Wesnoth 1.0.0 - en to la translation catalogue (125 entries)

en: Next unit
la: Unitas proxima

en: Previous unit
la: Unitas previa

en: Hold Position
la: Positionem Mantenere

en: End Unit Turn
la: Tractum Unitatis Finire

en: Leader
la: Dux

en: Undo
la: Infectum Reddere

en: Redo
la: Factum Reddere

en: Zoom In
la: Amplificare

en: Zoom Out
la: Minuere

en: Default Zoom
la: Conspectus Solitus

en: Toggle Full Screen
la: Scrinium Totum vel in Fenestra Permutare

en: Screenshot
la: Imago Scrinii

en: Accelerated
la: Celerior

en: Unit Description
la: Descriptio Unitatis

en: Rename Unit
la: Unitatem Renominare

en: Save Game
la: Lusum Servare

en: Load Game
la: Lusum Restituere

en: Recruit
la: Conscribere

en: Repeat Recruit
la: Rursus Conscribere

en: Recall
la: Revocare

en: End Turn
la: Tractum Finire

en: Toggle Grid
la: Rete Ponere/Tollere

en: Status Table
la: Index Statuum

en: Mute
la: Musicam et sonum tollere

en: Speak
la: Loqui

en: Create Unit (Debug!)
la: Unitatem Creare (Emendare!)

en: Change Unit Side (Debug!)
la: Partem Unitatis Mutare (Emendare!)

en: Preferences
la: Anteposita

en: Scenario Objectives
la: Proposita Missionis

en: Unit List
la: Index Unitatum

en: Statistics
la: Census

en: Quit Game
la: Lusum Relinquere

en: Set Label
la: Titulum Ponere

en: Show Enemy Moves
la: Motus Hostium Monstrare

en: Best Possible Enemy Moves
la: Motus Optimos Hostium Monstrare

en: Set Terrain
la: Agrum Statuere

en: Quit Editor
la: Recensorem Relinquere

en: New Map
la: Charta Nova

en: Load Map
la: Chartam Restituere

en: Save Map
la: Chartam Servare

en: Save As
la: Servare Ut

en: Set Player's keep
la: Arcem lusoris Imponere

en: Flood Fill
la: Inundare

en: Fill Selection
la: Electionem Implere

en: Cut
la: Excidere

en: Copy
la: Exscribere

en: Paste
la: Glutinare

en: Revert from Disk
la: Ad Versionem in Disco Redire

en: Resize Map
la: Magnitudinem Chartae Mutare

en: Flip Map
la: Chartam in Speculo Reddere

en: Select All
la: Omnia Eligere

en: Draw Terrain
la: Agros Pingere

en: Refresh Image Cache
la: Thesaurum Imaginum Renovare

en: Delay Shroud Updates
la: Integumentum Tardius Ponere

en: Update Shroud Now
la: Integumentum Nunc Ponere

en: Continue Move
la: Tractum Pergere

en: Find Label or Unit
la: Titulum aut Unitatem Invenire

en: Speak to Ally
la: Socio Loqui

en: Speak to All
la: Omnibus Loqui

en: Help
la: Subsidium

en: View Chat Log
la: Acta Colloquii Aspicere

en: Enter user command
la: Imperium utentis dare

en: Change the language
la: Linguam mutare

en: Do you really want to quit?
la: Visne vere relinquere?

en: Quit
la: Relinquere

en: The video mode could not be changed. Your window manager must be set to 16 bits per pixel to run the game in windowed mode. Your display must support 1024x768x16 to run the game full screen.
la: Modus Visificus mutare non potevit. Administrator fenestrarum tuus imponi debet ad XVI bitos per punctum si vis luso cum modo fenestrarum uti. Si vis luso cum scrinio toto uti, necesse est habere modum MXXIV x DCCLXVIII x XVI in scrinio.

en: player
la: lusor

en: Accelerated Speed
la: Celerius

en: Skip AI Moves
la: Tractus IA Praetermittere

en: Show Grid
la: Rete Monstare

en: Show Floating Labels
la: Titula Volitantia Monstrare

en: Turn Dialog
la: Cesta Dialogi Tractus

en: Turn Bell
la: Tintinnabulum Tractus

en: Show Team Colors
la: Colores Partium Monstrare

en: Show Color Cursors
la: Indicia Colorata Monstrare

en: Show Haloing Effects
la: Iactationes Aureolae Monstrare

en: Video Mode
la: Modus Visivus

en: Hotkeys
la: Claves Notarum

en: Adjust Gamma
la: Gamma Accomodare

en: Reverse Time Graphics
la: Imagines Tempi Invertere

en: Sound effects
la: Iactationes Aureolae

en: Music
la: Musica

en: Music Volume:
la: Magnitudo Musicae:

en: SFX Volume:
la: Magnitudo Sonitus:

en: Scroll Speed:
la: Velocitas Gyri:

en: Sound effects on/off
la: Iactationes Aureolas ponere/tollere

en: Change the sound effects volume
la: Magnitudinem sonituum mutare

en: Music on/off
la: Musicam ponere/tollere

en: Change the music volume
la: Magnitudinem musicae mutare

en: Change the speed of scrolling around the map
la: Velocitatem gyri in charta mutare

en: Change the brightness of the display
la: Candorem scrinii mutare

en: Choose whether the game should run full screen or in a window
la: Eligere si lusus in scrinio aut in fenestra mostratur

en: Make units move and fight faster
la: Efficere ut unitates celerius moveantur et pugnent

en: Do not animate AI units moving
la: Non animare tractus unitatum IA

en: Overlay a grid onto the map
la: Rete monstrare super charta

en: Show text above a unit when it is hit to display damage inflicted
la: Titulum super unitate damnum inflictum ostendens monstrare cum percutitur

en: Change the resolution the game runs at
la: Modum visivum lusi mutare

en: Display a dialog at the beginning of your turn
la: Cestam dialogi in initio tractus tui monstrare

en: Play a bell sound at the beginning of your turn
la: Tintinnabuli sonitum in initio tractus tui facere

en: Show a colored circle around the base of each unit to show which side it is on
la: Circulum coloratum circa fundamentum cuiusque unitatis partem ostendentem monstrare.

en: Choose whether the sun moves left-to-right or right-to-left
la: Eligere si sol movetur a sinistra ad dexteram aut a dextera ad sinistram

en: Use colored mouse cursors (may be slower)
la: Indiciis muris coloratis uti (potest esse lentior)

en: Use graphical special effects (may be slower)
la: Iactationibus graphicis uti (potest esse lentior)

en: View and configure keyboard shortcuts
la: Aspicere et imponere claves notarum

en: yes
la: ita

en: no
la: non

en: Prefs section^General
la: Communes

en: Prefs section^Display
la: Scrinium

en: Prefs section^Sound
la: Sonitus

en: Advanced section^Advanced
la: Provecta

en: There are no alternative video modes available
la: Carent alteris modis visivis

en: Choose Resolution
la: Resolutionem Eligere

en: Close Window
la: Fenestram Claudere

en: Hotkey Settings
la: Impostationes Clavium Notarum

en: Action
la: Actio

en: Binding
la: Adligatio

en: Change Hotkey
la: Clavem Notarum Mutare

en: Save Hotkeys
la: Claves Notarum Servare

en: Error
la: Mendum

en: OK
la: Sane

en: Yes
la: Ita

en: No
la: Non

en: Cancel
la: Abrogare

en: Close
la: Claudere

en: Receiving data...
la: Data recipiens...
