Battle for Wesnoth 0.8.4-CVS - en to eu translation catalogue (16 entries)

en: Apprentice
eu: Ikasle

en: (easiest)
eu: (errezena)

en: Master
eu: Maisua

en: (hardest)
eu: (zailena)

en: Dark Lord
eu: Itzaletako Jauna

en: A New Chance
eu: Aukera berri bat

en: Clear the land of monsters
eu: Lurraldea munstroetatik garbitu

en: Death of Gwiti Ha'atel
eu: Gwiti Ha'atel-en heriotza

en: Turns run out
eu: Txanden bukaera

en: Rek Iceheart
eu: Rek Izotzbihotz

en: After his banishment from Wesnoth for practising necromancy, the young Gwiti Ha'atel arrived on a strange shore. He decided to claim it for his own.
eu: Nekromanzia praktikatzeagatik Wesnothetik erbesteratu ondoren, Gwiti Ha'atel gaztea itsasertze arraro batera heldu zen. Beretzat hartzea erabaki zuen.

en: Noooo! Not now, not when I have escaped!
eu: Ezzzz! Ez orain, ez ihes egin ondoren!

en: Argh! I die!
eu: Arth! Hiltzen ari naiz!

en: The Wesnothians have discovered my escape! This is not good...
eu: Wesnothtarrak nire ihesa somatu dute! Hau ez da ona...

en: Brother Against Brother
eu: Anaia Anaiaren Aurka

en: Defeat your brother Nati Ha'atel
eu: Zure anaia Nati Ha'atel gainditu
