Wesnoth 1.10 - en to gd translation catalogue (403 entries)

en: A lich is the physical embodiment of black magic’s first goal: the quest to achieve immortality. Though a great deal is sacrificed in the rebirth, in becoming a lich one cheats death of that which truly gives it terror. For it is the mind that is retained, and the spirit which follows, though the body may wither away.
    
    It is not known, save perhaps by the inner circles of necromancy, whether life is prolonged indefinitely or simply extended. But the fact that this question can be raised at all, testifies to the magnitude of what their order has achieved.
gd: Is taisbeanadh corporra air a’ chiad amas an draoidheachd duibhe a th’ anns a’ chorp: an strì an toir air neo-bhàsmhorachd. Ged a thèid mòran ag ìobairt leis an ath-bhreith, caillidh am bàs gach rud eagalach dhan fheadhainn a thèid ’nan cuirp. ’S e an inntinn a mhaireas is an spiorad a leanas ged a lobhas am bodhaig.
    
    Chan eil fios ach is dòcha aig na cearcaill as dìomhaire am measg nam marbh-dhraoidh am mair am beatha gu sìorraidh no an tèid a leudachadh a-mhàin. Ach ’s e gu bheil a’ cheist seo againn ri faighneachd idir an fhianais air a’ shàr-euchd a choilean an òrdugh aca.

en: A normal scorpion is dangerous enough — the deadliness of one the size of a man needs little explanation.
gd: Tha sgairp àbhaisteach cunnartach gu leòr — chan eil cus mìneachaidh a dhìth mu dhèidhinn tè a tha a cheart cho mòr ri duine.

en: A skeleton archer is little different from the ‘skeletons’ which often accompany it — it is a sin against nature, a warrior raised from the dead to fight once again. In their masters’ hands, these soldiers will do anything to achieve the tasks laid before them, for death holds no fear for one who is already dead.
gd: Chan eil diofar mòr eadar na boghadairean cnàimhnich is na ‘cnàimhnich’ a shiubhlas rin taobh gu tric — ’s e peacaidh an aghaidh an nàdar a th’ annta, gaisgich air an èirigh bho na mairbh gus sabaid a-rithist. Ann an làimh am maighstir, nì na saighdearan seo rud sam bith gus na dleastanasan aca a choileanadh oir cha bhi eagal ron bhàs aig cuideigin a bhios marbh mu thràth.

en: After some years of service, former ‘footpads’ rise up in the ranks of their fellow outlaws. Having proven themselves in combat, they are given more dangerous tasks, and a greater share of the spoils. Though many opponents would mock their choice of weaponry, the outlaws are well aware of its deadly capacity, and also of the ready availability of ammunition. Outlaws are somewhat ill at ease fighting during the day, preferring the cover of nightfall.
gd: An dèidh beagan bhliadhnaichean dhe sheirbheis, gheibh ‘slaightearan’ rang nas àirde am measg nan ceatharnach-coille eile. Bidh iad air am fèin-dhearbhadh ann an sabaid is gheibh iad saothraichean nas cunnartaiche is pàirt nas motha dhen chreach. Ged a rinneadh mòran nàimhdean magadh air an airm, tha làn-fhios air na ceatharnaich-choille dè cho marbhtach ’s a tha iad is dè cho furasta a lorgas stòr dhaibh. Chan eil ceatharnaich-choille ro chofhurtail a’ sabaid air an latha agus ’s fhearr leotha còmhdachadh na h-oidhche.

en: Amongst orcs, bows are often regarded as a cowardly weapon; but even orcs, especially youths and those of slight build, are pragmatic enough to use them in spite of this. Orcish archers are seldom well equipped, and have no semblance of training. Even as poorly handled as they are, their weapons can still be quite deadly, and the wielders thereof rarely march alone.
gd: Am measg nan deamhan, thathar a’ beachdachadh air a’ bhogha mar arm gealtach gu tric, ach tha fiù ’s na deamhain, gu h-àraidh an fheadhainn òga is tana, ciallach gu leòr gus a chleachdadh. Chan eil uidheamachd mhath aig boghadairean deamhain ach ainneamh is chan fhaigh iad trèanadh sam bith. Co-dhiù no co-dheth, faodaidh na airm aca a bhith gu math cunnartach fhathast is droch sheans gu bheil na deamhain a chleachdas iad ’nan aonar.

en: Ancient Lich
gd: Corp Àrsaidh

en: Ancient Wose
gd: Gille-dubh aosmhor

en: Arch Mage
gd: Àrd-dhraoidh

en: Archery is little favored by the mermen, for whom use of javelins serves a similar function. Though thrown javelins are of little use under the water, they are extremely effective at the surface, where their weight allows them to plunge several feet below the water while retaining enough momentum to wreak damage. They are also useful in melee, even deep under the surface, which is something that certainly cannot be said of arrows.
gd: Chan eil an sluagh-mara ro measail air boghadaireachd is cleachdaidh iad gathan ’na àite. Ged nach dèan gathan a thilgeas tu fon uisge mòran feum, tha iad uabhasach èifeachdach air an uachdar is leigidh an cuideam leotha tighinn a-steach grunn throighean dhan uisge fhad ’s a chumas iad astar gu leòr gus dochann a dhèanamh. Nì iad feum ann an ionnsaighean dlùtha cuideachd eadhon san uisge domhainn, rud nach dèanadh saighdean.

en: Armageddon Drake
gd: Dràc Armagedoin

en: Assassin
gd: Foill-mhurtair

en: Bandit
gd: Spùinneadair

en: Bandits are a motley collection of men, most of dubious background. They are the strong arm of any organized group of criminals, and though they may lack in finesse, or intelligence, they excel at their preferred task of pummeling victims into submission. Like any sort of outlaw, they’re not comfortable fighting in broad daylight, being used to working at night.
gd: ’S e coithional caochlaideach dhe dhaoine a th’ anns na spùinneadairean le buntanas teagamhach mar as trice. Is iadsan na fuirbhidhean aig gach buidheann eagraichte dhe eucoirich is ged a bhiodh seòltachd no tuigse a dhìth orra, tha iad ana-chomasach air an obair as fhearr leotha is ’s e seo a’ bhualadh nan ìobairtean gus an gèill iad. Mar gach seòrsa dhe cheatharnach-coille, chan eil iad cofhurtail a’ sabaid fo sholas an latha ach cleachdte ri obair air an oidhche.

en: Banebow
gd: Bogha Millidh

en: Being partly faerie in nature, elves have an inherent capability for magic. This is realized in their affinity with the natural world, which they can call upon as an ally in combat. Enemies wandering in their forests may soon find themselves entangled by roots and hindered by the very ground they stand on.
    
    The healing abilities of the elves are also remarkable, and of capital use in battle.
gd: Tha comas draoidheachd aig sìthichean bho thùs. Bheir seo dàimh ris an t-saoghal nàdarra dhaibh a ghairmeas iad mar chaidreabhach air a’ bhlàr. Math dh’fhaoidte gun tèid nàimhdean a shiubhlas sna coilltean aca amladh le freumhan is am bacadh leis an talamh fhèin air a bheil iad ’nan seasamh.
    
    Tha comas slànachaidh annasach aig na sìthichean cuideachd a tha air leth feumail air a’ bhlàr.

en: Blood Bat
gd: Ialtag dheargaidh

en: Blood Bats are so named because of their ruddy hue, which some mark as a symbol of their preferred diet. These creatures are fast and can drain the blood of those they attack, thereby gaining some of the health lost by their victims.
gd: Fhuair na h-ialtagan dheagairdh an t-ainm a chuirear orra bhon dath a gheibh iad bhon deoch as fhearr leotha. Tha na creutairean seo luath is ’s urrainn dhaibh an fhuil òl aig an fheadhainn ris an cuir iad ionnsaigh. Gheibh iad cuid dhen t-slàinte a chailleas an ìobairtean le seo.

en: Boat
gd: Bàta

en: Bone Shooter
gd: Losgaiche Cnàmha

en: Bowman
gd: Boghadair

en: Cavalier
gd: Eachraidh Uasal

en: Cavalryman
gd: Saighdear-eachraidh

en: Cavalrymen are distinguished from horsemen by their tactics and equipment. A cavalryman wears heavier armor, and carries a sword and shield, rather than a lance. Their tactics do not include charging; instead they maneuver to slash with a sword, using both horse and rider as an effective tool of melee.
    
    Cavalrymen are very useful for taking and holding positions on open ground, for screening friendly soldiers, and also for scouting work.
gd: Tha innleachd is uidheamachd aig saighdearan-eachraidh a tha eadar-dhealaichte bho na marcaichean. Tha armachd nas truime aig saighdear-eachraidh is tha claidheamh is sgiath aige an àite slèigh. Cha chleachd e cruinn-leum ach gluaisidh e ach an urrainn dha gearradh le claidheamh, a’ chleachdadh an dà chuid each is e fhèin ’nan innealan catha dhlùithe.
    
    Tha saighdearan-eachraidh glè fheumail gus àiteachan a ghabhail is a dhìon air talamh fhosgailte, gus saighdearan càirdeil a chòmhdadh is airson obair rabhadair.

en: Chocobone
gd: Marcaiche Cnàmha

en: Cuttle Fish
gd: Gubarnach

en: Dark Adept
gd: Eòlach Dubh

en: Dark Sorcerer
gd: Buidseach Dubh

en: Dark Sorceress
gd: Bana-bhuidseach Dhubh

en: Death Knight
gd: Ridir Bàis

en: Deathblade
gd: Faobhar Bàis

en: Describing a troll as a whelp is something of an oxymoron, given that their bodies are already much hardier than that of a grown man. They are clumsy and not yet capable of walking properly, forced instead to shamble about on all fours, but any difficulty this causes them is more than made up for by the raw strength of their race.
gd: ’S dòcha gur e dubh-fhacal a th’ ann cuilean a chur air athach sam bith oir tha na bodhaigean aca nas treasa mu thràth na bodhaig duine inbheach. Tha iad cearbach is chan eil coiseachd cheart aca fhathast is feumaidh iad dol mun cuairt air am màgan, ach air an làimh eile tha neart nàdarra an cinneadh aca.

en: Devotion to the path of faerie may eventually transform an elf maiden into a creature of both worlds. Guided by a power which is little understood, these beautiful stewards of the elven forests epitomize the grace and mystery of their people.
gd: Faodaidh dìlseachd dha shlighe an draoidh maighdinn sìthiche a thionndadh ’na creutair a bhuineas dhan dà thaobh an ceann ùine. Fo stiùireadh cumhachd nach tuigear ach glè bheag, taisbeanaidh luchd-glèidhidh àlainn seo nan coilltean sìthiche an grinneas is dìomhaireachd a th’ aig am muinntir.

en: Direwolf
gd: Uabhas-mhadadh

en: Direwolf Rider
gd: Marcaiche uabhas-mhadaidh

en: Dragoon
gd: Eachraidh

en: Drake Arbiter
gd: Umpair Dràic

en: Drake Blademaster
gd: Maighstir-lanna Dràic

en: Drake Burner
gd: Losgaire Dràic

en: Drake Clasher
gd: Spealtaire Dràic

en: Drake Enforcer
gd: Sparradair Dràic

en: Drake Fighter
gd: Cathach Dràic

en: Drake Flameheart
gd: Cridhe-theine Dràic

en: Drake Flare
gd: Lasair Dràic

en: Drake Glider
gd: Sgiathaiche Dràic

en: Drake Thrasher
gd: Slacair Dràic

en: Drake Warden
gd: Geàrd Dràic

en: Drake Warrior
gd: Laoch Dràic

en: Draug
gd: Marbh-choisiche

en: Dread Bat
gd: Uabhas-ialtag

en: Duelist
gd: Còmhragach

en: Dwarvish Arcanister
gd: Rùn-sgrìobhaiche Troiche

en: Dwarvish Berserker
gd: Troich Bhoile

en: Dwarvish Dragonguard
gd: Geàrd Dràgon Troiche

en: Dwarvish Explorer
gd: Taisgelaiche Troiche

en: Dwarvish Fighter
gd: Cathach Troiche

en: Dwarvish Guardsman
gd: Ceatharnach Troiche

en: Dwarvish Lord
gd: Morair Troiche

en: Dwarvish Pathfinder
gd: Beachdadair Troiche

en: Dwarvish Runemaster
gd: Maighstir Rùn-litreach Troiche

en: Dwarvish Runesmith
gd: Gobha Rùn-litreach Troiche

en: Dwarvish Scout
gd: Rabhadair Troiche

en: Dwarvish Sentinel
gd: Diùlach Troiche

en: Dwarvish Stalwart
gd: Freiceadan Troiche

en: Dwarvish Steelclad
gd: Troich Cruaidh

en: Dwarvish Thunderer
gd: Tàirneanaiche Troiche

en: Dwarvish Thunderguard
gd: Geàrd Tàirneach Troiche

en: Dwarvish Ulfserker
gd: Troich Chaothaich

en: Elder Falcon
gd: Seann-sheabhag

en: Elder Mage
gd: Seann-draoidh

en: Elder Wose
gd: Seann Ghille-dubh

en: Elves are not warlike by nature, but in times of need, their natural grace and agility serve them well, as does their skillful craftsmanship. An elf can grasp the basics of swordsmanship and archery in a time uncannily short by the standards of other races, and put them to effective use on the battlefield.
gd: Ged nach eil na sìthichean cogail bho thùs, nì an an loinne is cliseachd nàdarra feum dhaibh ri amannan èiginneach mar a nì an ceàrd sgileil. Tuigidh sìthiche ciamar a chleachdas e claidheamh is bogha gu fìor-luath an coimeas ri cinnidhean eile is gheibh e feum asta gu èifeachdach air a’ bhlàr.

en: Elves are wonderously keen-sighted, a gift which contributes to their mastery of the bow. An elf practiced at archery can hit targets that a man couldn’t even see, and can nock a second arrow almost as soon as the first is let fly. Realizing this prodigious skill does come with one cost, that being a lack of practice with the sword.
gd: Tha lèirsinn iongantach math aig na sìthichean is cuiridh seo ris an comas leis a’ bhogha. ’S urrainn do shìthiche aig a bheil deagh chleachdadh leis a’ bhogha bualadh air amasan nach fhaiceadh duine fiù ’s bidh saighead eile ullaichte aca cho luath ’s a bhios an dàrna saighead air sgèith. Co-dhiù, gus an sgil seo a ghleusadh chan eil ùine air fhàgail dhaibh gus cleachdadh gu leòr fhaighinn leis a’ chlaidheamh.

en: Elves choose their leaders for their wisdom and sensitivity to the balance of universal forces; foresight is what has protected them in times of uncertainty. Their just reign is rewarded by the unflagging fealty of their people, which is the greatest gift for which any ruler could ask.
gd: Taghaidh na sìthichean na ceannardan aca a rèir an seòltachd is co-fhaireachdainn ri meidh nan lùths uile-choitcheann; ’s e an t-earalas a dhìonas iad ri amannan mì-chinnteach. Gheibh iad dìlseachd sheasmhach leis am muinntir mar thoradh air an rìoghachd chothromach agus ’s e seo an tabhartas as motha a b’ urrainn tighearna iarraidh.

en: Elves have always had a reputation for archery, a skill that, for many reasons, comes naturally to them. Even the frail of body can be deadly with a bow in hand, and in times of war, many will take up this weapon. Though their relative inexperience with combat leaves them somewhat vulnerable, their natural grace ensures that they can best any of humanity’s fresh recruits.
gd: Bha cliù aig na sìthichean air boghadaireachd a-riamh is thig an sgil seo dhaibh gu nàdarra air iomadh adhbhar. Bidh fiù ’s an fheadhainn bhreòite fìor chunnartach le bogha ’na làimh is gabhaidh mòran ris an airm seo ri àm cogaidh. Ged a bhios iad caran so-leònta air sàilleibh dìth eòlais a thaobh catha, nì iad a’ chùis air fear air ùr-thrusadh na cinne-daonna sam bith le taic an loinne nàdarra.

en: Elves, though not warlike by nature, are swift to learn; a relatively small amount of experience will turn an elf from a competent fighter into a master of combat. Those who are honored as heroes are strong with both sword and bow, and their skill once acquired does not fade for lack of practice.
gd: Ged nach eil sìthichean cogail bho thùs, ionnsaichidh iad gu luath. Chan eil ach beagan eòlais a dhìth ach an tèid sìthiche a tha ’na ghaisgeach comasach ’na mhaighstir air a bhlàr. Tha an fheadhainn a tha urramaichte mar laoich làidir an dà chuid le claidheamh is bogha agus cha chaill iad na sgilean a th’ aca le dìth cleachdaidh.

en: Elves, unlike many other races, will quickly acknowledge and follow any of their peers who have experience in combat. In this they differ greatly from humanity, for whom leadership is often a matter of coercion and intimidation. The combination of their willingness to accept the wisdom of their leaders, and the tendency to choose leaders of merit is one of the quiet strengths of the elves.
gd: Eu-coltach ri cinnidhean eile, bidh sìthichean gu math toilichte leantainn gu saor-thoileach air an fheadhainn aig a bheil eòlas cogaidh. ’S e diofar mòr a th’ ann eatarra is an cinne-daonna a chleachdas èigneachadh is smàdadh gu tric gus ceannardas fhaighinn. Is aon dhe na neartan aig na sìthichean gun gabh iad ri gliocas an ceannardan is gu bheil iad buailteach ri feadhainn àraidh a thaghadh.

en: Elvish Archer
gd: Boghadair Sìthiche

en: Elvish Avenger
gd: Dìoghaltair Sìthiche

en: Elvish Captain
gd: Caiptean Sìthiche

en: Elvish Champion
gd: Gaisgeach Sìthiche

en: Elvish Fighter
gd: Cathach Sìthiche

en: Elvish Hero
gd: Laoch Sìthiche

en: Elvish High Lord
gd: Àrd-mhorair Sìthiche

en: Elvish Lord
gd: Morair Sìthiche

en: Elvish Marksman
gd: Gìomanach Sìthiche

en: Elvish Marshal
gd: Marasgal Sìthiche

en: Elvish Outrider
gd: Sàr-mharcaiche Sìthiche

en: Elvish Outriders are trained as the royal couriers of the elven kingdoms. Despite the peaceful nature of their people, their experience makes them quite deadly in combat. No human has ever come close to their skill in using a bow on horseback — in fact, most would be hard pressed to equal it standing on solid ground.
    
    The speed of these soldiers allows the elves to strike when and where they choose when fighting on their home ground, a fact that has saved many of their number from death.
gd: Chaidh na sàr-mharcaichean sìthiche ’gan trèanadh mar shonn-mharcaichean rìoghail aig na rìoghachdan sìthiche. A dh’aindeoin nàdar sìtheil am muinntir, nì an eòlas marbhtach iad ann an cath. Cha do ràinig duine beò faisg air an sgil leis a’ bhogha air muin each a-riamh — a dh’innse na fìrinn, bhiodh e dùbhlanach dhan mhòr cuid a leithid a dhèanamh ’nan seasamh air talamh cruaidh.
    
    Leigidh luaths nan saighdearan seo leis na sìthichean buillean a thoirt seachad cuine is càite a thogras iad nuair a bhios iad a’ sabaid air an talamh aca fhèin agus tha seo air mòran dhiubh a shàbhaladh bhon bhàs.

en: Elvish Ranger
gd: Sealgair Sìthiche

en: Elvish Rider
gd: Marcaiche Sìthiche

en: Elvish Scout
gd: Rabhadair Sìthiche

en: Elvish Sharpshooter
gd: Sàr-ghìomanach Sìthiche

en: Enslaved within a shroud of enchantments, a trapped spirit may be likened to the wind in the sails of a ship. This damned vessel becomes an unfailing servant which can be bound to whatever task their master sees fit.
gd: Fo thràilleachd anairt gheasachd, tha anam glacte mar ghaoth ri siùil luinge. Thèid an soitheach damnaichte seo ’na sgalag dhìleas a choileanas dleastanas sam bith a chuireadh a maighstir air.

en: Falcon
gd: Seabhag

en: Fencer
gd: Feannsair

en: Fire Dragon
gd: Dràgon Teine

en: Fire Drake
gd: Dràc Teine

en: Fire Guardian
gd: Geàrd Teine

en: Fishing, as practiced by mermen, is largely a matter of chasing schools of fish into waiting nets, where oar-like clubs are used to dispatch the prey. The improvisation of using these against soldiers proved very effective; most land-native creatures are already quite awkward when waist-deep in water, and getting caught in a net can render them nearly helpless.
    
    The effectiveness of this method led to the development of smaller, weighted nets, which could be cast through the air; these were useless for fishing, but were useful in both combat, and in hunting game that came too close to shore. Clubs were used in combat with little or no adaptation from fishing, since they were already quite deadly.
gd: ’S e an dòigh iasgaich aig an t-sluagh-mhara gun sealg iad na h-èisg a-steach dha tàbhan mòra far am buail iad orra le steabhagan air a bheil cruth coltach ri ràimh gus am marbhadh. Nuair a dh’fheuch iad ri seo an aghaidh shaighdearan, fhuair iad a-mach gu bheil seo glè èifeachdach; tha a’ mhòrchuid dhe na creutairean a dh’fhuiricheas air an tìr caran cearbach nuair a bhios iad ’nan seasamh ann an uisge a ruigeas am meadhan is ’s gann gur urrainn dhaibh gluasad gu ceart nuair a bhios iad glacte ann an tàbh.
    
    Bhon a bha an cleas seo cho èifeachdach, leasaich an sluagh-mara e is nì iad tàbhan le cuideaman a ghabhas tilgeadh tron adhair; chan eil feum sam bith annta airson iasgaich ach tha iad glè fheumail gus sabaid no gus sitheann a thig ro fhaisg air an uisge a shealg. Cha do dh’atharraich iad cruth nan steabhagan iasgaich aca oir tha iad marbhtach gu leòr mar a thà.

en: Footpad
gd: Slaightear

en: For as long as anyone can remember, the members of the various ‘guilds’ of rat-catchers that spring up in any larger city have had a curious practice of bleaching their hair with lime till it becomes a pale shade of blue. It is a bold thing to do, as their profession often delves into less-than-legal enterprises. Thieves have many skills, and by necessity are both light on their feet, and good with knives. They happily employ less-than-honorable tactics in combat, seeing little merit in a ‘fair fight’.
gd: Cho fad ’s a bheil chuimhne, tha cleachdadh annasach aig buill an caochladh ‘chomann’ dhe ghlacairean-ràdain a nochdas ann am baile mòr sam bith is ’s e seo gun gealaich iad am falt le aol gus am fàs e liath. Tha e dàna seo a dhèanamh, oir thig gnothaichean nach eil buileach laghail an cois an obrach mar as trice. Tha iomadh sgil aig mèirlich is feumaidh iad a bhith aotrom air an casan is math air sgianan. Tha iad sàsaichte le innleachdan mì-onarail air a’ bhlàr bhon a tha iad dhen bheachd nach dèanadh ‘sabaid chothromach’ feum sam bith dhaibh.

en: From time to time, an orc will arise who has a natural charisma and command over his ilk. If he is also strong and cunning enough to survive early leadership struggles, he will inevitably find himself leading a great horde of warriors, and he will also inevitably cause a great deal of trouble for the civilized races of the world. The surest way to disperse such a host is to slay this rare orc who can hold it together.
gd: Bho àm gu àm, èirigh deamhan aig a bheil spionnadh is ùghdarras nàdarra air a sheòrsa. Ma tha e cuideachd làidir is glic gu leòr gus mairsinn beò tro na còmhstrithean ceannardais tràtha, bidh buidheann mòr dhe shaighdearan aige air a cheann thall is cuiridh e dragh mhòr air cinnidhean sìobhalta an t-saoghail gun teagamh sam bith. An dòigh as cinntiche gus feachd dhen leithid a sgaoileadh, ’s e marbhadh an deamhain ainneimh seo a chumadh ri chèile iad.

en: Fugitive
gd: Fògarrach

en: Galleon
gd: Long

en: General
gd: Ceann-armailt

en: Ghast
gd: Aog

en: Ghost
gd: Taibhse

en: Ghoul
gd: Gùl

en: Giant Mudcrawler
gd: Snàgan-puill Fuamhaireil

en: Giant Rat
gd: Radan Fuamhaireil

en: Giant Scorpion
gd: Sgairp Fhuamhaireil

en: Giant Spider
gd: Damhan-allaidh Fuamhaireil

en: Given false life to do battle once more, the creatures known as Revenants were clearly great warriors in their time, though the memory of that time is almost wholly lost to their undead selves. Even the sorcerers who raised them can only speculate on their past. Such questions aside, a Revenant is a powerful tool in combat: a fearless warrior that feels no pain and will fight to the bitter end.
gd: Bhiodh na tilleirean ’nan sàr-laoich uair is chaidh beatha fuadain a thoirt dha na closaich seo gus sabaid a-rithist ged a dh’fhalbh a’ mhòrchuid dhen chuimhne air an àm ud bhuapa. Chan eil fiù ’s na buidsearan a dh’èirich iad eòlach air an eachdraidh. A’ fàgail na ceistean seo dhan dàrna taobh, ’s e inneal cumhachdach a th’ ann an tillear air a’ bhlàr: gaisgeach gun eagal nach fhairich pian is a shabaideas gus a dheireadh.

en: Goblin Impaler
gd: Lotaiche Bòcain

en: Goblin Knight
gd: Ridir Bòcain

en: Goblin Pillager
gd: Creachadair Bòcain

en: Goblin Rouser
gd: Brodair Bòcain

en: Goblin Spearman
gd: Sleaghair Bòcain

en: Grand Knight
gd: Sàr-ridire

en: Grand Marshal
gd: Àrd-mharasgal

en: Great Mage
gd: Sàr-dhraoidh

en: Great Troll
gd: Sàr-athach

en: Great Wolf
gd: Mòr-mhadadh

en: Gryphon
gd: Iolair-leòmhann

en: Gryphon Master
gd: Maighstir Iolair-leòmhainn

en: Gryphon Rider
gd: Marcaiche Iolair-leòmhainn

en: Halberdier
gd: Aileabeartach

en: Having mastered the art of dual-sword fighting, Orcish Warriors are highly respected among the Orcs, and highly feared by their foes. Their only weakness is their inability to wield the bow.
gd: Bhon an do dh’ionnsaich iad sabaid le dà chlaidheamh, tha spèis mhòr aig na deamhain eile air Laoich Dheamhain is eagal mòr aig na nàimhdean orra. Chan eil laigse aca ach nach eil iad comasach air a’ bhogha.

en: Heavy Infantryman
gd: Coisridh Throm

en: Heavy infantry are brawny fighters clad in full plate and wielding massive impact weapons. Though they fight with unmatched power in melee combat, they have poor mobility and are best employed in static defense of fortified positions. A few of these in battle line will stiffen it considerably, albeit at an obvious cost in tactical flexibility.
gd: ’S e saighdearan calma a th’ anns a’ choisridh trom le armachd lùithrich slàine orra is airm bualaidh tomadach aca. Ged a tha sàr chumhachd aca sa chath dlùth, cha ghluais iad gu math is cleachdaidh tu nas fhearr iad a’ dìon àiteachan daingnichte. Nì cuid dhiubh loidhne nas seasmhaiche air a bhlàr ged a chailleas tu sùbailteachd innleachdail.

en: Highwayman
gd: Ladran

en: Horseman
gd: Marcaiche

en: Humans have often pondered the workings of the world in which they live. Some endeavor to take this beyond idle musing, to set it as the primary enterprise of their lives. Any magi worthy of the title have spent at least a decade in study, amassing a sum of knowledge which sets them apart from other people. These men and women, who have committed themselves fully to the pursuit of wisdom, stand in stark contrast to a world where few can even read and write. Their ranks are filled with the children of hopeful nobility, or those who sought an escape from the intellectual void of manual labor.
    
    It is an irony that, with all their knowledge, and their unassuming monopoly thereof, the collective community of magi could likely rule society, were they ever to try. However, their true love is neither money, nor power, and those who see the study of magic as a means to such ends often lack the very conviction required for true mastery.
    
    Physically frail, and lacking familiarity with combat, magi do possess certain arts which are of great utility in battle.
gd: Tha an cinne-daonna a’ cnuasadh gu tric air ciamar a dh’obraicheas an saoghal sa tha iad beò. Nì cuid dhiubh barrachd na smaoineachadh air ’nan tàmh ach nì iad adhbhar beò dheth. Tha gach draoidh a bhios àraidh air an tiotal seo air a chur seachad co-dhiù deich bliadhna ag rannsachadh, a’ cruinneachadh mòr-eòlas a sgaraicheas bho dhaoine eile e. Tha diofar mòr eadar na daoine is boireannaich seo a bhios beò air fiosrachadh agus an saoghal mu cuairt aca anns nach eil comas leughaidh no sgrìobhaidh air a’ mhòrchuid. Tha mòran clann uaislean dòchasach ’nam measg no an fheadhainn a theich bho obair cruaidh falamh gu saoghal nan inntinnean.
    
    Tha e ’na ìorantas gum b’ urrainn dha na draoidh mar bhuidheann làmh an uachdair air a’ choimhearsnachd a ghabhail leis an eòlas nach eil ach acasan. Co-dhiù, chan eil diù aca an an airgead no cumhachd agus tha muinighin a dhìth air an fheadhainn a nì feum dhe dhraoidheachd ach mar sheòl gus a leithid fhaighinn ach an deachadh iad ’nam fìor-mhaighstirean.
    
    Gun mhòran neart chorporra is eòlas air a’ chath a dhìth orra, tha cleasan aig draoidhean ge-tà a bhios anabarrach feumail air a’ bhlàr.

en: Huntsman
gd: Sealgair

en: Hurricane Drake
gd: Dràc Doininn

en: Inferno Drake
gd: Dràc Iutharnail

en: Iron Mauler
gd: Laochraidh

en: Javelineer
gd: Gathadair

en: Knight
gd: Ridire

en: Lancer
gd: Lannsair

en: Lich
gd: Corp

en: Lieutenant
gd: Fo-cheannard

en: Longbowman
gd: Mòr-bhoghadair

en: Longbows are fearsome weapons, but too difficult for beginning archers to wield. It takes great strength to draw one, and the added range and power it confers remain useless unless one has good aim with the weapon. Longbowmen carry their weapons as a badge of pride, and most bowmen look forward to the day they can begin using one.
gd: ’S e airm eagalach a th’ anns na boghachan mòra, ach tha iad ro dhoirbh do na boghadairean toisiche. Tha neart mòr a dhìth gus fear a tharraing is cha bhi an astar is neart a bharrachd a gheibhear leis gu feum sam bith mura h-eil cuimse mhath aig a’ bhoghadair leis an arm seo. Giùlainidh na mòr-bhoghadairean an airm gu moiteil is tha fiughair air a’ mhòrchuid dhe bhoghadairean air an latha as urrainn dhaibh tòiseachadh air fear a chleachdadh.

en: Mage
gd: Draoidh

en: Mage of Light
gd: Draoidh Soillse

en: Master Bowman
gd: Sàr-bhoghadair

en: Master at Arms
gd: Maighstir Armachd

en: Master woodsmen are useful allies to any army, and indispensable for any sizable group of people living in the wilderness. They can track both man and beast, notice things most others would overlook, and are often the only ones who can find food for the table, be it animal or vegetable.
    
    Their skill at hunting is very useful in combat, and also leaves them unusually competent at night, and in forests and swamps.
gd: ’S e caidreabhaich fheumail dha gach feachd a th’ anns na fir-choille mhaighstir seo is cha shoirbhich le buidheann mòr sam bith a dh’fhuiricheas san fhàsach às an aonais. Lorgaidh iad an dà chuid daoine is ainmhidhean, mothaichidh iad rudan nach mothaicheadh càch is mar as trice is iadsan an aon fheadhainn a lorgas biadh, ge b’ e ainmhidh no lus a th’ ann.
    
    Tha na sgilean sealgaireachd aca glè fheumail air a’ bhlàr is tha iad annasach comasach air an oidhche, ann an coilltean is air a bhoglach.

en: Merfolk tend to use a combination of both nets and clubs in fishing; nets to collect the fish, and clubs to finish the kill. Both of these tools have seen adaptation for warfare, and are valuable enough that auxilliaries who specialize in using them are deliberately brought to battle.
    
    Mermen often find themselves in a standoff with land-based enemies; the merfolk are too strong in the water, and are too weak to make any offense on land. Nets are a key bit of leverage; without nets, mermen can’t give any effective chase over land, and are at a great disadvantage in hand-to-hand combat.
gd: Cleachdaidh an sluagh-mara an dà chuid tàbhan is steabhagan gus iasgach; tàbhan gus na h-èisg a chruinneachadh is steabhagan gus am marbhadh. Rinn iad leasachadh air an dà acainn seo mar innealan cogaidh is tha iad luachmhor gu leòr gun tèid luchd-taic a bhios comasach orra a ghairm dhan chogadh.
    
    Gu tric, tha an sluagh-mara a’ sabaid an aghaidh slòigh thìre gun gin dhiubh a’ faighinn a’ bhuannachd bhon a tha an sluagh-mara ro làidir san uisge ach ro lag air an tìr gus ionnsaigh a thoirt. ’S e na tàbhan a nì an diofar dhaibh oir às an aonais chan urrainn dhaibh dol an tòir air an nàmhaid air tìr is èis mhòr orra le ionnsaighean dlùtha.

en: Mermaid Siren
gd: Suire

en: Merman Entangler
gd: Amailear-mara

en: Merman Fighter
gd: Cathach-mara

en: Merman Hoplite
gd: Saighdear-mara

en: Merman Hunter
gd: Sealgair-mara

en: Merman Javelineer
gd: Gathadair-mara

en: Merman Netcaster
gd: Iasgair-mara

en: Merman Spearman
gd: Sleaghair-mara

en: Merman Triton
gd: Trìtean-mara

en: Merman Warrior
gd: Laoch-mara

en: Mudcrawler
gd: Snàgan-puill

en: Naga Fighter
gd: Cathach Naga

en: Naga Myrmidon
gd: Sàr-lannair Naga

en: Naga Warrior
gd: Laoch Naga

en: Nagini Fighter
gd: Cathach Naigini

en: Nagini Myrmidon
gd: Sàr-lannair Naigini

en: Nagini Warrior
gd: Laoch Naigini

en: Necromancer
gd: Marbh-dhraoidh

en: Necrophage
gd: Glàmasair nam Marbh

en: Nightgaunt
gd: Dùbhradh

en: No one is quite sure how the practice of taming and riding wolves came into being, but the advantages of it for a goblin are obvious. Goblins are smaller and much weaker than their orcish kin, and are often tasked to the most dangerous and unwanted parts of a fight. Any who can manage to win themselves a mount have a much safer, and daresay, more amusing role in combat.
    
    Wolves, likely, could never support the weight of a man in plate, but a goblin in leather armor is a simple load to bear. Quite unlike horses, these mounts have a rather easy time traversing the mountains, though water and woods will still slow them down.
gd: Chan eilear cinnteach cuine a thòisicheadh air madaidhean-allaidh a challachadh is a’ marcachadh orra, ach tha am buaidh dha na bòcain follaiseach. Tha bòcain nas lugha is mòran nas laige na an cinneadh deamhain is thèid an cur dhan phàirt as cunnartaiche is neo-thaitniche air a’ bhlàr. Bidh pàirt nas sàbhailte is, abramaid, nas èibhinne aig an fheadhainn a nì a chùis air munnta a lorg.
    
    Tha e cha mhòr cinnteach nach fhulaingeadh madadh-allaidh duine le armachd meatailt air le truimead, ach tha bòcan le armachd leathair aotrom gu leòr dhaibh. Seach mar a tha each, tha na munntaichean seo làn comasach dol thar nam beann ged a chuireas uisge no coille maille orra fhathast.

en: Often hailing from the wilder and untamed regions of Wesnoth, Horsemen are trained from childhood to ride and to follow a strict code of honor. A charge made by a horseman is a powerful though risky tactic, the worth of which has been proven time and time again on the battlefield. Horsemen excel against most infantry, especially those who have fallen out of line, but must take care against both spearmen and archers for whom their large size provide inviting targets.
gd: Buinidh marcaichean gu tric ris na raointean as allaidhe is fhiadhaich aig Beasnad agus thèid an trèanadh bhon òige ann am marcachadh is gus còd onaire teann a leantainn. ’S e innleachd chumhachdach ach chunnartach a th’ ann an cruinn-leum nam marcaichean is chaidh a luach a dhearbhadh gu tric is minig air a’ bhlàr. Buannaichidh iad an aghaidh na mòrchuid dhe choisridh, gu h-àraidh an aghaidh na feadhna air a sgaradh bhon loidhne, ach feumaidh iad a bhith faiceallach an aghaidh shleaghadairean is bhoghadairean bhon a tha iad ’nan targaidean mòra dhaibhsan.

en: Ogre
gd: Duin’-itheach

en: Once great, Elder Magi have seen their power a little diminished from wearying years of battle. Nevertheless they remain feared on the battlefield on account of their powerful lightning bolts.
gd: Bha iad mòr uair ach dh’fhalbh pàirt dhen cumhachd air na seann-draoidhean às dèidh bhliadhnaichean claoidheach dhe chogadh. Co-dhiù, tha iad eagalach air a’ bhlàr fhathast air sàilleibh nan gathan dealanach aca.

en: Only orcs with both great cunning and unsurpassed strength can become Warlords. Masters of the sword, and even possessing some skill with the bow, these beast-warriors lead their brethren with iron will and iron hand.
gd: Cha tèid deamhain ’nan tighearna-cogaidh ach ma tha sàr-ghliocas is neart gun choimeas aca. ’S e maighstirean a’ chlaidheimh a th’ annta le comas air a’ bhogha cuideachd agus gabhaidh na brùid-ghaisgich seo ùghdarras air an cuideachd le miann is làmh cruaidh.

en: Only the more perverse and sadistic of necromancers know what must be done to turn a person into a ghoul, and it is a secret they are not telling. The result, however, is all too well known; it is a beast that knows nothing of its days as a human being, a creature that shambles about as naked as the day it was born, and gorges itself on the flesh of the dead.
    
    It is because of such things that necromancy is condemned with an almost primal hatred in all civilized lands.
gd: Chan eil fios ach aig na marbh-dhraoidhean as lùbaiche brùideil air ciamar a nithear gùl dhe duine is chan innis iad an rùn-dìomhair seo dha chàch. Thathar ro eòlach air an toradh co-dhiù: bèist aig nach eil cuimhne air na làithean a bha e beò ’na dhuine, creutair a choisicheas mun cuairt gun stiall aodaich air is a shàsaicheas acras le feòil nam marbh.
    
    Seo as adhbhar gu bheil marbh-dhraoidheachd fo dhìteadh sa h-uile dùthaich sìobhalta le gràin cha mhòr tùsail.

en: Orcish Archer
gd: Boghadair Deamhain

en: Orcish Assassin
gd: Foill-mhurtair Deamhain

en: Orcish Crossbowman
gd: Crois-bhoghadair Deamhain

en: Orcish Grunt
gd: Madagan Deamhain

en: Orcish Grunts form the core of the orcish forces. Although slower than human or elven fighters, Grunts can deliver much more powerful blows, and take more hits before falling.
gd: Tha madagain dheamhain air cridhe gach feachd nan deamhan. Ged a tha iad nas slaodaiche na cathaich na cinne-daonna no nan sìthichean, bheir iad seachad buillean mòran nas treasa is fulaingidh iad barrachd buillean mus tuit iad.

en: Orcish Leader
gd: Ceannard Deamhain

en: Orcish Ruler
gd: Riaghladair Deamhain

en: Orcish Slayer
gd: Marbhaiche Deamhain

en: Orcish Slurbow
gd: Crois-bhogha Deamhain Mòr

en: Orcish Sovereign
gd: Uachdaran Deamhain

en: Orcish Warlord
gd: Tighearna-cogaidh Deamhain

en: Orcish Warrior
gd: Laoch Deamhain

en: Orcish crossbows are crude imitations of human or dwarvish design; a crossbow of any make, though, is a fairly potent device. The orcs privileged enough to wield them are capable warriors, and what they lack in finesse, they make up for in numbers.
gd: Chan e ach droch lethbhreacan dhen fheadhainn aig a’ chinne-daonna is na sìthichean a th’ anns na crois-bhoghachan aig na deamhain. ’S e inneal reusanta neartmhor a bhios anns gach crois-bhogha co-dhiù ge b’ e dè cho math ’s a tha e. Tha na deamhain a tha sochairichte gu leòr ach am faigh iad fear ’nan deagh ghaisgich is ma tha seòltachd a dhìth ort, bidh gu leòr dhiubh ann.

en: Outlaw
gd: Ceatharnach-coille

en: Paladin
gd: Ridire Rìoghail

en: Peasant
gd: Croitear

en: Peasants are the backbone of the rural economy, and the soldiers of last resort. While not warlike by nature, they will stubbornly defend their homes. However, if you’re hurling peasants at your foes, you’re clearly out of superior forces.
gd: Tha croitearan cianail fhèin cudromach dhan eaconamaidh dùthchail is cha tèid iad ’nan saighdearan mura h-eil cruaidh feum orra. Ged nach eil iad cogail bho thùs, dìonaidh iad na dachaighean aca gu dàna. Co-dhiù, mura toir thu ionnsaigh air an nàmhaid ach le croitearan, tha e follaiseach nach eil saighdearan nas fhearr agad.

en: Pikeman
gd: Pìcear

en: Pirate Galleon
gd: Long-spuinneadair

en: Poacher
gd: Poidsear

en: Promising spearmen in the armies of Wesnoth are often graduated to wielding pikes, and are outfitted with something far superior to the motley collection of leather armor they wore as recruits. A pike is a much longer weapon than a spear, and thus facilitates different combat tactics. A wall of pikemen is the bane of any cavalry charge, and with proper discipline and tactics, pikemen can also hold most other infantry at bay.
gd: Gu tric, bheir an fheadhainn as comasaiche aig na sleaghadairean ann am feachdan Bheasnaid pìc is uidheamachd a tha mòran nas fhearr na an armachd mheasgaichte dhe leathair a fhuair iad nuair a chaidh an ùr-thrusadh. Tha pìc mòran nas fhaide na sleagh is leig i leotha gun cleachd iad innealachdan sabaide eadar-dhealaichte. Chan eil gin cho cronail dha dh’ionnsaigh mharcaichean na balla dhe phìcearan is leis an arm-oilean is ro-innealachd cheart, cumaidh pìcearan smachd air a’ mhòrchuid dhe choisridh eile.

en: Ranger
gd: Maor-coille

en: Rarely seen, the sage-like Sylphs are masters of both their faerie and mundane natures. They are possessed of wondrous, and sometimes terrifying powers. Legends concerning these have given other races a healthy fear of the elves.
gd: Ged nach chithear gu tric iad, tha na deò shìthichean seòlta ’nam maighstirean an dà chuid air an nàdar corporra is draoidheach. Tha cumhachdan mìorbhaileach is aig amannan eagalach aca. Tha naidheachdan mu na cumhachdan aca air eagal fallainn ro na sìthichean a chur air na cinnidhean eile.

en: Red Mage
gd: Draoidh Ruadh

en: Revenant
gd: Tilleir

en: Rogue
gd: Balgair

en: Royal Guard
gd: Geàrd Rìoghail

en: Royal Warrior
gd: Gaisgeach Rìoghail

en: Ruffian
gd: Ruspal

en: SPECIAL_NOTE^ Silver Magi are well-attuned to their magical natures and are highly resistant to non-physical damage.
gd: Tha draoidhean airgid air dòigh leis an nàdar draoidheach aca is tha comas-seasaimh àrd aca an aghaidh dochainn neo-chorporra.

en: Saurian Ambusher
gd: Fàthaiche Laghairt

en: Saurian Augur
gd: Fiosaiche Laghairt

en: Saurian Flanker
gd: Dì-neartaichear Laghairt

en: Saurian Oracle
gd: Taghairmear Laghairt

en: Saurian Skirmisher
gd: Streupaire Laghairt

en: Saurian Soothsayer
gd: Fàistinnear Laghairt

en: Scholars differ as to the ancestry of the Water Serpent. Some hold that they are the immature young, or mature cousins, of Sea Serpents. Others hold them up as a primitive offshoot of the Nagas. What is certain is that it is wise to avoid waters where they are known to congregate.
gd: Chan eilear ag aontachadh air cò às a thàinig na nathraichean-uisge. Tha cuid dhen bheachd gu bheil iad ’nan nathraichean-mara òga no ’nan co-dhaltan dhaibh. Tha cuid eile dhen bheachd gur e cinneadh borb dhe nagaidhean a th’ annta. An rud às a bheilear cinnteach co-dhiù, ’s ann gur e deagh bheachd a th’ ann a bhith a’ seachnadh na h-àiteachan san uisge far an cruinnich iad.

en: Sea Serpent
gd: Nathair-mhara

en: Sergeant
gd: Sàirdseant

en: Shadow
gd: Faileas

en: Shock Trooper
gd: Feachdraidh

en: Silver Mage
gd: Draoidh Airgid

en: Skeletal Dragon
gd: Dràgon Cnàmhach

en: Skeleton
gd: Cnàimhneach

en: Skeleton Archer
gd: Boghadair Cnàimhnich

en: Skeletons are warriors who have been slain in battle and brought back by dark magics. Nearly mindless, and unwavering in their purpose, they fear neither pain, nor death, and their mere presence will often frighten away any who would challenge their master.
gd: ’S e gaisgich a chaidh a mharbhadh air a bhlàr is a chaidh a thilleadh le bhuidseachd dhorcha a th’ anns na cnàimhnich. ’S gann gu bheil inntinn aca fhèin is leanaidh iad air an amas gu daingeann is gun eagal air pian no bàs. Gu tric, foghnaidh gu bheil iad ann ach an teich an fheadhainn a bheireadh dùbhlan dha am maighstir.

en: Skilled denizens of the sea, Mermen are powerful and quick in any watery environment, but lose most of their mobility on land.
gd: Sgileil sa mhuir, tha daoine-mhara neartmhor is luath ann an àrainneachd uisgeach sam bith, ach caillidh iad a’ mhòrchuid dhe an gluasadachd air tìr.

en: Sky Drake
gd: Dràc Speura

en: Some men without particular skills cannot or will not make an honest living. Those that attempt to make their way through life by the heavy end of a stick, are known as ‘Ruffians’. With enough luck and experience, they sometimes manage to avoid the imprisonment or death that awaits most of their colleagues.
gd: Tha daoine ann gun sgilean sònraichte nach eil comasach no deònach air beatha onarach a chaitheamh. Thathar eòlach air an fheadhainn a bhios beò fo cheann trom nan gnothaichean mar ‘ruspal’. Ma tha fortan is eòlas gu leòr aca, seachnaidh iad aig amannan am prìosan is am bàs a bhios ron mhòrchuid dhiubh.

en: Soulless
gd: Gun Anam

en: Spearman
gd: Sleaghadair

en: Spearmen almost always equip themselves with a few javelins, to harry, if not kill, enemies at range. Some, however, take to them rather well, finding that they have a natural talent in their use. Javelineers are a valuable asset to an army, being able to supplement their skill in melee combat with an ability to handle distant foes. They can hurl javelins into enemy ranks from a distance, often without retribution, and still hold their ground in melee.
gd: Bheir sleaghairean gath no dhà leotha mar as trice gus dragh a chur air an nàmhaid aig astar fiù ’s mura h-eil iad marbhtach leotha. Tha comas nàdarra air cuid dhiubh leis an arm seo co-dhiù a bheir iad dhan àrd ìre. ’S e uidheamachd mhath airson gach feachd a th’ anns na gathadairean a chuireas ris na comasan aca sa chath dhlùth le comas gus a’ chùis a dhèanamh air nàimhdean fad às. Tilgidh iad gathan dha loidhnichean nàmhad aig astar, gu tric gun dhìoghaltas, is aig an aon àm seasaidh iad san t-sabaid dlùth.

en: Spectre
gd: Fuath

en: Swords are, for many, an expensive luxury, and one which peasants can ill afford. Spears are much easier to make and will do well even without a spearhead, though most can afford one. Clad in leather armor, and often armed with a shield and a few javelins, spearmen are the staple of most armies, often thrown into the front lines with only the most basic training.
gd: ’S e sògh cosgail a th’ anns na claidheamhan do mhòran is chan eil e comasach dha chroitearan fear a cheannach. Tha sleaghan mòran nas fhasa ri an dèanamh is nì iad gu math fiù ’s às aonais ceann slèigh, ged a tha e comasach dha mhòran pàigheadh airson fear. Le armachd leathair orra is gu tric le sgiath orra is gath no dhà ’nan làimh, tha sleaghadairean ’nam prìomh-shaighdearan aig a’ mhòrchuid dhe dh’fheachdan, gu tric san t-sreath-aghaidh is gun mhòran trèanaidh aca.

en: Swordsman
gd: Claidheamhair

en: Tentacle of the Deep
gd: Greimiche na Doimhne

en: The Goblin ‘Knights’ have little in common with the men who share that title, and the title is bestowed in mockery by their enemies. The similarity is simply that they are the elite of the wolf riders, likely promoted to their position by their success in some audacious raid.
    
    The wolves they are given are bred for speed and strength, making them quite dangerous in combat.
gd: Chan eil mòran an cumantas eadar ‘ridirean’ bòcain is na daoine aig a bheil an aon tiotail oir chaidh an tiotail seo a chur orra mar mhagadh leis an nàimhdean. Is an cumantas gur iadsan na h-uaislean am measg nam marcaichean madaidh is thathar an dùil gun deach àrdachadh le soirbheachas ann an spùinneadaireachd dàna air choireigin.
    
    Tha na madaidhean-allaidh a thèid a thoirt leotha air an sìolradh airson luaths is neart is tha iad cunnartach gu leòr air a bhlàr.

en: The Mermen Warriors form the core of the mermen armies. Wielding powerful tridents, they are a bane to any who dare enter their waters.
gd: Tha laoich-mhara aig cridhe nam feachdan aig an t-sluagh-mhara. Tha muirghidh chumhachdach aca a tha marbhtach dha dhuine sam bith a thig a-steach dhan uisge aca gun chead.

en: The Sergeant is a low-ranking officer in the ranks of an army. Though academically trained, he will need some experience in the field before his leadership is sound and acknowledged.
gd: ’S e oifigear le rang ìosal san fheachd a th’ anns an t-sàirdseant. Ged a fhuair e trèanadh acadaimh, tha eòlas air a bhlàr a dhìth air fhathast gus a bheil a cheannardas stèidhichte is aithnichte.

en: The curious name of the elvish ‘Avengers’ comes from a tactic often employed by these master rangers. The enemy is allowed to break through a feint defense, and when the vulnerable troops behind the front line follow, these archers break cover and attack, cutting the supply lines and surrounding the enemy in one fell stroke.
    
    This has, at times, been interpreted as a form of vengeance for their brethren lost earlier in the battle. Although not so base in design, it is not at all inaccurate.
gd: Thàinig an t-ainm annasach air na ‘Dìoghaltairean’ Sìthiche bho innleachd a chleachdas na sàr-shealgairean seo gu tric. Leigidh iad air an nàmhaid briseadh tro dhìon mas fhìor is nuair a leanas na saighdearan as laige às an dèidh bhon chùlaibh, thig na boghadairean seo a-mach bhon chòmhdach is bheir iad ionnsaigh orra, a’ bacadh slighean an t-solair is a’ cuairteachadh an nàmhad le aon bhuille eagalach.
    
    Aig amannan, bheachdaichte air mar sheòrsa dhe dhìoghaltas airson nan co-dhalta a chaill iad na bu tràithe air a’ bhlàr. Ged nach e seo a bhiodh fainear dhaibh, chan eil e fada cearr.

en: The horsemen of the wood elves have some skill with bow and sword, but their true skill lies in their horsemanship. Even other elves are impressed by their uncanny speed in the woods, and their ability to dart through the thick of the forest with nary a scratch. They may be the only cavalry in existence that fares better in the woods than on open ground.
gd: Tha marcaichean nan sìthichean coille comasach gu leòr air a’ chlaidheamh is a’ bhogha, ach ’s e na sgilean marcachd aca a th’ anns a’ phrìomh sgil aca. Tha iongnadh fiù ’s air sìthichean eile air dè cho luath ’s a ghluaiseas iad tron choille is mar a sgiabas iad tro choille thiugh gun sgrìob fhulang. ’S math dh’fhaoidte gur iadsan an aon eachraidh a bhios nas comasaiche sa choille na air talamh fosgailte.

en: The larger or more skilled orcish assassins are called ‘Slayers’ by their enemies. Slayers are fast on their feet, and quite nimble in combat, although they achieve that end by forgoing armor. Their weapon of choice, poison, is a vicious tool, and its common use on the battlefield is often the real cause of orcish supremacy.
gd: Cuiridh an nàimhdean ‘marbhaiche’ air foill-mhurtairean nan deamhan as motha no as comasaiche. Tha marbhaichean luath air an casan is sùbailte gu leòr leis an sabaid ged a bhuineas iad seo le dìth armachd. Is am puinnsean an t-arm as fhearr leotha a tha na uidheamachd aingidh agus ’s e cleachdadh a’ phuinnsein an t-adhbhar as cumanta gun tèid an latha leotha.

en: The leaders of elvenkind command an instinctive loyalty from their people that rulers of other races can only envy, and earn it with great mindfulness and wisdom. Quiet and contemplative in times of peace, a High Lord in the full of his wrath is an awesome sight indeed.
gd: Gheibh ceannardan nan sìthichean dìlseachd nàdarra le am muinntir air nach b’ urrainn dha cheannardan nan cinnidhean eile a bhith ach farmadach agus buannaichidh iad an dìlseachd seo le sàr-ghliocas is tuigse. Ged a tha e socair sèimh air amannan sìthe, ’s e cùis dhrùidhteach a th’ anns an àrd-mhorair shìthiche fheargach.

en: The longevity and natural intelligence of elves make them apt for military matters, enough even to counter their general distaste for war. Elves remember things much more clearly than humankind, and can often intuit what others can only be trained to do. Certainly, on those rare occasions when an elf sets his mind to war, the strategy that results is often the work of a master.
gd: Cuiridh am beò fada is an gliocas nàdarra comas air cùisean cogaidh dha na sìthichean, comas gu leòr ach an caill iad an gràin choitcheann an aghaidh a’ chogaidh. Tha cuimhne nas soilleire aig sìthichean na aig a’ chinne-daonna is thig rudan gu nàdarra dhaibh far am biodh trèanadh a dhìth air càch. Mar as trice, ’s e toradh aig obair maighstir a th’ anns an innleachd a chruthaicheas sìthiche sna h-amannan ainneamh a chuireas e inntinn air a’ chogadh.

en: The magic of the elves is wholly unlike that of humanity, so much so that humans are almost universally incapable of understanding it, let alone using it. Likewise, those who are masters of it are equally enigmatic; though it can be said that they are revered by their people, very little can be said about their actual function or purpose within that society.
gd: Tha draoidheachd nan sìthichean gu tur eadar-dhealaichte bho dhraoidheachd na cinne-daonna air ìre nach gabh i tuigsinn le daoine sam bith cha mhòr is gun ghuth air a cleachdadh. San aon dòigh, tha an fheadhainn a chleachdas i rùnach. Ged a dh’urramaicheas am muinntir iad, chan urrainnear mòran a ràdh mun dreachd a th’ aca sa choimhearsnachd.

en: The magic of the wood-elves is poorly suited for combat, but effective nonetheless. The forests in which they thrive can become quickened by a word of command, and will lash out at those who threaten their peace.
    
    The chief ability of Druids lies in healing, and it is for this skill that they are revered by their people.
gd: Chan eil an draoidheachd aig na sìthichean-coille freagarrach dhan chath ach tha i èifeachdach co-dhiù. Thig luaths air na coilltean sa bhios iad beò le facal is bheir iad buille air an fheadhainn a chuireas an sìth ann an cunnart.
    
    ’S e slànachadh a’ chiad chomas aig na draoidhean agus tha an sgil seo as adhbhar gun urramaich am muinntir iad.

en: The many paths that a mage can take in study lead to strikingly different ends. Often viewed as sages, or wandering mystics, silver magi act under an agenda which is obscure even to their own colleagues. Though helpful to the magisteriums which often employ them in the field, they remain somewhat aloof.
    
    They have, in fact, their own order amongst the ranks of magi, an order which withholds certain secrets from their peers. One of these is an apparent ability to cross great distances, faster than one could possibly travel on foot. Members of the silver order ardently refuse to discuss the workings of this with any of their fellow magi, and on those rare occasions when others have pried into their work, they have abandoned the endeavor, never to speak of it again.
    
    Silver magi are often more physically adept than other magi, and their skills are of undeniable use on the battlefield, if one can manage to induce the mage to apply them.
gd: Tha ceann-uidhe iongantach eadar-dhealaichte aig gach slighe a b’ urrainn dha dhraoidh gabhail le a rannsachadh. Thathar a’ beachdachadh air draoidhean airgid mar eòlaich rùn-dìomhaireach air shiubhal agus tha rùn falaichte aig na draoidhean airgid air nach eil fiù ’s an leithid eòlach. Ged a bhios iad cuideachail dha chomainn nan draoidh le rannsachadh blàir, cumaidh iad fa leth.
    
    A’ dh’innse na fìrinn, tha òrdugh aca fhèin am measg nan draoidh a chumas rùintean fa leth bho an cuideachd. Is aonan dhiubh an comas gus astaran mòra a shiubhal nas luaithe na gabhadh coiseachd. Diùltaidh buill dhen òrdugh airgid bruidhinn mu dhèidhinn ri draoidh sam bith eile agus is ainneamh gum feuch an corr ri fiosrachadh fhaighinn air an obair aca. an fheadhainn a dh’fheuch ris, dhìobair iad is cha do bhruidhinn iad mu dhèidhinn gu bràth tuilleadh.
    
    Tha draoidhean airgid nas comasaiche gu corporra na draoidhean eile mar as trice. Tha na sgilean aca feumail air a’ bhlàr gun teagamh sam bith ma thèid leat dearbhadh air draoidh gun cleachd e iad.

en: The master horsemen of the elves are able to move through forests at a speed which would be suicidal for any human. Awe of the rider is quite justified — but questions have also been raised about the stock of the horses, for the feats they perform seem almost supernatural.
    
    This combination of incredible mobility and potent combat strength is one of the greatest assets the elves possess in warfare.
gd: ’S urrainn dha na marcaichean maighstir aig na sìthichean gluasad tro choilltean air astar a bhiodh marbhtach do gach duine. Tha na marcaichean ’nan cùis dhrùidhteach — ach chaidh cnuasadh cuideachd air dè seòrsa dhe dh’eich a th’ aca oir tha coltas cha mhòr os-nàdarra air na cleasan a nì iad.
    
    ’S e am measgachadh seo dhe ghluasad iongantach is neart sabaide treun a tha ’na bhuannachd mhòr dha na sìthichean air a bhlàr.

en: The most vicious, predatory, and successful of the Blood Bats become Dread Bats, gaining the ability to drain not merely the blood but the very life energy of their victims.
gd: Thèid an fheadhainn as fhiadhaiche, as sanntaiche is as soirbheachaile dhe na h-ialtagan dheargaidh ’nan uabhas-ialtagan. Le seo, gheibh iad an comas cumhachd a’ bheatha fhèin a’ sùgh bho na nàimhdean aca seach am fuil a-mhàin.

en: The nobility of the elves are possessed of merit to match their standing in society. Elvish Lords are the wisest and strongest of their people, and are fearsome in their command of magic.
gd: Tha uaislean nan sìthichean àraidh air an inbhe a th’ aca sa choimhearsnachd. ’S e an fheadhainn as glice is as treasa dhiubh a th’ anns na morairean sìthiche is tha an smachd air draoidheachd eagalach.

en: The serpentine naga are one of the few races capable of any meaningful mobility in water, giving them mastery of a whole world effectively forbidden to land dwellers. Still, they are not true creatures of the sea, and their inability to breathe water leaves them in trepidation of the abyss. They are small, and somewhat frail in form, but often much more nimble than their opponents.
gd: Le coltas na nathrach orra, ’s e aon dhe na cinnidhean gann a bhios math air gluasad san uisge a th’ anns na nagaidhean is bheir seo dhaibh ùghdarras air saoghal gu lèir dha nach urrainn dha chreutairean a dh’fhuiricheas air an tìr ruigsinn. A dh’aindeoin seo, chan e fìor chreutairean na mara a th’ annta oir tha feum orra air anail adhair a ghabhail is mar sin tha an t-eagal ron doimhneachd orra. Tha iad beag is caran lag ach mar as trice nas clise na an nàimhdean.

en: The skills employed by mermen in spear-fishing are easily translated into warfare, especially against those who are not at home in the water. In times of need, many mermen of that occupation will volunteer to swell the ranks of their military.
gd: Gabhaidh na sgilean aig na daoine-mara a shealgas èisg le sleagh cur gu feum aig àm cogaidh, gu h-àraidh an aghaidh na feadhna nach dèan an dachaigh san uisge. Ri àm èiginneach, thèid mòran dhe na sealgairean-mara ud ’nan saighdearan gu saor-thoileach gus cur ris an fheachd.

en: The thought of throwing a boulder in combat has certainly occurred to many trolls, and some have taken to them as a weapon of choice. Because stones well-shaped to fly true are not always easy to find, Rocklobbers have taken to carrying them in sacks slung over their shoulders. The same leather out of which the sack is formed is easily adapted to a crude sling.
gd: Thàinig e a-steach air mòran athaich gun teagamh gur e deagh bheachd a bhiodh ann clach a thilgeil ann an cath is ghabh cuid dhiubh ris mar an arm as fhearr leotha. Air sgàth ’s nach gabh clachan le deagh chruth gus an tilgeil a lorg air feadh an àite, giùlainidh na sadailean-cloiche iad ann am poca air an gualainn. Gabhaidh an leathar a chleachdas iad gus am poca a dhèanamh tionndadh ’na longag simplidh gu furasta.

en: The title of Arch Mage is traditionally conferred only after a lifetime of study and achievement to match. Arch Magi are often employed in positions of education, or as advisors to those sensible enough to seek the fruits of their wisdom. Many tend to wealthy patrons, a profitable enterprise for both as, outside of the occasional thaumaturgy or word of advice, it gives the mage leave to pursue their research undisturbed. From this flows the greater body of human knowledge; the sciences, the philosophies, and the arts which give beauty to the world at large.
    
    Though not trained for any sort of combat, if need arises an Arch Mage can unleash the full power of their art, something which is not to be taken lightly.
gd: Gu tradaiseanta, cha tèid an tiotail “Àrd-dhraoidh” a thoirt seachad ach an dèidh beatha dhe sgrùdadh is euchdan. Tha àite aig na h-àrd-dhraoidhean san fhoghlam no mar chomhairlean dhan fheadhainn a bhios tapaidh gu leòr ach an èisteadh iad riutha. Obraichidh mòran diubh às leth phàtranan sealbhach is gheibh an dà chuid dhiubh buannachd às oir nuair a bhios e air comhairle a thoirt seachad, bidh ùine gu leòr air fhàgail dhan àrd-dhraoidh gus an sgrùdadh aige a leantainn mar a thogras e. Thàinig a’ mhòrchuid dhen eòlas aig a’ chinne-daonna bhon obair seo; na saidheansan, an fheallsanachd is na h-ealain a chuireas bòidheachd dhan t-saoghal.
    
    Ged nach d’ fhuair iad trèanadh gus sabaid a dhèanamh, tha àrd-dhraoidh comasach air cumhachd mhòr nan ealan a lasadh ann an staing is b’ fheairrde thu gun a bhith a’ sabaid ’nan aghaidh.

en: The use of archery in shooting something other than game was seen from its inception, and archers have been indispensable in warfare since time immemorial. Usually of humble origins, hailing from the peasantry or woodsmen, military bowmen are trained to competence with both a bow and a short sword, and are very common on the battlefield.
gd: Mhothaicheadh gum b’ urrainneadh boghadaireachd a chleachdadh airson amasan seach sealgaireachd bhon toiseach tòiseachaidh is tha boghadairean riatanach ann an cogaidhean bho sheann aimsir. Mar as trice, buinidh boghadairean cogaidh ri teaghlaichean iriosal a leithid croitearan no fir-choille. Thèid an trèanadh gus am bi iad comasach an dà chuid air bogha is claidheamh goirid is tha iad glè chumanta air a’ bhlàr.

en: The world of faerie is far more potent than the corporeal world. Simply bringing some of this world into our own can have violent results. This is well-understood by the elves, although rarely used with malicious intent; doing so is no easy task, and is a very ill-regarded use of their strength.
    
    Those able to do so are roughly titled as ‘sorceresses’ by other races; and certainly are capable of acting the part.
gd: Tha an saoghal draoidheach mòran nas neartmhoire na an saoghal corporra. Faodaidh toradh fiadhaich a bhith an lùib ma tharraingear fiù ’s pìos beag dheth dhan t-saoghal againn fhèin. Tha làn-tuigse aig na sìthichean air seo ged nach cleachd iad e le droch rùn ach ainneamh: tha e glè dhoirbh seo a dhèanamh is tha droch chliù air an seòrsa cleachdaidh seo dhe an neart.
    
    Cuiridh na cinnidhean eile ‘bana-bhuidseach’ air an fheadhainn a bhios comasach air seo agus cuiridh iad an dearbh dhòigh orra ma thogras iad.

en: There was a legend of an elf who stopped an arrow by shooting it out of the air with one of his own. It is a testament to the skill of the elves that such a story could be taken seriously. The sharpshooters of the elves have, quite simply, mastered the art of archery.
gd: Tha seann naidheachd ann mu shìthiche a chuir stad air saighead ’ga bualadh san adhar le saighead aige fhèin. ’S e tiomnadh air sgil nan sìthichean a th’ ann gun creideadh duine ann an sgeulachdan dhen leithid. ’S e maighstirean na boghadaireachd a th’ anns na sàr-ghiomanaich aig na sìthichean gu simplidh.

en: These petty criminals are often derisively called ‘footpads’ by their superiors, for they are tasked with any job that requires a great deal of running around, often being employed as couriers, or scouts. The endurance and agility they gain from this serves them well in combat, and despite their inferior weaponry they are quite good at harrying their enemies, especially under cover of darkness.
gd: Nì an uaislean fanaid air na h-eucoirich beaga seo gu tric is cuiridh iad ‘slaightearan’ orra, oir feumaidh iad obraichean a dhèanamh a leithid gille-ruith no rabhadair far am bi iad a’ ruith mun cuairt gu mòr. Nì am fulangas is a’ chliseachd a choisinneas iad leis an t-seòrsa dhe dh’obrach seo feum dhaibh air a’ bhlàr is tha iad math gu leòr air creachadh an nàimhdean gu h-àraidh san dorchadas, ged nach eil airm matha aca.

en: Thief
gd: Mèirleach

en: Those few elves who deliberately hone themselves into weapons of war become something which belies the peace-loving reputation of their race. Dedication and skill are matched with purity of form, and the result is swordsmanship to which few can compare. Even their archery, treated as a secondary pursuit, is masterfully executed.
gd: Cuiridh na sìthichean ainneamh a dh’obraicheas gu cruaidh gus an tionndadh fhèin ’nan airm cogaidh mealladh air cliù nan sìthichean mar chreutairean sìtheil. Co-fhreagraichidh an dìlseachd is sgil ri glaine an fhoirm agus ’s e claidheamhaireachd gun choimeas a th’ anns an toradh. Tha fiù ’s a’ bhoghadaireachd aca a dh’ionnsaicheas iad mar dàrna chleas air ìre maighstireil.

en: Those mermen who master the art of the javelin can become nearly as effective as an archer — though the heft of their weapons impedes their range, the impact of one is considerably greater. In the water, the mobility of the mermen more than makes up for this when facing foes who cannot swim.
gd: Fàsaidh an sluagh-mara a bheir dòighean a’ ghatha gu ìre cha mhòr cho èifeachdach a bhios boghadairean — ged nach eil an aon astar aig na h-airm aca air sàilleibh an cuideim, buailidh iad mòran nas treasa. San uisge, bheir an gluasad clis aca buannachd dhaibh an aghaidh nàimhdean aig nach eil snàmh.

en: Though a man might spend years in the forest, he will never shake the feeling that he is a guest in a realm of which he is not truly a part. With elves, this is quite reversed. Any elf that studies the lore of the woods rapidly becomes a master of them. This, combined with a considerable skill at archery and swordsmanship, is very useful in warfare.
gd: Fiù ’s nan cuireadh duine bliadhnaichean seachad sa choille, bhiodh e fhathast a’ faireachdainn nach b’ e ach aoigh a bhiodh ann an roinn gun a bhith ’na fhìor-phàirt dheth. Le sìthichean, ’s e an taobh eile a tha fìor. Thèid gach sìthiche a dh’ionnsaicheas seanchas nan coilltean ’na mhaighstir gu luath. Còmhla ris na deagh sgilean aca air boghadaireachd is claidheamhaireachd, tha seo glè fheumail ann an cogadh.

en: Though not trained as warriors, the skills possessed by a hunter (especially those of archery) are useful in battle. Any group of soldiers or bandits traveling through the wild will need a few poachers in their employ, not merely for hunting but for lending a hand in any serious fight.
    
    Because of their experience, these hunters are unusually capable at night, and in forests and swamps.
gd: Ged nach deach an trèanadh airson a’ chogaidh, tha na sgilean aig sealgairean (gu h-àraidh air boghadaireachd) feumail air a’ bhlàr. Bidh feum air poidsear no dhà aig gach buidheann dhe shaighdearan no spùinneadairean a shiubhlas tron fhàsach, chan ann a-mhàin airson seilg ach cuideachd gus taic a thoirt dhaibh le sabaid chruaidh sam bith.
    
    Air sàilleibh an eòlais, bidh na sealgairean seo air leth comasach air an oidhche is ann an coilltean is bogalaichean.

en: Though some consider it cowardly to use, poison is a weapon favored by orcs, especially those weak of frame. Orcish assassins, who use it on throwing knives, are typically frail by orcish standards, although surprisingly nimble. Though rarely the ones who deal the killing blow, their tactics are a considerable aid to their larger and more brutal kin.
gd: Ged a bhiodh cuid a’ smaoineachadh air puinnsean mar arm gealtach, ’s fearr leis na deamhain e, gu h-àraidh an fheadhainn nach eil treun. Tha a’ mhòrchuid dhe na foill-mhurtairean a chleachdas air sgianan tilgeil e breòite am measg nan deamhan ged a tha iad iongantach sùbailte. Ged nach e iadsan a bheir seachdad am buille marbhtach mar as trice, cuiridh iad taic mhòr leis an innleachd aca dhan cuideachd nas motha is nas brùideile.

en: Thug
gd: Burraidh

en: Thugs come from a wide variety of sources; while a few are born into thuggery, many are former soldiers deemed unfit to serve in the army or peasants thrown off their lands. They become thugs as a means of sustenance. Regardless of their background, they all share a penchant for beating their victims with large clubs.
gd: Thig burraidhean à iomadach àite; fhad ’s a bhuineas cuid dhiubh dhan bheatha seo bho thùs, b’ àbhaist mòran dhiubh a bhith ’nan saighdearan nach robhar a meas freagarrach airson an t-seirbheis tuilleadh no croitearan a chaidh fhuadach. Thèid iad ’nam burraidhean bho chionn ’s nach eil beòshlaint eile aca. Ge b’ e cò às a thàinig iad, tha iad buailteach ri bualadh air an ìobairteach le steabhagan mòra.

en: Trained at swords and crossbows, Lieutenants lead small groups of human soldiers, coordinating their attacks.
gd: Chaidh an trèanadh leis a’ chlaidheamh is a’ chrois-bhogha agus stiùirichidh fo-cheannardan buidhnean beaga dhe shaighdearan na cinne-daonna, a’ co-òrdanachadh nan ionnsaighean aca.

en: Transport Galleon
gd: Long-giùlain

en: Trapper
gd: Trapair

en: Tritons are combat masters of the sea. Skilled in use of the trident, Tritons easily defeat any enemy foolish enough to wander into their preferred environment.
gd: ’S e maighstirean cath na mara a th’ anns na trìtein-mhara. Tha iad anabarrach sgileil air a’ mhuirgheadh is cuiridh iad ruaig air gach nàmhaid a bhios cho gòrach ’s gun tig e dhan àrainneachd as fhearr leotha.

en: Troll
gd: Athach

en: Troll Hero
gd: Laoch Athaich

en: Troll Rocklobber
gd: Sadail-chloiche Athaich

en: Troll Shaman
gd: Seuman Athaich

en: Troll Warrior
gd: Gaisgeach Athaich

en: Troll Whelp
gd: Cuilean Athaich

en: Troll shamans are the mystical leaders of the trolls. Though not as strong or tough as other trolls, their true power lies in their fire magic, which they use to blast enemies with gouts of flame.
gd: ’S e ceannardan rùn-dìomhaireach nan athach a th’ anns na seumanan athaich. Ged nach eil iad cho neartmhor treun ris na h-athaich eile, tha am fìor-neart aca san draoidheachd teinnteach aca a chleachdas iad gus an nàimhdean a losgadh le sèideadh lasrach.

en: Trolls have long troubled the thoughts of humanity and dwarf-kind. Sages remain baffled at the origins of these creatures and the driving force behind their unnatural vitality and strength. A fully-grown troll towers above a man, and, even unarmed, would be a great threat in combat. The large clubs typically favored in fighting act as extensions of their arms, used for the same purpose of mauling their prey into submission.
gd: Tha na h-athaich a’ cur dragh air inntinnean na cinne-daonna is nan troichean bho chionn fhada. Tha na h-eòlaichean fhathast aineolach air tùs nan creutairean seo is cò às a thig an spionnadh is neart mì-nàdarra. Tha athach inbheach fada nas àirde na duine is bhiodh e ’na chunnart mòr ann an cath eadhon às aonais arm. Tha na steabhagan mòra a chleachdas iad gus sabaid mar leudachadh nan gàirdeanan is cleachdaidh iad ’na h-airm seo air an aon amas – pronnadh nan ìobairtich gus an gèill iad.

en: Trolls typically neither need nor prefer to use any proper armament in combat, as large ‘sticks and stones’ serve them all too well. However, trolls have been seen on numerous occasions clad in rough-shod armor and bearing metal hammers. It is speculated that orcish allies are the source and crafters of these; expeditions into several forcibly-vacated troll holes have shown little evidence of tool use, and certainly no metalworking of any kind. Given how dangerous a troll is with its bare hands, the thought of a troll with proper armament is entirely unsettling.
gd: Mar as trice, cha chleachd athaich armachd cheart ann an cath is cha eil i a dhìth orra oir nì ‘bataichean is clachan’ a’ chùis dhaibh gun trioblaid. Co-dhiù, chunnacas athaich gu minig le armachd simplidh orra is ùird mheatailt nan dòrn. Thathar a’ dèanamh tuairmeas gur e caidreabhaich dheamhain a th’ anns an tùs aca; cha deach ach beagan fianais air cleachdadh innealan a lorg ann an tuill nan athach a chaidh fhuadach is gun fhianais sam bith air obair mheatailt. Ma smaoinicheas tu air dè cho cunnartach ’s a tha athach leis an dà làimh loim, ’s e beachd an-shocair a th’ ann an athach le armachd cheart air.

en: Vampire Bat
gd: Ialtag-fhala

en: Vampire bats are flying beasts that feed on the blood of other creatures. While their fangs are not very powerful, the health of victims is drained away along with their blood, and given to the Bats.
gd: ’S e biastan le sgiathan a th’ anns na h-ialtagan-fhala a bhios beò air fuil chreutairean eile. Ged nach eil na fiacail aca uabhasach cumhachdach, bheir iad slàinte nan ìobairtean air falbh leis am fuil gus a bhuannachd.

en: Walking Corpse
gd: Corp Coisiche

en: Walking Corpses are the bodies of the dead, re-animated by dark magic. Though not especially dangerous to a trained soldier, the sight of one’s former comrades amongst their number is frightening to say the least.
gd: ’S e cuirp nam marbh a th’ anns na cuirp coisiche, air ath-bheòthachadh le buidseachd dhorcha. Ged nach eil iad ro chunnartach dha shaighdear aig a bheil deagh thrèanadh, tha e eagalach dha-rìribh dhaibhsan an seann charaidean fhaicinn ’nam measg.

en: Water Serpent
gd: Nathair-uisge

en: White Mage
gd: Draoidh Geal

en: With their towering shields, the Merman Hoplites form the elite guard of the watery realm. Their powerful armor and rigid discipline allow them to hold a steadfast line in the maelstrom of battle. In times of desperation, they can even do so on land, though not nearly as well as a creature with legs.
gd: Leis na sgiathan mòra aca, ’s e an geàrd barraichte aig na h-uisgeachan a th’ anns na saighdearan-mara. Leigidh an armachd treun is smachd teann aca leotha loidhne sheasmhach a chumail ann am bùrach a’ bhlàir. Ri amannan èiginneach, nì iad seo fiù ’s air an tìr ged nach eil iad a cheart cho comasach air ’s a tha creutairean air a bheil casan.

en: Wolf
gd: Madadh-allaidh

en: Wolf Rider
gd: Marcaiche Madaidh

en: Woodsman
gd: Fear-coille

en: Wose
gd: Gille-dubh

en: Wraith
gd: Uabhas

en: Yeti
gd: Fear-sneachda

en: Young Ogre
gd: Duin’-itheach Òg

en: axe
gd: tuagh

en: ballista
gd: bogha-tilgeil

en: baneblade
gd: lann mhillidh

en: battle axe
gd: tuagh-chatha

en: battle claws
gd: spògan-catha

en: beak
gd: gob

en: berserker frenzy
gd: caothach a’ chatha

en: bite
gd: bìdeadh

en: bow
gd: bogha

en: chill tempest
gd: gailleann fhuaraidh

en: chill wave
gd: tonn fuaraidh

en: claws
gd: spògan

en: cleaver
gd: corc

en: club
gd: steabhag

en: composite bow
gd: bogha co-dhèanta

en: crossbow
gd: crois-bhogha

en: crush
gd: brùilleadh

en: curse
gd: mallachd

en: dagger
gd: biodag

en: dragonstaff
gd: bata-dràgoin

en: dummy_unit^Fog Clearer
gd: Soilleiriche Ceòtha

en: ensnare
gd: rib

en: entangle
gd: amail

en: faerie fire
gd: teine Sìthiche

en: faerie touch
gd: beantainn Shìthiche

en: fangs
gd: tosgan

en: female^Arch Mage
gd: Àrd-dhraoidh

en: female^Assassin
gd: Foill-mhurtair

en: female^Dark Adept
gd: Ban-eòlach Dhubh

en: female^Elvish Archer
gd: Bana-bhoghadair Shìthiche

en: female^Elvish Avenger
gd: Ban-dìoghaltair Shìthiche

en: female^Elvish Druid
gd: Ban-draoidh Shìthiche

en: female^Elvish Enchantress
gd: Ban-druidh Shìthiche

en: female^Elvish Lady
gd: Baintighearna Shìthiche

en: female^Elvish Marksman
gd: Ban-gìomanach Shìthiche

en: female^Elvish Ranger
gd: Ban-sealgair Shìthiche

en: female^Elvish Shaman
gd: Ban-seuman Shìthiche

en: female^Elvish Sharpshooter
gd: Sàr-ghìomanach Sìthiche

en: female^Elvish Shyde
gd: Ban-sìthe-choille

en: female^Elvish Sorceress
gd: Bana-bhuidseach Shìthiche

en: female^Elvish Sylph
gd: Deò Shìthiche

en: female^Footpad
gd: Ban-slaightear

en: female^Fugitive
gd: Ban-fògarrach

en: female^Great Mage
gd: Sàr-dhraoidh

en: female^Mage
gd: Ban-draoidh

en: female^Mage of Light
gd: Ban-draoidh Shoillse

en: female^Mermaid Diviner
gd: Fiosaiche-mara

en: female^Mermaid Enchantress
gd: Fiosaiche-mara

en: female^Mermaid Initiate
gd: Ban-foghlamaiche-mhara

en: female^Mermaid Priestess
gd: Ban-sagairt-mhara

en: female^Necromancer
gd: Marbh-dhraoidh

en: female^Outlaw
gd: Ban-ceatharnach-choille

en: female^Red Mage
gd: Ban-draoidh Ruadh

en: female^Rogue
gd: Bana-bhalgair

en: female^Silver Mage
gd: Ban-draoidh Airgid

en: female^Thief
gd: Bana-mhèirleach

en: female^White Mage
gd: Ban-draoidh Gheal

en: fire arrow
gd: saighead teine

en: fire breath
gd: anail theine

en: fire claws
gd: spògan-teine

en: fireball
gd: bàla-teine

en: fist
gd: dòrn

en: flail
gd: sùist

en: flame blast
gd: sgal lasrach

en: gossamer
gd: gaoir-theas

en: greatsword
gd: claidheamh mòr

en: halberd
gd: ailebeart

en: hammer
gd: òrd

en: hatchet
gd: làmhag

en: ink
gd: inc

en: javelin
gd: gath

en: jaw
gd: peirceall

en: knife
gd: sgian

en: lance
gd: lannsa

en: lightbeam
gd: gath solais

en: lightning
gd: dealanach

en: long sword
gd: claidheamh fada

en: longbow
gd: mòr-bhogha

en: longsword
gd: claidheamh fada

en: mace
gd: màs

en: missile
gd: astas

en: morning star
gd: reul-na-maidne

en: mud glob
gd: plubadh puill

en: naia touch
gd: beantainn òighe

en: naphtha attack
gd: steall teine

en: net
gd: tàbh

en: pike
gd: pìc

en: pincers
gd: greimir

en: pitchfork
gd: gràpa

en: plague staff
gd: bata plàighe

en: ram
gd: starradh

en: saber
gd: claidheamh crom

en: shadow wave
gd: tonn faileis

en: shield bash
gd: bualadh sgèithe

en: short sword
gd: claidheamh goirid

en: slam
gd: slàr

en: sling
gd: longag

en: spear
gd: sleagh

en: staff
gd: bata

en: sting
gd: gathan

en: sword
gd: claidheamh

en: tail
gd: earball

en: tentacle
gd: greimiche

en: thorns
gd: bioran

en: throwing knives
gd: tilgeil sgianan

en: thunderstick
gd: bata-tàirnich

en: torch
gd: leus

en: touch
gd: beantainn

en: trident
gd: muirgheadh

en: wail
gd: caoineadh

en: war blade
gd: lann-chogaidh

en: war talon
gd: spòg-chogaidh

en: water spray
gd: smùid na mara

en: web
gd: eige
