Battle for Wesnoth 1.5+CVS - en to da translation catalogue (236 entries)

en: 
    
    <header>text=Damage</header>
da: 
    
    <header>text=Skade</header>

en: 
    
    If a strike is determined to hit, it will always do at least 1 point of damage. This applies even if the defender has 100% resistance to the damage type.
da: 
    
    Hvis et slag rammer, giver det altid mindst 1 point skade. Dette gælder selv hvis den forsvarende enhed har 100% resistens mod skadestypen.

en: 
    
    In later scenarios, you may also Recall survivors from earlier battles. Recalling costs a standard 20 gold and presents you with a list of all surviving units from previous scenarios.
da: 
    
    I senere scenarier kan du også tilbagekalde enheder, der har overlevet tidligere slag. Når du vælger 'Tilbagekald', bliver du præsenteret for en liste over overlevene fra tidligere scenarier. Alle tilbagekaldelser koster 20 guld.

en: 
    
    Resilient units can be useful at all stages of a campaign, and this is a useful trait for all units. Resilient is often most helpful as a trait when it occurs in a unit that has some combination of low hitpoints, good defense, or high resistances. Resilient units are especially useful for holding strategic positions against opponents.
da: 
    
    Ukuelige enheder er brugbare på alle tidspunkter i en kampagne, og det er et nyttig karaktertræk for alle enheder. Ukuelig er ofte mest egnet som et karaktertræk, når den indgår hos en enhed, som har en kombination af få liv, godt forsvar, eller høj modstandskraft. Ukuelige enheder er specielt egnede til at holde strategiske positioner over for modstanderne.

en: 
    
    Resting can be combined with other forms of healing, but villages, regeneration, healing and curing cannot combine with each other: the best option will be used. Finally, units heal fully between scenarios.
da: 
    
    Hvile kan kombineres med andre former for helbredelse, men landsbyer, regenerering, helbredelse og gifthelbredelse kan ikke kombineres: Det bedste valg vil blive brugt. Endelig vil enheder blive fuldt ud helbredt mellem scenarier.

en: 
    
    Special Notes:
da: 
    
    Specielle bemærkninger:

en: 
    
    This unit is unknown for the moment. You must discover it in the game to be allowed to see its description.
da: 
    
    Denne enhed er for nuværende ukendt. Du må opdage den i spillet for at kunne se dens beskrivelse.

en: 
    
    To see where the enemy can move to during their next turn, press Ctrl-v or Cmd-v. Ctrl-b or Cmd-b shows where the enemy could move, if your units were not on the map to block their progress.
da: 
    
    For at se hvor fjenden kan flytte i deres næste runde så tryk Control-v eller Cmd-v. Control-b eller Cmd-b viser hvor fjenden kan flytte, hvis dine enheder ikke var på kortet og blokerede deres vej.

en: 
    
    Units have a certain amount of experience required to advance (this is 20% less for units with the Intelligent trait). Once they achieve this amount, they immediately advance to the next level, healing fully in the process. In some cases, you will be given a choice of advancement options.
da: 
    
    Enheder skal bruge en bestemt antal erfaringspoint (XP) for at blive forfremmet (dette er 20% lavere for enheder med karaktertrækket: intelligent). Når de opnår dette antal forfremmes de omgående og helbredes fuldstændigt i, i nogle tilfælde kan du vælge hvad enheden skal forfremmes til.

en: 
    Adds the specified amount to the current side’s gold.
da: 
    Tilfører det angivet beløb til den nuværende sides guldbeholdning.

en: 
    Bring up theme selection menu.
da: 
    Hent temaudvælgelsesmenuen.

en: 
    Clear chat messages.
da: 
    Slet snakkebeskeder.

en: 
    Create a unit of the specified type on the selected hex.
da: 
    Indsæt en enhed af den angivne slags på det valgte felt.

en: 
    Manually fire the specified event.
da: 
    Manuelt opildne den angivne begivenhed.

en: 
    Manually set a gamestate variable to value.
da: 
    Manuelt indstille en spiltidspunktvariabel til værdi.

en: 
    Mute a specific observer. If no username is supplied the muted usernames are displayed.
da: 
    Slå stilhed til for en specifik observatør. Hvis et brugernavn ikke angives bliver brugernavne med stilhed slået til vist.

en: 
    Quit the scenario (without prompting).
da: 
    Forlad scenariet (uden prompt).

en: 
    Save the game (without prompting).
da: 
    Gem spillet (uden prompt).

en: 
    Save the game and quit the scenario (without prompting).
da: 
    Gem spillet og forlad scenariet (uden prompt).

en: 
    Set or toggle player on side between human and AI player. The player/client who controls that side needs to issue this command. If no second parameter is supplied, toggle bewteen human and AI. If it is ‘on’, set an AI controller. If it is ‘off’ set a human controller. Defaults to the currently active side if no parameter is supplied.
da: 
    Skift spilleren mellem menneske og computer. Spilleren/klienten som kontrollerer denne side må give denne kommando. Hvis ingen anden parameter angives, skift mellem menneske og computer. Hvis den er »tænd«, sæt en computer. Hvis den er »sluk« sæt et menneske. Standard er den nuværende aktive side, hvis der ikke angives en parameter.

en: 
    Show a gamestate variable.
da: 
    Vis en spiltidspunktvaribel.

en: 
    Switch a log domain to a different log level.
da: 
    Skift et logdomæne til et andet logniveau..

en: 
    Toggle fog/shroud for the current side.
da: 
    Skift mellem tåge/sløring for den nuværende side.

en: 
    Toggle the display of the current frames per second.
da: 
    Skifter det nuværende antal billeder per sekund.

en:  < Back
da:  < Tilbage

en:  During battle, this unit can drain life from victims to renew its own health.
da:  Under kamp kan denne enhed suge liv fra sine ofre og gendanne sit eget liv med dette liv.

en:  If there is an enemy of the target on the opposite side of the target while attacking it, this unit may backstab, inflicting double damage by creeping around behind that enemy.
da:  Hvis der er en fjende på den modsatte side af målet, kan denne enhed foretage et bagholdsangreb som giver dobbelt skade ved at flytte sig rundt om fjenden.

en:  Illumination increases the lighting level in adjacent areas.
da:  Oplysning øger lysniveauet i nærvedliggende arealer.

en:  In woodlands, this unit’s ambush skill renders it invisible to enemies unless it is immediately adjacent or has revealed itself by attacking.
da:  I skove, gør denne enheds bagholdsevne den usynlig for fjendtlige enheder med mindre de står lige op ad enheden eller har afsløret sig selv ved at angribe.

en:  Spirits have very unusual resistances to damage, and move quite slowly over open water.
da:  Ånder har stor modstandskraft til skade, og flytter sig hurtigt over åben vand.

en:  The ability to turn the living to stone makes this unit extremely dangerous.
da:  Evnen til at forvandle de levende til sten gør denne enhed ekstrem farlig.

en:  The length of this unit’s weapon allows it to strike first in melee, even in defense.
da:  Længden af denne enheds våben tillader enhede at slå først i nærkamp, selv i forsvar.

en:  The steadiness of this unit reduces damage from some attacks, but only while defending.
da:  Styrken hos denne enhed reducerer skade fra nogle angreb, men kun mens den forsvarer sig.

en:  The swarming attacks of this unit become less deadly whenever its members are wounded.
da:  Sværmangrebet hos denne enhed bliver mindre dødeligt når dets medlemmer er sårede.

en:  The victims of this unit’s poison will continually take damage until they can be cured in town or by a unit which cures.
da:  Ofrene til denne enheds gift vil fortsætte med at modtage skade indtil de kan helbredes i en by eller af en enhed som kurerer sygdomme.

en:  This unit can hide in villages (with the exception of water villages), and remain undetected by its enemies, except by those standing next to it.
da:  Denne enhed kan gemme sig i landsbyer (med undtagelsen af vandlandsbyer), og forblive uopdaget af sine fjender, undtagen dem der står nær ved den.

en:  This unit can move unseen in deep water, requiring no air from the surface.
da:  Denne enhed kan flytte uset i dybt vand. Den kræver ikke luft fra overfladen.

en:  This unit can use one move to teleport between any two empty villages controlled by its side.
da:  Denne enhed kan teleportere mellem to tomme venligsindede landsbyer hvis den bruger en af dens runder.

en:  This unit gains 1 hitpoint added to its maximum whenever it kills a living unit.
da:  Denne enhed modtager 1 liv til sit maksimum, hver kan den dræber en levende enhed.

en:  This unit is able to hide at night, leaving no trace of its presence.
da:  Denne enhed kan skjule sig om natten uden at vise tegn på dens tilstedeværelse.

en:  This unit is able to slow its enemies, halving their movement speed and attack damage until they end a turn.
da:  Denne enhed kan gøre sine modstandere langsomme, bevægelsen bliver halveret og det samme gør angrebsskaden indtil de afslutter en runde.

en:  This unit is capable of basic healing.
da:  Denne enhed kan udføre grundlæggende helbredelse.

en:  This unit is capable of healing those around it, and curing them of poison.
da:  Denne enhed kan helbrede enheder omkring den, og rense dem for gift.

en:  This unit is capable of neutralizing the effects of poison in units around it.
da:  Denne enhed er i stand til at neutralisre effekten af gift i enheder omkring den.

en:  This unit regenerates, which allows it to heal as though always stationed in a village.
da:  Denne enhed helbreder sig selv hvilket gør at den opnår liv som om den altid er placeret i en landsby.

en:  This unit’s arcane attack deals tremendous damage to magical creatures, and even some to mundane creatures.
da:  Denne enheds magiske angreb gør umådelig skade til magiske skabninger, og også til nogle levende skabninger.

en:  This unit’s marksmanship gives it a high chance of hitting targeted enemies, but only on the attack.
da:  Denne enheds skydefærdighed giver den en høj chance for at ramme udvalgte fjender, men kun under angreb.

en:  This unit’s skill at skirmishing allows it to ignore enemies’ zones of control and thus move unhindered around them.
da:  Denne enheds evner som stifinder tillader den at ignorere fjendtlige kontrolzoner og dermed bevæge sig uhindret omkring dem.

en:  Using a charging attack doubles both damage dealt and received; this does not affect defensive retaliation.
da:  Brugen af et stormangreb fordobler både den skade som bliver forvoldt og den skade som modtages; dette gælder ikke forsvarsmæssig gengældelse.

en:  Whenever its berserk attack is used, this unit continues to push the attack until either it or its enemy lies dead.
da:  Når dens raseriangreb anvendes fortsætter denne enhed med at angribe indtil enten den eller dens fjende er død.

en: +1 max HP
da: +1 maks liv

en: <header>text='Units having this ability'</header>
da: <header>text=»Enheder der har denne evne«</header>

en: <header>text='Units having this special attack'</header>
da: <header>text=»Enheder der har dette specialangreb«</header>

en: <header>text='Units of this race'</header>
da: <header>text=»Enheder af denne race«</header>

en: Abilities
da: Evner

en: Abilities:
da: Evner:

en: Ability Upgrades:
da: Evneopgraderinger:

en: About the Game
da: Om spillet

en: Advances from:
da: Forfremmes fra:

en: Advances to:
da: Forfremmes til:

en: Afternoon
da: Eftermiddag

en: Alignment:
da: Sindelag:

en: Attack Type
da: Angrebstype

en: Aversion to light and dark holds no sway over these brave individuals.
da: Aversion mod lys eller mørke betyder ikke noget for disse modige individer.

en: Close
da: Luk

en: Combat
da: Kamp

en: Commands
da: Kommandoer

en: Cost:
da: Pris:

en: Damage Types and Resistance
da: Skadestyper og Modstand

en: Dawn
da: Morgengry

en: Debug mode commands
da: Fejlfindingskommandoer

en: Deep Underground
da: Langt under jorden

en: Defense
da: Forsvar

en: Dextrous
da: Behændig

en: Dusk
da: Skumring

en: Era:
da: Æra:

en: Experience and Advancement
da: Erfaring og forfremmelse

en: Fearless
da: Frygløs

en: Fights normally during unfavorable times of day/night
da: Kæmper normalt under ikkefavorable tider af døgnet

en: First Watch
da: Første vagt

en: Forward >
da: Fremad >

en: Fundamentals of Gameplay
da: Grundlæggende spilide

en: General commands
da: Generelle kommandoer

en: HP:
da: L:

en: Healing
da: Helbredelse

en: Healthy
da: Sund

en: Help
da: Hjælp

en: Hitpoints and Experience
da: Liv og erfaring

en: If both units survive a combat, they gain a number of experience points equal to the level of the unit they’re fighting. If a unit kills another in combat, however, it gains much more experience — 4 for a level 0 unit, 8 for level 1, 16 for level 2, 24 for level 3, and so forth.
da: Hvis begge enheder overlever en kamp, så får de et antal erfaringspoint, som afhænger af modstanderens level. Dræber man en modstander i kamp, så får enheden meget mere erfaring - 4 XP for en level 0 enhed, 8 for level 1, 16 for level 2, 24 for level 3 osv...

en: Immune to drain, poison, and plague
da: Immun overfor bloddræning, gift og pest

en: Income and Upkeep
da: Indtjening og vedligehold

en: Intelligent
da: Intelligens

en: Intelligent units require 20% less experience than usual to advance.
da: Intelligente enheder skal bruge 20 % mindre erfaring end sædvanligt for at blive forfremmet.

en: Introduction
da: Introduktion

en: Keep in mind that some scenarios take place underground, where it is perpetually night!
da: Husk at nogle scenarier foregår under jorden hvor det altid er nat!

en: License
da: Licens

en: Max HP bonus +3, Max XP +20%
da: Maks livbonus +3, maks EP +20 %

en: Morning
da: Morgen

en: Movement
da: Bevægelse

en: Movement Cost
da: Bevægelsespris

en: Moves:
da: Bevægelser:

en: Multiplayer commands
da: Flerspiller kommandoer

en: On top of the energy bar shown next to each unit of yours is an orb. For units you control, this orb is:
da: Ovenpå energibaren, der er vist ved siden af hver enhed, er der en sfære. For enheder du kontrolerer, er denne sfære:

en: Orbs
da: Sfærer

en: Overview
da: Overblik

en: Parse error when parsing help text:
da: Fortolk fejl når der fortolkes hjælpetekst:

en: Quick
da: Hurtig

en: Range
da: Afstand

en: Recruiting and Recalling
da: Rekruttering og Tilbagekaldelse

en: Reference to unknown topic:
da: Reference til ukendt emne:

en: Renowned for their vitality, some dwarves are sturdier than others and can rest even when travelling.
da: Kendt for deres vitalitet, nogle dværge er mere solidt bygget end andre og kan hvile selv når de er på farten.

en: Required XP:
da: Nødvendig EP:

en: Resilient
da: Ukuelig

en: Resistance
da: Modstandskraft

en: Resistances
da: Modstandskræfter

en: Second Watch
da: Anden vagt

en: Shroud and Fog of War
da: Sløring og krigståge

en: Special
da: Speciel

en: Strikes
da: Slag

en: Strong
da: Stærk

en: Terrain
da: Terræn

en: Terrain Modifiers
da: Terrænpåvirkninger

en: Terrains
da: Terræner

en: The Battle for Wesnoth Help
da: Hjælp til Kampen om Wesnoth

en: The hitpoints and experience points are both indicated in the status pane using two numbers (the current value and the maximum value the unit can have).
da: Både liv (L) og erfaringspoints (EP) er vist med to tal i statuspanelet, disse indikerer den nuværende værdi og den maksimale værdi enheden kan have.

en: Time of Day
da: Tid på døgnet

en: Traits
da: Karaktertræk

en: Underground
da: Under jorden

en: Units
da: Enheder

en: Unknown Unit
da: Ukendt enhed

en: Victory and Defeat
da: Sejr og nederlag

en: Weapon Specials
da: Våbenspecialiteter

en: While playing, keep in mind that if you mouse-over many items in the game, such as the information displayed in the status pane, a brief description will be shown explaining each item. This is especially useful when you encounter new <ref>dst='..abilities_section' text='abilities'</ref> for the first time.
da: Husk, at du kan få information om mange ting ved blot at holde musen henover dem. For eksempel kan du få uddybet mange ting i status-panelet på denne måde. Dette er især nyttigt, når du første gang støder på nye <ref>dst='..abilities_section' text='evner'</ref>.

en: Wrap Up
da: Opsummering

en: Zero upkeep
da: Ingen vedligeholdelse

en: ambush
da: baghold

en: backstab
da: snigangreb

en: berserk
da: bersærk

en: charge
da: storm

en: concealment
da: skjul

en: corrupted original file
da: korrupt original fil

en: cures
da: kurerer

en: dextrous
da: behændig

en: drains
da: dræn

en: fearless
da: frygløs

en: feeding
da: fodring

en: female^dextrous
da: behændig

en: female^fearless
da: frygtløs

en: female^healthy
da: sund

en: female^intelligent
da: intelligent

en: female^loyal
da: loyal

en: female^mechanical
da: mekaniske

en: female^quick
da: hurtig

en: female^resilient
da: robust

en: female^slow
da: langsom

en: female^strong
da: stærk

en: female^undead
da: udød

en: female^weak
da: svag

en: heals +4
da: helbreder +4

en: heals +8
da: helbreder +8

en: healthy
da: sund

en: illuminates
da: oplyser

en: ingame_help_item^Contributors
da: Bidragydere

en: leadership
da: lederskab

en: magical
da: magisk

en: marksman
da: skarpskytte

en: mechanical
da: mekaniske

en: nightstalk
da: natsløring

en: plague
da: pest

en: poison
da: gift

en: quick
da: hurtig

en: race+female^Bat
da: Flagermus

en: race+female^Drake
da: Hestedrage

en: race+female^Dwarf
da: Dværg

en: race+female^Elf
da: Elv

en: race+female^Goblin
da: Goblin

en: race+female^Gryphon
da: Grif

en: race+female^Human
da: Menneske

en: race+female^Ogre
da: Ogretrold

en: race+female^Orc
da: Ork

en: race+female^Saurian
da: Øgle

en: race+female^Troll
da: Trold

en: race+female^Undead
da: Udød

en: race+plural^Mechanical
da: Mekaniske

en: race+plural^Undead
da: Udøde

en: race^Bat
da: Flagermus

en: race^Bats
da: Flagermus

en: race^Drake
da: Hestedrage

en: race^Drakes
da: Hestedrager

en: race^Dwarf
da: Dværg

en: race^Dwarves
da: Dværge

en: race^Elf
da: Elv

en: race^Elves
da: Elver

en: race^Goblin
da: Goblin

en: race^Goblins
da: Gobliner

en: race^Gryphon
da: Grif

en: race^Gryphons
da: Griffer

en: race^Human
da: Menneske

en: race^Humans
da: Mennesker

en: race^Mechanical
da: Mekanisk

en: race^Mermaid
da: Havfrue

en: race^Merman
da: Havmand

en: race^Mermen
da: Havmænd

en: race^Miscellaneous
da: Diverse

en: race^Monster
da: Monster

en: race^Monsters
da: Monstre

en: race^Naga
da: Naga

en: race^Nagas
da: Nagaer

en: race^Ogre
da: Ogretrold

en: race^Ogres
da: Ogretrolde

en: race^Orc
da: Ork

en: race^Orcs
da: Orker

en: race^Saurian
da: Øgle

en: race^Saurians
da: Øgler

en: race^Troll
da: Trold

en: race^Trolls
da: Trolde

en: race^Undead
da: Udød

en: race^Wolf
da: Ulv

en: race^Wolves
da: Ulve

en: race^Wose
da: Træsjæl

en: race^Woses
da: Træsjæle

en: regenerates
da: regenererer

en: resilient
da: robust

en: skirmisher
da: stifinder

en: slow
da: langsom

en: slows
da: langsom

en: steadfast
da: fasthed

en: strong
da: stærk

en: submerge
da: dykke

en: swarm
da: sværm

en: trait^Mechanical
da: Mekaniske

en: trait^Undead
da: Udød

en: undead
da: udød

en: unit help^Attacks
da: Angreb

en: unit help^Name
da: Navn

en: weak
da: svag
