Wesnoth - en to gl translation catalogue (523 entries)

en: 
    
    <header>text='Campaigns and Scenarios'</header>
gl: 
    
    <header>text='Campañas e escenarios'</header>

en: 
    
    <header>text='Chance to Hit'</header>
gl: 
    
    <header>text='Probabilidade de atinar'</header>

en: 
    
    <header>text='Creator Resources'</header>
gl: 
    
    <header>text='Recursos para autores'</header>

en: 
    
    <header>text='Multiplayer Campaigns, Scenarios, and Map Packs'</header>
gl: 
    
    <header>text='Campañas, escenarios e mapas para varios xogadores'</header>

en: 
    
    <header>text='Multiplayer Eras and Factions'</header>
gl: 
    
    <header>text='Eras e faccións para varios xogadores'</header>

en: 
    
    <header>text='Multiplayer Modifications'</header>
gl: 
    
    <header>text='Modificacións para varios xogadores'</header>

en: 
    
    <header>text='Order and Number of Strikes'</header>
gl: 
    
    <header>text='Orde e número de golpes'</header>

en: 
    
    <header>text=Damage</header>
gl: 
    
    <header>text=Dano</header>

en: 
    
    <italic>text='Battle for Wesnoth'</italic> is a turn-based fantasy strategy game somewhat unusual among modern strategy games. While other games strive for complexity, <italic>text='Battle for Wesnoth'</italic> strives for simplicity of both rules and gameplay. This does not make the game simple, however — from these simple rules arise a wealth of strategy, making the game easy to learn but a challenge to master.
gl: 
    
    <italic>text='A batalla polo Noroeste'</italic> é un xogo de estratexia por quendas ambientado nun mundo fantástico pouco habitual entre os xogos de estratexia actuais. Mentres que outros xogos buscan a complexidade, en <italic>text='A batalla polo Noroeste'</italic> procúrase que tanto as regras como a forma de xogar sexan o máis simples posíbel. Isto non significa que o xogo sexa sinxelo, xa que destas regras simples xorde unha gran riqueza estratéxica, que fai que o xogo sexa fácil de aprender, mais difícil de dominar.

en: 
    
    <italic>text='Campaigns'</italic> consist of multiple scenarios that follow on from each other, telling a story. In a campaign, you often need to play more carefully, preserving your best troops so that they can be used again in later scenarios in the campaign.
gl: 
    
    As <italic>text='campañas'</italic> están formadas por varios escenarios seguidos que contan unha historia común. Nas campañas adoita ser necesario xogar con máis prudencia que nos escenarios individuais, dado que cómpre ir conservando as mellores tropas para podelas reincorporar en escenarios posteriores da campaña.

en: 
    
    <italic>text='Healthy'</italic> units have 1 HP plus 1 HP per level more than usual and rest heal the usual 2 HP after each turn they did not fight. They also suffer a quarter less damage from poison.
gl: 
    
    As unidades <italic>text='saudábeis'</italic> teñen un punto de vida máis do normal, un punto de vida adicional por cada nivel e sandan os dous puntos de vida por descansar sempre que non loitan nunha rolda. Asemade, o veleno failles só un cuarto do dano habitual.

en: 
    
    <italic>text='Intelligent'</italic> units are very useful at the beginning of a campaign as they can advance to higher levels more quickly. Later in campaigns Intelligent is not quite as useful because the <italic>text='After Maximum Level Advancement'</italic> (AMLA) is not as significant a change as advancing a level. If you have many ‘maximum level’ units you may wish to recall units with more desirable traits.
gl: 
    
    As unidades <italic>text='intelixentes'</italic> son moi útiles ao comezo das campañas, xa que poden avanzar de nivel máis rápido. A medida que avanza a campaña a intelixencia perde utilidade porque os <italic>text='avances adicionais'</italic> non supoñen un cambio tan significativo como avanzar un nivel. Se tes moitas unidades no último nivel pode que prefiras reincorporar unidades con trazos máis útiles.

en: 
    
    <italic>text='Multiplayer'</italic> games can be played in fully customized, scripted scenarios or even specially designed campaigns. There are also packs providing sets of individual multiplayer scenarios.
gl: 
    
    As partidas para <italic>text='varios xogadores'</italic> poden ter lugar en escenarios completamente personalizados, ou campañas especialmente deseñadas para varios xogadores. Existen ademais paquetes con grupos de escenarios para varios xogadores.

en: 
    
    <italic>text='Resting'</italic>: A unit which neither moves, attacks, nor is attacked will heal 2 HP in its next turn.
gl: 
    
      • <italic>text='Descanso'</italic>. As unidades que nin se movan, nin ataquen nin sexan atacadas sandarán dous puntos de vida na seguinte quenda.

en: 
    
    A few units have special <ref>dst='..abilities_section' text='abilities'</ref> which affect damage dealt in combat. The most common of these is <ref>dst='weaponspecial_charge' text='charge'</ref>, which doubles the damage dealt by both attacker and defender when the unit with charge attacks.
gl: 
    
    Algunhas unidades teñen <ref>dst='..abilities_section' text='habilidades'</ref> especiais que afectan ao dano inflixido no combate. A máis común delas é a <ref>dst='weaponspecial_charge' text='carga'</ref>, que da man do atacante fai que o dano inflixido tanto polo atacante coma polo defensor se duplique.

en: 
    
    Another thing to keep in mind while moving is <italic>text='zones of control'</italic>. Each unit generates a zone of control in the hexes immediately surrounding it, and any enemy unit entering those hexes immediately ends its movement. Learning how to use zones of control to your advantage is an important part of Wesnoth, as only <ref>dst='ability_skirmisher' text='skirmishers'</ref> can ignore zones of control.
gl: 
    
    Outra cousa que debes ter en conta ao moverte son as <italic>text='zonas de control'</italic>. As unidades xeran unha zona de control nos hexágonos adxacentes a elas, e calquera unidade inimiga que entre neses hexágonos rematará automaticamente o seu movemento. Aprender a sacarlle partido ás zonas de control é unha parte importante do xogo, xa que só os <ref>dst='ability_skirmisher' text='guerrilleiros'</ref> poden ignoralas.

en: 
    
    Content authors can use resource packs available on the add-ons server to enrich their own content with existing assets such as images, music, and code. These are not generally intended for direct use in-game; however, other playable add-ons may depend on them and suggest or require their installation during download.
gl: 
    
    Os autores de contidos poden empregar paquetes de recursos dispoñíbeis no servidor de complementos para enriquecer os seus contidos con elementos existentes: imaxes, música e código. Normalmente estes recursos non están pensados para usarse directamente no xogo. Porén, outros complementos poden requirilos ou recomendar a súa instalación ao descargarse.

en: 
    
    Dextrous is a trait possessed only by elves. The elven people are known for their uncanny grace, and their great facility with the bow. Some, however, are gifted with natural talent that exceeds their brethren. These elves inflict an additional point of damage with each arrow.
gl: 
    
    A destreza é un trazo propio dos elfos, famosos pola súa graza sobrenatural e o seu dominio do arco. Aínda así, algúns son bendicidos cun talento natural que supera ao dos seus irmáns. Estes elfos inflixen un punto adicional de dano con cada frecha.

en: 
    
    Dim is a trait all too common in goblins and other lesser species. There are reasons these species are lesser, and this is one of them.
gl: 
    
    Ser parvo é algo moi común entre os trasnos en outras especies inferiores. Existen razóns polas que estas especies se consideran inferiores, e esta é unha delas.

en: 
    
    During campaigns, certain units may opt to join the player’s forces of their own volition. These units are marked with the loyal trait. Although they may require payment to be recalled, they never incur any upkeep costs. This can make them invaluable during a long campaign, when gold is in short supply. This trait is never given to recruited units, so it may be unwise to dismiss such units or to send them to a foolish death.
gl: 
    
    Durante as campañas, certas unidades poden optar por unirse ao exército do xogador pola súa propia vontade. Estas unidades son leais. Aínda que hai que pagar para reincorporalas, non requiren mantemento. Isto pode convertelas en unidades moi valiosas durante as campañas longas, cando o ouro escasea. Este trazo nunca se lle aplicará ás unidades recrutadas, así que pode que non sexa moi intelixente despedir a estas unidades ou envialas a unha morte segura.

en: 
    
    Each strike which hits causes a base amount of damage depending on the attack type. For instance, an elvish fighter with a 5–4 attack does 5 base damage. This is usually modified by two things: <ref>dst='damage_types_and_resistance' text='resistance'</ref> and <ref>dst='time_of_day' text='time of day'</ref>. To see how base damage is modified by the circumstances, select <bold>text='Damage Calculations'</bold> in the attack selection menu.
gl: 
    
    Cada golpe atinado fai unha cantidade base de dano que depende do tipo de ataque. Por exemplo: un elfo loitador cun ataque de 5–4 inflixe cinco puntos de dano base. Hai ademais dúas cousas que afectan ao dano final: as <ref>dst='damage_types_and_resistance' text='resistencias'</ref> e mailo <ref>dst='time_of_day' text='momento do día'</ref>. Para ver como cambia o dano base por estas circunstancias, escolle o <bold>text='cálculo de danos'</bold> no menú de escolla do ataque.

en: 
    
    Each unit has a certain number of movement points which are used up when moving into a new hex, depending on the Terrain of that particular hex. For instance, grassland nearly always costs 1 movement point to enter. Exactly how many movement points are spent entering a hex depends on the unit type — in forest, elvish units only spend 1 movement point, most human and orc units spend 2, while horsemen spend 3. You can learn how many movement points a unit requires to enter a certain terrain type by right-clicking on it, selecting <bold>text='Unit Description'</bold>, and then looking at <bold>text='Terrain Modifiers'</bold>.
gl: 
    
    As unidades teñen un certo número de puntos de movemento que se van gastando a medida que se moven duns hexágonos a outros. A cantidade de puntos gastada dependerá do tipo de terreo dos hexágonos polos que se despracen. Por exemplo: entrar nunha chaira case sempre custa un punto de movemento. O número de puntos de movemento que se gastan ao entrar nun hexágono depende do tipo de unidade —os elfos só gastan un punto nos bosques, mentres que orcos e humanos adoitan consumir dous, e as unidades a cabalo tres—. Podes descubrir a cantidade de puntos de movemento que precisa unha unidade para entrar nun certo tipo de terreo preméndoa co botón secundario e escollendo a <bold>text='descrición da unidade'</bold>, e a continuación mirando os <bold>text='modificadores do terreo'</bold>.

en: 
    
    Elemental units generally have elemental as their only trait. Since elemental units are energy-based beings, drain, poison, and plague have no effect upon them.
gl: 
    
    Xeralmente as unidades elementais só teñen este trazo. Dado que estas unidades son seres baseados en enerxía, a absorción, o veleno e maila peste non teñen efecto sobre elas.

en: 
    
    Every unit has a chance of being hit, based on the <italic>text='terrain'</italic> it is in. This is shown in the status pane, and may also be found by right-clicking a unit, selecting <bold>text='Unit Description'</bold>, and then looking at <bold>text='Terrain Modifiers'</bold>. For instance, many elves have a defense rating of 70% in forest, so a unit attacking them has only a 30% chance of hitting. Conversely, the elf’s chance of hitting the attacker in return depends on what terrain the attacker is in.
gl: 
    
    As unidades teñen unha probabilidade concreta de esquivar os ataques, que dependerá do <italic>text='terreo'</italic> no que estean. Isto pode verse no panel lateral ou premendo nelas co botón secundario, escollendo a <bold>text='descrición da unidade'</bold> e mirando os <bold>text='modificadores do terreo'</bold>. Por exemplo: a meirande parte dos elfos teñen unha defensa do 70% nos bosques, así que unha unidade que os ataque só ten unha probabilidade do 30% de atinarlles. E viceversa, a probabilidade de que o elfo lle atine ao atacante dependerá do terreo no que estea dito atacante.

en: 
    
    For example, skeletons are highly resistant to blade and pierce damage, but are vulnerable to impact and fire damage, and extremely vulnerable to arcane damage.
gl: 
    
    Por exemplo: os esqueletos son moi resistentes aos danos perforantes ou con folla, pero son vulnerábeis aos impactos ou ao lume, e extremadamente vulnerábeis aos ataques máxicos de tipo arcano.

en: 
    
    For gameplay purposes, various races of creatures in the world cooperate with each other in factions. Factions are grouped in balanced sets with a common theme; for example, the main factions of Wesnoth can be found in the included Default Era.
    
    In <italic>text='Multiplayer'</italic> mode, you can choose an era when creating a new game, and players can pick from the available factions for that era when setting up their sides and teams.
gl: 
    
    Á hora de xogar, as distintas especies que habitan o mundo agrúpanse en faccións. As faccións xúntanse tamén en grupos equilibrados cun tema común. Por exemplo, as faccións principais do Noroeste inclúense na «Era predeterminada».
    
    No modo para <italic>text='varios xogadores'</italic>, podes escoller unha era ao crear unha partida, e os xogadores poden escoller unha das faccións dispoñíbeis nesa era ao configurar os seus bandos e equipos.

en: 
    
    If a strike is determined to hit, it will always do at least 1 point of damage. This applies even if the defender has 100% resistance to the damage type.
gl: 
    
    Ao atinar un golpe, este sempre inflixirá como mínimo un punto de dano, aínda que o defensor teña un 100% de resistencia a ese tipo de ataque.

en: 
    
    If you right-clicked on a castle hex and selected recruit, the new unit will appear in that hex. Otherwise, it will appear in a free hex near the keep. You may only recruit as many units as you have free hexes in your castle, and you cannot spend more gold than you actually have on recruiting.
gl: 
    
    Se premiches co botón secundario nun hexágono de castelo e escolliches <bold>text='Recrutar'</bold>, a nova unidade aparecerá nese hexágono. Senón aparecerá nun hexágono libre calquera preto da torre. Só podes recrutar tantas unidades coma hexágonos libres teñas no castelo, e non podes recrutar se non tes ouro abondo.

en: 
    
    In later scenarios, you may also Recall survivors from earlier battles. Recalling costs a standard 20 gold and presents you with a list of all surviving units from previous scenarios.
gl: 
    
    En escenarios posteriores, tamén poderás reincorporar superviventes de batallas anteriores. Reincorporar custa sempre vinte moedas de ouro, e poderás escoller a unidade que queiras dunha lista con todas as unidades superviventes de escenarios anteriores.

en: 
    
    Income is simple. You have a base income of 2 gold per turn. For every village you control, you gain one additional gold each turn. (In general this is configurable but in campaigns it is almost always one gold per village.) Thus, if you have ten villages, you would normally gain 12 gold each turn. Your upkeep costs are subtracted from this income, as detailed below.
gl: 
    
    Os ingresos son simples. Tes uns ingresos base de dúas moedas de ouro por rolda. Por cada vila que controles obterás unha moeda de ouro adicional por rolda (as cantidades non son algo estrito, pero cúmprense para a meirande parte das campañas). Polo tanto, se tiveses dez vilas conseguirías doce moedas de ouro por rolda. A estes ingresos réstanselle os custos de mantemento, tal como se explica embaixo.

en: 
    
    Mechanical units generally have mechanical as their only trait. Since mechanical units don’t really have life, drain, poison, and plague have no effect upon them.
gl: 
    
    Xeralmente as unidades mecánicas só teñen este trazo. Dado que estas unidades non están vivas realmente, a absorción, o veleno e maila peste non teñen efecto sobre elas.

en: 
    
    Modifications are optional scenario- and era-independent scripts for <italic>text='Multiplayer'</italic> games that can alter the default ruleset in various ways. You can choose and configure modifications when creating a new game.
gl: 
    
    As modificacións son scripts para partidas de <italic>text='varios xogadores'</italic> que non están asociadas a escenarios ou eras concretas, e que permiten alterar varios aspectos das regras predeterminadas. Podes elixir e configrar modificacións ao crear unha nova partida.

en: 
    
    Other traits that may be assigned to units are <ref>dst='traits_dextrous' text='dextrous'</ref>, <ref>dst='traits_loyal' text='loyal'</ref>, and <ref>dst='traits_undead' text='undead'</ref>.
gl: 
    
    Outros trazos que poden ter as unidades son <ref>dst='traits_dextrous' text='destreza'</ref>, <ref>dst='traits_loyal' text='lealdade'</ref> e <ref>dst='traits_undead' text='non morte'</ref>.

en: 
    
    Quick is the most noticeable trait, particularly in slower moving units such as trolls or heavy infantry. Units with the quick trait often have greatly increased mobility in rough terrain, which can be important to consider when deploying your forces. Also, quick units aren’t quite as tough as units without this trait and are subsequently less good at holding contested positions.
gl: 
    
    A rapidez é o trazo máis salientábel, sobre todo para as unidades de movemento lento coma os trolles ou a infantería pesada. As unidades rápidas a miúdo incrementan en boa medida a súa mobilidade en terreos accidentados, algo que deberías ter en conta á hora de despregar as forzas. Tamén cómpre ter en conta que as unidades rápidas non son tan resistentes coma o resto das unidades, e polo tanto son peores para manter posicións en disputa.

en: 
    
    Recruited units come with two random <ref>dst='..traits_section' text='traits'</ref> which modify their statistics.
gl: 
    
    As unidades recrutadas veñen cos dous <ref>dst='..traits_section' text='trazos'</ref> ao chou que modifican as súas estatísticas.

en: 
    
    Resilient units can be useful at all stages of a campaign, and this is a useful trait for all units. Resilient is often most helpful as a trait when it occurs in a unit that has some combination of low hitpoints, good defense, or high resistances. Resilient units are especially useful for holding strategic positions against opponents.
gl: 
    
    As unidades resistentes poden ser útiles en todas as etapas dunha campaña, e este é un trazo útil para todas as unidades. Xeralmente será máis útil en unidades que combinen poucos puntos de vida, boa capacidade defensiva, ou grandes resistencias. As unidades resistentes son especialmente útiles para defender posicións estratéxicas contra os inimigos.

en: 
    
    Resistances work very simply: if a unit has 40% resistance against a damage type, then it will suffer 40% less damage when hit with that damage type. It is also possible for a unit to be vulnerable against some damage types. If a unit has −100% resistance against a damage type, it will suffer 100% more damage when hit by that type.
gl: 
    
    O funcionamento das resistencias é moi simple: se unha unidade ten un 40% de resistencia contra un tipo de dano, entón sufrirá un 40% menos de dano cando lle atinen cun ataque dese tipo. Tamén pode ser que unha unidade sexa vulnerábel a certos tipos de ataque. Se unha unidade ten unha resistencia de −100% contra un tipo de dano, sufrirá un 100% máis de dano (o dobre) cando lle atinen cun ataque dese tipo.

en: 
    
    Resting can be combined with other forms of healing, but villages, regeneration, healing and curing cannot combine with each other: the best option will be used. Finally, units heal fully between scenarios.
gl: 
    
    O descanso pódese combinar coas outras formas de sandar, pero as vilas, a rexeneración, a curación e sandar non se poden combinar entre elas: usarase sempre a mellor opción. Por último, as unidades sandan completamente ao pasar dun escenario a outro.

en: 
    
    Single-player campaigns are collections of scenarios that fit together to tell a story. Both stand-alone scenarios—if intended to be played as such—and regular campaigns are available from the <italic>text='Campaigns'</italic> menu at the title screen.
gl: 
    
    As campañas individuais son coleccións de escenarios xuntadas para narrar unha historia. Podes acceder tanto aos escenarios individuais —se están pensados para xogarse así— como ás campañas normais desde o menú principal, premendo o botón <italic>text='Un xogador'</italic>.

en: 
    
    Special Notes:
gl: 
    
    Notas especiais:

en: 
    
    The attacker gets the first strike, then the defender retaliates. Each strike either hits, doing a given amount of damage, or misses, doing no damage at all. Strikes alternate until each unit has used up all of its strikes. The number of strikes a unit has varies; for instance, an elvish fighter with a 5–4 attack may strike 4 times, each successful strike dealing 5 damage, while an orcish grunt with a 9–2 attack can only strike twice (but at 9 damage for each hit).
gl: 
    
    O atacante golpea en primeiro lugar, e logo o defensor contraataca. Cada golpe pode atinar ao inimigo, inflixindo unha determinada cantidade de dano, ou errar e non facer dano ningún. Os golpes altérnanse ata que cada unidade utilice todos os seus. O número de golpes dunha unidade varía. Por exemplo: un elfo loitador cun ataque de 5–4 pode golpear catro veces, e cada golpe atinado inflixirá cinco puntos de dano, mentres que un orco roñón cun ataque de 9–2 só pode golpear dúas veces —pero fará nove puntos de dano cada vez que atine—.

en: 
    
    The current time of day can be observed under the minimap in the status pane. For the usual day/night cycle, morning and afternoon count as day, first and second watch count as night:
gl: 
    
    O momento do día actual pode observarse baixo o mapa, no panel lateral. Para o ciclo normal día-noite, a mañá e maila tarde contan coma día, e a noitiña e maila noite pecha contan coma noite:

en: 
    
    The traits that are available to all non-undead units are <ref>dst='traits_intelligent' text='intelligent'</ref>, <ref>dst='traits_quick' text='quick'</ref>, <ref>dst='traits_resilient' text='resilient'</ref>, and <ref>dst='traits_strong' text='strong'</ref>.
gl: 
    
    Os trazos dispoñíbeis para todas as unidades (salvo as antes mencionadas) son <ref>dst='traits_intelligent' text='intelixencia'</ref>, <ref>dst='traits_quick' text='rapidez'</ref>, <ref>dst='traits_resilient' text='resistencia'</ref> e <ref>dst='traits_strong' text='forza'</ref>.

en: 
    
    There are two exceptions to this rule: <ref>dst='weaponspecial_magical' text='magical attacks'</ref> and <ref>dst='weaponspecial_marksman' text='marksmen'</ref>. Magical attacks always have a 70% chance to hit, regardless of terrain, and, when used offensively, marksmen always have at least a 60% chance to hit, regardless of terrain.
gl: 
    
    Existen dúas excepcións: os <ref>dst='weaponspecial_magical' text='ataques máxicos'</ref> e os ataques con <ref>dst='weaponspecial_marksman' text='puntería'</ref>. Os ataques máxicos sempre atinan sete de cada dez veces, sen importar o terreo, e os tiradores, cando son eles os atacantes, sempre atinan como mínimo tres de cada cinco, independentemente do terreo.

en: 
    
    There are two important exceptions to upkeep: units with the loyal trait and leaders never incur upkeep. Units you begin the scenario with (such as Delfador), or units who join you during a scenario (such as the horseman in the second scenario of <italic>text='Heir to the Throne'</italic>) will usually have the <italic>text='loyal'</italic> trait. The unit you are playing (such as Konrad) will almost always be a leader.
gl: 
    
    Hai dúas excepcións importantes no que respecta ao mantemento: as unidades leais e os líderes. Ningún deles precisa mantemento. Por regra xeral, as unidades coas que comeces os escenarios (coma Delfador) ou as unidades que se che unan durante eles (coma o home a cabalo do segundo escenario da campaña <italic>text='O herdeiro ao trono'</italic>) serán <italic>text='leais'</italic>. A unidade coa que esteas a xogar (coma Conrad) será case sempre un líder.

en: 
    
    Thick-bodied and clumsy, slow individuals of goblins and other species take a movement penalty but are compensated for it with a slight increase in endurance.
gl: 
    
    Robustos e torpes, os exemplares lentos de trasno e outras especies sofren unha penalización de movemento, que se ve compensada por un lixeiro aumento da súa resistencia.

en: 
    
    This unit is unknown for the moment. You must discover it in the game to be allowed to see its description.
gl: 
    
    Aínda non se sabe nada desta unidade. Debes descubrila no xogo para poder ver a súa descrición.

en: 
    
    To begin with, it’s best to click the <bold>text='Tutorial'</bold> button at the main menu. This will take you to the interactive tutorial, which will teach you the basics of Wesnoth. After this, it is recommended that you play the Heir to the Throne campaign first — click <bold>text='Campaign'</bold> then <italic>text='Heir to the Throne'</italic>. As <italic>text='Battle for Wesnoth'</italic> can be quite challenging, you may wish to start on easy.
gl: 
    
    Para comezar o mellor é premer o botón de <bold>text='Aprendizaxe'</bold> do menú principal. Iniciará entón a aprendizaxe interactiva, onde se che ensinarán os aspectos básicos do xogo. Despois recoméndase xogar a campaña «O herdeiro ao trono» —preme <bold>text='Un xogador'</bold> e logo escolle <italic>text='O herdeiro ao trono'</italic>—. Dado que <italic>text='A batalla polo Noroeste'</italic> pode resultar un pouco difícil, quizais prefiras comezar no nivel fácil.

en: 
    
    To see where the enemy can move to during their next turn, press Ctrl-v or Cmd-v. Ctrl-b or Cmd-b shows where the enemy could move, if your units were not on the map to block their progress.
gl: 
    
    Para ver ata onde se pode mover o inimigo durante a súa seguinte quenda, preme «Ctrl+V» ou «Cmd+V». «Ctrl+B» ou «Cmd+B» mostra ata onde se poderían mover os inimigos se as túas unidades non estivesen no mapa para bloquear o seu avance.

en: 
    
    Undead units generally have undead as their only trait. Since undead units are the bodies of the dead, risen to fight again, poison has no effect upon them. This can make them invaluable in dealing with foes who use poison in conjunction with their attacks.
gl: 
    
    Xeralmente as unidades non mortas só teñen este trazo. Dado que as unidades non mortas son os corpos sen vida erguidos para loitar de novo, o veleno non ten efecto sobre elas. Isto pode facelas moi valiosas nos enfrontamentos con inimigos que empregan veleno nos seus ataques.

en: 
    
    Units have a certain amount of experience required to advance (this is 20% less for units with the Intelligent trait). Once they achieve this amount, they immediately advance to the next level, healing fully in the process. In some cases, you will be given a choice of advancement options.
gl: 
    
    As unidades necesitan unha certa cantidade de experiencia para avanzar (que se reduce un 20% no caso das unidades <italic>text='intelixentes'</italic>). Unha vez que acadan esta cantidade, avanzan inmediatamente ao seguinte nivel, sandando completamente no proceso. Nalgúns casos poderás escoller entre varias opcións de avance.

en: 
    
    Units not only cost gold to Recruit or Recall, they also require money to support. See <ref>dst='income_and_upkeep' text='income and upkeep'</ref> for more information.
gl: 
    
    As unidades non só custan ouro ao recrutalas ou reincorporalas, tamén requiren cartos de mantemento. Consulta o apartado sobre <ref>dst='income_and_upkeep' text='ingresos e mantemento'</ref> para obter máis información.

en: 
    
    Upkeep costs are subtracted from your income, so in the case of twelve levels of units and ten villages, your resultant Income would be 10 gold per turn.
gl: 
    
    Os custos de mantemento réstanse aos ingresos, así que no caso de que as unidades sumen doce niveis e teñas dez vilas, os ingresos netos serían de vinte moedas de ouro por rolda.

en: 
    
    Upkeep is also fairly simple. Each unit requires an amount of Upkeep equal to its level. You can support as many levels worth of units as you have villages, without paying any upkeep. However, for each level of unit beyond the number of villages you have, you must pay one gold per turn. For example, if you have twelve level one units and ten villages, you would have to pay two gold each turn in upkeep.
gl: 
    
    O mantemento tamén é bastante simple. Cada unidade require dunha cantidade de moedas de ouro igual ao seu nivel en concepto de mantemento. Podes manter tantos niveis de unidades coma aldeas teñas sen custo de mantemento algún. Porén, terás que pagar unha moeda de ouro por rolda por cada nivel de unidade que exceda do número de aldeas que posúas. Por exemplo: se tiveses doce unidades de nivel un e dez aldeas, terías que pagar dúas moedas de ouro por cada rolda en concepto de mantemento.

en: 
    
    When you win a scenario, the map grays over and the <bold>text='End Turn'</bold> button changes to <bold>text='End Scenario'</bold>. You can now do things like changing your save options or (if you are in a multiplayer game) chatting with other players before pressing that button to advance.
gl: 
    
    Ao gañar un escenario, o mapa vólvese gris e o botón de <bold>text='Continuar'</bold> pasa a ser un botón de <bold>text='Finalizar'</bold>. Entón podes modificar as opcións de gardado, conversar con outros xogadores e cousas similares antes de premer o botón para avanzar.

en: 
    
    While most units have three levels, not all do. Occasional units (such as <ref>dst='unit_Mage' text='magi'</ref>) may have four. Once a unit has reached its maximum level, it may have an <italic>text='After Maximum Level Advancement'</italic> (AMLA) available to it. The AMLA will modify the unit each time the unit reaches the experience goal, but the unit will remain the same level. The typical AMLA effect is for the unit to raise the maximum HP by 3 and full-heal it. The first AMLA will normally be reached with 150 XP gained (120 XP for intelligent units). However, gaining an AMLA becomes progressively harder for each AMLA the unit receives, and so it is usually more useful to try to advance your lower level units.
gl: 
    
    Aínda que a maioría, non todas as unidades teñen tres niveis. Algunhas unidades (coma os <ref>dst='unit_Mage' text='magos'</ref>) poden ter ata catro. Cando chegan ao seu nivel máximo, as unidades poden realizar <italic>text='avances adicionais'</italic> cada vez que chegan ao seu límite de experiencia, aínda que conservarán o mesmo nivel. Os avances adicionais adoitan aumentar en tres puntos a vida máxima das unidades e sandalas. O primeiro avance adicional acádase xeralmente ao gañar 150 puntos de experiencia (120 no caso das unidades intelixentes). Porén, conseguir un avance adicional volverase máis difícil con cada un que se consiga, e por iso adoita resultar máis vantaxoso avanzar as unidades de menor nivel.

en: 
    
    While useful for any close-combat unit, strong is most effective for units who have a high number of swings such as the elvish fighter. Strong units can be very useful when a tiny bit of extra damage is all that is needed to turn a damaging stroke into a killing blow.
gl: 
    
    Se ben é útil para calquera unidade que combata corpo a corpo, a forza resulta máis efectiva nas unidades cun gran número de ataques, coma os elfo loitadores. As unidades fortes poden resultar de moita utilidade cando só se precisa un pouco máis de dano para que un ataque normal se converta nun golpe mortal.

en: 
    <italic>text='Curing units'</italic>: Units with the <ref>dst='ability_cures' text='cures'</ref> ability will cure Poison in all allied adjacent units (in preference to healing, if it has that ability as well).
gl: 
      • <italic>text='Unidades curadoras'</italic>. As unidades coa habilidade necesaria <ref>dst='ability_cures' text='curarán'</ref> o veleno das unidades aliadas adxacentes (en vez de sandar, en caso de que tivesen tamén esa habilidade).

en: 
    <italic>text='Healing units'</italic>: Units with the <ref>dst='ability_heals +4' text='Heals'</ref> ability will heal each allied adjacent unit, usually <ref>dst='ability_heals +4' text='4HP'</ref> or <ref>dst='ability_heals +8' text='8HP'</ref> per turn, or prevent Poison from causing that unit damage.
gl: 
      • <italic>text='Unidades sandadoras'</italic>. As unidades coa habilidade necesaria <ref>dst='ability_heals +4' text='sandarán'</ref> a cada unidade aliada adxacente —normalmente <ref>dst='ability_heals +4' text='catro'</ref> ou <ref>dst='ability_heals +8' text='oito'</ref> puntos de vida por quenda— ou evitarán que o veleno lles afectes.

en: 
    <italic>text='Villages'</italic>: A unit which starts a turn in a village will heal 8HP.
gl: 
      • <italic>text='Vilas'</italic>. As unidades que comecen a súa quenda nunha vila sandarán oito puntos de vida —salvo que estivesen envelenadas, en cuxo caso curarán—.

en: 
    <ref>dst='ability_regenerates' text='Regeneration'</ref>: Certain units (such as trolls) will automatically heal 8HP every turn.
gl: 
      • <ref>dst='ability_regenerates' text='Rexeneración'</ref>. Certas unidades (coma os trolles) sandan oito puntos de vida automaticamente cada rolda.

en: 
    Adds the specified amount to the current side’s gold.
gl: 
    Dálle a cantidade especificada de ouro (<ammount>) ao bando actual.

en: 
    Ban a user in a multiplayer game by the IP address used by that username and kick him. Can be used on users not in the game but on the server. (Of course they won’t be kicked then.)
gl: 
    Vedar a un usuario nunha partida con varios xogadores polo seu enderezo IP e botalo da partida. Pode usarse con xogadores que non están na partida pero si no servidor (claro que evidentemente non os estarás botando da partida).

en: 
    Bring up theme selection menu.
gl: 
    Mostrar o menú de selección do tema visual.

en: 
    Brings up a menu for choosing a scenario to immediately advance to in a campaign.
gl: 
    Mostra un menú para elixir un escenario ao que avanzar directamente nunha campaña.

en: 
    Change the controller for side (write here the number of the side) to username (write here the nickname of the player or observer). You can check what side belongs to which player in the <bold>text='Scenario Settings'</bold> dialog (Press the <bold>text='More'</bold> button in the <bold>text='Status Table'</bold> (alt+s by default) to get there.). The host can change control of any side.
gl: 
    Ceder o control dun bando (substitúe «side» polo número do bando) a un usuario (substitúe «username» polo alcume do xogador ou observador). Podes comprobar que bando pertence a cada xogador na xanela da <bold>text='Configuración do escenario'</bold> (preme o botón de <bold>text='Máis información'</bold> no <bold>text='Cadro da situación'</bold> —o atallo predeterminado é «Alt+S»— para chegar). O anfitrión pode cambiar o control de calquera dos bandos.

en: 
    Clear chat messages.
gl: 
    Borrar as mensaxes da conversa.

en: 
    Create a unit of the specified type on the selected hex.
gl: 
    Crear unha unidade do tipo especificado (<unit type id>) no hexágono seleccionado.

en: 
    Display the controller status of a side.
gl: 
    Mostrar o estado do controlador dun bando.

en: 
    Immediately advances to the next scenario in a campaign.
gl: 
    Avanza inmediatamente ao seguinte escenario da campaña.

en: 
    Kick a user in multiplayer. They will be able to rejoin the game. If you just want to change control of their side(s) use the :control command instead.
gl: 
    Botar a un xogador da partida, pero permitirlle volver unirse. Se só queres cambiar o control do seu bando ou bandos, utiliza mellor a orde «:control».

en: 
    Launch a dialog to assist the host in changing the human controllers of sides.
gl: 
    Mostrar un diálogo para axudar ao anfitrión a cambiar os bandos que controlan os xogadores.

en: 
    Makes the selected unit level up N times. Example: :unit advances=2
gl: 
    Fai que a unidade seleccionada suba de nivel N veces. Por exemplo: «:unit advances=2».

en: 
    Manually fire the specified event.
gl: 
    Dispara manualmente o evento indicado.

en: 
    Manually set a gamestate variable to value.
gl: 
    Define manualmente o valor (<value>) dunha variábel do estado da partida.

en: 
    Modifies the specified property of the selected unit. Example: :unit hitpoints=100
gl: 
    Modifica a propiedade especificada (<key>) da unidade seleccionada. Por exemplo: «:unit hitpoints=100».

en: 
    Mute a specific observer. If no username is supplied the muted usernames are displayed.
gl: 
    Silenciar a un observador específico. Se non se proporciona o nome dun usuario, listaranse os nomes dos usuarios silenciados.

en: 
    Quit the scenario (without prompting).
gl: 
    Saír do escenario (sen preguntar).

en: 
    Redraws the screen and reloads any image files that have been changed.
gl: 
    Recarga a pantalla e calquera ficheiro de imaxe que cambiase.

en: 
    Save the game (without prompting).
gl: 
    Gardar a partida (sen preguntar).

en: 
    Save the game and quit the scenario (without prompting).
gl: 
    Gardar a partida e saír do escenario (sen preguntar).

en: 
    Send a private message to a user. When in a game, it is not possible to send private messages to players who are currently controlling a side in the same game.
gl: 
    Enviar unha mensaxe privada a un usuario (substitúe <username> polo nome do usuario). Non podes enviar mensaxes a xogadores que non controlan ningún dos bandos da partida.

en: 
    Set or toggle player on side between human and AI player. The player/client who controls that side needs to issue this command. If no second parameter is supplied, toggle bewteen human and AI. If it is ‘on’, set an AI controller. If it is ‘off’ set a human controller. Defaults to the currently active side if no parameter is supplied.
gl: 
    Establecer se un bando o controla un xogador ou a intelixencia artificial. Esta orde ten que dala o xogador ou o cliente que controla dito bando. Se non se proporciona un segundo parámetro, a orde cambia a situación actual. Se o segundo parámetro é «on» (activado), a intelixencia artificial toma o control do bando. Se é «off» (desactivado), o xogador volve tomar o control. Se non se lle fornece ningún parámetro non fai nada.

en: 
    Show a gamestate variable.
gl: 
    Mostra unha variábel do estado da partida.

en: 
    Switch a log domain to a different log level.
gl: 
    Cambiar un dominio de rexistro a un nivel de rexistro distinto.

en: 
    Switch debug mode on (does not work in multiplayer). See <ref>dst='debug_commands' text='debug mode commands'</ref>.
    Debug mode is turned off by quitting the game or :nodebug.
gl: 
    Activar o modo de depuración (non funciona nas partidas con varios xogadores). Consulta as <ref>dst='debug_commands' text='ordes do modo de depuración'</ref>. Este modo desactívase ao saír da partida ou coa orde «:nodebug».

en: 
    Toggle fog/shroud for the current side.
gl: 
    Activar a néboa da guerra ou o manto do descoñecido para o bando actual.

en: 
    Toggle muting/silencing of all observers on/off.
gl: 
    Activar ou desactivar o silencio para todos os observadores.

en: 
    Toggle the display of the current frames per second.
gl: 
    Activar a visualización en tempo real dos fotogramas por segundo.

en: 
    Toggle the idle state for a side. The host may make a side idle after a network disconnection.
gl: 
    Activar ou desactivar o estado de inactividade dun bando. O anfitrión pode marcar un bando como inactivo tras unha desconexión de rede.

en: 
    Unban a user in a multiplayer game by the IP address used by that username. Can be used on users not in the game but on the server.
gl: 
    Levantarlle a veda a un usuario mediante o enderezo IP que empregou. Pode usarse con xogadores que non estean na partida pero si no servidor.

en: 
    Unmute a specific observer. If no username is supplied the list of muted observers is cleared.
gl: 
    Deixar de silenciar a un observador específico. Se non se proporciona un nome de usuario específico, déixase de silenciar a todos.

en:  < Back
gl: < Anterior

en:  During battle, this unit can drain life from victims to renew its own health.
gl:  durante a batalla, esta unidade pode absorber a vida das súas vítimas para renovar a súa propia.

en:  Enemy units have a red orb on top of their energy bar.
gl:  As unidades inimigas teñen unha esfera vermella sobre a súa barra de vida.

en:  Foes who lose their life to the plague will rise again in unlife, unless they are standing on a village.
gl:  os inimigos que perden a súa vida pola peste volverán coma non mortos, a non ser que morresen nunha vila.

en:  If there is an enemy of the target on the opposite side of the target while attacking it, this unit may backstab, inflicting double damage by creeping around behind that enemy.
gl:  se hai un inimigo do obxectivo no seu lado oposto mentres o ataca, esta unidade pode apuñalar ao obxectivo polas costas, inflixíndolle así o dobre de dano.

en:  Illumination increases the lighting level in adjacent areas.
gl:  a iluminación incrementa o nivel de luz en zonas adxacentes.

en:  In woodlands, this unit’s ambush skill renders it invisible to enemies unless it is immediately adjacent or has revealed itself by attacking.
gl:  nos bosques, a habilidade para emboscar desta unidade convértea en invisíbel para os inimigos a non ser que estea xusto ao lado deles ou se revele atacándoos.

en:  Spirits have very unusual resistances to damage, and move quite slowly over open water.
gl:  os espíritos teñen unhas resistencias pouco habituais ao dano, e móvense moi lentamente sobre a auga aberta.

en:  The ability to turn the living to stone makes this unit extremely dangerous.
gl:  a habilidade de converter aos seres vivos en pedra fai que esta unidade resulte moi perigosa.

en:  The leadership of this unit enables adjacent units of the same side to deal more damage in combat, though this only applies to units of lower level.
gl:  o liderado desta unidade permítelle ás unidades adxacentes do mesmo bando inflixir máis dano no combate, aínda que isto só afecta ás unidades de nivel inferior ao seu.

en:  The length of this unit’s weapon allows it to strike first in melee, even in defense.
gl:  a lonxitude da arma desta unidade permítelle golpear primeiro nos enfrontamentos corpo a corpo, incluso cando se está a defender.

en:  The steadiness of this unit reduces damage from some attacks, but only while defending.
gl:  a firmeza desta unidade reduce o dano dalgúns ataques, pero só ao defenderse.

en:  The swarming attacks of this unit become less deadly whenever its members are wounded.
gl:  os ataques en enxame desta unidade vólvense menos mortíferos cando os seus membros están feridos.

en:  The victims of this unit’s poison will continually take damage until they can be cured in town or by a unit which cures.
gl:  as vítimas do veleno desta unidade sufrirán dano continuamente ata que as curen nunha vila ou unha unidade que poda.

en:  This unit can hide in villages (with the exception of water villages), and remain undetected by its enemies, except by those standing next to it.
gl:  esta unidade pode agocharse nas vilas (a excepción das vilas somerxidas), e evitar ser detectada polos seus inimigos, agás polos que estean xunto a ela.

en:  This unit can move unseen in deep water, requiring no air from the surface.
gl:  esta unidade pode moverse na auga profunda sen ser vista, sen precisar aire da superficie.

en:  This unit can use one move to teleport between any two empty villages controlled by its side.
gl:  esta unidade pode usar un dos seus movementos para teleportarse entre dúas vilas baleiras calquera controladas polo seu bando.

en:  This unit gains 1 hitpoint added to its maximum whenever it kills a living unit.
gl:  esta unidade aumenta a súa vida máxima nun punto cando mata a unha unidade viva.

en:  This unit has magical attacks, which always have a high chance of hitting an opponent.
gl:  a unidade ten ataques máxicos, que sempre teñen unha alta probabilidade de acadar ao opoñente.

en:  This unit is able to hide at night, leaving no trace of its presence.
gl:  esta unidade é capaz de agocharse pola noite, sen deixar rastro da súa presencia.

en:  This unit is able to slow its enemies, halving their movement speed and attack damage until they end a turn.
gl:  esta unidade pode ralentizar aos seus inimigos, reducindo á metade a súa velocidade de movemento e o dano que causan durante unha rolda.

en:  This unit is capable of basic healing.
gl:  esta unidade ten unha habilidade básica para sandar.

en:  This unit is capable of healing those around it, and curing them of poison.
gl:  esta unidade ten a capacidade de sandar a todos os que a rodean e curalos do veleno.

en:  This unit is capable of neutralizing the effects of poison in units around it.
gl:  esta unidade é capaz de neutralizar os efectos do veleno nas unidades que están arredor dela.

en:  This unit is capable of rapid healing.
gl:  esta unidade pode sandar rápido.

en:  This unit regenerates, which allows it to heal as though always stationed in a village.
gl:  esta unidade rexenérase, o que lle permite sandar coma se estivera nunha vila.

en:  This unit’s arcane attack deals tremendous damage to magical creatures, and even some to mundane creatures.
gl:  o ataque arcano desta unidade inflixe un tremendo dano ás criaturas máxicas, e algún tamén ás criaturas mundanas.

en:  This unit’s marksmanship gives it a high chance of hitting targeted enemies, but only on the attack.
gl:  a puntería de esta unidade dálle unha alta probabilidade de atinar aos inimigos elixidos, pero só ao atacar.

en:  This unit’s skill at skirmishing allows it to ignore enemies’ zones of control and thus move unhindered around them.
gl:  a habilidade para a guerrilla desta unidade permítelle ignorar as zonas de control dos inimigos podendo así moverse libremente arredor deles.

en:  Using a charging attack doubles both damage dealt and received; this does not affect defensive retaliation.
gl:  usar un ataque de carga duplica o dano inflixido e recibido. Isto non afecta aos ataques defensivos en resposta a ataques inimigos.

en:  Whenever its berserk attack is used, this unit continues to push the attack until either it or its enemy lies dead.
gl:  cando usa o seu ataque furioso, esta unidade continúa atacando ata que só un dos combatentes queda en pe.

en:  black if it can no longer move or attack, or the user ended the unit’s turn.
gl:  negra —se xa non pode moverse ou atacar ou se o usuario deu por finalizada a quenda da unidade—.

en:  blue if the unit is an ally you do not control.
gl:  A esfera será azul se a unidade é un aliado que non podes controlar.

en:  green if it hasn’t moved this turn,
gl:  verde —se aínda non se moveron durante a quenda actual—,

en:  yellow if it has moved, but could still move further or attack, or
gl:  amarela —se xa se moveron pero poden seguir movéndose ou atacar—, ou

en: +1 max HP
gl: +1 vida máx.

en: <header>text='Units having this ability'</header>
gl: <header>text='Unidades con esta habilidade'</header>

en: <header>text='Units having this special attack'</header>
gl: <header>text='Unidades que teñen ataques con esta propiedade'</header>

en: <header>text='Units of this race'</header>
gl: <header>text='Unidades desta especie'</header>

en: <italic>text='Dextrous'</italic> units do 1 more damage for every successful strike in ranged combat.
gl: As unidades <italic>text='destras'</italic> inflixen un punto máis de dano por cada golpe a distancia atinado.

en: <italic>text='Elemental'</italic> units are immune to poison, drain, and plague.
gl: As unidades <italic>text='elementais'</italic> son inmunes ao veleno, á absorción e á peste.

en: <italic>text='Loyal'</italic> units don’t incur upkeep. Most units incur an upkeep cost at the end of every turn, which is equal to their level. Loyal units do not incur this cost.
gl: Case todas as unidades teñen un custo de mantemento ao final de cada quenda, que é igual ao seu nivel, pero as unidades <italic>text='leais'</italic> non.

en: <italic>text='Mechanical'</italic> units are immune to poison, drain, and plague.
gl: As unidades <italic>text='mecánicas'</italic> son inmunes ao veleno, á absorción e á peste.

en: <italic>text='Quick'</italic> units have 1 extra movement point, but 5% less HP than usual.
gl: As unidades <italic>text='rápidas'</italic> teñen un punto de movemento adicional, pero tamén un 5% menos de vida do normal.

en: <italic>text='Resilient'</italic> units have 4 HP plus 1 HP per level more than usual.
gl: As unidades <italic>text='resistentes'</italic> teñen catro puntos de vida máis un por nivel a maiores da vida normal.

en: <italic>text='Slow'</italic> units have −1 movement but 5% more hitpoints.
gl: As unidades <italic>text='lentas'</italic> teñen un punto menos de movemento pero posúen un 5% máis de vida.

en: <italic>text='Strong'</italic> units do 1 more damage for every successful strike in melee combat, and have 1 more HP.
gl: As unidades <italic>text='fortes'</italic> inflixen un punto máis de dano en cada golpe atinado no combate corpo a corpo, e teñen un punto de vida adicional.

en: <italic>text='Undead'</italic> units are immune to poison, drain, and plague.
gl: As unidades <italic>text='non mortas'</italic> son inmunes ao veleno, á absorción e á peste.

en: <ref>dst='..geography' text='Geography'</ref>
gl: <ref>dst='..geography' text='Xeografía'</ref>

en: A bigger island lying in the <ref>dst='great_ocean' text='Great Ocean'</ref>.
gl: A illa máis grande do <ref>dst='great_ocean' text='Gran Océano'</ref>.

en: A curer can cure a unit of poison, although that unit will receive no additional healing on the turn it is cured of the poison.
gl: Os curadores poden extraerlle o veleno ás unidades, aínda que esas unidades non sandarán vida algunha durante a rolda en que as curan.

en: A river rising in the <ref>dst='heart_mountains' text='Heart Mountains'</ref> and running east to the Listra.
gl: Río que nace nas <ref>dst='heart_mountains' text='Montañas Profundas'</ref> e flúe cara o leste ata desaugar no Listra.

en: A virtually impassable barrier between the <ref>dst='arkan_thoria' text='river'</ref> country and the <ref>dst='far_north' text='Northern Plains'</ref>.
gl: Unha barreira infranqueábel entre as terras do <ref>dst='arkan_thoria' text='río'</ref> e as <ref>dst='far_north' text='Chairas Nórdicas'</ref>.

en: Abilities
gl: Habilidades

en: Abilities:
gl: Habilidades:

en: Ability Upgrades:
gl: Melloras das habilidades:

en: About the Game
gl: Información sobre o xogo

en: Add-ons
gl: Complementos

en: Advances from:
gl: Avance de:

en: Advances to:
gl: Avanza a:

en: Afternoon
gl: Tarde

en: Afternoon — Fifth Hour
gl: Serán (primeira hora)

en: Afternoon — First Hour
gl: Tarde (primeira hora)

en: Afternoon — Fourth Hour
gl: Tardiña (segunda hora)

en: Afternoon — Second Hour
gl: Tarde (segunda hora)

en: Afternoon — Sixth Hour
gl: Serán (segunda hora)

en: Afternoon — Third Hour
gl: Tardiña (primeira hora)

en: Alignment:
gl: Aliñación:

en: Allows the unit to heal adjacent allied units at the beginning of our turn.
    
    A unit cared for by this healer may heal up to 4 HP per turn, or stop poison from taking effect for that turn.
    A poisoned unit cannot be cured of its poison by a healer, and must seek the care of a village or a unit that can cure.
gl: Permite ás unidades sandar as unidades amigas adxacentes ao comezo da súa quenda.
    
    Unha unidade coidada por esta pode sandar ata catro puntos de vida por rolda, ou evitar que o veleno lle afecte durante esa rolda.
    Un sandador non pode curar a unha unidade envelenada, e esta debe buscar os coidados necesarios nunha vila, ou por parte dunha unidade que poida curar.

en: Always rest heals
gl: Sempre que non loita sanda coma se descansase.

en: Animated neither by natural life nor by necromancy, the term <italic>text='mechanical'</italic> describes a created artifact of an intelligent being. Most mechanical things neither move nor think on their own, but some do so as a result of magical enchantment.
gl: O termo «máquina» emprégase para facer referencia a aqueles artefactos animados non por vida natural ou nigromancia, senón grazas ao traballo dun ser intelixente. A meirande parte das máquinas nin se moven nin pensan por si mesmas, se ben existen excepcións debidas a encantamentos máxicos.

en: Archipelago, located somewhere in the <ref>dst='great_ocean' text='Great Ocean'</ref> west of the <ref>dst='green_isle' text='Green Isle'</ref> and east of the <ref>dst=old_continent text='Old Continent'</ref>.
    It is mostly inhabited by <ref>dst='..race_drake' text='drakes'</ref>.
    The central island of the archipelago is also called ‘Morogor’.
gl: Arquipélago situado nalgunha parte do <ref>dst='great_ocean' text='Gran Océano'</ref>, ao oeste da <ref>dst='green_isle' text='Illa Verde'</ref> e ao leste do <ref>dst=old_continent text='Vello Continente'</ref>.
    Está habitado principalmente por <ref>dst='..race_drake' text='draconiáns'</ref>.
    A illa central do arquipélago recibe o mesmo nome que este.

en: Arkan-thoria
gl: Arcan-doria

en: Attack Type
gl: Tipo de ataque

en: Aversion to light and dark holds no sway over these brave individuals.
gl: A aversión á luz ou á escuridade non significa nada para estes afoutos.

en: Base Terrain:
gl: Terreo base:

en: Base unit:
gl: Unidade base:

en: Base units:
gl: Unidade base:

en: Bats come in many shapes and sizes, and most are fairly harmless, feeding on insects and other small animals. The larger and more vicious breeds are known to pose a threat to humans and other races as well as their livestock, especially when encountered in groups. Typically nocturnal, they are often kept (and occasionally tamed) by those who share their love of the night.
gl: Hai morcegos de moitas formas e tamaños distintos, pero case todos eles son inofensivos, pois aliméntanse unicamente de insectos e outros animais de pequeno tamaño. Os exemplares máis grandes e violentos supoñen unha ameaza para os humanos e outras especies, así como para o seu gando, especialmente cando van en grupos. Animais nocturnos por definición, a miúdo os cazan (e mesmo domestican) aqueles que comparten ese amor pola escuridade.

en: Certain units have abilities that either directly affect other units or have an impact on how the unit interacts with other units. These abilities will be listed under this section as you encounter them. Each page will provide a description of what the ability does and which (currently discovered) units have it.
gl: Certas unidades teñen habilidades que afectan directamente a outras unidades ou teñen un impacto no xeito en que a unidade se relaciona con outras. Estas habilidades listaranse neste apartado a medida que as vaias descubrindo. En cada páxina poderás acceder á descrición da habilidade e á lista de unidades descubertas que a posúen.

en: Close
gl: Pechar

en: Cold, harsh, and inaccessible, the Far North is the ancestral home of the Orcish Clannate. It lies north of the <ref>dst='heart_mountains' text='Heart Mountains'</ref>, which the Orcs call the Haggid-Dargor and claim (without merit) as their own. To the east lie the Unaligned Tribes of the Wild Steppe, who fell out of the control of the Clannate, instead roaming with wild human barbarians and clashing with the High Elves of the North Plains (known as North Elves in human lands). The High Elves themselves reside further east, where it is rumored they rule a vast kingdom.
    
        • Notable cities:
              ◦ Barag Gor, a city home to the Orcish Council
              ◦ Bitok
              ◦ Borstep
              ◦ Farzi
              ◦ Lmarig
              ◦ Melmog
              ◦ Prestim
              ◦ Tirigaz
              ◦ Dorest, the northernmost human city
        • Notable land features:
              ◦ Black Marshes
              ◦ Mountains of Dorth
              ◦ Mountains of Haag
              ◦ Greenwood
              ◦ Silent Forest
              ◦ Forest of Thelien
              ◦ River Oumph
              ◦ River Bork
              ◦ Frosty Wastes
              ◦ Barren Plains
gl: Cunhas duras condicións climáticas e de difícil acceso, as Chairas Nórdicas son o fogar ancestral dos clans dos orcos. Están situadas ao norte das <ref>dst='heart_mountains' text='Montañas Profundas'</ref>, que or orcos chaman Haggid-Dargor e reclaman (de modo ilexítimo) como súas. Ao leste están as tribos independentes da Estepa Salvaxe, fóra do control dos clans, e habitadas por humanos. Estas á súa vez limitan co territorio dos elfos das Chairas Nórdicas (popularmente coñecidos como «elfos do norte»). Os elfos do norte viven lonxe ao leste, onde se rumorea teñen un gran reino.
    
        • Cidades salientábeis:
              ◦ Báragor. Cidade na que reside o consello dos orcos.
              ◦ Vito.
              ◦ Bosten.
              ◦ Fersi.
              ◦ Mari.
              ◦ Melmogue.
              ◦ Prestin.
              ◦ Tírigaz.
              ◦ Dorsen. Cidade do extremo norte poboada por humanos.
        • Xeografía:
              ◦ Lameiros Negros.
              ◦ Montañas da Dor.
              ◦ Montañas do Riso.
              ◦ Bosque Verde.
              ◦ Bosque do Silencio.
              ◦ Bosque Delien.
              ◦ Río Oun.
              ◦ Río Bor.
              ◦ Deserto xeado.
              ◦ Chairas desérticas.

en: Combat
gl: Combate

en: Combat in <italic>text='Battle for Wesnoth'</italic> always takes place between units in adjacent hexes. Click on your unit, and click on the enemy you want to attack: your unit will move towards the enemy unit, and when they are next to each other, combat will begin. The attacker and defender alternate strikes until each has used their allotted number of strikes. The attacker chooses one of its weapons to attack with, and the defender retaliates with one of its attacks of the same type. There are two types of attacks: <italic>text='melee'</italic>, which usually involves weapons such as swords, axes or fangs; and <italic>text='ranged'</italic>, which usually involves weapons such as bows, spears and fireballs.
gl: O combate sempre ten lugar entre unidades que están en hexágonos adxacentes. Preme nunha das túas unidades e a continuación no inimigo ao que queres atacar. A túa unidade moverase cara o inimigo, e cando estean xuntas dará comezo o combate. Atacante e defensor golpearanse mutuamente ata que ambos os dous esgoten a cantidade de golpes de que dispoñen. O atacante escollerá unha das súas armas para atacar, e o defensor defenderase cun dos seus ataques do mesmo tipo. Hai dous tipos de ataques: <italic>text='corpo a corpo'</italic> —que normalmente implica armas coma espadas, machadas ou trabadas— e <italic>text='a distancia'</italic> —que xeralmente implica armas coma arcos, lanzas ou bólas de lume—.

en: Commands
gl: Ordes

en: Compared to humans, elves are somewhat taller, more agile but less sturdy. They have slightly pointy ears, pale skin and usually blond hair. Few differences between humans and elves are more pronounced than the Elves’ unusually long life — most, unless claimed by illness, accident or war, live a full two and a half centuries. While some elves possessing a high magical aptitude have been known to live an additional full century, most elves begin to grow physically frail at some point between 250 and 300 years of age and pass away rapidly (generally within a year or two) thereafter.
    
    Elves are naturally imbued with magic to a small degree. Though most are unable to channel it directly, its latent presence gives them their keen senses and long life. Many elves have magic-driven talents such as marksmanship or stealth, allowing them to achieve tasks that most normal beings would find astonishing. Those elves that learn to wield this power in more general ways can become truly formidable in its use. Many choose to use their gift to heal others.
    
    A few elves, venturing far down the paths of magic and mysticism, become sensitive to the presence of cold iron and can even be burned by it. Elvish legend hints that this was more common in the far past.
    
    Elves spend much of their time honing their talents and skills. Those not adept at the magical arts typically devote their time honing their physical skills. As a result, elves excel at archery, which is perhaps their most important method of warfare. Most elvish troops carry a bow and no other race can rival their archers in speed and accuracy. All elves also share an intense affection for unspoiled nature. They often feel uncomfortable in open unvegetated spaces. They live primarily in the forests of the Great Continent; the Aethenwood in the southwest, Wesmere in the northwest, and the great northern woods of which the Lintanir Forest is the southernmost edge.
    
    Elves are the eldest race of the continent, with the possible exception of trolls. Many of their settlements cannot be reliably dated, undoubtedly having existed for over a millennium.
gl: Comparados cos humanos, os elfos son algo máis altos e áxiles, pero non tan rexos. Teñen orellas aguzadas, pel clara e adoitan ser louros. Pero a súa diferencia máis salientábel é a vida anormalmente longa dos elfos —a maioría, a non ser por enfermidade, accidente ou a guerra, vive dous séculos e medio—. Aínda que se sabe dalgúns elfos cunha gran aptitude para a maxia que viviron ata un século máis, a maior parte dos elfos comeza a debilitarse fisicamente entre os douscentos cincuenta e os trescentos anos, e falecen pouco despois (entre un e dous anos).
    
    Os elfos están imbuídos cun certo grao de maxia natural. Aínda que a maioría non son capaces de canalizala directamente, a súa presenza é a razón dos seus agudos sentidos e maila súa longa vida. Moitos elfos teñen talentos relacionados coa maxia, coma a puntería e a ocultación, o que lles permiten facer cousas que calquera outro ser consideraría incríbeis. Os elfos que aprenden a controlar ese poder poden chegar a ser realmente formidábeis no seu uso. Moitos son os que elixen usar o seu don para sandar a outros.
    
    Os poucos elfos que se aventuran nos camiños da maxia e o misticismo vólvense sensíbeis ao ferro frío, que ata pode queimalos. E de acordo coas lendas dos elfos, no pasado eran moitos máis os que elixían este camiño.
    
    Os elfos pasan gran parte do seu tempo mellorando os seus talentos e habilidades. Os que non son hábiles coa maxia normalmente adícanse a mellorar as súas habilidades físicas. Así, os elfos son excelentes no uso do arco, que é quizais a súa táctica de guerra máis importante. A maioría das tropas dos elfos portan un arco e ningunha outra especie pode competir cos seus arqueiros en velocidade e puntería. Todos os elfos comparten tamén unha inexplicábel afección pola natureza salvaxe, e adoitan sentirse incómodos nos espazos abertos sen vexetación. Viven principalmente nos bosques do Gran Continente: o Bosque do Edén no sueste, Güesmer no noroeste e os bastos bosques nórdicos, co Bosque de Lintanir no seu límite sur.
    
    Os elfos son a especie máis antiga do continente, pode que a excepción dos trolles. Moitos dos seus asentamentos non poden datarse de forma fiábel, e sen dúbida existiron durante máis dun milenio.

en: Cost:
gl: Custo:

en: Damage Types and Resistance
gl: Danos e resistencias

en: Dawn
gl: Amencer

en: Debug mode commands
gl: Ordes do modo de depuración

en: Deep Underground
gl: Profundidades

en: Defense
gl: Defensa

en: Dextrous
gl: Destreza

en: Dim
gl: Estupidez

en: Drakes are large, winged and fire-breathing creatures, reminiscent of true dragons. On average, an adult drake stands around three meters tall and easily weighs more than a man and a horse combined. Their skin is made up of hard scales, resistant to most physical strikes except piercing and cold damage. Most drakes are capable of true flight and can travel long distances quickly. However, their sheer weight and bulk limits their flight ability somewhat, making them ungainly in the air. Where possible, they make use of terrain features such as hills, mountains and trees as launch points in order to gain greater height and speed. Fortunately for their enemies, they are still quite clumsy creatures and surprisingly slow in combat. This, combined with their large size, renders them easy targets for those who dare attack them.
    
    Drakes are inherently magical creatures, with a mysterious internal fire fueling their very lives. This can easily be witnessed when one of their kind perishes in combat; its internal fire is released, burning their remains in to ashes. Their internal fire is also their greatest weakness; it makes them extremely vulnerable to cold attacks. Despite their magical nature, drakes are incapable of channeling magic in a controlled manner. While the magic imbued within a drake’s body enables it to spit fire and gives it life, they have no willful control over the functions of this magic.
    
    <header>text='Society'</header>
    Drakes are a relatively warlike race and their societies can be best described as cultured martial societies. The core of a drake tribe is a small group of veteran warriors headed by a mutually respected — or simply feared — <ref>dst='dominant' text='dominant'</ref> who rules the society with an iron fist. Every drake is expected to earn their place in the strict hierarchy, to obey their superiors and command their inferiors. Entry to the ruling elite is only possible through challenging and defeating a superior in single combat, which is the way the hierarchy within the elite itself is established. The use of deception of any kind towards any fellow drake is, without exception, seen as cowardly and unacceptable.
    
    While their warlike nature and sense of territory drives them to defend their territories savagely, drakes rarely invade or trespass on areas already occupied by the other major races. Instead, they settle in unpopulated areas to establish their own territory there. They primarily feed on large game they hunt in the lowlands around their homes, but hatchlings and lower caste drakes are known to feed also on certain kinds of moss and fungi they cultivate deep in their caverns. The only technology drakes value is armor- and weapon-smithing, and neither know or need other science and culture besides this. However the few implements they do fashion are almost unrivaled in quality, only matched by those produced in the finest Dwarvish foundries.
    
    Drakes are hatched from eggs and usually live naturally between 20 to 30 years. Death in battle is the most preferred way for a drake to leave this world. Unlike the elder members of other races, drakes naturally grow more aggressive and reckless towards the ends of their natural lives, perhaps to help ensure their place in the heroic legends of their kind.
    
    <header>text='Geography'</header>
    Drakes originated from an archipelago of volcanic islands called <ref>dst='morogor' text='Morogor'</ref> in the <ref>dst='great_ocean' text='Great Ocean'</ref>. A combination of population pressure and the subsidence of many of their home islands has caused colonies of drakes to spread to the <ref>dst='great_continent' text='Great Continent'</ref>. Drakes tend to make their homes in mountain caverns near volcanoes to protect their eggs, hatchings and forges. While drakes naturally prefer warmth, their internal fire is more than capable of sustaining them even in a relatively cold climate, a feature which has allowed them to populate even some of the mountains of the far north of the Great Continent.
gl: Os draconiáns son criaturas grandes, aladas e con alento de lume que gardan gran parecido cos dragóns. O draconián adulto medio mide tres metros e pesa máis que un humano e un cabalo xuntos. A súa pel está formada por escamas duras, resistentes á gran maioría dos ataques físicos, exceptuando os de perforación e de frío. A meirande parte dos draconiáns son capaces de voar de verdade e poden viaxar grandes distancias en pouco tempo. Porén, o seu peso e tamaño limitan en certo modo a súa capacidade de voo, facéndoos torpes no aire. Sempre que poden aproveitan as peculiaridades do terreo, coma os outeiros, as montañas e mailas árbores, utilizándoas coma trampolíns para obter unha forza e velocidade maiores. Por sorte para os seus inimigos, son a pesar de todo criaturas torpes e sorprendentemente lentas ao combater, o que combinado co seu gran tamaño os  converte en brancos fáciles para quen ousa atacalos.
    
    Os draconiáns son criaturas máxicas por natureza, cun misterioso lume interior que lles dá a vida. Esta realidade pode comprobarse facilmente cando morren en combate. O seu lume interno libérase, reducindo o seu corpo a cinzas. O seu lume interno é tamén a súa maior debilidade. Fainos extremadamente vulnerábeis aos ataques con frío. A pesar da súa natureza máxica, os draconiáns son incapaces de canalizar a maxia dun xeito controlado. Aínda que a súa maxia interior lles permite cuspir lume e lles dá a vida, non son capaces de controlala a vontade.
    
    <header>text='Sociedade'</header>
    Os draconiáns son unha especie relativamente guerreira e as súas sociedades poden describirse como «sociedades marciais con cultura». O núcleo de cada tribo confórmao un pequeno grupo de guerreiros veteranos encabezado por un <ref>dst='dominant' text='líder'</ref> respectado —ou simplemente temido— que dirixe a sociedade con férrea disciplina. Agárdase de cada draconián que gañe o seu lugar na estrita xerarquía, obedeza aos seus superiores e dirixa aos seus inferiores. A entrada na elite dirixente só é posíbel desafiando e derrotando a un superior en combate cara a cara, que é a forma na que se define a xerarquía na propia elite. O uso de calquera tipo de engano cara calquera compañeiro está considerado sen excepcións un acto de covardía inaceptábel.
    
    Aínda que a súa natureza guerreira e o seu sentido do territorio os leva a defender as súas terras de forma salvaxe, os draconiáns rara vez invaden ou entran sequera nas terras xa ocupadas por outras das especies intelixentes. En troques, asentan en zonas deshabitadas que pasan a considerar territorio seu. Aliméntanse principalmente de veados que cazan nas terras baixas que rodean os seus fogares, pero sábese que as crías e os draconiáns de casta inferior tamén se alimentan de certos musgos e fungos que cultivan na profundidade das súas cavernas. A única tecnoloxía que os draconiáns valoran é a ferrería de armaduras e armas, e non coñecen nin precisan outra ciencia ou cultura. Aínda así, os poucos instrumentos que fan non teñen rival en calidade e só son equiparábeis aos producidos nas mellores forxas dos ananos.
    
    Os draconiáns nacen de ovos, e cando morren de forma natural adoitan facelo entre os vinte e os trinta anos. A súa forma preferida para deixáreste mundo é a morte na batalla. A diferencia dos membros máis vellos doutras especies, os draconiáns fanse por natureza máis agresivos e temerarios cara a fin das súas vidas naturais, tal vez para axudar a asegurar o seu lugar nas heroicas lendas das súas xentes.
    
    <header>text='Xeografía'</header>
    Os draconiáns proveñen dun arquipélago de illas volcánicas, <ref>dst='morogor' text='Mórogor'</ref>, situado no <ref>dst='great_ocean' text='Gran Océano'</ref>. Por mor do crecemento da poboación e mailo afundimento dalgunhas das illas, as colonias de draconiáns estendéronse cara o <ref>dst='great_continent' text='Gran Continente'</ref>. Os draconiáns adoitan construír os seus fogares en cavernas nas montañas preto de volcáns para protexer os seus ovos, crías e forxas. Aínda que prefiren de forma natural a calor, o seu lume interno é máis que capaz de mantelos incluso en climas relativamente fríos, algo que lles permitiu poboar mesmo algunhas das montañas do afastado norte do Gran Continente.

en: Dusk
gl: Anoitecer

en: Dwellings of sentient beings are not easily used for cover by feral creatures of low intelligence. As a result, <italic>text='feral'</italic> units receive a maximum of 50% defense in any land-based village regardless of base terrain.
gl: As criaturas <italic>text='feroces'</italic> de poucas luces teñen problemas para defenderse nas complexas moradas dos seres intelixentes. É por iso que estas unidades non reciben máis dun 50% de defensa nas vilas terrestres, independentemente do terreo sobre o que estean.

en: Each side begins with one leader in their keep. At the start of any battle, and at times during it, you will need to recruit <ref>dst='..units' text='units'</ref> into your army. To recruit, you must have your leader (for instance, Konrad in the <italic>text='Heir to the Throne'</italic> campaign) on the keep hex of a <ref>dst='terrain_castle' text='castle'</ref>. Then you may recruit by either choosing <bold>text='Recruit'</bold> from the menu or right-clicking on a hex and selecting <bold>text='Recruit'</bold>. This brings up the recruit menu, which lists units available for recruitment, along with their gold cost. Click on a unit to see its statistics, then press the recruit button to recruit it.
gl: Cada bando comeza cun líder na súa torre. Ao principio de calquera batalla, e ás veces durante a mesma, necesitarás recrutar <ref>dst='..units' text='unidades'</ref> para formar un exército. Para recrutar debes ter o líder (como por exemplo Conrad na campaña <italic>text='O herdeiro ao trono'</italic>) no hexágono de torre dun <ref>dst='terrain_castle' text='castelo'</ref>. Entón poderás recrutar, ben accedendo desde o menú «<bold>text='Accións'</bold> → <bold>text='Recrutar'</bold>» ben premendo co botón secundario un hexágono de castelo e escollendo <bold>text='Recrutar'</bold>. Así abrirase a xanela de recrutamento, na que se listarán as unidades dispoñíbeis para recrutar, xunto co seu custo. Preme nunha unidade para ver as súas estatísticas na marxe esquerda, e preme  logo no botón de <bold>text='Aceptar'</bold> para recrutala.

en: Each unit has a certain number of <italic>text='hitpoints'</italic> (HP). If the hitpoints of a unit drop below 1, the unit dies. Each unit also has a certain number of <italic>text='experience points'</italic> (XP). A freshly recruited unit starts with no experience points, and gains experience by fighting enemies.
gl: As unidades teñen unha certa cantidade de <italic>text='vida'</italic>, e se baixa de un, morren. Teñen ademais un certo número de <italic>text='puntos de experiencia'</italic>. As unidades recrutadas carecen de puntos de experiencia, que irán conseguindo a medida que vaian loitando.

en: Elensefar is at times a province of <ref>dst='kingdom_wesnoth' text='Wesnoth'</ref>, at times an independent country, and at times in a treaty federation with Wesnoth. Its borders are the Great River to the north, a loosely defined line with Wesnoth to the east, the Bay of Pearls to the south, and the <ref>dst='great_ocean' text='ocean'</ref> to the west. More information is found in the historical narrative of Wesnoth.
    
        • Notable cities:
              ◦ Elensefar: The capital, located on an island in the <ref>dst='great_river' text='Great River'</ref> delta
              ◦ Carcyn: City on the Wesnoth–Elensefar border, disputed with Wesnoth
        • Notable land features:
              ◦ <ref>dst='great_river' text='Great River'</ref>: It is very wide at this point, and only ships can cross it.
gl: Ao longo da historia Elensefar foi unhas veces provincia do <ref>dst='kingdom_wesnoth' text='Reino do Noroeste'</ref>, outras un estado completamente independente e nalgunhas ocasións mesmo parte dunha federación co reino. O seu territorio delimítano o Gran Río polo norte, unha liña difusa polo leste que o separa do territorio do Reino do Noroeste, a Baía das Perlas polo sur e o <ref>dst='great_ocean' text='océano'</ref> polo oeste. Pode atoparse máis información ao respecto nos libros de historia do Noroeste.
    
        • Cidades salientábeis:
              ◦ Elensefar. É a capital, e está situada nunha illa fluvial no delta do <ref>dst='great_river' text='Gran Río'</ref>.
              ◦ Corsin. Cidade situada na fronteira entre Elensefar e o Reino do Noroeste, co que está en disputa.
        • Xeografía:
              ◦ <ref>dst='great_river' text='Gran Río'</ref>. Este vólvese moi ancho ao seu paso por Elensefar, e só pode cruzarse mediante algún tipo de embarcación.

en: Encyclopedia
gl: Enciclopedia

en: Experience and Advancement
gl: Experiencia e avance

en: Factions
gl: Faccións

en: Factions are only used in multiplayer
gl: As faccións só se utilizan en partidas de varios xogadores.

en: Factions:
gl: Faccións:

en: Far North
gl: Chairas Nórdicas

en: Fearless
gl: Valentía

en: Feral
gl: Ferocidade

en: Fights normally during unfavorable times of day/night
gl: Loita de forma normal durante os momentos do día ou da noite desfavorábeis.

en: First Afternoon
gl: Primeira tarde

en: First Dawn
gl: Primeira garda

en: First Dusk
gl: Lusco

en: First Midday
gl: Primeiro mediodía

en: First Morning
gl: Primeira mañá

en: First Watch
gl: Noitiña

en: First Watch — First Hour
gl: Noitiña (primeira hora)

en: First Watch — Fourth Hour
gl: Noite (segunda hora)

en: First Watch — Second Hour
gl: Noitiña (segunda hora)

en: First Watch — Third Hour
gl: Noite (primeira hora)

en: Forward >
gl: Seguinte >

en: Fundamentals of Gameplay
gl: Limiar

en: Game maps feature a variety of terrains that affect both unit movement and a unit’s defensive capability in combat.
gl: Os mapas teñen unha ampla variedade de terreos que afectan tanto ao movemento das unidades como á súa capacidade defensiva no combate.

en: Gameplay
gl: Manual

en: General commands
gl: Ordes xerais

en: Geography
gl: Xeografía

en: Goblins are, despite their appearance, born as siblings to the orcs and members of the same race. While other races usually bear children singly or in pairs, orcs will have large litters of children all at once, causing their populations to explode rather quickly. Within any litter, there will only be one or two true orcs, who will grow to the full size and strength of their race. A few more will be half-orcs, notably weaker than their big brothers, and relegated to supporting roles in combat, such as archery. The rest, often a full half of more of any litter, will be goblins. Goblins are puny and quite frail, rarely growing past the size and stature of a human child. Goblins are born into a lifetime of near-slavery to their larger kin, and used as sword-fodder in battle. They thrive in spite of their tragic fate; in part because they are so very numerous, and also because their brother orcs are well aware how dependent they are on the goblins.
    
    Goblins perform the bulk of manual labor needed by the orcs, with the sole exception of jobs that require the brute strength of true orcs. Those the orcs revel in as proof of their prowess.
gl: A pesar das aparencias, os trasnos son irmáns dos orcos e da mesma especie.  Mentres que outras especies dan a luz unha ou dúas crías dunha vez, os orcos procrean camadas enteiras dunha vez, polo que a súa poboación aumenta a un ritmo desorbitado. En cada camada non adoita haber máis que un ou dous orcos de verdade, que vaian adquirir o tamaño e forza propios da súa especie. Haberá uns poucos máis que sexan medio orcos, bastante máis febles que os seus irmáns maiores, e relegados a funcións de apoio nas batallas, xeralmente como arqueiros. O resto da camada, a metade ou máis, son os denominados «trasnos». Febles e esmirrados, non adoitan acadar máis altura que a dun humano novo. Afeitos a unha vida case de escravitude á sombra dos seus irmáns maiores, son enviados na primeira liña de batalla, sen apenas esperanza de vida. Pero a pesar do seu tráxico destino prosperan, en gran parte grazas ao seu gran número, e tamén porque os seus irmáns os orcos son conscientes de canto os necesitan.
    
    Os trasnos realizan case todas as tarefas que necesitan os orcos, exceptuando unicamente aquelas que requiren da forza bruta dos orcos de verdade, aquelas que lles gusta facer para demostrar a súa destreza.

en: Great Continent
gl: Gran Continente

en: Great Ocean
gl: Gran Océano

en: Green Isle
gl: Illa Verde

en: HP:
gl: Vida:

en: Healing
gl: Sandar

en: Healthy
gl: Vitalidade

en: Heart Mountains
gl: Montañas Profundas

en: Help
gl: Axuda

en: Hitpoints and Experience
gl: Vida e experiencia

en: If both units survive a combat, they gain a number of experience points equal to the level of the unit they’re fighting. If a unit kills another in combat, however, it gains much more experience — 4 for a level 0 unit, 8 for level 1, 16 for level 2, 24 for level 3, and so forth.
gl: Se nun combate sobreviven ambas as dúas unidades, obteñen tanta experiencia como nivel teña a unidade coa que loitaron. Se unha unidade mata a outra en combate, porén, obtén moita máis experiencia: 4 por unha unidade de nivel 0, 8 por unha de nivel 1, 16 por unha de nivel 2, 24 por unha de nivel 3, etc.

en: Immune to drain, poison, and plague
gl: Inmune á absorción, o veleno e a peste.

en: In Wesnoth, it is not enough simply to recruit units and fight. You must watch your gold as well, especially in campaigns, where you can carry extra gold over from one scenario to the next. There are two aspects to this; <italic>text='income'</italic> and <italic>text='upkeep'</italic>.
gl: Non abonda con recrutar e loitar, tamén deberás ter conta do ouro, especialmente nas campañas, nas que podes levar ouro dun escenario ao seguinte. Hai dúas cousas a ter en conta: os <italic>text='ingresos'</italic> e mailo <italic>text='mantemento'</italic>.

en: In Wesnoth, there are three types of damage usually associated with physical attacks: <italic>text='blade, pierce, and impact damage'</italic>. Additionally, there are three further types of damage usually associated with magical attacks: <italic>text='fire, cold, and arcane attacks'</italic>. Different units may have resistances which alter the damage which they take from certain damage types.
gl: No xogo hai tres tipos de dano que se asocian normalmente con ataques físicos: <italic>text='folla'</italic>, <italic>text='perforación'</italic> e <italic>text='impacto'</italic>. Ademais, hai tres tipos máis de dano que normalmente se asocian con ataques máxicos: <italic>text='lume'</italic>, <italic>text='frío'</italic> e <italic>text='arcano'</italic>. As diferentes unidades poden ter resistencias que alteran o dano que lles fan certos tipos de ataque.

en: In appearance, orcs are half men and half beasts. They are taller, sturdier and stronger than humans. They are warlike, savage, and cruel by nature. Their blood is darker and thicker than that of normal humans and they have little care for personal hygiene or their personal appearance. Although Orcs are violent even among themselves creatures, they are pack-oriented; an orc never travels long or lives alone in groups smaller than half a dozen.
    
    <header>text='Society'</header>
    Almost every orc are a member of a tribe or a clan. Relations between neighboring tribes are usually violent, except in cases of a mutual enemy threatens their existence or prospects of great plunder override mutual animosity. Occasionally, a single strong chieftain may emerge to lead multiple tribes from time to time, usually through intimidation of followers. An orc tribe in times of peace tends to focus almost solely on strengthening itself in preparation for the next armed conflict. Orcs are known to possess a crude system of writing — usually in blood — although it’s most commonly used to trade insults or threats among tribal leaders.
    
    Orc societies are based on little else but strength; might makes right, and a leader leads and survives only as long as no one manages to wrest the title from him. A constant struggle for power simmers among potential tribal chiefs. An orcish leader rarely lives more than a handful of years to enjoy his absolute authority before being killed for his position — although history knows some notable exceptions. Orcs hold no particular honor code and while indisputable raw strength is usually the preferred method of displaying power, assassination, poisoning and backstabbing are completely viable means to further one’s own goals.
    
    Orcs mostly live in rural areas, often in foothills or mountainous regions, sometimes in caves. They grow no crops nor keep livestock, but are competent hunters as a result of their physical stature and brutality. Due to their large numbers they are capable of hunting an area virtually clean of anything larger than rodents in relatively short period of time. Due to this and their unstable leadership, orcish tribes tend to lead a semi-nomadic lifestyle, never settling in one region for too long. The larger tribes may establish themselves firmly in an area for years or even decades and build large encampments almost resembling cities, but even these are easily dismantled and abandoned if there is a need to relocate the horde.
    
    The oldest known orcs have been around 50 to 60 years of age, but very few individuals ever live to see over two or three decades before meeting their end either in war or by the hand of one of their kin. The oldest orcs are often shamans, which are perhaps the only ones most of their kind sees as being trustworthy and neutral. The origins of this custom are unknown, as the shamans do not directly contribute much to orcish societies but only act as advisors — not something orcs tend to otherwise tolerate. Shamans are in many ways the opposite of most other orcs: they are often physically withered and frail in comparison and lack skill in battle. Despite their reliance on raw strength, not nearly all orcs are destined to grow to possess any. Many orcs are born smaller and weaker than the rest, and already almost as newborns are put in their place by their stronger siblings. The stronger ones will routinely grab most of the food and thus grow stronger still, while their weaker siblings do not. Many of these individuals tend to specialize in other skills, like archery or assassination.
gl: En aparencia, os orcos son metade humanos e metade bestas. Son máis altos, rexos e fortes que os humanos. Son guerreiros, salvaxes e crueis por natureza. O seu sangue é máis escuro e denso que o dos humanos normais e teñen pouca preocupación pola hixiene persoal ou a súa aparencia física. Aínda que os orcos son violentos incluso entre eles, teñen tendencia a ir en grupo. Un orco nunca viaxa moito ou vive só en grupos de menos de media ducia.
    
    <header>text='Sociedade'</header>
    Case todos os orcos forman parte dunha tribo ou clan. As relacións entre tribos veciñas son normalmente violentas, agás cando un inimigo mutuo ameaza a súa existencia ou a perspectiva dun gran saqueo elimina a animadversión mutua. De cando en vez pode emerxer un único xefe forte dabondo para liderar varias tribos, normalmente mediante a intimidación dos seus seguidores. En tempos de paz, as tribos de orcos adoitan centrarse case exclusivamente en prepararse para o seguinte conflito armado. Sábese que os orcos teñen un sistema de escrita basto —normalmente con sangue—, aínda que o usan comunmente os líderes das tribos para intercambiar insultos ou ameazas entre eles.
    
    As sociedades dos orcos baséanse en pouco máis que a forza. A forza dá o dereito, e un líder só se mantén no poder e sobrevive mentres ninguén consiga arrebatarlle o título. Entre os potenciais xefes da tribo hai unha constante loita polo poder. Un líder orco raramente vive máis dun puñado de anos para gozar da súa autoridade absoluta antes de ser asasinado pola súa posición —aínda que se coñece na historia dalgunhas  notábeis excepcións—. Os orcos non manteñen ningún código de honor, e se ben a forza bruta indiscutíbel adoita ser o método para demostrar o poder, o asasinato, o envelenamento ou unha puñalada polas costas son medios completamente viábeis para conseguir os obxectivos persoais.
    
    Os orcos viven na súa maioría en zonas rurais, a miúdo ao pé dos outeiros ou en rexións montañosas, ás veces en covas. Non cultivan nin teñen gando, pero son uns cazadores competentes grazas á súa estatura física e a súa brutalidade. Debido ao seu gran número son capaces de cazar nunha zona practicamente sen nada maior que un roedor nun período de tempo relativamente curto. Por isto e pola inestabilidade do seu liderado, as tribos de orcos tenden a levar un estilo de vida seminómade, non establecéndose nunha mesma rexión moito tempo. As tribos máis numerosas poden establecerse firmemente nunha zona durante anos ou mesmo décadas e construír grandes campamentos que mesmo semellan cidades, pero incluso estes se desmontan e abandonan facilmente se hai necesidade de cambiar de terras.
    
    Os orcos máis vellos coñecidos tiñan entre cincuenta e sesenta anos de vida, pero poucos individuos chegan a vivir para ver máis de dúas ou tres décadas antes de chegar á súa fin na guerra ou a mans dun dos seus. Os orcos máis vellos son a miúdo xamáns, que son quizais os únicos aos que a maioría dos seus ve coma seres de confianza e neutrais. As orixes deste costume son descoñecidas, xa que os xamáns non contribúen moito directamente ás sociedades dos orcos senón que actúan unicamente coma conselleiros —algo que os orcos tampouco adoitan tolerar—. Os xamáns son en moitos sentidos o oposto da maioría dos outros orcos: a miúdo son fisicamente pálidos e débiles en comparación e carecen de habilidades para a guerra. A pesar da súa dependencia da forza bruta, case ningún orco nace para tela. Moitos orcos nacen máis pequenos e débiles que o resto, e pouco despois de nacer os seus irmáns máis fortes póñenos no seu sitio. Os máis fortes adoitan coller a maior parte da comida e desta forma vólvense aínda máis fortes, permanecendo os seus irmáns máis débiles igual de febles. Moitos destes individuos tenden a especializarse noutras habilidades, coma o tiro con arco ou o asasinato.

en: In combat, your units will inevitably take damage. When a unit <ref>dst='experience_and_advancement' text='advances'</ref>, it will heal fully. This can happen as you finish fighting an enemy, whether it is your turn or not. Wesnoth offers several other ways for your units to heal, all of which take place at the beginning of your turn, before you take action.
gl: No combate as unidades han sufrir dano antes ou despois. Cando <ref>dst='experience_and_advancement' text='avancen'</ref> sandarán completamente. Isto ocorre sempre tras un combate, sen importar que a unidade fose atacante ou defensora. Existen outras formas de conseguir que as unidades sanden, que sempre teñen lugar ao comezo da quenda do bando da unidade, antes de calquera movemento:

en: In some scenarios, parts of the map will be hidden from you. There are two mechanisms that can be used separately or together. The <italic>text='shroud'</italic> hides both the terrain and any units at a location. However, once it is cleared, you can always see that location. The <italic>text='fog of war'</italic> only hides units and ownership of villages (other than by you or your allies). The fog of war is cleared temporarily when you have units nearby, but returns when they leave. Both the shroud and the fog of war are cleared by units. Each unit clears locations adjacent to those within one turn’s move (ignoring zones of control and enemy units).
    
    Normally you can undo a unit’s movement, as long as an event with a randomized result has not occurred, such as combat or recruitment (as most units receive random traits when recruited). Exploring hidden terrain by clearing shroud or fog will also prevent undos to a previous state. You may wish to activate <bold>text='Delay Shroud Updates'</bold> in the actions menu. This will prevent units from clearing shroud or fog until the next randomized event or a manual update via <bold>text='Update Shroud Now'</bold> (or the end of your turn) and thereby preserve your ability to undo movement.
gl: Nalgúns escenarios haberá partes do mapa que non poidas ver. Hai dúas posíbeis causas, que poderán darse por separado ou combinadas. O <italic>text='manto do descoñecido'</italic> agocha tanto o terreo coma calquera unidade situada na superficie que cobre. Porén, unha vez explorada unha posición oculta polo manto, esta pode verse indefinidamente. A <italic>text='néboa da guerra'</italic> só agocha as unidades e o bando ao que pertencen as vilas (salvo que che pertenzan a ti ou a algún aliado). A néboa da guerra retírase temporalmente cando hai unidades propias preto, pero volve cando estas se afastan. Tanto o manto do descoñecido como a néboa da guerra se retiran con unidades. As unidades exploran as posicións adxacentes a aquelas ata ás que se poderán mover durante a súa seguinte quenda (sen importar as zonas de control nin as unidades inimigas). 
    
    Normalmente podes desandar os movementos das unidades, sempre que non ocorrese nada de resultado imprevisíbel, coma un combate ou un recrutamento (dado que moitas das unidades reciben trazos ao chou ao recrutalas). Explorar terreo que estivese oculto polo manto do descoñecido ou a néboa da guerra tamén impedirá desandar o andado. Pode que che conveña activar a opción de <bold>text='Retardar as actualizacións do manto do descoñecido'</bold> no menú de accións, o que evitará que as unidades revelen o manto do descoñecido ou a néboa da guerra ata o seguinte suceso imprevisíbel ou ata unha actualización manual mediante <bold>text='Actualizar o manto do descoñecido'</bold> (ou a fin da quenda) conservando así a posibilidade de desfacer os movementos.

en: Income and Upkeep
gl: Ingresos e mantemento

en: Indoors
gl: Cuberto

en: Installing Add-ons
gl: Instalación de complementos

en: Intelligent
gl: Intelixencia

en: Intelligent units require 20% less experience than usual to advance.
gl: As unidades intelixentes requiren un 20% menos de experiencia da normal para avanzar.

en: Introduction
gl: Introdución

en: Irdya
gl: Irïdia

en: Jamming Cost
gl: Custo de ofuscamento

en: Jamming:
gl: Ofuscamento:

en: Keep in mind that some scenarios take place underground, where it is perpetually night!
gl: Ten en conta que algúns escenarios xóganse baixo a terra, onde sempre é noite!

en: Kingdom of Wesnoth
gl: Reino do Noroeste

en: Leaders:
gl: Líderes:

en: License
gl: Licenza (en inglés)

en: Lies to the west of <ref>dst='morogor' text='Morogor'</ref> across the <ref>dst='great_ocean' text='Great Ocean'</ref>.
gl: Continente situado ao oeste de <ref>dst='morogor' text='Mórogor'</ref>, ao outro lado do <ref>dst='great_ocean' text='Gran Océano'</ref>.

en: Lies to the west of the <ref>dst='great_continent' text='continent'</ref> and all rivers eventually flow to it. Far to the west in the the Great Ocean is a huge archipelago called <ref>dst='morogor' text='Morogor'</ref>.
gl: Situado ao oeste do <ref>dst='great_continent' text='Gran Continente'</ref>, a el van parar todos os ríos. No distante oeste do gran océano hai un extenso arquipélago que recibe o nome de <ref>dst='morogor' text='Mórogor'</ref>.

en: Loyal
gl: Lealdade

en: Max HP bonus +3, Max XP +20%
gl: Puntos de vida máximos aumentados en 3, experiencia máxima aumentada un 20%.

en: Midday
gl: Mediodía

en: Midnight
gl: Medianoite

en: Morning
gl: Mañá

en: Morning — First Hour
gl: Mañanciña (primeira hora)

en: Morning — Fourth Hour
gl: Mañá (segunda hora)

en: Morning — Second Hour
gl: Mañanciña (segunda hora)

en: Morning — Third Hour
gl: Mañá (primeira hora)

en: Morogor
gl: Mórogor

en: Most units have two traits. However, undead units are assigned the single trait <italic>text='undead'</italic>, and woses do not receive any traits. Traits are modifications that change a unit’s attributes slightly. They are usually randomly assigned to a unit when it is recruited.
gl: Case todas as unidades teñen dous trazos. Porén, os non mortos só teñen o trazo <italic>text='non morto'</italic>, e os woses non teñen ningún trazo. Os trazos son modificacións que cambian lixeiramente os atributos das unidades. Xeralmente asígnanselles ao chou ás unidades ao recrutalas.

en: Movement
gl: Movemento

en: Movement Cost
gl: Custo de movemento

en: Movement in <italic>text='Battle for Wesnoth'</italic> is simple. Click on the unit you wish to move to select it, then click on the hex you wish to move it to. When a unit is selected, everywhere it can move this turn will be highlighted, and all other hexes on the map are made dull. Mousing over a highlighted hex shows the defense rating the unit would have if you moved it to that hex. Mousing over a dull hex will also show the number of turns required to reach it, and clicking will cause the unit to move towards it by the fastest route over this and subsequent turns. If you don’t use up all of a unit’s movement when you first move a unit, you may move it again. This is useful when having two units switch places. Attacking with a unit will use up its movement. Ending a move in a village you don’t already own will also use up a unit’s movement, but will still allow it to attack.
gl: O movemento no xogo é sinxelo. Preme a unidade que queiras mover para seleccionala, logo preme o hexágono ao que queiras movela. Ao seleccionar unha unidade, saliéntanse todos os hexágonos aos que se pode mover na quenda actual, e escurécense o resto dos hexágonos. Poñendo o punteiro sobre un hexágono salientado móstrase a capacidade defensiva que tería a unidade nel. Se se pon o punteiro sobre un hexágono escurecido móstrase tamén a cantidade de roldas necesarias para chegar a el, e premendo nel a unidade moverase cara el pola ruta máis rápida durante a quenda actual e mailas seguintes quendas necesarias para chegar. Se non consumes todos os movementos dunha unidade dunha vez, podes volvela mover. Isto resulta útil cando queres cambiar de sitio dúas unidades. As unidades que atacan ou conquistan unha vila non poden moverse ata a súa seguinte quenda.

en: Moves:
gl: Movementos:

en: Multiplayer commands
gl: Ordes para partidas con varios xogadores

en: Northlands
gl: Terras Nórdicas

en: Ogres are a wild and uncivilized race who dwell mainly in the wilderness of the Great Continent. Physically, they resemble humans and orcs but are larger and stronger. Even their adolescents are more than a match for most men. Ogres are distrusted in many populated areas and usually either avoid them or are driven out by force. Instead, they lurk the mountainous areas on the edges of civilization, where hungry ogre bandits provide a constant threat to travelers and caravans. While ogres are not particularly intelligent or quick, their toughness and physical strength make them a valuable asset in the armies of other races. They are especially valued by more ruthless commanders who don’t mind the ogres’ brutality. Little is known about their biology or society, if they can truly be said to have one, but they are said to attack alongside wolves and other beasts. Whether this is a sign of cooperation, domestication, or simply mutual opportunism is not known.
gl: A dos ogros é unha especie salvaxe e primitiva que habita principalmente as terras salvaxes do Gran Continente. Fisicamente teñen parecido cos humanos e mailos orcos, pero son máis grandes e fortes. Ata os ogros máis novos supoñen un difícil rival para calquera humano. Case ningún núcleo de poboación sente cariño polos ogros, e ou os evitan ou os botan pola forza, quedando os ogros xeralmente relegados ás zonas montañosas afastadas da civilización, onde conseguen alimento atracando viaxeiros e caravanas. Se ben non son especialmente intelixentes ou rápidos, a súa forza e agresividade convérteos en útiles soldados nos exércitos doutras especies, moi valorados por comandantes desapiadados aos que non lles importa a súa brutalidade. Pouco se sabe deles a nivel biolóxico ou social —se é que teñen diso—, pero disque ás veces atacan xunto con lobos e outras bestas, ora non se sabe se é cuestión de cooperación, domesticación ou un simple oportunismo mutuo.

en: Old Continent
gl: Vello Continente

en: On top of the energy bar shown next to each unit of yours is an orb. For units you control, this orb is:
gl: Sobre a barra de vida que aparece canda as unidades hai unha esfera. Para as unidades que controles, esta esfera será:

en: Orbs
gl: Esferas

en: Overview
gl: Resumo

en: Parse error when parsing help text:
gl: Houbo un erro ao analizar o texto da axuda:

en: Pay careful attention to the <bold>text='Objectives'</bold> pop-up box at the beginning of each scenario. Usually you will achieve victory by killing all enemy leaders, and only be defeated by having your leader killed. But scenarios may have other victory objectives — getting your leader to a designated point, say, or rescuing someone, or solving a puzzle, or holding out against a siege until a certain number of turns have elapsed.
gl: Presta especial atención aos <bold>text='obxectivos'</bold> que se listan ao comezo de cada escenario. Normalmente conseguirás a vitoria matando a todos os líderes inimigos, e só te poderán derrotar matándoche o líder. Pero os escenarios poden ter outras condicións para a vitoria, como levar ao líder a un lugar concreto, rescatar a alguén, resolver un problema, ou resistir un asedio durante un certo número de roldas.

en: Quick
gl: Rapidez

en: Race:
gl: Especie:

en: Range
gl: Alcance

en: Receives only 50% defense in land-based villages
gl: Só recibe unha defensa do 50% nas vilas terrestres.

en: Recruiting and Recalling
gl: Recrutar e reincorporar

en: Recruits:
gl: Recrutados:

en: Reference to unknown topic:
gl: Referencia a un tema descoñecido:

en: Removing Add-ons
gl: Eliminación de complementos

en: Renowned for their vitality, some dwarves are sturdier than others and can rest even when travelling.
gl: Famosos pola súa vitalidade, algúns ananos son máis rexos ca outros e poden descansar incluso durante as viaxes.

en: Required XP:
gl: Experiencia necesaria:

en: Resilient
gl: Resistencia

en: Resistance
gl: Resistencia

en: Resistances
gl: Resistencias

en: Second Afternoon
gl: Segunda tarde

en: Second Dawn
gl: Segunda garda

en: Second Dusk
gl: Fusco

en: Second Midday
gl: Segundo mediodía

en: Second Morning
gl: Segunda mañá

en: Second Watch
gl: Noite pecha

en: Second Watch — Fifth Hour
gl: Madrugada (primeira hora)

en: Second Watch — First Hour
gl: Noite pecha (primeira hora)

en: Second Watch — Fourth Hour
gl: Noitebra (segunda hora)

en: Second Watch — Second Hour
gl: Noite pecha (segunda hora)

en: Second Watch — Sixth Hour
gl: Madrugada (segunda hora)

en: Second Watch — Third Hour
gl: Noitebra (primeira hora)

en: Shroud and Fog of War
gl: Manto e néboa

en: Slow
gl: Lentitude

en: Some weapons have special features that increase the effectiveness of attacking with them. When you see a new weapon special during a campaign or multiplayer scenario it will be added to this list; you can then view its page any time you wish. Each page will provide a description of what the weapon special does and which (currently discovered) units have it.
gl: Algúns ataques contan con propiedades que aumentan a súa efectividade. Cando vexas unha nova propiedade durante unha campaña ou un escenario para varios xogadores, esta engadirase á lista. Entón poderás acceder á súa páxina en calquera momento. A páxina de cada propiedade conta cunha descrición e unha lista das unidades descubertas que a teñen.

en: Something like a fusion between humans and fish, the merfolk are an enigmatic race with both piscine and humanoid attributes. They have strong tails that lend themselves to quick movement in any watery environment while their dextrous hands and intelligent minds allow fine craftsmanship and toolmaking. Semi-aquatic by nature, merfolk can breathe both water and air without difficulty. Despite being able to survive on land, they are much quicker and more agile in the water and will rarely be found far from the ocean. They are typically wary of dry land, as they are awkward and clumsy there and they struggle greatly to move over rough or forested terrain.
gl: Os sirénidos son unha enigmática especie que a simple vista podería describirse coma un punto medio entre humano e peixe, e que conta con atributos de ambos os dous mundos. As súas fortes colas permítenlles desprazarse a unha gran velocidade nos ambientes acuáticos, mentres que as súas destras mans e maila súa intelixencia lles permiten desenvolver complexas ferramentas e trebellos. De natureza anfibia, os sirénidos poden respirar tanto na auga coma na superficie sen dificultade. Pero aínda que sexan capaces de sobrevivir en terra firme son máis rápidos e áxiles na auga e rara vez son vistos lonxe do océano. Adoitan ser cautelosos ao aventurarse en terra, pois na superficie vólvense torpes e cústalles moito atravesar bosques ou terreos agrestes.

en: Southwest Elven Lands
gl: Terras dos Elfos do Sur

en: Special
gl: Especial

en: Strikes
gl: Golpes

en: Strong
gl: Forza

en: Terrain
gl: Terreo

en: Terrain Modifiers
gl: Modificadores do terreo

en: Terrains
gl: Tipos de terreo

en: The Battle for Wesnoth Help
gl: Axuda do xogo

en: The Kingdom of Wesnoth is located in the north-central portion of the <ref>dst='great_continent' text='Great Continent'</ref>. Most of the mainline campaigns revolve around it. It is bounded on the map by the Great River to the north, the shore of the Great Ocean to the west, the Aethenwood to the <ref>dst='southwest_elven_lands' text='southwest'</ref>, and the Bitter Swamp to the southeast (lower right corner of the main map).
    
    Over the River Aethen, south of Fort Tahn, is a Wesnothian frontier region. It is bounded to the south (off-map) by dense woods of which the Aethenwood may be considered a northernmost extension.
    
        • Notable cities:
              ◦ Weldyn: The capital of Wesnoth.
              ◦ Aldril: City lying on the Bay of Pearls.
              ◦ Blackwater Port: City lying south of the Bay of Pearls.
              ◦ Carcyn: Located between the Grey Woods and the Great River.
              ◦ Dan’Tonk: Wesnoth’s largest city, located in the center of the country, just west and north of Weldyn.
              ◦ Soradoc: The northernmost border outpost of Wesnoth, controls the confluence of the Weldyn River and the Great River.
              ◦ Fort Tahn: The southernmost border outpost, controls the north/south road crossing the River Aethen.
              ◦ Tath: Important fort city north of Dan’Tonk, exerts control over the wilderness country around the east of the Brown Hills and north to the Ford of Abez.
    
        • Notable land features:
              ◦ Gryphon Mountain: Home of the fabled Gryphons
              ◦ Ford of Abez: Shallow part of the Great River, it is usually controlled by Wesnothian forces
              ◦ Weldyn River: It branches from the Great River and goes south
              ◦ Great Central Plain: Area bounded by Weldyn, Dan’Tonk, and Fort Tahn, this plain is Wesnoth’s bread basket and home to most of its population
              ◦ Dulatus Hills: These rolling hills bordering the Great Central Plain provide much of Wesnoth’s livestock and agriculture
              ◦ Brown Hills: Wasteland surrounding Gryphon Mountain that is not well-populated and occasionally very dangerous.
              ◦ Horse Plains: Region of rolling plains just south of the Great River, bounded by Glyn’s Forest to the west and the River Weldyn to the east; the southern reach merges into the Central Plain. Home of the powerful Clans; the best horses in Wesnoth are bred here.
              ◦ Estmark Hills: Largish range rising south of the Great River and east of the Weldyn River. The northernmost portion, nearest the River Weldyn, has at various times been settled by Wesnothians, but the Kingdom’s control is tenuous at best and banditry is common.
              ◦ Glyn’s Forest: Sometimes known as the Royal Forest, named for one of Haldric II’s sons
              ◦ Gray Woods: Large forest in the heart of the wilds of Wesnoth, located between Carcyn and Aldril and generally considered to be haunted
              ◦ Green Swamp: Large swamp in the heart of the wilds of Wesnoth, south of Aldril. It receives drainage from the Brown Hills and feeds into the Great River. (Not shown on the main map.)
gl: O Reino do Noroeste está situado na parte norte central do <ref>dst='great_continent' text='Gran Continente'</ref>. A meirande parte das campañas principais teñen lugar nel e nos seus arredores. Limita polo norte co Gran Río, polo oeste co Gran Océano, polo <ref>dst='southwest_elven_lands' text='suroeste'</ref> co Bosque do Edén e polo sueste coas Brañas Inhóspitas.
    
    As terras alén do Río Edén, ao sur do Forte de Tan, son unha rexión fronteiriza do Reino do Noroeste. Esténdense en dirección sur, alén do que reflicte ningún mapa coñecido, e disque a meirande parte a ocupa un bosque do que o do Edén parece non ser máis que o seu extremo norte.
    
        • Cidades salientábeis:
              ◦ Güedin. Capital do reino.
              ◦ Eildrin. Cidade situada na Baía das Perlas.
              ◦ Porto das Augas Negras. Cidade situada ao sur da Baía das Perlas.
              ◦ Corsin. Cidade situada entre os Bosques Grises e o Gran Río.
              ◦ Danton. Cidade situada no centro do reino, ao noroeste de Güedin.
              ◦ Xóuradon. Trátase do posto avanzado máis ao norte do territorio do reino, situado á beira do Río Güedin, xusto onde este desauga no Gran Río.
              ◦ Forte de Tan. Posto avanzado situado no extremo sur do reino, controla o paso do Río Edén.
              ◦ Taz. Importante cidade ao norte de Danton, á que lle corresponden as terras salvaxes que arrodean a Serra Dourada e aquelas situadas ao norte do Vao de Abez.
    
        • Xeografía:
              ◦ Alto dos Grifóns. Hábitat dos famosos grifóns.
              ◦ Vao de Abez. Zona de pouca profundidade do Gran Río. Adoita estar baixo o control das forzas do Reino do Noroeste.
              ◦ Río Güedin. Deriva do Gran Río e segue en dirección sur.
              ◦ Gran Chaira Central. Delimitada por Güedin, Danton e mailo Forte de Tan, esta chaira dá de comer a case toda a poboación do reino.
              ◦ Picos de Dulatus. Elevacións do terreo que bordean a Gran Chaira Central, fonte de gran parte do alimento e agricultura do reino.
              ◦ Serra Dourada. Terras baldías que arrodean o Alto dos Grifóns, de pouca poboación e perigosas por regra xeral.
              ◦ Chairas das Bestas. Rexión de terras chas ao sur do Gran Río que delimitan co Bosque de Glin polo oeste, co Río Güedin polo leste e coa Gran Chaira Central polo sur. Son o fogar dos clans, e onde se crían os mellores cabalos de todo o reino.
              ◦ Lombas de Ismar. Extensión montañosa que se estende cara o sur desde o Gran Río e ao leste do Río Güedin. A parte norte, a máis próxima ao Río Güedin, foi moitas veces habitada por noroccidentais, pero o control por parte do reino non é doado, e a zona está repleta de bandidos.
              ◦ Bosque de Glin. Tamén coñecido coma o Bosque Real, en honor a un dos fillos de Haldric II.
              ◦ Bosques Grises. Gran fraga situada no corazón do reino, entre Corsin e Eildrin. Di a crenza popular que está enmeigada.
              ◦ Lameiro Verde. Gran lameiro situado no corazón do reino, ao sur de Eildrin. Recibe auga da Serra Dourada, e desauga no Gran Río (non aparece no mapa principal).

en: The Long Dark (1)
gl: A longa escuridade (1)

en: The Long Dark (2)
gl: A longa escuridade (2)

en: The Long Dark (3)
gl: A longa escuridade (3)

en: The Long Dark (4)
gl: A longa escuridade (4)

en: The Short Dark
gl: A curta escuridade

en: The Wood Elves are separate from those of the north, and have only intermittent relations with them and most other countries. Its borders are the Green Swamp to the northeast, the desert (not shown) to the south, and the <ref>dst='great_ocean' text='Ocean'</ref> to the west.
    
        • Notable cities
              ◦ None known
        • Notable land features:
              ◦ Aethen Forest: The largest southern forest, it extends far to the southwest—much farther than is charted—and is home to <ref>dst='..race_elf' text='elves'</ref>.
gl: Os elfos dos bosques non deben confundirse cos elfos do norte, e pouco se relacionan cos seus amigos nórdicos ou con calquera outro territorio. O seu territorio está delimitado polo Lameiro Verde na parte nordeste, o deserto polo sur (aínda que non apareza nos mapas), e o <ref>dst='great_ocean' text='océano'</ref> polo oeste.
    
        • Cidades salientábeis:
              ◦ Ningunha coñecida.
        • Xeografía:
              ◦ Bosque do Edén. Trátase do bosque máis grande da parte sur, que se estende alén do que a vista humana pode alcanzar polo suroeste, e está habitado por <ref>dst='..race_elf' text='elfos'</ref>.

en: The continent on which the <ref>dst='kingdom_wesnoth' text='Kingdom of Wesnoth'</ref> lies. Its west coast is surrounded by the <ref>dst='great_ocean' text='Great Ocean'</ref>.
gl: Continente no que se estableceu o <ref>dst='kingdom_wesnoth' text='Reino do Noroeste'</ref>. O <ref>dst='great_ocean' text='Gran Océano'</ref> baña a súa costa oeste.

en: The degree of customization offered by the Wesnoth engine allows players to create their own game content, including new scenarios, campaigns, and much more beyond what is offered in the official content bundled with the game.
gl: O nivel de personalización que ofrece o motor de «A batalla polo Noroeste» permite aos xogadores crear os seus propios contidos par ao xogo, como novos escenarios, campañas, e moito máis do que ofrece o contido oficial empaquetado co xogo.

en: The dwarves are a race famed for their miners, blacksmiths, merchants and warriors. Considered as the third oldest race on the great continent after the elves and trolls, their early history is shrouded in mystery. Legends tell of a time long forgotten when their people began emerging from their underground world through caves. Nothing is known about their life prior to their arrival, or their reasons for entering the surface world, but they have been an integral part of the history of the continent since. Soon after their emergence from the underground, the dwarves entered into conflict with the original inhabitants of the land, the elves. The original reason for their dispute has been lost to history, but the two races have since fought three long wars, interrupted by a few decades of peace. During these wars the dwarves could not dislodge the elves from the deep forests in the south, but managed to consolidate their position in hills and the mountains in the north of the continent, known now as the Northlands. Since then they have constructed fantastic fortifications and settlements deep within the mountains and crags of their territory.
    
    Possibly due to their isolation, the dwarves are generally distrustful or hostile towards most other races, particularly the elves. The single exception to this temperament is towards humans. This could be traced back to the era of Haldric I and the arrival of humans and orcs to the continent. At this point the dwarves began allowing some humans, mostly dissidents and outlaws from the Kingdom of Wesnoth, to settle in certain areas of the Northlands. Their motivation was unsurprising. The plight of these individuals reminded the dwarves of their early history of persecution, eliciting a sense of solidarity. The dwarves also had much to gain in forming a bond with these outcasts. They would settle in areas where dwarves disliked living themselves; plains, forests, and swamps, freeing them from defending these areas.
    
    Dwarves are of small stature by human measure, but they are by no means fragile. Their warriors, tough and powerful are both feared and respected throughout the continent for their prowess in battle. In addition, dwarves are known for their calculating intellects and superb craftsmanship. Dwarven smiths are renowned for their deadly weapons and heavy armor. These accouterments are unrivaled in quality, possibly only matched by those produced by drake armorers. Their intelligence and natural inquisitiveness has also made them the most technically advanced race on the continent. One of their most famous, and feared, discoveries was a mysterious powder that produces an immense explosion when exposed to fire or sparks. Certain dwarf warriors use this powder to hurl small objects at tremendous speeds. Given their technological inclinations, many dwarves tend to distrust magic users. However some practice a form of magic based on the engraving of runes. Called runesmiths, they use these carvings to enchant items in order to augment certain aspects of their natures.
gl: Os ananos son famosos polos seus mineiros, ferreiros, comerciantes e guerreiros. Considerados a terceira especie máis vella do Gran Continente despois dos elfos e dos trolles, o principio da súa historia está rodeado de misterio. As lendas falan dun tempo esquecido hai moito no que as súas xentes comezaron a emerxer de debaixo da terra a través de covas. Non se sabe nada sobre a súa vida antes da súa chegada, ou das súas razóns para saír á superficie, pero desde aquela pasaron a ser unha parte fundamental da historia do continente. Pouco despois da súa emersión desde o mundo subterráneo, os ananos tiveron problemas cos habitantes orixinais da superficie, os elfos. A orixe da súa disputa perdeuse na historia, pero as dúas razas loitaron en tres grandes guerras desde aquela, interrompidas por unhas poucas décadas de paz. Durante estas guerras os ananos non deron expulsado aos elfos dos profundos bosques do sur, pero si consolidaron as súas posicións nos outeiros e montañas do norte do continente, coñecidas hoxe en día como as Terras Nórdicas. Desde entón construíron fantásticas fortificacións e asentamentos na profundidade das montañas e penedos do seu territorio.
    
    Posibelmente debido ao seu illamento, os ananos adoitan ser desconfiados ou mesmo hostís cara a maioría das outras especies, sobre todo cara os elfos, sendo os humanos a única excepción. Isto remóntase aos tempos de Haldric I e a chegada dos humanos e dos orcos ao continente. Nesa época os ananos comezaron a permitirlle a algúns humanos, na súa maioría disidentes e proscritos do Reino do Noroeste, asentarse en certas zonas das Terras Nórdicas. Os motivos eran obvios, a situación destes individuos lembráballe aos ananos a persecución dos seus primeiros anos, creando un sentimento de solidariedade. Ademais os ananos tiñan moito que gañar creando lazos con estes parias. Estableceríanse en zonas nas que os ananos non gustaban de vivir: chairas, bosques e brañas. Así os ananos liberaríanse da defensa destas zonas.
    
    Os ananos son de pequena estatura en comparación cos humanos, pero non son fráxiles en absoluto. Os seus guerreiros, resistentes e fortes, son temidos e respectados en todo o continente pola súa capacidade para a batalla. Ademais, os ananos son coñecidos polos seus intelectos calculadores e magnífica destreza. Os ferreiros ananos son famosos polas súas mortais armas e armaduras pesadas. Estes logros non teñen rivais en calidade, e posibelmente só son igualados polos producidos polos armeiros dos draconiáns. A súa intelixencia e curiosidade naturais tamén os converteu na especie do continente máis avanzada tecnicamente. Un dos seus descubrimentos máis famosos e temidos foi un misterioso po que produce unha gran explosión cando se expón ao lume ou ás faíscas. Certos guerreiros ananos usan este po para lanzar pequenos obxectos a velocidades incríbeis. Dadas as súas inclinacións tecnolóxicas, moitos ananos tenden a desconfiar dos que empregan a maxia. Porén, algúns practican unha forma de maxia baseada no gravado de runas. Os chamados mestres das runas usan estas inscricións para encantar obxectos para aumentar certos aspectos das súas naturezas.

en: The game supports different types of add-on content, which are not all available in every gameplay mode.
gl: O xogo admite distintos tipos de contidos nos complementos, e non todos eles estás dispoñíbeis en todos os modos de xogo.

en: The game takes place over a series of battles, called <italic>text='scenarios'</italic>. Each scenario pits your troops against the troops of one or more adversaries. You can play against the computer, or with friends who each take turns sitting at the computer (hotseat play). If your computer is connected to a computer network, you can also play against other people connected to that network. If your computer has a connection to the Internet, you can play against other people across the Internet.
gl: O xogo consiste nunha serie de batallas, chamadas <italic>text='escenarios'</italic>. Cada escenario enfronta as túas tropas contra as dun ou máis adversarios. Podes xogar contra a intelixencia artificial ou con amigos, movendo por quendas as vosas unidades. Se tes acceso a unha rede tamén podes xogar contra outra xente conectada a ela. Se tes conexión á internet, poderás xogar contra xente de todo o mundo.

en: The hitpoints and experience points are both indicated in the status pane using two numbers (the current value and the maximum value the unit can have).
gl: Os puntos de vida e de experiencia indícanse no panel lateral mediante parellas de números —o valor actual e o valor máximo que a unidade pode chegar a ter—.

en: The hitpoints are also indicated by an energy bar next to each unit, which is green, yellow or red. A unit with at least 1 experience point has a blue experience bar, which turns white as the unit is about to <ref>dst='experience_and_advancement' text='advance'</ref>.
gl: Os puntos de vida indícanse tamén usando unha barra de vida preto de cada unidade, que pode ser verde, amarela ou vermella. As unidades con polo menos un punto de experiencia teñen ademais unha barra de experiencia azul, que se volve máis clara a medida que a unidade se achega ao punto de <ref>dst='experience_and_advancement' text='avance'</ref>.

en: The mighty wose resides within the deepest forests of the known world. To the untrained eye, the wose appears to be nothing more than an oddly shaped, yet noble, tree. As guardians of the forest, the woses share a deeper connection to the woodlands than even the elves. While the woses are a peaceful race, disturbance of the ancient forests, which they tend, will incite the wrath of nature itself. Woses are slow moving creatures that may spend centuries standing in one location undisturbed by the ebb and flow of time.
    
    Although they practice no magic of their own, the woses share a deep connection to faerie. What little is known of this ancient race comes from elvish scholars who believe that this mystical power, which the mightiest elves have dedicated their lives to master, is inherent to the wose. Though woses resemble them, they share no ancestry with trees. Woses are believed to be some of the oldest creatures in the world, perhaps even more ancient than the forests in which they dwell, and it is thought that the power of faerie has given these beings the eternal task of serving as wardens of the forest.
    
    Woses are not warlike in the least and are ill-accustomed to combat. They will however respond with indiscriminate violence in defense of their forested territory. Woses are slow moving and are vulnerable away from the woodlands. Due to their close connection with faerie, woses are particularly sensitive to the arcane. The hardwood that makes the wose nigh-impervious to physical assault has left it grievously vulnerable to flame. Their thick bark and ability to harness the power of faerie to regenerate quickly when injured allows the wose to survive an enemy onslaught long enough to respond with a crushing might belied by its peaceful, plodding nature. Within its forest home, the wose can disappear amongst the trees and ambush even the best-trained elvish scout.
    
    The life span of the wose is unknown, although the most ancient members of this race have lived many hundreds of years and have grown to massive heights. It is thought that unless a wose falls in battle, it will find no natural end. Content to pass the centuries standing like a sentry, uninterested in the goings-on of the civilized world, the wose will stir only to march to the defense of the natural world and the forests it calls home.
gl: Os poderosos woses habitan o interior dos bosques máis extensos do mundo coñecido. Para quen non está afeito a eles, os woses non parecen máis que árbores de forma estraña pero nobre. Os woses comparten unha conexión cos bosques máis forte que a dos elfos, e considéranse os seus protectores. Se ben son unha especie pacífica, o ataque aos antigos bosques baixo a súa protección esperta a ira da propia natureza. Os woses son criaturas lentas, e poden chegar a pasar séculos nun mesmo lugar, alleos ao paso do tempo.
    
    Aínda que non practican a maxia, os woses posúen unha estreita conexión feérica. O pouco que se sabe desta antiga especie é grazas a sabios dos elfos que creen que o poder místico dos woses, que os máis poderosos elfos soñan con dominar, é inherente aos woses. A pesar do parecido, os woses non teñen ningún antepasado en común coas árbores. Crese que os woses son unhas das criaturas máis antigas do mundo, pode que máis antigas que os bosques que habitan, e pénsase que o seu poder feérico deu a estes seres unha eterna misión: a de protexer o bosque.
    
    Os woses non son unha especie bélica, e non están afeitos ao combate. Porén, responden cunha violencia indiscriminada en defensa do seu territorio de bosque. Os woses son lentos, e vulnerábeis fóra dos bosques. Debido á súa estreita conexión feérica, os woses son especialmente sensíbeis aos ataques arcanos. E a dura madeira que fai aos woses case inmunes aos ataques físicos é responsábel tamén da súa debilidade contra o lume. A súa grosa cortiza e maila súa capacidade para empregar o poder feérico para rexenerarse rapidamente cando sofren danos permítelles sobrevivir aos ataques dos inimigos tempo dabondo para responder cunha forza inaudita, que parece impropia dunha criatura tan pacífica e pasiva como un wose. Dentro dos bosques, os woses son capaces de desaparecer entre as árbores, e nin o explorador elfo máis preparado pode evitar caer nunha das súas emboscadas.
    
    Descoñécese canto tempo chegan a vivir os woses, aínda que os membros máis vellos da especie levan vivindo varios séculos, acadando alturas espectaculares. Hai quen di que os woses non poden morrer por causas naturais, e que só morren cando caen en combate. Conformes con pasar os séculos nun mesmo sitio actuando de sentinelas, e sen ningún interese polos asuntos do mundo civilizado, o único que move aos woses é a defensa da natureza e dos bosques que consideran o seu fogar.

en: The name of the world in which the kingdom of <ref>dst='kingdom_wesnoth' text='Wesnoth'</ref> is situated is ‘Irdya’. This term is, however, only rarely used in the era depicted by the main map. People normally just say “the world” or, poetically, “the wide green world”.
gl: O nome do mundo no que está o <ref>dst='kingdom_wesnoth' text='Reino do Noroeste'</ref> chámase «Irïdia».

en: The number of strikes of this attack decreases when the unit is wounded. The number of strikes is proportional to the percentage of its of maximum HP the unit has. For example a unit with 3/4 of its maximum HP will get 3/4 of the number of strikes.
gl: O número de golpes deste ataque diminúe cando a unidade está ferida. O número de golpes é proporcional á vida que lle queda entre a total da unidade. Por exemplo: se unha unidade ten tres cuartos de vida, terá tres cuartos do número de golpes.

en: The race of men is an extremely diverse one. Although they originally came from the Old Continent, men have spread all over the world and split into many different cultures and races. Although they are not imbued with magic like other creatures, humans can learn to wield it and able to learn more types than most others. They have no extra special abilities or aptitudes except their versatility and drive. While often at odds with other races, they can occasionally form alliances with the less aggressive races such as elves and dwarves. The less scrupulous among them do not shrink back from hiring orcish mercenaries, either. They have no natural enemies, although the majority of men, like most people of all races, have an instinctive dislike of the undead. Men are shorter than the elves, but taller still than dwarves. Their skin color can vary, from almost white to dark brown.
    
    <header>text='Subjects of the Crown'</header>
    Many different groups of men exist, but the majority of them on the Great Continent live under the rule of the Crown of Wesnoth. The humans first appeared on the Great Continent from a land far across the ocean to the West, the Green Isle, and soon established their capital at the inland city of Weldyn. Over the following centuries they have built up a number cities across the continent. The soldiers from the Crown of Wesnoth protect the country, forming the most organized military force in the known world. Its warriors come from the main provinces, where all men are conscripted at an early age.
    
    <header>text='The Clansmen'</header>
    The eastern provinces of Wesnoth, known as the Clan Homelands, have a geography consisting of more open plains and rolling hills than the western, more civilized provinces. They are home to the Horse Clans, who are allied with the Crown of Wesnoth but operate independently and maintain their own identity. Some consider them to be a tributary state, which sends food and soldiers to Crown in exchange for protection. Others say they are on equal footing with the western half of Wesnoth. In any case, the eastern provinces do not have a conscript army the way Western Wesnoth does. Training for fighting is part of the way of life of the Clans; the parents teach the children to ride horses, fight and shoot a bow from an early age. In general, the Clan warriors are less organized than the civilized fighters, and the strengths and weaknesses of these groups complement each other.
gl: A especie humana é extremadamente diversa. Aínda que orixinalmente viñeron do Vello Continente, os humanos espalláronse por todo o mundo e dividíronse en moitas culturas e razas diferentes. Aínda que non están imbuídos pola maxia coma outras criaturas, os humanos poden aprender a usala e son capaces de aprender máis tipos de maxia que a maior parte das outras especies. Non teñen máis habilidades especiais ou aptitudes aparte da súa versatilidade e o seu vigor. Aínda que a miúdo teñen problemas con todas as especies, ás veces poden formar alianzas coas menos agresivas, coma os elfos e os ananos. Os menos escrupulosos deles non teñen medo en contratar mercenarios orcos. Non teñen inimigos naturais, aínda que a maioría deles, coma case toda as criaturas, sente unha repulsión instintiva polos non mortos. Os humanos son máis baixos que os elfos, pero máis altos que os ananos. A súa cor de pel pode variar, desde case branca a marrón escura.
    
    <header>text='Súbditos da Coroa'</header>
    Existen moitos grupos diferentes de humanos, pero a maioría dos do Gran Continente viven baixo o dominio da Coroa do Noroeste. Os humanos chegaron por vez primeira ao Gran Continente desde unhas terras do afastado oeste, coñecidas como a Illa Verde, e non tardaron en establecer a súa capital nunha cidade no interior do continente que bautizaron co nome de Güedin. Nos séculos posteriores construíron un gran número de cidades polo continente adiante. Os soldados da Coroa do Noroeste protexen o país, constituíndo a forza militar máis organizada do mundo coñecido. Os seus guerreiros proveñen das principais provincias, nas que todos os homes son recrutados de novos.
    
    <header>text='Os clans'</header>
    As provincias orientais do Reino do Noroeste, coñecidas coma as Terras dos Clans, teñen unha xeografía formada por máis chairas abertas e outeiros ondulados que nas provincias occidentais, máis civilizadas. Nelas habitan os Clans dos Cabalos, aliados coa Coroa do Noroeste pero que actúan independentemente e manteñen a súa propia identidade. Algúns considéranos un estado tributario, que envía comida e soldados á coroa a cambio de protección. Outros din que están na mesma situación que a metade occidental do Reino do Noroeste. En calquera caso, as provincias orientais non recrutan o seu exército do modo en que se fai na parte occidental do Reino do Noroeste. O adestramento para a loita é parte do modo de vida dos clans. Os pais apréndenlles aos nenos a montar cabalos, loitar e disparar co arco desde que son pequenos. En xeral, os guerreiros dos clans están menos organizados que os loitadores civilizados, e as fortalezas e debilidades destes grupos compleméntanse.

en: The serpentine nagas are one of the least understood races of the Great Continent. Part of this is due to their xenophobic nature and part is due to their alien environment. Nagas are one of the few races capable of any meaningful mobility in water, giving them access to a whole world effectively forbidden to land dwellers and further separating them from the terrestrial beings that they shun. Still, they are not true creatures of the sea, and their inability to breathe water leaves them in trepidation of the abyss. Living in coastal areas gives them an escape route on land against denizens of the deep while keeping them out of reach of those who travel by foot, wing, and hoof. Although nagas are somewhat frail in form, they are often faster and more nimble than their opponents. They sometimes find themselves at odds with merfolk when their territories overlap, but overall nagas tend to favor swamps and rivers as much as open water.
gl: Os nagas son unha das especies máis incomprendidas do Gran Continente, en parte por mor da súa natureza xenófoba, en parte polo estraño ambiente no que viven. A naga é unha das poucas especies que pode moverse sen problemas nos medios acuáticos, o que lles dá acceso a todo un mundo prohibido para as criaturas terrestres, criaturas que os nagas rexeitan, e ao marxe das cales poden vivir grazas precisamente á súa mobilidade na auga. Porén, os nagas non son verdadeiras criaturas mariñas, e a súa incapacidade para respirar baixo a auga mantenos lonxe das profundidades. Vivir nas zonas costeiras dálles unha ruta de escape por terra cando se ven atacados polos habitantes das profundidades, ao tempo que os mantén á marxe das criaturas terrestres e aéreas. Aínda que de corpo feble, os nagas son máis veloces e áxiles que os seus contrincantes. Ás veces teñen disputas territoriais cos sirénidos, pero xeralmente prefiren as brañas e mailos ríos que o mar aberto.

en: The term “monster” incorporates many hideous beasts that haunt the caves, wilderness, ocean depths, and other climes of the world. They figure largely in the tales and nightmares of its denizens, as well.
gl: O termo «monstro» emprégase para facer referencia a moitas bestas espantosas que habitan en covas, selvas, as profundidades oceánicas ou outros ambientes de todo o mundo. Tamén están moi presentes nas lendas e mailos pesadelos dos seus veciños.

en: The time of day affects the damage of certain units as follows:
     Lawful units get +25% damage in daytime, and −25% damage at night.
     Chaotic units get +25% damage at night, and −25% in daytime.
     Neutral units are unaffected by the time of day.
     Liminal units get −25% damage during both night and daytime.
gl: O momento do día afecta ao dano que inflixen certas unidades:
      • As unidades legais inflixen un cuarto máis de dano polo día, e un cuarto menos pola noite.
      • As unidades caóticas inflixen un cuarto máis de dano pola noite e un cuarto menos polo día.
      • Ás unidades neutrais non lles afecta para nada o momento do día.
      • As unidades crepusculares inflixen un cuarto menos de dano pola noite e polo día.

en: The unit becomes invisible during night.
    
    Enemy units cannot see this unit at night, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
gl: A unidade vólvese invisíbel pola noite.
    
    As unidades inimigas non poden ver a esta unidade pola noite, agás se teñen unidades adxacentes. A primeira unidade inimiga que descubra a esta non poderá moverse máis nesa quenda.

en: The unit will heal itself 8 HP per turn. If it is poisoned, it will remove the poison instead of healing.
gl: A unidade sanda oito puntos de vida por rolda. Se está envelenada, eliminará o veleno en vez de sandar.

en: There is no government of the Northlands. Various groups of orcs, dwarves, barbarian men and even elves populate the region. The northern and eastern borders are not defined, the southern border is the <ref>dst='great_river' text='Great River'</ref>, and the western border is the <ref>dst='great_ocean' text='Great Ocean'</ref>.
    
        • Notable cities:
              ◦ Glamdrol: An Orcish tribal capital
              ◦ Wesmere: The location of the Ka’lian — the Elvish Council
              ◦ Dwarven Doors: A mixed human/dwarven town in the region of Knalga in the southern Heart Mountains. A major trade center.
              ◦ Dallben and Delwyn: Human villages originally built by settlers who crossed the Great River during Wesnoth’s Golden Age expansion. Now abandoned. The forested area northeast of Elensefar, where these villages were located, was named the Annuvin province by men but was known by the elves as Wesmere.
    
        • Notable land features:
              ◦ Heart Mountains: A virtually impassable barrier between the river country and the Northern Plains.
              ◦ Heartfangs: the particularly forbidding stretch of high peaks southwest of Lake Vrug and north of the Forest of Wesmere. The most inhospitable and dangerous portion of the Heart Mountains; only hermits, madmen, and mages live there.
              ◦ Swamp of Dread: a very large bog located between the Heart Mountains and the Great River. A notoriously dangerous place.
              ◦ Lake Vrug: A large mountain lake whose river carves the only pathway through the Northern Mountains
              ◦ Arkan-thoria: The river than comes out of Lake Vrug. This is the elvish name; among humans it is called Longlier.
              ◦ River Listra: The south-running tributary of the Great River into which the Arkan-thoria empties.
              ◦ Lintanir Forest: The southernmost portion of the Great Northern Forest, a gigantic wood whose eastern and northern boundaries are known only the elves. Their capitol, Elensiria, has only seldom been visited by humans.
              ◦ Great River: The origin of this river is somewhere in the east of the northern lands
gl: Nas Terras Nórdicas non hai goberno. Trátase dunha rexión habitada por varios grupos de orcos, ananos, humanos e incluso elfos. As fronteiras polo norte e mailo leste non están moi claras, pero limita co <ref>dst='great_river' text='Gran Río'</ref> polo sur e co <ref>dst='great_ocean' text='Gran Océano'</ref> polo oeste.
    
        • Cidades salientábeis:
              ◦ Glendro. Capital dunha tribo de orcos.
              ◦ Güesmer. Cidade na que se atopa o Cälian, o consello dos elfos.
              ◦ As Portas dos Ananos. Trátase dunha cidade da rexión de Neilga, ao sur das Montañas Profundas, na que conviven ananos e humanos. A cidade é un famoso lugar de comercio.
              ◦ Deilben e Dilgüin. Vilas dos humanos que construíron os exploradores que cruzaron as augas do Gran Río durante a idade dourada do Reino do Noroeste. Están na actualidade abandonadas. O zona de bosque ao nordeste de Elensefar no que estaban estas vilas fora outrora a provincia de Anubin, máis coñecida a día de hoxe polo nome co que a coñecen os elfos: Güesmer.
    
        • Xeografía:
              ◦ Montañas Profundas. Unha barreira infranqueábel de montañas entre a zona do río e as Chairas Nórdicas.
              ◦ Cairos. Unha zona especialmente difícil de transitar, formada por picos moi altos e situada ao suroeste da Lagoa de Brugue e ao norte do Bosque de Güesmer. É a parte máis inhóspita e perigosa das Montañas Profundas, habitada unicamente por eremitas, tolos e magos.
              ◦ Lameiro do Terror. Un gran lameiro situado entre as Montañas Profundas e o Gran Río. É un lugar bastante perigoso.
              ◦ Lagoa de Brugue. Unha gran lagoa entre montañas cuxo río é a única maneira de atravesar as Montañas Nórdicas.
              ◦ Río Xacer. Este río nace na Lagoa de Brugue e desauga no Río Listra. Tamén se adoita facer referencia a el empregando o seu nome na lingua dos elfos: Arcan-doria.
              ◦ Río Listra. Afluente do Gran Río pola súa beira norte, e receptor das augas do Río Xacer.
              ◦ Bosque de Lintanir. É o extremo sur do Gran Bosque do Norte, unha enorme fraga da que só os elfos coñecen os seus límites polo norte e o leste. A súa capital é Elensiria, e poucos son os humanos que algunha vez tiveron a sorte de poder pór un pé nela.
              ◦ Gran Río. Este río nace nalgunha parte al leste das terras nórdicas.

en: These commands can either be issued via the command line by prefixing them with ':' (as shown here) or via the chat by prefixing them with '/' (press 'm' first to open the chat line).
gl: Estas ordes poden executarse ben mediante a liña de ordes, prefixándoas con «:» (tal e como se pode ver aquí) ou desde unha conversa prefixándoas con «/» (as conversas ábrense coa tecla M de maneira predeterminada).

en: These pages outline all you need to know to play <italic>text='Battle for Wesnoth'</italic>. They cover how to play and the basic mechanics behind the game. As you play the game, new information is added to these pages as you come across new aspects of the game. For more detailed information on special situations and exceptions, please follow the links included.
gl: Estas páxinas explican todo o que precisas saber para xogar, partindo da información máis básica. A medida que xogues e descubras novos aspectos do xogo, engadirase información sobre os mesmos a estas páxinas. Para obter máis información sobre situacións especiais ou excepcións, segue as ligazóns.

en: This attack always has a 70% chance to hit regardless of the defensive ability of the unit being attacked.
gl: Este ataque sempre atina sete de cada dez veces, sen importar as capacidades defensivas da unidade atacada.

en: This attack petrifies the target, turning it to stone. Units that have been petrified may not move or attack.
gl: Este ataque converte ao obxectivo en pedra. As unidades convertidas en pedra non poden moverse nin atacar.

en: This attack poisons living targets. Poisoned units lose 8 HP every turn until they are cured or are reduced to 1 HP. Poison can not, of itself, kill a unit.
gl: Este ataque envelena aos obxectivos vivos. As unidades envelenadas perden oito puntos de vida por rolda ata que curan ou chegan a ter só un punto de vida. O veleno por si só non pode matar unha unidade.

en: This attack slows the target until it ends a turn. Slow halves the damage caused by attacks and the movement cost for a slowed unit is doubled. A unit that is slowed will feature a snail icon in its sidebar information when it is selected.
gl: Este ataque ralentiza ao obxectivo durante unha rolda. Ralentizar reduce á metade o dano causado polos ataques e o custo de movemento da unidade ralentizada duplícase. Unha unidade ralentizada terá unha icona de caracol na súa barra de información lateral cando se seleccione.

en: This concludes the fundamentals of Wesnoth. You might want to read up on basic strategy, or familiarize yourself with <ref>dst='..traits_section' text='traits'</ref> and <ref>dst='..abilities_section' text='abilities'</ref>, but you now know everything you need to know to play the <italic>text='Heir to the Throne'</italic> campaign. Have fun, and good luck!
gl: Con isto remata o manual do xogo. Pode que queiras ler máis sobre estratexia básica, ou familiarizarte cos <ref>dst='..traits_section' text='trazos'</ref> e coas <ref>dst='..abilities_section' text='habilidades'</ref>, pero xa aprendiches todo o que necesitas para xogar a campaña <italic>text='O herdeiro ao trono'</italic>. Pásao ben, e boa sorte!

en: This race does not have a description yet.
gl: Aínda non hai ningunha descrición para esta especie ou raza.

en: This section will list all the units you discover as you explore the world of Wesnoth. When you see a new unit during a campaign or multiplayer scenario it will be added to its race’s subsection; you can then view its page any time you wish. A unit’s page will provide a general description, its statistics, attacks, resistances, and movement and defense values.
gl: Este apartado listará as unidades que descubras a medida que explores o mundo do Noroeste. Cada vez que vexas unha nova unidade durante unha campaña ou un escenario para varios xogadores, engadirase á sección da súa especie. Entón, poderás ver a súa páxina en calquera momento. A páxina de cada unidade contará cunha descrición xeral, as súas estatísticas, ataques, resistencias, así como os valores de movemento e defensa.

en: This unit always strikes first with this attack, even if they are defending.
gl: Esta unidade sempre golpea primeiro con este ataque, incluso cando está sendo atacada.

en: This unit can hide in deep water, and remain undetected by its enemies.
    
    Enemy units cannot see this unit while it is in deep water, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
gl: Esta unidade pode mergullarse nas augas profundas, e evitar ser detectada polos inimigos.
    
    As unidades inimigas non poden ver a esta unidade cando estea en augas profundas, agás se teñen unidades canda ela. A primeira unidade inimiga que a descubra non poderá moverse máis nesa quenda.

en: This unit can hide in forest, and remain undetected by its enemies.
    
    Enemy units cannot see this unit while it is in forest, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
gl: Esta unidade pode ocultarse no bosque e evitar que os inimigos a detecten.
    
    As unidades inimigas non poderán vela mentres estea no bosque, agás se teñen unidades adxacentes. A primeira unidade inimiga que descubra a esta non poderá moverse máis nesa quenda.

en: This unit can hide in villages (with the exception of water villages), and remain undetected by its enemies, except by those standing next to it.
    
    Enemy units can not see this unit while it is in a village, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
gl: Esta unidade pode agocharse nas vilas (a excepción das vilas somerxidas), e evitar aos seus inimigos, salvo os dos hexágonos adxacentes.
    
    As unidades inimigas non poden ver a esta unidade mentres estea nunha vila, agás se hai unidades xunta ela. A primeira unidade inimiga que descubra a esta non poderá moverse máis nesa quenda.

en: This unit can lead our own units that are next to it, making them fight better.
    
    Adjacent own units of lower level will do more damage in battle. When a unit adjacent to, of a lower level than, and on the same side as a unit with Leadership engages in combat, its attacks do 25% more damage times the difference in their levels.
gl: Esta unidade pode liderar as unidades aliadas adxacentes facendo que loiten mellor.
    
    As unidades aliadas adxacentes de menor nivel inflixirán máis dano no combate. Cando unha unidade adxacente de menor nivel estea no mesmo bando que o líder que a manda ao combate, os seus ataques inflixirán un cuarto máis de dano por cada nivel máis que teña o líder.

en: This unit combines herbal remedies with magic to heal units more quickly than is normally possible on the battlefield.
    
    A unit cared for by this healer may heal up to 8 HP per turn, or stop poison from taking effect for that turn.
    A poisoned unit cannot be cured of its poison by a healer, and must seek the care of a village or a unit that can cure.
gl: Esta unidade combina remedios de herbas con maxia para sandar ás unidades máis rápido do normal no campo de batalla.
    
    Unha unidade coidada por esta pode sandar ata oito puntos de vida por rolda, ou evitar que o veleno lle afecte durante esa rolda.
    Un sandador non pode curar a unha unidade envelenada, e esta debe buscar os coidados necesarios nunha vila, ou por parte dunha unidade que poida curar.

en: This unit drains health from living units, healing itself for half the amount of damage it deals (rounded down).
gl: Esta unidade absorbe a vida de unidades vivas, sandando a metade do dano que inflixe (redondeado cara abaixo).

en: This unit gains 1 hitpoint added to its maximum whenever it kills a unit, except units that are immune to plague.
gl: Esta unidade aumenta a súa vida máxima nun punto cando mata a unha unidade, coa excepción das unidades inmunes a pragas.

en: This unit illuminates the surrounding area, making lawful units fight better, and chaotic units fight worse.
    
    Any units adjacent to this unit will fight as if it were dusk when it is night, and as if it were day when it is dusk.
gl: Esta unidade ilumina os arredores facendo que as unidades legais loiten mellor e as unidades caóticas peor.
    
    Calquera unidade adxacente a esta loitará coma se en vez de noite aínda estivese anoitecendo, e coma se fose de día cando estea anoitecendo de verdade.

en: This unit is skilled in moving past enemies quickly, and ignores all enemy Zones of Control.
gl: Esta unidade ten a habilidade de moverse rápido entre os inimigos, e pode ignorar todas as súas zonas de control.

en: This unit may teleport between any two empty villages owned by its side using one of its moves.
gl: Esta unidade pode teleportarse entre dúas vilas baleiras calquera do seu bando usando un dos seus movementos.

en: This unit’s resistances are doubled, up to a maximum of 50%, when defending. Vulnerabilities are not affected.
gl: Cando se defende, as resistencias desta unidade duplícanse, ata un máximo do 50%. Non afecta ás súas vulnerabilidades.

en: Time of Day
gl: Momento do día

en: To remove add-ons, choose <bold>text='Remove Add-ons'</bold> in the add-ons server connection dialog. You will be presented with options to remove any number of add-ons you currently have installed.
    
    It is not possible to remove add-ons for which there is publishing information (<italic>text='.pbl'</italic> files) attached, in order to prevent its accidental loss. If necessary, you must manually delete the information files or the add-ons themselves using a file manager provided by your platform.
gl: Para eliminar complementos, preme <bold>text='Eliminar complementos'</bold> no diálogo de conexión ao servidor de complementos. Poderás eliminar calquera dos complementos que teñas instalados.
    
    Esta funcionalidade non permite eliminar complementos para os que existe información de publicación (ficheiros <italic>text='.pbl'</italic>) asociada, para así evitar a perda accidental de datos. Nestes casos, terás que eliminar de maneira manual os ficheiros de información ou os propios complementos desde fóra do xogo.

en: Traits
gl: Trazos

en: Trolls are ancient creatures, one of the oldest known races known to inhabit the Great Continent. They are large, slow, simple-minded, and live extremely long lives inside deep caves or atop high mountains. The most unique characteristic of trolls is an internal vitality that sustains and heals them from within. As a result they live very different lives from almost any known creature. Trolls have few real needs: they require little food or water, and thus they have little incentive to pursue much besides protection from those who are hostile towards them. This in turn means they rarely have to worry about anything and can spend much of their time sleeping or in contemplation. Trolls have a curious affinity with nature. They do not relate with living things like elves do, but instead with earth and stone. They are also somewhat curious of their surroundings and many younger whelps even enjoy traveling and seeing the world. As trolls grow older they tend to become increasingly passive, gradually losing interest in their environment and spending more of their time sleeping in a quiet, familiar corner of their home cave. This is until they finally pass away as their bodies themselves slowly turn into lifeless statues of stone.
    
    Trolls are seen by many as being little more than yet another race of savage monsters. This common misconception is in part perpetuated by orcs to persuade trolls to join their armies. Because they are rather simple and do not understand the ways of other races or sometimes can even tell them apart, it is usually easy for an orcish band to convince a group of trolls that by joining them they get to exact revenge on those that have before hunted them. These new recruits are then directed to attack whoever the orcs themselves are currently in conflict with, whether previously a foe of the trolls or not, accumulating even more enemies for the misled trolls. The most common enemy of trolls are dwarves, and the animosity between these two races is ancient.
    
    <header>text='Geography'</header>
    Trolls have inhabited the mountains of the Great Continent longer than the dwarves who migrated there. Trolls are a common sight on the mountain ranges north and east of Wesnoth, and wherever Orcish hordes travel.
gl: Os trolles son criaturas antigas, unha das especies máis antigas que se sabe habita no Gran Continente. Son grandes, lentos, pouco intelixentes, e teñen vidas extremadamente longas dentro das covas profundas ou na cima das altas montañas. A súa vitalidade interna caracteriza aos trolles e mantenos e sándaos desde dentro. Como resultado as súas vidas distínguense completamente das das outras criaturas coñecidas. Os trolles teñen poucas necesidades reais: precisan pouca comida e auga, e polo tanto teñen poucos incentivos para perseguir aparte de protección contra os que lles son hostís. Isto significa que raramente teñen que preocuparse por nada e poden pasar moito tempo durmindo ou meditando. Os trolles teñen unha curiosa afinidade coa natureza. Non se relacionan cos seres vivos coma os elfos, senón coa terra e as rochas. Tamén senten curiosidade polo que os arrodea, e moitos dos cachorros máis novos mesmo gozan viaxando e vendo mundo. A medida que os trolles se van facendo vellos tenden a volverse máis pasivos, perdendo gradualmente o interese polo seu arredor e pasando máis tempo durmindo nun tranquilo e familiar recanto da súa cova. Isto é ata que finalmente morren e os seus corpos se converten en estatuas de pedra sen vida.
    
    Moitos ven aos trolles coma pouco máis que outra especie de monstros salvaxes. Este erro tan común perpetúano en parte os orcos, para convencer aos trolles de que se unan aos seus exércitos. Dado que son unha especie pouco intelixente e non entenden ás outras especies, ou ás veces nin son quen de distinguilas, as bandas de orcos poden convencelos facilmente de que uníndose a elas poderán vingarse daqueles que outrora os cazaran. Estes novos recrutas son enviados entón a atacar a aqueles cos que os orcos están en conflito nese momento, fose ou non inimigo dos trolles, o que lles orixina máis inimigos aos enganados trolles. O inimigo máis común dos trolles son os ananos, e o rancor entre estas dúas especies ven de tempos ancestrais.
    
    <header>text='Xeografía'</header>
    Os trolles levan vivindo nas montañas do Gran Continente desde antes de que os ananos emigrasen a elas. Os trolles son fáciles de atopar nas cordilleiras montañosas do norte e leste do Reino do Noroeste, e onde queira que viaxen as hordas dos orcos.

en: Type
gl: Tipo

en: Undead are not really a single race of creatures, although often treated as such. Almost any dead creature can, by a sufficiently skilled necromancer, be reanimated and rise again in undeath. Undead are for the most part unnatural but mindless constructs, obeying whoever created them without question nor thought. A greater mystery of necromancy is in how constructs are sustained without continuous effort from the necromancer. An undead creature does not require the constant attention of the necromancer to command and sustain, but can work autonomously according to the commands of its master. Only rarely, perhaps once every few months, does the necromancer need to maintain his creation.
    
    Necromancy is almost solely limited to humans. Even the legends of magically apt races like elves and mermen tell of very few of their kind who have ever delved in the dark arts. It is surmised that necromantic magic requires great adaptability and a flexible mind, extremes of which are most commonly found in humans. The ultimate goal of most necromancers is to turn the same art of preserving and imbuing life upon themselves, to alter themselves at whatever cost, to ultimately escape death by preserving their own mind and spirit.
    
    <header>text='Geography'</header>
    While undead lords arrived on the Great Continent in considerable numbers only in the wake of Haldric I, they were not completely unheard of by elves and dwarves before that.
gl: En realidade os non mortos non son unha especie, aínda que a miúdo se lles trate como tal. Un nigromante coas habilidades necesarias pode reanimar calquera criatura en forma de non morto. Os non mortos son principalmente criaturas contranaturais e cunha intelixencia case inexistente, que obedecen a quen os creou sen preguntar nin cuestionar. Un dos grandes misterios da nigromancia é de que xeito se manteñen estas criaturas sen o esforzo constante por parte do nigromante. Unha criatura non morta non precisa a atención constante do nigromante para recibir ordes e manterse, senón que pode traballar de forma autónoma de acordo coas ordes do seu dono. O nigromante só ten que manter á súa creación de cando en vez, ao mellor cada poucos meses.
    
    A nigromancia está limitada case só aos humanos. Incluso as lendas de especies dadas á maxia coma os elfos ou os sirénidos apenas falan dalgún dos seus que afondasen nas artes escuras. Seica a maxia dos nigromantes esixe unha gran facilidade para adaptarse e unha mente flexíbel, características que se atopan a miúdo nos humanos. O obxectivo definitivo da maioría dos nigromantes é usar a mesma arte para conservar e imbuír a vida sobre eles mesmos, alterándose a si mesmos a calquera , para fuxir para sempre da morte conservando a súa mente e alma.
    
    <header>text='Xeografía'</header>
    Aínda que foi nos tempos de Haldric I cando os non mortos chegaron ao Gran Continente en gran número, xa antes elfos e ananos escoitaran da súa existencia.

en: Underground
gl: Baixo a terra

en: Units
gl: Unidades

en: Units with trait <italic>text='aged'</italic> get a −8 increment in hitpoints and a −1 increment in movement and melee damage.
gl: As unidades <italic>text='vellas'</italic> teñen oito puntos menos de vida, quitan un punto de vida menos nos ataques corpo a corpo e teñen un movemento menos por rolda.

en: Units with trait <italic>text='dim'</italic> suffer a 20% increase in experience required to advance.
gl: As unidades <italic>text='parvas'</italic> necesitan un 20% máis de experiencia para avanzar.

en: Units with trait <italic>text='weak'</italic> get a −1 increment in hitpoints and melee damage.
gl: As unidades <italic>text='débiles'</italic> teñen un punto menos de vida e quitan un punto de vida menos nos ataques corpo a corpo.

en: Unknown Unit
gl: Unidade descoñecida

en: User-made add-ons can be obtained and updated through the <italic>text='Add-ons'</italic> option in the main menu. After connecting to the add-ons server (by default <italic>text='add-ons.wesnoth.org'</italic>), you will be presented with a list of add-ons available on the server for downloading.
    
    The installation status for each add-on is shown below each entry. For add-ons that are <italic>text='upgradable'</italic> or <italic>text='outdated'</italic> on the server, their installed and published versions will be shown in the <italic>text='Version'</italic> column.
    
    To search for add-ons by keywords, type any relevant terms in any order in the <bold>text='Filter'</bold> box, separated by spaces. You can also sort the add-on list by clicking the column headers. It is also possible to choose to only display add-ons of specific categories by clicking on the <bold>text='Options'</bold> button in the top-right corner.
    
    To install an add-on, select it from the list and click <bold>text='OK'</bold>, or simply double-click on the add-on’s title. The <bold>text='Description'</bold> button provides you with additional details about the add-on, such as its full description, installation status, and available languages.
gl: Para descargar e actualizar complementos feitos por outros usuarios, preme o botón <italic>text='Complementos'</italic> do menú principal. Unha vez conectado ao servidor de complementos (<italic>text='add-ons.wesnoth.org'</italic>) de maneira predeterminada, obterás unha lista de complementos dispoñíbeis no servidor.
    
    O estado de instalación de cada un deles mostrarase nunha columna. No caso dos complementos <italic>text='anovábeis'</italic> ou <italic>text='obsoletos'</italic> no servidor, a columna da <italic>text='Versión'</italic> indicará tanto a instalada como a última publicada.
    
    Para buscar complementos mediante termos de busca, escríbeos —non importa a orde— na caixa de <bold>text='Filtro'</bold>, separados por espazos. Tamén podes organizar a lista de complementos premendo as cabeceiras das columnas. Tamén é posíbel mostrar unicamente os complementos pertencentes a categorías específicas: preme o botón de <bold>text='Opcións'</bold> da esquina superior dereita.
    
    Para instalar un complemento, selecciónao na lista e preme <bold>text='Aceptar'</bold>, ou fai dobre clic no seu nome. O botón de <bold>text='Descrición'</bold> fornece detalles adicionais sobre o complemento, como a súa descrición completa, o estado de instalación, e os idiomas nos que está dispoñíbel.

en: Using Add-ons
gl: Uso de complementos

en: Variations:
gl: Variacións:

en: Victory and Defeat
gl: A vitoria e a derrota

en: Vision Cost
gl: Custo de visión

en: Vision:
gl: Visión:

en: Weak
gl: Debilidade

en: Weapon Specials
gl: Propiedades dos ataques

en: When a unit is killed by a Plague attack, that unit is replaced with a Walking Corpse on the same side as the unit with the Plague attack. This doesn’t work on Undead or units in villages.
gl: Cando unha unidade morre polo ataque da peste, a unidade substitúese por un cadáver andante do bando da unidade que a atacou coa peste. Non funciona contra os non mortos ou as unidades en vilas.

en: When a unit is killed by a Plague attack, that unit is replaced with a unit identical to and on the same side as the unit with the Plague attack. This doesn’t work on Undead or units in villages.
gl: Cando unha unidade morre polo ataque da peste, a unidade substitúese por outra idéntica do bando da unidade que a atacou coa peste. Non funciona contra os non mortos ou as unidades en vilas.

en: When used offensively, this attack always has at least a 60% chance to hit.
gl: Cando se usa de forma ofensiva, este ataque sempre ten como mínimo un 60% de probabilidades de atinar.

en: When used offensively, this attack deals double damage if there is an enemy of the target on the opposite side of the target, and that unit is not incapacitated (turned to stone or otherwise paralyzed).
gl: Usado na ofensiva, este ataque inflixe o dobre de dano se hai un inimigo do obxectivo no seu lado oposto, e esa unidade non está incapacitada (petrificada ou paralizada doutro xeito).

en: When used offensively, this attack deals double damage to the target. It also causes this unit to take double damage from the target’s counterattack.
gl: Cando se usa de forma ofensiva, este ataque inflixe o dobre de dano no obxectivo. Isto tamén fai que a unidade reciba o dobre de dano no contraataque do obxectivo.

en: Whether used offensively or defensively, this attack presses the engagement until one of the combatants is slain, or 30 rounds of attacks have occurred.
gl: Usado de forma ofensiva ou defensiva, este ataque prolonga o combate ata que morre un dos combatentes, ou ata que se realicen trinta rondas de ataques.

en: While playing, keep in mind that if you mouse-over many items in the game, such as the information displayed in the status pane, a brief description will be shown explaining each item. This is especially useful when you encounter new <ref>dst='..abilities_section' text='abilities'</ref> for the first time.
gl: Cando esteas a xogar, non esquezas que ao deixar o punteiro enriba de moitos dos elementos do xogo, como na información do panel lateral, mostrarase unha breve descrición do elemento en cuestión. Isto pode resultar de gran utilidade ao descubrir <ref>dst='..abilities_section' text='habilidades'</ref> por vez primeira.

en: Wrap Up
gl: Epílogo

en: Zero upkeep
gl: Sen mantemento.

en: aged
gl: ancián

en: ambush
gl: embosca

en: backstab
gl: puñalada polas costas

en: berserk
gl: furioso

en: charge
gl: carga

en: concealment
gl: ocúltase

en: corrupted original file
gl: o ficheiro orixinal non está ben.

en: cures
gl: cura

en: dextrous
gl: destro

en: dim
gl: parvo

en: drains
gl: absorbe

en: fearless
gl: afouto

en: feeding
gl: aliméntase

en: female^aged
gl: anciá

en: female^ambush
gl: embosca

en: female^concealment
gl: ocúltase

en: female^cures
gl: cura

en: female^dextrous
gl: destra

en: female^dim
gl: parva

en: female^elemental
gl: elemental

en: female^fearless
gl: afouta

en: female^feeding
gl: aliméntase

en: female^feral
gl: feroz

en: female^heals +4
gl: sanda 4

en: female^heals +8
gl: sanda 8

en: female^healthy
gl: saudábel

en: female^illuminates
gl: ilumina

en: female^intelligent
gl: intelixente

en: female^leadership
gl: líder

en: female^loyal
gl: leal

en: female^mechanical
gl: mecánica

en: female^nightstalk
gl: asexante nocturna

en: female^quick
gl: rápida

en: female^regenerates
gl: rexenérase

en: female^resilient
gl: resistente

en: female^skirmisher
gl: guerrilleira

en: female^slow
gl: lenta

en: female^steadfast
gl: firme

en: female^strong
gl: forte

en: female^submerge
gl: mergúllase

en: female^teleport
gl: telepórtase

en: female^undead
gl: non morta

en: female^weak
gl: débil

en: feral
gl: feroz

en: first strike
gl: primeiro golpe

en: heals +4
gl: sanda 4

en: heals +8
gl: sanda 8

en: healthy
gl: saudábel

en: illuminates
gl: ilumina

en: ingame_help_item^Contributors
gl: Autores

en: intelligent
gl: intelixente

en: leadership
gl: líder

en: level
gl: nivel

en: loyal
gl: leal

en: magical
gl: máxico

en: marksman
gl: puntería

en: mechanical
gl: mecánico

en: nightstalk
gl: asexante nocturno

en: petrifies
gl: petrifica

en: plague
gl: peste

en: poison
gl: velenoso

en: quick
gl: rápido

en: race+female^Bat
gl: Morcego

en: race+female^Drake
gl: Draconiá

en: race+female^Dwarf
gl: Anana

en: race+female^Elf
gl: Elfa

en: race+female^Falcon
gl: Falcón femia

en: race+female^Goblin
gl: Trasno

en: race+female^Gryphon
gl: Grifón

en: race+female^Human
gl: Humana

en: race+female^Khalifate Human
gl: Humana do califato

en: race+female^Monster
gl: Monstro

en: race+female^Ogre
gl: Ogro

en: race+female^Orc
gl: Orco

en: race+female^Saurian
gl: Sauria

en: race+female^Troll
gl: Troll

en: race+female^Undead
gl: Non morta

en: race+female^Wolf
gl: Loba

en: race+plural^Khalifate
gl: Califato

en: race+plural^Mechanical
gl: Máquinas

en: race+plural^Undead
gl: Non mortos

en: race^Bat
gl: Morcego

en: race^Bats
gl: Morcegos

en: race^Drake
gl: Draconián

en: race^Drakes
gl: Draconiáns

en: race^Dwarf
gl: Anano

en: race^Dwarves
gl: Ananos

en: race^Elf
gl: Elfo

en: race^Elves
gl: Elfos

en: race^Falcon
gl: Falcón macho

en: race^Falcons
gl: Falcóns

en: race^Goblin
gl: Trasno

en: race^Goblins
gl: Trasnos

en: race^Gryphon
gl: Grifón

en: race^Gryphons
gl: Grifóns

en: race^Human
gl: Humano

en: race^Humans
gl: Humanos

en: race^Khalifate Human
gl: Humano do califato

en: race^Mechanical
gl: Máquina

en: race^Mermaid
gl: Sirénida

en: race^Merman
gl: Sirénido

en: race^Mermen
gl: Sirénidos

en: race^Miscellaneous
gl: Varios

en: race^Monster
gl: Monstro

en: race^Monsters
gl: Monstros

en: race^Naga
gl: Naga macho

en: race^Nagas
gl: Nagas

en: race^Nagini
gl: Naga femia

en: race^Ogre
gl: Ogro

en: race^Ogres
gl: Ogros

en: race^Orc
gl: Orco

en: race^Orcs
gl: Orcos

en: race^Saurian
gl: Saurio

en: race^Saurians
gl: Saurios

en: race^Troll
gl: Troll

en: race^Trolls
gl: Trolles

en: race^Undead
gl: Non morto

en: race^Wolf
gl: Lobo

en: race^Wolves
gl: Lobos

en: race^Wose
gl: Wose

en: race^Woses
gl: Woses

en: regenerates
gl: rexenérase

en: resilient
gl: resistente

en: skirmisher
gl: guerrilleiro

en: slow
gl: lento

en: slows
gl: ralentiza

en: steadfast
gl: firme

en: strong
gl: forte

en: submerge
gl: mergúllase

en: swarm
gl: enxame

en: teleport
gl: telepórtase

en: trait^Aged
gl: Vellez

en: trait^Elemental
gl: elemental

en: trait^Mechanical
gl: Mecánica

en: trait^Undead
gl: Non morte

en: undead
gl: non morto

en: unit help^Attacks
gl: Ataques

en: unit help^Name
gl: Nome

en: weak
gl: débil
