VLC - Trans - en to br translation catalogue (1371 entries)

en: VLC preferences
br: Gwellvezioù VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
br: Diuzañ "Dibarzhioù kempleshoc'h" evit gwel an dibarzhioù all.

en: Interface
br: Ketal

en: Settings for VLC's interfaces
br: Arventennoù evit ar c'hetalioù VLC

en: Main interfaces settings
br: Arventennoù ar c'hetal pennañ

en: Main interfaces
br: Ketalioù pennañ

en: Settings for the main interface
br: Arventennoù ar c'hetal pennañ

en: Hotkeys settings
br: Arventennoù ar berradennoù

en: Audio
br: Aodio

en: Audio settings
br: Arventennoù an aodio

en: General audio settings
br: Arventennoù aodio hollek

en: Filters
br: Siloù

en: Visualizations
br: Skrammadennoù

en: Audio visualizations
br: Skrammadennoù an aodio

en: Output modules
br: Molladoù an ec'hankad

en: General settings for audio output modules.
br: Arventennoù hollek ar molladoù enankad aodio

en: Miscellaneous
br: Liesseurt

en: Miscellaneous audio settings and modules.
br: Arventennoù aodio liesseurt ha molladoù.

en: Video settings
br: Arventennoù video

en: General video settings
br: Arventennoù hollek ar videoñ

en: Video filters are used to process the video stream.
br: Siloù video a zo arveret da skrammañ al lanv video.

en: Input / Codecs
br: Enankad / Bonezioù

en: Access modules
br: Molladoù haeziñ

en: Stream filters
br: Siloù al lanvioù

en: Demuxers
br: Displezherioù

en: Video codecs
br: Bonezioù video

en: Audio codecs
br: Bonezioù aodio

en: Stream output
br: Ec'hankad al lanvioù

en: General stream output settings
br: Arventennoù ec'hankad al lanv hollek

en: Muxers
br: Liesplezherioù

en: Access output
br: Ec'hankad an haeziñ

en: Packetizers
br: Paketerioù

en: Playlist
br: Roll-lenn

en: Services discovery
br: Dizoleiñ ar servijoù

en: Advanced
br: Kempleshoc'h

en: Advanced settings. Use with care...
br: Arventennoù kempleshoc'h. Implij gant evezh...

en: Advanced settings
br: Arventennoù kemplesoc'h

en: &Open File...
br: &Digeriñ ur restr...

en: &Advanced Open...
br: &Digeriñ kemplesoc'h...

en: Open D&irectory...
br: Digeriñ un teuliad...

en: Open &Folder...
br: Digeriñ un &teuliad...

en: Select Directory
br: Diuzañ un teuliad

en: Select Folder
br: Diuzañ un teuliad

en: Media &Information
br: Titouroù war ar med&ia

en: &Codec Information
br: Tit&ouroù war ar bonez

en: &Messages
br: &Kemennadennoù

en: Jump to Specific &Time
br: Lamma&t betek

en: &VLM Configuration
br: Kefluniañ &VLM

en: &About
br: &Diwar-benn

en: Play
br: Lenn

en: Remove Selected
br: Dilemel an hini diuzet

en: Information...
br: Titouroù...

en: Create Directory...
br: Krouiñ un teuliad...

en: Create Folder...
br: Krouiñ un teuliad...

en: Show Containing Directory...
br: Diskouez endalc'had an teuliad...

en: Show Containing Folder...
br: Diskouez endalc'had an teuliad...

en: Stream...
br: Lanv...

en: Save...
br: Enrollañ...

en: Random
br: Dargouezhek

en: Random Off
br: Dargouezhek diweredekaet

en: Add to Playlist
br: Ouzhpennañ d'ar roll-lenn

en: Add File...
br: Ouzhpennañ ur restr

en: Add Directory...
br: Ouzhpennañ un teuliad...

en: Add Folder...
br: Ouzhpennañ un teuliad...

en: Save Playlist to &File...
br: Enrollañ ar roll-lenn en ur &restr...

en: Search
br: Klask

en: Waves
br: Gwagennoù

en: Disable
br: Diweredekaat

en: Spectrometer
br: Spektromenter

en: Spectrum
br: Spektr

en: Audio filters
br: Siloù aodio

en: Left
br: Kleiz

en: Right
br: Dehou

en: Reverse stereo
br: Tuginañ ar stereo

en: Automatic
br: Emgefre

en: boolean
br: booleat

en: integer
br: kevan

en: float
br: tonnañ

en: string
br: hedad

en: Note:
br: Notenn :

en: VLC version %s (%s)
br: Handelv VLC %s (%s)

en: Compiler: %s
br: Kempuner : %s

en: Delete
br: Dilemel

en: End
br: Dibenn

en: Menu
br: Lañser

en: Pause
br: Ehan

en: Unset
br: Diarventenniñ

en: Volume Down
br: Nebeutoc'h a dregern

en: Volume Up
br: Muioc'h a dregern

en: Bookmark %i
br: Sined %i

en: packetizer
br: paketer

en: decoder
br: ezvoneger

en: Streaming / Transcoding failed
br: C'hwitadenn gant treuzvonegañ al lanv

en: Track
br: Loabr

en: Program
br: Goulev

en: Yes
br: Ya

en: Closed captions %u
br: Leadelloù serret %u

en: Stream %d
br: Lanv %d

en: Subtitle
br: Istitl

en: Type
br: Rizh

en: Codec
br: Bonez

en: Language
br: Yezh

en: Description
br: Deskrivadur

en: Channels
br: Sanneloù

en: %u Hz
br: %u HZ

en: Bitrate
br: Kas binarel

en: Resolution
br: Diarunusted

en: Display resolution
br: Skrammañ an diarunusted

en: Decoded format
br: Mentrezh ezvoneget

en: Your input can't be opened
br: N'haller ket digeriñ hoc'h ec'hankad

en: Title
br: Titl

en: Artist
br: Arzour

en: Genre
br: Doare

en: Album
br: Albom

en: Track number
br: Niverenn al loabr

en: Date
br: Deiziad

en: Setting
br: Arventennoù

en: URL
br: Deiziad

en: Now Playing
br: O lenn

en: Publisher
br: Embanner

en: Encoded by
br: Enboneget gant

en: Artwork URL
br: URL ar skeudennoù

en: Track ID
br: ID al loabr

en: Director
br: Teuliad

en: Bookmark
br: Sined

en: Programs
br: Goulevioù

en: Chapter
br: Chabistr

en: Navigation
br: Merdeadur

en: Video Track
br: Loabr video

en: Audio Track
br: Loabr aodio

en: Next title
br: Titl da-heul

en: Previous title
br: Titl kent

en: Title %i%s
br: Titl %i%s

en: Chapter %i
br: Chabistr %i

en: Next chapter
br: Chabistr da-heul

en: Previous chapter
br: Chabistr kent

en: Media: %s
br: Media : %s

en: Add Interface
br: Ouzhpennañ ur c'hetal

en: Console
br: Penel

en: Debug logging
br: Penel diveugañ

en: Mouse Gestures
br: Jestroù al logodenn

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
br: br

en: Zoom
br: Zoumañ

en: 1:2 Half
br: 1:2 hanter

en: Interface module
br: Mollad ar c'hetal

en: Verbosity (0,1,2)
br: Munudoù (0,1,2)

en: Be quiet
br: Didrouz

en: Default stream
br: Lanv dre ziouer

en: Color messages
br: Kemennadennoù al liv

en: Show advanced options
br: Diskouez an dibarzhioù kempleshoc'h

en: Audio output module
br: Mollad an ec'hankad aodio

en: Enable audio
br: Gweredekaat an aodio

en: Auto
br: Emgefre

en: On
br: Gweredekaet

en: Off
br: Lazhet

en: None
br: Tra ebet

en: Video output module
br: Mollad an ec'hankad video

en: Enable video
br: Gweredekaat ar video

en: Video title
br: Titl ar video

en: Center
br: Kreizañ

en: Top
br: Krec'h

en: Bottom
br: Traoñ

en: Zoom video
br: Zoum ar video

en: Embedded video
br: Video enkorfet

en: Position of video title
br: Lec'hiadur titl ar video

en: Deinterlace
br: Digenweañ

en: Deinterlace mode
br: Mod digenweañ

en: Discard
br: Dilezel

en: Blend
br: Kemmeskañ

en: Linear
br: Linennek

en: Phosphor
br: Fosfor

en: Disable screensaver
br: Diweredekaat

en: Window decorations
br: Kinklañ ar prenestr

en: Video splitter module
br: Mollad ar troc'her video

en: Video filter module
br: Mollad ar sil video

en: Video snapshot format
br: Mentrezh tapadenn-skramm ar video

en: Video cropping
br: Didroc'hañ ar video

en: Custom aspect ratios list
br: Rollad khenfeurioù an neuze personalaet

en: Mouse events
br: c'hoarvezadennoù al logodenn

en: Clock synchronisation
br: Goubredañ an eur

en: Default
br: Dre ziouer

en: Enable
br: Gweredekaat

en: MTU of the network interface
br: MTU ar c'hetal rouedad

en: Audio track
br: Loabr aodio

en: Audio language
br: Yezh an aodio

en: Subtitle language
br: Yezh an istitloù

en: Audio track ID
br: ID al loabr aodio

en: Full HD (1080p)
br: HD leun (1080p)

en: Stop time
br: Amzer ehan

en: Playback speed
br: Tizh al lenn

en: Input list
br: Roll an anankoù

en: Subpictures source module
br: Mollad mammenn an isskeudennoù

en: Use subtitle file
br: Arverañ ar restr is titloù

en: DVD device
br: Trobarzhell DVD

en: VCD device
br: Trobarzhell VCD

en: Audio CD device
br: Trobarzhell CD aodio

en: TCP connection timeout
br: Re hir an dale evit ar c'hennask TCP

en: HTTP server address
br: chommlec'h an dafariad HTTP

en: RTSP server address
br: Chomlec'h an dafariad RTSP

en: HTTP server port
br: Porzh an dafariad HTTP

en: HTTPS server port
br: Porzh an dafariad HTTPS

en: RTSP server port
br: Porzh an dafariad RTSP

en: SOCKS server
br: Dafariad SOCKS

en: SOCKS user name
br: Anv an arveriad SOCKS

en: SOCKS password
br: Ger-tremen SOCKS

en: Title metadata
br: Metaroadennoù an titl

en: Author metadata
br: Metaroadennoù an oberour

en: Artist metadata
br: Metaroadennoù an arzour

en: Genre metadata
br: Metaroadennoù ar rummad

en: Copyright metadata
br: Metaroadennoù ar Copyright

en: Description metadata
br: Metaroadennoù an deskrivadur

en: Date metadata
br: Metaroadennoù an deiziad

en: URL metadata
br: Metaroadennoù an URL

en: Access output module
br: Mollad an ec'hank haeziñ

en: Access module
br: Mollad haeziñ

en: Stream filter module
br: Mollad silañ al lanv

en: VoD server module
br: Mollad an dafariad VoD

en: Adjust VLC priority
br: Kengeidañ an tevetegezh VLC

en: VLM configuration file
br: Restr ar c'efluniad VLM

en: Run as daemon process
br: Loc'hañ evel un diaoul

en: Log to file
br: Kerzhlevr d'ur restr

en: Log to syslog
br: Kerzhlevr da syslog

en: Services discovery modules
br: Molladoù an dizoleiñ ar servijoù

en: Play and stop
br: Lenn ha paouez

en: Play and exit
br: Lenn ha kuitaat

en: Play and pause
br: Lenn ha ehan

en: Use media library
br: Arverañ al levraoueg mediaoù

en: Display playlist tree
br: Skrammañ ar wezenn roll-lenn

en: Ignore
br: Leuskel a-gostez

en: Fullscreen
br: Skrammad a-bezh

en: Play/Pause
br: Lenn/Paouez

en: Pause only
br: Ehan hepken

en: Play only
br: Lenn hepken

en: Faster
br: Buanoc'h

en: Slower
br: Gorrekoc'h

en: Faster (fine)
br: Buanoc'h

en: Slower (fine)
br: Gorrekoc'h

en: Next
br: War-lerc'h

en: Previous
br: Kent

en: Stop
br: Paouez

en: Select the hotkey to stop playback.
br: Diuzañ ur verradenn da baouez al lenn

en: Position
br: Lec'hiadur

en: Quit
br: Kuitaat

en: Activate
br: Gweredekaat

en: Volume up
br: Son da grec'h

en: Volume down
br: Son d'an traoñ

en: Mute
br: Mut

en: Set playlist bookmark 9
br: Lakaat sined 9 ar roll-lenn

en: Playlist bookmark 1
br: Sined 1 ar roll-lenn

en: Record
br: Enrollañ

en: Window properties
br: Perzhioù ar prenestr

en: Subtitles
br: Istitloù

en: Track settings
br: Arventennoù al loabroù

en: Default devices
br: Trobarzhelloù dre ziouer

en: Metadata
br: Metaroadennoù

en: Decoders
br: Ezvonegerioù

en: Input
br: Enankad

en: Special modules
br: Molladoù arbennik

en: Plugins
br: Enlugelladoù

en: Hot keys
br: Berradennoù

en: reset the current config to the default values
br: adderaouekaat ar c'hefluniad bremanel d'an hini dre ziouer

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
br: %s
    O pellgargañ... %s/%s %.1f%% graet

en: Downloading ...
br: O pellgargañ...

en: Cancel
br: Nullañ

en: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% done
br: %s
    O pellgargañ... %s/%s - %.1f%% graet

en: Invalid signature
br: Sinadur didalvoudek

en: File corrupted
br: Restr kontronet

en: Update VLC media player
br: Hizivaat VLC

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
br: Gant berzh eo bet pellgarget an handelv nevez. Fellout a ra deoc'h serriñ VLC ha staliañ anezhi diouzhtu ?

en: Install
br: Staliañ

en: Media Library
br: Levraoueg mediaoù

en: Basque
br: Euskareg

en: Breton
br: Brezhoneg

en: Catalan
br: Katalaneg

en: Cornish
br: Kembraeg

en: Czech
br: Tchekeg

en: Danish
br: Daneg

en: English
br: Saozneg

en: Finnish
br: Finneg

en: French
br: Galleg

en: Hebrew
br: Hebraeg

en: Persian
br: Perseg

en: Polish
br: Poloneg

en: Russian
br: Rusianeg

en: Spanish
br: Spagnoleg

en: Vietnamese
br: Vietnameg

en: Crop
br: Didroc'hañ

en: Aspect ratio
br: Kenfeur an neuze

en: Attachment
br: Kenstagadenn

en: Audio CD
br: CD aodio

en: Audio CD input
br: Enankad ar gantenn aodio

en: [cdda:][device][@[track]]
br: [cdda:][trobarzhell][@[loabr]]

en: CDDB Server
br: Dafariad CDDB

en: CDDB port
br: Porzh CDDB

en: Audio CD - Track %02i
br: CD aodio - Loabr %02i

en: Input card to use
br: Kartenn enankad da vezañ arveret

en: Audio connection
br: Kennask aodio

en: Video connection
br: Kennask video

en: Embedded
br: Enkorfet

en: FM radio
br: Radio FM

en: AM radio
br: Skingomzioù AM

en: Video device name
br: Anv an drobarzhell video

en: Audio device name
br: Anv an trobarzhell aodio

en: Video size
br: Ment ar video

en: Device properties
br: Perzhioù an drobarzhell

en: DirectShow input
br: Enankad DirectShow

en: Configure
br: Kefluniañ

en: Network name
br: Anv ar rouedad

en: Pilot
br: Sturier

en: Horizontal (18V)
br: A-blaen (18V)

en: DVD with menus
br: DVD gant lañser

en: DVDnav Input
br: Enank DVDnav

en: Playback failure
br: Fazi en ur lenn

en: DVD without menus
br: DVD hep lañser

en: Channel number
br: Niver ar sanel

en: EyeTV input
br: Enankad EyeTV

en: File reading failed
br: C'hwitadenn war lenn ar restr

en: Ignored extensions
br: Askouezhioù laosket a-gostez

en: File input
br: Enankad ar restr

en: File
br: Restr

en: Directory
br: Teuliad

en: FTP user name
br: Anv an arveriad FTP

en: FTP password
br: Ger-tremen FTP

en: FTP account
br: Kont FTP

en: FTP input
br: Enankad FTP

en: GnomeVFS input
br: Enankad GnomeVFS

en: HTTP proxy
br: Proksi HTTP

en: HTTP proxy password
br: Ger-tremen ar proksi HTTP

en: HTTP input
br: Enankad HTTP

en: HTTP(S)
br: HTTP (S)

en: Group
br: Strollad

en: Category
br: Rummad

en: Unknown
br: Dianav

en: Data
br: Roadennoù

en: Width
br: Ledander

en: Height
br: Uhelder

en: Display aspect ratio
br: Skrammañ kenfeur an neuze

en: Size
br: Ment

en: Memory input
br: Enankad ar memor

en: Auto connection
br: Kennask an aodio

en: JACK audio input
br: Enankad an aodio JACK

en: JACK Input
br: Enankad JACK

en: Link #
br: Ere #

en: Video ID
br: ID ar video

en: HD-SDI Input
br: Enank HD-SDI

en: SDI Input
br: Enankad SDI

en: RTSP user name
br: Anv an arveriad RTSP

en: RTSP password
br: Ger-tremen RTSP

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
br: Displezher RTP/RTSP/SDP (oc'h arverañ Live555)

en: Client port
br: Porzhun arval

en: RTSP authentication
br: Dilesa RTSP

en: Please enter a valid login name and a password.
br: Roit un anv kennaskañ talvoudek hag ur ger-tremen.

en: MTP input
br: Enankad MTP

en: OSS input
br: Enankad OSS

en: Append to file
br: ouzhpennañ d'ar restr

en: Username
br: Anv an arveriad

en: Password
br: Ger-tremen

en: Stream name
br: Anv al lanv

en: Stream description
br: Deskrivadur al lanv

en: Stream MP3
br: Lanv MP3

en: Genre description
br: Deskrivadur ar rumm

en: URL description
br: Deskrivadur an URL

en: Ogg Vorbis Quality
br: Perzhded an Ogg Vorbis

en: IceCAST output
br: Ec'hankad IceCAST

en: UDP stream output
br: Ec'hankad al lanv UDP

en: PulseAudio input
br: Enankad PulseAudio

en: No Input device found
br: Trobarzhell enankad ebet bet kavet

en: Connection failed
br: C'hwitet eo ar c'hennask

en: VLC could not connect to "%s:%d".
br: N'haller ket kennaskañ VLC ouzh "%s:%d".

en: Session failed
br: Sac'het eo an estez

en: Follow the mouse
br: Heuliañ al logodenn

en: Screen Input
br: Enankad ar skramm

en: Screen
br: Skramm

en: SFTP port
br: Porzh SFTP

en: Read size
br: Ment al lenn

en: SFTP input
br: Enankad SFTP

en: SMB user name
br: Anv an arveriad SMB

en: SMB password
br: Ger-tremen SMB

en: SMB domain
br: Domani SMB

en: SMB input
br: Enankad SMB

en: TCP input
br: Enankad TCP

en: UDP input
br: Enankad UDP

en: Audio input
br: Enankad aodio

en: Radio device
br: Trobarzhell ar skimgomz

en: Audio mode
br: Mod aodio

en: Brightness
br: Lintr

en: Contrast
br: Dargemm

en: Saturation
br: Peurvec'hiañ

en: Hue
br: Arliv

en: Color effect
br: Efed al liv

en: Select a color effect.
br: Diuzañ un effed liv

en: Black & white
br: Du & Gwenn

en: Audio volume
br: Son an aodio

en: Mute the audio.
br: Aodio mud

en: 525 lines / 60 Hz
br: 525 linenn / 60 Hz

en: 625 lines / 50 Hz
br: 625 linenn / 50 Hz

en: Video input
br: Enankad video

en: VCD input
br: Enankad VCD

en: Disc
br: Kantenn

en: VCD Format
br: Mentrezh VCD

en: Application
br: Arload

en: Vol #
br: Son #

en: Volume Set
br: Arventenniñ an dregern

en: Volume
br: Son

en: System Id
br: Naoudi linenn an dealfoù : %s

en: Tracks
br: Loabroù

en: Audio Channels
br: Sanelloù aodio

en: type
br: rizh

en: end
br: dibenn

en: play list
br: Roll-lenn

en: selection list
br: roll an diuzadenn

en: unknown type
br: Rizh dianav

en: List ID
br: Naoudi ar roll

en: (Super) Video CD
br: CD (Super) Video

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
br: Enankad ar video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD)

en: Use playback control?
br: Skramm X da implij

en: VDR recordings
br: Enrolladurioù VDR

en: Start
br: Deraouiñ

en: Media in Zip
br: Media en ur Zip

en: Path to the media in the Zip archive
br: Treug d'ar media en diell ZIP

en: Zip files filter
br: Sil restroù koazhet

en: Delay
br: Dale

en: MPEG audio decoder
br: Ezvoneger aodio MPEG

en: Equalizer
br: kevataler

en: Classical
br: Klasel

en: Live
br: Bev

en: Techno
br: Tekno

en: ALSA audio output
br: Ec'hankad an aodio ALSA

en: Audio output failed
br: Sac'het eo an ec'hakad aodio

en: Audio memory
br: Memor an aodio

en: Audio memory output
br: Ec'hankad ar memor video

en: HAL AudioUnit output
br: Ec'hankad an AudioUnit HAL

en: %s (Encoded Output)
br: %s (Ec'hankad enboneget)

en: Output device
br: Trobarzhell ec'hankad

en: DirectX audio output
br: Ec'hankad aodio DirectX

en: Output format
br: Mentrezh an ec'hankad

en: Output file
br: Restr ec'hankad

en: File audio output
br: Ec'hankad ar restr aodio

en: JACK audio output
br: Ec'hankad aodio Jack

en: Device
br: Trobarzhell

en: OpenSLES audio output
br: Ec'hankad an aodio OpenSLES

en: Pulseaudio audio output
br: Ec'hankad aodio Pulseaudio

en: Select Audio Device
br: Diuzañ an drobarzhell aodio

en: Use float32 output
br: Arverañ an ec'hankad float32

en: A/52 audio packetizer
br: Paketer aodio A/52

en: ADPCM audio decoder
br: Ezvoneger aodio ADPCM

en: simple
br: eeun

en: FFmpeg audio/video decoder
br: Ezvoneger aodio/video FFmpeg

en: Decoding
br: Oc'h ezvonegañ

en: Encoding
br: Oc'h enbonegañ

en: FFmpeg audio/video encoder
br: Enboneger aodio/video FFmpeg

en: Debug mask
br: Maskl an diveugañ

en: Codec name
br: Anv ar bonez

en: Hardware decoding
br: Ezvoneger gant ar periant

en: Interlaced encoding
br: Enbonegañ kenweet

en: Quality level
br: Live ar perzhded

en: "%s" is no video encoder.
br: N'eo ket un enboneger video "%s".

en: "%s" is no audio encoder.
br: N'eo ket un enboneger aodio "%s".

en: CDG video decoder
br: Ezvoneger video CDG

en: CVD subtitle decoder
br: Ezvoneger an istitloù CVD

en: DirectMedia Object decoder
br: Ezboneger elfennoù DirectMedia

en: DirectMedia Object encoder
br: Enboneger elfennoù DirectMedia

en: DTS parser
br: Merdeer DTS

en: DVB subtitles decoder
br: Ezvonegeran istitloù DVB

en: DVB subtitles
br: Istitloù DVB

en: DVB subtitles encoder
br: Enboneger an istitloù DVB

en: AAC extension
br: Askouezh AAC

en: Flac audio decoder
br: Ezvoneger aodio Flac

en: Flac audio encoder
br: Enboneger aodio Flac

en: Black
br: Du

en: Gray
br: Loued

en: Silver
br: Arc'hant

en: White
br: Gwenn

en: Red
br: Ruz

en: Yellow
br: Melen

en: Olive
br: Gwer

en: Green
br: Gwer

en: Blue
br: Glas

en: Default font effect
br: Efed an nodrezh dre ziouer

en: Default font description
br: Deskrivadur an nodrezh dre ziouer

en: Default font color
br: Liv an nodrezh dre ziouer

en: Default font alpha
br: Alfa an nodrezh dre ziouer

en: Subtitles (advanced)
br: Istitloù (Kempleshoc'h)

en: Linear PCM audio decoder
br: Diskoder linennek aodio PCM

en: PNG video decoder
br: Ezvoneger video PNG

en: QuickTime library decoder
br: Ezvoneger al levraoueg QuickTime

en: Lossless mode
br: Mod hepkoll

en: Add Noise
br: Ouzhpennañ trouz

en: Force Profile
br: Forzhañ an aelad

en: VC2 Simple Profile
br: Aelad eeun VC2

en: VC2 Main Profile
br: Aelad pennañ VC2

en: Main Profile
br: Aelad pennañ

en: SDL Image decoder
br: Ezvoneger ar skeudenn SDL

en: SDL_image video decoder
br: Ezvoneger video SDL_image

en: Mode
br: Mod

en: Encoding quality
br: Perzhded an enbonegañ

en: CBR encoding
br: Enbonegañ CBR

en: Speex audio decoder
br: Ezvoneger aodio Speex

en: Speex audio encoder
br: Enboneger aodio Speex

en: DVD subtitles decoder
br: Ezvoneger an istitloù DVD

en: DVD subtitles
br: Istitloù an DVD

en: EBU STL subtitles decoder
br: Ezvoneger istitloù EBU STL

note: xgettext: The character encoding name in parenthesis corresponds to that used for the GetACP translation. "Windows-1252" applies to Western European languages using the Latin alphabet.
en: Default (Windows-1252)
br: Diouer (Windows-1252)

en: System codeset
br: Spletad bonegoù ar reizhiad

en: Universal (UTF-8)
br: Hollvedel (UTF-8

en: Universal (UTF-16)
br: Hollvedel (UTF-16)

en: Universal (big endian UTF-16)
br: Hollvedel (big endian UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
br: Hollvedel (little endian UTF-16)

en: Esperanto (Latin-3)
br: Esperanteg (Latin-3)

en: Arabic (ISO 8859-6)
br: Arabeg (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
br: Arabeg (Windows-1256)

en: Greek (ISO 8859-7)
br: Gresianeg (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
br: Gresianeg (Windows-1253)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
br: Hebraeg (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
br: Hebraeg (Windows-1255)

en: Turkish (ISO 8859-9)
br: Turkeg (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
br: Turkeg (Windows-1254)

en: Celtic (Latin-8)
br: Kelteg (Latin-8)

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
br: Japaneg (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
br: Unix Japaneg (EUC-JP)

en: Japanese (Shift JIS)
br: Japaneg (Shift JIS)

en: Vietnamese (VISCII)
br: Vietnameg (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
br: Vietnameg (Windows-1258)

en: USF subtitles decoder
br: Ezvoneger istitloù USF

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
br: Ezvoneger OGT Philips (SVCD subtitle)

en: SVCD subtitles
br: Istitloù SVCD

en: T.140 text encoder
br: Enboneger testenn T.140

en: Override page
br: Flastrañ ar bajenn

en: Teletext subtitles decoder
br: Ezvoneger istitloù Teletext

en: Theora video decoder
br: Ezvoneger video Theora

en: Theora video encoder
br: Enboneger video Theora

en: Stereo mode
br: Mod stereo

en: VBR mode
br: Mod GGR

en: Libtwolame audio encoder
br: Enboneger aodio Libtwolame

en: Vorbis audio decoder
br: Ezvoneger aodio Vorbis

en: Vorbis audio encoder
br: Enboneger aodio Vorbis

en: H.264 level
br: Live H.264

en: H.264 profile
br: Aelad H.264

en: Interlaced mode
br: Mod kenweet

en: Quiet mode
br: Mod didrouz

en: Normal
br: Reizh

en: Teletext page
br: Pajenn Teletxt

en: Teletext transparency
br: Treuswelusted an Teletext

en: VLC media player
br: Lenner mediaoù VLC

en: Middle
br: Kreiz

en: Gestures
br: Jestroù

en: Global Hotkeys
br: Berradennoù

en: Global Hotkeys interface
br: Ketal ar berradennoù

en: Hotkeys
br: Berradennoù

en: Audio Device: %s
br: Trobarzhell aodio : %s

en: Recording
br: Oc'h enrollañ

en: Recording done
br: Echu eo an enrollañ

en: Audio track: %s
br: Loabr aodio : %s

en: Subtitle track: %s
br: Loabr an istitloù : %s

en: N/A
br: K/G

en: Aspect ratio: %s
br: Kenfeur an  neuze : %s

en: Crop: %s
br: Didroc'hañ : %s

en: Zoom mode: %s
br: Mod ar zoumañ : %s

en: Deinterlace off
br: Digenweañ diweredekaet

en: Deinterlace on
br: Digenweañ gweredekaet

en: Speed: %.2fx
br: Tizh : %.2fx

en: Configuration options
br: Dibarzhioù ar c'hefluniad

en: Opening
br: O tigeriñ

en: Error
br: Fazi

en: TCP command input
br: Enank an arc'had TCP

en: Remote control interface
br: Ketal ar reolién a-bell

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
br: | next . . . . . . . . . . . . . .  elfenn ar roll-lenn da heul

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
br: | clear . . . . . . . . . . . . . . skarzhañ ar roll-lenn

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
br: | help . . . . . . . . . . . . . . . ar gemenn skoazell-mañ

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
br: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  kuitaat vlc

en: +----[ end of help ]
br: +----[ dibenn ar skoazell ]

en: +-[Video Decoding]
br: +-[Ezvonegañ ar video]

en: | video decoded    :    %5<PRIi64>
br: | video ezvoneget    :    %5<PRIi64>

en: +-[Audio Decoding]
br: +-[Ezvonegañ an aodio]

en: | audio decoded    :    %5<PRIi64>
br: | aodio ezvoneget    :    %5<PRIi64>

en: AIFF demuxer
br: Displezher AIFF

en: ASF/WMV demuxer
br: Displezher ASF/WMW

en: AU demuxer
br: Displezher AU

en: Avformat demuxer
br: Displezher Avformat

en: Avformat muxer
br: Liesplezher Avformat

en: Muxer
br: Liesplezher

en: Format name
br: Anv ar mentrezh

en: AVI demuxer
br: Displezher AVI

en: Do not play
br: Ne lenn ket

en: CDG demuxer
br: Displezher CDG

en: Dirac video demuxer
br: Displezher video Dirac

en: FLAC demuxer
br: Displezher Flac

en: Decode
br: Ezvonegañ

en: Image demuxer
br: Displezher skeudennoù

en: Image
br: Skeudenn

en: ---  DVD Menu
br: --- Lañser an  DVD

en: Video Manager
br: Ardoer ar video

en: ----- Title
br: ----- Titl

en: Matroska stream demuxer
br: Displezher lanvioù Matroska

en: Chapter codecs
br: Bonezioù ar chabistroù

en: MOD demuxer (libmodplug)
br: Displezher MOD (libmodplug)

en: Other
br: All

en: Game
br: C'hoari

en: Noise
br: Trouz

en: Electronic
br: Elektronek

en: MP4 stream demuxer
br: Displezher lanvioù MP4

en: Information
br: Kelaouenn

en: Software
br: Meziant

en: Lyrics
br: Komzoù

en: Model
br: Patrom

en: Thanks
br: Trugarez

en: MusePack demuxer
br: Displezher Musepack

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
br: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / aodio MLP

en: Audio ES
br: Aodio ES

en: MPEG-4 video
br: Video MPEG-4

en: H264 video demuxer
br: Displezher videoioù H264

en: MPEG-I/II video demuxer
br: Displezher videoioù MPEG-I/II

en: NullSoft demuxer
br: Displezher Nullsoft

en: Nuv demuxer
br: Displezher Nuv

en: OGG demuxer
br: Displezher OGG

en: Google Video
br: Video Google

en: M3U playlist import
br: Enporzhiañ rolloù-lenn M3U

en: RAM playlist import
br: Enporzhiañ rolloù-lenn RAM

en: PLS playlist import
br: Enporzhiañ rolloù-lenn PLS

en: B4S playlist import
br: Enporzhiañ rolloù-lenn B4S

en: DVB playlist import
br: Enporzhiañ rolloù-lenn DVB

en: Podcast parser
br: Merdeer ar podskignaoù

en: XSPF playlist import
br: Enporzhiañ rolloù-lenn XSPF

en: ASX playlist import
br: Enporzhiañ rolloù-lenn ASX

en: WPL playlist import
br: Enporzhiañ rolloù-lenn WPL

en: ZPL playlist import
br: Enporzhiañ rolloù-lenn ZPL

en: Podcast Info
br: Titouroù war ar podskignañ

en: Podcast Type
br: Rizh ar podskignaoù

en: Podcast Size
br: Ment ar podskignañ

en: Load
br: Kargañ

en: MPEG-PS demuxer
br: Displezher PMEG-PS

en: PVA demuxer
br: Displezher PVA

en: Audio channels
br: Sanelloù aodio

en: Real demuxer
br: Displezher Real

en: SMF demuxer
br: Displezher SMF

en: EBU STL subtitles parser
br: Merdeer an istitloù EBU STL

en: Extra PMT
br: PMT ouzhpenn

en: CSA Key
br: Alc'hwez CSA

en: Teletext subtitles
br: Istitloù an teletext

en: Teletext: additional information
br: Teletext : titouroù ouzhpenn

en: clean effects
br: naetaat an efedoù

en: TTA demuxer
br: Displezher TTA

en: VC1 video demuxer
br: Displezher videioù VLC

en: VOC demuxer
br: Displezher VOC

en: WAV demuxer
br: Displezher WAV

en: XA demuxer
br: Displezher XA

en: Closed captions
br: Leadelloù serret

en: Subtitles (images)
br: Istitloù (skeudennoù)

en: Slides (text)
br: Treyonennoù (testenn)

en: Slides (images)
br: Treyonennoù (skeudennoù)

en: Unknown category
br: Rummad dianav

en: License
br: Lañvaz

en: Authors
br: Oberourien

en: Index
br: Ibil

en: Extensions
br: Askou_ezhioù...

en: Name
br: Anv

en: Author
br: Aozer

en: Skins
br: Krec'hin

en: Reset
br: Adderaouekaat

en: Filter
br: Sil

en: Audio Effects
br: Efedoù aodio

en: Save
br: Enrollañ

en: Remove
br: Dilemel

en: Bookmarks
br: Sinedoù

en: Add
br: Ouzhpennañ

en: Clear
br: Skarzhañ

en: Edit
br: Kemmañ

en: Extract
br: Eztennañ

en: Time
br: Amzer

en: OK
br: Mat eo

en: Untitled
br: Hep titl

en: No input
br: Enankad ebet

en: Invalid selection
br: Diuzad didalvoudek

en: Send
br: Kas

en: Comments
br: Askelennoù

en: Show/Hide Playlist
br: Diskouez/kuzhat ar roll-lenn

en: Repeat
br: Adlenn

en: Open media...
br: Digeriñ ur media...

en: Browse...
br: Furchal...

en: Stream
br: Lanv

en: Video codec
br: Bonez video

en: Audio codec
br: Bonez aodio

en: Scale
br: Skeulaat

en: Address
br: Chomlec'h

en: Port
br: Porzh

en: Export SDP as file
br: Ezporzhiañ SDP evel ur restr

en: Custom
br: Personelaat

en: User name
br: Anv an arveriad

en: Errors and Warnings
br: Fazioù ha kemennoù

en: Clean up
br: Skarzhañ

en: Video device
br: Trobarzhell video

en: Lock Aspect Ratio
br: Prennañ kenfeur an neuze

en: Mac OS X interface
br: Ketal Mac OS X

en: Duration
br: Pad

en: Check for Update...
br: Gwiriañ an hizivadenn...

en: Preferences...
br: Gwellvezioù...

en: Hide VLC
br: Kuzhañ VLC

en: Hide Others
br: Kuzhat ar re all

en: Quit VLC
br: Kuitaat VLC

en: 1:File
br: 1 : Restr

en: Advanced Open File...
br: Digeriñ kemplesoc'h ur restr...

en: Open File...
br: Digeriñ ur restr...

en: Open Disc...
br: Digeriñ ur gantenn...

en: Open Network...
br: Digeriñ ur rouedad...

en: Open Capture Device...
br: Digeriñ un trobarzhell enrollañ...

en: Close Window
br: Serriñ ar prenestr

en: Save Playlist...
br: Enrollañ ar roll-lenn...

en: Cut
br: Troc'hañ

en: Copy
br: Eilañ

en: Paste
br: Pegañ

en: Select All
br: Diuzañ pep tra

en: Playback
br: Lenn

en: Quit after Playback
br: Kuitaat goude al lenn

en: Increase Volume
br: Uhelaat ar son

en: Decrease Volume
br: Izelaat ar son

en: Audio Device
br: Trobarzhell aodio

en: Normal Size
br: Ment reizh

en: Subtitles Track
br: Loabr an istitl

en: Transparent
br: Treuzwelus

en: Window
br: Prenestr

en: Player...
br: Lenner

en: Main Window...
br: Prenestr pennañ...

en: Audio Effects...
br: Efedoù aodio...

en: Bookmarks...
br: Sinedoù...

en: Playlist...
br: Roll-lenn...

en: Media Information...
br: Stlennoù ar media

en: Messages...
br: Kemennadennoù...

en: Errors and Warnings...
br: Fazioù hag evezhiadennoù...

en: Help
br: Skoazell

en: VLC media player Help...
br: Skoazell al lenner mediaoù VLC...

en: Online Documentation...
br: Teuliadur enlinenn

en: VideoLAN Website...
br: Lec'hienn VideoLAN

en: Online Forum...
br: Forom enlinenn...

en: Subscribe
br: En em enrollañ

en: Unsubscribe
br: digoumanantiñ

en: Subscribe to a podcast
br: Koumanantiñ

en: LIBRARY
br: LEVRAOUEG

en: MY COMPUTER
br: MA URZHIATAER

en: DEVICES
br: TROBARZHELLOÙ

en: LOCAL NETWORK
br: ROUEDAD LEC'HEL

en: INTERNET
br: internet

en: No device is selected
br: Trobarzhell ebet bet diuzet

en: Open Source
br: Tarzh Digor

en: Open
br: Digeriñ

en: Network
br: Rouedad

en: Capture
br: Pakañ

en: Choose a file
br: Dibab ur restr

en: Choose...
br: Dibab...

en: Insert Disc
br: Enlakaat ur gantenn

en: IP Address
br: Chomlec'h IP

en: Open RTP/UDP Stream
br: Digeriñ al lanv RTP/UDP

en: Protocol
br: Komenad

en: Current channel:
br: Sanell vremanel :

en: Previous Channel
br: Sanell gent

en: Next Channel
br: Sanell war-lerc'h

en: Download Plugin
br: Pellakargañ an enlugellad

en: Font size
br: Ment an nodrezh

en: Font Properties
br: Perzhioù an nodrezh

en: Subtitle File
br: Restr istitloù

en: Open File
br: Digeriñ ur restr

en: %i tracks
br: %i loabr

en: S-Video input
br: Enankad S-Video

en: Settings...
br: Arventennoù...

en: Transcoding options
br: Dibarzhioù ar treuzvonegañ

en: Bitrate (kb/s)
br: Kas binarel (kb/s)

en: Channel Name
br: Anv ar sanel

en: SDP URL
br: URL SPD

en: Save File
br: Enrollañ ar restr

en: Search in Playlist
br: Klask er roll-lenn

en: File Format:
br: Mentrezh ar restr :

en: HTML playlist
br: Roll-lenn HTML

en: Save Playlist
br: Enrollañ ar roll-lenn

en: Continue
br: Kenderc'hel

en: Location
br: Lec'hiadur

en: Save Metadata
br: Enrollañ ar metaroadennoù

en: General
br: Hollek

en: Codec Details
br: Munudoù ar bonez

en: Streaming
br: Lanv

en: Preferences
br: Gwellvezioù

en: Select a directory
br: Diuzañ un teuliad

en: Select a file
br: Diuzañ ur restr

en: Select
br: Diuzañ

en: Interface Settings
br: Arventennoù ar c'hetal

en: Audio Settings
br: Arventennoù aodio

en: Video Settings
br: Arventennoù video

en: General Audio
br: Aodio hollek

en: Change
br: Kemmañ

en: Shortcut
br: Berradenn

en: Codecs / Muxers
br: Bonezioù / Displezherioù

en: Interface style
br: Rizh ar c'hetal

en: Bright
br: Lintr

en: Lua HTTP
br: HTTP Lua

en: Default Encoding
br: Enbonegañ dre ziouer

en: Display Settings
br: Skrammañ an arventennoù

en: Font color
br: Liv an nodrezh

en: Font
br: Nodrezh

en: Enable OSD
br: Gweredekaat an OSD

en: Opacity
br: Demerez

en: Display
br: Skrammañ

en: Folder
br: Teuliad

en: Format
br: Mentrezh

en: Reset Preferences
br: Adderaouekaat ar gwellvezioù

en: Choose
br: Dibab

en: Audio/Video
br: Aodio/Video

en: Subtitles/Video
br: Istitloù/Video

en: Video Effects
br: Efedoù video...

en: Color
br: Liv

en: Image Adjust
br: Kengeidañ ar skeudenn

en: Sharpen
br: Lemmaat

en: Film Grain
br: Greun ar film

en: Transform
br: Treuzfurmiñ

en: Flip horizontally
br: Gwintañ a-blaen

en: Flip vertically
br: Gwintañ a-serzh

en: Magnification/Zoom
br: Loupenn/Zoumañ

en: Rows
br: Linennoù

en: Columns
br: Bannoù

en: Clone
br: Klonañ

en: Wall
br: Moger

en: Invert colors
br: Tuginañ al livioù

en: Factor
br: Faktor

en: Water effect
br: Efed dour

en: Add text
br: Ouzhpennañ un destenn

en: Text
br: Testenn

en: Add logo
br: Ouzhpennañ ul logo

en: Transparency
br: Treuswelusted

en: H264 is a new video codec (useable with MPEG TS and MP4)
br: H264 a zo un bonez nevez (da vezañ arveret gant MPEG TS ha MP4)

en: MPEG 1 Format
br: Mentrezh MPEG 1

en: Back
br: Distro

en: More Info
br: Muioc'h a ditouroù

en: Transcode/Save to file
br: Treuzvonegañ/Enrollañ en ur restr

en: Choose input
br: Dibab an enankad

en: Select a stream
br: Diuzañ ul lanv

en: From
br: Diouzh

en: To
br: Da

en: Transcode
br: Treuzvonegañ

en: Transcode audio
br: Treuzvonegañ an aodio

en: Transcode video
br: Treuzvonegañ ar video

en: Additional transcode options
br: Dibarzhioù treuzvonegañ ouzhpenn

en: Save file to
br: Enrollañ ar restr evel

en: No input selected
br: Enankad  ebet bet diuzet

en: Select the directory to save to
br: Diuzañ an teuliad e vez enrollet ennañ

en: No folder selected
br: Teuliad ebet bet diuzet

en: No file selected
br: Teul ebet bet diuzet

en: Finish
br: Echuiñ

en: %i items
br: %i ergorenn

en: yes
br: ya

en: no
br: ket

en: Minimal Mac OS X interface
br: Ketal Mac OS X izek

en: Ncurses interface
br: Ketal Ncurses

en: [Display]
br: [Diskouez]

en:  h,H                    Show/Hide help box
br:      h,H         Diskouez/Kuzhat ar voest Skoazell

en:  q, Q, Esc              Quit
br:      q, Q, Esc   Kuitaat

en:  <space>                Pause/Play
br:      <space>    Paouez/Lenn

en:  /                      Look for an item
br:      /           Klask un elfenn

en:  A                      Add an entry
br:      A           Ouzhpennañ un elfenn

en:  e                      Eject (if stopped)
br:      e           Kas er-maez (pa paouezet)

en:  .                      Show/Hide hidden files
br:  .           Diskouez pe guzhat ar restroù kuzhet

en:  Source   : %s
br: Tarzh   : %s

en:  Position : %s/%s
br: Lec'hiadur : %s/%s

en:  Title    : %<PRId64>/%d
br:  Titl    : %<PRId64>/%d

en:  Chapter  : %<PRId64>/%d
br:  Chabistr  : %<PRId64>/%d

en:  Source: <no current item>
br:  Mammenn : <elfenn ebet>

en:  [ h for help ]
br:  [ h evit ar skoazell ]

en: Next Chapter/Title
br: Chabistr da heul / Titl

en: Previous / Backward
br: Kent / war-lerc'h

en: Loop / Repeat
br: Adlenn

en: Open subtitles
br: Digeriñ an istitloù

en: Stop playback
br: Paouez al lenn

en: Show extended settings
br: Diskouez an arventennoù kemplesoc'h

en: Take a snapshot
br: Tennañ ur pakad skrammañ

en: Reverse
br: Tuginañ

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
br: Heglev

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
br: Didrouz

en: Pause the playback
br: Ehan al lenn

en: Logo filenames
br: Anvioù ar restroù logo

en: Image mask
br: Maskl ar skeudenn

en: Input/Read
br: Enankad/Lenn

en: Output/Written/Sent
br: Ec'hankad/skrivet/kaset

en: Media data size
br: Ment roadennoù ar media

en: Content bitrate
br: Kas binarel an endalc'had

en: Decoded
br: Ezvonega

en: blocks
br: bloc'hadoù

en: Displayed
br: Skrammet

en: Lost
br: Kollet

en: Sent
br: Kaset

en: packets
br: pakadoù

en: Played
br: Lennet

en: buffers
br: skurzerioù

en: Current visualization
br: Skrammadennoù a-vremañ

en: File names:
br: Anvoù ar restr :

en: Filter:
br: Silañ :

en: Eject the disc
br: Ermaeziañ ar gantenn

en: Channels:
br: Sanelloù :

en: Selected ports:
br: Porzhioù diuzet

en: Device name
br: Anv an drobarzhell

en: Advanced Options
br: Dibarzhioù kempleshoc'h

en: Change playlistview
br: Kemmañ gwel ar roll-lenn

en: Search the playlist
br: Klask er roll-lenn

en: My Computer
br: Ma urzhiataer

en: Devices
br: Trobarzhelloù

en: Local Network
br: Rouedad lec'hel

en: Create Directory
br: Krouiñ un teuliad

en: Create Folder
br: Krouiñ un teuliad

en: Enter name for new directory:
br: Roit anv an teuliad nevez :

en: Enter name for new folder:
br: Roit anv an teuliad nevez :

en: Sort by
br: Rummañ dre

en: Ascending
br: War-gresk

en: Descending
br: War-zigresk

en: Display size
br: SKrammañ ar vent

en: Increase
br: Kreskaat

en: Decrease
br: Digreskiñ

en: Select File
br: Diuzañ ur restr

en: Hotkey
br: Berradenn

en: Key:
br: Alc'hwez :

en: Input & Codecs Settings
br: Arventennoù an enakad hag ar bonezioù

en: Configure Hotkeys
br: Kefluniañ ar berradennoù

en: Device:
br: Trobarzhell :

en: File associations
br: Kevreadenn ar restroù

en: Audio Files
br: Restroù aodio

en: Video Files
br: Restroù video

en: Playlist Files
br: Restroù rolloù-lenn

en: &Apply
br: &Arload

en: &Cancel
br: &Nullañ

en: Profile
br: Aelad

en: Edit selected profile
br: Kemmañ an aelad diuzet

en: Delete selected profile
br: Dilemel an aelad diuzet

en: Create a new profile
br: Krouiñ ur aelad nevez

en: Create
br: Krouiñ

en:  Profile Name Missing
br: Anv an aelad a vank

en: You must set a name for the profile.
br: Ret eo deoc'h arventenniñ anv an aelad.

en: File/Directory
br: Restr/Teuliad

en: File/Folder
br: Restr/Teuliad

en: Source
br: Tarzh

en: Source:
br: Tarzh :

en: Type:
br: Rizh :

en: Filename
br: Anv ar restr

en: Save file...
br: Enrollañ ar restr...

en: Path
br: Treug

en: Mount Point
br: Poent savadur

en: Edit Bookmarks
br: Kemmañ  ar sinedoù

en: Create a new bookmark
br: Krouiñ ur sined nevez

en: Delete the selected item
br: Dilemel an ergorenn diuzet

en: Delete all the bookmarks
br: Dilemel an holl sinedoù

en: &Close
br: &Serriñ

en: Convert
br: Amdreiñ

en: Browse
br: Meerdeiñ

en: Settings
br: Arventennoù

en: Display the output
br: Skrammañ an ec'hankad

en: &Start
br: De&raouiñ

en: Errors
br: Fazioù

en: Cl&ear
br: &Skarzhañ

en: Hide future errors
br: Kuzhat ar fazioù da zont

en: Go to Time
br: Mont d'an eur

en: &Go
br: &Mont

en: Go to time
br: Mont d'an eur

en: About
br: Diwar-benn

en: &Recheck version
br: &Adwiriañ an handelv

en: &Yes
br: &Ya

en: &No
br: &Ket

en: VLC media player updates
br: Hizivadennoù al lenner mediaoù VLC

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
br: An handelv VLC nevez (%1.%2.%3%4) a zo hegerz.

en: &General
br: &Hollek

en: &Metadata
br: &Metaroadennoù

en: S&tatistics
br: &Stadegoù

en: &Save Metadata
br: En&rollañ ar metaroadennoù

en: Location:
br: Lec'hiadur :

en: Messages
br: Kemennadennoù

en: Save log file as...
br: Enrollañ restr ar c'herzhlevr evel...

en: Open Media
br: Digeriñ ur media

en: &File
br: &Restr

en: &Disc
br: &Kantenn

en: &Network
br: &Rouedad

en: Capture &Device
br: Trobarzhell enrollañ

en: &Select
br: &Diuzañ

en: &Enqueue
br: Da v&ezañ lennet

en: &Play
br: &Lenn

en: &Stream
br: &Lanv

en: Open URL
br: Digeriñ un URL

en: Enter URL here...
br: Roit an URL amañ...

en: Plugins and extensions
br: Enlugelladoù hag askouezhioù

en: &Search:
br: Kla&sk :

en: More information...
br: Muioc'h a ditouroù

en: Reload extensions
br: Adkargañ an askouezhadennoù

en: Version
br: Handelv

en: Website
br: Lec'hienn web

en: Files
br: Restroù

en: Show settings
br: Diskouez an arventennoù

en: Simple
br: Eeun

en: &Save
br: En&rollañ

en: &Reset Preferences
br: &Adderaouekaat ar gwellvezioù

en: Open Directory
br: Digeriñ un teuliad

en: Open Folder
br: Digeriñ un teuliad

en: Open playlist...
br: Digeriñ ar roll-lenn...

en: XSPF playlist
br: Roll-lenn XSPF

en: M3U playlist
br: Roll-lenn M3U

en: M3U8 playlist
br: Roll-lenn M3U8

en: Save playlist as...
br: Enrollañ ar roll-lenn evel...

en: Open subtitles...
br: Digeriñ an istitloù...

en: Media Files
br: Restroù media

en: All Files
br: An holl restroù

en: Stream Output
br: Ec'hankad al lanv

en: Big Button
br: Afell vras

en: Toolbar position:
br: Lec'hiadur ar varrenn ostilhoù

en: Line 1:
br: Linenn 1 :

en: Line 2:
br: Linenn 2 :

en: New profile
br: Aelad nevez

en: Select profile:
br: Diuzañ an aelad :

en: Cl&ose
br: S&erriñ

en: Profile Name
br: Anv an aelad

en: Please enter the new profile name.
br: Roit anv an aelad nevez.

en: DVD menus
br: Lañserioù an DVD

en: Playback Buttons
br: Afell al lenn

en: Schedule
br: Frammad amzer

en: Repeat:
br: Adlenn :

en: I&mport
br: E&nporzhiañ

en: E&xport
br: Ez&porzhiañ...

en: Open VLM configuration...
br: Digeriñ ar c'hefluniañ VLM

en: Schedule:
br: Frammad amzer :

en: VOD:
br: VOD :

en: Paused
br: Ehanet

en: P&layback
br: &Lenn

en: &Audio
br: &Aodio

en: Subti&tle
br: Is&titl

en: V&iew
br: S&krammañ

en: &Help
br: &Skoazell

en: Open &File...
br: &Digeriñ ur restr...

en: Open &Disc...
br: Digeriñ ur &gantenn...

en: Open &Network Stream...
br: Digeriñ ul la&nv war ar rouedad...

en: Open &Capture Device...
br: Digeriñ un drobarzhell en&rollañ...

en: Open &Location from clipboard
br: Digeriñ ul &lec'hiadur diouzh ar golver

en: Conve&rt / Save...
br: Amd&reiñ / Enrollañ...

en: &Stream...
br: &Lanv...

en: &Quit
br: &Kuitaat

en: &Effects and Filters
br: &Efedoù ha siloù

en: Program Guide
br: Dornlevr ar goulev

en: Plu&gins and extensions
br: Enlu&gelladoù hag askouezhioù

en: Customi&ze Interface...
br: Personalaat ar c'hetal...

en: &Preferences
br: &Gwellvezioù

en: &View
br: &Gwelout

en: Play&list
br: Roll-&lenn

en: Docked Playlist
br: Roll-lenn enkorfet

en: &Fullscreen Interface
br: Ketal skramm a-bezh

en: &Advanced Controls
br: Reolerezhioù &kempleshoc'h

en: Status Bar
br: Barenn ar stad

en: Visualizations selector
br: Diuzer skrammadennoù

en: Audio &Track
br: &Loabr Aodio

en: Audio &Device
br: &Trobarzhell aodio

en: &Visualizations
br: Skrammadennoù

en: Video &Track
br: Loa&br Video

en: &Fullscreen
br: Skramm &leun

en: &Zoom
br: &Zoumañ

en: &Aspect Ratio
br: &Kenfeur an neuze

en: &Crop
br: Didro&c'hañ

en: &Deinterlace
br: &Digenweañ

en: &Deinterlace mode
br: Mod &Digenweañ

en: T&itle
br: T&itl

en: &Chapter
br: &Chabistr

en: &Program
br: &Goulev

en: &Manage
br: &Ardeiñ

en: Check for &Updates...
br: Gwiriañ an hizi&vadennoù...

en: &Stop
br: Paoue&z

en: Pre&vious
br: Dia&raok

en: Ne&xt
br: &War lerc'h

en: Sp&eed
br: T&izh

en: &Faster
br: &Buanoc'h

en: N&ormal Speed
br: T&izh reizh

en: Slo&wer
br: &Gorrekoc'h

en: &Jump Forward
br: Lammat war-&raok

en: Jump Bac&kward
br: Lammat &distro

en: Open &Network...
br: Digeriñ ur &rouedad...

en: &Playback
br: &Lenn

en: &Clear
br: &Skarzhañ

en: Systray icon
br: Arlun ar varrenn labourioù

en: Load extensions on startup
br: Kargañ an askouezhioù e-pad al loc'hañ

en: Qt interface
br: Ketal Qt

en: errors
br: Fazioù

en: debug
br: diveugañ

en: Open a skin file
br: Digeriñ ur restr kroc'hen

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
br: Restroù Kroc'hen |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Open playlist
br: Digeriñ ar roll-lenn

en: Playlist Files|
br: Restroù Roll-lenn|

en: Save playlist
br: Enrollañ ar roll-lenn

en: XSPF playlist|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html
br: Roll lenn XSPF|*.xspf|restr M3U|*.m3u|roll lenn HTML|*.html

en: Skin to use
br: Kroc'hen da vezañ implijet

en: Path to the skin to use.
br: Treug d'ar c'hroc'hen da vezañ implijet.

en: Config of last used skin
br: Kefluniad ar c'hroc'hen diwezhañ

en: Show VLC on the taskbar
br: Skrammañ VLC er varrenn labourioù

en: Use a skinned playlist
br: Arverañ ar roll-lenn gwisket

en: Skinnable Interface
br: Ketal gwiskadus

en: Select skin
br: Diuzañ ur c'hroc'hen

en: Open skin ...
br: Digeriñ ar c'hrogen...

en: Lua interface
br: Ketal Lua

en: Lua interface configuration
br: Kefluniañ ar c'hetal Lua

en: Source directory
br: Teuliad mammenn

en: Directory index
br: Ibil  an teuliad

en: Host
br: Ostiz

en: CLI input
br: Enankad CLI

en: Lua Playlist
br: Roll lenn Lua

en: Lua Art
br: Arz Lua

en: Lua Extension
br: Askouezh Lua

en: Lua SD Module
br: Mollad SD Lua

en: Folder meta data
br: Metaroadennoù an teuliad

en: Album art filename
br: Anv restr ar golo

en: GNU TLS server
br: Dafariad Gnu TLS

en: Verbosity
br: Munudoù

en: M3U playlist export
br: Ezporzhiañ ar roll-lenn M3U

en: M3U8 playlist export
br: Ezporzhiañ ar roll-lenn MU

en: XSPF playlist export
br: Ezporzhiañ ar roll-lenn XSPF

en: HTML playlist export
br: Ezporzhiañ ar roll-lenn HTML

en: Stats
br: Stadegoù

en: Comment
br: Askelenn

en: Packet Size
br: Ment ar pakadoù

en: ASF muxer
br: Displezher ASF

en: Unknown Video
br: Video dianav

en: AVI muxer
br: Liesplezher AVI

en: MP4/MOV muxer
br: Liesplezher MP4/MOV

en: PS muxer
br: Liesplezher PS

en: Audio PID
br: Aodio PID

en: Crypt audio
br: enrinegañ an aodio

en: Crypt video
br: Enrinegañ ar video

en: TS muxer (libdvbpsi)
br: Liesplezher TS (libdvbpsi)

en: Ogg/OGM muxer
br: Liesplezher Ogg/OGM

en: WAV muxer
br: Liesplezher WAV

en: Now playing
br: O lenn bremañ

en: Notify
br: Rebuziñ

en: LibNotify Notification Plugin
br: Enlugellad rebuziñ Libnotify

en: Flac audio packetizer
br: Paketer aodio Flac

en: H.264 video packetizer
br: Paketer video H.264

en: MPEG4 audio packetizer
br: Paketer audio MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
br: Paketer video MPEG4

en: MPEG-I/II video packetizer
br: Paketer video MPEGI/II

en: MPEG Video
br: Video MPEG

en: VC-1 packetizer
br: Paketer VC-1

en: My Videos
br: Ma videoioù

en: My Music
br: Ma Sonioù

en: Picture
br: Skeudenn

en: My Pictures
br: Ma skeudennoù

en: MTP devices
br: Trobarzhelloù  MTP

en: MTP Device
br: Trobarzhell MTP

en: Discs
br: Kantennoù

en: Local drives
br: Lennerioù lec'hel

en: Podcast URLs list
br: Roll an URLoù podskignaoù

en: Podcasts
br: Podskignaoù

en: Audio capture
br: Enrollañ an aodio

en: Audio capture (PulseAudio)
br: Enrollañ an aodio (PulseAudio)

en: Session
br: Estez

en: Tool
br: Benveg

en: User
br: Arveriad

en: Video capture
br: Enrollañ an aodio

en: Video capture (Video4Linux)
br: Enrollañ an aodio (Video4Linux)

en: Audio capture (ALSA)
br: Enrollañ an aodio (ALSA)

en: Unknown type
br: Rizh dianav

en: Universal Plug'n'Play
br: Hollvedel Plug'n'Play

en: Screen capture
br: Tapañ ur skrammad

en: Your window manager does not provide a list of applications.
br: N'eo ket roet gant hoc'h ardead prenestroù roll an arloadoù.

en: Applications
br: Arloadoù

en: Desktop
br: Burev

en: Name of current instance
br: Anv an eriol red

en: Display stream output
br: Skrammañ ec'hankad al lanv

en: Duplicate stream output
br: Eilañ ec'hankad al lanv

en: Output muxer
br: Liesplezher an ec'hankad

en: Audio output muxer
br: Liesplezher an ec'hankad aodio

en: Video output muxer
br: Liesplezher an ec'hankad video

en: Output URL
br: URL an ec'hankad

en: Audio output URL
br: URL an ec'hankad aodio

en: Video output URL
br: URL an ec'hankad aodio

en: Page
br: Pajenn

en: Video filter
br: Sil video

en: Image chroma
br: Chroma ar skeudenn

en: Password file
br: Restr ar ger-tremen

en: Session name
br: Anv an estez

en: Session description
br: Deskrivadur an estez

en: Session URL
br: URL an estez

en: Session email
br: Postel an estez

en: Audio port
br: Porzh aodio

en: Video port
br: Porzh video

en: Set Lang
br: Arventenniñ ar yezh

en: Muxer to use for the stream.
br: Liesplezher da vezañ arveret evit al lanv

en: Video encoder
br: Enboneger ar video

en: Video scaling
br: Skeulaat ar video

en: Deinterlace video
br: Digenweañ ar video

en: Deinterlace the video before encoding.
br: Digenweañ ar video a-raok an enbonegadur.

en: Deinterlace module
br: Mollad an digenweañ

en: Audio encoder
br: Enboneger aodio

en: Audio bitrate
br: Kas binarel aodio

en: Audio filter
br: Sil aodio

en: OSD menu
br: Lañser OSD

en: Font size in pixels
br: Ment an nodrezh e pikselioù

en: Text opacity
br: Demerez an destenn

en: Smaller
br: Bihanoc'h

en: Small
br: Bihan

en: Large
br: Bras

en: Larger
br: Brasoc'h

en: SVG template file
br: Restr Patrom SVG

en: Conversions from
br: Amdroadurioù diouzh

en: MMX conversions from
br: Amdreioù MMX diouzh

en: SSE2 conversions from
br: Dilemel diwar ar _roll

en: RV32 conversion filter
br: Sil an amdrodur RV32

en: Experimental
br: Arnodel

en: Area
br: Maezienn

en: Image contrast (0-2)
br: Dargemm ar skeudenn (0-2)

en: Image saturation (0-3)
br: Peurvec'hiañ ar skeudenn (0-3)

en: Image brightness (0-2)
br: Lintr ar skeudenn (0-2)

en: Image gamma (0-10)
br: Gamma ar skeudenn (0-10)

en: Image adjust
br: Kengeidañ ar skeudenn

en: Transparency mask
br: Maskl an treuzwelusted

en: Alpha mask
br: Maskl alfa

en: Window size
br: Ment ar fenestr

en: Device type
br: Rizh an trobarzhell

en: AtmoWin Software
br: Meziant AtmoWin

en: Serial Port/Device
br: Porzh a-steud/Trobarzhell

en: No Filtering
br: Sil ebet

en: Percent
br: dregantad

en: disabled
br: diweredekaet

en: Filename of AtmoWin*.exe
br: Anv ar restr eus AtmoWin*.exe

en: AtmoLight Filter
br: Sil AtmoLight

en: DMX options
br: Dibarzhioù DMX

en: MoMoLight options
br: Dibarzhioù MoMolight

en: Ball color
br: Liv ar volotenn

en: Ball speed
br: Tizh ar volotenn

en: Ball size
br: Ment ar volotenn

en: Ball video filter
br: Sil ar video Ball

en: Streaming deinterlace mode
br: Mod degenweañ al lanv

en: Input FIFO
br: Enankad FIFO

en: Output FIFO
br: Ec'hankad FIFO

en: Erase video filter
br: Dilemel sil ar videoioù

en: Erase
br: Diverkañ

en: Add a blurring effect
br: Ouzhpennañ un efed ruzed

en: Gaussian Blur
br: Ruzed Gauss

en: Apply cartoon effect
br: Arloañ un efed bannoù treset

en: Grain
br: greun

en: Invert video filter
br: Tuginañ sil ar video

en: Color inversion
br: Tuginañ al livioù

en: Opacity of the logo
br: Demerez al logo

en: Logo position
br: Lec'hiadur ar

en: Magnify
br: Zoumañ

en: Font size, pixels
br: Ment an nodrezh, pikseloù

en: Misc
br: Liesseurt

en: Mirror orientation
br: Reteradur ar melezour

en: Vertical
br: A-serzh

en: Horizontal
br: A-zremm

en: Mirror video filter
br: Sil video ar

en: Number of rows
br: Niver a renkoù

en: Number of columns
br: Niver a bannoù

en: Keep aspect ratio
br: Mirout kenfeur an neuze

en: Elements order
br: Urzh an elfennoù

en: auto
br: emgefre

en: OpenCV example
br: Skouerioù OpenCV

en: Display the input video
br: Skrammañ ar video enank

en: Show only errors
br: Diskouez ar fazioù hepken

en: Lowest
br: izelañ

en: VNC Host
br: Ostiz VNC

en: VNC Port
br: Porzh VNC

en: VNC Password
br: Ger-tremen VNC

en: VNC password.
br: Ger-tremen VNC.

en: Remote-OSD
br: OSD a-bell

en: Rotate
br: C'hwelañ

en: Text position
br: Lec'hiadur an destenn

en: Don't show
br: Ne ziskouez ket

en: Image format
br: Mentrezh ar skeudenn

en: Recording ratio
br: Feur an enrollañ

en: Transformation
br: Treuzfurmadur

en: Wave
br: Gwagenn

en: YUVP converter
br: Amdroer YUVP

en: ASCII Art
br: Arz ASCII

en: Embedded window video
br: Video ar prenestr enkorfet

en: Image format (default RGB)
br: Mentrezh ar skeudenn (RGG dre ziouer)

en: OpenGL extension
br: Askouezh OpenGL

en: OpenGL ES 2 extension
br: Askouezh OpenGL ES 2

en: OpenGL ES extension
br: Askouezh OpenGL ES

en: Video mode
br: mod ar video

en: Direct2D video output
br: Ec'hankad video Direct2D

en: Direct3D video output
br: Ec'hankad video Direct3D

en: OpenGL video output
br: Ec'hankad video OpenGL

en: SDL chroma format
br: Mentrezh chroma SDL

en: Video memory output
br: Ec'hankad ar memo video

en: Video memory
br: Memor ar video

en: OpenGL GLX video output (XCB)
br: Ec'hankad video OpenGL GLX (XCB)

en: X11 display
br: Skrammañ X11

en: X window
br: Prenestr X

en: X11 video window (XCB)
br: Prenestr video X11 (XCB)

[ctx: ASCII]
note: xgettext: This is a plain ASCII spelling of "VLC media player" for the ICCCM window name. This must be pure ASCII. The limitation is partially with ICCCM and partially with VLC. For Latin script languages, you may need to strip accents. For other scripts, you will need to transliterate into Latin.
en: VLC media player
br: Lenner mediaoù VLC

en: X11 video output (XCB)
br: Ec'hankad video X11 (XCB)

en: XVideo output (XCB)
br: Ec'hankad XVideo (XCB)

en: YUV output
br: Ec'hankad YUV

en: YUV video output
br: Ec'hankad video YUV

en: Video output modules
br: Molladoù an ec'hankad video

en: Clone video filter
br: Klonañ ar sil video

en: Element aspect ratio
br: Kenfeur neuze an elfenn

en: Image wall
br: Moger skeudennoù

en: Goom effect
br: Efed Goom

en: Title font
br: Nodrezh an titl

en: Font used for the titles
br: Nodrezh da vezañ arveret en titloù

en: Font menu
br: Lañser an nodezh

en: Font used for the menus
br: Nodrezh da vezañ arveret el lañserioù

en: libprojectM effect
br: Efed libprojectM

en: Effects list
br: Roll a efedoù

en: V-plane color
br: Liv V-plane

en: Visualizer
br: Skrammer

en: Visualizer filter
br: Sil ar skrammadenn

en: Play List
br: Roll-lenn

en: Output
br: Ec'hankad

en: Video FPS
br: FPS ar video

en: Error:
br: Fazi !

en: Background
br: Drekva

en: Time:
br: Amzer :

en: VLC media player - Web Interface
br: Lenner mediaoù VLC - Ketal web

en: Loop
br: Lagadenn

en: Dialog
br: Diviz

en: &Save as...
br: En&rollañ evel...

en: Modules Tree
br: Gwezennad ar molladoù

en: Show extended options
br: Skrammañ an dibarzhioù ledandet

en: Show &more options
br: Diskouez muioc'h a zibarzhioù

en: Edit Options
br: Kemmañ an dibarzhioù

en: Select the file
br: Diuzañ ur restr

en: Capture mode
br: Mod an enrollañ

en: Device Selection
br: Diuzañ un drobarzhell

en: Options
br: Dibarzhioù

en: Advanced options...
br: Dibarzhioù kempleshoc'h...

en: Disc Selection
br: Diuzañ ur gantenn

en: No disc menus
br: Lañser gantenn ebet

en: Disc device
br: Trobarzhell kantennoù

en: Audio and Subtitles
br: Aodio hag istitloù

en: File Selection
br: Diuzañ ur restr

en: You can select local files with the following list and buttons.
br: Gallout a rit diuzañ restroù lec'hel gant ar roll da heul hag an afelloù.

en: Add...
br: Ouzhpennañ...

en: Network Protocol
br: Komenad ar rouedad

en: Miscellaneous Options
br: Dibarzhioù liesseurt

en: Output module:
br: Mollad an ec'hankad :

en: Effects
br: Efedoù

en: Visualization:
br: Skrammad :

en: Preferred audio language:
br: Yezh aodio kavet gwellañ :

en: Password:
br: Ger-tremen :

en: Username:
br: Anv an arveriad :

en: Codecs
br: Bonezioù

en: Optical drive
br: Trobarzhell lenner kantennoù

en: Default optical device
br: Trobarzhell lenner kantennoù dre ziouer

en: HTTP proxy URL
br: URL ar proksi HTTP

en: HTTP (default)
br: HTTP (dre ziouer)

en: Menus language:
br: Lañser yezhoù :

en: Look and feel
br: Neuz ha santad

en: Use custom skin
br: Arverañ ur c'hrogen personalaet

en: Resize interface to video size
br: Adventañ ar c'hetal da vent ar video

en: Allow only one instance
br: Aotren un eriol nemetken

en: Every
br: Pep

en: Default encoding
br: Enbonegañ dre ziouer

en: Display device
br: Trobarzhell skrammañ

en: Edit settings
br: Kemmañ an arventennoù

en: Control
br: Reoliñ

en: Run manually
br: Lañsañ dre zorn

en: Status
br: Stad

en: Prev
br: Kent

en: Add Input
br: Ouzhpennañ an enankad

en: Edit Input
br: Kemmañ an enankad

en: Clear List
br: Skarzhañ ar roll

en: Launching an update request...
br: O loc'hañ un azgoulenn evit hizivaat...

en: Negate colors
br: Tuginañ al livioù

en: Colors
br: Livioù

en: Angle
br: Korn

en: none
br: hini ebet

en: Mask
br: Maskl

en: Brightness (%)
br: Lintr (%)

en: Mirror
br: Melezour

en: VLM configurator
br: Keflunier VLM

en: Name:
br: Anv :

en: Input:
br: Enankad :

en: Select Input
br: Diuzañ un enankad

en: Output:
br: Ec'hankad :

en: Select Output
br: Diuzañ un ec'hankad

en: Muxer:
br: Liesplezher :

en: Save this Log...
br: Enrollañ ar c'herzhlevr-mañ...
