Battle for Wesnoth 1.2 - en to sk translation catalogue (1343 entries)

note: [advanced_preference]: type=combo Associated save_compression_short^ entries need to be as short as possible to avoid stretching the advanced preferences list too much.
en: Compress saved games
sk: Komprimovať uložené hry

note: [option]: type=combo
en: save_compression^Gzip
sk: Gzip

note: [option]: type=combo
en: save_compression_short^gzip
sk: gzip

note: [option]: type=combo
en: save_compression_desc^Default compression, faster
sk: Základná kompresia, rýchlejšia

note: [option]: type=combo
en: save_compression^Bzip2
sk: Bzip2

note: [option]: type=combo
en: save_compression_short^bzip2
sk: bzip2

note: [option]: type=combo
en: save_compression_desc^Best compression, slower
sk: Najlepšia kompresia, pomalšia

note: [option]: type=combo
en: save_compression^No
sk: Žiadna

note: [option]: type=combo
en: save_compression_short^no
sk: žiadna

note: [option]: type=combo
en: save_compression_desc^Large plain text files
sk: Veľké textové súbory

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Confirm deleting saves
sk: Potvrdzovať mazanie uložených hier

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Mouse scrolling
sk: Umožniť rolovanie myšou

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Middle-click scrolling
sk: Umožniť rolovanie stredným tlačidlom

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Keep scrolling when mouse leaves window
sk: Pokračovať v posúvaní mapy aj keď myš opustí okno

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Local time of day area lighting
sk: Osvetlenie oblastí s lokálnou dennou dobou

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show titlescreen animation
sk: Animovať úvodnú obrazovku

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show combat
sk: Zobrazovať súboj

note: [advanced_preference]: type=int
en: Ping timeout
sk: Čas na odozvu

note: [advanced_preference]: type=int
en: Number of seconds to wait for a ping reply before timing out. Set to 0 to disable
sk: Počet sekúnd, počas ktorých sa má čakať na odozvu (ping). Vypni s 0.

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Accept whispers from friends only
sk: Súkromné správy prijímať len od priateľov

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Auto-open whisper windows in lobby
sk: Súkromné správy v čakárni otvoria okno

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Group players in lobby
sk: Zoskupovať hráčov v čakárni

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Lobby sounds
sk: Zvuky v čakárni

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Disable notifications
sk: Vypnúť oznamovania

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Reverse time graphics
sk: Obrátené zobrazenie času

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Choose whether the sun moves left-to-right or right-to-left
sk: Zvoľ či sa slnko pohybuje zľava doprava alebo naopak

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Follow unit actions
sk: Sledovať pohyb jednotiek

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Choose whether the map view should scroll to a unit when an action or move is animated
sk: Zvoľ či sa má mapa presunúť na jednotku, ktorej pohyb alebo činnosť je animovaná

note: [advanced_preference]: type=int
en: Chat message aging
sk: Starnutie správ rozhovoru

note: [advanced_preference]: type=int
en: Number of minutes to wait before clearing an ingame chat message. Set to 0 to disable
sk: Po koľkých minútach zmazať správu od iného hráča v hre. Vypni s 0.

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Use 12-hour clock format
sk: Použi 12-hodinový formát času

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Confirm loading saves from a different version
sk: Potvrdzovať načítanie hier z iných verzií

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show all unit types in help
sk: V návode zobraziť všetky typy jednotiek

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show all unit types in the help (requires restart). This does not alter the list of encountered units
sk: V návode zobraziť všetky typy jednotiek (vyžaduje reštart hry). Toto neovplyvní zoznam doteraz objavených jednotiek.

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Experimental multiplayer lobby
sk: Experimentálna čakáreň

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Replace the classic multiplayer lobby with a newer, experimental interface
sk: Nahradí klasickú čakáreň novším experimentálnym používateľským rozhraním

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show color cursors
sk: Zobrazovať farebné kurzory

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Use colored mouse cursors, which may be slower or break the game (use at your own risk)
sk: Použiť farebné kurzory myši, ktoré môžu byť pomalšie alebo narušiť hru (použite na vlastné riziko)

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Joystick support
sk: Podpora joysticku.

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll X-axis joystick
sk: Joystick: číslo joysticku pre posúvanie po osi X

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll X-axis
sk: Joystick: číslo osi pre posúvanie po osi X

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll Y-axis joystick
sk: Joystick: číslo joysticku pre posúvanie po osi Y

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll Y-axis
sk: Joystick: číslo osi pre posúvanie po osi Y

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the scrolling stick
sk: Joystick: mŕtva zóna pre ovládač posúvania

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor X-axis joystick
sk: Joystick: číslo joysticku pre kurzor po osi X

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor X-axis
sk: Joystick: číslo josi pre kurzor po osi X

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor Y-axis joystick
sk: Joystick: číslo joysticku pre kurzor po osi Y

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor Y-axis
sk: Joystick: číslo josi pre kurzor po osi Y

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the cursor stick
sk: Joystick: mŕtva zóna pre ovládač kurzora

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse X-axis joystick
sk: Joystick: číslo joysticku pre myš po osi X

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse X-axis
sk: Joystick: číslo osi pre myš po osi X

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse Y-axis joystick
sk: Joystick: číslo joysticku pre myš po osi Y

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse Y-axis
sk: Joystick: číslo osi pre myš po osi Y

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the mouse stick
sk: Joystick: mŕtva zóna pre ovládač myši

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the thrust axis joystick
sk: Joystick: číslo joysticku pre os tlaku

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the thrust axis
sk: Joystick: číslo osi pre os tlaku

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the thruster
sk: Joystick: mŕtva zóna pre ovládač tlaku

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status [unstore_unit]
en: poisoned
sk: otrávený

note: [lua]: generate_objectives [objectives]
en: Gold carryover:
sk: Prenos zlata:

note: [lua]: generate_objectives [note]
en: Notes:
sk: Poznámky:

note: [about]
en: Programming
sk: Programovanie

note: [about]
en: General Purpose Administration and Coordination
sk: Všeobecní správcovia a koordinátori

note: [about]
en: Artwork and Graphics
sk: Umeleckí a grafickí dizajnéri

note: [about]
en: Music
sk: Hudba

note: [about]
en: Sound Effects
sk: Zvukové efekty

note: [about]
en: Campaign Design
sk: Dizajnér výprav

note: [about]
en: Multiplayer Maps and Balancing
sk: Mapy na zápas a vyváženie

note: [about]
en: Packagers
sk: Výrobcovia balíkov

note: [about]
en: Miscellaneous Contributors
sk: Rôzni prispievatelia

note: [about]
en: Internationalization Managers
sk: Správcovia prekladu

note: [about]
en: English strings edition
sk: Anglické texty

note: [about]
en: Afrikaans Translation
sk: Afrikánsky preklad

note: [about]
en: Arabic Translation
sk: Arabský preklad

note: [about]
en: Basque Translation
sk: Baskický preklad

note: [about]
en: Bulgarian Translation
sk: Bulharský preklad

note: [about]
en: Catalan Translation
sk: Katalánsky preklad

note: [about]
en: Chinese Translation
sk: Čínsky preklad

note: [about]
en: Chinese (Taiwan) Translation
sk: Čínsky (Taiwan) preklad

note: [about]
en: Croatian Translation
sk: Chorvátsky preklad

note: [about]
en: Czech Translation
sk: Český preklad

note: [about]
en: Danish Translation
sk: Dánsky preklad

note: [about]
en: Dutch Translation
sk: Holandský preklad

note: [about]
en: English (GB) Translation
sk: Anglický (britský) preklad

note: [about]
en: English (Shaw) Translation
sk: Anglický (Shaw) preklad

note: [about]
en: Esperanto Translation
sk: Esperantský preklad

note: [about]
en: Estonian Translation
sk: Estónsky preklad

note: [about]
en: Filipino Translation
sk: Filipínsky preklad

note: [about]
en: Finnish Translation
sk: Fínsky preklad

note: [about]
en: French Translation
sk: Francúzsky preklad

note: [about]
en: Friulian Translation
sk: Friulský (severné Taliansko) preklad

note: [about]
en: Galician Translation
sk: Galícijský preklad

note: [about]
en: German Translation
sk: Nemecký preklad

note: [about]
en: Greek Translation
sk: Grécky preklad

note: [about]
en: Hebrew Translation
sk: Hebrejský preklad

note: [about]
en: Hungarian Translation
sk: Maďarský preklad

note: [about]
en: Icelandic Translation
sk: Islandský preklad

note: [about]
en: Indonesian Translation
sk: Indonézsky preklad

note: [about]
en: Irish Translation
sk: Írsky preklad

note: [about]
en: Italian Translation
sk: Taliansky preklad

note: [about]
en: Japanese Translation
sk: Japonský preklad

note: [about]
en: Korean Translation
sk: Kórejský preklad

note: [about]
en: Latin Translation
sk: Latinský preklad

note: [about]
en: Latvian Translation
sk: Lotyšský preklad

note: [about]
en: Lithuanian Translation
sk: Litovský preklad

note: [about]
en: Macedonian Translation
sk: Macedónsky preklad

note: [about]
en: Marathi Translation
sk: Marathi preklad

note: [about]
en: Norwegian Translation
sk: Nórsky preklad

note: [about]
en: Old English Translation
sk: Staroanglický preklad

note: [about]
en: Polish Translation
sk: Poľský preklad

note: [about]
en: Portuguese Translation
sk: Portugalský preklad

note: [about]
en: Portuguese (Brazil) Translation
sk: Portugalský preklad (Brazília)

note: [about]
en: Romanian Translation
sk: Rumunský preklad

note: [about]
en: Russian Translation
sk: Ruský preklad

note: [about]
en: Scottish Gaelic Translation
sk: Preklad do Škótskej gaelčiny

note: [about]
en: Serbian Translation
sk: Srbský preklad

note: [about]
en: Slovak Translation
sk: Slovenský preklad

note: [about]
en: Slovenian Translation
sk: Slovinský preklad

note: [about]
en: Spanish Translation
sk: Španielsky preklad

note: [about]
en: Swedish Translation
sk: Švédsky preklad

note: [about]
en: Turkish Translation
sk: Turecký preklad

note: [about]
en: Ukrainian Translation
sk: Ukrajinský preklad

note: [about]
en: Valencian (southern Catalan) Translation
sk: Valencijský (Južné Katalánsko) preklad

note: [about]
en: Vietnamese Translation
sk: Vietnamský preklad

note: [about]
en: RACV’s Translation
sk: RACV preklad

note: [about]
en: Bots
sk: Roboti

note: [item_group]: id=items
en: Items
sk: Predmety

note: [item]: id=altar_evil
en: Evil Altar
sk: Oltár zla

note: [item]: id=altar
en: Altar
sk: Oltár

note: [item]: id=ankh-necklace
en: Ankh Necklace
sk: Náhrdelník s Anchom

note: [item]: id=anvil
en: Anvil
sk: Nákova

note: [item]: id=archery-target
en: Archery Target
sk: Lukostrelecký terč

note: [item]: id=armor-golden
en: Golden Armor
sk: Zlaté brnenie

note: [item]: id=armor
en: Armor
sk: Brnenie

note: [item]: id=axe
en: Axe
sk: Sekera

note: [item]: id=ball-blue
en: Blue Ball
sk: Modrá guľa

note: [item]: id=ball-green
en: Green Ball
sk: Zelená guľa

note: [item]: id=ball-magenta
en: Magenta Ball
sk: Ružová guľa

note: [item]: id=barrel
en: Barrel
sk: Sud

note: [item]: id=bomb
en: Bomb
sk: Bomba

note: [item]: id=bones
en: Bones
sk: Kosti

note: [item]: id=bonestack
en: Bonestack
sk: Hromada kostí

note: [item]: id=book1 [item]: id=book2 [item]: id=book3 [item]: id=book4 [item]: id=book5
en: Book
sk: Kniha

note: [item]: id=bow-crystal
en: Crystal Bow
sk: Krištáľový luk

note: [item]: id=bow-elven
en: Elven Bow
sk: Elfský luk

note: [item]: id=bow
en: Bow
sk: Luk

note: [item]: id=box
en: Box
sk: Skrinka

note: [item]: id=brazier
en: Brazier
sk: Kôš na koks

note: [item]: id=buckler
en: Buckler
sk: Puklicový štít

note: [item]: id=burial
en: Burial
sk: Pohrebisko

note: [item]: id=cage
en: Cage
sk: Klietka

note: [item]: id=chest-plain-closed
en: Closed Plain Chest
sk: Zatvorená truhlica

note: [item]: id=chest-plain-open
en: Open Plain Chest
sk: Otvorená truhlica

note: [item]: id=chest
en: Chest
sk: Truhlica

note: [item]: id=cloak-green
en: Green Cloak
sk: Zelený plásť

note: [item]: id=coffin-closed
en: Closed Coffin
sk: Zatvorená truhla

note: [item]: id=dragonstatue
en: Dragon Statue
sk: Socha draka

note: [item]: id=flame-sword
en: Flaming Sword
sk: Plamenný meč

note: [item]: id=flower1 [item]: id=flower2 [item]: id=flower3 [item]: id=flower4
en: Flower
sk: Kvet

note: [item]: id=gohere
en: Go Here Overlay
sk: Nápis "Ísť sem"

note: [item]: id=gold-coins-large
en: Large Pile of Gold Coins
sk: Veľká kopa zlatých mincí

note: [item]: id=gold-coins-medium
en: Pile of Gold Coins
sk: Kopa zlatých mincí

note: [item]: id=gold-coins-small
en: Small Pile of Gold Coins
sk: Malá kopa zlatých mincí

note: [item]: id=grain-sheaf
en: Grain Sheaf
sk: Obilný snop

note: [item]: id=hammer-runic
en: Runic Hammer
sk: Kladivo s runami

note: [item]: id=holly-water [object]
en: Holy Water
sk: Svätená voda

note: [item]: id=key
en: Key
sk: Kľúč

note: [item]: id=leather-pack
en: Leather Pack
sk: Kožené púzdro

note: [item]: id=orcish-flag
en: Orcish Flag
sk: Orkská vlajka

note: [item]: id=ornate1 [item]: id=ornate2
en: Ornate
sk: Ozdoba

note: [item]: id=potion-blue
en: Blue Potion
sk: Modrý nápoj

note: [item]: id=potion-green
en: Green Potion
sk: Zelený nápoj

note: [item]: id=potion-gray
en: Gray Potion
sk: Sivý nápoj

note: [item]: id=potion-poison [object]: id={ID}
en: Poison
sk: Jed

note: [item]: id=potion-red
en: Red Potion
sk: Červený nápoj

note: [item]: id=potion-yellow
en: Yellow Potion
sk: Žltý nápoj

note: [item]: id=ring-brown
en: Brown Ring
sk: Hnedý prsteň

note: [item]: id=ring-gold
en: Golden Ring
sk: Zlatý prsteň

note: [item]: id=ring-red
en: Red Ring
sk: Červený prsteň

note: [item]: id=ring-silver
en: Silver Ring
sk: Strieborný prsteň

note: [item]: id=ring-white
en: White Ring
sk: Biely prsteň

note: [item]: id=scarecrow
en: Scarecrow
sk: Strašiak

note: [item]: id=sceptre-of-fire
en: Sceptre of Fire
sk: Ohnivé žezlo

note: [item]: id=spear-fancy
en: Fancy Spear
sk: Zvláštny oštep

note: [item]: id=staff-magic
en: Magic Staff
sk: Magická palica

note: [item]: id=staff
en: Staff
sk: Palica

note: [item]: id=stone-tablet
en: Stone Tablet
sk: Kamenná doštička

note: [item]: id=storm-trident [object]
en: Storm Trident
sk: Bleskový trojzubec

note: [item]: id=straw-bale1 [item]: id=straw-bale2
en: Bale of Straw
sk: Vrece slamy

note: [item]: id=sword
en: Sword
sk: Meč

note: [item_group]: id=scenery
en: Scenery
sk: Scenéria

note: [item]: id=castle-ruins
en: Castle Ruins
sk: Ruiny hradu

note: [item]: id=circle-magic-glow
en: Glowing Magic Circle
sk: Žiariaci magický kruh

note: [item]: id=circle-magic
en: Magic Circle
sk: Magický kruh

note: [item]: id=dwarven-doors-closed
en: Closed Dwarven Doors
sk: Zatvorené trpasličie dvere

note: [item]: id=fire
en: Campfire
sk: Táborový oheň

note: [item]: id=flames
en: Flames
sk: Plamene

note: [item]: id=gate-rusty-se
en: Rusty Gate South East
sk: Hrdzavá brána na juhovýchode

note: [item]: id=gate-rusty-sw
en: Rusty Gate South West
sk: Hrdzavá brána na juhozápade

note: [item]: id=icepack1
en: Ice Pack
sk: Vrecko s ľadom

note: [item]: id=leanto
en: Lean-to
sk: Prístrešok so šikmou strechou

note: [item]: id=lighthouse
en: Lighthouse
sk: Maják

note: [item]: id=mausoleum
en: Mausoleum
sk: Mauzóleum

note: [item]: id=mine-abandoned
en: Abandoned Mine
sk: Opustená baňa

note: [item]: id=monolith1 [item]: id=monolith2 [item]: id=monolith3 [item]: id=monolith4
en: Monolith
sk: Monolit

note: [item]: id=nest-empty
en: Empty Nest
sk: Prázdne hniezdo

note: [item]: id=nest-full
en: Full Nest
sk: Plné hniezdo

note: [item]: id=oak-leaning
en: Leaning Oak
sk: Ohnutý dub

note: [item]: id=pine1 [item]: id=pine2
en: Pine Tree
sk: Borovica

note: [item]: id=rock-cairn
en: Rock Cairn
sk: Kamenná mohyla

note: [item]: id=rock1 [item]: id=rock2 [item]: id=rock3 [item]: id=rock4
en: Rock
sk: Skala

note: [item]: id=rubble
en: Rubble
sk: Trosky

note: [item]: id=rune1 [item]: id=rune2 [item]: id=rune3 [item]: id=rune4 [item]: id=rune5 [item]: id=rune6
en: Rune
sk: Runa

note: [item]: id=rune1-glow [item]: id=rune2-glow [item]: id=rune3-glow [item]: id=rune4-glow [item]: id=rune5-glow [item]: id=rune6-glow
en: Glowing Rune
sk: Žiariaca runa

note: [item]: id=shipwreck [item]: id=wreck
en: Shipwreck
sk: Vrak lode

note: [item]: id=signpost
en: Signpost
sk: Smerovník

note: [item]: id=slab1
en: Slab
sk: Doska

note: [item]: id=snowbits
en: Piles of Snow
sk: Záveje snehu

note: [item]: id=summoning-center
en: Summoning Center
sk: Zvolávacie centrum

note: [item]: id=summoning-circle1 [item]: id=summoning-circle2 [item]: id=summoning-circle3 [item]: id=summoning-circle4 [item]: id=summoning-circle5 [item]: id=summoning-circle6
en: Summoning Circle
sk: Zvolávací kruh

note: [item]: id=temple1
en: Temple
sk: Chrám

note: [item]: id=tent-fancy-red
en: Fancy Red Tent
sk: Zvláštny červený stan

note: [item]: id=tent-ruin-1
en: Ruined Tent
sk: Ruiny stanu

note: [item]: id=tent-shop-weapons
en: Weapons Shop Tent
sk: Stan predaja zbraní

note: [item]: id=trapdoor-closed
en: Closed Trapdoor
sk: Zatvorené padacie dvere

note: [item]: id=trapdoor-open
en: Open Trapdoor
sk: Otvorené padacie dvere

note: [item]: id=trash
en: Trash Pile
sk: Kopa odpadkov

note: [item]: id=village-human-burned1 [item]: id=village-human-burned2 [item]: id=village-human-burned3 [item]: id=village-human-burned4
en: Burned Human Village
sk: Vypálená dedina ľudí

note: [item]: id=well
en: Well
sk: Prameň

note: [item]: id=whirlpool
en: Whirlpool
sk: Vír

note: [item]: id=windmill
en: Windmill
sk: Veterný mlyn

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_unit_control_{UNIT_ID}
en: Ask $ai_controller_unit.name to move here
sk: Požiadať $ai_controller_unit.name presunúť sa sem

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_leader_control_{CONTROLLED_SIDE}
en: Ask $ally_leader.name (leader of side $ally_leader.side) to move here
sk: Požiadaj $ally_leader.name (veliteľ strany $ally_leader.side), aby sa presunul sem

note: [note]
en: In this scenario, you may issue instructions to an allied side by right-clicking on a unit that belongs to it.
sk: V tejto scéne môžeš vydávať jednoduché rozkazy spojencom pomocou kontextového menu (pravé tlačidlo myši) na jednotke.

note: [literal] [overview_message_has_instructions]: speaker=narrator [overview_message_no_instructions]: speaker=narrator
en: Instruct ally
sk: Povedz spojencovi inštrukcie

note: [overview_message_has_instructions]: speaker=narrator
en: $ally_leader.name (side $ally_side|) is carrying out the following instructions:
sk: $ally_leader.name (strana $ally_side|) vykonáva nasledovné inštrukcie:

note: [overview_message_no_instructions]: speaker=narrator
en: $ally_leader.name (side $ally_side|) has not been given any instructions and is acting normally.
sk: $ally_leader.name (strana $ally_side|) nedostal žiadne inštrukcie a správa sa normálne.

note: [aggression]
en: Be more aggressive
sk: Buď viac agresívny

note: [aggression]
en: aggressive.
sk: agresívny.

note: [caution]
en: Be more defensive
sk: Buď viac defenzívny

note: [caution]
en: defensive.
sk: defenzívny.

note: [focus_on_enemy]
en: Focus on defeating...
sk: Sústreď sa na porazenie...

note: [focus_on_enemy]
en: focusing on defeating $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.
sk: sústreďujem sa na porazenie $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.

note: [else] [then]
en: Side $temp_i
sk: Strana $temp_i

note: [else]
en: side $temp_i
sk: strana $temp_i

note: [command]
en: side $temp_i ($side_i_leader.name|)
sk: strana $temp_i ($side_i_leader.name|)

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [value]
en: Back
sk: Naspäť

note: [protect]
en: Focus on protecting...
sk: Sústreď sa na ochranu...

note: [protect]
en: focusing on protecting $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.
sk: sústreďujem sa na ochránenie $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.

note: [option]: type=objective
en: Defend a location...
sk: Bráň pozíciu

note: [print]
en: Right-click to select a location to defend
sk: Klikni pravým tlačidlom na označenie bránenej pozície

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_defend_location_picker
en: Defend this location
sk: Brániť túto pozíciu

note: [command]
en: focusing on defending the area around $x1|,$y1|.
sk: sústreďujem sa na obranu oblasti okolo $x1|,$y1|.

note: [print]
en: Location selection canceled
sk: Výber pozície zrušený

note: [revoke_objective_orders]
en: Clear objective orders
sk: Vymaž rozkazy o cieľoch

note: [revoke_behavior_orders] [revoke_objective_orders] [then]
en: none set.
sk: nič nenastavené.

note: [revoke_behavior_orders]
en: Clear behavior orders
sk: Vymaž rozkazy správania

note: [revoke_all_orders]
en: Clear all orders
sk: Vymaž všetky rozkazy

note: [do]
en: Objective: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Behavior: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description
sk: Cieľ: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Správanie: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behaviour_description

note: [literal]
en: Set objective...
sk: Nastav cieľ...

note: [literal]
en: Set behavior...
sk: Nastav správanie...

note: [literal]
en: Exit
sk: Koniec

en: Set special orders...
sk: Nastav špeciálne rozkazy...

en: Move leader to...
sk: Presunúť veliteľa na...

en: Right-click to select a location to move leader to
sk: Klikni pravým tlačidlom na určenie pozície kam sa má presunúť veliteľ

en: Move leader here
sk: Presunúť veliteľa sem

en: moving leader to $x1|,$y1|.
sk: presúvam veliteľa na $x1|,$y1|.

en: Clear special orders
sk: Vymaž špeciálne rozkazy

en: Special: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description
sk: Špeciálne: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description

note: [message]: speaker=narrator
en: You have come across a wishing well. What would you like to wish for?
sk: Prišiel si k studni, ktorá plní želania. Čo si budeš želať?

note: [option]: speaker=narrator
en: A swift victory
sk: Rýchle víťazstvo

note: [message]: speaker=unit
en: With this golden coin, I wish that this battle end in a swift and safe victory.
sk: Dávam zlatú mincu, aby sa tento boj skončil rýchlym a bezpečným víťazstvom.

note: [option]: speaker=narrator
en: Lots of gold
sk: Veľa zlata

note: [message]: speaker=unit
en: I wish this single gold coin be returned ten-fold to me.
sk: Dávam túto zlatú mincu, aby sa mi vrátila desaťnásobne.

note: [option]: speaker=narrator
en: Peace throughout Wesnoth.
sk: Mier vo Wesnothe.

note: [message]: speaker=unit
en: The only thing worth wishing for is peace throughout the land.
sk: Jediná dôležitá vec je mier pre celú túto krajinu.

note: [option]: speaker=narrator
en: Don’t make a wish.
sk: Nemám žiadne želanie.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Healing
sk: Nápoj zdravia

note: [object]: id={ID}
en: A feeling of well-being overwhelms the drinker.
sk: Pocit pohody sa rozlieva v tele pijúceho.

note: [object]: id={ID}
en: You are not worthy of healing.
sk: Nie si hoden uzdravenia.

note: [object]: id={ID}
en: Poison is seeping through the veins of this unit at this very moment.
sk: Jed v tejto chvíli koluje v žilách jednotky.

en: Sprinkling this water on melee weapons grants them the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario. Should $unit.name use it?
sk: Táto voda spôsobí, že zbrane nablízko budú spôsobovať <i>mystické</i> zranenia až do konca tejto scény. Má ju $unit.name použiť?

en: holy water^Take it
sk: Vziať ju

en: holy water^Leave it
sk: Nechať ju

en: I am not suited to the use of this item! Let another take it.
sk: Mne sa tento predmet nehodí! Nech si ho vezme niekto iný.

note: [object]
en: This water will make melee weapons have the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario.
sk: Táto voda spôsobí, že zbrane nablízko budú spôsobovať <i>mystické</i> zranenia až do konca tejto scény.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Strength
sk: Nápoj sily

note: [object]: id={ID}
en: Strength is given to the drinker.
sk: Kto ho vypije, získa vyššiu silu.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Decay
sk: Nápoj rozkladu

note: [object]: id={ID}
en: This poor unit drank something really bad.
sk: Táto úbohá jednotka vypila niečo naozaj zlé.

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Regeneration
sk: Prsteň regenerácie

note: [object]: id={ID}
en: This ring will heal the bearer a little each turn.
sk: Tento prsteň v každom kole trochu uzdraví svojho majiteľa.

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Slowness
sk: Prsteň spomalenia

note: [object]: id={ID}
en: The bearer of this ring is slowed.
sk: Majiteľ tohoto prsteňa je spomalený.

note: [object]: id={ID}
en: Staff of Swiftness
sk: Palica rýchlosti

note: [object]: id={ID}
en: This staff will grant the bearer swift movement.
sk: Táto palica obdarí svojho nositeľa rýchlym pohybom.

note: [object]: id={ID}
en: Only magical beings can wield such an object.
sk: Tento predmet môžu držať iba magické bytosti.

en: Only the mermen can use this item!
sk: Tento predmet môžu používať iba morskí ľudia!

en: Should $unit.name pick up the trident?
sk: Má $unit.name zodvihnúť trojzubec?

en: storm trident^Leave it
sk: Nechať ho

en: storm trident^Take it
sk: Vziať ho

note: [object]
en: This trident allows a merman to shoot electric bolts at his enemies!
sk: Tento trojzubec umožňuje morskému mužovi strieľať na svojich nepriateľov elektrické výboje.

note: [effect]: type=fire
en: storm trident
sk: hromový trojzubec

note: [effect]: type=fire
en: sceptre of fire
sk: ohnivé žezlo

en: Alen Ka,Alinash Mal,Ashirt,Auginet Ka,Auuglann,Damell,Dell,Demla,Dinsill,Eshi,Olath,Omage,Omagrra,Orra Ka,Orridan,Orrida,Oshibi,Vallin,Valnirra,Valnitt,Velisk,Verra,Vellin Ka,Veshtar,Vushtin
sk: Alen Ka,Alinash Mal,Ashirt,Auginet Ka,Auuglann,Damell,Dell,Demla,Dinsill,Eshi,Olath,Omage,Omagrra,Orra Ka,Orridan,Orriday,Oshibi,Vallin,Valnirra,Valnitt,Velisk,Verra,Vellin Ka,Veshtar,Vushtin

note: [objective]: condition=lose
en: Turns run out
sk: Vyprší čas

note: [lua]: generate_objectives
en: Early finish bonus.
sk: Bonus za rýchly koniec.

note: [lua]: generate_objectives
en: No early finish bonus.
sk: Žiadny bonus za rýchly koniec.

en: <small>(early finish bonus)</small>
sk: <small>(bonus za rýchly koniec)</small>

en: (early finish bonus)
sk: (bonus za rýchly koniec)

note: [lua]: generate_objectives
en: No gold carried over to the next scenario.
sk: Žiadne zlato sa neprenáša do ďalšej scény.

en: 
    100% of finishing gold carried over to the next scenario.
sk: 
    100% konečného zlata sa prenáša do ďalšej scény.

en: 
    40% of finishing gold carried over to the next scenario.
sk: 
    40% konečného zlata sa prenáša do ďalšej scény.

en: 
    20% of finishing gold carried over to the next scenario.
sk: 
    20% konečného zlata sa prenáša do ďalšej scény.

en: Alternative objective:
sk: Alternatívny cieľ:

en: Bonus objective:
sk: Bonusový cieľ:

note: [note]: description=<b>
en: This is the last scenario.
sk: Toto je posledná scéna.

note: [message]: speaker=narrator
en: The computer player might not be able to play side $side_number properly in this scenario. Side $side_number is intended to be played by a human player.
sk: Počítač možno nebude schopný správne hrať za stranu $side_number v tejto scéne. Strana $side_number je určená na hranie človekom.

note: [message]: speaker=narrator
en: You retrieve $amount_gold pieces of gold.
sk: Získal si $amount_gold zlatiek.

note: [color_range]: id=1 [color_range]: id=red
en: Red
sk: Červená

note: [color_range]: id=lightred
en: Light Red
sk: Svetločervená

note: [color_range]: id=darkred
en: Dark Red
sk: Tmavočervená

note: [color_range]: id=2 [color_range]: id=blue
en: Blue
sk: Modrá

note: [color_range]: id=lightblue
en: Light blue
sk: Svetlomodrá

note: [color_range]: id=3 [color_range]: id=green
en: Green
sk: Zelená

note: [color_range]: id=brightgreen
en: Bright green
sk: Svetlozelená

note: [color_range]: id=4 [color_range]: id=purple
en: Purple
sk: Fialová

note: [color_range]: id=5 [color_range]: id=black
en: Black
sk: Čierna

note: [color_range]: id=6 [color_range]: id=brown
en: Brown
sk: Hnedá

note: [color_range]: id=7 [color_range]: id=orange
en: Orange
sk: Oranžová

note: [color_range]: id=brightorange
en: Bright orange
sk: Svetlooranžová

note: [color_range]: id=8 [color_range]: id=white
en: White
sk: Biela

note: [color_range]: id=9 [color_range]: id=teal
en: Teal
sk: Tyrkysová

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=gold
en: Gold
sk: Zlato

note: [color_range]: id=reef
en: Reef
sk: Útes

note: [color_range]: id=shallow_water
en: Shallow water
sk: Plytká voda

note: [color_range]: id=deep_water
en: Deep water
sk: Hlboká voda

note: [color_range]: id=swamp_water
en: Swamp water
sk: Močiarna voda

note: [color_range]: id=flat
en: Flat
sk: Rovina

note: [color_range]: id=hills
en: Hills
sk: Kopce

note: [color_range]: id=mountains
en: Mountains
sk: Hory

note: [color_range]: id=forest
en: Forest
sk: Les

note: [color_range]: id=sand
en: Sand
sk: Piesok

note: [color_range]: id=frozen
en: Frozen
sk: Zamrznuté

note: [color_range]: id=cave
en: Cave
sk: Jaskyňa

note: [color_range]: id=fungus
en: Fungus
sk: Huby

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=village
en: Village
sk: Dedina

note: [color_range]: id=castle
en: Castle
sk: Hrad

note: [color_range]: id=keep
en: Keep
sk: Pevnosť

note: [color_range]: id=rails
en: Rail
sk: Koľaj

note: [color_range]: id=unwalkable
en: Unwalkable
sk: Neschodný

note: [color_range]: id=impassable
en: Impassable
sk: Neprekonateľné

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=fog
en: Fog
sk: Hmla

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=shroud
en: Shroud
sk: Odkrývanie mapy

note: [language]
en: Easy
sk: Ľahká

note: [language]
en: Medium
sk: Stredná

note: [language]
en: Hard
sk: Ťažká

note: [language]
en: Nightmare
sk: Nočná mora

note: [language]
en: Lawful units fight better during the day, and worse at night.
    
    Day: +25% Damage
    Night: −25% Damage
sk: Jednotky poriadku bojujú lepšie cez deň a horšie v noci.
    
    Deň: +25% zranenie spôsobené pri útoku
    Noc: −25% zranenie spôsobené pri útoku

note: [language]
en: Neutral units are unaffected by day and night, fighting equally well under both conditions.
sk: Neutrálne jednotky neovplyvňuje deň a noc, bojujú rovnako v každom čase.

note: [language]
en: Chaotic units fight better at night, and worse during the day.
    
    Day: −25% Damage
    Night: +25% Damage
sk: Jednotky chaosu bojujú lepšie v noci a horšie vo dne.
    
    Deň: −25% zranenie spôsobené pri útoku
    Noc: +25% zranenie spôsobené pri útoku

note: [language]
en: Liminal units only reach their full strength during twilight.
    
    Day: −25% Damage
    Night: −25% Damage
sk: Jednotky 'na rozhraní' získajú svoju plnú silu pri svitaní alebo súmraku.
    
    Deň: −25% zranenie spôsobené pri útoku
    Noc: −25% zranenie spôsobené pri útoku

note: [language]
en: $name|’s Bridge,$name|’s Crossing
sk: Most $name,$name|ov prechod

note: [language]
en: $name|’s Highway,$name|’s Pass,Path of $name
sk: $name|ova cesta,$name|ov prechod,$name|ova trasa

note: [language]
en: $name River,River $name
sk: Rieka $name

note: [language]
en: $name Forest,$name|’s Forest
sk: Les $name

note: [language]
en: $name Lake
sk: Jazero $name

note: [language]
en: $name|’s Peak,Mount $name
sk: $name|ov štít,Vrch $name

note: [language]
en: $name|’s Swamp,$name|marsh,$name|fen
sk: $name|ovce,$name|ovo pole,$name|ova roľa

note: [language]
en: $name|bury,$name|ham,$name|ton,$name|bury
sk: $name|ová,$name|ovka,$name|ovce,$name|ov

note: [language]
en: $name|harbor,$name|port,$lake|port,$lake|harbor
sk: Prístav $name,$name|ský prístav,$lake|ský prístav,Prístav na $lake

note: [language]
en: $name|ham,$name|ford,$name|cross,$river|ford,$river|cross,$name on river
sk: $name|ová,$name|ovka,$name|ov,$river|vský brod,Brod cez $river,$name na rieke

note: [language]
en: $river|bridge,$river|bridge,$river|bridge,$name|ham,$name|bridge,$bridge|ham,$bridge|ton
sk: Most nad $river,$river|ský most,$river|ov most,$name|ov,$name|ský most,$bridge|ov,$bridge|ský most

note: [language]
en: $name|ham,$name|ton,$name|field
sk: $name|ová,$name|ovka,$name|ovce,$name|ovo pole,$name|ova roľa

note: [language]
en: $name|ham,$name|ton,$name|wood,$name Forest,$forest|wood,$forest|ham,$forest|ton
sk: $name|ová,$name|ovka,$name|ovce,$name|ov háj,$forest|ov háj,$forest|ov les,$forest|ov

note: [language]
en: $name|ham,$name|bury,$name|ton,$name|hill,$name|crest
sk: $name|ová,$name|ovka,$name|ovce,$name|ov kopec,$name|ov hrebeň

note: [language]
en: $mountain|mont,$mountain|cliff,$mountain|bury,$mountain|ham
sk: $mountain|ský vrch,$mountain|ská skala,$mountain|ovo,$mountain|a hoľa

note: [language]
en: $name|ham,$name|bury,$name|ton,$name|mont,$name|mont,$name|cliff,$name|cliff
sk: $name|ová,$name|ovka,$name|ovce,$name|ovo bralo,$name|ov útes

note: [language]
en: $road|’s Rest,$road|’s Waypoint,$road|bury,$road|ham,$name|bury,$name|ham
sk: $road|ská zastávka,$road|ský míľnik,$road|ovo,$road|ovka,$name|ovo,$name|ovka

note: [language]
en: $name|bury,$name|ham,$name|ton,$swamp|bury,$swamp|ham,$swamp|ton,
sk: $name|ová,$name|ovka,$name|ovce,$swamp|ová,$swamp|ovka,$swamp|ovce,

note: [language]
en: melee
sk: zblízka

note: [language]
en: ranged
sk: na diaľku

note: [language]
en: blade
sk: sečný

note: [language]
en: pierce
sk: bodný

note: [language]
en: impact
sk: tupý

note: [language]
en: fire
sk: oheň

note: [language]
en: cold
sk: mráz

note: [language]
en: arcane
sk: mystický

note: [server]
en: Official Wesnoth Server
sk: Oficiálny server Wesnothu

note: [server]
en: Alternate Wesnoth Server
sk: Alternatívny server Wesnothu

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^poisoned
sk: otrávená

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^slowed
sk: spomalená

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: slowed
sk: spomalený

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^petrified
sk: skamenená

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: petrified
sk: skamenený

note: [lua]: set_status
en: female^unhealable
sk: neliečiteľná

note: [lua]: set_status
en: unhealable
sk: neliečiteľný

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: generate_objectives
en: Victory:
sk: Vyhráš, ak:

note: [lua]: generate_objectives
en: Defeat:
sk: Prehráš, ak:

note: [lua]: generate_objectives
en: (%d turns left)
sk: (%d kôl zostáva)

note: [lua]: generate_objectives
en: (this turn left)
sk: (toto kolo zostáva)

note: [lua]: generate_objectives
en: %d%% of gold carried over to the next scenario.
sk: %d%% zlata sa prenáša do ďalšej scény.

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: id=helptip_large, id=tooltip_large, id=the_list, id=the_label, id=the_icon, id=ok, id=cancel, id=flip, id=the_image
en: Cancel
sk: Storno

en: very long
sk: veľmi dlhé

en: electrical
sk: elektrický

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: Play
sk: Hraj

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: continuous replay
sk: plynulé prehrávanie

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: pause at end of turn
sk: pauza na konci kola

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: Reset
sk: Reštart

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: reset to beginning
sk: preskoč na začiatok

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: Next Turn
sk: Nasledujúce kolo

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: play turn
sk: prehraj kolo

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: Next Side
sk: Nasledujúca strana

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: play side turn
sk: prehraj ťah strany

note: [menu]: id=show-what
en: Point of view
sk: Pohľad

note: [action]: id=skip-animation, type=checkbox
en: Skip animation
sk: Preskoč animáciu

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=replay-label
en: Replay
sk: Záznam

note: [action]: id=button-nextmove, type=image
en: Next Move
sk: Nasledujúci ťah

note: [action]: id=button-nextmove, type=image
en: play single move
sk: prehrať jeden ťah

note: [theme]: id=Classic
en: theme^Classic
sk: Klasická

note: [theme]: id=Classic
en: The classic, pre-1.12 theme
sk: Klasická téma z verzií pred 1.12

note: [menu]: id=actions-menu
en: Actions
sk: Akcie

note: [action]: id=button-endturn
en: End Turn
sk: Koniec kola

note: [action]: id=button-endturn
en: End Scenario
sk: Ukončiť scénu

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=label-hp
en: HP
sk: Životy

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=label-xp
en: XP
sk: Skúsenosť

note: [label]: id=gold-icon
en: gold
sk: zlato

note: [label]: id=villages-icon
en: villages
sk: dediny

note: [label]: id=units-icon
en: units
sk: jednotky

note: [label]: id=upkeep-icon
en: upkeep
sk: žold

note: [label]: id=income-icon
en: income
sk: príjem

note: [unit_level]: id=unit-level
en: statuspanel^level
sk: úroveň

note: [unit_moves]: id=unit-moves
en: statuspanel^moves
sk: pohyby

note: [unit_defense]: id=unit-defense
en: statuspanel^terrain def.
sk: obr. terénu

note: [theme]: id=Default
en: theme^Default
sk: Štandardná

note: [theme]: id=Default
en: The default theme
sk: Štandardná téma

note: [menu]: id=menu-autosaves
en: Back to...
sk: Späť na...

note: [label]: id=label-mp
en: MP
sk: Pohyb

note: [label]: id=label-def
en: def
sk: štd

note: [unit_level]: id=unit-level
en: statuspanel^lvl
sk: úr

note: [theme]: id=Pandora
en: theme^Pandora
sk: Pandora

note: [theme]: id=Pandora
en: An 800×480 theme optimized for Pandora devices
sk: Téma pre rozlíšenie 800x480 na zariadeniach Pandora.

note: [action]: id=end-turn
en: End
    Turn
sk: Koniec
    kola

note: [tip]
en: Use the map editor's <i>Areas</i> menu to define regions later addressed by event or ai coding.
sk: Použiť menu <i>Oblasti</i> z editora máp na definovanie oblastí, na ktoré sa neskôr odvolajú udalosti alebo aktivity AI.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Design Guide</i>
sk: <i>― Sprievodca dizajnom Wesnothu</i>

note: [tip]
en: Create a <i>New Scenario</i> in the editor's <i>File</i> menu to make use of advanced features.
sk: Vytvorte <i>Novú scénu</i> v menu <i>Súbor</i> editora pre použitie pokročilých funkcií.

note: [tip]
en: Scenarios saved from the editor in their default folder can be selected in the mp create screen's <i>User Scenarios</i> section.
sk: Scény uložené z editora v predvolenom priečinku môžu byť vybrané pre hru viacerých hráčov v časti "Používateľské scény".

note: [tip]
en: Don’t neglect to earn your leader experience! You need to keep him safe, but if you coddle him too much he may be too weak to survive future battles.
sk: Nepodceňuj získavanie skúseností pre svojho veliteľa! Musíš ho síce chrániť, ale ak ho budeš príliš šetriť, môže zostať príliš slabý a neprežije budúce bitky.

note: [tip]
en: <i>― Great Mage Delfador, 516YW</i>
sk: <i>― Veľký mág Delfador, 516 R.W.</i>

note: [tip]
en: In the <b>Actions</b> menu, you can select <b>Show Enemy Moves</b> to highlight all the hexes your adversary can move to (assuming your units stay where they are). Use this to make sure the enemy can’t reach your weak or injured units on his next turn.
sk: V menu <b>Akcie</b> môžeš použiť voľbu <b>Ukáž možný nepriateľov pohyb</b> na zobrazenie všetkých políčok, na ktoré sa môže súper skutočne pohnúť (za predpokladu, že tvoje jednotky zostanú na mieste). Môžeš sa tak ubezpečiť, že v jeho ďalšom kole nemôže dosiahnuť na tvoje slabé alebo ranené jednotky.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Tactical Guide</i>
sk: <i>― Taktický sprievodca Wesnotu</i>

note: [tip]
en: Units with the <i>Intelligent</i> trait need fewer experience points to level up. Early in a campaign, try to give killing blows to these units so you can get some high-level troops sooner.
sk: Jednotky s vlastnosťou <i>inteligentný</i> potrebujú menej bodov skúsenosti na povýšenie. Na začiatku výpravy je vhodné prenechať im smrtiace údery, aby si skôr získal jednotky vyšších úrovní.

note: [tip]
en: <i>― King Konrad, 536YW</i>
sk: <i>― Kráľ Konrád, 536 R.W.</i>

note: [tip]
en: The encircling tactic is very powerful, particularly against fast opponents. By placing two units on opposite sides of an enemy, their zones of control will restrict it to one hex of movement in any direction. Unfortunately, you must completely surround skirmishers to immobilize them.
sk: Taktika obkľúčenia je veľmi účinná najmä voči rýchlym nepriateľom. Dve jednotky umiestnené na protiľahlé strany nepriateľa ho obmedzia svojim zónami kontroly na pohyb len o jedno pole v každom smere. Priebojné jednotky však musíš obkľúčiť zo všetkých strán.

note: [tip]
en: <i>― Memoirs of Gweddry, 627YW</i>
sk: <i>― Pamäti Gweddryho, 627 R.W.</i>

note: [tip]
en: You can access the <b>Recruit</b> and <b>Recall</b> commands by right-clicking on a castle tile. That will let you choose the precise hex you put a unit in. Placing units wisely can sometimes let you reach a village a turn earlier.
sk: Príkazy <b>Verbuj</b> a <b>Privolaj</b> sú dostupné po kliknutí pravým tlačidlom myši na políčko s hradom. To umožňuje vybrať si pole, na ktorom sa objaví nová jednotka. Múdre umiestnenie jednotiek ti niekedy umožní dosiahnuť dedinu o kolo skôr.

note: [tip]
en: There are some helpful summary screens in the main menu: for instance, the <b>Status Table</b> will let you know how your enemies are doing, and how you are doing in comparison.
sk: V hlavnom menu je niekoľko užitočných prehľadových tabuliek: napríklad tabuľka <b>Stav</b> ti umožní vidieť, ako si na tom v porovnaní s nepriateľmi.

note: [tip]
en: Units with the <i>Quick</i> trait get an extra movement point per turn. This can be very important when moving through difficult terrain such as water or caves. It can make the difference between being able to move one hex or two.
sk: Jednotky s vlastnosťou <i>rýchly</i> sa môžu pohnúť o jedno políčko viac v každom kole. To môže byť veľmi dôležité pri pohybe cez ťažký terén ako voda alebo jaskyne. Môže to umožniť pohyb o 2 polia namiesto o 1.

note: [tip]
en: <i>― High Lord Kalenz, 470YW</i>
sk: <i>― Veľmož Kalenz, 470 R.W.</i>

note: [tip]
en: After you have played a few scenarios, read the <b>Gameplay</b> section in the <b>Help</b> screen carefully. Details become important as scenarios get harder!
sk: Keď si už odohral niekoľko scén, prečítaj si pozorne sekciu <b>Hra</b> v <b>návode</b>. Detaily začnú byť dôležité, keď prídu ťažšie scény.

note: [tip]
en: It is usually better to start the next scenario in a campaign with lower-level units that are about to level up than with those same units at a higher level.
sk: Obyčajne je lepšie začať scénu vo výprave s jednotkami nižších úrovní, ktoré sú tesne pred povýšením, ako s takými istými jednotkami na vyšších úrovniach.

note: [tip]
en: On www.wesnoth.org you can find strategy guides, technical support, the history of Wesnoth, and much more.
sk: Na www.wesnoth.org môžeš nájsť strategické návody, technickú pomoc, históriu Wesnotu a mnoho ďalšieho.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Community</i>
sk: <i>― komunita Wesnothu</i>

note: [tip]
en: <i>Lawful</i> units fight better by day, and <i>chaotic</i> units fight better at night. <i>Neutral</i> units are unaffected by the time of day. The rare <i>liminal</i> units fight best during twilight.
sk: Jednotky <i>poriadku</i> bojujú lepšie vo dne, jednotky <i>chaosu</i> zase v noci. Na <i>neutrálne</i> jednotky nemá noc a deň vplyv. Zriedkavé jednotky <i>na rozhraní</i> bojujú najlepšie na svitaní alebo za súmraku.

note: [tip]
en: <i>― Royal Compendium of Battle Terminology: Volume II (reprinted 221YW)</i>
sk: <i>― Kráľovská zbierka vojnového názvoslovia - Zväzok II., 212 R.W.</i>

note: [tip]
en: An otherwise sound plan can fail if you attack at the wrong time of day.
sk: I rozumný plán môže zlyhať ak zaútočíš v nesprávnu dennú dobu.

note: [tip]
en: <i>― Haldric II, 42YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume I</i>
sk: <i>― Príručka taktickej analýzy, Zväzok I. - Haldrik II., 42 R.W.</i>

note: [tip]
en: If you are playing with <b>Shroud</b> or <b>Fog of War</b> active, you won’t know what you’re facing. In this case, long-range scouting units are worth their cost. Try to choose scouts that can easily move across the surrounding terrain, because units can only see as far as they can move in one turn.
sk: Ak hráš so zapnutou <b>hmlou</b> alebo <b>odkrývaním mapy</b>, nevidíš, čo na teba čaká. V takom prípade sú jednotky s dlhým dosahom hodné svojej ceny. Vyber si prieskumné jednotky, ktoré sa môžu ľahko pohybovať po okolitom teréne, pretože jednotky vidia až tam, kam sa môžu pohnúť v jednom kole.

note: [tip]
en: There are six types of attack: <i>pierce</i>, <i>blade</i>, <i>impact</i>, <i>fire</i>, <i>cold</i> and <i>arcane</i>. Different units have weaknesses against different types of attacks. Right-click on a unit and select <b>Unit Description</b> to see which attacks it is resistant to, and which will affect it the most.
sk: Existuje šesť druhov útoku: <i>bodný</i>, <i>sečný</i>, <i>tupý</i>, <i>ohnivý</i>, <i>mrazivý</i> a <i>mystický</i>. Rôzne jednotky sú rôzne citlivé voči jednotlivým druhom útokov. Ťukni pravým tlačidlom myši na jednotku, vyber si <b>Popis jednotky</b>, aby si videl nakoľko dokáže jednotka odolávať jednotlivým druhom útoku.

note: [tip]
en: The terrain occupied by your units is the main factor determining the chance that they will be hit. The defensive rating for the currently selected unit in the currently selected terrain is displayed in the top right corner of the screen.
sk: Terén, na ktorom jednotka stojí, určuje pravdepodobnosť, že ju súper zasiahne v boji. Miera obrany momentálne označenej jednotky na momentálne označenom teréne sa zobrazuje v pravom hornom rohu obrazovky.

note: [tip]
en: Poisoned units will lose eight hitpoints every turn until they are one point from dying. They will then remain at death’s door until the poison is removed. Healers can prevent a poisoned unit from deteriorating, but the poison will not be removed unless the unit regenerates, or begins a turn in a village or next to a unit with the <i>Cures</i> ability.
sk: Otrávené jednotky strácajú v každom kole osem životov až kým im neostane len jeden. Zostanú na pokraji smrti až kým jed nie je odstránený. Uzdravovatelia môžu uchrániť jednotku od straty ďalších životov, ale jed nebude odstránený pokiaľ sa jednotka neregeneruje, alebo nezostane jedno kolo v dedine, či vedľa jednotky so schopnosťou <i>liečiť</i>.

note: [tip]
en: You can reuse units from a previous scenario by selecting <b>Recall</b> from the <b>Actions</b> menu. By recalling the same units over and over, you can build up a powerful and experienced army.
sk: Tlačidlom <b>Privolaj</b> v menu <b>Akcie</b> môžeš použiť jednotky z predchádzajúcich scén. Opakovaným privolávaním vybraných jednotiek si môžeš vytvoriť mocnú a skúsenú armádu.

note: [tip]
en: Units of level one and higher have a <i>Zone of Control</i> in the six hexes around them. If a unit moves into an enemy’s zone of control, it may not move any further that turn. This means that units can have two empty hexes between them and still create a barrier to the enemy. Beware, though: skirmishers can pass through these gaps.
sk: Každá jednotka aspoň prvej úrovne má <i>pod kontrolou</i> 6 vedľajších políčok mapy. Ak sa jednotka pohne do oblasti pod kontrolou súpera, nemôže sa v tom kole ďalej pohybovať. Znamená to, že 2 jednotky môžu mať medzi sebou 2 prázdne políčka a aj tak vytvoria pre nepriateľa bariéru. <i>Priebojné</i> jednotky sú však šikovné a dokážu sa cez kontrolu prešmyknúť.

note: [tip]
en: The chance to hit a unit usually depends on how well that unit can defend itself in the terrain in which it is standing. However, magical attacks always have a 70% chance to hit, and units with the <i>Marksman</i> ability are guaranteed at least a 60% chance of a hit when they attack on their own turn.
sk: Pravdepodobnosť zásahu jednotky zvyčajne závisí na tom, ako dobre sa vie táto jednotka brániť na teréne, kde práve stojí. Magické útoky však majú pravdepodobnosť zásahu vždy 70%. Jednotky so schopnosťou <i>ostrostrelca</i> majú pravdepodobnosť zásahu aspoň 60% keď útočia.

note: [tip]
en: <i>― Haldric II, 43YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume II</i>
sk: <i>― Príručka taktickej analýzy, Zväzok I. - Haldrik II., 42 R.W.</i>

note: [tip]
en: Units stationed in villages will either heal eight hitpoints at the beginning of their turn, or will recover from poisoning.
sk: Jednotky umiestnené v dedine sa na začiatku kola uzdravia o 8 životov, alebo sa vyliečia z jedu.

note: [tip]
en: Don’t move an injured unit if you don’t have to — let it rest. If a unit does not move or attack, it will recover two hitpoints at the beginning of its next turn.
sk: Nehýb zranenými jednotkami ak to nie je nutné - nechaj ich odpočívať. Jednotky, ktoré sa počas kola nepohli ani neútočili, získajú 2 životy na začiatku ich nasledujúceho kola.

note: [tip]
en: On maps where <i>Shroud</i> or <i>Fog of War</i> has been enabled, all units’ sightlines are limited by their maximum movement. If you have some valuable but slow units, keep at least one fast unit with them so that you are not caught out by a surprise attack.
sk: Na mapách, kde je zapnuté <i>odkrývanie mapy</i> alebo <i>hmla</i>, je dohľad jednotky ohraničený jej maximálnym pohybom. Ak máš hodnotnú, ale pomalú jednotku, pridaj k nej aspoň jednu rýchlu, aby ťa neprekvapil nečakaný útok.

note: [tip]
en: Foot units tend to defend better in villages and castles than in other terrain types, while most mounted units do not gain any defensive advantages from villages or castles.
sk: Väčšina peších jednotiek sa bráni lepšie v dedinách a hradoch ako v inom teréne. Väčšina jazdeckých jednotiek nemá pri obrane v dedinách a hradoch žiadnu výhodu.

note: [tip]
en: <i>― Sir Kaylan, 498YW</i>
sk: <i>― Sir Kaylan, 498 R.W.</i>

note: [tip]
en: Horse-based units are generally resistant to attacks with bladed or impact weapons, but are vulnerable to attacks with piercing weapons, including bows and spears.
sk: Jazdecké jednotky sú zvyčajne odolné voči sečným a tupým zbraniam, ale sú zraniteľné pri útoku bodným zbraniam ako sú šípy a oštepy.

note: [tip]
en: <i>― Sir Kaylan, 502YW</i>
sk: <i>― Sir Kaylan, 502 R.W.</i>

note: [tip]
en: Inflicting the killing blow on an enemy unit is the best way to gain experience. Units killing an enemy will gain eight experience points for every level of the unit they kill, or four experience points for a zero-level opponent.
sk: Zasadiť nepriateľskej jednotke smrteľný úder je najlepší spôsob, ako získať skúsenosti. Jednotka, ktorá zabije nepriateľa, získa 8 bodov skúsenosti za každú úroveň zabitej jednotky, alebo 4 body za jednotku úrovne 0.

note: [tip]
en: Elvish units move and fight well in forest. Dwarvish units move and fight well in hills, mountains and caves.
sk: Elfie jednotky sa výborne pohybujú a bojujú v lese. Trpaslíčie jednotky sa výborne pohybujú a bojujú v kopcoch, horách a jaskyniach.

note: [tip]
en: Patience is often key. Rather than attacking in bad conditions or with few troops, wait for better conditions and then attack.
sk: Trpezlivosť ruže prináša. Radšej než útočiť v nevhodných podmienkach alebo s málo jednotkami, počkaj na lepšie podmienky a potom zaútoč.

note: [tip]
en: If you are attacked from several directions, it may be a good idea to send expendable units in some directions to delay enemy units.
sk: Ak si napadnutý z viacerých strán, možno sa oplatí poslať niektorým smerom menej potrebné jednotky, aby spomalili nepriateľov postup.

note: [tip]
en: Do not be afraid to retreat and regroup; it is often the key to victory.
sk: Neboj sa cúvnuť a zostaviť novú formáciu; často je to kľúčom k víťazstvu.

note: [tip]
en: <i>― Meneldur, 123YW</i>
sk: <i>― Meneldur, 123 R.W.</i>

note: [tip]
en: In most campaigns you will receive a gold bonus for finishing early, depending on the number of villages on the map and the number of turns remaining. You will usually earn more gold this way than through capturing villages and waiting for the turns to run out.
sk: Na väčšine máp dostaneš za skoré dokončenie zlato navyše. Jeho množstvo závisí na počte dedín na mape a počte ušetrených kôl. Takto vždy získaš viac zlata, než keby si obsadil všetky dediny a vyčkával, až vyprší čas.

note: [tip]
en: <i>Leaders</i> can recruit or recall units from any keep inside a castle, not just the keep they start on. Sometimes your allies may be willing to make room for you on their keep so you can recruit from there, and you can even capture an enemy’s keep and use that.
sk: <i>Velitelia</i> môžu verbovať a privolávať jednotky z pevnosti v hrade; a to nielen v tej, v ktorej začali. Možno ti aj niektorý spojenec poskytne miesto na verbovanie vo vlastnej pevnosti. Dokonca môžeš dobyť súperovu pevnosť a verbovať odtiaľ.

note: [tip]
en: Skeletons are resistant to piercing, bladed and cold-based attacks but are vulnerable to impact, fire, and arcane attacks.
sk: Kostlivci sú odolní voči bodným, sečným a mrazivým útokom, ale zraniteľní tupými, ohnivými a mystickými útokmi.

note: [tip]
en: Units with the <i>Leadership</i> ability help lower-level adjacent units on the same side fight better. You can move these units slowly along your battle lines and give bonuses to large numbers of lower-level troops.
sk: Jednotky so schopnosťou <i>velenia</i> zlepšujú bojové schopnosti spriatelených jednotiek nižšej úrovne na vedľajších poliach. Tieto jednotky môžeš pomaly presúvať pozdĺž bojovej línie, aby tento bonus získalo mnoho slabších jednotiek.

note: [tip]
en: Try to avoid moving next to unoccupied villages. An enemy unit may move into the village and attack you, while enjoying the defense and healing of the village.
sk: Vo všeobecnosti sa neoplatí zostať stáť vedľa prázdnej dediny. Nepriateľská jednotka môže vojsť do dediny a zaútočiť, pričom využije obranu a liečenie, ktoré jej dedina poskytuje.

note: [tip]
en: Use lines of troops to screen your injured units while they recover.
sk: Zoraďuj jednotky do línie, aby kryli zranené jednotky, kým sa zregenerujú.

note: [tip]
en: <i>― Princess Li’sar, 515YW</i>
sk: <i>― Princezná Li'sar, 515 R.W.</i>

note: [tip]
en: Read the <b>Hotkeys</b> list in the <b>Preferences</b> menu.
sk: Pozri si <b>nastavenie kláves</b> v menu <b>Nastavenia</b>.

note: [tip]
en: If you move a unit, but don’t attack or discover any additional information, you can undo your move by pressing <b>u</b>.
sk: Ak pohneš jednotkou, ale pritom nezaútočíš ani nezistíš žiadnu novú informáciu, môžeš vrátiť pohyb klávesou <b>u</b>.

note: [tip]
en: You can see how far enemy units can move by moving the mouse cursor over them.
sk: Ak pohneš kurzor myši nad nepriateľskú jednotku, uvidíš, ako ďaleko sa môže hýbať.

note: [tip]
en: Use healers to support your attacks — they will win you battles without needing to attack anything themselves.
sk: Pri útoku použi pomocné uzdravujúce jednotky - pomôžu ti vyhrať boj, aj keď sami nebudú útočiť.

note: [tip]
en: <i>― The Scroll of Chantal, 516YW</i>
sk: <i>― Zvitok Chantal, 516 R.W.</i>

note: [tip]
en: The <i>Slow</i> attack makes enemy units move slower and halves the damage they do on all attacks until they end a turn.
sk: <i>Spomaľujúci</i> útok spôsobí, že sa nepriateľská jednotka bude pomalšie pohybovať a bude spôsobovať polovičné zranenie až do konca kola.

note: [tip]
en: <i>Arcane</i> attacks are very powerful against undead.
sk: <i>Mystické</i> útoky sú zvlášť účinné proti nemŕtvym.

note: [tip]
en: <i>― Great Sage Dacyn, 626YW</i>
sk: <i>― veľký mudrc Dacyn, 626 R.W.</i>

note: [tip]
en: Units are healed when they advance a level. Used wisely, this can turn a fight.
sk: Keď je jednotka povýšená na ďalšiu úroveň, uzdraví sa. Ak to múdro využiješ, môžeš zvrátiť výsledok boja.

note: [tip]
en: Charging units are best used against enemies they can kill with a single blow.
sk: Jednotky s výpadom sú najúčinnejšie proti nepriateľom, ktorých dokážu zabiť jednou ranou.

note: [tip]
en: Instead of leveling up, high-level units gain an <i>After Maximum Level Advancement</i> (AMLA) bonus, which usually increases the unit’s maximum hitpoints by three and fully heals it. This is much less than the normal benefits of advancing a level, so it is generally wiser to advance your lower-level units instead.
sk: Jednotky na najvyššej úrovni môžu získať <i>povýšenie po dosiahnutí najvyššej úrovne</i>, ktoré zvyčajne zvýši maximálny počet životov jednotky o 3 a úplne jednotku uzdraví. To je omnoho menej ako výhody bežného povýšenia, preto je zväčša užitočnejšie nechať povyšovať jednotky na nižších úrovniach.

note: [tip]
en: Nearly every button and icon in the Wesnoth game has a tooltip. Hover the mouse pointer over any button or icon to get a description or explanation of what it does.
sk: Takmer každé tlačidlo a ikona na hernej obrazovke Wesnothu majú nápovedu. Umiestni kurzor myši nad tlačidlo alebo ikonu a zobrazí sa vysvetlenie toho, čo robí.

note: [tip]
en: To advance low-level units quickly, team them with a veteran and use the veteran to damage a joint target heavily enough for the junior partner to get in the killing blow.
sk: Zoskup jednotky na nízkych úrovniach s veteránom, aby získali rýchlejšie povýšenie. Použi veterána na spôsobenie ťažkých zranení spoločnému cieľu a potom neskúsená jednotka zasadí smrtiaci úder.

note: [tip]
en: <i>― Queen Li’sar, 528YW</i>
sk: <i>― Kráľovná Li'sar, 528 R.W.</i>

note: [tip]
en: You cannot undo a move that uncovers hexes hidden by fog or shroud. Turn on the <b>Delay Shroud Updates</b> option when you need to move units while retaining the ability to undo, or use the new Whiteboard planning tool.
sk: Nemôžeš vrátiť späť pohyb jednotky, ktorý odkryje mapu alebo hmlu. Ak si chceš zachovať možnosť vrátiť pohyb späť, zapni voľbu <b>Pozastav odkrývanie mapy</b> ešte pred ťahaním jednotkami. Alebo použi nový nástroj plánovania na tabuli.

note: [tip]
en: If an enemy benefits more from a rare terrain type than you do, occupying that terrain will deprive them of its benefits.
sk: Ak má nepriateľská jednotka väčšiu výhodu na nejakom zriedkavom teréne, obsadením tohto terénu ju pripravíš o túto výhodu.

note: [tip]
en: Few units have good defenses in water; a line of attackers along the edge of a river can inflict heavy casualties. Elves can use the edge of a forest in a similar manner, and dwarves can do the same with mountains.
sk: Len málo jednotiek má dobrú obranu vo vode; línia útočníkov na brehu rieky im môže spôsobiť veľké straty. Elfovia môžu podobným spôsobom využiť okraj lesa, trpaslíci zase hory.

note: [tip]
en: In many campaign scenarios, you may issue simple instructions for your computer-controlled allies using the right-click context menu.
sk: V mnohých scénach vo výprave môžeš vydávať jednoduché rozkazy spojencom ovládaným počítačom pomocou kontextového menu (pravé tlačidlo myši).

note: [tip]
en: The <i>Slow</i> ability is extremely powerful because it has such wide-ranging effects. Enemy undead get half the normal benefit from their <i>Drain</i> ability, the damage bonus from <i>Charge</i> or <i>Backstab</i> is cancelled, and the <i>Berserk</i> ability is weakened. Fast foes struggle to escape; slow enemies are almost immobilized, and your own units suffer less retaliation damage, so it’s quicker to heal them.
sk: Schopnosť <i>spomaliť</i> je veľmi silná vďaka svojim širokým efektom. Nepriateľskí nemŕtvi dostanú len polovičný účinok z <i>vysatia</i>, bonus z <i>výpadu</i> alebo <i>zákerného</i> útoku je zrušený a schopnosť <i>zúrivosti</i> je oslabená. Rýchli nepriatelia majú problém uniknúť; pomalí sú takmer paralyzovaní, a tvoje jednotky utrpia menšie zranenia z protiútokov, takže sa ľahšie uzdravia.

note: [tip]
en: Try to operate units with a small number of powerful attacks—such as Dark Adepts, Horsemen, Orcish Grunts or Dwarvish Thunderers—in pairs or threes. This gives you another try whenever your first devastating attack misses — as inevitably happens from time to time.
sk: Snaž sa používať jednotky s malým počtom silných útokov — ako Temný učeň, Jazdec, Ork pešiak, Trpaslík hromobijca — v pároch alebo trojiciach. To ti umožní druhý pokus ak prvý zničujúci útok neuspeje — čo sa nevyhnutne niekedy stane.

note: [tip]
en: Units with three or more attacks—especially magical attacks—are ideal for finishing off enemies with only a few hitpoints remaining. Be sure to use leadership—or a strong or dextrous unit—whenever the extra point or two of damage makes a one-hit kill possible.
sk: jednotky s troma alebo viacerými útokmi — najmä magickými útokmi — sú ideálne na dorazenie nepriateľov s malým počtom životov. Použi velenie — alebo silnú jednotku — ak toto zranenie navyše umožní zabiť nepriateľa jednu ranou.

note: [tip]
en: Think twice before dismissing any unit from your recall list, no matter how little experience it has. Sometimes it’s worth paying a premium to know exactly what traits a new arrival will have.
sk: Dvakrát si rozmysli než odstrániš nejakú jednotku zo zoznamu na privolanie, bez ohľadu na to, ako málo má skúseností. Niekedy je vhodné priplatiť si za to, že vieš presne aké vlastnosti bude tento regrút mať.

note: [tip]
en: When a tough unit is heavily injured, send it to heal in a village several turns’ movement away from the fighting. Then it can recover in peace (at 10 hitpoints per turn) without tying up front-line villages.
sk: Ak je odolná jednotka ťažko zranená, pošli ju liečiť sa do dediny vzdialenej na niekoľko kôl. Tam sa bude môcť uzdraviť v pokoji (10 životov za kolo) a nebude blokovať dediny na frontovej línii.

note: [tip]
en: <i>― Lord Hamel of Knalga</i>
sk: <i>― Pán Hamel z Knalgy</i>

note: [tip]
en: Combining multiple special abilities can be deadly. While it may take some work to combine, for example, <i>Leadership</i>, <i>Illuminates</i> and <i>Charge</i> against a slowed opponent, the results can be impressive.
sk: Kombinovanie viacerých špeciálnych schopností môže byť smrteľné. Veľmi ťažko sa napríklad spojí <i>velenie</i>, <i>osvetľovanie</i> a <i>výpad</i> voči spomalenému nepriateľovi, ale výsledok môže byť ohromujúci.

note: [tip]
en: While finishing early gives a gold bonus, and reduces the opportunities for enemies to kill your valuable troops, it also means you lose chances to earn your units extra experience. When deciding whether or not to finish a scenario early, weigh these factors against one another.
sk: Aj keď rýchlym ukončením scény získaš viac zlata a znemožníš nepriateľom zabiť tvoje cenné jednotky, znamená to tiež aj stratu možnosti získať jednotkám ďalšie skúsenosti. Ak sa rozhoduješ, či ukončiť scénu skôr, zváž aj tieto faktory.

note: [tip]
en: If your forces have weak defenses everywhere on the map, occupy the areas where your enemies can only attack you by sharing the same disadvantages. Avoid places where your defenses are poor and your enemy’s are merely average. Plan for heavy losses, and take firm control of any hex where the land does favor you.
sk: Ak tvoje jednotky majú slabú obranu všade na mape, obsaď oblasti, kde aj tvoji nepriatelia pri útoku budú mať nevýhodu. Vyhni sa miestam, kde je tvoja obrana slabá, ale nepriateľova priemerná. Počítaj s ťažkými stratami a pevne drž polia, kde ťa terén zvýhodňuje.

note: [tip]
en: <i>Feral</i> units, such as Bats and wild animals, will avoid villages. Even if they occupy a village hex, they do not gain any defensive benefits from the village, although they will still be healed.
sk: <i>Divoké</i> jednotky, ako netopiere a divé zvieratá sa vyhýbajú dedinám. Aj keď sú umiestnené v dedine, nezískavajú z nej obrannú výhodu, len sa liečia.

en: Close
sk: Zavri

en: An invalid attacker weapon got selected.
sk: Vybraná neplatná útočná zbraň.

en: An invalid defender weapon got selected.
sk: Vybraná neplatná obranná zbraň.

en: You don’t have a leader to recall with.
sk: Nemáš veliteľa a tak nemôžeš privolávať.

en: None of your leaders are able to recall that unit.
sk: Žiadny z tvojich veliteľov nemôže privolať túto jednotku.

en: You must have a leader on a keep who is able to recall that unit.
sk: Musíš mať v pevnosti veliteľa, ktorý môže privolať túto jednotku.

en: There are no vacant castle tiles in which to recall the unit.
sk: Nemáš v pevnosti miesto, kam by si privolal jednotku.

en: An unrecognized error has occurred.
sk: Nastala neznáma chyba.

en: You don’t have a leader to recruit with.
sk: Nemáš veliteľa a tak nemôžeš verbovať.

en: None of your leaders are able to recruit that unit.
sk: Žiadny z tvojich veliteľov nemôže naverbovať túto jednotku.

en: You must have a leader on a keep who is able to recruit the unit.
sk: Musíš mať v pevnosti veliteľa, ktorý môže naverbovať túto jednotku.

en: There are no vacant castle tiles in which to recruit the unit.
sk: Nemáš v pevnosti miesto, kam by si naverboval jednotku.

en: cured
sk: liečený

en: female^cured
sk: liečená

en: Ambushed!
sk: Prepad!

en: Failed teleport! Exit not empty
sk: Teleport zlyhal! Východ nie je prázdny

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 friendly | $friends friendly
sk[0]: $friends priateľov
sk[1]: 1 priateľa
sk[2]: $friends priateľov

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 enemy | $enemies enemy
sk[0]: $enemies nepriateľov
sk[1]: 1 nepriateľa
sk[2]: $enemies nepriateľov

en: Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)
sk: Vidím jednotky! ($friendphrase, $enemyphrase)

en: Enemy unit sighted! | $enemies enemy units sighted!
sk[0]: Vidím $enemies nepriateľských jednotiek!
sk[1]: Vidím nepriateľskú jednotku!
sk[2]: Vidím $enemies nepriateľské jednotky!

en: Friendly unit sighted | $friends friendly units sighted
sk[0]: Vidím $friends priateľských jednotiek
sk[1]: Vidím priateľskú jednotku
sk[2]: Vidím $friends priateľské jednotky

en: (press $hotkey to keep moving)
sk: (stlač $hotkey na dokončenie pohybu)

en: Connecting to $server_address|...
sk: Pripájam sa k $server_address|...

en: Downloading list of add-ons...
sk: Sťahuje sa zoznam doplnkov...

en: Requesting distribution terms...
sk: Získavajú sa podmienky distribúcie...

en: Sending add-on <i>$addon_title</i>...
sk: Odosiela sa doplnok <i>$addon_title</i>...

en: Removing add-on <i>$addon_title</i> from the server...
sk: Odstraňuje sa doplnok <i>$addon_title</i> zo servera...

en: Downloading add-on <i>$addon_title</i>...
sk: Sťahuje sa doplnok <i>$addon_title</i>...

en: The add-on <i>$addon_title</i> has an invalid file or directory name and cannot be installed.
sk: Doplnok <i>$addon_title</i> má chybný názov súboru alebo adresára a nemôže byť nainštalovaný.

en: Add-ons Manager
sk: Správca doplnkov

en: addon_type^Campaign
sk: Výprava

en: addon_type^Scenario
sk: Scéna

en: addon_type^SP/MP Campaign
sk: Výprava

en: addon_type^MP era
sk: Éra pre zápas

en: addon_type^MP faction
sk: Frakcia pre zápas

en: addon_type^MP map-pack
sk: Mapy pre zápas

en: addon_type^MP scenario
sk: Scéna na zápas

en: addon_type^MP campaign
sk: Výprava pre viac hráčov

en: addon_type^MP modification
sk: Modifikácie hry viacerých hráčov

en: addon_type^Resources
sk: Zdroje

en: addon_type^Other
sk: Iné

en: addon_type^(unknown)
sk: (neznámy)

en: unit_byte^B
sk: B

en: addon_state^Not installed
sk: Nenainštalovaný

en: addon_state^Published, not installed
sk: Zverejnený, nenainštalovaný

en: addon_state^Installed
sk: Nainštalovaný

en: addon_state^Published
sk: Zverejnený

en: addon_state^Installed, upgradable
sk: Nainštalovaný, aktualizovateľný

en: addon_state^Published, upgradable
sk: Zverejnený, aktualizovateľný

en: addon_state^Installed, outdated on server
sk: Nainštalovaný, na serveri zastaralý

en: addon_state^Published, outdated on server
sk: Zverejnený, na serveri zastaralý

en: addon_state^Installed, broken
sk: Nainštalovaný, nefunkčný

en: addon_state^Published, broken
sk: Zverejnený, nefunkčný

en: addon_state^Unknown
sk: Neznámy

en: The selected add-on has the following dependency, which is not currently installed or available from the server. Do you wish to continue? | The selected add-on has the following dependencies, which are not currently installed or available from the server. Do you wish to continue?
sk[0]: Zvolený doplnok má nasledovné závislosti, ktoré nie sú nainštalované ani dostupné na serveri. Chceš pokračovať?
sk[1]: Zvolený doplnok má nasledovnú závislosť, ktorá nie je nainštalovaná ani dostupná na serveri. Chceš pokračovať?
sk[2]: Zvolený doplnok má nasledovné závislosti, ktoré nie sú nainštalované ani dostupné na serveri. Chceš pokračovať?

en: Broken Dependencies
sk: Nefunkčné závislosti

en: Author
sk: Autor

en: Name
sk: Meno

en: Version
sk: Verzia

en: Size
sk: Veľkosť

en: Type
sk: Typ

en: Install Dependencies
sk: Inštalovať závislosti

en: The selected add-on has the following dependency, which is not currently installed. Do you wish to install it before continuing? | The selected add-on has the following dependencies, which are not currently installed. Do you wish to install them before continuing?
sk[0]: Zvolený doplnok má nasledovné závislosti, ktoré nie sú nainštalované. Chceš ich nainštalovať pred pokračovaním?
sk[1]: Zvolený doplnok má nasledovnú závislosť, ktorá nie je nainštalovaná. Chceš ju nainštalovať pred pokračovaním?
sk[2]: Zvolený doplnok má nasledovné závislosti, ktoré nie sú nainštalované. Chceš ich nainštalovať pred pokračovaním?

en: The server responded with an error:
sk: Server ohlásil chybu:

en: The following dependency could not be installed. Do you still wish to continue? | The following dependencies could not be installed. Do you still wish to continue?
sk[0]: Nasledovné závislosti nemohli byť nainštalované. Chceš napriek tomu pokračovať?
sk[1]: Nasledovná závislosť nemohla byť nainštalovaná. Chceš napriek tomu pokračovať?
sk[2]: Nasledovné závislosti nemohli byť nainštalované. Chceš napriek tomu pokračovať?

en: Dependencies Installation Failed
sk: Inštalácia závislostí zlyhala

en: The add-on '$addon|' is already installed and contains additional information that will be permanently lost if you continue:
sk: Doplnok '$addon|' je už nainštalovaný a už obsahuje informácie, ktoré sa stratia ak budete pokračovať:

en: Publishing information file (.pbl)
sk: Súbor s informáciami o publikovaní (.pbl)

en: Version control system (VCS) information
sk: Informácie pre systéme sledovania verzií (VCS)

en: Do you really wish to continue?
sk: Naozaj chceš pokračovať?

en: Confirm
sk: Potvrdiť

en: Deleting '$addon|' will permanently erase its download and upload counts on the add-ons server. Do you really wish to continue?
sk: Vymazanie '$addon|' natrvalo odstráni jeho štatistiku stiahnutí a odoslaní na serveri doplnkov. Chceš naozaj pokračovať?

en: Response
sk: Odpoveď

en: Terms
sk: Podmienky

en: New Version
sk: Nová verzia

en: Old Version
sk: Stará verzia

en: Downloads
sk: Stiahnutí

en: Publish: $addon_title
sk: Zverejniť: $addon_title

en: Delete: $addon_title
sk: Vymazať: $addon_title

en: There are no add-ons available for download from this server.
sk: Na tomto serveri nie sú k dispozícii žiadne doplnky.

en: There are no add-ons matching the specified criteria on this server.
sk: Na tomto serveri nie sú k dispozícii žiadne doplnky spĺňajúce kritériá.

en: Description
sk: Popis

en: Update All
sk: Aktualizovať všetko

en: filter^Options
sk: Možnosti

en: Add-on Installed
sk: Doplnok nainštalovaný

en: Add-on Updated
sk: Doplnok aktualizovaný

en: The add-on '$addon_title|' has been successfully installed.
sk: Doplnok '$addon_title|' je nainštalovaný.

en: The add-on '$addon_title|' has been successfully updated.
sk: Doplnok '$addon_title|' bol úspešne aktualizovaný.

en: Add-ons Installed
sk: Doplnky nainštalované

en: Add-ons Updated
sk: Doplnky aktualizované

en: All add-ons installed successfully.
sk: Všetky doplnky úspešne nainštalované.

en: All add-ons updated successfully.
sk: Všetky doplnky úspešne aktualizované.

en: Installation Failed
sk: Inštalácia zlyhala

en: Update Failed
sk: Aktualizácia zlyhala

en: The following add-on could not be downloaded or installed successfully: | The following add-ons could not be downloaded or installed successfully:
sk[0]: Nasledujúce doplnky sa nepodarilo stiahnuť alebo aktualizovať:
sk[1]: Nasledujúci doplnok sa nepodarilo stiahnuť alebo aktualizovať:
sk[2]: Nasledujúce doplnky sa nepodarilo stiahnuť alebo aktualizovať:

en: An error occurred while downloading the add-ons list from the server.
sk: Nastala chyba pri sťahovaní zoznamu doplnkov zo servera.

en: Network communication error.
sk: Chyba pri komunikácii na sieti.

en: Remote host disconnected.
sk: Server sa odpojil.

en: A problem occurred when trying to create the files necessary to install this add-on.
sk: Nastala chyba pri vytváraní súborov potrebných k inštalácii tohto doplnku.

en: A local file with add-on publishing information could not be read.
    
    File: $path
    Error message: $msg
sk: Lokálny súbor s informáciami o publikovaní doplnkov nemohol byť prečítaný.
    
    Súbor: $path
    Chybová správa: $msg

en: The add-ons server address specified is not valid.
sk: Zadaná adresa serveru doplnkov je neplatná.

en: You have no add-ons installed.
sk: Nie sú nainštalované žiadne doplnky.

en: Are you sure you want to remove the following installed add-on? | Are you sure you want to remove the following installed add-ons?
sk[0]: Naozaj odstrániť nasledovné nainštalované doplnky?
sk[1]: Naozaj odstrániť nasledovný nainštalovaný doplnok?
sk[2]: Naozaj odstrániť nasledovné nainštalované doplnky?

en: The following add-on appears to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed: | The following add-ons appear to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed:
sk[0]: Nasledovné doplnky majú informácie o publikovaní a verziách uložené lokálne, preto nebudú odstránené:
sk[1]: Nasledovný doplnok má informácie o publikovaní a verziách uložené lokálne, preto nebude odstránený:
sk[2]: Nasledovné doplnky majú informácie o publikovaní a verziách uložené lokálne, preto nebudú odstránené:

en: The following add-on could not be deleted properly: | The following add-ons could not be deleted properly:
sk[0]: Nasledovné doplnky nemohli byť správne vymazané:
sk[1]: Nasledovný doplnok nemohol byť správne vymazaný:
sk[2]: Nasledovné doplnky nemohli byť správne vymazané:

en: Add-on Deleted | Add-ons Deleted
sk[0]: Doplnkov odstránených
sk[1]: Doplnok odstránený
sk[2]: Doplnky odstránené

en: The following add-on was successfully deleted: | The following add-ons were successfully deleted:
sk[0]: Nasledovné doplnky boli úspešne vymazané:
sk[1]: Nasledovný doplnok bol úspešne vymazaný:
sk[2]: Nasledovné doplnky boli úspešne vymazané:

en: Attacker
sk: Útočník

en: Defender
sk: Obranca

en: Expected Battle Result (HP)
sk: Predpokladaný výsledok bitky (živ.)

en: Time of day
sk: Denná doba

en: Leadership
sk: Velenie

en:  resistance vs
sk:  odolnosť voči

en:  vulnerability vs
sk:  zraniteľnosť voči

en: Slowed
sk: Spomalený

en: Total damage
sk: Celkové zranenie

en: No usable weapon
sk: Žiadna vhodná zbraň

en: Chance of being unscathed
sk: Šanca vyviaznuť bez zranenia

en: Damage Calculations
sk: Výpočet zranenia

en: Do you really want to dismiss him?
sk: Chceš ho naozaj prepustiť?

note: TRANSLATORS: this string ends with a space
en: This unit is loyal and requires no upkeep.
sk: Táto jednotka je verná a nepotrebuje žold.

en: Do you really want to dismiss her?
sk: Chceš ju naozaj prepustiť?

note: TRANSLATORS: this string ends with a space
en: This unit is an experienced one, having advanced levels.
sk: Táto jednotka je skúsená a na vyššej úrovni.

note: TRANSLATORS: this string ends with a space
en: This unit is close to advancing a level.
sk: Táto jednotka bude čoskoro povýšená.

en: Dismiss Unit
sk: Prepusti jednotku

en: Advance Unit
sk: Povýšenie jednotky

en: What should our victorious unit become?
sk: Čím sa má stať naša víťazná jednotka?

en: Moves
sk: Ťahy

en: Status
sk: Stav

en: Level^Lvl.
sk: Úr.

en: unit list^Traits
sk: Vlastnosti

en: Unit List
sk: Zoznam jednotiek

en: Scroll To
sk: Posun na

en: No objectives available
sk: Cieľ nie je stanovený

en: Recruit
sk: Verbuj

en: Select unit:
sk: Vyber si jednotku:

en: Traits
sk: Vlastnosti

en: Recall
sk: Privolaj

en: #(Invalid)
sk: #(Neplatný)

en: Campaign: $campaign_name
sk: Výprava: $campaign_name

en: Multiplayer
sk: Zápas

en: Tutorial
sk: Výcvik

en: Test scenario
sk: Testovacia scéna

en: Turn
sk: Kolo

en: Scenario start
sk: Spusti mapu

en: Difficulty:
sk: Obtiažnosť:

en: Version:
sk: Verzia:

en: No Saved Games
sk: Nič nie je uložené

en: There are no saved games to load.
    
    (Games are saved automatically when you complete a scenario)
sk: Nemôžem načítať hru, lebo žiadna nie je uložená.
    
    (Hry sa ukladajú automaticky po dokončení scény)

en: Date
sk: Dátum

en: Load Game
sk: Načítaj hru

en: Change difficulty
sk: Zmeniť obtiažnosť

en: Change campaign difficulty before loading
sk: Zmeniť obtiažnosť výpravy pred načítaním

en: Show replay
sk: Ukáž záznam

en: Play the embedded replay from the saved game if applicable
sk: Prehrať záznam z uloženej hry ak je to možné

en: Cancel orders
sk: Zruš rozkazy

en: Cancel any pending unit movements in the saved game
sk: Zrušiť plánované pohyby jednotiek v uloženej hre

en: Delete Save
sk: Vymaž uložené

en: Profile
sk: Profil

en: level
sk: Úroveň

en: HP:
sk: Životy:

en: XP:
sk: Skúsenosti:

en: Moves:
sk: Kroky:

en: Random
sk: Náhodná

en: Female ♀
sk: Žena ♀

en: Male ♂
sk: Muž ♂

en: Only random sides in the current era.
sk: V tejto ére nie je definovaná žiadna strana okrem náhodnej.

en: Unable to find a leader type for faction $faction
sk: Neviem nájsť veliteľa pre frakciu $faction

en: Cannot obtain genders for invalid leader $leader
sk: Neporadilo sa získať rod pre neplatného veliteľa $leader

en: %b %d
sk: %d. %m

en: Invalid color range:
sk: Neplatný farebný rozsah:

en: Error loading game configuration files. The game will now exit.
sk: Chyba pri načítavaní konfiguračných súborov hry. Hra teraz skončí.

en: The following add-on had errors and could not be loaded: | The following add-ons had errors and could not be loaded:
sk[0]: Kvôli chybám sa nepodarilo načítať nasledujúce doplňujúce príbehy:
sk[1]: Kvôli chybám sa nepodarilo načítať nasledujúci doplňujúci príbeh:
sk[2]: Kvôli chybám sa nepodarilo načítať nasledujúce doplňujúce príbehy:

en: Please report this to the author or maintainer of this add-on. | Please report this to the respective authors or maintainers of these add-ons.
sk[0]: Prosím nahláste toto autorom alebo správcom jednotlivých doplnkov.
sk[1]: Prosím nahláste toto autorovi alebo správcovi tohto doplnku.
sk[2]: Prosím nahláste toto autorom alebo správcom jednotlivých doplnkov.

en: The Battle for Wesnoth
sk: Bitka o Wesnoth

en: The file you have tried to load is corrupt
sk: Súbor, ktorý ste chceli načítať, je poškodený

en: The file you have tried to load is corrupt: '
sk: Súbor, ktorý ste chceli načítať, je poškodený: '

en: File I/O Error while reading the game
sk: Chyba pri čítaní súboru hry

en: File I/O Error while reading the game: '
sk: Chyba pri čítaní súboru hry: '

en: This is a multiplayer scenario. Some parts of it may not work properly in single-player. It is recommended to load this scenario through the Multiplayer -> Load Game dialog instead.
sk: Toto je scéna pre viacerých hráčov. Niektoré časti nemusia fungovať správne s jedným hráčom. Odporúča sa načítať túto scénu cez Zápas -> Načítať hru.

en: Warning
sk: Varovanie

en: No campaigns are available.
sk: Žiadne výpravy nie sú dostupné.

en: Error while starting server:
sk: Chyba spúšťaní servera:

en: The game could not be loaded:
sk: Nepodarilo sa načítať hru:

en: Error while playing the game:
sk: Chyba pri hraní hry:

en: The game map could not be loaded:
sk: Nepodarilo sa načítať mapu hry:

en: Chat message
sk: Správa rozhovoru

en: Turn changed
sk: Zmena kola

en: Invalid value in the result key for [end_level]
sk: Neplatná hodnota vo výsledku pre [end_level]

en: Error:
sk: Chyba:

en: Warning:
sk: Varovanie:

en: Debug:
sk: Ladenie:

en: Info:
sk: Informácia:

en: Random maps with an odd width aren't supported.
sk: Náhodné mapy s nepárnou šírkou nie sú podporované.

en: No valid castle location found. Too many or too few mountain hexes? (please check the 'max hill size' parameter)
sk: Nenašlo sa vhodné miesto pre hrad. Príliš veľa alebo príliš málo polí s horami? (skontroluj parameter 'max. veľkosť kopca')

en: Unknown era: $era_id
sk: Neznáma éra: $era_id

en: Unknown era
sk: Neznáma éra

en: Remote scenario
sk: Scéna z iného počítača

en: Unknown scenario: $scenario_id
sk: Neznáma scéna: $scenario_id

en: Unknown scenario
sk: Neznáma scéna

en: Reloaded game
sk: Znovunačítaná hra

en: Turn
sk: Kolo

en: Vacant Slot: | Vacant Slots:
sk[0]: Voľných miest:
sk[1]: Voľné miesto:
sk[2]: Voľné miesta:

en: none
sk: nič

en: In game:
sk: V hre:

en: (observing)
sk: (pozoruje)

en: (playing)
sk: (hrá)

en: In lobby
sk: V čakárni

en: On friends list
sk: Na zozname priateľov

en: On ignores list
sk: Na zozname ignorovaných

en: Neither a friend nor ignored
sk: Ani priateľ ani ignorovaný

en: You
sk: Ty

en: Error
sk: Chyba

en: Quit
sk: Koniec

en: Do you really want to quit?
sk: Chceš naozaj skončiť?

en: Map-Screenshot
sk: Snímka mapy

en: Screenshot
sk: Záber obrazovky

en: Screenshot Done
sk: Snímka dokončená

en: The End
sk: Koniec

en: System default language
sk: Štandardný jazyk systému

en: Leader
sk: Veliteľ

en: Team
sk: Tím

en: Villages
sk: Dediny

en: status^Units
sk: Jednotky

en: Upkeep
sk: Žold

en: Income
sk: Príjem

en: Current Status
sk: Aktuálny stav

en: More >
sk: Viac >

en: scenario settings^Leader
sk: Veliteľ

en: scenario settings^Side
sk: Strana

en: scenario settings^Start
    Gold
sk: Počiatočné
    zlato

en: scenario settings^Base
    Income
sk: Základný
    príjem

en: scenario settings^Gold Per
    Village
sk: Zlato za
    dedinu

en: scenario settings^Support Per
    Village
sk: Podpora za
    dedinu

en: scenario settings^Fog
sk: Hmla

en: scenario settings^Shroud
sk: Odkrývanie mapy

en: no
sk: nie

en: yes
sk: áno

en: Scenario Settings
sk: Nastavenia scény

en:  < Back
sk:  < Naspäť

en: Initializing user interface
sk: Inicializuje používateľské rozhranie

en: Loading game configuration
sk: Načítavajú sa nastavenia hry

en: Verifying cache
sk: Kontroluje sa vyrovnávacia pamäť

en: Reading files and creating cache
sk: Načítavajú sa súbory a vytvára vyrovnávacia pamäť

en: Reading unit files
sk: Načítavajú sa súbory jednotiek

en: Reinitialize fonts for the current language
sk: Znovunačítaj písmo pre aktuálny jazyk

en: Searching for installed add-ons
sk: Hľadám nainštalované doplnky

en: Loading title screen
sk: Načítava sa úvodná obrazovka

en: Loading data files
sk: Načítavajú sa dátové súbory

en: Loading level
sk: Načítavajú sa úrovne

en: Initializing teams
sk: Inicializujú sa tímy

en: Loading units
sk: Načítavajú sa jednotky

en: Initializing display
sk: Inicializuje sa obrazovka

en: Building terrain rules
sk: Zostavujú sa pravidlá pre terén

en: Starting game
sk: Začínam hru

en: Statistics
sk: Štatistika

en: Save the Map As
sk: Uložiť mapu ako

en: The map already exists. Do you want to overwrite it?
sk: Uložená mapa s týmto názvom už existuje. Chceš ju prepísať?

en: Map saved.
sk: Mapa bola uložená.

en: Could not save the map: $msg
sk: Nepodarilo sa uložiť mapu: $msg

en: Message:
sk: Správa:

en: Send to allies only
sk: Pošli iba spojencom

en: Send to observers only
sk: Pošli iba divákom

en: unit^Gold | Gold
sk[0]: Zlato
sk[1]: Zlato
sk[2]: Zlato

en: You have no units available to recruit.
sk: Nemôžeš verbovať žiadne jednotky

en: You don’t have enough gold to recruit that unit
sk: Nemáš dosť zlata, aby si naverboval túto jednotku

en: You are separated from your soldiers and may not recall them
sk: Si ďaleko od svojich vojakov a nemôžeš ich privolať

en: There are no troops available to recall
    (You must have veteran survivors from a previous scenario)
sk: Nemáš koho privolať
    (Z predchádzajúcej mapy neprežil žiaden veterán)

en: You currently can't recall at the highlighted location
sk: Teraz nemôžeš privolávať na vybranej pozícii

en: You must have at least 1 gold piece to recall a unit | You must have at least $cost gold pieces to recall a unit
sk[0]: Musíš mať aspoň $cost zlatiek, aby si privolal jednotku
sk[1]: Musíš mať aspoň $cost zlatku, aby si privolal jednotku
sk[2]: Musíš mať aspoň $cost zlatky, aby si privolal jednotku

en: You cannot end your turn yet!
sk: Ešte nemôžeš ukončiť kolo!

en: You have not started your turn yet. Do you really want to end your turn?
sk: Ešte si nezačal ťahať. Chceš naozaj ukončiť kolo?

en: Some units have movement left. Do you really want to end your turn?
sk: Niektoré jednotky sa ešte môžu hýbať. Chceš naozaj ukončiť kolo?

en: Some units have not moved. Do you really want to end your turn?
sk: Niektoré jednotky sa zatiaľ nepohli. Chceš naozaj ukončiť kolo?

en: Rename Unit
sk: Premenuj jednotku

en: Name:
sk: Názov:

en: Race
sk: Rasa

en: Create Unit (Debug!)
sk: Vytvoriť jednotku (ladenie!)

en: Gender:
sk: Pohlavie:

en: gender^Random
sk: Náhodná

en: Search
sk: Hľadaj

en: This command is currently unavailable.
sk: Tento príkaz teraz nie je dostupný.

en: Unknown command '$command', try $help_command for a list of available commands.
sk: Neznámy príkaz '$command', použite $help_command pre zoznam dostupných príkazov.

en: Available commands list and command-specific help. Use "help all" to include currently unavailable commands.
sk: Zoznam dostupných príkazov a popis príkazov. "help all" zobrazí aj práve dostupné príkazy.

en: do not translate the 'all'^[all|<command>]
sk: [all|<príkaz>]

en: Error:
sk: Chyba:

en: Missing argument $arg_id
sk: Chýbajúci parameter $arg_id

en: Available commands $flags_description:
    $list_of_commands
sk: Dostupné príkazy $flags_description:
    $list_of_commands

en: help
sk: pomoc

en: Type $help_command <command> for more info.
sk: Použite $help_command <príkaz> pre ďalšie informácie.

en:  No help available.
sk:  Žiadna pomoc nie je k dispozícii.

en: Usage:
sk: Použitie:

en: aliases:
sk: aliasy:

en: (A) — admin command
sk: (A) - administračný príkaz

en: (admin only)
sk: (len pre administrátora)

en: Send a query to the server. Without arguments the server should tell you the available commands.
sk: Poslať dopyt na server. Bez parametrov by mal server poslať zoznam dostupných príkazov.

en: Ban and kick a player or observer. If he is not in the game but on the server he will only be banned.
sk: Zakázať a vykopnúť hráča alebo diváka. Ak nie je v hre, ale len na serveri, bude len zakázaný.

en: <nickname>
sk: <prezývka>

en: Unban a user. He does not have to be in the game but on the server.
sk: Odblokuj hráča. Nemusí byť v hre, ale na serveri.

en: Kick a player or observer.
sk: Vykopnúť hráča alebo diváka.

en: Mute an observer. Without an argument displays the mute status.
sk: Umlčať diváka. Bez parametrov zobrazí stav umlčania.

en: Unmute an observer. Without an argument unmutes everyone.
sk: Umožní hovoriť divákovi. Bez parametrov umožní všetkým.

en: Mute/Unmute all observers. (toggles)
sk: Umlčať/umožniť hovoriť všetkým divákom. (prepína)

en: Report abuse, rule violations, etc. to the server moderators. Make sure to mention relevant nicknames, etc.
sk: Nahláste porušovanie pravidiel moderátorom servera. Nezabudnite uviesť potrebné prezývky a pod.

en: <message>
sk: <správa>

en: Send an emotion or personal action in chat.
sk: Pošle v diskusii emóciu alebo osobnú akciu.

en: Sends a private message. You cannot send private messages to players in a running game you observe or play in.
sk: Posiela súkromné správy. Nemôžeš posielať súkromné správy hráčom v hre, ktorú pozoruješ alebo v nej hráš.

en: <nickname> <message>
sk: <prezývka> <správa>

en: <level> <domain>
sk: <úroveň> <doména>

en: Change the log level of a log domain.
sk: Prepne zapisovaciu doménu na inú úroveň závažnosti.

en: Add a nickname to your ignores list.
sk: Pridať hráča do tvojho zoznamu ignorovaných.

en: Add a nickname to your friends list.
sk: Pridať hráča do tvojho zoznamu priateľov.

en: Remove a nickname from your ignores or friends list.
sk: Odstrániť hráča z tvojho zoznamu ignorovaných alebo priateľov.

en: Show your ignores and friends list.
sk: Zobrazí tvoj zoznam ignorovaných a priateľov.

en: Display version information.
sk: Zobrazí informácie o verzii.

en: <password> <email (optional)>
sk: <heslo> <email (nepovinné)>

en: Register your nickname
sk: Zaregistruj tvoju prezývku

en: Drop your nickname.
sk: Vzdať sa prezývky.

en: Update details for your nickname. For possible details see '/details'.
sk: Aktualizovať údaje o tvojej prezývke. Pre zoznam možných údajov pozri '/details'.

en: <detail> <value>
sk: <detail> <hodnota>

en: Request information about a nickname.
sk: Vyžiadať informácie o prezývke.

en: Request a list of details you can set for your registered nickname.
sk: Vyžiadať zoznam údajov, ktoré je možné nastaviť pre zaregistrovanú prezývku.

en: <room>
sk: <miestnosť>

en: Join a room.
sk: Vstúpiť do miestnosti.

en: Part a room.
sk: Opustiť miestnosť.

en: List room members.
sk: Zoznam členov v miestnosti.

en: List available rooms.
sk: Zobrazí dostupné miestnosti.

en: <room> <msg>
sk: <miestnosť> <správa>

en: Room message.
sk: Správa do miestnosti.

en: <room> <type> [value]
sk: <miestnosť> <typ> [hodnota]

en: Room query.
sk: Dotaz v miestnosti.

en: (D) — debug only, (N) — network only, (A) — admin only
sk: (D) - len pre ladenie, (N) - len na sieti, (A) - len pre administrátora

en: (debug command)
sk: (príkaz ladenia)

en: (network only)
sk: (len na sieti)

en: Refresh gui.
sk: Prekreslí grafické prostredie.

en: Switch a side to/from AI control.
sk: Vypne/zapne ovládanie strany počítačom.

en: do not translate the on/off^[<side> [on/off]]
sk: [<strana> [on/off]]

en: Switch a side to/from idle state.
sk: Vypne/zapne stranu do nečinného stavu.

en: <side> <nickname>
sk: <strana> <prezývka>

en: Assign control of a side to a different player or observer.
sk: Pridelí kontrolu nad stranou inému hráčovi alebo divákovi.

en: <side>
sk: <strana>

en: Query the controller status of a side.
sk: Zistiť stav ovládania strany.

en: Clear chat history.
sk: Vymaže všetky správy.

en: Visualize the screen refresh procedure.
sk: Zviditeľní proces prekresľovania obrazovky.

en: Debug foreground terrain.
sk: Ladiť terén popredia.

en: Debug layers from terrain under the mouse.
sk: Ladiť vrstvy terénu pod myšou.

en: Show fps.
sk: Zobrazí počet snímok za sekundu.

en: Save game.
sk: Uložiť hru.

en: Quit game.
sk: Vypnúť hru.

en: Save and quit.
sk: Uložiť a vypnúť.

en: Ignore replay errors.
sk: Ignorovať chyby záznamu.

en: Disable autosaves.
sk: Vypnúť automatické ukladanie.

en: Advance to the next scenario, or scenario identified by 'id'
sk: Postúpiť do ďalšej scény alebo scény s názvom 'id'

en: Choose next scenario
sk: Vyber ďalšiu scénu

en: Change turn number (and time of day), or increase by one if no number is specified.
sk: Zmeniť číslo kola (a dennú dobu), alebo zvýšiť o jedno ak nie je zadané číslo.

en: [turn]
sk: [kolo]

en: Change turn limit, or turn the turn limit off if no number is specified or it’s −1.
sk: Zmeniť limit na počet kôl alebo vypnúť limit ak sa neuvedie číslo alebo je -1.

en: Turn debug mode on.
sk: Zapnúť režim ladenia.

en: Turn debug mode off.
sk: Vypnúť režim ladenia.

en: <command>[;<command>...]
sk: <príkaz>[;<príkaz>...]

en: Execute a Lua statement.
sk: Vykonať príkaz v jazyku Lua.

en: Grant higher privileges to Lua scripts.
sk: Povoliť Lua skriptom vyššie oprávnenia.

en: Set the command used by the custom command hotkey
sk: Nastaví príkaz použitý voliteľnou príkazovou klávesou.

en: Invoke a dialog allowing changing control of MP sides.
sk: Zobraziť okno umožňujúce zmeniť kto ovláda strany v zápase.

en: Launch the gamestate inspector
sk: Spustiť prieskumníka stavu hry

en: Manage persistence data
sk: Spravovať trvalé údaje

en: <name>[=<command>]
sk: <meno>[=<príkaz>]

en: Set or show alias to a command
sk: Nastaviť alebo zobraziť alternatívny názov (alias) pre príkaz.

en: <var>=<value>
sk: <premenná>=<hodnota>

en: Set a scenario variable.
sk: Nastaví stavovú premennú scény.

en: <var>
sk: <premenná>

en: Show a scenario variable.
sk: Zobrazí stavovú premennú scény.

en: Modify a unit variable. (Only top level keys are supported.)
sk: Zmeniť premennú jednotky. (Podporované sú len klávesy najvyššej úrovne.)

en: Discover all units in help.
sk: Zobrazí v návode všetky jednotky.

en: 'Undiscover' all units in help.
sk: Skryť v návode všetky objavené jednotky.

en: Create a unit.
sk: Vytvorí jednotku.

en: Toggle fog for the current player.
sk: Prepne hmlu pre aktuálneho hráča.

en: Toggle shroud for the current player.
sk: Prepne odkrývanie mapy pre aktuálneho hráča.

en: Give gold to the current player.
sk: Odovzdať zlato aktívnemu hráčovi.

en: Fire a game event.
sk: Spustí udalosť hry.

en: Toggle overlaying of x,y coordinates on hexes.
sk: Prepnúť zobrazovanie súradníc x,y na políčkach mapy.

en: Toggle overlaying of terrain codes on hexes.
sk: Prepnúť zobrazovanie kódov terénu na políčkach mapy.

en: Toggle planning mode.
sk: Prepnúť plánovací režim.

en: Access whiteboard options dialog.
sk: Okno nastavenia tabule.

en: Unknown debug level: '$level'.
sk: Neznáma ladiaca úroveň: '$level'.

en: error
sk: chyba

en: Unknown debug domain: '$domain'.
sk: Neznáma ladiaca doména: '$domain'.

en: Switched domain: '$domain' to level: '$level'.
sk: Doména: '$domain' prepnutá na úroveň: '$level'.

en: whisper to $receiver
sk: šepkanie k $receiver

en: whisper: $sender
sk: šepkanie: $sender

en: (empty)
sk: (prázdne)

en: ignores list
sk: zoznam ignorovaných

en: Added to ignore list: $nick
sk: Pridaný do zoznamu ignorovaných: $nick

en: Invalid username: $nick
sk: Neplatné používateľské meno: $nick

en: friends list
sk: zoznam priateľov

en: Added to friends list: $nick
sk: Pridaný do zoznamu priateľov: $nick

en: Removed from list: $nick
sk: Vyradený zo zoznamu: $nick

en: friends and ignores list
sk: zoznam priateľov a ignorovaných

en: There are no players on your friends or ignore list.
sk: V zozname priateľov alebo ignorovaných nie sú žiadni hráči

en: version
sk: verzia

en: registering with password *** and no email address
sk: registrovanie s heslom *** a žiadnou e-mailovou adresou

en: registering with password *** and email address $email
sk: registrovanie s heslom *** a e-mailovou adresou $email

en: nick registration
sk: registrovanie prezývky

en: dropping your username
sk: ruší sa tvoje používateľské meno

en: setting $var to $value
sk: nastavuje sa $var na $value

en: requesting information for user $nick
sk: zisťujú sa informácie o používateľovi $nick.

en: Could not find label or unit containing the string ‘$search’.
sk: Neviem nájsť značku ani jednotku, ktorá má v názve ‘$search‘.

en: Can't droid invalid side: '$side'.
sk: Nie je možné zmeniť neplatnú stranu '$side' na riadenie počítačom.

en: Can't droid networked side: '$side'.
sk: Nie je možné zmeniť sieťovú stranu '$side' na riadenie počítačom.

en: Can't idle invalid side: '$side'.
sk: Nie je možné zmeniť neplatnú stranu '$side' na nečinnú.

en: Can't change control of invalid side: '$side'.
sk: Nie je možné nastaviť kontrolu neplatnej strany: '$side'.

en: Can't change control of out-of-bounds side: '$side'.
sk: Nie je možné nastaviť kontrolu strany mimo rozsahu: '$side'.

en: Can't query control of invalid side: '$side'.
sk: Nie je možné zistiť kontrolu neplatnej strany: '$side'.

en: Can't query control of out-of-bounds side: '$side'.
sk: Nie je možné zistiť kontrolu strany mimo rozsahu: '$side'.

en: Layers
sk: Vrstvy

en: Choose Scenario (Debug!)
sk: Vybrať scénu (ladenie!)

en: Debug mode activated!
sk: Režim ladenia aktivovaný!

en: Debug mode not available in network games
sk: Režim ladenia nie je dostupný pri sieťových hrách

en: Debug mode deactivated!
sk: Režim ladenia deaktivovaný!

en: Unsafe Lua scripts.
sk: Nebezpečné skripty v jazyku Lua.

en: You are about to open a security breach in Wesnoth. Are you sure you want to continue? If you have downloaded add-ons, do not click 'ok'! They would instantly take over your computer. You have been warned.
sk: Chystáš sa povoliť bezpečnostné riziko vo Wesnothe. Si si istý, že chceš pokračovať? Ak si stiahol nejaké doplnky, neklikaj na 'ok'! Mohli by ovládnuť počítať. Toto je posledné varovanie.

en: Unsafe mode enabled!
sk: Nezabezpečený režim zapnutý!

en: Variable not found
sk: Premenná sa nenašla

en: Invalid alignment: '$alignment', needs to be one of lawful, neutral, chaotic, or liminal.
sk: Neplatná príslušnosť: '$alignment', musí byť 'poriadok', 'neutrál', 'chaos' alebo 'na rozhraní'.

en: Do you wish to clear all of your discovered units from help?
sk: Chceš vymazať všetky doteraz objavené jednotky z návodu?

en: Invalid unit type
sk: Neplatný typ jednotky

en: Invalid location
sk: Neplatná poloha

en: Planning mode activated!
sk: Režim plánovania aktivovaný!

en: Planning mode deactivated!
sk: Režim plánovania deaktivovaný!

en: ai
sk: UI

en: prompt^Command:
sk: Príkaz:

en: You cannot move your leader away from the keep with some planned recruits or recalls left.
sk: Nemôžeš pohnúť veliteľom z pevnosti, keď sú ešte naplánované verbovania alebo privolávania.

en: Attack Enemy
sk: Zaútoč na súpera

en: Choose weapon:
sk: Vyber si zbraň:

en: Failed to resolve dependencies
sk: Nepodarilo sa vyriešiť závislosti

en: Scenario can't be activated. Some dependencies are missing:
sk: Scéna nemôže byť aktivovaná. Niektoré závislosti chýbajú:

en: No compatible eras found.
sk: Nenašli sa žiadne kompatibilné éry.

en: Era can't be activated. Some dependencies are missing:
sk: Éra nemôže byť aktivovaná. Niektoré závislosti chýbajú:

en: No compatible scenarios found.
sk: Nenašli sa žiadne kompatibilné scény.

en: Not all of the chosen modifications are compatible. Some of them will be disabled.
sk: Nie všetky vybrané modifikácie sú kompatibilné. Niektoré budú vypnuté.

en: Cannot find era $era
sk: Neviem nájsť éru $era

en: Defeat enemy leader(s)
sk: Porazíš ostatných veliteľov

en: Connection timed out
sk: Čas na pripojenie vypršal

en: Connecting to Server...
sk: Pripájam sa na server...

en: Reading from Server...
sk: Čítam zo servera...

en: The server accepts versions '$version1' while you are using version '$version2'
sk: Server akceptuje verzie '$version1' avšak používaš verziu '$version2'

en: Server-side redirect loop
sk: Server presmerováva dokola

en: The nickname ‘$nick’ is inactive. You cannot claim ownership of this nickname until you activate your account via email or ask an administrator to do it for you.
sk: Prezývka ‘$nick’ je neaktívna. Nemôžeš použiť túto prezývku pokiaľ si neaktivuješ konto emailom alebo nepožiadaš administrátora.

en: Do you want to continue?
sk: Chceš pokračovať?

en: Bad data received from server
sk: Zo serveru boli prijaté zlé údaje

en: You must login first.
sk: Musíš sa najprv prihlásiť.

en: The nickname ‘$nick’ is already taken.
sk: Prezývka ‘$nick’ je už používaná.

en: The nickname ‘$nick’ contains invalid characters. Only alpha-numeric characters, underscores and hyphens are allowed.
sk: Prezývka ‘$nick’ obsahuje nepovolené znaky. Povolené sú len písmená, čísla, pomlčky a podtržníky.

en: The nickname ‘$nick’ is too long. Nicks must be 20 characters or less.
sk: Prezývka ‘$nick’ je príliš dlhá. Prezývky môžu mať maximálne 20 znakov.

en: The nickname ‘$nick’ is reserved and cannot be used by players.
sk: Prezývka ‘$nick’ je rezervovaná a nemôže byť použitá hráčmi.

en: The nickname ‘$nick’ is not registered on this server.
sk: Prezývka ‘$nick’ nie je na tomto serveri registrovaná.

en:  This server disallows unregistered nicknames.
sk:  Tento server nepovoľuje neregistrované prezývky.

en: The nickname ‘$nick’ is registered on this server.
sk: Prezývka ‘$nick’ je na tomto serveri registrovaná.

en: WARNING: There is already a client using this nickname, logging in will cause that client to be kicked!
sk: VAROVANIE: Túto prezývku už používa iný používateľ, prihlásenie spôsobí vykopnutie tohto používateľa!

en: Error in the login procedure (the server had no seed for your connection).
sk: Chyba pri prihlasovaní (server nemal 'seed' pre toto pripojenie).

en: The password you provided was incorrect.
sk: Zadané heslo je nesprávne.

en: You have made too many login attempts.
sk: Máš príliš veľa pokusov o prihlásenie.

en: Configure Game
sk: Nastaviť hru

en: Time limit
sk: Časový limit

en: Generic
sk: Všeobecné

en: Name of game:
sk: Názov hry:

en: Use map settings
sk: Použi nastavenia mapy

en: Random start time
sk: Náhodný čas začiatku

en: Fog of war
sk: Hmla

en: Observers
sk: Diváci

en: Shuffle sides
sk: Pomiešať strany

en: Set Password...
sk: Nastaviť heslo...

en: Select an entry point:
sk: Zvoľte vstupný bod:

en: The maximum number of turns the game can last
sk: Maximálny počet kôl trvania hry

en: Enables user time limit
sk: Povoľ časový limit pre hráča

en: Longest time allowed for first turn (seconds)
sk: Najdlhší povolený čas na prvý ťah (sekundy)

en: Longest time possible for any turn (seconds)
sk: Najdlhší povolený čas na hociktorý ťah (sekundy)

en: Time for general tasks each turn (seconds)
sk: Čas na všeobecné úkony v každom ťahu (sekundy)

en: Time for each attack, recruit, and capture
sk: Čas na útok, verbovanie, dobýjanie

en: The amount of income each village yields per turn
sk: Príjem z každej dediny za jedno kolo

en: The number of unit levels each village can support
sk: Počet úrovní jednotiek, ktoré môže každá dedina podporovať

en: The amount of experience a unit needs to advance
sk: Množstvo skúseností, ktoré jednotka potrebuje na povýšenie

en: Use scenario specific settings
sk: Použi nastavenia konkrétnej scény

en: Randomize time of day in begin
sk: Hra začne v náhodnej fáze dňa

en: Enemy units cannot be seen unless they are in range of your units
sk: Nepriateľské jednotky vidíš iba v dosahu svojich jednotiek

en: The map is unknown until your units explore it
sk: Mapa je zakrytá, dokiaľ ju tvoje jednotky nezmapujú

en: Allow users who are not playing to watch the game
sk: Umožni nehrajúcim divákom sledovať hru

en: Assign sides to players at random
sk: Priradiť strany hráčom náhodne

en: Share View
sk: Spoločný pohľad

en: Share Maps
sk: Spoločná mapa

en: Share None
sk: Nič spoločné

en: $login|’s game
sk: $login-ova hra

en: You must enter a name.
sk: Musíte zadať meno.

en: Turns:
sk: Kolá:

en: Unlimited turns
sk: Neobmedzené kolá

en: Init. limit:
sk: Štart. limit:

en: Turn bonus:
sk: Bonus za kolá:

en: Reservoir:
sk: Zásoba:

en: Action bonus:
sk: Bonus za akcie:

en: Village gold:
sk: Zlato za dedinu:

en: Village support:
sk: Podpora dedín:

en: Experience modifier:
sk: Modifikátor skúseností:

en: Normal
sk: Normálny

en: Game Lobby:
sk: Čakáreň:

en: Player/Type
sk: Typ hráča

en: Faction/Name
sk: Frakcia/Názov

en: Leader/Gender
sk: Veliteľ/Pohlavie

en: Team/Color
sk: Tím/Farba

en: I’m Ready
sk: Som pripravený

en: The scenario is invalid because it has no id.
sk: Scéna je neplatná, pretože nemá žiadny identifikátor.

en: The scenario is invalid because it has no sides.
sk: Scéna neplatí, pretože nemá definované strany.

en: Waiting for players to join...
sk: Čakám, kým sa pripoja hráči...

en: Waiting for players to choose factions...
sk: Čakám, kým si hráči zvolia frakciu...

en: (Vacant slot)
sk: (Voľné miesto)

en: Anonymous local player
sk: Anonymný lokálny hráč

en: Computer Player
sk: Počítač

en: (Empty slot)
sk: (Prázdne miesto)

en: (Reserved for $playername)
sk: (Vyhradené pre $playername)

en: Network Player
sk: Sieťový hráč

en: Local Player
sk: Človek

en: Empty
sk: Nič

en: Reserved
sk: Rezervované

en: --give--
sk: --dať--

en: Create Game
sk: Vytvor hru

en: Number of players: any
sk: Počet hráčov: ľubovoľný

en: Random map options:
sk: Náhodné voľby mapy:

en: Era:
sk: Éra:

en: No eras available
    for this game.
sk: Pre túto hru
    nie sú žiadne éry.

en: Modifications:
sk: Modifikácie:

en: Next
sk: Ďalej

en: Regenerate
sk: Vytvor znovu

en: Settings...
sk: Nastavenia...

en: Load Game...
sk: Načítať hru...

en: Activate
sk: Aktivovať

en: Scenarios
sk: Scény

en: Campaigns
sk: Výpravy

en: User Maps
sk: Používateľské mapy

en: User Scenarios
sk: Používateľské scény

en: Random Maps
sk: Náhodné mapy

en: No games found.
sk: Nenašli sa žiadne hry.

en: No eras found.
sk: Nenašli sa žiadne éry.

en: No eras found
sk: Nenašli sa žiadne éry

en: Modifications:
    None found.
sk: Modifikácie:
    Žiadne neboli nájdené.

en: Deactivate
sk: Deaktivovať

en: The level is invalid.
sk: Úroveň je neplatná.

en: Players:
sk: Hráči:

en: Size:
sk: Veľkosť:

en: Number of players:
sk: Počet hráčov:

en: No description available.
sk: Popis nie je k dispozícii.

en: Map could not be loaded:
sk: Nepodarilo sa načítať mapu:

en: Map could not be loaded.
sk: Nepodarilo sa načítať mapu.

en: not available.
sk: nie je k dispozícii.

en: User made map
sk: Užívateľom vytvorená mapa

en: --no games open--
sk: --nie je otvorená žiadna hra--

en:  (Unknown Era)
sk:  (Neznáma éra)

en: Scenario:
sk: Scéna:

en: Campaign:
sk: Výprava:

en: Unknown campaign: $campaign_id
sk: Neznáma výprava: $campaign_id

en:  (missing)
sk:  (chýba)

en: Password Required
sk: Vyžaduje sa heslo

en: Game Lobby
sk: Čakáreň

en: Observe Game
sk: Pozoruj hru

en: Join Game
sk: Pridaj sa k hre

en: Preferences
sk: Nastavenia

en: Apply filter
sk: Použiť filter

en: Invert
sk: Invertovať

en: Vacant slots
sk: Voľné miesta

en: Friends in game
sk: Priatelia v hre

en: Search:
sk: Hľadaj:

en: Normal Replays
sk: Normálne záznam

en: Quick Replays
sk: Rýchle záznamy

en: Enter Blindfolded
sk: Vstúpiť so zaviazanými očami

en: Skip quickly to the active turn when observing
sk: Pri pozorovaní rýchlo preskoč na aktuálne kolo

en: Do not show replay turns
sk: Nezobrazovať záznam kôl

en: Enable the games filter. If unchecked all games are shown, regardless of any filter.
sk: Zapnúť filter hier. Ak nie je zvolené, zobrazia sa všetky hry, bez ohľadu na filter.

en: Show all games that do *not* match your filter. Useful for hiding games you are not interested in.
sk: Zobraziť všetky hry, ktoré nespĺňajú filter. Vhodné na skrytie hier, ktoré nie sú zaujímavé.

en: Only show games that have at least one vacant slot
sk: Zobraziť len hry s aspoň jedným voľným miestom

en: Only show games that are played or observed by at least one of your friends
sk: Zobraziť len hry, kde hrá alebo pozoruje niektorý tvoj priateľ

en: Only show games whose title or description contain the entered text
sk: Zobraziť len hry, ktorých názov alebo popis obsahuje zadaný text

en: Joining this game requires a password.
sk: Vstup do tejto hry vyžaduje heslo.

en: Password:
sk: Heslo:

en: Invalid Color
sk: Neplatná farba

en: Selected user:
sk: Vybraný používateľ:

en: Leader:
sk: Veliteľ:

en: Recruits:
sk: Naverbovaných:

en: Waiting for game to start...
sk: Čaká sa na začiatok hry...

en: No era information found.
sk: Nenašli sa informácie o ére.

en: No multiplayer sides found
sk: Sieťová hra nemá určené strany

en: Choose your faction:
sk: Vyber si stranu:

en: Starting position:
sk: Východzia pozícia:

en: multiplayer_starting_gold^Gold | multiplayer_starting_gold^Gold
sk[0]: Zlatiek
sk[1]: Zlatka
sk[2]: Zlatky

en: Getting game data...
sk: Zisťujem herné údaje...

en: invalid network handle
sk: neplatná sieťová handle

en: Client disconnected
sk: Klient sa odpojil

en: Could not connect to host.
sk: Neviem sa pripojiť na server.

en: Could not add socket to socket set
sk: Neviem pridať ďalší socket

en: Could not send initial handshake
sk: Neviem poslať úvodnú správu

en: Could not connect to host
sk: Neviem sa pripojiť na server

en: Terrain with a movement cost less than 1 encountered.
sk: Našiel sa terén s cenou pohybu menšou ako 1.

en: time left for current turn
sk: čas zostávajúci na kolo

en: current local time
sk: aktuálny lokálny čas

en: Auto-Save
sk: Automatické uloženie

en: Back to Turn
sk: Späť na kolo

en: Back to Start
sk: Späť na začiatok

en: The game is out of sync. It might not make much sense to continue. Do you want to save your game?
sk: Hra nie je synchronizovaná. Nemá veľmi zmysel pokračovať. Chceš hru uložiť?

en: Error details:
sk: Detaily chyby:

en: (press $hk to disable)
sk: (stlač $hk pre vypnutie)

en: Accelerated speed enabled!
sk: Zvýšená rýchlosť zapnutá!

en: Accelerated speed disabled!
sk: Zvýšená rýchlosť vypnutá!

en: Scenario Report
sk: Správa o scéne

en: Victory
sk: Víťazstvo

en: You have emerged victorious!
sk: Zvíťazil si!

en: Defeat
sk: Prehra

en: You have been defeated!
sk: Bol si porazený!

en: Error while reading the WML:
sk: Chyba pri čítaní WML:

en: Game Over
sk: Koniec hry

en: This scenario has ended. Do you want to continue the campaign?
sk: Scéna skončila. Chceš pokračovať vo výprave?

en: Unknown scenario: '$scenario|'
sk: Neznáma scéna: '$scenario|'

en: $name has taken control
sk: $name prevzal kontrolu

en: Undoing moves not yet transmitted to the server.
sk: Odvolávam ťahy, ktoré ešte neboli odoslané na server.

en: Waiting for next scenario...
sk: Čakám na ďalšiu scénu...

en: The game is out of sync, and cannot continue. There are a number of reasons this could happen: this can occur if you or another player have modified their game settings. This may mean one of the players is attempting to cheat. It could also be due to a bug in the game, but this is less likely.
    
    Do you want to save an error log of your game?
sk: Hra nie je synchronizovaná a nemôže pokračovať. Je viacero dôvodov, prečo sa to mohlo stať. Napríklad ak ty alebo iný hráč zmenil nastavenia hry. To môže znamenať, že jeden z hráčov sa snažil podvádzať. Môže to byť aj kvôli chybe v programe, ale to je menej pravdepodobné.
    
    Chceš uložiť chybový záznam tejto hry?

en: (press $hotkey to deactivate)
sk: (stlač $hotkey pre deaktivovanie)

en: Remaining gold:
sk: Zostávajúce zlato:

en: Early finish bonus:
sk: Bonus za rýchly koniec:

en: per turn
sk: za kolo

en: Turns finished early:
sk: Ušetrené kolá:

en: Gold:
sk: Zlato:

en: Carry over percentage:
sk: Percentá prenosu zlata:

en: Bonus Gold:
sk: Bonusové zlato:

en: Retained Gold:
sk: Ušetrené zlato:

en: You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold.
sk[0]: Ďalšiu scénu začneš s $gold zlatkami navyše oproti minimálnemu počiatočnému zlatu.
sk[1]: Ďalšiu scénu začneš s $gold zlatkou navyše oproti minimálnemu počiatočnému zlatu.
sk[2]: Ďalšiu scénu začneš s $gold zlatkami navyše oproti minimálnemu počiatočnému zlatu.

en: You will start the next scenario with the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with the defined minimum starting gold.
sk[0]: Ďalšiu scénu začneš s určeným minimálnym počiatočným zlatom.
sk[1]: Ďalšiu scénu začneš s určeným minimálnym počiatočným zlatom.
sk[2]: Ďalšiu scénu začneš s určeným minimálnym počiatočným zlatom.

en: You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher. | You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher.
sk[0]: Ďalšiu scénu začneš s $gold zlatkami alebo s minimálnym začiatočným zlatom, podľa toho ktoré je vyššie.
sk[1]: Ďalšiu scénu začneš s $gold zlatkou alebo s minimálnym začiatočným zlatom, podľa toho ktoré je vyššie.
sk[2]: Ďalšiu scénu začneš s $gold zlatkami alebo s minimálnym začiatočným zlatom, podľa toho ktoré je vyššie.

en: The game is over.
sk: Hra skončila.

en: A network disconnection has occurred, and the game cannot continue. Do you want to save the game?
sk: Prerušilo sa sieťové spojenie a hra nemôže pokračovať. Chceš ju uložiť?

en: It is now $name|’s turn
sk: Na ťahu je $name

en: Replace with AI
sk: Nahraď počítačom

en: Replace with local player
sk: Nahraď iným hráčom

en: Set side to idle
sk: Nastaviť stranu ako nečinnú

en: Save and abort game
sk: Uložiť a zrušiť hru

en: Replace with $player
sk: Nahraď hráčom $player

en: $player has left the game. What do you want to do?
sk: $player opustil hru. Čo chceš urobiť?

en: The replay is corrupt/out of sync. It might not make much sense to continue. Do you want to save the game?
sk: Záznam je poškodený alebo nesynchronizovaný. Nemá veľmi zmysel pokračovať. Chceš hru uložiť?

en: Name:
sk: Názov:

en: Type:
sk: Typ:

en: Race:
sk: Rasa:

en: Level:
sk: Úroveň:

en: No advancement
sk: Žiadne povýšenie

en: Advances to:
sk: Povýši sa na:

en: Trait:
sk: Vlastnosť:

en: invisible:
sk: neviditeľný:

en: This unit is invisible. It cannot be seen or attacked by enemy units.
sk: Táto jednotka je neviditeľná. Súperove jednotky ju nemôžu vidieť ani napadnúť.

en: slowed:
sk: spomalený:

en: This unit has been slowed. It will only deal half its normal damage when attacking and its movement cost is doubled.
sk: Táto jednotka bola spomalená. Pri útoku bude spôsobovať iba polovičné zranenie a cena pohybu sa zdvojnásobí.

en: poisoned:
sk: otrávený:

en: This unit is poisoned. It will lose 8 HP every turn until it can seek a cure to the poison in a village or from a friendly unit with the ‘cures’ ability.
    
    Units cannot be killed by poison alone. The poison will not reduce it below 1 HP.
sk: Táto jednotka je otrávená. V každom kole stratí 8 životov, dokiaľ ju nevyliečia v dedine, alebo nejaká jednotka so schopnosťou liečiť.
    
    Samotný jed jednotku nezabije. Počet životov pôsobením jedu neklesne pod 1.

en: petrified:
sk: skamenený:

en: This unit has been petrified. It may not move or attack.
sk: Táto jednotka skamenela. Nemôže sa hýbať ani bojovať.

en: Alignment:
sk: Príslušnosť:

en: Ability:
sk: Schopnosť:

en:  (inactive)
sk:  (neaktívna)

en: Resistances:
sk: Odolnosti:

en: (Att / Def)
sk: (Úto / Obr)

en: Experience Modifier:
sk: Modifikátor skúseností:

en: Terrain:
sk: Terén:

en: maximum^max.
sk: max.

en: minimum^min.
sk: min.

en: Defense:
sk: Obrana:

en: vision:
sk: dohľadnosť:

en: Movement Costs:
sk: Cena pohybu:

en: Weapon:
sk: Zbraň:

en: Damage:
sk: Zranenia:

en: Base damage:
sk: Základné zranenie:

en: With specials:
sk: Špeciálne zbrane:

en: Time of day:
sk: Denná doba:

en: Leadership:
sk: Velenie:

en: Slowed:
sk: Spomalený:

en: Attacks:
sk: Útoky:

en: Max swarm bonus:
sk: Max. bonus húfu:

en: Swarm:
sk: Húf:

en: Base attacks:
sk: Základné útoky:

en: Specials:
sk: Špeciálne:

en: Subject to swarm:
sk: Ovplyvnené húfom:

en: Weapon range:
sk: Dosah zbrane:

en: Damage type:
sk: Typ zranenia:

en: Damage versus:
sk: Zranenie voči:

en: Accuracy:
sk: Presnosť:

en: Parry:
sk: Odvrátenie:

en: Weapon special:
sk: Špeciálna zbraň:

en: None
sk: Žiadny

en: Lawful units:
sk: Jednotky poriadku:

en: Neutral units:
sk: Neutrálne jednotky:

en: Chaotic units:
sk: Jednotky chaosu:

en: Liminal units:
sk: Jenotky 'na rozhraní'

en: Observers:
sk: Diváci:

en:  replay
sk:  záznam

en: Warning: The file you have tried to load is corrupt. Loading anyway.
sk: Pozor! Súbor, ktorý si chcel načítať, je poškodený. Ale aj tak to skúsim.

en: The save has corrupt version information ($version_number|) and cannot be loaded.
sk: Uložená hra má chybné informácie o verzii ($version_number|) a nemôže byť načítaná.

en: This save is from an old, unsupported version ($version_number|) and cannot be loaded.
sk: Uložená hra je zo starej nepodporovanej verzie hry ($version_number|) a nemôže byť načítaná.

en: This save is from a different version of the game ($version_number|). Do you wish to try to load it?
sk: Táto uložená hra je z inej verzie hry ($version_number|). Mám sa ju pokúsiť načítať?

en: This is not a multiplayer save.
sk: Toto nie je uložená hra viacerých hráčov.

en: The game could not be saved:
sk: Nepodarilo sa uložiť hru:

en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
sk: Uložená hra s týmto názvom už existuje. Chceš ju prepísať?

en: Overwrite?
sk: Prepísať?

en: Save names should not end on '.gz' or '.bz2'. Please remove the extension.
sk: Názvy uložených hier by nemali končiť reťazcom '.gz' a '.bz2'. Prosím odstráňte túto koncovku.

en: Saved
sk: Uložená

en: The game has been saved.
sk: Hra bola uložená.

en: Could not write to file
sk: Neviem zapísať do súboru

en: Save Replay
sk: Uložiť záznam

en: replay
sk: záznam

en: Could not auto save the game. Please save the game manually.
sk: Nepodarilo sa automaticky uložiť hru. Prosím uložte hru pomocou menu.

en: Save Game
sk: Ulož hru

en: Unexpected characters at line start
sk: Nečakané znaky na začiatku riadku

en: Missing closing tag for tag [$tag]
sk: Chýba koncová značka pre značku [$tag]

en: expected at $pos
sk: očakávané na $pos

en: opened at $pos
sk: otvorené na $pos

en: Unterminated [element] tag
sk: Nedokončená značka [element]

en: Invalid tag name
sk: Neplatný názov značky

en: Unterminated [+element] tag
sk: Nedokončená značka [+element]

en: Invalid closing tag name
sk: Nesprávny názov koncovej značky

en: Unterminated closing tag
sk: Nedokončená koncová značka

en: Unexpected closing tag
sk: Nečakaná koncová značka

en: Found invalid closing tag [/$tag2] for tag [$tag1]
sk: Nesprávna koncová značka [/$tag2] pre značku [$tag1]

en: closed at $pos
sk: zatvorené na $pos

en: Empty variable name
sk: Prázdny názov premennej

en: Unexpected characters after variable name (expected , or =)
sk: Nečakané znaky po názve premennej (očakávam , alebo =)

en: Unterminated quoted string
sk: Neukončené úvodzovky okolo textu

en: at $pos
sk: na $pos

en: Value: '$value' Previous: '$previous_value'
sk: Hodnota '$value', predtým '$previous_value'

en: prefix_milli^m
sk: m

en: prefix_micro^µ
sk: µ

en: prefix_nano^n
sk: n

en: prefix_pico^p
sk: p

en: prefix_femto^f
sk: f

en: prefix_atto^a
sk: a

en: prefix_zepto^z
sk: z

en: prefix_yocto^y
sk: y

en: prefix_kibi^K
sk: K

en: prefix_kilo^k
sk: k

en: prefix_mega^M
sk: M

en: prefix_giga^G
sk: G

en: prefix_tera^T
sk: T

en: prefix_peta^P
sk: P

en: prefix_exa^E
sk: E

en: prefix_zetta^Z
sk: Z

en: prefix_yotta^Y
sk: Y

en: infix_binary^i
sk: i

en: Recruits
sk: Naverbovaných

en: Recalls
sk: Privolaných

en: Advancements
sk: Povýšených

en: Losses
sk: Padlých

en: Kills
sk: Zabitých

en: Details
sk: Detaily

en: Select Scenario
sk: Vybrať scénu

en: Campaign
sk: Výprava

en: Scenario
sk: Scéna

en: Damage
sk: Zranenia

en: Overall
sk: Celkom

en: This Turn
sk: Toto kolo

en: Inflicted
sk: Spôsobené zranenia

en: Taken
sk: Utŕžené zranenia

en: Skip
sk: Preskoč

en: Mon
sk: Po

en: Sun
sk: Ne

en: Tue
sk: Ut

en: Wed
sk: St

en: Fri
sk: Pi

en: Sat
sk: So

en: Thu
sk: Št

en: Monday
sk: Pondelok

en: Sunday
sk: Nedeľa

en: Tuesday
sk: Utorok

en: Friday
sk: Piatok

en: Saturday
sk: Sobota

en: Thursday
sk: Štvrtok

en: Wednesday
sk: Streda

en: Jul
sk: Júl

en: Jun
sk: Jún

en: Oct
sk: Okt

en: abbrev^May
sk: Máj

en: February
sk: Február

en: January
sk: Január

en: March
sk: Marec

en: April
sk: Apríl

en: July
sk: Júl

en: June
sk: Jún

en: May
sk: Máj

en: October
sk: Október

en: AM
sk: Predpoludním

en: PM
sk: Popoludní

en: am
sk: predpoludním

en: pm
sk: popoludní

en: Allied village
sk: Spojenecká dedina

en: Enemy village
sk: Nepriateľská dedina

en: Owned village
sk: Naša dedina

en: border_size should be between 0.0 and 0.5.
sk: border_size musí byť medzi 0.0 a 0.5.

en: Hotkey(s):
sk: Klávesové skratky:

en: Stub Time of Day
sk: Zástupca pre dennú dobu

en:  and
sk:  a

en: moves
sk: ťahy

en: XP to advance
sk: skúseností na povýšenie

en:  move
sk:  ťah

en: $effect_description per level
sk: $effect_description za každú úroveň

en: damage | damage
sk[0]: zranení
sk[1]: zranenie
sk[2]: zranenia

en: strike | strikes
sk[0]: údery
sk[1]: úder
sk[2]: údery

en: % accuracy
sk: % presnosť

en: % parry
sk: % odvrátenie

en: chaotic
sk: chaos

en: lawful
sk: poriadok

en: liminal
sk: na rozhraní

en: neutral
sk: neutrál

en: female^chaotic
sk: chaotická

en: female^lawful
sk: poriadok

en: female^liminal
sk: na rozhraní

en: female^neutral
sk: neutrálna

en: SHOW ALL allies’ plans
sk: ZOBRAZIŤ VŠETKY plány spojencov

en: HIDE ALL allies’ plans
sk: SKRYŤ VŠETKY plány spojencov

en: Show plans for $player
sk: Ukáž plán pre $player

en: Hide plans for $player
sk: Skryť plán pre $player

en: Whiteboard Options
sk: Nastavenia tabule
