VLC - Trans - en to am_ET translation catalogue (286 entries)

en: VLC preferences
am_ET: የ ቪኤልሲ ምርጫዎች

en: Interface
am_ET: ገጽታዎች

en: Settings for VLC's interfaces
am_ET: የ ቪኤልሲ ገጽታዎች ማሰናጃዎች

en: Main interfaces settings
am_ET: የ ዋናው ገጽታዎች ማሰናጃዎች

en: Main interfaces
am_ET: ዋናው ገጽታዎች

en: Settings for the main interface
am_ET: ዋናውን ገጽታዎች ማሰናጃዎች

en: Control interfaces
am_ET: ገጽታ መቆጣጠሪያዎች

en: Audio
am_ET: ድምፅ

en: Audio settings
am_ET: ድምፅ ማሰናጃዎች

en: Filters
am_ET: ማጣሪያዎች

en: Miscellaneous
am_ET: የተለያዩ

en: Video
am_ET: ቪዲዮ

en: Video settings
am_ET: ቪዲዮ ማሰናጃዎች

en: General video settings
am_ET: ባጠቃላይ የ ቪዲዮ ማሰናጃዎች

en: Open D&irectory...
am_ET: ዳ&ይሬክቶሪ መክፈቻ...

en: Open &Folder...
am_ET: ፎልደር &መክፈቻ...

en: Select Directory
am_ET: ዳይረክቶሪ ይምረጡ

en: Select Folder
am_ET: ፎልደር ይምረጡ

en: &Messages
am_ET: &መልእክቶች

en: Jump to Specific &Time
am_ET: መዝለያ ወደ ተወሰነ &ሰአት

en: &About
am_ET: &ስለ

en: Play
am_ET: ማጫወቻ

en: Remove Selected
am_ET: የተመረጠውን ማስወገጃ

en: Information...
am_ET: መረጃ...

en: Create Directory...
am_ET: ዳይሬክቶሪ መፍጠሪያ...

en: Create Folder...
am_ET: ፎልደር መፍጠሪያ...

en: Show Containing Directory...
am_ET: የያዘውን ዳይሬክቶሪው ማሳያ

en: Save...
am_ET: ማስቀመጫ...

en: Repeat All
am_ET: ሁሉንም መድገሚያ

en: Repeat One
am_ET: አንዴ መድገሚያ

en: Random
am_ET: በ ነሲብ

en: Random Off
am_ET: ነሲብ ማጥፊያ

en: Add to Playlist
am_ET: ወደ ማጫወቻ ዝርዝር መጨመሪያ

en: Add File...
am_ET: ፋይል መጨመሪያ...

en: Add Directory...
am_ET: ዳይሬክቶሪ መጨመሪያ...

en: Add Folder...
am_ET: ፎልደር መጨመሪያ...

en: Save Playlist to &File...
am_ET: የ ማጫወቻ ዝርዝር ወደ &ፋይል ማስቀመጫ...

en: Search
am_ET: መፈለጊያ

en: Waves
am_ET: ማእበል

en: Audio filtering failed
am_ET: ድምጽ ማጣራት አልተቻለም

en: Disable
am_ET: ማሰናከያ

en: Audio filters
am_ET: የ ድምፅ ማጣሪያዎች

en: Stereo
am_ET: ስቴሪዮ

en: Left
am_ET: በ ግራ

en: Right
am_ET: በ ቀኝ

en: Automatic
am_ET: ራሱ በራሱ

en:  (default enabled)
am_ET:  (ነባር ተችሏል)

en:  (default disabled)
am_ET:  (ነባር ተሰናክሏል)

en: Note:
am_ET: ማስታወሻ:

en: VLC version %s (%s)
am_ET: የ ቪኤልሲ እትም %s (%s)

en: Backspace
am_ET: የ ኋሊት ደምሳሽ

en: Brightness Down
am_ET: ብርሁነት መቀነሻ

en: Brightness Up
am_ET: ብርሁነት መጨመሪያ

en: Browser Back
am_ET: ወደ ኋላ መቃኛ

en: Browser Favorites
am_ET: የምወዳቸውን መቃኛ

en: Browser Forward
am_ET: ወደ ፊት መቃኛ

en: Browser Home
am_ET: ቤት መቃኛ

en: Browser Refresh
am_ET: መቃኛውን ማነቃቂያ

en: Browser Search
am_ET: ፍለጋውን ማነቃቂያ

en: Browser Stop
am_ET: ፍለጋውን ማስቆሚያ

en: Delete
am_ET: ማጥፊያ

en: Down
am_ET: ወደ ታች

en: End
am_ET: መጨረሻ

en: Enter
am_ET: ማስገቢያ

en: Home
am_ET: ቤት

en: Insert
am_ET: ማስገቢያ

en: Menu
am_ET: ዝርዝር

en: Page Down
am_ET: ገጽ ወደ ታች

en: Page Up
am_ET: ገጽ ወደ ላይ

en: Space
am_ET: ክፍተት

en: Up
am_ET: ወደ ላይ

en: Volume Down
am_ET: መጠን መቀነሻ

en: Volume Mute
am_ET: መጠን በጣም መቀነሻ

en: Volume Up
am_ET: መጠን መጨመሪያ

en: Zoom In
am_ET:  በቅርብ ማሳያ

en: Zoom Out
am_ET: በርቀት ማሳያ

en: Command+
am_ET: ትእዛዝ+

en: Program
am_ET: ፕሮግራም

en: Yes
am_ET: አዎ

en: Closed captions %u
am_ET: የተዘጉ መግለጫዎች %u

en: Subtitle
am_ET: ንዑስ አርእስት

en: Type
am_ET: አይነት

en: Language
am_ET: ቋንቋ

en: Description
am_ET: መግለጫ

en: Channels
am_ET: ጣቢያዎች

en: Sample rate
am_ET: የ ናሙና መጠን

en: Bits per sample
am_ET: ቢትስ በ ናሙና

en: %u kb/s
am_ET: %u ኪቢ/ሰ

en: Title
am_ET: አርእስት

en: Artist
am_ET: ከያኒው

en: Copyright
am_ET: የ ቅጂ መብት

en: Album
am_ET: አልበም

en: Date
am_ET: ቀን

en: Setting
am_ET: ማሰናጃ

en: Now Playing
am_ET: አሁን የሚጫወተው

en: Publisher
am_ET: አታሚው

en: Programs
am_ET: ፕሮግራሞች

en: Chapter
am_ET: ምእራፍ

en: Next title
am_ET: የሚቀጥለው አርእስት

en: Previous title
am_ET: ቀደም ያለው አርእስት

en: Title %i%s
am_ET: አርእስት %i%s

en: Chapter %i
am_ET: ምእራፍ %i

en: Next chapter
am_ET: የሚቀጥለው ምእራፍ

en: Previous chapter
am_ET: ቀደም ያለው ምእራፍ

en: Add Interface
am_ET: ገጽታ መጨመሪያ

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
am_ET: am_ET

en: Zoom
am_ET: ማሳያ

en: 1:4 Quarter
am_ET: 1:4 ንዑስ

en: 1:2 Half
am_ET: 1:2 ግማሽ

en: 1:1 Original
am_ET: 1:1 ዋናው

en: 2:1 Double
am_ET: 2:1 ድርብ

en: Color messages
am_ET: የ ቀለም መልእክቶች

en: Show advanced options
am_ET: የ ረቀቀ ምርጫ ማሳያ

en: Enable audio
am_ET: ድምፅ ማስቻያ

en: Remember the audio volume
am_ET: የ ድምፁን መጠን አስታውስ

en: Auto
am_ET: በራሱ

en: On
am_ET: ማብሪያ

en: Off
am_ET: ማጥፊያ

en: None
am_ET: ምንም

en: Enable video
am_ET: ቪዲዮ ማስቻያ

en: Video width
am_ET: የ ቪዲዮ ስፋት

en: Video height
am_ET: የ ቪዲዮ እርዝመት

en: Video title
am_ET: የ ቪዲዮ አርእስት

en: Video alignment
am_ET: የ ቪዲዮ ማሰለፊያ

en: Center
am_ET: መሀከል

en: Top
am_ET: ከ ላይ

en: Bottom
am_ET: ከ ታች

en: Top-Left
am_ET: ከ ላይ-በ ግራ በኩል

en: Top-Right
am_ET: ከ ላይ-በ ቀኝ በኩል

en: Bottom-Left
am_ET: ከ ታች-በ ግራ በኩል

en: Bottom-Right
am_ET: ከ ታች-በ ቀኝ በኩል

en: Zoom video
am_ET: ቪዲዮ ማሳያ

en: Always on top
am_ET: ሁል ጊዜ ከ ላይ በኩል

en: Discard
am_ET: ማስወገጃ

en: Video filter module
am_ET: የ ቪዲዮ ማጣሪያ ክፍል

en: Default
am_ET: ነባር

en: Enable
am_ET: ማስቻያ

en: Full HD (1080p)
am_ET: ሙሉ HD (1080p)

en: Start time
am_ET: ማስጀመሪያ ሰአት

en: Stop time
am_ET: ማስቆሚያ ሰአት

en: DVD device
am_ET: የ ዲቪዲ አካል

en: VCD device
am_ET: የ ቪሲዲ አካል

en: Log to file
am_ET: ወደ ፋይል መግቢያ

en: Repeat all
am_ET: ሁሉንም መድገሚያ

en: Auto start
am_ET: በራሱ ማስጀመሪያ

en: Ignore
am_ET: መተው

en: Volume Control
am_ET: መጠን መቆጣጠሪያ

en: Position Control
am_ET: ቦታ መቆጣጠሪያ

en: Fullscreen
am_ET: በ ሙሉ መመልከቻው

en: Exit fullscreen
am_ET: ከ ሙሉ መመልከቻው መውጫ

en: Play/Pause
am_ET: ማጫወቻ/ማስቆሚያ

en: Pause only
am_ET: ማስቆሚያ ብቻ

en: Play only
am_ET: ማጫወቻ ብቻ

en: Faster
am_ET: በፍጥነት

en: Slower
am_ET: በዝግታ

en: Normal rate
am_ET: በመደበኛ መጠን

en: Quit
am_ET: ማጥፊያ

en: Volume up
am_ET: መጠን መጨመሪያ

en: Volume down
am_ET: መጠን መቀነሻ

en: Subtitles
am_ET: ንዑስ እርእስቶች

en: Default devices
am_ET: ነባር አካሎች

en: Network settings
am_ET: ኔትዎርክ ማሰናጃዎች

en: Input
am_ET: ማስገቢያ

en: Plugins
am_ET: ተሰኪዎች

en: Saving file failed
am_ET: ፋይሉን ማስቀመጥ አልተቻለም

en: Downloading ...
am_ET: በማውረድ ላይ ...

en: Cancel
am_ET: መሰረዣ

en: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% done
am_ET: %s
    ማውረዱን... %s/%s - %.1f%% ጨርሷል

en: File could not be verified
am_ET: ፋይሉን ማረጋገጥ አልተቻለም

en: Invalid signature
am_ET: ዋጋ የሌለው ፊርማ

en: Install
am_ET: መግጠሚያ

en: Undefined
am_ET: ያልተገለጸ

en: Amharic
am_ET: አማርኛ

en: File input
am_ET: ፋይል ማስገቢያ

en: File
am_ET: ፋይል

en: Directory
am_ET: ዳይሬክቶሪ

en: Group
am_ET: ቡድን

en: Category
am_ET: ምድብ

en: Unknown
am_ET: ያልታወቀ

en: Data
am_ET: ዳታ

en: Channels count
am_ET: የጣቢያዎች መቁጠሪያ

en: Width
am_ET: ስፋት

en: Height
am_ET: እርዝመት

en: Size
am_ET: መጠን

en: Link #
am_ET: አገናኝ #

en: HD-SDI Input
am_ET: HD-SDI ማስገቢያ

en: Append to file
am_ET: ወደ ፋይል መጨመሪያ

en: Format time and date
am_ET: የ ሰአት እና የ ቀን አቀራረብ

en: Keep existing file
am_ET: የነበረውን ፋይል መጠበቂያ

en: Username
am_ET: የተጠቃሚ ስም

en: Password
am_ET: የ መግቢያ ቃል

en: Number of channels
am_ET: የጣቢያዎች ቁጥር

en: VLC could not connect to "%s:%d".
am_ET: ቪኤልሲ መገናኘት አልቻለም ወደ "%s:%d".

en: 8 bits
am_ET: 8 ቢትስ

en: 15 bits
am_ET: 15 ቢትስ

en: 16 bits
am_ET: 16 ቢትስ

en: 24 bits
am_ET: 24 ቢትስ

en: 32 bits
am_ET: 32 ቢትስ

en: Standard
am_ET: መደበኛ

en: Audio input
am_ET: ድምጽ ማስገቢያ

en: Audio mode
am_ET: የ ድምፅ ዘዴ

en: Black & white
am_ET: ጥቁር & ነጭ

en: All
am_ET: ሁሉንም

en: Normal
am_ET: መደበኛ

en: Extensions
am_ET: ተጨማሪዎች

en: Name
am_ET: ስም

en: Author
am_ET: ደራሲው

en: Save
am_ET: ማስቀመጫ

en: Remove
am_ET: ማስወገጃ

en: Add
am_ET: መጨመሪያ

en: Clear
am_ET: ማጽጃ

en: Edit
am_ET: ማረሚያ

en: Time
am_ET: ሰአት

en: OK
am_ET: እሺ

en: Untitled
am_ET: ያልተሰየመ

en: Send
am_ET: መላኪያ

en: Backward
am_ET: ወደ ኋላ

en: Forward
am_ET: ወደ ፊት

en: Repeat
am_ET: መድገሚያ

en: Go!
am_ET: መሄጃ

en: Browse...
am_ET: መቃኛ...

en: Save as File
am_ET: እንደ ፋይል ማስቀመጫ

en: Apply
am_ET: መፈጸሚያ

en: Scale
am_ET: መጠን

en: Address
am_ET: አድራሻ

en: No Address given
am_ET: አድራሻ አልተሰጠም

en: User name
am_ET: የተጠቃሚው ስም

en: Errors and Warnings
am_ET: ስህተቶች እና ማስጠንቀቂያዎች

en: Do nothing
am_ET: ምንም አትስራ

en: Appearance
am_ET: አቀራረብ

en: Preferences...
am_ET: ምርጫዎች...

en: Services
am_ET: ግልጋሎቶች

en: Show All
am_ET: ሁሉንም ማሳያ

en: 1:File
am_ET: 1:ፋይል

en: Open File...
am_ET: ፋይል መክፈቻ...

en: Open Disc...
am_ET: ዲስክ መክፈቻ...

en: Cut
am_ET: መቁረጫ

en: Copy
am_ET: ኮፒ

en: Paste
am_ET: መለጠፊያ

en: Select All
am_ET: ሁሉንም መምረጫ

en: View
am_ET: መመልከቻ

en: Network
am_ET: ኔትዎርክ

en: Insert Disc
am_ET: ዲስክ ማስገቢያ

en: Current channel:
am_ET: የአሁኑ ጣቢያ:

en: Previous Channel
am_ET: ቀደም ያለው ጣቢያ:

en: Next Channel
am_ET: የሚቀጥለው ጣቢያ:

en: Download Plugin
am_ET: ተሰኪ በማውረድ ላይ

en: Font size
am_ET: የፊደል መጠን

en: Font Properties
am_ET: የፊደል ባህሪዎች

en: Open File
am_ET: ፋይል መክፈቻ

en: Settings...
am_ET: ማሰናጃዎች...

en: Save File
am_ET: ፋይል ማስቀመጫ

en: File Format:
am_ET: የፋይል አቀራረብ:

en: General
am_ET: ባጠቃላይ

en: Preferences
am_ET: ምርጫዎች

en: Select a directory
am_ET: ዳይሬክቶሪ ይምረጡ

en: Select a file
am_ET: ፋይል ይምረጡ

en: Select
am_ET: ይምረጡ

en: Shortcut
am_ET: አቋራጭ

en: Font
am_ET: ፋደል

en: Display
am_ET: ማሳያ

en: Folder
am_ET: ፎልደር

en: Format
am_ET: አቀራረብ

en: Choose
am_ET: ይምረጡ

en: Color
am_ET: ቀለም

en: Rows
am_ET: ረድፎች

en: Columns
am_ET: አምዶች

en: Add text
am_ET: ጽሁፍ መጨመሪያ

en: Text
am_ET: ጽሁፍ

en: Add logo
am_ET: አርማ መጨመሪያ

en: Logo
am_ET: አርማ

en: More Info
am_ET: ተጨማሪ መረጃ

en: From
am_ET: ከ

en: To
am_ET: ለ

en: Summary
am_ET: ማጠቃለያ

en: Save file to
am_ET: ፋይል ማስቀመጫ ወደ

en: No folder selected
am_ET: ፎልደር አልተመረጠም

en: No file selected
am_ET: ፋይል አልተመረጠም

en: Finish
am_ET: ጨርሷል

en: %i items
am_ET: %i እቃዎች

en: yes
am_ET: አዎ

en: no
am_ET: አይ

en: yes: from %@ to %@
am_ET: አዎ: ከ %@ ወደ %@

en: yes: %@ @ %@ kb/s
am_ET: አዎ: %@ @ %@ ኪቢ/ሰ

en: [Display]
am_ET: [ማሳያ]

en: Messages
am_ET: መልእክቶች
