Battle for Wesnoth 0.8.5-CVS - en to ru translation catalogue (198 entries)

en: Son of the Black Eye (chapter I)
ru: Сын Черноглазого (часть I)

en: Grunt
ru: Новобранец

en: (challenging)
ru: (вызов)

en: Warrior
ru: Воин

en: (difficult)
ru: (тяжёлый)

en: Warlord
ru: Мастер войны

en: (experts only)
ru: (только для экспертов)

en: Let orcish leader Kapou'e join up with the runaway Tribes council and free his enslaved people.
ru: Позвольте лидеру орков Капу'е присоединиться в совету кланов и освободить его порабощённый народ.

en: Black Flag
ru: Чёрный Флаг

en: Defeat Slowhand
ru: Поражение Медленной руки

en: Death of Kapou'e
ru: Смерть Капу'е

en: Death of Grüü
ru: Смерть Груу

en: Turns run out
ru: Закончились ходы

en: Transport Galleon
ru: Транспортный Галеон

en: Transport
ru: Трансопрт

en: Kapou'e
ru: Капу'е

en: Slowhand
ru: Медленная рука

en: Kult The Red
ru: Культ красный

en: So here is Tirigaz.
ru: Вот и Тиригаз.

en: I propose that Gork, you and I call for reinforcements.
ru: Мне кажется, Горк, что ты и я должны позвать подмогу.

en: Call for reinforcements? Do you mean you don't want to fight for our brothers? Are you a coward, Vraurk?
ru: Звать подмогу? Что ты хочешь этим сказать, что ты не хочешь драться за наших братьев? Ты трус, Враурк?

en: Me? I'll show you if I'm a coward!
ru: Я? Я покажу тебе, какой я трус!

en: This is a wise choice. Good luck, son of the Black Eye.
ru: Это мудрый выбор. Удачи тебе, сын Черноглазого.

en: I love this strategy, chief!
ru: Мне нравится такая стратегия, шеф!

en: Pillage! Let's plunder these orcs!
ru: Помародёрствуем! Разграбим этих орков!

en: Aaaargh! I die!
ru: Аааа! Я умираю!

en: Finally you paid for all of what you did to my Orc brothers!
ru: Вы заплатите за всё, что вы сделали моим братьям!

en: We're back! We have bad news, the humans are regrouping on our tails, we must leave.
ru: Мы вернулись! У нас плохие новости, люди перегруппировываются в нашем тылу, мы должны отступать.

en: But where is the rest of the council? We haven't made such a long journey just to flee!
ru: Но где остальные из совета? Мы не можем всё время бежать!

en: We had news from them, all of them fled to the East, near the Mourned Hills. I think we should go for them as soon as possible and evacuate this city.
ru: У нас есть вести от них, они все ушли на Запад, к Траурным Холмам. Я думаю, нам следует идти за ними и уводить всех из этого города.

en: But it is beyond the Desert of Death, which is full of poisonous giant scorpions and outlaws. And bypassing it would take ages! Not to mention after this desert, we'll have to cross the Silent Forest!
ru: Но в Пустыне Смерти полным полно ядовитых огромных скорпионов и разбойников. И переход займёт много времени, не говоря уже о том, что после пустыни нам придётся идти сквозь Тихий Лес!

en: So we have no choice ... I've never tasted scorpions but sure, this journey promises to be fun.
ru: Но у нас нет выбора... Я никогда не пробовал скорпионов, но, кажется, это путешествие обещает быть забавным.

en: Clash of Armies
ru: Столкновение Армий

en: Defend Prestim successfully for four days
ru: Защищайте Престим 4 дня

en: Destruction of a tower of Prestim
ru: Уничтожение башни Престим

en: Death of Inarix
ru: Смерть Инарикса

en: Mkel
ru: Мкель

en: Oumph
ru: Оумф

en: Earl Lanbec'h
ru: Граф Ланбек'х

en: So here we are, they are preparing to assault.
ru: Пока мы здесь, они готовят осаду.

en: Prestim's walls are rock hard, they'll break clean off on them.
ru: Стены Престима нерушимы, они разобьются о камень этих стен.

en: I've received messengers from the Council, saying that they are regrouping tribes into the Great Horde.
ru: К нам пришли гонцы от Совета, они сказали, что кланы объединяются в Великую Орду.

en: Great! When do they arrive?
ru: Превосходно! Когда они прибудут?

en: I don't think so, there is still a way...
ru: Я так не думаю, здесь всё ещё есть путь...

en: Which one?
ru: Какой именно?

en: Most forces will cross the river by the ford where the bridge previously stood. If we manage to defend it, we might still have a chance.
ru: Все силы пересекут реку на плотах там, где раньше был мост. Если мы организуем оборону, у нас будет шанс.

en: And if we fail?
ru: А если мы проиграем?

en: Great.
ru: Очень сильно молиться.

en: Then, the battle for Prestim began.
ru: Битва за Престим началась.

en: Plouf
ru: Плуф

en: We arrive to honor our alliance, Earl Lanbec'h.
ru: Мы прибыли ради чести нашего альянса, Ланбекх Юный.

en: Reinforcements, at last. We don't have much time, the Orcish hordes are on their way. To the attack!
ru: Подкрепление. У нас нет достаточно много времени, орды Орков в пути. В атаку!

en: Here we are! Hold on Prestim, we arrive to push them to the river!
ru: Наконец мы здесь! Удерживайте Престим, а мы выбьем их в реку поплескаться!

en: They are too numerous now, RETREAT!
ru: Их слишком много, ОТСТУПАЕМ!

en: The Great Horde at last! I was beginning to think they would never come.
ru: Наконец-то, Великая Орда! Я уж начал думать, что она никогда не придёт.

en: Your defense of Prestim was heroic, facing such opposition surely undermined the morale of humans. Now they are retreating to their fortresses and will not venture out anytime soon.
ru: Ты героически защищал Престим, твоё сопротивление действительно подорвало боевой дух людей. Теперь они отступают к своим крепостям и не решатся больше высунуть нос из них.

en: It is now time to show them who we are and to lead the Great Horde in pursuit! We will not rest until we destitute Earl Lanbec'h!
ru: Настало время показать им, кто мы такие, и направить Великую Орду им вслед! У них не будет времени отдыхать, пока мы не лишим короны Ланбекха Юного!

en: End of Chapter I
ru: Конец первой части

en: Kapou'e will come back in Son of the Black Eye, chapter II: 'The Great Horde'.
ru: Скоро на экранах: Капоу'е вернётся в следующей, второй части Сына Черноглазого - 'Великой Орде'.

en: No! The walls of Prestim are destroyed, we are done!
ru: Нет! Стены Престима разрушены, мы проиграли!

en: The Desert of Death
ru: Пустыня Cмерти

en: Defeat Ar Dant
ru: Поражение Ар Данта

en: Death of a Shaman
ru: Смерть Шамана

en: Ar Dant
ru: Ар Дант

en: It's been two days since we entered this desert. I have never been so hot and we have nearly finished our food.
ru: Прошло два дня с тех пор, как мы вошли в эту пустыню. Мне никогда не было так жарко, и у нас почти закончился запас провизии.

en: I hope we won't find one! They are terrible armored beasts and your troll clubs are useless against their heavy shells.
ru: Надеюсь, мы не встретимся с ними! Они - страшные защищённые твари, и ваши тролльи дубинки бесполезны против их тяжёлых панцирей.

en: The sun is rising, we should resume our journey and find this oasis mentioned on the map before the sun gets high.
ru: Солнце взошло, мы должны продолжить наш путь и найти оазис, изображённый на карте, до того как солнце будет высоко.

en: Stay alert! This oasis is known to be a den of outlaws and desert pillagers.
ru: Внимание! Этот оазис известен как укрытие преступников и пустынных мародёров.

en: We've done it! Now we need some rest, before we continue our journey.
ru: Мы сделали это! Теперь надо отдохнуть, прежде чем продолжить путь.

en: End Of Peace
ru: Конец Мира

en: Defeat Albert and his troops
ru: Уничтожьте Альберта и его отряды

en: Albert
ru: Альберт

en: Look, companions! Those orcs don't imagine they are living their last day. Let's slay all of them and give this land back to our people!
ru: Смотрите, компаньоны! Эти орки и представить себе не могут, что проживают свои последние дни. Разобьём их всех и вернём эти земли назад нашим людям!

en: We are attacked by these humans! Hurry up, we must defend our fathers' land!
ru: Мы атакованы людьми! Быстрее, мы должны защитить земли наших отцов!

en: The battle begun.
ru: Битва началась.

en: Argh! I die! But other humans will go and slay you, filthy orcs!
ru: Аргх! Я умираю! Но другие придут убить вас, грязные орки!

en: Hurrah! Victory!
ru: Урааа! Победа!

en: What should we do, chief?
ru: Что же нам делать, шеф?

en: We have no choice, we shall pass. The trolls have been our allies in the past--maybe they can help us. Hurry up, we must leave now.
ru: У нас нет выбора, мы должны идти. Тролли в прошлом были нашими союзниками - может быть, они нам помогут. Торопитесь, мы должны уходить немедленно.

en: Saving Inarix
ru: Спасая Инарикса

en: Bring Inarix and at least four saurians to the fort on River Gork
ru: Приведите Инарикса и как минимум 4 ящера в форт на реке Горк

en: Death of more than 5 saurians
ru: Смерть более 5 ящеров

en: Plonk
ru: Плонк

en: Reinforcements, at last! Whoever you are, you are welcome in Prestim! The fortified bridge over the Gork river was taken this morning by a small commando of elves, we have already tried to assault it twice without success.
ru: Наконец-то, подкрепление! Кто бы вы ни были, добро пожаловать в Престим! Укреплённый мост через реку Горк был взят этим утром небольшим отрядом эльфов, мы уже дважды пытались отбить его, но безрезультатно.

en: Ah! They are no match against my mace.
ru: А! Они не устоят против моей булавы.

en: There is worse, our scouts reported that our saurian allies led by Inarix are still trapped on the other side of the river some miles away. They won't be able to cross the river.
ru: Это ещё не всё, наши разведчики сообщают, что наши союзники Ящеры, возглавляемые Инариксом, до сих пор заблокированы на другой стороне реки. Они не имеют возможности переправиться через реку.

en: Elves and dwarves have joined humans against us and have set up camp nearby. Humans will arrive soon. We must destroy the southern bridge on the river.
ru: Эльфы и гномы присоединились к альянсу людей против нас и разбили лагерь неподалёку. Люди скоро прибудут. Мы должны разрушить южный мост через реку.

en: We must do something!
ru: Мы должны что-то сделать!

en: It won't be that easy! Our enemies are well entrenched.
ru: Это будет не так легко! Наши враги хорошо укрепились.

en: We will sabotage the southern bridge when the bulk of the Saurian army has crossed. Any warriors trapped on the bridge or on the other side of the river will perish!
ru: Любой воин, оставшийся на мосту или на другой стороне реки, погибнет!

en: Hurry up! The southern bridge is going to explode! Retreat!
ru: Быстрее! Южный мост скоро взорвётся! Отступаем!

en: We've had too many casualties to be able to resist the humans, we have no choice but to surrender.
ru: У нас слишком много потерь, чтобы мы могли сопротивляться людям, у нас нет выбора, кроме как сдаться.

en: This has taken too much time, we should send all of our troops and send these creatures back to hell.
ru: Это заняло слишком много времени, мы должны отправить все наши отряды и отправим эти создания обратно в ад.

en: It won't be said that Elves were braver than us, everyone attack!
ru: Это не говорит о том, что Эльфы смелее чем мы, все атакуют!

en: It is too late, we are defeated.
ru: Слишком поздно, мы проиграли.

en: Shan Taum The Smug
ru: Шан Таум Смуг

en: Survive the Shan Taum menace for 20 turns
ru: Останьтесь в живых против угроз Шан Таума в течение 20 ходов

en: Shan Taum
ru: Шан Таум

en: At last, here are the mourned hills! I hope everything will be OK.
ru: Наконец-то, вот и траурные холмы! Надеюсь, теперь всё будет в порядке.

en: Why?
ru: Почему?

en: Only trolls don't know that these lands are ruled by Shan Taum the Smug, who was a rival for Black Eye Karun.
ru: Даа... Только тролли не знают, что эти земли принадлежат Шан Таум Смугу, тому, кто сопреничал с Каруном Черноглазым.

en: I doubt he would welcome the son of the Black Eye.
ru: Я сомневаюсь, что он хорошо встретит сына Черноглазого.

en: Who is that? Kapou'e! What are you doing in my lands you ridiculous born loser?
ru: Кто здесь? Капоу'е! Что ты делаешь на моих землях, жалкий неудачник?

en: Hold on, Shan Taum. We are not here to quarrel, we are here to escort our brothers and to deliberate about what we have to do.
ru: Постой, Шан Таум. Мы здесь не для распрей, мы здесь, чтобы сопровождать наших братьев и обдумать, что нам делать дальше.

en: Bwahaha! You are nothing! Where is your land? You became a beggar. You are as pathetic as your father!
ru: Хахаха! Ты ничто! Где твои земли? Ты стал нищим. Ты жалок, как и твой отец!

en: Really? What would you drink with it? Mint cordial?
ru: Правда? И что ты будешь пить из него? Мятный ликёр?

en: Exasperated, Kapou'e launched an attack on his fellow orc Shan Taum the Smug.
ru: Разозлившись, Капоу'е напал на своего собрата Шам Таум Смуга.

en: Well, ermmm...
ru: Ну, ээээ...

en: I know what you want from us but I'm afraid we can't help you.
ru: Я знаю, что тебе нужно от нас, но боюсь, что мы не сможем помочь тебе.

en: Really? But my people...
ru: Правда? Но мои орки...

en: This is true. Now we are pressured from all sides by humans and elves; we need a leader that can unite all banners. This one is YOU!
ru: Это правда. Мы зажаты со всех сторон людьми и эльфами. Нам нужен лидер, способный объединить все знамёна. И это ТЫ!

en: Well, I'm not sure I deserve that...
ru: Я не уверен, что заслуживаю этого...

en: Did you hear? There is a battle waiting for us at Prestim!
ru: Ты слышишь? Это битва ждёт нас в Престиме!

en: Kapou'e, if Prestim falls, humans will have a strong bridgehead on this side of the river and your people won't be safe. You are the only one that can help us defend Prestim!
ru: Капоу'е, если Престим падёт, люди будут иметь надёжную переправу на этой стороне реки, и твои орки не будут в безопасности. Ты единственный, кто сможет помочь нам защитить Престим!

en: Silent Forest
ru: Тихий Лес

en: Chase all elves from the western bank of river Bork
ru: Преследуйте все эльфов от западного берега реки Борк

en: Lucile
ru: Люсиль

en: Raceme
ru: Кисть

en: So here is the Silent Forest ... why is it named that way? Is it really that silent?
ru: Вот и Тихий Лес... Почему он так называется? Он что, действительно тихий?

en: Some people say these woods are haunted.
ru: Некоторые говорят, что в этих деревьях обитают призраки.

en: The fact is that few people entered this forest and returned home safe. Most likely, this forest is full of elvish renegades.
ru: Говорили также, что кто-то входил в этот лес и возвращался домой живым и здоровым. Скорее всего, здесь полным-полно эльфов-отступников.

en: Anyway, we need some rest. We are sufficiently armed to cope with a bunch of elvish poachers. If we ever meet some, I'll push them into the Bork river with great delight.
ru: Всё равно нам нужно отдохнуть. Мы достаточно вооружены, чтобы справиться с целой грудой эльфийских браконьеров. Если мы встретимся с ними, я окуну их в реке Борк с великим удовольствием.

en: What is that? Orcs entering our forest? Fools! None of them will return alive!
ru: Что это? Орки заходят в наш лес? Дураки! Никто из них живым не вернётся!

en: I agree. We'll attack them on both sides.
ru: Я согласен. Мы атакуем их с обоих сторон.

en: No more elves? Where are you cowards!?
ru: Нет больше эльфов? Где вы, трусы!?

en: Don't shout that loud, stupid troll. Do you remember we are in the Silent Forest? Perhaps there more are to come.
ru: Не ори так громко, глупый тролль. Забыл, что мы находимся в Тихом Лесе? Возможно, здесь их полно.

en: I don't think so. They must have fled. Now that this forest has been cleared of elves, we can have a rest and then continue our journey.
ru: Я так не думаю. Они должны были бежать. Теперь, когда этот лес очищен от от эльфов, мы сможем наконец отдохнуть и продолжить наш путь.

en: The Siege Of Barag Gór
ru: Осада Бараг Гор

en: Rescue the Shamans
ru: Спасите Шаманов

en: Etheliel
ru: Этелиель

en: Rugh
ru: Рух

en: Here is Barag Gór.
ru: Вот и Бараг Гор.

en: Oh no! They are besieged by elves. We must help our brothers to get rid of this mob. But these filthy elves are so numerous.
ru: О нет! Он осаждён эльфами. Мы должны помочь нашим братьям освободиться от осады. Но здесь много этих грязных эльфов.

en: I have a subtle plan, chief.
ru: У меня есть хитроумный план, шеф.

en: Which plan?
ru: Какой план?

en: We go and we kill all of them. What do you think?
ru: Мы пойдём и убьём их всех. Что ты об этом думаешь?

en: Then, Kapou'e launched his desperate attack to stop the siege of Barag Gór.
ru: И вот Капоу'е начал свою отчаяную атаку, дабы остановить осаду Бараг Гора.

en: Jetto
ru: Джетто

en: Freedom! Many thanks, Son of The Black Eye. I'm Jetto, master of assassins, now you can count on the assassins guild to help you in your quest!
ru: Свобода! Премного благодарен, Сын Черноглазого. Я Джетто, мастер убийц, и теперь ты можешь набирать убийц из моей гильдии для твоего поиска!

en: They are retreating at last!
ru: Они отступают!

en: We're not out of the woods yet. I can see that more are pouring from the forest. We are not yet safe.
ru: Мы ещё не вышли из леса. Я вижу, что многие нападают из леса. Мы всё ещё в опасности.

en: You are right, we have to leave to a safer place. You have helped us. Would you help us again and escort us to the Harbour of Tirigaz?
ru: Ты прав, нам надо уходить в безопасное место. Ты помог нам. Не хочешь ещё раз помочь и сопроводить нас до Гавани Тиригаз?

en: Yes, I need to ask for assistance from the whole council. I'm with you.
ru: Да, мне нужна помощь всего Совета. Я с вами.

en: Excellent. This is a dangerous journey, as we have to take a road near the elvish forest. This is the road near that yellow farm.
ru: Отлично. Это опасное путешествие, потому что мы пойдём по дороге рядом с эльфийским лесом. Это дорога рядом с той жёлтой фермой.

en: Bring the Shamans and then Kapou'e to the signpost
ru: Приведите Шаманов и Капу'е к отметке

en: We're safe, finally. Hurry up Kapou'e, come with us, we need to reach Tirigaz as soon as possible.
ru: Наконец-то мы в безопасности. Скорее, Капоу'е, иди за нами, нам нужно дойти до Тиригаза как можно быстрее.

en: Filiel
ru: Филиель

en: Aha! Surprise! You thought you could cross elvish lands safely!
ru: Ага! Сюрприз! Вы надеялись незаметно пересечь эльфийские земли!

en: We've made it! Our journey is still long. Hurry up, my people!
ru: Мы сделали это! Наш путь всё ещё долог. Поторопимся, братья!

en: They are destroying our castle! To my rescue my merry Elves!
ru: Они разрушили наш замок! На помощь, мои любимые Эльфы!

en: At your service, Etheliel. Let us push these evil creatures back to their quag!
ru: К Вашим услугам, Этелиел. Выбьем этих злобных созданий назад в их болота!

en: To the harbour of Tirigaz
ru: В Гавань Тиригаз

en: Defeat all enemy leaders
ru: Убейте всех лидеров противника

en: Na-Mana
ru: На-Мана

en: Ma-Rana
ru: Ма-Рана

en: Ahhh, I'm so tired. It was a good idea to halt in such a quiet place.
ru: Аххх, я так устал. Это была хорошая идея остановиться в этом тихом месте.

en: It is too quiet. Just plain boring.
ru: Слишком тихо. Просто скучная равнина.

en: Shut up, I just heard something.
ru: Заткнись, я что-то слышал.

en: You're right. I can see something is moving in these hills. Looks like there are undead there.
ru: Ты прав. Я вижу, что кто-то ходит по этим холмам. Смотри, похоже, что здесь бродят мертвецы.

en: Excellent! It is time for exercise!
ru: Отлично! Время для охотников за привидениями!

en: Hmmm, what neat bottle! What is it?
ru: Хммм, какая любопытная бутыль. Что в ней?

en: It is written H.O.L.Y W.A.T.E.R
ru: Здесь написано С.В.Я.Т.А.Я В.О.Д.А

en: I'm thirsty ... *gulp* *gulp*
ru: Сейчас выпью... *глотает*

en: Ahhh, that was yummy!
ru: Ааах, это было круто!

en: The day is coming, these night creatures will soon return to the pit.
ru: Настал тот день, когда эти порождения ночи вернутся в свои ямы.

en: Err... well...
ru: Эээ... ну...

en: Toward Mountains of Haag
ru: К Горам Хааг

en: Move Kapou'e to the end of the mountains
ru: Приведите Капу'е к концу гор

en: Kwili
ru: Квили

en: Blemaker
ru: Блимэйкер

en: We have nearly crossed the mountains. I feel the lands of the free tribes are near now. But beware, there are dwarves and wild trolls around. Hurry up! I can see the sign post that indicates their land.
ru: Мы скоро пересечём горы. Я чувствую, что земли свободных кланов уже близко. Но осторожно, здесь повсюду гномы и дикие тролли. Скорее! Я вижу дорожный знак, показывающий направление.

en: What are these orcs doing here? They should be too tired to live.
ru: Что эти орки делают здесь? Они, должно быть, слишком устали от жизни.

en: I've never pushed so far, we are crossing the border of the Black Eye lands.
ru: Я никогда не был так далеко, мы перешли границу земель Черноглазого.

en: Grüü
ru: Груу

en: Toughkon
ru: Тогкон

en: Pe
ru: Пи

en: Look! Dwarves are fighting against orcs!
ru: Смотри! Гномы дерутся против орков!

en: Father, we should help them. Orcs are our allies.
ru: Отец, мы должны помочь им. Орки - наши союзники.

en: I don't know if we should do that. Orcs have been our allies in the past, but they have always treated us as fools.
ru: Не знаю, должны ли мы это делать. Орки в прошлом были нашими союзниками, они всегда считали нас за идиотов.

en: But Father, we don't know what they are seeking there, maybe this is a good occasion to get rid of these dwarves.
ru: Но отец, мы не знаем, что они ищут здесь, может быть, это хороший случай освободиться от этих гномов.

en: You are right, my son. We will help our orcish friends. But take care of you ... I would be desperate if something would happen to you.
ru: Ты прав, сын. Мы должны помочь друзьям оркам. Но тебе надо быть осторожным... Я буду в отчаянии, если что-то случится с тобой.

en: Argh! I'm done. My people is doomed!
ru: Аргх! Мне конец. Мои солдаты сломлены!

en: Father! Oh no!
ru: Отец! О нет!

en: Filthy dwarves! Now I'm to kill you to the last!
ru: Мерзкие гномы! Я убью вас всех до последнего!

en: Oh no, I'm defeated.
ru: О нет, я проиграл.

en: My son! I should have never brought him to this fight. Now we are to return to our caverns, and we will never go back.
ru: Мой сын! Я не должен был пускать его в битву. Теперь мы вернёмся в наши пещеры и никогда не выйдем назад.

en: Argh! I die!
ru: Аааа. Я умираю!

en: Father, I'd like to join them. Would you mind it?
ru: Отец, я хочу присоединиться к ним. Что ты об этом думаешь?

en: My son, you're old enough to discover the world. Me, I have to stay here. But take care, there are plenty of creatures that seek our end, like elves or humans. They are as clever as merciless.
ru: Сын мой, ты достаточно взрослый, чтобы путешествовать по  миру. Я же останусь здесь. Но будь осторожен, есть очень много созданий, подобных людям и эльфам, жаждущих нашей смерти. они умны и беспощадны.

en: Thanks, father. Don't worry, I'll take care of myself.
ru: Спасибо, отец. Не беспокойся, я смогу о себе позаботиться.

en: We've succeeded! We've passed through the Mountains of Haag! Look at these green hills! The land of the free tribes is near now. I can see the walls of Barag-Gor in the distance.
ru: У нас получилось! Мы всё-таки перешли Горы Хааг! Смотрите на эти зелёные холмы! Земля свободных кланов уже близко. Я уже вижу отсюда стены Бараг Гора.

en: My father would have come to help you. I would insult his memory not to help you. I come!
ru: Мой отец помогал тебе. Будет оскорблением его памяти, если я не помогу тебе. Я иду!

en: Ouch! This hurts!
ru: Ой! Это больно!

en: The council will never be complete again. This is hopeless.
ru: Совет никогда снова не соберётся. Это безнадёжно.

en: Without Inarix to lead his saurians, there is no hope.
ru: Без лидера ящеров Инарикса у нас нет надежды.

en: Baron Albert personally led a small vanguard with the mission to establish a bridgehead inside Orcish lands.
ru: Барон Альберт лично возглавил небольшой авангард с миссией установить опорный пункт в глубине территории Орков.

en: By nightfall his troops reached a mountainous territory, under the authority of orcish leader Kapou'e, the son of the Black Eye.
ru: Под покровом ночи его солдаты достигли гористых земель, находившихся под контролем лидера орков Капоу'е, сына Черноглазого.

en: Pirate Galleon
ru: Пиратский Галеон
