Battle for Wesnoth 1.3-dev - en to ca translation catalogue (499 entries)

en:  < Back
ca:  < Arrere

en:  and
ca:  i

en:  move
ca:  moviment

en:  replay
ca:  repetició

en:  resistance vs
ca:  resistència a

en:  vulnerability vs
ca:  vulnerabilitat de l'atacant contra

en: #(Invalid)
ca: #(Invàlit)

en: $effect_description per level
ca: $effect_description per nivell

en: $login|’s game
ca: Partida d'en/na $login

en: $name Forest,$name|’s Forest
ca: Bosc $name, El bosc de $name

en: $name Lake
ca: Llac $name

en: $name River,River $name
ca: Riu $name, El riu $name

en: $name|’s Bridge,$name|’s Crossing
ca: El pont de $name, El creuament de $name

en: $name|’s Highway,$name|’s Pass,Path of $name
ca: El camí de $name, El pas de $name, Ruta de $name

en: $player has left the game. What do you want to do?
ca: $player ha deixat la partida. ¿Qué vols fer?

en: (Empty slot)
ca: (Plaça buida)

en: (Vacant slot)
ca: (Plaça lliure)

en: (press $hotkey to keep moving)
ca: (pulsa $hotkey per a seguir movent-se)

en: --no games open--
ca: <no hi ha partides obertes>

en: A feeling of well-being overwhelms the drinker.
ca: Un sentiment de benestar invadix el cos del bevedor.

en: A swift victory
ca: Una victòria ràpida

en: Action bonus:
ca: Accions bonificades:

en: Actions
ca: Accions

en: Add-on Installed
ca: Expansió instalada

en: Advance Unit
ca: Promocionar unitat

en: Advancements
ca: Alvanços

en: Afrikaans Translation
ca: Traducció a l'afrikaans

en: Alignment:
ca: Alineació:

en: Allied village
ca: Aldea aliada

en: Allow users who are not playing to watch the game
ca: Permet que atres usuaris observen la partida

en: Alternate Wesnoth Server
ca: Servidor alternatiu de Wesnoth

en: Ambushed!
ca: ¡Emboscada!

en: An otherwise sound plan can fail if you attack at the wrong time of day.
ca: Lo que en atres condicions sería un bon plan pot fallar si ataques en un moment inadecuat del dia.

en: Anonymous local player
ca: Jugador anònim local

en: Arabic Translation
ca: Traducció a l'àrap

en: Artwork and Graphics
ca: Ilustracions i gràfics

en: Attack Enemy
ca: Atac enemic

en: Attacker
ca: Atacant

en: Author
ca: Autor

en: Auto-Save
ca: Partida guardada automàticament

en: Basque Translation
ca: Traducció al vasc

en: Black
ca: Negre

en: Blue
ca: Blau

en: Bonus Gold:
ca: Bonificació d'or:

en: Bonus:
ca: Bonificació:

en: Bots
ca: Robots

en: Brown
ca: Marró

en: Bulgarian Translation
ca: Traducció al búlgar

en: Campaign
ca: Campanya

en: Campaign Design
ca: Disseny de campanyes

en: Campaign: $campaign_name
ca: Campanya: $campaign_name

en: Can't change control of invalid side: '$side'.
ca: No es pot canviar el control del bando invàlit: '$side'.

en: Can't change control of out-of-bounds side: '$side'.
ca: No es pot canviar el control al bando fora de llímits: '$side'.

en: Can't droid invalid side: '$side'.
ca: No es pot prendre el control del bando invàlit: '$side'.

en: Can't droid networked side: '$side'.
ca: No es pot prendre el control del bando en ret: '$side'.

en: Cancel
ca: Cancelar

en: Cannot find era $era
ca: No ha segut possible trobar $era.

en: Carry over percentage:
ca: Percentage pospost:

en: Catalan Translation
ca: Traducció al català

en: Cave
ca: Cova

en: Chance of being unscathed
ca: Possibilitat de eixir ilés

en: Chaotic units fight better at night, and worse during the day.
    
    Day: −25% Damage
    Night: +25% Damage
ca: Les unitats caòtiques lluiten millor de nit, i pijor de dia.
    
    Dia: −25% al dany
    Nit: +25% al dany

en: Chaotic units:
ca: Unitats caòtiques:

en: Charging units are best used against enemies they can kill with a single blow.
ca: Les unitats que poden fer càrregues són molt millors contra els enemics que poden matar d'un sol colp.

en: Chinese (Taiwan) Translation
ca: Traducció al chinenc (Taiwan)

en: Chinese Translation
ca: Traducció al chinenc

en: Choose weapon:
ca: Tria l'arma:

en: Client disconnected
ca: Client desconectat

en: Close
ca: Tancar

en: Computer Player
ca: Ordinador

en: Confirm
ca: Confirmar

en: Connecting to Server...
ca: Conectant ab el servidor...

en: Connection timed out
ca: Conexió perduda.

en: Could not add socket to socket set
ca: No s'ha pogut afegir el sòcul.

en: Could not auto save the game. Please save the game manually.
ca: No ha segut possible guardar la partida automàticament. Per favor, guarda-la manualment.

en: Could not connect to host.
ca: No ha segut possible conectar al servidor.

en: Could not save the map: $msg
ca: No s'ha pogut guardar el mapa: $msg

en: Could not send initial handshake
ca: No s'ha pogut establir la conexió inicial.

en: Could not write to file
ca: No ha segut possible escriure en l'archiu.

en: Create Game
ca: Crear partida

en: Create Unit (Debug!)
ca: Crear unitat (¡Depuració!)

en: Croatian Translation
ca: Traducció al croata

en: Current Status
ca: Estat actual

en: Czech Translation
ca: Traducció al chec

en: Damage
ca: Dany

en: Damage Calculations
ca: Càlcul de dany

en: Danish Translation
ca: Traducció al danés

en: Date
ca: Data

en: Debug mode activated!
ca: ¡Modo de depuració activat!

en: Debug mode deactivated!
ca: ¡Modo de depuració desactivat!

en: Defeat
ca: Derrota

en: Defeat:
ca: Derrota:

en: Defender
ca: Defenedor

en: Delete Save
ca: Suprimir partida

en: Details
ca: Detalls

en: Difficulty:
ca: Dificultat:

en: Dismiss Unit
ca: Llicenciar unitat

en: Do not be afraid to retreat and regroup; it is often the key to victory.
ca: No tingues por de retirar-te i reagrupar-te; a sovint esta és la clau de la victòria.

en: Do you really want to dismiss her?
ca: ¿Estàs segur de que vols despedir-la?

en: Do you really want to dismiss him?
ca: ¿Estàs segur de que vols despedir-ho?

en: Don’t make a wish.
ca: No demanar cap desig.

en: Don’t move an injured unit if you don’t have to — let it rest. If a unit does not move or attack, it will recover two hitpoints at the beginning of its next turn.
ca: No mogues una unitat ferida si no necessites fer-ho. Deixa-la descansar. Si una unitat no es mou ni ataca, recuperarà dos punts de vida a l'inici de la seua següent tanda.

en: Downloads
ca: Descàrregues

en: Dutch Translation
ca: Traducció a l'holandés

en: Early finish bonus:
ca: Bonificació per rapidea:

en: Easy
ca: Fàcil

en: Elvish units move and fight well in forest. Dwarvish units move and fight well in hills, mountains and caves.
ca: Les tropes élfiques es mouen i lluiten be en els boscs. Els nanos, en canvi, es defenen millor en els tossals, montanyes i coves.

en: Empty
ca: Buit

en: Empty variable name
ca: Nom de variable buit

en: Enables user time limit
ca: Activa el temps llímit dels usuaris

en: End Scenario
ca: Fi de l'escenari

en: End Turn
ca: Fi de la tanda

en: Enemy unit sighted! | $enemies enemy units sighted!
ca[0]: ¡Unitat enemiga a la vista!
ca[1]: ¡$enemies unitats enemigues a la vista!

en: Enemy units cannot be seen unless they are in range of your units
ca: Les unitats enemigues no es poden vore si no estan a l'alcanç

en: Enemy village
ca: Aldea enemiga

en: English (GB) Translation
ca: Traducció a l'anglés (Gran Bretanya)

en: Error
ca: Erro

en: Error while playing the game:
ca: S'ha produït un erro durant la partida:

en: Error while reading the WML:
ca: Erro mentres es llegia el WML:

en: Esperanto Translation
ca: Traducció a l'esperanto

en: Estonian Translation
ca: Traducció a l'estoni

en: Expected Battle Result (HP)
ca: Resultat Esperat de la Batalla (PV)

en: Experience modifier:
ca: Modificador d'experiència:

en: Failed teleport! Exit not empty
ca: ¡No s'ha pogut teletransportar! La eixida no està buida

en: Female ♀
ca: Femení ♀

en: Few units have good defenses in water; a line of attackers along the edge of a river can inflict heavy casualties. Elves can use the edge of a forest in a similar manner, and dwarves can do the same with mountains.
ca: Poques unitats tenen bones defenses en l'aigua; una llínea d'atacants a lo llarc de la vora d'un riu poden infligir fortes baixes. Els elfs poden utilisar el bordell d'un bosc d'una manera similar, i els nanos poden fer lo mateix ab les montanyes.

en: File I/O Error while reading the game
ca: Erro d'E/S en l'archiu mentres es llegia la partida

en: Filipino Translation
ca: Traducció al tagal (filipí)

en: Filter:
ca: Filtre:

en: Finnish Translation
ca: Traducció al finés

en: Fog
ca: Boira

en: Fog of war
ca: Boira de guerra

en: Foot units tend to defend better in villages and castles than in other terrain types, while most mounted units do not gain any defensive advantages from villages or castles.
ca: Casi tota l'infantería es defen millor en les aldees i els castells que en atres terrenys, mentres que les tropes montades no reben cap bonificació defensiva ni en aldees ni en castells.

en: Forest
ca: Bosc

en: French Translation
ca: Traducció al francés

en: Friendly unit sighted | $friends friendly units sighted
ca[0]: S'ha vist una unitat amiga.
ca[1]: S'han vist $friends unitats amigues

en: Friulian Translation
ca: Traducció al friulà

en: Galician Translation
ca: Traducció al gallec

en: Game Lobby
ca: Sala de joc

en: Game Lobby:
ca: Sala de joc:

en: Game Over
ca: Partida perduda

en: Gender:
ca: Gènero:

en: General Purpose Administration and Coordination
ca: Administrador de propòsit general i coordinació

en: German Translation
ca: Traducció a l'alemany

en: Getting game data...
ca: Rebent les senyes de la partida...

en: Gold
ca: Or

en: Gold:
ca: Or:

en: Greek Translation
ca: Traducció al grec

en: Green
ca: Vert

en: HP
ca: PV

en: HP:
ca: PV:

en: Hard
ca: Difícil

en: Hebrew Translation
ca: Traducció a l'hebreu

en: Hills
ca: Tossals

en: Holy Water
ca: Agua beneïda

en: Horse-based units are generally resistant to attacks with bladed or impact weapons, but are vulnerable to attacks with piercing weapons, including bows and spears.
ca: Les unitats a cavall solen ser resistents a armes tallants i impactants, pero són vulnerables a atacs d'armes perforants, incluint els arcs i les llances.

en: Hungarian Translation
ca: Traducció a l'hongarés

en: I am not suited to the use of this item! Let another take it.
ca: ¡No estic qualificat per a utilisar-ho! Deixaré que algun atre ho arreplegue.

en: I wish this single gold coin be returned ten-fold to me.
ca: Desijaria que esta moneda d'or es multiplicara per dèu.

en: If an enemy benefits more from a rare terrain type than you do, occupying that terrain will deprive them of its benefits.
ca: Si un enemic es beneficia més d'un tipo de terreny rar que tu, ocupar eixe terreny li privarà d'eixe benefici.

en: If you are attacked from several directions, it may be a good idea to send expendable units in some directions to delay enemy units.
ca: Si eres atacat des de diferents flancs, tal volta siga una bona idea enviar tropes prescindibles per a retrasar l'atac.

en: Income
ca: Beneficis

en: Indonesian Translation
ca: Traducció a l'indonesi

en: Inflicted
ca: Infligit

en: Inflicting the killing blow on an enemy unit is the best way to gain experience. Units killing an enemy will gain eight experience points for every level of the unit they kill, or four experience points for a zero-level opponent.
ca: La millor manera de guanyar experiència és donar el colp de gràcia a un enemic. Les unitats que maten un enemic guanyaran 8 punts d'experiència per cada nivell de l'enemic, o quatre punts d'experiència per a un oponedor de nivell cero.

en: Init. limit:
ca: Hora inicial:

en: Initializing display
ca: Iniciant visualisació

en: Initializing teams
ca: Iniciant equips

en: Internationalization Managers
ca: Coordinació traduccions

en: Invalid Color
ca: Color no vàlit

en: Invalid closing tag name
ca: Nom d'etiqueta de tancament invàlit

en: Invalid color range:
ca: Ranc de color invàlit:

en: Invalid tag name
ca: Nom d'etiqueta invàlit

en: It is now $name|’s turn
ca: És la tanda de $name|.

en: It is usually better to start the next scenario in a campaign with lower-level units that are about to level up than with those same units at a higher level.
ca: Normalment és millor començar el següent escenari d'una campanya ab unitats de menor nivell que esten a punt de pujar de nivell que ab les mateixes unitats, en un nivell superior.

en: Italian Translation
ca: Traducció a l'italià

en: I’m Ready
ca: Estic preparat

en: Japanese Translation
ca: Traducció al japonés

en: Join Game
ca: Unir-se

en: Joining this game requires a password.
ca: Unir-se ad este joc requerix contrasenya.

en: Keep
ca: Torrelló

en: Kills
ca: Morts

en: Korean Translation
ca: Traducció al coreà

en: Latin Translation
ca: Traducció al llatí

en: Latvian Translation
ca: Traducció al letó

en: Lawful units fight better during the day, and worse at night.
    
    Day: +25% Damage
    Night: −25% Damage
ca: Les unitats llegals lluiten millor de dia, i pijor de nit.
    
    Dia: +25% al dany
    Nit: −25% al dany

en: Leader
ca: Líder

en: Leader:
ca: Líder:

en: Leadership
ca: Liderage

en: Lithuanian Translation
ca: Traducció al lituà

en: Load Game
ca: Carrega una partida

en: Load Game...
ca: Carregar partida...

en: Loading data files
ca: Llegint archius de senyes.

en: Local Player
ca: Jugador local

en: Longest time allowed for first turn (seconds)
ca: Temps màxim de duració de la primera tanda (en segons)

en: Longest time possible for any turn (seconds)
ca: Temps màxim de duració de la tanda (en segons)

en: Losses
ca: Pèrdues

en: Lots of gold
ca: Montons d'or.

en: MP
ca: Multijug.

en: Macedonian Translation
ca: Traducció al macedoni

en: Male ♂
ca: Masculí ♂

en: Map saved.
ca: Mapa guardat.

en: Medium
ca: Mig

en: Menu
ca: Menú

en: Message:
ca: Mensage:

en: Miscellaneous Contributors
ca: Atres colaboradors

en: More >
ca: Més >

en: Mountains
ca: Montanyes

en: Mouse scrolling
ca: Desplaçament del ratolí

en: Moves
ca: Moviments

en: Moves:
ca: Moviments:

en: Multiplayer
ca: Multijugador

en: Multiplayer Maps and Balancing
ca: Mapes i equilibrat per a Multijugador

en: Music
ca: Música

en: Name
ca: Nom

en: Name of game:
ca: Nom de la partida:

en: Name:
ca: Nom:

en: Network Player
ca: Jugador en ret

en: Network communication error.
ca: Erro de comunicació en la ret.

en: Neutral units are unaffected by day and night, fighting equally well under both conditions.
ca: Les unitats neutrals no es veuen afectades pel dia i la nit, lluiten igual de be en abdos condicions.

en: Neutral units:
ca: Unitats neutrals:

en: Next
ca: Següent

en: Next Side
ca: Bando següent

en: Next Turn
ca: Tanda següent

en: No Saved Games
ca: No hi ha partides guardades

en: No campaigns are available.
ca: No hi ha campanyes disponibles.

en: No era information found.
ca: No s'ha trobat l'informació sobre les eres.

en: No eras found
ca: No s'han trobat eres

en: No eras found.
ca: No s'han trobat eres

en: No multiplayer sides found
ca: No s'ha trobat cap bando.

en: No objectives available
ca: No hi ha objectius

en: No usable weapon
ca: Sens arma utilisable

en: Norwegian Translation
ca: Traducció al noruec

en: OK
ca: D'acort

en: Observe Game
ca: Observar joc

en: Observers
ca: Observadors

en: Observers:
ca: Observadors:

en: Official Wesnoth Server
ca: Servidor oficial de Wesnoth

en: On www.wesnoth.org you can find strategy guides, technical support, the history of Wesnoth, and much more.
ca: En www.wesnoth.org podràs trobar guies d'estratègia, soport tècnic, l'història de Wesnoth, i molt més.

en: Only magical beings can wield such an object.
ca: Només sers màgics poden portar est objecte.

en: Only random sides in the current era.
ca: Només hi ha bandos aleatoris en l'era actual

en: Only the mermen can use this item!
ca: Només els sirènits poden usar est objecte!

en: Orange
ca: Taronja

en: Overwrite?
ca: ¿Vols sobreescriure?

en: Owned village
ca: Aldea pròpia

en: Packagers
ca: Empaquetadors

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 enemy | $enemies enemy
ca[0]: enemiga
ca[1]: $enemies enemigues

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 friendly | $friends friendly
ca[0]: amiga
ca[1]: $friends amigues

en: Password Required
ca: Contrasenya requerida

en: Password:
ca: Contrasenya:

en: Patience is often key. Rather than attacking in bad conditions or with few troops, wait for better conditions and then attack.
ca: La paciència és a sovint la clau. En conte de llançar l'atac en condicions roïnes o ab poques tropes, espera a que les coses es posen millor i llavors ataca.

en: Peace throughout Wesnoth.
ca: Pau per tot Wesnoth.

en: Play
ca: Jugar

en: Player/Type
ca: Jugador/Tipo

en: Players:
ca: Jugadors:

en: Point of view
ca: Punt de vista

en: Poison
ca: Verí

en: Poison is seeping through the veins of this unit at this very moment.
ca: El verí es filtra per les venes d'esta unitat en estos moments.

en: Polish Translation
ca: Traducció al polac

en: Portuguese (Brazil) Translation
ca: Traducció al portugués (Brasil)

en: Portuguese Translation
ca: Traducció al portugués

en: Potion of Decay
ca: Poció de decaïment

en: Potion of Healing
ca: Poció de curació

en: Potion of Strength
ca: Poció de força

en: Preferences
ca: Preferències

en: Profile
ca: Perfil

en: Programming
ca: Programació

en: Purple
ca: Morat

en: Quit
ca: Eixir

en: Race
ca: Raça

en: Race:
ca: Raça:

en: Random
ca: Aleatori

en: Random maps with an odd width aren't supported.
ca: Mapes aleatoris ab un amplària impar no són compatibles.

en: Random start time
ca: Temps de començament aleatori

en: Randomize time of day in begin
ca: Determina aleatòreament el moment del dia al començament

en: Reading from Server...
ca: S'està llegint del servidor...

en: Recall
ca: Reincorporar

en: Recalls
ca: Reincorporacions

en: Recruit
ca: Reclutar

en: Recruits
ca: Reclutes

en: Recruits:
ca: Reclutaments:

en: Red
ca: Roig

en: Regenerate
ca: Regenerar

en: Reloaded game
ca: Partida recarregada

en: Remaining gold:
ca: Or restant:

en: Remote host disconnected.
ca: Servidor remot desconectat.

en: Remote scenario
ca: Escenari remot

en: Rename Unit
ca: Renomenar unitat

en: Replace with $player
ca: Reemplaçar ab $player

en: Replace with AI
ca: Reemplaçar ab IA

en: Replace with local player
ca: Reemplaçar ab jugador local

en: Replay
ca: Repetició

en: Reservoir:
ca: Servidor:

en: Reset
ca: Reiniciar

en: Resistances:
ca: Resistències:

en: Response
ca: Resposta

en: Retained Gold:
ca: Or conservat:

en: Ring of Regeneration
ca: Anell de regeneració

en: Ring of Slowness
ca: Anell de lentitut

en: Romanian Translation
ca: Traducció al rumà

en: Russian Translation
ca: Traducció al rus

en: Sand
ca: Arena

en: Save Game
ca: Guardar partida

en: Save Replay
ca: Guardar Repetició

en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
ca: Ya existix una partida ab este nom. ¿Vols sobreescriure-la?

en: Save the Map As
ca: Guardar el mapa com

en: Saved
ca: Partida guardada

en: Scenario Report
ca: Informe de l'escenari

en: Scenario Settings
ca: Paràmetros de l'escenari

en: Scenario start
ca: Inici de l'escenari

en: Screenshot
ca: captura

en: Scroll To
ca: Desplaçar a

en: Search
ca: Busca

en: Select unit:
ca: Selecciona una unitat:

en: Send to allies only
ca: Enviar només als aliats

en: Send to observers only
ca: Enviar només als observadors

en: Serbian Translation
ca: Traducció al serbi

en: Server-side redirect loop
ca: Redirecció del servidor

en: Set Password...
ca: Estableixer Contrasenya...

en: Settings...
ca: Paràmetros...

en: Share Maps
ca: Compartir mapes

en: Share None
ca: No compartir

en: Share View
ca: Compartir visió

en: Show combat
ca: Mostrar combat

en: Show replay
ca: Mostra la repetició

en: Shroud
ca: Ocultació

en: Size
ca: Tamany

en: Size:
ca: Tamany:

en: Skeletons are resistant to piercing, bladed and cold-based attacks but are vulnerable to impact, fire, and arcane attacks.
ca: Els esquelets son resistents als atacs de penetració, tallants i de fret, pero vulnerables als atacs d'impacte, foc i arcans.

en: Skip
ca: Ometre

en: Skip quickly to the active turn when observing
ca: Botar ràpidament a la tanda activa (quan s'observa)

en: Slovak Translation
ca: Traducció a l'eslovac

en: Slovenian Translation
ca: Traducció a l'eslové

en: Slowed
ca: Retardat

en: Some units have movement left. Do you really want to end your turn?
ca: Algunes unitats encara es poden moure. ¿Segur que vols finalisar la teua tanda?

en: Sound Effects
ca: Efectes de so

en: Spanish Translation
ca: Traducció al castellà

en: Staff of Swiftness
ca: Bastó de la rapidea

en: Starting game
ca: Començant la partida

en: Statistics
ca: Estadístiques

en: Status
ca: Estat

en: Stop
ca: Parar

en: Storm Trident
ca: Trident de la Tormenta

en: Strength is given to the drinker.
ca: El bevedor té força adicional.

en: Swedish Translation
ca: Traducció al suec

en: Switched domain: '$domain' to level: '$level'.
ca: Domini canviat: '$domain' a nivell: '$level'.

en: System default language
ca: Idioma predeterminat del sistema

en: Taken
ca: Pres

en: Teal
ca: Vert blavós

en: Team
ca: Equip

en: Terms
ca: Térmens

en: Terrain with a movement cost less than 1 encountered.
ca: S'ha trobat un terreny ab un cost de moviment menor que 1.

en: The Battle for Wesnoth
ca: La Batalla per Wesnoth

en: The End
ca: Final

en: The amount of experience a unit needs to advance
ca: La cantitat d'experiència que necessita una unitat per a alvançar

en: The amount of income each village yields per turn
ca: La cantitat d'ingressos que proporciona cada aldea per tanda

en: The bearer of this ring is slowed.
ca: El portador d'est anell anirà més lent.

en: The file you have tried to load is corrupt
ca: L'archiu que ha intentat carregar està danyat.

en: The file you have tried to load is corrupt: '
ca: L'archiu que has intentat carregar està danyat: '

en: The following add-on had errors and could not be loaded: | The following add-ons had errors and could not be loaded:
ca[0]: La següent expansió conté erros i no s'ha pogut carregar:
ca[1]: Les següents expansions contenen erros i no s'han pogut carregar:

en: The game could not be loaded:
ca: No ha segut possible guardar la partida:

en: The game is out of sync, and cannot continue. There are a number of reasons this could happen: this can occur if you or another player have modified their game settings. This may mean one of the players is attempting to cheat. It could also be due to a bug in the game, but this is less likely.
    
    Do you want to save an error log of your game?
ca: El joc no està sincronisat, i no es pot continuar. Hi ha una série de raons de que açò podria succeir: açò pot ocórrer si tu o un atre jugador haveu modificat les vostres opcions de joc. Açò pot significar que u dels jugadors està tractant de fer matafules. També podria dever-se a un erro en el joc, pero açò és menys provable.
    
    ¿Vols guardar un registre d'erros de la teua partida?

en: The game is over.
ca: La partida ha acabat.

en: The game map could not be loaded:
ca: No ha segut possible carregar la partida:

en: The map already exists. Do you want to overwrite it?
ca: El mapa ya existix. ¿Vols sobreescriure-ho?

en: The map is unknown until your units explore it
ca: El mapa és desconegut fins que s'explora

en: The maximum number of turns the game can last
ca: El número màxim de tandes que pot durar la partida

en: The only thing worth wishing for is peace throughout the land.
ca: La única cosa que mereix ser desijada és la pau per tota la terra.

en: The scenario is invalid because it has no sides.
ca: L'escenari no és vàlit: no hi ha bandos disponibles.

en: There are no add-ons available for download from this server.
ca: No hi ha expansions disponibles per a descarregar d'este servidor.

en: There are no players on your friends or ignore list.
ca: No hi ha jugadors al vostre llistat d'amics o ignorats.

en: There are no saved games to load.
    
    (Games are saved automatically when you complete a scenario)
ca: No hi ha partides guardades per a carregar.
    
    (Les partides es guarden automàticament quan completes un escenari)

en: There are no troops available to recall
    (You must have veteran survivors from a previous scenario)
ca: No hi ha tropes disponibles per a reincorporar.
    (Has de tindre supervivents veterans d'escenaris anteriors.)

en: This Turn
ca: Esta tanda

en: This poor unit drank something really bad.
ca: Esta unitat ha begut alguna cosa realment roïn.

en: This ring will heal the bearer a little each turn.
ca: Est anell curarà un poc al seu portador cada tanda.

en: This scenario has ended. Do you want to continue the campaign?
ca: Est escenari ha acabat. ¿Voleu continuar la campanya?

en: This staff will grant the bearer swift movement.
ca: Este bastó concedirà al seu portador moviments més ràpits.

en: This trident allows a merman to shoot electric bolts at his enemies!
ca: ¡Este trident permet als sirènits disparar missils elèctrics contra els seus enemics.

en: This unit is invisible. It cannot be seen or attacked by enemy units.
ca: Esta unitat és invisible. No pot ser vista ni atacada per unitats enemigues.

en: This unit is poisoned. It will lose 8 HP every turn until it can seek a cure to the poison in a village or from a friendly unit with the ‘cures’ ability.
    
    Units cannot be killed by poison alone. The poison will not reduce it below 1 HP.
ca: Esta unitat està enverinada. Perdrà 8 punts de vida cada tanda fins que trobe una cura al verí en una aldea o d'una unitat amiga ab l'habilitat de curació.
    
    Les unitats no poden morir només a causa del verí, que només reduirà els punts de vida fins a 1.

en: Time for each attack, recruit, and capture
ca: Temps per a cada atac, reclutament i captura (en segons)

en: Time for general tasks each turn (seconds)
ca: Temps per a tasques generals cada tanda (en segons)

en: Time limit
ca: Temps llímit

en: Time of day
ca: Hora del dia

en: To advance low-level units quickly, team them with a veteran and use the veteran to damage a joint target heavily enough for the junior partner to get in the killing blow.
ca: Per a fer pujar de nivell a les teues unitats ràpidament, agrupe'ls ab un veterà i use al veterà per a debilitar a un enemic comun lo suficient com per a que el membre més menut poda donar el colp de gràcia.

en: Total damage
ca: Dany total

en: Traits
ca: Traces

en: Try to avoid moving next to unoccupied villages. An enemy unit may move into the village and attack you, while enjoying the defense and healing of the village.
ca: Evita acostar-te a aldees desocupades. Un enemic podria entrar ahi i atacar-te des d'allà, mentres es beneficia de la defensa i la curació de l'aldea.

en: Turkish Translation
ca: Traducció al turc

en: Turn
ca: Tanda

en: Turn
ca: Tanda

en: Turn bonus:
ca: Tandes bonificades:

en: Turns finished early:
ca: Tandes acabades pronte:

en: Turns:
ca: Tandes

en: Type
ca: Tipo

en: Unable to find a leader type for faction $faction
ca: No ha segut possible trobar un líder de la facció $faction

en: Unexpected characters after variable name (expected , or =)
ca: Caràcters inesperats després del nom de la variable (s'esperava , o =)

en: Unexpected characters at line start
ca: Caràcters inesperats al principi de llínea

en: Unexpected closing tag
ca: Etiqueta de tancament inesperada

en: Unit List
ca: Llistat d'unitats

en: Units are healed when they advance a level. Used wisely, this can turn a fight.
ca: Les unitats recuperen tota la seua vida quan pugen de nivell. Si açò s'utilisa correctament, pot canviar el destí d'una batalla.

en: Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)
ca: ¡Unitats a la vista! ($friendphrase, $enemyphrase)

en: Units stationed in villages will either heal eight hitpoints at the beginning of their turn, or will recover from poisoning.
ca: Les unitats estejades en les aldees recuperaran o be 8 punts de vida al principi de la següent tanda, o be es recuperaran d'un enverinament.

en: Unknown debug domain: '$domain'.
ca: Domini de depuració desconegut: '$domain'.

en: Unknown debug level: '$level'.
ca: Nivell de depuració desconegut: '$level'.

en: Unknown era
ca: Era desconeguda

en: Unknown era: $era_id
ca: Era desconeguda: $era_id

en: Unknown scenario
ca: Escenari desconegut

en: Unknown scenario: $scenario_id
ca: Escenari desconegut: $scenario_id

en: Unknown scenario: '$scenario|'
ca: Escenari desconegut: '$scenario|'

en: Unlimited turns
ca: Tandes illimitades

en: Unterminated [+element] tag
ca: Etiqueta [+element] no finalisada

en: Unterminated [element] tag
ca: Etiqueta [element] no finalisada

en: Unterminated closing tag
ca: Etiqueta de tancament no finalisada

en: Unterminated quoted string
ca: Cadena entre cometes sense finalisar

en: Upkeep
ca: Manteniment

en: Use healers to support your attacks — they will win you battles without needing to attack anything themselves.
ca: Utilisa els curadors per a ajudar a les unitats d'atac. Et faran guanyar batalles sens atacar a ningú directament.

en: Use map settings
ca: Paràmetros per defecte

en: Use scenario specific settings
ca: Utilisa els paràmetros específics de l'escenari

en: Valencian (southern Catalan) Translation
ca: Traducció al valencià

en: Version
ca: Versió

en: Version:
ca: Versió:

en: Victory
ca: Victòria

en: Victory:
ca: Victòria:

en: Village
ca: Aldea

en: Village gold:
ca: Or per aldea:

en: Villages
ca: Aldees

en: Waiting for game to start...
ca: Esperant començar la partida...

en: Waiting for next scenario...
ca: Esperant el següent escenari...

en: Waiting for players to join...
ca: Esperant a que s'afigen jugadors...

en: Warning: The file you have tried to load is corrupt. Loading anyway.
ca: Avís: l'archiu que has intentat carregar està danyat. S'intentarà carregar de totes maneres.

en: What should our victorious unit become?
ca: ¿En qué s'hauria de convertir l'unitat?

en: White
ca: Blanc

en: With this golden coin, I wish that this battle end in a swift and safe victory.
ca: Ab esta moneda d'or, desige que esta batalla acabe en una ràpida i segura victòria.

en: XP
ca: PE

en: XP to advance
ca: Punts d'Experiència per a alvançar

en: XP:
ca: PE:

en: You are not worthy of healing.
ca: No val la pena curar-te.

en: You are separated from your soldiers and may not recall them
ca: Estàs llunt dels teus soldats i no pots reincorporar-los.

en: You can see how far enemy units can move by moving the mouse cursor over them.
ca: Pots vore la distància a la que es poden desplaçar les unitats situant el ratolí sobre elles.

en: You don’t have a leader to recruit with.
ca: No tens un líder ab el que reclutar.

en: You don’t have enough gold to recruit that unit
ca: No tens suficient diners per a reclutar esta unitat.

en: You have been defeated!
ca: ¡Has segut derrotat!

en: You have emerged victorious!
ca: ¡Has segut el vencedor!

en: You have no units available to recruit.
ca: No tens unitats disponibles per a reclutar.

en: You have not started your turn yet. Do you really want to end your turn?
ca: No has començat a moure les unitats. ¿Segur que vols finalisar la teua tanda?

en: You must enter a name.
ca: Has d'introduir un nom.

en: You must have at least 1 gold piece to recall a unit | You must have at least $cost gold pieces to recall a unit
ca[0]: Has de tindre a lo manco 1 peça d'or per a reincorporar una unitat.
ca[1]: Has de tindre a lo manco $cost peces d'or per a reincorporar una unitat.

en: You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold.
ca[0]: Començarà el següent escenari ab $gold sumat a l'or definit com el mínim inicial.
ca[1]: Començarà el següent escenari ab $gold sumat a l'or definit com el mínim inicial.

en: You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher. | You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher.
ca[0]: Començarà el següent escenari ab $gold o ab l'or mínim inicial que tinga definit, lo que siga més alt.
ca[1]: Començarà el següent escenari ab $gold o ab l'or mínim inicial que tinga definit, lo que siga més alt.

en: arcane
ca: arcà

en: blade
ca: talla

en: border_size should be between 0.0 and 0.5.
ca: border_size deuria estar entre 0.0 i 0.5.

en: chaotic
ca: caòtic

en: cold
ca: fret

en: damage | damage
ca[0]: dany
ca[1]: danys

en: error
ca: erró

en: fire
ca: foc

en: gender^Random
ca: Aleatori

en: gold
ca: or

en: impact
ca: impactar

en: income
ca: guanys

en: invalid network handle
ca: el gestor de ret és invàlit

en: lawful
ca: llegal

en: level
ca: nivell

en: melee
ca: melé

en: moves
ca: moviments

en: none
ca: cap

en: pause at end of turn
ca: pausa a la fi de la tanda

en: per turn
ca: per tanda

en: pierce
ca: perfora

en: play side turn
ca: jugar tanda del bando

en: play turn
ca: jugar tanda

en: poisoned
ca: enverinat

en: poisoned:
ca: enverinat:

en: prompt^Command:
ca: Orde:

en: ranged
ca: distància

en: replay
ca: repetició

en: reset to beginning
ca: començar des del principi

en: scenario settings^Base
    Income
ca: Ingres
    bàsic

en: scenario settings^Fog
ca: Boira

en: scenario settings^Gold Per
    Village
ca: Or per
    aldea

en: scenario settings^Leader
ca: Líder

en: scenario settings^Shroud
ca: Ocult

en: scenario settings^Side
ca: Bando

en: scenario settings^Start
    Gold
ca: Or
    inicial

en: slowed
ca: retardat

en: slowed:
ca: retardat

en: status^Units
ca: Unitats

en: statuspanel^level
ca: nivell

en: storm trident
ca: trident de la tormenta

en: strike | strikes
ca[0]: colp
ca[1]: colps

en: unit list^Traits
ca: Traces

en: unit^Gold | Gold
ca[0]: Or
ca[1]: Or

en: units
ca: unitats

en: upkeep
ca: manteniment

en: villages
ca: aldees

en: yes
ca: sí
