Battle for Wesnoth 1.3.7+dev - en to fi translation catalogue (449 entries)

en: --
fi: -

en: 1-7
fi: 1–7

en: 2 + villages − maximum(0, upkeep − villages)
fi: 2 + kylät - maksimi(0, ylläpito - kylät)

en: <emphasis role="strong">Arcane</emphasis>: An attack that dispels the magic animating zombies, specters, and other undead creatures and spirits. Example: A white mage&#8217;s magic attack.
fi: <emphasis role="strong">Salatiede</emphasis>: hyökkäykset, joka kumoavat luurankoja, surmanhenkiä ja muita epäkuolleita ylläpitävän taian. Esimerkki: valkean velhon valonsäde.

en: <emphasis role="strong">Blade</emphasis>: Weapons with a cutting edge, used to chop pieces of flesh from a foe. Examples: dagger, scimitar, saber, drake claws.
fi: <emphasis role="strong">Viilto</emphasis>: aseet, joissa on leikkaava terä; käytetään leikkelemään lihanpalasia vihollisesta. Esimerkkejä: tikari, sapeli, säilä, draakin kynnet.

en: <emphasis role="strong">Cold</emphasis>: Weapons based on cold or ice missiles. Example: A Dark Adepts&#8217;s chill wave.
fi: <emphasis role="strong">Kylmä</emphasis>: hyökkäykset, jotka perustuvat kylmyyteen tai jääammuksiin. Esimerkki: pimeyden tuntijan jäätävä polte.

en: <emphasis role="strong">Fire</emphasis>: Weapons using fire to roast the foe like a chicken. Example: A drake&#8217;s fire breath.
fi: <emphasis role="strong">Tuli</emphasis>: Tuleen perustuvat hyökkäykset käristävät vihollisen kuin grillissä. Esimerkki: draakin tulihenkäys.

en: <emphasis role="strong">Impact</emphasis>: Weapons having neither a sharp point nor a cutting edge, but heavy enough to break an enemy&#8217;s bones. Examples: mace, staff, Troll fist.
fi: <emphasis role="strong">Murskaus</emphasis>: aseet, joissa ei ole terävää kärkeä eikä leikkaavaa terää, mutta jotka ovat tarpeeksi painavia murtamaan vihollisen luut. Esimerkkejä: helanuija, sauva, peikon nyrkki.

en: <emphasis role="strong">Piercing</emphasis>: Weapons with a sharp point and either a long handle or a missile, used to perforate foe&#8217;s body and damage internal organs. Examples: Knight or infantry pike, arrow.
fi: <emphasis role="strong">Lävistys</emphasis>: aseet, joissa on terävä kärki ja pitkä varsi tai ammus; lävistävät vihollisen ruumiin ja vahingoittavat sisäelimiä. Esimerkkejä: ritarin tai jalkaväen seiväs, nuoli.

en: <placeholder type="inlinemediaobject" id="0"/>
fi: <placeholder type="inlinemediaobject" id="0" />

en: <ulink url="http://www.wesnoth.org/wiki/CommandMode">Command mode</ulink>
fi: <ulink url="http://www.wesnoth.org/wiki/CommandMode">Komentotila</ulink> [linkki englanninkieliseen ohjeeseen]

en: A complete list of official and user setup servers is listed at this website: <ulink url="http://wesnoth.org/wiki/MultiplayerServers">Multiplayer servers</ulink>.
fi: Täydellinen lista virallisista ja käyttäjien ylläpitämistä julkisista palvelimista on tällä verkkosivulla: <ulink url="http://wesnoth.org/wiki/MultiplayerServers">Multiplayer servers</ulink>.

en: A single scenario takes about 30 minutes to 2 hours to complete. This is the fastest way to play, but your units are not saved and you cannot use campaign units. You can play scenarios against the computer or against other players either over the internet or at your computer. Scenarios are accessed through the "Multiplayer" button on the main menu.
fi: Yksittäisen skenaarion läpäisy kestää suunnilleen 30 minuutista kahteen tuntiin. Tämä on nopein tapa pelata, mutta yksikköjäsi ei säästetä etkä voi käyttää kampanjayksikköjä. Skenaarioita voi pelata tietokonetta vastaan tai toisia pelaajia vastaan joko Internetin kautta tai samalla tietokoneella. Skenaarioihin pääsee klikkaamalla Moninpeli-nappia päävalikossa.

en: A unit may be healed a maximum of 8 hitpoints per turn. A unit that does not move or fight during a turn is <emphasis>resting</emphasis> and will recover 2 hitpoints. Hitpoints recovered through <emphasis>resting</emphasis> are added on top of hitpoints recovered through healing so it is possible for a unit to recover up to a total of 10 hit points per turn.
fi: Yksikköä voi hoivata tai parantaa kylässä enintään 8 elämäpisteellä vuorossa. Yksikkö, joka ei liiku eikä taistele vuoron aikana, <emphasis>lepää</emphasis> ja paranee 2 elämäpisteellä. Lepäämällä saadut elämäpisteet lisätään parantamalla saatuihin, joten yksikön on mahdollista saada takaisin 10 elämäpistettä vuorossa.

en: A unit may take several turns to be fully healed.
fi: Yksikön täydellinen paraneminen voi kestää useita vuoroja.

en: A unit which can cure an ally of poison, although the ally will receive no additional healing on the turn it is cured of the poison.
fi: Yksikkö, joka voi parantaa ystävänsä myrkytyksestä. Lääkittävä yksikkö ei kuitenkaan saa muuta parannusta samalla vuorolla.

en: A unit&#8217;s Zone of Control extends to the six hexes immediately adjacent to the unit, and units that move into an enemy zone of control are forced to stop. Units with the skirmisher ability ignore enemy zones of control and are able to move through them freely without being forced to stop. Level 0 units are considered too feeble to generate a zone of control and all units are able to move through the hexes around an enemy level 0 unit freely.
fi: Niin sanottu yksikön hallitsema alue kattaa kuusi yksikön ympäröimää. Vihollisen hallitsemalle alueelle liikkuvat yksiköt joutuvat pysähtymään. Yksiköt, joilla on erikoistaito kahakointi, eivät välitä vihollisten hallitsemista alueista, vaan voivat liikkua niiden läpi vapaasti. Tason 0 yksiköt ovat liian heiveröisiä hallitsemaan aluetta, joten kaikki vihollisyksiköt voivat liikkua vapaasti niitä ympäröivien heksojen läpi.

en: Abilities
fi: Erikoistaidot

en: Across the top of the screen from left to right are the following items:
fi: Ruudun yläreunassa on, vasemmalta oikealle:

en: Actions button
fi: Toiminnot-nappi

en: Add-ons
fi: Lisäosat

en: Advanced units are needed to quickly kill enemy commanders, and to avoid losing lots of units.
fi: Edistyneitä yksiköitä tarvitaan tappamaan nopeasti vihollisjohtajat ja välttymään menettämästä paljon yksiköitä.

en: Advanced units have higher upkeep than lower level units (1 gp per level), loyal units are an exception.
fi: Edistyneet yksiköt tarvitsevat enemmän ylläpitoa kuin alemmantasoiset (tasonsa verran kultapaloja); uskolliset yksiköt ovat poikkeus.

en: Advancing and attacking is of course the most interesting part of your way to victory. Kill or weaken enemies in your path and move your defensive line forward. This can become tricky as the enemy gets to attack back on his turn.
fi: Eteneminen ja hyökkääminen on tietysti mielenkiintoisin vaihe tielläsi kohti voittoa. Tapa tai heikennä vihollisia reitilläsi ja siirrä puolustuslinjaasi eteenpäin. Tämä voi olla vaikeaa, koska vihollinen saa hyökätä takaisin omalla vuorollaan.

en: After slaughtering scenarios (where you take lots of punishment) there are usually "breathing room" scenarios where you can rather easily gain some gold and experience (advanced units).
fi: Teurastusskenaarioiden (joissa saa rankasti takkiinsa) jälkeen on yleensä ”huojennusskenaarioita”, joissa voi melko helposti kerätä hieman kultaa ja kokemusta (edistyneitä yksiköitä).

en: After you complete a scenario, all surviving units will be available to recall in the next scenario. You are not able to move or attack with a unit on the turn you recruit or recall that unit. A Recalled unit retains its previous Level, Experience Points, (sometimes) any magic items acquired, and will arrive with full hitpoints.
fi: Kun olet läpäissyt skenaarion, kaikki hengissä selvinneet yksiköt ovat kutsuttavissa takaisin seuraavassa skenaariossa. Yksikkö ei voi liikkua eikä taistella sillä vuorolla, jolla se on värvätty tai kutsuttu. Takaisin kutsuttu yksikkö säilyttää entisen tasonsa, kokemuspisteensä sekä mahdollisesti saamansa taikaesineet, ja palaa täysin elämäpistein.

en: Alignment
fi: Suuntautuminen

en: All game types use the same soldiers, called units. Each unit is identified by Race, Level, and Class. Each unit has strengths and weaknesses, based on their Resistances, current Terrain, and Level. Full details are in the in game help.
fi: Kaikki pelimuodot käyttävät samoja sotilaita, eli yksiköitä. Rotu, luokka ja kokemustaso erottavat yksiköt toisistaan. Kullakin yksiköllä on vahvuutensa ja heikkoutensa riippuen sen vastustusarvoista, tasosta ja kulloisestakin maastosta. Yksityiskohdat löytyvät pelinsisäisestä ohjeesta.

en: Allows the unit to heal adjacent friendly units at the beginning of each turn.  A unit cared for by this healer may heal up to 4 HP per turn, or stop poison from taking effect for that turn.  A poisoned unit cannot be cured of its poison by a healer, and must seek the care of a village or a unit that can cure.
fi: Yksikkö voi hoivata viereisiä ystävällisiä yksiköitä jokaisen vuoron alussa. Hoivattu yksikkö paranee enintään 4 EP vuorossa tai säästyy myrkyn vaikutukselta vuoron aikana. Hoivaaja ei voi parantaa yksikköä myrkytyksestä, sillä se onnistuu vain lääkitsijältä tai kylässä.

en: Ambush
fi: Väijytys

en: An important part of succeeding at Battle for Wesnoth is keeping your units healthy. When your units take damage you can heal them by moving them onto villages or next to special healing units (e.g. the Elvish Shaman and White Mage). Some other units you will encounter, such as Trolls, have the ability to heal themselves naturally.
fi: Tärkeä osa menestystä Taistelussa Wesnothista on yksikköjen pitäminen terveinä. Kun yksiköt vahingoittuvat, voit parantaa niitä siirtämällä ne kyliin tai erityisten hoivaavien yksiköiden viereen (esimerkiksi haltiashamaanin tai valkean maagin). Jotkut yksiköt, joita kohtaat, kuten peikot, kykenevät parantumaan itsekseen.

en: Arrow keys
fi: Nuolinäppäimet

en: As your troops gain battle experience, they will learn more skills and become stronger. They will also die in battle, so you&#8217;ll need to recruit and recall more when that happens. But choose wisely, for each has strengths and weaknesses a cunning opponent will quickly exploit.
fi: Joukkojesi kerätessä taistelukokemusta ne tulevat taitavammiksi ja vahvemmiksi. Niitä myös kuolee taistelussa, jolloin sinun täytyy värvätä ja kutsua lisää. Valitse kuitenkin viisaasti, koska jokaisella niistä on vahvuutensa ja heikkoutensa, joita ovela vastustaja käyttää nopeasti hyväkseen.

en: At the beginning (when you probably have no high level units), try to give most kills to a small handful of your units. This will fast-track them to becoming Level 2 units, and they can then shepherd others.
fi: Yritä alussa (kun sinulla tavallisesti ei ole korkean tason yksikköjä) antaa suurin osa tapoista pienelle joukolle yksiköitäsi. Tämä vauhdittaa niiden edistymistä tason 2 yksiköiksi, jolloin ne voivat kaitsea muita.

en: At the end of each successful scenario, all your remaining troops are automatically saved. At the start of the next scenario you may recall them in a similar way to recruiting. Recalled troops are often more experienced than recruits and usually a better choice.
fi: Onnistuneen skenaarion jälkeen kaikki jäljellä olevat joukkosi talletetaan automaattisesti. Seuraavan skenaarion aikana voit kutsua niitä takaisin palvelukseen lähes samaan tapaan kuin värväisit uusia joukkoja. Takaisin kutsutut joukot ovat usein kokeneempia, ja näin ollen parempi valinta.

en: At the start of a scenario
fi: Skenaarion alussa

en: At the start of each scenario, your game state is normally saved. If you are defeated, you may load it and try again. Once you have succeeded, you will again be asked to save the next scenario and play that. If you have to stop playing during a scenario, you can save your turn and load it again later. Just remember, a good Battle for Wesnoth player never needs to save during a scenario. However, most beginners tend to do so rather often.
fi: Jokaisen skenaarion alussa peli tallentuu automaattisesti. Jos häviät, voit ladata tallennuksen ja yrittää uudestaan. Kun voitat, sinulta kysytään haluatko tallentaa seuraavan skenaarion ja pelata sitä. Jos sinun täytyy lopettaa pelaaminen kesken skenaarion, voit tallentaa pelin vuorollesi. Muista kuitenkin, että hyvän Wesnoth-pelaajan ei tarvitse koskaan tallentaa skenaarion aikana. Toisaalta useimmat aloittelijat tapaavat tehdä niin melko usein.

en: Attach a text label to a terrain hex
fi: Lisää karttamerkintä maastoheksaan

en: Attack types
fi: Hyökkäystyypit

en: Attacking and choosing your targets
fi: Hyökkääminen ja kohteiden valinta

en: Backstab
fi: Selkäänpuukotus

en: Basic Strategy
fi: Perusstrategia

en: Battle for Wesnoth User&#8217;s Manual
fi: Taistelu Wesnothista – käyttäjän opas

en: Battle for Wesnoth has hundreds of unit types which are characterized by a rich set of statistics. In addition, individual units can have specific <link linkend="traits">traits</link> that make them subtly different from other units of the same type. Finally, campaign designers can add unique units to their campaigns to further expand the options available to players.
fi: Taistelussa Wesnothista on satoja yksikkötyyppejä monipuolisine ominaisuuksineen. Yksittäisillä yksiköillä on myös erityisiä <link linkend="traits">piirteitä</link>, jotka tekevät niistä hieman erilaisia muihin samantyyppisiin yksiköihin nähden. Kampanjoiden laatijat voivat vielä lisätä ainutkertaisia yksiköitä kampanjoihinsa laajentaakseen edelleen pelaamisen mahdollisuuksia.

en: Battle for Wesnoth is open-source software, and a thriving community of volunteers cooperates to improve the game. You can create your own custom units, write your own scenarios, and even script full-blown campaigns. User-maintained content is available from an add-on server, and the very best of it is incorporated into Battle for Wesnoth&#8217;s official releases.
fi: Taistelu Wesnothista on avoimen lähdekoodin ohjelma, ja vilkas vapaaehtoisten yhteisö kehittää peliä yhteisvoimin. Voit luoda omia yksiköitä, laatia omia skenaarioita ja jopa käsikirjoittaa täysimittaisia kampanjoita. Käyttäjien ylläpitämää sisältöä on saatavilla lisäosapalvelimelta, ja kaikkein paras siitä liitetään osaksi virallisia julkaisuja.

en: Because of ZOC, an enemy may not slip between two units which are aligned on a north-south or diagonal line and have exactly 1 or 2 hexes between them. By combining these pairs into a long wall or using them in different directions, you can prevent the enemy from reaching a wounded unit behind. He has to defeat the units imposing the ZOC first. If the enemy can barely reach it, even a single unit may shield a small region behind itself.
fi: Yksiköiden hallitseman alueen takia vihollinen ei pääse livahtamaan kahden yksikön välistä, jos ne ovat linjassa pystysuunnassa tai vinottain ja yhden tai kahden heksan päässä toisistaan. Yhdistämällä tällaisia pareja pitkäksi riviksi tai käyttämällä niitä eri suunnilla voit estää vihollista saavuttamasta taaempana olevaa haavoittunutta yksikköä. Aluettaan hallitsevat yksiköt pitää kukistaa ensin. Yksikkö voi jopa yksinään suojata pienen alueen takanaan, jos vihollinen juuri pääsee sen luokse.

en: Being adjacent to units with the <emphasis>heals</emphasis> ability. The number of hitpoints healed is specified in the unit&#8217;s ability description. This is invariably <emphasis>heals +4</emphasis> or <emphasis>heals +8</emphasis>.
fi: Sellaisen yksikön vieressä oleminen, jolla on <emphasis>hoivaa</emphasis>-erikoistaito. Palautuneiden elämäpisteiden määrä selviää yksikön erikoistaitojen kuvauksesta. Se on aina joko <emphasis>hoivaa +4</emphasis> tai <emphasis>hoivaa +8</emphasis>.

en: Below each unit there will normally be a colored ellipses or base. The color identifies its team; in a campaign game, the human-player color is red. The team color will also show up in parts of the unit&#8217;s clothing, or possibly on a shield insignia.
fi: Joka yksikön alla on tavallisesti värillinen kehä, eli jalusta. Väri osoittaa, mihin joukkueeseen se kuuluu; kampanjoissa ihmispelaajan väri on punainen. Joukkueväri näkyy myös joissain yksikön vaatekappaleissa tai mahdollisesti myös kilven vaakunassa.

en: Berserk
fi: Hurmos

en: Blue
fi: sininen,

en: Blue orb
fi: Sininen pallo

en: Build up a great army, gradually training raw recruits into hardened veterans. In later games, recall your toughest warriors and form a deadly host against whom none can stand! Choose units from a large pool of specialists, and hand pick a force with the right strengths to fight well on different terrains against all manner of opposition.
fi: Kokoa mahtava armeija koulimalla kokemattomista alokkaista vaiheittain kovapintaisia veteraaneja. Kutsu myöhemmissä peleissä takaisin kovimmat soturisi muodostaaksesi kuolettavan sotajoukon, jolle kukaan ei pärjää! Voit poimia yksikköjä laajasta kirjosta spesialisteja ja valikoida joukon, jolla on oikeat vahvuudet taistella erilaisissa maastoissa kaikenlaisia vihollisia vastaan.

en: But remember, the aim is to have fun! You may have different tastes than the developers, so do what you enjoy most! If you enjoy loading the saved game every time you make a mistake, looking for the <emphasis>perfect</emphasis> game where you never lose a unit, by all means, go right ahead!
fi: Mutta muista, että tarkoitus on pitää hauskaa! Sinulla voi olla erilaiset mieltymykset kuin kehittäjillä, joten tee sitä, mistä pidät eniten! Jos nautit siitä, että lataat tallennuksen aina tehtyäsi virheen, pyrkien <emphasis>täydelliseen</emphasis> peliin, jossa et menetä yksikköäkään, niin tee se kaikin mokomin!

en: By lining up many units directly adjacent or with at most 1 hex space between them, you can build up a powerful defensive line. Note that, because Wesnoth uses hexes, a east-to-west "line" is not a straight line but a zig-zag curve. The north south line and the diagonals are the "real" lines.
fi: Järjestämällä yksikkösi riviin vierekkäin tai enintään yhden heksan päähän toisistaan voit muodostaa tehokkaan puolustuslinjan. Huomaa, että koska Wesnoth käyttää heksoja, idästä länteen kulkeva ”linja” ei ole suora vaan siksakin muotoinen. Pohjoinen–etelä-linja ja vinot linjat ovat ”oikeita” linjoja.

en: Campaign
fi: Kampanjat

en: Campaigns
fi: Kampanjat

en: Campaigns are sequences of battles with a connecting storyline. Typical campaigns have about 10–20 scenarios. The main advantage with campaigns is that they allow you to develop your army. As you complete each scenario, the remaining units at the end are saved for you to use in the next scenario. If you choose not to use a unit at all during a scenario it is carried over to the next, so you don&#8217;t lose units you don&#8217;t use.
fi: Kampanjat ovat taistelujen sarja, joita yhdistää tarina. Tyypillisissä kampanjoissa on noin 10–20 skenaariota. Suurin hyöty kampanjoista on, että niiden kuluessa armeijaansa voi kehittää. Skenaarion päättyessä jäljelle jäävät yksiköt ovat käytettävissä myös seuraavassa skenaariossa. Jos päätät olla käyttämättä jotakin yksikköä skenaarion aikana, se siirtyy seuraavaan, joten et menetä käyttämättömiä yksikköjä.

en: Center on pointer location
fi: Keskitä kursorin sijaintiin.

en: Certain units have special attacks. These are listed below:
fi: Joillain yksiköillä on erikoisia hyökkäyksiä. Tässä on lista niistä:

en: Chaotic
fi: Kaoottinen

en: Charge
fi: Rynnäkkö

en: Clear messages
fi: Poista viestit

en: Clear onscreen labels
fi: Poista karttamerkinnät (ei toimi kaikissa versioissa)

en: Click here to change default settings.
fi: Klikkaa tätä muuttaaksesi asetuksia.

en: Click this button for a list of major Wesnoth contributors. You will often be able to reach them in real time at irc.freenode.org:6667 on #wesnoth.
fi: Tätä nappia klikkaamalla näet listan Wesnothin vaikuttajista. Osan heistä saa usein kiinni IRC-verkosta irc.freenode.org:6667 kanavalta #wesnoth.

en: Click this button to close Wesnoth.
fi: Tästä napista Wesnoth sulkeutuu.

en: Click this button to enter the content server where a whole lot of content created by normal users is hosted. Among the things available there are many campaigns, multiplayer eras (defining factions for multiplayer games) and multiplayer maps. With the "Remove Add-ons" button you can remove them again once you do not want them anymore.
fi: Tästä napista pääsee muodostamaan yhteyden sisältöpalvelimelle, jossa on saatavilla hyvin paljon tavallisten käyttäjien luomaa pelisisältöä. Tarjolla on mm. kampanjoita, aikakausia (jotka määrittelevät liittoumia moninpeleissä) ja moninpelikarttoja. Poista lisäosia -napista voit taas halutessasi poistaa niitä.

en: Click this button to load a previously saved game. You will be shown a dialogue listing saved games. Select the game and click Ok to load and continue, or Cancel to return to the Main Menu. If you select a replay game, you can check the Replay check box. The loaded game will make all the moves from the beginning while you watch.
fi: Klikkaa tätä nappia ladataksesi aiemmin tallennetun pelin. Esiin tulee valintaikkuna, jossa on lista tallennetuista peleistä. Valitse peli ja paina OK jatkaaksesi peliä tai Peruuta palataksesi päävalikkoon. Jos rastitat Näytä uusinta -valintaruudun, voit seurata, kun ladattu peli toistaa kaikki siirrot alusta asti.

en: Click this button to open the integrated in game Help System. It will provide you with information about units and all other gameplay relevant things of the game. Most of those things are mentioned in this manual.
fi: Tästä napista klikkaamalla avautuu pelin sisäinen ohje. Se sisältää paljon tietoa yksiköistä ja muista tärkeistä, pelaamiseen liittyvistä asioista. Suurin osa niistä on myös mainittu tässä oppaassa.

en: Click this button to play single scenarios against one or more opponents. You can play the games over the internet or at your computer, against computer or human opponents. When you select this button a dialogue will appear and allow you to choose how you want to play the scenario. To learn more, see <link linkend="scenarios">scenarios</link>.
fi: Klikkaa tätä nappia pelataksesi yksittäisiä skenaarioita yhtä tai useampaa vastustajaa vastaan. Moninpeliä voi pelata Internetissä tai samalla tietokoneella, tietokone- tai ihmisvastustajien kanssa. Tätä nappia painamalla ilmestyy valintaikkuna, josta voit valita, miten haluat pelata skenaarion. Lisätietoja kohdassa <link linkend="scenarios">Skenaariot</link>.

en: Click this button to read the next little tip from the "Tome of Wesnoth".
fi: Klikkaa tätä nappia lukeaksesi seuraavan vihjeen ”Wesnothin kirjasta”.

en: Click this button to read the previous little tip from the "Tome of Wesnoth".
fi: Klikkaa tätä nappia lukeaksesi edellisen vihjeen ”Wesnothin kirjasta”.

en: Click this button to start the Map Editor where you can create custom maps for multiplayer games or for building your own campaign upon.
fi: Klikkaa tätä nappia päästäksesi karttaeditoriin, jossa voi luoda karttoja moninpelejä tai omaa kampanjaasi varten.

en: Click this button, select your language, and click OK to use it, or Cancel to continue with the current language. The first time Wesnoth starts, it defaults to English or your system locale if that can be determined, but once you change it, it will start in that language.
fi: Valitse kieli tästä napista avautuvasta valikosta ja paina OK ottaaksesi sen käyttöön, tai Peruuta jatkaaksesi nykyisellä kielellä. Kun Wesnoth käynnistyy ensimmäisen kerran, se käyttää oletuksena englantia tai järjestelmäsi kieltä, jos se voidaan määrittää. Jos olet vaihtanut kielen, peli käyttää sitä käynnistyessään.

en: Clicking on a unit identifies all the places it can move on its current turn by dimming unreachable hexes (pressing the number keys 2–7 will identify the additional hexes that can be reached in that number of turns in a similar manner). While in this mode, moving the cursor over a hex will identify the path your unit will take towards that hex as well as additional information on the defensive bonus of your unit on that hex and, if it will take more than one turn, the number of turns it will take your unit to arrive. If you do not wish to move the unit this mode can be cancelled by selecting a different unit (by clicking on the new unit or using the <literal>n</literal> or <literal>N</literal> keys) or by right-clicking (Command-click on a Mac) anywhere on the map. The <link linkend="orbs">orbs</link> on the top of a unit&#8217;s energy bar provide a quick way to see which of your units have already moved or can move further in the current turn.
fi: Yksikköä klikkaamalla saa näkyviin kaikki paikat, joihin se voi liikkua vuoron aikana. Ulottumattomissa olevat heksat himmenevät (numeronäppäimillä 2–7 korostuvat lisäksi ne heksat, joihin voi päästä kyseisellä määrällä vuoroja). Tässä tilassa hiiren kursorin vieminen jonkin heksan ylle näyttää reitin, jota pitkin yksikkö liikkuisi, yksikön puolustusarvon kyseisessä heksassa sekä vuorojen määrän, joka yksiköltä kuluisi matkan tekoon, mikäli matka kestäisi kauemmin kuin yhden vuoron. Jos et halua siirtää yksikköä, tästä tilasta pääsee pois valitsemalla eri yksikön (klikkaamalla sitä tai käyttämällä <literal>n</literal> tai <literal>shift+n</literal> -näppäinkomentoja) tai klikkaamalla mihin tahansa kohtaan kartalla oikealla hiirennapilla (tai komentonäppäin pohjassa Macilla). <link linkend="orbs">Pallosta</link> yksikön energiapylvään päällä näkee helposti, mitkä yksiköistäsi ovat jo liikkuneet ja mitkä voivat vielä liikkua nykyisellä vuorolla.

en: Coming from one side, the enemy may attack any single of your units in the line with only 2 of his units at a time. As a rule of thumb, a healthy unit without particular weakness can withstand an attack from two normal enemy units of the same level or lower without getting killed.
fi: Lähestyessään yhdeltä suunnalta vihollinen ei voi hyökätä minkään linjassa olevan yksikön kimppuun useammalla kuin kahdella yksiköllä. Nyrkkisääntönä terve yksikkö, jolla ei ole erityisiä heikkouksia, selviää hengissä kahden tavallisen, samantasoisen vihollisyksikön hyökkäyksestä.

en: Concealment
fi: Piiloutuminen

en: Connect to Server
fi: Yhdistä palvelimeen

en: Consider playing the campaign on "Medium" difficulty level, especially if you have prior experience with strategy games. We feel you&#8217;ll find it much more rewarding.
fi: Kannattaa ehkä valita kampanjan vaikeudeksi ”Normaali”, varsinkin silloin, jos olet pelannut strategiapelejä ennenkin. Siten koet pelin luultavasti paljon palkitsevampana.

en: Context menu, cancel action
fi: Ponnahdusvalikko tai toiminnon peruutus

en: Continue interrupted unit move
fi: Jatka keskeytynyttä yksikön siirtoa

en: Controls
fi: Kontrollit

en: Create Unit (Debug!)
fi: Luo yksikkö (Debug!)

en: Credits
fi: Tekijät

en: Ctrl+Alt+r
fi: Ctrl+alt+r

en: Ctrl+Space
fi: Ctrl+välilyönti

en: Ctrl+n
fi: Ctrl+rn

en: Cures
fi: Lääkitsee

en: Current hex type
fi: Tämänhetkisen heksan tyyppi

en: Current time or time left (in timed multiplayer games)
fi: Kellonaika tai aikaa jäljellä (moninpeleissä)

en: Cycle through units that have movement left
fi: Käy läpi yksiköt, joilla on liikepisteitä jäljellä

en: Cycle through units that have movement left, in reverse order
fi: Käy läpi yksiköt, joilla on liikepisteitä jäljellä, käännetyssä järjestyksessä

en: Dawn
fi: Aamu

en: Day (afternoon)
fi: Iltapäivä

en: Day (morning)
fi: Aamupäivä

en: Day-phase
fi: Vuorokaudenaika

en: Delete planned action
fi: Poista suunniteltu toiminto

en: Description
fi: Kuvaus

en: Dextrous
fi: Taitava

en: Dextrous units do 1 more damage for every successful strike in ranged combat.  Dextrous is a trait possessed only by Elves. The Elven people are known for their uncanny grace, and their great facility with the bow. Some, however, are gifted with natural talent that exceeds their brethren. These elves inflict an additional point of damage with each arrow.
fi: Taitavat yksiköt tekevät 1 pisteen enemmän vahinkoa jokaisella onnistuneella kaukotaisteluiskulla. Taitavuus on piirre, jonka saavat vain haltiat. Haltioiden kansa tunnetaan salaperäisestä viehkeydestään ja taidokkaasta jousen käsittelystään. Joillekin heistä on kuitenkin suotu poikkeuksellisen suuri luontainen lahjakkuus. Nämä haltiat aiheuttavat ylimääräisen vahinkopisteen joka nuolella.

en: Different types of attacks do different amounts of damage, and a certain number of strikes may be made with each weapon. For instance, an Elvish Fighter does 5 points of damage with its sword every time it hits, and can strike 4 blows with the sword in one exchange. This is written as 5–4, meaning 5 damage per hit, and 4 strikes.
fi: Erilaiset hyökkäykset aiheuttavat eri määrän vahinkoa, ja kullakin aseella voi tehdä tietyn määrän iskuja. Esimerkiksi haltiasoturi aiheuttaa miekallaan 5 pistettä vahinkoa aina osuessaan ja voi iskeä sillä neljästi yhden iskujenvaihdon aikana. Tämä ilmaistaan ”5-4”, mikä tarkoittaa 5 pistettä vahinkoa osumalta ja 4 iskua.

en: Different units have different strengths and weaknesses depending on terrain and who they are attacking; right click on units and select "Unit Description" to learn more.
fi: Eri yksiköillä on eri vahvuuksia ja heikkouksia riippuen maastosta ja ketä vastaan ne hyökkäävät. Lisätietoja saat klikkaamalla yksiköitä oikealla hiirennapilla ja valitsemalla ”Yksikön kuvaus”.

en: Do not send wounded units to a sure death. Once a unit loses more than half of its hit points (HP), you should seriously consider retreating it to safety and either station it in a village for healing or give him to the care of a healer (like Elvish Shamans or White Mages). Healers are very useful!
fi: Älä lähetä haavoittuneita yksiköitä varmaan kuolemaan. Kun yksikkö menettää yli puolet elämäpisteistään (EP), harkitse vakavasti sen vetämistä turvaan ja joko sijoita se kylään paranemaan tai anna se hoivaajan, kuten haltiashamaanin tai valkoisen velhon hoitoon.

en: Does not suffer from a negative attack bonus during its unfavorable time of day (Heavy Infantry, Necrophage, Trolls, Walking Corpses).
fi: Yksikkö ei saa negatiivista hyökkäysbonusta epäsuotuisaan vuorokaudenaikaansa (raskas jalkaväki, kuolonsyöjät, peikot, elävät kuolleet).

en: Don&#8217;t abuse saved games. Long ago, Wesnoth only allowed saving the game at the end of a scenario. Mid-scenario saving was added as a convenience to use if you had to continue the game another day, or to protect against crashes. We do not recommend loading mid-scenario saved games over and over because your White Mage keeps getting killed. Learn to protect your White Mage instead, and balance risks! That is part of the strategy.
fi: Älä käytä tallennuksia väärin. Kauan sitten Wesnoth salli tallentamisen vain skenaarioiden lopussa. Tallentaminen kesken skenaarion lisättiin mukavuussyistä – sen varalta että pelaamista joutuu jatkamaan myöhemmin sekä suojelemaan pelin kaatumisilta. Emme suosittele lataamaan kesken skenaarion tallennettuja pelejä uudestaan ja uudestaan vain koska valkea velhosi aina kuolee. Opettele sen sijaan suojelemaan velhoasi ja tasapainottamaan riskit! Se on osa strategiaa.

en: Don&#8217;t neglect to earn your leader experience. You need to keep him safe, but if you coddle him too much he will be too low level to survive future scenarios anyway.
fi: Älä laiminlyö johtajasi kokemustasoa. Joudut pitämään hänet turvassa, mutta jos hemmottelet häntä liikaa, hän saattaa olla liian matalatasoinen selviytyäkseen tulevissa skenaarioissa.

en: Don&#8217;t sweat it too much when you lose some units. The campaign was designed to accommodate the player losing some units along the way.
fi: Jos menetät yksiköitä, älä hermoile liikaa. Kampanjat suunniteltiin ottaen huomioon, että pelaaja menettää jonkin verran yksiköitä matkan varrella.

en: Don&#8217;t waste units
fi: Älä heitä yksikköjä hukkaan

en: Down the right of the screen from top to bottom are:
fi: Ruudun oikeassa reunassa on, ylhäältä alas:

en: Drain
fi: Elämänimu

en: During the scenario
fi: Skenaarion kuluessa

en: Dusk
fi: Ilta

en: Each side is given some amount of gold to begin with, and receives 2 gold pieces per turn, plus 2 more gold pieces for every village that side controls. In a campaign, starting gold is a minimum amount defined by the scenario, which is typically lower as the difficulty level increases. In addition you often get a percentage of gold to carry over from the last scenario played. The exact percentage depends on the scenario and is usually displayed as part of the scenario objectives.
fi: Jokainen osapuoli aloittaa tietyllä kultamäärällä ja saa kaksi kultapalaa vuorossa sekä kaksi lisää jokaista hallitsemaansa kylää kohden. Kampanjassa aloituskullan määrittelee skenaarion minimikultamäärä. Yleensä määrä on pienempi vaikeimmilla vaikeusasteilla. Lisäksi edellisestä skenaariosta voi saada tietyn prosenttiosuuden seuraavaan skenaarioon. Tarkka prosenttimäärä riippuu skenaariosta, ja se yleensä näytetään tehtävänannossa.

en: Each unit also has an upkeep cost. The upkeep cost is generally equal to the level of the unit, unless the unit has the "Loyal" trait (<link linkend="traits">see below</link>). Units that are not initially recruited — i.e. the leader or those that join voluntarily — usually have the Loyal trait. Upkeep is only paid if the total upkeep of a side&#8217;s units is greater than the number of villages that side controls. Upkeep paid is the difference between the number of villages and the upkeep cost.
fi: Jokainen yksikkö vaatii myös ylläpitoa. Ylläpitokustannus on tavallisesti yksikön tason suuruinen, ellei yksiköllä ole piirrettä <emphasis>uskollinen</emphasis> (<link linkend="traits">ks. selitys alla</link>). Yksiköt, joita ei tarvitse värvätä – eli johtaja tai ne, jotka liittyvät vapaaehtoisesti – ovat yleensä uskollisia. Ylläpitoa maksetaan vain, jos yksiköiden kokonaisylläpito on suurempi kuin osapuolen hallitsemien kylien määrä. Maksettu summa on kylien määrän ja ylläpitokustannusten erotus.

en: Each unit is more or less vulnerable to the different attack types. 6 figures in the unit description show strength and weakness of the unit against the 6 attack types. A positive resistance figure indicates that the unit will suffer less damages from the attack type. A negative resistance figure indicates that the unit is especially vulnerable to this attack type.
fi: Kukin yksikkö on enemmän tai vähemmän haavoittuvainen eri hyökkäystyypeille. Kuusi prosenttilukua yksikön kuvauksessa kertovat yksikön vahvuudet ja heikkoudet kullekin kuudesta hyökkäystyypistä. Positiivinen vastustusarvo osoittaa, että yksikkö kärsii vähemmän vahinkoa kyseisestä hyökkäystyypistä. Negatiivinen luku osoittaa, että yksikkö on erityisen haavoittuvainen hyökkäystyypille.

en: Ellipses, Team Colors, and Hero Icons
fi: Kehät, joukkuevärit ja sankari-ikonit

en: End Turn button
fi: Lopeta vuoro -nappi

en: End this player&#8217;s turn
fi: Päätä tämän pelaajan vuoro

en: End unit turn and cycle to next unit that has movement left
fi: Lopeta vuoro yksikön osalta ja siirry seuraavaan, jolla on liikepisteitä jäljellä

en: Escape
fi: Esc

en: Every unit has a chance of being hit based on the terrain it is in. For instance, units in castles and villages have a lower chance of being hit, and Elves in forest have a low chance of being hit. To see a unit&#8217;s defense rating (i.e. chance not to be hit) in terrain, click on the unit, and then mouse over the terrain you&#8217;re interested in, and the defense rating will be displayed as a percentage value in the status pane, as well as shown over the terrain hex.
fi: Mahdollisuus osua yksikköihin perustuu maastotyyppiin, jossa ne ovat. Esimerkiksi linnoissa ja kylissä oleviin yksikköihin on yleensä vaikeaa osua ja metsässä oleviin haltioihin vielä vaikeampaa. Nähdäksesi yksikön puolustusarvon (eli todennäköisyyden välttää osuma) jossakin maastossa, klikkaa yksikköä ja siirrä hiiren osoitin sen heksan ylle, josta olet kiinnostunut. Puolustusarvo näytetään prosenttilukuna tilannepaneelissa ja maastoheksassa.

en: Every unit has an alignment: lawful, neutral, chaotic, or liminal. Alignment affects how units perform at different times of day. Neutral units are unaffected by the time of day. Lawful units do more damage during the day and less at night. Chaotic units do more damage at night and less during the day. Liminal units do less damage during both night and daytime.
fi: Joka yksiköllä on suuntautuminen: lainkuuliainen, neutraali, kaoottinen tai liminaali. Suuntautuminen vaikuttaa yksikön suoritukseen eri vuorokaudenaikoina. Neutraaleihin yksiköihin vuorokaudenaika ei vaikuta. Lainkuuliaiset aiheuttavat enemmän vahinkoa päivällä ja vähemmän yöllä. Kaoottiset aiheuttavat enemmän vahinkoa yöllä ja vähemmän päivällä. Liminaalit aiheuttavat eniten vahinkoa aamulla ja illalla.

en: Every unit of level 1 or higher maintains a zone of control (ZOC) covering all 6 neighboring hexes. This means that once an enemy moves into one of the six neighboring tiles, it is forced to halt and its movement phase ends (only enemies with the rare skirmisher ability ignore this).
fi: Jokainen vähintään tason 1 yksikkö hallitsee aluetta, joka kattaa kaikki kuusi sitä ympäröivää heksaa. Se tarkoittaa, että aina kun vihollinen siirtyy johonkin kuudesta viereisestä ruudusta, sen täytyy pysähtyä ja sen liikkumisvaihe päättyy (vain yksiköt, joilla on harvinainen <emphasis>kahakointi</emphasis>-erikoistaito välttävät tämän).

en: Examples: Drake scales protect them from most of attack types except from piercing weapon and cold weapon. Human Cavalry units are generally well protected except from piercing attacks which are their weak point. Undead are very resistant to blade and piercing weapon but very vulnerable to impact attacks and arcane attacks.
fi: Esimerkiksi draakkien suomut suojaavat niitä useimmilta hyökkäystyypeiltä, mutta eivät lävistykseltä ja kylmältä. Ihmisten ratsuväen yksiköt ovat pääasiassa hyvin suojattuja, paitsi lävistyshyökkäyksiltä, jotka ovat niiden akilleenkantapää. Epäkuollet ovat hyvin vastustuskykyisiä viilto- ja lävistysaseille, mutta heikkoja murskausta ja salatiedettä vastaan.

en: Execute all actions
fi: Suorita kaikki toimet

en: Execute planned action
fi: Suorita suunniteltu toiminto

en: Exit game, exit menu, cancel message
fi: Lopeta peli, poistu valikosta tai peruuta viesti

en: Experience
fi: Kokemus

en: Experience bonuses for killing or fighting enemies of different levels
fi: Taistelemisesta tai tappamisesta saatu kokemus suhteessa vihollisen tasoon

en: Fearless
fi: Peloton

en: Fighting
fi: Taisteleminen

en: Finding Your Way
fi: Ensiaskeleet

en: First, read the scenario objectives. Sometimes you do not have to kill enemy leaders; instead it is enough that you survive for a certain number of turns, or pick up a particular object.
fi: Lue ensin skenaarion tavoitteet. Joskus sinun ei tarvitse tappaa vihollisjohtajia, vaan riittää, että esimerkiksi selviät tietyn määrän vuoroja tai saat haltuusi jonkin esineen.

en: Firststrike
fi: Ensi-isku

en: For example, Horsemen can hold up the line against Orcish Grunts and Troll Whelps very well because they have some resistances against blade and impact. But your Horseman may quite quickly fall to Orcish Archers and Goblin Spearmen.
fi: Esimerkiksi hevosmiehet kykenevät puolustautumaan örkkisotilaita ja peikonpentuja vastaan erittäin hyvin, koska niillä on vastustuskykyä viillolle ja murskaukselle. Hevosmiehesi saattavat kuitenkin hävitä melko nopeasti jousiörkeille ja keihäshiisille.

en: For example, elves might hold out a forest during a nightly orcish onslaught and advance on sunrise. You may even note that the computer AI actively retreats his orcs during day.
fi: Haltiat saattaisivat esimerkiksi puolustautua metsästä örkkien öisen rynnäkön ajan ja edetä aamunkoitteessa. Saatat ehkä jopa havaita tekoälyvastustajan aktiivisesti perääntyvän örkeillään päiväsaikaan.

en: For example, you might position your elves just inside of a forest edge so that attacking orcs must stand on grassland while your elves enjoy the high forest defenses.
fi: Voisit esimerkiksi siirtää haltiasi juuri metsän rajan sisäpuolelle, jolloin hyökkäävien örkkien täytyy seistä tasangolla, kun taas haltiasi hyötyvät metsän tehokkaasta suojasta.

en: For example: consider a fight between a Lawful and a Chaotic unit when both have a base damage of 12. At dawn and dusk, both will do 12 points of damage if they hit. During Morning or Afternoon, the Lawful unit will do (<literal>12 \* 1.25</literal>) or 15 points, while the Chaotic unit will do (<literal>12 \* 0.75</literal>) or 9 points. During First or Second Watch, the Lawful unit would do 9 points compared to the Chaotic unit&#8217;s 15.
fi: Esimerkki: lainkuuliainen ja kaoottinen yksikkö, jotka kummatkin aiheuttavat perusvahinkoa 12 pistettä, taistelevat keskenään. Aamulla tai illalla molemmat aiheuttaisivat osuessaan 12 pistettä vahinkoa. Aamu- tai iltapäivällä lainkuuliainen aiheuttaisi <literal>12 × 1,25</literal> eli 15 pistettä ja kaoottinen <literal>12 × 0,75</literal> eli 9 pistettä vahinkoa. Ilta- tai aamuyöllä lainkuuliaisen yksikön aiheuttama vahinko olisi 9 ja kaoottisen 15 pistettä.

en: For game purposes, the races group into factions; for example, orcs often cooperate with trolls, and elves or dwarves with humans. Some other factions reflect divisions within human society&#8201;&#8212;&#8201;loyalists vs. outlaws, for example. In most campaigns, you will control units drawn a single faction. But sometimes factions make alliances with others, so you may face more than one faction in a scenario.
fi: Peliä varten rodut jaetaan liittoumiin. Esimerkiksi örkit ovat usein yhteistyössä peikkojen kanssa ja haltiat tai kääpiöt ihmisten kanssa. Jotkin muut liittoumat kuvaavat jakoja ihmisyhteisöissä – esimerkiksi lojalistit vastaan lainsuojattomat. Suurimmassa osassa kampanjoita kontrolloidaan yksiköitä yhdestä liittoumasta. Joskus kuitenkin liittoumat liittoutuvat keskenään, jolloin skenaariossa saattaa saada vastaansa useamman liittouman.

en: Full map, scaled
fi: Koko kartta kutistettuna

en: Game Modes
fi: Pelimuodot

en: Game Screen
fi: Peliruutu

en: General controls and hotkeys
fi: Kontrollit ja pikanäppäimet

en: Getting Started
fi: Aloittelijalle

en: Getting the Most Fun Out of the Game
fi: Miten nauttia pelistä eniten

en: Go to Preferences menu
fi: Avaa asetusvalikko

en: Gold
fi: Kulta

en: Green
fi: vihreä,

en: Green orb
fi: Vihreä pallo

en: Healers (Elvish Shaman, Elvish Druid, Elvish Shyde, White Mage, Mage of Light, Paladin) heal all wounded units around them, so you can keep units close to the battle without losing them.
fi: Hoivaajat (esim. haltiashamaani, haltiadruidi, keijuparantaja, valkea velho, valon velho ja pyhä ritari) hoivaavat kaikkia yksiköitä ympärillään, joten voit pitää yksikköjä lähellä taistelua menettämättä niitä.

en: Healers cannot heal themselves, but see next point.
fi: Hoivaajat eivät voi hoivata itseään; katso kuitenkin seuraava kohta.

en: Healers do not heal enemy units.
fi: Hoivaajat eivät hoivaa vihollisyksiköitä.

en: Healing
fi: Paraneminen

en: Heals +4
fi: Hoivaa +4

en: Heals +8
fi: Hoivaa +8

en: Healthy
fi: Elinvoimainen

en: Help
fi: Ohje

en: Holding Shift
fi: Shiftin painaminen

en: Host Networked Game
fi: Isännöi verkkopeliä

en: How do you guard wounded units? They are best guarded by being out of the adversary&#8217;s reach. No enemy can attack them if enemies cannot even come near them. The next section about zone of control (ZOC) shows how to restrict the enemy&#8217;s moves.
fi: Miten suojella haavoittuneita yksiköitä? Ne ovat parhaassa turvassa ollessaan vastustajan ulottumattomissa. Kukaan ei voi hyökätä niiden kimppuun, jos viholliset eivät voi edes tulla niiden lähelle. Seuraava osio yksiköiden hallitsemasta alueesta kertoo, miten voit rajoittaa vihollisen liikkumavapautta.

en: If an equivalent Neutral unit were fighting, it would always do 12 points of damage regardless of the hour.
fi: Jos vastaava neutraali yksikkö taistelisi, se aiheuttaisi aina 12 pistettä vahinkoa vuorokaudenajasta riippumatta.

en: If the unit is an ally you do not control
fi: jos yksikkö on liittolainen, jota et voi ohjata.

en: If the upkeep cost is greater than the number of villages+2 then the side starts losing gold, if it is equal, no income is gained or lost.
fi: Jos ylläpitokustannukset ovat suuremmat kuin kylien määrä + 2, osapuoli alkaa menettää kultaa; jos ne ovat yhtä suuret, kultamäärä ei kasva eikä vähene.

en: If you attack with a melee weapon, the enemy you attack will be able to strike back at you with a melee weapon. If you attack with a ranged weapon, the enemy will be able to strike back with a ranged weapon. If an enemy does not have a weapon of the same type as the one you attack with, they will be unable to strike back and do any damage to you in that fight.
fi: Jos hyökkäät lähitaisteluaseella, hyökkäyksen kohteena oleva yksikkö voi iskeä takaisin lähitaisteluaseellaan. Jos hyökkäät kaukotaisteluaseella, puolustaja voi iskeä takaisin kaukotaisteluaseellaan. Jos vihollisella ei ole samantyyppistä asetta kuin se, jolla hyökkäät, se ei voi iskeä takaisin eikä aiheuttaa vahinkoa.

en: If you control the unit and it has moved this turn, but could still move further or attack
fi: jos yksikkö on sinun ja on liikkunut tällä vuorolla, mutta voisi vielä liikkua tai hyökätä,

en: If you control the unit and it hasn&#8217;t moved this turn
fi: jos yksikkö on sinun eikä ole liikkunut tällä vuorolla,

en: If you control the unit, but it can no longer move or attack, or the user ended the unit&#8217;s turn
fi: jos yksikkö on sinun, mutta on käyttänyt kaikki liikepisteensä tällä vuorolla.

en: If you decide to move the selected unit, click on the hex you want to move to and your unit will move towards that space. If you select a destination which is beyond reach in the current turn, the unit will move as far as it can in the current turn and enter <emphasis>goto-mode</emphasis>. In <emphasis>goto-mode</emphasis> your unit will continue moving towards its destination in subsequent turns. You can easily undo goto movements at the beginning of your next turn. You may also change a unit&#8217;s destination by selecting that unit and choosing a new destination or clicking the unit again to cancel the <emphasis>goto</emphasis>.
fi: Jos päätät siirtää valittua yksikköä, klikkaa heksaa, johon haluat sen siirtyvän. Yksikkösi kulkee sitä kohti. Jos valitset määränpään, joka ei ole sillä vuorolla saavutettavissa, yksikkö liikkuu niin pitkälle kuin voi ja siirtyy <emphasis>matkatilaan</emphasis>. <emphasis>Matkatilassa</emphasis> yksikkösi jatkaa liikkumista määränpäätään kohti seuraavilla vuoroilla. Matkaliikkumisen voi helposti perua seuraavan vuoron alussa. Määränpään voi myös vaihtaa valitsemalla yksikön ja klikkaamalla uutta kohdetta tai klikkaamalla yksikköä uudestaan, mikä kumoaa <emphasis>matkatilan</emphasis>.

en: If you move next to an enemy unit, you may attack it. Click on your unit that is next to an enemy unit, and click on the enemy you want to attack – this will bring up a window that presents further options for the fight. Every unit has one or more weapons it can attack with. Some weapons, such as swords, are melee weapons, and some weapons, such as bows, are ranged weapons.
fi: Jos siirryt vihollisyksikön viereen, voit hyökätä sitä vastaan. Klikkaa yksikköäsi, joka on vihollisyksikön vieressä, ja klikkaa vihollista, jonka kimppuun haluat hyökätä. Esiin tulee ikkuna, jossa on lisävalintoja taisteluun. Joka yksiköllä on yksi tai useampi ase, jolla se voi hyökätä. Jotkin aseet, kuten miekat, ovat lähitaisteluaseita, ja jotkut, kuten jouset, ovat kaukotaisteluaseita.

en: If you must load a saved game, we recommend going back to the start of the scenario, so that you choose a new strategy that works, rather than simply finding random numbers that favor you.
fi: Jos tilanne on toivoton ja sinun täytyy ladata tallennettu peli, suosittelemme paluuta takaisin skenaarion alkuun, jotta voit valita toimivan strategian sen sijaan, että hakisit vain kannaltasi suotuisia satunnaislukuja.

en: Illuminates
fi: Valaisee

en: Image
fi: Kuva

en: In general multiplayer games are played against other players via the Internet (you can also run them on your LAN if you have one). All these games are co-ordinated through the Wesnoth multiplayer server. Multiplayer games can take anywhere from 1 hour to 10 hours, depending on how many players there are (and the size of the map). The average time is between 3 to 7 hours. Games can be saved and loaded as many times as you like. So, it&#8217;s possible for some games to last 1 or 2 weeks, even though the play time is only a few hours. You cannot carry over units in multiplayer from one scenario to the next, so building up your army&#8217;s strength is possible only within the scenario.
fi: Yleensä moninpelejä pelataan muita pelaajia vastaan Internetin kautta (voit myös käyttää lähiverkkoa, jos sinulla on sellainen). Kaikkia näitä pelejä koordinoidaan Wesnoth-moninpelipalvelimen avulla. Moninpelit voivat kestää tunnista jopa kymmeneen tuntiin, riippuen pelaajien määrästä (ja kartan koosta). Keskimääräinen peliaika on kolmesta seitsemään tuntiin. Pelit voidaan tallentaa ja ladata miten monta kertaa tahansa, joten on mahdollista, että jotkin niistä kestävät viikon tai kaksi, vaikka varsinainen peliaika on muutaman tunnin mittainen. Moninpelissä yksiköitä ei voi siirtää mukanaan skenaariosta toiseen, joten armeijan vahvuuden kasvattaminen on mahdollista vain skenaarion aikana.

en: In particular, use your ranged weapons if the enemy has no ranged attack. The computer&#8217;s default choice only looks for the most damage you can deal, so using it will often result in your units taking more damage than necessary.
fi: Varsinkin, jos vihollisella ei ole kaukohyökkäystä, kannattaa käyttää kaukotaisteluaseita. Tietokoneen ehdotus perustuu vain suurimman mahdollisen vahingon aiheuttamiseen vastustajalle, joten sen käyttäminen vahingoittaa usein omia yksiköitäsi tarpeettomasti.

en: In the Action menu, you can select "Show Enemy Moves" to highlight all possible hexes your adversary can actually move to. This takes your zone of control into account. Thus you can check that your near death unit, which is behind, indeed cannot be attacked as the enemy cannot move close to it.
fi: Toiminnot-valikon valinta ”Näytä vihollisten liikkeet” korostaa kaikki mahdolliset heksat, joihin vastustajasi voi oikeasti siirtyä, kun yksikköjesi hallitsemat alueet otetaan huomioon. Näin voit tarkistaa, että vihollinen ei todellakaan voi hyökätä lähellä kuolemaa olevan, taakse jättäytyneen yksikkösi kimppuun.

en: In the world of Wesnoth there dwell humans, elves, dwarves, orcs, drakes, saurians, mermen, nagas, and many other races yet more obscure and wondrous. In accursed lands walk undead and ghosts and specters; monsters lurk in its ruins and dungeons.  Each has adapted to particular terrains. Humans inhabit primarily the temperate grasslands. In the hills, mountains and underground caves orcs and dwarves are most at home. In the forests the elves reign supreme. In the oceans and rivers mermen and nagas dominate.
fi: Wesnothin maailmassa elää ihmisiä, haltioita, kääpiöitä, örkkejä, draakkeja, sauriaaneja, merenväkeä, nagoja ja monia muita vielä hämäräperäisempiä ja ihmeellisempiä rotuja. Kirotuilla mailla vaeltavat epäkuolleet, kummitukset ja surmanhenget; raunioissa ja luolastoissa asuu hirviöitä. Jokainen laji on sopeutunut tietynlaisiin maastoihin. Ihmiset asuvat pääosin lauhkeilla ruohikkomailla. Kukkuloilla, vuorilla ja maanalaisissa luolastoissa ovat örkit ja kääpiöt eniten kuin kotonaan. Haltiat ovat metsien kiistämättömiä valtiaita. Merissä ja joissa hallitsevat merenväki ja nagat.

en: Income
fi: Tulot

en: Intelligent
fi: Älykäs

en: Intelligent units require 20% less experience than usual to advance (Trolls do not get this trait).  Intelligent units are very useful at the beginning of a campaign as they can advance to higher levels more quickly. Later in campaigns Intelligent is not quite as useful because the After Maximum Level Advancement (AMLA)  is not as significant a change as advancing a level. If you have many <emphasis>maximum level</emphasis> units you may wish to recall units with more useful traits.
fi: Älykkäät yksiköt tarvitsevat 20% tavallista vähemmän kokemusta edistyäkseen (peikot eivät saa tätä piirrettä). Älykkäät yksiköt ovat erittäin hyödyllisiä kampanjan alussa, koska ne saavuttavat korkeita tasoja nopeammin. Myöhemmin kampanjassa ne eivät ole yhtä hyödyllisiä, koska enimmäistason jälkeinen yleneminen (EJY) ei ole niin merkittävä muutos kuin tasolla edistyminen. Jos sinulla on monta <emphasis>enimmäistason</emphasis> yksikköä, kannattaa ehkä kutsua yksiköitä, joilla on hyödyllisempiä piirteitä.

en: It usually pays off if you can definitively kill (or almost kill) the faced unit. If you are unsure of finishing off the enemy in one turn, either ensure that your unit can weather the return attacks or decide that you&#8217;re willing to lose that unit. To withstand the enemy&#8217;s strikes next turn, it is often wise to attack at the range that allows the enemy to do least damage to you, rather than choosing the maximum expected damage to the enemy.
fi: Yleensä on vain eduksi, jos voit varmasti (tai lähes varmasti) tappaa vastassa olevan yksikön. Jos olet epäilet mittelyn venyvän, varmista, että yksikkösi kestää vastahyökkäykset, tai päätä, että olet valmis menettämään yksikkösi. Jotta kestäisit vihollisen seuraavan vuoron ajan, on usein viisainta mieluummin hyökätä siltä etäisyydeltä, jolta vihollinen voi vähiten vahingoittaa sinua, kuin valita suurin odotettavissa oleva vahinko viholliselle.

en: Join official Server
fi: Ota yhteys viralliseen palvelimeen

en: Keep in mind that some scenarios take place underground, where it is perpetually night!
fi: Muista, että jotkin taistelut käydään maan alla, missä on jatkuvasti yö!

en: Keep units in packs so the enemy cannot attack from as many sides, and so you can outnumber each enemy unit. Put your units in a line so that the enemy cannot attack any one of your units from more than two sides.
fi: Pidä yksikkösi ryhmissä, jotta vihollinen ei voi hyökätä niin monelta puolelta ja jotta sinulla on ylivoima jokaiseen vihollisyksikköön nähden. Ryhmitä yksikkösi riviin, jotta vihollinen ei voi hyökätä minkään yksikkösi kimppuun useammalta kuin kahdelta puolelta.

en: Killing all enemy leaders usually gives instant victory.
fi: Kaikkien vihollisjohtajien tappaminen johtaa yleensä välittömään voittoon.

en: Language
fi: Vaihda kieli

en: Lawful
fi: Lainkuuliainen

en: Leadership
fi: Johtamiskyky

en: Left click
fi: Klikkaus vasemmalla hiirennapilla

en: Life and Death — Experience
fi: Elämä, kuolema ja kokemus

en: Liminal
fi: Liminaali

en: Lining your troops up also prevents the enemy from surrounding any one of them. For ZOC reasons, a unit with one enemy behind it and one in front is trapped.
fi: Yksiköiden järjestäminen riviin estää vihollista myös saartamasta yhtäkään niistä. Yksiköiden hallitseman alueen takia yksikkö, jolla on vihollinen sekä edessä että takana, on motissa.

en: Load
fi: Tallennukset

en: Load game
fi: Lataa peli

en: Local Game
fi: Paikallinen peli

en: Login
fi: Käyttäjänimi

en: Look at the map: the terrain, the position of your leader and the other leader(s).
fi: Tarkastele karttaa: maastoa sekä johtajasi ja muiden johtajien sijaintia.

en: Losing units is expected, even advanced units.
fi: Yksiköitä tavallisesti menetetään, jopa edistyneitä yksiköitä.

en: Loyal
fi: Uskollinen

en: Loyal units don&#8217;t incur upkeep. Most units incur an upkeep cost at the end of every turn, which is equal to their level. Loyal units do not incur this cost.  During campaigns, certain units may opt to join the player&#8217;s forces of their own volition. These units are marked with the Loyal trait. Although they may require payment to be recalled, they never incur any upkeep costs. This can make them invaluable during a long campaign, when gold is in short supply.  This trait is never given to recruited units, so it may be unwise to dismiss such units or to send them to a foolish death.
fi: Uskolliset yksiköt eivät vaadi ylläpitoa. Useimmat yksiköt aiheuttavat tasonsa verran ylläpitokuluja joka vuoron lopuksi. Uskollisista yksiköistä tätä maksua ei tarvita. Kampanjoiden aikana tietyt yksiköt voivat liittyä pelaajan joukkoihin vapaaehtoisesti. Näillä yksiköillä on piirre <emphasis>uskollinen</emphasis>. Vaikka niiden takaisin kutsuminen saattaakin maksaa, eivät ne koskaan tarvitse ylläpitoa. Tästä syystä ne voivat olla korvaamattomia pitkän kampanjan aikana, kun kulta on vähissä. Värvätyt yksiköt eivät koskaan saa tätä piirrettä, joten uskollisia yksiköitä ei välttämättä kannata vapauttaa palveluksesta tai tapattaa turhaan.

en: Magical
fi: Maaginen

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Maintain a defensive line
fi: Ylläpidä puolustuslinjaa

en: Make currently selected unit hold position (end its movement)
fi: Jätä valittu yksikkö asemiin (lopeta sen liikkuminen toistaiseksi)

en: Map Editor
fi: Karttaeditori

en: Marksman
fi: Tarkk’ampuja

en: Mechanical
fi: Mekaaninen

en: Menu button
fi: Valikko-nappi

en: Message another player (in multiplayer)
fi: Lähetä viesti toiselle pelaajalle moninpelissä

en: Message everyone in the game (in multiplayer)
fi: Lähetä viesti kaikille moninpelissä

en: Message your allies (in multiplayer)
fi: Lähetä viesti liittolaisillesi moninpelissä

en: Middle click
fi: Klikkaus hiiren keskinapilla

en: Miscellaneous hotkeys
fi: Muut pikanäppäimet

en: More general tips
fi: Lisää yleisiä neuvoja

en: Most units exert a Zone of Control which affects the hexes your unit can reach and the path your unit takes. These restrictions are automatically reflected in both the path that is displayed for your unit and the hexes it may move to on the current turn.
fi: Useimmat yksiköt hallitsevat aluetta, mikä vaikuttaa siihen, mitkä heksat ovat yksikköjesi saavutettavissa, ja reittiin, jonka yksikkö valitsee. Nämä rajoitukset näkyvät automaattisesti sekä reitissä, joka yksikölle esitetään, että heksoissa, joihin se voi siirtyä vuoron aikana.

en: Move action down in the queue
fi: Siirrä toiminto alemmas jonossa

en: Move action down queue
fi: Siirrä toiminto alaspäin jonossa

en: Move action up in the queue
fi: Siirrä toiminto ylemmäs jonossa

en: Move action up queue
fi: Siirrä toiminto ylös jonossa

en: Move to leader unit
fi: Siirry johtajayksikön luo

en: Moving
fi: Liikkuminen

en: Moving onto a village that is neutral or owned by an enemy will take ownership of it and end your move for that unit.
fi: Liikkuminen neutraaliin tai vihollisen kylään siirtää kylän omistukseesi ja lopettaa yksikön liikkumisen sillä vuorolla.

en: Multiplayer
fi: Moninpeli

en: Multiplayer dialog
fi: Moninpeli-ikkuna

en: Multiplayer specific hotkeys
fi: Moninpelin pikanäppäimet

en: Multiple healers from different allied sides can heal the same unit and speed up healing.
fi: Useampi hoivaaja eri liittoutuneilta puolilta voivat hoivata samaa yksikköä yhtä aikaa ja nopeuttaa paranemista.

en: Next
fi: Seuraava

en: Night (first watch)
fi: Iltayö

en: Night (second watch)
fi: Aamuyö

en: Nightstalk
fi: Yöväijyntä

en: Note that your units can pass through hexes containing your own troops.
fi: Huomaa, että yksikkösi voivat liikkua niidenkin heksojen läpi, joissa on muita omia yksiköitäsi.

en: Often, you will throw several units at a single enemy unit to finish him off, but these were forming your defensive line which is now partly broken. Maybe this doesn&#8217;t matter because you are out of reach of the next enemy unit. Maybe it does because you only managed to weaken a very strong enemy and next turn, he is going to strike back. Perhaps a Horseman can deliver the killing blow.
fi: Usein isket usealla yksiköllä yhtä vihollisyksikköä vastaan viimeistelläksesi tapon, mutta nämä yksiköt muodostivat puolustuslinjasi, joka on nyt osin rikki. Ehkä se ei haittaa, jos olet seuraavan vihollisyksikön ulottumattomissa. Ehkä toisaalta onnistutkin vain heikentämään hyvin vahvaa vihollista, joka seuraavalla vuorolla iskee takaisin. Kenties hevosmies voi antaa tappavan iskun.

en: On the top of the energy bar shown next to each unit of yours is an orb. This orb is:
fi: Yksiköiden vierellä näytettävän energiapylvään päällä on ystävällisillä yksiköillä pallo. Pallo on:

en: Orb
fi: Pallot

en: Orbs
fi: Pallot

en: Out of the enemy&#8217;s reach
fi: Vihollisen saavuttamattomissa

en: Over the course of a campaign, it is critical that you build up a seasoned force. Later scenarios will assume you have level 2 and 3 units available for recall.
fi: Kampanjan kuluessa on oleellista kehittää kokeneet taistelujoukot. Myöhemmissä skenaarioissa oletetaan, että sinulla on kutsuttavissa tasojen 2 ja 3 yksiköitä.

en: Over the land are scattered villages where you can heal your troops and gather the income required to support your army. You will also have to cross mountains and rivers, push through forests, hills and tundra, and cross open grassland. In each of these areas different creatures have adapted to live there and can travel more easily and fight better when they are in familiar terrain.
fi: Ympäri maita on hajallaan kyliä, joissa voit parantaa joukkojasi ja kerätä tarvittavia tuloja ylläpitääksesi armeijaasi. Sinun täytyy myös ylittää vuoristoja ja jokia, tunkeutua läpi metsien, kukkuloiden ja tundran sekä ylittää avoimia ruohotasankoja. Kaikille näille alueille on sopeutunut elämään eri olentoja, jotka voivat kulkea helpommin ja taistella paremmin kun ne ovat tutussa maastossa.

en: Pandora specific controls and hotkeys
fi: Pandoraan liittyvät kontrollit ja pikanäppäimet

en: Pay careful attention to the Objectives pop-up box at the beginning of each scenario. Usually you will achieve victory by killing all enemy leaders, and only be defeated by having your leader killed. But scenarios may have other victory objectives — getting your leader to a designated point, say, or rescuing someone, or solving a puzzle, or holding out against a siege until a certain number of turns have elapsed.
fi: Huomioi tarkasti tavoiteikkuna jokaisen skenaarion alussa. Yleensä voitat tappamalla kaikki vihollisjohtajat ja häviät vain, jos oma johtajasi kuolee. Skenaarioilla voi kuitenkin olla muitakin voittoedellytyksiä – saada johtajasi tiettyyn paikkaan, jonkun pelastaminen, arvoituksen ratkaiseminen, tai paikan puolustaminen, kunnes tietty määrä vuoroja on kulunut.

en: Petrify
fi: Jähmetys

en: Plague
fi: Rutto

en: Play a sequence of connected scenarios, known as a campaign, against the computer.
fi: Pelaa kampanja, eli sarja yhteen liitettyjä skenaarioita, tietokonetta vastaan.

en: Play a single scenario against computer or human opponents.
fi: Pelaa yksittäinen skenaario tietokone- tai ihmisvastustajia vastaan.

en: Playing
fi: Pelaaminen

en: Poison
fi: Myrkky

en: Preface
fi: Johdanto

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Previous
fi: Edellinen

en: Quick
fi: Nopea

en: Quick units have 1 extra movement point, but 5% less HP than usual.  Quick is the most noticeable trait, particularly in slower moving units such as trolls or heavy infantry. Units with the Quick trait often have greatly increased mobility in rough terrain, which can be important to consider when deploying your forces. Also, Quick units aren&#8217;t quite as tough as units without this trait and are subsequently less good at holding contested positions.
fi: Nopeilla yksiköillä on 1 ylimääräinen liikepiste, mutta 5% vähemmän elämäpisteitä. Nopeus on huomattavin piirre, etenkin hitaasti liikkuvilla yksiköillä, kuten peikoilla ja raskaalla jalkaväellä. Nopeilla yksiköillä on usein paljon helpompaa liikkua vaikeassa maastossa, mikä saattaa olla tärkeää huomioida joukkoja levitettäessä. Nopeat yksiköt eivät kuitenkaan ole aivan yhtä kestäviä kuin yksiköt ilman tätä piirrettä, joten niillä on vaikeaa suojata tärkeitä kohteita.

en: Quit
fi: Lopeta

en: Quit game
fi: Lopeta peli

en: Recall unit
fi: Kutsu takaisin palvelukseen

en: Recalling units
fi: Veteraaniyksikköjen kutsuminen

en: Recruit and Recall
fi: Värväys ja kutsuminen

en: Recruit dialog
fi: Värväysvalikko

en: Recruit unit
fi: Värvää yksikkö

en: Recruiting and Recalling
fi: Värväys ja kutsuminen

en: Red
fi: punainen,

en: Red orb
fi: Punainen pallo

en: Redo move
fi: Tee siirto uudelleen

en: Refresh Cache
fi: Päivitä välimuisti

en: Regardless of whether you are playing a scenario or a campaign, the basic layout of the game screen is the same. The majority of the screen is filled with a map which shows all of the action that takes place in the game. Around the map are various elements which provide useful information about the game and are described in more detail below.
fi: Sekä yksittäistä skenaariota että kampanjaa pelatessa peliruudun perusasettelu on sama. Suurimman osan ruudusta täyttää kartta, joka näyttää kaiken pelissä tapahtuvan toiminnan. Kartan ympärillä on erilaisia elementtejä, jotka antavat hyödyllistä tieto pelistä. Ne on kuvattu tarkemmin alla.

en: Regenerates
fi: Uusiutuu

en: Regeneration
fi: Uusiutuminen

en: Remember that Lawful units like humans fight better at daytime, Chaotic units like orcs or undead fight better at night, and Liminal units fight best during the twilight. Ideally you want to first meet the enemy when you are strong and/or he is weak. When the enemy has its strong time, it often pays off to strengthen your lines and hold a favorable defensive position. When its weak time is about to arise, your advance will push forth.
fi: Muista, että lainkuuliaiset yksiköt, kuten ihmiset, taistelevat paremmin päivällä, kaoottiset, kuten örkit ja epäkuolleet, paremmin yöllä ja liminaalit taistelevat paremmin aamu- ja iltahämärässä. Parhaisiin asemiin pääset kohtaamalla vihollisen ollessasi vahva ja / tai vihollisen ollessa heikko. Kun vihollinen on vahva, kannattaa usein vahvistaa omia rintamalinjojaan ja pitäytyä suotuisissa puolustusasemissa. Kun sen heikko hetki on koittamassa, rynnäkkösi voi alkaa.

en: Remember, the idea of a game is to have fun! Here are some recommendations from the development team on how to get the most fun out of the game:
fi: Muista, että pelaamisen tarkoitus on pitää hauskaa! Tässä on muutamia kehitystiimimme suosituksia, jotta pelistä saisi eniten iloa irti:

en: Rename unit
fi: Vaihda yksikön nimeä

en: Renowned for their vitality, some dwarves are sturdier than others and can rest heal even when traveling or fighting.  Healthy units have 1 HP plus 1 HP per level more than usual and rest heal the usual 2 HP after each turn regardless.
fi: Kääpiöt ovat tunnettuja elinvoimaisuudestaan. Jotkut heistä ovat muita sitkeämpiä ja voivat levätä jopa matkatessaan. Elinvoimaisilla yksiköillä on 1 EP ja 1 EP jokaista tasoa kohden enemmän kuin tavallisesti ja ne paranevat 2 EP joka vuorolla, jolla eivät taistelleet. Ne myös kärsivät vahinkoa myrkytyksestä neljänneksen vähemmän.

en: Repeat last recruit
fi: Toista viimeisin värväys

en: Reset zoom to default
fi: Palauta normaalisuurennus

en: Resilient
fi: Kestävä

en: Resilient units have 4 HP plus 1 HP per level more than usual.  Resilient units can be useful at all stages of a campaign, and this is a useful trait for all units. Resilient is often most helpful as a trait when it occurs in a unit that has some combination of low hitpoints, good defense, or high resistances. Resilient units are especially useful for holding strategic positions against opponents.
fi: Kestävillä yksiköillä on 4 EP tavallista enemmän ja lisäksi 1 EP tasoa kohden. Tämä on hyödyllinen piirre kaikilla yksiköillä ja kampanjan joka vaiheessa. Kestävyys on usein hyödyllisimmillään, kun yksiköllä on jokin yhdistelmä näistä: matalat elämäpisteet, hyvä puolustus tai korkeat vastustusarvot. Kestävät yksiköt ovat erityisen hyviä pitämään tärkeitä asemia vihollisia vastaan.

en: Resistance
fi: Vastustus

en: Right Panel
fi: Oikea paneeli

en: Right click
fi: Klikkaus oikealla hiirennapilla

en: Right-click in an empty castle hex and select Recall to recall units from previous scenarios. Recalling costs 20 pieces of gold per unit. See <link linkend="unit_recall">recalling units</link> for more information.
fi: Klikkaa oikealla hiirennapilla tyhjää linnaheksaa ja valitse ”Kutsu veteraaniyksikkö” kutsuaksesi takaisin yksiköitä edellisistä skenaarioista. Kutsuminen maksaa 20 kultapalaa yksikköä kohden. Lisätietoja on kohdassa <link linkend="unit_recall">Veteraaniyksikköjen kutsuminen</link>.

en: Right-click in an empty castle hex and select Recruit to recruit new units from the list that is presented. The cost to Recruit depends on the unit, but is usually between 10 and 20 gold.
fi: Klikkaamalla oikealla hiirennapilla tyhjää linnaheksaa ja valitsemalla ”Värvää” saat listan yksiköistä, joita voit värvätä palvelukseen. Värväämisen hinta riippuu yksiköstä, mutta on yleensä 10–20 kultapalaa.

en: Rotate your troops
fi: Kierrätä joukkojasi

en: Run AI formula
fi: Suorita tekoälykaava

en: Save and Load
fi: Tallennus ja lataus

en: Save game
fi: Tallenna peli

en: Scenarios
fi: Skenaariot

en: Scroll
fi: Vieritä ruutua

en: Search (find label or unit by name)
fi: Etsi karttamerkintä tai yksikkö nimeltä

en: Select unit, move unit
fi: Valitse tai siirrä yksikköä

en: Set team label
fi: Lisää joukkueen karttamerkintä

en: Shield with your zone of control (ZOC)
fi: Käytä yksikön hallitsemaa aluetta suojaukseen

en: Shift+Space
fi: Shift+välilyönti

en: Show enemy moves (where the enemy can move next turn)
fi: Näytä vihollisen liikkeet (mihin vihollinen voi liikkua seuraavalla vuorolla)

en: Show how far currently selected unit can move in that many turns
fi: Näytä miten kauas valittu yksikkö voi liikkua näin monessa vuorossa

en: Show potential enemy moves, if your units were not on the map
fi: Näytä vihollisen mahdolliset siirrot, jos sinun yksikkösi eivät olisi kartalla

en: Show scenario objectives
fi: Näytä skenaarion tavoitteet

en: Show statistics
fi: Näytä tilastot

en: Show status table
fi: Näytä tilannetaulukko

en: Show the description of the currently selected unit
fi: Näytä valitun yksikön kuvaus

en: Show unit list
fi: Näytä yksikkölista

en: Skirmisher
fi: Kahakointi

en: Slow
fi: Hidastus

en: So, the formula for determining the income per turn is
fi: Tulojen määrä vuorossa selviää siis kaavalla:

en: Some attacks can inflict poison damage on your unit. When this happens the poisoned unit will take 8 damage each turn until it is cured. Poison can be cured by waiting on a village or being next to a unit with the <emphasis>cures</emphasis> ability. Units with the <emphasis>heals</emphasis> ability can only prevent the poison from causing damage that turn, not cure it. When poison is cured the unit does not gain or lose hitpoints on that turn due to healing/poisoning. A unit can not be healed normally until it is cured of poisoning. Resting is still allowed, although it will not substantially diminish the poison&#8217;s effect.
fi: Jotkut hyökkäykset voivat myrkyttää yksikkösi. Myrkytetty yksikkö vahingoittuu 8 elämäpistettä joka vuorolla, kunnes se parannetaan. Myrkyn voi parantaa lepäämällä kylässä tai olemalla sellaisen yksikön vierellä, jolla on <emphasis>lääkitsee</emphasis>-erikoistaito. Yksiköt, joilla on <emphasis>hoivaa</emphasis>-erikoistaito, voivat vain estää myrkkyä aiheuttamasta vahinkoa, eivät poistaa sitä. Yksikkö ei saa hoivaamisesta, tai menetä elämäpisteitä (myrkytys), sen vuoron alussa, jolloin hänet parannetaan. Yksikköä ei voi parantaa normaalisti, ennen kuin sen myrkytys on parannettu. Lepääminen on yhä sallittua, vaikkei se olennaisesti pienennäkään myrkytysefektiä.

en: Some campaigns use a star-shaped base to indicate leaders and heroes (units which are somehow special and for example not allowed to die in the course of the scenario); others use a silver crown icon above the energy bar to mark heroes. Still others have no specific hero indicator at all. Which (if any) is used is a stylistic choice left to campaign designers.
fi: Jotkin kampanjat käyttävät tähdenmuotoista jalustaa osoittamaan johtajat ja sankarit (yksiköt, jotka ovat jotenkin erityisiä eivätkä esimerkiksi saa kuolla skenaarion aikana); toiset taas käyttävät hopeisen kruunun kuvaa energiapylvään päällä sankarien merkkinä. Joissain tapauksissa mitään merkintää ei ole. Se, mitä vaihtoehtoa käytetään, on kampanjan laatijan tekemä tyylivalinta.

en: Some hotkeys were changed slightly to make better use of the controls provided by the Pandora. If you are using a Pandora, these keys differ from the lists above:
fi: Joitakin pikanäppäimiä muutettiin hieman, jotta Pandoran kontrollit tulisivat parempaan käyttöön. Jos käytät Pandoraa, nämä näppäimet eroavat yllä esitetyistä:

en: Some keys on MacOSX require more than replacing Ctrl by Cmd. Here is a list of those:
fi: Jotkut näppäimet MacOSX:ssä vaatii enemmän kuin Ctrl -näppäimen korvaamisen Cmd:llä. Tässä lista niistä:

en: Some other hints about healing:
fi: Muita neuvoja parantamisesta:

en: Some units are resistant or vulnerable to different kind of attacks. Mounted units are weak vs pierce attacks. Fire and arcane attacks destroy undead. To see how much a unit resists an attack type, right click on the unit, select "Unit Description", then select "Resistance". It will show you how resistant a unit is to different types of attacks.
fi: Jotkut yksiköt ovat vastustuskykyisiä tai haavoittuvaisia erilaisille hyökkäyksille. Ratsuyksiköt ovat heikkoja lävistystä vastaan. Tuli- ja salatiedehyökkäykset tuhoavat epäkuolleita. Nähdäksesi kuinka hyvin yksikkö vastustaa jotakin hyökkäystyyppiä, klikkaa yksikköä oikealla hiirennapilla, valitse Yksikön kuvaus ja selaa kohtaan Vastustukset. Siinä on listattu, miten vastustuskykyinen yksikkötyyppi on eri hyökkäyksille.

en: Some units have abilities that either directly affect other units, or have an effect on how the unit interacts with other units. These abilities are listed below:
fi: Joillain yksiköillä on erikoistaitoja, jotka vaikuttavat joko suoraan toisiin yksiköihin tai yksikön vuorovaikutukseen ympäristön kanssa. Nämä taidot on listattu alla:

en: Space
fi: välilyönti

en: Special
fi: Poikkeus

en: Steadfast
fi: Vankkumaton

en: Strategy and Tips
fi: Strategia ja neuvoja

en: Striking first is an advantage because it allows you the choice of which units will face off. Take advantage of enemy weakness: e.g. direct your ranged attacks against foes without ranged weapons. Take advantage of weaknesses like Horsemen&#8217;s vulnerability to pierce. But remember that they get to attack back on their turn, so you might have weaknesses the enemy may exploit.
fi: Hyökkääminen ensimmäisenä on etu, koska silloin voit valita, mitkä yksiköt ottelevat keskenään. Hyödynnä vihollisen puutteita hyökkäämällä esimerkiksi kaukotaistelulla sellaisia yksiköitä vastaan, joilla ei ole kaukotaisteluaseita. Hyödynnä heikkouksia, kuten hevosmiesten haavoittuvuutta lävistykselle. Muista kuitenkin, että vihollinen saa hyökätä vuorollaan takaisin, ja sinulla voi olla heikkouksia, joita se voi hyödyntää.

en: Strong
fi: Vahva

en: Strong units do 1 more damage for every successful strike in melee combat, and have 1 more HP.  While useful for any close-combat unit, Strong is most effective for units who have a high number of swings such as the Elvish Fighter. Strong units can be very useful when a tiny bit of extra damage is all that is needed to turn a damaging stroke into a killing blow.
fi: Vahvat yksiköt aiheuttavat vahinkoa yhden pisteen enemmän jokaisella onnistuneella lyönnillä lähitaistelussa ja niillä on yksi EP enemmän. Vaikka vahvuus onkin hyödyksi mille tahansa lähitaisteluyksikölle, on se tehokkainta yksiköillä, joilla on suuri määrä hyökkäyksiä, kuten haltiasoturilla. Vahvat yksiköt voivat olla hyvin hyödyllisiä kun tarvitaan vain hitusen lisävahinkoa muuttamaan vahingoittava isku tappavaksi.

en: Submerge
fi: Sukellusväijytys

en: Suppose dead
fi: Oleta kuolleeksi

en: Swarm
fi: Parvi

en: Teleport
fi: Kaukosiirto

en: The Battle for Wesnoth Help
fi: Taistelu Wesnothista -ohje

en: The Battle for Wesnoth is a turn-based strategy game with a fantasy theme.
fi: Taistelu Wesnothista on vuoropohjainen, fantasia-aiheinen strategiapeli.

en: The Creatures
fi: Olennot

en: The Game Screen
fi: Peliruutu

en: The Kingdom of Wesnoth lies in the center of this land. Its borders are the Great River to the north, the Dulatus Hills in the east and south, the edge of the Aethenwood to the southwest, and the Ocean to the west. Elensefar, a once-province of Wesnoth, is bordered by the Great River to the north, a loosely defined line with Wesnoth to the east, the Bay of Pearls to the south, and the ocean to the west.
fi: Wesnothin kuningaskunta sijaitsee näiden maiden keskiosassa. Sen rajat ovat Suuri joki pohjoisessa, Matalat kukkulat idässä ja etelässä, Aethenin metsien raja lounaassa ja Valtameri lännessä. Elensefaria, entistä Wesnothin maakuntaa, rajaavat Suuri joki pohjoisessa, löyhästi määritelty raja Wesnothin kanssa idässä, Helmilahti etelässä ja Valtameri lännessä.

en: The Northlands is the wild country north of the Great River. Various groups of orcs, dwarves, barbarians and elves populate the region.  To the north and east lies the forest of Lintanir, where the great kingdom of the North-Elves keeps to its own mysterious affairs.
fi: Pohjoiset maat ovat villiä seutua Suuren joen pohjoispuolella. Erinäiset örkkien, kääpiöiden, barbaarien ja haltioiden ryhmittymät kansoittavat aluetta. Pohjoisessa ja idässä sijaitsee Lintanirin metsä, jossa pohjoisten haltioiden mahtava kuningaskunta keskittyy omiin salaperäisiin asioihinsa.

en: The World
fi: Maailma

en: The basic statistics for a unit include its hit points (HP), the number of movement points it has, and the weapons it can use and the damage they do. In addition, units have other characteristics, such as alignment and special abilities, that are described in more detail below.
fi: Yksikön perustietoihin kuuluvat sen elämäpisteiden (EP) ja liikepisteiden määrä sekä mitä aseita sillä on ja paljonko vahinkoa ne aiheuttavat. Yksiköillä on lisäksi muita ominaisuuksia, kuten suuntautuminen ja erikoistaidot, joista kerrotaan alla tarkemmin.

en: The campaign is the primary form in which Wesnoth is intended to be played, is probably the most enjoyable, and is the recommended way for new players to learn the game.
fi: Wesnoth on pääasiassa tarkoitettu kampanjoiden pelaamiseen. Niiden pelaaminen on myös todennäköisesti nautinnollisinta ja uusille pelaajille suositeltavinta pelaamisen opettelussa.

en: The first thing you will probably want to do is recruit your first unit. Press <literal>Ctrl+r</literal> (or right click on an empty castle hex and select "Recruit") and you will be able to recruit a unit from a list of all the units available to you. Each recruit is placed on an empty castle hex. Once you have filled the castle, you cannot recruit any more until units move off. Your opponent&#8217;s commander is similarly placed on its castle keep and will begin by recruiting its troops&#8201;&#8212;&#8201;so don&#8217;t dilly-dally looking at the scenery, there&#8217;s a battle to be won.
fi: Ensimmäiseksi haluat varmaankin värvätä ensimmäisen yksikkösi. Paina <literal>Ctrl+R</literal> (tai klikkaa oikealla hiirennapilla tyhjää linnaheksaa ja valitse ”Värvää”) ja voit valita värvättävän yksikön listalta, jossa on kaikki sillä hetkellä saatavilla olevat yksiköt. Jokainen värvätty sijoitetaan tyhjään linnaheksaan. Kun olet täyttänyt linnan, et voi värvätä enempää ennen kuin siirrät yksiköt pois. Vastustajasi johtaja on myös linnakkeessaan, värväämässä omia joukkojaan – joten älä vetelehdi maisemia ihaillen, sinulla on taistelu voitettavana.

en: The following basic combat principles and tips are intended to help starting off your career as a Wesnothian battle veteran. The minor concrete examples are somewhat tied to the "Heir to the Throne" campaign.
fi: Seuraavien taistelun perusperiaatteiden ja vinkkien tarkoitus on auttaa sinua aloittamaan urasi Wesnothilaisena taistelukonkarina. Pienet, käytännönläheiset esimerkit ovat jossain määrin sidoksissa kampanjaan Valtaistuimen perillinen.

en: The following table shows the effects of different times of the day on the damage dealt by lawful, chaotic, and liminal units:
fi: Seuraava taulukko esittää vuorokaudenaikojen vaikutuksen lainkuuliaisten, kaoottisten ja liminaalien yksiköiden aiheuttamaan vahinkoon:

en: The known portion of the Great Continent, on which Wesnoth abides, is generally divided into three areas: the Northlands, which are generally lawless; the kingdom of Wesnoth and its occasional principality, Elensefar; and the domain of the Southwest Elves in the Aethenwood and beyond.
fi: Wesnoth sijaitsee Suurella mantereella, jonka tunnettu osa jaetaan tavallisesti kolmeen alueeseen: Pohjoisiin maihin, jotka ovat pääosin rauhattomia, Wesnothin kuningaskuntaan ja sen ajoittaiseen ruhtinaskuntaan Elensefariin, sekä lounaisten haltioiden valtakuntaan Aethenin metsässä ja sen tuolla puolen.

en: The major use for gold is to build your army by recruiting new units or recalling units from previous scenarios in a campaign. Units may be recruited or recalled when the leader is on a keep whose castle has at least one vacant castle hex.
fi: Tärkein kullan käyttökohde on armeijan kokoaminen värväämällä uusia yksiköitä ja kutsumalla takaisin yksiköitä kampanjan aiemmista skenaarioista. Yksiköitä voi värvätä tai kutsua, kun johtaja on linnakkeessa, jonka linnaheksoista on ainakin yksi vapaana.

en: The number of strikes of this attack decreases when the unit is wounded. The number of strikes is proportional to the % of HP/maximum HP the unit has. For example a unit with 3/4 of its maximum HP will get 3/4 of the number of strikes.
fi: Tämän hyökkäyksen iskujen määrä vähenee yksikön haavoittuessa. Iskujen määrä on verrannollinen jäljellä olevien ja täysien elämäpisteiden suhteeseen. Jos yksiköllä on esimerkiksi jäljellä 3/4 elämäpisteistään, käyttää se vain 3/4 iskuistaan.

en: The possible traits for most units are as follows:
fi: Suurimmalle osalle yksiköitä mahdolliset piirteet ovat seuraavat:

en: The quicker you win a scenario, the more gold you get; you will get more gold from winning early than from all of the map&#8217;s villages for the rest of the turns.
fi: Mitä nopeammin voitat skenaarion, sitä enemmän kultaa saat. Saat enemmän kultaa voittamalla aikaisin kuin kaikista kartan kylistä jäljellä olevien vuorojen aikana.

en: The tutorial is a real, but basic, game which teaches you some of the basic controls needed to play the game. Winning or losing is not important here, but learning what to do is. Click the Tutorial button to play. In the Tutorial you are in the role of the prince Konrad or the princess Li&#8217;sar, learning from the Elder Mage Delfador — pay attention or he might turn you into a newt.
fi: Tutoriaali on oikea, mutta yksinkertainen peli, joka opettaa joitakin pelaamisessa tarvittavia peruskontrolleja. Oleellista ei ole voittaminen tai häviäminen, vaan pelitaitojen opettelu. Klikkaa Tutoriaali-nappia pelataksesi. Tutoriaalissa otat joko prinssi Konradin tai prinsessa Li’sarin roolin, ja sinua opettaa vanhempi velho Delfador – ole tarkkaavainen tai hän saattaa muuttaa sinut sammakoksi.

en: The two "day" and "night" phases are differentiated as Morning, Afternoon and First Watch, Second Watch, by the positions of the sun and moon in the time of day graphic.
fi: Kaksi päivä- ja yövaihetta erotellaan toisistaan aamupäiväksi ja iltapäiväksi sekä aamuyöksi ja iltayöksi auringon ja kuun sijainnin mukaan vuorokaudenaikanäytössä.

en: The unit becomes invisible during night.  Enemy units cannot see this unit at night, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
fi: Tämä yksikkö muuttuu yöllä näkymättömäksi. Viholliset eivät näe sitä yöllä, paitsi jos niillä on yksikköjä sen vieressä. Vihollisyksikkö, joka löytää tämän yksikön, menettää heti jäljellä olevat liikepisteensä.

en: Then, begin to recruit units. Cheap units are useful to soak up the first wave of an enemy&#8217;s attack; advanced units can then be brought in as support. Fast units can be used as scouts, for exploring the map and to quickly conquer villages.
fi: Ala sitten värvätä yksikköjä. Halvat yksiköt ovat hyödyllisiä pysäyttämään vihollishyökkäyksen ensimmäinen aalto; edistyneitä yksikköjä voi sitten tuoda tukijoukoiksi. Nopeita yksikköjä voi käyttää tiedustelijoina, kartan tutkimiseen ja kylien nopeaan valtaamiseen.

en: There are also some traits that are assigned only for certain units or only for units of a certain race. These are:
fi: On myös piirteitä, joita saavat vain tietyntyyppiset tai tietynrotuiset yksiköt. Niitä ovat:

en: There are also some traits that are not assigned randomly.  These traits can either be assigned by the scenario designer or are always assigned based on the unit type:
fi: Jotkin piirteet eivät määräydy satunnaisesti. Nämä piirteet valitsee skenaarion suunnittelija, tai ne määräytyvät automaattisesti yksikkötyypin perusteella:

en: There are several possible options you are provided with when clicking on the "Multiplayer" button:
fi: Moninpeli-napista aukeavassa valikossa on seuraavat vaihtoehdot:

en: There are two basic ways for a unit to be healed:
fi: On kaksi perustapaa parantaa yksikkö:

en: There are two basic ways to play Battle for Wesnoth:
fi: On kaksi perustapaa pelata Taistelua Wesnothista:

en: These are the default control keys. Key setup might differ depending on the platform used. For example you will often have to use the command key instead of the control key when you are using MacOSX. You can change most hotkeys to your taste using the Preferences menu.
fi: Nämä ovat vakiokontrollit. Näppäimistöasetukset voivat vaihdella alustasta riippuen. Esimerkiksi sinun täytyy usein käyttää komentonäppäintä Ctrl -näppäimen sijaan, jos käytät Mac OS X:ää. Voit määrittää suurimman osan pikanäppäimistä makusi mukaan Asetuksista.

en: This attack always has a 70% chance to hit regardless of the defensive ability of the unit being attacked.
fi: Tällä hyökkäyksellä on aina 70% mahdollisuus osua riippumatta kohteen puolustusarvosta.

en: This attack petrifies the target, turning it to stone. Units that have been petrified may not move or attack.
fi: Tämä hyökkäys jähmettää kohteen. Jähmetetyt yksiköt eivät voi liikkua eivätkä hyökätä.

en: This attack poisons the target. Poisoned units lose 8 HP every turn until they are cured or are reduced to 1 HP. Poison can not, of itself, kill a unit.
fi: Tämä hyökkäys myrkyttää kohteen. Myrkytetyt yksiköt menettävät 8 EP joka vuorolla, kunnes ne saavat lääkitystä tai jäljellä on yksi EP. Myrkky ei voi itsessään tappaa yksikköä.

en: This attack slows the target until it ends a turn. Slow halves the damage caused by attacks and the movement cost for a slowed unit is doubled. A unit that is slowed will feature a snail icon in its sidebar information when it is selected.
fi: Tämä hyökkäys hidastaa kohteen, kunnes sen seuraava vuoro päättyy. Hidastus puolittaa aiheutetun vahingon määrän ja kaksinkertaistaa liikkumiskustannukset. Sivupalkin tiedoissa on etanan kuva hidastetun yksikön ollessa valittuna.

en: This creates a game just running on your computer. You can either use it as hotseat game where everyone plays at the same computers by taking turns in the <emphasis>hotseat</emphasis>. Hotseat games will take about the same time to play as games played over the Internet. Or you can just play a scenario against AI opponents rather than human players. This can be a good way to become familiar with the various maps that are used for multiplayer games before playing against real opponents. It can also be used as a simple way to explore the capabilities of units from the different factions by choosing which faction you will play and which faction your opponents are in these games.  Of course, you can also mix both in one game. That is, play together in a game with a friend against an AI opponent.
fi: Tämä luo yhdellä tietokoneella pelattavan moninpelin – joko ns. <emphasis>hotseat</emphasis>-pelin, jossa jokainen pelaa vuorollaan samalla tietokoneella, tai pelkkiä tekoälyvastustajia, eli tietokonetta vastaan. Hotseat-pelit kestävät suunnilleen yhtä kauan kuin Internet-pelit. Tekoälyä vastaan pelaaminen voi olla hyvä keino tutustua moninpeleissä käytettäviin eri karttoihin ennen toisia ihmisiä vastaan pelaamista. Sitä voi käyttää myös yksinkertaisena keinona tutustua eri liittoutumien yksiköiden ominaisuuksiin valitsemalla, millä liittoumalla itse pelaat ja mitä liittoutumia vastustajasi ovat. Tietenkin näitä pelityylejä voi myös yhdistellä, eli voit pelata ystäviesi kanssa tekoälyvastustajaa vastaan.

en: This is for practical reasons: a heavily wounded unit cannot hold back or kill the enemy. During attack and counterattack, it most often will perish. Further, by sending it to its sure death, its gathered experience points (XP) are lost. Recruiting a replacement may be impossible because the leader is not in its keep or because funds are running low. Even if you can recruit a replacement, it is most often far away from the battle front. So don&#8217;t waste your units.
fi: Tämä johtuu käytännön syistä: vakavasti haavoittunut yksikkö ei voi pidätellä tai tappaa vihollista. Hyökkäyksen ja vastahyökkäyksen aikana se yleensä menehtyy. Sitä paitsi, jos sen lähettää varmaan kuolemaan, sen keräämät kokemuspisteet (KP) menetetään. Korvaavan yksikön värväys voi olla mahdotonta, koska johtaja ei ole linnakkeessaan tai koska varat ovat vähissä. Vaikka voisitkin värvätä täydennysyksikön, se on useimmiten kaukana rintamasta. Älä siis tuhlaa yksiköitäsi.

en: This option directly connects you to the official server. You will end in the lobby where you can create your games as you wish and where many games are already open and maybe some players already waiting to join in a new match.
fi: Tämä vaihtoehto yhdistää suoraan viralliselle palvelimelle. Päädyt aulaan, jossa voit halutessasi käynnistää omia pelejä tai liittyä muiden luomiin avoimiin peleihin. Aulassa voit tavata muita, jotka haluaisivat liittyä uuteen otteluun.

en: This option opens a dialog box allowing you to enter the address of the machine to join. In this dialog there also is the button "View List" that does show a list of official servers that can be used as backup if the main server is currently not available.
fi: Tästä vaihtoehdosta aukeaa valintaikkuna, johon kirjoitetaan pelipalvelimen osoite. Ikkunassa on myös Katso listaa -nappi, joka näyttää listan virallisista palvelimista, joita voi käyttää varalla, jos pääpalvelin ei ole käytettävissä.

en: This unit always strikes first with this attack, even if they are defending.
fi: Tämä yksikkö iskee aina ensimmäisenä tällä hyökkäyksellä, jopa puolustaessaan.

en: This unit can hide in deep water, and remain undetected by its enemies.  Enemy units cannot see this unit while it is in deep water, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
fi: Tämä yksikkö voi piiloutua syvään veteen ja pysytellä näkymättömissä vihollisilta. Kun se on syvässä vedessä, viholliset näkevät sen vain, jos jokin niiden oma yksikkö on sen vieressä. Vihollisyksikkö, joka löytää tämän yksikön, menettää kaikki jäljellä olevat liikepisteensä.

en: This unit can hide in forest, and remain undetected by its enemies.  Enemy units cannot see this unit while it is in forest, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
fi: Tämä yksikkö voi piiloutua metsään ja pysytellä näkymättömissä vihollisilta. Kun se on metsässä, viholliset näkevät sen vain, jos jokin niiden oma yksikkö on sen vieressä. Vihollisyksikkö, joka löytää tämän yksikön, menettää kaikki jäljellä olevat liikepisteensä.

en: This unit can hide in villages (with the exception of water villages), and remain undetected by its enemies, except by those standing next to it.  Enemy units can not see this unit while it is in a village, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
fi: Tämä yksikkö voi piiloutua kyliin (ei kuitenkaan uponneisiin kyliin) ja pysytellä näkymättömissä vihollisilta, paitsi niiltä, jotka seisovat sen vieressä. Kun tämä yksikkö on kylässä, viholliset näkevät sen vain, jos jokin niiden oma yksikkö on sen vieressä. Vihollisyksikkö, joka löytää tämän yksikön, menettää kaikki jäljellä olevat liikepisteensä.

en: This unit can lead friendly units that are next to it, making them fight better.  Adjacent friendly units of lower level will do more damage in battle.  When a unit adjacent to, of a lower level than, and on the same side as a unit with Leadership engages in combat, its attacks do 25% more damage times the difference in their levels.
fi: Tämä yksikkö voi johtaa ystävällisiä yksiköitä vierellään saaden ne taistelemaan paremmin. Kun johtamiskykyisen yksikön viereisessä heksassa oleva, alemmantasoinen ja samalla puolella oleva yksikkö taistelee, sen hyökkäykset aiheuttavat vahinkoa 25% enemmän, kerrottuna tasojen välisellä erotuksella.

en: This unit combines herbal remedies with magic to heal units more quickly than is normally possible on the battlefield.  A unit cared for by this healer may heal up to 8 HP per turn, or stop poison from taking effect for that turn.  A poisoned unit cannot be cured of its poison by a healer, and must seek the care of a village or a unit that can cure.
fi: Tämä yksikkö yhdistää taikuutta ja luontaislääkkeitä parantaen yksiköitä nopeammin kuin taistelurintamalla on tavallisesti mahdollista. Hoivattu yksikkö paranee enintään 8 EP vuorossa tai säästyy myrkyn vaikutukselta vuoron aikana. Hoivaaja ei voi parantaa yksikköä myrkytyksestä, sillä se onnistuu vain lääkitsijältä tai kylässä.

en: This unit drains health from living units, healing itself for half the amount of damage it deals (rounded down).
fi: Tämä yksikkö imee eläviltä yksiköiltä elinvoimaa, parantaen itseään puolella aiheuttamastaan vahingosta (alas pyöristettynä).

en: This unit illuminates the surrounding area, making lawful units fight better, and chaotic units fight worse.  Any units adjacent to this unit will fight as if it were dusk when it is night, and as if it were day when it is dusk.
fi: Tämä yksikkö valaisee ympäröivän alueen tehden lainkuuliaisista yksiköistä parempia ja kaoottisista huonompia taistelemaan. Kaikki yksiköt tämän yksikön ympärillä taistelevat yöllä kuin olisi ilta ja illalla kuin olisi päivä.

en: This unit is skilled in moving past enemies quickly, and ignores all enemy Zones of Control.
fi: Tämä yksikkö on harjaantunut liikkumaan nopeasti vihollisten ohi, eikä sen tarvitse välittää vihollisyksiköiden hallitsemista alueista.

en: This unit may teleport between any two friendly villages using one of its moves.
fi: Tämä yksikkö voi kaukosiirtyä kahden oman puolensa omistaman tyhjän kylän välillä käyttäen yhden liikepisteen.

en: This unit will heal itself 8HP per turn. If it is poisoned, it will remove the poison instead of healing.
fi: Tämä yksikkö paranee itsestään 8 EP vuorossa. Myrkytettynä se parantaa myrkytyksen elämäpisteiden palautumisen sijaan.

en: This unit&#8217;s resistances are doubled, up to a maximum of 50%, when defending. Vulnerabilities are not affected.
fi: Tämän yksikön vastustusarvot tuplataan (korkeintaan 50 %:iin) puolustettaessa. Ei vaikuta heikkouksiin.

en: This will be your name on the multiplayer server. If you have an account on the <ulink url="http://www.wesnoth.org/forum">Wesnoth forums</ulink>, you may use the same username and password for joining the official server. A password box will pop up if a password is required for the current username. You cannot use a registered name without the password.
fi: Tämä on nimesi moninpelipalvelimella. Jos sinulla on tili <ulink url="http://www.wesnoth.org/forum">Wesnothin foorumeilla</ulink>, voit kirjautua tilin käyttäjänimellä ja salasanalla. Salasanaikkuna ponnahtaa esiin, jos valitsemallesi käyttäjänimelle tarvitaan salasana. Et voi käyttää rekisteröityä nimeä ilman salasanaa.

en: Time of Day
fi: Vuorokaudenaika

en: Time of day indicator
fi: Vuorokaudenajan näyttö

en: Time of day really matters:
fi: Vuorokaudenajalla todella on merkitystä:

en: Time of the day and damage
fi: Vuorokaudenaika ja aiheutettu vahinko

en: To be able to start a multiplayer game without using an external multiplayer server, you have to start the server, which is usually named <emphasis>wesnothd</emphasis>, yourself. This program is automatically started in the background when selecting this option. It will be stopped, once all players left the server.  Other players need to be able to connect to your port 15000 using TCP to play with you on your server. If you are behind a firewall, you will probably need to change your firewall settings to allow incoming connections to port 15000, and tell your firewall to forward such traffic to the machine hosting the game. You should not need to make firewall changes to join games hosted on a public server or by someone else.
fi: Sinun täytyy käynnistää palvelinohjelma voidaksesi käynnistää verkkomoninpelin ilman ulkoista moninpelipalvelinta, yleensä nimeltään <emphasis>wesnothd</emphasis>. Tämä ohjelma käynnistyy automaattisesti taustalle tästä valinnasta. Se lopetetaan, kun kaikki pelaajat ovat poistuneet palvelimelta. Muiden pelaajien pitää voida yhdistää TCP:llä koneesi porttiin 15000 pelatakseen palvelimellasi. Jos olet palomuurin takana, sinun täytyy todennäköisesti muuttaa sen asetuksia niin, että sisääntulevat yhteydet porttiin 15000 on sallittu, ja että palomuuri ohjaa sellaisen liikenteen koneelle, joka toimii pelipalvelimena. Palomuurin asetuksia ei yleensä tarvitse muuttaa liittyäkseen peleihin yleisillä palvelimilla tai jonkun toisen koneella.

en: Toggle accelerated game mode
fi: Kiihdytetty nopeus päälle / pois päältä

en: Toggle between accelerated and normal game mode while pressed (temporary!)
fi: Vaihda normaalin ja kiihdytetyn pelitilan välillä kun näppäin on pohjassa (väliaikainen)

en: Toggle ellipses
fi: Näytä tai piilota ellipsit

en: Toggle full screen/windowed mode
fi: Vaihda koko ruudun ja ikkunoidun tilan välillä

en: Toggle grid
fi: Näytä tai piilota ruudukko

en: Toggle muting of game sounds
fi: Äänitehosteet ja musiikki päälle / pois päältä

en: Toggle planning mode
fi: Suunnittelutila päälle / pois

en: Top Panel
fi: Yläpaneeli

en: Traits
fi: Piirteet

en: Trolls and Woses cannot regenerate other units.
fi: Peikot ja puupaimenet eivät voi käyttää uusiutumista muihin yksiköihin.

en: Trolls and Woses cure themselves from poison as a village does.
fi: Peikot ja puupaimenet paranevat itsestään myrkytyksestä aivan kuin kylässä.

en: Trolls and Woses have the ability to heal themselves naturally through regeneration. They will heal 8 points each turn if they are injured. Note that because all units may only heal a maximum of 8 points per turn, Trolls and Woses gain no additional benefit from being on a village or next to a healing unit.
fi: Peikoilla ja puupaimenilla on kyky parantua luontaisesti uusiutumalla. Ne paranevat 8 pistettä joka vuorolla ollessaan haavoittuneena. Huomaa, että koska kaikkia yksiköitä voi parantaa enimmillään 8 pistettä vuorossa, peikot ja puupaimenet eivät saa lisähyötyä olemalla kylässä tai hoivaavan yksikön vierellä.

en: Try to capture and keep control of as many villages as possible to keep the gold coming in.
fi: Yritä vallata ja pitää hallussasi mahdollisimman monta kylää pitääksesi rahahanat auki.

en: Try to position your troops so that they are attacking from a hex with high defense against an enemy in a hex with low terrain. That way, the enemy&#8217;s counterstrikes will be less likely to do damage.
fi: Yritä sijoittaa joukkosi niin, että joukkosi ovat puolustusarvoltaan paremmassa maastossa samalla kun vihollisesi on huonommassa. Tällä tavoin vihollisen vastaiskut menevät todennäköisemmin ohi.

en: Turn
fi: Vuoro

en: Turn counter (current turn/maximum number of turns)
fi: Vuorolaskuri (tämänhetkinen vuoro / vuorojen enimmäismäärä)

en: Tutorial
fi: Tutoriaali

en: Undead
fi: Epäkuollut

en: Undead units are immune to poison, also drain and plague doesn&#8217;t work on them.  Undead units generally have <emphasis>Undead</emphasis> as their only trait. Since Undead units are the bodies of the dead, risen to fight again, poison has no effect upon them. This can make them invaluable in dealing with foes who use poison in conjunction with their attacks.
fi: Epäkuolleet yksiköt ovat immuuneja myrkylle, eikä elämänimu tai rutto vaikuta niihin. Epäkuolleilla on yleensä <emphasis>epäkuollut</emphasis> ainoana piirteenään. Koska epäkuolleet yksiköt ovat uudelleen taistelemaan nousseita kuolleiden ruumiita, myrkky ei tehoa niihin. Tämä voi tehdä niistä korvaamattomia taistelussa myrkkyä käyttäviä vihollisia vastaan.

en: Underground
fi: Maan alla

en: Undo last move (only deterministic moves can be undone)
fi: Peruuta edellinen siirto (vain deterministiset liikkeet voi peruuttaa)

en: Unfortunately, your line often has to bend to form a wedge or to fit the terrain. At these corner points, 3 enemy units may attack. This also happens at the ends of a line if the line is too short. Use units with high hit point on proper terrain or with proper resistances to hold these weak points. These are the most likely to be killed, so use units with no or few experience points (XP) for this purpose.
fi: Puolustuslinjasi joutuu valitettavasti usein taipumaan muodostaakseen kiilan tai sopiakseen maastoon. Näihin kulmiin voi hyökätä kolme vihollisyksikköä. Tätä tapahtuu myös linjan päissä, jos se on liian lyhyt. Käytä näissä heikoissa kohdissa yksikköjä, joilla on korkeat elämäpisteet tai sopivat puolustusarvot. Nämä ovat todennäköisimpiä tapetuksi tulevia, joten käytä yksikköjä, joilla on vähän tai ei yhtään kokemuspisteitä.

en: Unit Specialties
fi: Erikoishyökkäykset

en: Unit and turn specific hotkeys
fi: Yksikköihin ja vuoroihin liittyvät pikanäppäimet

en: Unit profile for last selected unit
fi: Viimeksi valitun yksikön tiedot

en: Units
fi: Yksiköt

en: Units are awarded experience for fighting. After obtaining enough experience, they will advance a level and become more powerful. The amount of experience gained depends on the level of the enemy unit and the outcome of the battle: if a unit kills its opponent, it receives 8 experience points per level of the enemy (4 if the enemy is level 0), while units that survive a battle without killing their opponents are awarded 1 experience point per level of the enemy. In other words:
fi: Yksiköt saavat kokemusta taistelusta. Kerättyään tarpeeksi kokemusta ne edistyvät seuraavalle tasolle ja tulevat voimakkaammiksi. Saatu kokemus riippuu vihollisyksikön tasosta ja taistelun lopputuloksesta: jos yksikkö tappaa vastustajansa, se saa kokemuspisteitä 8 kerrottuna vihollisen tasolla (4 pistettä tason 0 vihollisesta), kun taas yksiköt, jotka selviävät taistelusta tappamatta vastustajaansa saavat vihollisen tason verran kokemuspisteitä. Toisin sanoen:

en: Units have traits which reflect aspects of their character. Traits are assigned randomly to units when they are created. Most units receive two traits.
fi: Yksiköillä on piirteitä, jotka kuvaavat niiden yksilöllisiä ominaisuuksia. Piirteet valitaan satunnaisesti yksikön luonnin yhteydessä. Useimmilla yksiköillä on kaksi piirrettä.

en: Update shroud now
fi: Päivitä peite nyt

en: Upkeep
fi: Ylläpito

en: Use the terrain
fi: Hyödynnä maastoa

en: Use your healers in pairs, so they can heal each other if needed.
fi: Käytä hoivaajiasi pareittain, jotta ne voivat tarvittaessa hoivata toisiaan.

en: Using the best attack type against enemy units will substantially increase your chances of killing them.
fi: Parhaan hyökkäystyypin käyttäminen kutakin vihollista vastaan lisää huomattavasti tappamisen todennäköisyyttä.

en: Usually the ellipse will be a solid disk. On level 0 units, you will see an ellipse that has broken lines. This indicates that the unit has no Zone of Control.
fi: Yleensä ellipsi on yhtenäinen kiekko. Tason 0 yksiköiden ellipsi on katkonainen, mikä kuvastaa sitä, että yksikkö ei voi hallita aluetta.

en: Victory and Defeat
fi: Voitto ja tappio

en: View chat log
fi: Avaa keskusteluhistoria

en: Villages (your villages/total number of villages)
fi: Kyliä (sinun kyläsi / kylien kokonaismäärä)

en: Waiting in a village. The unit will heal 8 hitpoints every turn.
fi: Lepääminen kylässä. Yksikkö paranee 8 elämäpistettä joka vuorolla.

en: Wesnoth has many different sagas waiting to be played out. You can battle orcs, undead, and bandits on the marches of the Kingdom of Wesnoth; fight alongside dragons in the lofty peaks, elves in the green reaches of the Aethenwood, dwarves in the great halls of Knalga, or even merfolk in the Bay of Pearls. You can fight to regain the throne of Wesnoth, or use your dread power over the Undead to dominate the land of mortals, or lead your glorious Orcish tribe to victory against the humans who dared despoil your lands.
fi: Wesnothissa on monia taruja pelattavaksi. Voit sotia örkkejä, epäkuolleita ja roistoja vastaan Wesnothin kuningaskunnan rajamailla, taistella lohikäärmeiden rinnalla ylväillä vuorenhuipuilla, yhdessä haltioiden kanssa Aethenin metsän saloilla, kääpiöiden kanssa Knalgan suurissa luolastoissa, tai jopa merenväen kanssa Helmilahdella. Voit taistella päästäksesi takaisin Wesnothin valtaistuimelle, hallita epäkuolleita kauheilla voimillasi valloittaaksesi kuolevaisten maat, tai johtaa uljas örkkiheimosi voittoon ihmisistä, jotka julkesivat ryöstää maasi.

en: Wesnoth was primarily designed to play campaigns. Campaigns are a series of connected scenarios. Click this button to start a new campaign. You will be presented with a list of campaigns available on your computer (more can be downloaded if you wish). Select your campaign and click OK to start or Cancel to quit. Each campaign has a difficulty level: easy, medium (normal), and hard. We recommend medium as this level is challenging, but not difficult. You may not change the difficulty during the campaign. In case you have serious problems fighting your way through easy difficulty, the guide about <link linkend="basic_strategy">Basic Strategy</link> will surely help you. Once you have selected the difficulty, you will start with the first scenario of the campaign.
fi: Wesnoth suunniteltiin etupäässä kampanjoiden pelaamiseen. Kampanja on sarja toisiinsa liittyviä skenaarioita. Klikkaa tätä nappia aloittaaksesi kampanjan. Esiin tulee lista tietokoneellasi olevista kampanjoista (voit halutessasi ladata niitä lisää). Valitse haluamasi kampanja ja paina OK aloittaaksesi tai Peruuta poistuaksesi. Kussakin kampanjassa on valittavana eri vaikeustasoja. Suosittelemme tasoa ”Normaali”, koska se on melko haastava, mutta ei vaikea. Vaikeustasoa ei voi vaihtaa kesken kampanjan. Jos sinulla on suuria hankaluuksia taistella tiesi läpi helpon vaikeustason, oppaan kohta <link linkend="basic_strategy">Perusstrategia</link> varmasti auttaa. Kun olet valinnut vaikeustason, alkaa kampanjan ensimmäinen skenaario.

en: When Wesnoth first starts it displays an initial background and a column of buttons called the Main Menu. The buttons only work with a mouse. For the impatient, we recommend you: click the "Language" button to set your language; then click the "Tutorial" button to run the tutorial; and then play the campaign, "A Tale of Two Brothers" by clicking the "Campaign" button and selecting it from the list provided.
fi: Kun Wesnoth käynnistyy, se näyttää ensin taustakuvan ja sarakkeen nappeja, eli päävalikon. Napit toimivat vain hiirellä. Jos olet kärsimätön, suosittelemme, että klikkaat Vaihda kieli -nappia (englanniksi Language) valitaksesi käytetyn kielen, sitten Tutoriaali-nappia käynnistääksesi tutoriaalin, ja sitten pelaat kampanjan ”Kahden veljeksen tarina” klikkaamalla Kampanjat-nappia ja valitsemalla se annetusta listasta.

en: When a unit in the front line is heavily damaged you can move him safely behind your defensive line. To hold up the line, you will most likely have to replace him with a reserve, so hold a couple of units in back of the front line. If you have healers, damaged units in the second line will quickly recover.
fi: Kun etulinjan yksikkö on pahasti haavoittunut, voit siirtää hänet turvallisesti puolustuslinjasi taakse. Jotta linjasi pitäisi, sinun täytyy todennäköisesti korvata hänet varayksiköllä, joten säilytä paria yksikköä etulinjan takana. Jos sinulla on parantajia, vahingoittuneet yksiköt taaemmassa linjassa paranevat pian.

en: When a unit is killed by a Plague attack, that unit is replaced with a Walking Corpse on the same side as the unit with the Plague attack. This doesn&#8217;t work on Undead or units in villages.
fi: Kun yksikkö tapetaan ruttohyökkäyksellä, se korvataan elävällä kuolleella, joka on samalla puolella kuin ruton tartuttanut yksikkö. Tämä ei toimi epäkuolleisiin eikä kylissä oleviin yksikköihin.

en: When used offensively, this attack always has at least a 60% chance to hit.
fi: Offensiivisesti käytettynä tällä hyökkäyksellä on aina vähintään 60% mahdollisuus osua.

en: When used offensively, this attack deals double damage if there is an enemy of the target on the opposite side of the target, and that unit is not incapacitated (e.g. petrified).
fi: Offensiivisesti käytettynä tämä hyökkäys kaksinkertaistaa vahingon, jos kohteen vastakkaisella puolella on sille vihamielinen, taistelukykyinen yksikkö (ei esimerkiksi jähmetetty).

en: When used offensively, this attack deals double damage to the target. It also causes this unit to take double damage from the target&#8217;s counterattack.
fi: Offensiivisesti käytettynä tämä hyökkäys kaksinkertaistaa kohteelle aiheutetun vahingon. Se myös kaksinkertaistaa hyökkäyksen kohteen vastahyökkäyksellään aiheuttaman vahingon.

en: When you first start a scenario or campaign you will only have a few units on the map. One of these will be your commander (identified by a little golden crown icon). Your commander is usually placed in a castle on a special hex called a keep. Whenever your commander is on a keep (not only your own, but also the keep of any enemy castles you capture) and you have enough gold, you can recruit units for your army. In later scenarios you can recall experienced units that survived earlier scenarios. From here, you can start to build your army to conquer the enemy.
fi: Skenaarion tai kampanjan alussa sinulla on vain muutama yksikkö kartalla. Yksi niistä on johtajasi (tunnuksenaan pieni kultainen kruunukuvake). Johtajasi aloittaa yleensä linnasta erikoisheksasta, jota sanotaan linnakkeeksi. Aina kun johtajasi on linnakkeessa (ei välttämättä omassasi, vaan myös missä tahansa valtaamassasi linnassa) ja sinulla on tarpeeksi kultaa, voit värvätä yksikköjä armeijaasi. Kampanjan myöhemmissä skenaarioissa voit kutsua takaisin kokeneita yksikköjä, jotka ovat selvinneet aikaisemmista skenaarioista. Näin voit alkaa koota armeijaasi vihollisen lyömiseksi.

en: When you have a White Mage (advances from Mage) or Druid (advances from Shaman), put it in the middle of a circle of units to heal them as they move across the map (Shamans can do this too, but not as well).
fi: Kun sinulla on valkea velho (ylenee velhosta) tai haltiadruidi (ylenee haltiashamaanista), ympäröi se haavoittuneilla yksiköillä hoivataksesi niitä niiden kulkiessa halki kartan (haltiashamaanit voivat tehdä tämän myös, mutta eivät niin hyvin).

en: When you win a scenario, the map will gray over and the <emphasis>End Turn</emphasis> button will change to <emphasis>End Scenario</emphasis>. You can now do things like changing your save options or (if you are in a multiplayer game)  chatting with other players before pressing that button to advance.
fi: Kun voitat skenaarion, kartta harmaantuu ja <emphasis>Lopeta vuoro</emphasis> -nappi muuttuu <emphasis>Päätä skenaario</emphasis> -napiksi. Voit vielä tehdä asioita, kuten muuttaa tallennusasetuksia tai (moninpelissä) keskustella muiden pelaajien kanssa, ennen kuin painat lopetusnappia päästääksesi takaisin palvelimen aulaan / valikkoon.

en: When your armies meet, you may want to try to be the first to attack. So try to end your move out of striking range of the enemy army. He cannot attack but most likely will close into your striking range.
fi: Kun armeijat kohtaavat, sinun ehkä kannattaa olla se, joka hyökkää ensin. Yritä siis lopettaa vuorosi vihollisen iskuetäisyyden ulkopuolelle. Hän ei voi hyökätä, mutta todennäköisesti tulee lähemmäs, sinun iskuetäisyydellesi.

en: Whether used offensively or defensively, this attack presses the engagement until one of the combatants is slain, or 30 rounds of attacks have occurred.
fi: Sekä offensiivisesti että defensiivisesti käytettynä tämä hyökkäys jatkaa ottelua, kunnes toinen taistelijoista kaatuu tai 30 kierrosta iskujen vaihtoa on kulunut.

en: Whiteboard specific hotkeys
fi: Valkotauluun liittyvät pikanäppäimet

en: Winning a scenario
fi: Skenaarion voittaminen

en: Yellow
fi: keltainen,

en: Yellow orb
fi: Keltainen pallo

en: You can also reach servers hosted by any other player with this menu option.  So if you got a server running in your local network, just enter the address and port number (default: 15000). If you for example want to connect to a server running on the machine with the address 192.168.0.10 and the default port, you would enter this in the dialog: 192.168.0.10:15000
fi: Tästä valinnasta voi myös yhdistää kenen tahansa ylläpitämälle pelipalvelimelle. Joten. jos sinulla on palvelin käynnissä paikallisverkossasi, syötä vain oikea osoite ja porttinumero (oletus: 15000). Jos esimerkiksi haluaisit yhdistää palvelimelle, joka on osoitteessa 192.168.0.10 olevalla koneella ja oletusportissa, kirjoittaisit valintaikkunaan näin: ”192.168.0.10:15000”.

en: You can cause damage to enemies with advanced units and then finish them with lower level units — to give them more experience (and finally make them advance to next level).
fi: Voit vahingoittaa vihollisia edistyneillä yksiköillä ja sitten käyttää viimeistelyyn alemman tason yksiköitä, jotta ne saisivat enemmän kokemusta (ja viimein edistyisivät seuraavalle tasolle).

en: You can obtain additional information, including the chance that the attacker and defender will be killed, by clicking on the "Damage Calculations" button in the fight window.
fi: Saat lisätietoja, kuten todennäköisyydet hyökkääjän ja puolustajan kuolemalle, klikkaamalla Vahinkolaskelmat-nappia hyökkäysikkunassa.

en: You can use lower level units as cannon fodder, to slow down enemy. E.g. you can use them to block enemies reaching your important units.
fi: Matalan tason yksikköjä voi käyttää tykinruokana hidastamaan vihollista, esimerkiksi estääksesi sillä vihollista pääsemästä tärkeiden yksiköittesi luo.

en: You will be able to select from among over two hundred unit types (infantry, cavalry, archers, and mages are just the beginning) and fight actions ranging from small-unit ambushes to clashes of vast armies. You can also challenge your friends – or strangers – and fight in epic multi-player fantasy battles.
fi: Voit valita yksikköjä yli kahdestasadasta eri tyypistä (jalkaväki, ratsuväki, jousiampujat ja velhot ovat vain alkua) ja taistelutapahtumia aina pienyksikköjen väijytyksistä valtavien armeijoiden yhteenottoihin. Voit myös haastaa ystäviäsi – tai vieraita – mittelemään eeppisissä <emphasis>moninpelitaisteluissa</emphasis> fantasiamaailmassa.

en: Your Army
fi: Armeijasi

en: Your army does not fight for free. It costs you gold to recruit units and gold to maintain them. You start each scenario with gold carried over from previous scenarios (although each scenario ensures you have at least a minimum amount of gold to start if you didn&#8217;t carry over enough from previous scenarios) and can gain more by meeting scenario objectives quickly and, during a scenario, by controlling villages. Each village you control will give you two gold pieces income per turn. When you first start a scenario it is usually worthwhile to gain control of as many villages as you can to ensure you have sufficient income to wage war. You can see your current gold and current income at the top of the screen as described in the section on the <link linkend="game_screen">game screen</link>.
fi: Armeijasi ei taistele ilmaiseksi. Sekä yksikköjen värväys, että ylläpito maksetaan kullalla. Aloitat skenaariot sillä kultamäärällä, joka sait mukaasi edellisistä skenaarioista (saat kultaa kuitenkin joka skenaarioon vähimmäismäärän aloittamiseen, ellet saanut mukaasi tarpeeksi). Skenaarion aikana kultaa voi kerätä lisää saavuttamalla skenaarion tavoitteet nopeasti ja hallitsemalla kyliä. Jokainen hallittu kylä tuottaa kaksi kultapalaa vuorossa. Skenaarion aluksi kannattaa yleensä ottaa haltuunsa mahdollisimman monta kylää varmistaakseen, että tulot riittävät sodankäyntiin. Kulloinenkin kultamäärä ja tulot näkyvät ruudun yläosassa, kuten selitetään kohdassa <link linkend="game_screen">Peliruutu</link>.

en: Your gold
fi: Kultasi

en: Your income
fi: Tulosi

en: Your total units
fi: Yksikköjesi määrä

en: Your units gain most experience points (XP) from killing an enemy unit (8XP per level of the unit killed). As such, it often makes sense to have your higher level units weaken an enemy, but cede the kill to a unit more in need of the XP. Healers in particular are often weak in combat and often need to <emphasis>steal</emphasis> kills in this way to advance levels.
fi: Yksiköt saavat eniten kokemuspisteitä (KP) tappamalla vihollisyksikön (8 KP kerrottuna tapetun yksikön tasolla). Niinpä on usein järkevää heikentää vihollista korkean tason yksiköillä, mutta luovuttaa tappo enemmän kokemuspisteitä tarvitsevalle yksikölle. Varsinkin hoivaajat ovat usein heikkoja taistelussa ja niiden tarvitsee tällä tavoin <emphasis>varastaa</emphasis> tappoja edistyäkseen.

en: Your upkeep
fi: Ylläpitokulusi

en: Zone of Control
fi: Yksikön hallitsema alue

en: Zoom in
fi: Suurenna karttanäkymää

en: Zoom out
fi: Pienennä karttanäkymää

en: chaotic units do more damage at night and less damage at day
fi: kaoottiset yksiköt aiheuttavat enemmän vahinkoa yöllä ja vähemmän päivällä.

en: en
fi: fi

en: enemy level
fi: vihollisen taso

en: fighting bonus
fi: taisteleminen

en: kill bonus
fi: tappaminen

en: lawful units do more damage at day and less damage at night
fi: lainkuuliaiset yksiköt aiheuttavat enemmän vahinkoa päivällä ja vähemmän yöllä;

en: remember to always check the time of day on the right side of the screen. Plan ahead — think about what it&#8217;s going to be next turn as well as this turn.
fi: Muista aina tarkistaa vuorokaudenaika ruudun oikeasta laidasta. Suunnittele liikkeitäsi etukäteen – ajattele nykyisen vuoron lisäksi myös seuraavaa ja sitä seuraavaa vuoroa.

en: where upkeep is equal to the sum of the levels of all your non-loyal units.
fi: jossa ”upkeep”, eli ylläpito, on ei-uskollisten yksiköittesi tasojen summa, ja ”villages” on hallitsemiesi kylien määrä.
