Battle for Wesnoth 0.8.11-CVS - en to it translation catalogue (123 entries)

en: Next unit
it: Unità successiva

en: Previous unit
it: Unità precedente

en: Hold Position
it: Blocca la Posizione

en: End Unit Turn
it: Termina turno dell'unità

en: Leader
it: Condottiero

en: Undo
it: Annulla

en: Redo
it: Ripeti

en: Zoom In
it: Aumenta Zoom

en: Zoom Out
it: Diminuisci Zoom

en: Default Zoom
it: Zoom Normale

en: Toggle Full Screen
it: Schermo Intero

en: Screenshot
it: Fotografa Schermo

en: Accelerated
it: Accelerato

en: Unit Description
it: Descrizione dell'Unità

en: Rename Unit
it: Rinomina l'Unità

en: Save Game
it: Salva Partita

en: Load Game
it: Carica Partita

en: Recruit
it: Recluta

en: Repeat Recruit
it: Ripeti Reclutamento

en: Recall
it: Richiama

en: End Turn
it: Fine del Turno

en: Toggle Grid
it: Mostra la Griglia

en: Status Table
it: Tabella delle Statistiche

en: Mute
it: Muto

en: Speak
it: Parla

en: Create Unit (Debug!)
it: Crea Unità (Debug!)

en: Change Unit Side (Debug!)
it: Cambia Fronte Dell'unità (Debug!)

en: Preferences
it: Preferenze

en: Scenario Objectives
it: Obiettivi dello Scenario

en: Unit List
it: Lista delle Unità

en: Statistics
it: Statistiche

en: Quit Game
it: Termina Partita

en: Set Label
it: Imposta Etichetta

en: Show Enemy Moves
it: Mostra Mosse Nemiche

en: Best Possible Enemy Moves
it: Probabile Migliore Mossa Nemica

en: Set Terrain
it: Imposta il Terreno

en: Quit Editor
it: Esci dall'Editor

en: New Map
it: Nuova Mappa

en: Load Map
it: Carica Mappa

en: Save Map
it: Salva Mappa

en: Save As
it: Salva come

en: Set Player's keep
it: Imposta il Mantenimento del Giocatore

en: Flood Fill
it: Riempi

en: Fill Selection
it: Riempi selezione

en: Cut
it: Taglia

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incolla

en: Revert from Disk
it: Carica da Disco

en: Resize Map
it: Ridimensiona Mappa

en: Flip Map
it: Ruota Mappa

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Draw Terrain
it: Disegna Terreno

en: Refresh Image Cache
it: Aggiorna la Cache delle Immagini

en: Delay Shroud Updates
it: Ritarda Aggiornamento

en: Update Shroud Now
it: Aggiorna Adesso

en: Continue Move
it: Continua

en: Find Label or Unit
it: Trova Unità od Etichetta

en: Speak to Ally
it: Parla con gli alleati

en: Speak to All
it: Parla con tutti

en: Help
it: Aiuto

en: View Chat Log
it: Mostra Log della Chat

en: Enter user command
it: Inserisci un comando utente

en: Change the language
it: Cambia la lingua

en: Do you really want to quit?
it: Vuoi davvero uscire?

en: Quit
it: Esci

en: The video mode could not be changed. Your window manager must be set to 16 bits per pixel to run the game in windowed mode. Your display must support 1024x768x16 to run the game full screen.
it: La modalità video non può essere cambiata. Il tuo gestore di finestre deve essere impostato a 16 bit per pixel per giocare in modalità finestra. Il tuo monitor deve supportare la risoluzione di 1024x768x16 per giocare a schermo intero.

en: player
it: giocatore

en: Accelerated Speed
it: Velocità Accellerata

en: Skip AI Moves
it: Salta mosse AI

en: Show Grid
it: Mostra la Griglia

en: Show Floating Labels
it: Mostra le Etichette

en: Turn Dialog
it: Dialoghi

en: Turn Bell
it: Campana

en: Show Team Colors
it: Mostra Colori delle Squadre

en: Show Color Cursors
it: Mostra i Cursori Colorati

en: Show Haloing Effects
it: Mostra gli Effetti Haloing

en: Video Mode
it: Modalità video

en: Hotkeys
it: Scorciatoie

en: Adjust Gamma
it: Correggi Gamma

en: Reverse Time Graphics
it: Inverti i grafici del tempo

en: Sound effects
it: Effetti Sonori

en: Music
it: Musica

en: Music Volume:
it: Volume Musica:

en: SFX Volume:
it: Volume SFX:

en: Scroll Speed:
it: Velocità di Scorrimento:

en: Sound effects on/off
it: Effetti Sonori on/off

en: Change the sound effects volume
it: Cambia il volume degli effetti sonori

en: Music on/off
it: Musica on/off

en: Change the music volume
it: Cambia il volume della musica

en: Change the speed of scrolling around the map
it: Cambia la velocità di scorrimento attraverso la mappa

en: Change the brightness of the display
it: Cambia il contrasto del monitor

en: Choose whether the game should run full screen or in a window
it: Scegli se il gioco deve essere visualizzato in una finestra o a schermo intero

en: Make units move and fight faster
it: Fai muovere e combattere le unità più velocemente

en: Do not animate AI units moving
it: Non animare i movimenti delle unità dell'AI

en: Overlay a grid onto the map
it: Disegna una griglia sulla mappa

en: Show text above a unit when it is hit to display damage inflicted
it: Mostra testo sopra le unità che vengono colpite per vedere il danno inflitto

en: Change the resolution the game runs at
it: Cambia la risoluzione grafica del gioco

en: Display a dialog at the beginning of your turn
it: Mostra un messaggio all'inizio del tuo turno

en: Play a bell sound at the beginning of your turn
it: Suona una campana all'inizio del tuo turno

en: Show a colored circle around the base of each unit to show which side it is on
it: Mostra un cerchio colorato alla base delle unità per vedere a quale fronte appartengono

en: Choose whether the sun moves left-to-right or right-to-left
it: Scegli se il movimento del sole sia da sinistra verso destra o viceversa

en: Use colored mouse cursors (may be slower)
it: Usa cursori del mouse colorati (può rallentare il gioco)

en: Use graphical special effects (may be slower)
it: Usa effetti speciali (può rallentare il gioco)

en: View and configure keyboard shortcuts
it: Guarda e configura le scorciatoie da tastiera

en: yes
it: Sì

en: no
it: No

en: Prefs section^General
it: Generale

en: Prefs section^Display
it: Video

en: Prefs section^Sound
it: Sonoro

en: Advanced section^Advanced
it: Avanzate

en: There are no alternative video modes available
it: Nessuna modalità video alternativa disponibile

en: Choose Resolution
it: Scegli Risoluzione

en: Close Window
it: Chiudi Finestra

en: Hotkey Settings
it: Impostazioni Scorciatoie

en: Action
it: Azione

en: Binding
it: Legame

en: Change Hotkey
it: Cambia Scorciatoia

en: Save Hotkeys
it: Salva Scorciatoie

en: Error
it: Errore

en: Yes
it: Sì

en: Cancel
it: Annulla

en: Close
it: Chiudi

en: Receiving data...
it: Ricezione dati in corso...
