wescamp-i 18n - en to nl translation catalogue (307 entries)

en: (Challenging)
nl: (Uitdagend)

en: (Difficult)
nl: (Moeilijk)

en: (Nightmare)
nl: (Nachtmerrie)

en: (Normal)
nl: (Normaal)

en: 10,000 gold! Wow! Where is that bag of bones getting all this?
nl: 10000 goud! Wow! Waar haalt dat stel botten dat alles weg?

en: 500 gold! Not bad!
nl: 500 goud! Niet slecht!

en: A troll? What in the world are trolls doing this close to Knalga? Something is up, men, let’s hurry up and get back.
nl: Een Trol? Wat doen Trollen zo dicht bij Knalga? Er zit iets niet goed heren, we moeten opschieten en terugkeren.

en: Aaaaah! Trolls! The caves are infested with trolls!
nl: Aaaaah! Trollen! De grotten zitten vol Trollen!

en: Ack! I have been brained!
nl: Ahhh! Ik ben verraden!

en: Ack! What are those things!
nl: Iek! Wat zijn dat voor dingen?

en: After securing the help of the two lich-mages, the party returned to Knalga.
nl: Na zich verzekert te hebben van de hulp van de Lichmagiërs, de groep keerde terug naar Knalga.

en: Ahh yes, that’s better.
nl: Ahhh ja, dat is beter.

en: Ahh, shut up. Let’s go kill them.
nl: Ahh mond dicht. Dood ze.

en: Ahhh! Fire!
nl: Ahhh! Vuur!

en: Ahhhh! Farewell, friends. I now go to join Hidel.
nl: Ahhhh! Vaarwel vrienden. Ik zal me bij Hidel voegen.

en: Ahhhh! Not again!
nl: Ahhhh! Niet weer!

en: Ahhhh! Save me, my husband!
nl: Ahhhh! Red mijn man!

en: Alliance
nl: Alliantie

en: And a modest one too!
nl: En bescheiden ook nog!

en: And another...
nl: En weer een...

en: And look, he’s gone. Now we gotta find him all over again!
nl: En kijk, hij is verdwenen. Nu moeten we hem helemaal opnieuw zoeken.

en: Anybody home?
nl: Iemand thuis?

en: Anything you can’t handle?
nl: Iets wat je niet aan kan?

en: Argh! I have failed!
nl: Argh! Ik heb gefaald!

en: Artwork and Graphics Design
nl: Illustraties en Grafisch Ontwerp

en: Author
nl: Schrijver

en: Awesome, let’s go!
nl: Geweldig, laten we gaan!

en: Awww, I liked that guy!
nl: Aaahh, Ik mocht dat jong!

en: Awww, aren’t they the most loving, sharing bunch of orcs you have ever seen?
nl: Oowww, zijn ze niet het meest vertederend stel Orks dat je ooit hebt gezien?

en: Awww, what a darling!
nl: Ohwww, wat een schatje!

en: BROTHER! HELP ME!
nl: BROER! HELP ME!

en: Because he thought I was pretty.
nl: Omdat hij dacht dat ik mooi was.

en: Blast it! Now where did he go? Let’s find him and try something else!
nl: Krijg nou wat! Waar is hij heen? Laten we hem vinden en iets anders proberen!

en: Blast it! We lost him.
nl: Verdorie! We zijn hem kwijt.

en: Breaking the Chains
nl: Ontketening

en: Bring it on!
nl: Kom maar op!

en: But don’t you need the gold to help rebuild Knalga? And we have plenty.
nl: Maar heb je het geld niet nodig om Knalga op te bouwen. We hebben genoeg.

en: But hey, if you want to join us, I am sure we will be fighting a lot more orcs, trolls and skeletons in the near future.
nl: Maar wacht, als je bij ons wilt voegen, ik weet zeker dat we binnenkort veel meer Orks, Trollen en Skeletten moeten bevechten.

en: But still, Tallin, this is going to be a slaughter.
nl: Maar toch Tallin, het zal een slachtpartij worden.

en: COME AND GET ME!
nl: KOM ME MAAR HALEN!

en: Campaign Design
nl: Veldtocht ontwerp

en: Capture Ro’Arthian.
nl: Vang Ro'Arthian.

en: Clear the Caves
nl: Ontruim de grotten

en: Clearing the Mines
nl: De grote mijnschoonmaak

en: Death of Abhai
nl: Dood van Abhai

en: Death of Hamel
nl: Dood van Hamel

en: Death of Ro’Arthian
nl: Dood van Ro'Arthian

en: Death of Ro’Sothian
nl: Dood van Ro'Sothian

en: Death of Stalrag.
nl: Dood van Stalrag.

en: Death of Tallin
nl: Dood van Tallin

en: Death of Tallin or Stalrag.
nl: Dood van Tallin of Stalrag.

en: Defeat enemy leaders
nl: Versla de vijandige leiders

en: Defeat the enemy leaders
nl: Versla de vijandelijke leiders

en: Defeat the orcs
nl: Versla de Orks

en: Depends. Are you loyal to Malifor?
nl: Hangt er van af. Ben je loyaal aan Malifor?

en: Destroy the Invaders
nl: Vernietig de indringers

en: Destroy them!
nl: Vernietig ze!

en: Different calendars, folks.
nl: Verschillende kalenders heren.

en: Do you want to die, dwarf?
nl: Wil je dood Dwerg?

en: Dwarven Doors? I thought ye surface humans had been enslaved or slain by the orcs years ago.
nl: Dwergenpoort? Ik dacht dat jullie jaren geleden tot slaven waren gemaakt door de Orks.

en: Elvish Princess
nl: Elfse prinses

en: Epilogue
nl: Epiloog

en: Err, I think we might be in different... uh... time zones, here.
nl: Euh, ik denk dat we hier verschillende... uh... 'tijdzones' hebben.

en: Exactly.
nl: Precies.

en: FOR FUN!
nl: VOOR PLEZIER!

en: Failed? Never! The word failure is not in our dictionary.
nl: Gefaald? Nooit! Het woord falen staat niet in mijn woordenboek.

en: Farewell, my friends. I now go to join my fallen brothers.
nl: Vaarwel vrienden. Ik zal me bij mijn gevallen broeders voegen.

en: Finally! He has been reduced to dust.
nl: Eindelijk! Hij is tot stof geworden.

en: Finally! You don’t know how long we have been waiting for this day.
nl: Eindelijk! Jullie weten niet hoe lang ik op deze dag heb zitten wachten.

en: Find the Dwarves
nl: Vind de Dwergen

en: Fools! Don’t think it’s so easy to kill me. Your corpses shall all soon be serving me. Fall on them, my hordes!
nl: Sukkels! Denk niet dat het eenvoudig is mij te doden. Jullie lijken dienen mij binnenkort. Val ze aan!

en: Fortunately, this entrance seems to be in disrepair. It doesn’t look like they have noticed us yet.
nl: Gelukkig lijkt deze ingang vergeten. Het lijkt of ze ons niet eens hebben opgemerkt.

en: Freedom at last. Thank you, Lord Tallin.
nl: Eindelijk vrijheid, dank u Heer Tallin.

en: Friend
nl: Vriend

en: Funny, why would the bonebag keep you as his prisoners? He didn’t seem to be the merciful type.
nl: Grappig dat dat stel botten jullie als gevangenen hield. Hij lijkt niet echt het genadevolle type te zijn.

en: Funny, why would the bonebag keep you as his prisoners? He doesn’t really seem to be the merciful type.
nl: Grappig dat dat stel botten jullie als gevangenen hield. Hij lijkt niet echt het genadevolle type te zijn.

en: Gee, what’s with all these bodies floating around? Is this river some sort of body disposal?
nl: Jee, wat is het met al die ronddrijvende lichamen? Is deze rivier een afvoer?

en: Geez, how are we going to kill him?
nl: Gosh, hoe gaan we hem doden?

en: Get the Gold
nl: Pak het goud

en: Go for it!
nl: Ga er voor!

en: Good luck, my friend.
nl: Succes mijn vriend.

en: Good. We finally got him. He is dissolving.
nl: Goed. We hebben hem eindelijk. Hij vergaat.

en: Great!
nl: Gaaf!

en: Great! Forward, men!
nl: Geweldig! Voorwaarts mannen!

en: Great! How about the weapons and armor?
nl: Geweldig! Hoe zit het met de wapens en pantser?

en: Greetings from the people of Dwarven Doors, friend.
nl: Gegroet namens het Dwergenpoort-volk, vriend.

en: HAHAHAHA! Your petty temper tantrums are most amusing, you puny dwarf. Soon I will finish the slaughter that the orcs have begun so promisingly, and Knalga will be all mine! From there I will sweep the whole north of all living creatures, and then swoop down upon Wesnoth!
nl: HAHAHAHA! Je woedeuitbarstingen zijn hoogst vermakelijk, kleine Dwerg. Binnenkort zal ik de taak die de Orks begonnen zijn en Knalga is van mij! Vanaf dan zal ik in het hele noorden alle levende wezens uitroeien en dan afdalen naar Wesnoth!

en: Ha ha, for skeletons anyway.
nl: Ha ha, voor skeletten in ieder geval.

en: Haha! Look at them run!
nl: Haha! Kijk ze rennen!

en: Haha! We got the gold now!
nl: Haha! We hebben het goud nu!

en: Halt! Who goes there? Friend or foe?
nl: Halt! Wie is daar? Vriend of vijand?

en: He didn’t keep us alive out of mercy, he wanted to study us to see if there was a way to counteract our arcane attacks. His kind are very vulnerable to such attacks, as I am sure you know by now.
nl: Hij hield ons niet uit genade, hij wilde ons bestuderen om uit te vinden of er een weerwoord op onze heilige aanvallen bestond. Zijn soort is erg gevoelig voor die aanvallen, zoals je nu wel zult weten.

en: He is the one who led his people in revolt against the orcs armed with nothing but pitchforks.
nl: Hij is degene die de opstand van zijn volk leidde tegen de Orks, enkel gewapend met rieken.

en: Hello, Tallin
nl: Hallo Tallin

en: Help Tallin defeat the enemy leaders
nl: Help Tallin de vijandelijke leiders te verslaan

en: Here we go.
nl: Hier gaan we!

en: Here, I hope that helps.
nl: Hier ik hoop dat het helpt.

en: Here, let me see her.
nl: Hier, laat mij naar haar kijken.

en: Here, this will help her.
nl: Hier dit zal haar helpen.

en: Hey look, it’s a troll!
nl: Hey kijk, het is een Trol!

en: Hey look, there is our meat! Come on, boys, lunchtime!
nl: Hey kijk, daar is ons vlees! Kom op jongens, etenstijd!

en: Hey! Look who’s back!
nl: Hey! Zie wie er terug is!

en: Hey! Where is he going?
nl: Hey! Waar gaat hij heen?

en: Hey, an underground lake.
nl: Hey, een ondergrond meer.

en: Hey, don’t you always say that life is nothing but a drama?
nl: Hey, zeggen ze niet dat het leven niets anders dan een soap is?

en: Hey, it talks!
nl: Hey, het praat!

en: Hey, look who is here!
nl: Hey kijk wie we hier hebben!

en: Hey, there goes our lunch! Hmmm, they are stronger than we thought, let’s go tell Master.
nl: Hey, daar gaat ons eten! Hmmm, ze lijken sterker dan we dachten, dat moet ik mijn meester vertellen.

en: Hey, those intruders are going to free the elf! We can’t let that happen! Kill her! Kill the elf!
nl: Hey, die indringers proberen de elf te bevrijden! Dat kunnen we niet laten gebeuren! Dood haar! Dood de elf!

en: Hey, what’s going on in here?
nl: Hey, wat is is hier gaande?

en: Hmm, what is this thing?
nl: Hmm, wat is dit voor ding?

en: Hold it! I am no orc, I am a human!
nl: Wacht! Ik ben geen Ork, ik ben een Mens!

en: Hold it, people, there is something just ahead!
nl: Stop even, verderop hoor ik iets!

en: Holy Gods of Light! 500 gold!
nl: Hemelse koe! 500 goud!

en: Holy cow! What did I just let out of that cage! Look out everyone.
nl: Wat heb ik net vrij gelaten!? Kijk uit iedereen.

en: Holy water! For a certainty, those skeletons won’t like us getting our hands on this stuff. But that’s probably why they kept them back here in the first place.
nl: Heilig water! Ik weet zeker dat die skeletten niet blij zijn dat wij onze handen hierop hebben weten te leggen. Daarom lagen ze hier in de eerste plaats natuurlijk.

en: How can it be?! Our axes and hammers are failing.
nl: Hoe kan dat?! Onze bijlen en hamers falen.

en: How did you get here and how long have you been here?
nl: Hoe ben je hier beland en hoe lang ben je hier al!

en: How have you managed to survive all this time?
nl: Hoe heeft u kunnen overleven al die tijd?

en: How is that, Tallin?
nl: Wie is dat Tallin?

en: Hush! I am trying to talk to him. Nope, we’ll never hurt you. But if you want to you can hurt some skeletons.
nl: Sshh! Ik ga proberen met hem te praten. Nee, we gaan je geen pijn doen. Maar als je wil kun jij skeletten pijn gaan doen.

en: I am yours to command, my lord Tallin.
nl: Ik sta onder uw bevel heer Tallin.

en: I am.
nl: Dat ben ik.

en: I beg your pardon. Say, what year is it anyway?
nl: Verontschuldig mij. Zeg, welk jaar is het eigenlijk?

en: I didn’t know that you dwarves knew swordplay. I thought you all fought with axes, hammers or those thunder weapons.
nl: Ik wist niet dat Dwergen konden zwaardvechten. Ik dacht dat ze allemaal met bijlen, hamers en van die donderwapens vochten.

en: I don’t know, see if it talks.
nl: Ik weet het niet, eens kijk of het praat.

en: I don’t think so, you living vermin.
nl: Ik dacht het niet, lelijk ongedierte.

en: I see now. It is impossible to destroy him by ordinary means.
nl: Ik zie het. Het is onmogelijk om hem met gewone middelen te bestrijden.

en: I see, but say, who are you?
nl: Zie ik, maar zeg, wie zijn jullie!

en: I think we should finish searching this part of Knalga first before we go deeper into the caves.
nl: Ik denk dat we dit deel van Knalga eerst moeten doorzoeken voordat we dieper de grotten in gaan.

en: I wish we had some healers with us. Just try to help her the best you can.
nl: Ik had gewild dat ik geneesers bij me had. Help haar zo goed als je kan.

en: I would be honored, Lord Hamel.
nl: Ik voel me vereerd Heer Hamel.

en: If you have no objection, Tallin, we would like to join you. These northlands are hardly safe these days for anyone to be traveling on their own, and we could lend valuable help to your cause.
nl: Als u er geen bezwaar tegen heeft, willen we bij u voegen. Deze noordelijke streek is nauwelijks veilig te noemen voor eenzame reizigers en we kunnen een belangrijke hulp voor uw zaak zijn.

en: Infested Caves
nl: Overbevolkte grotten

en: Interesting. It seems like someone really doesn’t want us going down this tunnel.
nl: Interessant. Het lijkt of iemand echt niet wil dat we deze tunnel in gaan.

en: Introductions
nl: Introducties

en: Intruders! Get them!
nl: Indingers! Grijp ze!

en: It’s Rakshas!
nl: Het is Rakshas!

en: It’s done.
nl: Het is gebeurd.

en: It’s no good, Tallin, he is gone.
nl: Dat is niet goed Tallin, hij is er geweest.

en: Judgment
nl: Oordeel

en: Just great, I am cold, wet, and tired and what have we here? Another dead end. This place is starting to get on my nerves!
nl: Echt geweldig, ik ben koud, nat en moe en wat hebben we hier? Weer een doodlopend stuk. Deze plaatst begint op mijn zenuwen te werken!

en: Just try not to kill yourself again.
nl: Probeer gewoon jezelf niet weer te doden.

en: Just wait a sec.
nl: Wacht een second.

en: Keep following these flooded tunnels. I think they might lead you directly to Malifor.
nl: Blijf deze ondergelopen tunnels volgen. Ik denk dat ze naar Malifor leiden.

en: Kill the Troll Leaders
nl: Dood de Trollen leiders

en: Leaving most of the dwarves behind, Tallin and the rest of his party set off to pursue the Sorcerer.
nl: De meeste Dwergen achterlatend, Tallin en de rest ging in de achtervolging op de tovenaar.

en: Let me guess. Malifor?
nl: Laat me raden, Malifor?

en: Let’s get to it, then.
nl: Laten we er naar toe gaan.

en: Look out! He is ready to go! Hey, is that smoke coming out of his ears?
nl: Kijk uit! Hij is er klaar voor! Hey, is dat rook dat uit zijn oren komt?

en: Look, he disappeared again. Let’s find him and try using a different weapon on him.
nl: Kijk, hij verdwijnt opnieuw. Laten we hem zoeken en met een ander wapen bestrijden.

en: Master needs more meat for wolves. Peasants good meat.
nl: Meester wil meer vlees voor wolven. Boeren goed vlees.

en: May you shut your ugly mouth and hurry up and die.
nl: Dat jij je grote mond mag houden en opschiet met dood gaan.

en: Maybe he needs a fireball...
nl: Misschien wil hij een vuurbal...

en: Mind your betters, mage!
nl: Let op je manieren magiër!

en: Mind your tongue, elf!
nl: Let op je woorden Elf!

en: Mission? What mission?
nl: Missie? Welke missie?

en: Move Tallin to the Signpost in the north
nl: Breng Tallin naar de wegwijzer in het noorden

en: Move, you stupid orcs! I am trying to recruit here!
nl: Donder op stomme Orks! Ik probeer hier te rekruteren!

en: My God! Tallin is that you?
nl: Mijn god! Tallin ben jij dat?

en: NR
nl: NW

en: Never!
nl: Nooit!

en: Never! I would rather die!
nl: Nooit! Ik sterf liever!

en: No problem. Just take it easy. If you would like to join us your help could mean life or death for a lot of us.
nl: Geen probleem. Doe het rustig aan. Als je ons zou willen helpen, jou inbring zou het verschil tussen dood en leven voor velen van ons kunnen betekenen.

en: No! I have failed in my mission!
nl: Nee! Ik heb gefaald in mijn missie!

en: No! Without the dwarvish weapons we have no hope!
nl: Nee! Zonder de Dwergse wapens is er geen hoop!

en: No, Tallin! Stop!
nl: Nee, Tallin! Stop!

en: No, Tallin, we can’t do it without you!
nl: Nee Tallin, we kunnen het niet zonder jou!

en: Nope. Should I open it?
nl: Nee, zal ik het openen?

en: Northern Rebirth
nl: Noordelijke wederopstanding

en: Nothing. That door is not moving.
nl: Niets. Die deur beweegt niet.

en: Of course we won’t do that. As a matter of fact I think it’s best that we don’t say anything to the elves at all.
nl: Natuurlijk doen we dat niet. Om eerlijk te zijn denk ik dat we helemaal niets tegen de Elven gaan zeggen.

en: Oh darn, he disappeared. Let’s find him and try a different weapon.
nl: Oh hemel, hij is verdwenen. Laten we hem vinden en proberen met een ander wapen.

en: Oh my, she is almost dead!
nl: Oh help, ze is bijna dood!

en: Oh yeah, holy water!
nl: Oh yeah, heilig water!

en: Oh, thank the Gods of Light! Finally there is someone here in force to deal with that menace. You must have been sent by the High Kalian of Hiera’Shirsha?
nl: Oh gelukkig! Eindelijk is er iemand die krachtig genoeg is om met hem af te rekenen. Jullie zijn zeker gezonden door de hoge Kalian of Hiera’Shirsha?

en: Old Friend
nl: Oude vriend

en: Oooooh, cool, it’s a drake!
nl: Oooooh, cool, het is een draak!

en: Oooooooh! Time to start the fun!
nl: Oooooooh! Speeltijd!

en: Oops, I spoke too soon.
nl: Oeps, ik sprak te voorbarig.

en: Orcs
nl: Orks

en: Others have made that mistake before. Who are you?
nl: Anderen hebben die fout eerder al gemaakt. Wie ben jij?

en: Peace! Peace!
nl: Vrede! Vrede!

en: Peace, peace! If you two want to kill something, there are plenty of orcs outside.
nl: Vrede, vrede! Als jullie iets willen doden, er zijn nog genoeg Orks over.

en: Peasant
nl: Boer

en: Perhaps I spoke too soon...
nl: Oeps, ik sprak te voorbarig...

en: Pff, elves. What a bunch of stuck-up snots!
nl: Pff, Elven. Wat een stel eikels!

en: Please, folks, not now.
nl: Alsjeblieft, niet nu.

en: Probably another one of Malifor’s experiments.
nl: Waarschijnlijk weer een expiriment van Malifor.

en: Probably for that door right there.
nl: Waarschijnlijk voor die deur daar.

en: Protecting the Master
nl: Bescherm de meester

en: Quick, honey, we’ve got to stop him. Let’s go!
nl: Snel schat, we moeten hem stoppen. Laten we gaan!

en: Quit your ranting, you wretched bag of bones! Prepare to return to the dust!
nl: Stop maar met dagdromen stel botten! Wees voorbereid om tot stof te vergaan!

en: Really! Did you save any for me?
nl: Werkelijk! Hebben jullie wat voor mij over gelaten?

en: Really! Oh yeah, I am in!
nl: Werkelij! Oh yeah, ik doe mee!

en: Really, and who are these people?
nl: Werkelijk en wie zijn deze mensen?

en: Rebels
nl: Rebellen

en: Rescue the Princess
nl: Red de prinses

en: Right here, Master.
nl: Hier meerster.

en: Right... sorry about that. My name is Lord Abhai and I am... or was... the ruler of the great kingdom of Garet-Desh.
nl: Zeker... sorry daarvoor. Mijn naam is Heer Abhai en ik ben.. of was.. de heerser van het grote koningrijk Garet-Desh.

en: Royal Guard
nl: Erewacht

en: Ro’Arthian, send a message to Hamel. Tell him it’s time.
nl: Ro'Arthian, stuur een bericht naar Hammel. Vertel hem dat het tijd is.

en: Ro’Sothian, is that you?
nl: Ro'Sothian, ben jij dat?

en: See?
nl: Kijk!

en: Should I throw it?
nl: Zal ik het proberen?

en: Showdown
nl: De Krachtmeting

en: Sisal! Noooo!
nl: Sisal! Neeee!

en: Sisal! Noooo! Not you too!
nl: Sisal! Neeee! Niet jij ook!

en: Sister! Don’t you recognize me?
nl: Zus! Herken je me niet?

en: Skeletons!
nl: Skeletten!

en: Smart!
nl: Briljant!

en: So here we are...
nl: Dus, we zijn er...

en: So it shall be.
nl: Zo zal het zijn.

en: So, where to now, Tallin?
nl: Dus waar nu heen Tallin?

en: Sounds like fun.
nl: Klinkt erg goed.

en: Spearman
nl: Speerman

en: Ssssh! I hear something.
nl: Ssssh! I hoor iets.

en: Stand where ye be, you... Och! A human!
nl: Blijf daar staan, jij... Hey! Een Mens!

en: Stolen Gold
nl: Gestolen goud

en: Stop him!
nl: Stop hem!

en: Suit yourself, you dumb troll!
nl: Zoek het lekker uit domme Trol!

en: Swordsman
nl: Zwaardvechter

en: Tell that to the trolls.
nl: Vertel dat aan de Trollen.

en: Thank you, Hamel.
nl: Dank u Hamel

en: Thank you, Lord Hamel.
nl: Dank u Heer Hamel

en: Thank you, Tallin.
nl: Dank je Tallin.

en: Thank you, sir.
nl: Dank u Heer.

en: Thanks, friend.
nl: Bedankt vriend.

en: That blasted skeleton! Even fire has no affect on him!
nl: Dat gore skelet! Zelfs vuur heeft geen vat op hem!

en: That old skeleton? Geez, what a nutcase.
nl: Dat oude skelet? Jeetje, wat een zielig figuur.

en: That was very unladylike of you.
nl: Dat was onvrouwlijk van je.

en: The Dungeon
nl: De Kerker

en: The Eastern Flank
nl: De oosterse flank

en: The Great Chamber
nl: De Grote Kamer

en: The Pursuit
nl: De achtervolging

en: The Treasury
nl: De schatkamer

en: The Treasury! Cool, let’s go loot some booty!
nl: De schatkamer! Gaaf, kom en grijp wat je kan!

en: The bastards!
nl: De

en: The forces of good can never be defeated by the likes of you!
nl: De goede krachten zullen nooit verslagen kunnen worden door jullie soort!

en: The times have changed, my friend.
nl: De tijden zijn veranderd mijn vriend.

en: Then how are we going to destroy him? Surely there must be a way.
nl: Hoe gaan we hem dan vernietigen? Er moet toch een manier zijn.

en: Then it’s time to fight!
nl: Dan is het tijd om te vechten!

en: There he goes! Quick, get him!
nl: Daar gaat hij! Snel, grijp hem!

en: There we go, let’s give this one more shot!
nl: Hier gaan we weer, laten we het nog eens proberen!

en: There we go.
nl: Daar gaan we.

en: There we go. Now let’s see where this tunnel leads to.
nl: Hier gaan we. Nu eens kijken waar deze tunnel heen gaat.

en: They are attacking us!
nl: Ze vallen ons aan!

en: They are trying to free the prisoners! Stop them!
nl: Ze proberen de gevangenen te bevrijden! Stop ze!

en: They found Hamel in a forge hammering away at a new axe. He greeted them warmly and arrangements were quickly made for all their food and accommodations, as wall as care for the sick and wounded.
nl: Ze vonden Hamel terwijl hij een nieuwe bijl aan het smeden was. Hij groette ze en zorgde vlug voor voedsel en slaapplaats en liet de gewonden en zieken verzorgen.

en: This doesn’t look good.
nl: Dit lijkt niet goed.

en: This tunnel keeps on going...
nl: Deze tunnel gaat maar door...

en: To the Mines
nl: Naar de mijnen

en: Trolls
nl: Trollen

en: Turns run out
nl: Overschrijding van het aantal beurten

en: Ugh, a dead body!
nl: Gedver, een dood lichaam!

en: Uh huh. Good for you.
nl: Leuk voor je.

en: Uh, not really...
nl: Uh, niet echt...

en: Uh... Which way?
nl: Uh... Welke kant op?

en: Undead
nl: Ondoden

en: Very well, you are most welcome to join us.
nl: Erg goed, jullie zijn welkom.

en: Very well.
nl: Goed.

en: WHO GOES THERE?
nl: WIE IS DAAR?

en: Warning! These bottles contain toxic waste. Causes disintegration on contact.
nl: Waarschuwing! Deze flessen bevatten giftig afval. Veroorzaakt verval bij contact.

en: We are killing lots of trolls and skeletons.
nl: We doden vele Trollen en skeletten.

en: We seek the lich Malifor.
nl: We zoeken Malifor.

en: We seek to crush and destroy him.
nl: We zoeken hem om te vernietigen.

en: Well spoken!
nl: Goed gesproken!

en: Well, just kick it down then.
nl: Nou, schop hem dan maar in.

en: Well, let’s see what’s behind it.
nl: Kijk wat er achter zit.

en: Well, obviously clubs and arrows won’t work.
nl: Knuppels en pijlen werken blijkbaar niet.

en: What a hoard! 2,000 gold!
nl: Wat een bult! 2000 goud!

en: What do you mean?
nl: Wat bedoel je?

en: What facts?
nl: Welke feiten?

en: What happened to you? Why are you a ghost?
nl: Wat is er met je gebeurd? Waarom ben je een geest?

en: What is your purpose in coming here?
nl: Wat is jullie doel om hier te komen?

en: What the...!
nl: Wel heb ik...!

en: What the...? How did he get here?
nl: Wel alle! Waar is hij gebleven?

en: What? How can you not know who I am?
nl: Wat? Hoe komt het dat jullie niet weten wie ik ben?

en: What’s up big guy?
nl: Wat is er grote jongen?

en: What’s with this whole ‘Master’ business? It’s starting to make me nervous.
nl: Wat is dat hele 'meester' gebeuren? Het begint me nerveus te maken.

en: What’s with this ‘Master’ business? It’s starting to make me nervous.
nl: Wat is dat hele 'meester' gebeuren? Het begint me nerveus te maken.

en: When the party finally reached the mines they were not disappointed.
nl: Toen de menigste uiteindelijk de mijnen bereikten werden ze niet teleurgesteld.

en: Who are you? How did you end up down here?
nl: Hoe dan ook, wie ben je? Hoe kom je hier terecht?

en: Who goes there? Ahhh, more slaves, I see.
nl: Wie is daar? Ahh, meer slaven zie ik.

en: Why d’ye say that?
nl: Waarom zeg je dat?

en: Would you join us to defeat this evil creature?
nl: Zou je bij ons willen voegen om dit kwade gedrocht te verslaan?

en: YOU DO NOT ANSWER. ALERT THE MASTER!
nl: JE ANTWOORD NIET, WAARSCHUW DE MEESTER!

en: YOU PUNY MORTALS SHALL SOON BE SERVING ME!
nl: JULLIE NIETIGE STERVELINGEN ZULLEN BINNENKORT MIJ DIENEN!

en: Yeah! This is gonna be fun!
nl: Yeah! Dit wordt leuk!

en: Yeah, open those doors!
nl: Yeah, open die deuren!

en: Yeah, right, buddy.
nl: Ja, vast.

en: Yes, I would... like to join... you Lord Tallin.
nl: Ja, ik wil me... bij jullie voegen... heer Tallin.

en: Yes, it may be a drama, but that’s no excuse for overacting!
nl: Ja het mag misschien een soap zijn, maar moet het daarom zo overgeacteerd?

en: You are in the dungeons of Malifor. These brave people have just released you.
nl: Je bent in de kerker van Malifor. Deze moedige mensen hebben je net bevrijd.

en: You are in the dungeons of Malifor. We have just released you.
nl: Je bent in de kerkes van Malifor, We hebben je net bevrijd.

en: You are just plain deaf. I heard them coming from a mile off.
nl: Je bent gewoon doof. Ik hoorde ze al van verre aankomen.

en: You are wrong, Malifor, for you shall be the one who is destroyed. You are cruel, merciless and a terror to all that lives. The world will be a better place with you gone!
nl: Je zit er naast Malifor, jij zult degene zijn die verslagen wordt. Je bent wreed en meedogenloos tegen alles wat leeft. De wereld ziet er zonder jou beter uit!

en: You clod of dung! How dare you step onto my land!
nl: Jij vuil stuk vreten! Hoe durf je op mijn land te komen!

en: You dared disturb the rest of those brave dwarves? You shall pay in blood!
nl: Je durft te rust van die brave Dwergen te verstoren? Je zal er voor boeten!

en: You fool! You will pay for your folly with your life.
nl: Sukkel! Deze fout zal je betalen met je leven.

en: You incompetent fools, you think you can kill us? Good luck!
nl: Jullie sukkels, dachten jullie ons te kunnen doden? Succes!

en: You mean Malifor?
nl: Bedoel je Malifor?

en: You puny weakling, this land now belongs to my master! Surrender now and he might let you be his slave.
nl: Jij zielige zwakkeling, dit land behoort nu tot mijn meester! Geef je over en misschien mag je als zijn slaaf werken.

en: You wretched monsters! You are going to pay for this!
nl: Jullie verschrikkelijke monsters! Jullie gaan hier voor boeten!

en: You wretched vermin, I have had it with you! Guards!
nl: Jij verschrikkelijk ongedierte, ik heb het met jou gehad! Wachten!

en: You wretches are going to pay for this! FORWARD, MEN!
nl: Ik zal jullie verschrikkelijke monsters dit betaald zetten! VOORWAARTS MANNEN!

en: You’re telling me.
nl: Vertel mij wat.
