Wesnoth 1.10 - en to gd translation catalogue (225 entries)

en:  Recommended setting of 1 gold per village.
gd:  Mholamaid gun suidhich thu òr bhailtean air 1.

en:  Recommended setting of 2 gold per village and 150 starting gold.
gd:  Mholamaid gun suidhich thu òr bhailtean air 2 is òr tòiseachaidh air 150.

en:  Recommended setting of 2 gold per village, 28 villages.
gd:  Mholamaid gun suidhich thu òr bhailtean air 2, 28 bailtean.

en:  Recommended setting of 2 gold per village.
gd:  Mholamaid gun suidhich thu òr bhailtean air 2.

en: 2 vs. 2 or 3 vs. 3 team game.
gd: Geama ann an sgiobaidhean 2 an aghaidh 2 no 3 an aghaidh 3.

en: 2p — Aethermaw
gd: 2ch — Maodal adhair

en: 2p — Arcanclave Citadel
gd: 2ch — Torr-chathair na h-Iuchrach Dìomhaire

en: 2p — Caves of the Basilisk
gd: 2ch — Uamhan na rìgh-nathrach

en: 2p — Cynsaun Battlefield
gd: 2ch — Blàr Cionsan

en: 2p — Dark Forecast (Survival)
gd: 2ch — Coille dhubh (maireachdainn)

en: 2p — Den of Onis
gd: 2cl — Garadh Onais

en: 2p — Elensefar Courtyard
gd: 2ch — Ceàrnag Eleansafair

en: 2p — Fallenstar Lake
gd: 2ch — Loch na rionnaige tuiteamaich

en: 2p — Hamlets
gd: 2ch — Clachain

en: 2p — Hornshark Island
gd: 2ch — Eilean nan cearban adharcach

en: 2p — Howling Ghost Badlands
gd: 2ch — Fàsach nan taibhsean caoinidh

en: 2p — Sablestone Delta
gd: 2ch — Inbhir nan clach ciar

en: 2p — Silverhead Crossing
gd: 2ch — Àth nan cinn airgid

en: 2p — Sulla’s Ruins
gd: 2ch — Tobhtaichean Sulla

en: 2p — The Freelands
gd: 2ch — Na tìrean Saoire

en: 2p — Thousand Stings Garrison
gd: 2ch — Gearasdan nam mìle gath

en: 2p — Weldyn Channel
gd: 2ch — Cladhan Bhealdain

en: 36X36 4 player map where 4 mighty castles face off at the convergence of two rivers. Works well as 2 vs. 2 or FFA. There are approximately 45 villages.
gd: Mapa 36X36 dha 4 cluicheadairean far an tèid 4 caistealan mòra an aghaidh càch a chèile aig aonadh dà abhainn. Obraichidh e gu math 2 an aghaidh 2 no a h-uile duine an aghaidh càch a chèile. Tha mu 45 bailtean ann.

en: 3p — Alirok Marsh
gd: 3c — Boglach Ailiorok

en: 3p — Island of the Horatii
gd: 3c — Eilean nan Horaitii

en: 3p — Morituri
gd: 3c — Moraturaidh

en: 4 players surround a central keep, play vs the AI survival style, or as a FFA or 4 vs. 1. The center player will need more gold in a 4 vs. 1 or FFA, and the best way to determine how much is an auction, LOWEST bid wins. It is a very small map so 75 gold is recommended for the other players.
gd: Tha 4 cluicheadairean a’ cuairteachadh daingean meadhanach. Cluich an aghaidh na IF ann an stoidhle mairsinn beò no cluichidh a h-uile duine an aghaidh càch a chèile no 4 an aghaidh 1. Bidh barrachd òir a dhìth air a’ chluicheadair sa mheadhan ann an geama 4 an aghaidh 1 no a h-uile duine an aghaidh càch a chèile agus ’s e ròp a th’ anns an dòigh as fhearr gus rèiteachadh cò mheud a gheibh e. ’S e an tairgse as ÌSLE a bhuannaicheas. ’S e mapa glè bheag a th’ ann, mar sin mholamaid 75 bonn òr dha na cluicheadairean eile.

en: 4p — Blue Water Province
gd: 4c — Siorrachd nan Uisgeachan Gorma

en: 4p — Castle Hopping Isle
gd: 4c — Eilean sadail nan caisteal

en: 4p — Clash
gd: 4c — Connsachadh

en: 4p — Hamlets
gd: 4c — Clachain

en: 4p — Isar’s Cross
gd: 4c — Crois Iosair

en: 4p — King of the Hill
gd: 4c — Rìgh an tulaich

en: 4p — Loris River
gd: 4c — Abhainn Lorais

en: 4p — Morituri
gd: 4c — Moraturaidh

en: 4p — Paths of Daggers
gd: 4c — Slighe nam biodag

en: 4p — Ruins of Terra-Dwelve
gd: 4c — Tobhtaichean Tìr Dhuailbhe

en: 4p — Siege Castles
gd: 4c — Sèist nan caisteal

en: 4p — Underworld
gd: 4c — Fon talamh

en: 4p — Xanthe Chaos
gd: 4c — Crois Xantha

en: 5p — Auction-X
gd: 5c — Ròp

en: 5p — Forest of Fear
gd: 5c — Coille an eagail

en: 5p — The Wilderlands
gd: 5c — Na tìrean allaidh

en: 6p — Crusaders’ Field
gd: 6c — Blàr a’ chogaidh-chroise

en: 6p — Hexcake
gd: 6c — Cèic sia-cheàrnach

en: 6p — Team Survival
gd: 6c — Maireachdainn an sgioba

en: 6p — The Manzivan Traps
gd: 6c — Ribean Mhansaibhein

en: 6p — Volcano
gd: 6c — Beinn-theine

en: 6p — Waterloo Sunset
gd: 6c — Ciaradh Achadh a’ Chùirn

en: 8p — Mokena Prairie
gd: 8c — Rèidhlean Mhocana

en: 8p — Morituri
gd: 8c — Moraturaidh

en: 9p — Merkwuerdigliebe
gd: 9c — Gaol air neònachas

en: <span foreground='#%02x%02x%02x'>Side %d</span>:  Income score = %d  Unit score = %d  Gold = %d
gd: <span foreground='#%02x%02x%02x'>Taobh %d</span>:  Sgòr teachd a-steach = %d  Sgòr aonadan = %d  Buinn òr = %d

en: <span foreground='%s'>Side %d</span> has the advantage.
gd: Tha a’ bhuannachd aig <span foreground='%s'>taobh %d</span>.

en: <span strikethrough='true' foreground='#%02x%02x%02x'>Side %d</span>
gd: <span strikethrough='true' foreground='#%02x%02x%02x'>Taobh %d</span>

en: A 24X28 2 vs. 2 map with auxiliary keeps, and a large messy battle in the center common.
gd: Mapa 24X28 dha 2 an aghaidh 2 le daingnean taice is blàr mòr sgriosail sa mheadhan.

en: A 25x25 2 vs. 2 map centered around a river with keeps in opposite corners. Designed for players 1&4 vs. 2&3. There are 28 villages.
gd: Mapa 25x25 is 2 an aghaidh 2 air a shuidheachadh mu abhainn le daingnean ann an oiseanan mu choinneamh. Air a dhealbhadh airson cluicheadairean 1 is 4 an aghaidh 2 is 3. Tha 28 bailtean ann.

en: A 35X27 2 vs. 2 map with 5 separate paths of engagement. Balanced to be played east vs. west (1&4 vs. 2&3), but works well with any teams or FFA.
gd: Mapa 35X27 is 2 an aghaidh 2 le slighean catha fa leth. Chaidh meidh a cho-dhealbhadh ach an cluich taobh an ear an aghaidh taobh an iar (1 is 4 an aghaidh 2 is 3) ach obraichidh e cuideachd le sgioba sam bith no a h-uile duine an aghaidh càch a chèile.

en: A 3vs3 battle to control the ashes of a kingdom long ago collapsed from a volcanic eruption. It has 36 villages.
gd: Blàr 3 an aghaidh 3 gus smachd fhaighinn air luaithre rìoghachd a thuit bho chionn fhada le spreadhadh beinn-teine. Tha 36 bailtean ann.

en: A 40X20 3 vs. 3 map. The Manzivan Traps are widely known as a difficult and confusing area of terrain where it is easy to end up out of position or over extended. Teams set for players 145 vs. 236 (east vs west). Designed for 100 starting gold, has 33 villages.
gd: Mapa 40X20 dha 3 an aghaidh 3 cluicheadairean. Tha na Ribean Mhansaibhein cliùiteach mar chruth-tìre doirbh is breisleach far an caill thu do shlighe no an sìn thu ro fhada. Chaidh na sgiobaidhean an suidheachadh airson 1, 4 is 5 an aghaidh 2, 3 is 6 (taobh an ear an aghaidh taobh an iar). Air a dhealbhadh airson 100 bonn òir tòiseachaidh. Tha 33 bailtean ann.

en: A 40X30 3 vs. 3 map. Flexible coordination of your alliance is required to avoid being outnumbered. Teams set for players 145 vs. 236 (north vs. south), but having players 146 or 136 as a team is also interesting. Designed for 150 starting gold, has 44 villages.
gd: Mapa 40X30 dha 3 an aghaidh 3 cluicheadairean. Tha co-òrdanachadh sùbailte a’ chaidreachais agad a dhìth ach nach bi cus dhe nàimhdean agad. Chaidh na sgiobaidhean a shuidheachadh airson 1, 4 is 5 an aghaidh 2, 3 is 6 (ceann a tuath an aghaidh ceann a deas), ach tha e inntinneach cuideachd ma tha sgioba 1, 4 is 6 no 1, 3 is 6 agad. Air a dhealbhadh airson 150 bonn òir tòiseachaidh. Tha 44 bailtean ann.

en: A brave hero of Wesnoth’s Golden Age, this great rider and commander of men came to this evil place while on a raid against the orcs. Caught unaware by the foul creatures, many of his fellows were killed, but he fought valiantly, slaying many a foe. But alas! The foul Basilisk turned him to stone even as he slew the last orc. Now all that is left is a stark reminder of his once great bearing and strength.
    (inscribed by Fynmiir)
gd: Gaisgeach linn òr Bheasnaid, thàinig an sàr-mharcaiche is ceannard a’ chinne-daonna seo dhan àite olc seo gus na deamhain a chreachadh. Rug na creutairean olca an sgiath-chùil dha is chaidh mòran dhe chuideachd a mharbhadh, ach rinn e sabaid gu dàna, a’ cur às dha dh’iomadh nàmhaid. Ach ochan ò! Thionndaidh an rìgh-nathair olc gu cloiche e an dearbh àm a bha e a’ marbhadh an deamhan mu dheireadh. A-nis, chan eil air fhàgail dha ach cuimhneachan cruaidh air a ghiùlan is neart mòr.
    (sgrìobhte le Fynmiir)

en: A fast-paced 2 vs. 2 map set deep below the surface.
gd: Mapa luath 2 an aghaidh 2 suidhichte domhainn fon uachdar.

en: A random map set in the break between spring and winter, mainly with snowy terrains. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
gd: Mapa ’ga ghintinn air thuaiream a tha suidhichte eadar an geamhradh is an t-earrach, le grunn chruthan-tìre sneachdach. Aire: gu tric, chan eil cus meidh ann am mapa air thuaiream, ach ma tha beagan ùine agad, ’s urrainn dhut ath-ghintinn gus am bidh fear math agad.

en: A random map with sand as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
gd: Mapa ’ga ghintinn air thuaiream le gainneamh mar phrìomh chruth-tìre. Aire: gu tric, chan eil cus meidh ann am mapa air thuaiream, ach ma tha beagan ùine agad, ’s urrainn dhut ath-ghintinn gus am bidh fear math agad.

en: A random map with swamp as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
gd: Mapa ’ga ghintinn air thuaiream le boglach mar phrìomh chruth-tìre. Aire: gu tric, chan eil cus meidh ann am mapa air thuaiream, ach ma tha beagan ùine agad, ’s urrainn dhut ath-ghintinn gus am bidh fear math agad.

en: A stone-carved likeness of Lhun-dup, Servant of Sulla.
gd: Seo ìomhaigh snaidhte ann an clach aig Lun-dup, searbhanta Sulla.

en: A stone-carved likeness of Lo-bsang, Servant of Sulla.
gd: Seo ìomhaigh snaidhte ann an clach aig Lo-bsang, searbhanta Sulla.

en: A stone-carved likeness of Ri-nzen, Servant of Sulla.
gd: Seo ìomhaigh snaidhte ann an clach aig Ri-nzen, searbhanta Sulla.

en: A stone-carved likeness of Sulla the Great, also known as Sulla the Just, Sulla the Tyrant, Empress of the Sinking Tower, Lady of the Walking Glacier, Sulla the Incinerator, Sulla the Proud and Sulla the Righteous.
gd: Seo ìomhaigh snaidhte ann an clach aig Sulla Mhòr air a tha Sulla Cheart, Sulla Aintighearna, Ban-impire an Tùir Bhaithte, Ban-thighearna an Eighr-sruth Coisiche, Sulla Loisgear, Sulla Pròiseil no Sulla Ionraic cuideachd.

en: A stone-carved likeness of Ten-zin, Servant of Sulla.
gd: Seo ìomhaigh snaidhte ann an clach aig Ten-zin, searbhanta Sulla.

en: A strange place. Designed by Doc Paterson
gd: Àite neònach. Air a dhealbhadh le Doc Paterson

en: A vast region of wild, untamed wilderness, its terrain dotted with forests, caves, rivers, and the ruins of ancient fortresses.
gd: ’S e raon fàsach farsaing a th’ anns a’ chruth-tìre seo làn coilltean, uamhan, aibhnichean is tobhtaichean dhaingnean àrsaidh.

en: A very small 2 vs. 2 map. Close quarters fighting means the successful rotation of units and planning of moves is important. Teams set for players 1&4 vs. 2&3 (northeast vs. southwest). Designed for 75 starting gold, 20 villages.
gd: Mapa 2 an aghaidh 2 glè bheag. Tha sabaid gun mhòran rùm a’ ciallachadh gum feum thu a’ bhith cùramach le ro-innleachd nan gluasadan is cuairteachadh nan aonadan. Tha sgiobaidhean ’gan stèidheachadh airson cluicheadair 1 is 4 an aghaidh 2 is 3 (ear-thuath an aghaidh iar-dheas). Air a dhealbhadh airson 75 bonn òir tòiseachaidh, 20 baile.

en: A very small 3 vs. 3 vs. 3 map. A 60sec timer is recommended due to the large number of players. The teams are players 159 vs. 267 vs. 348 (north vs. southeast vs. southwest). There are very few villages per player, so 3 gold per villages is recommended.
gd: Mapa glè bheag airson 3 an aghaidh 3 an aghaidh 3. Mholamaid tìmear dhe 60 diog air sàilleibh na h-àireimh mòire dhe chluicheadairean.’S e na cluicheadairean 1, 5 is 9 an aghaidh 2, 6 is 7 an aghaidh 3, 4 is 8 (ceann a tuath an aghaidh an ear-dheas an aghaidh an iar-dheas) a th’ anns na sgiobaidhean. Tha bailtean dha gach cluicheadair gann, mar sin mholamaid òr bhailtean dhe 3.

en: A wesnoth benchmark, use --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_scroll --exit-at-end.
gd: Deuchainn-luathais Bheasnaid, cleachd --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_scroll --exit-at-end.

en: A wesnoth benchmark, use --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_shroud_walk --exit-at-end.
gd: Deuchainn-luathais Bheasnaid, cleachd --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_shroud_walk --exit-at-end.

en: A wesnoth benchmark, use --nogui --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_ai --exit-at-end.
gd: Deuchainn-luathais Bheasnaid, cleachd --nogui --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_ai --exit-at

en: Aethermaw — Created by Doc Paterson
gd: Maodal Adhair — air a chruthachadh le Doc Paterson

en: Age of Heroes
gd: Linn nan laoch

en: Age of Heroes + Khalifate
gd: Linn nan laoch + a' Chèileafaid

en: An era featuring an additional faction besides the six factions from Age of Heroes Era. Khalifate units use no magic, but instead rely on careful use of terrain and coordinated strikes around dusk or dawn.
    
    This era is still under development, so please be sure to report any problems that arise.
gd: Seo na buidhnean o linn nan laoch agus buidheann a bharrachd. Cha chleachd muinntir na Cèileafaid draoidheachd ach chleachdaidh iad an crith-tìre gu cùramach agus bheir iad ionnsaigh co-òrdanaichte air a’ chiaradh no a’ chamhanach.
    
    Tha an linn seo ’ga leasachadh fhathast, mar sin innis duinn mu dhuilgheadas sam bith.

en: An era featuring an additional faction besides the six factions from Default Era. Khalifate units use no magic, but instead rely on careful use of terrain and coordinated strikes around dusk or dawn.
    
    This era is still under development, so please be sure to report any problems that arise.
gd: Seo na buidhnean on linn tùsail agus buidheann a bharrachd. Cha chleachd muinntir na Cèileafaid draoidheachd ach chleachdaidh iad an crith-tìre gu cùramach agus bheir iad ionnsaigh co-òrdanaichte air a’ chiaradh no a’ chamhanach.
    
    Tha an linn seo ’ga leasachadh fhathast, mar sin innis duinn mu dhuilgheadas sam bith.

en: An era with higher level units: level three leaders, with level one and two units available for recruit. Consists of six factions. Not considered balanced.
gd: Linn le aonadan aig a bheil leibheil as àirde: ceannardan leibheil a trì le aonadan leibheil a h-aon ’s a dhà airson trusadh. Tha sia buidhnean ’na lùib. Chan eil meidh air gach rud.

en: Attacker
gd: Ionnsaighear

en: Battle over the legendary treasures of the ancient ruins of Terra-Dwelve. Large multi-fronted 2vs2 set in a vast underground complex.
gd: Dèan cogadh mu ulaidhean seann-sgeulach aig tobhtaichean àrsaidh Tìr Dhuailbhe. Geama 2 an aghaidh 2 le iomadh thaobh suidhichte ann am mòr-structar iom-fhillte fon talamh.

en: Big Baby Bo
gd: Leanabh Mòr Bo

en: Big Baby Dro
gd: Leanabh Mòr Dro

en: Blum Duk was renowned among his goblin clan for having tamed one of the Dire Wolves of the mountains, and he had the courage to match. His leadership and skills alone were what kept the area’s goblins alive despite human and elvish menaces. Rumor had it that his wolf had slain fifty men and a hundred Elves.
    Thus, when he heard of the awful monster that was inhabiting the area, it was only natural that he ride out alone to face it. All the other goblins expected him to slay the creature easily and drag back its carcass to feast on.
    He was in for quite a shock. As soon as he saw the Basilisk, Blum Duk cowered in fright. He tried to wheel his wolf around to run away, but it wouldn’t move. As the creature stalked towards him, he screamed his last words: Good Gog, dog, are yer legs made of stone?!
    (inscribed by Elvish Pillager)
gd: Bha Blum Duk cliùiteach am measg a chinneadh bòcain aig sgàth ’s gun do cheannsaich e fear dhe dh’uabhas-mhadaidhean nam beanntan is gun robh e cho dàna ri sin. ’S e na sgilean is a’ cheannardas aige a-mhàin a chùm bòcain na sgìre beò an aghaidh bagairt a’ chinne-daonna is nan sìthichean. Dh’innseadh na fathannan gun robh am madadh seo air leth-cheud duine is ceud shìthiche a mharbhadh.
    Mar sin, nuair a chuala e mu chreutair uabhasach a thuinicheadh san sgìre, cha robh e ach nàdarra gun rachadh e ’na aghaidh ’na aonar. Bha na bòcain eile uile an dùil gun cuireadh e às dhan chreutair ud gun strì is gun slaodadh e a chorp dhachaigh ach an dèanadh iad fèist dha.
    Bha clisgeadh mòr gu bhith air. Cho luath ’s a chunnaic e an rìgh-nathair, rinn Blum Duk curraidh leis an eagal. Dh’fheuch e ris a mhadadh a thionndadh ach an teicheadh iad, ach cha ghluaiseadh esan. Fhad ’s a bha an creutair a’ teannadh air, dh’èigh e na faclan deireannach aige: A mhadaidh mhaith, a bheil do chasan dèanta dhe chlach?!
    (sgrìobhte le creachadair sìthiche)

en: Bramwythl the Wose was always considered a slow, taciturn fellow, even by other Woses. More than any other Wose, he enjoyed simply standing alone in the sun, arms upraised, admiring the beauty of the empty sky. Once, even, he confided in a fellow that his greatest wish was to be able to bask forever in the sun’s glory.
    However, not long after, the local wose community heard of the approach of a horrible monster, powerful enough to easily destroy the few woses that lived in the area. They quickly moved off (quickly for Woses, anyway), but Bramwythl was left behind — in their haste, no one had remembered to find him and tell him of the danger.
    He was taken quite unawares by the Basilisk, and turned to stone before he even recognized the beast. His petrified form still stands there today, warmed by the sun’s rays, under an open sky. His greatest wish has been granted.
    (inscribed by Elvish Pillager)
gd: Bha fiù ’s na gillean-dubha eile dhen bheachd gum b’ e gille-dubh slaodach mì-labhrach a bh’ anns am Bramwythl. Barrachd air na gillean-dubha eile, bu mhiann leis a bhith ’na sheasamh sa ghrèin ’na aonar le a ghàirdeanan air an èirigh, a’ coimhead air na speuran falamh. Dh’innis e dha dh’fhear uair gum b’ e am miann as motha leis gum b’ urrainn dha blianadh ann an glòir na ghrèine gu bràth tuilleadh.
    Co-dhiù no co-dheth, greis an dèidh seo, chuala coimhearsnachd ionadail nan gillean-dubha gun robh biast uabhasach ri thighinn a bhiodh cumhachdach gu leòr gus an àireamh bheag dhe ghillean-dubha bha a’ fuireach san sgìre a mhilleadh. Ghluais iad air falbh gu luath (cho luath ’s a ghluaiseadh gille-dubh sam bith co-dhiù), ach chaidh Bramwythl fhàgail — leis a’ chabhag a bh’ orra, dhìochuimhnich iad a lorg gus innse dha mun chunnart.
    Ghlac an rìgh-nathair e gun fhiosta is thionndaidh e gu cloiche e fiù ’s mus mhothaicheadh e gun robh am biast ann. Tha a chruth cloiche ’na sheasamh an-sin an-diugh fhathast, ’ga bhlàthachadh le dearrsadh na grèine fo na speuran fosgailte. Fhuair e a mhiann as motha.
    (sgrìobhte le creachadair sìthiche)

en: Cheers of your enemy are the last thing you hear as you slip into death...their joy fills your last moments with pure hate.
gd: ’S e gàire do nàimhdean a th’ anns an rud mu dheireadh a chluinneas tu fhad ’s a tha am bàs a’ tighinn ort ... cuiridh an toil gràin nimheil ort sna diogan mu dheireadh do bheatha.

en: Claiomh Dubh
gd: Claidheamh Dubh

en: Clear Weather
gd: Turadh

en: Clockwork Boy
gd: Gille Uaireadair

en: Congratulations for surviving the map that so many people claim is impossible. Frankly, I haven’t got a clue as to how you did it, so send me the replay by mail to: roze@roze.mine.nu. Thank You!
gd: Meal do naidheachd gun do mhair thu beò air a’ mhapa seo is mòran dhen bheachd nach gabh seo dèanamh. A dh’innse na fìrinn, chan eil sgot agam ciamar a rinn thu e, mar sin cuir fios thugam le post-d gu roze@roze.mine.nu. Mòran taing!

en: Controlling the area around the central keep is very lucrative in this 36X36 4 player FFA map. Works fine 2 vs. 2 as well. There are 36 villages.
gd: Tha e glè bhuannachail smachd a ghabhail air an raon mun daingean mheadhanach air a’ mhapa 36X36 far an tèid 4 cluicheadairean an aghaidh càch a chèile. Obraichidh e gu math le 2 an aghaidh 2 cuideachd. Tha 36 bailtean ann.

en: Controlling the central island is often the key to victory in this 21x21hex 3 player free for all map.
gd: ’S e smachd air an eilean meadhanach a th’ ann an iuchair a’ bhuannachd gu tric air a’ mhapa 21x21 sia-cheàrnaich seo far an tèid 3 cluicheadairean an aghaidh càch a chèile.

en: Custom
gd: Gnàthaichte

en: Cynsaun Province was named for Warrior-Queen Cynsaun the First, who drove the necromancers from these lands in 961 YW.
gd: Chaidh Siorrachd Cionsain ainmeachadh a rèir na Bànrighinn-catha Cionsan I a fhuadaich na marbh-dhraoidhean bho na tìrean seo 961 BB.

en: Dark Forecast is a survival scenario for solitaire or two-player team-based play against randomly-spawned AI units. Victory is achieved by surviving and defeating all enemy waves. During the course of play, the terrain will change based on random weather effects.
    
    Note: You need to use the default map settings for the scenario to work right.
gd: ’S e cnàmh-segul maireachdainn beò a th’ anns a’ choille duibh airson aonar no sgiobaidhean dhe dhithis an aghaidh aonadan IF a thèid a ghintinn air thuaiream. Bheir thu buaidh ma chuireas tu às dhan a h-uile ionnsaigh nàmhad is ma mhaireas tu beò. Air feadh a’ gheama, atharraichidh cruth na tìre le buaidhean sìde.
    
    Aire: Bidh rèiteachadh tùsail a’ mhapa a dhìth ort ach an obraich an cnàmh-sgeul seo gu ceart.

en: Dark Forecast — a random survival scenario
gd: Ro-aithris dhorcha — cnàmh-sgeul mairsinn beò air thuaiream

en: Death
gd: Bàs

en: Death of both of your team’s leaders
gd: Bàs an dà cheannard agad

en: Death of your leader
gd: Bàs do cheannard

en: Death of your team leaders
gd: Bàs do cheannardan

en: Default
gd: Tùsail

en: Default + Khalifate
gd: Tùsail + a' Chèileafaid

en: Defender
gd: Dìonadair

en: Drakes
gd: Dràic

en: Drought
gd: Tart

en: Drowsk Calbeht
gd: Drabhsk Cailbeht

en: Faery
gd: Drùidhteach

en: Fight through corridors and gardens, and dominate the eastern courtyard of what used to be the glorious city of Elensefar.
gd: Dèan sabaid thar trannsachan is gàraidhean is gabh ùghdarras air a’ cheàrnag an ear aig na b’ àbhaist a bhith ’na bhaile glòrmhor Eleansafair.

en: Flooded by the seas and battered by the winter elements, only ruins, water and ice now remain in the shadow of this once mighty empire.
gd: Bhon a chaidh tuiltean mara oirre is ’ga bualadh le dùilean geamhraidh, chan eil ach tobhtaichean, uisge is deigh air fhàgail fo sgàil na b’ àbhaist a bhith ’na impireachd mhòr.

en: Gawffus the Dim
gd: Gafas an Dùr

en: General Talael Ryndoc came to this place to fight a duel with the Grand Marshal Aethec Corryn, but the two men never found one another.
gd: Thàinig an Ceann-armailt Talael Ryndoc dhan àite seo gus còmhrag-dhithis a dhèanamh an aghaidh an Àrd-mharasgal Aethec Corryn, ach cha do lorg an dithis aca air càch a chèile a-riamh.

en: Grand total: <b>%d</b>
gd: Iomlan: <b>%d</b>

en: He had lived there for ages upon ages, in the depths of the water, preying upon the various fish and frogs and merfolk that entered his domain. It was his lake, no other’s, and though it was not large, he was its master. Then, the Basilisk came, and looked into the Serpent’s eyes. And the Serpent had not died, but it was no longer alive. Thus the new lord of the lake had arrived.
    (inscribed by Turin)
gd: Bha i a’ fuireach an-seo fad linntean mòra ann an doimhneachd nan uisgeachan, a’ sealg nan iomadh èisg is losgannan is sluaigh-mhara a thigeadh a-steach dhan àrainn aice. ’S e an loch aicese a bh’ ann nach buineadh ri creutair sam bith eile is ged nach robh e mòr, b’ ise a mhaighstir. Ach thàinig an rìgh-nathair is sheall e air sùil na nathrach. Agus cha robh an nathair air a bhàsachadh, ach cha robh i beò tuilleadh. Agus ’s ann mar sin a thàinig tighearna ùr an locha.
    (sgrìobhte le Turain)

en: Heavy Rains
gd: Uisge trom

en: Heavy Snowfall
gd: Sneachd trom

en: Hint: Learning the enemy spawn points and types helps a lot.
gd: Gliocas: bidh e ’na chuideachadh mòr dhut ma dh’ionnsaicheas tu càite an tèid nàimhdean a ghintinn is dè seòrsa dhiubh.

en: Historians write that Bluewater Province has been destroyed and rebuilt some twenty times. Now, as armies once again converge on the rocky streams and snowcapped mountains of this small province, its villagers hardly seem to take notice.
gd: Sgrìobh na h-eachdraichean gun deach Siorrachd nan Uisgeachan Gorma a mhilleadh is ath-thogail mu fhichead turas. A-nis gu bheil feachdan a’ cruinneachadh a-rithist air aibhnichean clachach is beanntan sneachdach na siorrachd bige seo, ’s gann gun toir muinntir a bailtean aire.

en: Hop from castle to castle while fighting over a central isle.
gd: Leum bho chaisteal gu caisteal fhad ’s a tha thu a’ sabaid mu eilean meadhanach.

en: In this mixed landscape, five armies battle for supremacy.
gd: Air a’ chruth-tìre mheasgaichte seo, nì còig feachdan cogadh airson ùghdarrais.

en: Inspired from Morituri, this 8 player map creates an epic battle scene that requires two teams to coordinate on both offense and defense.
gd: Air a thogail bho Mhoraturaidh, tha suidheachadh cogaidh gaisgeil air a’ mhapa dha 8 cluicheadairean seo air a bheil dà sgioba a dhìth ach an co-òrdanaich sibh an dà chuid ionnsaighean is dìon.

en: It would seem that no one knows the tale of this brave spider.
    (inscribed by WinnerA)
gd: A rèir coltais chan eil duine sam bith eòlach air sgeulachd an dàmhain-allaidh dhàna seo.
    (sgrìobhte le WinnerA)

en: Khalifate
gd: Muinntir na Cèileafaid

en: Knalgan Alliance
gd: Caidreabhachd Chnalgan

en: Kolbur
gd: Colbar

en: Little remains of this once wealthy mining colony, now a haven for raiders and thieves.
gd: Chan eil mòran air fhàgail dhe na b’ àbhaist a bhith ’na thuineachadh mèinnearachd beartach is a tha ’na chomraich dha spùinneadairean is mèirlich a-nis.

en: Long ago, a great star fell from the heavens, leaving its mark on this coniferous region.
gd: Bho chionn fhada, thuit rionnag bho na speuran a dh’fhàg a comharra air an sgìre chònach seo.

en: Long ago, countless centuries before the time of Haldric, and far beyond the easternmost reaches of Lintanir Forest, great and terrible wars were fought. The records tell of a powerful battle-mage, a brilliant tactician and practitioner of the arcane arts, who had been given the title of Dauntless by his followers. At the battle of Arcanclave, Dauntless and his armies did battle with a savage race of sorcerer-demons known as the Kah Ruuk. Surrounded by tens of thousands of Kah Ruuk, Dauntless used his magic to summon a powerful earth elemental (who, for unknown reasons, owed Dauntless a debt of gratitude). The elemental raised great stones from deep within the earth, forming them, in mere moments, into the walls and battlements of a massive fortress. Thousands of Kah Ruuk perished in their attempt to overrun Arcanclave Citadel, and Dauntless and his men were victorious that day. More than one thousand years later, the Warrior-Queen Cynsaun the First drove a clan of necromancers from the ruins of Arcanclave Citadel, and, in the years that followed, converted the region into a military stronghold. It is rumored that several powerful artifacts, remnants from the reign of the Great Mage Dauntless, may yet remain hidden, lost somewhere within the granite and obsidian walls of Arcanclave Citadel. Designed by Doc Paterson.
gd: Bho chionn aimsir, iomadh linn ro àm Thaldraig is fad air falbh taobh thall crìochan earach Coille Liontainir, bhiodh cogaidhean mòra uabhasach ann. Tha na clàran ag innse dhuinn mu dhraoidh-catha cumhachdach a bhiodh ’na shàr-mhaighstir air cath-innleachd is nan ealainean dìomhair agus chuireadh a luchd-leantainn Urranta air. Air blàr na h-Iuchrach Dìomhaire, shabaid Urranta is a chuideachd an aghaidh cinnidh boirb dhe dh’ifrinnich-draoidh air a bhiodh Kah Ruuk. Air an cuairteachadh le mìltean dhe Khah Ruuk, cleachd Urranta a dhraoidheachd gus dùileach talmhainn a ghairm (air adhbhar air nach eilear eòlach, bha comain bhuidheachais aig Urranta air). Thog an dùileach clachan mhòra bho dhoimhneachd na talmhainn, a’ toirt cumadh ballachan daingein mhòir dhaibh ann am priobadh na sùla. Fhuair mìltean dhe Khah Ruuk bàs a’ feuchainn ri briseadh a-steach dha Thorr-chathair na h-Iuchrach Dìomhaire is chaidh an latha le Urranta is a chuideachd. Corr is linn nas anmoiche, fhuadaich a’ chiad Bhànrigh Cionsan cinneadh dhe mharbh-dhraoidhean bho thobhta Torr-chathair na h-Iuchrach Dìomhaire is sna bliadhnaichean an dèidh seo thionndaidh i an sgìre ’na daingean armailteach. A rèir fhathannan, tha buill-cheàirde chumhachdach a tha air fhàgail bho rìoghachd an sàr-dhraoidh Urranta fhathast air am falach ann, air an call am measg nam ballachan cloiche-gràin is cloiche-làbha aig Torr-chathair na h-Iuchrach Dìomhaire. Air a dhealbhadh le Doc Paterson.

en: Long ago, the Great Mage Sulla was imprisoned in the Aethermaw, a nexus of mystical energy whose chaotic nature was able to prevent her escape. Over the centuries, however, Sulla gradually attuned her powers to the maelstrom of disorder that is the Aethermaw, and has now begun to project its influence onto the material plane, drawing in entire regions of land from hundreds of different worlds, realities and time-periods. She experiments with these disparate pieces of the cosmos, manipulating them, merging them and sending them back and forth between the Aethermaw and their place of origin. Perhaps, as her mastery over the Aethermaw grows, Sulla will one day break free of its bonds. Until that time comes, she will continue to amuse herself by arranging battles between the mortal beings unlucky enough to be drawn into its depths. Designed by Doc Paterson.
gd: Bho chionn aimsir, chaidh an sàr-dhraoidh Sulla a ghlacadh leis a’ mhaodal adhair, ceangal dhe chumhachd dhìomhair a tha cho coimeasgach nach deach leatha faighinn a-mach às. Thar nan linntean, ghleus Sulla a cumhachdan dhan othail choimeasgach aig a’ mhaodal adhair co-dhiù is thòisich i air a neart a shìneadh dhan ìre chorporra, a’ tarraing a-steach raointean farsaing dhe thìr bho cheudan dhe shaoghalan, fìorachdan is amannan. Nì i deuchainnean air na pìosan eadar-dhealaichte seo dhen domhainn, ’gan stiùireadh, ’gan co-mheasgachadh is ’gan cur a-null ’s a-nall eadar a’ mhaodal adhair is an tùs. ’S dòcha, bhon a tha a maighstireachd air a’ mhaodal adhair a’ leasachadh, gun tig an latha a gheibh i saorsa bho a nasgadh. Gus an tig an latha ud, leanaidh i oirre tlachd fhaighinn à cogaidhean a chuireas i fhèin an cois eadar bithean bàsmhor a bhios mì-fhortanach gu leòr ach an tèid an tarraing a-steach dha dhoimhneachdan na maodail adhair. Air a dhealbhadh le Doc Paterson.

en: Loyalists
gd: Dìlsich

en: Neki the Brutal
gd: Nekaidh Brùideil

en: Neki the Brute
gd: Nekaidh Garg

en: Northerners
gd: Tuathaich

en: Only one faction will emerge victorious from this tightly bordered three-player map.
gd: Chan fhaigh ach aon bhuidheann buaidh air a’ mhapa trì cluicheadairean seo le crìochan cuingichte.

en: Oxsrrsk was a powerful Saurian Oracle, who had, in a raid against the rival Xraxss Clan, acquired (from the vaults of the now-dead Oracle Hesx-Rzzak) a most fascinating scroll. The scroll was entitled “Ney’yks of the Granite Gaze,” and told of a creature known as the “Chak’kso Ney’yks,” a name which, in an ancient saurian tongue, meant “Eldest Child of Chak’kso.” Chak’kso was believed to have been a powerful demigod of the Under Reaches, described as a ‘great demon of the earth’ in the Elvish Histories. According to these histories, Chak’kso had once sought to transform all life on the planet to stone; so great was his hatred for creatures of flesh. He was ultimately defeated and bound by powerful magics, but in the centuries following his banishment (to a realm far below the surface of the world) a new breed of creature began appearing in the Histories, a breed with the ability to turn any being of flesh into stone. There was a period when these Basilisks (as they came to be known) wreaked havoc on the world of the living, turning thousands to stone. One by one, and at great cost, the Basilisks were defeated. All, it would seem, but one; the Basilisk known as “The Ney’yks,” or “The Eldest Child,” in the modern tongue. Supremely convinced of his ability to locate and bind this powerful creature into his service, Oxsrrsk set out on his journey...
gd: ’S e taghairmear laghairt cumhachdach a bh’ anns an Oxsrrsk a bhuannaich sgrola beò-ghlacmhor (bho na buailtean aig Hesx-Rzzak, taghairmear nach maireann) ann an creachadh an aghaidh clann Xraxss. ’S e “Ney’yks na lèirsinne cloiche-gràin” a bha air an sgrola sin is dh’innis e naidheachd mu chreutair air a bha “Chak’kso Ney’yks;” is “Mac as sine Chak’kso” as ciall dhan ainm seo ann an cànan àrsaidh nan laghairtean. Bhathar a’ creidsinn gum b’ e Chak’kso leth-dhia cumhachdach nan raointean domhainn is mhìnich eachdraidhean nan sìthichean e mar ‘mhòr-ifrinneach na talmhainn.’ Chuir Chak’kso roimhe a h-uile creutair beò a thionndadh gu cloiche uair oir bha fhuath air bithean cho mòr ri sin. Chaidh ruaig a thoirt dha air a cheann thall is a nasgadh le draoidheachd chumhachdach, ach sna linntean a lean air fhògradh (gu raon fada fon talamh), nochd sìolradh ùr dhe chreutair sna h-eachdraidhean, sìolradh air an robh an comas gus creutair dhe dh’fheòil sam bith a thionndadh gu cloiche. Bha linn ann far an do rinn na rìgh-nathraichean seo (’s e seo na chuireadh orra) milleadh mòr air saoghal nan creutairean beòtha, a’ tionndadh mìltean dhiubh gu cloiche. Fear air fear is le cosgaisean mòra, chaidh ruaig a chur air na rìgh-nathraichean, air a h-uile gin diubh ach aon a rèir coltais; an rìgh nathair air an robh “An Ney’yks,” no “Am mac as sine” sa chànan an latha an-diugh. Làn-bheachd gum biodh an comas aige gus an creutair cumhachdach seo a lorg is a cheannsachadh, dh’fhalbh Oxsrrsk dhan triall aige ...

en: Players must forge strange alliances with the local inhabitants, in order to survive on this most unusual of islands. Designed by Doc Paterson.
gd: Feumaidh na cluicheadairean caidreachasan neònach a dhèanamh ri muinntir na sgìre ach am mair iad beò air an eilean àraidh seo. Air a dhealbhadh le Doc Paterson.

en: Players must traverse all manner of terrain in pursuit of victory on this multi-fronted duel map.
gd: Feumaidh na cluicheadairean a’ faighinn thairis air iomadh chruth-tìre gus buaidh a chosnadh air a’ mhapa dhe còmhragan ri iomadh taobh seo.

en: Rah Ihn Mar, Champion of the Burning Hills, made his way to the Ruaskkolin Lake region in pursuit of the Elvish Hero Terowydlithrol, known among Elves as ‘The Dragonbane’. It was said that Terowydlithrol had killed a Dragon of Fire that threatened an Elvish village, and initiated a ‘counterattack’ in which some 37 Drakes, camping in a nearby ravine and believed to be in allegiance with the Dragon, were slaughtered. Knowing that these Drakes were innocent, Rah Ihn Mar came to Ruaskkolin Lake to hunt down and slay Terowydlithrol, who had been seen entering the region but a day ago. Burning for vengeance, Rah Ihn Mar began the hunt.....
gd: Thàinig Rah Ihn Mar, gaisgeach nan Cnoc Loisgte, dha sgìre Loch Ruaskkolain an tòir air a’ ghaisgeach shìthiche Terowydlithrol a bha cliùiteach am measg nan sìthichean mar ‘Chreach nan Dràgon.’ Bhathar ag ràdh gun do mharbh Terowydlithrol dràgon teine a chuireadh baile nan sìthichean fo bhagairt is gun do thòisich e ‘frith-ionnsaigh’ far an deach 37 dràic a chasgradh a bha a’ campachadh ann an gleann faisg air is a shaoilte a bhith ’nan luchd-leantainn aig an dràgon. Bhon a bha fios aige gun robh na dràic ud neo-chiontach, thàinig Rah Ihn Mar gu Loch Ruaskkolain gus Terowydlithrol a shealg is a mharbhadh oir chunnacas an sìthiche a’ tighinn dhan sgìre an latha roimhe. Làn dìoghaltais, thòisich Terowydlithrol a’ sealg ...

en: Random
gd: Air thuaiream

en: Random map
gd: Mapa air thuaiream

en: Random map (Desert)
gd: Mapa air thuaiream (fàsach)

en: Random map (Marsh)
gd: Mapa air thuaiream (boglach)

en: Random map (Winter)
gd: Mapa air thuaiream (geamhradh)

en: Randomly generated map. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
gd: Mapa ’ga ghintinn air thuaiream. Aire: gu tric, chan eil cus meidh ann am mapa air thuaiream, ach ma tha beagan ùine agad, ’s urrainn dhut ath-ghintinn gus am bidh fear math agad.

en: Rawffus the Dim
gd: Rafas Dùr

en: Rebels
gd: Aramaichean

en: Rilhon
gd: Riolhon

en: Rukhos, Chosen of Death
gd: Rukhos, Roghnaichte a’ Bhàis

en: Rzrrt the Dauntless
gd: Rzrrt Urranta

en: Scenario where the objective is to survive for as long as possible.
gd: Cnàmh-sgeul leis an amas gum mair thu beò cho fad ’s as urrainn dhut.

en: Since your team has only one leader, the enemy waves will not be at full strength.
gd: Bhon nach eil ach aon cheannard aig an sgioba agad, cha bhi làn neart aig ionnsaighean an nàmhad.

en: Since your team has two leaders, the enemy waves will be at full strength.
gd: Bhon a tha dà cheannard aig an sgioba agad, bidh làn neart aig ionnsaighean an nàmhad.

en: Small map for 2 vs. 2.
gd: Mapa beag airson 2 an aghaidh 2.

en: Snowfall
gd: Sneachd

en: So this is the accursed valley — a land ours for the taking.
gd: Seo an gleann mallaichte — tìr as urrainn dhuinn gabhail.

en: Sorrek, Chosen of Death
gd: Sorrak, Roghnaichte a’ Bhàis

en: Statue
gd: Ìomhaigh

en: Statue of Lhun-dup
gd: Ìomhaigh Lhun-duip

en: Statue of Lo-bsang
gd: Ìomhaigh Lo-bsaing

en: Statue of Ri-nzen
gd: Ìomhaigh Ri-nzen

en: Statue of Sulla
gd: Ìomhaigh Sulla

en: Statue of Ten-zin
gd: Ìomhaigh Then-zin

en: Survive all enemy attacks
gd: Mair beò an aghaidh a h-uile ionnsaigh nàmhad.

en: Survive and defeat all enemy waves
gd: Mair beò is thoir buaidh air a h-uile ionnsaigh nàmhad

en: Teamwork and tactics are key to victory in this unusual battlefield, where eight armies fight to the finish.
gd: Tha obair ann an sgioba is cath-innleachd riatanach air a’ bhlàr neo-àbhaisteach seo far an sabaid ochd feachdan gus an deireadh.

en: The Aethermaw growls.
gd: Tha am maodal adhair a’ toirt grunnsgal.

en: The Freelands, also known to the people of the far east as The Land of No Kings, lie in between the Wilderlands and the Kingdom of Carorath, separating a land of absolute law from a land of absolute savagery. The people of the Freelands have been battling would-be conquerors of their land for hundreds of years, repelling great beasts from their western borders, and Carorathian Imperialists from their eastern borders.
gd: Tha na Tìrean Saoire air a chuireas muinntir an ear fharsaing Tìr gun Rìghrean cuideachd suidhichte eadar na Tìrean Fàsach is Rìoghachd Carorath, a’ sgaradh tìr le lagh ceannasach bho thìr làn buirbe. Tha muinntir nan Tìrean Saoire air a shabaid an aghaidh daoine a cheannsaicheadh an tìr aca fad linntean, a’ cur ruaig air na biastan bho an crìochan siarach is air impireasaich Charorathach bho an crìochan earach.

en: The Great Mage Sulla has transported your armies to this bizarre nexus, and demands that you amuse her by doing battle.
    
    
    
    
    <span color='red'>Note:</span>
    
    <span color='green'>Units may not move into a hex with a rock cairn. They may, however, be recruited to, and move from, such hexes.</span>
    
    <span color='green'>Beginning on turn 4, the Great Mage Sulla will begin to unite the two halves of the battlefield. The process will be complete by the end of turn 6.</span>
gd: Tha an sàr-dhraoidh Sulla air an fheachd agad a thoirt dhan cheangal neònach a tha seo is tha i a’ toirt ort cogadh a dhèanamh ach am faigh i tlachd às.
    
    
    
    
    <span color='red'>Aire:</span>
    
    <span color='green'>Chan urrainn dha dh’aonadan a ghluasad a-steach dha shia-cheàrnagan sa bheil càrn cloiche. ’S urrainn dhut an trusadh orra co-dhiù is an gluasad air falbh bhuapa.</span>
    
    <span color='green'>A’ tòiseachadh sa chuairt 4, aonaidh an sàr-dhraoidh Sulla an dà leth dhen bhlàr beag air bheag. Bidh am pròiseas seo coileanta air deireadh cuairte 6.</span>

en: The enemy cheers as a dark mist rises from the land, engulfing you. As ghostly wisps drain away your will, you realize that your time in this land is over.
gd: Tha an nàmhaid a’ gàireachdainn fhad ’s a tha ceò dorcha ag èirigh bhon tìr is ’gad chuairteachadh. Fhad ’s a tha sionnachain thaibhseach a’ tarraing do thoil air falbh, tha e a’ tighinn a-steach ort gun do dh’fhalbh d’ àm san tìr seo.

en: The inhabitants are rumored to be a strange alliance of man and beast, and our claim is not going to be unopposed. We must be prepared for the surprises of this land.
gd: A rèir nam fathannan, tha caidreabhach neònach dhe dhaoine is biastan a’ fhuireach ann is seasaidh iad an aghaidh ar tagairte. Feumaidh sinn ar ullachadh an aghaidh iongnaidhean na tìre seo.

en: The last and most powerful of these creatures are almost upon us. I feel that if we can finish them off in time, we shall be victorious.
gd: Tha an fheadhainn mu dheireadh is as cumhachdaiche dhe na creutairean seo cha mhòr air tighinn thugainn. Saoilidh mi ma gheibh sinn cuidhteas dhiubh ri àm gun tèid an latha leinn.

en: The last words spoken by Grand Marshal Aethec Corryn: “Talael Ryndoc! I am through searching for you! I shall make my way back to Haldric’s Hall, and inform the court that you were too much of a coward to attend our duel! Your disgrace shall be more agonizing than the death I’d have given you!”
    
    Perhaps he should not have shouted quite so loudly....
gd: Seo na faclan mu dheireadh a thuirt an t-Àrd-mharasgal Aethec Corryn: “Thalael Ryndoic! Tha mi seachd searbh sgìth ’gur sireadh! Tillidh mi do thalla Thaldraig is innsidh mi don chùirt gur e gealtair mòr a th’ annaibh nach tàinig fiù ’s don chòmhrag-dhithis againn! Bidh ur nàrachadh nas miosa na am bàs a bhithinn-sa air a thoirt dhuibh!”
    
    ’S dòcha gum b’ fheairrde e gun a bhith ag èigheadh cho àrd ...

en: The rallying cries of battle can once again be heard on this time-worn field of war, where the ghosts of thousands of brave warriors float invisibly through the mountains, trees and rivers.
gd: Cluinnear na sluagh-ghairmean air a sheann bhlàr seo a-rithist far an siubhail taibhsean aig mìltean dhe ghaisgich dhàna gu neo-fhaicsinneach thar nam beanntan, craobhan is aibhnichean.

en: The screams and pleas for mercy are finally silenced, as you remove your blood soaked blade from the last of the rebels. There will be no more resistance from the local scum. Your reign has finally earned stability.
gd: Chaidh sgreuchail is tagraidhean airson truais a shèimheachadh mu dheireadh thall fhad ’s a tharraing thu do lann làn fhala bhon aramaiche mu dheireadh. Cha bhi comhaireachd leis a’ ghràisg ionadail ann tuilleadh. Tha d’ ùghdarras seasmhach air a cheann thall.

en: The standard era for Wesnoth multiplayer. Consists of six factions and is generally balanced.
gd: An linn tùsail airson Wesnoth sa mhodh ioma-chluicheadair. Tha sia buidhnean ’na lùib agus meidh air san fharsaingeachd.

en: The tale of this unlucky highwayman is yet to be told.
    (inscribed by WinnerB)
gd: Tha sgeulachd an ladrain mhì-fhortanaich seo gun innse fhathast.
    (sgrìobhte le WinnerB)

en: Then let us discover what lies in waiting and teach them not to oppose our claim.
gd: Lorgamaid na tha a’ feitheamh oirnn is ionnsaicheamaid dhaibh nach seas iad an aghaidh ar tagairte.

en: These caves were once the lair of Chak’kso Ney’yks, a legendary Elder Basilisk. The petrified forms of his victims remain as monuments to his savage power.
gd: B’ àbhaist dha na h-uamhan seo a bhith ’na gharadh aig Chak’kso Ney’yks, seanair seann-sgeulach nan rìgh-nathraichean. Mhair cumaidhean a nàimhdean air an tionndadh gu cloiche nan carraighean dha chumhachd fhiadhaich.

en: This brave warrior, known as Rilhon among the Naga, heard tell of a fabulous treasure that had been lost in these watery caves— a spear whose head was said to have been fashioned from the tooth of Chak’kso Ney’yks, an Elder Basilisk slain long ago by the Elvish hero, Eloralduil. According to the legend, the weapon rested somewhere on the bottom of this very lake (Ruaskkolin Lake, named for a well-known Sea Serpent who made it his home). Having prepared himself for battle with the Serpent, Rilhon met with two rather large surprises. The first was the petrified form of Ruaskkolin the Serpent. The second was the very-much-alive Chak’kso Ney’yks, who was, oddly enough, in possession of all of his teeth.
    (inscribed by Paterson)
gd: Bhiodh Riolhon aig na nagaidhean air an gaisgeach treun seo. Latha a bha seo, chuala e mu ulaidh seann-sgeulach a chaidh air chall sna h-uamhan uisgeach seo — sleagh le ceann air a dhèanamh à fiacail Chak’kso Ney’yks, seann rìgh-nathair a chaidh a mharbhadh leis a’ ghaisgeach sìthiche Eloralduil bho chionn fhada. A rèir na seann-sgeulachd, bhiodh an arm ’na laighe air bonn an dearbh locha seo (Loch Ruaskkolain air ainmeachadh a rèir nathrach mara cliùitiche a b’ àbhaist a bhith a’ fuireach ann). An dèidh ullachadh airson sabaide an aghaidh na nathrach, thachair Riolhon ri dà rud air nach robh e an dùil. B’ e cruth cloiche Ruaskkolain a’ chiad fhear dhiubh. An dàrna fear, ’s e gun robh Chak’kso Ney’yks glè bheò fhathast is leis a h-uile fiacail aige cuideachd, gu h-iongantach.
    (sgrìobhte le Paterson)

en: This is a sculpture made of stone.
gd: Seo ìomhaigh dhèanta dhe chlach.

en: This most unusual of caves was once known as the Chamber of Laughing Devils, and was the inner citadel of the Kah Ruuk Oni. The Kah Ruuk were a wicked and cunning race of man-eating demons, who terrorized the people of the Eastern Lands for nearly four hundred years, before vanishing from Irdya without a trace. Since that time, many factions have vied for dominion over the Den of Onis, hoping to unlock the strange and mysterious magics of its creators.
gd: Bhiodh Seòmar nan Diabhlan Gàire air an uamh iongantach seo uair is bhiodh e ’na phrìomh thorr-chathair nan Kah Ruuk Onaidh. ’S e cinneadh dhe dh’ifrinnich sheòlta is olc a dh’itheadh daoine a bhiodh sna Kah Ruuk is a chuireadh ceannairceachd air muinntir nan tìrean an ear fad cha mhòr ceithir linntean mus deach iad a-mach à sealladh bho Irdya gun sgeul aca. Bhon àm ud a-mach, tha mòran bhuidhnean air an strì airson ùghdarras air Garadh Onais, an dòchas gun ionnsaicheadh iad mun draoidheachd neònach is dhìomhair aig an t-sluagh a chruthaich e.

en: This vital supply route has played a key role in many of Wesnoth’s greatest battles.
gd: Tha pàirt fìor tharbhach a bhith air an t-slighe sholair chudromach seo ann an iomadh blàr mòr aig Beasnad.

en: Three players come head to head on this water-cut battlefield.
gd: Thèid trì cluicheadairean an aghaidh càch a chèile air blàr roinnte le uisge.

en: Tower of Doom
gd: Tùr a’ bhràtha

en: Turn 11: Northerners
gd: Cuairt 11: Tuathaich

en: Turn 14: Drakes
gd: Cuairt 14: Dràic

en: Turn 17: Undead
gd: Cuairt 17: Closaich

en: Turn 2: Loyalists
gd: Cuairt 2: Dìlsich

en: Turn 5: Knalgans
gd: Cuairt 5: Cnalganaich

en: Turn 8: Rebels
gd: Cuairt 8: Aramaichean

en: Two armies collide on this disjointed coastal landscape of hidden caves and jagged rivers.
gd: Tha dà fheachd a’ dol an aghaidh a chèile air an oirthir sgaraichte seo le uamhan falaichte is aibhnichean corrach.

en: Tyxrrn the Dauntless
gd: Tyxrrn Urranta

en: Ugh! How can this be? Defeated by mere barbarians! My gods have forsaken me...
gd: Ugh! Ciamar as urrainn dha bhith? Air mo cheannsachadh leis na borbairean a tha seo! Chuir mo dhiathan an cùil rium ...

en: Ulysses Mantyjuuri
gd: Ulysses Maintyjuuraidh

en: Undead
gd: Closaich

en: Underground
gd: Fon talamh

en: User Map
gd: Mapa cleachdaiche

en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield.
gd: Tionndaidhidh an cogadh na tuathanasan is bailtean aig roinn sìtheil ’na bhlàr roinnte gu seòlta.

en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield. Designed by Doc Paterson.
gd: Tionndaidhidh an cogadh na tuathanasan is bailtean aig roinn sìtheil ’na bhlàr roinnte gu seòlta. Air a dhealbhachadh le Doc Paterson.

en: Wesnoth Benchmark: AI
gd: Deuchainn-luathais Bheasnaid: IF

en: Wesnoth Benchmark: Scrolling
gd: Deuchainn-luathais Bheasnaid: Sgroladh

en: Wesnoth Benchmark: Walking through Shroud
gd: Deuchainn-luathais Bheasnaid: Coiseachd tro sgleò

en: Who will emerge from the confines of this perilous battlefield?
gd: Cò thig beò bhon bhlàr chunnartach seo?

en: Xikkrisx of Syrsszk was a powerful Saurian warrior, sent to this region by the Elders of the Rysssrylosszkk Clan (translation: “The Hunts-Foes-In-Boiling-Rivers Clan”). The Elders were preparing to make war on a human outpost, and were in great need of the powerful magics of Oxsrrsk, a Saurian Mystic who had last been seen heading in the direction of Ruaskkolin Lake. Xikkrisx found the petrified body of Oxsrrsk, along with a carefully bound scroll that had apparently been dropped into a small crevice in the cave floor. He opened the scroll and read a brief passage from the middle of the text: “After he was bound and cast from the Upper World, Chak’kso’s enraged spirit sought release, and was able to exert a corrupting influence on certain regions of the Upper World, channeled through ‘pathways of stone’ that extend from the surface into the depths of the Under Reaches. This rage altered the eggs of great lizards, shaping their bodies and spirits into implements of Chak’kso’s hatred.” Confused, Xikkrisx fixed his attention on the task at hand. Thinking that perhaps the Elders could find some way to restore Oxsrrsk, he began the long and strenuous task of hauling the statue back to the domain of the Rysssrylosszkk Clan. Exhausted, and not having traveled far from the lake, Xikkrisx set the statue down inside of a small cave, and lay down to rest. He was awoken by a bone-chilling roar.
gd: B’ àbhaist Xikkrisx à Syrsszk a bhith ’na ghaisgeach laghairte cùmhachdach a chaidh a chur dhan sgìre seo le seanairean clann Rysssrylosszkk (is ciall dha “Clann fir a shealgas nàimhdean ann an aibhnichean soda”). Bha na seanairean ag ullachadh cogadh an aghaidh gearastan a’ chinne-daonna is bha cruaidh feum aca air draoidheachd Oxsrrsk, draoidh laghairte a chunnacas an turas mu dheireadh nuair a shiubhail e an comhair Loch Ruaskkolain. Lorg Xikkrisx corp Oxsrrsk air a thionndadh gu cloiche còmhla ri sgrola air a phasgadh gu cùramach a thuit a-steach dha tholl beag ann an làr na h-uaimhe a rèir coltais. Dh’fhosgail e an sgrola is leugh e earrann bheag ann am meadhan an teacsa: “Nuair a bha e air nasgadh is fhuadach bhon t-saoghal uachdarach, bha anam feargach Chak’kso a’ sireadh saoradh is bhuannaich e buaidh truaillidh air pàirtean den t-saoghal uachdarach a chuir e tro ‘shlighean cloiche’ a shìneas bhon uachdar gu doimhneachd nan raointean domhainn. Dh’atharraich am fearg seo uighean nan laghairtean mòra a chuir cruth air na bodhaigean is anman a dhèanadh uidheaman fuath Chak’kso asta.” ’Na bhreisleach, thill Xikkrisx aire air an t-saothair a bha roimhe. Làn bheachd gum b’ urrainn dha na seanairean dòigh a lorg gus Oxsrrsk aiseag, thòisich e air an ìomhaigh a shlaodadh an t-slighe fhada air ais dha dh’àrainn clann Rysssrylosszkk. Nuair a dh’fhàs e sgìth an dèidh slighe goiride, chuir Xikkrisx an ìomhaigh sìos ann an uamh bheag is thuit e ’na chadal. Chaidh a dhùsgadh le beuc uabhasach.

en: You have lost this game, but fear not. You can always try again. And again. And again. *Muahahaha*
gd: Chaill thu an geama seo, ach nach biodh an t-eagal ort. ’S urrainn dhut feuchainn a-rithist ma thogras tu. Agus a-rithist. Agus a-rithist. *Muahahaha*

en: Your aim is to survive the spawning waves of units and defeat the final archenemies.
    
    The spawning waves are randomly generated and will be different each time Dark Forecast is played.
    
    They appear along the north, south, and west map edges — though they are most likely to spawn on the west edge. The waves appear at somewhat regular intervals.
    
    The weather will also change randomly, affecting the layout of the map.
    
    
    <b>Dark Forecast was made by:</b>
    
    <span color='green'>jb:</span>
    • Map design, spawn groups, and scenario concept
    
    <span color='green'>Rhuvaen:</span>
    • WML implementation
gd: Is d’ amas gum mair thu beò is gun cuir thu às dha na h-ionnsaighean leis na h-aonadan air an gintinn is dha na àrd-nàimhdean deireannach.
    
    Thèid na h-ionnsaighean a ghintinn air thuaiream is bidh iad eadar-dhealaichte gach turas a chluicheas tu Ro-aithris dhorcha.
    
    Nochdaidh iad air oirean tuath, deas is iar a’ mhapa ged a thig a’ mhòr chuid dhiubh bhon oir iar. Tha beàrnan caran cothromach eadar na h-ionnsaighean.
    
    Atharraichidh an t-sìde air thuaiream cuideachd, a’ toirt buaidh air co-dhealbhachd a’ mhapa.
    
    
    <b>Chaidh Ro-aithris dhorcha a dhèanamh le:</b>
    
    <span color='green'>jb:</span>
    • co-dhealbhachd mapa, buidhnean dhe dh’ionnsaighean, bun-bheachd a’ chnàmh-sgeòil
    
    <span color='green'>Rhuvaen:</span>
    • Prògramachadh WML

en: evil eye
gd: droch shùil

en: statue
gd: ìomhaigh

en: teamname^Center
gd: Meadhan

en: teamname^East
gd: Ear

en: teamname^Human
gd: Cinne-daonna

en: teamname^North
gd: Tuath

en: teamname^Northeast
gd: Ear-thuath

en: teamname^Northwest
gd: Ear-dheas

en: teamname^Revolt
gd: Aramach

en: teamname^South
gd: Deas

en: teamname^Southeast
gd: Iar-thuath

en: teamname^Southwest
gd: Iar-dheas

en: teamname^Team 1
gd: Sgioba 1

en: teamname^Team 2
gd: Sgioba 2

en: teamname^West
gd: Iar
