Wesnoth 1.8 - en to la translation catalogue (190 entries)

en:  Recommended setting of 1 gold per village.
la:  Est initium consultum uni aurei pro viculo.

en:  Recommended setting of 2 gold per village and 150 starting gold.
la:  Est initium consultum II aureorum pro viculo et CL incipio.

en:  Recommended setting of 2 gold per village, 28 villages.
la:  Est initium consultum II aureorum pro viculo, XXVIII viculorum.

en:  Recommended setting of 2 gold per village.
la:  Est initium consultum II aurorum pro viculo.

en: 2 vs. 2 or 3 vs. 3 team game.
la: Ludus manuum: II contra II aut III contra III.

en: 2p — Aethermaw
la: 2l — Fauces Aetheriae

en: 2p — Arcanclave Citadel
la: 2l — Arx Arcaniclavi

en: 2p — Caves of the Basilisk
la: 2l — Cavernae Basilisci

en: 2p — Cynsaun Battlefield
la: 2l — Acies Cynsaunae

en: 2p — Dark Forecast (Survival)
la: 2l — Augurium Obscurum (Supervivendum)

en: 2p — Den of Onis
la: 2l — Latibulum Onis

en: 2p — Elensefar Courtyard
la: 2l — Areola Ellensepharis

en: 2p — Fallenstar Lake
la: 2l — Lacus Stellae Casae

en: 2p — Hamlets
la: 2l — Vici

en: 2p — Hornshark Island
la: 2l — Insula Squatinicornus

en: 2p — Howling Ghost Badlands
la: 2l — Regio Lemurum Gemituum

en: 2p — Sablestone Delta
la: 2l — Delta Saxorum

en: 2p — Silverhead Crossing
la: 2l — Transitus Argenteus

en: 2p — Sulla’s Ruins
la: 2l — Parietinae Sullae

en: 2p — The Freelands
la: 2l — Terrae Liberae

en: 2p — Thousand Stings Garrison
la: 2l — Castellum Mille Aculeorum

en: 2p — Weldyn Channel
la: 2l — Canalis Veldinis

en: 3p — Alirok Marsh
la: 3l — Palus Alirocci

en: 3p — Island of the Horatii
la: 3l — Insula Horatiorum

en: 3p — Morituri
la: 3l — Morituri

en: 4p — Blue Water Province
la: 4l — Provincia Aquae Caeruleae

en: 4p — Castle Hopping Isle
la: 4l — Insula Castella Mutandi

en: 4p — Clash
la: 4l — Conflictio

en: 4p — Hamlets
la: 4l — Vici

en: 4p — Isar’s Cross
la: 4l — Crux Isaris

en: 4p — King of the Hill
la: 4l — Rex Collis

en: 4p — Loris River
la: 4l — Flumen Loris

en: 4p — Morituri
la: 4l — Morituri

en: 4p — Paths of Daggers
la: 4l — Viae Sicarum

en: 4p — Ruins of Terra-Dwelve
la: 4l — Parietinae Duelviterrae

en: 4p — Siege Castles
la: 4l — Castella Obsidentes

en: 4p — Underworld
la: 4l — Inferna

en: 4p — Xanthe Chaos
la: 4l — Chaos Xanthes

en: 5p — Auction-X
la: 5l — Auctio-X

en: 5p — Forest of Fear
la: 5l — Nemus Metus

en: 5p — The Wilderlands
la: 5l — Terra Fera

en: 6p — Crusaders’ Field
la: 6l — Campus Propugnatorum

en: 6p — Hexcake
la: 6l — Placenta Hexagoni

en: 6p — Team Survival
la: 6l — Manus Supervivens

en: 6p — The Manzivan Traps
la: 6l — Insidiae Manzivae

en: 6p — Volcano
la: 6l — Vulcanus

en: 6p — Waterloo Sunset
la: 6l — Solis Occasus Vaterlui

en: 8p — Mokena Prairie
la: 8l — Mokenae Rustica

en: 8p — Morituri
la: 8l — Morituri

en: 9p — Merkwuerdigliebe
la: 9l — Merkwuerdigliebe

en: <span foreground='#%02x%02x%02x'>Side %d</span>:  Income score = %d  Unit score = %d  Gold = %d
la: <span foreground='#%02x%02x%02x'>Manus %d</span>:  Puncta pro fructu = %d  Puncta pro actoribus = %d  Aurei = %d

en: <span foreground='%s'>Side %d</span> has the advantage.
la: <span foreground='%s'>Manui %d</span> utilitas est.

en: <span strikethrough='true' foreground='#%02x%02x%02x'>Side %d</span>
la: <span strikethrough='true' foreground='#%02x%02x%02x'>Manus %d</span>

en: A brave hero of Wesnoth’s Golden Age, this great rider and commander of men came to this evil place while on a raid against the orcs. Caught unaware by the foul creatures, many of his fellows were killed, but he fought valiantly, slaying many a foe. But alas! The foul Basilisk turned him to stone even as he slew the last orc. Now all that is left is a stark reminder of his once great bearing and strength.
    (inscribed by Fynmiir)
la: Hic heros acer Aetatis Aureae Vesnotei, eques et dux hominum magnus ad hoc locum malum excursioni in orces venit. Plures ignari sociorum a creatis foedis interfecti sunt, sed hic acriter pugnabit multos hostes occidens. At heu! Basiliscus foedus eum saxum versit simul ultimum orcium occidebat. Nunc totae reliquiae admonitus fortitudinis et magnitudinis eius stant.
    (a Fynmiir inscriptum)

en: A stone-carved likeness of Lhun-dup, Servant of Sulla.
la: Effigies dolata Lhuni Dupi, Famuli Sullae.

en: A stone-carved likeness of Lo-bsang, Servant of Sulla.
la: Effigies dolata Lobsangi, Famuli Sullae.

en: A stone-carved likeness of Ri-nzen, Servant of Sulla.
la: Effigies dolata Rinzeni, Famuli Sullae.

en: A stone-carved likeness of Sulla the Great, also known as Sulla the Just, Sulla the Tyrant, Empress of the Sinking Tower, Lady of the Walking Glacier, Sulla the Incinerator, Sulla the Proud and Sulla the Righteous.
la: Effigies dolata Sullae Magnae, quae quoque vocatur Sulla Iustam, Sulla Tyranna, Imperatrix Turris Mergentis, Domina Glaciarii Ambulantis, Sulla Ustor, Sulla Superba et Sulla Pia.

en: A stone-carved likeness of Ten-zin, Servant of Sulla.
la: Effigies dolata Tenzini, Famuli Sullae.

en: A strange place. Designed by Doc Paterson
la: Locus mirus. A Doc Paterson formata

en: A vast region of wild, untamed wilderness, its terrain dotted with forests, caves, rivers, and the ruins of ancient fortresses.
la: Regio vasta desertorum saevorum indomitorumque, cum raris silvis, cavernis, fluviis et ruinis castellorum antiquorum.

en: A wesnoth benchmark, use --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_scroll --exit-at-end.
la: Probatio Vesnotei, utere --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_scroll --exit-at-end.

en: A wesnoth benchmark, use --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_shroud_walk --exit-at-end.
la: Probatio Vesnotei, utere --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_shroud_walk --exit-at-end.

en: A wesnoth benchmark, use --nogui --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_ai --exit-at-end.
la: Probatio Vesnotei, utere --nogui --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_ai --exit-at-end.

en: Aethec Corryn
la: Aetecus Corrinius

en: Aethermaw — Created by Doc Paterson
la: Fauces Aetheriae — A Doc Paterson formata

en: Age of Heroes
la: Aetas Heroica

en: Attacker
la: Pugnator

en: Big Baby Bo
la: Ingens Infans Bo

en: Big Baby Dro
la: Ingens Infans Dro

en: Blum Duk
la: Blum Duc

en: Bramwythl
la: Bramvitla

en: Clear Weather
la: Serenum

en: Clockwork Boy
la: Puer Machinatus

en: Cynsaun Province was named for Warrior-Queen Cynsaun the First, who drove the necromancers from these lands in 961 YW.
la: Provincia Cynsaunica sic vocatur ob Reginam Bellatricem I, quae veneficos a his terris AVC CMLXI depepulit.

en: Dark Forecast is a survival scenario for solitaire or two-player team-based play against randomly-spawned AI units. Victory is achieved by surviving and defeating all enemy waves. During the course of play, the terrain will change based on random weather effects.
    
    Note: You need to use the default map settings for the scenario to work right.
la: Augurium Obscurum scaenarium supervivendum uni aut dorum lusorum est, in quo cum actoribus IA forte creati pugnas. Supervivendo et omnibus aestibus hostis superando vicis. Dum ludis terra ob numen Iovis mutabit.
    
    Nota bene: Necesse est electionibus naturalibus chartae uti.

en: Dark Forecast — a random survival scenario
la: Augurium Obscurum — scaenarium fortunae supervivendi

en: Death
la: Mors

en: Death of both of your team’s leaders
la: Mors amborum ducum manus

en: Death of your leader
la: Mors ducis

en: Death of your team leaders
la: Mors ducum manuum

en: Default
la: Solita

en: Defender
la: Defensor

en: Drakes
la: Draculi

en: Drought
la: Siccitas

en: Drowsk Calbeht
la: Drousc Calbeit

en: Faery
la: Nympha

en: Fight through corridors and gardens, and dominate the eastern courtyard of what used to be the glorious city of Elensefar.
la: In andronibus et hortis pugnare et in area orientale urbis Ellensepharis semirutae dominari.

en: Flooded by the seas and battered by the winter elements, only ruins, water and ice now remain in the shadow of this once mighty empire.
la: Tantum ruinae, glaciesque aquaeque, inundata pelagis et imbre hiemis quassata, in umbra regni olim magni remanent.

en: Gawffus the Dim
la: Gauffus Stultus

en: General Talael Ryndoc came to this place to fight a duel with the Grand Marshal Aethec Corryn, but the two men never found one another.
la: Legatus Talael Rendocius huc cum Imperatore Aeteco Corrinio in pugna singulare pugnatum venit, sed duo numquam utrumque invenerunt.

en: Grand total: <b>%d</b>
la: Ultima summa: <b>%d</b>

en: Heavy Rains
la: Multo Pluit

en: Heavy Snowfall
la: Multo Ningit

en: Hint: Learning the enemy spawn points and types helps a lot.
la: Nota bene: Sapientis est fontes impetuum varios discere.

en: Historians write that Bluewater Province has been destroyed and rebuilt some twenty times. Now, as armies once again converge on the rocky streams and snowcapped mountains of this small province, its villagers hardly seem to take notice.
la: Dicitur Provincia Aquae Caeruleae circiter vigenties deleta et refecta esse. Nunc dum exercitus iterum in rivos saxosos et montes nive opertos parvae provinciae conveniunt, vicani vix animadvertere videntur.

en: Hop from castle to castle while fighting over a central isle.
la: Ad castellum ex castello sali ut pro media insula pugnas.

en: In this mixed landscape, five armies battle for supremacy.
la: Quinque exercitus in hoc agro vario victum contendunt.

en: It would seem that no one knows the tale of this brave spider.
    (inscribed by WinnerA)
la: Nemo fabulam huius araneae fortis scire videtur.
    (a Victore inscriptum)

en: Knalgan Alliance
la: Societas Gnalgae

en: Little remains of this once wealthy mining colony, now a haven for raiders and thieves.
la: Sunt paucae reliquiae coloniae fossandi divitis, quae est iam raptoribus et furibus portui.

en: Long ago, a great star fell from the heavens, leaving its mark on this coniferous region.
la: Iampridem cecidit stella magna de caelo, cicatricem in hac regione pinorum relinquens.

en: Long ago, countless centuries before the time of Haldric, and far beyond the easternmost reaches of Lintanir Forest, great and terrible wars were fought. The records tell of a powerful battle-mage, a brilliant tactician and practitioner of the arcane arts, who had been given the title of Dauntless by his followers. At the battle of Arcanclave, Dauntless and his armies did battle with a savage race of sorcerer-demons known as the Kah Ruuk. Surrounded by tens of thousands of Kah Ruuk, Dauntless used his magic to summon a powerful earth elemental (who, for unknown reasons, owed Dauntless a debt of gratitude). The elemental raised great stones from deep within the earth, forming them, in mere moments, into the walls and battlements of a massive fortress. Thousands of Kah Ruuk perished in their attempt to overrun Arcanclave Citadel, and Dauntless and his men were victorious that day. More than one thousand years later, the Warrior-Queen Cynsaun the First drove a clan of necromancers from the ruins of Arcanclave Citadel, and, in the years that followed, converted the region into a military stronghold. It is rumored that several powerful artifacts, remnants from the reign of the Great Mage Dauntless, may yet remain hidden, lost somewhere within the granite and obsidian walls of Arcanclave Citadel. Designed by Doc Paterson.
la: Iamdudum, multum ante saeculum Haldrici, multum procul a finibus Lintanris orientalibus, plurima gerebantur terribilia bella. Omnes historiae dicunt fuisse magum bellipotentissimum, sausorem optimum et magistrum artium secretarum, qui ab assectatores Intrepidus cluebat. In Arcaniclavo, proelio cum quadem gente saeva veneficorum Caruci nomine sumpto, cum millia eorum ipsum suosque circumdarentur, Intrepidus magia ad elementum terrestre potentem arcessendum usus erat, quod Intrepidum debebat. Elementum, ingentibus saxis ex visceribus orbis terrarum tractatis, moenia et turres magni castelli facile formavit. Cum millia de Carucis frustra arcem Arcaniclavi oppugnantes perierint, Intrepidus suique vicerunt. Regina Cynsauna Prisca Bellatrix post magis quam mille annorum, grege evocatorum de ruinis Arcis Arcaniclavi depulso, regionem praesidium fecit. Fertur multa potentia, reliquias Magni Magi Intrepidi regni, etiam latere, sed amissa in moeniis Arcis Arcaniclavi adamanteis. A Doc Paterson formata.

en: Long ago, the Great Mage Sulla was imprisoned in the Aethermaw, a nexus of mystical energy whose chaotic nature was able to prevent her escape. Over the centuries, however, Sulla gradually attuned her powers to the maelstrom of disorder that is the Aethermaw, and has now begun to project its influence onto the material plane, drawing in entire regions of land from hundreds of different worlds, realities and time-periods. She experiments with these disparate pieces of the cosmos, manipulating them, merging them and sending them back and forth between the Aethermaw and their place of origin. Perhaps, as her mastery over the Aethermaw grows, Sulla will one day break free of its bonds. Until that time comes, she will continue to amuse herself by arranging battles between the mortal beings unlucky enough to be drawn into its depths. Designed by Doc Paterson.
la: Saga Magna iamdudum Sulla in Faucibus Aetheriis inclusa est, quae nexus sunt energiae mysticae cuius chaos fugam impedire potuit. Saeculis cessis tamen pedetemptim Sulla vim procellae confusae Faucium Aethaeriarum aptabat, et radicitus regiones terrae tractans ex centum orbium, veritatumque temporumque diversorum, ad sphaeram tractabilem momentum extendere coepit. Haec partes dissimiles temptat universitatis rerum, illis mutantibus inter se confundentibus, et sursum deorsum inter Fauces Aetherias originemque mittentibus. Fortasse Sulla cum potestate polleat, olim vincula rumpat. Sed dum fiat, proeliis hominibus instruendo adeo miserabilibus, ut in abyssum abstracti sint, ludere pergebit. A Doc Paterson formata.

en: Loyalists
la: Fideles

en: Neki the Brutal
la: Neki Atroces

en: Neki the Brute
la: Belua Neki

en: Northerners
la: Septentrionales

en: Oxsrrsk
la: Oxsrrsc

en: Players must forge strange alliances with the local inhabitants, in order to survive on this most unusual of islands. Designed by Doc Paterson.
la: Lusores cum incolis pacisci debent ut in insula insuetissima supersint. A Doc Paterson formata.

en: Players must traverse all manner of terrain in pursuit of victory on this multi-fronted duel map.
la: Lusoribus, si forte in hac charta pugnae singularis cum aciebus multiplicibus vincant, omne genus terrae transire necesse est.

en: Rah Ihn Mar
la: Rah Ihin Mar

en: Random
la: Fortuita

en: Random map
la: Charta fortuita

en: Random map (Desert)
la: Charta fortuita (Deserta)

en: Random map (Marsh)
la: Charta fortuita (Palus)

en: Random map (Winter)
la: Charta fortuita (Hiems)

en: Rawffus the Dim
la: Rauffus Stultus

en: Rebels
la: Rebelles

en: Rublok
la: Rublocus

en: Rukhos, Chosen of Death
la: Rukhos, Morte Electus

en: Rzrrt the Dauntless
la: Rzrrtus Intrepidus

en: Scenario where the objective is to survive for as long as possible.
la: Scaenarium in quo propositum supervivendi quam longissime est.

en: Since your team has only one leader, the enemy waves will not be at full strength.
la: Cum tantum unua manui sit, impetus hostis non pro virili parte pugnabunt.

en: Since your team has two leaders, the enemy waves will be at full strength.
la: Cum duo duces manui sint, copiae hostis pro virili parte pugnabunt.

en: Slim of Stature, dexterous Hands
    — Seven Stones and Eleven
    Left his Foes so slim a Chance
    — Seven Stones and Eleven
    Marksman known as Dragonbane
    ’mongst the Statues here was slain
    — Seven Stones — and the Elven
    (inscribed by Gauteamus)
la: Figura gracili, manu peritus
    — O Septem Silices Duo et Duo adsunt
    Spes aegras dedit hostibus malignis
    — O Septem Silices Duo et Duo adsunt
    Dexter pernicies draconis arcus
    Hic inter statuas perivit atras
    — O Septem Dryadalis atque quattor
    (a Gauteamo inscriptum)

en: Small map for 2 vs. 2.
la: Charta parva pro II con. II.

en: Snowfall
la: Ningit

en: So this is the accursed valley — a land ours for the taking.
la: Igitur haec vallis maledicta est — terra capenda.

en: Sorrek, Chosen of Death
la: Sorrex, Morte Electus

en: Statue
la: Imago

en: Statue of Lhun-dup
la: Imago Lhuni Dupi

en: Statue of Lo-bsang
la: Imago Lobsangi

en: Statue of Ri-nzen
la: Imago Rinzeni

en: Statue of Sulla
la: Imago Sullae

en: Statue of Ten-zin
la: Imago Tenzini

en: Survive all enemy attacks
la: Omnes impetus hostium superare

en: Survive and defeat all enemy waves
la: Superesse et omnes impetus hostium superare

en: Talael Ryndoc
la: Talael Rendocius

en: The Aethermaw growls.
la: Fauces Aetheriae fremunt

en: The Freelands, also known to the people of the far east as The Land of No Kings, lie in between the Wilderlands and the Kingdom of Carorath, separating a land of absolute law from a land of absolute savagery. The people of the Freelands have been battling would-be conquerors of their land for hundreds of years, repelling great beasts from their western borders, and Carorathian Imperialists from their eastern borders.
la: Terrae Liberae, quae quoque Terra Nullius Regum a populo orientis vocantur inter Solitudines et Regnum Carorafi, sic inter terram invictae legis et invictae saevitae, intersunt. Populus Terrarum Liberarum multa saecula in quos victoriam cupiunt pugnaverunt, de finibus occidentalibus ingentibus bestiis et de finibus orientalibus Carorafianis depulsis.

en: The Great Mage Sulla has transported your armies to this bizarre nexus, and demands that you amuse her by doing battle.
    
    
    
    
    <span color='red'>Note:</span>
    
    <span color='green'>Units may not move into a hex with a rock cairn. They may, however, be recruited to, and move from, such hexes.</span>
    
    <span color='green'>Beginning on turn 4, the Great Mage Sulla will begin to unite the two halves of the battlefield. The process will be complete by the end of turn 6.</span>
la: Saga Magna Sulla exercitus tui ad hunc nexum mirum traduxit et poscit ut te decertando se delectet.
    
    
    
    
    <span color='red'>Nota bene:</span>
    
    <span color='green'>Actores ad hexagonum quo sepulchrum saxeum est, ire non possunt. Autem in talibus adlegi exireque possunt.</span>
    
    <span color='green'>Saga Magna Sulla vice quarta duos campos coniungere coepit. Haec vice sexta finiet.</span>

en: The inhabitants are rumored to be a strange alliance of man and beast, and our claim is not going to be unopposed. We must be prepared for the surprises of this land.
la: Incolae feruntur societas nova inter homines atque bestias esse, nec postulatio bene accipietur. Opus est miris huius terrae parati esse.

en: The last and most powerful of these creatures are almost upon us. I feel that if we can finish them off in time, we shall be victorious.
la: Supremi atque potentissimi animalium fere ad manum sunt. Puto, si tempore illos superare, nos victores fore.

en: The screams and pleas for mercy are finally silenced, as you remove your blood soaked blade from the last of the rebels. There will be no more resistance from the local scum. Your reign has finally earned stability.
la: Gemitus querimoniaeque misericordiae denique silent, ut sanguineum gladium ex ultimum rebellium amoves. Iam non sentina populi resistet; regnum tuum postremo stabilivisti.

en: The tale of this unlucky highwayman is yet to be told.
    (inscribed by WinnerB)
la: Non iam ullus fabulam latrocinantis infelicis refert./n(a Victore inscriptum)

en: The winds of the dark sky blew so cold,
    The moon was high, the night was old,
    Brave was the drake that dared forsake
    His home to steal the Basilisk’s gold.
    
    On that dark night, the skies so churned,
    He disregarded what he had learned,
    Foolish but brave, to the Basilisk’s cave,
    He flew, and the fire within him burned.
    
    Alas, that fire burns no more,
    For the Basilisk, with one mighty roar,
    Chilled him to the bone, and he turned to stone,
    And so he stays forevermore.
    
    The winds of the sky blow so cold,
    The years pass by, the days are old,
    Here stands that drake, who dared forsake
    His home to steal the Basilisk’s gold.
    (inscribed by Flametrooper)
la: Obscura hiems flat tam gelide acriter
    Linquete luna, nocte veterrima.
    Hic draculus ausus domum aurum
    Deserere est Basilisci ademptum.
    
    Serum volatus sub nebulis spuit
    Fastidienter, quae didicit ruens,
    Stultus sed acer ad cavernam.
    Fax penita est colubri aestuatus.
    
    Non flamma fervet, nam colubri acrius
    Cor palpitantem personuit: silex
    Sic draculus usque ad medullas
    Perpetuatus adest novatus.
    
    Obscura hiems flat tam gelide acriter
    Anni relinquunt, iam veteres dies.
    Fortis domum atrum draculus nunc
    Hic iacet auri avidus relictus.
    
    (a Flametroopro inscriptum)

en: Then let us discover what lies in waiting and teach them not to oppose our claim.
la: Igitur quae latent inveniamus et fac ut no hanc postulationem negent.

en: These caves were once the lair of Chak’kso Ney’yks, a legendary Elder Basilisk. The petrified forms of his victims remain as monuments to his savage power.
la: Hae cavernae latibulum Basilisci Prioris, nomine Iaxo Neix, fuerunt. Formae lapideae praedae ut monumenta potestatis saevae remanent.

en: This is a sculpture made of stone.
la: Est statua saxea.

en: This most unusual of caves was once known as the Chamber of Laughing Devils, and was the inner citadel of the Kah Ruuk Oni. The Kah Ruuk were a wicked and cunning race of man-eating demons, who terrorized the people of the Eastern Lands for nearly four hundred years, before vanishing from Irdya without a trace. Since that time, many factions have vied for dominion over the Den of Onis, hoping to unlock the strange and mysterious magics of its creators.
la: Haec caverna singularis, quae quondam Cella Diabolorum Ridentium vocata est, arx principalis Caruconorum fuit. Qui MD annos genus malum et callidum gentes eas vorando territare solebant, donec omnino ex Irdya evanuerunt. Ex quo tempore multae factiones dominationem in Latibulo Onis petebant, si magica nova arcanaque reperire possit.

en: This vital supply route has played a key role in many of Wesnoth’s greatest battles.
la: Haec vitalis via commeatuum multa proeliorum Vesnotei maximorum vidit.

en: Three players come head to head on this water-cut battlefield.
la: Tres lusores comminus in hoc agro aqua secto conveniunt.

en: Through waves and rocky channels
    blue and white
    she pulled and pushed the tides
    and taught the fishes how to speak to planets
    silver green
    with magic
    running from her spirit into skins of kelp and shells of snails
    a twisting of her tail and hands
    she sent her songs to run on pin-tipped legs about the sands
    and now
    and now the strangest pause
    for years and years
    she hasn’t moved her eyes
    
    (inscribed by MJQ)
la: Per undas fretaque saxosa
    candida caeruleaque
    aestus traxit trusitque
    et pisces stellas errantes adloqui didicit
    viridis et argentea
    arte magica
    currens ex anima in pelles algarum et conchas cochlearum
    manibus caudaque torquente
    carmina misit cursum in harenis pedibus acutis
    iam
    iamque mora mirabilis
    saecula
    oculos non movebat
    
    (a MJQ inscriptum)

en: Tower of Doom
la: Turris Fati

en: Turn 11: Northerners
la: Vicis 11: Septentrionales

en: Turn 14: Drakes
la: Vicis 14: Draculi

en: Turn 17: Undead
la: Vicis 17: Immortua

en: Turn 2: Loyalists
la: Vicis 2: Fideles

en: Turn 5: Knalgans
la: Vicis 5: Societas Gnalgae

en: Turn 8: Rebels
la: Vicis 8: Rebelles

en: Two armies collide on this disjointed coastal landscape of hidden caves and jagged rivers.
la: Duo exercitus ad agros dissimiles maritimosque cum cavernis occultis et fluminibus horridis concurrunt.

en: Tyxrrn the Dauntless
la: Tyxrrnus Intrepidus

en: Ulysses Mantyjuuri
la: Ulixes Mantyiuuri

en: Undead
la: Immortua

en: Underground
la: Subterraneus

en: User Map
la: Charta Lusoris

en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield. Designed by Doc Paterson.
la: Res bellica praedia et pagos simplices regionis traquillae in campum subtile divisum mutat.

en: Wesnoth Benchmark: AI
la: Probatio Vesnotei: IA

en: Wesnoth Benchmark: Scrolling
la: Probatio Vesnotei: Vagatio

en: Wesnoth Benchmark: Walking through Shroud
la: Probatio Vesnotei: Per Absconsum Ambulans

en: Who will emerge from the confines of this perilous battlefield?
la: Quis ex finibus huius campi periculosi emergebit?

en: Xikkrisx
la: Xiccrisx

en: You have lost this game, but fear not. You can always try again. And again. And again. *Muahahaha*
la: Hunc ludum perdis, sed noli timere. Retemptare potes, iterumque iterumque. *Hahahahae*

en: Your aim is to survive the spawning waves of units and defeat the final archenemies.
    
    The spawning waves are randomly generated and will be different each time Dark Forecast is played.
    
    They appear along the north, south, and west map edges — though they are most likely to spawn on the west edge. The waves appear at somewhat regular intervals.
    
    The weather will also change randomly, affecting the layout of the map.
    
    
    <b>Dark Forecast was made by:</b>
    
    <span color='green'>jb:</span>
    • Map design, spawn groups, and scenario concept
    
    <span color='green'>Rhuvaen:</span>
    • WML implementation
la: Necesse est fluctus apparitos superare et principes hostes ultimos vincere.
    
    Fluctus apparentes passim fluunt et varii erunt cum Augurium Obscurum ludis.
    
    Ad fines boreos, austros et occidentes veniunt — tamen ad fines occidentes venire solent. Fluctus fere recte apparebunt
    
    Tempestas quoque passim vertet, formam chartae mutans.
    
    
    <b>Augurium Obscurum factum est ab:</b>
    
    <span color='green'>jb:</span>
    • Forma, cohortes fluctuum et inventio scaenarii
    
    <span color='green'>Rhuvaene:</span>
    • Usus VML

en: evil eye
la: invidia

en: statue
la: imago

en: teamname^Center
la: Medium

en: teamname^East
la: Oriens

en: teamname^Human
la: Humani

en: teamname^North
la: Septentrio

en: teamname^Northeast
la: Inter Orientem + Septentrionem

en: teamname^Northwest
la: Inter Occidentem + Septentrionem

en: teamname^Revolt
la: Rebellio

en: teamname^South
la: Auster

en: teamname^Southeast
la: Inter Orientem + Austrum

en: teamname^Southwest
la: Inter Occidentem + Austrum

en: teamname^Team 1
la: Manus I

en: teamname^Team 2
la: Manus II

en: teamname^West
la: Occidens
