Battle for Wesnoth 1.3.7+dev - en to nl translation catalogue (135 entries)

en: A single scenario takes about 30 minutes to 2 hours to complete. This is the fastest way to play, but your units are not saved and you cannot use campaign units. You can play scenarios against the computer or against other players either over the internet or at your computer. Scenarios are accessed through the "Multiplayer" button on the main menu.
nl: Een enkel scenario neemt ongeveer 30 minuten tot 2 uur in beslag. Dit is de kortste manier om te spelen, echter worden je eenheden niet opgeslagen en kan je ook geen eenheden uit veldtochten oproepen. Scenario's kan je spelen tegen te computer of tegen andere spelers via het internet of lokaal op jouw computer. Scenario's kan spelen door te klikken op de knop "Multiplayer" in het hoofdmenu.

en: Abilities
nl: Vermogens

en: Actions button
nl: Acties knop

en: Alignment
nl: Alliantie

en: Arrow keys
nl: Pijltjestoetsen

en: At the start of a scenario
nl: Aan het begin van een scenario

en: Attack types
nl: Aanvalstypen

en: Attacking and choosing your targets
nl: Aanvallen en kies van je doelwitten

en: Basic Strategy
nl: Basis strategie

en: Battle for Wesnoth has hundreds of unit types which are characterized by a rich set of statistics. In addition, individual units can have specific <link linkend="traits">traits</link> that make them subtly different from other units of the same type. Finally, campaign designers can add unique units to their campaigns to further expand the options available to players.
nl: Strijd om Wesnoth heeft honderden typen eenheden, elk gekarakteriseerd door een ruime verzameling eigenschappen. Als toevoeging heeft elk individuele eenheid specifieke <link linkend="traits">karaktertrekken</link>. Deze karaktertrekken maken elke eenheid subtiel anders. Verder kunnen veldtocht ontwerpers unieke eenheden toevoegen aan hun veldtochten om de mogelijkheden van de spelers nog verder uit te breiden.

en: Campaign
nl: Veldtocht

en: Chaotic
nl: Wetteloos

en: Click here to change default settings.
nl: Klik hier om de standaardinstellingen te wijzigen.

en: Click this button for a list of major Wesnoth contributors. You will often be able to reach them in real time at irc.freenode.org:6667 on #wesnoth.
nl: Klik op deze knop voor een lijst mensen die een grote bijdragen hebben geleverd aan Wesnoth. Vaak kan je rechtstreeks met ze chatten op irc.freenode.org:6667 op #wesnoth.

en: Click this button to close Wesnoth.
nl: Klik op deze knop om Wesnoth af te sluiten.

en: Click this button to enter the content server where a whole lot of content created by normal users is hosted. Among the things available there are many campaigns, multiplayer eras (defining factions for multiplayer games) and multiplayer maps. With the "Remove Add-ons" button you can remove them again once you do not want them anymore.
nl: Klik op deze knop voor toegang tot de contentserver. Hier vind je vele veldtochten, tijdperken en kaarten gemaakte door en voor gebruikers. Middels de knop "Verwijder add-ons" kan je deze weer verwijderen als je ze niet meer wenst.

en: Click this button to load a previously saved game. You will be shown a dialogue listing saved games. Select the game and click Ok to load and continue, or Cancel to return to the Main Menu. If you select a replay game, you can check the Replay check box. The loaded game will make all the moves from the beginning while you watch.
nl: Klik op deze knop om het opgeslagen spel te laden. Een dialoogscherm toont een lijst met alle opgeslagen spelen. Selecteer het spel en klik op "Ok" om deze te laden en verder te spelen, of klik op "Annuleren" om terug te keren in het Hoofdmenu. Als je een herhaling selecteert, zet een vinkje bij "Herhaling" (of "Replay"), zullen alle zetten vanaf het begin worden afgespeeld.

en: Click this button to open the integrated in game Help System. It will provide you with information about units and all other gameplay relevant things of the game. Most of those things are mentioned in this manual.
nl: Klik op deze knop om het geïntegreerde helpsysteem te openen. Het verschaft informatie over eenheden en alle andere relevanten zaken voor dit spel. Bijna alles is vermeld in deze handleiding.

en: Click this button to play single scenarios against one or more opponents. You can play the games over the internet or at your computer, against computer or human opponents. When you select this button a dialogue will appear and allow you to choose how you want to play the scenario. To learn more, see <link linkend="scenarios">scenarios</link>.
nl: Klik op deze knop een enkel scenario tegen een of meerdere vijanden te spelen. Deze kan je spelen via het internet of lokaal op je eigen computer tegen computergestuurde en menselijke tegenstanders. Wanneer je op deze knop klikt verschijnt er een dialoogscherm voor de keuze hoe het scenario te spelen. Voor meer zie <link linkend="scenarios">scenario's</link>.

en: Click this button to read the next little tip from the "Tome of Wesnoth".
nl: Klik op deze knop om de volgende tip uit "De Geschriften van Wesnoth" te lezen.

en: Click this button, select your language, and click OK to use it, or Cancel to continue with the current language. The first time Wesnoth starts, it defaults to English or your system locale if that can be determined, but once you change it, it will start in that language.
nl: Klik op deze knop, selecteer jouw taal en klik "Ok". Of klik "Annuleren" om de huidige taal te behouden. De eerste maal dat Wesnoth start wordt de taal ingesteld op je lokale systeeminstelling of het Engels. Na het kiezen van een taal zal Wesnoth voortaan in die taal starten.

en: Controls
nl: Besturing

en: Credits
nl: Info

en: Dawn
nl: Ochtend

en: Day (afternoon)
nl: Dag (middag)

en: Day (morning)
nl: Dag (ochtend)

en: Day-phase
nl: Dagdeel

en: Dextrous
nl: Behendig

en: During the scenario
nl: Tijdens een scenario

en: Dusk
nl: Avond

en: Experience
nl: Ervaring

en: Fighting
nl: Vechten

en: Finding Your Way
nl: Vind je weg

en: Game Modes
nl: Speelmanieren

en: Getting Started
nl: Beginnen

en: Getting the Most Fun Out of the Game
nl: Verkrijg het meeste spelplezier

en: Go to Preferences menu
nl: Naar het voorkeuren menu

en: Gold
nl: Goud

en: Healing
nl: Genezing

en: If an equivalent Neutral unit were fighting, it would always do 12 points of damage regardless of the hour.
nl: Als een gelijkende Neutrale eenhoud zou vechten zou deze altijd 12 punten schade toebrengen, dus ongeacht de tijd van de dag.

en: If the upkeep cost is greater than the number of villages+2 then the side starts losing gold, if it is equal, no income is gained or lost.
nl: Als de onderhoudskosten groter zijn dan het aantal dorpen plus twee dan verlies je geld. Als dit gelijks is heb je geen inkomen of verlies.

en: Image
nl: Afbeelding

en: Income
nl: Inkomen

en: Join official Server
nl: Inloggen op de officiële server

en: Keep in mind that some scenarios take place underground, where it is perpetually night!
nl: Houd in de gaten dat sommige scenario's onder de grond plaats vinden waar het constant nacht is!

en: Killing all enemy leaders usually gives instant victory.
nl: Het doden van alle vijandige leiders leidt meestal tot een directe overwinning.

en: Language
nl: Taal

en: Lawful
nl: Gezagsgetrouw

en: Leadership
nl: Leiderschap

en: Left click
nl: Linker muisknop

en: Load
nl: Laden

en: Load game
nl: Spel laden

en: Local Game
nl: Lokaal spel

en: Loyal
nl: Loyaal

en: Magical
nl: Magisch

en: Mechanical
nl: Mechanisch

en: Menu button
nl: Menu knop

en: More general tips
nl: Meer algemene tips

en: Move to leader unit
nl: Beweeg leider naar eenheid

en: Moving
nl: Bewegen

en: Night (first watch)
nl: Nacht (eerste wacht)

en: Night (second watch)
nl: Nacht (tweede wacht)

en: Orbs
nl: Bolletjes

en: Over the land are scattered villages where you can heal your troops and gather the income required to support your army. You will also have to cross mountains and rivers, push through forests, hills and tundra, and cross open grassland. In each of these areas different creatures have adapted to live there and can travel more easily and fight better when they are in familiar terrain.
nl: Verspreid over het land liggen dorpen waar je troepen kan verzorgen en inkomen, noodzakelijk voor het ondersteunen van je leger, kan genereren. Je zal bergen en rivieren bedwingen, en bossen, heuvels, toendra's en open grasland doorkruizen. In elk van deze gebieden leven verschillende wezens, zij hebben zich aangepast en kunnen makkelijke er better vechten als ze op bekend terrein zijn.

en: Plague
nl: Pest

en: Play a sequence of connected scenarios, known as a campaign, against the computer.
nl: Speel een serie van verbonden scenario's, een veldtocht genoemd, tegen de computer.

en: Play a single scenario against computer or human opponents.
nl: Speel een enkel scenario tegen een computergestuurde of menselijke tegenstander.

en: Playing
nl: Spelen

en: Poison
nl: Vergif

en: Preface
nl: Voorwoord

en: Preferences
nl: Instellingen

en: Quick
nl: Snel

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Quit game
nl: Spel afsluiten

en: Recruit unit
nl: Recruteer eenheid

en: Recruiting and Recalling
nl: Rekruteren en Oproepen

en: Regeneration
nl: Regeneratie

en: Remember, the idea of a game is to have fun! Here are some recommendations from the development team on how to get the most fun out of the game:
nl: Herinner je dat het idee van het spel is plezier hebben! Hier zijn enkele aanbevelingen van het ontwikkelteam hoe het meeste spelplezier te verkrijgen:

en: Rename unit
nl: Hernoem eenheid

en: Reset zoom to default
nl: Hestel standaard zoom

en: Resilient
nl: Robuust

en: Resistance
nl: Weerstand

en: Right click
nl: Rechter muisknop

en: Save and Load
nl: Opslaan en laden

en: Save game
nl: Spel opslaan

en: Scenarios
nl: Scenario's

en: Search (find label or unit by name)
nl: Zoeken (een label of eenheid op naam vinden)

en: Select unit, move unit
nl: Selecteer eenheid, beweeg eenheid

en: Set team label
nl: Zet teamlabel

en: Show statistics
nl: Toon statistieken

en: Show status table
nl: Toon statustabel

en: Show unit list
nl: Toon eenhedenlijst

en: Slow
nl: Traag

en: So, the formula for determining the income per turn is
nl: Dus de formule voor het bepalen van je inkomen per beurt is

en: Space
nl: Spatie

en: Special
nl: Speciaal

en: Strategy and Tips
nl: Strategie en tips

en: Strong
nl: Sterk

en: Teleport
nl: Teleporteren

en: The Battle for Wesnoth Help
nl: Strijd om Wesnoth Help

en: The Battle for Wesnoth is a turn-based strategy game with a fantasy theme.
nl: Strijd om Wesnoth is een turn-based strategie spel met een fantasy thema.

en: The Creatures
nl: De wezens

en: The Game Screen
nl: Het spel scherm

en: The World
nl: De wereld

en: The basic statistics for a unit include its hit points (HP), the number of movement points it has, and the weapons it can use and the damage they do. In addition, units have other characteristics, such as alignment and special abilities, that are described in more detail below.
nl: De basiseigenschappen van een eenheid omvatten zijn gezondheid (HP), het aantal stappen dat hij kan verzetten, de wapens die hij kan gebruiken en de schade die deze toebrengen. Additionele hebben eenheden karaktertrekken zoals alliantie en speciale vermogens, deze worden hieronder in detail omschreven.

en: The campaign is the primary form in which Wesnoth is intended to be played, is probably the most enjoyable, and is the recommended way for new players to learn the game.
nl: De veldtocht is de standaard, en waarschijnlijk meest fijne, manier om Wesnoth te spelen. Dit is tevens de aanbevolen manier voor nieuwe spelers om het spel te leren.

en: The two "day" and "night" phases are differentiated as Morning, Afternoon and First Watch, Second Watch, by the positions of the sun and moon in the time of day graphic.
nl: De dagen en nachten bestaan uit twee delen, de Voormiddag en Namiddag, en de Eerste Wacht en Tweede Wacht. Beide aangegeven door de positie van de zon of maan in de dagafbeelding.

en: There are several possible options you are provided with when clicking on the "Multiplayer" button:
nl: Er zijn verscheidene instellingen mogelijk door te klikken op de knop "Multiplayer":

en: There are two basic ways to play Battle for Wesnoth:
nl: Er zijn twee manieren om de Strijd om Wesnoth te spelen.

en: This option directly connects you to the official server. You will end in the lobby where you can create your games as you wish and where many games are already open and maybe some players already waiting to join in a new match.
nl: Deze optie verbind je direct met de officiële server. Je komt in de lobby alwaar je spel kan samenstellen waar vele spellen reeds open staan, mogelijk zijn staan er zelfs spelers te wacht op een nieuw spel om mee te doen.

en: Time of Day
nl: Tijd van de Dag

en: Time of day really matters:
nl: Tijdstip op de dag maakt werkelijk uit:

en: Time of the day and damage
nl: Dag van de tijd en schade

en: Toggle muting of game sounds
nl: Zet geluid aan/uit

en: Traits
nl: Kenmerken

en: Turn
nl: Beurt

en: Tutorial
nl: Oefenen

en: Undead
nl: Ondoden

en: Underground
nl: Ondergronds

en: Units
nl: Eenheden

en: Upkeep
nl: Onderhoud

en: Use the terrain
nl: Gebruik het terrein

en: Villages (your villages/total number of villages)
nl: Dorpen (eigen dorpen/totaal aantal dorpen)

en: Wesnoth has many different sagas waiting to be played out. You can battle orcs, undead, and bandits on the marches of the Kingdom of Wesnoth; fight alongside dragons in the lofty peaks, elves in the green reaches of the Aethenwood, dwarves in the great halls of Knalga, or even merfolk in the Bay of Pearls. You can fight to regain the throne of Wesnoth, or use your dread power over the Undead to dominate the land of mortals, or lead your glorious Orcish tribe to victory against the humans who dared despoil your lands.
nl: Wesnoth heeft veel verschillende sages, wachtend om gespeeld te worden. Je zult orks, ondoden en bandieten bevecthen op je veldtochten voor het koninkrijk Wesnoth. Vecht samen met draken in de betoverende bergen, elven in het groene Westelijke Woud, dwergen in de grote zalen van Knalga, of zelfs met meerminnen in de Parelbaai. Je kan strijden voor herwinnen van de troon van Westnoth. Of gebruik je gevreesde machten over de ondoden om het land van de stervende te domineren. Of leid je glorieus orkenstam naar de overwinning tegen de mensen, die het aandurfden jouw land te verontreinigen.

en: Wesnoth was primarily designed to play campaigns. Campaigns are a series of connected scenarios. Click this button to start a new campaign. You will be presented with a list of campaigns available on your computer (more can be downloaded if you wish). Select your campaign and click OK to start or Cancel to quit. Each campaign has a difficulty level: easy, medium (normal), and hard. We recommend medium as this level is challenging, but not difficult. You may not change the difficulty during the campaign. In case you have serious problems fighting your way through easy difficulty, the guide about <link linkend="basic_strategy">Basic Strategy</link> will surely help you. Once you have selected the difficulty, you will start with the first scenario of the campaign.
nl: Wesnoth is ontworpen om veldtochten te spelen. Veldtochten zijn series van verbonden scenario's. Klik op deze knop om een nieuwe veldtocht te beginnen. Er zal een lijst getoond worden van alle op jouw computer beschikbare veldtochten, meer veldtochten kan je eventueel downloaden. Selecteer een veldtocht en klik op "Ok" om deze te starten of op "Annuleren" om het scherm te sluiten. Elke veldtocht kent verschillende moeilijkheidsgraden: makkelijk, normaal en moeilijk. We adviseren de graad normaal, deze is uitdagend doch niet te moeilijk. De moeilijkheidsgraad kan je gedurende de veldtocht niet meer wijzigen. Mocht je moeite hebben om graad makkelijk te spelen, lees dan de <link linkend="basic_strategy">Basisstrategie</link>. Na het kiezen van de moeilijkheidsgraad start je met het eerste scenario in de veldtocht.

en: When Wesnoth first starts it displays an initial background and a column of buttons called the Main Menu. The buttons only work with a mouse. For the impatient, we recommend you: click the "Language" button to set your language; then click the "Tutorial" button to run the tutorial; and then play the campaign, "A Tale of Two Brothers" by clicking the "Campaign" button and selecting it from the list provided.
nl: Als Wesnoth voor het eerst opstart verschijnt er een achtergrond en een kolom met knoppen, het Hoofdmenu. De knoppen kan je enkel met de muis bedienen. Voor de ongeduldigen onder ons adviseren wij: klik op de knop "Taal" of "Language", kies de gewenste taal; klik op de knop "Oefenen" om een oefenveldtocht te spelen; en speel de veldtocht "De twee broers" door te klikken op de knop "Veldtocht" en deze te selecteren uit de lijst.

en: Winning a scenario
nl: Een scenario winnen

en: Your Army
nl: Je leger

en: Your gold
nl: Je goud

en: Your income
nl: Je inkomen

en: Your total units
nl: Je totaal aantal eenheden

en: Zoom in
nl: Inzoomen

en: Zoom out
nl: Uitzoomen

en: en
nl: nl

en: where upkeep is equal to the sum of the levels of all your non-loyal units.
nl: waar het onderhoud gelijk is aan de som van de niveau's van al jouw (niet-loyale) eenheden.
