wesnoth - en to sr translation catalogue (1027 entries)

en: 
    100% of finishing gold carried over to the next scenario.
sr: 
    100% zlata na kraju prenosi se u sljedeći scenario.

en: 
    20% of finishing gold carried over to the next scenario.
sr: 
    20% zlata na kraju prenosi se u sljedeći scenario.

en: 
    40% of finishing gold carried over to the next scenario.
sr: 
    40% zlata na kraju prenosi se u sljedeći scenario.

en:  (Unknown Era)
sr:  (nepoznata epoha)

en:  < Back
sr:  < Nazad

en:  No help available.
sr:  Pomoć nije dostupna.

en:  This server disallows unregistered nicknames.
sr:  Ovaj server ne dozvoljava neregistrovane nadimke.

en:  and
sr:  i

en:  move
sr:  pokret

en:  replay
sr:  snimak

en:  resistance vs
sr:  otpornost pr.

en:  vulnerability vs
sr:  ranjivost pr.

en: #(Invalid)
sr: #(loše)

en: $ally_leader.name (side $ally_side|) has not been given any instructions and is acting normally.
sr: $ally_leader.name (strana $ally_side|) nema nikakve upute i ponaša se uobičajeno.

en: $ally_leader.name (side $ally_side|) is carrying out the following instructions:
sr: $ally_leader.name (strana $ally_side|) izvršava sljedeće upute:

en: $effect_description per level
sr: $effect_description po nivou

en: $login|’s game
sr: $login|-ova igra

en: $mountain|mont,$mountain|cliff,$mountain|bury,$mountain|ham
sr: Mon $mountain|,$mountain|ska litica,$mountain|beri,$mountain|em

en: $name Forest,$name|’s Forest
sr: $name|ska šuma,$name|ska gora

en: $name Lake
sr: $name-jezero

en: $name River,River $name
sr: $name|ina,$name|ava,$name|ica

en: $name has taken control
sr: $name preuze upravljanje

en: $name|bury,$name|ham,$name|ton,$name|bury
sr: $name|beri,$name|em,$name|ton,$name|beri

en: $name|bury,$name|ham,$name|ton,$swamp|bury,$swamp|ham,$swamp|ton,
sr: $name|beri,$name|em,$name|ton,$swamp|beri,$swamp|em,$swamp|ton

en: $name|ham,$name|bury,$name|ton,$name|hill,$name|crest
sr: $name|em,$name|beri,$name|ton,$name|sko brdo,$name|ski vijenac

en: $name|ham,$name|bury,$name|ton,$name|mont,$name|mont,$name|cliff,$name|cliff
sr: $name|em,$name|beri,$name|ton,$name|,Mon $name|,$name|ska litica,$name|ska litica

en: $name|ham,$name|ford,$name|cross,$river|ford,$river|cross,$name on river
sr: $name|em,$name|ford,$name|ski prelaz,$river|ford,$river|ski prelaz,$name na reci

en: $name|ham,$name|ton,$name|field
sr: $name|em,$name|ton,$name|sko polje

en: $name|ham,$name|ton,$name|wood,$name Forest,$forest|wood,$forest|ham,$forest|ton
sr: $name|em,$name|ton,$name|vud,$forest|vud,$forest|em,$forest|ton

en: $name|harbor,$name|port,$lake|port,$lake|harbor
sr: Luka $name|,$name|ski staj,Luka $lake|,$lake|ski staj

en: $name|’s Bridge,$name|’s Crossing
sr: $name|ski most,$name|ski prelaz

en: $name|’s Highway,$name|’s Pass,Path of $name
sr: $name|ski drum,$name|ski prohod,$name|ski put

en: $name|’s Peak,Mount $name
sr: $name|ski vrh,$name|ska planina,$name|nik,$name|aj

en: $name|’s Swamp,$name|marsh,$name|fen
sr: $name|ska močvara,$name|ska bara,$name|ska mrtvaja,$name|ski plav

en: $player has left the game. What do you want to do?
sr: $player napusti igru. Šta želite da učinite?

en: $playername $side
sr: $playername ($side)

en: $river|bridge,$river|bridge,$river|bridge,$name|ham,$name|bridge,$bridge|ham,$bridge|ton
sr: $river|ski most,$river|ski most,$river|ski most,$name|em,$name|ski most,$bridge|em,$bridge|ton

en: $road|’s Rest,$road|’s Waypoint,$road|bury,$road|ham,$name|bury,$name|ham
sr: $road|ski put,$road|ska tačka,$road|beri,$road|em,$name|beri,$name|em

en: % accuracy
sr: % preciznosti

en: % parry
sr: % pariranja

en: %A, %H:%M
sr: %A, %H.%M

en: %A, %I:%M %p
sr: %A, %H.%M

en: %H:%M
sr: %H.%M

en: %I:%M %p
sr: %H.%M

en: %a %b %d %H:%M %Y
sr: %a %b %d %H.%M %Y

en: %a %b %d %I:%M %p %Y
sr: %a %b %d %H.%M %Y

en: %d%% of gold carried over to the next scenario.
sr: %d%% zlata se prenosi u sljedeći scenario.

en: 'Undiscover' all units in help.
sr: „Odotkriva“ sve jedinice u pomoći.

en: (%d turns left)
sr: (još %d poteza)

en: (A) — admin command
sr: (A) — admin. naredba

en: (Att / Def)
sr: (npd/obr)

en: (D) — debug only, (N) — network only, (A) — admin only
sr: (D) — samo ispravljanje, (N) — samo mreža, (A) — samo admin

en: (Empty slot)
sr: (prazno)

en: (Reserved for $playername)
sr: (rezervisano za $playername)

en: (Vacant slot)
sr: (slobodno)

en: (admin only)
sr: (samo admin.)

en: (debug command)
sr: (ispravljačka naredba)

en: (early finish bonus)
sr: (bonus za rani završetak)

en: (empty)
sr: (prazno)

en: (network only)
sr: (samo mreža)

en: (observing)
sr: (posmatra)

en: (playing)
sr: (igra)

en: (press $hotkey to keep moving)
sr: (pritisnite $hotkey da produži)

en: (this turn left)
sr: (poslednji potez)

en: --give--
sr: --daj--

en: --no games open--
sr: --nema započetih partija--

en: <command>[;<command>...]
sr: <naredba>[;<naredba>...]

en: <detail> <value>
sr: <detalj> <vrijednost>

en: <i>Arcane</i> attacks are very powerful against undead.
sr: <i>Volšebni</i> napadi su vrlo moćni protiv nemrtvih.

en: <i>Feral</i> units, such as Bats and wild animals, will avoid villages. Even if they occupy a village hex, they do not gain any defensive benefits from the village, although they will still be healed.
sr: <i>Neukroćene</i> jedinice, poput slepih miševa i drugih divljih životinja, izbegavaće sela. Čak i kada stanu na polje sa selom, ne dobijaju odbrambenih prednosti; mada će ipak biti lečene.

en: <i>Lawful</i> units fight better by day, and <i>chaotic</i> units fight better at night. <i>Neutral</i> units are unaffected by the time of day. The rare <i>liminal</i> units fight best during twilight.
sr: <i>Dobre</i> jedinice bolje se bore danju, a <i>haotične</i> jedinice su jače noću. Na <i>neutralne</i> jedinice doba dana ne utiče. Retke <i>dvojstvene</i> jedinice najbolje se bore tokom sumraka.

en: <i>Leaders</i> can recruit or recall units from any keep inside a castle, not just the keep they start on. Sometimes your allies may be willing to make room for you on their keep so you can recruit from there, and you can even capture an enemy’s keep and use that.
sr: <i>Vođi</i> mogu unajmljivati ili sazivati jedinice sa bilo koje kule unutar zamka, ne samo iz onog odakle su krenuli. Ponekad će neki saveznik biti voljan da ti privremeno ustupi svoj zamak radi unajmljivanja, a možeš čak zarobiti neprijateljev zamak pa odande unajmljivati.

en: <i>― Great Mage Delfador, 516YW</i>
sr: <i>— veliki mag Delfador, 516. gv.</i>

en: <i>― Great Sage Dacyn, 626YW</i>
sr: <i>— veliki mudrac Desin, 626. gv.</i>

en: <i>― Haldric II, 42YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume I</i>
sr: <i>— Haldrik Drugi, Priručnik taktičke analize, tom I, 42. gv.</i>

en: <i>― Haldric II, 43YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume II</i>
sr: <i>— Haldrik Drugi, Priručnik taktičke analize, tom II, 43. gv.</i>

en: <i>― High Lord Kalenz, 470YW</i>
sr: <i>— nadgospodar Kalenz, 470. gv.</i>

en: <i>― King Konrad, 536YW</i>
sr: <i>— kralj Konrad, 536. gv.</i>

en: <i>― Lord Hamel of Knalga</i>
sr: <i>― gospodar Hamel od Knalge</i>

en: <i>― Memoirs of Gweddry, 627YW</i>
sr: <i>— Životopis Gvedrijev, 627. gv.</i>

en: <i>― Meneldur, 123YW</i>
sr: <i>— Meneldur, 123. gv.</i>

en: <i>― Princess Li’sar, 515YW</i>
sr: <i>— princeza Lizára, 515. gv.</i>

en: <i>― Queen Li’sar, 528YW</i>
sr: <i>— kraljica Lizára, 528. gv.</i>

en: <i>― Royal Compendium of Battle Terminology: Volume II (reprinted 221YW)</i>
sr: <i>— Kraljevski zbornik bojne terminologije, tom II, 212. gv. (doštampano 221. gv.)</i>

en: <i>― Sir Kaylan, 498YW</i>
sr: <i>— ser Kajlan, 498. gv.</i>

en: <i>― Sir Kaylan, 502YW</i>
sr: <i>— ser Kajlan, 502. gv.</i>

en: <i>― The Scroll of Chantal, 516YW</i>
sr: <i>— Svitak Čantalin, 516. gv.</i>

en: <i>― The Wesnoth Community</i>
sr: <i>— Zajednica Vesnota</i>

en: <i>― The Wesnoth Tactical Guide</i>
sr: <i>— Taktički vodič Vesnota</i>

en: <level> <domain>
sr: <nivo> <domen>

en: <message>
sr: <poruka>

en: <name>[=<command>]
sr: <ime>[=<naredba>]

en: <nickname>
sr: <nadimak>

en: <nickname> <message>
sr: <nadimak> <poruka>

en: <password> <email (optional)>
sr: <lozinka> <e-pošta (opciono)>

en: <room>
sr: <soba>

en: <room> <msg>
sr: <soba> <poruka>

en: <room> <type> [value]
sr: <soba> <tip> [vrednost]

en: <side> <nickname>
sr: <strana> <nadimak>

en: <small>(early finish bonus)</small>
sr: <small>(bonus za rani završetak)</small>

en: <var>
sr: <promjenljiva>

en: <var>=<value>
sr: <promjenljiva>=<vrijednost>

en: A feeling of well-being overwhelms the drinker.
sr: Osjećaj dobrostanja obli ispijača.

en: A network disconnection has occurred, and the game cannot continue. Do you want to save the game?
sr: Mrežna veza je prekinuta i igra se ne može nastaviti. Želite li da sačuvate poziciju?

en: A problem occurred when trying to create the files necessary to install this add-on.
sr: Problem pri stvaranju datoteka neophodnih za instaliranje ovog dodatka.

en: A swift victory
sr: Brza pobjeda

en: Aban,Abbas,Abbud,Abdul-ʿAdl,Abdul-Ahad,Abdul-Alim,Abdul-Aliyy,Abdul-Azim,Abdul-Aziz,Abdul-Badi,Abdul-Baʿith,Abdul-Baqi,Abdul-Bari,Abdul-Barr,Abdul-Basir,Abdul-Basit,Abdul-Fattah,Abdul-Ghaffar,Abdul-Ghafur,Abdul-Ghani,Abdul-Hadi,Abdul-Hafiz,Abdul-Hakam,Abdul-Hakim,Abdul-Halim,Abdul-Hamid,Abdul-Haqq,Abdul-Hasib,Abdul-Hayy,Abdul-Jabbar,Abdul-Jalil,Abdul-Karim,Abdul-Khabir,Abdul-Khaliq,Abdul-Latif,Abdul-Malik,Abdul-Majid,Abdul-Matin,Abdul-Mubdiʾ,Abdul-Mughni,Abdul-Muhaimin,Abdul-Muhsi,Abdul-Muhyi,Abdul-Muʿid,Abdul-Muʿizz,Abdul-Mujib,Abdul-Mumin,Abdul-Muqaddim,Abdul-Muqtadir,Abdul-Musawwir,Abdul-Mutaʿal,Abdul-Nafi,Abdul-Nasser,Abdul-Nasir,Abdul-Nur,Abdul-Qadir,Abdul-Qahhar,Abdul-Qawi,Abdul-Qayyum,Abdul-Quddus,Abdul-Rafi,Abdul-Rahim,Abdul-Rahman,Abdul-Rashid,Abdul-Raʿuf,Abdul-Razzaq,Abdul-Shakur,Abdul-Tawwab,Abdul-Wadud,Abdul-Wahhab,Abdul-Wahid,Abdul-Wajid,Abdul-Wakil,Abdul-Wali,Abdul-Waliy,Abdul-Warith,Abdul-Zahir,Abdullah,ʿAbid,ʿAbidin,Abu Bakr,Aby al-Khayr,Adil,Adham,Adib,ʿAdli,ʿAdnan,ʿAfif,Ahmad,ʿAjib,ʿAkif,Akil,Akram,Alaʾ,Alaʾ al-Din,Alʿ Abbas,Aladdin,al-Bara,al-Hakam,al-Harith,Alhasan,Alhusain,Ali,Alim,Almahdi,al-Safi,Altaf,Altair,al-Tayyib,al-Tijani,al-Tufail,Amid,ʿAmid,Amin,Amir,ʿAmir,Amjad,ʿAmmar,ʿAmro,Anas,Anis,ʿAntarah,Anwar,ʿAqil,Arfan,Arif,ʿArif,Asad,Asʿad,Asadel,Ashraf,Asif,ʿAsim,Aswad,Ataʿ,Ataʿ Allah,Ataʿ al-Rahman,Athil,Athir,ʿAtif,ʿAwad,ʿAwf,Aws,Awwab,Ayham,Ayman,Ayser,Ayyub,Aza,ʿAzab,Azhar,Azim,ʿAziz,ʿAzzam,Badi,Badi al-Zaman,Badr,Badr al-Din,Badri,Bahaʿ,Bahiyy al-Din,Bahij,Bahir,Bakr,Bakri,Baligh,Bandar,Barakah,Barir,Bashshar,Basil,Basim,Bassam,Bayezid,Bayhas,Bilal,Bishr,Boulos,Budail,Burhan,Bushr,Butrus,Dabir,Dani,Darwish,Daʿud,Dhakir,Dhakiy,Dhakwan,Dhul Fiqar,Dirar,Diya,Diya al-Din,Duqaq,Fadi,Fadil,Fadl,Fadl Allah,Fahd,Fahad,Fahmi,Faisal,Faʿiz,Fakhir,Fakhr al-Din,Fakhri,Fakih,Falah,Falih,Faraj,Farhan,Farid,Fariq,Fariq,Faris,Faruq,Fath,Fathi,Fatih,Fatin,Fawwaz,Fawzan,Fawzi,Fayyad,Ferran,Fida,Fikri,Firas,Fuʿad,Fudail,Gamal,Ghayth,Ghali,Ghalib,Ghanim,Ghassan,Ghawth,Ghazwan,Ghiyath,Habbab,Habib,Haddad,Hadi,Hafiz,Hakem,Hakim,Halim,Hamal,Hamas,Hamdan,Hamdi,Hamid,Hamim,Hamzah,Hana,Hanaʾi,Hanbal,Hani,Hanif,Hannad,Haris,Harith,Harun,Hashim,Hassan,Hatim,Haydar,Haytham,Hayyan,Hazim,Hilal,Hilmi,Hisham,Hud,Hudad,Hudhafah,Hudhayfah,Humam,Hussein,Husam,Husam al-Din,Ibrahim,ʿId,Idris,Ihsan,Ihtisham,ʿIkrimah,Ilias,ʿImad,Imad al-Din,Imran,Imtiyaz,Inʿam,Iqbal,ʿIrfan,ʿIsa,ʿIsam,Ishaq,Ismaʿil,Iyad,Iyas,Izz al-Din,Jabbar,Jabr,Jabir,Jad Allah,Jaʿfar,Jal,Jalal,Jalal al-Din,Jalil,Jamal,Jamal al-Din,Jamil,Jarir,Jasim,Jaul,Jaun,Jawad,Jawdah,Jawhar,Jibran,Jibril,Jubair,Jul,Jumah,Junayd,Juwain,Kadar,Kadin,Kadir,Kahil,Kaliq,Kamal,Kamil,Karam,Kardal,Karif,Karim,Kasib,Kasim,Katib,Kazim,Khalaf,Khaldun,Khalid,Khalil,Khalil al-Allah,Khalis,Khatib,Khair al-Din,Khairi,Khoury,Khulus,Khuzaymah,Kutaiba,Labib,Lablab,Latif,Layth,LuʿayLubayd,Luqman,Lut,Lutfi,Maʿd,Madani,Mahbub,Mahdi,Mahfuz,Mahir,Mahjub,Mahmud,Mahrus,Maimun,Majd,Majdy,Majd al-Din,Majid,Makin,Malik,Mamduh,Maʿmun,Maʿin,Mandhur,Mansur,Marghub,Marid,Maʿruf,Marwan,Marzuq,Mashʿal,Mashhur,Masrur,Masʿud,Masun,Maysarah,Mazhar,Mazin,Mehmed,Mihran,Mihyar,Mikaʾil,Miqdad,Misbah,Mishʿal,Miyaz,Muʾadh,Muʾawiyah,Muʾayyad,Mubarak,Mubin,Mudar,Muddaththir,Mufid,Muflih,Muhab,Muhayr,Muhammad,Muhanna,Muhannad,Muhib,Muhibb,Muhsin,Muhtadi,Muhyi al-Din,Muʿin,Muʿizz,Mujab,Mujahid,Mukarram,Mukhlis,Mukhtar,Mulham,Mulhim,Muʿmmar,Muʿmin,Mumtaz,Munahid,Mundhir,Munib,Munif,Munir,Muʿnis,Munjid,Munsif,Muntasir,Murad,Murid,Murshid,Murtada,Musa,Musʿab,Musaʿid,Mushtaq,Muslih,Muslim,Mutafa,Mutaʾ,Muʿtasim,Mutawalli,Muʿtazz,Muthanna,Muti,Muwaffaq,Muyassar,Muzaffar,Mussammil,Nabhan,Nabighah,Nabih,Nabil,Nadhir,Nadim,Nadir,Nafiʾ,Nahid,Naʾil,Naʾim,Naji,Najib,Najid,Najjar,Najm al-Din,Naʿaman,Namir,Nashʿah,Nashʿat,Nashwan,Nasib,Nasih,Nasim,Nasir,Nasir al-Din,Nasr,Nasri,Nasuh,Nawaf,Nawfal,Nayif,Nazih,Nazim,Nazmi,Nibras,Nidal,Nijad,Nimr,Nizar,Nuʿaym,Nuh,Nuhayd,Numair,Nuʿman,Nur al-Din,Nuri,Nusrah,Nusrat,Omar,Orhan,Osman,Qasim,Qays,Qudamah,Qusay,Qatadah,Qutaybah,Qutb,Qutuz,Rabah,Rabi,Radi,Rafi,Rafid,Rafiq,Raghib,Rahman,Raʿid,Raʿif,Rais,Rajaa,Rajab,Raji,Rajih,Rakin,Rami,Ramih,Ramiz,Ramzi,Rani,Rashad,Rashid,Rasil,Rasin,Rasmi,Rasul,Ratib,Raʿuf,Rayhan,Rayyan,Razin,Ridha,Ridwan,Rihab,Riyad,Rizq,Ruhi,Rushd,Rushdi,Ruwayd,Saad,Saʿadah,Sab,Sabih,Sabir,Sabri,Saʿd,Saʿd al-Din,Sadad,Sadid,Sadiq,Saʿdun,Saʿid,Safi,Safiy,Safiy al-Din,Safuh,Safwah,Safwat,Safwan,Sahib,Sahir,Sahl,Saʾib,Saif,Saif al-Din,Sajid,Sajjad,Sakhr,Salah,Salah al-Din,Salamah,Salih,Salim,Salman,Sami,Samih,Samir,Samman,Saqr,Sariyah,Sati,Saud,Sayyid,Shaʿban,Shadi,Shadin,Shafi,Shafiq,Shahid,Shahin,Shahir,Shakib,Shakir,Shams al-Din,Shamal,Shamil,Shamim,Sharaf,Sharif,Shawqi,Shihab,Shihab al-Din,Shihad,Shuʿayb,Shukri,Shumayl,Siddiq,Sinan,Siraj,Siraj al-Din,Sofian,Subhi,Sufyan,Suhayb,Suhayl,Suhaym,Sulaiman,Sumrah,Suraqah,Suʿud,Tahir,Tahsin,Taym Allah,Taj,Taj al-Din,Talal,Talib,Tamim,Tamir,Tamam,Tammam,Taqiy,Tarif,Tariq,Taslim,Tawfiq,Tawhid,Taymullah,Taysir,Tayyib,Thabit,Thamir,Thaqib,Thawab,Thawban,ʿUbaidah,Ubaid,Ubayy,ʿUdayl,ʿUday,ʿUmar,Umarah,Umair,ʾaUrwah,Usaym,Usama,ʿUtbah,Uthal,Uthman,Waddah,Wadi,Wadid,Wafiq,Wahab,Wahhab,Wahid,Waʾil,Wajdi,Wajid,Wajih,Wakil,Walid,Walif,Waliy Allah,Waliy al-Din,Waqar,Waqqas,Ward,Wasif,Wasil,Wasim,Wazir,Yahya,Yaman,Yaʿqub,Yasar,Yasin,Yasir,Yazan,Yazid,Yunus,Yushua,Yusri,Yusuf,Zafar,Zafir,Zahid,Zahir,Zayd,Zaim,Zayn,Zarif,Zakarriya,Zaki,Zakwan,Ziyad,Zubayr,Zuhayr
sr: Aban,Abas,Abud,Abdul-Adl,Abdul-Ahad,Abdul-Alim,Abdul-Alij,Abdul-Azim,Abdul-Aziz,Abdul-Badi,Abdul-Bajit,Abdul-Baki,Abdul-Bari,Abdul-Bar,Abdul-Basir,Abdul-Basit,Abdul-Fatah,Abdul-Gafar,Abdul-Gafur,Abdul-Gani,Abdul-Hadi,Abdul-Hafiz,Abdul-Hakam,Abdul-Hakim,Abdul-Halim,Abdul-Hamid,Abdul-Hak,Abdul-Hasib,Abdul-Haj,Abdul-Džabar,Abdul-Džalil,Abdul-Karim,Abdul-Kabir,Abdul-Kalik,Abdul-Latif,Abdul-Malik,Abdul-Madžid,Abdul-Matin,Abdul-Mudbid,Abdul-Mugni,Abdul-Muhajmin,Abdul-Muši,Abdul-Muhij,Abdul-Mujid,Abdul-Mujiz,Abdul-Mudžib,Abdul-Mumin,Abdul-Mugadim,Abdul-Muktadir,Abdul-Musavir,Abdul-Mutal,Abdul-Nafi,Abdul-Naser,Abdul-Nasir,Abdul-Nur,Abdul-Kadir,Abdul-Kahar,Abdul-Kavi,Abdul-Kajum,Abdul-Kudus,Abdul-Rafi,Abdul-Rahim,Abdul-Rahman,Abdul-Rašid,Abdul-Rauf,Abdul-Razak,Abdul-Šakur,Abdul-Tavab,Abdul-Vadud,Abdul-Vahab,Abdul-Vahid,Abdul-Vadžid,Abdul-Vakil,Abdul-Vali,Abdul-Valij,Abdul-Varit,Abdul-Zahir,Abdulah,Abid,Abidin,Abu Bakr,Abu el Kajir,Adil,Adam,Adib,Adli,Adnan,Afif,Ahmad,Adžib,Akif,Akil,Akram,Ala,Al el Din,El Abas,Aladin,El Bara,El Hakam,El Harit,Alhasan,Alhusein,Ali,Alim,Almadi,El Safi,Altaf,Altajir,El Tajib,El Tijani,El Tufajil,Amid,Amid,Amin,Amir,Amir,Amdžad,Amar,Amro,Anas,Anis,Antarah,Anvar,Akil,Arfan,Arif,Arif,Asad,Asad,Asadel,Ašraf,Asif,Asim,Asvad,Ata,Ata Ala,Ata el Rahman,Atil,Atir,Atif,Avad,Av,Avs,Avab,Ajham,Ajman,Ajser,Ajub,Aza,Azab,Azhar,Azim,Aziz,Azam,Badi,Badi el Zaman,Badr,Badr el Din,Badri,Baha,Bahij el Din,Bahij,Bahir,Bakr,Bakri,Balig,Bandar,Barak,Barir,Bašar,Basil,Basim,Basam,Bajazit,Bejhas,Bilal,Bišr,Bulos,Budajil,Burhan,Bušr,Butrus,Dabir,Dani,Darviš,Daud,Dakir,Dakij,Dakvan,Dul Fikar,Dirar,Dija,Dija el Din,Dukak,Fadi,Fadil,Fadl,Fadl Alah,Fahd,Fahad,Fahmi,Fejsal,Fajiz,Fakir,Fakr el Din,Fakri,Fakih,Falah,Falih,Faradž,Farhan,Farid,Farik,Farik,Faris,Faruk,Fat,Fati,Fatih,Fatin,Favaz,Favzan,Favzi,Fajad,Feran,Fida,Fikri,Firas,Fujad,Fudajil,Gamal,Gajt,Gali,Galib,Ganim,Gasan,Gavt,Gazvan,Giajt,Habab,Habib,Hadad,Hadi,Hafiz,Hakem,Hakim,Halim,Hamal,Hamas,Hamdan,Hamdi,Hamid,Hamim,Hamzah,Hana,Hanaji,Hanbal,Hani,Hanif,Hanad,Haris,Harit,Harun,Hašim,Hasan,Hatim,Hajdar,Hajtam,Hajan,Hazim,Hilal,Hilmi,Hišam,Hud,Hudad,Hudhafah,Hudhajfah,Humam,Husein,Husam,Husam el Din,Ibrahim,Id,Idris,Ihsan,Ihtišam,Ikrimah,Ilijas,Imad,Imad el Din,Imran,Imtijaz,Inam,Igbal,Irfan,Isa,Isam,Išak,Ismajil,Ijad,Ijas,Iz el Din,Džabar,Džabr,Džabir,Džad Alah,Džafar,Džal,Džalal,Džalal el Din,Džalil,Džamal,Džamal el Din,Džamil,Džarir,Džasim,Džaul,Džaun,Džavad,Džavdah,Džavhar,Džibran,Džibril,Džubajir,Džul,Džumh,Džunajid,Džuvajin,Kadar,Kadin,Kadir,Kahil,Kalik,Kamal,Kamil,Karam,Kardal,Karif,Karim,Kasib,Kasim,Katib,Kazim,Kalaf,Kaldun,Kalid,Kalil,Kalil el Alah,Kalis,Katib,Kajir el Din,Kajiri,Kori,Kulus,Kuzajmah,Kutajba,Labib,Lablab,Latif,Lajit,Luaj-Lubajd,Lukman,Lut,Lufti,Mad,Madani,Mahbub,Mahdi,Mahfuz,Mahir,Mahdžub,Mahmud,Mahrus,Mejenum,Madžd,Madždi,Madžd el Din,Madžid,Makin,Malik,Mamduh,Memun,Majin,Mandur,Mansur,Margub,Marid,Maruf,Marvan,Marzuk,Mašal,Masšur,Masrur,Masud,Masun,Majsarah,Mazhar,Mazin,Mehmed,Mihran,Mihjar,Mekajil,Migdad,Mizbah,Mišal,Mijaz,Muad,Muavijah,Muajid,Mubarak,Mubin,Mudar,Mudatir,Mufid,Muflih,Muhab,Muhajr,Muhamed,Muhana,Muhanad,Muhib,Muhib,Muhsin,Muhtadi,Muhji el Din,Mujin,Mujiz,Mudžab,Mudžahid,Makaram,Muklis,Muktar,Mulham,Mulhim,Mumar,Mumin,Mumtaz,Munahid,Mudir,Munib,Munif,Munir,Munis,Mundžid,Munsif,Muntasir,Murat,Murid,Muršid,Murtada,Musa,Musab,Musajid,Muštak,Muslih,Muslim,Mutafa,Muta,Mutasim,Mutavali,Mutaz,Mutana,Muti,Muvfak,Mujasir,Muzaraf,Musamil,Nabhan,Nabigah,Nabih,Nabil,Nadir,Nadim,Nadir,Nafi,Nahid,Najil,Najim,Naji,Nadžib,Nadžid,Nadžar,Nadžm el Din,Naman,Namir,Našah,Našat,Našvan,Nasib,Nasih,Nasim,Nasir,Nasir el Din,Nasr,Nasri,Nasuh,Navaf,Navfal,Najif,Nazih,Nazim,Nazmi,Nibras,Nidal,Nidžad,Nimr,Nizar,Nuajm,Nuh,Nuhajd,Numajir,Numan,Nur el Din,Nuri,Nusrah,Nusrat,Omar,Orhan,Osman,Kasim,Kajs,Kudamah,Kusaj,Katadah,Kutajbah,Kutb,Kutuz,Rabah,Rabi,Radi,Rafi,Rafid,Rafik,Ragib,Rahman,Rajid,Rajif,Rajis,Radža,Radžab,Radži,Radžih,Rakin,Rami,Ramih,Ramiz,Ramzi,Rani,Rašad,Rašid,Rasil,Rasin,Rasmi,Rasul,Ratib,Rauf,Rajhan,Rajan,Razin,Rida,Ridvan,Rihab,Rijad,Risk,Ruhi,Ružd,Ruždi,Ruvajd,Sad,Sadah,Sab,Sabih,Sabir,Sabri,Sad,Sad el Din,Sadad,Sadid,Sadik,Sadun,Sajid,Safi,Safij,Safij el Din,Safuh,Safvah,Safvat,Safvan,Sahib,Sahir,Sal,Sajib,Sajif,Sajif el Din,Sadžid,Sadžad,Sakr,Salah,Salah el Din,Salamah,Salih,Salim,Salman,Sami,Samih,Samir,Saman,Sakr,Sarijah,Sati,Saud,Sajid,Šaban,Šadi,Šadin,Šafi,Šafik,Šahid,Šahin,Šahir,Šakib,Šakir,Šam el Din,Šamal,Šamil,Šamim,Šaraf,Šarif,Šavki,Šihab,Šihab el Din,Šihab,Šuajb,Šukri,Šumajil,Sidik,Sinan,Siradž,Siradž el Din,Sofijan,Subi,Sufjan,Suhajib,Suhajil,Suhajim,Sulejman,Sumrah,Surak,Sud,Tahir,Tahsin,Tajm Alah,Tadž,Tadž el Din,Talal,Talib,Tamim,Tamir,Tamam,Tamam,Takij,Tarif,Tarik,Taslim,Tavfik,Tavhid,Tajmulah,Tajsir,Tajib,Tabit,Tamir,Takib,Tavab,Tavban,Ubajdah,Ubajid,Ubaj,Udajil,Udaj,Umar,Umarah,Umajir,Urvah,Usajim,Usama,Utbah,Utal,Utman,Vadah,Vadi,Vadid,Vafik,Vahab,Vahab,Vahid,Vajil,Vadždi,Vadžid,Vadžih,Vakil,Valid,Valif,Valij Alah,Valij el Din,Vakar,Vakas,Vard,Vasif,Vasil,Vasim,Vazir,Jahja,Jaman,Jakub,Jasar,Jasin,Jasir,Jazan,Jazid,Junus,Jušua,Jusri,Jusuf,Zafar,Zafir,Zahid,Zahir,Zajd,Zajim,Zajn,Zarif,Zakarija,Zaki,Zakvan,Zijad,Zubajir,Zuhajir

en: Ability:
sr: sposobnost:

en: Abraxas,Aleiss,Amail,Axmail,Blanal,Bleii,Blo,Bress,Briss,Gaxmol,Griam,Griss,Grissileii,Hailoss,Hainoss,Harxos,Huzel,Inaloss,Ineii,Issal,Klezel,Kras,Krezkps,Kzap,Lamaiss,Lameii,Lexpek,Liness,Lobor,Maissol,Malinos,Milbor,Mileii,Nildloss,Oxpeii,Poniaz,Psell,Pson,Pzakp,Reii,Sassal,Saxil,Saxrireii,Sekol,Silas,Skell,Skepz,Slell,Snol,Soill,Sorkol,Srell,Trixoz,Vilail,Vissal,Vlanis,Xabrak,Xamalel,Xinas,Xnamos,Xopkon,Zalsp,Zlek,Zpsek,Zsekp
sr: Abraksas,Alejis,Amajil,Aksmajil,Blenal,Bleji,Blo,Bres,Bris,Gaksmol,Grijam,Gris,Grisileji,Hajilos,Hajinos,Harksos,Huzel,Inalos,Ineji,Isal,Klezel,Kras,Kreskps,Ksap,Lamajis,Lameji,Lekspek,Lines,Lobor,Majisol,Malinos,Milbor,Mileji,Nildlos,Okspeji,Ponijaz,Psel,Pson,Psakp,Reji,Sasal,Saksil,Saksrireji,Sekol,Silas,Skel,Skeps,Slel,Snol,Soil,Sorkol,Srel,Triksoz,Vilajil,Visal,Vlanis,Ksabrak,Ksamalel,Ksinas,Ksnamos,Ksopkon,Zalsp,Zlek,Zepsek,Zekp

en: Absu,Abzu,Aigaion,Alastyn,Apalala,Apam,Apsu,Aremata,Atlahua,Atlaua,Barinthus,Dhakhan,Dylan,Elcmar,Ember,Enki,Faro,Habaek,Ikatere,Jamm,Jin,Kinilau,Kulullu,Labuna,Laut,Lir,Llyr,Ludd,Makara,Maui,Melicertes,Mimir,Natat,Nechtan,Neptune,Nereus,Nethuns,Njord,Nuada,Nudd,Nudimmud,Nun,Oceanus,Okeanos,Phorcys,Pontus,Popoa,Poseidon,Proteus,Raja,Rau,Rorua,Ryujin,Scylla,Sinilau,Sisiutl,Tagaloa,Tanaoa,Tangaloa,Tangaroa,Thaumas,Tikitiki,Tini,Tinilau,Tinirau,Toniwha,Triton,Vizi,Vodnik,Vourukasa
sr: Absu,Abzu,Ajgajion,Alastin,Apalala,Apam,Apsu,Aremata,Atlahua,Atlaua,Barint,Dakan,Dilan,Elkmar,Ember,Enki,Faro,Habajek,Ikatere,Jam,Žin,Kinilau,Kululu,Labuna,Laut,Lir,Lir,Lud,Makara,Mauji,Melisert,Mimir,Natat,Nehtan,Neptun,Nerej,Netun,Njord,Nuada,Nud,Nudimed,Nun,Okean,Okeon,Forsej,Pontej,Popoa,Posejdon,Protej,Raža,Rau,Rorua,Rujin,Scila,Sinilau,Sisiutl,Tagaloa,Tanaoa,Tangaloa,Tangaroa,Taum,Tikitiki,Tini,Tinilau,Tinirau,Toniva,Triton,Vizi,Vodnik,Vorukasa

en: Accept whispers from friends only
sr: Šaptanja se primaju samo od prijatelja

en: Access whiteboard options dialog.
sr: Pristup dijalogu opcija blokčeta.

en: Accuracy:
sr: preciznost:

en: Action bonus:
sr: bonus radnji:

en: Actions
sr: Radnje

en: Add a nickname to your friends list.
sr: Dodaje nadimak na spisak prijatelja.

en: Add a nickname to your ignores list.
sr: Dodaje nadimak na spisak ignorisanih.

en: Add-on Deleted | Add-ons Deleted
sr[0]: Dodaci obrisani
sr[1]: Dodaci obrisani
sr[2]: Dodaci obrisani
sr[3]: Dodatak obrisan

en: Add-on Installed
sr: Dodatak instaliran

en: Added to friends list: $nick
sr: Dodat na spisak prijatelja: $nick

en: Added to ignore list: $nick
sr: Dodat na spisak ignorisanih: $nick

en: Addraecyn,Addraenvan,Addraer,Addraercyn,Addraryn,Addreddry,Addredry,Addregwyn,Addrenyc,Addreoddry,Addreoddyn,Addreonyc,Addreorcyn,Addreran,Addribryn,Addriddyn,Addrocyn,Addroryn,Addrunvan,Addrurcyn,Addryllyn,Addrynvan,Aethacyn,Aethadry,Aethaec,Aethaeran,Aethaeryn,Aethagwyn,Aethanry,Aetharcyn,Aethec,Aethellyn,Aethenvan,Aetheoc,Aetheollyn,Aetheonyc,Aetheorcyn,Aethercyn,Aetherraent,Aethibryn,Aethiddry,Aethircyn,Aethobryn,Aethoddyn,Aethonnyn,Aethuc,Aethudry,Aethugwyn,Aethun,Aethunry,Aethydry,Aethynyc,Blac,Bladoc,Blaec,Blaedry,Blanry,Blebryn,Bledoc,Blemyr,Blennyn,Blenvan,Bleollyn,Blercyn,Blidd,Bliddry,Blillyn,Blinvan,Blollyn,Blubryn,Blucyn,Bludry,Blullyn,Bluran,Blybryn,Blydd,Blygwyn,Blymyr,Blyr,Bucyn,Cac,Cadry,Caebryn,Caedry,Caeran,Caercyn,Car,Carac,Caraddry,Caradoc,Caraedry,Caraennyn,Cararyn,Caredd,Careddry,Caregwyn,Caren,Careobryn,Careogwyn,Careonvan,Careorraent,Careoryn,Carercyn,Caric,Cariddry,Carocyn,Caroddyn,Caror,Caroran,Carraent,Carudoc,Carullyn,Carygwyn,Caryn,Cebryn,Cemyr,Cennyn,Ceoc,Ceoddry,Ceoddyn,Ceomyr,Ceonnyn,Ceonry,Ceoryn,Cicyn,Cin,Cinry,Coc,Convan,Corcyn,Cubryn,Cunry,Curyn,Cynyc,Cyryn,Dac,Dadd,Dadoc,Daeddry,Daedoc,Daellyn,Demyr,Denvan,Deodd,Deollyn,Deonyc,Derraent,Dibryn,Dinnyn,Dircyn,Dycyn,Dyddyn,Gaddry,Gaebryn,Gaedry,Gaercyn,Gagwyn,Gan,Gannyn,Gar,Gecyn,Geddyn,Gegwyn,Geodry,Ginvan,Glacyn,Gladoc,Glaercyn,Glarraent,Gleddry,Gleoddyn,Gleran,Gliddyn,Glillyn,Glinry,Glircyn,Gloddry,Gloddyn,Glonry,Glonvan,Glumyr,Glun,Glunry,Glunvan,Glyc,Glydd,Glydoc,Glynry,Glynvan,Glyran,Goc,Gor,Gubryn,Gudd,Gullyn,Gumyr,Gur,Gwadoc,Gwaec,Gwaeddyn,Gwan,Gweddyn,Gwegwyn,Gwellyn,Gwennyn,Gwenyc,Gweocyn,Gweodd,Gweodoc,Gweodry,Gweogwyn,Gweoran,Gwidoc,Gwilam,Gwodd,Gwoddyn,Gwollyn,Gwor,Gwucyn,Gwudoc,Gwumyr,Gwuran,Gwybryn,Gwycyn,Gwyddry,Gwydoc,Gwymyr,Gwynnyn,Gydoc,Gyllyn,Gymyr,Haldar,Labryn,Ladoc,Laellyn,Lan,Lannyn,Laran,Lec,Lemyr,Lenvan,Leogwyn,Lercyn,Ligwyn,Lin,Liryn,Lonnyn,Lorraent,Luddry,Ludoc,Lunnyn,Lunvan,Lurraent,Mac,Maddyn,Maennyn,Manry,Manyc,Marcyn,Mec,Menvan,Meollyn,Meon,Meonnyn,Meorraent,Middry,Midry,Mimyr,Modd,Moddry,Monry,Moran,Morcyn,Mubryn,Mudoc,Mugwyn,Murcyn,Mydoc,Mygwyn,Myn,Myrraent,Owac,Owadd,Owaddyn,Owaecyn,Owaedry,Owain,Owarcyn,Owaryn,Owecyn,Owedry,Oweomyr,Oweor,Oweorcyn,Oweran,Owercyn,Owidry,Owinvan,Owinyc,Owodd,Owoddry,Owogwyn,Owollyn,Oworan,Oworcyn,Oworraent,Owuddry,Owuddyn,Owugwyn,Owur,Owyran,Rabryn,Radd,Ranvan,Rar,Reoddyn,Reodry,Rhaecyn,Rhaedoc,Rhaemyr,Rhaerraent,Rhanry,Rharcyn,Rhenry,Rhenvan,Rhenyc,Rheodd,Rheoddyn,Rheollyn,Rheor,Rheoran,Rheorraent,Rheran,Rherraent,Rhobryn,Rhodry,Rhollyn,Rhonvan,Rhubryn,Rhugwyn,Rhunyc,Rhur,Rhygwyn,Rhyllyn,Rhynyc,Rhyrcyn,Rhyrraent,Rocyn,Roddyn,Romyr,Ron,Ronry,Rubryn,Ruddry,Rumyr,Run,Rurcyn,Rybryn,Rycyn,Ryddry,Rygwyn,Rynnyn,Rynry,Saec,Saellyn,Saemyr,Saenvan,Saercyn,Sanyc,Saran,Sarraent,Secyn,Seddyn,Sedry,Sellyn,Sennyn,Seoddry,Seorcyn,Sercyn,Siddry,Simyr,Siryn,Sodd,Sodry,Soran,Suc,Sudd,Surcyn,Sydd,Syran,Syryn,Tabryn,Taec,Taedd,Taedoc,Taemyr,Taenvan,Taercyn,Tanry,Tarcyn,Teddyn,Tegwyn,Ten,Tennyn,Tenvan,Teobryn,Teoddyn,Teor,Teorcyn,Terraent,Tinry,Tinvan,Tiryn,Todd,Tudd,Tuddry,Tudoc,Tunvan,Turraent,Tyddyn,Vaddyn,Vaeddyn,Vaedry,Vaennyn,Varcyn,Ven,Vennyn,Veocyn,Veoddyn,Veodry,Veogwyn,Veomyr,Vinvan,Vinyc,Virraent,Vobryn,Vogwyn,Vonry,Vuddyn,Vugwyn,Vyc,Vygwyn,Vyrcyn,Yracyn,Yraec,Yran,Yrannyn,Yranvan,Yraryn,Yredd,Yreddyn,Yregwyn,Yreryn,Yrinvan,Yrirraent,Yroddry,Yrullyn,Yrumyr,Yrunnyn,Yrunvan,Yryllyn,Yrymyr,Yrynyc,Yryrcyn
sr: Adresin,Adrenvan,Adrajer,Adrajersin,Adrarin,Adredri,Adredri,Adregvin,Adrenik,Adreodri,Adreodin,Adreonik,Adreorsin,Adreran,Adribrin,Adridin,Adrosin,Adrorin,Adrunvan,Adrursin,Adrilin,Adrinvan,Etasin,Etadri,Etajek,Etajran,Eterin,Etagvin,Etanri,Etarsin,Etek,Etelin,Etenvan,Eteok,Eteolin,Eteonik,Eteorsin,Etersin,Eterent,Etibrin,Etidri,Etirsin,Etobrin,Etodin,Etonin,Etuk,Etudri,Etugvin,Etun,Etunri,Etidri,Etinik,Blak,Bladok,Blajek,Blajedri,Blanri,Blebrin,Bledok,Blemir,Blenin,Blenvan,Bleolin,Blersin,Blid,Blidri,Blilin,Blinvan,Blolin,Blubrin,Blusin,Bludri,Blulin,Bluran,Blibrin,Blid,Bligvin,Blimir,Blir,Busin,Kak,Kadri,Kajebrin,Kajedri,Kajeran,Kajersin,Kar,Karak,Karadri,Karadok,Karajedri,Karajenin,Kararin,Kared,Karajedri,Karegvni,Karen,Kareobrin,Kareogvin,Kareonvan,Kareorajent,Kareorin,Karersin,Karik,Karidri,Karosin,,Karodin,Karor,Karoran,Karajent,Karudok,Karulin,Karigvni,Karin,Sajebrin,Semir,Senin,Seok,Seodri,Seodin,Seomir,Seonin,Seonri,Seorin,Sesin,Sin,Sinri,Kok,Konvan,Korsin,Kubrin,Kunri,Kerin,Sinik,Sirin,Dak,Dad,Dadok,Dajedri,Dajedok,Dajelin,Demir,Denvan,Deod,Deolin,Deonik,Derajent,Dibrin,Dinin,Dirsin,Disin,Didin,Gadri,Gajebrin,Gajedri,Gajersin,Gagvin,Gan,Ganin,Gar,Gesin,Gedin,Gegvin,Geodri,Ginvan,Glasin,Gladok,Glajersin,Glarajent,Gledri,Gelodin,Gleran,Glidin,Glilin,Glinri,Glirsin,Glodri,Glodin,Glonri,Glonvan,Glumir,Glun,Glunri,Glunvan,Glik,Glid,Glidok,Glinri,Glinvan,Gliran,Gok,Gor,Gubrin,Gud,Gulin,Gumir,Gur,Gvadok,Gvajek,Gvajedin,Gvan,Gvedin,Gvegvin,Gvelin,Gvenin,Gvenik,Gveosin,Gveod,Gveodok,Gveodri,Gveogvin,Gveoran,Gvidok,Gvilam,Gvod,Gvodin,Gvolin,Gvor,Gvusin,Gvudok,Gvumir,Gvuran,Gvibrin,Gvisin,Gvidri,Gvidok,Gvimir,Gvinin,Gidok,Gilin,Gimir,Haldar,Labrin,Ladok,Lajelin,Lan,Lanin,Laran,Lek,Lemir,Lenvan,Leogvin,Lersin,Ligvin,Lin,Lirin,Lonin,Lorajent,Ludri,Ludok,Lunin,Lunvan,Lurajent,Mak,Madin,Majenin,Manri,Manik,Marsin,Mek,Menvan,Meolin,Meon,Meonin,Meorajent,Midri,Midri,Mimir,Mod,Modri,Monri,Moran,Morsin,Mubrin,Midok,Mugvin,Mursin,Midok,Migvin,Min,Mirajent,Ovak,Ovad,Ovadin,Ovajekin,Ovajedri,Ovejn,Ovarsin,Ovarin,Ovesin,Ovedri,Oveomir,Oveor,Oveorsin,Overan,Oversin,Ovidri,Ovinvan,Ovinik,Ovod,Ovodri,Ovogvin,Ovolin,Ovoran,Ovorsin,Ovorajent,Ovudri,Ovudin,Ovugvin,Ovur,Oviran,Rabrin,Rad,Ranvan,Rar,Reodin,Reodri,Rajesin,Rajedok,Rajemir,Rajerajent,Ranri,Rarsin,Renri,Renvan,Renik,Reod,Reodin,Reolin,Reor,Reoran,Reorajent,Reran,Rerajent,Robrin,Rodri,Rolin,Ronvan,Rubrin,Rugvin,Runik,Rur,Rigvin,Rilin,Rinik,Rirsin,Rirajent,Rosin,Rodin,Romir,Ron,Ronri,Rubrin,Rudri,Rumir,Run,Rursin,Ribrin,Risin,Ridri,Rigvin,Rinin,Rinri,Sajek,Sajelin,Sajemir,Sajenvan,Sajersin,Sanik,Saran,Sarajent,Sesin,Sedin,Sedri,Selin,Senin,Seodri,Seorsin,Sersin,Sidri,Simir,Sirin,Sod,Sodri,Soran,Suk,Sud,Sursin,Sid,Siran,Sirin,Tabrin,Tajek,Tajed,Tajedok,Tajemir,Tajenvan,Tajersin,Tanri,Tarsin,Tedin,Tegvin,Ten,Tenin,Tenvan,Teobrin,Teodin,Teor,Teorsin,Tarajent,Tinri,Tinvan,Tirin,Tod,Tud,Tudri,Tudok,Tunvan,Trajent,Tidin,Vadin,Vajedin,Vajedri,Vajenin,Varsin,Ven,Venin,Veosin,Veodin,Veodri,Veogvin,Veomir,Vinvan,Vinik,Virajent,Vobrin,Vogvin,Vonri,Vudin,Vugvin,Vik,Vigvin,Virsin,Irasin,Irajek,Iran,Iranin,Iranvan,Irarin,Ired,Iredin,Iregvin,Irerin,Irinvan,Irirajent,Irodri,Irulin,Irumir,Irunin,Irunvan,Irilin,Irimir,Irinik,Irirsin

en: Advance Unit
sr: Unaprijedi jedinicu

en: Advance to the next scenario, or scenario identified by 'id'
sr: Prelazi na sljedeći scenario, ili onaj sa datim identifikatorom.

en: Advancements
sr: napredovanja

en: Advances to:
sr: može postati:

en: Afrikaans Translation
sr: Afrikans prevod

en: After you have played a few scenarios, read the <b>Gameplay</b> section in the <b>Help</b> screen carefully. Details become important as scenarios get harder!
sr: Pošto odigrate nekoliko scenarija, pažljivo pročitajte odjeljak <b>Izvođenje</b> u okviru pomoći. Detalji su sve važniji kako narasta težina scenarija!

en: Aglaopheme,Amphitrite,Aphrodite,Ariel,Atargatis,Calypso,Delphine,Derceto,Diktynna,Electra,Galatea,Himeropa,Jengu,Leucosia,Ligia,Lori Lamaris,Mama Wata,Marina,Miranda,Miriam,Molpe,Parthenope,Pelagia,Pisinoe,Rân,Sedna,Stella Maris,Thelxiepia,Tirgata,Vatea,Ved-Ava,Veen emo,Vete-ema
sr: Aglaofema,Amfitrita,Afrodita,Arijel,Atargatis,Kalipso,Delfina,Derseto,Diktina,Elektra,Galatea,Himeropa,Žengu,Leukozija,Ligija,Lori Lamaris,Mama Vata,Marina,Miranda,Mirijam,Molpe,Partenopa,Pelagija,Pizinoe,Ran,Sedna,Stela Maris,Telksijepija,Tirgata,Vateja,Ved-ava,Ven-emo,Vete-ema

en: Aigaithas,Aigaithil,Aigaithing,Aigaithol,Aigalas,Aigaling,Aigalis,Aigalol,Aigalsil,Aigatas,Aigatis,Aigatlos,Aigatsil,Aigatsol,Aigatus,Aigcatas,Aigcatil,Aigcating,Aigcatis,Aigcatsil,Aigcatsol,Aigcatus,Aigdring,Aigdris,Aigdrlos,Aigdrsil,Aigdrsol,Aigduras,Aigdurlos,Aigdursol,Aigthaing,Aigthais,Aigthasil,Aigthaus,Alaithas,Alaithis,Alaithlos,Alaithol,Alaithsol,Alaithus,Alalas,Alalil,Alalol,Alalsol,Alalus,Alatas,Alatil,Alating,Alatlos,Alatsil,Alcatil,Alcatis,Alcatlos,Alcatsil,Aldras,Aldril,Aldring,Aldris,Aldrlos,Aldrol,Aldrsol,Alduras,Aldurlos,Aldurol,Althaas,Althail,Althalos,Althaol,Althasil,Althasol,Althaus,Anaithas,Anaithil,Anaithing,Anaithis,Anaithsil,Anaithus,Analil,Anallos,Analol,Analsil,Analus,Anatas,Anating,Anatis,Anatol,Anatsol,Ancatas,Ancatil,Ancatol,Ancatus,Andril,Andris,Andrlos,Andrus,Anduril,Andurol,Andursol,Andurus,Anthaas,Anthaing,Anthais,Anthaol,Anthasil,Anthasol,Anthaus,Augaithas,Augaithing,Augaithsil,Augaithus,Augalas,Augaling,Augalol,Augating,Augatlos,Augatol,Augatsil,Augatsol,Augcatas,Augcatil,Augcatis,Augcatol,Augcatsil,Augcatus,Augdras,Augdris,Augdrsil,Augdrus,Augduras,Augduril,Augduring,Augdurol,Augdursol,Augdurus,Augthail,Augthais,Augthalos,Augthaol,Dulaithil,Dulaithing,Dulaithlos,Dulaithsil,Dulaithsol,Dulalas,Dulaling,Dulalis,Dulalsil,Dulatil,Dulating,Dulatol,Dulatsol,Dulatus,Dulcatil,Dulcating,Dulcatlos,Dulcatol,Dulcatsil,Dulcatsol,Duldril,Duldris,Duldrlos,Duldrol,Duldrsil,Duldrus,Dulduras,Dulduring,Duldursil,Duldurus,Dulthalos,Dulthasil,Dulthasol,Dulthaus,Glamaithil,Glamaithis,Glamaithol,Glamaithsol,Glamalil,Glamaling,Glamalis,Glamallos,Glamalsil,Glamalus,Glamatil,Glamatus,Glamcatas,Glamcatil,Glamcating,Glamcatsil,Glamcatus,Glamdras,Glamdril,Glamdrlos,Glamdrsol,Glamduras,Glamduril,Glamduring,Glamduris,Glamdursol,Glamthaas,Glamthaol,Glamthasil,Glamthasol,Glamthaus,Glomin,Gomaithas,Gomaithil,Gomaithol,Gomaithsol,Gomalil,Gomalis,Gomalus,Gomatas,Gomatil,Gomating,Gomatis,Gomatlos,Gomatol,Gomcatil,Gomcatis,Gomcatlos,Gomdras,Gomdril,Gomdring,Gomdris,Gomdrol,Gomdrsil,Gomduris,Gomdurlos,Gomdursil,Gomdursol,Gomdurus,Gomthaas,Gomthalos,Gomthasol,Naraithil,Naraithing,Naraithol,Naraithsil,Naraithsol,Naraithus,Naralas,Naralil,Naralsil,Naralus,Naratlos,Naratol,Naratsil,Narcating,Narcatis,Narcatol,Narcatsil,Narcatsol,Nardras,Nardril,Nardring,Nardris,Nardrol,Nardrsil,Nardrsol,Nardrus,Narduras,Narduril,Nardurol,Narthalos,Narthaol,Pelaithas,Pelaithil,Pelaithing,Pelaithis,Pelaithlos,Pelaithol,Pelaithsil,Pelaithsol,Pelalil,Pelaling,Pelalis,Pelalsil,Pelalsol,Pelalus,Pelatil,Pelating,Pelatis,Pelatol,Pelatsil,Pelatus,Pelcating,Pelcatlos,Pelcatol,Pelcatsil,Peldras,Peldril,Peldrsol,Peldrus,Pelduril,Pelduring,Pelduris,Peldurol,Peldursol,Peldurus,Pelthaas,Pelthail,Pelthasil,Trithaithas,Trithaithil,Trithaithis,Trithaithlos,Trithaithol,Trithaithsil,Trithaithsol,Trithaithus,Trithalis,Trithalol,Trithatas,Trithatil,Trithatlos,Trithatsol,Trithcatlos,Trithcatsol,Trithcatus,Trithdril,Trithdring,Trithdris,Trithdrlos,Trithdrol,Trithdrsol,Trithdrus,Trithduril,Trithduring,Trithdurlos,Trithdurol,Trithdursil,Trithdurus,Triththaas,Triththail,Triththaing,Triththasol,Triththaus
sr: Ajgajtas,Ajgajtil,Ajgajting,Ajgajtol,Ajgalas,Ajgaling,Ajgalis,Ajgalol,Ajgalsil,Ajgatas,Ajgatis,Ajgatlos,Ajgatsil,Ajgatsol,Ajgatus,Ajkatas,Ajkatil,Ajkating,Ajkatis,Ajkatsil,Ajkatsol,Ajkatus,Ajdring,Ajdris,Ajdrlos,Ajdrsil,Ajdrsol,Ajduras,Ajdurlos,Ajdursol,Ajtajing,Ajtajis,Ajtasil,Ajtaus,Alajtas,Alajtis,Alajtlos,Alajtol,Alajtsol,Alajtus,Alalas,Alalil,Alalol,Alalsol,Alalus,Alatas,Alatil,Alating,Alatlos,Alatsil,Alkatil,Alkatis,Alkatlos,Alkatsil,Aldras,Aldril,Aldring,Aldris,Aldrlos,Aldrol,Aldrsol,Alduras,Aldurlos,Aldurol,Altas,Altajil,Altalos,Altaol,Altasil,Altasol,Altaus,Anajtas,Anajtil,Anajting,Anajtis,Anajtsil,Anajtus,Analil,Analos,Analol,Analsil,Analus,Anatas,Anating,Anatis,Anatol,Anatsol,Ankatas,Ankatil,Ankatol,Ankatus,Andril,Andris,Andrlos,Andrus,Anduril,Andurol,Andursol,Andurus,Antas,Antajng,Antajis,Antaol,Antasil,Antasol,Antaus,Augajtas,Augajting,Augajtsil,Augajtus,Augalas,Augaling,Augalol,Augating,Augatlos,Augatol,Augatsil,Augatsol,Auktas,Aukatil,Aukatis,Aukatol,Aukatsil,Aukatus,Augdras,Augdris,Augdrsil,Augdrus,Augduras,Augduril,Augduring,Augdurol,Augdursol,Augudrus,Augtajil,Augtajis,Augatlos,Augatol,Dulajtil,Dulajting,Dulajtlos,Dulajtsil,Dulajtsol,Dulalas,Dulaling,Dulalis,Dulalsil,Dulatil,Dulatang,Dulatol,Dulatsol,Dulatus,Dulaktil,Dulkating,Dulkatlos,Dulkatol,Dulkatsil,Dulkatsol,Duldril,Duldris,Duldrsol,Duldrol,Duldrsil,Duldrus,Duldras,Dulduring,Duldursil,Duldrus,Dultalos,Dultasil,Dultasol,Dultaus,Glamajtil,Glamajtis,Glamajtol,Glamajtsol,Glamalil,Glamaling,Glamalis,Glamalos,Glamalsil,Glamalus,Glamatil,Glamatus,Glamkatas,Glamkatil,Glamkating,Glamkatsil,Glamkatus,Glamdras,Glamdril,Glamdrlos,Glamdrsol,Glamduras,Glamduril,Glamduring,Glamduris,Glamdursol,Glamtas,Glamtaol,Glamtasil,Glamtasol,Glamtaus,Glomin,Glomajtas,Gomajtil,Gomajtol,Gomajtsol,Gomalil,Gomalis,Gomalus,Gomatas,Gomatil,Gomating,Gomatis,Gomatlos,Gomatol,Gomkatil,Gomkatis,Gomkatlos,Gomdras,Gomdril,Gomdring,Gomdris,Gomdrol,Gomdrsil,Gomduris,Gomdurlos,Gomdursil,Gomdursol,Gomdurus,Gomtas,Gomtalos,Gomtasol,Narajtil,Narajting,Narajtol,Narajtsil,Narajtsol,Narajtus,Naralas,Naralil,Naralsil,Naralus,Naratlos,Naratol,Naratis,Narkating,Narkatis,Narkatol,Narkatsil,Narkatsol,Nardras,Nardril,Nardring,Nardris,Nardrol,Nardrsil,Nardrsol,Nardrus,Narduras,Narduril,Nardurol,Nartalos,Nartaol,Pelajtas,Pelajtil,Pelajting,Pelajtis,Pelajtlos,Pelajtol,Pelajtsil,Pelajtsol,Pelalil,Pelaling,Pelalis,Pelalsil,Pelalsol,Pelalus,Pelatil,Pelating,Pelatis,Pelatol,Pelatsil,Pelatus,Pelkating,Pelkatlos,Pelkatol,Pelkatsil,Peldras,Peldril,Peldrsol,Peldrus,Pelduril,Pelduring,Pelduris,Peldurol,Peldursol,Peldurus,Peltas,Peltajil,Peltasol,Tritajtas,Tritajtil,Tritajtis,Tritajtlos,Tritajtol,Tritajtsil,Tritajtsol,Tritajtus,Tritalis,Tritalol,Tritatas,Tritatil,Tritalsol,Tritatsol,Trikatlos,Trikatlos,Trikatus,Tridril,Tridring,Tridris,Tridrsol,Tridrol,Tridrsol,Tridrus,Triduril,Triduring,Tridurlos,Tridurlol,Tridursil,Tridurus,Tritas,Tritajil,Tritajing,Tritasol,Tritaus

en: Akoark,Akort,Akzalk,Arkarm,Barkuk,Blokkar,Borkuk,Bukkak,Bulruk,Corkkar,Delkkak,Garkuk,Gnukk,Goruk,Grak,Gurk,Gurm,Kalknix,Karak,Karbuk,Kargnak,Karterak,Kayrak,Kelkrar,Kerta,Kilkrar,Kingrok,Kirk,Klud,Kokkan,Kolk,Komak,Korgnak,Kork,Koruck,Kramak,Krog,Krukrak,Krumuk,Kuknuk,Kurkur,Kurmak,Makron,Markaak,Markuk,Merknik,Nargak,Olk,Orkut,Reknak,Takolak,Trabuk,Trakkon,Urkar,Urkark
sr: Akoark,Akort,Aksalk,Arkarm,Barkuk,Blokar,Borkuk,Bukak,Bulruk,Korkar,Delkak,Garkuk,Gnuk,Goruk,Grak,Gurk,Gurm,Kalkniks,Karak,Karbuk,Kargnak,Karterak,Kajrak,Kelkrar,Kerta,Kilkrar,Kingrok,Kirk,Klud,Kokan,Kolk,Komak,Korgnak,Kork,Koruk,Kramak,Krog,Krukrak,Krumuk,Kuknuk,Kurkur,Kurmak,Makron,Markak,Markuk,Merknik,Nargak,Olk,Orkut,Reknak,Takolak,Trabuk,Trakon,Urkar,Irkark

en: Alabrylla,Alaebrylla,Alaeniver,Alalla,Alalonna,Alaryan,Aleacla,Aleaniver,Aleara,Alearka,Alena,Alengwen,Alilonna,Alingwen,Alolla,Alolonna,Alora,Alubrylla,Aluniver,Aluryan,Alussa,Alwcla,Alwllyra,Alwlyan,Alwna,Alybrylla,Alynoic,Alyra,Alyryan,Braedda,Brassa,Bravyan,Breabrylla,Breall,Brealla,Brealonna,Breana,Brell,Brellyra,Brera,Brerka,Breryan,Bricla,Brirka,Brobrylla,Brollyra,Brona,Bronoic,Brora,Brorka,Brungwen,Bruryan,Brwra,Brycla,Brynoic,Caella,Caena,Caengwen,Caevyan,Call,Calla,Cassa,Cealonna,Cera,Ceryan,Cibrylla,Cicla,Cinoic,Cira,Cissa,Clacla,Claella,Claelyan,Claenoic,Clalla,Clallyra,Clara,Clarka,Clavyan,Cleacla,Cleall,Clealyan,Cleana,Cleanoic,Clenoic,Clibrylla,Clill,Clillyra,Clilyan,Clinoic,Clissa,Clobrylla,Clollyra,Clona,Clongwen,Clungwen,Clurka,Cluvyan,Clwdda,Clwlla,Clwvyan,Clydda,Clylla,Cora,Coryan,Cucla,Cudda,Curyan,Cwdda,Cwlonna,Cwngwen,Cwvyan,Cydda,Cylla,Cyllyra,Cylyan,Cyniver,Cyvyan,Daedda,Daelyan,Daengwen,Daenoic,Dalla,Dallyra,Dangwen,Dara,Dassa,Deanoic,Deassa,Della,Devyan,Dicla,Diniver,Dissa,Dollyra,Dullyra,Dulonna,Dwbrylla,Dwdda,Dwna,Dwnoic,Dwra,Dybrylla,Dydda,Dyssa,Elacla,Elaedda,Elaell,Elaelonna,Elaessa,Elaevyan,Elallyra,Elalonna,Elara,Elavyan,Elealla,Eleanoic,Elearka,Elenoic,Elerka,Elivyan,Elulonna,Elurka,Elwllyra,Elwlonna,Elwngwen,Elwra,Elycla,Elyllyra,Elyngwen,Elyniver,Elyrka,Gwaera,Gwaessa,Gwangwen,Gweacla,Gwedda,Gwerka,Gwicla,Gwirka,Gwobrylla,Gwoll,Gwona,Gwongwen,Gwonoic,Gworyan,Gwullyra,Gwussa,Gwwcla,Gwwna,Gwwvyan,Gwycla,Gwydda,Heldra,Jacla,Jaena,Jaerka,Jaevyan,Jalyan,Jana,Jarka,Jassa,Jeabrylla,Jealla,Jeanoic,Jeniver,Jiryan,Jissa,Joll,Jolla,Jona,Jongwen,Jonoic,Jora,Jorka,Jovyan,Judda,Jull,Julonna,Jura,Jwll,Jwlyan,Jycla,Jyniver,Jynoic,Jyrka,Jyvyan,Laeniver,Laenoic,Laeryan,Langwen,Larka,Lassa,Lealonna,Lealyan,Ledda,Lelonna,Lelyan,Lengwen,Lerka,Lessa,Lidda,Lill,Lina,Lirka,Liryan,Livyan,Locla,Lodda,Lollyra,Lolonna,Lulla,Lulyan,Lungwen,Lunoic,Luryan,Lwcla,Lwlla,Lwnoic,Lwryan,Lycla,Lylla,Lylyan,Lyna,Lynoic,Maecla,Maeniver,Mavyan,Meacla,Mealyan,Meana,Meangwen,Meanoic,Medda,Melonna,Mengwen,Meniver,Meradda,Meraecla,Meraelyan,Merall,Merallyra,Meralonna,Merana,Meranoic,Merealonna,Mereangwen,Mereaniver,Merebrylla,Merella,Merengwen,Meressa,Merilyan,Merina,Merinoic,Merissa,Merivyan,Merolla,Merolyan,Merona,Meroniver,Merubrylla,Merudda,Merurka,Merwlla,Merwnoic,Merwryan,Merydda,Merylyan,Messa,Milonna,Molyan,Moniver,Mossa,Mudda,Mullyra,Mulyan,Muryan,Mwbrylla,Mwlyan,Mwngwen,Mwnoic,Mycla,Myll,Mylla,Myra,Myvyan,Nabrylla,Naebrylla,Naecla,Naell,Nalyan,Nangwen,Nealla,Neallyra,Nealonna,Neavyan,Nera,Nessa,Ninoic,Niryan,Nivyan,Nobrylla,Nolla,Nonoic,Norka,Noryan,Nucla,Nulla,Nulyan,Nungwen,Nuvyan,Nwllyra,Nwryan,Nwvyan,Nybrylla,Nyll,Nylyan,Nyryan,Nyssa,Nyvyan,Raebrylla,Raera,Raerka,Ralonna,Rara,Rarka,Rassa,Reacla,Realla,Reana,Reangwen,Rella,Relyan,Rengwen,Rerka,Revyan,Rilonna,Rilyan,Rirka,Rora,Rucla,Ruryan,Rwdda,Rwlla,Rwllyra,Rwlonna,Rwngwen,Rybrylla,Ryna,Ryngwen,Saell,Saellyra,Saeniver,Saerka,Saessa,Sallyra,Sanoic,Sara,Sassa,Searka,Sena,Senoic,Sera,Silonna,Sira,Siryan,Sona,Sorka,Subrylla,Sull,Sulonna,Sulyan,Sura,Sussa,Swlla,Swlyan,Swngwen,Swnoic,Swvyan,Syllyra,Sylyan,Syssa,Ysacla,Ysaenoic,Ysaerka,Ysanoic,Yseacla,Ysealonna,Ysealyan,Ysedda,Ysell,Yselonna,Ysilyan,Ysinoic,Ysodda,Ysongwen,Ysonoic,Ysura,Yswniver,Ysycla,Ysylla,Ysylyan,Ysyrka,Ysyssa
sr: Alabrila,Alajebrila,Alajeniver,Alala,Alalona,Alarijan,Alejakla,Alejaniver,Alejara,Alejarka,Alena,Alengven,Alilona,Alingven,Alola,Alolona,Alora,Alubrila,Aluniver,Alurijan,Alusa,Aluakla,Alulira,Alulijan,Aluna,Alibrila,Alinoik,Alira,Alirijan,Brajeda,Brasa,Bravijan,Brejabrila,Brejal,Brejala,Brejalona,Brejana,Brel,Brelira,Brera,Brerka,Grerijan,Brikla,Brirka,Brobrila,Brolira,Brona,Bronoik,Brora,Brorka,Brungven,Brurijan,Brura,Brikla,Brinoik,Kajela,Kajena,Kajengven,Kajevijan,Kal,Kala,Kasa,Sejelona,Sera,Serijan,Sibrila,Sikla,Sinoik,Sira,Sesa,Klakla,Klajela,Klajelijan,Klajenoik,Klala,Klalira,Klara,Klarka,Klavijan,Klejakla,Klejal,Klejalijan,Klejana,Klejanoik,Klenoik,Klibrila,Klil,Klilira,Klilijan,Klinoik,Klisa,Klobrila,Klolira,Klona,Klongven,Klungven,Klurka,Kluvijan,Kluda,Klula,Kluvijan,Klida,Klila,Kora,Korijan,Kukla,Kuda,Kurijan,Kuda,Kulona,Kungven,Kuvijan,Seda,Sila,Silira,Silijan,Siniver,Sivijan,Dajeda,Dajelijan,Dajengven,Dajenoik,Dala,Dalira,Dangven,Dara,Dasa,Dejanoik,Dejasa,Dela,Devijan,Dikla,Diniver,Disa,Dolira,Dulira,Dulona,Dubrila,Duda,Duna,Dunoik,Dura,Dibrila,Dida,Disa,Elakla,Elajeda,Elajel,Elajelona,Elajesa,Elajevijan,Elalira,Elalona,Elara,Elavijan,Elejala,Elejanoik,Elejarka,Elenoik,Elerka,Elivijan,Elulona,Elurka,Elulira,Elulona,Elungven,Elura,Elikla,Elilira,Elingven,Eliniver,Elirka,Gvajera,Gvajesa,Gvangven,Gvejakla,Gveda,Gverka,Gvikla,Gvirka,Gvobrila,Gvol,Gvona,Gvongven,Gvonoik,Gvorijan,Gvulira,Gvusa,Guvakla,Gvina,Gvivijan,Gvikla,Gvida,Heldra,Žakla,Žajena,Žajerka,Žajevijan,Žalijan,Žana,Žarka,Žasa,Žejabrila,Žejala,Žejanoik,Ženiver,Žirijan,Žisa,Žol,Žola,Žona,Žongven,Žonoik,Žora,Žorka,Žovijan,Žuda,Žul,Žulona,Žura,Žul,Žulijan,Žikla,Žiniver,Žinoik,Žirka,Živijan,Lajeniver,Lajenoik,Lajerijan,Langven,Larka,Lasa,Lejalona,Lejalijan,Leda,Lelona,Lelijan,Lengven,Lerka,Lesa,Lida,Lil,Lina,Lirka,Lirijan,Livijan,Lokla,Loda,Lolira,Lolona,Lula,Lulijan,Lungven,Lunoik,Lurijan,Luakla,Luala,Luanoik,Luarijan,Likla,Lila,Lilijan,Lina,Linoik,Majekla,Majeniver,Mavijan,Mejakla,Mejlijan,Mejana,Mejangven,Mejanoik,Meda,Melona,Mengven,Meniver,Merada,Merajekla,Merajelijan,Meral,Meralira,Meralona,Merana,Meranoik,Merejalona,Merjangven,Merejaniver,Merebrila,Merela,Merengven,Meresa,Merilijan,Merina,Merionik,Merisa,Merivijan,Merola,Merolijan,Merona,Meroniver,Merubrila,Meruda,Merurka,Meruala,Meruanoik,Meruarijan,Merida,Merilijan,Mesa,Milona,Molijan,Moniver,Mosa,Meda,Mulira,Mulijan,Murijan,Muabrila,Mualijan,Muangven,Muanoik,Mikla,Mil,Mila,Mura,Mivijan,Nabrila,Nejabrila,Najekla,Najel,Nalijan,Nangven,Nejala,Nejalira,Nejalona,Nejavijan,Nera,Nesa,Ninoik,Nirijan,Nivijan,Nobrila,Nola,Nonoik,Norka,Norijan,Nukla,Nola,Nulijan,Nungven,Nuvijan,Nualira,Nuarijan,Nuavijan,Nibrila,Nil,Nilijan,Nirijan,Nisava,Nivijan,Rajebrila,Rajera,Rajerka,Ralona,Rara,Rarka,Rasa,Rejakla,Rejala,Rejana,Rejangven,Rela,Relijan,Rengven,Rerka,Revijan,Rilona,Rilijan,Rirka,Rora,Rukla,Rurijan,Ruada,Ruala,Rualira,Rualona,Ruangven,Ribrila,Rina,Ringven,Sajel,Sajelira,Sajeniver,Sajerka,Sajesa,Salira,Sanoik,Sara,Sasa,Sajerka,Sena,Senoik,Sera,Silona,Sira,Sirijan,Sona,Sorka,Subrila,Sul,Sulona,Sulijan,Sura,Susa,Suala,Sualijan,Suangven,Suanoik,Suavijan,Silira,Silijan,Sesa,Isakla,Isajenoik,Isajerka,Isanoik,Isajekla,Isejalona,Isejalijan,Iseda,Isel,Iselona,Isilijan,Isionik,Isoda,Isongven,Isonoik,Isura,Isuaniver,Isikla,Isila,Isilijan,Isirka,Isasa

en: Alen Ka,Alinash Mal,Ashirt,Auginet Ka,Auuglann,Damell,Dell,Demla,Dinsill,Eshi,Olath,Omage,Omagrra,Orra Ka,Orridan,Orrida,Oshibi,Vallin,Valnirra,Valnitt,Velisk,Verra,Vellin Ka,Veshtar,Vushtin
sr: Alen Ka,Alinaš Mal,Aširt,Oginet Ka,Ouglan,Damel,Del,Demla,Dinsil,Eši,Olat,Omaž,Omagra,Ora Ka,Oridan,Orida,Ošibi,Valin,Valnira,Valnit,Velisk,Vera,Velin Ka,Veštar,Vuštin

en: Aliasse,Amailis,Axmailia,Blai,Blanalai,Bli,Bliana,Brassas,Brissal,Gaxmail,Griama,Grissa,Grissilai,Haila,Haina,Harxias,Huzi,Inai,Inalai,Issalai,Klez,Kras,Krezkps,Kzap,Lamai,Lamaissa,Lexpek,Liabra,Lilin,Linassa,Maissa,Malina,Mila,Milbra,Nildlasi,Oxpel,Poniazal,Psal,Psen,Pzakp,Riaa,Sall,Sassalia,Saxiala,Saxririaa,Sek,Skal,Skepz,Sla,Snelia,Srak,Sral,Szak,Trixzed,Vilaila,Vissalai,Vlanissa,Xabrak,Xamalia,Xina,Xinasia,Xnamas,Xopkne,Zalsp,Zlek,Zpsek,Zsekp
sr: Alijase,Amajilis,Aksmajilija,Blaji,Blanaji,Bli,Blijana,Brasas,Brisal,Gaksmajil,Grijama,Grisa,Grisilaji,Hajila,Hajina,Harksijas,Huzi,Inaji,Inalaji,Isalaji,Klez,Kras,Kresps,Kzap,Lamaji,Lamajisa,Lekspek,Lijabra,Lilin,Linasa,Majisa,Malina,Mila,Milbra,Nildlasi,Okspel,Ponijazal,Psal,Psen,Psakp,Rija,Sal,Sasalija,Saksijala,Saksririja,Sek,Skal,Skeps,Sla,Snelija,Srak,Sral,Sak,Triksed,Vilajila,Visalaji,Vlanisa,Ksabrak,Ksamalija,Ksina,Kinasija,Ksnamas,Ksopkne,Zalsp,Zlek,Zepsek,Zekp

en: Alignment:
sr: poredak:

en: All add-ons updated successfully.
sr: Svi dodaci uspješno ažurirani.

en: Allied village
sr: savezničko selo

en: Allow users who are not playing to watch the game
sr: Dozvoli korisnicima koji ne igraju da posmatraju

en: Alternate Wesnoth Server
sr: Dopunski server Vesnota

en: Alternative objective:
sr: Alternativni cilj:

en: Amadrielia,Amadrielindë,Amadriendra,Amadriewen,Amarang,Amebrilindë,Amedë,Améthien,Amewien,Amil-Gadith,Amil-Garith,Amilmadia,Amiolith,Amionia,Amithraniel,Amithrawien,Amiwen,Amodë,Amorfilith,Amorith,Amulia,Amuviel,Amuwen,Analia,Anang,Anaraclya,Anáthien,Anebriniel,Anilmarith,Aning,Aniorith,Anówien,Anundra,Anuthiel,Anuthien,Anylindë,Anythien,Anywien,Belaclya,Beladrielith,Beladriewen,Beladriewien,Belarania,Belaraviel,Belebrindra,Belendra,Beliolia,Belithraniel,Belithrawiel,Belithrawien,Belowen,Belulindë,Cádë,Cadriewen,Caladrieng,Calándra,Calang,Calánia,Calebriwien,Calewen,Calewiel,Calil-Galith,Calilmalith,Calithraclya,Calóniel,Calorfiniel,Calówien,Caluclya,Ceclya,Celadë,Celália,Celálindë,Celarandra,Celararith,Celárith,Celebriniel,Celebriviel,Celelith,Celéng,Celérith,Celidien,Celilith,Celindë,Celiodë,Celioniel,Celith,Celithradith,Celódith,Celorfilindë,Celorfing,Celorfiwien,Celówien,Celylia,Cethien,Cing,Cithralith,Cithrania,Cithrawen,Cólindë,Corfiviel,Cydia,Delararith,Delebrinia,Deléthien,Delil-Ganiel,Deliowen,Delithrathiel,Delóndra,Delorfilindë,Delorfithien,Deloviel,Delydien,Eäradriedien,Eärániel,Eärarawien,Eärélia,Eärenia,Eärewen,Eäréwiel,Eärilmadë,Eärilmathien,Eäriolith,Eärithrang,Eärorfiwien,Eärudë,Eladriedë,Eladrielia,Elarawiel,Elebrindra,Eledë,Elelith,Elil-Gang,Elilmalia,Elilmawien,Elithraclya,Elithradien,Elóndra,Elorfing,Elorfithien,Elradrierith,Elránia,Elrebridith,Elréthiel,Elrilindë,Elrilmandra,Elrilmathien,Elrithiel,Elrithradith,Elriwen,Elródith,Elrorfidia,Eluviel,Elvádia,Elvánia,Elvil-Gawien,Elvilmathiel,Elviniel,Elviondra,Elvithrang,Elvithrathien,Elvowien,Elvyniel,Elvyviel,Elynia,Elywen,Eowalia,Eowarawien,Eowathiel,Eowebridith,Eowedith,Eowidien,Eowil-Galindë,Eowilindë,Eowiowien,Eowylia,Eowyniel,Fadriedith,Fadrielia,Fadriendra,Fadrienia,Falindë,Fáthiel,Fathien,Fáwien,Feclya,Féthiel,Fil-Galia,Fil-Gathiel,Fil-Gawien,Filmaclya,Fioniel,Fódë,Fólindë,Fulindë,Gadrieclya,Gadrieviel,Galadriethien,Galándra,Galaraniel,Galebrilia,Galebrindra,Galédë,Galedien,Galéwiel,Galil-Gania,Galilmadia,Galiothiel,Galithrathien,Galólia,Galolindë,Galorfiwiel,Galothiel,Galowen,Galundra,Galyniel,Gathien,Gáviel,Gebririth,Gewen,Gil-Gawien,Gilia,Gioniel,Gioviel,Giowen,Githrania,Githrawiel,Glália,Glebrithien,Gléndra,Glilmadien,Glilmawiel,Glithiel,Gloclya,Glodith,Glorfilith,Gloviel,Glowiel,Goclya,Godien,Gólia,Golindë,Guviel,Harawiel,Haviel,Háwien,Héclya,Hedia,Helith,Hewen,Hil-Gania,Hiodë,Hiwien,Hodia,Hódia,Horfinia,Horfiwien,Hóthiel,Huclya,Hunia,Huthien,Hyclya,Hythiel,Hythien,Isadrieng,Isáwen,Isebridien,Isebrinia,Isendra,Iséng,Iseviel,Isil-Garith,Isilindë,Isithradë,Isithradien,Isithrarith,Isithrawiel,Isóthien,Legádë,Legadien,Legadrieclya,Legadriedë,Legadrieniel,Legaraclya,Legebrilia,Legelith,Legeng,Legéniel,Legethiel,Legidia,Legil-Galindë,Legilmadith,Legilmawiel,Legithralindë,Legithrandra,Legithrania,Legolith,Legondra,Legorfidë,Lómániel,Lómebriclya,Lómebriniel,Lómedia,Lómeniel,Lómiclya,Lómilindë,Lómilmathiel,Lómilmawiel,Lómithradë,Lómithrarith,Lómódë,Lómolith,Lómóndra,Lómorfing,Lómorith,Lómudia,Lómulindë,Lómuniel,Lómuthiel,Lómynia,Lómythien,Mádia,Madrieclya,Maraclya,Mebriwiel,Meclya,Medien,Mil-Gathiel,Mil-Gathien,Milindë,Milith,Miowen,Miowiel,Mithradë,Mithralindë,Módë,Módia,Moniel,Morfilindë,Munia,Myndra,Mywiel,Narania,Naraniel,Náviel,Nawen,Newen,Nil-Gang,Nilmadia,Niodien,Niolia,Niothien,Nithraniel,Nithrarith,Nowen,Nydith,Pádia,Padriedith,Paralindë,Parandra,Pawen,Pebridien,Pil-Gadia,Pil-Gadien,Pilindë,Pindra,Pong,Porfindra,Porfiwien,Póviel,Pulia,Puthien,Reniel,Réviel,Ril-Gawien,Rindra,Riothien,Róng,Rorfiviel,Sadrienia,Sadrierith,Sálindë,Sáng,Saradith,Sarandra,Sédith,Sendra,Sethien,Silmaclya,Silmathiel,Sioclya,Siorith,Sithrang,Sithrawen,Soniel,Sothiel,Sothien,Syniel,Tadrierith,Tang,Taradien,Tarathiel,Tathiel,Terith,Thradia,Thrália,Thraraviel,Threbriniel,Thredien,Thrérith,Thridith,Thrinia,Thrithradia,Thrithrandra,Thrithraniel,Throlith,Throng,Throthiel,Thrulith,Thruthien,Thryng,Til-Gandra,Tilmaclya,Tilmaviel,Tináclya,Tinadriethien,Tinálindë,Tinaraniel,Tinarathien,Tinawiel,Tinebrithiel,Tinerith,Tinil-Gania,Tinil-Gawiel,Tiniolith,Tinithrathiel,Tinóng,Tinorfilith,Tinorfithien,Tinudia,Tiorith,Tithrathien,Tówiel,Tuniel,Unadrieng,Unáthien,Unebridë,Unénia,Unil-Gadia,Unilmadia,Unindra,Uniodë,Uniolia,Uniong,Unionia,Unóndra,Unorfiwen,Unulindë,Unuviel,Unynia,Uraclya,Uradriedia,Uránia,Urárith,Urebriclya,Ureclya,Urilmadia,Urilmawiel,Uriolia,Urithralindë,Uruthien,Uryrith,Vadrierith,Vadrieviel,Vadriewen,Varawiel,Vebrithien,Vil-Gandra,Violindë,Viowiel,Vithrang,Vithraniel,Viwiel,Vódia,Vóng,Vorficlya,Vorfing,Vorfirith,Vorfiwiel,Vówien
sr: Amadrijelija,Amadrijelinde,Amdrijendra,Amadrijeven,Amarang,Amebrilinde,Amede,Ametijen,Amevijen,Amil-Gadit,Amil-Garit,Amilmadija,Amiolit,Amionija,Amitranijel,Amitravijen,Amiven,Amode,Amorfilit,Amorit,Amulija,Amuvijel,Amuven,Anelija,Anang,Anaraklija,Anatijen,Anebrinijel,Anilmarit,Aning,Aniorit,Anovijen,Anundra,Anutijel,Anutijen,Anilinde,Anitijen,Anivijen,Belaklija,Beladrijelit,Beladrijeven,Beladrijevijen,Belaranija,Belaravijel,Belebrindra,Belendra,Beliolija,Belitranijel,Belitravijel,Belitravijen,Beloven,Belulinde,Kade,Dadrijeven,Kaladrijent,Kalandra,Kalang,Kalanija,Kalebrivijen,Kaleven,Kalevijel,Kalil-Galit,Kalilmalit,Kalitraklija,Kalonijel,Kalorfinijel,Kalovijen,Kaluklija,Seklija,Selade,Selalija,Selalinde,Selarandra,Selararit,Selarit,Selebrinijel,Selebrivijel,Selelit,Seleng,Selerit,Selidijen,Selilit,Selinde,Seliode,Selionijel,Selit,Selitradit,Selodit,Selorfilinde,Selorfing,Selorfivijen,Selovijen,Selilija,Setijen,Sing,Sitralit,Sitranija,Sitraven,Kolinde,Korfivijel,Sidija,Delararit,Delebrinija,Deletijen,Delil-Ganijel,Delioven,Delitratijel,Delondra,Delorfilinde,Delorfitijen,Delovijel,Delidijen,Ejaradrijedijen,Ejaranijel,Ejararavijen,Ejarelija,Ejarenija,Ejareven,Ejarevijel,Ejarilmade,Ejarilmatijen,Ejariolit,Ejaritrang,Ejarorfivijen,Ejarude,Eladrijede,Eladrijelija,Elaravijel,Elebrindra,Elede,Elelit,Elil-Gang,Elimalija,Elilmavijen,Elitraklija,Elitradijen,Elondra,Elorfing,Elorfitijen,Elradrijerit,Elranija,Elrebridit,Elratijel,Elrilinde,Elrilmandra,Elrilmatijen,Elritijel,Elritradit,Elriven,Elrodit,Elrorfidija,Eluvijel,Elvadija,Elvanija,Elvil-Gavijen,Elvilmatijel,Elvinijel,Elviondra,Elvitrang,Elvitratijen,Elvovijen,Elvinijel,Elvivijel,Elinija,Eliven,Eovalija,Eovaravijen,Eovatijel,Eovabridit,Eovedit,Eovidijen,Eovil-Galinde,Eovilinde,Eoviovijen,Eovilija,Eovinijel,Fadrijedit,Fadrijelija,Fadrijendra,Fadrijenija,Falinde,Fatijel,Fatijen,Favijen,Feklija,Fetijel,Fil-Galija,Fil-Gatijel,Fil-Gavijen,Filmaklija,Fionijel,Fode,Folinde,Fulinde,Gadrijeklija,Gadrijevijel,Galadrijetijen,Galandra,Galaranijel,Galebrilija,Belbrindra,Galede,Galedijen,Galevijel,Galil-Ganija,Galimadija,Galiotijel,Galitratijen,Galolija,Galolinde,Galorfivijel,Galotijel,Galoven,Galundra,Galinijel,Gatijen,Gavijel,Gebririt,Geven,Gil-Gavijen,Gilija,Gionijel,Giovijel,Gioven,Gitranija,Gitravijel,Glalija,Glebritijen,Glendra,Glilmadijen,Glilmavijel,Glitijel,Gloklija,Glodit,Glorfilit,Glovijel,Glovijel,Goklija,Godijen,Gelija,Golinde,Guvijel,Haravijel,Havijel,Havijen,Heklija,Hedija,Helit,Heven,Hil-Ganija,Hiode,Hivijen,Hodija,Hodija,Horfinija,Horfivijen,Hotijel,Huklija,Hunija,Hutijen,Hiklija,Hitijel,Hitijen,Isadrijeng,Isaven,Isebridijen,Isebrinija,Isendra,Iseng,Isevijel,Isil-Garit,Isilinde,Isitrade,Isitradijen,Isitrarit,Isitravijel,Isotijen,Legade,Legadijen,Legadrijeklija,Legadrijede,Legadrijenijel,Legaraklija,Legebrilija,Legelit,Legeng,Legenijel,Legetijel,Legidija,Legil-Galinde,Legilmadit,Legilmavijel,Legitralinde,Legitrandra,Legitranija,Legolit,Legondra,Legorfide,Lomanijel,Lomebriklija,Lomebrinijel,Lomedija,Lomenijel,Lomiklija,Lomilinde,Lomilmatijel,Lomilmavijel,Lomitrade,Limitrarit,Lomode,Lomolit,Lomondra,Lomorfing,Lomorit,Lomedija,Lomulinde,Lomunijel,Lomutijel,Lominija,Lomitijen,Madija,Madrijeklija,Maraklija,Mebrivijel,Meklija,Medijen,Mil-Gatijel,Mil-Gatijen,Milinde,Milit,Mioven,Miovijel,Mitrade,Mitralinde,Mode,Modija,Menijel,Morfilinde,Munija,Mindra,Mivijel,Narenija,Naranijel,Navijel,Naven,Niven,Nil-Gang,Nilmadija,Niodijen,Niolija,Niotijen,Nitranijel,Nitrarit,Noven,Nidit,Padija,Padrijedit,Paralinde,Parandra,Paven,Pebridijen,Pil-Godija,Pil-Gadijen,Pilinde,Pindra,Pong,Porfindra,Porfivijen,Povijel,Pulija,Putijen,Renijel,Revijel,Ril-Gavijen,Rindra,Riotijen,Rong,Rorfivijel,Sadrijenija,Sadrijerit,Salinde,Sang,Saradit,Sarandra,Sedit,Sendra,Setijen,Silmaklija,Silmatijel,Sioklija,Siorit,Sitrang,Sitraven,Sonijel,Sotijel,Sotijen,Sinijel,Tadrijerit,Tang,Taradijen,Taratijel,Tatijel,Terit,Tradija,Tralija,Traravijel,Trebrinijel,Tredijen,Trerit,Tridit,Trinija,Tritradija,Tritrandra,Tritranijel,Trolit,Trong,Trotijel,Trelit,Tretijen,Tring,Til-Gandra,Tilmaklija,Tilmavijel,Tinaklija,Tinadrijetijen,Tinalinde,Tinaranijel,Tinaratijen,Tinavijel,Tinebritijel,Tinerit,Tinil-Ganija,Tinil-Gavijel,Tiniolit,Tinitratijel,Tinong,Tinorfilit,Tinorfitijen,Tinedija,Tiorit,Titretijen,Tovijel,Tanijel,Unadrijeng,Unatijen,Unebrinde,Unenija,Unil-Gadija,Unilmadija,Unindra,Uniode,Uniolija,Unijeng,Unionija,Unondra,Unorfiven,Unulinde,Unuvijel,Uninija,Uraklija,Uradrijedija,Uranija,Urarit,Urebriklija,Ureklija,Urilmadija,Urilmavijel,Uriolija,Uritralinde,Urutijen,Uririt,Vadrijerit,Vadrijevijel,Vadrijeven,Varavijel,Vebritijen,Vil-Gandra,Violinde,Viovijel,Vitrang,Vitranijel,Vivijel,Vodija,Vong,Vorfiklija,Vorfing,Vorfirit,Vorfivijel,Vovijen

en: Amadrieriand,Amáril,Amelad,Ameldor,Amendel,Ameng,Amilmaldur,Amilmalith,Amilmandir,Amind,Amiol,Amiorion,Amithrarion,Amóldor,Amorfimir,Amorfir,Amowyn,Amulas,Amundil,Anán,Anebrin,Anebrir,Anémbor,Anénduil,Anerion,Anilad,Anil-Gawyn,Anilmambor,Anilmariand,Anior,Anithranduil,Anol,Anon,Anorfing,Anundil,Belán,Belandil,Belarandel,Belel,Belén,Belil-Gandil,Belilmand,Belilmang,Beliondil,Beliril,Belithraldor,Belithrawyn,Belólad,Belómir,Belondel,Belyrion,Cadriembor,Cadrieriand,Cálad,Caladrielas,Calándel,Caldur,Cáldur,Calebrindel,Calebrindir,Calénduil,Calil-Gandir,Calil-Gawyn,Calioriand,Caliril,Calónduil,Caloril,Cándir,Canduil,Caraldur,Carang,Célad,Celadrieriand,Celang,Celaral,Celarandil,Celáriand,Celebririon,Celelas,Celendel,Celér,Celilmalas,Celiondir,Celior,Celiorion,Celong,Celór,Celóril,Celorion,Celundir,Celuwyn,Celyndel,Cénduil,Cindil,Ciong,Cithralad,Cithraldur,Cithrand,Cithrandel,Cithraril,Col,Corfil,Corfildur,Cówyn,Cun,Cundir,Cylas,Delán,Delánd,Delandel,Delaraldur,Deláril,Delawyn,Deléng,Delilmaldor,Deliol,Delithrar,Deliwyn,Delóldor,Delorfilad,Delorfilith,Delorion,Delundil,Eäradriendel,Eäradrier,Eäránduil,Eäraralad,Eärebrindel,Eäréldor,Eäreng,Eärérion,Eärithrandil,Eäromir,Eärorfiriand,Eäryldur,Eäryriand,Eladrieng,Elálith,Elánd,Elándil,Elebrildor,Elebrindel,Elebriril,Elélas,Elémbor,Elemir,Elen,Elil-Garil,Elilmaldur,Eliomir,Eliondil,Elolas,Elólas,Elor,Elorfilad,Elradrien,Elralith,Elran,Elreldur,Elrilmand,Elrioldor,Elriolith,Elrithralith,Elrithranduil,Elrorfir,Elval,Elvandir,Elvaramir,Elváwyn,Elvebrind,Elvebrindel,Elvélith,Elvémir,Elverion,Elvil-Garion,Elvilmaldur,Elvilmaril,Elvioldur,Elvombor,Elvónduil,Elvorfimir,Elvorfiriand,Elvorfiril,Elvóriand,Elvund,Elyldor,Elyrion,Eowambor,Eowanduil,Eowar,Eowaraldor,Eowaran,Eowarar,Eowariand,Eowarion,Eowebrind,Eowémir,Eowil-Garion,Eowimbor,Eowiomir,Eowithrawyn,Eowóldur,Eoworfildor,Eowówyn,Eowylas,Fadriendel,Fandel,Farandir,Fáwyn,Fendel,Fer,Filman,Fioril,Fithraril,Forfilas,Fyrion,Gadriendil,Gadrieng,Galadrieldor,Galálad,Galálas,Galalith,Galar,Galelas,Galeldur,Galelith,Galémbor,Galithrariand,Galoldur,Galuldur,Galur,Galurion,Gambor,Gán,Ganduil,Garaldor,Gararil,Gelad,Géril,Gil-Gandel,Gil-Gang,Giombor,Githral,Githralad,Gladriendil,Glal,Glámbor,Glandil,Glarang,Glararil,Glilmal,Glimir,Glior,Glólas,Gloldor,Glómir,Glon,Glul,Golad,Gor,Gumbor,Gyl,Gymbor,Gyn,Harariand,Háriand,Hebril,Hemir,Hénduil,Hilas,Hil-Garion,Hilmariand,Hiong,Hirion,Hithrandel,Horfilad,Horfindel,Hundel,Hymir,Hyrion,Hywyn,Isadrieng,Isándir,Isarandel,Isarar,Iselas,Isér,Isilmandel,Isirion,Isithral,Isól,Isóndel,Isóng,Isorfilad,Isorfindir,Isuwyn,Isyndel,Legal,Legaran,Legémir,Legéril,Legilad,Legil-Gal,Legiondel,Legithralith,Legorfindil,Legorfirion,Legówyn,Legyl,Legyn,Linduilas,Lómadrieril,Lómarand,Lómariand,Lómebrilad,Lómebrind,Lómémbor,Lómilmaril,Lómiriand,Lómorfindil,Lómowyn,Madrieril,Maldur,Mánduil,Maraldur,Mebrin,Méng,Mérion,Miolith,Miomir,Mithrand,Mondir,Móndir,Morfilas,Morfin,Morfiriand,Mylith,Nadrieldor,Nalith,Nán,Nél,Nil-Galas,Nil-Galith,Nil-Gar,Nilmar,Nóndel,Norfildor,Norfilith,Norfindil,Norfindir,Numbor,Nyldur,Padrieriand,Padrieril,Pamir,Paraldor,Parariand,Pilmalad,Pindir,Pór,Porfildur,Pumbor,Pyldur,Rebrir,Réndir,Rilmandil,Rithrandil,Ról,Róldor,Roldur,Róldur,Rorfilad,Rorfindil,Rówyn,Ryn,Sadrielas,Sebrin,Sebriril,Sénd,Sil-Gal,Sólad,Sorfind,Sóriand,Tadriendir,Taral,Taraldur,Táriand,Tendel,Téwyn,Thradrieriand,Thrambor,Thraral,Threbring,Thrélad,Thréldur,Thril-Gamir,Thril-Gandir,Thril-Gar,Thrilmandel,Thrimir,Thrion,Thrithran,Throlas,Thrón,Thróng,Thrund,Thryriand,Til-Gan,Tilmalad,Tilmalas,Tinandir,Tinarambor,Tinarariand,Tinén,Tinil-Ganduil,Tinilmand,Tinilmawyn,Tinimir,Tinindil,Tinithrar,Tinoldor,Tinond,Tinorfind,Tinorfiriand,Tinóriand,Tinowyn,Tinun,Tinyl,Tion,Tolas,Torfildur,Tówyn,Tylad,Unadrieldor,Unadrier,Unál,Unalas,Unálas,Unaraldur,Unaril,Unárion,Unebrin,Unebrind,Uneldor,Unil,Unil-Gan,Uniolith,Unioril,Unólith,Unombor,Unóndel,Unondir,Unorfildor,Unorfiril,Unorfiwyn,Unulad,Uradrielas,Uradrierion,Urálas,Urálith,Urambor,Urér,Uril-Gambor,Urilmalith,Uróldor,Urorfildor,Urul,Urymir,Válad,Ván,Vándel,Vandir,Varalas,Vararion,Vebril,Vebrilas,Vebrinduil,Vel,Vilith,Vol,Vólas,Vóldur,Vondel,Vorfin,Vorfindil,Vulas,Vuldur,Vunduil,Vylas,Vyldor
sr: Amadrijerijand,Amaril,Amelad,Ameldor,Amendel,Ameng,Amilmaldur,Amilmalit,Amilmandir,Amind,Amiol,Amioron,Amitrarion,Amoldor,Amorfimir,Amorfir,Amovin,Amulas,Amundil,Anan,Anebrin,Anebrir,Anembor,Anendujil,Anerion,Anilad,Anil-Gavin,Anilmambor,Anilmarijand,Anior,Anitrandujil,Anol,Anon,Anorfing,Anundil,Belan,Belandil,Belarandel,Belel,Belen,Belil-Gandil,Belilmand,Belilmang,Beliondil,Beliril,Belitraldor,Belitravin,Belolad,Belomir,Belondel,Belirion,Kadrijembor,Kadrijerijand,Kalad,Kaladrijelas,Kalandel,Kaldur,Kaldur,Kalebrindel,Kalebrindir,Kalendujil,Kalil-Gandir,Kalil-Gavin,Kaliorijand,Kaliril,Kalondujil,Kaloril,Kandir,Kandujil,Seraldur,Serang,Selad,Seladrijerijand,Selang,Selaral,Selerandil,Selarijand,Selebriron,Selelas,Selendel,Selerion,Slilmalas,Seliondir,Selior,Seliorion,Selong,Selor,Seloril,Selorion,Selundir,Seluvin,Selindel,Sendujil,Sindil,Siong,Sitralad,Sitraldur,Sitrand,Sitrandel,Sitraril,Kol,Korfil,Korfildur,Kovin,Kun,Kundir,Silas,Delan,Deland,Delandel,Delarldur,Delaril,Delavin,Deleng,Delilmaldor,Deliol,Delitrar,Delivin,Deloldor,Delorfilad,Delorfilit,Delorion,Delundil,Ejaradrijendel,Ejaradrijer,Ejarandujil,Ejararalad,Ejarebrindel,Ejareldor,Ejareng,Ejarerion,Ejaritrandril,Ejaromir,Ejarorfirijand,Ejarildur,Ejaririjand,Eladrijeng,Elalit,Eland,Elandil,Elebrildor,Elebrindel,Elebriril,Elelas,Elembor,Elemir,Elen,Elil-Garil,Elilmaldur,Eliomir,Eliondil,Elolas,Elolas,Elor,Elorfilad,Elradrijen,Elralit,Elran,Elreldur,Elrilmand,Elrioldor,Elriolit,Elritralit,Elritrandujil,Elrorfir,Elval,Elvandri,Elvaramir,Elvavin,Elvebrind,Elvebrindel,Elvelit,Elvemir,Elverion,Elvil-Garion,Elvilmaldur,Elvilmaril,Elvioldur,Elvombor,Elvondujil,Elvorfimir,Elvorfirijand,Elvorfiril,Elvorijand,Elvund,Elildor,Elirion,Eovambor,Eovandujil,Eovar,Eovaraldor,Eovaran,Eovarar,Eovirijand,Eovarion,Eovebrind,Eovemir,Eovil-Garion,Eovimbor,Eoviomir,Eovitravin,Eovoldur,Eovorfildor,Eovovin,Eovilas,Fandrijendel,Fandel,Farandir,Favin,Fendel,Fer,Filman,Fioril,Fitraril,Forfilas,Firion,Gadrijendil,Gadrijeng,Galadrijeldor,Galalad,Galalas,Galalit,Galar,Galelas,Galeldur,Galelit,Galembor,Galitrarijand,Galoldur,Galuldur,Galur,Galurion,Gambor,Gan,Gandujil,Garaldor,Gararil,Gelad,Geril,Gil-Gandel,Gil-Gang,Giombor,Gitral,Gitralad,Gladrijendil,Glal,Glambor,Glandil,Glarang,Glararil,Glilmal,Glimir,Glior,Glolas,Gloldor,Glomir,Glon,Glul,Golad,Gor,Gumbor,Gil,Gimbor,Gin,Hararijand,Narijand,Hebril,Hemir,Hendujil,Hilas,Hil-Garion,Hilmarijand,Hiong,Hirion,Hitrandel,Horfilad,Horfindel,Hundel,Himir,Hirion,Hivin,Isadrijeng,Isandir,Isarandel,Isarar,Iselas,Iser,Isilmandel,Isirion,Isitral,Isol,Isondel,Isong,Isorfilad,Isorfindil,Isuvin,Isindel,Legol,Legaran,Legemir,Legeril,Legilad,Legil-Gal,Legiondel,Legitralit,Legorfindil,Legorfirion,Legovin,Legil,Legin,Lindulas,Lomadrijeril,Lomarand,Lomarijand,Lomebrilad,Lomebrind,Lomembor,Lomilmaril,Lomirijand,Lomorfindil,Lomovin,Madrijeril,Maldur,Mandujil,Maraldur,Mebrin,Meng,Merion,Miolit,Miomir,Mitrand,Mondir,Mondir,Morfilas,Morfin,Morfirijand,Milit,Nadrijeldor,Nalit,Nan,Nel,Nil-Galas,Nil-Galit,Nil-Gar,Nilmar,Nondel,Norfildor,Norfilit,Norfindil,Norfindir,Numbor,Nildur,Padrijerijand,Padrijeril,Pamir,Paraldor,Pararijand,Pilmalad,Pindir,Por,Porfildur,Pumbor,Pildur,Rebrir,Rendir,Rilmandil,Ritrandil,Rol,Roldor,Roldur,Roldur,Rorfilad,Rorfindil,Rovin,Rin,Sadrijelas,Sebrin,Sebriril,Send,Sil-Gal,Solad,Sorfind,Sorijand,Tadrijendir,Taral,Taraldur,Tarijand,Tendel,Tevin,Tadrijerijand,Trambor,Traral,Trebring,Trelad,Treldur,Tril-Gamir,Tril-Gandir,Tril-Gar,Trilmandel,Trimir,Trion,Tritran,Trolas,Tron,Trong,Trund,Tririjand,Til-Gan,Tilmalad,Tilmalas,Tinandir,Tinarambor,Tinarariand,Tinén,Tinil-Ganduil,Tinilmand,Tinilmavin,Tinimir,Tinindil,Tinitrar,Tinoldor,Tinond,Tinorfind,Tinorfirijand,Tinorijand,Tinovin,Tinun,Tinil,Tion,Tolas,Torfildur,Tovin,Tilad,Unadrijeldor,Unadrijer,Unal,Unalas,Unalas,Unaraldur,Unaril,Unarion,Unebrin,Unebrind,Uneldor,Unil,Unil-Gan,Uniolit,Unioril,Unolit,Unombor,Unondel,Unondir,Unorfildor,Unorfiril,Unorfivin,Unulad,Uradrijelas,Uradrijerion,Uralas,Uralit,Urambor,Urer,Uril-Gambor,Urilmalit,Uroldor,Urorfildor,Urul,Uremir,Valad,Van,Vandel,Vandir,Varalas,Vararion,Vebril,Vebrilas,Vebrindujil,Vel,Vilit,Vol,Volas,Voldur,Vondel,Vorfin,Vorfindil,Vulas,Vuldur,Vundujil,Vilas,Vildor

en: Ambushed!
sr: Zasjeda!

en: Amprixta,Anexir,Anitraz,Arix,Axiz,Bzz’Kza,Chamil,Cleezi,Clezz,Fazzis,Fizztrax,Flixta,Flizzil,Frikes,Frizzle,Hasz,Heffez,Hertrazzir,Hesz,Hezzir,Hezzis,Hix,Inexis,Irix,Jezzix,Jizz,Kaliez,Kepzs,Kernix,Kersezz,Kertrasz,Kerx,Kerxenix,Kezz,Klexaz,Klezyx,Krarax,Krenarex,Krex,Krinex,Krisess,Laizix,Lazki,Lixeez,Merax,Mexiss,Moxanzz,Naxisz,Nix,Pekzs,Plaxis,Plesix,Presch,Sailik,Salanix,Salik,Sandix,Saprazz,Satras,Skalix,Skandix,Skazix,Skeely,Skeezix,Sklizle,Skrez,Slizilx,Sprizz,Ssexur,Ssizer,Ssorix,Sszasz,Sterizz,Talerez,Tarex,Tarnix,Tezzaz,Tirasch,Tirax,Tirix,Trezz,Venezz,Vriss,Waks,Xaffrasz,Xartrez,Xasz,Xaztex,Xerxix,Xirasz,Xirr,Xirtras,Xirtrez,Xirz,Zandler,Zedrix,Zilrix,Zizzasz,Zslap,Zzalkz,Zzupde
sr: Ampriksta,Aneksir,Anitraz,Ariks,Aksiz,Bzakaza,Kamil,Klezi,Klez,Fazis,Fistraks,Fliksta,Flizil,Frikes,Frizl,Haz,Hefez,Hertrazir,Hez,Hezir,Hezis,Hiks,Ineksis,Iriks,Jeziks,Jiz,Kalijez,Keps,Kerniks,Kersez,Kertraz,Kerks,Kerkseniks,Kez,Kleksaz,Kleziks,Kraraks,Krenareks,Kreks,Krineks,Krises,Lajziks,Laski,Liksez,Meraks,Meksis,Mohanz,Naksiz,Niks,Peks,Plaksis,Plesiks,Presh,Sajlik,Selaniks,Salik,Sandiks,Sapraz,Satras,Skaliks,Skandiks,Skaziks,Skeli,Skeziks,Sklizl,Skrez,Slizliks,Spriz,Seksur,Sizer,Soriks,Saz,Steriz,Talerez,Tareks,Tarniks,Tezaz,Tirash,Tiraks,Tiriks,Trez,Venez,Vris,Vaks,Ksafraz,Ksartrez,Ksaz,Ksasteks,Kserksiks,Ksiraz,Ksir,Ksirtraz,Ksirtrez,Ksirz,Zandler,Zedriks,Zilriks,Zizaz,Zlap,Zalks,Zupde

en: An invalid attacker weapon got selected.
sr: Izabrano je loše oružje za napadača.

en: An invalid defender weapon got selected.
sr: Izabrano je loše oružje za branioca.

en: An otherwise sound plan can fail if you attack at the wrong time of day.
sr: Naum inače valjan može propasti napadne li se u pogrešno doba dana.

en: Anonymous local player
sr: Nikogović

en: Apply filter
sr: Primijeni filter

en: Arabic Translation
sr: Arapski prevod

en: Are you sure you want to remove the following installed add-on? | Are you sure you want to remove the following installed add-ons?
sr[0]: Želite li zaista da uklonite sledeće instalirane dodatke?
sr[1]: Želite li zaista da uklonite sledeće instalirane dodatke?
sr[2]: Želite li zaista da uklonite sledeće instalirane dodatke?
sr[3]: Želite li zaista da uklonite sledeći instalirani dodatak?

en: Artwork and Graphics
sr: Grafika i crtanje

en: Ask $ally_leader.name (leader of side $ally_leader.side) to move here
sr: Traži da se $ally_leader.name (vođ strane $ally_leader.side) pomjeri ovdje

en: Assign control of a side to a different player or observer.
sr: Dodjeljuje upravljanje stranom drugom igraču ili posmatraču.

en: Assign sides to players at random
sr: Nasumično dodeli strane igračima

en: Attack Enemy
sr: Napadni

en: Attacker
sr: napadač

en: Attacks:
sr: napada:

en: Author
sr: autor

en: Auto-Save
sr: Autopozicija

en: Auto-open whisper windows in lobby
sr: Šaptački prozori se sami otvaraju u holu

en: Available commands $flags_description:
    $list_of_commands
sr: Dostupne naredbe $flags_description:
    $list_of_commands

en: Available commands list and command-specific help. Use "help all" to include currently unavailable commands.
sr: Spisak dostupnih naredbi i pomoć za njih. Upotrijebite „help all“ da uključite i trenutno nedostupne naredbe.

en: Back
sr: Nazad

en: Bad data received from server
sr: Loši podaci primljeni sa servera

en: Badush,Bagar,Bagdish,Barag,Barbag,Bart,Bashnak,Bidish,Bidush,Bik,Bilg,Bilo,Binak,Bink,Biol,Birt,Bogar,Bogdish,Bogdush,Bogor,Bok,Bolg,Bong,Borg,Bork,Bort,Boshnak,Budush,Bugdish,Buk,Bunak,Bung,Bunk,Burag,Burg,Burk,Buurk,Eradash,Eradish,Eragdish,Eragdush,Eragor,Eranak,Erang,Erarag,Erarg,Erart,Erigdush,Erik,Erinak,Eriol,Erirag,Erirbag,Erirg,Erirt,Erishnak,Eriurk,Erogdish,Erogdush,Erok,Erong,Eronk,Erorbag,Erudish,Erudush,Erugar,Erugdush,Erulo,Erunk,Eruol,Erurag,Eruurk,Gadash,Gagar,Gagdush,Gagor,Galo,Ganak,Gank,Gaol,Garag,Gashnak,Gigor,Ginak,Ging,Gink,Girt,Gogdish,Gogdush,Gong,Gork,Gort,Goshnak,Gradash,Gragar,Gragor,Grak,Gralg,Gralo,Granak,Graol,Grarbag,Gridash,Gridish,Gridush,Grigar,Grigor,Grilg,Grilo,Grink,Grirag,Grirg,Grirk,Grishnak,Grodish,Grogar,Grogdish,Grok,Grolg,Grong,Gronk,Grorag,Grorg,Grork,Grort,Groshnak,Grudash,Grugar,Grugdish,Grugdush,Gruk,Grulo,Grunk,Gruol,Grurg,Grurk,Grurt,Gruurk,Gugdish,Gugdush,Gulg,Gulo,Gunak,Gurbag,Gurt,Gushnak,Hadash,Hadish,Hadush,Hagar,Hagdush,Hagor,Hak,Halg,Hank,Hashnak,Hidash,Hidish,Hidush,Higdush,Hilg,Hinak,Hing,Hink,Hiol,Hirag,Hirg,Hodush,Hogar,Hogor,Hong,Hool,Horbag,Hork,Hort,Hoshnak,Hudash,Hudish,Hugor,Huk,Hulg,Hulo,Hunk,Huol,Hurag,Hurbag,Hurk,Hushnak,Huurk,Pagdish,Pagor,Palg,Palo,Paol,Parag,Pashnak,Pidush,Pigdish,Pigdush,Pilg,Pinak,Pink,Pirbag,Podash,Podish,Podush,Pogdish,Polg,Porbag,Porg,Pork,Port,Poshnak,Pradish,Pragdush,Pragor,Pralg,Pralo,Prang,Praol,Prarag,Prarbag,Prarg,Prark,Prart,Prashnak,Praurk,Pridish,Prigar,Prigdish,Prigor,Prilg,Prilo,Prinak,Priol,Prirbag,Prirg,Prirt,Priurk,Prodash,Prodish,Prodush,Prolg,Prolo,Pronak,Prong,Pronk,Prool,Prourk,Prudish,Prugar,Prugdish,Pruk,Prunak,Prunk,Prurg,Prurk,Pruurk,Puk,Pulg,Pulo,Punak,Pung,Punk,Purag,Purbag,Purg,Puurk,Radash,Ragar,Ragdish,Rak,Rang,Rank,Raol,Rarag,Rarbag,Rark,Rashnak,Raurk,Rigor,Rik,Rilg,Rinak,Rink,Rirg,Rirk,Rodish,Rodush,Rogdish,Rok,Rolo,Ronak,Rudash,Rugar,Rugdish,Ruk,Rung,Ruol,Rurag,Rushnak,Vadash,Vadish,Vadush,Vak,Valo,Vank,Varag,Varbag,Vigar,Vigdish,Vigor,Vilg,Vilo,Vink,Virag,Virt,Vishnak,Vogdish,Vogor,Vonak,Vong,Vorg,Vork,Voshnak,Vourk,Vradash,Vragar,Vragdush,Vragor,Vralo,Vrang,Vrarbag,Vrarg,Vrart,Vraurk,Vridash,Vridish,Vrigor,Vrik,Vrinak,Vring,Vrirt,Vrishnak,Vriurk,Vrodash,Vrodish,Vrogar,Vrogor,Vrolo,Vrong,Vrorg,Vrork,Vrudish,Vrugdush,Vrulg,Vrung,Vruol,Vrurg,Vrurt,Vruurk,Vudish,Vuk,Vulg,Vulo,Vunak,Vurag,Vurbag,Vurg,Vushnak
sr: Baduš,Bagar,Bagdiš,Barag,Barbag,Bart,Bašnak,Bidiš,Biduš,Bik,Bilg,Bilo,Binak,Bink,Biol,Birt,Bogar,Bogdiš,Bogduš,Bogor,Bok,Bolg,Bong,Borg,Bork,Bort,Bošnak,Buduš,Bugdiš,Buk,Bunak,Bung,Bunk,Burag,Burg,Burk,Burk,Eradaš,Eradiš,Eragdiš,Eragduš,Eragor,Eranak,Erang,Erarag,Erarg,Erart,Erigduš,Erik,Erinak,Eriol,Erirag,Erirbag,Erirg,Erirt,Erišnak,Erijurk,Erogdiš,Erogduš,Erok,Erong,Eronk,Erorbag,Erudiš,Eruduš,Erugar,Erugduš,Erulo,Erunk,Eruol,Erurag,Erurk,Gadaš,Gagar,Gagduš,Gagor,Galo,Ganak,Gank,Gaol,Garag,Gašnak,Gigor,Ginak,Ging,Gink,Girt,Gogdiš,Gogduš,Gong,Gork,Gort,Gošnak,Gradaš,Gragar,Gragor,Grak,Gralg,Gralo,Granak,Graol,Grarbag,Gridaš,Gridiš,Griduš,Grigar,Grigor,Grilg,Grilo,Grink,Grirag,Grirg,Grirk,Grišnak,Grodiš,Grogar,Grogdiš,Grok,Grolg,Grong,Gronk,Grorag,Grorg,Grork,Grort,Grošnak,Grudaš,Grugar,Grugdiš,Grugduš,Gruk,Grulo,Grunk,Gruol,Grurg,Grurk,Grurt,Grurk,Gugdiš,Gugduš,Gulg,Gulo,Gunak,Gurbag,Gurt,Gušnak,Hadaš,Hadiš,Haduš,Hagar,Hagduš,Hagor,Hak,Halg,Hank,Hašnak,Hidaš,Hidiš,Hiduš,Higduš,Hilg,Hinak,Hing,Hink,Hiol,Hirag,Hirg,Hoduš,Hogar,Hogor,Hong,Hol,Horbag,Hork,Hort,Hošnak,Hudaš,Hudiš,Hugor,Huk,Hulg,Hulo,Hunk,Huol,Hurag,Hurbag,Hurgk,Hušnak,Hurk,Pagdiš,Pagor,Palg,Palo,Paol,Parag,Pašnak,Piduš,Pigdiš,Pigduš,Pilg,Pinak,Pink,Pirbag,Podaš,Podiš,Poduš,Pogdiš,Polg,Porbag,Porg,Pork,Port,Pošnak,Pradiš,Pragduš,Pragor,Pralg,Pralo,Prang,Praol,Prarag,Prarbag,Prarg,Prark,Prart,Prašnak,Praurk,Pridiš,Prigar,Prigdiš,Prigor,Prilg,Prilo,Prinak,Priol,Prirbag,Prirg,Prirt,Priurk,Prodaš,Prodiš,Produš,Prolg,Prolo,Pronak,Prong,Pronk,Prol,Prurk,Prudiš,Prugar,Prugdiš,Pruk,Prunak,Prunk,Prurg,Prurk,Prurk,Puk,Pulg,Pulo,Punak,Pung,Punk,Purag,Purbag,Purg,Purk,Radaš,Ragar,Ragdiš,Rak,Rang,Rank,Raol,Rarag,Rarbag,Rark,Rašnak,Raurk,Rigor,Rik,Rilg,Rinak,Rink,Rirg,Rirk,Rodiš,Roduš,Rogdiš,Rok,Rolo,Ronak,Rudaš,Rugar,Rugdiš,Ruk,Rung,Ruol,Rurag,Rušnak,Vadaš,Vadiš,Vaduš,Vak,Valo,Vank,Varag,Varbag,Vigar,Vigdiš,Vigor,Vilg,Vilo,Vink,Virag,Virt,Višnak,Vogdiš,Vogor,Vonak,Vong,Vorg,Vork,Vošnak,Vourk,Vradaš,Vragar,Vragduš,Vragor,Vralo,Vrang,Vrarbag,Vrarg,Vrart,Vraurk,Vridaš,Vridiš,Vrigor,Vrik,Vrinak,Vring,Vrirt,Vrišnak,Vrijurk,Vrodaš,Vrodiš,Vrogar,Vrogor,Vrolo,Vrong,Vrorg,Vrork,Vrudiš,Vrugduš,Vrulg,Vrung,Vruol,Vrurg,Vrurt,Vrurk,Vudiš,Vuk,Vulg,Vulo,Vunak,Vurag,Vurbag,Vurg,Vušnak

en: Bal,Cam,Corn,Del,Earl,El,Fox,Fren,Gel,Hel,Hex,Hol,Hox,Il,Kin,Nam,Nes,New,Ol,Old,Olf,Oul,Ox,Rock,Rook,Sal,Sam,Sed,Sel,Sen,Sil,Tal,Water,Wet,York
sr: Bal,Kam,Korn,Erl,El,Foks,Fren,Gel,Hel,Heks,Hol,Hoks,Il,Kin,Nam,Nes,Ol,Old,Olf,Oul,Oks,Rok,Ruk,Sal,Sam,Sed,Sel,Sen,Sil,Tal,Voter,Vet,Jork

en: Ban and kick a player or observer. If he is not in the game but on the server he will only be banned.
sr: Zabranjuje i izbacuje igrača ili posmatrača. Ako nije u igri, već na serveru, biće samo zabranjen.

en: Base attacks:
sr: baznih napada:

en: Base damage:
sr: bazna šteta:

en: Basque Translation
sr: Baskijski prevod

en: Be more aggressive
sr: Nastupi agresivnije

en: Be more defensive
sr: Nastupi odbrambenije

en: Black
sr: crna

en: Bludebalmen,Boladrumbadrum,Bolwuldelman,Bombempomgontor,Bomtanbomkenton,Bomtanbomtonum,Bregalad,Bremdebubde,Brenbasnudnem,Brendumadoak,Brommantendronnor,Brumbendublun,Brumennarunom,Brummdlebroak,Bumbadadabum,Buomdumdenlol,Carnimirië,Dabumdabumtam,Dammantongonnur,Danmonlulbam,Debundbemun,Delmduelmdelom,Diblembumnde,Dolmannumbil,Drongnoblemdu,Dulmandarook,Dulwulmendom,Dumdumdumatum,Elmaroomadrum,Grelmadrumbumadum,Gulladroamadoak,Gumabeladrelm,Laffalialomdium,Landunwonbam,Lassemista,Lefnublemdde,Libleddnumm,Lolmandindel,Monlamwimdan,Muldondindal,Mundionalafla,Mundumblemdum,Munnamdulbon,Nanmildaldum,Nunmaldildun,Orofarnië,Pambedrumne,Pomtamkomtrobum,Rithramcamhan,Tantondernintan,Temtundembenn,Temtunnongetem,Tondenkontenkon,Troombadoom,Tumtentantarun,Tumtonnongatum,Tumtumgamtomtom,Wonrunmaldin,Wudadoonopl
sr: Bludebalmen,Boladrumbadrum,Bolvuldelman,Bombempomgontor,Bomtanbomkenton,Bomtanbomtonum,Bregelad,Bremdebubde,Brenbasnudnem,Brendumadok,Bromantendronor,Brumbendulun,Brumenarunom,Brumdlebroak,Brumbadadabum,Bumdumdenlol,Karnimirij,Dambudabumtam,Damantongonur,Danmonlulbam,Dabundemun,Delmdulmdelom,Diblemburmde,Dolmanumbil,Drongnoblemdu,Dulmandaruk,Dulvulmendom,Dumdumdumatum,Elmarumadrum,Grelmadrumbumadum,Guladromadok,Gumabeladrelm,Lafalijalomdijum,Landunvonbam,Lasemista,Lefnublemde,Liblednum,Lolmandindel,Monlamvimdan,Muldondindal,Mundionalafla,Mundumblemdum,Munamdulbon,Nanmildaldum,Nunmaldildun,Orofarnij,Pembedrumne,Pomtamkomtrobum,Ritramakaman,Tantondernitan,Temtundemben,Temtunongetem,Tondenkontenkon,Trumbadum,Tumtentantarun,Tumtonongatum,Tumtumgamtomtom,Vonrunmaldin,Vudadunopl

en: Blue
sr: plava

en: Bonus Gold:
sr: bonus zlata:

en: Bonus objective:
sr: Bonus cilj:

en: Bonus:
sr: bonus:

en: Bots
sr: Botovi

en: Brown
sr: smeđa

en: Building terrain rules
sr: Gradim pravila terena...

en: Bulgarian Translation
sr: Bugarski prevod

en: Campaign Design
sr: Dizajn pohoda

en: Campaign: $campaign_name
sr: Pohod: $campaign_name

en: Can't change control of invalid side: '$side'.
sr: Ne može se promijeniti upravljanje nad lošom stranom: ‘$side|’.

en: Can't change control of out-of-bounds side: '$side'.
sr: Ne može se promijeniti upravljanje nad stranom van granica: ‘$side|’.

en: Can't droid invalid side: '$side'.
sr: Ne može se droidovati loša strana: ‘$side|’.

en: Can't droid networked side: '$side'.
sr: Ne može se droidovati umrežena strana: ‘$side|’.

en: Cancel
sr: Odustani

en: Cancel orders
sr: Poništi naređenja

en: Cannot find era $era
sr: Ne mogu da nađem epohu $era

en: Carry over percentage:
sr: procenata prenošenja:

en: Catalan Translation
sr: Katalonski prevod

en: Chance of being unscathed
sr: izgledi da prođe bez ozleda

en: Change the log level of a log domain.
sr: Mijenja nivo bilježenja za domen bilježenja.

en: Change turn limit, or turn the turn limit off if no number is specified or it’s −1.
sr: Menja ograničenje poteza, ili ga isključuje ako se ne zada broj ili se zada −1.

en: Change turn number (and time of day), or increase by one if no number is specified.
sr: Menja broj poteza (i doba dana), ili ga povećava za jedan ako se broj ne zada.

en: Chaotic units fight better at night, and worse during the day.
    
    Day: −25% Damage
    Night: +25% Damage
sr: Haotične jedinice bolje se bore noću, a lošije danju.
    
    danju: −25% štete
    noću: +25% štete

en: Chaotic units:
sr: haotične jedinice:

en: Charging units are best used against enemies they can kill with a single blow.
sr: Jurišne jedinice najbolje je koristiti protiv neprijatelja koje mogu dovršiti jednim udarom.

en: Chat message aging
sr: Starenje poruka u ćaskanju

en: Chinese (Taiwan) Translation
sr: Kineski (Tajvan) prevod

en: Chinese Translation
sr: Kineski prevod

en: Choose Scenario (Debug!)
sr: Izbor scenarija (ispr.!)

en: Choose next scenario
sr: Izbor narednog scenarija.

en: Choose weapon:
sr: Izbor oružja:

en: Choose whether the map view should scroll to a unit when an action or move is animated
sr: Treba li prikaz mape da otkliza do jedinice pri animaciji radnje ili pomeranja.

en: Choose whether the sun moves left-to-right or right-to-left
sr: Da li se sunce kreće sleva udesno ili zdesna ulevo.

en: Choose your faction:
sr: Izaberite svoju frakciju:

en: Clear all orders
sr: Očisti sva naređenja

en: Clear behavior orders
sr: Očisti naređenja o ponašanju

en: Clear chat history.
sr: Čisti istorijat ćaskanja.

en: Clear objective orders
sr: Očisti naređenja o ciljevima

en: Clear special orders
sr: Očisti posebna naređenja

en: Client disconnected
sr: Klijent prekide vezu

en: Close
sr: Zatvori

en: Combining multiple special abilities can be deadly. While it may take some work to combine, for example, <i>Leadership</i>, <i>Illuminates</i> and <i>Charge</i> against a slowed opponent, the results can be impressive.
sr: Udruživanje više specijalnih sposobnosti može biti smrtonosno. Iako može potrajati udruživanje, na primer, <i>vođstva</i>, <i>obasjavanja</i> i <i>juriša</i> protiv usporenog protivnika, rezultati će biti impozantni.

en: Computer Player
sr: računarski igrač

en: Confirm
sr: Potvrda

en: Confirm deleting saves
sr: Potvrda brisanja pozicija

en: Connecting to Server...
sr: Povezujem se sa serverom...

en: Connection timed out
sr: Veza je istekla.

en: Could not add socket to socket set
sr: Ne mogu dodati utičnicu skupu utičnica

en: Could not auto save the game. Please save the game manually.
sr: Ne mogu da sačuvam poziciju automatski. Pokušajte da je sačuvate ručno.

en: Could not connect to host
sr: Ne mogu da se povežem sa domaćinom

en: Could not connect to host.
sr: Ne mogu da se povežem.

en: Could not save the map: $msg
sr: Ne mogu da sačuvam mapu: $msg

en: Could not send initial handshake
sr: Ne mogu poslati početno rukovanje

en: Could not write to file
sr: Ne mogu da pišem u datoteku

en: Create Game
sr: Napravi partiju

en: Create Unit (Debug!)
sr: Stvori jedinicu (ispr.!)

en: Create a unit.
sr: Stvara jedinicu.

en: Croatian Translation
sr: Hrvatski prevod

en: Current Status
sr: Trenutno stanje

en: Czech Translation
sr: Češki prevod

en: Damage
sr: šteta

en: Damage Calculations
sr: Računanje štete

en: Damage type:
sr: vid štete:

en: Damage versus:
sr: šteta protiv:

en: Damage:
sr: šteta:

en: Danish Translation
sr: Danski prevod

en: Dark Red
sr: tamnocrvena

en: Date
sr: datum

en: Debug foreground terrain.
sr: Isprava prednji plan terena.

en: Debug layers from terrain under the mouse.
sr: Ispravlja slojeva terena pod mišem.

en: Debug mode activated!
sr: Ispravljanje aktivirano!

en: Debug mode deactivated!
sr: Ispravljanje deaktivirano!

en: Debug mode not available in network games
sr: Ispravljanje nije dostupno u mrežnim partijama.

en: Debug:
sr: Ispravljanje:

en: Defeat
sr: Poraz

en: Defeat enemy leader(s)
sr: Poraziš li protivničke vođe

en: Defeat:
sr: poraz:

en: Defend a location...
sr: Brani položaj...

en: Defend this location
sr: Brani ovaj položaj

en: Defender
sr: branilac

en: Defense:
sr: odbrana:

en: Delete Save
sr: Obriši poziciju

en: Deleting '$addon|' will permanently erase its download and upload counts on the add-ons server. Do you really wish to continue?
sr: Brisanjem dodatka „$addon|“ biće trajno obrisana i njegova statistika preuzimanja i otpremanja na serveru dodataka. Želite li zaista da nastavite?

en: Description
sr: Opis

en: Details
sr: detalji

en: Difficulty:
sr: Težina:

en: Disable autosaves.
sr: Isključuje autopozicije.

en: Disable notifications
sr: Bez obavještenja

en: Discover all units in help.
sr: Otkriva sve jedinice u pomoći.

en: Dismiss Unit
sr: Otpusti jedinicu

en: Display version information.
sr: Prikazuje podatak o verziji.

en: Do not be afraid to retreat and regroup; it is often the key to victory.
sr: Ne plaši se povlačenja radi boljeg raspoređivanja; često je to neophodno za pobjedu.

en: Do you really want to dismiss her?
sr: Želite li zaista da je otpustite?

en: Do you really want to dismiss him?
sr: Želite li zaista da ga otpustite?

en: Do you want to continue?
sr: Želite li da nastavite?

en: Do you wish to clear all of your discovered units from help?
sr: Želite li da očistite sve otkrivene jedinice iz pomoći?

en: Don’t make a wish.
sr: Ne poželi ništa.

en: Don’t move an injured unit if you don’t have to — let it rest. If a unit does not move or attack, it will recover two hitpoints at the beginning of its next turn.
sr: Ne pomijerajte povređenu jedinicu ako ne morate — neka se odmori. Ako se jedinica niti pomjeri niti napadne, povratiće 2 udarpoena na početku sljedećeg poteza.

en: Don’t neglect to earn your leader experience! You need to keep him safe, but if you coddle him too much he may be too weak to survive future battles.
sr: Ne zanemari pribavljanje iskustva svome vođu! Moraš ga čuvati od zla, ali ako ga previše maziš, može ostati preslab da bi preživio buduće bojeve.

en: Downloads
sr: preuzeto

en: Drop your nickname.
sr: Ispušta vaš nadimak.

en: Dutch Translation
sr: Holandski prevod

en: Early finish bonus.
sr: Bonus za rani završetak.

en: Early finish bonus:
sr: bonus za rani završetak:

en: Easy
sr: lako

en: Egar,Elch,Ga’ash,Gadé Ihn,Gakré Ohm,Galeck,Galsh,Garadin,Garchin,Gark,Garlan,Garlin Ohn,Garrutin,Gart’lo,Garushi,Gashinar,Gashol,Gaushii,Gaustun,Gegchi,Gelka Kon,Gelknick,Gillan,Gisharri,Gost,Grada,Græt Ihn,Grashen,Gravlan,Grag,Grelnit,Grenn Ohn,Greth,Gribbel,Gridda,Grish,Gron Ihn,Ka,Kahn Ih,Karigan,Karri Kon,Karron,Kask,Kegrid,Kerath Ihn,Kerath Kor,Klash,Kon Garashé,Kraag,Krall Ohn,Kran Kor,Krash,Kraslar,Krenli,Kruggen,Kun,Mah Toa,Margian,Mar’Ildian,Markan,Markinos,Mar Ohn,Marra Di’lek,Marrito,Marritos,Merkush,Merritos Gark,Morusté,Murr,Omataké,Reshan,Vashitt,Velnick,Veralon,Veramo,Verath,Verditt,Verkon,Verlinn,Vermad,Vertick,Vladnir
sr: Egar,Elh,Gaš,Gadej In,Gakrej Om,Galek,Galš,Garadin,Garčin,Gark,Garlan,Garlin On,Garutin,Gartlo,Garuši,Gašinar,Gašel,Gauši,Gaustun,Gekči,Gelka Kon,Gelknik,Gilan,Gišari,Gost,Grada,Gret In,Grašen,Gravlan,Grej,Grelnit,Gren On,Grec,Gribel,Grida,Griš,Gron Ih,Ka,Kan Ih,Karigan,Kari Kon,Karon,Kasp,Kegrid,Kerat In,Kerat Kor,Klaš,Kon Garašej,Krag,Kral On,Kran Kor,Kraš,Kraslar,Krenli,Krugen,Kun,Ma Toa,Mal,Margijan,Marildijan,Markan,Markinos,Mar On,Mara Dilek,Marito,Maritos,Merkuš,Meritos Gark,Morustej,Mur,Omatakej,Rešan,Vašit,Velnik,Veralon,Veramo,Verat,Verdit,Verkon,Verlin,Vermad,Vertik,Vladnir

en: Elvish units move and fight well in forest. Dwarvish units move and fight well in hills, mountains and caves.
sr: Vilenjačke jedinice se izvrsno kreću i bore u šumi. Za patuljačke jedinice isto važi u brdima, planinama i pećinama.

en: Empty
sr: prazno

en: Empty variable name
sr: Prazno ime promjenljive

en: Enable the games filter. If unchecked all games are shown, regardless of any filter.
sr: Uključi filter partija. Ako je prazno, prikazuju se sve partije bez obzira na filter.

en: Enables user time limit
sr: Omogućava ograničavanje vremena po igraču

en: End Scenario
sr: Kraj

en: End Turn
sr: Gotovo

en: Enemy unit sighted! | $enemies enemy units sighted!
sr[0]: Uočena $enemies neprijateljska jedinica!
sr[1]: Uočene $enemies neprijateljske jedinice!
sr[2]: Uočeno $enemies neprijateljskih jedinica!
sr[3]: Uočena neprijateljska jedinica!

en: Enemy units cannot be seen unless they are in range of your units
sr: Neprijateljske jedinice mogu se vidjeti samo kada su u vidokrugu vaših

en: Enemy village
sr: protivničko selo

en: English (GB) Translation
sr: Britanski engleski prevod

en: English (Shaw) Translation
sr: Engleski (šovijanski) prevod

en: English strings edition
sr: Izdanje s britanskim niskama

en: Era:
sr: epoha:

en: Error
sr: Greška

en: Error details:
sr: Detalji greške:

en: Error in the login procedure (the server had no seed for your connection).
sr: Greška u postupku prijavljivanja (server nema seme za vašu vezu).

en: Error while playing the game:
sr: Greška prilikom igranja partije:

en: Error while reading the WML:
sr: Greška pri čitanju WML-a:

en: Error while starting server:
sr: Greška pri pokretanju servera:

en: Error:
sr: Greška:

en: Error:
sr: Greška:

en: Esperanto Translation
sr: Esperanto prevod

en: Estonian Translation
sr: Estonski prevod

en: Execute a Lua statement.
sr: Izvršava Lua iskaz.

en: Exit
sr: Napusti

en: Expected Battle Result (HP)
sr: očekivani ishod (UP)

en: Experience Modifier:
sr: modifikator iskustva:

en: Experience modifier:
sr: modifikator iskustva:

en: Failed teleport! Exit not empty
sr: Neuspješna teleportacija! Izlaz nije prazan.

en: Female ♀
sr: ženski ♀

en: Few units have good defenses in water; a line of attackers along the edge of a river can inflict heavy casualties. Elves can use the edge of a forest in a similar manner, and dwarves can do the same with mountains.
sr: Malobrojne su jedinice vične odbrani u vodi; postrojba napadača duž rečne obale može nanijeti žestoke gubitke. Vilenjacima slično koristi rub šume, a patuljcima planinski obronci.

en: File I/O Error while reading the game
sr: U/I greška u datoteci prilikom čitanja pozicije

en: File I/O Error while reading the game: '
sr: U/I greška u datoteci prilikom čitanja pozicije: '

en: Filipino Translation
sr: Filipinski prevod

en: Finnish Translation
sr: Finski prevod

en: Fire a game event.
sr: Okida događaj u igri.

en: Focus on defeating...
sr: Gledaj da poraziš...

en: Focus on protecting...
sr: Gledaj da zaštitiš...

en: Fog
sr: magla

en: Fog of war
sr: magla rata

en: Follow unit actions
sr: Praćenje radnji jedinica

en: Foot units tend to defend better in villages and castles than in other terrain types, while most mounted units do not gain any defensive advantages from villages or castles.
sr: Pješačke jedinice se obično bolje brane u selima i zamkovima nego na drugom terenu, dok većina konjičkih jedinica tu nema nikakvu odbrambenu dobit.

en: French Translation
sr: Francuski prevod

en: Friendly unit sighted | $friends friendly units sighted
sr[0]: Uočena $friends saveznička jedinica
sr[1]: Uočene $friends savezničke jedinice
sr[2]: Uočeno $friends savezničkih jedinica
sr[3]: Uočena saveznička jedinica

en: Friends in game
sr: Prijatelji u igri

en: Friulian Translation
sr: Furlanski prevod

en: Galician Translation
sr: Galicijanski prevod

en: Game Lobby
sr: Igrački hol

en: Game Lobby:
sr: Igrački hol:

en: Game Over
sr: Kraj igre

en: Gender:
sr: pol:

en: General Purpose Administration and Coordination
sr: Opšta administracija i koordinacija

en: German Translation
sr: Njemački prevod

en: Getting game data...
sr: Preuzimam podatke partije...

en: Give gold to the current player.
sr: Daje zlato tekućem igraču.

en: Gold
sr: zlato

en: Gold carryover:
sr: Preneseno zlato:

en: Gold:
sr: zlato:

en: Graa,Greaa,Gree,Kaaa,Kassshh,Kessshh,Korro,Kraa,Kuu,Kzaaa,Kzuuu
sr: Graa,Greaa,Gree,Kaa,Kaaš,Keeš,Koro,Kraa,Kuu,Kzaa,Kzuu

en: Grant higher privileges to Lua scripts.
sr: Daje veća ovlašćenja Lua skriptama.

en: Greek Translation
sr: Grčki prevod

en: Green
sr: zelena

en: Group players in lobby
sr: Grupisanje igrača u holu

en: HIDE ALL allies’ plans
sr: SAKRIJ SVE planove saveznika

en: HP
sr: UP

en: HP:
sr: UP:

en: Hard
sr: teško

en: Hebrew Translation
sr: Hebrejski prevod

en: Hide plans for $player
sr: Sakrij planove igrača $player

en: Holy Water
sr: sveta vodica

en: Horse-based units are generally resistant to attacks with bladed or impact weapons, but are vulnerable to attacks with piercing weapons, including bows and spears.
sr: Konjičke jedinice su obično otporne na napade sečivima i udarnim oružjima, ali ranjive na probojna oružja, uključujući i lukove i koplja.

en: Hungarian Translation
sr: Mađarski prevod

en: I am not suited to the use of this item! Let another take it.
sr: Nisam pogodan da nosim ovo! Neka je drugi uzme.

en: I wish this single gold coin be returned ten-fold to me.
sr: Želim da mi se ovaj jedan zlatni novčić vrati desetostruko.

en: Icelandic Translation
sr: Islandski prevod

en: If an enemy benefits more from a rare terrain type than you do, occupying that terrain will deprive them of its benefits.
sr: Ako neprijatelju rijedak tip terena koristi više nego vama, zauzimanjem tih polja uskratićete neprijatelju njihove prednosti.

en: If you are attacked from several directions, it may be a good idea to send expendable units in some directions to delay enemy units.
sr: Ako vas napadnu iz nekoliko pravaca, može biti promućurno poslati nešto potrošnih jedinica da zapriječe te pravce, kako bi se dobilo na vremenu.

en: If you are playing with <b>Shroud</b> or <b>Fog of War</b> active, you won’t know what you’re facing. In this case, long-range scouting units are worth their cost. Try to choose scouts that can easily move across the surrounding terrain, because units can only see as far as they can move in one turn.
sr: Ako vam je tokom igre aktivan <b>pokrov</b> ili <b>magla rata</b>, nećete znati s čim ste suočeni. U tim okolnostima, dalekodometne izviđačke jedinice vrijede svaku paru. Pokušajte da birate one koje će se lako kretati okolnim terenom, jer jedinice vide onoliko daleko koliko mogu prevaliti u jednom potezu.

en: If you move a unit, but don’t attack or discover any additional information, you can undo your move by pressing <b>u</b>.
sr: Ako pomjerite jedinicu, a pritom ne napadnete ili saznate nove činjenice, možete opozvati potez pritiskom na <b>u</b>.

en: If your forces have weak defenses everywhere on the map, occupy the areas where your enemies can only attack you by sharing the same disadvantages. Avoid places where your defenses are poor and your enemy’s are merely average. Plan for heavy losses, and take firm control of any hex where the land does favor you.
sr: Ako vaše snage imaju slabu odbranu svuda na mapi, zauzmite ona područja gde vas neprijatelj može napasti pod za njega jednako lošim uslovima. Izbegavajte mesta gde je vaša odbrana slaba a neprijateljeva tek prosečna. Planirajte sa teškim gubicima, i čvrsto držite svako polje na kojem vam teren odgovara.

en: Ignore replay errors.
sr: Ignoriše greške u snimku.

en: In game:
sr: u igri:

en: In lobby
sr: u holu

en: In many campaign scenarios, you may issue simple instructions for your computer-controlled allies using the right-click context menu.
sr: U mnogim scenarijima u pohodu, saveznicima kojima upravlja računar možete izdavati jednostavne upute preko kontekstnog menija na desni klik.

en: In most campaigns you will receive a gold bonus for finishing early, depending on the number of villages on the map and the number of turns remaining. You will usually earn more gold this way than through capturing villages and waiting for the turns to run out.
sr: U većini pohoda dobijaćete novčane bonuse za rano završavanje scenarija, već prema broju sela na mapi i broju preostalih poteza. Ovako ćete obično dobiti više zlata, nego kada biste zaposijedali sela i čekali isticanje poteza.

en: In the <b>Actions</b> menu, you can select <b>Show Enemy Moves</b> to highlight all the hexes your adversary can move to (assuming your units stay where they are). Use this to make sure the enemy can’t reach your weak or injured units on his next turn.
sr: Iz menija <b>Radnje</b> izaberite <b>Protivnički pokreti</b> da se istaknu sva polja koja vaš protivnik može doseći (pod pretpostavkom da vaše jedinice ostanu gdje jesu). Korisno da se uvjerite da neprijatelj ne može dohvatiti vaše oslabljene ili povrijeđene jedinice u narednom potezu.

en: In this scenario, you may issue instructions to an allied side by right-clicking on a unit that belongs to it.
sr: U ovom scenariju možete izdavati upute savezničkoj strani, tako što kliknete desnim na jedinicu koja joj pripada.

en: Income
sr: prihod

en: Indonesian Translation
sr: Indonežanski prevod

en: Inflicted
sr: nanijeta

en: Inflicting the killing blow on an enemy unit is the best way to gain experience. Units killing an enemy will gain eight experience points for every level of the unit they kill, or four experience points for a zero-level opponent.
sr: Najbolji način za dobijanje iskustva jeste nanošenje završnog udarca neprijateljskoj jedinici. Jedinice koje dovrše neprijatelja dobiće po osam poena iskustva na svaki nivo ubijene jedinice, ili četiri za nesrećnika nultog nivoa.

en: Info:
sr: Podatak:

en: Init. limit:
sr: početni limit:

en: Initializing display
sr: Pripremam prikaz...

en: Initializing teams
sr: Pripremam timove...

en: Initializing user interface
sr: Pripremam korisničko sučelje...

en: Instead of leveling up, high-level units gain an <i>After Maximum Level Advancement</i> (AMLA) bonus, which usually increases the unit’s maximum hitpoints by three and fully heals it. This is much less than the normal benefits of advancing a level, so it is generally wiser to advance your lower-level units instead.
sr: Umjesto novog nivoa, jedinice visokog nivoa dobijaju bonus <i>napredovanja po najvišem nivou</i> (NAPON), što im obično povećava maksimum udarpoena za tri i potpuno ih zalječuje. Ovo je mnogo manja dobit od one pri napredovanju u nivou, tako da je obično mudrije da unapređujete jedinica nižeg nivoa.

en: Instruct ally
sr: Uput savezniku

en: Internationalization Managers
sr: Upravljanje internacionalizacijom

en: Invalid Color
sr: Loša boja

en: Invalid alignment: '$alignment', needs to be one of lawful, neutral, chaotic, or liminal.
sr: Loš argument: ‘$alignment’ mora biti jedno od lawful, neutral, chaotic ili liminal.

en: Invalid closing tag name
sr: Loše ime zatvarajuće oznake

en: Invalid color range:
sr: Loš opseg boja:

en: Invalid location
sr: Loša lokacija

en: Invalid tag name
sr: Loše ime oznake

en: Invalid unit type
sr: Loš tip jedinice

en: Invalid username: $nick
sr: Loše korisničko ime: $nick

en: Invalid value in the result key for [end_level]
sr: Loša vrednost u rezultatu ključa za [end_level]

en: Invert
sr: Izvrni

en: Invoke a dialog allowing changing control of MP sides.
sr: Poziva dijalog za promenu upravljanja nad višeigračkim stranama.

en: Irish Translation
sr: Irski prevod

en: It is now $name|’s turn
sr: Na potezu je $name

en: It is usually better to start the next scenario in a campaign with lower-level units that are about to level up than with those same units at a higher level.
sr: Obično je bolje započeti naredni scenario u pohodu jedinicama nižeg nivoa koje samo što nisu isprednjačile, nego sa istim takvima višeg nivoa.

en: Italian Translation
sr: Italijanski prevod

en: I’m Ready
sr: U boj!

en: Japanese Translation
sr: Japanski prevod

en: Join Game
sr: Pridruži se partiji

en: Join a room.
sr: Pridruži se sobi.

en: Joining this game requires a password.
sr: Za priključivanje ovoj partiji neophodna je lozinka.

en: Joystick support
sr: Podrška za džojstik

en: Joystick: deadzone of the cursor stick
sr: Džojstik: mrtva zona palice za kursor

en: Joystick: deadzone of the mouse stick
sr: Džojstik: mrtva zona palice za miš

en: Joystick: deadzone of the scrolling stick
sr: Džojstik: mrtva zona palice za klizanje

en: Joystick: deadzone of the thruster
sr: Džojstik: mrtva zona ručke potiska

en: Joystick: number of the cursor X-axis
sr: Džojstik: broj X-ose za kursor

en: Joystick: number of the cursor X-axis joystick
sr: Džojstik: broj džojstika sa X-osom za kursor

en: Joystick: number of the cursor Y-axis
sr: Džojstik: broj Y-ose za kursor

en: Joystick: number of the cursor Y-axis joystick
sr: Džojstik: broj džojstika sa Y-osom za kursor

en: Joystick: number of the mouse X-axis
sr: Džojstik: broj X-ose za miš

en: Joystick: number of the mouse X-axis joystick
sr: Džojstik: broj džojstika sa X-osom za miš

en: Joystick: number of the mouse Y-axis
sr: Džojstik: broj Y-ose za miš

en: Joystick: number of the mouse Y-axis joystick
sr: Džojstik: broj džojstika sa Y-osom za miš

en: Joystick: number of the scroll X-axis
sr: Džojstik: broj X-ose za klizanje

en: Joystick: number of the scroll X-axis joystick
sr: Džojstik: broj džojstika sa X-osom za klizanje

en: Joystick: number of the scroll Y-axis
sr: Džojstik: broj Y-ose za klizanje

en: Joystick: number of the scroll Y-axis joystick
sr: Džojstik: broj džojstika sa Y-osom za klizanje

en: Joystick: number of the thrust axis
sr: Džojstik: broj ose potiska

en: Joystick: number of the thrust axis joystick
sr: Džojstik: broj džojstika sa osom potiska

en: Kaasa,Kayya,Keyya,Kiira,Korra
sr: Kaasa,Kaja,Keja,Kiira,Kora

en: Keep scrolling when mouse leaves window
sr: Paniranje se nastavlja kad miš napusti prozor

en: Kick a player or observer.
sr: Izbacuje igrača ili posmatrača.

en: Kills
sr: pobjede

en: Korean Translation
sr: Korejski prevod

en: Latin Translation
sr: Latinski prevod

en: Latvian Translation
sr: Letonski prevod

en: Launch the gamestate inspector
sr: Pokreće ispitivač stanja igre.

en: Lawful units fight better during the day, and worse at night.
    
    Day: +25% Damage
    Night: −25% Damage
sr: Zakonite jedinice bolje se bore danju, a lošije noću.
    
    danju: +25% štete
    noću: −25% štete

en: Layers
sr: Slojevi

en: Leader
sr: vođ

en: Leader:
sr: vođ:

en: Leadership
sr: vođstvo

en: Leadership:
sr: vođstvo:

en: Level:
sr: nivo:

en: Level^Lvl.
sr: nv.

en: Light Red
sr: svijetlocrvena

en: Liminal units only reach their full strength during twilight.
    
    Day: −25% Damage
    Night: −25% Damage
sr: Dvojstvene jedinice dostižu svoju punu snagu tek oko sumraka.
    
    danju: −25% štete
    noću: −25% štete

en: Liminal units:
sr: dvojstvene jedinice:

en: List available rooms.
sr: Nabroji dostupne sobe.

en: List room members.
sr: Nabroji članove sobe.

en: Lithuanian Translation
sr: Litvanski prevod

en: Load Game
sr: Učitavanje pozicije

en: Load Game...
sr: Učitaj poziciju...

en: Loading data files
sr: Učitavam podatke...

en: Loading game configuration
sr: Učitavam postavu igre...

en: Loading level
sr: Učitavam nivo...

en: Loading title screen
sr: Učitavam naslovni ekran...

en: Loading units
sr: Učitavam jedinice...

en: Lobby sounds
sr: Zvukovi hola

en: Local Player
sr: lokalni igrač

en: Local time of day area lighting
sr: Osvetljenje područja prema lokalnom dobu dana

en: Location selection canceled
sr: Biranje položaja otkazano

en: Longest time allowed for first turn (seconds)
sr: Najduže dozvoljeno za prvi potez (sek.)

en: Longest time possible for any turn (seconds)
sr: Najduže dozvoljeno za bilo koji potez (sek.)

en: Losses
sr: gubici

en: Lots of gold
sr: Brdo zlata

en: MP
sr: PP

en: Macedonian Translation
sr: Makedonski prevod

en: Male ♂
sr: muški ♂

en: Manage persistence data
sr: Upravlja podacima trajnosti.

en: Map saved.
sr: Mapa sačuvana.

en: Marathi Translation
sr: Marati prevod

en: Medium
sr: srednje

en: Menu
sr: Meni

en: Message:
sr: poruka:

en: Middle-click scrolling
sr: Paniranje srednjim klikom

en: Miscellaneous Contributors
sr: Razni doprinosi

en: Missing argument $arg_id
sr: Nedostaje argument $arg_id

en: Modify a unit variable. (Only top level keys are supported.)
sr: Mijenja promjenljivu jedinice. (Podržani su samo ključevi najvišeg nivoa.)

en: More >
sr: Još >

en: Mouse scrolling
sr: Paniranje mišem

en: Move leader here
sr: Pomjeri vođa ovde

en: Move leader to...
sr: Pomjeri vođa na...

en: Moves
sr: kretnji

en: Moves:
sr: kretanje:

en: Multiplayer
sr: Višeigranje

en: Multiplayer Maps and Balancing
sr: Višeigračke mape i uravnotežavanje

en: Music
sr: Muzika

en: Mute an observer. Without an argument displays the mute status.
sr: Utišava posmatrača. Bez argumenata prikazuje stanje utišanosti.

en: Mute/Unmute all observers. (toggles)
sr: Utišava ili ukida utišanost svih posmatrača.

en: Name
sr: ime

en: Name of game:
sr: naziv partije:

en: Name:
sr: Ime:

en: Nearly every button and icon in the Wesnoth game has a tooltip. Hover the mouse pointer over any button or icon to get a description or explanation of what it does.
sr: Skoro svako dugme i ikona tokom igranja Vesnota ima oblačić — postavite pokazivač miša iznad onoga za šta želite opis ili objašnjenje šta radi.

en: Neither a friend nor ignored
sr: ni prijatelj ni ignorisan

en: Network Player
sr: mrežni igrač

en: Network communication error.
sr: Greška u mrežnoj komunikaciji.

en: Neutral units are unaffected by day and night, fighting equally well under both conditions.
sr: Smjena dana i noći ne utiče na neutralne jedinice, koje se u oba doba dana bore podjednako dobro.

en: Neutral units:
sr: neutralne jedinice:

en: Next Side
sr: Sljedeća strana

en: Next Turn
sr: Sljedeći potez

en: Nightmare
sr: jezivo

en: No Saved Games
sr: Nema pozicija

en: No advancement
sr: bez napredovanja

en: No campaigns are available.
sr: Nema nijednog pohoda.

en: No description available.
sr: Opis nije dostupan.

en: No early finish bonus.
sr: Bez bonusa za rani završetak.

en: No era information found.
sr: Nema podataka o epohama.

en: No eras found
sr: Nema nijedne epohe

en: No eras found.
sr: Nema nijedne epohe.

en: No gold carried over to the next scenario.
sr: Zlato se ne prenosi u sljedeći scenario.

en: No multiplayer sides found
sr: Nema višeigračkih strana

en: No objectives available
sr: Nema ciljeva

en: No usable weapon
sr: bez pogodnog oružja

en: No valid castle location found. Too many or too few mountain hexes? (please check the 'max hill size' parameter)
sr: Nema nijedne pogodne lokacije za zamak. Previše ili premalo planinskih polja? Proverite parametar ‘max hill size’.

en: None
sr: nema

en: Normal
sr: uobičajeno

en: Norwegian Translation
sr: Norveški prevod

en: Notes:
sr: Beleške:

en: Number of minutes to wait before clearing an ingame chat message. Set to 0 to disable
sr: Koliko minuta sačekati pre nego što se počisti poruka ćaskanja u igri. Zadajte 0 da isključite.

en: Number of seconds to wait for a ping reply before timing out. Set to 0 to disable
sr: Koliko sekundi čekati na odziv pinga prije nego što prekorači vrijeme. Zadajte 0 da isključite.

en: OK
sr: U redu

en: Objective: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Behavior: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description
sr: Cilj: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Ponašanje: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description

en: Observe Game
sr: Posmatraj partiju

en: Observers
sr: posmatrači

en: Observers:
sr: posmatrači:

en: Official Wesnoth Server
sr: Zvaničan server Vesnota

en: Old English Translation
sr: Staroengleski prevod

en: On friends list
sr: na spisku prijatelja

en: On ignores list
sr: na spisku ignorisanih

en: On maps where <i>Shroud</i> or <i>Fog of War</i> has been enabled, all units’ sightlines are limited by their maximum movement. If you have some valuable but slow units, keep at least one fast unit with them so that you are not caught out by a surprise attack.
sr: Na mapama gdje je uključen <i>pokrov</i> ili <i>magla rata</i>, vidik svih jedinica ograničen je njihovim dometom kretanja. Ako imate neke vredne ali spore jedinice, držite kraj njih bar jednu brzu jedinicu kako ne bi bile uhvaćene iznenadnim napadom.

en: On www.wesnoth.org you can find strategy guides, technical support, the history of Wesnoth, and much more.
sr: Na www.wesnoth.org možete naći strateške vodiče, tehničku podršku, istorijat Vesnota, i još mnogo toga.

en: Only magical beings can wield such an object.
sr: Samo magična stvorenja mogu koristiti takav predmet.

en: Only random sides in the current era.
sr: Samo nasumične strane u izabranoj epohi.

en: Only show games that are played or observed by at least one of your friends
sr: Prikaži samo partije koje igra ili posmatra bar jedan od prijatelja.

en: Only show games that have at least one vacant slot
sr: Prikaži samo partije sa bar jednim slobodnim mjestom.

en: Only show games whose title or description contain the entered text
sr: Prikaži samo partije čiji naslov ili opis sadrži unijeti tekst.

en: Only the mermen can use this item!
sr: Samo morejci mogu koristiti ovaj predmet!

en: Orange
sr: narandžasta

en: Overall
sr: zbirna

en: Overwrite?
sr: Prebrisati?

en: Owned village
sr: zaposjednuto selo

en: Packagers
sr: Priprema paketa

en: Parry:
sr: pariranje:

en: Part a room.
sr: Napusti sobu.

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 enemy | $enemies enemy
sr[0]: $enemies neprijateljska
sr[1]: $enemies neprijateljske
sr[2]: $enemies neprijateljskih
sr[3]: jedna neprijateljska

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 friendly | $friends friendly
sr[0]: $friends saveznička
sr[1]: $friends savezničke
sr[2]: $friends savezničkih
sr[3]: jedna saveznička

en: Password Required
sr: Neophodna lozinka

en: Password:
sr: Lozinka:

en: Patience is often key. Rather than attacking in bad conditions or with few troops, wait for better conditions and then attack.
sr: Strpljenje je često ključno. Umjesto napadanja u lošim uslovima, ili sa malo snaga, bolje je sačekati povoljnije prilike i tada udariti.

en: Peace throughout Wesnoth.
sr: Mir u cijelom Vesnotu.

en: Ping timeout
sr: Prekovrijeme pinga

en: Planning mode activated!
sr: Režim planiranja aktiviran!

en: Planning mode deactivated!
sr: Režim planiranja deaktiviran!

en: Play
sr: Igraj

en: Player/Type
sr: igrač/tip

en: Players:
sr: igrača:

en: Point of view
sr: tačka gledišta

en: Poison
sr: otrov

en: Poison is seeping through the veins of this unit at this very moment.
sr: Otrov teče venama ove jedinice baš u ovom trenutku.

en: Poisoned units will lose eight hitpoints every turn until they are one point from dying. They will then remain at death’s door until the poison is removed. Healers can prevent a poisoned unit from deteriorating, but the poison will not be removed unless the unit regenerates, or begins a turn in a village or next to a unit with the <i>Cures</i> ability.
sr: Otrovane jedinice gubiće osam udarpoena po potezu, dok ne spadnu na jedan pred smrt. Stajaće tada na korak do smrti dok se otrov ne iscijeli. Vidari mogu spriječiti pogoršanje stanja otrovane jedinice, ali se otrova neće riješiti dok se ne obnovi (ako može), ili započne potez u selu ili nadomak jedinice sa sposobnošću <i>iscjeljivanja</i>.

en: Polish Translation
sr: Poljski prevod

en: Portuguese (Brazil) Translation
sr: Portugalski brazilski prevod

en: Portuguese Translation
sr: Portugalski prevod

en: Potion of Decay
sr: napitak raspada

en: Potion of Healing
sr: napitak izlječenja

en: Potion of Strength
sr: napitak snage

en: Preferences
sr: Postavke

en: Profile
sr: Profil

en: Programming
sr: Programiranje

en: Purple
sr: ljubičasta

en: Quit
sr: Napusti

en: Quit game.
sr: Napušta igru.

en: RACV’s Translation
sr: Valensijski (RACV) prevod

en: Race
sr: rasa

en: Race:
sr: rasa:

en: Random
sr: nasumično

en: Random maps with an odd width aren't supported.
sr: Nasumične mape neparne širine nisu podržane.

en: Random start time
sr: nasumično vreme početka

en: Randomize time of day in begin
sr: Nasumično doba dana na početku

en: Read the <b>Hotkeys</b> list in the <b>Preferences</b> menu.
sr: Pročitajte spisak prečica sa tastature u meniju <b>Postavke</b>.

en: Reading files and creating cache
sr: Čitam datoteke i stvaram keš...

en: Reading from Server...
sr: Čitam sa servera...

en: Reading unit files
sr: Čitam datoteke jedinica...

en: Recall
sr: Sazovi

en: Recalls
sr: sazvano

en: Recruit
sr: Unajmljivanje

en: Recruits
sr: unajmljeno

en: Recruits:
sr: regruti:

en: Red
sr: crvena

en: Refresh gui.
sr: Osvježava sučelje.

en: Regenerate
sr: Stvori ponovo

en: Register your nickname
sr: Registruje vaš nadimak.

en: Reinitialize fonts for the current language
sr: Ponovo pripremam fontove za tekući jezik...

en: Reloaded game
sr: učitana pozicija

en: Remaining gold:
sr: preostalo zlato:

en: Remote host disconnected.
sr: Udaljeni domaćin je prekinuo vezu.

en: Remote scenario
sr: udaljeni scenario

en: Remove a nickname from your ignores or friends list.
sr: Uklanja igrača sa spiska ignorisanih ili prijatelja.

en: Removed from list: $nick
sr: Uklonjen sa spiska: $nick

en: Rename Unit
sr: Preimenuj jedinicu

en: Replace with $player
sr: $player u zamenu

en: Replace with AI
sr: Zameni sa VI

en: Replace with local player
sr: Zameni lokalnim igračem

en: Replay
sr: Snimak

en: Report abuse, rule violations, etc. to the server moderators. Make sure to mention relevant nicknames, etc.
sr: Prijavljuje zloupotrebe, kršenja pravila, itd. moderatorima servera. Pazite da pomenete relevantne nadimke, i sl.

en: Request a list of details you can set for your registered nickname.
sr: Zahtijeva spisak detalja koje možete zadati uz registrovani nadimak.

en: Request information about a nickname.
sr: Zatražite podatke o nadimku.

en: Reserved
sr: rezervisano

en: Reservoir:
sr: rezervoar:

en: Reset
sr: Resetuj

en: Resistances:
sr: otpornosti:

en: Response
sr: Odziv

en: Retained Gold:
sr: zadržano zlato:

en: Reverse time graphics
sr: Obrnuta grafika vremena

en: Right-click to select a location to defend
sr: Kliknite desnim da izaberete položaj za branjenje

en: Right-click to select a location to move leader to
sr: Kliknite desnim da izaberete položaj gdje treba pomjeriti vođa

en: Ring of Regeneration
sr: prsten obnavljanja

en: Ring of Slowness
sr: prsten usporenja

en: Romanian Translation
sr: Rumunski prevod

en: Room message.
sr: Poruka sobe.

en: Room query.
sr: Upit sobe.

en: Russian Translation
sr: Ruski prevod

en: SHOW ALL allies’ plans
sr: PRIKAŽI SVE planove saveznika

en: Save Game
sr: Sačuvaj poziciju

en: Save Replay
sr: Sačuvaj snimak

en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
sr: Pozicija već postoji. Želite li da je prebrišete?

en: Save and quit.
sr: Upisuje i napušta.

en: Save game.
sr: Upisuje poziciju.

en: Save the Map As
sr: Sačuvaj mapu kao

en: Saved
sr: Sačuvano

en: Scenario Report
sr: Izvještaj scenarija

en: Scenario Settings
sr: Postavke scenarija

en: Scenario start
sr: početak scenarija

en: Scroll To
sr: Sklizni do

en: Search
sr: Traži

en: Search:
sr: Traži:

en: Searching for installed add-ons
sr: Tražim instalirane dodatke...

en: Select unit:
sr: Izaberite jedinicu:

en: Selected user:
sr: Izabrani korisnik:

en: Send a query to the server. Without arguments the server should tell you the available commands.
sr: Šalje upit serveru. Bez argumenata, server treba da nabroji dostupne naredbe.

en: Send an emotion or personal action in chat.
sr: Šalje emociju ili ličnu radnju u ćaskanje.

en: Send to allies only
sr: Pošalji samo saveznicima

en: Send to observers only
sr: Pošalji samo posmatračima

en: Sends a private message. You cannot send private messages to players in a running game you observe or play in.
sr: Šalje privatnu poruku. Ne možete slati privatne poruke igračima u tekućoj partiji koju posmatrate ili u njoj igrate.

en: Serbian Translation
sr: Srpski prevod

en: Server-side redirect loop
sr: Petlja preusmjeravanja na strani servera

en: Set Password...
sr: Lozinka...

en: Set a scenario variable.
sr: Postavlja promjenljivu scenarija.

en: Set behavior...
sr: Postavi ponašanje...

en: Set objective...
sr: Postavi cilj...

en: Set or show alias to a command
sr: Postavlja ili prikazuje alijas naredbe.

en: Set special orders...
sr: Postavi posebna naređenja...

en: Set the command used by the custom command hotkey
sr: Postavlja naredbu na prečicu posebne naredbe.

en: Settings...
sr: Postavke...

en: Share Maps
sr: Dijeli mape

en: Share None
sr: Ništa ne dijeli

en: Share View
sr: Dijeli pogled

en: Should $unit.name pick up the trident?
sr: Treba li $unit.name da pokupi trozubac?

en: Show a scenario variable.
sr: Prikazuje promjenljivu scenarija.

en: Show all games that do *not* match your filter. Useful for hiding games you are not interested in.
sr: Prikaži sve partije koje filter ne poklapa. Korisno za skrivanje partija koje vas ne zanimaju.

en: Show all unit types in help
sr: Svi tipovi jedinica prikazani u pomoći

en: Show all unit types in the help (requires restart). This does not alter the list of encountered units
sr: Prikazuje sve tipove jedinica u pomoći (zahteva ponovno pokretanje). Ovim se ne menja spisak susretnutih jedinica.

en: Show combat
sr: Prikaz borbe

en: Show fps.
sr: Prikazuje broj kadrova u sekundi.

en: Show plans for $player
sr: Prikaži planove igrača $player

en: Show replay
sr: Pusti snimak

en: Show titlescreen animation
sr: Animacija naslovnog ekrana

en: Show your ignores and friends list.
sr: Prikazuje spisak ignorisanih i prijatelja.

en: Shroud
sr: pokrov

en: Shuffle sides
sr: promešane strane

en: Size
sr: veličina

en: Size:
sr: veličina:

en: Skeletons are resistant to piercing, bladed and cold-based attacks but are vulnerable to impact, fire, and arcane attacks.
sr: Skeleti su otporni na sječiva, mraz i probojne napade, ali ranjivi na udar, vatru, i volšebne napade.

en: Skip
sr: Preskoči

en: Skip animation
sr: Preskoči animaciju

en: Skip quickly to the active turn when observing
sr: Brzo skoči na aktivni potez pri posmatranju.

en: Slovak Translation
sr: Slovački prevod

en: Slovenian Translation
sr: Slovenački prevod

en: Slowed
sr: usporen

en: Slowed:
sr: usporena:

en: Some units have movement left. Do you really want to end your turn?
sr: Neke jedinice se još mogu kretati. Želite li zaista da završite potez?

en: Sound Effects
sr: Zvučni efekti

en: Spanish Translation
sr: Španski prevod

en: Special: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description
sr: Posebno: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description

en: Sprinkling this water on melee weapons grants them the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario. Should $unit.name use it?
sr: Poprskana ovom vodom, oružja za blisku borbu nanose <i>volšebni</i> vid štete do kraja tekućeg scenarija. Da li da je $unit.name upotrebi?

en: Staff of Swiftness
sr: štap žustrine

en: Starting game
sr: Otpočinjem partiju...

en: Starting position:
sr: Početni položaj:

en: Statistics
sr: Statistika

en: Status
sr: stanje

en: Stop
sr: Stani

en: Storm Trident
sr: olujni trozubac

en: Strength is given to the drinker.
sr: Daje snagu ispijaču.

en: Swarm:
sr: roj:

en: Swedish Translation
sr: Švedski prevod

en: Switch a side to/from AI control.
sr: Daje ili oduzima upravljanje stranom VI.

en: Switched domain: '$domain' to level: '$level'.
sr: Domen prebačen: ‘$domain|’ na nivo: ‘$level|’.

en: System default language
sr: Sistemski jezik

en: Taken
sr: primljena

en: Teal
sr: petrolej

en: Team
sr: tim

en: Terms
sr: Uslovi

en: Terrain with a movement cost less than 1 encountered.
sr: Nađen teren sa troškom kretanja manjim od 1.

en: Terrain:
sr: teren:

en: Test scenario
sr: Probni scenario

en: The <i>Slow</i> ability is extremely powerful because it has such wide-ranging effects. Enemy undead get half the normal benefit from their <i>Drain</i> ability, the damage bonus from <i>Charge</i> or <i>Backstab</i> is cancelled, and the <i>Berserk</i> ability is weakened. Fast foes struggle to escape; slow enemies are almost immobilized, and your own units suffer less retaliation damage, so it’s quicker to heal them.
sr: Sposobnost <i>usporavanja</i> izvanredno je moćna, zbog svog dalekosežnog uticaja. Neprijateljskim nemrtvima sposobnost <i>crpljenja</i> spada napola, bonus na štetu pri <i>jurišu</i> i <i>nožu u leđa</i> nestaje, a <i>bezglavost</i> je oslabljena. Brzi protivnici naprežu se da izmaknu, spori bivaju gotovo ukopani, a vaše jedinice trpe manje uzvratne štete, tako da se mogu brže zalečiti.

en: The <i>Slow</i> attack makes enemy units move slower and halves the damage they do on all attacks until they end a turn.
sr: Udar <i>usporenja</i> usporava kretanje neprijateljske jedinice i prepolovljava štetu koju nanosi u svim napadima do kraja poteza.

en: The Battle for Wesnoth
sr: Boj za Vesnot

en: The End
sr: Kraj

en: The add-on '$addon_title|' has been successfully installed.
sr: Dodatak ‘$addon_title|’ uspješno instaliran.

en: The amount of experience a unit needs to advance
sr: Iskustvo jedinici potrebno za napredovanje

en: The amount of income each village yields per turn
sr: Prihod koji svako selo donosi u svakom potezu

en: The bearer of this ring is slowed.
sr: Nosilac ovo prstena biva usporen.

en: The chance to hit a unit usually depends on how well that unit can defend itself in the terrain in which it is standing. However, magical attacks always have a 70% chance to hit, and units with the <i>Marksman</i> ability are guaranteed at least a 60% chance of a hit when they attack on their own turn.
sr: Izgledi da se jedinica pogodi zavise od toga koliko se ona može dobro braniti na terenu gdje se nalazi. Ipak, magični napadi uvijek imaju 70% izgleda za pogodak, a jedinice s osobinom <i>oštrookosti</i> imaju garantovanih bar 60% izgleda kada udare u svom potezu.

en: The computer player might not be able to play side $side_number properly in this scenario. Side $side_number is intended to be played by a human player.
sr: Računarski igrač možda neće umjeti valjano da igra stranu $side_number u ovom scenariju. Ona je namijenjena za ljudskog igrača.

en: The encircling tactic is very powerful, particularly against fast opponents. By placing two units on opposite sides of an enemy, their zones of control will restrict it to one hex of movement in any direction. Unfortunately, you must completely surround skirmishers to immobilize them.
sr: Taktika opkoljavanja je vrlo moćna, posebice protiv hitrog protivnika. Postavivši dve jedinice na suprotnim stranama neprijateljske, njihovi nadzorni pojasevi ograničiće joj kretanje na jedno polje u bilo kom smjeru. Čarkaši se, nažalost, moraju potpuno opkoliti da bi se sputali.

en: The file you have tried to load is corrupt
sr: Datoteka koju ste pokušali da otvorite iskvarena je

en: The file you have tried to load is corrupt: '
sr: Datoteka koju ste pokušali da učitate iskvarena je: '

en: The following add-on appears to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed: | The following add-ons appear to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed:
sr[0]: Za sledeće dodatke izgleda da sadrže lokalne podatke o izdavanju ili upravljanju verzijama, pa neće biti uklonjeni:
sr[1]: Za sledeće dodatke izgleda da sadrže lokalne podatke o izdavanju ili upravljanju verzijama, pa neće biti uklonjeni:
sr[2]: Za sledeće dodatke izgleda da sadrže lokalne podatke o izdavanju ili upravljanju verzijama, pa neće biti uklonjeni:
sr[3]: Za sledeći dodatak izgleda da sadrži lokalne podatke o izdavanju ili upravljanju verzijama, pa neće biti uklonjen:

en: The following add-on could not be deleted properly: | The following add-ons could not be deleted properly:
sr[0]: Sledeće dodatke nije bilo moguće pravilno obrisati:
sr[1]: Sledeće dodatke nije bilo moguće pravilno obrisati:
sr[2]: Sledeće dodatke nije bilo moguće pravilno obrisati:
sr[3]: Sledeći dodatak nije bilo moguće pravilno obrisati:

en: The following add-on had errors and could not be loaded: | The following add-ons had errors and could not be loaded:
sr[0]: Sljedeći dodaci imaju grešku i ne mogu se učitati:
sr[1]: Sljedeći dodaci imaju grešku i ne mogu se učitati:
sr[2]: Sljedeći dodaci imaju grešku i ne mogu se učitati:
sr[3]: Sljedeći dodatak ima grešku i ne može se učitati:

en: The following add-on was successfully deleted: | The following add-ons were successfully deleted:
sr[0]: Sledeći dodaci uspešno su obrisani:
sr[1]: Sledeći dodaci uspešno su obrisani:
sr[2]: Sledeći dodaci uspešno su obrisani:
sr[3]: Sledeći dodatak uspešno je obrisan:

en: The game could not be loaded:
sr: Poziciju nije moguće učitati:

en: The game could not be saved:
sr: Ne mogu da sačuvam poziciju:

en: The game is out of sync, and cannot continue. There are a number of reasons this could happen: this can occur if you or another player have modified their game settings. This may mean one of the players is attempting to cheat. It could also be due to a bug in the game, but this is less likely.
    
    Do you want to save an error log of your game?
sr: Igra je van sinhronizacije, i ne može se nastaviti. Do ovoga je moglo doći iz nekoliko razloga, na primjer ako ste vi ili drugi igrač izmijenili postavke igre. To može značiti da neko pokušava da vara. Manje vjerovatno, može biti i greška do igre.
    
    Želite li da sačuvate dnevnik grešaka tekuće partije?

en: The game is out of sync. It might not make much sense to continue. Do you want to save your game?
sr: Igra je ispala iz sinhronizacije. Verovatno nema mnogo smisla da se nastavi. Želite li da sačuvate poziciju?

en: The game is over.
sr: Igra je završena.

en: The game map could not be loaded:
sr: Mapu igre nije moguće učitati:

en: The map already exists. Do you want to overwrite it?
sr: Mapa već postoji. Želite li da je prebrišete?

en: The map is unknown until your units explore it
sr: Mapa je nepoznata dok je vaše jedinice ne istraže

en: The maximum number of turns the game can last
sr: Maksimalan broj poteza koliko partija može trajati

en: The nickname ‘$nick’ contains invalid characters. Only alpha-numeric characters, underscores and hyphens are allowed.
sr: Nadimak „$nick“ sadrži loše znakove. Dozvoljena su samo slova, brojevi, podvlake i crtice.

en: The nickname ‘$nick’ is already taken.
sr: Nadimak „$nick“ već je zauzet.

en: The nickname ‘$nick’ is inactive. You cannot claim ownership of this nickname until you activate your account via email or ask an administrator to do it for you.
sr: Nadimak „$nick“ nije aktivan. Ne možete tvrditi vlasništvo nad ovim nadimkom dok ne aktivirate svoj nalog, preko e-pošte ili zahtevom administratoru da to uradi za vas.

en: The nickname ‘$nick’ is not registered on this server.
sr: Nadimak „$nick“ nije registrovan na ovom serveru.

en: The nickname ‘$nick’ is registered on this server.
sr: Nadimak „$nick“ registrovan je na ovom serveru.

en: The nickname ‘$nick’ is reserved and cannot be used by players.
sr: Nadimak „$nick“ je rezervisan i igrači ga ne mogu uzeti.

en: The nickname ‘$nick’ is too long. Nicks must be 20 characters or less.
sr: Nadimak „$nick“ je predugačak. Ne može imati više od 20 znakova.

en: The only thing worth wishing for is peace throughout the land.
sr: Jedino vrijedno želje jeste mir u čitavoj zemlji.

en: The password you provided was incorrect.
sr: Dali ste neispravnu lozinku.

en: The replay is corrupt/out of sync. It might not make much sense to continue. Do you want to save the game?
sr: Snimak je iskvaren ili van sinhronizacije. Verovatno nema mnogo smisla da se nastavi. Želite li da sačuvate poziciju?

en: The scenario is invalid because it has no id.
sr: Scenario nije je nepravilan jer nema ID.

en: The scenario is invalid because it has no sides.
sr: Scenario nije je nepravilan jer nema strana.

en: The terrain occupied by your units is the main factor determining the chance that they will be hit. The defensive rating for the currently selected unit in the currently selected terrain is displayed in the top right corner of the screen.
sr: Teren na kome se vaše jedinice nalaze glavni je činilac za to kakvi su izgledi protivnika da ih pogode. Odbrambeni razred trenutno izabrane jedinice prikazan je u gornjem desnom uglu ekrana.

en: There are no add-ons available for download from this server.
sr: Na ovom serveru nema dodataka spremnih za preuzimanje.

en: There are no players on your friends or ignore list.
sr: Nema igrača ni na vašem spisku prijatelja ni ignorisanih.

en: There are no saved games to load.
    
    (Games are saved automatically when you complete a scenario)
sr: Nema pozicija za učitavanje.
    
    (Pozicije se upisuju automatski kada završite scenario)

en: There are no troops available to recall
    (You must have veteran survivors from a previous scenario)
sr: Nema veterana koje biste mogli sazvati.
    (Morate imati neke preživjele iz prethodnog scenarija)

en: There are no vacant castle tiles in which to recall the unit.
sr: U zamku nema više slobodnih polja za sazivanje jedinice.

en: There are no vacant castle tiles in which to recruit the unit.
sr: U zamku nema više slobodnih polja za unajmljivanje jedinice.

en: There are six types of attack: <i>pierce</i>, <i>blade</i>, <i>impact</i>, <i>fire</i>, <i>cold</i> and <i>arcane</i>. Different units have weaknesses against different types of attacks. Right-click on a unit and select <b>Unit Description</b> to see which attacks it is resistant to, and which will affect it the most.
sr: Postoji šest tipova napada: <i>proboj</i>, <i>sječivo</i>, <i>udar</i>, <i>vatra</i>, <i>mraz</i> i <i>volšebni</i>. Oni različito utiču na različite jedinice. Kliknite desnim na jedinicu, izaberite <b>Opis jedinice</b>, gdje možete vidjeti na koje je napade otporna, a koji će je najteže pogoditi.

en: There are some helpful summary screens in the main menu: for instance, the <b>Status Table</b> will let you know how your enemies are doing, and how you are doing in comparison.
sr: Glavni meni pruža nekoliko sažetaka od koristi; na primer, <b>Tabela stanja</b> pokazuje kako se drže vaši neprijatelji, i vi nasuprot njima.

en: Think twice before dismissing any unit from your recall list, no matter how little experience it has. Sometimes it’s worth paying a premium to know exactly what traits a new arrival will have.
sr: Dvaput razmislite pre nego što otpustite jedinicu sa spiska sazivanja, ma koliko malo iskustva imala. Nekada vredi dobro platiti znanje o tome tačno koje osobine će novopridošla jedinica imati.

en: This Turn
sr: u potezu

en: This command is currently unavailable.
sr: Ova naredba trenutno nije dostupna.

en: This is the last scenario.
sr: Ovo je poslednji scenario.

en: This poor unit drank something really bad.
sr: Ova jadna jedinica ispi nešto zaista loše.

en: This ring will heal the bearer a little each turn.
sr: Ovaj prsten će pomalo liječiti nosioca u svakom potezu.

en: This scenario has ended. Do you want to continue the campaign?
sr: Scenario je okončan. Želite li da nastavite pohod?

en: This staff will grant the bearer swift movement.
sr: Ovaj štap će podariti nosiocu žustrinu kretanja.

en: This trident allows a merman to shoot electric bolts at his enemies!
sr: Ovim trozupcem morejac može ispaljivati električne munje na neprijatelje!

en: This unit has been petrified. It may not move or attack.
sr: Ova jedinica je okamenjena. Ne može se kretati niti napadati.

en: This unit has been slowed. It will only deal half its normal damage when attacking and its movement cost is doubled.
sr: Ova jedinica je usporena. Nanijeće samo polovinu normalne štete kada napada, a trošak kretanja joj je udvostručen.

en: This unit is invisible. It cannot be seen or attacked by enemy units.
sr: Ova jedinica je nevidljiva. Neprijatelji je ne mogu vidjeti niti napasti.

en: This unit is poisoned. It will lose 8 HP every turn until it can seek a cure to the poison in a village or from a friendly unit with the ‘cures’ ability.
    
    Units cannot be killed by poison alone. The poison will not reduce it below 1 HP.
sr: Ova jedinica je otrovana. Gubiće 8 UP u svakom potezu, sve dok se ne izliječi u selu ili pored prijateljske iscjeliteljske jedinice.
    
    Jedinice ne mogu biti ubijene samo otrovom. Otrov neće smanjiti UP ispod 1.

en: This water will make melee weapons have the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario.
sr: Ova voda daruje oružju za blisku borbu <i>volšebni</i> vid štete do kraja tekućeg scenarija.

en: Time for each attack, recruit, and capture
sr: Vrijeme za svaki napad, unajmljivanje i zaposijedanje

en: Time for general tasks each turn (seconds)
sr: Vreme za opšte zadatke u svakom potezu (sek.)

en: Time limit
sr: vremenski limit

en: Time of day
sr: doba dana

en: Time of day:
sr: doba dana:

en: To advance low-level units quickly, team them with a veteran and use the veteran to damage a joint target heavily enough for the junior partner to get in the killing blow.
sr: Da brzo iznapreduješ jedinicu niskog nivoa, upari ja sa jednom veteranskom, pa koristi veterana da ošteti zajedničkog neprijatelja dovoljno teško da ga mlađi saborac može uništiti u jednom napadu.

en: Toggle fog for the current player.
sr: Magla za tekućeg igrača.

en: Toggle overlaying of terrain codes on hexes.
sr: Preklapanje terenskih kodova po poljima.

en: Toggle overlaying of x,y coordinates on hexes.
sr: Preklapanje x- i y-koordinata po poljima.

en: Toggle planning mode.
sr: Režim planiranja.

en: Toggle shroud for the current player.
sr: Sa ili bez pokrova za tekućeg igrača.

en: Total damage
sr: ukupna šteta

en: Trait:
sr: osobina:

en: Traits
sr: Osobine

en: Try to avoid moving next to unoccupied villages. An enemy unit may move into the village and attack you, while enjoying the defense and healing of the village.
sr: Izbjegavaj stupanje nadomak nezauzetog sela. Neprijateljska jedinica može uskočiti u selo i napasti tvoju, dok uživa zaštitu i liječenje koje joj selo pruža.

en: Try to operate units with a small number of powerful attacks—such as Dark Adepts, Horsemen, Orcish Grunts or Dwarvish Thunderers—in pairs or threes. This gives you another try whenever your first devastating attack misses — as inevitably happens from time to time.
sr: Pokušajte da dejstvujete jedinicama sa malim brojem moćnih napada — poput mračnih posvećenika, konjanika, orko-groktaša ili patulj-gromovnika — u parovima ili trojkama. To vam daje dodatni pokušaj kad god prvi razarajući napad promaši, do čega neminovno dolazi s vremena na vreme.

en: Turkish Translation
sr: Turski prevod

en: Turn
sr: potez

en: Turn
sr: potez

en: Turn bonus:
sr: bonus poteza:

en: Turn changed
sr: Promjena poteza

en: Turn debug mode off.
sr: Isključuje ispravljački režim.

en: Turn debug mode on.
sr: Uključuje ispravljački režim.

en: Turns finished early:
sr: poteza završeno ranije:

en: Turns run out
sr: Isteknu li potezi

en: Turns:
sr: poteza:

en: Tutorial
sr: Podučavanje

en: Type
sr: tip

en: Type $help_command <command> for more info.
sr: Upišite $help_command <naredba> za više detalja.

en: Type:
sr: tip:

en: Ukrainian Translation
sr: Ukrajinski prevod

en: Unable to find a leader type for faction $faction
sr: Ne mogu da nađem tip vođa za frakciju $faction

en: Unban a user. He does not have to be in the game but on the server.
sr: Ukida zabranu igraču, koji ne mora biti u igri, ali mora na serveru.

en: Undoing moves not yet transmitted to the server.
sr: Opoziv pokreta se ne može odaslati na server.

en: Unexpected characters after variable name (expected , or =)
sr: Neočekivani znakovi poslije imena promjenljive (očekivah , ili =)

en: Unexpected characters at line start
sr: Neočekivani znakovi na početku linije

en: Unexpected closing tag
sr: Neočekivana zatvarajuća oznaka

en: Unit List
sr: Spisak jedinica

en: Units are healed when they advance a level. Used wisely, this can turn a fight.
sr: Jedinice se potpuno zalječuju kada isprednjače u nivou. Vješto upotrijebljeno, može preokrenuti bitku.

en: Units of level one and higher have a <i>Zone of Control</i> in the six hexes around them. If a unit moves into an enemy’s zone of control, it may not move any further that turn. This means that units can have two empty hexes between them and still create a barrier to the enemy. Beware, though: skirmishers can pass through these gaps.
sr: Jedinice prvog i višeg nivoa postavljaju <i>nadzorni pojas</i> u šest polja oko sebe. Ako se jedinica pomjeri u neprijateljev nadzorni pojas, ne može se više pomijerati u toku tog poteza. Ovo znači da i jedinice razmaknute dva polja zaprečavaju put neprijatelju. Ali pazite: čarkaši, međutim, mogu da prođu kroz ovakve procepe.

en: Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)
sr: Uočene jedinice! ($friendphrase, $enemyphrase)

en: Units stationed in villages will either heal eight hitpoints at the beginning of their turn, or will recover from poisoning.
sr: Jedinice razmještene u selima ili će se zaliječiti 8 udarpoena na početku svog poteza, ili oporaviti od trovanja.

en: Units with the <i>Intelligent</i> trait need fewer experience points to level up. Early in a campaign, try to give killing blows to these units so you can get some high-level troops sooner.
sr: Jedinice s osobinom <i>oštroumnosti</i> zahtijevaju manje iskustvenih poena za napredovanje. Pokušaj da njima zadaješ završne udarce rano tokom pohoda, kako bi vojska ranije dobila jedinice viših nivoa.

en: Units with the <i>Leadership</i> ability help lower-level adjacent units on the same side fight better. You can move these units slowly along your battle lines and give bonuses to large numbers of lower-level troops.
sr: Jedinice sa sposobnošću <i>vođstva</i> čine da se susjedne jedinice nižeg nivoa bore bolje. Ovakve jedinice možeš sporo pomijerati duž svojih frontova, dajući bonuse velikom broju jedinica nižeg nivoa.

en: Units with the <i>Quick</i> trait get an extra movement point per turn. This can be very important when moving through difficult terrain such as water or caves. It can make the difference between being able to move one hex or two.
sr: Jedinice s osobinom <i>hitrosti</i> imaju jedan poen pokreta više po potezu. Ovo može biti presudno pri napredovanju teškim terenom, poput vode ili pećina, gdje čini razliku između jednog i dva polja mogućeg pokreta.

en: Units with three or more attacks—especially magical attacks—are ideal for finishing off enemies with only a few hitpoints remaining. Be sure to use leadership—or a strong or dextrous unit—whenever the extra point or two of damage makes a one-hit kill possible.
sr: Jedinice sa tri ili više napada — posebno magičnih — idealne su za dokrajčivanje neprijatelja kojima je ostalo malo udarpoena. Gledajte da upotrebite vođstvo, ili kršnu ili spretnu jedinicu, kad god jedan ili dva dodatna poena štete mogu omogućiti pobedu iz prve.

en: Unknown command '$command', try $help_command for a list of available commands.
sr: Nepoznata naredba ‘$command’ (sa $help_command dobijate spisak dostupnih naredbi).

en: Unknown debug domain: '$domain'.
sr: Nepoznat ispravljački domen: ‘$domain|’.

en: Unknown debug level: '$level'.
sr: Nepoznat ispravljački nivo: ‘$level|’.

en: Unknown era
sr: nepoznata epoha

en: Unknown era: $era_id
sr: nepoznata epoha: $era_id

en: Unknown scenario
sr: nepoznat scenario

en: Unknown scenario: $scenario_id
sr: nepoznat scenario: $scenario_id

en: Unknown scenario: '$scenario|'
sr: Nepoznat scenario: ‘$scenario|’

en: Unlimited turns
sr: neograničeno

en: Unmute an observer. Without an argument unmutes everyone.
sr: Ukida utišanost posmatrača. Bez argumenata ukida utišanost svima.

en: Unsafe Lua scripts.
sr: Nebezbjedne Lua skripte.

en: Unsafe mode enabled!
sr: Uključen nebezbijedan režim!

en: Unterminated [+element] tag
sr: Nedovršena oznaka [+element]

en: Unterminated [element] tag
sr: Nedovršena oznaka [element]

en: Unterminated closing tag
sr: Nedovršena zatvarajuća oznaka

en: Unterminated quoted string
sr: Nedovršen tekst pod navodnicima

en: Update details for your nickname. For possible details see '/details'.
sr: Ažurira detalje vašeg nadimka. Za moguće detalje, izvršiti „/details“.

en: Upkeep
sr: izdaci

en: Usage:
sr: Upotreba:

en: Use 12-hour clock format
sr: 12-časovni format sata

en: Use healers to support your attacks — they will win you battles without needing to attack anything themselves.
sr: Koristi vidare kao podršku u napadima — dobijaće ti bitke, a da sami ništa napali nisu.

en: Use lines of troops to screen your injured units while they recover.
sr: Koristi frontove jedinica za zaštitu svojih ranjenih tokom oporavka.

en: Use map settings
sr: prema postavkama mape

en: Use scenario specific settings
sr: Koristi postavke scenarija

en: Vacant Slot: | Vacant Slots:
sr[0]: slobodna mjesta:
sr[1]: slobodna mjesta:
sr[2]: slobodna mjesta:
sr[3]: slobodno mjesto:

en: Vacant slots
sr: Slobodna mjesta

en: Valencian (southern Catalan) Translation
sr: Valensijski (južnokatalonski) prevod

en: Variable not found
sr: Promjenljiva nije nađena

en: Verifying cache
sr: Overavam keš...

en: Version
sr: verzija

en: Version:
sr: Verzija:

en: Victory
sr: Pobjeda

en: Victory:
sr: pobjeda:

en: Vietnamese Translation
sr: Vijetnamski prevod

en: Village
sr: selo

en: Village gold:
sr: zlata po selu:

en: Villages
sr: sela

en: Visualize the screen refresh procedure.
sr: Sagledava postupak osvježavanja ekrana.

en: WARNING: There is already a client using this nickname, logging in will cause that client to be kicked!
sr: UPOZORENJE: Jedan klijent već ima ovaj nadimak, prijavljivanjem ćete ga izbaciti!

en: Waiting for game to start...
sr: Čekam da partija počne ...

en: Waiting for next scenario...
sr: Čekam na naredni scenario...

en: Waiting for players to choose factions...
sr: Čekam da igrači odaberu frakcije...

en: Waiting for players to join...
sr: Čekam da se pridruže igrači...

en: Warning
sr: Upozorenje

en: Warning:
sr: Upozorenje:

en: Warning: The file you have tried to load is corrupt. Loading anyway.
sr: Upozorenje: Datoteka koju ste pokušali da učitate iskvarena je. Svejedno učitavam.

en: Weapon range:
sr: domet oružja:

en: Weapon special:
sr: svojstvo oružja:

en: Weapon:
sr: oružje:

en: What should our victorious unit become?
sr: Šta će naša pobjednička jedinica postati?

en: When a tough unit is heavily injured, send it to heal in a village several turns’ movement away from the fighting. Then it can recover in peace (at 10 hitpoints per turn) without tying up front-line villages.
sr: Kada žilava jedinica bude teško povređena, pošaljite je na lečenje u selo nekoliko poteza kretanja daleko od borbe. Tako se može oporaviti u miru (10 udarpoena po potezu) i bez zauzimanja sela na liniji fronta.

en: While finishing early gives a gold bonus, and reduces the opportunities for enemies to kill your valuable troops, it also means you lose chances to earn your units extra experience. When deciding whether or not to finish a scenario early, weigh these factors against one another.
sr: Dok rani završetak daje bonus u zlatu, i oduzima neprijatelju prilike da vam uništi vredne jedinice, takođe znači gubitak prilika da svojim jedinicama zaradite još iskustva. Kada odlučujete da li ćete scenario rano završiti, odvagajte ove činioce.

en: White
sr: bijela

en: Whiteboard Options
sr: Opcije blokčeta

en: With this golden coin, I wish that this battle end in a swift and safe victory.
sr: Ovim zlatnim novčićem, želim da se bitka okonča brzom i sigurnom pobjedom.

en: XP
sr: IP

en: XP to advance
sr: IP za napredovanje

en: XP:
sr: IP:

en: You
sr: ja

en: You are about to open a security breach in Wesnoth. Are you sure you want to continue? If you have downloaded add-ons, do not click 'ok'! They would instantly take over your computer. You have been warned.
sr: Ovim ćete otvoriti bezbjednosni procjep u Vesnotu. Želite li zaista da nastavite? Ako ste preuzeli neke dodatke, ne klikćite na „U redu“! — mogli bi tog trenutka preuzeti vaš računar. Upozorili smo vas.

en: You are not worthy of healing.
sr: Ne zavređuješ iscjeljenje.

en: You are separated from your soldiers and may not recall them
sr: Rastavljeni ste od svojih vojnika i ne možete ih sazvati

en: You can access the <b>Recruit</b> and <b>Recall</b> commands by right-clicking on a castle tile. That will let you choose the precise hex you put a unit in. Placing units wisely can sometimes let you reach a village a turn earlier.
sr: Naredbama <b>Unajmi</b> i <b>Sazovi</b> možete pristupiti desnim klikom na polje zamka. Potom izaberite polje gdje želite da se jedinica pojavi. Mudrim postavljanjem jedinica možete doseći pokoje selo potez ranije.

en: You can reuse units from a previous scenario by selecting <b>Recall</b> from the <b>Actions</b> menu. By recalling the same units over and over, you can build up a powerful and experienced army.
sr: Možete koristiti jedinice iz prethodnog scenarija, pomoću <b>Sazovi</b> iz menija <b>Radnje</b>. Uzastopnim sazivanjem istih jedinica, možete izgraditi moćnu i iskusnu vojsku.

en: You can see how far enemy units can move by moving the mouse cursor over them.
sr: Možete vidjeti gdje se neprijateljska jedinica može pomjeriti pomakom miša preko nje.

en: You cannot end your turn yet!
sr: Još ne možete završiti potez!

en: You cannot move your leader away from the keep with some planned recruits or recalls left.
sr: Ne možete pomeriti vođa sa kule dok ima još planiranih unajmljivanja ili sazivanja.

en: You cannot undo a move that uncovers hexes hidden by fog or shroud. Turn on the <b>Delay Shroud Updates</b> option when you need to move units while retaining the ability to undo, or use the new Whiteboard planning tool.
sr: Ne možete opozvati pokret koji otkrije polja sakrivena maglom ili pokrovom. Uključite opciju <b>Zastoj ažuriranja pokrova</b> ako želite da uvijek možete opozvati pokret, ili upotrebite blokče, novu alatku za planiranje.

en: You currently can't recall at the highlighted location
sr: Trenutno ne možete sazivati na istaknutoj lokaciji

en: You don’t have a leader to recall with.
sr: Morate imati vođa da biste sazivali.

en: You don’t have a leader to recruit with.
sr: Morate imati vođa da biste unajmljivali.

en: You don’t have enough gold to recruit that unit
sr: Nemate dovoljno zlata da unajmite tu jedinicu

en: You have been defeated!
sr: Poraženi ste!

en: You have come across a wishing well. What would you like to wish for?
sr: Nabasa na bunar želja. Koja ti je želja?

en: You have emerged victorious!
sr: Pobijedili ste!

en: You have made too many login attempts.
sr: Previše puta ste pokušali da se prijavite.

en: You have no add-ons installed.
sr: Nema instaliranih dodataka.

en: You have no units available to recruit.
sr: Nema jedinica spremnih za unajmljivanje.

en: You have not started your turn yet. Do you really want to end your turn?
sr: Niste ni započeli potez, želite li zaista već da ga okončate?

en: You must enter a name.
sr: Morate unijeti ime.

en: You must have a leader on a keep who is able to recall that unit.
sr: Morate na kuli imati vođa koji može da sazove tu jedinicu.

en: You must have a leader on a keep who is able to recruit the unit.
sr: Morate na kuli imati vođa koji može da unajmi tu jedinicu.

en: You must have at least 1 gold piece to recall a unit | You must have at least $cost gold pieces to recall a unit
sr[0]: Morate imati barem $cost zlatnik da biste sazvali jedinicu
sr[1]: Morate imati barem $cost zlatnika da biste sazvali jedinicu
sr[2]: Morate imati barem $cost zlatnika da biste sazvali jedinicu
sr[3]: Morate imati barem jedan zlatnik da biste sazvali jedinicu

en: You must login first.
sr: Morate se prvo prijaviti.

en: You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold.
sr[0]: Počinjete naredni scenario sa $gold zlatnikom dodatim na zadati najmanji početni broj.
sr[1]: Počinjete naredni scenario sa $gold zlatnika dodata na zadati najmanji početni broj.
sr[2]: Počinjete naredni scenario sa $gold zlatnika dodatih na zadati najmanji početni broj.
sr[3]: Počinjete naredni scenario sa jednim zlatnikom dodatim na zadati najmanji početni broj.

en: You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher. | You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher.
sr[0]: Počinjete naredni scenario sa većim od $gold zlatnika i najmanjeg zadatog početnog broja.
sr[1]: Počinjete naredni scenario sa većim od $gold zlatnika i najmanjeg zadatog početnog broja.
sr[2]: Počinjete naredni scenario sa većim od $gold zlatnika i najmanjeg zadatog početnog broja.
sr[3]: Počinjete naredni scenario sa većim od jednog zlatnika i najmanjeg zadatog početnog broja.

en: You will start the next scenario with the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with the defined minimum starting gold.
sr[0]: Počinjete naredni scenario sa zadatim najmanjim brojem zlatnika.
sr[1]: Počinjete naredni scenario sa zadatim najmanjim brojem zlatnika.
sr[2]: Počinjete naredni scenario sa zadatim najmanjim brojem zlatnika.
sr[3]: Počinjete naredni scenario sa zadatim najmanjim brojem zlatnika.

en: [limit]
sr: [ograničenje]

en: [turn]
sr: [potez]

en: addon_type^(unknown)
sr: (nepoznato)

en: addon_type^Campaign
sr: pohod

en: addon_type^MP campaign
sr: vigr. pohod

en: addon_type^MP era
sr: vigr. razdoblje

en: addon_type^MP faction
sr: vigr. frakcija

en: addon_type^MP map-pack
sr: vigr. paketa mapa

en: addon_type^MP scenario
sr: vigr. scenario

en: addon_type^Other
sr: drugo

en: addon_type^Resources
sr: resursi

en: addon_type^Scenario
sr: scenario

en: aggressive.
sr: agresivno.

en: ai
sr: VI

en: aliases:
sr: alijasi:

en: arcane
sr: volšebni

en: blade
sr: sječivo

en: border_size should be between 0.0 and 0.5.
sr: border_size treba da je između 0,0 i 0,5.

en: chaotic
sr: haotičan

en: cold
sr: mraz

en: continuous replay
sr: snimak bez pauze

en: current local time
sr: trenutno lokalno vrijeme

en: damage | damage
sr[0]: štete
sr[1]: štete
sr[2]: štete
sr[3]: štete

en: defensive.
sr: odbrambeno.

en: do not translate the 'all'^[all|<command>]
sr: [all|<naredba>]

en: do not translate the on/off^[<side> [on/off]]
sr: [<strana> [on/off]]

en: dropping your username
sr: uklanjam vaš nadimak

en: electrical
sr: električni

en: error
sr: greška

en: female^chaotic
sr: haotična

en: female^lawful
sr: zakonita

en: female^liminal
sr: dvojstvena

en: female^neutral
sr: neutralna

en: female^petrified
sr: okamenjena

en: female^poisoned
sr: otrovana

en: female^slowed
sr: usporena

en: female^unhealable
sr: neiscjeljiva

en: fire
sr: vatra

en: focusing on defeating $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.
sr: gleda da porazi $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.

en: focusing on defending the area around $x1|,$y1|.
sr: gleda da odbrani oblast oko $x1|,$y1|.

en: focusing on protecting $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.
sr: gleda da zaštiti $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.

en: friends and ignores list
sr: spisak prijatelja i ignorisanih

en: friends list
sr: spisak prijatelja

en: gender^Random
sr: nasumičan

en: gold
sr: zlato

en: help
sr: pomoć

en: holy water^Leave it
sr: Ostavi

en: holy water^Take it
sr: Uzmi

en: ignores list
sr: spisak ignorisanih

en: impact
sr: udar

en: income
sr: prihodi

en: infix_binary^i
sr: i

en: invalid network handle
sr: loša mrežna ručka

en: invisible:
sr: nevidljiva:

en: lawful
sr: zakonit

en: level
sr: nivo

en: liminal
sr: dvojstven

en: maximum^max.
sr: maks.

en: melee
sr: bliski

en: minimum^min.
sr: min.

en: moves
sr: kretnji

en: moving leader to $x1|,$y1|.
sr: vođa se pomijera na $x1|,$y1|.

en: multiplayer_starting_gold^Gold | multiplayer_starting_gold^Gold
sr[0]: zlatnik
sr[1]: zlatnika
sr[2]: zlatnika
sr[3]: zlatnik

en: neutral
sr: neutralan

en: nick registration
sr: registrujem nadimak

en: no
sr: ne

en: none
sr: nema

en: none set.
sr: ništa zadato.

en: pause at end of turn
sr: pauziraj na kraju poteza

en: per turn
sr: po potezu

en: petrified
sr: okamenjen

en: petrified:
sr: okamenjena:

en: pierce
sr: proboj

en: play side turn
sr: pusti potez strane

en: play turn
sr: pusti potez

en: poisoned
sr: otrovan

en: poisoned:
sr: otrovana:

en: prefix_atto^a
sr: a

en: prefix_exa^E
sr: E

en: prefix_femto^f
sr: f

en: prefix_giga^G
sr: G

en: prefix_kibi^K
sr: k

en: prefix_kilo^k
sr: k

en: prefix_mega^M
sr: M

en: prefix_micro^µ
sr: µ

en: prefix_milli^m
sr: m

en: prefix_nano^n
sr: n

en: prefix_peta^P
sr: P

en: prefix_pico^p
sr: p

en: prefix_tera^T
sr: T

en: prefix_yocto^y
sr: y

en: prefix_yotta^Y
sr: Y

en: prefix_zepto^z
sr: z

en: prefix_zetta^Z
sr: Z

en: prompt^Command:
sr: naredba:

en: ranged
sr: odstupni

en: registering with password *** and email address $email
sr: registrujem sa lozinkom *** i adresom e-pošte $email

en: registering with password *** and no email address
sr: registrujem sa lozinkom *** i bez adrese e-pošte

en: replay
sr: snimak

en: requesting information for user $nick
sr: tražim podatke o korisniku $nick

en: reset to beginning
sr: vrati na početak

en: scenario settings^Base
    Income
sr: osnovni
    prihod

en: scenario settings^Fog
sr: magla

en: scenario settings^Gold Per
    Village
sr: zlata
    po selu

en: scenario settings^Leader
sr: vođ

en: scenario settings^Shroud
sr: pokrov

en: scenario settings^Side
sr: strana

en: scenario settings^Start
    Gold
sr: početno
    zlata

en: sceptre of fire
sr: vatreno žezlo

en: setting $var to $value
sr: postavljam $var na $value

en: side $temp_i
sr: strana $temp_i

en: slowed
sr: usporen

en: slowed:
sr: usporena:

en: status^Units
sr: jedinice

en: statuspanel^level
sr: nivo

en: statuspanel^moves
sr: kretnji

en: statuspanel^terrain def.
sr: terenska odb.

en: storm trident
sr: olujni trozubac

en: storm trident^Leave it
sr: Ostavi

en: storm trident^Take it
sr: Uzmi

en: strike | strikes
sr[0]: udara
sr[1]: udara
sr[2]: udara
sr[3]: udar

en: time left for current turn
sr: preostalo vrijeme za tekući potez

en: unhealable
sr: neiscjeljiv

en: unit list^Traits
sr: osobine

en: unit^Gold | Gold
sr[0]: zlatnik
sr[1]: zlatnika
sr[2]: zlatnika
sr[3]: zlatnik

en: unit_byte^B
sr: B

en: units
sr: jedinice

en: upkeep
sr: izdaci

en: version
sr: verzija

en: very long
sr: vrlo dugačak

en: villages
sr: sela

en: whisper to $receiver
sr: šapat za $receiver

en: whisper: $sender
sr: šapat: $sender

en: yes
sr: da

en: Äg,Agh,Bog Äh,Borb,Brag,Brag Goh,Brok,Dak,Drog,Frok,Ga,Gah,Gark,Gnarf,Grar,Grokk,Grumph,Gulk,Hak,Hask,Hoth,Hug Bah,Hu Kah,Kak,Krak,Krug,Kub,Kuh,Lok,Luk,Nak,Nuk Kar,Pag,Reck,Rok,Ruk,Sark,Shak,Shuf,Stuh,Targ,Thog,Thruf,Thur,Tohg,Torg,Trok,Tsok,Tuh,Tuk Ruh,Ugg,Üh,Urg,Urgh,Urk,Vak,Zog,Zuug
sr: Eg,Ag,Bug,Eh,Borb,Brag,Brag,Goh,Brok,Dak,Drog,Frok,Ga,Gah,Gark,Gnarf,Grar,Grok,Grumf,Gulk,Hak,Hask,Hot,Hug,Bah,Hu,Kah,Kak,Krak,Krug,Kub,Kuh,Lok,Luk,Nak,Nuk,Kar,Pag,Rek,Rok,Ruk,Sark,Šak,Šuf,Štuh,Targ,Tog,Truf,Tur,Tog,Torg,Trok,Tsok,Tuh,Tuk,Ruh,Ug,Uh,Urg,Urgh,Urk,Vak,Zog,Zug
