Battle for Wesnoth 0.8.8-CVS - en to af translation catalogue (1525 entries)

en: Max HP bonus +
af: Maksimum LP bonus +

en: Full Heal
af: Totale Herstel

en: Binary Saves
af: Binêre Lêers

en: Show Combat
af: Wys Geveg

en: Introduction
af: Inleiding

en: Gameplay
af: Spel-omstandighede

en: Traits
af: Karaktertrekke

en: Units
af: Eenhede

en: Abilities
af: Vaardighede

en: Weapon Specials
af: Wapen Bonusse

en: Terrains
af: Terreine

en: Overview
af: Oorsig

en: Certain units have abilities that either directly affect other units, or have an impact on how the unit interacts with other units. These abilities will be listed under this topic as you encounter them.
af: Sekere eenhede het vermoëns wat ander eenhede of direk beïnvloed, of 'n invloed het op hoe die eenheid op ander eenhede reageer. Hierdie vermoëns sal onder hierdie onderwerp gelys word wanneer jy hulle teëkom.

en: 
    
    Battle for Wesnoth is a turn-based fantasy strategy game somewhat unusual among modern strategy games. While other games strive for complexity, Battle for Wesnoth strives for simplicity of both rules and gameplay. This does not make the game simple, however - from these simple rules arise a wealth of strategy, making the game easy to learn but a challenge to master.
af: 
    
    Die Stryd om Wesnoth is 'n beurt-basis fantasie strategie spel wat ietwat ongewoon is by hedendaagse modernde strategie spele. Terwyl ander spele strewe na kompleksiteit, streef Die Stryd om Wesnoth na eenvoudigheid in beide reëls en speelbaarheid. Dit maak egter nie die spel maklik nie, want van hierdie eenvoudingheid kom 'n magdom van strategie, wat die spel maklik maak om te leer, maar dit 'n uitdaging maak om te bemeester.

en: Fundamentals of Gameplay
af: Beginsels van die Spel

en: These pages outline all you need to know to play Battle for Wesnoth. They cover how to play and the basic mechanics behind the game. As you play the game, new information is added to these pages as you come across new aspects of the game. For more detailed information on special situations and exceptions, please follow the links included.
af: Hierdie bladsye verduidelik alles wat jy moet weet om Stryd om Wesnoth te speel. Dit dek hoe om te speel en die basiese meganisme agter die spel. Soos jy die spel speel, word nuwe inligting by hierdie blaaie gevoeg soos jy geleidelik aan die nuwe aspekte van die spel blootgestel word. Vir meer besonderhede oor spesiale situasies en uitsonderings, volg die skakels wat ingesluit is.

en: 
    
    To begin with, it's best to click the <italic>text=Tutorial</italic> button at the main menu. This will take you to the interactive tutorial, which will teach you the basics of Wesnoth. After this, it is recommended that you play the Heir to the Throne campaign first - click <italic>text=Campaign</italic> then <italic>text='Heir to the Throne'</italic>. As Battle for Wesnoth can be quite challenging, you may wish to start on <italic>text=Easy</italic>.
af: 
    
    As jy nie die spel ken nie - is dit raadsaam om eers die <italic>text=Onderrig</italic> knoppie op die Hoof Menu te kliek. Dit sal jou neem na 'n interaktiewe verduideliking, wat jou die basiese stappe van Wesnoth sal leer. Na dit, is dit raadsaam om die Troonopvolger veldtog eerste te probeer: kliek <italic>text=Veldtog</italic> en dan <italic>text='Troonopvolger'</italic>. Omdat Die Stryd om Wesnoth nogal 'n uitdaging kan wees, beveel ons aan dat jy die <italic>text=Maklik</italic> moeilikheidsgraad eerste probeer.

en: While playing, keep in mind that if you mouse-over many items in the game, such as the information displayed in the status pane, a brief description will be shown explaining each item. This is especially useful when you encounter new <ref>dst=abilities text=abilities</ref> for the first time.
af: Hou in gedagte dat indien jy tydens die spel jou muis oor baie van die items sou beweeg, daaroor inligting in die status paneel sal verskyn, gewoonlik 'n kort beskrywing wat die item verduidelik. Dit is veral baie nuttig wanneer jy nuwe <ref>dst=abilities text=vermoëns</ref> vir die eerste keer teëkom.

en: About the Game
af: Meer omtrent die Spel

en: The game takes place over a series of battles, called scenarios. Each scenario pits your troops against the troops of one or more adversaries. You can play against the computer, or with friends who each take turns sitting at the computer (hotseat play). If your computer is connected to a computer network, you can also play against other people connected to that network. If your computer has a connection to the Internet, you can play against other people across the Internet.
af: Die spel vind plaas oor 'n reeks veldslae, wat scenarios genoem word. Elke scenario laat jou troepe kragte meet met troepe van een of meer teenstanders. Jy kan teen die rekenaar speel, of met vriende wat elkeen 'n beurt maak om by die rekenaar te sit (warmsitplek spel). As jou rekenaar aan 'n netwerk gekoppel is, kan jy teen ander mense op daardie netwerk speel. As jou rekenar 'n verbinding tot die internet het, kan jy teen ander oor die internet speel.

en: 
    
    Each scenario has some objectives, shown as the scenario starts. These objectives list what you need to do to win, and what you should do to avoid losing. Often the objective is to defeat all enemies, but other times you need to reach a destination, to rescue someone, to solve a puzzle, or just to survive a certain number of turns.
af: 
    
    Elke scenario het sekere doelwitte, wat vertoon word voor die scenario begin. Hierdie doelwitte is die lys van goed wat jy moet doen om te wen en wat jy moet doen om te verhoed dat jy verloor. Dikwels is die doelwit om al die vyande te oorwin, maar ander kere moet jy 'n bestemming bereik, iemand red, of 'n raaisel oplos of eenvoudig net vir 'n aantal beurte lank oorleef.

en: 
    
    Campaigns consist of multiple scenarios that follow on from each other, telling a story. In a campaign, you often need to play more carefully, preserving your best troops so that they can be used again in later scenarios in the campaign.
af: 
    
    Veldtogte bestaan uit 'n reeks scenarios wat mekaar opvolg en 'n storie vertel. Tydens 'n veldtog moet jy dikwels versigtiger speel en jou beste troepe bewaar sodat hulle in latere scenarios in die veldtog gebruik kan word.

en: Recruiting and Recalling
af: Werwing en Terugroeping

en: Each side begins with one leader in their keep. At the start of any battle, and at times during it, you will need to recruit <ref>dst=units text=units</ref> into your army. To recruit, you must have your leader (for instance, Konrad in the Heir to the Throne campaign) on the Keep square of a <ref>dst=terrain_castle text=Castle</ref>. Then you may recruit by either choosing Recruit from the menu or right-clicking on a hex and selecting <italic>text=Recruit</italic>. This brings up the recruit menu, which lists units available for recruitment, along with their gold cost. Click on a unit to see its statistics, then press the recruit button to recruit it.
af: Elke kant begin met een leier in hulle vesting. Aan die begin van enige veldslag en soms daartydens, sal dit vir jou nodig wees om <ref>dst=units text=eenhede</ref> te werf vir jou leër. Om te kan werf moet jou leier (byvoorbeeld, Konrad in die Troonopvolger veldtog) op die Vestingblok van 'n <ref>dst=terrain_castle text=Kasteel</ref> wees. Jy mag dan werwing doen deur of op Werf op die keusebalk te kies of deur met die regtermuis op 'n heksagonaal te kliek en dan <italic>text=Werf</italic> te kies. Dit gee dan vir jou die werwingskeuses waar die eenhede wat beskikbaar is vir werwing gelys word asook hoeveel hulle kos in terme van goud. Kliek op 'n eenheid om sy statistieke te vertoon, en kliek dan op die werf knop op hom te werf.

en: 
    
    If you right-clicked on a castle hex and selected recruit, the new unit will appear in that square. Otherwise, it will appear in a free square near the keep. You may only recruit as many units as you have free hexes in your castle, and you cannot spend more gold than you actually have on recruiting.
af: 
    
    As jy met die regtermuisknop op die kasteel-heksagonaal gekliek en werf gekies het, sal die nuwe eenheid op daardie blok verskyn. Andersins sal dit op 'n leë blok naby die vesting verskyn. Jy mag slegs soveel eenhede werf as wat jy leë heksagonale in jou kasteel beskikbaar het en jy kan nie meer goud spandeer as wat jy werklik beskikbaar het nie.

en: 
    
    Recruited units come with two random <ref>dst=traits text=Traits</ref> which modify their statistics.
af: 
    
    Gewerfde eenhede kom met willekeurige <ref>dst=traits text=Eienskappe</ref> wat hulle statistieke sal verander.

en: 
    
    In later scenarios, you may also Recall survivors from earlier battles. Recalling costs a standard 20 gold and presents you with a list of all surviving units from previous scenarios.
af: 
    
    In latere scenarios mag jy ook oorlewendes herroep van vroeëre veldslagte. Terugroep kos 'n standaard bedrag van 20 goud en gee jou die keuse van oorlewende eenhede uit vorige scenarios.

en: 
    
    Units not only cost gold to Recruit or Recall, they also require money to support. See <ref>dst=income_and_upkeep text='Income and Upkeep'</ref> for more information.
af: 
    
    Eenhede kos nie alleen goud om te Werf of Terug te roep nie, hulle vereis ook geld om te ondersteun. Sien <ref>dst=income_and_upkeep text='Inkomste en Onderhoud'</ref> vir meer inligting.

en: Orbs
af: Orbe

en: On top of the energy bar shown next to each unit of yours is an orb. For units you control, this orb is:
af: Bo die energie wyser by elke eenheid is 'n orb. Vir eenhede wat joune is, is hierdie orb:

en: green if it hasn't moved this turn,
af: groen as dit nie hierdie beurt beweeg het nie,

en: yellow if it has moved, but could still move further or attack, or
af: geel as dit beweeg het maar nog verder kan beweeg of aanval, of

en: red if it has used all its movement this turn.
af: rooi as dit al sy moontlike bewegings vir die beurt opgebruik het.

en: The orb is blue if the unit is an ally you do not control.
af: Die orb is blou as die eenheid 'n bondgenoot is wat jy nie beheer nie.

en: Enemy units have no orb on top of their energy bar.
af: Vyandige eenhede het geen orb bo hulle energiewyser nie.

en: Hitpoints and Experience
af: Lewenspunte en Ervaring

en: Each unit has a certain number of hitpoints (HP). If the hitpoints of a unit drop below 1, the unit dies. Each unit also has a certain number of experience points (XP). A freshly recruited unit starts with no experience points, and gains experience by fighting enemies.
af: Elke eenheid het slegs 'n sekere aantal lewenspunte (LP). As die lewenspunte van 'n eenheid laer as 1 val, sterf die eenheid. Elke eenheid het ook 'n sekere aantal ervaringspunte (EP). 'n Vars gewerfde eenheid begin met geen ervaringspunte en doen ervaring op deur met vyande te veg.

en: The hitpoints and experience points are both indicated in the status pane using two numbers (the current value and the maximum value the unit can have).
af: Die lewe- en ervaringspunte word beide op die statuspaneel aangedui deur van twee getalle gebruik te maak (die huidige waarde en die maksimum waarde wat die eenheid kan hê).

en: The hitpoints are also indicated by an energy bar next to each unit, which is green, yellow or red. A unit with at least 1 experience point has a blue experience bar, which turns white as the unit is about to <ref>dst=experience_and_advancement text=advance</ref>.
af: Die lewenspunte word ook aangedui deur 'n energiewyser langs elke eenheid, wat groen, geel of rooi kan wees. 'n Eenheid met ten minste 1 ervaringspunt het 'n blou ervaringswyser wat wit word as die eenheid op die punt is om <ref>dst=experience_and_advancement text=bevorder</ref> te word.

en: Movement
af: Beweging

en: 
    
    Each unit has a certain number of movement points which are used up when moving into a new hex, depending on the Terrain of that particular hex. For instance, grassland nearly always costs 1 movement point to enter. Exactly how many movement points are spent entering a hex depends on the unit type - in forest, elvish units only spend 1 movement point, most human and orc units spend 2, while horsemen spend 3. You can learn how many movement points a unit requires to enter a certain terrain type by right-clicking on it, selecting Unit Description, and then looking at <italic>text='Terrain Modifiers'</italic>.
af: 
    
    elke eenheid het 'n sekere aantal bewegingspunte wat opgebruik word wanneer dit na 'n nuwe blok beweeg word, wat afhang van die soort Terrein van daardie blok. Grasvlakte sal byvoorbeeld byna altyd 1 bewegingspunt kos om op te beweeg. Presies hoeveel bewegingspunte opgebruik word, hang egter ook af van die soort eenheid - in woude sal elwe slegs 1 bewegingspunt gebruik terwyl die meeste mens en ork eenhedie 2 punte opgebruik en ruiters 3 punte. Jy kan leer hoeveel bewegingspunte 'n eenheid vereis om 'n sekere soort terrein te betree deur met die regtermuisknop daarop te kliek en Eenheid Beskrywing te kies en deur dan na die <italic>text='Terrein Veranderlikes'</italic> te kyk.

en: 
    
    Another thing to keep in mind while moving is Zones of Control. Each unit generates a zone of control in the hexes immediately surrounding it, and any enemy unit entering those hexes immediately ends its movement. Learning how to use zones of control to your advantage is an important part of Wesnoth, as only <ref>dst=ability_skirmisher text='Skirmishers'</ref> can ignore zones of control.
af: 
    
    'n Ander ding om in gedagte te hou terwyl jy Beheersones beweeg. Elke eenheid skep 'n beheersone in die blokke onmiddelik rondom dit en enige vyandige eenheid wat daardie blokke betree sal dadelik sy beweging beeïndig. Deur te leer hoe om beheersones tot jou voordeel te gebruik is 'n belangrike deel van Wesnoth, aangesien slegs <ref>dst=ability_skirmisher text='Skermutselaars'</ref> beheersones kan ignoreer.

en: 
    
    To see where the enemy can move to during their next turn, press Ctrl-v or Cmd-v. Ctrl-b or Cmd-b shows where the enemy could move, if your units were not on the map to block their progress.
af: 
    
    Om te sien waar die vyand tydens hulle volgende beurte kan beweeg, druk Ctrl-v of Cmd-V. Ctrl-b of Cmd-b wys waarheen die vyand kan beweeg as jou eenhede nie op die kaart was om hulle bewegings te beperk nie.

en: Shroud and Fog of War
af: Sluier en Oorlogs-mis

en: Combat
af: Gevegte

en: Combat in Battle for Wesnoth always takes place between units in adjacent hexes. Click on your unit, and click on the enemy you want to attack: your unit will move towards the enemy unit, and when they are next to each other, combat will begin. The attacker and defender alternate strikes until each has used their allotted number of strikes. The attacker chooses one of its weapons to attack with, and the defender retaliates with one of its attacks of the same type. There are two types of attacks: melee, which usually involves weapons such as swords, axes or fangs; and ranged, which usually involves weapons such as bows, spears and fireballs.
af: Gevegte in Stryd om Wesnoth vind altyd plaas tussen eenhede in aangrensende blokke. Kliek op jou eenheid en kliek op die vyand wat jy wil aanval: jou eenheid al na daardie vyandige eenheid beweeg en wanneer hulle langs mekaar is sal die geveg begin. Die aanvaller en verdediger sal houe opeenvolgend uitdeel totdat elkeen sy beskikbare aantal houe opgebruik het. Die aanvaller kies een van sy wapens om mee aan te val en die verdediger sal terugslaan met een van sy soortgelyke aanvalle. Daar bestaan twee soorte aanvalle: handgevegte, wat gewoonlik wapens soos swaarde, byle of tande insluit en afstandgevegte wat gewoonlik wapens soos boë, spiese en vuurballe insluit.

en: 
    
    <header>text='Order and number of strikes'</header>
af: 
    
    <header>text='Volgorde en aantal trefhoue'</header>

en: 
    
    The attacker gets the first strike, then the defender retaliates. Each strike either hits, doing a given amount of damage, or misses, doing no damage at all. Strikes alternate until each unit has used up all of its strikes. The number of strikes a unit has varies; for instance, an Elvish fighter with a 5-4 attack may strike 4 times, each successful strike dealing 5 damage, while an Orcish Grunt with a 9-2 attack can only strike twice (but at 9 damage for each hit).
af: 
    
    Die aanvaller kry die eerste hou dan slaan die verdediger terug. Elke hou kan óf tref en 'n gegewe hoeveelheid skade aanrig, óf mis en geen skade aanrig nie. Houe wissel opeenvolgend totdat elke eenheid al sy houe opgebruik het. Die aantal houe wat 'n eenheid het wissel; 'n Elfse Vegter met 'n 5-4 aanval mag 4 keer slaan, elke suksesvolle hou dien 5 punte se skade toe, terwyl 'n Orcish Grunt met 'n 9-2 aanval slegs twee keer kan slaan (maar skade van 9 punte vir elke trefhou kan toedien).

en: 
    
    <header>text='Chance to hit'</header>
af: 
    
    <header>text='Kans om te tref'</header>

en: 
    
    Every unit has a chance of being hit, based on the Terrain it is in. This is shown in the status pane, and may also be found by right-clicking a unit, selecting Unit Description, and then looking at <italic>text='Terrain Modifiers'</italic>. For instance, many elves have a defense rating of 70% in forest, so a unit attacking them has only a 30% chance of hitting. Conversely, the elf's chance of hitting the attacker in return depends on what terrain the attacker is in.
af: 
    
    Elke eenheid staan 'n kans om getref te word, gebasseer op die Terrein waarin dit is. Dit word in die statuspaneel vertoon en mag ook gevind word deur met die regterknop op die eenheid te kliek, die Eenheidbeskrywing te kies en te kyk na die <italic>text='Terrein Veranderlikes'</italic>. Baie elwe het byvoorbeeld 'n verdedigingsaanslag van 70% in die woud, dus sal 'n eenheid wat hulle aanval slegs 'n 30% kans staan om hulle te tref. Omgekeerd hang die elf se kanse om die aanvaller te tref af van die terrein waarin die aanvaller hom bevind.

en: 
    
    There are two exceptions to this rule: <ref>dst=weaponspecial_magical text='Magical attacks'</ref> and <ref>dst=weaponspecial_marksman text=Marksmen</ref>. Magical attacks always have a 70% chance to hit, regardless of terrain, and, when used offensively, Marksmen always have at least a 60% chance to hit, regardless of terrain.
af: 
    
    Daar bestaan twee uitsonderings op hierdie reël: <ref>dst=weaponspecial_magical text='Toweraanvalle'</ref> en <ref>dst=weaponspecial_marksman text=Skerpskutters</ref>. Toweraanvalle het altyd 'n 70% kans om te tref, ongeag die terrein en wanneer hulle aanvallend gebruik word, het Skerpskutters altyd ten minste 'n 60% kans om te tref, ongeag die terrein.

en: 
    
    <header>text=Damage</header>
af: 
    
    <header>text=Skade</header>

en: 
    
    Each strike which hits causes a base amount of damage depending on the attack type. For instance, an Elvish Fighter with a 5-4 attack does 5 base damage. This is usually modified by two things: <ref>dst=damage_types_and_resistance text=Resistance</ref> and <ref>dst=time_of_day text='Time of Day'</ref>. To see how base damage is modified by the circumstances, select <italic>text='Damage Calculations'</italic> in the attack selection menu.
af: 
    
    Elke aanval wanneer dit tref veroorsaak 'n basiese hoeveelheid skade afhangende van die soort aanval. 'n Elfse Vegter met 'n 5-4 aanval veroorsaak byvoorbeeld 5 basispunte skade. Dit word gewoonlik deur twee dinge verander: <ref>dst=damage_types_and_resistance text=Weerstand</ref> en <ref>dst=time_of_day text='Tyd in die Dag'</ref>. Om te sien hoe basiese skadepunte verander word deur die omstandighede, kies <italic>text='Skadeberekenings'</italic> in die aanvalkeusebalk.

en: 
    
    A few units have special <ref>dst=abilities text=abilities</ref> which affect damage dealt in combat. The most common of these is <ref>dst=weaponspecial_charge text=Charge</ref>, which doubles the damage dealt by both attacker and defender when the unit with Charge attacks.
af: 
    
    'n Paar eenhede het spesiale <ref>dst=abilities text=vermoëens</ref> wat die skade toegedeel tydens 'n geveg beïnvloed. Die mees algemene hiervan is <ref>dst=weaponspecial_charge text=Storm</ref>, wat die skade wat deur beide die aanvaller en verdediger verdubbel wanneer 'n eenheid wat kan Storm aanval.

en: Damage Types and Resistance
af: Soorte Skade en Weerstand

en: In Wesnoth, there are three types of damage usually associated with physical attacks: Blade, Pierce and Impact damage. Additionally, there are three further types of damage usually associated with magical attacks: Fire, Cold and Holy attacks. Different units may have resistances which alter the damage which they take from certain damage types.
af: In Wesnoth bestaan daar drie soorte skades wat met fisiese aanvalle geassosieer word: Sny-, Steek- en Impakskade. Verder is daar nog drie soorte skade wat met toweraanvalle geassosieer word: Vuur, Koue en Heilige aanvalle. Verskillende eenhede mag weerstande hê wat die hoeveelheid skade verander wat sekere soorte skades mag aanrig.

en: 
    
    Resistances work very simply: if a unit has 40% resistance against a damage type, then it will suffer 40% less damage when hit with that damage type. It is also possible for a unit to be vulnerable against some damage types. If a unit has -100% resistance against a damage type, it will suffer 100% more damage when hit by that type.
af: 
    
    Weerstande werk baie eenvoudig: as 'n eenheid 40% weerstand teen 'n sekere soort skade het, dan sal hy 40% minder skade ondervind wanneer hy deur 'n wapen getref word wat daardie soort skade veroorsaak. Dit mag ook wees dat 'n eenheid vatbaar is vir sekere soorte skades. As 'n eenheid -100% weerstand het teen 'n sekere soort skade, sal dit 100% meer skade ly wanneer dit deur 'n wapen getref word wat daardie soort skade veroorsaak.

en: 
    
    For example, Skeletons are highly resistant to Blade and Pierce damage, but are vulnerable to Impact and Fire damage, and extremely vulnerable to Holy damage.
af: 
    
    Geraamtes het byvoorbeeld 'n baie hoë weerstand teen Sny en Steekskade maar is vatbaar vir Impak of Brandskade en uiters vatbaar vir Heilige skade.

en: 
    
    If a strike is determined to hit, it will always do at least 1 point of damage. This applies even if the defender has 100% resistance to the damage type.
af: 
    
    As 'n hou getref het, sal dit altyd ten minste 1 punt skade aanrig. Dit geld selfs al het die verdediger 'n 100% weerstand teen hierdie soort skade.

en: Time of Day
af: Tyd van die Dag

en: The time of day affects the damage of certain units as follows:
     Lawful units get +25% damage in daytime, and -25% damage at night.
     Chaotic units get +25% damage at night, and -25% in daytime.
     Neutral units are unaffected by the time of day.
af: Die tyd in die dag beïnvloed die skade wat sekere eenhede kan toedien as volg:
     Wettige eenhede kry +25% skade in daglig en -25% skade in die nag.
     Chaotiese eenhede kry +25% skade in die nag en -25% skade in die dag.
     Neutrale eenhede word nie deur die tyd van die dag beïnvloed nie.

en: 
    
    The current time of day can be observed under the minimap in the status pane. For the usual day/night cycle, Morning and Afternoon count as day, First and Second Watch count as night:
af: 
    
    Die huidige tyd in die dag kan waargeneem word onderaan die klein kaart in die statuspaneel. Vir die gewone dag/nag siklus, Oggend en Namiddag tel as dag, Eerste- en Tweede Wag tel as nag:

en: Dawn
af: Dagbreek

en: Morning
af: Oggend

en: Afternoon
af: Namiddag

en: Dusk
af: Skemer

en: First Watch
af: Eerste Wag

en: Second Watch
af: Tweede Wag

en: Keep in mind that some scenarios take place underground, where it is perpetually night!
af: Hou in gedagte dat sommige scenarios ondergronds plaasvind waar dit voortdurend nag is!

en: Experience and Advancement
af: Ervaring en Bevordering

en: If both units survive a combat, they gain a number of experience points equal to the level of the unit they're fighting. If a unit kills another in combat, however, it gains much more experience - 4 for a level 0 unit, 8 for level 1, 16 for level 2, 24 for level 3, and so forth.
af: As beide eenhede 'n geveg oorleef, kry hulle 'n sekere aantal ervaringspunte by wat gelykstaande aan die vlak van die eenheid wat hulle geveg het. As 'n eenheid 'n ander in 'n geveg dood, kry dit egter nog meer ervaring by - 4 vir 'n vlak 0 eenheid, 8 vir 'n vlak 1, 16 vir 'n vlak 2, 24 vir 'n vlak 3 eenheid ensovoorts.

en: 
    
    Units have a certain amount of experience required to advance (this is 20% less for units with the Intelligent trait). Once they achieve this amount, they immediately advance to the next level, healing fully in the process. In some cases, you will be given a choice of advancement options.
af: 
    
    Daar word van elke Eenheid 'n sekere hoeveelheid ervaring vereis om bevorder te word (dit is 20% minder vir eenhede met die Intelligensie eienskap). Wanneer hulle hierdie hoeveelheid bereik, word hulle onmiddelik na die volgende vlak bevorder, en word hulle ook ten volle gesond. In sommige gevalle sal jy 'n keuse gebied word tussen verskillende opsies vir bevordering.

en: 
    
    While most units have three levels, not all do. Occasional units (such as <ref>dst=unit_Mage text=Magi</ref>) may have four. Once a unit has reached its maximum level, it may have an After Maximum Level Advancement (AMLA) available to it. The AMLA will modify the unit each time the unit reaches the experience goal, but the unit will remain the same level. The typical AMLA effect is for the unit to raise the maximum HP by 3 for every 100 XP gained. Note that only a small number of units, for example the Necrophage, will actually heal with AMLA effects. Most units just gain the bonus to the Maximum HP.
af: 
    
    Terwyl die meeste eenhede drie vlakke het, is dit nie so vir almal nie. Soms het eenhede (soos die <ref>dst=unit_Mage text=Towenaar</ref>) vier vlakke. Wanneer 'n eenheid sy maksimum vlak bereik het, mag dit 'n Na Maksimum Vlak Bevordering (NMVB) tot sy beskikking hê. Die NMVB sal die eenheid verander elke keer as die eenheid die ervaringsdoelwit bereik, maar die eenheid sal op dieselfde vlak bly. Die tipiese NMVB effek is om die eenheid se maksimum aantal LP's met 3 te verhoog vir elke 100 EP bygekry. Neem kennis dat slegs 'n klein aantal eenhede, byvoorbeeld die Necrophage, gesond word as gevolg van die NMVB effek. Die meeste eenhede kry slegs die bonus by die Maksimum LP.

en: Healing
af: Gesondmaak-krag

en: In combat, your units will inevitably take damage. When a unit <ref>dst=experience_and_advancement text=advances</ref>, it will heal fully. This can happen as you finish fighting an enemy, whether it is your turn or not. Wesnoth offers several other ways for your units to heal, all of which take place at the beginning of your turn, before you take action.
af: In gevegte sal jou eenhede onvermydelik skade opdoen. Wanneer 'n eenheid <ref>dst=experience_and_advancement text='bevorder word'</ref>, sal dit geheel en al genees word. Dit kan gebeur aan die einde van 'n geveg hetsy dit jou beurt is aldan nie. Wesnoth bied verskeie maniere vir jou eenhede om genees te word, almal waarvan aan die begin van jou beurt plaasvind voordat jy aksie neem.

en: 
    
    Resting: A unit which neither moves, attacks, nor is attacked will heal 2HP in its next turn.
af: 
    
    Rus: 'n Eenheid wat nie beweeg, aanval of aangeval word nie sal met 2LP in sy volgende beurt genees word.

en: 
    Villages: A unit which starts a turn in a village will heal 8HP.
af: 
    Dorpies: 'n Eenheid wat 'n beurt in 'n dorp begin sal met 8LP herstel.

en: 
    <ref>dst=ability_regenerates text=Regeneration</ref>: Certain units (such as trolls) will automatically heal 8HP every turn.
af: 
    <ref>dst=ability_regenerates text=Herlewing</ref>: Sekere eenhede (soos die trolle) sal outomaties met 8LP herstel met elke beurt.

en: 
    Healing units: Units with the <ref>dst=ability_heals text=Heals</ref> ability will heal up to 8HP of damage per turn, as well as preventing Poison from causing damage. Only those units will be healed that are adjacent to and are fighting on the same side as the healing unit, and only up to 4HP per unit.
af: 
    Gesondmaak eenhede: Eenhede met die <ref>dst=ability_heals text='Gesondmaak-krag'</ref> vermoë kan soveel as 8LP skade per beurt genees, en ook Gifskade kan voorkom. Slegs eenhede wat langs en aan dieselfde kant veg as die Gesondmaak eenheid kan genees word en slegs met 4LP per eenheid.

en: 
    Curing units: Units with the <ref>dst=ability_cures text=Cures</ref> ability will heal up to 18HP of damage per turn, as well as curing Poison. Only those units will be healed or cured that are adjacent to and are fighting on the same side as the healing unit, and only up to 8HP per unit.
af: 
    Genesende eenhede: Eenhede met die <ref>dst=ability_cures text=Geneeskrag</ref> vermoë sal almal tot en met 18LP skade genees per beurt, en ook Vergiftiging genees. Slegs dié eenhede wat langs of aan dieselfde kant veg as die genesende eenheid sal genees word en ook net tot op 'n maksimum van 8LP per eenheid.

en: 
    
    Resting can be combined with other forms of healing, but villages, regeneration, healing and curing cannot combine with each other. A healing or curing unit whose attention is split between many wounded will be less effective at healing their individual wounds. Finally, units heal fully between scenarios.
af: 
    
    Rus kan met ander vorme van genesing gekombineer word maar dorpe, regenerasie, genesing en gesondmaak kan nie met mekaar gekombineer word nie. 'n Genesende- of gesondmaak-eenheid wat se aandag verdeel is tussen baie gewondes sal minder doeltreffend wees met die gesondmaak van individuele wonde. Ten laaste sal alle eenhede ten volle herstel tussen scenarios.

en: Income and Upkeep
af: Inkomste en Onderhoud

en: In Wesnoth, it is not enough simply to recruit units and fight. You must watch your gold as well, especially in campaigns, where you can carry extra gold over from one scenario to the next. There are two aspects to this; Income and Upkeep.
af: In Wesnoth, is dit nie voldoende om eenvoudig eenhede te werf en te veg nie. Jy moet jou goud ook dophou, veral in veldtogte, waar jy oorblywende goud van een scenario na 'n volgende kan oordra. Daar is twee aspekte wat oorweeg moet word; Inkomste en Onderhoud.

en: 
    
    Income is simple. You have a base income of 2 gold per turn. For every village you control, you gain one additional gold each turn. Thus, if you have ten villages, you would normally gain 12 gold each turn. Your Upkeep costs are subtracted from this income, as detailed below.
af: 
    
    Inkomste is eenvoudig. Jy kry 'n basiese inkomste van 2 goud per beurt. Vir elke dorp wat jy beheer, kry jy 'n verder goud per beurt. As jy dus tien dorpe beheer, sal jy normaalweg 12 goud per beurt verdien. Jou Onderhoudskoste word vanaf hierdie inkomste afgetrek soos hieronder uiteengesit.

en: 
    
    Upkeep is also fairly simple. Each unit requires an amount of Upkeep equal to its level. You can support as many levels <italic>text=worth</italic> of units as you have villages, without paying any upkeep. However, for each level of unit beyond the number of villages you have, you must pay one gold per turn. For example, if you have twelve level one units and ten villages, you would have to pay two gold each turn in upkeep.
af: 
    
    Onderhoud is ook heel eenvoudig. Elke eenheid vereis 'n hoeveelheid Onderhoud wat gelykstaande aan sy vlak is. Jy kan soveel vlakke <italic>text=aan</italic> eenhede onderhou as wat jy dorpe besit sonder om enige onderhoud te betaal. Vir elke vlak van 'n eenheid bo die aantal dorpe wat jy besit, moet jy een goud per beurt betaal. As jy byvoorbeeld twaalf vlak een eenhede en tien dorpe het, sal jy twee goud se onderhoud per beurt moet betaal.

en: 
    
    Upkeep costs are subtracted from your Income, so in the case of twelve levels of units and ten villages, your resultant Income would be 10 gold per turn.
af: 
    
    Onderhoudskoste word afgetrek vanaf jou Inkomste, dus in die geval waar jy twaalf vlakke vir eenhede het en tien dorpe besit, sal jou gevolglike Inkomste 10 goud per beurt wees.

en: 
    There is one important exception to Upkeep: units with the Loyal trait never incur upkeep. Units you begin the scenario with (such as Konrad or Delfador), or units who join you during a scenario (such as the Horseman in the second scenario of Heir to the Throne) will usually have the Loyal trait.
af: 
    Daar is een belangrike uitsondering op Onderhoud: eenhede met die Lojaliteit karaktertrek vereis nooit enige onderhoud nie. Eenhede waarmee jy die scenario begin (soos Konrad of Delfador) of eenhede wat by jou aansluit tydens 'n scenario (soos die Ruiter in die tweede scenario van Troonopvolger) sal gewoonlik die Lojaliteit karaktertrek hê.

en: Wrap Up
af: Maak Klaar

en: This concludes the fundamentals of Wesnoth. You might want to read up on Basic Strategy, or familiarise yourself with <ref>dst=traits text=Traits</ref> and <ref>dst=abilities text=Abilities</ref>, but you now know everything you need to know to play the Heir to the Throne scenario. Have fun, and good luck!
af: Dit is dan die hele storie oor Wesnoth se basiese reëls. Jy mag dalk wil oplees oor Basiese Strategie of jouself vergewis van die <ref>dst=traits text=Traits</ref> en <ref>dst=abilities text=Vermoëns</ref> maar jy weet nou alles wat nodig is om te weet om die Troonopvolger scenario te kan speel. Sterkte en geniet dit!

en: Contributors
af: Medewerkers

en: License
af: Lisensie

en: Most units have two traits. However, Undead units are assigned the single trait 'Undead', and Woses do not receive any traits. Traits are modifications that change a unit's attributes slightly. They are usually randomly assigned to a unit when it is recruited.
af: Die meeste eenhede het twee karaktertrekke. Die Wandelende Dooies is eenhede wat egter slegs die enkele karaktertrek 'Wandelende Dood' het en Woses kry nie enige karaktertrekke nie. Karaktertrekke is veranderlikes wat 'n eenheid se eienskappe effens aanpas. Hulle word gewoonlik willekeurig aan 'n eenheid toegeken wanneer dit gewerf word.

en: 
    
    The traits that are available to all non-Undead units are <ref>dst=traits_intelligent text=Intelligent</ref>, <ref>dst=traits_quick text=Quick</ref>, <ref>dst=traits_resilient text=Resilient</ref>, and <ref>dst=traits_strong text=Strong</ref>.
af: 
    
    Die karaktertrekke wat aan alle nie-Wandelende Dooie eenhede beskikbaar is, is: <ref>dst=traits_intelligent text=Intelligent</ref>, <ref>dst=traits_quick text=Vinnig</ref>, <ref>dst=traits_resilient text=Volharding</ref> en <ref>dst=traits_strong text=Sterk</ref>.

en: 
    
    Other traits that may be assigned to units are <ref>dst=traits_loyal text=Loyal</ref>, <ref>dst=traits_undead text=Undead</ref>, and <ref>dst=traits_dextrous text=Dextrous</ref>.
af: 
    
    Ander karaktertrekke wat aan eenhede toegeken kan word is <ref>dst=traits_loyal text=Lojaal</ref>, <ref>dst=traits_undead text='Wandelende Dood'</ref> en <ref>dst=traits_dextrous text=Behendig</ref>

en: Intelligent units require 20% less experience than usual to advance.
af: Intelligente eenhede vereis 20% minder ervaring as gewoonlik om bevorder te word.

en: 
    
    Intelligent units are very useful at the beginning of a campaign as they can advance to higher levels more quickly. Later in campaigns Intelligent is not quite as useful because the After Maximum Level Advancement (AMLA) is not as significant a change as advancing a level. If you have many 'maximum level' units you may wish to recall units with more desirable traits.
af: 
    
    Intelligente eenhede is baie nuttig aan die begin van 'n veldtog aangesien hulle vinniger na hoër vlakke kan vorder. Later in die veldtogte is Intelligensie nie so nuttig nie aangesien die Na Maksimum Bevorderingsvlak (NMBV) nie meer so 'n aansienlike verandering is as wat 'n vordering in vlak is nie. As jy baie 'maksimum vlak' eenhede het mag jy dalk eenhede wil herroep met meer gewensde karaktertrekke.

en: Quick
af: Vinnig

en: Quick units have 1 extra movement point, but 10% less HP than usual.
af: Vinnige eenhede het 1 ekstra bewegingspunt maar 10% minder LP as gewoonlik.

en: 
    
    Quick is the most noticeable trait, particularly in slower moving units such as trolls or heavy infantry. Units with the Quick trait often have greatly increased mobility in rough terrain, which can be important to consider when deploying your forces. Also, Quick units aren't quite as tough as units without this trait and are subsequently less good at holding contested positions.
af: 
    
    Vinnig is die karaktertrek wat die maklikste opgemerk word, veral by stadig bewegende eenhede soos die trolle of swaar infanterie. Eenhede met die Vinnig karaktertrek beweeg dikwels baie ratser oor rowwe terrein, wat belangrik kan wees wanneer jy jou magte ontplooi. Vinnige eenhede is dikwels nie so taai soos eenhede wat nie hierdie karaktertrek het nie en is dus minder goed om bestrede posisies te behou.

en: Resilient
af: Volharding

en: Resilient units have 7 more HP than usual.
af: Volhardingseenhede het 7 meer LP as gewoonlik.

en: 
    
    Resilient units can be useful at all stages of a campaign, and this is a useful trait for all units. Resilient is often most helpful as a trait when it occurs in a unit that has some combination of low hitpoints, good defense, or high resistances. Resilient units are especially useful for holding strategic positions against opponents.
af: 
    
    Volharding eenhede kan baie nuttig wees in enige stadium van 'n veldtog en dit is 'n nuttige eienskap by alle eenhede. Volharding is dikwels baie nuttig in 'n eenheid wat 'n kombinasie van lae lewenspunte, goeie verdediging of hoe weerstand het. Volhardingseenhede is veral nuttig vir die hou van strategiese posisies teen teenstanders.

en: Strong
af: Sterk

en: Strong units do 1 more damage for every successful strike in melee combat, and have 2 more HP.
af: Sterk eenhede veroorsaak 1 meer skade vir elke suksesvolle hou in 'n handgeveg en het 2 meer LP.

en: 
    
    While useful for any close-combat unit, Strong is most effective for units who have a high number of swings such as the Elvish Fighter. Strong units can be very useful when a tiny bit of extra damage is all that is needed to turn a damaging stroke into a killing blow.
af: 
    
    Terwyl dit nuttig is vir enige handvegter, is Sterk die doeltreffendste in eenhede wat 'n hoë getal houe soos die Elfse Vegter het. Sterk eenhede kan baie nuttig wees wanneer 'n klein bietjie ekstra skade al is wat nodig is om 'n hou wat skade veroorsaak in 'n noodlottige hou te verander.

en: Loyal
af: Lojaal

en: Loyal units don't incur upkeep. Most units incur an upkeep cost at the end of every turn, which is equal to their level. Loyal units do not incur this cost.
af: Lojaal eenhede vereis geen onderhoud. Die meeste eenhede vereis onderhoud, gelykstaande aan hulle vlak, aan die einde van 'n beurt. Lojaal eenhede vereis nie die koste nie.

en: 
    
    During campaigns, certain units may opt to join the player's forces of their own volition. These units are marked with the Loyal trait. Although they may require payment to be recalled, they never incur any upkeep costs. This can make them invaluable during a long campaign, when gold is in short supply. This trait is never given to recruited units, so it may be unwise to dismiss such units or to send them to a foolish death.
af: 
    
    Tydens veldtogte kan sekere eenhede kies om op eie wil by die speler se magte aan te sluit. Hierdie eenhede word gemerk met die Lojaal karaktertrek. Alhoewel hulle betaling mag vereis om hergeroep te word, vereis hulle nooit enige onderhoudskoste nie. Dit kan hulle baie nuttig maak tydens 'n lang veldtog, wanneer die goudvoorraad skraps raak. Hierdie karaktertrek word nooit aan gewerfde eenhede toegeken nie, dit sal dus onwys wees om hulle te ontslaan of na 'n onnodige dood te stuur.

en: trait^Undead
af: Wandelende dooies

en: Undead units are immune to poison.
af: Wandelende dooie eenhede is immuun teen gif.

en: 
    
    Undead units generally have 'Undead' as their only trait. Since Undead units are the bodies of the dead, risen to fight again, poison has no effect upon them. This can make them invaluable in dealing with foes who use poison in conjunction with their attacks.
af: 
    
    Wandelende dooie eenhede het gewoonlik 'Wandelende Dooie' as hul enigste kenmerk. Aangesien Wandelende Dooie eenhede die liggame van dooies is, wat opgestaan het om weer te veg, het gif geen uitwerking op hulle nie. Dit kan hulle onmisbaar maak wanneer daar met vyande afgereken moet word wat gif as deel van hulle aanvalstrategie gebruik.

en: Dextrous
af: Behendig

en: Dextrous units do 1 more damage for every successful strike with a bow.
af: Behendige Eenhede rig 1 punt meer skade aan vir elke trefhou met 'n boog.

en: 
    
    Dextrous is a trait possessed only by Elves. The Elven people are known for their uncanny grace, and their great facility with the bow. Some, however, are gifted with natural talent that exceeds their brethren. These elves inflict an additional point of damage with each arrow.
af: 
    
    Behendigheid is 'n karaktertrek van die Elwe. Die Elwe is bekend vir hulle ongelooflike grasie, en hulle vaardigheid met 'n boog. Party het egter meer van die talente as sommige van hulle ras. Hierdie buitengewoone Elwe se pyle veroorsaak 'n addisionele punt se skade.

en: Grassland
af: Graslande

en: Grassland represents open plains, whether cultivated, cut back for grazing, or wild. Being open ground, Grassland is both very easy to move across, but is also difficult to defend oneself in. Typically, those units that perform best on grassland are either cavalry, or very agile units which take advantage of the open space.
    
    Most units have defense of 30 to 40% on grassland.
af: Graslande verteenwoordig groot oop pleine, of dit aangeplant is, of gesny is vir weiveld, of sommer net wild. Aangesien dit oop is, is dit maklik om oor te beweeg, maar terselfde tyd is dit ook moeilik om jouself in 'n grasland te verdedig. Gewoonlik is die eenhede wat die beste vaar in 'n grasland die kavallarie, of eenhede wat vinnig kan beweeg.
    
    Meeste eenhede het 'n verdediging van 30 tot 40% op grasvelde.

en: Road
af: Pad

en: Roads are beaten paths of dirt, formed by many travelers passing over them. As far as gameplay is concerned, Roads are identical to <ref>dst=terrain_grassland text=Grassland</ref>.
af: Paaie is uitgetrapte grond, gevorm soos reisigers dit deur die jare heen uitgetrap het. Sover dit die spel aanbetref, is paaie identies aan <ref>dst=terrain_grassland text=Grassland</ref>

en: Forest
af: Woud

en: Forests represent any woodland with significant undergrowth, enough to hinder passage. Though they slow nearly everyone down, forests do offer better defense to most units than open ground. Cavalry, however, have so much trouble navigating them that any benefit gained by stealth is negated. Elves are an exception to this general rule for forests. Not only do they possess full movement in forests, but they also gain a considerable defensive bonus. Dwarves are another exception to this rule; though they are able to plow through the forests without much loss of speed, their utter unfamiliarity with the terrain causes them to receive no defensive bonus.
    
    Most units have 50% defense in forests, but cavalry are limited to 40%. Elves, on the other hand, enjoy 60 to 70% defense, even their mounted units. Dwarves generally receive only 30% defense in forests.
af: Woude verteenwoordig enige beboste gebied met 'n voldoende hoeveelheid plantegroei om beweging te bemoeilik. Alhoewel hulle byna almal vertraag is dit makliker om vandaar te verdedig as op die oop vlaktes. Kavallarie sukkel egter so om daarin te beweeg dat enige voordeel wat deur verskuiling verkry word ongedaan gemaak word. Elwe is 'n uitsondering op die reël in woude. Nie alleen kan hulle teen hulle gewone spoed beweeg nie, maar hulle het ook 'n groot verdedigingsbonus. Dwerge is ook 'n uitsondering op die reël; alhoewel hulle deur die woud kan beweeg sonder om baie spoed te verloor, veroorsaak hulle vreemdheid met die omgewing dat hulle geen verdedigingsbonus kry nie.
    
    Die meeste eenhede het 50% verdediging in woude, maar kavallarie word beperk tot 40%. Elwe aan die ander kant geniet 'n 60% tot 70% verdediging selfs vir die Elfse Ruiters. Dwerge ontvang gewoonlik slegs 'n 30% verdediging in woude.

en: Hills
af: Heuwels

en: Hills represent any reasonably rough terrain, with enough dips and rises in the ground to provide some cover. Hills are difficult for most troops to navigate. Dwarves, Trolls, and Orcs have enough familiarity with the terrain that they can pass through it without being slowed down. Cavalry have enough trouble navigating the terrain that any defensive aid lent by cover is negated.
    
    Most units have about 50% defense in hills, whereas cavalry are limited to 40%. Dwarves enjoy 60% defense in hills.
af: Heuwels verteenwoordig enige redelik rowwe terrein met genoeg slote en hope in die grond wat skuiling kan verleen. Heuwels is moeilike terrein vir die meeste troepe om in te beweeg. Dwerge, Trolle en Orks is voldoende vertroud met die terrein dat hulle daardeur kan beweeg sonder om vertraag te word. Kavallarie vind dit moelik genoeg om deur die terrein te beweeg dat enige verdedigingsvoordeel wat die skuiling beskikbaar inhou, ongedaan gemaak word.
    
    Die meeste eenhede het omtrent 50% verdediging in heuwels, terwyl kavallarie beperk word tot 40%. Dwerge geniet 60% verdediging in heuwels.

en: Mountains
af: Berge

en: Mountains are steep enough that units often have to climb over obstacles to move. By this nature, they provide a considerable defensive bonus for most troops, but they also severely impede any passage through them. Most cavalry simply cannot enter mountainous terrain; however, elvish cavalry is an exception to this, as are the goblin wolf riders. Both Dwarves and Trolls are native to mountainous terrain, and have a very easy time getting around.
    
    Most units receive about 60% defense in mountains, whereas Dwarves enjoy 70%.
af: Berge is styl genoeg dat eenhede oor hindernisse moet klim om te kan beweeg. Die terrein is uiteraard uiters geskik vir verdediging en ontvang die meeste troepe 'n verdedigingsbonus, maar hulle beweging word kwaai vertraag. Die meeste kavallarie kan eenvoudig nie bergagtige terrein betree nie; elwe-ruiters is egter 'n uitsondering hierop net soos die goblin wolwe-ridders. Beide Dwerge en Trolle is boorlinge van die bergagtige terrein en vind dit maklik om daarin te beweeg.
    
    Die meeste eenhede ontvang omtrent 60% verdediging in berge, terwyl Dwerge 70% geniet.

en: Swamp
af: Moeras

en: Swamps represent any sort of wetlands. Swamps slow down nearly everyone, and inhibit their ability to defend themselves. An exception to this is any race bodily skilled in navigating water; these receive both full movement and a defensive bonus. Those that make their living in the wetlands are also adept at using this terrain for cover.
    
    Most units make do with 30% defense in swamps. Mermen, Naga, and Saurians all generally enjoy 60%.
af: Moerasse verteenwoordig enige soort vleiland. Moerasse vertraag bykans almal en verminder hulle vermoë om hulself te verdedig. 'n Uitsondering hierop is enige ras wat liggaamlike vaardigheid het om in water te beweeg; hulle ontvang beide volle beweging asook 'n verdedigingsbonus. Diegene wat natuurlik in die vleilande lewe is ook goed met die vind van skuiling in die gebied.
    
    Die meeste eenhede kom oor die weg met 30% verdediging in moerasse. Mermen, Naga en Saurians geniet gewoonlik 60%.

en: Shallow Water
af: Vlak Water

en: Shallow water represents any body of water deep enough to come up to roughly a man's waist. This is enough to slow down nearly anyone and leave them wide open to attack. Dwarves, given that the water reaches up almost to their heads, have an extremely hard time of this. The exception is any race whose bodies naturally lend themselves to swimming, for which they receive a considerable defensive bonus and full movement.
    
    Most units make do with 20 to 30% defense in shallow water, whereas both Naga and Mermen enjoy 60%.
af: Vlak water verteenwoordig enige watermassa wat omtrent tot by 'n man se heupe kom. Dit is voldoende om byna almal stadiger te maak en hulle weerloos te laat teen aanvalle. Dwerge vind hierdie terrein uiters moeilik aangesien die water amper hulle koppe bedek. Die uitsondering op die reël is die rasse wat se liggame aangepas is om te kan swem en daarvoor ontvang hulle 'n noemenswaardige verdedigingsbonus en volle beweging.
    
    Die meeste eenhede kom oor die weg met 20 tot 30% verdediging in vlak water, terwyl beidie Naga en Mermen 60% geniet.

en: Deep Water
af: Diep Water

en: Deep water represents any body of water deep enough to cover a man's head. Most units cannot enter deep water: it is the domain of units which can either fly, or are exceptionally strong swimmers.
    
    Mermen and Naga both receive 50% defense in deep water, with full movement.
af: Diep water verteenwoordig enige watermassa wat diep genoeg is om 'n man se kop te bedek. Die meeste eenhede kan nie diep water betree nie: dit is die domein van die eenhede wat óf kan vlieg óf buitengewoon sterk swemmers is.
    
    Mermen en Naga ontvang beide 50% verdediging in diep water met volle beweging.

en: Snow
af: Sneeu

en: Snow represents any flat area that is frozen, either permanently (like tundra), or temporarily (like snow-covered grassland). Most units are slowed down by snow, and have a harder time defending themselves.
    
    Most units have 20 to 40% defense in snow.
af: Sneeu verteenwordig enige plat gebied wat óf permanent (soos tundra), óf tydelik (soos sneeu bedekte grasland) gevries is. Die meeste eenhede word deur die sneeu vertraag en vind dit moeiliker om hulself hier te verdedig.
    
    Die meeste eenhede het 20 tot 40% verdediging in sneeu.

en: Ice
af: Ys

en: Ice represents any body of frozen water. For gameplay purposes, it is identical to <ref>dst=terrain_tundra text=Snow</ref>. Note that swimming units, even those who can breathe underwater, cannot swim underneath ice.
af: Ys verteenwoordig enige gevriesde watermassa. Vir speldoeleindes is dit identies aan <ref>dst=terrain_tundra text=Sneeu</ref>. Neem kennis dat swemmende eenhede, selfs diegene wat onderwater kan asemhaal, nie onder die ys kan swem nie.

en: Castle
af: Kasteel

en: Castles are any sort of permanent fortification. Nearly all units receive a considerable bonus to their defense by being stationed in a castle, and all units receive full movement in a castle. Stationing units in a castle represents its defensive capability. Without a unit in each wall hex, an enemy can simply sneak into the castle unchallenged, gaining the same defensive bonus as everyone inside.
    
    Most units have about 60% defense in a castle.
af: Kastele is enige soort permanente vesting. Byna alle eenhede ontvang 'n betekenisvolle verdedigingsbonus as hulle in 'n kasteel gestasioneer is en alle eenhede ontvang volle beweging in 'n kasteel. Eenhede wat in 'n kasteel gestasioneer is, verteenwoordig 'n sterk verdedigingsvermoë. Sonder 'n eenheid in elke muurblok kan 'n vyand eenvoudig ongesteurd die kasteel binneglip en dieselfde verdedigingsbonus as die eenhede daarbinne ontvang.
    
    Die meeste eenhede het ongeveer 60% verdediging in 'n kasteel.

en: The instability of sand makes it harder for most units to cross, and leaves them wide open to attack. In contrast, the wide feet or snakelike bodies of the lizardly races make sand much easier for them to navigate.
    
    Most units receive 20 to 40% defense in Sand.
af: Die onstabiliteit van sand maak dit moeilik vir die meeste eenhede om daaroor te beweeg en laat hulle weerloos teen aanvallers. In teenstelling daarmee maak die wye voete of slangagtige liggame van die reptielagtige rasse dit vir hulle makliker om oor sand te beweeg.
    
    Die meeste eenhede ontvang 20% tot 40% verdediging in Sand.

en: Desert
af: Woestyn

en: Deserts have a somewhat different composition than small sand pits or beaches, however for gameplay purposes they are identical. See <ref>dst=terrain_sand text=Sand</ref>.
af: Woestyne het 'n ietwat anderste samestelling as klein sandputte of strande, vir speldoeleindes is hulle egter identies. Sien <ref>dst=terrain_sand text=Sand</ref>.

en: Cave
af: Grot

en: Cave terrain represents any underground cavern with enough room for a unit to pass. Most units are wholly unfamiliar with the terrain, and thus are both slowed down and hindered in defense. Dwarves and Trolls, who make their homes in caves, both have a relatively easy time navigating this terrain, especially dwarves, who by dint of their small size can navigate many obstacles that other races cannot.
    
    Most units receive 20 to 40% defense in Caves, whereas dwarves have 50%.
af: Grotte verteenwoordig enige ondergrondse holte met genoeg ruimte vir 'n eenheid om in te beweeg. Die meeste eenhede is nie vertroud met die terrein nie en word dus vertraag en sukkel om hulself te verdedig. Dwerge en Trolle wat hulle huise in grotte maak vind dit egter maklik om in hierdie terrein te beweeg, veral dwerge wat vanweë hulle kleinheid maklik deur baie hindernisse kan beweeg waar ander rasse nie kan nie.
    
    Die meeste eenhede ontvang 20 tot 40% verdediging in Grotte, terwyl dwerge 50% het.

en: Savannas are plains of tall grass, found in the warmer climates of the world. For gameplay purposes, they are identical to <ref>dst=terrain_grassland text=Grassland</ref>.
af: Savanna's is vlaktes met lang gras, wat in warmer streke van die wêreld gevind word. Vir speldoeleindes is hulle identies aan <ref>dst=terrain_grassland text=Grasveld</ref>.

en: Village
af: Dorpie

en: Villages represent any group of buildings, human or otherwise. Almost all units, even cavalry, have any easy time navigating villages, and most units gain a defensive bonus from being stationed in a village. Villages allow units the resources to clean and tend to their wounds, which allows any unit stationed therein to heal eight hitpoints each turn, or to be cured of poison.
    
    Most units have 50 to 60% defense in villages, whereas cavalry receive only 40%.
af: Dorpies verteenwoordig enige groep geboue, menslik of andersins. Byna alle eenhede, selfs kavallerie vind dit maklik om in dorpe te beweeg en die meeste eenhede ontvang 'n verdedigingsbonus wanneer hulle in 'n dorp gestasioneer is. Dorpies gee eenhede die middelle om hulle wonde te versorg wat elke eenheid daarin toelaat om agt lewenspunte te genees met elke beurt of te herstel van vergiftiging.
    
    Die meeste eenhede het 50 tot 60% verdediging in dorpe, terwyl kavallerie slegs 40% kry.

en: Canyon
af: Kloof

en: A canyon is a gorge in the ground, leading to depths unknown. Canyons are noted for sheer walls which would take days to traverse. As far as gameplay is concerned, only units capable of flying over canyons can cross this terrain.
af: 'n Kloof is 'n diep groef in die grond wat na onbekende dieptes lei. Klowe is bekend vir hulle styl kranse wat dae neem om oor te steek. In soverre dit die spel betref, kan slegs eenhede wat kan vlieg die terrein oorsteek.

en: Lava
af: Lawa

en: The dangers inherent in trying to walk on lava are fairly obvious. This terrain can only be crossed by those units capable of flying a considerable distance above it.
af: Die gevare daaraan verbonde om oor lawa te loop is voor die hand liggend. Die terrein kan slegs oorgesteek word deur eenhede wat hoog daaroor kan vlieg.

en: River Ford
af: Rivierdrif

en: When a river happens to be extremely shallow, passing over it is a trivial matter for land based units. Moreover, any creature best adapted to swimming has full mobility even at such places in the river. As far as gameplay is concerned, a river ford is treated as either grassland or shallow water, choosing whichever one offers the best defensive and movement bonuses for the unit on it.
af: Wanneer 'n rivier baie vlak is, is dit maklik vir landgebaseerde eenhede om dit oor te steek. Verder kan enige wese wat aangepas is om te kan swem vrylik beweeg selfs by sulke plekke in die rivier. In soverre dit die spel aangaan kan 'n drif dieselfde as grasveld of vlak water hanteer word en kies 'n mens die een wat die beste verdediging of bewegingsbonusse inhou vir die eenheid wat daaroor moet beweeg.

en: Bridge
af: Brug

en: To those capable of building one, the ability to lay a bridge offers a liberation from the fickle nature of waterways, whose fords come and go with the rise and fall of the waterline. This is to say nothing of the luxury of dry feet, the loss of which is no laughing matter in the cold months of the year.
    
    For those who go by land or sea, a bridge is the best of both worlds - for gameplay purposes, it is treated either as grassland or shallow water, whichever offers the best movement and defensive bonuses for the unit occupying the bridge hex. Note that a swimming unit and a land unit are not capable of occupying a bridge hex at the same time.
af: Vir die wat kan brue bou, is dit 'n groot voordeel want hulle is vrygestel van die wispelteurige geaardheid van waterweë wat se watervlak styg of sak. Om nie eers te praat van die luuksheid van droe voete gedurende die yskoue wintermaande nie.
    
    Vir die wat oor die land of see beweeg is 'n brug die beste van beide wêrelde. Vir spel-doeleindes word dit hanteer soos grasveld of vlak water, wat ook al die beste beweging en verdediging bonusse aan die eenheid wat die brug beset. Neem kennis dat 'n swem-eenheid en 'n land-eenheid nie die brug op dieselfde spasie en dieselfe tyd kan beset nie.

en: Cave Wall
af: Grot Muur

en: Cave walls are made of solid stone, renowned for its ability to impede even the most determined traveler.
af: Grot mure is van soliede rots, bekend daarvoor dat dit selfs die mees gedetermineerde reisiger kan belemmer.

en: You have come across a wishing well.
    What would you like to wish for?
af: Jy het by 'n wensput uitgekom.
    Waarvoor wil jy graag wens?

en: A swift victory
af: 'n Vinnige oorwinning

en: With this golden coin, I wish that this battle end in a swift and safe victory.
af: Met hierdie goue muntstuk wens ek vir vinnige einde aan hierdie geveg en 'n veilige oorwinning.

en: Lots of gold
af: Baie goud

en: I wish this single gold coin be returned ten-fold to me.
af: Ek wens hierdie enkele goue muntstuk kom tienvoud terug na my toe.

en: Peace throughout Wesnoth.
af: Vrede in die hele Wesnoth.

en: The only thing worth wishing for is peace throughout the land.
af: Die enigste ding wat die moeite werd is om voor te wens is vrede in die hele land.

en: Don't make a wish.
af: Moenie wens nie.

en: Potion of Healing
af: Gesondmaak Doepa

en: A feeling of well-being overwhelms the drinker.
af: 'n Gevoel van welvaart oorweldig die drinker.

en: You are not worthy of healing.
af: Jy is nie waardig om gesond te maak nie.

en: Poison
af: Gif

en: Poison is seeping through the veins of this unit at this very moment.
af: Gif is tans besig om deur die are van hierdie eenheid te bruis.

en: Holy Water
af: Heilige Water

en: This water will make melee weapons holy.
af: Hierdie water sal handwapens heilig maak.

en: I am not suited to the use of this item! Let another take it.
af: Ek kan nie hierdie item gebruik nie! Laat iemand anders dit vat.

en: Potion of Strength
af: Sterkmaak Doepa

en: Strength is given to the drinker.
af: Die een wat dit drink word Sterk

en: Potion of Decay
af: Vrotword Doepa

en: This poor unit drank something really bad.
af: Hierdie arme drommel het iets baie sleg gedrink.

en: Ring of Regeneration
af: Ring van Herlewing

en: This ring will heal the bearer a little each turn.
af: Hierdie ring sal die draer daarvan so 'n bietjie met elke beurt laat herstel.

en: Can't set abilities yet, sorry.
af: Kan nie vermoëns stel nie, jammer.

en: Ring of Slowness
af: Ring van Traagheid

en: The bearer of this ring is slowed.
af: Die draer van hierdie ring word baie stadig.

en: Staff of Swiftness
af: Spoedstaf

en: This staff will grant the bearer swift movement.
af: Hierdie staf laat die draer baie vinnig beweeg.

en: Only magical beings can wield such an object.
af: Slegs towerweses kan so 'n voorwerp gebruik.

en: Storm Trident
af: Stormvurk

en: This trident allows a merman to shoot electric bolts at his enemies!
af: Hierdie vurk laat meermanne toe om weerligstrale op sy vyande los te laat.

en: Only the mermen can use this item!
af: Slegs meermanne kan hierdie item gebruik!

en: storm trident
af: stormvurk

en: Flaming Sword
af: Vlam Swaard

en: Only the leader of an army can wield this sword!
af: Slegs die leier van 'n leër kan hierdie swaard gebruik.

en: flaming sword
af: vlam swaard

en: Scepter of Fire
af: Die Vlam Septer

en: This ancient Scepter was forged by the Dwarves. A symbol of the kingship of Wesnoth, the Scepter has the power to shoot fireballs at enemies of the bearer!
af: Hierdie antieke Septer is deur die Dwerge gemaak. Dit is 'n simbool van die koningskap van Wesnoth en het die vermoë om vuurballe na die vyand van sy draer te skiet.

en: This is the Scepter of Fire. Only a true successor to the throne can possibly dare to take this!
af: Dit is die Vlam Septer. Net 'n ware troonopvolger sou waag om dit te neem!

en: User Map
af: Spelerkaart

en: Default
af: Normale

en: Random
af: Willekeurige

en: Loyalists
af: Lojaliste

en: Rebels
af: Rebelle

en: Northerners
af: Noorderlikes

en: Undead
af: Wandelende dooies

en: Knalgan Alliance
af: Knalgan Bondgenootskap

en: Drakes
af: Drake

en: Classic
af: Klassieke

en: Humans
af: Mense-ras

en: Elves
af: Elwe

en: Orcs
af: Orke

en: Dwarves
af: Dwerge

en: Saurian
af: Sauriaan

en: Age of Heroes
af: Die Tyd van Helde

en: Great War
af: Die Groot Oorlog

en: Alliance of Light
af: Bondgenote van Lig

en: Alliance of Darkness
af: Bondgenote van Duisternis

en: You can come if you wish, but the leader is only interested in speaking to Baldras.
af: Jy kan kom as jy wil, maar die leier stel net belang om met Baldras te praat.

en: 2p - Blitz
af: 2p - Blitsaanval

en: A duel map for super fast play. Recommended setting of 2g per village.
af: 'n Tweegeveg kaart vir baie vinnige spel. 'n Instelling van 2g per dorp word aanbeveel.

en: 2p - Charge
af: 2p - Stormloop

en: 2p - Den of Onis
af: 2p - Onis se Lêplek

en: Danger lurks around every corner in this underground battlefield, a duel map where force and subterfuge meet. Recommended settings of 2G per village.
af: Gevaar skuil om elke hoek in hierdie ondergrondse slagveld, 'n tweegeveg kaart waar mag en skelmstreke ontmoet. 'n Verstelling van 2G per dorp word aanbeveel.

en: 2p - Divide and Conquer
af: 2p - Verdeel en Regeer

en: This small duel map divides the field of battle into three segments. Recommended settings of 2G per village.
af: Hierdie klein tweegeveg kaart verdeel die slagveld in drie dele. 'n Verstelling van 2G per dorp word aanbeveel.

en: 2p - Hamlets
af: 2p - Gehuggies

en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield. Recommended settings of 2G per village.
af: Oorlog verander eenvoudige plase en dorpe van 'n vreedsame streek in 'n subtiel verdeelde slagveld. Aanbevole verstelling is 2G per dorp.

en: 2p - Hornshark Island
af: 2p - Horinghaai Eiland

en: Players must navigate the dispersive terrain of this small but topographically dense island. Recommended settings of 2G per village.
af: Spelers moet hulle pad vind in die verdeelde terrein van hierdie klein eiland met 'n groot verskeidenheid topografie daarop. Aanbevole verstelling is 2G per dorp.

en: 2p - Meteor Lake
af: 2s - Meteoor Meer

en: Long ago, a great meteor fell from the heavens, leaving its mark on this coniferous region. Recommended settings of 2G per village.
af: Lank gelede het 'n groot meteoor uit die hemele geval en sy merk op hierdie beboste gebied gelaat. Aanbevole verstelling is 2G per dorp.

en: 2p - Sablestone Delta
af: 2p - Sabelsteen Delta

en: Two armies collide on this disjointed coastal landscape of hidden caves and jagged rivers. Recommended settings of 2G per village.
af: Twee leërs ontmoet op hierdie onsamehangende landskap van versteekte grotte en kronkelende riviere. Aanbevole verstelling is 2G per dorp.

en: 2p - Silverhead Crossing
af: 2s - Silwerkop Kruising

en: Players must traverse all manner of terrain in pursuit of victory on this multi-fronted duel map. Recommended settings of 2G per village.
af: Spelers moet alle soorte terrein hier oorsteek in hulle strewe na 'n oorwinning op hierdie tweegeveg kaart met sy vele fronte. Aanbevole verstelling is 2G per dorp.

en: 2p - Sullas Ruins
af: 2s - Sulla se Ruïnes

en: Flooded by the seas and battered by the winter elements, only ruins, water and ice now remain in the shadow of this once mighty empire. Recommended settings of 2G per village.
af: Al wat oorbly van hierdie, deur die see verspoelde en deur wind en weer geteisterde eens magtige ryk is bouvalle, water en ys. Aanbevole verstellings is 2G per dorp.

en: 2p - Wesbowl
af: 2s - Wesbal

en: In Wesbowl, a player must get their ball to the other player's end zone. However, the other player can attack your units. Wesbowl is played with blunt weapons, and healers are on hand, so when units are killed, they return to that player's end zone with an injury.
af: In Wesbal moet 'n speler hulle bal in die ander speler se eindsone kry. Die ander speler kan egter jou eenhede aanval. Wesbal word gespeel met stomp wapens en genesers is byderhand, dus wanneer 'n eenheid gedood word, verskyn hulle weer op daardie speler se eindsone met 'n besering.

en: 
    Victory:
    @Move either ball to your opponent's endzone more times than they move their ball to yours
    Defeat:
    #Opponent moves the balls to your endzone more times than you move them to theirs
af: 
    Oorwinning:
    @Move enige bal na jou teenstanders se eindsone meer kere as wat hulle, hulle s'n na joune kan stoot.Nederlaag:
    #Opponent beweeg die balle na jou eindsone meer kere as wat jy joune na hulle s'n kan beweeg.

en: Red scores! Current score is $redscore-$bluescore
af: Rooi kry 'n punt! Huidige puntetelling is $redscore-$bluescore

en: Blue scores! Current score is $redscore-$bluescore
af: Blou kry 'n punt! Huidige puntetelling is $redscore-$bluescore

en: Should I pass the ball to $passto.type ($xloc,$yloc)?
af: Moet ek die bal na $passto.type($xloc,$yloc) aangee?

en: Yes!
af: Ja!

en: No
af: Nee

en: Blue team wins! Final score: $redscore-$bluescore
af: Die Blou span wen! Finale puntetelling: $redscore-$bluescore

en: Red team wins! Final score: $redscore-$bluescore
af: Die Rooi span wen! Finale puntetelling: $redscore-$bluescore

en: Draw! Final score: $redscore-$bluescore
af: Gelykop! Finale puntetelling: $redscore-$bluescore

en: Three players do battle in this small, enclosed region. Recommended settings of 2G per village.
af: Drie spelers sê mekaar die stryd aan in hierdie klein, geslote gebied. Aanbevole verstelling is 2G per dorp.

en: Only one faction will emerge victorious from this tightly bordered three-player map. Recommended settings of 2G per village.
af: Slegs een stam gaan met 'n oorwinning uit die stryd tree in hierdie digbegrensde drie-speler kaart. Aanbevole verstellings is 2G per dorp.

en: 3p - Triple Blitz
af: 3s - Drie-voudige Blitsoorlog

en: Three players come head to head on this water-cut battlefield. Recommended settings of 2G per village.
af: Drie spelers veg kop aan kop op hierdie met water gekerfte slagveld. Aanbevole verstelling is 2G per dorp.

en: 4p - An Island
af: 4s - 'n Eiland

en: A 4 player map that is suitable for individual or team play, victory rests of dominating the centre island. North-West: Forest dominated area, North-East: Mixed snow plains, South-West: Mixed desert plains, South-East: Mountain dominated area.
af: 'n 4-speler kaart wat geskik is vir indiwiduele of spanspel, die oorwinning word behaal deur die middel van die eiland te oorheers. NoordWes: Bewoude gebied, NoordOos: Gemengde sneeuvlaktes, SuidWes: Gemengde woestynvlaktes, SuidOos: Bergagtige gebied.

en: 4p - Blue Water Province
af: 4s - Blouwater Provinsie

en: It has been said that Bluewater Province has been destroyed and rebuilt some twenty times. Now, as armies once again converge on the rocky streams and snowcapped mountains of this small province, its villagers hardly seem to take notice. Recommended settings of 2 gold per village.
af: Daar word vertel dat die Blouwater Provinsie om en by twintig keer vernietig en herbou is. Soos jou leërs nou weereens op die met rotsbestrooide stroompies en sneeubedekte berge toesak, wil dit voorkom asof die inwoners hulle beswaarlik daaraan steur. Aanbevole verstelling is 2 goud per dorp.

en: 4p - Castle Hopping Isle
af: 4s - Kasteel Eiland

en: Many closely placed and strategically located castles. Small map for fast play. Recommended setting of 2 gold per village, and players 1, 3 vs players 2, 4 for 2v2.
af: Baie kastele wat strategies en naby aan mekaar geleë is. Klein kaart vir vinnige spel. Aanbevole verstelling is 2 goud per dorp en spelers 1,3 teen spelers 2, 4 vir 2 teen 2.

en: 4p - Clash
af: 4s - Botsing

en: Small map for 2v2. Teams should be player 1 and 3, vs player 2 and 4. Recommended setting of 2 gold per village.
af: Klein kaart vir 2teen2. Spanne moet speler 1 en 3 teen speler 2 en 4 wees. Aanbevole verstelling is 2 goud per dorp.

en: 4p - King of the Hill
af: 4s - Koning op die Koppie

en: Who will remain standing as King of the Hill? Best played as a free-for-all (with everyone fighting everyone else).
af: Wie sal bly staan as Koning van die Koppie? Speel die beste as 'n elkeen-vir-homself geveg.

en: 4p - Lagoon
af: 4s - Strandmeer

en: Four factions contend for dominance over this watery settlement. Recommended settings of 1G per village.
af: Vier stamme veg om hierdie waterige nedersetting te oorheers. Aanbevole verstelling is 1G per dorp.

en: 4p - Siege Castles
af: 4s - Beleërde Kastele

en: Take control of this huge river delta.
af: Neem beheer oor hierdie reuse rivierdelta.

en: 4p - The Valley of Death
af: 4s - Die Vallei van die Dood

en: Can you defeat all enemies and declare victory in this desolate valley?
af: Kan jy al jou vyande verslaan en die oorwinning verklaar in hierdie verlate vallei?

en: 4p - The Wilderlands
af: 4s - Die Wildernis

en: A vast region of wild, untamed wilderness, its terrain dotted with forests, caves, rivers, and the ruins of ancient fortresses. Recommended settings of 1G per village.
af: 'n Uitgestrekte gebied van ongetemde wildernis, met 'n terrein met woude, grotte, riviere en die bouvalle van antieke vestings. Aanbevole verstelling van 1G per dorp.

en: 5p - Forest of Fear
af: 5s - Die Vrees Woud

en: In this mixed landscape, five armies battle for supremacy.
af: In hierdie gemengde landskap, stry vyf leërs om die oorhand te kry.

en: 6p - Hexcake
af: 6s - Hexkoek

en: 2 vs. 2 or 3 vs. 3 team game.
af: 2 teen 2 of 3 teen 3 spanspel.

en: 6p - Smallolof
af: 6s - Smallolof

en: Only a true tactician will survive in this deadly and confining battlefield, where six boxed-in armies come to a head. Recommended settings of 2 gold per village.
af: Slegs 'n meester-taktikus sal op hierdie dodelike en beperkte slagveld oorleef, waar ses ingeperkte leërs teen mekaar te staan kom. Aanbevole verstelling is 2 goud per dorp.

en: 7p - Battle World
af: 7s - Wêreldstryd

en: Up to 7 armies thrash about in this peaceful land. Prepare for a long battle.
af: Tot 7 leërs ransel mekaar af in hierdie vreedsame land. Maak jouself reg vir 'n lang stryd.

en: Random map
af: Willekeurige kaart

en: Randomly generated map. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
af: Willekeurig geskepte kaart. Neem kennis: willekeurige kaarte is dikwels ongebalanseerd, maar as jy tyd het, kan jy hulle aanhou skep totdat jy op 'n goeie een afkom.

en: Random map (Desert)
af: Willekeurige kaart (Woestyn)

en: A random map with sand as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
af: 'n Willekeurige kaart met hoofsaaklik sand in die terrein. Neem kennis: willekeurige kaarte is dikwels ongebalanseerd, maar as jy tyd het, kan jy hulle aanhou skep totdat jy op 'n goeie een afkom.

en: Random map (Marsh)
af: Willekeurige kaart (Moeras)

en: A random map with swamp as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
af: 'n Willekeurige kaart met hoofsaaklik moerasagtige terrein. Neem kennis: willekeurige kaarte is dikwels ongebalanseerd, maar as jy tyd het, kan jy hulle aanhou skep totdat jy op 'n goeie een afkom.

en: Random map (Winter)
af: Willekeurige kaart (Winter)

en: A random map set in the break between spring and winter, mainly with snowy terrains. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
af: 'n Willekeurige kaart in die verposing tussen lente en winter, hoofsaaklik sneeubedekte terrein. Neem kennis: willekeurige kaarte is dikwels ongebalanseerd, maar as jy tyd het, kan jy hulle aanhou skep totdat jy op 'n goeie een afkom.

en: 2p - Across The River
af: 2s - Oor Die Rivier

en: This map is a convenient way to do some testing with two factions, as it is pretty well balanced towards both sides.
    You can use it AI vs AI to see how well a faction fares against another.
af: Hierdie kaart is 'n gerieflike manier om twee faksies te toets, aangesien dit goed gebalanseerd is aan beide kante.
    Jy kan die KI teen KI gebruik om te sien hoe goed 'n faksie teen 'n ander kan vaar.

en: Basic Training
af: Basiese Opleiding

en: I am here to learn how to fight in a battle. As an experienced elder mage, surely you can explain the art of combat to me...
af: Ek is hier om te leer hoe om in 'n geveg te baklei. Sekerlik kan 'n ervare ou towenaar soos jy die gevegkuns aan my verduidelik...

en: Before entering any battle, you need to recruit units. To recruit a unit, right click on the castle tile on which you wish to recruit the unit. Then select Recruit, and select 'OK'. You can only recruit units on castle tiles connected to the keep your leader is on.
af: Voordat jy enige geveg betree, moet jy eenhede werf. Om 'n eenheid te werf, moet jy regs op die kasteelblok kliek waar jy 'n eenheid wil werf. Kies dan Werf en dan 'OK'. Jy kan slegs eenhede op kasteelblokke werf wat verbind is met die vesting waarop jou leier is.

en: Recruit a unit
af: Werf 'n eenheid

en: Excellent! You have recruited an Elvish Fighter.
af: Uitstekend! Jy het 'n Elfse Vegter gewerf.

en: What do I do next?
af: Wat moet ek volgende doen?

en: Since units cannot move on the turn they are recruited, you must end your turn. To do this, simply click the 'End Turn' button in the lower-right hand corner.
af: Aangesien eenhede nie kan beweeg op die beurt waartydens hulle gewerf is nie, moet jy jou beurt beïndig. Om dit te doen, kliek eenvoudig die 'Eindig Beurt' knop in die regter onderkantste hoekie.

en: End your turn
af: Beëindig jou beurt

en: You have successfully ended your turn.
af: Jy het jou beurt suksesvol beïndig.

en: Your next task is to move your Elvish Fighter. To move a unit, first select it, then select his destination. In this case, his destination is the forest next to the Elvish Shaman, Merle.
af: Jou volgende taak is om jou Elfse Vegter te beweeg. Om 'n eenheid te beweeg, kies dit eers, kies dan sy bestemming. In hierdie geval is sy bestemming die woud langs die Elfse Toordokter, Merle.

en: Move your Elvish Fighter next to Merle
af: Beweeg jou Elfse Vegter tot langs Merle

en: Excellent! You have successfully moved your Elvish Fighter. However, since he moved next to an enemy unit, he has lost all his movement for this turn; this is called the 'zone of control'.
af: Uitstekend! Jy het jou Elfse Vegter suksesvol beweeg. Aangesien hy egter langs 'n vyandige eenheid inbeweeg het, het hy al sy beweging vir hierdie beurt verloor; dit word die 'beheersone' genoem.

en: Now, you need to attack with your fighter. To attack, first select a unit, then select its target, which must be next to the attacking unit. You will then see the attack options box, where you must select an attack to use.
af: Nou moet jy met jou vegter aanval. Om aan te val, kies 'n eenheid en kies dan sy teiken wat langs die aanvallende eenheid moet wees. Jy sal dan die aanval keuseboks sien, waar jy moet kies hoe jy gaan aanval.

en: Attack Merle
af: Val Merle aan

en: You have successfully attacked Merle.
af: Jy het Merle suksesvol aangeval.

en: End your turn, and wait for Merle to attack you.
af: Beeïndig jou beurt en wag vir Merle om jou aan te val.

en: Your fighter has survived Merle's attack. Whenever a unit survives a battle, it receives experience from the combat. Once a unit gains enough experience, it advances to the next level, and becomes more powerful.
af: Jou vegter het Merle se aanval oorleef. Wanneer 'n eenheid 'n geveg oorleef kry dit ervaring uit die geveg. As 'n eenheid genoeg ervaring opdoen, word dit na die volgende vlak bevorder en word hy sterker.

en: Move your fighter onto a village.
af: Skuif jou vegter na 'n dorp.

en: Villages heal the units on them.
af: Dorpies genees eenhede op hulle.

en: Now, you must defeat Merle by reducing her to 0 HP or lower. Just attack repeatedly.
af: Nou moet jy Merle verslaan deur haar LP tot 0 of minder te verlaag. Val net aanhoudend aan.

en: Defeat Merle
af: Verslaan Merle

en: Oops! You moved your leader off of the keep. Remember, when your leader is not on a keep, you cannot recruit. Also remember that if your leader dies, you lose. In order to continue the tutorial, I will have to teleport you back onto your keep.
af: Oeps! Jy het jou leier van die vesting afbeweeg. Onthou, wanneer jou leier nie op 'n vesting is nie, kan jy geen werwing doen nie. Onthou ook dat as jou leier sou sterf, jy verloor. Om met die les aan te gaan sal ek jou na terug na jou vesting moet verplaas.

en: Unfortunately, you lost, because your leader was defeated. Hopefully you have gained wisdom from my teachings anyway.
af: Ongelukkig het jy verloor omdat jou leier verslaan is. Hopelik het my lesse jou so 'n bietjie wysheid besorg.

en: Unfortunately, you lost, because you ran out of time. Hopefully you have gained wisdom from my teachings anyway.
af: Ongelukkig het jy verloor aangesien jou tyd uitgehardloop het. Hopelik het my lesse jou so 'n bietjie wysheid besorg.

en: You have successfully completed the first training scenario.
af: Jy het die eerste opleidingscenario suksesvol afgehandel.

en: Hooray!
af: Hoera!

en: Do you want to review any of the skills learned in this scenario?
af: Wil jy enige van die vaardighede hersien wat jy tydens die scenario geleer het?

en: Yes
af: Ja

en: I'm done reviewing skills!
af: Ek's klaar met die hersien van vaardighede!

en: Although you have completed your first scenario, your training is not yet over. We will now proceed to the next scenario, in which you will fight me in a mock battle.
af: Al het jy die eerste scenario afgehandel, is jou opleiding nog nie klaar nie. Ons gaan nou voort met die volgende scenario waartydens jy teen my gaan baklei in 'n skyngeveg.

en: Traits and Specialties
af: Karaktertrekke en Besonderhede

en: Now you will be subject to a more difficult test. You must defeat me in mock battle.
af: Nou sal ons jou aan 'n moeilker toets blootstel. Jy moet my in 'n skyngeveg verslaan.

en: You can win most scenarios simply by defeating all enemy leaders. Win this scenario by defeating me. Your fighter from the previous scenario can help you in this battle. To recall him, right-click on a castle tile, select Recall, select your fighter, then select 'OK'. You should also recruit Elvish Fighters and Elvish Archers.
af: Jy kan die meeste scenarios wen deur eenvoudig al die vyande se leiers te verslaan. Wen hierdie scenario deur my te verslaan. Jou vegter van die vorige scenario kan jou in hierdie stryd help. Om hom te herroep, kliek regs op 'n kasteelblok, kies Terugroep, kies jou vegter en dan 'OK'. Jy behoort ook Elfse Vegters en Elfse Boogskutters te werf.

en: Skills covered:
    Recalling
    Traits
    Gold
    Time of day
    Terrains
    Resistance
    Specialties
    Objects
af: Vaardighede gedek:
     Terugroep
     Karaktertrekke
     Goud
     Tyd van die dag
     Terreine
     Weerstand
     Spesialiteite
     Voorwerpe

en: Defeat Delfador
af: Verslaan Delfador

en: Death of Konrad
af: Konrad sterf

en: Turns run out
af: Beurte raak op

en: You have successfully recalled your Elvish Fighter.
af: Jy het jou Elfse Vegter suksesvol herroep.

en: You may notice that your units have slightly different statistics from the statistics shown before you recruited them. This is because they have been assigned traits.
af: Jy mag opmerk dat jou eenhede effens verskillende statistieke het as die statistieke wat vertoon is voordat jy hulle gewerf het. Dit is omdat hulle sekere karaktertrekke gekry het.

en: When you recruit and recall units, you lose gold. If this would cause you to have less than 0 gold, you cannot recruit or recall.
af: Wanneer jy eenhede wil werf of herroep, verloor jy goud. As dit sou veroorsaak dat jy minder as 0 goud het kan jy nie werf of herroep nie.

en: The sun is setting over Wesnoth. The time of day affects how much damage units of different alignments can inflict upon each other.
af: Die son is besig om oor Wesnoth te sak. Die tyd in die dag bepaal hoeveel skade eenhede van verskillende eenhede mekaar kan aandoen.

en: Each hex has a terrain, which gives the hex distinctive properties.
af: Elke blok het 'n terrein wat aan die blok besondere eienskappe verleen.

en: Each attack has a damage type which affects how much damage different units take from that attack.
af: Elke aanval het 'n soort skade wat bepaal hoeveel skade verskillende eenhede sal ly as gevolg van daardie aanval.

en: Many units have a specialty which changes the rules of play in some way.
af: Baie eenhede het 'n besondere eienskap wat die reëls van die spel op 'n manier verander.

en: Some objects change the statistics of the unit that triggered them. One of your units found a potion which will make him do more damage on his attack. To see his new combat statistics, look at the Status Table.
af: Sommige voorwerpe verander die statistieke van die eenheid wat hulle gebruik. Een van jou eenhede het 'n doepa gevind wat veroorsaak dat hy meer skade aanrig met sy aanval. Om sy nuwe statistieke te sien, kyk na die Statustabel.

en: This potion increases the damage of all the drinker's attacks by four.
af: Hierdie doepa verhoog die skade van die drinker se aanval met vier.

en: Remember to try to prevent the enemy from capturing villages, and to recapture the ones that they already have. This will cut off their gold supply and make them unable to recruit.
af: Onthou om te probeer verhoed dat die vyand 'n dorpie oorneem en om dorpe terug te neem wat hulle reeds oorgeneem het. Dit sal hulle goudvoorraad verminder en veroorsaak dat hulle nie kan werf nie.

en: Next, you may want to begin a campaign, or play multiplayer.
af: Jy mag dalk volgende 'n veldtog wil loods of 'n veelspeler spel wil speel.

en: That was explained well! But..
af: Dit was goed verduidelik! Maar...

en: Skills covered:
    Recruiting units
    Moving units
    Attacking enemy units
    Gaining experience
    Winning scenarios
af: Vaardighede gedek:
     Werwing
     Beweging
     Aanval van vyandelike eenhede
     Ondervinding opdoen
     Wen-Scenario's

en: Current objective:
af: Huidige doelwit:

en: Death of Delfador
af: Delfador sterf

en: How do I recruit units?
af: Hoe werf ek eenhede?

en: To recruit a unit, right click on the castle tile on which you wish to recruit the unit. Then select Recruit, or just hold your cursor over the tile and press 'Ctrl-R'. Next, select the type of unit that you want to recruit, and select 'OK'. In order to recruit faster, you can use 'Ctrl-Shift-R' to re-recruit the last type of unit you recruited.
af: Om 'n eenheid te werf, kliek regs op die kasteelblok waarop jy 'n eenheid wil werf. Kies dan Werf, of hou jou pyltjie oor die blok en druk 'Ctrl-R'. Kies volgende die soort eenheid wat jy wil werf en kies 'OK'. Om vinniger te werf kan jy 'Ctrl-Shift-R' gebruik om die laaste soort eenheid te werf, wat jy voorheen gewerf het.

en: A leader is a unit that can recruit. This means that when the leader is on a keep, units can be recruited on the surrounding castle tiles. Leaders are usually powerful units that each side only controls one of. Also, your leader is usually the first unit that your side controls, and starts on a keep. You can select your leader quickly by pressing 'l'. If your leader dies, you lose the game. You can win most scenarios by defeating all enemy leaders.
af: 'n Leier is 'n eenheid wat werf. Dit beteken dat wanneer jou leier op 'n vesting is, hy eenhede op aangrensende kasteelblokke kan werf. Leiers is gewoonlik kragtige eenhede waarvan elke kant net een beheer. Jou leier is gewoonlik ook die eerste eenheid wat jou kant beheer en begin altyd op 'n vesting. Jy kan jou leier kies deur eenvoudig 'l' te druk. As jou leier sterf, verloor jy die spel. Jy kan die meeste scenarios wen deur al die vyandige leiers te verslaan.

en: What's a leader?
af: Wat is 'n leier?

en: How should I choose what kind of units to recruit?
af: Hoe besluit ek op watter soort eenheid ek moet werf?

en: You have to carefully review their skills, which are displayed to the left of the unit selection box, and cost, which is displayed after the name of the unit. You will learn more about these statistics throughout the tutorial.
af: Jy moet hulle vaardighede, wat aan die linkerkant van die eenheid keuseboks vertoon word asook hulle koste wat langs die naam van die eenheid verskyn, versigtig nagaan. Jy sal meer oor hierdie statistieke leer tydens hierdie les.

en: What happens when I recruit a unit?
af: Wat gebeur wanneer ek 'n eenheid werf?

en: When you recruit a unit, it appears at full health on a castle tile of your choice. It also receives two traits, which will be discussed later. It cannot move or attack until you end your turn.
af: Wanneer jy 'n eenheid werf, verskyn dit met volle gesondheid op 'n kasteelblok van jou keuse. Dit ontvang ook twee karaktertrekke, wat later bespreek sal word. Dit kan nie beweeg voordat jy jou beurt beeïndig nie.

en: How do I end my turn?
af: Hoe beëindig ek my beurt?

en: One way to end your turn is to press 'Alt-Space'. Alternatively, you can right-click and select End Turn, or select the End Turn button in the lower right hand corner.
af: Een manier om jou beurt te beeïndig is om 'Alt-Spasie' te druk. Alternatiewelik kan jy regs kliek en Eindig Beurt kies of jy kan op die Eindig Beurt knop in die regterkantste hoek onder kliek.

en: What happens when I end my turn?
af: Wat gebeur wanneer ek my beurt beëindig?

en: When you end your turn, it becomes another side's turn and only that side has the right to move, until that side ends its turn. After all sides end their turns, the next turn begins. This has various effects, including causing all units to regain their full movement potential. The number of the current turn is displayed on the status bar next to the image of a flag. When this number exceeds the maximum number of turns, you lose the game.
af: Wanneer jy jou beurt beeïndig, is dit 'n ander kant se beurt en kan slegs daardie kant beweeg, totdat daardie kant sy beurt beeïndig. Na al die kante hulle beurt beeïndig het, begin die volgende beurt. Dit het verskeie effekte soos om te veroorsaak dat alle eenhede hulle volle bewegingspotensiaal herwin. Die aantal beurte word op die statusbalk langs die prent van 'n vlag vertoon. Wanneer hierdie getal die maksimum aantal beurte oorskry, verloor jy die spel.

en: How far can my Elvish Fighter move?
af: Hoe ver kan my Elfse Vegter beweeg?

en: Your Elvish Fighter begins with a certain number of move points each turn; this is called its speed. When your Elvish Fighter moves along a path, each hex it passes through costs it move points; this includes the destination. When you select your Elvish Fighter, all hexes it can't move onto within one turn will be shaded. If the destination is far enough away that more than one turn is needed to reach it, a number will appear showing how many turns it will take. Clicking on a far-away space will set the unit on a course for that space, which means it automatically moves as far as it can towards that space every turn. If you accidentally set a unit on a course, select it twice to remove the course.
af: Jou Elfse Vegter begin met 'n sekere aantal bewegingspunte vir elke beurt; dit word sy spoed genoem. Wanneer jou Elfse Vegter op 'n paadjie loop, kos elke blok waardeur hy beweeg hom bewegingspunte; dit sluit die bestemming in. Wanneer jy jou Elfse Vegter kies, word al die blokke waarheen hy nie kan beweeg nie verdof. As die bestemming te ver weg genoeg is dat hy meer as een beurt benodig om dit te bereik, sal 'n getal verskyn wat aandui hoeveel beurte dit hom sal neem. Deur op 'n ruimte te kliek wat ver wag is sal die eenheid op 'n roete geplaas word wat hom daarheen sal neem, wat beteken dat dit outomaties so ver as wat dit kan met elke beurt sal beweeg in die rigting van daardie ruimte. As jy per abuis 'n eenheid op 'n roete geplaas het, kies dit twee keer om die roete te verwyder.

en: A unit's zone of control is the location consisting of all hexes the unit is adjacent to. Units cannot move through opponent's zones of control; they can only move into it. When they do this, they lose all their remaining movement. Zones of control can be used to block enemies from reaching your weak and wounded units.
af: 'n Eenheid se beheersone is die ligging wat bestaan uit al die blokke aangrensend tot die eenheid. Eenhede kan nie deur 'n teenstander se beheersones beweeg nie; hulle kan net tot daarop beweeg. Beheersones kan gebruik word om te verhoud dat vyande jou swak en gewonde eenhede bereik.

en: What's the zone of control?
af: Wat is die beheersone?

en: How do I tell who is allied and who is an enemy?
af: Hoe stel ek vas wie is bondgenote en wie is vyande?

en: Units you control have a green, yellow, or red energy circle above their health bar, the green vertical bar next to them. Units with full movement have green: ones with some movement yellow, ones with no movement red. Units controlled by the enemy do not have an energy circle. Allied units you do not control, like me, have a blue energy circle. Also, the option 'Show Team Colors', in Preferences, causes the color of a unit's controller to be displayed as a disc below the unit.
af: Eenhede wat jy beheer het 'n groen, geel of rooi energiesirkel bo-aan hulle gesondheidsbalk, die vertikale groen balk langs hulle. Eenhede met volle beweging s'n is groen: eenhede met beweging oor s'n is geel en eenhede met geen beweging oor nie s'n is rooi. Eenhede wat deur die vyand beheer word het nie so 'n sirkel nie. Bondgenote wat jy nie beheer nie, soos ek, het 'n blou energiesirkel. Die opsie 'Wys Spankleure', by Voorkeure, veroorsaak dat die kleur van 'n eenheid se beheerder as 'n skyf onder die eenheid vertoon word.

en: Can Merle retaliate from my attack?
af: Kan Merle terugveg?

en: Whenever a unit is attacked, it retaliates with one of their own weapons. This means that after each blow from the attacker, the defender retaliates with one blow. This continues until one side runs out of blows, in which case the other unit continues attacking until its blows are depleted as well. However, any unit can only retaliate by using a weapon of the same range as the one used to attack. This means that a ranged attack can only be countered by a ranged attack and a melee attack can only be countered by a melee attack. Most units have more powerful melee attacks than ranged attacks. Units with strong ranged attacks are useful in retaliation against melee oriented units. Some melee units without ranged attacks won't be able to retaliate at all. However, ranged units cannot shoot across multiple hexes; this is one of the distinctive features of Wesnoth.
af: Wanneer 'n eenheid aangeval word, slaan dit terug met een van sy eie wapens. Dit beteken dat na elke hou van die aanvaller, die verdediger sal terugslaan met een hou. Dit hou aan totdat die een kant nie meer houe oor het nie, in welke geval die ander eenheid aanhou aanval totdat sy houe ook opraak. 'n Eenheid kan egter slegs terugslaan met 'n wapen van dieselfde reikvermoë as die een waarmee hy aangeval word. Dit beteken dat 'n afstandaanval slegs met 'n afstandwapen beantwoord kan word en 'n handgeveg slegs met 'n handgeveg beantwoord kan word. Die meeste eenhede se handaanvalle is kragtiger as hulle afstandaanvalle. Eenhede wat goed is met afstandaanvalle is nuttig om terug te slaan teen eenhede wat spesialiseer in hand tot hand gevegte. Sommige handgeveg eenhede sonder afstandaanvalle sal glad nie kan terug baklei nie. Afstandeenhede kan egter nie oor meer as een blok skiet nie; dit is een van die kenmerkende eienskappe van Wesnoth.

en: Every attack does a certain amount of damage per hit, and can be used a certain number of times per battle. These numbers, called the attack's damage and strike numbers, are displayed in order under the name of the attack on the unit's status table and next to it on the attack options menu. To quickly find the maximum damage an attack can inflict, multiply the damage by the number of strikes. For example, my lightning attack does 14 damage per blow and has 4 blows, so it can deal up to 56 damage in a single combat.
af: Elke aanval veroorsaak 'n sekere hoeveelheid skade per hou en kan 'n sekere aantal kere in 'n geveg gebruik word. Hierdie getalle word die aanval se skade en trefgetalle genoem en word in daardie volgorde vertoon onder die aanval se naam op die eenheid se statustabel en langs dit op die aanvalkeusebalk. Om vinnig die maksimum skade wat 'n aanval kan veroorsaak vas te stel, vermenigvuldig die skade met die aantal trefhoue. As my weerligaanval byvoorbeeld 14 skade aanrig en vier trefhoue het, kan dit soveel as 56 skade in 'n enkele geveg toedien.

en: How can you tell how powerful a unit's attacks are?
af: Hoe kan 'n mens vasstel hoe kragtig 'n eenheid se aanvalle is?

en: Units have the ability to block blows. The chance that a unit has to hit is based on the defender's skill at defending blows, and is listed on the attack options menu after the damage and strike numbers for the bow attack.
af: Eenhede het die vermoë om houe te blokkeer. Die kans wat 'n eenheid het om te tref hang van die verdediger se vaardigheid af om houe af te weer en word gelys op die aanvalkeusebalk na die skade en trefgetalle vir die boogaanval.

en: Will my fighter hit every time when it attacks?
af: Sal my vegter elke keer tref as hy aanval?

en: What's experience?
af: Wat is ervaring?

en: When a unit fights another unit, it gains experience, denoted 'XP', from the combat. The amount of experience gained is equal to the opponent's level, which is usually a representation of that unit's power. However, much more experience is gained from defeating an enemy unit. The amount of XP gained from killing an enemy is equal to 8 times the enemy's level.
af: Wanneer 'n eenheid teen 'n ander eenheid veg, doen dit ervaring, in kort 'EP', tydens die geveg op. Die hoeveelheid ervaring wat opgedoen word is gelykstaande aan ide teenstander se vlak, wat normaalweg daardie eenheid se krag aandui. Baie meer ervaring word egter opgedoen as 'n vyand verslaan word. Die hoeveelheid EP wat verkry word deur 'n vyand te dood is gelykstaande aan 8 keer die vyand se vlak.

en: What happens when a unit advances?
af: Wat gebeur wanneer 'n eenheid bevorder word?

en: When a unit advances, it transforms into a different unit type. This unit type is dependent on what the unit was originally, but occasionally there will be more than one choice of what to advance into. Advanced units are usually more powerful and 1 level higher than they were originally. Also, when a unit advances, it is healed completely and any handicaps that have been cast on it are removed. This is known as 'advance-heal'.
af: Wanneer 'n eenheid bevorder word, verander dit in 'n ander soort eenheid. Hierdie eenheidsoort is afhanklik van wat die eenheid oorspronklik was, maar soms sal daar meer as een keuse wees waarna die eenheid bevorder kan word. Gevorderde eenhede is gewoonlik kragtiger en 1 vlak hoër as wat hulle oorspronklik was. Wanneer 'n eenheid bevorder word, word dit ook geheel en al genees en enige gebreke wat daaraan toegevoeg is word ook verwyder. Dit staan bekend as 'gevorderde genesing'.

en: What happens when a unit moves onto a village?
af: Wat gebeur as 'n eenheid tot op 'n dorp beweeg?

en: Whenever a unit moves onto a village, it flags the village for its side. This action takes all the unit's remaining movement. Villages flagged for a side give the side several benefits, including giving the side an extra gold coin every turn, and reducing the total upkeep cost of that side's units by one. The total number of villages you control is also displayed on the status bar after the picture of a house. In addition to the economic benefit of villages, villages can be used in battle. Villages heal the units on them 8 HP per turn.
af: Wanneer 'n eenheid op 'n dorp geskuif word, verander die vlag van die dorp afhangende vir wie die eenheid veg. Hierdie aksie neem al die eenheid se beskikbare skuiwe weg. Dorpies wat oorwin word bring verskeie voordele. Die kant aan wie die dorp behoort kry 'n goue muntstuk vir elke beurt. Dit verlaag die onderhoudskoste van die eenhede. Die totaale aantal dorpe onder jou beheer word vertoon langs 'n prentjie van 'n huis op die informasiebalkie. Verdere voordele van dorpe is dat hulle eenhede gesondmaak met 8 LewensPunte per beurt.

en: How do I heal when there aren't any villages nearby?
af: How maak ek my eenhede gesond as daar geen dorpe naby is nie?

en: There are ways to heal even without villages. If a unit does not move or attack for 1 turn, it heals 2 HP from resting. However, if an enemy attacks it, the unit cannot receive rest-heal. Also, there are some units which heal the units surrounding them. The Elvish Shaman is one such unit; units next to an Elvish Shaman are healed 4 HP per turn. Finally, whenever you win a scenario all your units are healed fully.
af: Daar is maniere om 'n eenheid gesond te maak sonder dorpe. As 'n eenheid botstil staan en glad nie aanval nie, herstel hy outomaties 2 LewensPunte omdat hy rus. As hy egter aangeval word, kan hy nie rus nie en dus kan hy nie herstel nie. Daar is ook eenhede wat ander eenhede rondom hulle genees. Die Elfse Toordokter is 'n voorbeeld hiervan. Eenhede op blokke langs die Elfse Toordokter se gesondheid herstel met 4 punte per beurt. Ook, as jy 'n oorwinning behaal in 'n scenario, dan word alle eenhede ten volle genees.

en: How do I know how to complete a scenario? Will you always tell me?
af: Hoe weet ek om 'n scenario te voltooi ? Gaan jy my altyd sê?

en: Sometimes it is not clear how to win a scenario just by listening to the dialog. In this case you need to look at the scenario objectives, which appear after the opening dialog. The objectives can also be accessed by clicking 'Objectives' on the menu. The scenario objectives list victory conditions and defeat conditions, and when any of the conditions are met, the scenario is over. Hopefully, it was a victory condition that was met.
af: Partykeer is dit nie duidelik hoe om 'n scenario te voltooi deur net na die dialoog te luister nie. In so 'n geval is dit beter om na die scenario se doelpunte te kyk, wat na die dialoog verskyn. Die Objektiewe kan ook gesien word deur te kliek op die 'Objektiewe' in die menu-balkie. Die objektiewe is scenario doelpunte wat bereik moet word met lyste van oorwinnings en mislukkings. Hopelik sal dit 'n oorwinning situasie wees.

en: What happens when I win a scenario?
af: Wat gebeur as ek 'n scenario wen ?

en: When you win a scenario, all your units survive and are revived to full health, and you do not have to pay them for the remaining turns. Also, if your army remains in the area after you win, all villages surrender to you immediately after you win. However, between scenarios 20% of your gold is lost.
af: As jy 'n scenario wen sal al jou eenhede oorleef en hulle sal ten volle genees word. Jy hoef nie die eenhede te betaal vir enige oorblywende beurte nie. Ook, as jy wen sal al die dorpe in die omgewing waar jy is, oorgee aan jou lëer. Die slegte nuus is, selfs al het jy gewen, sal jy nog steeds 20% van jou goud tussen scenario's verloor.

en: First, you must pay 20 pieces of gold for each unit you recall, regardless of the type of unit. Other than that, recalled units are basically like recruited units, except that instead of a new unit appearing, a unit from a previous scenario will appear.
af: Eerstens, jy moet 20 goue stukke betaal vir enige eenheid wat jy herroep, maak nie saak watter soort eenheid dit is nie. Behalwe dit is herroepte eenhede basies dieselfde as eenhede wat jy gewerf het. Herroepte eenhede is ou eenhede wat jy in die vorige scenario's gebruik het en het dikwels baie ErvaringsPunte.

en: What happens when I recall a unit?
af: Wat gebeur as ek 'n eenheid herroep ?

en: How should I decide which units to recall?
af: Hoe moet ek besluit watter eenhede om te herroep ?

en: You should usually recall units that have already advanced to the next level. However, you may also want to recall units that have high experience, and are thus likely to advance. You should recall units that will be useful for the scenario you are in; for example in a forest scenario, recall elves.
af: Jy behoort normaalweg eenhede te herroep wat reeds tot die volgende vlak bevorder is. Jy mag dalk egter ook eenhede wat reeds baie ervaring het wil herroep en heel waarskynlik bevorder gaan word. Jy moet eenhede herroep wat nuttig gaan wees vir die scenario waarin jy verkeer; byvoorbeeld herroep elwe vir 'n woud scenario.

en: The function of traits is to add variety by making units of the same type different from each other. This is done by randomly assigning each unit traits when they are recruited. A unit's traits are displayed in the Status Table, and the function of a specific trait can be found by putting your cursor over that trait.
af: Die funksie van karaktertrekke is om verskeidenheid in te bring deur die eenhede van dieselfde soort verskillend van mekaar te maak. Dit word gedoen deur willekeurig karaktertrekke aan eenhede toe te ken wanneer hulle gewerf word. Die karaktertrekke van 'n eenheid word op die Statustabel vertoon en die funksie van 'n spesifieke karaktertrek kan vasgestel word deur die wyser op daardie karaktertrek te plaas.

en: What do traits do?
af: Wat doen karakter-trekke

en: There are four distinct traits, which have effects ranging from increasing a unit's hit points to decreasing the amount of XP required to advance. However, all traits are designed to improve a unit's power; there are no 'negative' traits. Most units have an equal chance to obtain any two different traits when they are recruited. Also, some races and units may have traits that are unique to them.
af: Daar is vier onderskeibare karaktertrekke, waarvan die effek wissel van 'n verhoging in 'n eenheid se lewenspunte of die hoeveelheid ervaringspunte te verlaag vir bevordering. Alle karaktertrekke is egter ontwerp om 'n eenheid se krag te vermeerder; daar bestaan geen 'negatiewe' karaktertrekke nie. Die meeste eenhede het 'n gelyke kans om enige twee verskillende karaktertrekke te kry wanneer hulle gewerf word. Sekere rasse en eenhede mag karaktertrekke hê wat uniek tot hulle soort is.

en: What kind of traits can my units get?
af: Watter soort karaktertrekke kan my eenhede kry?

en: How much gold do my units cost?
af: Hoeveel goud kos my eenhede?

en: You need to pay each unit you recruit or recall gold when you recruit it. The cost of recruiting a unit is displayed under the unit's name. The cost of recalling a unit is always 20 gold. A unit also costs gold for each turn it is under your control. This cost, called 'upkeep', is equal to the level of the unit. However, units you do not recruit or recall such as your leader do not cost any gold at all. The total upkeep cost of your units is displayed on the status bar at the top after a picture of gold and then a red arrow.
af: Jy moet aan elke eenheid wat jy werf of terugroep goud betaal wanneer jy dit doen. Die koste verbonde aan die werf van 'n eenheid word onder die eenheid se naam vertoon. Die koste van die terugroep van 'n eenheid is altyd 20 goud. 'n Eenheid kos ook goud vir elke beurt wat dit onder jou beheer is. Hierdie koste word 'onderhoud' genoem en is gelykstaande aan die vlak van die eenheid. Eenhede wat jy egter nie werf of terugroep nie, soos onder andere jou leier kos geen goud nie. Die totale onderhoudskoste van jou eenhede word op die statusbalk bo-aan die skerm vertoon net na die prentjie van goud en word deur 'n rooi pyltjie gevolg.

en: How do I get gold?
af: Hoe kan ek goud kry?

en: You begin each scenario with a percentage of gold from the previous scenario. If this is less than 100 gold, you begin with 100 gold instead. The amount of gold you have is displayed on the status bar after the picture of gold. After the start of a scenario, you receive 2 gold every turn. Since you usually need more gold than that, you should flag villages, which give you 1 gold per turn.
af: Jy begin elke scenario met 'n persentasie goud uit die vorige scenario. As jy minder as 'n 100 goud oorgehad het sal jy in plaas daarvan met 'n 100 goud begin. Die hoeveelheid goud wat jy het word vertoon op die statusbalk na die prentjie van goud. Na die aanvang van 'n scenario ontvang jy 2 goud met elke beurt. Aangesien jy gewoonlik meer goud as dit benodig, moet jy dorpe beset wat jou 1 goud per beurt gee

en: There are 3 alignments: Lawful, Neutral, and Chaotic. There are also 3 times of day: day, twilight, and night. During the day, units of the alignment Lawful, such as humans, do 25% more damage, while Chaotic units such as undead do 25% less. At night this is reversed. During twilight, all units do their normal damage. Neutral units such as elves are unaffected by day and night.
af: Daar bestaan 3 ordes: Wettig, Neutraal en Chaoties. Daar is ook 3 tye van die dag: dag, skemer en nag. Gedurende die dag rig Wettige eenhede (soos mense) 25% meer skade aan, terwyl Chaotiese eenhede (soos die wandelende dooies) 25% minder skade aanrig. In die nag is dit omgekeerd. Tydens skemer rig alle eenhede hulle normale hoeveelheid skade aan. Neutrale eenhede soos elwe word nie deur die dag en nag beïnvloed nie

en: What are the different alignments and times of day?
af: Wat is die drie ordes en tye van die dag?

en: How do I know what time of day it is?
af: Hoe weet ek watter tyd dit in die dag is?

en: The times of day usually progress in a sequence: dawn- identical to twilight, morning- day, evening- day, dusk- twilight, first-watch- night, second-watch- night, then repeat. This is represented by the sun and moon which each rise in the east and set in the west. However, some scenarios have a different sequence, such as underground where it is perpetually night. You can find out the current time of day by looking at the Status Table.
af: Die tyd van dag verander in 'n bepaalde volgorde: dagbreek- identies aan skemer, oggend- dag, namiddag- dag, skemer- skemerlig, eerste wag- nag, tweede wag- nag, en dan begin dit weer van voor. Dit word voorgestel deur die son en die maan wat elkeen in die ooste opkom en in die weste sak. Sommige scenarios het egter 'n anderste volgorde, soos byvoorbeeld ondergronds waar dit voortdurend nag is. Jy kan die huidige tyd in die dag vasstel deur na die Statustabel te kyk.

en: Two terrains have properties which have already been described; namely villages and castles. However, the properties of most terrains are more subtle, and have to do with the advantages and disadvantages different units have when they move onto them. The first property of a terrain is the number of move points it takes each unit to move through the hex. The second property is the defense that the terrain gives units standing on it. This is a percentage which determines the unit's chance to be hit on that terrain. For example, many elves have 70% defense in forest, and are therefore hit on average 30% of the time.
af: Twee terreine het kenmerke wat vooraf beskryf is; naamlik dorp en kasteel. Die eienskappe van die meeste ander terreinsoorte is egter meer subtiel en het te doen met die voordele of nadele wat veskillende eenhede ervaar wanneer hulle daarop beweeg. Die eerste eienskap van 'n terrein is die aantal bewegingspunte wat dit 'n eenheid neem om oor die blok te beweeg. Die tweede eienskap is die mate van verdediging wat die eenheid wat daarop staan ontvang. Dit is met ander woorde 'n persentasie wat die eenheid se kanse bepaal om op daardie terrein getref te word. Baie elwe het byvoorbeeld 70% verdediging in woude en word daarom ongeveer 30% van alle kere getref.

en: What are the different properties that terrains have?
af: Watter soort kenmerke het die verskillende oppervlaktes?

en: How do I find out the properties of a specific terrain?
af: Hoe vind ek uit wat die kenmerke van 'n spesifieke terrein is?

en: To find out the properties of a terrain with respect to a specific unit, right-click on the unit, select Unit Description, then look at Terrain Modifiers. To find out which terrain is on a particular hex, move your cursor over that hex and look in the upper right hand corner of the screen. This will display, in order, the name of the terrain, then the coordinates of the hex, then the selected unit's defense, then the number of move points it will cost the selected unit to move through that hex.
af: Om die kenmerke van 'n spesifieke terrein met betrekking tot 'n spesifieke eenheid vas te stel, kliek regs op die eenheid, kies Eenheidsbeskrywing, kyk dan na die Terreinveranderlikes. Om uit te vind watter terrein op 'n spesifieke blok is, beweeg jou wyser oor daardie blok en kyk na die regterboonste hoek van jou skerm. Daar word in volgorde die naam van die terrein en dan die blok koördinate vertoon, die eenheid se gekose verdediging en dan die aantal punte wat dit die gekose eenheid sal kos om deur daardie blok te beweeg.

en: Each unit has a certain resistance against each attack type. This resistance is a percentage which is subtracted from the damage of opponent's weapons of that type. For example, if an Elvish Scout is attacked by an Elvish Archer, the archer does 20% more damage than normal, since Elvish Scouts have -20% resistance to pierce. This bonus/penalty is calculated additively with other bonuses/penalties like time of day, so two -50% penalties would add up to -100%.
af: Elke eenheid het 'n sekere weerstand teen elke soort aanval. Hierdie weerstand is 'n persentasie wat afgetrek word van die teenstander se wapenskade van daardie soort. As 'n Elfse Verkenner byvoorbeeld deur 'n Elfse Boogskutter anageval word, rig die boogskutter 20% meer skade as gewoonlik aan, aangesien Elfse Verkenners -20% weerstand het teen steekskade. Hierdie bonus/strafpunt word bygetel by ander bonusse/strafpunte soos die tyd van die dag, dus sal twee -50% strafpunte optel tot -100%.

en: How does resistance affect attack damage?
af: Hoe beïnvloed weerstand aanvalskade?

en: There are 6 different damage types: blade, pierce, impact, fire, cold, and holy. Heavily armored units have high resistance to the physical types: blade, pierce, and impact, but low resistance to the magical types: fire and cold. All living units have resistance to holy while undead are extremely weak to it. To find out a specific unit's resistance, right-click on the unit, select Unit Description, then look at Resistances.
af: Daar is 6 soorte skade: lem, steek, impak, vuur, koue en heilige. Swaar gepantserde eenhede het 'n hoë weerstand teen fisiese soorte skade: lem, steek en impak, maar 'n lae weerstand teen towerskade: vuur en koue. Alle lewende eenhede het weerstand teen heilige skade terwyl die wandelende dooies baie swak daarteen bestand is. Om 'n spesifieke eenheid se weerstand vas te stel, kliek regs op die eenheid, kies Eenheidsbeskrywing en kyk dan na Weerstande.

en: What are the different damage types?
af: Wat is die verskillende soortes skade?

en: Each specialty does something different; that's the whole point of a specialty. To find a description of a unit's specialty, put your cursor over the name of the specialty.
af: Elke spesialiteit doen iets verskillends; dit is die hele doelwit van 'n spesialiteit. Om 'n beskrywing van 'n eenheid se spesialiteit vas te stel, beweeg jou wyser oor die naam van die spesialiteit.

en: What do specialties do?
af: Wat doen spesialiteite?

en: The specialties a unit gets are determined by the unit type; for example all generals have the specialty leadership. There are two kinds of specialties: abilities, and attack specials. Abilities apply to units while attack specials only apply to one of the unit's attacks.
af: Die spesialitieite van 'n eenheid word bepaal deur die eenheidstipe; byvoorbeeld alle generaals het die leierskap spesialiteit. Daar is twee soorte spesialiteite: vermoëns en aanvalspesialiteite. Vermoëns is van toepassing op eenhede terwyl aanval spesialiteite slegs van toepassing is op 'n eenheid se aanvalle.

en: Which units get specialties?
af: Watter eenhede kry spesialiteite?

en: There are many different specialties, and learning about them is one of the interesting parts of playing Wesnoth. The two most common specialties are called 'magical' and 'leadership'. Magical attacks have a 70% chance of hitting enemies regardless of what terrain they are on. Units do more damage while next to a unit of higher level with leadership.
af: Daar bestaan 'n groot verskeidenheid spesialiteite en om hulle aan te leer is deel van die pret van Wesnoth speel. Die twee mees algemene spesialiteite word 'toorkrag' en 'leierskap' genoem. Tooraanvalle het 'n 70% kans om vyande te tref ongeag van die terrein waarop hulle hulself bevind. Eenhede doen meer skade terwyl hulle langs 'n ander eenheid staan met 'n hoër vlak van leierskap staan.

en: What kinds of specialties can my units get?
af: Watter soorte spasiliteite kan my eenhede kry?

en: How do I use specialties?
af: Hoe gebruik ek spesialiteite?

en: To use a specialty, you just have to move and/or attack with your units in a way which triggers the specialty. For example, in order to use leadership, you must move a unit with leadership next to another unit, then attack with the other unit.
af: Al wat jy moet doen om 'n spesialiteit te gebruik is om op 'n manier te beweeg of aan te val wat die spesialiteit aan die gang sit. As jy byvoorbeeld leierskap wil gebruik beweeg jy eenvoudig jou eenheid tot langs 'n ander eenheid en val dan met die ander eenheid aan.

en: The objects you encounter are put in by the scenario designer, so they vary from campaign to campaign. In Heir to the Throne, most objects give the unit who picks them up a new weapon. However, there are usually not that many objects in a campaign.
af: Die voorwerpe wat jy teëkom word deur die scenario-ontwerper ingesit, dus wissel hulle van veldtog tot veldtog. In Troonopvolger gee die meeste voorwerpe wat eenhede optel hulle 'n nuwe wapen. Daar is egter gewoonlik nie so baie voorwerpe in 'n veldtog nie.

en: What kind of objects am I likely to encounter?
af: Watter soorte voorwerpe kan ek verwag om teë te kom?

en: How long do these objects last?
af: Hoe lank hou die voorwerpe?

en: Most objects are permanent changes to the unit that receives them. However, a few objects, such as holy water, last only until the end of the scenario.
af: Die meeste voorwerpe maak permanente veranderinge tot die eenheid wat hulle ontvang. Daar is egter 'n paar voorwerpe, soos heilige water, wat net hou tot en met die einde van 'n scenario.

en: How do I play a campaign?
af: Hoe speel ek 'n veldtog?

en: To begin a campaign, run Wesnoth, select 'Campaign', select which campaign to play, then select Easy, Normal, or Hard. Heir to the Throne is the suggested for newcomers to Wesnoth.
af: Om 'n veldtog te begin, begin Wesnoth, kies 'Veldtog', kies die veldtog om te speel, kies dan Maklik, Normaal of Moeilik. Troonopvolger word aanbeveel vir Wesnoth nuwelinge.

en: How do I play multiplayer?
af: Hoe speel ek 'n veelspeler spel?

en: To play Wesnoth against other people, select 'Multiplayer'. Then select 'Join Official Server'. This will connect you to the official Wesnoth server, where you can join a game by selecting it, then selecting 'Join Game'.
af: Om Wesnoth teen ander mense te speel, kies 'Veelspeler'. Kies dan 'Sluit aan by Amptelike Bediener'. Dit sal jou aan die amptelike Wesnoth bediener verbind, waar jy aan 'n spel kan deelneem deur dit te kies en dan 'Speel saam' te kies.

en: Underground
af: Ondergronds

en: Shroud
af: Sluier

en: Fog
af: Mis

en: Dirt
af: Grond

en: Desert Village
af: Woestyndorp

en: Tropical Forest Village
af: Tropiese woud dorp

en: Oasis
af: Oase

en: Snow Village
af: Sneeudorp

en: Desert Hills
af: Woestyn heuwels

en: Snow Hills
af: Sneeuheuwels

en: Desert Mountains
af: Woestynberge

en: Tropical Forest
af: Tropiese Woud

en: Snow Forest
af: Sneeuwoud

en: Encampment
af: Kamp

en: Dwarven Castle
af: Dwerge Kasteel

en: Keep
af: Vesting

en: Ruin
af: Bouval

en: Sunken Ruin
af: Gesonke Bouval

en: Swamp Ruin
af: Moeras Bouval

en: Actions
af: Aksies

en: End Turn
af: Eindig Beurt

en: HP
af: LP

en: XP
af: EP

en: gold
af: goud

en: villages
af: dorpe

en: units
af: eenhede

en: upkeep
af: onderhoud

en: income
af: inkomste

en: statuspanel^level
af: vlak

en: statuspanel^movement
af: beweging

en: Act.
af: Episode.

en: short end-turn^End
af: Eindig

en: Lawful units fight better at day, and chaotic units fight better at night. Neutral units are unaffected by day and night.
af: Wettige eenhede veg beter bedags, chaotiese eenhede veg beter snags en neutrale eenhede word nie ge-affekteer deur dag of nag nie.

en: In a campaign, you can use veteran units from previous scenarios by using the 'recall' option.
af: In 'n veldtog kan jy veteraan-eenhede van 'n vorige scenario gebruik deur die 'herroep' opsie te gebruik.

en: There are six types of attacks: pierce, blade, impact, fire, cold, and holy. Different units have weaknesses against different types of attacks. Right-click on a unit, and then select 'Unit Description', and then click 'Resistance' to see how much resistance a unit has against different attack types.
af: Die ses soorte aanvalle is: steek, lem, impak, vuur, koue en heilig. Verskillende eenhede het verskillende vatbaarhede teen verskillende soorte aanvalle. Regskliek op 'n eenheid en kies 'Eenheidsbeskrywing' en kliek dan op 'Weerstand' om te sien hoeveel weerstand 'n eenheid teen verskillende soorte aanvalle bied.

en: The terrain your units are occupying determines the chance your opponents have of hitting them in battle. The defensive rating for the currently selected unit in the currently selected terrain is displayed in the top right corner of the screen.
af: Die terrein waarop jou eenhede hul bevind bepaal die kans wat jou teenstander het om hulle in 'n geveg te tref. Die verdedigingsaanslag vir die tans gekose eenheid op die gekose terrein, word in die boonste regterkantste hoek vertoon.

en: Poisoned units lose 8 hitpoints every turn, but they will not die from poison: poison will never reduce them below 1 hitpoint. Poisoned units can be cured by moving them to a village, or placing them next to a unit with the 'cure' ability.
af: Vergifde eenhede verloor 8 LewensPunte elke beurt, maar kan egter nie van die gif doodgaan nie - want die gif sal nie hulle LewensPunte na minder as 1 verlaag nie. Vergifde eenhede kan genees word deur hulle tot op 'n dorp te beweeg, of om hulle langs 'n eenheid te plaas wat kan genees.

en: You can use units from a previous scenario by selecting 'Recall' in the game menu. By recalling the same units over and over, you can build up a powerful and experienced army.
af: Jy kan eenhede vanuit 'n vorige scenario gebruik deur 'Herroep' op die keusebalk te kies. Deur dieselfde eenhede oor en oor te herroep, kan jy 'n kragtige en ervare leër opbou.

en: Units have a Zone of Control in each of the hexes next to them. If a unit moves into an enemy's Zone of Control, it may not move any further that turn. Level 0 units are too frail to control a zone; and skirmisher units are skilled enough to ignore these zones.
af: Eenhede het 'n beheersone in elkeen van die blokke langsaan hulle. As 'n eenheid in 'n vyand se beheersone inbeweeg mag hy nie verder beweeg tydens daardie beurt nie. Vlak 0 eenhede is te swak om 'n beheersone te hê; skermutselaars is so ervare dat hulle hierdie sones kan ignoreer.

en: The chance to hit a unit usually depends on how well that unit can defend itself in the terrain it is standing in, however magical attacks have a 70% chance to hit both when attacking and defending, and marksman attacks have at least 60% chance to hit when attacking.
af: Die kanse om 'n eenheid te tref hang gewoonlik af van hoe goed daardie eenheid homself op die terrein waarop dit staan, kan verdedig. Toorkragaanvalle het egter altyd 'n 70% kans om te tref beide tydens 'n aanval en verdediging en skerpskut-aanvalle het ten minste 'n 60% kans om te tref wanneer aangeval word.

en: Units stationed in villages heal 8 hitpoints at the beginning of their turn.
af: Eenhede wat op Dorpies is kry 8 LewensPunte aan die begin van hulle beurt.

en: Units that do not move or attack during their turn rest, and will recover 2 hitpoints at the beginning of their next turn.
af: Eenhede wat nie beweeg of aanval gedeurende hul beurt nie, sal 2 lewenspunte herwin aan die begin van hulle volgende beurt.

en: Most foot units defend better in villages and castles than in most other terrain, while most mounted units don't get any defensive advantage in villages and castles.
af: Die meeste voetsoldate verdedig beter in dorpe en kastele as in enige ander terrein, terwyl die meeste berede eenhede geen verdedigingsvoordeel in dorpe en kastele ontvang nie.

en: Horse based units are generally resistant to attacks with bladed or impact weapons, but are vulnerable to attacks with piercing weapons, including bows and spears.
af: Berede eenhede bied normaalweg goeie weerstand teen aanvalle met lem- of impakwapens, maar hulle is vatbaar vir aanvalle met steekwapens, insluitend boë en spiese.

en: Inflicting the killing blow on an enemy unit is the best way to gain experience. Units killing an enemy will gain 8 experience for every level of the unit they kill.
af: Die toediening van 'n doodsteek op 'n vyandige eenheid is die beste manier vir 'n eenheid om ervaring op te doen. Eenhede wat 'n vyand dood sal 8 ervaringspunte kry vir elke vlak van die eenheid wat hulle dood.

en: Elvish units move and fight very well in forest. Dwarvish units move and fight very well in hills and mountains.
af: Elwe eenhede beweeg en veg baie goed in woude. Dwerg-eenhede beweeg en veg baie goed op heuwels en berge.

en: Patience is often key. Rather than attacking in bad conditions, or with few troops, wait for better conditions and then attack.
af: Geduld is meestal die sleutel. Eerder as om in swak toestande en met min troepe aan te val, wag vir beter toestande en val dan aan.

en: If you are attacked from several directions, it may be a good idea to send expendable units in some directions to delay enemy units.
af: As jy uit verskillende rigtings aangeval word, mag dit 'n goeie idee wees om misbare eenhede in sommige rigtings te stuur om die vyandige eenhede sodoende te vertraag.

en: Do not be afraid to retreat and regroup, it is often the key to victory.
af: Moenie bang wees om terug te val en te her-groepeer nie, dit is gereeld die sleutel na sukses

en: In most campaigns you will receive a gold bonus for finishing early, depending on the number of villages on the map, and the number of turns you finish early. You will always earn more gold this way than through capturing villages and waiting for turns to run out.
af: In die meeste veldtogte sal jy 'n goud bonus ontvang as jy vroeg klaarmaak, afhangende van die aantal dorpe op die kaart en die aantal beurte wat jy vroegtydig klaarmaak. Jy sal altyd meer goud op dié manier verdien as om dorpe te beset en te wag dat die beurte opraak.

en: Your leader can recruit or recall units from any keep inside a castle, not just the keep they start on. You can capture a keep from an enemy and recruit from there. Also, some of your allies may be willing to make room for you on their keep so you can recruit there.
af: Jou leier kan eenhede werf of herroep vanuit enige vesting in 'n kasteel en nie net die vesting waarop hulle begin het nie. Jy kan vestings oorneem by 'n vyand en ook vandaar werwing doen. Sommige van jou bondgenote mag dalk ook toelaat om vir jou plek te maak op hulle vestings sodat jy vandaar af kan werwing doen.

en: Skeletons are resistant to piercing and bladed attacks, but vulnerable to impact, fire, and holy attacks.
af: Geraamtes bied hoë weerstand tot steek en lem-aanvalle maar is vatbaar vir impak-, vuur- en heilige aanvalle.

en: Units with leadership ability make lower level adjacent units on the same side fight better.
af: Eenhede met leierskapsvaardighede veroorsaak dat aangrensende laer vlak eenhede aan dieselfde kant beter veg.

en: Generally avoid moving next to an unoccupied village. An enemy unit may move onto the village and attack you, while enjoying the defense and healing of the village.
af: Dit is 'n goeie idee om nie langs 'n onbesette dorp verby te beweeg nie. Die vyandige eenheid mag dalk tot daarop beweeg en jou aanval en dan ook sommer terselftertyd die verbeterde verdediging en genesing geniet.

en: Holding the mouse cursor on an ability or trait shows a description of that ability or trait.
af: Deur die wyser op 'n vermoë of karaktertrek te plaas word 'n beskrywing van daardie vermoë of karaktertrek vertoon.

en: Use lines of units to screen injured units to let them recover.
af: Gebruik linies van eenhede om gewonde eenhede van die vyand af te skerm om hulle tyd te gee om te herstel.

en: Read the hotkeys list in the preferences menu.
af: Lees die Hotkeys lys in die instellings menu

en: If you move a unit, but don't attack or discover any additional information, you can undo your move by pressing 'u'.
af: As jy 'n eenheid skuif, maar nie aanval nie, of addisionele inligting ontdek, kan jy die skuif ongedaan maak deur 'u' te druk.

en: You can see how far enemy units can move by moving the mouse cursor over them.
af: Jy kan vasstel hoe ver vyandige eenhede kan beweeg deur jou wyser oor hulle te beweeg.

en: Use healers to support your attacks - they will win you battles without needing to attack anything themselves.
af: Gebruik gesondmakers om jou aanvalle te ondersteun - hulle sal gevegte vir jou wen sonder die nodigheid dat hulle self nodig het om aan te val.

en: The 'slow' attack ability makes enemy units move slower, but it also gives them one less attack than they would normally have. It is thus very effective against units that have a few powerful attacks.
af: Die 'stadige' aanvalsvermoë veroorsaak dat vyandige eenhede stadiger beweeg, maar gee hulle ook een minder aanval as wat hulle normaalweg sou gehad het. Dit is dus baie effektief teen eenhede wat net 'n paar kragtige aanvalle het.

en: Holy attacks are very powerful against undead.
af: Heilige aanvalle is baie kragtig teen die wandelende dooies

en: Units are healed when they advance a level. Used wisely, this can turn a fight.
af: Eenhede word genees wanneer hulle tot 'n hoër vlak bevorder word. As dit wyslik gebruik word kan dit die verloop van 'n geveg laat swaai.

en: Charging units are best used against enemies they can kill with a single blow.
af: Stormende eenhede word op hulle beste gebruik teen eenhede wat hulle met 'n enkele hou kan dood.

en: loyal
af: lojaal

en: Zero upkeep
af: Geen onderhoudingskoste

en: undead
af: lewende dood

en: Immune to poison
af: bestand teen gif

en: strong
af: sterk

en: dextrous
af: vaardig

en: quick
af: vinnig

en: resilient
af: volhard

en: Easy
af: Maklik

en: Medium
af: Middelmatig

en: Hard
af: Moeilik

en: Lawful units fight better during the day, and worse at night.
    
    Day: +25% Damage
    Night: -25% Damage
af: Eenhede met 'n wettige ingesteldheid veg beter in die dag en swakker in die nag.
    
    Dag: +25% Skade
    Nag: -25% Skade

en: Neutral units are unaffected by day and night, fighting equally well under both conditions.
af: Neutrale eenhede word nie deur die nag en dag beïnvloed nie en veg ewe goed onder beide toestande.

en: Chaotic units fight better at night, and worse during the day.
    
    Day: -25% Damage
    Night: +25% Damage
af: Chaotiese eenhede veg beter snags en swakker bedags
    
    Dag: -25% Skade
    Nag: +25% Skade

en: Ambush:
    This unit can hide in forest, and remain undetected by its enemies.
    
    Enemy units cannot see or attack this unit when it is in forest, except for any turn immediately after this unit has attacked, or if there are enemy units next to this unit.
af: Lokval:
    Hierdie eenheid kan in woude wegkruip en ongemerk deur sy vyande bly.
    
    Vyandige eenhede kan nie hierdie eenheid sien of aanval wanneer dit in 'n woud is nie, behalwe vir die beurt wat volg net nadat die eenheid self 'n aanval doen of wanneer daar vyandige eenhede reg langs die eenheid is.

en: ambush
af: lokval

en: Cures:
    This unit combines herbal remedies with magic to heal units more quickly than is normally possible on the battlefield.
    
    This unit will care for all adjacent friendly units that are injured at the beginning of each turn.
    A unit cared for by a curer may heal up to 8 HP per turn.
    A curer may heal a total of 18 HP per turn, for all units it cares for.
    A curer can cure a unit of poison, although that unit will receive no additional healing on the turn it is cured of the poison.
af: Genesers:
    Hierdie eenheid kombineer kruie-medisyne met toorkrag om eenhede sodoende vinniger te genees as wat normaalweg op 'n slagveld moontlik is.
    
    Hierdie eenheid sal vir alle aangrensende goedgesinde, beseerde eenhede aan die begin van elke beurt sorg.
    'n Eenheid wat deur 'n geneser versorg word mag tot soveel as 8 LP per beurt genees word.
    'n Geneser mag vir 'n totaal van 18 LP per beurt genees, vir al die eenhede wat dit versorg.
    'n Geneser kan 'n eenheid van gif genees, maar die eenheid sal geen addisionele gesondmaak kry totat dit totaal van die gif genees is nie.

en: cures
af: genees

en: Heals:
    Allows the unit to heal adjacent friendly units at the beginning of each turn.
    
    A unit cared for by a healer may heal up to 4 HP per turn.
    A healer may heal a total of 8 HP per turn, for all units it cares for.
    A poisoned unit cannot be cured of its poison by a healer, and must seek the care of a village or a unit that can cure.
af: Gesond maak:
    Laat die eenheid toe om aangrensende, goedgesinde eenhede gesond te maak aan die begin van die beurt.
    
    'n Eenheid wat deur 'n gesondmaker versorg word, kan soveel as 4 LP per beurt gesondmaak.
    'n Gesondmaker mag vir 'n totaal van 8 LP per beurt gesondmaak, vir al die eenhede wat dit versorg.
    'n Vergiftigde eenheid kan nie deur 'n gesondmaker van sy vergiftiging genees word nie en moet die sorg van 'n dorp of 'n eenheid wat kan genees opsoek.

en: heals
af: gesondmaak

en: Illuminates:
    This unit illuminates the surrounding area, making lawful units fight better, and chaotic units fight worse.
    
    Any units adjacent to this unit will fight as if it were dusk when it is night, and as if it were day when it is dusk.
af: Verlig:
    Hierdie eenheid verlig die omliggende gebied, wat tot gevolg het dat eenhede met wettige ingesteldheid beter veg en chaotiese eenheid swakker veg.
    
    Enige eenhede langs hierdie eenheid sal veg asof dit skemer is, in die nag en soos in die dag wanneer dit skemer is.

en: illuminates
af: verlig

en: Leadership:
    This unit can lead friendly units that are next to it, making them fight better.
    
    Adjacent friendly units of lower level will do more damage in battle. When a unit adjacent to, of a lower level than, and on the same side as a unit with Leadership engages in combat, its attacks do 25% more damage times the difference in their levels.
af: Leierskap:
    Hierdie eenheid kan goedgesinde eenhede langs hom ly, wat veroorsaak dat hulle beter veg.
    
    Aangrensende goedgesinde eenhede van 'n laer vlak sal meer skade tydens 'n geveg aanrig. Wanneer 'n eenheid wat langs 'n eenheid met Leierskap is en 'n laer vlak het, en ook aan dieselfde kant veg, sal sy aanvalle 25% meer skade vermenigvuldig met die verskil in hulle vlakke aanrig.

en: leadership
af: leierskap

en: Loyal:
    Never more than 1 upkeep.
af: Lojaal:
    Nooit meer as 1 onderhoud.

en: Nightstalk:
    The unit becomes invisible during night.
    
    Enemy units cannot see or attack this unit at night, except for any turn immediately after this unit has attacked, or if there are enemy units next to this unit.
af: Nagbekruiper:
    Die eenheid word onsigbaar in die nag.
    
    Vyandige eenhede kan nie hierdie eenheid in die nag sien of aanval nie, behalwe vir die beurt wat volg direk na die eenheid self 'n aanval geloods het of as daar vyandige eenhede reg langs hierdie eenheide is.

en: nightstalk
af: nagsluip

en: Regenerates:
    The unit will heal itself 8 hp per turn. If it is poisoned, it will remove the poison instead of healing.
af: Hernuwing:
    Hierdie eenheid kan homself met 8 LP per beurt genees. As dit vergiftig word sal dit die gif verwyder in plaas daarvan om te genees.

en: regenerates
af: regenereer

en: skirmisher
af: skermutselaar

en: steadfast
af: standvastig

en: Teleport:
    This unit may teleport between any two friendly villages using one of its moves.
af: Teleporteer:
    Hierdie eenheid kan tussen twee goedgesinde dorpe verplaas word deur slegs een van sy bewegings te gebruik.

en: teleport
af: teleporteer

en: Backstab:
    This attack deals double damage if a friendly unit is on the opposite side of the target. (This doesn't work with allied units.)
af: Rugsteek:
    Hierdie eenheid dien dubbele skade toe as 'n goedgesinde eenheid aan die ander kant van die teiken is. (Dit werk nie vir bongenote nie.)

en: Berserk:
    Whether used offensively or defensively, this attack presses the engagement until one of the combatants is slain, or 30 rounds of attacks have occurred.
af: Waansin:
    Hetsy dit aanvallend of verdedigend gebruik word, sal hierdie aanval voortduur totdat een van die vegters sneuwel, of 30 aanvalsrondtes gebeur het.

en: Charge:
    This attack deals double damage to the target. It also causes this unit to take double damage from the target's counterattack.
af: Storm:
    Hierdie aanval rig dubbele skade aan die teiken aan. Dit veroorsaak ook dat hierdie eenheid dubbele skade ly vanaf die teiken se teenaanval.

en: Drain:
    This unit drains health from living units, healing itself for half the amount of damage it deals (rounded down).
af: Dreineer:
    Hierdie eenheid dreineer lewende eenhede se gesondheid en genees homself met 'n hoeveelheid gelykstaande aan die helfte van die skade wat dit toedien (afgerond).

en: First Strike:
    This unit always strikes first with this attack, even if they are defending.
af: Eerste Trefhou:
    Hierdie eenheid sal altyd eerste slaan met hierdie aanval, selfs al verdedig hy.

en: Magical:
    This attack always has a 70% chance to hit.
af: Magies:
    Hierdie aanval het 'n 70 % kans om 'n trefhou te wees.

en: Marksman:
    When used offensively, this attack always has at least a 60% chance to hit.
af: Skerpskut:
    Wanneer aanvallend gebruik word het hierdie aanval altyd ten minste 'n 60% kans om te tref.

en: Plague:
    When a unit is killed by a Plague attack, that unit is replaced with a unit identical to and on the same side as the unit with the Plague attack. (This doesn't work on Undead or units in villages.)
af: Plaag:
    Wanneer 'n eenheid sterf a.g.v. 'n plaagaanval, word die eenheid vervang met 'n identiese eenheid aan dieselfde kant as die eenheid met die plaagaanval. (Dit werk nie op wandelende dooies of eenhede in dorpe nie.)

en: Poison:
    This attack poisons the target. Poisoned units lose 8 HP every turn until they are cured or are reduced to 1 HP.
af: Gif:
    Hierdie aanval vergiftig die teiken. Vergiftigde eenhede verloor 8 LP met elke beurt totdat hulle genees word of na 1 LP verminder het.

en: Slow:
    This attack slows the target. Slowed units move at half normal speed and receive one less attack than normal in combat until the end of their controllers' turn.
af: Stadig:
    Hierdie aanval vertraag die teiken. Vertraagde eenhede beweeg slegs teen die helfte van hulle normale spoed en ontvang een minder aanval in 'n geveg tot aan die einde van hulle beheerder se beurt.

en: Stone:
    This attack turns the target to stone. Units that have been turned to stone may not move or attack.
af: Klip:
    Hierdie eenheid verander die teiken in klip. Eenhede wat in klip verander het mag nie beweeg of aanval nie.

en: race^Undead
af: Wandelende dooies

en: $name's Bridge,$name's Crossing
af: $name se Brug,$name se Drif

en: $name's Highway,$name's Pass,Path of $name
af: $name se Hoofpad,$name Pas,$name Weg

en: $name River,River $name
af: $name Rivier,$name rivier

en: $name Forest,$name's Forest
af: $name Woud,$name se Woud

en: $name Lake
af: $name Meer

en: $name|harbor,$name|port
af: $name|hawe,$name|poort

en: $name|ham,$name|ford,$name|cross,$river|ford,$river|cross
af: $name|ham,$name|ford,$name|kruising,$river|ford,$river|kruising

en: $name|ham,$name|ton,$name|field
af: $name|ham,$name|ton,$name|veld

en: Ancient Lich
af: Antieke Sielsuiger

en: A being of this order is a herald of the age long past. Anyone who encounters an Ancient Lich likely has far worse things to worry about than death.
    
    Special Notes: The ranged attacks of a lich are magical, and always have a high chance of hitting an opponent. The touch of a lich drains the victim's life to renew the lich.
af: 'n Wese uit hierdie orde is afkomstig uit 'n lank vergete tydperk. Enigeen wat 'n antieke Lich teëkom het baie belangriker dinge om hom oor te bekommer as die dood.
    
    Spesiale Nota's: Die afstandsaanvalle van 'n lich het towerkrag en het altyd 'n baie hoë kans om 'n teenstander te tref. Die aanraking van 'n lich dreineer die slagoffer se liggaam om die lig te laat hernuwe.

en: touch
af: aanraak

en: cold
af: koue

en: drain
af: dreineer

en: magic
af: toorkuns

en: magical
af: magies

en: Ancient Wose
af: Antieke Wose

en: ambush,regenerates
af: lokval,regenereer

en: There is a curious story of a farmer who had a great oak in his lawn, a tree which had stood when his father first broke the soil on that land, and under which his family had many memories. It was thus a shock to him, one morning, when he awoke to find it somehow spirited away, with nothing but a bare patch of earth where it once stood. The poor farmer was never quite the same, afterwards.
    
    Such encounters are all that is known of what are presumably the most ancient of woses.
    
    Special Notes: Woses regenerate by using natural resources around them, without needing to huddle in villages to obtain sustenance and aid.
af: Daar is 'n snaakse storie van 'n boer wat 'n groot eik op sy grasperk gehad het, 'n boom wat daar gestaan het toe die boer vir die eerste keer die grond daar omgedolwe het en waaronder sy gesin baie herinneringe gehad het. Dit was vir hom 'n skok toe hy een oggend ontdek dat die boom op een of ander manier weggeneem is, met net 'n kaal stukkie aarde waar dit eens gestaan het. Die arme boer was daarna nooit weer dieselfde nie.
    
    Sulke ontmoetings is al wat bekend is van die waarskynlik mees antieke hisse.
    
    Spesiale Nota's: Hisse regenereer deur die hulpbronne rondom hulle te gebruik, wat beteken dat hulle nie in dorpe bymekaar hoef te kom om voedsel of hulp te kry nie.

en: crush
af: verpletter

en: impact
af: impak

en: Arch Mage
af: Opper Towenaar

en: The title of Arch Mage is conferred only after a lifetime of study and achievement to match. Arch Magi are often employed in positions of education, or as advisors to those wise enough to seek the fruits of their wisdom. Many tend to wealthy patrons, a profitable enterprise for both as, outside of the occasional task or word of advice, it gives the mage leave to pursue their research undisturbed. Certain others shun civilization, spending their days as hermits, often to study something which most would tend to frown upon.
    
    Though not trained for any sort of combat, if need arises an Arch Mage can unleash the full power of their art, something which is not to be taken lightly.
    
    Special Notes: the arch mage's fireballs are magical, and always have a high chance of hitting an opponent.
af: Die titel van Opper-towenaar word slegs na 'n leeftyd se studie en prestasies daarmee saam toegeken. Hooftowenaars word dikwels in opvoedingsposisies aangewend of as raadgewers aan hulle wat wys genoeg is om na die vrugte van hul wysheid te soek. Baie neig om welvarende beskermhere te wees, 'n winsgewende bedryf vir beide partye aangesien dit buiten 'n woordjie van advies so af en toe, die towenaar die vryheid gee om sy navorsing ongesteurd te doen. Van hulle is baie sku vir die beskawing en spandeer hulle tyd as kluisenaars, dikwels om iets te bestudeer wat die meeste geneig sal wees om af te keur.
    
    Al word hulle nie opgelei vir enige soort geveg nie, kan 'n hooftowenaar indien nodig die volle mag van hulle toorkuns loslaat, iets wat nie ligtelik opgeneem moet word nie.
    
    Spesiale Nota's: Die hooftowenaar se vuurballe besit toorkrag en het altyd 'n baie goeie kans om 'n teenstander te tref.

en: staff
af: staf

en: fireball
af: vuurbal

en: fire
af: vuur

en: female^Arch Mage
af: Opper Towenares

en: Assassin
af: Moordenaar

en: The greatest of thieves are sometimes tasked to take far more than their victim's belongings. Masters of knife-fighting and uncannily light on their feet, these menacing figures employ any means to silently dispatch their victims, be it poisoned knives thrown from afar, or a dagger planted in the back. Deadly at night, these assassins are somewhat uncomfortable fighting under the open sun.
    
    Special Notes: while a unit with the same allegiance as the assassin distracts an enemy, the assassin may backstab, inflicting double damage, by creeping around behind that enemy. Their throwing knives are also poisoned, which will continually sap away an enemy's strength.
af: Die grootste skelms word somtyds aangesê om meer te neem as net hulle slagoffers se besittings. Hierdie onheilspellende figure is meesters in mesgevegte en bedrieglik vlugvoetig en sal enige moontlike manier gebruik om stilweg van hulle slagoffers ontslae te raak, hetsy dit vergiftigde messe wat van ver gegooi word of 'n dolk wat in die rug gesteek word. Hierdie sluipmoordenaars is dodelik in die nag maar is ongemaklik daarmee om in die heldere sonlig te veg.
    
    Spesiale Nota's: Terwyl 'n eenheid met dieselfde lojaliteite as die sluipmoordenaar die vyand se aandag aftrek, kan die sluipmoordenaar hom in die rug steek en dubbele skade aanrig, deur agter daardie vyand in te sluip. Hulle gooimesse is ook met gif besmeer wat voortdurend die vyand se krag sal laat kwyn.

en: dagger
af: dolk

en: blade
af: lem

en: backstab
af: rugsteek

en: knife
af: mes

en: poison
af: gif

en: female^Assassin
af: Moordenaar

en: Bandit
af: Bandiet

en: Bandits are a motley collection of men, most of dubious background. They are the strong arm of any organized group of criminals, and though they may lack in finesse, or intelligence, they excel at their preferred task of pummeling victims into submission. Like any sort of outlaw, they're not comfortable fighting in broad daylight, being used to working at night.
af: Bandiete is 'n mengelmoes van manne waarvan die meeste maar 'n twyfelagtige agtergrond het. Hulle is die krag van enige georganieseerde groep kriminele en al is hulle ongekunsteld en nie baie intelligent nie, is hulle baie goed daarmee om hulle slagoffers te moker tot oorgawe. Soos enige soort skelm, is hulle nie daarmee gediend om in die helder daglig te veg nie, aangesien hulle daaraan gewoond is om snags te werk.

en: mace
af: knuppel

en: female^Battle Princess
af: Oorlogs Prinses

en: leadership,skirmisher
af: leierskap,skermutselaar

en: A noble by birth, the Princess has learnt swordplay with the greatest generals, and battle tactics with the greatest sages, making her both a great combatant and leader. Now battle-hardened and strong of will, she can now aid those around her in the art of combat.
af: Die Prinses, 'n koninklike met geboorte, het die swaardkuns by die beste generaals aangeleer en gevegstaktieke by die grootste wysgere, wat haar beide 'n gedugte vegter en leier maak. Noudat sy 'n geharde vegter is met 'n ysere wil, kan sy diegene rondom haar help met die gevegskuns.

en: sword
af: swaard

en: scepter of fire
af: vlamsepter

en: Blood Bat
af: Bloed Vlêrmuis

en: Blood Bats are fast and can drain the blood of those they attack, thereby healing themselves, even to the point where they become stronger than they began the battle. Such is their fury that the fur of these undead flying beasts is tainted red with the blood of their victims.
af: Bloedsuier Vlermuise is vinnig en kan die bloed van enigeen wat hulle aanval uitsuig en hulself daarmee in die proses genees tot so 'n mate dat hulle selfs sterker kan word as wat hulle was toe die geveg begin het. Hulle woede is so kwaai dat die pelse van hierdie vlieënde dooie gediertes rooi gevlek is met die bloed van hulle slagoffers.

en: fangs
af: slagtande

en: Bone Shooter
af: Been Skieter

en: Of a necromancer's creations, some take more strongly to the false life given them. Potency of life is given equipment to match; archers, in particular, are often outfitted with a truly vile arsenal. Their quivers are filled with shafts made not of wood, but of the bones of their victims. Dubbed simply 'Bone-Shooters' by their unfortunate enemies, these abominations are a terror to all who live.
af: Van al die nekromant se skeppings, neem sekere wesens die valse lewe met meer ywer aan. Lewenskragtiges kry dikwels dan ook wapens om daarmee saam te gaan; boogskutters word veral dikwels met 'n afskuwelike arsenaal voorsien. Hulle pylkokers word volgemaak met pyle wat nie van hout gemaak is nie maar uit die bene van hul slagoffers. Hulle word eenvoudig die 'Been Skieters' genoem deur hulle stomme vyande, hierdie verfoeilike wesens is 'n verskrikking vir al wat leef.

en: stab
af: steek

en: bow
af: boog

en: pierce
af: steek

en: Bowman
af: Boogskutter

en: The use of archery in shooting something other than game was seen from its inception, and archers have been indispensable in warfare since time immemorial. Usually of humble origins, hailing from the peasantry or the odd woodsman, bowmen have reasonable prowess with both a bow and a short sword, and are very common on the battlefield.
af: Die gebruik van boogskiet om dinge anders as wild te skiet is al bekend sedert dit begin het en is boogskutters sedert menseheugenis 'n onmisbare element in oorlogvoering. Boogskutters is gewoonlik van nederige afkoms en kom uit die gewone mense of soms houtkappers en is redelik vaardig met beide 'n boog en 'n kort swaard en word algemeen op 'n slagveld aangetref.

en: Cavalier
af: Kavalier

en: A triumphant sight on the battlefield, cavaliers are masters at the use of both sword and crossbow from horseback. Their facility with ranged weapons allows them to strike at many a foe with impunity, and their mettle has turned the tide of some of the greatest battles in known history.
af: Kavaliere is 'n triomfantelike gesig op 'n slagveld en hulle is meesters met die gebruik van beide die swaard en boog vanaf 'n perd se rug. Hulle vermoë om afstandswapens te gebruik laat hulle toe om sonder vrees vir vergelding op baie vyande toe te slaan en hulle dapperheid het al die gang van die grootste gevegte in die geskiedenis omgekeer.

en: crossbow
af: kruisboog

en: Cavalryman
af: Ruitery

en: Cavalrymen are distinguished from horsemen by their tactics and equipment. A cavalryman wears heavier armor, and carries a sword and shield, rather than a lance. Their tactics do not include charging, but instead maneuvers like hit and run slashes with their sword, using both horse and rider as an effective tool of melee.
    
    Cavalrymen are very useful for taking and holding positions on open ground, for screening friendly soldiers, and also for scoutwork.
af: Kavalliere word onderskei van ruiters deur hulle taktiek en toerusting. 'n Kavallier dra swaar beskutting en ook 'n swaard en skild eerder as 'n lans. Hulle taktiek sluit nie bestorming in nie, maar eerder maneuvers soos tref en trap houe met hulle swaarde en gebruik hulle beide perd en ruiter as doeltreffende kortafstand wapens.Kavalliere is baie nuttig om stellings oor te neem en te hou op oop grond om seker te maak soldate agter die linies is goedgesindes en ook vir verkenningswerk.

en: Giant Spider
af: Reuse Spinnekop

en: Giant Spiders are said to roam the depths of Knalga, devouring many victims. They can bite at close range, thereby poisoning their enemies, and also can attack with a web at long range, slowing their foes down.
af: Daar word vertel dat Reuse Spinnekoppe in die dieptes van Knalga rondbeweeg. Die monsters vreet baie van hul slagoffers. Hulle kan jou byt as jy naby is en jou vol gif pomp, maag hulle kan ook vanuit ;n afstand hule wed uitskiet en jou sodoende vertraag.

en: web
af: spinnerak

en: slow
af: verstadig

en: Riding the bones of ostrich-like large birds once used as mounts by a lost civilization, the skeletal Chocobones can move faster than most cavalry units.
af: Terwyl hul op die geraamtes van volstruis-agtige voëls ry, wat eens gebruik is as rygoed vir 'n langvergeete nasie, is die Chocobones vinniger as meeste berede eenhede.

en: spear
af: spies

en: charge
af: bestorm

en: Cockatrice
af: Kokatries

en: Sometimes known as 'basilisks', these mystical creatures are said to be able to turn the living to stone. Needless to say, this makes them extremely dangerous.
af: Ook genoem 'basiliks', word daar vertel dat hierdie kreature enige lewende wese in klip kan verander. Dit is seker nie nodig om te sê dat dit hulle baie gevaarlike wesens maak nie.

en: gaze
af: staar

en: stone
af: versteen

en: Commander
af: Bevelvoerder

en: The rank of Commander is held by those who lead battle groups into combat. Possessing leadership skills, they give lower-level units in adjacent hexes improved performance in combat. Commanders are best skilled with the sword, although they also carry a bow to use when necessary. If the Commander is lost, so is the battle.
af: Die rang van Kommandeur word gehou deur diegene wat gevegsgroepe in gevegte inlei. Hulle het leierskeienskappe en verbeter die gevegsvermoë van laer vlak eenhede in omliggende blokke. Kommandeurs is die vaardigste met die swaard, maar hulle kan ook 'n boog dra indien nodig. As die Kommandeur verlore gaan is die stryd ook verlore.

en: Cuttle Fish
af: Inkvis

en: Cuttle Fish are gigantic creatures of the seas. They can grab their opponents with strong tentacles, or spit a poisonous black ink from a distance. The best way to survive an encounter with these monsters is to remain ashore.
af: Inkvisse is reusagtige kreature van die see. Hulle gryp hulle opponente vas met hulle sterk tentakels, of spoeg giftige swart ink vanaf 'n distansie. Die beste manier om 'n geveg met hierdie monsters te oorleef is om aan land te bly.

en: tentacle
af: tentakel

en: Dark Adept
af: Ervare Swartsiel

en: To attract any practitioners, the lure of black magic must be a great prize indeed, for anyone caught practicing the art in the civilized world is subject to a death sentence. And yet there are those who pursue this art, for the prize offered is nothing less than immortality. Hidden away in secret cults, or initiated into the dark orders of the underworld, the training which these fanatics must endure often drives them to exhaustion and enfeeblement.
    
    In such condition, their only weapon is the craft they have so committed themselves to learning.
    
    Special Notes: The attacks of a dark adept are magical, and always have a high chance of hitting an opponent.
af: Die beloning vir swart toorkuns moet inderdaad groot wees aangesien die straf vir enigeen wat betrap word in die uitoefening daarvan in die beskaafde wêreld die dood is. Tog is daar diegene wat die kuns beoefen, aangesien die beloning daarvoor onsterflikheid is. Weggesteek in geheimsinnige kultusse of ingeburger deur die duistere bevele, is die opleiding wat hierde fanatikusse ontvang, nie maklik nie en dikwels word hulle gedryf tot op die rand van uitputting en swakheid.
    
    In so 'n geval is die enigste wapen wat hulle nodig het, die kennis van die orde waarin hulle hulself toegewei het.
    
    Spesiale Nota's: Die aanvalle van die Ervare Swartsiel is magies, en het 'n hoë kans om te tref.

en: chill wave
af: rillingsgolf

en: female^Dark Adept
af: Ervare Swartsiel

en: female^Dark Queen
af: Duister Koningin

en: The evil queen mother Asheviere has terrorized Wesnoth for many years. Her knowledge of magic makes her a worthy foe in combat, although her power is mostly derived from those she commands.
af: Die bose koningin-moeder Asheviere het jare lank Wesnoth ge-terroriseer. Haar kennis van die toorkunste maak haar 'n waardige opponent in 'n geveg alhoewel haar kragte meestal kom van die wat sy lei.

en: scepter
af: septer

en: Dark Sorcerer
af: Duistere Towenaar

en: The dread inspired by black magic comes chiefly from how little is known about it, to the common man. If immortality is truly what it grants, then the transformation to lichdom would seem something to be achieved as soon as possible, lest disease or infirmity claim the mage. Yet, on occasion, a dark sorcerer has been seen who was quite aged, and yet clearly powerful enough to rival a lich.
    
    One can only speculate why such a person would delay, or forgo that path entirely. It is surmised that either lichdom falls short of the true immortality it is claimed to be, or that there is a terrible and unspoken price for becoming one.
    
    Special Notes: the ranged attacks of a dark sorcerer are magical, and always have a high chance of hitting an opponent. The staff of a dark sorcerer is marked with the plague, and any foe struck down by it will rise again in unlife.
af: Die vrees wat die swart towerkuns inboesem is hoofsaaklik te danke aan hoe min gewone mense daarvan weet. As dit werklik onsterflikheid gee, sou dit wenslik wees om so gou moontlik na die lichdom om te skakel voordat siekte en swakheid 'n towenaar oorval. Tog is 'n swart towenaar opgemerk wat al in jare gevorder het maar tog kragtig genoeg om 'n lich te kan teenstaan.
    
    'n Mens kan maar net wonder hoekom so iemand sal uitstel of die geleentheid geheel en al sou opsê. Daar word gegis dat die onsterflikheid nie ware onsterflikheid is nie, of dat daar 'n verskriklike en onbesproke prys is wat betaal moet word om een te word.
    
    Spesiale Nota's: Die afstandaanvalle van 'n swart towenaar besit toorkrag en het altyd 'n goeie kans om 'n teenstander te tref. Die swart towenaar se staf met die pes besmet en enigeen wat daardeur getref word sal weer in 'n lewende dood opstaan.

en: plague(Walking Corpse)
af: Wandelende Plaagdooie

en: Dark Spirit
af: Duistere Gees

en: Dark Spirits are messengers and bearers of tidings from the realm of the dead, and a force of dread in this world. Happily, they have rarely been seen in Wesnoth.
af: Duistere Geeste is boodskappers vanuit die dode, en 'n angswekkende vrees in hierdie wêreld. Gelukkig word die wesens maar min gesien in Wesnoth.

en: baneblade
af: Dodelem

en: wail
af: kla

en: Death Knight
af: Dode Ridder

en: Tales are told of the mightiest warriors and generals, who, cursed with hate and a sense of betrayal, came back to this world as Death Knights. Wielding the same weapons as they did before, they command the Undead in their quest for revenge.
af: Verhale word vertel van die magtigste krygers en generale, wat deurtrek van haat en 'n gevoel van verraad, weer na hierdie wêreld as Dooie Ridders teruggekeer het. Hulle dra dieselfde wapens as tevore en lei die wandelende dooies in hulle soeke na wraak.

en: battle axe
af: strydbyl

en: Deathblade
af: Doodslem

en: In life, the abominations known as 'Deathblades' were masters of combat, soldiers who were both lithe and deadly. Their new masters will often recognize this, and try to take advantage of it by outfitting them to match the skills they once had. Though frail, these monsters are much faster than the rest of their kind, both on foot and with their blades.
af: In lewe was die verfoeilikes wat as 'Dodelemme' bekend gestaan het meester van die vegkuns, soldate wat beide rats en dodelik was. Hulle nuwe meesters erken dit dikwels en probeer om voordeel daaruit te trek deur hulle met uitrusting te voorsien om by hulle vorige vaardighede te pas. Al is hulle swak is hierdie monsters baie vinniger as enige ander van hulle soort beide te voet en met hulle lemme.

en: Deathmaster
af: Dodemeester

en: His wanderings on a dark path have given him power normally not granted to mortals, but with a terrible cost: the undead that he gave his soul to are gradually claiming his mortal shell too, and with time, he will be a true undead and a terror to all that lives.
af: Sy wandelinge op 'n donker pad het hom kragte gegee wat nie normaalweg aan sterflikes gegun word nie, maar teen 'n verskriklike prys: die wandelende dooie waaraan hy sy siel afgestaan het is stadig maar seker om sy sterflike liggaam ook oor te neem en mettertyd sal hy 'n ware wandelende dooie en 'n verskrikking vir alles wat leef en beef wees.

en: Demilich
af: Demi-Sielsuiger

en: After too much time dabbling with forbidden magics and dark arts, these magi have begun to pay a heavy price. Demiliches have started losing their bodies, becoming undead themselves. With time, they may become fully undead, and feared by all alike.
af: Na hulle te lank met die donker verbode towerkunste gepeuter het, het hierdie towenaars 'n hoë prys begin betaal. Die halwe-liches het begin om hulle liggame te verloor en self wandelende dooies begin word. Mettertyd mag hulle geheel en al wandelend dood te wees en deur almal gevrees word.

en: Direwolf Rider
af: Duisterwolf Ruiter

en: 'Dire wolves' differ from the garden variety only in size and color. They typically stand taller than a horse at the shoulder, and have an appetite to match. Only a madman would willingly encounter them; the goblins, at great cost to themselves, have managed to tame them, if such can be said.
    
    The claws of a wolf are not generally regarded as being the more dangerous parts, but on a beast this large, they are thicker and longer than iron nails. Their riders smear a poison on the front set, not unlike that used by the orcish assassins, making a swipe from these beasts' paws into a most deadly stroke.
    
    Special Notes: anyone struck by a direwolf's claws will be poisoned, and victims of this poison will continually take damage until they can be cured in town or by a healer.
af: 'Skrikwolwe' verskil slegs in grootte en kleur van die gewone soort. Hulle is tipies groter as 'n perd, met 'n aptyt om by hulle grootte te pas. Slegs 'n mal mens sal hulle vrywilliglik wil teëkom; die bose kabouters het met groot moeite daarin geslaag om hulle mak te maak, as mak die regte woord is.
    
    Die kloue van 'n wolf word gewoonlik nie as sy gevaarlikste liggaamsdeel beskou nie, maar aan 'n dierasie van hierdie grootte is hulle dikker en langer as ysterspykers. Hulle ruiters smeer 'n gif, soortgelyk aan dié wat die orke-sluipmoordenaars gebruik, aan die voorpote wat 'n krap van hierdie gediertes se pote dodelik maak.
    
    Spesiale Nota's: Enigeen wat deur 'n skrikwolf se kloue gekrap word sal vergiftig word en sal die slagoffers van die gif aanhou om skade op te doen totdat hulle by 'n dorp of geneser genees kan word.

en: claws
af: kloue

en: Dragoon
af: Dragon

en: The more talented cavalrymen in the armies of Wesnoth are trained in the use of the crossbow, and outfitted with much more powerful steeds. Well-armored, and skilled in the use of their swords, these soldiers can drive forward and hold the ground they take. Their mobility and resilience make them of great value on the battlefield.
af: Die meer talentvolle kavelliere in die leërs va Wesnoth word opgelei om die kruisboog te gebruik en kry ook die kragtigste perde. Hierdie soldate is goed bewapen en vaardig met die gebruik van swaarde en kan vorentoe storm en grond behou wat hulle afneem. Hulle beweeglikheid en standvastigheid maak hulle baie waardevol op 'n slagveld.

en: Drake Blademaster
af: Drake Lem-meester

en: The drakes who master the use of a sword are sworn into a special order. The mark of this is the black and white warpaint they display in battle.
af: Hierdie drake watr swaarde bemeester word besweer to 'n spesiale orde. Die wesens se merk is die swart en wit oorlogsverf wat hulle wys in 'n stryd.

en: fire breath
af: vuurasem

en: Drake Burner
af: Drake Vlamvegter

en: Drake Burners are the few and the proud, who have inherited most truly the strengths of their remote ancestors, especially the ability to breathe fire. This, coupled with their sheer size and clawed hands makes for a dangerous foe in combat.
af: Drakebranders is min maar die trotses wat die vermoë van hulle voorvaders die volledigste oorgeërf het, veral die vermoë om vuur te blaas. Dit saam met hulle grootte en klouhande maak hulle gevaarlike teenstanders in 'n geveg.

en: Drake Clasher
af: Drake Kletter

en: A Drake Clasher is incapable of both flight and fire-breathing, and most assume their relegation to melee combat is because of disability - an attempt to garner use from what otherwise would be a liability. It is possible that they have some mild deficiency in those skills, but those who support this theory have failed to consider how uniquely well-suited they are to combat a fellow drake.
    
    They are, in fact, the Judicators of the Drake Hierarchy, and though their armament is now largely ceremonial, it is none the less effective. In their encounters with lesser races, they discovered that their natural size and strength were themselves powerful weapons, and when combined with the armament worn by this caste, the resulting warriors lack some of the typical weaknesses of their kind, such as the strong vulnerability to spears and arrows.
af: 'n Drake Kletter kan nie vlieg of vuur blaas nie, en die meeste aanvaar om afgeskuif te word na 'n nabygevegsrol vanweë hulle gebreke - 'n poging om die beste te maak van wat andersins 'n las sal wees. Hulle mag dalk swakhede hê ten opsigte van daardie vaardighede maar diegene wat hulle afskryf vergeet hoe goed hulle behoort te wees om teen mede-drake te baklei.
    
    Hulle is om die waarheid te sê die bepalers van die Drake Hierargie en al is hulle wapenrusting nou grootliks van seremoniële waarde, is dit nogtans steeds doeltreffend. In hulle skermutselinge met mindere rasse het hulle ontdek dat hulle natuurlike grootte en krag opsigself kragtige wapens is en wanneer dit met die wapenrusting van hierdie stand gekombineer word, ontbreek die krygers van die swakhede wat hulle soort het, soos die vatbaarheid vir spiese en pyle.

en: Drake Enforcer
af: Drake Dwinger

en: The great Drake Enforcers epitomize the raw strength of their kind. Long hours at the forge have provided them with a bristling array of weaponry, and have clad them head to toe in shining armor.
af: Die Drake Dwingers is die toonbeeld van die brute krag van hulle soort. Lang ure by die smid het verseker dat hulle tot die tande toe bewapen is en ook gesorg dat hulle van kop tot tone met 'n harnas bedek is.

en: Drake Fighter
af: Drake Vegter

en: Drake Fighters wield curved scimitars with deadly skill, and possess the fire breathing skills of their ancestors. The most skilled Fighters go on to join the ranks of the elite Drake Warriors.
af: Drakevegters hanteer hul kromswaarde met dodelike vaardigheid en besit ook die vuurblaas vaardighede van hulle voorouers. Die vaardigste vegters word bevorder tot die geledere van die Drakekrygers.

en: scimitar
af: kromswaard

en: Fire Drake
af: Vuur Draak

en: The great fire drakes are masters of their internal fire. Clad in shining armor, they belch columns of flame at any who oppose them, a testament to the strength and majesty of their kind.
af: Die groot vuurdrake is meesters van hulle innerlike vuur. Hulle is in blink harnasse geklee en blaas groot bolle vuur, wat getuig van die krag en grootsheid van hulle soort, op enigeen wat hulle teenstaan

en: Drake Flameheart
af: Drake Vlamhart

en: It is said that the eldest lines of drakes - the direct descendants of the dragons themselves, have veins which course with fire rather than blood. That they can breathe fire as they do lends credence to this belief, though, for some reason, no one has tried cutting one open to find out.
    
    Special Notes: the leadership of a Flameheart enables friendly units next to it to deal more damage in combat, though this only applies to units of lower level.
af: Daar word gesê dat die oudste drake are het waarin vuur vloei eerder as bloed. Dat hulle vuur kan blaas maak dit geloofwaardig, maar vir een of ander rede het niemand nog probeer om een oop te sny om uit te vind nie.
    
    Spesiale Nota's: Die leierskap van 'n Vlamhart stel goedgesinde eenhede langs hulle in staat om meer skade in 'n geveg aan te rig, dit geld egter net vir eenhede op 'n laer vlak.

en: Drake Flare
af: Drake Fakkel

en: Drakes are an old race, wise enough to hearken to their own natural leaders. Those who are called 'flares' by their enemies are the drakes who aspire to be such leaders, both in war and in peace.
    
    Special Notes: the leadership of a Flare enables friendly units next to it to deal more damage in combat, though this only applies to units of lower level.
af: Drake is 'n ou ras, wys genoeg om aan hulle eie natuurlike leiers gehoor te gee. Diegene wat 'fakkels' genoem word deur hulle vyande is die drake wat daarna strewe om sulke leiers te wees, in vrede en in oorlog.
    
    Spesiale Nota's: Die leierskap van 'n 'Fakkel' stel goedgesinde eenhede langs hulle om meer skade in 'n geveg aan te rig, dit geld egter net vir eenhede op 'n laer vlak.

en: The Gladiator has taken a completely different path from the Slashers. Rather than emphasize training, they have chosen to focus on the craft of their weaponry. They are the smiths of Drake society, and it follows that they possess the best weaponry - the sharpest blades and spears, and the maces which complement their already impressive array. Their intense focus on their weapons comes at the slight expense of their defensive abilities.
af: Die Gladiator het 'n heeltemal ander paadjie begin loop as die Kappers. Eerder as om opleiding te beklemtoon, het hulle gekies om hulle op wapenkuns toe te spits. Hulle is die smede van die Drake-samelewing en gevolglik het hulle die beste wapens - die skerpste lemme en spiese en dan is daar die staf wat hulle reeds indrukwekkende versameling voltooi. Hulle intense fokus op wapens veroorsaak dat hulle so 'n bietjie daarvoor inboet in terme van verdedigingsvermoëns.

en: Drake Gliders wear as little armor as possible so they can quickly escape their foes when they leave their caves. These Drakes are competent fighters, possessing the internal fire common to many of their kin. Gliders can also effectively use their speed to viciously slam their opponents into submission. The best gliders can look forward to being accepted into the ranks of the high flying Sky Drakes.
af: Drake Swewers se harnasse is so lig as moontlik sodat hulle vinnig van hulle vyande kan ontsnap wanneer hulle hul grotte verlaat. Hierdie Drake is bekwame vegters en besit ook die interne vuur wat hul rasgenote het. Swewers kan ook hul spoed doeltreffend gebruik om met 'n harde slag in hulle teenstanders vas te vlieg en tot oorgawe te dwing. Die beste swewers het ook die vooruitsig om by die geledere van die Lugdrake, wat so hoog vlieg, aan te sluit.

en: slam
af: slaan toe

en: Hurricane Drake
af: Orkaan Draak

en: Masters of the aerial realm, the Hurricane Drakes are the elite amongst those drakes which are gifted with flight. Soaring high in the air, they can see past most defensive cover and spit fire at their foes with impunity.
af: Die Orkaandrake is meesters van die lugruim en is die elite onder die drake wat kan vlieg. Hulle styg hoog bo bykans alle verdediging uit en spoeg ongestraf vuur op hulle vyande.

en: Inferno Drake
af: Inferno Draak

en: The flying configurations known as Drake Infernos are the masters of the fire they breathe, and rival their predecessors the Dragons in their ability to use it. This natural ability renders them nearly immune to fire. Their shining, flame-colored armor is a mark of their proud and powerful caste, the ideal to which their brethren aspire.
af: Die vlieënde skepsels wat as Helsebranderdrake bekend staan is die meesters van die vuur wat hulle inasem en is net so goed soos hulle voorgangers in die gebruik daarvan. Hierdie natuurlike vermoë maak dat hulle bykans immuun is teen vuuraanvalle. Hulle blink vlamkleurige harnas is 'n toonbeeld van die trots van hul stand, die ideaal waarna hulle broeders strewe.

en: Sky Drake
af: Lug Draak

en: Sky drakes are truly the kings of the sky. Using their momentum and fire breath as weapons these drakes are the bane of many. They can swiftly swoop down on prey, and are usually long gone before anyone can stop them.
af: Lugdrake is werklik die konings van die hemelruim. Deur hulle momentum en vuurasem as wapens te gebruik is hierdie drake vele se ondergang. Hulle kan vinnig op hulle slagoffers afduik en verdwyn gewoonlik voordat enigeen hulle kan keer.

en: Drake Slasher
af: Drake Kapper

en: Slashers are clashers who have chosen to master the use of a Halberd instead of carrying a sword and the spear. Their great size allows them to use a weapon of matching scale, large enough to skewer a horse as a man would a boar. Their training has also enhanced their stamina and defensive skills, which is a major advantage over their close cousins the Gladiators.
af: Kappers is kletters wat gekies het om die gebruik van 'n Halberd te bemeester eerder as om 'n swaard of spies te dra. Hulle grootte laat hulle toe om 'n wapen te gebruik wat by hul groot lywe pas, groot genoeg om 'n perd in te ryg soos 'n mens met 'n vark sal maak. Hulle opleiding het ook hulle stamina en verdedigingsvermoëns verbeter, wat 'n groot voordeel is wat hulle oor hulle neefs die Gladiators het.

en: firststrike
af: eerste trefhou

en: Drake Warden
af: Drake Bewaarder

en: The Warden represents the pinnacle of the clasher caste, being picked from the most able Slashers. They have forged their might such that few warriors on this earth would dare stand against them. The Wardens' weapon of choice is the halberd, which they use to great effect.
af: Die Bewaarders verteenwoordig die toppunt van die kletter stand en word gekies uit die geledere van die mees bekwame Kappers. Hulle het hul mag sodanig gevorm dat bitter min krygers op hierdie aarde dit sal durf om hulle teen te staan. Die Bewaarders se wapen van keuse is die hellebaard, wat hulle baie doeltreffend gebruik.

en: Drake Warrior
af: Drake Kryger

en: Drake Warriors wield swords with great skill, and possess the fire breathing skills of their ancestors. The great strength of their kind allows them to strike withering blows, and to withstand punishment in equal measure.
af: Drake Krygers gebruik hulle swaarde met groot vernuf en besit ook die vaardigheid van hulle voorouers om vuur te kan spoeg. Die groot krag van hulle soort stel hulle in staat om vernietigende houe te plant en om houe net so goed te kan vat ook.

en: Towering remains of what once were legendary warriors, the Draug strike fear in the hearts of all who oppose them. They are driven not by malice, but are forever bound within the dream of unlife, wandering through the greatest battles of their memory, and fighting desperately for release, for a peace bought only by strength of arms. The memory of their enemy, and the purpose of their struggle have long faded into oblivion.
af: Die Draug, oorblyfsels van wat eens legendariese krygers was, boesem vrees by almal wat hul teenstaan in. Hulle word nie deur boosheid gedryf nie maar is verewig verbind tot die droom van onlewe en hul wandel deur al die grootse veldslae in hul herinneringe en veg desperaat om weer vry te wees, vir 'n vrede wat slegs met die mag van wapens gekoop kan word. Hulle herrinneringe van hul vyand of die rede vir hul stryd het lankal vervaag.

en: axe
af: byl

en: Dread Lich
af: Dode Sielsuiger

en: At long last, Ha'atel has paid the ultimate sacrifice for the dark arts into which he has delved, and has, himself, entered into undeath. At the apex of his power, he has become a lich, a waking embodiment of dread. He has, beyond any doubt, passed the point of no return, and his power and immortality will have to provide consolation for what he has lost in his quest to achieve them.
af: Ten einde laaste het Ha'atel die hoogste prys betaal vir die duistere kunste waarin hy gedelwe het en self die onlewe binne gegaan. Op die kruin van sy mag het hy 'n lich geword, 'n lewende toonbeeld van verskrikking. Vir hom is daar sonder enige twyfel nie meer omdraaikans en sal sy mag en onsterflikheid as vertroosting moet dien vir dit wat hy verloor het in sy strewe om dit te verkry.

en: Duelist
af: Duellis

en: It is a peculiar fashion of Wesnoth's nobility, in that they typically enroll their sons into one of two orders of armigers, training them either in the art of horsemanship, or fencing. Duelists are so named for an unfortunately common practice of young aristocrats, for whom the heat of insult can sometimes incite a rash demonstration of their natural right.
    
    Experienced fencers, who often look the part of nobility if not always actually of noble birth, carry with them a small crossbow that is easily concealed under a coat or cape. Slow to load and often thought dishonorable to use, it is in fact very useful, and those of their ranks who live long enough to be veterans typically do so by making such concessions to utility and survival.
    
    Special Notes: their skill at skirmishing allows these fencers to dart right past an opponent, ignoring zones of control.
af: 'n Eienaardige verskynsel onder die adelstand van Wesnoth is dat hulle hul seuns tipies by een van twee gevegskole inskryf wat hulle oplei in of perdrykuns of skermkuns. Duelliste word so genoem vanweë die slegte gewoonte van die jong aristokrate om vir die geringste belediging in 'n tweegeveg betrokke te raak.
    
    Ervare skermers wat dikwels soos koninklikes lyk al is hulle nie uit die adelstand nie, dra 'n klein kruisboog saam met hulle wat hulle maklik onder 'n jas of 'n mantel kan wegsteek. Die boog is stadig om te laai en die gebruik word as oneervol beskou, maar nietemin is dit tog 'n nuttige wapen en die geledere van veterane maak dikwels gebruik daarvan om hul oorlewing te verseker.
    Spesiale Nota's: Hulle skermvaardighede laat hierdie skermers toe om by teenstanders verby te glip en die beheersones te ignoreer.

en: Dwarvish Berserker
af: Dwergse Beserker

en: Dwarves are an ancient race of powerful fighters. Their Berserkers forget all defense in exchange for massive damage against their enemies. Once a battle is entered, Dwarvish Berserkers attack ferociously, continuing to push the attack until either they or their enemy lies dead.
af: Dwerge is 'n antieke ras van kragtige vegters. Hulle Waansinniges vergeet van verdedig om massiewe skade teen hul vyande aan te rig. Wanneer hulle 'n geveg betree, val Waansinnige Dwerge met mening aan en hou vol totdat of hulle of hulle vyand dood is.

en: berserker frenzy
af: beserker woede

en: berserk
af: beserk

en: Dwarvish Dragonguard
af: Dwergse Drake-wag

en: It is not clear why the Dragonguards are called what they are, a name given by their dwarven brethren. Some speculate that the name comes from their weapon of choice, these strange staves that belch fire and death. Others have surmised that it is because such weapons would be a threat against even a true Dragon, should such a thing be seen again in the known world. Whatever the case, it is for these weapons that the guardians of the great Dwarven citadels are both renowned and feared; weapons that have broken the mightiest of warriors in a single blow.
af: Dis nie seker waarom Drakewagte, 'n naam wat hulle by hul dwerge broers gekry het, so genoem word nie. Sommiges spekuleer dat nie naam afkomstig is van hulle gunsteling wapen, hierdie vreemde stawe wat vuur en dood spoeg. Ander reken dat dit is omdat sulke wapens 'n bedreiging sou wees teen 'n ware Draak, sou so iets regtig bestaan. Hoe dit ook al sy, dit is vir hierdie wapens wat die wagte va die groot Dwergstede bekend is en voor gevrees word; wapens wat al magtige krygers met een hou neergevel het.

en: dragonstaff
af: drakestaf

en: Dwarvish Fighter
af: Dwergse Vegter

en: Dwarvish Fighters wield mighty battle axes and hammers, which make them feared opponents in close range combat. They are excellent in mountainous terrain or underground. Though not swift, their power and endurance more than compensate.
af: Dwerge-vegters dra magtige strydbyle en hamers, wat hulle gevreesde teenstanders in naby gevegte maak. Hulle is uitstekend in bergagtige terrein en ook ondergronds. Al is hulle nie rats nie, vergoed hulle krag en deursettingsvermoë daarvoor.

en: hammer
af: hamer

en: Dwarvish Guardsman
af: Dwergse Wag

en: The most resilient dwarves sometimes join the Dwarvish army as Guardsmen. Slow and without a strong attack, they guard the Army's flank, soaking up a lot of damage, and hurling heavy spears for defense.
af: Die sterkste van die dwerge sluit party maat aan by die Dwergse lëer as Wagte. Stadig en sonder 'n sterk aanval, bewaak hulle die lëer se flanke. Hulle absorbeer baie skade en gooi swaar spiese as verdediging.

en: Dwarvish Lord
af: Dwergse Heer

en: Clad in shining armor, these dwarves look like kings from under the mountains. They wield axe and hammer with masterful skill, and can hit a target with a thrown hand axe at several paces. Though slow on their feet, these dwarves are a testament to the prowess of their kin.
af: Geklee in blink lyf-beskutting het hierdie dwerge soos die kongings van onder die berge gelyk. Hulle kon 'n byl en 'n oorlogs-hammer behendig hanteer en 'n teiken met hul handbyl akkuraat raakgooi oor 'n afstand van verskeie meters. Alhoewel stadig te voet, is hierdie dwerge 'n kenmerk van die vernuftigheid van hul ras.

en: hatchet
af: handbyl

en: Dwarvish Runemaster
af: Dwergse Towenaar

en: Dwarven magic, inasmuch as is known, most often manifests itself by the inscription of runes in the surface of an object, which by their mere presence somehow imbue it with power. Though rarely seen in combat, a master of these runes can put them to terrifying use.
af: Dwergse toordery, sover as wat ons weet, manifesteer hulself deur runes. Hierdie runes is spesiale merke wat op 'n voorwerp uitgekerf word. Net die blote teenwoordigheid van hierdie rune-tekens veroorsaak dat die voorwerp magiese kragte het. Alhoewel baie min gesien in 'n geveg, is dit verseker dat 'n meester van die runes geweldig skade kan aanrig.

en: runic hammer
af: ruine hamer

en: Lightning bolt
af: Blitsstraal

en: Dwarvish Sentinel
af: Dwergse Wag

en: The Sentinel, with his tower shield and great courage, refuses to yield under even the strongest of enemy attacks.
af: Die Wag, met sy reuse-skild en dapperhied, weier om terug te staan onder selfs die sterkste vyandige aanval.

en: Dwarvish Stalwart
af: Dwergse Staatmaker

en: Stalwarts, after years in battle, have fashioned new shields and strong armor from the ruins of their enemies. While slow, they are feared for their resilience and strength.
af: Staatmakers, na jare se oorlog, het nuwe skilde en beskerming gemaak van oorblyfsels van hulle slag-offers. Alhoewel hulle stadig is, word hulle nog steeds gevrees vir hul volharding en krag.

en: Dwarvish Steelclad
af: Dwergse Staal-harnas

en: The more experienced Dwarvish Steelclad fighters wear heavy chain mail and plate armor, for which they are rightly famous.
af: Die meer ervare Dwergse Steelcad vegters dra swaar chainmail en plaat-pantser, waarvoor hulle baie beroemd is.

en: Dwarvish Thunderer
af: Dwergse Donderaar

en: When the men of Wesnoth first encountered the dwarves, they were mystified by the power of the Dwarvish Thunderers, who were able to hurl death from afar through the apparatus of these strange ... 'wands' they carried into battle. After the peace instituted by the Ka'lian came into effect, Haldric's people, not understanding these weapons, and certainly unable to make any of their own, realized they were lucky to no longer be fighting the dwarves, and vowed never to do so again.
af: Toe die mense van wesnoth die eerse keer die dwerge ontmoet het, was hulle ge-mistifiseer deur die krag van die Dwergse Donderaars, wat blykbaar die dood vanuit snaakse 'stokkies' kon uitstraal in 'n geveg. Na die vrede deur Ka'lain in werking getree het, het Haldric se mense, wat nie hierdie geheimsinnige wapens verstaan het nie, en wat hulle ook nie self kon maak nie, besef hoe gelukkig hulle is om nie langer teen die dwerge te veg nie. Hulle het ook 'n eed afgelê om nooit weer teen die dwerge te baklei nie.

en: thunderstick
af: donderstok

en: Dwarvish Thunderguard
af: Dwergse Donderwag

en: The Dwarven Thunderguards are famed for their curious weaponry, these strange staves of wood and iron that make a thunderous noise in their anger. The machinations behind this weaponry are a mystery, a secret taken to the grave by the dwarves of Knalga who wield them, and are assumed to have even forged them. The most that is known are reports of dwarves pouring a strange black dust into the mouth of their weapons, which some say is a food to fuel the beast imprisoned within.
    
    Though a single shot from these 'thundersticks' can take several minutes to prepare, the results are seen by the Dwarves as being well worth the wait.
af: Die Dwergse Donderwagte is bekend vir hul snaakse wapens. Hierdie houtstokke met yster inlegsels maak 'n donderse lawaai as die dwerge kwaad is. Hoe die wapen vervaardig word, is 'n geheim wat na die graf toe geneem was deur die dwerge van Knalga, wie se wapens die was, so ons aanvaar dat hulle dit gemaak het. Die meeste wat ons weet, van-uit wat mense vertel, is dat die donkerbekke van die wapen 'n swart poeier vreet en dit maak die monster binne in die donderbuis wakker.
    
    Alhoewel dit verskeie minute om die wapen gelaai te kry, is dit volgens die dwerge die wag werd.

en: dragonstick
af: drakestok

en: Dwarvish Ulfserker
af: Dwergse Ulfseker

en: Dwarves are an ancient race of powerful fighters. Ulfserkers are the most ferocious of these in battle: they persist until either their enemy is dead or they themselves perish, no matter how many wounds they receive.
af: Dwerge is 'n antieke ras van baie kragtige vegters. Ulfserkers is die mees veglustigste in 'n stryd. Hulle hou nie op todat die vyand dood is nie, of todat hulself dood is nie, maak nie saak hoeveel wonde hulle opdoen nie.

en: Elder Mage
af: Oud Towenaar

en: Once great, Elder Magi have seen their power a little diminished from wearying years of battle. Nevertheless they remain feared on the battlefield on account of their powerful lightning bolts.
af: Die eens Magtige Ou Towenaar moes toekyk hoe sy kragte in die stryd swakker word na jare. Nietemin word hulle nog altyd gevrees op die slagveld omdat hul steeds magtige bliksem-strale kan optower.

en: lightning
af: weerlig

en: Elder Wose
af: Oud Wose

en: Woses have been said to possess many shapes, all of them tree-like in form, and as they age, to increase in size. Tales tell of woses who resemble trees in this respect as well, towering over the creatures who walk beneath them. This is the greater part of why they are so rarely seen - standing in the slumber which they so often do, a wose of that stature appears to be nothing more than an oddly-shaped tree. Even a careless elf can sometimes be fooled.
    
    Woses are not warriors by any means, however the strength they possess is obviously capable of violence, should someone manage to raise the ire of these creatures.
    
    Special Notes: Woses regenerate by using natural resources around them, without needing to huddle in villages to obtain sustenance and aid.
af: Daar word geglo dat Wose vele vorme kan aanneem, al hierdie vorme lyk egter soos bome en soos hulle ouer word, word hulle groter. Verhale word vertel van wose wat ten opsigte van hulle grootte ook 'n ooreenkoms met bome het en hulle troon bo die weses uit wat onder hulle verbyloop. Dit is hoofrede waarom hulle so selde gesien word - terwyl hulle staan en slaap, wat hulle dikwels doen, lyk 'n wose amper soos 'n boom met 'n eienaardige vorm. Selfs 'n onoplettende elf kan daardeur geflous word.
    
    Wose is nie eintlik krygers van formaat nie, uit hulle groot krag is dit duidelik dat hulle tot geweld in staat is as iemand hulle kwaad maak.
    
    Spesiale Nota's: Wose regenereer deur die natuurlike hulpbronne om hulle te gebruik, dus hoef hulle nie in dorpe te gaan skuil om voedsel en hulp te kry nie.

en: Elvish Archer
af: Elfse Boogskutter

en: Elves have always had a reputation for archery, a skill that, for many reasons, comes naturally to them. Even the frail of body can be deadly with a bow in hand, and in times of war, many will take up this weapon. Though their relative inexperience with combat leaves them somewhat vulnerable, their natural grace ensures that they can best any of humanity's fresh recruits.
af: Elwe het nog altyd 'n reputasie gehaad dat hul uitmuntende boogskutters is. Dit is 'n vaardigheid wat om verskeie redes natuurlik voel vir hulle. Selfs die met tingerige lywe kan dodelik wees met 'n boog in die hand en sal ten tye van oorlog hierdie wapen opneem. Alhoewel hulle tekort aan gevegs-ervaring hul ietwat kwesbaar maak, is dit hulle natuurlike grasie wat verseker dat hulle beter is as enige nuwe mense-rekruite.

en: female^Elvish Archer
af: Elfse Boogskutter

en: Elvish Avenger
af: Elfse Wreker

en: The curious name of the elvish 'Avengers' comes from a tactic often employed by these master rangers. The enemy is allowed to break through a feint defense, and when the vulnerable troops behind the front line follow, these archers break cover and attack, cutting the supply lines and surrounding the enemy in one fell stroke.
    
    This has, at times, been interpreted as a form of vengeance for their brethren lost earlier in the battle. Although not so base in design, it is not at all inaccurate.
    
    Special Notes: the avengers' skill as woodsmen render them invisible to an enemy unless they are immediately adjacent, or have revealed themselves by attacking.
af: Die eienaardige naam van Else Wreekers kom van 'n taktiek wat baie gebruik word deur hierde meester bosbewaarders. Die vyand word toegelaat on deur 'n karige verdediging deur te breek, en wanneer kwesbare eerste-linie troepe deurbreek, dan kom hierdie boogskutters uit hulle wegkruip plek en maai die vyand af.
    
    Hierdie gebeurtenis word ge-intrepeteer as 'n vorm van wraakneming vir makkers wat in die stryd gesterf het. Alhoewel nie so beplan nie, is die verduideliking dalk nie so on-akkuraaat nie.
    
    Spesiale Nota's: Die wrekers se spesiale vaardigheid as bosbewooners maak hulle onsigbaar vir 'n vyand todat die vyand reg langs hulle is, of as die wrekers aanval.

en: female^Elvish Avenger
af: Elfse Wreeker

en: Elvish Captain
af: Elfse Kaptein

en: Elves, unlike many other races, will quickly acknowledge and follow any of their peers who have experience in combat. This is quite at odds with humanity, for whom leadership is often a fickle mess of coercion and intimidation. The combination of their willingness to accept the wisdom of their leaders, and the tendency to choose leaders of merit is one of the quiet strengths of the elves.
    
    Special Notes: the leadership of a Captain enables friendly units next to it to deal more damage in combat, though this only applies to units of lower level.
af: Elwe, nie soos ander rasse nie, sal vinning hulle rasgenoote raaksien wat ervare is in veldslae en hulle volg. Dit is heel anders as met die mense-ras waar daar 'n mengelmoes van omkopery en intimidasie ie. Die kombinasie van hulle gewilligheid om die wysheid van hul leiers te aanvaar, en die tendens om leiers op meriete te kies is een van die stille sterkpunte van die elwe.
    Spesiale Nota's: Die leierskap van 'n kaptein veroorsaak dat manskappe van 'n laer vlak as die kaptein, meer skade veroorsaak in 'n geveg.

en: Elvish Champion
af: Elfse Kampioen

en: Those few elves who deliberately hone themselves into weapons of war become something which belies the rather docile reputation of their race. Dedication and skill are matched with purity of form, and the result is a mastery of swordsmanship to which few can compare. Even archery, treated as a secondary pursuit, is executed with a skill that most of humanity can only stare at with wonder.
af: Daardie paar elwe wat hulself omskep in vegters is in teenstryd met die sagmoedige natuur van die elwe. Die toewyding en vaardigheid van die elwe is iets wat almal bewonder en nie baie mense kan verbeter op nie. Selfs die vaardigheid met 'n boog - wat die elwe beskou as tweede belangrikste - is op 'n vlak ontwikkel wat meeste maar net kan bewonder.

en: female^Elvish Druid
af: Elfse Bostoorder

en: The magic of the wood elves is poorly suited for combat, but effective nonetheless. The forests in which they live can be quickened by a word of command, and will lash out at those who threaten their peace.
    
    Their chief ability lies in healing, and it is for this skill that the elvish druids are revered by their people.
    
    Special Notes: A druid's entangling attack slows enemies down and reduces by one the strikes they can deliver in combat. Druids are capable of healing units around them, and curing them of poison.
af: Die toordery van die woud elwe is nie eintlik geskik vir gevegte nie, maar is nietemin effektief. Die woude waarin hul leef kan aangehits word met 'n enkele bevel, en sal uitswiep na enigiemand wat die vrede bedreig.
    
    Die Elwe toon goot eerbied vir hul bostoordokters want hulle is uitmuntende geneesers.
    
    Spesiale Nota's: Die Bostoordokter se verstrengel aanval vertraag hul vyande en veroorsaak dat hulle een keer minder slaan gedurende 'n geveg. Bostoordokters kan eenhede rondom hul gesondmaak en genees van gif.

en: ensnare
af: vasvang

en: thorns
af: dorings

en: female^Elvish Enchantress
af: Elfse Verleier

en: The Elven Enchantresses are masters of offensive magic, striking at their enemies both with blasts of icy wind drawn from the ethereal plane, and magically animating roots with which they bind their enemies in place.
af: Die Else Verleidster is meesters van aanvals-toordery. Hulle slaan met ysige winde vanuit 'n magiese vlak, of hulle verstrengel hul slagoffers met magiese wortels wat uit die aarde groei en hulle voete vasbind.

en: entangle
af: verstrengel

en: faerie fire
af: feë vuur

en: Elvish Fighter
af: Elfse Vegter

en: Elves are not warlike by nature, but in times of need, their natural grace and agility serve them well, as does their skillful craftsmanship. An elf can grasp the basics of swordsmanship and archery in an uncannily short time, and put them to effective use on the battlefield.
af: Dit is nie in die Elwe se natuur om oorlog te maak nie, maar as hulle moet het hulle natuurlike grasie en ratsheid wat hulle goed te pas kom. Hulle is ook baie behendige vakmanne wat kwalitiet wapens produseer. 'n Elf kan die beginsels van swaardveg en boog in 'n ongewone kort tyd snap en kan dan baie effektief op die slagveld wees.

en: Elvish Hero
af: Elfse Held

en: A relatively small amount of experience will turn an elf from a competent fighter into a master of combat. Those who are honored as heroes are strong with both sword and bow, skills that never fade for lack of practice.
af: 'n Relatiewe klein aantal ervaring verander 'n elf van 'n bedrewe vegter tot 'n meester-vegter. Die wat as helde vereer word is baie handig met die swaard en boog, vaardighede wat nooit minder word as gevolg van 'n tekort aan oefening nie.

en: Elvish High Lord
af: Elfse Hoog Heer

en: The leaders of the elves do not fall sallow and frail with age. Rather, it is then that they grow to their true potential. Quiet and contemplative in times of peace, a High Lord in the full of his wrath is an awesome sight indeed.
af: Die leiers van die elwe word nie vaal en broos met ouderdom nie. Dit is eers dan wat hulle hul ware potensiaal bereik. 'n Grootmeester is stil en peinsend ten tye van vrede mar sy woede is inderdaad iets om te aanskou.

en: female^Elvish Lady
af: Elfse Dame

en: Elves choose their leaders for their power and wisdom; foresight is what has protected them in times of uncertainty. Their just reign is rewarded by the unflagging fealty of their people, which is the greatest gift any ruler could ask for.
af: Elwe kies hulle leiers vir hulle wysheid en krag; insig is wat hulle in onsekere tye beskerm het. Hulle regverdige bewind word beloon deur standvastige getrouheid van hul onderdane, wat die beste geskenk is waarvoor enige leier kan vra.

en: shove
af: stoot

en: Elvish Lord
af: Elwe-Heer

en: The nobility of the elves are possessed of merit to match their standing in society. Elvish Lords are the wisest and strongest of their people, and are fearsome in their command of magic.
af: Die koninklike elwe is gesëen met vermoëns ooreenkomstig hulle stand in die samelewing. Elwe-here is die wysste en sterkste van hulle mense en is meesters in die gebruik van towerkragte.

en: Elvish Marksman
af: Elwe-Skut

en: One of the things which contributes to their skill with the bow is the unusually clear vision of elves. An elf practiced at archery can hit targets that a man couldn't even see, even at night, and can nock a second arrow almost as soon as the first is let fly.
    
    This prodigious skill does come with one cost, that being a lack of practice with the sword.
    
    Special Notes: Their marksmanship gives these elves a high chance of hitting their enemy, but only on the attack.
af: Een van die dinge wat bydrae tot hulle vaardigheid met die boog is die ongewone helder sig wat elwe het. 'n Geoefende elf kan teikens tref wat 'n mens nie eers kan sien nie, selfs snags, en kan 'n tweede pyl in die boog nog voor die eerste pyl behoorlik weggetrek het.
    
    Hierdie ontsaglike vaardigheid kom teen 'n prys, die gebrek aan swaardoefening.
    
    Spesiale Nota's: Hulle skietkuns bring mee dat die elwe 'n hoë waarskynlikheid het om hulle vyand te tref, maar slegs as hulle aanval.

en: longbow
af: grootboog

en: marksman
af: skutter

en: female^Elvish Marksman
af: Elwe-Skut

en: Elvish Marshal
af: Elfse Maarskalk

en: The longevity and natural intelligence of elves makes for a vicious aptitude for military matters, enough even to counter their general distaste for such things. Elves remember things much more clearly than humankind, and can often intuit what others can only be trained to do. Certainly, on those rare occasions when an elf sets his mind to war, the strategy that results is the work of a master.
    
    Special Notes: the leadership of a Marshal enables friendly units next to it to deal more damage in combat, though this only applies to units of lower level
af: Die langslewendheid en natuurlike intelligensie van elwe gee hulle 'n venynige bekwaamheid in militêre sake, selfs genoegsaam so om hulle algemene teensinnigheid ten opsigte daarvan te oorkom. Elwe onthou goed baie deegliker as mense en kan dikwels aanvoel wat ander slegs met opleiding kan aanleer. Op daardie seldsame tye wanneer 'n elf hom op oorlog toespits is die strategie wat daaruit voortvloei waaragtig 'n meesterwerk.
    
    Spesiale Nota's: Die leierskap van 'n Maarskalk stel goedgesinde eenhede in staat om meer skade in 'n geveg te berokken, maar dit geld slegs vir eenhede op 'n laer vlak.

en: Elvish Outrider
af: Elfse Ruiter

en: Elvish Outriders are trained as the royal couriers of the elven kingdoms. Despite the peaceful nature of their people, their experience makes them quite deadly in combat. No man has ever come close to their skill in using a bow on horseback - in fact, most would be hard pressed to equal it standing on solid ground.
    
    The speed of these soldiers allows the elves to strike when and where they choose when fighting on their home ground, a fact that has saved many of their number from death.
af: Die Elfse Ruiters is opgelei as die koninklike boodskappers van die elfse konginkryk. Nieteenstaande die vreedsame natuur van die elwe maak hul ervaring hulle dodelike teenstanders in 'n geveg. Geen man het nog ooit naby hulle vernuf gekom as berede boogskutters nie, en om die waarheid te sê - baie min sal hulle kan ewenaar selfs op soliede grond.
    
    Die spoed van hierde soldae laat die elwe toe om aan te val waar dit hulle pas op hul eie bodem. Dit het al baie Elwe van 'n sekere dood gered.

en: Elvish Ranger
af: Elfse Bewaarder

en: Though a man might spend years in the forest, he will never shake the feeling that he is a guest in a place he is not truly a part of. With elves, this is quite reversed. Any elf that studies the lore of the woods becomes a fitting master of them, and when combined with a considerable skill at archery and swordsmanship, the result is a powerful tool of war.
    
    Special Notes: the rangers' skill as woodsmen render them invisible to an enemy unless they are immediately adjacent, or have revealed themselves by attacking.
af: 'n Man kan baie jare in 'n woud spandeer en hy sal voel dat hy net 'n gas van die woud is. Met die elwe is dit net omgekeerd. Enige elf wat die leersaamhede van die woud bestudeer raak 'n meester van die woud en wanner dit gekombineer word met hul vaardigheid as swaardvegter en bookskutters, is die resultaat 'n magtige vegter.
    
    Spesiale Nota's: Die bewaarder se vernuftigheid as woudman maak hul onsigbaar aan die vyand totdat die vyand langs hulle is, of totdat die bewaarder aanval.

en: female^Elvish Ranger
af: Elfse Bewaarder

en: Elvish Rider
af: Elfse Ruiter

en: The master horsemen of the elves are able to move through forests at a speed which would be suicidal to any man. Though this certainly leaves people in awe of the rider, questions have also been raised about the stock of the horses, for the feats they perform seem almost supernatural.
    
    This combination of incredible mobility and potent combat strength is one of the greatest assets the elves possess in warfare.
af: Die meester ruiters van die elwe kan galop deur die woud teen so 'n spoed dat dit sal selfmoord wees vir 'n normale man. Alhoewel die mense verbyster is oor die vernuf van die ruiter, begin vrae gevra word oor die perde, want die perde kry dinge reg wat onnatuurlik goed is.
    
    Hierdie magtige kombinasie van ongelooflike beweegbaarheid en buitengewone vegterskrag is een van die groot bates wat die elwe besit in oorlogsvoering.

en: Elvish Scout
af: Elfse Verkenner

en: The horsemen of the wood elves have some skill with bow and sword, but their true skill lies in their horsemanship. Even other elves are somewhat taken by their uncanny speed in the woods, and their ability to dart through the thick of the forest with nary a scratch. They are, perhaps, some of the only cavalry in existence that fares better in the woods than on open ground.
af: Die ruiters van die woud elwe is vernuftig met die swaard en boog, maar hulle is by uitstek perderuiters. Ander elwe staan verbyster deur hul ongelooflike spoed deur die woude en die vaardigheid waarmee hulle deur die woude weef sonder 'n skrapie. Hierdie ruiters is dalk die enigste ruitery wat beter vaar tussen bome as op die oop vlaktes.

en: female^Elvish Shaman
af: Elfse Toordokter

en: Being partly faerie in nature, elves have an inherent capability for magic. This is realized in their affinity with the natural world, which they can call upon as an ally in combat. Enemies wandering in their forests may soon find themselves entangled by the very roots they stand on, making them much less of a threat.
    
    The healing abilities of the elves are also remarkable, and of capital use in battle.
    
    Special Notes: A shaman's entangling attack slows enemies down and reduces by one the strikes they can deliver in combat. Shamans are capable of basic healing, though they can only delay the effects of poison, not cure them entirely.
af: Omdat die elwe gedeeltelik fee is, het hulle 'n natuurlike aanleg vir die toorkuns. Hulle het ook 'n noue bond met die natuur en kan dit gebruik as 'n bondgenoot in 'n geveg. Vyande kan verstrengel word deur die wortels waarop hul staan, en die maak hulle nie so gevaarlik nie.
    
    Die geneeskrag van die elwe is ook merkwaardig, en 'n belangrike gedeelte van 'n geveg.
    
    Spesiale Nota's: 'n Toordoktor se verstrengel aanval veroorsaak dat die vyand een hou minder slaan gedurende 'n geveg. Toordokters is tot basiese genesing in staat, maar kan net die effek van die gif vertraag, en nie heeltemal genees nie.

en: Elvish Sharpshooter
af: Elfse Skerpskutter

en: A story once wandered about, of an elf who stopped an arrow by shooting it out of the air with one of his own. It is a testament to the skill of the elves that such a story could be taken seriously. The sharpshooters of the elves have, quite simply, mastered the art of archery.
    
    Special Notes: Their marksmanship gives these elves a high chance of hitting their enemy, but only on the attack.
af: Daar word vertel van 'n elf wat 'n pyl kon stop deur dit met een van sy eie pyle raak te skiet. Dit is 'n testament vir die elfse veruf dat so 'n storie ernstig opgeneem kan word. Die skerpskutters wat die elwe het, het eenvoudig die kuns geheel en al bemeester.
    
    Spesiale Nota's: As gevolg van hul skerpskutter vermoë het die elwe 'n groot kans om hul vyande raak te skiet, maar net as hulle aanval.

en: female^Elvish Sharpshooter
af: Elfse Skerpskutter

en: female^Elvish Shyde
af: Elfse Shyde

en: Devotion to her faerie side will eventually transform an elf maiden into a creature of both worlds. Guided by a nature which is little understood, these beautiful stewards of the elven forests epitomize the grace and mystery of their people.
    
    Special Notes: A shyde's entangling attack slows enemies down and reduces by one the strikes they can deliver in combat. Shydes are capable of healing units around them, and curing them of poison.
af: Die toegewydheid aan haar fee kant sal veroorsak dat 'n elfse meisie uiteindelik 'n kreatuur van beide wêrelde word. Gelei deur 'n natuur wat baie min verstaan, is hierdie pragtige bewaarders van die elfse woude die toonbeeld van grasie en mysterie vir hul mense.
    
    Spesiale Nota's: Die shyde se aanval vertraag hulle vyande en veroorsaak dat hule een hou minder slaan gedurende 'n geveg. Shydes kan eenhede rondom hul genees, en heeltemak ontslae raak van gif.

en: faerie touch
af: feë aanraking

en: female^Elvish Sorceress
af: Elfse Towenares

en: Eschewing the study of healing in favor of more aggressive uses of magic, Elvish Sorceresses have become quite proficient at ranged combat. Their entangling attack is notably more effective than that of the Elvish Shaman, and they can call upon bursts of chilling ethereal wind to smite those who oppose them.
af: Deur weg te skram vanaf die geneeskunde en meer te leer oor aggressiewe toorkuns, is die Elfse Towenaar baie goed as dit kom by toodery oor 'n afstand. Hulle verstrengel taktiek is baie beter as die Elfse Toordokter, en hulle kan die magiese winde roep om hul vyande met yswinde te slaan.

en: female^Elvish Sylph
af: Elfse Sylf

en: Elvish Sylphs are scions of beauty in the mortal plane. Having fully developed their faerie side, they transform into creatures of both worlds, wielding powerful magic against their enemies.
af: Elfse Sylwe is fonteine van skoonheid op die menslike vlak. Omdat hul feekant ten volle ontwikkel is, kan hulle transformeer in kreature van beide wêrelde, en het magtige magiese krag wat hul teen hulle vyande kan gebruik.

en: Fencer
af: Skermer

en: Fencers belong to a school of thought that considers the armor most soldiers wear in combat to be their own worst enemy. While armor can only soften a blow, evading it will completely negate any ill effects. Being able to reliably dodge any offensive move is a luxury only afforded to the fit of body, and then only to those who endure rigorous training.
    
    Outfitted with only a dagger and rapier, fencers are light on their feet and useful in many situations where their armor-bound peers are at a disadvantage. They relish, often literally, in dancing circles around troops like heavy infantry, in mockery of the price they pay for their full plate.
    
    Special Notes: their skill at skirmishing allows fencers to dart right past an opponent, ignoring zones of control.
af: Skermers behoort aan die gedagteskool wat glo dat die harnas wat die meeste soldate in gevegte dra hulle eie grootste vyand is. Terwyl 'n harnas slegs kan help om die impak van 'n hou te verminder kan die negatiewe gevolge geheel en al vermy word as mens daarsonder klaarkom. Om in staat te wees om 'n aanval te ontduik is 'n luukse wat sles die fikse liggaam beskore is en dan ook net vir diesulkes wat taai opleiding ondergaan het.
    
    Skermers word slegs met 'n dolk en 'n rapier uitgerus en hulle is baie rats op hulle voete en is nuttig in situasies waar hulle gepantserde genote benadeel word. Hulle put genot daaruit om, dikwels letterlik, sirkels om swaar infanterie troepe te dans, wat 'n bespotting maak van die prys wat hulle betaal het vir hul harnasse.
    
    Spesiale Nota's: Hulle skermvaardighede laat skermers toe om verby teenstanders te beweeg en die beheersones heeltemal te ignoreer.

en: Fighter
af: Vegter

en: Young and brash, Fighters fight with a sword, and are vulnerable to attack from enemies. However they have the potential to become great warriors one day.
af: Jonk en onveskrokke, Vegters baklei met 'n swaard, en is kwesbaar in 'n aanval van die vyand. Hulle besit egter die potensiaal om eendag magtige krygers te word.

en: Fire Dragon
af: Vuurdraak

en: Long lived and terrifying, the fire dragon is a member of the dragon family that happens to breathe fire. It can put its fire breath to good use in combat. Additionally, it has a ferocious bite, and can crush opponents with its tail. Fire Dragons are cunning and cruel, and often take underlings whom they help lead to victory.
af: Lank-lewend en vrees-aanjaend, die vuurdraak is 'n lid van die drake familie wat vuur uiblaas. Dit kan hierdie vuur goed gebruik as 'n aanvalswapen in 'n geveg. Daar mee saag gaan die vermoë van 'n grusame byt, wat opponente kan vermorsel. Vuurdrake is slinks en genadeloos en baie keer werk hulle handlangers wat hulle dan help om 'n oorwinning te bekom.

en: bite
af: byt

en: tail
af: stert

en: Fireball
af: Vuurbal

en: A Fireball. This is not to be used for anything else than a 'Move_Unit_Fake'!
af: 'n Vuurbal. Hiedie moet nie gebruik word vir enigiets anders as 'n 'Move_Unit_Fake' nie!

en: Footpad
af: Skurkie

en: These petty criminals are often derisively called 'footpads' by their superiors, for they are tasked with any job that requires a great deal of running around, often being employed as couriers, or scouts. The endurance and skill on their feet that comes of this serves them well in combat, and despite their pitiable weaponry, they are quite good at harrying their enemies, especially under cover of darkness.
af: Hierdie krimenele word op neergekyk deur hulle boefbase, want hulle word gereeld gevra om werke te doen wat baie rondhardloop vereis. Hulle word dikwels ingespan as verkenners of boodskappers. Hierdie uithouvermoë enen kennis kom dan handig te pas in 'n geveg. Ten spyte van hul karige wapens, is hulle handig gedurende die nag, waneer hulle die vyand goed kan verpes.

en: club
af: knuppel

en: sling
af: slinger

en: female^Footpad
af: Skurkie

en: Galleon
af: Seilskip

en: Even people happily living in their homes eventually need some kind of transport through the seas, even if only to go fishing or to trade goods. The galleon is perfect for this purpose: it's fast and resilient, but not prepared to fight, and is able to adapt to many different tasks.
af: Selfs mense wat gelukkig is in hul eie tuiste, het een of ander tyd die behoefte na vervoer oor die see, selfs al gaan hule net visvang of om handel te dryf. Die seilskip is ideaal vir hierdie doel. Dit is vinning en sterk, alhoewel nie goed voorberei om te veg nie, is dit aanpasbaar vir verskeie take.

en: dummy
af: pop

en: Gate
af: Hek

en: The door will not open for any who are not allied with it.
af: Die deur sal nie oopgaan tensy jy deel van die bondgenootskap is nie.

en: bump
af: stamp

en: General
af: Generaal

en: As the leaders of their armies, Generals are responsible for the protection of large or important areas in the kingdoms they swore fealty to. Their training and experience suffice to carry out these orders.
    
    Special Notes: the leadership of a General enables friendly units next to it to deal more damage in combat, though this only applies to units of lower level.
af: As die leiers van hulle lëers, is Generaals verantwoordelik vir die beskerming van groot of belangrike gebiede in die koningkryke waartoe hulle trou gesweer het. Hulle opleiding en ervaring is voldoende om hierdie opdragte uit te voer.
    
    Spesiale Nota's: Die leierskap van 'n Generaal stel goedgesinde eenhede langs hulle in staat om meer skade in 'n geveg te berokken, dit geld egter slegs vir eenhede op 'n laer vlak.

en: Ghost
af: Spook

en: It is one of the greater mercies of creation that a human soul is immutable, and cannot be destroyed. However, the many things a necromancer can do, despite this, are entirely horrifying.
    
    Trapped within a shroud of vile enchantments, a spirit likens unto the wind in the sails of a ship. The contrivance that results from this prison is an unfailing servant, which can be bound to whatever task their master sees fit.
    
    Special Notes: Ghosts have very unusual resistances to damage, and move quite slowly over open water.
af: Dit is een van die seëninge van die skepping dat die menslike siel onsterflik is en nie vernietig kan word nie. Die baie dinge wat 'n dodeprater kan doen is egter desondank geheel en al skrikwekkend.
    
    'n Gees vasgevang in 'n kleed van walglike betowerings, is soos die wind in die selie van 'n skip. Die sameflansing wat uit hierdie gevangenis voortvloei is 'n gedienstige kneg, wat verbind kan word aan enige taak wat hulle meester goed dink.
    
    Spesiale Nota's: Geeste het buitengewone weerstand teen skade en beweeg nogal stadig oor oop water.

en: Ghoul
af: Gees

en: Only those who have delved into the circles of necromancy know what must be done to turn a person into a ghoul, and it is a secret they are not telling. Whatever unspeakable rites they have performed, the result is a beast that knows nothing of its days as a human being, a creature that shambles about as naked as the day it was born, and gorges itself on the flesh of the dead.
    
    It is because of such things that necromancy is condemned with an almost primal hatred.
    
    Special Notes: A ghoul's claws are covered in poison, and victims of this poison will continually take damage until they can be cured in town or by a healer.
af: Slegs diegene wat in die kringe van die dodepraters beweeg het weet wat gedoen moet word om 'n mens in 'n monster te verander en dit is 'n geheim wat hulle nie gaan verklap nie. Watter onuitspreekbare rituele hulle ookal uitvoer, dit lei tot 'n gedierte wat niks meer kennis drae van die tyd toe dit nog mens was nie, 'n gedierte wat naak rondslenter soos die dag wat dit gebore is, wat homself volvreet met die vlees van die dooies.
    
    Dit is as gevolg van sulke dinge dat dodepratery met 'n byna dierlike haat veroordeel word.
    
    Spesiale Nota's: 'n Monstergees se kloue is met gif bedek en slagoffers van hierdie gif hou aan om skade op te doen totdat hulle in 'n dorp of by 'n geneser behandel word.

en: Giant Mudcrawler
af: Massiewe Modderkruiper

en: Giant Mudcrawlers are a larger kind of Mudcrawler, and are magical constructs of soil and water. They attack by belching lumps of mud at their foes, or by slapping them with their fists.
af: Reuse Modderkruipers is 'n groter soort Modderkruiper en is opgetower uit grond en water. Hulle val aan deur bolle modder op hulle vyande te spoeg of deur hulle met hulle vuiste by te dam.

en: fist
af: vuis

en: mud glob
af: modder glob

en: Giant Scorpion
af: Reuse Skerpioen

en: A normal scorpion is dangerous enough - one the size of a man needs little explanation.
af: 'n Gewone skerpioen is gevaarlik genoeg - een die groote van 'n man het min verduideliking nodig.

en: sting
af: angel

en: pincers
af: knypers

en: Goblin Impaler
af: Kabouter Spiesvegter

en: Goblins are used by the orcs as fodder for their enemy's front line. Those who have somehow managed to survive invariably equip themselves to continue doing so. A much larger spear helps to compensate for their short reach, and better armor helps to shield their tiny frames.
    
    Special Notes: the length of their weapon allows an impaler to strike first in melee, even in defense.
af: Kabouters word deur die orke as kanonvoer op die vyand se voorste linies gebruik. Diegene wat wonderbaarlik oorleef rus hulself sodanig toe om so voort te gaan. 'n Baie langer spies help om vir hulle kort arms te vergoed en hulle 'n stewige harnas help om hulle klein lyfies te beskerm.
    
    Spesiale Nota's: Die lengte van hulle wapens laat hulle toe om die eerste hou in 'n handgeveg toe te dien, selfs al is hulle op die verdediging.

en: Goblin Knight
af: Kabouter Ridder

en: The Goblin 'Knights' have little in common with the men who share that title, and the title is something used only in the parlance of their enemies. The similarity is simply that they are the elite of the wolf riders, likely promoted to their position by their success in some temerarious raid, or something of a similarly base nature.
    
    The wolves they are given are bred for speed and strength, making them quite dangerous in combat.
af: Die Kabouter 'Ridders' het maar min in gemeen met die manne wat daardie titel met hul deel en die titel word eintlik slegs in die taal van hulle vyande gebruik. Die ooreenkoms is eenvoudig dat hulle die room van die wolweruiters is, waar hulle waarskynlik hulle posisie bereik het deur aan 'n waaghalsige strooptog deel te neem of iets van 'n soortgelyke aard.
    
    Die wolwe wat aan hulle gegee word is geteel vir hul spoed en krag, wat hulle uiters gevaarlik maak in gevegte.

en: Goblin Pillager
af: Kabouter Stroper

en: Some Goblins train their wolves to overcome their fear of fire. In raids, these goblins take a supporting role; they will torch the homes and crops of their foes, and also carry nets to wreak havoc against those attempting to rally a defense or reprisal.
    
    Special Notes: being caught in a net slows enemies down and reduces by one the strikes they can deliver in combat.
af: Sommige Kabouters lei hulle wolwe op om hul vrees vir vuur te oorkom. Hierdie kabouters sal 'n ondersteunende rol speel in strooptogte; hulle sal die huise en landerye van hul vyande aan die brand steek; hulle dra ook nette waarmee hulle verwoesting saai onder diegene wat probeer om hulself te verdedig of wat wil terugslaan.
    
    Spesiale Nota's: Vyande wat in 'n net vasgevang is, is stadiger en hulle het een minder hou wat hulle kan slaan in 'n geveg.

en: torch
af: fakkel

en: Goblin Spearman
af: Kabouter Spiesman

en: In any litter of orcs, several are born much smaller and weaker than the rest. These runts are called 'Goblins' and are looked down on by the rest of their kin. In battle, these are given the most meager of equipment, and are used as a shield to give the Warlords time to prepare the real assault.
    
    Some speculate that the existence of these creatures is the beginning of a failure of the orcish bloodline, though no one knows enough of their history to state anything conclusive.
af: In elke werpsel orke word daar verskeies gebore wat baie kleiner en swakker as die res is. Hierdie kwarre word die 'Kabouters' genoem en word daar deur hulle soort op hulle neergekyk. In gevegte word hulle maar skraps bewapen en word meerendeels gebruik om as 'n skild te dien om die Krygshere tyd te gee om die werklike aanval voor te berei.
    
    Sommiges spekuleer dat die bestaan van hierdie gediertes die eerste tekens is dat die orke se bloedlyn besig is om te verval, maar mense weet te min oor hul geskiedenis om enige sekere gevolgtrekkings te maak.

en: Grand Knight
af: Groot Ridder

en: Grand Knights have reached the acme of skill with sword and lance. Wearing full plate, and riding steeds bred more for power than for speed, these warriors form the core of any serious cavalry force. A grand knight at the head of a charge is a terrifying sight for infantry, and is often enough to break right through a defensive line.
af: Grootridders het toppunt van vaardigheid met die swaard en lans bereik. Met hulle volle monderings en perde wat meer vir hul krag as hul spoed geteel is, is hierdie krygers die kern van enige ernstige kavellerie mag. 'n Grootridder aan die voorpunt van 'n stormloop is 'n skrikwekkende gesig vir voetsoldate en is gewoonlik genoeg om regdeur 'n verdedigingslinie te breek.

en: 
    
    Special Notes: the Grand Knight's charging lance attack doubles both damage dealt and received. This does not affect his defensive retaliation.
af: 
    
    Spesiale Nota's: Die Opper Ridder se stromende lans aanval verdubbel beide skade aangerig en skade ontvang. Dit affekteer nie sy verdedigings terugaanval nie.

en: lance
af: lans

en: Grand Marshal
af: Grootmaarskalk

en: The rank of Grand Marshal is one of the most esteemed in the armies of humanity, and those who bear its title have surpassed many trials by fire, proving their tactical facility and their considerable mettle at personal combat.
    
    Special Notes: the leadership of a Grand Marshal enables friendly units next to it to deal more damage in combat, though this only applies to units of lower level.
af: Die rang van Grootmaarskalk word hoog aangeprys in die leërs van die mensdom, en diegene wat die titel dra moes vele strawwe toetse deurstaan om hulle taktiese vermoëns en aansienlike durf te bewys in gevegte.
    
    Spesiale Nota's: Die leierskap van 'n Grootmaarskalk stel goedgesinde eenhede daarlangs in staat om meer skade in gevegte te berokken, dit geld egter net vir eenhede op 'n laer vlak.

en: Great Mage
af: Groot Towenaar

en: Any person who is even considered for the title of Great Mage is quite nearly a legend in their own time, and town criers have forcibly learnt discretion in applying the title. Merit for the title is carefully considered by a council of the leading magi of the age, and the conferment of the title is given only by a majority vote. Regardless, anyone who is seriously nominated for the honor of being called a Great Mage is, without question, a master of their art, and has surpassed almost any of their peers in skill.
    
    Though they are not warriors, by any means, the application of their art to combat is something that often causes other soldiers to stand aside in awe.
    
    Special Notes: the great mage's fireballs are magical, and always have a high chance of hitting an opponent.
af: Enige persoon wat selfs net vir die titel van Groottowenaar in oorweging kom is bykans alreeds 'n legende in hul eie tyd en is baie aankondigers in dorpe al geweldadig gedwing om die titel met omsigtigheid te hanteer. 'n Raad van die voorse towenaars oorweeg die meriete vir die toekenning van so 'n titel versigtig en die toekenning daarvan vind slegs plaas indien 'n meerderheidstem so beslis. Ongeag daarvan is enige ernstige nominasie vir die eer om 'n Groottowenaar genoem te word, 'n meester van hul kuns en oortref hulle vaardighede alreeds dié van bykans al hul eweknieë.
    
    Al is hulle geensins krygers nie, laat hulle baie soldate met ontsag eenkant staan as hulle hul kuns op die slagveld ten toon stel.
    
    Spesiale Nota's: Die Groottowenaar se vuurballe het towerkrag en staan altyd 'n goeie kans om 'n teenstander te tref.

en: female^Great Mage
af: Groot Towenaar

en: Great Troll
af: Groot Trol

en: When a troll, gifted with abnormal strength of life, matches that with age and wisdom, it becomes something extraordinary, a beast remembered for generations. Their feats of strength and cunning are the source of most tales about trolls, and to see the stories made flesh does nothing to diminish their grandeur.
    
    Special Notes: Trolls possess the regeneration ability, which heals them as though they were always stationed in a village.
af: Wanneer 'n baie lewenskragtige Trol oud en wys raak verander dit in iets buitengewoon, 'n gedierte wat vir vele geslagte onthou sal word. Hulle dade is die bron van verhale oor krag en geslepenheid onder die Trolle en om die verhale in die vlees te sien doen geen afbreuk aan hulle glansryke reputasie nie.
    
    Spesiale Nota's: Trolle het die vermoë om te hergenereer wat hulle laat genees asof hulle in 'n dorp gestasioneer was.

en: Gryphon
af: Grifon

en: These majestic and powerful creatures are masters of the sky. Gryphons are both dangerous and wary of other intelligent creatures, and thus should not be disturbed without a good reason.
af: Hierdie majestieuse en kragtige wesens is meesters in die lug. Grifone is beide gevaarlik en versigtig vir ander intelligente wesens, en moet dus nie gepla word sonder goeie rede nie.

en: Gryphon Master
af: Grifon Meester

en: Gryphon Masters have long experience flying the Gryphons, which have become an extension of themselves. This special relationship makes the heart of the earth-bound tremble, for these mighty pairs may strike from anywhere.
af: Grifon Meesters het baie ervaring as dit kom by Grifone vlieg en later voel dit soos tweede natuur vir hulle. Hierdie spesiale verhouding maak die mense op die grond skrikkerig, wnat hierdie pare kan van enige plek aanval.

en: Gryphon Rider
af: Grifon Ruiter

en: Only a few are able to bond with the mighty Gryphons. Those who do may become Gryphon Riders, and discover the world of the skies upon the backs of these flying beasts.
af: Net 'n paar kan met Grifone versoen word. Hulle word dan later die Grifon Ryers en verken die wêreld deur rond te vlieg op die Grifon se rug.

en: Halberdier
af: Halbardier

en: A halberd is a difficult and very heavy weapon to use, but powerful in the hands of an expert. It is also much more flexible than the spear from which it descended. As any halberdier can tell you, the weapon possesses 4 primary striking points, 2 more than a spear or pike; these are the tip, the blade, the spike at the base of the shaft, and the inner point on the blade, which can be used in a motion pulling back towards the wielder. All this makes for a very versatile weapon in melee, especially against cavalry.
    
    However, a halberd is notably more expensive to craft than a spear, and in the hands of a novice, much less effective. In the armies of Wesnoth, it is customary only to grant these weapons to veteran pikemen, who have proven that they have the skill to employ them properly on the field of war.
    
    Special Notes: the length of their weapon allows a halberdier to strike first in melee, even in defense.
af: 'n Hellebaard is 'n moeilike en baie swaar wapen om te hanteer, maar kragtig in die hande van 'n kenner. Dit is ook meer buigsaam as die spies waarvan dit afstam. Enige hellebaardier sal jou vertel dat die wapen 4 primêre trefpunte het, 2 meer as die van 'n spies of 'n lans; dit is die punt, die lem, die pen op die basis van die skag en die binneste punt op die lem, wat gebruik word deur die wapen na die draer terug te trek. Al hierdie eienskappe maak dit 'n veelsydige wapen in 'n handgeveg, veral teen kavellerie.
    Die hellebaard is egter duurder om te maak as 'n spies en in die hande van 'n beginner is dit baie minder doeltreffend. In die leërs van Wesnoth is dit die gewoonte om hierdie wapens slegs aan ervare lansmanne, wat bewys het dat hulle voldoende vaardighede het om dit op die regte wyse in 'n geveg aan te wend.
    
    Spesiale Nota's: Die lengte van hulle wapen laat 'n hellebaardier toe om eerste in 'n handgeveg te slaan, selfs op verdediging.

en: Heavy Infantryman
af: Swaar Infanterie-man

en: Heavy infantry are an unusual choice for outfitting troops. They are very difficult to send afield in war, and are typically useful only in the defense of the city or castle in which they are stationed. Clad head to toe in full plate, and armed with large maces, heavy infantry excel at their sole purpose of melee combat. A few of them in the center of a line will shore up its strength considerably. The downsides to this are obvious, both in the weight of the metal, and the great care that must be taken of it, but in certain situations, these troops are well worth the trade-offs.
af: Swaar infanterie is 'n ongewone keuse om troepe te bewapen. Hulle is baie moelik om na die oorlogs-stryd te stuur en is gewoonlik net nuttig met die verdediging van die kasteel of dorp waarin hul gestasioneer is. Van kop tot tone in swaar plaat-lyfbeskerming geklee, en bewapen met yster-knuppels, is hierdie eenhede uitmuntend in 'n naby-geveg. 'n Paar van hulle in die middel van die linie sal die lyn aansienlik versterk. Die nadele is duidelik, beide in die gewig van die plaat pantser, en die sorg wat dit vereis. In sekere situasies maak die voordele op vir die nadele.

en: Horse Lord
af: Perdemeester

en: The greatest of the men of the plains, Horse Lords are heads of their houses and are respected by all, friend or foe. Their sword can kill most ordinary enemies, and their morning star crushes those who are left.
af: Die beste van die manne van die pleine, die Perdemeesters, is aan die hoof van die ordes en word respekteer deur almal, vriend of vyand. Hulle swaarde kan meeste van die gewone vyande verslaan en hul oggendsepter vermorsel die wat oorbly.

en: morning star
af: oggendsepter

en: Horseman
af: Ruiter

en: Often hailing from the rather untamed regions of Wesnoth, Horsemen are trained from childhood to ride and to follow a strict code of honor. A charge made by a horseman is a powerful but reckless tactic, the worth of which has been proven time and time again on the battlefield. Horsemen excel against most infantry, especially those who have fallen out of line, but must take care against both spearmen and archers, for whom their large size and momentum provide inviting targets.
af: Perderuiters, dikwels uit die meer ongerepte dele van Wesnoth, word van kindsbeen af geleer om perd te ry en volg ook 'n baie streng erekode. 'n Stormloop deur 'n perderuiter is 'n kragtige dog roekelose taktiek, maar die waarde daarvan is keer op keer op die veldslag bewys. Perderuiters doen uiters goed teen voetsoldate veral die wat uit hulle linies weggebreek het, maar hulle moet versigtig wees teen spiesgooiers en boogskutters, aangesien hulle grootte en momentum 'n lekker teiken vir hulle bied.

en: 
    
    Special Notes: the Horseman's only attack is a charge, which doubles both damage dealt and received. This does not affect his defensive retaliation.
af: 
    
    Spesiale Nota's: 'n Perderuiter se enigste aanval is stormloop, wat dubbele skade berokken en dubbele skade ontvang. Dit affekteer nie sy verdedigings terug-aanval nie.

en: Initiate
af: Nuweling

en: Dabbling in the Death Magic, this young Ha'atel's lust for power has weakened him to the point where he is too weak to attack in regular combat.
af: Om sy eindelose soektog na meer krag te bevredig, het Ha'atel begin rondspeel met die duister toordery. Dit het hom egter so swak gemaak dat hy nie kan aanval in 'n normale geveg nie.

en: Iron Mauler
af: Yster Moker

en: Iron Maulers are given their name for reasons which are all too obvious. The men within these suits of armor can match ogres in contests of strength, and are marked as the champions of the castle guards in which they serve. They are, however, expensive to maintain, and cannot be sent to distant battles without a full convoy of servants to support them.
    
    Though staggering in melee combat, there are many drawbacks to being outfitted in this way; Iron Maulers tire easily, and know all too well that they cannot run on the battlefield. Too often have they seen a distant comrade fall, yet were powerless to reach the scene in time to help.
af: Yster Mokeraars word hierdie naam gegee want hulle is manne in swaar yster-lyfbeskutting en hul krag is gelykstaande aan die sterk Orge. Gewoonlik is hulle gemerk as die kampioenne van die kasteelwagte, waar hulle ook van indiens is. Die nadeel is dal hul duur is om in instand te hou en kan nie na veraf geleë oorloë gestuur word sonder 'n magdom van knegte wat hulle moet onderhou nie.
    
    Nieteenstaande die feit dat hulle vrees-aanjaend in 'n geveg is nie, word hulle egter vinning moeg as gevolg van die geweldige gewig wat hulle dra in die vorm van lyf-beskutting. Ook as gevolg hiervan kan hulle nie hardloop in die gevegs area nie. Te veel sien hulle 'n makker val in 'n geveg, maar kan niks doen nie, want hulle kan nie betyds daar uitkom om hulle vriend te help nie.

en: Javelineer
af: Spiesgooier

en: Spearmen almost always equip themselves with a few javelins, to harry, if not kill, enemies at range. Some, however, take to them rather well, finding that they have a natural talent in their use. Javelineers are a valuable asset to an army, being able to supplement their skill in melee combat with an ability to handle distant foes. They can hurl javelins into enemy ranks from a distance, often without retribution, and still hold their ground in melee.
    
    Special Notes: the length of their weapon allows a javelineer to strike first in melee, even in defense.
af: Spiesgooiers dra byna altyd 'n paar spiese saam om die vyande op 'n afstand lastig te val. Van hulle het egter 'n natuurlike talent en is nogal goed daarmee. Spiesgooiers is 'n waardevolle bate van 'n leër aangesien hulle hul vaardighede in handgevegte aanvul met 'n vermoë om vyande op 'n afstand ook aan te val. Hulle kan spiese in die geledere van die vyand ingooi, dikwels sonder vrees vir vergelding en kan dan nog steeds hulle man staan in handgevegte.
    
    Spesiale Nota's: Die lengte van hulle wapen laat 'n spiesgooier toe om altyd eerste te slaan in 'n handgeveg, selfs op verdediging.

en: Knight
af: Ridder

en: Horsemen of skill and discipline are promoted to Knights. Veterans of combat, they have seen the often-fatal results of a failed charge, and have learnt discretion in its use. Knights, therefore, carry swords in their armament, and practice tactics which, although requiring of much more patience, are far safer than a charge. Their lances are still at the ready, however, and growing experience with these weapons is only to their benefit.
af: Perderuiters met vaardigheid en dissipline word bevorder na Ridders toe. Hulle is veterane van vele gevegte en het al dikwels die noodlottige gevolge van 'n mislukte stormloop aanskou en het dus geleer om dit met omsigtigheid te gebruik. Ridders dra ook daarom swaarde as deel van hulle wapenrusting en gebruik dikwels taktieke wat al verg dit veel meer geduld, baie veiliger is as 'n stormloop. Hulle lanse staan altyd egter reg en om ervaring op te doen met hierdie wapen is net tot hul voordeel.

en: 
    
    Special Notes: the Knight's charging lance attack doubles both damage dealt and received. This does not affect his defensive retaliation.
af: 
    
    Spesiale Nota's: 'n Ridder se stormloop verdubbel beide skade berokken en skade ontvang. Dit affekteer nie sy verdedigings terug-aanval nie

en: Lancer
af: Lanser

en: Lancers are some of the bravest and most feared riders in all of Wesnoth. Clad in minimal armor, they free themselves to ride swiftly, faster than any of their peers. The daring tactics they employ are a double-edged sword, often winning either glory, or a swift death. Lancers excel in hunting down infantrymen who've made the mistake of breaking formation, and in piercing defensive lines. However, they have limited use in defense.
af: Lansiers is van die dapperste en mees gevreesde ruiters van Wesnoth. Hulle is geklee in 'n harnas wat die minimum beskerming bied, om hulle sodoende die vryheid te gee om vinnig te ry, dikwels baie vinniger as enige van hulle eweknieë. Die waaghalsige taktiek wat hulle inspan is egter 'n tweesnydende swaard, dis of glorie of 'n vinnige dood. Lansiers is goed daarmee om voetsoldate af te maai wat die fout gemaak het om uit hulle linies weg te breek en om verdedigingslinies te oorbrug. Hulle het egter 'n beperkte nut in 'n verdedigingsrol.

en: 
    
    Special Notes: the Lancer's charging lance attack doubles both damage dealt and received. This does not affect his defensive retaliation.
af: 
    
    Spesiale Nota's: 'n Lanser se stormloop verdubbel beide skade berokken en skade ontvang. Dit affekteer nie sy verdedigings terug-aanval nie

en: Lich
af: Sielsuiger

en: A lich is the physical embodiment of black magic's first goal: the quest to achieve immortality. Though a great deal is sacrificed in the rebirth, in becoming a lich one cheats death of that which truly gives it terror. For it is the mind that is retained, and the spirit which follows, though the body may wither away.
    
    It is not known, save perhaps by the inner circles of necromancy, whether life is prolonged indefinitely or simply extended. But to even consider such a thing bears tribute to the magnitude of what they have already achieved.
    
    Special Notes: The ranged attacks of a lich are magical, and always have a high chance of hitting an opponent. The touch of a lich drains the victim's life to renew the lich.
af: 'n Sielsuiger is die verpersoonliking van die swart kunsste se eerste doelwit: die strewe na onsterflikheid. Al word baie opgeoffer met die wedergeboorte, ontneem 'n mens die dood van sy verskrikking. Die verstand bly behoue en die gees volg al kwyn die liggaam weg.
    
    Dit is onbekend, behalwe miskien in die binnekringe van die nekromante of die lewe onbepaald of slegs tydelik verleng word. Maar selfs deur hierdie dinge te oordink kan mens nie help om te besef die grootsheid wat hulle reeds vermag het nie.
    
    Spesiale Nota's: Die afstand-aanvalle van 'n sielsuiger besit toorkrag en het altyd 'n goeie kans om 'n teenstander te tref. Die aanraking van 'n sielsuiger dreineer die slagoffer se lewe en vul die sielsuiger aan.

en: Trained at swords and crossbows, Lieutenants lead small groups of human soldiers, coordinating their attacks.
    
    Special Notes: the leadership of a Lieutenant enables friendly units next to it to deal more damage in combat, though this only applies to units of lower level.
af: Opgelei met swaard en kruisboog, lei die Lieutenante klein groepies van mense soldate. Hulle koordeneer ook die aanval.
    
    Spesiale Nota's: Die leierskap van 'n lieutenant veroorsaak dat eenhede langs hom meer skade doen in 'n geveg, maar dit is net van toepassing op eenhede met 'n laer vlak.

en: Longbowman
af: Grootboogman

en: Longbows are forbidden to beginning archers simply by merit of physical law. It takes great strength to draw one, and the added range and power are useless unless one has good aim with the weapon, a gift that beginners certainly lack. Longbowmen carry their weaponry as a badge of pride, and most bowmen look forward to the day they can begin using one.
af: Langboë is verbode vir die beginner boogskutters bloot op grond van die fisiese wette alleen. Dit neem baie krag om een te span en die ekstra afstand en krag is nutteloos as 'n mens nie behoorlik met die wapen kan mik nie, 'n gawe wat beginners verseker nie het nie. Langboogskuts dra hulle wapens as 'n simbool van trots en die meeste boogskuts se grootste begeerte is om eendag ook een te mag gebruik.

en: Lord
af: Heer

en: The noble leaders of many troops, Lords are especially strong in melee combat, and also possess skill with the bow. Like Commanders, Lords possess leadership skills, and improve the fighting ability of all adjacent lower-level units.
af: Die adelike leiers van baie troepe, is die Here baie sterk in binne-gevegte en kan ook goed skiet met 'n boog. Soos Bevelvoerders, besit Here leierskap vaardighede, wat die eenhede om hul op 'n laer vlak beter laat veg.

en: Mage
af: Towenaar

en: Humans have often pondered the workings of the world in which they live. Some endeavor to take this beyond idle musing, to set it as the primary enterprise of their lives. Magi have spent several years in study, and have amassed a sum of knowledge which sets them apart. In a world where few people can read and write, these men and women have committed themselves fully to the pursuit of knowledge. Their ranks are filled with the children of hopeful nobility, or those who sought an escape from the intellectual void begotten by a life of manual labor.
    
    It is an irony that, with all the knowledge they have amassed and their unassuming monopoly of it, the collective community of magi could likely rule society, were they ever to try. However, their true love is neither money, nor power, and those who see the study of magic as a means to such ends often lack the very conviction that is required for true mastery.
    
    Physically frail, and lacking familiarity with combat, magi do possess certain arts which are of great utility in battle.
    
    Special Notes: the ranged attack of a mage is magical, and always has a high chance of hitting an opponent.
af: Mense het al dikwels gewonder oor hoe die wêreld waarin hulle leef werk. Vir sommiges is dit 'n obsessie, die hoofdoel van hulle lewens. Die Towenaars het baie jare aan studie afgestaan en het hulself onderskei deur die groot hoeveelheid kennis wat hulle versamel het. In 'n wêreld waar bitter min mense kan lees en skryf, het hierdie mense hulself ten volle oorgegee na die strewe vir kennis. Onder hulle tel die kinders van die adelstand en ook die wat wil ontsnap uit die sieldodende lewe van die handewerker.
    
    Dit is ironies dat die towenaars met hulle baie kennis en met hul beskeie monopolie daaroor, dat hulle as 'n gemeenskap maklik oor die samelewing sou kon heers as hulle ooit sou probeer. Hulle groot liefde is egter nie geld of mag nie en sal diegene wat toorkuns vir die doel bestudeer gewoonlik nie die moed van oortuiging hê wat dit verg om dit te bemeester nie.
    
    Towenaars is fisies swak en nie vertroud met oorlogvoering nie, maar het nietemin vaardighede wat hulle baie nuttig maak in 'n geveg.
    
    Spesiale Nota's: Die afstandaanval van 'n towenaar besit toorkrag en staan altyd 'n goeie kans om 'n teenstander te tref.

en: missile
af: missiel

en: female^Mage
af: Towenaar

en: Mage of Light
af: Towenaar van Lig

en: illuminates,cures
af: belig,genees

en: After years of experience, the most devout of white magi are bestowed with vast spiritual powers. By strict devotion to the path of the light, they can call upon its aid to chase away the shadows of the night.
    
    Following a strict code of piety and honor, these men and women work tirelessly to bring life and order to the troubled world in which they live.
    
    Special Notes: the light cast by a mage of light is magical in nature, and always has a high chance of hitting an opponent. This light does tremendous damage to the undead, and even does some to living creatures. Magi of Light are capable of healing units around them, and curing them of poison. They also have the power of Illumination, which increases the lighting level in the area adjacent to the mage.
af: Na jare se ervaring word die mees toegewyde wit towenaars met groot geestelike krag geseën. Deur hulle groot toewyding aan die pad van die lig, kan hulle daarop staat maak om die skadus van die nag te verjaag.
    
    Hierdie manne en vroue, met hulle streng gedragsreëls van eerbaarheid en vroomheid, werk onverpoosd om lewe en orde na die onrustige wêreld waarin hulle leef te bring.
    
    Spesiale Nota's: Die lig wat deur 'n towenaar gewerp word besit toorkrag en staan altyd 'n goeie kans om 'n teenstander te tref. Die lig doen berokken enorme skade aan die wandelende dooies en doen selfs 'n bietjie skade aan lewende weses. Towenaars van Lig het die vermoë om eenhede rondom hulle te genees en hulle van vergiftiging te verlos. Hulle het ook die krag van beligting wat die beligtingsvlakke in die gebied rondom hulle verhoog.

en: lightbeam
af: ligstraal

en: holy
af: heilige

en: female^Mage of Light
af: Towenaar van Lig

en: Master Bowman
af: Meester Boogskutter

en: Master bowmen have reached the zenith of their art, inasmuch as any man is capable. Armed with both a sword, and a great yew bow, these warriors crown battalions of archers with their presence, bringing down many a foe with their well-aimed shots. Their skill with the sword is also not to be discounted; they are easily as good with it as any novice swordsman. Of the many races in the world, only the elves surpass humanity in archery, and their human counterparts have speculated, perhaps in envy, that this is only by dint of age.
af: Meester boogskutters het die hoogtepunt van hulle kuns bereik. Gewapen met beide 'n swaard en 'n groot boog van taksushout, is hierdie krygers die room van bataljonne en kan hulle 'n klomp vyande met hulle goed gemikte skote laat sneuwel. Hulle vaardigheid met die swaard is nie te versmaai nie; hulle is enige tyd net so goed daarmee as enige ander beginner swaardvegter. Van die baie rasse in die wêreld, oortref slegs die elwe die mensdom in boogskietkuns, en hulle menslike eweknieë spekuleer, miskien bloot uit jaloesie, dat dit net as gevolg van hulle hoë ouderdom is.

en: Master at Arms
af: Wapenmeester

en: Master fencers have an envied place in life. Though theirs is a reckless and dangerous way of life, they have reached the time wherein they reap its rewards. Famed for their skill, and their rakish manner, these gentlemen have the bearing of natural aristocrats, and are followed by the eyes of many a high born lady.
    
    They usually have the luxury of choosing their appointments, and are free to roam the land should they so choose. Often, they will be found as the captains of a castle guard, or as the master of a military academy, positions in which their flamboyant nature is not only accepted, but is perhaps even useful.
    
    Special Notes: their skill at skirmishing allows these master fencers to dart right past an opponent, ignoring zones of control.
af: Die meeste skermvegters beklee 'n benydenswaardige lewensposisie. Al is hulle lewenswyse roekeloos en gevaarlik, het hulle 'n tyd bereik waarin hulle die vrugte daarvan kan pluk. Hierdie here is beroemd vir hulle vaardighede en hulle windmakerige houding en het die maniere van gebore aristokrate en is hulle gesog by menige dames uit die adelstand.
    
    Hulle het dikwels ook die luukse om hulle aanstellings te kies of om vryelik deur die land swerf as hulle sou verkies. Hulle is dikwels kapteine van 'n kasteelwag of die meesters van militêre akademies, posisies waarin hulle flambojante geaardheid nie net aanvaar word nie, maar selfs nuttig is.
    
    Spesiale Nota's: Hulle vaardigheid in skermutselinge laat hierdie meester skermvegters toe om verby 'n teenstander se beheersone te beweeg.

en: female^Mermaid Diviner
af: Meermin Waarsegster

en: Mermaid Priestesses meet their calling with a fervor that leaves their human counterparts somewhat taken aback. This may have its roots in a legend they recite, telling of a nameless, shadowy horror which was once the bane of their people. Though little is told about it, it is clear that it was the power of the light which somehow defeated it, and made their people safe.
    
    Special Notes: the light cast by a diviner is magical in nature, and always has a high chance of hitting an opponent. This light does tremendous damage to the undead, and even does some to living creatures. Diviners are capable of healing units around them, and curing them of poison. They also have the power of Illumination, which increases the lighting level in the area adjacent to the mermaid.
af: Meermin Priesteresse gryp hulle roeping met 'n geesdrif aan wat hulle menslike eweknieë ietwat koud laat. Dit mag dalk sy oorsprong hê in 'n legende wat hulle oorvertel, wat vertel van 'n naamlose, donker verskrikking wat eens op 'n tyd 'n vloek van hulle soort was. Al word daar min daaroor vertel, is dit duidelik dat dit die krag van die lig was wat dit op een of ander wyse verslaan het en hulle mense veilig gemaak het.
    
    Spesiale Nota's: Die lig wat deur 'n heilige gewerp word het towerkrag en staan altyd 'n goeie kans om 'n teenstander te tref. Die lig rig geweldige skade aan die wandelende dooies en selfs 'n bietjie aan lewende weses ook. Hulle het ook die krag van beligting wat die beligtingsvlakke langs 'n meermin verhoog.

en: female^Mermaid Enchantress
af: Meermin Verleidster

en: Mermaids, like elves, have a powerful and native ability in magic, though theirs is considerably different. Those who master this ability are held in high regard, and their skill is used in a multitude of crafts, many of which are things that humanity would never dream of. The obvious use in war is forbidden against their own race - this power is the greater part of what protects their people from the monsters that wander out of the abyss.
    
    Special Notes: The blasts of water conjured by mermaids are magical in nature, and always have a high chance of hitting their opponents.
af: Meerminne, soos die elwe word gebore met 'n kragtige en natuurlike vermoëns in die toorkuns, al verskil dit baie. Diegene wat hulle vermoëns bemeester word hoog geag en word hulle vaardighede vir baie dinge aangewend, baie waarvan die mensdom nie eens kan droom nie. Die gebruik daarvan teen hulle eie ras in 'n oorlog is verbode - hierdie krag van hulle is dan ook grootliks waarop hulle staatmaak om hulle teen die monsters wat uit die dieptes uitdwaal te beskerm.
    
    Spesiale Nota's: Die waterspuite van die meerminne besit towerkrag en staan altyd 'n goeie kans om hulle teenstanders te tref.

en: water spray
af: water sproei

en: female^Mermaid Initiate
af: Meermin Nuweling

en: Young Mermaids are often initiated into the water magics native to their people. The wondrous abilities this grants are inimitable by any other race, a mark of the faerie side of these creatures.
    
    Despite their frailty, this makes them quite formidable in combat, as they can call upon the very water about them to smite their enemies.
    
    Special Notes: the blasts of water conjured by mermaids are magical in nature, and always have a high chance of hitting their opponents.
af: Jong Meerminne word dikwels ingewy tot die watertoorkuns wat so eie aan hulle mense is. Die wonderbaarlike vermoëns wat dit hulle gee kan deur geen ander ras nagemaak word nie en is 'n toonbeeld van die feetjie-aard van hierdie wesens.
    
    Ondanks hulle swakheid, is hulle gedugte teenstanders in gevegte omdat hulle die water om hulle kan gebruik om hulle vyande mee te kasty.
    
    Spesiale Notas: Die waterspuite wat deur die meerminne opgeroep word besit toorkrag en staan altyd 'n goeie kans om hulle teenstanders te tref.

en: female^Mermaid Priestess
af: Meermin Priesteres

en: Mermen share the creed that much of humanity follows, though for cultural reasons, the upholding of this is left to the mermaids, who are more intellectually inclined. It is they who dedicate themselves to the ideal of bringing peace and life to the world, and they who study the arts of battling sickness and injury, maladies which they share in no small part with humanity. Their diligence and piety also grant them certain spiritual powers, allowing them to guard their people against the unworldly.
    
    Special Notes: the light cast by a priestess is magical in nature, and always has a high chance of hitting an opponent. This light does tremendous damage to the undead, and even does some to living creatures. Priestesses are capable of healing units around them, and curing them of poison.
af: Meermanne huldig dieselfde oortuigings as die mensdom, tog om kulturele redes word die instandhouding hiervan aan die meerminne oorgelaat met hulle groter intellektuele neigings. Dit is hulle wat hulself toewy aan die ideale om vrede en lewe na die wêreld te bring en hulle wat die kuns bestudeer om siekte en beserings, kwale wat hulle met die mensdom deel, te bestry. Hulle toegewydheid en vroomheid gee hulle ook seker geestelike kragte wat hulle in staat stel om hulle mense teen die onnatuurlike te beskerm.
    
    Spesiale Nota's: Die lig wat deur die priesteresse gewerp word besit toorkrag en staan altyd 'n goeie kans om 'n teenstander te tref. Die lig berokken enorme skade aan die wandelende dooies en doen selfs 'n bietjie skade aan lewende wesens. Priesteresse het die vermoë om diegene rondom hulle te genees en hulle van vergiftiging te verlos.

en: The faerie nature of the mermaids is strongest in the Sirens, whose connection to naia often causes them to be mistaken for naiads themselves. Though certainly far from the truth, the mistake is understandable, as true naiads are rarely seen even by mermaids. The manifestation of their magic is certainly very similar; the water about a siren can be commanded at whim, like an extension of herself.
    
    The myriad applications of this rarely occur to land dwellers, who simply regard it with wonder.
    
    Special Notes: the attacks of a siren are magical in nature, and always have a high chance of hitting their opponents.
af: Die feetjie-aard van die meerminne is die sterkste by die Sirenes, wie se verbintenis met die naia so sterk is dat hulle dikwels misgis word vir niades. Al is dit ver van die waarheid verwyder is so 'n feit heel verstaanbaar aangesien die ware naides selde gesien word, selfs deur die meerminne. Hulle toorkrag word op soortgelyke wyse gemanifesteer; 'n sirene kan die water om haar na willekeur beheer, amper asof dit deel van haarself is.
    
    Die vele toepassings van hierdie kuns ontgaan die meeste landbewoners, wat eenvoudig net verwonderd is daaroor.
    
    Spesiale Nota's: die aanvalle van 'n sirene besit toorkrag en staan daarom altyd 'n goeie kans om hul teenstanders te tref.

en: naia touch
af: naia aanraking

en: Merman
af: Meerman

en: Skilled creatures of the sea, Mermen are powerful and quick in any watery environment, but struggle greatly to move on land.
af: Vaardige wesens van die see, is Meermanne sterk en vinnig in enige water-agtige omgewing, maar hulle sukkel om op land te beweeg.

en: trident
af: seevurk

en: Merman Entangler
af: Meerman Verstrengelaar

en: The weighted nets used by mermen in warfare are a difficult weapon to use well; those who master it are valued and revered by their comrades. This weapon helps to cement the utter superiority of a merman in his own element, and makes their race a threat even to enemies who merely approach the water.
    
    Special Notes: being caught in a net slows enemies down and reduces by one the strikes they can deliver in combat.
af: Die nette met gewigte aan wat deur die meermanne in oorlogvoering gebruik word is 'n moeilike wapen om goed te gebruik; diegene wat dit bemeester word deur hulle kamerade bewonder en waardeer. Die wapen help om die meerderwaardigheid van die meerman in sy element te bevestig en maak hulle ras 'n bedreiging vir enige vyand wat dit selfs net naby die water durf waag.
    
    Spesiale Nota's: As 'n vyand in 'n net vasgevang word, word hulle vertraag en word hulle houe wat hulle in 'n geveg kan slaan met een verminder.

en: Merman Fighter
af: Meerman Vegter

en: Merman Hoplite
af: Meerman Groentjie

en: With their towering shields, the Merman Hoplites form the elite guard of the watery realm. Their powerful armor and rigid discipline allow them to hold a steadfast line against the rages of battle. In times of desperation, they can even do so on land, though not nearly as well as a creature with legs.
af: Met skilde wat voor hulle uit-toring, vorm die Meerman Hopliette die erewag van die waterwêreld. Hulle kragtige lyf-pantser en streng disipline veroorsaak dat hul 'n standvastige linie kan behou gedurende 'n stryd. As dit regtig nodig is, kan hulle dit ook op land doen, maar nie so goed soos 'n kreatuur met bene nie.

en: Merman Hunter
af: Meerman Jagter

en: The skills employed by mermen in spear-fishing are easily translated into warfare, especially against those who are not at home in the water. In times of need, many mermen of that occupation will volunteer to swell the ranks of their military.
af: Dieselfde vaardigheid wat die meermanne gebruik het om met 'n spies vis te vang, het hulle maklik omskep in 'n oorlogswapen, veral teen die wat nie tuis voel in die water nie. In tye van nood sal baie meermin vissermanne vrywiliglik aansluit en sodoende die weermag versterk.

en: Merman Javelineer
af: Meerman Spiesvegter

en: Those mermen who master the art of javelinry can become nearly as effective as an archer - though the heft of their weapons impedes their range, the impact of one is considerably greater. In the water, the mobility of the mermen more than makes up for this when facing foes who cannot swim.
af: Die meermanne wat die kuns van die spies bemeerster het is byna so effektief soos 'n boogskutter. Alhoewel die gewig van hul wapens die effektiewe afstand beperk, is die trefkrag aansienlik beter. In die water is die beweeglikheid van die meermanne 'n groot voordeel, veral teen vyande wat nie kan swem nie.

en: Merman Netcaster
af: Meerman Net-gooier

en: Fishing, as practiced by mermen, is largely a matter of chasing schools of fish into waiting nets. These are not very damaging in themselves, but they can be used to great effect against troops attempting to ford a river. Smaller, weighted nets can be cast through the air; though these are not designed for peacetime use, they are especially effective in warfare. Mermen use such weapons both to immobilize troops in water, and more importantly, to level the playing field against troops on land, who would otherwise be at a great advantage.
    
    Special Notes: being caught in a net slows enemies down and reduces by one the strikes they can deliver in combat.
af: Visvang, soos die Meermanne dit doen, is grootliks 'n gejaag van visskole in wagtende nette in. Die nette self rig nie baie skade aan nie maar kan nogal effektief gebruik word teen troepe wat 'n rivier of 'n fjord probeer oorsteek. Kleiner nette, met gegigte aan, kan deur die lug gegooi word om 'n vyand vas te vang. Meermane gebruik hierdie wapens om troepe in die water vas te keer. Dit gee aan die meermanne 'n voordeel, want hulle is nie so beweeglik op land nie.
    
    Spesiale Nota's: Om in 'n net vasgevang te word veroorsaak dat die vyand vertraag word en hulle slaan dus een minder hou per rondte.

en: Merman Spearman
af: Meerman Spiesvegter

en: Archery is little favored by the mermen, for whom javelinry serves the same function. Though thrown javelins are of little use under the water, they are extremely useful at the surface, where their weight allows them to plunge several feet below the water while retaining enough momentum to remain effective. They are also useful in melee, even deep under the surface, which is something that certainly cannot be said of arrows.
af: Die Boog is nie die gunsteling wapen van die meermanne nie, want vir hulle dien spiesgooi dieselfde doel. Alhoewel gegooide spiese nie veel onder water beteken nie, maak die gewig van die spies dat dit nog steeds onder die water ingaan met 'n redelike vaart, en kan sodoende nog redelik effektief wees. Die spiese kan ook gebruik word in naby-gevegte diep onder die water. Dieselfde kan nie van 'n pyl gesê word nie.

en: Merman Triton
af: Meerman Triton

en: Tritons are masters of the sea. Skilled in use of the trident, Tritons easily defeat any enemy foolish enough to wander into their preferred environment.
af: Tritone is meesters van die see. Handig met hulle seevurke, speel die Tritone vinnig klaar met enigiemand wat dom genoeg is om in hulle gekose omgewing in te beweeg.

en: Merman Warrior
af: Meerman Kryger

en: The Mermen Warriors form the core of the mermen armies. Wielding powerful tridents, they are a bane to any who dare enter their waters.
af: Die Meerman Krygers is die kern van die meerman lëers. Gewapen met kragtige see-vurke, speel hulle vinning klaar met enigiemand wat in hulle water inbeweeg.

en: Mounted Fighter
af: Berede Vegter

en: The nobles of the men of the plains are trained with the rest of the horsemen to become great warriors. However, they are also trained in commanding their comrades, and they are the ones that become the captains of the armies of the Clans.
af: Die delstand van die manne van die pleine word opgelei in ruitery saam met die rest van die ruiters om hulle magtige krygers te maak. Behalwe die opleiding, word hulle ook opgelei in leierskap, en hoe om hulle kamerade aan te voer. Hulle word dan gewoonlik die magtige kapteine van die lëers van die stamme.

en: Mounted Warrior
af: Berede Kryger

en: Leaders of the plains, Mounted Warriors are skilled with the use of the sword and the morning star. Riding horses, they are able to move around the battlefield with great speed, and can provide much needed assistance to different fronts.
af: Leiers van die vlaktes, is die Berede Krygers vernuftig met die yster-knuppel en die swaard. Omdat hulle op perde is, kan hulle vinnig rondbeweg op die slagveld en kan hulp verleen op verskeie fronte.

en: Mudcrawler
af: Modderkruiper

en: Mudcrawlers are magical constructs of soil and water. They attack by belching lumps of mud at their foes.
af: Modderkrupers is magiese skeppings van grond en water. Hulle val aan deur modder oor hule vyande op te gooi.

en: Naga Fighter
af: Naga Vegter

en: The serpentine naga are one of the few races capable of any meaningful mobility in water, giving them a whole world forbidden to land dwellers. Still, they are not true creatures of the sea, and their inability to breathe water leaves them in trepidation of the abyss. They are small, and somewhat frail in form, but often much more nimble than their opponents.
af: Die serpentyn naga is een van die min rasse met ratse beweeglikheid in die water en dit gee hulle maklike toegand tot die waterwêreld, wat gewoonlik buite die bereik van die land-lopers is. Nieteenstaande, is hulle nie kreature wat onder die water kan asem haal nie, en dit maak hulle versigtig om nie in 'n bodemlose watergat vasgevang te word nie. Hulle is klein en tingerig, maar baie rats, en kan dus hulle vyande goed ontwyk.

en: Nagini Fighter
af: Nagini Vegter

en: Naga Myrmidon
af: Naga Mirmidoon

en: The most practiced of the naga blademasters are initiated into the caste of the Myrmidon, masters of their twin-bladed art. They strike as fast as the snakes which they resemble, and dance away from attacks with grace. Not only are they potent enemies on any open terrain, but their ability to swim allows them a deadly mobility.
af: Die mees ervare van die naga lem-meesters word ingelyf by die kasteel van Myrmidon en hulle is meesters van die dubbel-lem kuns. Hulle val net so vinnig aan soos die slange - waarna hulle lyk, en val dan grasieus terug. Hulle is sterk vyande op enige oop terrein, en hulle vermoë om vinning te kan swem maak van hulle 'n gedugte en baie beweegbare mag.

en: Nagini Myrmidon
af: Nagini Mirmidoon

en: The most practiced of the nagini blademasters are initiated into the caste of the Myrmidon, masters of their twin-bladed art. They strike as fast as the snakes which they resemble, and dance away from attacks with grace. Not only are they potent enemies on any open terrain, but their ability to swim allows them a deadly mobility.
af: Die mees ervare van die nagani lem-meesters word ingelyf by die kasteel van Myrmidon en hulle is meesters van die dubbel-lem kuns. Hulle val net so vinnig aan soos die slange - waarna hulle lyk, en val dan grasieus terug. Hulle is sterk vyande op enige oop terrein, en hulle vermoë om vinning te kan swem maak van hulle 'n gedugte en baie beweegbare mag.

en: Naga Warrior
af: Naga Kryger

en: Many of the young warriors of the naga aspire for the day when they merit their second blade. Their martial practice of using twin blades is wholly unlike that of the Orcs and other races, for they have begun to learn the art of using their serpentine form to best effect, twisting and turning to dodge from blows. This makes them potent on land, but the friction of water greatly impedes their ability to do this.
af: Baie van die jong krygers van die Naga streef daarna om eendag goed genoeg te wees om 'n tweede swaard te verdien. Die kuns om twee swaarde te gelykertyd vernuftig te hanteer, word by die Naga anders geleer as byvoorbeeld, die Orke. Die Naga's gebruik hulle slangvorm na die beste van hul vermoë en draai en swaai vinnig om houe te vermy. Dit maak hulle gevaarlik op land, maar die digtheid van die water vertraag hulle vermoë om dit te doen.

en: Nagini Warrior
af: Nagini Kryger

en: female^Naga
af: Naga

en: Like the Mermen, Nagas are inhabitants of the seas. Smaller and more nimble than their counterparts, they share a distaste for dry land.
af: Soos die Meermanne is Naga's ook inwoners van die see. Kleiner en meer beweeglik as hulle teenstaanders, het hulle in gemeen dat hulle nie van droë land hou nie.

en: Necromancer
af: Nekromanser

en: One of the greatest circles of what is considered 'black magic' is the art of necromancy, the terrible ability to awaken the dead with false life. This ability, in all aspects, was the first step towards cheating death of its ultimate prize; though not the fulfillment of what they had hoped for, it was a discovery that nonetheless had terrible ramifications. This art alone may have caused humanity's condemnation of what is now known as 'black magic', and has given fear a vast new arsenal.
    
    Special Notes: The ranged attacks of a necromancer are magical, and always have a high chance of hitting an opponent.
af: Een van die grootse kringe van wat ons klassifiseer as 'swart toordery' is die kuns van nekromanse. Dit is die bekwaamheid om die dooies op te roep en vir hul 'n vals lewe te gee. Hierdie bekwaamheid, in al sy aspekte, was die eerste stap om die dood uit sy slagoffer te kul, maar daar was ernstige nagevolge. Hierdie kuns alleen is dalk wat die mensdom laat besluit het om 'swart toordery' sterk af te keur en wat hulle laat vrees het vir 'n nuwe duistere arsenaal.
    
    Spesiale Nota's: Die afstand-toordery van 'n nekromanser is magies, en het 'n hoë kans vir 'n trefhou teen die vyand.

en: Necrophage
af: Nekromante

en: Driven ravenous by an unholy hunger for dead flesh, Necrophages attack their hoped-for food with beast-like ferocity. When they are sated with the flesh of their victims, they simply shrug off all damage sustained as if they had been freshly summoned, to begin their search for flesh again.
    
    Special Notes: A Necrophage's claws are covered in poison, and victims of this poison will continually take damage until they can be cured in town or by a healer.
af: Aangevuur deur 'n onheilige honger vir dooie vlees, val die Nekromante hul vyande met ondierlike wreedheid aan. Wanner hulle versadig is, skud hulle eenvoudig enige skade af asof hulle nou net opgeroep was, net om alles weer van voor af te begin.
    
    Spesiale Nota's: Nekromante se kloue is met gif bedek, en alle slagoffers se lewenspunte sal daal as gevolg van die gif, todat hulle kan genees word deur 'n dorpie of 'n geneeser.

en: Nightgaunt
af: Nag Gaunt

en: The purpose of the masks that these creatures wear is unknown, as is the countenance that they obscure. These terrible forms are rarely seen by the living, and those who live to speak of them had no leisure to study their foe.
    
    Special Notes: while a unit with the same allegiance as the nightgaunt distracts an enemy, the nightgaunt may strike at the opponent's back, inflicting double damage. Nightgaunts have very unusual resistances to damage, and move quite slowly over open water. Nightgaunts are able to hide at night, leaving no trace of their presence.
af: Hoekom hierdie kreature maskers dra is onbekend, en niemand weet eintlik wat hulle wegsteek nie. Hierdie vrees-aanjaende gedaantes word baie min deur die lewendes gesien, en die wat hulle wel gesien het, het nooit genoeg tyd gehaad om hul vyand te bestudeer nie.
    
    Spesiale Nota's: Terwyl 'n bondgenoot van die Nag Gaunt die vyand se aandag aftrek, mag die nag gaunt agter die vyand se rug insluip en hom in die rug steek, wat dan dubbele skade veroorsaak. Nag Gaunts het ongewone weerstande vir skade, en beweeg nogal stadig oor water. Nag Gaunts kan wegkruip in die nag, en daar sal glad nie 'n spoor van hulle bestaan oorbly nie.

en: Noble Commander
af: Edele Kommandeur

en: The rank of a noble Commander is held by those who lead battle groups into combat. Possessing leadership skills, they give lower-level units in adjacent hexes improved performance in combat. Commanders are best skilled with the sword, although they also carry a bow to use when necessary. If the Commander is lost, so is the battle.
af: Die rang van Kommandeur word gehou deur die wat manskappe in 'n veldslag lei. Hulle besit leierskaps-vernuf en gee aan die manskappe wat langs hulle is, en wat 'n laer rang beklee, beter werkverrigting gedurende 'n geveg. Kommandeurs is baie vernuftig met 'n swaard maar dra ook 'n boog wanneer dit nodig is. As 'n Kommandeur doodgaan, is die stryd verlore.

en: Noble Fighter
af: Edele Vegter

en: Young and brash, Fighters fight with a sword, and are vulnerable to ranged attacks from enemies. However they have the potential to become great Commanders one day.
af: Jonk en onverskrokke, Vegters veg met 'n swaard, en is kwesbaar vir afstands-aanvalle, soos byvoorbeeld 'n boog. Nieteenstaande dit, het hulle die potensiaal om eendag groot Kommandeurs te word.

en: Noble Lord
af: Edele Heer

en: Noble Youth
af: Edele Jeug

en: Today he is a young man, by his devotion to the crown he is seeking to become a Lord -- to join the elite of humanity.
af: Vandag is hy 'n jong man, en deur sy lojalitiet aan die kroon wil hy graag 'n heer word, om sodoende by die beste aan te sluit.

en: training sword
af: oefen swaard

en: Ogre
af: Org

en: Ogres are giant creatures that usually live alone in the wilderness, remarkably similar to humans in form, though large and misshapen. While they can be easily outrun or outsmarted, their strength is not to be underestimated.
af: Orge is reus-agtige gedrogte wat gewoonlik alleen leef in die wildernis. Hulle lyk nogal na mense, maar is groot en misvorm. Alhoewel jy maklik vir hulle kan weghardloop, en hulle is ook nie baie slim nie, moet jy egter nooit hulle krag onderskat nie.

en: cleaver
af: slagtersbyl

en: Orcish Archer
af: Orkse Boogskutter

en: Orcish Archers are considered by many of their fellow orcs to be a lesser caste of warrior, for attacking their enemies from a distance. However, since most orcs won't learn how to handle a bow, he is an indispensable part of the orcish army.
af: Orkse Boogskutters word deur baie van hulle makkers gesien as 'n laer vorm van kryger want hulle val die vyand vanuit 'n afstand aan. Aangesien meeste orke weier om te leer hoe om 'n boog te hanteer, word die Orkse Boogskutter as onmisbaar in die Orkse Lëer beskou.

en: Orcish Assassin
af: Orkse Moordenaar

en: Though some consider it cowardly to use, poison is a weapon favored by orcs, especially those weak of frame. Orcish assassins, who use it on throwing knives, are typically a bit frail, although surprisingly nimble. Though rarely the ones who deal the killing blow, their tactics are a considerable aid to their larger and more brutal kin.
    
    Special Notes: Orcish Assassins use poison on their throwing knives, and victims of this poison will continually take damage until they can be cured in town or by a healer.
af: Alhoewel party dink gif is 'n lafaard se wapen, is gif 'n gunsteling wapen van die orke, veral die wat maar skraal gebou is. Orkse sluipmoordenaars smeer gif aan die lemme van hul gooimesse. Hulle is meestal maar tingerig, maar verbasend rats. Hulle is selde die een wat die finale hou slaan, maar hul taktiek is van groot hulp vir hulle groter en meer brutale stamgenoote.
    
    Spesiale Nota's: Orkse Moordenaars gebruik gif op hulle gooimese en die slagoffers van hierdie gif sal aanhoudend lewenspunte verloor todat hulle deur 'n dorpie of 'n geneeser kan behandel word.

en: throwing knives
af: gooimesse

en: Orcish Crossbowman
af: Orkse Kruisboogman

en: Orcish Crossbowmen try to compensate for their lack of skill with the raw power of their weapon. While they are not as effective as the Elvish Marksmen in long-range combat, they are sturdier and can handle themselves a little better than the Elves in close combat.
af: Orkse Kruisboogmanne probeer kompenseer vir hul tekort aan vernuf deur die blote krag van hulle wapen. Terwyl hulle nie so effektief soos Elfse Skerpskutters is in langafstand gevegte nie, is hulle taaier en kan beter as die Elwe veg in naby-gevegte.

en: short sword
af: steekswaard

en: Orcish Grunt
af: Orkse Knor

en: Orcish Grunts form the core of the orcish forces. Although slower than human or elven fighters, Grunts can deliver much more powerful blows, and take more hits before falling.
af: Orkse Knorre vorm die kern van die orkse magte. Alhoewel stadiger as menslike or elfse vegters, kan Knorre baie sterker houe slaan, en is taaier.

en: Orcish Leader
af: Orkse Leier

en: Orcish Leaders are the chiefs of their tribe. They make the important decisions and lead their people into battle. They carry a bow out of necessity, but are much more skilled with the sword; all in all, they are powerful fighters. Their natural leadership skills make them very precious in battle: if the Leader is lost, so is the battle.
af: Orkse Leiers is aan bevel van hulle stam. Hulle neem die belangrike besluite en lei hulle manskappe in 'n geveg. Hulle dra 'n boog net omdat dit nodig is, want hulle is meer vernuftig met 'n swaard. Oor die algemeen is hulle kragtige vegters. Hulle naturlike leierskap vernuf maak hulle baie kosbaar in 'n stryd. As die leier dood gaan, is die stryd verlore.

en: Orcish Ruler
af: Orkse Heerser

en: Orcish Rulers are the chiefs of their tribe. They make the important decisions and lead their people into battle. They carry a bow out of necessity, but are much more skilled with the sword; all in all, they are powerful fighters. Their natural leadership skills make them very precious in battle: if the Ruler is lost, so is the battle.
af: Orkse Heersers is aan bevel van hulle stam. Hulle neem die belangrike besluite en lei hulle manskappe in 'n geveg. Hulle dra 'n boog net omdat dit nodig is, want hulle is meer vernuftig met 'n swaard. Oor die algemeen is hulle kragtige vegters. Hulle naturlike leierskap vernuf maak hulle baie kosbaar in 'n stryd. As die heerser dood gaan, is die stryd verlore.

en: Orcish Shaman
af: Orkse Toordokter

en: Orcish Shamans are the guardians of orcish magic. Respected among orcish tribes, they form the Orcish Council, which makes important decisions for the whole Orcish community and arbitrates the many conflicts that arise between tribes of this argumentative race. Although physically weak (for Orcs), Orcish Shamans are good spell casters and can curse their enemies, draining their life.
af: Orkse Toordokters is die bewaarders van die Orkse Toorkuns. Gerespekteer onder die Orkse stamme, vorm hul deel van die Orkse Raad, wat belangrike besluite neem vir die hele Orkse gemeenskap. Hulle arbitreer die vele konflikte wat onstaan as gevolg van die Orke se argementiewe natuur. Alhoewel fisies swak ( vir 'n Ork ), is die Orkse Toordokters goed met hulle toorkuns en kan hule vyande besweer, wat die lewe uit die vyand dreineer.

en: curse
af: vloek

en: Novice Orcish Shaman
af: Leerling Orkse Toordokter

en: Orcish Shamans are the guardians of orcish magic. Respected among orcish tribes, they form the Orcish Council, which makes important decisions for the whole Orcish community and arbitrates the many conflicts that arise between tribes of this argumentative race. Although physically weak (for Orcs), Orcish Shamans are good spell casters and can curse their enemies, draining their life. Novice Shamans are still young and vigorous, but their spell-casting ability still needs improvement.
af: Orkse Toordokters is die bewaarders van die Orkse Toorkuns. Gerespekteer onder die Orkse stamme, vorm hul deel van die Orkse Raad, wat belangrike besluite neem vir die hele Orkse gemeenskap. Hulle arbitreer die vele konflikte wat onstaan as gevolg van die Orke se argementiewe natuur. Alhoewel fisies swak ( vir 'n Ork ), is die Orkse Toordokters goed met hulle toorkuns en kan hule vyande besweer, wat die lewe uit die vyand dreineer. Beginner Toordokters is nog sterk en vol lewe, maar hulle toorkuns moet nog verbeter word.

en: Old Orcish Shaman
af: Oud Orkse Toordokter

en: Orcish Shamans are the guardians of orcish magic. Respected among orcish tribes, they form the Orcish Council, which makes important decisions for the whole Orcish community and arbitrates the many conflicts that arise between tribes of this argumentative race. Although physically weak (for Orcs), Orcish Shamans are good spell casters and can curse their enemies, draining their life. Old Orcish Shamans are shamans that have mastered magic, although their physical strength has declined with age.
af: Orkse Toordokters is die bewaarders van die Orkse Toorkuns. Gerespekteer onder die Orkse stamme, vorm hul deel van die Orkse Raad, wat belangrike besluite neem vir die hele Orkse gemeenskap. Hulle arbitreer die vele konflikte wat onstaan as gevolg van die Orke se argementiewe natuur. Alhoewel fisies swak ( vir 'n Ork ), is die Orkse Toordokters goed met hulle toorkuns en kan hule vyande besweer, wat die lewe uit die vyand dreineer. Ou Orkse Toordokters het die toorkuns bemeester, maar hul fisiese krag het afgeneem met die ouderdom.

en: Orcish Slayer
af: Orkse Slagter

en: The larger, and often more skilled orcish assassins are called 'Slayers' by their enemies, though this distinction is somewhat unclear. Slayers are fast on their feet, and quite nimble in combat, although they achieve that end by forgoing armor. Their weapon of choice, poison, is a vicious tool, and its common use on the battlefield is often the real cause of orcish supremacy.
    
    Special Notes: Orcish Slayers use poison on their throwing knives, and victims of this poison will continually take damage until they can be cured in town or by a healer.
af: Die groter, en in meeste gevalle, meer behendige orkse moordenaars word 'Slagters' genoem deur hul vyande. Hoekom hul so genoem word is nie baie duidelike nie, maar Slagters is rats en baie beweegbaar in 'n geveg. Die rede hiervoor is omdat hulle so te sê geen lyf-pantser dra nie. Hulle gekose wapen, gif, is 'n ongenaakbare instrument, en die gebruik hiervan is greeld die rede vir 'n orkse oorwinning.
    
    Spesiale Nota's: Orkse Slagters gebruik gif op hul gooimesse, en die slagoffers van die gif sal aanhoudend lewenspunte verloor todat hulle kan genees word deur 'n dorpie of geneeser.

en: Orcish Slurbow
af: Orkse Smetboog

en: Slurbowmen have managed to improve their crossbow with the addition of a cranequin and a metal barrel. As a result they are able to launch lead shot with deadly power and accuracy. Although they remain weaker in ranged combat than their Elven and Human counterparts, they still maintain an edge in melee strength and stamina.
af: Smetboogmanne het dit reggekry om hul kruisboë te verbeter deur 'n ontbrandings-meganisme en metaal-loop op te sit. As gevolg hiervan kan hulle lood-skerwe met redelike akkuraatheid en krag skiet. Alhoewel hulle swakker is met afstands-gevegte as die Mense en Elwe, maak hulle op daarvoor omdat hulle meer krag en stamina in 'n naby geveg het.

en: Orcish Sovereign
af: Orkse Heerser

en: Orcish Sovereigns are the chiefs of their tribe. They make the important decisions and lead their people into battle. They carry a bow out of necessity, but are much more skilled with the sword; all in all, they are powerful fighters. Their natural leadership skills make them very precious in battle: if the Sovereign is lost, so is the battle.
af: Orkse Soewereine is aan bevel van hulle stam. Hulle neem die belangrike besluite en lei hulle manskappe in 'n geveg. Hulle dra 'n boog net omdat dit nodig is, want hulle is meer vernuftig met 'n swaard. Oor die algemeen is hulle kragtige vegters. Hulle naturlike leierskap vernuf maak hulle baie kosbaar in 'n stryd. As die soewerein dood gaan, is die stryd verlore.

en: Orcish Warlord
af: Orkse Meesterkryger

en: Only orcs with both great cunning and unsurpassed strength can become Warlords. Masters of the sword, and even possessing some skill with the bow, these beast-warriors lead their brethren with an iron hand.
af: Net orke wat beide baie sterk en baie slinks is, kan Krygshere word. Meesters van die swaard en selfs 'n bietjie vernuftig met 'n boog, regeer hierdie gedrog-krygers hulle gebroeidsel met 'n ysterhand.

en: Orcish Warrior
af: Orkse Kryger

en: Having mastered the art of dual-sword fighting, Orcish Warriors are highly respected among the Orcs, and highly feared by their foes. Their only weakness is their inability to wield the bow.
af: Aangesien hierdie orke die kuns van die dubblele swaarde bemeester het, word Orkse Krygers hoog aangeskryf by die Orke en gevrees deur hul teenstanders. Die enigste swakheid wat hulle het is dat hulle nie kan boogskiet nie, en dus nie 'n afstandswapen het om hulself mee te verdedig nie.

en: Outlaw
af: Misdadiger

en: After some years of service, former 'footpads' rise up in the ranks of their fellow outlaws. Having proven themselves in combat, they are given more dangerous tasks, and a greater share of the spoils. Though many opponents would mock their choice of weaponry, the outlaws are well aware of its deadly capacity, and also of the ready availability of ammunition. Outlaws are somewhat ill at ease fighting during the day, preferring the cover of nightfall.
af: Na jare se diens sal die 'skurkie's' uitendelik bevorder word in die range van hulle dief-genote. As hulle eers hulself in gevegte bewys het word hulle meer gevaarlike take opgelê en kry 'n groter gedeelte van die buit. Alhoewel hulle opponente dink hulle keuse van wapens is koddig, weet die misdadigers hoe dodelik dit kan wees en dat daar baie ammunisie beskikbaar is. Misdadigers hou nie daarvan om helder oordag te veg nie, en is meer tuis in die skadu's van die nag.

en: female^Outlaw
af: Misdadiger

en: female^Outlaw Princess
af: Misdadiger Prinses

en: A noble by birth, the Outlaw Princess has learnt swordplay with the greatest generals, but she is the product of a failed aristocracy who has opted for the life of an Outlaw. She dreams of founding her own Queendom with the plunder she finds on the road.
af: Die Prinses, 'n koninklike met geboorte, het die swaardkuns by die beste generaals aangeleer en gevegstaktieke by die grootste wysgere, wat haar beide 'n gedugte vegter en leier maak. Sy droom van haar eie Koninginkryk met die buit wat sy langs die pad kry.

en: female^Outlaw Queen
af: Misdadiger Koningin

en: skirmisher,leadership
af: skermutselaar,leierskap

en: A noble by birth, the Outlaw Queen has learnt swordplay with the greatest generals and battle tactics with the greatest sages, making her both a great combatant and leader. However, she is the product of a failed aristocracy who has opted for the life of an Outlaw. She dreams of founding her own Queendom with the plunder she finds on the road, and she is ever so close to that goal.
af: Die Prinses, 'n koninklike met geboorte, het die swaardkuns by die beste generaals aangeleer en gevegstaktieke by die grootste wysgere, wat haar beide 'n gedugte vegter en leier maak. Ongelukkig is sy egter die produk van 'n mislukte aristrokrasie wat die lewe van 'n Misdadiger volg. Sy droom van haar eie Koninginkryk met die buit wat sy langs die pad kry en sy is naby aan haar doelwit.

en: Paladin
af: Geloofskryger

en: Knights of the highest virtue, Paladins have sworn themselves to monastic orders, pledging their might to the cause of righteousness. Though not as imposing on the battlefield as a Grand Knight, a Paladin is a powerful force in combat, and their piety grants them other gifts. A Paladin is a bane to the unworldly, and has trained in ministering to the wounds of his comrades.
af: Ridders van die hoogste reinheid, het Paladyne hulself besweer aan klooster-geloftes, en sal al hulle kragte opoffer vir die doel van reg en geregtigheid. Alhoewel nie so skrikwekkend soos die Grood Ridder nie, is die Paladyn 'n sterk mag in 'n geveg en hulle geloof bied aan hulle ander vaardighede. 'n Paladyn is 'n vloek teen die ondegrondse gedrogte, en kan die wonde van sy kamerade in 'n mindere mate gesond maak.

en: 
    
    Special Notes: the Paladin's charging lance attack doubles both damage dealt and received. This does not affect his defensive retaliation. The Paladin's holy attack with his sword deals tremendous damage to the undead, and even some to living creatures. Paladins are capable of some healing, though they can only delay the effects of poison, not cure them entirely.
af: 
    
    Spesiale Nota's: 'n Paladyn se stormende lans aanval veroorsaak dat dubbele skade berokken en dubbele skade ontvang word. Dit affekteer nie sy verdedigings terug-aanval nie. Die Paladyn se heilige aanval met sy swaard veroorsaak geweldige skade aan die lewende dooies, en selfs aan lewende wesens. Paladyne kan tot 'n mate genees, alhoewel hulle net die effekte van gif kan vertraag, en glad nie heeltemal kan genees nie.

en: Peasant
af: Boer

en: Peasants are the backbone of the rural economy, and the soldiers of last resort. While not fearsome by nature, they will stubbornly defend their homes. However, if you're hurling peasants at your foes, you're clearly out of superior forces.
af: Plaaswerkers is die ruggraat van enige landelike gemeenskap, en net soldate as 'n laaste wanhopige poging. Alhoel hulle nie juis skrikwekkend is nie, sal hulle hul huise tot op die laaste toe verdedig. As jy egter arbeiders na jou vyand se kant toe slinger, is jy duidelik sonder beter vegters.

en: pitchfork
af: hooivurk

en: Pikeman
af: Lansdraer

en: Promising spearmen in the armies of Wesnoth are often graduated to wielding pikes, and are outfitted with something far superior to the motley collection of leather armor they wore as recruits. A pike is a much longer weapon than a spear, and thus facilitates different combat tactics. A wall of pikemen is the bane of any cavalry charge, and with proper discipline and tactics, pikemen can also hold most infantry at bay.
    
    Special Notes: the length of their weapon allows a pikeman to strike first in melee, even in defense.
af: Belowende spiesmanne in Wesnoth se leër word dikwels bevorder om lanse te dra. Hulle kry dan ook uitrustings wat baie beter is as die losse versameling leerbeskerming wat hulle voorheen as jong rekrute gehad het. 'n Lans is 'n baie langer wapen as 'n spies en laat jou toe om ander gevegstaktieke te gebruik. 'n Muur van lansdraers is 'n groot kopseer vir enige Kavellerie stormloop en met die nodige opleiding en dissipline kan Lansdraers ook die meeste voetsoldate terughou.
    
    Spesiale Nota's: Die lengte van hulle wapens laat Lansdraers toe om altyd eerste toe te slaan in 'n nabygeveg.

en: pike
af: lans

en: Pirate Galleon
af: Seerowerskip

en: Pirate galleons are to transport ships what wolves are to sheep. Ships full of goods shouldn't be lonely, far away from any land, better to help them to avoid it being sunk from overloading...
af: Seerowerskepe is vir vervoerskepe soos wolwe vir skape is. Skepe vol goedere behoort nie alleen te wees as hulle ver van die land is nie, verhoed liewer dat hulle gesink word deur hulle nie te oorlaai nie ...

en: Poacher
af: Wilddief

en: Poachers rely on their hunting experience and are most valuable at night and in forests and swamps.
af: Wilddiewe maak op hulle jagervaring staat en is snags baie nuttig in woude en moerasse.

en: female^Princess
af: Prinses

en: A noble by birth, the Princess has learnt swordplay with the greatest generals and battle tactics with the greatest sages, making her both a great combatant and leader. The units of lower level around the Princess will fight better due to her presence. The Princess is also nimble and dextrous, having skills like that of a thief.
af: Die prinses is van koninklike geboorte en het van vroegs af al geleer om met swaarde te veg by die beste generaals en gevegstaktieke by die groot leermeesters, wat haar 'n uitstekende vegter asook leier maak. Die eenhede uit laer vlakke om haar sal beter veg as gevolg van haar teenwoordigheid. Die Prinses is ook vlugvoetig en handvaardig amper soos 'n dief.

en: Princess
af: Prinses

en: Red Mage
af: Rooi Towenaar

en: Upon the successful termination of their apprenticeship, a mage is stripped of the blue robes of an apprentice, and given the red robes of a master. The significance of this change is often lost on the peasantry, who mistakenly title Master Magi as 'Red Magi'. Likewise, the symbolism of the change in colors is often mistaken to signify the mage's ability to seemingly conjure fire from nothing but thin air, a trick which, although undeniably useful, is viewed as a crass application of the knowledge which they have painstakingly accrued.
    
    Though physically frail, and untrained as warriors, the 'Red Magi' have a number of tricks up their sleeves, including the gouts of fire which may have cemented their colloquial name.
    
    Special Notes: the red mage's fireballs are magical, and always have a high chance of hitting an opponent.
af: Na hulle hul vakleerlingskap suksesvol voltooi het, verruil hulle die blou kleed van 'n leerling vir dié van 'n meester. Die gewone mense besef nie aldag hoe belangrik hierdie verandering is nie en noem hulle dikwels Meester Towenaars verkeerdelik 'Rooi Towenaars'. Verder wor die simboliek van die rooi kleed ook dikwels verkeerd geïnterpreteer as sou dit beteken dat dit die towenaar se vermoë om vuur uit lug uit op te tower aandui. Al is dit 'n nuttige toertjie, word dit allerweë beskou as 'n krasse toepassing van die kennis wat hulle met moeite versamel het. Al is hulle fisies maar swak en is hulle nie as vegters opgelei nie, het 'Rooi Towenaars' 'n hele paar toertjies in hul moue, insluitende die vuurvlamme wat hulle volksnaam gevestig het.
    
    Spesiale Nota's: Die Rooi Towenaar se vuurballe het baie toorkrag en daarom is die waarskynlikheid dat hulle gaan tref altyd hoog.

en: female^Red Mage
af: Rooi Towenares

en: Given false life to do battle once more, the creatures known as Revenants were clearly great warriors in their time, though the memory of that time is now long gone. Even the sorcerers who raised them can only speculate on their past. Such questions aside, a Revenant is a powerful tool in combat: a fearless warrior that feels no pain, and which will fight to the bitter end.
af: Deur hulle 'n vals lewe te gee nadat hulle opgeroep is uit die dode, vind die kreature genaamd Revenante, hulself weer in die stryd. Hulle was duidelik groot krygers in hulle vorige lewe, alhoewel die geheue daarvan al lank al verby is. Selfs die towenaars wat hulle oproep kan net spekuleer oor hulle verlede. Nadat ons hierde vra ten syde stel, moet ons sê die Revenant is 'n kragtige wapen in 'n geveg, 'n onverskrokke kryger wat nie pyn voel nie, en wat tot die bitter einde sal veg.

en: Rogue
af: Uitvaagsel

en: The ringleaders of any group of thieves earn their positions by skill. These rogues have spent many an unpleasant moment darting through crowds and dodging away from those who wish them ill, a set of skills which is very handy in a fight. Masters of knifework, they can also throw knives with reliable accuracy, and their long hours of prowling around at night leave them more comfortable fighting in the dark.
    
    Special Notes: while a unit with the same allegiance as the rogue distracts an enemy, the rogue may backstab, inflicting double damage, by creeping around behind that enemy.
af: Die tou-leiers van enige groep diewe verdien hulle range deur hulle vernuf. Hierdie uitvaagsels het al baie onaangename oomblike gehad terwyl hulle vlug deur skares vanaf iemand wat hulle wil leed aandoen. Meesters van die mesgeveg, kan hulle ook messe gooi met betroubare akkuraatheid, en lang ure se rondsluip in die nag maak hulle ook gemaklin in 'n nag-geveg.
    
    Spesiale Nota's: Terwyl 'n bondgenoot van die uitvaagsel die vyand se aandag aftrek, mag die uitvaagsel rugsteek, en dit berokken dubbele skade terwyl die uitvaagsel agter die vyand ronsluip.

en: female^Rogue
af: Uitvaagsel

en: Royal Guard
af: Koninklike Wag

en: Royal Guards are picked from the best swordsmen in Wesnoth. Serving under any of the higher nobility, they function as bodyguards, and partly as a badge of office for their employers. A special force of Royal Guards is stationed at the capitol, guarding the palace grounds and the royal family. Because of their trusted relationship to their superiors, they, rather than mercenaries, are often deployed on missions of crucial import. Their reliability and mastery of close combat are their best assets, for which they are well-renowned.
af: Koninklike Wagte word gekies uit die beste swaardvegters in Wesnoth. Terwyl hulle dien onder die Adelstand, word hulle as lyfwagte gebruik, en gedeeltelik as amptenare van hulle werkgewers. 'n Spesiale mag van Koninklike Wagte is ge-stasioneer in die hoofstad en dit is hulle plig om die kasteel-gronde en die koninklike familie te bewaak. As gevolg van die vertroue wat hulle meerderes in hulle plaas, word hulle, liewers as huursoldate, gebruik as dit kom by sake van kardinale belang. Hulle betroubaarheid en vernuf in naby-gevegte is hulle beste kenmerke, en hulle is ook daarvoor beroemd.

en: Saurians are skilled in the use of the spear. Despite their lethargic cold blooded heritage, and their relative frailty, they are highly valued as scouts as the can navigate through rough terrain and around opponents. The best Saurians go on to become Saurian Warriors.
af: Sauriaane is baie vernuftig met 'n spies. Nieteenstaande hulle traë koudbloedige erfenis, en hul tingerigheid, word hulle hoog aangeskryf as verkenners. Hulle kan baie goed deur rowwe terreine, soos berge, navigeer en rondom hulle teenstanders. Die beste Sauriane word bevorder tot Saurianse krygers.

en: Saurian Ambusher
af: Sauriaanse Lokval-steller

en: Saurian Ambushers are highly skilled in the use of the spear. Despite their lethargic cold blooded heritage, and their relative frailty, they are highly valued as scouts as they can navigate through rough terrain and around opponents. Saurian Ambushers possess the strength to take full advantage of this fact. The best Ambushers go on to become Saurian Flankers.
af: Sauriaanse Lokval-stellers is baie vernuftig met 'n spies. Nieteenstaande hulle traë koudbloedige erfenis, en hul tingerigheid, word hulle hoog aangeskryf as verkenners. Hulle kan baie goed deur rowwe terreine, soos berge, navigeer en rondom hulle teenstanders. Die beste Saurianse Lokval-stellers word bevorder na Sauriaanse Flankers.

en: Saurian Flanker
af: Sauriaanse Flanker

en: Saurian Flankers are highly skilled in the use of the spear. Despite their lethargic cold blooded heritage, and their relative frailty, they are highly valued as scouts as they can navigate through rough terrain and around opponents. Saurian Flankers possess the strength to take full advantage of this fact.
af: Sauriaanse Flankers is baie vernuftig met 'n spies. Nieteenstaande hulle traë koudbloedige erfenis, en hul tingerigheid, word hulle hoog aangeskryf as verkenners. Hulle kan baie goed deur rowwe terreine, soos berge, navigeer en rondom hulle teenstanders. Saurianse Flankers is slim genoeg om hier-uit voordeel te trek.

en: Saurian Icecaster
af: Sauriaanse Ys-toorder

en: Saurian Icecasters have eschewed any further training in healing and curing in order to refine their skills with the dark arts. While frail, they can call forth the magic of the cold north, and the do retain their basic healing ability.
af: Sauriaanse Ys-skieters het enige verdere opleiding as genesers prysgegee om hulle kennis in die donkere kunste te verskerp. Alhoewel tingerig, kan hulle die magiese kragte van die koue noorde uitroep, en het hulle nog hul basiese genees-vernuf behou.

en: frost blast
af: vries wind

en: Saurian Skirmisher
af: Sauriaanse Skermutselaar

en: Saurian Skirmishers are skilled in the use of the spear. Despite their lethargic cold blooded heritage, and their relative frailty, they are highly valued as scouts as they can navigate through rough terrain and around opponents. The best Skirmishers go on to become Saurian Ambushers.
af: Sauriaanse Skermutselaars is vernuftig met 'n spies. Nieteenstaande hulle traë koudbloedige erfenis, en hul tingerigheid, word hulle hoog aangeskryf as verkenners. Hulle kan baie goed deur rowwe terreine, soos berge, navigeer en rondom hulle teenstanders. Die beste Skermutselaars word bevorder na Sauriaanse Lokval-stellers.

en: Saurian Soothsayer
af: Sauriaanse Waarsêer

en: Saurian Soothsayers are highly valued as healers because they can provide aid to their friends regardless of terrain or opposition. In addition to curing their allies they possess knowledge of cold magic.
af: Sauriaanse Waarsëers word hoog aangeskryf as geneesers want hulle kan hulle vriende help in rowwe terrein of met enige vyand naby. Behalwe hulle geneeskrag besit hulle ook kennis van die koue toorkrag.

en: Saurian Tribalist
af: Sauriaanse Toordokter

en: Despite their lethargic cold blooded heritage, and their relative frailty, Saurian Tribalists are valued as healers because they can provide aid to their allies regardless of terrain or opposition. In addition to healing they possess knowledge of cold magic.
af: Nieteenstaande hulle koud-bloedige herkoms en relatiewe tingerigheid, word Sauriaanse Toordokters word hoog aangeskryf as geneesers want hulle kan hulle vriende help in rowwe terrein of met enige vyand naby. Behalwe hulle geneeskrag besit hulle ook kennis van die koue toorkrag

en: Saurian Warrior
af: Saurianse Vegter

en: Saurian Warriors are highly skilled in the use of the spear. Despite their lethargic cold blooded heritage, and their relative frailty, they are highly valued as scouts as they can navigate through rough terrain and around opponents. Saurian Warriors possess the strength to take full advantage of this fact.
af: Sauriaanse Krygers is baie vernuftig met 'n spies. Nieteenstaande hulle traë koudbloedige erfenis, en hul tingerigheid, word hulle hoog aangeskryf as verkenners. Hulle kan baie goed deur rowwe terreine, soos berge, navigeer en rondom hulle teenstanders. Saurianse krygers is slim genoeg om hier-uit voordeel te trek.

en: female^Sea Hag
af: See Heks

en: Sea Hags are older and more experienced Nagas who have learned to control the water magic.
af: See Hekse is ouer en wyser Nagas wat al geleer het hoe om die water toorkuns te bemeester.

en: Sea Orc
af: See Ork

en: While often viewed as inferior to their land loving counterparts, Sea Orcs represent a great leap for all goblinoids as they have adapted to aquatic environments. With their curved swords they are competent fighters, although their lack of a ranged attack and poor defence on land do represent strategic weaknesses.
af: Baie keer word ie See Orke as minderwaardig beskou deur hul familie wat op land woon, maar hulle is eintlik beter want hulle het aangepas by hulle water-wêreld. Hulle veg met kromswaarde en is relelike goeie vegters, maar hulle tekort aan afstand wapens, soos byvoorbeeld 'n boog, en hulle swak verdedeging maak van hulle 'n strategiese swakheid.

en: Sea Serpent
af: Seeslang

en: Sea Serpents are gigantic monsters, capable of capsizing boats by themselves.
af: See Slange is reusagtige mosters wat maklik bote alleen kan omkeer.

en: Sergeant
af: Sersant

en: The Sergeant is an officer in the ranks of the Royal Army. Though academically trained, he will need some experience in the field before his leadership is sound and acknowledged.
af: Die Sersant is 'n offisier in die Koninklike Lëer. Alhoewel boekgeleerd, sal hy ondervinding in die veld moet opdoen voordat sy leierskap goed sal wees en erken sal word.

en: Shadow
af: Skaduwee

en: When light came into the world and gave form to the unknown, fear was forced to retreat into darkness. Since that day, the shadows of the world have held terror for humanity, though it knows not why.
    
    That is a question which is easily answered by a necromancer.
    
    Special Notes: while a unit with the same allegiance as the shadow distracts an enemy, the shadow may strike at the opponent's back, inflicting double damage. Shadows have very unusual resistances to damage, and move quite slowly over open water. Shadows are able to hide at night, leaving no trace of their presence.
af: Toe lig in die wêreld kom, en vorm gee aan die onbekende, moes vrees onttrek na die donker. Van daardie dag af is die mensdom bang vir die donker, alhoewel niemand eintlik weet hoekom nie.
    
    Daardie vraag word maklik deur die nekromanser beantwoord.
    
    Spesiale Nota's: Terwyl 'n bondgenoot van die donker die vyand se aandag aftrek, kan die donker-skadu die opponent se rug aanval, en soedoende dubbel skade berokken. Die Skadu's het buitengewone weerstande teen skade en beweeg stadig oor oop water. Die Skadu's kan in die nag wegkruip, en geen teken van hul teenwoordigheid los nie.

en: Shock Trooper
af: Skoktroep

en: Shock troopers are the elite of the heavy infantry, and half of their use in war is simply a matter of intimidation. The only men who can enter their ranks are prodigiously well-built, and when clad in black plate brimming with spikes, they are a fearsome sight to behold. The sight of Shock Troopers breaking an enemy with their morning stars is often enough to shatter the morale of any opposition, who sometimes wonder if such armor covers monsters, rather than men. The drawback of such heavy armor is, of course, the time it takes to move into and out of combat.
af: Skok-Troepe is die elite van die swaar infanterie en helfte van hul krag is blootweg 'n kwessie van intimidasie. Die enigste manne wat hier kan aansluit moet sterk-gebou wees en hulle word gekleë in swart staal-pantser waarop skerp penne aangebring is. Hierdie troepe is 'n vrees-aanjaende skouspel en wanneer hulle die slagveld betreë met hulle swaar ysterknuppels, is dit genoeg om die moraal van die vyand te ondermyn en dikwels wonder die vyande of hulle mense of monsters is. Die groot nadeel van sulke swaar lyf-pantser is die tyd wat dit neem om in 'n geveg in te beweeg, of om te onttrek.

en: Silver Mage
af: Silwer Towenaar

en: The many paths that a mage can take in study lead to strikingly different ends. Silver magi have devoted themselves to a study of the forces that bind reality together, and have managed, somewhat, to unravel the mysteries of a world far more vast than most would ever imagine. Often viewed as sages, or wandering mystics, silver magi act under an agenda which is obscure even to their own colleagues. Though helpful to the magisteriums which often employ them in the field, they remain somewhat aloof.
    
    They have, in fact, their own order amongst the ranks of magi, an order which withholds certain secrets from their peers. One of these is an apparent ability to cross great distances, faster than one could possibly travel on foot. Members of the silver order ardently refuse to discuss the workings of this with any of their fellow magi, and on those rare occasions when others have pried into their work, they have abandoned the endeavor, never to speak of it again.
    
    Silver magi are often more physically adept than other magi, and their skills are of undeniable use on the battlefield, if one can manage to coerce the mage into applying them.
    
    Special Notes: the ranged attack of a silver mage is magical, and always has a high chance of hitting an opponent. Silver Magi are highly resistant to many forms of magical damage. They can also teleport between any two villages instantly, though the player must control both, and the destination village must be unoccupied.
af: Die vele paaie wat 'n towenaar kan wandel kan 'n groot verskil lei. Die silwer towenaar het hulself gegee aan die studie van die magte wat die wêreld vasbind, en het, tot 'n mate, dit reggekry om van die geheime van die wêreld te ontbloot meer as wat party mense hullle kan verbeel. Gesien as wysgere, of wandelende mistikusse, het die silwer toorwenaars hulle eie agenda's wat geheim bly selfs van hulle kollega's. Alhoewel hulle hulp verleen aan magistariums, wat hulle gebruik in die veld, is hulle maar ietwat afsydig.
    
    Hulle het hule eie range in hul silwer towerkuns, 'n kuns wat sekere geheime van ander towenaars weerhou. Een geheim is om blykbaar groot afstande af te lê, teen 'n spoed wat baie vinniger is as wat enige normale mens dit kan doen. Die lede van die silwer toorkuns weier botweg om hierdie geheim aan die towenaars van die ander ordes te verklap, en die towenaars wat self probeer uitvind het, het gou moed opgegee en nooit weer daarvan gepraat nie.
    
    Die Silwer Towenaars is baie keer meer fisies vaardig as ander towenaars, 'n vaardigheid wat handig te pas kom op die slagveld. Dit is nou te sê as mens hulle kan oortuig om hul towerkuns te gebruik.
    
    Spesiale Nota's: die afstands-aanval van die silwer towenaar is magies, en staan 'n goeie kans om 'n trefhou te wees. Silwer Towenaars is hoogs bestand teen magiese aanvalle. Hulle kan tussen dorpies teleporteer, hetsy die speler albei dorpies beheer en die dorpie waarna die towenaar teleporteer is vry. Daar mag dus niemand op die bestemmings-dorpie wees nie.

en: female^Silver Mage
af: Silwer Towenares

en: The many paths that a mage can take in study lead to strikingly different ends. The silver magi have devoted themselves to a study of the forces that bind reality together, and have managed, somewhat, to unravel the mysteries of a world far more vast than most would ever imagine. Often viewed as sages, or wandering mystics, silver magi act under an agenda which is obscure even to their own colleagues. Though helpful to the magisteriums which often employ them in the field, they remain somewhat aloof.
    
    They have, in fact, their own order amongst the ranks of magi, an order which withholds certain secrets from their peers. One of these is an apparent ability to cross great distances, faster than one could possibly travel on foot. Members of the silver order ardently refuse to discuss the workings of this with any of their fellow magi, and on those rare occasions when others have pried into their work, they have abandoned the endeavor, never to speak of it again.
    
    Silver magi are often more physically adept than other magi, and their skills are of undeniable use on the battlefield, if one can manage to coerce the mage into applying them.
    
    Special Notes: the ranged attack of a silver mage is magical, and always has a high chance of hitting an opponent. Silver Magi are highly resistant to many forms of magical damage. They can also teleport between any two villages instantly, though the player must control both, and the destination village must be unoccupied.
af: Die vele paaie wat 'n towenaar kan wandel kan 'n groot verskil lei. Die silwer towenaar het hulself gegee aan die studie van die magte wat die wêreld vasbind, en het, tot 'n mate, dit reggekry om van die geheime van die wêreld te ontbloot meer as wat party mense hullle kan verbeel. Gesien as wysgere, of wandelende mistikusse, het die silwer toorwenaars hulle eie agenda's wat geheim bly selfs van hulle kollega's. Alhoewel hulle hulp verleen aan magistariums, wat hulle gebruik in die veld, is hulle maar ietwat afsydig.
    
    Hulle het hule eie range in hul silwer towerkuns, 'n kuns wat sekere geheime van ander towenaars weerhou. Een geheim is om blykbaar groot afstande af te lê, teen 'n spoed wat baie vinniger is as wat enige normale mens dit kan doen. Die lede van die silwer toorkuns weier botweg om hierdie geheim aan die towenaars van die ander ordes te verklap, en die towenaars wat self probeer uitvind het, het gou moed opgegee en nooit weer daarvan gepraat nie.
    
    Die Silwer Towenaars is baie keer meer fisies vaardig as ander towenaars, 'n vaardigheid wat handig te pas kom op die slagveld. Dit is nou te sê as mens hulle kan oortuig om hul towerkuns te gebruik.
    
    Spesiale Nota's: die afstands-aanval van die silwer towenaar is magies, en staan 'n goeie kans om 'n trefhou te wees. Silwer Towenaars is hoogs bestand teen magiese aanvalle. Hulle kan tussen dorpies teleporteer, hetsy die speler albei dorpies beheer en die dorpie waarna die towenaar teleporteer is vry. Daar mag dus niemand op die bestemmings-dorpie wees nie.

en: Skeletal Dragon
af: Geraamte Draak

en: Long ago one of the mightiest living creatures, the feared Dragon has become only bones and dark sinew. Long after its death, it was raised through the dark powers of necromancy, which it now serves. The Skeletal Dragon may look like nothing more than a pile of bones, but few people who thought that way lived long enough to change their minds.
af: Lank gelede as een van die magtigste lewende wesens, het die gevreesde Draak net been en donker sening geword. Lank na sy dood, is dit opgeroep deur die krag van Nekromanse, onder wie se spel dit nou is. Die Geraamte Draak mag na net 'n paar bene lyk, maar baie min mense wat so gedink het, het lank genoeg geleef om hul besluit te verander.

en: jaw
af: kakebeen

en: Skeleton
af: Geraamte

en: Skeletons are warriors who have been slain in battle and brought back by dark magics. Nearly mindless, and unwavering in their purpose, they fear neither pain, nor death, and their mere presence will often frighten away any who would challenge their master.
af: Geraamtes is krygers wat in 'n geveg verslaan was en weer terug gebring is deur donker toordery. Met baie min breinkrag en groot vasberadenheid, skrik hul nie vir pyn of die dood nie. Dikwels is hulle blote teenwoordigheid genoeg om iemand op die skrik op die lyf te jaag wat hul meester wil uitdaag.

en: Skeleton Archer
af: Geraamte Boogskutter

en: A skeleton archer is little different from the 'skeletons' which often accompany it - it is a sin against nature, a warrior raised from the dead to fight once again. In their master's hands, these soldiers will do anything to achieve the tasks laid before them, for death holds no fear for one who is already dead.
af: Die Geraamte Boogskutter is 'n bietjie anders as die 'geraamtes' wat saam met hulle is - dit is 'n sonde teen die natuur om krygers wat klaar gesterf het in 'n stryd weer terug te bring om te veg. In hul meester se hande sal hierdie soldate enigiets doen om suksesvol te wees , want daar is nie die normale vrees om dood te gaan nie - aangesien hulle klaar dood is.

en: Sleeping Gryphon
af: Slapende Grifon

en: Shhhh! The Gryphon is sleeping! You'd better not wake it up!
af: Sjjjjt - Die Grifon slaap! As jy weet wat goed is vir jou sal jy dit nie wakker maak nie!

en: Soul Shooter
af: Siel Skieter

en: The most powerful of the undead archers invariably end up being those who were themselves archers in their previous life. They wander the fields of battle, guided by the fading memory of their former skill, neither knowing, nor caring what their purpose, or foes be. They are driven only by a malice borne of the anguish of their empty and incoherent existence.
af: Die sterkse van die lewende dooie boogskutters is gewoonlik die wat boogskutters was in hule vorige lewe. Hulle beweeg oor die slagveld, aangedryf deur 'n kwynende geheue van hulle vorige vaardigheid, terwyl hulle nie omgee, of nie weet nie, wat hul vyand of doel is nie. Hulle word net aangevuur deur die woede gebore uit die pyn van hulle lëe en onsamehangende bestaan.

en: Soulless
af: Sielloos

en: These animated walking corpses have become strong from long experience fighting the living.
af: Hierdie animasiese lopende lyke het sterk geword deur lang geveg ervaring teen die lewendes.

en: Spearman
af: Spiesvegter

en: Swords are, for many, an expensive luxury, and one which peasants can ill afford. Spears are much easier to make and will do well even without a head, though most can afford one. Clad in leather armor, and often armed with a shield and a few javelins, spearmen are the staple of most armies, often thrown into the front lines with only basic training.
    
    Special Notes: the length of their weapon allows a spearman to strike first in melee, even in defense.
af: Swaarde is vir baie plaas arbeiders 'n luukse wat hulle nie kan bekostig nie. Spiese is makliker om te maak en werk net so goed sonder 'n metaal kop, alhoewel meeste een kan bekostig. Geklee in leer lyfbeskerming, en baie keer met 'n skild en 'n paar spiese as wapens, is die spiesvegters die kern van baie lëers. Meeste van die tyd word hulle in die eerste linies geplaas met net basiese opleiding.
    
    Spesiale Nota's: Die lengte van hulle wapens veroorsaak dat die spiesvegters eerste slaan in 'n geveg, selfs al verdedig hulle.

en: Spectre
af: Gees

en: Sometimes called the 'hollow men', spectres form the right arm of their master's power. These abominations are a rightful terror to the living, and keep a sleepless vigil over their master's domain.
    
    The creation of these is no mean feat; the real danger in encountering one is that it is likely only the harbinger of a much more dangerous force that will follow in its wake.
    
    Special Notes: a strike from their blade will drain life from the victim, to renew the spectre. Spectres have very unusual resistances to damage, and move quite slowly over open water.
af: Partykeer genoem die 'hol manne' word geeste gebruik as die regter-arm van hul meester se kragte. Hierdie gedrogte boesem vrees in en hulle pas hul meester se werf op sonder om te slaap.
    
    Die skepping van een van hierdie is nie maklik nie, en die regte gevaar is dat as jy een van hulle raakloop sal daar hoogs waarskynlik 'n baie meer gevaarlike mag op hierdie een se hakke volg.
    
    Spesiale Nota's: 'n Trefhou deur hul lem sal die lewe uit hul slag-offer dreineer, en dit sal die gees se kragte aanvul. Geeste het baie ongewone weerstende teen skade en beweeg stadig oor die oop-waters.

en: Swordsman
af: Swaardvegter

en: An experienced soldier will often save enough to equip a suit of scale or chain armor, and a sturdy broadsword. Though trading their spears for swords is often a somewhat jarring change, most spearmen will leap at the chance, knowing all too well the limitations of the weapon they are leaving behind. A sword is not without its own drawbacks, but is much more maneuverable than a spear, and much better in close quarters.
af: 'n Ervare soldaat sal gewoonlik genoeg spaar om ordentlike lyf-pantser of on 'n stewige swaard te koop. Alhoewel die verkoop van hul spiese 'n groot verandering is vir die spiesvegters, sal meeste die kans aangryp om 'n swaard te koop want hulle weet dat 'n swaard baie meer beweeglik is as 'n spies, veral met die naby-gevegte.

en: Tentacle of the Deep
af: Tentakel van die Dieptes

en: Tentacles of the Deep are the appendages of some larger monster that lurks below the waves.
af: Tentakels van die Dieptes is die arms van 'n groter monster wat onder die golwe skuil.

en: Thief
af: Dief

en: For as long as anyone can remember, the members of the various 'guilds' of rat-catchers that spring up in any larger city have had a curious practice of bleaching their hair with lime till it becomes a pale shade of blue. It is a bold thing to do, as their profession often delves into less-than-legal enterprises. Thieves have many skills, and by necessity are both light on their feet, and good with knives. They happily employ less-than-honorable tactics in combat, seeing little purpose in a 'fair fight'.
    
    Special Notes: while a unit with the same allegiance as the thief distracts an enemy, the thief may backstab, inflicting double damage, by creeping around behind that enemy.
af: So lank terug as wat enigeen kan onthou, het die lede van verskeie 'gildes' van rot-vangers wat in die groter stede opgeskiet het, hul hare gebleik met kalk todat dit 'n ligte blou geword het. Dit was 'n brawe ding om te doen aangesien hulle bedrywighede nie altyd wettig was nie. Diewe het baie vaardighede, en is genoegsaak om vinnig te wees op hul voete en vaardig te wees met 'n mes. Hulle gebruik skroom nie om 'vuil taktiek' te gebruik in 'n geveg nie.
    
    Spesiale Nota's: Terwyl 'n eenheid wat 'n bondgenoot is van die dief, die vyand se aandag aftrek, kan die dief rugsteek vir dubbel die skade deur agter die vyand se rug in te sluip.

en: female^Thief
af: Dief

en: Thug
af: Uitvaagsel

en: Thugs come from a wide variety of sources; while a few are born into thuggery, many are former soldiers deemed unfit to serve in the army or peasants thrown off their lands. They quickly become thugs as a means of sustenance. Regardless of their background, they all share the practice of beating their victims with large clubs.
af: Uitvaagsels het 'n weie verskydenhede van afkomste; 'n paar is gebore in diewery in, is klomp afkomstig van ou soldate te onfiks vir die weermag of werkers uitgegooi van hulle tuisland. Hul het vinnig diewe geraak om 'n bestaan te kan maak. Nieteenstaande hulle agtergrond, slaan hulle almal hulle vyande met hul groot knuppels.

en: Transport Galleon
af: Vervoer Seilskip

en: Transport Galleons are well-armed ships that carry troops. If they reach the shore, they can deposit the troops to attack.
af: Vervoer Seilskepe is goed bewapende skepe wat manskappe dra. Sodra soos dit die kus bereik, dan laai hulle die troepe af, reg vir aanval.

en: Trapper
af: Vanger

en: Trappers usually work supplying food for bandits and outlaws. Their hunting experience makes them most valuable at night and in forests and swamps.
af: Vangers werk gewoonlik deur kos te voorsien aan bandiete en misdadigers. Hulle jag-ervaring maak hulle 'n groot bate in die nag en en woude en vleie.

en: Troll
af: Trol

en: Trolls have been a mote to trouble the thoughts of humanity and dwarf-kind, who remain baffled at the origins of these creatures, and perhaps more importantly, the driving force behind their unnatural vitality and strength. A fully-grown troll towers above a man, and, even unarmed, would be a great threat in combat. The large clubs typically favored in fighting act as extensions of their arms, used for the same purpose of mauling their prey into submission.
    
    Special Notes: Trolls possess the regeneration ability, which heals them as though they were always stationed in a village.
af: Trolle is 'n bron van bekommernis in die gedagtes van die Dwerge en die Menseras. Hulle kan nie verstaan waar hierdie kreature vandaan kom nie, of miskien meer belangrik, die dryfkrag agter hul bomenslike lewenskrag en sterkte. 'n Volgroede trol, selfs sonder 'n wapen, is 'n groot bedreiging in 'n geveg. Die massiwe knuppels wat die trolle verkies in gevegte, is soos 'n verlenging van hul arms, en word gebruik om hulle slagoffers tor oorgawe te dwing.
    
    Spesiale Nota's: Trolle besit 'n regenerasie eienskap wat veroorsaak dat hulle herstel asof hulle op 'n dorpie rus.

en: Troll Hero
af: Trol Held

en: Some trolls are born with an undue share of the strength and vitality that characterizes their race. In a society where might makes right, those of their ilk revere them as heroes.
    
    Special Notes: Trolls possess the regeneration ability, which heals them as though they were always stationed in a village.
af: Party trolle is gebore met 'n buitengewone aantal sterkte en lewenskrag wat 'n kenmerk is van die ras. In 'n samelewing waar krag baie belangrik is, word hulle gesien as helde.
    
    Spesiale Nota's: Trolle besit 'n regenerasie vermoë, wat hulle laat herstel asof hulle op 'n dorpie rus.

en: Troll Rocklobber
af: Trol Klipgooier

en: The thought of throwing a boulder in combat has certainly occurred to many trolls, and some have taken to them as a weapon of choice. Because such stones are not always easy to find, Rocklobbers have taken to carrying them in sacks slung over their shoulders. The same leather out of which the sack is formed is easily adapted to a crude sling.
    
    Special Notes: though unwieldy, a stone thrown by one of these monsters is much more deadly than any arrow, if it manages to hit. Trolls possess the regeneration ability, which heals them as though they were always stationed in a village.
af: Vele Trolle het al daaraan gedink om rotse gedurende gevegte te gooi en party verkies dit as hulle ideale wapen. Omdat sulke rotse nie altyd beskikbaar is nie, dra die rots-gooiende trolle die rotse rond in sakke oor hulle skourers. Hierdie selfde leersak word dan sommer ook gebruik as 'n slinger-vel.
    
    Spesiale Nota's: Alhoewel lomp, is die skade wat aangerig word deur 'n rots, meer dodelik as die van 'n pyl, as dit 'n trefhou is. Trolle het die ingeboude vermoë om te regenereer asof hulle op 'n dorpie rus.

en: Troll Warrior
af: Trol Kryger

en: Trolls typically neither need nor prefer to use any proper armament in combat, as large 'sticks and stones' serve them all too well. However, trolls have been seen on numerous occasions clad in rough-shod armor and bearing metal hammers. It is speculated that their typical orcish allies are the source and often crafters of these, as expeditions into several forcibly-vacated troll holes have shown little evidence of tool use, and certainly no metalworking of any kind. Given how dangerous a troll is in combat, the thought of a troll in full armor is entirely unsettling.
    
    Special Notes: Trolls possess the regeneration ability, which heals them as though they were always stationed in a village.
af: Trolle gebruik gewoonlik nie ordentlike wapens in 'n geveg nie. Hulle groot 'knuppels en klippe' werk goed genoeg. Daar is egter gevalle dat Trolle gesien was met kru lyfbeskutting en groot metaal hammers. Daar word geraai dat hierdie voorwerpe aan die Trolle voorsien word deur hul bondgenoote, want verkenningstogte in verskeie geweldadig-ontruimde Troll-gate het baie min bewys van enige gereedskaps-gebruik of metaalwerk gevind. As ons daaraan dink hoe skrikwekkend 'n Trol in 'n geveg is, maak 'n Trol in volle lyfbeskutting mens nagmerries kry.
    
    Spesiale Nota's: Trolle besit 'n regenerasie eienskap, wat veroorsaak dat hulle herstel asof hulle op 'n dorpie rus.

en: Troll Whelp
af: Trol Jongeling

en: Describing a troll as a whelp is something of an oxymoron, given that their bodies are already much hardier than that of a grown man. They are clumsy and not yet capable of walking properly, forced instead to shamble about on all fours, but any inhibition this causes them is more than made up for by the raw strength of their race.
    
    Special Notes: Trolls possess the regeneration ability, which heals them as though they were always stationed in a village.
af: Om 'n Troll te beskryf as 'n welp, is ietwat van 'n oksimoron, want ons weet dat hulle lywe, selfs as hulle jonk is, baie harder is as die van 'n volgroeide man. Hulle is lomp en kan nog nie so goed loop nie, so hulle skarrel maar rond op vier pote. Die ingeboude brute krag van hulle spesie maak egter meer as genoeg op vir hierdie tekortkoming.
    
    Spesiale Nota's: Trolle besit 'n regenerasie vermoë wat hulle laat herstel asof hul op 'n dorpie rus.

en: Vampire Bat
af: Vampier Vlêrmuis

en: Vampire Bats are undead flying beasts that attack by biting their victims. While their fangs are not very powerful, the health of victims is drained away along with their blood, and given to the Bats.
af: Vampier Vlêrmuise is lewende dooie gedrogte wat aanval deur hulle slagoffers te byt. Alhoewel hul slagtande nie baie sterk is nie - dreineer hulle die lewe uit hul slagoffers deur hul bloed uit te suig - en die slagoffer se bloed versterk dan die vlêrmuise.

en: female^Vampire Lady
af: Vampier Dame

en: Cold and beautiful, she maintains her eternal youthful appearance drinking the blood of the living.
af: Koud en pragtig, sy handhaaf haar ewige jeudige voorkoms om die bloed te drink van lewendiges

en: blood kiss
af: bloedsoen

en: Walking Corpse
af: Wandelende Lyk

en: Walking Corpses are the bodies of the dead, re-animated by dark magic. Although weak in combat, these zombies can spread their curse to those they kill, increasing the army of undead.
af: Wandelende Lyke is die lywe van die dood, wakker gemaak deur duistere towerkuns. Alhoewel nie baie sterk in 'n geveg nie, kan hierdie zombies hulle vloek oordra aan die wat hule doodmaak, en sodoende die mag van die wandelende dooies vergroot.

en: plague
af: plaag

en: Wall Guard
af: Muurwag

en: skirmisher,regenerates
af: skermutselaar,regenereer

en: The guardians of the capital city of Weldyn, the Wall Guards patrol the walls of the city, shooting at approaching enemies with their crossbows before their opponent can retaliate even with a ranged attack. Because they are mounted on high walls, they cannot move anywhere except on walls and the roofs of castles.
af: Die Muur Wagte is die bewakers van die hoofstad van Weldyn. Hulle patrolleer die muur en skiet na vyande wat naderkom met hul kruisboë nog selfs voordat die vyand kan terug aanval oor 'n afstand. Omdat hulle op die muur is, kan hulle egter na geen ander plek na toe beweeg as die mure en die dakke van die kastele nie.

en: Warrior King
af: Vegter Koning

en: As the leaders of the human Kingdoms, Kings are responsible for ruling and protecting their subjects. Kings can coordinate the attacks of level 1 and 2 units, thereby increasing their fighting efficiency.
af: As leiers van die mense-koningkryk, is die Konings verantwoordelik vir die heerskappy en die beskerming van die mense. Konings kan die aanvalle van vlak 1 en vlak 2 eenhede koördineer, en sodiende hul slaankrag verbeter.

en: Watch Tower
af: Wagtoring

en: Watch Towers are good places from which to spot enemies and then shoot miscellaneous items at them with ballistas.
af: Uitkyk-torings kan maklik gebruik word om vyande dop te hou of om hulle te peper met verskeie items vanuit die ballistas.

en: White Mage
af: Wit Magiër

en: Some magi, as they learn about the world around them, and learn the truth of the suffering and squalor in which humanity too often lives, find that they cannot bring themselves to be cloistered into a life of study. These men and women give up the life of a mage, and join monastic orders, dedicating the skills they have been given to the good of all. After their ordination, they often travel the world, ministering to sickness and injury.
    
    Though not trained for combat, there is one enemy against which they are a potent ally. If need arises, they can call on the power of the Light to banish the unworldly from the mortal plane.
    
    Special Notes: the light cast by a white mage is magical in nature, and always has a high chance of hitting an opponent. This light does tremendous damage to the undead, and can even damage living creatures. White magi are capable of healing units around them, and curing them of poison.
af: Party towenaarshet, soos hulle bewus geword het van die wêreld rondom hulle, die waarheid uitgevind omtrent omtrent die mense se leiding en gevind dat hulle nie meer hulself kan bring om 'n lewe te he waat hul heeldag in afsondering lewe terwyl hulle studeer nie. Hierdie manne en vroue hou dan op om towenaars te wees, en sluit aan by die monnikke or nonne, en gebuik hulle kennis om die mensdom te help. Na hulle ordening reis hulle deur die wêreld en help om die siekes en gewondes te genees.
    
    Alhoewel hulle nie opgeleide vegters is nie, is daar een vyand teen wie hulle 'n magtige bondsgenoot is. As daar 'n behoefte is, kan hulle die krag van die Lig oproep om die duistere gedrogte terug te verban na hulle duistere tuiste en uit die wêreld van die mens.
    
    Spesiale Nota's: Die Lig wat die Towenaar van Lig uitstraal is magies en het 'n goeie kans om die vyand 'n trefhou toe te dien. Hierdie Lig doen ook geweldige skade aan die wandelende dooies, en kan selfs lewende wesens beskadig. Die Wit Towenaars kan die eenhede rondom hulle gesondmaak, en genees van gif.

en: female^White Mage
af: Wit Magiër

en: Wolf Rider
af: Wolf Ruiter

en: No one is quite sure how the practice of taming and riding wolves came into being. Goblins are smaller and much weaker than orcs. Any who can manage to win themselves a mount have a much safer, and daresay, more amusing role in combat.
    
    Wolves, likely, could never support the weight of a man in plate, but a goblin in leather armor is a simple load to bear. Quite unlike horses, these mounts have a rather easy time traversing the mountains, though water and woods will still slow them down.
af: Niemand weet vir seker hoe lank wanneer die Kabouters die wolwe begin vang en mak gemaak het sodat hulle dit kan ry nie. Kabouters is kleiner en swakker as die Orke. Enigiemand wat vir homself 'n ryding kan kry gedurende 'n geveg, het 'n veiliger en as ons dit so mag stel, 'n meer amusante rol in die stryd.
    
    Wolwe sal nooit 'n man in volle lyfbeskerming se gewig kan dra nie, maar 'n Kabouter in leer-beskutting is vir hulle maklik om te dra. Waar perde dit moeilik vind om oor berge te kom, is die berg-terrein maklik vir wolwe, maar die wolwe sukkel weer deur water en woude.

en: Rarely seen, even by elves, a Wose is an order of creature about which little is known. The elves are the source of most of this knowledge; they know that these beings are not descended from trees, despite the similarity in form, and they know that a wose is more closely tied to the faerie world than the elves themselves, though in a different way. The motives and workings of their kind are unknown, though most posit the obvious idea that woses are wardens of the natural world.
    
    Woses are utterly unwarlike, but possess a great strength. They are, however, neither used to, nor quick at moving around.
    
    Special Notes: Woses regenerate by using natural resources around them, without needing to huddle in villages to obtain sustenance and aid.
af: Selde gesien, selfs deur die Elwe, is Wose 'n soort van kreatuur waarvan ons baie min weet. Die Elwe weet seker die meeste en hulle vertel dat die Wose niks te doen het met die bome nie, alhoewel die form dieselfde is. Hulle dink die Wose is naby familie van die fëe, nader familie aan die fëe as wat die Elwe is, maar in 'n ander opsig. Die doen en lates van die Wose's is onbekend, maar dit is duidelik dat hulle beskermers is van die natuur.
    
    Woses stel glad nie belang in gevegte nie, maar is geweldig sterk. Hul is egter glad nie gewood daaraan, en kan nie, vinnig rondbeweeg nie.
    
    Spesiale Nota's: Wose regenereer deur van natuurlike hulpbronne gebruik te maak en sodoende het hulle nie nodig om na die dorpies te gaan vir hulp of vir voeding nie.

en: These tortured forms of what were once warriors are among the most terrifying things a necromancer can create, for a sword will cleave right through them, as through air itself. What inspires such fear is the thought that these beasts are invincible, a belief that is actually far from the truth.
    
    Because of this, a means was made by which the enchantments that drive these creatures could renew themselves through the very thing which threatened them.
    
    Special Notes: a strike from their blade will drain life from the victim, to renew the wraith. Wraiths have very unusual resistances to damage, and move quite slowly over open water.
af: Hierdie vermartelde forms van wat eens krygers was, is een van die mees vreesaanjaende dinge wat 'n nekromant kan skep, want 'n swaard klief eenvoudig net deur hulle, en dit is asof jy die lug probeer sny. Wat sulke vrees inboesem is die gedagte dat hierdie monsters onsterflik is, maat dit is totaal onwaar.
    
    As gevolg hiervan is 'n medode gemaak waarvolgens die toordery wat hiedie kreature dryf hulself kan hernu vanaf die ding wat hulle bedreig.
    Spesiale Nota's: 'n Trefhou van hul lem sal die lewe uit-dreineer vanuit hulle slag-offer en dit sal die doodskim laat aansterk. Doodskimme het baie ongewone weerstand teen skade, en hulle beweeg redelik stadig oor water.

en: Little is known about Yetis, ape-like creatures said to live in remote and snow-covered mountains. Few profess to have seen one, and their existence is doubted by many.
af: Nie veel is bekend omtrent die Yeti's nie. Daar word vertel dat hulle aap-sortige wesens was wat in afgeleë berge gewoon het. Baie min mense het al een gesien, en baie betwyfel dat hul wel bestaan.

en: Young Ogre
af: Jong Mensvreter

en: When still young, Ogres are sometimes captured and taken into the army to be trained. They cannot manage weapons skillfully, but that is of little concern given their strength.
af: Terwyl hulle nog jonk is word Ogres partykeer gevan en in die weermag opgelui. Hulle kan nie wapens goed hanteer nie, maar maak hiervoor op met hulle brute krag.

en: Youth
af: Jeug

en: Today almost a boy, by his devotion to the crown he is seeking to become a Lord -- to join the elite of human fighters.
af: Vandag amper nog 'n seun, deur sy toewyding aan die kroon wil hy graag 'n Heer word -- om deel te word van die elite vegters.

en: +Core Developers
af: +Kern Ontwikkelaars

en: -   Main Developer
af: -   Hoof Ontwikkelaar

en: -   Artwork and graphics designer
af: -   Kuns en Grafiese ontwerper

en: +Developers
af: +Ontwikkelaars

en: +General Purpose Administrators
af: +Algemene Administrateurs

en: +Artwork and graphics designers
af: +Kunswerk en grafiese ontwerpers

en: +Music
af: +Musiek

en: +Scenario Designers
af: +Scenario Ontwerpers

en: +Multiplayer Maps
af: +Veelspeler Kaarte

en: +Packagers
af: +Verpakkers

en: +Miscellaneous
af: +Algemeen

en: +Internationalization Managers
af: +Internasionalisering Bestuurders

en: +Afrikaans Translation
af: +Afrikaanse Vertaling

en: +Basque Translation
af: +Baskiese Vertaling

en: +Bulgarian Translation
af: +Bulgaarse Vertaling

en: +Catalan Translation
af: +Katalaniese Vertaling

en: +Chinese Translation
af: +Sjinese Vertaling

en: +Czech Translation
af: +Tsjeggiese Vertaling

en: +Danish Translation
af: +Deense Vertaling

en: +Dutch Translation
af: +Nederlandse Vertaling

en: +English (GB) Translation
af: +Engelse (Britse) Vertaling

en: +Estonian Translation
af: +Estniese Vertaling

en: +Finnish Translation
af: +Finse Vertaling

en: +French Translation
af: +Franse Vertaling

en: +German Translation
af: +Duitse Vertaling

en: +Greek Translation
af: +Griekse Vertaling

en: +Hungarian Translation
af: +Hongaarse Vertaling

en: +Italian Translation
af: +Italiaanse Vertaling

en: +Japanese Translation
af: +Japannese Vertaling

en: +Latin Translation
af: +Latynse Vertaling

en: +Norwegian Translation
af: +Noorweegse Vertaling

en: +Polish Translation
af: +Poolse Vertaling

en: +Portuguese (Brazil) Translation
af: +Portugese (Brasiliaanse) Vertaling

en: +Russian Translation
af: +Russiese Vertaling

en: +Serbian Translation
af: +Serwiese Vertaling

en: +Slovak Translation
af: +Slowaakse Vertaling

en: +Slovenian Translation
af: +Sloweense Vertaling

en: +Spanish Translation
af: +Spaanse Vertaling

en: +Swedish Translation
af: +Sweedse Vertaling

en: +Turkish Translation
af: +Turkse Vertaling

en: +Contributors
af: +Medewerkers

en: +Bots
af: +Internet Robot

en: Close
af: Sluit

en: You don't have a leader to recruit with.
af: Jy het nie 'n leier waarmee jy eenhede kan werf nie.

en: You must have your leader on a keep to recruit or recall units.
af: Jou leier moet op 'n vesting wees om eenhede te kan werf of herroep.

en: There are no vacant castle tiles in which to recruit a unit.
af: Daar is geen leë kasteelblokke waarin jy 'n eenheid kan werf nie.

en: none
af: geen

en: melee
af: nabygeveg

en: ranged
af: afstandgeveg

en: base damage
af: basis skade

en: Doubled
af: Verdubbel

en: attacker resistance vs
af: aanvaller weerstand teen

en: attacker vulnerability vs
af: aanvaller swakheid teen

en: total damage
af: totale skade

en: defender resistance vs
af: verdediger weerstand teen

en: defender vulnerability vs
af: verdediger swakheid teen

en:  (+steadfast)
af:  (+standvastig)

en: (both should survive)
af: (albei behoort te leef)

en: % Pr[kills/killed by/both survive]
af: % Pr[doodgemaak/doodgemaak deur/beide oorlewe]

en: poisoned
af: vergiftig

en: slowed
af: vertraag

en: Ambushed!
af: Lokval!

en: Friendly unit sighted
af: Goedgesinde eenheid opgemerk

en: Enemy unit sighted!
af: Vyandige eenheid opgemerk!

en: $friends Friendly units sighted
af: $friends Goedgesinde eenhede opgemerk

en: $enemies Enemy units sighted!
af: $enemies Vyandige eenhede opgemerk!

en: Units sighted! ($friends friendly, $enemies enemy)
af: Eenhede opgemerk! ($friends vriende, $enemies vyande)

en: (press $hotkey to continue)
af: (druk $hotkey om voort te gaan)

en: Advance Unit
af: Bevorder Eenheid

en: What should our victorious unit become?
af: Na wat moet die eenheid bevorder word?

en: No objectives available
af: Geen doelwitte beskikbaar nie

en: Save Game
af: Stoor Spel

en: Overwrite?
af: Stoor bo-oor?

en: Save already exists. Do you want to overwrite it ?
af: Lêer bestaan reeds. Wil jy daar bo-oor skryf?

en: Don't ask me again!
af: Moenie my weer vra nie!

en: Do you really want to delete this game?
af: Wil jy regtig hierdie spel uitvee?

en: #(Invalid)
af: #(Ongeldig)

en: Campaign
af: Veldtog

en: Multiplayer
af: Veelspeler

en: Tutorial
af: Onderrig

en: replay
af: wys weer

en: Turn
af: Beurt

en: Scenario Start
af: Scenario Begin

en: Difficulty:
af: Moeilikheidsgraad:

en: Version:
af: Weergawe:

en: No Saved Games
af: Geen Gestoorde Speletjies

en: There are no saved games to load.
    (Games are saved automatically when you complete a scenario)
af: Daar is geen gestoorde speletjies om te laai nie.
    (Speletjies word outomaties gestoor wanneer jy 'n scenario voltooi)

en: Delete Save
af: Vee Gestoorde Lêer Uit

en: Import Saved Games
af: Voer Gestoorde Speletjies In

en: Your saves directory contains some files from an old version of Battle for Wesnoth. Would you like to update these to the latest version? This may take some time.
af: Jou bêreplek bevat lêers van 'n ouer weergawe van Battle for Wesnoth. Wil jy hulle na die nuutste weergawe opdateer? Dit mag 'n tydjie neem.

en: Your saves directory contains some files that don't appear to have been generated by this version of Battle for Wesnoth. Would you like to register these files with the game?
af: Jou bêreplek bevat lêers wat lyk asof dit nie deur hierdie weergawe van Battle for Wesnoth geskep is nie. Wil jy hierdie lêers by die spel registreer?

en: Date
af: Datum

en: Name
af: Naam

en: Show replay
af: Wys weer

en: Load Game
af: Laai Spel

en: Choose the game to load
af: Kies die spel om te laai

en: Profile
af: Profiel

en: level
af: vlak

en: HP:
af: LP:

en: XP:
af: EP:

en: Moves:
af: Skuiwe:

en: Screenshot
af: Skermkopie

en: OK
af: Goed

en: Cancel
af: Kanselleer

en: The Battle for Wesnoth
af: Die Stryd om Wesnoth

en: Warning: The file you have tried to load is corrupt. Loading anyway.
af: Waarskuwing: Die lêer wat jy probeer laai het is beskadig. Laai in elk geval.

en: This save is from a different version of the game. Do you want to try to load it?
af: Hierdie lêer is van 'n ander weergawe van die spel. Wil jy probeer om dit te laai?

en: The file you have tried to load is corrupt: '
af: Die lêer wat jy probeer laai het, is beskadig: '

en: File I/O Error while reading the game
af: Lêer fout tydens inlees van spel

en: Get More Campaigns...
af: Kry Meer Veldtogte...

en: Download more campaigns from an Internet server.
af: Laai meer veldtogte af vanaf 'n bediener op die Internet.

en: Choose the campaign you want to play:
af: Kies die veldtog wat jy wil speel:

en: Difficulty
af: Moeilikheidsgraad

en: Select difficulty level:
af: Kies moeilikheidsgraad:

en: Connect to Server
af: Konnekteer aan Bediener

en: You will now connect to a campaign server to download campaigns.
af: Jy gaan nou konnekteer aan 'n veldtog bediener om veldtogte af te laai.

en: Server:
af: Bediener:

en: Could not connect to host.
af: Kon nie aan gasheer koppel nie.

en: Awaiting response from server
af: Wag vir antwoord van die bediener

en: Error communicating with the server.
af: Kommunikasie probleme met die bediener.

en: Version
af: Uitgawe

en: Author
af: Skepper

en: Downloads
af: Aflaai

en: Size
af: Grootte

en: Publish campaign:
af: Publiseer veldtog:

en: Delete campaign:
af: Vee veldtog uit:

en: There are no campaigns available for download from this server.
af: Daar is geen veldtogte beskikbaar op hierdie bediener wat kan afgelaai word nie.

en: Choose the campaign to download.
af: Kies 'n veldtog om af te laai.

en: Get Campaign
af: Kry Veldtog

en: Downloading campaign...
af: Besig om veldtog af te laai...

en: Cannot rescan the filesystem
af: Kan nie die lêerstelsel oorlees nie

en: Campaign Installed
af: Veldtog geïnstalleer

en: The campaign has been installed.
af: Die veldtog is geïnstalleer

en: Network communication error.
af: Netwerk kommunikasie fout.

en: Remote host disconnected.
af: Afgeleë bediener het ontkoppel.

en: There was a problem creating the files necessary to install this campaign.
af: Daar was 'n probleem tydens die skep van die benodigde lêers om hierdie veldtog te installeer.

en: Connection timed out
af: Verbindingtyd het verstryk

en: The server responded with an error: "
af: Die bediener het 'n foutboodskap gestuur: "

en: Terms
af: Voorwaardes

en: Response
af: Antwoord

en: Join Official Server
af: Sluit by Amptelike Bediener aan

en: Log on to the official Wesnoth multiplayer server
af: Teken in op die amptelike Wesnoth veelspeler bediener

en: Join Game
af: Sluit aan by 'n spel

en: Join a server or hosted game
af: Sluit aan by 'n bediener of bediener spel

en: Host Networked Game
af: Wees 'n bediener vir 'n Netwerk Spel

en: Host a game without using a server
af: Bied 'n spel aan sonder om van 'n bediener gebruik te maak

en: Hotseat Game
af: Hotseat Spel

en: Play a multiplayer game sharing the same machine
af: Speel 'n veelspelerspel op dieselfde rekenaar

en: Human vs AI
af: Mens teen Rekenaar

en: Play a game against AI opponents
af: Speel 'n spel teen Rekenaar teenstanders

en: Login:
af: Teken in:

en: The game could not be loaded:
af: Die spel kon nie gelaai word nie:

en: Error while playing the game:
af: Fout tydens speel van spel:

en: The game map could not be loaded:
af: Die spelkaart kon nie gelaai word nie:

en: Language
af: Taal

en: Choose your preferred language:
af: Dui jou taalvoorkeur aan:

en: The following add-on campaign(s) had errors and could not be loaded:
af: Die volgende bykomende veldtogte kon nie gelaai word nie weens foute:

en: ERROR DETAILS:
af: FOUT BESONDERHEDE:

en: Warning: Errors occurred while loading game configuration files: '
af: Waarskuwing: Foute het voorgekom tydens die laai van spelkonfigurasie lêers: '

en: Error loading game configuration files: '
af: Fout met laai van konfigurasie lêers: '

en: ' (The game will now exit)
af: ' (Die spel gaan nou sluit)

en: Battle for Wesnoth
af: Stryd om Wesnoth

en: Victory:
af: Oorwinning:

en: Defeat:
af: Nederlaag:

en: Could not write to file
af: Kon nie die lêer stoor nie

en: Advances to:
af: Bevorder na:

en: Abilities:
af: Vermoëns:

en: Alignment:
af: Orde:

en: Required XP:
af: Vereiste EP:

en: attacks
af: aanvalle

en: Type
af: Tipe

en: Strikes
af: Trefhoue

en: Range
af: Afstand

en: Special
af: Spesiaal

en: Resistances
af: Weerstande

en: Attack Type
af: Aanvalstipe

en: Resistance
af: Weerstand

en: Terrain Modifiers
af: Terreinverstellings

en: Terrain
af: Terrein

en: Defense
af: Verdediging

en: or
af: of

en: This terrain acts as $terrains for movement and defense purposes.
af: Hierdie terrein tree op soos $terrains vir bewegings- en verdedigingsdoeleindes.

en: The terrain with the best modifier is chosen automatically.
af: Die terrein met die beste versteller word outomaties gekies.

en: This terrain acts as a keep, i.e., you can recruit units when a leader is in a location with this terrain.
af: Hierdie terrein tree op as vesting, d.w.s. jy kan eenhede werf as 'n leier op 'n plek is met hierdie terrein.

en: This terrain acts as a castle, i.e., you can recruit units onto a location with this terrain.
af: Hierdie terrein tree op as kasteel, d.w.s. jy kan eenhede werf na plekke met hierdie terrein.

en: This terrain gives healing.
af: Hierdie terrein maak jou gesond.

en: < Back
af: < Terug

en: Forward >
af: Vorentoe >

en: Reference to unknown topic:
af: Verwysing na onbekende onderwerp:

en: The Battle for Wesnoth Help
af: Die Stryd om Wesnoth Hulp

en: Parse error when parsing help text:
af: Fout met lees hulp teks:

en: Next
af: Volgende

en: Skip
af: Oorslaan

en: The End
af: Die Einde

en: System default language
af: Standaard stelseltaal

en: Close Window
af: Sluit Venster

en: Map Generator
af: Kaartskepper

en: Players:
af: Spelers:

en: Width:
af: Breedte:

en: Height:
af: Hoogte:

en: Number of Hills:
af: Aantal Heuwels:

en: Max Hill Size:
af: Maks. Heuwel Grootte:

en: Villages:
af: Dorpies:

en: Landform:
af: Landvorm:

en: Roads Between Castles
af: Paaie Tussen Kastele

en: /1000 tiles
af: /1000 blokke

en: Coastal
af: Kusstreek

en: Inland
af: Binneland

en: Island
af: Eiland

en: Connect to Host
af: Konnekteer aan Gasheer-bediener

en: Choose host to connect to:
af: Kies gasheer-bediener om aan te konnekteer:

en: Connecting to Server...
af: Besig om te konnekteer aan Bediener...

en: Connecting to remote host...
af: Besig om the konnekteer aan gasheer-bediener...

en: The server requires version '$version1' while you are using version '$version2'
af: Die bediener vereis weergawe '$version1' maar jy gebruik egter weergawe '$version2'

en: Server-side redirect loop
af: Bedienerkant aanstuurlus

en: You must log in to this server
af: Jy moet by hierdie bediener inteken

en: No multiplayer sides available in this game
af: Geen veelspeler kante in hierdie spel beskikbaar nie

en: Era not available
af: Tydperk nie beskikbaar

en: No multiplayer sides found
af: Geen veelspeler kante gevind nie

en: (Vacant slot)
af: (Vakante gleuf)

en: Anonymous local player
af: Anonieme plaaslike speler

en: Computer player
af: Rekenaar speler

en: (Empty slot)
af: (Leë gleuf)

en: No non-random sides in the current era
af: Geen nie-willekeurige kante in die huidige tydperk

en: Unable to find a leader type for faction $faction
af: Kon nie 'n leiersoort vasstel vir $faction|-stam

en: Game Lobby
af: Spelsaal

en: Team
af: Span

en: Player/Type
af: Speler/Tipe

en: Faction
af: Faksie

en: Color
af: Kleur

en: Gold
af: Goud

en: Computer vs Computer
af: Rekenaar teen Rekenaar

en: I'm Ready
af: Ek is Gereed

en: The scenario is invalid because it has no sides.
af: Die scenario is ongeldig want daar is geen kante nie.

en: Network Player
af: Netwerkspeler

en: Local Player
af: Plaaslike Speler

en: Computer Player
af: Rekenaar Speler

en: Empty
af: Leeg

en: This is not a multiplayer save
af: Hierdie is nie 'n veelspeler gestoorde lêer nie

en: Cannot find era $era
af: Kan nie die $era|-era vind nie

en: Victory
    @Defeat enemy leader(s)
af: Oorwinning
    @Verslaan vyandige leier(s)

en: Waiting for players to join...
af: Wag vir spelers om aan te sluit

en: Create Game
af: Skep Spel

en: Name of game:
af: Naam van spel:

en: Era:
af: Tydperk:

en: Map to play:
af: Kaart om te speel:

en: Use map settings
af: Gebruik kaart instellings

en: Fog Of War
af: Oorlogs-mis

en: Observers
af: Waarnemers

en: Regenerate
af: Regenereer

en: Settings...
af: Instellings...

en: The maximum number of turns the game can last
af: Die maksimum beurte wat die spel kan neem

en: The amount of income each village yields per turn
af: Hoeveel inkomste 'n dorp elke beurt inbring

en: The amount of experience a unit needs to advance
af: Hoeveel ervaring wat 'n eenheid nodig het om bevorder te word

en: Use scenario specific settings
af: Maak gebruik van scenario spesifieke verstellings

en: Enemy units cannot be seen unless they are in range of your units
af: Vyandige eenhede kan nie gesien word tensy hulle binne aanvals-afstand van jou eenhede is nie

en: The map is unknown until your units explore it
af: Die kaart is onbekend totdat jou eenhede dit bespied

en: Allow users who are not playing to watch the game
af: Laat spelers wat nie deelneem nie toe om die spel dop te hou

en: Share View
af: Deel Aansig

en: Share Maps
af: Deel Kaarte

en: Share None
af: Deel Niks

en: No multiplayer sides.
af: Geen Veelspeler kante.

en: No eras found
af: Geen tydperke gevind

en: $login's game
af: $login se spel

en: Invalid era selected
af: Ongeldige tydperk gekies

en: You must enter a name.
af: Jy moet 'n naam invoer

en: Turns:
af: Beurte:

en: Unlimited Turns
af: Onbeperkte Beurte

en: Village Gold:
af: Dorp Goud:

en: Experience Modifier:
af: Ervaring Wysiger:

en: Players:
af: Spelers:

en: Error
af: Fout

en: Map
af: Kaart

en: Settings
af: Instellings

en: <no games open>
af: <geen spele oop nie>

en: Vacant Slot
af: Vakante Gleuf

en: Vacant Slots
af: Vakante Gleuwe

en: Observe Game
af: Spel Waarnemer

en: Quit
af: Verlaat

en: Red
af: Rooi

en: Blue
af: Blou

en: Green
af: Groen

en: Yellow
af: Geel

en: Purple
af: Pers

en: Orange
af: Oranje

en: Grey
af: Grys

en: White
af: Wit

en: Brown
af: Bruin

en: Invalid colour
af: Ongeldige kleur

en: Leader:
af: Leier:

en: Recruits:
af: Rekrute:

en: Waiting for game to start...
af: Wag vir spel om te begin...

en: Getting game data...
af: Besig om speldata te lees...

en: Choose your side:
af: Kies aan watter kant jy wil wees:

en: unit^Gold
af: Goud

en: invalid network handle
af: ongeldige netwerk naam

en: Client disconnected
af: Kliënt ontkoppel

en: Could not add socket to socket set
af: Kon nie die socket by socket-stel byvoeg nie

en: Could not send initial handshake
af: Kon nie die aanvanklike 'handshake' stuur nie

en: Defeat
af: Nederlaag

en: You have been defeated!
af: Jy is verslaan!

en:  replay
af:  wys weer

en: Do you want to save a replay of this scenario?
af: Wil jy 'n 'wys weer' van hierdie scenario stoor?

en: Name:
af: Naam:

en: The game could not be saved
af: Die spel kon nie gestoor word nie

en: Downloading next level...
af: Besig om die volgende vlak af te laai

en: Do you want to save your game?
af: Wil jy jou spel stoor?

en: Unknown scenario: '
af: Onbekende scenario: '

en: The file you have tried to load is corrupt
af: Die lêer wat jy probeer laai het is beskadig

en: Game Over
af: Spel is Oor

en: The game is over.
af: Die spel is klaar.

en: Remaining gold:
af: Oorblywende goud:

en: Early finish bonus:
af: Bonus vir vroeg klaarspeel:

en: per turn
af: per beurt

en: Turns finished early:
af: Aantal beurte voor einde klaargemaak:

en: Gold:
af: Goud:

en: 80% of gold is retained for the next scenario
af: 80% van die goud bly behoue in die volgende scenario

en: Retained Gold:
af: Goud Behou:

en: Victory
af: Oorwinning

en: You have emerged victorious!
af: Jy het die oorwinning behaal!

en: Scenario Report
af: Scenarioverslag

en: A network disconnection has occurred, and the game cannot continue. Do you want to save the game?
af: 'n Netwerk-koppelprobleem het ontstaan en die spel kan nie voortgaan nie. Wil jy die spel stoor?

en: It is now your turn
af: Dis nou jou beurt

en: Attacker
af: Aanvaller

en: Defender
af: Verdediger

en: Damage Calculations
af: Skadeberekenings

en: vs
af: teen

en: Attack Enemy
af: Val vyand aan

en: Choose weapon:
af: Kies wapen:

en: You have not started your turn yet. Do you really want to end your turn?
af: Jy het nog nie jou beurt begin nie. Wil jy rerig jou beurt stop?

en: Some units have movement left. Do you really want to end your turn?
af: Sommige eenhede het bewegings oor. Wil jy rerig jou beurt stop?

en: Auto-Save
af: Outo-stoor

en: Could not auto save the game. Please save the game manually.
af: Kon nie die spel outo-stoor nie. Stoor die spel self, asseblief.

en: Rename Unit
af: Herdoop Eenheid

en: Save names may not contain colons, slashes, or backslashes. Please choose a different name.
af: Gestoorde name mag nie deeltekens of skuinsstrepe bevat nie. Kies asseblief 'n ander naam.

en: Saved
af: Gestoor

en: The game has been saved
af: Die spel is gestoor

en: Leader
af: Leier

en: Villages
af: Dorpies

en: Upkeep
af: Onderhoud

en: Income
af: Inkomste

en: You have no units available to recruit.
af: Jy het geen eenhede om te werf nie.

en: Recruit
af: Werf

en: Select unit:
af: Kies eenheid:

en: You don't have enough gold to recruit that unit
af: Jy het nie genoeg goud om daai eenheid te werf nie

en: My lord, this unit is an experienced one, having advanced levels! Do you really want to dismiss $noun?
af: Mapstieks, hierdie eenheid is ervare met gevorderde vlakke! Wil jy rerig $noun ontslaan?

en: My lord, this unit is close to advancing a level! Do you really want to dismiss $noun?
af: Mapstieks, hierdie eenheid is naby aan 'n volgende vlak! Wil jy rerig $noun ontslaan?

en: her
af: haar

en: him
af: hom

en: You are separated from your soldiers and may not recall them
af: Jy het afgedwaal van jou soldate en kan hulle nie herroep nie

en: There are no troops available to recall
    (You must have veteran survivors from a previous scenario)
af: Daar is geen troepe beskikbaar om te herroep nie
    (Jy moet veterane oorhê vanuit 'n vorige scenario)

en: Level
af: Vlak

en: Dismiss Unit
af: Ontslaan Eenheid

en: Recall
af: Terugroep

en: You must have at least $cost gold pieces to recall a unit
af: Jy moet ten minste $cost goudstukke hê om 'n eenheid te herroep

en: Message:
af: Boodskap:

en: Send to allies only
af: Stuur slegs aan bondgenote

en: Moves
af: Skuiwe

en: Location
af: Ligging

en: Unit List
af: Eenheidlys

en: Recruits
af: Rekrute

en: Recalls
af: Terugroepings

en: Advancements
af: Bevorderings

en: Losses
af: Verliese

en: Kills
af: Dooies

en: Damage Inflicted
af: Skade berokken

en: Damage Taken
af: Skade verduur

en: Damage Inflicted (EV)
af: Skade berokken (VW)

en: Damage Taken (EV)
af: Skade Ontvang (VW)

en: Statistics
af: Statistieke

en: Search
af: Soek

en: prompt^Command:
af: Bevel:

en: Chat Log
af: Gesels Lys

en: Couldn't find label or unit containing the string '$search'.
af: Kon nie die plakker of eenheid met die string '$search' kry nie.

en: Saved Theme Preference:
af: Bêre Temavoorkeure:

en: New theme will take effect on next new or loaded game.
af: Nuwe tema sal met nuwe of gelaaide speletjie inskop.

en: Place Label
af: Plaas Plakker

en: Label:
af: Plakker:

en: The games are out of sync and will have to exit. Do you want to save an error log of your game?
af: Die spel is nie in pas nie en sal stop. Wil jy 'n foutregister van jou spel bêre?

en: Replace with AI
af: Vervang met Rekenaarspeler

en: Replace with local player
af: Vervang met plaaslike speler

en: Abort game
af: Skop op

en: Replace with
af: Vervang met

en: has left the game. What do you want to do?
af: het die spel verlaat. Wat wil jy doen?

en: This unit is invisible. It cannot be seen or attacked by enemy units.
af: Hierdie eenheid is onsigbaar. Dit kan nóg gesien nóg aangeval word deur die vyand nie.

en: invisible:
af: onsigbaar:

en: This unit has been slowed. It moves at half normal speed and receives one less attack than normal in combat.
af: Hierdie eenheid is vertraag. Dit beweeg teen die helfte van sy normale spoed en ontvang een minder aanval as normaal in geveg.

en: slowed:
af: vertraag:

en: This unit is poisoned. It will lose 8 HP every turn until it can seek a cure to the poison in a village or from a friendly unit with the 'cures' ability.
    
    Units cannot be killed by poison alone. The poison will not reduce it below 1 HP.
af: Hierdie eenheid is vergiftig. Dit sal 8 LP verloor met elke beurt todat dit 'n geneesmiddel kry teen die gif in 'n dorp of van 'n vriendelike eenheid met die geneesmiddel vermoë.
    
    Eenhede kan nie doodgaan van die gif alleen nie. Die gif sal dit nie onder 1 LP verminder nie.

en: poisoned:
af: vergiftig:

en: This unit has been turned to stone. It may not move or attack.
af: Hierdie eenheid is versteen. Dit mag nie skuif of aanval nie.

en: stone:
af: versteen:

en: damage
af: skade

en: Lawful units:
af: Wettige eenhede:

en: Neutral units:
af: Neutrale eenhede:

en: Chaotic units:
af: Chaotiese eenhede:

en: Owned village
af: Jou dorpie

en: Enemy village
af: Vyandelike dorpie

en: Allied village
af: Geallieerde dorpie

en: Observers:
af: Waarnemers:

en: Unexpected characters at line start
af: Onverwagte karakters by lyn begin

en: Missing closing tag for tag $tag at $pos
af: Vermis sluit tag for tag $tag at $pos

en: Unterminated [element] tag
af: [element] tag nie gesluit nie

en: Invalid tag name
af: Onwettige tag naam

en: Unterminated [+element] tag
af: Nie geslote [+element] tag

en: Invalid closing tag name
af: Onwettige sluitende tag naam

en: Unterminated closing tag
af: Sluitende tag is nie gesluit nie

en: Unexpected closing tag
af: Onverwagte sluitende tag

en: Found invalid closing tag $tag2 for tag $tag (opened at $pos)
af: Tag $tag (wat by $pos begin) deur verkeerde tag $tag2 gesluit

en: Empty variable name
af: Veranderlike name leegmaak

en: Unexpected characters after variable name (expected , or =)
af: Onverwagte karakters na veranderlike naam (het , of = verwag)

en: Unterminated quoted string
af: Nie geslote aanhalings string

en:  included from
af:  ingesluit van

en: $error at $pos
af: $error by $pos

en: TitleScreen button^Tutorial
af: Onderrig

en: TitleScreen button^Campaign
af: Veldtog

en: TitleScreen button^Multiplayer
af: Veelspeler

en: TitleScreen button^Load
af: Laai

en: TitleScreen button^Language
af: Taal

en: TitleScreen button^Preferences
af: Voorkeure

en: About
af: Meer omtrent

en: TitleScreen button^Quit
af: Verlaat

en: Start a tutorial to familiarize yourself with the game
af: Begin met onderrig sodat jy die spel kan verstaan.

en: Start a new single player campaign
af: Begin 'n nuwe enkel speler veldtog

en: Play multiplayer (hotseat, LAN, or Internet), or a single scenario against the AI
af: Speel veelspeler (hot-seat, LAN, internet) of 'n enkel speler veldtog teen die rekenaar

en: Load a single player saved game
af: Laai 'n enkel speler gestoorde spel

en: Change the language
af: Verander die taal

en: Configure the game's settings
af: Konfigureer die spel se opsies

en: View the credits
af: Lees die name van die Ontwikkelaars

en: Quit the game
af: Verlaat die spel

en: More
af: Meer

en: -- The Tome of Wesnoth
af: -- Die Geskrifte van Wesnoth

en: XP to advance
af: EP om te bevorder

en: strikes
af: trefhoue

en: chaotic
af: chaoties

en: lawful
af: wettig

en: neutral
af: neutraal
