un algoritmo di downmix da stereo a mono utilizzato nel mixer del canale delle cuffie. Si ha la sensazione di trovarsi in una stanza piena di altoparlanti.

en: Select channel to keep
it: Seleziona canale da tenere

en: This option silences all other channels except the selected channel.
it: Questa opzione silenzia tutti gli altri canali eccetto il canale selezionato.

en: Rear left
it: Posteriore sinistro

en: Rear right
it: Posteriore destro

en: Low-frequency effects
it: Effetti bassa frequenza

en: Side left
it: Laterale sinistro

en: Side right
it: Laterale destro

en: Rear center
it: Centrale posteriore

en: Audio channel remapper
it: Rimappatore del canale audio

en: Audio filter for simple channel mixing
it: Filtro audio per miscelazione semplice dei canali

en: Audio filter for trivial channel mixing
it: Filtro audio per miscelazione di base dei canali

en: Sound Delay
it: Ritardo del suono

en: Delay
it: Ritardo

en: Add a delay effect to the sound
it: Aggiungi un effetto di ritardo al suono

en: Delay time
it: Tempo di ritardo

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
it: Durata in millisecondi del ritardo medio. Nota "medio"

en: Sweep Depth
it: Profondità di sweep

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
it: Durata in millisecondi della profondità massima di sweep. Perciò, l'intervallo di sweep sarà la durata del ritardo +/- la profondità di sweep.

en: Sweep Rate
it: Velocità di sweep

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
it: Intervallo di variazione della profondità di scansione della riproduzione in millisecondi di variazione al secondo

en: Feedback gain
it: Guadagno di retroazione

en: Gain on Feedback loop
it: Guadagno sul circuito di retroazione

en: Wet mix
it: Umido

en: Level of delayed signal
it: Livello del segnale ritardato

en: Dry Mix
it: Secco

en: Level of input signal
it: Livello del segnale di ingresso

en: RMS/peak
it: RMS/picco

en: Set the RMS/peak (0 ... 1).
it: Imposta RMS/picco (0 ... 1).

en: Attack time
it: Momento di attacco

en: Set the attack time in milliseconds (1.5 ... 400).
it: Imposta il tempo di attacco in millisecondi (1.5 ... 400).

en: Release time
it: Tempo di rilascio

en: Set the release time in milliseconds (2 ... 800).
it: Imposta il tempo di rilascio in millisecondi (2 ... 800).

en: Threshold level
it: Livello della soglia

en: Set the threshold level in dB (-30 ... 0).
it: Imposta il livello della soglia in dB (-30 ... 0).

en: Ratio
it: Proporzioni

en: Set the ratio (n:1) (1 ... 20).
it: Imposta il rapporto (n:1) (1 ... 20).

en: Knee radius
it: Raggio angolo di curvatura

en: Set the knee radius in dB (1 ... 10).
it: Imposta il raggio dell'angolo di curvatura in db (1 ... 10).

en: Makeup gain
it: Guadagno di compensazione

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
it: Imposta il guadagno globale in dB (0 ... 24).

en: Compressor
it: Compressore

en: Dynamic range compressor
it: Compressore a intervallo dinamico

en: A/52 dynamic range compression
it: Compressione dinamica dello spettro A/52

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
it: La compressione dinamica dello spettro rende i suoni forti più leggeri e i suoni leggeri più forti, il che permette di ascoltare la sorgente in un contesto rumoroso senza disturbare. Disabilitando la compressione dinamica, l'uscita audio sarà meglio adattata ad un cinema o ad una sala d'ascolto.

en: Enable internal upmixing
it: Abilita upmix interno

en: Enable the internal upmixing algorithm (not recommended).
it: Abilita l'algoritmo interno di upmixing (non consigliato).

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
it: Decodificatore audio ATSC A/52 (AC-3)

en: Audio filter for A/52->S/PDIF encapsulation
it: Filtro audio per l'incapsulamento A/52->S/PDIF

en: DTS dynamic range compression
it: Compressione a intervallo dinamico DTS

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
it: Decodifica audio DTS Coherent Acoustics

en: Audio filter for DTS->S/PDIF encapsulation
it: Filtro audio per l'incapsulamento DTS->S/PDIF

en: Audio filter for PCM format conversion
it: Filtro audio per la conversione di formato PCM

en: MPEG audio decoder
it: Decodifica audio MPEG

en: Equalizer preset
it: Preimpostazioni equalizzatore

en: Preset to use for the equalizer.
it: Preimpostazione da usare per l'equalizzatore.

en: Bands gain
it: Guadagno bande

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
it: Non utilizzare le preimpostazioni, ma bande specificate manualmente. Devi fornire 10 valori compresi tra -20dB e 20dB, separati da spazi, ad es. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".

en: Use VLC frequency bands
it: Utilizza bande di frequenza di VLC

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
it: Utilizza le bande di frequenza di VLC. Altrimenti, utilizzare le bande di frequenza ISO Standard

en: Two pass
it: Passaggio doppio

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
it: Filtra due volte l'audio. Fornisce un effetto più intenso.

en: Global gain
it: Guadagno globale

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
it: Imposta il guadagno globale in dB (-20 ... 20).

en: Equalizer with 10 bands
it: Equalizzatore a 10 bande

en: Equalizer
it: Equalizzatore

en: Flat
it: Piatto

en: Classical
it: Classica

en: Full bass
it: Bassi a fondo

en: Full bass and treble
it: Acuti e bassi a fondo

en: Full treble
it: Acuti a fondo

en: Headphones
it: Cuffie

en: Large Hall
it: Grande sala

en: Live
it: Dal vivo

en: Soft
it: Melodico

en: Soft rock
it: Rock melodico

en: Gain multiplier
it: Moltiplicatore di guadagno

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
it: Aumenta o riduce il guadagno (predefinito 1.0)

en: Gain control filter
it: Filtro di controllo del guadagno

en: Simple Karaoke filter
it: Filtro Karaoke semplice

en: Number of audio buffers
it: Numero di buffer audio

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
it: Numero di buffer audio sui quali effettuare la misura di potenza. Un numero elevato di buffer aumenterà il tempo di risposta del filtro ai picchi, ma lo renderà meno sensibile alle variazioni rapide.

en: Maximal volume level
it: Livello massimo del volume

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
it: Se la potenza media sugli ultimi N buffer è superiore al valore specificato, il volume verrà normalizzato. Il valore deve essere un numero positivo in virgola mobile; un valore ragionevole può essere compreso tra 0.5 e 10.

en: Volume normalizer
it: Normalizzatore volume

en: Parametric Equalizer
it: Equalizzatore parametrico

en: Low freq (Hz)
it: Bassa frequenza (Hz)

en: Low freq gain (dB)
it: Guadagno bassa frequenza (dB)

en: High freq (Hz)
it: Alta frequenza (Hz)

en: High freq gain (dB)
it: Guadagno alta frequenza (dB)

en: Freq 1 gain (dB)
it: Guadagno frequenza 1 (dB)

en: Freq 2 gain (dB)
it: Guadagno frequenza 2 (dB)

en: Freq 3 gain (dB)
it: Guadagno frequenza 3 (dB)

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
it: Filtro audio per il ricampionamento con interpolazione a banda ridotta

en: Resampling quality
it: Qualità del ricampionamento

en: Resampling quality (0 = worst and fastest, 10 = best and slowest).
it: Qualità di ricampionamento (0 = peggiore e più veloce, 10 = migliore e più lenta).

en: Speex resampler
it: Ricampionatore Speex

en: Sample rate converter type
it: Tipo di convertitore di campionamento

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
it: Sono supportati diversi algoritmi di ricampionamento. Il migliore è più lento, mentre il più veloce presenta una qualità bassa.

en: Sinc function (best quality)
it: Funzione sinc (qualità ottimale)

en: Sinc function (medium quality)
it: Funzione sinc (qualità media)

en: Sinc function (fast)
it: Funzione sinc (veloce)

en: Zero Order Hold (fastest)
it: Zero Order Hold (più veloce)

en: Linear (fastest)
it: Lineare (più veloce)

en: SRC resampler
it: Ricampionatore SRC

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
it: Campionatore Secret Rabbit Code (libsamplerate)

en: Nearest-neighbor audio resampler
it: Campionatore audio Nearest-neighbor

en: Audio tempo scaler synched with rate
it: Adattatore del ritmo audio sincronizzato col rate

en: Stride Length
it: Lunghezza del passo

en: Length in milliseconds to output each stride
it: Lunghezza in millisecondi per dare in output ogni cadenza

en: Overlap Length
it: Lunghezza della sovrapposizione

en: Percentage of stride to overlap
it: Percentuale di progresso alla sovrapposizione

en: Search Length
it: Durata della ricerca

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
it: Lunghezza in millisecondi per cercare la migliore posizione di sovrapposizione

en: Room size
it: Dimensioni stanza

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
it: Definisce la superficie virtuale della stanza simulata dal filtro.

en: Room width
it: Larghezza della stanza

en: Width of the virtual room
it: Larghezza della stanza virtuale

en: Wet
it: Umido

en: Dry
it: Secco

en: Damp
it: Bagnato

en: Audio Spatializer
it: Spazializzatore audio

en: Spatializer
it: Spazializzatore

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
it: Questo filtro aumenta l'effetto stereo rimuovendo il mono (segnale comune a entrambi i canali) e ritardando il segnale da sinistra a destra e viceversa, ampliando così l'effetto stereo.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
it: Tempo in millisecondi del ritardo del segnale sinistro verso destra e viceversa.

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
it: Quantità di aumento dal segnale ritardato sinistro a destra e viceversa. Dà un effetto di ritardo del segnale di sinistra verso l'output destro e viceversa che produce un effetto amplificato.

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
it: Cross feed da sinistra a destra con la fase invertita. Questo aiuta a sopprimere il mono. Se il valore è 1 si annulla tutto il segnale comune ad entrambi i canali.

en: Level of input signal of original channel.
it: Livello del segnale di ingresso del canale originale.

en: Stereo Enhancer
it: Potenziatore stereo

en: Simple stereo widening effect
it: Semplice effetto di amplificazione stereo

en: Single precision audio volume
it: Volume audio in precisione singola

en: Integer audio volume
it: Volume audio intero

en: Dummy audio output
it: Uscita audio finta

en: Audio output device
it: Dispositivo di uscita audio

en: Audio output device (using ALSA syntax).
it: Dispositivo di uscita audio (utilizzare la sintassi di ALSA).

en: Audio output channels
it: Canali di uscita audio

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
it: Canali disponibili per output audio. Se l'input ha più canali rispetto all'uscita, sarà down-mixed. Questo parametro è ignorato quando è attivo il pass-through digitale.

en: ALSA audio output
it: Uscita audio ALSA

en: Audio output failed
it: Uscita audio non riuscita

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
it: Il dispositivo audio "%s" non può essere utilizzato:
    %s.

en: Audio memory
it: Memoria audio

en: Audio memory output
it: Output della memoria audio

en: Sample format
it: Formato del campione

en: AudioQueue (iOS / Mac OS) audio output
it: Uscita audio AudioQueue (iOS / Mac OS)

en: Android AudioTrack audio output
it: Uscita audio AudioTrack Android

en: AudioUnit output for iOS
it: Uscita AudioUnit per iOS

en: Last audio device
it: Ultimo dispositivo audio

en: HAL AudioUnit output
it: Uscita HAL AudioUnit

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
it: Il dispositivo di uscita audio selezionato è utilizzato in modo esclusivo da un altro programma.

en: Audio device is not configured
it: Il dispositivo audio non è configurato

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
it: È necessario configurare il layout dei diffusori in "Audio Midi Setup" in / Applicazioni / Utility. VLC reprodurrà solo Stereo output.

en: System Sound Output Device
it: Dispositivo di uscita audio di sistema

en: %s (Encoded Output)
it: %s (Uscita codificata)

en: Output device
it: Dispositivo di uscita

en: Select your audio output device
it: Seleziona il dispositivo audio di uscita

en: Speaker configuration
it: Configurazione altoparlanti

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
it: Seleziona la configurazione degli altoparlanti che desideri utilizzare. Questa opzione non esegue l'upmix! Perciò NESSUNA conversione ad es. Stereo -> 5.1

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
it: Volume audio in centesimi di decibel (dB).

en: DirectX audio output
it: Uscita audio DirectX

en: Output format
it: Formato uscita

en: Number of output channels
it: Numero di canali di uscita

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
it: Valore predefinito (0), tutti i canali in entrata saranno salvati ma qui puoi restringere  il numero di canali.

en: Add WAVE header
it: Aggiungere intestazione WAVE

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
it: Anziché scrivere un file di soli dati, è possibile aggiungere un'intestazione WAV al file.

en: Output file
it: File in uscita

en: File to which the audio samples will be written to. ("-" for stdout
it: File in cui saranno scritti i campioni audio. ("-" per stdout

en: File audio output
it: Uscita audio su file

en: Automatically connect to writable clients
it: Connetti automaticamente a client scrivibili

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
it: Se abilitata, questa opzione connetterà automaticamente l'uscita del suono al primo dei client JACK scrivibili trovati.

en: Connect to clients matching
it: Connetti ai client corrispondenti

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
it: Se la connessione automatica è abilitata, solo i client JACK il cui nome verifica l'espressione regolare saranno considerati per la connessione.

en: JACK audio output
it: Uscita audio JACK

en: Device
it: Periferica

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
it: Seleziona un dispositivo audio appropriato da utilizzare con KAI.

en: Open audio in exclusive mode.
it: Apri l'audio in modalità esclusiva.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
it: Abilita questa opzione se desideri che il vostro flusso audio non sia interrotto da altro.

en: K Audio Interface audio output
it: Uscita audio K Audio Interface

en: OpenSLES audio output
it: Uscita audio OpenSLES

en: OSS device node path.
it: Percorso del nodo di dispositivo OSS.

en: Open Sound System audio output
it: Uscita audio Open Sound System

en: Pulseaudio audio output
it: Uscita audio Pulseaudio

en: OpenBSD sndio audio output
it: Uscita audio OpenBSD sndio

en: Software gain
it: Guadagno software

en: This linear gain will be applied in software.
it: Questo guadagno lineare sarà applicato tramite software.

en: Select Audio Device
it: Seleziona dispositivo audio

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
it: Seleziona un dispositivo audio speciale o lascia che Windows decida (predefinito), affinché le modifiche siano applicate è necessario riavviare VLC.

en: WaveOut audio output
it: Output audio WaveOut

en: Use float32 output
it: Usa l'uscita float32

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
it: Questa opzione permette di attivare (o disattivare) l'uscita audio di alta qualità float32. Attenzione, float32 non è supportato correttamente da alcune schede audio.

en: A/52 parser
it: Interprete A/52

en: A/52 audio packetizer
it: Pacchettizzatore audio A/52

en: ADPCM audio decoder
it: Decodificatore audio ADPCM

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
it: Decodificatore audio AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
it: Pacchettizzatore audio AES3/SMPTE 302M

en: Raw/Log Audio decoder
it: Decodifica audio Raw/Log

en: Raw audio encoder
it: Codifica audio Raw

en: Non-ref
it: Nessuno

en: Bidir
it: Bilineare

en: Non-key
it: Nessuno

en: bits
it: bit

en: simple
it: semplice

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
it: Vari decodificatori/codificatori audio e video offerti dalla libreria FFmpeg. Include (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG e altri codificatori

en: FFmpeg audio/video decoder
it: Decodificatore audio/video FFmpeg

en: Decoding
it: Decodifica

en: Encoding
it: Codifica

en: FFmpeg audio/video encoder
it: Codificatore audio/video FFmpeg

en: Direct rendering
it: Rendering diretto

en: Error resilience
it: Correzione d'errore

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
it: libavcodec può effettuare la correzione degli errori.
    Tuttavia, con un codificatore difettoso (come ISO MPEG-4 encoder da M$) questa opzione può produrre molti errori.
    I valori validi sono compresi tra 0 e 4 (0 disabilita la correzione di tutti gli errori).

en: Workaround bugs
it: Risoluzione bug

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
it: Prova a risolvere alcuni bug:
    1  autodetect
    2  vecchio msmpeg4
    4  xvid interlacciato
    8  ump416 assenza di padding
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Croma Qpel.
    Deve essere la somma dei valori. Per esempio, per correggere "ac vlc" e "ump4", inserire 40.

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
it: Il decodificatore può decodificare parzialmente o saltare alcuni fotogrammi, quando non c'è abbastanza tempo. Utile per processori poco potenti, ma può produrre immagini distorte.

en: Allow speed tricks
it: Consenti i trucchi di velocità

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
it: Consente i trucchi per l'aumento di velocità accondiscendente non specifica. Più veloce ma più propenso all'errore.

en: Skip frame (default=0)
it: Salta fotogramma (predefinito=0)

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
it: Costringe a saltare i fotogrammi all'accelerazione della decodifica (-1=Nessuno, 0=Predefinito, 1=Fotogrammi B, 2=Fotogrammi P, 3=Fotogrammi B+P, 4=tutti i fotogrammi).

en: Skip idct (default=0)
it: Salta idct (predefinito=0)

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
it: Costringe a saltare gli idct all'accelerazione della decodifica per tipi di fotogrammi (-1=Nessuno, 0=Predefinito, 1=B-fotogrammi, 2=P-fotogrammi, 3=B+P fotogrammi, 4=tutti i fotogrammi).

en: Debug mask
it: Maschera di debug

en: Set FFmpeg debug mask
it: Imposta la maschera di debug di FFmpeg

en: Codec name
it: Nome codificatore

en: Internal libavcodec codec name
it: Nome interno del codificatore libavcodec

en: Visualize motion vectors
it: Visualizza vettori di movimento

en: You can overlay the motion vectors (arrows showing how the images move) on the image. This value is a mask, based on these values:
    1 - visualize forward predicted MVs of P frames
    2 - visualize forward predicted MVs of B frames
    4 - visualize backward predicted MVs of B frames
    To visualize all vectors, the value should be 7.
it: Puoi coprire i vettori di movimento (le frecce mostrano come si muovono le immagini) sulle immagini. Questo valore è una maschera, basato su questi valori:
    1 - visualizza gli MV previsti successivi dei fotogrammi P
    2 - visualizza gli MV previsti successivi dei fotogrammi B
    4 - visualizza gli MV previsti in ritardo dei fotogrammi B
    Per visualizzare tutti i vettori, il valore dovrebbe essere 7.

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
it: Salta il filtro di ciclo per la decodifica H.264

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
it: Trascura il filtro loop (anche conosciuto come filtro deblocking) che solitamente un effetto dannoso sulla qualità. Tuttavia fornisce un grande aumento di velocità per flussi ad alta definizione.

en: Hardware decoding
it: Decodifica hardware

en: This allows hardware decoding when available.
it: Consente la decodifica hardware se disponibile.

en: VDA output pixel format
it: Formato pixel di uscita VDA

en: The pixel format for output image buffers.
it: Il formato in pixel per i buffer dell'output delle immagini.

en: Threads
it: Thread

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
it: Numero di thread utilizzati per la decodifica, 0 significa automatico

en: Ratio of key frames
it: Proporzione delle immagini chiave

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
it: Numero dei fotogrammi che saranno codificati per singolo fotogramma chiave.

en: Ratio of B frames
it: Proporzione delle immagini B

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
it: Numero di fotogrammi B che saranno codificati tra due fotogrammi di riferimento.

en: Video bitrate tolerance
it: Tolleranza bitrate video

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
it: Tolleranza bitrate video in kbit/s.

en: Interlaced encoding
it: Codifica interlacciata

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
it: Abilita algoritmi specifici per fotogrammi interlacciati.

en: Interlaced motion estimation
it: Predizione di movimento interlacciata

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
it: Abilita gli algoritmi di predizione di movimento interlacciato. Richiede più CPU.

en: Pre-motion estimation
it: Predizione di movimento

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
it: Abilita algoritmo di predizione di movimento

en: Rate control buffer size
it: Dimensione del buffer per il controllo di banda

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
it: Dimensione del buffer per il controllo di banda (in kbytes). Un buffer più grande consentirà un miglior controllo di banda, ma causerà un ritardo nel flussi.

en: Rate control buffer aggressiveness
it: Efficacia del controllo di banda

en: Rate control buffer aggressiveness.
it: Efficacia del controllo di banda del buffer.

en: I quantization factor
it: Fattore di quantizzazione I

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
it: Fattore di quantizzazione per i fotogrammi I, rispetto ai fotogrammi P (per esempio, 1.0 => stessa scala per i fotogrammi I e P).

en: Noise reduction
it: Riduzione del rumore

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
it: Abilita un semplice algoritmo di riduzione del rumore per ridurre la durata della codifica ed il bitrate, a costo di una riduzione della qualità dei fotogrammi.

en: MPEG4 quantization matrix
it: Matrice di quantizzazione MPEG4

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
it: Permette di utilizzare la matrice di quantizzazione di MPEG-4 per la codifica MPEG-2. Ciò produce in generale delle immagini più gradevoli, pur mantenendo la compatibilità con i decodificatori MPEG-2 standard.

en: Quality level
it: Qualità

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
it: Il livello di qualità della codifica dei vettori di movimento (questo può rallentare notevolmente la codifica).

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
it: Permette di specificare se il codificatore deve modificare al volo la qualità di codifica se il processore non riesce a tenere il passo, disabilitando la quantizzazione trellis, il tasso di distorsione dei vettori di movimento (hq), e aumentando la soglia di riduzione del rumore per semplificare il lavoro del codificatore.

en: Minimum video quantizer scale
it: Minimo della scala di quantizzazione video

en: Minimum video quantizer scale.
it: Minimo della scala di quantizzazione video.

en: Maximum video quantizer scale
it: Massimo della scala di quantizzazione video

en: Maximum video quantizer scale.
it: Massimo della scala di quantizzazione video.

en: Trellis quantization
it: Quantizzazione Trellis

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
it: Abilita la quantizzazione trellis (tasso di distorsione per i coefficienti di blocco).

en: Fixed quantizer scale
it: Scala fissa di quantizzazione

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
it: Una scala fissa per la quantizzazione video per la codifica in VBR. (valori accettati: da 0.01 a 255.0).

en: Strict standard compliance
it: Rispetto rigoroso della norma

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
it: Forza una rigorosa conformità classica durante la codifica (valori accettati: da -2 a 2).

en: Luminance masking
it: Maschera di luminanza

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
it: Aumenta il quantizzatore per macroblocchi molto luminosi (predefinito: 0.0).

en: Darkness masking
it: Mascheramento dell'oscurità

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
it: Aumenta il quantizzatore per macroblocchi molto scuri (predefinito: 0.0).

en: Motion masking
it: Maschera di movimento

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
it: Aumenta il quantizzatore per macroblocchi con un'alta complessità temporale (predefinito: 0.0).

en: Border masking
it: Mascheramento del bordo

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
it: Aumenta il quantizzatore per macroblocchi posti al limite del fotogramma (predefinito: 0.0).

en: Luminance elimination
it: Eliminazione della luminanza

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
it: Elimina blocchi di luminanza quando il PSNR non è tanto cambiato (predefinito: 0.0). La specifica H264 raccomanda -4.

en: Chrominance elimination
it: Eliminazione della crominanza

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
it: Elimina i blocchi crominanza quando il PSNR non è tanto cambiato (predefinito: 0.0). La specifica H264 raccomanda 7.

en: Specify AAC audio profile to use
it: Specifica il profilo AAC da utilizzare

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
it: Specifica di usare il profilo audio AAC  per la codifica del flusso dei bit audio. Consente le seguenti opzioni: principale, basso, ssr (non supportato), ltp, hev1, hev2 (predefinito: basso). hev1 e hev2 sono al momento supportati solo con libfdk-aac abilitata

en: "%s" is no video encoder.
it: "%s" non è un codificatore video.

en: "%s" is no audio encoder.
it: "%s" non è un codificatore audio.

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
it: Sembra che all'installazione del tuo Libav/FFmpeg (libavcodec) manca il seguente codificatore:
    %s.
    Se non sai come sistemare questo problema, chiedi supporto dalla tua distribuzione.
    
    Questo non è un errore interno del lettore multimediale VLC.
    Non contattare il progetto VideoLAN per questo problema.

en: unknown
it: sconosciuto

en: Closed Captions decoder
it: Decodificatore sottotitoli chiusi

en: CDG video decoder
it: Decodificatore video CDG

en: Crystal HD hardware video decoder
it: Decodificatore video hardware Crystal HD

en: CVD subtitle decoder
it: Decodifica sottotitoli CVD

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
it: Incapsulamento sottotitoli Chaoji VCD

en: Save raw codec data
it: Salva dati grezzi del codificatore

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
it: Salva i dati del codec raw se hai selezionato/forzato il decodificatore finito nelle opzioni principali.

en: Dummy decoder
it: Decodificatore finto

en: Dump decoder
it: Scarica il decodificatore

en: DirectMedia Object decoder
it: Decodificatore DirectMedia Object

en: DirectMedia Object encoder
it: Codificatore DirectMedia Object

en: DTS parser
it: Interprete DTS

en: DTS audio packetizer
it: Pacchettizzatore audio DTS

en: Decoding X coordinate
it: Decodifica coordinata X

en: X coordinate of the rendered subtitle
it: Coordinata X del sottotitolo restituito

en: Decoding Y coordinate
it: Decodifica coordinata Y

en: Y coordinate of the rendered subtitle
it: Coordinata Y del sottotitolo restituito

en: Subpicture position
it: Posizione sottoimmagine

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
it: È possibile imporre la posizione dell'immagine secondaria sul video (0=centrato, 1=sinistra, 2=destra, 4=alto, 8=basso; è possibile anche combinare questi valori, ad es. 6 = in alto a destra).

en: Encoding X coordinate
it: Codifica coordinata X

en: X coordinate of the encoded subtitle
it: Coordinata X del sottotitolo codificato

en: Encoding Y coordinate
it: Codifica coordinata Y

en: Y coordinate of the encoded subtitle
it: Coordinata Y del sottotitolo codificato

en: DVB subtitles decoder
it: Decodifica sottotitoli DVB

en: DVB subtitles
it: Sottotitoli DVB

en: DVB subtitles encoder
it: Codifica sottotitoli DVB

en: Dummy encoder
it: Codificatore finto

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
it: Decodifica audio AAC (usa libfaad2)

en: AAC extension
it: Estensione AAC

en: Encoder Profile
it: Profilo codificatore

en: Encoder Algorithm to use
it: Algoritmo di codifica da utilizzare

en: Enable spectral band replication
it: Abilita la replica della banda spettrale

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile
it: Questa è una funzionalità opzionale solo per il profilo AAC-ELD

en: VBR Quality
it: Qualità VBR

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant quality vbr, 5 is best
it: Qualità della codifica VBR (0=cbr, 1-5 vbr a qualità costante, 5 è il migliore

en: Enable afterburner library
it: Abilita libreria afterburner

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled)
it: Questa libreria produrrà una qualità audio maggiore al costo di un utilizzo aggiuntivo della CPU (abilitata in modo predefinito)

en: Signaling mode of the extension AOT
it: Modalità di segnalazione dell'estensione AOT

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical
it: 1 è esplicito per SBR e implicito per PS (predefinito), 2 è esplicito gerarchicamente

en: FDK-AAC Audio encoder
it: Codificatore audio FDK-AAC

en: Flac audio decoder
it: Decodificatore audio Flac

en: Flac audio encoder
it: Codificatore audio Flac

en: Sound fonts
it: Sorgenti sonore

en: A sound fonts file is required for software synthesis.
it: Un file di fonti sonore è richiesto per la sintetizzazione software.

en: Chorus
it: Coro

en: Synthesis gain
it: Guadagno di sintesi

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
it: Questo guadagno viene applicato all'output di sintesi. Valori alti possono causare saturazione quando vengono riprodotte molte note per volta

en: Polyphony
it: Polifonia

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
it: La polifonia specifica quante voci possono essere riprodotte contemporaneamente. Valori maggiori richiedono ulteriore potenza di elaborazione.

en: Reverb
it: Riverbero

en: FluidSynth MIDI synthesizer
it: Sintetizzatore MIDI FluidSynth

en: MIDI synthesis not set up
it: La sintetizzazione MIDI non è configurata

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
it: È richiesto un file soundfont (.SF2) per la sintesi MIDI.
    Installa un soundfont e configuralo dalle impostazioni di VLC (Ingresso / Codificatori > Codificatore audio > FluidSynth).

en: G.711 decoder
it: Decodificatore G.711

en: G.711 encoder
it: Codificatore G.711

en: Formatted Subtitles
it: Sottotitoli formattati

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
it: Flussi Kate consentiti per la formattazione del testo. VLC lo implementa parzialmente, ma puoi scegliere di disabilitare tutte le formattazioni. Nota che questo non ha effetto se il processo di rendering via Tiger è abilitato.

en: Shadow
it: Ombra

en: Outline
it: Bordatura

en: Black
it: Nero

en: Gray
it: Grigio

en: Silver
it: Argento

en: White
it: Bianco

en: Maroon
it: Marrone

en: Red
it: Rosso

en: Fuchsia
it: Fucsia

en: Yellow
it: Giallo

en: Olive
it: Oliva

en: Green
it: Verde

en: Purple
it: Viola

en: Blue
it: Blu

en: Use Tiger for rendering
it: Utilizza Tiger per la resa

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
it: I flussi Kate possono essere sottoposti al processo di rendering usando la libreria Tiger. Disabilitandolo saranno solo sottoposti al processo testi statici e flussi basati su bitmap.

en: Rendering quality
it: Qualità della resa

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
it: Seleziona la qualità di resa, a spese delle velocità. 0 è più veloce, 1 qualità massima.

en: Default font effect
it: Effetto predefinito del carattere

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
it: Aggiungi un effetto al carattere per migliorare la leggibilità con sfondi differenti.

en: Default font effect strength
it: Forza dell'effetto predefinito del carattere

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
it: Come dichiarare di fare l'effetto del carattere scelto (effetto dipendente).

en: Default font description
it: Descrizione predefinita del carattere

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
it: Quale descrizione del carattere usare se i flussi Kate non specificano particolari parametri del carattere (nome, dimensione, ecc) da usare. Un nome bianco lascia eventualmente a Tiger la scelta dei parametri del carattere.

en: Default font color
it: Colore predefinito del carattere

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
it: Colore predefinito del carattere da utilizzare se il flusso Kate non specifica un colore particolare.

en: Default font alpha
it: Alfa predefinito del carattere

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
it: Trasparenza del colore predefinito del carattere se il flusso Kate non specifica un colore particolare.

en: Default background color
it: Colore di sfondo predefinito

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
it: Colore predefinito di sfondo se il flusso Kare non specifica il colore di sfondo.

en: Default background alpha
it: Alfa predefinito dello sfondo

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
it: Trasparenza del colore dello sfondo predefinito se il flusso Kate non specifica di usare un particolare colore di sfondo.

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
it: Kate è un codec per testi e immagini basato su sovrapposizioni.
    La libreria Tiger rendering è necessaria per eseguire il rendering di flussi Kate complessi, ma VLC può anche eseguire il processo di rendering di testi statici e immagini basate su sottotitoli se non è disponibile.
    Nota che cambiando le impostazioni sottostanti non avrà effetto fino a quando un nuovo flusso non verrà avviato. Si spera che questo verrà corretto presto.

en: Kate overlay decoder
it: Codificatore di sovrapposizione Kate

en: Tiger rendering defaults
it: Tiger rendering predefiniti

en: Kate text subtitles packetizer
it: Incapsulamento dei sottotitoli del testo Kate

en: Subtitles (advanced)
it: Sottotitoli (avanzato)

en: Subtitle renderers using libass
it: Esegue il rendering dei sottotitoli usando libass

en: Building font cache
it: Creazione della cache dei caratteri

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
it: Attendi fino alla rigenerazione della cache dei caratteri.
    Dovrebbe richiedere meno di un minuto.

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
it: Decodificatore video MPEG I/II (usa libmpeg2)

en: Linear PCM audio decoder
it: Decodificatore audio PCM lineare

en: Linear PCM audio packetizer
it: Incapsulamento audio PCM lineare

en: Linear PCM audio encoder
it: Codificatore audio PCM lineare

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
it: Decodificatore MPEG audio layer I/II/III

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
it: Incapsulamento MPEG audio strato I/II/III

en: Video decoder using Android MediaCodec
it: Decodificatore video che utilizza Android MediaCodec

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
it: Decodificatore audio/video (utilizza OpenMAX IL)

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
it: Decodificatore video (utilizza OpenMAX IL)

en: OpenMAX IL video output
it: Uscita video OpenMAX IL

en: Opus audio decoder
it: Decodificatore audio Opus

en: PNG video decoder
it: Decodificatore video PNG

en: Enable software mode
it: Abilita la modalità software

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
it: Consentire l'utilizzo dell'implementazione software Intel Media SDK dei codec.In caso contrario l'accelerazione hardware QuickSync Video è presente nel sistema.

en: Codec Profile
it: Profilo codificatore

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
it: Specificare il profilo dei codec in modo esplicito. Se non lo fai, il codec determina il corretto profilo da altre fonti, come la risoluzione e il bitrate. Per esempio 'alto'

en: Codec Level
it: Livello codificatore

en: Group of Picture size
it: Gruppo delle dimensione della foto

en: IDR interval
it: Intervallo IDR

en: Rate Control Method
it: Metodo Controllo di Frequenza

en: The rate control method to use when encoding. Can be one of 'crb', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' mode isn't supported for mpeg2
it: Il metodo controllo di frequenza da usare durane la codifica. Può essere che una delle modalità 'crb', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' non sia supportata per mpeg2

en: Quantization parameter
it: Parametro di quantizzazione

en: Maximum Bitrate
it: Bitrate massimo

en: Accuracy of RateControl
it: Precisione del RateControl

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kpbs means the encoder tries not to  go above 880 kpbs and under  730 kpbs. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
it: La tolleranza in percentuale del metodo 'avbr' (Average Variable BitRate). (ad esempio 10 con una bitrate di 800 kbps significa che il codificatore cerca di non andare sopra gli 880 kbps e sotto i 730 kpbs. La precisione desiderata viene raggiunta solo dopo un periodo di convergenza preciso. Controllare il parametro di convergenza

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
it: Tempo di convergenza di 'avbr' RateControl

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
it: Numero di 100 fotogrammi prima del metodo di controllo del rate 'avbr' raggiunge il bitrate richiesto con la precisione richiesta. Vedere il parametro di precisione.

en: Number of slices per frame
it: Numero di porzioni per fotogramma

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
it: Numero di parti di ciascun fotogramma video; ogni parte contiene una o più righe di macroblocco. Se la numslice non è impostata, il codificatore può scegliere qualsiasi partizionamento consentito dal codec standard.

en: Number of reference frames
it: Numero di fotogrammi di riferimento

en: Number of parallel operations
it: Numero di operazioni parallele

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
it: Codificatore Intel QuickSync Video per MPEG4-Part10/MPEG2 (noto come H.264/H.262)

en: QuickTime library decoder
it: Decodificatore libreria QuickTime

en: Pseudo raw video decoder
it: Decodificatore video Pseudo Raw

en: Pseudo raw video packetizer
it: Incapsulamento video Pseudo Raw

en: Chroma format
it: Formato croma

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
it: La scelta del formato crominanza forzerà una conversione del video in quel formato

en: Rate control method
it: Metodo di controllo della velocità

en: Method used to encode the video sequence
it: Metodo utilizzato per codificare la sequenza video

en: Constant noise threshold mode
it: Modalità con soglia di rumore costante

en: Constant bitrate mode (CBR)
it: Modalità a bitrate costante (CBR)

en: Low Delay mode
it: Modalità a basso ritardo

en: Lossless mode
it: Modalità senza perdita di informazione

en: Constant lambda mode
it: Modalità lambda costante

en: Constant error mode
it: Modalità con errore costante

en: Constant quality mode
it: Modalità a qualità costante

en: GOP structure
it: Struttura GOP

en: GOP structure used to encode the video sequence
it: Struttura GOP utilizzata per decodificare la sequenza video

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
it: La struttura gop non è stata corretta. Un'immagine può essere all'interno o in mezzo e si riferisce a immagini precedenti o successive.

en: I-frame only sequence
it: Sequenza di soli fotogrammi I

en: Inter pictures refere to previous pictures only
it: Immagini interne si riferiscono solo a immagini precedenti

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
it: Immagini interne si riferiscono a immagini precedenti e successive

en: Constant quality factor
it: Fattore di qualità costante

en: Quality factor to use in constant quality mode
it: Fattore di qualità da utilizzare nella modalità a qualità costante

en: Noise Threshold
it: Soglia di rumore

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
it: Soglia del rumore da usare in modalità soglia di rumore costante

en: CBR bitrate (kbps)
it: Bitrate CBR (kbps)

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
it: Bitrate di destinazione in kbps con codifica in modalità a bitrate costante

en: Maximum bitrate (kbps)
it: Bitrate massimo (kbps)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
it: Bitrate massimo in kbps con codifica in modalità a bitrate costante

en: Minimum bitrate (kbps)
it: Bitrate minimo (kbps)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
it: Bitrate minimo in kbps con codifica in modalità a bitrate costante

en: GOP length
it: Lunghezza GOP

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
it: Numero di immagini tra successive intestazioni di sequenza come ad esempio la lunghezza di un gruppo di immagini

en: Prefilter
it: Prefiltro

en: Enable adaptive prefiltering
it: Abilita prefiltraggio adattativo

en: No pre-filtering
it: Nessun pre-filtraggio

en: Centre Weighted Median
it: Media ponderata al centro

en: Gaussian Low Pass Filter
it: Filtro passa basso gaussiano

en: Add Noise
it: Aggiungi rumore

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
it: Filtro passa basso adattivo gaussiano

en: Low Pass Filter
it: Filtro passa basso

en: Amount of prefiltering
it: Quantità di prefiltraggio

en: Higher value implies more prefiltering
it: Valori più alti implicano maggior prefiltraggio

en: Picture coding mode
it: Modalità di codifica dell'immagine

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
it: Il campo di codifica è dove i campi interlacciati sono codificati separatamente come opposti a fotogrammi pseudo-progressivi

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
it: automatico - lascia che il codificatore decida basandosi sull'ingresso (il migliore)

en: force coding frame as single picture
it: forza la codifica dei fotogrammi come singola immagine

en: force coding frame as separate interlaced fields
it: forza la codifica dei fotogrammi come campi interlacciati

en: Size of motion compensation blocks
it: Dimensione dei blocchi di compensazione del movimento

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
it: automatico - lascia che il codificatore decida basandosi sull'input (il migliore)

en: small - use small motion compensation blocks
it: piccola - usa blocchi di compensazione del movimento piccoli

en: medium - use medium motion compensation blocks
it: media - usa blocchi di compensazione del movimento medi

en: large - use large motion compensation blocks
it: grande - usa blocchi di compensazione del movimento grandi

en: Overlap of motion compensation blocks
it: Sovrapposizione dei blocchi di compensazione del movimento

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
it: nessuna - I blocchi di compensazione del movimento non si sovrappongono

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
it: parziale - I blocchi di compensazione del movimento non si sovrappongono solo parzialmente

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
it: completa - I blocchi di compensazione del movimento si completamente

en: Motion Vector precision
it: Precisione del vettore di movimento

en: Motion Vector precision in pels
it: Precisione  del Vettore di Movimento espresso in pel

en: Three component motion estimation
it: Stima dei tre componenti di movimento

en: Use chroma as part of the motion estimation process
it: Usa la crominanza come parte del processo di stima del movimento

en: Intra picture DWT filter
it: Filtro DWT all'interno dell'immagine

en: Inter picture DWT filter
it: Filtro DWT tra le immagini

en: Number of DWT iterations
it: Numero di iterazioni DWT

en: Also known as DWT levels
it: Conosciuti anche come livelli DWT

en: Enable multiple quantizers
it: Abilita quantizzatori multipli

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
it: Abilita i quantizzatori multipli per ogni sotto banda (una per ogni blocco di codice)

en: Disable arithmetic coding
it: Disabilita la codifica aritmetica

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
it: Usa codici di lunghezza variabile invece, utile per frequenze di bit molto alte

en: perceptual weighting method
it: metodo di ponderazione percettiva

en: perceptual distance
it: distanza percettiva

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
it: distanza percettiva per calcolare il peso percettivo

en: Horizontal slices per frame
it: Porzioni orizzontali per fotogramma

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
it: Numero di porzioni orizzontali per fotogramma in modalità ritardo basso

en: Vertical slices per frame
it: Porzioni verticali per fotogramma

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
it: Numero di porzioni verticali per fotogramma in modalità ritardo basso

en: Size of code blocks in each subband
it: Dimensione dei blocchi di codice in ogni sottobanda

en: small - use small code blocks
it: piccola - usa blocchi di codice piccoli

en: medium - use medium sized code blocks
it: media - usa blocchi di codice di medie dimensioni

en: large - use large code blocks
it: grande - usa blocchi di codice grandi

en: full - One code block per subband
it: intera- un blocco di codice per sottobanda

en: Enable hierarchical Motion Estimation
it: Abilita la stima gerarchica del movimento

en: Number of levels of downsampling
it: Numero di livelli di decimazione

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
it: Numero di livelli di decimazione in modalità stima di movimento gerarchica

en: Enable Global Motion Estimation
it: Abilita la stima del movimento globale

en: Enable Phase Correlation Estimation
it: Abilita la stima della correlazione di fase

en: Enable Scene Change Detection
it: Abilita Rilevamento cambio di scena

en: Force Profile
it: Forza profilo

en: VC2 Low Delay Profile
it: Profilo a basso ritardo VC2

en: VC2 Simple Profile
it: Profilo semplice VC2

en: VC2 Main Profile
it: Profilo principale VC2

en: Main Profile
it: Profilo principale

en: Dirac video decoder using libschroedinger
it: Decodificatore video Dirac che utilizza libschroedinger

en: Dirac video encoder using libschroedinger
it: Codificatore video Dirac che utilizza libschroedinger

en: SDL Image decoder
it: Decodificatore SDL Image

en: SDL_image video decoder
it: Decodificatore video SDL_image

en: MP3 fixed point audio encoder
it: Decodificatore audio MP3 in virgola fissa

en: Mode
it: Modalità

en: Enforce the mode of the encoder.
it: Forza la modalità del codificatore.

en: Encoding quality
it: Qualità di codifica

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
it: Imponi una qualità tra 0 (bassa) e 10 (alta).

en: Encoding complexity
it: Complessità della codifica

en: Enforce the complexity of the encoder.
it: Imponi la complessità del codificatore.

en: Maximal bitrate
it: Bitrate massimo

en: Enforce the maximal VBR bitrate
it: Imponi il bitrate VBR massimo

en: CBR encoding
it: Codifica CBR

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
it: Forza la codifica a frequenza di bit costante (CBR) invece della codifica a frequenza di bit variabile (VBR).

en: Voice activity detection
it: Rilevamento attività vocale

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
it: Abilita la rivelazione dell'attività vocale (VAD). Questa opzione è attivata automaticamente in modalità VBR.

en: Discontinuous Transmission
it: Trasmissione discontinua

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
it: Abilita trasmissione discontinua (DTX).

en: Narrow-band (8kHz)
it: Banda stretta (8kHz)

en: Wide-band (16kHz)
it: Banda larga (16kHz)

en: Ultra-wideband (32kHz)
it: Banda ultra larga (32kHz)

en: Speex audio decoder
it: Decodificatore audio Speex

en: Speex audio packetizer
it: Incapsulamento audio Speex

en: Speex audio encoder
it: Codificatore audio Speex

en: Disable DVD subtitle transparency
it: Disabilita la trasparenza dei sottotitoli dei DVD

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
it: Rimuovi gli effetti di trasparenza utilizzati nei sottotitoli dei DVD.

en: DVD subtitles decoder
it: Decodificatore sottotitoli DVD

en: DVD subtitles
it: Sottotitoli DVD

en: DVD subtitles packetizer
it: Incapsulamento sottotitoli DVD

en: EBU STL subtitles decoder
it: Decodificatore sottotitoli EBU STL

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
it: Predefinito (Windows-1252)

en: System codeset
it: Insieme di codici di sistema

en: Universal (UTF-8)
it: Universale (UTF-8)

en: Universal (UTF-16)
it: Universale (UTF-16)

en: Universal (big endian UTF-16)
it: Universale (big endian UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
it: Universale (little endian UTF-16)

en: Universal, Chinese (GB18030)
it: Universale, Cinese (GB18030)

en: Western European (Latin-9)
it: Europa occidentale (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
it: Europa occidentale (Windows-1252)

en: Western European (IBM 00850)
it: Europa occidentale (IBM 00850)

en: Eastern European (Latin-2)
it: Europa orientale (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
it: Europa orientale (Windows-1250)

en: Nordic (Latin-6)
it: Nordico (Latin-6)

en: Cyrillic (Windows-1251)
it: Cirillico (Windows-1251)

en: Russian (KOI8-R)
it: Russo (KOI8-R)

en: Ukrainian (KOI8-U)
it: Ucraino (KOI8-U)

en: Arabic (ISO 8859-6)
it: Arabo (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
it: Arabo (Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
it: Greco (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
it: Greco (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
it: Ebreo (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
it: Ebreo (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
it: Turco (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
it: Turco (Windows-1254)

en: Baltic (Latin-7)
it: Baltico (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
it: Baltico (Windows-1257)

en: Celtic (Latin-8)
it: Celtico (Latin-8)

en: South-Eastern European (Latin-10)
it: Europa sud-orientale (Latin-10)

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
it: Cinese semplificato (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
it: Cinese semplificato Unix (EUC-CN)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
it: Giapponese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
it: Giapponese Unix (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
it: Giapponese (Shift JIS)

en: Korean (EUC-KR/CP949)
it: Coreano (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
it: Coreano (ISO-2022-KR)

en: Traditional Chinese (Big5)
it: Cinese tradizionale (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
it: Cinese tradizionale Unix (EUC-TW)

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
it: Hong-Kong supplementare (HKSCS)

en: Vietnamese (VISCII)
it: Vietnamita (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
it: Vietnamita (Windows-1258)

en: Subtitle text encoding
it: Codifica testo dei sottotitoli

en: Set the encoding used in text subtitles
it: Codifica usata nel testo sottotitoli

en: Subtitle justification
it: Giustificazione dei sottotitoli

en: Set the justification of subtitles
it: Giustificazione dei sottotitoli

en: UTF-8 subtitle autodetection
it: Autorilevamento UTF-8 dei sottotitoli

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
it: Abilita il rilevamento automatico della codifica UTF-8 all'interno dei file di sottotitoli.

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
it: Il formato di alcuni sottotitoli permette la formattazione del testo. VLC lo implementa parzialmente, ma puoi scegliere di disabilitare qualunque formattazione.

en: Text subtitle decoder
it: Decodificatore del testo dei sottotitoli

en: USF subtitles decoder
it: Decodificatore sottotitoli USF

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
it: Decodifica Philips OGT (sottotitoli SVCD)

en: SVCD subtitles
it: Sottotitoli SVCD

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
it: Incapsulamento Philips OGT (sottotitoli SVCD)

en: T.140 text encoder
it: Codificatore del testo T.140

en: Override page
it: Ignora la pagina

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
it: Ignora le pagine indicate, prova questa opzione se i tuoi sottotitoli non appaiono (-1 = identificato automaticamente da TS, 0 = identificato automaticamente da televideo, >0 = numero di pagina attuale, solitamente 888 o 889).

en: Ignore subtitle flag
it: Ignora il contrassegno dei sottotitoli

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
it: Ignora la bandiera dei sottotitoli, prova questa opzione se i tuoi sottotitoli non appaiono.

en: Workaround for France
it: Soluzione provvisoria per la Francia

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
it: Alcuni canali francesi non indicano le loro pagine sottotitolate correttamente a causa di un errore storico. Prova a usare questa interpretazione sbagliata se i tuoi sottotitoli non appaiono.

en: Teletext subtitles decoder
it: Decodificatore sottotitoli del televideo

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
it: Permette di specificare un valore di qualità crescente da 1 a 10, anziché specificare uno specifico bitrate. Produrrà una uscita a bitrate variabile.

en: Post processing quality
it: Qualità di post-trattamento

en: Theora video decoder
it: Decodifica video Theora

en: Theora video packetizer
it: Incapsulamento video Theora

en: Theora video encoder
it: Codifica video Theora

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
it: Permette di specificare un valore di qualità da 0.0 (alta) a 50.0 (bassa), anziché specificare un bitrate fisso. Produrrà una uscita a bitrate variabile (VBR).

en: Stereo mode
it: Modalità stereo

en: Handling mode for stereo streams
it: Modalità di gestione dei flussi stereo

en: VBR mode
it: Modalità VBR

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
it: Usa bitrate variabile (VBR). In modo predefinito viene usato il bitrate costante (CBR).

en: Psycho-acoustic model
it: Modello psico-acustico

en: Integer from -1 (no model) to 4.
it: Intero da -1 (nessun modello) a 4.

en: Joint stereo
it: Stereo unito

en: Libtwolame audio encoder
it: Codificatore audio libtwolame

en: Ulead DV audio decoder
it: Decodificatore audio

en: Maximum encoding bitrate
it: Bitrate massimo di codifica

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
it: Bitrate massimo in kbps. Utile per le applicazioni di trasmissione.

en: Minimum encoding bitrate
it: Bitrate minimo di codifica

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
it: Bitrate minimo in kbps. Utile per la codifica di una canale a dimensione fissa.

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
it: Forza una codifica a bitrate costante (CBR).

en: Vorbis audio decoder
it: Decodifica audio Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
it: Incapsulamento audio Vorbis

en: Vorbis audio encoder
it: Codifica audio Vorbis

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
it: Decodificatore audio WMA v1/v2 in virgola fissa

en: Maximum GOP size
it: Dimensione massima GOP

en: Sets maximum interval between IDR-frames.Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
it: Imposta il massimo intervallo tra le frame IDR. Un valore maggiore risparmia bit, incrementando la qualità per un dato bit-rate diminuendo la precisione di ricerca (seeking). Usa -1 per infinito

en: Minimum GOP size
it: Dimensione minima GOP

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
it: Imposta il minimo intervallo tra le frame IDR. Usando H.264, le I-frame non devono necessariamente racchiudere un GOP chiuso perché è possibile che una P-frame venga essere previsto da più frame anziché solamente da quella precedente (vedi anche le opzioni frame).  Pertanto, le I-frame non sono necessariamente ricercabili. Le frame IDR limitano che P-frame consecutive vengano trattate da qualunque frame precedente alle IDR frame.
    Se avvengono dei cambi di scena in questo intervallo, essi vengono comunque codificati come I-frame, ma non iniziano un nuovo GOP

en: Use recovery points to close GOPs
it: Utilizza punti di ripristino per chiudere i GOP

en: none: use closed GOPs only
    normal: use standard open GOPs
    bluray: use Blu-ray compatible open GOPs
it: nessuno: usa solo GOP chiusi
    normale: usa GOP standard aperti
    bluray: usa GOP aperti compatibili con Blu-ray

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
it: Usa un GOP aperto, per la compatibilità dei bluray usa anche l'opzione bluray-compat

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
it: Abilita le correzioni di compatibilità per il supporto Blu-ray

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
it: Abilita gli hack per il supporto Blu-ray, questo non forza ogni aspetto della compatibilità Blu-ray
    ad esempio risoluzione, frequenza di fotogrammi, livello

en: Extra I-frames aggressivity
it: Aggressività fotogrammi I aggiuntivi

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
it: Rilevamento di scene tagliate. Controlla quanto aggressivamente aggiungere I-frame supplementari. Con valori bassi di scene tagliate, il codec deve spesso forzare un I-frame quando si eccede il valore di keyint. Buoni valori di scene tagliate possono trovare una posizione migliore per l'I-frame. Valori alti utilizzano più I-frame del necessario, sprecando perciò bit. -1 disabilita il rilevamento di scene tagliate, perciò gli I-frame saranno inseriti solamente ogni altri fotogrammi keyint, portando probabilmente ad artefatti di codifica brutti. Compreso tra 1 e 100.

en: B-frames between I and P
it: Fotogrammi B tra I e P

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
it: Numero di fotogrammi-B consecutivi tra i fotogrammi-I e P. Da 1 a 16.

en: Adaptive B-frame decision
it: Decisione del B-frame adattivo

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame.Range 0 to 2.
it: Forza il numero specificato fi fotogrammi-B consecutivi da usare, eccetto possibilmente un fotogramma-I. Da 0 a 2.

en: Influence (bias) B-frames usage
it: Influenza (inclina a) l'utilizzo dei B-frame

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
it: Influenza la scelta di usare fotogrammi-B. Valori positivi causano più fotogrammi-B, valori negativi causano meno fotogrammi-B.

en: Keep some B-frames as references
it: Mantieni alcuni fotogrammi B come riferimento

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
it: Permette ai fotogrammi-B di essere usati come riferimento per prevedere altri fotogrammi. Mantiene il mezzo di 2+ fotogrammi-B consecutivi come un riferimento, e riordina i fotogrammi in modo appropriato.
    - nessuno: Disabilitato
    - rigoroso: Priramide rigorosamente gerarchica
    - normale: Non rigorosa (non compatibile con i Blu-ray)

en: Use fullrange instead of TV colorrange
it: Usa banda larga invece della gamma di colori TV

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
it: La gamma-TV di solito usa la gamma di colori, definendo questo valore come vero permetterai a libx264 di usare la gamma dei colori completa nella codifica

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
it: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Rallenta rigorosamente la codifica e la decodifica, ma dovrebbe risparmiare dal 10 al 15% la frequenza di bit.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
it: Numero di fotogrammi precedenti usati come predittori. Questo è effettivamente in Anime, ma sembra avere una piccola differenza nel materiale sorgente ad azione dal vivo. Alcuni decodificatori non sono capaci di trattare con con larghi valori di frameref. Da 1 a 16.

en: Skip loop filter
it: Salta il filtro loop

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
it: Disattiva il filtro loop sbloccante (diminuisce la qualità).

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
it: Parametri del filtro loop AlphaC0 e Beta alfa:beta

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
it: Parametri del filtro loop AlphaC0 e Beta. Da -6 a 6 fer entrambi i parametri alfa e beta. -6 significa filtro leggero, 6 significa filtro pesante.

en: H.264 level
it: Livello H.264

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
it: Specifica il livello H.264 (come definito da Annex A dello standard). I livelli non sono forzati: è compito dell'utente selezionare un livello compatibile con il resto delle opzioni di codifica. Da 1 a 5.1 (anche da 10 a 51 sono ammessi). Impostalo a 1 per per impostare il livello x264.

en: H.264 profile
it: Profilo H.264

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
it: Specifica il profilo H.264 che i limiti sono forzati rispetto alle altre impostazioni

en: Interlaced mode
it: Modalità interlacciata

en: Pure-interlaced mode.
it: Modalità deinterlacciata pura.

en: Frame packing
it: Impacchettamento di fotogrammi

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
it: Per video stereoscopici definire l'assetto dei fotogrammi:
    0: scacchiera - i pixel vanno alternativamente da L a R
    1: alternanza di colonna - L e R sono interlacciati dalla colonna
    2: alternanza di riga - L e R sono interlacciate dalla riga
    3: uno accanto all'altro - L a sinistra, R a destra
    4: alto basso - L in alto, R in basso
    5: alternaza di fotogrammi - una vista per ogni fotogramma

en: Use Periodic Intra Refresh
it: Usa il Ricaricamento Interno Periodico

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
it: Usa il Ricaricamento Interno Periodico invece dei fotogrammi IDR

en: Use mb-tree ratecontrol
it: Usa il controllo di frequenza mb-tree

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
it: Puoi disabilitare l'uso dell'albero-Macroblocco sul controllo di frequenza

en: Force number of slices per frame
it: Forza il numero di porzioni per fotogramma

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
it: Forza porzioni rettangolari ed è sovrascritto da altre opzioni delle porzioni

en: Limit the size of each slice in bytes
it: Limita la dimensione di ogni porzione in byte

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
it: Imposta la dimensione massima delle porzioni in byte, includendo l'overhead nella dimensione

en: Limit the size of each slice in macroblocks
it: Limita la dimensione di ogni porzione nel macroblocchi

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
it: Imposta un numero massimo di macroblocchi per porzione

en: Set QP
it: Imposta QP

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
it: Questo valore seleziona il quantizzatore da usare. Valori bassi risultano dalla fiducia nella batteria, ma una frequenza di bit più alta. 26 è un buon valore predefinito. Da 0 (senza perdita) a 51.

en: Quality-based VBR
it: VBR basato sulla qualità

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
it: VBR basato sulla Qualità a 1 passo. Da 0 a 51.

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
it: Parametro minimo del quantizzatore. Da 15 a 35 significa essere in un intervallo utile.

en: Maximum quantizer parameter.
it: Massimo della scala di quantizzazione.

en: Max QP step
it: Passo QP massimo

en: Max QP step between frames.
it: Num. massimo di passi QP tra i fotogrammi.

en: Average bitrate tolerance
it: Tolleranza bitrate media

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
it: Varianza consentita sul bitrate medio (in kbit/s).

en: Max local bitrate
it: Bitrate locale massimo

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
it: Imposta bitrate massimo locale (in kbit/s).

en: VBV buffer
it: Buffer VBV

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
it: Periodo medio per il flusso di bit locale massimo (in kbit)

en: Initial VBV buffer occupancy
it: Occupazione iniziale buffer VBV

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
it: Imposta l'occupazione iniziale  del buffer  come una frazione della dimensione del buffer. Da 0.0 a 1.0.

en: How AQ distributes bits
it: Come AQ distribuisce i bit

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
it: Definisce lamodalità di distribuzione dei bit per AQ, valore predefinito 1
    - 0: Disabilitato
    - 1: Modalità corrente predefinita x264
    - 2: usa log(var)^2 invece di log(var) e cerca l'adatta forza per fotogramma

en: Strength of AQ
it: Intensità di AQ

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
it: Forza per la riduzione dei blocchi e delle sfocature nelle aree
    piatte e strutturate, valore predefinito 1.0 raccomandato  essere  tra 0..2
    - 0.5: AQ debole
    - 1.5: AQ forte

en: QP factor between I and P
it: Fattore QP tra I e P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
it: Fattore QP tra I e P. Intervallo da 1.0 a 2.0.

en: QP factor between P and B
it: Fattore QP tra P e B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
it: Fattore QP tra P e B. Intervallo da 1.0 a 2.0.

en: QP difference between chroma and luma
it: Differenza QP tra croma e luma

en: QP difference between chroma and luma.
it: Differenza QP tra croma e luma.

en: Multipass ratecontrol
it: Controllo di frequenza multipasso

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
it: Frequenza di controllo multipasso:
    - 1: Primo passo, crea un file di statistiche
    - 2: Ultimo passo, non sovrascrive il file di statistiche
    - 3: Nth passo, sovrascrive il file di statistiche

en: QP curve compression
it: Compressione della curva QP

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
it: Compressione della curva QP. Intervallo da 0.0 (CBR) a 1.0 (QCP).

en: Reduce fluctuations in QP
it: Riduci fluttuazioni in QP

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
it: Questo riduce le fluttuazioni nel QP prima della compressione della curva. Temporalmente sfuma la complessità.

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
it: Questo riduce le oscillazioni QP dopo la compressione della curva. Offusca temporalmente le quantità.

en: Partitions to consider
it: Partizioni da considerare

en: Partitions to consider in analyse mode: 
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
it: Partizioni da considerare nella modalità di analisi:
    - nessuna: ⏎
    - veloce: i4x4⏎
    - normale: i4x4,p8x8,(i8x8)⏎
    - lenta: i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8⏎
    - tutte: i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4⏎
    (p4x4 richiede p8x8. i8x8 richiede 8x8dct).

en: Direct MV prediction mode
it: Modalità di previsione MV diretta

en: Direct prediction size
it: Dimensione della previsione diretta

en: Direct prediction size:  -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
it: Dimensione di predizione diretta: - 0: 4x4
    - 1: 8x8
    - -1: la più piccola possibile in base al livello

en: Weighted prediction for B-frames
it: Predizione ponderata per fotogrammi B

en: Weighted prediction for B-frames.
it: Predizione ponderata per fotogrammi B.

en: Weighted prediction for P-frames
it: Predizione ponderata per fotogrammi P

en:  Weighted prediction for P-frames:  - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
it: Previsione ponderata per i P-frame: - 0: Disabilitata
    - 1: Blind offset
    - 2: Analisi intelligente

en: Integer pixel motion estimation method
it: Metodo di stima del movimento dei pixel a numeri interi

en: Selects the motion estimation algorithm:  - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
it: Seleziona l'algoritmo di stima del movimento: - dia: ricerca del diamante, raggio 1 (veloce)
    - hex: ricerca esagonale, raggio 2
    - umh: ricerca multi-esagonale variabile (migliore, ma più lenta)
    - esa: ricerca esaustiva (estremamente lenta, prevalentemente per testare)
    - tesa: ricerca esaustiva Hadamard (estremamente lenta, prevalentemente per testare)

en: Maximum motion vector search range
it: Raggio massimo di ricerca del vettore di movimento

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
it: Massima distanza per la ricerca della stima del movimento, misurata dalla/e posizione/i prevista/e. Il valore predefinito di 16 va bene per la maggior parte dei filmati; sequenze con molto movimento possono beneficiare di impostazioni tra 24 e 32. Il campo varia da 0 a 64.

en: Maximum motion vector length
it: Lunghezza massima del vettore di movimento

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
it: Lunghezza massima del vettore di movimento in pixel. -1 significa automatico, basato sul livello.

en: Minimum buffer space between threads
it: Spazio minimo per il buffer tra i thread

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
it: Spazio minimo per il buffer tra i thread. -1 significa automatico, basato sul numero di thread.

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
it: Livello di ottimizzazione psico-visuale; di default è "1.0:0.0"

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
it: Il primo parametro controlla se l' RD è acceso (subme> = 6) o spento.
    Il secondo parametro controlla se il Trellis è impostato su ottimizzazione psico-visuale, per default è spento.

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
it: Stima del movimento subpixel e della qualità nel decidere la partizione

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
it: Questo parametro controlla il conflitto tra qualità e velocità implicito nel processo decisionale di predizione del movimento (più basso = più veloce e più alto = migliore qualità). L'intervallo va da 1 a 9.

en: Decide references on a per partition basis
it: Decide le referenze in base alla partizione

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
it: Permette ogni partizione 8x8 o 16x8 di selezionare indipendentemente un quadro di riferimento, al contrario di un solo riferimento per macroblocco.

en: Chroma in motion estimation
it: Croma nella predizione di movimento

en: Joint bidirectional motion refinement.
it: Rifinitura congiunta del movimento bidirezionale.

en: Adaptive spatial transform size
it: Dimensione di trasformazione spaziale adattivo

en: Trellis RD quantization
it: Quantizzazione trellis RD

en: Coefficient thresholding on P-frames
it: Coefficiente di soglia dei P-frame

en: Use Psy-optimizations
it: Usa ottimizzazioni Psy

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
it: Utilizzare tutte le ottimizzazioni visive che possano peggiorare sia il PSNR sia il SSIM

en: CPU optimizations
it: Ottimizzazioni CPU

en: Use assembler CPU optimizations.
it: Usa ottimizzazioni assembler della CPU.

en: PSNR computation
it: Calcolo PSNR

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
it: Calcola e stampa le statistiche PSNR. Questo non ha effetto sulla qualità della codifica attuale.

en: SSIM computation
it: Calcolo SSIM

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
it: Calcola e stampa le statistiche SSIM. Questo non ha effetto sulla qualità della codifica attuale.

en: Quiet mode
it: Modalità silente

en: Statistics
it: Statistiche

en: Print stats for each frame.
it: Mostra statistiche per ogni fotogramma.

en: SPS and PPS id numbers
it: ID numerici SPS e PPS

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
it: Stabilisce i numeri identificativi di SPS e PPS per permettere flussi concatenati con impostazioni differenti.

en: Access unit delimiters
it: Delimitatori di unità d'accesso

en: Generate access unit delimiter NAL units.
it: Genera unità NAL delimitatore di unità d'accesso

en: Framecount to use on frametype lookahead
it: Conteggio dei fotogrammi da usare sul tipo di fotogramma lookahead

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
it: Conteggio dei fotogrammi da usare sul tipo di fotogramma lookahead. Attualmente il valore di default può causare problemi di sincronizzazione su output non multiplati, come rtsp-output senza ts-mux

en: HRD-timing information
it: Informazioni sul cronometraggio HRD

en: Default tune setting used
it: Impostazioni del tono usate in modo predefinito

en: Default preset setting used
it: Impostazioni preimpostate usate in modo predefinito

en: x264 advanced options.
it: Opzioni avanzate x264.

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2} .
it: opzioni avanzate x264, nella forma {opt=val,op2=val2} .

en: Fast
it: Veloce

en: Normal
it: Normale

en: Slow
it: Lento

en: Spatial
it: Spaziale

en: Temporal
it: Temporale

en: checkerboard
it: scacchiera

en: column alternation
it: alternanza di colonna

en: row alternation
it: alternanza di riga

en: side by side
it: fianco a fianco

en: top bottom
it: da sopra a sotto

en: frame alternation
it: alternanza di fotogramma

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
it: Codificatore H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264 10-bit)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
it: Codificatore H.264/MPEG-4 Part 10/AVC (x264)

en: XWD image decoder
it: Decodificatore immagine XWD

en: Teletext page
it: Pagina del televideo

en: Open the indicated Teletext page.Default page is index 100
it: Apri la pagina di televideo indicata. La pagina predefinita è 100 (indice)

en: Teletext transparency
it: Trasparenza del televideo

en: Teletext alignment
it: Allineamento del televideo

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
it: Puoi forzare la posizione del televideo sullo schermo (0=centrato, 1=sinistra, 2=destra, 4=alto, 8=basso; è possibile anche combinare questi valori, ad esempio 6 = in alto a destra)

en: Teletext text subtitles
it: Sottotitoli del televideo

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA
it: Produce i sottotitoli del televideo come testo invece di RGBA

en: VBI and Teletext decoder
it: Decodificatore VBI e televideo

en: VBI & Teletext
it: VBI e televideo

en: D-Bus control interface
it: Interfaccia di controllo D-Bus

en: VLC media player
it: Lettore multimediale VLC

en: Do not open a DOS command box interface
it: Non aprire una finestra di comando DOS

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
it: Per comportamento predefinito, l'interfaccia dummy apre una finestra di comando DOS. Il modo silenzioso elimina questa finestra, ma può risultare fastidioso quando si vuole chiudere VLC e non ci sono finestre video aperte.

en: Dummy interface
it: Interfaccia finta

en: Motion threshold (10-100)
it: Soglia di movimento (10-100)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
it: Movimento minimo del mouse necessario per attivare un'azione.

en: Trigger button
it: Pulsante del mouse

en: Trigger button for mouse gestures.
it: Pulsante che aziona il controllo tramite movimenti del mouse.

en: Middle
it: Centrale

en: Gestures
it: Movimenti

en: Mouse gestures control interface
it: Interfaccia dei movimenti di controllo del mouse

en: Global Hotkeys
it: Tasti speciali globali

en: Global Hotkeys interface
it: Interfaccia scorciatoie globali

en: Hotkeys
it: Tasti speciali

en: Hotkeys management interface
it: Interfaccia tasti di scelta rapida

en: One
it: Uno

en: Loop: %s
it: Ciclo: %s

en: Random: %s
it: Casuale: %s

en: Audio Device: %s
it: Dispositivo audio: %s

en: Recording
it: Registrazione

en: Recording done
it: Registrazione completata

en: Sub sync: bookmarked audio time
it: Sincronizzazione dei sottotitoli / data e ora dei segnalibri audio

en: No active subtitle
it: Nessun sottotitolo attivo

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
it: Sincronizzazione dei sottotitoli / data e ora dei segnalibri dei sottotitoli

en: Sub sync: set bookmarks first!
it: Sincronizzazione secondaria: imposta i segnalibri prima!

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
it: Sincronizzazione secondaria: corretta %i ms (ritardo totale = %i ms)

en: Sub sync: delay reset
it: Sincronizzazione secondaria:ritardo riavviato

en: Subtitle delay %i ms
it: Ritardo sottotitoli %i ms

en: Audio delay %i ms
it: Ritardo audio %i ms

en: Audio track: %s
it: Traccia audio: %s

en: Subtitle track: %s
it: Traccia sottotitoli: %s

en: Program Service ID: %s
it: ID di servizio del programma: %s

en: Aspect ratio: %s
it: Proporzioni: %s

en: Crop: %s
it: Ritaglia: %s

en: Zooming reset
it: Reimposta l'ingrandimento

en: Scaled to screen
it: Adattato allo schermo

en: Original Size
it: Dimensioni originali

en: Zoom mode: %s
it: Modalità zoom: %s

en: Deinterlace off
it: Deinterlacciamento inattivo

en: Deinterlace on
it: Deinterlacciamento attivo

en: Subtitle position: no active subtitle
it: Posizione dei sottotitoli: nessun sottotitolo attivo

en: Subtitle position %d px
it: Posizione sottotitoli %d px

en: Speed: %.2fx
it: Velocità: %.2fx

en: Change the lirc configuration file
it: Modifica il file di configurazione di lirc

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
it: Fa in modo che lirc legga questo file di configurazione. In modo predefinito, cerca nella cartella home dell'utente.

en: Infrared
it: Infrarossi

en: Infrared remote control interface
it: Interfaccia telecomando infrarossi

en: motion
it: movimento

en: motion control interface
it: Interfaccia di controllo del movimento

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
it: Utilizza i sensori di movimento HDAPS, AMS, APPLESMC o UNIMOTION per ruotare il video

en: Network master clock
it: Orologio principale della rete

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
it: Se impostata, questa istanza di VLC agirà come orologio principale per la sincronizzazione per i client in ascolto

en: Master server ip address
it: Indirizzo IP del server principale

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
it: L'indirizzo IP dell'orologio principale della rete da utilizzare per la sincronizzazione dell'ora.

en: UDP timeout (in ms)
it: Timeout UDP (ms)

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
it: Quantità di tempo (in ms) fino al fallimento della ricezione dei dati.

en: Network Sync
it: Sincronizzazione di rete

en: Network synchronization
it: Sincronizzazione di rete

en: Install Windows Service
it: Installazione Windows Service

en: Install the Service and exit.
it: Installa Service ed esce.

en: Uninstall Windows Service
it: Disinstalla Windows Service

en: Uninstall the Service and exit.
it: Disinstalla Service ed esce.

en: Display name of the Service
it: Visualizza il nome di Service

en: Change the display name of the Service.
it: Cambia il nome visualizzato di Service.

en: Configuration options
it: Opzioni di configurazione

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
it: Opzioni di configurazione che saranno usati dal Servizio (ad esempio -foo=bar --no-foobar). Dovrebbe essere specificato al momento dell'installazione così che il Servizio sia configurato in maniera appropriata.

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
it: Ulteriori interfacce generate dal Servizio. Dovrebbe essere specificato al momento dell'installazione così che il Servizio sia configurato in maniera appropriata. Usa una lista di moduli di interfaccia separati da virgola. (i valori comuni sono: logger, sap, rc, http)

en: Windows Service interface
it: Interfaccia di Windows Service

en: Initializing
it: Inizializzazione

en: Opening
it: Apertura

en: Error
it: Errore

en: Show stream position
it: Mostra la posizione del flusso

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
it: Mostra ogni tanto la posizione attuale (in secondi) nel flusso sorgente.

en: Fake TTY
it: Pseudo-TTY

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
it: Forza il modulo rc ad utilizzare stdin, come se fosse una TTY.

en: UNIX socket command input
it: Ingresso comandi da socket Unix

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
it: Accetta comandi provenienti da un socket Unix anziché da stdin.

en: TCP command input
it: Ingresso comandi da TCP

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
it: Accetta comandi provenienti da un socket TCP anziché da stdin. Si possono specificare l'indirizzo e la porta su cui il socket ascolta.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
it: Per comportamento predefinito, l'interfaccia rc apre una finestra di comando DOS. Il modo silenzioso elimina questa finestra, ma può risultare fastidioso quando si vuole chiudere VLC e non ci sono finestre video aperte.

en: Remote control interface
it: Interfaccia telecomando

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
it: Interfaccia telecomando inizializzata, `h' per la guida.

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
it: Comando `%s' sconosciuto. Digitare `help' per la guida.

en: +----[ Remote control commands ]
it: +----[ Comandi di controllo remoto ]

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
it: | add XYZ  . . . . . . . . . .  aggiunge XYZ alla scaletta

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
it: | enqueue XYZ  . . . . . . . accoda XYZ alla scaletta

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
it: | playlist . . . . mostra gli elementi presenti nella scaletta

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
it: | play . . . . . . . . . . . . . . . .  riproduce il flusso

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
it: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . ferma il flusso

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
it: | next . . . . . . . . . . . .  elemento successivo nella scaletta

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
it: | prev . . . . . . . . . .  elemento precedente nella scaletta

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
it: | goto . . . . . . . . . . . .  va all'elemento dell'indice

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
it: | repeat [on|off] . . . .  attiva/disattiva la ripetizione degli elementi nella scaletta

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
it: | loop [on|off] . . . . . . . . . abilita/disabilita il ciclo della scaletta

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
it: | random [on|off] . . . . . . .  abilita/disabilita i salti casuali

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
it: | clear . . . . . . . . . . . . . svuota la scaletta

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
it: | status . . . . . . . . . . stato attuale della scaletta

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
it: | title [X]  . . . . imposta/mostra titolo nell'elemento corrente

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
it: | title_n  . . . . . . . titolo successivo nell'elemento corrente

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
it: | title_p  . . . . . . . titolo precedente nell'elemento corrente

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
it: | chapter [X]  . . imposta/mostra capitolo nell'elemento corrente

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
it: | chapter_n  . . . . . capitolo successivo nell'elemento corrente

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
it: | chapter_p  . . . . . capitolo precedente nell'elemento corrente

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
it: | seek X . . . posizionamento in secondi, ad esempio `seek 12'

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
it: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  commuta la pausa

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
it: | fastforward  . . . . . .  .  imposta la velocità massima

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
it: | rewind  . . . . . . . . . .  imposta la velocità minima

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
it: | faster . . . . . . . .  riproduzione più veloce del flusso

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
it: | slower . . . . . . . .  riproduzione più lenta del flusso

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
it: | normal . . . . . . . .  riproduzione normale del flusso

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
it: | frame. . . . . . . . . .  riproduzione fotogramma per fotogramma

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
it: | f [on|off] . . . . . . . . . . commuta la modalità schermo intero

en: | info . . . . .  information about the current stream
it: | info . . . . . informazioni sul flusso corrente

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
it: | stats . . . . . . . . . mostra informazioni statistiche

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
it: | get_time . . secondi trascorsi dall'inizio del flusso

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
it: | is_playing . . . . 1 se c'è un flusso in riproduzione, 0 altrimenti

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
it: | get_title . . . . . il titolo del flusso corrente

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
it: | get_length . . . . la durata del flusso corrente

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
it: | volume [X] . . . . . . . . .  imposta/mostra volume audio

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
it: | volup [X]  . . . . . .  aumenta il volume di X passi

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
it: | voldown [X]  . . . . . . .  riduce il volume di X passi

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
it: | adev [dispositivo]  . . . . . . . .  imposta/ottieni dispositivo audio

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
it: | achan [X] . . . . . . . . . . .imposta/ottiene canali audio

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
it: | atrack [X] . . . . . . . . . imposta/ottiene traccia audio

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
it: | vtrack [X] . . . . . . . . . imposta/ottiene traccia video

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
it: | vratio [X]  . . . . . . imposta/ottiene le proporzioni video

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
it: | vcrop [X]  . . . . . . . . .  imposta/ottiene ritaglio video

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
it: | vzoom [X]  . . . . . . . . .  imposta/ottiene zoom video

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
it: | snapshot . . . . . . . . . . . . cattura schermata video

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
it: | strack [X] . . . . . . . . .  imposta/ottieni traccia dei sottotitoli

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
it: | tasto [nome del tasto di scelta rapida] . . . . . . simula la pressione del tasto di scelta rapida

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
it: | help . . . . . . . . . . . . . questo messaggio di aiuto

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
it: | logout . . . . . . uscita (se connesso a un socket)

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
it: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . .  esce da vlc

en: +----[ end of help ]
it: +----[ fine della guida ]

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
it: Errore: `goto' richiede un argomento maggiore di zero.

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
it[0]: La scaletta ha solo %u elemento
it[1]: La scaletta ha solo %u elementi

en: +-[Incoming]
it: +-[Ingresso]

en: | input bytes read : %8.0f KiB
it: | byte in ingresso letti       : %8.0f KiB

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
it: | bitrate di ingresso   :   %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
it: | byte demultiplati letti: %8.0f kB

en: | demux corrupted  :    %5<PRIi64>
it: | demultiplazioni danneggiate  :    %5<PRIi64>

en: | discontinuities  :    %5<PRIi64>
it: | discontinuità  :    %5<PRIi64>

en: +-[Video Decoding]
it: +-[Decodifica video]

en: | video decoded    :    %5<PRIi64>
it: | video decodificato    :    %5<PRIi64>

en: | frames displayed :    %5<PRIi64>
it: | fotogrammi visualizzati:    %5<PRIi64>

en: | frames lost      :    %5<PRIi64>
it: | fotogrammi persi      :    %5<PRIi64>

en: +-[Audio Decoding]
it: +-[Decodifica audio]

en: | audio decoded    :    %5<PRIi64>
it: | audio decodificato    :    %5<PRIi64>

en: | buffers played   :    %5<PRIi64>
it: | buffer riprodotti   :    %5<PRIi64>

en: | buffers lost     :    %5<PRIi64>
it: | buffer persi     :    %5<PRIi64>

en: +-[Streaming]
it: +-[Trasmissione]

en: | packets sent     :    %5<PRIi64>
it: | pacchetti inviati     :    %5<PRIi64>

en: | bytes sent       : %8.0f KiB
it: | byte inviati       : %8.0f KiB

en: | sending bitrate  :   %6.0f kb/s
it: | bitrate d'invio  :   %6.0f kb/s

en: AIFF demuxer
it: Demuxer AIFF

en: ASF/WMV demuxer
it: Demuxer ASF/WMV

en: Could not demux ASF stream
it: Impossibile demultiplare il flusso ASF

en: VLC failed to load the ASF header.
it: VLC non è riuscito a caricare l'intestazione ASF.

en: AU demuxer
it: Demuxer AU

en: Avformat demuxer
it: Demuxer avformat

en: Avformat muxer
it: Muxer Avformat

en: Avformat mux
it: Mux Avformat

en: Force use of a specific avformat muxer.
it: Forza l'utilizzo di uno specifico muxer avformat.

en: Format name
it: Nome del formato

en: Internal libavcodec format name
it: Nome di formato interno libavcodec

en: Force interleaved method
it: Forza metodo interlacciato

en: Force index creation
it: Forza la creazione dell'indice

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
it: Ricrea un indice del file AVI. Usa questa funzione se il file AVI è danneggiato o incompleto (non permette il posizionamento).

en: Ask for action
it: Richiedi azione all'utente

en: Always fix
it: Correggi sempre

en: Never fix
it: Non correggere

en: Fix when necessary
it: Correggi se necessario

en: AVI demuxer
it: Demuxer AVI

en: Broken or missing AVI Index
it: Indice AVI danneggiato o mancante

en: Because this AVI file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
it: Poiché l'indice del file AVI è danneggiato o mancante, il posizionamento non funzionerà correttamente.
    VLC non riparerà il file, ma può correggere temporaneamente questo problema generando un indice in memoria.
    Questo passo potrebbe richiedere molto tempo in caso di file grandi.
    Cosa vuoi fare?

en: Build index then play
it: Crea l'indice poi riproduci

en: Play as is
it: Riproduci come è

en: Do not play
it: Non riprodurre

en: Fixing AVI Index...
it: Correzione indice AVI...

en: CDG demuxer
it: Demuxer CDG

en: Dump module
it: Scarica il modulo

en: Dump filename
it: Estrai il nome file

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
it: Nome del file in cui scrivere la sorgente byte per byte.

en: Append to existing file
it: Aggiungi al file esistente

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
it: Se il file esiste, non sarà sovrascritto.

en: File dumper
it: Estrattore file

en: Value to adjust dts by
it: Valore di regolazione per il dts

en: Dirac video demuxer
it: Demuxer video Dirac

en: FLAC demuxer
it: Demuxer FLAC

en: Decode
it: Decodifica

en: Decode at the demuxer stage
it: Decodifica allo stadio di demultiplazione

en: Forced chroma
it: Croma forzata

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
it: Se non vuoto e decodificatore di immagini è vero, l'immagine sarà convertita nella specifica cromaticità.

en: Duration in seconds
it: Durata in secondi

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
it: Durata in secondi prima di simulare una fine del file. Un valore negativo significa tempo di riproduzione illimitato.

en: Frame rate of the elementary stream produced.
it: Numero di fotogrammi di un flusso elementare prodotto.

en: Real-time
it: Tempo reale

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
it: Usa una modalità in tempo reale adatto per essere usato come un input master e input slaves in tempo reale.

en: Image demuxer
it: Demuxer Image

en: Frames per Second
it: Fotogrammi al secondo

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
it: Permette di tasso di fotogrammi al secondo quando si riproduce da file. Utilizzare il valore 0 per tempo reale.

en: M-JPEG camera demuxer
it: Demultiplatore camera M-JPEG

en: ---  DVD Menu
it: ---  Menu DVD

en: First Played
it: Prima riproduzione

en: Video Manager
it: Gestore video

en: ----- Title
it: ----- Titolo

en: Matroska stream demuxer
it: Demuxer flussi Matroska

en: Respect ordered chapters
it: Rispetta l'ordine dei capitoli

en: Play chapters in the order specified in the segment.
it: Riproduci i capitoli nell'ordine specificato nel segmento.

en: Chapter codecs
it: Codificatori dei capitoli

en: Use chapter codecs found in the segment.
it: Usa i codificatori di capitolo trovati nel segmento.

en: Preload MKV files in the same directory
it: Pre-carica i file MKV nella stessa cartella

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
it: Pre-carica i file matroska nella stessa cartella per trovare segmenti collegati (non adatto a file danneggiati).

en: Seek based on percent not time
it: Posizionamento basato sulla percentuale, non sul tempo

en: Seek based on percent not time.
it: Posizionamento basato sulla percentuale, non sul tempo.

en: Dummy Elements
it: Elementi finti

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
it: Legge e scarta elementi EBML sconosciuti (non buono per file danneggiati).

en: Enable noise reduction algorithm.
it: Abilita l'algoritmo di riduzione del rumore.

en: Enable reverberation
it: Abilita riverbero

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
it: Livello di riverbero (0-100, predefinito a 0).

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from to 40 to 200ms.
it: Ritardo del riverbero, in ms. Valori normali sono compresi tra 40 e 200 ms.

en: Enable megabass mode
it: Abilita modalità megabass

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
it: Livello modalità megabass (da 0 a 100, il valore predefinito è 0).

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
it: Frequenza di taglio della modalità Megabass, in Hz. Questa è la frequenza massima per l'applicazione dell'effetto Megabass. I valori consentiti sono compresi tra 10 e 100 Hz.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
it: Livello effetto surround (da 0 a 100, il valore predefinito è 0)

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
it: Ritardo surround, in ms. Normalmente valori compresi tra 5 e 40 ms.

en: MOD demuxer (libmodplug)
it: Demuxer MOD (libmodplug)

en: Reverberation level
it: Livello del riverbero

en: Reverberation delay
it: Ritardo del riverbero

en: Mega bass
it: Mega Bass

en: Mega bass level
it: Livello megabass

en: Mega bass cutoff
it: Frequenza di taglio del megabass

en: Surround level
it: Livello surround

en: Surround delay (ms)
it: Ritardo Surround (ms)

en: Classic Rock
it: Rock classico

en: Oldies
it: Vecchi successi

en: Other
it: Altro

en: Industrial
it: Commerciale

en: Alternative
it: Alternativa

en: Soundtrack
it: Colonna sonora

en: Vocal
it: Vocale

en: Instrumental
it: Strumentale

en: Sound Clip
it: Clip sonora

en: Alternative Rock
it: Rock alternativo

en: Bass
it: Bassi

en: Meditative
it: Meditativa

en: Instrumental Pop
it: Pop strumentale

en: Instrumental Rock
it: Rock strumentale

en: Ethnic
it: Etnica

en: Gothic
it: Gotica

en: Electronic
it: Elettronica

en: Eurodance
it: Dance

en: Southern Rock
it: Rock sudista

en: Comedy
it: Commedia

en: Christian Rap
it: Rap cristiano

en: Native American
it: Indiani d'America

en: Psychedelic
it: Psichedelica

en: Showtunes
it: Musiche TV

en: Trailer
it: Trailer film

en: Tribal
it: Tribale

en: National Folk
it: Folk nazionale

en: Celtic
it: Celtica

en: Avantgarde
it: Avanguardia

en: Gothic Rock
it: Rock gotico

en: Progressive Rock
it: Rock progressivo

en: Psychedelic Rock
it: Rock psichedelico

en: Symphonic Rock
it: Rock sinfonico

en: Slow Rock
it: Rock lento

en: Acoustic
it: Acustico

en: Humour
it: Umoristico

en: Speech
it: Parlato

en: Chamber Music
it: Musica da camera

en: Symphony
it: Sinfonia

en: Satire
it: Satira

en: Folklore
it: Folkloristica

en: Ballad
it: Ballata

en: Rhythmic Soul
it: Soul ritmico

en: Duet
it: Duetto

en: Drum Solo
it: Assolo di batteria

en: Acapella
it: A cappella

en: Dance Hall
it: Sala da ballo

en: Terror
it: Terrore

en: Polsk Punk
it: Punk polacco

en: Christian Gangsta Rap
it: Rap gangsta cristiano

en: Contemporary Christian
it: Cristiano contemporaneo

en: Christian Rock
it: Rock cristiano

en: Thrash Metal
it: Trash Metal

en: MP4 stream demuxer
it: Demuxer flussi MP4

en: Writer
it: Autore

en: Composer
it: Compositore

en: Producer
it: Produttore

en: Information
it: Informazioni

en: Disclaimer
it: Liberatoria

en: Requirements
it: Requisiti

en: Original Format
it: Formato originale

en: Display Source As
it: Visualizza sorgente come

en: Host Computer
it: Computer host

en: Performers
it: Esecutori

en: Original Performer
it: Esecutore originale

en: Providers Source Content
it: Fornisce il Contenuto del Sorgente

en: Warning
it: Avviso

en: Software
it: Programma

en: Lyrics
it: Testi

en: Record Company
it: Casa discografica

en: Model
it: Modello

en: Product
it: Prodotto

en: Grouping
it: Raggruppamento

en: Sub-Title
it: Sottotitoli

en: Arranger
it: Arrangiatore

en: Art Director
it: Direttore artistico

en: Copyright Acknowledgement
it: Riconoscimenti del Copyright

en: Conductor
it: Conduttore

en: Song Description
it: Descrizione del brano

en: Liner Notes
it: Note di copertina

en: Phonogram Rights
it: Diritti fonografici

en: Sound Engineer
it: Ingegnere del suono

en: Soloist
it: Solista

en: Thanks
it: Ringraziamenti

en: Executive Producer
it: Produttore esecutivo

en: MusePack demuxer
it: Demuxer MusePack

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
it: Questa è la frequenza dei fotogrammi usata come riserva durante l'esecuzione di flussi elementari di video MPEG.

en: Desired frame rate for the H264 stream.
it: Velocità fotogrammi desiderata per il flusso H264.

en: H264 video demuxer
it: Demuxer video H264

en: MPEG-I/II video demuxer
it: Demuxer video MPEG I/II

en: Windows Media NSC metademux
it: Metademux Windows Media NSC

en: NullSoft demuxer
it: Demuxer NullSoft

en: Nuv demuxer
it: Demuxer Nuv

en: OGG demuxer
it: Demuxer OGG

en: Show shoutcast adult content
it: Mostra contenuti per adulti shoutcast

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
it: Mostra i flussi del video NC17 valutato durante l'utilizzo della lista di riproduzione dei video shoutcast.

en: Skip ads
it: Salta pubblicità

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
it: Utilizzare le opzioni di playlist, solitamente utilizzate per evitare il salto delle pubblicità, per identificare pubblicità e impedirne l'aggiunta nella playlist

en: M3U playlist import
it: Importazione scaletta M3U

en: RAM playlist import
it: Importazione scaletta RAM

en: PLS playlist import
it: Importazione scaletta PLS

en: B4S playlist import
it: Importazione scaletta B4S

en: DVB playlist import
it: Importazione scaletta DVB

en: Podcast parser
it: Analizzatore podcast

en: XSPF playlist import
it: Importazione scaletta XSPF

en: New winamp 5.2 shoutcast import
it: Importazione shoutcast nuovo winamp 5.2

en: ASX playlist import
it: Importa scaletta ASX

en: Kasenna MediaBase parser
it: Interprete Kasenna MediaBase

en: QuickTime Media Link importer
it: Importatore link media QuickTime

en: Google Video Playlist importer
it: Importatore scaletta video Google

en: iTunes Music Library importer
it: Importatore libreria musicale iTunes

en: WPL playlist import
it: Importazione scaletta WPL

en: ZPL playlist import
it: Importazione scaletta ZPL

en: Podcast Info
it: Informazioni sul podcast

en: Podcast Link
it: Collegamento del podcast

en: Podcast Copyright
it: Copyright del podcast

en: Podcast Category
it: Categoria del podcast

en: Podcast Keywords
it: Parole chiavi del podcast

en: Podcast Subtitle
it: Sottotitoli del podcast

en: Podcast Summary
it: Riassunto del podcast

en: Podcast Publication Date
it: Data di pubblicazione del podcast

en: Podcast Author
it: Autore del podcast

en: Podcast Subcategory
it: Sottocategoria del podcast

en: Podcast Duration
it: Durata del podcast

en: Podcast Type
it: Tipo di podcast

en: Podcast Size
it: Dimensione del podcast

en: %s bytes
it: %s byte

en: Listeners
it: Ascoltatori

en: Load
it: Carica

en: Trust MPEG timestamps
it: Gestisci i data e ora MPEG

en: MPEG-PS demuxer
it: Demuxer MPEG-PS

en: PVA demuxer
it: Demuxer PVA

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
it: Campionamento audio in Hertz. Predefinito è 48000 Hz.

en: Audio channels
it: Canali audio

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
it: Canali audio nel flusso in ingresso. Valore numero >0. Predefinito è 2.

en: Forces the audio language
it: Forza lingua dell'audio

en: Raw audio demuxer
it: Demuxer audio Raw

en: DV (Digital Video) demuxer
it: Demultiplatore DV (Digital Video)

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
it: Questo è il frame rate desiderato durante la riproduzione di flussi video originali. Nella forma 30000/1001 o 29.97

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
it: Specifica la larghezza in pixel del flusso video grezzo.

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
it: Specifica l'altezza in pixel del flusso video grezzo.

en: Force chroma (Use carefully)
it: Forza croma (da usare con cautela)

en: Force chroma. This is a four character string.
it: Forza croma. È una stringa di quattro caratteri.

en: Raw video demuxer
it: Demuxer video Raw

en: Real demuxer
it: Demuxer Real

en: C64 sid demuxer
it: Demuxer sid C64

en: SMF demuxer
it: Demuxer SMF

en: EBU STL subtitles parser
it: Analizzatore sottotitoli EBU STL

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
it: Applica un ritardo a tutti i sottotitoli (in 1/10s, ad es. 100 significa 10s).

en: Force the subtiles format. Selecting "auto" means autodetection and should always work.
it: Forza il formato dei sottotitoli. Selezionare "auto" significa usare il riconoscimento automatico e dovrebbe funzionare sempre.

en: Override the default track description.
it: Ignora la descrizione predefinita della traccia.

en: Text subtitle parser
it: Analizzatore testo dei sottotitoli

en: Subtitle delay
it: Ritardo dei sottotitoli

en: Subtitle format
it: Formato dei sottotitoli

en: Subtitle description
it: Descrizione dei sottotitoli

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
it: Permette all'utente di specificare un pmt aggiuntivo (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).

en: Set id of ES to PID
it: Imposta ID dell'ES a PID

en: Fast udp streaming
it: Trasmissione UDP rapida

en: Sends TS to specific ip:port by udp (you must know what you are doing).
it: Invia un TS ad un ip:porta specificato via UDP (è bene sapere cosa si sta facendo).

en: MTU for out mode
it: MTU per modalità out

en: MTU for out mode.
it: MTU per modalità out

en: CSA Key
it: Chiave CSA

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
it: Definisce la chiave di cifratura CSA. Deve essere una stringa di sedici caratteri (8 byte esadecimali).

en: Second CSA Key
it: Chiave CSA secondaria

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
it: Definisce la chiave di cifratura CSA. Deve essere una stringa di 16 caratteri (8 byte esadecimali).

en: Packet size in bytes to decrypt
it: Dimensione pacchetto da decifrare in byte

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
it: Specificare la dimensione del pacchetto TS da decifrare. La decrittazione sottrae il TS-header dal valore prima di decifrarlo.

en: Separate sub-streams
it: Separa flussi secondari

en: MPEG Transport Stream demuxer
it: Demultiplatore MPEG Transport Stream

en: Teletext
it: Televideo

en: Teletext subtitles
it: Sottotitoli del televideo

en: Teletext: additional information
it: Televideo: informazioni aggiuntive

en: Teletext: program schedule
it: Televideo: pianificazione programmi

en: Teletext subtitles: hearing impaired
it: Sottotitoli televideo: non udenti

en: DVB subtitles: hearing impaired
it: Sottotitoli DVB: non udenti

en: clean effects
it: rimuovi effetti

en: hearing impaired
it: non udenti

en: visual impaired commentary
it: Commento per non vedenti

en: TTA demuxer
it: Demuxer TTA

en: TY Stream audio/video demux
it: Demultiplatore audio/video TY Stream

en: Closed captions 2
it: Sottotitoli chiusi 2

en: Closed captions 3
it: Sottotitoli chiusi 3

en: Closed captions 4
it: Sottotitoli chiusi 4

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
it: Velocità fotogrammi desiderata per il flusso VC-1.

en: VC1 video demuxer
it: Demultiplatore video VC1

en: Vobsub subtitles parser
it: Analizzatore sottotitoli Vobsub

en: VOC demuxer
it: Demuxer VOC

en: WAV demuxer
it: Demuxer WAV

en: XA demuxer
it: Demuxer XA

en: Closed captions
it: Sottotitoli chiusi

en: Textual audio descriptions
it: Descrizione testuale dell'audio

en: Ticker text
it: Testo telescrivente

en: Active regions
it: Regioni attive

en: Semantic annotations
it: Annotazioni semantiche

en: Transcript
it: Trascrizione

en: Linguistic markup
it: Contrassegni linguistici

en: Cue points
it: Punti Cue

en: Subtitles (images)
it: Sottotitoli (immagini)

en: Slides (text)
it: Diapositive (testo)

en: Slides (images)
it: Diapositive (immagini)

en: Unknown category
it: Categoria sconosciuta

en: About VLC media player
it: Informazioni su lettore multimediale VLC

en: Credits
it: Ringraziamenti

en: License
it: Licenza

en: Authors
it: Autori

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
it: VLC media player e VideoLAN sono marchi dell'Associazione VideoLAN.

en: Compiled by %s with %@
it: Compilato da %s con %@

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
it: <p>VLC è un lettore multimediale, decodificatore e fonte di trasmissione libero e a sorgente aperto sviluppato dai volontari della comunità di <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>VLC utilizza i suoi codificatori interni, funziona su tutte le piattaforme più conosciute e può leggere quasi tutti i file, CD, DVD, flussi di rete, schede di acquisizione e altri formati multimediali!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>

en: VLC media player Help
it: Guida al lettore multimediale VLC

en: Index
it: Indice

en: Extensions
it: Estensioni

en: Name
it: Nome

en: Author
it: Autore

en: Skins
it: Temi

en: 2 Pass
it: Doppio passaggio

en: Preamp
it: Preamplificazione

en: Enable dynamic range compressor
it: Abilita compressore a intervallo dinamico

en: Reset
it: Ripristina

en: Attack
it: Attacco

en: Release
it: Rilascio

en: Threshold
it: Soglia

en: Enable Spatializer
it: Abilita spazializzatore

en: Headphone virtualization
it: Virtualizzazione cuffia

en: Volume normalization
it: Normalizzazione del volume

en: Maximum level
it: Livello massimo

en: Filter
it: Filtro

en: Audio Effects
it: Effetti audio

en: Duplicate current profile...
it: Duplica il profilo corrente...

en: Organize Profiles...
it: Organizza i profili...

en: Duplicate current profile for a new profile
it: Duplica il profilo corrente per un nuovo profilo

en: Enter a name for the new profile:
it: Digita un nome per il nuovo profilo:

en: Save
it: Salva

en: Remove a preset
it: Rimuovi una preimpostazione

en: Select the preset you would like to remove:
it: Seleziona la preimpostazione che vuoi rimuovere:

en: Remove
it: Rimuovi

en: Add new Preset...
it: Aggiungi una nuova preimpostazione...

en: Organize Presets...
it: Organizza le preimpostazioni...

en: Save current selection as new preset
it: Salva la selezione corrente come una nuova preimpostazione

en: Enter a name for the new preset:
it: Digita un nome per la nuova preimpostazione:

en: Please enter a unique name for the new profile.
it: Digita un nome univoco per il nuovo profilo.

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
it: Non sono consentiti profili multipli con lo stesso nome.

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Add
it: Aggiungi

en: Clear
it: Cancella

en: Edit
it: Modifica

en: Extract
it: Estrai

en: Time
it: Tempo

en: Untitled
it: Senza titolo

en: No input
it: Ingresso assente

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
it: Nessun ingresso trovato. Un flusso deve essere in riproduzione o in pausa per far funzionare i segnalibri.

en: Input has changed
it: L'ingresso è cambiato

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
it: L'ingresso è cambiato, impossibile salvare il segnalibro. Sospendere la riproduzione con "Pausa" mentre si modificano i segnalibri per mantenere lo stesso ingresso.

en: Invalid selection
it: Inverti selezione

en: Two bookmarks have to be selected.
it: Devono essere selezionati due segnalibri.

en: No input found
it: Nessun ingresso trovato

en: The stream must be playing or paused for bookmarks to work.
it: Il flusso deve essere in riproduzione o in pausa per far funzionare i segnalibri.

en: Send
it: Invia

en: Comments
it: Commenti

en: Click to play or pause the current media.
it: Clic per riprodurre o sospendere il media corrente.

en: Backward
it: Indietro

en: Click to go to the previous playlist item. Hold to skip backward through the current media.
it: Fai clic per spostarti sull'elemento precedente della scaletta. Trattieni per muoverti all'indietro attraverso il media attuale.

en: Forward
it: Avanti

en: Click to go to the next playlist item. Hold to skip forward through the current media.
it: Fai clic per spostarti sull'elemento successivo della scaletta. Trattieni per muoverti in avanti attraverso il media attuale.

en: Click and move the mouse while keeping the button pressed to use this slider to change current playback position.
it: Fai clic e sposta il mouse mentre tieni premuto il pulsante per usare questo cursore per cambiare la posizione attuale di riproduzione.

en: Toggle Fullscreen mode
it: Commuta modalità a schermo intero

en: Click to enable fullscreen video playback.
it: Clic per abilitare la riproduzione video a schermo intero.

en: Click and hold to skip backward through the current media.
it: Fai clic e trattieni per muoverti all'indietro attraverso il media attuale.

en: Click and hold to skip forward through the current media.
it: Fai clic e trattieni per muoverti in avanti attraverso il media attuale.

en: Click to stop playback.
it: Clic per fermare la riproduzione.

en: Show/Hide Playlist
it: Mostra/nascondi scaletta

en: Click to switch between video output and playlist. If no video is shown in the main window, this allows you to hide the playlist.
it: Fai clic per passare dall'uscita video alla scaletta. Se non viene mostrato alcun video nella finestra principale, ciò ti consente di nascondere la scaletta.

en: Repeat
it: Ripeti

en: Click to change repeat mode. There are 3 states: repeat one, repeat all and off.
it: Clic per cambiare la modalità di ripetizione. Ci sono 3 stati: ripeti uno, ripeti tutto e spento.

en: Shuffle
it: Mescola

en: Click to enable or disable random playback.
it: Clic per abilitare o disabilitare la riproduzione casuale.

en: Click and move the mouse while keeping the button pressed to use this slider to change the volume.
it: Fai clic e sposta il mouse mentre tieni il pulsante premuto per usare questo cursore e cambiare il volume.

en: Click to mute or unmute the audio.
it: Clic per silenziare o ripristinare l'audio.

en: Full Volume
it: Volume pieno

en: Click to play the audio at maximum volume.
it: Clic per riprodurre l'audio a volume massimo.

en: Click to show an Audio Effects panel featuring an equalizer and further filters.
it: Fai clic per mostrare il pannello Effetti audio, caratterizzato da un equalizzatore e altri filtri.

en: Click to go to the previous playlist item.
it: Clic per spostarti sull'elemento precedente della scaletta.

en: Click to go to the next playlist item.
it: Clic per spostarti sull'elemento successivo della scaletta.

en: Convert & Stream
it: Converti e trasmetti

en: Go!
it: Vai!

en: Drop media here
it: Rilascia qui media

en: Open media...
it: Apri media...

en: Choose Profile
it: Scegli il profilo

en: Customize...
it: Personalizza...

en: Choose Destination
it: Scegli la destinazione

en: Choose an output location
it: Scegli una posizione di destinazione

en: Browse...
it: Sfoglia...

en: Setup Streaming...
it: Configura trasmissione...

en: Save as File
it: Salva come file

en: Stream
it: Trasmetti

en: Apply
it: Applica

en: Save as new Profile...
it: Salva come un nuovo profilo...

en: Encapsulation
it: Incapsulamento

en: Video codec
it: Codifica video

en: Audio codec
it: Codifica audio

en: Keep original video track
it: Mantieni la traccia video originale

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
it: Dovrai inserire solo uno tra i seguenti tre parametri, VLC rileverà automaticamente gli altri usando le proporzioni originali.

en: Scale
it: Ridimensiona

en: Keep original audio track
it: Mantieni la traccia audio originale

en: Overlay subtitles on the video
it: Sovrapponi sottotitoli sul video

en: Stream Destination
it: Destinazione del flusso

en: Stream Announcement
it: Annuncio del flusso

en: Address
it: Indirizzo

en: Port
it: Porta

en: SAP Announcement
it: Annuncio SAP

en: HTTP Announcement
it: Annuncio HTTP

en: RTSP Announcement
it: Annuncio RTSP

en: Export SDP as file
it: Esporta SDP come file

en: Invalid container format for HTTP streaming
it: Formato del contenitore non valido per la trasmissione HTTP

en: Save as new profile
it: Salva come un nuovo profilo

en: Remove a profile
it: Rimuovi un profilo

en: Select the profile you would like to remove:
it: Seleziona il profilo che vuoi rimuovere:

en: %@ stream to %@:%@
it: %@ trasmette a %@:%@

en: No Address given
it: Nessun indirizzo specificato

en: In order to stream, a valid destination address is required.
it: Per trasmettere, è richiesto un indirizzo di destinazione valido.

en: No Channel Name given
it: Nessun nome del canale specificato

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
it: L'annuncio SAP della trasmissione è abilitato. In ogni caso, non è stato fornito alcun nome del canale.

en: No SDP URL given
it: Nessun URL SDP specificato

en: Custom
it: Personalizzato

en: User name
it: Nome utente

en: Errors and Warnings
it: Errori e avvisi

en: Clean up
it: Pulisci

en: Random On
it: Casuale attivato

en: Repeat Off
it: Non ripetere

en: Hide no user action dialogs
it: Nascondi le finestre non interattive

en: Don't display dialogs that don't require user action (Critical and error panel).
it: Non visualizzare finestre che non richiedono azione da parte dell'utente (pannello grave ed errore).

en: (no item is being played)
it: (nessun elemento in riproduzione)

en: Click to exit fullscreen playback.
it: Clic per uscire dalla riproduzione a schermo intero.

en: VLC media playback
it: Riproduzione media di VLC

en: Remove old preferences?
it: Rimuovere le vecchie preferenze?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
it: Abbiamo rilevato una versione precedente dei file delle preferenze di VLC.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
it: Sposta nel cestino e riavvia VLC

en: Video device
it: Periferica video

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
it: Numero della schermata da utilizzare di default per visualizzare i video a 'schermo intero'. Il numero della schermata corrispondete può essere trovato nel menu di selezione del dispositivo video.

en: Opaqueness
it: Opacità

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
it: Regolazione della trasparenza dell'uscita video. 1 è opaco (predefinito), 0 è completamente trasparente.

en: Black screens in fullscreen
it: Parti nere a schermo intero

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
it: In modalità schermo intero, mantiene lo schermo dove non c'è il video visualizzato nero

en: Show Fullscreen controller
it: Mostra controlli a schermo intero

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
it: Mostra un controllo trasparente quando sposti il mouse in modalità a schermo intero.

en: Auto-playback of new items
it: Riproduzione automatica di nuovi elementi

en: Start playback of new items immediately once they were added.
it: Avvia la riproduzione dei nuovi elementi subito dopo averli aggiunti.

en: Keep Recent Items
it: Mantieni elementi recenti

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
it: In modo predefinito, VLC conserva un elenco degli ultimi 10 elementi. Questa funzionalità può essere disabilitata qui.

en: Control playback with the Apple Remote
it: Controlla la riproduzione con Apple Remote

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
it: In modo predefinito, VLC può essere controllato da remoto con l'Apple Remote.

en: Control system volume with the Apple Remote
it: Controlla il volume di sistema con Apple Remote

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
it: In modo predefinito, VLC controllerà il proprio volume con Apple Remote. In ogni caso, puoi scegliere di controllare il volume generale di sistema.

en: Control playlist items with the Apple Remote
it: Controlla gli elementi della scaletta con Apple Remote

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
it: In modo predefinito, VLC ti consente di passare all'elemento successivo o precedente con Apple Remote. Puoi disabilitare tale comportamento con questa opzione.

en: Control playback with media keys
it: Controlla la riproduzione con i tasti multimediali

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
it: In modo predefinito, VLC può essere controllato dai tasti multimediali su tastiere Apple recenti.

en: Run VLC with dark interface style
it: Esegui VLC con l'interfaccia scura

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
it: Se questa opzione è abilitata, VLC utilizzerà l'interfaccia scura. Altrimenti, sarà utilizzata l'interfaccia grigia.

en: Use the native fullscreen mode
it: Utilizza la modalità nativa a schermo intero

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
it: In modo predefinito, VLC utilizza la modalità a schermo intero presente sulle versioni precedenti di Mac OS X. Può utilizzare anche la modalità nativa su Mac OS X 10.7 e successivi.

en: Resize interface to the native video size
it: Ridimensiona l'interfaccia alla dimensione originale del video

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
it: Hai due scelte:
     - L'interfaccia sarà ridimensionata alle dimensioni native del video
     - Il video si adatterà alle dimensioni dell'interfaccia
    In modo predefinito, l'interfaccia è ridimensionata alle dimensioni native del video.

en: Pause the video playback when minimized
it: Sospendi la riproduzione del video se minimizzato

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
it: Quando questa opzione è abilitata, la riproduzione sarà sospesa automaticamente se minimizzi la finestra.

en: Allow automatic icon changes
it: Consenti i cambi automatici di icone

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
it: Questa opzione consente di cambiare le icone delle interfacce in diverse situazioni.

en: Lock Aspect Ratio
it: Blocca proporzioni

en: Show Previous & Next Buttons
it: Mostra i pulsanti Precedente e Successivo

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
it: Mostra i pulsanti precedente e successivo nella finestra principale.

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
it: Mostra i pulsanti Mescola e Ripeti

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
it: Mostra i pulsanti Mescola e Ripeti nella finestra principale.

en: Show Audio Effects Button
it: Mostra pulsante degli effetti audio

en: Shows the audio effects button in the main window.
it: Mostra il pulsante degli effetti audio nella finestra principale.

en: Show Sidebar
it: Mostra la barra laterale

en: Shows a sidebar in the main window listing media sources.
it: Mostra una barra laterale nella finestra principale che elenca le fonti multimediali.

en: Do nothing
it: Non fare nulla

en: Ask
it: Chiedi

en: Always
it: Sempre

en: Never
it: Mai

en: Maximum Volume displayed
it: Volume massimo visualizzato

en: Mac OS X interface
it: Interfaccia Mac OS X

en: Appearance
it: Aspetto

en: Behavior
it: Comportamento

en: Apple Remote and media keys
it: Apple Remote e tasti multimediali

en: Video output
it: Uscita video

en: Track Number
it: Numero di traccia

en: Duration
it: Durata

en: Check for Update...
it: Controlla aggiornamenti...

en: Preferences...
it: Preferenze...

en: Services
it: Servizi

en: Hide VLC
it: Nascondi VLC

en: Hide Others
it: Nascondi Altre

en: Show All
it: Mostra Tutte

en: Quit VLC
it: Esci da VLC

en: Advanced Open File...
it: Opzioni d'apertura avanzate...

en: Open File...
it: Apri file...

en: Open Disc...
it: Apri disco...

en: Open Network...
it: Apri rete...

en: Open Capture Device...
it: Apri dispositivo di acquisizione...

en: Open Recent
it: Apri recenti

en: Close Window
it: Chiudi finestra

en: Streaming/Exporting Wizard...
it: Assistente di trasmissione/esportazione...

en: Convert / Stream...
it: Converti / Trasmetti...

en: Save Playlist...
it: Salva scaletta...

en: Cut
it: Taglia

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incolla

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: View
it: Visualizza

en: Playlist Table Columns
it: Colonne della scaletta

en: Playback
it: Riproduzione

en: Playback Speed
it: Velocità di riproduzione

en: Track Synchronization
it: Sincronizzazione traccia

en: A→B Loop
it: Ciclo A→B

en: Quit after Playback
it: Esci dopo la riproduzione

en: Step Forward
it: Vai Avanti

en: Step Backward
it: Vai indietro

en: Increase Volume
it: Aumenta volume

en: Decrease Volume
it: Riduci volume

en: Audio Device
it: Periferica audio

en: Half Size
it: Dimensione dimezzata

en: Normal Size
it: Dimensione normale

en: Double Size
it: Dimensione doppia

en: Fit to Screen
it: Dimensione Schermo

en: Float on Top
it: Sempre in primo piano

en: Fullscreen Video Device
it: Dispositivo video a schermo intero

en: Post processing
it: Post-elaborazione

en: Add Subtitle File...
it: Aggiungi file dei sottotitoli...

en: Subtitles Track
it: Traccia sottotitoli

en: Text Size
it: Dimensione del testo

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Outline Thickness
it: Spessore della bordatura

en: Background Opacity
it: Opacità dello sfondo

en: Background Color
it: Colore dello sfondo

en: Transparent
it: Trasparente

en: Window
it: Finestra

en: Player...
it: Lettore...

en: Main Window...
it: Finestra principale...

en: Audio Effects...
it: Effetti audio...

en: Video Effects...
it: Effetti video...

en: Bookmarks...
it: Segnalibri...

en: Playlist...
it: Scaletta...

en: Media Information...
it: Informazioni media...

en: Messages...
it: Messaggi...

en: Errors and Warnings...
it: Errori e avvisi...

en: Bring All to Front
it: Porta tutto in primo piano

en: Help
it: Aiuto

en: VLC media player Help...
it: Guida al lettore multimediale VLC...

en: ReadMe / FAQ...
it: Leggimi / FAQ...

en: Online Documentation...
it: Documentazione in linea...

en: VideoLAN Website...
it: Sito web di VideoLAN...

en: Make a donation...
it: Effettua una donazione...

en: Online Forum...
it: Forum in linea...

en: Enter a term to search the playlist. Results will be selected in the table.
it: Digita un termine da ricercare nella scaletta. I risultati saranno selezionati nella tabella.

en: Click to open an advanced dialog to select the media to play. You can also drop files here to play.
it: Fai clic per aprire una finestra avanzata per selezionare i media da riprodurre. Puoi inoltre rilasciare qui i file da riprodurre.

en: Subscribe
it: Iscriviti

en: Unsubscribe
it: Cancella iscrizione

en: Subscribe to a podcast
it: Iscriviti a un podcast

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
it: Inserisci l'URL per l'iscrizione al podcast:

en: Unsubscribe from a podcast
it: Rimuovi la sottoscrizione di un podcast

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
it: Seleziona il podcast del quale vuoi rimuovere la sottoscrizione:

en: LIBRARY
it: RACCOLTA

en: MY COMPUTER
it: MIO COMPUTER

en: DEVICES
it: DISPOSITIVI

en: LOCAL NETWORK
it: RETE LOCALE

en: No device is selected
it: Nessun dispositivo selezionato

en: No device is selected.
    
    Choose available device in above pull-down menu.
it: Nessun dispositivo è selezionato.
    
    Scegli il dispositivo disponibile nel menu a tendina in alto.

en: Open
it: Apri

en: 4 Tabs to choose between media input. Select 'File' for files, 'Disc' for optical media such as DVDs, Audio CDs or BRs, 'Network' for network streams or 'Capture' for Input Devices such as microphones or cameras, the current screen or TV streams if the EyeTV application is installed.
it: 4 Tabulazioni per scegliere tra i vari supporti di input. Seleziona 'File' per i file, 'Disco' per un supporto ottico come i DVD, i CD Audio o i BR, 'Rete' per flussi di rete o 'Cattura' per dispositivi input come microfoni o videocamere, lo schermo corrente o flussi TV se l'applicazione EyeTV è installata.

en: Network
it: Rete

en: Capture
it: Acquisisci

en: Choose a file
it: Scegli un file

en: Click to select a file for playback
it: Clic per selezionare un file da riprodurre

en: Treat as a pipe rather than as a file
it: Usa come una pipe e non come un file

en: Play another media synchronously
it: Riproduci contemporaneamente un altro media

en: Choose...
it: Sfoglia...

en: Click to select a another file to play it in sync with the previously selected file.
it: Fai clic per selezionare un altro file da riprodurre in sincronia con il file precedentemente selezionato.

en: Custom playback
it: Riproduzione personalizzata

en: Insert Disc
it: Inserisci disco

en: Disable DVD menus
it: Disabilita i menu del DVD

en: Enable DVD menus
it: Abilita i menu del DVD

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
it: Per aprire un abituale flusso di rete (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), semplicemente inserisci l'URL nel campo sovrastante. Se vuoi aprire un flusso RTP o UDP, premi il pulsante qua sotto.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
it: Se vuoi aprire un flusso multicast, inserisci l'indirizzo IP rispettivo dato dal fornitore di flusso. In modalità unicast, VLC userà automaticamente l'indirizzo IP della tua macchina.
    
    Per aprire un flusso usando un protocollo diverso, semplicemente premi Cancella per chiudere questo foglio.

en: Enter a URL here to open the network stream. To open RTP or UDP streams, click on the respective button below.
it: Inserisci un URL qui per aprire il flusso di rete. Per aprire flussi RTP o UDP, clicca sul bottone corrispondente qua sotto.

en: Open RTP/UDP Stream
it: Apri flusso RTP/UDP

en: Protocol
it: Protocollo

en: Input Devices
it: Dispositivi di ingresso

en: This input allows you to save, stream or display your current screen contents.
it: Questo input ti permette di salvare, scorre o mostra i contenuti del tuo schermo.

en: Subscreen left
it: Sottoschermo sinistro:

en: Capture Audio
it: Acquisizione audio

en: Current channel:
it: Canale attuale:

en: Previous Channel
it: Canale precedente

en: Next Channel
it: Canale successivo

en: Retrieving Channel Info...
it: Recupero informazioni sul canale in corso...

en: EyeTV is not launched
it: EyeTV non è avviata

en: VLC could not connect to EyeTV.
    Make sure that you installed VLC's EyeTV plugin.
it: VLC non riesce a connettersi a EyeTV.
    Assicurati che il plugin EyeTV di VLC sia installato.

en: Launch EyeTV now
it: Avvia ora EyeTV

en: Download Plugin
it: Scarica estensione

en: Image width
it: Larghezza immagine

en: Image height
it: Altezza immagine

en: Add Subtitle File:
it: Aggiungi file dei sottotitoli:

en: Click to setup subtitle playback in full detail.
it: Clicca per impostare la riproduzione dei sottotitoli in dettaglio completo.

en: Click to select a subtitle file.
it: Clic per selezionare un file di sottotitoli.

en: Override parameters
it: Ignora i parametri

en: Subtitle encoding
it: Codifica dei sottotitoli

en: Font size
it: Dimensione carattere

en: Subtitle alignment
it: Allineamento dei sottotitoli

en: Click to dismiss the subtitle setup dialog.
it: Clic per chiudere la finestra di configurazione dei sottotitoli.

en: Font Properties
it: Proprietà carattere

en: Subtitle File
it: File sottotitoli

en: Open File
it: Apri file

en: %i tracks
it: %i tracce

en: Composite input
it: Ingresso composito

en: S-Video input
it: Ingresso S-Video

en: Streaming/Saving:
it: Trasmissione/Salvataggio:

en: Settings...
it: Impostazioni...

en: Streaming and Transcoding Options
it: Opzioni di trasmissione e transcodifica

en: Display the stream locally
it: Visualizza il flusso localmente

en: Dump raw input
it: Elimina elemento originale

en: Encapsulation Method
it: Metodo d'incapsulamento

en: Transcoding options
it: Opzioni di transcodifica

en: Stream Announcing
it: Annunci trasmissioni

en: Channel Name
it: Nome del canale

en: SDP URL
it: URL SDP

en: Save File
it: Salva file

en: Expand Node
it: Espandi nodo

en: Download Cover Art
it: Scarica copertina

en: Fetch Meta Data
it: Scarica metadati

en: Reveal in Finder
it: Mostra in Finder

en: Sort Node by Name
it: Ordina nodi per nome

en: Sort Node by Author
it: Ordine nodi per autore

en: Search in Playlist
it: Cerca nella scaletta

en: File Format:
it: Formato file:

en: Extended M3U
it: M3U esteso

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
it: Formato di scaletta condivisibile XML (XSPF)

en: HTML playlist
it: Scaletta HTML

en: Save Playlist
it: Salva scaletta

en: Meta-information
it: Metainformazioni

en: Continue
it: Prosegui

en: Media Information
it: Informazioni media

en: Location
it: Posizione

en: Save Metadata
it: Salva metadati

en: General
it: Generale

en: Codec Details
it: Dettagli codificatore

en: Read at media
it: Legge dal supporto

en: Input bitrate
it: Bitrate ingresso

en: Demuxed
it: Demultiplato

en: Stream bitrate
it: Bitrate del flusso

en: Decoded blocks
it: Blocchi decodificati

en: Displayed frames
it: Fotogrammi visualizzati

en: Lost frames
it: Fotogrammi persi

en: Streaming
it: Trasmissione

en: Sent packets
it: Pacchetti inviati

en: Sent bytes
it: Byte inviati

en: Send rate
it: Velocità di invio

en: Played buffers
it: Buffer riprodotti

en: Lost buffers
it: Buffer persi

en: Error while saving meta
it: Errore durante il salvataggio dei metadati

en: VLC was unable to save the meta data.
it: VLC non è stato in grado di salvare i metadati.

en: Preferences
it: Preferenze

en: Reset All
it: Azzera tutto

en: Show Basic
it: Mostra base

en: Select a directory
it: Seleziona una cartella

en: Select a file
it: Seleziona un file

en: Select
it: Seleziona

en: Interface Settings
it: Impostazioni dell'interfaccia

en: Audio Settings
it: Impostazioni audio

en: Video Settings
it: Impostazioni video

en: Subtitle & On Screen Display Settings
it: Impostazioni di sottotitoli e On Screen Display

en: Input & Codec Settings
it: Ingresso e impostazioni codificatore

en: General Audio
it: Audio generale

en: Preferred Audio language
it: Lingua dell'audio preferita

en: Enable Last.fm submissions
it: Abilita invio a Last.fm

en: Visualization
it: Visualizzazione

en: Keep audio level between sessions
it: Mantieni il livello dell'audio tra le sessioni

en: Always reset audio start level to:
it: Reimposta sempre il livello iniziale dell'audio a:

en: Change
it: Cambia

en: Change Hotkey
it: Modifica scorciatoia

en: Select an action to change the associated hotkey:
it: Seleziona un'azione per cambiare la scorciatoia associata:

en: Action
it: Azione

en: Shortcut
it: Scorciatoia

en: Repair AVI Files
it: Ripara file AVI

en: Default Caching Level
it: Livello di cache predefinito

en: Caching
it: Cache

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
it: Usa le impostazioni complete per configurare i valori di caching personalizzati per ogni modulo di accesso.

en: Codecs / Muxers
it: Codificatori / Demultiplatori

en: Hardware Acceleration
it: Accelerazione hardware

en: Post-Processing Quality
it: Qualità di post-elaborazione

en: Edit default application settings for network protocols
it: Modifica le impostazioni predefinite per i protocolli di rete

en: Open network streams using the following protocols
it: Apri i flussi di rete utilizzando i seguenti protocolli

en: Note that these are system-wide settings.
it: Nota che queste sono impostazioni globali.

en: Interface style
it: Stile dell'interfaccia

en: Dark
it: Scuro

en: Bright
it: Chiaro

en: Show video within the main window
it: Mostra video nella finestra principale

en: Show Fullscreen Controller
it: Mostra controlli a schermo intero

en: Privacy / Network Interaction
it: Riservatezza / Interazione di rete

en: Automatically check for updates
it: Controllo automatico degli aggiornamenti

en: Enable Growl notifications (on playlist item change)
it: Abilita le notifiche di Growl (al cambiamento dell'elemento della scaletta)

en: Lua HTTP
it: HTTP Lua

en: Default Encoding
it: Codifica predefinita

en: Display Settings
it: Impostazioni schermo

en: Font color
it: Colore del carattere

en: Font
it: Carattere

en: Subtitle languages
it: Lingua dei sottotitoli

en: Preferred subtitle language
it: Lingua preferita dei sottotitoli

en: Enable OSD
it: Abilita OSD

en: Opacity
it: Opacità

en: Force bold
it: Forza grassetto

en: Outline color
it: Colore della bordatura

en: Outline thickness
it: Spessore della bordatura

en: Black screens in Fullscreen mode
it: Schermi neri in modalità Schermo Intero

en: Display
it: Schermo

en: Video snapshots
it: Schermate video

en: Folder
it: Cartella

en: Format
it: Formato

en: Prefix
it: Prefisso

en: Sequential numbering
it: Numerazione sequenziale

en: Last check on: %@
it: Ultimo controllo il: %@

en: No check was performed yet.
it: Non è stato eseguito ancora alcun controllo.

en: Lowest latency
it: Latenza minore

en: Low latency
it: Bassa latenza

en: High latency
it: Alta latenza

en: Higher latency
it: Latenza maggiore

en: Reset Preferences
it: Ripristina preferenze

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
it: Questo resetterà le impostazioni del lettore multimediale VLC.
    
    Nota che VLC sarà riavviato durante il processo, così la tua scaletta corrente sarà svuotata ed eventuali attività di riproduzione, di trasferimento o di transcodifica saranno fermate immediatamente.
    
    La Libreria Media non sarà influenzata.
    
    Sei sicuro di voler continuare?

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
it: Scegli la cartella in cui salvare le istantanee video.

en: Choose
it: Scegli

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
it: Scegli la cartella o il nome del file di destinazione delle registrazioni.

en: Press new keys for
    "%@"
it: Premi i nuovi tasti per
    "%@"

en: Invalid combination
it: Combinazione non valida

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
it: Sfortunatamente, questi tasti non possono essere assegnati a scorciatoie.

en: This combination is already taken by "%@".
it: La combinazione è già utilizzata da "%@".

en: Not Set
it: Non impostato

en: Audio track synchronization:
it: Sincronizzazione traccia audio:

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
it: Un valore positivo significa che l'audio è in ritardo rispetto al video

en: Subtitles/Video
it: Sottotitoli/Video

en: Subtitle track synchronization:
it: Sincronizzazione traccia sottotitoli:

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
it: Un valore positivo significa che i sottotitoli sono in ritardo rispetto al video

en: Subtitle speed:
it: Velocità dei sottotitoli:

en: Subtitle duration factor:
it: Fattore di durata dei sottotitoli:

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
it: Estende la durata dei sottotitoli di questo valore.
    Imposta 0 per disabilitarli.

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
it: Moltiplica la durata dei sottotitoli di questo valore.
    Imposta 0 per disabilitarli.

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
it: Ricalcola la durata dei sottotitoli in base al
    loro contenuto e a questo valore.
    Imposta 0 per disabilitarli.

en: Video Effects
it: Effetti video

en: Basic
it: Di base

en: Geometry
it: Geometria

en: Color
it: Colore

en: Image Adjust
it: Regolazione immagine

en: Brightness Threshold
it: Soglia di luminosità

en: Sharpen
it: Accentuazione

en: Banding removal
it: Rimozione banding

en: Radius
it: Raggio

en: Film Grain
it: Granulosità pellicola

en: Variance
it: Varianza

en: Synchronize top and bottom
it: Sincronizza alto e basso

en: Synchronize left and right
it: Sincronizza sinistra e destra

en: Transform
it: Trasformazione

en: Rotate by 90 degrees
it: Ruota di 90 gradi

en: Rotate by 180 degrees
it: Ruota di 180 gradi

en: Rotate by 270 degrees
it: Ruota di 270 gradi

en: Flip horizontally
it: Specchia orizzontalmente

en: Flip vertically
it: Specchia verticalmente

en: Magnification/Zoom
it: Ingrandimento/Zoom

en: Puzzle game
it: Puzzle

en: Rows
it: Righe

en: Columns
it: Colonne

en: Clone
it: Clonazione

en: Number of clones
it: Numero di cloni

en: Wall
it: Muro

en: Color threshold
it: Soglia di colore

en: Similarity
it: Somiglianza

en: Intensity
it: Intensità

en: Gradient
it: Gradiente

en: Edge
it: Bordo

en: Cartoon
it: Cartone

en: Color extraction
it: Estrazione colore

en: Invert colors
it: Inverti colori

en: Posterize
it: Posterizza

en: Posterize level
it: Livello di posterizzazione

en: Motion blur
it: Sfocatura movimento

en: Factor
it: Fattore

en: Motion Detect
it: Rilevazione del movimento

en: Water effect
it: Effetto acqua

en: Anaglyph
it: Anaglifo

en: Add text
it: Aggiungi testo

en: Text
it: Testo

en: Add logo
it: Aggiungi logo

en: Transparency
it: Trasparenza

en: Organize profiles...
it: Organizza i profili...

en: MPEG-1 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
it: Codificatore video MPEG-1 (utilizzabile con MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG e RAW)

en: MPEG-2 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
it: Codificatore video MPEG-2 (utilizzabile con MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG e RAW)

en: MPEG-4 Video codec (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG and RAW)
it: Codificatore video MPEG-4 (utilizzabile con MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG e RAW)

en: DivX first version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
it: DivX prima versione (utilizzabile con MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: DivX second version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
it: DivX seconda versione (utilizzabile con MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: DivX third version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
it: DivX terza versione (utilizzabile con MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: H263 is a video codec optimized for videoconference (low rates, useable with MPEG TS)
it: H263 è un codificatore video ottimizzato per la videoconferenza (basse velocità, utilizzabile con MPEG TS)

en: H264 is a new video codec (useable with MPEG TS and MP4)
it: H264 è un nuovo codificatore video (utilizzabile con MPEG TS e MP4)

en: WMV (Windows Media Video) 1 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
it: WMV (Windows Media Video) 1 (utilizzabile con MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: WMV (Windows Media Video) 2 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
it: WMV (Windows Media Video) 2 (utilizzabile con MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: MJPEG consists of a series of JPEG pictures (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
it: MJPEG è una sequenza di immagini JPEG (utilizzabile con MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: Theora is a free general-purpose codec (useable with MPEG TS and OGG)
it: Theora è un codificatore libero di uso generico (utilizzabile con MPEG TS e OGG)

en: Dummy codec (do not transcode, useable with all encapsulation formats)
it: Codificatore finto (non transcodifica, può essere utilizzato con tutti i formati di incapsulamento)

en: The standard MPEG audio (1/2) format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
it: Formato audio MPEG standard (1/2) (utilizzabile con MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG e RAW)

en: MPEG Audio Layer 3 (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
it: MPEG Audio Layer 3 (utilizzabile con MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG e RAW)

en: Audio format for MPEG4 (useable with MPEG TS and MPEG4)
it: Formato audio per MPEG4 (utilizzabile con MPEG TS e MPEG4)

en: DVD audio format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
it: Formato audio DVD (utilizzabile con MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG e RAW)

en: Vorbis is a free audio codec (useable with OGG)
it: Vorbis è un codificatore audio libero (utilizzabile con OGG)

en: FLAC is a lossless audio codec (useable with OGG and RAW)
it: FLAC è un codificatore audio senza perdita di informazioni  (utilizzabile con OGG e RAW)

en: A free audio codec dedicated to compression of voice (useable with OGG)
it: Un codificatore audio libero specializzato nella compressione della voce (utilizzabile con OGG)

en: Uncompressed audio samples (useable with WAV)
it: Campioni audio non compressi (utilizzabili con WAV)

en: MPEG 1 Format
it: Formato MPEG 1

en: Enter the local addresses you want to listen requests on. Do not enter anything if you want to listen on all the network interfaces. This is generally the best thing to do. Other computers can then access the stream at http://yourip:8080 by default.
it: Inserire gli indirizzi locali su quali rimanere in ascolto. Non inserire niente per ricevere richieste su tutte le interfacce di rete. In generale, è la scelta migliore. Gli altri computer potranno accedere al flusso dall'indirizzo predefinito http://tuoip:8080.

en: Use this to stream to several computers. This method is not the most efficient, as the server needs to send the stream several times, but generally the most compatible
it: Da utilizzare per trasmettere a diversi computer. Non è il metodo più efficiente, poiché il server deve trasmettere i contenuti diverse volte, ma generalmente è il più compatibile

en: Enter the local addresses you want to listen requests on. Do not enter anything if you want to listen on all the network interfaces. This is generally the best thing to do. Other computers can then access the stream at mms://yourip:8080 by default.
it: Inserire gli indirizzi locali su quali rimanere in ascolto. Non inserire niente per ricevere richieste su tutte le interfacce di rete. In generale, è la scelta migliore. Gli altri computer potranno accedere al flusso dall'indirizzo predefinito http://tuoip:8080.

en: Use this to stream to several computers using the Microsoft MMS protocol. This protocol is used as transport method by many Microsoft's software. Note that only a small part of the MMS protocol is supported (MMS encapsulated in HTTP).
it: Utilizza questa opzione per trasmettere a diversi computer con il protocollo MMS di Microsoft. Questo protocollo è utilizzato come metodo di trasporto da molti programmi di Microsoft. Nota che è supportata solo una piccola parte del protocollo MMS (MMS incapsulato in HTTP).

en: Enter the address of the computer to stream to.
it: Inserisci l'indirizzo del computer verso cui trasmettere.

en: Use this to stream to a single computer.
it: Utilizzare per trasmettere ad un solo computer.

en: Enter the multicast address to stream to in this field. This must be an IP address between 224.0.0.0 and 239.255.255.255. For a private use, enter an address beginning with 239.255.
it: Inserisci in questo campo l'indirizzo multicast verso cui trasmettere. Deve essere un indirizzo IP compreso tra 224.0.0.0 e 239.255.255.255. Per uso privato, inserisci un indirizzo che cominci con 239.255.

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over the Internet.
it: Da utilizzare per trasmettere a un gruppo dinamico di computer in una rete abilitata al multicast. È il metodo più efficiente per trasmettere a diversi computer, ma non funziona attraverso Internet.

en: Use this to stream to a single computer. RTP headers will be added to the stream
it: Utilizzalo per trasmettere a un solo computer. Le intestazioni RTP saranno aggiunte al flusso

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over Internet. RTP headers will be added to the stream
it: Da utilizzare per trasmettere ad un gruppo dinamico di computer in una rete abilitata al multicast. È il metodo più efficiente per trasmettere a diversi computer, ma non funziona attraverso Internet. Intestazioni RTP saranno aggiunte al flusso

en: Back
it: Indietro

en: Streaming/Transcoding Wizard
it: Assistente di trasmissione/transcodifica

en: This wizard allows configuring simple streaming or transcoding setups.
it: Questa procedura guidata consente di configurare le impostazioni di base di trasmissione o transcodifica.

en: More Info
it: Ulteriori informazioni

en: This wizard only gives access to a small subset of VLC's streaming and transcoding capabilities. The Open and 'Saving/Streaming' dialogs will give access to more features.
it: La procedura guidata dà accesso soltanto ad un sottoinsieme limitato delle possibilità di trasmissione e transcodifica di VLC. Utilizzare le finestre di dialogo Apri e 'Salvataggio/Trasmissione' per controllarle tutte.

en: Stream to network
it: Trasmettere in rete

en: Transcode/Save to file
it: Transcodifica/Salva in un file

en: Choose input
it: Scegli ingresso

en: Choose here your input stream.
it: Scegli qui il flusso d'ingresso.

en: Select a stream
it: Seleziona un flusso

en: Existing playlist item
it: Elemento scaletta esistente

en: Partial Extract
it: Estrazione parziale

en: This can be used to read only a part of the stream. It must be possible to control the incoming stream (for example, a file or a disc, but not an UDP network stream.) The starting and ending times can be given in seconds.
it: Da utilizzare per leggere soltanto una parte della flusso. È necessario poter controllare il flusso in entrata (per esempio, un file o un disco, ma non una trasmissione di rete UDP.
    I tempi di inizio e fine possono essere forniti in secondi.

en: From
it: Da

en: To
it: A

en: This page allows selecting how the input stream will be sent.
it: Questa pagina consente di selezionare il metodo di trasmissione del flusso in ingresso.

en: Destination
it: Destinazione

en: Streaming method
it: Sistema di trasmissione

en: Address of the computer to stream to.
it: Indirizzo del computer al quale trasmettere.

en: UDP Unicast
it: Unicast UDP

en: Transcode
it: Transcodifica

en: This page allows changing the compression format of the audio or video tracks. To change only the container format, proceed to next page.
it: Questa pagina permette di cambiare il formato di compressione delle tracce audio o video. Per cambiere solo il formato del contenitore procedi alla pagina successiva.

en: Transcode audio
it: Transcodifica audio

en: Transcode video
it: Transcodifica video

en: Enabling this allows transcoding the audio track if one is present in the stream.
it: L'abilitazione di questa opzione consente la transcodifica delle traccia audio se presente nel flusso.

en: Enabling this allows transcoding the video track if one is present in the stream.
it: L'abilitazione di questa opzione consente la transcodifica delle traccia video se presente nel flusso.

en: Encapsulation format
it: Formato d'incapsulamento

en: This page allows selecting how the stream will be encapsulated. Depending on previously chosen settings all formats won't be available.
it: Questa pagina consente di selezionare come il flusso sarà incapsulata. In base alle impostazioni scelte in precedenza, non saranno disponibili tutti i formati.

en: Additional streaming options
it: Opzioni addizionali di trasmissione

en: In this page, a few additional streaming parameters can be set.
it: In questa pagina, definirai una serie di parametri aggiuntivi per la trasmissione.

en: Local playback
it: Riproduzione locale

en: Add Subtitles to transcoded video
it: Aggiungi sottotitoli al video transcodificato

en: Additional transcode options
it: Opzioni addizionali di transcodifica

en: In this page, a few additional transcoding parameters can be set.
it: In questa pagina, definirai una serie di parametri aggiuntivi per la transcodifica.

en: Select the file to save to
it: Scelta del file in cui salvare

en: Adds available subtitles directly to the video. These cannot be disabled by the receiving user as they become part of the image.
it: Aggiunge i sottotitoli disponibili direttamente al video. Non possono essere disabilitati dall'utente ricevente poiché diventano parte dell'immagine.

en: This page lists all the settings. Click "Finish" to start streaming or transcoding.
it: Questa pagina elenca tutte le impostazioni. Fai clic su "Fine" per iniziare la trasmissione o la transcodifica.

en: Summary
it: Riassunto

en: Encap. format
it: Formato d'incapsulamento

en: Input stream
it: Flusso in ingresso

en: Save file to
it: Salva file in

en: Include subtitles
it: Includi sottotitoli

en: No input selected
it: Nessun ingresso selezionato

en: No new stream or valid playlist item has been selected.
    
    Choose one before going to the next page.
it: Non è stata selezionata alcun nuovo flusso o scaletta valida.
    
    Scegline uno prima di proseguire.

en: No valid destination
it: Nessuna destinazione valida

en: A valid destination has to be selected Enter either a Unicast-IP or a Multicast-IP.
    
    If you don't know what this means, have a look at the VLC Streaming HOWTO and the help texts in this window.
it: Una destinazione valida deve essere selezionata Inserendo entrambi gli indirizzi IP-Unicast o IP-Multicast.
    
    Se non sai cosa significa, dai uno sguardo al VLC Streaming HOWTO e ai messaggi di aiuto in questa finestra.

en: The chosen codecs are not compatible with each other. For example: It is not possible to mix uncompressed audio with any video codec.
    
    Correct your selection and try again.
it: I codec selezionati non sono compatibili l'uno con l'altro. Per esempio: non è possibile mischiare audio non compresso con ogni codec video.
    
    Correggi la tua selezione e riprova.

en: Select the directory to save to
it: Seleziona la cartella in cui salvare

en: No folder selected
it: Nessuna cartella selezionata

en: A directory where to save the files has to be selected.
it: Deve essere selezionata una cartella dove salvare i file.

en: Enter either a valid path or use the "Choose..." button to select a location.
it: Digita un percorso valido o utilizza il pulsante "Scegli..." per selezionare un posizione.

en: No file selected
it: Nessun file selezionato

en: A file where to save the stream has to be selected.
it: Deve essere selezionato un file in cui salvare il flusso.

en: Enter either a valid path or use the "Choose" button to select a location.
it: Digita un percorso valido o utilizza il pulsante "Scegli" per selezionare un posizione.

en: Finish
it: Fine

en: %i items
it: %i elementi

en: yes
it: sì

en: yes: from %@ to %@
it: sì: da %@ a %@

en: yes: %@ @ %@ kb/s
it: sì: %@ @ %@ kb/s

en: This allows streaming on a network.
it: Permette di trasmettere in rete.

en: This allows saving a stream to a file. The can be reencoded on the fly. Whatever VLC can read can be saved.
    Please note that VLC is not very suited for file to file transcoding. Its transcoding features are however useful to save network streams, for example.
it: Questo permette di salvare un flusso in un file. Poi può essere ricodificato al volo. Se VLC riesce a leggero allora può essere salvato.
    Per favore nota che VLC non è molto adatto perla transcodifica da file a file. Le sue caratteristiche di transcodifica sono però utili per salvare flussi di rete, per esempio.

en: Select your audio codec. Click one to get more information.
it: Scelta del codificatore audio. Fare clic su ciascun codificatore per maggiori informazioni.

en: Select your video codec. Click one to get more information.
it: Scelta del codificatore video. Fare clic su ciascun codificatore per maggiori informazioni.

en: This allows defining the TTL (Time-To-Live) of the stream. This parameter is the maximum number of routers your stream can go through. If you don't know what it means, or if you want to stream on your local network only, leave this setting to 1.
it: Questo permette di definire il TTL (Time-To-Live) di un flusso. Questo parametro indica il massimo  numero di router in cui il tuo flusso può passare. Se non sai cosa significa, o se vuoi scorrere solo sulla tua rete locale, lascia questa impostazione a 1.

en: When streaming using UDP, the streams can be announced using the SAP/SDP announcing protocol. This way, the clients won't have to type in the multicast address, it will appear in their playlist if they enable the SAP extra interface.
    If you want to give a name to your stream, enter it here, else, a default name will be used.
it: Quando si trasmette utilizzando l'UDP, è possibile annunciare i flussi utilizzando il protocollo SAP/SDP. In questo modo, i client non dovranno inserire l'indirizzo multicast a mano, ma apparirà automaticamente nella loro scaletta se hanno abilitato l'interfaccia aggiuntiva SAP.
    Per dare un titolo alla trasmissione, inserirlo qui; altrimenti, sarà utilizzato un titolo.

en: When this option is enabled, the stream will be both played and transcoded/streamed.
    
    Note that this requires much more CPU power than simple transcoding or streaming.
it: Quando questa opzione è abilitata, il flusso sarà sia avviato sia transcodificato/scorso.
    
    Nota che questo richiede molta più potenza di CPU di una semplice transcodifica o scorrimento.

en: Minimal Mac OS X interface
it: Interfaccia minimale Mac OS X

en: Filebrowser starting point
it: Punto d'inizio per il browser dei file

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
it: Questa opzione permette di specificare una cartella di file che il browser ncurses mostrerà inizialmente.

en: Ncurses interface
it: Interfaccia ncurses

en: [Display]
it: [Schermo]

en:  h,H                    Show/Hide help box
it:  h,H         Mostra/Nascondi il riquadro di aiuto

en:  i                      Show/Hide info box
it:  i           Mostra/Nascondi il riquadro informativo

en:  M                      Show/Hide metadata box
it:  M Mostra/Nascondi il riquadro dei metadati

en:  L                      Show/Hide messages box
it:  L           Mostra/Nascondi il riquadro dei messaggi

en:  P                      Show/Hide playlist box
it:  P           Mostra/Nascondi il riquadro della scaletta

en:  B                      Show/Hide filebrowser
it:  B           Mostra/Nasconde il navigatore file

en:  x                      Show/Hide objects box
it:  x           Mostra/Nascondi il riquadro degli oggetti

en:  S                      Show/Hide statistics box
it:  S           Mostra/Nascondi il riquadro delle statistiche

en:  Esc                    Close Add/Search entry
it:  Esc           Chiudi voce Aggiungi/Cerca

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
it:  Ctrl-l          Aggiorna lo schermo

en: [Global]
it: [Globale]

en:  q, Q, Esc              Quit
it:  q, Q, Esc   Esci

en:  s                      Stop
it:  s           Ferma

en:  <space>                Pause/Play
it:  <spazio>     Pausa/Riproduci

en:  f                      Toggle Fullscreen
it:  f           Commuta schermo intero

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
it:  n, p        Elemento successivo/precedente della scaletta

en:  [, ]                   Next/Previous title
it:  [, ]        Titolo successivo/precedente

en:  <, >                   Next/Previous chapter
it:  <, >        Capitolo successivo/precedente

note: xgettext: You can use ← and → characters
en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
it:  <left>,<right>         Posizionamento -/+ 1%%

en:  a, z                   Volume Up/Down
it:  a, z           Aumenta/Riduci volume

en:  m                      Mute
it:  m Silenzia

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
it: < ↑ >,< ↓ >  Naviga nella finestra riga per riga

note: xgettext: You can use ⇞ and ⇟ characters
en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
it: < ⇞ >,< ⇟ >  Naviga nella finestra pagina per pagina

note: xgettext: You can use ↖ and ↘ characters
en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
it: < ↖ >,< ↘  >  Naviga nella finestra riga dall'inizio/fine

en: [Playlist]
it: [Scaletta]

en:  r                      Toggle Random playing
it:  r           Passa alla riproduzione casuale

en:  l                      Toggle Loop Playlist
it:  l           Attiva ciclo scaletta

en:  R                      Toggle Repeat item
it:  R           Attiva ripetizione elemento

en:  o                      Order Playlist by title
it:  o           Ordina scaletta per titolo

en:  O                      Reverse order Playlist by title
it:  O           Ordine inverso della scaletta per titolo

en:  g                      Go to the current playing item
it:  g           Vai all'elemento in riproduzione

en:  /                      Look for an item
it:  /           Cerca un elemento

en:  ;                      Look for the next item
it: ; Cerca l'elemento successivo

en:  A                      Add an entry
it:  A           Aggiungi una voce

note: xgettext: You can use ⌫ character to translate <backspace>
en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
it:  D, <backspace>, <del> Elimina una voce

en:  e                      Eject (if stopped)
it:  e           Espelli (se fermato)

en: [Filebrowser]
it: [Navigatore file]

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
it:  <enter>     Aggiungi il file selezionato alla scaletta

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
it:  <space>     Aggiungi la cartella selezionata alla scaletta

en:  .                      Show/Hide hidden files
it:  .           Mostra/Nascondi i file nascosti

en: [Player]
it: [Lettore]

note: xgettext: You can use ↑ and ↓ characters
en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
it:  <up>,<down>            Posizionamento +/-5%%

en: [Repeat]
it: [Ripeti]

en: [Random]
it: [Casuale]

en: [Loop]
it: [Ciclo]

en:  Source   : %s
it:  Sorgente   : %s

en:  Position : %s/%s
it:  Posizione: %s/%s

en:  Volume   : Mute
it:  Volume : Silenzio

en:  Title    : %<PRId64>/%d
it:  Titolo    : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
it:  Capitolo  : %<PRId64>/%d

en:  Source: <no current item>
it:  Sorgente: <nessun elemento corrente>

en:  [ h for help ]
it:  [ h per la guida ]

en: Open: %s
it: Apri: %s

en: Find: %s
it: Trova: %s

en: Shift+L
it: Maiusc+L

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
it: Fai clic per commutare tra cicla tutti, cicla uno e non ciclare

en: Previous Chapter/Title
it: Capitolo/Titolo precedente

en: Next Chapter/Title
it: Capitolo/Titolo successivo

en: Teletext Activation
it: Attivazione televideo

en: Toggle Transparency
it: Commuta la trasparenza

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
it: Riproduzione
    Se la scaletta è vuota, apre un supporto

en: Previous / Backward
it: Precedente / Indietro

en: Next / Forward
it: Successivo / Avanti

en: De-Fullscreen
it: Disattiva schermo intero

en: Extended panel
it: Pannello esteso

en: A->B Loop
it: Ciclo A->B

en: Frame By Frame
it: Fotogramma per fotogramma

en: Step backward
it: Passo indietro

en: Step forward
it: Passo in avanti

en: Loop / Repeat
it: Cicla / Ripeti

en: Open subtitles
it: Apri sottotitoli

en: Dock fullscreen controller
it: Aggancia il controller a schermo intero

en: Stop playback
it: Ferma la riproduzione

en: Open a medium
it: Apri un supporto

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
it: Media precedente nella scaletta, salta all'indietro se trattenuto

en: Next media in the playlist, skip forward when held
it: Media precedente nella scaletta, salta in avanti se trattenuto

en: Toggle the video in fullscreen
it: Passa alla modalità a schermo intero

en: Toggle the video out fullscreen
it: Esci dalla modalità a schermo intero

en: Show extended settings
it: Mostra impostazioni estese

en: Toggle playlist
it: Commuta la scaletta

en: Take a snapshot
it: Cattura una schermata

en: Loop from point A to point B continuously.
it: Cicla continuamente dal punto A al punto B.

en: Frame by frame
it: Fotogramma per fotogramma

en: Reverse
it: Inverso

en: Change the loop and repeat modes
it: Cambia le modalità di ciclo e ripetizione

en: Previous media in the playlist
it: Media precedente nella scaletta

en: Next media in the playlist
it: Media successivo nella scaletta

en: Open subtitle file
it: Apri file dei sottotitoli

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
it: Aggancia/Sgancia il controllo a schermo interno alla/dalla parte bassa dello schermo

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
it: Rimuovi silenzio

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
it: Silenzia

en: Pause the playback
it: Sospendi la riproduzione

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
it: Cicla continuamente dal punto A al punto B.
    Fai clic per impostare il punto A

en: Click to set point B
it: Clic per impostare il punto B

en: Stop the A to B loop
it: Ferma il ciclo da A a B

en: Aspect Ratio
it: Correzione rapporto dimensioni

en: Logo filenames
it: Nome file del logo

en: Image mask
it: Maschera immagine

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
it: Non trovata l'istanza v4i2.
    Per favore controlla che il dispositivo è stato aperto con VLC ed è avviato.
    
    I controlli appariranno qui automaticamente.

en: Knee
    radius
it: Raggio angolo 
    di curvatura

en: Makeup
    gain
it: Guadagno di compensazione

en: (Hastened)
it: (Accelerato)

en: (Delayed)
it: (Ritardato)

en: Force update of this dialog's values
it: Forza l'aggiornamento dei valori della finestra

en: &Fingerprint
it: I&mpronta digitale

en: Find meta data using audio fingerprinting
it: Trova i metadati usando il fingerprinting audio

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
it: Metadati aggiuntivi e altre informazioni sono mostrate in questo pannello.

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
it: Informazioni sulle caratteristiche del media o del flusso.
    Mostra muxer, codificatori audio e video, sottotitoli.

en: Current media / stream statistics
it: Statistiche relative al media / flusso corrente

en: Input/Read
it: Ingresso/Letti

en: Output/Written/Sent
it: In uscita/Scritti/Inviati

en: Media data size
it: Dimensione dei dati del supporto

en: Demuxed data size
it: Dimensioni dei dati demultiplexati

en: Content bitrate
it: Bitrate dei contenuti

en: Discarded (corrupted)
it: Scartati (danneggiati)

en: Dropped (discontinued)
it: Scartato (discontinuo)

en: Decoded
it: Decodificati

en: blocks
it: blocchi

en: Displayed
it: Visualizzato

en: frames
it: fotogrammi

en: Lost
it: Persi

en: Sent
it: Inviati

en: packets
it: pacchetti

en: Upstream rate
it: Frequenza di Upstream

en: Played
it: Riprodotti

en: buffers
it: buffer

en: Last 60 seconds
it: Ultimi 60 secondi

en: Overall
it: Complessivo

en: Current visualization
it: Visualizzazione attuale

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
it: Velocità corrente di riproduzione: %1
    Fai clic per regolarla

en: Revert to normal play speed
it: Torna alla velocità di riproduzione normale

en: Download cover art
it: Scarica copertina

en: Add cover art from file
it: Aggiungi copertina da file

en: Choose Cover Art
it: Scegli la copertina

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
it: File di immagine (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Elapsed time
it: Tempo trascorso

en: Total/Remaining time
it: Tempo totale/rimanente

en: Click to toggle between total and remaining time
it: Clic per passare dal tempo totale al rimanente

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
it: Clic per passare dal tempo trascorso al rimanente

en: Double click to jump to a chosen time position
it: Doppio clic per saltare a una posizione desiderata

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
it: Seleziona un dispositivo o una cartella VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
it: Seleziona un dispositivo o una cartella VIDEO_TS

en: Select one or multiple files
it: Seleziona uno o più file

en: File names:
it: Nomi file:

en: Filter:
it: Filtro:

en: Eject the disc
it: Espelli il disco

en: Channels:
it: Canali:

en: Selected ports:
it: Porte selezionate:

en: Use VLC pace
it: Usa ritmo di VLC

en: TV - digital
it: TV - digitale

en: Tuner card
it: Scheda del sintonizzatore

en: Delivery system
it: Sistema di consegna

en: Transponder/multiplex frequency
it: Frequenza del transponder/multiplex

en: Transponder symbol rate
it: Velocità dei simboli del transponder

en: Bandwidth
it: Ampiezza di banda

en: TV - analog
it: TV - analogica

en: Device name
it: Periferica

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
it: Il tuo schermo sarà aperto e avviato in modo tale da fluirlo o salvarlo.

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: Double click to get media information
it: Doppio clic per ottenere informazioni sul media

en: Change playlistview
it: Cambia vista della scaletta

en: Search the playlist
it: Cerca nella scaletta

en: My Computer
it: Computer

en: Devices
it: Dispositivi

en: Local Network
it: Rete locale

en: Remove this podcast subscription
it: Rimuovi l'iscrizione al podcast

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
it: Vuoi davvero cancellare l'iscrizione a %1?

en: Create Directory
it: Cartella cartella

en: Create Folder
it: Crea cartella

en: Enter name for new directory:
it: Inserisci un nome per la nuova cartella:

en: Enter name for new folder:
it: Inserisci un nome per la nuova cartella:

en: Sort by
it: Ordina per

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Display size
it: Dimensioni dello schermo

en: Increase
it: Aumenta

en: Decrease
it: Riduci

en: Playlist View Mode
it: Modalità di visualizzazione della scaletta

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
it: La scaletta è attualmente vuota.
    Rilascia qui un file o seleziona la fonte multimediale dalla sinistra.

en: Icons
it: Icone

en: Detailed List
it: Elenco dettagliato

en: List
it: Elenco

en: Select File
it: Seleziona File

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys
it: Seleziona o esegui un doppio clic su un'azione per cambiare la scorciatoia associata. Utilizza il tasto Canc per rimuovere la scorciatoia

en: Any field
it: Qualsiasi campo

en: Actions
it: Azioni

en: Hotkey
it: Tasto speciale

en: Application level hotkey
it: Scorciatoia a livello applicazione

en: Global
it: Globale

en: Desktop level hotkey
it: Scorciatoia a livello desktop

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
it: Doppio clic per modificare.
    Tasto Canc per rimuovere.

en: Hotkey change
it: Modifica scorciatoia

en: Press the new key or combination for
it: Premi un nuovo tasto o combinazione per

en: Assign
it: Assegna

en: Warning: this key or combination is already assigned to
it: Attenzione: questo tasto o combinazione di tasti è già stato assegnato

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
it: Avviso: <b>%1</b> è già una scorciatoia del menu dell'applicazione

en: Key or combination:
it: Tasto o combinazione:

en: Key:
it: Chiave:

en: Input & Codecs Settings
it: Impostazioni di ingresso e codificatori

en: Configure Hotkeys
it: Configura scorciatoie

en: Device:
it: Dispositivo:

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
it: Se questa proprietà è vuota, valori diversi
    per DVD, VCD, e CDDA sono impostati.
    Puoi definirne uno unico oppure configurarli
    individualmente nelle impostazioni avanzate.

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
it: Questa è l'interfaccia personalizzabile di VLC. Puoi scaricare altri temi da

en: VLC skins website
it: Sito web dei temi di VLC

en: System's default
it: Valori predefiniti

en: File associations
it: Associazione dei file

en: Audio Files
it: File audio

en: Video Files
it: File video

en: Playlist Files
it: File di scaletta

en: &Apply
it: &Applica

en: &Cancel
it: &Annulla

en: Profile
it: Profilo

en: Edit selected profile
it: Modifica il profilo selezionato

en: Delete selected profile
it: Elimina il profilo selezionato

en: Create a new profile
it: Crea un nuovo profilo

en: Create
it: Crea

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
it: Questo muxer non è fornito direttamente da VLC: potrebbe essere perso.

en:  Profile Name Missing
it: Nome del profilo mancante

en: You must set a name for the profile.
it: Devi selezionare un nome per il profilo.

en: File/Directory
it: File/Cartella

en: File/Folder
it: File/Cartella

en: Source
it: Sorgente

en: Source:
it: Sorgente:

en: Type:
it: Tipo:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
it: Questo modulo scrive il flusso transcodificato in un file.

en: Filename
it: Nome file

en: Save file...
it: Salva file...

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
it: Contenitori (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
it: Questo modulo invia il flusso transcodificato a una rete attraverso HTTP.

en: Path
it: Percorso

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
it: Questo modulo invia il flusso transcodificato a una rete attraverso il protocollo MMS.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
it: Questo modulo invia il flusso transcodificato a una rete attraverso RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
it: Questo modulo invia il flusso transcodificato a una rete attraverso UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
it: Questo modulo invia il flusso transcodificato a una rete attraverso RTP.

en: Base port
it: Porta base

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
it: Questo modulo invia il flusso selezionato a un server Icecast.

en: Mount Point
it: Punto di mount

en: Edit Bookmarks
it: Modifica segnalibri

en: Create a new bookmark
it: Crea un nuovo segnalibro

en: Delete the selected item
it: Elimina l'elemento selezionato

en: Delete all the bookmarks
it: Elimina tutti i segnalibri

en: &Close
it: &Chiudi

en: Bytes
it: Byte

en: Convert
it: Converti

en: Destination file:
it: File di destinazione:

en: Browse
it: Sfoglia

en: Settings
it: Impostazioni

en: Display the output
it: Mostra il risultato

en: This display the resulting media, but can slow things down.
it: Visualizza il media risultante, ma può rallentare l'esecuzione.

en: &Start
it: &Avvia

en: Errors
it: Errori

en: Cl&ear
it: Canc&ella

en: Hide future errors
it: Elimina errori successivi

en: Adjustments and Effects
it: Regolazioni ed effetti

en: Synchronization
it: Sincronizzazione

en: v4l2 controls
it: Controlli v4l2

en: &Write changes to config
it: Scri&vi le modifiche nella configurazione

en: Privacy and Network Access Policy
it: Criteri di riservatezza e accesso alla rete

en: Network Access Policy
it: Criteri di accesso alla rete

en: Regularly check for VLC updates
it: Controlla con regolarità la presenza di aggiornamenti di VLC

en: Go to Time
it: Vai a

en: &Go
it: &Vai

en: Go to time
it: Vai a

en: About
it: Informazioni

en: &Recheck version
it: Nuovo cont&rollo della versione

en: &Yes
it: &Sì

en: VLC media player updates
it: Aggiornamenti di VLC media player

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
it: Una nuova versione di VLC (%1.%2.%3%4) è disponibile.

en: You have the latest version of VLC media player.
it: Stai utilizzando l'ultima versione del lettore multimediale VLC.

en: An error occurred while checking for updates...
it: Si è verificato un errore durante il controllo degli aggiornamenti...

en: Current Media Information
it: Informazioni media attuale

en: &General
it: &Generale

en: &Metadata
it: &Metadati

en: Co&dec
it: Co&dificatore

en: S&tatistics
it: S&tatistiche

en: &Save Metadata
it: &Salva metadati

en: Location:
it: Posizione:

en: Messages
it: Messaggi

en: Saves all the displayed logs to a file
it: Salva tutti i registri visualizzati su file

en: Save log file as...
it: Salva file di registro come...

en: Texts / Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
it: Testo / Registri (*.log *.txt);; Tutto (*.*)

en: Cannot write to file %1:
    %2.
it: Impossibile scrivere sul file %1:
    %2.

en: Update the tree
it: Aggiorna l'albero

en: Clear the messages
it: Cancella i messaggi

en: Open Media
it: Apri media

en: &Disc
it: &Disco

en: &Network
it: Re&te

en: Capture &Device
it: &Dispositivo di acquisizione

en: &Select
it: &Seleziona

en: &Enqueue
it: Acco&da

en: &Play
it: Ri&produci

en: &Stream
it: Flu&sso

en: C&onvert
it: C&onverti

en: C&onvert / Save
it: C&onverti / Salva

en: Open URL
it: Apri URL

en: Enter URL here...
it: Inserisci qui l'URL...

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
it: Digita l'URL o il percorso del media che vuoi riprodurre.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
it: Se gli appunti contengono un URL valido
    o il percorso a un file sul proprio computer,
    sarà selezionato automaticamente.

en: Plugins and extensions
it: Plugin ed estensioni

en: Capability
it: Capacità

en: Score
it: Punteggio

en: &Search:
it: &Cerca:

en: More information...
it: Ulteriori informazioni...

en: Reload extensions
it: Ricarica estensioni

en: Version
it: Versione

en: Website
it: Sito web

en: Files
it: File

en: Deletes the selected item
it: Elimina l'elemento selezionato

en: Show settings
it: Mostra le impostazioni

en: Simple
it: Semplice

en: Switch to simple preferences view
it: Passa alla vista delle preferenze semplici

en: Switch to full preferences view
it: Passa alla vista completa delle preferenze

en: &Save
it: &Salva

en: Save and close the dialog
it: Salva e chiudi la finestra

en: &Reset Preferences
it: &Ripristina preferenze

en: Only show current
it: Mostra solo correnti

en: Only show modules related to current playback
it: Mostra solo i moduli relativi alla riproduzione corrente

en: Advanced Preferences
it: Preferenze avanzate

en: Simple Preferences
it: Preferenze di base

en: Cannot save Configuration
it: Impossibile salvare la configurazione

en: Preferences file could not be saved
it: Il file delle preferenze non può essere salvato

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
it: Sei sicuro di voler ripristinare le preferenze del lettore multimediale VLC?

en: Open Directory
it: Apri cartella

en: Open Folder
it: Apri cartella

en: Open playlist...
it: Apri scaletta...

en: XSPF playlist
it: Scaletta XSPF

en: M3U playlist
it: Scaletta M3U

en: M3U8 playlist
it: Scaletta M3U8

en: Save playlist as...
it: Salva scaletta come...

en: Open subtitles...
it: Apri sottotitoli...

en: Media Files
it: File multimediali

en: Subtitle Files
it: File dei sottotitoli

en: All Files
it: Tutti i file

en: Stream Output
it: Uscita sorgente

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
it: Questa funzione guidata vi permette di condividere o convertire i vostri media per uso locale, sul vostro network privato o su Internet. Dovreste iniziare controllando che le risosrse siano coerenti con ciò che volete nel vostro input e premere il pulsante "Next" per continuare.

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
it: Stringa di uscita del flusso.
    Generata automaticamente quando cambi le precedenti impostazioni,
    ma puoi modificarla manualmente.

en: Toolbars Editor
it: Editor delle barre degli strumenti

en: Toolbar Elements
it: Elementi della barra degli strumenti

en: Flat Button
it: Pulsante piatto

en: Big Button
it: Pulsante grande

en: Native Slider
it: Cursore nativo

en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

en: Above the Video
it: Sopra il video

en: Toolbar position:
it: Posizione della barra:

en: Line 1:
it: Riga 1:

en: Line 2:
it: Riga 2:

en: Time Toolbar
it: Barra del tempo

en: Fullscreen Controller
it: Controlli a schermo intero

en: New profile
it: Nuovo profilo

en: Delete the current profile
it: Elimina il profilo corrente

en: Select profile:
it: Seleziona profilo:

en: Cl&ose
it: C&hiudi

en: Profile Name
it: Nome del profilo

en: Please enter the new profile name.
it: Inserisci il nuovo nome del profilo.

en: Spacer
it: Spaziatore

en: Expanding Spacer
it: Espansione spaziatore

en: Splitter
it: Separatore

en: Time Slider
it: Cursore del tempo

en: Small Volume
it: Volume piccolo

en: DVD menus
it: Menu DVD

en: Advanced Buttons
it: Pulsanti avanzati

en: Playback Buttons
it: Pulsanti di riproduzione

en: Aspect ratio selector
it: Selettore delle proporzioni

en: Speed selector
it: Selettore della velocità

en: Schedule
it: Pianificazione

en: Video On Demand ( VOD )
it: Video su richiesta (VOD)

en: Hours / Minutes / Seconds:
it: Ore / Minuti / Secondi:

en: Day / Month / Year:
it: Giorno / Mese / Anno:

en: Repeat:
it: Ripeti:

en: Repeat delay:
it: Ritardo di ripetizione:

en:  days
it:  giorni

en: I&mport
it: I&mporta

en: E&xport
it: E&sporta

en: Save VLM configuration as...
it: Configurazione configurazione VLM come...

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
it: VLM conf (*.vlm);;Tutti (*)

en: Open VLM configuration...
it: Apri configurazione VLM...

en: Broadcast:
it: Trasmissione:

en: Schedule:
it: Pianificazione:

en: VOD:
it: VOD (video su richiesta):

en: Control menu for the player
it: Menu di controllo del lettore

en: Paused
it: In pausa

en: P&layback
it: Ripro&duzione

en: Subti&tle
it: Sotto&titolo

en: T&ools
it: Str&umenti

en: V&iew
it: V&isualizza

en: &Help
it: &Aiuto

en: Open &File...
it: Apri &file...

en: &Open Multiple Files...
it: A&pri file multipli...

en: Open &Disc...
it: Apri &disco...

en: Open &Network Stream...
it: Apri flusso di &rete...

en: Open &Capture Device...
it: Apri periferi&ca di acquisizione...

en: Open &Location from clipboard
it: Apri posizione dag&li appunti

en: Open &Recent Media
it: Ap&ri media recenti

en: Conve&rt / Save...
it: Conve&rti / Salva...

en: &Stream...
it: &Trasmetti...

en: Quit at the end of playlist
it: Esci alla fine della scaletta

en: Close to systray
it: Riduci nell'area di notifica

en: &Quit
it: Es&ci

en: &Effects and Filters
it: &Effetti e filtri

en: &Track Synchronization
it: Sincronizzazione &traccia

en: Program Guide
it: Guida ai programmi

en: Plu&gins and extensions
it: Plu&gin ed estensioni

en: Customi&ze Interface...
it: Personali&zza interfaccia...

en: &Preferences
it: &Preferenze

en: &View
it: &Visualizza

en: Play&list
it: Sca&letta

en: Docked Playlist
it: Scaletta agganciata

en: Mi&nimal Interface
it: Interfaccia mi&nimale

en: &Fullscreen Interface
it: Inter&faccia a schermo intero

en: &Advanced Controls
it: Controlli &avanzati

en: Status Bar
it: Barra di stato

en: Visualizations selector
it: Selettore visualizzazioni

en: &Increase Volume
it: &Aumenta volume

en: &Decrease Volume
it: Ri&duci volume

en: &Mute
it: Silen&zia

en: Audio &Track
it: &Traccia audio

en: Audio &Device
it: &Dispositivo audio

en: &Stereo Mode
it: Modalità &stereo

en: &Visualizations
it: &Visualizzazioni

en: Add &Subtitle File...
it: Aggiungi file dei &sottotitoli...

en: Sub &Track
it: &Traccia dei sottotitoli

en: Video &Track
it: &Traccia video

en: &Fullscreen
it: Scher&mo intero

en: Always Fit &Window
it: Sempre adattato alla &finestra

en: Always &on Top
it: Sempre in prim&o piano

en: Set as Wall&paper
it: Im&posta come wallpaper

en: &Aspect Ratio
it: &Proporzioni

en: &Crop
it: Rita&glia

en: &Deinterlace
it: &Deinterlaccia

en: &Deinterlace mode
it: Modalità &deinterlacciata

en: &Post processing
it: &Post-elaborazione

en: Take &Snapshot
it: Cattura &schermata

en: T&itle
it: T&itolo

en: &Chapter
it: &Capitolo

en: &Program
it: &Programma

en: &Manage
it: &Gestione

en: Check for &Updates...
it: Controlla ag&giornamenti...

en: &Stop
it: Interrompi

en: Pre&vious
it: &Precedente

en: Ne&xt
it: Su&ccessivo

en: Sp&eed
it: V&elocità

en: &Faster
it: Più &veloce

en: N&ormal Speed
it: Velocità n&ormale

en: Slo&wer
it: Più len&to

en: &Jump Forward
it: &Salta in avanti

en: Jump Bac&kward
it: Salta &indietro

en: Open &Network...
it: Apri &rete...

en: Leave Fullscreen
it: Abbandona schermo intero

en: &Playback
it: Ri&produzione

en: &Hide VLC media player in taskbar
it: Nascon&di il lettore multimediale VLC nella barra delle applicazioni

en: Sho&w VLC media player
it: M&ostra il lettore multimediale VLC

en: &Open Media
it: A&pri media

en: &Clear
it: &Svuota

en: Show advanced preferences over simple ones
it: Mostra opzioni avanzate al posto di quelle semplici

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
it: Mostra le preferenze avanzate al posto di quelle semplice all'apertura della finestra delle preferenze.

en: Systray icon
it: Icona nell'area di notifica

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
it: Mostra un'icona nell'area di notifica che consente di controllare le azioni di base del lettore multimediale VLC.

en: Start VLC with only a systray icon
it: Avvia VLC solo con un'icona nell'area di notifica

en: VLC will start with just an icon in your taskbar
it: VLC si avvierà solo con un'icona nella barra delle applicazioni

en: Show playing item name in window title
it: Mostra il nome dell'elemento in esecuzione nel titolo della finestra

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
it: Mostra il nome del brano o del video nel titolo della finestra del controllo.

en: Show notification popup on track change
it: Mostra notifica al cambiamento di traccia

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
it: Mostra una notifica con il nome dell'artista e della traccia al cambiamento dell'elemento corrente della scaletta, quando VLC è minimizzato o nascosto.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
it: Opacità delle finestre compresa tra 0.1 e 1

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
it: Imposta l'opacità della finestra tra 0.1 e 1 per l'interfaccia principale, la scaletta e il pannello esteso. Questa opzione funziona solo con Windows e X11 con le estensioni composite.

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
it: Opacità dei controlli a schermo intero compresa tra 0.1 e 1

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
it: Imposta l'opacità dei controlli tra 0.1 e 1 per l'interfaccia principale, la scaletta e il pannello esteso. Questa opzione funziona solo con Windows e X11 con le estensioni di composizione.

en: Show unimportant error and warnings dialogs
it: Mostra gli errori e gli avvisi non importanti

en: Activate the updates availability notification
it: Attiva la notifica di disponibilità degli aggiornamenti

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
it: Attiva la notifica automatica di nuove versioni del programma. Viene eseguito ogni due settimane.

en: Number of days between two update checks
it: Numero di giorni tra i controlli degli aggiornamenti

en: Ask for network policy at start
it: Chiedi il criterio di rete all'avvio

en: Save the recently played items in the menu
it: Salva gli oggetti riprodotti di recente nel menu

en: List of words separated by | to filter
it: Elenco di parole separate da | da filtrare

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player
it: Espressione regolare utilizzata per filtrare gli elementi riprodotti di recente nel lettore

en: Define the colors of the volume slider
it: Definisci i colori del cursore del volume

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
it: Definire i colori del volume slider
    Specificando 12 numeri separati da un ';'
    I valori predefiniti sono '255, 255, 255, 20, 226, 20, 255, 176, 15, 235, 30, 20'
    Un'alternativa può essere '30, 30, 50, 40, 40, 100, 50, 50, 160, 150, 150, 255'

en: Selection of the starting mode and look
it: Selezione della modalità di avvio e dell'aspetto

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
it: Avvia VLC con:
     - modalità normale
     - una zona sempre visibile per mostrare informazioni come test, copertine...
     - modalità minimale con controlli limitati

en: Show a controller in fullscreen mode
it: Mostra un controllo in modalità a schermo intero

en: Embed the file browser in open dialog
it: Integra il navigatore file nella finestra di apertura

en: Define which screen fullscreen goes
it: Definisci quale schermo usare a schermo intero

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is
it: Numero di schermi dello schermo intero, invece dello stesso schermo dove è l'interfaccia

en: Load extensions on startup
it: Carica estensioni all'avvio

en: Automatically load the extensions module on startup
it: Carica automaticamente le estensioni all'avvio

en: Start in minimal view (without menus)
it: Avvia in modalità minimale (senza menu)

en: Display background cone or art
it: Visualizza cono di sfondo o grafica

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
it: Mostra come sfondo il cono oppure l'immagine del'album corrente quando non è in esecuzione. Può essere disabilitato per prevenire lo screen burn.

en: Expanding background cone or art.
it: Espandi cono di sfondo o grafica

en: Background art fits window's size
it: La grafica di sfondo si adatta alle dimensioni della finestra

en: Ignore keyboard volume buttons.
it: Ignora i pulsanti di volume della tastiera.

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
it: Selezionando questa opzione si potrà modificare il volume del sistema e VLC usando i tasti aumenta volume, diminisci volume e silenzio della tastiera. Non selezionando questa opzione, il volume di VLC cambierà solo quando VLC è selezionato e il volume del sistema cambierà solo quando VLC non è selezionato.

en: When minimized
it: Se minimizzato

en: Qt interface
it: Interfaccia Qt

en: errors
it: errori

en: warnings
it: avvisi

en: Open a skin file
it: Apri un file di tema

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
it: File di tema |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Open playlist
it: Apri scaletta

en: Playlist Files|
it: File di scaletta

en: Save playlist
it: Salva scaletta

en: XSPF playlist|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html
it: Scaletta XSPF|*.xspf|file M3U|*.m3u|scaletta HTML|*.html

en: Skin to use
it: Tema da utilizzare

en: Path to the skin to use.
it: Percorso del tema da utilizzare.

en: Config of last used skin
it: Configurazione dell'ultimo tema utilizzato

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
it: Configurazione di Windows dell'ultima skin utilizzata. Questa opzione viene aggiornata automaticamente, non toccatela.

en: Show a systray icon for VLC
it: Mostra icona di VLC nell'area di notifica

en: Show VLC on the taskbar
it: Mostra VLC nella barra delle applicazioni

en: Enable transparency effects
it: Attivare effetti di trasparenza

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
it: Si possono disabilitare tutti gli effetti di trasparenza. Utile soprattutto quando si riscontrano errori muovendo le finestre.

en: Use a skinned playlist
it: Utilizza una scaletta con tema

en: Display video in a skinned window if any
it: Visualizza il video in una finestra con un tema, se presente

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
it: Quando è impostato su 'no', questo parametro è destinato per dare la possibilità del play back video anche se non viene implementato nessun tag video

en: Skinnable Interface
it: Interfaccia personalizzabile

en: Select skin
it: Seleziona tema

en: Open skin ...
it: Apri tema...

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
it: <p>La password dell'interfaccia web non è stata impostata.</p><p>Usa --http-password, o imposta una password in </p><p>Preferenze &gt; Tutto &gt; Interfacce principali &gt; Lua &gt; HTTP Lua &gt; Password.</p>

en: Lua interface
it: Interfaccia Lua

en: Lua interface module to load
it: Modulo dell'interfaccia Lua da caricare

en: Lua interface configuration
it: Configurazione dell'interfaccia Lua

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
it: Stringa di configurazione dell'interfaccia Lua. Il formato è: '["<nome modulo interfaccia>"] = { <opzione> = <valore>, ...}, ...'.

en: A single password restricts access to this interface.
it: Una singola password protegge l'accesso a questa interfaccia.

en: Source directory
it: Cartella sorgente

en: Directory index
it: Indice della cartella

en: Allow to build directory index
it: Consenti la creazione dell'indice della cartella

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
it: L'host sul quale l'interfaccia sarà in ascolto. In modo predefinito rimane in ascolto su tutte le interfacce di rete (0.0.0.0). Se vuoi che l'interfaccia sia disponibile solo sulla macchina locale, inserisci "127.0.0.1".

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
it: Questa è la porta TCP sulla quale l'interfaccia sarà in ascolto. La porta predefinita è la 4212.

en: CLI input
it: Ingresso CLI

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
it: Accettare comandi da questa fonte. Le impostazioni CLI  predefinite sono stdin ("* console"), ma può anche associare a un TCP socket ("localhost:4212") o utilizzare il protocollo telnet ("telnet://0.0.0.0:4212")

en: Lua interpreter
it: Interprete Lua

en: Command-line interface
it: Interfaccia a riga di comando

en: Fetch meta data using lua scripts
it: Scarica i metadati utilizzando gli script lua

en: Lua Meta Reader
it: Lettore Meta Lua

en: Read meta data using lua scripts
it: Leggi i metadati utilizzando gli script lua

en: Lua Playlist
it: Scaletta Lua

en: Lua Playlist Parser Interface
it: Interfaccia Lua dell'analizzatore della scaletta

en: Fetch artwork using lua scripts
it: Scaricamento elementi grafici utilizzando script lua

en: Lua Extension
it: Estensione LUA

en: Lua SD Module
it: Modulo SD Lua

en: Folder meta data
it: Dati aggiuntivi della cartella

en: Album art filename
it: Nome file copertina

en: Filename to look for album art in current directory
it: Nome file della copertina da cercare nella cartella corrente

en: The username of your last.fm account
it: Il nome utente del tuo account last.fm

en: The password of your last.fm account
it: La password del tuo account last.fm

en: Scrobbler URL
it: URL scrobbler

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
it: L'URL impostata per un motore scrobbler alternativo

en: Submission of played songs to last.fm
it: Invio dei brani riprodotti a last.fm

en: last.fm: Authentication failed
it: last.fm: Autenticazione non riuscita

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
it: Il nome utente o la password di last.fm non sono corretti. Verifica le tue impostazioni e lancia nuovamente VLC.

en: Last.fm username not set
it: Nome utente last.fm non impostato

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
it: Imposta un nome utente o disabilita il plugin audioscrobbler, e riavvia VLC.
    Visita http://www.last.fm/join/ per ottenere un account.

en: TLS cipher priorities
it: Priorità cifrario TLS

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
it: Cifrari, metodi di scambio di chiavi, funzioni hash e metodi di compressione possono essere selezionati. fai riferimento alla documentazione GNU TLS per la sintassi dettagliata.

en: Performance (prioritize faster ciphers)
it: Prestazioni (priorità ai cifrari più veloci)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
it: Sicurezza 128 bit (escludi i cifrari a 256 bit)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
it: Sicurezza 256 bit (priorità ai cifrari a 256 bit)

en: Export (include insecure ciphers)
it: Esporta (includi i cifrari non sicuri)

en: GNU TLS transport layer security
it: Sicurezza del livello di trasporto GNU TLS

en: GNU TLS server
it: Server GNU TLS

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
it: Hai tentato di raggiungere %s. Però il certificato di sicurezza presentato dal server è sconosciuto e non può essere autenticato da nessuna Autorità di Certificazione attendibile. Questo problema potrebbe essere causato da un errore di configurazione o da un tentativo di violazione della tua sicurezza o della tua privacy.
    
    Se hai dubbi, interrompi ora.

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
it: Hai tentato di raggiungere %s. Però il certificato di sicurezza presentato dal server è cambiato dalla tua visita precedente e non è stato autenticato da nessuna Autorità di Certificazione attendibile. Questo problema potrebbe essere causato da un errore di configurazione o da un tentativo di violazione della tua sicurezza o della tua privacy.
    
    Se hai dubbi, interrompi ora.

en: Insecure site
it: Sito non sicuro

en: Abort
it: Interrompi

en: View certificate
it: Visualizza il certificato

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
it: Questo è il certificato presentato da %s:
    %s
    
    Se hai dubbi, interrompi ora.

en: Accept 24 hours
it: Accetta 24 ore

en: Accept permanently
it: Accetta permanentemente

en: Playing some media.
it: Riproduzione di alcuni media.

en: Power
it: Alimentazione

en: Inhibits power suspend and session idle timeout.
it: Impedisce la sospensione e il tempo massimo di attesa della sessione.

en: XDG-screensaver
it: Salvaschermo XDG

en: XDG screen saver inhibition
it: Disabilita salvaschermo XDG

en: Log format
it: Formato rapporto

en: Specify the logging format.
it: Specifica il formato dei log

en: Syslog ident
it: Identificatore syslog

en: Set the ident that VLC would use when logging to syslog.
it: Imposta l'identificatore che VLC dovrebbe usare quando accedi a syslog.

en: Syslog facility
it: Facility di syslog

en: Select the syslog facility where logs will be forwarded.
it: Seleziona la facility di syslog alla quale saranno inoltrati i log.

en: Verbosity
it: Verbosità

en: Select the verbosity to use for log or -1 to use the same verbosity given by --verbose.
it: Seleziona la verbosità da utilizzare per i log o -1 per utilizzare la stessa verbosità data da --verbose.

en: Logging
it: Registrazione log

en: File logging
it: Registrazione file di log

en: Log filename
it: File di log

en: Specify the log filename.
it: Specifica il nome del file di rapporto.

en: M3U playlist export
it: Esportazione scaletta M3U

en: M3U8 playlist export
it: Esportazione scaletta M3U8

en: XSPF playlist export
it: Esportazione scaletta XSPF

en: HTML playlist export
it: Esportazione scaletta HTML

en: Maximum number of connections
it: Numero massimo di connessioni

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
it: Questo valore limita il numero massimo di client che possono connettersi al RTSP VOD. 0 significa illimitato.

en: MUX for RAW RTSP transport
it: MUX per trasporto RAW RTSP

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
it: Imposta l'opzione di timeout nella stringa di sessione RTSP

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
it: Definisce quale opzione di timeout aggiungere alla stringa ID della sessione RTPS. Impostala con un numero negativo per rimuovere completamente l'opzione di timeout. Questo è necessario per alcuni IPTV STB (come quelli fatti da HansunTech) che si confondono a causa di esso. Il valore predefinito è 5.

en: Stats
it: Statistiche

en: Stats encoder function
it: Statistiche della funzione del codificatore

en: Stats decoder
it: Statistiche del decodificatore

en: Stats decoder function
it: Statistiche della funzione del decodificatore

en: Stats demux
it: Statistiche del demux

en: Stats demux function
it: Statistiche della funzione del demux

en: XML Parser (using libxml2)
it: Analizzatore XML (usa libxml2)

en: Title to put in ASF comments.
it: Titolo da inserire nei commenti ASF.

en: Author to put in ASF comments.
it: Autore da inserire nei commenti ASF.

en: Copyright string to put in ASF comments.
it: Stringa di copyright da inserire nei commenti ASF.

en: Comment
it: Commento

en: Comment to put in ASF comments.
it: Commento da inserire nei commenti ASF.

en: "Rating" to put in ASF comments.
it: "Valutazione" da inserire nei commenti ASF.

en: Packet Size
it: Dimensione pacchetto

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
it: Dimensione pacchetto ASF -- il valore predefinito è 4096 byte

en: Bitrate override
it: Frequenza di bit sovrascritti

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
it: Non provare a indovinare la frequenza di bit ASF. Impostandolo, ti permette di controllare come  Windows Media Player metterà in cache i contenuti trasmessi. Imposta la frequenza di bit audio+video in byte

en: ASF muxer
it: Muxer ASF

en: Unknown Video
it: Video sconosciuto

en: AVI muxer
it: Muxer AVI

en: Dummy/Raw muxer
it: Muxer Dummy/Raw

en: Create "Fast Start" files
it: Crea file di "Avvio rapido"

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
it: Crea dei file di "Avvio rapido". Questi file sono ottimizzati per il download e permettono all'utente di vedere i file in anteprima durante il download.

en: MP4/MOV muxer
it: Muxer MP4/MOV

en: DTS delay (ms)
it: Ritardo DTS (ms)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
it: Ritarda il DTS (data e ora di decodifica) e il PTS (data e ora di presentazione) del dato nel flusso, rispetto agli SCR. Questo permette di eseguire un po' di bufferizzazione all'interno del client decodificatore.

en: PES maximum size
it: Dimensione massima PES

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
it: Imposta la dimensione massima consentita di PES in fase di produzione dei flussi MPEG PS.

en: PS muxer
it: Muxer PS

en: Video PID
it: PID Video

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
it: Attribuisci un PID fisso al flusso video. Il PID del PCR sarà automaticamente il video.

en: Audio PID
it: PID audio

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
it: Attribuisci un PID fisso al flusso audio.

en: Assign a fixed PID to the SPU.
it: Attribuisce un PID fisso al SPU.

en: PMT PID
it: PID PMT

en: Assign a fixed PID to the PMT
it: Attribuisci un PID fisso al PMT

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
it: Attribuisci un ID Transport Stream fisso.

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
it: Attribuisci un ID di rete fisso (per la tabella SDT)

en: PMT Program numbers
it: Numeri di programma PMT

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
it: Assegna un numero di programma a ogni PMT. Questo richiede che "Imposta il PID all'ID dell'ES" sia abilitato.

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
it: Mux PMT (richiede --sout-ts-es-id-pid)

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
it: Definisce i pid da aggiungere a ogni pmt. Questo richiede che "Imposta il PID all'ID dell'ES" sia abilitato.

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
it: Descrittori SDT (richiede --sout-ts-es-id-pid)

en: Defines the descriptors of each SDT. Thisrequires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
it: Definisci i descrittori per ogni SDT. Questo richiede che "Imposta il PID all'ID dell'ES" sia abilitato.

en: Set PID to ID of ES
it: Imposta PID a ID dell'ES

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
it: Imposta il PID all'ID dell'ES in arrivo. Questo è per l'uso con --ts-es-id-pid, e permette di avere gli stessi PID nei flussi di input e di output.

en: Data alignment
it: Allineamento dati

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
it: Forza l'allineamento di tutte le unità d'accesso sui confini PES. Disabilitando questa opzione potresti risparmiare un po' di lunghezza di banda ma potresti introdurre incompatibilità.

en: Shaping delay (ms)
it: Ritardo di shaping (ms)

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
it: Tagliare il flusso in piccoli pezzi per tutta la durata e garantire un bitrate costante tra i due limiti. Questo evita di avere picchi di bitrate enorme, soprattutto per i fotogrammi di riferimento.

en: Use keyframes
it: Usa immagini chiave

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
it: Attivando l'opzione e specificando uno shaping, il muxer TS metterà i limiti del suo intervallo alla fine delle immagini I. In questo caso, la durata di shaping specificata dall'utente è quella di caso peggiore quando non ci sono immagini di riferimento disponibili. Questo aumenta l'efficienza dell'algoritmo di shaping, poiché le immagini I sono di solito le più grosse in un flusso.

en: PCR interval (ms)
it: Intervallo PCR (ms)

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
it: Impostare a quale intervallo PCRs (Program Clock Reference) verrà inviato (in millisecondi). Questo valore deve essere inferiore a 100 ms. (il valore predefinito è 70ms).

en: Minimum B (deprecated)
it: B minimo (sconsigliato)

en: This setting is deprecated and not used anymore
it: Questa impostazione è sconsigliata e non più utilizzata

en: Maximum B (deprecated)
it: B massimo (sconsigliato)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
it: Ritardare il DTS (decoding time stamps) e PTS (presentation timestamp) dei dati nel flusso, rispetto ai PCRs. Questo permette ad alcuni buffer di andare all'interno del decoder client.

en: Crypt audio
it: Cifratura audio

en: Crypt audio using CSA
it: Cifratura CSA dell'audio

en: Crypt video
it: Cifratura video

en: Crypt video using CSA
it: Cifratura CSA del video

en: CSA Key in use
it: Chiave CSA in uso

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
it: Chiave di crittografia CSA utilizzata. Può essere dispari/primo/1 (impostazione predefinita) o persino/secondo/2 uno.

en: Packet size in bytes to encrypt
it: Dimensione pacchetto da cifrare in byte

en: TS muxer (libdvbpsi)
it: Muxer TS (libdvbpsi)

en: Multipart JPEG muxer
it: Muxer JPEG multiparte

en: Ogg/OGM muxer
it: Muxer Ogg/OGM

en: WAV muxer
it: Muxer WAV

en: Growl Notification Plugin
it: Plugin notifiche di Growl

en: New input playing
it: Avviato nuovo input

en: Now playing
it: In riproduzione

en: Timeout (ms)
it: Scadenza (ms)

en: How long the notification will be displayed
it: Per quanto tempo sarà visualizzata la notifica

en: Notify
it: Notifica

en: LibNotify Notification Plugin
it: Plugin di notifica Libnotify

en: Dirac packetizer
it: Pacchettizzatore Dirac

en: Flac audio packetizer
it: Pacchettizzatore audio Flac

en: H.264 video packetizer
it: Pacchettizzatore video H.264

en: MLP/TrueHD parser
it: Analizzatore MLP/TrueHD

en: MPEG4 audio packetizer
it: Incapsulamento audio MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
it: Incapsulamento video MPEG4

en: MPEG-I/II video packetizer
it: Incapsulamento video MPEG-I/II

en: VC-1 packetizer
it: Pacchettizzatore VC-1

en: Bonjour services
it: Servizi Bonjour

en: My Videos
it: Video

en: My Music
it: Musica

en: Picture
it: Immagine

en: My Pictures
it: Immagini

en: MTP devices
it: Dispositivi MTP

en: MTP Device
it: Dispositivo MTP

en: Discs
it: Dischi

en: Local drives
it: Disco locale

en: Podcast URLs list
it: Elenco URL dei podcast

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
it: Inserisci l'elenco dei podcast da scaricare, separato da '|' (pipe).

en: Podcasts
it: Podcast

en: Audio capture
it: Acquisizione audio

en: Audio capture (PulseAudio)
it: Acquisizione audio (PulseAudio)

en: Generic
it: Generico

en: SAP multicast address
it: Indirizzo multicast SAP

en: SAP timeout (seconds)
it: Timeout SAP (secondi)

en: Try to parse the announce
it: Prova ad analizzare l'annuncio

en: SAP Strict mode
it: Modalità SAP Strict

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
it: Quando questo è settato, l'interprete SAP non terrà conto di annunci non conformi.

en: Network streams (SAP)
it: Flussi di rete (SAP)

en: SDP Descriptions parser
it: Analizzatore descrizioni SDP

en: Session
it: Sessione

en: Tool
it: Strumento

en: User
it: Utente

en: Video capture
it: Acquisizione video

en: Video capture (Video4Linux)
it: Acquisizione video (Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
it: Acquisizione audio (ALSA)

en: Unknown type
it: Tipo sconosciuto

en: Screen capture
it: Acquisizione schermata

en: Your window manager does not provide a list of applications.
it: Il tuo gestore delle finestre non fornisce un elenco delle applicazioni.

en: Applications
it: Applicazioni

en: Preferred Width
it: Larghezza preferita

en: Preferred Height
it: Altezza preferita

en: Buffer Size (Seconds)
it: Dimensione buffer (secondi)

en: Buffer size in seconds
it: Dimensione del buffer in secondi

en: LZMA decompression
it: Decompressione LZMA

en: Burrows-Wheeler decompression
it: Decompressione

en: gzip decompression
it: Decompressione gzip

en: Http Live Streaming stream filter
it: Filtro di trasmissione Http Live Streaming

en: Internal stream record
it: Registrazione interna dei flussi

en: Smooth Streaming
it: Streaming lineare

en: Automatically add/delete input streams
it: Aggiungi/elimina automaticamente i flussi in ingresso

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
it: Identificatore a numeri interi per questo flusso elementare. Verrà utilizzato per "trovare" questo flusso più tardi.

en: Destination bridge-in name
it: Nome del bridge-in di destinazione

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
it: Nome del bridge-in di destinazione. Se non hai bisogno di più di un bridge-in alla volta, puoi ignorare questa opzione.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
it: Immagini provenienti dalle uscite video immagine saranno ritardate in base a questo valore (in millisecondi, dovrebbe essere >= 100 ms). Per valori elevati, è necessario aumentare i valori di cache.

en: ID Offset
it: Scostamento ID

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
it: Offset da aggiungere agli ID di flusso specificati in bridge_out per poter registrare ID di flusso bridge_in.

en: Name of current instance
it: Nome dell'istanza corrente

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
it: Nome di questa istanza bridge-in. Se non hai bisogno di più di un bridge-in alla volta, puoi ignorare questa opzione.

en: Fallback to placeholder stream when out of data
it: Ripiega sullo streaming segnaposto quando esaurisci i dati

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
it: Se impostato su vero, il bridge scarterà tutti i flussi elementari di input a meno che non riceva i dati da un altro bridge-in. Questo può essere utilizzato per configurare un flusso di segnaposto quando la vera sorgente si interrompe. I flussi di sorgente e segnaposto devono avere lo stesso formato.

en: Placeholder delay
it: Ritardo del segnaposto

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
it: Ritardo (in ms) prima che il segnaposto compaia.

en: Wait for I frame before toggling placeholder
it: Aspetta i fotogrammi I prima del segnaposto commutato

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
it: Se abilitato, il passaggio tra il segnaposto e il flusso normale avrà luogo solo sui fotogrammi I. Questo rimuoverà artefatti al cambio di flusso a spese di un ritardo leggermente più lungo, a seconda della frequenza dei fotogrammi I nei flussi.

en: Bridge stream output
it: Flusso in uscita del bridge

en: Bridge out
it: Bridge in uscita

en: Bridge in
it: Bridge in ingresso

en: Elementary Stream ID
it: ID del flusso elementare

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
it: Specificare un intero di identificazione per questo flusso elementare

en: Delay of the ES (ms)
it: Ritardo ES (ms)

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
it: Specifica il ritardo (in ms) per questo flusso elementare. Un valore positivo significa ritardo mentre negativo anticipo.

en: Delay a stream
it: Posticipa un flusso

en: Description stream output
it: Trasmissione in uscita (descrizione)

en: Enable/disable audio rendering.
it: Abilita/disabilita riproduzione audio.

en: Enable/disable video rendering.
it: Abilita/disabilita riproduzione video.

en: Delay (ms)
it: Ritardo (ms)

en: Introduces a delay in the display of the stream.
it: Introduce un ritardo nella riproduzione locale della sorgente.

en: Display stream output
it: Visualizza la trasmissione in uscita

en: Duplicate stream output
it: Duplica trasmissione in uscita

en: Output access method
it: Metodi d'uscita

en: This is the default output access method that will be used.
it: Questo è il metodo di accesso dell'output predefinito che sarà usato.

en: Audio output access method
it: Modulo uscita audio

en: This is the output access method that will be used for audio.
it: Questo è il metodo di accesso dell'output predefinito che sarà usato per l'audio.

en: Video output access method
it: Metodo uscita video

en: This is the output access method that will be used for video.
it: Questo è il metodo di accesso dell'output predefinito che sarà usato per il video.

en: Output muxer
it: Muxer uscita

en: This is the default muxer method that will be used.
it: Questo è il metodo di multiplazione predefinito che sarà utilizzato.

en: Audio output muxer
it: Muxer uscita audio

en: This is the muxer that will be used for audio.
it: Questo è il multiplatore che sarà utilizzato per l'audio.

en: Video output muxer
it: Muxer uscita video

en: This is the muxer that will be used for video.
it: Questo è il multiplatore che sarà utilizzato per il video.

en: Output URL
it: URL uscita

en: This is the default output URI.
it: Questo è l'URI di uscita predefinito.

en: Audio output URL
it: URL uscita audio

en: This is the output URI that will be used for audio.
it: Questo è l'URI di uscita che sarà utilizzato per l'audio.

en: Video output URL
it: URL uscita video

en: This is the output URI that will be used for video.
it: Questo è l'URI di uscita che sarà utilizzato per il video.

en: Elementary stream output
it: Trasmissione in uscita ES

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
it: Non c'è nessun modulo di accesso per il flusso-output adatto per"%s/%s://%s".

en: Gathering stream output
it: Trasmissione in uscita aggregata

en: Specify an identifier integer for this elementary stream to change
it: Specifica un identificatore intero per questo flusso elementare da cambiare

en: Specify the magazine containing the language page
it: Specifica il magazzino contenente la pagina in lingua

en: Page
it: Pagina

en: Specify the page containing the language
it: Specifica la pagina contenente la lingua

en: Row
it: Riga

en: Specify the row containing the language
it: Specifica la riga contente la lingua

en: Lang From Telx
it: Lingua da Telx

en: Dynamic language setting from teletext
it: Impostazione dinamica della lingua dal Televideo

en: Specify an identifier string for this subpicture
it: Specificare una stringa di identificazione per questa sottoimmagine

en: Output video width.
it: Larghezza video di uscita.

en: Output video height.
it: Altezza video di uscita.

en: Sample aspect ratio
it: Proporzioni del campione

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
it: Proporzioni del campione di destinazione (1:1, 3:4, 2:3).

en: Video filter
it: Filtro video

en: Video filters will be applied to the video stream.
it: I filtri video saranno applicati ai flussi video.

en: Image chroma
it: Croma dell'immagine

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
it: Forza all'uso di una specifica cromaticità. Usa YUVA se pensi di usare Alphamask o il filtro video Bluescreen.

en: Transparency of the mosaic picture.
it: Trasparenza dell'immagine del mosaico.

en: X offset
it: Scostamento X

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
it: Coordinata X dell'angolo in alto a destra del mosaico, se non negativa.

en: Y offset
it: Scostamento Y

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
it: Coordinata Y dell'angolo in alto a destra del mosaico, se non negativa.

en: Mosaic bridge
it: Bridge Mosaic

en: Mosaic bridge stream output
it: flusso di output del bridge Mosaic

en: Hostname or IP address of target device
it: Nome host o indirizzo IP del dispositivo di destinazione

en: Output volume for analog output: 0 for silence, 1..255 from almost silent to very loud.
it: Volume di output per output analogico: 0 per silenzioso, 1..255 da quasi silenzioso a molto alto.

en: Password for target device.
it: Password del dispositivo di destinazione.

en: Password file
it: File delle Password

en: Read password for target device from file.
it: Leggi la password per il dispositivo specificato da file.

en: Remote Audio Output Protocol stream output
it: Flusso di output Remote Audio Output Protocol

en: Destination prefix
it: Prefisso di destinazione

en: Prefix of the destination file automatically generated
it: Prefisso del file di destinazione generato automaticamente

en: Record stream output
it: Registra il flusso di output

en: This is the output URL that will be used.
it: Questo è l'URL di uscita che sarà utilizzato.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
it: Ciò ti consente di specificare in che modo lo SDP (descrittore di sessione) per questa sessione RTP sarà reso disponibile. Devi utilizzare un URL: http://posizione per accedere allo SDP tramite HTTP, rtsp://posizione per l'accesso RTSP e sap:// affinché lo SDP sia annunciato tramite SAP.

en: SAP announcing
it: Annunci SAP

en: Announce this session with SAP.
it: Annuncia questa sessione con SAP.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
it: Questa opzione permette di specificare il muxer usato per il flusso di output. L'opzione predefinita è di non usare muxer (flusso RTP standard).

en: Session name
it: Nome della sessione

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
it: Questo è il nome della sessione che sarà annunciato nel SDP (descrittore di sessione).

en: Session category
it: Categoria della sessione

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
it: Questa opzione ti permette di specificare una categoria per la sessione, che sarà annunciata se scegli di usare SAP.

en: Session description
it: Descrizione sessione

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
it: Questa opzione ti permette di fornire una breve descrizione con dettagli sul flusso, che sarà annunciato nell'SDP (Descrittore di Sessione).

en: Session URL
it: URL della sessione

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
it: Questa opzione ti permette di fornire una URL con maggiori dettagli sul flusso (spesso il sito web dell'organizzazione del flusso), che sarà annunciato nell'SDP (Descrittore di Sessione).

en: Session email
it: E-mail della sessione

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
it: Questo ti permette di fornire un contatto mail per il flusso, che sarà annunciato nell'SDP (Descrittore di Sessione).

en: Session phone number
it: Numero di telefono della sessione

en: This allows you to give a contact telephone number for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
it: Questo ti permette di dare un recapito telefonico per il flusso, che sarà annunciato nel SDP (Descrittore di Sessione).

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
it: Permette di specificare la porta di base per la trasmissione RTP.

en: Audio port
it: Porta audio

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
it: Permette di specificare la porta audio predefinita per la trasmissione RTP.

en: Video port
it: Porta video

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
it: Permette di specificare la porta video predefinita per la trasmissione RTP.

en: RTP/RTCP multiplexing
it: Multiplazione RTP/RTCP

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
it: Invia e riceve pacchetti RTCP multiplati sulla stessa porta come pacchetti RTP.

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
it: Valore di cache predefinito per i flussi RTP in uscita. Questo valore deve essere impostato in millisecondi.

en: Transport protocol
it: Protocollo di trasporto

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
it: Seleziona quale protocollo di trasporto utilizzare per RTP.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
it: L'integrità dei pacchetti RTP sarà protetta e cifrata con questa principale chiave segreta Secure RTP condivisa. Questa deve essere una stringa esadecimale di 32 caratteri di lunghezza.

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
it: Permette di trasmettere flussi audio MPEG4 LATM (vedi RFC3016).

en: RTSP session timeout (s)
it: Timeout della sessione RTSP (s)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
it: Le sessioni RTSP verranno chiuse dopo questo tempo se non si riceverà alcuna richiesta RTSP. Impostandolo a un valore negativo o pari a zero si disabilita il timeout. Il valore predefinito è 60 (un minuto).

en: RTP stream output
it: Trasmissione in uscita RTP

en: RTSP VoD server
it: Server VoD RTSP

en: New ES ID
it: Nuovo ID ES

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
it: Specificare un nuovo intero di identificazione per questo flusso elementare

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
it: Specifica un codice ISO-639 (tre caratteri) per questo flusso elementare

en: Set ID
it: Imposta ID

en: Set ES id
it: Imposta ID ES

en: Change the id of an elementary stream
it: Cambia l'ID del flusso elementare

en: Set ES Lang
it: Imposta lingua ES

en: Set Lang
it: Imposta lingua

en: Change the language of an elementary stream
it: Cambia la lingua di un flusso elementare

en: Video prerender callback
it: Callback del prerender video

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
it: Indirizzo della funzione callback del prerender video. Questa funzione imposta il buffer in cui sarà fatto render.

en: Audio prerender callback
it: Callback del prerender audio

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
it: Indirizzo della funzione callback del prerender audio. Questa funzione imposta il buffer in cui sarà fatto render.

en: Video postrender callback
it: Callback del postrender video

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
it: Indirizzo della funzione di callback del postrender video. Questa funzione viene chiamata quando il render è nel buffer.

en: Audio postrender callback
it: Callback del postrender audio

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
it: Indirizzo della funzione di callback del postrender audio. Questa funzione viene chiamata quando il render è nel buffer.

en: Video Callback data
it: Dati di callback video

en: Data for the video callback function.
it: Dati per la funzione di callback video.

en: Audio callback data
it: Dati di callback audio

en: Data for the audio callback function.
it: Dati per la funzione di callback audio.

en: Time Synchronized output
it: Uscita a tempo sincronizzato

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
it: Opzione di sincronizzazione del tempo per l'uscita. Se vero, il flusso renderà come al solito, altrimenti sarà reso il più velocemente possibile.

en: Stream output to memory buffer
it: Salva il flusso in uscita sul buffer di memoria

en: Output method to use for the stream.
it: Metodo di uscita da utilizzare per la trasmissione.

en: Muxer to use for the stream.
it: Muxer da utilizzare per la trasmissione.

en: Output destination
it: Destinazione dell'uscita

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
it: Questa è la destinazione (URL) che sarà utilizzata per il flusso. Ignora i parametri path e bind

en: address to bind to (helper setting for dst)
it: indirizzo da associare (informazioni per dst)

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams helper setting for dst,dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this
it: indirizzo:porta per associare vlc alle impostazioni dell'assistente dell'ascolto dei flussi in entrata per dst,dst=bind+'/'+path. dst-parameter bypassa tutto questo

en: filename for stream (helper setting for dst)
it: nome file del flusso (informazioni per dst)

en: Filename for stream helper setting for dst, dst=bind+'/'+path, dst-parameter overrides this
it: Nome del file per l'impostazione dell'assistente del flusso per dst,dst=bind+'/'+path. dst-parameter bypassa tutto questo

en: Standard stream output
it: Trasmissione in uscita standard

en: Video encoder
it: Codifica video

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
it: Questo è il modulo di codifica video che sarà utilizzato (e le opzioni ad esso associate).

en: Destination video codec
it: Codificatore video di destinazione

en: This is the video codec that will be used.
it: Questo è il codificatore video che sarà utilizzato.

en: Video bitrate
it: Bitrate video

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
it: Bitrate di destinazione del flusso video transcodificato.

en: Video scaling
it: Ridimensionamento video

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
it: Fattore di scala da applicare al video durante la transcodifica (ad es. 0.25)

en: Video frame-rate
it: Velocità fotogrammi video

en: Target output frame rate for the video stream.
it: Frequenza dei fotogrammi in uscita per il flusso video.

en: Deinterlace video
it: Deinterlaccia video

en: Deinterlace the video before encoding.
it: Deinterlaccia il video prima della codifica.

en: Deinterlace module
it: Modulo di deinterlacciamento

en: Specify the deinterlace module to use.
it: Specifica il modulo di deinterlacciamento da utilizzare.

en: Maximum video width
it: Larghezza video massima

en: Maximum output video width.
it: Larghezza massima del video in uscita.

en: Maximum video height
it: Altezza video massima

en: Maximum output video height.
it: Altezza massima del video in uscita.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
it: I filtri video saranno applicati ai flussi video (dopo aver applicato le sovrapposizioni). Puoi inserire un elenco di filtri separato da due punti.

en: Audio encoder
it: Codifica audio

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
it: Questo è il modulo di codifica audio che sarà utilizzato (e le sue opzioni associate).

en: Destination audio codec
it: Codificatore audio di destinazione

en: This is the audio codec that will be used.
it: Questo è il codificatore audio che sarà utilizzato.

en: Audio bitrate
it: Bitrate audio

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
it: Bitrate di destinazione del flusso video transcodificato.

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
it: Campionamento del flusso audio transcodificato (11250, 22500, 44100 or 48000).

en: This is the language of the audio stream.
it: Specifica la lingua del flusso audio.

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
it: Numeri di canali audio nei flussi transcodificati.

en: Audio filter
it: Filtro audio

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
it: I filtri audio saranno applicati ai flussi audio (dopo aver applicato i filtri di conversione). Puoi inserire un elenco di filtri separato da due punti.

en: Subtitle encoder
it: Codificatore sottotitoli

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
it: Questo è il modulo codificatore dei sottotitoli che verrà utilizzato (e le sue opzioni associate).

en: Destination subtitle codec
it: Codificatore dei sottotitoli di destinazione

en: This is the subtitle codec that will be used.
it: Questo è il codificatore dei sottotitoli che sarà utilizzato.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures" on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules
it: Questo ti permette di aggiungere le sovrapposizioni (note anche come "immagini secondarie") sul flusso video transcodificato. Le immagini secondarie prodotte dai filtri verranno sovrapposte direttamente al video. Puoi specificare una lista di moduli di immagini secondarie separata da due punti

en: OSD menu
it: Menu OSD

en: Stream the On Screen Display menu (using the osdmenu subpicture module).
it: Trasmetti il menu On Screen Display (utilizzando il modulo di immagini secondarie osdmenu).

en: Number of threads
it: Numero di thread

en: Number of threads used for the transcoding.
it: Numero di thread utilizzati per la transcodifica.

en: High priority
it: Priorità alta

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
it: Esegue il thread codificatore opzionale con priorità di USCITA invece di quella VIDEO.

en: Transcode stream output
it: Trasmissione in uscita con transcodifica

en: Overlays/Subtitles
it: Sovraimpressioni/Sottotitoli

en: Monospace Font
it: Carattere a larghezza fissa

en: Font family for the font you want to use
it: Famiglia del carattere che si desidera utilizzare

en: Font file for the font you want to use
it: File del carattere che si desidera utilizzare

en: Font size in pixels
it: Dimensione carattere (px)

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
it: La dimensione predefinita dei caratteri visualizzati a video. Se impostata ad un valore diverso da 0, questa opzione ignorerà la dimensione relativa del carattere.

en: Text opacity
it: Opacità del testo

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
it: Opacità (contrario di trasparenza) del testo mostrato a video. 0 = trasparente, 255 = completamente opaco.T

en: Text default color
it: Colore predefinito del testo

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
it: Il colore del testo che verrà mostrato nel video. Deve essere in formato esadecimale (come i codici colore HTML). I primi due caratteri sono per il rosso, poi il verde, poi il blu. #000000 = nero, #FF0000 = rosso, #00FF00 = verde, #FFFF00 = giallo (rosso + verde), #FFFFFF = bianco

en: Relative font size
it: Dimensione relativa del carattere

en: Background opacity
it: Opacità dello sfondo

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Outline opacity
it: Opacità della bordatura

en: Shadow opacity
it: Opacità dell'ombra

en: Shadow color
it: Colore dell'ombra

en: Shadow angle
it: Angolo dell'ombra

en: Shadow distance
it: Distanza dell'ombra

en: Smaller
it: Più piccolo

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Larger
it: Più grande

en: Use YUVP renderer
it: Usa rendering YUVP

en: Thin
it: Sottile

en: Thick
it: Spesso

en: Text renderer
it: Rendering del testo

en: Freetype2 font renderer
it: Generatore di caratteri Freetype2

en: Name for the font you want to use
it: Nome del carattere che si desidera utilizzare

en: Text renderer for Mac
it: Generatore di testo per Mac

en: CoreText font renderer
it: Generatore di caratteri CoreText

en: SVG template file
it: File di modello SVG

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
it: File contenente un modello SVG per la conversione automatica delle stringhe

en: Dummy font renderer
it: Renderer di font simulato

en: Filename for the font you want to use
it: Nome file del carattere che si desidera utilizzare

en: Win32 font renderer
it: Generatore di caratteri Win32

en: Video filtering using a chain of video filter modules
it: Filtraggio del video usando una catena di moduli di filtro video

en: Conversions from
it: Conversioni da

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
it: Conversioni da SSE2 I420,IYUV,YV12 a RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
it: Conversioni da MMX I420,IYUV,YV12 a RV15,RV16,RV24,RV32

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
it: Conversioni da I420,IYUV,YV12 a RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
it: Conversioni MMX da

en: SSE2 conversions from
it: Conversioni SSE2 da

en: AltiVec conversions from
it: Conversioni AltiVec da

en: OpenMAX DL image processing
it: Elaborazione immagini OpenMAX DL

en: RV32 conversion filter
it: Filtro di conversione RV32

en: Scaling mode
it: Modalità di ridimensionamento

en: Scaling mode to use.
it: Modalità di ridimensionamento da utilizzare.

en: Fast bilinear
it: Bilineare rapido

en: Bilinear
it: Bilineare

en: Bicubic (good quality)
it: Bicubico (buona qualità)

en: Experimental
it: Sperimentale

en: Nearest neighbour (bad quality)
it: Punto più vicino (cattiva qualità)

en: Luma bicubic / chroma bilinear
it: Luma bicubica / croma bilineare

en: Bicubic spline
it: Spline bicubica

en: Video scaling filter
it: Filtro ridimensionamento video

en: Brightness threshold
it: Soglia di luminosità

en: Image contrast (0-2)
it: Contrasto immagine (0-2)

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
it: Imposta il contrasto dell'immagine, tra 0 e 2. Predefinito a 1.

en: Image hue (0-360)
it: Tinta immagine (0-360)

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
it: Imposta la tonalità dell'immagine, tra 0 e 360. Predefinita a 0.

en: Image saturation (0-3)
it: Saturazione immagine (0-3)

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
it: Imposta la saturazione dell'immagine, tra 0 e 3. Predefinita a 1.

en: Image brightness (0-2)
it: Luminosità immagine (0-2)

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
it: Imposta la luminosità dell'immagine, tra 0 e 2. Predefinita a 1.

en: Image gamma (0-10)
it: Gamma immagine (0-10)

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
it: Imposta la gamma dell'immagine, tra 0.01 e 10. Predefinita a 1.

en: Image properties filter
it: Filtro proprietà immagine

en: Image adjust
it: Regolazione immagine

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
it: Usa il canale alpha di un'immagine come maschera di trasparenza.

en: Transparency mask
it: Maschera di trasparenza

en: Alpha mask video filter
it: Filtro video maschera alpha

en: Alpha mask
it: Maschera alfa

en: Color scheme
it: Schema di colori

en: Define the glasses' color scheme
it: Definisci lo schema di colore delle lenti

en: Window size
it: Dimensione della finestra

en: Number of frames (0 to 100)
it: Numero di fotogrammi (da 0 a 100)

en: Softening value
it: Valore di attenuazione

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
it: Numero di caratteri da considerare per la fluidità (da 0 a 30)

en: antiflicker video filter
it: Filtro video Antisfarfallio

en: antiflicker
it: antisfarfallio

en: This module allows controlling an so called AtmoLight device connected to your computer.
    AtmoLight is the homegrown version of what Philips calls AmbiLight.
    If you need further information feel free to visit us at
    
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/Atmo-plugin
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/AtmoWin
    
    You can find there detailed descriptions on how to build it for yourself and where to get the required parts.
    You can also have a look at pictures and some movies showing such a device in live action.
it: Questo modulo permette il controllo di un cosiddetto dispositivo AtmoLight collegato al tuo computer.AtmoLight è la versione homegrown di ciò che Philips chiama AmbiLight.
    Se hai bisogno di ulteriori informazioni non esitate a farci visita su
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/Atmo-plugin
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/AtmoWin
    Si possono trovare informazioni dettagliate su come costruirlo per te stesso e dove ottenere le parti richieste
    Si può anche dare un'occhiata alle foto e alcuni filmati che mostrano tale dispositivo in azione.

en: Device type
it: Tipo di dispositivo

en: Choose your preferred hardware from the list, or choose AtmoWin Software to delegate processing to the external process - with more options
it: Scegliere l'hardware preferito dall'elenco o scegliere AtmoWin Software per delegare l'elaborazione al processo esterno - con più opzioni

en: AtmoWin Software
it: Programma AtmoWin

en: Count of AtmoLight channels
it: Numero di canali AtmoLight

en: How many AtmoLight channels, should be emulated with that DMX device
it: Quanti canali AtmoLight devono essere emulati con il dispositivo DMX

en: DMX address for each channel
it: Indirizzo DMX per ogni canale

en: Define here the DMX base address for each channel use , or ; to separate the values
it: Specifica qui l'indirizzo base DMX per ogni canale utilizzando , o ; per separare i valori

en: Count of channels
it: Numero di canali

en: Depending on your MoMoLight hardware choose 3 or 4 channels
it: In base al tuo hardware MoMoLight, scegli 3 o 4 canali

en: Count of fnordlicht's
it: Numero di fnordlicht

en: Save Debug Frames
it: Salva fotogrammi di debug

en: Write every 128th miniframe to a folder.
it: Scrivi in una cartella ogni 128mo minifotogramma.

en: Debug Frame Folder
it: Cartella dei fotogrammi di debug

en: The path where the debugframes should be saved
it: Il percorso dove i fotogrammi di debug dovrebbero essere salvati

en: Extracted Image Width
it: Larghezza immagine estratta

en: The width of the mini image for further processing (64 is default)
it: La larghezza della mini-immagine per un'ulteriore elaborazione (64 è di default)

en: Extracted Image Height
it: Altezza immagine estratta

en: The height of the mini image for further processing (48 is default)
it: L'altezza della mini-immagine per un'ulteriore elaborazione (48 è di default)

en: Mark analyzed pixels
it: Marca i pixel analizzati

en: Color when paused
it: Colore in pausa

en: Set the color to show if the user pauses the video. (Have light to get another beer?)
it: Imposta il colore da mostrare se l'utente sospende il video. (Luce per prendere un'altra birra?)

en: Pause-Red
it: In pausa-Rosso

en: Red component of the pause color
it: Componente rossa del colore in pausa

en: Pause-Green
it: In pausa-Verde

en: Green component of the pause color
it: Componente verde del colore di pausa

en: Pause-Blue
it: In pausa-Blu

en: Blue component of the pause color
it: Componente verde del colore di pausa

en: Number of steps to change current color to pause color (each step takes 40ms)
it: Numero di passaggi per modificare il colore corrente per sospendere il colore (ogni passo prende 40ms)

en: End-Red
it: Fine-Rosso

en: Red component of the shutdown color
it: Componente rosso per il colore di spegnimento

en: End-Green
it: Fine-Verde

en: Green component of the shutdown color
it: Componente verde per il colore di spegnimento

en: End-Blue
it: Fine-Blu

en: Blue component of the shutdown color
it: Componente blu per il colore di spegnimento

en: Number of zones on top
it: Numero di zone in alto

en: Number of zones on the top of the screen
it: Numero di zone nella parte alta dello schermo

en: Number of zones on bottom
it: Numero di zone in basso

en: Number of zones on the bottom of the screen
it: Numero di zone nella parte bassa dello schermo

en: Zones on left / right side
it: Zone sul lato sinistro / destro

en: left and right side having always the same number of zones
it: il lato sinistro e destro hanno sempre lo stesso numero di zone

en: Calculate a average zone
it: Calcola una zona media

en: Use Software White adjust
it: Usa regolazione software del bianco

en: Should the buildin driver do a white adjust or your LED stripes? recommend.
it: Il driver buildin dovrebbe fare un aggiustamento bianco o le tue righe LED? raccomandato.

en: White Red
it: Bianco Rosso

en: Red value of a pure white on your LED stripes.
it: Valore rosso di un bianco puro sulle tue strisce LED.

en: White Green
it: Bianco Verde

en: Green value of a pure white on your LED stripes.
it: Valore verde di un bianco puro sulle tue strisce LED.

en: White Blue
it: Bianco Blu

en: Blue value of a pure white on your LED stripes.
it: Valore blu di un bianco puro sulle tue strisce LED.

en: Serial Port/Device
it: Porta seriale/Dispositivo

en: Name of the serial port where the AtmoLight controller is attached to.
    On Windows usually something like COM1 or COM2. On Linux /dev/ttyS01 f.e.
it: Nome della porta seriale a cui è attaccato il controller AtmoLight.
    Su Windows di solito è qualcosa come COM1 o COM2. Su Linux è per esempio /dev/ttyS01

en: Edge weightning
it: Spessore del bordo

en: Increasing this value will result in color more depending on the border of the frame.
it: L'aumento questo valore risulterà nel colore più dipendente sul bordo del fotogramma.

en: Overall brightness of your LED stripes
it: Luminosità complessiva delle strisce di LED

en: Darkness limit
it: Limite di oscurità

en: Pixels with a saturation lower than this will be ignored. Should be greater than one for letterboxed videos.
it: I pixel con una saturazione più bassa saranno ignorati. Per i video letterbox, il valore deve essere maggiore di uno.

en: Hue windowing
it: Regolazione della tonalità

en: Used for statistics.
it: Utilizzato per fini statistici.

en: Sat windowing
it: Regolazione della saturazione

en: Filter length (ms)
it: Durata del filtro (ms)

en: Time it takes until a color is completely changed. This prevents flickering.
it: Tempo utilizzato fino a quando un colore è cambiato completamente. Questo previene il tremolio.

en: Filter threshold
it: Soglia del filtro

en: How much a color has to be changed for an immediate color change.
it: Quanto un colore sarà cambiato da un immediato cambio di colore.

en: Filter smoothness (%)
it: Uniformità del filtro (%)

en: Filter Smoothness
it: Uniformità del filtro

en: Output Color filter mode
it: Modalità di filtro di uscita del colore

en: defines the how the output color should be calculated based on previous color
it: definisce come il colore di output dovrebbe essere calcolato basandosi sul colore precedente

en: No Filtering
it: Nessun filtro

en: Combined
it: Combinato

en: Percent
it: Percentuale

en: Frame delay (ms)
it: Ritardo fotogrammi (ms)

en: Helps to get the video output and the light effects in sync. Values around 20ms should do the trick.
it: Aiuta a ottenere l'output video e gli effetti luce in sincronizzazione. Valori intorno ai 20 ms potrebbero fare scherzi.

en: Channel 0: summary
it: Canale 0: riepilogo

en: Channel 1: left
it: Canale 1: sinistra

en: Channel 2: right
it: Canale 2: destra

en: Channel 3: top
it: Canale 3: alto

en: Channel 4: bottom
it: Canale 4: basso

en: Maps the hardware channel X to logical zone Y to fix wrong wiring :-)
it: Mappa il canale hardware X alla zona logica Y per correggere il cablaggio errato :-)

en: disabled
it: disabilitato

en: Zone 4:summary
it: Zona 4: riepilogo

en: Zone 3:left
it: Zona 3:sinistra

en: Zone 1:right
it: Zona 1:destra

en: Zone 0:top
it: Zona 0: alto

en: Zone 2:bottom
it: Zona 2:basso

en: Channel / Zone Assignment
it: Assegnazione canale / zona

en: Zone 0: Top gradient
it: Zona 0:Gradiente superiore

en: Zone 1: Right gradient
it: Zona 1:Gradiente destro

en: Zone 2: Bottom gradient
it: Zona 2:Gradiente inferiore

en: Zone 3: Left gradient
it: Zona 3:Gradiente sinistro

en: Zone 4: Summary gradient
it: Zona 4:Gradiente di riepilogo

en: Defines a small bitmap with 64x48 pixels, containing a grayscale gradient
it: Definisce una piccola bitmap con 64x48 pixel, contenente un gradiente della scala dei grigi

en: Gradient bitmap searchpath
it: Searchpath del gradiente della bitmap

en: Filename of AtmoWin*.exe
it: Nome file di AtmoWin*.exe

en: if you want the AtmoLight control software to be launched by VLC, enter the complete path of AtmoWinA.exe here.
it: Se si desidera che il software di controllo AtmoLight venga lanciato da VLC, immettere il percorso completo di AtmoWinA.exe qui.

en: AtmoLight Filter
it: Filtro AtmoLight

en: Choose Devicetype and Connection
it: Scegli tipo di dispositivo e connessione

en: Illuminate the room with this color on pause
it: Illumina la stanza con questo colore in pausa

en: Illuminate the room with this color on shutdown
it: Illumina la stanza con questo colore allo spegnimento

en: DMX options
it: Opzioni DMX

en: MoMoLight options
it: Opzioni MoMoLight

en: fnordlicht options
it: Opzioni fnordlicht

en: Settings for the built-in Live Video Processor only
it: Impostazioni solo per il Processore Live Video integrato

en: Change channel assignment (fixes wrong wiring)
it: Cambia l'assegnamento del canale (corregge il cablaggio sbagliato)

en: Adjust the white light to your LED stripes
it: Regola la luce bianca delle strisce di LED

en: Change gradients
it: Cambia gradienti

en: X coordinate
it: Coordinata X

en: X coordinate of the bargraph.
it: Coordinata X del grafico a barre.

en: Y coordinate
it: Coordinata Y

en: Y coordinate of the bargraph.
it: Coordinata Y del grafico a barre.

en: Transparency of the bargraph
it: Trasparenza del grafico a barre

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
it: Valore di trasparenza del grafico a barre (da 0 per completa trasparenza a 255 per completa opacità).

en: Bargraph position
it: Posizione del grafico a barre

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
it: Applica la posizione del grafico a barre sul video (0=centrato, 1=sinistra, 2=destra, 4=alto, 8=basso; è possibile anche combinare questi valori, ad es. 6= in alto a destra).

en: Bar width in pixel (default : 10)
it: Larghezza delle barre in pixel (predefinita: 10)

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed (default : 10).
it: Ampiezza in pixel di ogni barra nel Grafico a Barre che saranno visualizzate (valore predefinito: 10).

en: Audio Bar Graph Video
it: Video Audiobar Graph

en: Ball color
it: Colore della sfera

en: Edge visible
it: Bordo visibile

en: Set edge visibility.
it: Imposta visibilità del bordo

en: Ball speed
it: Velocità della sfera

en: Ball size
it: Dimensione della sfera

en: Set ball size giving its radius in number                                 of pixels
it: Imposta la dimensione della palla dato il suo raggio in numero di pixel

en: Gradient threshold
it: Soglia del gradiente

en: Set gradient threshold for edge computation.
it: Imposta la soglia di gradiente per la computazione ai bordi.

en: Augmented reality ball game
it: Gioco con la palla in realtà aumentata

en: Ball video filter
it: Filtro video Sfera

en: Ball
it: Sfera

en: The image which will be used to blend onto
it: Immagine sulla quale

en: Chroma for the base image
it: Croma dell'immagine base

en: Image which will be blended
it: Immagini che saranno fuse

en: The image blended onto the base image
it: L'immagine fusa sull'immagine di base

en: Benchmarking
it: Misurazione delle prestazioni

en: Base image
it: Immagine di base

en: Blend image
it: Fondi immagine

en: Video pictures blending
it: Miscela immagini video

en: Bluescreen U value
it: Valore Bluescreen U

en: Bluescreen V value
it: Valore Bluescreen V

en: Bluescreen U tolerance
it: Tolleranza Bluescreen U

en: Bluescreen V tolerance
it: Tolleranza Bluescreen V

en: Bluescreen video filter
it: Filtro video Schermata blu

en: Bluescreen
it: Schermata blu

en: Output width
it: Larghezza dell'uscita.

en: Output (canvas) image width
it: Larghezza dell'immagine in output (tela)

en: Output height
it: Altezza dell'uscita.

en: Output (canvas) image height
it: Altezza dell'immagine in output (tela)

en: Output picture aspect ratio
it: Rapporto di aspetto dell'immagine in output

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
it: Imposta il rapporto di aspetto della tela dell'immagine. Se non impostato, si assume che la tela abbia lo stesso SAR dell'input.

en: Pad video
it: Sposta il video

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
it: Se abilitato, il video sarà spostato per adattarlo alla tela dopo il ridimensionamento. Altrimenti, il video sarà ritagliato per adattarlo alla tela dopo il ridimensionamento.

en: Automatically resize and pad a video
it: Ridimensiona e sposta automaticamente un video

en: Canvas
it: Tela

en: Canvas video filter
it: Filtro video Tela

en: Select one color in the video
it: Seleziona un colore nel video

en: Color threshold filter
it: Filtro soglia di colore

en: Saturation threshold
it: Soglia di saturazione

en: Similarity threshold
it: Soglia di somiglianza

en: Pixels to crop from top
it: Pixel da ritagliare in alto

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
it: Numero di pixel da tagliare nella parte alta dell'immagine.

en: Pixels to crop from bottom
it: Pixel da ritagliare in basso

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
it: Numero di pixel da tagliare nella parte bassa dell'immagine.

en: Pixels to crop from left
it: Pixel da ritagliare a sinistra

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
it: Numero di pixel da tagliare nella parte sinistra dell'immagine.

en: Pixels to crop from right
it: Pixel da ritagliare a destra

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
it: Numero di pixel da tagliare nella parte destra dell'immagine.

en: Pixels to padd to top
it: Pixel da spostare verso l'alto

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
it: Numero di pixel da spostare nella parte superiore dell'immagine dopo il ritaglio.

en: Pixels to padd to bottom
it: Pixel da spostare verso il basso

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
it: Numero di pixel da spostare nella parte inferiore dell'immagine dopo il ritaglio.

en: Pixels to padd to left
it: Pixel da spostare verso sinistra

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
it: Numero di pixel da spostare nella parte sinistra dell'immagine dopo il ritaglio.

en: Pixels to padd to right
it: Pixel da spostare verso destra

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
it: Numero di pixel da spostare nella parte destra dell'immagine dopo il ritaglio.

en: Padd
it: Sposta

en: Latest
it: Ultimo

en: Low
it: Basso

en: Medium
it: Medio

en: High
it: Alto

en: Streaming deinterlace mode
it: Modalità deinterlacciata di trasmissione

en: Deinterlace method to use for streaming.
it: Metodo di deinterlacciamento da utilizzare per la trasmissione.

en: Deinterlacing video filter
it: Filtro video deinterlacciamento

en: Input FIFO
it: Ingresso FIFO

en: FIFO which will be read for commands
it: FIFO che sarò letto per i comandi

en: Output FIFO
it: Uscita FIFO

en: Dynamic video overlay
it: Sovrapposizione video dinamica

en: Overlay
it: Sovraimpressione

en: X coordinate of the mask.
it: Coordinata X della maschera.

en: Y coordinate of the mask.
it: Coordinata Y della maschera.

en: Remove zones of the video using a picture as mask
it: Rimuovi alcune zone del video utilizzando un'immagine come maschera

en: Erase video filter
it: Filtro video Cancella

en: Erase
it: Cancella

en: RGB component to extract
it: Componente RGB da estrarre

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
it: Componente RGB da estrarre. 0 per rosso, 1 per verde e 2 per blu.

en: Extract RGB component video filter
it: Filtro video Estrai componente RGB

en: Gaussian's std deviation
it: Deviazione standard gaussiana

en: Add a blurring effect
it: Aggiungi un effetto di sfocatura

en: Gaussian blur video filter
it: Filtro video Sfocatura gaussiana

en: Gaussian Blur
it: Sfocatura gaussiana

en: Radius in pixels
it: Raggio in pixel

en: Strength
it: Intensità

en: Strength used to modify the value of a pixel
it: Intensità utilizzata per modificare il valore di un pixel

en: Gradfun video filter
it: Filtro video Gradfun

en: Distort mode
it: Modalità distorsione

en: Gradient image type
it: Tipo di gradiente dell'immagine

en: Apply cartoon effect
it: Applica effetto cartone

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
it: Applicare l'effetto cartone animato.Questo è solo utilizzato da "gradient" e "edge".

en: Gradient video filter
it: Filtro video Gradiente

en: Variance of the gaussian noise
it: Varianza del rumore gaussiano

en: Minimal period
it: Periodo minimo

en: Minimal period of the noise grain in pixel
it: Periodo minimo del rumore in pixel

en: Maximal period
it: Periodo massimo

en: Grain video filter
it: Filtro video Granulosità

en: Grain
it: Granulosità

en: Adds filtered gaussian noise
it: Aggiunge rumore gaussiano filtrato

en: High Quality 3D Denoiser filter
it: Filtro High Quality 3D Denoiser

en: Invert video filter
it: Filtro video inversione

en: Color inversion
it: Inversione colore

en: Logo animation # of loops
it: Animazione del logo # di cicli

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
it: Coordinata X del logo. Puoi spostarlo con un clic sinistro del mouse.

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
it: Coordinata Y del logo. Puoi spostarlo con un clic sinistro del mouse.

en: Opacity of the logo
it: Opacità del logo

en: Logo position
it: Posizione del logo

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
it: È possibile imporre la posizione del logo sul video (0=centrato, 1=sinistra, 2=destra, 4=alto, 8=basso; è possibile anche combinare questi valori, ad es. 6= alto-destra).

en: Use a local picture as logo on the video
it: Usa un'immagine locale come logo del video

en: Logo overlay
it: Sovrapposizione logo

en: Logo video filter
it: Filtro video logo

en: Magnify/Zoom interactive video filter
it: Filtro video interattivo Ingrandimento/zoom

en: Magnify
it: Ingrandisci

en: Text file
it: File di testo

en: Timeout
it: Scadenza

en: Refresh period in ms
it: Periodo di aggiornamento in ms

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
it: Opacità (contrario di trasparenza) del testo sovrapposto. 0 = trasparente, 255 = completamente opaco.

en: Font size, pixels
it: Dimensione carattere, pixel

en: Font size, in pixels. Default is -1 (use default font size).
it: Dimensione carattere, in pixel. Predefinito è -1 (usa la dimensione del carattere predefinita).

en: Marquee position
it: Posizione testo in sovraimpressione

en: Display text above the video
it: Visualizza testo sul video

en: Marquee
it: Testo in sovraimpressione

en: Marquee display
it: Visualizzazione sovraimpressione

en: Misc
it: Varie

en: Mirror orientation
it: Orientamento dello specchio

en: Vertical
it: Verticale

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Direction
it: Direzione

en: Direction of the mirroring
it: direzione del ribaltamento

en: Left to right/Top to bottom
it: Da sinistra a destra/dall'alto in basso

en: Right to left/Bottom to top
it: Da destra a sinistra/dal basso in cima

en: Mirror video filter
it: Filtro ritaglia Specchio

en: Mirror video
it: Rifletti il video

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
it: Dividere il video in due parti simili,come in uno specchio

en: Total height of the mosaic, in pixels.
it: L'altezza totale del mosaico, in pixel.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
it: La larghezza totale del mosaico, in pixel.

en: Top left corner X coordinate
it: Coordinata X dell'angolo in alto a sinistra

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
it: Coordinata X dell'angolo in alto a sinistra del mosaico.

en: Top left corner Y coordinate
it: Coordinata Y dell'angolo in alto a sinistra

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
it: Coordinata Y dell'angolo in alto a sinistra del mosaico.

en: Border width
it: Larghezza del bordo

en: Width in pixels of the border between miniatures.
it: Larghezza in pixel del bordo tra le miniature.

en: Border height
it: Altezza del bordo

en: Height in pixels of the border between miniatures.
it: Altezza in pixel del bordo tra le miniature.

en: Mosaic alignment
it: Allineamento del mosaico

en: Positioning method
it: Metodo di posizionamento

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
it: Metodo di posizionamento per il mosaico. auto: sceglie automaticamente il miglior numero di righe e colonne. fisso: utilizzare il numero di righe e colonne definite dall'utente. offset: utilizzare l'offset definito dall'utente per ciascuna immagine.

en: Number of rows
it: Numero di righe

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: Keep aspect ratio
it: Mantieni proporzioni

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
it: Mantieni le proporzioni originali durante il ridimensionamento degli elementi del mosaico.

en: Keep original size
it: Mantieni le dimensioni originali

en: Keep the original size of mosaic elements.
it: Mantieni le dimensioni originali degli elementi del mosaico.

en: Elements order
it: Ordine elementi

en: Offsets in order
it: Offset in ordine

en: fixed
it: fisso

en: offsets
it: offset

en: Mosaic
it: Mosaico

en: Blur factor (1-127)
it: Fattore sfocatura (1-127)

en: The degree of blurring from 1 to 127.
it: Il grado di sfocatura da 1 a 127.

en: Motion blur filter
it: Filtro sfocatura movimento

en: Motion detect video filter
it: Filtro video di rilevamento del movimento

en: OpenCV example
it: Esempio OpenCV

en: I420 - first plane is greyscale
it: I420 - primo piano è in scala di grigi

en: Don't display any video
it: Non visualizzare alcun video

en: Display the input video
it: Visualizza il video in ingresso

en: Display the processed video
it: Visualizza il video elaborato

en: Show only errors
it: Mostra solo gli errori

en: Show errors and warnings
it: Mostra gli errori e gli avvisi

en: Show everything including debug messages
it: Mostra tutto inclusi i messaggi di debug

en: OpenCV video filter wrapper
it: Involucro del filtro video OpenCV

en: Scale factor (0.1-2.0)
it: Fattore di scala (0.1-2.0)

en: OpenCV filter chroma
it: Filtro croma OpenCV

en: OpenCV internal filter name
it: Nome filtro interno OpenCV

en: Posterize video filter
it: Filtro rumore Posterizza

en: FFmpeg post processing filter chains
it: Sequenze dei filtri di post-trattamento di FFmpeg

en: Video post processing filter
it: Filtro video di post-elaborazione

en: Postproc
it: Post-elaborazione

en: Lowest
it: Minore

en: Highest
it: Maggiore

en: Psychedelic video filter
it: Filtro video Psichedelica

en: Number of puzzle rows
it: Numero di righe del puzzle

en: Number of puzzle columns
it: Numero di colonne del puzzle

en: Game mode
it: Modalità gioco

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
it: Seleziona la variazione della modalità di gioco da puzzle normale a puzzle scorrevole.

en: Border
it: Bordo

en: Unshuffled Border width.
it: Larghezza del Bordo non Mescolato

en: Small preview
it: Anteprima

en: Show small preview.
it: Mostra un'anteprima.

en: Small preview size
it: Dimensioni dell'anteprima

en: Show small preview size (percent of source).
it: Mostra la dimensione della piccola anteprima (percentuale della sorgente).

en: Piece edge shape size
it: Dimensione del pezzo di bordo della forma

en: Size of the curve along the piece's edge
it: Dimensione della curva lungo il pezzo di bordo

en: Auto shuffle
it: Mescola automaticamente

en: Auto shuffle delay during game
it: Ritardo del mescolamento automatico durante il gioco

en: Auto solve
it: Risolvi automaticamente

en: Auto solve delay during game
it: Ritardo di risoluzione automatica durante il gioco

en: Rotation
it: Rotazione

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
it: Parametro di rotazione: nessuna;180;90-270;specchio

en: jigsaw puzzle
it: puzzle normale

en: sliding puzzle
it: puzzle scorrevole

en: swap puzzle
it: Cambia puzzle

en: exchange puzzle
it: Scambia puzzle

en: 0/90/180/270/mirror
it: 0/90/180/270/specchio

en: Puzzle interactive game video filter
it: Filtro video gioco interattivo Puzzle

en: VNC Host
it: Host VNC

en: VNC hostname or IP address.
it: Nome host VNC o indirizzo IP.

en: VNC Port
it: Porta VNC

en: VNC port number.
it: Numero porta VNC.

en: VNC Password
it: Password VNC

en: VNC password.
it: Password di VNC.

en: VNC poll interval
it: Intervallo d'interrogazione VNC

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
it: In questo intervallo è richiesto un aggiornamento da VNC,il valore predefinito e' ogni 300 ms.

en: VNC polling
it: Interrogazione VNC

en: Key events
it: Eventi dovuti alla pressione dei tasti

en: Send key events to VNC host.
it: Invia gli eventi dovuti alla pressione dei tasti all'host VNC.

en: Alpha transparency value (default 255)
it: Valore trasparenza alpha (predefinito 255)

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
it: La trasparenza del OSD VNC può essere cambiata dando un valore compreso tra 0 e 255. Un valore specifico porta sia a piu' trasparenza o meno trasparenza. L'impostazione predefinita è che non può essere trasparente (valore 255) il minimo è completamente trasparente (valore 0).

en: Remote-OSD over VNC
it: OSD remoto su VNC

en: Remote-OSD
it: OSD remoto

en: Ripple video filter
it: Filtro video increspatura

en: Ripple
it: Increspatura

en: Angle in degrees
it: Angolo in gradi

en: Angle in degrees (0 to 359)
it: Angolo in grad (da 0 a 359)i

en: Use motion sensors
it: Usa sensori di movimento

en: Rotate video filter
it: Filtro video Rotazione

en: Rotate
it: Rotazione

en: Feed URLs
it: URL delle fonti

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
it: URL delle fonti RSS/Atom separati da '|' (pipe).

en: Speed of feeds
it: Velocità delle fonti

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
it: Velocità delle fonti RSS/Atom in microsecondi (maggiore è più lenta).

en: Max length
it: Lunghezza massima

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
it: Numero massimo di caratteri visualizzati sullo schermo.

en: Refresh time
it: Tempo di aggiornamento

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
it: Numero di secondi tra ogni aggiornamento forzato delle fonti. 0 significa che le fonti non vengono mai aggiornate.

en: Feed images
it: Immagini delle fonti

en: Display feed images if available.
it: Mostra le immagine delle fonti se disponibili.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
it: Opacità (contrario della trasparenza) del testo sovrapposto. 0 = trasparente, 255 = completamente opaco.

en: Text position
it: Posizione del testo

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
it: È possibile imporre la posizione del testo sul video (0=centrato, 1=sinistra, 2=destra, 4=alto, 8=basso; è possibile anche combinare questi valori, ad es. 6 = alto-destra).

en: Title display mode
it: Modalità di visualizzazione del titolo

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
it: Visualizza una fonte RSS o Atom sul video

en: Don't show
it: Non mostrare

en: Always visible
it: Sempre visibile

en: RSS and Atom feed display
it: Visualizzatore delle fonti RSS e Atom

en: Image format
it: Formato immagine

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
it: Formato di destinazione dell'immagine (png, jpeg, ...).

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
it: Puoi forzare la larghezza del video. Per impostazione predefinita (-1) VLC si adatterà alle caratteristiche del video.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
it: Puoi forzare l'altezza del video. Per impostazione predefinita (-1) VLC si adatterà alle caratteristiche del video.

en: Recording ratio
it: Rapporto di registrazione

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
it: Indice di immagini alla registrazione. 3 significa che un'immagine su tre è registrata.

en: Filename prefix
it: Prefisso del nome file

en: Directory path prefix
it: Prefisso del percorso alla cartella

en: Always write to the same file
it: Scrivi sempre sullo stesso file

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
it: Scrivi sempre sullo stesso file invece di creare un file per immagine. In questo caso, il numero non viene aggiunto al nome file.

en: Send your video to picture files
it: Invia il tuo video ai file immagine

en: Scene filter
it: Filtro Scena

en: Scene video filter
it: Filtro video Scena

en: Sepia intensity
it: Intensità Seppia

en: Intensity of sepia effect
it: Intensità dell'effetto seppia

en: Sepia video filter
it: Filtro video Seppia

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
it: Dai una tonalità più calda al video applicando l'effetto seppia

en: Sharpen strength (0-2)
it: Intensità accentuazione (0-2)

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
it: Imposta l'intensità dell'accentuazione, tra 0 e 2. Predefinito 0.05.

en: Augment contrast between contours.
it: Aumenta il contrasto tra i contorni.

en: Sharpen video filter
it: Filtro video Accentuazione

en: Change subtitle delay
it: Cambia il ritardo dei sottotitoli

en: Delay calculation mode
it: Modalità di calcolo del ritardo

en: Calculation factor
it: Fattore di calcolo

en: Maximum overlapping subtitles
it: Massima sovrapposizione dei sottotitoli

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
it: Numero massimo di sottotitoli consentiti contemporaneamente.

en: Minimum alpha value
it: Valore di trasparenza minimo

en: Interval between two disappearances
it: Intervallo tra due scomparse

en: Interval between disappearance and appearance
it: Intervallo tra scomparsa e apparizione

en: Absolute delay
it: Ritardo assoluto

en: Relative to source delay
it: Relativo al ritardo della sorgente

en: Relative to source content
it: Relativo ai contenuti della fonte

en: Subsdelay
it: Ritardo sottotitoli

en: Overlap fix
it: Correzione della sovraposizione

en: Transform type
it: Tipo trasformazione

en: Transpose
it: Trasponi

en: Anti-transpose
it: Anti-trasporre

en: Video transformation filter
it: Filtro trasformazione video

en: Transformation
it: Trasformazione

en: Rotate or flip the video
it: Ruota o rifletti il video

en: Wave video filter
it: Filtro video Onda

en: Wave
it: Onda

en: YUVP converter
it: Convertitore YUVP

en: ASCII Art
it: Arte ASCII

en: ASCII-art video output
it: Uscita video ASCII-art

en: Chroma used
it: Croma utilizzata

en: Force use of a specific chroma for output. Default is RGB32.
it: Forza l'uso di una cromaticità specifica per l'output. Il valore predefinito è RGB32.

en: Android Surface video output
it: Uscita video Android Surface

en: Color ASCII art video output
it: Uscita video ASCII art a colori

en: Output card
it: Scheda di uscita

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
it: Scheda di uscita DeckLink, se ne esiste più di una. Le schede sono numerate a partire da 0.

en: Desired output mode
it: Modalità di uscita desiderata

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
it: Modalità di output desiderato per uscita DeckLink. Questo valore deve essere un codice FOURCC in forma testuale, ad esempio "ntsc".

en: Audio connection for DeckLink output.
it: Connessione audio per l'uscita DeckLink.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
it: Frequenza di campionamento audio (in hertz) per uscita DeckLink. 0 disattiva l'output audio.

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
it: Numero di canali di output per l'output di DeckLink. Deve essere di 2, 8 o 16. 0 disattiva l'output audio.

en: Video connection for DeckLink output.
it: Connessione video per l'uscita DeckLink.

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
it: Utilizza 10 bit per pixel per i fotogrammi dei video.

en: DecklinkOutput
it: Uscita Decklink

en: output module to write to Blackmagic SDI card
it: Il modulo di output puo' essere scritto su Blackmagic SDI card

en: Decklink General Options
it: Opzioni generali Decklink

en: Decklink Video Output module
it: Modulo di uscita video Decklink

en: Decklink Video Options
it: Opzioni video Decklink

en: Decklink Audio Output module
it: Modulo di uscita audio Decklink

en: Decklink Audio Options
it: Opzioni audio Decklink

en: DirectFB video output http://www.directfb.org/
it: Uscita video DirectFB http://www.directfb.org/

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
it: Il video verrà incorporato in questa finestra pre-esistente. Se è zero, verrà creata una nuova finestra.

en: Embedded window video
it: Video in finestra integrata

en: EGL extension for OpenGL
it: Estensione EGL per OpenGL

en: Framebuffer device
it: Dispositivo framebuffer

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
it: Dispositivo framebuffer da utilizzare per la resa (in genere /dev/fb0).

en: Run fb on current tty
it: Esegui fb sul tty corrente

en: Framebuffer resolution to use
it: Risoluzione del framebuffer da utilizzare

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
it: Seleziona la risoluzione del framebuffer. Attualmente e supporta i valori 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (predefinito 4=auto)

en: Framebuffer uses hw acceleration
it: Framebuffer utilizza l'accelerazione hw

en: Image format (default RGB)
it: Formato immagine (RGB predefinito)

en: GNU/Linux framebuffer video output
it: Uscita video framebuffer GNU/Linux

en: OpenGL extension
it: Estensione OpenGL

en: OpenGL ES 2 extension
it: Estensione OpenGL ES 2

en: OpenGL ES extension
it: Estensione OpenGL ES

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
it: Uscita video OpenGL per sistemi integrati 2

en: OpenGL for Embedded Systems video output
it: Uscita video OpenGL per sistemi integrati

en: OpenGL video output (experimental)
it: Uscita video OpenGL (sperimentale)

en: GLX extension for OpenGL
it: Estensione GLX per OpenGL

en: iOS OpenGL video output
it: Uscita video OpenGL iOS

en: Enable a workaround for T23
it: Abilita una correzione per T23

en: Video mode
it: Modalità video

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
it: Seleziona la modalità video appropriata da utilizzare con KVA.

en: K Video Acceleration video output
it: Uscita video K Video Acceleration

en: Video output for Windows 7/Windows Vista with Platform update
it: Uscita video per Windows 7/Windows Vista con Platform update

en: Direct2D video output
it: Uscita video Direct2D

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
it: La modalità desktop ti consente di visualizzare il video sul tuo desktop.

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
it: Uscita video consigliata per Windows Vista versioni successive

en: Direct3D video output
it: Uscita video Direct3D

en: Use hardware YUV->RGB conversions
it: Utilizza conversioni hardware YUV->RGB

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
it: Prova ad utilizzare l'accelerazione hardware per le conversioni YUV->RGB. Questa opzione non ha effetto quando si usa l'overlay.

en: Use video buffers in system memory
it: Usa buffer video nella memoria del sistema

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
it: Creare dei buffer di memoria di sistema invece della memoria video. Questo non è consigliato.Utilizzando la memoria video permette di beneficiare l'accelerazione hardware (come ridimensionare o YUV-> o le conversioni RGB). Questa opzione non ha alcun effetto quando si utilizzano le sovrapposizioni.

en: Use triple buffering for overlays
it: Usa buffer tripli per l'overlay

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
it: Prova ad utilizzare buffer tripli quando si usano gli overlay YUV. Il risultato è una migliore qualità video (niente sfarfallio).

en: Name of desired display device
it: Nome della periferica schermo desiderata

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
it: In una configurazione multimonitor, si può specificare il nome della periferica Windows da utilizzare per la finestra video. Per esempio, "\\.\DISPLAY1" o "\\.\DISPLAY2".

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
it: Uscita video consigliata per Windows XP. Incompatibile con l'interfaccia Aero di Vista

en: DirectX (DirectDraw) video output
it: Uscita video DirectX (DirectDraw)

en: OpenGL video output
it: Uscita video OpenGL

en: Windows GDI video output
it: Uscita video Windows GDI

en: SDL chroma format
it: Formato croma SDL

en: Force the SDL renderer to use a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
it: Forza il SDL, utilizzare un formato specifico di chroma e cercare di migliorare le prestazioni utilizzando quello più efficiente.

en: Simple DirectMedia Layer video output
it: Uscita video Simple DirectMedia Layer

en: Dummy image chroma format
it: Formato chroma per immagine "dummy"

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
it: Impone all'uscita video dummy di creare immagini utilizzando uno specifico formato croma, anziché provare a migliorare le performance utilizzando il più efficiente.

en: Dummy video output
it: Uscita video finta

en: Statistics video output
it: Statistiche uscita video

en: Video memory buffer width.
it: Larghezza del buffer della memoria video.

en: Video memory buffer height.
it: Altezza del buffer della memoria video.

en: Pitch
it: Tonalità

en: Video memory buffer pitch in bytes.
it: Passo in byte del buffer della memoria video.

en: Chroma
it: Croma

en: Video memory output
it: Modulo memoria video

en: Video memory
it: Memoria video

en: OpenGL GLX video output (XCB)
it: Uscita video OpenGL GLX (XCB)

en: X11 display
it: display X11

en: X11 window ID
it: ID finestra X11

[ctx: ASCII]
note: xgettext: This is a plain ASCII spelling of "VLC media player" for the ICCCM window name. This must be pure ASCII. The limitation is partially with ICCCM and partially with VLC. For Latin script languages, you may need to strip accents. For other scripts, you will need to transliterate into Latin.
en: VLC media player
it: Lettore multimediale VLC

en: X11 video output (XCB)
it: Uscita video X11 (XCB)

en: XVideo adaptor number
it: Numero dell'adattatore XVideo

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
it: Adattatore hardware XVideo utilizzabile. Per impostazione predefinita, VLC utilizzerà il primo adattatore funzionale.

en: XVideo format id
it: ID formato XVideo

en: XVideo output (XCB)
it: Uscita video (XCB)

en: Video acceleration not available
it: Accelerazione video non disponibile

en: The XVideo rendering acceleration driver does not support the required resolution of %ux%u pixels but %<PRIu32>x%<PRIu32> pixels instead.
    Acceleration will thus be disabled. Performance may be degraded severely if the resolution is large.
it: Il driver di accelerazione XVideo rendering non supporta la risoluzione richiesta %ux%u pixels but %<PRIu32>x%<PRIu32> pixels instead
    L' accelerazione così verrà disabilitata.Le prestazioni potrebbero essere gravemente compromesse se la risoluzione è grande.

en: device, fifo or filename
it: dispositivo, fifo o nome file

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
it: dispositivo, fifo o nome file su cui scrive i fotogrammi yuv.

en: Force use of a specific chroma for output. Default is I420.
it: Forzare l'utilizzo di una chroma specifica per l'output.Il valore predefinito è I420.

en: YUV4MPEG2 header (default disabled)
it: Intestazione YUV4MPEG2 (disabilitata in modo predefinito)

en: YUV output
it: Uscita YUV

en: YUV video output
it: Uscita video YUV

en: Number of video windows in which to clone the video.
it: Numero di finestre nelle quali clonare il video.

en: Video output modules
it: Moduli uscita video

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
it: Puoi usare moduli specifici per video in output. Usa una lista di moduli separati da virgola.

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
it: Duplica il tuo schermo su diverse finestre e/o diversi schermi

en: Clone video filter
it: Filtro di clonazione video

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
it: Seleziona il numero di finestre orizzontali nelle quali suddividere il video

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
it: Seleziona il numero di finestre verticali nelle quali suddividere il video

en: Active windows
it: Finestre attive

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
it: Elenco separato da virgole delle finestre attive, predefinito a 'tutte'

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
it: Dividere il video in più finestre per visualizzare su una parete di schermi

en: Panoramix: wall with overlap video filter
it: Panoramix: muro con un filtro video sovrapposto

en: Attenuation
it: Attenuazione

en: Attenuation, begin (in %)
it: Attenuazione, inizio (in %)

en: Attenuation, middle (in %)
it: Attenuazione, centro (in %)

en: Attenuation, end (in %)
it: Attenuazione, fine (in %)

en: middle position (in %)
it: posizione centrale (in %)

en: Gamma (Red) correction
it: Correzione gamma (Rosso)

en: Gamma (Green) correction
it: Correzione gamma (Verde)

en: Gamma (Blue) correction
it: Correzione gamma (Blu)

en: Black Level for Red
it: Livello di nero per il rosso

en: Black Level for Green
it: Livello di nero per il verde

en: Black Level for Blue
it: Livello di nero per il blu

en: White Level for Red
it: Livello di bianco per il rosso

en: White Level for Green
it: Livello di bianco per il verde

en: White Level for Blue
it: Livello di bianco per il blu

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
it: Numero di finestre orizzontali nelle quali suddividere il video

en: Number of vertical windows in which to split the video.
it: Numero di finestre verticali nelle quali suddividere il video

en: Element aspect ratio
it: Proporzioni dell'elemento

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
it: Rapporto di aspetto dei singoli schermi  che costituiscono il muro.

en: Wall video filter
it: Filtro video Muro

en: Image wall
it: Muro di immagini

en: Goom display width
it: Larghezza finestra Goom

en: Goom display height
it: Altezza finestra Goom

en: Goom animation speed
it: Velocità dell'animazione Goom

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
it: Ti consente di impostare la velocità dell'animazione (tra 1 e 10, predefinito 6).

en: Goom effect
it: Effetto Goom

en: projectM configuration file
it: File di configurazione projectM

en: File that will be used to configure the projectM module.
it: Il file che sarà utilizzato per configurare il modulo projectM.

en: projectM preset path
it: Percorso preimpostazioni projectM

en: Path to the projectM preset directory
it: Percorsa alla cartella delle preimpostazioni projectM

en: Title font
it: Carattere del titolo

en: Font used for the titles
it: Carattere utilizzato per i titoli

en: Font menu
it: Menu dei caratteri

en: Font used for the menus
it: Carattere utilizzato per i menu

en: The width of the video window, in pixels.
it: La larghezza della finestra del video, in pixel.

en: The height of the video window, in pixels.
it: L'altezza della finestra del video, in pixel.

en: Texture size
it: Dimensione texture

en: The size of the texture, in pixels.
it: La dimensione della texture, in pixel.

en: libprojectM effect
it: Effetto libprojectM

en: Effects list
it: Elenco degli effetti

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
it: Una lista di effetti visuali, separati da virgole.
    Gli effetti disponibili sono: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.

en: The width of the effects video window, in pixels.
it: La larghezza della finestra degli effetti video, in pixel.

en: The height of the effects video window, in pixels.
it: L'altezza della finestra degli effetti video, in pixel.

en: Show 80 bands instead of 20
it: Mostra 80 bande al posto di 20

en: More bands for the spectrometer : 80 if enabled else 20.
it: Più bande per lo spettrometro: 80 se abilitata altrimenti 20.

en: Number of blank pixels between bands.
it: Numero di pixel bianchi tra le bande

en: Amplification
it: Amplificazione

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
it: È il coefficiente per modificare l'altezza delle bande.

en: Draw peaks in the analyzer
it: Disegna i picchi nell'analizzatore

en: Enable original graphic spectrum
it: Abilita lo spettro grafico originale

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
it: Abilita l'analizzatore di spettro "piatto" nello spettrometro.

en: Draw bands in the spectrometer
it: Disegna le bande nello spettrometro

en: Draw the base of the bands
it: Disegna la base delle bande

en: Base pixel radius
it: Raggio base pixel

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
it: Definisce la dimensione in pixel del raggio della base delle bande.

en: Spectral sections
it: Sezioni dello spettro

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
it: Determina il numero di sezioni dello spettro visualizzate.

en: Peak height
it: Altezza picco

en: Total pixel height of the peak items.
it: Altezza totale in pixel dei picchi.

en: Peak extra width
it: Larghezza aggiuntiva picco

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
it: Aggiunte o sottrazioni di pixel alla larghezza del picco.

en: V-plane color
it: Colore V-plane

en: Visualizer
it: Visualizzatore

en: Visualizer filter
it: Filtro visualizzatore

en: Spectrum analyser
it: Analizzatore di spettro

en: #paste your VLM commands here
it: #incolla qui i comandi VLM

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
it: #separa i comandi con interruzione di riga o punto e virgola

en: Play List
it: Scaletta

en: Output
it: Uscita

en: Subtitle codec
it: Codificatore dei sottotitoli

en: Output	method
it: Uscita	metodo

en: Multiplexer
it: Multiplatore

en: Video FPS
it: FPS Video

en: MUX options
it: Opzioni MUX

en: Video scale
it: Scala video

en: Output port
it: Porta di uscita

en: Output	file
it: Uscita	file

en: Input media
it: Supporto di input

en: Error:
it: Errore:

en: File name
it: Nome file

en: Row border
it: Bordo della riga

en: Column border
it: Bordo della colonna

en: Background
it: Sfondo

en: Mosaic Tiles
it: Tessere del mosaico

en: Playback Rate
it: Velocità di riproduzione

en: Audio Delay
it: Ritardo audio

en: Subtitle Delay
it: Ritardo sottotitoli

en: Time:
it: Tempo:

en: VLC media player - Web Interface
it: Lettore multimediale VLC - Interfaccia web

en: Hide / Show Library
it: Nascondi / Mostra la raccolta

en: Hide / Show Viewer
it: Nascondi / mostra il visore

en: Manage Streams
it: Gestisci i flussi

en: Track Synchronisation
it: Sincronizzazione della traccia

en: VLM Batch Commands
it: Comandi sequenziali VLM

en: Loop
it: Ciclo

en: Empty Playlist
it: Svuota la scaletta

en: Queue Selected
it: Accoda i selezionati

en: Play Selected
it: Riproduci i selezionati

en: Refresh List
it: Aggiorna l'elenco

en: Loading flowplayer...
it: Caricamento "flowplayer" in corso...

en: If nothing appears, check your internet connection.
it: Se non appare nulla, controlla la connessione a Internet.

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
it: Il volume sarà controllato dal lettore, e non dai <i>Controlli principali</i>.

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
it: Per fermare il flusso e ripristinare i controlli normali, fai clic nuovamente sul pulsante <i>Apri flusso</i>

en: Are you sure you wish to create the stream?
it: Sei sicuro di voler creare il flusso?

en: Dialog
it: Finestra

en: Update
it: Aggiorna

en: Form
it: Modulo

en: Preset
it: Preimpostazione

en: &Verbosity:
it: &Verbosità:

en: &Filter:
it: &Filtro:

en: &Save as...
it: &Salva come...

en: Modules Tree
it: Albero dei moduli

en: Show extended options
it: Mostra opzioni estese

en: Show &more options
it: &Mostra altre opzioni

en: Change the caching for the media
it: Cambia il caching per il supporto

en: Start Time
it: Ora di inizio

en: Edit Options
it: Modifica opzioni

en: Extra media
it: Media aggiuntivi

en: Complete MRL for VLC internal
it: MRL completato per VLC interno

en: Select the file
it: Seleziona il file

en: Change the start time for the media
it: Cambia l'ora di inizio per il supporto

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
it: Riproduci contemporaneamente un altro media (file audio aggiuntivo, ...)

en: Capture mode
it: Modalità di acquisizione

en: Select the capture device type
it: Seleziona il tipo di dispositivo di acquisizione

en: Device Selection
it: Selezione dispositivo

en: Options
it: Opzioni

en: Access advanced options to tweak the device
it: Accedi alle opzioni avanzate per modificare il dispositivo

en: Advanced options...
it: Opzioni avanzate...

en: Disc Selection
it: Selezione disco

en: Disable Disc Menus
it: Disabilita i menu del disco

en: No disc menus
it: Nessun menu del disco

en: Disc device
it: Dispositivo a disco

en: Starting Position
it: Posizione iniziale

en: Audio and Subtitles
it: Audio e sottotitoli

en: Use a sub&title file
it: Usa un file di so&ttotitoli

en: Select the subtitle file
it: Seleziona il file di sottotitoli

en: Choose one or more media file to open
it: Seleziona uno o più file multimediali da aprire

en: File Selection
it: Selezione file

en: You can select local files with the following list and buttons.
it: Puoi selezionare file locali dall'elenco seguente e con i pulsanti.

en: Add...
it: Aggiungi...

en: Network Protocol
it: Protocollo di rete

en: Please enter a network URL:
it: Inserisci un URL di rete:

en: Profile edition
it: Edizione profilo

en: Features
it: Funzionalità

en: Streamable
it: Traasmissibile

en: Chapters
it: Capitoli

en: Menus
it: Menu

en: Frame Rate
it: Velocità fotogrammi

en: Same as source
it: Stessa sorgente

en: Custom options
it: Opzioni personalizzate

en: Quality
it: Qualità

en: Not Used
it: Non utilizzato

en: Encoding parameters
it: Parametri di codifica

en: Frame size
it: Dimensione del fotogramma

en: Sample Rate
it: Campionamento

en: Set up media sources to stream
it: Imposta le sorgenti dei supporti da inviare

en: Destination Setup
it: Configurazione destinazione

en: Select destinations to stream to
it: Seleziona le destinazioni della trasmissione

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
it: Aggiungi le destinazioni a seconda dei metodi di trasmissione necessari. Assicurati di controllare che il formato di transcodifica sia compatibile con il metodo utilizzato.

en: New destination
it: Nuova destinazione

en: Display locally
it: Visualizza localmente

en: Transcoding Options
it: Opzioni di transcodifica

en: Select and choose transcoding options
it: Seleziona e scegli le opzioni di transcodifica

en: Activate Transcoding
it: Attiva transcodifica

en: Option Setup
it: Configurazione opzioni

en: Set up any additional options for streaming
it: Configura qualsiasi opzione aggiuntiva per la trasmissione

en: Miscellaneous Options
it: Opzioni varie

en: Stream all elementary streams
it: Trasmetti tutti i flussi elementari

en: Generated stream output string
it: Stringa di uscita del flusso generata

en: Output module:
it: Modulo d'uscita:

en: Effects
it: Effetti

en: Visualization:
it: Visualizzazione:

en: Enable Time-Stretching audio
it: Abilita manipolazione temporale dell'audio

en: Replay gain mode:
it: Modalità guadagno di riproduzione:

en: Headphone surround effect
it: Effetto surround cuffie

en: Normalize volume to:
it: Normalizza volume a:

en: Preferred audio language:
it: Lingua dell'audio preferita:

en: Username:
it: Nome utente:

en: Submit played tracks stats to Last.fm
it: Invio le statistiche delle tracce riprodotte a Last.fm

en: Codecs
it: Codificatori

en: x264 profile and level selection
it: Profilo x264 e selezione del livello

en: Hardware-accelerated decoding
it: Decodifica con accelerazione hardware

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
it: Salta il filtro de deblocking H.264

en: Video quality post-processing level
it: Livello di qualità post-elaborazione del video

en: Optical drive
it: Lettore ottico

en: Default optical device
it: Dispositivo ottico predefinito

en: Damaged or incomplete AVI file
it: File AVI danneggiati o incompleti

en: HTTP proxy URL
it: URL proxy HTTP

en: HTTP (default)
it: HTTP (predefinito)

en: RTP over RTSP (TCP)
it: RTP su RTSP (TCP)

en: Live555 stream transport
it: Trasporto flussi Live555

en: Default caching policy
it: Criterio di cache predefinito

en: Menus language:
it: Lingua dei menu:

en: Look and feel
it: Aspetto

en: Use custom skin
it: Usa tema personalizzato

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
it: Questa è l'interfaccia predefinita di VLC, con un aspetto nativo.

en: Use native style
it: Usa stile nativo

en: Resize interface to video size
it: Ridimensiona l'interfaccia alla dimensione del video

en: Show controls in full screen mode
it: Mostra controlli in modalità a schermo intero

en: Pause playback when minimized
it: Sospendi la riproduzione se minimizzato

en: Show media change popup:
it: Mostra la notifica di cambio media:

en: Start in minimal view mode
it: Avvia in modalità di visualizzazione minimale

en: Force window style:
it: Forza stile della finestra:

en: Integrate video in interface
it: Includi video nell'interfaccia

en: Show systray icon
it: Mostra icona nell'area di notifica

en: Skin resource file:
it: File di risorsa del tema:

en: Playlist and Instances
it: Scaletta e istanze

en: Allow only one instance
it: Consenti una sola istanza

en: Pause on the last frame of a video
it: Pausa sull'ultima fotogramma di un video

en: Every
it: Ogni

en: Separate words by | (without space)
it: Separa parole con | (senza spazi)

en: Save recently played items
it: Salva elementi riprodotti di recente

en: Activate updates notifier
it: Attiva le notifiche degli aggiornamenti

en: Operating System Integration
it: Integrazione sistema operativo

en: File extensions association
it: Associazione delle estensioni dei file

en: Set up associations...
it: Impostazione associazioni...

en: Enable On Screen Display (OSD)
it: Abilita On Screen Display (OSD)

en: Show media title on video start
it: Mostra titolo all'avvio del video

en: Enable subtitles
it: Abilita i sottotitoli

en: Subtitle Language
it: Lingua dei sottotitoli

en: Default encoding
it: Codifica predefinita

en: Subtitle effects
it: Effetti dei sottotitoli

en: Add a shadow
it: Aggiungi un'ombreggiatura

en: Add a background
it: Aggiungi uno sfondo

en: Accelerated video output (Overlay)
it: Uscita video accelerata (Sovrapposizione)

en: Display device
it: Schermo

en: Deinterlacing
it: Deinterlacciamento

en: Force Aspect Ratio
it: Forza proporzioni

en: Stuff
it: Trucco

en: Edit settings
it: Modifica impostazioni

en: Control
it: Controllo

en: Run manually
it: Esegui manualmente

en: Setup schedule
it: Imposta pianificazione

en: Run on schedule
it: Avvia pianificazione

en: Status
it: Stato

en: Prev
it: Prec

en: Add Input
it: Aggiungi ingresso

en: Edit Input
it: Modifica ingresso

en: Clear List
it: Svuota elenco

en: Check for VLC updates
it: Controlla gli aggiornamenti di VLC

en: Launching an update request...
it: Avvio di una richiesta di aggiornamento...

en: Do you want to download it?
it: Vuoi scaricarlo?

en: Essential
it: Essenziale

en: Negate colors
it: Inverti i colori

en: Colors
it: Colori

en: Interactive Zoom
it: Zoom interattivo

en: Angle
it: Angolo

en: Black Slot
it: Slot nero

en: full
it: completo

en: none
it: no

en: Logo erase
it: Cancella logo

en: Mask
it: Maschera

en: Output Color Filtermode
it: Modalità di filtro di uscita del colore

en: Brightness (%)
it: Luminosità (%)

en: Mark analyzed Pixels
it: Marca i pixel analizzati

en: Filter threshold (%)
it: Soglia del filtro (%)

en: Anaglyph 3D
it: Anaglifo 3D

en: Mirror
it: Specchio

en: Motion detect
it: Rilevamento del movimento

en: Spatial blur
it: Sfocatura spaziale

en: Anti-Flickering
it: Antisfarfallio

en: Soften
it: Attenuato

en: VLM configurator
it: Configuratore VLM

en: Media Manager Edition
it: Edizione gestore multimediale

en: Name:
it: Nome:

en: Input:
it: Ingresso:

en: Select Input
it: Seleziona ingresso

en: Output:
it: Uscita:

en: Select Output
it: Seleziona uscita

en: Time Control
it: Controllo del tempo

en: Mux Control
it: Controllo mux

en: Media Manager List
it: Elenco gestore multimediale

en: Probe DVB card for capabilities
it: Test delle capacità della scheda DVB

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
it: Alcune schede DVB non gradiscono i test di capacità, puoi disabilitare questa funzionalità se riscontri problemi.

en: DVB input with v4l2 support
it: Ingresso DVB con supporto v4l2

en: Scanning DVB
it: Scansione DVB

en: Uncompressed RAR
it: RAR non compresso

en: Save this Log...
it: Salva il registro...

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a few minutes.
it: Attendi la rigenerazione della cache dei caratteri.
    Dovrebbe richiedere meno di qualche minuto.
