Battle for Wesnoth 1.3+CVS - en to da translation catalogue (157 entries)

en:  Recommended setting of 1 gold per village.
da:  Anbefalet indstilling er 1 guld per landsby.

en:  Recommended setting of 2 gold per village and 150 starting gold.
da:  Anbefalet indstilling er 2 guldstykker per landsby og 150 guldstykker i startpenge.

en:  Recommended setting of 2 gold per village, 28 villages.
da:  Anbefalet indstilling 2 guldstykker per landsby, 28 landsbyer.

en:  Recommended setting of 2 gold per village.
da:  Anbefalet indstilling er 2 guld per landsby.

en: 2 vs. 2 or 3 vs. 3 team game.
da: 2 vs. 2 eller 3 vs 3 holdspil.

en: 2p — Caves of the Basilisk
da: 2p — Basiliskens huler

en: 2p — Cynsaun Battlefield
da: 2p — Cynsaun slagmarken

en: 2p — Dark Forecast (Survival)
da: 2p — Mørk forudsigelse (Overlevelse)

en: 2p — Den of Onis
da: 2p — Onis' hule

en: 2p — Fallenstar Lake
da: 2p — Fallenstar Sø

en: 2p — Hornshark Island
da: 2p — Hornshark Ø

en: 2p — Howling Ghost Badlands
da: 2p — Hylende spøgelsesland

en: 2p — Silverhead Crossing
da: 2p — Silverhead Overgangen

en: 2p — Sulla’s Ruins
da: 2p — Sullas ruiner

en: 2p — The Freelands
da: 2p — De Frie Lande

en: 2p — Weldyn Channel
da: 2p — Weldyn-kanal

en: 3p — Alirok Marsh
da: 3p — Alirok Mose

en: 3p — Island of the Horatii
da: 3p — Horatiiøen

en: 4 players surround a central keep, play vs the AI survival style, or as a FFA or 4 vs. 1. The center player will need more gold in a 4 vs. 1 or FFA, and the best way to determine how much is an auction, LOWEST bid wins. It is a very small map so 75 gold is recommended for the other players.
da: 4 spillere omkring et centralt borgtårn. Spil alene mod computeren eller som en FFA eller 4 mod 1. Den centrale spiller vil få brug for mere guld i et 4 mod 1 eller FFA, og den bedste måde at bestemme dette på er ved en auktion, hvor det laveste vinder. Det er et meget lille kort så 75 guldstykker anbefales for de andre spillere.

en: 4p — Blue Water Province
da: 4p — Blå Vand Provins

en: 4p — Castle Hopping Isle
da: 4p — Borg hoppende ø

en: 4p — Clash
da: 4p — Sammenstød

en: 4p — Hamlets
da: 4p — Landsbyer

en: 4p — Isar’s Cross
da: 4p — Isars kors

en: 4p — King of the Hill
da: 4p — Bakkernes konge

en: 4p — Loris River
da: 4p — Lorisfloden

en: 4p — Paths of Daggers
da: 4p — Daggerternes spor

en: 4p — Siege Castles
da: 4p — Borge under belejring

en: 4p — Underworld
da: 4p — Underverdenen

en: 4p — Xanthe Chaos
da: 4p — Xanthe kaos

en: 5p — Auction-X
da: 5p — Auktion-X

en: 5p — Forest of Fear
da: 5p — Frygtens skov

en: 6p — Crusaders’ Field
da: 6p — Korstogenes slagmark

en: 6p — Team Survival
da: 6p — Holdoverlevelse

en: 6p — The Manzivan Traps
da: 6p — Manzivanfælderne

en: 6p — Waterloo Sunset
da: 6p — Waterloo solnedgang

en: 8p — Mokena Prairie
da: 8p — Mokenaprærien

en: A 24X28 2 vs. 2 map with auxiliary keeps, and a large messy battle in the center common.
da: Et 24x28 2 mod 2 kort med neutrale borgtårne og et stort rodet slag i centrum.

en: A 25x25 2 vs. 2 map centered around a river with keeps in opposite corners. Designed for players 1&4 vs. 2&3. There are 28 villages.
da: Et 25x25 2 vs 2 kort centreret omkring en flod med tårne i hvert hjørne. Designet for spiller 1&4 vs 2&3. Der er 28 landsbyer.

en: A 35X27 2 vs. 2 map with 5 separate paths of engagement. Balanced to be played east vs. west (1&4 vs. 2&3), but works well with any teams or FFA.
da: Et 35 x 27 2 vs. 2 kort med 5 separate veje til konfrontation. Er lavet til at blive spillet øst vs. vest (1&4 vs. 2&3), men virke godt med alle hold eller FFA.

en: A 40X20 3 vs. 3 map. The Manzivan Traps are widely known as a difficult and confusing area of terrain where it is easy to end up out of position or over extended. Teams set for players 145 vs. 236 (east vs west). Designed for 100 starting gold, has 33 villages.
da: Et 40x20 3 vs 3 kort. Manzivanfælderne er kendt for at være et svært og forvirrende terrænområde, hvor det er nemt at ende i uorden eller med spredte styrker. Hold sættes til spiller 145 versus 236 (øst versus vest). Designet for 100 guldstykker i starten. Har 33 landsbyer.

en: A 40X30 3 vs. 3 map. Flexible coordination of your alliance is required to avoid being outnumbered. Teams set for players 145 vs. 236 (north vs. south), but having players 146 or 136 as a team is also interesting. Designed for 150 starting gold, has 44 villages.
da: Et 40x30 3 mod 3 kort. Fleksibel koordinering med dine allierede kræves for at du ungår at blive udmanøvreret. Hold sættes til spiller 145 mod 236 (nord mod syd), men hold som 146 eller 136 er også interessant at spille. Designet til 150 guldstykker i opstart. Har 44 landsbyer.

en: A brave hero of Wesnoth’s Golden Age, this great rider and commander of men came to this evil place while on a raid against the orcs. Caught unaware by the foul creatures, many of his fellows were killed, but he fought valiantly, slaying many a foe. But alas! The foul Basilisk turned him to stone even as he slew the last orc. Now all that is left is a stark reminder of his once great bearing and strength.
    (inscribed by Fynmiir)
da: En modig helt fra Wesnoths gyldne tid, en stor rytter og leder af mænd, kom til dette onde sted på et plyndringstogt mod orkerne. Fanget i et uopmærksomt øjeblik af denne fæle skabning, blev mange af hans mænd dræbt, men han kæmpede modigt og dræbte mange. Men forgæves! Den fæle basilisk gjorde ham til sten idet han knuste den sidste ork. Nu er der kun et minde tilbage om hans store position og styrke.
    (inskription af Fynmiir)

en: A fast-paced 2 vs. 2 map set deep below the surface.
da: Et hurtigt 2 vs. 2 kort der foregår dybt under overfladen.

en: A random map set in the break between spring and winter, mainly with snowy terrains. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
da: Et tilfældig kort i perioden mellem forår og vinter, mest med snefyldt terræn. Bemærk: Tilfældige kort er ofte ubalancerede, men hvis du har tiden, kan du genskabe dem indtil du har et godt kort.

en: A random map with sand as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
da: Et tilfældig kort med sand som den primære terræntype. Bemærk: Tilfældige kort er ofte ubalanceret, men hvis du har tid, kan du gendanne indtil du får et godt kort.

en: A random map with swamp as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
da: Et tilfældig kort med sumpe som den primære terræntype. Bemærk: Tilfældige kort er ofte ubalanceret, men hvis du har tid, kan du gendanne indtil du får et godt kort.

en: A stone-carved likeness of Lhun-dup, Servant of Sulla.
da: En stenskabt efterligning af Lhun-dup, tjener af Sulla.

en: A stone-carved likeness of Lo-bsang, Servant of Sulla.
da: En stenskabt efterligning af Lo-bsang, Tjener af Sulla.

en: A stone-carved likeness of Ri-nzen, Servant of Sulla.
da: En stenskabt efterligning af Ri-nzen, tjener af Sulla.

en: A stone-carved likeness of Sulla the Great, also known as Sulla the Just, Sulla the Tyrant, Empress of the Sinking Tower, Lady of the Walking Glacier, Sulla the Incinerator, Sulla the Proud and Sulla the Righteous.
da: En stenskabt efterligning af Sulla den Store, også kendt som Sulla den Retfærdige, Sulla Tyran, Kejser af det faldende tårn, arving af de knusende Gales, Kvinde over den gående gletsjer, Indehaver af den brændende bølge, Dronning af den lige flamme, Sulla den Brændende, Sulla den stolte og Sulla den Retfærdige.

en: A stone-carved likeness of Ten-zin, Servant of Sulla.
da: En stenskabt efterligning af Ten-zin, tjener af Sulla.

en: A vast region of wild, untamed wilderness, its terrain dotted with forests, caves, rivers, and the ruins of ancient fortresses.
da: En stor vil region af utømmet ødemark, terrænet har enkelte træer, huler floder og ruinerne fra ældgamle fæstningsværker.

en: A very small 2 vs. 2 map. Close quarters fighting means the successful rotation of units and planning of moves is important. Teams set for players 1&4 vs. 2&3 (northeast vs. southwest). Designed for 75 starting gold, 20 villages.
da: Et meget lille 2 versus 2 kort. Tæt kamp betyder at succesfuld rotation af enheder og planlægning af bevægelser er vigtig. Holdene sættes af spiller 1 & 4 versus 2 & 3 (nordøst versus sydvest). Designet til 75 start guldstykker, 20 landsbyer.

en: A very small 3 vs. 3 vs. 3 map. A 60sec timer is recommended due to the large number of players. The teams are players 159 vs. 267 vs. 348 (north vs. southeast vs. southwest). There are very few villages per player, so 3 gold per villages is recommended.
da: Et meget lille 3 versus 3 versus 3 kort. En 60 sekunder timer er anbefalet på grund af det store antal spillere. Holdene er spiller 159 versus 267 versus 348 (nord versus sydøst versus sydvest). Der er meget få landsbyer per spiller så 3 guld per landsby anbefales.

en: A wesnoth benchmark, use --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_scroll --exit-at-end.
da: En Wesnoth test, anvend --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_scroll --exit-at-end.

en: A wesnoth benchmark, use --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_shroud_walk --exit-at-end.
da: En Wesnoth test, anvend --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_shroud_walk --exit-at-end.

en: A wesnoth benchmark, use --nogui --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_ai --exit-at-end.
da: En Wesnoth test, anvend --nogui --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_ai --exit-at-end.

en: Age of Heroes
da: Heltenes tid

en: Attacker
da: Angriber

en: Blum Duk was renowned among his goblin clan for having tamed one of the Dire Wolves of the mountains, and he had the courage to match. His leadership and skills alone were what kept the area’s goblins alive despite human and elvish menaces. Rumor had it that his wolf had slain fifty men and a hundred Elves.
    Thus, when he heard of the awful monster that was inhabiting the area, it was only natural that he ride out alone to face it. All the other goblins expected him to slay the creature easily and drag back its carcass to feast on.
    He was in for quite a shock. As soon as he saw the Basilisk, Blum Duk cowered in fright. He tried to wheel his wolf around to run away, but it wouldn’t move. As the creature stalked towards him, he screamed his last words: Good Gog, dog, are yer legs made of stone?!
    (inscribed by Elvish Pillager)
da: Blum Duk var berygtet i sin goblinklan for at have tæmmet en af frygtulvene fra bjergene, og han havde et mod der matchede denne. Hans lederskab og evner var hvad der holdt områdets gobliner i live på trods af menneskenes og elvernes trussel. Rygter sagde at hans ulv havde nedlagt 50 mænd og 100 elver.
    Da vi hørte om det frygtelige monster som beboede dette område var det derfor naturligt at han alene red ud for at møde det. Alle de andre gobliner forventede at han nemt ville nedlægge monstre og tage dets lig tilbage til et festmåltid.
    Han fik et chok. Så snart han så basilisken frøs han i skræk. Han forsøgte at vende sin ulv omkring, men den ville ikke flytte sig. Da skabningen gik imod ham skreg han sine sidste ord: Good Gog, hund, er dine ben lavet af sten?!?
    (inskription af elverrøver)

en: Bramwythl the Wose was always considered a slow, taciturn fellow, even by other Woses. More than any other Wose, he enjoyed simply standing alone in the sun, arms upraised, admiring the beauty of the empty sky. Once, even, he confided in a fellow that his greatest wish was to be able to bask forever in the sun’s glory.
    However, not long after, the local wose community heard of the approach of a horrible monster, powerful enough to easily destroy the few woses that lived in the area. They quickly moved off (quickly for Woses, anyway), but Bramwythl was left behind — in their haste, no one had remembered to find him and tell him of the danger.
    He was taken quite unawares by the Basilisk, and turned to stone before he even recognized the beast. His petrified form still stands there today, warmed by the sun’s rays, under an open sky. His greatest wish has been granted.
    (inscribed by Elvish Pillager)
da: Bramwythl træsjælen var altid blevet anset for en langsom ordknap fyr, selv af andre træsjæle. I langt højere grad end andre træsjæle, nød han at stå alene i solen, med armene oprejst, og beundrende skønheden over hans himmel. Selv han indrømmede en enkelt gang over for en artsfælle, at hans største ønske var at være i stang til at baske med vinger i solens stråler.
    Hvorledes end, ikke lang tid derefter, hørte det lokale træsjæle samfund om at et forfærdelig monster, stærk nok til let at ødelægge de få træsjæle der levede i området, var på vej. De flyttede sig hurtigt (hurtigt for træsjæle i hvert fald), men Bramwythl blev glemt tilbage - i travlheden havde ingen husket at finde ham og fortælle ham om faren.
    Han blev overrasket af basilisken, og omdannet til sten inden han overhovedet havde genkendt monsteret. Hans forstenet legeme står der stadig i dag, og bliver varmet af solens stråler, under en åben himmel. Hans største ønske blev opfyldt.
    (indhugget af elverplyndringsmand)

en: Cheers of your enemy are the last thing you hear as you slip into death...their joy fills your last moments with pure hate.
da: Hurraråb fra dine fjender er det sidste du hører da du glider ind i døden...deres glæde fylder dit sidste øjeblik med rent had.

en: Clear Weather
da: Klart vejr

en: Congratulations for surviving the map that so many people claim is impossible. Frankly, I haven’t got a clue as to how you did it, so send me the replay by mail to: roze@roze.mine.nu. Thank You!
da: Tillykke du har overlevet dette kort som så mange personer har erklæret for umuligt at vinde. For at sige det som det er så har jeg ingen anelse om hvordan du har båret dig ad så send mig spillets resume til: roze@roze.mine.nu tak!

en: Controlling the area around the central keep is very lucrative in this 36X36 4 player FFA map. Works fine 2 vs. 2 as well. There are 36 villages.
da: Kontrol med området omkring det centrale borgtårn er meget lukrativt i dette 36 x 36 4 spiller FFA kort. Virker også fint som 2 versus 2. Der er 36 landsbyer.

en: Controlling the central island is often the key to victory in this 21x21hex 3 player free for all map.
da: Kontrol med den centrale ø er ofte nøglen til sejr i dette 21 x 21 felt store 3 spiller frie kort.

en: Cynsaun Province was named for Warrior-Queen Cynsaun the First, who drove the necromancers from these lands in 961 YW.
da: Cynsaun Provins blev navngivet efter krigerdronningen Cynsaun den 1., som fordrev åndemanerne fra disse lande i 961 YW.

en: Dark Forecast — a random survival scenario
da: Mørk forudsigelse - et tilfældigt overlevelsesscenarie

en: Death
da: Død

en: Default
da: Standard

en: Defender
da: Forsvarer

en: Drakes
da: Hestedragere

en: Drought
da: Tørke

en: Flooded by the seas and battered by the winter elements, only ruins, water and ice now remain in the shadow of this once mighty empire.
da: Oversvømmet af havet og påvirket af vinterens elementer har gjort, at kun ruiner, vand og is er tilbage af dette tidligere stor rige.

en: General Talael Ryndoc came to this place to fight a duel with the Grand Marshal Aethec Corryn, but the two men never found one another.
da: General Talael Ryndoc kom til dette sted for at udkæmpe en duel med stormarskal Aethec Corryn, men de to mænd fandt aldrig hinanden.

en: He had lived there for ages upon ages, in the depths of the water, preying upon the various fish and frogs and merfolk that entered his domain. It was his lake, no other’s, and though it was not large, he was its master. Then, the Basilisk came, and looked into the Serpent’s eyes. And the Serpent had not died, but it was no longer alive. Thus the new lord of the lake had arrived.
    (inscribed by Turin)
da: Han havde levet der i umindelige tider, i vandets dyb, på jagt efter forskellige fisk, frøer og havfolk. Det var hans flod, ingen andres, og selvom den ikke var stor, var han dens herre. Så kom basilisken, og kiggede i søslangens øje. Søslangen var ikke død, men den var ikke længere i live. Så den herre i floden var ankommet.
    (inskription af Turin)

en: Heavy Rains
da: Kraftigt regnvejr

en: Heavy Snowfall
da: Kraftigt snefald

en: Hint: Learning the enemy spawn points and types helps a lot.
da: Hjælp: At lære fjendes opstartsteder og enhedstyper hjælper meget.

en: Historians write that Bluewater Province has been destroyed and rebuilt some twenty times. Now, as armies once again converge on the rocky streams and snowcapped mountains of this small province, its villagers hardly seem to take notice.
da: Det er blevet sagt at Blå Vand Provinsen er blevet ødelagt og genopbygget en 20 gange. Nu da hære igen møder hinanden i de stenfuldte strømme og snedækkede bjerg i denne lille provins, bemærker dens indbyggere det næsten ikke.

en: Hop from castle to castle while fighting over a central isle.
da: Hop fra borg til borg mens der kæmpes om en central ø.

en: In this mixed landscape, five armies battle for supremacy.
da: I dette blandede landskap, kæmper fem hære for overmagten.

en: Inspired from Morituri, this 8 player map creates an epic battle scene that requires two teams to coordinate on both offense and defense.
da: Inspireret af Morituri. Dette 8 spillerkort skaber et episk slag som kræver at to hold koordinerer både offensivt og defensivt.

en: Knalgan Alliance
da: Knalgan-alliancen

en: Little remains of this once wealthy mining colony, now a haven for raiders and thieves.
da: Kun lidt er tilbage af denne tidligere rige minekoloni, nu er den et mål for plyndring og tyve.

en: Long ago, a great star fell from the heavens, leaving its mark on this coniferous region.
da: For lang tid siden faldt en stjerne ned fra himlen og gav sit aftryk på denne nåletræsregion.

en: Loyalists
da: Loyalister

en: Northerners
da: Nordfolk

en: Only one faction will emerge victorious from this tightly bordered three-player map.
da: Kun en fraktion vil komme sejrrigt ud fra dette stærkt afgrænset trespillerkort.

en: Oxsrrsk was a powerful Saurian Oracle, who had, in a raid against the rival Xraxss Clan, acquired (from the vaults of the now-dead Oracle Hesx-Rzzak) a most fascinating scroll. The scroll was entitled “Ney’yks of the Granite Gaze,” and told of a creature known as the “Chak’kso Ney’yks,” a name which, in an ancient saurian tongue, meant “Eldest Child of Chak’kso.” Chak’kso was believed to have been a powerful demigod of the Under Reaches, described as a ‘great demon of the earth’ in the Elvish Histories. According to these histories, Chak’kso had once sought to transform all life on the planet to stone; so great was his hatred for creatures of flesh. He was ultimately defeated and bound by powerful magics, but in the centuries following his banishment (to a realm far below the surface of the world) a new breed of creature began appearing in the Histories, a breed with the ability to turn any being of flesh into stone. There was a period when these Basilisks (as they came to be known) wreaked havoc on the world of the living, turning thousands to stone. One by one, and at great cost, the Basilisks were defeated. All, it would seem, but one; the Basilisk known as “The Ney’yks,” or “The Eldest Child,” in the modern tongue. Supremely convinced of his ability to locate and bind this powerful creature into his service, Oxsrrsk set out on his journey...
da: Oxsrrsk var et magtfuldt øgleorakel, som havde, i et overfald på den rivaliserende Xraxss-klan, erobret (fra gemmerne hos det nu afdøde orakel Hesx-Rzzak) en meget fascinerende skriftrulle. Skriftrullen bar navnet »Ney'yks af granitånden«, og fortalte om en skabning kendt under navnet »Chak'kso Ney'yks«, et navn som i et ældgammelt øglesprog betød »Det ældste barn af Chak'kso«. Chak'kso mentes at have været en magtfuld halvgud i Underverdenen, beskrevet som en »dæmon af jorden« i elvernes historiebøger. Ifølge disse legender, havde Chak'kso forsøgt at  omdanne alt liv på jorden til sten; så stort var hans had til kødets skabninger. Han blev besejret og bundet af af magtfuld magi, men i århundrederne efter hans tilfangetagelse (i et område langt under jordens overflade) begyndte en ny slags skabninger at fremkomme, en race med evnen til at kunne forvandle kød til sten. Der var en periode da disse basilisker (som de blev kaldt) skabte panik blandt de levende på jorden, og de forvandlede tusinder til sten. En efter en, og med store omkostninger, blev disse basilisker besejret. Alle på nær en; nemlig basilisken kendt under navnet »Ney'yks«, eller »Det ældste barn«, i moderne sprog. Overbevidst om sin evne til at finde og fange denne magtfulde skabning til egen fordel, tog Oxsrrsk af sted på sin rejse...

en: Players must traverse all manner of terrain in pursuit of victory on this multi-fronted duel map.
da: Spillerne skal igennem alle slags terræn i jagten på sejren på dette duelkort med flere fronter.

en: Rah Ihn Mar, Champion of the Burning Hills, made his way to the Ruaskkolin Lake region in pursuit of the Elvish Hero Terowydlithrol, known among Elves as ‘The Dragonbane’. It was said that Terowydlithrol had killed a Dragon of Fire that threatened an Elvish village, and initiated a ‘counterattack’ in which some 37 Drakes, camping in a nearby ravine and believed to be in allegiance with the Dragon, were slaughtered. Knowing that these Drakes were innocent, Rah Ihn Mar came to Ruaskkolin Lake to hunt down and slay Terowydlithrol, who had been seen entering the region but a day ago. Burning for vengeance, Rah Ihn Mar began the hunt.....
da: Rah Ihn Mar, mester i De Brændende Bakker, var på vej mod Ruaskkolin-floden i forfølgelse af elverfolkhelten Terowydlithrol, kendt blandt elverne som »Dragebetvingeren«. Det blev sagt at Terowydlithrol havde dræbt en ilddrage som truede en elverlandsby, og startet et »modangreb« i hvilket 37 hestedrager på lejr i en nærvedliggende kløft og antaget for at være i alliance med dragen, blev myrdet. Vel vidende at disse hestedrager var uskyldige kom Rah Ihn Mar til Ruaskkolin-floden for at opspore og dræbe Terowydlithrol, som var blevet set i området en dags tid tidligere. Optændt af hævnlyst, begyndte Rah Ihn Mar jagten.....

en: Random
da: Tilfældig

en: Random map
da: Tilfældigt kort

en: Random map (Desert)
da: Tilfældigt kort (ørken)

en: Random map (Marsh)
da: Tilfældigt kort (marsk)

en: Random map (Winter)
da: Tilfældigt kort (vinter)

en: Randomly generated map. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
da: Tilfældig kort. Bemærk: Tilfældige kort er ofte ikke afbalancerede men hvis du har tiden kan du genskabe dem til du får et godt kort.

en: Rebels
da: Rebeller

en: Scenario where the objective is to survive for as long as possible.
da: Scenarie hvor missionen er at overleve i så lang tid som muligt.

en: Slim of Stature, dexterous Hands
    — Seven Stones and Eleven
    Left his Foes so slim a Chance
    — Seven Stones and Eleven
    Marksman known as Dragonbane
    ’mongst the Statues here was slain
    — Seven Stones — and the Elven
    (inscribed by Gauteamus)
da: Slank af statur, behændige hænder
    - - Syv stene og elleve
    Gav sine fjende så lille en chance
    - - Syv stene og elleve
    Skarpskytte kendt som dragebetvinger
    døde blandt disse statuer
    - - Syv stene - og den elvte
    (inskription af Gauteamus)

en: Small map for 2 vs. 2.
da: Lille kort for 2 vs. 2.

en: Snowfall
da: Snefald

en: Statue of Lhun-dup
da: Lhun-dup statuen

en: Statue of Lo-bsang
da: Statue af Lo-bsang

en: Statue of Ri-nzen
da: Ri-nzen statuen

en: Statue of Sulla
da: Statue af Sulla

en: Statue of Ten-zin
da: Statue af Ten-zin

en: Teamwork and tactics are key to victory in this unusual battlefield, where eight armies fight to the finish.
da: Samarbejde og taktik er nøglen til sejr på denne usædvanlige slagmark, hvor otte hære kæmper om at stå tilbage med sejren.

en: The Freelands, also known to the people of the far east as The Land of No Kings, lie in between the Wilderlands and the Kingdom of Carorath, separating a land of absolute law from a land of absolute savagery. The people of the Freelands have been battling would-be conquerors of their land for hundreds of years, repelling great beasts from their western borders, and Carorathian Imperialists from their eastern borders.
da: De Frie Lande, også kendt hos folket i øst som Landet uden konger, ligger midt imellem ødemarken og Carorath kongedømmet, og adskiller dermed et land med lov og orden med det absolutte anarki. Folket i De Frie Lande har kæmpet mod aspirerende erobrerer af deres land i århundreder, de har slået grådige bæster tilbage fra deres vestlige grænse, og Carorathian imperialister fra deres østlige grænse.

en: The enemy cheers as a dark mist rises from the land, engulfing you. As ghostly wisps drain away your will, you realize that your time in this land is over.
da: Fjende jubler mens en mørk tåge stiger op fra landet og omklammer dig. Mens spøgelsestjavser fjerne din vilje, indser du at din tid i dette land er forbi.

en: The inhabitants are rumored to be a strange alliance of man and beast, and our claim is not going to be unopposed. We must be prepared for the surprises of this land.
da: Indbyggerne siges at være en mærkelig alliance af mænd og bæst, og vores krav kommer ikke til at stå uimodsagt. Vi må være forberedt for overraskelser i dette land.

en: The last and most powerful of these creatures are almost upon us. I feel that if we can finish them off in time, we shall be victorious.
da: Den sidste og mest magtfulde af disse skabninger er over os. Jeg kan mærke at hvis vi ordner dem i tide, så vinder vi.

en: The last words spoken by Grand Marshal Aethec Corryn: “Talael Ryndoc! I am through searching for you! I shall make my way back to Haldric’s Hall, and inform the court that you were too much of a coward to attend our duel! Your disgrace shall be more agonizing than the death I’d have given you!”
    
    Perhaps he should not have shouted quite so loudly....
da: De sidste ord udtalt af stormarskal Aethec Corryn: »Talael Ryndoc! Jeg er færdig med at lede efter dig! Jeg returnerer til Haldrics Hall, og informerer dem om, at du var en for stor kujon til at komme til vores duel! Din nedgørelse vil være mere hård end den død jeg ville have givet dig!« 
    
    Måske skulle han ikke have råbt nær så højt....

en: The rallying cries of battle can once again be heard on this time-worn field of war, where the ghosts of thousands of brave warriors float invisibly through the mountains, trees and rivers.
da: Slagmarkens skrig kan igen høres på denne krigsscene hvor tusinder af spøgelser af modige krigere flyder igennem bjergene, træerne og floderne.

en: The screams and pleas for mercy are finally silenced, as you remove your blood soaked blade from the last of the rebels. There will be no more resistance from the local scum. Your reign has finally earned stability.
da: Råbene om barmhjertighed og nåde er endelig stille. Du fjerner din blodsprøjtet klinge fra den sidste af rebellerne. Der vil ikke længere være modstand fra de lokale afskum. Dit styre har endelig opnået stabilitet.

en: The winds of the dark sky blew so cold,
    The moon was high, the night was old,
    Brave was the drake that dared forsake
    His home to steal the Basilisk’s gold.
    
    On that dark night, the skies so churned,
    He disregarded what he had learned,
    Foolish but brave, to the Basilisk’s cave,
    He flew, and the fire within him burned.
    
    Alas, that fire burns no more,
    For the Basilisk, with one mighty roar,
    Chilled him to the bone, and he turned to stone,
    And so he stays forevermore.
    
    The winds of the sky blow so cold,
    The years pass by, the days are old,
    Here stands that drake, who dared forsake
    His home to steal the Basilisk’s gold.
    (inscribed by Flametrooper)
da: Den mørke skyes vind var så kold,
    Månen var høj på himlen, natten var gold,
    Modig var hestedragen som turde forlade
    Sit hjem for at stjæle basiliskens guld.
    
    På den mørke nat, skyerne hvirvlede,
    Han glemte hvad han havde lært,
    Tåbelig men modig han til basiliskens hule travede,
    Han mødte og ilden i ham brændte.
    
    Den ild brænder ikke sagte,
    Et mægtigt brøl fra basilisken,
    Gjorde ham kold til benet og forsagte,
    Og sådan han endte.
    
    Skyernes vinde blæste så koldt,
    Årene gik, dagene holdt,
    Her står den hestedrage, som turde
    men basilisken sit guld beholdt.
    (inskription af flammekavalerist)

en: Then let us discover what lies in waiting and teach them not to oppose our claim.
da: Så lad os opdage hvad der venter os og lære dem ikke at stå op imod os.

en: These caves were once the lair of Chak’kso Ney’yks, a legendary Elder Basilisk. The petrified forms of his victims remain as monuments to his savage power.
da: Disse huler var engang Chak'kso Ney'yks rede, en legendarisk basilisk. Forsteninger af hans ofre står tilbage som monumenter over hans store magt.

en: This brave warrior, known as Rilhon among the Naga, heard tell of a fabulous treasure that had been lost in these watery caves— a spear whose head was said to have been fashioned from the tooth of Chak’kso Ney’yks, an Elder Basilisk slain long ago by the Elvish hero, Eloralduil. According to the legend, the weapon rested somewhere on the bottom of this very lake (Ruaskkolin Lake, named for a well-known Sea Serpent who made it his home). Having prepared himself for battle with the Serpent, Rilhon met with two rather large surprises. The first was the petrified form of Ruaskkolin the Serpent. The second was the very-much-alive Chak’kso Ney’yks, who was, oddly enough, in possession of all of his teeth.
    (inscribed by Paterson)
da: Denne stolte kriger kendt blandt nagaerne under navnet Rilhon hørte historier om en stor skat som var blevet væk i disse vandrige huler. Deriblandt et spyd hvis hoved var skabt af Chak'kso Ney'yks' tand, en gammel basilisk nedlagt for lang tid siden af en elverhelt Eloralduil. Ifølge legenden lå våbenet på bunden af denne flod (Ruaskkolin-floden, opkaldt efter en kendt søslange som gjorde den til sit hjem). Rilhon forberedte sig til slaget mod søslangen, men mødte to store overraskelser. Den anden var den stadig levende Chak'kso Ney'yks, som var, mærkeligt nok, i besiddelse af alle sine tænder.n(inskription af Paterson)

en: This is a sculpture made of stone.
da: Dette er en skulptur lavet af sten.

en: This most unusual of caves was once known as the Chamber of Laughing Devils, and was the inner citadel of the Kah Ruuk Oni. The Kah Ruuk were a wicked and cunning race of man-eating demons, who terrorized the people of the Eastern Lands for nearly four hundred years, before vanishing from Irdya without a trace. Since that time, many factions have vied for dominion over the Den of Onis, hoping to unlock the strange and mysterious magics of its creators.
da: Den mest usædvanlige af huler blev engang kendt som de grinende djævles hule, og var den indre fæstning i Kah Ruuk Oni. Kah Ruuk var en ondskabsfuld og udspekuleret race af menneskeædende dæmoner, som terroriserede folk i de østlige lande i næsten fire hundrede år, før de forsvandt fra Irdya uden et spor. Siden den tid, har mange fraktioner forsøgt at få herredømmet over Onis hule, i håbet om at kunne afsløre den mærkelige og mystiske magi hos dens skabere.

en: This vital supply route has played a key role in many of Wesnoth’s greatest battles.
da: Denne afgørende forsyningsrute har spillet en væsentlig rolle i mange af Wesnoths store slag.

en: Three players come head to head on this water-cut battlefield.
da: Tre spillere sættes direkte over for hinaden på denne vandrige slagmark.

en: Through waves and rocky channels
    blue and white
    she pulled and pushed the tides
    and taught the fishes how to speak to planets
    silver green
    with magic
    running from her spirit into skins of kelp and shells of snails
    a twisting of her tail and hands
    she sent her songs to run on pin-tipped legs about the sands
    and now
    and now the strangest pause
    for years and years
    she hasn’t moved her eyes
    
    (inscribed by MJQ)
da: Igennem bølger og sten
    blå og hvid
    hun trak og skubbede tidevandet
    og lærte fiskene at tale med planetens
    sølvgrønne
    hvide magi
    løbende fra hendes ånd ind i tangbælter og sneglehuse
    en ændring af hendes hale og hænder
    hun sang sine sange løbende på bare fødder i sandet
    og nu
    og nu den mærkeligste pause
    i århundreder
    har hun ikke blinket med øjnene
    
    (inskription af MJQ)

en: Tower of Doom
da: Undergangstårnet

en: Turn 11: Northerners
da: Runde 11: Folk fra nord

en: Turn 14: Drakes
da: Runde 14: Hestedrager

en: Turn 17: Undead
da: Runde 17: Udøde

en: Turn 2: Loyalists
da: Runde 2: Loyalister

en: Turn 5: Knalgans
da: Runde 5: Knalgans

en: Turn 8: Rebels
da: Runde 8: Rebeller

en: Two armies collide on this disjointed coastal landscape of hidden caves and jagged rivers.
da: To hære møder hinanden i dette kystlandskab bestående af skjulte huler og forrevne floder.

en: Ugh! How can this be? Defeated by mere barbarians! My gods have forsaken me...
da: Ugh! Hvad er dette? Besejret af barbarer! Mine guder har forladt mig...

en: Undead
da: Udød

en: User Map
da: Brugerkort

en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield.
da: Krig forvandler gårde og landsbyer i en fredelig region til en krigszone.

en: Wesnoth Benchmark: AI
da: Wesnoth Test: Computer

en: Wesnoth Benchmark: Scrolling
da: Wesnoth benchmark: Panorering

en: Wesnoth Benchmark: Walking through Shroud
da: Wesnoth test: Gående igennem skygge

en: Who will emerge from the confines of this perilous battlefield?
da: Hvem vil dukke op fra ruinerne af denne slagmark?

en: Xikkrisx of Syrsszk was a powerful Saurian warrior, sent to this region by the Elders of the Rysssrylosszkk Clan (translation: “The Hunts-Foes-In-Boiling-Rivers Clan”). The Elders were preparing to make war on a human outpost, and were in great need of the powerful magics of Oxsrrsk, a Saurian Mystic who had last been seen heading in the direction of Ruaskkolin Lake. Xikkrisx found the petrified body of Oxsrrsk, along with a carefully bound scroll that had apparently been dropped into a small crevice in the cave floor. He opened the scroll and read a brief passage from the middle of the text: “After he was bound and cast from the Upper World, Chak’kso’s enraged spirit sought release, and was able to exert a corrupting influence on certain regions of the Upper World, channeled through ‘pathways of stone’ that extend from the surface into the depths of the Under Reaches. This rage altered the eggs of great lizards, shaping their bodies and spirits into implements of Chak’kso’s hatred.” Confused, Xikkrisx fixed his attention on the task at hand. Thinking that perhaps the Elders could find some way to restore Oxsrrsk, he began the long and strenuous task of hauling the statue back to the domain of the Rysssrylosszkk Clan. Exhausted, and not having traveled far from the lake, Xikkrisx set the statue down inside of a small cave, and lay down to rest. He was awoken by a bone-chilling roar.
da: Xikkrisx fra Syrsszk var en magtfuld øglekriger, som blev sendt til denne region af Rysssrylosszkk-klanens ældreråd (oversættelse: »Jager-fjender-i-kogende- flod-klanen«). Ældrerådet var i gang med at forberede krig mod en menneskeforpost, og havde behov for de magiske evner hos Oxsrrsk, en øglemystiker som senest var set på vej mod Ruaskkolin-floden. Xikkrisx fandt den forstenede krop af Oxsrrsk, sammen med en omhyggeligt bundet skriftrulle, som øjensynlig var blevet tabt i en lille revne i hulens gulv. Han åbnede skriftrullen og læste et kort udsnit fra midten af teksten: »Efter han var blevet bundet til Oververdenen, søgte Chak'ksos rasende sjæl efter frihed, og han var i stand til at yde indflydelse på bestemte regioner i Oververdenen, kanaliseret igennem »stier af sten« som førte fra overfladen ned i Underverdenen. Dette raseri ændrede ægene hos mægtige firben, skabte deres krop og sjæl i inkarnationer af Chak'ksos had.« Forvirret hang Xikkrisx opmærksomhed fast ved den igangværende opgave. Måske kunne de ældre finde en måde at genoplive Oxsrrsk, så han begyndte den lange og møjsommelige opgave med at slæbe stenen tilbage til Rysssrylosszkk-klanen. Udmattet, og ikke langt fra floden, satte Xikkrisx statuen ned i en lille hule og hvilede sig. Han vågnede ved et frygtindgydende brøl.

en: You have lost this game, but fear not. You can always try again. And again. And again. *Muahahaha*
da: Du har tabt dette spil, men frygt ikke. Du kan altid prøve igen. Og igen. og igen. *Muahahaha*

en: teamname^Center
da: Midt

en: teamname^East
da: Øst

en: teamname^Human
da: Menneske

en: teamname^North
da: Nord

en: teamname^Northeast
da: Nordøst

en: teamname^Northwest
da: Nordvest

en: teamname^Revolt
da: Revolt

en: teamname^South
da: Syd

en: teamname^Southeast
da: Sydøst

en: teamname^Southwest
da: Sydvest

en: teamname^Team 1
da: Hold 1

en: teamname^Team 2
da: Hold 2

en: teamname^West
da: Vest
