Battle for Wesnoth - en to cs translation catalogue (68 entries)

en: File
cs: Soubor

en: Edit
cs: Úpravy

en: Draw tiles
cs: Kresli políčka

en: Fill
cs: Vyplň

en: Set player's starting position
cs: Urči hráčovu startovní pozici

en: Zoom in
cs: Přibliž pohled

en: Zoom out
cs: Oddal pohled

en: Undo
cs: Zpátky

en: Redo
cs: Vrať

en: Zoom to default view
cs: Přibliž/oddal na implicitní pohled

en: Toggle grid
cs: Přepni mřížku

en: Resize the map
cs: Změň velikost mapy

en: Flip map
cs: Obrať mapu

en: Language
cs: Jazyk

en: Choose your preferred language:
cs: Vyber si preferovaný jazyk:

en: Save the Map As
cs: Ulož mapu jako

en: The map already exists. Do you want to overwrite it?
cs: Mapa už existuje. Chceš ji přepsat?

en: Player
cs: Hráč

en: Which Player?
cs: Který hráč?

en: Which player should start here?
cs: Který hráč by zde měl začínat?

en: Choose a Map to Load
cs: Vyber si uloženou pozici

en: Warning: Illegal characters found in the map name. Please save under a different name.
cs: Upozornění: Nedovolený znak v názvu mapy. Musíte uložit pod jiným názvem.

en: The file does not contain a valid map.
cs: Soubor neobsahuje platnou mapu.

en: '$filename' does not exist or can not be read as a file.
cs: „$filename“ neexistuje nebo ho nelze přečíst jako soubor.

en: Load failed:
cs: Načtení se nezdařilo:

en: You must have a hex selected on the board.
cs: Musíš vybrat nějaký šestiúhelník na hrací ploše.

en: Quit Editor
cs: Ukončení editoru

en: Do you want to save the map before quitting?
cs: Chceš mapu před ukončením uložit?

en: Map saved.
cs: Mapa byla uložena.

en: Could not save the map: $msg
cs: Nepodařilo se uložit mapu: $msg

en: Error: Illegal character in filename.
cs: Chyba: nedovolený znak v názvu souboru

en: Player
cs: Hráč

en: Your modifications to the map will be lost. Continue?
cs: Přijdeš o změny, které jsi v mapě udělal. Pokračovat?

en: Create New Map
cs: Vytvoř novou mapu

en: Width:
cs: Šířka:

en: Height:
cs: Výška:

en: Generate New Map
cs: Vygeneruj novou mapu

en: Generate Random Map
cs: Vygeneruj náhodnou mapu

en: Random Generator Settings
cs: Nastavení generátoru

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Map creation failed.
cs: Mapu se nepodařilo vygenerovat.

en: Close Window
cs: Zavři okno

en: Preferences
cs: Nastavení

en: Scroll Speed:
cs: Rychlost posouvání:

en: Toggle Full Screen
cs: Okno/Celá obrazovka

en: Show Grid
cs: Zobrazuj mřížku

en: Video Mode
cs: Grafický mód

en: Hotkeys
cs: Klávesové zkratky

en: Resize Map
cs: Změň velikost

en: X-Axis
cs: X-ová osa

en: Y-Axis
cs: Y-ová osa

en: Flip around (this may change the dimensions of the map):
cs: Převrať dokola (může změnit rozměry mapy):

en: Battle for Wesnoth Map Editor
cs: Editor hry Bitva o Wesnoth

en: FG
cs: Popředí

en: BG
cs: Pozadí

en: Map Generator
cs: Generátor map

en: Players:
cs: Počet hráčů:

en: Number of Hills:
cs: Počet kopců:

en: Max Hill Size:
cs: Maximální velikost kopce:

en: Villages:
cs: Vesnic:

en: Landform:
cs: Typ krajiny:

en: Roads Between Castles
cs: Cesty mezi hrady

en: /1000 tiles
cs: /1000 polí

en: Coastal
cs: Pobřeží

en: Inland
cs: Vnitrozemí

en: Island
cs: Ostrov

en: Delete File
cs: Smaž soubor

en: Deletion of the file failed.
cs: Smazání souboru se nezdařilo.
