Battle for Wesnoth 0.8.11+CVS - en to nl_NL translation catalogue (513 entries)

en: A being of this order is a revenant of ages long past. Anyone who encounters an Ancient Lich likely has far worse things to worry about than death.
nl_NL: Een wezen van deze orde is een overblijfsel uit lang vervlogen tijden. Iemand die een Oude Lich tegenkomt, heeft vermoedelijk ergere dingen dan de dood om zich zorgen over te maken.

en: A dragon is a legendary creature, normally seen only in fantastic tales. They are very rare, and were it not for the historical events, the singlehanded destruction of cities and towns that these creatures have wrought, they might be dismissed as mere myth. Legends are very specific about the ravages of dragons; noting their great strength, speed, their preternatural cunning, and above all else, the great fire that burns inside of them.
    
    Battling a dragon is said to be the pinnacle of danger itself, fit only for fools, or the bravest of knights.
nl_NL: Een draak is een legendarisch wezen, gewoonlijk enkel voorkomend in fantastische verhalen. Ze zijn erg zeldzaam en moesten er niet de historische gebeurtenissen zijn, de totale vernietiging van steden en dorpen door een enkel wezen, zouden ze als mythes afgedaan worden. De legendes zijn zeer specifiek over de verwoestingen van de draken; ze beschrijven hun grote kracht, snelheid, hun abnormale geslepenheid en bovenal het grote vuur dat in hun binnenste brand.
    
    Een draak bevechten is het toppunt van gevaar, enkel geschikt voor dwazen of de dapperste ridders.

en: A halberd is a heavy weapon and difficult to use, but very powerful in the hands of an expert. It is also much more flexible than the spear from which it descended. As any halberdier can tell you, the weapon possesses four primary striking points, two more than a spear or pike; these are the tip, the blade, the spike at the base of the shaft, and the inner point on the blade, which can be used in a motion pulling back towards the wielder. All this makes for a very versatile weapon in melee, especially against cavalry.
    
    However, a halberd is notably more expensive to craft than a spear, and in the hands of a novice, much less effective. In the armies of Wesnoth, it is customary only to grant these weapons to veteran pikemen, who have proven that they have the skill to employ them properly on the field of war.
nl_NL: Een hellebaard is een zeer zwaar wapen, ingewikkeld in gebruik maar zeer krachtig in de handen van een expert. Het is ook veel handiger dan de speer waar hij van is afgeleid. Zoals elke hellebaardier je kan vertellen heeft het wapen vier spitse punten, twee meer dan een speer of piek, te weten de top, het blad, de spies aan de basis van de schacht en het middenpunt op het blad, welke gebruikt wordt in een beweging naar de drager toe. Dit alles maakt het een veelzijdig wapen in lijf-aan-lijf aanvallen, vooral tegen cavalerie.
    
    Echter, een hellebaard is aanmerkelijk duurder om te maken dan een speer, en in de handen van een beginneling een stuk minder effectief. In de legers van Wesnoth is het gebruikelijk enkel aan de beproefde piekeniers, die hun wapenbeheersing reeds aangetoond hebben, dit wapen te overhandigen.

en: A lich is the physical embodiment of black magic’s first goal: the quest to achieve immortality. Though a great deal is sacrificed in the rebirth, in becoming a lich one cheats death of that which truly gives it terror. For it is the mind that is retained, and the spirit which follows, though the body may wither away.
    
    It is not known, save perhaps by the inner circles of necromancy, whether life is prolonged indefinitely or simply extended. But the fact that this question can be raised at all, testifies to the magnitude of what their order has achieved.
nl_NL: Een lich is de fysieke belichaming van het voornaamste doel van de zwarte magie: het streven naar onsterfelijkheid. Iemand die een lich wordt, een proces dat grote offers vergt, ontzegt de dood dat waar zij het meest naar verlangt. Want het is de geest die behouden blijft en de ziel die volgt. Het lichaam echter, vervaagt.
    
    Het is onbekend, behalve misschien in de hoogste kringen van de dodenbezweerders, of het leven alleen maar gerekt of oneindig wordt. Maar alleen al het stellen van deze vraag toont aan dat ze iets gigantisch bereikt hebben.

en: A normal scorpion is dangerous enough — the deadliness of one the size of a man needs little explanation.
nl_NL: Als een gewone schorpioen al gevaarlijk is, dan is een schorpioen zo groot als een mens dat is behoeft geen uitleg.

en: A skeleton archer is little different from the ‘skeletons’ which often accompany it — it is a sin against nature, a warrior raised from the dead to fight once again. In their masters’ hands, these soldiers will do anything to achieve the tasks laid before them, for death holds no fear for one who is already dead.
nl_NL: Een skeletboogschutter verschilt weinig van de 'skeletten' die hem vaak vergezellen. Het is tegennatuurlijk, een krijger teruggeroepen uit de dood om nogmaals te strijden. Op bevel van hun meesters zullen deze soldaten tot het uiterste gaan om hun opdrachten te volbrengen want de dood jaagt de doden geen angst aan.

en: After some years of service, former ‘footpads’ rise up in the ranks of their fellow outlaws. Having proven themselves in combat, they are given more dangerous tasks, and a greater share of the spoils. Though many opponents would mock their choice of weaponry, the outlaws are well aware of its deadly capacity, and also of the ready availability of ammunition. Outlaws are somewhat ill at ease fighting during the day, preferring the cover of nightfall.
nl_NL: Na enkele jaren van dienen stijgen enkele voormalige voetscouts uit boven hun mede wettelozen. Na zich bewezen te hebben in veldslagen krijgen zij de gevaarlijker taken en een groter aandeel in plunderingen. Hoewel vijanden hun keuze van wapen bespotten zijn de wetteloze zich wel bewust van de dodelijke mogelijkheden en van de altijd aanwezige munitie. Wettelozen zijn wat zwakjes overdag en prefereren duister van de nacht.

en: After years of experience, the most devout of white magi develop vast spiritual powers. By strict devotion to the path of the light, they can call upon its aid to chase away the shadows of the night.
    
    Following a strict code of piety and honor, these men and women work tirelessly to bring life and order to the troubled world in which they live.
nl_NL: Na jaren ervaring te hebben opgedaan hebben de meest toegeweide witte magiërs de beschikking over een breed scala aan spirituele krachten. Door hun devotie aan het pad van het licht kunnen ze de schaduwen van de nacht verjagen.
    
    Deze mannen en vrouwen, die zich aan een strenge code van plicht en eer houden, werken onvermoeibaar om leven en orde te brengen in de wereld.

en: Although the dwarves cannot match the taller races in a sprint, when unencumbered by heavy armor their tremendous stamina and endurance allows them to match all but the fastest on foot. Dwarvish Scouts use this to their advantage, ranging ahead of the main force and reporting back on troop movements and dispositions, or securing important objectives. Outside of battle, they are often used to relay messages between dwarvish communities. However, they pay for their speed with the poorer protection provided by their lighter armor.
nl_NL: Alhoewel de dwergen de grotere rassen niet kunnen evenaren in een sprint, staan hun enorme uithoudingsvermogen en weerstand hen toe om alle, behalve de allersnelsten te voet, te evenaren wanneer ze niet gehinderd worden door een zwaar harnas. Dwergverkenners gebruiken dit in hun eigen voordeel, ze gaan ver voor op de hoofdtroepen en rapporteren over de bewegingen van troepen en opstellingen, of ze beviligen belangrijke doelen. Buiten het gevecht worden ze vaak gebruikt om berichten over te brengen tussen dwergengemeenschappen. Voor hun snelheid moeten ze echter betalen met hun zwakkere bescherming door hun lichte harnassen.

en: Among mermen, mysticism is generally left to the mermaids, who are more inclined to it. It is they who dedicate themselves to the ideal of bringing peace and life to the world, and to the arts which make that possible. Their piety also grants them certain powers, allowing them to guard their people against magical or unnatural things.
nl_NL: Onder de meermannen is mystiek overgelaten aan de meerminnen, die hier fijngevoeliger voor zijn. Zij legden zich hebben toe op het ideaal van wereldvrede en de kunsten om dat mogelijk te maken. Hun vroomheid brengt zekere krachten mee, hieronder het beschermen van hun volk tegen magische en onnatuurlijke zaken.

en: Amongst orcs, bows are often regarded as a cowardly weapon; but even orcs, especially youths and those of slight build, are pragmatic enough to use them in spite of this. Orcish archers are seldom well equipped, and have no semblance of training. Even as poorly handled as they are, their weapons can still be quite deadly, and the wielders thereof rarely march alone.
nl_NL: Tussen orks worden bogen als een lafhartig wapen beschouwd. Maar zelfs orks, vooral de jongere en de iets lichter gebouwden zijn pragmatisch genoeg om ze desondanks toch te gebruiken. Orkse boogschutters zijn zelden goed uitgerust en hebben weinig of geen training. Maar desondanks kunnen deze wapens nog steeds dodelijk zijn en hun gebruikers marcheren zelden alleen.

en: An experienced soldier will often save enough to equip himself with a suit of scale or chain armor, and a sturdy broadsword. Though trading their spears for swords can be a jarring change, most spearmen will leap at the chance, knowing all too well the limitations of the weapon they are leaving behind. A sword is not without its own drawbacks, but is more versatile than a spear, and much better in close quarters.
nl_NL: Een ervaren soldaat spaart genoeg om zichzelf van een gedegen uitrusting en een deugedelijk zwaard te voorzien. Hoewel het vervangen van hun speren voor een zwaard een emotionele stap is zullen veel speermannen juigen bij de overstap, wetende welke beperkingen de speer heeft. Een zwaard komt niet zonder zijn keerzijde maar is meervoudiger dan een speer, en veel beter in lijf-aan-lijf gevechten.

en: Ancient Lich
nl_NL: Oude Lich

en: Ancient Wose
nl_NL: Eeuwenoude Ent

en: Any orc who can keep a large tribe from feuding and in-fighting is often unusually intelligent and commanding, and is inevitably very strong as well. They are skilled with both sword and crossbow, but their real talent lies in their rare ability to rally other orcs to battle, to give orders that are followed not out of fear, but loyalty.
nl_NL: Een ork die een grote stam in toom kan houden en onderlinge vetes kan beteugelen is meestal slim en goed in het leiden van troepen. Ze kunnen zowel met een zwaard als met een kruisboog omgaan maar hun echte talent is hun zeldzame kwaliteit om andere orks in de strijd te kunnen leiden. Ze geven orders die niet door angst maar door loyaliteit gevolgd worden.

en: Any person who is even considered for the title of Great Mage is quite nearly a legend in their own time, and town criers have forcibly learnt discretion in applying the title. Merit for the title is carefully considered by a council of the leading magi of the age, and the conferment of the title is given only by a majority vote. Regardless, anyone who is seriously nominated for the honor of being called a Great Mage is, without question, a master of their art, and has surpassed almost any of their peers in skill.
    
    Though they are not warriors, by any means, the application of their art to combat is something that often causes other soldiers to stand aside in awe.
nl_NL: Iemand waarvan zelfs maar overwogen wordt hem de titel Meester-Magiër te geven is al bijna een levende legende en stadsomroepers hebben gedwongen descretie leren betrachten bij het gebruik van de titel. Magiërs die in aanmerking komen voor de titel worden zorgvuldig onder de loep genomen door de raad van de leidende magiërs en de titel wordt alleen bij meerderheid van stemmer verstrekt. Hoe dan ook, iemand die alleen maar genomineerd wordt voor eer Meester-Magiër genoemd te worden, is sowieso een meester in de kunsten en is nagenoeg al zijn tijdgenoten voorbijgestreefd.
    
    Hoewel ze geenszins strijderes zijn, kijken soldaten liever van een afstandje toe, als de Meester-Magiër zijn vaardigheden toepast op het strijdveld.

en: Arbiters take their caste duty of enforcing order very seriously. In order to better execute their duties, they have abandoned the drakes’ traditional hand-mounted claws and traded their spears for the spike and blade of the halberd. In their minds, the loss of maneuverability is a fair price for the raw heft the massive metal head provides. The thick plate these drakes wear protects them well against weapons that could slip between their scales.
nl_NL: De Arbiters nemen hun kasteplicht om de orde te handhaven erg serieus. Om hun plichten beter te vervullen hebben ze de de traditionele klauwen die op de handen gemonteerd worden vervangen en ze hebben hun speren ingeruild voor de punt en het blad van hellebaarden. Volgens hen is het verlies van wendbaarheid een eerlijke prijs voor het zware gewicht dat het massieve metalen hoofd biedt. De zware platen die de draken dragen beschermen hen goed tegen wapens die tussen hun schubben zouden kunnen steken.

en: Arch Mage
nl_NL: Oppermagiër

en: Archery is little favored by the mermen, for whom use of javelins serves a similar function. Though thrown javelins are of little use under the water, they are extremely effective at the surface, where their weight allows them to plunge several feet below the water while retaining enough momentum to wreak damage. They are also useful in melee, even deep under the surface, which is something that certainly cannot be said of arrows.
nl_NL: Meermannen zijn geen boogschutters, maar hun speren dienen hetzelfde doel. Hoewel geworpen speren onder water weinig bruikbaar zijn, zijn ze aan de oppervlakte zeer gevaarlijk waar ze door hun gewicht enkele voet onder water genoeg momentum hebben om schade aan te richten. Bovendien zijn ze onderwater als korteafstandswapens veel effectiever dan pijlen.

en: Armageddon Drake
nl_NL: Armageddondraakling

en: As the leaders of their armies, Generals are responsible for the protection of large or important areas in the kingdoms to which they have sworn fealty.
nl_NL: De generaals, leiders van de legers, zijn verantwoordelijk voor de bescherming van grote delen van het de koningrijken der mensen.

en: Assassin
nl_NL: Sluipmoordenaar

en: Bandit
nl_NL: Bandiet

en: Bandits are a motley collection of men, most of dubious background. They are the strong arm of any organized group of criminals, and though they may lack in finesse, or intelligence, they excel at their preferred task of pummeling victims into submission. Like any sort of outlaw, they’re not comfortable fighting in broad daylight, being used to working at night.
nl_NL: Bandieten vormen een bonte verzameling mensen, de meesten met een dubieuze achtergrond. Ze zijn de spierballen van elke georganizeerde groep misdadigers, en hoewel ze finesse en intelligentie ontberen, blinken ze uit in het afstraffen van vijanden. Zoals alle schurken voelen ze zich overdag niet op hun gemak en werken ze het liefste 's nachts.

en: Banebow
nl_NL: Banvloekschutter

en: Being partly faerie in nature, elves have an inherent capability for magic. This is realized in their affinity with the natural world, which they can call upon as an ally in combat. Enemies wandering in their forests may soon find themselves entangled by roots and hindered by the very ground they stand on.
    
    The healing abilities of the elves are also remarkable, and of capital use in battle.
nl_NL: Elfen, die gedeeltelijk van feeën afstammen, hebben een talent voor magie. Dat talent manifesteert zich in hun relatie met de natuur, waarop ze in het gevecht een beroep kunnen doen. Vijanden die zich in hun bos begeven, raken al snel verstrikt in de boomwortels waar ze even daarvoor nog op stonden.
    
    Ook de geneeskrachtige gaven van de elven zijn opmerkelijk en onmisbaar op het slagveld.

en: Berserkers are a rare caste of Dwarves, who work themselves into a towering rage before combat. These warriors disdain all notion of defense, thinking only of the unrelenting assaults for which they are legendary.
nl_NL: Razers zijn een zeldzaam soort dwergen die zich voor een gevecht in een totale razernij brengen. Deze strijders verwaarlozen alle notie van hun verdediging, en denken enkel aan hun legendarische, meedogenloze aanvallen.

en: Black armor marks the elite order of the Fighter caste: the Blademasters. Only a few manage to gain the skill and power necessary to be admitted to this highest rank without perishing in battle. Though other drakes may disparage the Fighter caste, they always check twice to be sure none are around; Blademasters fiercely protect their fellows’ honor, and no-one would dispute their right to do so.
nl_NL: De eliteorde van de Krijgerskaste, de Zwaardmeesters,  wordt gekenmerkt door hun zwarte wapenuitrusting. Slechts enkelen slagen erin om de vaardigheid en de kracht die nodig is om toegelaten te worden tot de hoogste klasse te verkrijgen zonder te sterven in een gevecht. Alhoewel andere draken de Krijgerskaste misschien afkeuren, controleren ze altijd tweemaal of er gene in de buurt zijn; de Zwaardmeesters beschermen de eer van hun collega's en niemand zou het aandurven hun recht daarop te betwisten.

en: Blood Bat
nl_NL: Bloedvleermuis

en: Blood Bats are so named because of their ruddy hue, which some mark as a symbol of their preferred diet. These creatures are fast and can drain the blood of those they attack, thereby gaining some of the health lost by their victims.
nl_NL: Bloedvleermuizen danken hun naam aan hun rode tint die sommige toewijzen aan hun voorkeursdiëet. Ze zijn zeer snel en kunnen het bloed uit hun slachtoffers zuigen waarbij ze zich terug aansterken.

en: Boat
nl_NL: Boot

en: Bone Shooter
nl_NL: Beenderschutter

en: Bowman
nl_NL: Boogschutter

en: Cavalier
nl_NL: Kurassier

en: Cavaliers are masters at the use of both sword and crossbow from horseback. Their combination of striking power and mobility is fearsome; and they have a reputation for dash and aggressiveness to match it. The daring deeds of Cavaliers are the subject of many a tale and song.
nl_NL: Ze zijn meesters in het gebruik van zwaard en kruisboog, zelfs zonder af te stijgen. Dit gecombineerd met hun mobiliteit geeft hun een angstaanjagende sterkte; en ze hebben de reputatie slagen en de agressiviteit om daarmee overeen te komen. De heldenmoed die ze vaak ten toon spreiden inspireerde menig lied.

en: Cavalryman
nl_NL: Cavalerist

en: Cavalrymen are distinguished from horsemen by their tactics and equipment. A cavalryman wears heavier armor, and carries a sword and shield, rather than a lance. Their tactics do not include charging; instead they maneuver to slash with a sword, using both horse and rider as an effective tool of melee.
    
    Cavalrymen are very useful for taking and holding positions on open ground, for screening friendly soldiers, and also for scouting work.
nl_NL: Cavaleristen onderscheiden zich van ruiters in hun tactieken en hun uitrusting. Een Cavalerist draagt zwaardere pantsers en een zwaard met een schild en geen lans. In plaats van de vijand te bestormen, manoeuvreert de cavalerist zodat hij met zijn zwaard kan houwen en zowel ruiter als paard een effectief hulpmiddel worden.
    
    Cavaleristen zijn bruikbaar voor het innemen en behouden van posities op het open veld en doen goed dienst als verkenners.

en: Certain saurians are seen dressed in arcane regalia and covered head to toe in horrifying, esoteric shapes and markings, both with paint and tattoo. Some suspect them to be visionaries, or oracles amongst their ilk. But whatever ‘societal’ function they may have, they are undeniably powerful in the strange magics their kind possess, and are beings to be wary of if ever seen.
nl_NL: Sommige saurianen zijn in mystieke gewaden gekleed en van hoofd tot teen bedekt in afschrikwekkende exotische vormen en tekens, zowel geverfd als getatoëerd. Sommige verdenken hen ervan visionairen te zijn of orakelen onder hun soort. Maar welke status ze ook hebben in hun samenleving, ze zijn onmiskenbaar krachtig door de vreemde magie die ze bezitten en men moet ze steeds met argwaan bekijken.

en: Champions among their fellow troops, the dwarven sentinels form the bulwark of their battle lines. Leading a direct assault against a line that they fortify, is often out of the question; it tends toward being suicidal, rather than merely ineffectual. These dwarves are masters of the melee, and can hold a patch of earth with the singleminded tenacity of an oak.
nl_NL: Kampioenen onder hun strijdmakkers zijn de dwergschildwachters. Ze vormen de ruggegraat van een slaglinie. Een direkte aanval tegen een linie die door hun versterkt wordt is een zelfmoordmissie die effektloos zal blijven.  Deze dwergen zijn meesters in het nabije gevect en ze kunnen beter standhouden dan een volgroeide dipgewortelde eik.

en: Chocobone
nl_NL: Beenderruiter

en: Clad in shining armor, these dwarves look like kings from under the mountains. They wield axe and hammer with masterful skill, and can hit a target with a thrown hand axe at several paces. Though slow on their feet, these dwarves are a testament to the prowess of their kin.
nl_NL: Hun glanzende pantsering doet deze dwergen op koningen vanonder de bergen lijken. Hun kunde met bijl en hamer is ongeëvenaard, maar ook van afstand zijn de dwergheren niet te onderschatten: hun werpbijl mist zelden doel. Ondanks hun traagheid vormen deze dwergen het bewijs voor de kundigheid van hun ras.

en: Cuttle Fish
nl_NL: Kraken

en: Cuttle Fish are gigantic creatures of the seas. They can grab their opponents with strong tentacles, or spit a poisonous black ink from a distance. The best way to survive an encounter with these monsters is to remain ashore.
nl_NL: De Kraken zijn gigantische creaturen van de zee. Ze kunnen een vijand met hun sterke tentakels grijpen, of een giftige zwarte inkt spuwen van afstand. De beste manier om een ontmoeting met deze monsters te overleven is aan wal te blijven.

en: Dark Adept
nl_NL: Zwarte Adept

en: Dark Sorcerer
nl_NL: Zwarte Magiër

en: Dark Sorceress
nl_NL: Zwarte Magiër

en: Death Knight
nl_NL: Doodsridder

en: Deathblade
nl_NL: Doodskling

en: Describing a troll as a whelp is something of an oxymoron, given that their bodies are already much hardier than that of a grown man. They are clumsy and not yet capable of walking properly, forced instead to shamble about on all fours, but any difficulty this causes them is more than made up for by the raw strength of their race.
nl_NL: Een trol als welp beschrijven is enigzins tegenstrijdig, gegeven het feit dat ze op die leeftijd al veel steviger en groter zijn dan een man. Ze zijn onhandig en nog niet in staat normaal te lopen. Daarom kruipen ze rond op vier poten. Maar elke hinder die ze daarvan ondervinden wordt teniet gedaan door hun brute kracht.

en: Devotion to the path of faerie may eventually transform an elf maiden into a creature of both worlds. Guided by a power which is little understood, these beautiful stewards of the elven forests epitomize the grace and mystery of their people.
nl_NL: Een Elfenfee die zich volledig toelegt op haar feeënkant, kan uiteindelijk uitgroeien tot een wezen van beide werelden. Geleid door een kracht, die slechts weinig begrepen wordt, zijn deze prachtige verzorgers van het Elfenbos het toppunt van de gratie en het mysterie van het elfenvolk.

en: Direwolf
nl_NL: Bloedwolf

en: Direwolf Rider
nl_NL: Bloedwolfruiter

en: Dragoon
nl_NL: Dragonder

en: Drake Arbiter
nl_NL: Draakling Arbiter

en: Drake Blademaster
nl_NL: Draakling Zwaardmeester

en: Drake Burner
nl_NL: Vlammendraakling

en: Drake Burners are the proud few in whom the blood and strength of their remote ancestors runs truest, giving them the ability to breathe fire. This, coupled with their sheer size and fearsome claws, makes them deadly foes in combat.
nl_NL: Vlammendraaklingen zijn de weinige en trotse erfgenamen van de meest tot de verbeelding sprekende krachten van hun verre voorouders, in het bijzonder het vermogen vuur te spuwen. Dat, in combinatie met hun enorme omvang en scherpe klauwen, maakt hen tot gevaarlijke tegenstanders.

en: Drake Clasher
nl_NL: Draakling Geweldenaar

en: Drake Enforcer
nl_NL: Draakling Dwinger

en: Drake Fighter
nl_NL: DraaklingKrijger

en: Drake Fighters wield curved war blades, and possess the fire-breathing skills of their ancestors. They can also fly, which is troubling to any foe. Their great strength, coupled with their hardened scales, is rightly frightening to swordsman of any other race.
nl_NL: Draaklingkrijgers gebruiken hun strijdstaal en beschikken over de vuuradem van hun voorouders. Ze kunnen tevens vliegen, wat voor iedere tegenstander lastig is. Hun grote kracht, gekoppeld aan hun harde schubben, is beangstigend voor zwaardvechters van ieder ander ras.

en: Drake Flameheart
nl_NL: Vuurhartdraakling

en: Drake Flare
nl_NL: Fakkeldraakling

en: Drake Glider
nl_NL: Zweefdraakling

en: Drake Thrasher
nl_NL: Draakling Smijter

en: Drake Warden
nl_NL: Draakling Wachter

en: Drake Warrior
nl_NL: Draaklingstrijder

en: Drakes of the Fighter caste, like the Warrior, are the foundation of any tribe’s army. No special abilities or skills set them apart; only their natural brute strength and military training help them carve their way through enemy forces. They fight as they have for centuries, clad in ceramic-plated leather with the traditional war blade mounted on the back of each hand.
nl_NL: Draken van de Krijgerskaste, zoals de Strijder, zijn de basis van het leger van een stam. Er zijn geen speciale vaardigheden of mogelijkheden die hen onderscheiden; hun natuurlijke brute kracht en militaire training helpen hen zich een weg te banen door de vijandige troepen. Ze vechten zoals ze dit al eeuwen doen, gehuld in leder met keramische platen met het traditionele strijdstaal gemonteerd op de rug van elke hand.

en: Draug
nl_NL: Draugr

en: Dread Bat
nl_NL: Duistervleermuis

en: Dwarves are an ancient race of powerful fighters. Ulfserkers are the most ferocious of these; in battle, they will work themselves into a blind rage wherein they feel neither fear nor pain, and will pay no heed to any wounds they receive.
nl_NL: De Dwergen zijn een eeuwenoud volk van machtige krijgers. Ulfenaren zijn de woestste dwergen van allemaal. Ze begeven zich in een gevecht in een blinde razernij waardoor ze angst noch pijn voelen en van geen ophouden weten en geen aandacht schenken aan hun verwondingen.

en: Dwarvish Arcanister
nl_NL: Dwergse Runemeester

en: Dwarvish Berserker
nl_NL: Dwergenrazer

en: Dwarvish Dragonguard
nl_NL: Dwergendraakwachter

en: Dwarvish Explorer
nl_NL: Dwergse Ontdekker

en: Dwarvish Explorers are peerless survivalists. Using only the equipment they carry, they can range for months around the forests and mountains looking for new seams of ore and deposits of minerals. Whilst their skill in a melee is less than some other dwarves, they are unmatched with throwing axes, having practiced this skill hunting in the mountains. Their maneuverability makes them dangerous and tricky foes.
nl_NL: Dwergverkenners zijn ongeëvenaarde overlevers. Enkel gebruikmakend van de uitrusting die ze dragen, kunnen ze maandenlang in de wouden en bergen zoeken naar nieuwe ertsaders en plaatsen met mineralen. Hun wendbaarheid maakt hen gevaarlijke en lastige vijanden.

en: Dwarvish Fighter
nl_NL: Dwergenkrijger

en: Dwarvish Fighters wield mighty battle axes and hammers, which make them feared opponents in close-range combat. They are excellent in mountainous terrain or underground. Their power and endurance more than compensate for their relatively poor mobility.
nl_NL: Dwergenkrijgers dragen machtige strijdbijlen en hamers, die hen tot gevreesde tegenstanders maakt in het gevecht op de korte afstand. Ze zijn op hun best in bergrijke gebieden of ondergronds. Hun gebrek aan snelheid wordt ruimschoots gecompenseerd door hun kracht en uithoudingsvermogen.

en: Dwarvish Guardsman
nl_NL: Dwergengardist

en: Dwarvish Lord
nl_NL: Dwergenheer

en: Dwarvish Pathfinder
nl_NL: Dwergse Padvinder

en: Dwarvish Runemaster
nl_NL: Dwergse Runekrijger

en: Dwarvish Runesmith
nl_NL: Dwergse Runesmid

en: Dwarvish Scout
nl_NL: Dwergse Verkenner

en: Dwarvish Sentinel
nl_NL: Dwergenschildwacht

en: Dwarvish Stalwart
nl_NL: Dwergenwachter

en: Dwarvish Steelclad
nl_NL: Dwergenstaalstrijder

en: Dwarvish Thunderer
nl_NL: Donderdwerg

en: Dwarvish Thunderguard
nl_NL: Dwergendonderwachter

en: Dwarvish Ulfserker
nl_NL: Dwergenulfenaar

en: Dwarvish runesmiths, now practiced at their craft, carve arcane runes into their weapons and armor. These runes infuse the runesmith’s blows with power and accuracy, and disrupt the blows of their enemies, causing them to strike softly, weakly and on the armor of the defender.
nl_NL: Dwergrunensmeden, geoefend in hun ambacht, kerven geheimzinnige runen in hun wapens en harnas. Deze runen zorgen ervoor dat de slagen van de runensmid krachtiger en nauwkeuriger worden en vermindert de slagen van hun vijanden, door ze zacht en op het harnas van de verdediger te laten neerkomen.

en: Elder Falcon
nl_NL: Oude Magiër

en: Elder Mage
nl_NL: Oude Magiër

en: Elder Wose
nl_NL: Oude Ent

en: Elves are not warlike by nature, but in times of need, their natural grace and agility serve them well, as does their skillful craftsmanship. An elf can grasp the basics of swordsmanship and archery in a time uncannily short by the standards of other races, and put them to effective use on the battlefield.
nl_NL: Elfen zijn van nature niet oorlogszuchtig, maar in tijden van nood komen hun souplesse en snelheid, evenals hun vakmanschap, hen goed van pas. Een elf leert de beginselen van het zwaardvechten en boogschieten onwaarschijnlijk snel, naar de maatstaven van andere rassen, en zet die doeltreffend in op het slagveld.

en: Elves are wonderously keen-sighted, a gift which contributes to their mastery of the bow. An elf practiced at archery can hit targets that a man couldn’t even see, and can nock a second arrow almost as soon as the first is let fly. Realizing this prodigious skill does come with one cost, that being a lack of practice with the sword.
nl_NL: Het buitengewoon scherpe zicht van elfen is een belangrijke factor in hun vaardigheid met de boog. Een elf die in boogschieten is geoefend kan doelen raken die een mens niet eens zou zien. Ze schieten zo snel dat de vorige pijl nog nauwelijks de boog heeft verlaten als de volgende er al achteraan vliegt. Deze uitzonderlijke vaardigheid heeft een prijs: deze elfen blinken niet uit in het zwaardvechten.

en: Elves choose their leaders for their wisdom and sensitivity to the balance of universal forces; foresight is what has protected them in times of uncertainty. Their just reign is rewarded by the unflagging fealty of their people, which is the greatest gift for which any ruler could ask.
nl_NL: Elven kiezen hun leiders vanwege hun wijsheid en gevoel voor de balans van de natuurkrachten; vooruitziendheid is wat ze in onzekere tijden beschermd heeft. Hun rechtvaardige heerschappij wordt beloond met de onwankelbare trouw van hun volk, het grootste geschenk dat een heerser kan vragen.

en: Elves have always had a reputation for archery, a skill that, for many reasons, comes naturally to them. Even the frail of body can be deadly with a bow in hand, and in times of war, many will take up this weapon. Though their relative inexperience with combat leaves them somewhat vulnerable, their natural grace ensures that they can best any of humanity’s fresh recruits.
nl_NL: Elfen staan al sinds jaar en dag bekend als uitmuntende boogschutters. Een vaardigheid die hen in veel opzichten van nature goed ligt. Ondanks zijn frêle lichaam is een elf met een boog in de hand dodelijk en in oorlogstijd zullen veel elfen aan dit wapen de voorkeur geven. Hoewel hun onervarenheid op het slagveld hen parten speelt, kunnen ze dankzij hun natuurlijke souplesse alle menselijke rekruten de baas.

en: Elves, though not warlike by nature, are swift to learn; a relatively small amount of experience will turn an elf from a competent fighter into a master of combat. Those who are honored as heroes are strong with both sword and bow, and their skill once acquired does not fade for lack of practice.
nl_NL: Alhoewel elfen van nature niet oorlogszuchtig zijn, zijn in staat snel te leren; een relatief kleine hoeveelheid ervaring maakt van een competente krijger een meester in het gevecht. Deze als helden vereerde elfen zijn zowel sterk met de boog als met het zwaard, vaardigheden die ze nooit bij gebrek aan oefening verleren.

en: Elves, unlike many other races, will quickly acknowledge and follow any of their peers who have experience in combat. In this they differ greatly from humanity, for whom leadership is often a matter of coercion and intimidation. The combination of their willingness to accept the wisdom of their leaders, and the tendency to choose leaders of merit is one of the quiet strengths of the elves.
nl_NL: Anders dan veel andere rassen zullen elfen de vaardigheden van hun meer ervaren soortgenoten meteen erkennen en hen volgen op het slagveld. Dat is heel anders dan bij de mensen, voor wie leiderschap over het algemeen een ondoorgrondbare brij van corruptie en intimidatie is. Hun bereidheid de wijsheid van hun leiders te erkennen en hun neiging capabele leiders te kiezen vormen een stille kracht van de elfen.

en: Elvish Archer
nl_NL: Elfenboogschutter

en: Elvish Avenger
nl_NL: Elfenwreker

en: Elvish Captain
nl_NL: Elfenkapitein

en: Elvish Champion
nl_NL: Elfenzwaardmeester

en: Elvish Fighter
nl_NL: Elfenkrijger

en: Elvish Hero
nl_NL: Elfenheld

en: Elvish High Lord
nl_NL: Hoge Elfenheer

en: Elvish Lord
nl_NL: Elfenheer

en: Elvish Marksman
nl_NL: Elfenlangboogschutter

en: Elvish Marshal
nl_NL: Elfenmaarschalk

en: Elvish Outrider
nl_NL: Elfenridder

en: Elvish Outriders are trained as the royal couriers of the elven kingdoms. Despite the peaceful nature of their people, their experience makes them quite deadly in combat. No human has ever come close to their skill in using a bow on horseback — in fact, most would be hard pressed to equal it standing on solid ground.
    
    The speed of these soldiers allows the elves to strike when and where they choose when fighting on their home ground, a fact that has saved many of their number from death.
nl_NL: Elfenridders zijn getraind als koninklijke koeriers van het elfenrijk. Ondanks hun vredige natuur maakft deze ervaring hun dodelijk tijdens de strijd. Geen mens is even vaardig in het gebruik van de boog tijdens het paardrijden. Meer zelfs veel mensen zouden stilstaand al moeite hebben hun te evenaren.
    
    De snelheid van deze soldaten laat de elven toe waar en wanneer ze willen iemand in hun thuisland aan te vallen. Iets wat al vaker enigen van de dood gered heeft.

en: Elvish Ranger
nl_NL: Elfendoler

en: Elvish Rider
nl_NL: Elfenruiter

en: Elvish Scout
nl_NL: Elfenverkenner

en: Elvish Sharpshooter
nl_NL: Elfensherpschutter

en: Enslaved within a shroud of enchantments, a trapped spirit may be likened to the wind in the sails of a ship. This damned vessel becomes an unfailing servant which can be bound to whatever task their master sees fit.
nl_NL: Door een sluier van spreuken gevangen kan een tot slaaf geworden geest vergeleken worden met de wind in de zeilen van een schep. Ze wordt een loyale dienaar die niet anders kan dan iedere taak die zijn meester vervuld wil zien uit te voeren.

en: Except for those with almost supernatural skill, the highest rank a runecrafter can rise to is that of the Dwarvish Runemaster. Striking blows nearly as powerful as those of the best warriors, they would be fearsome without their craft, but with it they are also nigh on invincible, since their runes cause the physical blows of their enemies to deal less damage than would be expected.
nl_NL: Met uitzondering van diegene met een bijna bovennatuurlijke vaardigheid, is de hoogste rang die een runenbewerker kan behalen die van Dwergrunenmeester. Slagen uitdelend, bijna zo krachtig als die van de beste strijders, zouden ze zelfs bijna vreselijk zijn zonder hun vaardigheid, maar met de vaardigheid zijn ze bijna onoverwinnelijk, want hun runen zorgen ervoor dat de fysieke slagen van hun vijanden minder schade toebrengen dan verwacht.

en: Fencer
nl_NL: Schermer

en: Fencers belong to a school of thought that considers the armor most soldiers wear in combat to be their own worst enemy. While armor can only soften a blow, evading it leaves the defender completely unharmed. Being able to reliably dodge any offensive move is a luxury only afforded to the fit of body, and then only to those who endure rigorous training.
    
    Outfitted with only a dagger and saber, fencers are light on their feet and useful in many situations where their armor-bound peers are at a disadvantage. They relish dancing circles around troops like heavy infantry, mocking the weight of their full armor.
nl_NL: Schermers behoren tot de school die het pantser, zoals de meeste soldaten deze dragen, als hun ergste vijand ervaren. Alhoewel een pantser een slag kan verzachten, laat het ontwijken van de slag de verdediger volledig ongedeerd. Het betrouwbaar ontwijken van elke aanvallende beweging is een luxe die enkel gegeven is aan zij die een fit lichaam hebben, en dan nog slechts aan hen die strenge training hebben ondergaan.
    
    Uitgerust met enkel een dolk en een sabel zijn schermers wendbaar en van nut in vele situatie waar hun pantsergebonden collega's in het nadeel zijn. Zij dansen graag om zwaar bepantserde eenheden, spottend op het gewicht dat ze meedragen.

en: Fire Dragon
nl_NL: Vuurdraak

en: Fire Drake
nl_NL: Vuurdraakling

en: Fire Guardian
nl_NL: Vuurwachter

en: Fire Guardians are spirits of smoke and flame. No one is exactly sure where they come from, but they are occasionally summoned by powerful mages to do their bidding. When not being controlled they like to frolic in pools of lava and take great delight in burning anything they can reach.
nl_NL: Vuurbewakers zijn de geesten van rook en vuur. Niemand weet zeker waar ze vandaan komen, maar ze worden bij gelegenheid opgeroepen door sterke magiërs die hun verzoeken doen. Wanneer ze niet gecontroleerd worden, houden ze ervan om in lavapoelen te dartelen en ze scheppen groot genoegen in het verbranden van alles dat ze kunnen raken.

en: Fishing, as practiced by mermen, is largely a matter of chasing schools of fish into waiting nets, where oar-like clubs are used to dispatch the prey. The improvisation of using these against soldiers proved very effective; most land-native creatures are already quite awkward when waist-deep in water, and getting caught in a net can render them nearly helpless.
    
    The effectiveness of this method led to the development of smaller, weighted nets, which could be cast through the air; these were useless for fishing, but were useful in both combat, and in hunting game that came too close to shore. Clubs were used in combat with little or no adaptation from fishing, since they were already quite deadly.
nl_NL: Vissen, zoals het gedaan wordt door de meermannen, bestaat hoofdzakelijk uit het opjagen van scholen vissen naar wachtende netten, waar knuppels, die op roeispanen lijken, gebruikt worden om de prooi af te maken. De improvisatie van het gebruik van deze knuppels tegen soldaten bleek erg effectief; de meeste landrotten zijn al redelijk bang wanneer ze zich tot hun middel in het water bevinden, en hen gevangen nemen in een net maakt hen bijna hulpeloos.
    
    De doeltreffendheid van deze methode leidde tot de ontwikkeling van kleinere, zwaardere netten, die in de wind gegooid konden worden, deze netten waren nutteloos om te vissen, maar erg nuttig in het gevecht en de jacht op wild dat zich te dicht bij de oever begaf. De knuppels werden in een gevecht gebruikt met weinig of geen aanpassingen aan de knuppels om te vissen, aangezien ze al redelijk dodelijk waren.

en: Flamehearts lack the strength to defeat other high-ranking drakes in single combat, but prefer in any case to avoid confrontation within the tribe. Experience has taught any drake of this stature the extent of his authority: where he can push those he leads and when it is best to leave them to their own devices. Only occasionally will a Flameheart challenge his tribe’s leader for supremacy, and only if he is sure of the support of his fellow drakes.
nl_NL: Het ontbreekt de Vuurhartdraaklingen aan de kracht om andere hooggerankte draaklingen in een enkel gevecht te verslaan, maar ze verkiezen altijd confrontaties binnen hun stam te vermijden. De ervaring heeft elke draakling met deze gestalte de mate van zijn gezag geleerd: waar hij diegenen die hij leidt kan verdringen en wanneer het het best is om hen hun eigen plannen te laten uitvoeren.Slechts af en toe zal een Vuurdraakling zijn stamhoofd uitdagen voor het heerschapij, en enkel als hij zeker is van de steun van zijn mededraaklingen.

en: Footpad
nl_NL: Voetscout

en: For as long as anyone can remember, the members of the various ‘guilds’ of rat-catchers that spring up in any larger city have had a curious practice of bleaching their hair with lime till it becomes a pale shade of blue. It is a bold thing to do, as their profession often delves into less-than-legal enterprises. Thieves have many skills, and by necessity are both light on their feet, and good with knives. They happily employ less-than-honorable tactics in combat, seeing little merit in a ‘fair fight’.
nl_NL: Sinds mensenheugenis is het al de gewoonte dat de verschillende gildes van rattenvangers die in iedere grotere stad terug te vinden zijn hun haar met limoen bleken tot het bleekblauw uitslaagt. Het is een gedurfde bezigheid sinds ze zich in hun job vaak bezighouden met onwettelijke praktijken. Dieven hebben vele handigheden en zijn vaak zeer lichtvoetig en handig met messen. Deze niet zo eerbare taktieken gebruiken ze liever in de strijd dan een riskanter eerlijk gevect aan te gaan.

en: From time to time, an orc will arise who has a natural charisma and command over his ilk. If he is also strong and cunning enough to survive early leadership struggles, he will inevitably find himself leading a great horde of warriors, and he will also inevitably cause a great deal of trouble for the civilized races of the world. The surest way to disperse such a host is to slay this rare orc who can hold it together.
nl_NL: Af en toe rijst er een ork op met een natuurlijk charisma en leiderschap over de anderen. Als ze sterk en geslepen genoeg zijn om eerdere worstelingen betreffende het leiderschap te overleven, zullen ze uiteindelijk een grote horde strijders aanvoeren en zullen grote last veroorzaken voor de meer beschaafde rassen van de wereld. De zekerste manier om zo een leger te verslaan is de zeldzame ork die het kan samenhouden te doden.

en: Fugitive
nl_NL: Voortvluchtige

en: Galleon
nl_NL: Galjoen

en: Galleons are blue-water ships built for trade and transport.
nl_NL: Galjoenen zijn zeeschepen gebouwd voor handel en transport.

en: General
nl_NL: Generaal

en: Ghast
nl_NL: Ghaste

en: Ghost
nl_NL: Spook

en: Ghoul
nl_NL: Gaul

en: Giant Mudcrawler
nl_NL: Reuzenmodderkruiper

en: Giant Mudcrawlers are a larger kind of Mudcrawler, and are magical constructs of soil and water. They attack by belching lumps of mud at their foes, or by striking them with their fists.
nl_NL: De Reuzenmodderkruiper is de grote broer van de gewone Modderkruiper. Deze magische constructie van aarde en water besproeit zijn vijanden met kokend water en bestookt ze met vuisten van modder.

en: Giant Rat
nl_NL: Reuzenrat

en: Giant Scorpion
nl_NL: Reuzenschorpioen

en: Giant Spider
nl_NL: Reuzenspin

en: Giant Spiders are said to roam the depths of Knalga, devouring many victims. They have a vicious bite, made worse by the fact that it is poisoned, and can also fling webs through the air to trap their prey.
nl_NL: Reuzenspinnen zouden in de diepste grotten van Knalga huizen en reeds vele slachtoffers verslonden hebben. Ze hebben een kwaadaardige beet, die bovendien nog eens giftig is, en kunnen een net door de lucht gooien om hun prooi te vangen.

en: Given an adequate supply of food, some rats can grow to truly impressive sizes. They can also grow quite aggressive.
nl_NL: Wanneer ze een adequaat aanbod voedsel krijgen, kunnen ratten groeien tot echt indrukwekkende groottes. Ze kunnen ook erg agressief worden.

en: Given false life to do battle once more, the creatures known as Revenants were clearly great warriors in their time, though the memory of that time is almost wholly lost to their undead selves. Even the sorcerers who raised them can only speculate on their past. Such questions aside, a Revenant is a powerful tool in combat: a fearless warrior that feels no pain and will fight to the bitter end.
nl_NL: De wezens die onecht leven is geschonken om nog één maal strijd te leveren en die men wedergekomenen noemt, waren in hun tijd ongetwijfeld grote krijgers, een tijd die niemand zich meer herinnert. Zelfs de magiërs die hen tot leven hebben gewekt kunnen slechts gissen naar hun geschiedenis. Hoe dan ook, een wedergekomene is een machtig wapen in de strijd: een krijger die angst noch pijn kent, één die strijdt tot het bitter einde.

en: Goblin Impaler
nl_NL: Kobold Spieser

en: Goblin Knight
nl_NL: Kobold Roofridder

en: Goblin Pillager
nl_NL: Kobold Brandschatter

en: Goblin Rouser
nl_NL: Kobold Plunderaar

en: Goblin Spearman
nl_NL: Kobold Speervechter

en: Goblins are used by the orcs as skirmishers to disrupt the enemy’s battle line. Those who manage to survive their first few battles equip themselves with a long spear to compensate for their short reach, and better armor to guard their diminutive frames.
nl_NL: Kobolds worden door orks gebruikt als kanonnenvoer. Degenen die op een of andere manier toch in leven blijven, proberen dat zo te houden door zich van beter materiaal te voorzien. Een veel grotere speer compenseert hun korte armen en steviger pantsers beschermd hun fragiele lichamen.

en: Grand Knight
nl_NL: Grootofficier

en: Grand Knights have reached the acme of skill with sword and lance. Wearing full plate, and riding steeds bred more for power than for speed, these warriors form the core of any serious cavalry force. A grand knight at the head of a charge is a terrifying sight for infantry, and is often enough to break right through a defensive line.
nl_NL: Grootofficieren hebben het toppunt van vaardigheid met zwaard en lans bereikt. Volledig in staal gehuld en rijdend op op kracht gefokte paarden, vormen deze strijders de kern van elke serieuze cavalerie. Een grootse ridder vooraan een stormloop is een angstaanjagende aanblik voor infanterie en is vaak genoeg om dwars door een verdedigingslinie te breken.

en: Grand Marshal
nl_NL: Grootmaarschalk

en: Great Mage
nl_NL: Meester-Magiër

en: Great Troll
nl_NL: Grote Trol

en: Great Wolf
nl_NL: Grote Wolf

en: Gryphon
nl_NL: Griffioen

en: Gryphon Master
nl_NL: Griffioenmeester

en: Gryphon Masters have long experience flying the Gryphons, which have become an extension of themselves. This special relationship makes the heart of the earth-bound tremble, for these mighty birds of prey may strike from anywhere.
nl_NL: Voor deze ruiters van de hemel is de Griffioen meer dan een rijdier, het is een verlenging van henzelf. Een speciaal pact dat het hart van de aardbewoners doet beven, want deze machtige roofvogels kunnen hen van overal belagen.

en: Gryphon Rider
nl_NL: Griffioenruiter

en: Halberdier
nl_NL: Hellebaardier

en: Having mastered the art of dual-sword fighting, Orcish Warriors are highly respected among the Orcs, and highly feared by their foes. Their only weakness is their inability to wield the bow.
nl_NL: Met hun twee zwaarden worden de orkse strijders ten zeerste gerespecteerd bij de orks en ten zeerste gevreesd bij hun vijanden. Hun enigste zwakte is hun onkunde een boog te hanteren.

en: Heavy Infantryman
nl_NL: Zware Infanterie

en: Heavy infantry are brawny fighters clad in full plate and wielding massive impact weapons. Though they fight with unmatched power in melee combat, they have poor mobility and are best employed in static defense of fortified positions. A few of these in battle line will stiffen it considerably, albeit at an obvious cost in tactical flexibility.
nl_NL: De zware infanterie bestaat uit gespierde krijgers, gekleed in een volledig bedekkend plaatharnas, die massieve wapens met een grote slagkracht dragen.Alhoewel ze met een ongeëvenaarde kracht vechten in man-aan-mangevechten, zijn ze heel log en ze worden best gebruikt bij de statische verdediging van versterkte plaatsen. Enkelen van hen in de linies zal deze aanzienlijk sterker maken, maar ze kosten ook een aanzienlijke hoeveelheid taktische flexibiliteit.

en: Highwayman
nl_NL: Struikrover

en: Highwaymen have gained an infamous reputation for underhanded deeds of violence. Ready to hire themselves out to whoever will pay the most, they lead bands of lesser rogues against their employer’s enemies, often attacking on lonely roads or in the dead of night. Their experience with such encounters makes them deadly foes in hand to hand combat.
nl_NL: Struikrovers hebben een beruchte reputatie gekregen voor verborgen misdaden. Klaar om zich te verhuren aan diegene die het meest zal betalen, leiden zij kleine bendes struikrovers tegen de vijanden van hun opdrachtgever, vaak aanvallend op eenzame wegen of in het hol van de nacht. Hun ervaring met dergelijke ontmoetingen maakt hen dodelijke vijanden in een man-aan-mangevecht.

en: Horseman
nl_NL: Ruiter

en: Horsemen of skill and discipline are promoted to Knights. Veterans of combat, they have seen the often-fatal results of a failed charge, and have learnt discretion in its use. Knights, therefore, carry swords in their armament, and practice tactics which, although requiring of much more patience, are less risky than a charge. Their lances are still at the ready, however, and growing experience with these weapons makes them deadlier at the tilt.
nl_NL: Vaardige en gedisciplineerd Ruiters worden gepromoveerd tot Ridders. Als veteranen kennen ze de, vaak fatale, afloop van een mislukte stormloop en hebben ze geleerd die met mate toe te passen. Ridders dragen daarom zwaarden bij zich om ook veiliger tactieken te kunnen gebruiken. Hun lans hebben ze overigens niet aan de wilgen gehangen, en hun groeiende ervaring met dit wapen is in hun voordeel.

en: Humans have often pondered the workings of the world in which they live. Some endeavor to take this beyond idle musing, to set it as the primary enterprise of their lives. Any magi worthy of the title have spent at least a decade in study, amassing a sum of knowledge which sets them apart from other people. These men and women, who have committed themselves fully to the pursuit of wisdom, stand in stark contrast to a world where few can even read and write. Their ranks are filled with the children of hopeful nobility, or those who sought an escape from the intellectual void of manual labor.
    
    It is an irony that, with all their knowledge, and their unassuming monopoly thereof, the collective community of magi could likely rule society, were they ever to try. However, their true love is neither money, nor power, and those who see the study of magic as a means to such ends often lack the very conviction required for true mastery.
    
    Physically frail, and lacking familiarity with combat, magi do possess certain arts which are of great utility in battle.
nl_NL: Mensen hebben veel gedachten geweid aan de wereld waarin zij leven. Sommigen pogen hierin verder te gaan dan oppervlakkig getob en zien het als de voornaamste bezigheid in hun leven. Magiërs hebben enkele jaren aan studie geweid en hebben een bewonderenswaardige hoeveelheid kennis verzameld. In een wereld waar slechts weinigen kunnen lezen en schrijven hebben deze mensen zichzelf volledig toegelegd op het verkrijgen van kennis. Hun gelederen zijn vergeven van de kinderen van hoopvolle adel en van hen die de intellectuele leegte van een leven van handenarbeid wilden ontsnappen.
    
    Het is ironisch dat, met alle kennis die ze hebben verzameld en hun monopolie daarop, de magiërs gezamelijk vermoedelijk de wereld zouden kunnen regeren, als ze dat ooit zouden proberen. Maar hun begeerte naar geld en macht is gering en degenen die de wetten van de magie bestuderen met die doelen hebben vaak niet de benodigde overtuiging.
    
    Fysiek broos en onervaren in het gevecht hebben magiërs toch enige, op het slagveld nuttige, eigenschappen.

en: Hunting is a popular sport of noblemen, but it can also be a livelihood for commoners. Like any other craft, it has men of masterful skill in its practice. Huntsmen know all the tricks of their trade, and are skilled at navigating the wilderness, at tracking, and at the use of the bow. They are a fair shot at moving targets, and targets hiding under brush and cover; a skill wrought from years of practice at shooting game, and one which garrisoned bowmen often lack.
    
    Master hunters are employed by any group living in or passing through wild country, be they men of the law, or those working against it. Even nature itself can have deadly surprises, and any commander who fails to hire a such a guide can lose his men to nothing more than terrain. Good woodsmen can save lives, ease travel, provide food, and their skill with a bow is capitally useful in a fight.
nl_NL: Jagen is een populaire sport bij de adel maar kan ook de broodwinning voor gewone mensen zijn. Zoals in ieder carrière kan men mensen terugvinden die er meesterlijk in geworden zijn. Jagers kennen alle trucjes en zijn zeer bedreven in zowel het doorkruisen van de wildernis als het achtervolgen en gebruiken van de boog. Ze kunnen zowel bewegende als verschuilde doelen goed treffen, een kunde aangeleerd door de vele jaren van te jagen op wilde dieren. Een vaardigheid die garnizoensboogschutters vaak missen.
    
    Meesterjagers worden vaak in dienst gesteld van groepen die in een wilde landstreek leven of erdoor willen trekken. Ze worden zowel door gezagstrouwe als wel als gezagsloze mensen gebruikt. Zelfs de natuur zelf kan dodelijke verassingen herbergen en veel bevelhebbers die ze niet in dienst namen hebben hierdoor enkele van hun mensen in ruw terrein verloren. Goede wildernismensen kunnen levens redden, de reis vergemakkelijken, voor proviand zorgen en hun kunde met de boog kan zeer nuttig zijn tijdens een gevecht.

en: Huntsman
nl_NL: Jager

en: Hurricane Drake
nl_NL: Orkaandraakling

en: Hurricane Drakes have moved above the menial hunting and gathering to which the lower members of their caste are relegated. They are an integral part of the drakes’ military, scouting ahead of the main forces, carrying messages across the battlefield, and falling upon the enemy where it’s least expected. Being allowed—grudgingly—to train with the newcomers from other castes has increased their skill in combat, but their greatest strength still lies in their speed and flight.
nl_NL: De Orkaandraaklingen hebben zich boven het gehuurd jagen en verzamelen waartoe de lagere leden van hun kaste verwezen zijn, verheven. Ze zijn een belangrijk deel van de militaire macht van de draaklingen, ze verkennen voor de hoofdtroepen, brengen boodschapen over het slagveld en laten zich op een vijand vallen wanneer die dit het minst verwacht. Omdat ze — tegen hun wil in — de toestemming gekregen hebben om samen met de nieuwkomers van andere kasten te trainen, hebben ze hun vaardigheid in het vechten verbeterd, maar hun grootste kracht ligt nog steeds bij hun snelheid en vliegkunst.

en: In any litter of orcs, several are born much smaller and weaker than the rest. These runts are called ‘Goblins’ and are looked down on by the rest of their kin. In battle, these are given the most meager of equipment, and are used as a soak-off force to give the Warlords time to prepare the real assault.
    
    Some speculate that the existence of these creatures is the beginning of a failure of the orcish bloodline, though no one knows enough of their history to state anything conclusive.
nl_NL: In elk nest jonge orks zijn er altijd wel een paar kleiner en zwakker dan de rest. Deze misbaksels worden 'Kobolds' genoemd en worden door hun soortgenoten geminacht. In de strijd worden ze uitgerust met de meest magere uitrusting en worden ze gebruikt als schild voor de krijgsheren.
    
    Er wordt gespeculeerd dat het bestaan van deze schepsels het begin is van het verval van de orkse bloedlijn, hoewel niemand genoeg weet van hun geschiedenis om duidelijke conclusies te trekken.

en: In life, the abominations known as ‘Deathblades’ were masters of combat, soldiers who were both lithe and deadly. Their new masters, recognizing this, outfit them to match the skills they once had. Though frail, these monsters are much faster than the rest of their kind, both on foot and with their blades.
nl_NL: Bij leven waren deze verschrikkingen, bekend als 'doodsklingen', meesters in de strijd, soldaten met een dodelijke souplesse. Hun nieuwe meesters onderkennen dit en geven hen een uitrusting die hun vroegere vaardigheden recht doet. Deze monsters, hoewel kwetsbaar, zijn veel sneller dan de anderen van hun soort, zowel qua beweging als met hun klingen.

en: Inferno Drake
nl_NL: Infernodraakling

en: Inferno Drakes are masters of the fire they breathe, respected and feared in their tribes nearly as much as the draconic ancestors themselves. They can prowl unharmed through a firestorm of their own creation, scales tinged red from extensive use of their inner flame, their sculpted red-gold armor enhancing the illusion that they are, in fact, dragons.
nl_NL: Infernodraaklingen zijn de meesters van het vuur dat ze ademen, ze worden in hun eigen stammen bijna evenveel gerespecteerd en gevreesd als de drakonische voorouders zelf. Ze kunnen heelhuids door een vuurstorm die ze zelf gecreëerd hebben sluipen, met schubben die rood getint zijn door het intensieve gebruik van hun innerlijke vuur, en hun gebeeldhouwde rood-goude harnas verbetert de illusie dat ze in fiete draaklingen zijn.

en: Instead of letting themselves be bound by their armor, Thrashers have learned to redirect its weight to supplement their bodies’ momentum, adding power to the blows of their short spears and hand-mounted claws. Equipment and body are one; even their thick helms and the thick skulls beneath them are weapons. A Thrasher will gladly fulfill his caste duties, as long as it can be done on the battlefield.
nl_NL: In plaats van zichzelf gebonden te laten aan hun harnas, hebben Smijters geleerd om het gewicht na te zenden om de stuwkracht van hun lichaam te vergroten, en de kracht van de stoten van hun korte speren en hun op de hand gemonteerde klauwen te vergroten. Uitrusting en lichaam zijn een; zelfs hun stevige helmen en schedels eronder zijn wapens. Een Smijter zal met plezier zijn kasteplichten vervullen, zo lang dit gedaan kan worden op het slagveld.

en: Iron Mauler
nl_NL: IJzermaler

en: Iron Maulers are given their name for reasons which are all too obvious to their foes. The men within these suits of armor can match ogres in contests of strength, and are marked as the champions of the castle guards in which they serve. They are, however, expensive to maintain, and cannot be sent to distant battles without a full convoy of servants to support them.
    
    Though staggering in melee combat, there are many drawbacks to being outfitted in this way; Iron Maulers tire easily, and know all too well that they cannot run on the battlefield. Too often have they seen a distant comrade fall, yet were powerless to reach the scene in time to help.
nl_NL: IJzermalers doen hun naam eer aan. De mannen in deze ijzeren bepantsering staan op gelijke voeten met de orken in kracht en worden geroemd als kampioenen van de kastelenwacht waar ze dienen. Zij zijn echter duur om te onderhouden en kunnen niet worden uitgestuurd naar verre strijden zonder een volledig convooi van helpers om hen te ondersteunen.
    
    Ondankt hun overdonderdende robuustheid in man-tot-man gevechten kleven er vele nadelen aan hun outfit.IJzermales zijn snel moe, en weten al te goed dat ze niet kunnen rennen. Te vaak hebben zij kameraden zien vallen maar waren zijn machteloos om optijd een helpende hand te reiken.

en: It is a peculiar custom of Wesnoth’s nobility that they typically enroll their sons into one of two orders of armigers, training them either in the art of horsemanship or fencing. Duelists are so named for an unfortunately common practice of young aristocrats, for whom the sting of insult, whether real or fancied, can incite a rash demonstration of their natural right.
    
    Experienced fencers carry with them a small crossbow that is easily concealed under a coat or cape. Slow to load and sometimes thought dishonorable to use, it is in fact very useful, and those of their ranks who live long enough to be veterans typically do so by making such concessions to utility and survival.
nl_NL: Het is een typische gewoonte van Wesnoths edelen om hun zonen lid te maken bij van één van de twee ordes van wapendragers. Zo leren zij de kunsten van het paardrijden of schermen. Duelisten worden ze genoemd vanwege de ongelukkige gebruiken van jonge aristocraten, voor wie de een steek onder water - echt of gespeeld - kan lijden tot ondoordachte demonstratie van hun natuurlijk recht.
    
    Ervaren schermers dragen met zich een kleine kruisboog, die ze gemakkelijk verbergen onder een mantel of jas. Ondanks dat het tijd kost ze te laden, en als oneervol worden ervaren, zijn ze zeer handig. En zij van hun rang die lang genoeg leven om veteranen te zijn, doen dit meestal zo door zulke toegevingen te doen om te gebruiken en te overleven.

en: Javelineer
nl_NL: Speerwerper

en: Knight
nl_NL: Ridder

en: Knights of the highest virtue, Paladins have sworn their strength not to king and crown, but to ideals themselves; of chivalry, and the stewardship of everything that is good. They may serve in the armies of the world, but their first loyalties often lie with groups of their own making; secret, monastic orders that cross political and cultural boundaries. Rulers are sometimes wary of them, for the paladins’ loyalty is only as strong as the liege’s apparent virtue. This has led the more darkly ambitious to either attempt to defame and disperse these groups, or more rarely, to conjure elaborate deceptions to keep these otherwise staunchly loyal troops in service.
        
    Full paladins are generally not quite as fearsome as the ‘Grand Knights’ that champion most armies, but they are first-class fighters nonetheless. Additionally, their wisdom and piety grants these warrior monks certain curious abilities; a paladin is very powerful in fighting magical or unnatural things, and most have some skill at medicine and healing.
nl_NL: Paladijnen zijn ridders met de hoogste idealen die gezworen hebben hun sterkte niet voor de koning maar voor de idealen van ridderlijkheid te gebruiken, in dienst van al wat goed is. Ze kunnen in de legers van Wesnoth dienst doen maar hun loyauteit ligt vooral bij hun eigen groep: een geheime kloosterlijke orde die over zowel de politieke als culturele grenzen reikt. Heersers mistrouwen hun soms want de paldins blijven enkel loyaal zolang de heerser deugdzaam blijft. Hierdoor hebben enkele van de meer genadeloos ambitieuze van hem geprobeerd deze groepen uit elkaar te halen en van hun roem te beroven of in zeldzamere gevallen complexe misleidingen op touw gezet om deze troepen aan hun kant te houden.
    
    Paladijnen zijn typisch niet zo schrikwekkend als de grootofficieren die de meeste legers voorgaan maar ze zijn wel degelijk eerste klas krijgers. En bovendien laat hun wijsheid en vroomheid hun toe om hun medekrijgers met verzorging bijstaan. Ze zijn ook zeer krachtig in het bestrijden van magische of onnatuurlijke vijanden.

en: Lancer
nl_NL: Lansenier

en: Lancers are among the bravest and most feared riders in all of Wesnoth. Clad in minimal armor, they free themselves to ride swiftly, faster than any of their peers. The daring tactics they employ are like a double-edged sword, for they often win either glory or a swift death. Lancers excel in hunting down infantrymen who have made the mistake of breaking formation, and in piercing defensive lines. However, they have limited use in defense.
nl_NL: Lanseniers behoren tot de dapperste en meest gevreesde ruiters van Wesnoth. Gehuld in minimale pantsering zijn ze erg wendbaar. Hun gewaagde tactieken behelzen onder andere een dubbelzijdig zwaard, die vaak of een snelle overwinning, of een spoedige dood brengt. Lanseniers blinken uit in het najagen van infanteristen die hun formatie verbroken hebben, en in het doorspiezen van verdedigingslinies. Ze zijn echter van beperkt nut in de verdediging.

en: Lieutenant
nl_NL: Luitenant

en: Little is known about Yetis, ape-like creatures said to live in remote and snow-covered mountains. Few profess to have seen one, and their existence is doubted by many.
nl_NL: Yetis zijn gigantische mensachtige creaturen die in de bergen leven. Maar weinigen hebben een ontmoeting met deze monsters overleefd, er wordt dan ook aan hun bestaan getwijfeld.

en: Long ago one of the mightiest living creatures, the feared Dragon has become only bones and dark sinew. Long after its death, it was raised through the dark powers of necromancy, which it now serves. The Skeletal Dragon may look like nothing more than a pile of bones, but few people who thought that way lived long enough to change their minds.
nl_NL: Lang geleden verging een van de meest fantastische levende wezens, de alom gevreesde draak, tot botten en rottend vlees. Lang na zijn dood werd hij tot leven gewekt door de duistere magie van een dodenbezweerder, die hij nu dient. De Skeletdraak mag er dan uit zien als een verzameling botten, slechts weinigen die hem zo beschouwden hebben nog van gedachte kunnen veranderen.

en: Longbowman
nl_NL: Langboogschutter

en: Longbows are fearsome weapons, but too difficult for beginning archers to wield. It takes great strength to draw one, and the added range and power it confers remain useless unless one has good aim with the weapon. Longbowmen carry their weapons as a badge of pride, and most bowmen look forward to the day they can begin using one.
nl_NL: Voor beginnende boogschutters is, bij gebrek aan kracht, het gebruik van de langboog geen optie. Er is een sterke man voor nodig om de boog te spannen en de toegevoegde kracht is nutteloos als de schutter het wapen niet kan richten. Langboogschutters dragen hun wapens met trots en de meeste boogschutters zien uit naar de dag dat ze een langboog kunnen gaan gebruiken.

en: Mage
nl_NL: Magiër

en: Mage of Light
nl_NL: Magiër des Licht

en: Many drakes enjoy the flow of air over scales, leading them to don the light robes of the Glider caste. The long forays to the far reaches of the tribal territory are their passion, though other drakes often wonder what could lead someone to take on the drudgery of hunting when more glory could be found on the battlefield.
    
    Most often, Gliders hunt larger game like deer, swine, or dolphins; the drakes’ ancestral ability to aim fire, hampered in other castes by armor, is invaluable for flushing and herding the quarry without harming it. If a Glider is called to the battlefield, he prefers to harass the enemy from a distance – and if all else fails, he will fight with his feet, keeping his precious wings as far from the enemy as possible.
nl_NL: Veel draken houden van de wind die over hun schubben blaast en hen er toe leidt om de lichte gewaden van de Glijderkaste te willen dragen. De lange tochten naar de grenzen van het stamgebied zijn hun passie, alhoewel andere draken zich vaak afvragen wat iemand tot het gezwoeg van jagen kan leiden, als men meer roem kan vinden op het slagveld.
    
    Meestal jagen Glijders grotere dieren zoals herten, zwijnen of dolfijnen; de oeroude vaardigheid van de draken om vuur te gebruiken, die in andere kastes belemmerd wordt door het dragen van een wapenuitrusting, is nutteloos voor het opjagen en vangen van de buit zonder het te beschadigen. Als een Glijder naar het slagveld geroepen wordt, verkiest hij om de vijand te bestoken vanop afstand – en als alle overige middelen mislukken, zal hij te voet vechten, zijn geliefde vleugels zo ver mogelijk van de vijand verwijderd.

en: Master Bowman
nl_NL: Meesterboogschutter

en: Master at Arms
nl_NL: Wapenmeester

en: Master bowmen have reached the zenith of their art, inasmuch as any human is capable. Armed with both a sword, and a great yew bow, these warriors crown battalions of archers with their presence, bringing down many a foe with their well-aimed shots. Their skill with the sword is also not to be discounted; they are easily as good with it as any novice swordsman. Of the many races in the world, only the elves surpass humanity in archery, and their human counterparts have speculated, perhaps in envy, that this is only by dint of age.
nl_NL: Meesterboogschutters hebben het toppunt van hun kunnen bereikt. Gewapend met een zwaard en een grote taxushouten boog vormen deze strijders de kroon op een bataljon boogschutters. Hun vaardigheid met het zwaard mag ook niet onderschat worden; ze evenaren met gemak een beginnende zwaardvechter. Van de vele rassen in de wereld zijn alleen elfen beter met pijl en boog en vele denken, misschien door afgunst, dat dit enkel komt door hun hogere ouderdom.

en: Master fencers have an envied place in life. Though the journey to their station was a dangerous way of life, they have reached the time wherein they reap its rewards. Famed for their skill and dashing manner, these gentlemen have the bearing of natural aristocrats, and are followed by the eyes of many a high born lady.
    
    They usually have the luxury of choosing their appointments, and are free to roam the land should they so elect. Often, they will be found as the captains of a castle guard, or as the master of a military academy, positions in which their flamboyant nature is not only accepted, but is perhaps even useful.
nl_NL: Wapenmeesters hebben een bevoorrechte positie in het leven. Hun roekeloze en gevaarlijke levensstijl begint zijn vruchten af te werpen. Deze heren, befaamd om hun vaardigheid en hun typische manier van doen, hebben een aristocratische uitstraling en worden gevolgd door de ogen van menig hooggeboren dame.
    
    Zij hebben gewoonlijk het voorrecht hun gezelschap te kiezen en zijn vrij te gaan en te staan naar hun goeddunken. Regelmatig staan ze aan het hoofd van een kasteelwacht of als onderwijzer in een militaire academie, posities waarbij hun flamboyante levensstijl niet alleen wordt geaccepteerd, maar wellicht ook nog van nut is.

en: Master woodsmen are useful allies to any army, and indispensable for any sizable group of people living in the wilderness. They can track both man and beast, notice things most others would overlook, and are often the only ones who can find food for the table, be it animal or vegetable.
    
    Their skill at hunting is very useful in combat, and also leaves them unusually competent at night, and in forests and swamps.
nl_NL: Valzetters zijn nuttige bondgenoten voor een leger en onmisbaar voor een grote groep die in de wildernis leeft. Ze kunnen zowel mensen als beesten volgen en zien van alles wat anderen missen. Ze zijn vaak de enigen die voedsel kunnen vinden, zowel dierlijk als plantaardig.
    
    Hun jachtkunde is zeer bruikbaar in de strijd en zorgt ervoor dat ze ongewoon goed zijn in de nachtelijke bossen en moerassen.

en: Merfolk tend to use a combination of both nets and clubs in fishing; nets to collect the fish, and clubs to finish the kill. Both of these tools have seen adaptation for warfare, and are valuable enough that auxilliaries who specialize in using them are deliberately brought to battle.
    
    Mermen often find themselves in a standoff with land-based enemies; the merfolk are too strong in the water, and are too weak to make any offense on land. Nets are a key bit of leverage; without nets, mermen can’t give any effective chase over land, and are at a great disadvantage in hand-to-hand combat.
nl_NL: Het volk van de meermannen gebruikt vaak een combinatie van netten en knuppels bij het vissen; netten om de vis te verzamelen en knuppels om de genadeslag toe te brengen. Beide van deze gereedschappen hebben hun varianten voor oorlogsvoering, en ze zijn zo waardevol dat assistenten die zich specializeren in het gebruik ervan vaak meegenomen worden naar het gevecht.
    
    Meermannen bevinden zich vaak in een patstelling met vijanden op het land; de meermensen zijn te sterk in het water en te zwak om een aanval te doen op het land. Netten zijn een de sleutel tot hun invloed; zonder netten kan een merman geen doeltreffende achtervolging maken over land, en zijn ze erg in het nadeel in een man-aan-mangevecht.

en: Mermaid Siren
nl_NL: Meerminsirene

en: Mermaids, like elves, have a powerful and native ability in magic, though theirs is considerably different than that of the elves. Those who master this ability are held in high regard, and their skill is used in a multitude of crafts, many of which humanity would never dream. The obvious use in war is forbidden against their own race — this power is the greater part of what protects their people from the monsters that wander out of the abyss.
nl_NL: Meerminnen hebben, net als elfen, een aangeboren talent voor magie, hoewel hun magie in aard heel anders is. Degenen die dat talent onder de knie krijgen worden hoog aangeslagen en hun vaardigheid wordt gebruikt om dingen te vervaardigen waarvan mensen zelfs niet durven dromen. Het gebruik daarvan is verboden tegen hun eigen ras - deze kracht is het leeuwendeel wat hun volk beschermd tegen monsters die uit de afgrond omhoogkomen.

en: Merman Entangler
nl_NL: Meermannetmeester

en: Merman Fighter
nl_NL: Meermankrijger

en: Merman Hoplite
nl_NL: Meermanhopliet

en: Merman Hunter
nl_NL: Meermanjager

en: Merman Javelineer
nl_NL: Meermanspeerwerper

en: Merman Netcaster
nl_NL: Meermannetwerper

en: Merman Spearman
nl_NL: Meermanspeervechter

en: Merman Triton
nl_NL: Meermanvorst

en: Merman Warrior
nl_NL: Meermankrijger

en: Mudcrawler
nl_NL: Modderkruiper

en: Mudcrawlers are magical constructs of soil and water. They attack by belching lumps of mud at their foes.
nl_NL: Modderkruipers zijn magische constructies van aarde en water. Ze besproeien hun vijanden met kokend water.

en: Naga Fighter
nl_NL: Nagakrijger

en: Naga Myrmidon
nl_NL: Nagamyrmidon

en: Naga Warrior
nl_NL: Nagakrijger

en: Nagini Fighter
nl_NL: Naginistrijder

en: Nagini Myrmidon
nl_NL: Naginimyrmidon

en: Nagini Warrior
nl_NL: Naginikrijger

en: Necromancer
nl_NL: Dodenbezweerder

en: Necrophage
nl_NL: Necrophagus

en: Nightgaunt
nl_NL: Nacht-Onding

en: No one is quite sure how the practice of taming and riding wolves came into being, but the advantages of it for a goblin are obvious. Goblins are smaller and much weaker than their orcish kin, and are often tasked to the most dangerous and unwanted parts of a fight. Any who can manage to win themselves a mount have a much safer, and daresay, more amusing role in combat.
    
    Wolves, likely, could never support the weight of a man in plate, but a goblin in leather armor is a simple load to bear. Quite unlike horses, these mounts have a rather easy time traversing the mountains, though water and woods will still slow them down.
nl_NL: Niemand weet zeker hoe het gebruik om wolven te temmen en te berijden is ontstaan. Kobolds zijn kleiner en veel zwakker dan orks. Degenen die een rijdier kunnen vinden, verkrijgen een sterkere, veiligere positie in de strijd.
    
    Wolven kunnen het gewicht van een man in een harnas niet dragen, maar een kobold in leren pantsers zijn een veel lichtere last. Anders dan paarden, bewegen deze rijdieren makkelijk door de bergen, hoewel water en bos ook hen vertragen.

en: Not for Enforcers are the tactics of maneuver and deception; rather, they charge in wherever the melee is the fiercest. At close range, it matters little that their armor prevents them from spouting flame; all that matters is the power they’ve learned to focus in each strike. Drake leaders are careful not to besmirch the honor of the Enforcers, and generally call upon them to combat only the most pernicious of enemies.
nl_NL: De taktieken van het manoeuvreren en bedrog zijn niet aan de Dwingers besteed; zij vallen aan waar de man-aan-mangevechten het hevigst zijn. Op kleine afstand maakt het niet veel uit dat hun wapenuitrusting hen verhindert vuur te spuwen; het enige dat er toe doet is de kracht die ze geleerd hebben om iedere slag te concentreren. Draaklingleiders zijn erg voorzichtig om de eer van de Dwingers niet te besmeuren en over het algemeen roepen ze hen alleen op om de meest verderfelijke van hun vijanden te bestrijden.

en: Not yet permitted to wear the red-gold reserved for the highest ranks of the Burners, the Fire Drakes trim their armor with silver. Though they have only begun to dedicate their lives to the flame that burns within them, its vitality emanates through their skin, scorching their scales to a reddish-gray.
nl_NL: Omdat het hen nog niet is toegestaan om  het rood-goud, gereserveerd voor de hoogste rangen van de Vlammendraaklingen, versieren de Vuurdraaklingen hun pantser met zilver. Hoewel ze pas begonnen zijn hun leven te wijden aan de vlam die in hen brandt, stroomt haar energie door hun huid, hun schubben rood-grijs makend.

en: Of a dark sorcerer’s creations, some take more strongly to the false life given them. The potency of their un-life is given equipment to match; archers, in particular, are often outfitted with a truly vile arsenal. Their quivers are filled with shafts made not of wood, but of the bones of their victims. It follows that they are dubbed simply ‘Bone-Shooters’ by their unfortunate enemies.
nl_NL: Deze skeletten zijn door hun meesters bewapend met een waarachtig macaber wapenarsenaal. Hun pijlenkokers zijn gevuld met pijlen gemaakt van de beenderen van hun slachtoffers. Derhalve worden zij door hun onfortuinlijke vijanden 'Beenderschieters' genoemd. Deze gruwelijke wezens zijn een verschrikking voor elk levend wezen.

en: Often hailing from the wilder and untamed regions of Wesnoth, Horsemen are trained from childhood to ride and to follow a strict code of honor. A charge made by a horseman is a powerful though risky tactic, the worth of which has been proven time and time again on the battlefield. Horsemen excel against most infantry, especially those who have fallen out of line, but must take care against both spearmen and archers for whom their large size provide inviting targets.
nl_NL: Ruiters, vaak afkomstig van de wilde regio's van Wesnoth, worden van kinds af aan getraind in het paardrijden en hebben een strenge erecode. Een stormloop uitgevoerd door een ruiter is een machtige maar roekeloze tactiek, waarvan de waarde keer op keer bewezen is. Ruiters blinken uit tegen de meeste soorten infanterie, voornamelijk wanneer die uit het gelid is geraakt, maar moeten uitkijken met speermannen en boogschutters voor wie de grote ruiters een verleidelijk doelwit vormen.

en: Ogre
nl_NL: Boeman

en: Ogres are giant creatures that usually live alone in the wilderness, remarkably similar to humans in form, though large and misshapen. While they can be easily outrun or outsmarted, their strength is not to be underestimated.
nl_NL: Boemannen zijn grote domme humanoïde schepsels die normaal gezien alleen in de wildernis leven. Ze zijn dan wel niet de snelste of de slimste, maar hun kracht valt niet te onderschatten.

en: Once great, Elder Magi have seen their power a little diminished from wearying years of battle. Nevertheless they remain feared on the battlefield on account of their powerful lightning bolts.
nl_NL: Oude Magiërs waren ooit Meester-Magiërs. Met de jaren is hun kracht wat verminderd, maar zeker niet minder dodelijk geworden. De bliksemschichten die deze magiërs doen neerdalen worden terecht door iedereen gevreesd.

en: One of the pinnacles of what is considered ‘black magic’ is the art of necromancy, the terrible ability to awaken the dead with false life. This discovery alone caused humanity’s condemnation of black magic, for the nightmarish things it has made real have given fear a vast new arsenal.
    
    This ability, in all aspects, is the first step towards cheating death of its ultimate prize.
nl_NL: Een van de deelgebieden van de 'zwarte magie' is de dodenbezwering. De verschrikkelijke magie die doden tot onecht leven wekt. Deze kunst was, in elk opzicht, de eerste stap om de dood haar ultieme prijs te ontzeggen. Het zijn echter ontdekkingen met verschrikkelijke gevolgen en dit alleen is genoeg voor de meeste mensen om deze kunst als 'zwarte magie' af te wijzen.

en: Only a few are able to bond with the mighty Gryphons. Those who do may become Gryphon Riders, and discover the world of the skies upon the backs of these flying beasts.
nl_NL: Slechts enkele van de natuurlievende elfen kunnen een vriendschapsband vormen met de machtige griffioenen. Zij die deze vliegende beesten kunnen berijden ontdekken de wereld van de hemel.

en: Only orcs with both great cunning and unsurpassed strength can become Warlords. Masters of the sword, and even possessing some skill with the bow, these beast-warriors lead their brethren with iron will and iron hand.
nl_NL: Alleen de orks met zowel handigheid en enorme kracht kunnen Orkmeesters worden. Ze zijn bedreven in het gebruik van zwaard en boog. Deze beest-strijders leiden de orkse vernielstroepen met een ijzeren wil en ijzeren hand.

en: Only the more perverse and sadistic of necromancers know what must be done to turn a person into a ghoul, and it is a secret they are not telling. The result, however, is all too well known; it is a beast that knows nothing of its days as a human being, a creature that shambles about as naked as the day it was born, and gorges itself on the flesh of the dead.
    
    It is because of such things that necromancy is condemned with an almost primal hatred in all civilized lands.
nl_NL: Enkel de meest perverse en sadistische dodenbezweerders weten hoe een persoon in een gaul verandert kan worden en dit is een geheim dat ze goed bewaren. Het resultaat is echter al te goed bekend, een beest dat niets kent van zijn vroegere daden als mens, een wezen dat in adamskostuum rond kruipt en zich voedt met het vlees van de doden.
    
    Het zijn dergelijke zaken die ertoe geleidt hebben dat dodenbezwering in zowat alle beschaafde landen ten strengste veroordeeld wordt.

en: Orcish Archer
nl_NL: Orkboogschutter

en: Orcish Assassin
nl_NL: Orkdoder

en: Orcish Crossbowman
nl_NL: Orkkruisboogschutter

en: Orcish Grunt
nl_NL: Orkgrunt

en: Orcish Grunts form the core of the orcish forces. Although slower than human or elven fighters, Grunts can deliver much more powerful blows, and take more hits before falling.
nl_NL: De orkse Grunt vormt de basis van de orkse strijdkrachten. Ze zijn dan wel trager dan elfen- of mensenkrijgers maar ze kunnen zwaardere slagen toebrengen en meer slagen incasseren.

en: Orcish Leader
nl_NL: Orkleider

en: Orcish Ruler
nl_NL: Orkse Heerser

en: Orcish Slayer
nl_NL: Orkmoordenaar

en: Orcish Slurbow
nl_NL: Orkarbalestschutter

en: Orcish Sovereign
nl_NL: Orkheerser

en: Orcish Warlord
nl_NL: Orkkrijgsheer

en: Orcish Warrior
nl_NL: Orkkrijger

en: Orcish crossbows are crude imitations of human or dwarvish design; a crossbow of any make, though, is a fairly potent device. The orcs privileged enough to wield them are capable warriors, and what they lack in finesse, they make up for in numbers.
nl_NL: Orkse kruisbogen zijn een ruwe imitatie van het menselijke of dwergse ontwerp. Maar zelfs een simpele kruisboog is nog steeds een krachtig tuig. De bevoorrechte orks die ze gebruiken zijn bekwame strijders en wat ze in finesse ontbreken maken ze goed met hun aantallen.

en: Outlaw
nl_NL: Brigant

en: Paladin
nl_NL: Paladijn

en: Peasant
nl_NL: Boer

en: Peasants are the backbone of the rural economy, and the soldiers of last resort. While not warlike by nature, they will stubbornly defend their homes. However, if you’re hurling peasants at your foes, you’re clearly out of superior forces.
nl_NL: Boeren vormen de ruggengraat van de landelijke economie en zijn de soldaten van de laatste hoop. Ook al zijn ze niet erg afschrikwekkend, ze zullen hun haard en huis verdedigen met alles wat ze in zich hebben.

en: Pikeman
nl_NL: Piekenier

en: Pirate Galleon
nl_NL: Piratengaljoen

en: Pirate galleons are to transport ships what wolves are to sheep. The pirates who crew them are more than happy to help relieve other ships of their weighty cargo.
nl_NL: Piratengaljoenen verhouden zich tot een transportschepen als wolven tot schapen. De piraten die ze bemannen willen graag helpen met het uitladen van beladen schepen.

en: Poacher
nl_NL: Stroper

en: Promising spearmen in the armies of Wesnoth are often graduated to wielding pikes, and are outfitted with something far superior to the motley collection of leather armor they wore as recruits. A pike is a much longer weapon than a spear, and thus facilitates different combat tactics. A wall of pikemen is the bane of any cavalry charge, and with proper discipline and tactics, pikemen can also hold most other infantry at bay.
nl_NL: Veelbelovende speermannen in de legers van Wesnoth worden vaak gepromoveerd tot het dragen van pieken, en worden gekleed met superieure pantser in vergelijking wat ze als recruten droegen. A piek is veel langer dan een speer en faciliteert ander vechttactieken. Een muur van piekeniers is de nachtmerrie van elke cavalerie. Met de juiste discipline en tactiek houdt de piekenier ook de meeste andere infanterie op afstand.

en: Propelled by oars or small sails, boats are used to travel short distances and in shallows where large ships cannot navigate.
nl_NL: Meestal voortgebracht door peddels of kleine zeilen zijn boten bedoeld om korte afstanden af te leggen en daar te komen waar grote schepen niet kunnen komen.

en: Ranger
nl_NL: Boswachter

en: Rangers are wild men and wanderers, who have chosen to shun the company of their fellow men for myriad reasons. They have spent the better part of their lives in the thick of nature, and know many of its secrets. They are excellent pathfinders and explorers, and can find food and shelter where other men would find only sticks and stones.
    
    The presence of these men troubles the more authoritarian of rulers; they are an element that knights and landed armies cannot control. They are men of dubious motives, and are the first to scoff at any royal decree, if they even hear of it at all. Rangers can be hired, but they are just as likely to be in the employ of bandits, as they are to be in the king’s service.
nl_NL: Boswachters zijn mensen die gewoon zijn in de wildernis te vertoeven. Ze hebben voor een resem redenen ervoor gekozen het gezelschap van andere mensen te mijden. Het grootste deel van hun leven zijn ze te midden van de natuur en ze kennen hierdoor vele  haar geheimen. Ze zijn excellente spoorzoekers en ontdekkers. Ze kunnen voedsel en beschutting vinden waar anderen enkel stokken en stenen vinden.
    
    De aanwezigheid van deze mannen past niet bij de meest autoritaire heersers want ze zijn een element dat ridders en reguliere legers niet kunnen beheersen. Ze hebben vaak dubieuze motieven en zijn bij de eersten om het koninklijk gezag in twijfel te trekken, als de wetten hun tenminste bereiken. Ze kunnen net zo goed door bandieten als door de koning ingehuurd worden.

en: Rarely seen even by elves, the Wose is an order of creature about which little is known. The elves are the source of most of this knowledge; they know that these beings are not descended from trees, despite the similarity in form, and they know that a wose is more closely tied to the faerie world than the elves themselves, though in a different way. The motives and workings of their kind are unknown, though most subscribe to the obvious theory that woses are dedicated wardens of the natural world.
    
    Woses are utterly unwarlike, but possess a great strength. They are, however, neither used to, nor quick at moving around.
nl_NL: Zelden worden ze gezien, zelfs niet door Elven. Van Enten is maar weinig bekend. Wat er bekend is, is te danken aan de Elven. Ze weten dat deze wezens niet van bomen afstammen, ondanks de gelijkenis. Ze weten ook dat een Ent meer banden heeft met de feeënwereld dan met de Elven zelf, hoewel op een andere manier. De motieven en gedragingen van hun soort zijn onbekend, hoewel velen stellen dat Enten de wachters van de natuurlijke wereld zijn.
    
    Enten zijn geenszins oorlogszuchtig, maar bezitten een enorme kracht. Ze zijn echter niet gewend veel te bewegen.

en: Rarely seen, the sage-like Sylphs are masters of both their faerie and mundane natures. They are possessed of wondrous, and sometimes terrifying powers. Legends concerning these have given other races a healthy fear of the elves.
nl_NL: Zeer zelden te vinden zijn de Sylphs wijze meesters van zowel de feeën als wereldse natuur. Ze bezitten een wonderlijke en afschrikwekkende macht. Legendes rond hun onstaan hebben tot een gezonde angst voor elven geleid bij andere rassen.

en: Red Mage
nl_NL: Rode Magiër

en: Respected for the heat of their flame and revered for their charisma, Flares aspire to become great leaders of their people, both in war and peace. Though a small isolated tribe will sometimes accept a Flare as a leader, they are more often seen leading small war parties or mediating disputes with a subtle hand.
nl_NL: Gerespecteerd voor de hitte van hun vuur en vereerd omwille van hun charisma, streven Fakkels ernaar om grote leiders van hun volk te worden, in oorlog en in vrede. Alhoewel een kleine geïsoleerde stam soms een Fakkel zal accepteren als leider, worden ze meestal gezien als leiders van kleine troepen of om meningsverschillen subtiel bij te leggen.

en: Revenant
nl_NL: Wedergekomene

en: Riding the bones of ostrich-like large birds once used as mounts by a lost civilization, the skeletal Chocobones can move faster than most cavalry units.
nl_NL: Beenderruiters rijden op het skelet van grote vogels die ooit gebruikt werden als rijdier door een verloren gegane beschaving. Beenderruiters zijn sneller dan de meeste cavalerie-eenheden.

en: Rogue
nl_NL: Schurk

en: Royal Guard
nl_NL: Koninklijke Gardist

en: Royal Guards are picked from the best swordsmen in Wesnoth. Serving under any of the higher nobility, they function as bodyguards, and partly as a badge of office for their employers. A special force of Royal Guards is stationed at the capitol, guarding the palace grounds and the royal family. Because of their trusted relationship to their superiors, they, rather than mercenaries, are often deployed on missions of crucial import. Their reliability and mastery of close combat are their best assets, for which they are well-renowned.
nl_NL: Leden van de koninklijke garde worden geselecteerd uit de sterksten en krachtigsten uit het Rijk Wesnoth. Ze worden alleen in kritieke situaties gebruikt, en totnogtoe hebben ze hun taak steeds volbracht.

en: Royal Warrior
nl_NL: Koninklijke Strijder

en: Royal warriors are the kings and princes of human noble houses, armed and armored to a degree heavier than that of their knights.
nl_NL: Koninklijke strijders zijn de koningen en prinsen van de menselijke adel, sterker bewapend en bepantserd dan het grote deel van hun ridders.

en: Ruffian
nl_NL: Woesteling

en: SPECIAL_NOTE^ Silver Magi are well-attuned to their magical natures and are highly resistant to non-physical damage.
nl_NL:  Zilveren magiërs zijn goed bekend met hun magische natuur en zijn daardoor zeer weerbaar tegen niet fysieke schade.

en: Saurian Ambusher
nl_NL: Sauriaanse Sluiper

en: Saurian Augur
nl_NL: Sauriaanse Waarzegger

en: Saurian Flanker
nl_NL: Saurian Tuimelaar

en: Saurian Oracle
nl_NL: Sauriaanse Orakel

en: Saurian Skirmisher
nl_NL: Sauriaanse Warzaaier

en: Saurian Soothsayer
nl_NL: Sauriaanse Ziener

en: Saurian warriors are generally weaker in frame than their elven or human counterparts. This is of course a relative term, and they can still become considerably powerful, whilst losing none of their natural mobility. This is very dangerous in combat, as a careless enemy can soon find their support troops flanked by these creatures.
nl_NL: Sauriaanse strijders zijn meestal zwakker dan hun elvische of menselijke equivalenten. Dit is natuurlijk relatief en ze kunnen nog steeds redelijk krachtig worden zonder daarbij hun natuurlijke bewegelijkheid te verliezen. Dit is zeer gevaarlijk in de strijd en een onoplettende vijand kan zijn ondersteuningstroepen door hen ingesloten zien.

en: Saurians are known to have some strange skills, arts bordering on the magical and mysterious. It is clear that some of them are particularly skilled at a sort of medicine, which is of great benefit whenever battle is brought against them.
nl_NL: Saurianen zijn berucht vanwege hun vreemde kunde. Kunsten die raakt aan het mysterieuze en magische. Het is duidelijk dat sommigen goed geschoold zijn in heelkunde wat een groot voordeel geeft wanneer er ergens een strijd bezig is.

en: Saurians are light on their feet, and able at navigating terrain that often confounds their enemies. When this natural mobility is combined with experience, strength, and proper equipment, their warriors can become particularly threatening in battle — if only because they are so much more difficult to confine than other foes. Even in armor, saurian warriors can take advantage of the smallest gap in an enemy line, and have the prowess to make the enemy regret tactical mistakes.
nl_NL: Saurianen zijn lenig en kunnen terrein gebruiken waar hun vijanden problemen mee hebben. Wanneer dit met ervaring, kracht en een goede uitrusting gecombineerd wordt, kunnen deze krijgers uitzonderlijk bedreigend worden in het gevect — alleen al omdat ze zo veel moeilijker in te sluiten zijn dan andere vijanden. Zelfs met hun pantsering kunnen saurianen gebruik maken van het kleinste gat in een vijandelijke linie om de vijand zijn taktische fouten te laten betreuren.

en: Saurians are very small of frame, and though they are somewhat frail because of this, they are very, very agile. In combat, their size allows them to dart past defenses that would hold any grown man at bay, making them a tricky foe to deal with.
    
    Spears are their preferred weapon, as their powerful hind legs can drive a spear with enough force to do considerable damage, either in hand or thrown.
nl_NL: Saurianen zijn klein en tenger van gestalte maar ze zijn zeer lenig. In de strijd laat hun grootte hen toe om langs verdedingswerken te geraken die iedere volgroeide man tegenhouden. Hierdoor zijn ze een lastige vijand.
    
    Speren zijn hun voorkeurswapen sinds hun krachtige achterpoten hun speer met grote kracht en dodelijkheid vooruit kunnen stuwen.

en: Saurians have some knowledge of what men call sorcery, but their practice of it reeks of augury and black magic. It is little understood, but rightly regarded with fear by those against whom it is used.
nl_NL: Saurianen hebben enige kennis van hekserij zoals mensen het noemen maar hun praktijk richt zich vooral op zwarte magie en voorspellingen. Weinig ervan is begrepen maar het wordt bevreesd door hen die het ondervonden.

en: Scholars differ as to the ancestry of the Water Serpent. Some hold that they are the immature young, or mature cousins, of Sea Serpents. Others hold them up as a primitive offshoot of the Nagas. What is certain is that it is wise to avoid waters where they are known to congregate.
nl_NL: Geleerden verschillen mening over de afkomst van de Waterslang. Sommigen beweren dat ze onvolwassen jonge of oudere neven zijn van de Zeeslangen. Anderen beschouwen hen als een primitieve zijtak van de Naga's. Het enige dat zeker is, is dat het wijs is om wateren waar het geweten is dat ze zich daar huisvesten, te vermijden.

en: Sea Serpent
nl_NL: Zeeslang

en: Sea Serpents are gigantic monsters, capable of capsizing boats by themselves.
nl_NL: De Zeeslang is een gigantisch monster en kan gemakkelijk een boot doen kapseizen.

en: Shadow
nl_NL: Schaduw

en: Shock Trooper
nl_NL: Schoktroep

en: Shock troopers are the elite of the heavy infantry, and a significant part of their use is mere intimidation. The only men who can enter their ranks are prodigiously well-built, and when clad in black plate brimming with spikes, they are a fearsome sight to behold. The sight of Shock Troopers breaking an enemy often does the same to the morale of any opposition, who sometimes wonder if such armor covers monsters, rather than men. The drawback of such heavy armor is, of course, the time it takes to move into and out of combat.
nl_NL: De schoktroepen behoren tot de elitesoldaten van de zware infanterie. Een significant aandeel van hun nut zit in de intimidatie. Enkel de sterkst gebouwde mannen kunnen toetreden tot deze klassen. Zodra bekleed met zwarte platen met puntige zijden zijn zij een angstaanjagend gezicht. Het aangezicht van schoktroepen die een vijand breken doet vaak ook de moraal van de vijand breken. Afvragende of het de pakken monsters of mensen bevatten.  De keerzijde is de tijd die het neemt om hen te bewegen op het slagveld.

en: Silver Mage
nl_NL: Zilveren Magiër

en: Skeletal Dragon
nl_NL: Skeletdraak

en: Skeleton
nl_NL: Skelet

en: Skeleton Archer
nl_NL: Skeletboogschutter

en: Skeletons are warriors who have been slain in battle and brought back by dark magics. Nearly mindless, and unwavering in their purpose, they fear neither pain, nor death, and their mere presence will often frighten away any who would challenge their master.
nl_NL: Skeletten zijn krijgers die zijn omgekomen in de strijd en door zwarte magie zijn teruggebracht. Ze zijn nagenoeg hersenloos, gaan recht op hun doel af en kennen geen angst voor pijn of de dood. Alleen hun aanwezigheid al is vaak genoeg om degenen die hun meesters bedreigen te verjagen.

en: Skilled denizens of the sea, Mermen are powerful and quick in any watery environment, but lose most of their mobility on land.
nl_NL: Meermannen, de bedreven bewoners van de zee, zijn krachtig en snel in elke waterige omgeving, maar verliezen hun mobiliteit op het land.

en: Sky Drake
nl_NL: Hemeldraakling

en: Some Goblins train their wolves to overcome their fear of fire. In raids, these goblins take a supporting role; they will torch the homes and crops of their foes, and also carry nets to wreak havoc against those attempting to rally for defense or reprisal.
nl_NL: Sommige kobolden leren hun wolven om hun vrees voor vuur te overwinnen. Tijdens rooftochten ondersteunen deze kobolden door te brandschatten en met hun  netten verwarring te zaaien bij de verdedigers.

en: Some magi, as they learn about the world around them, and learn the truth of the suffering and squalor in which humanity too often lives, find that they cannot bring themselves to be cloistered into a life of study. These men and women give up the life of a mage, and join monastic orders, dedicating the skills they have been given to the good of all. After their ordination, they often travel the world, ministering to sickness and injury.
    
    Though not trained for combat, they are a potent ally against magical or unnatural things.
nl_NL: Sommige magiërs, die de wereld waarin ze leven hebben doorgrond en die de waarheid omtrend het menselijk lijden kennen, merken dat ze zich niet kunnen afzonderen van die wereld voor een leven van studie. Deze mannen en vrouwen geven het leven van magiër op om zich bij een kloosterorde te voegen waaraan ze hun krachten ter beschikking stellen. Na hun training bereizen ze vaak het land om zieken en gewonden te verzorgen.
    
    Hoewel niet getraind voor het gevecht zijn ze een machtige bondgenoot tegenover magische of onnatuurlijke zaken.

en: Some men without particular skills cannot or will not make an honest living. Those that attempt to make their way through life by the heavy end of a stick, are known as ‘Ruffians’. With enough luck and experience, they sometimes manage to avoid the imprisonment or death that awaits most of their colleagues.
nl_NL: Sommige mensen zonder bijzondere eigenschappen kunnen of willen niet eerlijk hun brood verdienen. Zij die hun weg vinden met een stevig slaghout worden 'woestelingen' genoemd. Met genoeg geluk en ervaring kunnen ze soms een gevangnisstraf of de doodstraf ontlopen, een lot dat de meeste van hun collega's wacht.

en: Some trolls are born with an exceptional share of the strength and vitality that characterizes their race. In a society where might makes right, those of their ilk revere them as heroes.
nl_NL: Sommige trollen worden geboren met een grotere kracht dan gewoon is voor hun ras. In een gemeenschap waar het recht van de sterkste geldt, worden zij als helden gezien.

en: Sometimes called the ‘hollow men’, spectres form the right arm of their masters’ powers. They are an unholy terror to the living, for they are quite as deadly as their appearance suggests.
    
    The creation of these is itself no mean feat, but the real danger in encountering one is that it is likely only the harbinger of a much more dangerous force that will follow in its wake.
nl_NL: Schimmen, ook wel het 'holle volk' genoemd, vormen de rechterhand van hun meester. Deze gruwelen zijn een absolute verschrikking voor de levenden aangezien ze zo dodelijk zijn als ze eruit zien.
    
    Het gevaarlijke van een ontmoeting met een van deze wezens, is dat hij slechts de voorbode is van de veel gevaarlijkere macht die hem vermoedelijk volgt.

en: Soulless
nl_NL: Zielloze

en: Spearman
nl_NL: Speerman

en: Spearmen almost always equip themselves with a few javelins, to harry, if not kill, enemies at range. Some, however, take to them rather well, finding that they have a natural talent in their use. Javelineers are a valuable asset to an army, being able to supplement their skill in melee combat with an ability to handle distant foes. They can hurl javelins into enemy ranks from a distance, often without retribution, and still hold their ground in melee.
nl_NL: Speervechters dragen altijd wel een paar werpsperen bij zich om vijanden van een afstand te bestoken en zelfs te doden. Een enkeling heeft een natuurlijke aanleg voor het wapen. Speerwerpers zijn een waardevolle aanwinst voor een leger door goede vaardigheden in gevechten op zowel korte als lange afstand.

en: Spectre
nl_NL: Schim

en: Standard-bearers are an oddity amongst goblins. A goblin who has survived enough battles to be considered a veteran is rare enough, and it is rarer still for the other goblins to recognize and respect his veteran status. Nonetheless, a rouser’s frenzied goading effectively steels the less veteran fighters to strive harder and longer before they die.
nl_NL: Vaandeldragers zijn een zeldzaamheid onder de kobolden. Een kobold die genoeg veldslagen heeft overleefd om een veteraan genoemd te worden, is al zeldzaam, en nog zeldzamer is het dat andere kobolden die status erkennen en respecteren. Desalniettemin kan een vaandeldrager de jongere krijger aansporen om tot aan het einde langer en harder te vechten.

en: Swords are, for many, an expensive luxury, and one which peasants can ill afford. Spears are much easier to make and will do well even without a spearhead, though most can afford one. Clad in leather armor, and often armed with a shield and a few javelins, spearmen are the staple of most armies, often thrown into the front lines with only the most basic training.
nl_NL: Zwaarden zijn voor vele een dure luxe en niet te betalen voor de gewone man. Speren zijn veel makelijker te maken en doen het goed, zelfs zonder speerpunt, zo kan een ieder zich er een verschaffen. Speermannen gaan gekleed in een leren brigandine en voeren vaak een schild en dragen enkele lichte speren. Deze jonge soldaten vormen de basis van het leger en vechten meestal aan het front met slechts de meest basale training.

en: Swordsman
nl_NL: Zwaardvechter

en: Tales are told of the mightiest warriors and generals, who, cursed with hate and stung by betrayal, have come back to this world as Death Knights. Wielding the same weapons as in life, they command the Undead in their quest for revenge.
nl_NL: Verhalen van de sterkste strijders en generalen die vervloekt door haat en verraad terug naar deze wereld gekomen zijn als ondode ridders. Ze gebruiken nog steeds dezelfde wapens als toen ze leefden en bevelen nu de ondoden in hun zoektocht naar wraak.

en: Tentacle of the Deep
nl_NL: Tentakel uit de Diepte

en: Tentacles of the Deep are the appendages of some greater monster that lurks below the waves.
nl_NL: De tentakels uit de diepte zijn de aanhangsels van gigantische monsters die beneden de waterspiegel huizen.

en: The Clashers are members of a unique caste among the drakes. Their thick armor, while compensating for the drakes’ natural weakness against spears and arrows, is so heavy and restricting that they are not able to fly or muster enough breath to use their inner fire. They have embraced this handicap, completely encasing their wings to emphasize that they do not need flight to triumph in battle.
    
    This is also the only caste that is allowed to break taboo and fight with spears in addition to the drake’s traditional metal claws, which makes them particularly good at "resolving" territorial disputes with other drakes and enforcing the laws of their tribe.
nl_NL: De Geweldenaars zijn lid van een unieke kaste onder de draken. Hun dikke wapenuitrusting, die aan de ene kant de natuurlijke zwakte van draken tegen speren en pijlen compenseert, is zo zwaar en belemmerend dat ze niet in staat zijn om te vliegen of genoeg adem te verzamelen om hun binnenste vuur te gebruiken. Ze hebben deze beperking geaccepteerd en hun vleugels volledig bedekt om te benadrukken dat ze niet moeten kunnen vliegen om te triomferen in een gevecht.
    
    Dit is ook de enige kaste die het taboe rond vechten met speren naast de traditionele drakenklauwen mag breken, en dit maakt hen uitzonderlijk goed in het "oplossen" van meningsverschillen met andere draken betreffende territoria en het handhaven van de wetten van hun stam.

en: The Goblin ‘Knights’ have little in common with the men who share that title, and the title is bestowed in mockery by their enemies. The similarity is simply that they are the elite of the wolf riders, likely promoted to their position by their success in some audacious raid.
    
    The wolves they are given are bred for speed and strength, making them quite dangerous in combat.
nl_NL: De kobold roofridders hebben weinig gemeen met de mensen die zich ridder noemen. De enige overeenkomst is dat ze de elite van de wolfruiters vormen, vermoedelijk tot die rang opgeklommen door successen in een of andere plundertocht.
    
    De wolven waar ze op rijden worden gefokt op snelheid en kracht, wat ze behoorlijk gevaarlijk maakt in de strijd.

en: The Mermen Warriors form the core of the mermen armies. Wielding powerful tridents, they are a bane to any who dare enter their waters.
nl_NL: De Meerman Strijders vormen het hart van de meermanlegers. Hun krachtige drietand wordt menig vijand fataal.

en: The Sergeant is a low-ranking officer in the ranks of an army. Though academically trained, he will need some experience in the field before his leadership is sound and acknowledged.
nl_NL: De sergeant is een lagere officier in de rangen van het koninklijke leger. Ze hebben al een scholing achter de rug maar benodigen nog veldervaring vooraleer hun leiderschap als deugdelijk erkend wordt.

en: The basic design of a crossbow gives rise to the arbalest or ‘slurbow’; a much more intricate device, complete with a hand-turned cranequin to re-cock the weapon, and often with a multi-ply arc, of laminate wood or bone, driving the projectile. Such a device is much easier to work with, and much more powerful than simpler crossbows; it is also completely beyond orcish manufacture.
    
    Orcs prize any such weapons they can manage to plunder, and they invariably end up in the hands of their strongest and most cunning archers.
nl_NL: Het basisontwerp van een kruisboog is makkelijk uit te werken tot dat van een arbalest of kogelboog. Een ingewikkelder tuig dat ook een spanhaak bezit om het wapen te laden meestal met een meerlagen boog van gelamineerd hout of beender dat het projectiel wegschiet. Een dergelijk tuig is makkelijker in gebruik en krachtiger dan een simpele kruisboog maar is ook boven de capaciteiten van orkse handwerkkunde.
    
    Orks prijzen deze wapens die ze via plundering bekomen dan ook zeer hoog. Ze belanden steevast in de handen van de sterkste en bekwaamste boogschutters.

en: The curious name of the elvish ‘Avengers’ comes from a tactic often employed by these master rangers. The enemy is allowed to break through a feint defense, and when the vulnerable troops behind the front line follow, these archers break cover and attack, cutting the supply lines and surrounding the enemy in one fell stroke.
    
    This has, at times, been interpreted as a form of vengeance for their brethren lost earlier in the battle. Although not so base in design, it is not at all inaccurate.
nl_NL: De merkwaardige naam 'Elfenwreker' komt van de taktiek die deze meester-dolers meestal gebruiken. Ze laten de vijand door een doelbewust zwakke verdediging breken en wanneer de vijandelijke, kwetsbare eenheden van achter hun frontlinies opkomen, verschijnen de wrekers vanuit het niets en vallen aan om zo de toevoerlijnen van de vijand af te snijden.
    
    Dit wordt soms uitgelegd als wraak op de dood van hun kameraden die in eerdere gevechten zijn omgekomen. Hoewel dat iets te simpel is gedacht, is het ook niet geheel onjuist.

en: The dread inspired by black magic comes chiefly from how little is known about it by the common man. Dark sorceresses have begun to unlock the secrets of life and death, the latter of which is all too easy to inflict. This labor gives the first glimmerings of the connection between the soul and inert matter, and the first successful experiments in manipulating this bond. The terrible unknown that lurks beyond death is glimpsed, and will inevitably be fathomed.
    
    Despite any design they may have of using this to wrest their own immortality from nature’s grasp, the first results of their work have immediate, and unpleasant applications. The life they breathe into dead matter can create servants for them, servants which will work, but which will also kill, and will never question their mistress. These creations have a loyalty any tyrant would dream of, and it is tempting to those with even the merest desire for power.
nl_NL: De angst voor zwarte magie door de gewone man komt vooral door de gebrekkige kennis ervan. Zwarte tovenaressen zijn begonnen met het ontsluieren van de geheimen van leven en dood, de laatste die echter veel te gemakkelijk uit te lokken is. Dit werk verschaft hun de eerste kennis van de verbindingen tussen ziel en dode materie en ze slagen in de eerste experimenten deze band te manipuleren. Met het verschrikkelijke onbekende dat voorbij de dood schuilt maken ze een eerste kennismaking en ze zullen dit onvermijdelijk verder leren bevatten.
    
    Ondanks hun plannen die ze mogelijk hebben om hun eigen onsterfelijkheid te verkrijgen hebben de eerste resultaten onmiddellijke en ongewenste effecten gehad. Het leven dat ze in dode materie opwekken kan dienaren maken die zullen werken maar ook zullen doden zonder hun meesteres ooit in vraag te stellen. Deze wezens hebben de trouw waarvan iedere tiran droomt en die zelfs hen die nauwelijks dromen van macht in verleiding brengt.

en: The dread inspired by black magic is enhanced by the secrecy and fell rumors which surround it. Dark sorcerers have begun to unlock the secrets of life and death, the latter of which is all too easy to inflict. This labor gives the first glimmerings of the connection between the soul and inert matter, and the first successful experiments in manipulating this bond. The terrible unknown that lurks beyond death is glimpsed, and will inevitably be fathomed.
    
    Despite any design they may have of using this to wrest their own immortality from nature’s grasp, the first results of their work have immediate, and unpleasant applications. The life they breathe into dead matter can create servants for them, servants which will work, but which will also kill, and will never question their masters. These creations have a loyalty any tyrant would dream of, and it is tempting to those with even the slightest desire for power.
nl_NL: De angst voor zwarte magie door de gewone man komt vooral door de gebrekkige kennis en de wrede geruchten erover. Zwarte tovenaars zijn begonnen met het ontsluieren van de geheimen van leven en dood; deze laatste is al te gemakkelijk uit te lokken. Dit werk verschaft hun de eerste kennis van de verbindingen tussen ziel en dode materie en ze slagen met de eerste experimenten erin deze band te manipuleren. Met het verschrikkelijke onbekende dat voorbij de dood schuilt maken ze een eerste kennismaking en ze zullen dit onvermijdelijk verder leren bevatten.
    
    Ondanks hun plannen die ze mogelijk hebben om hun eigen onsterfelijkheid te verkrijgen hebben de eerste resultaten onmiddellijke en ongewenste effecten gehad. Het leven dat ze in dode materie opwekken kan dienaren maken die zullen werken maar ook zullen doden zonder hun meester ooit in vraag te stellen. Deze wezens hebben de trouw waarvan iedere tiran droomt en die zelfs hen die nauwelijks dromen van macht in verleiding brengt.

en: The dwarven race has always been famed for its sturdiness of build, and many of their warriors outfit themselves to take advantage of this. Dwarven guardsmen march into battle with tower shields and spears. Most often, their role is to hold the line, and to take a heavy toll on those who try to break it. As the line marches forward, they act to secure its hard-won advance.
nl_NL: Het dwergenras is berucht voor hun stevigheid en veel van hun strijders kiezen hun uitrusting om hieruit nog extra voordeel uit te halen. Dwergenwachters marcheren in de strijd met torenschilden en speren. Vaak is het hun taak om de lijn te houden en om iedereen die probeert ze te doorbreken zware verliezen toe te brengen. Wanneer de lijn voowaarts gaat zijn zij het die het moeilijk gewonnen voordeel zullen beveiligen.

en: The faerie nature of the mermaids is strongest in the Sirens, whose connection to the currents of magic often causes them to be mistaken for naiads themselves. Though certainly far from the truth, the mistake is understandable, as true naiads are rarely seen even by mermaids. The manifestation of their magic is certainly very similar; the water about a siren can be commanded at whim, like an extension of herself.
    
    The myriad applications of this rarely occur to land dwellers, who simply regard it with wonder.
nl_NL: De feeënnatuur van het meervolk manifesteert zich het sterkst in de sirenen. Hun verwantschap met de naia maakt dat ze vaak zelf voor naias worden aangezien. Hoewel ze dat absoluut niet zijn, is de vergissing begrijpelijk, aangezien ware naias zelfs door meerminnen zelden worden gezien. De manifestatie van hun magie is ook gelijkelijk; een sirene kan het water rondom haar bevelen als was het een verlengstuk van haarzelf.
    
    Deze toepassingen van de meerminnen gebeuren zelden tegen landrotten. Het doet hen slechts verrast staan.

en: The ghast is a creature taken from humankind’s most primal nightmares. Unlike their lesser cousins, ghouls and necrophages, ghasts are not patient enough to wait for their victim to die from poison before consuming the body. They attack directly with their enormous mouths, trying to rip the flesh straight from their foes. Once their enemy is defeated, they eat the rest of the body, gaining strength in the process.
nl_NL: De ghaste is een wezen uit de voornaamste nachtmerries van de mens. In tegenstelling tot hun mindere soortgenoten, gaulen en necrophagi zijn ghasten niet geduldig genoeg om te wachten tot hun prooi is gestorven aan gif voordat ze hem opvreten. Ze vallen direct aan met hun enorme monden, om meteen het vlees van de botten van hun vijanden te scheuren. Als hun tegenstander is gedood, eten ze de rest van het lichaam, waardoor ze sterker worden.

en: The greatest of thieves are sometimes tasked to take far more than their victim’s belongings. Masters of knife-fighting and uncannily light on their feet, these menacing figures will employ any means to dispatch their victims, be it poisoned knives thrown from afar, or a dagger planted in the back. Deadly at night, assassins are less able fighting under the sun.
nl_NL: De beste dieven krijgen soms opdracht om mensen van meer dan alleen hun bezittingen te beroven. Meesters in steekgevechten en onnatuurlijk lichtvoetig, zullen deze duistere figuren gebruik maken van alle middelen om zich stilletjes het leven van hun slachtoffers te ontnemen, hetzij met vergiftigde werpmessen, hetzij met een dolksteek in de rug. Dodelijk in de nacht, zijn moordenaars kunnen moordenaars minder sterk vechten onder de zon.

en: The horsemen of the wood elves have some skill with bow and sword, but their true skill lies in their horsemanship. Even other elves are impressed by their uncanny speed in the woods, and their ability to dart through the thick of the forest with nary a scratch. They may be the only cavalry in existence that fares better in the woods than on open ground.
nl_NL: De ruiters van de boselfen zijn vaardig met boog en zwaard, maar hun werkelijke kracht ligt in het paardrijden. Zelfs andere elfen staan enigszins verbaasd over de snelheid waarmee ze door het bos rijden zonder ook maar een schrammetje op te lopen. Ze zijn misschien wel de enige ruiters die het bos verkiezen boven de open vlaktes.

en: The larger or more skilled orcish assassins are called ‘Slayers’ by their enemies. Slayers are fast on their feet, and quite nimble in combat, although they achieve that end by forgoing armor. Their weapon of choice, poison, is a vicious tool, and its common use on the battlefield is often the real cause of orcish supremacy.
nl_NL: De grootste en meest bekwame orkdoders worden moordenaars genoemd door hun vijanden. Moordenaars zijn snel en lenig maar bereiken dit door geen panstering te gebruiken. Hun geliefde wapen is vergif, een wreed gebruik, maar het veelvuldige gebruik bij veldslagen is vaak de echte reden voor orkse overwinningen.

en: The leaders of elvenkind command an instinctive loyalty from their people that rulers of other races can only envy, and earn it with great mindfulness and wisdom. Quiet and contemplative in times of peace, a High Lord in the full of his wrath is an awesome sight indeed.
nl_NL: De leiders van het elfenras dwingen een instinctieve loyaliteit af van hun volk, waarvan heersers van andere rassen enkel kunnen dromen, en ze verdienen het met een grote bedachtzaamheid en wijsheid. Rustig en beschouwend in tijden van vrede is een Hoge Heer in volle toorn inderdaad een ontzagwekkend zicht.

en: The lightweight ceramic armor that the Sky Drakes wear is a symbol of their rank, glazed silver to honor their connection to the air. As leaders of the hunt, they are often away from their homes for long periods of time. Each tries to bring as much game home as possible, competing to gain the respect of their tribe and, just possibly, time with one of the closely-guarded drake females.
nl_NL: Het lichte keramische harnas dat de Hemeldraaklingen dragen is een symbool voor hun rang, het is glanzend zilver om hun verbond met de lucht te eren. Als leiders van de jacht, zijn ze vaak weg van huis voor lange perioden. Iedere Hemeldraakling brent zoveel wild mee als mogelijk is, ijverig om respect te verdienen in zijn stam en, als het mogelijk is, een van de streng bewaakte vrouwelijke draaklingen te versieren.

en: The longevity and natural intelligence of elves make them apt for military matters, enough even to counter their general distaste for war. Elves remember things much more clearly than humankind, and can often intuit what others can only be trained to do. Certainly, on those rare occasions when an elf sets his mind to war, the strategy that results is often the work of a master.
nl_NL: Het uithoudingsvermogen en de intelligentie van elfen maakt hen uitermate geschikt voor militaire functies, zozeer zelfs om hun gewoonlijke afkeer van dat soort zaken te overwinnen. Elfen onthouden dingen veel scherper dan mensen en kunnen vaak op intuïtie doen waar anderen in getraind moeten worden. Zeker is dat in het zeldzame geval dat een elf zich toelegt op oorlogvoeren, de resulterende strategie vaak het werk is van een meester.

en: The magic of the elves is wholly unlike that of humanity, so much so that humans are almost universally incapable of understanding it, let alone using it. Likewise, those who are masters of it are equally enigmatic; though it can be said that they are revered by their people, very little can be said about their actual function or purpose within that society.
nl_NL: De magie van de elven is helemaal anders dan die van de mensen. Ze verschillen zo erg dat zowat alle mensen geen enkel begrip van de elvenmagie hebben. En zij die er meester in zijn, zijn even mysterieus. Hoewel gezegd moet worden dat ze aanbeden worden door hun volk kan er weinig gezegd worden over hun funktie en doel in deze samenleving.

en: The magic of the wood-elves is poorly suited for combat, but effective nonetheless. The forests in which they thrive can become quickened by a word of command, and will lash out at those who threaten their peace.
    
    The chief ability of Druids lies in healing, and it is for this skill that they are revered by their people.
nl_NL: De magie van boselfen is niet gericht op strijd, maar desondanks uiterst effectief. De bossen waarin ze wonen worden met een bevel tot leven geroepen, en ze zullen uithalen naar ieder die hun vrede bedreigd.
    
    Het sterkste punt van de Elfendruïde is de kennis van de geneeskunde en om die kunde worden ze door hun volk vereerd.

en: The many paths that a mage can take in study lead to strikingly different ends. Often viewed as sages, or wandering mystics, silver magi act under an agenda which is obscure even to their own colleagues. Though helpful to the magisteriums which often employ them in the field, they remain somewhat aloof.
    
    They have, in fact, their own order amongst the ranks of magi, an order which withholds certain secrets from their peers. One of these is an apparent ability to cross great distances, faster than one could possibly travel on foot. Members of the silver order ardently refuse to discuss the workings of this with any of their fellow magi, and on those rare occasions when others have pried into their work, they have abandoned the endeavor, never to speak of it again.
    
    Silver magi are often more physically adept than other magi, and their skills are of undeniable use on the battlefield, if one can manage to induce the mage to apply them.
nl_NL: De vele paden die een magiër kan volgen in zijn studie leiden tot opmerkelijk verschillende resultaten. Vaak gezien als wijzen of zwerfende mystici, handelen zilveren magiërs volgens een eigen agenda die zelfs voor hun collega's geheimzinnig is. Hoewel ze behulpzaam zijn voor het magisterium waar ze vaak werken, blijven ze altijd enigszins afstandelijk.
    
    Zij vormen als het ware een eigen orde onder de rang van magiërs. Een orde die zekere geheimen achterhouden voor hun gelijken. Waaronder de schijnbare kunst om grote afstanden te overbruggen, sneller dan iemand per voet kan bereizen. Leden van de zilveren orde weigeren andere magiërs in te weiden in de werking van deze kunst. De uitzonderlijke keer dat iemand zijn neus stak in hun werk hebben zij hem ervan met enige kracht overtuigd er nooit over te spreken.
    
    Zilveren magiërs zijn vaak fysiek sterker dan andere magiërs en de waarde van hun vaardigheden op het slagveld moet niet onderschat worden. Als men de magiër tenminste zover krijgt ze toe te passen.

en: The master horsemen of the elves are able to move through forests at a speed which would be suicidal for any human. Awe of the rider is quite justified — but questions have also been raised about the stock of the horses, for the feats they perform seem almost supernatural.
    
    This combination of incredible mobility and potent combat strength is one of the greatest assets the elves possess in warfare.
nl_NL: De betere ruiters onder de elven rijden door het bos met een snelheid die voor mensen dodelijk zou zijn. Hoewel dit zeker respect afdwingt voor de ruiter zelf, vraagt men zich ook af wat voor paarden ze gebruiken, want de prestaties van deze dieren zijn bijna bovennatuurlijk.
    
    De combinatie van hoge mobiliteit en goede krijgskunst is een van de grootste voordelen die elfen in de strijd hebben.

en: The more experienced Dwarvish Steelclad fighters wear heavy chain mail and plate armor, for which they are rightly famous.
nl_NL: De meer ervaren Staalkrijgers dragen een zware maliënkolder en een stalen harnas.

en: The more talented cavalrymen in the armies of Wesnoth are trained in the use of the crossbow, and matched with much more powerful steeds. Well-armored, and skilled in the use of their swords, these soldiers can drive forward and hold the ground they take. Their mobility and resilience make them of great value on the battlefield.
nl_NL: De meer getalenteerde cavaleristen in de legers van Wesnoth worden getraind in het gebruik van de kruisboog en worden voorzien van formidabele rossen. Goed bepantserd en bedreven in het zwaardvechten stoten deze soldaten door naar voren en kunnen het gewonnen terrein vasthouden. Hun mobiliteit en veerkracht maken hen uiterst waardevol op het slagveld.

en: The most powerful of all the runecrafters, the Dwarvish Arcanister destroys wounded enemies almost instantly, and rarely fails to cause a wound when that is his intent. His skill in runecrafting is unrivaled, and the glyphs he carves into his weapons and armor deflect the blows of his enemies.
nl_NL: De sterkste van alle runenbewerkers, de Dwerggeheimbewaarder, vernietigt gewonden vijanden bijna onmiddellijk en hij faalt bijna nooit wanneer hij een wonde wil veroorzaken. Zijn vaardigheid in het gebruik van runen is ongeëvenaard en de gliefen die hij in de zijn wapens en harnas kerft laten de slagen van zijn vijanden afbuigen.

en: The most powerful of the undead archers invariably end up being those who were themselves archers in their previous life. They wander the fields of battle, guided by the fading memory of their former skill, neither knowing, nor caring what their purpose or foes might be. They are driven only by a malice born of their empty and tortured existence.
nl_NL: De beste ondode boogschutters zijn onvermijdelijk zij die in hun vorige leven boogschutters waren. Ze dolen op het slagveld rond, geleid door de vervagende herinnering aan hun vroegere vaardigheid, onverschillig en onwetend over wat hun doel is en wie hun vijand. Ze worden slechts gedreven door kwaadaardigheid ontsproten aan hun lege en verwarrende bestaan.

en: The most practiced of the naga blademasters are initiated into the caste of the Myrmidon, masters of their twin-bladed art. They strike as fast as the snakes which they resemble, and dance away from attacks with grace. Not only are they potent enemies on any open terrain, but their ability to swim allows them deadly mobility in water.
nl_NL: De meest geoefende van de naga zwaardvechters treden toe tot de kaste van de Myrmidon, de meesters van de dubbelbladige zwaarden. Ze slaan toe zo snel als de slangen waarop ze lijken en dansen sierlijk weg van de vijandelijke aanvallen. Niet alleen zijn het geduchte tegenstanders op het open veld, ze verplaatsen zich ook razendsnel door het water.

en: The most vicious, predatory, and successful of the Blood Bats become Dread Bats, gaining the ability to drain not merely the blood but the very life energy of their victims.
nl_NL: De meest kwaadaardige, roofzuchtige en succesvolle Bloedvleermuizen worden Duistervleermuizen en ze verkrijgen de vaardigheid om niet enkel het bloed maar de levensenergie van hun slachoffers af te tappen.

en: The necrophage, or ‘devourer of the dead’, is a monstrous, corpulent thing, which bears only a crude resemblance to a man. They appear to be quite rotten in spite of their ability to move; they are rife with disease and poisons of the blood, and have a stench to match. But the most revolting fact about these fratures, apparent only to those who can perceive the traces of foul magic on them, is that they were somehow made from living men — a process about which almost nothing is known, but which can be nothing but nightmarish.
nl_NL: De necrophagus of 'verslinder der doden' is een monsterlijk, groot ding dat slechts een beetje op een mens lijkt. Ze lijken vaak verrot ondanks dat ze kunnen bewegen en ze zijn een broedplaats van ziektes en giffen. Hun stank is al even erg. Het ergste feit over hun, enkel zichtbaar voor zij die de sporen van smerige magie op hen kunnen waarnemen, is dat het lijkt alsof ze op de een of andere man gemaakt zijn uit levende mensen — een proces waarvan niets bekend is maar dat verschrikkelijk moet zijn.

en: The nobility of the elves are possessed of merit to match their standing in society. Elvish Lords are the wisest and strongest of their people, and are fearsome in their command of magic.
nl_NL: De adel van de elven heeft verdiensten die hun stand in de maatschappij bevestigen. Elvenheren zijn de wijste en sterkste van hun volk en aangstaanjagend wanneer ze hun magische kunst ten toon spreiden.

en: The purpose of the masks that these creatures wear is unknown, as is the countenance that they obscure. These terrible forms are rarely seen by the living, and those who live to speak of them had no leisure to study their foe.
nl_NL: Nacht-Ondingen jagen in de nacht. Het doel van hun maskers is onbekend, juist zoals het gelaat dat ze verhullen. Deze verschrikkelijke vormen worden zelden gezien door de levenden, en zij die een ontmoeting overleefden wilden ze snel mogelijk terug vergeten.

en: The rank of Grand Marshal is one of the most esteemed in the armies of humanity, and those who bear its title have survived many trials by fire, proving both their tactical wit and their considerable mettle at personal combat.
nl_NL: De titel grootmaarschalk is een van de hoogste in de legers van de mensen, en zij die hem dragen hebben vele beproevingen doorstaan die hun grote vaardigheid in het gevecht en hun tactisch inzicht bewijzen.

en: The ringleaders of any group of thieves earn their positions by skill. These rogues have spent many an unpleasant moment darting through crowds and dodging away from those who wish them ill, a set of skills which is very handy in a fight. Masters of knifework, they can also throw knives with reliable accuracy, and their long hours of prowling around at night leave them more comfortable fighting in the dark.
nl_NL: De leiders van elke dievengroep verdient zijn positie door zijn behendigheid. Deze schurken hebben velen onplezerige momenten doen beleven, azend door de massa wegsluipend van hen die hun een ziekte wensen. Een verzameling trucs die van pas komt tijdens een gevecht. Meesters in het messenwerk, zij gooien met messen met betrouwbare accuraatheid, en hun vele uren sluipend door de nacht heeft hen meer geschikt gemaakt voor het vechten in de nacht.

en: The serpentine naga are one of the few races capable of any meaningful mobility in water, giving them mastery of a whole world effectively forbidden to land dwellers. Still, they are not true creatures of the sea, and their inability to breathe water leaves them in trepidation of the abyss. They are small, and somewhat frail in form, but often much more nimble than their opponents.
nl_NL: De slangen die naga's genoemd worden behoren tot een van de weinige rassen die mobiel zijn in het water, wat hen de heerschappij geeft over een hele wereld die verborgen is voor landrotten. Toch zijn het geen echte zeewezens, en omdat ze onder water niet kunnen ademen blijven ze angstvallig weg van de allerdiepste zeeën. Ze zijn klein en zwak gebouwd, maar meestal leniger dan hun tegenstanders.

en: The skills employed by mermen in spear-fishing are easily translated into warfare, especially against those who are not at home in the water. In times of need, many mermen of that occupation will volunteer to swell the ranks of their military.
nl_NL: De technieken die meermannen gebruiken bij het speer-vissen, kunnen ook in de strijd gebruikt worden, zeker wanneer de vijand niet thuis hoort in het water. Wanneer dat nodig is, zullen vele meermannen met dat beroep zich vrijwillig als soldaat aanmelden.

en: The technique of animating a dead body is unfortunately well-known in the dark arts; practitioners often use it to raise servants and soldiers from unwilling corpses. These shamblers are often numerous, but fragile; a touch of combat can waken them, though, making them far more formidable.
nl_NL: De techniek om lijken in beweging te brengen is ongelukkigerwijze algemeen bekend in de zwarte magie. Ze gebruiken ze vaak om dienaren en soldaten uit onwillende lijken te maken. Ze dwalen vaak rond in grote aantallen, aanvankelijk kwetsbaar maar een gevecht kan ze opwekken en veel krachtiger maken.

en: The thought of throwing a boulder in combat has certainly occurred to many trolls, and some have taken to them as a weapon of choice. Because stones well-shaped to fly true are not always easy to find, Rocklobbers have taken to carrying them in sacks slung over their shoulders. The same leather out of which the sack is formed is easily adapted to a crude sling.
nl_NL: De gedachte aan het gooien van een rotsblok in een gevecht is ongetwijfeld bij vele trollen opgekomen en voor sommigen is het hun favoriete wapen geworden. Omdat stenen, geschikt om te werpen, niet altijd even makkelijk te vinden zijn, sleuren rotsslingeraars ze mee in een grote zak over hun schouders. Hetzelfde leer waarvan de zak gemaakt is, dient ook als slinger.

en: The title of Arch Mage is traditionally conferred only after a lifetime of study and achievement to match. Arch Magi are often employed in positions of education, or as advisors to those sensible enough to seek the fruits of their wisdom. Many tend to wealthy patrons, a profitable enterprise for both as, outside of the occasional thaumaturgy or word of advice, it gives the mage leave to pursue their research undisturbed. From this flows the greater body of human knowledge; the sciences, the philosophies, and the arts which give beauty to the world at large.
    
    Though not trained for any sort of combat, if need arises an Arch Mage can unleash the full power of their art, something which is not to be taken lightly.
nl_NL: De titel Oppermagiër wordt slechts gedragen door hen die een leven van studie en grootse verrichtingen achter zich hebben. Oppermagiërs hebben vaak een positie als leraar of adviseur van degenen die slim genoeg zijn de vruchten van hun wijsheid te zoeken. Velen staan in dienst van rijke patroonheren, waarvan beide partijen profiteren, omdat het de magiër in staat stelt zijn studie ongestoord uit te voeren.
    
    Hoewel niet geoefend in het gevecht, kunnen Oppermagiërs wanneer nodig de volle kracht van hun magische kunsten inzetten, wat niet licht opgevat kan worden.

en: The use of archery in shooting something other than game was seen from its inception, and archers have been indispensable in warfare since time immemorial. Usually of humble origins, hailing from the peasantry or woodsmen, military bowmen are trained to competence with both a bow and a short sword, and are very common on the battlefield.
nl_NL: Al vanaf het begin werden pijl en boog ook voor andere doeleinden dan de jacht gebruikt en sindsdien zijn boogschutters onmisbaar in de strijd zover het geheugen rijkt. Boogschutters zijn meestal van lage komaf, aangezien er dienstplict is voor boeren en houthakkers, en in grote getale terug te vinden, ze zijn behendig met zowel de boog als het korte zwaard.

en: The wiles of experience and training turn guardsmen into worthy soldiers. These stalwart troops are equipped to match their skills, and can hold their ground against all but the most visceral assault. It is a dangerous thing to lose a foothold to one such as these, for it will not be easily reprised.
nl_NL: Na veel ervaring en training worden wachters waardige soldaten. Deze troepen worden uitgerust naar hun kunde en kunnen elk terrein verdedigen tegen zowat alle aanvallen. Een kritieke positie verliezen aan één van hen is een gevaarlijke zaak want de herovering zal alles behalve gemakkelijk zijn.

en: The world of faerie is far more potent than the corporeal world. Simply bringing some of this world into our own can have violent results. This is well-understood by the elves, although rarely used with malicious intent; doing so is no easy task, and is a very ill-regarded use of their strength.
    
    Those able to do so are roughly titled as ‘sorceresses’ by other races; and certainly are capable of acting the part.
nl_NL: De feeënwereld is veel krachtiger dan de materiële wereld. Sommigen vanuit deze wereld in de onze brengen kan hevige resultaten teweeg brengen. Dit is zeer gekend door de elven, het wordt zelden gebruikt met kwaadaardige bedoelingen want het is verre van gemakkelijk en wordt aanzien als een misplaatst gebruik van deze kracht.
    Zij die dit kunnen worden door andere rassen als 'tovenaressen' beschouwd en zijn deze titel meer dan waard.

en: The young warriors of the naga aspire to the day when they merit their second blade. Their martial practice of using twin blades is wholly unlike that of the Orcs and other races, for they have begun to learn the art of using their serpentine form to best effect, twisting and turning to dodge from blows. This makes them potent on land, but the friction of water greatly impedes the technique.
nl_NL: De jonge naga strijders kijken vol verwachting uit naar de dag dat ze hun tweede zwaardblad verdienen. Hun beoefening van de dubbelbladige zwaardtechniek verschilt van die van de Orks en andere rassen, omdat ze geleerd hebben hun slangenvorm te ten beste te gebruiken. Draaiend en duikelend ontwijken ze de aanvallen. Ze zijn sterk op het land, maar in het water worden ze gehinderd in hun bewegingen.

en: There is a curious story of a farmer who had a great oak in his lawn, a tree which had stood when his father first broke the soil on that land, and under which his family had many memories. It was thus a shock to him, one morning, when he awoke to find it somehow spirited away, with nothing but a bare patch of earth where it once stood.
    
    Such encounters are all that is known of what are presumably the most ancient of woses.
nl_NL: Er is een merkwaardig verhaal over een boer die een grote eik op zijn veld had staan. Een boom die er al stond toen zijn vader voor het eerst het land omploegde en waaronder zijn familie veel gedenkwaardige momenten beleefd had. Het was dus nogal een schok voor de boer, toen hij op een morgen wakker werd en zag dat de boom op mysterieuze wijze was verdwenen. Op de plaats waar hij had gestaan restte niets dan een kaal stuk grond. De arme boer is nooit meer helemaal zichzelf geworden.
    
    Dit soort gebeurtenissen zijn de enige aanwijzingen die er zijn voor wat vermoedelijke de alleroudste enten zijn.

en: There is little left, in these towering ruins, of the men they once were. Warriors at heart, they are now lost in the dream of unlife; wandering through the battles of their memory and fighting desperately for release, for a peace bought only by strength of arms. And so they struggle; both unthinking, and unrelenting.
nl_NL: Weinig van hun oorspronkelijke menselijkheid blijft over in deze restanten die hun tegenstanders doen verkillen. Krijgers in hart en ziel, nu voor altijd gevangen in de droom van onleven. Dolend door de veldslagen uit hun herinneringen, zoeken ze wanhopig naar bevrijding, naar een rust slechts verkregen in de strijd. En zo blijven ze voortvechten zonder besef of pauze.

en: There was a legend of an elf who stopped an arrow by shooting it out of the air with one of his own. It is a testament to the skill of the elves that such a story could be taken seriously. The sharpshooters of the elves have, quite simply, mastered the art of archery.
nl_NL: Er is een verhaal van een elf die ooit een pijl tegenhield door hem met een van zijn eigen pijlen uit de lucht te schieten. Gezien de vaardigheid van deze elfen zou het verhaal wel eens waar kunnen zijn. De scherpschutters onder de elfen hebben het boogschieten volledig onder de knie.

en: These hardy dwarves are sometimes away from their caves for long periods, scouting and patrolling the borders. They spend this time watching for invaders, and fighting bandits and thieves who encroach on dwarvish territory. They are powerful fighters in a melee, and from a distance their deftly thrown axes can rival the power and accuracy of a human archer.
nl_NL: Deze taaie dwergen zijn soms voor lange tijd weg van hun mijnen, wanneer ze de grenzen verkennen en patrouilleren. Gedurende deze tijd staan ze op wacht voor invallers en ze bestrijden bandieten en dieven die zich op het grondgebied van de dwergen wagen. Ze zijn zeer sterke krijgers in een man-aan-mangevecht en vanop afstand kunnen hun werpbijlen de kracht en nauwkeurigheid van een mensenboogschutter evenaren.

en: These majestic and powerful creatures are masters of the sky. Gryphons are both dangerous and wary of other intelligent creatures, and thus should not be disturbed without a good reason.
nl_NL: Half leeuw, half vogel, deze majestueuze schepsels domineren de hemel van de wereld. Zonder een goede reden is het beter ze niet te storen.

en: These petty criminals are often derisively called ‘footpads’ by their superiors, for they are tasked with any job that requires a great deal of running around, often being employed as couriers, or scouts. The endurance and agility they gain from this serves them well in combat, and despite their inferior weaponry they are quite good at harrying their enemies, especially under cover of darkness.
nl_NL: Deze kleine misdadigers worden vaak minachtend 'voetscouten' genoemd door hun superieuren. Dit vooral omdat het vaak hun taak is heel wat over en weer te rennen, ofwel als koerier ofwel als verkenner. Hun lenigheid en uithoudingsvermoging is ook zeer bruikbaar in gevecten waar ze ondanks hun minderwaardige bewapening hun vijanden toch goed kunnen tergen, vooral als het donker is.

en: These shades of what were once warriors are among the most terrifying things a necromancer can create, for a sword will cleave right through them as if through air, seemingly without doing harm. It is the thought that these foes are invincible which is so frightening, a notion that is fortunately far from the truth.
nl_NL: Deze gekwelde vormen van wat eens grote krijgers waren, behoren tot de meest gruwelijke wezens die een dodenbezweerder kan creëren. Een zwaard gaat dwars door hen heen als door de lucht zelf. De angst voor deze creaturen wordt nog gevoed door het geloof in hun onkwetsbaarheid. Een geloof dat overigens ver bezijden de waarheid is.

en: Thief
nl_NL: Dief

en: Those few elves who deliberately hone themselves into weapons of war become something which belies the peace-loving reputation of their race. Dedication and skill are matched with purity of form, and the result is swordsmanship to which few can compare. Even their archery, treated as a secondary pursuit, is masterfully executed.
nl_NL: Die paar elfen die zich bewust toeleggen op oorlogswapens, worden iets dat in strijd is met de nogal vredelievende reputatie van hun ras. Toewijding en vaardigheid worden gelinkt aan puurheid van vorm, en het resultaat is een expertise in het zwaardvechten waarmee slechts weinigen zich kunnen vergelijken. Zelfs het boogschieten, een bijzaak voor deze lieden, wordt meesterlijk uitgevoerd.

en: Those mermen who master the art of the javelin can become nearly as effective as an archer — though the heft of their weapons impedes their range, the impact of one is considerably greater. In the water, the mobility of the mermen more than makes up for this when facing foes who cannot swim.
nl_NL: Die meermannen die de kunst van het speerwerpen beheersen worden bijna net zo sterk als boogschutters - hoewel het gewicht van hun wapen het bereik vermindert, is de impact veel groter. In het water hebben meermannen qua mobiliteit een groot voordeel ten opzichte van vijanden die niet kunnen zwemmen.

en: Though a man might spend years in the forest, he will never shake the feeling that he is a guest in a realm of which he is not truly a part. With elves, this is quite reversed. Any elf that studies the lore of the woods rapidly becomes a master of them. This, combined with a considerable skill at archery and swordsmanship, is very useful in warfare.
nl_NL: Een mens kan nog zo veel jaren doorbrengen in het bos, hij zal nooit het gevoel van zich kunnen afschudden dat hij een gast is in een hem niet geheel vriendelijk gezind gebied. Met elfen is dat precies andersom. Iedere elf die de kennis over de bossen bestudeert raakt er al snel geheel vertrouwd mee. Dit gecombineerd met een aanzienlijk talent voor boogschieten en zwaardvechten is erg handig bij het oorlogsvoeren.

en: Though not trained as warriors, the skills possessed by a hunter (especially those of archery) are useful in battle. Any group of soldiers or bandits traveling through the wild will need a few poachers in their employ, not merely for hunting but for lending a hand in any serious fight.
    
    Because of their experience, these hunters are unusually capable at night, and in forests and swamps.
nl_NL: Hoewel ze niet als strijders getraind zijn, is de kennis van jagers (vooral over het boogschieten) zeer gewild tijdens een veldslag. Een groep soldaten of bandieten die door de wildernis reist zal altijd enkele stropers in zijn rangen willen, niet alleen voor hun jachtkunst maar ook voor hun helpende hand tijdens de serieuze strijd.
    
    Door hun ervaring zijn deze jagers vooral in staat om bij nacht en in bossen en moerassen te vechten.

en: Though some consider it cowardly to use, poison is a weapon favored by orcs, especially those weak of frame. Orcish assassins, who use it on throwing knives, are typically frail by orcish standards, although surprisingly nimble. Though rarely the ones who deal the killing blow, their tactics are a considerable aid to their larger and more brutal kin.
nl_NL: Vergif, dat in de ogen van velen alleen door lafaards wordt gebruikt, is het favoriete wapen van de orks, zeker voor hen die eerder tenger zijn. Orkdoders, die het op hun werpmessen smeren, zijn weliswaar niet sterk maar wel uitermate lenig. Orkdoders hebben een voornamelijk ondersteunende rol in het uitschakelen van de vijand, in tegenstelling tot hun brutalere soortgenoten brengen ze zelden de genadeslag toe.

en: Thug
nl_NL: Vrijbuiter

en: Thugs come from a wide variety of sources; while a few are born into thuggery, many are former soldiers deemed unfit to serve in the army or peasants thrown off their lands. They become thugs as a means of sustenance. Regardless of their background, they all share a penchant for beating their victims with large clubs.
nl_NL: Vrijbuiters komen uit een verscheidenheid aan milieus; sommigen worden geboren als vrijbuiter, velen zijn oud-soldaten die ongeschikt zijn bevonden voor het leger of boeren die van hun land zijn verdreven. Al snel worden ze boeven om in hun onderhoud te voorzien. Ongeacht hun achtergrond hebben ze allemaal één ding gemeen: ze slaan op hun vijanden in met grote knuppels.

en: Trained at swords and crossbows, Lieutenants lead small groups of human soldiers, coordinating their attacks.
nl_NL: De luitenant leidt met zwaard en kruisboog kleine groepen soldaten en coördineert hun aanvallen.

en: Transport Galleon
nl_NL: Transportgaljoen

en: Transport Galleons are well-armed ships that carry troops. If they reach the shore, they can land the troops to attack.
nl_NL: Transportgaljoenen zijn goed bewapende schepen, geschikt om troepen te vervoeren. Als ze de kust bereiken kunnen ze de aanvalstroepen lossen.

en: Trapper
nl_NL: Valzetter

en: Tritons are combat masters of the sea. Skilled in use of the trident, Tritons easily defeat any enemy foolish enough to wander into their preferred environment.
nl_NL: Tritons zijn de heersers over de zeeën. Bekwaam in het gebruik van hun drietand verslaan ze elke vijand die dom genoeg is om in hun favoriete milieu te komen.

en: Troll
nl_NL: Trol

en: Troll Hero
nl_NL: Trol Held

en: Troll Rocklobber
nl_NL: Rotsslingeraar

en: Troll Shaman
nl_NL: Trolsjamaan

en: Troll Warrior
nl_NL: Trolstrijder

en: Troll Whelp
nl_NL: Trolwelp

en: Troll shamans are the mystical leaders of the trolls. Though not as strong or tough as other trolls, their true power lies in their fire magic, which they use to blast enemies with gouts of flame.
nl_NL: Trolsjamanen zijn de mystieke leiders van de trollen. Hoewel ze niet zo sterk of taai zijn als andere trollen, ligt hun echte kracht in hun vuurmagie, waarmee ze vijanden in golven vuur onderdopen.

en: Trolls have long troubled the thoughts of humanity and dwarf-kind. Sages remain baffled at the origins of these creatures and the driving force behind their unnatural vitality and strength. A fully-grown troll towers above a man, and, even unarmed, would be a great threat in combat. The large clubs typically favored in fighting act as extensions of their arms, used for the same purpose of mauling their prey into submission.
nl_NL: Dwergen en mensen zijn er nog altijd niet uit wat de herkomst is van het wezen dat ze trol noemen en, misschien wel belangerijker, wat hun onnatuurlijke vitaliteit en kracht veroorzaakt. Een volgroeide trol torend boven een mens uit en is, zelfs ongewapend, een grote bedreiging in het gevecht. De grote knuppels, die ze graag gebruiken, vormen een verlenging van hun armen en worden gebruikt om hun prooi tot moes te slaan.

en: Trolls typically neither need nor prefer to use any proper armament in combat, as large ‘sticks and stones’ serve them all too well. However, trolls have been seen on numerous occasions clad in rough-shod armor and bearing metal hammers. It is speculated that orcish allies are the source and crafters of these; expeditions into several forcibly-vacated troll holes have shown little evidence of tool use, and certainly no metalworking of any kind. Given how dangerous a troll is with its bare hands, the thought of a troll with proper armament is entirely unsettling.
nl_NL: Trollen hebben meestal niet de behoefte om fatsoenlijke wapens te gebruiken. Lange stokken en stenen zijn goed genoeg. Toch worden er ook wel trollen gezien met primitieve bepantsering en met zware metalen hamers. Men vermoedt dat hun orkvrienden die gesmeed hebben aangezien in trollenholen zelden gereedschap wordt aangetroffen en al helemaal geen bewijzen voor metaalbewerking. Gegeven het gevaar van een trol in het gevecht is de gedachte aan een volledig uitgeruste trol uiterst beangstigend.

en: Unusually cunning orcs tend to find themselves as the leaders of warrior bands. They carry a crossbow out of necessity, but are much more skilled with the sword. These orcs are powerful fighters, but they also have a certain rapport with their kin, especially goblins, and can inspire them to fight with uncharacteristic boldness.
nl_NL: Ongebruikelijk valse orks neigen zich terug te vinden als leider van krijgerbendes. Uit noodzaak dragen zij een boog, echter zijn veel geoefender met het zwaard. Deze orks zijn krachtige vechters, maar hebben ook een speciale relatie met de hun verwanten, vooral de kobalds, en kunnen hen inspireren te vechten met onvoorstelbare vastberadenheid.

en: Upon the successful culmination of their apprenticeship, a mage is stripped of the brown robes of an apprentice and given the ruddy cloak of a master. The significance of this change is often lost on the peasantry, who mistakenly title Master Magi as ‘Red Magi’. Likewise, the symbolism of the change in colors is often mistaken to signify the mage’s ability to seemingly conjure fire from nothing but thin air, a trick which, although undeniably useful, is viewed by the magi themselves as a crass application of their hard-won knowledge.
    
    Though physically frail, and untrained as warriors, the ‘Red Magi’ have a number of tricks up their sleeves, including the gouts of fire which may have cemented their colloquial name.
nl_NL: Na het succesvol afronden van hun leerlingschap krijgt een magiër in plaats van zijn bruine gewaad een rood gewaad van een meester. Het belang van deze verandering wordt door de boerenstand verkeerd uitgelegd. Zij noemen meester magiërs foutief 'Rode Magiërs'. Soortgelijk wordt de rode kleur vaak symbolisch geizen voor de 'grote' kunst om schijnbaar uit het niets vuur te maken. Een truc die, hoewel zeer nuttig, door magiërs wordt gezien als een triviale bijkomstigheid van hun na hardwerken verkregen kennis.
    
    Hoewel fragiel en ongetraind als strijders hebben de 'Rode Magiërs' een aantal trucs achter de hand, waaronder het vuren van vuurballen, wat mogelijk hun bijnaam verklaard.

en: Vampire Bat
nl_NL: Vampier

en: Vampire bats are flying beasts that feed on the blood of other creatures. While their fangs are not very powerful, the health of victims is drained away along with their blood, and given to the Bats.
nl_NL: Vampieren zijn een vleermuissoort die zich voedt met het bloed van anderen. Hun klauwen zijn niet bijzonder sterk maar ze kunnen zich aansterken.met het bloed dat ze uit hun slachtoffers zuigen

en: Veteran criminals become notorious for both their ruthlessness and ability to elude capture. They can be dangerous in their element, though no match for the sheer numbers that law-abiding soldiery can throw at them.
nl_NL: Doorwinterde criminelen worden berucht voor zowel hun genadeloosheid als voor hun ontsnappingskunsten. Ze kunnen gevaarlijk en angstaanjagend zijn wanneer ze zich in hun element voelen maar ze zijn niet opgewassen tegen een numeriek veel groter aantal gezagstrouwe soldaten.

en: Walking Corpse
nl_NL: Wandelend Lijk

en: Walking Corpses are the bodies of the dead, re-animated by dark magic. Though not especially dangerous to a trained soldier, the sight of one’s former comrades amongst their number is frightening to say the least.
nl_NL: Zwarte magie wordt aangewend om dode lichamen te laten herrijzen. Ze zijn te zwak in de strijd om geoefende soldaten in gevaar te brengen maar een vroegere kameraad in hun rangen te zien is op zijn zachtst gezegd afschrikkwekkend.

en: Wardens are set apart from the rest of the Clasher caste by two things: their ornate helms, modeled after their dragon ancestors, and the care with which they drape their armored wings in brightly colored cloth before reporting for duty. Though this mode of dress stems from the pride they feel for their role in drake society, it is far from ceremonial. Their cumbersome bronze plate is the strongest work from the Drake forges, and their halberds can cleave a human in half.
nl_NL: Wachters worden van de rest van de Geweldenarenkaste onderscheiden door twee zaken: hun versierde helmen, en door de zorg waarmee ze hun geharnaste vleugels draperen met fel gekleurde kleren vooraleer ze hun plicht vervullen. Alhoewel deze klederdracht voortvloeit uit de trots die ze voelen voor hun rol in de draaklingsamenleving, is hij ver van ceremonieel. Hun logge bronzen plaat is het sterkste werk van de Draaklingsmeden en hun hellebaarden kunnen een man in twee klieven.

en: Water Serpent
nl_NL: Waterslang

en: Were it not for the armor they wear, certain drakes might be indistinguishable from true dragons, at least to the lesser races for whom dragons are but legend. The creatures known as ‘Armageddon Drakes’ are towering things, both immune to and possessed of a tremendous fire.
nl_NL: Als ze hun harnas niet hadden, zouden sommige draaklingen voor de gewone man nauwelijks anders lijken dan de echte draken, tenminste voor de mindere rassen voor wie draken slechts een legende zijn. Deze schepsels, gekend als 'armageddondraaklingen', zijn gigantisch en beschikken over een gigantisch vuur waarvoor ze ook nog immuun zijn.

en: When a troll, gifted with abnormal strength of life, matches that with age and wisdom, it becomes something extraordinary, a beast remembered for generations. Their feats of strength and cunning are the source of most tales about trolls, and to see the stories made flesh does nothing to diminish their grandeur.
nl_NL: Als de leeftijd en wijsheid van een trol op hetzelfde niveau komen als zijn buitengewone kracht, wordt het een uitzonderlijk wezen, een beest dat generaties lang herinnerd zal worden. Hun kracht en sluwheid zijn de bron van de meeste trolverhalen en wanneer men de verhalen werkelijkheid ziet worden ziet men dat er niets van gelogen is.

en: When light came into the world and gave form to the unknown, fear was forced to retreat into darkness. Since that day, the shadows of the world have held terror for humanity, though it knows not why.
    
    That is a question which is easily answered by a necromancer.
nl_NL: Toen het licht in de wereld kwam en het onbekende vormde moest de angst zich in het duisternis wegstoppen. Sinds die dag bleven de schaduwen van de wereld de mensheid terroriseren hoewel ze zelf niet weten waarom.
    
    Dit is een vraag makkelijk beantwoord door een dodenbezweerder.Zielen zwart van het kwade, de schaduwen jagen in de nacht op nietsvermoedende vijanden. Deze onbelichaamde schepsels kunnen 's achts volledig in de omgeving opgaan en blijven zo ongedetecteerd door eenieder.

en: When still young, Ogres are sometimes captured and taken into armies to be trained. They cannot manage weapons skillfully, but they compensate for that lack with great strength.
nl_NL: Boemannen worden soms op jeugdige leeftijd al gevangen en ingelijfd bij het leger. Ze kunnen nog geen wapens met kunde gebruiken maar dat maken ze met hun kracht ruimschoots goed.

en: When the men of Wesnoth first encountered the dwarves, they were mystified by the power of the Dwarvish Thunderers, who were able to hurl death from afar through the apparatus of these strange wands they carried into battle. The deafening noise of these ‘thundersticks’ is terrifying to behold, and is made more so by the secrecy which dwarves wrap about their workings.
nl_NL: Toen de mensen van Wesnoth voor het eerst dwergen ontmoetten, waren ze compleet verbijsterd door de kracht van de Donderdwergen, die van afstand dood en verderf zaaiden met een vreemd soort 'stafje', dat ze bij zich droegen. Het oorverdovende geluid van deze 'donderstaf' is beangstigend wat nog verergerd wordt door de geheimhouding van de dwergen over hun werking.

en: White Mage
nl_NL: Witte Magiër

en: With their towering shields, the Merman Hoplites form the elite guard of the watery realm. Their powerful armor and rigid discipline allow them to hold a steadfast line in the maelstrom of battle. In times of desperation, they can even do so on land, though not nearly as well as a creature with legs.
nl_NL: Met hun hoge schilden vormen de Meerman Hoplieten de elite van de wachters van het water. Standvastig door hun sterke pantsers en discipline vormen ze een linie tegen de aanstormende vijanden. In tijden van nood vechten ze zelfs op het land, maar door gebrek aan benen bij lange na niet zo goed als in het water.

en: Wolf Rider
nl_NL: Wolfruiter

en: Wolves are aggressive animals that hunt in packs. Although weak individually, a wolf pack can kill even the strongest man in minutes.
nl_NL: Wolven zijn agressieve dieren die in troepen jagen. Hoewel ze individueel zwak zijn, kan een troep wolven zelfs de sterkste man in minuten doden.

en: Woodsman
nl_NL: Bosman

en: Woodsmen are hunters, woodcutters, charcoal-burners, and others who eke out a living where the human world verges on the wilderness. Wits and woodcraft often support them where weapons will not.
nl_NL: Bosmannen zijn jagers, houthakkers, kolenbranders en andere die leven ver van de de beschaafde wereld. Gezond verstand en woudkennis behelpen ze vaak meer dan wapens.

en: Wose
nl_NL: Ent

en: Woses have been said to possess many shapes, all of them tree-like in form, and as they age, to increase in size. Tales tell of woses who resemble trees in this respect as well, towering over the creatures who walk beneath them. This is the greater part of why they are so rarely seen — standing in the slumber which they so often do, a wose of that stature appears to be nothing more than an oddly-shaped tree. Even a careless elf can sometimes be fooled.
    
    Woses are not warriors by any means, but their great strength can easily be turned to violence, should someone manage to raise the ire of these creatures.
nl_NL: Van enten wordt verteld dat ze in velerlei verschillende vormen voorkomen, altijd gelijkend op een boom, en dat ze groeien naarmate ze ouder worden. Verhalen vertellen hoe ze ook in dit opzicht op bomen lijken, toren uit boven de wezens die onder hen door lopen. Dat verklaart voor een groot deel waarom ze zelden worden gezien - stilstaand lijken ze sprekend op een boom. Zelfs een onoplettende elf kan op die manier misleid worden.
    
    Enten zijn in geen enkel opzicht krijgers, maar de kracht die ze bezitten stelt hen in staat rake klappen uit te delen wanneer hun toorn gewekt wordt.

en: Wraith
nl_NL: Geest

en: Years of devotion may endow a priestess with great wisdom on the workings of the world, and grants some the favor of the light. The power thus given to these ladies of the water is a recurring motif in tale and song; such as the that of the knights of the silver spire, cornered and slain to a man at the banks of the Alavynne, but who rode again the next day, in full number, and wrought the downfall of the crimson duke.
nl_NL: Jaren van toewijding schenken een priesteres grote wijsheid over de werking van de wereld wat hen in gunst van het licht kan brengen.  Deze door de watervrouwen verkregen kracht is een terugkerend motief in verhalen en liederen. Net zoals de legende van de ridders van de zilveren torenspits die omsingeld en tot de laatste man gedood bij de oevers van de Alavynne toch opnieuw uitreden de dag erop en hierdoor de val van de rode hertog bewerkstelligden.

en: Young Ogre
nl_NL: Jonge Boeman

en: Young mermaids are often initiated into the water magics native to their people. The wondrous abilities this grants are inimitable by any other race, a mark of the faerie side of these creatures.
    
    Despite their frailty, this makes them quite formidable in combat, as they can call upon the very water about them to smite their enemies.
nl_NL: Jonge meerminnen worden vaak geïntroduceerd in de watermagie van hun volk. De wonderbaarlijke mogelijkheden die het biedt, staan geen enkel ander ras ter beschikking. Het is een teken van de feeënkant van deze schepselen.
    
    Ondanks hun fragiliteit maakt dit hen behoorlijk sterk in het gevecht, omdat ze een beroep kunnen doen op het het water zelf om hun vijanden te treffen.

en: axe
nl_NL: bijl

en: baneblade
nl_NL: verderfijzer

en: battle axe
nl_NL: strijdbijl

en: battle claws
nl_NL: gevechtsklauwen

en: berserker frenzy
nl_NL: razernij

en: bite
nl_NL: bijt

en: bow
nl_NL: boog

en: chill tempest
nl_NL: vriesstorm

en: chill wave
nl_NL: koudegolf

en: claws
nl_NL: klauwen

en: cleaver
nl_NL: vleesmes

en: club
nl_NL: knuppel

en: crossbow
nl_NL: kruisboog

en: crush
nl_NL: verpletter

en: curse
nl_NL: vloek

en: dagger
nl_NL: dolk

en: dragonstaff
nl_NL: drakenstaf

en: dummy_unit^Fog Clearer
nl_NL: Mist Verwijderaar

en: ensnare
nl_NL: verstrik

en: entangle
nl_NL: omwortel

en: faerie fire
nl_NL: feeënvuur

en: faerie touch
nl_NL: feeënstreel

en: fangs
nl_NL: tanden

en: female^Arch Mage
nl_NL: Oppermagiër

en: female^Assassin
nl_NL: Sluipmoordenaar

en: female^Dark Adept
nl_NL: Zwarte Adept

en: female^Elvish Archer
nl_NL: Elfenboogschutster

en: female^Elvish Avenger
nl_NL: Elfenwreekster

en: female^Elvish Druid
nl_NL: Elfendruïde

en: female^Elvish Enchantress
nl_NL: Elfenbezweerster

en: female^Elvish Lady
nl_NL: Elfendame

en: female^Elvish Marksman
nl_NL: Elfenlangboogschutster

en: female^Elvish Ranger
nl_NL: Elfendoolster

en: female^Elvish Shaman
nl_NL: Elfensjamaan

en: female^Elvish Sharpshooter
nl_NL: Elfenscherpschutster

en: female^Elvish Shyde
nl_NL: Elfenfee

en: female^Elvish Sorceress
nl_NL: Elfentovenares

en: female^Elvish Sylph
nl_NL: Elfensylph

en: female^Footpad
nl_NL: Voetscout

en: female^Fugitive
nl_NL: Voortvluchtige

en: female^Great Mage
nl_NL: Meester-Magiër

en: female^Mage
nl_NL: Magiër

en: female^Mage of Light
nl_NL: Magiër des Licht

en: female^Mermaid Diviner
nl_NL: Meerminziener

en: female^Mermaid Enchantress
nl_NL: Meermintovenares

en: female^Mermaid Initiate
nl_NL: Meermin

en: female^Mermaid Priestess
nl_NL: Meerminpriesteres

en: female^Necromancer
nl_NL: Dodenbezweerster

en: female^Outlaw
nl_NL: Brigante

en: female^Red Mage
nl_NL: Rode Magiër

en: female^Rogue
nl_NL: Schurk

en: female^Silver Mage
nl_NL: Zilveren Magiër

en: female^Thief
nl_NL: Dievegge

en: female^White Mage
nl_NL: Witte Magiër

en: fire arrow
nl_NL: vuurklauwen

en: fire breath
nl_NL: vuuradem

en: fire claws
nl_NL: vuurklauwen

en: fireball
nl_NL: vuurbal

en: fist
nl_NL: vuist

en: flail
nl_NL: vlegel

en: flame blast
nl_NL: vuurgolf

en: gossamer
nl_NL: spinrag

en: greatsword
nl_NL: grootzwaard

en: halberd
nl_NL: hellebaard

en: hammer
nl_NL: hamer

en: hatchet
nl_NL: werpbijl

en: ink
nl_NL: inkt

en: javelin
nl_NL: speer

en: jaw
nl_NL: kaak

en: knife
nl_NL: mes

en: lance
nl_NL: lans

en: lightbeam
nl_NL: lichtstraal

en: lightning
nl_NL: bliksem

en: long sword
nl_NL: langzwaard

en: longsword
nl_NL: langzwaard

en: mace
nl_NL: goedendag

en: missile
nl_NL: projectiel

en: morning star
nl_NL: morgenster

en: mud glob
nl_NL: modderbubbel

en: naia touch
nl_NL: naiastreel

en: pike
nl_NL: piek

en: pincers
nl_NL: tang

en: pitchfork
nl_NL: riek

en: plague staff
nl_NL: peststaf

en: saber
nl_NL: sabel

en: shadow wave
nl_NL: schaduwgolf

en: short sword
nl_NL: kort zwaard

en: slam
nl_NL: smak

en: sling
nl_NL: slinger

en: spear
nl_NL: speer

en: staff
nl_NL: staf

en: sting
nl_NL: steek

en: sword
nl_NL: zwaard

en: tail
nl_NL: staart

en: tentacle
nl_NL: tentakel

en: thorns
nl_NL: doornen

en: throwing knives
nl_NL: messen werpen

en: thunderstick
nl_NL: donderstok

en: torch
nl_NL: fakkel

en: touch
nl_NL: aanraking

en: trident
nl_NL: drietand

en: wail
nl_NL: huil

en: war blade
nl_NL: strijdstaal

en: war talon
nl_NL: oorlogsklauw

en: water spray
nl_NL: waterstraal

en: ‘Dire wolves’ differ from the common variety only in size and color. They typically stand taller than a horse at the shoulder, and have an appetite to match. Only a madman would willingly encounter them; but goblins, at great cost to themselves, have managed to tame and ride them.
    
    The claws of a wolf are not generally regarded as being the more dangerous parts, but on a beast this large, they are thicker and longer than iron nails. Their riders smear a poison on the front set, not unlike that used by the orcish assassins, making a swipe from these beasts’ paws into a most deadly stroke.
nl_NL: 'Bloedwolve'n verschillen van de huis-tuin-en-keukenvariant alleen in grootte en kleur. Ze zijn groter dan menig paard op schouderhoogte en hun eetlust is daar ook naar. Enkel dwazen zouden ze willen benaderen. Kobolds hebben ze, ondanks veel moeite en verliezen, genoeg getemd om ze te kunnen berijden.
    
    De klauwen van een wolf zijn meestal zijn gevaarlijkste wapens, echter bij een beest van deze afmetingen zijn ze veel dikker en langer dan ijzeren pinnen. Hun berijders smeren een gif zoals dat van de orkdoder op de voorste klauwen zodat een klauw van deze beesten een dodelijke snee wordt.
