Battle for Wesnoth 0.8.5-CVS - en to el translation catalogue (127 entries)

en: Next unit
el: Επόμενη μονάδα

en: Previous unit
el: προηγούμενη μονάδα

en: Hold Position
el: διατήρησε τη θέση

en: End Unit Turn
el: Τέλος γύρου για αυτή τη μονάδα

en: Leader
el: Ηγέτης

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Redo
el: Ακύρωση Αναίρεσης

en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

en: Default Zoom
el: Προεπιλεγμένο Ζουμ

en: Toggle Full Screen
el: Λειτουργία πλήρους οθόνης

en: Screenshot
el: Αντιγραφή εικόνας οθόνης

en: Accelerated
el: Αυξημένη Tαχύτητα

en: Unit Description
el: Περιγραφή Μονάδας

en: Rename Unit
el: Μετονομασία Μονάδας

en: Save Game
el: Αποθήκευση Παιχνιδιού

en: Load Game
el: Φόρτωση Παιχνιδιού

en: Recruit
el: Στρατολόγηση

en: Repeat Recruit
el: Επανάληψη Στρατολόγησης

en: Recall
el: Ανάκληση

en: End Turn
el: Τέλος Γύρου

en: Toggle Grid
el: Εμφάνιση Πλέγματος

en: Status Table
el: Επισκόπηση Παιχνιδιού

en: Mute
el: Χωρίς Ήχο

en: Speak
el: Ομιλία

en: Create Unit (Debug!)
el: Δημιουργία Μονάδας (Debug!)

en: Change Unit Side (Debug!)
el: Αλλαγή Στρατοπέδου Μονάδας (Debug!)

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Scenario Objectives
el: Στόχοι Σεναρίου

en: Unit List
el: Λίστα Μονάδων

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Quit Game
el: Έξοδος Παιχνιδιού

en: Set Label
el: Ορίστε Ετικέτα

en: Show Enemy Moves
el: Εμφάνιση Κινήσεων Εχθρού

en: Best Possible Enemy Moves
el: Καλυτερες Δυνατές Κινήσεις Εχθρού

en: Set Terrain
el: Όρισε τό έδαφος

en: Quit Editor
el: Φύγε από τόν κειμενογράφο

en: New Map
el: Νέος Χάρτης

en: Load Map
el: Φόρτωση Χάρτη

en: Save Map
el: Αποθήκευση Χάρτη

en: Save As
el: Αποθήκευση Ως

en: Set Player's keep
el:  Όρισε τό κάστρο του παίκτη

en: Flood Fill
el: γέμισμα πλημμύρας

en: Fill Selection
el: Επιλογή γεμίσματος

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Revert from Disk
el: Ξαναγύρισε από τόν δίσκο

en: Resize Map
el: Αλλαγή μεγέθους χάρτη

en: Flip Map
el: Αναποδογύρισε τόν χάρτη

en: Select All
el: Επιλογή Όλων

en: Draw Terrain
el: Διαμόρφωση εδάφους

en: Refresh Image Cache
el: Ανανέωσε τό cache της εικόνας

en: Delay Shroud Updates
el: Καθυστέρηση ανανέωσης καλυμμένου χάρτη

en: Update Shroud Now
el: Ανανέωση καλυμμένου χάρτη

en: Continue Move
el: Συνεχίστε την κίνηση

en: Find Label or Unit
el: Ευρεση Ετικέτας ή Μονάδας

en: Speak to Ally
el: Μιλήστε σε σύμμαχο

en: Speak to All
el: Μιλήστε σε όλους

en: Help
el: Βοήθεια

en: View Chat Log
el: Δείτε Ιστορικό Συζητήσεως

en: Enter user command
el: Εισαγάγετε εντολή χρήστη

en: Change the language
el: 'Αλλαξε τη γλώσσα

en: Do you really want to quit?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να εξέλθετε του παιχνιδιού;

en: Quit
el: Έξοδος

en: The video mode could not be changed. Your window manager must be set to 16 bits per pixel to run the game in windowed mode. Your display must support 1024x768x16 to run the game full screen.
el: Η αλλαγή της ανάλυσης δεν ήταν δυνατή. Ο διαχειριστής παραθύρων πρέπει να ρυθμιστεί στα 16 bit ανά pixel για τρέξει το παιχνίδι σε παράθυρο. Η οθόνη σας πρέπει να υποστηρίζει 1024x768x16 για να τρέξει το παιχνίδι σε ολόκληρη την οθόνη.

en: player
el: παίκτης

en: Accelerated Speed
el: Αυξημένη Ταχύτητα

en: Skip AI Moves
el: Προσπεράστε Κινήσεις Υπολογιστη

en: Show Grid
el: Εμφάνιση Πλέγματος

en: Show Floating Labels
el: Εμφάνιση ετικετών

en: Turn Dialog
el: Προειδοποίηση Νέου Γύρου

en: Turn Bell
el: Ήχος Νέου Γύρου

en: Show Team Colors
el: Εμφάνιση Χρωμάτων Ομάδων

en: Show Color Cursors
el: Εμφάνιση Έγχρωμων Δρομέων

en: Show Haloing Effects
el: Εμφάνιση Ειδικών Εφέ

en: Video Mode
el: Ανάλυση Βίντεο

en: Hotkeys
el: Συντομεύσεις Πληκτρολογίου

en: Adjust Gamma
el: Ρύθμιση Γάμμα

en: Reverse Time Graphics
el: Αντιστροφή γραφικών χρόνου

en: Sound effects
el: Εμφάνιση Ειδικών Εφέ Ηχου

en: Music
el: Μουσική

en: Music Volume:
el: Ένταση Μουσικής:

en: SFX Volume:
el: Ένταση Ηχητικών Εφέ:

en: Gamma:
el: Διώρθωση Γάμμα

en: Scroll Speed:
el: Ταχύτητα Κύλισης:

en: Sound effects on/off
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση αποτελεσμάτων ήχου(sound effects)

en: Change the sound effects volume
el: Μετατροπή έντασης ηχητικών εφέ

en: Music on/off
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση μουσικής

en: Change the music volume
el: Μετατροπή έντασης μουσικής

en: Change the speed of scrolling around the map
el: Μετατροπή της ταχύτητας κύλισης στο παιχνίδι

en: Change the brightness of the display
el: Μετατροπή φωτεινότητας της εικόνας

en: Choose whether the game should run full screen or in a window
el: Επιλογή εκτέλεσης παιχνιδιού σε πλήρη οθόνη ή σε παράθυρο

en: Make units move and fight faster
el: Οι μονάδες κινούνται και πολεμάνε γρηγορότερα

en: Do not animate AI units moving
el: Η μετακίνηση των μονάδων του υπολογιστή δεν είναι πλέον ορατή

en: Overlay a grid onto the map
el: Εμφάνιση πλέγματος πάνω στο χάρτη

en: Show text above a unit when it is hit to display damage inflicted
el: Εμφάνιση ζημιάς πάνω από τη μονάδα που χτυπήθηκε

en: Change the resolution the game runs at
el: Μετατροπή της ανάλυσης του παιχνιδιού

en: Display a dialog at the beginning of your turn
el: Εμφάνιση κειμένου στην αρχή κάθε γύρου

en: Play a bell sound at the beginning of your turn
el: Ενεργοποίηση ήχου κουδουνιού στην αρχή κάθε γύρου

en: Show a colored circle around the base of each unit to show which side it is on
el: Εμφάνιση έγχρωμου κύκλου στη βάση κάθε μονάδας ως ένδειξη της ομάδας στην οποία ανήκει

en: Choose whether the sun moves left-to-right or right-to-left
el: Επιλογή αν ο ήλιος κινείται από αριστερά στά δεξιά η δεξιά πρός τά αριστερά

en: Use colored mouse cursors (may be slower)
el: Χρήση ένχρωμων δρομέων (πιθανή καθυστέρηση)

en: Use graphical special effects (may be slower)
el: Χρήση οπτικών εφέ (πιθανή καθυστέρηση)

en: View and configure keyboard shortcuts
el: Εμφάνιση και τροποποίηση συντομεύσεων πληκτρολογίου

en: yes
el: ναι

en: no
el: όχι

en: Prefs section^General
el: Γενικές

en: Prefs section^Display
el: Εικόνας

en: Prefs section^Sound
el: Ήχου

en: Advanced section^Advanced
el: Γιά προχωρημένους

en: There are no alternative video modes available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες εναλλακτικές αναλύσεις

en: Choose Resolution
el: Επιλέξτε Ανάλυση

en: Close Window
el: Κλείσιμο Παραθύρου

en: Hotkey Settings
el: Ρυθμίσεις Συντομεύσεων Πληκτρολογίου

en: Action
el: Ενέργεια

en: Binding
el: Συνδέσεις

en: Change Hotkey
el: Αλλαγή Συντόμευσης Πληκτρολογίου

en: Save Hotkeys
el: Αποθήκευση Συντομεύσεων Πληκτρολογίου

en: Error
el: Σφάλμα

en: OK
el: Εντάξει

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Receiving data...
el: Δέχομαι δεδομένα(κατεβαίνουν...)

en: KB
el: ΚΒ
