Battle for Wesnoth 1.6 - en to mr translation catalogue (187 entries)

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Mouse scrolling
mr: माउस स्क्रोलिंग

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Middle-click scrolling
mr: मिड्ल क्लिक स्क्रोलिंग

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show titlescreen animation
mr: मुख्य दृश्यपटल सचेतन दर्शवा

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show combat
mr: युद्ध दर्शवा

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status [unstore_unit]
en: poisoned
mr: विषबाधित

note: [about]
en: Music
mr: संगित

note: [about]
en: Sound Effects
mr: ध्वनी योजना

note: [about]
en: Campaign Design
mr: मोहिम संरचना

note: [about]
en: Afrikaans Translation
mr: अफ्रिकन भाषांतर

note: [about]
en: Arabic Translation
mr: अरेबिक भाषांतर

note: [about]
en: Bulgarian Translation
mr: बल्गेरिअन भाषांतर

note: [about]
en: Chinese Translation
mr: चिनी भाषांतर

note: [about]
en: Chinese (Taiwan) Translation
mr: चिनी(तैवान) भाषांतर

note: [about]
en: Croatian Translation
mr: क्रोएशियन भाषांतर

note: [about]
en: Czech Translation
mr: झेक भाषांतर

note: [about]
en: Danish Translation
mr: डॅनिश भाषांतर

note: [about]
en: Dutch Translation
mr: डच भाषांतर

note: [about]
en: English (GB) Translation
mr: इंग्लिश(ब्रिटिश) भाषांतर

note: [about]
en: Esperanto Translation
mr: एस्परॅन्टो भाषांतर

note: [about]
en: Estonian Translation
mr: एस्टोनिअन भाषांतर

note: [about]
en: Filipino Translation
mr: फिलिपिनो भाषांतर

note: [about]
en: Finnish Translation
mr: फिनिश भाषांतर

note: [about]
en: French Translation
mr: फ्रेंच भाषांतर

note: [about]
en: Galician Translation
mr: गॅलिशिअन भाषांतर

note: [about]
en: German Translation
mr: जर्मन भाषांतर

note: [about]
en: Greek Translation
mr: ग्रिक भाषांतर

note: [about]
en: Hebrew Translation
mr: हेब्रू भाषांतर

note: [about]
en: Hungarian Translation
mr: हंगेरीअन भाषांतर

note: [about]
en: Indonesian Translation
mr: ईंडोनेशिअन भाषांतर

note: [about]
en: Italian Translation
mr: ईटालियन भाषांतर

note: [about]
en: Japanese Translation
mr: जापनीज भाषांतर

note: [about]
en: Korean Translation
mr: कोरियन भाषांतर

note: [about]
en: Latin Translation
mr: लॅटिन भाषांतर

note: [about]
en: Latvian Translation
mr: लॅट्विअन भाषांतर

note: [about]
en: Lithuanian Translation
mr: लिथुअनिअन भाषांतर

note: [about]
en: Macedonian Translation
mr: मॅसेडोनिअन भाषांतर

note: [about]
en: Marathi Translation
mr: मराठी भाषांतर

note: [about]
en: Norwegian Translation
mr: नॉर्वेइअन भाषांतर

note: [about]
en: Polish Translation
mr: पोलिश भाषांतर

note: [about]
en: Portuguese Translation
mr: पोर्तुगिझ भाषांतर

note: [about]
en: Portuguese (Brazil) Translation
mr: पोर्तुगिझ (ब्राझिल) भाषांतर

note: [about]
en: Romanian Translation
mr: रोमानिअन भाषांतर

note: [about]
en: Russian Translation
mr: रशियन भाषांतर

note: [about]
en: Serbian Translation
mr: सर्बिअन भाषांतर

note: [about]
en: Slovak Translation
mr: स्लोव्हाक भाषांतर

note: [about]
en: Spanish Translation
mr: स्पॅनिश भाषांतर

note: [about]
en: Swedish Translation
mr: स्विडिश भाषांतर

note: [about]
en: Turkish Translation
mr: टर्किश भाषांतर

note: [item]: id=potion-poison [object]: id={ID}
en: Poison
mr: विष

note: [aggression]
en: aggressive.
mr: आक्रमक

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [value]
en: Back
mr: मागे

note: [literal]
en: Exit
mr: बाहेर पडा

note: [option]: speaker=narrator
en: Lots of gold
mr: भरपुर सुवर्णमुद्रा

note: [option]: speaker=narrator
en: Don’t make a wish.
mr: ईच्छा करु नका

note: [effect]: type=fire
en: storm trident
mr: वादळी त्रिशूळ

note: [color_range]: id=1 [color_range]: id=red
en: Red
mr: लाल

note: [color_range]: id=2 [color_range]: id=blue
en: Blue
mr: निळा

note: [color_range]: id=3 [color_range]: id=green
en: Green
mr: हिरवा

note: [color_range]: id=5 [color_range]: id=black
en: Black
mr: काळा

note: [color_range]: id=7 [color_range]: id=orange
en: Orange
mr: नारंगी

note: [color_range]: id=8 [color_range]: id=white
en: White
mr: सफेद

note: [color_range]: id=hills
en: Hills
mr: टेकड्या

note: [color_range]: id=mountains
en: Mountains
mr: पर्वत

note: [color_range]: id=forest
en: Forest
mr: जंगल

note: [color_range]: id=sand
en: Sand
mr: रेती

note: [color_range]: id=cave
en: Cave
mr: गुहा

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=village
en: Village
mr: गाव

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=fog
en: Fog
mr: धुके

note: [language]
en: Easy
mr: सोपा

note: [language]
en: Medium
mr: मध्यम

note: [language]
en: Hard
mr: अवघड

note: [server]
en: Official Wesnoth Server
mr: वेसनॉथचा अधिकृत सर्व्हर

note: [server]
en: Alternate Wesnoth Server
mr: वेसनॉथचा पर्यायी सर्व्हर

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: generate_objectives
en: Victory:
mr: विजय

note: [lua]: generate_objectives
en: Defeat:
mr: पराभव

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: id=helptip_large, id=tooltip_large, id=the_list, id=the_label, id=the_icon, id=ok, id=cancel, id=flip, id=the_image
en: OK
mr: ठिक आहे.

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: id=helptip_large, id=tooltip_large, id=the_list, id=the_label, id=the_icon, id=ok, id=cancel, id=flip, id=the_image
en: Cancel
mr: रद्द करा.

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: Play
mr: चालू करा

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: Stop
mr: थांबवा

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: Next Side
mr: पुढिल संघ

note: [menu]: id=actions-menu
en: Actions
mr: क्रिया

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=label-hp
en: HP
mr: शक्ती

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=label-xp
en: XP
mr: अनुभव

note: [label]: id=gold-icon
en: gold
mr: सुवर्ण

note: [label]: id=units-icon
en: units
mr: मोहरे

note: [label]: id=upkeep-icon
en: upkeep
mr: खर्च

note: [label]: id=income-icon
en: income
mr: उत्पन्न

en: Close
mr: बंद

en: Author
mr: लेखक

en: Version
mr: आवृत्ती

en: Size
mr: आकार

en: Type
mr: प्रकार

en: Confirm
mr: नक्की?

en: Attacker
mr: आक्रमणकर्ता

en: Defender
mr: रक्षणकर्ता

en: Time of day
mr: वेळ

en: Leadership
mr: नेतृत्वगुण

en: Total damage
mr: एकुण नुकसान

en: Damage Calculations
mr: नुकसानीचे गणित

en: Dismiss Unit
mr: मोहरा नष्ट करा

en: Recruit
mr: नेमणूक करा

en: Select unit:
mr: मोहरा निवडा

en: Traits
mr: गुण

en: Recall
mr: परत बोलवा

en: Multiplayer
mr: बहुखेळाडू

en: Turn
mr: पाळी

en: Difficulty:
mr: अवघडपणा

en: Version:
mr: आवृत्ती

en: Date
mr: तारिख

en: Load Game
mr: संचित खेळ सुरु करा

en: Cancel orders
mr: आज्ञा रद्द करा

en: level
mr: पातळी

en: HP:
mr: शक्ती

en: XP:
mr: अनुभव

en: Female ♀
mr: स्त्री♀

en: Male ♂
mr: पुरुष♂

en: Warning:
mr: इशारा

en: Info:
mr: माहिती

en: Unknown era
mr: अज्ञात युग

en: Turn
mr: पाळी

en: Quit
mr: बंद करा

en: The End
mr: समाप्त

en: no
mr: नाही

en: yes
mr: हो

en: Map saved.
mr: नकाशा संचित केला

en: Message:
mr: संदेश

en: Rename Unit
mr: मोहर्‍याचे नाव बदला

en: Gender:
mr: लिंग

en: Display version information.
mr: आवृत्ती माहिती दर्शवा

en: Clear chat history.
mr: गप्पांची नोंद नष्ट करा

en: Save game.
mr: खेळ संचित करा

en: Quit game.
mr: बंद करा

en: Save and quit.
mr: संचित करुन ब.द करा

en: Disable autosaves.
mr: स्वयंचलित संचयन बंद करा

en: Create a unit.
mr: मोहरा निर्माण करा

en: Attack Enemy
mr: शत्रूवर आक्रमण करा

en: Choose weapon:
mr: शस्त्र निवडा

en: Time limit
mr: कालमर्यादा

en: Name of game:
mr: खेळाचे नाव

en: Set Password...
mr: परावलीचा शब्द ठरवा

en: You must enter a name.
mr: नाव टाकणे बंधनकारक

en: Normal
mr: सामान्य

en: I’m Ready
mr: मी तयार आहे

en: Waiting for players to join...
mr: खेळाडू शामिल होण्याची वाट बघत आहे

en: Computer Player
mr: संगणकिय खेळाडू

en: Local Player
mr: स्थानिक खेळाडू

en: Empty
mr: रिक्त

en: Reserved
mr: राखिव

en: --give--
mr: --द्या--

en: Create Game
mr: खेळ तयार करा

en: Era:
mr: युग

en: Next
mr: पुढे

en: Players:
mr: खेळाडू

en: Size:
mr: आकार

en: No description available.
mr: वर्णन उपलब्ध नाही

en: --no games open--
mr: --कोणताही खेळ चालू नाही--

en: Password Required
mr: परावलीचा शब्द आवश्यक

en: Observe Game
mr: खेळाचे निरिक्षण करा

en: Join Game
mr: खेळात सामिल व्हा

en: Joining this game requires a password.
mr: ह्या खेळात सामिल होण्यासाठी परावलीचा शब्द आवश्यक आहे

en: Password:
mr: परावलीचा शब्द

en: Invalid Color
mr: अवैध रंग

en: Selected user:
mr: निवडलेला खेळाडू

en: Leader:
mr: नेता

en: Recruits:
mr: नेमणुक

en: Waiting for game to start...
mr: खेळ सुरु होण्याची वाट बघत आहे

en: Defeat
mr: पराभव

en: You have been defeated!
mr: तुम्ही पराभूत झाला आहात

en: Remaining gold:
mr: शिल्लक सुवर्णमुद्रा

en: Early finish bonus:
mr: लवकर संपवल्यामुळे बक्षिस

en: Bonus:
mr: बक्षिस

en: Gold:
mr: सुवर्णमुद्रा

en: Name:
mr: नाव

en: invisible:
mr: अदृश्य

en: poisoned:
mr: विषबाधित

en: Save Game
mr: खेळ संचित करा

en: Recruits
mr: नेमले

en: Recalls
mr: परत बोलावले

en: Losses
mr: गमावले

en: Kills
mr: मारले

en: Damage
mr: नुकसान

en: Allied village
mr: मित्रनियंत्रित गाव

en: Enemy village
mr: शत्रुनियंत्रित गाव

en: Owned village
mr: स्वनियंत्रित गाव

en:  and
mr: आणि

en: damage | damage
mr[0]: नुकसान
mr[1]: नुकसान

en: % accuracy
mr: % अचुकता
