Battle for Wesnoth 1.9.x-dev - en to ja translation catalogue (463 entries)

en: #(Invalid)
ja: #(無効)

en: $player has entered the room
ja: $player は部屋に入っています

en: $player has left the room
ja: $player は部屋から出ています

en: 'list_data' must have the same number of columns as the 'list_definition'.
ja: 「 list_data 」には「 list_definition 」と同じ数の列がなければなりません。

en: (empty list)
ja: (空のリスト)

en: /1000 tiles
ja: /1000 タイル

en: A 'list_definition' should contain one row.
ja: 「 list_definition 」には単一の行のみ含まれるべきです。

en: A row must have a column.
ja: 一つの行には一つの列がなければなりません。

en: A terrain with a string with more than 4 characters has been found, the affected terrain is :
ja: 4 文字以上の文字列の地形が見つかりました。影響される地形は :

en: Accelerated
ja: 高速化

en: Accelerated speed
ja: 高速化

en: Action
ja: 動作

en: Actions
ja: 行動

en: Add As Friend
ja: 友人に追加

en: Add As Ignore
ja: 無視に追加

en: Add a timestamp to chat messages
ja: チャットのメッセージに時刻をつけます

en: Add-ons
ja: アドオン

en: Address
ja: アドレス

en: Advanced section^Advanced
ja: 上級者向け

en: Alphabetically
ja: アルファベット順

en: An error due to possibly invalid WML occurred
    The error message is :
ja: 無効な WML が原因だと思われるエラーが起こりました
    エラーメッセージは :

en: Apply
ja: 適用

en: Apply a Mask
ja: マスクを適用

en: Attack
ja: 攻撃

en: Attack enemy
ja: 敵を攻撃する

en: Auto-update Terrain Transitions
ja: 地形のつながりを自動的に更新

en: Back to the multiplayer options
ja: マルチプレイヤーオプションに戻ります

en: Ban
ja: 禁止

en: Ban time:
ja: 禁止時間:

en: Best Possible Enemy Moves
ja: 最も可能性のある敵の動き

en: Binding
ja: 割り当て

en: Blue:
ja: 青:

en: Buffer size:
ja: バッファサイズ:

en: Call stack
ja: コールスタック

en: Campaign
ja: キャンペーン

en: Campaign: $campaign_name
ja: キャンペーン: $campaign_name

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel orders
ja: 整列を無効化

en: Castle
ja: 城

en: Castle size:
ja: 城の大きさ:

en: Cave
ja: 洞窟

en: Change Resolution
ja: 解像度の変更

en: Change Side (Debug!)
ja: 陣営変更（デバッグ用！）

en: Change the bell volume
ja: ベルの音の大きさを変更します

en: Change the buffer size
ja: バッファサイズを変更します

en: Change the language
ja: 言語を変更します

en: Change the music volume
ja: 音楽の音の大きさを変更します

en: Change the resolution the game runs at
ja: 解像度を変更します

en: Change the sample rate
ja: サンプルレートを変更します

en: Change the sound effects volume
ja: 効果音の音の大きさを変更します

en: Change the sound volume for button clicks, etc.
ja: ボタンをクリックしたときなどの音の大きさを変更します

en: Change the speed of scrolling around the map
ja: 画面端のスクロールの速度を変更します

en: Change the theme the game runs with
ja: ゲーム動作時のテーマを変更します

en: Chasm
ja: 深い割目

en: Chat lines:
ja: チャット行数:

en: Chat timestamping
ja: チャットの時刻を表示

en: Check status
ja: 状況確認

en: Choose Resolution
ja: 解像度を選択して下さい

en: Choose the game to load
ja: 読み込むゲームを選択

en: Choose whether the game should run full screen or in a window
ja: フルスクリーンモードかウィンドウモードかを選択します

en: Choose your preferred language:
ja: 望ましい言語を選択:

en: Clear Hotkey
ja: ホットキーの消去

en: Clear Labels
ja: ラベルを消去

en: Clear Messages
ja: メッセージを消去

en: Click dismiss needs a 'click_dismiss' or 'ok' button.
ja: クリック解雇には「 click_dismiss 」または「 ok 」ボタンが必要です。

en: Close
ja: 閉じる

en: Close Map
ja: マップを閉じる

en: Coastal
ja: 沿岸

en: Coastal Reef
ja: 沿岸の暗礁

en: Configure the game’s settings
ja: ゲームの設定を行います

en: Connect
ja: 接続

en: Connect to Server
ja: サーバーに接続する

en: Continue
ja: 続ける

en: Continue Move
ja: 移動を続ける

en: Copy edge terrain
ja: 端の地形をコピー

en: Crater
ja: 火口

en: Create Game
ja: ゲームを作成

en: Create Mask
ja: マスクを作成

en: Create Unit (Debug!)
ja: ユニット作成（デバッグ用）

en: Creation of the directory failed.
ja: ディレクトリを作成できませんでした。

en: Credits
ja: クレジット

en: Current room
ja: 現在の部屋

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Command
ja: カスタムコマンド

en: Cut
ja: 切り取り

en: Date
ja: 日付

en: Deep Water
ja: 深水

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Brush
ja: デフォルトの筆

en: Default Zoom
ja: ズームを初期値に戻す

en: Delay Shroud Updates
ja: 幕の更新を遅らせる

en: Delete
ja: 削除

en: Delete File
ja: ファイル削除

en: Delete Save
ja: 保存データ削除

en: Deletion of the file failed.
ja: ファイルを削除できませんでした。

en: Difficulty:
ja: 難易度:

en: Display a dialog at the beginning of your turn
ja: プレイヤーのターン開始時にダイアログを表示して知らせます

en: Do not animate AI units moving
ja: AI ユニットの移動時にアニメーションを行わないようにします

en: Do not show lobby joins
ja: ロビーへの参加を表示しない

en: Do not show messages about players joining the multiplayer lobby
ja: マルチプレイヤーロビーに参加したプレイヤーについてのメッセージを表示しません

en: Do you really want to delete this game?
ja: 本当にこのゲームを削除しますか？

en: Download usermade campaigns, eras, or map packs
ja: ユーザーが作成したキャンペーン、時代、マップのパッケージをダウンロードします

en: Draw Hex Coordinates
ja: ヘクスの座標を描画

en: Draw Terrain Codes
ja: 地形コードを描画

en: Dunes
ja: 砂丘

en: Each Team
ja: チームごと

en: Encampment
ja: 野営地

en: Encampment Keep
ja: 野営地の主塔

en: End Turn
ja: ターンを終了

en: End Unit Turn
ja: ユニットのターンを終了

en: Enter User Command
ja: ユーザーコマンドを入力

en: Era:
ja: 時代:

en: Error
ja: エラー

en: Execution trace
ja: 実行トレース

en: Experience modifier
ja: 経験値の修正

en: Export Selected Coordinates to System Clipboard
ja: 選択した座標をクリップボードにコピー

en: Failed to show a dialog, which doesn't fit on the screen.
ja: 画面に合わないため、ダイアログの表示に失敗しました。

en: Fall Deciduous Forest
ja: 秋の落葉樹林

en: Farmland
ja: 農地

en: Female
ja: 女性

en: File:
ja: ファイル:

en: Fill Selection
ja: 選択領域を塗りつぶす

en: Fill Tool
ja: 塗り潰しツール

en: Filter
ja: フィルター

en: Filter:
ja: フィルター:

en: Find $filename server binary to host networked games
ja: ネットワークゲームを立てるために $filename サーバーのバイナリを探します

en: Find Label or Unit
ja: ラベルとユニットの検索

en: Flat
ja: 平地

en: Flip Clipboard Horizontally
ja: クリップボードを水平反転

en: Flip Clipboard Vertically
ja: クリップボードを垂直反転

en: Flip Selection
ja: 選択領域を反転する

en: Fog
ja: 霧

en: Fog of war
ja: 戦争の霧

en: Forest
ja: 森

en: Formula debugger
ja: 構文デバッガ

en: Frequency:
ja: 頻度:

en: Friends
ja: 友人

en: Friends List
ja: 友人リスト

en: Friends first, ignored people last
ja: 友人を先に、無視対象を後に

en: Friends/Ignored List
ja: 友人／無視リスト

en: Frozen
ja: 凍土

en: Full Map
ja: マップ全体

en: Full screen
ja: フルスクリーン

en: Games
ja: ゲーム

en: Games: showing $num_shown out of $num_total
ja: ゲーム: $num_total 中の $num_shown を表示

en: Gamestate Inspector
ja: ゲーム状態のインスペクタ

en: Gender:
ja: 性別:

en: Generate
ja: 生成

en: Generate Map
ja: マップを生成

en: Generate Random Map
ja: ランダムマップの生成

en: Gold per village
ja: 村あたりのゴールド

en: Grassland
ja: 平原

en: Great Tree
ja: 大木

en: Green:
ja: 緑:

en: Height:
ja: 高さ:

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hills
ja: 丘

en: Hold Position
ja: 位置を保持

en: Host Networked Game
ja: ネットワークゲームを立てる

en: Host a game using dedicated server ‘wesnothd’
ja: 専用のサーバー「 wesnothd 」を使ってゲームを立てます

en: Hotkey Settings
ja: ホットキーの設定

en: Hotkeys
ja: ホットキー

en: Human Castle
ja: 人間族の城

en: Ice
ja: 氷

en: Iconize lobby list
ja: ロビーリストにアイコンを表示

en: Ignore all
ja: すべて無視

en: Impassable
ja: 通行不能

en: In section '[$section|]' the mandatory key '$key|' isn't set.
ja: 「 [$section|] 」セクションにおいて必須のキー「 $key| 」が設定されていません。

en: In section '[$section|]' where '$primary_key| = $primary_value' the mandatory key '$key|' isn't set.
ja: 「 $primary_key| = $primary_value 」である「 [$section|] 」セクションにおいて必須のキー「 $key| 」が設定されていません。

en: Inland
ja: 内陸

en: Insert a username
ja: ユーザ名を入力します

en: Invalid username
ja: 無効なユーザ名

en: Invert filter
ja: フィルターを反転

en: Island
ja: 島

en: Join
ja: 参加

en: Join Official Server
ja: 公式サーバーに接続する

en: Join a different server
ja: 別のサーバーに参加します

en: Joining this game requires a password.
ja: このゲームに参加するにはパスワードが必要です。

en: Keep
ja: 主塔

en: Kick
ja: 追い出し

en: Kick / ban reason:
ja: 切断または禁止の理由:

en: Kick/ban
ja: 切断と禁止

en: Landform:
ja: 地形:

en: Language
ja: 言語

en: Lava
ja: 溶岩

en: Lava Chasm
ja: 溶岩の深い割目

en: Line doesn't fit on canvas.
ja: 線がキャンバスに合いません。

en: Linked '$id' group has multiple definitions.
ja: 「 $id 」に結び付けられたグループに重複する定義があります。

en: Linked '$id' group needs a 'fixed_width' or 'fixed_height' key.
ja: 「 $id 」に結び付けられたグループには「 fixed_width 」または「 fixed_height 」キーが必要です。

en: Lit
ja: 照らされた場所

en: Load
ja: 再開

en: Load Game
ja: ゲームを再開

en: Load Game...
ja: ゲームを再開しています……

en: Load Map
ja: マップ読み込み

en: Load a saved game
ja: 保存されたゲームを読み込みます

en: Lobby
ja: ロビー

en: Local Game
ja: ローカルゲーム

en: Log on to the official Wesnoth multiplayer server
ja: 公式 Wesnoth マルチプレイヤーサーバーにログオンします

en: Login
ja: ログイン

en: Login:
ja: ログイン:

en: Make units move and fight faster
ja: ユニットの移動と戦闘を高速に行います

en: Male
ja: 男性

en: Mandatory widget '$id' hasn't been defined.
ja: 委任ウィジェット「 $id 」がひとつも設定されていません。

en: Map Editor
ja: マップエディタ

en: Map Generator
ja: マップ生成

en: Map Information
ja: マップ情報

en: Map Screenshot
ja: マップのスクリーンショット

en: Map size:
ja: マップの大きさ:

en: Map to play:
ja: プレイするマップ:

en: Max hill size:
ja: 最大の丘の大きさ:

en: Maximum auto-saves:
ja: 自動保存の最大数:

en: Message:
ja: メッセージ:

en: Messages waiting
ja: メッセージ待機

en: Messaging
ja: メッセージング

en: Moderating
ja: 適度にする

en: Moderation
ja: 穏健さ

en: Mountains
ja: 山

en: Multiplayer
ja: マルチプレイヤー

en: Multiplayer Lobby
ja: マルチプレイヤーロビー

en: Multiplayer Options
ja: マルチプレイヤーオプション

en: Multiplayer command dialog
ja: マルチプレイヤーコマンドダイアログ

en: Multiplayer server login dialog
ja: マルチプレイヤーサーバーログインダイアログ

en: Mushroom Grove
ja: キノコの森

en: Music
ja: 音楽

en: Music on/off
ja: 音楽のオンとオフ

en: Mute
ja: 無音

en: Name
ja: 名前

en: Name of game:
ja: ゲーム名:

en: Name:
ja: 名前:

en: New Folder
ja: 新しいフォルダ

en: New Map
ja: 新規マップ

en: New height:
ja: 新しい高さ:

en: New width:
ja: 新しい幅:

en: Next
ja: 次

en: Next Brush
ja: 次の筆

en: Next Generator
ja: 次のジェネレータ

en: Next Side
ja: 次の陣営

en: Next Tip of the Day
ja: 本日の次のヒント

en: Next Tool
ja: 次のツール

en: Next Turn
ja: 次のターン

en: Next Unit
ja: 次のユニット

en: Next operation
ja: 次の操作

en: No
ja: いいえ

en: No default gui defined.
ja: デフォルトの GUI がひとつも設定されていません。

en: No grid defined.
ja: グリッドがひとつも設定されていません。

en: No ignored
ja: 無視していない

en: No known themes. Try changing from within an existing game.
ja: テーマがありません。既存のゲーム内から変更してみて下さい。

en: No list defined.
ja: リストがひとつも設定されていません。

en: No page defined.
ja: ページが定義されていません。

en: No resolution defined.
ja: 解像度がひとつも設定されていません。

en: No server has been defined.
ja: サーバーがひとつも設定されていません。

en: No stack defined.
ja: スタックが定義されていません。

en: No state or draw section defined.
ja: 状態もしくは描画セクションがひとつも設定されていません。

en: Number of columns differ.
ja: 列の数が違います。

en: Number of hills:
ja: 丘の数:

en: Number of turns
ja: ターン数:

en: Oasis
ja: オアシス

en: Observe
ja: 観戦

en: Observers allowed
ja: 観戦許可

en: Observers not allowed
ja: 観戦不許可

en: Old height:
ja: 以前の高さ:

en: Old width:
ja: 以前の幅:

en: Other games
ja: 他のゲーム

en: Overlay a grid onto the map
ja: マップのグリッドを表示します

en: Overwrite?
ja: 上書きしますか？

en: Paint Tool
ja: ペイントツール

en: Partial Undo
ja: 一部をアンドゥ

en: Password Reminder
ja: パスワードのリマインダ

en: Password Required
ja: パスワードが必要です

en: Password:
ja: パスワード

en: Password:
ja: パスワード:

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Pine Forest
ja: 松林

en: Play a bell sound at the beginning of your turn
ja: プレイヤーのターン開始時にベルを鳴らします

en: Play a multiplayer game with the AI or humans sharing the same machine
ja: AI または人間と同一のマシンを共有してマルチプレイヤーゲームをします

en: Play multiplayer (hotseat, LAN, or Internet), or a single scenario against the AI
ja: マルチプレイヤーゲーム（交互に一台か、LAN、あるいはインターネット）、または AI との対戦で単一シナリオをプレイします

en: Player Info —
ja: プレイヤー情報 -

en: Players:
ja: プレイヤー数:

en: Players:
ja: プレイヤー:

en: Preferences
ja: 設定

en: Prefs section^Display
ja: 表示

en: Prefs section^General
ja: 一般

en: Prefs section^Multiplayer
ja: マルチプレイヤー

en: Prefs section^Sound
ja: 音楽

en: Previous
ja: 前へ

en: Previous Tip of the Day
ja: 本日の前のヒント

en: Previous Unit
ja: 前のユニット

en: Quick replay
ja: 高速リプレイ

en: Quit
ja: 終了

en: Quit Game
ja: ゲームを終了

en: Quit the game
ja: ゲームを終了します

en: Quit to Desktop
ja: デスクトップに戻る

en: Race
ja: 種族

en: Random start time
ja: 開始時間をランダムにする

en: Reason:
ja: 理由:

en: Recall
ja: 召還する

en: Recruit
ja: 雇用する

en: Rectangle doesn't fit on canvas.
ja: 長方形がキャンバスに合いません。

en: Red:
ja: 赤:

en: Redo
ja: リドゥ

en: Refresh
ja: 更新

en: Refresh Display
ja: 画面を再描画

en: Refresh Image Cache
ja: イメージキャッシュを更新

en: Reloaded game
ja: 再度読み込まれたゲーム

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Add-ons
ja: アドオンを削除する

en: Remove this username from your list
ja: このユーザ名をリストから削除します

en: Rename Unit
ja: ユニット名を変更

en: Repeat Recruit
ja: 雇用を繰り返す

en: Requires a password to join
ja: 参加するのにパスワードを要求

en: Resize Map
ja: マップのサイズを変更する

en: Revert All Changes
ja: 全ての変更を取り消す

en: Road
ja: 道

en: Rockbound Cave
ja: 岩に囲まれた洞窟

en: Room $name joined
ja: 部屋 $name に参加しました

en: Rooms
ja: 部屋

en: Rotate Clipboard Clockwise
ja: クリップボードを時計回りに回転

en: Rotate Clipboard Counter-Clockwise
ja: クリップボードを反時計回りに回転

en: Rotate Map
ja: マップを回転

en: Rotate Selection
ja: 選択領域を反転させる

en: Rubble
ja: 瓦礫

en: Sample rate (Hz):
ja: サンプルレート(Hz):

en: Sand
ja: 砂地

en: Savanna
ja: サバンナ

en: Save Game
ja: ゲームを保存

en: Save Map
ja: マップを保存

en: Save Map As
ja: 名前をつけてマップを保存

en: Save Replay
ja: リプレイを保存

en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
ja: 保存したファイルは既に存在しています。上書きしますか？

en: Save password to preferences (clear text)
ja: パスワードを好きに保存する（平文）

en: Scenario Objectives
ja: シナリオの目標

en: Scenario start
ja: シナリオ開始

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Scroll speed:
ja: スクロール速度:

en: Select
ja: 選択

en: Select All
ja: 全て選択

en: Select Inverse
ja: 選択領域を反転

en: Select None
ja: 選択領域を解除

en: Selected game
ja: 選択したゲーム

en: Selection Tool
ja: 選択ツール

en: Send
ja: 送信

en: Server:
ja: サーバー:

en: Set Label
ja: ラベルを付ける

en: Set Password
ja: パスワードの設定

en: Set Team Label
ja: チームラベルを付ける

en: Set maximum number of automatic saves to be retained
ja: 保持される自動保存の最大数を設定します

en: Set the amount of chat lines shown
ja: チャットの表示行数を設定します

en: Set the frequency of unit idle animations
ja: ユニットが何もしていないときのアニメーションの頻度を設定します

en: Settings
ja: 設定

en: Shallow Water
ja: 浅瀬

en: Show Battle for Wesnoth help
ja: Battle for Wesnoth のヘルプを表示します

en: Show Enemy Moves
ja: 敵の移動を見る

en: Show a colored circle around the base of each unit to show which side it is on
ja: ユニットがどの陣営に属しているかを色付きの円で表示します

en: Show all lobby joins
ja: ロビーへの参加をすべて表示

en: Show floating labels
ja: ラベル表示

en: Show grid
ja: グリッド表示

en: Show haloing effects
ja: 特殊効果表示

en: Show lobby joins of friends only
ja: ロビーへの参加を友人のみ表示

en: Show messages about all players joining the multiplayer lobby
ja: マルチプレイヤーロビーに参加したすべてのプレイヤーについてのメッセージを表示します

en: Show messages about your friends joining the multiplayer lobby
ja: マルチプレイヤーロビーに参加した友人についてのメッセージを表示します

en: Show next tip of the day
ja: 次のヒントを表示します

en: Show previous tip of the day
ja: 前のヒントを表示します

en: Show replay
ja: リプレイを見る

en: Show team colors
ja: チームカラー

en: Show text above a unit when it is hit to display damage inflicted
ja: 攻撃命中時、ユニットの上に受けたダメージを表示します

en: Show unit idle animations
ja: ユニットが何もしていないときのアニメーションを表示します

en: Shroud
ja: 幕

en: Sighting an allied unit interrupts your unit’s movement
ja: 同盟軍ユニットを見つけたときにユニットの移動を中断する

en: Skip AI moves
ja: AI 移動スキップ

en: Skip Animation
ja: アニメーションをスキップ

en: Snow
ja: 雪原

en: Snow Hills
ja: 雪の丘

en: Snowy Deciduous Forest
ja: 雪の落葉樹林

en: Snowy Mixed Forest
ja: 雪の混交林

en: Snowy Mountains
ja: 雪山

en: Snowy Pine Forest
ja: 雪の松林

en: Sort lobby list
ja: ロビーリストを並び替える

en: Sort players:
ja: プレイヤーの並び替え:

en: Sort the player list in the lobby by player groups
ja: ロビーのプレイヤーリストをプレイヤーのグループで並び替えます

en: Sound effects
ja: 効果音

en: Sound effects on/off
ja: 効果音のオンとオフ

en: Speak
ja: 話す

en: Speak to All
ja: 全員に話す

en: Speak to Ally
ja: 同盟軍に話す

en: Speed:
ja: 速度:

en: Start Tutorial
ja: チュートリアルの開始

en: Start a new single player campaign
ja: 新たに一人用キャンペーンを開始します

en: Start a tutorial to familiarize yourself with the game
ja: ゲームに慣れるためのチュートリアルを開始します

en: Start the map editor
ja: マップエディタを起動します

en: Statistics
ja: 統計情報

en: Status
ja: ステータス

en: Step operation
ja: ステップ操作

en: Step out
ja: ステップアウト

en: Summer Deciduous Forest
ja: 夏の落葉樹林

en: Summer Mixed Forest
ja: 夏の混交林

en: Swamp
ja: 沼地

en: Switch Map
ja: マップを切り替える

en: Team 1
ja: チーム 1

en: Text doesn't start on canvas.
ja: テキストがキャンバスから始まっていません。

en: Text has a font size of 0.
ja: テキストのフォントサイズが 0 です。

en: The maximum text width is less than 1.
ja: 最大のテキスト幅が 1 より小さいです。

en: The number of value_labels and values don't match.
ja: value_labels と values の数が合いません。

en: The video mode could not be changed. Your window manager must be set to 16 bits per pixel to run the game in windowed mode. Your display must support 1024x768x16 to run the game full screen.
ja: ビデオモードを変更できませんでした。ウィンドウモードでゲームを実行するには、ウィンドウマネージャを 16 ビット／ピクセルに設定しなければなりません。フルスクリーンで実行するには 1024x768x16 の画面をサポートしなければなりません。

en: Theme
ja: テーマ

en: There are no alternative video modes available
ja: 変更可能な画面モードはありません

en: Time limit
ja: 時間制限

en: Time:
ja: 時間:

en: Toggle Ellipses
ja: 楕円切り替え

en: Toggle Grid
ja: グリッド表示切り替え

en: Tropical Forest
ja: 熱帯林

en: Turn
ja: ターン

en: Turn bell
ja: ターンベル

en: Turn dialog
ja: ターンダイアログ

en: Turn menu and button sounds on/off
ja: メニューやボタンの音のオンとオフ

en: Tutorial
ja: チュートリアル

en: Type
ja: タイプ

en: Undo
ja: アンドゥ

en: Unit Description
ja: ユニットの解説

en: Unit List
ja: ユニット一覧

en: Units move and fight speed
ja: ユニットの移動と戦闘の速度を変更します

en: Unknown era
ja: 不明な時代

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Unwalkable
ja: 歩行不能

en: Update Shroud Now
ja: 幕を今すぐ更新する

en: Update Terrain Transitions
ja: 地形のつながりを更新

en: Use graphical special effects (may be slower)
ja: 画像の特殊効果を使用します（遅くなります）

en: Use map settings
ja: マップの設定を使用

en: User defined sample rate
ja: ユーザー定義サンプルレート

en: User interface sounds
ja: ユーザーインターフェースサウンド

en: Vacant slots
ja: 空きスロット

en: Version
ja: バージョン

en: Version
ja: バージョン

en: Version:
ja: バージョン:

en: View Chat Log
ja: チャットログ表示

en: View List
ja: リストを閲覧

en: View and configure keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットの一覧表示と設定変更を行います

en: View and edit your friends and ignores list
ja: 友人と無視のリストを表示、編集します

en: View the credits
ja: クレジットを表示します

en: Village
ja: 村

en: Village gold
ja: 村の収入

en: Villages:
ja: 村:

en: Void
ja: 空洞

en: Welcome
ja: ようこそ

en: When reporting the bug please include the following error message :
ja: バグを報告する際には以下のエラーメッセージを含めてください :

en: Whisper session with $name started. If you don’t want to receive messages from this user, type /ignore $name
ja: $name とのささやきセッションが開始されました。もしこのユーザーからのメッセージを受け取りたくない場合は、/ignore $name と入力してください。

en: Widget definition '$definition' doesn't contain the definition for '$id'.
ja: ウィジェット定義「 $definition 」が「 $id 」の定義を含んでいません。

en: Width:
ja: 幅:

en: Winter Deciduous Forest
ja: 冬の落葉樹林

en: Winter Mixed Forest
ja: 冬の混交林

en: Yes
ja: はい

en: You will now connect to a server to download add-ons.
ja: アドオンをダウンロードするためにサーバーに接続します。

en: You will now connect to the multiplayer server.
ja: マルチプレイヤーサーバーに接続します。

en: Zoom In
ja: ズームイン

en: Zoom Out
ja: ズームアウト

en: infinite
ja: 無限

en: language code for localized resources^en_US
ja: ja_JP

en: no
ja: いいえ

en: player
ja: プレイヤー

en: sound^Advanced Options
ja: 上級オプション

en: sound^Standard Options
ja: 標準オプション

en: state
ja: 状態

en: whisper to $receiver
ja: $receiver にささやく

en: yes
ja: はい
