Wesnoth 1.8 - en to la translation catalogue (905 entries)

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Confirm deleting saves
la: Exitium servatorum affirmare

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Mouse scrolling
la: Vagatio muris

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Middle-click scrolling
la: Vagatio cum medio globulo

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Keep scrolling when mouse leaves window
la: Vagari pergere ubi mus fenestram linquit

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Local time of day area lighting
la: Lux in hora locale

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show titlescreen animation
la: Animationem quadri principis proponere

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show combat
la: Certamina proponere

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Accept whispers from friends only
la: Murmures ex amicis modo accipere

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Auto-open whisper windows in lobby
la: Fenestras murmurum in atrio semper aperire

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Group players in lobby
la: Lusores in atrio congregare

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Lobby sounds
la: Strepiti atrii

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Disable notifications
la: Nuntios non proponere

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Reverse time graphics
la: Picturas horae convertere

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Choose whether the sun moves left-to-right or right-to-left
la: Eligere utrum sol e sinistra ad dextram moveat an e dextra ad sinistram

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Follow unit actions
la: Facta actorum sequi

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Choose whether the map view should scroll to a unit when an action or move is animated
la: Eligere utrum aspectus chartae ad quemdam actorem sequatur quando movet

note: [advanced_preference]: type=int
en: Chat message aging
la: Nuntiorum colloquii exitus

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Use 12-hour clock format
la: Horologio duodecim horarum uti

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show all unit types in help
la: Omnes actores in auxilio proponere

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Experimental multiplayer lobby
la: Atrium lusoribus pluribus experimentale

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Joystick support
la: Subsidium manipulo

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status [unstore_unit]
en: poisoned
la: venenatur

note: [lua]: generate_objectives [objectives]
en: Gold carryover:
la: Aurei retenturi:

note: [lua]: generate_objectives [note]
en: Notes:
la: Addenda:

note: [about]
en: Programming
la: Programmatio

note: [about]
en: Artwork and Graphics
la: Imagines

note: [about]
en: Music
la: Musica

note: [about]
en: Sound Effects
la: Soni

note: [about]
en: Campaign Design
la: Forma Militiae

note: [about]
en: Multiplayer Maps and Balancing
la: Chartae Pluribus Lusoribus et Aequare

note: [about]
en: Packagers
la: Actores Facisculorum

note: [about]
en: Miscellaneous Contributors
la: Varii

note: [about]
en: Internationalization Managers
la: Moderatores Translationum

note: [about]
en: English strings edition
la: Versio versus Linguae Anglicae

note: [about]
en: Afrikaans Translation
la: Translatio Africana

note: [about]
en: Arabic Translation
la: Translatio Arabica

note: [about]
en: Basque Translation
la: Translatio Vasconica

note: [about]
en: Bulgarian Translation
la: Translatio Bulgarica

note: [about]
en: Catalan Translation
la: Translatio Catalana

note: [about]
en: Chinese Translation
la: Translatio Sinica

note: [about]
en: Chinese (Taiwan) Translation
la: Translatio Respublicae Sinicae

note: [about]
en: Croatian Translation
la: Translatio Croatica

note: [about]
en: Czech Translation
la: Translatio Bohemica

note: [about]
en: Danish Translation
la: Translatio Danica

note: [about]
en: Dutch Translation
la: Translatio Batava

note: [about]
en: English (GB) Translation
la: Translatio Anglica Britanniae

note: [about]
en: English (Shaw) Translation
la: Translatio Anglica Shaviae

note: [about]
en: Esperanto Translation
la: Translatio Esperantica

note: [about]
en: Estonian Translation
la: Translatio Estonicarum

note: [about]
en: Filipino Translation
la: Translatio Philippinica

note: [about]
en: Finnish Translation
la: Translatio Finnica

note: [about]
en: French Translation
la: Translatio Francogallica

note: [about]
en: Friulian Translation
la: Translatio Foroiuliensis

note: [about]
en: Galician Translation
la: Translatio Gallaica

note: [about]
en: German Translation
la: Translatio Theodisca

note: [about]
en: Greek Translation
la: Translatio Graeca

note: [about]
en: Hebrew Translation
la: Translatio Hebraica

note: [about]
en: Hungarian Translation
la: Translatio Hungarica

note: [about]
en: Icelandic Translation
la: Translatio Islandica

note: [about]
en: Indonesian Translation
la: Translatio Indonesia

note: [about]
en: Irish Translation
la: Translatio Hibernica

note: [about]
en: Italian Translation
la: Translatio Italica

note: [about]
en: Japanese Translation
la: Translatio Iaponica

note: [about]
en: Korean Translation
la: Translatio Corea

note: [about]
en: Latin Translation
la: Translatio Latina

note: [about]
en: Latvian Translation
la: Translatio Lettonica

note: [about]
en: Lithuanian Translation
la: Translatio Lituana

note: [about]
en: Macedonian Translation
la: Translatio Macedonica Praesentis

note: [about]
en: Marathi Translation
la: Translatio Maratha

note: [about]
en: Norwegian Translation
la: Translatio Norvegica

note: [about]
en: Old English Translation
la: Translatio Anglica Prisca

note: [about]
en: Polish Translation
la: Translatio Polonica

note: [about]
en: Portuguese Translation
la: Translatio Lusitana

note: [about]
en: Portuguese (Brazil) Translation
la: Translatio Lusitana Brasiliae

note: [about]
en: Romanian Translation
la: Translatio Dacoromanica

note: [about]
en: Russian Translation
la: Translatio Russica

note: [about]
en: Scottish Gaelic Translation
la: Translatio Gadelica

note: [about]
en: Serbian Translation
la: Translatio Serbica

note: [about]
en: Slovak Translation
la: Translatio Slovaca

note: [about]
en: Slovenian Translation
la: Translatio Slovena

note: [about]
en: Spanish Translation
la: Translatio Hispanica

note: [about]
en: Swedish Translation
la: Translatio Suecica

note: [about]
en: Turkish Translation
la: Translatio Turcica

note: [about]
en: Ukrainian Translation
la: Translatio Ucrainica

note: [about]
en: Valencian (southern Catalan) Translation
la: Translatio Valentiana (Catalana Australis)

note: [about]
en: Vietnamese Translation
la: Translatio Vietnamica

note: [about]
en: RACV’s Translation
la: Translatio RACV

note: [about]
en: Bots
la: Automata

note: [item_group]: id=items
en: Items
la: Obiecta

note: [item]: id=altar_evil
en: Evil Altar
la: Ara Mala

note: [item]: id=altar
en: Altar
la: Ara

note: [item]: id=anvil
en: Anvil
la: Incus

note: [item]: id=archery-target
en: Archery Target
la: Destinatum

note: [item]: id=armor
en: Armor
la: Arma

note: [item]: id=axe
en: Axe
la: Securis

note: [item]: id=bomb
en: Bomb
la: Bomba

note: [item]: id=bones
en: Bones
la: Ossa

note: [item]: id=bow-crystal
en: Crystal Bow
la: Arcus Crystallus

note: [item]: id=bow-elven
en: Elven Bow
la: Arcus Dryadis

note: [item]: id=bow
en: Bow
la: Arcus

note: [item]: id=box
en: Box
la: Arca

note: [item]: id=buckler
en: Buckler
la: Fibula

note: [item]: id=cage
en: Cage
la: Cavea

note: [item]: id=chest
en: Chest
la: Arca

note: [item]: id=holly-water [object]
en: Holy Water
la: Aqua Sancta

note: [item]: id=key
en: Key
la: Clavis

note: [item]: id=potion-poison [object]: id={ID}
en: Poison
la: Venenum

note: [item]: id=storm-trident [object]
en: Storm Trident
la: Tridens Tempestatum

note: [item]: id=sword
en: Sword
la: Gladius

note: [item_group]: id=scenery
en: Scenery
la: Umbrae

note: [item]: id=lighthouse
en: Lighthouse
la: Pharus

note: [item]: id=signpost
en: Signpost
la: Signum

note: [item]: id=well
en: Well
la: Pluteus

note: [item]: id=whirlpool
en: Whirlpool
la: Vortex

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_leader_control_{CONTROLLED_SIDE}
en: Ask $ally_leader.name (leader of side $ally_leader.side) to move here
la: Rogare $ally_leader.name (princeps manus $ally_leader.side) ut huc moveat

note: [note]
en: In this scenario, you may issue instructions to an allied side by right-clicking on a unit that belongs to it.
la: In hoc scaenario, mandata manui socio dare potes in unum actorum dextro premendo.

note: [literal] [overview_message_has_instructions]: speaker=narrator [overview_message_no_instructions]: speaker=narrator
en: Instruct ally
la: Socium mandare

note: [overview_message_has_instructions]: speaker=narrator
en: $ally_leader.name (side $ally_side|) is carrying out the following instructions:
la: $ally_leader.name (manus $ally_side|) haec mandata implet:

note: [overview_message_no_instructions]: speaker=narrator
en: $ally_leader.name (side $ally_side|) has not been given any instructions and is acting normally.
la: $ally_leader.name (side $ally_side|) nulla mandata habet et naturaliter agit.

note: [aggression]
en: Be more aggressive
la: Magis bellicosus esse

note: [aggression]
en: aggressive.
la: bellicosus.

note: [caution]
en: Be more defensive
la: Magis cautus esse

note: [caution]
en: defensive.
la: cautus.

note: [focus_on_enemy]
en: Focus on defeating...
la: Vincendum curare...

note: [focus_on_enemy]
en: focusing on defeating $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.
la: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description| vincendum curare.

note: [else]
en: side $temp_i
la: manus $temp_i

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [value]
en: Back
la: Retro

note: [protect]
en: Focus on protecting...
la: Protegendum curare...

note: [protect]
en: focusing on protecting $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.
la: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description| vincendum curare.

note: [option]: type=objective
en: Defend a location...
la: Locum defendere...

note: [print]
en: Right-click to select a location to defend
la: Dextra tangere ut locum defendendum eligas

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_defend_location_picker
en: Defend this location
la: Hunc locum defendere

note: [command]
en: focusing on defending the area around $x1|,$y1|.
la: Defendum spatium circa $x1|,$y1 curare.

note: [print]
en: Location selection canceled
la: Electio loci deleta

note: [revoke_objective_orders]
en: Clear objective orders
la: Mandata de proposito delere

note: [revoke_behavior_orders] [revoke_objective_orders] [then]
en: none set.
la: nulla ponita.

note: [revoke_behavior_orders]
en: Clear behavior orders
la: Mandata de ingenio delere

note: [revoke_all_orders]
en: Clear all orders
la: Omnia mandata delere

note: [do]
en: Objective: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Behavior: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description
la: Propositum: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Mores: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description

note: [literal]
en: Set objective...
la: Propositum ponere...

note: [literal]
en: Set behavior...
la: Ingenium ponere...

note: [literal]
en: Exit
la: Exire

en: Set special orders...
la: Mandata praecipua ponere...

en: Move leader to...
la: Ducem movere ad...

en: Right-click to select a location to move leader to
la: Dextra tangere ut locum ubi dux attingat eligas

en: Move leader here
la: Ducem huc movere

en: moving leader to $x1|,$y1|.
la: Ducem ad $x1|,$y1| movens.

en: Clear special orders
la: Mandata praecipua delere

en: Special: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description
la: Praecipua: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description

note: [message]: speaker=narrator
en: You have come across a wishing well. What would you like to wish for?
la: Fontem optationum invenisti. Quid optabis?

note: [option]: speaker=narrator
en: A swift victory
la: Victoriam celerem

note: [message]: speaker=unit
en: With this golden coin, I wish that this battle end in a swift and safe victory.
la: Hoc aureo opto ut celeriter et tuto vincamus.

note: [option]: speaker=narrator
en: Lots of gold
la: Multos aureos

note: [message]: speaker=unit
en: I wish this single gold coin be returned ten-fold to me.
la: Opto ut hoc unum aureum mihi decies reddatur.

note: [option]: speaker=narrator
en: Peace throughout Wesnoth.
la: Pacem per Vesnotem.

note: [message]: speaker=unit
en: The only thing worth wishing for is peace throughout the land.
la: Pax in terra cuncta sola optatio est digna.

note: [option]: speaker=narrator
en: Don’t make a wish.
la: Nihil optare.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Healing
la: Potio Salutis

note: [object]: id={ID}
en: A feeling of well-being overwhelms the drinker.
la: Sensus salutis bibentem obruit.

note: [object]: id={ID}
en: You are not worthy of healing.
la: Non dignus curatione es.

note: [object]: id={ID}
en: Poison is seeping through the veins of this unit at this very moment.
la: Venenum per venas actoris statim fluit.

en: holy water^Take it
la: Capere

en: holy water^Leave it
la: Linquere

en: I am not suited to the use of this item! Let another take it.
la: Non sum qui ut hoc uti possim! Alius sumat.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Strength
la: Potio Virtutis

note: [object]: id={ID}
en: Strength is given to the drinker.
la: Virtus bibenti datur.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Decay
la: Potio Ruinae

note: [object]: id={ID}
en: This poor unit drank something really bad.
la: Hic actor miser nescioquid permalum bibit.

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Regeneration
la: Anulus Convalescendi

note: [object]: id={ID}
en: This ring will heal the bearer a little each turn.
la: Anulus gerulum quamque vicem paulatim curabit.

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Slowness
la: Anulus Tarditatis

note: [object]: id={ID}
en: The bearer of this ring is slowed.
la: Gerulus anuli lentior fit.

note: [object]: id={ID}
en: Staff of Swiftness
la: Lituus Celeritatis

note: [object]: id={ID}
en: This staff will grant the bearer swift movement.
la: Lituus gerulo motum celerem dabit.

note: [object]: id={ID}
en: Only magical beings can wield such an object.
la: Tantum animalia magica tali uti possunt.

en: Only the mermen can use this item!
la: Tantum Nereides hac uti possunt!

en: Should $unit.name pick up the trident?
la: Debesne $unit.name tridentem carpere?

en: storm trident^Leave it
la: Capere

en: storm trident^Take it
la: Linquere

note: [object]
en: This trident allows a merman to shoot electric bolts at his enemies!
la: Hoc tridente Nereid fulmina in hostes conicere potest!

note: [effect]: type=fire
en: storm trident
la: tridens tempestatum

note: [effect]: type=fire
en: sceptre of fire
la: sceptrum ignis

en: Bal,Cam,Corn,Del,Earl,El,Fox,Fren,Gel,Hel,Hex,Hol,Hox,Il,Kin,Nam,Nes,New,Ol,Old,Olf,Oul,Ox,Rock,Rook,Sal,Sam,Sed,Sel,Sen,Sil,Tal,Water,Wet,York
la: Bal,Cam,Corn,Del,Duci,El,Vulpi,Fren,Gel,Hel,Hex,Hol,Hox,Il,Cin,Nam,Nes,Novi,Ol,Prisci,Olf,Oul,Ox,Saxi,Grypi,Sal,Sam,Sed,Sel,Sen,Sil,Tal,Aqua,Madidi,Eboracum

note: [objective]: condition=lose
en: Turns run out
la: Tempus exit

note: [lua]: generate_objectives
en: Early finish bonus.
la: Bonum a perfectione cito.

note: [lua]: generate_objectives
en: No early finish bonus.
la: Nullum bonum a perfectione cito.

en: <small>(early finish bonus)</small>
la: <small>(Bonum a perfectione cito)</small>

en: (early finish bonus)
la: (Bonum a perfectione cito)

note: [lua]: generate_objectives
en: No gold carried over to the next scenario.
la: Nihil aureorum ad scaenarium secundum transferetur.

en: 
    100% of finishing gold carried over to the next scenario.
la: 
    Omnes aurei ad scaenarium secundum transferetur.

en: 
    40% of finishing gold carried over to the next scenario.
la: 
    XL% aureorum ad scaenarium secundum transferetur.

en: 
    20% of finishing gold carried over to the next scenario.
la: 
    XX% aureorum ad scaenarium secundum transferetur.

en: Alternative objective:
la: Propositum alterum:

en: Bonus objective:
la: Propositum additum:

note: [note]: description=<b>
en: This is the last scenario.
la: Hoc est scaenarium ultimum.

note: [message]: speaker=narrator
en: You retrieve $amount_gold pieces of gold.
la: $amount_gold aureorum recepisti.

note: [color_range]: id=1 [color_range]: id=red
en: Red
la: Rubra

note: [color_range]: id=lightred
en: Light Red
la: Rubea

note: [color_range]: id=darkred
en: Dark Red
la: Rubida

note: [color_range]: id=2 [color_range]: id=blue
en: Blue
la: Caerulea

note: [color_range]: id=3 [color_range]: id=green
en: Green
la: Viridis

note: [color_range]: id=4 [color_range]: id=purple
en: Purple
la: Purpurea

note: [color_range]: id=5 [color_range]: id=black
en: Black
la: Nigra

note: [color_range]: id=6 [color_range]: id=brown
en: Brown
la: Adusta

note: [color_range]: id=7 [color_range]: id=orange
en: Orange
la: Rutila

note: [color_range]: id=8 [color_range]: id=white
en: White
la: Alba

note: [color_range]: id=9 [color_range]: id=teal
en: Teal
la: Aqua

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=gold
en: Gold
la: Aurei

note: [color_range]: id=reef
en: Reef
la: Cautes

note: [color_range]: id=deep_water
en: Deep water
la: Salum

note: [color_range]: id=flat
en: Flat
la: Planum

note: [color_range]: id=hills
en: Hills
la: Colles

note: [color_range]: id=mountains
en: Mountains
la: Montes

note: [color_range]: id=forest
en: Forest
la: Silva

note: [color_range]: id=sand
en: Sand
la: Harena

note: [color_range]: id=frozen
en: Frozen
la: Glacialis

note: [color_range]: id=cave
en: Cave
la: Caverna

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=village
en: Village
la: Viculus

note: [color_range]: id=castle
en: Castle
la: Castellum

note: [color_range]: id=keep
en: Keep
la: Arx

note: [color_range]: id=rails
en: Rail
la: Lamina

note: [color_range]: id=unwalkable
en: Unwalkable
la: Invium

note: [color_range]: id=impassable
en: Impassable
la: Impervium

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=fog
en: Fog
la: Nebula

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=shroud
en: Shroud
la: Absconsus

note: [language]
en: Easy
la: Facilis

note: [language]
en: Medium
la: Mediocris

note: [language]
en: Hard
la: Difficilis

note: [language]
en: Nightmare
la: Horribilis

note: [language]
en: Lawful units fight better during the day, and worse at night.
    
    Day: +25% Damage
    Night: −25% Damage
la: Actores diurni melius diu pugnant et peius noctu.
    
    Diu: +XXV% Damni
    Noctu: −XXV% Damni

note: [language]
en: Neutral units are unaffected by day and night, fighting equally well under both conditions.
la: Dies et nox actores medios non adficit, quia ambis temporibus in aequo sunt.

note: [language]
en: Chaotic units fight better at night, and worse during the day.
    
    Day: −25% Damage
    Night: +25% Damage
la: Actores nocturni melius noctu pugnant et peius diu.
    
    Diu: −XXV% Damni
    Noctu: +XXV% Damni

note: [language]
en: Liminal units only reach their full strength during twilight.
    
    Day: −25% Damage
    Night: −25% Damage
la: Actores ancipites crepusculo diluculoque modo valescunt.
    
    Diu: -XXV% Damni
    Noctu: -XXV% Damni

note: [language]
en: $name|’s Bridge,$name|’s Crossing
la: Pons $name|ensis,Transitus $name|ensis

note: [language]
en: $name|’s Highway,$name|’s Pass,Path of $name
la: Via $name|ensis,Saltus $name|ensis,Via $name|ensis

note: [language]
en: $name River,River $name
la: $name Flumen,Fluvius $name|ensis

note: [language]
en: $name Forest,$name|’s Forest
la: $name Silva,Silva $name|ensis

note: [language]
en: $name Lake
la: Lacus $name

note: [language]
en: $name|’s Peak,Mount $name
la: Culmen $name|ensis,Mons $name|ensis

note: [language]
en: $name|’s Swamp,$name|marsh,$name|fen
la: Palus $name|ensis,Palus $name|ensis,Stagnum $name|ensis

note: [language]
en: $name|bury,$name|ham,$name|ton,$name|bury
la: $name|usium,$name|num,$name|opolis,$name|tia

note: [language]
en: $name|harbor,$name|port,$lake|port,$lake|harbor
la: Portus $name|ensis,Portus $name|ensis,Portus $name|ensis

note: [language]
en: $name|ham,$name|ford,$name|cross,$river|ford,$river|cross,$name on river
la: Pagus $name|ensis,Vadum $name|ensis,Transitus $river|ensis,$river|vadum,$name| in flumine

note: [language]
en: $river|bridge,$river|bridge,$river|bridge,$name|ham,$name|bridge,$bridge|ham,$bridge|ton
la: $river|pons,$river|pons,$river|pons,Pagus $name|ensis,Pons $name|ensis,$bridge|arium,$bridge|num

note: [language]
en: $name|ham,$name|ton,$name|field
la: $name|num,Oppidum $name|enssis,Campus $name|ensis

note: [language]
en: $name|ham,$name|ton,$name|wood,$name Forest,$forest|wood,$forest|ham,$forest|ton
la: Pagus $name|ensis,Oppidum $name|sis,Silva $name|ensis,Nemus $name|ensis,$forest|silva,$forest|rium,$forest|ium

note: [language]
en: $name|ham,$name|bury,$name|ton,$name|hill,$name|crest
la: $name|ium,$name|oen,$name|aris,$name|mons,$name|culmen

note: [language]
en: $mountain|mont,$mountain|cliff,$mountain|bury,$mountain|ham
la: Mons $mountain,$mountain|rupes,$mountain|nium,$mountain|num

note: [language]
en: $name|ham,$name|bury,$name|ton,$name|mont,$name|mont,$name|cliff,$name|cliff
la: $name|ium,$name|oen,$name|aris,Collis $name|sis,Culmen $name|sis

note: [language]
en: $road|’s Rest,$road|’s Waypoint,$road|bury,$road|ham,$name|bury,$name|ham
la: Portus $road|ensis,Millarium $road|ensis,$road|bury,$road|ium,$name|nium,$name|num

note: [language]
en: $name|bury,$name|ham,$name|ton,$swamp|bury,$swamp|ham,$swamp|ton,
la: $name|ulum,$name|opolis,$name|tia,$swamp|ulum,$swamp|opolis,$swamp|tia

note: [language]
en: melee
la: comminus

note: [language]
en: ranged
la: eminus

note: [language]
en: blade
la: lamina

note: [language]
en: pierce
la: cuspis

note: [language]
en: impact
la: impulsum

note: [language]
en: fire
la: igneum

note: [language]
en: cold
la: frigidum

note: [language]
en: arcane
la: mysticum

note: [server]
en: Official Wesnoth Server
la: Servatrum Publicum Vesnotei

note: [server]
en: Alternate Wesnoth Server
la: Servatrum Alternum Vesnotei

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^poisoned
la: venenatur

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^slowed
la: tardatur

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: slowed
la: tardatur

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^petrified
la: defigitur

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: petrified
la: defigitur

note: [lua]: set_status
en: female^unhealable
la: insanabilis

note: [lua]: set_status
en: unhealable
la: insanabilis

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: generate_objectives
en: Victory:
la: Victoria:

note: [lua]: generate_objectives
en: Defeat:
la: Clades:

note: [lua]: generate_objectives
en: (%d turns left)
la: (%d vicium reliquorum)

note: [lua]: generate_objectives
en: (this turn left)
la: (haec vicis relicta)

note: [lua]: generate_objectives
en: %d%% of gold carried over to the next scenario.
la: %d%% aureorum ad scaenarium secundum transferetur.

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: id=helptip_large, id=tooltip_large, id=the_list, id=the_label, id=the_icon, id=ok, id=cancel, id=flip, id=the_image
en: OK
la: Affirmare

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: id=helptip_large, id=tooltip_large, id=the_list, id=the_label, id=the_icon, id=ok, id=cancel, id=flip, id=the_image
en: Cancel
la: Vetare

en: very long
la: longissimus

en: electrical
la: electricus

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: Play
la: Ludere

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: continuous replay
la: relusus continuus

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: Stop
la: Consistere

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: pause at end of turn
la: morari in fine vicis

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: Reset
la: Reponere

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: reset to beginning
la: ad initium reponere

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: Next Turn
la: Vicis Secunda

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: play turn
la: vicem ludere

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: Next Side
la: Manus Secunda

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: play side turn
la: vicem manus ludere

note: [menu]: id=show-what
en: Point of view
la: Aspectus

note: [action]: id=skip-animation, type=checkbox
en: Skip animation
la: Animationem praeterire

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=replay-label
en: Replay
la: Reludere

note: [menu]: id=menu-main
en: Menu
la: Tabula

note: [menu]: id=actions-menu
en: Actions
la: Acta

note: [action]: id=button-endturn
en: End Turn
la: Vicem Finire

note: [action]: id=button-endturn
en: End Scenario
la: Scaenarium Finire

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=label-hp
en: HP
la: PS

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=label-xp
en: XP
la: PU

note: [label]: id=gold-icon
en: gold
la: aurei

note: [label]: id=villages-icon
en: villages
la: viculi

note: [label]: id=units-icon
en: units
la: actores

note: [label]: id=upkeep-icon
en: upkeep
la: impendium

note: [label]: id=income-icon
en: income
la: fructus

note: [unit_level]: id=unit-level
en: statuspanel^level
la: ordo

note: [unit_moves]: id=unit-moves
en: statuspanel^moves
la: motus

note: [unit_defense]: id=unit-defense
en: statuspanel^terrain def.
la: defensio

note: [label]: id=label-mp
en: MP
la: PL

note: [tip]
en: Don’t neglect to earn your leader experience! You need to keep him safe, but if you coddle him too much he may be too weak to survive future battles.
la: Fac ut dux usum adipiscatur! Necesse est eum tueri, sed si nimis a malis tegas, debilior fiat quam ut superstes proeliis futuris sit.

note: [tip]
en: <i>― Great Mage Delfador, 516YW</i>
la: <i>― Magnus Magus Delfador, AVC DXVI</i>

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Tactical Guide</i>
la: <i>― De Re Militare Vesnotei</i>

note: [tip]
en: Units with the <i>Intelligent</i> trait need fewer experience points to level up. Early in a campaign, try to give killing blows to these units so you can get some high-level troops sooner.
la: Quibus <i>docti</i> sint minus punctorum usus opus est ut producatur. Si prima militia illis ictus fatalis detur mox copias optimas adipiscaris.

note: [tip]
en: <i>― King Konrad, 536YW</i>
la: <i>― Rex Conradus, AVC DXXXVI</i>

note: [tip]
en: The encircling tactic is very powerful, particularly against fast opponents. By placing two units on opposite sides of an enemy, their zones of control will restrict it to one hex of movement in any direction. Unfortunately, you must completely surround skirmishers to immobilize them.
la: Consilium circmeundi potentissimum est, contra celeres potissimum. Duo actorum ponendo circa hostem is in hexagona continentia concludetur. Sed tamen insidiatores undique circumire necesse est ut arceantur.

note: [tip]
en: <i>― Memoirs of Gweddry, 627YW</i>
la: <i>― Memoria Guetrii, AVC DXXVII</i>

note: [tip]
en: <i>― High Lord Kalenz, 470YW</i>
la: <i>― Optimas Calens, AVC IDLXX</i>

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Community</i>
la: <i>― Populus Vesnotei</i>

note: [tip]
en: <i>Lawful</i> units fight better by day, and <i>chaotic</i> units fight better at night. <i>Neutral</i> units are unaffected by the time of day. The rare <i>liminal</i> units fight best during twilight.
la: Actores <i>diurni</i> diu melius pugnant et <i>nocturni</i> melius noctu. Actores <i>medii</i> diu noctuque aequo sunt. Actores <i>ancipites</i> crepusculo diluculoque valent.

note: [tip]
en: <i>― Royal Compendium of Battle Terminology: Volume II (reprinted 221YW)</i>
la: <i>― De Vocabulis Regiis Proelii: Liber II (exponitus rursus AVC CCXXI)</i>

note: [tip]
en: An otherwise sound plan can fail if you attack at the wrong time of day.
la: Si in mala hora pugnes consilium cetera bonum desit.

note: [tip]
en: <i>― Haldric II, 42YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume I</i>
la: <i>― Haldricus II, Commentarius Rationis Belli: Liber I, AVC ILII</i>

note: [tip]
en: <i>― Haldric II, 43YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume II</i>
la: <i>― Haldricus II, Commentarius Rationis Belli: Liber II, AVC IXIII</i>

note: [tip]
en: <i>― Sir Kaylan, 498YW</i>
la: <i>― Dominus Ceilanus, AVC IID</i>

note: [tip]
en: <i>― Sir Kaylan, 502YW</i>
la: <i>― Dominus Ceilanus, AVC DII</i>

note: [tip]
en: Do not be afraid to retreat and regroup; it is often the key to victory.
la: Noli timere regredi et denuo disponere; saepe victoriam confirmat.

note: [tip]
en: <i>― Meneldur, 123YW</i>
la: <i>― Meneldurus, AVC CXXIII</i>

note: [tip]
en: <i>― Princess Li’sar, 515YW</i>
la: <i>― Filia Reginae Lisaris, AVC DXV</i>

note: [tip]
en: <i>― The Scroll of Chantal, 516YW</i>
la: <i>― Liber Chantalae, AVC DXVI</i>

note: [tip]
en: <i>― Great Sage Dacyn, 626YW</i>
la: <i>— Sapiens Magnus Deicin, AVC DCXXVI</i>

note: [tip]
en: <i>― Queen Li’sar, 528YW</i>
la: <i>― Regina Lisaris, AVC DXXVIII</i>

note: [tip]
en: <i>― Lord Hamel of Knalga</i>
la: <i>― Dominus Hamelus Gnalgae</i>

en: Close
la: Exire

en: An invalid attacker weapon got selected.
la: Telum irritum pugnatori electum est.

en: An invalid defender weapon got selected.
la: Telum irritum defensori electum est.

en: You don’t have a leader to recall with.
la: Non ducem habes qui adlegere possit.

en: You don’t have a leader to recruit with.
la: Non habes ducem qui conscribere potest.

en: cured
la: sanatur

en: female^cured
la: sanatur

en: Ambushed!
la: Insidias!

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 friendly | $friends friendly
la[0]: unus socius
la[1]: $friends de sociis

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 enemy | $enemies enemy
la[0]: unus de hostibus
la[1]: $enemies de hostibus

en: Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)
la: Actores visi! ($friendphrase, $enemyphrase)

en: Enemy unit sighted! | $enemies enemy units sighted!
la[0]: Unus de hostibus visus!
la[1]: $enemies de hostibus visi!

en: Friendly unit sighted | $friends friendly units sighted
la[0]: unus socius visus
la[1]: $friends de sociis visi

en: (press $hotkey to keep moving)
la: ($hotkey premere ad pergendum)

en: Connecting to $server_address|...
la: Ad $server_address Applicans...

en: Downloading list of add-ons...
la: Tabulam appendicum arcessens...

en: Sending add-on <i>$addon_title</i>...
la: Mittens appendicem <i>$addon_title</i>...

en: Removing add-on <i>$addon_title</i> from the server...
la: Appendicem <i>$addon_title</i> ex servatro summovens...

en: Downloading add-on <i>$addon_title</i>...
la: Appendicem <i>$addon_title</i> arcessens...

en: Add-ons Manager
la: Moderator Appendicum

en: addon_type^Campaign
la: Militia

en: addon_type^Scenario
la: Scaenarium

en: addon_type^MP era
la: Aetas PL

en: addon_type^MP faction
la: Factio PL

en: addon_type^MP map-pack
la: Chartae PL

en: addon_type^MP scenario
la: Scaenarium PL

en: addon_type^MP campaign
la: Militia PL

en: addon_type^MP modification
la: Mutatio PL

en: addon_type^Resources
la: Copiae

en: addon_type^Other
la: Alia

en: addon_type^(unknown)
la: (ignota)

en: unit_byte^B
la: B

en: addon_state^Not installed
la: Non imposita

en: addon_state^Published, not installed
la: Edita, non imposita

en: addon_state^Installed
la: Imposita

en: addon_state^Published
la: Edita

en: addon_state^Installed, upgradable
la: Imposita, auctabilis

en: addon_state^Published, upgradable
la: Edita, auctabilis

en: addon_state^Installed, outdated on server
la: Imposita, antiqua

en: addon_state^Published, outdated on server
la: Edita, antiqua

en: addon_state^Installed, broken
la: Imposita, fracta

en: addon_state^Published, broken
la: Edita, fracta

en: addon_state^Unknown
la: Ignota

en: The selected add-on has the following dependency, which is not currently installed or available from the server. Do you wish to continue? | The selected add-on has the following dependencies, which are not currently installed or available from the server. Do you wish to continue?
la[0]: Appendix electa hae adfixa habet, quae iam non imposita est nec servatrum inest. Itane vis pergere?
la[1]: Appendix electa hae adfixa habet, quae iam non imposita est nec servatrum inest. Itane vis pergere?

en: Broken Dependencies
la: Adfixa Fracta

en: Author
la: Auctor

en: Name
la: Nomen

en: Version
la: Versio

en: Size
la: Magnitudo

en: Type
la: Species

en: Install Dependencies
la: Adfixa Imponere

en: The selected add-on has the following dependency, which is not currently installed. Do you wish to install it before continuing? | The selected add-on has the following dependencies, which are not currently installed. Do you wish to install them before continuing?
la[0]: Appendix electa hae adfixa habet, quae iam non imposita est nec servatrum inest. Visne ea imponere ante pergendum?
la[1]: Appendix electa hae adfixa habet, quae iam non imposita est nec servatrum inest. Visne ea imponere ante pergendum?

en: The server responded with an error:
la: Servatrum cum errore responsit:

en: The following dependency could not be installed. Do you still wish to continue? | The following dependencies could not be installed. Do you still wish to continue?
la[0]: Hae adfixa imponi non poterant. Etiam nunc pergere vis?
la[1]: Hae adfixa imponi non poterant. Etiam nunc pergere vis?

en: Dependencies Installation Failed
la: Impositio Adfixorum Deerat

en: The add-on '$addon|' is already installed and contains additional information that will be permanently lost if you continue:
la: Appendix '$addon|' iam imposita informationem continet quae deleta erit si pergis:

en: Publishing information file (.pbl)
la: Fasciculus de Editione (.pbl)

en: Do you really wish to continue?
la: Visne pergere?

en: Confirm
la: Affirmare

en: Response
la: Responsum

en: Terms
la: Leges

en: New Version
la: Versio Nova

en: Old Version
la: Versio Prisca

en: Downloads
la: Arcessiti

en: Publish: $addon_title
la: Edere: $addon_title

en: Delete: $addon_title
la: Delere: $addon_title

en: Filter:
la: Velamen:

en: Description
la: Descriptio

en: Update All
la: Omnia Renovare

en: filter^Options
la: Electiones

en: Add-on Installed
la: Appendix Imposita

en: Add-on Updated
la: Appendix Novata

en: The add-on '$addon_title|' has been successfully installed.
la: Appendix '$addon_title|' bene imposita est.

en: The add-on '$addon_title|' has been successfully updated.
la: Appendix '$addon_title|' bene novata est.

en: Add-ons Installed
la: Appendices Impositae

en: Add-ons Updated
la: Appendices Novatae

en: All add-ons installed successfully.
la: Omnes appendices bene impositse sunt.

en: All add-ons updated successfully.
la: Omnes appendices bene novatae sunt.

en: Installation Failed
la: Imponendo Deest

en: Update Failed
la: Renovatio Deerat

en: The following add-on could not be downloaded or installed successfully: | The following add-ons could not be downloaded or installed successfully:
la[0]: Haec appendix bene arcessi imponive non poterat:
la[1]: Hae appendices bene arcessi imponive non poterant:

en: Remote host disconnected.
la: Hospes remotus disiunxit.

en: You have no add-ons installed.
la: Nihil appendicum imposuisti.

en: The following add-on could not be deleted properly: | The following add-ons could not be deleted properly:
la[0]: Haec appendix bene deleri non poterat:
la[1]: Hae appendices bene deleri non poterant:

en: Add-on Deleted | Add-ons Deleted
la[0]: Appendix Deleta
la[1]: Appendices Deletae

en: The following add-on was successfully deleted: | The following add-ons were successfully deleted:
la[0]: Haec appendix bene deleta erat:
la[1]: Hae appendices bene deletae sunt:

en: Attacker
la: Pugnator

en: Defender
la: Defensor

en: Expected Battle Result (HP)
la: Eventum Expectatum Proelii (PS)

en: Time of day
la: Hora

en: Leadership
la: Ducatus

en:  resistance vs
la:  firmitas vs

en:  vulnerability vs
la:  infirmitas vs

en: Slowed
la: Tardare

en: Total damage
la: Totum damnum

en: No usable weapon
la: Nullum telum utibile

en: Damage Calculations
la: Calculi Damni

en: Do you really want to dismiss him?
la: Visne vere eum dimittere?

en: Do you really want to dismiss her?
la: Visne vere eam dimittere?

en: Dismiss Unit
la: Actorem Dimittere

en: Advance Unit
la: Actorem Producere

en: What should our victorious unit become?
la: Quid de victorioso actore faciamus?

en: Moves
la: Motus

en: Level^Lvl.
la: Ord.

en: unit list^Traits
la: Ingenia

en: Unit List
la: Tabula Actorum

en: Scroll To
la: Vagari Ad

en: No objectives available
la: Nullum propositum ad manum

en: Recruit
la: Conscribere

en: Select unit:
la: Actorem eligere:

en: Traits
la: Ingenia

en: Recall
la: Revocare

en: #(Invalid)
la: #(Irritus)

en: Campaign: $campaign_name
la: Militia: $campaign_name

en: Multiplayer
la: Plures Lusores

en: Tutorial
la: Rudimentum

en: Test scenario
la: Scaenarium ad probandum

en: Turn
la: Vicis

en: Scenario start
la: Initium scaenarii

en: Difficulty:
la: Difficultas:

en: Version:
la: Versio:

en: No Saved Games
la: Nulli Ludi Servati

en: Date
la: Dies

en: Load Game
la: Ludum Restituere

en: Change difficulty
la: Difficultatem mutare

en: Change campaign difficulty before loading
la: Difficultatem militiae ante arcessendum mutare

en: Show replay
la: Relusum proponere

en: Cancel orders
la: Mandata delere

en: Delete Save
la: Servatum Delere

en: Profile
la: Informatio

en: level
la: ordo

en: HP:
la: PS:

en: XP:
la: PU:

en: Moves:
la: Motus:

en: Random
la: Fortuitum

en: Female ♀
la: Femina ♀

en: Male ♂
la: Masculus ♂

en: Unable to find a leader type for faction $faction
la: Non potest ut dux pro factioni $faction inveniatur

en: The Battle for Wesnoth
la: Proelium pro Vesnote

en: Warning
la: Monitus

en: No campaigns are available.
la: Nullae militiae ad manum sunt.

en: Error while starting server:
la: Error erat dum servatrum incipitur:

en: The game could not be loaded:
la: Ludus non restitui potuit:

en: Error while playing the game:
la: Error erat dum ludis:

en: The game map could not be loaded:
la: Charta ludi restitui non potest:

en: Turn changed
la: Vicis mutata

en: Warning:
la: Monitus:

en: Debug:
la: Emendare:

en: Info:
la: Informatio:

en: Unknown era: $era_id
la: Aetas ignota: $era_id

en: Unknown era
la: Aetas ignota

en: Remote scenario
la: Scaenarium longinquum

en: Unknown scenario: $scenario_id
la: Scaenarium ignotum: $scenario_id

en: Unknown scenario
la: Scaenarium ignotum

en: Reloaded game
la: Ludus restitutus

en: Turn
la: Vicis

en: Vacant Slot: | Vacant Slots:
la[0]: Locus Vacuus:
la[1]: Loci Vacui:

en: none
la: nihil

en: In game:
la: In ludo:

en: (observing)
la: (observans)

en: (playing)
la: (ludens)

en: In lobby
la: In Atrio

en: On friends list
la: In tabula amicorum

en: On ignores list
la: In tabula neglectorum

en: Neither a friend nor ignored
la: Nec amicus neque neglectus

en: You
la: Tu

en: Quit
la: Exire

en: The End
la: Finis

en: System default language
la: Lingua solita ordinatri

en: Leader
la: Dux

en: Team
la: Manus

en: Villages
la: Viculi

en: status^Units
la: Actores

en: Upkeep
la: Impendium

en: Income
la: Fructus

en: Current Status
la: Status Praesens

en: More >
la: Amplius >

en: scenario settings^Leader
la: Dux

en: scenario settings^Side
la: Manus

en: scenario settings^Start
    Gold
la: Aurei
    Initiales

en: scenario settings^Base
    Income
la: Fructus
    Naturalis

en: scenario settings^Gold Per
    Village
la: Aurei per
    Viculum

en: scenario settings^Support Per
    Village
la: Subsidium per
    Viculum

en: scenario settings^Fog
la: Nebula

en: scenario settings^Shroud
la: Absconsus

en: no
la: non

en: yes
la: sane

en: Scenario Settings
la: Electiones Scaenarii

en:  < Back
la:  < Retro

en: Reading unit files
la: Fasciculos actorum legens

en: Reinitialize fonts for the current language
la: Scripturae linguae praesenti renovare

en: Searching for installed add-ons
la: Appendices impositas petens

en: Loading title screen
la: Quadrum princeps arcessens

en: Loading data files
la: Fasciculos datorum legens

en: Loading level
la: Ordinem legens

en: Initializing teams
la: Manus incipiens

en: Loading units
la: Actores legens

en: Building terrain rules
la: Leges terrae dans

en: Starting game
la: Ludum incipiens

en: Statistics
la: Rationes Breviariae

en: Save the Map As
la: Chartam Servare Ut...

en: The map already exists. Do you want to overwrite it?
la: Charta iam est. Visne rescribere?

en: Map saved.
la: Charta servavitur.

en: Could not save the map: $msg
la: Chartam servare non potebat: $msg

en: Message:
la: Nuntius:

en: Send to allies only
la: Ad socios modo mittere

en: Send to observers only
la: Ad spectatores modo mittere

en: unit^Gold | Gold
la[0]: Aureus
la[1]: Aurei

en: You have no units available to recruit.
la: Nullos actores habes quas conscribere potes.

en: You don’t have enough gold to recruit that unit
la: Non habes satis auri ut actorem conscribas

en: You are separated from your soldiers and may not recall them
la: Militibus tuis separatis non revocare potes

en: You must have at least 1 gold piece to recall a unit | You must have at least $cost gold pieces to recall a unit
la[0]: Saltem uno aureorum necesse est ut actorem revoces.
la[1]: Saltem $cost aureorum necesse est ut actorem revoces.

en: You cannot end your turn yet!
la: Nondum vicem tuam finire potes!

en: Rename Unit
la: Nomen Actoris Mutare

en: Name:
la: Nomen:

en: Race
la: Stirps

en: Create Unit (Debug!)
la: Creare Actorem (Emendare!)

en: Gender:
la: Sexus:

en: gender^Random
la: Fortuitus

en: Search
la: Investigatio

en: This command is currently unavailable.
la: Nunc hoc imperium non ad manum est.

en: do not translate the 'all'^[all|<command>]
la: [all]<imperium>]

en: Missing argument $arg_id
la: Argumentum amissum $arg_id

en: Available commands $flags_description:
    $list_of_commands
la: Imperia praesentia $flags_description:
    $list_of_commands

en: help
la: auxilium

en:  No help available.
la:  Nullum auxilium ad manum.

en: Usage:
la: Usus:

en: aliases:
la: nomina alia:

en: (A) — admin command
la: (A) — imperium moderatorum

en: (admin only)
la: (moderator modo)

en: Ban and kick a player or observer. If he is not in the game but on the server he will only be banned.
la: Lusorem vel observatorem fugare et deportare. Si non ludum inest sed servatrum, modo fugabitur.

en: <nickname>
la: <nomen>

en: Kick a player or observer.
la: Lusorem vel observatorem fugare.

en: <message>
la: <nuntius>

en: Sends a private message. You cannot send private messages to players in a running game you observe or play in.
la: Nuntium privatum mittit. Nuntios mittere non potes lusoribus qui ludum insunt in quo observas vel ludes.

en: <nickname> <message>
la: <nomen> <nuntius>

en: <level> <domain>
la: <ordo> <regnum>

en: Add a nickname to your ignores list.
la: Nomen tabulae neglectorum addere.

en: Add a nickname to your friends list.
la: Nomen tabulae amicorum addere.

en: Remove a nickname from your ignores or friends list.
la: Nomen a tabula neglectorum amicorumve auferre.

en: Show your ignores and friends list.
la: Tabulam neglectorum amicorumque proponere.

en: <password> <email (optional)>
la: <tessera> <elitterae (arbitrarius)>

en: Register your nickname
la: Nomen dare

en: Drop your nickname.
la: Nomen abdere.

en: <detail> <value>
la: <summa> <res>

en: <room>
la: <conclave>

en: Join a room.
la: Ad conclave convenire.

en: List available rooms.
la: Conclavia praesentia congregare.

en: <room> <msg>
la: <conclave> <msg>

en: Room message.
la: Nuntius conclavi.

en: <room> <type> [value]
la: <conclave> <modus> [res]

en: Room query.
la: Quaesitio conclavi.

en: (debug command)
la: (imperium emendandi)

en: (network only)
la: (modo in rete)

en: do not translate the on/off^[<side> [on/off]]
la: [<manus> [on/off]]

en: <side> <nickname>
la: <manus> <nomen>

en: Clear chat history.
la: Historiam colloquii delere.

en: Debug foreground terrain.
la: Eminentiam emendare

en: Debug layers from terrain under the mouse.
la: Coria terrae sub mure iacentia emendare.

en: Save game.
la: Ludum servare.

en: Quit game.
la: Ludum exire.

en: Save and quit.
la: Servare et exire.

en: Choose next scenario
la: Scaenarium proximum eligere

en: [turn]
la: [vicis]

en: [limit]
la: [finis]

en: Turn debug mode on.
la: Emandare incipere.

en: Turn debug mode off.
la: Emendare finire.

en: <command>[;<command>...]
la: <imperium>[;<imperium>...]

en: <name>[=<command>]
la: <nomen>[=<imperium>]

en: <var>=<value>
la: <var>=<variabile>

en: Set a scenario variable.
la: Variabile scaenarii ponere.

en: Show a scenario variable.
la: Variabilis scaenarii monstrare.

en: Discover all units in help.
la: Omnes actores in auxilio invenire.

en: 'Undiscover' all units in help.
la: Omnes actores in auxilio 'deinvenire'.

en: Create a unit.
la: Actorem creare.

en: Toggle fog for the current player.
la: Nebulam lusori praesenti variare.

en: Toggle shroud for the current player.
la: Absconsum lusori praesenti variare.

en: Give gold to the current player.
la: Aureos lusori praesenti dare.

en: Toggle planning mode.
la: Modum parandi variare.

en: Access whiteboard options dialog.
la: Colloquium electionum tabulae commentationum videre.

en: whisper to $receiver
la: Ad $receiver|intem susurrare

en: whisper: $sender
la: sussurare: $sender

en: (empty)
la: (vacuus)

en: ignores list
la: tabula neglectorum

en: Added to ignore list: $nick
la: Tabulae neglectorum aditus: $nick

en: Invalid username: $nick
la: Nomen irritum: $nick

en: friends list
la: tabula amicorum

en: Added to friends list: $nick
la: Tabulae amicorum aditus: $nick

en: Removed from list: $nick
la: Ab tabula ablatus: $nick

en: friends and ignores list
la: tabula amicorum et neglectorum

en: version
la: versio

en: nick registration
la: nomen dare

en: Layers
la: Coria

en: Choose Scenario (Debug!)
la: Scaenarium Eligere (Emendare!)

en: Debug mode activated!
la: Modus cimicandi apertus!

en: Debug mode deactivated!
la: Modus cimicandi clausus!

en: Unsafe mode enabled!
la: Modus periculosus aperta!

en: Variable not found
la: Variabile non inventum

en: Invalid unit type
la: Modus Actorum Irritus

en: Invalid location
la: Locus Irritus

en: Planning mode activated!
la: Modus parandi apertus!

en: Planning mode deactivated!
la: Modus parandi clausus!

en: ai
la: ia

en: prompt^Command:
la: Imperium:

en: Attack Enemy
la: Hosti Pugnare

en: Choose weapon:
la: Telum eligere:

en: No compatible eras found.
la: Nullae aetates idoneae inventae.

en: No compatible scenarios found.
la: Nulla scaenaria idonea inventae.

en: Cannot find era $era
la: Aetas $era inveniri non potest

en: Defeat enemy leader(s)
la: Ducem(es) hostis vincere

en: Connecting to Server...
la: Ad Servatrum Applicans...

en: Reading from Server...
la: A Servatro Legens...

en: Do you want to continue?
la: Visne pergere?

en: Bad data received from server
la: Data mala a servatro recepta

en: You must login first.
la: Opus est primum nomen dare.

en: The password you provided was incorrect.
la: Tessera comparata falsa erat.

en: Time limit
la: Terminus temporis

en: Name of game:
la: Nomen ludi:

en: Use map settings
la: Electionibus chartae uti

en: Random start time
la: Hora initialis fortuita

en: Fog of war
la: Nebula belli

en: Observers
la: Spectatores

en: Shuffle sides
la: Manus mutare

en: Set Password...
la: Tesseram Ponere...

en: Randomize time of day in begin
la: Initio horam variare

en: The map is unknown until your units explore it
la: Charta ignota erit donec exploratur

en: Allow users who are not playing to watch the game
la: Participes qui non ludent ad observationem admittere

en: Assign sides to players at random
la: Passim manus lusoribus dare

en: Share View
la: Prospectum Partiri

en: Share Maps
la: Chartas Partiri

en: Share None
la: Nihil Partiri

en: $login|’s game
la: Ludus $login|insis

en: You must enter a name.
la: Nomen dare opus est.

en: Turns:
la: Vices:

en: Unlimited turns
la: Vices sempiternae

en: Init. limit:
la: Finis Init.:

en: Turn bonus:
la: Bonum invicem:

en: Reservoir:
la: Lacus:

en: Action bonus:
la: Bonum ab actis:

en: Village gold:
la: Aurei viculorum:

en: Village support:
la: Subsidium viculorum:

en: Experience modifier:
la: Usus mutator:

en: Normal
la: Solita

en: Game Lobby:
la: Atrium Ludi:

en: Player/Type
la: Lusor/Species

en: I’m Ready
la: Paravi

en: The scenario is invalid because it has no sides.
la: Scaenarium irritum est quia partes non habet.

en: Waiting for players to join...
la: Lusores ut coniungant exspectare...

en: Waiting for players to choose factions...
la: Lusores ut factionem legant exspectare...

en: (Vacant slot)
la: (Locus vacuus)

en: Anonymous local player
la: Lusor localis anonymus

en: Computer Player
la: Lusor Ordinatralis

en: (Empty slot)
la: (Locus vacuus)

en: (Reserved for $playername)
la: (Pro $playername|ne assignatus)

en: Network Player
la: Lusor ex Reti

en: Local Player
la: Lusor Localis

en: Empty
la: Vacuus

en: Reserved
la: Assignatus

en: --give--
la: --dare--

en: Create Game
la: Ludum Creare

en: Number of players: any
la: Numeri: alius

en: Era:
la: Aetas:

en: Modifications:
la: Mutationes:

en: Regenerate
la: Novare

en: Settings...
la: Electiones...

en: Load Game...
la: Ludum Resituere...

en: No eras found.
la: Nullae aetates inventae.

en: No eras found
la: Nullae aetates inventae

en: Players:
la: Lusores:

en: Size:
la: Magnitudo:

en: No description available.
la: Nulla descriptio ad manum.

en: --no games open--
la: --nullus ludus apertus--

en:  (Unknown Era)
la:  (Aetas Ignota)

en:  (missing)
la:  (deest)

en: Password Required
la: Tessera Necesse Est

en: Game Lobby
la: Atrium Ludorum

en: Observe Game
la: Ludum Spectare

en: Join Game
la: Ad Ludum Convenire

en: Preferences
la: Electiones

en: Apply filter
la: Velamen aptare

en: Invert
la: Invertere

en: Vacant slots
la: Loci vacui

en: Friends in game
la: Amici in ludo

en: Search:
la: Investigare:

en: Skip quickly to the active turn when observing
la: Celeriter ad vicem praesentem ire cum observas

en: Only show games that have at least one vacant slot
la: Tantum ludos proponere qui saltem unum locum vacuum habet

en: Only show games that are played or observed by at least one of your friends
la: Tantum ludos proponere quos saltem unus de amicis ludit vel observat

en: Only show games whose title or description contain the entered text
la: Tantum ludos propoere cuius titulus vel descriptio verba scripta habet

en: Joining this game requires a password.
la: Ut ad ludum convenias opus est tesseram dare.

en: Password:
la: Tessera:

en: Invalid Color
la: Color Irritus

en: Selected user:
la: Particeps electus:

en: Leader:
la: Dux:

en: Recruits:
la: Tirones:

en: Waiting for game to start...
la: Exspectans initium ludi...

en: No era information found.
la: Nihil de aetate inventum est.

en: No multiplayer sides found
la: Partes pro pluribus lusoribus non inventae

en: Choose your faction:
la: Factionem eligere:

en: Starting position:
la: Primus status:

en: multiplayer_starting_gold^Gold | multiplayer_starting_gold^Gold
la[0]: Aureus
la[1]: Aurei

en: Client disconnected
la: Cliens disiunxit

en: Could not connect to host.
la: Non potest ut cum hospite coniungas.

en: Could not connect to host
la: Non potest ut cum hospite coniungas

en: time left for current turn
la: tempus reliquus hui vice

en: current local time
la: tempus currens localis

en: Auto-Save
la: Ludum sua sponte servare

en: Back to Turn
la: Rursus ad Vicem

en: Back to Start
la: Rursus ad Initium

en: Error details:
la: Summa erroris:

en: Scenario Report
la: Nuntium Scaenarii

en: Victory
la: Victoria

en: You have emerged victorious!
la: Vicisti!

en: Defeat
la: Clades

en: You have been defeated!
la: Victus es!

en: Game Over
la: Ludus Finitus

en: This scenario has ended. Do you want to continue the campaign?
la: Hoc scaenarium finitum est. Visne militiam pergere?

en: Unknown scenario: '$scenario|'
la: Scaenarium ingnotum: '$scenario|'

en: $name has taken control
la: $name imperium habet

en: Waiting for next scenario...
la: Exspectans scaenarium secundum...

en: Remaining gold:
la: Aurei relicti:

en: Early finish bonus:
la: Bonum si cito perficis:

en: per turn
la: invicem

en: Turns finished early:
la: Vicibus qualibus cito finivisti:

en: Bonus:
la: Praemium:

en: Gold:
la: Aurei:

en: Bonus Gold:
la: Aurei Praemii:

en: Retained Gold:
la: Aurei Retenti:

en: The game is over.
la: Ludus finitus est.

en: It is now $name|’s turn
la: Vicis iam $name|inis est

en: Replace with AI
la: Cum IA Supponere

en: Replace with local player
la: Cum lusore locale supponere

en: Replace with $player
la: Cum $player|ine supponere

en: $player has left the game. What do you want to do?
la: $player ludum reliquit. Quid facere vis?

en: Name:
la: Nomen:

en: Type:
la: Modus:

en: Race:
la: Stirps:

en: Level:
la: Ordo:

en: No advancement
la: Nulla promotio

en: Advances to:
la: Producitur ad:

en: Trait:
la: Ingenium:

en: invisible:
la: invisibiles:

en: slowed:
la: tardati:

en: poisoned:
la: venenati:

en: This unit is poisoned. It will lose 8 HP every turn until it can seek a cure to the poison in a village or from a friendly unit with the ‘cures’ ability.
    
    Units cannot be killed by poison alone. The poison will not reduce it below 1 HP.
la: Hic actor venenatus est. VIII PS invicem perdet donec aut remedium invenire potest aut in viculo aut ab actore amico qui ‘antidotum’ possidit.
    
    Actoribus veneno solo interfici non licet. PS modo I attingere possunt.

en: petrified:
la: defixi:

en: This unit has been petrified. It may not move or attack.
la: Hic actor defixus est. Movere vel pugnare non potest.

en: Alignment:
la: Pars:

en: Ability:
la: Facultas:

en:  (inactive)
la:  (abest)

en: Resistances:
la: Firmitas:

en: (Att / Def)
la: (Imp / Def)

en: Experience Modifier:
la: Usus Mutator:

en: Terrain:
la: Terra:

en: maximum^max.
la: max.

en: minimum^min.
la: min.

en: Defense:
la: Defensio:

en: vision:
la: visio:

en: Movement Costs:
la: Pretium Motus:

en: Weapon:
la: Telum:

en: Damage:
la: Damnum:

en: Base damage:
la: Damnum solitum:

en: With specials:
la: Cum praecipuis:

en: Time of day:
la: Hora:

en: Leadership:
la: Ducatus:

en: Slowed:
la: Tardati:

en: Attacks:
la: Impetus:

en: Swarm:
la: Fervent:

en: Base attacks:
la: Impetus soliti:

en: Specials:
la: Praecipua:

en: Subject to swarm:
la: Fervendo affecti:

en: Weapon range:
la: Iactus teli:

en: Damage type:
la: Modus damni:

en: Damage versus:
la: Damnum adversus:

en: Accuracy:
la: Accuratio:

en: Parry:
la: Propulsatio:

en: Weapon special:
la: Praecipuum teli:

en: None
la: Nullum

en: Lawful units:
la: Actores diurni:

en: Neutral units:
la: Actores medii:

en: Chaotic units:
la: Actores nocturni:

en: Liminal units:
la: Actores ancipites:

en: Observers:
la: Spectatores:

en:  replay
la:  relusus

en: This save is from an old, unsupported version ($version_number|) and cannot be loaded.
la: Hic servatus versionis contrariae ($version_number|) est et non restitui potest.

en: This save is from a different version of the game ($version_number|). Do you wish to try to load it?
la: Hic servatus versionis aliae ($version_number|) est. Visne restituere conari?

en: The game could not be saved:
la: Ludus servari non potuit:

en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
la: Est iam servatus. Visne eam rescribere?

en: Overwrite?
la: Rescribes?

en: Saved
la: Servatus

en: Save Replay
la: Relusum Servare

en: replay
la: reludere

en: Could not auto save the game. Please save the game manually.
la: Ludus se sua sponte servare non potest. Amabo ipse servare.

en: Save Game
la: Ludum Servare

en: Empty variable name
la: Nomen vacuum variabili

en: prefix_milli^m
la: m

en: prefix_micro^µ
la: µ

en: prefix_nano^n
la: n

en: prefix_pico^p
la: p

en: prefix_femto^f
la: f

en: prefix_atto^a
la: a

en: prefix_zepto^z
la: z

en: prefix_yocto^y
la: y

en: prefix_kibi^K
la: K

en: prefix_kilo^k
la: k

en: prefix_mega^M
la: M

en: prefix_giga^G
la: G

en: prefix_tera^T
la: T

en: prefix_peta^P
la: P

en: prefix_exa^E
la: E

en: prefix_zetta^Z
la: Z

en: prefix_yotta^Y
la: Y

en: infix_binary^i
la: i

en: Recruits
la: Tirones

en: Recalls
la: Evocati

en: Advancements
la: Producati

en: Losses
la: Perditi

en: Kills
la: Interfecti

en: Details
la: Summa

en: Select Scenario
la: Scaenarium Eligere

en: Campaign
la: Militia

en: Scenario
la: Scaenarium

en: Damage
la: Damnum

en: Overall
la: Totum

en: This Turn
la: Hac Vice

en: Inflicted
la: Datum

en: Taken
la: Passum

en: Skip
la: Praeterire

en: Mon
la: Sol

en: Sun
la: Sat

en: Tue
la: Lun

en: Wed
la: Mar

en: Fri
la: Iov

en: Thu
la: Mer

en: Monday
la: Dies Solis

en: Sunday
la: Dies Saturni

en: Tuesday
la: Dies Lunae

en: Friday
la: Dies Iovis

en: Saturday
la: Dies Veneris

en: Thursday
la: Dies Mercurii

en: Wednesday
la: Dies Martis

en: Jan
la: Ian

en: Jul
la: Iul

en: Jun
la: Iun

en: abbrev^May
la: Mai

en: February
la: Februarius

en: January
la: Ianuarius

en: March
la: Martius

en: April
la: Aprilis

en: August
la: Augustus

en: July
la: Iulius

en: June
la: Iunius

en: May
la: Maius

en: Allied village
la: Viculus socius

en: Enemy village
la: Viculus hostilis

en: Owned village
la: Viculus tuus

en:  and
la:  et

en: moves
la: motus

en: XP to advance
la: PU producendo

en:  move
la:  motus

en: $effect_description per level
la: $effect_description per ordinem

en: damage | damage
la[0]: damnum
la[1]: damnum

en: strike | strikes
la[0]: ictus
la[1]: ictus

en: % accuracy
la: % accurationis

en: % parry
la: % propulsationis

en: chaotic
la: nocturnus

en: lawful
la: diurnus

en: liminal
la: anceps

en: neutral
la: medius

en: female^chaotic
la: nocturna

en: female^lawful
la: diurna

en: female^liminal
la: anceps

en: female^neutral
la: media

en: SHOW ALL allies’ plans
la: Omnia consilia socia edere

en: HIDE ALL allies’ plans
la: Omnia consilia socia abdere

en: Show plans for $player
la: Consilia $player edere

en: Hide plans for $player
la: Consilia $player abdere

en: Whiteboard Options
la: Electiones Tabulae Commentationum
