Battle for Wesnoth - en to cs translation catalogue (1317 entries)

en: 
    100% of finishing gold carried over to the next scenario.
cs: 
    100% výsledného zlata je přeneseno do dalšího scénáře.

en: 
    20% of finishing gold carried over to the next scenario.
cs: 
    20% výsledného zlata je přeneseno do dalšího scénáře.

en: 
    40% of finishing gold carried over to the next scenario.
cs: 
    40% výsledného zlata je přeneseno do dalšího scénáře.

en:  (Unknown Era)
cs:  (Neznámý věk)

en:  (inactive)
cs: (neaktivní)

en:  (missing)
cs: (chybí)

en:  < Back
cs:  < Zpět

en:  No help available.
cs:  K dispozici není žádná nápověda.

en:  This server disallows unregistered nicknames.
cs:  Tento server nepovoluje použití neregistrovaných přezdívek.

en:  and
cs:  a

en:  move
cs:  krok

en:  replay
cs:  záznam

en:  resistance vs
cs:  odolnost vůči

en:  vulnerability vs
cs:  zranitelnost útočníka vůči

en: #(Invalid)
cs: #(Neplatné)

en: $ally_leader.name (side $ally_side|) has not been given any instructions and is acting normally.
cs: $ally_leader.name (strana $ally_side|) nedostal žádné příkazy a řídí se sám.

en: $ally_leader.name (side $ally_side|) is carrying out the following instructions:
cs: $ally_leader.name (strana $ally_side|) plní náseldující příkazy:

en: $effect_description per level
cs: $effect_description na úroveň

en: $login|’s game
cs: hraje $login

en: $name Forest,$name|’s Forest
cs: Les $name,Les $name

en: $name Lake
cs: Jezero $name

en: $name River,River $name
cs: Řeka $name,řeka $name

en: $name has taken control
cs: $name převzal(a) kontrolu

en: $name|’s Bridge,$name|’s Crossing
cs: Most $name,Brod $name

en: $name|’s Highway,$name|’s Pass,Path of $name
cs: Silnice $name,Průsmyk $name,Cesta $name

en: $player has left the game. What do you want to do?
cs: $player opustil(a) hru. Co s tím chceš dělat?

en: % accuracy
cs: % přesnosti

en: % parry
cs: % vykrývání

en: %a %b %e %H:%M:%S %Y
cs: %a %b %d %H:%M:%S %Y

en: %a %d %b %Y %H:%M:%S %z
cs: %a %b %d %H:%M:%S %Y

en: %b %d %Y
cs: %b %d %y

en: %d%% of gold carried over to the next scenario.
cs: %d%% zlata přeneseno do dalšího scénáře.

en: 'Undiscover' all units in help.
cs: Opětovně zahalí v nápovědě všechny jednotky.

en: (%d turns left)
cs: (zbývá %d kol)

en: (A) — admin command
cs: (A) - administrátorský příkaz

en: (Att / Def)
cs: (Út / Obr)

en: (D) — debug only, (N) — network only, (A) — admin only
cs: (D) - pouze ladění, (N) - pouze síť, (A) - pouze admin

en: (Empty slot)
cs: (prázdná pozice)

en: (Reserved for $playername)
cs: (Vyhrazeno pro $playername)

en: (Vacant slot)
cs: (volná pozice)

en: (admin only)
cs: (pouze admin)

en: (debug command)
cs: (ladící příkaz)

en: (early finish bonus)
cs: (bonus za rychlý konec)

en: (empty)
cs: (prázdný)

en: (network only)
cs: (pouze na síti)

en: (observing)
cs: (pozoruje)

en: (playing)
cs: (hraje)

en: (press $hk to disable)
cs: (stiskni $hk k vypnutí)

en: (press $hotkey to deactivate)
cs: (stiskni $hotkey k vypnutí)

en: (press $hotkey to keep moving)
cs: (stiskni $hotkey k pokračování)

en: (this turn left)
cs: (zbývá tento tah)

en: --give--
cs: --dát--

en: --no games open--
cs: --žádné volné hry--

en: <command>[;<command>...]
cs: <příkaz>[;<příkaz>...]

en: <detail> <value>
cs: <vlastnost> <hodnota>

en: <i>Arcane</i> attacks are very powerful against undead.
cs: <i>Nezemské</i> útoky jsou velmi účinné proti nemrtvým.

en: <i>Feral</i> units, such as Bats and wild animals, will avoid villages. Even if they occupy a village hex, they do not gain any defensive benefits from the village, although they will still be healed.
cs: <i>Divé</i> jednotky jako netopýři a divoká zvěř se straní vesnic. I když se postaví na políčko s vesnicí, nezískají z ní žádné obranné bonusy, i když budou léčeny.

en: <i>Lawful</i> units fight better by day, and <i>chaotic</i> units fight better at night. <i>Neutral</i> units are unaffected by the time of day. The rare <i>liminal</i> units fight best during twilight.
cs: <i>Zákonné</i> jednotky bojují lépe ve dne, <i>chaotické</i> jednotky bojují lépe v noci. <i>Neutrální</i> jednotky denní doba nijak neovlivňuje. Vzácné <i>šeré</i> jednotky bojují nejlépe za šera.

en: <i>Leaders</i> can recruit or recall units from any keep inside a castle, not just the keep they start on. Sometimes your allies may be willing to make room for you on their keep so you can recruit from there, and you can even capture an enemy’s keep and use that.
cs: Tvůj velitel může verbovat nebo přivolávat jednotky z kterékoli tvrze uvnitř hradu, nejen z té, v které začínal. Tví spojenci mohou být ochotni uvolnit ti místo ve své tvrzi, abys odtamtud mohl verbovat. Můžeš dokonce dobýt nepřítelovu tvrz a verbovat z ní.

en: <i>― Great Mage Delfador, 516YW</i>
cs: <i>― Velký Mág Delfador, 516 YW</i>

en: <i>― Great Sage Dacyn, 626YW</i>
cs: <i>― Velký mudřec Dacyn, 626 YW</i>

en: <i>― Haldric II, 42YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume I</i>
cs: <i>― Příručka taktické analýzy, kniha I - Haldrik II., 42 YW</i>

en: <i>― Haldric II, 43YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume II</i>
cs: <i>― Příručka taktické analýzy, kniha I - Haldrik II., 42 YW</i>

en: <i>― High Lord Kalenz, 470YW</i>
cs: <i>― Vysoký lord Kalenz, 470 YW</i>

en: <i>― King Konrad, 536YW</i>
cs: <i>― Král Konrád, 536 YW</i>

en: <i>― Lord Hamel of Knalga</i>
cs: <i>― Lord Hamel z Knalgy</i>

en: <i>― Memoirs of Gweddry, 627YW</i>
cs: <i>― Gweddryho záznamy, 627 YW</i>

en: <i>― Meneldur, 123YW</i>
cs: <i>― Meneldur, 123 YW</i>

en: <i>― Princess Li’sar, 515YW</i>
cs: <i>― princezna Lisar, 515 YW</i>

en: <i>― Queen Li’sar, 528YW</i>
cs: <i>― královna Lisar, 528 YW</i>

en: <i>― Royal Compendium of Battle Terminology: Volume II (reprinted 221YW)</i>
cs: <i>― Královské kompendium válečné terminologie, svazek II (přetisk z r. 221 YW)</i>

en: <i>― Sir Kaylan, 498YW</i>
cs: <i>― Sir Kaylan, 498 YW</i>

en: <i>― Sir Kaylan, 502YW</i>
cs: <i>― Sir Kaylan, 502 YW</i>

en: <i>― The Scroll of Chantal, 516YW</i>
cs: <i>― Svitky Chantal, 516 YW</i>

en: <i>― The Wesnoth Community</i>
cs: <i>― Komunita Wesnothu</i>

en: <i>― The Wesnoth Design Guide</i>
cs: <i>― Průvodce taktikou Wesnothu</i>

en: <i>― The Wesnoth Tactical Guide</i>
cs: <i>― Průvodce taktikou Wesnothu</i>

en: <level> <domain>
cs: <úroveň> <doména>

en: <message>
cs: <zpráva>

en: <name>[=<command>]
cs: <název>[=<příkaz>]

en: <nickname>
cs: <přezdívka>

en: <nickname> <message>
cs: <přezdívka> <zpráva>

en: <password> <email (optional)>
cs: <heslo> <email (nepovinný)>

en: <room>
cs: <místnost>

en: <room> <msg>
cs: <místnost> <zpráva>

en: <room> <type> [value]
cs: <místnost> <zpráva> [hodnota]

en: <side>
cs: <strana>

en: <side> <nickname>
cs: <strana> <přezdívka>

en: <small>(early finish bonus)</small>
cs: <small>(bonus za rychlý konec)</small>

en: <var>
cs: <proměnná>

en: <var>=<value>
cs: <proměnná>=<hodnota>

en: A feeling of well-being overwhelms the drinker.
cs: Kdo se napil, toho zaplavuje pocit zdraví.

en: A local file with add-on publishing information could not be read.
    
    File: $path
    Error message: $msg
cs: Soubor s rozšířením se nepodařilo přečíst.
    
    Soubor: $path
    Chybové hlášení: $msg

en: A network disconnection has occurred, and the game cannot continue. Do you want to save the game?
cs: Síťové spojení bylo přerušeno a hra nemůže pokračovat. Chcete ji uložit?

en: A problem occurred when trying to create the files necessary to install this add-on.
cs: Při vytváření souborů potřebných k instalaci rozšíření došlo k chybě.

en: A swift victory
cs: Rychlé vítězství

en: AM
cs: Odpoledne

en: Abandoned Mine
cs: Opuštěný důl

en: Ability:
cs: Schopnost:

en: Accelerated speed disabled!
cs: Zakázáno zvýšení rychlosti!

en: Accelerated speed enabled!
cs: Povoleno zvýšení rychlosti!

en: Accept whispers from friends only
cs: Přijímat soukromé zprávy pouze od přátel

en: Access whiteboard options dialog.
cs: Otevře dialog nastavení plánovacího módu.

en: Accuracy:
cs: Přesnost:

en: Action bonus:
cs: Bonus za akce:

en: Actions
cs: Akce

en: Activate
cs: Aktivovat

en: Add a nickname to your friends list.
cs: Přidá jméno do seznamu přátel.

en: Add a nickname to your ignores list.
cs: Přidá jméno do seznamu otrapů.

en: Add-on Deleted | Add-ons Deleted
cs[0]: Rozšíření smazáno
cs[1]: Rozšíření smazána
cs[2]: Rozšíření smazána

en: Add-on Installed
cs: Rozšíření nainstalováno

en: Add-on Updated
cs: Rozšíření aktualizováno

en: Add-ons Installed
cs: Rozšíření nainstalována

en: Add-ons Manager
cs: Správce rozšíření

en: Add-ons Updated
cs: Rozšíření smazána

en: Added to friends list: $nick
cs: Přidáni do seznamu přátel: $nick

en: Added to ignore list: $nick
cs: Přidán(a) do seznamu otrapů: $nick

en: Advance Unit
cs: Povýšení jednotky

en: Advance to the next scenario, or scenario identified by 'id'
cs: Postoupí do dalšího scénáře, nebo scénáře určeného "id".

en: Advancements
cs: Povýšení

en: Advances to:
cs: Povyšuje na:

en: Afrikaans Translation
cs: Afrikánský překlad

en: After you have played a few scenarios, read the <b>Gameplay</b> section in the <b>Help</b> screen carefully. Details become important as scenarios get harder!
cs: Až dohrajete vašich prvních pár scénářů, přečtěte si sekci „<b>Pravidla hry</b>“ v nápovědě. Jak se scénáře stávají těžšími, záleží na detailech čím dál více!

en: Alignment:
cs: Příslušnost:

en: All add-ons installed successfully.
cs: Všechna rozšíření byla úspěšně nainstalována.

en: All add-ons updated successfully.
cs: Všechna rozšíření byla úspěšně aktualizována.

en: Allied village
cs: Spojenecká vesnice

en: Allow users who are not playing to watch the game
cs: Povolit nehrajícím uživatelům pozorovat hru

en: Altar
cs: Oltář

en: Alternate Wesnoth Server
cs: Alternativní server Wesnothu

en: Alternative objective:
cs: Alternativní cíl:

en: Ambushed!
cs: Přepadení!

en: An error occurred while downloading the add-ons list from the server.
cs: Při stahování seznamu rozšíření ze serveru došlo k chybě.

en: An invalid attacker weapon got selected.
cs: Byla vybrána neplatná zbraň útočníka.

en: An invalid defender weapon got selected.
cs: Byla vybrána neplatná zbraň obránce.

en: An otherwise sound plan can fail if you attack at the wrong time of day.
cs: I jinak skvělý plán selže, pokud zaútočíš v nevhodnou denní dobu.

en: An unrecognized error has occurred.
cs: Nastala chyba, kterou nebylo možno rozeznat.

en: Ankh Necklace
cs: Náhrdelník s křížkem

en: Anonymous local player
cs: Anonymní lokální hráč

en: Anvil
cs: Kovadlina

en: Apply filter
cs: Použít filtr

en: Apr
cs: Dub

en: April
cs: Duben

en: Arabic Translation
cs: Arabský překlad

en: Archery Target
cs: Terč pro Lukostřelbu

en: Are you sure you want to remove the following installed add-on? | Are you sure you want to remove the following installed add-ons?
cs[0]: Opravdu si přejete odstranit následující rozšíření?
cs[1]: Opravdu si přejete odstranit následující rozšíření?
cs[2]: Opravdu si přejete odstranit následující rozšíření?

en: Armor
cs: Brnění

en: Artwork and Graphics
cs: Kresby a grafika

en: Ask $ai_controller_unit.name to move here
cs: Požádat $ai_controller_unit.name aby se přesunul sem

en: Ask $ally_leader.name (leader of side $ally_leader.side) to move here
cs: Požádej vůdce strany $ally_leader.side ($ally_leader.name|) o přesun sem

en: Assign control of a side to a different player or observer.
cs: Převede ovládání strany na jiného hráče nebo pozorovatele.

en: Assign sides to players at random
cs: Přiřadí strany hráčům náhodně

en: Attack Enemy
cs: Napadni nepřítele

en: Attacker
cs: Útočník

en: Attacks:
cs: Útoky:

en: Aug
cs: Srp

en: August
cs: Srpen

en: Author
cs: Autor

en: Auto-Save
cs: Automatické uložení

en: Auto-open whisper windows in lobby
cs: Otevírat v čekárně automaticky okna se soukromými zprávami

en: Available commands $flags_description:
    $list_of_commands
cs: Dostupné příkazy $flags_description:
    $list_of_commands

en: Available commands list and command-specific help. Use "help all" to include currently unavailable commands.
cs: Seznam dostupných příkazů a jejich nápověda. Použijte "help all" pro zahrnutí nedostupných příkazů.

en: Axe
cs: Sekera

en: Back
cs: Zpět

en: Back to Start
cs: Zpět na začátek

en: Back to Turn
cs: Zpět na kolo

en: Back to...
cs: Zpět na kolo...

en: Bad data received from server
cs: Ze serveru byla přijata špatná data

en: Bale of Straw
cs: Balík slámy

en: Ban and kick a player or observer. If he is not in the game but on the server he will only be banned.
cs: Zakáže přístup a vyhodí hráče nebo pozorovatele. Pokud není ve hře, ale jen na serveru, bude mu pouze zakázán přístup.

en: Barrel
cs: Sud

en: Base attacks:
cs: Základní útoky:

en: Base damage:
cs: Základní zranění:

en: Basque Translation
cs: Baskický překlad

en: Be more aggressive
cs: Buď agresivnější

en: Be more defensive
cs: Buď opatrnější

en: Black
cs: Černá

en: Blue
cs: Modrá

en: Blue Ball
cs: Modrý míč

en: Blue Potion
cs: Modrý lektvar

en: Bomb
cs: Bomba

en: Bones
cs: Kosti

en: Bonestack
cs: Pytel na kosti

en: Bonus Gold:
cs: Bonusové zlato:

en: Bonus objective:
cs: Bonusový cíl:

en: Book
cs: Kniha

en: Bots
cs: Boti

en: Bow
cs: Luk

en: Box
cs: Krabice

en: Brazier
cs: Rošt

en: Bright green
cs: Světle zelená

en: Bright orange
cs: Světle oranžová

en: Broken Dependencies
cs: Porušení závislostí

en: Brown
cs: Hnědá

en: Brown Ring
cs: Hnědý kruh

en: Buckler
cs: Štít

en: Building terrain rules
cs: Sestavuji pravidla pro terén

en: Bulgarian Translation
cs: Bulharský překlad

en: Burial
cs: Pohřeb

en: Burned Human Village
cs: Vypálená lidská vesnice

en: Cage
cs: Klec

en: Campaign
cs: Tažení

en: Campaign Design
cs: Návrh tažení

en: Campaign:
cs: Kampaň:

en: Campaign: $campaign_name
cs: Tažení: $campaign_name

en: Campaigns
cs: Kampaně

en: Campfire
cs: Táborák

en: Can't change control of invalid side: '$side'.
cs: Nelze změnit vlastníka neplatné strany „$side|“.

en: Can't change control of out-of-bounds side: '$side'.
cs: Nelze změnit vlastníka strany „$side|“ - mimo rozsah platných stran.

en: Can't droid invalid side: '$side'.
cs: Nelze „droidovat“ neplatnou stranu „$side|“.

en: Can't droid networked side: '$side'.
cs: Nelze „droidovat“ síťovou stranu „$side|“.

en: Can't idle invalid side: '$side'.
cs: Strau „$side“ nelze označit jako nečinnou.

en: Can't query control of invalid side: '$side'.
cs: Nelze se dotázat na vlastníka neplatné strany „$side“.

en: Can't query control of out-of-bounds side: '$side'.
cs: Nelze změnit vlastníka strany „$side“ - mimo rozsah platných stran.

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Cancel any pending unit movements in the saved game
cs: Přerušit všechny nedokončené přesuny jednotek v uložené hře

en: Cancel orders
cs: Zrušit příkazy

en: Cannot find era $era
cs: Nemohu najít následující věk - $era

en: Cannot obtain genders for invalid leader $leader
cs: Nebylo možné zjistit pohlaví pro neplatného velitele $leader

en: Carry over percentage:
cs: Podíl přenesených peněz:

en: Castle
cs: Hrad

en: Castle Ruins
cs: Ruiny hradu

en: Catalan Translation
cs: Katalánský překlad

en: Cave
cs: Jeskyně

en: Chance of being unscathed
cs: Šance přečkat bez zranění

en: Change campaign difficulty before loading
cs: Změnit obtížnost tažení před nahrátím

en: Change difficulty
cs: Změnit obtížnost:

en: Change the log level of a log domain.
cs: Přepne logovací kategorii na jinou úroveň logování.

en: Change turn limit, or turn the turn limit off if no number is specified or it’s −1.
cs: Změní limit kol, nebo jej vypne, pokud je hodnota nastavena na -1 nebo neudána.

en: Change turn number (and time of day), or increase by one if no number is specified.
cs: Změní číslo kola (a s ním i denní dobu), nebo jej o jedna zvýší, pokud není udáno číslo.

en: Chaotic units fight better at night, and worse during the day.
    
    Day: −25% Damage
    Night: +25% Damage
cs: Chaotické jednotky bojují lépe v noci a hůře ve dne.
    
    Den: −25% poškození
    Noc: +25% poškození

en: Chaotic units:
cs: Chaotické jednotky:

en: Charging units are best used against enemies they can kill with a single blow.
cs: Jednotky útočící výpadem je nejlépe používat proti protivníkům, které dokáží zabít jedinou ranou.

en: Chat message
cs: Zpráva chatu

en: Chat message aging
cs: Stárnutí zpráv chatu

en: Chest
cs: Truhla

en: Chinese (Taiwan) Translation
cs: Překlad do Taiwanské čínštiny

en: Chinese Translation
cs: Čínský překlad

en: Choose Scenario (Debug!)
cs: Vybrat scénář (Ladění!)

en: Choose next scenario
cs: Vybere další scénář.

en: Choose weapon:
cs: Vyber si zbraň:

en: Choose whether the map view should scroll to a unit when an action or move is animated
cs: Vyberte, zda se má mapa posunout k jednotce, když se pohybuje nebo něco provede

en: Choose whether the sun moves left-to-right or right-to-left
cs: Zvol, zda-li se má slunce pohybovat zleva doprava, nebo zprava doleva

en: Choose your faction:
cs: Vyber si svoji frakci:

en: Clear all orders
cs: Zrušit všechny příkazy

en: Clear behavior orders
cs: Zrušit příkazy pro chování

en: Clear chat history.
cs: Smaže zprávy rozhovoru.

en: Clear objective orders
cs: Zrušit příkazy s cíli

en: Clear special orders
cs: Zrušit zvláštní příkazy

en: Client disconnected
cs: Klient odpojen

en: Close
cs: Zavřít

en: Closed Coffin
cs: Zavřená rakev

en: Closed Dwarven Doors
cs: Zavřené trpasličí dveře

en: Closed Plain Chest
cs: Zavřená truhla

en: Closed Trapdoor
cs: Zavřené padací dveře

en: Combining multiple special abilities can be deadly. While it may take some work to combine, for example, <i>Leadership</i>, <i>Illuminates</i> and <i>Charge</i> against a slowed opponent, the results can be impressive.
cs: Kombnace několika speciláních schopností může být smrtící. I když bude obtížnější připravit celou situaci, například současné použití <i>velení</i>, <i>osvětlení</i> a <i>výpadu</i> proti zpomalenému protivníkovi, účinky mohou být naprosto drtivé.

en: Compress saved games
cs: Komprimovat uložené hry

en: Computer Player
cs: Počítačový hráč

en: Configure Game
cs: Nastavit hru

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Confirm deleting saves
cs: Potvrzovat smazání uložených her

en: Confirm loading saves from a different version
cs: Potvrzovat načtení uložených her z jiné verze

en: Connecting to $server_address|...
cs: Připojuji se k $server_adress|...

en: Connecting to Server...
cs: Připojuji se na server....

en: Connection timed out
cs: Časový limit pro připojení vypršel

en: Could not add socket to socket set
cs: Nepodařilo se přidat soket do souboru soketů

en: Could not auto save the game. Please save the game manually.
cs: Hru se nepodařilo automaticky uložit. Uložte ji prosím ručně.

en: Could not connect to host
cs: Spojení s hostitelem se nezdařilo.

en: Could not connect to host.
cs: Spojení s hostitelem se nezdařilo.

en: Could not find label or unit containing the string ‘$search’.
cs: Nenašel jsem popisek ani jednotku obsahující řetězec „$search“.

en: Could not save the map: $msg
cs: Mapu nebylo možno uložit: $msg

en: Could not send initial handshake
cs: Nemohu poslat žádost o spojení

en: Could not write to file
cs: Nemohu zapsat do souboru

en: Create Game
cs: Vytvoř hru

en: Create Unit (Debug!)
cs: Vytvořit jednotku (Ladění!)

en: Create a <i>New Scenario</i> in the editor's <i>File</i> menu to make use of advanced features.
cs: Abyste mohli použít pokročilé vlastnosti, vytvořte v editoru <i>Nový scénář</i> v menu <i>Soubor</i>.

en: Create a unit.
cs: Vytvoří jednotku.

en: Croatian Translation
cs: Chorvatský překlad

en: Crystal Bow
cs: Krystalický luk

en: Current Status
cs: Současný stav

en: Czech Translation
cs: Český překlad

en: Damage
cs: Zranění

en: Damage Calculations
cs: Výpočet poškození

en: Damage type:
cs: Druh poškození:

en: Damage versus:
cs: Poškození proti:

en: Damage:
cs: Zranění:

en: Danish Translation
cs: Dánský překlad

en: Dark Red
cs: Tmavě červená

en: Date
cs: Datum

en: Deactivate
cs: Vypnout

en: Debug foreground terrain.
cs: Ladí terén v popředí.

en: Debug layers from terrain under the mouse.
cs: Ladí terénní vrstvy pod myší.

en: Debug mode activated!
cs: Ladící mód je aktivní!

en: Debug mode deactivated!
cs: Ladící mód byl ukončen!

en: Debug mode not available in network games
cs: Ladící mód nelze spustit během síťové hry

en: Debug:
cs: Ladění:

en: Dec
cs: Pro

en: December
cs: Prosinec

en: Deep water
cs: Hluboká voda

en: Defeat
cs: Porážka

en: Defeat enemy leader(s)
cs: Znič nepřátelské(ho) vůdce

en: Defeat:
cs: Prohra:

en: Defend a location...
cs: Drž pozici...

en: Defend this location
cs: Drž tuto pozici

en: Defender
cs: Obránce

en: Defense:
cs: Obrana:

en: Delete Save
cs: Smaž pozici

en: Delete: $addon_title
cs: Vymaž $addon_title

en: Deleting '$addon|' will permanently erase its download and upload counts on the add-ons server. Do you really wish to continue?
cs: Smazání rozšíření „$addon|“ trvale smaže jeho počty nahrání a stažení na serveru. Opravdu si přejete pokračovat?

en: Dependencies Installation Failed
cs: Instalace závislostí selhala

en: Description
cs: Popis

en: Details
cs: Detaily

en: Difficulty:
cs: Obtížnost:

en: Disable autosaves.
cs: Vypne automatické ukládání

en: Disable notifications
cs: Vypnout oznamování

en: Discover all units in help.
cs: Odhalí v nápovědě všechny jednotky.

en: Dismiss Unit
cs: Propusť jednotku

en: Display version information.
cs: Zobrazí informace o verzi.

en: Do not be afraid to retreat and regroup; it is often the key to victory.
cs: Neboj se ustoupit a přeskupit; je to často klíčem k vítězství.

en: Do not show replay turns
cs: Nezobrazovat záznamy tahů

en: Do you really want to dismiss her?
cs: Určitě se jí chceš zbavit?

en: Do you really want to dismiss him?
cs: Určitě se jej chceš zbavit?

en: Do you really want to quit?
cs: Určitě chceš odejít?

en: Do you really wish to continue?
cs: Opravdu si přeješ pokračovat?

en: Do you want to continue?
cs: Přeješ si pokračovat?

en: Do you wish to clear all of your discovered units from help?
cs: Přejete si smazat z nápovědy všechny spatřené druhy jednotek?

en: Don’t make a wish.
cs: Nic si nepřeji.

en: Don’t move an injured unit if you don’t have to — let it rest. If a unit does not move or attack, it will recover two hitpoints at the beginning of its next turn.
cs: Pokud to není zapotřebí, nepřesunuj raněné jednotky - nech je na místě. Jednotky, které se nepohnou ani neútočí během svého kola, odpočívají a uzdraví se na začátku příštího kola o dva životy.

en: Don’t neglect to earn your leader experience! You need to keep him safe, but if you coddle him too much he may be too weak to survive future battles.
cs: Nezanedbávej svého vůdce, také potřebuje zkušenosti z boje! Je sice nejlehčí udržet jej naživu tím, že se boje vůbec nezúčastní, ale zůstane tak na základní úrovni. To se může vymstít později ve hře, kdy možná bude muset v některých scénářích čelit nepřátelům bez početné armády a sám bojovat.

en: Downloading add-on <i>$addon_title</i>...
cs: Stahuji rozšíření: <i>$addon_title|</i>...

en: Downloading list of add-ons...
cs: Stahuji seznam rozšíření...

en: Downloads
cs: Stažení

en: Dragon Statue
cs: Socha draka

en: Drop your nickname.
cs: Zahodí tvou přezdívku.

en: Dutch Translation
cs: Holandský překlad

en: Early finish bonus.
cs: Bonus za rychlý konec.

en: Early finish bonus:
cs: Bonus za rychlý konec:

en: Easy
cs: Jednoduchá

en: Elven Bow
cs: Elfí luk

en: Elvish units move and fight well in forest. Dwarvish units move and fight well in hills, mountains and caves.
cs: Elfské jednotky se pohybují a bojují velmi dobře v lese. Trpasličí jednotky se pohybují a bojují velmi dobře v kopcích a horách.

en: Empty
cs: Prázdný

en: Empty Nest
cs: Prázdné hnízdo

en: Empty variable name
cs: Prázdné jméno proměnné

en: Enable the games filter. If unchecked all games are shown, regardless of any filter.
cs: Zapíná filtr her. Pokud není aktivní, jsou vidět všechny hry bez ohledu jeho na nastavení.

en: Enables user time limit
cs: Zapíná časový limit hráče

en: End
    Turn
cs: Ukonči
    kolo

en: End Scenario
cs: Ukončit scénář

en: End Turn
cs: Ukonči kolo

en: Enemy unit sighted! | $enemies enemy units sighted!
cs[0]: Nepřátelská jednotka na dohled!
cs[1]: $enemies nepřátelské jednotky na dohled!
cs[2]: $enemies nepřátelských jednotek na dohled!

en: Enemy units cannot be seen unless they are in range of your units
cs: Nepřátelské jednotky jsou vidět pouze tehdy, jsou-li v dohledu nějakých tvých jednotek

en: Enemy village
cs: Nepřátelská vesnice

en: English (GB) Translation
cs: Anglický překlad (VB)

en: English (Shaw) Translation
cs: Anglický překlad (Shawovský fonetický přepis)

en: English strings edition
cs: Úpravy anglické verze textů

en: Era can't be activated. Some dependencies are missing:
cs: Věk nelze spustit. Některé závislosti chybí:

en: Era:
cs: Věk:

en: Error
cs: Chyba

en: Error details:
cs: Podrobnosti chyby:

en: Error in the login procedure (the server had no seed for your connection).
cs: Chyba při přihlašování (server nemá seed pro vaše připojení).

en: Error loading game configuration files. The game will now exit.
cs: Chyba při nahrávání konfiguračních souborů. Hra bude nyní ukončena.

en: Error while playing the game:
cs: Během hraní hry se vyskytla chyba:

en: Error while reading the WML:
cs: Chyba při načítání WML:

en: Error while starting server:
cs: Při spouštění serveru se vyskytla chyba:

en: Error:
cs: Chyba:

en: Error:
cs: Chyba:

en: Esperanto Translation
cs: Překlad do Esperanta

en: Estonian Translation
cs: Estonský překlad

en: Evil Altar
cs: Oltář zla

en: Execute a Lua statement.
cs: Spustí příkaz v jazyce Lua.

en: Exit
cs: Konec

en: Expected Battle Result (HP)
cs: Očekávaný výsledek boje (hp)

en: Experience Modifier:
cs: Modifikátor zkušeností:

en: Experience modifier:
cs: Modifikátor zkušenostních bodů:

en: Experimental multiplayer lobby
cs: Experimentální multiplayerová čekárna

en: Faction/Name
cs: Frakce/Jméno

en: Failed teleport! Exit not empty
cs: Teleport selhal - druhá strana není prázdná!

en: Failed to resolve dependencies
cs: Nepodařilo se zjistit závislosti

en: Fancy Red Tent
cs: Přepychový červený stan

en: Fancy Spear
cs: Ozdobné kopí

en: Feb
cs: Úno

en: February
cs: Únor

en: Female ♀
cs: Ženské ♀

en: Few units have good defenses in water; a line of attackers along the edge of a river can inflict heavy casualties. Elves can use the edge of a forest in a similar manner, and dwarves can do the same with mountains.
cs: Ve vodě má dobrou obranu velmi málo jednotek. Linie jednotek podél vody dokáže nepříteli bojujícímu z ní způsobit těžké ztráty. Podobně lze využít i další rozhraní oblastí s nízkou a vysokou obranou - např. elfy v lese, trpaslíky na horách atd.

en: File I/O Error while reading the game
cs: Vstupně výstupní chyba souboru při načítání hry

en: File I/O Error while reading the game: '
cs: Vstupně výstupní chyba souboru při načítání hry: '

en: Filipino Translation
cs: Filipínský překlad

en: Filter:
cs: Filtr:

en: Filter:
cs: Filtr:

en: Finnish Translation
cs: Finský překlad

en: Fire a game event.
cs: Spouští herní událost (event).

en: Flames
cs: Plameny

en: Flaming Sword
cs: Ohnivý meč

en: Flat
cs: Plocha

en: Flower
cs: Květina

en: Focus on defeating...
cs: Zaměř se na poražení...

en: Focus on protecting...
cs: Zaměř se na ochranu...

en: Fog
cs: Mlha

en: Fog of war
cs: Mlha pro skrytí nepřátelských pohybů

en: Follow unit actions
cs: Posouvat obrazovku za činností

en: Foot units tend to defend better in villages and castles than in other terrain types, while most mounted units do not gain any defensive advantages from villages or castles.
cs: Většina pěších jednotek se brání lépe ve vesnicích a hradech než ve většině ostatních terénů, zatímco většina jízdních jednotek nezískává ve vesnicích a hradech žádnou obrannou výhodu.

en: Forest
cs: Les

en: Found invalid closing tag [/$tag2] for tag [$tag1]
cs: Nalezena neplatná uzavírací značka [/$tag2] pro značku [$tag1]

en: French Translation
cs: Francouzský překlad

en: Fri
cs: Pá

en: Friday
cs: Pátek

en: Friendly unit sighted | $friends friendly units sighted
cs[0]: Spatřena spřátelená jednotka
cs[1]: Spatřeny $friends spřátelené jednotky
cs[2]: Spatřeno $friends spřátelených jednotek

en: Friends in game
cs: Přátelé ve hře

en: Friulian Translation
cs: Překlad do Furlanštiny

en: Frozen
cs: Zmrzlý

en: Full Nest
cs: Plné hnízdo

en: Fungus
cs: Houby

en: Galician Translation
cs: Galicijský překlad

en: Game Lobby
cs: Čekárna hry více hráčů

en: Game Lobby:
cs: Čekárna hry více hráčů:

en: Game Over
cs: Konec hry

en: Gender:
cs: Pohlaví:

en: General Purpose Administration and Coordination
cs: Obecná administrace a koordinace

en: Generic
cs: Základní

en: German Translation
cs: Německý překlad

en: Getting game data...
cs: Získávám data o hře...

en: Give gold to the current player.
cs: Přidělí zlato stávájícímu hráči.

en: Glowing Magic Circle
cs: Zářící magický kruh

en: Glowing Rune
cs: Zářící runa

en: Go Here Overlay
cs: Pojď sem

en: Gold
cs: Zlatých

en: Gold carryover:
cs: Přenesené zlato:

en: Gold:
cs: Zlatých:

en: Golden Armor
cs: Zlaté brnění

en: Golden Ring
cs: Zlatý prsten

en: Grain Sheaf
cs: Otep obilí

en: Grant higher privileges to Lua scripts.
cs: Povolit Lua skriptům vyšší práva

en: Gray Potion
cs: Šedý lektvar

en: Greek Translation
cs: Řecký překlad

en: Green
cs: Zelená

en: Green Ball
cs: Zelený míč

en: Green Cloak
cs: Zelený Plášť

en: Green Potion
cs: Zelený lektvar

en: Group players in lobby
cs: Seskupovat hráče v čekárně

en: HIDE ALL allies’ plans
cs: SKRÝT VŠECHNY plány spojenců

en: HP
cs: Životů

en: HP:
cs: životů:

en: Hard
cs: Těžká

en: Hebrew Translation
cs: Hebrejský překlad

en: Hide plans for $player
cs: Skryj plány pro hráče $player

en: Hills
cs: Hory

en: Holy Water
cs: Posvěcená voda

en: Horse-based units are generally resistant to attacks with bladed or impact weapons, but are vulnerable to attacks with piercing weapons, including bows and spears.
cs: Jednotky jedoucí na koních jsou obecně odolné proti útoku čepelí či úderem, ale jsou zranitelné bodnými zbraněmi, včetně luků a kopí.

en: Hotkey(s):
cs: Zkratka(y):

en: Hungarian Translation
cs: Maďarský překlad

en: I am not suited to the use of this item! Let another take it.
cs: Nedokáži použít tento předmět! Ať ho vezme někdo jiný.

en: I wish this single gold coin be returned ten-fold to me.
cs: Přeji si, aby se mi tato jediná zlatá mince vrátila desetinásobně.

en: Ice Pack
cs: Balíček ledu

en: Icelandic Translation
cs: Islandský překlad

en: If an enemy benefits more from a rare terrain type than you do, occupying that terrain will deprive them of its benefits.
cs: Pokud má nepřítel z některého druhu terénu větší výhodu než tvé jednotky, obsazení tohoto terénu jej alespoň připraví o tuto výhodu, i když ty žádnou nezískáš.

en: If you are attacked from several directions, it may be a good idea to send expendable units in some directions to delay enemy units.
cs: Pokud na tebe útočí z několika stran, může být dobrý nápad poslat postradatelné jednotky do některých stran, aby zdržely nepřátelské jednotky.

en: If you are playing with <b>Shroud</b> or <b>Fog of War</b> active, you won’t know what you’re facing. In this case, long-range scouting units are worth their cost. Try to choose scouts that can easily move across the surrounding terrain, because units can only see as far as they can move in one turn.
cs: Pokud hrajete se zapnutou <b>mlhou</b> či <b>zahalením tmou</b>, není jasné, proti čemu stojíte. V takovém případě se velmi hodí průzkumné jednotky s velkou rychlostí pohybu. Oblast, kterou jednotka vidí, odpovídá tomu kam dojde v příštím tahu, takže je vhodné uvážit i rychlost pohybu na různých terénech pro co největší rozhled.

en: If you move a unit, but don’t attack or discover any additional information, you can undo your move by pressing <b>u</b>.
cs: Pohneš-li s jednotkou, ale nezaútočíš ani nezjistíš žádné dodatečné informace, můžeš její pohyb vrátit zpět stisknutím <b>u</b>.

en: If your forces have weak defenses everywhere on the map, occupy the areas where your enemies can only attack you by sharing the same disadvantages. Avoid places where your defenses are poor and your enemy’s are merely average. Plan for heavy losses, and take firm control of any hex where the land does favor you.
cs: Pokud tvé jednotky mají na celé mapě pouze slabou obranu, zaber místa, kde budou i nepřátelé v nevýhodě, pokud budou chtít útočit. Vyhni se místům, kde máš obranu slabou a nepřítel „pouze“ průměrnou. Počítej s velkými ztrátami a drž za každou cenu políčka, kde bojuješ dobře.

en: Ignore replay errors.
cs: Ignoruje chyby záznamu.

en: Impassable
cs: Neschůdný

en: In game:
cs: Ve hře:

en: In lobby
cs: V čekárně

en: In many campaign scenarios, you may issue simple instructions for your computer-controlled allies using the right-click context menu.
cs: V mnoha scénářích tažení můžete vydat vašim počítačovým spojencům příkazy v menu po kliknutí pravým tlačítkem na vůdce.

en: In most campaigns you will receive a gold bonus for finishing early, depending on the number of villages on the map and the number of turns remaining. You will usually earn more gold this way than through capturing villages and waiting for the turns to run out.
cs: Ve většině scénářů získáš bonus za včasné dokončení úkolu; tento bonus závisí na počtu vesnic na mapě a počtu kol, o něž jsi skončil dříve. Takto většinou získáš více zlaťáků než obsazováním vesnic a čekáním do vypršení limitu kol.

en: In the <b>Actions</b> menu, you can select <b>Show Enemy Moves</b> to highlight all the hexes your adversary can move to (assuming your units stay where they are). Use this to make sure the enemy can’t reach your weak or injured units on his next turn.
cs: V menu <b>Akce</b> lze vybrat <b>Ukaž tahy nepřítele</b> ― zvýrazní se všechna políčka, na něž se může dostat jakákoliv jednotka nepřítele (za předpokladu, že se již rozestavení tvých jednotek nezmění). Takto můžeš snadno kontrolovat, zda jsou určité jednotky (např. slabé nebo zraněné) mimo dosah nepřítele.

en: In this scenario, you may issue instructions to an allied side by right-clicking on a unit that belongs to it.
cs: V tomto scénáři můžete vydat vašim počítačovým spojencům příkazy v menu po kliknutí pravým tlačítkem na jejich jednotku.

en: Income
cs: Příjmy

en: Indonesian Translation
cs: Estonský překlad

en: Inflicted
cs: Způsobená

en: Inflicting the killing blow on an enemy unit is the best way to gain experience. Units killing an enemy will gain eight experience points for every level of the unit they kill, or four experience points for a zero-level opponent.
cs: Zasadit smrtelnou ránu nepřátelské jednotce je nejlepší způsob, jak získat zkušenost. Jednotka, která zabila nepřítele, získá 8 zkušenostních bodů za každou úroveň jednotky, kterou zabila, nebo 4 v případě že byla úroveň oběti pouze nula.

en: Init. limit:
cs: Počáteční limit:

en: Initializing display
cs: Připravuji zobrazení

en: Initializing teams
cs: Nastavuji týmy

en: Initializing user interface
cs: Příprava uživatelského rozhraní

en: Install Dependencies
cs: Instalovat závislosti

en: Installation Failed
cs: Instalace selhala

en: Instead of leveling up, high-level units gain an <i>After Maximum Level Advancement</i> (AMLA) bonus, which usually increases the unit’s maximum hitpoints by three and fully heals it. This is much less than the normal benefits of advancing a level, so it is generally wiser to advance your lower-level units instead.
cs: Namísto povyšování mají jednotky na nejvyšší úrovni schopnost „<i>rozvoje po dosažení maximální úrovně</i>“ (</i>After Maximum Level Advancement — AMLA</i>), která obvykle zvýší maximální počet životů o 3 a uzdraví je. Toto není velký zisk, a navíc každá dosažená AMLA ztíží podmínky pro dosažení další; proto je většinou vhodnější pokusit se povýšit jednotky nižší úrovně.

en: Instruct ally
cs: Vydat příkazy spojenci

en: Internationalization Managers
cs: Správa internacionalizace

en: Invalid Color
cs: Neplatná barva

en: Invalid alignment: '$alignment', needs to be one of lawful, neutral, chaotic, or liminal.
cs: Neplatná příslušnost '$alignment', musí být jedna z 'lawful', 'neutral', 'chaotic' nebo 'liminal'.

en: Invalid closing tag name
cs: Neplatný název koncové značky

en: Invalid color range:
cs: Neplatná barva:

en: Invalid location
cs: Neplatná lokace

en: Invalid tag name
cs: Neplatný název značky

en: Invalid unit type
cs: Neplatný druh jednotky

en: Invalid username: $nick
cs: Neplatné uživatelské jméno: $nick

en: Invalid value in the result key for [end_level]
cs: Neplatná hodnota ve výsledném klíči 'result' pro [end_level]

en: Invert
cs: Invertovat

en: Invoke a dialog allowing changing control of MP sides.
cs: Spustí dialog umožňující změnu kontroly stran ve hře.

en: Irish Translation
cs: Irský překlad

en: It is now $name|’s turn
cs: Na tahu je $name

en: It is usually better to start the next scenario in a campaign with lower-level units that are about to level up than with those same units at a higher level.
cs: Je vhodnější začínat scénáře tažení s jednotkami, které budou brzy povýšeny, než s těmi již na vyšší úrovni.

en: Italian Translation
cs: Italský překlad

en: Items
cs: Předměty

en: I’m Ready
cs: Můžeme začít

en: Jan
cs: Led

en: January
cs: Leden

en: Japanese Translation
cs: Japonský překlad

en: Join Game
cs: Přidej se ke hře

en: Join a room.
cs: Vstup do místnosti.

en: Joining this game requires a password.
cs: Ke vstupu do této hry je zapotřebí heslo.

en: Joystick support
cs: Podpora joysticku

en: Joystick: deadzone of the cursor stick
cs: Joystick: mrtvá zóna kurzorové páky

en: Jul
cs: Čce

en: July
cs: Červenec

en: Jun
cs: Čer

en: June
cs: Červen

en: Keep
cs: Pevnost

en: Keep scrolling when mouse leaves window
cs: Posouvat za myší, i když je mimo okno

en: Key
cs: Klíč

en: Kick a player or observer.
cs: Vyhodí hráče nebo pozorovatele.

en: Kills
cs: Zabito

en: Korean Translation
cs: Korejský překlad

en: Large Pile of Gold Coins
cs: Velká hromada zlatých mincí

en: Latin Translation
cs: Latinský překlad

en: Latvian Translation
cs: Litevský překlad

en: Launch the gamestate inspector
cs: Spustí inspektor herního stavu

en: Lawful units fight better during the day, and worse at night.
    
    Day: +25% Damage
    Night: −25% Damage
cs: Zákonné jednotky bojují lépe ve dne a hůře v noci.
    
    Den: +25% poškození
    Noc: −25% poškození

en: Lawful units:
cs: Zákonné jednotky:

en: Layers
cs: Vrstvy

en: Leader
cs: Vůdce

en: Leader/Gender
cs: Velitel / pohlaví

en: Leader:
cs: Vůdce:

en: Leadership
cs: velení

en: Leadership:
cs: Velení:

en: Lean-to
cs: Opřít se o

en: Leaning Oak
cs: Nakloněný dub

en: Leather Pack
cs: Kožený tlumok

en: Level:
cs: Úroveň:

en: Level^Lvl.
cs: Úroveň

en: Light Red
cs: Světle červená

en: Light blue
cs: Světle modrá

en: Lighthouse
cs: Maják

en: Liminal units only reach their full strength during twilight.
    
    Day: −25% Damage
    Night: −25% Damage
cs: Šeré jednotky dosahují svých plných schopností pouze během šera.
    
    Den: −25% poškození
    Noc: −25% poškození

en: Liminal units:
cs: Šeré jednotky:

en: List available rooms.
cs: Vypíše dostupné místnosti.

en: List room members.
cs: Vypíše hráče v místnosti.

en: Lithuanian Translation
cs: Litevský překlad

en: Load Game
cs: Načti hru

en: Load Game...
cs: Načti hru...

en: Loading data files
cs: Načítám datové soubory.

en: Loading game configuration
cs: Nahrávání konfigurace

en: Loading level
cs: Načítám scénář

en: Loading title screen
cs: Načítání hlavní obrazovky

en: Loading units
cs: Načítám jednotky

en: Lobby sounds
cs: Zvuky v čekárně

en: Local Player
cs: Místní hráč

en: Local time of day area lighting
cs: Osvětlení částí mapy podle místní denní doby

en: Location selection canceled
cs: Výběr lokace zrušen

en: Longest time allowed for first turn (seconds)
cs: Nejdelší čas povolený pro první tah (vteřin)

en: Longest time possible for any turn (seconds)
cs: Nejdelší čas povolený pro libovolný tah (vteřin)

en: Losses
cs: Ztráty

en: Lots of gold
cs: Hodně zlata

en: MP
cs: Kroků

en: Macedonian Translation
cs: Makedonský překlad

en: Magenta Ball
cs: Purpulová koule

en: Magic Circle
cs: Magický kruh

en: Magic Staff
cs: Kouzelná hůl

en: Male ♂
cs: Mužské ♂

en: Manage persistence data
cs: Spravuje trvalá data

en: Map could not be loaded.
cs: Mapu se nepodařilo nahrát.

en: Map could not be loaded:
cs: Mapu se nepodařilo nahrát:

en: Map saved.
cs: Mapa uložena.

en: Map-Screenshot
cs: Screenshot mapy

en: Mar
cs: Bře

en: Marathi Translation
cs: Překlad do Maráthštiny

en: March
cs: Březen

en: Mausoleum
cs: Mauzoleum

en: Max swarm bonus:
cs: Bonus za kolo:

en: May
cs: Květen

en: Medium
cs: Střední

en: Message:
cs: Zpráva:

en: Middle-click scrolling
cs: Posouvání prostředním tlačítkem

en: Miscellaneous Contributors
cs: Různé

en: Missing argument $arg_id
cs: Chybí parametr $arg_id

en: Missing closing tag for tag [$tag]
cs: Chybí uzavírací značka pro značku [$tag]

en: Modifications:
cs: Úpravy:

en: Modifications:
    None found.
cs: Úpravy:
    Žádné nenalezeny.

en: Modify a unit variable. (Only top level keys are supported.)
cs: Upraví vlastnost jednotky (pouze na svrchní úrovni).

en: Mon
cs: Po

en: Monday
cs: Pondělí

en: Monolith
cs: Monolit

en: More >
cs: Více >

en: Mountains
cs: Hory

en: Mouse scrolling
cs: Posouvání pomocí myši

en: Move leader here
cs: Přesunout vůdce sem

en: Move leader to...
cs: Přesunout vůdce na...

en: Movement Costs:
cs: Pohyb stojí:

en: Moves
cs: Kroků

en: Moves:
cs: kroků:

en: Multiplayer
cs: Hra více hráčů

en: Multiplayer Maps and Balancing
cs: Mapy pro Hru více hráčů

en: Music
cs: Hudba

en: Mute an observer. Without an argument displays the mute status.
cs: Umlčí pozorovatele. Bez parametru vypíše stav umlčení.

en: Mute/Unmute all observers. (toggles)
cs: Umlčí všechny pozorovatele. (přepínač)

en: Name
cs: Jméno

en: Name of game:
cs: Název hry:

en: Name:
cs: Jméno:

en: Name:
cs: Jméno:

en: Nearly every button and icon in the Wesnoth game has a tooltip. Hover the mouse pointer over any button or icon to get a description or explanation of what it does.
cs: Ve Wesnothu má téměř každé tlačítko a obrázek, ba i termín, bublinkovou nápovědu. Přesuň nad něj myš a dostaneš vyčerpávající popis.

en: Neither a friend nor ignored
cs: Ani přítel, ani otrapa

en: Network Player
cs: Síťový hráč

en: Network communication error.
cs: Chyba při síťové komunikaci.

en: Neutral units are unaffected by day and night, fighting equally well under both conditions.
cs: Neutrální jednotky nejsou ovlivněny střídáním dne a noci. Bojují vždy stejně.

en: Neutral units:
cs: Neutrální jednotky:

en: New Version
cs: Nová verze

en: Next
cs: Další

en: Next Side
cs: Další strana

en: Next Turn
cs: Další kolo

en: Nightmare
cs: Noční můra

en: No Saved Games
cs: Žádné uložené hry

en: No advancement
cs: Bez povýšení

en: No campaigns are available.
cs: K dispozici nejsou žádná tažení.

en: No compatible eras found.
cs: Žádný odpovídající věk nenalezen.

en: No compatible scenarios found.
cs: Nebyly nalezeny žádné odpovídající scénáře.

en: No description available.
cs: Žádné informace nejsou k dispozici.

en: No early finish bonus.
cs: Bez bonusu za rychlý konec.

en: No era information found.
cs: Nenalezeny žádné informace o věku.

en: No eras available
    for this game.
cs: Pro tuto hru nejsou
    dostupné žádné věky.

en: No eras found
cs: Žádný věk nenalezen

en: No eras found.
cs: Žádný věk nenalezen.

en: No games found.
cs: Žádné hry nenalezeny.

en: No gold carried over to the next scenario.
cs: Do dalšího scénáře není přeneseno žádné zlato.

en: No multiplayer sides found
cs: Hra více hráčů nemá určené strany

en: No objectives available
cs: K dispozici nejsou žádné úkoly

en: No usable weapon
cs: Žádná použitelná zbraň

en: No valid castle location found. Too many or too few mountain hexes? (please check the 'max hill size' parameter)
cs: Nenalezeno žádné vhodné místo pro hrad. Možná je na mapě příliš mnoho nebo málo hor (zkontrolujte nastavení max. velikosti hor).

en: None
cs: Nic

en: None of your leaders are able to recall that unit.
cs: Tuto jednotku není schopen přivolat žádný ze Tvých vůdců.

en: None of your leaders are able to recruit that unit.
cs: Tuto jednotku není schopen naverbovat žádný ze Tvých vůdců.

en: Normal
cs: Normální

en: Norwegian Translation
cs: Norský překlad

en: Not all of the chosen modifications are compatible. Some of them will be disabled.
cs: Ne všechny vybrané změny jsou slučitelné. Některé z nich nebudou povoleny.

en: Notes:
cs: Poznámky:

en: Nov
cs: Lis

en: November
cs: Listopad

en: Number of minutes to wait before clearing an ingame chat message. Set to 0 to disable
cs: Počet minut, po němž je smazána zpráva z chatu ve hře. Deaktivace hodnotou 0.

en: Number of players:
cs: Počet hráčů:

en: Number of players: any
cs: Počet hráčů: jakýkoliv

en: Number of seconds to wait for a ping reply before timing out. Set to 0 to disable
cs: Počet sekund, po něž se čeká na odpověď na ping. Pokud je překročen, je detekováno odpojení. Tuto kontrolu deaktivuje hodnota 0.

en: Objective: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Behavior: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description
cs: Cíl: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Chování: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description

en: Observe Game
cs: Pozoruj hru

en: Observers
cs: Pozorovatelé

en: Observers:
cs: Pozorovatelé:

en: Oct
cs: Říj

en: October
cs: Říjen

en: Official Wesnoth Server
cs: Oficiální server Wesnothu

en: Old English Translation
cs: Překlad do staré angličtiny

en: Old Version
cs: Stará verze

en: On friends list
cs: V seznamu přátel

en: On ignores list
cs: V seznamu otrapů

en: On maps where <i>Shroud</i> or <i>Fog of War</i> has been enabled, all units’ sightlines are limited by their maximum movement. If you have some valuable but slow units, keep at least one fast unit with them so that you are not caught out by a surprise attack.
cs: Na mapách, kde je použito <i>zahalení tmou</i> či <i>mlha</i>, je pohled jednotek omezen možnostmi jejich pohybu. Pokud máte cenné, ale pomalé jednotky, zůstaňte poblíž nich s další, rychlejší jednotkou, aby nebyla zaskočena překvapivým útokem z neviděné části mapy.

en: On www.wesnoth.org you can find strategy guides, technical support, the history of Wesnoth, and much more.
cs: Na www.wesnoth.org lze najít strategické příručky, historii Wesnothu, získat technickou pomoc a mnoho dalšího.

en: Only magical beings can wield such an object.
cs: Jen magická bytost dokáže používat tento předmět.

en: Only random sides in the current era.
cs: Ve zvoleném věku existují pouze náhodné strany.

en: Only show games that are played or observed by at least one of your friends
cs: Zobrazí pouze hry, v nichž hraje či jimž přihlíží alespoň jeden tvůj přítel

en: Only show games that have at least one vacant slot
cs: Zobrazí pouze hry, které mají alespoň jednu volnou pozici

en: Only show games whose title or description contain the entered text
cs: Zobrazí pouze hry, jejichž název nebo popis obsahuje zvolený text

en: Only the mermen can use this item!
cs: Jen vodní lidé mohou používat tento předmět!

en: Open Plain Chest
cs: Otevřená truhla

en: Open Trapdoor
cs: Otevřené padací dveře

en: Orange
cs: Oranžová

en: Orcish Flag
cs: Skřetí vlajka

en: Ornate
cs: Zdobení

en: Overall
cs: Celkem

en: Overwrite?
cs: Přepsat?

en: Owned village
cs: Vlastní vesnice

en: PM
cs: Dopoledne

en: Packagers
cs: Tvorba balíčků

en: Parry:
cs: Vykrývání:

en: Part a room.
cs: Rozdělí místnost.

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 enemy | $enemies enemy
cs[0]: 1 nepřátelská
cs[1]: $enemies nepřátelské
cs[2]: $enemies nepřátelských

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 friendly | $friends friendly
cs[0]: 1 spřátelená
cs[1]: $friends spřátelené
cs[2]: $friends spřátelených

en: Password Required
cs: Je zapotřebí heslo

en: Password:
cs: Heslo:

en: Patience is often key. Rather than attacking in bad conditions or with few troops, wait for better conditions and then attack.
cs: Často je klíčová trpělivost. Než útočit ve špatných podmínkách nebo s malým vojskem, raději počkej na lepší podmínky a zaútoč až pak.

en: Peace throughout Wesnoth.
cs: Mír pro celý Wesnoth

en: Pile of Gold Coins
cs: Hromada zlatých mincí

en: Piles of Snow
cs: Hromada sněhu

en: Pine Tree
cs: Borovice

en: Ping timeout
cs: Doba vypršení pingu

en: Planning mode activated!
cs: Plánovací mód je aktivní!

en: Planning mode deactivated!
cs: Plánovací mód byl ukončen!

en: Play
cs: Hrát

en: Play the embedded replay from the saved game if applicable
cs: Přehrát vložený záznam z uloženého souboru, pokud je použitelný

en: Player/Type
cs: Hráč/Typ

en: Players:
cs: Počet hráčů:

en: Please report this to the author or maintainer of this add-on. | Please report this to the respective authors or maintainers of these add-ons.
cs[0]: Prosíme ohlašte tento problém autorům nebo správcům těchto rozšíření.
cs[1]: Prosíme ohlašte tyto problémy autorům nebo správcům těchto rozšíření.
cs[2]: Prosíme ohlašte tyto problémy autorům nebo správcům těchto rozšíření.

en: Point of view
cs: Druh pohledu

en: Poison
cs: Jed

en: Poison is seeping through the veins of this unit at this very moment.
cs: Jed právě vniká do žil této jednotky.

en: Poisoned units will lose eight hitpoints every turn until they are one point from dying. They will then remain at death’s door until the poison is removed. Healers can prevent a poisoned unit from deteriorating, but the poison will not be removed unless the unit regenerates, or begins a turn in a village or next to a unit with the <i>Cures</i> ability.
cs: Otrávené jednotky ztrácejí každé kolo 8 životů, dokud jim nezbude jeden jediný. Tak zůstanou až do doby, než jsou uzdraveny. Léčitelé mohou pozdržet účinky jedu, ale jed odstraní pouze schopnost „<i>regenerace</i>“, pobyt na začátku kola ve vesnici nebo vedle jednotky se schopností „<i>uzdravování</i>“.

en: Polish Translation
cs: Polský překlad

en: Portuguese (Brazil) Translation
cs: Portugalský (brazilský) překlad

en: Portuguese Translation
cs: Portugalský překlad

en: Potion of Decay
cs: Lektvar rozkladu

en: Potion of Healing
cs: Lektvar uzdravení

en: Potion of Strength
cs: Lektvar síly

en: Preferences
cs: Nastavení

en: Profile
cs: Profil

en: Programming
cs: Programování

en: Publish: $addon_title
cs: Zveřejni $addon_title

en: Publishing information file (.pbl)
cs: Soubor pro publikace (.pbl)

en: Purple
cs: Fialová

en: Query the controller status of a side.
cs: Dotaz na stav hráče dané strany

en: Quit
cs: Konec

en: Quit game.
cs: Ukončí hru.

en: RACV’s Translation
cs: Překlad RACV

en: Race
cs: Národ

en: Race:
cs: Národ:

en: Rail
cs: Zábradlí

en: Random
cs: Náhodný

en: Random Maps
cs: Náhodné mapy

en: Random map options:
cs: Nastavení náhodné mapy:

en: Random maps with an odd width aren't supported.
cs: Náhodné mapy s lichou šířkou nejsou podporovány.

en: Random start time
cs: Náhodná počáteční doba

en: Randomize time of day in begin
cs: Nastaví na začátku hry náhodnou denní dobu

en: Read the <b>Hotkeys</b> list in the <b>Preferences</b> menu.
cs: Přečti si seznam „<b>Klávesové zkratky</b>“ v menu <b>Nastavení</b>.

en: Reading files and creating cache
cs: Načítání souborů a vytváření dočasných úložišť

en: Reading from Server...
cs: Načítání ze serveru...

en: Reading unit files
cs: Načítání souborů s jednotkami

en: Recall
cs: Přivolej

en: Recalls
cs: Přivoláno

en: Recruit
cs: Naverbuj

en: Recruits
cs: Naverbováno

en: Recruits:
cs: Verbuje:

en: Red
cs: Červená

en: Red Potion
cs: Červený lektvar

en: Red Ring
cs: Červený prsten

en: Reef
cs: Útes

en: Refresh gui.
cs: Obnoví grafické rozhraní.

en: Regenerate
cs: Vygeneruj další

en: Register your nickname
cs: Registruje přezdívku.

en: Reinitialize fonts for the current language
cs: Přenastavení písma pro současný jazyk

en: Reloaded game
cs: Načtená hra

en: Remaining gold:
cs: Zbývající zlato:

en: Remote host disconnected.
cs: Vzdálený hostitel se odpojil.

en: Remote scenario
cs: Vzdálený scénář

en: Remove a nickname from your ignores or friends list.
cs: Smaže jméno ze seznamu otrapů nebo přátel.

en: Removed from list: $nick
cs: Smazáni ze seznamu: $nick

en: Removing add-on <i>$addon_title</i> from the server...
cs: Odstraňuji rozšíření: <i>$addon_title|</i> ze serveru...

en: Rename Unit
cs: Přejmenuj jednotku

en: Replace the classic multiplayer lobby with a newer, experimental interface
cs: Nahradit klasickou čekárnu pro hru více hráčů novým, experimentálním rozhraním

en: Replace with $player
cs: Nahraď hráčem $player

en: Replace with AI
cs: Nahraď umělou inteligencí

en: Replace with local player
cs: Nahraď místním hráčem

en: Replay
cs: záznam

en: Report abuse, rule violations, etc. to the server moderators. Make sure to mention relevant nicknames, etc.
cs: Porušení pravidel, nevhodné chování atd. hlašte moderátorům serveru. Nezapomeňte zmínit konkrétní přezdívky a role v konfliktu.

en: Request a list of details you can set for your registered nickname.
cs: Vyžádá seznam podrobností, které můžete nastavit pro vaši registrovanou přezdívku.

en: Request information about a nickname.
cs: Vyžádá informace o hráči.

en: Requesting distribution terms...
cs: Žádám o podmínky používání...

en: Reserved
cs: Rezervováno

en: Reservoir:
cs: Zásobárna:

en: Reset
cs: Resetovat

en: Resistances:
cs: Odolnosti:

en: Response
cs: Odpověď

en: Retained Gold:
cs: Zůstalo zlatých:

en: Reverse time graphics
cs: Rotace země

en: Right-click to select a location to defend
cs: Klikni pravým tlačítkem pro výběr lokace k obraně

en: Right-click to select a location to move leader to
cs: Klikni pravým tlačítkem pro výběr lokace k přesunu vůdce

en: Ring of Regeneration
cs: Prsten uzdravení

en: Ring of Slowness
cs: Lenivý prsten

en: Rock
cs: Kámen

en: Rock Cairn
cs: Mohyla z kamení

en: Romanian Translation
cs: Rumunský překlad

en: Room message.
cs: Pošle zprávu pro celou místnost.

en: Room query.
cs: Odešle místnosti dotaz.

en: Rubble
cs: Suť

en: Ruined Tent
cs: Zničený stan

en: Rune
cs: Runa

en: Runic Hammer
cs: Runové kladivo

en: Russian Translation
cs: Ruský překlad

en: Rusty Gate South East
cs: Rezavá brána na východ

en: Rusty Gate South West
cs: Rezavá brána na západ

en: SHOW ALL allies’ plans
cs: ZOBRAZIT VŠECHNY plány spojenců

en: Sand
cs: Písek

en: Sat
cs: So

en: Saturday
cs: Sobota

en: Save Game
cs: Ulož hru

en: Save Replay
cs: Uložení záznamu

en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
cs: Tato uložená pozice již existuje. Chceš ji přepsat?

en: Save and abort game
cs: Ulož a ukonči hru

en: Save and quit.
cs: Uloží hru a skončí.

en: Save game.
cs: Uloží hru.

en: Save names should not end on '.gz' or '.bz2'. Please remove the extension.
cs: Jména uložených her by neměla končit „.gz“ nebo „.bz2“. Vymažte prosím příponu.

en: Save the Map As
cs: Ulož mapu jako

en: Saved
cs: Uloženo

en: Scarecrow
cs: Strašák do zelí

en: Scenario
cs: Scénář

en: Scenario Report
cs: Shrnutí scénáře

en: Scenario Settings
cs: Nastavení scénáře

en: Scenario can't be activated. Some dependencies are missing:
cs: Scénář nelze spustit. Některé závislosti chybí:

en: Scenario start
cs: Začátek scénáře

en: Scenario:
cs: Scénář:

en: Scenarios
cs: Scénáře

en: Scenarios saved from the editor in their default folder can be selected in the mp create screen's <i>User Scenarios</i> section.
cs: Scénáře uložené v editoru do výchozího umístění můžete vybrat v sekci <i>Uživatelský scénář</i>.

en: Scenery
cs: Scenérie

en: Sceptre of Fire
cs: Ohnivé žezlo

en: Scottish Gaelic Translation
cs: Skotský Galicijský překlad

en: Screenshot Done
cs: Screenshot vytvořen

en: Scroll To
cs: Ukázat

en: Search
cs: Najdi popisek nebo jednotku

en: Search:
cs: Hledat:

en: Searching for installed add-ons
cs: Hledání instalovaných rozšíření

en: Select Scenario
cs: Vyberte scénář

en: Select an entry point:
cs: Vyberte vstupní bod:

en: Select unit:
cs: Vyber jednotku:

en: Selected user:
cs: Vybraný uživatel:

en: Send a query to the server. Without arguments the server should tell you the available commands.
cs: Zašle dotaz na server.
    Pokud se nepoužije žádný argument, server by měl vypsat seznam možných příkazů.

en: Send an emotion or personal action in chat.
cs: Napíše, co děláš, nebo jak se cítíš, do chatu.

en: Send to allies only
cs: Pošli jen spojencům

en: Send to observers only
cs: Pošli jen pozorovatelům

en: Sending add-on <i>$addon_title</i>...
cs: Stahuji rozšíření: <i>$addon_title|</i>...

en: Sends a private message. You cannot send private messages to players in a running game you observe or play in.
cs: Pošle soukromou zprávu. Nelze ji poslat hráči, který hraje za některou stranu ve stejné hře jako vy (právě běžící).

en: Sep
cs: Zář

en: September
cs: Září

en: Serbian Translation
cs: Srbský překlad

en: Server-side redirect loop
cs: Serverově orientované přesměrování

en: Set Password...
cs: Nastavit heslo...

en: Set a scenario variable.
cs: Nastaví proměnnou stavu hry.

en: Set behavior...
cs: Nastavit chování...

en: Set objective...
cs: Nastavit cíl...

en: Set or show alias to a command
cs: Nastaví či zobrazí alias příkazu.

en: Set side to idle
cs: Nastavit stranu jako nečinnou

en: Set special orders...
cs: Nastavit zvláštní příkazy...

en: Set the command used by the custom command hotkey
cs: Nastaví příkaz připojený ke klávesové zkratce.

en: Settings...
cs: Nastavení...

en: Shallow water
cs: Mělká voda

en: Share Maps
cs: Sdílej mapy

en: Share None
cs: Nesdílej nic

en: Share View
cs: Sdílej pohled

en: Shipwreck
cs: Vrak lodi

en: Should $unit.name pick up the trident?
cs: Má $unit.name sebrat trojzubec?

en: Show a scenario variable.
cs: Zobrazí proměnnou stavu hry.

en: Show all games that do *not* match your filter. Useful for hiding games you are not interested in.
cs: Zobrazí pouze hry, které nesouhlasí s filtrem. Vhodné pro skrytí her, které nejsou zajímavé.

en: Show all unit types in help
cs: Ukázat v nápovědě všechny jednotky

en: Show all unit types in the help (requires restart). This does not alter the list of encountered units
cs: Zobrazí v nápovědě všechny druhy jednotek (vyžaduje restart). Seznam spatřených druhů jednotek tímto není ovlivněn.

en: Show color cursors
cs: Zobrazit barevné kurzory

en: Show combat
cs: Ukazovat boj

en: Show fps.
cs: Ukaž FPS.

en: Show plans for $player
cs: Ukaž plány pro hráče $player

en: Show replay
cs: Ukaž záznamy

en: Show titlescreen animation
cs: Zobrazovat animaci úvodní obrazovky

en: Show your ignores and friends list.
cs: Zobrazí seznam otrapů a přátel.

en: Shroud
cs: Zahalení tmou

en: Shuffle sides
cs: Promíchat strany

en: Side $temp_i
cs: Strana $temp_i

en: Signpost
cs: Rozcestník

en: Silver Ring
cs: Stříbrný prsten

en: Size
cs: Velikost

en: Size:
cs: Velikost:

en: Skeletons are resistant to piercing, bladed and cold-based attacks but are vulnerable to impact, fire, and arcane attacks.
cs: Kostlivci jsou odolní vůči útokům čepelí, chladem a bodání, ale zranitelní údery, ohněm a nezemskými útoky.

en: Skip
cs: Přeskočit

en: Skip animation
cs: Přeskočit animaci

en: Skip quickly to the active turn when observing
cs: Přeskoč rychle na aktivní kolo, jsi-li pozorovatelem

en: Slab
cs: Plát

en: Slovak Translation
cs: Slovenský překlad

en: Slovenian Translation
cs: Slovinský překlad

en: Slowed
cs: zpomalený

en: Slowed:
cs: Zpomalený:

en: Small Pile of Gold Coins
cs: Hromádka zlatých mincí

en: Some units have movement left. Do you really want to end your turn?
cs: Některé jednotky ještě nevyčerpaly všechny své kroky. Opravdu si přeješ ukončit kolo?

en: Some units have not moved. Do you really want to end your turn?
cs: Některé jednotky ještě nevyčerpaly všechny své kroky. Opravdu si přeješ ukončit kolo?

en: Sound Effects
cs: Zvukové efekty

en: Spanish Translation
cs: Španělský překlad

en: Special: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description
cs: Zvláštní příkaz: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description

en: Specials:
cs: Zvláštnosti:

en: Sprinkling this water on melee weapons grants them the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario. Should $unit.name use it?
cs: Pokud touto vodou pokropíme zbraně pro boj na blízko, změní se jejich druh útoku na „<i>nezemský</i>“ do konce současného scénáře. Má ji $unit.name použít?

en: Staff
cs: Hůl

en: Staff of Swiftness
cs: Hůl hbitosti

en: Starting game
cs: Zahajuji hru

en: Starting position:
cs: Počáteční pozice:

en: Statistics
cs: Statistiky

en: Status
cs: Stav

en: Stone Tablet
cs: Kamenná tabulka

en: Stop
cs: Zastavit

en: Storm Trident
cs: Trojzubec bouře

en: Strength is given to the drinker.
cs: Kdo se napil, získal velkou sílu.

en: Stub Time of Day
cs: Denní doba

en: Subject to swarm:
cs: Důvod rojení:

en: Summoning Center
cs: Středisko vyvolávání

en: Summoning Circle
cs: Kruh pro vyvolávání

en: Sun
cs: Út

en: Sunday
cs: Neděle

en: Swamp water
cs: Močál

en: Swarm:
cs: Hejno:

en: Swedish Translation
cs: Švédský překlad

en: Switch a side to/from AI control.
cs: Předá/odejme ovládání strany AI.

en: Switch a side to/from idle state.
cs: Označit stranu jako nečinnou.

en: Switched domain: '$domain' to level: '$level'.
cs: Doména „$domain|“ přepnuta do úrovně „$level|“.

en: Sword
cs: Meč

en: System default language
cs: Implicitní jazyk

en: Taken
cs: Přijatá

en: Teal
cs: Azurová

en: Team
cs: Tým

en: Team/Color
cs: Tým/Barva

en: Temple
cs: Chrám

en: Terms
cs: Podmínky

en: Terrain with a movement cost less than 1 encountered.
cs: Nalezen terén s cenou pohybu menší než 1.

en: Terrain:
cs: Terén:

en: Test scenario
cs: Testovací scénář

en: The <i>Slow</i> ability is extremely powerful because it has such wide-ranging effects. Enemy undead get half the normal benefit from their <i>Drain</i> ability, the damage bonus from <i>Charge</i> or <i>Backstab</i> is cancelled, and the <i>Berserk</i> ability is weakened. Fast foes struggle to escape; slow enemies are almost immobilized, and your own units suffer less retaliation damage, so it’s quicker to heal them.
cs: Schopnost <i>zpomalení</i> je velmi silná, neboť má nepřímo vliv na mnoho dalších efektů. Nepřátelští nemrtví získají <i>vysátím</i> pouze polovinu výhody, bonus za útok <i>zezadu</i> nebo s <i>výpadem</i> je zrušen, boje <i>na život a na smrt</i> jsou také slabší. Rychlí nepřátelé již neuniknou, pomalí se téměř nehnou, a tvé jednotky jsou méně zraněny při nepřátelské obraně, takže je není třeba tolik uzdravovat.

en: The <i>Slow</i> attack makes enemy units move slower and halves the damage they do on all attacks until they end a turn.
cs: Útok „<i>zpomalení</i>“ jednak zpomaluje pohyb nepřátelských jednotek, ale také zmenšuje poškození způsobená jakýmkoliv jejich útokem na polovinu, a to do konce kola.

en: The Battle for Wesnoth
cs: Bitva o Wesnoth

en: The End
cs: Konec

en: The add-on '$addon_title|' has been successfully installed.
cs: Rozšíření '$addon_title|' bylo úspěšně nainstalováno.

en: The add-on '$addon_title|' has been successfully updated.
cs: Rozšíření '$addon_title|' bylo úspěšně aktualizováno.

en: The add-on '$addon|' is already installed and contains additional information that will be permanently lost if you continue:
cs: Rozšíření  '$addon|' už je nainstalovaný a obsahuje dodatečné informace, které budou navždy ztraceny, jestli budete pokračovat:

en: The add-on <i>$addon_title</i> has an invalid file or directory name and cannot be installed.
cs: Rozšíření <i>$addon_title</i> obsahuje neplatný název souboru nebo složky a nebude instalováno.

en: The add-ons server address specified is not valid.
cs: Adresa serveru s rozšířeními není platná.

en: The amount of experience a unit needs to advance
cs: Počet zkušenostních bodů, které jednotka potřebuje k přechodu na další stupeň

en: The amount of income each village yields per turn
cs: Příjem z každé vesnice za kolo

en: The bearer of this ring is slowed.
cs: Nositel tohoto prstenu je zpomalen.

en: The chance to hit a unit usually depends on how well that unit can defend itself in the terrain in which it is standing. However, magical attacks always have a 70% chance to hit, and units with the <i>Marksman</i> ability are guaranteed at least a 60% chance of a hit when they attack on their own turn.
cs: Šance zasáhnout jednotku obvykle závisí na tom, jak dobře se dokáže bránit v terénu, v němž stojí; avšak <i>magické</i> útoky mají vždy 70% šanci zasáhnout. <i>Odstřelovači</i> mají také vždy alespoň 60% šanci zasáhnout, pokud útočí ve svém kole.

en: The computer player might not be able to play side $side_number properly in this scenario. Side $side_number is intended to be played by a human player.
cs: Počítačový hráč nemůže v tomto scénáři hrát za stranu č. $side_number. Strana č. $side_number je vyhrazena lidskému hráči.

en: The encircling tactic is very powerful, particularly against fast opponents. By placing two units on opposite sides of an enemy, their zones of control will restrict it to one hex of movement in any direction. Unfortunately, you must completely surround skirmishers to immobilize them.
cs: Taktiku obklíčení dvěma jednotkami není radno podceňovat, zvláště proti rychlým jednotkám. Umístěním dvou jednotek na opačné strany nepřátelské jednotky ji sevřete jejich oblastmi kontroly a omezíte tak pohyb na jedno políčko kterýmkoliv směrem. Výjimku tovří <i>průbojné</i> jednotky, které by bylo zapotřebí zcela obklíčit.

en: The file you have tried to load is corrupt
cs: Soubor, který se snažíš načíst, je poškozený.

en: The file you have tried to load is corrupt: '
cs: Soubor, který ses snažil načíst, je poškozený: '

en: The following add-on appears to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed: | The following add-ons appear to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed:
cs[0]: Následující rozšíření má zřejmě informace pro publikaci nebo správu verzí a nebude proto odstraněno:
cs[1]: Následující rozšíření mají zřejmě informace pro publikaci nebo správu verzí a nebudou proto odstraněny:
cs[2]: Následující rozšíření mají zřejmě informace pro publikaci nebo správu verzí a nebudou proto odstraněny:

en: The following add-on could not be deleted properly: | The following add-ons could not be deleted properly:
cs[0]: Následující rozšíření nebylo možno správně odstranit:
cs[1]: Následující rozšíření nebylo možno správně odstranit:
cs[2]: Následující rozšíření nebylo možno správně odstranit:

en: The following add-on could not be downloaded or installed successfully: | The following add-ons could not be downloaded or installed successfully:
cs[0]: Následující rozšíření se nezdařilo stáhnout či nainstalovat:
cs[1]: Následující rozšíření se nezdařilo stáhnout či nainstalovat:
cs[2]: Následující rozšíření se nezdařilo stáhnout či nainstalovat:

en: The following add-on had errors and could not be loaded: | The following add-ons had errors and could not be loaded:
cs[0]: Následující rozšíření obsahovalo chybu a nemohlo být nahráno:
cs[1]: Následující rozšíření obsahovala chybu a nemohly být nahrány:
cs[2]: Následující rozšíření obsahovala chybu a nemohly být nahrány:

en: The following add-on was successfully deleted: | The following add-ons were successfully deleted:
cs[0]: Následující rozšíření bylo úspěšně smazáno:
cs[1]: Následující rozšíření byla úspěšně smazána:
cs[2]: Následující rozšíření byla úspěšně smazána:

en: The following dependency could not be installed. Do you still wish to continue? | The following dependencies could not be installed. Do you still wish to continue?
cs[0]: Následující závislost nebylo možné nainstalovat. Chcete pokračovat?
cs[1]: Následující závislosti nebylo možné nainstalovat. Chcete pokračovat?
cs[2]: Následující závislosti nebylo možné nainstalovat. Chcete pokračovat?

en: The game could not be loaded:
cs: Hru se nepodařilo nahrát:

en: The game could not be saved:
cs: Hru se nepodařilo uložit:

en: The game has been saved.
cs: Hra byla uložena.

en: The game is out of sync, and cannot continue. There are a number of reasons this could happen: this can occur if you or another player have modified their game settings. This may mean one of the players is attempting to cheat. It could also be due to a bug in the game, but this is less likely.
    
    Do you want to save an error log of your game?
cs: Souběh her byl porušen a nelze pokračovat. Může se to stát z mnoha důvodů; například když jeden z hráčů upraví nastavení hry, možná při pokusu o podvádění. Nebo také při chybě hry, což je však méně pravděpodobné.
    
    Přeješ si uložit záznam chyb hry?

en: The game is out of sync. It might not make much sense to continue. Do you want to save your game?
cs: Je porušen souběh her a pokračování ve hře nemá smysl. Chcete hru uložit?

en: The game is over.
cs: Hra skončila.

en: The game map could not be loaded:
cs: Nepodařilo se nahrát herní mapu:

en: The level is invalid.
cs: Úroveň je neplatná

en: The map already exists. Do you want to overwrite it?
cs: Tato mapa již existuje. Chceš ji přepsat?

en: The map is unknown until your units explore it
cs: Neprozkoumané části mapy nejsou vidět

en: The maximum number of turns the game can last
cs: Limit kol pro danou hru

en: The nickname ‘$nick’ contains invalid characters. Only alpha-numeric characters, underscores and hyphens are allowed.
cs: Přezdívka '$nick' obsahuje neplatné znaky. Povolena jsou pouze písmena, čísla, podtržítka a pomlčky.

en: The nickname ‘$nick’ is already taken.
cs: Přezdívka „$nick“ již je registrována někým jiným.

en: The nickname ‘$nick’ is inactive. You cannot claim ownership of this nickname until you activate your account via email or ask an administrator to do it for you.
cs: Přezdívka ‘$nick’ není aktivní. Nelze si ji přivlastnit, dokud svůj účet neaktivujete emailem, nebo o to nepožádáte administrátora.

en: The nickname ‘$nick’ is not registered on this server.
cs: Přezdívka '$nick' není na tomto serveru registrovaná.

en: The nickname ‘$nick’ is registered on this server.
cs: Přezdívka '$nick' je na tomto serveru registrovaná.

en: The nickname ‘$nick’ is reserved and cannot be used by players.
cs: Přezdívka '$nick' je rezervovaná a hráči ji nemohou registrovat.

en: The nickname ‘$nick’ is too long. Nicks must be 20 characters or less.
cs: Přezdívka '$nick' je příliš dlouhá. Maximální délka je 20 znaků.

en: The number of unit levels each village can support
cs: Počet úrovní, které může každá vesnice podpořit

en: The only thing worth wishing for is peace throughout the land.
cs: Jediná opravdu cenná věc, kterou bych si mohl přát, je mír v těchto krajích.

en: The password you provided was incorrect.
cs: Zadané heslo není správné.

en: The replay is corrupt/out of sync. It might not make much sense to continue. Do you want to save the game?
cs: Záznam je poškozený nebo je porušen souběh se hrou. Pokračování nemusí mít smysl. Chcete hru uložit?

en: The save has corrupt version information ($version_number|) and cannot be loaded.
cs: Tato uložená pozice je z příliš staré verze hry ($version_number|) a nelze ji nahrát.

en: The scenario is invalid because it has no id.
cs: Scénář je neplatný, protože neobsahuje žádné ID.

en: The scenario is invalid because it has no sides.
cs: Scénář je neplatný, protože neobsahuje žádné válčící strany.

en: The selected add-on has the following dependency, which is not currently installed or available from the server. Do you wish to continue? | The selected add-on has the following dependencies, which are not currently installed or available from the server. Do you wish to continue?
cs[0]: Vybrané rozšíření závisí na dalším rozšíření, které není momentálně nainstalováno nebo není dostupné na serveru. Přejete si pokračovat?
cs[1]: Vybraná rozšíření závisí na dalším rozšíření, které není momentálně nainstalováno nebo není dostupné na serveru. Přejete si pokračovat?
cs[2]: Vybraná rozšíření závisí na dalším rozšíření, které není momentálně nainstalováno nebo není dostupné na serveru. Přejete si pokračovat?

en: The selected add-on has the following dependency, which is not currently installed. Do you wish to install it before continuing? | The selected add-on has the following dependencies, which are not currently installed. Do you wish to install them before continuing?
cs[0]: Vybrané rozšíření závisí na dalším rozšíření, které není momentálně nainstalováno. Přejete si pokračovat?
cs[1]: Vybraná rozšíření závisí na dalším rozšíření, které není momentálně nainstalováno. Přejete si pokračovat?
cs[2]: Vybraná rozšíření závisí na dalším rozšíření, které není momentálně nainstalováno. Přejete si pokračovat?

en: The server accepts versions '$version1' while you are using version '$version2'
cs: Server přijímá pouze verzi '$version1', zatímco vy máte verzi '$version2'

en: The server responded with an error:
cs: Server odpověděl chybou:

en: The terrain occupied by your units is the main factor determining the chance that they will be hit. The defensive rating for the currently selected unit in the currently selected terrain is displayed in the top right corner of the screen.
cs: Terén, ve kterém jsou tvé jednotky, určuje šanci, že je tvůj soupeř v bitvě zasáhne. Hodnocení obrany právě vybrané jednotky v právě vybraném terénu se zobrazuje v pravém horním rohu obrazovky.

en: There are no add-ons available for download from this server.
cs: Na tomto serveru nejsou k dispozici žádná rozšíření ke stažení.

en: There are no add-ons matching the specified criteria on this server.
cs: Na tomto serveru nejsou k dispozici žádná rozšíření odpovídající zadaným požadavkům.

en: There are no players on your friends or ignore list.
cs: Ve Vašem seznamu přátel nebo otrapů nejsou žádní hráči.

en: There are no saved games to load.
    
    (Games are saved automatically when you complete a scenario)
cs: Nemohu nahrát hru, protože nic není uloženo.
    
    (Hra se ukládá automaticky po dokončení scénáře).

en: There are no troops available to recall
    (You must have veteran survivors from a previous scenario)
cs: Nelze přivolat jednotky
    (musíš mít zkušené jednotky, které přežily předchozí scénář).

en: There are no vacant castle tiles in which to recall the unit.
cs: Nejsou žádná volná políčka hradu, na kterých by se daly přivolávat jednotky.

en: There are no vacant castle tiles in which to recruit the unit.
cs: Nejsou žádná volná políčka hradu, na kterých by se daly verbovat jednotky.

en: There are six types of attack: <i>pierce</i>, <i>blade</i>, <i>impact</i>, <i>fire</i>, <i>cold</i> and <i>arcane</i>. Different units have weaknesses against different types of attacks. Right-click on a unit and select <b>Unit Description</b> to see which attacks it is resistant to, and which will affect it the most.
cs: Existuje šest druhů útoku: <i>čepelí</i>, <i>bodnutím</i>, <i>úderem</i>, <i>ohněm</i>, <i>chladem</i> a <i>nezemský</i> útok. Různé jednotky jsou snadno zranitelné různými typy útoku. Klikni na jednotku pravým tlačítkem myši a vyber „<b>Popis jednotky</b>“ pro zobrazení informací, jak je jednotka odolná vůči jednotlivým typům útoku.

en: There are some helpful summary screens in the main menu: for instance, the <b>Status Table</b> will let you know how your enemies are doing, and how you are doing in comparison.
cs: Z hlavního menu lze otevřít několik užitečných souhrnů: například „<b>Přehledová tabulka</b>“ přehledně ukazuje, jak si vedete ve srovnání s nepřítelem ohledně financí a velikosti armády.

en: Think twice before dismissing any unit from your recall list, no matter how little experience it has. Sometimes it’s worth paying a premium to know exactly what traits a new arrival will have.
cs: Před propuštěním jednotek ze seznamu pro přivolání se raději rozmysli. I kdyby jednotka neměla žádné zkušenosti, znalost jejích vlastností a možnost volby mají také svou cenu.

en: This Turn
cs: Toto kolo

en: This command is currently unavailable.
cs: Tento příkaz nelze momentálně použít.

en: This is a multiplayer scenario. Some parts of it may not work properly in single-player. It is recommended to load this scenario through the Multiplayer -> Load Game dialog instead.
cs: Toto je scénář pro více hráčů. Některé jeho části nemusí správně fungovat pro jednoho hráče. Doporučujeme nahrávat scénáře přes nabídku Multiplayer -> Nahrát hru.

en: This is not a multiplayer save.
cs: Toto není uložená pozice ze hry více hráčů.

en: This is the last scenario.
cs: Toto je poslední scénář.

en: This poor unit drank something really bad.
cs: Chudák jednotka, vypila něco opravdu zlého.

en: This ring will heal the bearer a little each turn.
cs: Tento prsten v každém kole trochu uzdraví svého nositele.

en: This save is from a different version of the game ($version_number|). Do you wish to try to load it?
cs: Tato uložená pozice je z jiné verze hry ($version_number|). Chceš se ji opravdu pokusit nahrát?

en: This save is from an old, unsupported version ($version_number|) and cannot be loaded.
cs: Tato uložená pozice je z příliš staré, nepodporované verze hry ($version_number|) a nelze ji nahrát.

en: This scenario has ended. Do you want to continue the campaign?
cs: Tento scénář skončil. Přejete si pokračovat v tažení?

en: This staff will grant the bearer swift movement.
cs: Tato hůl zaručí svému nositeli hbitost pohybu.

en: This trident allows a merman to shoot electric bolts at his enemies!
cs: Tento trojzubec umožňuje vodním lidem střílet na své nepřátele elektrické blesky!

en: This unit has been petrified. It may not move or attack.
cs: Tato jednotka byla proměněna v kámen. Nemůže se ani hýbat, ani útočit.

en: This unit has been slowed. It will only deal half its normal damage when attacking and its movement cost is doubled.
cs: Tato jednotka byla zpomalena. Způsobuje polovinu normálního poškození a pohyb ji stojí dvojnásobek bodů pohybu.

en: This unit is an experienced one, having advanced levels.
cs: Toto je zkušená jednotka, která již byla povýšena.

en: This unit is close to advancing a level.
cs: Tato jednotka má již jen krůček k povýšení.

en: This unit is invisible. It cannot be seen or attacked by enemy units.
cs: Tato jednotka je neviditelná. Nemůže být spatřena a nepřítel na ni nemůže zaútočit.

en: This unit is loyal and requires no upkeep.
cs: Tato jednotka je věrná a nevyžaduje žold.

en: This unit is poisoned. It will lose 8 HP every turn until it can seek a cure to the poison in a village or from a friendly unit with the ‘cures’ ability.
    
    Units cannot be killed by poison alone. The poison will not reduce it below 1 HP.
cs: Tato jednotka byla otrávena. Každé kolo ztratí 8 životů, dokud nebude uzdravena lékem proti otravě ve vesnici nebo od spřátelené jednotky se schopností uzdravovat.
    
    Jednotky nemohou být zabity pouze otravou. Počet životů působením otravy neklesne pod 1.

en: This water will make melee weapons have the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario.
cs: Tato voda změní druh útoku všech zbraní na blízko na <i>nezemský</i> do konce současného scénáře.

en: Thu
cs: Čt

en: Thursday
cs: Čtvrtek

en: Time for each attack, recruit, and capture
cs: Čas na každý útok, verbování a obsazování

en: Time for general tasks each turn (seconds)
cs: Čas určený pro hlavní úkoly na každý tah (vteřin)

en: Time limit
cs: Časový limit

en: Time of day
cs: Denní doba

en: Time of day:
cs: Denní doba:

en: To advance low-level units quickly, team them with a veteran and use the veteran to damage a joint target heavily enough for the junior partner to get in the killing blow.
cs: Aby se vaše jednotky nízké úrovně rychleji povýšily, spárujte je se silnější jednotkou, která nejprve dostatečně poškodí společný cíl; „učedník“ pak dílo dokoná a získá zkušenosti.

en: Toggle fog for the current player.
cs: Přepne zobrazování mlhy pro aktivní stranu.

en: Toggle overlaying of terrain codes on hexes.
cs: Přepíná zobrazení terénních kódů na políčkách.

en: Toggle overlaying of x,y coordinates on hexes.
cs: Přepíná zobrazení souřadnic x,y na políčkách.

en: Toggle planning mode.
cs: Přepne plánovací mód.

en: Toggle shroud for the current player.
cs: Přepíná zobrazování tmy pro aktivní stranu.

en: Total damage
cs: celkové poškození

en: Trait:
cs: Vlastnost:

en: Traits
cs: Vlastnosti

en: Trash Pile
cs: Hromada mezí

en: Try to avoid moving next to unoccupied villages. An enemy unit may move into the village and attack you, while enjoying the defense and healing of the village.
cs: Zpravidla netáhni do těsné blízkosti neobsazené vesnice. Může se do ní přesunout nepřátelská jednotka a zaútočit na tebe, využívajíc přitom výhod vesnice - obranu a léčení.

en: Try to operate units with a small number of powerful attacks—such as Dark Adepts, Horsemen, Orcish Grunts or Dwarvish Thunderers—in pairs or threes. This gives you another try whenever your first devastating attack misses — as inevitably happens from time to time.
cs: Pokus se používat jednotky s malým počtem silných útoků (např. temné učedníky, jezdce, skřetí pěšáky nebo trpasličí hromovládce) ve skupinkách po dvou či po třech. Takto je k dispozici další pokus, pokud první útok selže... což se běžně stává.

en: Tue
cs: St

en: Tuesday
cs: Úterý

en: Turkish Translation
cs: Turecký překlad

en: Turn
cs: Kolo

en: Turn
cs: Kolo

en: Turn bonus:
cs: Bonus za kolo:

en: Turn changed
cs: Změna tahu

en: Turn debug mode off.
cs: Vypne ladící mód.

en: Turn debug mode on.
cs: Zapne ladící mód.

en: Turns finished early:
cs: Zbývajících kol:

en: Turns run out
cs: Vyprší počet kol

en: Turns:
cs: Počet kol:

en: Tutorial
cs: Výcvik

en: Type
cs: Typ

en: Type $help_command <command> for more info.
cs: Napiš $help_command <příkaz> pro více informací.

en: Type:
cs: Typ:

en: Ukrainian Translation
cs: Ukrajinský  překlad

en: Unable to find a leader type for faction $faction
cs: Nemohu najít vůdčí typ pro frakci $faction

en: Unban a user. He does not have to be in the game but on the server.
cs: Zruší zákaz hráče. Nemusí být přímo ve hře, ale na serveru ano.

en: Undoing moves not yet transmitted to the server.
cs: Vracení pohybu ještě nebylo odesláno na server.

en: Unexpected characters after variable name (expected , or =)
cs: Neočekávané znaky po názvu proměnné (očekávám , nebo =)

en: Unexpected characters at line start
cs: Neočekávané znaky na začátku řádky

en: Unexpected closing tag
cs: Neočekávaná uzavírací značka

en: Unit List
cs: Seznam jednotek

en: Units are healed when they advance a level. Used wisely, this can turn a fight.
cs: Když jsou jednotky povýšeny, současně se zcela uzdraví. To může při moudrém využití zvrátit bitvu.

en: Units of level one and higher have a <i>Zone of Control</i> in the six hexes around them. If a unit moves into an enemy’s zone of control, it may not move any further that turn. This means that units can have two empty hexes between them and still create a barrier to the enemy. Beware, though: skirmishers can pass through these gaps.
cs: Všechny jednotky mají <i>oblast kontroly</i> skládající se ze sousedních políček. Pokud se jednotka posune do oblasti kontroly nepřítele, nemůže se už v tomto kole pohnout dále. Znamená to také, že pro vytvoření neprůchodné linie stačí umístit jednotky dvě políčka od sebe. (Jednotky stupně 0 jsou pro vytvoření oblasti kontroly příliš slabé; průbojné jednotky jsou natolik obratné, že tyto oblasti ignorují.)

en: Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)
cs: Jednotky na dohled! ($friendphrase, $enemyphrase)

en: Units stationed in villages will either heal eight hitpoints at the beginning of their turn, or will recover from poisoning.
cs: Jednotky umístěné ve vesnicích se uzdravují o 8 životů na začátku svého kola nebo jsou vyléčeny z otravy.

en: Units with the <i>Intelligent</i> trait need fewer experience points to level up. Early in a campaign, try to give killing blows to these units so you can get some high-level troops sooner.
cs: Jednotky s vlastností <i>inteligentní</i> potřebují k povýšení méně zkušeností. Na začátku tažení se pokus přenechat jim dobíjení nepřátel, abys získal(a) co nejdříve jednotky vyšších úrovní.

en: Units with the <i>Leadership</i> ability help lower-level adjacent units on the same side fight better. You can move these units slowly along your battle lines and give bonuses to large numbers of lower-level troops.
cs: Jednotky se schopností „<i>velení</i>“ zlepšují bojové schopnosti jednotek nižší úrovně na sousedních polích. Posunováním velitelů podél početné linie jednotek nižší úrovně lze dosáhnout značné výhody.

en: Units with the <i>Quick</i> trait get an extra movement point per turn. This can be very important when moving through difficult terrain such as water or caves. It can make the difference between being able to move one hex or two.
cs: Jednotky s vlastností „<i>rychlý</i>“ mohou dojít o jedno políčko za tah dále. Při pohybu členitým terénem jako jeskyně nebo voda to může představovat podstatnou výhodu celého jednoho hexu.

en: Units with three or more attacks—especially magical attacks—are ideal for finishing off enemies with only a few hitpoints remaining. Be sure to use leadership—or a strong or dextrous unit—whenever the extra point or two of damage makes a one-hit kill possible.
cs: Jednotky se třemi nebo více útoky, zejména magickými, jsou vhodné pro dorážku nepřátel s pouhými několika životy. Pokud to umožní zabití jediným úderem, používej velení nebo silnou či obratnou jednotku.

en: Unknown campaign: $campaign_id
cs: Neznámé tažení: $campaign_id

en: Unknown command '$command', try $help_command for a list of available commands.
cs: Neznámý příkaz '$command'; zkus $help_command pro seznam dostupných příkazů.

en: Unknown debug domain: '$domain'.
cs: Neznámá ladící kategorie „$domain|“.

en: Unknown debug level: '$level'.
cs: Neznámá ladící úroveň „$level|“.

en: Unknown era
cs: Neznámý věk

en: Unknown era: $era_id
cs: Neznámý věk: $era_id

en: Unknown scenario
cs: Neznámý scénář

en: Unknown scenario: $scenario_id
cs: Neznámý scénář: '$scenario_id|'

en: Unknown scenario: '$scenario|'
cs: Neznámý scénář: „$scenario|“

en: Unlimited turns
cs: Neomezeně kol

en: Unmute an observer. Without an argument unmutes everyone.
cs: Od-umlčí pozorovatele. Bez parametru je akce provedena pro všechny pozorovatele.

en: Unsafe Lua scripts.
cs: Nebezpečné Lua skripty.

en: Unsafe mode enabled!
cs: Bezpečnostní mód byl vypnut!

en: Unterminated [+element] tag
cs: Neukončená značka [+element]

en: Unterminated [element] tag
cs: Neukončená značka [element]

en: Unterminated closing tag
cs: Neukončená uzavírací značka

en: Unterminated quoted string
cs: Neukončený řetězcový literál

en: Unwalkable
cs: Neschůdný

en: Update All
cs: Aktualizovat vše

en: Update Failed
cs: Aktualizace selhala

en: Update details for your nickname. For possible details see '/details'.
cs: Aktualizuje podrobnosti vaší přezdívky. Možné detaily viz '/details'.

en: Upkeep
cs: Výdaje

en: Usage:
cs: Použití:

en: Use 12-hour clock format
cs: Používat 12ti hodinový formát času

en: Use colored mouse cursors, which may be slower or break the game (use at your own risk)
cs: Použít barevné kurzory, které ale mohou zpomalovat nebo zcela zaseknout hru (použití na vlastní riziko)

en: Use healers to support your attacks — they will win you battles without needing to attack anything themselves.
cs: Ber s sebou do útoků i léčitele -- vyhrají tvé bitvy, aniž musí sami zaútočit.

en: Use lines of troops to screen your injured units while they recover.
cs: Chraň zraněné jednotky řadou jednotek, abys jim umožnil zotavit se.

en: Use map settings
cs: Použij nastavení z mapy

en: Use scenario specific settings
cs: Použij specifické nastavení scénáře

en: Use the map editor's <i>Areas</i> menu to define regions later addressed by event or ai coding.
cs: Použijte <i>Oblasti</i> v editoru map pro nastavení oblastí, které později použije něaká událost nebo umělá inteligence.

en: User Maps
cs: Mapy od uživatelů

en: User Scenarios
cs: Uživatelské scénáře

en: User made map
cs: Uživatelem vytvořená mapa

en: Vacant Slot: | Vacant Slots:
cs[0]: Prázdná pozice:
cs[1]: Prázdné pozice:
cs[2]: Prázdných pozic:

en: Vacant slots
cs: Prázdné pozice

en: Valencian (southern Catalan) Translation
cs: Valencijský překlad (jižní Katalánie)

en: Value: '$value' Previous: '$previous_value'
cs: Hodnota: '$value', předchozí '$previous_value'

en: Variable not found
cs: Proměnná nenalezena

en: Verifying cache
cs: Prověřování dočasných úložišť

en: Version
cs: Verze

en: Version control system (VCS) information
cs: Informace o verzovacím systému (VCS)

en: Version:
cs: Verze:

en: Victory
cs: Vítězství

en: Victory:
cs: Vítězství:

en: Vietnamese Translation
cs: Vietnamský překlad

en: Village
cs: Vesnice

en: Village gold:
cs: Zlato/Vesnice:

en: Village support:
cs: Zlato/Vesnice:

en: Villages
cs: Vesnic

en: Visualize the screen refresh procedure.
cs: Předvede obnovovací proceduru obrazovky.

en: WARNING: There is already a client using this nickname, logging in will cause that client to be kicked!
cs: Varování: Tuto přezdívku již někdo používá, přihlášení jej vyhodí!

en: Waiting for game to start...
cs: Čekám, až hra začne...

en: Waiting for next scenario...
cs: Čekám na další scénář...

en: Waiting for players to choose factions...
cs: Čekám na výběr frakcí dalších hráčů...

en: Waiting for players to join...
cs: Čekám na připojení dalších hráčů...

en: Warning
cs: Varování

en: Warning:
cs: Varování:

en: Warning: The file you have tried to load is corrupt. Loading anyway.
cs: Upozornění: Soubor, který ses snažil načíst, je poškozený. Pokouším se pokračovat.

en: Weapon range:
cs: Dosah zbraně:

en: Weapon special:
cs: Zvláštnosti zbraně:

en: Weapon:
cs: Zbraň:

en: Weapons Shop Tent
cs: Obchod se zbraněmi

en: Wed
cs: St

en: Wednesday
cs: Středa

en: Well
cs: Studna

en: What should our victorious unit become?
cs: Čím se má stát vítězná jednotka?

en: When a tough unit is heavily injured, send it to heal in a village several turns’ movement away from the fighting. Then it can recover in peace (at 10 hitpoints per turn) without tying up front-line villages.
cs: Když je těžce zraněna velmi odolná jednotka, pošli ji do vesnice vzdálené několik tahů od fronty. Tam se bude moci nerušeně zotavovat (o 10 životů za kolo), aniž by zabírala vesnice poblíž fronty.

en: While finishing early gives a gold bonus, and reduces the opportunities for enemies to kill your valuable troops, it also means you lose chances to earn your units extra experience. When deciding whether or not to finish a scenario early, weigh these factors against one another.
cs: I když brzký konec znamená více zlata a snižuje šanci, že by nepřátelé zabili tvé cenné jednotky, obírá tě také o možnost získat zkušenosti jednotek. Při rozhodování, zda scénář ukončit brzy, je potřeba zvážit všechny tyto faktory.

en: Whirlpool
cs: Vodní vír

en: White
cs: Bílá

en: White Ring
cs: Bílý kruh

en: Whiteboard Options
cs: Nastavení plánovacího módu

en: Windmill
cs: Větrný mln

en: With specials:
cs: S vylepšeními:

en: With this golden coin, I wish that this battle end in a swift and safe victory.
cs: S touto zlatou mincí si přeji, aby tato bitva skončila rychlým a bezpečným vítězstvím.

en: XP
cs: Zkušenost

en: XP to advance
cs: zkušenostních bodů k postupu

en: XP:
cs: zkušeností:

en: Yellow Potion
cs: Žlutý lektvar

en: You
cs: Ty

en: You are about to open a security breach in Wesnoth. Are you sure you want to continue? If you have downloaded add-ons, do not click 'ok'! They would instantly take over your computer. You have been warned.
cs: Právě dochází k prolomení bezpečnostního sytému Wesnothu. Jsi si jistý, že chceš pokračovat? Pokud právě stahuješ rozšíření a pokračovat nechceš, v žádném případě neklikej na 'OK'. Někdo by pak mohl následně převzít kontrolu nad tvým počítačem. A pokud chceš přesto pokračovat, nestěžuj si pak, že jsi nebyl varován. Byl jsi.

en: You are not worthy of healing.
cs: Nejsi hoden vyléčení.

en: You are separated from your soldiers and may not recall them
cs: Jsi oddělen od svých vojáků a nemůžeš je přivolat

en: You can access the <b>Recruit</b> and <b>Recall</b> commands by right-clicking on a castle tile. That will let you choose the precise hex you put a unit in. Placing units wisely can sometimes let you reach a village a turn earlier.
cs: Příkazy pro verbování a přivolávání je možno aktivovat i z menu po kliknutí pravým tlačítkem na políčko hradu. To vám umožní přesně určit, kam umístit novou jednotku, což někdy může pomoci — například získat vesnici o tah dříve.

en: You can reuse units from a previous scenario by selecting <b>Recall</b> from the <b>Actions</b> menu. By recalling the same units over and over, you can build up a powerful and experienced army.
cs: Můžeš využívat jednotky z minulých scénářů vybráním „<b>Přivolej</b>“ z menu „<b>Akce</b>“. Přivoláváním stále stejných jednotek znovu a znovu lze vybudovat silnou a zkušenou armádu.

en: You can see how far enemy units can move by moving the mouse cursor over them.
cs: Můžeš se podívat, jak daleko mohou nepřátelské jednotky dojít, když na ně přesuneš kursor myši.

en: You cannot end your turn yet!
cs: Ještě nelze ukončit tah!

en: You cannot move your leader away from the keep with some planned recruits or recalls left.
cs: Pokud má vůdce naplánováno verbování nebo přivolávání, nelze jím pohnout z tvrze.

en: You cannot undo a move that uncovers hexes hidden by fog or shroud. Turn on the <b>Delay Shroud Updates</b> option when you need to move units while retaining the ability to undo, or use the new Whiteboard planning tool.
cs: Pohyb odstraňující mlhu nebo zahalení tmou nelze vrátit. Pokud potřebujete přesouvat jednotky při zachování možnosti vracení, zapněte volbu „<b>Pozdrž překreslování mlhy</b>“ nebo využijte plánovací režim.

en: You currently can't recall at the highlighted location
cs: V tuto chvíli nelze ve vybraném umístění přivolávat

en: You don’t have a leader to recall with.
cs: Nemáš vůdce, který by přivolával.

en: You don’t have a leader to recruit with.
cs: Nemáš vůdce, který by verboval či přivolával.

en: You don’t have enough gold to recruit that unit
cs: K naverbování této jednotky nemáš dost peněz

en: You have been defeated!
cs: Byl jsi poražen!

en: You have come across a wishing well. What would you like to wish for?
cs: Přišel jsi ke studně přání.
    Co by sis přál?

en: You have emerged victorious!
cs: Zvítězil jsi!

en: You have made too many login attempts.
cs: Bylo provedeno příliš mnoho pokusů o přihášení.

en: You have no add-ons installed.
cs: Nejsou nainstalována žádná rozšíření.

en: You have no units available to recruit.
cs: Nemáš žádné jednotky k naverbování.

en: You have not started your turn yet. Do you really want to end your turn?
cs: Ještě jsi ani nezapočal svůj tah. Opravdu si jej přeješ ukončit?

en: You must enter a name.
cs: Musíš zadat jméno.

en: You must have a leader on a keep who is able to recall that unit.
cs: Musíš mít v tvrzi vůdce schopného přivolat tuto jednotku.

en: You must have a leader on a keep who is able to recruit the unit.
cs: Musíš mít v tvrzi vůdce schopného verbovat tuto jednotku.

en: You must have at least 1 gold piece to recall a unit | You must have at least $cost gold pieces to recall a unit
cs[0]: K přivolání jednotky potřebuješ nejméně 1 zlaťák
cs[1]: K přivolání jednotky potřebuješ nejméně $cost zlaťáky
cs[2]: K přivolání jednotky potřebuješ nejméně $cost zlaťáků

en: You must login first.
cs: Nejprve se musíš přihlásit.

en: You retrieve $amount_gold pieces of gold.
cs: Získáváš $amount_gold zlata.

en: You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold.
cs[0]: Příští scénář zahájíš s jeho definovaným minimem plus $gold zlatým.
cs[1]: Příští scénář zahájíš s jeho definovaným minimem plus $gold zlatými.
cs[2]: Příští scénář zahájíš s jeho definovaným minimem plus $gold zlatými.

en: You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher. | You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher.
cs[0]: Příští scénář zahájíš buď s jedním zlatým nebo jeho definovaným minimem; použita je vyšší částka.
cs[1]: Příští scénář zahájíš buď se $gold zlatými nebo jeho definovaným minimem; použita je vyšší částka.
cs[2]: Příští scénář zahájíš buď s $gold zlatými nebo jeho definovaným minimem; použita je vyšší částka.

en: You will start the next scenario with the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with the defined minimum starting gold.
cs[0]: Příští scénář zahájíš s jeho definovaným minimem zlata.
cs[1]: Příští scénář zahájíš s jeho definovaným minimem zlata.
cs[2]: Příští scénář zahájíš s jeho definovaným minimem zlata.

en: [turn]
cs: [kolo]

en: abbrev^May
cs: Kvě

en: addon_state^Installed
cs: Nainstalováno

en: addon_state^Installed, broken
cs: Nainstalovaný, poškozený

en: addon_state^Installed, outdated on server
cs: Nainstalovaný, na serveru zastaralý

en: addon_state^Installed, upgradable
cs: Nainstalovaný, upgradovatelný

en: addon_state^Not installed
cs: Rozšíření nenainstalováno

en: addon_state^Published
cs: Vydaný

en: addon_state^Published, broken
cs: Vydaný, poškozený

en: addon_state^Published, not installed
cs: Vydaný, nenainstalovaný

en: addon_state^Published, outdated on server
cs: Vydaný, na serveru zastaralý

en: addon_state^Published, upgradable
cs: Vydaný, upgradovatelný

en: addon_state^Unknown
cs: Neznámý

en: addon_type^(unknown)
cs: (neznámý)

en: addon_type^Campaign
cs: Tažení

en: addon_type^MP campaign
cs: Tažení pro více hráčů

en: addon_type^MP era
cs: Éra MP

en: addon_type^MP faction
cs: Frakce MP

en: addon_type^MP map-pack
cs: Soubor map MP

en: addon_type^MP modification
cs: Frakce MP

en: addon_type^MP scenario
cs: Scénář hry pro více hráčů

en: addon_type^Other
cs: Jiný

en: addon_type^Resources
cs: Zdroje

en: addon_type^SP/MP Campaign
cs: Tažení pro jedoho/více hráčů

en: addon_type^Scenario
cs: Scénář

en: aggressive.
cs: agresivní.

en: ai
cs: AI

en: aliases:
cs: aliasy:

en: am
cs: odpoledne

en: arcane
cs: nezemský

en: at $pos
cs: v $pos

en: blade
cs: čepel

en: border_size should be between 0.0 and 0.5.
cs: Hodnota „border_size“ by měla ležet mezi 0,0 a 0,5.

en: chaotic
cs: chaotická

en: closed at $pos
cs: uzavřená na $pos

en: cold
cs: chlad

en: continuous replay
cs: souvislé přehrávání záznamu

en: cured
cs: vyléčen

en: current local time
cs: skutečný čas (hodiny)

en: damage | damage
cs[0]: poškození
cs[1]: poškození
cs[2]: poškození

en: defensive.
cs: opatrné.

en: do not translate the 'all'^[all|<command>]
cs: [all|<příkaz>]

en: do not translate the on/off^[<side> [on/off]]
cs: [<strana> on/off]

en: dropping your username
cs: mazání přezdívky

en: electrical
cs: elektrický

en: error
cs: Chyba

en: expected at $pos
cs: očekáván na $pos

en: female^chaotic
cs: chaotická

en: female^cured
cs: vyléčená

en: female^lawful
cs: zákonná

en: female^liminal
cs: šerá

en: female^neutral
cs: neutrální

en: female^petrified
cs: zkamenělá

en: female^poisoned
cs: otrávená

en: female^slowed
cs: zpomalená

en: female^unhealable
cs: neléčitelná

en: filter^Options
cs: Nastavení

en: fire
cs: oheň

en: focusing on defeating $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.
cs: zaměřen na poražení $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.

en: focusing on defending the area around $x1|,$y1|.
cs: zaměřuji se na obranu oblasti kolem $x1|,$y1|.

en: focusing on protecting $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.
cs: zaměřen na ochranu $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.

en: friends and ignores list
cs: seznam otrapů a přátel.

en: friends list
cs: seznam přátel

en: gender^Random
cs: Náhodné

en: gold
cs: zlatých

en: help
cs: nápověda

en: holy water^Leave it
cs: Nech ji zde

en: holy water^Take it
cs: Použij ji

en: ignores list
cs: seznam otrapů

en: impact
cs: úder

en: income
cs: příjmy

en: infix_binary^i
cs: i

en: invalid network handle
cs: neplatné síťové jméno

en: invisible:
cs: neviditelný:

en: lawful
cs: zákonná

en: level
cs: úroveň

en: liminal
cs: šerý

en: maximum^max.
cs: max.

en: melee
cs: zblízka

en: minimum^min.
cs: min.

en: moves
cs: kroků

en: moving leader to $x1|,$y1|.
cs: přesouvám vůdce na $x1|,$y1|.

en: multiplayer_starting_gold^Gold | multiplayer_starting_gold^Gold
cs[0]: zlatý
cs[1]: zlaté
cs[2]: zlatých

en: neutral
cs: neutrální

en: nick registration
cs: registrace přezdívky

en: no
cs: ne

en: none
cs: žádná

en: none set.
cs: nenastaveno.

en: not available.
cs: není k dispozici.

en: opened at $pos
cs: Otevřen na $pos

en: pause at end of turn
cs: pozastav na konci kola

en: per turn
cs: na kolo

en: petrified
cs: zkamenělý

en: petrified:
cs: zkamenění:

en: pierce
cs: bodnutí

en: play side turn
cs: přehraj kolo další strany

en: play turn
cs: přehraj další kolo

en: pm
cs: odpoledne

en: poisoned
cs: otrávený

en: poisoned:
cs: otrávený:

en: prefix_atto^a
cs: a

en: prefix_exa^E
cs: E

en: prefix_femto^f
cs: f

en: prefix_giga^G
cs: G

en: prefix_kibi^K
cs: K

en: prefix_kilo^k
cs: k

en: prefix_mega^M
cs: M

en: prefix_micro^µ
cs: µ

en: prefix_milli^m
cs: m

en: prefix_nano^n
cs: n

en: prefix_peta^P
cs: P

en: prefix_pico^p
cs: p

en: prefix_tera^T
cs: T

en: prefix_yocto^y
cs: y

en: prefix_yotta^Y
cs: Y

en: prefix_zepto^z
cs: z

en: prefix_zetta^Z
cs: Z

en: prompt^Command:
cs: Příkaz:

en: ranged
cs: na dálku

en: registering with password *** and email address $email
cs: registruji s heslem *** a adresou $email

en: registering with password *** and no email address
cs: registruji s heslem *** a bez e-mailové adresy

en: replay
cs: záznam

en: requesting information for user $nick
cs: vyžaduji informace o uživateli $nick

en: reset to beginning
cs: znovu od začátku

en: save_compression^Bzip2
cs: Bzip2

en: save_compression^Gzip
cs: Gzip

en: save_compression^No
cs: Ne

en: save_compression_desc^Best compression, slower
cs: Nejlepší komprese, pomalejší

en: save_compression_desc^Default compression, faster
cs: Výchozí komprese, rychlejší

en: save_compression_desc^Large plain text files
cs: Soubory s prostým textem

en: save_compression_short^bzip2
cs: bzip2

en: save_compression_short^gzip
cs: gzip

en: save_compression_short^no
cs: ne

en: scenario settings^Base
    Income
cs: Základní
    příjem

en: scenario settings^Fog
cs: Mlha

en: scenario settings^Gold Per
    Village
cs: Zlatých
    na vesnici

en: scenario settings^Leader
cs: Vůdce

en: scenario settings^Shroud
cs: Zahalení tmou

en: scenario settings^Side
cs: Strana

en: scenario settings^Start
    Gold
cs: Počáteční
    kapitál

en: scenario settings^Support Per
    Village
cs: Zlatých
    na vesnici

en: sceptre of fire
cs: ohnivé žezlo

en: setting $var to $value
cs: nastavuji $var na $value

en: side $temp_i
cs: strana $temp_i

en: side $temp_i ($side_i_leader.name|)
cs: strana $temp_i|($side_i_leader.name)

en: slowed
cs: zpomalený

en: slowed:
cs: zpomalený:

en: status^Units
cs: Jednotek

en: statuspanel^level
cs: úroveň

en: statuspanel^lvl
cs: úr

en: statuspanel^moves
cs: pohyby

en: statuspanel^terrain def.
cs: obrana (terén)

en: storm trident
cs: trojzubec bouře

en: storm trident^Leave it
cs: Nechat být

en: storm trident^Take it
cs: Vzít

en: strike | strikes
cs[0]: úder
cs[1]: údery
cs[2]: úderů

en: theme^Default
cs: Výchozí

en: theme^Pandora
cs: Pandora

en: time left for current turn
cs: zbývající čas do konce tohoto tahu

en: unhealable
cs: neléčitelný

en: unit list^Traits
cs: Vlastnosti

en: unit^Gold | Gold
cs[0]: zlatý za jednotku
cs[1]: zlaté za jednotku
cs[2]: zlatých za jednotku

en: unit_byte^B
cs: B

en: units
cs: jednotek

en: upkeep
cs: výdaje

en: version
cs: verze

en: very long
cs: velmi dlouhý

en: villages
cs: vesnic

en: vision:
cs: vidění:

en: whisper to $receiver
cs: soukromá zpráva pro $receiver

en: whisper: $sender
cs: soukromá zpráva: $sender

en: yes
cs: ano
