Battle for Wesnoth 0.8.11+CVS - en to nl translation catalogue (120 entries)

en: Next unit
nl: Volgende Eenheid

en: Previous unit
nl: Vorige Eenheid

en: Hold Position
nl: Positie Bewaren

en: End Unit Turn
nl: Stop Beurt Eenheid

en: Leader
nl: Leider

en: Undo
nl: Ongedaan Maken

en: Redo
nl: Opnieuw

en: Zoom In
nl: Inzoomen

en: Zoom Out
nl: Uitzoomen

en: Default Zoom
nl: Standaardzoom

en: Toggle Full Screen
nl: Volledig Scherm

en: Screenshot
nl: Schermafdruk

en: Accelerated
nl: Versneld

en: Unit Description
nl: Troepenbeschrijving

en: Rename Unit
nl: Eenheid Hernoemen

en: Save Game
nl: Spel Opslaan

en: Load Game
nl: Spel Laden

en: Recruit
nl: Rekruteren

en: Repeat Recruit
nl: Rekrutering Herhalen

en: Recall
nl: Oproepen

en: End Turn
nl: Volgende

en: Toggle Grid
nl: Raster

en: Status Table
nl: Statustabel

en: Speak
nl: Spreek

en: Create Unit (Debug!)
nl: Eenheid Maken (Debug!)

en: Change Unit Side (Debug!)
nl: Kant Eenheid Veranderen (Debug!)

en: Preferences
nl: Instellingen

en: Scenario Objectives
nl: Scenariodoelen

en: Unit List
nl: Troepenlijst

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Quit Game
nl: Spel Verlaten

en: Set Label
nl: Label Plaatsen

en: Show Enemy Moves
nl: Vijandige Zetten Tonen

en: Best Possible Enemy Moves
nl: Best Mogelijke Vijandige Zetten

en: Set Terrain
nl: Terrein Instellen

en: Quit Editor
nl: Editor Verlaten

en: New Map
nl: Nieuwe Kaart

en: Load Map
nl: Kaart Laden

en: Save Map
nl: Kaart Opslaan

en: Save As
nl: Kaart Opslaan Als

en: Set Player's keep
nl: Donjon Maken

en: Fill Selection
nl: Selectie Opvullen

en: Cut
nl: Knippen

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Paste
nl: Plakken

en: Revert from Disk
nl: Herstellen vanaf Schijf

en: Resize Map
nl: Dimensies Aanpassen

en: Flip Map
nl: Kaart Spiegelen

en: Select All
nl: Alles Selecteren

en: Draw Terrain
nl: Terrein Tekenen

en: Refresh Image Cache
nl: Cache Afbeelding Vernieuwen

en: Delay Shroud Updates
nl: Sluierbijwerking Vertragen

en: Update Shroud Now
nl: Sluier Nu Bijwerken

en: Continue Move
nl: Ga door met zet

en: Find Label or Unit
nl: Vind Label of Eenheid

en: Speak to Ally
nl: Spreek tegen Bondgenoot

en: Speak to All
nl: Spreek tegen Iedereen

en: View Chat Log
nl: Bekijk Chat Log

en: Enter user command
nl: Typ gebruikerscommando in

en: Change the language
nl: De taal instellen

en: Do you really want to quit?
nl: Weet je zeker dat je het spel wilt verlaten?

en: Quit
nl: Verlaten

en: The video mode could not be changed. Your window manager must be set to 16 bits per pixel to run the game in windowed mode. Your display must support 1024x768x16 to run the game full screen.
nl: De video mode kon niet worden veranderd. De windowmanager moet geconfigureerd zijn voor 16 bits per pixel indien je het spel in een venster wilt draaien. Je scherm moet 1024x768x16 ondersteunen om op het volledige scherm te draaien.

en: player
nl: speler

en: Accelerated Speed
nl: Versnelde Zetten

en: Skip AI Moves
nl: AI-Zetten Overslaan

en: Show Grid
nl: Raster Tonen

en: Show Floating Labels
nl: Zwevende Labels Tonen

en: Turn Dialog
nl: Beurtmelding

en: Turn Bell
nl: Beurtbel

en: Show Team Colors
nl: Teamkleuren Tonen

en: Show Color Cursors
nl: Kleurencursors Tonen

en: Show Haloing Effects
nl: Aura-effecten Tonen

en: Video Mode
nl: Videomode

en: Hotkeys
nl: Sneltoetsen

en: Adjust Gamma
nl: Gamma Veranderen

en: Reverse Time Graphics
nl: Tijdanimaties Omdraaien

en: Sound effects
nl: Geluidseffecten

en: Music
nl: Muziek

en: Music Volume:
nl: Muziekvolume

en: Scroll Speed:
nl: Scroll-snelheid:

en: Sound effects on/off
nl: Geluidseffecten aan/uit

en: Change the sound effects volume
nl: Verander het volume van de sound fx

en: Music on/off
nl: Muziek aan/uit

en: Change the music volume
nl: Verander het volume van de muziek

en: Change the speed of scrolling around the map
nl: Verander de scrolsnelheid

en: Change the brightness of the display
nl: Verander de donkerte van het scherm.

en: Choose whether the game should run full screen or in a window
nl: Verander of het spel in een volledig scherm of in een venster draait.

en: Make units move and fight faster
nl: Doe eenheden sneller vechten en bewegen

en: Do not animate AI units moving
nl: Animeer de verplaatsing van AI eenheden niet

en: Overlay a grid onto the map
nl: Toon een raster op de map

en: Show text above a unit when it is hit to display damage inflicted
nl: Toon text boven een eenheid wanneer het geraakt wordt om de schade aan te geven

en: Change the resolution the game runs at
nl: Verander de resolutie

en: Display a dialog at the beginning of your turn
nl: Toon een dialoogvenster aan het begin van je beurt

en: Play a bell sound at the beginning of your turn
nl: Rinkel een belletje aan het begin van je beurt

en: Show a colored circle around the base of each unit to show which side it is on
nl: Toon een gekleurde circkel aan de basis van elke eenheid om te tonen tot welke kant de eenheid behoort.

en: Choose whether the sun moves left-to-right or right-to-left
nl: Kies of de zon van links naar rechts of van rechts naar links beweegt

en: Use colored mouse cursors (may be slower)
nl: Gebruik gekleurde cursors (kan trager zijn)

en: Use graphical special effects (may be slower)
nl: Gebruik special effects (kan trager zijn)

en: View and configure keyboard shortcuts
nl: Bekijk en verander de toetsenbord sneltoetsen

en: yes
nl: Ja

en: no
nl: nee

en: Prefs section^General
nl: Algemeen

en: Prefs section^Display
nl: Scherm

en: Prefs section^Sound
nl: Geluid

en: Advanced section^Advanced
nl: Geavanceerd

en: There are no alternative video modes available
nl: Er zijn geen andere video modes beschikbaar.

en: Choose Resolution
nl: Kies Resolutie

en: Close Window
nl: Venster Sluiten

en: Hotkey Settings
nl: Sneltoets Instellingen

en: Action
nl: Actie

en: Binding
nl: Binden

en: Change Hotkey
nl: Sneltoets Veranderen

en: Save Hotkeys
nl: Sneltoets Bewaren

en: OK
nl: Ok

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Close
nl: Sluiten

en: Receiving data...
nl: Data ontvangen...
