wescamp-i 18n - en to fi translation catalogue (982 entries)

en: (Challenging)
fi: (haastava)

en: (Expert level, 10 scenarios.)
fi: (asiantuntijatasoa, 10 tehtävää, 52 % suomennettu)

en: (Nightmare)
fi: (painajaismainen)

en: (Normal)
fi: (normaali)

en: ... think so. You really know how to pick a campsite, Kaleh.
fi: ... luulen niin. Kaleh, osaat todellakin valita leiripaikan hyvin.

en: <big><b>Aaaurrgghh!!</b></big>
fi: <big><b>Aaaurrggg!!</b></big>

en: <i>Splash! Splash!</i>
fi: <i>Läiskis! Loiskis!</i>

en: A Stirring in the Night
fi: Yötuuli nousee

en: A Subterranean Struggle
fi: Maanalainen kamppailu

en: A flaming sword. That’s amazing. I just don’t know who should use it.
fi: Tulimiekka. Ihmeellistä! En vain tiedä kenen kannattaisi ottaa se käyttöön.

en: A hunting party left just yesterday, so unless the rocks fell all over the land, many of the horses have probably survived. The few that remained here were scared by the falling rocks and fled into the night. It took all my skill to calm Yasi and keep him from running.
fi: Metsästysretkikunta lähti eilen. Jolleivät kivet pudonneet kaikkialle, monia hevosia varmaankin selvisi. Ne vähät jotka jäivät tänne säikähtivät putoavia kiviä ja pakenivat yöhön. Jouduin käyttämään kaikki taitoni pitääkseni Yasin rauhallisena ja estääkseni sitä juoksemasta pakoon.

en: A long time ago there was a great empire of humans known as the Empire of Wesnoth. They lived peacefully alongside elves and dwarves, and drove the dark powers deep under the earth. It was a time of peace, light, and prosperity for all.
fi: Kauan aikaa sitten oli suuri ihmisten valtakuna joka tunnettiin Wesnothin valtakuntana. He elivät rauhassa rinnatusten haltijoiden ja kääpiöiden kanssa, pimeyden voimat lepäsivät syvällä maan alla. Se oli rauhan, valistuksen ja kukoistuksen aikakausi.

en: A merman! He looks like he’s in bad shape.
fi: Merenmies! Hän näyttää olevan huonossa kunnossa.

en: A sea serpent! That thing must be 20 cubits long! It must have been living among the wreckage of that ship. I shudder to think what it was feasting on.
fi: Merikäärme! Tuon täytyy olla ainakin 20 kyynärää pitkä! Se on varmaan asunut tuon laivan jäännöksissä. Vavisuttaa kun vain ajattelen mitä se oli syömässä.

en: A token to remember us by...
fi: Tästä muistatte meidät...

en: Aaaargh! Fresh meat!
fi: Aaaargh! Tuoretta lihaa!

en: Aaargh! Curse you!
fi: Aaaargh! Sinä kirottu!

en: Aarrggh! Voices in my head, make them stop!
fi: Aarrgg! Äänet päässäni, vaientakaa ne!

en: Aaurrgghh!!
fi: Aaurrggg!!

en: Across the Harsh Sands
fi: Autiomaan ylitys

en: Actually I just finished.
fi: Itse asiassa sain sen juuri päätökseen.

en: Ah! You scared me, Nym. I didn’t hear you coming.
fi: Ai! Säikäytit minut, Nym. En kuullut kun tulit.

en: Aiiee!!
fi: Aiii!!

en: All I’m saying is that these tunnels aren’t as bad as I expected.
fi: Sanon vain että nämä tunnelit eivät olekaan niin huono paikka kuin mitä oletin.

en: All hail Eloh!
fi: Eläköön Eloh!

en: All things of this world come to an end, but the power of Eloh endures. A new one shall grow in its place. Come now, let us see to the needs of our people.
fi: Kaikki tässä maailmassa loppuu, mutta Elohin voima kestää. Tähän kasvaa uusi puu. Tule, huolehditaan nyt kansastasi.

en: Allies
fi: Liittolaiset

en: Ancient Guardian
fi: Muinainen vartija

en: And I shall avenge all those you have killed!
fi: Ja kostan kaikkien niiden puolesta jotka olet tappanut.

en: And I thought it was going to be another boring patrol. You there! Elf! This is our oasis, and we will water it with your blood!
fi: Ja minä kun luulin että tästä tulisi taas tylsä partiokierros. Sinä siellä! Haltia! Tämä on meidän keitaamme, ja kastelemme sen teidän verellänne!

en: And at last the dead shall have their rest.
fi: Lopultakin kuolleet saavat levätä rauhassa.

en: And now we’ll never know what was on that parchment. Shame.
fi: Ja nyt emme koskaan saa tietää mitä tuolla pergamentilla oli. Harmi.

en: And so it ends... Your champion is dead, elves... Come join him...
fi: Ja niin se päättyy... Haltiat, esitaistelijanne on kuollut... Liittykää hänen seuraansa...

en: And so it was done. The dead were laid reverently on top of what little wood we could find. But the fire was big enough to burn the bodies to ashes and speed their souls to the hereafter. I remember at the time that the death of so many of our people was not the best omen for the start of such a large journey. They were the first of our people to die in this great endeavor, but they were to be far from the last.
fi: Ja näin tapahtui. Kuolleet aseteltiin kunnioitavasti puiden päälle, sen vähän mitä löysimme. Mutta tuli oli tarpeeksi suuri polttamaan ruumiit tuhkaksi ja nopeuttamaan sielujen matkaa tuonpuoleiseen. Muistan että niin monen kansalaisemme kuolema ei ollut hyvä ennusmerkki niin suuren matkan aluksi. He olivat kansastamme ensimmäiset jotka kuolisivat tässä suuressa yrityksessä, mutta he eivät jäisi suinkaan viimeisiksi.

en: And so, at last, it ends.
fi: Ja niin se viimeinkin loppuu.

en: And special thanks to everyone else who I forgot to mention.
fi: Ja erikoiskiitokset kaikille muille, jotka unohdin mainita.

en: And these look like camps and patrol routes. A lot of camps and patrol routes. Kaleh, do you think we could sneak up between them?
fi: Ja nämä näyttävät leireiltä ja partioreiteiltä. Paljon leirejä ja partioreittejä. Kaleh, uskoisitko että pääsisimme hiipimään niiden välistä?

en: And what? You’ll help me become a coward? I lived long, I’m not afraid of the end, just let me give it some meaning.
fi: Ja mitä? Autatko minua tulemaan pelkuriksi? Olen elänyt kauan enkä pelkää loppua. Salli sille vain jokin tarkoitus.

en: And what’s the bad news?
fi: Ja mitkä ovat huonot uutiset?

en: And why should we trust anything you say?
fi: Ja miksi meidän pitäisi uskoa mihinkään sanomaasi?

en: And yet the great ruins that I have seen scattered across these sands are a testament that something was here before us. Perhaps in a time long ago when the land was more forgiving.
fi: Ja silti olen nähnyt ympäri erämaata mahtavia raunioita jotka todistavat että jotain oli täällä ennen meitä. Kenties kauan aikaa sitten, silloin kun maa oli vielä anteliaampi.

en: Angry Crab
fi: Vihainen rapu

en: Angry Ghost
fi: vihainen haamu

en: Ants. Very big ants. Maybe they won’t be hostile.
fi: Muurahaisia. Hyvin isoja muurahaisia. Ehkäpä ne eivät ole vihamielisiä.

en: Any unit must reach the black citadel
fi: Minkä tahansa yksikön täytyy päästä mustalle linnalle

en: Are you sure there aren’t any spiders?
fi: Oletko varma, että täälä ei ole yhtään hämähäkkejä?

en: Are you sure? Search carefully. The orc and skeleton must have been guarding some sort of entrance.
fi: Oletko varma? Etsikää huolella. Örkin ja luurangon takana oli varmasti jonkinlainen sisäänkäynti.

en: Argh, you stabbed me!
fi: Arghh, puukotit minut!

en: Arise and attack them now, while they are vulnerable!
fi: Nouskaa ja hyökätkää heidän kimppuunsa nyt kun he ovat heikkoja!

en: Arise, hallowed guardians, and destroy them!
fi: Nouskaa, pyhät vartijani, ja tuhotkaa heidät!

en: Arisen Warrior
fi: Nostatettu soturi

en: Arrghh!!
fi: Arrgg!!

en: Artwork and Graphics Design
fi: Taidetyö ja graafinen suunnittelu

en: At last. It is finished.
fi: Vihdoinkin. Se on ohitse.

en: At the end of each turn, this unit takes no damage from the desert.
fi: Vuoron lopussa aavikko ei vahingoita tätä yksikköä.

en: Attack!
fi: Hyökätkää!

en: Back, you fiends! Or I’ll kill you a second time!
fi: Perääntykää, te hirviöt! Tai tapan teidät toiseen kertaan!

en: Bah! Your kind all the same. Everyone turns on trolls. But you’ll see, Griknagh will smash you all.
fi: Pah! Teidän suku kaikki samanlaisia. Kaikki hyökkää peikkoin kimppuun. Mutta saatte nähdä, Griknagh murskaa teidät kaikki.

en: Bah, I’ve fought these dark cultists before. They can be killed just like anyone else, and our elvish hunters can easily defeat their skeleton armies.
fi: Pah, olen taistellut aiemminkin näiden pimeyden kulttien kanssa. Niiden jäsenet voi tappaa kuin kenet tahansa muunkin, ja haltiametsästäjämme pystyvät helposti kukistamaan heidän luurankoarmeijansa.

en: Bandits
fi: Maantierosvot

en: Bandits. If they get in our way, they’re going to be sorry.
fi: Rosvoja. Ne joutuvat katumaan jos yrittävät estää meitä.

en: Be careful. The bridge is broken, so we’ll have to wade through the shallow water.
fi: Olkaa varovaisia. Silta on rikki joten joudumme kahlaamaan matalassa vedessä.

en: Be quiet Zhul, I’ll explain it all later.
fi: Ole hiljaa Zhul, selitän myöhemmin.

en: Because you tend to move slowly and if we’re going into the caves you’ll need all the speed you can get. And besides, we can’t afford to lose you; you never know when being able to run a bit faster might be the difference between life and death.
fi: Koska sinä liikut hitaasti ja luolissa tarvitsemme kaiken mahdollisen vauhdin. Lisäksi meillä ei ole varaa menettää sinua, etkä voi tietää milloin vähän nopeampi juoksuvauhti merkitsee eroa elämän ja kuoleman välillä.

en: Before we leave, there’s one thing I don’t understand. When he first met Kaleh, Esanoo said this all concerned Yechnagoth and Zhangor. We know about Yechnagoth, but who is Zhangor?
fi: Ennen kuin lähdemme, on vielä yksi asia jota en ymmärrä. Kun ensikertaa tapasimme Kalehin, hän kertoi huolestaan Yechnagothin ja Zhangorn suhteen. Me tunnemme nyt Yechnagothin, mutta kuka on Zhangor?

en: Black Hand Bandit
fi: Mustan käden rosvo

en: Black Lieutenant
fi: Musta luutnantti

en: Blessed Kali
fi: Siunattu Kali

en: Blood is Thicker than Water
fi: Veri on vettä sakeampaa

en: Boss dead! Run!
fi: Pomo tipahti! Karkuun!

en: Break the circle
fi: Riko loitsupiiri

en: Burn, burn and die!
fi: Pala, pala ja kuole!

en: But between here and there is a particularly barren stretch of the sands, with only a few oases and watering holes. Luckily I think there used to be an old caravan route leading north, which went from oasis to oasis. The oases aren’t easy to find but occasionally the sands blow away, revealing old stone roads that lead from oasis to oasis. Once the path must have formed a great thoroughfare for commerce.
fi: Mutta täältä sinne hiekkatasanko on erityisen kuivaa, keitaita ja vesilähteitä on vain muutamia. Onneksi muistan vanhan karavaanireitin joka kulki pohjoiseen keitaiden kautta. Keitaita ei ole helppo löytää. Kuitenkin välillä kun tuuli puhaltaa hiekkaa pois, osa vanhasta keitaiden välisestä kivitiestä tulee näkyviin. Aikaisemmin tämä polku oli tärkeä kauppareitti.

en: But if Tanuil is dead, who will lead us?
fi: Mutta jos Tanuil on kuollut, kuka johtaa meitä?

en: But if the battle spills around our people will be slaughtered by the undead hordes!
fi: Mutta jos taistelu raivoaa ympäriinsä, epäkuolleiden laumat saavat rauhassa teurastaa kansaamme!

en: But sir, behind you...!
fi: Mutta herra, takananne...!

en: But sir—
fi: Mutta herra—

en: But the great tree, it has been destroyed!
fi: Mutta suuri puuhan on tuhottu!

en: But they are fighting many mud creatures. Quick, we must help them!
fi: Heitä vastassa on monta mutaoliota. Pian auttamaan!

en: But they both look evenly matched. Who should we ally with?
fi: Mutta molemmat puolet näyttävät yhtä vahvoilta. Kenen kanssa liittoutuisimme?

en: But to kill Garak? How can we?
fi: Mutta tappaisimme Garakin? Kuinka voisimme?

en: But why, why did you want to kill us?
fi: Mutta miksi, miksi halusit tappaa meidät?

en: But, but we burned the bodies so they couldn’t be raised.
fi: Mutta mehän poltimme ruumiit jotta heitä ei nostatettaisi.

en: Campaign Design
fi: Kampanjasuunnittelu

en: Campaign Maintenance
fi: Kampanjan ylläpito

en: Capture all 4 human ships
fi: Valtaa kaikki 4 ihmisten laivaa.

en: Caught between a spider and its prey. Not a good place to be.
fi: Hämähäkin ja sen saaliin välissä ei ole hyvä olla.

en: Cave Spider
fi: Luolahämähäkki

en: Central Body
fi: Keskiruumis

en: Chapter 10: The merfolk helped us pilot our ships far into the ocean. Some of the younger elves were actually quite adept at climbing the rigging and steering the ships. Myself, I mostly stayed in the captain’s quarters and tried to avoid getting seasick. The sea reminded me of being out in the vast desert, with only the stars at night to guide my way. But without the merfolk’s help we would have been hopelessly lost.
fi: Luku 10: Merenväki auttoi meitä ohjaamaan laivamme kauemmas rannikosta syvälle merelle. Jotkut nuoremmista haltioista olivat yllättävänkin kokeneita kiipeilemään mastoissa ja ohjaamaan aluksia. Minä pysyin enimmäkseen kapteenin hytissä ja yritin välttää merisairautta. Meri muistutti minua aavikosta, jossa minulla olivat ohjausapuna vain taivaan tähdet. Silti ilman merenmiesten apua olisimme eksyneet vailla minkäänlaista toivoa.

en: Chapter 12: True strength is not measured in might or knowledge, but in what you can do for those you love.
fi: Luku 12: todellista voimaa ei ole raaka voima eikä tietämys, vaan se mitä pystyy tekemään niiden hyväksi joita rakastaa.

en: Chapter 1: I, Kaleh, grew up amid the shifting sands, under our two suns Sela and Naia. It was a land of hot dry days and cold nights, of roaming horrors, where water was more valuable than gold. We had lived among the sands ever since the forests fell uncounted years ago. It was a hard and savage land, but we were tougher still, and we managed to survive settled around one of the rare oases. We had heavily fortified our village against marauders and were the largest encampment we knew of. My uncle, Tanuil, led us for many years, and trained us to be self-sufficient and strong against all enemies. A people struggling in an ocean of sand, we thought we were ready for anything. All that changed one fateful night, when the sky rained fire...
fi: Luku 1: Minä, Kaleh, kasvoin keskellä hiekkadyynejä, kahden aurinkomme Selan ja Naian alla. Se oli kuumien ja kuivien päivien ja kylmien öiden maa, harhailevien hirvitysten maa, missä vesi oli arvokkaampaa kuin kulta. Me olimme asuneet hiekan keskellä siitä asti kun metsät oli hakattu pois vuosia sitten. Se oli kova ja villi maa, mutta me olimme silti kovempia, ja me selviydyimme asumalla muutamies keitaiden ympärillä. Me olimme linnoittaneet kylämme vahvasti rosvoja vastaan ja sen alueen jossa laajimpien leiriemme tiedettiin olevan. Minun setäni, Tanuil, johti meitä monia vuosia, ja opetti meidät omavaraisiksi, sekä vahvoiksi kaikkia vihollisia vastaan. Olimme tottuneet pyristelemään keskellä hiekkamerta ja luulimme olevamme valmiita mihin vain. Kaikki tämä muuttui eräänä kohtalokkaana yönä, kun taivaalta satoi tulta....

en: Chapter 7: We returned quickly and found the rest of our people, safely hidden a few miles back from the fighting. Seeing Grimnir with us, a troop of dwarves silently appeared out of adjoining secret passages. Once we had assured the rest of the elves that they were friends, Grimnir led us silently and quickly through a maze of secret tunnels towards the Dwarves’ home.
fi: 7. luku: Palasimme nopeasti ja löysimme loput kansastamme, turvallisesti piilossa muutaman virstan päästä taistelusta. Ryhmä kääpiöitä näki Grimnirin joukossamme ja ilmestyi hiljaa läheisistä salakäytävistä. Kun loput haltioista olivat varmoja kääpiöiden ystävällisyydestä, Grimnir johti meidät äänettömästi mutta nopeasti salakäytäväsokkelon läpi kääpiöiden maille.

en: Chief has fallen! Flee!
fi: Päällikkö on kaatunut! Paetkaa!

en: Choose a Unit to Take the Fire Blade
fi: Mikä yksikkö ottaa tulimiekan?

en: Cloaked Figure
fi: Hahmo kaavussa

en: Cold Blade
fi: Jäämiekka

en: Come forth, creatures of the lake! Fulfill the oaths you have made and help us drive these hated creatures from our lands.
fi: Tulkaa esiin, järven olenot! Täyttäkää antamanne valat! Auttakaa meitä ajamaan nämä vihatut olennot pois mailtamme.

en: Come on, Kaleh, we have to go see if anyone is hurt or needs help. I think I hear people calling from the south. Now is not a time for fear, we must be strong. After all you are the nephew of Tanuil, our leader, and you must answer to the call of duty. Perhaps in the light of day things won’t be as bad as you think. Let’s explore the village and see who else has survived the night.
fi: Ryhdistäydy Kaleh, meidän täytyy mennä ja katsoa jos joku olisi loukkaantunut tai muuten vain tarvitsee apua. Mielestäni kuulin joidenkin kutsuvan etelässä. Nyt ei ole aikaa pelolle, meidän täytyy pysyä vahvoina. Sinä olet kuitenkin Tanuilin, johtajamme, veljenpoika ja sinulla on velvollisuuksia. Ehkä päivänvalossa asiat eivät näytä niin pahoilta kuin luulet. Tutkitaan kylä ja katsotaan kuka muu on selvinnyt yöstä hengissä.

en: Constant vigilance, boys; the enemy could be anywhere!
fi: Jatkuva valppaus, pojat; vihollinen voi olla missä vain!

en: Corrupted Elf
fi: Pimeyden haltia

en: Crab Man
fi: Rapuihminen

en: Crawling Horror
fi: Ryömivä kauhu

en: Crypt Guardian
fi: Kryptan vartija

en: Cultists
fi: Kultistit

en: Curse Uria, more abominations!
fi: Kirottu olkoon Uria, lisää iljetyksiä!

en: Curse them! The elves have stolen our offering to the Lady. We will have our vengeance. Keep fighting and execute plan C!
fi: Olkoot kirottuja! Haltiat ovat varastaneet Rouvalle aikomamme uhrin. Me kostamme. Jatkakaa taistelua ja suorittakaa C-suunnitelma!

en: Da big troll is dead. Run for your lives!
fi: Peikkojen pomo on kuollut. Juoskaa henkienne edestä!

en: Dang. I was sure I saw an oasis here. Must have been a mirage. I’ve been out in the sand for too long.
fi: Hitto. Olin varma että näin siellä keitaan. Se oli varmaan kangastus. Olen ollut aavikolla liian kauan.

en: Dark Assassin
fi: Pimeyden salamurhaaja

en: Dawarf
fi: Käpiö

en: Dealing with Dwarves
fi: Kauppoja kääpiöiden kanssa

en: Death of Garak
fi: Jos Garak kuolee

en: Death of Grog
fi: Jos Grog kuolee

en: Death of Jarl
fi: Jos Jarl kuolee

en: Death of Kaleh
fi: Jos Kaleh kuolee

en: Death of Nog
fi: Jos Nog kuolee

en: Death of Nym
fi: Jos Nym kuolee

en: Death of Rogrimir
fi: Jos Rogrimir kuolee

en: Death of Zhul
fi: Jos Zhul kuolee

en: Death to the heretics!
fi: Kuolema vääräuskoisille!

en: Deep One
fi: Syvyyksien asukki

en: Defeat Azkotep
fi: Kukista Azkotep

en: Defeat Outlaw Leader
fi: Kukista lainsuojattomien johtaja

en: Defeat Possessed Garak (or)
fi: Kukista riivattu Garak (tai)

en: Defeat Sergeant Durstrag
fi: Kukista kersantti Durstrag

en: Defeat Tanstafaal and Eloh
fi: Kukista Tanstafaal ja Eloh

en: Defeat Xanthos
fi: Kukista Xanthos

en: Defeat Yechnagoth
fi: Voita Yechnagoth

en: Defeat Ystara
fi: Kukista Ystara

en: Defeat all Enemies
fi: Voita kaikki viholliset

en: Defeat all Undead Leaders
fi: Kukista kaikki epäkuolleiden johtajat

en: Defeat enemy leaders, find both keys
fi: Tapa vihollispääliköt, löydä molemmat avaimet.

en: Defeat the Cloaked Figure
fi: Kukista kaapuhahmo

en: Defeat the false Eloh
fi: Kukista väärä Eloh

en: Descending into Darkness
fi: Alas pimeyteen

en: Desert Archer
fi: Aavikon jousiampuja

en: Desert Avenger
fi: Aavikon sissi

en: Desert Captain
fi: Aavikon komentaja

en: Desert Champion
fi: Aavikon miekkamestari

en: Desert Fighter
fi: Aavikon taistelija

en: Desert Hero
fi: Aavikon sankari

en: Desert Horseman
fi: Aavikon ratsumies

en: Desert Hunter
fi: Aavikon metsästäjä

en: Desert Marksman
fi: Aavikon tarkk'ampuja

en: Desert Marshal
fi: Aavikon päällikkö

en: Desert Outrider
fi: Aavikon ritari

en: Desert Prowler
fi: Aavikon herra

en: Desert Ranger
fi: Aavikon vaeltaja

en: Desert Rider
fi: Aavikon ratsastaja

en: Desert Scout
fi: Aavikon tiedustelija

en: Desert Sentinel
fi: Aavikon vartija

en: Desert Sentinels patrol the sands; they are trained to avoid enemies when it is advantageous. They can cripple opponents with their bolas and are deadly with their swords.
fi: Aavikon vartijat partioivat hiekka-aavikoilla; he välttävät vihollisia silloin kun se kannattaa. He voivat rampauttaa vihollisiaan bolan avulla ja heidän miekaniskunsa ovat tappavia.

en: Desert Sharpshooter
fi: Aavikon mestariampuja

en: Desert Youth
fi: Aavikon nuorukainen

en: Despite the fire guardians, the elves have almost crossed the lava!
fi: Tulivartijoista huolimatta haltiat ovat päässeet melkein laavan ylitse!

en: Did I give you permissions to speak? Did I?
fi: Annoinko sinulle luvan puhua? Annoinko?

en: Did you dig these tunnels all by yourselves?
fi: Kaivoitteko kaikki nämä tunnelit itse?

en: Did you see that? I think I just saw someone disappear behind that dune over there. I think we’re being watched. I suspect there are more of these bandits lurking in these dunes than we originally thought.
fi: Näittekö tuon? Näin että tuolla liikkui jotain, se meni tuonne dyynin taakse. Minusta tuntuu että meitä tarkkaillaan. Epäilenpä että näiden dyynien takana väijyy enemmän rosvoja kuin mitä aluksi luulimme.

en: Difficult, but worth a try I guess. But first we must try to survive this mess.
fi: Vaikeaa, mutta täytynee yrittää. Mutta ensiksi meidän pitää yrittää selvitä tästä sotkusta.

en: Dive for cover!
fi: Syöksy suojaan!

en: Do not blame yourself too much, it is Eloh who persuaded him to rebel.
fi: Älä syytä itseäsi liikaa, itse Eloh suostutteli hänet kapinoimaan.

en: Do not give up yet, little one. The battle is not yet lost while we still fight.
fi: Älä luovuta vielä, pikkuinen. Taistelu ei ole ohi niin kauan kun me olemme pystyssä.

en: Do you doubt my powers? You have come out of the darkness, and I appear unto you to congratulate you.
fi: Etkö usko voimiini? Olet tullut esiin pimeydestä, ja saavun eteesi onnittelemaan sinua.

en: Do you know what the first task of any dwarven warrior is, runt?
fi: Poju, tiedätkö mikä on jokaisen kääpiösoturin ensimmäinen tehtävä?

en: Do you remember anything about these sands?
fi: Muistatteko mitään näistä hiekkatasangoista?

en: Do you see that brown spot sticking up on the northern horizon? That’s Pinnacle Rock. It’s the highest land for miles around, and has a spring at its base, or did the last time I camped there. If we make it to Pinnacle Rock we will be just a few miles from the edge of the mountains.
fi: Näettekö tuon ruskean pisteen pohjoisessa taivaanrannassa? Se on Huippukivi. Se on seudun korkein kohta ja sen juurella on lähde, tai ainakin oli viimeksi kuin leiriydyin sinne. Jos pääsemme Huippukivelle, olemme vain muutaman virstan päässä vuoriston reunasta.

en: Do you want us to fight? We can still avoid them, but they are between us and the next oasis.
fi: Haluatko että taistelemme? Voimme mennä niiden ohi, mutta ne ovat meidän ja seuraavan keitaan välillä.

en: Does she have a name?
fi: Onko hänellä nimeä?

en: Don’t try to explain, Esanoo. We’ll have to show them instead.
fi: Älä yritä selittää, Esanoo. Meidän täytyy näyttää se heille.

en: Don’t worry. We’re not the monsters you seem to think we are. I will not kill you in cold blood.
fi: Älkää huoliko. Emme ole sellaisia hirviöitä kuin kuvittelette. En tapa sinua kylmäverisesti.

en: Dust Devil
fi: Pölypiru

en: Dwarf Ally
fi: kääpiöliittolainen

en: Dwarf Avenger
fi: Kääpiökostaja

en: Dwarf Chieftain
fi: Kääpiöiden johtaja

en: Dwarf Conscript
fi: Nostoväkikääpiö

en: Dwarf Defender
fi: Kääpiöpuolustaja

en: Dwarf Ghost
fi: Kääpiökummitus

en: Dwarf Grenadier
fi: Kääpiökrenatööri

en: Dwarf Guard
fi: Kääpiövartija

en: Dwarf Hermit
fi: Kääpiöerakko

en: Dwarf High Guard
fi: Kääpiöin ylivartija

en: Dwarf Leader
fi: Kääpiöjohtaja

en: Dwarf Scout
fi: Kääpiötiedustelija

en: Dwarf Sergeant
fi: Kääpiökersantti

en: Dwarf Skirmisher
fi: Kääpiösissi

en: Dwarf Thunderer
fi: Kääpiöukkostaja

en: Dwarven Belt
fi: Kääpiövyö

en: Elf with a bow, I remember you. You thought me defeated, but I am back even more powerful than before. Death reigns eternal, your scorched bones and lifeless body will join my host.
fi: Jousihaltia, muistan sinut. Luulit kukistaneesi minut,  mutta olen palannut voimakkaampana kuin koskaan. Kuolema hallitsee ikuisesti! Sinun korventuneet luusi ja eloton ruumiisi liittyvät pian joukkoihini.

en: Eloh Cultists
fi: Elohin kultistit

en: Eloh must indeed be watching over us.
fi: Eloh todellakin varjelee askeleitamme.

en: Eloh protect us!
fi: Eloh meitä suojelkoon!

en: Eloh protect us, I have fallen.
fi: Eloh meitä suojelkoon, olen kuollut.

en: Eloh protect us, what has he done?
fi: Eloh meitä suojelkoon, mitä hän on tehnyt?

en: Eloh protect us, what is happening?
fi: Eloh meitä suojelkoon, mitä tapahtuu?

en: Elves! Kill them all!
fi: Haltioita! Tappakaa ne kaikki!

en: Elves?! What in the nine hells are elves doing down here?
fi: Haltioita?! Mitä ihmettä haltiat tekevät täällä?

en: Elvish Rebel
fi: Haltiakapinallinen

en: Emerald Wand of Poison
fi: Myrkyttävä smaragdisauva

en: Enemies
fi: Viholliset

en: Epilogue
fi: Loppunäytös

en: Epilogue:
fi: Loppunäytös:

en: Escape the Caves
fi: Pako Luolista

en: Ethereal Ghost
fi: Aineeton haamu

en: Ethereal Nightgaunt
fi: Aineeton yön kauhu

en: Ethereal Shadow
fi: Aineeton varjo

en: Ethereal Spectre
fi: Aineeton aave

en: Ethereal Wraith
fi: Aineeton kummitus

en: Even if we turn around and leave now, where will we go?
fi: Jos edes mietimme lähtevämme, niin minne menemme?

en: Everything will be fine. Do as he says.
fi: Kaikki sujuu hyvin. Tee vain kuten he sanovat.

en: Evil
fi: paha

en: Explore Outside
fi: Ulkopuolen tutkiminen

en: Explore Underground
fi: Tutki maanalaista maailmaa

en: Extra Hairy Bat
fi: Todella karvainen lepakko

en: Failed Experiment
fi: Epäonnistunut tieteellinen koe

en: Fanatical Saurian
fi: Fanaattinen sauriaani

en: Farewell Esanoo. You were my favorite of the merfolk.
fi: Näkemiin Esanoo. Olit aina suosikkini kaikista merenmiehistä.

en: Farewell Nym, I go to the sea god. You elves must go on without me.
fi: Näkemiin Nym, menen merenjumalan luo. Teidän haltiain on jatkettava ilman minua.

en: Faugh, boy, you know nothing! There are fates worse than death.
fi: Hölmö poika, et tiedä mitään! On kuolemaakin pahempia kohtaloita.

en: Feel the cold touch of death!
fi: Tunne kalman kylmä kosketus!

en: Finally! We were worried that no one else had survived.
fi: Viimeinkin! Pelkäsimme että olimme ainoat henkiinjääneet.

en: Finally. It is over.
fi: Lopultakin se on päättynyt.

en: Fire Guardian
fi: Tulen vartija

en: Fire in the hole!
fi: Ampu tulee!

en: Fist and fire, crumble stone!
fi: Lyökää ja ampukaa, murskatkaa kivet!

en: Flaming Sword
fi: Liekehtivä Miekka

en: Flee, you craven spirits, and leave us in peace!
fi: Paetkaa, kirotut henget, ja jättäkää meidät rauhaan!

en: Flesh Golem
fi: Lihahirviö

en: Fog and darkness cloud this place, but we can use it to our advantage. The other ships will be safe hidden out in the deep water.
fi: Sumu ja synkät pilvet ympäröivät tätä paikkaa, mutta uskon että voimme käyttää sitä hyödyksemme. Muut laivat voivat piilotella turvassa syvemmillä vesillä.

en: Follow us. Attack our enemies.
fi: Seuratkaa meitä. Hyökätkää vihollistemme kimppuun.

en: Fool. That did not stop their dark power. Nothing could stop them. I felt the rush of flying spirits, and the unbearable cold, so cold. For a moment I felt their torment. But no, they wouldn’t kill me. They let me go as a witness and laughed as I scrambled over the dunes.
fi: Houkka. Se ei pysäyttänyt heidän pimeyden mahtiaan. Mikään ei voi pysäyttää heitä. Tunsin kun henget kiisivät ohitseni ja sen, miten sietämättömän kylmä oli. Hetken ajan tunsin heidän kestämänsä kidutuksen. Mutta ei, he eivät tappaneet minua. He antoivat minun poistua todistajana ja nauroivat kun kompuroin erämaahan.

en: Foolish mortal... For daring to challenge me, I’ll devour your soul and torment it for all eternity...
fi: Mieletön kuolevainen... Siitä hyvästä että uskalsit haastaa minut, syön sielusi ja kidutan sitä loputtomasti...

en: For now, I appear only to you, for you, Kaleh, are special, you are the Chosen One.
fi: Tällä hetkellä näyttäydyn vain sinulle. Sinä, Kaleh, olet erityinen. Olet Valittu.

en: Forgive me my sins!
fi: Anna anteeksi syntini!

en: Fresh meat!
fi: Tuoretta lihaa!

en: From the humans?
fi: ihmisiltä?

en: From the sands he came, to the sands he will return. We remember and honor his sacrifice, and I vow that his death will not be in vain.
fi: Hän tuli hiekasta ja hiekkaan hän palatkoon. Me muistamme hänen uhrauksensa ja kunnioitamme sitä, ja vannon ettei hän kuollut turhaan.

en: Gaaaggghhh! Kill!
fi: Gaaaggghhh! Tapa!

en: Garak collapses to the ground with his own blade sticking from his chest.
fi: Garak kaatuu maahan oman miekkansa törröttäessä hänen rinnastaan.

en: Garak, but the suns...
fi: Garak, mutta auringot...

en: Gate Guard
fi: Portinvartija

en: Giant Ant
fi: Jättiläismuurahainen

en: Girl, I told you not to open it. Let’s go, I’d really like to get to an oasis soon.
fi: Tyttö, minähän käskin olla avaamatta sitä. Mennään, haluaisin tosiaan pian keitaalle.

en: Gladly. Just let me recover my strength first.
fi: Ilomielin. Odota vain hetki, jotta ehdin hengähtämään.

en: Goblin Coward
fi: Pelkurihiisi

en: Goblin Scout
fi: Tiedusteluhiisi

en: Goblins are so predictable.
fi: Hiidet ovat niin ennalta-arvattavia.

en: Good riddance.
fi: Tervemenoa.

en: Good, now we can start recruiting and recalling our warriors. Of course with so few people left, training new warriors will be very difficult and expensive. But if we lose this battle, then what use will gold be to us?
fi: Hyvä, nyt voimme ruveta värväämään veteraaneja ja uusia sotilaita. Väkeä ei ole paljoa jäljellä ja uusien sotureiden kouluttaminen on hankalaa ja kallista. Mutta jos häviämme tämän taistelun, niin mitä tekisimme enää kullallakaan?

en: Good. We’re safe for now. We just have to defeat Durstrag before he sends another messenger for reinforcements.
fi: Hyvä. Nyt olemme turvassa. Kukistakaamme nyt vain ajoissa Durstrag ennen kuin hän lähettää seuraavan viestinviejän hakemaan apua.

en: Goodbye, old friend. May Eloh shine her light eternal upon you.
fi: Hyvästi vanha ystävä. Valaiskoon Eloh sinua ikuisesti.

en: Got it!
fi: Ota se!

en: Grak was weak... But still you deserve respect... Meet my axe and take his place...
fi: Grak oli heikko... mutta ansaitset silti kunnioitusta... Kohtaa kirveeni ja pääset hänen tilalleen...

en: Grateful Merman
fi: Kiitollinen merenmies

en: Great Leader Darmog
fi: Suuri Johtaja Darmog

en: Great. So now we’re fighting in a haunted valley.
fi: Mahtavaa. Nyt siis tappelemme noidutussa laaksossa.

en: Greetings. I’m afraid I am at a disadvantage, for you know my name and I do not know yours.
fi: Tervehdys. Valitettavasti teillä taitaa olla etulyöntiasema, koska te tunnette minun nimeni, mutta minä en tunne teidän nimiänne.

en: Grog not sure if he trust fish lady. What if she just want you elves to fight her war for her?
fi: Grog ei ole varma, luottaako kalarouvaan. Entäpä jos hän haluaa vain haltijoiden taistelevan hänen puolestaan?

en: Grog says thank you.
fi: Grog lähettää kiitoksensa.

en: Guardian Phoenix
fi: Vartijafeeniks

en: Ha! They’re destroyed at last.
fi: Haa! Ne on viimein tuhottu.

en: Ha, stupid creature. But we’re in luck, the council was looking for the last of these spies.
fi: Hah, tyhmä elikko. Mutta meillä oli onnea, neuvostohan etsii viimeisiä näistä vakoojista.

en: Hah! You think you can save your friends. You are wrong. Ulg, go kill the other prisoner. We will deal with these fools.
fi: Hah! Luulet voivasi pelastaa ystäväsi. Olet väärässä. Ulg, mene tappamaan toinen vanki. Me huolehdimme näistä houkista.

en: Hah, now you have learned the flesh is always weaker than the powers of the undead.
fi: Haa, nyt sait opetuksen: liha on aina epäkuolleiden voimia heikompi.

en: Hahaha! Your puny friend is no more. With his body I shall crush you all. Arise again my minions and feast in the slaughter!
fi: Hahahaa! Surkeaa ystävääsi ei enää ole. Hänen ruumistaan käyttäen murskaan teidät kaikki. Nouskaa jälleen, kätyrini, ja käykää veripitoihin!

en: Hail Kaleh, I am Thurongar, King of the Dwarves.
fi: Terve Kaleh, olen Thurongar, kääpiöiden kuningas.

en: Hail Kaleh, it is I, Eloh.
fi: terve Kaleh, se olen minä, Eloh.

en: Hail Kaleh, long have I waited to see you in person.
fi: Terve Kaleh, olen kauan halunnut tavata sinut kasvoista kasvoihin.

en: Hail, friend. Ages ago, I too fought the trolls and came to this place. But by ill luck I was burned to death by the lava and died nearby unblessed and unhonored. Find my body and grant me the peace I so dearly wish for. Do this and I will let you pass.
fi: Tervehdys, ystävä. Ikiaikoja sitten minäkin taistelin peikkoja vastaan ja tulin tähän paikkaan. Mutta huonoa onneani laava poltti minut kuoliaaksi. Kuolin täällä lähellä kenenkään hautaamatta ja kunnioittamatta. Etsi ruumiini ja anna minulle kauan kaipaamani rauha. Jos teet tämän, päästän sinut menemään.

en: Hail, is anyone still alive?
fi: Terve, onko ketään enää elossa?

en: Hail, my brothers, I have returned!
fi: Terve, veljeni, olen palannut!

en: Has the sky really stopped falling?
fi: Onko taivas todella lopettanut putoamisen?

en: Haunt
fi: Aave

en: Have some more faith, girl, the goddess does not send us more than we can handle. With Eloh’s grace we shall yet triumph over this pretender.
fi: Ole vahva uskossasi, tyttö, jumalatar ei lähetä meille enempää kuin mistä voimme selviytyä. Elohin armosta voitamme vielä tämän vääryydentekijän.

en: Have you come to a decision?
fi: Oletteko tehneet päätöksenne?

en: He died as a hero. Remember that and tell the tale, for it’s worth it.
fi: Hän kuoli sankarina. Muistakaa se ja kertokaa se tarinoissanne.

en: He just collapsed!
fi: Hän vain romahti!

en: He just disappeared. That’s odd.
fi: Hän vain katosi. Se oli outoa.

en: He killed himself rather than surrender to us!
fi: Hän tappoi itsensä sen sijaan, että olisi antautunut meille!

en: He looks like a half-man half-fish.
fi: Hän näyttää puoliksi ihmiseltä, puoliksi kalalta.

en: He was a bastard at times... But... but why did he have to die? It... it just doesn’t make sense.
fi: Hän oli välillä aikamoinen ilkiö... Mutta... miksi hänen piti kuolla? Se... en vain käsitä sitä.

en: He was a brave warrior and a true ally. He will be missed.
fi: Hän oli urhea soturi ja kunnon liittolainen. Häntä jäämme kaipaamaan.

en: He was as brave and valiant a fighter as I have ever seen in my travels.
fi: Häntä urheampaa soturia en ole koskaan matkoillani nähnyt.

en: Help me!!
fi: Auttakaa minua!!

en: Help me...
fi: Auttakaa minua...

en: Help! They’re everywhere!
fi: Apua! Niitä on kaikkialla!

en: Help, I’m drowning!
fi: Apua, hukun!

en: Her will be done.
fi: Tapahtukoon hänen tahtonsa.

en: Here come more of them!
fi: Tuolta tulee lisää niitä!

en: Here they come! Blow the charges!
fi: Siellä ne tulevat! Räjäyttäkää panokset!

en: Here, take this vial of holy water. You’ll need it with all the undead around.
fi: Tässä, ottakaa tämä ampulli, se on täynnä pyhää vettä. Täällä on niin paljon epäkuolleita että tarvitsette sitä varmasti.

en: Hey Kaleh, are you in there?
fi: Hei Kaleh, oletko siellä?

en: Hey Kaleh, how’s the writing going?
fi: Hei Kaleh, kuinka kirjoitus etenee?

en: Hey look! It’s a dwarf!
fi: Katsokaa! Se on kääpiö!

en: Hey look! It’s a troll!
fi: Katsokaa! Se on peikko!

en: Hey look! Those must be elves!
fi: Hei katsokaa! Nuo ovat varmaan haltioita!

en: Hey look, more ants!
fi: Hei katsokaa, lisää muurahaisia!

en: Hey! Look there, they dropped something... A stone bottle, sealed. I wonder what’s inside...
fi: Hei! Katsokaa tänne, heiltä putosi jotain... Sinetöity kivipullo. Mitähän sen sisällä on...

en: Hey, Nisa, the rocks have stopped falling. You can come out now!
fi: Hei Nisa, kiviä ei enää putoile. Voit tulla ulos nyt.

en: Hey, what about the two keys that we found on the bodies of the undead and orc leaders?
fi: Hei, entäpä ne kaksi avainta jotka löysimme epäkuolleiden ja örkkien johtajilta?

en: Hey, what do we have here?
fi: Hei, mitäs täältä löytyi?

en: He’s probably dead, then, but he died as a warrior. Let’s respect his wishes and remember him for that.
fi: Hän on kai sitten kuollut, mutta hän kuoli soturina. Kunnioitetaan hänen toivettaan ja muistetaan hänet.

en: He’s still breathing. Eloh, what grace I have, give unto him.
fi: Hän hengittää yhä. Eloh, anna hänelle se armo mikä minulle on annettu.

en: He’s... he’s still breathing!
fi: Hän... hän hengittää yhä!

en: High Advisor
fi: Pääneuvonantaja

en: His timing couldn’t be worse. I know that undead cultists often prey on small targets, but they haven’t had the guts to attack us for years. Why has Eloh heaped so much misfortune upon us?
fi: Ajoitus ei olisi voinut olla huonompi meidän kannaltamme. Tiedän, että epäkuolleiden kultit käyvät usen pienten kohteiden kimppuun, mutta heillä ei ole ollut sisua käydä kimppuumme vuosiin. Miksi Eloh on kasannut päällemme niin suuren epäonnen?

en: Hmmmm. Some of the druids that worship on the island may still be alive. We should go check.
fi: Hmmmm. Osa tuon saaren druideista voi olla vielä hengissä. Mennään katsomaan.

en: Hmmmm... Yes, yes I think I do. I don’t know why, but I trust you.
fi: Hmmmm... kyllä, luulen niin. En tiedä miksi, mutta luotan sinuun.

en: Honor Guard
fi: Kunniavartija

en: How can he move that fast? He is faster than any goblin rider I have ever seen. It’s almost unnatural.
fi: Kuinka hän voi liikkua noin nopeasti? Hän on nopeampi kuin kukaan näkemäni hiisiratsastaja. Se on melkein luonnotonta.

en: How can we trust you? How do we know you aren’t servants of Yechnagoth, sent to trick us?
fi: Kuinka voimme luottaa teihin? Mistä tiedämme, ettette ole vain Yechnagothin lähettämiä palvelijoita, jotka yrittävät huijata meitä?

en: How could we have let her die? I’ve never seen fire magic like that before. She will be sorely missed.
fi: Miksi annoimmekaan hänen kuolla? En ole koskaan nähnyt sellaista tulitaikuutta? Häntä kaivataan vielä kovasti.

en: How dare you interfere in our contest! I did not need your help. I shall teach you not to cross a lord of darkness.
fi: Kuinka julkeat häiritä kisaamme! En tarvinnut apuasi. Opetan sinulle, että pimeyden herraa ei kannata vihastuttaa.

en: How do you mean?
fi: Kuinka niin?

en: How surprising, more fire guardians. I’m going to be really glad to get out of this cavern.
fi: Miten yllättävää, lisää tulivartijoita. Olen todella iloinen kunhan pääsen pois tästä luolasta.

en: Huh? A dwarf?
fi: Häh? Kääpiö?

en: Huh? A troll?
fi: Häh? Peikko?

en: Huh? Elves?
fi: Häh? Haltijoita?

en: Huh? What happened?
fi: Huh? Mitä tapahtui?

en: Human Allies
fi: ihmisliittolaiset

en: Human Ally
fi: ihmisliittolainen

en: Human Commander
fi: Ihmisten komentaja

en: Human Escort
fi: Viestintuojan saattue

en: Human Guard
fi: Ihmisvartija

en: Human Messenger
fi: Ihmisten viestintuoja

en: Human Scout
fi: Ihmistiedustelija

en: Human Ship
fi: Ihmisten laiva

en: Human Soldier
fi: Ihmissotilas

en: Hunting Ogre
fi: Metsästävä jätti

en: I Kaleh, leader of the Quenoth Elves, thank you for meeting with me.
fi: Minä, Kaleh, Quenothin haltiain johtaja, kiitän sinua kun otit minut vastaan.

en: I accidentally managed to anger a powerful necromancer a while ago... It’s a long story. But who are you? You almost look like elves.
fi: Onnistuin vahingossa suututtamaan voimakkaan elävöittäjän vähän aikaa sitten... mutta se on pitkä tarina. Keitä te olette? Näytätte melkeinpä haltioilta.

en: I agree, we should not forget our dead. We should build a huge pyre and burn them with proper ceremony, so that the smoke may carry them on to the next realm.
fi: Olen samaa mieltä, kuolleita ei saa unohtaa. Rakentakaamme korkea rovio ja polttakaamme heidät kaikkien perinteiden mukaisesti, jotta savu veisi heidät mukanaan seuraavaan maailmaan.

en: I already told you, the sky is clear and empty. Now come quickly, silly, others may need our help.
fi: Minä kerroin jo sinulle, aurinko on kirkas ja vakaa. Nyt tule nopeasti, ehkäpä muut tarvitsevat apuamme.

en: I am Kaleh, and we are the Quenoth elves. What in Eloh’s name is going on here?
fi: Minä olen Kaleh, ja me olemme Quenothin haltiat. Mitä Elohin nimeen täällä oikein tapahtuu?

en: I am Kaleh, leader of the Quenoth Elves.
fi: Olen Kaleh, Quenothin haltioiden johtaja.

en: I am an abomination, please kill me.
fi: Olen iljetys, ole kiltti ja tapa minut.

en: I am known as Melusand. I am what you might call a high priest among my people.
fi: Minut tunnetaan Melusand:na. Teidän väkenne saattaisi kutsua minua ylipapittareksi kansani keskuudessa.

en: I am, I’m a fire mage. I’ve been traveling for quite a while now, exploring and learning. But these sands seem particularly inhospitable! I’ve been meaning to check out the northern mountains; mind if I join you for a while in your travels?
fi: Kyllä, olen tulivelho. Olen matkannut nyt jo aika kauan, tutkinut ja opiskellut. Mutta täällä hiekka-aavikolla ei ole helppo kulkea! Olen halunnut tutkia vuoria pohjoisessa; sopisiko jos liittyisin matkaseuraanne vähäksi aikaa?

en: I believe that there was once a great empire in these lands, long ago, before the sands came.
fi: Uskoisin että näillä mailla oli aiemmin suuri valtakunta, kauan sitten, ennen kuin hiekat tulivat.

en: I bless you champion with the light that will come, I bless you with the memory and the promise. Lay down your bow, champion, and let your sword shine in the dark.
fi: Siunaan sinut, esitaistelija, tulevaisuuden valolla, siunaan sinut muistolla ja lupauksella. Laske maahan jousesi, esitaistelija, ja anna miekkasi hohtaa pimeässä.

en: I can see the first rays of Naia shining over the horizon. She never looked so beautiful. The undead forces have crumbled into dust and the remaining orcs are retreating with the dawn.
fi: Katsokaa, ensimmäiset Naian säteet näkyvät taivaanrannassa. Naia ei ole koskaan näyttänyt näin kauniilta. Epäkuolleiden joukot ovat murentuneet pölyksi ja loput örkit vetäytyvät aamunkoitteessa.

en: I command you to stop this foolishness!
fi: Minä käsken sinua lopettamaan tämän hölmöilyn!

en: I could never forget what you did to those merfolk.
fi: En voi koskaan unohtaa sitä, mitä teit niille vetehisille.

en: I couldn’t do it. Blow the backup charges! If we can’t stop them then maybe the black lake will.
fi: En onnistunut. Räjäyttäkää varapanokset! Jos emme saa heitä pysäytettyä, kenties he pysähtyvät mustaan järveen.

en: I deeply regret... I won’t be able to see that...
fi: Harmittaa... että en pääse näkemään sitä...

en: I do not fear death any more.
fi: En pelkää enää kuolemaa.

en: I don’t get it. All we see are ruins, bones, some sand and patches of grass. I thought we would be attacked the moment we set foot on this island. Where is everybody?
fi: En ymmärrä. Kaikkialla on hävitystä, luita, hieman hiekkaa ja heinikossa näkyy polkuja. Luulin että joutuisimme hyökkäyksen kohteeksi heti kun astumme saarelle. Missä kaikki ovat?

en: I don’t know what ‘they’ are, but we can’t go back. Prepare yourselves for anything, everyone.
fi: En tiedä mitä 'ne' ovat, mutta emme voi kääntyä takaisin. Valmistautukaa kaikkeen mahdolliseen.

en: I don’t know, but I fear we may find out.
fi: En tiedä, mutta pelkäänpä että voimme saada sen selville.

en: I don’t like the sound of this. I’m out of here.
fi: Ei kuulosta hyvältä. Menen pois.

en: I don’t...
fi: Minä en...

en: I fear no creature, I will take the blade!
fi: En pelkää mitään hirmuja, otan miekan!

en: I fear no ghosts, I’ll take it.
fi: En pelkää haamuja. Otan sen.

en: I fear that if we lose more than half of the tents we will not have the strength to go on. Garak, wake your men. We must hold off the undead until dawn.
fi: Pelkäänpä että jos menetämme yli puolet teltoistamme emme enää pysty jatkamaan eteenpäin. Garak, herätä miehesi. Meidän on pidäteltävä epäkuolleita sarastukseen asti.

en: I fear what dangers lurk in the harsh sands and beyond to the north, but because you are our leader, I will follow where you go.
fi: Minä pelkään vaaroja, jotka lymyävät hiekassa ja tuntemattomia uhkia kauempana pohjoisessa, mutta seuraan sinua minne menetkin koska olet johtajamme.

en: I feel refreshed and rejuvenated!
fi: Tunnen oloni virkistyneeksi ja ravituksi!

en: I felt a great darkness in this lake, but I knew not what it was. The falling rocks must have woken it from its sleep.
fi: Tunsin järvessä suurta pimeyttä mutta en tiennyt mitä se oli. Putoavat kivet varmaan herättivät sen unestaan.

en: I go now to join my forefathers...
fi: Menen nyt esi-isieni maille...

en: I go to my ancestors...
fi: Pääsen esi-isieni luokse...

en: I had dreams this night Kaleh, full of gloom and darkness, my journey will end here one way or another.
fi: Kaleh, näin unia tänä yönä. Ne olivat täynnä surua ja pimeyttä, minun matkani päättyy täällä tavalla tai toisella.

en: I have a right to speak my mind!
fi: Minulla on oikeus sanoa mitä ajattelen!

en: I have been watching your progress with great interest, but I could not contact you directly. That is why I sent out my most trusted followers to find you. I apologize for the difficulty of arranging a meeting. Oh, and I hope you do not mind my guards. But her spies are everywhere and I had to be certain that we could converse without being overheard. Besides, it never hurts to be too careful.
fi: Olen seurannut edistystänne suurella mielenkiinnolla, mutta en ole voinut olla suoraan yhteydessä teihin. Sen takia lähetin luotetuimmat mieheni etsimään teitä. Pahoittelen, että tämä tapaaminen on ollut niin hankala järjestää. Niin, ja toivon että nämä vartijat eivät häiritse sinua. Vakoilijoita on kaikkialla, ja haluan olla varma että voimme keskustella ilman ulkopuolisia. Sitäpaitsi liika varovaisuus ei ole koskaan pahasta.

en: I have crossed these sands long ago, when I was a youth, and we went on a great raid against a foul necromancer who was hiding out in one of the ruins, creating an army of undead. It was a nasty battle, especially after nightfall, but all his magics couldn’t save him when we cut off his head. Ah, those were the days...
fi: Ylitin tämän autiomaan kauan sitten kun olin nuori. Hyökkäsimme raunioissa piileskelleen inhan elävöittäjän kimppuun, joka oli luonut armeijan epäkuolleita. Taistelu oli ankara, erityisesti auringon laskettua, mutta taiat eivät velhoa auttaneet kun katkaisimme hänen päänsä. Oi niitä aikoja...

en: I have heard of your kind, foul necromancer. You travel the sands, daring to bring back and enslave those who have passed on. But we will prove to you that death is not all-powerful. You shall not desecrate the bodies of my kith and kin! You shall learn to fear the wrath of Eloh and the Quenoth elves!
fi: Olen kuullut sinunlaisistasi, inha elävöittäjä. Matkustatte hiekka-aavikoilla, nostatatte ja orjuutatte sellaiset jotka ovat jo keskuudestamme poistuneet. Mutta me näytämme sinulle että kuolema ei ole kaikkivoipa. Tiedä, että sukumme ruumiiden häpäisijä joutuu pelkäämään Elohin ja Quenothin haltiain vihaa!

en: I have no choice, goodbye.
fi: Minulla ei ole vaihtoehtoa, hyvästi.

en: I knew elves couldn’t be trusted. Foolish boy, you will regret your betrayal. Taste dwarven steel!
fi: Tiesin ettei haltioihin voisi luottaa. Hölmö poika, saat katua petostasi. Maista kääpiöterästä!

en: I live again! I can feel!
fi: Olen taas elossa! Tunnen sen!

en: I love you, Sarge...
fi: Rakastan sinua, Sarge...

en: I promise we shall meet again.
fi: Lupaan että tapaamme vielä.

en: I remember that night as if it were yesterday. I was not prone to dreaming, but as I slept I had a strange vision. I didn’t have long to ponder it though, because I was woken in the dark by the sound of deafening crashes, splintering wood and shouting elves. That night the sky rained flaming rocks, boulders bigger than you could imagine. They smote the landscape like lightning bolts, setting fire to whatever could burn and crushing houses, walls, and elves. There was nowhere to hide, nowhere to go for protection. I was terribly afraid, and I thought that if I tried to flee I would be smashed, so I hid and prayed to Eloh. I had never prayed before as fervently as I did that night. I heard cries and screams outside, but I could not force myself to move. Eventually the thin yellow tendrils of a sickly dawn stole over the horizon, as if Naia herself were shocked by the devastation she saw.
fi: Minä muistan kyseisen yön kuin eilisen. Minä en ollut unelmoija, mutta minMinä muistan kyseisen yön, kuin eilisen. En yleensä nähnyt unta, mutta sinä yönä kun nukuin näin hyvin outoa unta. Minulla ei ollut kuitenkaan aikaa miettiä sitä, koska heräsin pimeydestä kuuluvaan korviahuumaavaan meteliin, pirstaloituvaa puuta ja huutavia haltioita. Sinä yönä taivaalta satui palavia kivä, lohkareita, suurempia kuin pystyt edes kuvittelemaan. Ne iskivät maahan kuin salamat, sytyttivät kaiken mikä vain palaa, ja murskasivat talot, muurit ja haltiat. Ei ollut paikkaa johon piiloutua, ei paikkaa johon suojautua. Olin kamalan peloissani ja ajattelin, että jos yrittäisin lähteä liikkeelle, murskaantuisin, joten piilouduin ja rukoilin Elohia. En ollut koskaan aikaisemmin rukoillut niin kiihkeästi kuin sinä yönä rukoilin. Kuulin itkua ja kiljuntaa ulkoa, mutta en voinut pakottaa itseäni likkumaan. Lopultakin aurinko alkoi sairaalloisesti säteittäin paistaa, ikään kuin Naia itse olisi saanut shokin tuhosta jonka näki.

en: I saw him jumping into deep darkness pursuing a group of enemies. Let’s hope nothing happened to him.
fi: Näin, kuinka hän hyppäsi syvään pimeyteen jahdaten vihollisjoukkoa. Toivotaan ettei hänelle tapahtunut mitään.

en: I suppose we wouldn’t want to miss that. I wonder if they will still have any of that wine left from last year?
fi: Luulenpa, ettemme halua myöhästyä siitä. Onkohan heillä vielä jäljellä yhtään viimevuotista viiniä?

en: I surrender! I mean we surrender. Just please don’t kill me.
fi: Antaudun. Siis me antaudumme. Ole vain kiltti äläkä tapa minua.

en: I think I preferred the spider and the ants...
fi: Mielestäni hämähäkit ja muurahaiset olivat mukavampia...

en: I think there were some human ruins in the southwestern part of the island. If you explore the land to the west, then we will swim through the shallows and see what we can find.
fi: Luulen että saaren lounaisosissa oli ihmisiä ennen hävitystä. Jos vaellat maata pitkin länteen, niin voit ylittää uimalla matalikon, kenties löydät jotain sieltä.

en: I think, Kaleh, that you should take the ring.
fi: Kaleh, minun mielestäni sinun pitäisi ottaa sormus.

en: I told you, I will be back, you fools! Now I shall have my vengeance upon you all. Darkness shall reign until I have triumphed!
fi: Minähän sanoin että palaan, senkin houkat! Nyt täytän kostoni teille kaikille. Vallitkoon pimeys kunnes olen voittanut!

en: I will be avenged...
fi: Minä tulen kostamaan.

en: I will let you decide; use it in the best way that you see fit.
fi: Annan sinun päättää. Käytä sitä miten parhaaksi näet.

en: I will not kill you in cold blood. But leave these lands, and never darken our path again. Or I will show you no mercy.
fi: En tapa teitä kylmäverisesti. Mutta kadotkaa näiltä mailta älkääkä enää tulko tiellemme, koska silloin ette saa armoa.

en: I will slaughter you all and bathe in your blood!
fi: Teurastan teidät ja kylven veressänne!

en: I will take this vial, in exchange for your life. But leave these lands, and never darken our path again. Or I will show you no mercy.
fi:  Säästän henkenne koska annoitte minulle tämän ampullin. Mutta kadotkaa näiltä mailta älkääkä enää tulko tiellemme, koska silloin ette saa armoa.

en: I will wield this blade proudly, and whenever I look upon it I shall remember you, Elyssa.
fi: Kannan ylpeänä tätä miekkaa, ja aina katsoessani siihen muistan sinut, Elyssa.

en: I will... not... yield... I defeated... your... champion... I... will... overcome... you...
fi: En... alistu... Voitin... teidän... esitaistelijanne... minä... vielä...

en: I, Great Leader Darmog, greet you, Kaleh.
fi: Minä, Suuri Johtaja Darmog, tervehdin sinua, Kaleh.

en: I... I forgive you.
fi: Minä... Minä annan sinulle anteeksi.

en: If a human messenger escapes the valley
fi: Jos ihmisten viestintuoja pakenee laaksosta

en: If that messenger escapes the valley, we’ll be in trouble. We have to stop him!
fi: Jos tuo viestinviejä pääsee laaksosta pakoon, meille tulee ongelmia. Hänet on pysäytettävä!

en: If those raiders capture any of our encampments, I fear our people’s fate will be just as bad as if it was captured by the undead.
fi: Jos nuo ryövärit valtaavat leirejämme, pelkäänpä että kansamme kohtalo on ihan yhtä huono kuin jos leirit jäisivät epäkuolleiden valtaan.

en: If we move fast we might be able to save the other prisoner before he gets killed too.
fi: Jos liikumme vauhdilla voimme ehtiä pelastamaan toisen vangin ennen, kuin hänetkin tapetaan.

en: If you know so much why did you drag us all the way out here?
fi: Jos kerran tiedätte noin paljon, miksi halusitte meidän tulevan tänne saakka?

en: If you think you can take these caves from us, then you are fools. We are masters of fighting underground and we will die to defend our home. Fight on, my brothers!
fi: Jos luulette että voitte viedä meiltä nämä luolat, olette houkkia. Hallitsemme maanalaisen taistelun paremmin kuin kukaan ja olemme valmiit kuolemaan puolustaaksemme kotiamme. Taistelkaa, veljeni!

en: Impudent girl, you should not speak so to your elders, or to your betters.
fi: Röyhkeä tyttö, sinun ei pitäisi puhua noin vanhemmille ja viisaammille.

en: In Eloh’s name, not you again. Must I fight you a third time?
fi: Kautta Elohin, sinä taas. Joudunko taisteleaan kanssasi vielä kolmannen kerran?

en: In the Domain of the Dwarves
fi: Kääpiöiden maassa

en: In the Tunnels of the Trolls
fi: Peikkojen luolissa

en: In the distant future a small band of elves struggles to survive amidst the ruins of fallen empires. Lead your people out of the desert on an epic journey to find a new home.
fi: Kaukaisessa tulevaisuudessa pieni haltiaheimo taistelee selvitäkseen murskaantuneiden valtakuntien raunioissa. Johda kansasi aavikolta eeppiselle matkalle etsimään uutta kotia.

en: In the water around the sand bar were a large number of merfolk guards. Standing alone on top of the sand was one of the oldest merfolk I have ever seen. She beckoned to us and we approached...
fi: Hiekkapylvään ympärillä oli lukuisia merenkansan vartijoita. Rannalla oli yksinään eräs merenneito, hän oli vanhin jonka olen koskaan nähnyt. Hän nyökkäsi meille ja me tulimme lähemmäksi...

en: In this I shall support you, the darkness shall not break until one of us is victorious.
fi: Tässä työssä annan sinulle apuni. Älköön pimeys murtuko ennen, kuin toinen meistä voittaa.

en: In this I shall support you, the darkness shall not lift until one of us is victorious.
fi: Tässä työssä annan sinulle apuni. Älköön pimeys murtuko ennen, kuin toinen meistä voittaa.

en: In this I shall support you, the darkness will not lift until one of us is victorious.
fi: Tässä annan sinulle apuni. Älköön pimeys väistykö ennen, kuin toinen meistä voittaa.

en: Incoming! Ugh, it’s big, hairy, and nasty. I hate bats, I really hate bats.
fi: Se tulee! Yök, se on iso, karvainen ja inhottava. Inhoan lepakoita, inhoan niitä todella.

en: Indeed. I come from the ocean, and long have I been looking for you.
fi: Todellakin. Tulen valtamereltä ja olen etsinyt teikäläisiä kauan.

en: Intruders! Kill them!
fi: Tunkeilijoita! Tappakaa ne!

en: Intruders! Sound the alarm!
fi: Tunkeilijoita! Hälytys!

en: Iron Council
fi: Rautaneuvosto

en: Is Yechnagoth really dead?
fi: Onko Yechnagoth todella kuollut?

en: Is anyone still alive?
fi: Onko kukaan enää elossa?

en: Is it even possible to kill this thing? It’s huge!
fi: Voiko tuota edes tappaa? Se on valtava!

en: Is it safe to come out? I was so scared.
fi: Joko voi tulla ulos? Minua pelotti kovasti.

en: It felt like a distant rumbling. And what’s that roaring sound?
fi: Se tuntui kaukaiselta järistykseltä. Ja mikä tuo jyrisevä ääni on?

en: It has?
fi: Niinkö?

en: It might be useful, I’ll take it.
fi: Se voi olla hyödyksi, otan sen mukaan.

en: It seems that we finally have some peace. But what do we do now?
fi: Näyttää siltä, että vihdoinkin olisi rauhallista. Mutta mitä teemme seuraavaksi?

en: It seems to like you, looks like you just got yourself a pet.
fi: Se näemmä pitää sinusta, taisit juuri saada uuden lemmikin.

en: It shall be done.
fi: Se on tehtävä.

en: It’s Holy Water. When anointed on a weapon it makes it deadly to magical creatures. Vials such as these are rare and valuable. We should choose carefully who will use it.
fi: Se on pyhää vettä. Kun se käytetään jonkin aseen voitelemiseen, aseesta tulee tuhoisa maagisille olennoille. Tällaiset ampullit ovat harvinaisia ja arvokkaita. Valitkaamme tarkkaan kuka sen käyttää.

en: It’s a dust devil, but I have never seen one so small before.
fi: Se on hiekkapiru, mutta noin pientä sellaista en ole ennen nähnyt.

en: It’s a heck of a story.
fi: Onpahan melkoinen tarina.

en: It’s another one of those fish creatures. It must have come back to try to rescue its friends.
fi: Taas yksi kalaolio. Se on varmaan tullut takaisin pelastamaan ystäviään.

en: It’s cooler here, there seems to be a draft to the west.
fi: Täällä on viileämpää, ja länteen päin tuntuu vetoa.

en: It’s hard to imagine. There’s barely enough rain here now to support these tiny cacti, let alone crops.
fi: Vaikea kuvitella. Sade täällä pitää hädin tuskin hengissä nuo pienet kaktukset, viljasta puhumattakaan.

en: It’s some sort of a map. I think I recognize some of those hills ahead on it.
fi: Se on jonkinlainen kartta. Luulen, että tunnistan nuo mäet tuolla edessäpäin.

en: Ixthala Demon
fi: Ixthala-demoni

en: I’m always careful. I’ll be back soon.
fi: Olen aina varonainen. Palaan pian.

en: I’m back, Kaleh.
fi: Olen palannut, Kaleh.

en: I’m fine. But I found someone who really wanted to speak with you.
fi: Minä voin hyvin. Mutta mukanani on joku joka haluaa kovasti puhua kanssasi.

en: I’m gonna make you squeal, dwarf!
fi: Saan sinut vielä piipittämään, kääpiö!

en: I’m not sure what to think. It’s all so much information.
fi: En tiedä vielä mitä ajatella. Uutta asiaa on niin paljon.

en: I’m not sure. I’ve read various references to it, but nothing specific. I’ve been searching for it for a long time. All I know is that it was a very powerful magical wand and that it was some sort of symbol of royalty in the old empire, but I have no idea where it might be. So I scour the land, learning all I can about the olden days. I’m sure it must be somewhere.
fi: En ole varma. Olen lukenut montakin viittausta siitä, mutta en ole saanut mitään selville tarkemmin. Olen etsinyt sitä kauan. Tiedän vain, että se oli hyvin voimakas taikasauva ja jonkinlainen kuninkaan arvon merkki vanhassa valtakunnassa, mutta en osaa sanoa missä se nyt olisi. Kuljen siis ympäri maita ja opin vanhoista ajoista mitä pystyn. Valtikka on varmasti jossain.

en: I’m still not sure I trust her. What if she’s just trying to get you all to fight her war for her?
fi: En edelleenkään ole varma voiko häneen luottaa. Entäpä jos hän yrittää vain saada meidät taistelemaan hänen puolestaan?

en: I’m too young to die, save me!
fi: Olen liian nuori kuolemaan, pelasta minut!

en: I’m too young to die. What will happen to my people?
fi: Olen liian nuori kuolemaan. Mitä kansalleni nyt tapahtuu?

en: I’ve asked and looked around, there is no sign of him or his body
fi: Olen kysellyt ja etsiskellyt, hänestä ei ole jäänyt jälkeäkään.

en: I’ve been searching for secrets from the past. Did you know that this entire land used to be a huge empire? Apparently this used to all be great plains and farmland, before the sands came.
fi: Olen etsinyt menneisyyden salaisuuksia. Tiesitkö että koko tämä maa oli aiemmin osa laajaa valtakuntaa? Täällä oli suuria tasankoja ja viljelysmaata ennen, kuin hiekat saapuivat.

en: I’ve saved his sorry ass all this way, I’m not going to let him go and let himself get killed now!
fi: Olen pelastanut hänet monesti tällä matkalla. En anna hänen tapattaa itseään enää tässä vaiheessa!

en: I’ve seen some ugly creatures in my day, but that thing is just wrong.
fi: Olen nähnyt montakin rumaa otusta, mutta on vain väärin että tuollaisia on olemassa.

en: I’ve seen the ancient remains of stone castles and markers in the sands. The paths of the ancients may serve us yet again. If we follow the paths from oasis to oasis, we may be able to survive the thirst and heat of the desert. But there are worse dangers in these sands than thirst, we must be wary and scout our way carefully.
fi: Olen nähnyt muinaisten kivilinnojen ja tienviittojen jäännöksiä hiekassa. Muinaisten polut saattavat palvella meitä jälleen. Jos seuraamme polkuja keitaalta keitaalle, saatamme selviytyä aavikon kuumuudesta ja janosta. Mutta hiekassa piilee pahempiakin vaaroja kuin jano. Meidän on varottava ja muistettava tiedustella hyvin.

en: Kaleh Must Reach the Northern Edge of the Desert
fi: Kalehin pitää päästä aavikon pohjoispäähän

en: Kaleh must capture a keep
fi: Kalehin on vallattava linna

en: Kaleh of the Quenoth Elves
fi: Quenothin haltiain Kaleh

en: Kaleh! No!
fi: Kaleh! Ei!

en: Kaleh, I am death incarnate.
fi: Kaleh, olen kuoleman ruumiillistuma.

en: Kaleh, I don’t want to tarry longer than necessary, but I agree that we must see to the dead before we leave. Garak, you and your men start collecting our dead. Nym, help me find oil and wood so that we may build a pyre.
fi: Kaleh, en haluaisi kiirehtiä enempää kuin mikä on tarvis, mutta olen samaa mieltä siinä että meidän on huolehdittava kaatuneista ennen lähtöämme. Grak, kokoa miesten kanssa kuolleet tänne. Nym, tule mukaani etsimään öljyä ja puuta jotta voimme rakentaa rovion.

en: Kaleh, Kaleh, come to me.
fi: Kaleh, Kaleh, tule luokseni.

en: Kaleh, Nym, help us!
fi: Kaleh, Nym, auttakaa!

en: Kaleh, a quick question—
fi: Kaleh, nopea kysymys—

en: Kaleh, be careful you don’t recruit too many guards to go with us. I doubt we’re going to find any other villages out in the sands, so the income that we have right now is all we’re going to get. Remember that as our people get more experienced they often require more support, so we don’t want to run out of supplies halfway across the desert.
fi: Kaleh, muista varoa ettet värvää liikaa vartijoita mukaasi. En usko että löydämme muita kyliä hiekka-aavikolta, joten meidän on tultava toimeen nykyisillä tuloillamme. Muistahan, että kokeneemmat soturit käyttävät enemmän tarvikkeita, emmekä halua että huolto loppuu puolessavälissä aavikkoa.

en: Kaleh, wake up! Sentries report movement in the sands!
fi: Kaleh, herää! Vartijat havaitsivat liikettä hiekka-aavikolla!

en: Kaleh, who are you talking to?
fi: Kaleh, kenelle puhut?

en: Kaleh, you can’t just go in there alone. She’ll kill you!
fi: Kaleh, et voi mennä sinne yksin. Hän tappaa sinut!

en: Kill Dwarf Chieftain
fi: Tapa kääpiöpäällikkö

en: Kill Troll Leader
fi: Tapa peikkojen johtaja

en: Kill the elves! We must stop them here. This is our land, crush the intruders!
fi: Tappakaa haltiat! Meidän on pysäytettävä heidät tässä. Tämä on meidän maatamme, murskatkaa maahantunkeutujat!

en: Killed by a dead creep... (<i>Cough</i>)
fi: Kuolleet riiviöt tappoivat... (<i>Köh</i>)

en: King Thurongar
fi: Kuningas Thurongar

en: Lake Naga
fi: Järven naga

en: Last night, before the rock storm, I heard a voice in my sleep. It sounded like sweet music, and somehow I knew it was Eloh. I still remember her exact words: <i>“You must be strong, young elf, for you enter a time of peril. The home you know will be destroyed, and you must lead your people to a new land. To the north you will find salvation and peace. Cross the desert and head to the mountains. Fear not, for I will guide you and protect you.”</i> I’m not sure why I’m the one she chose to appeal to, but if this is her will, I will see it done. Our home is gone and the desert is a harsh place. If Eloh has prepared a new home for us, then I will lead us there.
fi: Viime yönä ennen kivimyrskyä kuulin unessani äänen. Se kuulosti suloiselta musiikilta ja jotenkin tiesin että se oli Eloh. Muistan vieläkin tarkkaan hänen sanansa: <i>“Ole vahva, nuori haltia, koska joudut keskelle vaarojen aikaa. Se paikka mitä olet pitänyt kotinasi tuhoutuu, ja joudut johtamaan kansasi uuteen maahan. Pohjoisessa löydätte pelastuksen ja rauhan. Ylitä aavikko ja siirry kohti vuoria. Älä pelkää, koska minä ohjaan sinua ja suojelen sinua.“</i> En ole varma miksi hän halusi puhua juuri minun kauttani, mutta jos hän näin tahtoo, minä huolehdin että niin tapahtuu. Kotimme on poissa ja aavikko on ankara paikka. Jos Eloh on luonut meille uuden kodin siellä, niin silloin minä johdan meidät sinne.

en: Lava
fi: laavaa

en: Leave it alone.
fi: Jätä se rauhaan.

en: Let them go. We have won this battle and I am weary of all this bloodshed.
fi: Menkööt. Olemme voittaneet tämän taistelun. Minua väsyttää tämä kaikki verenvuodatus.

en: Let’s aid the dwarves.
fi: Avustetaan kääpiöitä.

en: Let’s aid the trolls.
fi: Avustetaan peikkoja.

en: Let’s get out of here.
fi: Mennään pois.

en: Like I haven’t killed enough undead recently. Why can’t these guys just stay dead?
fi: Ihan niin kuin en olisi tappanut tarpeeksi epäkuolleita viime aikoina. Eivätkö ne voisi vain pysyä kuolleina?

en: Look, I found a gold key on a chain around his neck. I wonder what this key is for? I bet it will become useful eventually. I’ll keep it just in case.
fi: Katso, löysin kultaisen avaimen hänen kaulastaan riippuvasta ketjusta. Mihinköhän tämä avain käy? Siitä on varmasti vielä hyötyä meille. Pidän sen varmuuden vuoksi.

en: Look, I found an iron key on a chain around his neck. I wonder what this key is for? I bet it will become useful eventually. I’ll keep it just in case.
fi: Katso, löysin rautaisen avaimen hänen kaulassaan riippuneesta ketjusta. Mihinköhän tämä avain käy? Siitä on varmasti vielä hyötyä meille. Pidän sen varmuuden vuoksi.

en: Look, a crumbling skeleton. I think this might be the body of the dwarven ghost. It shouldn’t take long to dig a shallow grave.
fi: Katsokaa, hauras luuranko. Tämä taitaa olla kääpiöaaveen ruumis. Ei kestä varmaan kauaa kaivaa sille matala hauta.

en: Look, an oasis! Its refreshing water will allow our people to regain strength and rest safely on the grass during the heat of the day.
fi: Katsokaa, keidas! Sen vesi virkistää sotureitamme jotka saavat voimansa takaisin. Ruohikossa voi levätä suojassa päivän kuumuudelta.

en: Look, dawn is nigh, our salvation is almost at hand. Even the long dark can’t last forever, and with the light of the sun the undead power wanes and their dark magics unravel.
fi: Katsokaa, aamunkoitto on lähellä, pelastuksemme on melkein käsillä. Edes pitkä yö ei voi kestää ikuisesti, ja auringon valossa epäkuolleiden voima haipuu ja paha taikuus purkautuu.

en: Look, daylight! I think we finally made it out of the caves!
fi: Katsokaa, päivänvaloa! Taisimme viimein päästä luolista ulos!

en: Look, he dropped something! I wonder what it is...
fi: Katso, hän pudotti jotain! Mikähän se on...

en: Look, more fire guardians!
fi: Katsokaa, lisää tulivartijoita!

en: Lost Soul
fi: Kadotettu sielu

en: Many strange things can happen during the long dark. But despite their wraith-like forms, I have no doubt that their cold steel can still bite flesh.
fi: Monia outoja asioita voi tapahtua pitkän yön aikana. Mutta huolimatta niiden aavemaisista muodoista, en epäile yhtään etteikö niiden kylmä teräs pystyisi satuttamaan.

en: Master, look!
fi: Herra, katso!

en: May Eloh protect you.
fi: Suojelkoon Eloh sinua.

en: May Eloh, or whatever god you worship, grant you peace and safe passage to the afterlife. We will avenge your death.
fi: Antakoon Eloh, tai mitä jumalaa palveletkaan, sinulle rauhan ja turvallisen matkan seuraavaan elämään. Me kostamme kuolemasi.

en: May Griknagh protect you. I’ll be back soon!
fi: Suojelkoon Griknagh sinua. Palaan pian!

en: Maybe I spoke too soon. Curse Uria, he has even blotted out the stars, all is darkness. Kaleh, our course is clear, we must destroy that abomination.
fi: Ehkä puhuin liian nopeasti. Kirotkoon hänet Uria, hän on peittänyt jopa tähdet, kaikki on pimeyttä. Kaleh, tavoitteemme on selvä, meidän on tuhottava tuo iljetys.

en: Maybe I spoke too soon. Curse Uria, she has even blotted out the stars, all is darkness. Kaleh, our course is clear, we must destroy that abomination.
fi: Ehkä puhuin liian nopeasti. Kirotkoon hänet Uria, hän on peittänyt jopa tähdet, kaikki on pimeyttä. Kaleh, tavoitteemme on selvä, meidän on tuhottava tuo iljetys.

en: Maybe they’re hiding in the stables. Let’s go check.
fi: Ehkäpä he piileskelevät tallissa. Mennään tarkistamaan.

en: Merfolk Guard
fi: Merenmiesvartija

en: Miraculously, all of our encampments survived the night.
fi: Kuin ihmeen kaupalla kaikki leirimme selvisivät yöstä.

en: Miscellaneous
fi: Sekalainen

en: Monsters
fi: hirviöt

en: More accursed troll magic. Fall back!
fi: Lisää kirottua peikkotaikuutta. Perääntykää!

en: More dwarven trickery! Fall back!
fi: Lisää kääpiöiden temppuja! Perääntykää!

en: More of these muddy crawlies, let’s get rid of them with haste.
fi: Lisää noita mutaklönttejä, hankkiudutaan niistä eroon nopeasti.

en: Mother priestess, are you all right?
fi: Äitipapitar, oletteko kunnossa?

en: Must... Can’t... Must... Help me!
fi: Pitää... Ei pysty... Täytyy... Auttakaa!

en: My champion, Zur shall slice you to shreds like the puny adept you once were.
fi: Esitaistelijani Zur leikkelee sinut pieniksi paloiksi aivan kuin olisit vielä surkea aloittelija.

en: My death matters not. The One will kill you all. None can resist her.
fi: Kuolemallani ei ole väliä. Ainoa tulee tappamaan sinut. Kukaan ei voi vastustaa häntä.

en: My undead zombies shall always defeat the living.
fi: Minun epäkuolleet zombini voittavat aina elävät.

en: My work here is done. Zurg must report back to Great Leader. Many things to do and dwarves to kill before rest. Zurg return later to see how little elves are doing. Fight well!
fi: Minun työni täällä on päätöksessä. Zurgin täytyy nyt mennä ilmoittautumaan Suuren Johtajan luo. Paljon tekemistä ja peikkoja tapettavaksi ennen lepoa. Zurg palaa myöhemmin katsomaan miten pienet haltiat pärjäävät. Taistelkaa hyvin!

en: Naga Guardian
fi: Nagavahti

en: Naga Hunter
fi: Nagametsästäjä

en: Naga Leader
fi: Nagojen johtaja

en: Naga Sentinel
fi: Nagavartija

en: Naga Warden
fi: Nagakaartilainen

en: Nasty dwarves and stinkin’ elves, we will smash you all!
fi: Ilkeät kääpiöt ja löyhkäävät haltiat, murskaame teidät aikki!

en: Never Kaleh. I will not be your lackey again!
fi: Ei koskaan, Kaleh! En ole enää palvelijasi!

en: Never mind that, who are you?
fi: Älä siitä välitä. Keitä te olette?

en: Never!
fi: En koskaan!

en: New Objectives:
fi: Uudet tavoitteet:

en: No chance to sneak around?
fi: Niiden ympäri ei pääse hiipimään?

en: No use crying over spilt water. But we’re sure glad you’re here now.
fi: Ei kannata itkeä vettä joka on jo kaatunut. Mutta olemme tosi iloisia että olette täällä nyt.

en: No!
fi: Ei!

en: No! How dare you! I shall have my vengeance upon you for spoiling this contest! Darkness shall reign until I have triumphed!
fi: Ei! Kuinka julkeat? Joudut kohtaamaan kostoni kostka häiritsit kisaamme! Hallitkoon pimeys siihen asti kunnes olen voittanut!

en: No! How dare you? I shall have my vengeance upon you for spoiling this contest! Darkness shall reign until I have triumphed!
fi: Ei! Kuinka julkeat? Joudut kohtaamaan kostoni kostka häiritsit kisaamme! Hallitkoon pimeys siihen asti kunnes olen voittanut!

en: No! I must get help!
fi: Ei! Tarvitsen apua!

en: No! That’s not true, our future is what we make of it, stay behind for this fight and...
fi: Ei! Se ei ole totta, tulevaisuutemme on sellainen millaiseksi sen luomme. Pysy taaempana tämän taistelun ajan ja...

en: No! This contest is not over yet, Azkotep. I shall show you a taste of my true power.
fi: Ei! Azkotep, tämä kisa ei ole vielä ohi. Saat maistaa hieman todellista voimaani.

en: No, $unit.name can’t die now!
fi: Ei, $unit.name ei saa kuolla nyt!

en: No, I haven’t. What is it?
fi: En ole. Mikä se on?

en: No, I shall have my revenge. I shall show you that darkness is strongest just before dawn. Death and decay, grant me my vengeance!
fi: Ei, minä saan vielä kostaa. Näytän että pimeys on vahvimmillaan juuri ennen aamunkoittoa. Kuolema ja hävitys, suokaa minulle kostoni!

en: No, I think someone else should wield it.
fi: Ei, mielestäni jonkun muun tulisi kantaa sitä.

en: No, I—
fi: Ei, minä—

en: No, do not kill him. He may deserve it, but he will not die at my hands.
fi: Ei, älä tapa häntä. Hän saattaa ansaita sen, mutta hän ei kuole minun käsissäni.

en: No, don’t...
fi: Ei, älä...

en: No, fool! Stop!
fi: Oletko hullu? Lopeta!

en: No, no, no one is blaming you, Kaleh.
fi: Ei, ei, kukaan ei syytä sinua Kaleh.

en: No, no, no! Too much blood has been spilled. This has gone on way too far for us to just end it now and walk away. You saw what she did to Keratur and Tanstafaal, their blood is on my hands and I will have vengeance!
fi: Ei, ei, ei! Liian paljon verta on valutettu. Tämä on mennyt liian pitkälle, jotta voisimme vain kääntyä ja palata. Näin mitä hän teki Keraturille ja Tanstafaalille, heidän verta on käsissäni ja aion kostaa sen!

en: No, not yet.
fi: Ei, ei vielä.

en: No, this is our home. Help us, little ones, and we will help you.
fi: Ei, tämä on meidän kotimme. Auttakaa meitä, pienet, ja me autamme teitä.

en: No, you are not The One. You no command Boyicht. Attack!
fi: Sinä et ole Ainoa. Sinä et komenna Boyichtia. Hyökätkää!

en: No, you don’t have to introduce yourselves. I already know who you are and why you have been journeying all this way.
fi: Ei, teidän ei tarvitse esitellä itseänne. Tiedän jo keitä olette ja miksi olette matkanneet tänne asti.

en: No, you don’t have to introduce yourselves. I already know who you are and why you have been journeying all this way. And I must say, Grog, that your recent actions and indeed your presence with these fine folk is a credit to your race.
fi: Ei, teidän ei tarvitse esitellä itseänne. Tiedän jo ketä olette ja miksi olette matkanneet pitkän matkan. Ja minun tarvitsee myöntää, Grog, sinun viimeaikaiset toimesi ja erityisesti läsnäolosi tämän hienon joukon mukana ovat kunniaksi rodullesi.

en: No, you don’t have to introduce yourselves. I already know who you are and why you have been journeying all this way. And I must say, Jarl, that your recent actions and indeed your presence with these fine folk is a credit to your race.
fi: Ei, teidän ei tarvitse esitellä itseänne. Tiedän jo ketä olette ja miksi olette matkanneet pitkän matkan. Ja minun tarvitsee myöntää, Jarl, sinun viimeaikaiset toimesi ja erityisesti läsnäolosi tämän hienon joukon mukana ovat kunniaksi rodullesi.

en: No, you don’t have to introduce yourselves. I already know who you are and why you have been journeying all this way. And I must say, Nog, that your recent actions and indeed your presence with these fine folk is a credit to your race.
fi: Ei, teidän ei tarvitse esitellä itseänne. Tiedän jo ketä olette ja miksi olette matkanneet pitkän matkan. Ja minun tarvitsee myöntää, Nog, sinun viimeaikaiset toimesi ja erityisesti läsnäolosi tämän hienon joukon mukana ovat kunniaksi rodullesi.

en: No, you don’t have to introduce yourselves. I already know who you are and why you have been journeying all this way. And I must say, Rogrimir, that your recent actions and indeed your presence with these fine folk is a credit to your race.
fi: Ei, teidän ei tarvitse esitellä itseänne. Tiedän jo ketä olette ja miksi olette matkanneet pitkän matkan. Ja minun tarvitsee myöntää, Rogrimir, sinun viimeaikaiset toimesi ja erityisesti läsnäolosi tämän hienon joukon mukana ovat kunniaksi rodullesi.

en: Nocturnal Pest
fi: Yön tuholainen

en: Nog not sure if he trust fish lady. What if she just want you elves to fight her war for her?
fi: Nog ei ole varma, luottaako kalarouvaan. Entäpä jos hän haluaa vain haltijoiden taistelevan hänen puolestaan?

en: Nog says thank you.
fi: Nog lähettää kiitoksensa.

en: Noo... (<i>Fades</i>)
fi: Eiii... (<i>Haihtuu</i>)

en: Nooo!!
fi: Eiii!!!

en: Not if we gut you first. Attack!
fi: Niin ei käy jos suolistamme teidät ensin. Hyökkäykseen!

en: Not now Grog, I’m busy.
fi: Ei nyt Grog, minulla on kiire.

en: Not now Jarl, I’m busy.
fi: Ei nyt Jarl, minulla on kiire.

en: Not now Nog, I’m busy.
fi: Ei nyt Nog, minulla on kiire.

en: Not now Rogrimir, I’m busy.
fi: Ei nyt Rogrimir, minulla on kiire.

en: Note: This campaign is probably not appropriate for beginners. It changes certain Wesnoth standards, such as the elves’ stats and the day/night cycle. This campaign emphasizes role-playing elements and tends to have longer scenarios with objectives that change in the middle. For these reasons, we strongly suggest that you occasionally save your game mid-scenario, so you won’t lose all your progress if you get stuck and have to start over.
fi: Huomautus: Tämä kampanja ei välttämättä sovellu aivan aloittelijoille. Muutamat Wesnothin ominaisuudet, kuten haltioiden ominaisuudet ja vuorokausirytmi, ovat muuttuneet. Kampanja on roolipelimäisempi, sen taistelut ovat tyypillisesti pidempiä ja tavoitteet saattavat muuttua kesken taistelun. Tämän takia suosittelemme tallentamaan peliä kesken taistelun, jotta koko taistelu ei mene hukkaan jos jokin menee pieleen ja joudut aloittamaan alusta.

en: Novice Dani
fi: Noviisi Dani

en: Novice Iona
fi: Noviisi Iona

en: Novice Pior
fi: Noviisi Pior

en: Now that we have a moment of peace, I have to ask you, Elyssa, what were you really doing out in the middle of the desert? It’s a rather barren place to be traveling.
fi: Nyt kun meillä on hetken rauhaa haluaisin kysyä sinulta, Elyssa, mitä olitkaan tekemässä keskellä aavikkoa? Se on liian karua maastoa ollakseen hyvä matkakohde.

en: Now that you have found a fortress to protect your people, we can bring in the other ships.
fi: Nyt kun olet löytänyt linnoituksen joka suojaa väkeäsi, voimme tuoda muut laivat.

en: Nym! No! Don’t open—
fi: Nym! Ei! Älä avaa—

en: Nym, Zhul, Grog, you shouldn’t have.
fi: Nym, Zhul ja Grog, ei teidän olisi tarvinnut.

en: Nym, Zhul, Jarl, you shouldn’t have.
fi: Nym, Zhul ja Jarl, ei teidän olisi tarvinnut.

en: Nym, Zhul, Nog, you shouldn’t have.
fi: Nym, Zhul ja Nog, ei teidän olisi tarvinnut.

en: Nym, Zhul, Rogrimir, you shouldn’t have.
fi: Nym, Zhul ja Rogrimir, ei teidän olisi tarvinnut.

en: Nym, Zhul, you shouldn’t have.
fi: Nym ja Zhul, ei teidän olisi tarvinnut.

en: Nym, is that you?
fi: Nym, sinäkö siellä?

en: Nym, your timing is impeccable.
fi: Nym, ajoituksesi on moitteeton.

en: Of course you didn’t. That’s why it’s called sneaking.
fi: Et tietenkään kuullut. Siksi sitä sanotaankin hiipimiseksi.

en: Of course. We will withdraw to the shallows and give you some privacy. But do not ponder for too long, for we do not have a lot of time. I will return ere long.
fi: Tietenkin. Vetäydymme varjoihin niin saatte olla rauhassa. Mutta älkää tuumiko liian kauaa, meillä ei ole kauaa aikaa. Palaan hetken kuluttua.

en: Ogre Nomad
fi: Paimentolaisjätti

en: Ogre ambush!
fi: Jättien väijytys!

en: Oh Eloh save us, it’s... it’s an elf.
fi: Eloh meitä suojelkoon, se on... se on haltia.

en: Oh good, some elves have survived in this outer settlement. They’ve agreed to help us search for other survivors.
fi: Oi miten hyvä, osa tämän kauemman asutuksen haltioista on selvinnyt hengissä. He ovat luvanneet auttaa meitä etsimään muita henkiinjääneitä.

en: Oh great, even more fire guardians. When I get through this inferno I’m going to kill those trolls.
fi: Oi miten hienoa, lisää tulivartioita. Kun pääsen tämän helvetin läpi tapan peikot.

en: Oh, thank Eloh, I thought they would never stop.
fi: Oi, kiitos Eloh. Minä jo ajattelin etteivät ne koskaan lopeta.

en: On second thought, it’s better to leave the dead in peace.
fi: Ehkä on kuitenkin parempi jättää kuolleet rauhaan.

en: On the other hand, that spider probably is.
fi: Toisaalta, tuo hämähäkki todennäköisesti on.

en: Once you are done moving your people into position, I will blow the charges.
fi: Kun olette päässeet asemiin, räjäytän panokset!

en: Once you done moving into position, Zurg will destroy wall.
fi: Kun olette päässeet asemiin, Zurg tuhoaa seinän.

en: One unit wearing this ring is immune to any damage caused during the day by the heat of the desert.
fi: Yksi tätä sormusta käyttävä yksikkö on turvassa kaikelta aavikon kuumuuden päivisin aiheuttamalta vahingolta.

en: Orcs... Not far behind me... From the hills...
fi: Örkkejä... Ei kovin kaukana takanani... Kukkuloilta...

en: Orcs?
fi: Örkkejä?

en: Our encampment is out of the direct line of attack, so we should be somewhat safe, at least.
fi: Meidän leirimme ei ole suoraan hyökkäyslinjalla, siispä meidän pitäisi olla ainakin jossain määrin turvassa.

en: Our village is in ruins. The walls that were built by our ancestors over generations have been demolished in a space of hours. Most of our dwellings are destroyed. And the great tree itself is no more. One thing is obvious, we cannot stay here.
fi: Kylämme on raunioina. Esi-isiemme sukupolvien aikana rakentamat muurit on murrettu muutaman tunnin aikana. Suurin osa asunnoistamme on tuhottu. Ja itse suuri puukin on kaatunut. Yksi asia on selvää, emme voi jäädä tänne.

en: Out of the Frying Pan
fi: Pois paistinpannusta

en: Ow, I’m stuck!
fi: Au, olen jumissa!

en: Patience, young lady. All will be revealed in good time.
fi: Kärsivällisyyttä, nuori neito. Kaikki selviää aikanaan.

en: Peace, please calm yourselves. In chaos there is nothing but death and destruction. Even in this time of trial we must show our fortitude, and follow our laws. Without laws we are like beasts in the desert, fighting over scraps of meat. Among the survivors Kaleh is by heritage the closest relative to Tanuil and thus our leader. What say you Kaleh?
fi: Rauhaa! Olkaa kilttejä ja rauhoittukaa. Kaaoksesta seuraa vain kuolemaa ja tuhoa. Tänäkin vaikeana aikana meidän on näytettävä kestävyytemme ja seurattava lakejamme. Ilman lakeja olemme kuin aavikon eläimet jotka taistelevat lihapaloista. Henkiinjääneistä Kaleh on Tanuilin lähin sukulainen ja siis johtajamme. Mitä sanot, Kaleh?

en: Perhaps I should start at the beginning. Make yourselves comfortable, for this may take a while. I want to tell you a tale, it is a story of the fall of what you refer to as ‘The Golden Age’.
fi: Ehkä minun pitäisi aloittaa alusta. Tehkää olonne mukavaksi, tämä voi kestää hetken aikaa. Haluan kertoa teille kertomuksen, se on tarina ajasta joka tunnettiin nimellä 'Kultainen aikakausi'.

en: Perhaps. But it has been so long, and so much has been lost. Who can say?
fi: Kenties. Mutta niin pitkä aika on kulunut ja niin paljon on kadonnut. Kuka tietääkään?

en: Phantom Castle
fi: Kummituslinna

en: Phantom Keep
fi: Kummituslinnake

en: Pinnacle Rock
fi: Huippukivi

en: Please, have mercy on us. We’re just trying to survive in this horrible land.
fi: Armahtakaa, olkaa kilttejä. Yritämme vain säilyä hengissä tässä hirveässä maassa.

en: Poor Kromph, at least he’s finally at rest.
fi: Kromph parka, ainakin hän pääsi vihdoin lepoon.

en: Possessed Garak
fi: Riivattu Garak

en: Protect the boy for me Zhul, (<i>cough</i>) I go to a better place.
fi: Suojele poikaa puolestani Zhul, (<i>köh</i>) minä pääsen parempaan paikkaan.

en: Protect the priestesses, we shall send this monstrosity back to the depths it came from!
fi: Suojelkaa papittaria, me lähetämme tämän hirmun takaisin syvyyksiin!

en: Pull the lever.
fi: Vedä vivusta.

en: Pulsing Spire
fi: Sykkivä huippu

en: Puny elf... Time to die...
fi: Surkea haltia... aika kuolla...

en: Purple Abomination
fi: Verenpunainen iljetys

en: Quick, the southern passage!
fi: Nopeasti, eteläiselle reitille!

en: Reach the black citadel in the center of the island
fi: Mene mustaan linnaan saaren keskellä

en: Relax, he’s a friend. Just let me explain.
fi: Rauhoitu, hän on ystävä. Anna minun selittää.

en: Rescue Surviving Elves
fi: Pelasta henkiinjääneet haltiat

en: Rescue at least two merfolk by turn 16
fi: Pelasta vähintään kaksi merenväkeä vuoroon 16 mennessä

en: Restless Dead
fi: Levottomat kuolleet

en: Revenge!
fi: Kostoa!

en: Right, sorry. Damn creeps.
fi: Aivan, anteeksi. Kirotut oliot.

en: Ring of Speed
fi: Nopeussormus

en: Run away!
fi: Paetkaa!

en: SPECIAL_NOTE^ It also gains a 10% bonus to resistance from all attacks.
fi: Se saa myös 10 % ylimääräisen suojan kaikilta hyökkäyksiltä.

en: SPECIAL_NOTE^ This unit can fly across any terrain except deep water.
fi: Tämä yksikkö voi lentää minkä tahansa maaston yli syvää vettä lukuunottamatta.

en: SPECIAL_NOTE^ Unlike normal Nightgaunts, Ethereal Nightgaunts cannot hide at night.
fi: Toisin kuin normaalit Yön kauhut, Aineettomat yön kauhut eivät voi piiloutua öisin.

en: Save me, Kaleh, I’m dying...
fi: Pelasta minut Kaleh, olen kuolemaisillani...

en: Scorpion
fi: Skorpioni

en: Scorpions! We must have stumbled across a nest of them.
fi: Skorpioneja! Olemma varmaan törmänneet suoraan niiden pesään.

en: Scylla
fi: Skylla

en: Sea Serpent
fi: Merikäärme

en: Searching his castle, we found a chest filled with gold.
fi: Tutkimme hänen linnansa ja löysimme täyden kulta-arkun.

en: Sergeant Durstrag
fi: kersantti Durstrag

en: Several hours pass...
fi: Useita tunteja myöhemmin...

en: She has many names. We call her the Eater of Souls. But in the old tongue her name is Yechnagoth.
fi: Hänellä on monia nimiä. Me kutsumme häntä Sielun syöjättäreksi, mutta vanhalla kielellä hän on Yechnagoth.

en: She looks like she’s in trouble. We should help her.
fi: Neito näyttää olevan pulassa. Meidän pitäisi auttaa häntä.

en: She should be made to pay for all that she has done to our people, and if I should die in the attempt, then so be it. I will not leave your side now, Kaleh.
fi: Hänen pitäisi joutua maksamaan kaikesta siitä mitä hän on tehnyt kansallemme. Jos kuolen siinä yrityksessä, niin käyköön niin. En jätä joukkojasi tässä vaiheessa, Kaleh.

en: Shh... Ogres ahead. Behind that dune there, we have to pass them if we want to reach the next oasis.
fi: Shh... jättejä edessä tuon dyynin takana. Meidän pitää päästä niiden ohi jos haluamme seuraavalle keitaalle.

en: Shhh! Did you hear something?
fi: Shhh, kuulitko jotakin?

en: Short and hairy, he must be a dwarf. But he’s been beaten to a pulp.
fi: Se on lyhyenläntä ja karvainen eli varmaan kääpiö. Mutta se on hakattu tohjoksi.

en: Should I take this sword?
fi: Pitäisikö minun ottaa tämä miekka?

en: Sigh, you elves are so predictable.
fi: "Huoh", te haltiat olette kovin ennalta arvattavia.

en: Sir?
fi: Herra?

en: Skeleton Rider
fi: Luurankoratsastaja

en: Small Mudcrawler
fi: Pieni mutapaakku

en: So be it. I care not.
fi: Niin olkoon. Minä en välitä.

en: So you destroyed Zur... Come mortal, let’s cross our blades... It’s time for you to take his place...
fi: Tuhosit siis Zurin... tule, kuolevainen, käy taistoon. Pian sinä saat ottaa hänen paikkansa...

en: So you dug these tunnels all by yourselves?
fi: Niin, oletteko te itse kaivaneet nämä luolat?

en: So, the outlaws have made a base around Pinnacle Rock. It’s a good location, but we will drive them from it all the same.
fi: Siis lainsuojattomat ovat perustaneet tukikohdan Huippukiven ympärille. Sijainti on hyvä, mutta ajamme ne silti pois.

en: Some of our people felt crowded in the village, and wanted to live out on the open sands. They thought they could flee to the safety of our walls if danger came. I shudder to imagine what may have become of them.
fi: Osa kansastamme tunsi olonsa ahtaaksi kylässä ja halusi asua kauempana avoimella hiekkatasangolla. He luulivat pääsevänsä turvaan muuriemme taakse jos vaara uhkaisi. Puistattaa ajatellakin mitä heille on käynyt.

en: Someone’s coming. Quick, hide!
fi: Joku tulee, nopeasti, piiloon!

en: Speaking with the Fishes
fi: Puhetta kalojen kanssa

en: Spider Lich
fi: Epäkuollut hämähäkki

en: Spiders aren’t insects.
fi: Hämähäkit eivät ole hyönteisiä.

en: Spiritual Advisor
fi: Pappisneuvonantaja

en: Sssslay them all! In the name of the Ssscaled One!
fi: Tappakaa kaikki! Sssuomukkaan nimeen!

en: Stand firm, boys, here they come!
fi: Pitäkää asemanne pojat, sieltä niitä tulee!

en: Starting Objectives:
fi: Ensimmäiset tavoitteet:

en: Still singing the same tune. We defeated you once before, we can do so again!
fi: Vieläkö laulat samaa laulua. Kukistimme sinut kerran, voimme tehdä saman uudelleen!

en: Stupid undead, they never listen. Then have a taste of my flame!
fi: Typerät epäkuolleet, ne eivät koskaan kuuntele. He saavat maistaa vihani!

en: Survive Until Dawn (or)
fi: Selviä aamunkoittoon (tai)

en: Talk all you want, we will have our vengeance!
fi: Puhukaa mitä puhutte, me kostamme silti!

en: Talking with Trolls
fi: Tapaaminen Peikkojen kanssa

en: Tanuil’s keep, our beautiful fortress, it is destroyed. How will we summon our people to battle?
fi: Tanuilin torni, meidän kaunis linnamme, se on tuhoutunut. Kuinka nyt kutsumme väkemme taisteluun?

en: Tell us where your leader is hiding!
fi: Kerro meille missä johtajanne piileksii!

en: Thank you for rescuing me. How did you manage to escape?
fi: Kiitos kun pelastit minut. Kuinka onnistuitte pakenemaan?

en: Thank you for your kindness.
fi: Kiitoksia ystävällisyydestänne.

en: Thank you.
fi: Kiitos sinulle.

en: Thank you. I’m sure the reinforcements will be very useful.
fi: Kiitos, olen varma että vahvistukset ovat suureksi hyödyksi.

en: Thanks for the clarification.
fi: Kiitos täsmennyksestä.

en: Thanks for the help! That was a little too close for comfort.
fi: Kiitoksia avusta! Tilanne oli aika tiukka.

en: Thanks for the help. I am glad to see that so many have survived the night. But there’s no time to talk, we must save the rest of our people and crush any other of these earthen abominations back into the earth.
fi: Kiitoksia avusta. Onneksi näinkin moni selvisi yöstä hengissä. Mutta nyt ei ole puheiden aika, pelastetaan nyt loput kansastamme ja jos näitä maailjetyksiä tulee lisää, murskataan ne takaisin maahan.

en: Thanks, I think we’re going to need all the support we can get.
fi: Kiitos, luulen että tarvitsemme kaiken mahdollisen avun jonka vain voimme saada.

en: That afternoon three of the merfolk sat in a circle and performed their ritual to determine the location of their master. Apparently it was a success, for they steered us straight towards the setting sun.
fi: Sinä iltapäivänä kolme merenmiestä istui ympyrässä ja tekivät rituaalia jolla he voisivat paikantaa isäntänsä. Ilmeisesti rituaali onnistui, sillä he johdattivat meidät suoraan kohti auringonlaskua.

en: That is a good plan. First find a fort, then we can explore the rest of the island.
fi: Kuulostaa hyvältä suunnitelmalta. Etsitään ensin linnoitus, sitten tutkimme lopun saaresta.

en: That is very compassionate of you, but I doubt that many of our surviving people will wish to stay behind. You are our leader Kaleh, and where you go, we will follow.
fi: Hyvin puhuttu. En usko, että kovinkaan moni meistä selviytyneistä jäisi vapaaehtoisesti pois taistelusta. Sinä olet johtajamme, Kaleh, ja minne sinä menet, me seuraamme.

en: That thing just won’t stay dead!
fi: Tuota oliota ei saa millään pidettyä kuolleena!

en: That was a lot of undead. Why were they coming after you?
fi: Olipa paljon epäkuolleita. Miksi he jahtasivat sinua?

en: That’s a big river; the water is really moving fast.
fi: Tuo on suuri joki; vesi tosiaan virtaa kovaa.

en: That’s a dwarf, but it looks like he’s been beaten to a pulp.
fi: Tuo on kääpiö, mutta näyttää siltä että se olisi hakattu tohjoksi.

en: That’s a question for another time. Let’s keep exploring the wreckage.
fi: Sitä voimme miettiä myöhemmin. Tutkitaanpa tätä hylkyä ensin.

en: That’s odd. Why did those bats suddenly fly off?
fi: Onpa outoa. Miksi nuo lepakot lähtivät yhtäkkiä lentoon?

en: That’s the last of them. This looks like a hunting party, they must have a camp around here somewhere.
fi: Nuo olivat viimeiset. Tämä näyttää metsästysseurueelta, heillä on varmaan ollut leiri jossain täällä.

en: That’s the last of those stinking beasts. They should trouble us no more.
fi: Se oli viimeinen noista haisevista pedoista. Niistä ei ole enää harmia meille.

en: That’s what worries me. I keep thinking that something is going to jump out from behind the next rock or stone wall and attack, but everything is silent. Too silent.
fi: Se huolestuttaa minuakin. Odotan koko ajan jonkun hyppäävän seuraavan kiven takaa ja hyökkäävän kimppuumme, mutta kaikkialla on vain hiljaisuutta. Liian hiljaista.

en: The Battle for Zocthanol Isle
fi: Zocthanol saaren taistelu

en: The Black Hand outlaws still threaten the others. While their leader still fights we won’t be able to get all our people across the sands safely. We must deal with the Black Hand before we can progress further.
fi: Mustan Käden lainsuojattomat uhkaavat vielä muita. Niin kauan kuin heidän johtajansa on mukana taistelussa, kansamme ei voi ylittää hiekka-aavikkoa turvallisesti. Meidän on selvitettävä välimme Mustan Käden kanssa jotta voimme jatkaa eteenpäin.

en: The Dark Lady protect us, they’re elves!
fi: Pimeyden rouva meitä suojelkoon, haltioita!

en: The Deep Ones are gigantic aquatic monsters that lurk in the dark places of the world. Rarely do they come to the surface, and when they do the best way to survive an encounter with these monsters is to remain ashore. They can grab their opponents with strong tentacles, or spit a poisonous black ink from a distance.
fi: Syväasujat ovat jättimäisiä vesihirviöitä, jotka vaanivat pimeässä. Ne tulevat pintaan harvoin. Kun ne tulevat, paras tapa selviytyä niiden kohtaamisesta on pysyä maalla. Syväasujat voivat napata vastustajansa vahvoilla lonkeroillaan tai sylkeä näiden päälle myrkyllistä mustetta.

en: The Final Confrontation
fi: Viimeinen taisto

en: The Goddess!
fi: Jumalatar!

en: The Morning After
fi: Seuraava aamu

en: The ants must be fleeing from the flood too.
fi: Muurahaiset varmaankin pakenevat myös tulvaa.

en: The belt fits perfectly! Somehow I feel stronger and tougher. This is too easy, there seem to have been no traps set upon the coffin. Today’s my lucky day.
fi: Vyö istuu täydellisesti! Jotenkin tunnen itseni vahvemmaksi ja kestävämmäksi. Tämä on liian helppoa, arkussa ei näyttänyt olevan edes ansoja. Tänään on minun onnenpäiväni.

en: The blade is chill to the touch and gives off a cold glow. I wonder how it came to be here.
fi: Miekka on viileä koskea ja se hohtaa kylmää. Mitenhän se päätyi tänne?

en: The chieftain has fallen! Flee for your lives!
fi: Päällikkö on kaatunut! Paetkaa henkienne edestä!

en: The combination of the heat of the day and the rising undead make dusk a particularly dangerous time of day.
fi: Päivän lämmön ja nousevien epäkuolleiden yhdistelmä tekee auringonlaskusta erityisen vaarallisen vuorokaudenajan.

en: The dark lord... is no more...
fi: Pimeyden herraa... ei enää ole...

en: The dwarves use stone cairns to mark their territory. What a waste of good throwing stones.
fi: Kääpiöiden hallitsema alue on merkitty kivikasoilla. Millaista hyvien heittokivien tuhlausta.

en: The elves have killed Panok the goblin! The other goblins may flee to the caves, but we will not give up these hills without a fight. Come forth, creatures of the lake! Fulfill the oaths you have made and help us drive these hated creatures from our lands.
fi: Haltiat ovat tappaneet Panok-hiiden! Muut hiidet saattavat paeta luoliinsa, mutta me emme luovuta näitä mäkiä taistelutta. Tulkaa esiin, järven olennot! Täyttäkää valanne jotka olette tehneet ja auttakaa meitä ajamaan nämä inhat oliot mailtamme.

en: The encampment is empty. I wonder what happened to the inhabitants?
fi: Tämä leiri on tyhjä. Mitähän sen asukkaille on tapahtunut?

en: The front? I thought this was the front.
fi: Etulinja? Minä luulin että tämä oli etulinja.

en: The great tree! It has been buried under the rocks. Our most holy sanctuary, defiled. Oh, Eloh, what shall we do?
fi: Suuri puu! Se on jäänyt lohkareiden alle. Kaikkeinpyhimpämme on häväisty. Voi Eloh, mitä teemme nyt?

en: The keep has been crushed by the rocks. We could find no survivors.
fi: Kivet ovat murskanneet linnakkeen. Emme löytäneet henkiinjääneitä.

en: The king and his family were all killed, and soon petty warlords tore apart the empire as all the known lands fell into chaos. Elves and Dwarves were drawn into the conflicts, Orcs and Trolls spread forth from the dark places, and chaos and darkness swallowed the lands.
fi: Kuningas peheineen tapettiin ja pian valtio jakautui pieniin osiin paikallisten linnanherrojen ottaessa vallan. Maa vaipui kaaokseen, haltiat ja kääpiöt joutuivat ottamaan osaa taisteluun, örkit ja peikot levittäytyivät kaikkialle ja maa vajosi pimeyden kaaokseen.

en: The maximum hit points of the unit who wears this belt will increase by 12.
fi: Yksikkö joka käyttää tätä vyötä saa 12 elämäpistettä lisää.

en: The messenger has escaped! He will surely return with reinforcements. We are doomed!
fi: Viestinviejä pääsi pakoon! Hän palaa varmasti vahvistusten kera. Olemme tuhoon tuomittuja!

en: The messenger is the leader of the special white colored units
fi: Sanansaattaja johtaa erityistä valkoisten yksikköjen osastoa.

en: The most hated living in my castle! To me! To me stray souls of the deserts! Let’s cleanse this pollution!
fi: Mitä inhottavimpia eläviä linnassani! Kokoontukaa! Kokoontukaa, aavikoiden vaeltavat sielut! Puhdistetaan tämä saasta!

en: The necromancer is dead, but I don’t think we’ve explored the entire village. There may still be elves that need rescuing. We should go back and check.
fi: Elävöittäjä on kuollut, mutta en usko että olemme vielä tutkineet koko kylän. Jäljellä saattaa vielä olla pelastettavia haltioita. Palatkaamme takaisin ja tutkikaamme asia.

en: The necromancer is finally vanquished.
fi: Pimeyden herra on viimein tuhottu.

en: The next morning we reached our destination. It wasn’t even an island, just a sandbar sticking out above the water. We lowered down a longboat and the merfolk pulled us to shore, none of us being very skilled with the oars.
fi: Seuraavana aamuna saavutimme määränpäämme. Se ei ollut edes saari vaan pelkkä vedestä kohoava hiekkaluoto. Laskimme vesille veneen ja merenväki kiskoi meidät rantaan, koska kukaan meistä ei ollut taitava soutamaan.

en: The ocean? What are you talking about?
fi: Valtameri? Mistä sinä oikein puhut?

en: The outlaws are defeated and we’ve made it across these blasted sands. The hills are just a few miles to the north. We should be able to find water and rest there.
fi: Lainsuojattomat on kukistettu ja olemme päässeet yli tästä kirotusta hiekasta. Kukkulat ovat vain parin virstan päässä pohjoisessa. Löydämme sieltä varmaankin vettä ja voimme myös levätä siellä.

en: The rest is silence...
fi: Loppu on hiljaisuutta...

en: The rest of the humans are fleeing.
fi: Loput ihmiset pakenevat.

en: The rune is gone. I guess the magic only had limited uses.
fi: Riimu on poissa. Sen taikuudella oli varmaankin vain rajattu määrä käyttökertoja.

en: The sands are haunted with the spirits of tortured souls long since dead. At dusk they rise again, and during the Long Dark they can be particularly nasty. They disappear again at dawn, but personally I prefer the heat of the day to the horrors of the night.
fi: Tällä aavikolla väijyy kauan sitten kuolleiden henkiä, jotka kärsivät kovasti. Ne nousevat illan hämärtyessä ja Pitkän Yön aikana ne voivat olla erityisen ikäviä. Aamunkoitteessa ne katoavat taas. Mielestäni päivän kuumuus on parempi kuin yön kauhut.

en: The stench of death is in the air.
fi: Kuoleman löyhkää on ilmassa.

en: The trolls display the skulls of their enemies as a way of marking their territory. How barbaric.
fi: Peikkojen hallitsema alue on merkitty peikkojen vihollisten kalloilla. Miten raakalaismaista.

en: The undead are defeated, but we lost her in the fight as well. Darn, if only we could have saved her.
fi: Epäkuolleet on kukistettu mutta menetimme hänet taistelussa. Olisimmepa vain voineet pelastaa hänet.

en: The undead lords are defeated at last.
fi: Epäkuolleiden herrat on viimeinkin kukistettu.

en: The unit who wields this blade will deal cold damage with its melee attack.
fi: Tällä miekalla aseistettu yksikkö tekee lähikantaman hyökkäyksillään kylmävahinkoa.

en: The voices say I have no choice, I must attack!
fi: Äänet sanovat että en voi tehdä toisin, minun täytyy hyökätä!

en: Then again, maybe I spoke too soon.
fi: Taisi olla liian aikaista huokaista helpotuksesta.

en: Then let us collect what supplies we can from the wreckage and head north with great haste. Our home is protection no longer, we must find a new haven for our people.
fi: Kerätkäämme siis raunioista mitä tavaroita voimme ja menkäämme pohjoiseen kovalla kiireellä. Kodistamme ei ole enää suojaa, meidän on löydettävä kansallemme uusi turvapaikka.

en: Then let’s join the battle!
fi: Siinä tapauksessa liitytään taisteluun!

en: Then let’s kill them!
fi: Tapetaan ne!

en: Then we shall have to give them a proper cremation.
fi: Siispä polttakaamme heidät kaikkien tapojemme mukaisesti.

en: Then we will make do with those few that we have.
fi: Se riittäköön meille.

en: There are more of our people fighting the mud monsters!
fi: Täällä on lisää meidän väkeämme taistelemassa noiden mutahirviöiden kanssa.

en: There are more of you? Where are the others?
fi: Teitä on enemmänkin? Missä he ovat?

en: There is a small pool of water here. It must come from some spring deep underground. The water is cool and refreshing. Let me bathe in it a while and recover from the heat of that blasted cavern.
fi: Täällä on pieni lammikko. Se on varmaan peräisin jostain syvällä maan alla olevasta lähteestä. Vesi on viileää ja virkistävää. Anna kun kylven siinä hetken ja lepään tuon kirotun luolan kuumuuden jälkeen.

en: There must be another way out. There must!
fi: Täältä täytyy olla toinen reitti ulos. Täytyy!

en: There’s got to be something here. The orc and skeleton must have been guarding some sort of entrance.
fi: Tuolla on pakko olla jotakin. Örkit ja luurangot vartioivat varmasti jonkinlaista sisäänkäyntiä.

en: There’s no time to stand on ceremony. I’m fine. I’m afraid only a few of us survived, but we will lend you what skills we have. Show me to those who need healing.
fi: Nyt ei ole oikea aika seistä asennossa ja tehdä kunniaa. Voin hyvin. Valitettavasti vain muutama meistä selvisi, mutta autamme teitä miten voimme. Vie minut haavoittuneiden luokse.

en: There’s no way we can escape the battle in time. We must protect the camp from the undead.
fi: Emme pääse pakoon tästä taistelusta. Meidän on suojattava leiriä epäkuolleilta.

en: There’s no way we can get all our people safely across the desert with outlaws harassing us. We must defeat them before we can continue.
fi: Emme mitenkään saa koko kansaamme turvalllisesti aavikon yli jos lainsuojattomat ahdistavat meitä. Ne on kukistettava jos haluamme jatkaa.

en: There’s tons of them! Flee, we must warn the others!
fi: Niitä on tuhansia! Paetkaa, meidän täytyy varoittaa muita!

en: These champions... I will challenge them. Zhul, bless my weapons with light of Eloh.
fi: Nuo esitaistelijat... minä haastan heidät. Zhul, siunaa aseeni Elohin valolla.

en: These elves are stronger than we thought. Send for more reinforcements!
fi: Nämä haltiat ovat nopeampia kuin mitä kuvittelimme. Lähettäkää lisää vahvistuksia!

en: These fields seem strangely vacant. Where are the horses?
fi: Nämä tasangot vaikuttavat oudon tyhjiltä. Missä kaikki hevoset ovat?

en: These lost souls cannot hold onto anything but memories of lives long gone. They will rise to plague us again, night after night.
fi: Nämä kadonneet sielut voivat vain pitää kiinni kauan sitten kadonneiden elämiensä muistoista. Joka yönä ne nousevat piinaamaan meitä uudestaan.

en: These spirits are weak. They seek to prey on the helpless, but when they encounter strong resistance they flee.
fi: Nämä henget ovat heikkoja, Ne etsivät saaliikseen avuttomia, mutta kohdatessaan vastarintaa ne pakenevat.

en: They are all dead. We were too late. Forgive me, master!
fi: He ovat kuolleita kaikki. Me myöhästyimme. Anna anteeksi, mestari!

en: They came with the stones that fell from the sky. I know not what they are, but more seem to be emerging from the craters. If we don’t stop them there will be nothing left of our village or our people.
fi: Ne putosivat taivaalta kivien kanssa. Minä en tiedä mitä ne ovat, mutta lisää näyttäisi tulevan kraatereista. Jos ne eivät lopeta hyökkäystään, mitään ei jää jäljelle kylästämme ja väestämme.

en: They invade our land and kill our young. Dwarves always want more, always greedy for glittery rocks.
fi: He valtaavat maamme ja tappavat pentumme. Kääpiöt haluavat aina enemmän, aina ahneita kiiltävien kivien perään.

en: They killed Sergeant Durstrag! Run for your lives!
fi: He tappoivat Kersantti Durstragin! Juoskaa henkenne edestä!

en: They must be nocturnal.
fi: Ne ovat varmaan yöeläimiä.

en: They must not be allowed to cross to the other side! Kill them!
fi: Heitä ei saa päästää toiselle puolelle! Tappakaa heidät!

en: They obviously weren’t enough. You go alert the others and summon reinforcements. I will hold them off for as long as I can.
fi: Niitä ei siis ollut tarpeeksi. Hälyytä muut ja kutsu vahvistuksia. Pidättelen heitä niin kauan kuin pystyn.

en: They’re coming this way too! Blow the charges!
fi: Niitä tulee tännekin! Räjäyttäkää panokset!

en: They’re raising the corpses of our fallen! What a horrible fate!
fi: He nostavat kuolleidemme ruumiita palvelukseensa! Miten hirveä kohtalo!

en: They’ve crossed the chasm! Blow the backup charges! If we can’t stop them then maybe the black lake will.
fi: He ovat ylittäneet kuilun! Räjäyttäkää varapanokset! Jos emme saa heitä pysäytettyä, kenties he pysähtyvät mustaan järveen.

en: Think for a moment. Who else has seen the rock storm? What other foes are coming to pick over the remains of our people? There is no mercy in the desert, and we have many enemies who would seek to gain in our time of weakness.
fi: Ajatelkaa vähän. Ketkä kaikki muut ovat nähneet kivimyrskyn? Mikä vihollinen tulee seuraavaksi piinaamaan kansamme jäännöksiä? Tässä erämaassa ei ole armoa, ja meillä on paljon vihollisia jotka haluaisivat hyötyä heikkouden tilastamme.

en: This bridge leads to the holy island at the center of our lake.
fi: Tämä silta johtaa pyhälle sillalle, joka on järvemme keskellä.

en: This can’t be the end, I have too much left to see.
fi: Tämä ei voi olla tässä, minulla on vielä niin paljon nähtävää.

en: This encampment has been abandoned. There are signs of a struggle and a few bloodstains but nothing else. I fear for those elves who lived out here.
fi: Tämä leiri on hyljätty. Täällä on merkkejä kamppailusta ja muutamia veritahroja mutta ei paljon muuta. Pelkään täällä asuneiden haltioiden puolesta.

en: This entire journey has been based on a lie—
fi: Koko matka on perustunut valheeseen—

en: This is our training ground. And look, there is Garak, the captain of the guard. He and his fighters have survived the night!
fi: Tämä on meidän harjoittelukenttämme. Ja katso, täälä on Garak, vartijoiden kapteeni. Hän ja hänen soturinsa ovat selviytyneet yöstä.

en: This is the chronicle of the journey of the Quenoth elves from their homeland in the Great Southern Desert. I write this story so that our descendants may know of our travels, remember the sacrifices we made, and profit from the hard lessons we learned.
fi: Tämä on kertomus Quenoth-haltioiden matkasta kotimaastaan, Suurelta eteläiseltä aavikolta. Kirjoitan tämän tarinan, jotta jälkeläiseni tuntisivat matkamme, ja muistaisivat tekemämme uhraukset.

en: This is—
fi: Tämä on—

en: This land belongs to the Black Hand. Trespass and you will die.
fi: Tämä on Mustan Käden maita. Jos yritätte läpi, kuolette.

en: This looks like a troll crypt. Whoever it was must have been very important, because they have their own undead guardian.
fi: Tämä näyttää peikkojen hautakammiolta. Kuka siellä ikinä onkaan on varmaan ollut tärkeä, koska sillä on oma epäkuollut vartijansa.

en: This looks like some kind of burial chamber.
fi: Tämä näyttää jonkinlaiselta hautakammiolta.

en: This place reeks of death, I could smell it from miles away. Oh, how I love it, it is the smell of power, the inevitable triumph of death over life. Puny elves, I shall use the corpses of your families to create an army of undead! All shall bow down before Xanthos the Necromancer!
fi: Tämä paikka löyhkää kuolemalta, sen haisee monen virstan päähän. Oi kuinka ihanaa, siinä tuoksuu valta, siinä tuoksuu väistämätön kuoleman voitto elämästä. Surkeat haltiat, luon epäkuolleiden armeijan käyttämällä perheidenne ruumiita! Kaikki saavat kumartaa elävöittäjä Xanthosta!

en: This ring will increase your maximum speed by 1.
fi: Tämä sormus lisää enimmäisnopeuttasi yhdellä.

en: This ruin looks oddly familiar.
fi: Tämä raunio näyttää oudon tutulta.

en: This ruined castle must be where the ogres make their home. Well, if it’s a fight they want, it’s a fight they’ll get.
fi: Jätit ovat varmaankin majoittuneet tähän rauniolinnaan. No, jos ne haluavat tapella, saadaan kunnon tappelu.

en: This sword will make all your melee attacks do fire damage.
fi: Tämä miekka saa kaikki lähitaisteluhyökkäyksesi tekemään tulivahinkoa.

en: This thing is impossible to describe, no one has seen anything like it before.
fi: Tätä ei voi kuvailla yhtään mitenkään, koska kukaan ei ole koskaan nähnyt mitään tämän kaltaista.

en: This wand makes this unit’s melee attacks deal poison damage.
fi: Tämä sauva saa sitä kantavan yksikön lähihyökkäykset tekemään myrkkyvahinkoa.

en: This water will make your melee weapons <i>arcane</i>, and thus especially powerful against the undead.
fi: Tämä vesi siunaa lähitaisteluaseesi <i>salatieteellä</i>, ja niistä tulee erityisen voimakkaita epäkuolleita vastaan.

en: Thorn
fi: Oka

en: Those monsters killed me boys. Kaleh, if you be of stout heart, help us drive these lummoxes from our tunnels.
fi: Nuo hirviöt tappoivat minun poikani. Kaleh, jos sydämesi on vahva, auttakaa meitä ajamaan heidät pois luolistamme.

en: Those mountains are huge! I never thought they would be so big. And what’s that white stuff on the tops of the peaks?
fi: Nuo vuoret ovat valtavia! En osannut kuvitellakaan että ne olisivat näin suuria. Ja mitä on tuo valkoinen aine huippujen yllä?

en: Three merfolk must survive
fi: Kolmen merenväen täytyy selvitä hengissä

en: Time passes.
fi: Aika kuluu.

en: To arms my people, to arms!
fi: Aseisiin kansani, aseisiin!

en: To battle, my friends! There are still those left who can fight.
fi: Taistelkaa, ystäväni! Täällä on vielä joitakin jäljellä jotka voivat taistella.

en: To die on the cusp of victory. Oh, the irony!
fi: Olin jo melkein voittanut, miten voin enää kuolla!

en: Too late. And it’s just sand inside. Not worth... Whoa! What’s happening?!
fi: Liian myöhäistä. Ja sisällä on vain hiekkaa. Ei minkään... Oho! Mitä tapahtuu?!

en: Too many have died this night.
fi: Liian moni kuoli tänä yönä

en: Too many of our people have been killed. We will surely be overwhelmed by the undead now. All is lost!
fi: Liian suuri osa kansastamme on kuollut. Epäkuolleet voittavat meidät nyt varmasti. Kaikki on hukassa!

en: Trapped Merman
fi: Merenmies ansassa

en: Traveler’s Ring
fi: Matkaajan sormus

en: Treacherous elves, how can you fight with such horrid creatures as trolls? I will cleave all in two with my axe!
fi: Petolliset haltiat, miten voitte taistella peikkojen kaltaisten hirviöiden rinnalla? Hakkaan teidät kaikki kahtia kirveelläni!

en: Troll Assistant
fi: Peikkoavustaja

en: Troll Avenger
fi: Peikkokostaja

en: Troll Brute
fi: Raakalaispeikko

en: Troll Chieftain
fi: Peikkopäällikkö

en: Troll Defender
fi: Peikkopuolustaja

en: Troll Flamecaster
fi: Peikkojen liekinheittäjä

en: Troll Guard
fi: Peikkovartija

en: Troll High Shaman
fi: Peikkojen suurshamaani

en: Troll Interrogator
fi: Peikkokuulustelija

en: Troll Leader
fi: Peikkojen johtaja

en: Troll Reinforcements
fi: Peikkojen vahvistukset

en: Troll Skirmisher
fi: Peikkosissi

en: Ugh, they smell as bad as they look. And they’re huge! Well, the bigger they are, the harder they fall.
fi: Yök, ne haisevat yhtä pahoille kun näyttävätkin. Ja ne ovat valtavia! No, mitä isompia ne ovat, sen kovempaa ne kaatuvat.

en: Uh...
fi: Öh....

en: Uh... Uh...
fi: Äh... Äh...

en: Undead
fi: epäkuollut

en: Undead Emissary
fi: epäkuollut lähettiläs

en: Undead Leader
fi: Epäkuolleiden johtaja

en: Undead Raider
fi: Epäkuollut ryöstäjä

en: Undead Warden
fi: Epäkuollut vahti

en: Under the Burning Suns
fi: Kahden auringon polttamat

en: Underneath them? But how?
fi: Niiden alle? Mutta miten?

en: Unfortunately, because of our hasty flight from our village, we are short on water-skins and rations. We’ll have enough if we move quickly and eat as little as possible, but we won’t last long in the wastes if we can’t find more sources of water. As it is, between the heat of the day and the cold of the night, this journey will be hard on our people.
fi: Valitettavasti, koska lähtömme kylästä oli pikainen, meillä on vähän vesileilejä ja ruoka-annoksia. Tämä riittää meille jos liikumme nopsasti ja syömme pieniä määriä, mutta emme siltikään selviä erämaassa pitkään jos emme löydä lisää vettä. Kun päivät ovat näin kuumia ja yöt kylmiä, tästä matkasta tulee kansallemme vaikea.

en: UtBS
fi: Kap

en: Vengeful Dwarf
fi: Kostonhimoinen kääpiö

en: Vengeful Lord
fi: Kostonhimoinen lordi

en: Wait a minute. He was wearing a silver ring on one of his fingers. I think the ring might be magical. Maybe that’s why he was moving so fast.
fi: Odota hetki. Hänellä oli kädessään hopeasormus. Luulenpa että sormus on maaginen. Ehkäpä siksi hän liikkui niin vauhdikkaasti.

en: Wait a minute... Blond hair, pointy ears — they must be elves.
fi: Odota hetki...vaaleat hiukset, suipot korvat — ne ovat varmastiu haltioita.

en: Wait, did you feel that?
fi: Odota, tunsitko sen?

en: Wait, did you hear that?
fi: Odota, kuulitko tuon?

en: Wait, our keep is just to the east. Our leader Tanuil must surely be recruiting others to help deal with the devastation. Perhaps we should go to the keep, before we explore the rest of the village.
fi: Odota, meidän päälinnoituksemme on idässä. Meidän johtajamme Tanuilin täytyy olla siellä keräämässä muita yhteen auttaakseen heitä selviytymään tästä tuhosta.

en: Wait. I think I spotted something ahead of us...
fi: Odota, näin varmaan jotain edessäpäin...

en: Wait... What... Who are you?
fi: Odota... mitä... kuka sinä olet?

en: Watch what?
fi: Katso mitä?

en: Water. Sweet water. By the gods, I thought my scales would fall off.
fi: Vettä. Makeaa vettä. Jumalten tähden, luulin että suomuni putoaisivat.

en: We are, we’re the Quenoth Elves and we are traveling north. You look like you’re a mage, but I thought your kind were all gone.
fi: Kyllä, olemme Quenothin haltioita matkalla pohjoiseen. Sinä taas näytät velholta, mutta luulin teidän kaikkien jo lähteneen.

en: We can only hope that hunting party returns soon.
fi: Toivokaamme että metsästäjät palaavat pian.

en: We don’t know who you are, and we don’t much care. Tremble before the might of the Black Hand!
fi: Emme tiedä keitä olette, eikä meitä kiinnosta. Vaviskaa Mustan käden voiman edessä!

en: We go into this darkness knowing that perhaps none of us will return alive. But I cannot ask all my people to go with me against their will. This battle is also no place for our children or our elders. I ask that you protect those that we leave behind, and should the fight go ill, please take them as far away from here as possible. At the least perhaps they can get some peace and happiness in the distant wilds.
fi: Me kohtaamme pimeyden tietäen että ehkei kukaan meistä palaa elossa. Mutta en voi vaatia koko kansaani seuraamaan minua vasten heidän tahtoaan. Tämä taistelu ei ole oikea paikka lapsillemme ja vanhuksille. Pyydän että suojelet niitä, jotka jätämme tänne, ja jos taistelussa käy huonosti, viet heidät niin kauas täältä kuin vain mahdollista. Toivottavasti edes he voivat löytää vähän rauhaa ja onnea kaukomailta.

en: We have each other.
fi: Meillä on toisemme.

en: We have one favor to ask of you.
fi: Meillä on yksi pyyntö.

en: We have your keys. You cannot hide from us now.
fi: Meillä on avaimenne. Et voi piilotella meiltä enään.

en: We haven’t a moment to lose!
fi: Meillä ei ole hetkeäkään hukattavaksi!

en: We meet again, Ystara.
fi: Tapaamme jälleen, Ystara.

en: We must rally those survivors we can find amidst the rubble. It doesn’t look like anyone survived, but at least we can thank Eloh it was a quick death. But come on, we can’t dwell on the dead, we must help the living.
fi: Meidän täytyy kerätä ne selviytyneet kokoon jotka voimme löytää tämän roinan keskeltä. Näyttää siltä, että kukaan ei selviytynyt, mutta silloin ainakin voimme kiittää Elohia siitä että heidän kuolemansa oli nopea. Mutta mennään, me emme voi surra kuolleita, meidän tulee auttaa eläviä.

en: We need that water, and if we have to go through you to get it, so be it.
fi: Me tarvitsemme vettä, ja jos meidän pitää kohdata sinut saadaksemme sitä, me teemme sen.

en: We thank you for such beautiful gifts. We will wear them with honor.
fi: Kiitämme kauniista lahjoistanne. Kannemme niitä ylpeydellä.

en: We were out far in the sands, searching for prey and roaming orcs. As soon as we saw the rock storm we raced back as fast as we could. I only wish we could have come sooner.
fi: Olimme kaukana hiekkaerämaassa, etsimme saalista ja vaeltavia örkkejä. Heti, kun näimme kivimyrskyn, kiisimme takaisin niin nopeasti kun pystyimme. Kunpa olisimme päässeet nopeammin takaisin.

en: We who have fought by your side before will stand with you Kaleh, but many of our people are fleeing and joining Tanstafaal. I’m afraid that while you can recall past warriors, you won’t be able to recruit any new ones.
fi: Me jotka olemme taistelleet kanssasi pysymme rinnallasi Kaleh, mutta kansassamme on monia jotka pakenevat ja liittyvät Tanstafaalin joukkoihin. Pelkäämpä että vaikka pystytkin kutsumaan vanhoja sotureitasi, et pysty lainkaan värväämään uusia.

en: We would have to cover extra distance in difficult terrain. If you want to bypass them I suggest going straight north in the hopes of finding an oasis there.
fi: Meidän pitäisi kulkea nopeasti läpi vaikean maaston. Jos haluatte mennä noista ohitse, suosittelen menemään suoraan pohjoiseen, josta toivottavasti löydämme keitaan.

en: Weakened Central Body
fi: Heikentynyt keskusruumis

en: Well, now we just have to wait...
fi: Noin, nyt tarvitsee enää odottaa...

en: Well, only $elven_camps encampments remain, but we will survive.
fi: Jäljellä on enää $elven_camps leiriä, mutta olemme vielä hengissä.

en: Well, so much for sleeping for eternity.
fi: Se siitä ikuisesta levosta.

en: Well, so much for the element of surprise.
fi: Siinä meni yllätysetumme.

en: Well, the faster we get out of here, the happier I’ll be.
fi: No, mitä pikemmin pääsemme täältä, sitä tyytyväisempi olen.

en: Well, the sooner we reach Pinnacle Rock, the better. Onwards!
fi: No, mitä nopeammin pääsemme Huippukivelle sen parempi. Eteenpäin!

en: Well, there’s only one way to find out.
fi: No, on vain yksi tapa selvittää asia.

en: Well, what do you all think?
fi: No, mitä ajattelette tästä?

en: We’d be glad to have the help of someone with the mastery of fire.
fi: Otamme mielellämme vastaan apusi, oi tulen tuntija.

en: We’d better get him back to the base. They’re going to sacrifice them all in some big holy ceremony at dawn just two days from now.
fi: Jos vietäisiin se takaisin tukikohtaan. Ne kaikki meinataan uhrata jossain isossa pyhässä seremoniassa ylihuomenna aamulla.

en: We’ll just have to find out. Come on!
fi: Mennään ottamaan selvää siitä. Tule!

en: We’ll need your help in checking to see if the outer settlements survived. Who knows what kinds of damage they suffered in the night? And perhaps some of the people out in the desert have been able to round up some of the loose horses.
fi: Tarvitsemme apuanne kun tarkastamme selvisivätkö kauemmat asutuksemme. Kuka tietää millaista vauriota nekin kärsivät yön aikana? Ja kenties osa kansastamme aavikolla on onnistunut saamaan kiinni joitain karanneita hevosia.

en: We’ve captured all four boats!
fi: Valtasimme kaikki neljä laivaa!

en: We’ve run out of provisions and our people are exhausted. We’ve taken too long crossing the desert, I fear we shall never reach the other side.
fi: Ruokamme on loppu ja kansamme voimat ovat lopussa. Kesti liian pitkään ylittää aavikko, nyt pelkään että emme jaksa loppuun asti.

en: We’ve run out of time. The humans are gaining strength and will surely overwhelm us now.
fi: Aikamme on lopussa. Ihmiset voimistuvat ja pääsevät nyt varmasti voitolle meistä.

en: What about Garak?
fi: Entä Garak?

en: What about the bodies of the dead? We can’t leave them to be torn by crows or desecrated by other dark mages.
fi: Entä kuolleiden ruumiit? Emme voi jättää niitä korppien revittäviksi emmekä muiden pimeyden herrojen häpäistäviksi.

en: What are dwarves like?
fi: Millaisia kääpiöt ovat?

en: What are they like?
fi: Millaisia ne ovat?

en: What are those?!
fi: Mitä nuo ovat?!

en: What are trolls?
fi: Mitä peikot ovat?

en: What are you doing back here? The trolls hide in the southern tunnels, not this way.
fi: Mitä teettä täällä takana? Peikot piileksivät etelätunneleissa, eivät täällä.

en: What happened? The undead spirits all just disappeared.
fi: Mitä tapahtui? Kaikki epäkuolleet henget vain katosivat.

en: What in Uria’s name is that?
fi: Mikä Urian nimessä tuo on?

en: What is that thing?!
fi: Mikä tuo on?

en: What was it that the human Durstrag was so afraid of?
fi: Mitä tämä ihminen Durstrag oikein pelkäsi?

en: What you doing back here? Nasty dwarves are to the north, no dwarves this way. Go back and fight bravely.
fi: Mitä teette taas täällä? Ilkeitä kääpiöitä on pohjoisessa, ei niitä täällä ole. Menkää takaisin tappelemaan urheasti.

en: What?
fi: Mitä?

en: What? Huh?
fi: Mitä? Häh?

en: What? I don’t see a thing.
fi: Mitä? En näe mitään!

en: What? What do you hear?
fi: Mitä? Mitä kuulet?

en: What?!
fi: Mitä?!

en: What’s happened? Oh Eloh, the craters are everywhere, everything is gone, ruined. I can hardly recognize our village. I didn’t think it could be this bad.
fi: Mitä tapahtui? Kautta Elohin, kraatereita on joka puolella, kaikki on raunioina. Pystyn juuri ja juuri tunnistamaan kylämme. En olisi voinut uskoa, että siinä käy näin pahasti.

en: What’s that strange screeching sound coming from the jungle?
fi: Mikä on tuo outo, kirkuva ääni joka tulee viidakosta?

en: What’s that to the north? It looks like even more undead! The rock storm must have attracted other necromancers. There’s no way we can defeat them all. We’ve run out of time. There’s no escape. Eloh save us!
fi: Mitä tuolla pohjoisessa on? Nähtävästi vielä lisää epäkuolleita! Kivimyrsky on varmaan houkutellut lisää elävöittäjiä. Emme voi mitenkään voittaa heitä kaikkia. Aikamme on loppu. Emme pääse pakoon. Eloh meitä varjelkoon!

en: What’s this on our borders? Stinkin’ elves and more undead? We’ll teach them a lesson they won’t soon forget. Attack!
fi: Mitä tuolla rajoilla näkyy? Haisevia haltioita ja lisää epäkuolleita? Annamme heille opetuksen jota eivät hevillä unohda. Hyökkäykseen!

en: What’s wrong, Kaleh? Don’t you trust us?
fi: Mikä on vikana, Kaleh? Etkö luota meihin?

en: Where are all the other horses?
fi: Missä kaikki muut hevoset ovat?

en: Where did they come from? I swear those castles weren’t there at sunset.
fi: Mistä ne tulivat? Vannon että nuo linnat eivät olleet tuolla auringon laskiessa.

en: Where did this fog come from? I can’t see a thing!
fi: Mistä tämä sumu tuli? En näe mitään!

en: Where did those things come from? They look dangerous.
fi: Mistä nuo tulivat? Ne näyttävät vaarallisilta.

en: Where did you come from?
fi: Mistä sinä tulit?

en: Where is Garak? Has anybody seen him?
fi: Missä Garak on? Onko kukaan nähnyt häntä?

en: Where is Tanuil and his family?
fi: Missä Tanuil ja hänen perheensä on?

en: Wherever you go Kaleh, I will follow.
fi: Minne menetkään Kaleh, seuraan sinua.

en: Whether this was all planned or not, what’s important is what should we do with ourselves now? We have a duty to protect our people.
fi: Oli tämä sitten suunniteltua tai, tärkeintä on mitä me teemme? Meillä on velvollisuus suojella kansaamme.

en: Whew! Looks like that’s the last of them.
fi: Huh! Se taisi olla viimeinen niistä.

en: Who was that?
fi: Kuka se oli?

en: Who?
fi: Kuka?

en: Whoa! Did you see that? That huge stalactite just fell and crushed the spider. Aren’t we lucky!
fi: Ohoh! Näittekö tuon? Suuri tippukivi putosi yhtäkkiä ja murskasi hämähäkin. Meillä kävi tuuri!

en: Whoa.
fi: Oho.

en: Whoa. This place is hot.
fi: Huoh. Tämä paikka on kuuma.

en: Whose spies?
fi: Kenen vakoojia?

en: Why did he have to kill himself? Oh, poor misguided Tanstafaal. We have lost too many elves today.
fi: Miksi hänen piti tappaa itsensä? Voi harhaanjohdettua Tanstafaal-raukkaa. Olemme menettäneet tänään liikaa haltioita.

en: Why is it called Zocthanol Isle?
fi: Miksi sen nimi on Zocthanol-saari?

en: Why me?
fi: Miksi minä?

en: Without his guidance, how can we escape from these infernal caves? We are lost without him!
fi: Miten pääsemme pakoon näistä Helvetin luolista ilman hänen ohjaustaan? Olemme hukassa ilman häntä!

en: Wounded Dwarf
fi: Loukkaantunut kääpiö

en: Wounded Elven Scout
fi: Haavoittunut haltiatiedustelija

en: Yeah!
fi: Joo!

en: Yeah, we’ll be heroes!
fi: Kyllä, meistä tulee sankareita.

en: Years of battle have taken their toll; my people are few in number and have not the strength to strike at her alone. But I see in you a strength and determination that gives me hope. With your help we may have a chance.
fi: Vuosien taistelut ovat vaatineet veronsa. Kansani on harventunut ja se ei ole tarpeeksi voimakas iskemään yksin hänen kimppuunsa. Mutta nähdessäni teidän vahvuutenne ja päättäväisyytenne sain uutta toivoa. Sinun avullasi meillä on mahdollisuus.

en: Yes master, I’ll make him suffer.
fi: Kyllä herra, hän joutuu kärsimään.

en: Yes mistress.
fi: Kyllä rouva.

en: Yes priestess.
fi: Kyllä, papitar.

en: Yes we have. Yechnagoth has played us like fools. We have all lost loved ones because of her machinations. Her arrogance will not go unchallenged; we will aid you in your cause.
fi: Kyllä olemme. Yechnagoth on pitänyt meitä pilkkanaan. Olemme kaikki menettäneet rakkaitamme hänen juoniensa takia. Hänen röyhkeytensä ei jää haastamatta, me autamme sinua tässä.

en: Yes, I am. In the end it is his decision.
fi: Kyllä annan, se on lopulta hänen oma päätöksensä.

en: Yes, I thought that name would be familiar to you. Always is she looking for new followers. I believe that it is she who appeared unto your people in the guise of your god. But her lust for even greater power may be her undoing. For she underestimated your strength of will; you are not as easily controlled as those she dominated before. She brought you here to be her followers, but I believe that you may be just the ones who can destroy her.
fi: Niin, arvelinkin että tunnistaisit nimen. Hän etsii aina uusia seuraajia. Uskon että hän ilmestyi kansallesi jumalana. Mutta hän haluaa aina lisää valtaa, ja se saattaa olla hänen heikko kohtansa. Hän aliarvioi voimanne, ette ole yhtä helposti hallittavissa kuin aiemmat. Hän toi sinut tänne, jotta alkaisit seurata häntä, mutta uskon pikemminkin, että sinä voit olla se, joka tuhoaa hänet.

en: Yes, I’ll take it.
fi: Kyllä, otan sen.

en: Yes, and we could certainly use your help. A necromancer has been attacking us, he intends to use our fallen comrades as fodder for his evil magics. Where have you been?
fi: Kyllä, ja tarvitsemme todellakin apuanne. Elävöittäjä on hyökännyt kimppuumme, hän aikoo käyttää kaatuneita tovereitamme pahojen loitsujensa raaka-aineina. Missä olette olleet?

en: Yes, anything.
fi: Mitä tahansa.

en: Yes, but at what cost?
fi: Kyllä, mutta mihin hintaan?

en: Yes, come on out already. The storm has passed. With the morning light Naia has ended the terrible night.
fi: Kyllä, tule jo ulos. Myrsky on ohi. Aamun ensisäteillä Naia on lopettanut tuon kauhean yön.

en: Yes, it feels good to finally be done.
fi: Niinpä, tuntuu hyvältä saada se vihdoin valmiiksi.

en: Yes, let us end this once and for all.
fi: Kyllä, lopetetaan tämä kertakaikkisesti.

en: Yes, remember boy, the fight is not yet lost while we still draw breath.
fi: Kyllä, muista poju, taistelua ei ole hävitty niin kauan kuin hengitämme.

en: Yes, she too will pay for her part in all of this.
fi: Kyllä, hän saa myös maksaa osuudestaan tähän kaikkeen.

en: Yes, sir.
fi: Kyllä herra.

en: Yes, we know about this age.
fi: Kyllä, tiedämme paljon siitä ajasta.

en: Yes, you are right, of course. Pardon me.
fi: Kyllä, olet aivan oikeassa, tietenkin. Anteeksi.

en: Yes. Just... let me... catch... my breath.
fi: Kyllä. Tasaan... vain... hetken... henkeä.

en: You always were an arrogant little bastard. Grak will swallow your soul, or what’s left of it.
fi: Sinä olitkin aina ylimielinen pikku räähkä. Grak nielaisee sielusi, tai sen mitä siitä on jäljellä.

en: You are a fool to despair. This has always been our home. The water here is good, we know this land. We can rebuild; Eloh willing, we can thrive again.
fi: Olet houkka jos vaivut epätoivoon. Tämä on aina ollut kotimme. Vesi täällä on hyvää, tunnemme tämän maan. Voimme rakentaa kylän uudelleen; jos Eloh suo, voimme taas kukoistaa.

en: You aren’t actually going to let him face her alone?!
fi: Et kai anna hänen kohdata häntä yksin!?

en: You can choose which unit you want to take the flaming sword. If you want another unit to wield the sword, Kaleh can recruit or recall other units.
fi: Voit valita yksikön, jolle haluat antaa tulimiekan. Jos haluat antaa miekan jollekin toiselle yksikölle, Kaleh voi värvätä tai kutsua muita yksiköitä.

en: You come and rise again, spirits? Have we not defeated you before?
fi: Tuletteko ja nousetteko uudelleen, henget? Emmekö ole jo kukistaneet teidät aiemmin?

en: You fought so hard to protect your precious people, young elf. No great deed should go unpunished.
fi: Nuori haltia, taistelit niin kovasti suojellaksesi rakasta kansaasi. Älköön mikään hyvä teko jääkö rankaisematta.

en: You got me, elf... But you won’t be so lucky with the tribes of the hills... (<i>Cough</i>)
fi: Sait minut, haltia... Mutta sinulle ei käy yhtä hyvä tuuri mäkien heimojen kanssa... (<i>Köh</i>)

en: You have defied our master for the last time. Now you shall die!
fi: Tämä on viimeinen kerta, kun uhmaat mestariamme. Nyt koet loppusi!

en: You have defied our master for the last time. Now you shall die! And I shall personally make it slow and painful, to thank you for that scorching you gave me.
fi: Tämä on viimeinen kerta, kun uhmaat herraamme. Nyt koet loppusi! Ja pidän itse huolen siitä, että se on hidas ja tuskainen, kostoksi polttoarvesta jonka teit minulle viimeksi.

en: You have given us much to think about. But we cannot make such an important decision in an instant. Please give us time to talk among ourselves and discuss this matter.
fi: Olet antanut meille paljon ajateltavaa. Mutta emme voi tehdä niin tärkeätä päätöstä välittömästi. Anna meille hetki aikaa keskustella siitä keskemämme.

en: You idiot—
fi: Sinä ääliö—

en: You invade our tunnels, you slaughter our women and children, by Griknagh we will make you pay!
fi: Te valtaatte luolamme, te teurastatte naisemme ja lapsemme, Griknaghin nimeen saatte maksaa siitä!

en: You know, if all we discover down here are insects, I’ll be very disappointed.
fi: Tiedäthän, jos löydämme täältä vain hyönteisiä olen hyvin pettynyt.

en: You lose control (even temporarily) of more than 6 villages
fi: Menetät (edes väliaikaisesti) enemmän kuin 6 kylää

en: You must realize that if she is not stopped, who knows how far her pestilence might spread? I have scryed far and wide and there are few that have the strength to stand up to such a force. If we do not, who will?
fi: Sinun täytyy ymmärtää, että jollei häntä pysäytetä, hänen myrkkynsä leviää yli koko maanpiirin. Olen etsinyt läheltä ja kaukaa, mutta vain harvala on voimaa vastustaa sellaista voimaa. Jollemme me tee sitä, niin kuka muu?

en: You run, but you shall not escape death!
fi: Juoskaa vain, kuolemaa ette pääse pakoon!

en: You seem powerful, why can’t you destroy her yourselves?
fi: Sinä vaikutat voimakkaalta, miksi et voi tuhota häntä yksinäsi?

en: You there! Creep! Stand and face me, shade! I challenge you!
fi: Sinä siellä! Otus! Seiso paikallasi ja katso tänne, varjo! Haastan sinut!

en: You there! Pile of bones! I challenge you, stand and face me!
fi: Sinä siellä! Luukasa! Minä haastan sinut, nouse pystyyn ja kohtaa minut reilussa taistelussa!

en: You think you can take me, Azkotep?
fi: Luuletko pärjääväsi minulle, Azkotep?

en: You think you have defeated me, don’t you? Foolish boy, I shall assume a new form more powerful and horrible than you could ever imagine!
fi: Luulet siis kukistaneesi minut, niinkö? Hölmö poika, minä otan muodon joka on vahvempi ja hirmuisempi kuin pahimmat painajaisesi!

en: You trespass on holy ground, The One says you must die!
fi: Kuljet pyhän maan halki, Ainoa käskee tappamaan sinut!

en: You who disturb my rest, come and join me in death!
fi: Sinä joka häiritset untani, tule kanssani manalaan!

en: You will never see your champion again. And we will torment his soul for the rest of the eternity.
fi: Ette näe esitaistelijaanne enää koskaan. Ja me kidutamme hänen sieluaan ikuisuuden loppuun asti.

en: You will not do any such thing, anyone trying to fight these creeps singlehanded will surely die. We need you, we will not make it without you.
fi: Et varmasti tee mitään sellaista. Kukaan ei voi selviytyä yksin näitä otuksia vastaan. Me tarvitsemme sinua, emme pärjää ilman.

en: Your wish is my command.
fi: Toiveesi on lakini.

en: You’ve been working on that thing for months. I’m impressed.
fi: Olet työskennellyt sen parissa kuukausia. Vaikuttavaa.

en: Yuck, there’s still dried blood on the stones. It’s kind of spooky.
fi: Yök, kivillä on vielä kuivunutta verta. Aavemaista.

en: a better archer
fi: parempi jousiampuja

en: a better swordsman
fi: parempi miekkamies

en: a fully-healed Dust Devil
fi: täysivoimainen hiekkapiru

en: a leader in battle
fi: taistelun johtaja

en: a marksman with the bow
fi: tarkka-ampuja jousella

en: a stronger Dust Devil
fi: vahvempi hiekkapiru

en: a taller Dust Devil
fi: pidempi hiekkapiru

en: axe
fi: kirves

en: bow
fi: jousi

en: camouflage
fi: naamiointi

en: chill wave
fi: viima-aalto

en: claws
fi: sakset

en: darts
fi: tikat

en: dust recuperation
fi: pölyolemus

en: energy ray
fi: energiasäde

en: ensnare
fi: kiinniotto

en: entangle
fi: kasvien juuret

en: faerie touch
fi: keijun kosketus

en: fangs
fi: raateluhampaat

en: female^Desert Archer
fi: Aavikon jousiampuja

en: female^Desert Avenger
fi: Aavikon kostaja

en: female^Desert Druid
fi: Aavikon druidi

en: female^Desert Hunter
fi: Aavikon metsästäjä

en: female^Desert Marksman
fi: Aavikon tarkk'ampuja

en: female^Desert Prowler
fi: Aavikon hiipijä

en: female^Desert Ranger
fi: Aavikon vaeltaja

en: female^Desert Sentinel
fi: Aavikon vartija

en: female^Desert Shaman
fi: Aavikon shamaani

en: female^Desert Sharpshooter
fi: Aavikon mestariampuja

en: female^Desert Shyde
fi: Aavikon lumoojatar

en: female^Desert Star
fi: Aavikkotähti

en: female^Divine Avatar
fi: Jumalattaren ruumiillistuma

en: female^Divine Incarnation
fi: Jumalattaren ruumiillistuma

en: fist
fi: nyrkki

en: flaming sword
fi: liekehtivä miekka

en: gain +10% resistance to blade, pierce and impact
fi: vastustuskyky viiltävää, lävistävää ja murskaavaa vahinkoa vastaan kasvaa 10 %

en: gain +20% resistance under the sun
fi: Saa 20 % vastustuskykyä kun aurinko paistaa

en: gain a stunning attack that disrupts enemy ZOC
fi: saa typerryttävän hyökkäyksen joka häiritsee vihollisen aluehallintaa

en: lightbeam
fi: valonsäde

en: longbow
fi: pitkäjousi

en: mace
fi: helanuija

en: magic
fi: loitsu

en: refreshed
fi: ravittu

en: sand storm
fi: hiekkamyrsky

en: scythe
fi: viikate

en: shadow wave
fi: varjoaalto

en: skilled in surviving the desert
fi: taitava selviytymään aavikolla

en: smashing frenzy
fi: hullu hakkaaminen

en: staff
fi: sauva

en: stun
fi: tainnutus

en: stunned
fi: typertynyt

en: sustenance
fi: auringon voima

en: sword
fi: miekka

en: thirst
fi: jano

en: thorns
fi: piikit

en: touch
fi: kosketus

en: trained by Nym in using the bolas
fi: Nymin kouluttama, käyttää bolaseja

en: twister
fi: pyörretuuli
