Battle for Wesnoth 1.3.7+dev - en to et translation catalogue (485 entries)

en: 2 + villages − maximum(0, upkeep − villages)
et: 2 + küla - maksimum(0, elatis - küla)

en: <emphasis role="strong">Arcane</emphasis>: An attack that dispels the magic animating zombies, specters, and other undead creatures and spirits. Example: A white mage&#8217;s magic attack.
et: <emphasis role="strong">Müstika</emphasis>: rünnakud, mis tühistavad viirastusi ja muid kooljaid liikumapaneva võluväe. Näide: valge maagi müstiline rünnak.

en: <emphasis role="strong">Blade</emphasis>: Weapons with a cutting edge, used to chop pieces of flesh from a foe. Examples: dagger, scimitar, saber, drake claws.
et: <emphasis role="strong">Tera</emphasis>: lõiketeraga sõjariistad, millega saab vaenlase küljest tükke raiuda. Näited: pistoda, saabel, rapiir, loheküüned.

en: <emphasis role="strong">Cold</emphasis>: Weapons based on cold or ice missiles. Example: A Dark Adepts&#8217;s chill wave.
et: <emphasis role="strong">Külm</emphasis>: Külmutavad või jäänooli kasutavad rünnakud. Näide: pimedusejüngrite külmalaine.

en: <emphasis role="strong">Fire</emphasis>: Weapons using fire to roast the foe like a chicken. Example: A drake&#8217;s fire breath.
et: <emphasis role="strong">Tuli</emphasis>: vaenlast tulega praadivad rünnakud. Näide: lohe tulehingus.

en: <emphasis role="strong">Impact</emphasis>: Weapons having neither a sharp point nor a cutting edge, but heavy enough to break an enemy&#8217;s bones. Examples: mace, staff, Troll fist.
et: <emphasis role="strong">Löök</emphasis>: sõjariistad, mil pole ei teravikku ega lõiketera, kuid mis on piisavalt rasked vaenlase luude purustamiseks. Näited: oganui, sau, trolli rusikas.

en: <emphasis role="strong">Piercing</emphasis>: Weapons with a sharp point and either a long handle or a missile, used to perforate foe&#8217;s body and damage internal organs. Examples: Knight or infantry pike, arrow.
et: <emphasis role="strong">Torge</emphasis>: terava otsaga, kas pikavarrelised või heiterelvad, millega torgatakse vastast ja vigastatakse tema siseelundeid. Näited: rüütli- või jalaväepiik, nooled.

en: <ulink url="http://www.wesnoth.org/wiki/CommandMode">Command mode</ulink>
et: <ulink url="http://www.wesnoth.org/wiki/CommandMode">Käsurežiim</ulink>

en: A complete list of official and user setup servers is listed at this website: <ulink url="http://wesnoth.org/wiki/MultiplayerServers">Multiplayer servers</ulink>.
et: Üsna täielik ametlike ja kasutajaserverite nimekiri on veebis  <ulink url="http://wesnoth.org/wiki/MultiplayerServers">siin</ulink>.

en: A single scenario takes about 30 minutes to 2 hours to complete. This is the fastest way to play, but your units are not saved and you cannot use campaign units. You can play scenarios against the computer or against other players either over the internet or at your computer. Scenarios are accessed through the "Multiplayer" button on the main menu.
et: Üksikmängud võtavad läbimängimiseks aega umbes poolest kahe tunnini. See on kiirem mänguviis, kuid üksusi ei salvestata ja sõjakäikude üksusi ei saa kasutada. Üksikmänge saab mängida nii arvuti kui inimmängijate vastu, viimast nii üle Interneti kui ka sama arvuti taga. Üksikmängu käivitamiseks klõpsa peamenüüs nuppu "Mitu mängijat".

en: A unit may be healed a maximum of 8 hitpoints per turn. A unit that does not move or fight during a turn is <emphasis>resting</emphasis> and will recover 2 hitpoints. Hitpoints recovered through <emphasis>resting</emphasis> are added on top of hitpoints recovered through healing so it is possible for a unit to recover up to a total of 10 hit points per turn.
et: Üksust saab ravida kuni 8 elupunkti võrra käigu jooksul. Üksus, mis ei liigu ega võitle kogu käigu jooksul, <emphasis>puhkab</emphasis> ning taastab 2 EP. Nõnda taastuvad elupunktid lisatakse ravimisega taastatule, seega võib üksus saada käigu jooksul tagasi kuni 10 elupunkti.

en: A unit may take several turns to be fully healed.
et: Täielik tervenemine võib võtta aega mitmeid käike.

en: A unit which can cure an ally of poison, although the ally will receive no additional healing on the turn it is cured of the poison.
et: See üksus suudab sõbralikke üksusi mürgist tervendada, kuid täiendavat elupunktide taastamist samal käigul ei toimu.

en: A unit&#8217;s Zone of Control extends to the six hexes immediately adjacent to the unit, and units that move into an enemy zone of control are forced to stop. Units with the skirmisher ability ignore enemy zones of control and are able to move through them freely without being forced to stop. Level 0 units are considered too feeble to generate a zone of control and all units are able to move through the hexes around an enemy level 0 unit freely.
et: Üksuse mõjuväljaks on kuus selle üksuse asukohaga piirnevat välja - sinna sisenevad vastase üksused peatuvad. Tabamatud üksused eiravad mõjuvälju ning võivad läbi nende takistamatult liikuda. Nulltaseme üksusi loetakse mõjuvälja tekitamiseks liiga nõrgaks ning selle ümber saavad teised takistamatult liikuda.

en: Abilities
et: Võimed

en: Across the top of the screen from left to right are the following items:
et: Ekraani ülaservas vasakult paremale asuvad järgmised elemendid:

en: Actions button
et: Tegevuste nupp

en: Add-ons
et: Lisamoodulid

en: Advanced units are needed to quickly kill enemy commanders, and to avoid losing lots of units.
et: Vastase pealikute kiireks alistamiseks ja kaotuste vältimiseks on vaja kõrgema taseme üksusi.

en: Advanced units have higher upkeep than lower level units (1 gp per level), loyal units are an exception.
et: Kõrgema taseme üksused vajavad rohkem elatist kui madalama taseme omad (1 kuldraha taseme kohta). Erandiks on ustavad üksused.

en: Advancing and attacking is of course the most interesting part of your way to victory. Kill or weaken enemies in your path and move your defensive line forward. This can become tricky as the enemy gets to attack back on his turn.
et: Edasiliikumine ja ründamine on muidugi kõige põnevam osa sinu teel võidu poole.  Löö oma teele jäävaid vaenlasi ning liiguta enda kaitseliini edasi. Sellega võib aga tekkida ka probleeme, kuna vastane ei maga ja lööb vastu.

en: After slaughtering scenarios (where you take lots of punishment) there are usually "breathing room" scenarios where you can rather easily gain some gold and experience (advanced units).
et: Pärast suuri lahinguid (kus on ka suured kaotused) on enamasti "hingetõmbestsenaariumid", kus saad üsna lihtsalt koguda kulda ja kogemust (s.t. üksusi kõrgemale tasemele arendada)

en: After you complete a scenario, all surviving units will be available to recall in the next scenario. You are not able to move or attack with a unit on the turn you recruit or recall that unit. A Recalled unit retains its previous Level, Experience Points, (sometimes) any magic items acquired, and will arrive with full hitpoints.
et: Stsenaariumi lõpetamisel on kõik ellujäänud üksusi võimalik järgmises stsenaariumis tagasi kutsuda. Tagasikutsutud või värvatud üksus kohe samal käigul liikuda ei saa. Tagasikutsutud üksused säilitavad oma taseme, kogemuspunktid, (vahel) omandatud võluesemed ning on saabudes täie tervise juures.

en: Alignment
et: Hoiak

en: All game types use the same soldiers, called units. Each unit is identified by Race, Level, and Class. Each unit has strengths and weaknesses, based on their Resistances, current Terrain, and Level. Full details are in the in game help.
et: Kõik mängutüübid kasutavad samu üksusi. Iga üksust iseloomustab rass, tase ja liik. Igal üksusel on tugevused ja nõrkused, mis tulenevad nende vastupanuvõimest, tasemest ja maastikust, millel nad asuvad. Täielikult on seda kirjeldatud mängu abiteabe all.

en: Allows the unit to heal adjacent friendly units at the beginning of each turn.  A unit cared for by this healer may heal up to 4 HP per turn, or stop poison from taking effect for that turn.  A poisoned unit cannot be cured of its poison by a healer, and must seek the care of a village or a unit that can cure.
et: Võimaldab üksusel iga käigu alguses ravida kõrvalasuvaid sõbralikke üksusi. Selle üksuse poolt ravitav üksus taastab kuni 4 EP või peatub selleks käiguks mürgi mõju. See ravitseja ei suuda aga mürki eemaldada, mürgitatu peab otsima abi kas külast või tervendusvõimega üksuselt.

en: Alt+GamingButton X
et: Alt ja puldinupp X

en: Alt+GamingButton Y
et: Alt ja puldinupp Y

en: Alt+c
et: Alt-c

en: Alt+l
et: Alt-l

en: Alt+m
et: Alt-m

en: Alt+r
et: Alt-r

en: Alt+s
et: Alt-s

en: Alt+u
et: Alt-u

en: Ambush
et: Varitsev

en: An important part of succeeding at Battle for Wesnoth is keeping your units healthy. When your units take damage you can heal them by moving them onto villages or next to special healing units (e.g. the Elvish Shaman and White Mage). Some other units you will encounter, such as Trolls, have the ability to heal themselves naturally.
et: Mänguedu oluliseks osaks on oskus hoida oma üksused terved. Kui üksused viga saavad, tervenda neid kas külades või liikudes ravitsemisvõimega üksuste kõrvale. Mõned üksused, näiteks trollid, suudavad ka ise taastuda.

en: Arrow keys
et: Nooleklahvid

en: As your troops gain battle experience, they will learn more skills and become stronger. They will also die in battle, so you&#8217;ll need to recruit and recall more when that happens. But choose wisely, for each has strengths and weaknesses a cunning opponent will quickly exploit.
et: Kõik üksused koguvad lahingukogemust, nii õpivad nad uusi asju ja saavad tugevamaks.  Nad võivad kõik ka lahingus surma saada, nii et pead värbama või tagasi kutsuma uued nende asemele. Vali targasti, sest igaühel on nii tugevad kui ka nõrgad küljed ning viimaseid kasutab kaval vastane kindlasti ära.

en: At the beginning (when you probably have no high level units), try to give most kills to a small handful of your units. This will fast-track them to becoming Level 2 units, and they can then shepherd others.
et: Alguses (kui sul pole kõrgema tasemega üksusi) ürita anda kogemuspunktid paarile kindlale üksusele, et nad jõuaks võimalikult kiiresti 2. tasemele. Pärast saad neid kasutada teiste järeleaitamiseks.

en: At the end of each successful scenario, all your remaining troops are automatically saved. At the start of the next scenario you may recall them in a similar way to recruiting. Recalled troops are often more experienced than recruits and usually a better choice.
et: Iga eduka stsenaariumi lõpus salvestatakse kõik sinu ellujäänud üksused. Järgmise stsenaariumi alguses saad neid värbamisega sarnasel viisil tagasi kutsuda. Tagasikutsutud üksused on enamasti kogenumad kui värvatud ja nõnda parem valik.

en: At the start of a scenario
et: Stsenaariumit alustades

en: At the start of each scenario, your game state is normally saved. If you are defeated, you may load it and try again. Once you have succeeded, you will again be asked to save the next scenario and play that. If you have to stop playing during a scenario, you can save your turn and load it again later. Just remember, a good Battle for Wesnoth player never needs to save during a scenario. However, most beginners tend to do so rather often.
et: Iga stsenaariumi alguses pakutakse võimalust mäng salvestada. Kui mäng peaks kehvasti minema, saad selle uuesti laadida. Peale stsenaariumi lõppu pakutakse taas salvestusvõimalust. Kui pead mängu pooleli jätma, saad selle salvestada ja hiljem jätkata. Pea aga meeles, et head Wesnothi Lahingu mängijad ei kasuta stsenaariumi keskel salvestamist. Algajad aga kipuvad seda üsna tihti harrastama.

en: Attach a text label to a terrain hex
et: Pane maastikuväljale tekstisilt

en: Attack types
et: Rünnakuliigid

en: Attacking and choosing your targets
et: Sihtmärkide valimine ja ründamine

en: Backstab
et: Pussitav

en: Basic Strategy
et: Strateegia alused

en: Battle for Wesnoth User&#8217;s Manual
et: Wesnothi Lahingu kasutajajuhend

en: Battle for Wesnoth has hundreds of unit types which are characterized by a rich set of statistics. In addition, individual units can have specific <link linkend="traits">traits</link> that make them subtly different from other units of the same type. Finally, campaign designers can add unique units to their campaigns to further expand the options available to players.
et: Wesnothi Lahingus on sadu erinevaid üksusi, millel on väga erinevad omadused. Lisaks võivad üksusel olla <link linkend="traits">eripärad</link>, mis muudavad nad teistest sama liiki üksustest veidi erinevateks. Lõpuks võivad  ka sõjakäikude autorid lisada oma loomingusse täiesti kordumatuid üksusi, et muuta mängija valikud veelgi mitmekesisemaks.

en: Battle for Wesnoth is open-source software, and a thriving community of volunteers cooperates to improve the game. You can create your own custom units, write your own scenarios, and even script full-blown campaigns. User-maintained content is available from an add-on server, and the very best of it is incorporated into Battle for Wesnoth&#8217;s official releases.
et: Wesnothi Lahing on avatud lähtekoodiga tarkvara ning aktiivne vabatahtlike kogukond teeb mängu parandamise nimel koostööd. Võid luua ise uusi üksusi, koostada stsenaariume ja isegi täismahus sõjakäike. Kasutajate loodud sisu on saadava lisamoodulite serverist ning selle parimad esindajad lisatakse mängu järgmistesse ametlikesse versioonidesse.

en: Because of ZOC, an enemy may not slip between two units which are aligned on a north-south or diagonal line and have exactly 1 or 2 hexes between them. By combining these pairs into a long wall or using them in different directions, you can prevent the enemy from reaching a wounded unit behind. He has to defeat the units imposing the ZOC first. If the enemy can barely reach it, even a single unit may shield a small region behind itself.
et: Mõjuvälja tõttu ei saa vastane liikuda läbi kahe üksuse vahelt, mille vahel on 1 või 2 välja. Niiviisi saab moodustada pika ahela, millega võib kaitsta haavatud üksusi - ta peab enne takistava üksuse hävitama. Vastase käiguulatuse piiril võib isegi üksainus üksus vaenlase kinni pidada.

en: Being adjacent to units with the <emphasis>heals</emphasis> ability. The number of hitpoints healed is specified in the unit&#8217;s ability description. This is invariably <emphasis>heals +4</emphasis> or <emphasis>heals +8</emphasis>.
et: Asudes kõrvuti väljadel <emphasis>ravitseva</emphasis> üksusega. Taastatavate elupunktide arv on kirjas ravitseva üksuse kirjelduses - see on alati kas <emphasis>ravitsev +4</emphasis> või <emphasis>ravitsev +8</emphasis>.

en: Below each unit there will normally be a colored ellipses or base. The color identifies its team; in a campaign game, the human-player color is red. The team color will also show up in parts of the unit&#8217;s clothing, or possibly on a shield insignia.
et: Harilikult on iga üksuse all värviline ellips. Selle värv märgib osapoolt; sõjakäike mängides on inimmängija värviks punane. Osapoole värv esineb ka üksuse riietuses või näiteks kilbi vapikujunduses.

en: Berserk
et: Segane

en: Blue
et: Sinine

en: Blue orb
et: Sinine kuul

en: Build up a great army, gradually training raw recruits into hardened veterans. In later games, recall your toughest warriors and form a deadly host against whom none can stand! Choose units from a large pool of specialists, and hand pick a force with the right strengths to fight well on different terrains against all manner of opposition.
et: Kogu vägev sõjavägi ning tee rohelistest algajatest kogenud veteranid. Hilisemates mängudes võid kutsuda tagasi oma suurimad sõdalased ning luua väe, millele keegi vastu ei saa. Vali üksusi eri kunstide asjatundjate hulgast ja pane kokku sõjajõud, kel on sobivad oskused ning kes suudavad võidelda eri maastikel ja eri vaenlaste vastu.

en: But remember, the aim is to have fun! You may have different tastes than the developers, so do what you enjoy most! If you enjoy loading the saved game every time you make a mistake, looking for the <emphasis>perfect</emphasis> game where you never lose a unit, by all means, go right ahead!
et: Aga pea meeles, eesmärk on tunda mängust rõõmu! Sinu maitse võib olla teistsugune kui mängu loojatel, seega tee seda, mis sulle kõige enam meeldib. Kui eelistad laadida mängu uuesti iga tehtud vea korral ning otsida <emphasis>ideaalset</emphasis> mängu,  kus kaotusi polegi, siis - lase käia!

en: By lining up many units directly adjacent or with at most 1 hex space between them, you can build up a powerful defensive line. Note that, because Wesnoth uses hexes, a east-to-west "line" is not a straight line but a zig-zag curve. The north south line and the diagonals are the "real" lines.
et: Paigutades üksused kõrvuti või 1-väljaliste vahedega saad koostada tugeva kaitseliini. NB! Kuna Wesnoth kasutab kuusnurkseid välu, pole idast läände ulatuv kaitseliin sirge, vaid siksakiline - küll aga on sirged põhja-lõunasuunalised ja diagonaalread.

en: Campaign
et: Sõjakäigud

en: Campaigns
et: Sõjakäigud

en: Campaigns are sequences of battles with a connecting storyline. Typical campaigns have about 10–20 scenarios. The main advantage with campaigns is that they allow you to develop your army. As you complete each scenario, the remaining units at the end are saved for you to use in the next scenario. If you choose not to use a unit at all during a scenario it is carried over to the next, so you don&#8217;t lose units you don&#8217;t use.
et: Sõjakäigud on ühise looga seotud stsenaariumite sari. Enamasti koosnevad nad 10-20 stsenaariumist. Sõjakäigu põhieeliseks on sõjaväe arendamise võimalus - iga stsenaariumi lõpus salvestatakse ellujäänud üksused ja neid saab järgmises stsenaariumis tagasi kutsuda. Tagasikutsumata jäänud üksused säilivad ja neid saab kasutada hilisemates stsenaariumites.

en: Center on pointer location
et: Keskenda kursori asukohale

en: Certain units have special attacks. These are listed below:
et: Mõnel üksusel on olemas erivõimed. Nendeks on:

en: Chaotic
et: Korratud

en: Charge
et: Tormakas

en: Clear messages
et: Kustuta sõnumid

en: Clear onscreen labels
et: Kustuta ekraanisildid

en: Click here to change default settings.
et: Klõpsa siia vaikimisi sätete muutmiseks

en: Click this button for a list of major Wesnoth contributors. You will often be able to reach them in real time at irc.freenode.org:6667 on #wesnoth.
et: Klõpsa seda nuppu Wesnothi põhitegijate nimekirja nägemiseks. Sageli võib neid leida IRC kanalil #wesnoth aadressil irc.freenode.org:6667 .

en: Click this button to close Wesnoth.
et: Klõpsa siia Wesnothist väljumiseks.

en: Click this button to enter the content server where a whole lot of content created by normal users is hosted. Among the things available there are many campaigns, multiplayer eras (defining factions for multiplayer games) and multiplayer maps. With the "Remove Add-ons" button you can remove them again once you do not want them anymore.
et: Selle nupu abil saad võtta ühendust serveriga, kus asub suur hulk erinevaid mänguelemente, mille on loonud teised mängijad. Sealt võid leida suure hulga sõjakäike, mitmemängija ajastuid (mis määratlevad mitmemängija mängude osapooled) ja mitmemängija kaarte. Nupuga "Eemalda moodul" saad mooduleid ka kustutada.

en: Click this button to load a previously saved game. You will be shown a dialogue listing saved games. Select the game and click Ok to load and continue, or Cancel to return to the Main Menu. If you select a replay game, you can check the Replay check box. The loaded game will make all the moves from the beginning while you watch.
et: Klõpsa seda nuppu,  et laadida varem salvestatud mäng. Sulle näidatakse salvestiste nimekirja - vali mäng ja klõpsa mängu laadimiseks Olgu või tagasiminekuks Tühista.  Kui soovid mängu taasesitust, tee märge vastavasse märkeruutu - sel juhul mängitakse salvestatud mäng automaatselt algusest lõpuni läbi.

en: Click this button to open the integrated in game Help System. It will provide you with information about units and all other gameplay relevant things of the game. Most of those things are mentioned in this manual.
et: Klõpsa siia, et avada mängu abiteabesüsteem. See annab teavet üksuste ja muu mängu puutuva kohta. Enamikku neist asjust kirjeldab ka see kasutajajuhend.

en: Click this button to play single scenarios against one or more opponents. You can play the games over the internet or at your computer, against computer or human opponents. When you select this button a dialogue will appear and allow you to choose how you want to play the scenario. To learn more, see <link linkend="scenarios">scenarios</link>.
et: Klõpsa seda nuppu, et käivitada üksikmäng ühe või mitme vastase vastu. Võid mängida nii enda arvutis kui ka üle Interneti,  nii arvuti kui inimmängijate vastu. Selle valimisel ilmub aken, kus saad määrata, kuidas soovid mängida. Täpsemalt vaata  <link linkend="scenarios">stsenaariumite</link> alt.

en: Click this button to read the next little tip from the "Tome of Wesnoth".
et: Klõpsa seda nuppu järgmise vihje avamiseks "Wesnothi Raamatust".

en: Click this button to read the previous little tip from the "Tome of Wesnoth".
et: Klõpsa seda nuppu järgmise vihje avamiseks "Wesnothi Raamatust".

en: Click this button to start the Map Editor where you can create custom maps for multiplayer games or for building your own campaign upon.
et: Klõpsa seda nuppu, et käivitada kaardiredaktor - sellega saad teha omaenda kaarte mitmekesi mängimiseks või enda loodava sõjakäigu tarbeks.

en: Click this button, select your language, and click OK to use it, or Cancel to continue with the current language. The first time Wesnoth starts, it defaults to English or your system locale if that can be determined, but once you change it, it will start in that language.
et: Klõpsa seda nuppu, vali enda keel ja klõpsa Olgu selle kasutuselevõtuks või Tühista tagasiminekuks. Esmakordsel käivitamisel on Wesnoth vaikimisi kas inglise või sinu arvuti vaikimisi keeles, juhul kui mäng suudab selle tuvastada. Kui keelt muudetakse, käivitub Wesnoth järgmisel korral selles keeles.

en: Clicking on a unit identifies all the places it can move on its current turn by dimming unreachable hexes (pressing the number keys 2–7 will identify the additional hexes that can be reached in that number of turns in a similar manner). While in this mode, moving the cursor over a hex will identify the path your unit will take towards that hex as well as additional information on the defensive bonus of your unit on that hex and, if it will take more than one turn, the number of turns it will take your unit to arrive. If you do not wish to move the unit this mode can be cancelled by selecting a different unit (by clicking on the new unit or using the <literal>n</literal> or <literal>N</literal> keys) or by right-clicking (Command-click on a Mac) anywhere on the map. The <link linkend="orbs">orbs</link> on the top of a unit&#8217;s energy bar provide a quick way to see which of your units have already moved or can move further in the current turn.
et: Üksusele klõpsamine näitab kõiki kohti, kuhu see saab liikuda. Selleks märgitakse kõik ligipääsmatud väljad tumedama tooniga (vajutades  numbriklahve 2-7 näidatakse ka neid välju, kuhu pääseb vastava arvu käikudega). Selles režiimis näidatakse iga välja juures üksuse liikumisteed sinna, välja kaitseväärtust ning kui sinna jõudmine võtab üle ühe käigu, ka vajalike käikude arvu. Kui sa ei soovi selle üksusega käia, saab siit väljuda kas valides mõne muu üksuse (klõpsates sellele või kasutades  <literal>n</literal> või <literal>N</literal> -klahve) või tehes paremklõpsu (Command-klõps  Maci arvutitel) kusagil mujal kaardil. <link linkend="orbs">Märgukuulid</link> üksuse terviseribal on kiire viis näha, millised üksused on juba käinud ja millised saavad selles käigus veel liikuda.

en: Cmd+,
et: Cmd-,

en: Cmd+w
et: Cmd-w

en: Coming from one side, the enemy may attack any single of your units in the line with only 2 of his units at a time. As a rule of thumb, a healthy unit without particular weakness can withstand an attack from two normal enemy units of the same level or lower without getting killed.
et: Ühelt poolt tulles saab vastane rünnata reas olevat üksust vaid kuni 2 üksusega korraga. Tüüpiliselt suudab terve ja ilma erilise haavatavuseta üksus tõrjuda kahe võrdse või madalama tasemega üksuse rünnaku ja jääda ellu.

en: Concealment
et: Peituv

en: Connect to Server
et: Ühendu serveriga

en: Consider playing the campaign on "Medium" difficulty level, especially if you have prior experience with strategy games. We feel you&#8217;ll find it much more rewarding.
et: Mängi sõjakäike keskmisel raskustasemel, eriti kui oled varem strateegiamänge mänginud. Meie arvates on see kõige parem variant.

en: Context menu, cancel action
et: Menüü, tühista

en: Continue interrupted unit move
et: Jätka üksuse käiku

en: Controls
et: Mängu juhtimine

en: Create Unit (Debug!)
et: Loo üksus (silumine!)

en: Credits
et: Autorid

en: Ctrl+Alt+m
et: Ctrl-alt-m

en: Ctrl+Alt+r
et: Ctrl-Alt-r

en: Ctrl+F5
et: Ctrl-F5

en: Ctrl+Space
et: Ctrl-tühik

en: Ctrl+a
et: Ctrl-a

en: Ctrl+b
et: Ctrl-b

en: Ctrl+c
et: Ctrl-c

en: Ctrl+e
et: Ctrl-e

en: Ctrl+f
et: Ctrl-f

en: Ctrl+g
et: Ctrl-g

en: Ctrl+j
et: Ctrl-j

en: Ctrl+l
et: Ctrl-l

en: Ctrl+m
et: Ctrl-m

en: Ctrl+n
et: Ctrl-n

en: Ctrl+o
et: Ctrl-o

en: Ctrl+p
et: Ctrl-p

en: Ctrl+q
et: Ctrl-q

en: Ctrl+r
et: Ctrl-r

en: Ctrl+s
et: Ctrl-s

en: Ctrl+v
et: Ctrl-v

en: Ctrl+x
et: Ctrl-x

en: Ctrl+y
et: Ctrl-y

en: Cures
et: Tervendav

en: Current hex type
et: Aktiivse välja liik

en: Current time or time left (in timed multiplayer games)
et: Kellaaeg või lõpuni jääv aeg (ajapiiranguga mitmemängija mängudes)

en: Cycle through units that have movement left
et: Keri üksuste vahel, kes saavad veel liikuda

en: Cycle through units that have movement left, in reverse order
et: Keri üksuste vahel, kes saavad veel liikuda (tagurpidi järjestuses)

en: Dawn
et: Koit

en: Day (afternoon)
et: Päev (pärastlõuna)

en: Day (morning)
et: Päev (hommik)

en: Day-phase
et: Päevaaeg

en: Delete planned action
et: Kustuta plaanitud tegevus

en: Description
et: Kirjeldus

en: Dextrous
et: Osav

en: Dextrous units do 1 more damage for every successful strike in ranged combat.  Dextrous is a trait possessed only by Elves. The Elven people are known for their uncanny grace, and their great facility with the bow. Some, however, are gifted with natural talent that exceeds their brethren. These elves inflict an additional point of damage with each arrow.
et: Osavad üksused teevad iga kaugrünnakuga 1 punkti võrra rohkem kahju. See eripära on üksnes haldjatel - haldjad on tuntud oma graatsia ning imelise vibukunsti poolest. Mõned neist on aga loomuliku andega ning ületavad isegi oma kaaslasi. Need haldjad teevad iga noolega 1 punkti võrra enam kahju.

en: Different types of attacks do different amounts of damage, and a certain number of strikes may be made with each weapon. For instance, an Elvish Fighter does 5 points of damage with its sword every time it hits, and can strike 4 blows with the sword in one exchange. This is written as 5–4, meaning 5 damage per hit, and 4 strikes.
et: Erinevat tüüpi rünnakud teevad vastasele eri määral kahju ning iga relvaga saab teha kindla arvu lööke. Näiteks haldjasõdalane teeb iga tabamusega 5 punkti kahju ning saab ühes lahingus mõõgaga lüüa neli korda. Seda kirjutatakse 5-4, ehk 5 punkti kahju löögi  kohta ja 4 lööki.

en: Different units have different strengths and weaknesses depending on terrain and who they are attacking; right click on units and select "Unit Description" to learn more.
et: Erinevatel üksustel on erinevad tugevused ja nõrkused, see sõltub maastikust ja rünnatavast vastasest. Lisateabe saamiseks tee üksusel paremklõps ja vali "Üksuse kirjeldus".

en: Do not send wounded units to a sure death. Once a unit loses more than half of its hit points (HP), you should seriously consider retreating it to safety and either station it in a village for healing or give him to the care of a healer (like Elvish Shamans or White Mages). Healers are very useful!
et: Ära saada haavatud üksusi kindlasse surma. Kui üksus on kaotanud üle poole oma elupunktidest (EP), tasuks tõsiselt kaaluda tema tagasitõmbamist ning saatmist kas külla puhkama või ravitseja (näiteks haldjate ravitsejad või valged võlurid) hoole alla. Ravitsejad on väga kasulikud!

en: Does not suffer from a negative attack bonus during its unfavorable time of day (Heavy Infantry, Necrophage, Trolls, Walking Corpses).
et: Neid üksusi ei mõjuta ebasoodsa päevaaja põhjustatud ründetõhususe vähenemine (näiteks raskejalaväel, surnusööjatel, trollidel ja kõndivatel laipadel).

en: Don&#8217;t abuse saved games. Long ago, Wesnoth only allowed saving the game at the end of a scenario. Mid-scenario saving was added as a convenience to use if you had to continue the game another day, or to protect against crashes. We do not recommend loading mid-scenario saved games over and over because your White Mage keeps getting killed. Learn to protect your White Mage instead, and balance risks! That is part of the strategy.
et: Ära kasuta salvestamist kurjasti. Vanasti sai Wesnothis mängu salvestada vaid stsenaariumi lõpus. Keset stsenaariumi salvestamine lisati vaid mugava võimalusena mäng pooleli jätta ja hiljem jätkata ning ka mängu kokkujooksmise mõju vähendamiseks. Me ei soovita mängu pidevalt laadida üksnes seetõttu, et su valge võlur surma sai. Õpi parem oma võlurit kaitsma ja riske jaotama - see on tähtis osa strateegiast.

en: Don&#8217;t neglect to earn your leader experience. You need to keep him safe, but if you coddle him too much he will be too low level to survive future scenarios anyway.
et: Ära unusta ka oma pealikule kogemusi andmast. Sa pead ta küll elus ja terve hoidma, kuid liigse ärahellitamise tulemusena ei pruugi ta hilisemates stsenaariumites enam hakkama saada.

en: Don&#8217;t sweat it too much when you lose some units. The campaign was designed to accommodate the player losing some units along the way.
et: Ära põe mõne üksuse kaotamise pärast. Sõjakäikude loomisel on sellega arvestatud.

en: Don&#8217;t waste units
et: Ära raiska üksusi

en: Down the right of the screen from top to bottom are:
et: Ekraani paremas servas ülalt alla asuvad:

en: Drain
et: Kurnav

en: During the scenario
et: Stsenaariumi käigus

en: Dusk
et: Hämarik

en: Each side is given some amount of gold to begin with, and receives 2 gold pieces per turn, plus 2 more gold pieces for every village that side controls. In a campaign, starting gold is a minimum amount defined by the scenario, which is typically lower as the difficulty level increases. In addition you often get a percentage of gold to carry over from the last scenario played. The exact percentage depends on the scenario and is usually displayed as part of the scenario objectives.
et: Iga osapool saab alguseks mingi koguse kulda ja teenib 2 kuldraha igal käigul, pluss veel kaks iga endale kuuluva küla kohta. Sõjakäigus alustatakse stsenaariumi mingi summaga, mis on enamasti seda väiksem, mida kõrgem on mängu raskusaste. Lisaks sellele kandub sageli osa kulda üle eelmisest stsenaariumist - täpne summa sõltub stsenaariumist ning seda näidatakse enamasti eesmärkide aknas.

en: Each unit also has an upkeep cost. The upkeep cost is generally equal to the level of the unit, unless the unit has the "Loyal" trait (<link linkend="traits">see below</link>). Units that are not initially recruited — i.e. the leader or those that join voluntarily — usually have the Loyal trait. Upkeep is only paid if the total upkeep of a side&#8217;s units is greater than the number of villages that side controls. Upkeep paid is the difference between the number of villages and the upkeep cost.
et: Igal üksusel on ka elatissumma. See võrdub üldjuhul üksuse tasemega, v.a.  üksused, kelle eripäraks on "ustav" (<link linkend="traits">vt allpool</link>). Ustavad on harilikult üksused, keda pole värvatud - näiteks pealik või need, kes liituvad vabatahtlikult. Elatist makstakse vaid juhul, kui osapoole üksuste elatisraha on suurem kui talle kuuluvate külade arv - makstav summa on nende kahe väärtuse vahe.

en: Each unit is more or less vulnerable to the different attack types. 6 figures in the unit description show strength and weakness of the unit against the 6 attack types. A positive resistance figure indicates that the unit will suffer less damages from the attack type. A negative resistance figure indicates that the unit is especially vulnerable to this attack type.
et: Iga üksus on rohkem või vähem haavatav eri liiki rünnakutega. Üksuse kirjelduses esinevad kuus arvu näitavad tema vastupidavust või haavatavust kuut erinevat liiki rünnakute vastu. Positiivne väärtus näitab, et üksus saab selle rünnakuga vähem kahju, negatiivne aga näitab haavatavust selle rünnakuliigi suhtes.

en: Ellipses, Team Colors, and Hero Icons
et: Ellipsid, osapoolte värvid ja kangelaste ikoonid

en: End Turn button
et: Käigu lõpetamise nupp

en: End this player&#8217;s turn
et: Lõpeta selle mängija käik

en: End unit turn and cycle to next unit that has movement left
et: Lõpeta üksuse käik ja vali järgmine, kel on veel võimalik liikuda

en: Escape
et: Esc-klahv

en: Every unit has a chance of being hit based on the terrain it is in. For instance, units in castles and villages have a lower chance of being hit, and Elves in forest have a low chance of being hit. To see a unit&#8217;s defense rating (i.e. chance not to be hit) in terrain, click on the unit, and then mouse over the terrain you&#8217;re interested in, and the defense rating will be displayed as a percentage value in the status pane, as well as shown over the terrain hex.
et: Iga üksuse tabamise tõenäosus vaenlase poolt sõltub tema asukoha maastikust. Näiteks lossides ja külades asuvaid üksusi on mõnevõrra raske ning metsas asuvat haldjat päris keeruline tabada. Üksuse kaitsevõime (s.t. löögi eest pääsemise võimaluse) nägemiseks klõpsa üksusele ning vii seejärel hiirekursor soovitavale väljale - kaitsevõimet näidatakse protsentides nii külgpaanil kui ka sama välja juures.

en: Every unit has an alignment: lawful, neutral, chaotic, or liminal. Alignment affects how units perform at different times of day. Neutral units are unaffected by the time of day. Lawful units do more damage during the day and less at night. Chaotic units do more damage at night and less during the day. Liminal units do less damage during both night and daytime.
et: Igal üksusel on hoiak: kuulekas, ükskõikne, korratu või kahetine. Hoiak mõjutab üksuse tõhusust eri päevaaegadel. Ükskõikseid üksusi päevaaeg ei mõjuta. Kuulekad üksused võitlevad päeval paremini ja öösel halvemini, korratutega on vastupidi. Kahetised võitlevad halvemini nii päeval kui öösel ja hästi vaid hämaruses.

en: Every unit of level 1 or higher maintains a zone of control (ZOC) covering all 6 neighboring hexes. This means that once an enemy moves into one of the six neighboring tiles, it is forced to halt and its movement phase ends (only enemies with the rare skirmisher ability ignore this).
et: Iga 1. või kõrgema taseme üksusel on kuut tema naabervälja kattev mõjuväli. See tähendab, et kui vastase üksus liigub ühele neist, on ta sunnitud peatuma ja tema käik lõpeb (ainult vähesed, tabamatud üksused suudavad seda eirata).

en: Examples: Drake scales protect them from most of attack types except from piercing weapon and cold weapon. Human Cavalry units are generally well protected except from piercing attacks which are their weak point. Undead are very resistant to blade and piercing weapon but very vulnerable to impact attacks and arcane attacks.
et: Näited: Lohede soomused kaitsevad neid enamiku rünnakute eest, välja arvatud torkerelvad ja külm. Inimeste ratsanikud on üldiselt hästi kaitstud, kuid nende nõrk koht on torkerelvad. Kooljad on väga vastupidavad tera- ja torkerelvadele, kuid väga haavatavad löögiriistade ja müstiliste rünnakutega.

en: Execute all actions
et: Täida kõik tegevused

en: Execute planned action
et: Käivita plaanitud tegevus

en: Exit game, exit menu, cancel message
et: Välju mängust/menüüst, tühista sõnum

en: Experience
et: Kogemus

en: Experience bonuses for killing or fighting enemies of different levels
et: Kogemuspreemiad erinevate tasemetega vastastega võitlemise ja nende alistamise eest

en: Fearless
et: Kartmatu

en: Fighting
et: Võitlemine

en: Finding Your Way
et: Mängukeskkond

en: First, read the scenario objectives. Sometimes you do not have to kill enemy leaders; instead it is enough that you survive for a certain number of turns, or pick up a particular object.
et: Esmalt loe läbi eesmärgid. Vahel pole vaenlase pealikute tapmine oluline, vaid piisab teatud hulga käikude jooksul ellujäämisest või mingi erilise eseme üleskorjamisest.

en: Firststrike
et: Alustav

en: For example, Horsemen can hold up the line against Orcish Grunts and Troll Whelps very well because they have some resistances against blade and impact. But your Horseman may quite quickly fall to Orcish Archers and Goblin Spearmen.
et: Näiteks suudavad hobusemehed edukalt tõrjuda orkijorsside ja trollipõnnide rünnakut, kuna neil on mõningane vastupanuvõime tera- ja löögirelvade vastu. Samad hobusemehed aga võivad jääda kiiresti alla orkide vibuküttidele ja mäekollide odameestele.

en: For example, elves might hold out a forest during a nightly orcish onslaught and advance on sunrise. You may even note that the computer AI actively retreats his orcs during day.
et: Näiteks haldjad võivad püüda orkide öisele rünnakule vastu seista metsas ning asuda rünnakule päevatõusul.  Võid ka näha, et arvuti juhitud orkid taanduvad päeva ajal märgatavalt.

en: For example, you might position your elves just inside of a forest edge so that attacking orcs must stand on grassland while your elves enjoy the high forest defenses.
et: Näiteks võid paigutada haldjad mööda metsaserva nõnda, et ründavad orkid peavad jääma rohumaale, haldjad aga saavad olla metsa varjus.

en: For example: consider a fight between a Lawful and a Chaotic unit when both have a base damage of 12. At dawn and dusk, both will do 12 points of damage if they hit. During Morning or Afternoon, the Lawful unit will do (<literal>12 \* 1.25</literal>) or 15 points, while the Chaotic unit will do (<literal>12 \* 0.75</literal>) or 9 points. During First or Second Watch, the Lawful unit would do 9 points compared to the Chaotic unit&#8217;s 15.
et: Näide: võitlevad kuulekas ja korratu üksus, kelle tekitatav baaskahju on 12 punkti. Koidu ja hämariku ajal on tekitatav kahju mõlemal 12 punkti. Hommikul ja pärastlõunal teeb kuulekas üksus (<literal>12 * 1.25</literal>) ehk 15 punkti, korratu aga (<literal>12 * 0.75</literal>) ehk 9 punkti kahju. Esimese ja teise öövahikorra ajal aga teeb kuulekas üksus 9 ja korratu 15 punkti kahju.

en: For game purposes, the races group into factions; for example, orcs often cooperate with trolls, and elves or dwarves with humans. Some other factions reflect divisions within human society&#8201;&#8212;&#8201;loyalists vs. outlaws, for example. In most campaigns, you will control units drawn a single faction. But sometimes factions make alliances with others, so you may face more than one faction in a scenario.
et: Mängu mõttes on rassid jagatud eri osapoolteks. Näiteks teevad orkid sageli koostööd trollidega, haldjad või päkapikud aga inimestega. Mõned osapooled peegeldavad erisusi inimeste endi seas &#8212; näiteks valitsusväed või mässajad. Enamikus sõjakäikudes juhid sa üht osapoolt - kuid vahel sõlmivad need ka liite, nii et võid kohata lahingus enam kui üht.

en: Full map, scaled
et: Stsenaariumi minikaart

en: Game Modes
et: Mänguviisid

en: Game Screen
et: Mänguekraan

en: GamingButton A
et: Puldinupp A

en: GamingButton B
et: Puldinupp B

en: GamingButton X
et: Puldinupp X

en: GamingButton Y
et: Puldinupp Y

en: General controls and hotkeys
et: Peamised juht- ja kiirklahvid

en: Getting Started
et: Alustuseks

en: Getting the Most Fun Out of the Game
et: Tunne mängust rõõmu

en: Go to Preferences menu
et: Mine Eelistuste menüüsse

en: Gold
et: Kuld

en: Green
et: Roheline

en: Green orb
et: Roheline kuul

en: Healers (Elvish Shaman, Elvish Druid, Elvish Shyde, White Mage, Mage of Light, Paladin) heal all wounded units around them, so you can keep units close to the battle without losing them.
et: Ravitsejad (haldjate ravitseja, tark ja imetegija, valge ja valguse võlur, sõdurpreester) ravivad kõik üksusi enda ümber, seega tasub nad lahingus üksustega ümbritseda.

en: Healers cannot heal themselves, but see next point.
et: Ravitsejad ei saa ravida iseennast, aga vaata järgmist punkti.

en: Healers do not heal enemy units.
et: Ravitsejad ei ravi vaenlase üksusi.

en: Healing
et: Tervendamine

en: Heals +4
et: Ravitsev +4

en: Heals +8
et: Ravitsev +8

en: Healthy
et: Turske

en: Help
et: Abiteave

en: Holding Shift
et: Shift-klahvi all hoides

en: Host Networked Game
et: Algata võrgumäng

en: How do you guard wounded units? They are best guarded by being out of the adversary&#8217;s reach. No enemy can attack them if enemies cannot even come near them. The next section about zone of control (ZOC) shows how to restrict the enemy&#8217;s moves.
et: Kuidas valvata haavatud üksusi? Kõige parem on nad vastase käiguulatusest eemal hoida. Keegi ei saa neid rünnata, kui neile ligi ei pääse. Järgmine lõik mõjuväljade kohta aga õpetab,  kuidas piirata vastase käike.

en: If an equivalent Neutral unit were fighting, it would always do 12 points of damage regardless of the hour.
et: Samaväärne ükskõikne üksus aga teeb alati ajast sõltumata 12 punkti kahju.

en: If the unit is an ally you do not control
et: kui üksus kuulub liitlasele, kelle üksusi sa ei juhi

en: If the upkeep cost is greater than the number of villages+2 then the side starts losing gold, if it is equal, no income is gained or lost.
et: Kui elatis on suurem kui külade arv + 2, hakkab mängija raha kaotama. Kui need on võrdsed, siis kullakogus ei muutu.

en: If you attack with a melee weapon, the enemy you attack will be able to strike back at you with a melee weapon. If you attack with a ranged weapon, the enemy will be able to strike back with a ranged weapon. If an enemy does not have a weapon of the same type as the one you attack with, they will be unable to strike back and do any damage to you in that fight.
et: Lähirünnaku puhul saab ka vastane vasturünnakuks kasutada üksnes lähirünnakut, kaugrünnaku puhul kaugrünnakut. Kui vastasel puudub sama tüüpi rünnak, ei saa ta üldse vastu lüüa ega sinu üksust kahjustada.

en: If you control the unit and it has moved this turn, but could still move further or attack
et: kui üksus kuulub sulle ja on juba sellel käigul liikunud, kuid saab veel liikuda või rünnata,

en: If you control the unit and it hasn&#8217;t moved this turn
et: kui üksus kuulub sulle ja see pole selle käigu jooksul veel liikunud

en: If you control the unit, but it can no longer move or attack, or the user ended the unit&#8217;s turn
et: kui üksus kuulub sulle ja on sel käigul kulutanud ära kõik liikumispunktid või lõpetas mängija selle üksuse käigu

en: If you decide to move the selected unit, click on the hex you want to move to and your unit will move towards that space. If you select a destination which is beyond reach in the current turn, the unit will move as far as it can in the current turn and enter <emphasis>goto-mode</emphasis>. In <emphasis>goto-mode</emphasis> your unit will continue moving towards its destination in subsequent turns. You can easily undo goto movements at the beginning of your next turn. You may also change a unit&#8217;s destination by selecting that unit and choosing a new destination or clicking the unit again to cancel the <emphasis>goto</emphasis>.
et: Kui soovid valitud üksust liigutada, klõpsa kaardiväljale, kuhu soovid liikuda - üksus alustab sinnapoole liikumist. Kui valitud sihtkoht on väljaspool  käiguulatust, liigub üksus nii kaugele kui võimalik ning jääb seejärel <emphasis>käigurežiimi</emphasis>, s.t. jätkab järgnevate käikude jooksul sihtkoha poole liikumist. Liikumisrežiimi saab tühistada mistahes järgneva käigu alguses. Saab vahetada ka sihtkohta, valides üksuse ning andes talle uue sihtkoha. Ka teistkordne klõpsamine üksusel tühistab käigurežiimi.

en: If you move next to an enemy unit, you may attack it. Click on your unit that is next to an enemy unit, and click on the enemy you want to attack – this will bring up a window that presents further options for the fight. Every unit has one or more weapons it can attack with. Some weapons, such as swords, are melee weapons, and some weapons, such as bows, are ranged weapons.
et: Vastase üksuse kõrvale liikudes saab seda rünnata. Klõpsa enda üksusele ja siis rünnatavale vastasele - seejärel avaneb aken võitluse sätetega. Igal üksusel on üks või enam relva - mõned neist (nagu mõõk) on lähirelvad, teised aga (nagu vibu) on kaugrelvad.

en: If you must load a saved game, we recommend going back to the start of the scenario, so that you choose a new strategy that works, rather than simply finding random numbers that favor you.
et: Kui pead mängu uuesti laadima, soovitame alustada stsenaariumit algusest ja valida teine, toimivam strateegia, mitte loota lihtsalt soodsatele juhuarvudele.

en: Illuminates
et: Valgustav

en: Image
et: Pilt

en: In general multiplayer games are played against other players via the Internet (you can also run them on your LAN if you have one). All these games are co-ordinated through the Wesnoth multiplayer server. Multiplayer games can take anywhere from 1 hour to 10 hours, depending on how many players there are (and the size of the map). The average time is between 3 to 7 hours. Games can be saved and loaded as many times as you like. So, it&#8217;s possible for some games to last 1 or 2 weeks, even though the play time is only a few hours. You cannot carry over units in multiplayer from one scenario to the next, so building up your army&#8217;s strength is possible only within the scenario.
et: Mitmemängija mängud toimuvad enamasti teiste inimmängijate vastu üle Interneti (mängida saab ka kohtvõrgus). Internetimänge juhib Wesnothi keskne mitmemängija server. Võrgumäng võib võtta 1-10 tundi, sõltuvalt mängijate arvust ja kaardi suurusest, keskmine aeg on 3-7 tundi. Mänge saab salvestada ja laadida piiramatult. Nii võivad mängud kesta 1-2 nädalat, ehkki kokku on mänguaega vaid paar tundi. Mitmemängija mängudes ei toimu üksuste tagasikutsumist, seega on üksuste arendamine võimalik vaid ühe stsenaariumi sees.

en: In particular, use your ranged weapons if the enemy has no ranged attack. The computer&#8217;s default choice only looks for the most damage you can deal, so using it will often result in your units taking more damage than necessary.
et: Eriti tasub kasutada kaugrünnakut, kui see vastase üksusel puudub. Arvuti valib vaikimisi enim kahjustava rünnaku, kuid nõnda võib sinu üksus saada rohkem kahju kui ise seda teeb.

en: In the Action menu, you can select "Show Enemy Moves" to highlight all possible hexes your adversary can actually move to. This takes your zone of control into account. Thus you can check that your near death unit, which is behind, indeed cannot be attacked as the enemy cannot move close to it.
et: Tegevuste menüüst võid valida "Näita vastase käike", et näha kõiki välju, kuhu vastane saab liikuda. See võtab arvesse ka mõjuvälju. Nii saad ka raskelt haavatud üksusi hoida vastase rünnaku eest, kuna vastane ei pääse neile ligi.

en: In the world of Wesnoth there dwell humans, elves, dwarves, orcs, drakes, saurians, mermen, nagas, and many other races yet more obscure and wondrous. In accursed lands walk undead and ghosts and specters; monsters lurk in its ruins and dungeons.  Each has adapted to particular terrains. Humans inhabit primarily the temperate grasslands. In the hills, mountains and underground caves orcs and dwarves are most at home. In the forests the elves reign supreme. In the oceans and rivers mermen and nagas dominate.
et: Wesnothi maailmas elavad inimesed, haldjad, päkapikud, orkid, lohed, sisalased, näkid, nagad ja mitmed veelgi iseäralikumad rassid, neetud maadel käivad ringi kooljad, tondid ja viirastused. Kõik nad on kohanenud erinevate maastikega - inimesed elavad peamiselt mõõduka kliimaga rohumaadel, orkid ja päkapikud tunnevad end koduselt küngastel, mägedes ja maa all, metsades valitsevad haldjad ning meredes-jõgedes näkid ja nagad.

en: Income
et: Sissetulek

en: Intelligent
et: Taibukas

en: Intelligent units require 20% less experience than usual to advance (Trolls do not get this trait).  Intelligent units are very useful at the beginning of a campaign as they can advance to higher levels more quickly. Later in campaigns Intelligent is not quite as useful because the After Maximum Level Advancement (AMLA)  is not as significant a change as advancing a level. If you have many <emphasis>maximum level</emphasis> units you may wish to recall units with more useful traits.
et: Taibukad üksused vajavad uuele tasemele jõudmiseks 20% vähem kogemust (trollidel seda eripära ei ole). Need üksused on eriti kasulikud sõjakäigu alguses, kuna jõuavad uuele tasemele kiiremini. Hiljem pole see enam nii kasulik, kuna tasemepreemia (peale kõrgeimale tasemele jõudmist) pole enam nii suur samm edasi kui uus tase. Kui sul on palju <emphasis>kõrgeima taseme</emphasis> üksusi, võiksid kutsuda tagasi kasulikumate eripäradega üksused.

en: It usually pays off if you can definitively kill (or almost kill) the faced unit. If you are unsure of finishing off the enemy in one turn, either ensure that your unit can weather the return attacks or decide that you&#8217;re willing to lose that unit. To withstand the enemy&#8217;s strikes next turn, it is often wise to attack at the range that allows the enemy to do least damage to you, rather than choosing the maximum expected damage to the enemy.
et: Tavaliselt tasub püüda vastase üksus lõplikult alistada. Kui see pole kindel, pead olema suuteline kas tagama, et üksus elab üle vastase vasturünnakud, või leppima üksuse kaotusega. Üleelamise tagamiseks tasub tihti eelistada rünnakut, millega vastane teeb sinu üksusele vähim kahju, mitte aga oma üksuse kõige ohtlikumat rünnakut.

en: Join official Server
et: Ühendu ametliku serveriga

en: Keep in mind that some scenarios take place underground, where it is perpetually night!
et: Pea meeles, et osa stsenaariume toimuvad maa all, kus valitseb alati öö!

en: Keep units in packs so the enemy cannot attack from as many sides, and so you can outnumber each enemy unit. Put your units in a line so that the enemy cannot attack any one of your units from more than two sides.
et: Hoia üksusi salkadena, et vaenlane ei saaks kedagi ümber piirata ja samas oleks sinul see võimalus. Sea üksused ritta, nii ei saa vastane kedagi rünnata rohkem kui kahekesi.

en: Killing all enemy leaders usually gives instant victory.
et: Kõigi vastase pealikute alistamine toob enamasti kaasa kohese võidu.

en: Language
et: Keel

en: Lawful
et: Kuulekad

en: Leadership
et: Väejuht

en: Left click
et: Vasakklõps

en: Life and Death — Experience
et: Elu ja surm ning kogemus

en: Liminal
et: Kahetine

en: Lining your troops up also prevents the enemy from surrounding any one of them. For ZOC reasons, a unit with one enemy behind it and one in front is trapped.
et: Üksuste rittaseadmine aitab ka ära hoida nende ümberpiiramist vastase poolt. Mõjuvälja tõttu on üksus, mille ees seisab üks ja taga teine vastane, ümber piiratud.

en: Load
et: Laadimine

en: Load game
et: Lae mäng

en: Local Game
et: Kohalik mäng

en: Login
et: Logi sisse

en: Look at the map: the terrain, the position of your leader and the other leader(s).
et: Vaata kaarti: maastikku ja pealikute (oma ja vastase) asukohti.

en: Losing units is expected, even advanced units.
et: Üksuste (ka kõrgema taseme omade) kaotamine on paratamatu.

en: Loyal
et: Ustav

en: Loyal units don&#8217;t incur upkeep. Most units incur an upkeep cost at the end of every turn, which is equal to their level. Loyal units do not incur this cost.  During campaigns, certain units may opt to join the player&#8217;s forces of their own volition. These units are marked with the Loyal trait. Although they may require payment to be recalled, they never incur any upkeep costs. This can make them invaluable during a long campaign, when gold is in short supply.  This trait is never given to recruited units, so it may be unwise to dismiss such units or to send them to a foolish death.
et: Ustavad üksused ei vaja elatist. Enamik üksusi vajab iga käigu lõpus oma tasemega võrdse arvu kulda, ustavad  seda ei vaja. Mõned üksused võivad sõjakäigu jooksul mängijaga liituda oma vabast tahtest - need ongi tihti ustavad. Nad võivad küll vajada raha tagasikutsumiseks, kuid ei vaja elatist - see võib muuta nad hindamatuks pikkadel sõjakäikudel, kui kullavaru on üsna napp. Värvatud üksustel pole seda eripära kunagi, mistõttu ei tasu neid üksusi erru või rumalasse surma saata.

en: Magical
et: Võluväeline

en: Main Menu
et: Peamenüü

en: Maintain a defensive line
et: Hoia kaitseliini

en: Make currently selected unit hold position (end its movement)
et: Käsi valitud üksusel positsioonile jääda (lõpeta käik)

en: Map Editor
et: Kaardiredaktor

en: Marksman
et: Täpsuskütt

en: Mechanical
et: Masin

en: Menu button
et: Menüünupp

en: Message another player (in multiplayer)
et: Saada sõnum teisele mängijale (mitmemängija mängus)

en: Message everyone in the game (in multiplayer)
et: Saada sõnum kõigile osalejatele (mitmemängija mängus)

en: Message your allies (in multiplayer)
et: Saada sõnum oma liitlastele (mitmemängija mängus)

en: Middle click
et: Keskklõps

en: Miscellaneous hotkeys
et: Mitmesugused kiirklahvid

en: More general tips
et: Veel mõned üldised näpunäited

en: Most units exert a Zone of Control which affects the hexes your unit can reach and the path your unit takes. These restrictions are automatically reflected in both the path that is displayed for your unit and the hexes it may move to on the current turn.
et: Enamikul üksustel on mõjuväli, mis mõjutab võimalikku liikumisteed ja sihtpunkte. Need kajastuvad ka näidatavates võimalike käikude sihtpunktides ning sinna liikumise teedes.

en: Move action down in the queue
et: Liiguta tegevus järjekorras tahapoole

en: Move action down queue
et: Liiguta tegevus järjekorras tahapoole

en: Move action up in the queue
et: Liiguta tegevus järjekorras ettepoole

en: Move action up queue
et: Liiguta tegevus järjekorras ettepoole

en: Move to leader unit
et: Vali pealik

en: Moving
et: Liikumine

en: Moving onto a village that is neutral or owned by an enemy will take ownership of it and end your move for that unit.
et: Eikellegi või vaenlase külla sisenemine hõivab selle küla ning lõpetab sisenenud üksuse käigu.

en: Multiplayer
et: Mitmekesi mäng

en: Multiplayer dialog
et: Mitmemängija dialoog

en: Multiplayer specific hotkeys
et: Mitmemängija kiirklahvid

en: Multiple healers from different allied sides can heal the same unit and speed up healing.
et: Erinevate liitlasosapoolte ravitsejad võivad ravida sama üksust ja nii tervenemist kiirendada.

en: Next
et: Järgmine

en: Night (first watch)
et: Öö (1. öövahikord)

en: Night (second watch)
et: Öö (2. öövahikord)

en: Nightstalk
et: Kummitav

en: Note that your units can pass through hexes containing your own troops.
et: NB! Sinu üksused saavad liikuda läbi väljade, kus asuvad oma üksused.

en: Often, you will throw several units at a single enemy unit to finish him off, but these were forming your defensive line which is now partly broken. Maybe this doesn&#8217;t matter because you are out of reach of the next enemy unit. Maybe it does because you only managed to weaken a very strong enemy and next turn, he is going to strike back. Perhaps a Horseman can deliver the killing blow.
et: Vahel võib näha, kuidas rünnatakse vastase  üksust kiiret edu jahtides mitmekesi, tuues üksused kaitseliinist välja. Mõnel juhul pole sellest lugu, kuna teised vastased on liiga kaugel. Vahel aga ei õnnestu ka nõnda tugevat üksust ühe käiguga alistada ning  järgmisel käigul võib ta kõvasti vastu virutada. Ehk ainult hobusemehed suudavad ühe käiguga vastasest jagu saada.

en: On the top of the energy bar shown next to each unit of yours is an orb. This orb is:
et: Iga üksuse terviseriba kohal asub märgukuul. See on:

en: Option+Space
et: Option-tühik

en: Orb
et: Märgukuul

en: Orbs
et: Märgukuulid

en: Out of the enemy&#8217;s reach
et: Vastase ulatusest välja

en: Over the course of a campaign, it is critical that you build up a seasoned force. Later scenarios will assume you have level 2 and 3 units available for recall.
et: Sõjakäigu jooksul on ülitähtis ehitada üles kogenud sõjavägi. Hilisemad stsenaariumid võivad eeldada, et sul on võimalik tagasi kutsuda ka 2. ja 3. taseme üksusi.

en: Over the land are scattered villages where you can heal your troops and gather the income required to support your army. You will also have to cross mountains and rivers, push through forests, hills and tundra, and cross open grassland. In each of these areas different creatures have adapted to live there and can travel more easily and fight better when they are in familiar terrain.
et: Üle kogu maa on laiali pillatud külad, kus saad enda üksusi ravida ja sõjaväe ülalpidamiseks sissetulekut koguda. Sul tuleb ületada mägesid ja jõgesid, tungida läbi metsade, mägismaade ja tundrate ning ületada avamaid -  igas neist on omad asukad, kes on kohanenud sealse eluga ning liiguvad tuttaval maastikul kiiremini ja võitlevad paremini.

en: Page Down
et: Lehekülg alla

en: Page Up
et: Lehekülg üles

en: Pandora specific controls and hotkeys
et: Pandora juht- ja kiirklahvid

en: Pay careful attention to the Objectives pop-up box at the beginning of each scenario. Usually you will achieve victory by killing all enemy leaders, and only be defeated by having your leader killed. But scenarios may have other victory objectives — getting your leader to a designated point, say, or rescuing someone, or solving a puzzle, or holding out against a siege until a certain number of turns have elapsed.
et: Pane tähele iga stsenaariumi alguses näidatavaid eesmärke. Enamasti võidad vastase pealike alistamise teel ning kaotad vaid siis, kui sinu pealik surma saab. Võib aga ette tulla ka teisi eesmärke - näiteks jõuda oma pealikuga kindlasse kohta kaardil, päästa keegi, lahendada mingi keerdülesanne või pidada oma jõududega vastu teatud arv käike.

en: Petrify
et: Kivistav

en: Plague
et: Nakatav

en: Play a sequence of connected scenarios, known as a campaign, against the computer.
et: Sõjakäik ehk omavahel seotud stsenaariumite sari,  mida mängitakse arvuti vastu.

en: Play a single scenario against computer or human opponents.
et: Üksikmäng arvuti või teiste inimmängijate vastu.

en: Playing
et: Mängimine

en: Poison
et: Mürgitav

en: Preface
et: Eessõna

en: Preferences
et: Eelistused

en: Previous
et: Eelmine

en: Quick
et: Väle

en: Quick units have 1 extra movement point, but 5% less HP than usual.  Quick is the most noticeable trait, particularly in slower moving units such as trolls or heavy infantry. Units with the Quick trait often have greatly increased mobility in rough terrain, which can be important to consider when deploying your forces. Also, Quick units aren&#8217;t quite as tough as units without this trait and are subsequently less good at holding contested positions.
et: Väledatel üksustel on üks lisa-liikumispunkt, kuid 5% vähem elupunkte kui tavaliselt. Väledus on kõige märgatavam eripära, eriti aeglaste üksuste juures nagu trollid või raske jalavägi. Väledad üksused on tihti just raskel maastikul liikuvamad, mis võib mängida suurt rolli üksuste paigutamisel. Samas on nad teistest veidi nõrgemad ega sobi seetõttu hästi tähtsate positsioonide kaitseks.

en: Quit
et: Väljumine

en: Quit game
et: Lahku mängust

en: Recall unit
et: Kutsu tagasi

en: Recalling units
et: Üksuste tagasikutsumine

en: Recruit and Recall
et: Värbamine ja tagasikutsumine

en: Recruit dialog
et: Värbamisdialoog

en: Recruit unit
et: Värba üksus

en: Recruiting and Recalling
et: Värbamine ja tagasi kutsumine

en: Red
et: Punane

en: Red orb
et: Punane kuul

en: Redo move
et: Tee käik uuesti

en: Refresh Cache
et: Värskenda puhvrit

en: Regardless of whether you are playing a scenario or a campaign, the basic layout of the game screen is the same. The majority of the screen is filled with a map which shows all of the action that takes place in the game. Around the map are various elements which provide useful information about the game and are described in more detail below.
et: Ükskõik, kas mängid üksikmängu või sõjakäiku, ekraani üldine kujundus jääb samaks. Enamiku ekraanist võtab enda alla kaart, mis näitab kogu mängus toimuvat tegevust. Ümber selle on erinevad elemendid, mis annavad mängu kohta kasulikku teavet - neid kirjeldatakse täpsemalt allpool.

en: Regenerates
et: Taastuv

en: Regeneration
et: Taastumine

en: Remember that Lawful units like humans fight better at daytime, Chaotic units like orcs or undead fight better at night, and Liminal units fight best during the twilight. Ideally you want to first meet the enemy when you are strong and/or he is weak. When the enemy has its strong time, it often pays off to strengthen your lines and hold a favorable defensive position. When its weak time is about to arise, your advance will push forth.
et: Pea meeles, et kuulekad üksused nagu inimesed võitlevad paremini päeval, korratud üksused nagu orkid ja kooljad öösel ja kahetised üksused hämaruses. Ideaalne on vastasega kohtuda ajal, mil sinu üksused on tugevad ja/või tema omad nõrgad. Vastasele soodsal ajal tuleb hoida kaitsepositsioone ja püüda kasutada ära maastikku, alustades rünnakut soodsa aja saabudes.

en: Remember, the idea of a game is to have fun! Here are some recommendations from the development team on how to get the most fun out of the game:
et: Pea meeles - mängu peamine mõte on sellest rõõmu tunda. Järgnevalt on selleks toodud mõned soovitused:

en: Rename unit
et: Nimeta üksus ringi

en: Renowned for their vitality, some dwarves are sturdier than others and can rest heal even when traveling or fighting.  Healthy units have 1 HP plus 1 HP per level more than usual and rest heal the usual 2 HP after each turn regardless.
et: Niigi kuulsad oma elujõu poolest, on mõned päkapikud turskemad kui teised ja suudavad puhata isegi liikudes. Tursked üksused saavad 1 lisa-EP pluss veel ühe iga taseme kohta ning suudavad lisaks taastuda igal käigul 2 punkti võrra.

en: Repeat last recruit
et: Korda viimast värbamist

en: Reset zoom to default
et: Vaikimisi suurendus

en: Resilient
et: Vastupidav

en: Resilient units have 4 HP plus 1 HP per level more than usual.  Resilient units can be useful at all stages of a campaign, and this is a useful trait for all units. Resilient is often most helpful as a trait when it occurs in a unit that has some combination of low hitpoints, good defense, or high resistances. Resilient units are especially useful for holding strategic positions against opponents.
et: Vastupidavatel üksustel on 4 lisa-elupunkti pluss üks iga taseme kohta. See on kasulik eripära kõigile üksustele ja kõigil sõjakäigu etappidel. Tihti on see kõige kasulikum just selliste üksuste juures, kel on vähe elupunkte, hea kaitsevõime ja/või kõrged vastupanuvõimed mingile rünnakule. Need üksused on eriti sobivad tähtsate positsioonide kaitsmiseks vaenlase eest.

en: Resistance
et: Vastupanuvõimed

en: Right Panel
et: Parempoolne paneel

en: Right click
et: Paremklõps

en: Right-click in an empty castle hex and select Recall to recall units from previous scenarios. Recalling costs 20 pieces of gold per unit. See <link linkend="unit_recall">recalling units</link> for more information.
et: Üksuse tagasikutsumiseks tee paremklõps lossi vabal väljal ja vali avanevast menüüst Kutsu  tagasi. Tagasikutsumine maksab 20 kuldraha üksuse kohta. Vaata lisaks: <link linkend="unit_recall">üksuste värbamine</link>

en: Right-click in an empty castle hex and select Recruit to recruit new units from the list that is presented. The cost to Recruit depends on the unit, but is usually between 10 and 20 gold.
et: Üksuse värbamiseks tee paremklõps lossi vabal väljal ja vali avanevast menüüst Värba. Värbamishind sõltub üksusest, kuid on harilikult 10 ja 20 kuldraha vahel.

en: Rotate your troops
et: Vaheta üksusi

en: Run AI formula
et: Käivita tehisintellektivalem

en: Save and Load
et: Salvestamine ja laadimine

en: Save game
et: Salvesta mäng

en: Scenarios
et: Üksikmängud

en: Scroll
et: Kerimine

en: Search (find label or unit by name)
et: Otsi (silti või üksust)

en: Select unit, move unit
et: Vali/liiguta üksust

en: Set team label
et: Pane võistkonnale silt

en: Shield with your zone of control (ZOC)
et: Kaitse üksusi enda mõjuväljaga

en: Shift+Space
et: Shift-tühik

en: Shift+c
et: Shift-c

en: Shift+n
et: Shift-n

en: Shift+s
et: Shift-s

en: Show enemy moves (where the enemy can move next turn)
et: Näiita vastase käike (kuhu vastane saab järgmisel käigul liikuda)

en: Show how far currently selected unit can move in that many turns
et: Näita, kui kaugele valitud üksus saab vastava arvu käikudega liikuda

en: Show potential enemy moves, if your units were not on the map
et: Näita vastase käike, kui sinu üksusi poleks ees

en: Show scenario objectives
et: Näita stsenaariumi eesmärke

en: Show statistics
et: Näita statistikat

en: Show status table
et: Näita olekutabelit

en: Show the description of the currently selected unit
et: Valitud üksuse kirjeldus

en: Show unit list
et: Näita üksuste nimekirja

en: Skirmisher
et: Tabamatu

en: Slow
et: Aeglustav

en: So, the formula for determining the income per turn is
et: Seega igal käigul saadav sissetulek arvutatakse valemiga

en: Some attacks can inflict poison damage on your unit. When this happens the poisoned unit will take 8 damage each turn until it is cured. Poison can be cured by waiting on a village or being next to a unit with the <emphasis>cures</emphasis> ability. Units with the <emphasis>heals</emphasis> ability can only prevent the poison from causing damage that turn, not cure it. When poison is cured the unit does not gain or lose hitpoints on that turn due to healing/poisoning. A unit can not be healed normally until it is cured of poisoning. Resting is still allowed, although it will not substantially diminish the poison&#8217;s effect.
et: Mõned rünnakud võivad sinu üksust ka mürgiga kahjustada. Sel juhul kaotab mürgitatud üksus iga käiguga 8 EP seni, kuni ta tervendatakse. Mürki saab eemaldada külas puhates või asudes kõrvuti  <emphasis>tervendava</emphasis> üksusega. <emphasis>Ravitsevad</emphasis> üksused suudavad mürgi mõju vaid peatada, kuid mitte seda eemaldada. Käigul, mil mürk eemaldatakse, see enam ei mõju, kuid ka ravitsemist ei toimu. Tavapärane ravitsemine ei toimu enne, kui mürk on eemaldatud. Puhkamine on võimalik, kuid see ei vähenda oluliselt mürgi mõju.

en: Some campaigns use a star-shaped base to indicate leaders and heroes (units which are somehow special and for example not allowed to die in the course of the scenario); others use a silver crown icon above the energy bar to mark heroes. Still others have no specific hero indicator at all. Which (if any) is used is a stylistic choice left to campaign designers.
et: Mõned sõjakäigud kasutavad tähekujulist tähistust pealike ja kangelaste (üksused, kes on mingis mõttes erilised ja näiteks ei tohi stsenaariumi jooksul surma saada) märkimiseks, teistes on selleks hõbekrooni ikoon terviseriba kohal. Mõnel sõjakäigul aga puudub kangelaste tähistus üldse. Seega on siin valik jäetud sõjakäikude autoritele.

en: Some hotkeys were changed slightly to make better use of the controls provided by the Pandora. If you are using a Pandora, these keys differ from the lists above:
et: Mõningaid kiirklahve muudeti, et Pandora juhtklahve paremini kasutada. Kui sul on Pandora, siis lähevad järgmised käsud teistsuguseks:

en: Some keys on MacOSX require more than replacing Ctrl by Cmd. Here is a list of those:
et: Mõnel juhul ei piisa MacOSX-is Ctrl-klahvi asemel Cmd vajutamisest. Vt järgnevat nimekirja:

en: Some other hints about healing:
et: Veel mõned nõuanded taastumise  kohta:

en: Some units are resistant or vulnerable to different kind of attacks. Mounted units are weak vs pierce attacks. Fire and arcane attacks destroy undead. To see how much a unit resists an attack type, right click on the unit, select "Unit Description", then select "Resistance". It will show you how resistant a unit is to different types of attacks.
et: Mõned üksused on eri liiki rünnakute suhtes kas vastupidavad või haavatavad. Ratsaüksused on haavatavad torkerünnakutega ning müstilised rünnakud on hukatuseks kooljatele. Üksuse vastupanuvõime nägemiseks tee sellel paremklõps ning seejärel vali "Üksuse kirjeldus" ja "Vastupanuvõime".

en: Some units have abilities that either directly affect other units, or have an effect on how the unit interacts with other units. These abilities are listed below:
et: Mõnede üksuste võimed mõjutavad teisi üksusi otseselt või kaudselt. Need on järgnevad:

en: Space
et: Tühik

en: Special
et: Erimärkus

en: Steadfast
et: Vankumatu

en: Strategy and Tips
et: Strateegia ja näpunäited

en: Striking first is an advantage because it allows you the choice of which units will face off. Take advantage of enemy weakness: e.g. direct your ranged attacks against foes without ranged weapons. Take advantage of weaknesses like Horsemen&#8217;s vulnerability to pierce. But remember that they get to attack back on their turn, so you might have weaknesses the enemy may exploit.
et: Esimesena ründamine on eelis, kuna võimaldab valida, milline üksus lahingusse saata. Kasuta ära vastase nõrku kohti: näiteks kasuta kaugrünnakut vastase puhul, kes seda ise ei suuda, või ründa hobusemehi torkerelvadega. Pea aga meeles, et vastane ründab järgmisel käigul omakorda ning võib ka sinu haavatavusi ära kasutada.

en: Strong
et: Tugev

en: Strong units do 1 more damage for every successful strike in melee combat, and have 1 more HP.  While useful for any close-combat unit, Strong is most effective for units who have a high number of swings such as the Elvish Fighter. Strong units can be very useful when a tiny bit of extra damage is all that is needed to turn a damaging stroke into a killing blow.
et: Tugevad üksused teevad iga eduka lähirünnakuga 1 punkti võrra rohkem kahju ja neil on 1 lisa-elupunkt. See on kasulik iga lähivõitleja puhul, eriti aga neil, kel on suur arv rünnakuid - näiteks haldjasõdalane. Tugevad üksused on abiks siis, kui vaid väike kahjuerinevus määrab, kas vastane saab vaid viga või sureb.

en: Submerge
et: Sukelduv

en: Suppose dead
et: Eelda olevat surnud

en: Swarm
et: Rabav

en: Teleport
et: Ruumirändur

en: The Battle for Wesnoth Help
et: Wesnothi Lahingu abiteave

en: The Battle for Wesnoth is a turn-based strategy game with a fantasy theme.
et: Wesnothi Lahing on käigupõhine, fantaasiateemaline strateegiamäng.

en: The Creatures
et: Olendid

en: The Game Screen
et: Mänguekraan

en: The Kingdom of Wesnoth lies in the center of this land. Its borders are the Great River to the north, the Dulatus Hills in the east and south, the edge of the Aethenwood to the southwest, and the Ocean to the west. Elensefar, a once-province of Wesnoth, is bordered by the Great River to the north, a loosely defined line with Wesnoth to the east, the Bay of Pearls to the south, and the ocean to the west.
et: Wesnothi kuningriik asub selle maa keskosas. Selle piirideks on põhja pool Suur Jõgi, idas ja lõunas Madalmäed, Roheraba edelas ja meri läänes. Endine Wesnothi provints Elensefar piirneb põhjas Suure Jõega, idas Wesnothi ebamäärase piiriga, lõunas Pärlilahega ja läänes suure merega. Põhjamaid ei valitse keegi - seal elavad erinevad orkide, päkapikkude, metsinimeste ja haldjate seltsingud. Nende põhja- ja idapiir ei ole määratud, lõunapiiriks on Suur Jõgi ja läänepiiriks meri.

en: The Northlands is the wild country north of the Great River. Various groups of orcs, dwarves, barbarians and elves populate the region.  To the north and east lies the forest of Lintanir, where the great kingdom of the North-Elves keeps to its own mysterious affairs.
et: Põhjamaad on metsik maa põhja pool Suurt Jõge. Siin elavad erinevad orkide, päkapike, metsinimeste ja haldjate salgad. Põhjas ja idas asub Lintaniri mets, kus Põhja haldjate võimas kuningriik ajab omaenese mõistatuslikke asju.

en: The World
et: Maailm

en: The basic statistics for a unit include its hit points (HP), the number of movement points it has, and the weapons it can use and the damage they do. In addition, units have other characteristics, such as alignment and special abilities, that are described in more detail below.
et: Üksuse põhiomadusteks on elupunktid (EP), liikumispunktid, kasutatava relva liik ja võimalik tekitatav kahju. Lisaks kuuluvad omaduste hulka ka hoiak ja erivõimed, mida kirjeldatakse lähemalt allpool.

en: The campaign is the primary form in which Wesnoth is intended to be played, is probably the most enjoyable, and is the recommended way for new players to learn the game.
et: Sõjakäigud on Wesnothi põhiline mänguviis, mis on ilmselt kõige lõbusam ja ka uutele mängijatele õppimiseks parim.

en: The first thing you will probably want to do is recruit your first unit. Press <literal>Ctrl+r</literal> (or right click on an empty castle hex and select "Recruit") and you will be able to recruit a unit from a list of all the units available to you. Each recruit is placed on an empty castle hex. Once you have filled the castle, you cannot recruit any more until units move off. Your opponent&#8217;s commander is similarly placed on its castle keep and will begin by recruiting its troops&#8201;&#8212;&#8201;so don&#8217;t dilly-dally looking at the scenery, there&#8217;s a battle to be won.
et: Esimese asjana võiksid värvata enda esimese üksuse. Vajuta <literal>Ctrl-R</literal> (või tee paremklõps mõnel lossi tühjal väljal ja vali menüüst "Värba") ja tee oma valik kõigi hetkel saadaolevate üksuste seast. Iga värvatu asetub ühele tühjale lossiväljale. Kui loss saab täis, ei saa enne üksuste sealt väljaliikumist uusi juurde värvata. Sinu vastase pealik istub samamoodi oma lossis ja värbab üksusi &#8212; nii et ära raiska aega looduse vaatlemisele, lahing ootab võitmist.

en: The following basic combat principles and tips are intended to help starting off your career as a Wesnothian battle veteran. The minor concrete examples are somewhat tied to the "Heir to the Throne" campaign.
et: Järgnevad võitluse põhitõed ja näpunäited on mõeldud selleks, et aidata sul jõuda Wesnothi veterani staatusesse. Kasutatud väikesed näited on mõnel määral seotud  "Troonipärija" sõjakäiguga.

en: The following table shows the effects of different times of the day on the damage dealt by lawful, chaotic, and liminal units:
et: Järgmine tabel näitab päevaaja mõju kuulekate, korratute ja kahetiste üksuste poolt tehtava kahju suurusele:

en: The known portion of the Great Continent, on which Wesnoth abides, is generally divided into three areas: the Northlands, which are generally lawless; the kingdom of Wesnoth and its occasional principality, Elensefar; and the domain of the Southwest Elves in the Aethenwood and beyond.
et: Suure Mandri tuntud osa, kus asub Wesnoth, on üldiselt jagatud kolmeks: enamasti seadusetud põhjamaad, Wesnothi kuningriik koos selle vasalli Elensefariga ning kagu haldjamaad Hõbelaanes ja selle taga.

en: The major use for gold is to build your army by recruiting new units or recalling units from previous scenarios in a campaign. Units may be recruited or recalled when the leader is on a keep whose castle has at least one vacant castle hex.
et: Kulla peamine mõte on võimaldada sõjaväe ülesehitamist üksuste värbamise või eelmistest stsenaariumitest tagasikutsumise teel. Üksusi saab värvata või tagasi kutsuda, kui pealik seisab lossi värbamisväljal ja lossis on vähemalt üks vaba väli.

en: The number of strikes of this attack decreases when the unit is wounded. The number of strikes is proportional to the % of HP/maximum HP the unit has. For example a unit with 3/4 of its maximum HP will get 3/4 of the number of strikes.
et: Rabav rünnak kulutab jõudu ning see üksus suudab rünnata seda vähem kordi, mida rohkem ta on haavatud. Rünnakute arv on kooskõlas elupunktide suhtega - näiteks üksus, kel on alles 3/4 elupunktidest, suudab sooritada 3/4 rünnakutest võrreldes terve üksuse omaga.

en: The possible traits for most units are as follows:
et: Enamiku üksuste eripärad on järgmised:

en: The quicker you win a scenario, the more gold you get; you will get more gold from winning early than from all of the map&#8217;s villages for the rest of the turns.
et: Mida kiiremini stsenaariumi võidad, seda rohkem kulda teenid; varajane võit annab rohkem kulda kui kõigi külade hõivamine ja etteantud käikude arvuga lõpetamine.

en: The tutorial is a real, but basic, game which teaches you some of the basic controls needed to play the game. Winning or losing is not important here, but learning what to do is. Click the Tutorial button to play. In the Tutorial you are in the role of the prince Konrad or the princess Li&#8217;sar, learning from the Elder Mage Delfador — pay attention or he might turn you into a newt.
et: Õpetus on tegelik, ehkki lihtne mäng, mis tutvustab sulle mängu põhivõtteid - siin pole tähtis võit ega kaotus, vaid mänguga tutvumine. Selle mängimiseks klõpsa nuppu Õpetus. Õpetuse jooksul mängid sa prints Konradi või printsess Li'sari rolli, keda õpetab vana võlur Delfador. Pane hästi tähele, muidu ta võib su konnakulleseks muuta!

en: The two "day" and "night" phases are differentiated as Morning, Afternoon and First Watch, Second Watch, by the positions of the sun and moon in the time of day graphic.
et: "Päeva" ja "öö" kaht osa nimetatakse vastavalt hommikuks ja pärastlõunaks ning esimeseks ja teiseks öövahikorraks. Neid näitab ka päevaaja näidik päikese ja kuu erinevate paiknemistena.

en: The unit becomes invisible during night.  Enemy units cannot see this unit at night, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
et: See üksus muutub öösel nähtamatuks. Vastase üksused näevad seda alles selle kõrvale jõudes. Kummituse avastanud üksus kaotab selleks käiguks edasise liikumisvõime.

en: Then, begin to recruit units. Cheap units are useful to soak up the first wave of an enemy&#8217;s attack; advanced units can then be brought in as support. Fast units can be used as scouts, for exploring the map and to quickly conquer villages.
et: Seejärel alusta üksuste värbamist. Odavad üksused kuluvad ära vastase esmase rünnakulaine tõrjumisel, mille järel saab mängu juurde tuua tugevamaid üksusi. Kiireid üksusi saab kasutada luurajatena maade avastamisel ja  külade hõivamisel.

en: There are also some traits that are assigned only for certain units or only for units of a certain race. These are:
et: On veel mõned eripärad, mis on olemas vaid kindlatel üksustel või rassidel. Need on:

en: There are also some traits that are not assigned randomly.  These traits can either be assigned by the scenario designer or are always assigned based on the unit type:
et: On ka mõned eripärad, mis pole juhuslikud. Need on määratud kas stsenaariumi autori poolt või on alati selle üksusega kaasnevad:

en: There are several possible options you are provided with when clicking on the "Multiplayer" button:
et: Erinevaid mänguviise näed, kui klõpsad nuppu "Mitu mängijat".

en: There are two basic ways for a unit to be healed:
et: Üksuse tervendamiseks on kaks peamist viisi:

en: There are two basic ways to play Battle for Wesnoth:
et: Wesnothi mängimiseks on kaks peamist viisi:

en: These are the default control keys. Key setup might differ depending on the platform used. For example you will often have to use the command key instead of the control key when you are using MacOSX. You can change most hotkeys to your taste using the Preferences menu.
et: Need on vaikimisi juhtklahvid, häälestus võib aga sõltuda ka platvormist. Näiteks MacOSX-il tuleb enamasti kasutada Ctrl asemel Cmd-klahvi. Enamikku kiirklahve saab seadistada menüüst Eelistuste alt.

en: This attack always has a 70% chance to hit regardless of the defensive ability of the unit being attacked.
et: See rünnak tabab alati 70% tõenäosusega, hoolimata sihtmärgi kaitsevõimest.

en: This attack petrifies the target, turning it to stone. Units that have been petrified may not move or attack.
et: See rünnak muudab vastase kiviks. Kivistatud üksused ei saa liikuda ega rünnata.

en: This attack poisons the target. Poisoned units lose 8 HP every turn until they are cured or are reduced to 1 HP. Poison can not, of itself, kill a unit.
et: See rünnak mürgitab vastase üksuse. Mürgitatud üksus kaotab igal käigul 8 elupunkti, kuni ta kas tervendatakse või jõuab 1 elupunktini. Mürk iseenesest üksust ei tapa.

en: This attack slows the target until it ends a turn. Slow halves the damage caused by attacks and the movement cost for a slowed unit is doubled. A unit that is slowed will feature a snail icon in its sidebar information when it is selected.
et: See rünnak aeglustab vastase üksuse käigu lõpuni. Aeglustatud üksus kaotab poole liikumis- ja rünnakuvõimest. Aeglustust näitab väike teokujuline ikoon üksuse kirjelduse juures külgpaanil.

en: This creates a game just running on your computer. You can either use it as hotseat game where everyone plays at the same computers by taking turns in the <emphasis>hotseat</emphasis>. Hotseat games will take about the same time to play as games played over the Internet. Or you can just play a scenario against AI opponents rather than human players. This can be a good way to become familiar with the various maps that are used for multiplayer games before playing against real opponents. It can also be used as a simple way to explore the capabilities of units from the different factions by choosing which faction you will play and which faction your opponents are in these games.  Of course, you can also mix both in one game. That is, play together in a game with a friend against an AI opponent.
et: Loob mängu, mis jookseb üksnes sinu arvutis. Sellist mängu mängitakse mitmekesi ühe ja sama arvuti taga kordamööda käike sooritades. Aega kulub umbes sama kaua kui võrgumängule. Võid mängida ka arvuti vastu - nii on hea tutvuda mitmemängija kaartidega enne tegelike mängude alustamist või õppida tundma erinevate osapoolte üksuste käitumist. Võid ka mängida koos sõbraga arvuti vastu.

en: This is for practical reasons: a heavily wounded unit cannot hold back or kill the enemy. During attack and counterattack, it most often will perish. Further, by sending it to its sure death, its gathered experience points (XP) are lost. Recruiting a replacement may be impossible because the leader is not in its keep or because funds are running low. Even if you can recruit a replacement, it is most often far away from the battle front. So don&#8217;t waste your units.
et: Sel on praktilised põhjused: raskelt haavatud üksus ei suuda vastast tagasi hoida ega alistada. Rünnakute-vasturünnakute tulemusena saab ta tõenäoliselt surma.  Pealegi lähevad surma minnes kaotsi tema kogemuspunktid (KP). Uute üksuste asemele värbamine võib olla takistatud, kuna pealik ei asu lossis või pole piisavalt kulda. Isegi värbamise õnnestudes võib uus üksus asuda rindest kaugel. Nii et ära raiska oma üksusi.

en: This option directly connects you to the official server. You will end in the lobby where you can create your games as you wish and where many games are already open and maybe some players already waiting to join in a new match.
et: Siit saad ühendust võtta ametliku serveriga. See viib sind ooteruumi, kus saad ise mängu alustada või liituda mõne olemasolevaga, kus teised mängijad juba ees ootavad.

en: This option opens a dialog box allowing you to enter the address of the machine to join. In this dialog there also is the button "View List" that does show a list of official servers that can be used as backup if the main server is currently not available.
et: Siit saad määrata serveri aadressi, kuhu soovid ühendust võtta. Nupuga "Vaata nimekirja" näed ka ametlike serverite nimekirja, mis toimivad peaserveri rikke korral varuserveritena.

en: This unit always strikes first with this attack, even if they are defending.
et: See üksus lööb alati esimesena, seda ka kaitses olles.

en: This unit can hide in deep water, and remain undetected by its enemies.  Enemy units cannot see this unit while it is in deep water, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
et: See üksus võib peituda sügavas vees ning jääda nii vastasele märkamatuks. Vastane näeb seda alles siis, kui tema üksus on jõudnud selle kõrvale. Sukelduja avastanud üksus kaotab käigu lõpuni edasise liikumisvõime.

en: This unit can hide in forest, and remain undetected by its enemies.  Enemy units cannot see this unit while it is in forest, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
et: See üksus suudab peituda metsas ja jääda vastasele märkamatuks. Vastase üksused märkavad teda alles siis, kui on jõudnud tema kõrvale. Varitseja avastanud üksus ei saa selle käigu jooksul enam liikuda.

en: This unit can hide in villages (with the exception of water villages), and remain undetected by its enemies, except by those standing next to it.  Enemy units can not see this unit while it is in a village, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
et: Selline üksus suudab peituda küladesse (v.a. veealused külad) ja jääda seal vaenlasele märkamatuks. Vastase üksused märkavad teda alles siis, kui on jõudnud tema kõrvale. Peituja avastanud üksus ei saa selle käigu jooksul enam liikuda.

en: This unit can lead friendly units that are next to it, making them fight better.  Adjacent friendly units of lower level will do more damage in battle.  When a unit adjacent to, of a lower level than, and on the same side as a unit with Leadership engages in combat, its attacks do 25% more damage times the difference in their levels.
et: See üksus suudab juhtida kõrvalasuvaid sõbralikke üksusi, pannes nad paremini võitlema. Kõrvalasuvad sõbralikud madalama tasemega üksused teevad vastasele rohkem kahju - juhi kõrval asuva madalama taseme üksuse tekitatav kahju suureneb üksuse ja juhi tasemete vahe korda 25% võrra.

en: This unit combines herbal remedies with magic to heal units more quickly than is normally possible on the battlefield.  A unit cared for by this healer may heal up to 8 HP per turn, or stop poison from taking effect for that turn.  A poisoned unit cannot be cured of its poison by a healer, and must seek the care of a village or a unit that can cure.
et: See üksus täiendab ravimtaimedega ravitsemist võluväega, suutes nõnda üksusi lahinguväljal kiiremini ravida. Selle üksuse poolt ravitav üksus taastab kuni 8 EP või peatub selleks käiguks mürgi mõju. See ravitseja ei suuda aga mürki eemaldada, mürgitatu peab otsima abi kas külast või tervendusvõimega üksuselt.

en: This unit drains health from living units, healing itself for half the amount of damage it deals (rounded down).
et: See üksus suudab kurnata elujõudu elavatelt vastastelt ning suunata poole sellest (allapoole ümardatuna) enda ravimiseks.

en: This unit illuminates the surrounding area, making lawful units fight better, and chaotic units fight worse.  Any units adjacent to this unit will fight as if it were dusk when it is night, and as if it were day when it is dusk.
et: See üksus valgustab ümbrust, pannes kuulekad üksused võitlema paremini ja korratud halvemini. Kõik selle kõrval asuvad üksused võitlevad öösel, nagu oleks hämarik, ning hämarikus, nagu oleks päev.

en: This unit is skilled in moving past enemies quickly, and ignores all enemy Zones of Control.
et: See üksus suudab vastaste vahel põigelda ja nõnda eirata kõiki vastase mõjuvälju.

en: This unit may teleport between any two friendly villages using one of its moves.
et: See üksus suudab hetkeliselt rännata kahe sõbraliku küla vahel, kasutades selleks vaid ühe liikumispunkti.

en: This unit will heal itself 8HP per turn. If it is poisoned, it will remove the poison instead of healing.
et: See üksus taastub iga käiguga 8 EP võrra. Kui ta on mürgitatud, eemaldab ta taastumise asemel mürgi.

en: This unit&#8217;s resistances are doubled, up to a maximum of 50%, when defending. Vulnerabilities are not affected.
et: Selle üksuse vastupanuvõimed kahekordistuvad kaitses olles kuni 50%-ni. Haavatavusi see ei mõjuta.

en: This will be your name on the multiplayer server. If you have an account on the <ulink url="http://www.wesnoth.org/forum">Wesnoth forums</ulink>, you may use the same username and password for joining the official server. A password box will pop up if a password is required for the current username. You cannot use a registered name without the password.
et: See on sinu nimi mitmekesi mängimise serveris. Kui  sul on olemas konto <ulink url="http://www.wesnoth.org/forum">Wesnothi foorumis</ulink>, võiksid serveris kasutada sama kasutajanime ja parooli. Parooli sisestamiseks avaneb omaette aken. Kontot ilma paroolita kasutada ei saa.

en: Time of Day
et: Päevaaeg

en: Time of day indicator
et: Päevaaja näidik

en: Time of day really matters:
et: Päevaaeg loeb palju:

en: Time of the day and damage
et: Päevaaeg ja tehtav kahju

en: To be able to start a multiplayer game without using an external multiplayer server, you have to start the server, which is usually named <emphasis>wesnothd</emphasis>, yourself. This program is automatically started in the background when selecting this option. It will be stopped, once all players left the server.  Other players need to be able to connect to your port 15000 using TCP to play with you on your server. If you are behind a firewall, you will probably need to change your firewall settings to allow incoming connections to port 15000, and tell your firewall to forward such traffic to the machine hosting the game. You should not need to make firewall changes to join games hosted on a public server or by someone else.
et: Et käivitada mitmemängija mäng ilma välist serverit kasutamata, pead käivitama kohaliku <emphasis>wesnothd</emphasis> serveri. See käivitatakse taustaprotsessina ja peatatakse, kui kõik mängijad on lahkunud. Kui soovid kutsuda ka teisi mängijaid, peavad nad ligi pääsema TCP pordile 15000. Kui kasutad tulemüüri, tuleb selle sätetest ilmselt lubada ligipääs porti 15000 ja suunata sinnatulev liiklus mängu jooksutavasse masinasse.  Avalikes serverites või teiste arvutites toimuvad mängud üldjuhul tulemüüri ümberseadistamist ei vaja.

en: Toggle accelerated game mode
et: Lülita kiirendatud mäng sisse-välja

en: Toggle between accelerated and normal game mode while pressed (temporary!)
et: Lülitub ringi tavalise ja  kiirendatud mängu vahel (ajutine!)

en: Toggle ellipses
et: Lülita ellipsid sisse-välja

en: Toggle full screen/windowed mode
et: Lülita akna- ja üleekraanirežiimi vahel

en: Toggle grid
et: Lülita võrgustik sisse-välja

en: Toggle muting of game sounds
et: Lülita helide vaigistus sisse-välja

en: Toggle planning mode
et: Lülita kavandirežiim sisse-välja

en: Top Panel
et: Tippaneel

en: Traits
et: Eripärad

en: Trolls and Woses cannot regenerate other units.
et: Trollid ja puuvaimud ei saa taastada teisi üksusi.

en: Trolls and Woses cure themselves from poison as a village does.
et: Trollid ja puuvaimud suudavad endalt ise mürgi eemaldada.

en: Trolls and Woses have the ability to heal themselves naturally through regeneration. They will heal 8 points each turn if they are injured. Note that because all units may only heal a maximum of 8 points per turn, Trolls and Woses gain no additional benefit from being on a village or next to a healing unit.
et: Trollidel ja puuvaimudel on loomulik isetaastumisvõime. Kui nad on vigastatud, taastavad nad iga käiguga 8 EP. Kuna kõik üksused saavad taastuda kuni 8 punkti võrra, ei ole külas või raviva üksuse kõrval viibimisel neile mingit mõju.

en: Try to capture and keep control of as many villages as possible to keep the gold coming in.
et: Püüa hõivata ja enda käes hoida nii palju külasid kui võimalik et tagada piisav sissetulek.

en: Try to position your troops so that they are attacking from a hex with high defense against an enemy in a hex with low terrain. That way, the enemy&#8217;s counterstrikes will be less likely to do damage.
et: Püüa paigutada oma üksused nõnda, et nad ründaksid kõrge kaitseväärtusega väljalt, samas kui vastane asub madala kaitseväärtusega väljal. Nii on vastasel raske edukalt vastu lüüa.

en: Turn
et: Käik

en: Turn counter (current turn/maximum number of turns)
et: Käiguloendur (jooksev käik/käikude koguarv)

en: Tutorial
et: Õpetus

en: Undead
et: Kooljas

en: Undead units are immune to poison, also drain and plague doesn&#8217;t work on them.  Undead units generally have <emphasis>Undead</emphasis> as their only trait. Since Undead units are the bodies of the dead, risen to fight again, poison has no effect upon them. This can make them invaluable in dealing with foes who use poison in conjunction with their attacks.
et: Kooljatest üksusi ei mõjuta mürk, kurnamine ega nakatamine. Neil on <emphasis>kooljas</emphasis> enamasti ainsaks eripäraks. Kuna nad on üles äratatud surnud, ei mõjuta neid mürk - see muudab nad väga sobivaks vaenlase vastu, kes seda rünnakuks kasutab.

en: Underground
et: Maa-alune

en: Undo last move (only deterministic moves can be undone)
et: Tühista eelmine käik (kõiki käike ei saa tagasi võtta)

en: Unfortunately, your line often has to bend to form a wedge or to fit the terrain. At these corner points, 3 enemy units may attack. This also happens at the ends of a line if the line is too short. Use units with high hit point on proper terrain or with proper resistances to hold these weak points. These are the most likely to be killed, so use units with no or few experience points (XP) for this purpose.
et: Paraku peab rindejoon sageli muutuma taktikalistel põhjustel või maastiku tõttu. Nurgapunktides asuvaid üksusi saavad vastased rünnata ühe käigu jooksul kolmekesi. Sama asi juhtub rinde otstes, kui see on liiga lühike. Nende nõrkade kohtade hoidmiseks kasuta üksusi, millel on suur hulk elupunkte või eriti sobivad vastupidamisvõimed asukohamaastikul. Nende surmasaamine on aga ikkagi üsna tõenäoline, seega tasub seal kasutada üksusi, kellel pole kuigi palju kogemuspunkte.

en: Unit Specialties
et: Üksuse erivõimed

en: Unit and turn specific hotkeys
et: Üksuste ja käikude kiirklahvid

en: Unit profile for last selected unit
et: Viimativalitud üksuse andmed

en: Units
et: Üksused

en: Units are awarded experience for fighting. After obtaining enough experience, they will advance a level and become more powerful. The amount of experience gained depends on the level of the enemy unit and the outcome of the battle: if a unit kills its opponent, it receives 8 experience points per level of the enemy (4 if the enemy is level 0), while units that survive a battle without killing their opponents are awarded 1 experience point per level of the enemy. In other words:
et: Üksused koguvad võideldes kogemusi. Piisava kogemuse saavutamisel jõuavad nad uuele tasemele ja muutuvad tugevamaks. Saadud kogemuse suurus sõltub vastase üksuse tasemest ja võitluse tulemusest. Kui üksus surmab vastase, saab ta 8 kogemuspunkti vastase iga taseme kohta (nulltasemega vastase eest 4), lahingu üle elanud ja vastast mitte alistanud üksused saavad 1 punkti vastase iga taseme kohta. Teiste sõnadega:

en: Units have traits which reflect aspects of their character. Traits are assigned randomly to units when they are created. Most units receive two traits.
et: Üksustel on eripärad, mis väljendavad nende iseloomu. Eripärad määratakse värbamise hetkel juhuslikult ning enamikul üksustest on kaks eripära.

en: Update shroud now
et: Uuenda pimendust

en: Upkeep
et: Elatis

en: Use the terrain
et: Kasuta maastikku

en: Use your healers in pairs, so they can heal each other if needed.
et: Kasuta ravitsejaid paarikaupa, et nad saaks vajaduse korral teineteist ravida.

en: Using the best attack type against enemy units will substantially increase your chances of killing them.
et: Parima ründeviisi valik suurendab oluliselt võimalust vastane lõplikult alistada.

en: Usually the ellipse will be a solid disk. On level 0 units, you will see an ellipse that has broken lines. This indicates that the unit has no Zone of Control.
et: Enamasti on ellips seest värvitud. Nulltaseme üksuste ellips on katkendlik - see tähistab asjaolu, et sel üksusel puudub mõjuväli.

en: Victory and Defeat
et: Võit ja kaotus

en: View chat log
et: Vaata jutulogi

en: Villages (your villages/total number of villages)
et: Külad (sinu külade arv / külade koguarv)

en: Waiting in a village. The unit will heal 8 hitpoints every turn.
et: Külas puhkamine. Nii taastab üksus iga käiguga 8 elupunkti.

en: Wesnoth has many different sagas waiting to be played out. You can battle orcs, undead, and bandits on the marches of the Kingdom of Wesnoth; fight alongside dragons in the lofty peaks, elves in the green reaches of the Aethenwood, dwarves in the great halls of Knalga, or even merfolk in the Bay of Pearls. You can fight to regain the throne of Wesnoth, or use your dread power over the Undead to dominate the land of mortals, or lead your glorious Orcish tribe to victory against the humans who dared despoil your lands.
et: Wesnothis on palju erinevaid saagasid, mida saad läbi mängida. Võid võidelda orkide, kooljate ja röövlitega Wesnothi kuningriigi avarustes; võitle koos draakonitega mäetippudel, haldjatega Hõbelaanes, päkapikega Knalga suurtes saalides või isegi näkkidega Pärlilahes. Võid üritada tagasi võita Wesnothi trooni, kasutada enda võimu kooljate üle surelike maade allutamiseks või juhtida enda võimsa orkihõimu inimeste vastu, kes sinu maadele on tunginud.

en: Wesnoth was primarily designed to play campaigns. Campaigns are a series of connected scenarios. Click this button to start a new campaign. You will be presented with a list of campaigns available on your computer (more can be downloaded if you wish). Select your campaign and click OK to start or Cancel to quit. Each campaign has a difficulty level: easy, medium (normal), and hard. We recommend medium as this level is challenging, but not difficult. You may not change the difficulty during the campaign. In case you have serious problems fighting your way through easy difficulty, the guide about <link linkend="basic_strategy">Basic Strategy</link> will surely help you. Once you have selected the difficulty, you will start with the first scenario of the campaign.
et: Wesnoth oli algselt mõeldud eeskätt sõjakäikude ehk kampaaniate mängimiseks. Sõjakäigud on omavahel seotud stsenaariumite sari. Uue sõjakäigu alustamiseks vajuta vastavat nuppu - seejärel näed saadaolevate sõjakäikude nimekirja (soovi korral saad neid võrgust juurde tõmmata). Vali sõjakäik ja klõpsa kas Olgu mängu alustamiseks või Tühista tagasi peamenüüsse minekuks. Igal sõjakäigul on raskusastmed: lihtne, keskmine (harilik) ja raske. Soovitame proovida keskmist taset, mis pakub väljakutset, kuid pole liigkeeruline. Sõjakäigu jooksul raskusastet muuta ei saa. Kui ka kerge raskusaste keerukaks osutub, aitab sind <link linkend="basic_strategy">strateegiajuhend</link>. Peale raskusastme valimist alustatakse sõjakäigu esimest stsenaariumit.

en: When Wesnoth first starts it displays an initial background and a column of buttons called the Main Menu. The buttons only work with a mouse. For the impatient, we recommend you: click the "Language" button to set your language; then click the "Tutorial" button to run the tutorial; and then play the campaign, "A Tale of Two Brothers" by clicking the "Campaign" button and selecting it from the list provided.
et: Wesnothi käivitamisel kuvatakse avataust ja rida nuppe, mida nimetatakse peamenüüks. Nupud töötavad ainult hiirega. Kannatamatutel soovitame valida "Keel" mängu keele määramiseks, siis mängida läbi "Õpetus" ja seejärel võtta ette sõjakäik "Lugu kahest vennast" - klõpsa "Sõjakäigud" ja vali sealt see sõjakäik.

en: When a unit in the front line is heavily damaged you can move him safely behind your defensive line. To hold up the line, you will most likely have to replace him with a reserve, so hold a couple of units in back of the front line. If you have healers, damaged units in the second line will quickly recover.
et: Kui eesliiniüksus saab raskelt viga, võiksid ta tuua turvalisse tagalasse. Rinde hoidmiseks aga peaksid saatma tema asemele varuüksuse, selle tarvis tasub hoida paari üksust rindejoone lähedal. Ravitsejate olemasolul taastuvad haavatud turvalises paigas üsna kiiresti.

en: When a unit is killed by a Plague attack, that unit is replaced with a Walking Corpse on the same side as the unit with the Plague attack. This doesn&#8217;t work on Undead or units in villages.
et: Kui nakatav üksus tapab vastase, asendatakse see kõndiva laibaga, kes kuulub samale osapoolele kui nakataja. See ei toimi külades või kooljate vastu.

en: When used offensively, this attack always has at least a 60% chance to hit.
et: Rünnakul olles on sel üksusel alati vähemalt 70%  tabamistõenäosus.

en: When used offensively, this attack deals double damage if there is an enemy of the target on the opposite side of the target, and that unit is not incapacitated (e.g. petrified).
et: Rünnakul teeb see võime topeltkahju, kui vastasest teisel pool seisab oma või liitlase üksus ja see pole halvatud (näiteks kiviks muudetud).

en: When used offensively, this attack deals double damage to the target. It also causes this unit to take double damage from the target&#8217;s counterattack.
et: See rünnak teeb sihtmärgile topeltkahju, kuid saab seda vastase vasturünnakutest ka ise.

en: When you first start a scenario or campaign you will only have a few units on the map. One of these will be your commander (identified by a little golden crown icon). Your commander is usually placed in a castle on a special hex called a keep. Whenever your commander is on a keep (not only your own, but also the keep of any enemy castles you capture) and you have enough gold, you can recruit units for your army. In later scenarios you can recall experienced units that survived earlier scenarios. From here, you can start to build your army to conquer the enemy.
et: Stsenaariumi või sõjakäigu alguses on sul vaid mõned üksused. Üks neist on sinu pealik (teda tähistab väike kuldne kroon). Pealik asub enamasti lossis erilisel värbamisväljal. Kui sinu pealik asub lossi (mitte üksnes sinu, vaid ka vastase oma, kui sul õnnestub see hõivata) värbamisväljal ja sul on piisavalt kulda, saad värvata uusi üksusi. Hilisemates stsenaariumites saad eelnevates ellujäänud üksusi tagasi kutsuda. Nii võid järk-järgult ehitada üles tugeva väe, mis suudab vaenlast lüüa.

en: When you have a White Mage (advances from Mage) or Druid (advances from Shaman), put it in the middle of a circle of units to heal them as they move across the map (Shamans can do this too, but not as well).
et: Kui sul on valge võlur või haldjatark, pane nad üksustest moodustatud ringi keskele. Nii saad samaaegselt liikuda mööda maastikku ja ravida üksusi.

en: When you win a scenario, the map will gray over and the <emphasis>End Turn</emphasis> button will change to <emphasis>End Scenario</emphasis>. You can now do things like changing your save options or (if you are in a multiplayer game)  chatting with other players before pressing that button to advance.
et: Kui oled stsenaariumi võitnud, muutub kaart halliks ja <emphasis>Lõpeta käik</emphasis> -nupp asendub <emphasis>Lõpeta stsenaarium</emphasis> -nupuga. Seal saad veel muuta salvestussätteid (mitmemängija mängu korral) või vestelda teiste mängijatega, enne kui klõpsad lõpetamisnuppu.

en: When your armies meet, you may want to try to be the first to attack. So try to end your move out of striking range of the enemy army. He cannot attack but most likely will close into your striking range.
et: Sõjavägede kokkusaamisel peaksid proovima esimesena rünnata. Katsu jääda käigu lõpus vastase löögiulatusest  välja - nii ei saa ta rünnata, kuid tuleb tõenäoliselt ise löögiulatusse.

en: Whether used offensively or defensively, this attack presses the engagement until one of the combatants is slain, or 30 rounds of attacks have occurred.
et: See üksus jätkab nii rünnakul kui kaitses olles võitlemist 30 ringi jooksul või kuni üks võitlejatest sureb.

en: Whiteboard specific hotkeys
et: Tahvli kiirklahvid

en: Winning a scenario
et: Stsenaariumi võitmine

en: Yellow
et: Kollane

en: Yellow orb
et: Kollane kuul

en: You can also reach servers hosted by any other player with this menu option.  So if you got a server running in your local network, just enter the address and port number (default: 15000). If you for example want to connect to a server running on the machine with the address 192.168.0.10 and the default port, you would enter this in the dialog: 192.168.0.10:15000
et: Siit saad ka liituda mõne teise mängija poolt hallatavate serveritega. Kui sul on omaenda server kohtvõrgus olemas, sisesta selle aadress ja pordinumber (vaikimisi on see 15000). Näiteks kui soovid liituda arvutiga aadressil 192.168.0.10 ja vaikimisi pordiga, sisesta siia 192.168.0.10:15000

en: You can cause damage to enemies with advanced units and then finish them with lower level units — to give them more experience (and finally make them advance to next level).
et: Kasuta kõrgema taseme üksusi vastase vigastamiseks ja lõpeta võitlus madala taseme üksusega - nii saavad nad rohkem kogemust ja võivad jõuda kõrgemale tasemele.

en: You can obtain additional information, including the chance that the attacker and defender will be killed, by clicking on the "Damage Calculations" button in the fight window.
et: Täiendavat teavet, nagu näiteks ründaja ja kaitsja surmasaamise tõenäosus, saate nupuga "Kahju arvutamine" võitlust kajastavas aknas.

en: You can use lower level units as cannon fodder, to slow down enemy. E.g. you can use them to block enemies reaching your important units.
et: Madala taseme üksusi võid kasutada söödana ja vastase aeglustamiseks, näiteks ligipääsu takistamiseks enda olulistele üksustele.

en: You will be able to select from among over two hundred unit types (infantry, cavalry, archers, and mages are just the beginning) and fight actions ranging from small-unit ambushes to clashes of vast armies. You can also challenge your friends – or strangers – and fight in epic multi-player fantasy battles.
et: Võid valida üle kahesaja erineva üksuse hulgast (jala- ja ratsaväelased, vibukütid ja võlurid on vaid mõned neist) ning mängida läbi lahinguid väikestest varitsustest hiigelarmeede vastasseisudeni. Sa võid ka luua enda üksusi ja koostada enda stsenaariume või  isegi täielikke sõjakäike. Võid ka esitada väljakutse sõpradele - või ka võõrastele - ning korraldada suuri, paljude mängijatega fantaasialahinguid.

en: Your Army
et: Sinu sõjavägi

en: Your army does not fight for free. It costs you gold to recruit units and gold to maintain them. You start each scenario with gold carried over from previous scenarios (although each scenario ensures you have at least a minimum amount of gold to start if you didn&#8217;t carry over enough from previous scenarios) and can gain more by meeting scenario objectives quickly and, during a scenario, by controlling villages. Each village you control will give you two gold pieces income per turn. When you first start a scenario it is usually worthwhile to gain control of as many villages as you can to ensure you have sufficient income to wage war. You can see your current gold and current income at the top of the screen as described in the section on the <link linkend="game_screen">game screen</link>.
et: Sinu sõjavägi ei võitle ilma rahata - kulda kulub nii nende värbamiseks  kui ka ülalpidamiseks. Stsenaariumi alguses on sul rahasumma, mis kandus üle eelmisest stsenaariumist (ehkki iga stsenaarium annab ka teatud miinimumsumma, juhul kui eelmises üldse raha üle ei jäänud), mida võid kiiresti kasvatada kas stsenaariumi kiiresti läbi mängides või mängus külasid hõivates. Iga küla annab kaks kuldraha igal käigul. Stsenaariumi alguses tasub hõivata nii palju külasid kui võimalik, et tagada sõdimiseks piisav sissetulek. Enda kullavaru ja sissetulekut näed <link linkend="game_screen">mänguekraani</link> ülaservas.

en: Your gold
et: Kullavaru

en: Your income
et: Sinu sissetulek

en: Your total units
et: Sinu üksuste arv

en: Your units gain most experience points (XP) from killing an enemy unit (8XP per level of the unit killed). As such, it often makes sense to have your higher level units weaken an enemy, but cede the kill to a unit more in need of the XP. Healers in particular are often weak in combat and often need to <emphasis>steal</emphasis> kills in this way to advance levels.
et: Sinu üksused 'teenivad enim kogemuspunkte (KP) vaenlase üksusele lõpliku hoobi andmisega (8 x vastase tase). Nõnda tasub kasutada kõrgema taseme  üksusi vastase nõrgestamiseks, kuid lasta lõpetada madalama taseme üksustel. Eriti käib see ravitsejate kohta, kes on lahingus nõrgad ja peavad kogemust <emphasis>näppama</emphasis>, et kõrgemaid tasemeid saavutada.

en: Your upkeep
et: Sinu üksuste elatis

en: Zone of Control
et: Mõjuväli

en: Zoom in
et: Suurenda

en: Zoom out
et: Vähenda

en: chaotic units do more damage at night and less damage at day
et: korratud üksused teevad rohkem kahju öösel ja vähem päeval.

en: en
et: et

en: enemy level
et: vastase tase

en: fighting bonus
et: võitluspreemia

en: kill bonus
et: võidupreemia

en: lawful units do more damage at day and less damage at night
et: kuulekad üksused teevad rohkem kahju päeval ja vähem öösel.

en: remember to always check the time of day on the right side of the screen. Plan ahead — think about what it&#8217;s going to be next turn as well as this turn.
et: ära unusta pidada silmas päevaaega ekraani paremas servas. Kavanda mängu ette - mõtle nii selle kui järgmise käigu peale.

en: where upkeep is equal to the sum of the levels of all your non-loyal units.
et: kus elatis võrdub kõigi sinu mitteustavate üksuste tasemete summaga.
