Wesnoth 1.10 - en to gd translation catalogue (960 entries)

en: "$hotkey_sequence|" is in use by "$old_hotkey_action|". Do you wish to reassign it to "$new_hotkey_action|"?
gd: Tha "$hotkey_sequence|" ’ga chleachdadh le "$old_hotkey_action|". A bheil thu airson a shònrachadh dha "$new_hotkey_action|" ’na àite?

en: #(Invalid)
gd: #(Mì-dhligheach)

en: $player has entered the room
gd: Thàinig $player a-steach dhan t-seòmar

en: $player has left the room
gd: Dh’fhàg $player an seòmar

en: $requester requires the following modifications to be disabled:
gd: Tha $requester ag iarraidh gun cuir thu na h-atharraichean seo à comas:

en: $requester requires the following modifications to be enabled:
gd: Tha $requester ag iarraidh gun cuir thu na h-atharraichean seo an comas:

en: 'list_data' must have the same number of columns as the 'list_definition'.
gd: Feumaidh an aon àireamh dhe chuilbh a bhith aig ‘list_data’ ’s a tha aig an ‘list_definition’.

en: (empty list)
gd: (liosta falamh)

en: /1000 tiles
gd: /1000 leacan

en: <italic>text='Castles'</italic> are any sort of permanent fortification.
    Nearly all units receive a considerable bonus to their defense by being stationed in a castle, and most units receive full movement in a castle. Stationing units in a castle represents its defensive capability. Without a unit in each wall hex, an enemy can simply sneak into the castle unchallenged, gaining the same defensive bonus as everyone inside.
    
    Most units have about 60% defense in a castle.
gd: ’S e gach seòrsa de dhaingneachadh maireannach a th’ anns na <italic>text='caistealan'</italic>. Gheibh cha mhòr a h-uile aonad buannachd dìona mhòr nuair a bhios iad stèidhichte ann an caisteal agus gluasad slàn. Tha comas dìona aig caisteal cho math ’s a tha na h-aonadan a tha stèidhichte ann. Gun aonad air a h-uile sia-cheàrnach balla, faodaidh nàmhaid a ghoid a-steach don chaisteal gun dùbhlan is gheibh e an aon buannachd dìona ’s a tha aig a h-uile duine eile taobh a-staigh.
    
    Tha 60% de dhìon aig a’ mhòrchuid a dh’aonadan ann an caisteal.

en: <italic>text='Cave'</italic> terrain represents any underground cavern with enough room for a unit to pass.
    Most units are wholly unfamiliar with the terrain, and thus are both slowed down and hindered in defense. Dwarves and trolls, who make their homes in caves, both have a relatively easy time navigating this terrain, especially dwarves, who by dint of their small size can navigate many obstacles that other races cannot. Occasionally caves are <ref>dst='terrain_illuminated_cave' text='illuminated'</ref>.
    
    Rare patches of the underground world are illuminated by light from the surface shining down into the gloomy darkness. This provides an attack bonus for lawful units and removes the attack bonus from chaotic units. In all other regards this terrain is functionally identical to normal <ref>dst='terrain_cave' text='cave terrains'</ref>.
    
    Most units receive 20 to 40% defense in caves, whereas dwarves have 50%.
gd: Riochdaichidh <italic>text='uamh'</italic> uamh fo thalamh sam bith a bhios mòr gu leòr ach an tèid aonad troimhe. Tha a’ mhòrchuid a dh’aonadan aineolach air uamhan is thèid an dà chuid gluasad is dìon a bhacadh dhaibh. Bhon a bhuineas iad ri uamhan, tha e reusanta furasta do throichean is athaich siubhal tromhpa, gu sònraichte do na troichean a bhios beag gu leòr gus faighinn seachad air cnapan-starra a bhacadh na cinnidhean eile. Aig amannan, bidh uamhan <ref>dst='terrain_illuminated_cave' text='soillseach'</ref>.
    
    Tha badain ainneamh an t-saoghail fon talamh soillsichte le solas bhon uachdar a dhealraicheas sìos don dorchadas chiar. Bheir seo buannachd ionnsaighe do dh’aonadan dligheach is caillidh na h-aonadan coimeasgach am buannachd ionnsaighe. Sa h-uile dòigh eile, tha an cruth-tìre seo co-ionnan ri <ref>dst='terrain_cave' text='uamhan'</ref>.
    
    Tha 20% gu 40% de dhìon aig a’ mhòrchuid a dh’aonadan ann an uamhan fhad ’s a gheibh troichean 50%.

en: <italic>text='Coastal reefs'</italic> are shallows formed by stone, coral and sand.
    This provides most land units with a more steady footing and defensive positions than wading in shallow water normally would and also grants most water-dwelling races an exceptionally high defense.
    
    Mermen and Naga both receive 70% defense on coastal reefs.
gd: ’S e uisge eu-domhain air a chruthachadh le clach, coireal is gaineamh a th’ anns an <italic>text='riof cladaich'</italic>. Bheir seo bonn nas seasmhaiche is suidheachaidhean dìona nas fhearr don mhòrchuid a dh’aonadan talmhainn na bhiodh tanalach àbhaisteach is bheir e dìon uabhasach math air a’ mhòrchuid a dh’aonadan uisge.
    
    Tha 70% de dhìon aig sluagh-mara is nagaidhean air riofachan cladaich.

en: <italic>text='Deep water'</italic> represents any body of water deep enough to cover a man’s head.
    Most units cannot enter deep water: it is the domain of units which can either fly, or are exceptionally strong swimmers.
    
    Mermen and naga both receive 50% defense in deep water, with full movement.
gd: Riochdaichidh <italic>text='uisge domhainn'</italic> uisge sam bith a bhios domhainn gu leòr gus ceann daoine a chòmhdachadh. Chan urrainn don mhòrchuid de dh’aonadan dol a-steach do dh’uisge domhainn idir: ’s e an àrainn aig aonadan a nì sgiathach no a bhios sònraichte math air snàmh a th’ ann.
    
    Gheibh sluagh-mara is nagaidhean dìon de 50% ann an uisge domhainn agus gluasad slàn.

en: <italic>text='Deserts'</italic> have a somewhat different composition than small sand pits or beaches, however for gameplay purposes they are identical. See <ref>dst='terrain_sand' text='sand'</ref>.
gd: Tha <italic>text='fàsaichean'</italic> eadar-dhealaichte bho àrainnean beaga de ghaineamh no tràighean, ach a thaobh cluiche a’ gheama tha iad co-ionnann. Thoir sùil air <ref>dst='terrain_sand' text='gaineamh'</ref>.

en: <italic>text='Forests'</italic> represent any woodland with significant undergrowth, enough to hinder passage. Though they slow nearly everyone down, forests do offer better defense to most units than open ground. Cavalry, however, have so much trouble navigating them that any benefit gained by stealth is negated. Elves are an exception to this general rule for forests. Not only do they possess full movement in forests, but they also gain a considerable defensive bonus. Dwarves are another exception to this rule; though they are able to plow through the forests without much loss of speed, their utter unfamiliarity with the terrain causes them to receive no defensive bonus.
    
    Most units have 50% defense in forests, but cavalry are limited to 30%. Elves, on the other hand, enjoy 60 to 70% defense, even their mounted units. Dwarves generally receive only 30% defense in forests.
gd: Riochdaichidh <italic>text='coilltean'</italic> badan de chraobhan sam bith aig a bheil preaslach gu leòr gus siubhal a bhacadh. Ged a chuireas iad maille air cha mhòr a h-uile duine, bheir iad cuideachd barrachd dìona dhaibh na gheibheadh iad air tìr fhosgailte. A dh’aindeoin sin, tha na duilgheadasan aig marcaichean gus faighinn tromhpa cho mòr ’s nach fhaigh iad buannachd sam bith às an dìomhaireachd. Tha cùisean eadar-dhealaichte do na sìthichean co-dhiù: gheibh iad gluasad slàn ann an coilltean cho math ri buannachd dìona mhòr. Tha coilltean gu h-àraidh cunnartach do throichean; ged a shoirbhicheas leotha siubhal tro na coilltean gun a bhith a’ call cus gluasaid, tha iad cho aineolach air an tìr seo ’s nach fhaigh iad dìon às.
    
    Tha dìon de 50% aig a’ mhòrchuid a dh’aonadan ach tha marcaichean cuingichte gu 30%. Tha dìon de 60% gu 70% aig na sìthichean co-dhiù is fiù ’s aig na marcaichean acasan. Chan fhaigh troichean ach 30% de dhìon ann an coilltean.

en: <italic>text='Frozen'</italic> terrain represents any flat area that is covered by snow or ice.
    Most units are slowed down on it, and have a harder time defending themselves. Note that swimming units, even those who can breathe underwater, cannot swim underneath ice.
    
    Most units have 20 to 40% defense in frozen terrain.
gd: Riochdaichidh cruth-tìre <italic>text='reòite'</italic> raon rèidh sam bith air a chòmhdachadh le sneachd no deigh. Bidh a’ mhòrchuid a dh’aonadan nas maille air is tha e nas dorra dhaibh ’gan dìon fhèin. Thoir an aire nach urrainn do dh’aonadan aig a bheil snàmh a’ siubhal fo dheigh, fiù ’s mas urrainn dhaibh anail a ghabhail fon uisge.
    
    Tha 20% gu 40% de dhìon aig a’ mhòrchuid a dh’aonadan air tìr reòite.

en: <italic>text='Grassland'</italic> represents open plains, whether cultivated, cut back for grazing, or wild.
    Being open ground, grassland is both very easy to move across, but is also difficult to defend oneself in. Typically, those units that perform best on grassland are either cavalry, or very agile units which take advantage of the open space.
    
    Most units have defense of 30 to 40% on grassland.
gd: Riochdaichidh <italic>text='raon-feòir'</italic> talamh fheurach fhosgailte a dh’fhaodadh a bhith threabhta, ’na ionaltradh no fhiadhain. Bhon a tha i fosgailte, tha e glè fhurasta gluasad thairis oirre, ach air an làimh eile tha e doirbh ’gad dhìon fhèin oirre. ’S e na h-aonadan marcaiche a nì nas fhearr air raon-feòir no aonadan clise eile a gheibh buannachd às an rùm shaor.
    
    Tha dìon de 30% gu 40% aig a’ mhòrchuid a dh’aonadan air raon-feòir.

en: <italic>text='Hills'</italic> represent any reasonably rough terrain,
    with enough dips and rises in the ground to provide some cover. Hills are difficult for most troops to navigate. Dwarves, trolls, and orcs have enough familiarity with the terrain that they can pass through it without being slowed down. Cavalry have enough trouble navigating the terrain that any defensive aid lent by cover is negated.
    
    Most units have about 50% defense in hills, whereas cavalry are limited to 40%. Dwarves enjoy 60% defense in hills.
gd: Riochdaichidh <italic>text='cnuic'</italic> gach cruth-tìre reusanta garbh le cromadh gu leòr gus beagan còmhdachaidh fhaighinn. Tha cnuic doirbh don mhòrchuid de dh’aonadan gus siubhal tromhpa. Tha troichean, athaich is deamhain eòlach gu leòr air an tìr ach an urrainn dhaibh siubhal thairis air gun mhaille. Tha na duilgheadasan aig marcaichean gus faighinn troimhe cho mòr ’s nach fhaigh iad buannachd sam bith às a’ chòmhdachadh.
    
    Tha dìon de 50% aig a’ mhòrchuid a dh’aonadan air cnuic ged a tha marcaichean cuingichte gu 40%. Gheibh troichean 60% de dhìon air cnuic.

en: <italic>text='Mountains'</italic> are steep enough that units often have to climb over obstacles to move.
    By this nature, they provide a considerable defensive bonus for most troops, but they also severely impede any passage through them. Most cavalry simply cannot enter mountainous terrain; however, elvish cavalry is an exception to this, as are the goblin wolf riders. Both dwarves and trolls are native to mountainous terrain, and have a very easy time getting around.
    
    Most units receive about 60% defense in mountains, whereas Dwarves enjoy 70%.
gd: Tha <italic>text='beanntan'</italic> cas gu leòr ach am bidh aig aonadan ri sreap thairis air cnapan-starra gu tric. Seo as adhbhar gun toir iad buannachd dìona mhòr don mhòrchuid a dh’aonadan ach cuiridh iad fìor ghrabadh orra cuideachd. Chan urrainn do mharcaichean fiù ’s faighinn air an tìr seo ach marcaichean sìthiche is marcaichean madaidh nam bòcan. Buinidh an dà chuid troichean is athaich do na beanntan is tha e furasta dhaibh siubhal annta.
    
    Tha dìon de 60% aig a’ mhòrchuid a dh’aonadan air beanntan ach gheibh troichean 70%.

en: <italic>text='Mushroom groves'</italic> are vast underground forests of giant mushrooms,
    which thrive in the damp darkness. Most units have trouble negotiating the spongy floor of smaller fungi, but they have plenty of cover behind the larger stalks. Mounted units, however, become completely mired and lack proper freedom of movement in combat. Undead units have a natural affinity for decay and function quite well in mushroom forests.
    
    Most units receive 50% to 60% defense in mushroom groves, whereas cavalry receive only 20%.
gd: ’S e coilltean mòra de bhalgan-bhuachair fon talamh a th’ anns na <italic>text='badain bhalgan-bhuachair'</italic> leis a shoirbhicheas san dorchadas tais. Tha duilgheadasan aig a’ mhòrchuid a dh’aonadan le siubhal air talamh chòsach de na balgain-bhuachair nas lugha ach gheibh iad còmhdachadh math air cùlaibh na feadhna mòra. Thèid aonadan marcaiche a bhacadh gu tur co-dhiù is tha saorsa gluasaid cheart a dhìth orra ann an cath. Tha aonadan closaich càirdeil ri crìonadh gu nàdarra is thèid gu math leotha ann an coilltean bhalgan-bhuachair.
    
    Tha 50% gu 60% de dhìon aig a’ mhòrchuid a dh’aonadan air badain bhalgain-bhuachair ach chan fhaigh marcaichean ach 20%.

en: <italic>text='Rails'</italic> are used to transport ore. By Dwarfs. Mostly.
gd: Thèid <italic>text='rèilean'</italic> a chleachdadh gus clach-mhèinneir a ghiùlan. Le troichean. Mar as trice.

en: <italic>text='Roads'</italic> are beaten paths of dirt, formed by many travelers passing over them. As far as gameplay is concerned, roads behave as flat terrain.
gd: 'S e staranan a th' anns na <italic>text='rathaidean'</italic> a chaidh a' cruthachadh le iomadh dhuine a' siubhal thairis orra. A thaobh cluiche a' gheama, tha rathaidean nan cruth-tìre rèidh.

en: <italic>text='Rockbound cave'</italic> terrain is formed by the action of water and wind, carrying erosive particles that carve the rock. It resembles a scraggy underground cavern which reduces efficiency of most units, but shoulders defense. Dwarves and trolls, who are main settlers of caves, have a relatively easy time navigating this terrain. Dwarves, who by dint of their small size have the full advantage of navigation in such topography. Occasionally caves are <ref>dst='terrain_illuminated_cave' text='illuminated'</ref>
    
    Most units have about 50% defense in rocky caves, whereas cavalry are limited to 40%. Dwarves enjoy 60% defense in rockbound caves.
gd: Chaidh <italic>text='uamhan creagach'</italic> a chruthachadh le uisge is gaoth a bheireas mìrean bleithe a ghearras a’ chlach. Tha iad coltach ri uamh fo thalamh chreagach a chuireas bacadh air èifeachdachd aig a’ mhòrchuid a dh’aonadan ged a chuireas iad ris an dìon. Tha e furasta gu leòr do throichean is athaich a thuineachas sna h-uamhan seo siubhal tromhpa, gu sònraichte do na troichean a bhios beag gu leòr gus faighinn seachad air cnapan-starra a bhacadh na cinnidhean eile. Aig amannan, bidh uamhan <ref>dst='terrain_illuminated_cave' text='soillseach'</ref>.
    
    Tha 50% de dhìon aig a’ mhòrchuid a dh’aonadan ann an uamhan creagach ach tha marcaichean cuingichte gu 40%. Gheibh troichean 60% de dhìon ann an uamhan creagach.

en: <italic>text='Shallow water'</italic> represents any body of water deep enough to come up to roughly a man’s waist. This is enough to slow down nearly anyone and leave them wide open to attack. Dwarves, given that the water reaches up almost to their heads, have an extremely hard time of this. The exception is any race whose bodies naturally lend themselves to swimming, for which they receive a considerable defensive bonus and full movement.
    
    Most units make do with 20 to 30% defense in shallow water, whereas both naga and mermen enjoy 60%.
gd: Riochdaichidh <italic>text='tanalach'</italic> gach uisge a bhios cho domhainn ’s gun ruigeadh e meadhan daoine. Foghnaidh seo gus maille a chur air cha mhòr a h-uile duine is am fosgladh do dh’ionnsaighean. Tha seo gu sònraichte doirbh do na troichean is an t-uisge cha mhòr a ruigsinn an cinn. Tha a h-uile cinneadh a nì snàmh gu nàdarra na mura-bhith is gheibh iad buannachd dìona mhòr is gluasad gun bhacadh às.
    
    Chan eil ach 20% gu 30% de dhìon aig a’ mhòrchuid a dh’aonadan ann an tanalach. Gheibh nagaidhean is sluagh-mara 60%.

en: <italic>text='Submerged villages'</italic> are the homes of merfolk and nagas. While water-dwelling creatures are at home here, land-dwellers have a hard time navigating and defending these villages. However, like any village, the facilities are available to all creatures which allow units to tend to their wounds. Any unit stationed in a village can heal eight hitpoints each turn, or be cured of poison.
    
    Merfolk and nagas have 60% defense in submerged villages, whereas land based units usually have a low defense.
gd: ’S e na dachaighean aig an t-sluagh-mhara is na nagaidhean a th’ anns na <italic>text='bailtean bàthte'</italic>. Fhad ’s a tha iad ’nan dachaighean do chreutairean a dh’fhuiricheas ann an uisge, tha e doirbh do chreutairean a dh’fhuiricheas air an talamh siubhal tromhpa no an dìon. Co-dhiù, mar a tha anns gach baile, tha goireasan ann don a h-uile creutair gus cùram a thoirt do na lotan aca. Slànaichidh aonad sam bith a tha stèidhichte ann am baile 8 puingean-beatha sa chuairt air neo gheibh iad leigheas bho phuinsean.
    
    Tha 60% de dhìon aig sluagh-mara is nagaidhean ann am bailtean bàthte ged nach fhaigh creutairean talmhainn ach glè bheag de dhìon.

en: <italic>text='Swamps'</italic> represent any sort of wetlands.
    Swamps slow down nearly everyone, and inhibit their ability to defend themselves. An exception to this is any race bodily skilled in navigating water; these receive both full movement and a defensive bonus. Those that make their living in the wetlands are also adept at using this terrain for cover.
    
    Most units make do with 30% defense in swamps. Mermen, naga, and saurians all generally enjoy 60%.
gd: Riochdaichidh <italic>text='boglach'</italic> tìr fhliuch sam bith. Cuiridh boglaichean maille air cha mhòr duine sam bith is bacaidh iad an comas dìona. Tha na cinnidhean aig a bheil bodhaigean gus siubhal ann an uisge ’nam mura-bhith air seo; gheibh iadsan gluasad slàn is buannachd dìona. Tha an fheadhainn a gheibh am beòshlaint à tìr fhliuch math air an tìr seo a chleachdadh mar chòmhdachadh cuideachd.
    
    Chan eil ach 30% de dhìon aig a’ mhòrchuid a dh’aonadan air boglach. Gheibh sluagh-mara, nagaidhean is laghairtean uile 60%.

en: <italic>text='Unwalkable terrain'</italic> covers any chasm or gorge which, as the name implies, cannot be crossed simply by walking. Chasms are noted for sheer walls which would take days to traverse. As far as gameplay is concerned, only units capable of flying can cross this terrain.
gd: Gabhaidh cruth-tìre <italic>text='do-choiseach'</italic> a-steach mòr-bheàrnan is slocan nach gabhadh siubhal às aonais drochaide. Tha ballachan casa aig mòr-bheàrnan is bheireadh e làithean mòra a’ dol thairis orra. A thaobh cluiche a’ gheama, chan fhaigh thairis air a’ chruth-tìre seo ach aonadan aig a bheil sgiathach.

en: <italic>text='Villages'</italic> represent any group of buildings, human or otherwise.
    Almost all units, even cavalry, have an easy time navigating villages, and most units gain a defensive bonus from being stationed in a village. Villages allow units the resources to clean and tend to their wounds, which allows any unit stationed therein to heal eight hitpoints each turn, or to be cured of poison.
    
    Most units have 50 to 60% defense in villages, whereas cavalry receive only 40%.
gd: Riochdaichidh <italic>text='bailtean'</italic> buidheann de thogalaichean sam bith aig a’ chinne-daonna no cinneadh sam bith eile. Tha e furasta don mhòrchuid de dh’aonadan siubhal ann am bailtean, fiù ’s do mharcaichean is gheibh a’ mhòrchuid de dh’aonadan buannachd dìona nuair a bhios iad stèidhichte ann am baile. Bheir aonadan goireasan bhon bhaile gus na lotan aca a ghlanadh is cùram a thoirt dhaibh is mar sin slànaichidh iad 8 puingean-beatha sa chuairt air neo gheibh iad leigheas bho phuinsean.
    
    Tha 50% gu 60% de dhìon aig a’ mhòrchuid a dh’aonadan ann am bailtean ged nach fhaigh marcaichean ach 40%.

en: A 'list_definition' should contain one row.
gd: Bu chòir do ràgh a bhith ann an ‘list_definition’.

en: A local server instance has to be started in order to host a networked game. The server will run as a background process until all users have disconnected. Do you wish to continue?
gd: Thèid frithealaiche ionadail a thòiseachadh gus geama lìonraidh òstadh. Ruithidh am frithealaiche air a’ chùlaibh gus am bi a h-uile cluicheadairean air dì-cheangal. A bheil thu airson leantainn air adhart?

en: A row must have a column.
gd: Feumaidh colbh a bhith aig ràgh.

en: A terrain with a string with more than 4 characters has been found, the affected terrain is :
gd: Chaidh cruth-tìre le sreang aig a bheil barrachd air 4 caractaran a lorg, is an cruth-tìre seo :

en: Accelerated
gd: Luathaichte

en: Accelerated speed
gd: Astar luathaichte

en: Action
gd: Gnìomh

en: Actions
gd: Gnìomhan

en: Activates Planning Mode on game start
gd: Cuiridh seo am modh planaidh an comas nuair a thòisicheas an geama

en: Add As Friend
gd: Cuir ri caraidean

en: Add As Ignore
gd: Cuir ri luchd neo-shuime

en: Add Hotkey
gd: Cuir hotkey ris

en: Add New Area
gd: Cuir raon ùr ris

en: Add New Side
gd: Cuir thaobh ùr ris

en: Add a timestamp to chat messages
gd: Cuir stampa-tìde ri teachdaireachdan chabadaiche

en: Add as Friend
gd: Cuir ri caraidean

en: Add as Ignore
gd: Cuir ri luchd neo-shuime

en: Add this username to your friends list (add optional notes, e.g., 'player_name notes on friend')
gd: Cuir am far-ainm seo ri liosta nan caraidean agad (cuir nòtaichean roghainneil ris, m.e. “nòtaichean air caraid fhar_ainm”)

en: Add this username to your ignores list (add optional reason, e.g., 'player_name reason ignored')
gd: Cuir am far-ainm seo ris an liosta neo-shuime agad (cuir adhbhar roghainneil ris, m.e. “adhbhar gus far_ainm a sheachnadh”)

en: Add to Friends
gd: Cuir ri caraidean

en: Add to Ignores
gd: Cuir ri luchd neo-shuime

en: Add-on types:
gd: Seòrsa nan tuilleadan:

en: Add-ons
gd: Tuilleadain

en: Add-ons matching the following criteria will be displayed.
gd: Thèid tuilleadain a shealltainn a cho-fhreagras ris na cuspairean a leanas.

en: Add-ons will be sorted as follows when no column is selected:
gd: Mar a thèid na tuilleadain a chur an òrdugh mur eil colbh air a thaghadh:

en: Add-ons:
gd: Tuilleadain:

en: Address
gd: Seòladh

en: Adobe Village
gd: Baile an fhàsaich

en: Advanced section^Advanced
gd: Adhartach

en: All hotkeys have been reset to their default values.
gd: Chaidh a h-uile hotkey ath-shuidheachdh dhan rèiteachadh tùsail.

en: Alphabetically
gd: Aibidealach

en: An error due to possibly invalid WML occurred
    The error message is :
gd: Thachair mearachd air adhbharachadh le WML mì-dhligheach, ’s dòcha
    Is an teachdaireachd mearachd seo :

en: Animate Map
gd: Beòthaich mapa

en: Animate map
gd: Beòthaich mapa

en: Apply
gd: Cuir an gnìomh

en: Apply a Mask
gd: Cuir masg an gnìomh

en: Assign Local Time
gd: Sònraich an t-àm ionadail

en: Assign Recruit List
gd: Sònraich liosta-trusaidh

en: Assign sides to players at random
gd: Ainmich taobh nan cluicheadairean air thuaiream

en: Assign the selected unit set as recruit list to the unit.
gd: Sònraich an seata de dh’aonadan a thagh thu mar liosta-trusaidh an aonaid.

en: Attack
gd: Thoir ionnsaigh

en: Attack enemy
gd: Gabh air an nàmhaid

en: Author:
gd: Ùghdar:

en: Auto-update Terrain Transitions
gd: Fèin-ùraich tar-mhùthaidhean crutha-thìre

en: Auto-update Terrain Transitions: No
gd: Fèin-ùraich tar-mhùthaidhean crutha-thìre: dheth

en: Auto-update Terrain Transitions: Partial
gd: Fèin-ùraich tar-mhùthaidhean crutha-thìre: pàirt

en: Back to the multiplayer options
gd: Air ais dha na roghainnean ioma-chluicheadair

en: Backup
gd: Lethbhreac-glèidhidh

en: Ban
gd: Toirmisg

en: Ban time:
gd: Ùine an toirmisg:

en: Basic Stone Bridge
gd: Drochaid chloiche bhunasach

en: Basic Wooden Floor
gd: Làr maide bunasach

en: Beach Sands
gd: Gaineamh tràghad

en: Beam of Light
gd: Loinnear

en: Best Possible Enemy Moves
gd: Roghainn ghluasadan an nàmhaid

en: Binding
gd: Nasgadh

en: Blue:
gd: Gorm:

en: Bridge
gd: Drochaid

en: Browse the screenshots folder using a file manager
gd: Rùraich pasgan nan glacaidhean-sgrìn le manaidsear fhaidhlichean

en: Browse this location using a file manager
gd: Rùraich an t-ionad seo le manaidsear fhaidhlichean

en: Brush NW-SE
gd: Bruis ITh-EDh

en: Brush SW-NE
gd: Bruis IDh-ETh

en: Buffer size:
gd: Meud a’ bhufair:

en: Button
gd: Putan

en: Cache:
gd: An tasgadan:

en: Call stack
gd: Gairm stac

en: Campaign
gd: Iomairt

en: Campaign: $campaign_name
gd: Iomairt: $campaign_name

en: Campfire
gd: Teine campachaidh

en: Can Recruit
gd: Faodaidh e trusadh

en: Can be Renamed
gd: Gabhaidh ainm ùr a thoirt air

en: Cancel
gd: Sguir dheth

en: Cancel any pending unit movements in the saved game
gd: Sguir dhe ghluasad aonaid ri dhèanamh sam bith sa gheama air a shàbhaladh

en: Cancel orders
gd: Sgur dhe na h-òrduighean

en: Castle
gd: Caisteal

en: Castle Overlay
gd: Tar-chòmhdachadh caisteil

en: Castle size:
gd: Meud a’ chaisteil:

en: Cave
gd: Uamh

en: Cave Chasm Bridge
gd: Drochaid mòr-bheàrn uamha

en: Cave Floor
gd: Làr uamha

en: Cave Path
gd: Slighe uamha

en: Cave Village
gd: Baile uamha

en: Cave Wall
gd: Balla uamha

en: Centered
gd: Meadhanaichte

en: Change Control
gd: Atharraich smachd

en: Change Language
gd: Atharraich an cànan

en: Change Palette Group
gd: Atharraich am buidheann paileid

en: Change Resolution
gd: Atharraich an dùmhlachd-bhreacaidh

en: Change Side (Debug!)
gd: Atharraich taobh (Dì-bhugaich!)

en: Change Unit ID
gd: Atharraich ID an aonaid

en: Change campaign difficulty before loading
gd: Atharraich duilgheas na h-iomairte ron luchdadh

en: Change difficulty
gd: Atharraich an duilgheas

en: Change the bell volume
gd: Atharraich àirde a’ chluig

en: Change the buffer size
gd: Atharraich meud a’ bhufair

en: Change the language
gd: Atharraich an cànan

en: Change the music volume
gd: Atharraich àirde a’ chiùil

en: Change the resolution the game runs at
gd: Atharraich an dùmhlachd-bhreacaidh sa ruith an geama

en: Change the sample rate
gd: Atharraich reat sampaill

en: Change the sound effects volume
gd: Atharraich àirde nan èifeachdan fuaime

en: Change the sound volume for button clicks, etc.
gd: Atharraich àirde fuaime airson briogadh air putain amsaa.

en: Change the speed of scrolling around the map
gd: Atharraich an t-astar sgrolaidh mun mhapa

en: Change the theme the game runs with
gd: Atharraich an ùrlar leis a ruitheas an geama

en: Chasm
gd: Mòr-bheàrn

en: Chat Log
gd: Loga na cabadaiche

en: Chat lines:
gd: Loidhnichean na cabadaiche:

en: Chat timestamping
gd: Stampaichean-tìde na cabadaiche

en: Check status
gd: Dearbhaich an staid

en: Choose Modifications
gd: Tagh atharraichean

en: Choose Player
gd: Tagh cluicheadair

en: Choose Resolution
gd: Atharraich an dùmhlachd-bhreacaidh

en: Choose Theme
gd: Tagh ùrlar

en: Choose the add-ons you want to remove.
gd: Tagh na tuilleadain a tha thu airson toirt air falbh.

en: Choose the game to load
gd: Tagh an geama airson luchdadh

en: Choose whether the game should run full screen or in a window
gd: Tagh an ruith an geama ann an uinneag no làn-sgrìn

en: Choose your preferred language:
gd: Tagh an cànan as fhearr leat:

en: Circle doesn't fit on canvas.
gd: Tha an cearcall ro mhòr airson a’ chanabhais.

en: Clean Gray Cobbles
gd: Dòirneagan glana liatha

en: Clear
gd: Falamhaich

en: Clear Hotkey
gd: Falamhaich hotkey

en: Clear Labels
gd: Falamhaich leubailean

en: Clear Messages
gd: Falamhaich teachdaireachdan

en: Clear Selected Item Set
gd: Falamhaich seata nan nithean air an taghadh

en: Click dismiss needs a 'click_dismiss' or 'ok' button.
gd: Tha putan ‘click_dismiss’ no ‘ok’ a dhìth air click dismiss.

en: Close
gd: Dùin

en: Close Map
gd: Dùin mapa

en: Coastal
gd: Oirthir

en: Coastal Reef
gd: Riof cladaich

en: Configuration:
gd: Rèiteachadh:

en: Configure the game’s settings
gd: Rèitich roghainnean a’ gheama

en: Confirm
gd: Dearbhaich

en: Connect
gd: Dèan ceangal

en: Connect to Server
gd: Dèan ceangal dha fhrithealaiche

en: Contents
gd: Clàr-innse

en: Continue
gd: Lean air adhart

en: Continue Move
gd: Lean air an gluasad

en: Continue Network Game
gd: Lean air geama lìonraidh

en: Continuously animate standing units in the battlefield
gd: Seall beòthachadh gun sgur airson aonadan ’nan seasamh air a’ bhlàr

en: Controller:
gd: Smachdair:

en: Copy
gd: Dèan lethbhreac

en: Copy edge terrain
gd: Dèan lethbhreac air oirthir

en: Copy this URL to clipboard
gd: Cuir lethbhreac dhen URL dhan stòr-bhòrd

en: Copy this path to clipboard
gd: Cuir lethbhreac dhen t-slighe seo dhan stòr-bhòrd

en: Copy this report to clipboard
gd: Cuir lethbhreac dhen aithisg seo dhan stòr-bhòrd

en: Cottage
gd: Bothan

en: Crater
gd: Cruinn-shloc

en: Create
gd: Cruthaich

en: Create Game
gd: Cruthaich geama

en: Create Mask
gd: Cruthaich masg

en: Create Unit (Debug!)
gd: Cruthaich aonad (Dì-bhugaich!)

en: Creation of the directory failed.
gd: Dh’fhàillig cruthachadh a’ phasgain.

en: Credits
gd: Cliù

en: Current room
gd: Seòmar an-dràsta

en: Custom
gd: Gnàthaichte

en: Custom Command
gd: Àithne ghnàthaichte

en: Custom Time of Day Creator
gd: Cruthaichear àm an latha gnàthaichte

en: Custom Time of Day Schedule
gd: Sgeideal àm an latha gnàthaichte

en: Cut
gd: Gearr às

en: Dark Dirt
gd: Ùir dhorcha

en: Dark Flagstones
gd: Leacan dorcha

en: Date
gd: Ceann-latha

en: Dead Great Tree
gd: Mòr-chraobh mharbh

en: Declare victory once all enemies are defeated
gd: Gairm buaidh nuair a bhios gach nàmhaid air a ruaig

en: Deep Water
gd: Uisge domhain

en: Default
gd: Tùsail

en: Default Brush
gd: Bruis bhunaiteach

en: Default Zoom
gd: Sùm bunaiteach

en: Defaults
gd: Bun-roghainnean

en: Delay Shroud Updates
gd: Cuir dàil air ùrachaidhean sgàile

en: Delete
gd: Sguab às

en: Delete File
gd: Sguab às am faidhle

en: Delete Save
gd: Sguab às an sàbhaladh

en: Delete ToD
gd: Sguab às àm an latha

en: Delete Unit
gd: Sguab às an aonad

en: Delete auto-saves at the end of scenarios
gd: Sguab às na fèin-shàbhalaidhean air deireadh chnàmh-sgeulan

en: Deletes previous auto-saves on victory in all modes and defeat in multiplayer
gd: Sguabaidh seo às fèin-shàbhalaidhean roimhe le buaidh AonChl/IomChl no ruaig IomChl

en: Deletion of the file failed.
gd: Dh’fhàillig le sguabadh às an fhaidhle.

en: Dense Palm Forest
gd: Coille phailm dhlùth

en: Dependencies:
gd: Eisimeileachdan:

en: Description:
gd: Tuairisgeul:

en: Deselect Hex
gd: Neo-thagh sia-cheàrnach

en: Desert
gd: Fàsach

en: Desert Castle
gd: Caisteal an fhàsaich

en: Desert Impassable Mountains
gd: Beanntan fàsaich do-shiubhal

en: Desert Keep
gd: Daingean an fhàsaich

en: Desert Plants
gd: Lusan fàsaich

en: Desert Plants without Bones
gd: Lusan fàsaich gun chnàimh

en: Desert Sands
gd: Gaineamh fhàsaich

en: Desert Tent Village
gd: Baile teanta an fhàsaich

en: Details:
gd: Fiosrachadh:

en: Difficulty
gd: Duilgheas

en: Difficulty:
gd: Duilgheas:

en: Dirt
gd: Ùir

en: Display a dialog at the beginning of your turn
gd: Seall còmhradh air toiseach na cuairte agad

en: Display animated terrain graphics
gd: Seall grafaigeachd le beòthachadh airson crutha-thìre

en: Do not animate AI units moving
gd: Na seall beòthachadh air aonadan IF a’ gluasad

en: Do not show again
gd: Na seall seo a-rithist

en: Do not show lobby joins
gd: Na seall gabhalaichean ann an lobaidh

en: Do not show messages about players joining the multiplayer lobby
gd: Na seall teachdaireachdan mu chluicheadairean a thig a-steach dhan lobaidh ioma-chluicheadair

en: Do you really want to delete this game?
gd: A bheil thu cinnteach gu bheil thu airson an geama seo a sguabadh às?

en: Down
gd: Sìos

en: Download usermade campaigns, eras, or map packs
gd: Luchdaich a-nuas iomairtean, linntean no pacaidean mapa le cleachdaichean

en: Downloads:
gd: Luchdaidhean a-nuas:

en: Drake Village
gd: Baile Dràic

en: Draw Hex Coordinates
gd: Tarraing càraidean-àireimh nan sia-cheàrnach

en: Draw Terrain Codes
gd: Tarraing còdaichean crutha-thìre

en: Dry Dirt
gd: Ùir thioram

en: Dry Grass
gd: Feur tioram

en: Dry Hills
gd: Cnuic thioram

en: Dry Mountains
gd: Beanntan tioram

en: Dunes
gd: Coilleagan gainmhich

en: Dwarven Castle
gd: Caisteal Troiche

en: Dwarven Castle Keep
gd: Daingean Troiche

en: Dwarven Village
gd: Baile Troiche

en: Each Team
gd: Gach sgioba

en: Earthy Cave Floor
gd: Làr uamha ùire

en: Earthy Chasm
gd: Mòr-bheàrn ùire

en: Edit Scenario
gd: Deasaich an cnàmh-sgeul

en: Edit Scenario Settings
gd: Deasaich roghainnean a' chnàmh-sgeòil

en: Edit Side
gd: Deasaich an taobh

en: Elven Castle
gd: Daingean Sìthiche

en: Elven Castle Keep
gd: Daingean Sìthiche

en: Elven Village
gd: Baile Sìthiche

en: Enable planning mode on start
gd: Cuir am modh planaidh an comas air an tòiseachadh

en: Enable the modifications you want to be active during the game.
gd: Cuir na h-atharraichean an comas a tha thu airson gnìomhachadh rè a’ gheama.

en: Encampment
gd: Campachadh

en: Encampment Keep
gd: Daingean champachaidh

en: End Turn
gd: Cuairt deiseil

en: End Unit Turn
gd: Crìochnaich cuairt an aonaid

en: Enter User Command
gd: Cuir àithne cleachdaiche a-steach

en: Era:
gd: Linn:

en: Error
gd: Mearachd

en: Ethereal Abyss
gd: Aibheis adharail

en: Execution trace
gd: Lorgadh a’ ghnìomhaidh

en: Expand/shrink direction:
gd: Leudaich/lùghdaich comhair:

en: Experience modifier
gd: Atharraichear eòlais

en: Experience modifier:
gd: Atharraichear eòlais:

en: Experimental Fake Map Edge
gd: Oir mhapa fhuadain dheuchainneach

en: Export Selected Coordinates to System Clipboard
gd: Às-phortaich an càraid-àireimh a thagh thu dhan bhòrd-chliopaichean

en: Failed to show a dialog, which doesn't fit on the screen.
gd: Cha deach còmhradh a shealltainn a tha ro mhòr airson an sgrìn.

en: Fall Deciduous Forest
gd: Coille sheargach fhoghair

en: Fall Mixed Forest
gd: Coille mheasgaichte fhoghair

en: Farmland
gd: Achaidhean

en: Female
gd: Boireann

en: Fence
gd: Feansa

en: File:
gd: Faidhle:

en: Fill Selection
gd: Lìon an taghadh

en: Fill Tool
gd: Inneal lìonaidh

en: Filter
gd: Criathrag

en: Filter:
gd: Criathrag:

en: Find $filename server binary to host networked games
gd: Lorg faidhle bìnearaidh $filename an fhrithealaiche gus geamannan lìonraidh òstadh

en: Find Label or Unit
gd: Lorg leubail no aonad

en: Find and set path to MP server to host LAN games
gd: Lorg is suidhich slighe dhan fhrithealaiche IomChl gus geamannan LAN òstadh

en: Flat
gd: Rèidh

en: Flip Clipboard Horizontally
gd: Flip am bòrd-chliopaichean gu còmhnard

en: Flip Clipboard Vertically
gd: Flip am bòrd-chliopaichean gu h-inghearach

en: Flip Selection
gd: Flip an taghadh

en: Flowering Water Lilies
gd: Rabhagaichean fo bhlàth

en: Fog
gd: Ceò

en: Fog of war
gd: Ceò cogaidh

en: Ford
gd: Àth

en: Forest
gd: Coille

en: Formula debugger
gd: Dì-bhugair foirmle:

en: Found a widget with a helptip and without a tooltip.
gd: Chaidh widget le gliocas-cobharach ach às aonais gliocas-sgrìn a lorg.

en: Frequency:
gd: Tricead:

en: Friends
gd: Caraidean

en: Friends List
gd: Liosta nan caraidean

en: Friends first, ignored people last
gd: Caraidean an toiseach luchd neo-shuime aig an deireadh

en: Friends/Ignored List
gd: Liosta charaidean/neo-shuime

en: Frozen
gd: Reòite

en: Full Map
gd: Mapa slàn

en: Full screen
gd: Làn-sgrìn

en: Fungus
gd: Balgain-bhuachair

en: Game Paths
gd: Slighean a’ gheama

en: Game data:
gd: Dàta a’ gheama:

en: Games
gd: Geamaichean

en: Games: showing $num_shown out of $num_total
gd: Geamannan: a’ sealltainn $num_shown a-mach à $num_total

en: Gamestate Inspector
gd: Sgrùdair staid a’ gheama

en: Gender:
gd: Gnè:

en: Generate
gd: Gin

en: Generate Map
gd: Gin mapa

en: Generate Random Map
gd: Gin mapa air thuaiream

en: Generate Tiles in Selection
gd: Gin leacan san taghadh

en: Gold per village
gd: Òr gach bhaile

en: Gold per village:
gd: Òr gach baile:

en: Gold:
gd: Òr:

en: Grassland
gd: Raon-feòir

en: Gray Coastal Reef
gd: Riof cladaich glas

en: Gray Deep Water
gd: Uisge domhain glas

en: Gray Shallow Water
gd: Tanalach liath

en: Great Tree
gd: Mòr-chraobh

en: Green Grass
gd: Feur uaine

en: Green:
gd: Uaine:

en: Hanging Bridge
gd: Drochaid-chrochaidh

en: Hat
gd: Ad

en: Height:
gd: Àirde:

en: Help
gd: Cobhair

en: Hewn Cave Wall
gd: Balla uamha snaidhte

en: Hide allies’ plans by default
gd: Falaich planaichean nan caidreabhach a ghnàth

en: Hide in status table
gd: Falaich ann an clàr a’ choir

en: Hides allies’ Planning Mode plans in multiplayer games
gd: Falaichidh seo planaichean modh-planaidh nan caidreabhach ann an geamannan ioma-chluicheadair

en: Hill Stone Village
gd: Baile cloiche air cnuic

en: Hills
gd: Cnuic

en: Hold Position
gd: Fuirich

en: Host Networked Game
gd: Geama lìonraidh le òstair

en: Host a game using dedicated server ‘wesnothd’
gd: Bi ’nad òstair airson geama leis an fhrithealaiche choisrigte ‘wesnothd’

en: Hotkey Settings
gd: Roghainnean nan hotkeys

en: Hotkeys Reset
gd: Ath-shuidhich na hotkeys

en: Human Castle
gd: Caisteal a’ Chinne-daonna

en: Human Castle Keep
gd: Daingean a’ Chinne-daonna

en: Human City
gd: Baile a’ Chinne-daonna

en: Hut
gd: Bothag

en: Ice
gd: Deigh

en: Iconize lobby list
gd: Cuir ìomhaigheagan ri liosta an lobaidh

en: Identifier:
gd: Aithnichear:

en: Igloo
gd: Taigh-sneachda

en: Ignore all
gd: Leig seachad a h-uile

en: Image
gd: Dealbh

en: Image doesn't fit on canvas.
gd: Tha an dealbh ro mhòr airson a’ chanabhais.

en: Immutable
gd: Do-atharraichte

en: Impassable
gd: Do-shiubhal

en: Impassable Overlay
gd: Tar-chòmhdachadh do-shiubhal

en: In section '[$section|]' the mandatory key '$key|' isn't set.
gd: San earrann ‘[$section|]’, cha deach an iuchair riatanach ‘$key|’ a shuidheachadh.

en: In section '[$section|]' where '$primary_key| = $primary_value' the mandatory key '$key|' isn't set.
gd: San earrann ‘[$section|]’ far a bheil ‘$primary_key| = $primary_value’, cha deach an iuchair riatanach ‘$key|’ a shuidheachadh.

en: Income:
gd: Teachd a-steach:

en: Inland
gd: Meadhan tìre

en: Insert a username
gd: Cuir ainm cleachdaiche ris

en: Installation status:
gd: Staid an stàlaidh:

en: Interrupt move when an ally is sighted
gd: Sgur dhen ghluasad ma thig caidreabhach air faire

en: Invalid username
gd: Ainm cleachdaiche mì-dhligheach

en: Invert filter
gd: Ais-thionndaidh criathrag

en: Island
gd: Eilean

en: Item Tool
gd: Inneal nì

en: Items
gd: Nithean

en: Join
gd: Gabh ann

en: Join Official Server
gd: Gabh san fhrithealaiche oifigeil

en: Join a different server
gd: Gabh ann an fhrithealaiche eile

en: Joining this game requires a password.
gd: Tha facal-faire a dhìth gus gabhail sa gheama seo.

en: Keep
gd: Daingean

en: Keep Overlay
gd: Tar-chòmhdachadh daingein

en: Kick
gd: Thoir a’ bhròg air

en: Kick / ban reason:
gd: Adhbhar bròige / toirmisg:

en: Kick/ban
gd: Bròg/Toirmeasg

en: Kill Unit (Debug!)
gd: Marbh aonad (Dì-bhugachadh!)

en: Label Tool
gd: Inneal nan leubail

en: Label:
gd: Leubail:

en: Landform:
gd: Cruth-tìre:

en: Language
gd: Cànan

en: Last
gd: Mu dheireadh

en: Lava
gd: Làbha

en: Lava Chasm
gd: Sloc làbha

en: Lawful Bonus:
gd: Duais dligheachd:

en: Leader
gd: Ceannard

en: Leaf Litter
gd: Làn dhuilleagan

en: Left
gd: Gu clì

en: Left mouse button displays player selection, right clears. Number keys scroll to the starting position, alt+number sets respective starting position under cursor, delete clears.
gd: Seallaidh putan clì na luchaige taghadh cluicheadair, neo-thaghaidh am putan deas. Nì iuchraichean àireimh sgroladh dhan ionad tòiseachaidh, suidhichidh alt-àireamh an t-ionad tòiseachaidh àraidh fon chùrsair, nì delete neo-thaghadh.

en: Left mouse button pastes from the clipboard, right brings up a context menu.
gd: Cuiridh putan clì na luchaige ann on stòr-bhòrd; nochdaidh am fear deas clàr-taice co-theacs.

en: Left mouse button selects or deselects with Ctrl, right brings up a context menu. Hold Shift for magic-wand selection of tiles with same terrain.
gd: Taghaidh 's neo-thaghaidh putan clì na luchaige le Ctrl, bheir am putan deas clàr-taice co-theags dhut. Cùm Shift sìos airson taghadh dhe leacan aig a bheil an aon chruth-tìre le slat-draoidheachd.

en: Left mouse button sets a new item or moves it via drag and drop, right clears. Not implemented yet.
gd: Suidhichidh putan clì na luchaige nì ùr no gluaisidh e aonad le slaodadh ’s leigeil às; falamhaichidh tu an taghadh leis an fhear deas. Cha deach seo a chruthachadh fhathast.

en: Left mouse button sets a new unit or moves a unit via drag and drop, right brings up a context menu. Needs a defined side.
gd: Suidhichidh putan clì na luchaige aonad ùr no gluaisidh e aonad le slaodadh ’s leigeil às; nochdaidh am fear deas clàr-taice co-theacs. Tha seo feumach air taobh mìnichte.

en: Left mouse button sets or drags a label, right clears.
gd: Suidhichidh no slaodaidh tu leubail le putan clì na luchaige, falamhaichidh tu an taghadh leis an fhear deas.

en: Left mouse button sets or drags a sound source, right clears. Not implemented yet.
gd: Suidhichidh no slaodaidh tu tùs fuaime le putan clì na luchaige; falamhaichidh tu an taghadh leis an fhear deas. Cha deach seo a chruthachadh fhathast.

en: Left mouse button sets the village ownership to the current side, right clears. Needs a defined side.
gd: Suidhichidh putan clì na luchaige gu bheil am baile leis an tabh làithreach; falamhaichidh tu an taghadh leis an fhear deas. Tha seo feumach air taobh mìnichte.

en: LeftDown
gd: Sìos clì

en: LeftUp
gd: Suas clì

en: Line doesn't fit on canvas.
gd: Tha an loidhne ro mhòr airson a’ chanabhais.

en: Linked '$id' group has multiple definitions.
gd: Tha iomadh mìneachadh aig a’ bhuidheann ceanglaichte ‘$id’.

en: Linked '$id' group needs a 'fixed_width' or 'fixed_height' key.
gd: Tha iuchair ‘fixed_width’ no ‘fixed_height’ a dhìth air a’ bhuidheann ceanglaichte ‘$id’.

en: Lit
gd: Soillseach

en: Lit Mushroom Grove
gd: Badan balgain-bhuachair soillseach

en: Lit Stone Wall
gd: Balla cloiche soillseach

en: Load
gd: Luchdaich

en: Load Game
gd: Luchdaich geama

en: Load Game...
gd: Luchdaich geama...

en: Load Map
gd: Luchdaich mapa

en: Load a saved game
gd: Luchdaich geama air a shàbhaladh

en: Lobby
gd: Lobaidh

en: Local Game
gd: Geama ionadail

en: Log Cabin
gd: Ceabain maidse

en: Log on to the official Wesnoth multiplayer server
gd: Log a-steach dha fhrithealaiche ioma-chluicheadair Bheasnaid oifigeil

en: Login
gd: Log a-steach

en: Login:
gd: Log a-steach:

en: Loyal
gd: Dìleas

en: Make units move and fight faster
gd: Thoir air aonadan gluasad is sabaid nas luaithe

en: Male
gd: Fireann

en: Manage Add-ons
gd: Stiùirich na tuilleadain

en: Manage Data
gd: Stiùirich dàta

en: Mandatory widget '$id' hasn't been defined.
gd: Cha deach am widget ‘$id’ riatanach a mhìneachadh.

en: Map Editor
gd: Deasaiche mapa

en: Map Generator
gd: Gineadair mapa

en: Map Information
gd: Fiosrachadh mapa

en: Map Screenshot
gd: Glacadh-sgrìn mapa

en: Map size:
gd: Meud a’ mhapa:

en: Map to play:
gd: Mapa ri cluich:

en: Mask
gd: Masg

en: Max hill size:
gd: Meud as motha nan cnoc:

en: Maximum auto-saves:
gd: Àireamh as motha dhe fhèin-shàbhalaidhean:

en: Medium Coastal Reef
gd: Riof cladaich meadhanach

en: Medium Deep Water
gd: Uisge domhain meadhanach

en: Medium Shallow Water
gd: Tanalach liath meadhanach

en: Merfolk Village
gd: Baile Sluaigh-mhara

en: Message:
gd: Teachdaireachd:

en: Messages waiting
gd: Teachdaireachdan a’ feitheamh

en: Messaging
gd: Teachdaireachdan

en: Metadata:
gd: Meata-dàta:

en: Mine Rail
gd: Rèile mhèinne

en: Mixed Flowers
gd: Flùraichean measgaichte

en: Moderating
gd: Dèan maorsainneachd

en: Moderation
gd: Maorsainneachd

en: Mountains
gd: Beanntan

en: Mouse
gd: Luchag

en: Mouse Scrolling
gd: Sgroladh luchaige

en: Move/Attack
gd: Gluais/Thoir ionnsaigh

en: Muddy Quagmire
gd: Sùil-chruthaich

en: Multiplayer
gd: Ioma-chluicheadair

en: Multiplayer Lobby
gd: Lobaidh ioma-chluicheadair

en: Multiplayer Options
gd: Roghainnean ioma-chluicheadair

en: Multiplayer command dialog
gd: Còmhradh àithne ioma-chluicheadair

en: Multiplayer server login dialog
gd: Còmhradh logaidh a-steach dhan fhrithealaiche ioma-chluicheadair

en: Mushroom Farm
gd: Tuathanas balgain-bhuachair

en: Mushroom Grove
gd: Badan balgain-bhuachair

en: Music
gd: Ceòl

en: Music on/off
gd: Ceòl air/dheth

en: Mute
gd: Balbh

en: Name
gd: Ainm

en: Name of game:
gd: Ainm a’ gheama:

en: Name:
gd: Ainm:

en: Natural Cave Wall
gd: Balla uamha nàdarra

en: Natural Earthy Cave Wall
gd: Balla uamha ùire nàdarra

en: Need at least 1 parallel item.
gd: Tha feum air co-dhiù 1 nì co-shìnte.

en: New Folder
gd: Pasgan ùr

en: New Map
gd: Mapa ùr

en: New Scenario
gd: Cnàmh-sgeul ùr

en: New ToD
gd: Àm an latha ùr

en: New height:
gd: Àirde ùr:

en: New width:
gd: Leud ùr:

en: Next
gd: Air adhart

en: Next Brush
gd: Ath bhruis

en: Next Generator
gd: Gineadair eile

en: Next Side
gd: An t-ath-thaobh

en: Next Tip of the Day
gd: Ath ghliocas an latha

en: Next Tool
gd: An t-ath inneal

en: Next Turn
gd: Ath chuairt

en: Next Unit
gd: An t-ath aonad

en: Next operation
gd: An t-ath-ghnìomh

en: Next page
gd: An ath-dhuilleag

en: Nickname
gd: Far-ainm

en: No
gd: Chan eil

en: No default gui defined.
gd: Cha deach GUI tùsail a shònrachadh

en: No description available.
gd: Chan eil tuairisgeul ri fhaighinn.

en: No grid defined.
gd: Cha deach griod a mhìneachadh.

en: No ignored
gd: Gun neach neo-shuime

en: No known themes. Try changing from within an existing game.
gd: Chan eil ùrlaran aithnichte ann. Feuch an atharraich thu taobh a-staigh geama a tha ann.

en: No leader
gd: Gun cheannard

en: No list defined.
gd: Cha deach liosta a mhìneachadh.

en: No node defined.
gd: Cha deach nòd a mhìneachadh.

en: No nodes defined for a tree view.
gd: Cha deach nòdan a mhìneachadh airson sealladh craoibhe.

en: No page defined.
gd: Cha deach duilleag a mhìneachadh.

en: No resolution defined.
gd: Cha deach dùmhlachd-bhreacaidh a mhìneachadh.

en: No server has been defined.
gd: Cha deach frithealaiche a shònrachadh.

en: No stack defined.
gd: Cha deach stac a mhìneachadh.

en: No state or draw section defined.
gd: Cha deach staid no roinn tarraing a mhìneachadh.

en: Number of columns differ.
gd: Cha àireamhan eadar-dhealaichte dhe cholbhan ann.

en: Number of hills:
gd: Àireamh dhe chnuic:

en: Number of turns
gd: Àireamh nan cuairtean

en: Number:
gd: Àireamh:

en: OK
gd: Ceart ma-thà

en: Oasis
gd: Innis-fhàsaich

en: Observe
gd: Amhairc

en: Observers allowed
gd: Amhairc cheadaichte

en: Observers not allowed
gd: Chan eil amhairc ceadaichte

en: Obstacles that not even the most determined traveler may overcome include solid walls of stone and mountains so tall and steep that they are constantly wreathed in cloud. Even flying creatures cannot navigate the jagged peaks at such rarefied heights, and not even the fiercest troll can smash through thick walls of stone.
gd: Tha cnapan-starra ann nach fhaigh taistealaiche sam bith troimhe is gabhaidh seo a-steach ballachan cloiche cruaidh is beanntan a bhios cho àrd is cas gu bheil na mullaichean daonnan sna neòil. Chan urrainn fiù ’s dha na h-aonadan a dh’itealaicheas siubhal am measg nan sgurran garbha air àirde mar sin is cha bhris fiù ’s an t-athach as treuna tro bhallachan cloiche cho tiugha.

en: Off Map
gd: Far a’ mhapa

en: Old height:
gd: Seann àirde:

en: Old width:
gd: Seann leud:

en: Open this file with an external application
gd: Fosgail am faidhle seo le prògram taobh a-muigh

en: Options
gd: Roghainnean

en: Orcish Castle
gd: Caisteil Deamhain

en: Orcish Keep
gd: Daingean Deamhain

en: Orcish Village
gd: Baile Deamhain

en: Other games
gd: Geamannan eile

en: Overgrown Cobbles
gd: Dòirneagan robach

en: Overlay a grid onto the map
gd: Tar-chòmhdaich griod air a’ mhapa

en: Overwrite?
gd: Sgrìobhadh thairis?

en: Page:
gd: Duilleag:

en: Paint Tool
gd: Inneal peant

en: Palm Forest
gd: Coille phailm

en: Partial Undo
gd: Uimhir dhe neo-dhèanamh

en: Password Reminder
gd: Cuimhneachan facail-fhaire

en: Password Required
gd: Facal-faire a dhìth

en: Password:
gd: Facal-faire:

en: Password:
gd: Facal-faire:

en: Paste
gd: Cuir ann

en: Paths
gd: Slighean

en: Pause Network Game
gd: Cuir geama lìonraidh ’na stad

en: Pine Forest
gd: Coille ghiuthais

en: Place Label
gd: Cuir leubail

en: Plank Bridge
gd: Drochaid bùirt

en: Play Replay
gd: Cluich ath-chluiche

en: Play a Campaign
gd: Cluich iomairt

en: Play a bell sound at the beginning of your turn
gd: Cluich fuaim chluig aig toiseach na cuairte agad

en: Play a multiplayer game with the AI or humans sharing the same machine
gd: Cluich geama ioma-chluicheadair a’ co-phàirteachadh an aon inneil le daoine eile no an IF

en: Play multiplayer (hotseat, LAN, or Internet), or a single scenario against the AI
gd: Cluich cnàmh-sgeul aon- no ioma-chluicheadair (aon choimpiutair, lìonra no eadar-lìon) an aghaidh na h-IF

en: Play short random animations for idle units
gd: Cluich beòthachadh goirid air thuaiream airson aonadan nach dèan dad

en: Play the embedded replay from the saved game if applicable
gd: Cluich an ath-chluiche am broinn a’ gheama air shàbhaladh ma tha seo iomchaidh

en: Player Info —
gd: Fios cluicheadair —

en: Players:
gd: Cluicheadairean:

en: Players:
gd: Cluicheadairean:

en: Preferences
gd: Roghainnean

en: Prefs section^Display
gd: Sealladh

en: Prefs section^Editor
gd: Deasaiche

en: Prefs section^Game
gd: Geama

en: Prefs section^General
gd: Coitcheann

en: Prefs section^Multiplayer
gd: Ioma-chluicheadair

en: Prefs section^Sound
gd: Fuaim

en: Prefs section^Title Screen
gd: Sgrìn tiotail

en: Press desired hotkey (Esc cancels)
gd: Brùth air an hotkey a thogras tu (Sguiridh Esc dheth)

en: Previous
gd: Air ais

en: Previous Tip of the Day
gd: Gliocas an latha roimhe

en: Previous Unit
gd: An t-aonad roimhe

en: Previous page
gd: An duilleag roimhpe

en: Quick replay
gd: Ath-chluiche luath

en: Quit
gd: Fàg an-seo

en: Quit Editor
gd: Fàg an deasaiche

en: Quit Game
gd: Fàg an geama

en: Quit the game
gd: Fàg an geama

en: Quit to Desktop
gd: Fàg dhan deasg

en: Race
gd: Cinneadh

en: Radius One
gd: Rèideas de dh’aon

en: Radius Two
gd: Rèideas de dhà

en: Rails
gd: Rèilean

en: Rainforest
gd: Coille-uisge

en: Random start time
gd: Àm tòiseachaidh air thuaiream

en: Random starting time
gd: Àm tòiseachaidh air thuaiream

en: Randomize Tiles in Selection
gd: Dèan leacan air thuaiream san taghadh

en: Reason:
gd: Adhbhar:

en: Reassign Hotkey
gd: Sònraich hotkey dhan nì ùr

en: Recall
gd: Ais-ghairm

en: Recruit
gd: Trus

en: Rectangle doesn't fit on canvas.
gd: Tha an ceart-cheàrnachan ro mhòr airson a’ chanabhais.

en: Red:
gd: Dearg:

en: Redo
gd: Ath-dhèan

en: Refresh
gd: Ath-nuadhaich

en: Refresh Display
gd: Ath-ùraich an taisbeanadh

en: Refresh Image Cache
gd: Ath-ùraich tasgadan nan dealbh

en: Refresh WML
gd: Ath-nuadhaich WML

en: Regular Chasm
gd: Mòr-bheàrn chunbhalach

en: Regular Cobbles
gd: Dòirneagan àbhaisteach

en: Regular Dirt
gd: Ùir àbhaisteach

en: Regular Hills
gd: Cnuic chunbhalach

en: Regular Impassable Mountains
gd: Beanntan cunbhalach do-shiubhal

en: Regular Mountains
gd: Beanntan cunbhalach

en: Reinforced Earthy Cave Wall
gd: Balla uamha ùire neartaichte

en: Reloaded game
gd: Geama air ath-luchdadh

en: Remains
gd: Iarsmadh

en: Remove
gd: Thoir air falbh

en: Remove Add-ons
gd: Thoir tuilleadain air falbh

en: Remove Selected Area
gd: Thoir an raon a thagh thu air falbh

en: Remove Side
gd: Thoir an taobh air falbh

en: Remove from List
gd: Thoir air falbh bhon liosta

en: Remove this username from your list
gd: Thoir ainm a’ chleachdaiche seo air falbh on liosta agad

en: Rename Selected Area
gd: Thoir ainm ùr air an raon a thagh thu

en: Rename Unit
gd: Ath-ainmich aonad

en: Repeat Recruit
gd: Ath-thrus

en: Replay
gd: Ath-chluich

en: Requires a password to join
gd: Tha facal-faire a dhìth gus gabhail ann

en: Reset Replay
gd: Ath-shuidhich ath-chluiche

en: Reset all bindings to the default values
gd: Ath-shuidhich gach nasgadh dhan luach tùsail

en: Resize
gd: Atharraich am meud

en: Resize Map
gd: Ath-mheudaich mapa

en: Restore
gd: Aisig

en: Revert All Changes
gd: Neo-dhèan a h-uile atharrachadh

en: Right
gd: Gu deas

en: RightDown
gd: Sìos deas

en: RightUp
gd: Suas deas

en: Road
gd: Rathad

en: Roads between castles
gd: Rathaidean eadar caistealan

en: Rockbound Cave
gd: Uamh chreagach

en: Room $name joined
gd: Air gabhail ann an seòmar $name

en: Rooms
gd: Seòmraichean

en: Rotate Clipboard Clockwise
gd: Tionndaidh am bòrd-chliopaichean deiseal

en: Rotate Clipboard Counter-Clockwise
gd: Tionndaidh am bòrd-chliopaichean tuathail

en: Rotate Map
gd: Tionndadh mapa

en: Rotate Selection
gd: Tionndaidh an taghadh

en: Rotting Bridge
gd: Drochaid a’ lobhadh

en: Rubble
gd: Sprùilleach

en: Ruined Castle
gd: Tobhta chaisteil

en: Ruined Cottage
gd: Tobhta bhothain

en: Ruined Desert Castle
gd: Tobhta caisteal an fhàsaich

en: Ruined Desert Keep
gd: Tobhta daingean an fhàsaich

en: Ruined Hill Stone Village
gd: Tobhta baile cloiche air cnuic

en: Ruined Human Castle
gd: Tobhta chaisteal a’ Chinne-daonna

en: Ruined Human Castle Keep
gd: Tobhta daingein a’ Chinne-daonna

en: Ruined Human City
gd: Tobhta baile a’ Chinne-daonna

en: Ruined Keep
gd: Tobhta dhaingein

en: Run Formula
gd: Ruith foirmle

en: Sample rate (Hz):
gd: Reat sampaill (Hz):

en: Sand
gd: Gaineamh

en: Sands
gd: Gaineamh

en: Savanna
gd: Sabhanna

en: Save All Maps
gd: Sàbhail a h-uile mapa

en: Save Game
gd: Sàbhail an geama

en: Save Map
gd: Sàbhail am mapa

en: Save Map As
gd: Sàbhail am mapa mar

en: Save Replay
gd: Sàbhail ath-chluiche

en: Save Scenario As
gd: Sàbhail an cnàmh-sgeul mar

en: Save Selection to Area
gd: Sàbhail an taghadh dhan raon

en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
gd: Tha an sàbhaladh ann mu thràth. A bheil thu airson sgrìobhadh thairis air?

en: Save password to preferences (clear text)
gd: Sàbhail am facal-faire sna roghainnean (teacsa soilleir)

en: Save password to preferences (plain text)
gd: Sàbhail am facal-faire sna roghainnean (teacsa soilleir)

en: Save replays at the end of scenarios
gd: Sàbhail ath-chluiche air deireadh chnàmh-sgeulan

en: Saved games:
gd: Geamannan air an sàbhaladh:

en: Saves replays of games on victory in all modes and defeat in multiplayer
gd: Sàbhailidh seo ath-chluiche aig geamannan a bhuannaich thu an-còmhnaidh is a chaill thu ann am modh ioma-chluicheadair

en: Scenario Objectives
gd: Amasan a’ chnàmh-sgeòil

en: Scenario start
gd: Tòisich cnàmh-sgeul

en: Screenshot
gd: Glacadh-sgrìn

en: Screenshot Saved
gd: Glacadh-sgrìn air a shàbhaladh

en: Screenshots...
gd: Glacaidhean-sgrìn...

en: Scroll Palette Left
gd: Sgolaich am pailead gu clì

en: Scroll Palette Right
gd: Sgolaich am pailead gu deas

en: Scroll speed:
gd: Astar an sgrolaidh:

en: Select
gd: Tagh

en: Select All
gd: Tagh a h-uile

en: Select Hex
gd: Tagh sia-cheàrnach

en: Select Inverse
gd: Taghadh contrarra

en: Select None
gd: Tagh gin dhiubh

en: Select difficulty level:
gd: Tagh ìre an duilgheis:

en: Select/Move/Attack
gd: Tagh/Gluais/Thoir ionnsaigh

en: Selected game
gd: Geama air thaghadh

en: Selection Tool
gd: Inneal taghaidh

en: Semi-dry Grass
gd: Feur leth-thioram

en: Send
gd: Cuir

en: Send Private Message
gd: Cuir teachdaireachd phearsanta

en: Server:
gd: Frithealaiche:

en: Set Label
gd: Suidhich leubail

en: Set Password
gd: Suidhich facal-faire

en: Set Path to wesnothd
gd: Tagh slighe dha wesnothd

en: Set Team Label
gd: Suidhich leubail an sgioba

en: Set maximum number of automatic saves to be retained
gd: Suidhich an t-àireamh as motha dhe fhèin-shàbhalaidhean a thèid a chumail

en: Set the amount of chat lines shown
gd: Suidhich am meud dhe loidhnichean cabadaiche a chì thu

en: Set the frequency of unit idle animations
gd: Tag an tricead aig beòthachadh nan aonadan nach dèan dad

en: Set the password that people wanting to join your game as players must enter.
gd: Suidhich am facal-faire a dh’fheumas an fheadhainn a tha airson gabhail sa gheama a chur ann.

en: Settings
gd: Roghainnean

en: Shallow Water
gd: Tanalach

en: Share map
gd: Co-roinn mapa

en: Share view
gd: Co-roinn an t-sealladh

en: Show Battle for Wesnoth help
gd: Seall a' chobhair aig Strì Bheasnaid

en: Show Credits
gd: Seall an cliù

en: Show Enemy Moves
gd: Seall gluasadan an nàmhad

en: Show Helptip
gd: Seall gliocas-cobharach

en: Show a colored circle around the base of each unit to show which side it is on
gd: Seall cearcall dathte fo gach aonad gus an taobh ris a bhuineas e a shealltainn

en: Show all lobby joins
gd: Seall a h-uile gabhail ann an lobaidh

en: Show floating labels
gd: Seall leubailean fleòdragain

en: Show grid
gd: Seall griod

en: Show haloing effects
gd: Seall èifeachdan riombaill

en: Show icons in front of the player names in the lobby
gd: Seall ìomhaigheagan air beulaibh ainmean nan cluicheadairean san lobaidh

en: Show labels
gd: Seall leubailean

en: Show lobby joins of friends only
gd: Na seall ach gabhalaichean ann an lobaidh aig caraidean

en: Show messages about all players joining the multiplayer lobby
gd: Seall teachdaireachdan mun a h-uile cluicheadair a thig a-steach dhan lobaidh ioma-chluicheadair

en: Show messages about your friends joining the multiplayer lobby
gd: Seall teachdaireachdan mu na caraidean agad a thig a-steach dhan lobaidh ioma-chluicheadair

en: Show next tip of the day
gd: Seall ath ghliocas an latha

en: Show previous tip of the day
gd: Seall gliocas an latha roimhe

en: Show replay
gd: Seall ath-chluiche

en: Show team colors
gd: Seall dathan an sgioba

en: Show text above a unit when it is hit to display damage inflicted
gd: Seall teacsa os cionn aonaid nuair a dh’fhulaingeas e buille gus an dochann a chaidh a thoirt dha a shealltainn

en: Show unit idle animations
gd: Seall beòthachadh nan aonadan air tàmh

en: Show unit standing animations
gd: Seall beòthachadh seasaimh nan aonadan

en: Shroud
gd: Sgleò

en: Side
gd: Taobh

en: Side $side
gd: Taobh $side

en: Side Setup
gd: Suidheachadh nan taobhan

en: Sighting an allied unit interrupts your unit’s movement
gd: Thèid stad a thoirt air gluasad aonaid nuair a chì e aonad aig caidreabhach

en: Single Tile
gd: Leac a-mhàin

en: Size:
gd: Meud:

en: Skip AI moves
gd: Leig seachad gluasadan IF

en: Skip Animation
gd: Leig beòthachadh seachad

en: Small Mushrooms
gd: Balgan-buachair beaga

en: Snow
gd: Sneachd

en: Snow Hills
gd: Cnuic shneachdach

en: Snowy Cottage
gd: Bothan sneachdach

en: Snowy Deciduous Forest
gd: Coille sheargach shneachdach

en: Snowy Elven Village
gd: Baile Sìthiche sneachdach

en: Snowy Encampment
gd: Campachadh sneachdach

en: Snowy Encampment Keep
gd: Daingean champachaidh shneachdach

en: Snowy Hill Stone Village
gd: Baile cloiche air cnuic sneachdach

en: Snowy Human Castle
gd: Caisteal a’ Chinne-daonna sneachdach

en: Snowy Human Castle Keep
gd: Daingean a’ Chinne-daonna sneachdach

en: Snowy Human City
gd: Baile a’ Chinne-daonna sneachdach

en: Snowy Hut
gd: Bothag shneachdach

en: Snowy Impassable Mountains
gd: Beanntan sneachdach do-shiubhal

en: Snowy Log Cabin
gd: Ceabain maidse shneachdach

en: Snowy Mixed Forest
gd: Coille mheasgaichte shneachdach

en: Snowy Mountains
gd: Beanntan sneachdach

en: Snowy Orcish Castle
gd: Caisteal Deamhain sneachdach

en: Snowy Orcish Keep
gd: Daingean deamhain sneachdach

en: Snowy Orcish Village
gd: Baile Deamhain sneachdach

en: Snowy Pine Forest
gd: Coille ghiuthais shneachdach

en: Sort lobby list
gd: Seòrsaich liosta an lobaidh

en: Sort players:
gd: Seòrsaich cluicheadairean:

en: Sort the player list in the lobby by player groups
gd: Seòrsaich liosta nan cluicheadairean san lobaidh a rèir buidhnean nan cluicheadairean

en: Sound
gd: Fuaim

en: Sound Source Tool
gd: Inneal tùs fuaime

en: Sound effects
gd: Èifeachdan fuaime

en: Sound effects on/off
gd: Èifeachdan fuaime air/dheth

en: Speak
gd: Bruidhinn

en: Speak to All
gd: Bruidhinn ris a h-uile

en: Speak to Ally
gd: Bruidhinn ri caidreabhach

en: Speed:
gd: Astar:

en: Start Campaign
gd: Tòisich iomairt

en: Start Editor
gd: Tòisich an deasaiche

en: Start Multiplayer Game
gd: Tòisich geama ioma-chluicheadair

en: Start Tutorial
gd: Tòisich oideachadh

en: Start a new single player campaign
gd: Tòisich iomairt aon-chluicheadair ùr

en: Start a tutorial to familiarize yourself with the game
gd: Tòisich oideachadh gus ionnsachadh mun gheama

en: Start the map editor
gd: Tòisich an deasaiche mapa

en: Starting Positions Tool
gd: Inneal nan ionadan tòiseachaidh

en: Statistics
gd: Staitistearachd

en: Status
gd: Staid

en: Status Table
gd: Clàr na staide

en: Status:
gd: Staid:

en: Step operation
gd: Ceum sna gnìomhan

en: Step out
gd: Ceum a-mach

en: Stone Chasm Bridge
gd: Drochaid mòr-bheàrn cloiche

en: Stone Wall
gd: Balla cloiche

en: Stones
gd: Clachan

en: Stones with Sand Drifts
gd: Clachan le siabain

en: Stop Replay
gd: Stad ath-chluiche

en: Summer Deciduous Forest
gd: Coille sheargach shamhraidh

en: Summer Mixed Forest
gd: Coille mheasgaichte shamhraidh

en: Sunken Human Castle Keep
gd: Daingean a’ Chinne-daonna bàthte

en: Sunken Human Ruin
gd: Tobhta bàthte a’ Chinne-daonna

en: Support per village:
gd: Taic gach bhaile:

en: Swamp
gd: Boglach

en: Swamp Human Castle Keep
gd: Daingean boglaich a’ Chinne-daonna

en: Swamp Human Ruin
gd: Tobhta boglaich a’ Chinne-daonna

en: Swamp Village
gd: Baile boglaich

en: Swamp Water Reed
gd: Cuilc boglaich

en: Swap Foreground/Background Palette Item
gd: Dèan suaip air nì paileid beulaibh/cùlaibh

en: Switch Map
gd: Suids mapa

en: Switch Time of Day
gd: Atharraich àm an latha

en: Tall Encampment Keep
gd: Daingean champachaidh àrd

en: Team 1
gd: Sgioba 1

en: Team identifier:
gd: Aithnichear an sgioba:

en: Team name:
gd: Ainm an sgioba:

en: Team only
gd: Sgioba a-mhàin

en: Tent Village
gd: Baile teanta

en: Terrain Description
gd: Tuairisgeul a' chrutha-tìre

en: Test scenario
gd: Deuchainn air cnàmh-sgeul

en: Text doesn't start on canvas.
gd: Chan eil an teacsa a’ tòiseachadh air a’ chanabhas.

en: Text has a font size of 0.
gd: Tha meud-teacsa dhe 0 aig an teacsa.

en: The currently chosen era is not compatible with your setup.
    Please select a compatible one.
gd: Chan eil an linn a thagh thu co-chòrdail ris an rèiteachadh agad.
    Feuch an tagh thu fear co-chòrdail.

en: The currently chosen modification is not compatible with your setup.
    Please select a compatible one.
gd: Chan eil an t-atharrachadh a thagh thu co-chòrdail ris an rèiteachadh agad.
    Feuch an tagh thu fear co-chòrdail.

en: The currently chosen scenario is not compatible with your setup.
    Please select a compatible one.
gd: Chan eil an cnàmh-sgeul a thagh thu co-chòrdail ris an rèiteachadh agad.
    Feuch an tagh thu fear co-chòrdail.

en: The dangers inherent in trying to walk on <italic>text='lava'</italic> are fairly obvious. As far as movement is concerned, lava is equivalent to <ref>dst='terrain_unwalkable' text='unwalkable'</ref> terrain, and can only be crossed by those units capable of flying a considerable distance above it. The molten magma also produces a substantial glow, illuminating the area immediately above it. This provides an attack bonus for lawful units and removes the attack bonus from chaotic units.
gd: Tha e follaiseach dè cho cunnartach a bhiodh e siubhal thairis air <italic>text='làbha'</italic>. A thaobh gluasaid, tha làbha co-ionnan ri cruth-tìre <ref>dst='terrain_unwalkable' text='do-choiseach'</ref> is chan fhaigh thairis air ach aonadan a dh’itealaicheas gu àrd. Tha dearrsadh mòr aig a’ mhagma leaghte a shoillsicheas an raon os a chionn. Bheir seo buannachd ionnsaighe do dh’aonadan dligheach is bheir e buannachd ionnsaighe air falbh bho na h-aonadan coimeasgach.

en: The instability of <italic>text='sand'</italic> makes it harder for most units to cross, and leaves them wide open to attack. In contrast, the wide feet or snakelike bodies of the reptilian races make sand much easier for them to navigate.
    
    Most units receive 20 to 40% defense in sand.
gd: Tha e doirbh don mhòrchuid de dh’aonadan siubhal thairis air <italic>text='gaineamh'</italic> air sàilleibh a neo-sheasmhachd is bidh iad fosgailte do dh’ionnsaighean. Air an làimh eile, bidh e mòran nas fhasa do na cinnidhean laghairt siubhal oir tha casan leathann no bodhaigean coltach ri nathraichean aca.
    
    Tha 20% gu 40% de dhìon aig a’ mhòrchuid a dh’aonadan air gaineamh.

en: The key '$deprecated_key' has been renamed to '$key'. Support for '$deprecated_key' will be removed in version $removal_version.
gd: Chaidh an iuchair ‘$deprecated_key’ ath-ainmeachadh gu ‘$key’. Thèid gach taic airson ‘$deprecated_key’ a thoirt air falbh leis an tionndadh $removal_version.

en: The key '$key' is deprecated and support will be removed in version $removal_version.
gd: Tha an iuchair ‘$key’ deprecated is thèid gach taic dha a thoirt air falbh leis an tionndadh $removal_version.

en: The maximum text width is less than 1.
gd: Tha an leud as motha dhe theacsa nas lugha na 1.

en: The new theme will take effect after loading or starting a new game.
gd: Thèid an t-ùrlar ùr a chur an sàs leis an ath gheama a thòisicheas no luchdaicheas tu.

en: The number of value_labels and values don't match.
gd: Cha cho-fhreagair an t-àireamh dhe value_labels is luachan.

en: The text contains invalid markup:
gd: Tha markup mì-dhligheach san teacsa seo:

en: The video mode could not be changed. Your window manager must be set to 16 bits per pixel to run the game in windowed mode. Your display must support 1024x768x16 to run the game full screen.
gd: Cha b' urrainn dhuinn am modh bhideo atharrachadh. Faodaidh stiùiriche nan uinneag a bhith suidhichte air 16 biodan sa phiogsail ach an ruith an geama sa mhodh uinneige. Feumaidh an t-inneal-taisbeanaidh agad taic a chur ri 1024x768x16 gus an geama a ruith làn-sgrìn.

en: Theme
gd: Ùrlar

en: There are no alternative video modes available
gd: Chan eil modhan bhideo eile ri fhaighinn

en: Time limit
gd: Cuingealachadh ùine

en: Time:
gd: Ùine:

en: To those capable of building one, the ability to lay a <italic>text='bridge'</italic> offers a liberation from the fickle nature of waterways, whose fords come and go with the rise and fall of the waterline. This is to say nothing of the luxury of dry feet, the loss of which is no laughing matter in the cold months of the year.
    
    For those who go by land or sea, a bridge is the best of both worlds — for gameplay purposes, it is treated either as grassland or the underlying water, whichever offers the best movement and defensive bonuses for the unit occupying the bridge hex. Note that a swimming unit and a land unit are not capable of occupying a bridge hex at the same time.
gd: Bidh an fheadhainn a bhios comasach air <italic>text='drochaid'</italic> a thogail neo-eisimeileach bho nàdar mùiteach nan uisgeachan agus nan àthannan a thig is dh’fhalbhas leis an làn. Na canamaid guth mu chofhurtachd chasan tiorama gu h-àraidh ann am mìosan fuara garbha.
    
    Bheir drochaid buannachd an dà shaoghail don fheadhainn a shiubhlas air tìr no muir — a thaobh cluiche a’ gheama, thèid dèiligeadh ri drochaid mar raon-feòir no mar an uisge a tha foidhpe a rèir dè an cruth-tìre a bhios nas fhearr gus gluasad is fhèin-dìon don aonad a bhios ’na sheasamh air sia-cheàrnach drochaide. Thoir an aire nach urrainn do dh’aonad uisge is aonad talmhainn a bhith air aon shia-cheàrnach drochaide aig an aon àm.

en: Toggle All
gd: Toglaich na h-uile

en: Toggle Ellipses
gd: Toglaich eileapsan

en: Toggle Full Screen
gd: Toglaich làn-sgrìn

en: Toggle Grid
gd: Toglaich griod

en: Toggle Minimap Terrain Coding
gd: Toglaich còdachadh a’ chrutha-tìre air a’ mheanbh-mhapa

en: Toggle Minimap Terrain Drawing
gd: Toglaich tarraing a’ chrutha-tìre air a’ mheanbh-mhapa

en: Toggle Minimap Unit Coding
gd: Toglaich còdachadh nan aonadan air a’ mheanbh-mhapa

en: Toggle Minimap Unit Drawing
gd: Toglaich tarraing nan aonadan air a’ mheanbh-mhapa

en: Toggle Minimap Village Drawing
gd: Toglaich tarraing nam bailtean air a’ mheanbh-mhapa

en: Toggle Terrain Transition Update
gd: Toglaich ùrachadh nan tar-mhùthaidhean crutha-thìre

en: Toggle the recruit attribute of a unit.
gd: Toglaich am faod aonad trusadh.

en: Toggle the unit being renameable.
gd: Toglaich am faodar ainm ùr a thoirt air an aonad.

en: Translations:
gd: Eadar-theangachaidhean:

en: Trash
gd: Sgudal

en: Tropical Coastal Reef
gd: Riof cladaich tropaigeach

en: Tropical Deep Water
gd: Uisge domhain tropaigeach

en: Tropical Forest
gd: Coille thropaigeach

en: Tropical Shallow Water
gd: Tanalach tropaigeach

en: Tropical Village
gd: Baile tropaigeach

en: Turn
gd: Cuairt

en: Turn bell
gd: Clag na cuairte

en: Turn dialog
gd: Còmhradh cuairte

en: Turn menu and button sounds on/off
gd: Cuir fuaim nam putan clàir-thaice air/dheth

en: Turns:
gd: Cuairtean:

en: Tutorial
gd: Oideachadh

en: Type
gd: Seòrsa

en: Type:
gd: Seòrsa:

en: Uncheck to delete the saved password (on exit)
gd: Thoir a’ chromag air falbh gus am facal-faire air a shàbhaladh a sguabadh às (as dèidh fàgail).

en: Undo
gd: Neo-dhèan

en: Unit Description
gd: Tuairisgeul an aonaid

en: Unit List
gd: Liosta nan aonad

en: Unit Tool
gd: Inneal aonaid

en: Units move and fight speed
gd: Astar gluasad is sabaid nan aonadan

en: Unknown
gd: Neo-aithnichte

en: Unknown builder id for tree view node.
gd: Builder id neo-aithnichte airson tree view node.

en: Unknown era
gd: Linn neo-aithnichte

en: Unlimited
gd: Gun chrìch

en: Unrecognized Command
gd: Àithne neo-aithnichte

en: Unwalkable
gd: Do-choiseach

en: Unwalkable Overlay
gd: Tar-chòmhdachadh do-choiseach

en: Up
gd: Suas

en: Update Shroud Now
gd: Ùraich an sgàil an-dràsta

en: Update Terrain Transitions
gd: Ùraich tar-mhùthaidhean crutha-thìre

en: Use graphical special effects (may be slower)
gd: Cleachd èifeachdan sònraichte grafaigeachd (faodaidh e bhith nas maille)

en: Use left/right mouse button to draw fore-/background terrain. Hold Shift to paint base layer only. Ctrl+click to sample terrain under cursor.
gd: Cleachd putanan clì/deas gus cruth-tìre beulaibh/cùlaibh a tharraing. Cùm air Shift gus bun-bhreath a-mhàin a pheantadh. Crtl+briog gus sampall dhen chruth-tìre fon chùrsair  fhaighinn.

en: Use map settings
gd: Cleachd roghainnean a’ mhapa

en: User Interaction Required
gd: Tha feum air gnìomh a’ chleachdaiche

en: User data:
gd: Dàta a’ chleachdaiche:

en: User defined sample rate
gd: Reat sampaill gnàthaichte

en: User interaction required
gd: Tha feum air gnìomh a’ chleachdaiche

en: User interface sounds
gd: Cleachd fuaimean eadar-aghaidh

en: Vacant slots
gd: Slotaichean falamh

en: Version
gd: Tionndadh

en: Version
gd: Tionndadh

en: Version:
gd: Tionndadh:

en: Version:
gd: Tionndadh:

en: View Chat Log
gd: Faic loga a’ chabadaich

en: View List
gd: Faic liosta

en: View and configure keyboard shortcuts
gd: Faic is rèitich ath-ghoiridean a’ mheur-chlàir

en: View and edit your friends and ignores list
gd: Faic is deasaich liosta nan caraidean is neo-shuime agad

en: View game file paths
gd: Seall na slighean aig faidhlichean ’ gheama

en: View the credits
gd: Faic an cliù

en: Village
gd: Baile

en: Village Overlay
gd: Tar-chòmhdachadh baile

en: Village Tool
gd: Inneal nam bailtean

en: Village gold
gd: Òr bhailtean

en: Villages:
gd: Bailtean:

en: Visible in fog
gd: Ri fhaicinn ann an ceò

en: Visible in shroud
gd: Ri fhaicinn ann an sgleò

en: Visit this URL with a web browser
gd: Tadhail air an URL seo le brabhsair-lìn

en: Void
gd: Fànas

en: Volcano
gd: Beinn-theine

en: Volume:
gd: Fuaim:

en: Water Lilies
gd: Rabhagaichean

en: Website:
gd: Làrach-lìn:

en: Welcome
gd: Fàilte

en: When a river happens to be extremely shallow, passing over it is a trivial matter for land based units. Moreover, any creature best adapted to swimming has full mobility even at such places in the river. As far as gameplay is concerned, a river ford is treated as either grassland or shallow water, choosing whichever one offers the best defensive and movement bonuses for the unit on it.
gd: Nuair a bhios abhainn uabhasach eu-domhainn, bidh e glè fhurasta dha dh’aonadan talmhainn siubhal thairis air. A bharrachd air sin, gheibh gach aonad a nì snàmh làn-ghluasad fiù ’s air na raointean seo aig abhainn. A thaobh cluiche a’ gheama, tha àth aibhne ’na raon-feòir no thanalach, a’ taghadh ge b’ e dè a tha nas fhearr a thaobh gluasaid is dìona dhan aonad a tha ’na sheasamh air.

en: When reporting the bug please include the following error message :
gd: Nuair a nì thu aithisg air a’ bhuga, feuch an cuir thu an teachdaireachd mearachd seo ris :

en: Which player should start here?
gd: Cò an cluicheadair a thòisicheas an-seo?

en: Whisper session with $name started. If you don’t want to receive messages from this user, type /ignore $name
gd: Chaidh seisean cagair le $name a thòiseachadh. Mura h-eil thu airson teachdaireachdan fhaighinn on chleachdaiche seo, sgrìobh /ignore $name

en: Widget definition '$definition' doesn't contain the definition for '$id'.
gd: Tha mìneachadh airson ‘$id’ a dhìth ann am mìneachadh a’ widget ‘$definition’.

en: Width:
gd: Leud:

en: Windmill
gd: Muileann-gaoithe

en: Windmill Village
gd: Baile muilinn-ghaoithe

en: Winter Deciduous Forest
gd: Coille sheargach gheamhraidh

en: Winter Mixed Forest
gd: Coille mheasgaichte gheamhraidh

en: Wooden Bridge
gd: Drochaid mhaidse

en: Wooden Floor
gd: Làr maidse

en: Would you like to apply the changes?
gd: A bheil thu airson na h-atharraichean a chur an sàs?

en: Yes
gd: Tha

en: You may login to the official multiplayer server with your forum username and password.
    Note that registration is not required to join the server: you need to supply a password only if you wish to use a registered username.
    
    The Battle for Wesnoth forum can be found at http://forums.wesnoth.org/
gd: Faodaidh tu logadh a-steach dhan fhrithealaiche ioma-chluicheadair oifigeil le far-ainm is facal-faire a’ bhùird-bhrath. Thoir an aire nach eil e riatanach clàradh gus faighinn a-steach dhan fhrithealaiche: cha leis thu leas facal-faire a chur ann ach ma tha thu airson far-ainm clàraichte a chleachdadh.
    
    Gheibh thu am bòrd-brath aig Strì Bheasnaid air http://forums.wesnoth.org/

en: You will now connect to a server to download add-ons.
gd: Nì thu ceangal dha fhrithealaiche a-nis gus tuilleadain a luchdadh a-nuas.

en: You will now connect to the multiplayer server.
gd: Nì thu ceangal ri frithealaiche ioma-chluicheadair a-nis

en: Zoom In
gd: Sùm a-steach

en: Zoom Out
gd: Sùm a-mach

en: [node]id 'root' is reserved for the implementation.
gd: Tha [node]id ‘root’ glèidhte airson an toirt gu buil.

en: addon_dependencies^None
gd: Gun eisimeileachd

en: addon_state^Installed
gd: Air a stàladh

en: addon_state^Installed ($local_version|), outdated on server
gd: ($local_version|) air a stàladh, ro shean air an fhrithealaiche

en: addon_state^Installed ($local_version|), upgradable
gd: ($local_version|) air a stàladh, gabhaidh e ùrachadh

en: addon_state^Installed, broken
gd: Air a stàladh, briste

en: addon_state^Installed, not tracking local version
gd: Air a stàladh, gun tracadh an tionndaidh ionadail

en: addon_state^Not installed
gd: Gun stàladh

en: addon_state^Published
gd: Foillsichte

en: addon_state^Published ($local_version| installed), outdated on server
gd: ($local_version| air a stàladh), ro shean air an fhrithealaiche

en: addon_state^Published ($local_version| installed), upgradable
gd: ($local_version| air a stàladh), gabhaidh e ùrachadh

en: addon_state^Published, broken
gd: Foillsichte, briste

en: addon_state^Published, not installed
gd: Foillsichte, gun stàladh

en: addon_state^Published, not tracking local version
gd: Foillsichte, gun tracadh an tionndaidh ionadail

en: addon_state^Unknown
gd: Chan eil fios

en: addons_of_type^Campaigns
gd: Iomairtean

en: addons_of_type^MP campaigns
gd: Iomairt IomChl

en: addons_of_type^MP eras
gd: Linn IomChl

en: addons_of_type^MP factions
gd: Buidheann IomChl

en: addons_of_type^MP map-packs
gd: Pacaid-mapa IomChl

en: addons_of_type^MP modifications
gd: Atharrachadh IomChl

en: addons_of_type^MP scenarios
gd: Cnàmh-sgeul IomChl

en: addons_of_type^Other
gd: Eile

en: addons_of_type^Resources
gd: Goireasan

en: addons_of_type^SP/MP campaigns
gd: Iomairt AonChl/IomChl

en: addons_of_type^Scenarios
gd: Cnàmh-sgeul

en: addons_of_type^Unknown
gd: Gun seòrsa

en: addons_view^All Add-ons
gd: Na h-uile

en: addons_view^Installed
gd: Air a stàladh

en: addons_view^Not Installed
gd: Gun stàladh

en: addons_view^Upgradable
gd: Gabhaidh e ùrachadh

en: cancel
gd: sguir dheth

en: clipboard^Copy
gd: Dèan lethbheac

en: controller^AI only
gd: IF a-mhàin

en: controller^Human
gd: Daonna

en: controller^None
gd: Gun smachdair

en: controller^Player number:
gd: Àireamh a' chluicheadair:

en: date^First uploaded:
gd: A' chiad luchdadh suas:

en: date^Last updated:
gd: An t-ùrachadh mu dheireadh:

en: filesystem^Browse
gd: Rùraich

en: filesystem^Copy
gd: Dèan lethbhreac

en: filesystem^Open
gd: Fosgail

en: friend
gd: caraid

en: ignored
gd: neo-shuim

en: infinite
gd: neo-chrìochnach

en: language code for localized resources^en_US
gd: gd

en: long size text
gd: teacsa fada

en: no
gd: dheth

en: player
gd: cluicheadair

en: sort^Ascending
gd: A’ dìreadh

en: sort^By first upload
gd: Leis a' chiad luchdadh suas

en: sort^By last updated
gd: Leis an ùrachadh mu dheireadh

en: sort^By name
gd: Le ainm

en: sort^Descending
gd: A’ teàrnadh

en: sound^Advanced Options
gd: Roghainnean adhartach

en: sound^Standard Options
gd: Roghainnean bunasach

en: state
gd: staid

en: translations^None
gd: Gin

en: unit_byte^B
gd: B

en: url^Copy
gd: Dèan lethbhreac

en: url^Go
gd: Siuthad

en: url^None
gd: Gun làrach-lìn

en: whisper to $receiver
gd: cagair gu $receiver

en: whiteboard^Delete Action
gd: Sguab às dhan ghnìomh

en: whiteboard^Execute Action
gd: Thoir gnìomh gu buil

en: whiteboard^Execute All Actions
gd: Thoir a h-uile gnìomh gu buil

en: whiteboard^Move Action Down
gd: Gluais gnìomh sìos

en: whiteboard^Move Action Up
gd: Gluais gnìomh suas

en: whiteboard^Planning Mode
gd: Modh planaidh

en: whiteboard^Suppose Dead
gd: An dùil air bàs

en: yes
gd: air
