wescamp-i 18n - en to fi translation catalogue (1013 entries)

en: 
    100% of finishing gold carried over to the next scenario.
fi: 
    100% lopetuskullasta saatiin mukaan seuraavaan skenaarioon.

en: 
    20% of finishing gold carried over to the next scenario.
fi: 
    20% lopetuskullasta saatiin mukaan seuraavaan skenaarioon.

en: 
    40% of finishing gold carried over to the next scenario.
fi: 
    40% lopetuskullasta saatiin mukaan seuraavaan seuraavaan skenaarioon.

en:  (Unknown Era)
fi:  (Tuntematon aikakausi)

en:  < Back
fi:  < Takaisin

en:  No help available.
fi:  Ohjetta ei ole saatavilla.

en:  This server disallows unregistered nicknames.
fi: Tämä palvelin ei hyväksy rekisteröimättömiä nimimerkkejä.

en:  and
fi:  ja

en:  move
fi: siirto

en:  replay
fi:  – uusinta

en:  resistance vs
fi:  kestää hyvin:

en:  vulnerability vs
fi:  haavoittuvainen:

en: #(Invalid)
fi: #(virheellinen)

en: $ally_leader.name (side $ally_side|) has not been given any instructions and is acting normally.
fi: $ally_leader.name (puoli $ally_side|) ei ole antanut yhtään ohjeistusta ja toimii normaalisti.

en: $ally_leader.name (side $ally_side|) is carrying out the following instructions:
fi: $ally_leader.name (puoli $ally_side|) toteuttaa seuraavanlaisia käskyjä:

en: $effect_description per level
fi: $effect_description tasoa kohden

en: $login|’s game
fi: $login’n peli

en: $mountain|mont,$mountain|cliff,$mountain|bury,$mountain|ham
fi: $mountain|suoja,$mountain|jyrkänne,$mountain|piilo,$mountain|mökki

en: $name Forest,$name|’s Forest
fi: $name|metsä,$name|lehto,$name|korpi

en: $name Lake
fi: $name|järvi,$name|vesi

en: $name River,River $name
fi: $name|joki,$name|virta

en: $name has taken control
fi: $name on ottanut hallinnan

en: $name|bury,$name|ham,$name|ton,$name|bury
fi: $name|piilo,$name|mökki,$name|kylä,$name|pitäjä

en: $name|bury,$name|ham,$name|ton,$swamp|bury,$swamp|ham,$swamp|ton,
fi: $name|piilo,$name|mökki,$name|kylä,$name|piilo,$swamp|piilo,$swamp|pitäjä

en: $name|ham,$name|bury,$name|ton,$name|hill,$name|crest
fi: $name|mäki,$name|kumpu,$name|harju,$name|kukkula,$name|rinne

en: $name|ham,$name|bury,$name|ton,$name|mont,$name|mont,$name|cliff,$name|cliff
fi: $name|pää,$name|päät,$name|huippu,$name|vuori,$name|kallio,$name|harja,$name|vaara

en: $name|ham,$name|ford,$name|cross,$river|ford,$river|cross,$name on river
fi: $name|mökki,$name|kahlaamo,$name|ylitys,$river|kahlaamo,$river|ylitys,$name on river

en: $name|ham,$name|ton,$name|field
fi: $name|maa,$name|kylä,$name|pelto

en: $name|ham,$name|ton,$name|wood,$name Forest,$forest|wood,$forest|ham,$forest|ton
fi: $name|mökki,$name|kylä,$name|puusto,$name|-metsä,$forest|mökki,$forest|kylä

en: $name|harbor,$name|port,$lake|port,$lake|harbor
fi: $name|satama,$name|niemi,$lake|niemi,$lake|satama

en: $name|’s Bridge,$name|’s Crossing
fi: $name|silta,$name|ylitys

en: $name|’s Highway,$name|’s Pass,Path of $name
fi: $name|tie,$name|sola,$name|polku

en: $name|’s Peak,Mount $name
fi: $name|:n huippu, $name|-vuori

en: $name|’s Swamp,$name|marsh,$name|fen
fi: $name|:n suo,$name|-suomaa,$name|-letto

en: $player has left the game. What do you want to do?
fi: $player on poistunut pelistä. Mitä haluat tehdä?

en: $river|bridge,$river|bridge,$river|bridge,$name|ham,$name|bridge,$bridge|ham,$bridge|ton
fi: $river|silta,$river|silta,$river|silta,$name|mökki,$name|silta,$bridge|mökki,$bridge|kylä

en: $road|’s Rest,$road|’s Waypoint,$road|bury,$road|ham,$name|bury,$name|ham
fi: $road|:n taukopaikka,$road|:n välietappi,$road|piilo,$road|mökki,$name|piilo,$name|mökki

en: % accuracy
fi: % tarkkuus

en: % parry
fi: % torjunnat

en: %A, %I:%M %p
fi: %A, %H:%M

en: %a %b %d %H:%M %Y
fi: %d.%m.%Y %H:%M

en: %a %b %d %I:%M %p %Y
fi: %d.%m.%Y %H:%M

en: %d%% of gold carried over to the next scenario.
fi: %d%% kullasta siirtyi seuraavaan tehtävään.

en: 'Undiscover' all units in help.
fi: 'Piilota' kaikki yksiköt ohjeessa.

en: (%d turns left)
fi: (%d vuoroa jäljellä)

en: (A) — admin command
fi: (A) - ylläpitokomento

en: (Att / Def)
fi: (hyök. / puol. )

en: (D) — debug only, (N) — network only, (A) — admin only
fi: (D) - vain testaus, (N) - vain verkko, (A) - vain ylläpito

en: (Empty slot)
fi: (tyhjä paikka)

en: (Reserved for $playername)
fi: (varattu pelaajalle $playername)

en: (Vacant slot)
fi: (vapaa paikka)

en: (admin only)
fi: (vain ylläpitäjä)

en: (debug command)
fi: (testauskomennot)

en: (early finish bonus)
fi: (palkinto aikaisesta lopetuksesta)

en: (empty)
fi: (tyhjä)

en: (network only)
fi: (vain verkko)

en: (observing)
fi: (tarkkailee)

en: (playing)
fi: (pelaa)

en: (press $hotkey to keep moving)
fi: (paina $hotkey jatkaaksesi)

en: (this turn left)
fi: (viimeinen vuoro)

en: --give--
fi: --anna--

en: --no games open--
fi: – ei avoimia pelejä –

en: <command>[;<command>...]
fi: <komento>[;<komento>...]

en: <detail> <value>
fi: <yksityiskohta> <arvo>

en: <i>Arcane</i> attacks are very powerful against undead.
fi: <i>Salatiede</i>hyökkäykset ovat erikoisen voimakkaita epäkuolleita vastaan.

en: <i>Feral</i> units, such as Bats and wild animals, will avoid villages. Even if they occupy a village hex, they do not gain any defensive benefits from the village, although they will still be healed.
fi: <i>Villit</i> yksiköt, kuten lepakot ja villieläimet, välttävät kyliä. Ne eivät saa mitään puolustushyötyä ollessaan kylässä, ne kuitenkin paranevat kylissä normaalisti.

en: <i>Lawful</i> units fight better by day, and <i>chaotic</i> units fight better at night. <i>Neutral</i> units are unaffected by the time of day. The rare <i>liminal</i> units fight best during twilight.
fi: <i>Lainkuuliaiset</i> yksiköt taistelevat parhaiten päivisin ja <i>kaoottiset</i> taas öisin. <i>Neutraalit</i> yksiköt taistelevat yhtä hyvin vuorokaudenajasta riippumatta. Jotkin harvat yksiköt taistelevat parhaiten aamu- ja iltahämärässä.

en: <i>Leaders</i> can recruit or recall units from any keep inside a castle, not just the keep they start on. Sometimes your allies may be willing to make room for you on their keep so you can recruit from there, and you can even capture an enemy’s keep and use that.
fi: <i>Johtaja</i> voi kutsua ja värvätä yksiköitä missä tahansa linnakkeessa, ei vain siinä, jossa hän aloitti. Voit siis vallata linnakkeen viholliselta ja värvätä siellä, tai jos liittolaisesi haluavat tehdä tilaa, voit värvätä heidän linnakkeissaan.

en: <i>― Great Mage Delfador, 516YW</i>
fi: <i>― Suurmaagi Delfador, 516 WV</i>

en: <i>― Great Sage Dacyn, 626YW</i>
fi: <i>― Suurvelho Dacyn, WV 626</i>

en: <i>― Haldric II, 42YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume I</i>
fi: <i>― Haldric II: Taktisen analyysin käsikirja, osa 1 (42 WV)</i>

en: <i>― Haldric II, 43YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume II</i>
fi: <i>― Haldric II: Taktisen analyysin käsikirja, osa 2 (43 WV)</i>

en: <i>― High Lord Kalenz, 470YW</i>
fi: <i>― Suurylimys Kalenz, WV 470</i>

en: <i>― King Konrad, 536YW</i>
fi: <i>― Kuningas Konrad, WV 536</i>

en: <i>― Lord Hamel of Knalga</i>
fi: <i>― Hamel, Knalgan herra</i>

en: <i>― Memoirs of Gweddry, 627YW</i>
fi: <i>― Gweddryn muistelmat, WV 627</i>

en: <i>― Meneldur, 123YW</i>
fi: <i>― Meneldur, 123 WV</i>

en: <i>― Princess Li’sar, 515YW</i>
fi: <i>― Prinsessa Li’sar, WV 515</i>

en: <i>― Queen Li’sar, 528YW</i>
fi: <i>― Kuningatar Li’sar, WV 528</i>

en: <i>― Royal Compendium of Battle Terminology: Volume II (reprinted 221YW)</i>
fi: <i>― Kuninkaallinen taistelusanaston yleiskatsaus, osa 2 (painettu uudelleen 221 WV)</i>

en: <i>― Sir Kaylan, 498YW</i>
fi: <i>― Sir Kaylan, 498 WV</i>

en: <i>― Sir Kaylan, 502YW</i>
fi: <i>― Sir Kaylan, 502 WV</i>

en: <i>― The Scroll of Chantal, 516YW</i>
fi: <i>― Chantalin käärö, WV 516</i>

en: <i>― The Wesnoth Community</i>
fi: <i>― Wesnoth-yhteisö</i>

en: <i>― The Wesnoth Tactical Guide</i>
fi: <i>― Wesnothin taktinen opaskirja</i>

en: <id>
fi: <tunniste>

en: <level> <domain>
fi: <taso> <alue>

en: <message>
fi: <viesti>

en: <name>[=<command>]
fi: <nimi>[=<komento>]

en: <nickname>
fi: <nimimerkki>

en: <nickname> <message>
fi: <nimimerkki> <viesti>

en: <password> <email (optional)>
fi: <salasana> <sähköposti (vapaaehtoinen)>

en: <room>
fi: <huone>

en: <room> <msg>
fi: <huone> <viesti>

en: <room> <type> [value]
fi: <huone> <tyyppi> [arvo]

en: <side> <nickname>
fi: <puoli> <nimimerkki>

en: <small>(early finish bonus)</small>
fi: <small>(aikaisen lopetuksen bonus)</small>

en: <var>
fi: <muuttuja>

en: <var>=<value>
fi: <muuttuja>=<arvo>

en: A feeling of well-being overwhelms the drinker.
fi: Hyvänolontunne valtaa juojan.

en: A network disconnection has occurred, and the game cannot continue. Do you want to save the game?
fi: Verkkoyhteys on katkennut, eikä peli voi jatkua. Haluatko tallentaa pelin?

en: A problem occurred when trying to create the files necessary to install this add-on.
fi: Lisäosan tarvitsemien tiedostojen luonnissa oli ongelmia.

en: A swift victory
fi: Nopeaa voittoa

en: Ability:
fi: Erikoistaito:

en: Accept whispers from friends only
fi: Hyväksy yksityisviestit vain ystäviltä.

en: Access whiteboard options dialog.
fi: Valkotaulun asetukset.

en: Accuracy:
fi: Tarkkuus:

en: Action bonus:
fi: Toimintabonus:

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Add a nickname to your friends list.
fi: Lisää nimimerkki ystävälistallesi.

en: Add a nickname to your ignores list.
fi: Lisää pelaaja torjuttujen listallesi.

en: Add-on Deleted | Add-ons Deleted
fi[0]: Lisäosa poistettu
fi[1]: Lisäosat poistettu

en: Add-on Installed
fi: Lisäosa asennettu

en: Added to friends list: $nick
fi: Lisätty ystävälistalle: $nick

en: Added to ignore list: $nick
fi: Et enää saa viestejä, jotka lähettää $nick

en: Advance Unit
fi: Ylennä yksikkö

en: Advance to the next scenario, or scenario identified by 'id'
fi: Jatka seuraavasta skenaariosta tai skenaariosta, joka on identifioitu id:llä 'id'

en: Advancements
fi: Ylennyksiä

en: Advances to:
fi: Ylenee yksiköksi:

en: Afrikaans Translation
fi: Afrikaansinkielinen käännös

en: After you have played a few scenarios, read the <b>Gameplay</b> section in the <b>Help</b> screen carefully. Details become important as scenarios get harder!
fi: Muutaman tehtävän pelattuasi, lue <b>ohje</b>esta osa <b>Peli</b> huolellisesti. Yksityiskohdat tulevat tärkeämmiksi tehtävien muuttuessa haastavammiksi!

en: Alignment:
fi: Suuntautuminen:

en: All add-ons updated successfully.
fi: Kaikki lisäosat päivitetty onnistuneesti.

en: Allied village
fi: liittolaisen kylä

en: Allow users who are not playing to watch the game
fi: Salli muiden käyttäjien tarkkailla pelin kulkua.

en: Alternate Wesnoth Server
fi: Vaihtoehtoinen Wesnoth-palvelin

en: Alternative objective:
fi: Vaihtoehtoinen tavoite:

en: Ambushed!
fi: Väijytys!

en: An invalid attacker weapon got selected.
fi: Epäkelpo hyökkäysväline valittu.

en: An invalid defender weapon got selected.
fi: Epäkelpo puolustusväline valittu.

en: An otherwise sound plan can fail if you attack at the wrong time of day.
fi: Muutoin hyvä suunnitelma voi epäonnistua, jos hyökkäät väärään aikaan päivästä.

en: Anonymous local player
fi: paikallinen pelaaja

en: Apply filter
fi: Hyväksy suodatin

en: Arabic Translation
fi: Arabiankielinen käännös

en: Are you sure you want to remove the following installed add-on? | Are you sure you want to remove the following installed add-ons?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa lisäosan?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa lisäosat?

en: Artwork and Graphics
fi: Taide ja grafiikat

en: Ask $ally_leader.name (leader of side $ally_leader.side) to move here
fi: Pyydä yksikköä $ally_leader.name (puolen $ally_leader.side johtaja) liikkumaan tänne

en: Assign control of a side to a different player or observer.
fi: Siirrä puolen kontrolli toiselle pelaajalle tai katsojalle.

en: Assign sides to players at random
fi: Aseta pelaajat sattumanvaraisesti puolilleen

en: Attack Enemy
fi: Hyökkää vihollista vastaan

en: Attacker
fi: Hyökkääjä

en: Attacks:
fi: Hyökkäyksiä:

en: Author
fi: tekijä

en: Auto-Save
fi: Automaattinen tallennus

en: Auto-open whisper windows in lobby
fi: Avaa yksityisviesti-ikkunat automaattisesti aulassa

en: Available commands $flags_description:
    $list_of_commands
fi: Tuetut komennot $flags_description:
    $list_of_commands

en: Available commands list and command-specific help. Use "help all" to include currently unavailable commands.
fi: Näyttää käytettävissä olevat komennot tai tarkan ohjeen yksittäiselle komennolle, riippuen parametristä. Käytä ”help all” -komentoa nähdäksesi nyt saavuttamattomissakin olevat komennot.

en: Back
fi: Takaisin

en: Bad data received from server
fi: Virhe palvelimelta saadussa datassa

en: Bal,Cam,Corn,Del,Earl,El,Fox,Fren,Gel,Hel,Hex,Hol,Hox,Il,Kin,Nam,Nes,New,Ol,Old,Olf,Oul,Ox,Rock,Rook,Sal,Sam,Sed,Sel,Sen,Sil,Tal,Water,Wet,York
fi: Palo,Kammo,Maissi,Teltta,Kreivi,Elo,Kettu,Rento,Kelo,Hela,Heksa,Holvi,Hukan,Ilta,Kina,Namu,Näsi,Uusi,Olmi,Vanha,Polvi,Oulun,Härkä,Kivi,Varis,Salo,Sampo,Säde,Selkä,Seinä,Siilo,Talo,Vesi,Märkä,Joro

en: Ban and kick a player or observer. If he is not in the game but on the server he will only be banned.
fi: Anna porttikielto pelaajalle tai katselijalle. Jos hän ei ole pelissä, mutta serverillä, hän saa vain porttikiellon.

en: Base attacks:
fi: Perushyökkäyksiä:

en: Base damage:
fi: Perusvahinko:

en: Basque Translation
fi: Baskinkielinen käännös

en: Be more aggressive
fi: Ole aggressiivisempi

en: Be more defensive
fi: Ole puolustavampi

en: Black
fi: Musta

en: Blue
fi: Sininen

en: Bonus Gold:
fi: Palkintokultaa:

en: Bonus objective:
fi: Ylimääräinen tavoite:

en: Bonus:
fi: Palkinto:

en: Bots
fi: Botit

en: Brown
fi: Ruskea

en: Building terrain rules
fi: Rakennetaan maastosääntöjä

en: Bulgarian Translation
fi: Bulgariankielinen käännös

en: Campaign
fi: Kampanja

en: Campaign Design
fi: Kampanjasuunnittelu

en: Campaign: $campaign_name
fi: Kampanja: $campaign_name

en: Can't change control of invalid side: '$side'.
fi: Ei voida vaihtaa epäkelvon puolen kontrollia: '$side'.

en: Can't change control of out-of-bounds side: '$side'.
fi: Ei voida vaihtaa salaisten joukkueiden puolta: '$side'.

en: Can't droid invalid side: '$side'.
fi: Ei voida automatisoida epäkelpoa puolta: '$side'

en: Can't droid networked side: '$side'.
fi: Ei voida automatisoida verkkopelaajan puolta: '$side'

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cancel orders
fi: Peruuta käskyt

en: Cannot find era $era
fi: Aikakautta $era ei löydy

en: Carry over percentage:
fi: Yliviennin prosentti:

en: Catalan Translation
fi: Katalaaninkielinen käännös

en: Cave
fi: luola

en: Chance of being unscathed
fi: Mahdollisuus selvitä naarmutta:

en: Change the log level of a log domain.
fi: Vaihda lokipiirin lokitustasoa.

en: Change turn limit, or turn the turn limit off if no number is specified or it’s −1.
fi: Aseta pelin enimmäispituus vuoroina tai poista enimmäispituus jos lukuarvoa ei ole annettu tai jos se on -1.

en: Change turn number (and time of day), or increase by one if no number is specified.
fi: Vaihda annettuun vuoroon (myös vuorokaudenaika muuttuu) tai vaihda seuraavaan vuoroon jos numeroa ei ole annettu.

en: Chaotic units fight better at night, and worse during the day.
    
    Day: −25% Damage
    Night: +25% Damage
fi: Kaoottiset yksiköt taistelevat parhaiten öisin, ja huonoiten päivällä.
    
    Päivä: −25% vahinkoon
    Yö: +25% vahinkoon

en: Chaotic units:
fi: Kaoottiset yksiköt:

en: Charging units are best used against enemies they can kill with a single blow.
fi: Rynnäköivät yksiköt toimivat parhaiten, kun ne voivat tappaa vihollisen yhdellä iskulla.

en: Chat message aging
fi: Viestien vanhentuminen

en: Chinese (Taiwan) Translation
fi: Taiwaninkiinankielinen käännös

en: Chinese Translation
fi: Kiinankielinen käännös

en: Choose Scenario (Debug!)
fi: Valitse skenaario (testaustila!)

en: Choose next scenario
fi: Valitse seuraava skenaario

en: Choose weapon:
fi: Valitse ase:

en: Choose whether the map view should scroll to a unit when an action or move is animated
fi: Vieritetäänkö näkymä yksikköön, jos yksikön toiminta on animoitu

en: Choose whether the sun moves left-to-right or right-to-left
fi: Valitse, liikkuuko aurinko vasemmalta oikealle vai oikealta vasemmalle

en: Choose your faction:
fi: Valitse liittoumasi:

en: Clear all orders
fi: Poista kaikki käskyt

en: Clear behavior orders
fi: Poista käyttäytymiskäskyt

en: Clear chat history.
fi: Tyhjennä keskusteluhistoria.

en: Clear objective orders
fi: Poista tavoitekäskyt

en: Clear special orders
fi: Poista erikoiskäskyt

en: Client disconnected
fi: Vastapuoli katkaisi yhteyden.

en: Close
fi: Sulje

en: Combining multiple special abilities can be deadly. While it may take some work to combine, for example, <i>Leadership</i>, <i>Illuminates</i> and <i>Charge</i> against a slowed opponent, the results can be impressive.
fi: Useamman ominaisuuden yhdistäminen voi olla viholliselle kuolettavaa. Vaikka vaatii jonkin verran työtä yhdistää sellaisia ominaisuuksia kuten <i>johtajuus</i>, <i>valaisu</i> tai <i>rynnäkkö</i> hidastettua vastustajaa vastaan, niiden tulokset voivat olla vaikuttavia.

en: Computer Player
fi: tietokonepelaaja

en: Confirm
fi: Varmista

en: Confirm deleting saves
fi: Varmista tallennuksien poisto

en: Connecting to Server...
fi: Yhdistetään palvelimeen...

en: Connection timed out
fi: Yhteys katkaistiin odotuksen jälkeen.

en: Could not add socket to socket set
fi: Ei voitu lisätä yhteyspalikkaa.

en: Could not auto save the game. Please save the game manually.
fi: Automaattinen tallennus epäonnistui. Yritä tallentaa peli manuaalisesti.

en: Could not connect to host
fi: Yhteyttä palvelimeen ei saatu

en: Could not connect to host.
fi: Yhteyttä koneeseen ei saatu.

en: Could not save the map: $msg
fi: Ei voitu tallentaa karttaa: $msg

en: Could not send initial handshake
fi: Ei voitu lähettää alkukättelyä.

en: Could not write to file
fi: Ei voitu kirjoittaa tiedostoon

en: Create Game
fi: Luo peli

en: Create Unit (Debug!)
fi: Luo yksikkö (Debug!)

en: Create a unit.
fi: Luo yksikkö.

en: Croatian Translation
fi: Kroatiankielinen käännös

en: Current Status
fi: Tämänhetkinen tilanne

en: Czech Translation
fi: Tšekinkielinen käännös

en: Damage
fi: Vahinko

en: Damage Calculations
fi: Vahinkolaskelmat

en: Damage type:
fi: Vahinkotyyppi:

en: Damage versus:
fi: Vahinko:

en: Damage:
fi: Vahinko:

en: Danish Translation
fi: Tanskankielinen käännös

en: Dark Red
fi: Tummanpunainen

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Debug foreground terrain.
fi: Testaa edessä oleva maasto

en: Debug layers from terrain under the mouse.
fi: Testaa maastokerrokset hiiren alapuolella.

en: Debug mode activated!
fi: Testaustila otettu käyttöön!

en: Debug mode deactivated!
fi: Testaustila poistettu käytöstä!

en: Debug mode not available in network games
fi: Korjaustila ei ole saatavilla verkkopeleissä

en: Debug:
fi: Virheenetsintä:

en: Defeat
fi: Tappio

en: Defeat enemy leader(s)
fi: Kukista vihollisjohtaja(t)

en: Defeat:
fi: Tappio:

en: Defend a location...
fi: Puolusta paikkaa...

en: Defend this location
fi: Puolusta tätä paikkaa

en: Defender
fi: Puolustaja

en: Defense:
fi: Puolustus:

en: Delete Save
fi: Tuhoa tallenne

en: Deleting '$addon|' will permanently erase its download and upload counts on the add-ons server. Do you really wish to continue?
fi: Poistamalla lisäosan '$addon|' kaikki lataustiedot lisäosapalvelimella poistetaan lopullisesti. Haluatko jatkaa?

en: Description
fi: Kuvaus

en: Details
fi: Tiedot

en: Difficulty:
fi: Vaikeustaso:

en: Disable autosaves.
fi: Poista automaattitallennukset käytöstä.

en: Disable notifications
fi: Poista pelin ilmoitukset käytöstä.

en: Discover all units in help.
fi: Paljasta kaikki yksiköt ohjeessa.

en: Dismiss Unit
fi: Vapauta yksikkö palveluksesta

en: Display version information.
fi: Näytä versioon liittyvä tieto.

en: Do not be afraid to retreat and regroup; it is often the key to victory.
fi: Älä pelkää vetäytyä ja järjestäytyä uudestaan – se on usein avain voittoon.

en: Do you really want to dismiss her?
fi: Haluatko todella erottaa hänet?

en: Do you really want to dismiss him?
fi: Haluatko todella erottaa hänet?

en: Do you want to continue?
fi: Haluatko jatkaa?

en: Do you wish to clear all of your discovered units from help?
fi: Haluatko poistaa kaikki havaitsemasi yksiköt ohjetiedostosta?

en: Don’t make a wish.
fi: Jätä toivomatta.

en: Don’t move an injured unit if you don’t have to — let it rest. If a unit does not move or attack, it will recover two hitpoints at the beginning of its next turn.
fi: Älä siirrä loukkaantuneita yksiköitä, ellei sinun täydy – jätä heidät lepäämään. Lepäävät yksiköt parantuvat kahdella elämäpisteellä seuraavan vuoron alussa.

en: Don’t neglect to earn your leader experience! You need to keep him safe, but if you coddle him too much he may be too weak to survive future battles.
fi: Älä laiminlyö johtajasi kokemustasoa! Joudut pitämään hänet turvassa, mutta jos suojelet häntä liikaa, hän saattaa olla liian matalatasoinen selviytyäkseen tulevaisuudessa.

en: Downloads
fi: latauksia

en: Drop your nickname.
fi: Poista nimimerkkisi.

en: Dutch Translation
fi: Hollanninkielinen käännös

en: Early finish bonus.
fi: Palkinto aikaisesta lopetuksesta.

en: Early finish bonus:
fi: Palkinto aikaisesta lopetuksesta:

en: Easy
fi: Helppo

en: Elvish units move and fight well in forest. Dwarvish units move and fight well in hills, mountains and caves.
fi: Haltiat liikkuvat ja taistelevat hyvin metsissä. Kääpiöt puolestaan kukkuloilla, vuorilla ja luolissa.

en: Empty
fi: tyhjä

en: Empty variable name
fi: Tyhjä muuttujan nimi

en: Enable the games filter. If unchecked all games are shown, regardless of any filter.
fi: Ota käyttöön pelisuodatin. Jos tämä ei ole käytössä, suodatinta ei käytetä ja kaikki pelit näytetään.

en: Enables user time limit
fi: Ottaa käyttöön aikarajan

en: End Scenario
fi: Päätä skenaario

en: End Turn
fi: Lopeta vuoro

en: Enemy unit sighted! | $enemies enemy units sighted!
fi[0]: Vihollinen havaittu!
fi[1]: $enemies vihollista havaittu!

en: Enemy units cannot be seen unless they are in range of your units
fi: Vihollisyksiköt ovat näkymättömissä, kunnes jokin yksiköistäsi on tarpeeksi lähellä.

en: Enemy village
fi: vihollisen kylä

en: English (GB) Translation
fi: Brittienglanninkielinen käännös

en: English (Shaw) Translation
fi: Eglanninkielinen(Shaw) käännös

en: English strings edition
fi: Englanninkielisten rivien editointi

en: Era:
fi: Aikakausi:

en: Error
fi: Virhe

en: Error details:
fi: Virheen kuvaus:

en: Error in the login procedure (the server had no seed for your connection).
fi: Virhe sisäänkirjautumisprosessissa (palvelimella ei ole esiastetta yhteydellesi).

en: Error while playing the game:
fi: Virhe pelatessa:

en: Error while reading the WML:
fi: Virhe luettaessa WML:ää:

en: Error while starting server:
fi: Virhe käynnistäessä palvelinta:

en: Error:
fi: Virhe:

en: Error:
fi: Virhe:

en: Esperanto Translation
fi: Esperantonkielinen käännös

en: Estonian Translation
fi: Eestinkielinen käännös

en: Execute a Lua statement.
fi: Suorita Lua-skripti.

en: Exit
fi: Poistu

en: Expected Battle Result (HP)
fi: Todennäköinen taistelun tulos (EP)

en: Experience Modifier:
fi: Vaadittu kokemus:

en: Experience modifier:
fi: Vaadittu kokemus:

en: Failed teleport! Exit not empty
fi: Epäonnistunut teleportti! Kohdekylä ei ole tyhjä

en: Female ♀
fi: Naispuolinen ♀

en: Few units have good defenses in water; a line of attackers along the edge of a river can inflict heavy casualties. Elves can use the edge of a forest in a similar manner, and dwarves can do the same with mountains.
fi: Muutamilla yksiköillä on hyvä puolustus vedessä: hyökkääjien linja joen reunalla voi aiheuttaa suuria määriä uhreja. Haltiat voivat käyttää metsänreunaa samaan tarkoitukseen ja kääpiöt vuoristoa.

en: File I/O Error while reading the game
fi: Peliä luettaessa tiedoston I/O -virhe

en: File I/O Error while reading the game: '
fi: Pelitiedoston lukuvirhe: '

en: Filipino Translation
fi: Filipinonkielinen käännös

en: Filter:
fi: Suodatin:

en: Filter:
fi: Suodatin:

en: Finnish Translation
fi: Suomenkielinen käännös

en: Fire a game event.
fi: Laukaise pelitapahtuma.

en: Flat
fi: tasamaa

en: Focus on defeating...
fi: Keskity kukistamiseen...

en: Focus on protecting...
fi: Keskity suojelemaan...

en: Fog
fi: Sumu

en: Fog of war
fi: Sumu

en: Follow unit actions
fi: Seuraa yksikön toimia

en: Foot units tend to defend better in villages and castles than in other terrain types, while most mounted units do not gain any defensive advantages from villages or castles.
fi: Useimmat jalkaväkiyksiköt puolustavat paremmin linnoissa ja kylissä kuin muualla, kun taas ratsuväki ei yleensä saa puolustusetua kylistä ja linnoista.

en: Forest
fi: metsä

en: French Translation
fi: Ranskankielinen käännös

en: Friendly unit sighted | $friends friendly units sighted
fi[0]: Ystävä havaittu
fi[1]: $friends ystävää havaittu

en: Friends in game
fi: Ystävät pelissä

en: Friulian Translation
fi: Friulinkielinen käännös

en: Frozen
fi: jäätynyt

en: Galician Translation
fi: Galegonkielinen käännös

en: Game Lobby
fi: Pelin aula

en: Game Lobby:
fi: Pelin aula:

en: Game Over
fi: Loppu

en: Gender:
fi: Sukupuoli:

en: General Purpose Administration and Coordination
fi: Yleinen ylläpito ja koordinaatio

en: German Translation
fi: Saksankielinen käännös

en: Getting game data...
fi: Haetaan pelin tietoja...

en: Give gold to the current player.
fi: Anna kultaa nykyiselle pelaajalle.

en: Gold
fi: kultapalaa

en: Gold carryover:
fi: Seuraavaan tehtävään siirtyvä kulta:

en: Gold:
fi: Kultapaloja:

en: Grant higher privileges to Lua scripts.
fi: Anna Lua-skripteille enemmän oikeuksia

en: Greek Translation
fi: Kreikankielinen käännös

en: Green
fi: Vihreä

en: Group players in lobby
fi: Ryhmitä pelaajat aulassa

en: HIDE ALL allies’ plans
fi: PIILOTA liittolaisten suunnitelmat

en: HP
fi: EP

en: HP:
fi: EP:

en: Hard
fi: Vaikea

en: Hebrew Translation
fi: Hepreankielinen käännös

en: Hide plans for $player
fi: Piilota pelaajan $player suunnitelmat

en: Hills
fi: mäki

en: Holy Water
fi: Pyhä vesi

en: Horse-based units are generally resistant to attacks with bladed or impact weapons, but are vulnerable to attacks with piercing weapons, including bows and spears.
fi: Ratsuyksiköt vastustavat yleensä hyvin viiltoja ja murjovia iskuja, mutta ovat heikkoja lävistäviä hyökkäyksiä, esimerkiksi jousia ja keihäitä, vastaan.

en: Hungarian Translation
fi: Unkarinkielinen käännös

en: I am not suited to the use of this item! Let another take it.
fi: En sovellu tämän esineen käyttöön! Ottakoon joku muu sen.

en: I wish this single gold coin be returned ten-fold to me.
fi: Toivon, että tämä kultapala palautetaan minulle kymmenkertaisena.

en: Icelandic Translation
fi: Islanninkielinen käännös

en: If an enemy benefits more from a rare terrain type than you do, occupying that terrain will deprive them of its benefits.
fi: Jos vastustaja hyötyy harvinaisesta maastotyypistä enemmän kuin sinä, tällaisen maaston valloittaminen riistää vastustajalta sen hyödyt.

en: If you are attacked from several directions, it may be a good idea to send expendable units in some directions to delay enemy units.
fi: Jos kimppuusi hyökätään useammasta suunnasta, saattaa olla hyvä ajatus lähettää uhrattavia yksiköitä joihinkin suuntiin hidastamaan vihollista.

en: If you are playing with <b>Shroud</b> or <b>Fog of War</b> active, you won’t know what you’re facing. In this case, long-range scouting units are worth their cost. Try to choose scouts that can easily move across the surrounding terrain, because units can only see as far as they can move in one turn.
fi: Jos pelaat <i>sumulla</i> tai <i>hunnulla</i>, et näe mitä olet kohtaamassa. Tällaisessa tapauksessa pitkän matkan tiedustelijayksiköt ovat arvonsa väärtejä. Yritä valita tiedustelijat, jotka voivat helposti liikkua ympäröivässä maastossa, koska yksiköt näkevät juuri niin pitkälle kuin voivat yhdessä kierroksessa liikkua.

en: If you move a unit, but don’t attack or discover any additional information, you can undo your move by pressing <b>u</b>.
fi: Voit peruuttaa yksikön liikkeen painamalla <b>u</b>-näppäintä, jos et hyökännyt yksiköllä tai löytänyt sillä uutta tietoa.

en: If your forces have weak defenses everywhere on the map, occupy the areas where your enemies can only attack you by sharing the same disadvantages. Avoid places where your defenses are poor and your enemy’s are merely average. Plan for heavy losses, and take firm control of any hex where the land does favor you.
fi: Jos joukkosi ovat heikkoja ja ympäriinsä karttaa, pidä hallussasi sellaiset alueet missä vihollinen voi hyökätä kimppuusi vain haitallisesta asemasta. Vältä paikkoja joissa oma puolustuksesi on huono ja vihollisesti keskinkertainen. Varaudu raskaisiin tappioihiin ja ota tiukasti hallintaan mikä tahansa ruutu, jossa maasto on sinulle edullinen.

en: Ignore replay errors.
fi: Sivuuta uusintojen virheet.

en: Impassable
fi: ylitsepääsemätön

en: In game:
fi: Pelissä:

en: In lobby
fi: Aulassa

en: In many campaign scenarios, you may issue simple instructions for your computer-controlled allies using the right-click context menu.
fi: Monissa kampanjoiden skenaarioissa voit antaa yksinkertaisia ohjeistuksia tietokoneen ohjastamille liittolaisillesi käyttäen hiiren oikean painikkeen takaa löytyvää pudotusvalikkoa.

en: In most campaigns you will receive a gold bonus for finishing early, depending on the number of villages on the map and the number of turns remaining. You will usually earn more gold this way than through capturing villages and waiting for the turns to run out.
fi: Useimmissa kampanjoissa saat kultabonuksen nopeasta voitosta. Bonuksen määrä riippuu kartalla olevien kylien ja jäljelle jääneiden vuorojen määrästä. Näin saat aina enemmän kultaa kuin valtaamalla kyliä ja odottamalla vuorojen loppumista.

en: In the <b>Actions</b> menu, you can select <b>Show Enemy Moves</b> to highlight all the hexes your adversary can move to (assuming your units stay where they are). Use this to make sure the enemy can’t reach your weak or injured units on his next turn.
fi: <b>Toiminnot</b>-valikosta voit valita <b>Näytä vihollisten liikkeet</b> korostaaksesi kaikki mahdolliset ruudut, joihin vastustajasi voi siirtyä (edellyttäen omien yksiköittesi pysyvän paikoillaan). Käytä tätä varmistaaksesi, ettei vihollinen voi vuorollaan saavuttaa heikkoja tai vahingoittuneita yksiköitäsi.

en: In this scenario, you may issue instructions to an allied side by right-clicking on a unit that belongs to it.
fi: Tässä tehtävässä voit antaa yksinkertaisia ohjeistuksia tietokoneen ohjastamille liittolaisillesi klikkaamalla sen puolen yksikköä.

en: Income
fi: Tulot

en: Indonesian Translation
fi: Indonesiankielinen käännös

en: Inflicted
fi: Aiheutettu

en: Inflicting the killing blow on an enemy unit is the best way to gain experience. Units killing an enemy will gain eight experience points for every level of the unit they kill, or four experience points for a zero-level opponent.
fi: Yksikön tappaminen on paras tapa saada kokemusta. Yksikkö, joka antaa viimeisen iskun viholliselle, saa kahdeksan kokemuspistettä jokaisesta vihollisyksikön tasosta tai neljä kokemuspistettä 0-tason vastustajasta.

en: Init. limit:
fi: Alkuraja:

en: Initializing display
fi: Alustetaan näyttöä

en: Initializing teams
fi: Alustetaan joukkueita

en: Initializing user interface
fi: Alustetaan käyttöliittymää

en: Instead of leveling up, high-level units gain an <i>After Maximum Level Advancement</i> (AMLA) bonus, which usually increases the unit’s maximum hitpoints by three and fully heals it. This is much less than the normal benefits of advancing a level, so it is generally wiser to advance your lower-level units instead.
fi: Yksiköt voivat <i>yletä enimmäistasonsa jälkeenkin</i>, jolloin useimmiten yksikön enimmäis-EP nousee kolmella ja yksikkö parantuu kokonaan. Enimmäistason jälkeinen yleneminen, eli EJY, on kuitenkin vaikeampaa joka ylenemiskerralla. Niinpä on usein järkevämpää yrittää saada alempitasoisia yksiköitä ylenemään.

en: Instruct ally
fi: Ohjeista liittolaista

en: Internationalization Managers
fi: Kansainvälistyksen hallinnoijat

en: Invalid Color
fi: Virheellinen väri

en: Invalid alignment: '$alignment', needs to be one of lawful, neutral, chaotic, or liminal.
fi: Suuntautumista '$alignment' ei ymmärretty. Täytyy olla lainkuuliainen, neutraali, kaoottinen tai liminaali.

en: Invalid closing tag name
fi: Virheellinen sulkevan tagin nimi

en: Invalid color range:
fi: Virheellinen värialue:

en: Invalid location
fi: Virheellinen sijainti

en: Invalid tag name
fi: Virheellinen tagin nimi

en: Invalid unit type
fi: Virheellinen yksikkötyyppi

en: Invalid username: $nick
fi: Virheellinen käyttäjänimi: $nick

en: Invalid value in the result key for [end_level]
fi: Kelvoton arvo [end_level] -tuloksessa

en: Invert
fi: Käännä

en: Invoke a dialog allowing changing control of MP sides.
fi: Avaa ikkuna, jolla hallinnoidaan moninpelin puolien vaihtamista.

en: Irish Translation
fi: Irlanninkielinen käännös

en: It is now $name|’s turn
fi: Nyt on vuorossa $name

en: It is usually better to start the next scenario in a campaign with lower-level units that are about to level up than with those same units at a higher level.
fi: On yleensä parempi aloittaa kampanjan seuraava skenaario alemman tason yksiköillä, jotka ovat juuri kehittymässä, kuin samoilla korkeamman tason yksiköillä.

en: Italian Translation
fi: Italiankielinen käännös

en: I’m Ready
fi: Aloita peli

en: Japanese Translation
fi: Japaninkielinen käännös

en: Join Game
fi: Liity peliin

en: Join a room.
fi: Liity huoneeseen.

en: Joining this game requires a password.
fi: Tähän peliin liittyminen vaatii salasanan.

en: Joystick support
fi: Joystick -tuki

en: Joystick: deadzone of the cursor stick
fi: Joystick: kursorisauvan kuollut alue

en: Joystick: deadzone of the mouse stick
fi: Joystick: hiirisauvan kuollut alue

en: Joystick: deadzone of the scrolling stick
fi: Joystick: sauvan kuollut alue

en: Joystick: deadzone of the thruster
fi: Joystick: kaasuvivun kuollut alue

en: Joystick: number of the cursor X-axis
fi: Joystick: kursorin X-akselin arvo

en: Joystick: number of the cursor X-axis joystick
fi: Joystick: kursorin X-akselin arvo, joystick

en: Joystick: number of the cursor Y-axis
fi: Joystick: kursorin Y-akselin arvo

en: Joystick: number of the cursor Y-axis joystick
fi: Joystick: kursorin Y-akselin arvo, joystick

en: Joystick: number of the mouse X-axis
fi: Joystick: hiiren X-akselin arvo

en: Joystick: number of the mouse X-axis joystick
fi: Joystick: hiiren X-akselin arvo, joystick

en: Joystick: number of the mouse Y-axis
fi: Joystick: hiiren Y-akselin arvo

en: Joystick: number of the mouse Y-axis joystick
fi: Joystick: hiiren Y-akselin arvo, joystick

en: Joystick: number of the scroll X-axis
fi: Joystick: sauvan X-akselin arvo

en: Joystick: number of the scroll X-axis joystick
fi: Joystick: sauvan X-akselin arvo, joystick

en: Joystick: number of the scroll Y-axis
fi: Joystick: sauvan Y-akselin arvo

en: Joystick: number of the scroll Y-axis joystick
fi: Joystick: sauvan Y-akselin arvo, joystick

en: Joystick: number of the thrust axis
fi: Joystick: kaasuvivun akselin arvo

en: Joystick: number of the thrust axis joystick
fi: Joystick: kaasuvivun akselin arvo, joystick

en: Keep scrolling when mouse leaves window
fi: Jatka vierittämistä, jos hiiri poistuu ikkunasta

en: Kick a player or observer.
fi: Potki käyttäjä tai katselija.

en: Kills
fi: Tappoja

en: Korean Translation
fi: Koreankielinen käännös

en: Latin Translation
fi: Latinankielinen käännös

en: Latvian Translation
fi: Latviankielinen käännös

en: Launch the gamestate inspector
fi: Käynnistä pelitilan tarkkailija.

en: Lawful units fight better during the day, and worse at night.
    
    Day: +25% Damage
    Night: −25% Damage
fi: Lainkuuliaiset yksiköt taistelevat parhaiten päivällä, ja huonoiten yöllä.
    
    Päivä: +25% vahinkoon
    Yö: −25% vahinkoon

en: Layers
fi: Kerroksia

en: Leader
fi: Johtaja

en: Leader:
fi: Johtaja:

en: Leadership
fi: johtamiskyky

en: Leadership:
fi: Johtamiskyky:

en: Level:
fi: Taso:

en: Level^Lvl.
fi: Taso

en: Light Red
fi: Vaaleanpunainen

en: Liminal units only reach their full strength during twilight.
    
    Day: −25% Damage
    Night: −25% Damage
fi: Liminaalit yksiköt taistelevat parhaiten aamu -ja iltahämärässä.
    
    Päivä: -25% vahinkoon
    Yö: −25% vahinkoon

en: Liminal units:
fi: Hämärässä viihtyvät yksiköt:

en: List available rooms.
fi: Näytä saatavilla olevat huoneet.

en: List room members.
fi: Näytä huoneen jäsenet.

en: Lithuanian Translation
fi: Liettuankielinen käännös

en: Load Game
fi: Tallennukset

en: Load Game...
fi: Lataa peli...

en: Loading data files
fi: Ladataan tiedostoja

en: Loading game configuration
fi: Ladataan pelin asetuksia

en: Loading level
fi: Ladataan tasoa

en: Loading title screen
fi: Ladataan aloitusikkunaa

en: Loading units
fi: Luetaan yksikköjä

en: Lobby sounds
fi: Aulan äänet

en: Local Player
fi: paikallinen pelaaja

en: Local time of day area lighting
fi: Paikallinen vuorokaudenaika

en: Location selection canceled
fi: Alueen valinta peruttu

en: Longest time allowed for first turn (seconds)
fi: Pisin sallittu kesto ensimmäiselle vuorolle (sekunteja)

en: Longest time possible for any turn (seconds)
fi: Pisin mahdollinen aika mille tahansa vuorolle (sekunneissa)

en: Losses
fi: Menetyksiä

en: Lots of gold
fi: Paljon kultaa

en: Macedonian Translation
fi: Makedoniankielinen käännös

en: Male ♂
fi: Miespuolinen ♂

en: Manage persistence data
fi: Hallinnoi pysyvää dataa

en: Map saved.
fi: Kartta tallennettu.

en: Marathi Translation
fi: Marathinkielinen käännös

en: Medium
fi: Keskitaso

en: Menu
fi: Valikko

en: Message:
fi: Viesti:

en: Middle-click scrolling
fi: Vieritys hiiren keskipainikkeella

en: Miscellaneous Contributors
fi: Muut vaikuttajat

en: Missing argument $arg_id
fi: Komennon parametri $arg_id puuttuu

en: Modify a unit variable. (Only top level keys are supported.)
fi: Muuta yksikkömuuttujaa (vain ylimmän tason avaimet ovat tuettuja).

en: More >
fi: Lisää >

en: Mountains
fi: vuori

en: Mouse scrolling
fi: Vieritys hiirellä

en: Move leader here
fi: Siirrä johtaja tänne

en: Move leader to...
fi: Siirrä johtaja...

en: Moves
fi: Liike

en: Moves:
fi: Liikepisteitä:

en: Multiplayer
fi: Moninpeli

en: Multiplayer Maps and Balancing
fi: Moninpelikartat ja tasapainotus

en: Music
fi: Musiikki

en: Mute an observer. Without an argument displays the mute status.
fi: Hiljennä katsoja. Ilman parametreja näyttää hiljennyksen tilan.

en: Mute/Unmute all observers. (toggles)
fi: Hiljennä/salli kaikki katsojat.

en: Name
fi: Nimi

en: Name of game:
fi: Pelin nimi:

en: Name:
fi: Nimi:

en: Nearly every button and icon in the Wesnoth game has a tooltip. Hover the mouse pointer over any button or icon to get a description or explanation of what it does.
fi: Wesnothissa lähes jokaisesta kohteesta näytöllä on saatavilla vihje. Pidä hiiren osoitinta kohteen päällä saadaksesi kohteesta kuvauksen tai selityksen.

en: Neither a friend nor ignored
fi: Ei ystävä eikä suodatettuna

en: Network Player
fi: verkkopelaaja

en: Network communication error.
fi: Verkkoviestintävirhe.

en: Neutral units are unaffected by day and night, fighting equally well under both conditions.
fi: Neutraaleihin yksiköihin eivät päivän ja yön vaihtelut vaikuta.

en: Neutral units:
fi: Neutraalit yksiköt:

en: Next
fi: Seuraava

en: Next Side
fi: Seuraava puoli

en: Next Turn
fi: Seuraava vuoro

en: Nightmare
fi: Painajaismainen

en: No Saved Games
fi: Ei tallennettuja pelejä.

en: No advancement
fi: Ei ylennyksiä

en: No campaigns are available.
fi: Yhtään kampanjaa ei ole saatavilla.

en: No description available.
fi: Kuvausta ei ole saatavilla.

en: No early finish bonus.
fi: Ei palkintoa aikaisesta lopetuksesta.

en: No era information found.
fi: Aikakausitietoa ei löydetty

en: No eras found
fi: Ei löydetä aikakausia.

en: No eras found.
fi: Ei löydettyjä aikakausia.

en: No gold carried over to the next scenario.
fi: Skenaariosta ei jäänyt jäljelle yhtään kultaa seuraavaa skenaariota varten.

en: No multiplayer sides found
fi: Moninpelin puolia ei löytynyt.

en: No objectives available
fi: Ei tavoitteita saatavana

en: No usable weapon
fi: Ei käyttökelpoista asetta

en: No valid castle location found. Too many or too few mountain hexes? (please check the 'max hill size' parameter)
fi: Sopivaa paikkaa linnalle ei löytynyt. Liikaa tai liian vähän vuoriruutuja? (kannattaa tarkastaa parametri 'suurin kukkulan koko')

en: None
fi: Ei mitään

en: Normal
fi: Normaali

en: Norwegian Translation
fi: Norjankielinen käännös

en: Notes:
fi: Huomautus:

en: Number of minutes to wait before clearing an ingame chat message. Set to 0 to disable
fi: Minuuttien määrä ennen kuin viesti poistetaan. Poista käytöstä asettamalla nollaksi.

en: Number of seconds to wait for a ping reply before timing out. Set to 0 to disable
fi: Sekuntien määrä ennen kuin yhteys katkaistaan. Poista käytöstä asettamalla nollaksi.

en: Objective: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Behavior: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description
fi: Tavoite: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Käyttäytyminen: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description

en: Observe Game
fi: Tarkkaile

en: Observers
fi: Tarkkailijoita

en: Observers:
fi: Tarkkailijat:

en: Official Wesnoth Server
fi: Wesnothin virallinen palvelin

en: Old English Translation
fi: Vanhan englanninkielinen käännös

en: On friends list
fi: Ystävälistalla

en: On ignores list
fi: Suodatuslistalla

en: On maps where <i>Shroud</i> or <i>Fog of War</i> has been enabled, all units’ sightlines are limited by their maximum movement. If you have some valuable but slow units, keep at least one fast unit with them so that you are not caught out by a surprise attack.
fi: Kartoissa, joissa on käytössä <i>sumu</i> tai <i>huntu</i>, yksiköt näkevät vain niin kauas kuin minne pystyvät liikkumaan. Jos omistat tärkeitä mutta hitaita yksiköitä, voi olla hyödyllistä pitää ainakin yhtä nopeaa yksikköä niiden mukana jotta vihollinen ei yllätä niitä.

en: On www.wesnoth.org you can find strategy guides, technical support, the history of Wesnoth, and much more.
fi: Osoitteesta www.wesnoth.org voit löytää strategiaoppaita, teknistä tukea, Wesnothin historian ja paljon muuta.

en: Only magical beings can wield such an object.
fi: Vain taikaolennot voivat käyttää tuollaista esinettä.

en: Only random sides in the current era.
fi: Vain satunnaisia liittoumia nykyisellä aikakaudella.

en: Only show games that are played or observed by at least one of your friends
fi: Näytä vain pelit joita pelaa tai tarkkailee ainakin yksi kaverisi

en: Only show games that have at least one vacant slot
fi: Näytä vain pelit joissa on vähintään yksi paikka vapaana

en: Only show games whose title or description contain the entered text
fi: Näytä vain pelit joiden nimessä tai kuvauksessa on antamasi teksti

en: Only the mermen can use this item!
fi: Vain merenmiehet voivat käyttää tätä esinettä!

en: Orange
fi: Oranssi

en: Overall
fi: Yhteensä

en: Overwrite?
fi: Kirjoita päälle?

en: Owned village
fi: sinun kyläsi

en: Packagers
fi: Pakkaajat

en: Parry:
fi: Torjunnat:

en: Part a room.
fi: Poistu huoneesta.

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 enemy | $enemies enemy
fi[0]: 1 vihollinen
fi[1]: $enemies vihollista

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 friendly | $friends friendly
fi[0]: 1 ystävällinen
fi[1]: $friends ystävällistä

en: Password Required
fi: Salasana vaaditaan

en: Password:
fi: Salasana:

en: Patience is often key. Rather than attacking in bad conditions or with few troops, wait for better conditions and then attack.
fi: Kärsivällisyys on usein tärkeää. Sen sijaan, että hyökkäisit huonoissa olosuhteissa ja vähäisillä joukoilla, odota että tilanne paranee ja hyökkää vasta sitten.

en: Peace throughout Wesnoth.
fi: Rauhaa läpi Wesnothin.

en: Ping timeout
fi: Aikakatkaisu

en: Planning mode activated!
fi: Suunnittelutila otettu käyttöön!

en: Planning mode deactivated!
fi: Suunnittelutila poistettu käytöstä!

en: Play
fi: Pelaa

en: Player/Type
fi: Pelaaja

en: Players:
fi: Pelaajia:

en: Point of view
fi: Näkökulma

en: Poison
fi: Myrkky

en: Poison is seeping through the veins of this unit at this very moment.
fi: Myrkky virtaa tälläkin hetkellä tämän yksikön suonissa.

en: Poisoned units will lose eight hitpoints every turn until they are one point from dying. They will then remain at death’s door until the poison is removed. Healers can prevent a poisoned unit from deteriorating, but the poison will not be removed unless the unit regenerates, or begins a turn in a village or next to a unit with the <i>Cures</i> ability.
fi: Myrkytetyt yksilöt menettävät kahdeksan elämäpistettä joka vuorolla, kunnes he ovat pisteen päässä kuolemasta. Ne jäävät kuoleman ovelle, kunnes myrkky on poistettu. Hoivaajat voivat estää myrkytetyn yksikön tilan huonontumisen, mutta myrkky ei katoa ennen kuin yksikkö uusiutuu, viettää vuoron kylässä tai <i>lääkitsemään</i> kykenevän yksikön vieressä.

en: Polish Translation
fi: Puolankielinen käännös

en: Portuguese (Brazil) Translation
fi: Brasilianportugalinkielinen käännös

en: Portuguese Translation
fi: Portugalinkielinen käännös

en: Potion of Decay
fi: Mädätysjuoma

en: Potion of Healing
fi: Parannusjuoma

en: Potion of Strength
fi: Voimajuoma

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Profile
fi: Profiili

en: Programming
fi: Ohjelmointi

en: Purple
fi: Violetti

en: Quit
fi: Lopeta

en: Quit game.
fi: Poistu pelistä.

en: RACV’s Translation
fi: RACV:n käännös

en: Race
fi: Laji

en: Race:
fi: Laji:

en: Random
fi: Satunnainen

en: Random maps with an odd width aren't supported.
fi: Satunnaiskartat oudoilla leveyksillä eivät ole tuettuja.

en: Random start time
fi: Satunnainen aloitusaika

en: Randomize time of day in begin
fi: Satunnainen vuorokauden aika aloittaessa

en: Read the <b>Hotkeys</b> list in the <b>Preferences</b> menu.
fi: Lue <b>Pikanäppäimet</b>-lista <b>Asetukset</b>-valikosta.

en: Reading files and creating cache
fi: Luetaan tiedostoja ja luodaan väliaikaistiedostoja

en: Reading from Server...
fi: Haetaan tietoja palvelimelta...

en: Reading unit files
fi: Luetaan yksikkötiedostoja

en: Recall
fi: Kutsu veteraaniyksikkö

en: Recalls
fi: Kutsuntoja

en: Recruit
fi: Värvää

en: Recruits
fi: Värväyksiä

en: Recruits:
fi: Värvättävät:

en: Red
fi: Punainen

en: Refresh gui.
fi: Päivitä käyttöliittymä.

en: Regenerate
fi: Luo uusi

en: Register your nickname
fi: Rekisteröi nimimerkkisi

en: Reinitialize fonts for the current language
fi: Alusta merkistö uudelleen tätä kieltä varten

en: Reloaded game
fi: Uudelleenladattu peli

en: Remaining gold:
fi: Jäljellä oleva kulta:

en: Remote host disconnected.
fi: Toinen kone katkaisi yhteyden.

en: Remote scenario
fi: Toisella koneella oleva skenaario

en: Remove a nickname from your ignores or friends list.
fi: Poista pelaaja ystävien tai torjuttujen listaltasi.

en: Removed from list: $nick
fi: Poistettu listalta: $nick

en: Rename Unit
fi: Vaihda yksikön nimeä

en: Replace with $player
fi: Korvaa pelaajalla $player

en: Replace with AI
fi: Korvaa tietokoneella

en: Replace with local player
fi: Korvaa paikallisella pelaajalla

en: Replay
fi: Uusinta

en: Report abuse, rule violations, etc. to the server moderators. Make sure to mention relevant nicknames, etc.
fi: Kaikenlaiset kiusanteot, sääntörikkomukset, jne., pitää ilmoittaa palvelimen moderaattoreille. Varmista, että asianosaisten käyttäjänimet mainitaan.

en: Request a list of details you can set for your registered nickname.
fi: Pyydä listaa tiedoista, jotka olet asettanut nimimerkillesi.

en: Request information about a nickname.
fi: Pyydä tietoa nimimerkkiin liittyen.

en: Reserved
fi: Varattu

en: Reservoir:
fi: Yläraja:

en: Reset
fi: Palaa alkuun

en: Resistances:
fi: Vastustukset:

en: Response
fi: Vastaus

en: Retained Gold:
fi: Jäljelle jäänyttä kultaa:

en: Reverse time graphics
fi: Käänteiset aikagrafiikat

en: Right-click to select a location to defend
fi: Klikkaa oikealla hiirenkorvalla haluamaasi puolustuspaikkaa

en: Right-click to select a location to move leader to
fi: Klikkaa oikealla hiirenkorvalla valitaksesi paikan johtajasi siirtämiselle

en: Ring of Regeneration
fi: Uusiutumisen sormus

en: Ring of Slowness
fi: Hitauden sormus

en: Romanian Translation
fi: Romaniankielinen käännös

en: Room message.
fi: Huoneviesti

en: Room query.
fi: Huoneen jono.

en: Russian Translation
fi: Venäjänkielinen käännös

en: SHOW ALL allies’ plans
fi: NÄYTÄ liittolaisten suunnitelmat

en: Sand
fi: hiekkaa

en: Save Game
fi: Tallenna peli

en: Save Replay
fi: Tallenna uusinta

en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
fi: Tallenne on jo olemassa. Haluatko ylikirjoittaa sen?

en: Save and quit.
fi: Tallenna ja poistu.

en: Save game.
fi: Tallenna peli.

en: Save the Map As
fi: Tallenna kartta nimellä

en: Saved
fi: Tallennettu

en: Scenario Report
fi: Taisteluraportti

en: Scenario Settings
fi: Skenaarion asetukset

en: Scenario start
fi: Skenaarion alku

en: Screenshot
fi: Kuvankaappaus

en: Scroll To
fi: Vieritä

en: Search
fi: Etsi

en: Search:
fi: Etsi:

en: Searching for installed add-ons
fi: Etsitään asennettuja lisäosia

en: Select unit:
fi: Valitse yksikkö:

en: Selected user:
fi: Valittu käyttäjä:

en: Send a query to the server. Without arguments the server should tell you the available commands.
fi: Lähetä pyyntö palvelimelle. Ilman parametrejä palvelimen pitäisi lähettää sinulle listan saatavilla olevista komennoista.

en: Send an emotion or personal action in chat.
fi: Lähetä tunneilmaisu tai henkilökohtainen toimi keskustelussa.

en: Send to allies only
fi: Lähetä vain liittolaisille

en: Send to observers only
fi: Lähetä vain katsojille

en: Sends a private message. You cannot send private messages to players in a running game you observe or play in.
fi: Lähettää yksityisviestin. Et voi lähettää viestejä pelaajille, jotka eivät hallitse mitään puolta pelissä.

en: Serbian Translation
fi: Serbiankielinen käännös

en: Server-side redirect loop
fi: Palvelinpuolen uudelleenohjaussilmukka

en: Set Password...
fi: Aseta salasana...

en: Set a scenario variable.
fi: Aseta skenaariomuuttuja.

en: Set behavior...
fi: Aseta käyttäytyminen...

en: Set objective...
fi: Aseta tavoite...

en: Set or show alias to a command
fi: Aseta tai näytä komennon vaihtoehtoinen pikanäppäin

en: Set special orders...
fi: Aseta erikoisohjeet...

en: Set the command used by the custom command hotkey
fi: Aseta komento käyttäjän omalle komentopikanäppäimelle

en: Settings...
fi: Asetukset...

en: Share Maps
fi: Jaa kartat

en: Share None
fi: Älä jaa

en: Share View
fi: Jaa näkökenttä

en: Should $unit.name pick up the trident?
fi: Pitäisikö yksikön $unit.name ottaa kolmikärki?

en: Show a scenario variable.
fi: Näytä skenaariomuuttuja.

en: Show all games that do *not* match your filter. Useful for hiding games you are not interested in.
fi: Näytä kaikki pelit jotka *eivät* täsmää suodattimesi kanssa. Tällä voidaan piilottaa pelit joista et ole kiinnostunut.

en: Show all unit types in help
fi: Näytä kaikki yksiköt ohjevalikossa

en: Show all unit types in the help (requires restart). This does not alter the list of encountered units
fi: Näytä kaikki yksiköt ohjevalikossa (vaatii uudelleenkäynnistyksen). Ei vaikuta löydettyjen yksiköiden listaan

en: Show combat
fi: Näytä taistelu

en: Show fps.
fi: Näytä virkistystaajuus

en: Show plans for $player
fi: Näytä pelaajan $player suunnitelmat

en: Show replay
fi: Näytä uusinta

en: Show titlescreen animation
fi: Näytä avausruudun animaatiot

en: Show your ignores and friends list.
fi: Näytä torjuttujen ja ystävien listasi.

en: Shroud
fi: Huntu

en: Shuffle sides
fi: Sekoita puolet

en: Size
fi: koko

en: Size:
fi: Koko:

en: Skeletons are resistant to piercing, bladed and cold-based attacks but are vulnerable to impact, fire, and arcane attacks.
fi: Luurangot ovat vastustuskykyisiä lävistykselle, viillolle ja kylmälle, mutta herkkiä murjoville iskuille, tulelle ja salatiedehyökkäyksille.

en: Skip
fi: Ohita

en: Skip animation
fi: Älä animoi

en: Skip quickly to the active turn when observing
fi: Hyppää tarkkaillessasi heti nykyiseen vuoroon

en: Slovak Translation
fi: Slovakiankielinen käännös

en: Slovenian Translation
fi: Sloveniankielinen käännös

en: Slowed
fi: hidastettu

en: Slowed:
fi: Hidastettu:

en: Some units have movement left. Do you really want to end your turn?
fi: Jokin yksiköistäsi voi vielä liikkua. Haluatko todellakin lopettaa vuorosi?

en: Sound Effects
fi: Ääniefektit

en: Spanish Translation
fi: Espanjankielinen käännös

en: Special: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description
fi: Erikoiskäsky: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description

en: Sprinkling this water on melee weapons grants them the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario. Should $unit.name use it?
fi: Tämän veden pirskottaminen lähitaisteluaseen päälle antaa sille <i>salatieteen</i> vahinkotyypiksi nykyisen tehtävän loppuun saakka. Pitäisikö yksikön $unit.name käyttää se?

en: Staff of Swiftness
fi: Nopeuden sauva

en: Starting game
fi: Käynnistetään peliä

en: Starting position:
fi: Aloituspaikka:

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Status
fi: Tilanne

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Storm Trident
fi: myrskyjen kolmikärki

en: Strength is given to the drinker.
fi: Juoja saa voimaa.

en: Swarm:
fi: Parvi:

en: Swedish Translation
fi: Ruotsinkielinen käännös

en: Switch a side to/from AI control.
fi: Vaihda puolen kontrolli tietokonelle/tietokoneelta.

en: Switched domain: '$domain' to level: '$level'.
fi: Tason '$level' alueeseen '$domain' vaihdettu.

en: System default language
fi: järjestelmän oletuskieli

en: Taken
fi: Vastaanotettu

en: Teal
fi: Sinivihreä

en: Team
fi: Joukkue

en: Terms
fi: Ehdot

en: Terrain with a movement cost less than 1 encountered.
fi: Maastoa yhtä vähemmällä liikkumiskustannuksella kohdattu.

en: Terrain:
fi: Maasto:

en: Test scenario
fi: Testaa skenaariota

en: The <i>Slow</i> ability is extremely powerful because it has such wide-ranging effects. Enemy undead get half the normal benefit from their <i>Drain</i> ability, the damage bonus from <i>Charge</i> or <i>Backstab</i> is cancelled, and the <i>Berserk</i> ability is weakened. Fast foes struggle to escape; slow enemies are almost immobilized, and your own units suffer less retaliation damage, so it’s quicker to heal them.
fi: <i>Hidastus</i> on todella voimakas kyky koska sillä on niin paljon erilaisia vaikutuksia. Vihollisen epäkuolleiden käyttämä <i>elämän imeminen</i> puolittuu, <i>rynnäkkö</i> tai <i>selkäänpuukotus</i> eivät tee ylimääräistä vahinkoa, ja <i>taisteluhurmos</i> on heikompi. Nopeilla vihollisilla on täysi työ päästä pakoon ja hitaammat pääsevät tuskin liikkumaan. Omat yksikkösi kärsivät vähemmän vahinkoa vastaiskuista jolloin ne on nopeampi hoivata taas täyteen kuntoon.

en: The <i>Slow</i> attack makes enemy units move slower and halves the damage they do on all attacks until they end a turn.
fi: <i>Hidastus</i> hidastaa vihollisen liikettä ja puolittaa sen tekemän vahingon sen oman vuoron loppuun asti.

en: The Battle for Wesnoth
fi: Taistelu Wesnothista

en: The End
fi: Loppu

en: The add-on '$addon_title|' has been successfully installed.
fi: Lisäosa ”$addon_title|” on asennettu.

en: The amount of experience a unit needs to advance
fi: Kokemus, jonka yksikkö tarvitsee yletäkseen.

en: The amount of income each village yields per turn
fi: Kuinka monta kultapalaa kukin kylä tuottaa.

en: The bearer of this ring is slowed.
fi: Sormuksen kantaja hidastuu.

en: The chance to hit a unit usually depends on how well that unit can defend itself in the terrain in which it is standing. However, magical attacks always have a 70% chance to hit, and units with the <i>Marksman</i> ability are guaranteed at least a 60% chance of a hit when they attack on their own turn.
fi: Mahdollisuus osua yksikköön riippuu yleensä yksikön puolustustaidosta siinä maastossa, jossa se on. Maagisilla hyökkäyksillä on kuitenkin aina 70% mahdollisuus osua sekä hyökätessä että puolustaessa. <i>Tarkk’ampujilla</i> on aina vähintään 60% mahdollisuus osua hyökätessään omalla vuorollaan.

en: The computer player might not be able to play side $side_number properly in this scenario. Side $side_number is intended to be played by a human player.
fi: Tietokonepelaaja ei välttämättä kykene pelaamaan puolta $side_number tässä skenaariossa. Tämä osapuoli on tarkoitettu ihmispelaajan pelattavaksi.

en: The encircling tactic is very powerful, particularly against fast opponents. By placing two units on opposite sides of an enemy, their zones of control will restrict it to one hex of movement in any direction. Unfortunately, you must completely surround skirmishers to immobilize them.
fi: Kahdella yksiköllä ympäröinti on erittäin voimakas, varsinkin nopeita yksiköitä vastaan. Sijoittamalla kaksi yksikköä vastakkain vastustajan ympärille heidän aluekontrollinsa estää vastustajan yksikköä liikkumasta yhtä heksaa kauemmaksi. Jos kahakoitsijaa yrittää estää liikkumasta, se täytyy valitettavasti saartaa kokonaan.

en: The file you have tried to load is corrupt
fi: Tiedosto, jonka yritit avata, on korruptoitunut

en: The file you have tried to load is corrupt: '
fi: Tiedosto, jonka yritit ladata, on vahingoittunut: '

en: The following add-on appears to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed: | The following add-ons appear to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed:
fi[0]: Seuraavalla lisäosalla näyttäisi olevan paikallista julkaisu- ja versionhallintatietoa, eikä sitä poisteta:
fi[1]: Seuraavilla lisäosilla näyttäisi olevan paikallista julkaisu- ja versionhallintatietoa, eikä niitä poisteta:

en: The following add-on could not be deleted properly: | The following add-ons could not be deleted properly:
fi[0]: Lisäosaa ei voitu poistaa:
fi[1]: Lisäosia ei voitu poistaa:

en: The following add-on had errors and could not be loaded: | The following add-ons had errors and could not be loaded:
fi[0]: Seuraavassa lisäosassa oli virhe, eikä sitä voitu ladata:
fi[1]: Seuraavissa lisäosissa oli virheitä, eikä niitä voitu ladata:

en: The following add-on was successfully deleted: | The following add-ons were successfully deleted:
fi[0]: Lisäosa poistettiin onnistuneesti:
fi[1]: Lisäosat poistettiin onnistuneesti:

en: The game could not be loaded:
fi: Peliä ei voitu ladata:

en: The game could not be saved:
fi: Peliä ei voitu tallentaa:

en: The game is out of sync, and cannot continue. There are a number of reasons this could happen: this can occur if you or another player have modified their game settings. This may mean one of the players is attempting to cheat. It could also be due to a bug in the game, but this is less likely.
    
    Do you want to save an error log of your game?
fi: Peli ei ole synkronoitu, ja sitä ei voida jatkaa. On monia syitä, miksi näin voisi tapahtua: tämä voi tapahtua, jos sinä tai joku muu pelaaja on muokannut heidän peliasetuksiaan. Tämä tarkoittanee yhden pelaajista yrittävän huijata. Se voisi myös olla pelissä oleva virhe, mutta tämä ei ole niin yleistä.
    
    Haluatko tallentaa virhelogin pelistäsi?

en: The game is out of sync. It might not make much sense to continue. Do you want to save your game?
fi: Palvelimella on erilainen käsitys pelitilanteesta. Luultavasti kannattaa lopettaa.. Haluatko tallentaa pelisi?

en: The game is over.
fi: Peli on ohitse.

en: The game map could not be loaded:
fi: Karttaa ei voitu ladata:

en: The map already exists. Do you want to overwrite it?
fi: Kartta on jo olemassa. Haluatko ylikirjoittaa sen?

en: The map is unknown until your units explore it
fi: Kartta on näkymättömissä, kunnes yksikkösi tutkivat alueen.

en: The maximum number of turns the game can last
fi: Pelin enimmäispituus

en: The nickname ‘$nick’ contains invalid characters. Only alpha-numeric characters, underscores and hyphens are allowed.
fi: Nimimerkissä ”$nick” on epäkelpoja merkkejä. Nimimerkissä voi olla vain kirjaimia, numeroita, alaviivoja ja tavuviivoja.

en: The nickname ‘$nick’ is already taken.
fi: Nimimerkki ”$nick” on jo käytössä.

en: The nickname ‘$nick’ is inactive. You cannot claim ownership of this nickname until you activate your account via email or ask an administrator to do it for you.
fi: Käyttäjänimi ‘$nick’ ei ole aktiivinen. Et voi omistaa tätä käyttäjänimeä ennen kuin aktivoit tunnuksesi sähköpostilla, tai pyydät ylläpitäjää tekemään sen puolestasi.

en: The nickname ‘$nick’ is not registered on this server.
fi: Nimimerkki ”$nick” ei ole rekisteröity tällä palvelimella.

en: The nickname ‘$nick’ is registered on this server.
fi: Nimimerkki ”$nick” on rekisteröity tällä palvelimella.

en: The nickname ‘$nick’ is reserved and cannot be used by players.
fi: Nimimerkki ”$nick” on varattu, eikä pelaajat voi käyttää sitä.

en: The nickname ‘$nick’ is too long. Nicks must be 20 characters or less.
fi: Nimimerkki '$nick' on liian pitkä. Nimimerkissä voi olla enintään 20 merkkiä.

en: The only thing worth wishing for is peace throughout the land.
fi: Ainoa toivomisen arvoinen asia on rauha maan päälle.

en: The password you provided was incorrect.
fi: Antamasi salasana on väärä.

en: The replay is corrupt/out of sync. It might not make much sense to continue. Do you want to save the game?
fi: Toisto on viallinen tai ei vastaa pelitilannetta. Luultavasti ei kannata jatkaa. Haluatko tallentaa pelin?

en: The scenario is invalid because it has no id.
fi: Skenaario on virheellinen, koska sillä ei ole id:tä.

en: The scenario is invalid because it has no sides.
fi: Skenaario on virheellinen, koska siinä ei ole puolia.

en: The terrain occupied by your units is the main factor determining the chance that they will be hit. The defensive rating for the currently selected unit in the currently selected terrain is displayed in the top right corner of the screen.
fi: Maasto, jossa yksikkösi on, on tärkein tekijä joka vaikuttaa vihollisten mahdollisuuteen osua yksikköösi taistelussa. Puolustusprosentti valitulle yksikölle valitussa maastossa näkyy ruudun oikeassa yläkulmassa.

en: There are no add-ons available for download from this server.
fi: Tällä palvelimella ei ole yhtään lisäosaa.

en: There are no players on your friends or ignore list.
fi: Sinulla ei ole pelaajia ystävien tai tai torjuttujen listalla.

en: There are no saved games to load.
    
    (Games are saved automatically when you complete a scenario)
fi: Yhtäkään tallennettua peliä ei löytynyt.
    
    (Peli tallennetaan automaattisesti kun voitat skenaarion)

en: There are no troops available to recall
    (You must have veteran survivors from a previous scenario)
fi: Palvelukseen kutsuminen ei onnistu, koska sinulla ei ole jäljellä aiemmista tehtävistä henkiinjääneitä yksiköitä.

en: There are no vacant castle tiles in which to recall the unit.
fi: Linnassa ei ole tyhjää tilaa, johon kutsua yksiköitä.

en: There are no vacant castle tiles in which to recruit the unit.
fi: Linnassa ei ole tyhjää tilaa, johon värvätä.

en: There are six types of attack: <i>pierce</i>, <i>blade</i>, <i>impact</i>, <i>fire</i>, <i>cold</i> and <i>arcane</i>. Different units have weaknesses against different types of attacks. Right-click on a unit and select <b>Unit Description</b> to see which attacks it is resistant to, and which will affect it the most.
fi: Hyökkäyksiä on kuutta tyyppiä: <i>lävistys</i>, <i>viilto</i>, <i>murjova</i>, <i>tuli</i>, <i>kylmä</i> ja <i>salatiede</i>. Eri yksiköillä on heikkouksia erilaisia hyökkäyksiä vastaan. Klikkaa yksikköä hiiren oikealla napilla, valitse <i>Yksikön kuvaus</i> nähdäksesi, kuinka hyvin yksikkö vastustaa erilaisia hyökkäystyyppejä.

en: There are some helpful summary screens in the main menu: for instance, the <b>Status Table</b> will let you know how your enemies are doing, and how you are doing in comparison.
fi: Päävalikossa on joitain hyödyllisiä vaihtoehtoja: esimerkiksi käyttämällä toimintoa <b>Tilastot</b> saat tietää vihollistesi tilanteen ja miten pärjäät heihin nähden.

en: Think twice before dismissing any unit from your recall list, no matter how little experience it has. Sometimes it’s worth paying a premium to know exactly what traits a new arrival will have.
fi: Älä turhaan vapauta veteraaniyksiköitäsi palveluksesta, ei väliä sillä miten vähän kokemusta sillä on. Joskus kannattaa maksaa ylimääräistä saadakseen yksikön, jonka ominaisuudet ovat jo tiedossa.

en: This Turn
fi: Tämä vuoro

en: This command is currently unavailable.
fi: Et voi käyttää tätä komentoa nyt.

en: This is the last scenario.
fi: Tämä on viimeinen skenaario.

en: This poor unit drank something really bad.
fi: Tämä yksikköraukka joi jotain todella pahaa.

en: This ring will heal the bearer a little each turn.
fi: Tämä sormus parantaa kantajaa vähän joka vuoro.

en: This scenario has ended. Do you want to continue the campaign?
fi: Skenaario on loppunut. Haluatko jatkaa kampanjaa?

en: This staff will grant the bearer swift movement.
fi: Tämä sauva antaa kantajalleen nopean liikkumisen.

en: This trident allows a merman to shoot electric bolts at his enemies!
fi: Tämä kolmikärki sallii merenmiehen ampua salamoita vihollisiinsa!

en: This unit has been petrified. It may not move or attack.
fi: Tämä yksikkö on kivetetty. Se ei voi liikkua eikä hyökätä.

en: This unit has been slowed. It will only deal half its normal damage when attacking and its movement cost is doubled.
fi: Tämä yksikkö on hidastettu. Se tekee hyökätessä vain puolet normaalista vahingostaan ja sen liikkumiskustannukset on tuplattu.

en: This unit is invisible. It cannot be seen or attacked by enemy units.
fi: Tämä yksikkö on näkymätön. Vihollisyksiköt eivät näe sitä, eivätkä voi hyökätä sitä kohti.

en: This unit is poisoned. It will lose 8 HP every turn until it can seek a cure to the poison in a village or from a friendly unit with the ‘cures’ ability.
    
    Units cannot be killed by poison alone. The poison will not reduce it below 1 HP.
fi: Tämä yksikkö on myrkytetty. Se menettää 8 EP joka vuoro, kunnes se voi etsiä parannusta kylästä tai ystävälliseltä yksiköltä jolla on parannustaito.
    
    Myrkky ei tapa yksikköä, vaan jättää jäljelle vähintään 1 EP.

en: This water will make melee weapons have the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario.
fi: Tämä vesi antaa lähitaisteluaseille <i>salatieteen</i> vahinkomuodon tehtävän loppuun asti.

en: Time for each attack, recruit, and capture
fi: Aika per hyökkäys, värväys ja kylän valloitus

en: Time for general tasks each turn (seconds)
fi: Aika perustoiminnoille per vuoro (sekunneissa)

en: Time limit
fi: Aikaraja

en: Time of day
fi: Vuorokaudenaika

en: Time of day:
fi: Vuorokaudenaika:

en: To advance low-level units quickly, team them with a veteran and use the veteran to damage a joint target heavily enough for the junior partner to get in the killing blow.
fi: Kehittääkseen pienitasoisia yksiköitä nopeasti, ryhmitä ne veteraanin kanssa ja käytä veteraania vahingoittamaan kohdetta tarpeeksi saadaksesi heikomman yksikön aiheuttamaan tappoiskun.

en: Toggle fog for the current player.
fi: Kytke sumu nykyiselle pelaajalle.

en: Toggle overlaying of terrain codes on hexes.
fi: Kytke maastokoodien näyttö heksoissa

en: Toggle overlaying of x,y coordinates on hexes.
fi: Kytke x,y-koordinaattien näyttö heksoissa.

en: Toggle planning mode.
fi: Ota suunnittelutila käyttöön tai poista se käytöstä

en: Toggle shroud for the current player.
fi: Kytke huntu nykyiselle pelaajalle.

en: Total damage
fi: kokonaisvahinko

en: Trait:
fi: Ominaisuus:

en: Traits
fi: Ominaisuudet

en: Try to avoid moving next to unoccupied villages. An enemy unit may move into the village and attack you, while enjoying the defense and healing of the village.
fi: Yleensä on parasta olla jäämättä miehittämättömän kylän viereen. Vihollisyksikkö voi miehittää kylän ja hyökätä kylän tarjoamista puolustusasemista. Lisäksi se voi hyödyntää kylän parantavaa vaikutusta.

en: Try to operate units with a small number of powerful attacks—such as Dark Adepts, Horsemen, Orcish Grunts or Dwarvish Thunderers—in pairs or threes. This gives you another try whenever your first devastating attack misses — as inevitably happens from time to time.
fi: Yksiköitä joilla on pieni määrä vahvoja hyökkäyksiä—kuten pimeän tuntijoita, hevosmiehiä, örkkisotureita tai ukkoskääpiöitä—kannattaa käyttää kahden tai kolmen ryhmissä. Näin saat yrittää uudelleen jos ensimmäinen vahva hyökkäyksesi epäonnistuu — mikä väistämättä ajoittain tapahtuukin.

en: Turkish Translation
fi: Turkinkielinen käännös

en: Turn
fi: vuoro

en: Turn
fi: Vuoro

en: Turn bonus:
fi: Vuorobonus:

en: Turn changed
fi: Vuoro vaihtui

en: Turn debug mode off.
fi: Poista virheenetsintätila pois käytöstä.

en: Turn debug mode on.
fi: Käynnistä testaustila.

en: Turns finished early:
fi: Jäljelle jääneet vuorot:

en: Turns run out
fi: Vuoroja ei enää ole jäljellä

en: Turns:
fi: Vuoroja:

en: Tutorial
fi: Tutoriaali

en: Type
fi: tyyppi

en: Type $help_command <command> for more info.
fi: Kirjoita $help_command <komento> saadaksesi lisätietoja

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Ukrainian Translation
fi: Ukrainankielen käännös

en: Unable to find a leader type for faction $faction
fi: Ei löydetty johtajaa liittoumalle $faction

en: Unban a user. He does not have to be in the game but on the server.
fi: Poista käyttäjän esto. Hänen ei tarvitse olla pelissä, mutta palvelimella.

en: Undoing moves not yet transmitted to the server.
fi: Siirtojen peruutuksia ei ole vielä toimitettu palvelimelle.

en: Unexpected characters after variable name (expected , or =)
fi: Odottamaton kirjain muuttujan nimen jälkeen (odotettu , tai =)

en: Unexpected characters at line start
fi: Odottamattomia kirjaimia rivin alussa

en: Unexpected closing tag
fi: Odottamaton sulkeva tagi

en: Unit List
fi: Yksiköiden lista

en: Units are healed when they advance a level. Used wisely, this can turn a fight.
fi: Yksiköt paranevat nostaessaan kokemustasoaan. Viisaasti käytettynä tämä voi ratkaista voiton.

en: Units of level one and higher have a <i>Zone of Control</i> in the six hexes around them. If a unit moves into an enemy’s zone of control, it may not move any further that turn. This means that units can have two empty hexes between them and still create a barrier to the enemy. Beware, though: skirmishers can pass through these gaps.
fi: Yksiköt <i>hallitsevat</i> kaikkia vieressään olevia heksoja. Jos yksikkö liikkuu vihollisen hallitsemaan heksaan, se ei voi liikkua enempää sillä vuorolla. Tämä tarkoittaa, että yksiköillä voi olla kaksi tyhjää heksaa välissään, ja silti ne muodostavat esteen viholliselle. (Tason 0 yksiköt ovat liian heikkoja hallitsemaan aluetta ja kahakoitsijat osaavat taitavasti välttää näiden alueiden vaikutukset.)

en: Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)
fi: Yksiköitä näköpiirissä! ($friendphrase, $enemyphrase)

en: Units stationed in villages will either heal eight hitpoints at the beginning of their turn, or will recover from poisoning.
fi: Kylässä oleva yksikkö parantuu 8 elämäpisteellä vuoronsa alussa tai parantuu myrkytyksestä.

en: Units with the <i>Intelligent</i> trait need fewer experience points to level up. Early in a campaign, try to give killing blows to these units so you can get some high-level troops sooner.
fi: <i>Älykäs</i>-ominaisuudella varustetut yksiköt vaativat vähemmän kokemusta kehittyäkseen. Yritä antaa kampanjan alkuvaiheessa viimeistelyiskut näillä yksiköillä, jotta saat korkeatasoisia yksiköitä nopeammin.

en: Units with the <i>Leadership</i> ability help lower-level adjacent units on the same side fight better. You can move these units slowly along your battle lines and give bonuses to large numbers of lower-level troops.
fi: Yksiköt, joilla on johtamiskyky, auttavat viereisiä alemman kokemustason yksiköitä taistelemaan paremmin. Näitä yksiköitä kannattaa liikutella ympäri taistelulinjoja antamassa taisteluetua suurelle määrälle matalan tason joukkoja.

en: Units with the <i>Quick</i> trait get an extra movement point per turn. This can be very important when moving through difficult terrain such as water or caves. It can make the difference between being able to move one hex or two.
fi: Ominaisuudella <i>nopea</i> varustetut yksiköt voivat liikkua yhden ylimääräisen ruudun vuorossa. Tämä voi olla erittäin tärkeää silloin, kun liikutaan vaikean maaston läpi, kuten vedessä tai luolissa. Silloin nopea yksikkö voi joskus liikkua kaksi ruutua vuorossa toisten päästessä vain yhden.

en: Units with three or more attacks—especially magical attacks—are ideal for finishing off enemies with only a few hitpoints remaining. Be sure to use leadership—or a strong or dextrous unit—whenever the extra point or two of damage makes a one-hit kill possible.
fi: Yksiköt joilla on kolme hyökkäystä tai enemmän, (vielä parempi jos nämä hyökkäykset ovat maagisia), sopivat hyvin sellaisten vihollisten tappamiseen joilla on vain muutama kestopiste jäljellä. Jos yksikölle olisi jäämässä vain yksi tai kaksi kestopistettä, harkitse voisitko käyttää johtamiskykyä tai kenties vahvaa taikka ketterää yksikköä tappamaan vihollisen yhdellä iskulla.

en: Unknown command '$command', try $help_command for a list of available commands.
fi: Komentoa '$command' ei tunnistettu, käytä komentoa $help_command jos haluat listan mahdollisista komennoista.

en: Unknown debug domain: '$domain'.
fi: Tuntematon korjausalue: '$domain'.

en: Unknown debug level: '$level'.
fi: Tuntematon korjaustaso: '$level'.

en: Unknown era
fi: Tuntematon aikakausi

en: Unknown era: $era_id
fi: Tuntematon aikakausi: $era_id

en: Unknown scenario
fi: Tuntematon skenaario

en: Unknown scenario: $scenario_id
fi: Tuntematon skenaario: $scenario_id

en: Unknown scenario: '$scenario|'
fi: Tuntematon skenaario: '$scenario|'

en: Unlimited turns
fi: Ei rajoitusta.

en: Unmute an observer. Without an argument unmutes everyone.
fi: Vastaanota katsojan viestit. Ilman parametrejä poistaa suodatuksen kaikilta katsojilta.

en: Unsafe Lua scripts.
fi: Ei-turvalliset Lua-komentojonot.

en: Unsafe mode enabled!
fi: Ei-turvallinen tila käytössä!

en: Unterminated [+element] tag
fi: Sulkematon [+element] -tagi

en: Unterminated [element] tag
fi: Sulkematon [element] -tagi

en: Unterminated closing tag
fi: Päättämätön sulkeva tagi

en: Unterminated quoted string
fi: Päättämätön lainaus

en: Update details for your nickname. For possible details see '/details'.
fi: Päivitä nimimerkkisi tietoja. Mahdolliset tiedot näet komennolla ”/details”.

en: Upkeep
fi: Ylläpito

en: Usage:
fi: Käyttö:

en: Use 12-hour clock format
fi: Käytä kahdentoista tunnin kelloa

en: Use healers to support your attacks — they will win you battles without needing to attack anything themselves.
fi: Hoivaajat tuovat sinulle voiton, vaikka eivät itse taistelisikaan – käytä niitä hyökkäävien yksiköiden tukemiseen.

en: Use lines of troops to screen your injured units while they recover.
fi: Muodosta joukoistasi rintamalinjoja suojaamaan vahingoittuneiden yksiköidesi paranemista.

en: Use map settings
fi: Kartan asetukset:

en: Use scenario specific settings
fi: Käytä skenaarion omia asetuksia.

en: Vacant Slot: | Vacant Slots:
fi[0]: Vapaa paikka:
fi[1]: Vapaita paikkoja:

en: Vacant slots
fi: Vapaita paikkoja

en: Valencian (southern Catalan) Translation
fi: Valenciankatalaaninkielinen käännös

en: Variable not found
fi: Muuttujaa ei löytynyt

en: Verifying cache
fi: Tarkistetaan väliaikaistiedostoja

en: Version
fi: versio

en: Version:
fi: Versio:

en: Victory
fi: Voitto!

en: Victory:
fi: Voitto:

en: Vietnamese Translation
fi: Vietnaminkielinen käännös

en: Village
fi: kylä

en: Village gold:
fi: Kulta kylistä:

en: Villages
fi: Kyliä

en: Visualize the screen refresh procedure.
fi: Visualisoi ruudunpäivitysprosessi.

en: WARNING: There is already a client using this nickname, logging in will cause that client to be kicked!
fi: VAROITUS: Paikalla on jo yksi asiakasohjelma, joka käyttää tätä nimimerkkiä, sisäänkirjautuminen aiheuttaa tämän asiakasohjelman ulospotkimisen.

en: Waiting for game to start...
fi: Odotetaan pelin alkua...

en: Waiting for next scenario...
fi: Odotetaan seuraavaa skenaariota...

en: Waiting for players to choose factions...
fi: Odotetaan pelaajien valitessa puolensa...

en: Waiting for players to join...
fi: Odotetaan pelaajien liittymistä...

en: Warning
fi: Varoitus:

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Warning: The file you have tried to load is corrupt. Loading anyway.
fi: Varoitus: Tiedosto, jonka yritit ladata, on vahingoittunut. Ladataan siitä huolimatta.

en: Weapon range:
fi: Aseen kantama:

en: Weapon special:
fi: Aseen erikoisuus:

en: Weapon:
fi: Ase:

en: What should our victorious unit become?
fi: Mikä voittoisasta yksiköstämme tulee?

en: When a tough unit is heavily injured, send it to heal in a village several turns’ movement away from the fighting. Then it can recover in peace (at 10 hitpoints per turn) without tying up front-line villages.
fi: Kun jokin kestävä yksikkösi on haavoittunut pahoin, voit lähettää sen paranemaan kylään, joka on useamman vuoron päässä taistelusta. Siellä se voi parantua rauhassa (10 kestopisteen vuorovauhtia) ilman että se sitoo etulinjassa olevia kyliä.

en: While finishing early gives a gold bonus, and reduces the opportunities for enemies to kill your valuable troops, it also means you lose chances to earn your units extra experience. When deciding whether or not to finish a scenario early, weigh these factors against one another.
fi: Vaikka aikainen lopetus antaakin ylimääräistä kultaa, ja vähentää viholliselta tilaisuuksia tappaa arvokkaita sotilaitasi, se tarkoittaa myös sitä, että yksikkösi eivät saa niin paljon tilaisuuksia hankkia kokemusta. Nämä molemmat asiat kannattaa ottaa huomioon kun miettii haluaako tehtävän lopettaa aikaisin.

en: White
fi: Valkoinen

en: Whiteboard Options
fi: Valkotaulun asetukset

en: With this golden coin, I wish that this battle end in a swift and safe victory.
fi: Tällä kultakolikolla toivon, että tämä taistelu loppuu nopeaan ja turvalliseen voittoon.

en: XP
fi: KP

en: XP to advance
fi: KP:tä ylenemiseen

en: XP:
fi: KP:

en: You
fi: Sinä

en: You are about to open a security breach in Wesnoth. Are you sure you want to continue? If you have downloaded add-ons, do not click 'ok'! They would instantly take over your computer. You have been warned.
fi: Aiot avata turva-aukon Wesnothiin. Haluatko varmasti jatkaa? Jos olet ladannut lisäosia, älä valitse 'ok'! Lisäosat voivat ottaa välittömästi koneesi haltuun. Sinua on varoitettu.

en: You are not worthy of healing.
fi: Et ole parantamisen arvoinen.

en: You are separated from your soldiers and may not recall them
fi: Olet erossa sotilaistasi, etkä voi kutsua heitä.

en: You can access the <b>Recruit</b> and <b>Recall</b> commands by right-clicking on a castle tile. That will let you choose the precise hex you put a unit in. Placing units wisely can sometimes let you reach a village a turn earlier.
fi: Voit käyttää <b>Värvää</b>- ja <b>Kutsu veteraaniyksikkö</b>-komentoja klikkaamalla oikealla hiirennapilla jotain linnan ruutua. Näin voit päättää, mihin ruutuun uuden yksikön haluat. Sijoittamalla uudet yksiköt viisaasti voit päästä joihinkin kyliin aikaisemmin.

en: You can reuse units from a previous scenario by selecting <b>Recall</b> from the <b>Actions</b> menu. By recalling the same units over and over, you can build up a powerful and experienced army.
fi: Voit käyttää yksiköitä aikaisemmista taisteluista valitsemalla <b>Kutsu veteraaniyksikkö</b>-toiminnon <b>Toiminnot</b>-valikosta. Kutsumalla samat yksiköt yhä uudelleen voit luoda tehokkaan ja kokeneen armeijan.

en: You can see how far enemy units can move by moving the mouse cursor over them.
fi: Viedessäsi hiiren kursorin vihollisyksikön päälle, näet kuinka pitkälle se voi liikkua.

en: You cannot end your turn yet!
fi: Et voi lopettaa vuoroasi vielä!

en: You cannot undo a move that uncovers hexes hidden by fog or shroud. Turn on the <b>Delay Shroud Updates</b> option when you need to move units while retaining the ability to undo, or use the new Whiteboard planning tool.
fi: Et voi peruuttaa siirtoa, joka on hälventänyt yhtään sumua tai huntua. Jos tarvitset tällaisissa tilanteissa peruutustoimintoa, valitse <b>Viivytä peitteen päivitystä</b> tai käytä uutta suunnittelutyökalua.

en: You currently can't recall at the highlighted location
fi: Et voi juuri nyt kutsua haluttuun

en: You don’t have a leader to recall with.
fi: Sinulla ei ole johtajaa, joka voisi kutsua.

en: You don’t have a leader to recruit with.
fi: Sinulla ei ole johtajaa, joka voisi värvätä.

en: You don’t have enough gold to recruit that unit
fi: Sinulla ei ole tarpeeksi kultaa yksikön värväämiseen.

en: You have been defeated!
fi: Sinut on kukistettu!

en: You have come across a wishing well. What would you like to wish for?
fi: Saavut toivomuskaivolle.
    Mitä toivot?

en: You have emerged victorious!
fi: Olet voittaja!

en: You have made too many login attempts.
fi: Liian monta kirjautumisyritystä.

en: You have no add-ons installed.
fi: Sinulla ei ole yhtään lisäosaa.

en: You have no units available to recruit.
fi: Sinulla ei ole yksiköitä, joita värvätä.

en: You have not started your turn yet. Do you really want to end your turn?
fi: Et ole vielä aloittanut vuoroasi.  Haluatko todellakin lopettaa vuorosi?

en: You must enter a name.
fi: Sinun pitää syöttää nimi.

en: You must have a leader on a keep who is able to recall that unit.
fi: Johtajasi täytyy olla linnakkeessa, jos haluat värvätä tai kutsua yksiköitä.

en: You must have a leader on a keep who is able to recruit the unit.
fi: Johtajasi täytyy olla linnakkeessa, jos haluat värvätä yksiköitä.

en: You must have at least 1 gold piece to recall a unit | You must have at least $cost gold pieces to recall a unit
fi[0]: Sinulla täytyy olla vähintään 1 kultapala voidaksesi kutsua yksikön takaisin palvelukseen.
fi[1]: Sinulla täytyy olla vähintään $cost kultapalaa voidaksesi kutsua yksikön takaisin palvelukseen.

en: You must login first.
fi: Sinun täytyy ensin sisäänkirjautua.

en: You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold.
fi[0]: Aloitat seuraavan skenaarion $gold| kultapalalla ja lisäksi määrätyllä vähimmäisaloituskullalla.
fi[1]: Aloitat seuraavan skenaarion $gold| kultapalalla ja lisäksi määrätyllä vähimmäisaloituskullalla.

en: You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher. | You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher.
fi[0]: Aloitat seuraavan skenaarion $gold| kultapalalla tai määrätyllä vähimmäisaloituskullalla, riippuen siitä, kumpi on suurempi.
fi[1]: Aloitat seuraavan skenaarion $gold| kultapalalla tai määrätyllä vähimmäisaloituskullalla, riippuen siitä, kumpi on suurempi.

en: You will start the next scenario with the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with the defined minimum starting gold.
fi[0]: Aloitat seuraavan skenaarion määrätyllä vähimmäisaloituskullalla.
fi[1]: Aloitat seuraavan skenaarion määrätyllä vähimmäisaloituskullalla.

en: [limit]
fi: [enimmäispituus]

en: [turn]
fi: [vuoro]

en: addon_type^(unknown)
fi: (tuntematon)

en: addon_type^Campaign
fi: kampanja

en: addon_type^MP campaign
fi: MP-kampanja

en: addon_type^MP era
fi: MP-aikakausi

en: addon_type^MP faction
fi: MP-liittouma

en: addon_type^MP map-pack
fi: MP-karttapakkaus

en: addon_type^MP scenario
fi: MP-skenaario

en: addon_type^Other
fi: Muu

en: addon_type^Resources
fi: apuvälineet

en: addon_type^Scenario
fi: skenaario

en: aggressive.
fi: aggressiivinen.

en: aliases:
fi: lyhytkomennot:

en: arcane
fi: salatiede

en: blade
fi: viilto

en: border_size should be between 0.0 and 0.5.
fi: border_size tulisi olla 0.0:n ja 0.5:n välillä.

en: chaotic
fi: kaoottinen

en: cold
fi: kylmä

en: continuous replay
fi: jatkuva toisto

en: current local time
fi: tämänhetkinen paikallinen aika

en: damage | damage
fi[0]: vahinko
fi[1]: vahinkoa

en: defensive.
fi: puolustava.

en: do not translate the 'all'^[all|<command>]
fi: [all|<komento>]

en: do not translate the on/off^[<side> [on/off]]
fi: [<puoli> [on/off]]

en: dropping your username
fi: pudotetaan käyttäjänimesi

en: electrical
fi: sähköinen

en: error
fi: virhe

en: female^chaotic
fi: kaoottinen

en: female^lawful
fi: lainkuuliainen

en: female^liminal
fi: liminaali

en: female^neutral
fi: neutraali

en: female^petrified
fi: kivetetty

en: female^poisoned
fi: myrkytetty

en: female^slowed
fi: hidastettu

en: female^unhealable
fi: ei voi parantaa

en: fire
fi: tuli

en: focusing on defeating $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.
fi: keskittyy kukistamaan vihollisen $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.

en: focusing on defending the area around $x1|,$y1|.
fi: keskitytään puolustamaan aluetta $x1|,$y1|:n ympärillä.

en: focusing on protecting $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.
fi: keskittyy puolustamaan liittolaista $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.

en: friends and ignores list
fi: ystävien ja ignoroitujen lista

en: friends list
fi: ystävälista

en: gender^Random
fi: Satunnainen

en: gold
fi: kultapalaa

en: help
fi: apua

en: holy water^Leave it
fi: Jätä

en: holy water^Take it
fi: Ota

en: ignores list
fi: estettyjen lista

en: impact
fi: murskaus

en: income
fi: tulot

en: infix_binary^i
fi: i

en: invalid network handle
fi: Virheellinen verkkokahva.

en: invisible:
fi: näkymätön:

en: lawful
fi: lainkuuliainen

en: level
fi: taso

en: liminal
fi: liminaali

en: maximum^max.
fi: enintään

en: melee
fi: lähitaistelu

en: minimum^min.
fi: vähintään

en: moves
fi: siirrot

en: moving leader to $x1|,$y1|.
fi: siirretään johtajaa paikkaan $x1|,$y1|.

en: multiplayer_starting_gold^Gold | multiplayer_starting_gold^Gold
fi[0]: Kultapala
fi[1]: Kultapalaa

en: neutral
fi: neutraali

en: nick registration
fi: käyttäjänimen rekisteröinti

en: no
fi: ei

en: none
fi: Ei mitään

en: none set.
fi: ei mitään

en: pause at end of turn
fi: tauko vuoron lopussa

en: per turn
fi: jokaisesta vuorosta

en: petrified
fi: kivetetty

en: petrified:
fi: kivetetty:

en: pierce
fi: lävistys

en: play side turn
fi: vuorossa

en: play turn
fi: vuorossa

en: poisoned
fi: myrkytetty

en: poisoned:
fi: myrkytetty:

en: prefix_atto^a
fi: a

en: prefix_exa^E
fi: E

en: prefix_femto^f
fi: f

en: prefix_giga^G
fi: G

en: prefix_kibi^K
fi: K

en: prefix_kilo^k
fi: k

en: prefix_mega^M
fi: M

en: prefix_micro^µ
fi: µ

en: prefix_milli^m
fi: m

en: prefix_nano^n
fi: n

en: prefix_peta^P
fi: P

en: prefix_pico^p
fi: p

en: prefix_tera^T
fi: T

en: prefix_yocto^y
fi: y

en: prefix_yotta^Y
fi: Y

en: prefix_zepto^z
fi: z

en: prefix_zetta^Z
fi: Z

en: prompt^Command:
fi: Komento:

en: ranged
fi: kaukotaistelu

en: registering with password *** and email address $email
fi: rekisteröidään salasanalla *** ja sähköpostiosoitteella $email

en: registering with password *** and no email address
fi: rekisteröidään salasanalla *** ilman sähköpostiosoitetta

en: replay
fi:  – uusinta

en: requesting information for user $nick
fi: pyydetään tietoa nimimerkkiin $nick liittyen

en: reset to beginning
fi: palauta alkutilanteeseen

en: scenario settings^Base
    Income
fi: Perustulot

en: scenario settings^Fog
fi: Sumu

en: scenario settings^Gold Per
    Village
fi: Kultaa kylästä

en: scenario settings^Leader
fi: Johtaja

en: scenario settings^Shroud
fi: Huntu

en: scenario settings^Side
fi: Puoli

en: scenario settings^Start
    Gold
fi: Aloituskulta

en: sceptre of fire
fi: tulivaltikka

en: setting $var to $value
fi: muuttuja $var asetettu arvoon $value

en: side $temp_i
fi: osapuoli $temp_i

en: slowed
fi: hidastettu

en: slowed:
fi: hidastettu:

en: status^Units
fi: Yksiköt

en: statuspanel^level
fi: kokemustaso

en: statuspanel^moves
fi: liikepisteet

en: statuspanel^terrain def.
fi: puol. maastossa

en: storm trident
fi: myrskyjen kolmikärki

en: storm trident^Leave it
fi: Jätä

en: storm trident^Take it
fi: Ota

en: strike | strikes
fi[0]: isku
fi[1]: iskua

en: time left for current turn
fi: Aikaa jäljellä nykyisellä vuorolla

en: unhealable
fi: ei voi parantaa

en: unit list^Traits
fi: Ominaisuudet

en: unit^Gold | Gold
fi[0]: Kultapala
fi[1]: Kultapalaa

en: unit_byte^B
fi: t

en: units
fi: yksiköitä

en: upkeep
fi: ylläpito

en: version
fi: versio

en: very long
fi: hyvin pitkä

en: villages
fi: kyliä

en: whisper to $receiver
fi: yksityisviesti vastaanottajalle $receiver

en: whisper: $sender
fi: yksityisviesti: $sender

en: yes
fi: kyllä
