Battle for Wesnoth 1.4.x - en to da translation catalogue (310 entries)

en: +25%
da: +25 %

en: <emphasis role="strong">Blade</emphasis>: Weapons with a cutting edge, used to chop pieces of flesh from a foe. Examples: dagger, scimitar, saber, drake claws.
da: <emphasis role="strong">Klinge</emphasis>: Våben med en skarp kant, som anvendes til at slå stykker af kød fra fjenden. For eksempel: daggert, scimitar, sabel, hestedragekløer.

en: <ulink url="http://www.wesnoth.org/wiki/CommandMode">Command mode</ulink>
da: <ulink url="http://www.wesnoth.org/wiki/CommandMode">Kommandovalg</ulink>

en: A single scenario takes about 30 minutes to 2 hours to complete. This is the fastest way to play, but your units are not saved and you cannot use campaign units. You can play scenarios against the computer or against other players either over the internet or at your computer. Scenarios are accessed through the "Multiplayer" button on the main menu.
da: Et enkelt scenarie tager omkring 30 minutter til 2 timer at spille færdig. Det er den hurtigste måde at spille på, men dine enheder gemmes ikke og du kan ikke bruge kampagneenehder. Du kan spille scenarier imod computeren eller imod andre spillere enten over internettet eller på din egen computer. Scenarier kan tilgås igennem "Flerspiller"-knappen på hovedmenuen.

en: A unit may be healed a maximum of 8 hitpoints per turn. A unit that does not move or fight during a turn is <emphasis>resting</emphasis> and will recover 2 hitpoints. Hitpoints recovered through <emphasis>resting</emphasis> are added on top of hitpoints recovered through healing so it is possible for a unit to recover up to a total of 10 hit points per turn.
da: En enhed kan maksimalt helbredes med 8 liv per runde. En enhed som ikke flytter eller kæmper i en runde siges at være <emphasis>hvilende</emphasis> og vil helbredes med 2 liv. Liv gendannet via <emphasis>hvilende</emphasis> tilføjes udover liv genskabt igennem helbredelse, så det er muligt for en enhed at få gendannet op til 10 liv per runde.

en: A unit may take several turns to be fully healed.
da: En enhed kan være flere runder om at blive fuldt helet.

en: A unit which can cure an ally of poison, although the ally will receive no additional healing on the turn it is cured of the poison.
da: En kurer kan kurere en enhed for gift. Bemærk dog at enheden ikke vil modtage nogen form for ekstra helbredelse, i den runde den bliver kureret for giften.

en: Abilities
da: Evner

en: Across the top of the screen from left to right are the following items:
da: På toppen af skærmen fra venstre mod højre er de følgende muligheder:

en: Actions button
da: Aktionknapper

en: Add-ons
da: Udvidelsesmoduler

en: Advanced units are needed to quickly kill enemy commanders, and to avoid losing lots of units.
da: Avancerede enheder skal bruges til hurtigt at dræbe fjendtlige kommandørere og til at undgå store tab af enheder.

en: Advanced units have higher upkeep than lower level units (1 gp per level), loyal units are an exception.
da: Avancerede enheder har højere vedligeholdelse end enheder på lavere niveau (1 guldstykke per niveau), loyale enheder er en undtagelse.

en: Advancing and attacking is of course the most interesting part of your way to victory. Kill or weaken enemies in your path and move your defensive line forward. This can become tricky as the enemy gets to attack back on his turn.
da: Erobring og angreb er selvfølgelig den mest interessante del af din vej mod sejr. Dræb dine fjender eller gør dem svage på din vej og flyt din defensive linje fremad. Dette kan være svært, da fjenden får mulighed for at angribe tilbage i sin tur.

en: After you complete a scenario, all surviving units will be available to recall in the next scenario. You are not able to move or attack with a unit on the turn you recruit or recall that unit. A Recalled unit retains its previous Level, Experience Points, (sometimes) any magic items acquired, and will arrive with full hitpoints.
da: Efter du har gennemført et scenarie, vil alle dine overlevende enheder være tilgængelig for tilbagekaldelse i det næste scenarie. Du kan ikke bevæge eller angribe med en enhed i samme runde som du har tilbagekaldt den. En tilbagekaldt enhed beholder sit tidligere niveau, erfaringspoint, (undertiden) magiske udstyr de har fået, og starter med fuld liv.

en: Alignment
da: Sindelag

en: All game types use the same soldiers, called units. Each unit is identified by Race, Level, and Class. Each unit has strengths and weaknesses, based on their Resistances, current Terrain, and Level. Full details are in the in game help.
da: Alle spil anvender de samme soldater, kaldet enheder. Hver enhed kendes på sin race, niveau, og klasse. Hver enhed har styrker og svagheder, baseret på sin modstandskraft, nuværende terræn og niveau. Alle detaljer kan ses i spilhjælpen.

en: Allows the unit to heal adjacent friendly units at the beginning of each turn.  A unit cared for by this healer may heal up to 4 HP per turn, or stop poison from taking effect for that turn.  A poisoned unit cannot be cured of its poison by a healer, and must seek the care of a village or a unit that can cure.
da: Tillader enheden at helbrede enheder ved dens side i starten af hver runde. En enhed som bliver behandlet af denne helbreder opnår op til 4 liv per runde, eller også stopper en forgiftningseffekt for den aktuelle runde. En forgiftet enhed kan ikke helbredes for sin gift af en healer, og må søge behandling i en landsby, eller fra en enhed som har denne evne.

en: Ambush
da: Baghold

en: An important part of succeeding at Battle for Wesnoth is keeping your units healthy. When your units take damage you can heal them by moving them onto villages or next to special healing units (e.g. the Elvish Shaman and White Mage). Some other units you will encounter, such as Trolls, have the ability to heal themselves naturally.
da: En vigtig del af Kampen om Wesnoth er at holde sine enheder klar til kamp. Når din enheder får skader kan du hele dem ved at flytte dem ind på en landsby eller tæt på enheder der kan kurere (for eksempel elvershamaner eller hvide troldmænd). Nogle enheder som trolde, som du kan møde i spillet, har evnen til naturligt at hele sig selv.

en: Arrow keys
da: Piletaster

en: At the beginning (when you probably have no high level units), try to give most kills to a small handful of your units. This will fast-track them to becoming Level 2 units, and they can then shepherd others.
da: I begyndelsen (da du sikkert ikke har nogen enheder med højt niveau), forsøg at give flest drab til en lille håndfuld af dine enheder. Det vil hurtigt få dem til niveau 2, og de kan derefter hjælpe andre enheder med at stige.

en: At the end of each successful scenario, all your remaining troops are automatically saved. At the start of the next scenario you may recall them in a similar way to recruiting. Recalled troops are often more experienced than recruits and usually a better choice.
da: Ved afslutningen på hvert scenarie, bliver alle dine enheder automatisk gemt. Ved begyndelsen på det næste scenarie kan du tilbagekalde dem på samme måde som du rekruttere nye enheder. Tilbagekaldte enheder er ofte mere erfarne end nye rekrutter og derfor ofte et bedre valg.

en: At the start of a scenario
da: Ved begyndelsen af et scenarie

en: Attach a text label to a terrain hex
da: Tilføj en tekstlabel til et terrænfelt

en: Attack types
da: Angrebstyper

en: Attacking and choosing your targets
da: At angribe og udvælge mål

en: Backstab
da: Snigangreb

en: Basic Strategy
da: Grundlæggende strategi

en: Battle for Wesnoth has hundreds of unit types which are characterized by a rich set of statistics. In addition, individual units can have specific <link linkend="traits">traits</link> that make them subtly different from other units of the same type. Finally, campaign designers can add unique units to their campaigns to further expand the options available to players.
da: Kampen om Wesnoth har hundreder af enhedstyper, som er karakteriseret ved mange variabler. Derudover har individuelle enheder specifikke <link linkend="traits">karaktertræk</link> som gør dem forskellig fra andre enheder af samme type. Endelig kan kampagnedesignere tilføje unikke enheder til deres kampagne for yderligere at øge mulighederne for spillerne.

en: Because of ZOC, an enemy may not slip between two units which are aligned on a north-south or diagonal line and have exactly 1 or 2 hexes between them. By combining these pairs into a long wall or using them in different directions, you can prevent the enemy from reaching a wounded unit behind. He has to defeat the units imposing the ZOC first. If the enemy can barely reach it, even a single unit may shield a small region behind itself.
da: På grund af kontrolzoner, kan en fjende måske ikke komme igennem to enheder som er sat op på en nord-syd eller diagonal linje og har præcis 1 eller 2 felter mellem sig. Ved at kombinere denne opstilling til en lang væg eller bruge dem i forskellige retninger kan du forhindre fjende i at nå en såret enhed bag dig. Fjenden må først besejre enhederne som har opbygget kontrolzonerne. Hvis en fjende kun lige kan nå en af dine enheder, så kan selv en enlig enhed beskytte et lille område bag sig.

en: Berserk
da: Bersærk

en: But remember, the aim is to have fun! You may have different tastes than the developers, so do what you enjoy most! If you enjoy loading the saved game every time you make a mistake, looking for the <emphasis>perfect</emphasis> game where you never lose a unit, by all means, go right ahead!
da: Husk at formålet er at have det sjovt! Du har måske andre præferencer end udviklerne, så gør hvad du finder sjovest! Hvis du kan li' at hente et gemt spil hver gang du foretager en fejl, for at finde det <emphasis>perfekte</emphasis> spil hvor du aldrig mister en enhed, så gå bare i gang!

en: By lining up many units directly adjacent or with at most 1 hex space between them, you can build up a powerful defensive line. Note that, because Wesnoth uses hexes, a east-to-west "line" is not a straight line but a zig-zag curve. The north south line and the diagonals are the "real" lines.
da: Ved at opstille flere enheder ved siden af hinanden eller med maksimalt 1 felt imellem sig, kan du opbygge en magtfuld defensiv linje. Bemærk at da Wesnoth anvender sekskantede felter, så er en øst-mod-vest »linje« ikke en lige linje men en zigzag kurve. Nord-syd linjen og diagonalerne er de »rigtige« linjer.

en: Campaign
da: Kampagne

en: Campaigns
da: Kampagner

en: Center on pointer location
da: Centrer på museposition

en: Certain units have special attacks. These are listed below:
da: Nogle enheder har specielle angreb. De er vist nedenfor:

en: Chaotic
da: Kaotisk

en: Charge
da: Storm

en: Clear onscreen labels
da: Ryd etiketer på skærmen

en: Click here to change default settings.
da: Tryk her for at ændre standardindstillingerne.

en: Click this button for a list of major Wesnoth contributors. You will often be able to reach them in real time at irc.freenode.org:6667 on #wesnoth.
da: Tryk på denne knap for en liste over de væsentligste bidragydere til Wesnoth. Du kan ofte snakke med dem via irc på irc.freenode.org:6667 på #wesnoth.

en: Click this button to close Wesnoth.
da: Tryk på denne knap for at lukke Wesnoth.

en: Click this button to enter the content server where a whole lot of content created by normal users is hosted. Among the things available there are many campaigns, multiplayer eras (defining factions for multiplayer games) and multiplayer maps. With the "Remove Add-ons" button you can remove them again once you do not want them anymore.
da: Tryk på denne knap for at gå til indholdsserveren hvor en mængde indhold skabt af brugerne ligger klar til dig. Blandt de tilgængelige til er en hel del kampagner, flerspiller æraer (der definerer fraktioner til flerspiller spil) og flerspillerkort. Med "Fjern udvidelsesmoduler" knappen kan du fjerne dem igen når du ikke vil bruge dem mere.

en: Click this button to load a previously saved game. You will be shown a dialogue listing saved games. Select the game and click Ok to load and continue, or Cancel to return to the Main Menu. If you select a replay game, you can check the Replay check box. The loaded game will make all the moves from the beginning while you watch.
da: Tryk på denne knap for at hente et tidligere gemt spil. Du får en liste over de tidligere gemte spil. Vælg spillet og tast o.k. for at hente det og fortsætte, eller vælg afbryd for at vende tilbage til hovedmenuen. Hvis du ønsker at se spiltrækkene igen så afkrydse spil igen boksen. Det hentede spil vil gentage alle dine træk fra starten af spillet, mens du kigger.

en: Click this button to open the integrated in game Help System. It will provide you with information about units and all other gameplay relevant things of the game. Most of those things are mentioned in this manual.
da: Tryk på denne knap for at åbne den integrerede hjælp inde i spillet. Den vil give dig oplysninger om enheder og andre spilrelevante informationer. Det meste er behandlet i denne manual.

en: Click this button to play single scenarios against one or more opponents. You can play the games over the internet or at your computer, against computer or human opponents. When you select this button a dialogue will appear and allow you to choose how you want to play the scenario. To learn more, see <link linkend="scenarios">scenarios</link>.
da: Tryk på denne knap for at spille et enkelte scenarie mod en eller flere modstandere. Du kan spille over internettet eller på din egen computer mod computermodstandere eller andre spillere. Når du vælger denne knap vil et dialogbillede komme frem og give dig mulighed for at vælge hvordan du vil spille scenariet. For at lære mere så se eventuelt <link linkend="scenarios">scenarier</link>.

en: Click this button to read the next little tip from the "Tome of Wesnoth".
da: Tryk på denne knap for at læse det næste lille tip fra "Wesnoths krøniker".

en: Click this button, select your language, and click OK to use it, or Cancel to continue with the current language. The first time Wesnoth starts, it defaults to English or your system locale if that can be determined, but once you change it, it will start in that language.
da: Tryk på denne knap for at vælge dit sprog, og tryk på O.k. for at anvende sproget, eller afbryd for at fortsætte med det allerede valgte sprog. Den første gang Wesnoth startes, er standardsproget engelsk eller dit systems lokale sprog hvis det kan bestemmes, men så snart du har ændret det, vil det begynde i dit valgte sprog.

en: Coming from one side, the enemy may attack any single of your units in the line with only 2 of his units at a time. As a rule of thumb, a healthy unit without particular weakness can withstand an attack from two normal enemy units of the same level or lower without getting killed.
da: Ved alene at komme fra en side kan fjenden  kun angribe en enkelte af dine enheder med 2 enheder ad gangen. Som en generel retningslinje, så kan en ikke såret enhed uden specielle svagheder modstå et angreb fra to normale fjendtlige enheder på samme eller lavere niveau uden at blive dræbt.

en: Concealment
da: Skjul

en: Continue interrupted unit move
da: Fortsæt afbrydt enhedsbevægelse

en: Controls
da: Kontrol

en: Credits
da: Rulletekster

en: Cures
da: Kurerer

en: Current hex type
da: Nuværende hex type

en: Current time or time left (in timed multiplayer games)
da: Nuværende tid eller tid tilbage (i tidsindstillede flerspiller spil)

en: Cycle through units that have movement left
da: Skift mellem enheder som har bevægelse tilbage

en: Cycle through units that have movement left, in reverse order
da: Skift mellem enheder som har bevægelse tilbage, i omvendt rækkefølge

en: Dawn
da: Morgengry

en: Day (afternoon)
da: Dag (eftermiddag)

en: Day (morning)
da: Dag (morgen)

en: Day-phase
da: Dagfase

en: Dextrous
da: Behændig

en: Dextrous units do 1 more damage for every successful strike in ranged combat.  Dextrous is a trait possessed only by Elves. The Elven people are known for their uncanny grace, and their great facility with the bow. Some, however, are gifted with natural talent that exceeds their brethren. These elves inflict an additional point of damage with each arrow.
da: Behændige enheder giver 1 mere i skade for hvert succesfuldt skud med en bue. Behændighed er et karaktertræk som kun indehaves af elvere. Elverne er kendt for deres overnaturlige elegance og store færdighed med buen. Nogle er dog, begavet ned et naturtalent, der overgår deres brødre. Disse elvere giver et ekstra skadespoint med hver pil.

en: Different types of attacks do different amounts of damage, and a certain number of strikes may be made with each weapon. For instance, an Elvish Fighter does 5 points of damage with its sword every time it hits, and can strike 4 blows with the sword in one exchange. This is written as 5–4, meaning 5 damage per hit, and 4 strikes.
da: Forskellige typer af angreb gør forskellig slags skade og et forskelligt antal slag kan udføres med hvert våben. For eksempel gør en elverkriger 5 point skade med sit sværd hver gang han rammer, og han kan slå 4 gange med sværdet i en runde. Dette skrives som 5-4 som betyder 5 skade per ramt slag og 4 slag i alt.

en: Different units have different strengths and weaknesses depending on terrain and who they are attacking; right click on units and select "Unit Description" to learn more.
da: Forskellige enheder har forskellige styrker og svagheder som afhænger af terrænet, og hvem de angriber; højreklik på enheder og vælg »Enhedsbeskrivelse« for at lære mere.

en: Do not send wounded units to a sure death. Once a unit loses more than half of its hit points (HP), you should seriously consider retreating it to safety and either station it in a village for healing or give him to the care of a healer (like Elvish Shamans or White Mages). Healers are very useful!
da: Send ikke sårede enheder ud i den sikre død. Når en enhed har mistet mere end halvdelen af sine liv (L), bør du seriøst overveje at række enheden tilbage i sikkerhed og enten placere den i en landsby eller overlade ham i dine naturlægers varetægt (såsom elvershamaner eller hvide troldmænd). Healere er særdeles nyttige!

en: Down the right of the screen from top to bottom are:
da: Til højre på skærmen er der fra top til bund:

en: Drain
da: Dræn

en: During the scenario
da: Under scenariet

en: Dusk
da: Skumring

en: Each unit is more or less vulnerable to the different attack types. 6 figures in the unit description show strength and weakness of the unit against the 6 attack types. A positive resistance figure indicates that the unit will suffer less damages from the attack type. A negative resistance figure indicates that the unit is especially vulnerable to this attack type.
da: Hver enhed er mere eller mindre sårbar over for forskellige angrebstyper. 6 tal i enhedens beskrivelse viser styrker og svagheder for enheden mod de 6 angrebstyper. Et positiv modstandstal indikerer at enheden vil modtage mindre skade fra angrebstypen. Et negativ tal indikerer at enheden er speciel modtagelige for denne angrebstype.

en: Ellipses, Team Colors, and Hero Icons
da: Ellipsper, holdfarver, og helteikoner

en: End Turn button
da: Afslut runde knap

en: End unit turn and cycle to next unit that has movement left
da: Afslut enhedens runde og skift til næste enhed som har bevægelse tilbage

en: Escape
da: Afbryd

en: Every unit of level 1 or higher maintains a zone of control (ZOC) covering all 6 neighboring hexes. This means that once an enemy moves into one of the six neighboring tiles, it is forced to halt and its movement phase ends (only enemies with the rare skirmisher ability ignore this).
da: Hver enhed på niveau 1 eller højere har en kontrolzone der dækker alle 6 felter omkring sig. Dette betyder at når først en fjende bevæger sig ind på en af disse seks felter, tvinges den til at stoppe og dens bevægelsesfase ender (kun fjender med den sjældne stifinderevne ignorer dette).

en: Examples: Drake scales protect them from most of attack types except from piercing weapon and cold weapon. Human Cavalry units are generally well protected except from piercing attacks which are their weak point. Undead are very resistant to blade and piercing weapon but very vulnerable to impact attacks and arcane attacks.
da: Eksempler: Hestedragernes skæl beskytter dem mod de fleste angrebstyper med undtagelse at stikvåben og kuldevåben. Kavaleri er normalt godt beskyttet med undtagelse af stikangreb som er deres svage punkt. Udøde er meget modstandsdygtige over for klinge og stikvåben, men meget modtagelige for stød- og magiangreb.

en: Exit game, exit menu, cancel message
da: Forlad spil, forlad menu, afbryd besked

en: Experience
da: Erfaring

en: Experience bonuses for killing or fighting enemies of different levels
da: Erfaringsbonuser for at dræbe eller kæmpe mod fjender på andre niveauer

en: Fearless
da: Frygløs

en: Fighting
da: Kamp

en: Finding Your Way
da: Find rundt

en: Firststrike
da: Initiativ

en: For example, Horsemen can hold up the line against Orcish Grunts and Troll Whelps very well because they have some resistances against blade and impact. But your Horseman may quite quickly fall to Orcish Archers and Goblin Spearmen.
da: For eksempel kan ryttere holde linjen mod orksoldater og troldehvalpe da de har modstandskraft mod klinge- og stødvåben. Men din rytter kan hurtig falde mod orkbueskytter og goblinspydmænd.

en: For example, elves might hold out a forest during a nightly orcish onslaught and advance on sunrise. You may even note that the computer AI actively retreats his orcs during day.
da: For eksempel vil elver måske holde ud i skoven under et natligt orkangreb og avancere ved morgengry. Du vil måske endda bemærke at computeren aktivt trækker sine orker tilbage om dagen.

en: For example, you might position your elves just inside of a forest edge so that attacking orcs must stand on grassland while your elves enjoy the high forest defenses.
da: For eksempel kan du placere dine elver lige indenfor en skovkant så de angribende orker må stå på græsland mens dine elver nyder glæde af den høje skovforsvarsværdi.

en: Full map, scaled
da: Fuldt kort, skaleret

en: Game Modes
da: Spilmuligheder

en: Getting Started
da: I gang

en: Getting the Most Fun Out of the Game
da: Få det sjoveste ud af spillet

en: Go to Preferences menu
da: Gå til indstillingsmenuen

en: Gold
da: Guld

en: Healers (Elvish Shaman, Elvish Druid, Elvish Shyde, White Mage, Mage of Light, Paladin) heal all wounded units around them, so you can keep units close to the battle without losing them.
da: Healere (naturlæger i form af elvershaman, elverdruide, elvershyde, hvid troldmand, lysets troldmand, paladin) kurerer alle enheder med sår omkring dem, så du kan hermed holde enheder tæt på slaget uden at miste dem.

en: Healers cannot heal themselves, but see next point.
da: Healere kan ikke kurere sig selv, men se næste afsnit.

en: Healers do not heal enemy units.
da: Healere kurerer ikke fjendtlige enheder.

en: Healing
da: Helbredelse

en: Heals +4
da: Helbreder +4

en: Heals +8
da: Helbreder +8

en: Healthy
da: Sund

en: Help
da: Hjælp

en: If an equivalent Neutral unit were fighting, it would always do 12 points of damage regardless of the hour.
da: Hvis en tilsvarende neutral enhed var i kamp ville den altid uddele 12 skade uanset tidspunkt på dagen.

en: If the upkeep cost is greater than the number of villages+2 then the side starts losing gold, if it is equal, no income is gained or lost.
da: Hvis vedligeholdelsesomkostningen er større end antallet af landsbyer+2 begynder spilleren at miste guld, hvis den er den samme, er der ingen indtægt eller tab.

en: If you must load a saved game, we recommend going back to the start of the scenario, so that you choose a new strategy that works, rather than simply finding random numbers that favor you.
da: Hvis du må hente et gemt spil, så anbefaler vi at gå tilbage til starten af scenariet, så du kan vælge en ny strategi som vil virke, fremfor at sætte lid til tilfældige numre i din favør.

en: Illuminates
da: Oplyser

en: Image
da: Billede

en: In the Action menu, you can select "Show Enemy Moves" to highlight all possible hexes your adversary can actually move to. This takes your zone of control into account. Thus you can check that your near death unit, which is behind, indeed cannot be attacked as the enemy cannot move close to it.
da: I handlingsmenuen kan du vælge »Vis fjendtlige bevægelser« for at markere alle felter din modstander rent faktisk kan flytte til. Denne oplysning tager din kontrolzone med i beregningen. På denne måde kan du sikre dig at din næsten døde enhed, som gemmes bagved, virkelig ikke kan angribes hvis fjenden ikke kan flytte tæt på dig.

en: Income
da: Indkomst

en: Intelligent
da: Intelligens

en: Intelligent units require 20% less experience than usual to advance (Trolls do not get this trait).  Intelligent units are very useful at the beginning of a campaign as they can advance to higher levels more quickly. Later in campaigns Intelligent is not quite as useful because the After Maximum Level Advancement (AMLA)  is not as significant a change as advancing a level. If you have many <emphasis>maximum level</emphasis> units you may wish to recall units with more useful traits.
da: Intelligente enheder skal bruge 20 % mindre erfaring end sædvanligt for at blive forfremmet (trolde kan ikke få dette karaktertræk.  Intelligente enheder kan være meget brugbare i begyndelsen af en kampagne da de avancerer hurtigere til højere niveauer. Senere i en kampagne er Intelligens ikke nær så brugbart, da MNF ikke er en så væsentlig ændring som at stige et niveau. Hvis du har mange enheder på <emphasis>maksimalt niveau</emphasis>, kan du eventuelt tilbagekalde enheder med mere egnede karaktertræk.

en: Join official Server
da: Tilslut officiel server

en: Keep in mind that some scenarios take place underground, where it is perpetually night!
da: Husk at nogle scenarier foregår under jorden, hvor det er endeløst nat!

en: Keep units in packs so the enemy cannot attack from as many sides, and so you can outnumber each enemy unit. Put your units in a line so that the enemy cannot attack any one of your units from more than two sides.
da: Hold enheder i grupper så fjenden ikke kan angribe fra mange sider, og du til gengæld kan overmange enkeltstående fjendtlige enheder. Opstil dine enheder på en linje så fjenden ikke kan angribe dine enheder fra mere end to sider.

en: Killing all enemy leaders usually gives instant victory.
da: At dræbe samtlige fjendtlige ledere medfører normalt øjeblikkelig sejr.

en: Language
da: Sprog

en: Lawful
da: Hæderlig

en: Leadership
da: Lederskab

en: Left click
da: Venstreklik

en: Life and Death — Experience
da: Liv og død - erfaring

en: Lining your troops up also prevents the enemy from surrounding any one of them. For ZOC reasons, a unit with one enemy behind it and one in front is trapped.
da: At sætte sine tropper op på linje forhindrer også fjende i at omringe en enkelt af dem. Af kontrolzone årsager, er en enhed med en fjendtlig enhed foran sig og bagved sig fanget.

en: Load
da: Hent

en: Load game
da: Hent spil

en: Local Game
da: Lokalt spil

en: Look at the map: the terrain, the position of your leader and the other leader(s).
da: Kig på kortet: Terrænet, din leders position og de andre lederes position(er).

en: Losing units is expected, even advanced units.
da: At mister enheder må forventes, selv erfarne enheder.

en: Magical
da: Magisk

en: Maintain a defensive line
da: Hold en defensiv linje

en: Make currently selected unit hold position (end its movement)
da: Får den nuværende valgte enhed til at blive i position (og stopper dens bevægelse)

en: Marksman
da: Skarpskytte

en: Mechanical
da: Mekaniske

en: Menu button
da: Menuknap

en: Message another player (in multiplayer)
da: Send besked til anden spiller (i flerspiller)

en: Message everyone in the game (in multiplayer)
da: Send besked til alle i spiller (i flerspiller)

en: Message your allies (in multiplayer)
da: Send besked til dine allierede (i flerspiller)

en: Middle click
da: Centerklik

en: More general tips
da: Flere generelle tip

en: Most units exert a Zone of Control which affects the hexes your unit can reach and the path your unit takes. These restrictions are automatically reflected in both the path that is displayed for your unit and the hexes it may move to on the current turn.
da: De fleste enheder har en form for kontrolzone som influerer på de felter som din enhed kan nå og de veje som dine enheder kan vælge. Disse begrænsninger reflekteres automatisk visuelt på kortet når du skal bevæge din enhed. Konsekvens for efterfølgende runder vises også.

en: Move to leader unit
da: Gå til lederenhed

en: Moving
da: Bevægelse

en: Moving onto a village that is neutral or owned by an enemy will take ownership of it and end your move for that unit.
da: Hvis du flytter en enhed ind i en landsby, som er neutral eller ejet af fjenden, overtager du ejerskabet af landsbyen, og din enheds bevægelsesmuligheder afsluttes for denne runde.

en: Multiplayer
da: Flerspiller

en: Night (first watch)
da: Nat (første vagt)

en: Night (second watch)
da: Nat (anden vagt)

en: Nightstalk
da: Natsløring

en: Note that your units can pass through hexes containing your own troops.
da: Bemærk at dine enheder kan passere igennem felter hvor dine egne tropper er placeret.

en: On the top of the energy bar shown next to each unit of yours is an orb. This orb is:
da: Ovenpå energibaren, der er vist ved siden af hver enhed, er der en sfære. For enheder du kontrollerer, er denne sfære:

en: Orbs
da: Sfærer

en: Over the course of a campaign, it is critical that you build up a seasoned force. Later scenarios will assume you have level 2 and 3 units available for recall.
da: Igennem en kampagne er det altafgørende at du opbygger en stærk styrke. Senere scenarier vil antage at du har niveau 2 og 3 enheder som du kan tilbagekalde.

en: Over the land are scattered villages where you can heal your troops and gather the income required to support your army. You will also have to cross mountains and rivers, push through forests, hills and tundra, and cross open grassland. In each of these areas different creatures have adapted to live there and can travel more easily and fight better when they are in familiar terrain.
da: Udover landet er spredte landsbyer hvor du kan tilse dine tropper og opnå den indkomst der skal til for at du kan understøtte din hær. Du skal også krydse bjerge og floder, trænge igennem skove, bakker og tundraer, og krydse åbne stepper. I hvert af disse terræntyper har forskellige skabninger tilpasset sig og kan her rejse og kæmpe bedre end de ellers kan i andre typer terræn.

en: Pay careful attention to the Objectives pop-up box at the beginning of each scenario. Usually you will achieve victory by killing all enemy leaders, and only be defeated by having your leader killed. But scenarios may have other victory objectives — getting your leader to a designated point, say, or rescuing someone, or solving a puzzle, or holding out against a siege until a certain number of turns have elapsed.
da: Vær speciel opmærksom på missionsmålene der vises i starten af hver scenarie. Du opnår normalt sejr ved at dræbe alle fjendtlige leder, og taber normalt hvis din egen leder bliver dræbt. Men de enkelte scenarier kan have andre sejrskrav - at få din leder til et bestemt sted, at redde nogen, eller løse en gåde, eller holde ud mod en belejring indtil et bestemt antal runder er passeret.

en: Plague
da: Pest

en: Play a sequence of connected scenarios, known as a campaign, against the computer.
da: Spil en sekvens af forbundne scenarier, kendt som en kampagne, imod computeren.

en: Play a single scenario against computer or human opponents.
da: Spil et enkelt scenarie imod en computer eller en anden spiller.

en: Playing
da: Spil

en: Poison
da: Gift

en: Preface
da: Forord

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Quick
da: Hurtig

en: Quit
da: Afslut

en: Quit game
da: Forlad spillet

en: Recall unit
da: Tilbagekald enhed

en: Recalling units
da: Tilbagekald af enheder

en: Recruit and Recall
da: Rekrutter og tilbagekald

en: Recruit unit
da: Rekrutter enhed

en: Recruiting and Recalling
da: Rekruttering og tilbagekaldelse

en: Redo move
da: Omgør bevægelse

en: Regardless of whether you are playing a scenario or a campaign, the basic layout of the game screen is the same. The majority of the screen is filled with a map which shows all of the action that takes place in the game. Around the map are various elements which provide useful information about the game and are described in more detail below.
da: Uanset om du spiller et scenarie eller en kampagne, så er det grundlæggende design for spilskærmen det samme. Hovedparten af skærmen viser et kort. Kortet er det sted hvor alle kamphandlingerne foregår. Omkring kortet er forskellige elementer som giver værdifuld information vedrørende spillet og som beskrives mere udførligt i det følgende.

en: Regenerates
da: Regenererer

en: Remember, the idea of a game is to have fun! Here are some recommendations from the development team on how to get the most fun out of the game:
da: Husk at formålet med spillet er at have det sjovt! Her er nogle anbefalinger fra udviklingsholdet om hvordan, du får det bedste ud af spillet:

en: Rename unit
da: Omdøb enhed

en: Repeat last recruit
da: Gentag sidste rekruttering

en: Reset zoom to default
da: Sæt zoom til standard

en: Resilient
da: Ukuelig

en: Resilient units have 4 HP plus 1 HP per level more than usual.  Resilient units can be useful at all stages of a campaign, and this is a useful trait for all units. Resilient is often most helpful as a trait when it occurs in a unit that has some combination of low hitpoints, good defense, or high resistances. Resilient units are especially useful for holding strategic positions against opponents.
da: Ukuelige enheder har 4 liv og 1 liv ekstra per niveau end normalt. Ukuelige enheder er brugbare på alle tidspunkter i en kampagne, og det er et nyttig karaktertræk for alle enheder. Ukuelig er ofte mest egnet som et karaktertræk, når den indgår hos en enhed, som har en kombination af få liv, godt forsvar, eller høj modstandskraft. Ukuelige enheder er specielt egnede til at holde strategiske positioner over for modstanderne.

en: Resistance
da: Modstandskraft

en: Right click
da: Højreklik

en: Right-click in an empty castle hex and select Recall to recall units from previous scenarios. Recalling costs 20 pieces of gold per unit. See <link linkend="unit_recall">recalling units</link> for more information.
da: Højreklik på et tomt borgfelt og vælg Tilbagekald for at tilbagekalde enheder fra tidligere scenarier. Tilbagekaldelse koster 20 guldstykker per enhed. Se <link linkend="unit_recall">Enhedstilbagekaldelse</link> for yderligere information.

en: Right-click in an empty castle hex and select Recruit to recruit new units from the list that is presented. The cost to Recruit depends on the unit, but is usually between 10 and 20 gold.
da: Højreklik på et tomt borgfelt og vælg Rekruttér for at rekruttere nye enheder fra den viste liste. Prisen for at rekruttere varierer med enheden, men er normalt mellem 10 og 20 guldstykker.

en: Rotate your troops
da: Roter dine tropper

en: Save and Load
da: Gem og hent

en: Save game
da: Gem spil

en: Scenarios
da: Scenarier

en: Scroll
da: Rul

en: Search (find label or unit by name)
da: Søg (find mærke eller enhed via navn)

en: Select unit, move unit
da: Vælg enhed, bevæg enhed

en: Set team label
da: Sæt holdmærkat

en: Shield with your zone of control (ZOC)
da: Beskyt med din kontrolzone

en: Show enemy moves (where the enemy can move next turn)
da: Vis fjendtlige bevægelser (hvor fjenden kan flytte næste runde)

en: Show how far currently selected unit can move in that many turns
da: Vis hvor langt den valgte enhed kan bevæge sig i så mange runder

en: Show potential enemy moves, if your units were not on the map
da: Vis potentielle fjendtlige bevægelser, hvis dine enheder ikke var på kortet

en: Show scenario objectives
da: Vis scenarie mål

en: Show statistics
da: Vis statistik

en: Show status table
da: Vis statustabel

en: Show unit list
da: Vis enhedliste

en: Skirmisher
da: Stifinder

en: Slow
da: Langsom

en: So, the formula for determining the income per turn is
da: Så formlen for at beregne indkomsten per år er

en: Some campaigns use a star-shaped base to indicate leaders and heroes (units which are somehow special and for example not allowed to die in the course of the scenario); others use a silver crown icon above the energy bar to mark heroes. Still others have no specific hero indicator at all. Which (if any) is used is a stylistic choice left to campaign designers.
da: Nogle kampagner anvender en stjerneformet base som tegn på ledere og helte (enheder som på en eller anden måde er specielle og for eksempel ikke må dø under scenariet); andre har en sølvkroneikon over energibjælken for at markere en helt. Andre har ingen speciel markering af helte. Hvilken (hvis nogen overhoveder) der anvendes er et stilvalg som overlades til kampagnedesignerne.

en: Some other hints about healing:
da: Nogle andre fif vedrørende heling:

en: Some units are resistant or vulnerable to different kind of attacks. Mounted units are weak vs pierce attacks. Fire and arcane attacks destroy undead. To see how much a unit resists an attack type, right click on the unit, select "Unit Description", then select "Resistance". It will show you how resistant a unit is to different types of attacks.
da: Nogle enheder er modstandsdygtige eller sårbare over for forskellige angreb. Beredne enheder er sårbare over for stikangreb. Ild- og magiangreb kan knuse udøde. For at se modstandskraften for en enhed kan du højreklikke på enheden og vælge "Enhedsbeskrivelse", vælg "Modstandskraft". Her kan du se hvor modstandsdygtig en enhed er overfor forskellige typer af angreb.

en: Some units have abilities that either directly affect other units, or have an effect on how the unit interacts with other units. These abilities are listed below:
da: Nogle enheder har karaktertræk som enten direkte eller påvirker andre enheder, eller som har en effekt på hvordan denne enhed indgår sammen med andre enheder. Disse karaktertræk er listet nedenfor:

en: Space
da: Mellemrum

en: Special
da: Speciel

en: Steadfast
da: Fasthed

en: Strategy and Tips
da: Strategi og fif

en: Strong
da: Stærk

en: Strong units do 1 more damage for every successful strike in melee combat, and have 1 more HP.  While useful for any close-combat unit, Strong is most effective for units who have a high number of swings such as the Elvish Fighter. Strong units can be very useful when a tiny bit of extra damage is all that is needed to turn a damaging stroke into a killing blow.
da: Stærke enheder gør 1 mere skade for hvert vellykket slag i nærkamp og har 1 liv mere. Selv om dette karaktertræk er brugbart for alle nærkampsenheder, så er stærk mest effektiv for enheder, som har mange angreb så som en elverkæmper. Stærke enheder kan være meget brugbare, når en ekstra styrke er alt der skal bruges for at gøre et angreb dødeligt.

en: Submerge
da: Dykke

en: Swarm
da: Sværm

en: The Battle for Wesnoth Help
da: Hjælp til Kampen om Wesnoth

en: The Battle for Wesnoth is a turn-based strategy game with a fantasy theme.
da: Kampen om Wesnoth er et strategibaseret computerspil.

en: The Creatures
da: Skabningerne

en: The Game Screen
da: Spilskærmen

en: The World
da: Verden

en: The basic statistics for a unit include its hit points (HP), the number of movement points it has, and the weapons it can use and the damage they do. In addition, units have other characteristics, such as alignment and special abilities, that are described in more detail below.
da: De grundlæggende egenskaber for en enhed udgøres af liv (L), antallet af bevægelsespoint, og våbene enheden kan anvende samt den skade den giver. Herudover har enhederne også andre karateristika, så som sindelag og specielle evner, som beskrives mere detaljeret nedenfor.

en: The campaign is the primary form in which Wesnoth is intended to be played, is probably the most enjoyable, and is the recommended way for new players to learn the game.
da: Kampagnen er den primære måde Wesnoth er skabt til at blive spillet, er sikkert også den sjoveste, og den anbefales til nye spillere som ønsker at lære spillet at kende.

en: The following basic combat principles and tips are intended to help starting off your career as a Wesnothian battle veteran. The minor concrete examples are somewhat tied to the "Heir to the Throne" campaign.
da: De følgende grundlæggende kampstrategier og tip er ment som en hjælp i starten af din karriere som wesnoth-kampveteran. De mindre konkrete eksempler er løst tilknyttet "Tronarving"-kampagnen.

en: The major use for gold is to build your army by recruiting new units or recalling units from previous scenarios in a campaign. Units may be recruited or recalled when the leader is on a keep whose castle has at least one vacant castle hex.
da: Den væsentligste brug af guld er til at opbygge din hær ved at rekruttere nye enheder eller tilbagekalde enheder fra tidligere scenarier i en kampagne. Enheder kan rekrutteres eller tilbagekaldes når lederen står på et borgtårn, hvis borg har mindst et ledigt felt.

en: The number of strikes of this attack decreases when the unit is wounded. The number of strikes is proportional to the % of HP/maximum HP the unit has. For example a unit with 3/4 of its maximum HP will get 3/4 of the number of strikes.
da: Antallet af denne slags angreb falder når enheden er såret. Antallet af angreb er proportionalt med % af liv/maksimal liv enheden har. For eksempel vil en enhed, der har 3/4 af sit maksimale liv have 3/4 af sine normale angreb.

en: The possible traits for most units are as follows:
da: De mulige karaktertræk for de fleste enheder er som følger:

en: The two "day" and "night" phases are differentiated as Morning, Afternoon and First Watch, Second Watch, by the positions of the sun and moon in the time of day graphic.
da: De to »dag« og »nat« faser adskilles via morgen, eftermiddag og første vagt, anden vagt, af solens position og månen i grafikken over dagen.

en: The unit becomes invisible during night.  Enemy units cannot see this unit at night, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
da: Denne enhed bliver usynlig om natten. Fjendtlige enheder kan ikke se denne enhed om natten, med mindre de har enheder ved siden af. Enhver fjendtlig enhed som opdager denne enhed mister straks alle tilbageværende bevægelsespoint.

en: There are also some traits that are assigned only for certain units or only for units of a certain race. These are:
da: Der er også nogle karaktertræk som kun tildeles visse enheder eller kun til enheder af en bestemt race. Disse er:

en: There are also some traits that are not assigned randomly.  These traits can either be assigned by the scenario designer or are always assigned based on the unit type:
da: Der er også nogle karaktertræk som ikke tildeles tilfældigt. Disse karaktertræk kan enten tildeles af en scenariedesigner eller tildeles altid baseret på enhedstypen:

en: There are several possible options you are provided with when clicking on the "Multiplayer" button:
da: Der er flere muligheder når du har valgt "Flerspiller"-knappen:

en: There are two basic ways for a unit to be healed:
da: Der er to grundlæggende måder en enhed kan hele:

en: There are two basic ways to play Battle for Wesnoth:
da: Der er to grundlæggende måder at spille Kampen om Wesnoth:

en: This attack always has a 70% chance to hit regardless of the defensive ability of the unit being attacked.
da: Dette angreb har altid en 70 % chance for at ramme uanset den angrebne enheds forsvar.

en: This attack slows the target until it ends a turn. Slow halves the damage caused by attacks and the movement cost for a slowed unit is doubled. A unit that is slowed will feature a snail icon in its sidebar information when it is selected.
da: Dette angreb gør ofret langsomt indtil det afslutter en runde. Langsom halverer den skade der medfølger af et angreb og et offers bevægelsesomkostningfordobles. En enhed, som er gjort langsom, vil have en lille ikon på dens informationssidepanel, når den vælges.

en: This creates a game just running on your computer. You can either use it as hotseat game where everyone plays at the same computers by taking turns in the <emphasis>hotseat</emphasis>. Hotseat games will take about the same time to play as games played over the Internet. Or you can just play a scenario against AI opponents rather than human players. This can be a good way to become familiar with the various maps that are used for multiplayer games before playing against real opponents. It can also be used as a simple way to explore the capabilities of units from the different factions by choosing which faction you will play and which faction your opponents are in these games.  Of course, you can also mix both in one game. That is, play together in a game with a friend against an AI opponent.
da: Dette punkt starter et spil på din egen computer. Du kan enten bruge den som et spil, hvor alle skiftevis spiller på den samme computer. Den form for spil vil vare cirka lige så lang tid som et spil på nettet. Eller du kan spille et scenarie mod computermodstandere fremfor andre personer. Det kan være en god måde at blive fortrolig med de forskellige kort som bruges i flerspiller før du møder rigtige modstandere. Det kan også være en simpel måde at få kendskab til de enkelte evner hos enheder fra forskellige fraktioner ved at vælge hvilken fraktion du ønsker at spille og hvilken fraktion dine modstandere skal have i disse spil. Selvfølgelig kan du også blande begge formål i et spil. Det vil sige: Spille sammen med en ven mod en computermodstander.

en: This option directly connects you to the official server. You will end in the lobby where you can create your games as you wish and where many games are already open and maybe some players already waiting to join in a new match.
da: Denne tilslutning forbinder dig med den officielle server. Du kommer til lobbyen hvor du kan oprette spil og hvor mange andre spil allerede er oprettet og måske også nogle spillere som allerede venter på at slutte sig til et nyt spil.

en: This option opens a dialog box allowing you to enter the address of the machine to join. In this dialog there also is the button "View List" that does show a list of official servers that can be used as backup if the main server is currently not available.
da: Dette valg åbner en dialogboks, hvor du kan indtaste adressen på den maskine du ønsker at tilslutte dig. I denne dialogboks er der også en knap "Vis liste" som viser en liste over officielle servere, som kan bruges som reserve, hvis hovedserveren ikke er tilgængelig.

en: This unit always strikes first with this attack, even if they are defending.
da: Denne enhed slår altid først med sit angreb, selv om den forsvarer sig.

en: This unit can hide in deep water, and remain undetected by its enemies.  Enemy units cannot see this unit while it is in deep water, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
da: Denne enhed kan gemme sig i dybt vand og forblive uset af fjender. Fjendtlige enheder kan ikke se denne enhed så længe den opholder sig dybt under overfladen, med mindre de står ved siden af enheden. Enhver fjendtlig enhed som opdager denne enhed mister straks alle tilbageværende bevægelsespoint.

en: This unit can hide in forest, and remain undetected by its enemies.  Enemy units cannot see this unit while it is in forest, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
da: Denne enhed kan gemme sig i skoven og forblive uset af fjender. Fjendtlige enheder kan ikke se eller angribe denne enhed, så længe den opholder sig i skoven, med mindre de har en enhed ved siden af den. En fjendtlig enhed som opdager denne enhed mister med det samme alle sine tilbageværende bevægelsespoint.

en: This unit can hide in villages (with the exception of water villages), and remain undetected by its enemies, except by those standing next to it.  Enemy units can not see this unit while it is in a village, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
da: Denne enhed kan gemme sig i landsbyer (med undtagelse af havlandsbyer) og forblive uset af dens fjender, med undtagelse af dem som står nærved.
    
    Fjendtlige enheder kan ikke se denne enhed så længe den opholder sig i en landsby, med mindre de står ved siden af enheden. Enhver fjendtlig enhed som opdager denne enhed mister straks alle tilbageværende bevægelsespoint.

en: This unit can lead friendly units that are next to it, making them fight better.  Adjacent friendly units of lower level will do more damage in battle.  When a unit adjacent to, of a lower level than, and on the same side as a unit with Leadership engages in combat, its attacks do 25% more damage times the difference in their levels.
da: Denne enhed kan lede venlige enheder som er tæt på, hvilket får dem til at kæmpe bedre. Nærstående enheder af lavere rang vil gøre større skade i kamp. Når en enhed nærved, af lavere rang, og på samme side som en enhed med lederskab indgår i kamp, går enhedens angreb 25 % mere skade ganget med forskellen i deres niveau.

en: This unit combines herbal remedies with magic to heal units more quickly than is normally possible on the battlefield.  A unit cared for by this healer may heal up to 8 HP per turn, or stop poison from taking effect for that turn.  A poisoned unit cannot be cured of its poison by a healer, and must seek the care of a village or a unit that can cure.
da: Denne enhed bruger magisk naturmedicin til at helbrede enheder hurtigere end det ellers normalt er muligt på slagmarken. En enhed som bliver behandlet af denne helbreder opnår op til 8 liv per runde, eller også stopper en forgiftningseffekt for den aktuelle runde. En forgiftet enhed kan ikke helbredes for sin gift af en healer, og må søge behandling i en landsby eller fra en enhed som har denne evne.

en: This unit drains health from living units, healing itself for half the amount of damage it deals (rounded down).
da: Denne enhed dræner livsenergi fra levende enheder, den helbreder sig selv med halvdelen af det drænede (nedrundet).

en: This unit illuminates the surrounding area, making lawful units fight better, and chaotic units fight worse.  Any units adjacent to this unit will fight as if it were dusk when it is night, and as if it were day when it is dusk.
da: Denne enhed oplyser det omkringliggende område, hvilket gør at hæderlige enheder kæmper bedre og lyssky enheder kæmper dårligere. Alle enheder tæt på denne enhed vil kæmpe som om, at det er tusmørke, når det er nat, og som om, at det er dag, når det er tusmørke.

en: This unit is skilled in moving past enemies quickly, and ignores all enemy Zones of Control.
da: Denne enhed er uddannet i at bevæge sig forbi fjender hurtigt, og den ignorerer alle fjenders kontrolzoner.

en: This unit may teleport between any two friendly villages using one of its moves.
da: Denne enhed kan teleportere mellem to venligsindede landsbyer, hvis den bruger en af dens runder.

en: This unit will heal itself 8HP per turn. If it is poisoned, it will remove the poison instead of healing.
da: Enheden vil helbrede 8 liv per runde hos sig selv. Hvis enheden forgiftes, vil den i steden for helbredelsen af 8 liv kurere sig selv for giften.

en: Time of Day
da: Tid på døgnet

en: Time of day indicator
da: Indikation af tidspunkt på dagen

en: Time of day really matters:
da: Tidspunktet på dagen betyder meget:

en: Time of the day and damage
da: Tid på dagen og skade

en: Toggle accelerated game mode
da: Slå til/fra forøget spilhastighed

en: Toggle full screen/windowed mode
da: Skift mellem fuldskærm/minimiseret skærm

en: Toggle grid
da: Til/fra gitter

en: Toggle muting of game sounds
da: Spillydeffekter til/fra

en: Traits
da: Karaktertræk

en: Trolls and Woses cannot regenerate other units.
da: Trolde og træsjæle kan ikke regenere andre enheder.

en: Trolls and Woses cure themselves from poison as a village does.
da: Trolde og træsjæle kan kurere sig selv fra gift på samme måde som en landsby kan.

en: Trolls and Woses have the ability to heal themselves naturally through regeneration. They will heal 8 points each turn if they are injured. Note that because all units may only heal a maximum of 8 points per turn, Trolls and Woses gain no additional benefit from being on a village or next to a healing unit.
da: Trolde og træsjæle har evnen til at kunne helbrede sig selv via naturlig regeneration. De vil hele 8 liv hver runde hvis de er såreet. Bemærk at da alle enheder kun kan hele 8 liv per runde, opnår de ingen ekstra fordel ved at være i en landsby eller tæt på en healer.

en: Try to capture and keep control of as many villages as possible to keep the gold coming in.
da: Forsøg at erobre og holde kontrol med så mange landsbyer som muligt. Dermed sikres at guldet fortsat strømmer ind.

en: Turn
da: Runde

en: Turn counter (current turn/maximum number of turns)
da: Rundetæller (nuværende runde/maksimalt antal runder)

en: Tutorial
da: Vejledning

en: Undead
da: Udød

en: Underground
da: Under jorden

en: Undo last move (only deterministic moves can be undone)
da: Fortryd sidste bevægelse (kun deterministiske bevægelser kan fortrydes)

en: Unfortunately, your line often has to bend to form a wedge or to fit the terrain. At these corner points, 3 enemy units may attack. This also happens at the ends of a line if the line is too short. Use units with high hit point on proper terrain or with proper resistances to hold these weak points. These are the most likely to be killed, so use units with no or few experience points (XP) for this purpose.
da: Desværre må din linje ofte bøje sig for at tilpasse sig terrænet. I disse bøjninger kan 3 fjendtlige enheder måske angribe på samme tid. Dette sker også ved enderne af en linje hvis den er for kort. Anvend enheder med høje liv-point på normalt terræn eller med stor modstandskraft for at holde disse svage steder. Disse er de mest udsatte for at dø, så anvend enheder med ingen eller få erfaringspoint (EP) til denne opgave.

en: Unit Specialties
da: Specielle evner

en: Unit profile for last selected unit
da: Enhedsprofil for sidst valgt enhed

en: Units
da: Enheder

en: Units are awarded experience for fighting. After obtaining enough experience, they will advance a level and become more powerful. The amount of experience gained depends on the level of the enemy unit and the outcome of the battle: if a unit kills its opponent, it receives 8 experience points per level of the enemy (4 if the enemy is level 0), while units that survive a battle without killing their opponents are awarded 1 experience point per level of the enemy. In other words:
da: Enheder tildeles erfaring når de har været i kamp. Når erfaringen bliver stor nok, stiger de et niveau og bliver stærkere. Den værdi erfaringsværdi der opnåes i kamp afhænger af niveauet på den fjendtlige enhed og resultatet af slaget: Hvis en enhed dræber sin modstander, modtages 8 erfaringspoint per niveau hos fjenden (4 hvis fjenden er niveau 0), mens enheder som overlever et slag uden at dræbe deres modstander tildeles 1 erfaringspoint per niveau hos fjenden. Med andre ord:

en: Units have traits which reflect aspects of their character. Traits are assigned randomly to units when they are created. Most units receive two traits.
da: Enheder har karaktertræk som afspejler sider af deres karakter. Karaktertræk tildeles tilfældigt når en enhed oprettes. De fleste enheder modtager to karaktertræk.

en: Update shroud now
da: Opdater sløring nu

en: Upkeep
da: Vedligeholdelse

en: Use the terrain
da: Brug terrænet

en: Use your healers in pairs, so they can heal each other if needed.
da: Anvend dine healere to og to, så kan de hele hinanden hvis behovet opstår.

en: Using the best attack type against enemy units will substantially increase your chances of killing them.
da: Ved at bruge den bedste angrebstype mod fjendtlige enheder vil du væsentlig øge dine muligheder for at dræbe dem.

en: Usually the ellipse will be a solid disk. On level 0 units, you will see an ellipse that has broken lines. This indicates that the unit has no Zone of Control.
da: Normalt vil ellipsen være fuldstændig. På niveau 0 enheder vil du se en ellipse som er striplet. Dette viser at enheden ingen kontrolzone har.

en: Victory and Defeat
da: Sejr og nederlag

en: View chat log
da: Vis snaklog

en: Villages (your villages/total number of villages)
da: Landsbyer (dine landsbyer/total antal landsbyer)

en: Wesnoth has many different sagas waiting to be played out. You can battle orcs, undead, and bandits on the marches of the Kingdom of Wesnoth; fight alongside dragons in the lofty peaks, elves in the green reaches of the Aethenwood, dwarves in the great halls of Knalga, or even merfolk in the Bay of Pearls. You can fight to regain the throne of Wesnoth, or use your dread power over the Undead to dominate the land of mortals, or lead your glorious Orcish tribe to victory against the humans who dared despoil your lands.
da: Wesnoth har mange forskellige legender som skal spilles. Du kan kæmpe mod orker, udøde, og banditter på Kongedømmet Wesnoths stepper; kæmp med drager i bjergenes tinder, elver i Aethenwood, dværge i Knalgas store sale, og endda havmænd i Perlernes Bugt. Du kan kæmpe for at generobre Wesnoths trone eller bruge din magt over de udøde til at dominere de dødeliges land, eller anføre din gloværdige orkstamme til sejr over menneskene som har besudlet dit land.

en: Wesnoth was primarily designed to play campaigns. Campaigns are a series of connected scenarios. Click this button to start a new campaign. You will be presented with a list of campaigns available on your computer (more can be downloaded if you wish). Select your campaign and click OK to start or Cancel to quit. Each campaign has a difficulty level: easy, medium (normal), and hard. We recommend medium as this level is challenging, but not difficult. You may not change the difficulty during the campaign. In case you have serious problems fighting your way through easy difficulty, the guide about <link linkend="basic_strategy">Basic Strategy</link> will surely help you. Once you have selected the difficulty, you will start with the first scenario of the campaign.
da: Wesnoth er primært skabt til at spille en række kampagner. Kampagner er en række af forbundne scenarier. Klik på denne knap for at starte en ny kampagne. De bliver præsenteret for en række tilgængelige kampagner (flere kan hentes hvis du ønsker det). Vælg din kampagne og tast O.k. for at begynde eller afbryd for at vende tilbage til hovedmenuen. Hver kampagne har et sværhedsniveau: Nem, mellem (normal) og svær. Vi anbefaler mellem da dette niveau er udfordrende, men ikke svært. Du kan ikke ændre sværhedsgraden under spillet. I tilfælde af at du har specielt svært ved at komme igennem på nem kan vejledningen <link linkend="basic_strategy">Grundlæggende strategi</link> hjælpe dig. Når du har valgt sværhedsniveauet starter du med det første scenarie i kampagnen.

en: When Wesnoth first starts it displays an initial background and a column of buttons called the Main Menu. The buttons only work with a mouse. For the impatient, we recommend you: click the "Language" button to set your language; then click the "Tutorial" button to run the tutorial; and then play the campaign, "A Tale of Two Brothers" by clicking the "Campaign" button and selecting it from the list provided.
da: Når Wesnoth først startes vises først en baggrund og en kolonne af knapper der kaldes for hovedmenuen. Knapperne virker kun med en mus. For du utålmodige anbefaler vi at du klikker på "Sprog"-knappen for at indstille dit sprog; herefter klikkes på "Prøvespil" for at lære de basale ting; herefter kan du spille kampagnen "To brødres sagn" ved at klikke på "Kampagner"-kanppen og vælge den fra listen.

en: When a unit in the front line is heavily damaged you can move him safely behind your defensive line. To hold up the line, you will most likely have to replace him with a reserve, so hold a couple of units in back of the front line. If you have healers, damaged units in the second line will quickly recover.
da: Når en enhed i frontlinjen er stærkt skadet kan du flytte ham i sikkerhed bag din defensive linje. For at bevare linjen vil du sikkert skulle erstatte ham med en reserve, så hold et par enheder tilbage fra frontlinjen til dette formål. Hvis du har helbredere vil beskadiged enheder i anden linje hurtigt kunne gøres klar til kamp igen.

en: When used offensively, this attack always has at least a 60% chance to hit.
da: Hvis anvendt offensivt, har dette angreb en træfsikkerhed på mindst 60 %.

en: When you first start a scenario or campaign you will only have a few units on the map. One of these will be your commander (identified by a little golden crown icon). Your commander is usually placed in a castle on a special hex called a keep. Whenever your commander is on a keep (not only your own, but also the keep of any enemy castles you capture) and you have enough gold, you can recruit units for your army. In later scenarios you can recall experienced units that survived earlier scenarios. From here, you can start to build your army to conquer the enemy.
da: Når du første gang vælger et scenarie eller en kampagne, vil du kun have nogle få enheder på kortet. En af disse vil være din kommandør (identificeret af en lille kroneikon). Din kommandør er normalt placeret i en borg på et specielt felt kaldet for borgtårnet. Når din kommandør er på et borgtårn (ikke kun dit eget, men også erobrede fjendtlige borgtårne) og du har nok guld, så kan du rekruttere enheder til din hær. I senere scenarier kan du tilbagekalde erfarne enheder, som har overlevet tidligere scenarier. Herfra kan du begynde at opbygge din hær, der skal besejre fjenden.

en: When you have a White Mage (advances from Mage) or Druid (advances from Shaman), put it in the middle of a circle of units to heal them as they move across the map (Shamans can do this too, but not as well).
da: Når du har en hvid troldmand (højere niveau af en troldmand) eller druide (højere niveau af en shaman), så placer den i midten af en cirkel af enheder som skal helbredes efterhånden som de går igennem kortet (shamaner kan også gøre dette men ikke så effektivt).

en: When you win a scenario, the map will gray over and the <emphasis>End Turn</emphasis> button will change to <emphasis>End Scenario</emphasis>. You can now do things like changing your save options or (if you are in a multiplayer game)  chatting with other players before pressing that button to advance.
da: Når du vinder et scenarie, vil kortet blive gråligt og <emphasis>Afslut runde</emphasis>-knappen vil ændre sig til <emphasis>Afslut scenarie</emphasis>. Du kan nu foretage ting som ændring af dine gem-indstillinger eller (hvis du spiller flerspiller) snakke med de andre spillere før du trykker på tasten for at fortsætte.

en: When your armies meet, you may want to try to be the first to attack. So try to end your move out of striking range of the enemy army. He cannot attack but most likely will close into your striking range.
da: Når dine hære mødes, vil du måske ønske at være den første som angriber. Så forsøg at være uden for angrebsrækkevidde af den fjendtlige hær. Han kan så ikke angribe, men vil måske komme indenfor din angrebsrækkevidde.

en: Whether used offensively or defensively, this attack presses the engagement until one of the combatants is slain, or 30 rounds of attacks have occurred.
da: Uanset om det bruges offensivt eller defensivt, så fortsættes en kamp til en af parterne dør, eller 30 runder af angreb er foretaget.

en: Winning a scenario
da: At vinde et scenarie

en: You can cause damage to enemies with advanced units and then finish them with lower level units — to give them more experience (and finally make them advance to next level).
da: Du kan påføre skade til fjender med mere avancerede enheder og så slå dem ihjel med lavererangerende enheder - for at give dem mere erfarling (og dermed få dem op på det næste niveau).

en: You can obtain additional information, including the chance that the attacker and defender will be killed, by clicking on the "Damage Calculations" button in the fight window.
da: Du kan opnå yderligere information, inklusiv sandsynligheden for at angriberen og forsvareren vil blive dræbt, ved at klikke på "Skadeberegnings"-knappen i kampvinduet.

en: Your Army
da: Din hær

en: Your gold
da: Dit guld

en: Your income
da: Din indtægt

en: Your total units
da: Antal enheder du har

en: Your units gain most experience points (XP) from killing an enemy unit (8XP per level of the unit killed). As such, it often makes sense to have your higher level units weaken an enemy, but cede the kill to a unit more in need of the XP. Healers in particular are often weak in combat and often need to <emphasis>steal</emphasis> kills in this way to advance levels.
da: Dine enheder opnår flest erfaringspoint (EP) ved at dræbe en fjendtlig enhed (8 EP per niveau hos den dræbte enhed). Derfor giver det ofte mening at lade dine enheder med højt niveau gøre en fjende mør, men overlade drabet til en enhed med mere brug for flere erfaringspoint. Helbredere er ofte svage i kamp og har ofte bruge for at <emphasis>stjæle</emphasis> drab for at avancere igennem niveauerne.

en: Your upkeep
da: Din vedligeholdelse

en: Zone of Control
da: Kontrolzone

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom out
da: Zoom væk

en: chaotic units do more damage at night and less damage at day
da: kaotiske enheder tildeler mere skade om natten og mindre skade om dagen

en: en
da: da

en: enemy level
da: fjendtlig niveau

en: fighting bonus
da: kampbonus

en: kill bonus
da: drabbonus

en: lawful units do more damage at day and less damage at night
da: hæderlige enheder tildeler større skade om dagen og mindre skade om natten

en: where upkeep is equal to the sum of the levels of all your non-loyal units.
da: hvor vedligeholdelse svarer til summen af niveauet på alle dine ikke-loyale enheder.

en: −25%
da: -25 %
