Battle for Wesnoth 0.8.8-CVS - en to ja translation catalogue (65 entries)

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Draw tiles
ja: タイル描画

en: Fill
ja: 塗りつぶし

en: Set player's starting position
ja: プレイヤーの開始位置を設定

en: Zoom in
ja: ズーム・イン

en: Zoom out
ja: ズーム・アウト

en: Undo
ja: やり直す

en: Redo
ja: 元に戻す

en: Zoom to default view
ja: 初期視点にズーム

en: Toggle grid
ja: グリッド切替

en: Resize the map
ja: マップサイズ変更

en: Flip map
ja: マップを反転する

en: Language
ja: 言語

en: Choose your preferred language:
ja: お好みの言語を選んで下さい:

en: Save the Map As
ja: マップに名前を付けて保存

en: The map already exists. Do you want to overwrite it?
ja: マップはすでに存在します。 上書きしますか？

en: Player
ja: プレイヤー

en: Which Player?
ja: どのプレイヤー？

en: Which player should start here?
ja: どのプレイヤーがここからスタートしますか？

en: Choose a Map to Load
ja: 読み込むマップを選択

en: The file does not contain a valid map.
ja: そのファイルには有効なマップがありません。

en: '$filename' does not exist or can not be read as a file.
ja: '$filename'は存在しないか、 読むことができません。

en: Load failed:
ja: 読み込み失敗：

en: You must have a hex selected on the board.
ja: ボード上のヘクスを 選択して下さい。

en: Quit Editor
ja: エディタを終了

en: Do you want to save the map before quitting?
ja: 終了前にマップを保存しますか？

en: Map saved.
ja: マップを保存しました。

en: Could not save the map: $msg
ja: マップを保存できませんでした： $msg

en: Error: Illegal character in filename.
ja: エラー: ファイル名に不正な文字

en: Player
ja: プレイヤー

en: Your modifications to the map will be lost. Continue?
ja: マップの修正は失われてしまいます。 続けますか？

en: Create New Map
ja: 新しいマップの作成

en: Width:
ja: 幅：

en: Height:
ja: 高さ：

en: Generate New Map
ja: 新しいマップの生成

en: Generate Random Map
ja: ランダムマップの生成

en: Random Generator Settings
ja: ランダムマップ生成の設定

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Map creation failed.
ja: マップの作成に失敗しました。

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Preferences
ja: 設定

en: Scroll Speed:
ja: スクロール速度:

en: Toggle Full Screen
ja: フルスクリーン切り換え

en: Show Grid
ja: グリッド表示

en: Video Mode
ja: 画面モード

en: Hotkeys
ja: ホットキー

en: Resize Map
ja: マップサイズ変更

en: X-Axis
ja: X軸

en: Y-Axis
ja: Y軸

en: Flip around (this may change the dimensions of the map):
ja: 反転する方向（マップの全体サイズが変わるかもしれません）

en: Battle for Wesnoth Map Editor
ja: Battle for Wesnoth マップエディタ

en: Map Generator
ja: マップ生成

en: Players:
ja: プレイヤ数:

en: Number of Hills:
ja: 丘の数:

en: Max Hill Size:
ja: 丘の最大サイズ:

en: Villages:
ja: 村:

en: Landform:
ja: 地形:

en: Roads Between Castles
ja: 城間の道

en: /1000 tiles
ja: /1000 タイル

en: Coastal
ja: 沿岸

en: Inland
ja: 内陸

en: Island
ja: 島

en: Delete File
ja: ファイル削除

en: Deletion of the file failed.
ja: ファイルを削除できませんでした。
