Battle for Wesnoth 1.3.7+dev - en to sk translation catalogue (473 entries)

en: --
sk: -

en: 2 + villages − maximum(0, upkeep − villages)
sk: 2 + dediny - maximum(0, žold - dediny)

en: <emphasis role="strong">Arcane</emphasis>: An attack that dispels the magic animating zombies, specters, and other undead creatures and spirits. Example: A white mage&#8217;s magic attack.
sk: <emphasis role="strong">Mystický</emphasis>: Útok, ktorý ruší kúzla, pohybujúce zombiami, prízrakmi a inými nemŕtvymi príšerami a duchmi. Príklad: Kúzelný útok bieleho mága.

en: <emphasis role="strong">Blade</emphasis>: Weapons with a cutting edge, used to chop pieces of flesh from a foe. Examples: dagger, scimitar, saber, drake claws.
sk: <emphasis role="strong">Sečné</emphasis>: Zbrane so sečnou hranou, používané na odseknutie častí súperovho tela. Príklady: dýka, šabľa, kord, dračie pazúry.

en: <emphasis role="strong">Cold</emphasis>: Weapons based on cold or ice missiles. Example: A Dark Adepts&#8217;s chill wave.
sk: <emphasis role="strong">Chlad</emphasis>: Zbrane založené na mrazivých či ľadových strelách. Príklad: vlna chladu temného učňa.

en: <emphasis role="strong">Fire</emphasis>: Weapons using fire to roast the foe like a chicken. Example: A drake&#8217;s fire breath.
sk: <emphasis role="strong">Blade</emphasis>: Zbrane, ktoré súpera upečú ako kurča. Príklad: ohnivý dych drakonidov.

en: <emphasis role="strong">Impact</emphasis>: Weapons having neither a sharp point nor a cutting edge, but heavy enough to break an enemy&#8217;s bones. Examples: mace, staff, Troll fist.
sk: <emphasis role="strong">Tupý</emphasis>: Zbrane ktoré nemajú ani ostrý hrot ani sečnú hranu, ale sú dosť ťažké na lámanie súperových kostí. Príklady: palcát, palica, trolia päsť.

en: <emphasis role="strong">Piercing</emphasis>: Weapons with a sharp point and either a long handle or a missile, used to perforate foe&#8217;s body and damage internal organs. Examples: Knight or infantry pike, arrow.
sk: <emphasis role="strong">Bodný</emphasis>: Zbrane s ostrým hrotom, ktoré môžu byť používané s dlhou rukoväťou v boji na blízko alebo ako šípy, sú určené na prebodnutie súperovho tela a poškodenie jeho orgánov. Príklady: Rytierova či pechotná píka, šíp.

en: <ulink url="http://www.wesnoth.org/wiki/CommandMode">Command mode</ulink>
sk: <ulink url="http://www.wesnoth.org/wiki/CommandMode">Príkazový režim</ulink>

en: A complete list of official and user setup servers is listed at this website: <ulink url="http://wesnoth.org/wiki/MultiplayerServers">Multiplayer servers</ulink>.
sk: Pomerne úplný zoznam oficiálnych a užívateľských serverov je na tejto webovej stránke: <ulink url="http://wesnoth.org/wiki/MultiplayerServers">Multiplayer servers</ulink> (po anglicky).

en: A curer can cure a unit of poison, although that unit will receive no additional healing on the turn it is cured of the poison.
sk: Liečiteľ dokáže vyliečiť jednotku z otravy jedom, ale táto jednotka sa v rovnakom ťahu už nebude uzdravovať.

en: A single scenario takes about 30 minutes to 2 hours to complete. This is the fastest way to play, but your units are not saved and you cannot use campaign units. You can play scenarios against the computer or against other players either over the internet or at your computer. Scenarios are accessed through the "Multiplayer" button on the main menu.
sk: Odohranie jedného scenára trvá zhruba 30 minút až 2 hodiny. Toto je najrýchlejší spôsob hrania, ale tvoje jednotky sa neukladajú, a nemôžeš používať jednotky z príbehov. Scenáre môžeš hrať proti počítaču alebo proti iným hráčom cez internet alebo na tvojom počítači. Scenáre sú dostupné pomocou tlačidla "Zápas" v hlavnom menu.

en: A unit may be healed a maximum of 8 hitpoints per turn. A unit that does not move or fight during a turn is <emphasis>resting</emphasis> and will recover 2 hitpoints. Hitpoints recovered through <emphasis>resting</emphasis> are added on top of hitpoints recovered through healing so it is possible for a unit to recover up to a total of 10 hit points per turn.
sk: Jednotka môže za kolo získať ošetrením najviac 8 životov. Pokiaľ sa jednotka počas svojho kola nehýbe ani nebojuje, <emphasis>odpočíva</emphasis> a tým sa ošetrí o 2 životy. Životy získané <emphasis>odpočinkom</emphasis> sa môžu pripočítať k životom získaným ošetrením, jednotka tak môže celkovo za kolo získať až 10 životov.

en: A unit may take several turns to be fully healed.
sk: Môže trvať niekoľko kôl, než sa jednotka celkom uzdraví.

en: A unit which can cure an ally of poison, although the ally will receive no additional healing on the turn it is cured of the poison.
sk: Jednotka dokáže vyliečiť spojeneckú jednotku z otravy, ale spojenec vyliečený z otravy sa v rovnakom ťahu ešte nebude uzdravovať.

en: A unit&#8217;s Zone of Control extends to the six hexes immediately adjacent to the unit, and units that move into an enemy zone of control are forced to stop. Units with the skirmisher ability ignore enemy zones of control and are able to move through them freely without being forced to stop. Level 0 units are considered too feeble to generate a zone of control and all units are able to move through the hexes around an enemy level 0 unit freely.
sk: Zóna pod kontrolou jednotky zahŕňa 6 políčok priľahlých k jednotke, a iné jednotky, ktoré do tejto zóny vstúpia sú nútené zastaviť. Jednotky so schopnosťou priebojný ignorujú zóny pod kontrolou iných jednotiek a sú schopné nimi bez zábran prechádzať. Jednotky úrovne 0 sú považované za príliš slabé na to, aby boli schopné túto zónu udržať a tak sa jednotky okolo nich môžu voľne pohybovať.

en: Abilities
sk: Schopnosti

en: Across the top of the screen from left to right are the following items:
sk: Na hornej časti obrazovky sú zľava doprava tieto položky:

en: Actions button
sk: Tlačidlo Akcie

en: Add-ons
sk: Doplnky

en: Advanced units are needed to quickly kill enemy commanders, and to avoid losing lots of units.
sk: Potrebuješ povýšené jednotky, aky rýchlo zabili súperových veliteľov, a aby si nestratil veľa jednotiek.

en: Advanced units have higher upkeep than lower level units (1 gp per level), loyal units are an exception.
sk: Povýšené jednotky vyžadujú väčší žold ako jednotky na nižších úrovniach (1 zlatka za úroveň), výnimkou sú verné jednotky.

en: Advancing and attacking is of course the most interesting part of your way to victory. Kill or weaken enemies in your path and move your defensive line forward. This can become tricky as the enemy gets to attack back on his turn.
sk: Postup a útok sú samozrejme najzaujímavejšími časťami tvojej cesty k víťazstvu. Znič alebo oslab nepriateľov, ktorí ti stoja v ceste a posuň svoju obrannú líniu vpred. Toto môže byť dosť náročné, keďže nepriateľ útok vo svojom kole opätuje.

en: After slaughtering scenarios (where you take lots of punishment) there are usually "breathing room" scenarios where you can rather easily gain some gold and experience (advanced units).
sk: Po vyvražďovacích mapách (kde utrpíš veľké straty) nasledujú zvyčajne mapy "na chytenie druhého dychu", kde môžeš pomerne ľahko získať  zlato a skúsenosti (povýšené jednotky).

en: After you complete a scenario, all surviving units will be available to recall in the next scenario. You are not able to move or attack with a unit on the turn you recruit or recall that unit. A Recalled unit retains its previous Level, Experience Points, (sometimes) any magic items acquired, and will arrive with full hitpoints.
sk: Keď dokončíš scénu, všetky jednotky, ktoré prežili si môžeš privolať v scéne nasledujúcej. S jednotkou, ktorú si naverboval alebo privolal v danom kole už nemôžeš hýbať či s ňou útočiť. Privolaná jednotka si zachová svoju úroveň, množstvo skúseností, niekedy si ponechá kúzelný predmet, ktorý získala a príde s plným počtom životov.

en: Aged
sk: Skúsený

en: Alignment
sk: Príslušnosť

en: All game types use the same soldiers, called units. Each unit is identified by Race, Level, and Class. Each unit has strengths and weaknesses, based on their Resistances, current Terrain, and Level. Full details are in the in game help.
sk: Všetky druhy hier používajú tých istých vojakov, nazývaných jednotky. Každá jednotka je určená svojou rasou, úrovňou a kategóriou. Každá má svoje silné a slabé stránky, ktoré vyplývajú z jej obrany, terénu, na ktorom stoja a úrovne. Všetky podrobnosti nájdete v nápovede.

en: Allows the unit to heal adjacent friendly units at the beginning of each turn.  A unit cared for by this healer may heal up to 4 HP per turn, or stop poison from taking effect for that turn.  A poisoned unit cannot be cured of its poison by a healer, and must seek the care of a village or a unit that can cure.
sk: Táto jednotka môže na začiatku ťahu liečiť spojenecké jednotky na susediacich políčkach. Uzdravovaná jednotka sa môže vyliečiť o nanajvýš 4 životy za kolo, alebo jej v danom kole nebude otrava uberať životy. Otrávenú jednotku nemožno zbaviť otravy uzdravovaním, treba nájsť dedinu alebo jednotku, ktorá vie liečiť.

en: Alt+GamingButton X
sk: Alt+Herné tlačidlo X

en: Alt+GamingButton Y
sk: Alt+Herné tlačidlo Y

en: Ambush
sk: Prepad

en: An important part of succeeding at Battle for Wesnoth is keeping your units healthy. When your units take damage you can heal them by moving them onto villages or next to special healing units (e.g. the Elvish Shaman and White Mage). Some other units you will encounter, such as Trolls, have the ability to heal themselves naturally.
sk: Dôležitou súčasťou úspechu v bitke o Wesnoth je udržať vaše jednotky zdravé. Keď sa vaše jednotky zrania, môžeš ich uzdraviť presunutím do dedín alebo vedľa špeciálnych liečebných jednotiek (napr. Elfský Šaman a Biely Mág). Niektoré ďalšie jednotky s ktorými sa stretnete, ako napr. trolovia, majú schopnosť liečiť sa už od malička.

en: Arrow keys
sk: Šípky

en: As your troops gain battle experience, they will learn more skills and become stronger. They will also die in battle, so you&#8217;ll need to recruit and recall more when that happens. But choose wisely, for each has strengths and weaknesses a cunning opponent will quickly exploit.
sk: Ako tvoje jednotky bojujú a získávajú skúsenosti, získávajú aj nové zručnosti a stávajú sa silnejšími. Stále však môžu zomrieť, a potom budeš musieť verbovať a privolávať ďaľších bojovníkov. Vyberaj ale opatrne, lebo každá má svoje silné a slabé stránky, ktoré prefíkaný súper rýchlo využije vo svoj prospech.

en: At the beginning (when you probably have no high level units), try to give most kills to a small handful of your units. This will fast-track them to becoming Level 2 units, and they can then shepherd others.
sk: Na začiatku (kedy pravdepodobne nemáš žiadne jednotky vyššej úrovne) sa pokús dorážať nepriateľské jednotky len malým počtom tvojich vojakov. Tí sa tak rýchlo vypracujú na úroveň 2, a potom môžu k postupu pomôcť ostatným.

en: At the end of each successful scenario, all your remaining troops are automatically saved. At the start of the next scenario you may recall them in a similar way to recruiting. Recalled troops are often more experienced than recruits and usually a better choice.
sk: Na konci každého úspešného scénára sú všetky zostávajúce jednotky automaticky uložené. Na začiatku ďalšieho ich potom môžeš privolať podobným spôsobom, ako keď verbuješ. Privolané jednotky majú často viac skúseností ako regrúti a väčšinou sú lepšou voľbou.

en: At the start of a scenario
sk: Na začiatku scenára

en: At the start of each scenario, your game state is normally saved. If you are defeated, you may load it and try again. Once you have succeeded, you will again be asked to save the next scenario and play that. If you have to stop playing during a scenario, you can save your turn and load it again later. Just remember, a good Battle for Wesnoth player never needs to save during a scenario. However, most beginners tend to do so rather often.
sk: Na začiatku každej scény je tvoja hra zvyčajne uložená. Ak budeš porazený, môžeš ju opäť načítať a skúsiť znovu. Keď uspeješ, budeš požiadaný, aby si si uložil nasledujúcu scénu, ktorú potom môžeš hrať. Ak musíš prestať hrať počas scény, môžeš si uložiť svoje kolo a opäť ju načítať neskôr. Maj len na pamäti, že dobrý hráč Bitky o Wesnoth si nikdy nepotrebuje uložiť scénu. Väčšina začiatočníkov to ale zvyčajne robí dosť často.

en: Attach a text label to a terrain hex
sk: Pridá značku k danému políčku na mape

en: Attack types
sk: Druhy útokov

en: Attacking and choosing your targets
sk: Útočenie a výber cieľa

en: Backstab
sk: Zákerný

en: Basic Strategy
sk: Základná stratégia

en: Battle for Wesnoth User&#8217;s Manual
sk: Manuál hráča hry Bitka o Wesnoth

en: Battle for Wesnoth has hundreds of unit types which are characterized by a rich set of statistics. In addition, individual units can have specific <link linkend="traits">traits</link> that make them subtly different from other units of the same type. Finally, campaign designers can add unique units to their campaigns to further expand the options available to players.
sk: V bitke o Wesnoth nájdeš stovky rôznych druhov jednotiek, charakterizovaných bohatým súborom štatistík. Každá jednotka môže navyše mať niekoľko špecifických <link linkend="traits">vlastností </link>, ktoré ich mierne odlišujú od iných jednotiek toho istého druhu. Aj tvorcovia výprav môžu pridať unikátne druhy jednotiek do svojich ťažení, čím rozšíria možnosti, ktoré hra hráčom poskytuje.

en: Battle for Wesnoth is open-source software, and a thriving community of volunteers cooperates to improve the game. You can create your own custom units, write your own scenarios, and even script full-blown campaigns. User-maintained content is available from an add-on server, and the very best of it is incorporated into Battle for Wesnoth&#8217;s official releases.
sk: Bitka o Wesnoth je open-source softvér a veľká komunita dobrovoľníkov, ktorí vylepšujú túto hru. Môžeš si vytvoriť svoje vlastné jednotky, napísať vlastné scenáre či bohaté kampane. Používateľský obsah je sústredený na add-on serveri, pričom tie najlepšie kúsky sa dodávajú spolu s oficiálnymi vydaniami hry Bitka o Wesnoth (ang. originál - Battle for Wesnoth).

en: Because of ZOC, an enemy may not slip between two units which are aligned on a north-south or diagonal line and have exactly 1 or 2 hexes between them. By combining these pairs into a long wall or using them in different directions, you can prevent the enemy from reaching a wounded unit behind. He has to defeat the units imposing the ZOC first. If the enemy can barely reach it, even a single unit may shield a small region behind itself.
sk: Kvôli zóne pod kontrolou jednotky nemôže nepriateľ prekĺznuť medzi dvomi jednotkami, ktoré sú umiestnené v severo-južnom alebo šikmom smere a majú medzi sebou 1 alebo 2 políčka. Keď z týchto dvojíc vytvoríš dlhý múr alebo ich umiestniš v rôznych smeroch, môžeš nepriateľovi zabrániť prístup k tvojim zraneným v zadných líniach. Najprv sa tak musí prebiť cez strážiace jednotky. Niekedy aj jedna jednotka dokáže pred súperom chrániť malú oblasť, zvlášť pokiaľ sa nachádza na hrane súperových pohybov.

en: Being adjacent to units with the <emphasis>heals</emphasis> ability. The number of hitpoints healed is specified in the unit&#8217;s ability description. This is invariably <emphasis>heals +4</emphasis> or <emphasis>heals +8</emphasis>.
sk: Postavenie sa vedľa jednotky, ktorá má schopnosť <emphasis>liečiť</emphasis>. Počet životov, ktoré jednotka liečením získa, je uvedený v liečiteľovom popise. Môže to byt buď <emphasis>lieči +4</emphasis> alebo <emphasis>lieči +8</emphasis>.

en: Below each unit there will normally be a colored ellipses or base. The color identifies its team; in a campaign game, the human-player color is red. The team color will also show up in parts of the unit&#8217;s clothing, or possibly on a shield insignia.
sk: Pod každou jednotkou je zvyčajne farebná placka, čiže podklad. Jej farba označuje tím; pri hraní príbehu je farba ľudského hráča (väčšinou) červená. Farba tímu sa ukazuje aj na častiach oblečenia jednotky, prípadne na jej štíte.

en: Berserk
sk: Zúrivý

en: Black
sk: Čierny

en: Black orb
sk: Čierny kruh

en: Blue
sk: Modrý

en: Blue orb
sk: Modrý kruh

en: Build up a great army, gradually training raw recruits into hardened veterans. In later games, recall your toughest warriors and form a deadly host against whom none can stand! Choose units from a large pool of specialists, and hand pick a force with the right strengths to fight well on different terrains against all manner of opposition.
sk: Postav veľkú armádu, postupne vycvič zelenáčov na ostrieľaných veteránov. V neskorších hrách si privolaj svojich najlepších bojovníkov a zostav nich smrtiacu silu, ktorej nikto nedokáže vzdorovať! Vyber si jednotky zo širokej palety špecialistov, a skombinuj si zostavu s tými správnymi schopnosťami, ktorá bude dobre bojovať na rozmanitom teréne proti rôznym druhom nepriateľov.

en: But remember, the aim is to have fun! You may have different tastes than the developers, so do what you enjoy most! If you enjoy loading the saved game every time you make a mistake, looking for the <emphasis>perfect</emphasis> game where you never lose a unit, by all means, go right ahead!
sk: No pamätaj, že cieľom je baviť sa! Možno máš iný vkus ako autori hry, takže rob to, čo ťa najviac baví! Ak ťa baví načítavať uložené hry zakaždým ako urobíš chybu, ak chceš hru zahrať <emphasis>perfektne</emphasis> bez straty jedinej jednotky, nech sa páči!

en: By lining up many units directly adjacent or with at most 1 hex space between them, you can build up a powerful defensive line. Note that, because Wesnoth uses hexes, a east-to-west "line" is not a straight line but a zig-zag curve. The north south line and the diagonals are the "real" lines.
sk: Keď zoradíš svoje jednotky tesne vedľa seba alebo s rozostupom 1 políčka, získaš mocnú obrannú líniu. Uvedom si ale, že Wesnoth používa políčka s tvarom šesťuholníkov, a preto nie je západo-východná línia priama ale cik-cakovitá. Severo-južná línia a diagonály sú "skutočnými" líniami.

en: Campaign
sk: Výprava

en: Campaigns
sk: Príbehy

en: Campaigns are sequences of battles with a connecting storyline. Typical campaigns have about 10–20 scenarios. The main advantage with campaigns is that they allow you to develop your army. As you complete each scenario, the remaining units at the end are saved for you to use in the next scenario. If you choose not to use a unit at all during a scenario it is carried over to the next, so you don&#8217;t lose units you don&#8217;t use.
sk: Príbehy sú série bitiek spojených spoločným príbehom. Bežný príbeh má okolo 10-20 scenárov. Hlavnou výhodou príbehov je, že ti dovolia budovať svoju armádu. Keď dokončíš jeden scenár, zostávajúce jednotky sa na konci uložia, a môžeš ich použiť v nasledujúcom scenári. Ak sa rozhodneš danú jednotku v nasledujúcom scenári nepoužiť, aj tak sa prenáša do ďalšieho, takže nepoužívané jednotky nestrácaš.

en: Center on pointer location
sk: Presunie stred obrazovky na vybranú pozíciu

en: Certain units have special attacks. These are listed below:
sk: Niektoré jednotky majú špeciálne útoky. Tu sú vymenované:

en: Chaotic
sk: Chaos

en: Charge
sk: Výpad

en: Clear messages
sk: Odstráň správy

en: Clear onscreen labels
sk: Vymaže popisy polí na obrazovke

en: Click here to change default settings.
sk: Po stlačení tohoto tlašidla možeš zmeniť nastavenia.

en: Click this button for a list of major Wesnoth contributors. You will often be able to reach them in real time at irc.freenode.org:6667 on #wesnoth.
sk: Po stlačení tohoto tlačidla sa zobrazí zoznam významných prispievateľov do Wesnothu. Viacerých z nich môžeš stretnúť na irc.freenode.org:6667 na kanáli #wesnoth.

en: Click this button to close Wesnoth.
sk: Stlačením tohoto tlačidla ukončíš Wesnoth.

en: Click this button to enter the content server where a whole lot of content created by normal users is hosted. Among the things available there are many campaigns, multiplayer eras (defining factions for multiplayer games) and multiplayer maps. With the "Remove Add-ons" button you can remove them again once you do not want them anymore.
sk: Stlačením tohoto tlačidla sa dostaneš na server, na ktorom je uložené množstvo obsahu vytvoreného bežnými používateľmi. K dispozícii sú mnohé príbehy, éry (frakcie na súboj pre viacerých hráčov), a mapy na súboj. Tlačidlom "Odstrániť doplnky" ich môžeš opäť vymazať, keď ich viac nebudeš chcieť.

en: Click this button to load a previously saved game. You will be shown a dialogue listing saved games. Select the game and click Ok to load and continue, or Cancel to return to the Main Menu. If you select a replay game, you can check the Replay check box. The loaded game will make all the moves from the beginning while you watch.
sk: Stlač toto tlačidlo, ak chceš načítať predtým uloženú hru. Zobrazí sa ti dialóg so zoznamom uložených hier. Vyber si hru a klikni OK, čím sa hra načíta a môžeš pokračovať; alebo Storno, čím sa vrátiš do hlavného menu. Ak si chceš pozrieť záznam hry, zaškrtni políčko Záznam. Môžeš si potom pozrieť všetky ťahy od začiatku po uloženie hry.

en: Click this button to open the integrated in game Help System. It will provide you with information about units and all other gameplay relevant things of the game. Most of those things are mentioned in this manual.
sk: Stlačením tohoto tlačidla otvoríš integrovanú hernú encyklopédiu. Tá ti poskytne informácie o jednotkách a iných dôležitých veciach v hre. Väčšina z týchto vecí sa spomína aj v tejto príručke.

en: Click this button to play single scenarios against one or more opponents. You can play the games over the internet or at your computer, against computer or human opponents. When you select this button a dialogue will appear and allow you to choose how you want to play the scenario. To learn more, see <link linkend="scenarios">scenarios</link>.
sk: Stlač toto tlačidlo, ak chceš hrať jeden scenár proti jednému alebo viacerým súperom. Môžeš hrať cez internet alebo len na svojom počítači, proti ľudským alebo počítačovým súperom. Keď stlačíš toto tlačidlo, objaví sa dialóg, ktorý ti dovolí nastaviť, ako chceš hrať tento scenár. Ak sa chceš naučiť viac, pozri si <xref linkend="scenarios"/>.

en: Click this button to read the next little tip from the "Tome of Wesnoth".
sk: Stlačením tohoto tlačidla zobrazíš ďalšiu radu z "Knihy o Wesnothe".

en: Click this button to read the previous little tip from the "Tome of Wesnoth".
sk: Stlačením tohoto tlačidla zobrazíš ďalšiu radu z "Knihy o Wesnothe".

en: Click this button to start the Map Editor where you can create custom maps for multiplayer games or for building your own campaign upon.
sk: Stlačením tohoto tlačidla sa spustí editor máp, kde si môžete vytvoriť mapy pre hru viac hráčov alebo vašu vlastnú kampaň.

en: Click this button, select your language, and click OK to use it, or Cancel to continue with the current language. The first time Wesnoth starts, it defaults to English or your system locale if that can be determined, but once you change it, it will start in that language.
sk: Po stlačení tohoto tlačidla si môžeš vybrať jazyk, a tlačidlom OK potom výber potvrdíš, alebo sa tlačidlom Storno vrátiš k pôvodnému jazyku. Keď sa Wesnoth spustí prvýkrát, nastaví sa buď angličtina alebo jazyk tvojho operačného systému, ak ho program vie zistiť, ale keď už raz zmeníš jazyk, bude sa spúšťať v tomto jazyku.

en: Clicking on a unit identifies all the places it can move on its current turn by dimming unreachable hexes (pressing the number keys 2–7 will identify the additional hexes that can be reached in that number of turns in a similar manner). While in this mode, moving the cursor over a hex will identify the path your unit will take towards that hex as well as additional information on the defensive bonus of your unit on that hex and, if it will take more than one turn, the number of turns it will take your unit to arrive. If you do not wish to move the unit this mode can be cancelled by selecting a different unit (by clicking on the new unit or using the <literal>n</literal> or <literal>N</literal> keys) or by right-clicking (Command-click on a Mac) anywhere on the map. The <link linkend="orbs">orbs</link> on the top of a unit&#8217;s energy bar provide a quick way to see which of your units have already moved or can move further in the current turn.
sk: Kliknutím na jednotku môžeš získať prehľad o tom, ktoré políčka môže v danom kole dosiahnuť - nedosiahnutelné políčka vtedy zošednú (podobne pokiaľ stlačíš klávesy 2-7, môžeš získať prehľad o tom, ktoré políčka môže jednotka dosiahnuť za daný počet kôl).Kým si v tomto režime, pri pohybe kurzoru po políčkach sa zobrazuje cesta, ktorá je pre jednotku najrýchlejšia, podobne ako informácie o hodnote obrany na políčku či počte ťahov, za ktoré tam jednotka príde. Ak nechceš s jednotkou pohnúť, tento režim opustíš jednoducho kliknutím na inú jednotku (kliknutím na ňu alebo použitím klávesy <literal>n</literal> či <literal>N</literal>) alebo kliknutím pravým tlačidlom (tlačidlom command na Mac-u) kdekoľvek na mape. <link linkend="orbs">Kruhy</link> nad ukazovateľom životnosti jednotky poskytujú rýchly prehľad o tom, ktoré jednotky sa už pohli, či sa ešte môžu v danom kole hýbať.

en: Coming from one side, the enemy may attack any single of your units in the line with only 2 of his units at a time. As a rule of thumb, a healthy unit without particular weakness can withstand an attack from two normal enemy units of the same level or lower without getting killed.
sk: Pokiaľ prichádza nepriateľ z jednej strany, môže v jednom ťahu napadnúť ktorúkoľvek tvoju jednotku najviac 2 svojimi. Zvyčajne platí, že nezranená jednotka bez výrazných slabín dokáže prežiť útok dvoch bežných nepriateľských jednotiek rovnakej alebo nižšej úrovne.

en: Concealment
sk: Utajenie

en: Connect to Server
sk: Pripoj sa na hostiteľa/server

en: Consider playing the campaign on "Medium" difficulty level, especially if you have prior experience with strategy games. We feel you&#8217;ll find it much more rewarding.
sk: Pouvažuj nad hraním príbehu na "strednej" náročnosti, najmä ak už máš skúsenosti s inými strategickými hrami. Možno ťa to tak bude viac baviť a donúti ťa to viac uvažovať.

en: Context menu, cancel action
sk: Hlavné menu, zruš akciu

en: Continue interrupted unit move
sk: Pokračuje v prerušenom pohybe jednotky

en: Controls
sk: Ovládanie

en: Create Unit (Debug!)
sk: Vytvor jednotku (režim ladenia)

en: Credits
sk: Poďakovanie

en: Ctrl+Alt+m
sk: Ctrl+alt+m

en: Ctrl+Space
sk: Ctrl+Medzera

en: Cures
sk: Lieči

en: Current hex position (x-coordinate, y-coordinate), defense and movement of the currently selected unit on the marked hex
sk: Aktuálna pozícia (súradnice x, y), bbrana a pohyb vybranej jednotky na zvolenom poli

en: Current hex type
sk: Typ označeného políčka

en: Current time or time left (in timed multiplayer games)
sk: Čas, alebo zostávajúci čas (pri zápase s obmedzeným časom)

en: Cycle through units that have movement left
sk: Vyberá jednotky, ktoré sa ešte môžu pohybovať

en: Cycle through units that have movement left, in reverse order
sk: Vyberá jednotky, ktoré sa ešte môžu pohybovať, v opačnom poradí

en: Dawn
sk: Svitanie

en: Day (afternoon)
sk: Deň (popoludnie)

en: Day (morning)
sk: Deň (dopoludnie)

en: Day-phase
sk: Denná doba

en: Delete planned action
sk: Zruš plánovaciu akciu

en: Description
sk: Popis

en: Dextrous
sk: Obratný

en: Dextrous units do 1 more damage for every successful strike in ranged combat.  Dextrous is a trait possessed only by Elves. The Elven people are known for their uncanny grace, and their great facility with the bow. Some, however, are gifted with natural talent that exceeds their brethren. These elves inflict an additional point of damage with each arrow.
sk: Zručné jednotky pôsobia o 1 poškodenie viac na každý útok pri súboji na diaľku. Túto vlastnosť môžu získať len elfovia. Tí sú známi svojou nezvyčajnou ladnosťou a veľkou zručnosťou pri používaní luku. Niektorí z nich sú ale obdarovaní prirodzeným talentom, ktorým dokážu prekonať svojich súkmeňovcov. Títo elfovia tak pôsobia s každým šípom viac škody.

en: Different types of attacks do different amounts of damage, and a certain number of strikes may be made with each weapon. For instance, an Elvish Fighter does 5 points of damage with its sword every time it hits, and can strike 4 blows with the sword in one exchange. This is written as 5–4, meaning 5 damage per hit, and 4 strikes.
sk: Rôzne druhy útokov pôsobia rôzne množstvo škôd, a každá zbraň má určitý počet útokov. Napríklad elfský bojovník pôsobí s každým úderom meča 5 bodov poškodenia, pričom môže v súboji udrieť až 4-krát  Toto je zapísané ako 5-4, čo teda znamená 5 bodov poškodenia za zásah a 4 údery.

en: Different units have different strengths and weaknesses depending on terrain and who they are attacking; right click on units and select "Unit Description" to learn more.
sk: Rozličné jednotky majú rozličné silné a slabé stránky podľa terénu a oponenta. Viac sa o tom dozvieš, keď klikneš na jednotky pravým tlačidlom a vyberieš "Popis jednotky".

en: Dim
sk: Hlúpy

en: Do not send wounded units to a sure death. Once a unit loses more than half of its hit points (HP), you should seriously consider retreating it to safety and either station it in a village for healing or give him to the care of a healer (like Elvish Shamans or White Mages). Healers are very useful!
sk: Neposielaj zranené jednotky na istú smrť. Akonáhle jednotka príde o viac ako polovicu svojich bodov zdravia (HP), mal by si sa vážne zamyslieť nad tým, ako ju stiahnuť do bezpečia a uzdraviť v dedine, alebo u uzdravovateľa (ako elfka šamanka alebo biely mág). Uzdravovatelia sú veľmi užitoční!

en: Does not suffer from a negative attack bonus during its unfavorable time of day (Heavy Infantry, Necrophage, Trolls, Walking Corpses).
sk: Nie je postihnutá negatívnym útočným bonusom počas nevhodnej fázy dňa (ťažká pechota, mrchožrút, trolovia, chodiace mŕtvoly).

en: Don&#8217;t abuse saved games. Long ago, Wesnoth only allowed saving the game at the end of a scenario. Mid-scenario saving was added as a convenience to use if you had to continue the game another day, or to protect against crashes. We do not recommend loading mid-scenario saved games over and over because your White Mage keeps getting killed. Learn to protect your White Mage instead, and balance risks! That is part of the strategy.
sk: Nezneužívaj ukladanie hier. Kedysi dávno Wesnoth umožňoval uložiť hru iba na konci scenára. Ukladanie uprostred scenára bolo pridané kvôli tomu, aby sa hra dala dohrať nasledujúci deň, a ako ochrana pred spadnutím programu. Neodporúčame dokola načítavať pozície uprostred scenára preto, lebo nepriateľ zabil tvojho bieleho mága. Nauč sa namiesto toho chrániť si svojho bieleho mága a vyvažovať riziko! To je súčasť stratégie.

en: Don&#8217;t neglect to earn your leader experience. You need to keep him safe, but if you coddle him too much he will be too low level to survive future scenarios anyway.
sk: Nezabudni, že aj tvoj veliteľ potrebuje skúsenosti. Treba ho držať v bezpečí, ale ak ho budeš príliš rozmaznávať, zostane na nízkej úrovni, čo ho v ďalších scenároch bude ohrozovať ešte viac.

en: Don&#8217;t sweat it too much when you lose some units. The campaign was designed to accommodate the player losing some units along the way.
sk: Príliš sa netráp, keď stratíš pár jednotiek. Príbehy sú stavané tak, že sa ráta so stratami. Umožni získavanie skúseností ďalším jednotkám.

en: Don&#8217;t waste units
sk: Neplýtvaj jednotkami

en: Down the right of the screen from top to bottom are:
sk: V pravej časti obrazovky zhora nadol sú:

en: Drain
sk: Vysatie

en: During the scenario
sk: Počas scenára

en: Dusk
sk: Súmrak

en: Each side is given some amount of gold to begin with, and receives 2 gold pieces per turn, plus 2 more gold pieces for every village that side controls. In a campaign, starting gold is a minimum amount defined by the scenario, which is typically lower as the difficulty level increases. In addition you often get a percentage of gold to carry over from the last scenario played. The exact percentage depends on the scenario and is usually displayed as part of the scenario objectives.
sk: Každá strana začína s určitým množstvom zlata. Každé kolo zvyčajne dostáva 2 zlatky, a ďalšie 2 zlatky za každú dedinu, ktorá je pod jej kontrolou. Počas ťaženia je minimálne množstvo zlata, s ktorým začínaš, stanovené aktuálnou scénou. Zvyčajne tiež platí, že čím vyššia obtiažnosť, tým je to menej. Navyše častokrát získaš určitú časť zo zlata, ktoré si si našporil v predchádzajúcej scéne. Presné percento závisí na scéne a obyčajne je zobrazené ako súčasť cieľov scény.

en: Each unit also has an upkeep cost. The upkeep cost is generally equal to the level of the unit, unless the unit has the "Loyal" trait (<link linkend="traits">see below</link>). Units that are not initially recruited — i.e. the leader or those that join voluntarily — usually have the Loyal trait. Upkeep is only paid if the total upkeep of a side&#8217;s units is greater than the number of villages that side controls. Upkeep paid is the difference between the number of villages and the upkeep cost.
sk: Vydržiavanie jednotky stojí peniaze. Obyčajne je výška žoldu rovná úrovni jednotky, výnimku ale tvoria verné jednotky (<link linkend="traits">viac tu</link>). Jednotky, ktoré neboli naverbované - teda napríklad tvoj veliteľ či tí, čo sa k nemu dobrovoľne pridali - zvyčajne majú vlastnosť verný. Žold musíš platiť, pokiaľ jeho celková výška presahuje počet dedín pod tvojou kontrolou  Skutočná suma, ktorý musíš armáde platiť je tak rozdielom medzi počtom dedín a celkovou výškou žoldu.

en: Each unit is more or less vulnerable to the different attack types. 6 figures in the unit description show strength and weakness of the unit against the 6 attack types. A positive resistance figure indicates that the unit will suffer less damages from the attack type. A negative resistance figure indicates that the unit is especially vulnerable to this attack type.
sk: Každá jednotka je viac či menej zraniteľná rôznymi typmi útokov. 6 údajov v popise jednotky ukazujú jej silné a slabé stránky voči všetkým 6 typom útokov. Kladná odolnosť naznačuje, že jednotka utrpí menej poškodenia, pokiaľ sa proti nej použije daný typ útoku. Záporná odolnosť naopak hovorí, že voči určitému typu útoku je zvlášť zraniteľná.

en: Elemental
sk: Elementálny

en: Elemental units aren&#8217;t alive and thus are immune to poison, and drain and plague don&#8217;t work on them.  Elemental units generally have <emphasis>Elemental</emphasis> as their only trait.
sk: Elementálne jednotky nie sú živé a preto sú odolné proti otrave, ako aj vysatiu a chorobe. Vlastnosť <emphasis>Elementálny</emphasis> je ale tiež obyčajne ich jedinou.

en: Ellipses, Team Colors, and Hero Icons
sk: Placky, tímové farby, a znaky hrdinov

en: End Turn button
sk: Tlačidlo Koniec kola

en: End this player&#8217;s turn
sk: Ukončí ťah tohoto hráča

en: End unit turn and cycle to next unit that has movement left
sk: Ukončí ťah jednotky a vyberie ďalšiu jednotku, ktorá sa ešte môže pohybovať

en: Enemy units have a red orb on the top of their energy bar
sk: Nepriateľské jednotky majú nad ich ukazovateľom energie červený kruh

en: Escape
sk: Esc

en: Every unit has a chance of being hit based on the terrain it is in. For instance, units in castles and villages have a lower chance of being hit, and Elves in forest have a low chance of being hit. To see a unit&#8217;s defense rating (i.e. chance not to be hit) in terrain, click on the unit, and then mouse over the terrain you&#8217;re interested in, and the defense rating will be displayed as a percentage value in the status pane, as well as shown over the terrain hex.
sk: Každá jednotka má určitú pravdepodobnosť, že bude zasiahnutá, ktorá vyplýva z terénu na ktorom stojí. Napríklad jednotky umiestnené v hradoch majú nižšiu šancu, že budú zasiahnuté, podobne ako elfovia v lesoch. Ak chceš vidieť hodnotu obrany jednotky (teda pravdepodobnosť, že nebude zasiahnutá) na danom teréne, klikni na danú jednotku a potom prejdi s kurzorom na miesto na mape, ktoré ťa zaujíma - hodnota obrany sa vtedy zobrazí ako percentuálna hodnota v tabuľke stavu jednotky, ako aj na mape.

en: Every unit has an alignment: lawful, neutral, chaotic, or liminal. Alignment affects how units perform at different times of day. Neutral units are unaffected by the time of day. Lawful units do more damage during the day and less at night. Chaotic units do more damage at night and less during the day. Liminal units do less damage during both night and daytime.
sk: Každá jednotka má určitú príslušnosť: môže to byť poriadok, neutrál, chaos, alebo môže byť na rozhraní. Príslušnosť vplýva na to, ako sa jednotky správajú počas rôznych častí dňa. Neutrálne jednotky nie sú ovplyvnené svetlom či tmou. Jednotky poriadku menej poškodenia pôsobia počas noci a viac cez deň. Jednotky chaosu zase pôsobia viac poškodení v noci a menej počas dňa. Jednotky na rozhraní pôsobia menej poškodenia ako cez deň, tak v noci.

en: Every unit of level 1 or higher maintains a zone of control (ZOC) covering all 6 neighboring hexes. This means that once an enemy moves into one of the six neighboring tiles, it is forced to halt and its movement phase ends (only enemies with the rare skirmisher ability ignore this).
sk: Každá jednotka úrovne 1 alebo vyššej má svoju Zónu pod kontrolou, ktorá pokrýva 6 susedných políčok. Toto znamená, že akonáhle sa nepriateľ presunie do jedného zo šiestich susedných políčok, je nútený zastaviť a stratí všetky zvyšné pohyby (netýka sa to len jednotiek so vzácnou vlastnosťou priebojný).

en: Examples: Drake scales protect them from most of attack types except from piercing weapon and cold weapon. Human Cavalry units are generally well protected except from piercing attacks which are their weak point. Undead are very resistant to blade and piercing weapon but very vulnerable to impact attacks and arcane attacks.
sk: Príklad: šupiny drakonidov ich pomerne dobre chránia pred väčšinou útokov, až na bodné a mrazivé zbrane. Jednotky ľudskej jazdy sú vo všeobecnosti dobre chránené, opäť však nie voči bodným útokom, ktoré sú ich slabinou. Nemŕtvi sú veľmi odolní voči sečným a bodným zbraniam, naopak ale veľmi zraniteľní tupými a mystickými útokmi.

en: Execute all actions
sk: Vykonaj všetky akcie

en: Execute planned action
sk: Vykonaj plánovanú akciu

en: Exit game, exit menu, cancel message
sk: Vypne hru, vypne menu, zruší správu

en: Experience
sk: Skúsenosť

en: Experience bonuses for killing or fighting enemies of different levels
sk: Bonusy skúseností za zabitie a boj s jednotkami rôznych úrovní

en: Fearless
sk: Nebojácny

en: Feeding
sk: Kŕmenie

en: Feral
sk: Divoký

en: Fighting
sk: Boj

en: Finding Your Way
sk: Ako na to

en: First, read the scenario objectives. Sometimes you do not have to kill enemy leaders; instead it is enough that you survive for a certain number of turns, or pick up a particular object.
sk: Vždy si najskôr prečítaj ciele scenára. Niekedy nemusíš zabiť súperových veliteľov; namiesto toho niekedy stačí iba prežiť daný počet kôl či zdvihnúť určitý predmet.

en: Firststrike
sk: Prvý úder

en: For example, Horsemen can hold up the line against Orcish Grunts and Troll Whelps very well because they have some resistances against blade and impact. But your Horseman may quite quickly fall to Orcish Archers and Goblin Spearmen.
sk: Napríklad Jazdci sa dokážu dobre držať voči orským vojakom a trolím mláďatám, pretože majú dobré odolnosti proti tupým a sečným zbraniam. Naopak ale môžu byť rýchlo zdolaní orskými lukostrelcami či goblinmi kopijníkmi.

en: For example, elves might hold out a forest during a nightly orcish onslaught and advance on sunrise. You may even note that the computer AI actively retreats his orcs during day.
sk: Napríklad elfovia sa môžu v noci v lesoch brániť prívalu orkov a vyraziť vpred na úsvite. Môžeš si dokonca všimnúť, že počítač aktívne počas dňa sťahuje svojich orských bojovníkov.

en: For example, you might position your elves just inside of a forest edge so that attacking orcs must stand on grassland while your elves enjoy the high forest defenses.
sk: Napríklad môžeš umiestniť svojich elfov tesne na koniec lesa, aby útočiaci orkovia museli stáť na rovine, zatiaľ čo elfovia si užívajú vysokú obranu v lese.

en: For example: consider a fight between a Lawful and a Chaotic unit when both have a base damage of 12. At dawn and dusk, both will do 12 points of damage if they hit. During Morning or Afternoon, the Lawful unit will do (<literal>12 \* 1.25</literal>) or 15 points, while the Chaotic unit will do (<literal>12 \* 0.75</literal>) or 9 points. During First or Second Watch, the Lawful unit would do 9 points compared to the Chaotic unit&#8217;s 15.
sk: Napríklad si predstav boj medzi jednotku poriadku a chaosu, pričom obe majú základné poškodenie 12. Počas svitania a súmraku pôsobia obe pri úspešnom zásahu 12 bodov poškodenia. Počas Rána či Popoludnia pôsobí jednotka poriadku (<literal>12 \* 1.25</literal>), teda 15 bodov poškodenia, zatiaľčo chaotická jednotka (<literal>12 \* 0.75</literal>), teda 9 bodov. Počas Prvej či Druhej hliadky je to naopak, teda jednotka poriadku pôsobí 9 a jednotka chaosu 15 bodov poškodenia.

en: For game purposes, the races group into factions; for example, orcs often cooperate with trolls, and elves or dwarves with humans. Some other factions reflect divisions within human society&#8201;&#8212;&#8201;loyalists vs. outlaws, for example. In most campaigns, you will control units drawn a single faction. But sometimes factions make alliances with others, so you may face more than one faction in a scenario.
sk: Pre účely hry sa rasy delia na frakcie; napríklad orkovia často spolupracujú s trollmi, a elfovia a trpaslíci s ľuďmi. Niektoré ďalšie frakcie odzrkadľujú konflikty v ľudskej spoločnosti &#8212; lojalisti proti zločincom, napríklad. Vo väčšine príbehov budeš ovládať jednotky z jednej frakcie. Ale niekedy jednotlivé frakcie uzatvárajú spojenectvá, takže v príbehu môžeš čeliť viac ako jednej frakcii.

en: Full map, scaled
sk: Celá mapa, zmenšená

en: Game Modes
sk: Režimy hry

en: Game Screen
sk: Obrazovka hry

en: GamingButton A
sk: Herné tlačidlo A

en: GamingButton B
sk: Herné tlačidlo B

en: GamingButton X
sk: Herné tlačidlo X

en: GamingButton Y
sk: Herné tlačidlo Y

en: General controls and hotkeys
sk: Ovládanie a klávesové skratky

en: Getting Started
sk: Začiatok

en: Getting the Most Fun Out of the Game
sk: Ako z hry vyťažiť najviac zábavy

en: Go to Preferences menu
sk: Otvorí dialóg Nastavenia

en: Gold
sk: Zlato

en: Green
sk: Zelený

en: Green orb
sk: Zelený kruh

en: Healers (Elvish Shaman, Elvish Druid, Elvish Shyde, White Mage, Mage of Light, Paladin) heal all wounded units around them, so you can keep units close to the battle without losing them.
sk: Uzdravovatelia (elfka šamanka, elfka druidka, elfka víla, biely mág, mág svetla, palatín) uzdravujú všetky zranené jednotky okolo nich, takže môžete udržiavať jednotky blízko bojovej línie a neprídete o ne.

en: Healers cannot heal themselves, but see next point.
sk: Uzdravovateľ nemôže uzdraviť sám seba, ale...

en: Healers do not heal enemy units.
sk: Súperove jednotky sa neuzdravujú (pôsobením našich uzdravovateľov).

en: Healing
sk: Liečenie

en: Heals +4
sk: Uzdravuje +4

en: Heals +8
sk: Uzdravuje +8

en: Healthy
sk: Životaschopný

en: Help
sk: Pomoc

en: Holding Shift
sk: Držanie klávesy Shift

en: Host Networked Game
sk: Založ sieťovú hru

en: How do you guard wounded units? They are best guarded by being out of the adversary&#8217;s reach. No enemy can attack them if enemies cannot even come near them. The next section about zone of control (ZOC) shows how to restrict the enemy&#8217;s moves.
sk: Ako strážiť zranené jednotky? Najlepším spôsobom je dostať ich mimo dosah súpera. Ak sa k nim nemá ako dostať, nemá ich ako napadnúť. Nasledujúca pasáž o oblasti pod kontrolou jednotky ukazuje, ako je možné obmedziť súperove pohyby.

en: If an equivalent Neutral unit were fighting, it would always do 12 points of damage regardless of the hour.
sk: Ak by bojovali rovnocenné neutrálne jednotky, vždy by pôsobili 12 bodov poškodenia, nech by bola doba dňa akákoľvek.

en: If the unit is an ally you do not control
sk: Ak jednotka patrí spojencovi, nemôžeš ju ovládať

en: If the upkeep cost is greater than the number of villages+2 then the side starts losing gold, if it is equal, no income is gained or lost.
sk: Ak je žold vyšší než počet dedín+2 potom tím začne strácať zlato. Ak je rovný, zlato sa nemení.

en: If you attack with a melee weapon, the enemy you attack will be able to strike back at you with a melee weapon. If you attack with a ranged weapon, the enemy will be able to strike back with a ranged weapon. If an enemy does not have a weapon of the same type as the one you attack with, they will be unable to strike back and do any damage to you in that fight.
sk: Ak zaútočíš zbraňou na boj zblízka, tvoj súper sa bude brániť vlastnou zbraňou na blízko. Ak zaútočís zbraňou na diaľku, podobne odpovie svojou zbraňou na diaľku. Ak nepriateľ nemá zbraň rovnakého druhu ako je tá, s ktorou útočíš, nemôže sa brániť a nespôsobí ti v tomto súboji žiadne poškodenie.

en: If you control the unit and it has moved this turn, but could still move further or attack
sk: Ak ovládaš túto jednotku, a už si ňou v tomto kole ťahal, ale ešte môžeš ďalej ťahať alebo útočiť

en: If you control the unit and it hasn&#8217;t moved this turn
sk: Ak ovládaš túto jednotku, a ešte si ňou v tomto kole neťahal,

en: If you control the unit, but it can no longer move or attack, or the user ended the unit&#8217;s turn
sk: Ak ovládaš jednotku, ale už spotrebovala svoje pohybové body či zaútočila, alebo iný uživateľ ukončil svoj (jej) ťah.

en: If you decide to move the selected unit, click on the hex you want to move to and your unit will move towards that space. If you select a destination which is beyond reach in the current turn, the unit will move as far as it can in the current turn and enter <emphasis>goto-mode</emphasis>. In <emphasis>goto-mode</emphasis> your unit will continue moving towards its destination in subsequent turns. You can easily undo goto movements at the beginning of your next turn. You may also change a unit&#8217;s destination by selecting that unit and choosing a new destination or clicking the unit again to cancel the <emphasis>goto</emphasis>.
sk: Ak sa rozhodneš pohnúť zvolenou jednotkou, klikni na políčko, na ktoré chceš ísť a tvoja jednotka sa pohne tým smerom. Ak zvolíš cieľ, ktorý je v danom kole mimo tvoj dosah, jednotka sa pohne tak ďaleko, ak môže a prejde do <emphasis>cestovného režimu</emphasis>. V <emphasis>cestovnom režime</emphasis> bude jednotka postupne napredovať k svojmu cieľu. Tento plánovaný pohyb môžeš zrušiť na začiatku tvojho nasledujúceho kola. Môžeš tiež zmeniť cieľ jednotky, a to kliknutím na ňu a zvolením nového cieľa, alebo <emphasis>cestovný režim</emphasis> úplne zrušiť ďalším kliknutím na jednotku.

en: If you move next to an enemy unit, you may attack it. Click on your unit that is next to an enemy unit, and click on the enemy you want to attack – this will bring up a window that presents further options for the fight. Every unit has one or more weapons it can attack with. Some weapons, such as swords, are melee weapons, and some weapons, such as bows, are ranged weapons.
sk: Ak sa presunieš na políčko vedľa nepriateľa, môžeš ho napadnúť. Najskôr klikni na svoju jednotku, s ktorou chceš útočiť a potom na nepriateľa, ktorého chceš napadnúť - následne sa zjaví okno, ktoré poskytuje rôzne možnosti boja. Každá jednotka má jednu či viac zbraní, s ktorými môže útočiť. Niektoé z nich, napríklad meče, sú určené na boj zblízka zatiaľčo iné, ako napríklad luky, sú na diaľku.

en: If you must load a saved game, we recommend going back to the start of the scenario, so that you choose a new strategy that works, rather than simply finding random numbers that favor you.
sk: Ak musíš nahrať uloženú hru, odporúčame ísť znova od začiatku scenára a vybrať si inú stratégiu, namiesto toho, aby si postupne naháňal náhodné čísla vo svoj prospech.

en: Illuminates
sk: Osvetlenie

en: Image
sk: Obrázok

en: In general multiplayer games are played against other players via the Internet (you can also run them on your LAN if you have one). All these games are co-ordinated through the Wesnoth multiplayer server. Multiplayer games can take anywhere from 1 hour to 10 hours, depending on how many players there are (and the size of the map). The average time is between 3 to 7 hours. Games can be saved and loaded as many times as you like. So, it&#8217;s possible for some games to last 1 or 2 weeks, even though the play time is only a few hours. You cannot carry over units in multiplayer from one scenario to the next, so building up your army&#8217;s strength is possible only within the scenario.
sk: Vo všeobecnosti sa zápasové mapy hrajú proti iným hráčom cez internet (alebo ich môžete spustiť na lokálnej sieti, ak máte). Tieto hry sa sú koordinované cez zápasový server Wesnothu. Zápasy zvyknú trvať od 1 hodiny do 10 hodín, podľa toho, koľko hráčov hrá (a aká veľká je mapa). Priemerný čas je 3 až 7 hodín. Hru si možno hocikoľkokrát uložiť a načitať. Takže niektoré hry môžu trvať aj týždeň alebo dva, hoci samotné hranie trvá iba pár hodín. Pri zápase si nemôžeš presúvať jednotky z jedného scenára do ďalšieho, takže silu armády si môžeš budovať len v rámci scenára.

en: In particular, use your ranged weapons if the enemy has no ranged attack. The computer&#8217;s default choice only looks for the most damage you can deal, so using it will often result in your units taking more damage than necessary.
sk: Zvlášť je dobré používať svoje jednotky na diaľku vtedy, keď súper nemá taký útok. Štandardná voľba zbrane počítača sa sústredí na spôsobenie maximálneho zranenia, často sa tak stane, že tvoje jednotky sú po boji poškodené viac, ako bolo nevyhnutné.

en: In the Action menu, you can select "Show Enemy Moves" to highlight all possible hexes your adversary can actually move to. This takes your zone of control into account. Thus you can check that your near death unit, which is behind, indeed cannot be attacked as the enemy cannot move close to it.
sk: V menu akcii môžeš zvoliť možnosť "Ukáž súperove ťahy", čím zvýrazníš všetky políčka, na ktoré sa môže tvoj súper presunúť. Toto berie v úvahu aj zóny pod kontrolou tvojich jednotiek. Tak si napríklad môžeš overiť, či tvoja jednotka na pokraji smrti, ktorá ustúpila za bojovú líniu, nebude predsa len napadnutá nepriateľom.

en: In the world of Wesnoth there dwell humans, elves, dwarves, orcs, drakes, saurians, mermen, nagas, and many other races yet more obscure and wondrous. In accursed lands walk undead and ghosts and specters; monsters lurk in its ruins and dungeons.  Each has adapted to particular terrains. Humans inhabit primarily the temperate grasslands. In the hills, mountains and underground caves orcs and dwarves are most at home. In the forests the elves reign supreme. In the oceans and rivers mermen and nagas dominate.
sk: Vo svete Wesnothu žijú ľudia, elfovia, trpaslíci, orkovia, jašteri, sauri, morskí ľudia, hadi, a mnohé ďalšie tajomné a čudesné rasy. V prekliatych krajinách blúdia nemŕtvi, duchovia a prízraky. Každý sa prispôsobil nejakému prostrediu. Ľudia zvyčajne obývajú roviny mierneho pásma. V kopcoch, horách a podzemných jaskyniach sa usadili orkovia a trpaslíci. V lesoch vládni elfovia. Oceány a rieky patria morským ľuďom a hadom.

en: Income
sk: Príjem

en: Intelligent
sk: Inteligentný

en: Intelligent units require 20% less experience than usual to advance (Trolls do not get this trait).  Intelligent units are very useful at the beginning of a campaign as they can advance to higher levels more quickly. Later in campaigns Intelligent is not quite as useful because the After Maximum Level Advancement (AMLA)  is not as significant a change as advancing a level. If you have many <emphasis>maximum level</emphasis> units you may wish to recall units with more useful traits.
sk: Inteligentné jednotky vyžadujú o 20 % menej skúseností na postup (trolovia túto vlastnosť nemajú). Inteligentné jednotky sú veľmi užitočné na začiatku kampane, keďže rýchlejšie postupujú na vyššie úrovne. V neskorších fázach výpravy už také užitočné nie sú, pretože vylepšovanie po dosiahnutí najvyššej úrovne (AMLA) nie je tak veľkou zmenou ako keď je jednotka povýšená na novú úroveň. Ak máš mnoho jednotiek na <emphasis>najvyššej úrovni</emphasis>, možno je preto rozumnejšie privolať jednotky s užitočnejšími vlastnosťami.

en: It usually pays off if you can definitively kill (or almost kill) the faced unit. If you are unsure of finishing off the enemy in one turn, either ensure that your unit can weather the return attacks or decide that you&#8217;re willing to lose that unit. To withstand the enemy&#8217;s strikes next turn, it is often wise to attack at the range that allows the enemy to do least damage to you, rather than choosing the maximum expected damage to the enemy.
sk: Zvyčajne sa oplatí zlikvidovať (alebo takmer zlikvidovať) jednotku na ktorú útočíš. Ak si nie si istý, že sa ti ju podarí z danom kole odstrániť, tak sa buď uisti, že dokážeš odolať jej protiútoku alebo rozhodni, že si ochotný o tvoju jednotku prísť. Aby si prežil súperov útok, je často rozumné zaútočiť na diaľku (pokiaľ je v tejto oblasti súper slabý), aby ti spôsobil čo najmenej škody namiesto toho, aby si ho ty svojím útokom zranil čo najviac (a zranil tak aj svoju jednotku).

en: Join official Server
sk: Pripoj sa na oficiálny server

en: Keep in mind that some scenarios take place underground, where it is perpetually night!
sk: Pamätajte, že niektoré scény sa odohrávajú v podzemí, kde je večná noc!

en: Keep units in packs so the enemy cannot attack from as many sides, and so you can outnumber each enemy unit. Put your units in a line so that the enemy cannot attack any one of your units from more than two sides.
sk: Drž jednotky v skupinkách, aby ich nepriateľ nemohol napadnúť z mnohých strán, a aby si naopak ty mohol prečísliť súperove jednotky. Rozmiestni svoje jednotky do priamky, aby nepriateľ nemohol na žiadnu z nich zaútočiť z viac ako dvoch strán.

en: Killing all enemy leaders usually gives instant victory.
sk: Zabiť všetkých nepriateľských veliteľov zvyčajne znamená okamžité víťazstvo.

en: Language
sk: Jazyk

en: Large, unwieldy units with the Slow trait have -1 movement and 5% more hitpoints.
sk: Veľké neohrabané jednotky s vlastnosťou Pomalý majú o 1 bod pohybu menej a o 5% viac životov.

en: Lawful
sk: Poriadok

en: Leadership
sk: Velenie

en: Left click
sk: Ľavé (hlavné) tlačidlo myši

en: Life and Death — Experience
sk: Život a smrť - skúsenosti

en: Liminal
sk: Na rozhraní

en: Lining your troops up also prevents the enemy from surrounding any one of them. For ZOC reasons, a unit with one enemy behind it and one in front is trapped.
sk: Zoradenie tvojich jednotiek zabráni nepriateľovi obkľúčiť niektorú z nich. Kvôli oblasti kontroly je jednotka uväznená, ak má pred sebou aj za sebou nepriateľskú jednotku.

en: Load
sk: Načítaj

en: Load game
sk: Načíta hru

en: Local Game
sk: Lokálna hra

en: Login
sk: Prihlásenie

en: Look at the map: the terrain, the position of your leader and the other leader(s).
sk: Pozri si mapu: terén, postavenie svojho veliteľa a ostatných veliteľov.

en: Losing units is expected, even advanced units.
sk: Predpokladá sa, že budeš občas prichádzať o jednotky, dokonca aj o pokročilé.

en: Loyal
sk: Verný

en: Loyal units don&#8217;t incur upkeep. Most units incur an upkeep cost at the end of every turn, which is equal to their level. Loyal units do not incur this cost.  During campaigns, certain units may opt to join the player&#8217;s forces of their own volition. These units are marked with the Loyal trait. Although they may require payment to be recalled, they never incur any upkeep costs. This can make them invaluable during a long campaign, when gold is in short supply.  This trait is never given to recruited units, so it may be unwise to dismiss such units or to send them to a foolish death.
sk: Verné jednotky nevyžadujú žold. Väčšine jednotiek je potrebné na konci kola zaplatiť žold, ktorý je rovný ich úrovni. To sa ale netýka verných jednotiek. Počas výprav sa k hráčovi môžu pridať určité jednotky z vlastnej vôle. Práve tie majú túto vlastnosť. A teda aj keď pri privolávaní stoja rovnako ako iné jednotky, počas scény im netreba nič platiť. Sú preto neoceniteľné pri dlhých výpravách, keď je zlata málo. Túto vlastnosť nidky nemôže získať žiadna naverbovaná jednotka, je preto nerozumné zbaviť sa takýchto bojovníkov tým, že ich pošleš na zbytočnú smrť.

en: Magical
sk: Magický

en: Main Menu
sk: Hlavné menu

en: Maintain a defensive line
sk: Udržuj obrannú líniu

en: Make currently selected unit hold position (end its movement)
sk: Ukončí ťah vybranej jednotky (vynuluje zostávajúce pohyby)

en: Map Editor
sk: Editor máp

en: Marksman
sk: Presný

en: Mechanical
sk: Mechanický

en: Mechanical units aren&#8217;t alive and thus are immune to poison, and drain and plague don&#8217;t work on them.  Mechanical units generally have <emphasis>Mechanical</emphasis> as their only trait.
sk: Mechanické jednotky nie sú živé a preto sú odolné proti otrave, ako aj vysatiu a chorobe. Vlastnosť <emphasis>Mechanický</emphasis> je ale tiež obyčajne ich jedinou.

en: Menu button
sk: Tlačidlo Menu

en: Message another player (in multiplayer)
sk: Správa pre iného hráča (pri hre viacerých hráčov)

en: Message everyone in the game (in multiplayer)
sk: Správa pre každého (v hre pre viacerých hráčov)

en: Message your allies (in multiplayer)
sk: Správa pre spojencov (v hre pre viacerých hráčov)

en: Middle click
sk: Stredné tlačidlo myši

en: Miscellaneous hotkeys
sk: Ostatné klávesové skratky

en: More general tips
sk: Všeobecné rady

en: Most units exert a Zone of Control which affects the hexes your unit can reach and the path your unit takes. These restrictions are automatically reflected in both the path that is displayed for your unit and the hexes it may move to on the current turn.
sk: Väčšina jednotiek má Zónu pod kontrolou, ktorá vplýva na to, ktoré políčka môže tvoja jednotka dosiahnuť a akou cestou tam príde. Tieto obmedzenia sú automaticky premietnuté do cesty, ktorá je pre jednotku zobrazená a do políčok, ktoré môže v danom kole dosiahnuť.

en: Move action down in the queue
sk: Presuň akciu nižšie v poradí

en: Move action down queue
sk: Posuň akciu nižšie v poradí

en: Move action up in the queue
sk: Presuň akciu vyššie v poradí

en: Move action up queue
sk: Posuň akciu vyššie v poradí

en: Move to leader unit
sk: Vyberie veliteľa

en: Moving
sk: Pohyb

en: Moving onto a village that is neutral or owned by an enemy will take ownership of it and end your move for that unit.
sk: Keď jednotka vstúpi do neutrálnej či súperovej dediny, zmocní sa jej a tým príde v danom kole o všetky zvyšné pohybové body.

en: Multiplayer
sk: Zápas

en: Multiplayer dialog
sk: Dialógové okno zápasu

en: Multiplayer specific hotkeys
sk: Špecifické klávesové skratky hry pre viac hráčov

en: Multiple healers from different allied sides can heal the same unit and speed up healing.
sk: Viacerí uzdravovatelia môžu uzdravovať jednu jednotku, a pôjde to rýchlejšie.

en: Next
sk: Ďalej

en: Night (first watch)
sk: Noc (prvá hliadka)

en: Night (second watch)
sk: Noc (druhá hliadka)

en: Nightstalk
sk: Nočné zakrádanie

en: Note that your units can pass through hexes containing your own troops.
sk: Všimni si, že tvoje jednotky dokážu prechádzať cez políčka obsadené inými tvojimi jednotkami.

en: Often, you will throw several units at a single enemy unit to finish him off, but these were forming your defensive line which is now partly broken. Maybe this doesn&#8217;t matter because you are out of reach of the next enemy unit. Maybe it does because you only managed to weaken a very strong enemy and next turn, he is going to strike back. Perhaps a Horseman can deliver the killing blow.
sk: Často sa stane, že na jedného nepriateľa zaútočíš viacerými jednotkami aby si ho dorazil, no zároveň tým narušíš svoju obrannú líniu. Na tom nezáleží v prípade, pokiaľ už nie si v dosahu iných nepriateľských jednotiek. No možno si len oslabil veľmi silného nepriateľa, ktorý vo svojom kole opätuje úder. V takýchto situáciach môže napríklad jazdec zasadiť smrteľný úder.

en: On the top of the energy bar shown next to each unit of yours is an orb. This orb is:
sk: Na vrchu ukazovateľa energie vedľa každej jednotky je kruh. Tento kruh je:

en: Option+Space
sk: Option+Mezdera

en: Orb
sk: Kruh

en: Orbs
sk: Kruhy

en: Out of the enemy&#8217;s reach
sk: Mimo dosahu nepriateľov

en: Over the course of a campaign, it is critical that you build up a seasoned force. Later scenarios will assume you have level 2 and 3 units available for recall.
sk: Počas ťaženia je nutné, aby si si vybudoval ostrieľanú silu veteránov. V neskorších scénach sa totiž predpokladá, že si budeš môcť privolávať jednotky 2 a 3 úrovne.

en: Over the land are scattered villages where you can heal your troops and gather the income required to support your army. You will also have to cross mountains and rivers, push through forests, hills and tundra, and cross open grassland. In each of these areas different creatures have adapted to live there and can travel more easily and fight better when they are in familiar terrain.
sk: Po celej krajine sú roztrúsené dediny, kde môžeš vyliečiť svoje jednotky a zhromaždiť peniaze potrebné na udržiavanie armády. Budeš musieť prekročiť mnohé hory a rieky, predierať sa cez lesy, kopce a tundru, a križovať otvorené pláne. V každej z týchto oblastí žijú rôzne tvory prispôsobené miestnym podmienkam, ktoré sa dokážu rýchlejšie pohybovať a lepšie bojovať v známom teréne.

en: Pandora specific controls and hotkeys
sk: Pandora používa špecifické ovládacie klávesy a skratky

en: Pay careful attention to the Objectives pop-up box at the beginning of each scenario. Usually you will achieve victory by killing all enemy leaders, and only be defeated by having your leader killed. But scenarios may have other victory objectives — getting your leader to a designated point, say, or rescuing someone, or solving a puzzle, or holding out against a siege until a certain number of turns have elapsed.
sk: Dávaj dobrý pozor na obsah okna Cieľ scény na začiatku každej scény. Obyčajne dosiahneš víťazstvo zabitím všetkých nepriateľských veliteľov a prehráš iba pri zabití tvojho veliteľa. Ale scény môžu mať aj iné ciele - premiestnenie veliteľa na určené miesto, zachránenie niekoho, rozlúštenie hádanky alebo vydržať obliehanie určený počet kôl.

en: Petrify
sk: Zkamenieť

en: Plague
sk: Choroba

en: Play a sequence of connected scenarios, known as a campaign, against the computer.
sk: Hraj postupnosť spojených scenárov, označovanú ako príbeh alebo výprava, proti počítaču.

en: Play a single scenario against computer or human opponents.
sk: Hraj jeden scenár proti počítaču alebo ľudskému súperovi.

en: Playing
sk: Hranie

en: Poison
sk: Jed

en: Preface
sk: Úvod

en: Preferences
sk: Nastavenia

en: Previous
sk: Dozadu

en: Quick
sk: Rýchly

en: Quick units have 1 extra movement point, but 5% less HP than usual.  Quick is the most noticeable trait, particularly in slower moving units such as trolls or heavy infantry. Units with the Quick trait often have greatly increased mobility in rough terrain, which can be important to consider when deploying your forces. Also, Quick units aren&#8217;t quite as tough as units without this trait and are subsequently less good at holding contested positions.
sk: Rýchle jednotky majú o 1 pohyb navyše, ale tiež o 5 % menej životov ako obyčajne. Rýchly je najvýraznejšie sa prejavujúca vlastnosť, hlavne pri pomalých jednotkách ako sú trolovia či ťažká pechota). Jednotky s touto vlastnosťou majú výrazne zlepšenú pohyblivosť v nepriaznivom teréne, čo môže hrať veľkú rolu pri rozmiestňovaní tvojich síl. Rýchle jednotky ale nie sú také odolné ako iné bez tejto vlastnosti, a preto nie sú tak vhodné pri bránení tvojich pozícii.

en: Quit
sk: Koniec

en: Quit game
sk: Ukončí hru

en: Recall unit
sk: Privolá jednotku

en: Recalling units
sk: Privolanie jednotiek

en: Recruit and Recall
sk: Verbovanie a privolávanie

en: Recruit dialog
sk: Okno verbovania

en: Recruit unit
sk: Naverbuje jednotku

en: Recruiting and Recalling
sk: Verbovanie a privolávanie

en: Red
sk: Červený

en: Red orb
sk: Červený kruh

en: Redo move
sk: Zopakuje pohyb

en: Refresh Cache
sk: Obnov Cache

en: Regardless of whether you are playing a scenario or a campaign, the basic layout of the game screen is the same. The majority of the screen is filled with a map which shows all of the action that takes place in the game. Around the map are various elements which provide useful information about the game and are described in more detail below.
sk: Či hráš zápas alebo príbeh, základné rozloženie vecí na obrazovke hry je rovnaké. Väčšinu obrazovky zapĺňa výrez mapy ukazujúci všetky akcie, ktoré sa odohrávajú v hre. Okolo mapy sú rôzne prvky, ktoré poskytujú užitočné informácie o hre a sú podrobne popísané nižšie.

en: Regenerates
sk: Regeneruje

en: Regeneration
sk: Regenerácia

en: Remember that Lawful units like humans fight better at daytime, Chaotic units like orcs or undead fight better at night, and Liminal units fight best during the twilight. Ideally you want to first meet the enemy when you are strong and/or he is weak. When the enemy has its strong time, it often pays off to strengthen your lines and hold a favorable defensive position. When its weak time is about to arise, your advance will push forth.
sk: Zapamätaj si, že jednotky poriadku ako ľudia bojujú lepšie počas dňa. Jednotky chaosu ako orkovia či nemŕtvi bojujú lepšie cez noc, a jednotky na rozhraní počas šera. Optimálne by si sa mal so súperom stretnúť vtedy, keď si ty silný a on slabý. Keď je doba dňa v prospech nepriateľa, často sa oplatí posilniť svoje línie a zaujať výhodnú obrannú pozíciu. Keď sa situácia otočí, vyrazíš vpred.

en: Remember, the idea of a game is to have fun! Here are some recommendations from the development team on how to get the most fun out of the game:
sk: Pamätaj, že cieľom hry je zabaviť sa! Tu je pár odporúčaní od autorského tímu, ako si v hre užiť najviac zábavy:

en: Rename unit
sk: Premenuje jednotku

en: Renowned for their vitality, some dwarves are sturdier than others and can rest heal even when traveling or fighting.  Healthy units have 1 HP plus 1 HP per level more than usual and rest heal the usual 2 HP after each turn regardless.
sk: Trpaslíci sú známi svojou vitalitou, no niektorí z nich sú ešte tuhší ako ostatní a tak dokážu pomaly ošetrovať aj počas pochodu či boja. Životaschopné jednotky majú o 1 život plus 1 život za každú úroveň viac ako obyčajne a každé kolo sa ošetria o 2 životy, či už stoja alebo nie.

en: Repeat last recruit
sk: Naverbuje rovnakú jednotku ako minule

en: Reset zoom to default
sk: Nastaví štandardný pohľad

en: Resilient
sk: Odolný

en: Resilient units have 4 HP plus 1 HP per level more than usual.  Resilient units can be useful at all stages of a campaign, and this is a useful trait for all units. Resilient is often most helpful as a trait when it occurs in a unit that has some combination of low hitpoints, good defense, or high resistances. Resilient units are especially useful for holding strategic positions against opponents.
sk: Odolné jednotky majú o 4 životy plus 1 život za každú úroveň viac ako obyčajne. Môžu byť užitočné počas celej kampane, a je to vlastnosť vhodná pre všetky jednotky. Odolný je najvhodnejšia vlastnosť pri jednotkách, ktoré majú určitú kombináciu malého počtu životov, dobrej obrany či vysokej odolnosti. Odolné jednotky sú zvlášť užitočné pri bránení kľúčových pozícii pred nepriateľom.

en: Resistance
sk: Odolnosť

en: Right Panel
sk: Pravý panel

en: Right click
sk: Pravé tlačidlo myši

en: Right-click in an empty castle hex and select Recall to recall units from previous scenarios. Recalling costs 20 pieces of gold per unit. See <link linkend="unit_recall">recalling units</link> for more information.
sk: Ak chceš privolať jednotku z predchádzajúcej scény, klikni pravým tlačítkom na prázdne hradné políčko a zvoľ možnosť Privolaj. Privolanie stojí vždy 20 zlatých za jednotku. Pre viac informácii sa pozri na <link linkend="unit_recall">privolávanie jednotiek</link>.

en: Right-click in an empty castle hex and select Recruit to recruit new units from the list that is presented. The cost to Recruit depends on the unit, but is usually between 10 and 20 gold.
sk: Ak chceš naverbovať jednotku, klikni pravým tlačítkom na prázdne hradné políčko a zvoľ možnosť Verbuj. Cena záleží na konkrétnej jednotke, no väčšinou sa pohybuje medzi 10 a 20 zlatkami.

en: Rotate your troops
sk: Striedaj svoje jednotky

en: Run AI formula
sk: Spusti AI vzorec

en: Save and Load
sk: Uloženie a načítanie

en: Save game
sk: Uloží hru

en: Scenarios
sk: Scenáre

en: Scroll
sk: Posúvanie

en: Search (find label or unit by name)
sk: Nájde (jednotku alebo značku podľa mena)

en: Select unit, move unit
sk: Vyberie jednotku, presunie jednotku

en: Set team label
sk: Nastaví názov tímu

en: Shield with your zone of control (ZOC)
sk: Využívaj oblasť pod kontrolou jednotky

en: Shift+Space
sk: Shift+Mezdera

en: Show enemy moves (where the enemy can move next turn)
sk: Ukáže nepriateľské pohyby (kam sa súper môže pohnúť v nasledujúcom ťahu)

en: Show how far currently selected unit can move in that many turns
sk: Ukáže, ako ďaleko sa vybraná jednotka môže dostať za daný počet ťahov

en: Show potential enemy moves, if your units were not on the map
sk: Ukáže možné nepriateľské pohyby, keby na mape neboli tvoje jednotky

en: Show scenario objectives
sk: Ukáže ciele scenára

en: Show statistics
sk: Zobrazí štatistiky

en: Show status table
sk: Zobrazí tabuľku so stavom

en: Show the description of the currently selected unit
sk: Ukáž popis momentálne zvolenej jednotky

en: Show unit list
sk: Zobrazí zoznam jednotiek

en: Skirmisher
sk: Priebojný

en: Slow
sk: Spomalenie

en: So, the formula for determining the income per turn is
sk: Potom vzorec na výpočet príjmu za kolo je

en: Some attacks can inflict poison damage on your unit. When this happens the poisoned unit will take 8 damage each turn until it is cured. Poison can be cured by waiting on a village or being next to a unit with the <emphasis>cures</emphasis> ability. Units with the <emphasis>heals</emphasis> ability can only prevent the poison from causing damage that turn, not cure it. When poison is cured the unit does not gain or lose hitpoints on that turn due to healing/poisoning. A unit can not be healed normally until it is cured of poisoning. Resting is still allowed, although it will not substantially diminish the poison&#8217;s effect.
sk: Niektoré útoky môžu spôsobiť tvojim jednotkám poškodenie otravou. Keď k tomu dojde, otrávená jednotka je každé kolo poškodená o 8 životov až do chvíle, kým nie je vyliečená. Jed je možné vyliečiť v dedine, prípadne vedľa jednotky so schopnosťou <emphasis>uzdravovania</emphasis>. Jednotky so schopnosťou <emphasis>liečenia</emphasis> môžu len zastaviť v danom kole pôsobenie jedu, no nedokážu ho vyliečiť. Keď je otrava odstránená, vyliečená jednotka v danom kole už nezíska žiadne životy liečením. Kým nie je otrava odstránená, jednotka nemôže lliečením získávať žiadne životy. Odpočívanie je možné, aj keď prílš nezníži pôsobenie otravy.

en: Some campaigns use a star-shaped base to indicate leaders and heroes (units which are somehow special and for example not allowed to die in the course of the scenario); others use a silver crown icon above the energy bar to mark heroes. Still others have no specific hero indicator at all. Which (if any) is used is a stylistic choice left to campaign designers.
sk: Niektoré príbehy používajú placky v tvare hviezdy na označenie veliteľov; iné používajú pre hrdinov znak v tvare štítu v pravom hornom rohu jednotky. Niektoré iné zase nemajú pre hrdinov žiadne špeciálne označenie. Ktoré označenie (a či vôbec nejaké) sa použije, je ponechané na vkus tvorcov príbehu.

en: Some hotkeys were changed slightly to make better use of the controls provided by the Pandora. If you are using a Pandora, these keys differ from the lists above:
sk: Niektoré klávesové skratky boli trochu pozmenené, aby sa lepšie využilo ovládanie, ktoré poskytuje Pandora. Ak používaš Pandoru, tieto klávesy sa líšia od predchádzajúceho zoznamu:

en: Some keys on MacOSX require more than replacing Ctrl by Cmd. Here is a list of those:
sk: Niektoré klávesy na MasOSX vyžadujú viac než nahradenie Ctrl klávesou Cmd. Tu je ich zoznam:

en: Some other hints about healing:
sk: Niekoľko ďalších informácií o uzdravovaní:

en: Some units are resistant or vulnerable to different kind of attacks. Mounted units are weak vs pierce attacks. Fire and arcane attacks destroy undead. To see how much a unit resists an attack type, right click on the unit, select "Unit Description", then select "Resistance". It will show you how resistant a unit is to different types of attacks.
sk: Niektoré jednotky sú odolné alebo citlivé na rôzne druhy útokov. Jazdci sú slabý proti bodným útokom. Ohnivé a nezemské útoky liklidujú nemŕtvych strašným spôsobom. Ak chcete vidieť, ako je jednotka odolná proti určitým útokom, kliknite pravým tlačidlom myši na jednotku, potom zvoľte "Popis Jednotky", a potom zalistujte dole na nadpis "odolnosti". To vám ukáže, ako je jednotka odolná na rôzne typy útokov.

en: Some units have abilities that either directly affect other units, or have an effect on how the unit interacts with other units. These abilities are listed below:
sk: Niektoré jednoty majú schopnosti, ktoré buď priamo ovplyvňujú iné jednotky, alebo ovplyvňujú ako jednotka interaguje s inými jednotkami. Tu sú tieto schopnosti:

en: Space
sk: Medzera

en: Special
sk: Špeciálne

en: Steadfast
sk: Neoblomný

en: Strategy and Tips
sk: Stratégia a tipy

en: Striking first is an advantage because it allows you the choice of which units will face off. Take advantage of enemy weakness: e.g. direct your ranged attacks against foes without ranged weapons. Take advantage of weaknesses like Horsemen&#8217;s vulnerability to pierce. But remember that they get to attack back on their turn, so you might have weaknesses the enemy may exploit.
sk: Prvý úder je výhodný, pretože si tak môžeš vybrať jednotky, ktorým chceš čeliť. Snaž sa využiť súperove slabiny: napríklad použi svoje jednotky na diaľku proti nepriateľom bez týchto zbraní. Využi slabiny jednotiek, napríklad zraniteľnosť Jazdcov bodnými zbraňami. Zapamätaj si ale, že vo svojom kole údrú oni na teba, daj si preto na svoje slabiny, ktoré môže nepriateľ použiť proti tebe.

en: Strong
sk: Silný

en: Strong units do 1 more damage for every successful strike in melee combat, and have 1 more HP.  While useful for any close-combat unit, Strong is most effective for units who have a high number of swings such as the Elvish Fighter. Strong units can be very useful when a tiny bit of extra damage is all that is needed to turn a damaging stroke into a killing blow.
sk: Silné jednotky pôsobia v boji na blízko o 1 poškodenie viac pri každom úspešnom údere ako obyčajne, a majú o 1 život navyše. Aj keď je táto vlastnosť vhodná pre všetky jednotky bojujúce na blízko, najviac ňou získajú bojovníci s veľkým počtom útokov, ako napríklad elfský vojak. Silné jednotky môžu byť veľmi užitočné vtedy, keď malý rozdiel v sile útokov môže zmeniť zraňujúci zásah na smrteľný úder.

en: Submerge
sk: Ponorenie

en: Suppose dead
sk: Predpokladaj smrť

en: Swarm
sk: Húf

en: Teleport
sk: Teleportácia

en: The Battle for Wesnoth Help
sk: Návod k Bitke o Wesnoth

en: The Battle for Wesnoth is a turn-based strategy game with a fantasy theme.
sk: Bitka o Wesnoth je ťahová strategická hra s témou fantasy.

en: The Creatures
sk: Tvory

en: The Game Screen
sk: Obrazovky hry

en: The Kingdom of Wesnoth lies in the center of this land. Its borders are the Great River to the north, the Dulatus Hills in the east and south, the edge of the Aethenwood to the southwest, and the Ocean to the west. Elensefar, a once-province of Wesnoth, is bordered by the Great River to the north, a loosely defined line with Wesnoth to the east, the Bay of Pearls to the south, and the ocean to the west.
sk: Kráľovstvo Wesnoth leží v strede tejto zeme. Jeho hranice sú Veľká rieka na severe, Dulatuská pahorkatina na východe a juhu, Zelený močiar na juhozápade, a oceán na západe. Elensefar, bývalá provincia Wesnothu, je ohraničený Veľkou riekou na severe, na východe má neurčitú hranicu s Wesnothom, na juhu siaha po Perlový záliv  a na západe po oceán.

en: The Northlands is the wild country north of the Great River. Various groups of orcs, dwarves, barbarians and elves populate the region.  To the north and east lies the forest of Lintanir, where the great kingdom of the North-Elves keeps to its own mysterious affairs.
sk: Severné pláne sú divokou krajinou na sever od veľkej rieky. Rôzne kmene orkov, trpaslíkov, barbarov či elfov obsadili toto územie. Na severe a východe leží les Lintanir, kde veľké kráľovstvo severných elfov udržuje svoje tradície.

en: The World
sk: Svet

en: The basic statistics for a unit include its hit points (HP), the number of movement points it has, and the weapons it can use and the damage they do. In addition, units have other characteristics, such as alignment and special abilities, that are described in more detail below.
sk: Základnými štatistikami jednotiek sú počet životov (HP), počet pohybov, zbrane, ktoré používa a poškodenie, ktoré nimi pôsobí. Jednotky majú navyše aj ďaľšie charakteristiky, ako príslušnosť či špeciálne vlastnosti, ktoré sú podrobnejšie vysvetlené nižšie.

en: The campaign is the primary form in which Wesnoth is intended to be played, is probably the most enjoyable, and is the recommended way for new players to learn the game.
sk: Príbeh je základná forma, na ktorú je Wesnoth zameraný, a je to asi najzábavnejší a odporúčaný spôsob oboznámenia sa s hrou pre nových hráčov.

en: The first thing you will probably want to do is recruit your first unit. Press <literal>Ctrl+r</literal> (or right click on an empty castle hex and select "Recruit") and you will be able to recruit a unit from a list of all the units available to you. Each recruit is placed on an empty castle hex. Once you have filled the castle, you cannot recruit any more until units move off. Your opponent&#8217;s commander is similarly placed on its castle keep and will begin by recruiting its troops&#8201;&#8212;&#8201;so don&#8217;t dilly-dally looking at the scenery, there&#8217;s a battle to be won.
sk: Prvé, čo budeš chcieť urobiť, je naverbovať si svoju prvú jednotku. Stlač <literal>Ctrl+r</literal> (alebo klikni pravým tlačítkom na prázdne políčko v hrade a zvoľ možnosť "Verbuj") a budeš môcť naverbovať jednotku zo zoznamu jednotiek, ktoré sú ti k dispozícii. Každý regrút je umiestnený do prázdneho políčka hradu. Keď je raz hrad zaplnený, nemôžeš verbovať, kým sa jednotky nepresunú. Veliteľ tvojho súpera taktiež stojí v pevnosti a začne ihneď verbovať, a tak sa dlho nekochaj pohľadom na peknú krajinu, lebo bitka nepočká.

en: The following basic combat principles and tips are intended to help starting off your career as a Wesnothian battle veteran. The minor concrete examples are somewhat tied to the "Heir to the Throne" campaign.
sk: Nasledovné základné bojové princípy ti majú pomôcť začať svoju kariéru wesnothského vojnového veterána. Občas uvedené príklady väčšinou súvisia s kampaňou "Dedič trónu".

en: The following table shows the effects of different times of the day on the damage dealt by lawful, chaotic, and liminal units:
sk: Nasledovná tabuľka zobrazuje vplyv rôznych denných dôb na zranenia spôsobené jednotkami poriadku, chaosu a na rozhraní:

en: The known portion of the Great Continent, on which Wesnoth abides, is generally divided into three areas: the Northlands, which are generally lawless; the kingdom of Wesnoth and its occasional principality, Elensefar; and the domain of the Southwest Elves in the Aethenwood and beyond.
sk: Známa časť Veľkého kontinentu, na ktorom leží Wesnoth, sa všeobecne delí na tri oblasti: viacmenej neovládané severné územia; kráľovstvo Wesnoth a jeho občasná dŕžava Elensefar; a územie juhozápadných elfov v lese Aethenwood a za ním.

en: The major use for gold is to build your army by recruiting new units or recalling units from previous scenarios in a campaign. Units may be recruited or recalled when the leader is on a keep whose castle has at least one vacant castle hex.
sk: Zlato je potrebné na vybudovanie armády, či už naverbovaním alebo privolaním jednotiek z predchádzajúcich scén kampane. Jednotky môžeš verbovať či privolávať, ak tvoj veliteľ stojí v hlavnej hradnej veži a daný hrad má aspoň jedno ďalšie voľné políčko.

en: The number of strikes of this attack decreases when the unit is wounded. The number of strikes is proportional to the % of HP/maximum HP the unit has. For example a unit with 3/4 of its maximum HP will get 3/4 of the number of strikes.
sk: Počet útokov tejto jednotky klesá, keď je jednotka zranená. Počet útokov je priamo úmerný zostávajúcemu percentu životov jednotky. Napríklad jednotka, ktorá má 3/4 z maximálneho počtu životov, bude mať 3/4 počtu útokov.

en: The oldest units may have the Aged trait, receiving an 8 points HP decrease and having -1 movement and melee damage.
sk: Najstaršie jednotky môžu mať vlastnosť Starý, čím stratia 8 životov a tiež 1 bod pohybu a spôsobeného zranenia pri boji zblízka.

en: The possible traits for most units are as follows:
sk: Možné vlastnosti pre väčšinu jednotiek sú nasledovné:

en: The quicker you win a scenario, the more gold you get; you will get more gold from winning early than from all of the map&#8217;s villages for the rest of the turns.
sk: Čím rýchlejšie vyhráš mapu, tým viac zlata dostaneš. Za skorú výhru dostaneš toľko zlata, ako by si dostal zo všetkých dedín na mape počas všetkých zostávajúcich ťahov.

en: The tutorial is a real, but basic, game which teaches you some of the basic controls needed to play the game. Winning or losing is not important here, but learning what to do is. Click the Tutorial button to play. In the Tutorial you are in the role of the prince Konrad or the princess Li&#8217;sar, learning from the Elder Mage Delfador — pay attention or he might turn you into a newt.
sk: Výcvik je skutočná, pomerne jednoduchá hra, ktorá ťa naučí nejaké základné ovládanie potrebné na hru. Nie je tu dôležité vyhrať alebo prehrať, ale naučiť sa, čo sa ako robí. Stlač tlačidlo Výcvik a môžeš hrať. Vo výcviku si v roli mladého princa Konráda alebo princeznú Li&#8217;sar, ktorí sa učia od starého mága Delfadora - sleduj, čo hovorí, inak ťa môže premeniť na žabu.

en: The two "day" and "night" phases are differentiated as Morning, Afternoon and First Watch, Second Watch, by the positions of the sun and moon in the time of day graphic.
sk: Dve "denné" a "nočné" fázy sú odlíšené ako Ráno, Popoludnie a Prvá hliadka, Druhá hliadka , ako aj umiestnením slnka a mesiaca na obrázku časti dňa.

en: The unit becomes invisible during night.  Enemy units cannot see this unit at night, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
sk: Táto jednotka sa v noci stáva neviditeľnou. Nepriateľské jednotky túto jednotku v noci nevidia, iba ak stoja na vedľajšom políčku. Nepriateľská jednotka, ktorá prvá objaví túto jednotku, stratí všetok zostávajúci pohyb.

en: Then, begin to recruit units. Cheap units are useful to soak up the first wave of an enemy&#8217;s attack; advanced units can then be brought in as support. Fast units can be used as scouts, for exploring the map and to quickly conquer villages.
sk: Potom začni verbovať jednotky. Lacné jednotky sú užitočné na stlmenie prvej vlny nepriateľského útoku; pokročilé jednotky môžu potom prísť ako podpora. Rýchle jednotky môžeš využiť ako prieskumníkov, aby skúmali mapu a rýchlo obsadzovali dediny.

en: There are also some traits that are assigned only for certain units or only for units of a certain race. These are:
sk: Existujú tiež vlastnosti, ktoré sú prideľované len určitým jednotkám určitej rasy. Sú to:

en: There are also some traits that are not assigned randomly.  These traits can either be assigned by the scenario designer or are always assigned based on the unit type:
sk: Sú tiež vlastnosti, ktoré nie sú prideľované náhodne. Tieto môže prideliť tvorca scény, prípadne sú určitým jednotkám prideľované automaticky:

en: There are several possible options you are provided with when clicking on the "Multiplayer" button:
sk: Keď stlačíš tlačidlo "Zápas", zobrazí sa niekoľko možností:

en: There are two basic ways for a unit to be healed:
sk: Sú dva spôsoby ako sa môže jednotka uzdraviť:

en: There are two basic ways to play Battle for Wesnoth:
sk: Existujú dva základné spôsoby ako hrať hru Bitka o Wesnoth.

en: These are the default control keys. Key setup might differ depending on the platform used. For example you will often have to use the command key instead of the control key when you are using MacOSX. You can change most hotkeys to your taste using the Preferences menu.
sk: Toto sú štandardné kontrolné klávesy. Ich nastavenie sa môže rôzniť v závislosti na platforme, ktorú používaš. Napríklad namiesto klávesy ctrl musíš používať príkazovú klávesu, pokiaľ používaš MacOSX. Väčšinu klávesových skratiek si môžeš nastaviť podľa chuti v Nastaveniach.

en: This attack always has a 70% chance to hit regardless of the defensive ability of the unit being attacked.
sk: Tento útok má vždy pravdepodobnosť zásahu 70% bez ohľadu na obranné schopnosti napadnutej jednotky.

en: This attack petrifies the target, turning it to stone. Units that have been petrified may not move or attack.
sk: Tento útok premení obeť na kameň. Skamenené jednotky sa nemôžu pohybovať alebo útočiť.

en: This attack poisons the target. Poisoned units lose 8 HP every turn until they are cured or are reduced to 1 HP. Poison can not, of itself, kill a unit.
sk: Tento útok otrávi obeť. Otrávená jednotka stráca 8 životov každý ťah, dokiaľ nie je vyliečená alebo dokiaľ životy neklesnú na 1. Samotný jed nemôže jednotku zabiť.

en: This attack slows the target until it ends a turn. Slow halves the damage caused by attacks and the movement cost for a slowed unit is doubled. A unit that is slowed will feature a snail icon in its sidebar information when it is selected.
sk: Tento útok spomalí obeť do konca kola. Spomalená jednotka spôsobuje polovičné zranenia a pohyb ju stojí dvojnásobok pohybových bodov. Ak je označená spomalená jednotka, na bočnom informačnom paneli má zobrazenú malú ikonu slimáka.

en: This creates a game just running on your computer. You can either use it as hotseat game where everyone plays at the same computers by taking turns in the <emphasis>hotseat</emphasis>. Hotseat games will take about the same time to play as games played over the Internet. Or you can just play a scenario against AI opponents rather than human players. This can be a good way to become familiar with the various maps that are used for multiplayer games before playing against real opponents. It can also be used as a simple way to explore the capabilities of units from the different factions by choosing which faction you will play and which faction your opponents are in these games.  Of course, you can also mix both in one game. That is, play together in a game with a friend against an AI opponent.
sk: Toto vytvorí hru, ktorá beží iba na tvojom počítači. Môžeš to využiť na hru na <emphasis>horúcom kresle</emphasis>, kde každý hrá na tom istom počítači a striedajú sa po ťahoch. Hra na horúcom kresle trvá približne rovnako dlho ako rovnaká hra po internete. Alebo si môžeš zahrať scenár proti počítačovým súperom. To môže byť dobrý spôsob, ako sa zoznámiť s rozličnými mapami na hry pre viacerých hráčov, skôr ako začneš hrať proti skutočným súperom. Môže to byť aj jednoduchý spôsob, ako preskúmať schopnosti jednotiek rozličných frakcií, tým že si vyberieš tvoju a súperovu frakciu. Alebo môžeš v jednej hre urobiť oboje; zahraj sa spolu s priateľom proti počitaču.

en: This is for practical reasons: a heavily wounded unit cannot hold back or kill the enemy. During attack and counterattack, it most often will perish. Further, by sending it to its sure death, its gathered experience points (XP) are lost. Recruiting a replacement may be impossible because the leader is not in its keep or because funds are running low. Even if you can recruit a replacement, it is most often far away from the battle front. So don&#8217;t waste your units.
sk: Má to praktické dôvody: ťažko zranená jednotka zvyčajne nedokáže zadržať alebo zabiť nepriateľa. Počas útoku a protiútoku pravdepodobne padne. Tým, že si ju poslal na istú smrť, stratil si jej nazbierané body skúsenosti (XP). Možno sa nebude dať naverbovať náhradníka, pretože veliteľ už nie je vo svojej pevnosti, alebo dochádzajú zdroje. A aj keď naverbuješ náhradníka, zvyčajne je veľmi ďaleko od bojovej línie. Takže neplytvaj svojimi jednotkami.

en: This option directly connects you to the official server. You will end in the lobby where you can create your games as you wish and where many games are already open and maybe some players already waiting to join in a new match.
sk: Táto možnosť ťa priamo pripojí na oficiálny server. Dostaneš sa do čakárne, kde môžeš ľubovoľne zakladať nové hry, kde je už veľa hier založených, a kde už pár hráčov možno čaká, aby sa zapojili do nového zápasu.

en: This option opens a dialog box allowing you to enter the address of the machine to join. In this dialog there also is the button "View List" that does show a list of official servers that can be used as backup if the main server is currently not available.
sk: Táto možnosť otvorí dialóg, do ktorého môžeš zadať adresu stroja, na ktorý sa chceš pripojiť. Môže to byť iný klient, ktorý práve založiť sieťovú hru mimo servera, alebo odlišný server. V tomto dialógu je aj tlačidlo "Zobraz zoznam", ktoré zobrazí zoznam oficiálnych serverov, použiteľných ako náhrada, ak je hlavný server momentálne nedostupný.

en: This unit always strikes first with this attack, even if they are defending.
sk: Táto jednotka pri tomto útoku vždy udiera prvá, dokonca aj pri obrane.

en: This unit can hide in deep water, and remain undetected by its enemies.  Enemy units cannot see this unit while it is in deep water, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
sk: Táto jednotka sa vie ukryť v hlbokej vode a zostane pre nepriateľov neviditeľná. Nepriateľské jednotky túto jednotku v hlbokej vode nevidia, iba ak stoja na vedľajšom políčku. Nepriateľská jednotka, ktorá prvá objaví túto jednotku, stratí všetok zostávajúci pohyb.

en: This unit can hide in forest, and remain undetected by its enemies.  Enemy units cannot see this unit while it is in forest, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
sk: Táto jednotka sa vie ukryť v lese a zostane pre nepriateľov neviditeľná. Nepriateľské jednotky túto jednotku v lese nevidia, iba ak stoja na vedľajšom políčku. Nepriateľská jednotka, ktorá prvá objaví túto jednotku, stratí všetok zostávajúci pohyb.

en: This unit can hide in villages (with the exception of water villages), and remain undetected by its enemies, except by those standing next to it.  Enemy units can not see this unit while it is in a village, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
sk: Táto jednotka sa vie ukryť v dedine (okrem vodných dedín) a zostane pre nepriateľov neviditeľná. Nepriateľské jednotky túto jednotku v dedine nevidia, iba ak stoja na vedľajšom políčku. Nepriateľská jednotka, ktorá prvá objaví túto jednotku, stratí všetok zostávajúci pohyb.

en: This unit can lead friendly units that are next to it, making them fight better.  Adjacent friendly units of lower level will do more damage in battle.  When a unit adjacent to, of a lower level than, and on the same side as a unit with Leadership engages in combat, its attacks do 25% more damage times the difference in their levels.
sk: Táto jednotka dokáže viesť spojenecké jednotky na vedľajších políčkach, ktoré potom lepšie bojujú. Spojenecké jednotky nižšej úrovne na susedných políčkach spôsobia pri boji zranenie väčšie o 25% za každú úroveň rozdielu oproti veliacej jednotke.

en: This unit combines herbal remedies with magic to heal units more quickly than is normally possible on the battlefield.  A unit cared for by this healer may heal up to 8 HP per turn, or stop poison from taking effect for that turn.  A poisoned unit cannot be cured of its poison by a healer, and must seek the care of a village or a unit that can cure.
sk: Táto jednotka spája rastlinnú kúru s mágiou a lieči jednotky na bojisku rýchlejšie ako je normálne možné. Uzdravovaná jednotka sa môže vyliečiť o nanajvýš 8 životov za kolo, alebo jej v danom kole nebude otrava uberať životy. Otrávenú jednotku nemožno zbaviť otravy uzdravovaním, treba nájsť dedinu alebo jednotku, ktorá vie liečiť.

en: This unit drains health from living units, healing itself for half the amount of damage it deals (rounded down).
sk: Táto jednotka vysáva život zo žijúcich jednotiek, lieči sa o polovicu spôsobeného zranenia (zaokrúhlené nadol).

en: This unit gains 1 hitpoint added to its maximum whenever it kills a unit, except units that are immune to plague.
sk: Táto jednotka získa 1 život k jej maximálnemu počtu životov keď zabije inú jednotku, okrem tých, ktoré sú imúnne voči chorobe.

en: This unit illuminates the surrounding area, making lawful units fight better, and chaotic units fight worse.  Any units adjacent to this unit will fight as if it were dusk when it is night, and as if it were day when it is dusk.
sk: Táto jednotka osvetľuje susediace políčka, takže sa na nich jednotkám poriadku bojuje lepšie a jednotkám chaosu horšie. Jednotka na políčku susediacom s touto jednotkou bude v noci bojovať, ako keby bolo šero, a v šere ako keby bol deň.

en: This unit is skilled in moving past enemies quickly, and ignores all enemy Zones of Control.
sk: Táto jednotka sa dokáže vrtko pohybovať okolo nepriateľov, ignorujúc ich zónu kontroly.

en: This unit may teleport between any two friendly villages using one of its moves.
sk: Táto jednotka sa na jeden krok dokáže teleportovať medzi ľubovoľnými dvoma spojeneckými dedinami.

en: This unit will heal itself 8HP per turn. If it is poisoned, it will remove the poison instead of healing.
sk: Táto jednotka uzdraví sama seba o 8 životov za kolo. Ak bola otrávená, namiesto uzdravovania sa vylieči z otravy.

en: This unit&#8217;s resistances are doubled, up to a maximum of 50%, when defending. Vulnerabilities are not affected.
sk: Pri obrane sa odolnosť tejto jednotky zdvojnásobuje, až po maximum 50%. Zraniteľnosť sa nemení.

en: This will be your name on the multiplayer server. If you have an account on the <ulink url="http://www.wesnoth.org/forum">Wesnoth forums</ulink>, you may use the same username and password for joining the official server. A password box will pop up if a password is required for the current username. You cannot use a registered name without the password.
sk: Toto bude tvoje meno na serveri hry pre viac hráčov. Ak máš vlastné konto na <ulink url="http://www.wesnoth.org/forum">fóre bitky o Wesnoth </ulink>, môžeš pri pripájaní na oficiálny server použiť rovnaké uživateľské meno a heslo. Ak je ku konkrétnemu uživateľskému menu potrebné zadať heslo, na obrazovku vybehne patričné okno. Nie je možné použiť už zaregistrované meno bez zadania hesla.

en: Time of Day
sk: Denná doba

en: Time of day indicator
sk: Ukazovateľ dennej doby

en: Time of day really matters:
sk: Denná doba je naozaj dôležitá:

en: Time of the day and damage
sk: Denná doba a sila útokov

en: To be able to start a multiplayer game without using an external multiplayer server, you have to start the server, which is usually named <emphasis>wesnothd</emphasis>, yourself. This program is automatically started in the background when selecting this option. It will be stopped, once all players left the server.  Other players need to be able to connect to your port 15000 using TCP to play with you on your server. If you are behind a firewall, you will probably need to change your firewall settings to allow incoming connections to port 15000, and tell your firewall to forward such traffic to the machine hosting the game. You should not need to make firewall changes to join games hosted on a public server or by someone else.
sk: Môžeš byť hostiteľom hier pre viacerých hráčov pomocou svojho klienta, nepotrebuješ na to vyhradený server. Ak robíš hostiteľa hry pomocou svojho klienta, ostatní hráči sa musia vedieť pripojiť na tvoj port 15000 pomocou TCP. Meno servera je najčastejšie <emphasis>wesnothd</emphasis>. Ak si za firewallom, asi si budeš musieť zmeniť nastavenia firewallu, aby dovolili prichádzajúce pripojenia na port 15000, a aby sa táto komunikácia presmerovala na počítač, ktorý je hostiteľom hry. Na pripojenie k hrám, kde je hostiteľom nejaký verejným server alebo niekto iný, by si nemal potrebovať zmenu firewallu.

en: Toggle accelerated game mode
sk: Prepína zrýchlený režim

en: Toggle between accelerated and normal game mode while pressed (temporary!)
sk: Počas jej držania prepínaš mezdi zrýchleným a normálnym režimom hry (teda dočasne!)

en: Toggle ellipses
sk: Prepína elipsy

en: Toggle full screen/windowed mode
sk: Prepína medzi režimom okna a celej obrazovky

en: Toggle grid
sk: Prepína mriežku

en: Toggle muting of game sounds
sk: Prepne vypnutie herných zvukov

en: Toggle planning mode
sk: Prepína plánovací/bežný režim

en: Top Panel
sk: Horný panel

en: Traits
sk: Vlastnosti

en: Trolls and Woses cannot regenerate other units.
sk: Trollovia a lesní muži nemôžu regenerovať iné jednotky.

en: Trolls and Woses cure themselves from poison as a village does.
sk: Trollovia a lesní muži sa dokážu sami vyliečiť z otravy, podobne ako to robí dedina.

en: Trolls and Woses have the ability to heal themselves naturally through regeneration. They will heal 8 points each turn if they are injured. Note that because all units may only heal a maximum of 8 points per turn, Trolls and Woses gain no additional benefit from being on a village or next to a healing unit.
sk: Trolovia a lesní muži sa dokážu liečiť sami regeneráciou. Pokiaľ sú zranení, tak sa každé kolo ošetria o 8 životov. Keďže sa ale všetky jednotky môžu ošetriť o najviac 8 životov za kolo, trolovia ani lesní muži nezískajú žiadne životy navyše, pokiaľ sa nachádzajú v dedinách alebo stoja vedľa liečiteľov.

en: Try to capture and keep control of as many villages as possible to keep the gold coming in.
sk: Pokús sa obsadiť a udržať si pod kontrolou čo najviac dedín, aby ti chodilo zlato.

en: Try to position your troops so that they are attacking from a hex with high defense against an enemy in a hex with low terrain. That way, the enemy&#8217;s counterstrikes will be less likely to do damage.
sk: Pokús sa umiestniť svoje jednotky tak, aby útočili z políčka, kde majú vysokú obranu, proti nepriateľovi na políčku s nízkou obranou. Takto má súperov protiútok menšiu šancu spôsobiť zranenie.

en: Turn
sk: Kolo

en: Turn counter (current turn/maximum number of turns)
sk: Počítadlo ťahov (terajší ťah / maximálny počet ťahov)

en: Tutorial
sk: Výcvik

en: Undead
sk: Nemŕtvi

en: Undead units are immune to poison, also drain and plague doesn&#8217;t work on them.  Undead units generally have <emphasis>Undead</emphasis> as their only trait. Since Undead units are the bodies of the dead, risen to fight again, poison has no effect upon them. This can make them invaluable in dealing with foes who use poison in conjunction with their attacks.
sk: Nemŕtve jednotky sú odolné voči otrave, ako aj vysatiu a chorobe. Zvyčajne je ale vlastnosť <emphasis>nemŕtvy</emphasis> tiež ich jedinou. Keďže nemŕtvi sú telá mŕtvych, ktoré povstali z hrobu, jed na nich nemá vplyv. To ich robí neoceniteľnými, keď bojuješ proti nepriateľom, ktorí používajú otrávené zbrane.

en: Underground
sk: Podzemie

en: Undo last move (only deterministic moves can be undone)
sk: Vráti posledný pohyb  (dajú sa vracať iba tie pohyby, kde nedošlo k žiadnej náhode ani prekvapeniu)

en: Unfortunately, your line often has to bend to form a wedge or to fit the terrain. At these corner points, 3 enemy units may attack. This also happens at the ends of a line if the line is too short. Use units with high hit point on proper terrain or with proper resistances to hold these weak points. These are the most likely to be killed, so use units with no or few experience points (XP) for this purpose.
sk: Tvoja línia sa ale v praxi bohužiaľ často rôznym spôsobom vlní, napríklad kvôli terénu. Vo vrcholových bodoch tak vzniká pozícia, na ktorú môžu zaútočiť až 3 nepriateľské jednotky. Dochádza k tomu aj vtedy, pokiaľ je tvoja línia príliš krátka. Na tieto slabé miesta preto umiestňuj jednotky s veľkým počtom životov a s dobrou obranou na danom type terénu, prípadne veľkou odolnosťou. Aj tak je ale veľmi pravdepodobné, že padnú a preto sem umiestňuj vojakov s málo skúsenosťami.

en: Unit Specialties
sk: Zvláštne schopnosti jednotiek

en: Unit and turn specific hotkeys
sk: Špecifické klávesové skratky jednotiek a počas kola

en: Unit profile for last selected unit
sk: Profil naposledy označenej jednotky

en: Units
sk: Jednotky

en: Units are awarded experience for fighting. After obtaining enough experience, they will advance a level and become more powerful. The amount of experience gained depends on the level of the enemy unit and the outcome of the battle: if a unit kills its opponent, it receives 8 experience points per level of the enemy (4 if the enemy is level 0), while units that survive a battle without killing their opponents are awarded 1 experience point per level of the enemy. In other words:
sk: Jednotky získávajú skúsenosti za boj. Keď ich získajú dostatok, postúpia o úroveň vyššie a stanú sa silnejšími. Množstvo skúseností, ktoré v boji získajú záleží na úrovni nepriateľa a výsledku súboja: Ak jednotka skolí súpera, získa 8 skúseností za každú súperovu úroveň (4 ak bol súper úrovne 0), zatiaľčo pokiaľ súper súboj prežije, získa 1 skúsenosť za každú jeho úroveň. Inými slovami:

en: Units have traits which reflect aspects of their character. Traits are assigned randomly to units when they are created. Most units receive two traits.
sk: Jednotky majú vlastnosti, ktoré odrážajú ich charakter. Vlastnosti sú jednotke pridelené náhodne v momente, keď je vytvorená. Väčšina ich má dve.

en: Units may have the Weak trait, receiving a -1 increment in hitpoints and melee damage.
sk: Jednotky môžu mať vlastnosť Slabý, potom spôsobujú o 1 bod zranenia menej pri boji zblízka.

en: Units with the Dim trait require 20% more experience to advance.
sk: Jednotky s vlastnosťou Hlúpy potrebujú o 20% viac skúseností na povýšenie.

en: Units with the Feral trait only receive 50% defense in villages regardless of the base terrain the village is on.
sk: Jednotky s vlastnosťou Divoký majú najviac 50% obranu v dedinách bez ohľadu na terén dediny.

en: Unpoison
sk: Odstrániť jed

en: Update shroud now
sk: Aktualizuje odkrývanie mapy

en: Upkeep
sk: Žold

en: Use the terrain
sk: Využívaj terén

en: Use your healers in pairs, so they can heal each other if needed.
sk: ...môžeš používať dvojicu uzdravovateľov, nech sa uzdravujú navzájom, ak treba.

en: Using the best attack type against enemy units will substantially increase your chances of killing them.
sk: Použitie najlepšieho útoku proti nepriateľskej jednotke výrazne zvýši tvoju šancu na jej zabitie.

en: Usually the ellipse will be a solid disk. On level 0 units, you will see an ellipse that has broken lines. This indicates that the unit has no Zone of Control.
sk: Placka je zvyčajne celý kruh, teda elipsa kvôli pohľadu zboku. Niekedy (zvyčajne pod jednotkou na úrovni 0) uvidíš placku, ktorá vyzerá ako vrtuľa vrtuľníka; to znamená, že táto jednotka nemá zónu kontroly.

en: Victory and Defeat
sk: Víťazstvo a porážka

en: View chat log
sk: Zobrazí záznam rozhovoru

en: Villages (your villages/total number of villages)
sk: Dediny (tvoje / všetky na mape)

en: Waiting in a village. The unit will heal 8 hitpoints every turn.
sk: Vyčkávanie v dedine. Jednotka získa 8 životov v každom kole.

en: Weak
sk: Slabý

en: Wesnoth has many different sagas waiting to be played out. You can battle orcs, undead, and bandits on the marches of the Kingdom of Wesnoth; fight alongside dragons in the lofty peaks, elves in the green reaches of the Aethenwood, dwarves in the great halls of Knalga, or even merfolk in the Bay of Pearls. You can fight to regain the throne of Wesnoth, or use your dread power over the Undead to dominate the land of mortals, or lead your glorious Orcish tribe to victory against the humans who dared despoil your lands.
sk: Wesnoth má mnoho rozličných príbehov, ktoré čakajú na to, až si ich zahráš. Môžeš bojovať proti orkom, nemŕtvym a banditom pochodujúcim proti kráľovstvu Wesnoth; bojovať po boku drakov na horských vrcholoch, elfov v zeleni lesa Aethenwood, trpaslíkov v rozľahlých halách Knalgy, alebo morského ľudu v Perlovej zátoke. Môžeš bojovať o znovuzískanie trónu Wesnothu, alebo použiť svoju temnú silu nad nemŕtvymi, aby si ovládol územia smrteľníkov, alebo viesť svoj slávny orkský kmeň k víťazstvu nad ľuďmí, ktorí sa opovážili poškvrniť tvoju krajinu.

en: Wesnoth was primarily designed to play campaigns. Campaigns are a series of connected scenarios. Click this button to start a new campaign. You will be presented with a list of campaigns available on your computer (more can be downloaded if you wish). Select your campaign and click OK to start or Cancel to quit. Each campaign has a difficulty level: easy, medium (normal), and hard. We recommend medium as this level is challenging, but not difficult. You may not change the difficulty during the campaign. In case you have serious problems fighting your way through easy difficulty, the guide about <link linkend="basic_strategy">Basic Strategy</link> will surely help you. Once you have selected the difficulty, you will start with the first scenario of the campaign.
sk: Wesnoth bol v prvom rade vytvorený na hranie príbehov. Príbehy sú série spojených scenárov. Ak chceš začať hrať nový príbeh, stlač tlačidlo Výprava. Zobrazí sa zoznam príbehov v tvojom počítači (ďalšie si môžeš stiahnuť z internetu). Vyber si príbeh a stlač OK, čím ho spustíš, prípadne Storno, čím menu vypneš. Každý príbeh má úroveň náročnosti: ľahká, stredná (normálna) a ťažká. Odporúčame strednú úroveň, ktorá je síce náročná, ale nie celkom ťažká. Uprostred príbehu sa už náročnosť nedá zmeniť. Ak narazíš na vážne problémy aj počas hrania na najľahšej náročnosti, mala by ti pomôcť kapitola <link linkend="basic_strategy">Základy stratégie</link>. Keď si si vybral náročnosť, spustí sa prvý scenár príbehu.

en: When Wesnoth first starts it displays an initial background and a column of buttons called the Main Menu. The buttons only work with a mouse. For the impatient, we recommend you: click the "Language" button to set your language; then click the "Tutorial" button to run the tutorial; and then play the campaign, "A Tale of Two Brothers" by clicking the "Campaign" button and selecting it from the list provided.
sk: Po spustení Wesnoth najprv zobrazí úvodné pozadie a stĺpec tlačidiel nazvaných Hlavné menu. Tieto tlačidlá možno stlačiť iba pomocou myši. Pre netrpezlivých: odporúčame tlačidlo "Jazyk" ("Language") na nastavenie jazyka; potom stlač tlačidlo "Výcvik" na výuku pravidiel hry; a potom stlač tlačidlo "Výprava" a vyber si z ponúknutého zoznamu príbeh "O dvoch bratoch".

en: When a unit in the front line is heavily damaged you can move him safely behind your defensive line. To hold up the line, you will most likely have to replace him with a reserve, so hold a couple of units in back of the front line. If you have healers, damaged units in the second line will quickly recover.
sk: Keď je jednotka v prednej línii ťažko zranená, môžeš ju presunúť do bezpečia za svoju obrannú líniu. Aby si líniu udržal, budeš ju asi musieť nahradiť nejakou rezervou, takže maj za prednou líniou pripravených pár náhradníkov. Ak máš uzdravovateľov, zranené jednotky v zadnej línii sa pozviechajú rýchlejšie.

en: When a unit is killed by a Plague attack, that unit is replaced with a Walking Corpse on the same side as the unit with the Plague attack. This doesn&#8217;t work on Undead or units in villages.
sk: Keď jednotku zabije morový útok, táto jednotka je nahradená jednotkou "chodiaca mŕtvola" patriacou rovnakej strane ako jednotka s morovým útokom. Toto nefunguje na nemŕtvych alebo na jednotky v dedine.

en: When used offensively, this attack always has at least a 60% chance to hit.
sk: Pri útoku má tento útok pravdepodobnosť zásahu vždy aspoň 60%.

en: When used offensively, this attack deals double damage if there is an enemy of the target on the opposite side of the target, and that unit is not incapacitated (e.g. petrified).
sk: Tento útok spôsobuje dvojnásobné zranenie, ak je na opačnej strane napadnutého súpera iný jeho nepriateľ, a ak tento nie je vyradený z boja (napríklad premenený na kameň).

en: When used offensively, this attack deals double damage to the target. It also causes this unit to take double damage from the target&#8217;s counterattack.
sk: Tento útok spôsobuje napadnutému dvojnásobné zranenie. Spôsobuje však dvojnásobné zranenie aj tento jednotke pri súperovom protiútoku.

en: When you first start a scenario or campaign you will only have a few units on the map. One of these will be your commander (identified by a little golden crown icon). Your commander is usually placed in a castle on a special hex called a keep. Whenever your commander is on a keep (not only your own, but also the keep of any enemy castles you capture) and you have enough gold, you can recruit units for your army. In later scenarios you can recall experienced units that survived earlier scenarios. From here, you can start to build your army to conquer the enemy.
sk: Keď začneš hrať scénár alebo kampaň, na mape budeš mať len zopár jednotiek. Jednou z nich bude tvoj veliteľ (ktorého rozoznáš podľa ikony zlatej koruny). Ten je obyčajne umiestnený v hrade, na špeciálnom políčku zvanom pevnosť. Kedykoľvek sa veliteľ nachádza v pevnosti (nielen tvojej, ale aj ktorejkoľvek súperovej) a máš dostatok zlata, môžeš verbovať jednotky do svojej armády. V neskorších scenároch budeš môcť privolávať skúsené jednotky, ktoré prežili predchádzajúce scenáre. Takto môžeš začať budovať armádu, s ktorou privedieš súperov do kolien.

en: When you have a White Mage (advances from Mage) or Druid (advances from Shaman), put it in the middle of a circle of units to heal them as they move across the map (Shamans can do this too, but not as well).
sk: Ak máš bieleho mága (povýšený mág) alebo druida (povýšený šaman), postav ho do stredu kruhu jednotiek, aby ich liečil, ako sa pohybujú krížom cez mapu. (Dokáže to aj šaman, ale nie veľmi dobre.)

en: When you win a scenario, the map will gray over and the <emphasis>End Turn</emphasis> button will change to <emphasis>End Scenario</emphasis>. You can now do things like changing your save options or (if you are in a multiplayer game)  chatting with other players before pressing that button to advance.
sk: Keď vyhráš scénu, mapa zošedne a tlačítko <emphasis>Ukončiť ťah</emphasis> sa zmení na <emphasis>Ukončiť scénu</emphasis>. Vtedy môžeš napríklad zmeniť nastavenia ukladania hier alebo (ak hráš hru pre viac hráčov) debatovať s inými hráčmi, ešte predtým ako postúpiš ďalej.

en: When your armies meet, you may want to try to be the first to attack. So try to end your move out of striking range of the enemy army. He cannot attack but most likely will close into your striking range.
sk: Keď dojde k stretu armád, môžno budeš chcieť zaútočiť ako prvý. Pokús sa teda ukončiť svoje kolo mimo dosah súperových jednotiek. Nebude ťa tak môcť napadnúť, ale pravdepodobne sa priblíži do dosahu tvojich jednotiek.

en: Whether used offensively or defensively, this attack presses the engagement until one of the combatants is slain, or 30 rounds of attacks have occurred.
sk: Či sa používa pri útoku alebo pri obrane, tento útok si vynucuje pokračovanie v boji, až dokým jeden z bojujúcich nepadne, alebo neprejde 30 kôl útokov.

en: Whiteboard specific hotkeys
sk: Špecifické klávesové skratky plánovacieho režimu

en: Winning a scenario
sk: Ako vyhrať mapu

en: Yellow
sk: Žltý

en: Yellow orb
sk: Žltý kruh

en: You can also reach servers hosted by any other player with this menu option.  So if you got a server running in your local network, just enter the address and port number (default: 15000). If you for example want to connect to a server running on the machine with the address 192.168.0.10 and the default port, you would enter this in the dialog: 192.168.0.10:15000
sk: Pomocu tejto voľby sa môžeš dostať aj k serverom, vytvoreným inými hráčmi. Ak si teda vytvoril server na svojej lokálnej sieti, stačí vložiť IP adresu a číslo portu (štandardne: 15000). Ak sa chceš napríklad napojiť na server, ktorý beží na počítači s adresou 192.168.0.10 a cez štandardný port, do okna by si vložil toto: 192.168.0.10:15000

en: You can cause damage to enemies with advanced units and then finish them with lower level units — to give them more experience (and finally make them advance to next level).
sk: Nepriateľské jednotky môžeš zraniť pomocou pokročilých jednotiek a potom ich doraziť pomocou jednotiek na nižšej úrovni - tie potom dostanú skúsenosti (a postupne sa prepracujú na vyššiu úroveň).

en: You can obtain additional information, including the chance that the attacker and defender will be killed, by clicking on the "Damage Calculations" button in the fight window.
sk: Ďaľšie informácie, napríklad pravdepodobnosť, že bude útočník či obránca v súboji zabitý môžeš získať, keď klikneš na tlačítko "Výpočet poškodenia" v súbojovom okne.

en: You can use lower level units as cannon fodder, to slow down enemy. E.g. you can use them to block enemies reaching your important units.
sk: Jednotky na nižších úrovniach môžeš používať ako "krmivo pre kanóny"; môžeš pomocou nich napríklad zablokovať postup nepriateľa k tvojim dôležitým jednotkám.

en: You will be able to select from among over two hundred unit types (infantry, cavalry, archers, and mages are just the beginning) and fight actions ranging from small-unit ambushes to clashes of vast armies. You can also challenge your friends – or strangers – and fight in epic multi-player fantasy battles.
sk: Budeš si môcť vybrať z vyše dvesto druhov jednotiek (pechota, jazda, lukostrelci a mágovia sú iba začiatkom) a bojovať rôzne druhy konfliktov od drobných prepadov po zrážky obrovských armád. Môžeš si dokonca vytvoriť aj vlastné jednotky a napísať vlastné scenáre - dokonca celé príbehy. Môžeš vyzvať svojich priateľov - alebo neznámych - bojovať vo fantastických bitkách pre viacerých hráčov.

en: Your Army
sk: Tvoja armáda

en: Your army does not fight for free. It costs you gold to recruit units and gold to maintain them. You start each scenario with gold carried over from previous scenarios (although each scenario ensures you have at least a minimum amount of gold to start if you didn&#8217;t carry over enough from previous scenarios) and can gain more by meeting scenario objectives quickly and, during a scenario, by controlling villages. Each village you control will give you two gold pieces income per turn. When you first start a scenario it is usually worthwhile to gain control of as many villages as you can to ensure you have sufficient income to wage war. You can see your current gold and current income at the top of the screen as described in the section on the <link linkend="game_screen">game screen</link>.
sk: Tvoja armáda nebojuje zadarmo. Verbovanie stojí zlato, a vydržiavanie armády takisto. Každú scénu začneš so zlatom, ktoré sa prenieslo z predchádzajúcej scény. (aj keď v každej scéne je zaistené, že začneš s aspoň minimálnym množstvom zlata, pokiaľ si si v minulej hre dosť nenašetril). Viac zlata získaš, ak rýchlo splníš ciele scény a počas hry zajmeš čo najviac dedín. Z každej dediny, ktorú si zajal, získaš každé kolo dve zlatky. Keď začínaš hru, je obyčajne výhodné rýchlo ovládnuť čo najväčší počet dedín, aby si si zaistil dostatočný príjem na vedenie vojny. Stav svojej pokladne a aktuálny príjem môžeš sledovať v hornej časti obrazovky, čo je popísané v sekcii <link linkend="game_screen">o hernej obrazovke</link>.

en: Your gold
sk: Tvoje zlato

en: Your income
sk: Tvoje príjmy

en: Your total units
sk: Tvoje jednotky

en: Your units gain most experience points (XP) from killing an enemy unit (8XP per level of the unit killed). As such, it often makes sense to have your higher level units weaken an enemy, but cede the kill to a unit more in need of the XP. Healers in particular are often weak in combat and often need to <emphasis>steal</emphasis> kills in this way to advance levels.
sk: Tvoje jednotky získávajú väčšinu skúseností (XP) zabitím nepriateľových jednotiek (8 XP za úroveň zabitej jednotky). Často sa preto oplatí jednotkami vyššej úrovne nepriateľa oslabiť, ale doraziť ho niekým, komu sa budú získané skúsenosti hodiť viac. To sa týka hlavne liečiteľov, ktorí sú často v boji slabí a často tak potrebujú <emphasis>kradnúť</emphasis> dorážky, aby mohli postúpiť na vyššiu úroveň.

en: Your upkeep
sk: Tvoje výdavky

en: Zone of Control
sk: Oblasť kontroly

en: Zoom in
sk: Priblíži pohľad

en: Zoom out
sk: Vzdiali pohľad

en: chaotic units do more damage at night and less damage at day
sk: jednotky chaosu spôsobujú väčšie zranenie v noci a menšie vo dne;

en: en
sk: sk

en: enemy level
sk: nepriateľova úroveň

en: fighting bonus
sk: bonus za boj

en: kill bonus
sk: bonus za zabitie

en: lawful units do more damage at day and less damage at night
sk: jednotky poriadku spôsobujú väčšie zranenie vo dne a menšie v noci;

en: remember to always check the time of day on the right side of the screen. Plan ahead — think about what it&#8217;s going to be next turn as well as this turn.
sk: vždy si skontroluj dennú dobu na pravej strane obrazovky. Plánuj dopredu - rozmýšľaj nielen nad tým, čo sa stane v tomto kole, ale aj čo sa stane v nasledujúcom.

en: where upkeep is equal to the sum of the levels of all your non-loyal units.
sk: kde žold je sumou úrovní všetkých tvojich jednotiek, ktoré nemajú príznak "lojálne".
