Battle for Wesnoth - en to cs translation catalogue (468 entries)

en: 2 + villages − maximum(0, upkeep − villages)
cs: 2 + vesnice - maximum(0, žold - vesnice)

en: <emphasis role="strong">Arcane</emphasis>: An attack that dispels the magic animating zombies, specters, and other undead creatures and spirits. Example: A white mage&#8217;s magic attack.
cs: <emphasis role="strong">Nezemský</emphasis>: Útoky oslabující a ničící magii, dodávající život zejména nemrtvým stvořením. Oplývají jimi zejména mágové různých ras (například Bílý mág).

en: <emphasis role="strong">Blade</emphasis>: Weapons with a cutting edge, used to chop pieces of flesh from a foe. Examples: dagger, scimitar, saber, drake claws.
cs: <emphasis role="strong">Čepel</emphasis>: Zbraně s ostrým okrajem, používané k odseknutí částí nepřítele. Dýky, šavle, drápy...

en: <emphasis role="strong">Cold</emphasis>: Weapons based on cold or ice missiles. Example: A Dark Adepts&#8217;s chill wave.
cs: <emphasis role="strong">Chlad</emphasis>: Zbraně založené na ochlazení nebo ledových střelách, většinou magické. Příklad: střely temného učedníka.

en: <emphasis role="strong">Fire</emphasis>: Weapons using fire to roast the foe like a chicken. Example: A drake&#8217;s fire breath.
cs: <emphasis role="strong">Oheň</emphasis>: Zbraně používané k popálení nebo upečení nepřátel: ohnivý dech drakonidů, zápalné šípy atd.

en: <emphasis role="strong">Impact</emphasis>: Weapons having neither a sharp point nor a cutting edge, but heavy enough to break an enemy&#8217;s bones. Examples: mace, staff, Troll fist.
cs: <emphasis role="strong">Úder</emphasis>: Zbraně bez špiček a hran, dostatečně těžké k lámání kostí, jako hole, kladiva nebo třeba trollí pěsti.

en: <emphasis role="strong">Piercing</emphasis>: Weapons with a sharp point and either a long handle or a missile, used to perforate foe&#8217;s body and damage internal organs. Examples: Knight or infantry pike, arrow.
cs: <emphasis role="strong">Bodnutí</emphasis>: Zbraně s ostrou špičkou, buď na dlouhé násadě nebo jako střely, používané k probodnutí těla nepřátel a poškození orgánů. Např. šípy, kopí.

en: A complete list of official and user setup servers is listed at this website: <ulink url="http://wesnoth.org/wiki/MultiplayerServers">Multiplayer servers</ulink>.
cs: Úplný seznam oficiálních i uživatelských serverů je k dispozici na stránce <ulink url="http://wesnoth.org/wiki/MultiplayerServers">servery</ulink>.

en: A curer can cure a unit of poison, although that unit will receive no additional healing on the turn it is cured of the poison.
cs: Uzdravovatel dokáže uzdravit otrávenou jednotku, ale tato jednotka už v daném tahu nebude dále léčena.

en: A single scenario takes about 30 minutes to 2 hours to complete. This is the fastest way to play, but your units are not saved and you cannot use campaign units. You can play scenarios against the computer or against other players either over the internet or at your computer. Scenarios are accessed through the "Multiplayer" button on the main menu.
cs: Hra jednoho jediného scénáře může trvat od třiceti minut do svou hodin. Je to nejrychlejší způsob hry, ale Vaše jednotky nejsou uloženy a nelze používat jednotky z tažení. Scénáře můžete hrát proti lidem i počítači, proti lidem pak na jednom počítači i přes internet. Scénáře si můžete zahrát po zmáčknutí tlačítka „Hra více hráčů“ v hlavním menu.

en: A unit may be healed a maximum of 8 hitpoints per turn. A unit that does not move or fight during a turn is <emphasis>resting</emphasis> and will recover 2 hitpoints. Hitpoints recovered through <emphasis>resting</emphasis> are added on top of hitpoints recovered through healing so it is possible for a unit to recover up to a total of 10 hit points per turn.
cs: Jednotka může být vyléčena nejvýše o 8 životů za kolo. Jednotka, která během svého kola nebojuje ani se nepohne, <emphasis>odpočívá</emphasis> a vyléčí se „jen tak“ o 2 životy. Tyto 2 životy získané odpočinkem nejsou do dříve zmíněných 8 zahrnuty, takže v extrémních případech se mohou jednotky vyléčit až o 10 životů za kolo.

en: A unit may take several turns to be fully healed.
cs: Plné uzdravení jednotky často trvá i několik kol.

en: A unit which can cure an ally of poison, although the ally will receive no additional healing on the turn it is cured of the poison.
cs: Uzdravovatel dokáže uzdravit otrávenou jednotku, ale tato jednotka už v daném tahu nebude dále léčena.

en: A unit&#8217;s Zone of Control extends to the six hexes immediately adjacent to the unit, and units that move into an enemy zone of control are forced to stop. Units with the skirmisher ability ignore enemy zones of control and are able to move through them freely without being forced to stop. Level 0 units are considered too feeble to generate a zone of control and all units are able to move through the hexes around an enemy level 0 unit freely.
cs: Oblast kontroly zabírá šest okolních hexů jednotky. Když do oblasti kontroly vstoupí nepřátelská jednotka, musí se zastavit. Výjimku tvoří jednotky se schopností „průbojnost“, které nepřátelské oblasti kontroly ignorují a mohou se jimi pohybovat bez omezení. Jednotky nulté úrovně nejsou dost silné na vytváření oblasti kontroly, takže nepředstavují pro ostatní jednotky velkou překážku v pohybu.

en: Abilities
cs: Schopnosti

en: Across the top of the screen from left to right are the following items:
cs: Na horní straně obrazovky se zleva doprava nacházejí tyto věci:

en: Actions button
cs: Tlačítko „Akce“

en: Add-ons
cs: Rozšíření

en: Advanced units are needed to quickly kill enemy commanders, and to avoid losing lots of units.
cs: Jednotky vyšší úrovně jsou zapotřebí k rychlému doražení nepřátelských vůdců, aby nedošlo ke zbytečným ztrátám.

en: Advanced units have higher upkeep than lower level units (1 gp per level), loyal units are an exception.
cs: Povýšené jednotky vyžadují vyšší žold, než na základní úrovni (1 zlatý na úroveň), výjimkou jsou věrné jednotky.

en: Advancing and attacking is of course the most interesting part of your way to victory. Kill or weaken enemies in your path and move your defensive line forward. This can become tricky as the enemy gets to attack back on his turn.
cs: Postup a útočení se pochopitelně nejzajímavější částí cesty k vítězství. Zabíjejte nebo oslabujte nepřátele a posunujte kupředu Vaši obrannou linii. To se může stát obtížným, když je na tahu nepřítel a provede protiútok.

en: After slaughtering scenarios (where you take lots of punishment) there are usually "breathing room" scenarios where you can rather easily gain some gold and experience (advanced units).
cs: Po scénářích, sestávajících se ze strašlivé řeže (kde pořádně „dostáváte na frak“), obvykle následují volnější scénáře určené k opětovnému nashromáždění peněz a zkušených jednotek.

en: After you complete a scenario, all surviving units will be available to recall in the next scenario. You are not able to move or attack with a unit on the turn you recruit or recall that unit. A Recalled unit retains its previous Level, Experience Points, (sometimes) any magic items acquired, and will arrive with full hitpoints.
cs: Po zakončení scénáře budou všechny přeživší jednotky k dispozici k přivolání v následujícím scénáři. Čerstvě naverbovaná nebo přivolaná jednotka se nemůže v tom kole pohnout. Přivolaná jednotka si uchovává všechny statistiky kromě životů, které bude mít plné. Zachovány také většinou zůstanou předměty, které sebrala.

en: Aged
cs: Starý

en: Alignment
cs: Příslušnost

en: All game types use the same soldiers, called units. Each unit is identified by Race, Level, and Class. Each unit has strengths and weaknesses, based on their Resistances, current Terrain, and Level. Full details are in the in game help.
cs: Všechny druhy hry používají vojáky nazývané „jednotky“. Každá jednotka je určena rasou, úrovní a třídou a má silné i slabé stránky, dané odolnostmi, terénem na kterém stojí a úrovní. Podrobnosti lze vyčíst z příslušných tabulek v nápovědě / popisu jednotek.

en: Allows the unit to heal adjacent friendly units at the beginning of each turn.  A unit cared for by this healer may heal up to 4 HP per turn, or stop poison from taking effect for that turn.  A poisoned unit cannot be cured of its poison by a healer, and must seek the care of a village or a unit that can cure.
cs: Jednotka dokáže ošetřit spřátelené jednotky na vedlejších polích na začátku tahu. Jedna zraněná jednotka se může za jeden tah vyléčit až o 4 životy nebo se jí může na jeden tah zastavit působení jedu. Ošetřovatel nedokáže uzdravit otrávenou jednotku; taková jednotka musí vyhledat pomoc ve vesnici nebo u jednotky, která dokáže uzdravovat.

en: Alt+GamingButton X
cs: Alt+Knoflík X

en: Alt+GamingButton Y
cs: Alt+Knoflík Y

en: Ambush
cs: Přepadení

en: An important part of succeeding at Battle for Wesnoth is keeping your units healthy. When your units take damage you can heal them by moving them onto villages or next to special healing units (e.g. the Elvish Shaman and White Mage). Some other units you will encounter, such as Trolls, have the ability to heal themselves naturally.
cs: Důležitá část úspěšného boje ve Wesnothu je udržení Vašich jednotek zdravých. Když jsou raněny, můžete je přesunout do vesnice nebo vedle léčitelů (elfí šamanka, bílý mág atd.). Některé jiné jednotky, které potkáte, jako trollové, se dokáží uzdravovat samy.

en: Arrow keys
cs: Šipky

en: As your troops gain battle experience, they will learn more skills and become stronger. They will also die in battle, so you&#8217;ll need to recruit and recall more when that happens. But choose wisely, for each has strengths and weaknesses a cunning opponent will quickly exploit.
cs: Jak Vaše jednotky získávají bojové zkušenosti, stávají se silnějšími a zvládají čím dál více. Některé také v boji padnou, takže budete muset naverbovat nebo přivolat další. Vybírejte ale dobře, výhody i nevýhody lze využít.

en: At the beginning (when you probably have no high level units), try to give most kills to a small handful of your units. This will fast-track them to becoming Level 2 units, and they can then shepherd others.
cs: Na začátku, kdy nemáte jednotky vyšší úrovně, se je pokuste co nejrychleji získat - přenechávejte zabití jen několika vybraným jednotkám. Postoupí na další úroveň dříve a pak Vám pomohou vycvičit i ostatní.

en: At the end of each successful scenario, all your remaining troops are automatically saved. At the start of the next scenario you may recall them in a similar way to recruiting. Recalled troops are often more experienced than recruits and usually a better choice.
cs: Na konci každého vyhraného scénáře jsou uschovány Vaše veškeré zbývající jednotky. Na začátku dalšího scénáře je můžete přivolat podobně jako při verbování. Přivolané jednotky již mají obvykle nasbírané zkušenosti a představují tak lepší volbu.

en: At the start of a scenario
cs: Na začátku scénáře

en: At the start of each scenario, your game state is normally saved. If you are defeated, you may load it and try again. Once you have succeeded, you will again be asked to save the next scenario and play that. If you have to stop playing during a scenario, you can save your turn and load it again later. Just remember, a good Battle for Wesnoth player never needs to save during a scenario. However, most beginners tend to do so rather often.
cs: Na začátku každého scénáře je hra automaticky uložena. Při porážce ji pak můžete načíst a opět se pokusit zvítězit. Jakmile se Vám to povede, budete na začátku dalšího scénáře opět před začátkem dotázán(a) na uložení atd. Pokud budete muset hru přerušit uprostřed scénáře, uložte ji a načtěte později. Pamatujte ale, že dobří hráči nepotřebují každou chvíli ukládat hru, aby předešli ztrátám. Většina začátečníků se přirozeně tímto stylem pokouší podvést náhodu působící v jejich neprospěch.

en: Attach a text label to a terrain hex
cs: Přidá popisek na současnou pozici na mapě

en: Attack types
cs: Druhy útoku

en: Attacking and choosing your targets
cs: Útočení a výběr cílů

en: Backstab
cs: Zezadu

en: Basic Strategy
cs: Základy strategie

en: Battle for Wesnoth User&#8217;s Manual
cs: Manuál uživatele Bitvy o Wesnoth

en: Battle for Wesnoth has hundreds of unit types which are characterized by a rich set of statistics. In addition, individual units can have specific <link linkend="traits">traits</link> that make them subtly different from other units of the same type. Finally, campaign designers can add unique units to their campaigns to further expand the options available to players.
cs: Bitva o Wesnoth obsahuje stovky druhů jednotek charakterizovaných širokou paletou statistik. Jednotlivé jednotky navíc dostávají specifické <link linkend="traits">vlastnosti</link>, které dodávají drobné rozdíly i v rámci druhu jednotky. Autoři tažení také mohou přidávat speciální jednotky a tak dále rozšiřovat herní možnosti.

en: Battle for Wesnoth is open-source software, and a thriving community of volunteers cooperates to improve the game. You can create your own custom units, write your own scenarios, and even script full-blown campaigns. User-maintained content is available from an add-on server, and the very best of it is incorporated into Battle for Wesnoth&#8217;s official releases.
cs: Bitva o Wesnoth je svobodný a otevřený software; na vylepšení hry spolupracuje celá komunita dobrovolníků a nadšenců. Můžete vytvářet vlastní jednotky, scénáře, nebo dokonce celá tažení s příběhem. Na serveru je také k dispozici množství obsahu vytvořeného uživateli a nejlepší části bývají přidány do oficiálních vydání Bitvy o Wesnoth.

en: Because of ZOC, an enemy may not slip between two units which are aligned on a north-south or diagonal line and have exactly 1 or 2 hexes between them. By combining these pairs into a long wall or using them in different directions, you can prevent the enemy from reaching a wounded unit behind. He has to defeat the units imposing the ZOC first. If the enemy can barely reach it, even a single unit may shield a small region behind itself.
cs: Kvůli ZoC nemůže nepřítel proniknout mezi dvěma jednotkami stojícími na vertikální nebo diagonální linii a mají mezi sebou 1 nebo 2 hexy. Kombinováním takovýchto dvojic do dlouhé řady nebo jiných útvarů dokážete znemožnit nepříteli průnik do týla, kde obvykle chráníte raněné jednotky - nejdříve se musí probojovat jednotkami vytvářejícími „zeď“ z oblastí kontroly. I pokud je nepřítel téměř na dosah, stačí pro jeho (dočasné) zadržení jediná jednotka.

en: Being adjacent to units with the <emphasis>heals</emphasis> ability. The number of hitpoints healed is specified in the unit&#8217;s ability description. This is invariably <emphasis>heals +4</emphasis> or <emphasis>heals +8</emphasis>.
cs: Stáním vedle jednotek se schopností <emphasis>ošetření</emphasis> nebo <emphasis>léčení</emphasis>. Rozdíl je v počtu životů, o které dokáže léčitel vyléčit zraněnou jednotku za kolo, a to buď 4, nebo 8.

en: Below each unit there will normally be a colored ellipses or base. The color identifies its team; in a campaign game, the human-player color is red. The team color will also show up in parts of the unit&#8217;s clothing, or possibly on a shield insignia.
cs: Pod každou jednotkou se normálně nachází barevná plocha. Její barva identifikuje stranu jednotky; v taženích je pro stranu lidského hráče (Vás) použita červená. Barva strany se také objevuje na částech oblečení nebo výbavy jednotky.

en: Berserk
cs: Na život a na smrt

en: Black
cs: Černý

en: Black orb
cs: Černá koule

en: Blue
cs: Modrá

en: Blue orb
cs: Modrá koule

en: Build up a great army, gradually training raw recruits into hardened veterans. In later games, recall your toughest warriors and form a deadly host against whom none can stand! Choose units from a large pool of specialists, and hand pick a force with the right strengths to fight well on different terrains against all manner of opposition.
cs: Sestavte skvělou armádu, jak se budou vaši vojáci zdokonalovat ze zelenáčů v ostřílené veterány. V pozdějších hrách přivoláte ty nejlepší z nich a vytvoříte vojsko, proti kterému nikdo neobstojí! Vybírejte jednotky z mnoha specialistů a nakombinujte armádu tak, aby měla ty správné klady pro boj v různých terénech a proti různým druhům nepřátel.

en: But remember, the aim is to have fun! You may have different tastes than the developers, so do what you enjoy most! If you enjoy loading the saved game every time you make a mistake, looking for the <emphasis>perfect</emphasis> game where you never lose a unit, by all means, go right ahead!
cs: Pamatujte ale, že cílem je pobavit se! Pochopitelně můžete mít jinou představu než autoři, a tak dělejte to, co Vás bude nejvíce bavit! Pokud Vás baví načítat hru po každé chybě při pokusu o <emphasis>dokonalou</emphasis> hru, v níž nepřijdete o žádné jednotky, není důvod tak neučinit!

en: By lining up many units directly adjacent or with at most 1 hex space between them, you can build up a powerful defensive line. Note that, because Wesnoth uses hexes, a east-to-west "line" is not a straight line but a zig-zag curve. The north south line and the diagonals are the "real" lines.
cs: Seskupením mnoha jednotek těsně sousedících nebo s mezerou širokou nanejvýše jedno políčko mezi nimi lze vybudovat mocnou obranou linii. Pamatujte, že Wesnoth používá jako tvar políčka hexagony, takže horizontální linie je ve skutečnosti nikoliv přímka, ale klikatá čára. Skutečně rovné linie umožňují pouze diagonály a vertikála.

en: Campaign
cs: Tažení

en: Campaigns
cs: Tažení

en: Campaigns are sequences of battles with a connecting storyline. Typical campaigns have about 10–20 scenarios. The main advantage with campaigns is that they allow you to develop your army. As you complete each scenario, the remaining units at the end are saved for you to use in the next scenario. If you choose not to use a unit at all during a scenario it is carried over to the next, so you don&#8217;t lose units you don&#8217;t use.
cs: Tažení jsou sekvence bitev, propojených příběhem. Typické tažení se skládá s přibližně 10-20 scénářů. Hlavní výhodou tažení je, že Vám umožňují vyvíjet Vaši armádu. Po zakončení každého scénáře jsou jednotky uschovány pro použití v příštích scénářích, kde je můžete, ale nemusíte přivolat. Pokud je nepřivoláte, zůstanou i tak nadále k dispozici ve všech dalších scénářích tažení.

en: Center on pointer location
cs: Vystředí mapu kolem pozice kurzoru

en: Certain units have special attacks. These are listed below:
cs: Některé jednotky mají speciální útoky:

en: Chaotic
cs: Chaotická

en: Charge
cs: Výpad

en: Clear messages
cs: Smaže zprávy

en: Clear onscreen labels
cs: Odstraní plovoucí popisky

en: Click here to change default settings.
cs: Po kliknutí sem můžete změnit nastavení hry.

en: Click this button for a list of major Wesnoth contributors. You will often be able to reach them in real time at irc.freenode.org:6667 on #wesnoth.
cs: Klikněte sem pro zobrazení seznamu důležitějších přispěvatelů Wesnothu. Spoustu z nich lze zastihnout na irc.freenode.net:6667, #wesnoth.

en: Click this button to close Wesnoth.
cs: Kliknutím na toto tlačítko Wesnoth zavřete.

en: Click this button to enter the content server where a whole lot of content created by normal users is hosted. Among the things available there are many campaigns, multiplayer eras (defining factions for multiplayer games) and multiplayer maps. With the "Remove Add-ons" button you can remove them again once you do not want them anymore.
cs: Po kliknutí na toto tlačítko se spojíte se serverem rozšíření, kde je k dispozici množství rozšíření vytvořených hráči. Jde o tažení, éry (sady frakcí) a scénáře pro hru více hráčů. Tlačítko „Odstranit rozšíření“ umožňuje odstranit nainstalovaná rozšíření, pokud je již nechcete.

en: Click this button to load a previously saved game. You will be shown a dialogue listing saved games. Select the game and click Ok to load and continue, or Cancel to return to the Main Menu. If you select a replay game, you can check the Replay check box. The loaded game will make all the moves from the beginning while you watch.
cs: Tímto tlačítkem můžete načíst uložené hry. Zmáčknutím se dostanete do dialogu, kde lze vybrat hru ze seznamu; Ok ji načte, Zrušit Vás vrátí do hlavního menu. Pokud vyberete místo hry záznam, můžete zaškrtnout „Ukaž záznamy“ - po načtení si budete moci přehrát záznam celé hry tak, jak byla původně odehrána.

en: Click this button to open the integrated in game Help System. It will provide you with information about units and all other gameplay relevant things of the game. Most of those things are mentioned in this manual.
cs: Tento knoflík otvírá vestavěnou nápovědu hry, která obsahuje informace o jednotkách a všech dalších herních aspektech. Většina těchto informací je přítomna i v tomto manuálu.

en: Click this button to play single scenarios against one or more opponents. You can play the games over the internet or at your computer, against computer or human opponents. When you select this button a dialogue will appear and allow you to choose how you want to play the scenario. To learn more, see <link linkend="scenarios">scenarios</link>.
cs: Kliknutím na toto tlačítko můžete hrát jednotlivé scénáře proti protivníkům. Hra může být vedena přes internet i pouze na jednom počítači a proti lidem i počítačovým hráčům. Po zmáčknutí se objeví dialog, kde můžete zvolit další podrobnosti. Více se dozvíte v oddílu <link linkend="scenarios">scénáře</link>.

en: Click this button to read the next little tip from the "Tome of Wesnoth".
cs: Klikněte sem pro zobrazení jiného tipu z „kronik Wesnothu“.

en: Click this button to read the previous little tip from the "Tome of Wesnoth".
cs: Klikněte sem pro zobrazení předchozího tipu z „kronik Wesnothu“.

en: Click this button to start the Map Editor where you can create custom maps for multiplayer games or for building your own campaign upon.
cs: Tímto tlačítkem aktivujete editor map, v němž můžete vytvářet své vlastní mapy pro hry více hráčů nebo budovaní vlastního tažení.

en: Click this button, select your language, and click OK to use it, or Cancel to continue with the current language. The first time Wesnoth starts, it defaults to English or your system locale if that can be determined, but once you change it, it will start in that language.
cs: Po kliknutí na toto tlačítko můžete změnit jazyk hry vybráním ze seznamu a potvrzením tlačítkem Ok. Při prvním spuštění se Wesnoth pokusí určit nastavený jazyk Vašeho počítače; pokud neuspěje, zvolí angličtinu.

en: Clicking on a unit identifies all the places it can move on its current turn by dimming unreachable hexes (pressing the number keys 2–7 will identify the additional hexes that can be reached in that number of turns in a similar manner). While in this mode, moving the cursor over a hex will identify the path your unit will take towards that hex as well as additional information on the defensive bonus of your unit on that hex and, if it will take more than one turn, the number of turns it will take your unit to arrive. If you do not wish to move the unit this mode can be cancelled by selecting a different unit (by clicking on the new unit or using the <literal>n</literal> or <literal>N</literal> keys) or by right-clicking (Command-click on a Mac) anywhere on the map. The <link linkend="orbs">orbs</link> on the top of a unit&#8217;s energy bar provide a quick way to see which of your units have already moved or can move further in the current turn.
cs: Kliknutí na jednotku zobrazí všechna místa, kam dojde v tomto tahu - nedostupné políčka ztmavnou. Stisknutí kláves 2-7 provede totéž, pouze pro příslušný počet tahů. V tomto módu ukazuje cestička šlápot, kudy by se jednotka k danému místu vydala. Na políčku pod kurzorem je rovněž vidět číslo (desítky procent), udávající defenzivní kvalitu daného terénu; Pokud jednotka nedojde k vybranému políčku v tomto tahu, zobrazí se ještě menší číslo v závorkách, ukazující kolik tahů zabere cesta. Když nechcete přesouvat vybranou jednotku, stačí vybrat jinou kliknutím na ni či zmáčknutím <literal>n</literal> nebo <literal>N</literal> anebo nevybrat žádnou kliknutím do prázdna pravým tlačítkem („Command-klik“ na Macu). Rychlý přehled o stavu možného pohybu poskytuje <link linkend="orbs">koule</link> na ukazateli životů jednotky.

en: Coming from one side, the enemy may attack any single of your units in the line with only 2 of his units at a time. As a rule of thumb, a healthy unit without particular weakness can withstand an attack from two normal enemy units of the same level or lower without getting killed.
cs: Při přibližování z libovolné strany může nepřítel zaútočit na kteroukoliv Vaši jednotku nejvýše se dvěma jeho. Je nepsaným pravidlem, že zdravá jednotka bez nějakých výrazných slabých stránek by měla přežít útok dvou jednotek stejné úrovně.

en: Concealment
cs: Skrývání

en: Connect to Server
cs: Připoj se na server

en: Consider playing the campaign on "Medium" difficulty level, especially if you have prior experience with strategy games. We feel you&#8217;ll find it much more rewarding.
cs: Pokuste se hrát tažení na prostřední obtížnost místo nejlehčí, zvláště pokud již máte se strategickými hrami zkušenost. Určitě Vás budou bavit více.

en: Context menu, cancel action
cs: Kontextové menu / zrušení akce

en: Continue interrupted unit move
cs: Pokračuje v přerušeném pohybu jednotky

en: Controls
cs: Ovládání

en: Create Unit (Debug!)
cs: Vytvoří jednotku (ladění!)

en: Credits
cs: Kdo se na hře podílel

en: Ctrl+Space
cs: Ctrl+mezerník

en: Cures
cs: Uzdravování

en: Current hex position (x-coordinate, y-coordinate), defense and movement of the currently selected unit on the marked hex
cs: Aktuální pozice políčka (souřadnice x a y), obrana a pohyb vybrané jednotky na označeném políčku.

en: Current hex type
cs: Druh současného terénu

en: Current time or time left (in timed multiplayer games)
cs: Aktuální čas, nebo zbývající čas (v hrách více hráčů na čas)

en: Cycle through units that have movement left
cs: Prochází jednotkami, které se ještě mohou pohybovat

en: Cycle through units that have movement left, in reverse order
cs: Prochází opačným směrem jednotkami, které se ještě mohou pohybovat

en: Dawn
cs: Svítání

en: Day (afternoon)
cs: Den (odpoledne)

en: Day (morning)
cs: Den (ráno)

en: Day-phase
cs: Denní doba

en: Delete planned action
cs: Smaže naplánovanou akci

en: Description
cs: Popis

en: Dextrous
cs: Obratný

en: Dextrous units do 1 more damage for every successful strike in ranged combat.  Dextrous is a trait possessed only by Elves. The Elven people are known for their uncanny grace, and their great facility with the bow. Some, however, are gifted with natural talent that exceeds their brethren. These elves inflict an additional point of damage with each arrow.
cs: Obratné jednotky způsobují o 1 bod poškození více při každé střele v boji na dálku. Tuto vlastnost mohou získat pouze elfové, známí velkou zručností s lukem; někteří z nich dostanou do vínku um, převyšující schopnosti jejich soukmenovců.

en: Different types of attacks do different amounts of damage, and a certain number of strikes may be made with each weapon. For instance, an Elvish Fighter does 5 points of damage with its sword every time it hits, and can strike 4 blows with the sword in one exchange. This is written as 5–4, meaning 5 damage per hit, and 4 strikes.
cs: Různé druhy útoků způsobují při zásahu různé zranění. Každá zbraň použita při útoku několikrát - tento počet je rovněž přesně určen. Například elfí bojovník způsobuje mečem poškození 5 životů při úspěšném zásahu a udeří 4krát za jeden útok. To je psáno jako 5-4, tzn. 5 životů za zásah a 4 údery.

en: Different units have different strengths and weaknesses depending on terrain and who they are attacking; right click on units and select "Unit Description" to learn more.
cs: Různé jednotky mají různé přednosti a nevýhody v závislosti na tom, kde a s kým bojují. Pro podrobnější informace ke zhodnocení klikněte pravým tlačítkem myši na jednotku a vyberte „Popis jednotky“.

en: Dim
cs: Prostoduchý

en: Do not send wounded units to a sure death. Once a unit loses more than half of its hit points (HP), you should seriously consider retreating it to safety and either station it in a village for healing or give him to the care of a healer (like Elvish Shamans or White Mages). Healers are very useful!
cs: Neposílejte raněné jednotky na jistou smrt. Jakmile je jednotka raněna tak, že jí zbývá méně než polovina životů (HP), pokuste se ji dopravit do bezpečí a vyléčit - buď ve vesnici nebo pomocí léčitele. Léčitelé jsou velmi užiteční!

en: Does not suffer from a negative attack bonus during its unfavorable time of day (Heavy Infantry, Necrophage, Trolls, Walking Corpses).
cs: Nebojácné jednotky netrpí negativními změnami statistik během nepříznivé denní doby. Mohou to být trollové, chodící mrtvoly, těžkooděnci a požírači mrtvol.

en: Don&#8217;t abuse saved games. Long ago, Wesnoth only allowed saving the game at the end of a scenario. Mid-scenario saving was added as a convenience to use if you had to continue the game another day, or to protect against crashes. We do not recommend loading mid-scenario saved games over and over because your White Mage keeps getting killed. Learn to protect your White Mage instead, and balance risks! That is part of the strategy.
cs: Nezneužívejte ukládání her. Kdysi bylo možné ukládat hry jen na konci scénáře; ukládání v kteroukoliv chvíli bylo přidáno pro usnadnění v případě přerušení hry nebo chyby programu. Není doporučeno načítat uložené pozice pořád dokola, protože Vám neustále zabíjejí některou důležitou jednotku. Raději přijděte na to, jaký postup ji uchrání! <emphasis>To</emphasis> je strategie.

en: Don&#8217;t neglect to earn your leader experience. You need to keep him safe, but if you coddle him too much he will be too low level to survive future scenarios anyway.
cs: Neopomíjejte vašeho velitele při získávání zkušeností. Sice je zapotřebí chránit jej, ale pokud se vůbec nedostane do boje, zůstane na nízké úrovni a nejspíše nepřežije další scénáře.

en: Don&#8217;t sweat it too much when you lose some units. The campaign was designed to accommodate the player losing some units along the way.
cs: Netrapte se příliš, pokud o některé jednotky přijdete. Tažení je navrženo tak, aby si na tento jev hráč zvykl.

en: Don&#8217;t waste units
cs: Neplýtvejte jednotkami

en: Down the right of the screen from top to bottom are:
cs: Napravo jsou odshora:

en: Drain
cs: Vysátí

en: During the scenario
cs: Během scénáře

en: Dusk
cs: Soumrak

en: Each side is given some amount of gold to begin with, and receives 2 gold pieces per turn, plus 2 more gold pieces for every village that side controls. In a campaign, starting gold is a minimum amount defined by the scenario, which is typically lower as the difficulty level increases. In addition you often get a percentage of gold to carry over from the last scenario played. The exact percentage depends on the scenario and is usually displayed as part of the scenario objectives.
cs: Každá strana dostává do začátku množství zlata a v průběhu hry dostává za kolo 2 zlaté plus 2 zlaté za každou ovládanou vesnici. V taženích je počáteční zlato větší hodnota z buď část zlata vlastněného na konci předešlého scénáře nebo minimálního množství definovaného scénářem (obvykle čím vyšší obtížnost, tím nižší). Přesný podíl zlata přenášeného dále se v různých taženích liší a je obvykle zobrazen v cílech tažení.

en: Each unit also has an upkeep cost. The upkeep cost is generally equal to the level of the unit, unless the unit has the "Loyal" trait (<link linkend="traits">see below</link>). Units that are not initially recruited — i.e. the leader or those that join voluntarily — usually have the Loyal trait. Upkeep is only paid if the total upkeep of a side&#8217;s units is greater than the number of villages that side controls. Upkeep paid is the difference between the number of villages and the upkeep cost.
cs: Každá jednotka vyžaduje žold. Tato částka je obecně rovna úrovni jednotky; výjimku představuje případ, kdy má jednotka vlastnost „věrný“ ((<link linkend="traits">viz níže</link>). Jednotky, které nejsou přivolány nebo naverbovány — tedy např. vůdce nebo ty, které se přidají dobrovolně — jsou obvykle věrné. Žold platíte pouze pokud je celkově vyšší než počet Vámi ovládaných vesnic. (Totéž platí pro všechny strany.) Částka v tom případě placená pak představuje rozdíl mezi počtem vesnic a žoldem.

en: Each unit is more or less vulnerable to the different attack types. 6 figures in the unit description show strength and weakness of the unit against the 6 attack types. A positive resistance figure indicates that the unit will suffer less damages from the attack type. A negative resistance figure indicates that the unit is especially vulnerable to this attack type.
cs: Každá jednotka je různě zranitelná různými z těchto šesti druhů útoku, což popisuje šest čísel v popisu jednotky. Kladné číslo v tabulce odolností znamená, že jednotka trpí méně a zranění jí způsobené tímto druhem útoku není tak vysoké, jako jeho základní hodnota. Záporné naopak říká, že je jednotka tímto druhem útoku zranitelnější.

en: Elemental units aren&#8217;t alive and thus are immune to poison, and drain and plague don&#8217;t work on them.  Elemental units generally have <emphasis>Elemental</emphasis> as their only trait.
cs: Živelné jednotky nepodléhají jedům a nelze je vysát či nakazit, protože stroje nejsou živé. „Elemental“ je obvykle jejich jediná vlastnost.

en: Ellipses, Team Colors, and Hero Icons
cs: Plochy pod jednotkami, barvy týmů a ikony hrdinů

en: End Turn button
cs: Tlačítko „Ukonči kolo“

en: End this player&#8217;s turn
cs: Ukončí hráčovo kolo

en: End unit turn and cycle to next unit that has movement left
cs: Ukončí tah jednotky a přepne na další jednotku se zbývajícími pohyby

en: Enemy units have a red orb on the top of their energy bar
cs: Nepřátelské jednotky mají červené koule na ukazateli energie

en: Every unit has a chance of being hit based on the terrain it is in. For instance, units in castles and villages have a lower chance of being hit, and Elves in forest have a low chance of being hit. To see a unit&#8217;s defense rating (i.e. chance not to be hit) in terrain, click on the unit, and then mouse over the terrain you&#8217;re interested in, and the defense rating will be displayed as a percentage value in the status pane, as well as shown over the terrain hex.
cs: Každá jednotka má určitou šanci být zasažena v závislosti na terénu, na němž stojí. Například jednotky stojící ve vesnici nebo hradu mají obecně vyšší šanci vyhnout se zásahu. Pro zjištění obranného bonusu (tedy šance vyhnout se zásahu) jednotky na tom kterém místě ji stačí vybrat a přejet myší nad dané políčko - ukáže se na něm veliké barevné číslo (v procentech). Totéž číslo se ukáže rovněž ve stavovém řádku napravo nahoře za koordináty políčka.

en: Every unit has an alignment: lawful, neutral, chaotic, or liminal. Alignment affects how units perform at different times of day. Neutral units are unaffected by the time of day. Lawful units do more damage during the day and less at night. Chaotic units do more damage at night and less during the day. Liminal units do less damage during both night and daytime.
cs: Každá jednotka má příslušnost — zákonnou, neutrální, chaotickou nebo šerou. Příslušnost ovlivňuje, jak dobře jednotka bojuje v různé denní doby. Na neutrální nemá vliv, zákonné zvýhodňuje ve den a znevýhodňuje v noci, pro chaotické platí opak. Šeré jednotky pak bojují během dne i noci hůře.

en: Every unit of level 1 or higher maintains a zone of control (ZOC) covering all 6 neighboring hexes. This means that once an enemy moves into one of the six neighboring tiles, it is forced to halt and its movement phase ends (only enemies with the rare skirmisher ability ignore this).
cs: Jednotky první úrovně a vyšší vytvářejí oblast kontroly (ZoC), pokrývající okolních 6 políček. Znamená to, že jakmile se nepřátelská jednotka dostane do těchto šesti okolních hexů, musí zastavit a nemůže jít dále. Toto neplatí pouze pro jednotky se schopností „průbojnost“.

en: Examples: Drake scales protect them from most of attack types except from piercing weapon and cold weapon. Human Cavalry units are generally well protected except from piercing attacks which are their weak point. Undead are very resistant to blade and piercing weapon but very vulnerable to impact attacks and arcane attacks.
cs: Například drakonidy chrání jejich šupiny proti většině útoků kromě bodnutí a chladu. Lidská kavalérie je také poměrně dobře kryta, s výjimkou bodnutí, které je jejich slabou stránkou. Nemrtví (skládající se převážně z kostí) jsou velmi odolní proti čepelím a bodání, ale údery a nezemské útoky decimují jejich řady.

en: Execute all actions
cs: Spustí všechny akce

en: Execute planned action
cs: Provede plánovanou akci

en: Exit game, exit menu, cancel message
cs: Ukončí hru / zavře menu / odstraní zprávu

en: Experience
cs: Zkušenosti

en: Experience bonuses for killing or fighting enemies of different levels
cs: Zisk zkušeností za boj nebo zabití nepřátel podle úrovně

en: Fearless
cs: Nebojácný

en: Feeding
cs: Krmení

en: Feral
cs: Divoký

en: Fighting
cs: Boj

en: Finding Your Way
cs: Jak na to

en: First, read the scenario objectives. Sometimes you do not have to kill enemy leaders; instead it is enough that you survive for a certain number of turns, or pick up a particular object.
cs: Nejdříve si přečtěte cíle scénáře. Někdy není nutné pobít všechny nepřátelské vůdce, stačí přežít po stanovený počet kol nebo získat určitý předmět.

en: Firststrike
cs: První úder

en: For example, Horsemen can hold up the line against Orcish Grunts and Troll Whelps very well because they have some resistances against blade and impact. But your Horseman may quite quickly fall to Orcish Archers and Goblin Spearmen.
cs: Jezdci dokáží bez problémů udržet frontu proti skřetím pěšákům a mladým trollům, jejich odolnost proti čepelím a úderům je dobrá; skřetí lučištníci a goblini ale útočí bodáním, kterému jezdci rychle podlehnou.

en: For example, elves might hold out a forest during a nightly orcish onslaught and advance on sunrise. You may even note that the computer AI actively retreats his orcs during day.
cs: Například elfové se mohou během nočních skřetích rejdů bránit v lese a při úsvitu postupovat. Můžete si všimnout, že i počítačová umělá inteligence ve dne stahuje skřety zpět.

en: For example, you might position your elves just inside of a forest edge so that attacking orcs must stand on grassland while your elves enjoy the high forest defenses.
cs: Například můžete umístit elfy na okraj lesa - útočící skřeti musí zůstat na pláni před ním, zatímco elfové v lese se těší vysokému obrannému bonusu.

en: For example: consider a fight between a Lawful and a Chaotic unit when both have a base damage of 12. At dawn and dusk, both will do 12 points of damage if they hit. During Morning or Afternoon, the Lawful unit will do (<literal>12 \* 1.25</literal>) or 15 points, while the Chaotic unit will do (<literal>12 \* 0.75</literal>) or 9 points. During First or Second Watch, the Lawful unit would do 9 points compared to the Chaotic unit&#8217;s 15.
cs: Příklad: Zákonná a chaotická jednotka bojují, obě mají základní poškození útoku 12. Během svítání a soumraku obě způsobí zranění za 12 bodů. Během dopoledne a odpoledne způsobí zákonná jednotka poškození za (<literal>12 * 1.25</literal>) čili 15 bodů, zatímco chaotická (<literal>12 * 0.75</literal>) neboli 9. Během první a druhé hlídky bude naopak chaotická jednotka způsobovat 15 a zákonná zranění za 9 bodů.

en: For game purposes, the races group into factions; for example, orcs often cooperate with trolls, and elves or dwarves with humans. Some other factions reflect divisions within human society&#8201;&#8212;&#8201;loyalists vs. outlaws, for example. In most campaigns, you will control units drawn a single faction. But sometimes factions make alliances with others, so you may face more than one faction in a scenario.
cs: Pro herní účely bývají tyto rasy seskupovány do frakcí. Skřeti například často spolupracují s trolly a lidé s elfy nebo trpaslíky. Některé další frakce odrážejí diverzitu lidské společnosti &#8212; například věrní a psanci. Ve většině tažení budete ovládat jednotky spadající do jediné frakce. Někdy ale frakce uzavírají spojenectví, takže nejspíše budete ve scénářích čelit více než jedné frakci.

en: Full map, scaled
cs: Mapa (zmenšená)

en: Game Modes
cs: Herní módy

en: Game Screen
cs: Herní obrazovka

en: GamingButton A
cs: Knoflík A

en: GamingButton B
cs: Knoflík B

en: GamingButton X
cs: Knoflík X

en: GamingButton Y
cs: Knoflík Y

en: General controls and hotkeys
cs: Obecné klávesové zkratky

en: Getting Started
cs: Začátky

en: Getting the Most Fun Out of the Game
cs: Jak se při hře co nejvíce pobavit

en: Go to Preferences menu
cs: Otevře dialog nastavení

en: Gold
cs: Finance

en: Green
cs: Zelená

en: Green orb
cs: Zelená koule

en: Healers (Elvish Shaman, Elvish Druid, Elvish Shyde, White Mage, Mage of Light, Paladin) heal all wounded units around them, so you can keep units close to the battle without losing them.
cs: Léčitelé (Elfí šamanka, elfí druidka, elfí víla, bílý mág, mág světla, paladin) léčí všechny zraněné jednotky kolem nich, takže můžete jednotky nechat odpočívat a uzdravovat nedaleko od místa boje.

en: Healers cannot heal themselves, but see next point.
cs: Léčitelé nemohou léčit sami sebe.

en: Healers do not heal enemy units.
cs: Léčitelé neléčí nepřátelské jednotky.

en: Healing
cs: Uzdravování

en: Heals +4
cs: Ošetření

en: Heals +8
cs: Léčení

en: Healthy
cs: Zdravý

en: Help
cs: Nápověda

en: Holding Shift
cs: Držení mezerníku

en: Host Networked Game
cs: Hostuj síťovou hru

en: How do you guard wounded units? They are best guarded by being out of the adversary&#8217;s reach. No enemy can attack them if enemies cannot even come near them. The next section about zone of control (ZOC) shows how to restrict the enemy&#8217;s moves.
cs: Jak zajistit zraněným jednotkám přežití? Nejlepší volbou je odříznout k nim protivníkům přístup. Pokud se k nim nedostanou, nemohou jim nepřátelé ublížit. Následující oddíl o oblasti kontroly (ZoC) popisuje, jak zablokovat nepřátelům průchod.

en: If an equivalent Neutral unit were fighting, it would always do 12 points of damage regardless of the hour.
cs: Pokud by bojovala podobná, ale neutrální jednotka, způsobovala by vždy 12 bodů poškození bez ohledu na denní dobu.

en: If the unit is an ally you do not control
cs: Jednotka patří mezi spojence, které nekontrolujete.

en: If the upkeep cost is greater than the number of villages+2 then the side starts losing gold, if it is equal, no income is gained or lost.
cs: Pokud jsou výdaje větší než počet vesnic + 2 pak strana ztrácí peníze, při rovnosti se finance nemění.

en: If you attack with a melee weapon, the enemy you attack will be able to strike back at you with a melee weapon. If you attack with a ranged weapon, the enemy will be able to strike back with a ranged weapon. If an enemy does not have a weapon of the same type as the one you attack with, they will be unable to strike back and do any damage to you in that fight.
cs: Pokud zaútočíte zbraní na blízko, nepřítel odpoví rovněž zbraní na blízko; stejně tak pro zbraně působící na dálku. Pokud však nemá žádnou zbraň odpovídajícího druhu, nebude moci odpovědět a útok je tak proveden prakticky beztrestně.

en: If you control the unit and it has moved this turn, but could still move further or attack
cs: Jednotka patří Vám a již se v tomto kole pohnula, ale ještě může zaútočit či pohnout se.

en: If you control the unit and it hasn&#8217;t moved this turn
cs: Jednotka patří Vám a v tomto kole se ještě nepohnula.

en: If you control the unit, but it can no longer move or attack, or the user ended the unit&#8217;s turn
cs: Jednotka patří Vám, ale již nemůže v tomto kole nic dělat.

en: If you decide to move the selected unit, click on the hex you want to move to and your unit will move towards that space. If you select a destination which is beyond reach in the current turn, the unit will move as far as it can in the current turn and enter <emphasis>goto-mode</emphasis>. In <emphasis>goto-mode</emphasis> your unit will continue moving towards its destination in subsequent turns. You can easily undo goto movements at the beginning of your next turn. You may also change a unit&#8217;s destination by selecting that unit and choosing a new destination or clicking the unit again to cancel the <emphasis>goto</emphasis>.
cs: Když se rozhodnete pohnout vybranou jednotkou, klikněte na políčko, kam ji zamýšlíte přesunout. Jednotka se tam přesune; pokud není toto místo dostupné v jednom tahu, dojde tak daleko, jak jen je možné, a zůstane v <emphasis>přesunovém módu</emphasis> - bude se posunovat po zvolené trase k cíli, dokud tam nedojde. <emphasis>Přesunový mód</emphasis> může trvat i několik tahů a můžete jej snadno zrušit vrácením přesunu proběhnuvšího v dalším kole nebo opětovným kliknutím na jednotku. Také lze jednotku na cestě v přesunovém módu vybrat (pochopitelně když stojí) a změnit cíl cesty.

en: If you move next to an enemy unit, you may attack it. Click on your unit that is next to an enemy unit, and click on the enemy you want to attack – this will bring up a window that presents further options for the fight. Every unit has one or more weapons it can attack with. Some weapons, such as swords, are melee weapons, and some weapons, such as bows, are ranged weapons.
cs: Když přesunete jednotku vedle nepřátelské, můžete zaútočit. Klikněte na vaši jednotku a potom na nepřátelskou, na niž zamýšlíte útočit. Objeví se okno, které obsahuje další volby pro boj. Každá jednotka může bojovat nejméně jednou zbraní. Obecně lze zbraně rozlišit na dálkové (jako např. luky, praky a magii) a na blízko (meče, kopí, kyje...).

en: If you must load a saved game, we recommend going back to the start of the scenario, so that you choose a new strategy that works, rather than simply finding random numbers that favor you.
cs: Pokud musíte hru načíst, může být lepší volbou začít hrát scénář od začátku a použít strategii, která bude fungovat, raději než zkoušet a čekat až Vám pomůže náhoda.

en: Illuminates
cs: Osvětlení

en: Image
cs: Obrázek

en: In general multiplayer games are played against other players via the Internet (you can also run them on your LAN if you have one). All these games are co-ordinated through the Wesnoth multiplayer server. Multiplayer games can take anywhere from 1 hour to 10 hours, depending on how many players there are (and the size of the map). The average time is between 3 to 7 hours. Games can be saved and loaded as many times as you like. So, it&#8217;s possible for some games to last 1 or 2 weeks, even though the play time is only a few hours. You cannot carry over units in multiplayer from one scenario to the next, so building up your army&#8217;s strength is possible only within the scenario.
cs: Obecně jsou tyto hry hrány proti ostatním lidem přes internet (ale je možno i přes LAN). Pro tento účel je koordinuje hlavní server. Hry více hráčů přes internet mohou zabrat i několik hodin, podle počtu zúčastněných a velikosti mapy. Obvykle to bývá něco mezi třemi a sedmi hodinami. Hry je možno ukládat a načítat podle libosti, mohou proto trvat i několik týdnů - není nutno je hrát celé naráz. Jelikož není umožněno přenášet jednotky z jednoho scénáře do druhého, musíte si vystačit s budováním armády v rámci scénáře.

en: In particular, use your ranged weapons if the enemy has no ranged attack. The computer&#8217;s default choice only looks for the most damage you can deal, so using it will often result in your units taking more damage than necessary.
cs: Nejvíce využívejte situaci, v níž nemá nepřítel žádný útok na dálku a Vaše jednotky ano. Automatika v dialogu pro výběr útoku vybere na začátku útok způsobující nepříteli největší zranění, ale taková volba často vyústí ve větší (a zbytečné) zranění i Vaší jednotky.

en: In the Action menu, you can select "Show Enemy Moves" to highlight all possible hexes your adversary can actually move to. This takes your zone of control into account. Thus you can check that your near death unit, which is behind, indeed cannot be attacked as the enemy cannot move close to it.
cs: V menu „Akce“ vyberte „Ukaž tahy nepřítele“ ke zvýraznění všech políček, kam může protivník cokoliv přesunout. Toto zobrazení bere v úvahu oblasti kontroly. Snadno tak dokážete zjistit, zda je vaše polomrtvá jednotka opravdu v bezpečí mimo dosah.

en: In the world of Wesnoth there dwell humans, elves, dwarves, orcs, drakes, saurians, mermen, nagas, and many other races yet more obscure and wondrous. In accursed lands walk undead and ghosts and specters; monsters lurk in its ruins and dungeons.  Each has adapted to particular terrains. Humans inhabit primarily the temperate grasslands. In the hills, mountains and underground caves orcs and dwarves are most at home. In the forests the elves reign supreme. In the oceans and rivers mermen and nagas dominate.
cs: Ve světě Wesnothu žijí lidé, elfové, trpaslíci, skřeti, drakonidé, ještěráci, mořský lid, nágy a mnoho dalších ještě podivnějších a nezvyklejších ras. Prokletými zeměmi bloudí nemrtví, duchové a přízraky. Každá z těchto ras je doma jinde. Lidé mají nejraději pláně mírného pásma. Na horách, v kopcích a podzemní jeskyně se usadili skřeti a trpaslíci, v lesích zase elfové. Oceánům a jiným vodám dominují nágy a mořský lid.

en: Income
cs: Příjmy

en: Intelligent
cs: Inteligentní

en: Intelligent units require 20% less experience than usual to advance (Trolls do not get this trait).  Intelligent units are very useful at the beginning of a campaign as they can advance to higher levels more quickly. Later in campaigns Intelligent is not quite as useful because the After Maximum Level Advancement (AMLA)  is not as significant a change as advancing a level. If you have many <emphasis>maximum level</emphasis> units you may wish to recall units with more useful traits.
cs: Inteligentní jednotky potřebují k postupu na další úroveň o 20% méně zkušeností. Tuto vlastnost nemohou mít trollové. Inteligentní jednotky jsou velmi užitečné na začátku tažení, kdy mohou postupovat na vyšší úrovně rychleji, ale později se toto naopak obrací v nevýhodu. Po dosažení maximální úrovně již nedochází k významnému postupu - AMLA (After Maximum Level Advancement, postup po dosažení nejvyšší úrovně) nepřináší nijak významné výhody ve srovnání se zvýšením úrovně. Pokud již máte mnoho jednotek na jejich <emphasis>maximální úrovni</emphasis>, budete chtít přivolat jednotky s příhodnějšími vlastnostmi než „inteligentní“.

en: It usually pays off if you can definitively kill (or almost kill) the faced unit. If you are unsure of finishing off the enemy in one turn, either ensure that your unit can weather the return attacks or decide that you&#8217;re willing to lose that unit. To withstand the enemy&#8217;s strikes next turn, it is often wise to attack at the range that allows the enemy to do least damage to you, rather than choosing the maximum expected damage to the enemy.
cs: Při konfrontaci dvou jednotek se obvykle vyplácí, pokud dokážete zabít, nebo alespoň těžce zranit druhou jednotku. Když si nejste jisti tím, že ji skutečně za jeden tah dorazíte, buď se ujistěte, že Vaše jednotka dokáže přežít útok druhé strany, anebo se rozhodněte, zda dokážete ustát její ztrátu. Pro první volbu - přežití dalšího kola - je vhodné útočit tak, aby Vaší jednotce v boji při útoku nepřítel uštědřil co nejmenší zranění, raději než abyste Vy poškodili nepřítele co nejvíce.

en: Join official Server
cs: Připoj se na oficiální server

en: Keep in mind that some scenarios take place underground, where it is perpetually night!
cs: Pamatujte prosím, že pokud se scénář nachází pod zemí, pak je zde neustále noc!

en: Keep units in packs so the enemy cannot attack from as many sides, and so you can outnumber each enemy unit. Put your units in a line so that the enemy cannot attack any one of your units from more than two sides.
cs: Ponechávejte jednotky ve skupinkách, aby je nemohl nepřítel kompletně obklíčit, a aby měly převahu nad jednotlivými nepřátelskými jednotkami. Využívejte formace v řadě, aby nemohl nepřítel zaútočit z více než dvou stran.

en: Killing all enemy leaders usually gives instant victory.
cs: Pobití všech nepřátelských vůdců obvykle znamená vítězství.

en: Language
cs: Jazyk

en: Large, unwieldy units with the Slow trait have -1 movement and 5% more hitpoints.
cs: Velké, nemotorné jednotky s vlastností Pomalý mají -1 bodů pohybu a o 5% více životů.

en: Lawful
cs: Zákonná

en: Leadership
cs: velení

en: Left click
cs: Levé („hlavní“) tlačítko myši

en: Life and Death — Experience
cs: Život a smrt - zkušenosti

en: Liminal
cs: Šerý

en: Lining your troops up also prevents the enemy from surrounding any one of them. For ZOC reasons, a unit with one enemy behind it and one in front is trapped.
cs: Seřazení Vašich jednotek také zabraňuje nepříteli, aby je obklíčil. Kvůli oblastem kontroly nemůže jednotka s nepřáteli na obou stranách uniknout.

en: Load
cs: Načíst hru

en: Load game
cs: Načte hru

en: Local Game
cs: Místní hra

en: Login
cs: Přezdívka

en: Look at the map: the terrain, the position of your leader and the other leader(s).
cs: Prohlédněte si mapu: terén, pozice vůdců včetně Vašeho.

en: Losing units is expected, even advanced units.
cs: Ztráty (i jednotek vyšší úrovně) jsou běžné a patří k věci.

en: Loyal
cs: Věrný

en: Loyal units don&#8217;t incur upkeep. Most units incur an upkeep cost at the end of every turn, which is equal to their level. Loyal units do not incur this cost.  During campaigns, certain units may opt to join the player&#8217;s forces of their own volition. These units are marked with the Loyal trait. Although they may require payment to be recalled, they never incur any upkeep costs. This can make them invaluable during a long campaign, when gold is in short supply.  This trait is never given to recruited units, so it may be unwise to dismiss such units or to send them to a foolish death.
cs: Věrné jednotky nepotřebují žold. Většina jednotek vyžaduje žold úměrný jejich úrovni na konci každého kola, ale věrné nikoliv. Během tažení se objevují jednotky, přidávající se ke hráčově armádě z vlastní vůle. Ty pak bývají zpravidla věrné a vyžadují tak pouze počáteční investici při jejich přivolání, čímž se stávají velice užitečnými v obdobích, kdy je během dlouhých tažení zlata pomálu. Naverbované jednotky tuto vlastnost nikdy nezískávají, proto je nemoudré se zbavovat věrných jednotek, ať už propouštěním či vysláním na jistou smrt.

en: Magical
cs: Magické

en: Main Menu
cs: Hlavní menu

en: Maintain a defensive line
cs: Udržujte obrannou linii

en: Make currently selected unit hold position (end its movement)
cs: Ukončí tah vybrané jednotky (vynuluje zbývající pohyby)

en: Map Editor
cs: Editor map

en: Marksman
cs: Střelec

en: Mechanical
cs: Stroje

en: Mechanical units aren&#8217;t alive and thus are immune to poison, and drain and plague don&#8217;t work on them.  Mechanical units generally have <emphasis>Mechanical</emphasis> as their only trait.
cs: Mechanické jednotky nepodléhají jedům a nelze je vysát či nakazit, protože stroje nejsou živé. „Stroj“ je obvykle jejich jediná vlastnost.

en: Menu button
cs: Tlačítko „Menu“

en: Message another player (in multiplayer)
cs: Pošle zprávu jinému hráči (ve hře více hráčů)

en: Message everyone in the game (in multiplayer)
cs: Pošle zprávu všem (ve hře více hráčů)

en: Message your allies (in multiplayer)
cs: Pošle zprávu Vašim spojencům (ve hře více hráčů)

en: Middle click
cs: Prostřední tlačítko myši

en: Miscellaneous hotkeys
cs: Klávesové zkratky – ostatní

en: More general tips
cs: Obecnější rady

en: Most units exert a Zone of Control which affects the hexes your unit can reach and the path your unit takes. These restrictions are automatically reflected in both the path that is displayed for your unit and the hexes it may move to on the current turn.
cs: Většina jednotek kolem sebe vytváří „oblast kontroly“ (ZoC), která ovlivňuje, kterými políčky se lze pohybovat. Tato omezení jsou automaticky zohledněna při zvýrazňování políček dostupných v tomto tahu a výběru cesty jednotky.

en: Move action down in the queue
cs: Posune akci ve frontě dolů

en: Move action down queue
cs: Posune akci ve frontě dolů

en: Move action up in the queue
cs: Posune akci ve frontě nahoru

en: Move action up queue
cs: Posune akci ve frontě nahoru

en: Move to leader unit
cs: Posune pohled k vůdci

en: Moving
cs: Pohyb

en: Moving onto a village that is neutral or owned by an enemy will take ownership of it and end your move for that unit.
cs: Přesun na neutrální nebo nepřítelem ovládanou vesnici ji zabere a ukončí tah zabírající jednotky.

en: Multiplayer
cs: Hra více hráčů

en: Multiplayer dialog
cs: Dialog hry více hráčů

en: Multiplayer specific hotkeys
cs: Klávesové zkratky hry více hráčů

en: Multiple healers from different allied sides can heal the same unit and speed up healing.
cs: Jednotku může léčit několik léčitelů (i spojeneckých) zaráz a urychlit tak léčení.

en: Next
cs: Další

en: Night (first watch)
cs: Noc (první hlídka)

en: Night (second watch)
cs: Noc (druhá hlídka)

en: Nightstalk
cs: Noční lovec

en: Note that your units can pass through hexes containing your own troops.
cs: Pamatujte, že Vaše jednotky mohou procházet přes políčka, na nichž stojí opět Vaše jednotky.

en: Often, you will throw several units at a single enemy unit to finish him off, but these were forming your defensive line which is now partly broken. Maybe this doesn&#8217;t matter because you are out of reach of the next enemy unit. Maybe it does because you only managed to weaken a very strong enemy and next turn, he is going to strike back. Perhaps a Horseman can deliver the killing blow.
cs: Často bude zapotřebí vrhnout proti jediné nepřátelské jednotce několik Vašich, aby s ní skoncovaly, ale předtím tvořily Vaši obrannou linii, která je nyní částečně zrušena. Možná to nevadí, protože se k Vám hned nedostane tolik nepřátel. Možná ano, protože šlo o silného nepřítele, který Vám to v dalším kole oplatí. Možná je jednodušší cestou použít k útoku jezdce.

en: On the top of the energy bar shown next to each unit of yours is an orb. This orb is:
cs: Nahoře na ukazateli energie každé vámi ovládané jednotky je umístěna koule. Tato koule může nabývat různých barev:

en: Option+Space
cs: Option+mezerník

en: Orb
cs: Koule

en: Orbs
cs: Koule

en: Out of the enemy&#8217;s reach
cs: Mimo dosah nepřátel

en: Over the course of a campaign, it is critical that you build up a seasoned force. Later scenarios will assume you have level 2 and 3 units available for recall.
cs: Je důležité vybudovat v průběhu tažení vytrénované síly. Pozdější scénáře operují s předpokladem, že máte k dispozici jednotky druhé a třetí úrovně.

en: Over the land are scattered villages where you can heal your troops and gather the income required to support your army. You will also have to cross mountains and rivers, push through forests, hills and tundra, and cross open grassland. In each of these areas different creatures have adapted to live there and can travel more easily and fight better when they are in familiar terrain.
cs: V krajině se nacházejí roztroušené vesnice, kde můžete uzdravovat jednotky a shromažďovat peníze, potřebné pro vydržování armády. Občas bude nutno překračovat pohoří a řeky, pronikat lesy, kopci a tundrou, a také křižovat otevřené pláně. Každý z těchto terénů obývají tvorové, uzpůsobení k tamějšímu životu; pohybují se proto ve známém terénu rychleji a bojují lépe.

en: Pandora specific controls and hotkeys
cs: Klávesové zkratky Pandory

en: Pay careful attention to the Objectives pop-up box at the beginning of each scenario. Usually you will achieve victory by killing all enemy leaders, and only be defeated by having your leader killed. But scenarios may have other victory objectives — getting your leader to a designated point, say, or rescuing someone, or solving a puzzle, or holding out against a siege until a certain number of turns have elapsed.
cs: Vždy si pozorně pročtěte, co se objeví v okénku Úkoly na začátku scénáře. Většinou lze dosáhnout vítězství porážkou všech nepřátelských vůdců a prohrát, když zemře váš vůdce. Některé scénáře však mohou mít i jiné cíle - například dojít s vůdcem na určené místo, nebo nebo někoho zachránit, nebo vyřešit hádanku, nebo odolávat nepřátelům po několik kol...

en: Petrify
cs: Zkamenění

en: Plague
cs: Nákaza

en: Play a sequence of connected scenarios, known as a campaign, against the computer.
cs: Hrát sekvenci navazujících scénářů - tažení - proti počítači.

en: Play a single scenario against computer or human opponents.
cs: Hrát jediný scénář proti lidským nebo počítačovým protivníkům.

en: Playing
cs: Hraní

en: Poison
cs: Jed

en: Preface
cs: Úvod

en: Preferences
cs: Nastavení

en: Previous
cs: Předchozí

en: Quick
cs: Rychlý

en: Quick units have 1 extra movement point, but 5% less HP than usual.  Quick is the most noticeable trait, particularly in slower moving units such as trolls or heavy infantry. Units with the Quick trait often have greatly increased mobility in rough terrain, which can be important to consider when deploying your forces. Also, Quick units aren&#8217;t quite as tough as units without this trait and are subsequently less good at holding contested positions.
cs: Rychlé jednotky mají 1 krok navíc, ale o 5% životů méně. Rychlost je velmi nápadnou vlastností, zejména u pomaleji se pohybujících jednotek jako trollové nebo těžká pěchota. Jednotky s touto vlastností mají často mnohem vyšší mobilitu v těžkém terénu, která může být důležitá při rozmísťování Vašich sil. Rychlé jednotky nejsou tak silné jako jednotky bez této vlastnosti a jsou také slabší při udržování bojových pozic.

en: Quit
cs: Konec

en: Quit game
cs: Ukončí hru

en: Recall unit
cs: Přivolá jednotku

en: Recalling units
cs: Přivolávání jednotek

en: Recruit and Recall
cs: Verbování a přivolávání

en: Recruit dialog
cs: Verbovací dialog

en: Recruit unit
cs: Naverbuje jednotku

en: Recruiting and Recalling
cs: Verbování a přivolávání

en: Red
cs: Červená

en: Red orb
cs: Červená koule

en: Redo move
cs: Zopakuje pohyb

en: Refresh Cache
cs: Obnoví mezipaměť

en: Regardless of whether you are playing a scenario or a campaign, the basic layout of the game screen is the same. The majority of the screen is filled with a map which shows all of the action that takes place in the game. Around the map are various elements which provide useful information about the game and are described in more detail below.
cs: Základní uspořádání herní obrazovky je stále stejné bez ohledu na to zda hrajete scénář či tažení. Většinu obrazovky zabírá mapa, zobrazující veškerou aktivitu. Okolo mapy se nalézají různé prvky, poskytující podrobnější užitečné informace. Zde jsou popsány:

en: Regenerates
cs: Regeneruje

en: Regeneration
cs: Regenerace

en: Remember that Lawful units like humans fight better at daytime, Chaotic units like orcs or undead fight better at night, and Liminal units fight best during the twilight. Ideally you want to first meet the enemy when you are strong and/or he is weak. When the enemy has its strong time, it often pays off to strengthen your lines and hold a favorable defensive position. When its weak time is about to arise, your advance will push forth.
cs: Pamatujte, že zákonné jednotky (hlavně lidé) bojují lépe ve dne, chaotické jako skřeti a nemrtví v noci a šeré jednotky během soumraku. Pochopitelně budete chtít konfrontovat nepřítele, když je slabý a Vy silní. V opačné situaci je lepší držet obranné body v dobrém terénu nebo i ustoupit. Až se situace opět obrátí, postoupíte dále.

en: Remember, the idea of a game is to have fun! Here are some recommendations from the development team on how to get the most fun out of the game:
cs: Pamatujte, že cílem hry je zábava! Zde je pár doporučení vývojářů, jak se při hře co nejvíce pobavit:

en: Rename unit
cs: Přejmenuje jednotku

en: Renowned for their vitality, some dwarves are sturdier than others and can rest heal even when traveling or fighting.  Healthy units have 1 HP plus 1 HP per level more than usual and rest heal the usual 2 HP after each turn regardless.
cs: Trpaslíci jsou obecně známi jako velmi životaschopní a odolní tvorové. Někteří jsou tak zdatní, že dokáží odpočívat i při chůzi. Zdravé jednotky mají o 1 HP plus 1 HP na úroveň více; uzdravují se také o 2HP (při odpočinku) za každé kolo, ve kterém nebojují. Kromě toho jim jed působí pouze tříčtvrtinové zranění.

en: Repeat last recruit
cs: Zopakuje poslední verbování

en: Reset zoom to default
cs: Přiblíží/oddálí na implicitní pohled

en: Resilient
cs: Houževnatý

en: Resilient units have 4 HP plus 1 HP per level more than usual.  Resilient units can be useful at all stages of a campaign, and this is a useful trait for all units. Resilient is often most helpful as a trait when it occurs in a unit that has some combination of low hitpoints, good defense, or high resistances. Resilient units are especially useful for holding strategic positions against opponents.
cs: Houževnaté jednotky mají navíc 4HP + 1HP na úroveň. Jsou užitečné ve všech fázích tažení. Největší výhodu tato vlastnost poskytuje, pokud ji dostane jednotka s kombinací nízkých životů, dobré obrany a vysokých odolností. Houževnaté jednotky se hodí zvláště pro udržení strategických pozic.

en: Resistance
cs: Odolnost

en: Right Panel
cs: Panel na pravém boku

en: Right click
cs: Pravé („druhé“) tlačítko myši

en: Right-click in an empty castle hex and select Recall to recall units from previous scenarios. Recalling costs 20 pieces of gold per unit. See <link linkend="unit_recall">recalling units</link> for more information.
cs: Klikněte pravým tlačítkem na volné pole hradu a vyberte „Přivolej“ pro přivolání jednotky z předchozího scénáře. Přivolání stojí 20 zlatých za jednotku bez rozdílu. Podívejte se na oddíl <link linkend="unit_recall">přivolávání jednotek</link> pro další informace.

en: Right-click in an empty castle hex and select Recruit to recruit new units from the list that is presented. The cost to Recruit depends on the unit, but is usually between 10 and 20 gold.
cs: Klikněte pravým tlačítkem na volné pole hradu a vyberte „Naverbuj“ pro naverbování nové jednotky ze zobrazeného seznamu. Cena záleží na druhu jednotky, ale obvykle se pohybuje mezi 10 a 20 zlatými.

en: Rotate your troops
cs: Přesunujte jednotky

en: Run AI formula
cs: Spustí vzorec umělé inteligence

en: Save and Load
cs: Ukládání a načítání

en: Save game
cs: Uloží hru

en: Scenarios
cs: Scénáře

en: Scroll
cs: Posouvání

en: Search (find label or unit by name)
cs: Hledá (jednotky podle jména nebo popisku na mapě)

en: Select unit, move unit
cs: Vybere nebo přesune jednotku

en: Set team label
cs: Umístí týmový popisek

en: Shield with your zone of control (ZOC)
cs: Využívejte oblasti kontroly (ZoC)

en: Shift+Space
cs: Shift+mezerník

en: Show enemy moves (where the enemy can move next turn)
cs: Zobrazí nepřátelské tahy (kam může nepřítel táhnout v příštím kole)

en: Show how far currently selected unit can move in that many turns
cs: Zobrazí, jak daleko může vybraná jednotka dojít za tolik tahů

en: Show potential enemy moves, if your units were not on the map
cs: Zobrazí možné nepřátelské tahy (nebere v potaz Vaše jednotky, jen terén)

en: Show scenario objectives
cs: Zobrazí úkoly scénáře

en: Show statistics
cs: Zobrazí statistiky

en: Show status table
cs: Ukáže tabulku stavu

en: Show the description of the currently selected unit
cs: Ukáže popis vybrané jednotky

en: Show unit list
cs: Zobrazí seznam jednotek

en: Skirmisher
cs: Průbojnost

en: Slow
cs: Zpomalení

en: So, the formula for determining the income per turn is
cs: Vzorec pro výpočet příjmů za kolo je tedy

en: Some attacks can inflict poison damage on your unit. When this happens the poisoned unit will take 8 damage each turn until it is cured. Poison can be cured by waiting on a village or being next to a unit with the <emphasis>cures</emphasis> ability. Units with the <emphasis>heals</emphasis> ability can only prevent the poison from causing damage that turn, not cure it. When poison is cured the unit does not gain or lose hitpoints on that turn due to healing/poisoning. A unit can not be healed normally until it is cured of poisoning. Resting is still allowed, although it will not substantially diminish the poison&#8217;s effect.
cs: Některé útoky mohou Vaše jednotky otrávit jedem. Když se tak stane, otrávená jednotka bude každé kolo ztrácet 8 životů, dokud není uzdravena. Otravu uzdravují vesnice nebo jednotky se schopností <emphasis>uzdravování</emphasis> stejně jako při léčení. Jednotky se schopnostmi <emphasis>ošetření</emphasis> a <emphasis>léčení</emphasis> pouze pozastaví účinky jedu, ale neuzdraví otrávenou jednotku. V kole, kdy je jednotka uzdravena z otravy již neztrácí životy, ale ani se nemůže dále léčit. Otrávenou jednotku lze samozřejmě nechat odpočívat, jakkoli to podstatně nezmenší efekt otravy.

en: Some campaigns use a star-shaped base to indicate leaders and heroes (units which are somehow special and for example not allowed to die in the course of the scenario); others use a silver crown icon above the energy bar to mark heroes. Still others have no specific hero indicator at all. Which (if any) is used is a stylistic choice left to campaign designers.
cs: Některá tažení používají k odlišení vůdců a hrdinů (jednotek které nesmí zemřít) plochu ve tvaru hvězdy, jiné zase přidávají k jednotce ikonku malé stříbrné koruny. Některé dokonce nemají žádné specifické ukazatele pro hrdiny. Zda a jak budou hrdinové odlišeni je volbou tvůrce tažení.

en: Some hotkeys were changed slightly to make better use of the controls provided by the Pandora. If you are using a Pandora, these keys differ from the lists above:
cs: Některé klávesové zkratky byly změněny, aby lépe odpovídaly možnostem Pandory. Pokud tedy používáte Pandoru, tyto akce mají odlišné zkratky:

en: Some keys on MacOSX require more than replacing Ctrl by Cmd. Here is a list of those:
cs: Mac&nbsp;OS&nbsp;X vyžaduje pro některé akce jiné kombinace kláves, než pouhé nahrazení Ctrl za Cmd. Zde je jejich seznam:

en: Some other hints about healing:
cs: Další rady ohledně léčení:

en: Some units are resistant or vulnerable to different kind of attacks. Mounted units are weak vs pierce attacks. Fire and arcane attacks destroy undead. To see how much a unit resists an attack type, right click on the unit, select "Unit Description", then select "Resistance". It will show you how resistant a unit is to different types of attacks.
cs: Některé jednotky jsou odolné nebo naopak slabé vůči různým druhům útoků. Jízdu obvykle skosí útok bodáním. Nemrtvé spolehlivě ničí oheň a nezemské útoky. Jak dobře odolává jednotka určitému druhu útoku zjistíte, když na ni kliknete pravým tlačítkem, vyberete „Popis jednotky“ a pak posunete dolů k tabulce „Typy zranění a odolnost“.

en: Some units have abilities that either directly affect other units, or have an effect on how the unit interacts with other units. These abilities are listed below:
cs: Některé jednotky mají schopnosti které ovlivňují buď ostatní jednotky nebo jejich interakci s nimi:

en: Space
cs: Mezerník

en: Special
cs: -

en: Steadfast
cs: Vytrvalost

en: Strategy and Tips
cs: Strategie a tipy

en: Striking first is an advantage because it allows you the choice of which units will face off. Take advantage of enemy weakness: e.g. direct your ranged attacks against foes without ranged weapons. Take advantage of weaknesses like Horsemen&#8217;s vulnerability to pierce. But remember that they get to attack back on their turn, so you might have weaknesses the enemy may exploit.
cs: Zaútočit první je důležité, protože Vám umožňuje zvolit, která jednotka bude kde s kterou bojovat. Využívejte slabostí nepřátel: Například na nepřátele bez útoků na dálku hojně využívejte lukostřelbu a magii. Jezdci jsou velmi zranitelní bodáním. Pamatujte ale, že v dalším kole zaútočí nepřátelé, a pokusí se podobně využít slabé stránky Vašich jednotek.

en: Strong
cs: Silný

en: Strong units do 1 more damage for every successful strike in melee combat, and have 1 more HP.  While useful for any close-combat unit, Strong is most effective for units who have a high number of swings such as the Elvish Fighter. Strong units can be very useful when a tiny bit of extra damage is all that is needed to turn a damaging stroke into a killing blow.
cs: Silné jednotky udělují o 1 bod větší zranění při každém úderu v boji a mají o 1 život více. I když je tato vlastnost užitečná v každém případě, hodí se zejména pro jednotky s vysokým množstvím úderů jako elfí bojovníci - zisk je pak nejvyšší. Silné jednotky najdou využití v případech, kdy je zapotřebí „jen o trošičku víc“ k zabití co nejdříve.

en: Submerge
cs: Ponoření

en: Suppose dead
cs: Předpokládá smrt

en: Swarm
cs: Hejno

en: Teleport
cs: Teleportace

en: The Battle for Wesnoth Help
cs: Nápověda Bitvy o Wesnoth

en: The Battle for Wesnoth is a turn-based strategy game with a fantasy theme.
cs: Bitva o Wesnoth je tahová strategická hra s fantastickým námětem.

en: The Creatures
cs: Tvorové

en: The Game Screen
cs: Herní obrazovka

en: The Kingdom of Wesnoth lies in the center of this land. Its borders are the Great River to the north, the Dulatus Hills in the east and south, the edge of the Aethenwood to the southwest, and the Ocean to the west. Elensefar, a once-province of Wesnoth, is bordered by the Great River to the north, a loosely defined line with Wesnoth to the east, the Bay of Pearls to the south, and the ocean to the west.
cs: Království Wesnoth se rozkládá uprostřed těchto zemí. Jeho hranice tvoří na severu Velká řeka, na jihovýchodě Dulatuské kopce, na jihozápadě Aethenwood a na západě oceán. Bývalá provincie Wesnothu, Elensefar, je na severu ohraničena Velkou řekou, na západě oceánem, na jihu Zátokou perel a na východě neurčitou příhraniční oblastí, oddělující jej od Wesnothu.

en: The Northlands is the wild country north of the Great River. Various groups of orcs, dwarves, barbarians and elves populate the region.  To the north and east lies the forest of Lintanir, where the great kingdom of the North-Elves keeps to its own mysterious affairs.
cs: Severními zeměmi se obvykle míní divoký kraj severně od Velké řeky. Tento region obývají různé skupinky skřetů, trpaslíků, barbarů a elfů. Na severovýchodě se rozkládá les Lintanir, v jehož hloubi se nachází království tajnůstkářských severních elfů.

en: The World
cs: Svět

en: The basic statistics for a unit include its hit points (HP), the number of movement points it has, and the weapons it can use and the damage they do. In addition, units have other characteristics, such as alignment and special abilities, that are described in more detail below.
cs: Základní statistiky jednotek zahrnují životy (HP), počet kroků při pohybu a zbraně včetně jejich útoků. Jednotky mají navíc další charakteristiky jako příslušnost a zvláštní schopnosti, popsané níže.

en: The campaign is the primary form in which Wesnoth is intended to be played, is probably the most enjoyable, and is the recommended way for new players to learn the game.
cs: Tažení představují zamýšlený primární účel Wesnothu, jsou nejzábavnější formou hry a také umožňují novým hráčům snadno se naučit hru.

en: The first thing you will probably want to do is recruit your first unit. Press <literal>Ctrl+r</literal> (or right click on an empty castle hex and select "Recruit") and you will be able to recruit a unit from a list of all the units available to you. Each recruit is placed on an empty castle hex. Once you have filled the castle, you cannot recruit any more until units move off. Your opponent&#8217;s commander is similarly placed on its castle keep and will begin by recruiting its troops&#8201;&#8212;&#8201;so don&#8217;t dilly-dally looking at the scenery, there&#8217;s a battle to be won.
cs: První, co budete chtít udělat, bude naverbovat alespoň jednu jednotku. Stiskněte <literal>Ctrl+r</literal> (nebo klikněte pravým tlačítkem na prázdné políčko hradu a zvolte „Naverbuj“) a vyberte jednotku k naverbování ze seznamu dostupných druhů jednotek. Každý rekrut je umístěn na příslušném (prázdném) políčku hradu; jakmile jimi zaplníte celý hrad, nelze již nikam verbovat dokud se nepřesunou pryč a neuvolní opět místo. Velitel vašeho nepřítele je také ve své tvrzi a započne verbováním své bandy, takže neotálejte s prohlížením krajiny.

en: The following basic combat principles and tips are intended to help starting off your career as a Wesnothian battle veteran. The minor concrete examples are somewhat tied to the "Heir to the Throne" campaign.
cs: Následující základní principy boje a tipy by Vám měly pomoci začít Vaši kariéru ostříleného válečníka ve světě Wesnothu. Některé konkrétnější příklady se týkají tažení „Dědic trůnu“.

en: The following table shows the effects of different times of the day on the damage dealt by lawful, chaotic, and liminal units:
cs: Tabulka ukazuje efekt různé denní doby na zranění způsobené zákonnými, chaotickými a šerými jednotkami:

en: The known portion of the Great Continent, on which Wesnoth abides, is generally divided into three areas: the Northlands, which are generally lawless; the kingdom of Wesnoth and its occasional principality, Elensefar; and the domain of the Southwest Elves in the Aethenwood and beyond.
cs: Známou část Velkého kontinentu, kde se Wesnoth nalézá, lze hrubě rozdělit na tři části: sever - víceméně neovládané území, království Wesnoth a jemu občas podřízené knížectví Elensefar, a nakonec oblast pod kontrolou jihozápadních elfů v Aethenwoodu a dále za ním.

en: The major use for gold is to build your army by recruiting new units or recalling units from previous scenarios in a campaign. Units may be recruited or recalled when the leader is on a keep whose castle has at least one vacant castle hex.
cs: Hlavní využití zlata je budování armády verbováním jednotek nebo přivoláváním jednotek z předchozích scénářů tažení. Přivolávat a verbovat je možné, pouze pokud stojí vůdce na tvrzi, jejíž hrad má alespoň jedno volné políčko.

en: The number of strikes of this attack decreases when the unit is wounded. The number of strikes is proportional to the % of HP/maximum HP the unit has. For example a unit with 3/4 of its maximum HP will get 3/4 of the number of strikes.
cs: Počet úderů tohoto útoku klesá, když je jednotka zraněná. Počet úderů procentuálně odpovídá životům jednotky; například jednotka s 3/4 svých maximálních životů bude moci využít pouze 3/4 úderů.

en: The oldest units may have the Aged trait, receiving an 8 points HP decrease and having -1 movement and melee damage.
cs: Nejstarší jednotky mohou mít vlastnost Starý, která způsobuje snížení životů o 8, snížení bodů pohybu o 1 a -1 zranění na blízko.

en: The possible traits for most units are as follows:
cs: Možné vlastnosti pro většinu jednotek:

en: The quicker you win a scenario, the more gold you get; you will get more gold from winning early than from all of the map&#8217;s villages for the rest of the turns.
cs: Čím rychleji vyhrajete scénář, tím více zlatých dostanete; tento bonus je vždy větší, než kolik můžete získat držením všech vesnic na mapě po zbývající kola.

en: The tutorial is a real, but basic, game which teaches you some of the basic controls needed to play the game. Winning or losing is not important here, but learning what to do is. Click the Tutorial button to play. In the Tutorial you are in the role of the prince Konrad or the princess Li&#8217;sar, learning from the Elder Mage Delfador — pay attention or he might turn you into a newt.
cs: Výcvik je sice jednoduchá, ale jinak běžná hra, vyučující základní ovládání nutné ke hraní. Není důležité vyhrát, ale naučit se co dělat - a jak. Pro spuštění stačí kliknout na tlačítko s tímto názvem. Během výcviku jste v roli mladého prince Konráda (nebo princezny Lisar), které učí starý mág Delfador. Dávejte pozor, jinak vás zakleje v žábu!

en: The two "day" and "night" phases are differentiated as Morning, Afternoon and First Watch, Second Watch, by the positions of the sun and moon in the time of day graphic.
cs: Fáze „den“ a „noc“ označují dopoledne + odpoledne a první + druhou hlídku; jsou rozlišeny pozicemi slunce a měsíce v obrázku denní doby.

en: The unit becomes invisible during night.  Enemy units cannot see this unit at night, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
cs: Jednotka se v noci stane neviditelnou. Nepřátelské jednotky nemohou tuto jednotku v noci spatřit, pouze jsou-li na sousedních polích. Nepřátelská jednotka, která ji nalezne jako první, ztrácí všechny své zbývající body pohybu.

en: Then, begin to recruit units. Cheap units are useful to soak up the first wave of an enemy&#8217;s attack; advanced units can then be brought in as support. Fast units can be used as scouts, for exploring the map and to quickly conquer villages.
cs: Pak začněte s verbováním. První vlnu útoků mohou pohltit levné jednotky, lepší poté pokračují. Rychlé jednotky lze využít jako průzkumníky - k průzkumu mapy a rychlému zabírání vesnic.

en: There are also some traits that are assigned only for certain units or only for units of a certain race. These are:
cs: Některé vlastnosti dostávají pouze vybrané jednotky nebo rasy. Jsou to:

en: There are also some traits that are not assigned randomly.  These traits can either be assigned by the scenario designer or are always assigned based on the unit type:
cs: Některé vlastnosti nebývají přiřazovány náhodně. Buď je nastavuje autor scénáře, nebo jsou automaticky přidávány určitým typům jednotek. Jsou to:

en: There are several possible options you are provided with when clicking on the "Multiplayer" button:
cs: Po kliknutí na tlačítko „Hra více hráčů“ máte na výběr z několika možností:

en: There are two basic ways for a unit to be healed:
cs: Jednotky může být léčena v zásadě dvěma způsoby:

en: There are two basic ways to play Battle for Wesnoth:
cs: Bitvu o Wesnoth lze hrát dvěma způsoby:

en: These are the default control keys. Key setup might differ depending on the platform used. For example you will often have to use the command key instead of the control key when you are using MacOSX. You can change most hotkeys to your taste using the Preferences menu.
cs: Toto jsou výchozí nastavení klávesových zkratek. Rozdílné platformy přinášejí drobné odlišnosti. Například pro Mac OS X bude třeba většinou zaměnit Ctrl za Cmd. Většinu zkratek lze v nastavení hry změnit.

en: This attack always has a 70% chance to hit regardless of the defensive ability of the unit being attacked.
cs: Tento útok je magický a má vždy 70% šanci zásahu bez ohledu na obranné možnosti cílové jednotky.

en: This attack petrifies the target, turning it to stone. Units that have been petrified may not move or attack.
cs: Tento útok promění protivníka v kámen. Jednotky proměněné v kámen se nemohou hýbat ani útočit.

en: This attack poisons the target. Poisoned units lose 8 HP every turn until they are cured or are reduced to 1 HP. Poison can not, of itself, kill a unit.
cs: Tento útok otráví cíl. Otrávené jednotky ztrácejí působením jedu každé kolo 8 životů, dokud nejsou vyléčeny nebo neklesnou na 1 život. Jed nedokáže sám o sobě jednotku zabít.

en: This attack slows the target until it ends a turn. Slow halves the damage caused by attacks and the movement cost for a slowed unit is doubled. A unit that is slowed will feature a snail icon in its sidebar information when it is selected.
cs: Tento útok zpomalí cílovou jednotku do konce kola. Zpomalení sníží na polovinu zranění způsobené jednotkou a zdvojnásobí pro ni cenu pohybu po všech terénech. Zpomalení je indikováno ikonkou šneka v boční liště vybrané jednotky.

en: This creates a game just running on your computer. You can either use it as hotseat game where everyone plays at the same computers by taking turns in the <emphasis>hotseat</emphasis>. Hotseat games will take about the same time to play as games played over the Internet. Or you can just play a scenario against AI opponents rather than human players. This can be a good way to become familiar with the various maps that are used for multiplayer games before playing against real opponents. It can also be used as a simple way to explore the capabilities of units from the different factions by choosing which faction you will play and which faction your opponents are in these games.  Of course, you can also mix both in one game. That is, play together in a game with a friend against an AI opponent.
cs: Tímto vytvoříte hru, probíhající pouze na Vašem počítači. Může to být buď tzv. „horké křeslo“, kdy se hráči střídají u jednoho počítače v pořadí jejich tahů a hra trvá přibližně stejně dlouho jako kdyby byla hrána přes internet, nebo pouze hra proti počítačovým protivníkům. Druhá možnost může být dobrou přípravou pro hraní přes internet - seznámíte se s často hranými mapami. Je to také snadná cesta pro zkoumání jednotlivých frakcí: vyberete sobě a protivníkům příslušné frakce a hurá do boje! Oba přístupy - horké křeslo i bitku s počítači - lze libovolně kombinovat, výběr zda je daný hráč ovládán člověkem či počítačem je individuální pro každou stranu.

en: This is for practical reasons: a heavily wounded unit cannot hold back or kill the enemy. During attack and counterattack, it most often will perish. Further, by sending it to its sure death, its gathered experience points (XP) are lost. Recruiting a replacement may be impossible because the leader is not in its keep or because funds are running low. Even if you can recruit a replacement, it is most often far away from the battle front. So don&#8217;t waste your units.
cs: Důvod pro toto opatření je veskrze praktický: těžce raněná jednotka stěží dokáže zadržet nebo zabít nepřítele. Během prvního boje s velkou jistotou rychle zemře. No a pokud ji necháte zemřít, veškeré její nashromážděné zkušenosti (XP) přijdou vniveč. Verbování náhrady může být nemožné - vůdce není v tvrzi nebo dojde zlato - a i tak je obvykle hrad daleko od fronty a nováček podpoří ostatní jednotky až za několik kol, během nichž může oslabení zvrátit boj ve Váš neprospěch. Takže nezahazujte jednotky jen tak!

en: This option directly connects you to the official server. You will end in the lobby where you can create your games as you wish and where many games are already open and maybe some players already waiting to join in a new match.
cs: Tato volba Vás připojí na hlavní server. Octnete se v čekárně, kde stejně jako Vy čeká mnoho dalších hráčů. Můžete zde vytvářet hry nebo vstupovat do otevřených her.

en: This option opens a dialog box allowing you to enter the address of the machine to join. In this dialog there also is the button "View List" that does show a list of official servers that can be used as backup if the main server is currently not available.
cs: Tato volba otevře dialog, kam vložíte adresu počítače pro připojení. V tomto dialogu je také tlačítko „Ukaž seznam“, které zobrazí seznam náhradních serverů použitelných v případě, že není hlavní server dostupný.

en: This unit always strikes first with this attack, even if they are defending.
cs: Tato jednotka v souboji vždy udeří první, i když se brání.

en: This unit can hide in deep water, and remain undetected by its enemies.  Enemy units cannot see this unit while it is in deep water, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
cs: Jednotka se dokáže ukrýt v hluboké vodě a zůstat nezpozorována svými nepřáteli. Nepřátelské jednotky nemohou tuto jednotku v hluboké vodě spatřit, pouze jsou-li na sousedních polích. Nepřátelská jednotka, která ji nalezne jako první, ztrácí všechny své zbývající body pohybu.

en: This unit can hide in forest, and remain undetected by its enemies.  Enemy units cannot see this unit while it is in forest, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
cs: Jednotka se dokáže ukrýt v lese a zůstat nezpozorována svými nepřáteli. Nepřátelské jednotky nemohou spatřit ani napadnout tuto jednotku v lese, pouze v tahu bezprostředně po jejím útoku, nebo jsou-li na sousedních polích nepřátelské jednotky.

en: This unit can hide in villages (with the exception of water villages), and remain undetected by its enemies, except by those standing next to it.  Enemy units can not see this unit while it is in a village, except if they have units next to it. Any enemy unit that first discovers this unit immediately loses all its remaining movement.
cs: Jednotka se dokáže ukrýt ve vesnicích (vyjma vodních) a zůstat nezpozorována svými nepřáteli. Nepřátelské jednotky nemohou tuto jednotku spatřit, pokud pobývá ve vesnici, pouze jsou-li na sousedních polích. Nepřátelská jednotka, která ji nalezne jako první, ztrácí všechny své zbývající body pohybu.

en: This unit can lead friendly units that are next to it, making them fight better.  Adjacent friendly units of lower level will do more damage in battle.  When a unit adjacent to, of a lower level than, and on the same side as a unit with Leadership engages in combat, its attacks do 25% more damage times the difference in their levels.
cs: Tato jednotka dokáže vést jednotky vedle sebe, takže bojují lépe. Spřátelené jednotky nižší úrovně na sousedních polích způsobí v boji větší poškození. Když se spřátelená jednotka nižšího stupně nachází v boji na stejné straně jako ta velící, pak její útok způsobí o 25% více poškození krát rozdíl jejich úrovní.

en: This unit combines herbal remedies with magic to heal units more quickly than is normally possible on the battlefield.  A unit cared for by this healer may heal up to 8 HP per turn, or stop poison from taking effect for that turn.  A poisoned unit cannot be cured of its poison by a healer, and must seek the care of a village or a unit that can cure.
cs: Tato jednotka kombinuje účinky léčivých rostlin s magií, aby vyléčila jednotky rychleji než je běžně možné na bitevním poli. Na začátku tahu se postará o všechny spřátelené zraněné jednotky stojící na sousedních polích. Zraněná jednotka se může za jeden tah vyléčit až o 8 životů nebo zastavit na jeden tah průběh otravy. Léčitel nedokáže uzdravit otrávenou jednotku; taková jednotka musí vyhledat pomoc ve vesnici nebo u jednotky, která dokáže uzdravovat.

en: This unit drains health from living units, healing itself for half the amount of damage it deals (rounded down).
cs: Tato jednotka vysává životní sílu z živých jednotek, čímž se sama léčí o polovinu poranění, jež útokem způsobila (zaokrouhleno dolů).

en: This unit gains 1 hitpoint added to its maximum whenever it kills a unit, except units that are immune to plague.
cs: Tato jednotka získává 1 život k celkovému počtu životů kdykoliv zabije jednotku, kromě jednotek, které jsou odolné proti nákaze.

en: This unit illuminates the surrounding area, making lawful units fight better, and chaotic units fight worse.  Any units adjacent to this unit will fight as if it were dusk when it is night, and as if it were day when it is dusk.
cs: Tato jednotka osvětlí okolní prostor, takže denní jednotky budou bojovat lépe a noční jednotky hůře. Jednotky na sousedních polích budou bojovat v noci jako za soumraku a za soumraku jako ve dne.

en: This unit is skilled in moving past enemies quickly, and ignores all enemy Zones of Control.
cs: Tato jednotka je zvyklá pohybovat se mezi nepřáteli a ignoruje všechny oblasti kontroly.

en: This unit may teleport between any two friendly villages using one of its moves.
cs: Tato jednotka se dokáže v okamžiku přemístit z jedné spřátelené vesnice do druhé.

en: This unit will heal itself 8HP per turn. If it is poisoned, it will remove the poison instead of healing.
cs: Jednotka se vyléčí o 8 životů za tah. V případě, že je otrávena, je místo vyléčení uzdravena z otravy.

en: This unit&#8217;s resistances are doubled, up to a maximum of 50%, when defending. Vulnerabilities are not affected.
cs: Odolnost této jednotky je při obraně zdvojena, až na maximum 50%. Výše zranění při zásahu ale není ovlivněna.

en: This will be your name on the multiplayer server. If you have an account on the <ulink url="http://www.wesnoth.org/forum">Wesnoth forums</ulink>, you may use the same username and password for joining the official server. A password box will pop up if a password is required for the current username. You cannot use a registered name without the password.
cs: Toto bude Vaše jméno na serveru hry více hráčů. Pokud již máte účet na <ulink url="http://www.wesnoth.org/forum">Oficiálním fóru Wesnothu</ulink>, můžete na oficiálním serveru použít stejné uživatelské jméno a heslo. Pokud je pro dané jméno nutné zadat heslo, objeví se dialog pro zadání hesla. Registrovanou přezdívku nelze bez zadání hesla použít.

en: Time of Day
cs: Denní doba

en: Time of day indicator
cs: Ukazatel denní doby

en: Time of day really matters:
cs: Na denní době opravdu záleží:

en: Time of the day and damage
cs: Denní doba a síla útoků

en: To be able to start a multiplayer game without using an external multiplayer server, you have to start the server, which is usually named <emphasis>wesnothd</emphasis>, yourself. This program is automatically started in the background when selecting this option. It will be stopped, once all players left the server.  Other players need to be able to connect to your port 15000 using TCP to play with you on your server. If you are behind a firewall, you will probably need to change your firewall settings to allow incoming connections to port 15000, and tell your firewall to forward such traffic to the machine hosting the game. You should not need to make firewall changes to join games hosted on a public server or by someone else.
cs: Hry více hráčů můžete hostovat i bez použití hlavního serveru. Stačí na vlastním počítači spustit program obvykle nazvaný <emphasis>wesnothd</emphasis> (lokální server), který hlavní server zastoupí. To je automaticky provedeno při této volbě; server běží, dokud se neodpojí poslední hráč. Dále je pro správnou funkci serveru zapotřebí povolit ostatním hráčům připojit se k vašemu počítači na portu 15000 přes TCP. Pokud používáte firewall, musíte jej tedy příslušně nastavit - povolit provoz na portu 15000 a případně jej přesměrovat na počítač se spuštěným serverem. Připojování k oficiálnímu serveru nebo jiným hostujícím počítačům by nemělo vyžadovat nastavování Vašeho firewallu.

en: Toggle accelerated game mode
cs: Přepne zrychlený mód

en: Toggle between accelerated and normal game mode while pressed (temporary!)
cs: Přepne mezi zrychleným a běžným herním módem při držení (dočasně!)

en: Toggle ellipses
cs: Přepne elipsy

en: Toggle full screen/windowed mode
cs: Přepne režim zobrazení mezi celoobrazovkovým a oknem

en: Toggle grid
cs: Přepne mřížku

en: Toggle muting of game sounds
cs: Přepíná utlumení herních zvuků

en: Toggle planning mode
cs: Přepne plánovací mód

en: Top Panel
cs: Horní lišta

en: Traits
cs: Vlastnosti

en: Trolls and Woses cannot regenerate other units.
cs: Trollové a stromoví muži nemohou regenerovat ostatní jednotky.

en: Trolls and Woses cure themselves from poison as a village does.
cs: Trollové a stromoví muži se sami léčí z otravy jedem, jako ostatní jednotky ve vesnici.

en: Trolls and Woses have the ability to heal themselves naturally through regeneration. They will heal 8 points each turn if they are injured. Note that because all units may only heal a maximum of 8 points per turn, Trolls and Woses gain no additional benefit from being on a village or next to a healing unit.
cs: Trollové a stromoví muži se dokáží léčit sami přirozenou regenerací. Uzdraví se o 8 životů za kolo, pokud jsou raněni. Jelikož je 8 životů zároveň maximem léčení, je zbytečné je stavět na vesnice nebo vedle léčitelů - nevyléčí nic navíc.

en: Try to capture and keep control of as many villages as possible to keep the gold coming in.
cs: Pokuste se obsadit a udržet co nejvíce vesnic kvůli příjmům.

en: Try to position your troops so that they are attacking from a hex with high defense against an enemy in a hex with low terrain. That way, the enemy&#8217;s counterstrikes will be less likely to do damage.
cs: Pokuste se umístit Vaše jednotky tak, že bojují z políček s vysokým obranným bonusem, zatímco nepřítel je donucen stát na nevýhodném terénu. Tím zajistíte nerovnováhu boje ve Váš prospěch.

en: Turn
cs: Kolo

en: Turn counter (current turn/maximum number of turns)
cs: Počitadlo kol (současné kolo / maximální počet kol)

en: Tutorial
cs: Výcvik

en: Undead
cs: Nemrtví

en: Undead units are immune to poison, also drain and plague doesn&#8217;t work on them.  Undead units generally have <emphasis>Undead</emphasis> as their only trait. Since Undead units are the bodies of the dead, risen to fight again, poison has no effect upon them. This can make them invaluable in dealing with foes who use poison in conjunction with their attacks.
cs: Nemrtvé jednotky nepodléhají jedům a nelze je vysát či nakazit. „Nemrtvý“ je obvykle jediná vlastnost nemrtvých jednotek. Odolnost proti jedům je způsobena jejich původem - jsou již vlastně po smrti - a představuje velkou výhodu při boji s protivníky spoléhajícími se na jed.

en: Underground
cs: Podzemí

en: Undo last move (only deterministic moves can be undone)
cs: Vrátí poslední pohyb (lze vracet pouze deterministické akce)

en: Unfortunately, your line often has to bend to form a wedge or to fit the terrain. At these corner points, 3 enemy units may attack. This also happens at the ends of a line if the line is too short. Use units with high hit point on proper terrain or with proper resistances to hold these weak points. These are the most likely to be killed, so use units with no or few experience points (XP) for this purpose.
cs: Bohužel se v realitě musí Vaše linie přizpůsobit terénu a vytvářet záhyby nebo klíny. V těchto rozích mohou zaútočit tři nepřátelské jednotky. Pochopitelně se toto může také stát, pokud je linie příliš krátká. K udržení takovýchto exponovaných pozic využívejte jednotky s vysokými životy nebo odolnostmi, stojící na vhodném terénu. Pravděpodobně budou zabity, takže takto nepoužívejte ty cennější s více zkušenostmi.

en: Unit Specialties
cs: Speciální útoky

en: Unit and turn specific hotkeys
cs: Klávesové zkratky pro jednotky a tah

en: Unit profile for last selected unit
cs: Profil poslední vybrané jednotky

en: Units
cs: Jednotky

en: Units are awarded experience for fighting. After obtaining enough experience, they will advance a level and become more powerful. The amount of experience gained depends on the level of the enemy unit and the outcome of the battle: if a unit kills its opponent, it receives 8 experience points per level of the enemy (4 if the enemy is level 0), while units that survive a battle without killing their opponents are awarded 1 experience point per level of the enemy. In other words:
cs: Za boj dostávají jednotky zkušenosti. Poté, co jich nasbírají dostatek, postoupí o úroveň a stanou se silnějšími. Množství zkušeností závisí na úrovni nepřítele a výsledku boje: pokud jednotka zabije nepřítele, dostane za každou jeho úroveň 8 bodů (4 pokud byl úrovně 0), pokud jej nezabije, pouze jeden bod za úroveň. Jinými slovy:

en: Units have traits which reflect aspects of their character. Traits are assigned randomly to units when they are created. Most units receive two traits.
cs: Jednotky mají vlastnosti odrážející jejich individualitu. Vlastnosti jsou jednotkám přidávány náhodně při vytváření. Většina jednotek dostává dvě vlastnosti.

en: Units may have the Weak trait, receiving a -1 increment in hitpoints and melee damage.
cs: Jednotky s vlastností slabé mají -1 život a zranění na blízko.

en: Units with the Dim trait require 20% more experience to advance.
cs: Prostoduché jednotky potřebují pro postup na další stupeň o 20% více zkušeností.

en: Units with the Feral trait only receive 50% defense in villages regardless of the base terrain the village is on.
cs: Divoké jednotky mají maximálně 50% obranu ve vesnicích nezávisle na tom, na jakém povrchu vesnice stojí.

en: Unpoison
cs: Protijed

en: Update shroud now
cs: Obnov mlhu

en: Upkeep
cs: Výdaje

en: Use the terrain
cs: Využívejte terén

en: Use your healers in pairs, so they can heal each other if needed.
cs: Používejte léčitele ve dvojicích, aby se mohli léčit navzájem, pokud je to zapotřebí.

en: Using the best attack type against enemy units will substantially increase your chances of killing them.
cs: Použití nejvhodnějšího druhu útoku proti nepřátelům podstatně zvyšuje šance na jejich zabití.

en: Usually the ellipse will be a solid disk. On level 0 units, you will see an ellipse that has broken lines. This indicates that the unit has no Zone of Control.
cs: Plocha pod jednotkou je obvykle celistvý disk - kvůli pohledu ze strany vyhlíží jako elipsa. Na některých jednotkách, obvykle nulté úrovně, je okraj elipsy přerušovaný a připomíná tak trochu vrtuli helikoptéry; znamená to, že jednotka nevytváří oblast kontroly.

en: Victory and Defeat
cs: Vítězství a porážka

en: View chat log
cs: Ukáže záznam rozhovoru

en: Villages (your villages/total number of villages)
cs: Vesnice (vlastněné / celkový počet)

en: Waiting in a village. The unit will heal 8 hitpoints every turn.
cs: Setrváním ve vesnici. Vesnice léčí 8 životů za kolo.

en: Weak
cs: Slabý

en: Wesnoth has many different sagas waiting to be played out. You can battle orcs, undead, and bandits on the marches of the Kingdom of Wesnoth; fight alongside dragons in the lofty peaks, elves in the green reaches of the Aethenwood, dwarves in the great halls of Knalga, or even merfolk in the Bay of Pearls. You can fight to regain the throne of Wesnoth, or use your dread power over the Undead to dominate the land of mortals, or lead your glorious Orcish tribe to victory against the humans who dared despoil your lands.
cs: Wesnoth Vám nabízí ke hraní mnoho příběhů, které jen čekají na objevení. Můžete válčit se skřety, nemrtvými a bandity na hranicích království Wesnothu; bojovat po boku draků na vrcholcích, elfů v zeleni lesů Aethenwoodu, trpaslíků ve skvělých halách Knalgy nebo dokonce mořského lidu v Zátoce perel. Můžete dobývat zpět trůn Wesnothu, užít Vaši strašlivou moc nad nemrtvými k ovládnutí zemí smrtelníků, nebo vést skřetí kmeny k vítězství nad lidmi, kteří se opovážili znesvětit Vaše země.

en: Wesnoth was primarily designed to play campaigns. Campaigns are a series of connected scenarios. Click this button to start a new campaign. You will be presented with a list of campaigns available on your computer (more can be downloaded if you wish). Select your campaign and click OK to start or Cancel to quit. Each campaign has a difficulty level: easy, medium (normal), and hard. We recommend medium as this level is challenging, but not difficult. You may not change the difficulty during the campaign. In case you have serious problems fighting your way through easy difficulty, the guide about <link linkend="basic_strategy">Basic Strategy</link> will surely help you. Once you have selected the difficulty, you will start with the first scenario of the campaign.
cs: Wesnoth je navržen převážně pro hraní tažení. Tažení jsou propojené série scénářů. Tažení začnete hrát kliknutím na toto tlačítko; poté se zobrazí seznam tažení dostupných na Vašem počítači (další mohou být stažena). Vyberte si tažení a klikněte na „OK“ pro start nebo „Zrušit“ pro zavření seznamu. Každé tažení má několik úrovní obtížnosti (typicky tři). Doporučenou je prostřední obtížnost z možných voleb, protože obvykle poskytuje dostatek výzev a současně zachovává hru zábavnou. Během hraní tažení není možné měnit obtížnost. Pokud máte problém postupovat i při volbě nejnižší obtížnosti, oddíl <link linkend="basic_strategy">základy strategie</link> tohoto manuálu Vám pomůže. Jakmile zvolíte obtížnost, hra načte první scénář tažení.

en: When Wesnoth first starts it displays an initial background and a column of buttons called the Main Menu. The buttons only work with a mouse. For the impatient, we recommend you: click the "Language" button to set your language; then click the "Tutorial" button to run the tutorial; and then play the campaign, "A Tale of Two Brothers" by clicking the "Campaign" button and selecting it from the list provided.
cs: Když je Wesnoth spuštěn, zobrazí nejprve pozadí s mapou a sloupec tlačítek zvaný Hlavní menu. Tyto tlačítka reagují pouze na myš. Pro netrpělivé, rychlý start je: kliknout na tlačítko „Jazyk“ pro nastavení Vašeho jazyka, potom „Výcvik“ pro krátký úvod do hraní, a nakonec zkusit tažení „Příběh dvou bratrů“ - tlačítko „Tažení“, jedna z prvních položek v seznamu.

en: When a unit in the front line is heavily damaged you can move him safely behind your defensive line. To hold up the line, you will most likely have to replace him with a reserve, so hold a couple of units in back of the front line. If you have healers, damaged units in the second line will quickly recover.
cs: Když je jednotka v první linii těžce zraněna, můžete ji přesunout do týlu. K udržení fronty ji nejspíše budete muset nahradit jinou - udržujte proto za frontou „na střídačce“ několik náhradníků. Když navíc umístíte za první linii léčitele, raněné jednotky se budou moci rychleji opět zapojit.

en: When a unit is killed by a Plague attack, that unit is replaced with a Walking Corpse on the same side as the unit with the Plague attack. This doesn&#8217;t work on Undead or units in villages.
cs: Když je jednotka zabita morovou ranou, je nahrazena Chodící mrtvolou, avšak patřící na stranu jednotky, která ji zabila. Toto nefunguje u nemrtvých či jednotek umístěných ve vesnicích.

en: When used offensively, this attack always has at least a 60% chance to hit.
cs: Tento útok má vždy alespoň 60% šanci zásahu, je-li užit ofensivně.

en: When used offensively, this attack deals double damage if there is an enemy of the target on the opposite side of the target, and that unit is not incapacitated (e.g. petrified).
cs: Tento útok působí při ofenzivním použití dvojnásobné poranění, když se na opačné straně cíle útoku nachází bojeschopná jednotka (nebyla kupříkladu proměněna v kámen) k ní nepřátelská.

en: When used offensively, this attack deals double damage to the target. It also causes this unit to take double damage from the target&#8217;s counterattack.
cs: Tento útok působí při ofenzivním použití dvojnásobné poranění protivníka. Také ale znamená dvojnásobné poranění útočníka při protivníkově odvetném útoku.

en: When you first start a scenario or campaign you will only have a few units on the map. One of these will be your commander (identified by a little golden crown icon). Your commander is usually placed in a castle on a special hex called a keep. Whenever your commander is on a keep (not only your own, but also the keep of any enemy castles you capture) and you have enough gold, you can recruit units for your army. In later scenarios you can recall experienced units that survived earlier scenarios. From here, you can start to build your army to conquer the enemy.
cs: Když poprvé začnete hrát scénář nebo tažení, bude se na mapě nacházet pouze několik jednotek. Jednou z nich bude Váš velitel (určený malou ikonkou koruny). Velitel je obvykle na začátku umístěn na zvláštním hexu zvaném tvrz. Kdykoliv je Váš velitel na tvrzi (kterékoliv) a má dostatek zlata, může verbovat do armády nové jednotky. V dalších scénářích tažení může také stejným způsobem přivolávat zkušené jednotky přeživší z dřívějších scénářů. Ve tvrzi tedy začínáte stavět armádu, která pokoří nepřítele.

en: When you have a White Mage (advances from Mage) or Druid (advances from Shaman), put it in the middle of a circle of units to heal them as they move across the map (Shamans can do this too, but not as well).
cs: Když máte léčitele - bílého mága (povyšuje z mága) nebo druidku (povyšuje ze šamanky), stavějte je doprostřed kolečka jednotek, aby se léčily, když se posunují po mapě (šamanky to dokáží také, ale ne tak dobře).

en: When you win a scenario, the map will gray over and the <emphasis>End Turn</emphasis> button will change to <emphasis>End Scenario</emphasis>. You can now do things like changing your save options or (if you are in a multiplayer game)  chatting with other players before pressing that button to advance.
cs: Když vyhrajete scénář, mapa zešedne a tlačítko <emphasis>Ukonči kolo</emphasis> se změní na <emphasis>Ukončit scénář</emphasis>. Můžete stále měnit nastavení nebo komunikovat se spoluhráči (ve hře více hráčů) před potvrzením konce hry tímto tlačítkem.

en: When your armies meet, you may want to try to be the first to attack. So try to end your move out of striking range of the enemy army. He cannot attack but most likely will close into your striking range.
cs: Když se armády srazí, měli byste se pokusit o výhodu prvního útoku. Posouvejte jednotky tak, aby byly těsně mimo dosah nepřátel. Když k nim pak nepřítel ve svém tahu nedojde, dostane se blízko k Vám a budete moci zaútočit první - Vy si vyberete, které jednotky se kde a jak pustí do křížku.

en: Whether used offensively or defensively, this attack presses the engagement until one of the combatants is slain, or 30 rounds of attacks have occurred.
cs: Bez ohledu na to, zda jde o útok či obranu, trvá boj tak dlouho, dokud jeden z protivníků nezemře, nebo do počtu 30 útoků.

en: Whiteboard specific hotkeys
cs: Klávesové zkratky pro plánování

en: Winning a scenario
cs: Vyhrávání scénáře

en: Yellow
cs: Žlutá

en: Yellow orb
cs: Žlutá koule

en: You can also reach servers hosted by any other player with this menu option.  So if you got a server running in your local network, just enter the address and port number (default: 15000). If you for example want to connect to a server running on the machine with the address 192.168.0.10 and the default port, you would enter this in the dialog: 192.168.0.10:15000
cs: Takto se také můžete připojit na jakékoliv další servery. Pokud máte spuštěn server v místní síti, napište adresu a port (výchozí je 15000). Pokud si tedy přejete připojit se na server na adrese 192.168.0.10 na běžném portu, do dialogu napíšete 192.168.0.10:15000

en: You can cause damage to enemies with advanced units and then finish them with lower level units — to give them more experience (and finally make them advance to next level).
cs: Můžete poškodit nepřátele silnými jednotkami vyšších úrovní a pak je dorazit jednotkami s nízkou úrovní, aby dostaly více zkušeností (a postoupily na další úroveň).

en: You can obtain additional information, including the chance that the attacker and defender will be killed, by clicking on the "Damage Calculations" button in the fight window.
cs: Další informace, včetně šance na přežití útočníka a obránce, lze zobrazit tlačítko „Výpočet poškození“ v okně pro výběr útoku.

en: You can use lower level units as cannon fodder, to slow down enemy. E.g. you can use them to block enemies reaching your important units.
cs: Jednotky nízké úrovně je možné využít jako živé překážky ke zpomalení nepřítele a ochraně důležitějších jednotek.

en: You will be able to select from among over two hundred unit types (infantry, cavalry, archers, and mages are just the beginning) and fight actions ranging from small-unit ambushes to clashes of vast armies. You can also challenge your friends – or strangers – and fight in epic multi-player fantasy battles.
cs: Máte na výběr z více než dvou set druhů jednotek (pěchota, kavalérie, lučištníci, mágové atd.) a bojových situací od malých přepadů až po srážky obřích armád. Můžete dokonce vytvářet vlastní jednotky a scénáře - nebo dokonce tažení. Také se Vám nabízí možnost soupeřit s přáteli - nebo kýmkoliv jiným - a ve hře více hráčů tak prožívat boje proti „živým“ (a tudíž chytřejším) protivníkům.

en: Your Army
cs: Vaše armáda

en: Your army does not fight for free. It costs you gold to recruit units and gold to maintain them. You start each scenario with gold carried over from previous scenarios (although each scenario ensures you have at least a minimum amount of gold to start if you didn&#8217;t carry over enough from previous scenarios) and can gain more by meeting scenario objectives quickly and, during a scenario, by controlling villages. Each village you control will give you two gold pieces income per turn. When you first start a scenario it is usually worthwhile to gain control of as many villages as you can to ensure you have sufficient income to wage war. You can see your current gold and current income at the top of the screen as described in the section on the <link linkend="game_screen">game screen</link>.
cs: Vaše armáda nebojuje zadarmo. Verbování stojí peníze a vydržování jednotek také. Každý scénář začínáte se zlatem, které zbylo po předchozím scénáři (ale je zajištěno, že vždy dostanete určitý minimální obnos). Více peněz je možno získat vlastnictvím vesnic během hry a včasným zakončením (výhrou) scénáře. Každá vesnice Vám za tah dodá dva zlaté. Když začnete hrát scénář, je obvykle žádoucí rychle osadit co nejvíce vesnic, abyste měli dost financí na vedení války. Aktuální stav Vaší pokladnice zjistíte na horní liště - viz <link linkend="game_screen">„Herní obrazovka“</link>.

en: Your gold
cs: Vaše zlato

en: Your income
cs: Vaše příjmy

en: Your total units
cs: Počet Vašich jednotek

en: Your units gain most experience points (XP) from killing an enemy unit (8XP per level of the unit killed). As such, it often makes sense to have your higher level units weaken an enemy, but cede the kill to a unit more in need of the XP. Healers in particular are often weak in combat and often need to <emphasis>steal</emphasis> kills in this way to advance levels.
cs: Nejvíce zkušeností získávají jednotky za zabití protivníků (8 XP za úroveň zabité jednotky). Oblíbeným trikem je „předžvýkání“ nepřátel silnými jednotkami a doražení jednotkou, která lépe zužitkuje získané zkušenosti. Obzvláště léčitelé jsou slabí bojovníci a tak musí téměř vždy takto <emphasis>krást</emphasis> zabití k postupu na další úrovně.

en: Your upkeep
cs: Vaše výdaje

en: Zone of Control
cs: Oblast kontroly

en: Zoom in
cs: Přiblíží pohled

en: Zoom out
cs: Oddálí pohled

en: chaotic units do more damage at night and less damage at day
cs: chaotické jednotky způsobují větší poškození v noci a menší ve dne

en: en
cs: cs

en: enemy level
cs: úroveň nepřítele

en: fighting bonus
cs: XP za boj

en: kill bonus
cs: XP za zabití

en: lawful units do more damage at day and less damage at night
cs: zákonné jednotky způsobují větší poškození ve dne a menší v noci

en: remember to always check the time of day on the right side of the screen. Plan ahead — think about what it&#8217;s going to be next turn as well as this turn.
cs: nezapomínejte kontrolovat ukazatel denní doby na pravé straně obrazovky. Plánujte - uvažte nejen to co se stane v tomto kole, ale i v příštím.

en: where upkeep is equal to the sum of the levels of all your non-loyal units.
cs: kde žold („upkeep“) je roven součtu úrovní všech Vašich jednotek vyjma věrných.
