Battle for Wesnoth 0.8.11+CVS - en to nl translation catalogue (65 entries)

en: File
nl: Bestand

en: Edit
nl: Bewerk

en: Draw tiles
nl: Vakjes tekenen

en: Fill
nl: Vullen

en: Set player's starting position
nl: Startpositie instellen

en: Zoom in
nl: Inzoomen

en: Zoom out
nl: Uitzoomen

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Redo
nl: Opnieuw doen

en: Zoom to default view
nl: Standaardzoom

en: Toggle grid
nl: Grid aan/uit

en: Resize the map
nl: Afmetingen Wijzigen

en: Flip map
nl: Kaart spiegelen

en: Language
nl: Taal

en: Choose your preferred language:
nl: Kies de taal:

en: Save the Map As
nl: Map opslaan als

en: The map already exists. Do you want to overwrite it?
nl: De kaart bestaat al. Wil je ze overschrijven?

en: Player
nl: Speler

en: Which Player?
nl: Welke Speler?

en: Which player should start here?
nl: Welke speler moet hier starten?

en: Choose a Map to Load
nl: Kies een map om te laden

en: The file does not contain a valid map.
nl: Het bestand bevat geen geldige map.

en: '$filename' does not exist or can not be read as a file.
nl: '$filename'  bestaat niet of kan niet worden gelezen.

en: Load failed:
nl: Laden mislukt:

en: You must have a hex selected on the board.
nl: Je moet een vakje geselecteerd hebben op het bord.

en: Quit Editor
nl: Verlaat Editor

en: Do you want to save the map before quitting?
nl: Wil je de kaart opslaan voor het afsluiten?

en: Map saved.
nl: Map opgeslagen.

en: Could not save the map: $msg
nl: Kon de kaart niet opslaan: $msg

en: Error: Illegal character in filename.
nl: Fout: ongeldig teken in bestandsnaam.

en: Player
nl: Speler

en: Your modifications to the map will be lost. Continue?
nl: Je veranderingen aan de kaart zullen verloren gaan. Verdergaan?

en: Create New Map
nl: Nieuwe Kaart Maken

en: Width:
nl: Breedte:

en: Height:
nl: Hoogte:

en: Generate New Map
nl: Nieuwe Kaart Genereren

en: Generate Random Map
nl: Genereer Willekeurige Map

en: Random Generator Settings
nl: Mapgenerator Instellingen

en: Cancel
nl: Annuleer

en: Map creation failed.
nl: Make van map is mislukt.

en: Close Window
nl: Sluit Venster

en: Preferences
nl: Instellingen

en: Scroll Speed:
nl: Scrolsnelheid

en: Toggle Full Screen
nl: Volledig Scherm Aan/Uit

en: Show Grid
nl: Toon Raster

en: Hotkeys
nl: Sneltoetsen

en: Resize Map
nl: Wijzig Afmetingen

en: OK
nl: Ok

en: X-Axis
nl: X-As

en: Y-Axis
nl: Y-As

en: Flip around (this may change the dimensions of the map):
nl: Kantel (dit kan de resolutie van de kaart veranderen)

en: Battle for Wesnoth Map Editor
nl: Battle for Wesnoth Kaartontwerper

en: Map Generator
nl: Kaartgenerator

en: Players:
nl: Spelers:

en: Number of Hills:
nl: Aantal Heuvels

en: Max Hill Size:
nl: Max. Heuvelgrootte

en: Villages:
nl: Dorpjes:

en: Landform:
nl: Landvorm:

en: Roads Between Castles
nl: Wegen Tussen Kastelen

en: /1000 tiles
nl: /1000 vakjes

en: Coastal
nl: Kust

en: Inland
nl: Vaste Land

en: Island
nl: Eiland

en: Delete File
nl: Verwijder Bestand

en: Deletion of the file failed.
nl: Kon bestand niet verwijderen
