Battle for Wesnoth 1.5.1 - en to mk translation catalogue (96 entries)

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Mouse scrolling
mk: Движење низ мапата со глушецот

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show combat
mk: Прикажи ја борбата

note: [about]
en: Programming
mk: Програмирање

note: [about]
en: General Purpose Administration and Coordination
mk: Општа администрација и координација

note: [about]
en: Artwork and Graphics
mk: Визуелна уметност и графика

note: [about]
en: Music
mk: Музика

note: [about]
en: Sound Effects
mk: Звучни ефекти

note: [about]
en: Campaign Design
mk: Дизајн на кампањи

note: [about]
en: Multiplayer Maps and Balancing
mk: Мапи и баланс за мрежна игра

note: [about]
en: Packagers
mk: Пакувачи

note: [about]
en: Internationalization Managers
mk: Менаџери за преводи

note: [about]
en: Afrikaans Translation
mk: Превод на африканс

note: [about]
en: Arabic Translation
mk: Превод на арапски

note: [about]
en: Basque Translation
mk: Превод на баскиски

note: [about]
en: Bulgarian Translation
mk: Превод на бугарски

note: [about]
en: Catalan Translation
mk: Превод на каталонски

note: [about]
en: Chinese Translation
mk: Превод на кинески

note: [about]
en: Chinese (Taiwan) Translation
mk: Превод на тајвански кинески

note: [about]
en: Czech Translation
mk: Превод на чешки

note: [about]
en: Danish Translation
mk: Превод на дански

note: [about]
en: Dutch Translation
mk: Превод на холандски

note: [about]
en: English (GB) Translation
mk: Превод на британски англиски

note: [about]
en: Esperanto Translation
mk: Превод на есперанто

note: [about]
en: Estonian Translation
mk: Превод на естонски

note: [about]
en: Filipino Translation
mk: Превод на филипински

note: [about]
en: Finnish Translation
mk: Превод на фински

note: [about]
en: French Translation
mk: Превод на француски

note: [about]
en: Galician Translation
mk: Превод на галициски

note: [about]
en: German Translation
mk: Превод на германски

note: [about]
en: Greek Translation
mk: Превод на грчки

note: [about]
en: Hebrew Translation
mk: Превод на хебрејски

note: [about]
en: Hungarian Translation
mk: Превод на унгарски

note: [about]
en: Indonesian Translation
mk: Превод на индонезиски

note: [about]
en: Italian Translation
mk: Превод на италијански

note: [about]
en: Japanese Translation
mk: Превод на јапонски

note: [about]
en: Korean Translation
mk: Превод на корејски

note: [about]
en: Latin Translation
mk: Превод на латински

note: [about]
en: Lithuanian Translation
mk: Превод на литвански

note: [about]
en: Norwegian Translation
mk: Превод на норвешки

note: [about]
en: Polish Translation
mk: Превод на полски

note: [about]
en: Portuguese Translation
mk: Превод на португалски

note: [about]
en: Portuguese (Brazil) Translation
mk: Превод на бразилски португалски

note: [about]
en: Russian Translation
mk: Превод на руски

note: [about]
en: Serbian Translation
mk: Превод на српски

note: [about]
en: Slovak Translation
mk: Превод на словачки

note: [about]
en: Slovenian Translation
mk: Превод на словенечки

note: [about]
en: Spanish Translation
mk: Превод на шпански

note: [about]
en: Swedish Translation
mk: Превод на шведски

note: [about]
en: Turkish Translation
mk: Превод на турски

note: [about]
en: Valencian (southern Catalan) Translation
mk: Превод на валенсиски (јужно-каталонски)

note: [about]
en: Bots
mk: Ботови

note: [item]: id=holly-water [object]
en: Holy Water
mk: Светена вода

note: [item]: id=potion-poison [object]: id={ID}
en: Poison
mk: Отров

note: [color_range]: id=1 [color_range]: id=red
en: Red
mk: Црвено

note: [color_range]: id=2 [color_range]: id=blue
en: Blue
mk: Сино

note: [color_range]: id=3 [color_range]: id=green
en: Green
mk: Зелено

note: [color_range]: id=4 [color_range]: id=purple
en: Purple
mk: Пурпурно

note: [color_range]: id=5 [color_range]: id=black
en: Black
mk: Црно

note: [color_range]: id=6 [color_range]: id=brown
en: Brown
mk: Кафеаво

note: [color_range]: id=7 [color_range]: id=orange
en: Orange
mk: Портокалово

note: [color_range]: id=8 [color_range]: id=white
en: White
mk: Бело

note: [color_range]: id=9 [color_range]: id=teal
en: Teal
mk: Тиркизно

note: [language]
en: Easy
mk: Лесно

note: [language]
en: Medium
mk: Средно

note: [language]
en: Hard
mk: Тешко

note: [language]
en: blade
mk: сечило

note: [language]
en: impact
mk: удар

note: [language]
en: fire
mk: оган

note: [language]
en: cold
mk: студенило

note: [language]
en: arcane
mk: волшебство

note: [server]
en: Official Wesnoth Server
mk: Официјален Веснот сервер

note: [server]
en: Alternate Wesnoth Server
mk: Алтернативен Веснот сервер

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: generate_objectives
en: Victory:
mk: Победа:

note: [lua]: generate_objectives
en: Defeat:
mk: Пораз:

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: id=helptip_large, id=tooltip_large, id=the_list, id=the_label, id=the_icon, id=ok, id=cancel, id=flip, id=the_image
en: OK
mk: Добро

note: [menu]: id=menu-main
en: Menu
mk: Мени

note: [menu]: id=actions-menu
en: Actions
mk: Дејства

note: [action]: id=button-endturn
en: End Scenario
mk: Крај на сценариото

note: [label]: id=gold-icon
en: gold
mk: злато

note: [label]: id=villages-icon
en: villages
mk: села

note: [label]: id=units-icon
en: units
mk: единици

note: [unit_level]: id=unit-level
en: statuspanel^level
mk: ниво

en: Close
mk: Затвори

en: addon_type^MP era
mk: Зачувај ја играта

en: addon_type^MP faction
mk: Излези од играта

en: addon_type^MP scenario
mk: Грешка

en: Attacker
mk: Напаѓач

en: Defender
mk: Бранител

en: Campaign: $campaign_name
mk: Кампања: $campaign_name

en: The Battle for Wesnoth
mk: Битка за Веснот

en: Debug mode not available in network games
mk: Модот за откривање грешки не е достапен во мрежни игри

en: replay
mk: снимка

en: Allied village
mk: Сојузничко село

en: Enemy village
mk: Непријателско село

en: Owned village
mk: Поседувано село

en: neutral
mk: неутрален
