Wesnoth-1.12 - en to fr translation catalogue (1341 entries)

note: [advanced_preference]: type=combo Associated save_compression_short^ entries need to be as short as possible to avoid stretching the advanced preferences list too much.
en: Compress saved games
fr: Compresser les sauvegardes

note: [option]: type=combo
en: save_compression^Gzip
fr: Gzip

note: [option]: type=combo
en: save_compression_short^gzip
fr: gzip

note: [option]: type=combo
en: save_compression_desc^Default compression, faster
fr: Compression par défaut, rapide

note: [option]: type=combo
en: save_compression^Bzip2
fr: Bzip2

note: [option]: type=combo
en: save_compression_short^bzip2
fr: bzip2

note: [option]: type=combo
en: save_compression_desc^Best compression, slower
fr: Compression maximale, lente

note: [option]: type=combo
en: save_compression^No
fr: Non

note: [option]: type=combo
en: save_compression_short^no
fr: non

note: [option]: type=combo
en: save_compression_desc^Large plain text files
fr: Gros fichiers de texte brut

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Confirm deleting saves
fr: Confirmer la suppression des sauvegardes

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Mouse scrolling
fr: Défilement avec la souris

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Middle-click scrolling
fr: Défilement avec le bouton central de la souris

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Keep scrolling when mouse leaves window
fr: Défilement lorsque la souris quitte la fenêtre

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Local time of day area lighting
fr: Éclairage du terrain selon le moment de la journée local

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show titlescreen animation
fr: Animer l'écran des titres

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show combat
fr: Montrer les combats

note: [advanced_preference]: type=int
en: Ping timeout
fr: Temps d'expiration de réponse

note: [advanced_preference]: type=int
en: Number of seconds to wait for a ping reply before timing out. Set to 0 to disable
fr: Nombre de secondes à attendre avant l'expiration du temps de réponse. Désactiver avec 0

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Accept whispers from friends only
fr: N'accepter que les messages privés des amis

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Auto-open whisper windows in lobby
fr: Fenêtres pour les messages privés du vestibule

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Group players in lobby
fr: Afficher les joueurs par groupe dans le vestibule

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Lobby sounds
fr: Sons du vestibule

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Disable notifications
fr: Désactiver les notifications

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Reverse time graphics
fr: Inverser les graphiques de temps

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Choose whether the sun moves left-to-right or right-to-left
fr: Choisissez si le soleil doit se déplacer de gauche à droite ou de droite à gauche

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Follow unit actions
fr: Suivre les actions des unités

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Choose whether the map view should scroll to a unit when an action or move is animated
fr: Choisissez si la carte doit défiler pour suivre les actions des unités ou non

note: [advanced_preference]: type=int
en: Chat message aging
fr: Durée de vie des messages de la discussion

note: [advanced_preference]: type=int
en: Number of minutes to wait before clearing an ingame chat message. Set to 0 to disable
fr: Nombre de minutes à attendre avant de supprimer un message de la discussion pendant une partie. Mettre à 0 pour désactiver

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Use 12-hour clock format
fr: Afficher l'heure au format 12 heures

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Confirm loading saves from a different version
fr: Confirmer le chargement d'une version différente

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show all unit types in help
fr: Montrer toutes les unités dans l'aide

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show all unit types in the help (requires restart). This does not alter the list of encountered units
fr: Montrer toutes les unités dans l'aide (nécessite un redémarrage). Cela ne change pas la liste des unités rencontrées

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Experimental multiplayer lobby
fr: Interface multijoueur expérimentale

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Replace the classic multiplayer lobby with a newer, experimental interface
fr: Remplace l'interface multijoueur classique par une interface expérimentale plus récente

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Show color cursors
fr: Curseurs colorés

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Use colored mouse cursors, which may be slower or break the game (use at your own risk)
fr: Curseurs de souris colorés, qui peuvent être plus lents ou déstabilisants pour le jeu (utilisation à vos risques et périls)

note: [advanced_preference]: type=boolean
en: Joystick support
fr: Gestion du joystick

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll X-axis joystick
fr: Joystick : numéro du joystick de l'axe X du défilement

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll X-axis
fr: Joystick : numéro de l'axe X du défilement

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll Y-axis joystick
fr: Joystick : numéro du joystick de l'axe Y du défilement

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the scroll Y-axis
fr: Joystick : numéro de l'axe Y du défilement

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the scrolling stick
fr: Joystick : zone morte du levier de défilement

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor X-axis joystick
fr: Joystick : numéro du joystick de l'axe X du curseur

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor X-axis
fr: Joystick : numéro de l'axe X du curseur

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor Y-axis joystick
fr: Joystick : numéro du joystick de l'axe Y du curseur

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the cursor Y-axis
fr: Joystick : numéro de l'axe Y du curseur

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the cursor stick
fr: Joystick : zone morte du levier du curseur

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse X-axis joystick
fr: Joystick : numéro du joystick de l'axe X de la souris

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse X-axis
fr: Joystick : numéro de l'axe X de la souris

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse Y-axis joystick
fr: Joystick : numéro du joystick de l'axe Y de la souris

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the mouse Y-axis
fr: Joystick : numéro de l'axe Y de la souris

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the mouse stick
fr: Joystick : zone morte du levier de la souris

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the thrust axis joystick
fr: Joystick : numéro du joystick de l'axe de poussée

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: number of the thrust axis
fr: Joystick : numéro de l'axe de poussée

note: [advanced_preference]: type=int
en: Joystick: deadzone of the thruster
fr: Joystick : zone morte du levier de l'axe de poussée

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status [unstore_unit]
en: poisoned
fr: empoisonné

note: [lua]: generate_objectives [objectives]
en: Gold carryover:
fr: Or conservé :

note: [lua]: generate_objectives [note]
en: Notes:
fr: Remarques :

note: [about]
en: Programming
fr: Programmation

note: [about]
en: General Purpose Administration and Coordination
fr: Coordination et administration générale

note: [about]
en: Artwork and Graphics
fr: Illustrations et graphismes

note: [about]
en: Music
fr: Musique

note: [about]
en: Sound Effects
fr: Effets sonores

note: [about]
en: Campaign Design
fr: Conception de la campagne

note: [about]
en: Multiplayer Maps and Balancing
fr: Cartes multijoueurs et équilibrage

note: [about]
en: Packagers
fr: Empaqueteurs

note: [about]
en: Miscellaneous Contributors
fr: Autres contributeurs

note: [about]
en: Internationalization Managers
fr: Coordinateurs des traductions

note: [about]
en: English strings edition
fr: Édition des chaînes anglaises

note: [about]
en: Afrikaans Translation
fr: Traduction afrikaans

note: [about]
en: Arabic Translation
fr: Traduction arabe

note: [about]
en: Basque Translation
fr: Traduction basque

note: [about]
en: Bulgarian Translation
fr: Traduction bulgare

note: [about]
en: Catalan Translation
fr: Traduction catalane

note: [about]
en: Chinese Translation
fr: Traduction chinoise

note: [about]
en: Chinese (Taiwan) Translation
fr: Traduction chinoise (Taïwan)

note: [about]
en: Croatian Translation
fr: Traduction croate

note: [about]
en: Czech Translation
fr: Traduction tchèque

note: [about]
en: Danish Translation
fr: Traduction danoise

note: [about]
en: Dutch Translation
fr: Traduction hollandaise

note: [about]
en: English (GB) Translation
fr: Traduction anglaise (Grande-Bretagne)

note: [about]
en: English (Shaw) Translation
fr: Traduction anglaise (Shaw)

note: [about]
en: Esperanto Translation
fr: Traduction espéranto

note: [about]
en: Estonian Translation
fr: Traduction estonienne

note: [about]
en: Filipino Translation
fr: Traduction filipino

note: [about]
en: Finnish Translation
fr: Traduction finnoise

note: [about]
en: French Translation
fr: Traduction française

note: [about]
en: Friulian Translation
fr: Traduction frioulane

note: [about]
en: Galician Translation
fr: Traduction galicienne

note: [about]
en: German Translation
fr: Traduction allemande

note: [about]
en: Greek Translation
fr: Traduction grecque

note: [about]
en: Hebrew Translation
fr: Traduction hébraïque

note: [about]
en: Hungarian Translation
fr: Traduction hongroise

note: [about]
en: Icelandic Translation
fr: Traduction islandaise

note: [about]
en: Indonesian Translation
fr: Traduction indonésienne

note: [about]
en: Irish Translation
fr: Traduction irlandaise

note: [about]
en: Italian Translation
fr: Traduction italienne

note: [about]
en: Japanese Translation
fr: Traduction japonaise

note: [about]
en: Korean Translation
fr: Traduction coréenne

note: [about]
en: Latin Translation
fr: Traduction latine

note: [about]
en: Latvian Translation
fr: Traduction lettonne

note: [about]
en: Lithuanian Translation
fr: Traduction lithuanienne

note: [about]
en: Macedonian Translation
fr: Traduction macédonienne

note: [about]
en: Marathi Translation
fr: Traduction marathe

note: [about]
en: Norwegian Translation
fr: Traduction norvégienne

note: [about]
en: Old English Translation
fr: Traduction en vieil anglais

note: [about]
en: Polish Translation
fr: Traduction polonaise

note: [about]
en: Portuguese Translation
fr: Traduction portugaise

note: [about]
en: Portuguese (Brazil) Translation
fr: Traduction portugaise (Brésil)

note: [about]
en: Romanian Translation
fr: Traduction roumaine

note: [about]
en: Russian Translation
fr: Traduction russe

note: [about]
en: Scottish Gaelic Translation
fr: Traduction gaélique écossaise

note: [about]
en: Serbian Translation
fr: Traduction serbe

note: [about]
en: Slovak Translation
fr: Traduction slovaque

note: [about]
en: Slovenian Translation
fr: Traduction slovène

note: [about]
en: Spanish Translation
fr: Traduction espagnole

note: [about]
en: Swedish Translation
fr: Traduction suédoise

note: [about]
en: Turkish Translation
fr: Traduction turque

note: [about]
en: Ukrainian Translation
fr: Traduction ukrainienne

note: [about]
en: Valencian (southern Catalan) Translation
fr: Traduction valencienne (Catalan du sud)

note: [about]
en: Vietnamese Translation
fr: Traduction vietnamienne

note: [about]
en: RACV’s Translation
fr: Traduction RACV

note: [item_group]: id=items
en: Items
fr: Objets

note: [item]: id=altar_evil
en: Evil Altar
fr: Autel maléfique

note: [item]: id=altar
en: Altar
fr: Autel

note: [item]: id=ankh-necklace
en: Ankh Necklace
fr: Ânkh

note: [item]: id=anvil
en: Anvil
fr: Enclume

note: [item]: id=archery-target
en: Archery Target
fr: Cible de tir à l'arc

note: [item]: id=armor-golden
en: Golden Armor
fr: Armure dorée

note: [item]: id=armor
en: Armor
fr: Armure

note: [item]: id=axe
en: Axe
fr: Hache

note: [item]: id=ball-blue
en: Blue Ball
fr: Boule bleue

note: [item]: id=ball-green
en: Green Ball
fr: Boule verte

note: [item]: id=ball-magenta
en: Magenta Ball
fr: Boule magenta

note: [item]: id=barrel
en: Barrel
fr: Tonneau

note: [item]: id=bomb
en: Bomb
fr: Bombe

note: [item]: id=bones
en: Bones
fr: Ossements

note: [item]: id=bonestack
en: Bonestack
fr: Empilement d'os

note: [item]: id=book1 [item]: id=book2 [item]: id=book3 [item]: id=book4 [item]: id=book5
en: Book
fr: Livre

note: [item]: id=bow-crystal
en: Crystal Bow
fr: Arc de cristal

note: [item]: id=bow-elven
en: Elven Bow
fr: Arc elfique

note: [item]: id=bow
en: Bow
fr: Arc

note: [item]: id=box
en: Box
fr: Caisse

note: [item]: id=brazier
en: Brazier
fr: Brasier

note: [item]: id=buckler
en: Buckler
fr: Bouclier

note: [item]: id=burial
en: Burial
fr: Charnier

note: [item]: id=chest-plain-closed
en: Closed Plain Chest
fr: Coffre ordinaire fermé

note: [item]: id=chest-plain-open
en: Open Plain Chest
fr: Coffre ordinaire ouvert

note: [item]: id=chest
en: Chest
fr: Coffre

note: [item]: id=cloak-green
en: Green Cloak
fr: Cape verte

note: [item]: id=coffin-closed
en: Closed Coffin
fr: Cercueil fermé

note: [item]: id=dragonstatue
en: Dragon Statue
fr: Statue de dragon

note: [item]: id=flame-sword
en: Flaming Sword
fr: Épée enflammée

note: [item]: id=flower1 [item]: id=flower2 [item]: id=flower3 [item]: id=flower4
en: Flower
fr: Fleur

note: [item]: id=gohere
en: Go Here Overlay
fr: Marqueur « Allez ici »

note: [item]: id=gold-coins-large
en: Large Pile of Gold Coins
fr: Gros tas de pièces d'or

note: [item]: id=gold-coins-medium
en: Pile of Gold Coins
fr: Tas de pièces d'or

note: [item]: id=gold-coins-small
en: Small Pile of Gold Coins
fr: Petit tas de pièces d'or

note: [item]: id=grain-sheaf
en: Grain Sheaf
fr: Gerbe de blé

note: [item]: id=hammer-runic
en: Runic Hammer
fr: Marteau runique

note: [item]: id=holly-water [object]
en: Holy Water
fr: Eau bénite

note: [item]: id=key
en: Key
fr: Clef

note: [item]: id=leather-pack
en: Leather Pack
fr: Sac de cuir

note: [item]: id=orcish-flag
en: Orcish Flag
fr: Drapeau orc

note: [item]: id=ornate1 [item]: id=ornate2
en: Ornate
fr: Vase

note: [item]: id=potion-blue
en: Blue Potion
fr: Potion bleue

note: [item]: id=potion-green
en: Green Potion
fr: Potion verte

note: [item]: id=potion-gray
en: Gray Potion
fr: Potion grise

note: [item]: id=potion-red
en: Red Potion
fr: Potion rouge

note: [item]: id=potion-yellow
en: Yellow Potion
fr: Potion jaune

note: [item]: id=ring-brown
en: Brown Ring
fr: Anneau brun

note: [item]: id=ring-gold
en: Golden Ring
fr: Anneau doré

note: [item]: id=ring-red
en: Red Ring
fr: Anneau rouge

note: [item]: id=ring-silver
en: Silver Ring
fr: Anneau d'argent

note: [item]: id=ring-white
en: White Ring
fr: Anneau blanc

note: [item]: id=scarecrow
en: Scarecrow
fr: Épouvantail

note: [item]: id=sceptre-of-fire
en: Sceptre of Fire
fr: Sceptre de feu

note: [item]: id=spear-fancy
en: Fancy Spear
fr: Jolie lance

note: [item]: id=staff-magic
en: Magic Staff
fr: Bâton magique

note: [item]: id=staff
en: Staff
fr: Bâton

note: [item]: id=stone-tablet
en: Stone Tablet
fr: Tablette de pierre

note: [item]: id=storm-trident [object]
en: Storm Trident
fr: Trident des tempêtes

note: [item]: id=straw-bale1 [item]: id=straw-bale2
en: Bale of Straw
fr: Botte de paille

note: [item]: id=sword
en: Sword
fr: Épée

note: [item_group]: id=scenery
en: Scenery
fr: Décor

note: [item]: id=castle-ruins
en: Castle Ruins
fr: Ruines de château

note: [item]: id=circle-magic-glow
en: Glowing Magic Circle
fr: Cercle magique rougeoyant

note: [item]: id=circle-magic
en: Magic Circle
fr: Cercle magique

note: [item]: id=dwarven-doors-closed
en: Closed Dwarven Doors
fr: Portes naines fermées

note: [item]: id=fire
en: Campfire
fr: Feu de camp

note: [item]: id=flames
en: Flames
fr: Flammes

note: [item]: id=gate-rusty-se
en: Rusty Gate South East
fr: Grille rouillée sud-est

note: [item]: id=gate-rusty-sw
en: Rusty Gate South West
fr: Grille rouillée sud-ouest

note: [item]: id=icepack1
en: Ice Pack
fr: Plaque de glace

note: [item]: id=leanto
en: Lean-to
fr: Appentis

note: [item]: id=lighthouse
en: Lighthouse
fr: Phare

note: [item]: id=mausoleum
en: Mausoleum
fr: Mausolée

note: [item]: id=mine-abandoned
en: Abandoned Mine
fr: Mine abandonnée

note: [item]: id=monolith1 [item]: id=monolith2 [item]: id=monolith3 [item]: id=monolith4
en: Monolith
fr: Monolithe

note: [item]: id=nest-empty
en: Empty Nest
fr: Nid vide

note: [item]: id=nest-full
en: Full Nest
fr: Nid plein

note: [item]: id=oak-leaning
en: Leaning Oak
fr: Chêne incliné

note: [item]: id=pine1 [item]: id=pine2
en: Pine Tree
fr: Pin

note: [item]: id=rock-cairn
en: Rock Cairn
fr: Cairn

note: [item]: id=rock1 [item]: id=rock2 [item]: id=rock3 [item]: id=rock4
en: Rock
fr: Rocher

note: [item]: id=rubble
en: Rubble
fr: Gravats

note: [item]: id=rune1-glow [item]: id=rune2-glow [item]: id=rune3-glow [item]: id=rune4-glow [item]: id=rune5-glow [item]: id=rune6-glow
en: Glowing Rune
fr: Rune rougeoyante

note: [item]: id=shipwreck [item]: id=wreck
en: Shipwreck
fr: Épave

note: [item]: id=signpost
en: Signpost
fr: Poteau indicateur

note: [item]: id=slab1
en: Slab
fr: Dalle

note: [item]: id=snowbits
en: Piles of Snow
fr: Tas de neige

note: [item]: id=summoning-center
en: Summoning Center
fr: Centre d'invocation

note: [item]: id=summoning-circle1 [item]: id=summoning-circle2 [item]: id=summoning-circle3 [item]: id=summoning-circle4 [item]: id=summoning-circle5 [item]: id=summoning-circle6
en: Summoning Circle
fr: Cercle d'invocation

note: [item]: id=tent-fancy-red
en: Fancy Red Tent
fr: Jolie tente rouge

note: [item]: id=tent-ruin-1
en: Ruined Tent
fr: Tente abîmée

note: [item]: id=tent-shop-weapons
en: Weapons Shop Tent
fr: Tente de marchand d'armes

note: [item]: id=trapdoor-closed
en: Closed Trapdoor
fr: Trappe fermée

note: [item]: id=trapdoor-open
en: Open Trapdoor
fr: Trappe ouverte

note: [item]: id=trash
en: Trash Pile
fr: Tas de déchets

note: [item]: id=village-human-burned1 [item]: id=village-human-burned2 [item]: id=village-human-burned3 [item]: id=village-human-burned4
en: Burned Human Village
fr: Village humain incendié

note: [item]: id=well
en: Well
fr: Puits

note: [item]: id=whirlpool
en: Whirlpool
fr: Tourbillon

note: [item]: id=windmill
en: Windmill
fr: Moulin à vent

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_unit_control_{UNIT_ID}
en: Ask $ai_controller_unit.name to move here
fr: Demander à $ai_controller_unit.name d'aller ici

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_leader_control_{CONTROLLED_SIDE}
en: Ask $ally_leader.name (leader of side $ally_leader.side) to move here
fr: Demander à $ally_leader.name (chef du camp $ally_leader.side) d'aller ici

note: [note]
en: In this scenario, you may issue instructions to an allied side by right-clicking on a unit that belongs to it.
fr: Dans ce scénario, vous pouvez donner des instructions simples à un camp allié avec un clic droit sur une de ses unités.

note: [literal] [overview_message_has_instructions]: speaker=narrator [overview_message_no_instructions]: speaker=narrator
en: Instruct ally
fr: Donner des instructions à l'allié

note: [overview_message_has_instructions]: speaker=narrator
en: $ally_leader.name (side $ally_side|) is carrying out the following instructions:
fr: $ally_leader.name (camp $ally_side|) suit les instructions suivantes :

note: [overview_message_no_instructions]: speaker=narrator
en: $ally_leader.name (side $ally_side|) has not been given any instructions and is acting normally.
fr: $ally_leader.name (camp $ally_side|) n'a donné aucune instruction et se comporte normalement.

note: [aggression]
en: Be more aggressive
fr: Soyez plus agressif

note: [aggression]
en: aggressive.
fr: agressif.

note: [caution]
en: Be more defensive
fr: Soyez plus défensif

note: [caution]
en: defensive.
fr: défensif.

note: [focus_on_enemy]
en: Focus on defeating...
fr: Se concentrer sur l'attaque…

note: [focus_on_enemy]
en: focusing on defeating $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.
fr: concentré sur l'attaque de $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.focus_on_enemy.side_description|.

note: [else] [then]
en: Side $temp_i
fr: Camp $temp_i

note: [else]
en: side $temp_i
fr: camp $temp_i

note: [command]
en: side $temp_i ($side_i_leader.name|)
fr: camp $temp_i ($side_i_leader.name|)

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [value]
en: Back
fr: Précédent

note: [protect]
en: Focus on protecting...
fr: Se concentrer sur la défense…

note: [protect]
en: focusing on protecting $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.
fr: concentré sur la défense de $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.protect.side_description|.

note: [option]: type=objective
en: Defend a location...
fr: Défendre une zone…

note: [print]
en: Right-click to select a location to defend
fr: Faites un clic-droit pour sélectionner une zone à défendre

note: [set_menu_item]: id=ai_controller_defend_location_picker
en: Defend this location
fr: Défendre cette zone

note: [command]
en: focusing on defending the area around $x1|,$y1|.
fr: défendre la zone $x1|,$y1|.

note: [print]
en: Location selection canceled
fr: Sélection du lieu annulée

note: [revoke_objective_orders]
en: Clear objective orders
fr: Annuler les ordres d'objectif

note: [revoke_behavior_orders] [revoke_objective_orders] [then]
en: none set.
fr: aucun ordre défini.

note: [revoke_behavior_orders]
en: Clear behavior orders
fr: Annuler les ordres de comportement

note: [revoke_all_orders]
en: Clear all orders
fr: Annuler tous les ordres

note: [do]
en: Objective: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Behavior: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description
fr: Objectif : $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_objective_description
    Comportement : $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_behavior_description

note: [literal]
en: Set objective...
fr: Définir l'objectif...

note: [literal]
en: Set behavior...
fr: Définir le comportement...

note: [literal]
en: Exit
fr: Sortir

en: Set special orders...
fr: Définir les ordres spéciaux...

en: Move leader to...
fr: Déplacer le chef vers...

en: Right-click to select a location to move leader to
fr: Faites un clic-droit pour sélectionner une zone où déplacer le chef de camp

en: Move leader here
fr: Déplacer le chef ici

en: moving leader to $x1|,$y1|.
fr: déplacer le chef en $x1|,$y1|.

en: Clear special orders
fr: Annuler tous les ordres spéciaux

en: Special: $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description
fr: Spécial : $ai_controller.side_$ally_side|_current_settings.currently_doing_special_description

note: [message]: speaker=narrator
en: You have come across a wishing well. What would you like to wish for?
fr: Vous êtes arrivé à un puits des souhaits. Quel est votre souhait ?

note: [option]: speaker=narrator
en: A swift victory
fr: Une victoire rapide

note: [message]: speaker=unit
en: With this golden coin, I wish that this battle end in a swift and safe victory.
fr: Grâce à cette pièce d'or, j'espère que cette bataille se finira rapidement et sûrement.

note: [option]: speaker=narrator
en: Lots of gold
fr: Beaucoup d'or

note: [message]: speaker=unit
en: I wish this single gold coin be returned ten-fold to me.
fr: Je souhaite qu'avec cette simple pièce d'or je puisse en avoir dix fois plus.

note: [option]: speaker=narrator
en: Peace throughout Wesnoth.
fr: La paix pour Wesnoth.

note: [message]: speaker=unit
en: The only thing worth wishing for is peace throughout the land.
fr: La seule chose intéressante à souhaiter est de retrouver la paix sur ces terres.

note: [option]: speaker=narrator
en: Don’t make a wish.
fr: Ne pas faire de vœu.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Healing
fr: Potion de soin

note: [object]: id={ID}
en: A feeling of well-being overwhelms the drinker.
fr: Une sensation de bien-être envahit le buveur.

note: [object]: id={ID}
en: You are not worthy of healing.
fr: Vous n'êtes pas digne d'être soigné.

note: [object]: id={ID}
en: Poison is seeping through the veins of this unit at this very moment.
fr: Du poison s'écoule lentement dans les veines de cette unité.

en: Sprinkling this water on melee weapons grants them the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario. Should $unit.name use it?
fr: Asperger les armes de corps à corps avec cette eau leur permettra de causer des dégâts de type <i>arcane</i> jusqu'à la fin du scénario. Est-ce que $unit.name doit l'utiliser ?

en: holy water^Take it
fr: La prendre

en: holy water^Leave it
fr: La laisser

en: I am not suited to the use of this item! Let another take it.
fr: Je suis incapable d'utiliser cet objet ! Qu'un autre le prenne.

note: [object]
en: This water will make melee weapons have the <i>arcane</i> damage type until the end of the current scenario.
fr: Cette eau permettra aux armes de corps à corps de provoquer des dégâts de type <i>arcane</i> jusqu'à la fin du scénario.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Strength
fr: Potion de force

note: [object]: id={ID}
en: Strength is given to the drinker.
fr: Donne de la force à celui qui la boit.

note: [object]: id={ID}
en: Potion of Decay
fr: Potion de dégénérescence

note: [object]: id={ID}
en: This poor unit drank something really bad.
fr: Cette pauvre unité a bu quelque chose de vraiment mauvais.

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Regeneration
fr: Anneau de régénération

note: [object]: id={ID}
en: This ring will heal the bearer a little each turn.
fr: Cet anneau soignera un peu son porteur chaque tour.

note: [object]: id={ID}
en: Ring of Slowness
fr: Anneau de lenteur

note: [object]: id={ID}
en: The bearer of this ring is slowed.
fr: Le porteur de cet anneau est ralenti.

note: [object]: id={ID}
en: Staff of Swiftness
fr: Bâton de promptitude

note: [object]: id={ID}
en: This staff will grant the bearer swift movement.
fr: Ce bâton accorde au porteur le don de se mouvoir rapidement.

note: [object]: id={ID}
en: Only magical beings can wield such an object.
fr: Seuls les êtres magiques peuvent porter un tel objet.

en: Only the mermen can use this item!
fr: Seuls les ondins peuvent utiliser cet objet !

en: Should $unit.name pick up the trident?
fr: Est-ce que $unit.name doit ramasser le trident ?

en: storm trident^Leave it
fr: Le laisser

en: storm trident^Take it
fr: Le prendre

note: [object]
en: This trident allows a merman to shoot electric bolts at his enemies!
fr: Ce trident permet à un ondin de tirer des éclairs sur ses ennemis !

note: [effect]: type=fire
en: storm trident
fr: trident des tempêtes

note: [effect]: type=fire
en: sceptre of fire
fr: sceptre de feu

en: Egar,Elch,Ga’ash,Gadé Ihn,Gakré Ohm,Galeck,Galsh,Garadin,Garchin,Gark,Garlan,Garlin Ohn,Garrutin,Gart’lo,Garushi,Gashinar,Gashol,Gaushii,Gaustun,Gegchi,Gelka Kon,Gelknick,Gillan,Gisharri,Gost,Grada,Græt Ihn,Grashen,Gravlan,Grag,Grelnit,Grenn Ohn,Greth,Gribbel,Gridda,Grish,Gron Ihn,Ka,Kahn Ih,Karigan,Karri Kon,Karron,Kask,Kegrid,Kerath Ihn,Kerath Kor,Klash,Kon Garashé,Kraag,Krall Ohn,Kran Kor,Krash,Kraslar,Krenli,Kruggen,Kun,Mah Toa,Margian,Mar’Ildian,Markan,Markinos,Mar Ohn,Marra Di’lek,Marrito,Marritos,Merkush,Merritos Gark,Morusté,Murr,Omataké,Reshan,Vashitt,Velnick,Veralon,Veramo,Verath,Verditt,Verkon,Verlinn,Vermad,Vertick,Vladnir
fr: Egar,Elch,Ga'ash,Gadé Ihn,Gakré Ohm,Galeck,Galsh,Garadin,Garchin,Gark,Garlan,Garlin Ohn,Garrutin,Gart'lo,Garushi,Gashinar,Gashol,Gaushii,Gaustun,Gegchi,Gelka Kon,Gelknick,Gillan,Gisharri,Gost,Grada,Græt Ihn,Grashen,Gravlan,Grag,Grelnit,Grenn Ohn,Greth,Gribbel,Gridda,Grish,Gron Ihn,Ka,Kahn Ih,Karigan,Karri Kon,Karron,Kask,Kegrid,Kerath Ihn,Kerath Kor,Klash,Kon Garashé,Kraag,Krall Ohn,Kran Kor,Krash,Kraslar,Krenli,Kruggen,Kun,Mah Toa,Margian,Mar'Ildian,Markan,Markinos,Mar Ohn,Marra Di'lek,Marrito,Marritos,Merkush,Merritos Gark,Morusté,Murr,Omataké,Reshan,Vashitt,Velnick,Veralon,Veramo,Verath,Verditt,Verkon,Verlinn,Vermad,Vertick,Vladnir

en: Amprixta,Anexir,Anitraz,Arix,Axiz,Bzz’Kza,Chamil,Cleezi,Clezz,Fazzis,Fizztrax,Flixta,Flizzil,Frikes,Frizzle,Hasz,Heffez,Hertrazzir,Hesz,Hezzir,Hezzis,Hix,Inexis,Irix,Jezzix,Jizz,Kaliez,Kepzs,Kernix,Kersezz,Kertrasz,Kerx,Kerxenix,Kezz,Klexaz,Klezyx,Krarax,Krenarex,Krex,Krinex,Krisess,Laizix,Lazki,Lixeez,Merax,Mexiss,Moxanzz,Naxisz,Nix,Pekzs,Plaxis,Plesix,Presch,Sailik,Salanix,Salik,Sandix,Saprazz,Satras,Skalix,Skandix,Skazix,Skeely,Skeezix,Sklizle,Skrez,Slizilx,Sprizz,Ssexur,Ssizer,Ssorix,Sszasz,Sterizz,Talerez,Tarex,Tarnix,Tezzaz,Tirasch,Tirax,Tirix,Trezz,Venezz,Vriss,Waks,Xaffrasz,Xartrez,Xasz,Xaztex,Xerxix,Xirasz,Xirr,Xirtras,Xirtrez,Xirz,Zandler,Zedrix,Zilrix,Zizzasz,Zslap,Zzalkz,Zzupde
fr: Amprixta,Anexir,Anitraz,Arix,Axiz,Bzz'Kza,Chamil,Cleezi,Clezz,Fazzis,Fizztrax,Flixta,Flizzil,Frikes,Frizzle,Hasz,Heffez,Hertrazzir,Hesz,Hezzir,Hezzis,Hix,Inexis,Irix,Jezzix,Jizz,Kaliez,Kepzs,Kernix,Kersezz,Kertrasz,Kerx,Kerxenix,Kezz,Klexaz,Klezyx,Krarax,Krenarex,Krex,Krinex,Krisess,Laizix,Lazki,Lixeez,Merax,Mexiss,Moxanzz,Naxisz,Nix,Pekzs,Plaxis,Plesix,Presch,Sailik,Salanix,Salik,Sandix,Saprazz,Satras,Skalix,Skandix,Skazix,Skeely,Skeezix,Sklizle,Skrez,Slizilx,Sprizz,Ssexur,Ssizer,Ssorix,Sszasz,Sterizz,Talerez,Tarex,Tarnix,Tezzaz,Tirasch,Tirax,Tirix,Trezz,Venezz,Vriss,Waks,Xaffrasz,Xartrez,Xasz,Xaztex,Xerxix,Xirasz,Xirr,Xirtras,Xirtrez,Xirz,Zandler,Zedrix,Zilrix,Zizzasz,Zslap,Zzalkz,Zzupde

en: Bal,Cam,Corn,Del,Earl,El,Fox,Fren,Gel,Hel,Hex,Hol,Hox,Il,Kin,Nam,Nes,New,Ol,Old,Olf,Oul,Ox,Rock,Rook,Sal,Sam,Sed,Sel,Sen,Sil,Tal,Water,Wet,York
fr: Alain,Ange,Ami,Aigle,Ay,Bert,Bleu,Bac,Bec,Boeuf,Bain,Blanc,Beau,Bouc,By,Daim,Dur,Dru,Don,Demi,Croix,Cerf,Dune,Dieu,Eu,Euil,Elfe,Ey,Feu,Frai,Faucon,Fou,Four,Feld,Fût,Franc,Flanc,Gas,Glace,Heim,Hai,Ivry,Ixelle,Joli,Jean,Lai,Luc,Lave,Long,Mâche,Mas,Mire,My,Mesnil,Neuil,Noir,Nasse,Noble,Nain,Orc,Puis,Prie,Pas,Quer,Robert,Rouge,Oul,Oô,Ois,Oï,Oeil,Paul,Pau,Pin,Roc,Ré,Réa,Sô,Roy,Serin,Sire,Serpe,Tot,Ténu,Ter,Tors,Us,Val,Vin,Veau,Vert,Wy,Ys,Yvel,Xavier

note: [objective]: condition=lose
en: Turns run out
fr: Fin des tours atteinte

note: [lua]: generate_objectives
en: Early finish bonus.
fr: Bonus de fin anticipée.

note: [lua]: generate_objectives
en: No early finish bonus.
fr: Aucun bonus de fin anticipée.

en: <small>(early finish bonus)</small>
fr: <small>(bonus de fin anticipée)</small>

en: (early finish bonus)
fr: (bonus de fin anticipée)

note: [lua]: generate_objectives
en: No gold carried over to the next scenario.
fr: Pas de pièce d'or conservée pour le prochain scénario.

en: 
    100% of finishing gold carried over to the next scenario.
fr: 
    100 % de l'or de fin sera conservé dans le scénario suivant.

en: 
    40% of finishing gold carried over to the next scenario.
fr: 
    40 % de l'or de fin sera conservé dans le scénario suivant.

en: 
    20% of finishing gold carried over to the next scenario.
fr: 
    20 % de l'or de fin sera conservé dans le scénario suivant.

en: Alternative objective:
fr: Objectif alternatif :

en: Bonus objective:
fr: Objectif bonus :

note: [note]: description=<b>
en: This is the last scenario.
fr: Ceci est le dernier scénario.

note: [message]: speaker=narrator
en: The computer player might not be able to play side $side_number properly in this scenario. Side $side_number is intended to be played by a human player.
fr: Dans ce scénario, l'ordinateur pourrait ne pas jouer le camp $side_number correctement. Ce camp est prévu pour être contrôlé par un joueur humain.

note: [message]: speaker=narrator
en: You retrieve $amount_gold pieces of gold.
fr: Vous récupérez $amount_gold pièces d'or.

note: [color_range]: id=1 [color_range]: id=red
en: Red
fr: Rouge

note: [color_range]: id=lightred
en: Light Red
fr: Rouge clair

note: [color_range]: id=darkred
en: Dark Red
fr: Rouge sombre

note: [color_range]: id=2 [color_range]: id=blue
en: Blue
fr: Bleu

note: [color_range]: id=lightblue
en: Light blue
fr: Bleu clair

note: [color_range]: id=3 [color_range]: id=green
en: Green
fr: Vert

note: [color_range]: id=brightgreen
en: Bright green
fr: Vert vif

note: [color_range]: id=4 [color_range]: id=purple
en: Purple
fr: Violet

note: [color_range]: id=5 [color_range]: id=black
en: Black
fr: Noir

note: [color_range]: id=6 [color_range]: id=brown
en: Brown
fr: Marron

note: [color_range]: id=brightorange
en: Bright orange
fr: Orange vif

note: [color_range]: id=8 [color_range]: id=white
en: White
fr: Blanc

note: [color_range]: id=9 [color_range]: id=teal
en: Teal
fr: Turquoise

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=gold
en: Gold
fr: Or

note: [color_range]: id=reef
en: Reef
fr: Récif

note: [color_range]: id=shallow_water
en: Shallow water
fr: Eau peu profonde

note: [color_range]: id=deep_water
en: Deep water
fr: Eau profonde

note: [color_range]: id=swamp_water
en: Swamp water
fr: Marécage

note: [color_range]: id=flat
en: Flat
fr: Plat

note: [color_range]: id=hills
en: Hills
fr: Collines

note: [color_range]: id=mountains
en: Mountains
fr: Montagnes

note: [color_range]: id=forest
en: Forest
fr: Forêt

note: [color_range]: id=sand
en: Sand
fr: Sable

note: [color_range]: id=frozen
en: Frozen
fr: Gelé

note: [color_range]: id=cave
en: Cave
fr: Caverne

note: [color_range]: id=fungus
en: Fungus
fr: Champignons

note: [color_range]: id=castle
en: Castle
fr: Château

note: [color_range]: id=keep
en: Keep
fr: Donjon

note: [color_range]: id=unwalkable
en: Unwalkable
fr: Impraticable

note: [color_range]: id=impassable
en: Impassable
fr: Infranchissable

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=fog
en: Fog
fr: Brouillard

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [color_range]: id=shroud
en: Shroud
fr: Voile

note: [language]
en: Easy
fr: Facile

note: [language]
en: Medium
fr: Moyen

note: [language]
en: Hard
fr: Difficile

note: [language]
en: Nightmare
fr: Cauchemar

note: [language]
en: Lawful units fight better during the day, and worse at night.
    
    Day: +25% Damage
    Night: −25% Damage
fr: Les unités loyales se battent mieux le jour et moins bien la nuit.
    
    Jour : +25 % de dégâts
    Nuit : -25 % de dégâts

note: [language]
en: Neutral units are unaffected by day and night, fighting equally well under both conditions.
fr: Les unités neutres ne sont affectées ni par le jour ni par la nuit, et se battent aussi bien de jour que de nuit.

note: [language]
en: Chaotic units fight better at night, and worse during the day.
    
    Day: −25% Damage
    Night: +25% Damage
fr: Les unités chaotiques se battent mieux la nuit et moins bien le jour.
    
    Jour : -25 % de dégâts
    Nuit : +25 % de dégâts

note: [language]
en: Liminal units only reach their full strength during twilight.
    
    Day: −25% Damage
    Night: −25% Damage
fr: Les unités liminales disposent de toutes leurs forces uniquement durant le demi-jour.
    
    Jour : -25 % de dégâts
    Nuit : -25 % de dégâts

note: [language]
en: $name|’s Bridge,$name|’s Crossing
fr: Pont de $name|,Croisée de $name|

note: [language]
en: $name|’s Highway,$name|’s Pass,Path of $name
fr: Route $name|,Passe de $name|,Chemin de $name|,Sente de $name|,Sentier de $name|,Voie de $name|,Traverse de $name|,Chaussée de $name|,Défilé de $name|

note: [language]
en: $name River,River $name
fr: $name|-la-rivière,Rivière $name,$name|rupt,Torrent de $name|

note: [language]
en: $name Forest,$name|’s Forest
fr: Forêt $name|,Bois de $name|,$name|-la-Forêt,$name|bosc,Bosquet de $name|

note: [language]
en: $name Lake
fr: Lac $name|,Étang $name|,Mare $name|,Mer de $name|,Bassin du $name|

note: [language]
en: $name|’s Peak,Mount $name
fr: Mont $name,Aiguille du $name,Pic du $name,Puy du $name,Piton de $name,Dent de $name,Sommet de $name

note: [language]
en: $name|’s Swamp,$name|marsh,$name|fen
fr: Marais de $name,$name|fange,$name|boue

note: [language]
en: $name|bury,$name|ham,$name|ton,$name|bury
fr: Saint-$name,Ker $name,$name|-le-Bas,$name|-le-Haut,$name|ville,$name|bourg,$name|ange,$name|ey,$name|ac,Castel-$name,Château-$name,$name|heim,$name|ar,Terre-$name,Ville-$name,$name|-la-Noire,$name|-le-Grand,$name|-le-Vif,$name|-la-Vive

note: [language]
en: $name|harbor,$name|port,$lake|port,$lake|harbor
fr: Port $name|$name|-sur-Mer,Fos-sur-$name,Baie-de-$name,$name|-sur-Berge,Cap-de-$name,$name|-les-Flots,Port $lake|$lake|-sur-Mer,Fos-sur-$lake,Baie-de-$lake,$lake|-sur-Berge,Cap-de-$lake,$lake|-les-Flots

note: [language]
en: $name|ham,$name|ford,$name|cross,$river|ford,$river|cross,$name on river
fr: Bord-$name,Croix-Saint-$name,Fond-de-$river,Rive-de-$river,Croix-sur-$river,$name|-le-Port,Val-$river,$name|-sur-$river,$name|-sur-Berge,$name|-la-Bièvre,$name|-le-Moulin,$name|-la-Chute,$name|-les-Cascades

note: [language]
en: $river|bridge,$river|bridge,$river|bridge,$name|ham,$name|bridge,$bridge|ham,$bridge|ton
fr: Pont-de-$river,Bac-sur-$river,Saint-$name|-du-pont,Pont de $river,Traverse-du-$name,$bridge|bourg,$bridge|ville

note: [language]
en: $name|ham,$name|ton,$name|field
fr: Ker-$name|,$name|-le-Bas,$name|-le-Haut,$name|champs, $name|champ,Saint-$name|-des-Champs,Plou-$name,$name|ouse,$name|ville,$name|bourg,$name|pré,Moulin-$name|,$name|heim,$name|ar,Le Pas-du-$name|,$name|-le-Bel,$name|-la-Blanche,$name|-la-Friche

note: [language]
en: $name|ham,$name|ton,$name|wood,$name Forest,$forest|wood,$forest|ham,$forest|ton
fr: Ker-$name|,$name|-le-Bas,$name|-le-Haut,Saint-$name|-du-Bois,Forêt-de-$name,Saint-$name|-les-Chênes,$name|ange,$name|ey,$name|ac,$name|-le-Bosquet,$name|-des-Futaies,$name|-en-Taillis,$name|-sous-Bois,$forest|-le-Bosquet,$forest|-des-Futaies,$forest|-en-Taillis,$forest|-sous-Bois

note: [language]
en: $name|ham,$name|bury,$name|ton,$name|hill,$name|crest
fr: Ker $name|,Saint-$name|,$name|-le-Haut,$name|-du-Mont,$name|-la-Côte,Les Hauts-de-$name|,Les Dessus-de-$name|,$name|ange,$name|ey,$name|ac,Roc du $name|,$name|-sur-Crête,$name|col,Castel-$name|,Puy-du-$name|,Sommet de $name|

note: [language]
en: $mountain|mont,$mountain|cliff,$mountain|bury,$mountain|ham
fr: Saint-$mountain|-du-Mont,$mountain|-le-Haut,Mont-Saint-$mountain,Haute-$mountain,$mountain|-les-Cieux

note: [language]
en: $name|ham,$name|bury,$name|ton,$name|mont,$name|mont,$name|cliff,$name|cliff
fr: Saint-$name|-du-Mont,$name|-le-Haut,Mont-Saint-$name,Haute-$name,$name|-les-Cieux

note: [language]
en: $road|’s Rest,$road|’s Waypoint,$road|bury,$road|ham,$name|bury,$name|ham
fr: Auberge de $road,Croisée de $road,Halte de $road,$road|ville,$road|bourg,$road|heim,Ville-$road,Saint-$name,$name|-le-Bas,$name|ville,$name|bourg,$name|ange,$name|ey,$name|ac,$name|heim,$name|ar,Ville-$name,$name|-la-Noire,$name|-le-Grand

note: [language]
en: $name|bury,$name|ham,$name|ton,$swamp|bury,$swamp|ham,$swamp|ton,
fr: Saint-$name,$name|-le-Bas,$name|ville,$name|bourg,$name|heim,$name|ar,Ville-$name,$name|-la-Noire,$swamp|-le-Bas,$swamp|ville,$swamp|bourg,$swamp|heim,$swamp|ar,Ville-$swamp,$swamp|-la-Noire

note: [language]
en: melee
fr: corps à corps

note: [language]
en: ranged
fr: à distance

note: [language]
en: blade
fr: tranchant

note: [language]
en: pierce
fr: perforant

note: [language]
en: impact
fr: contondant

note: [language]
en: fire
fr: feu

note: [language]
en: cold
fr: froid

note: [server]
en: Official Wesnoth Server
fr: Se connecter au serveur officiel

note: [server]
en: Alternate Wesnoth Server
fr: Autre serveur Wesnoth

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^poisoned
fr: empoisonnée

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^slowed
fr: ralentie

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: slowed
fr: ralenti

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: female^petrified
fr: pétrifiée

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: set_status
en: petrified
fr: pétrifié

note: [lua]: set_status
en: female^unhealable
fr: insoignable

note: [lua]: set_status
en: unhealable
fr: insoignable

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: generate_objectives
en: Victory:
fr: Victoire :

note: [lua]: generate_objectives
en: Defeat:
fr: Défaite :

note: [lua]: generate_objectives
en: (%d turns left)
fr: (%d tours restants)

note: [lua]: generate_objectives
en: (this turn left)
fr: (dernier tour restant)

note: [lua]: generate_objectives
en: %d%% of gold carried over to the next scenario.
fr: %d%% de l'or sera conservé dans le scénario suivant.

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [lua]: id=helptip_large, id=tooltip_large, id=the_list, id=the_label, id=the_icon, id=ok, id=cancel, id=flip, id=the_image
en: Cancel
fr: Annuler

en: very long
fr: très long

en: electrical
fr: électrique

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: Play
fr: Voir

note: [action]: id=button-playreplay, type=image
en: continuous replay
fr: Revoir la partie sans interruption

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: Stop
fr: Arrêter

note: [action]: id=button-stopreplay, type=image
en: pause at end of turn
fr: pause à la fin du tour

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: Reset
fr: Réinitialiser

note: [action]: id=button-resetreplay, type=image
en: reset to beginning
fr: Revenir au début

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: Next Turn
fr: Tour suivant

note: [action]: id=button-nextturn, type=image
en: play turn
fr: voir le tour

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: Next Side
fr: Équipe suivante

note: [action]: id=button-nextside, type=image
en: play side turn
fr: voir le tour de cette équipe

note: [menu]: id=show-what
en: Point of view
fr: Point de vue

note: [action]: id=skip-animation, type=checkbox
en: Skip animation
fr: Passer les animations

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=replay-label
en: Replay
fr: Revoir la partie

note: [action]: id=button-nextmove, type=image
en: Next Move
fr: Coup suivant

note: [action]: id=button-nextmove, type=image
en: play single move
fr: voir un tour

note: [theme]: id=Classic
en: theme^Classic
fr: Classique

note: [theme]: id=Classic
en: The classic, pre-1.12 theme
fr: Le thème classique d'avant la 1.12

note: [action]: id=button-endturn
en: End Turn
fr: Fin du tour

note: [action]: id=button-endturn
en: End Scenario
fr: Fin du scénario

note: #-#-#-#-#  wesnoth.wml.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# [label]: id=label-hp
en: HP
fr: PV

note: [label]: id=gold-icon
en: gold
fr: or

note: [label]: id=units-icon
en: units
fr: unités

note: [label]: id=upkeep-icon
en: upkeep
fr: entretien

note: [label]: id=income-icon
en: income
fr: revenu

note: [unit_level]: id=unit-level
en: statuspanel^level
fr: niveau

note: [unit_moves]: id=unit-moves
en: statuspanel^moves
fr: mouvement

note: [unit_defense]: id=unit-defense
en: statuspanel^terrain def.
fr: défense

note: [theme]: id=Default
en: theme^Default
fr: Par défaut

note: [theme]: id=Default
en: The default theme
fr: Le thème par défaut.

note: [menu]: id=menu-autosaves
en: Back to...
fr: Retour au tour…

note: [label]: id=label-mp
en: MP
fr: Mvt

note: [label]: id=label-def
en: def
fr: Déf

note: [unit_level]: id=unit-level
en: statuspanel^lvl
fr: nv

note: [theme]: id=Pandora
en: theme^Pandora
fr: Pandora

note: [theme]: id=Pandora
en: An 800×480 theme optimized for Pandora devices
fr: Un thème 800x480 optimisé pour les consoles Pandora

note: [action]: id=end-turn
en: End
    Turn
fr: Fin du
    tour

note: [tip]
en: Use the map editor's <i>Areas</i> menu to define regions later addressed by event or ai coding.
fr: Utilisez le menu <i>Zones</i> de l'éditeur de carte pour définir des régions auxquelles des évènements ou de la programmation d'IA pourront faire référence.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Design Guide</i>
fr: <i>— Guide de conception de Wesnoth</i>

note: [tip]
en: Create a <i>New Scenario</i> in the editor's <i>File</i> menu to make use of advanced features.
fr: Créez un <i>Nouveau scénario</i> dans le menu <i>Fichier</i> de l'éditeur pour accéder à des fonctionnalités avancées.

note: [tip]
en: Scenarios saved from the editor in their default folder can be selected in the mp create screen's <i>User Scenarios</i> section.
fr: Les scénarios sauvegardés depuis l'éditeur dans leur dossier par défaut peuvent être sélectionnés dans la section <i>Scénarios de l'utilisateur</i> de l'écran de création de partie multijoueur.

note: [tip]
en: Don’t neglect to earn your leader experience! You need to keep him safe, but if you coddle him too much he may be too weak to survive future battles.
fr: N'oubliez pas de faire gagner de l'expérience à votre chef ! Vous devez le protéger, mais il risque d'être trop faible pour survivre aux futurs affrontements si vous le couvez trop.

note: [tip]
en: <i>― Great Mage Delfador, 516YW</i>
fr: <i>- Archimage Delfador, 516 YW</i>

note: [tip]
en: In the <b>Actions</b> menu, you can select <b>Show Enemy Moves</b> to highlight all the hexes your adversary can move to (assuming your units stay where they are). Use this to make sure the enemy can’t reach your weak or injured units on his next turn.
fr: Dans le menu <b>Actions</b>, vous pouvez sélectionner <b>Afficher les déplacements ennemis</b> pour indiquer les hexagones que votre adversaire peut atteindre (en supposant que vos unités restent là où elles sont). Utilisez cette possibilité pour vous assurer que vos unités faibles ou blessées seront à l'abri au tour suivant.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Tactical Guide</i>
fr: <i>- Guide de stratégie de Wesnoth</i>

note: [tip]
en: Units with the <i>Intelligent</i> trait need fewer experience points to level up. Early in a campaign, try to give killing blows to these units so you can get some high-level troops sooner.
fr: Les unités avec le trait <i>intelligent</i> ont besoin de moins d'expérience pour progresser. Au début des campagnes, essayez de leur faire porter le coup fatal pour profiter rapidement de troupes de haut niveau.

note: [tip]
en: <i>― King Konrad, 536YW</i>
fr: <i>- Roi Konrad, 536 YW</i>

note: [tip]
en: The encircling tactic is very powerful, particularly against fast opponents. By placing two units on opposite sides of an enemy, their zones of control will restrict it to one hex of movement in any direction. Unfortunately, you must completely surround skirmishers to immobilize them.
fr: L'encerclement est une tactique très efficace, surtout contre des adversaires rapides. En plaçant deux unités en vis-à-vis autour d'un ennemi, leur zone de contrôle limite son déplacement à un seul hexagone. En revanche, vous devrez encercler complètement les unités ayant la capacité tirailleur pour les immobiliser.

note: [tip]
en: <i>― Memoirs of Gweddry, 627YW</i>
fr: <i>- Mémoires de Gweddry, 627 YW</i>

note: [tip]
en: You can access the <b>Recruit</b> and <b>Recall</b> commands by right-clicking on a castle tile. That will let you choose the precise hex you put a unit in. Placing units wisely can sometimes let you reach a village a turn earlier.
fr: Vous pouvez soit <b>Recruter</b> soit <b>Rappeler</b> des unités en cliquant droit sur une case de château. Cela vous permet de choisir l'endroit où l'unité apparaîtra. Un placement avisé permet parfois d'atteindre un village un tour plus tôt.

note: [tip]
en: There are some helpful summary screens in the main menu: for instance, the <b>Status Table</b> will let you know how your enemies are doing, and how you are doing in comparison.
fr: Il existe plusieurs écrans de résumé dans le menu principal : par exemple, la <b>Table des états</b> vous permet de comparer vos performances et celles de vos ennemis.

note: [tip]
en: Units with the <i>Quick</i> trait get an extra movement point per turn. This can be very important when moving through difficult terrain such as water or caves. It can make the difference between being able to move one hex or two.
fr: Les unités avec le trait <i>rapide</i> peuvent se mouvoir d'un hexagone de plus par tour. Cela peut être très important quand le déplacement s'effectue sur terrain difficile, comme de l'eau ou des cavernes. Cela peut faire la différence entre bouger d'une case ou de deux.

note: [tip]
en: <i>― High Lord Kalenz, 470YW</i>
fr: <i>- Seigneur Kalenz, 470 YW</i>

note: [tip]
en: After you have played a few scenarios, read the <b>Gameplay</b> section in the <b>Help</b> screen carefully. Details become important as scenarios get harder!
fr: Après avoir joué quelques scénarios, lisez attentivement la section <b>Déroulement du jeu</b> dans l'écran d'<b>Aide</b>. Les détails deviennent cruciaux quand le jeu devient plus difficile !

note: [tip]
en: It is usually better to start the next scenario in a campaign with lower-level units that are about to level up than with those same units at a higher level.
fr: En campagne, il est souvent préférable de commencer un scénario avec des unités faibles qui sont prêtes à augmenter de niveau plutôt que de rappeler ces mêmes unités déjà à un niveau plus haut.

note: [tip]
en: On www.wesnoth.org you can find strategy guides, technical support, the history of Wesnoth, and much more.
fr: Vous pouvez consulter le support technique, les guides stratégiques, l'histoire de Wesnoth, et bien plus encore sur le site www.wesnoth.org.

note: [tip]
en: <i>― The Wesnoth Community</i>
fr: <i>- La Communauté de Wesnoth</i>

note: [tip]
en: <i>Lawful</i> units fight better by day, and <i>chaotic</i> units fight better at night. <i>Neutral</i> units are unaffected by the time of day. The rare <i>liminal</i> units fight best during twilight.
fr: Les unités <i>loyales</i> se battent mieux le jour et les unités <i>chaotiques</i> mieux la nuit. Les unités <i>neutres</i> ne sont pas affectées par le moment de la journée. Les rares unités <i>liminales</i> se battent mieux dans le demi-jour.

note: [tip]
en: <i>― Royal Compendium of Battle Terminology: Volume II (reprinted 221YW)</i>
fr: <i>- Recueil Royal de Terminologie Militaire : Tome II (réimprimé en 221 YW)</i>

note: [tip]
en: An otherwise sound plan can fail if you attack at the wrong time of day.
fr: Un plan paraissant ingénieux peut échouer si vous attaquez au mauvais moment de la journée.

note: [tip]
en: <i>― Haldric II, 42YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume I</i>
fr: <i>- Haldric II, 42 YW, Manuel d'analyse tactique : Tome I</i>

note: [tip]
en: If you are playing with <b>Shroud</b> or <b>Fog of War</b> active, you won’t know what you’re facing. In this case, long-range scouting units are worth their cost. Try to choose scouts that can easily move across the surrounding terrain, because units can only see as far as they can move in one turn.
fr: Vous ne saurez pas à qui vous avez affaire si vous jouez avec le <b>voile</b> ou le <b>brouillard de guerre</b>. Dans ce cas, utiliser des unités de reconnaissances à long rayon d'action en vaut la peine. Essayez de privilégier des éclaireurs qui peuvent facilement traverser les terrains environnants, car les unités voient aussi loin qu'elles peuvent se déplacer en un tour.

note: [tip]
en: There are six types of attack: <i>pierce</i>, <i>blade</i>, <i>impact</i>, <i>fire</i>, <i>cold</i> and <i>arcane</i>. Different units have weaknesses against different types of attacks. Right-click on a unit and select <b>Unit Description</b> to see which attacks it is resistant to, and which will affect it the most.
fr: Il existe six sortes d'attaques : <i>perforante</i>, <i>tranchante</i>, <i>contondante</i>, <i>feu</i>, <i>froid</i> et <i>arcane</i>. Les unités résistent plus ou moins bien aux différents types d'attaques. Cliquez avec le bouton droit sur une unité et sélectionnez <b>Description de l'unité</b> pour voir sa résistance face aux différents types d'attaques.

note: [tip]
en: The terrain occupied by your units is the main factor determining the chance that they will be hit. The defensive rating for the currently selected unit in the currently selected terrain is displayed in the top right corner of the screen.
fr: Le terrain qu'occupent vos unités est le principal facteur déterminant la chance qu'elles ont d'être touchées. Le pourcentage de défense de l'unité sélectionnée sur le terrain sélectionné est affiché en haut à droite de l'écran.

note: [tip]
en: Poisoned units will lose eight hitpoints every turn until they are one point from dying. They will then remain at death’s door until the poison is removed. Healers can prevent a poisoned unit from deteriorating, but the poison will not be removed unless the unit regenerates, or begins a turn in a village or next to a unit with the <i>Cures</i> ability.
fr: Les unités empoisonnées perdent huit points de vie par tour jusqu'à atteindre un point. Elles resteront au seuil de la mort jusqu'à l'élimination du poison. Les soigneurs peuvent canaliser les effets d'un poison, mais le poison n'est éliminé que lorsque l'unité se régénère, lorsqu'elle passe un tour dans un village ou qu'elle stationne à côté d'une unité qui possède la compétence <i>guérison</i>.

note: [tip]
en: You can reuse units from a previous scenario by selecting <b>Recall</b> from the <b>Actions</b> menu. By recalling the same units over and over, you can build up a powerful and experienced army.
fr: Vous pouvez utiliser des unités d'un scénario précédent en sélectionnant <b>Rappeler</b> dans le menu <b>Actions</b>. En rappelant toujours les mêmes unités d'un scénario à l'autre, vous pouvez constituer une armée expérimentée et puissante.

note: [tip]
en: Units of level one and higher have a <i>Zone of Control</i> in the six hexes around them. If a unit moves into an enemy’s zone of control, it may not move any further that turn. This means that units can have two empty hexes between them and still create a barrier to the enemy. Beware, though: skirmishers can pass through these gaps.
fr: À partir du niveau un, les unités ont une <i>Zone de Contrôle</i> sur chacun des six hexagones qui leur sont adjacents. Une unité qui se déplace dans la zone de contrôle d'un ennemi ne peut faire aucun autre mouvement durant ce tour. Cela signifie que deux unités peuvent barrer un passage avec deux cases vides entre elles. Attention, cependant : les tirailleurs peuvent passer à travers ces brèches.

note: [tip]
en: The chance to hit a unit usually depends on how well that unit can defend itself in the terrain in which it is standing. However, magical attacks always have a 70% chance to hit, and units with the <i>Marksman</i> ability are guaranteed at least a 60% chance of a hit when they attack on their own turn.
fr: La probabilité de toucher une unité dépend normalement de sa capacité de défense sur le terrain qu'elle occupe. Cependant, les attaques magiques ont toujours 70 % de chances de toucher, en attaque comme en défense ; et les unités avec la faculté <i>tir d'élite</i> ont au minimum 60 % de chance de toucher leur adversaire en attaquant.

note: [tip]
en: <i>― Haldric II, 43YW, Handbook of Tactical Analysis: Volume II</i>
fr: <i>- Haldric II, 43 YW, Manuel d'analyse tactique : Tome II</i>

note: [tip]
en: Units stationed in villages will either heal eight hitpoints at the beginning of their turn, or will recover from poisoning.
fr: Les unités stationnées dans un village regagnent 8 points de vie au début de leur tour ou bien seront guéries du poison.

note: [tip]
en: Don’t move an injured unit if you don’t have to — let it rest. If a unit does not move or attack, it will recover two hitpoints at the beginning of its next turn.
fr: Ne bougez pas les unités blessées si vous n'avez pas besoin de le faire : laissez-les se reposer. Les unités qui n'attaquent ni ne se déplacent durant leur tour regagneront 2 points de vie au début du prochain tour.

note: [tip]
en: On maps where <i>Shroud</i> or <i>Fog of War</i> has been enabled, all units’ sightlines are limited by their maximum movement. If you have some valuable but slow units, keep at least one fast unit with them so that you are not caught out by a surprise attack.
fr: Sur les cartes où le <i>voile</i> ou le <i>brouillard de guerre</i> est activé, le champ de vision d'une unité est limité par sa capacité de déplacement. Si vous avez des unités précieuses mais lentes, accompagnez-les au moins d'une unité rapide pour ne pas être pris de court par une attaque surprise.

note: [tip]
en: Foot units tend to defend better in villages and castles than in other terrain types, while most mounted units do not gain any defensive advantages from villages or castles.
fr: La plupart des unités à pied se défendent mieux dans les villages et dans les châteaux que sur la plupart des autres terrains, alors que les unités montées ne gagnent aucun avantage défensif dans ces endroits.

note: [tip]
en: <i>― Sir Kaylan, 498YW</i>
fr: <i>- Sire Kaylan, 498 YW</i>

note: [tip]
en: Horse-based units are generally resistant to attacks with bladed or impact weapons, but are vulnerable to attacks with piercing weapons, including bows and spears.
fr: Les unités de cavalerie sont généralement résistantes aux armes tranchantes ou contondantes, mais sont vulnérables aux armes perforantes comme les arcs ou les lances.

note: [tip]
en: <i>― Sir Kaylan, 502YW</i>
fr: <i>- Sire Kaylan, 502 YW</i>

note: [tip]
en: Inflicting the killing blow on an enemy unit is the best way to gain experience. Units killing an enemy will gain eight experience points for every level of the unit they kill, or four experience points for a zero-level opponent.
fr: Infliger le coup fatal à une unité ennemie est le meilleur moyen de progresser. Les unités qui tuent un ennemi gagnent 8 points d'expérience pour chaque niveau de l'unité tuée, et 4 points d'expérience pour les unités de niveau 0.

note: [tip]
en: Elvish units move and fight well in forest. Dwarvish units move and fight well in hills, mountains and caves.
fr: Les elfes se déplacent et combattent très bien dans les forêts. Les nains se déplacent et combattent très bien dans les collines, les cavernes et les montagnes.

note: [tip]
en: Patience is often key. Rather than attacking in bad conditions or with few troops, wait for better conditions and then attack.
fr: La patience est souvent primordiale. Plutôt que d'attaquer dans de mauvaises conditions ou avec peu de troupes, attendez que la situation s'améliore et alors seulement lancez l'offensive.

note: [tip]
en: If you are attacked from several directions, it may be a good idea to send expendable units in some directions to delay enemy units.
fr: Si vous êtes attaqué depuis plusieurs directions, il est parfois astucieux de disperser et de sacrifier quelques unités pour ralentir l'ennemi.

note: [tip]
en: Do not be afraid to retreat and regroup; it is often the key to victory.
fr: N'ayez pas peur de battre en retraite pour vous regrouper, c'est souvent la clé de la victoire.

note: [tip]
en: <i>― Meneldur, 123YW</i>
fr: <i>- Meneldur, 123 YW</i>

note: [tip]
en: In most campaigns you will receive a gold bonus for finishing early, depending on the number of villages on the map and the number of turns remaining. You will usually earn more gold this way than through capturing villages and waiting for the turns to run out.
fr: Dans la plupart des campagnes, si vous finissez rapidement, vous recevrez un bonus d'or qui dépend du nombre de villages sur la carte et du nombre de tours d'avance que vous avez. Vous gagnerez la plupart du temps plus d'or ainsi qu'en capturant tous les villages et en attendant la fin des tours.

note: [tip]
en: <i>Leaders</i> can recruit or recall units from any keep inside a castle, not just the keep they start on. Sometimes your allies may be willing to make room for you on their keep so you can recruit from there, and you can even capture an enemy’s keep and use that.
fr: Votre <i>commandant</i> peut recruter et rappeler des unités depuis le donjon de n'importe quel château, pas seulement celui de départ. Par exemple, vous pouvez recruter depuis un donjon capturé à l'ennemi ou à partir d'un emplacement laissé par vos alliés.

note: [tip]
en: Skeletons are resistant to piercing, bladed and cold-based attacks but are vulnerable to impact, fire, and arcane attacks.
fr: Les squelettes sont résistants aux attaques perforantes, tranchantes et au froid, mais vulnérables aux attaques contondantes, au feu et aux attaques sacrées.

note: [tip]
en: Units with the <i>Leadership</i> ability help lower-level adjacent units on the same side fight better. You can move these units slowly along your battle lines and give bonuses to large numbers of lower-level troops.
fr: Les unités avec la capacité <i>commandement</i> aident les unités adjacentes de leur camp, et de niveau inférieur au leur, à mieux se battre. Vous pouvez déplacer ses unités lentement le long de votre champ de bataille et ainsi accorder un bonus à un grand nombre de troupes de niveau inférieur.

note: [tip]
en: Try to avoid moving next to unoccupied villages. An enemy unit may move into the village and attack you, while enjoying the defense and healing of the village.
fr: Généralement, évitez de vous déplacer à côté d'un village inoccupé. Un ennemi pourrait s'y positionner, vous attaquer et profiter de ses défenses et ses capacités de soin.

note: [tip]
en: Use lines of troops to screen your injured units while they recover.
fr: Mettez vos troupes en ligne pour protéger les unités blessées et leur laisser le temps de récupérer.

note: [tip]
en: <i>― Princess Li’sar, 515YW</i>
fr: <i>- Princesse Li'sar, 515 YW</i>

note: [tip]
en: Read the <b>Hotkeys</b> list in the <b>Preferences</b> menu.
fr: Lisez la liste des <b>Raccourcis clavier</b> dans le menu des <b>Préférences</b>.

note: [tip]
en: If you move a unit, but don’t attack or discover any additional information, you can undo your move by pressing <b>u</b>.
fr: Si vous déplacez une unité sans attaquer ou découvrir d'informations supplémentaires, vous pouvez annuler votre déplacement en appuyant sur la touche <b>u</b>.

note: [tip]
en: You can see how far enemy units can move by moving the mouse cursor over them.
fr: Vous pouvez voir jusqu'où une unité ennemie peut se déplacer en plaçant le curseur de la souris sur celle-ci.

note: [tip]
en: Use healers to support your attacks — they will win you battles without needing to attack anything themselves.
fr: Utilisez des soigneurs pour soutenir vos attaques, ils vous permettront l'emporter sans qu'ils aient besoin de frapper.

note: [tip]
en: <i>― The Scroll of Chantal, 516YW</i>
fr: <i>- Parchemin de Chantal, 516 YW</i>

note: [tip]
en: The <i>Slow</i> attack makes enemy units move slower and halves the damage they do on all attacks until they end a turn.
fr: Une attaque ayant la spécificité <i>ralentissement</i> divise par deux le déplacement de l'unité touchée et les dégâts qu'elle inflige, jusqu'à la fin de son tour.

note: [tip]
en: <i>Arcane</i> attacks are very powerful against undead.
fr: Les attaques <i>arcanes</i> sont très puissantes contre les morts-vivants.

note: [tip]
en: <i>― Great Sage Dacyn, 626YW</i>
fr: <i>- Grand sage Dacyn, 626 YW</i>

note: [tip]
en: Units are healed when they advance a level. Used wisely, this can turn a fight.
fr: Une unité récupère la totalité de ses points de vie lorsqu'elle avance d'un niveau. Utilisé à bon escient cela peut changer le cours d'une bataille.

note: [tip]
en: Charging units are best used against enemies they can kill with a single blow.
fr: La meilleure utilisation des unités qui chargent est de les envoyer contre des ennemis qu'elles peuvent tuer en un coup.

note: [tip]
en: Instead of leveling up, high-level units gain an <i>After Maximum Level Advancement</i> (AMLA) bonus, which usually increases the unit’s maximum hitpoints by three and fully heals it. This is much less than the normal benefits of advancing a level, so it is generally wiser to advance your lower-level units instead.
fr: Au lieu de progresser, les unités de niveau maximum obtiennent des <i>Améliorations Post-Niveau Maximum</i> (APNM), qui permettent généralement d'augmenter de 3 leur nombre maximum de points de vie et de les soigner complètement. C'est bien moins intéressant qu'un avancement de niveau classique ; essayez donc plutôt d'améliorer les troupes de niveau inférieur.

note: [tip]
en: Nearly every button and icon in the Wesnoth game has a tooltip. Hover the mouse pointer over any button or icon to get a description or explanation of what it does.
fr: Il y a une infobulle pour quasiment tous les boutons et icônes de l'écran de jeu de Wesnoth. Placez votre souris au-dessus d'un bouton ou d'une icône pour en obtenir une description ou une explication.

note: [tip]
en: To advance low-level units quickly, team them with a veteran and use the veteran to damage a joint target heavily enough for the junior partner to get in the killing blow.
fr: Pour rapidement faire progresser vos unités de niveau faible, groupez-les autour d'un vétéran ; utilisez ce dernier pour affaiblir suffisamment la cible, puis une de vos jeunes recrues pourra asséner le coup de grâce.

note: [tip]
en: <i>― Queen Li’sar, 528YW</i>
fr: <i>- Reine Li'sar, 528 YW</i>

note: [tip]
en: You cannot undo a move that uncovers hexes hidden by fog or shroud. Turn on the <b>Delay Shroud Updates</b> option when you need to move units while retaining the ability to undo, or use the new Whiteboard planning tool.
fr: Vous ne pouvez pas annuler un mouvement qui révèle une zone masquée par le brouillard ou le voile. Activez l'option <b>Différer les mises à jour du voile</b> quand vous avez besoin de déplacer des unités tout en gardant la possibilité d'annuler leurs mouvements, ou utilisez le nouvel outil de planification.

note: [tip]
en: If an enemy benefits more from a rare terrain type than you do, occupying that terrain will deprive them of its benefits.
fr: Si un ennemi tire plus profit que vous d'un type rare de terrain, occuper ces endroits le prive de ses avantages.

note: [tip]
en: Few units have good defenses in water; a line of attackers along the edge of a river can inflict heavy casualties. Elves can use the edge of a forest in a similar manner, and dwarves can do the same with mountains.
fr: Peu d'unités savent bien se défendre dans l'eau ; des soldats attaquant depuis le bord d'une rive peuvent infliger des pertes sévères. Les elfes peuvent utiliser le même type de tactique en lisière de forêt, et les nains peuvent faire de même sur les flancs des montagnes.

note: [tip]
en: In many campaign scenarios, you may issue simple instructions for your computer-controlled allies using the right-click context menu.
fr: Dans la plupart des scénarios des campagnes, vous pouvez indiquer des instructions simples à vos alliés contrôlés par l'ordinateur via le menu contextuel en faisant un clic-droit.

note: [tip]
en: The <i>Slow</i> ability is extremely powerful because it has such wide-ranging effects. Enemy undead get half the normal benefit from their <i>Drain</i> ability, the damage bonus from <i>Charge</i> or <i>Backstab</i> is cancelled, and the <i>Berserk</i> ability is weakened. Fast foes struggle to escape; slow enemies are almost immobilized, and your own units suffer less retaliation damage, so it’s quicker to heal them.
fr: La capacité <i>ralentissement</i> est très puissante car elle a de nombreux effets. Les ennemis morts-vivants ne récupèrent que la moitié du bénéfice normal de leur capacité <i>drain</i>, le dégât bonus des <i>charges</i> et des <i>coups dans le dos</i> est annulé et la capacité <i>fureur berserk</i> est affaiblie. Les ennemis rapides luttent pour s'enfuir tandis que les plus lents sont presque immobilisés ; vos unités subissent moins de dégâts en représailles, les soigner est donc plus rapide.

note: [tip]
en: Try to operate units with a small number of powerful attacks—such as Dark Adepts, Horsemen, Orcish Grunts or Dwarvish Thunderers—in pairs or threes. This gives you another try whenever your first devastating attack misses — as inevitably happens from time to time.
fr: Essayez de manœuvrer les unités ayant un faible nombre de puissantes attaques (comme les adeptes des ténèbres, les cavaliers, les grognards orcs ou les foudroyeurs nains) par groupes de deux ou trois. Cela vous donne une autre chance lorsque votre première attaque dévastatrice rate (ce qui arrive inévitablement de temps à autre).

note: [tip]
en: Units with three or more attacks—especially magical attacks—are ideal for finishing off enemies with only a few hitpoints remaining. Be sure to use leadership—or a strong or dextrous unit—whenever the extra point or two of damage makes a one-hit kill possible.
fr: Les unités avec trois attaques ou plus, en particulier quand elles sont magiques, sont idéales pour achever un ennemi à qui il ne reste plus que quelques points de vie. Veillez à utiliser un commandant, ou une unité forte ou habile, lorsqu'un ou deux points de dégât supplémentaires suffisent à rendre un seul coup fatal.

note: [tip]
en: Think twice before dismissing any unit from your recall list, no matter how little experience it has. Sometimes it’s worth paying a premium to know exactly what traits a new arrival will have.
fr: Pensez-y à deux fois avant de renvoyer une unité de votre liste de rappel, quel que soit son niveau d'expérience. On peut parfois vouloir payer un peu plus cher pour connaître exactement quels seront les traits d'une nouvelle recrue.

note: [tip]
en: When a tough unit is heavily injured, send it to heal in a village several turns’ movement away from the fighting. Then it can recover in peace (at 10 hitpoints per turn) without tying up front-line villages.
fr: Lorsqu'une unité résistante est gravement blessée, envoyez-la se faire soigner dans un village éloigné des combats de plusieurs tours de mouvements. Alors elle pourra récupérer en paix (au rythme de 10 points de vie par tour) sans encombrer les villages proches du front.

note: [tip]
en: <i>― Lord Hamel of Knalga</i>
fr: <i>- Seigneur Hamel de Knalga</i>

note: [tip]
en: Combining multiple special abilities can be deadly. While it may take some work to combine, for example, <i>Leadership</i>, <i>Illuminates</i> and <i>Charge</i> against a slowed opponent, the results can be impressive.
fr: Combiner plusieurs capacités spéciales peut être mortel, même si cela peut demander un certain effort. Par exemple, <i>commandement</i>, <i>illumination</i> et <i>charge</i> contre un adversaire ralenti peut donner un résultat impressionnant.

note: [tip]
en: While finishing early gives a gold bonus, and reduces the opportunities for enemies to kill your valuable troops, it also means you lose chances to earn your units extra experience. When deciding whether or not to finish a scenario early, weigh these factors against one another.
fr: Finir rapidement vous donne un bonus d'or et réduit le risque de perdre des troupes de valeur, mais cela implique aussi de perdre la possibilité de faire gagner plus d'expérience à vos unités. Lorsque vous choisissez de finir rapidement ou pas un scénario, pesez le pour et le contre de chacune de ces possibilités.

note: [tip]
en: If your forces have weak defenses everywhere on the map, occupy the areas where your enemies can only attack you by sharing the same disadvantages. Avoid places where your defenses are poor and your enemy’s are merely average. Plan for heavy losses, and take firm control of any hex where the land does favor you.
fr: Si vos forces ont de faibles défenses partout sur la carte, occupez les zones où vos ennemis ne peuvent vous attaquer qu'en partageant les même inconvénients. Évitez les endroits où vos défenses sont faibles et celles de vos adversaires meilleures. Prévoyez de lourdes pertes et prenez le contrôle des hexagones où le terrain est en votre faveur.

note: [tip]
en: <i>Feral</i> units, such as Bats and wild animals, will avoid villages. Even if they occupy a village hex, they do not gain any defensive benefits from the village, although they will still be healed.
fr: Les unités <i>sauvages</i>, comme les chauves-souris et les animaux sauvages, éviteront les villages. En effet elles ne gagnent aucun avantage défensif en occupant un village, même si elles pourront toujours y être soignées.

en: Close
fr: Fermer

en: An invalid attacker weapon got selected.
fr: Arme d'attaque sélectionnée non valide.

en: An invalid defender weapon got selected.
fr: Arme de défense sélectionnée non valide.

en: You don’t have a leader to recall with.
fr: Vous n'avez pas de chef pour pouvoir rappeler des unités.

en: None of your leaders are able to recall that unit.
fr: Aucun de vos chefs n'est capable de rappeler cette unité.

en: You must have a leader on a keep who is able to recall that unit.
fr: Vous devez avoir un chef dans un donjon pour pouvoir rappeler cette unité.

en: There are no vacant castle tiles in which to recall the unit.
fr: Il n'y a pas de place vacante dans le château pour rappeler l'unité.

en: An unrecognized error has occurred.
fr: Une erreur inattendue est survenue.

en: You don’t have a leader to recruit with.
fr: Vous n'avez pas de chef pour pouvoir recruter des unités.

en: None of your leaders are able to recruit that unit.
fr: Aucun de vos chefs n'est capable de recruter cette unité.

en: You must have a leader on a keep who is able to recruit the unit.
fr: Vous devez avoir un chef dans un donjon pour pouvoir recruter l'unité.

en: There are no vacant castle tiles in which to recruit the unit.
fr: Il n'y a pas de place vacante dans le château pour recruter l'unité.

en: cured
fr: guéri

en: female^cured
fr: guérie

en: Ambushed!
fr: Embuscade !

en: Failed teleport! Exit not empty
fr: Téléportation ratée ! La sortie est occupée.

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 friendly | $friends friendly
fr[0]: 1 allié
fr[1]: $friends alliés

en: Part of 'Units sighted! (...)' sentence^1 enemy | $enemies enemy
fr[0]: 1 ennemi
fr[1]: $enemies ennemis

en: Units sighted! ($friendphrase, $enemyphrase)
fr: Unités en vue ! ($friendphrase, $enemyphrase)

en: Enemy unit sighted! | $enemies enemy units sighted!
fr[0]: Unité ennemie en vue !
fr[1]: $enemies unités ennemies en vue !

en: Friendly unit sighted | $friends friendly units sighted
fr[0]: Unité alliée en vue !
fr[1]: $friends unités alliées en vue !

en: (press $hotkey to keep moving)
fr: (appuyez sur $hotkey pour poursuivre le mouvement)

en: Connecting to $server_address|...
fr: Connexion à $server_address|...

en: Downloading list of add-ons...
fr: Téléchargement d'une liste des extensions...

en: Requesting distribution terms...
fr: Demande des conditions...

en: Sending add-on <i>$addon_title</i>...
fr: Envoi de l'extension <i>$addon_title</i>...

en: Removing add-on <i>$addon_title</i> from the server...
fr: Supprimer l'extension <i>$addon_title</i> depuis le serveur...

en: Downloading add-on <i>$addon_title</i>...
fr: Téléchargement de l'extension <i>$addon_title</i>...

en: The add-on <i>$addon_title</i> has an invalid file or directory name and cannot be installed.
fr: L'extension <i>$addon_title</i> possède un nom de fichier ou de répertoire invalide et ne peut être installé.

en: Add-ons Manager
fr: Gestionnaire d'extensions

en: addon_type^Campaign
fr: Campagne

en: addon_type^Scenario
fr: Scénario

en: addon_type^SP/MP Campaign
fr: Campagne solo/multi

en: addon_type^MP era
fr: Ère multijoueur

en: addon_type^MP faction
fr: Faction multijoueur

en: addon_type^MP map-pack
fr: Cartes multijoueur

en: addon_type^MP scenario
fr: Scénario multijoueur

en: addon_type^MP campaign
fr: Campagne multijoueur

en: addon_type^MP modification
fr: Modification multijoueur

en: addon_type^Resources
fr: Ressources

en: addon_type^Other
fr: Autre

en: addon_type^(unknown)
fr: (inconnu)

en: unit_byte^B
fr: o

en: addon_state^Not installed
fr: Non installée

en: addon_state^Published, not installed
fr: Publiée, non installée

en: addon_state^Installed
fr: Installée

en: addon_state^Published
fr: Publiée

en: addon_state^Installed, upgradable
fr: Installée, mise à jour disponible

en: addon_state^Published, upgradable
fr: Publiée, mise à jour disponible

en: addon_state^Installed, outdated on server
fr: Installée, obsolète sur le serveur

en: addon_state^Published, outdated on server
fr: Publiée, obsolète sur le serveur

en: addon_state^Installed, broken
fr: Installée, corrompue

en: addon_state^Published, broken
fr: Publiée, corrompue

en: addon_state^Unknown
fr: Inconnu

en: The selected add-on has the following dependency, which is not currently installed or available from the server. Do you wish to continue? | The selected add-on has the following dependencies, which are not currently installed or available from the server. Do you wish to continue?
fr[0]: L'extension sélectionnée comporte la dépendance suivante, qui n'est pas actuellement installée ou disponible sur le serveur. Voulez-vous continuer ?
fr[1]: L'extension sélectionnée comporte les dépendances suivantes, qui ne sont pas actuellement installées ou disponibles sur le serveur. Voulez-vous continuer ?

en: Broken Dependencies
fr: Dépendances corrompues

en: Author
fr: Auteur

en: Name
fr: Nom

en: Size
fr: Taille

en: Install Dependencies
fr: Installer les dépendances

en: The selected add-on has the following dependency, which is not currently installed. Do you wish to install it before continuing? | The selected add-on has the following dependencies, which are not currently installed. Do you wish to install them before continuing?
fr[0]: L'extension sélectionnée a la dépendance suivante, qui n'est pas actuellement installée. Souhaitez-vous l'installer avant de continuer ?
fr[1]: L'extension sélectionnée a les dépendances suivantes, qui ne sont pas actuellement installées. Souhaitez-vous les installer avant de continuer ?

en: The server responded with an error:
fr: Le serveur a renvoyé une erreur :

en: The following dependency could not be installed. Do you still wish to continue? | The following dependencies could not be installed. Do you still wish to continue?
fr[0]: La dépendance suivante n'a pu être installée. Voulez-vous toujours continuer ?
fr[1]: Les dépendances suivantes n'ont pu être installées. Voulez-vous toujours continuer ?

en: Dependencies Installation Failed
fr: L'installation des dépendances a échoué

en: The add-on '$addon|' is already installed and contains additional information that will be permanently lost if you continue:
fr: L'extension « $addon| » est déjà installée et contient des informations supplémentaires qui seront définitivement perdues si vous continuez :

en: Publishing information file (.pbl)
fr: Fichier de publication d'informations (.pbl)

en: Version control system (VCS) information
fr: Système de contrôle de version (VCS) d'information

en: Do you really wish to continue?
fr: Voulez-vous vraiment continuer ?

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Deleting '$addon|' will permanently erase its download and upload counts on the add-ons server. Do you really wish to continue?
fr: Supprimer « $addon| » effacera définitivement son compte des téléchargements et des envois sur le serveur des extensions. Souhaitez-vous réellement continuer ?

en: Response
fr: Réponse

en: Terms
fr: Conditions

en: New Version
fr: Nouvelle Version

en: Old Version
fr: Ancienne Version

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: Publish: $addon_title
fr: Publier l'extension : $addon_title

en: Delete: $addon_title
fr: Effacer l'extension : $addon_title

en: There are no add-ons available for download from this server.
fr: Il n'y a pas d"extension disponible en téléchargement à partir de ce serveur.

en: There are no add-ons matching the specified criteria on this server.
fr: Il n'y a pas d'extension qui correspond aux critères spécifiés sur ce serveur.

en: Filter:
fr: Filtre :

en: Update All
fr: Tout mettre à jour

en: filter^Options
fr: Options

en: Add-on Installed
fr: Extension ajoutée

en: Add-on Updated
fr: Extension mise à jour

en: The add-on '$addon_title|' has been successfully installed.
fr: L'extension « $addon_title| » a été installée avec succès.

en: The add-on '$addon_title|' has been successfully updated.
fr: L'extension « $addon_title| » a été mise à jour avec succès.

en: Add-ons Installed
fr: Les extensions ont été ajoutées

en: Add-ons Updated
fr: Les extensions ont été mise à jour

en: All add-ons installed successfully.
fr: Toutes les extensions ont été installées avec succès.

en: All add-ons updated successfully.
fr: Toutes les extensions ont été mises à jour avec succès.

en: Installation Failed
fr: L'installation a échoué

en: Update Failed
fr: La mise à jour a échoué

en: The following add-on could not be downloaded or installed successfully: | The following add-ons could not be downloaded or installed successfully:
fr[0]: L'extension suivante n'a pas pu être téléchargée ou mise à jour avec succès :
fr[1]: Les extensions suivantes n'ont pas pu être téléchargées ou mises à jour :

en: An error occurred while downloading the add-ons list from the server.
fr: Une erreur s'est produite lors du téléchargement de la liste des extensions à partir du serveur.

en: Network communication error.
fr: Erreur de communication réseau.

en: Remote host disconnected.
fr: Serveur distant déconnecté.

en: A problem occurred when trying to create the files necessary to install this add-on.
fr: Un problème est survenu lors de la création des fichiers nécessaires à l'ajout de cette extension.

en: A local file with add-on publishing information could not be read.
    
    File: $path
    Error message: $msg
fr: Un fichier local contenant des informations de diffusion d'extension n'a pas pu être lu.
    
    Fichier : $path
    Message d'erreur : $msg

en: The add-ons server address specified is not valid.
fr: L'adresse du serveur d'extension spécifié n'est pas valide.

en: You have no add-ons installed.
fr: Vous ne possédez aucune extension.

en: Are you sure you want to remove the following installed add-on? | Are you sure you want to remove the following installed add-ons?
fr[0]: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer l'extension suivante ?
fr[1]: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les extensions suivantes ?

en: The following add-on appears to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed: | The following add-ons appear to have publishing or version control information stored locally, and will not be removed:
fr[0]: L'extension suivante semble contenir des informations enregistrées sur le disque local concernant le contrôle de version ou l'édition et ne sera pas supprimée :
fr[1]: Les extensions suivantes semblent contenir des informations enregistrées sur le disque local concernant le contrôle de version ou l'édition et ne seront pas supprimées :

en: The following add-on could not be deleted properly: | The following add-ons could not be deleted properly:
fr[0]: L'extension suivante n'a pu être supprimée proprement :
fr[1]: Les extensions suivantes n'ont pu être supprimées proprement :

en: Add-on Deleted | Add-ons Deleted
fr[0]: Extension enlevée
fr[1]: Extension enlevée

en: The following add-on was successfully deleted: | The following add-ons were successfully deleted:
fr[0]: L'extension suivante a été supprimée avec succès :
fr[1]: Les extensions suivantes ont été supprimées avec succès :

en: Attacker
fr: Attaquant

en: Defender
fr: Défenseur

en: Expected Battle Result (HP)
fr: Issues probables du combat (PV)

en: Time of day
fr: Moment de la journée

en: Leadership
fr: Commandement

en:  resistance vs
fr:  résistance à

en:  vulnerability vs
fr:  vulnérabilité à

en: Slowed
fr: Ralenti

en: Total damage
fr: Dégâts totaux

en: No usable weapon
fr: Pas d'arme utilisable

en: Chance of being unscathed
fr: Chance d'être indemne

en: Damage Calculations
fr: Calcul des dégâts

en: Do you really want to dismiss him?
fr: Voulez-vous vraiment le congédier ?

note: TRANSLATORS: this string ends with a space
en: This unit is loyal and requires no upkeep.
fr: Cette unité est fidèle et ne nécessite pas d'entretien.

en: Do you really want to dismiss her?
fr: Voulez-vous vraiment la congédier ?

note: TRANSLATORS: this string ends with a space
en: This unit is an experienced one, having advanced levels.
fr: Cette unité a de l'expérience et un niveau avancé.

note: TRANSLATORS: this string ends with a space
en: This unit is close to advancing a level.
fr: Cette unité est proche du niveau suivant.

en: Dismiss Unit
fr: Renvoyer l'unité

en: Advance Unit
fr: Unité promue

en: What should our victorious unit become?
fr: Que va devenir notre unité victorieuse ?

en: Moves
fr: Déplacements

en: Status
fr: État

en: Level^Lvl.
fr: Niv.

en: unit list^Traits
fr: Traits

en: Unit List
fr: Liste des unités

en: Scroll To
fr: Aller à

en: No objectives available
fr: Aucun objectif disponible

en: Recruit
fr: Recruter

en: Select unit:
fr: Sélectionner l'unité :

en: Recall
fr: Rappeler

en: %a %b %d %H:%M %Y
fr: %a %d %b %H:%M %Y

en: %a %b %d %I:%M %p %Y
fr: %a %d %b %I:%M %p %Y

en: #(Invalid)
fr: #(Non valide)

en: Campaign: $campaign_name
fr: Campagne : $campaign_name

en: Multiplayer
fr: Multijoueur

en: Tutorial
fr: Didacticiel

en: Test scenario
fr: Scénario de test

en: Turn
fr: Tour

en: Scenario start
fr: Début du scénario

en: Difficulty:
fr: Difficulté :

en: Version:
fr: Version :

en: No Saved Games
fr: Aucun jeu sauvegardé

en: There are no saved games to load.
    
    (Games are saved automatically when you complete a scenario)
fr: Il n'y a pas de jeu sauvegardé à charger.
    
    (Les parties sont automatiquement sauvegardées à la fin d'un scénario).

en: Load Game
fr: Charger un jeu

en: Change difficulty
fr: Changer la difficulté

en: Change campaign difficulty before loading
fr: Changer la difficulté de la campagne avant le chargement

en: Show replay
fr: Revoir les actions passées

en: Play the embedded replay from the saved game if applicable
fr: Jouer le replay intégré à partir de la partie sauvegardée si possible

en: Cancel orders
fr: Annuler les ordres

en: Cancel any pending unit movements in the saved game
fr: Annuler tous les mouvements d'unités en attente dans la partie sauvegardée

en: Delete Save
fr: Effacer la sauvegarde

en: Profile
fr: Profil

en: level
fr: niveau

en: HP:
fr: PV :

en: XP:
fr: XP :

en: Moves:
fr: Déplacements :

en: Random
fr: Aléatoire

en: Female ♀
fr: ♀ Féminin

en: Male ♂
fr: ♂ Masculin

en: Only random sides in the current era.
fr: Uniquement des camps aléatoires dans l'ère actuelle

en: Unable to find a leader type for faction $faction
fr: Aucun type de chef trouvé pour la faction $faction

en: Cannot obtain genders for invalid leader $leader
fr: Impossible d'obtenir les genres pour le chef incorrect $leader

en: %b %d
fr: %d %b

en: %b %d %Y
fr: %d %b %y

en: Invalid color range:
fr: Plage de couleur non valide :

en: Error loading game configuration files. The game will now exit.
fr: Erreur lors du chargement des fichiers de configuration du jeu. Le jeu va maintenant s'arrêter.

en: The following add-on had errors and could not be loaded: | The following add-ons had errors and could not be loaded:
fr[0]: Impossible de charger cette(ces) extension(s) en erreur :
fr[1]: Impossible de charger cette(ces) extension(s) en erreur :

en: Please report this to the author or maintainer of this add-on. | Please report this to the respective authors or maintainers of these add-ons.
fr[0]: Merci de fournir ces informations à l'auteur ou au mainteneur de cette extension.
fr[1]: Merci de fournir ces informations aux auteurs ou aux mainteneurs respectifs de ces extensions.

en: The Battle for Wesnoth
fr: Bataille pour Wesnoth

en: The file you have tried to load is corrupt
fr: Le fichier sauvegardé est corrompu

en: The file you have tried to load is corrupt: '
fr: Le fichier que vous avez essayé de charger est corrompu : «

en: File I/O Error while reading the game
fr: Erreur d'E/S en chargeant le jeu

en: File I/O Error while reading the game: '
fr: Erreur d'E/S en chargeant le jeu : «

en: This is a multiplayer scenario. Some parts of it may not work properly in single-player. It is recommended to load this scenario through the Multiplayer -> Load Game dialog instead.
fr: Scénario multi-joueur. Certains éléments de celui-ci pourraient ne pas bien fonctionner en solo. Il est recommandé de charger ce scénario au moyen du menu Multijoueur -> Charger un jeu.

en: Warning
fr: Avertissement

en: No campaigns are available.
fr: Aucune campagne disponible.

en: Error while starting server:
fr: Erreur lors du démarrage du serveur :

en: The game could not be loaded:
fr: Le jeu n'a pas pu être chargé :

en: Error while playing the game:
fr: Erreur lors du déroulement de la partie :

en: The game map could not be loaded:
fr: La carte n'a pas pu être chargée :

en: Chat message
fr: Message

en: Turn changed
fr: Changement

en: Invalid value in the result key for [end_level]
fr: Valeur invalide dans la clef [end_level]

en: Error:
fr: Erreur :

en: Warning:
fr: Avertissement :

en: Debug:
fr: Debogage :

en: Info:
fr: Infos :

en: Random maps with an odd width aren't supported.
fr: Les cartes aléatoires avec une dimension impaire ne sont pas supportées.

en: No valid castle location found. Too many or too few mountain hexes? (please check the 'max hill size' parameter)
fr: Aucun emplacement valide n'a été trouvé pour les châteaux. Trop ou trop peu de montagnes ? (Veuillez vérifier le paramètre « Taille maximum d'une colline »)

en: Unknown era: $era_id
fr: Ère inconnue : $era_id

en: Unknown era
fr: Ère inconnue

en: Remote scenario
fr: Scénario distant

en: Unknown scenario: $scenario_id
fr: Scénario inconnu : $scenario_id

en: Unknown scenario
fr: Scénario inconnu

en: Reloaded game
fr: Partie rechargée

en: Turn
fr: Tour

en: Vacant Slot: | Vacant Slots:
fr[0]: Place vacante :
fr[1]: Places vacantes :

en: none
fr: aucune

en: In game:
fr: En jeu :

en: (observing)
fr: (observateur)

en: (playing)
fr: (joueur)

en: In lobby
fr: Dans le vestibule

en: On friends list
fr: Dans la liste d'amis

en: On ignores list
fr: Dans la liste des ignorés

en: Neither a friend nor ignored
fr: Ni amis ni ignorés

en: You
fr: Vous

en: Error
fr: Erreur

en: Quit
fr: Quitter

en: Do you really want to quit?
fr: Voulez-vous vraiment quitter ?

en: Map-Screenshot
fr: Capture d'écran de la carte

en: Screenshot
fr: Capture d'écran

en: Screenshot Done
fr: Capture d'écran enregistrée

en: The End
fr: Fin

en: System default language
fr: Langue par défaut du système

en: Leader
fr: Chef

en: Team
fr: Équipe

en: status^Units
fr: Unités

en: Upkeep
fr: Entretien

en: Income
fr: Revenu

en: Current Status
fr: État actuel

en: More >
fr: Suite >

en: scenario settings^Leader
fr: Chef

en: scenario settings^Side
fr: Équipe

en: scenario settings^Start
    Gold
fr: Or au
    début

en: scenario settings^Base
    Income
fr: Revenu
    de base

en: scenario settings^Gold Per
    Village
fr: Or par
    village

en: scenario settings^Support Per
    Village
fr: Soutien par
    village

en: scenario settings^Fog
fr: Brouillard

en: scenario settings^Shroud
fr: Voile

en: no
fr: non

en: yes
fr: oui

en: Scenario Settings
fr: Paramètres du scénario

en:  < Back
fr:  < Précédent

en: Initializing user interface
fr: Initialisation de l'interface utilisateur

en: Loading game configuration
fr: Chargement de la configuration du jeu

en: Verifying cache
fr: Vérification du cache

en: Reading files and creating cache
fr: Lecture des fichiers et création du cache

en: Reading unit files
fr: Lecture des unités

en: Reinitialize fonts for the current language
fr: Réinitialisation des polices pour le langage courant

en: Searching for installed add-ons
fr: Recherche des extensions installées

en: Loading title screen
fr: Chargement de l'écran de présentation

en: Loading data files
fr: Lecture des fichiers de données

en: Loading level
fr: Chargement du niveau

en: Initializing teams
fr: Initialisation des équipes

en: Loading units
fr: Lecture des unités

en: Initializing display
fr: Initialisation de l'affichage

en: Building terrain rules
fr: Construction de la carte

en: Starting game
fr: Début de la partie

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Save the Map As
fr: Sauvegarder la carte sous

en: The map already exists. Do you want to overwrite it?
fr: Cette carte existe déjà. Voulez-vous l'écraser ?

en: Map saved.
fr: Carte sauvegardée.

en: Could not save the map: $msg
fr: Impossible de sauvegarder la carte : $msg

en: Message:
fr: Message :

en: Send to allies only
fr: Parler aux alliés uniquement

en: Send to observers only
fr: Parler aux observateurs uniquement

en: unit^Gold | Gold
fr[0]: p. d'or
fr[1]: p. d'or

en: You have no units available to recruit.
fr: Il n'y a pas d'unité à recruter.

en: You don’t have enough gold to recruit that unit
fr: Vous n'avez pas assez d'or pour recruter cette unité

en: You are separated from your soldiers and may not recall them
fr: Vous êtes séparés de vos soldats et ne pouvez les rappeler

en: There are no troops available to recall
    (You must have veteran survivors from a previous scenario)
fr: Il n'y a pas de troupes à rappeler
    (Vous devez avoir des survivants d'un précédent scénario)

en: You currently can't recall at the highlighted location
fr: Vous ne pouvez pas rappeler d'unités à la position actuellement en surbrillance

en: You must have at least 1 gold piece to recall a unit | You must have at least $cost gold pieces to recall a unit
fr[0]: Vous devez posséder au moins 1 pièce d'or pour rappeler une unité
fr[1]: Vous devez posséder au moins $cost pièces d'or pour rappeler une unité

en: You cannot end your turn yet!
fr: Vous ne pouvez pas encore terminer votre tour !

en: You have not started your turn yet. Do you really want to end your turn?
fr: Vous n'avez pas encore commencé votre tour. Voulez-vous vraiment le terminer ?

en: Some units have movement left. Do you really want to end your turn?
fr: Certaines unités peuvent encore se déplacer. Voulez-vous vraiment finir votre tour ?

en: Some units have not moved. Do you really want to end your turn?
fr: Certaines unités ne se sont pas déplacées. Voulez-vous vraiment finir votre tour ?

en: Rename Unit
fr: Renommer l'unité

en: Name:
fr: Nom :

en: Create Unit (Debug!)
fr: Créer une unité (Débug !)

en: Gender:
fr: Sexe :

en: gender^Random
fr: Aléatoire

en: Search
fr: Rechercher

en: This command is currently unavailable.
fr: Cette commande n'est pas disponible.

en: Unknown command '$command', try $help_command for a list of available commands.
fr: La commande « $command » est inconnue. Essayez « $help_command » pour afficher la liste des commandes disponibles.

en: Available commands list and command-specific help. Use "help all" to include currently unavailable commands.
fr: Liste des commandes disponibles et aide sur les commandes spécifiques. Utilisez « help all » pour inclure les commandes actuellement indisponibles.

en: do not translate the 'all'^[all|<command>]
fr: [all|<commande>]

en: Error:
fr: Erreur :

en: Missing argument $arg_id
fr: Argument $arg_id manquant

en: Available commands $flags_description:
    $list_of_commands
fr: Commandes disponibles $flags_description :
    $list_of_commands

en: help
fr: aide

en: Type $help_command <command> for more info.
fr: Tapez $help_command <commande> pour plus d'informations.

en:  No help available.
fr:  Aucune aide disponible.

en: Usage:
fr: Usage :

en: aliases:
fr: Alias :

en: (A) — admin command
fr: (A) — commande d'admin

en: (admin only)
fr: (réservé aux admins)

en: Send a query to the server. Without arguments the server should tell you the available commands.
fr: Envoyer une requête au serveur. Sans arguments, le serveur devrait vous indiquer les commandes disponibles.

en: Ban and kick a player or observer. If he is not in the game but on the server he will only be banned.
fr: Bannir et rejeter un jouer ou un observateur. S'il est absent du jeu mais qu'il se trouve sur le serveur, il sera seulement banni.

en: <nickname>
fr: <pseudo>

en: Unban a user. He does not have to be in the game but on the server.
fr: Dé-bannir un joueur. Il ne doit pas être en jeu mais sur le serveur.

en: Kick a player or observer.
fr: Expulser un joueur ou un observateur.

en: Mute an observer. Without an argument displays the mute status.
fr: Rendre muet un observateur. Affiche la situation courante en l'absence d'argument.

en: Unmute an observer. Without an argument unmutes everyone.
fr: Rendre la parole à un observateur. Rend la parole à tout le monde en l'absence d'argument.

en: Mute/Unmute all observers. (toggles)
fr: Retirer/rendre la parole à tous les observateurs (alterne entre les deux).

en: Report abuse, rule violations, etc. to the server moderators. Make sure to mention relevant nicknames, etc.
fr: Signaler un abus, une infraction aux règles, etc. aux modérateurs du serveur. Veillez à mentionner les pseudonymes concernés, etc.

en: Send an emotion or personal action in chat.
fr: Envoyer une émotion ou une action personnelle dans la discussion.

en: Sends a private message. You cannot send private messages to players in a running game you observe or play in.
fr: Envoie un message privé. Vous ne pouvez pas envoyer de messages privés aux joueurs d'une partie que vous observez ou à laquelle vous jouez.

en: <nickname> <message>
fr: <pseudo> <message>

en: <level> <domain>
fr: <niveau> <domaine>

en: Change the log level of a log domain.
fr: Changer le niveau de journalisation pour un domaine particulier.

en: Add a nickname to your ignores list.
fr: Ajouter un pseudo à votre liste d'ignorés.

en: Add a nickname to your friends list.
fr: Ajouter un pseudo à votre liste d'amis.

en: Remove a nickname from your ignores or friends list.
fr: Retirer un pseudo de votre liste d'amis ou d'ignorés.

en: Show your ignores and friends list.
fr: Afficher votre liste d'amis et d'ignorés.

en: Display version information.
fr: Afficher les informations de version.

en: <password> <email (optional)>
fr: <mot de passe> <courriel (optionnel)>

en: Register your nickname
fr: Enregistrer votre pseudonyme

en: Drop your nickname.
fr: Supprimer votre pseudonyme.

en: Update details for your nickname. For possible details see '/details'.
fr: Mettre à jour les détails de votre pseudonyme. Pour les détails disponibles, consultez « /details ».

en: <detail> <value>
fr: <détail> <valeur>

en: Request information about a nickname.
fr: Obtenir des informations à propos d'un pseudo.

en: Request a list of details you can set for your registered nickname.
fr: Demander une liste des détails que vous pouvez établir pour votre pseudonyme enregistré.

en: <room>
fr: <salle>

en: Join a room.
fr: Rejoindre une salle de discussion.

en: Part a room.
fr: Quitter une salle de discussion.

en: List room members.
fr: Lister les membres d'une salle.

en: List available rooms.
fr: Lister les salles disponibles.

en: <room> <msg>
fr: <salle> <message>

en: Room message.
fr: Message de salle.

en: <room> <type> [value]
fr: <salle> <type> [valeur]

en: Room query.
fr: Requête de salle.

en: (D) — debug only, (N) — network only, (A) — admin only
fr: (D) — débogage uniquement, (N) — réseau uniquement, (A) — admin uniquement

en: (debug command)
fr: (commande de débogage)

en: (network only)
fr: (réseau uniquement)

en: Refresh gui.
fr: Rafraîchir l'IHM.

en: Switch a side to/from AI control.
fr: Passer le contrôle d'un camp à l'IA ou le reprendre.

en: do not translate the on/off^[<side> [on/off]]
fr: [<camp> [on/off]]

en: Switch a side to/from idle state.
fr: Mettre un camp en pause ou l'en sortir.

en: <side> <nickname>
fr: <camp> <pseudo>

en: Assign control of a side to a different player or observer.
fr: Donner le contrôle d'un camp à un autre joueur ou à un observateur.

en: <side>
fr: <camp>

en: Query the controller status of a side.
fr: Indiquer l'état du contrôle d'un camp.

en: Clear chat history.
fr: Effacer l'historique de la discussion.

en: Visualize the screen refresh procedure.
fr: Visualiser la procédure de rafraîchissement de l'écran.

en: Debug foreground terrain.
fr: Déboguer les terrains de premier plan.

en: Debug layers from terrain under the mouse.
fr: Déboguer les calques des terrains sous la souris.

en: Show fps.
fr: Montrer les fps.

en: Save game.
fr: Sauvegarder le jeu.

en: Quit game.
fr: Quitter le jeu.

en: Save and quit.
fr: Sauvegarder et quitter le jeu.

en: Ignore replay errors.
fr: Ignorer les erreurs du film.

en: Disable autosaves.
fr: Désactiver les sauvegardes automatiques.

en: Advance to the next scenario, or scenario identified by 'id'
fr: Avancer au prochain scénario, ou à celui identifié par 'id'

en: Choose next scenario
fr: Choisir le scénario suivant

en: Change turn number (and time of day), or increase by one if no number is specified.
fr: Changer le numéro du tour (et le moment de la journée), ou l'incrémenter de un si aucun nombre n'est spécifié.

en: [turn]
fr: [tour]

en: Change turn limit, or turn the turn limit off if no number is specified or it’s −1.
fr: Changer le nombre de tours maximum, ou désactiver la limite de tours si aucun nombre n'est spécifié ou s'il vaut –1.

en: [limit]
fr: [limite]

en: Turn debug mode on.
fr: Activer le mode débug.

en: Turn debug mode off.
fr: Désactiver le mode débug.

en: <command>[;<command>...]
fr: <commande>[;<commande>...]

en: Execute a Lua statement.
fr: Exécuter une instruction Lua.

en: Grant higher privileges to Lua scripts.
fr: Accorder des privilèges plus élevés aux scripts Lua.

en: Set the command used by the custom command hotkey
fr: Définir la commande lancée par le raccourci « commande personnalisée »

en: Invoke a dialog allowing changing control of MP sides.
fr: Ouvrir une boîte de dialogue pour autoriser le changement des camps multijoueurs.

en: Launch the gamestate inspector
fr: Lancer le débogueur d'état de partie

en: Manage persistence data
fr: Gérer les données persistantes

en: <name>[=<command>]
fr: <nom>[=<commande>]

en: Set or show alias to a command
fr: Créer ou afficher l'alias d'une commande

en: <var>=<value>
fr: <variable>=<valeur>

en: Set a scenario variable.
fr: Changer une variable du scénario.

en: <var>
fr: <variable>

en: Show a scenario variable.
fr: Afficher une variable du scénario.

en: Modify a unit variable. (Only top level keys are supported.)
fr: Modifier une variable d'unité. (Seules les clés de premier niveau sont prises en charge.)

en: Discover all units in help.
fr: « Découvrir » toutes les unités dans l'aide.

en: 'Undiscover' all units in help.
fr: « Oublier » toutes les unités dans l'aide.

en: Create a unit.
fr: Créer une unité.

en: Toggle fog for the current player.
fr: Activer/désactiver le brouillard pour le joueur en train de jouer.

en: Toggle shroud for the current player.
fr: Activer/désactiver le voile pour le joueur en train de jouer.

en: Give gold to the current player.
fr: Donner de l'or au joueur en train de jouer.

en: Fire a game event.
fr: Déclencher un événement du jeu.

en: Toggle overlaying of x,y coordinates on hexes.
fr: Basculer la superposition des coordonnées x,y sur les hexagones.

en: Toggle overlaying of terrain codes on hexes.
fr: Basculer l'affichage des codes de terrain sur les hexagones.

en: Toggle planning mode.
fr: Activer/désactiver le mode de planification.

en: Access whiteboard options dialog.
fr: Accéder aux options de planification.

en: Unknown debug level: '$level'.
fr: Niveau de débogage inconnu : « $level ».

en: error
fr: erreur

en: Unknown debug domain: '$domain'.
fr: Domaine de débug inconnu : « $domain ».

en: Switched domain: '$domain' to level: '$level'.
fr: Affectation du domaine « $domain » au niveau « $level ».

en: whisper to $receiver
fr: chuchoter à $receiver

en: whisper: $sender
fr: chuchotement : $sender

en: (empty)
fr: (vide)

en: ignores list
fr: liste des ignorés

en: Added to ignore list: $nick
fr: Ajouté à la liste des ignorés : $nick

en: Invalid username: $nick
fr: Nom d'utilisateur incorrect : $nick

en: friends list
fr: liste des amis

en: Added to friends list: $nick
fr: Ajouté à la liste des amis : $nick

en: Removed from list: $nick
fr: Enlevé de la liste : $nick

en: friends and ignores list
fr: liste des amis et des ignorés

en: There are no players on your friends or ignore list.
fr: Il n'y a pas de joueurs dans vos listes d'amis ou d'ignorés.

en: registering with password *** and no email address
fr: enregistrement avec le mot de passe *** et pas d'adresse email

en: registering with password *** and email address $email
fr: enregistrement avec le mot de passe *** et l'adresse email $email

en: nick registration
fr: enregistrement de pseudo

en: dropping your username
fr: abandon de votre nom d'utilisateur

en: setting $var to $value
fr: $value affectée à $var

en: requesting information for user $nick
fr: demande d'information à propos de l'utilisateur $nick

en: Could not find label or unit containing the string ‘$search’.
fr: Impossible de trouver une note ou une unité contenant le texte : « $search ».

en: Can't droid invalid side: '$side'.
fr: Impossible de robotiser ce camp incorrect : « $side ».

en: Can't droid networked side: '$side'.
fr: Impossible de robotiser ce camp distant : « $side ».

en: Can't idle invalid side: '$side'.
fr: Impossible de mettre en pause ce camp incorrect : « $side ».

en: Can't change control of invalid side: '$side'.
fr: Impossible de changer le contrôle de ce camp incorrect : « $side ».

en: Can't change control of out-of-bounds side: '$side'.
fr: Impossible de changer le contrôle de ce camp hors-limites : « $side ».

en: Can't query control of invalid side: '$side'.
fr: Impossible de demander l'état du contrôle de ce camp incorrect : « $side ».

en: Can't query control of out-of-bounds side: '$side'.
fr: Impossible de demander l'état du contrôle de ce camp hors-limites : « $side ».

en: Layers
fr: Calques

en: Choose Scenario (Debug!)
fr: Choisir un scénario (débogage !)

en: Debug mode activated!
fr: Mode debug activé !

en: Debug mode not available in network games
fr: Mode debug indisponible lors des parties réseau

en: Debug mode deactivated!
fr: Mode debug désactivé !

en: Unsafe Lua scripts.
fr: Dangereux scripts Lua.

en: You are about to open a security breach in Wesnoth. Are you sure you want to continue? If you have downloaded add-ons, do not click 'ok'! They would instantly take over your computer. You have been warned.
fr: Vous êtes sur le point d'ouvrir une brèche de sécurité dans Wesnoth. Êtes-vous sûr de vouloir continuer ? Si vous avez téléchargé des extensions, ne cliquez pas sur « OK » ! Ils prendraient instantanément le contrôle de votre ordinateur. Vous aurez été prévenu.

en: Unsafe mode enabled!
fr: Activée en mode non sécurisé !

en: Variable not found
fr: Variable non trouvée

en: Invalid alignment: '$alignment', needs to be one of lawful, neutral, chaotic, or liminal.
fr: Alignement invalide : « $alignment » doit être « lawful », « neutral », « chaotic » ou « liminal ».

en: Do you wish to clear all of your discovered units from help?
fr: Souhaitez-vous effacer toutes les unités découvertes de l'aide ?

en: Invalid unit type
fr: Type d'unité incorrect

en: Invalid location
fr: Emplacement non valide

en: Planning mode activated!
fr: Mode de planification activé !

en: Planning mode deactivated!
fr: Mode de planification désactivé !

en: ai
fr: IA

en: prompt^Command:
fr: Commande :

en: You cannot move your leader away from the keep with some planned recruits or recalls left.
fr: Vous ne pouvez pas sortir votre chef du donjon avant d'avoir exécuté les recrutements ou les rappels planifiés.

en: Attack Enemy
fr: Attaquer l'ennemi

en: Choose weapon:
fr: Choisir une arme :

en: Failed to resolve dependencies
fr: Impossible de résoudre les dépendances

en: Scenario can't be activated. Some dependencies are missing:
fr: Le scénario ne peut pas être activé. Certaines dépendances sont manquantes :

en: No compatible eras found.
fr: Aucune ère compatible trouvée.

en: Era can't be activated. Some dependencies are missing:
fr: L'ère ne peut pas être activée. Certaines dépendances sont manquantes :

en: No compatible scenarios found.
fr: Aucun scénario compatible trouvé.

en: Not all of the chosen modifications are compatible. Some of them will be disabled.
fr: Toutes les modifications choisies ne sont pas compatibles. Certaines seront désactivées.

en: Cannot find era $era
fr: Ère $era introuvable

en: Defeat enemy leader(s)
fr: Vaincre le(s) chef(s) ennemi(s)

en: Connection timed out
fr: Délai de connexion dépassé

en: Connecting to Server...
fr: Connexion au serveur...

en: Reading from Server...
fr: Lecture depuis le serveur...

en: The server accepts versions '$version1' while you are using version '$version2'
fr: Vous avez besoin de la version « $version1 » pour accéder au serveur votre version est la « $version2 »

en: Server-side redirect loop
fr: Boucle de redirection du serveur

en: The nickname ‘$nick’ is inactive. You cannot claim ownership of this nickname until you activate your account via email or ask an administrator to do it for you.
fr: Le pseudonyme « $nick » est inactif. Vous ne pouvez pas réclamer la propriété de ce pseudonyme avant d'activer votre compte par courriel ou de demander à un administrateur de le faire pour vous.

en: Do you want to continue?
fr: Voulez-vous continuer ?

en: Bad data received from server
fr: Données corrompues reçues du serveur

en: You must login first.
fr: Vous devez d'abord vous identifier.

en: The nickname ‘$nick’ is already taken.
fr: Le pseudonyme « $nick » est déjà utilisé.

en: The nickname ‘$nick’ contains invalid characters. Only alpha-numeric characters, underscores and hyphens are allowed.
fr: Le pseudonyme « $nick » contient des caractères invalides. Seuls les caractères alpha-numériques, les underscore et les traits-d'union sont autorisés.

en: The nickname ‘$nick’ is too long. Nicks must be 20 characters or less.
fr: Le pseudonyme « $nick » est trop long. Les pseudonymes peuvent contenir au maximum 20 caractères.

en: The nickname ‘$nick’ is reserved and cannot be used by players.
fr: Le pseudonyme « $nick » est réservé et ne peut être utilisé par un joueur.

en: The nickname ‘$nick’ is not registered on this server.
fr: Le pseudonyme « $nick » n'est pas connu de ce serveur.

en:  This server disallows unregistered nicknames.
fr:  Ce serveur n'accepte pas les pseudonymes inconnus.

en: The nickname ‘$nick’ is registered on this server.
fr: Le pseudonyme « $nick » est enregistré sur le serveur.

en: WARNING: There is already a client using this nickname, logging in will cause that client to be kicked!
fr: ATTENTION : un autre client utilise déjà ce pseudonyme, vous identifier provoquera l'expulsion de ce client !

en: Error in the login procedure (the server had no seed for your connection).
fr: Erreur dans la procédure d'identification (le serveur n'a pas pu prendre en charge votre connexion).

en: The password you provided was incorrect.
fr: Le mot de passe que vous avez saisi est incorrect.

en: You have made too many login attempts.
fr: Vous avez réalisé trop de tentatives d'authentification.

en: Configure Game
fr: Configurer la partie

en: Time limit
fr: Limite de temps

en: Generic
fr: Généralités

en: Name of game:
fr: Nom du jeu :

en: Use map settings
fr: Paramètres de la carte

en: Random start time
fr: Moment de la journée aléatoire

en: Fog of war
fr: Brouillard de guerre

en: Observers
fr: Observateurs

en: Shuffle sides
fr: Camps aléatoires

en: Set Password...
fr: Choisir un mot de passe...

en: Select an entry point:
fr: Sélectionner un point d'entrée :

en: The maximum number of turns the game can last
fr: Nombre maximal de tours de la partie

en: Enables user time limit
fr: Limite de temps

en: Longest time allowed for first turn (seconds)
fr: Durée maximale du premier tour (secondes)

en: Longest time possible for any turn (seconds)
fr: Durée maximale de n'importe quel tour (secondes)

en: Time for general tasks each turn (seconds)
fr: Durée pour les tâches générales chaque tour (secondes)

en: Time for each attack, recruit, and capture
fr: Durée pour chaque attaque, recrutement, occupation de village

en: The amount of income each village yields per turn
fr: Quantité d'or que chaque village rapporte par tour

en: The number of unit levels each village can support
fr: Le nombre de niveaux d'unités que chaque village peut prendre en charge

en: The amount of experience a unit needs to advance
fr: Quantité d'expérience nécessaire aux unités pour progresser

en: Use scenario specific settings
fr: Utiliser les paramètres du scénario

en: Randomize time of day in begin
fr: Rendre aléatoire le début du moment de la journée

en: Enemy units cannot be seen unless they are in range of your units
fr: Les ennemis ne peuvent être vus sauf s'ils sont à porté de vos unités

en: The map is unknown until your units explore it
fr: La carte est inconnue jusqu'à ce que vos unités l'explorent

en: Allow users who are not playing to watch the game
fr: Permettre aux personnes qui ne jouent pas d'observer la partie

en: Assign sides to players at random
fr: Répartir les camps des joueurs aléatoirement

en: Share View
fr: Partager la vue

en: Share Maps
fr: Partager les cartes

en: Share None
fr: Pas de partage

en: $login|’s game
fr: Jeu de $login

en: You must enter a name.
fr: Vous devez saisir un nom.

en: Turns:
fr: Tours :

en: Unlimited turns
fr: Nombre illimité de tours

en: Init. limit:
fr: Limite initiale :

en: Turn bonus:
fr: Bonus de tour :

en: Reservoir:
fr: Réserve :

en: Action bonus:
fr: Bonus d'action :

en: Village gold:
fr: Or par village :

en: Village support:
fr: Support par village :

en: Experience modifier:
fr: Modifications d'expérience :

en: Game Lobby:
fr: Vestibule :

en: Player/Type
fr: Joueur/Type

en: Faction/Name
fr: Faction/Nom

en: Leader/Gender
fr: Chef/Sexe

en: Team/Color
fr: Équipe/Couleur

en: I’m Ready
fr: Je suis prêt

en: The scenario is invalid because it has no id.
fr: Le scénario n'est pas valide car il ne possède pas d'identifiant.

en: The scenario is invalid because it has no sides.
fr: Le scénario n'est pas valide car il ne possède pas de camps.

en: Waiting for players to join...
fr: En attente d'autres joueurs...

en: Waiting for players to choose factions...
fr: En attente du choix des factions des autres joueurs...

en: (Vacant slot)
fr: (Place vacante)

en: Anonymous local player
fr: Joueur local anonyme

en: Computer Player
fr: Ordinateur

en: (Empty slot)
fr: (Vide)

en: (Reserved for $playername)
fr: (Réservé pour $playername)

en: Network Player
fr: Joueur réseau

en: Local Player
fr: Humain

en: Empty
fr: Vide

en: Reserved
fr: Réservé

en: --give--
fr: --donner--

en: Create Game
fr: Créer une partie

en: Filter:
fr: Filtre :

en: Number of players: any
fr: Nombre de joueurs : illimité

en: Random map options:
fr: Options des cartes aléatoires :

en: Era:
fr: Ère :

en: No eras available
    for this game.
fr: Aucune ère disponible
    pour cette partie.

en: Modifications:
fr: Modifications :

en: Next
fr: Suite

en: Regenerate
fr: Régénérer

en: Settings...
fr: Paramètres...

en: Load Game...
fr: Chargement du jeu...

en: Activate
fr: Activer

en: Scenarios
fr: Scénarios

en: Campaigns
fr: Campagnes

en: User Maps
fr: Cartes de l'utilisateur

en: User Scenarios
fr: Scénarios de l'utilisateur

en: Random Maps
fr: Cartes aléatoires

en: No games found.
fr: Aucune partie trouvé.

en: No eras found.
fr: Aucune ère trouvée.

en: No eras found
fr: Aucune ère trouvée

en: Modifications:
    None found.
fr: Modifications :
    Aucune trouvée.

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: The level is invalid.
fr: Le scénario est invalide.

en: Players:
fr: Joueurs :

en: Size:
fr: Taille :

en: Number of players:
fr: Nombre de joueurs :

en: No description available.
fr: Aucune description n'est disponible

en: Map could not be loaded:
fr: La carte n'a pas pu être chargée :

en: Map could not be loaded.
fr: La carte n'a pas pu être chargée.

en: not available.
fr: indisponible.

en: User made map
fr: Carte faite par l'utilisateur

en: --no games open--
fr: --aucune partie en cours--

en:  (Unknown Era)
fr:  (Ère inconnue)

en: Scenario:
fr: Scénario :

en: Campaign:
fr: Campagne :

en: Unknown campaign: $campaign_id
fr: Campagne inconnue : $campaign_id

en:  (missing)
fr:  (manquant)

en: Password Required
fr: Mot de passe requis

en: Game Lobby
fr: Vestibule

en: Observe Game
fr: Observer la partie

en: Join Game
fr: Se connecter à une partie

en: Preferences
fr: Configuration

en: Apply filter
fr: Appliquer le filtre

en: Invert
fr: Inverti

en: Vacant slots
fr: Places vacantes

en: Friends in game
fr: Amis en jeu

en: Search:
fr: Rechercher :

en: Normal Replays
fr: Observation normale

en: Quick Replays
fr: Observation accélérée

en: Enter Blindfolded
fr: Entrer sans rien voir

en: Skip quickly to the active turn when observing
fr: Passe rapidement au tour en cours quand on observe

en: Do not show replay turns
fr: Ne pas montrer les tours de jeu précédents

en: Enable the games filter. If unchecked all games are shown, regardless of any filter.
fr: Active le filtrage de parties. S'il n'est pas activé, toutes les parties sont montrées, quelque soit les filtres.

en: Show all games that do *not* match your filter. Useful for hiding games you are not interested in.
fr: Montre toutes les parties ne correspondant pas à votre filtre. Utile pour cacher les parties ne vous intéressant pas.

en: Only show games that have at least one vacant slot
fr: Montrer uniquement les parties ayant au moins une place libre.

en: Only show games that are played or observed by at least one of your friends
fr: Montrer uniquement les parties qui sont jouées ou observées par au moins l'un de vos amis.

en: Only show games whose title or description contain the entered text
fr: Montrer uniquement les parties dont le titre ou la description contient le texte entré.

en: Joining this game requires a password.
fr: Se connecter à cette partie requiert un mot de passe.

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Invalid Color
fr: Couleur non valide

en: Selected user:
fr: Utilisateur sélectionné :

en: Leader:
fr: Chef :

en: Recruits:
fr: Recrutements :

en: Waiting for game to start...
fr: En attente de démarrage du jeu...

en: No era information found.
fr: Aucune information sur l'ère trouvée.

en: No multiplayer sides found
fr: Aucun camp multijoueur

en: Choose your faction:
fr: Choisissez votre faction :

en: Starting position:
fr: Commencer le positionnement :

en: multiplayer_starting_gold^Gold | multiplayer_starting_gold^Gold
fr[0]: Or
fr[1]: Or

en: Getting game data...
fr: Réception des données du jeu...

en: invalid network handle
fr: identifiant réseau non valide

en: Client disconnected
fr: Client déconnecté

en: Could not connect to host.
fr: Impossible de se connecter au serveur.

en: Could not add socket to socket set
fr: Impossible d'ajouter le port à la liste des ports

en: Could not send initial handshake
fr: Impossible d'envoyer le signal d'établissement de la liaison

en: Could not connect to host
fr: Impossible de se connecter au serveur

en: Terrain with a movement cost less than 1 encountered.
fr: Un terrain avec un coût de mouvement inférieur à 1 a été détecté.

en: time left for current turn
fr: temps restant pour ce tour

en: current local time
fr: heure locale

en: Auto-Save
fr: Sauvegarde automatique

en: Back to Turn
fr: Retour au tour

en: Back to Start
fr: Retour au début

en: The game is out of sync. It might not make much sense to continue. Do you want to save your game?
fr: Le jeu est désynchronisé. Continuer n'aurait aucun sens. Voulez-vous sauvegarder votre partie ?

en: Error details:
fr: Détails de l'erreur :

en: (press $hk to disable)
fr: (appuyez sur $hk pour la désactiver)

en: Accelerated speed enabled!
fr: Jeu à grande vitesse activé !

en: Accelerated speed disabled!
fr: Jeu à grande vitesse désactivé !

en: Scenario Report
fr: Résultats du scénario

en: Victory
fr: Victoire

en: You have emerged victorious!
fr: Vous êtes victorieux !

en: Defeat
fr: Défaite

en: You have been defeated!
fr: Vous avez été battu !

en: Error while reading the WML:
fr: Erreur lors de la lecture du code WML :

en: Game Over
fr: Fin de la partie

en: This scenario has ended. Do you want to continue the campaign?
fr: Ce scénario est terminé. Voulez-vous continuer la campagne ?

en: Unknown scenario: '$scenario|'
fr: Scénario inconnu : « $scenario| »

en: $name has taken control
fr: $name commence à jouer

en: Undoing moves not yet transmitted to the server.
fr: L'annulation des mouvement n'a pas encore été transmise au serveur.

en: Waiting for next scenario...
fr: En attente du scénario suivant...

en: The game is out of sync, and cannot continue. There are a number of reasons this could happen: this can occur if you or another player have modified their game settings. This may mean one of the players is attempting to cheat. It could also be due to a bug in the game, but this is less likely.
    
    Do you want to save an error log of your game?
fr: La partie est désynchronisée et ne peut donc continuer. Divers motifs peuvent l'expliquer : cela peut arriver si vous ou un autre joueur avez modifié les paramètres de la partie. Cela peut vouloir dire que l'un des joueurs tente de tricher. Ça peut être aussi dû à un bug du jeu, mais c'est moins probable.
    
    Voulez-vous enregistrer un journal d'erreur de cette partie ?

en: (press $hotkey to deactivate)
fr: (appuyez sur $hotkey pour le désactiver)

en: Remaining gold:
fr: Or restant :

en: Early finish bonus:
fr: Bonus de fin anticipée :

en: per turn
fr: par tour

en: Turns finished early:
fr: Tours finis de façon anticipée :

en: Bonus:
fr: Bonus :

en: Gold:
fr: Or :

en: Carry over percentage:
fr: Pourcentage conservé :

en: Bonus Gold:
fr: Bonus d'or :

en: Retained Gold:
fr: Or conservé :

en: You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with $gold on top of the defined minimum starting gold.
fr[0]: Vous commencerez le prochain scénario avec $gold pièce d'or de plus que minimum de départ du scénario.
fr[1]: Vous commencerez le prochain scénario avec $gold pièces d'or de plus que minimum de départ du scénario.

en: You will start the next scenario with the defined minimum starting gold. | You will start the next scenario with the defined minimum starting gold.
fr[0]: Vous commencerez le prochain scénario avec le minimum de pièce d'or de départ du scénario.
fr[1]: Vous commencerez le prochain scénario avec le minimum de pièces d'or départ du scénario.

en: You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher. | You will start the next scenario with $gold or its defined minimum starting gold, whichever is higher.
fr[0]: Vous commencerez le prochain scénario avec la plus grande valeur entre $gold pièce d'or et le minimum de départ du scénario.
fr[1]: Vous commencerez le prochain scénario avec la plus grande valeur entre $gold pièces d'or et le minimum de départ du scénario.

en: The game is over.
fr: La partie est terminée.

en: A network disconnection has occurred, and the game cannot continue. Do you want to save the game?
fr: Une déconnexion réseau est survenue et le jeu ne peut pas continuer. Voulez-vous sauvegarder la partie ?

en: It is now $name|’s turn
fr: C'est maintenant à $name| de jouer.

en: Replace with AI
fr: Remplacer par l'ordinateur

en: Replace with local player
fr: Remplacer par un joueur local

en: Set side to idle
fr: Mettre ce camp en pause

en: Save and abort game
fr: Sauvegarder puis arrêter le jeu

en: Replace with $player
fr: Remplacer par $player

en: $player has left the game. What do you want to do?
fr: $player a quitté le jeu. Que voulez-vous faire ?

en: The replay is corrupt/out of sync. It might not make much sense to continue. Do you want to save the game?
fr: Le film est corrompu ou désynchronisé. Continuer n'aurait aucun sens. Voulez-vous sauvegarder la partie ?

en: Name:
fr: Nom :

en: Type:
fr: Type :

en: Race:
fr: Race :

en: Level:
fr: Niveau :

en: No advancement
fr: Pas d'avancement

en: Advances to:
fr: Évolue en :

en: Trait:
fr: Trait :

en: invisible:
fr: invisible :

en: This unit is invisible. It cannot be seen or attacked by enemy units.
fr: Cette unité est invisible. Elle ne peut être vue ou attaquée par des unités ennemies.

en: slowed:
fr: ralentie :

en: This unit has been slowed. It will only deal half its normal damage when attacking and its movement cost is doubled.
fr: Cette unité a été ralentie. Elle ne fera plus que la moitié de ses dégâts normaux en attaquant et son coût de déplacement est doublé..

en: poisoned:
fr: empoisonné :

en: This unit is poisoned. It will lose 8 HP every turn until it can seek a cure to the poison in a village or from a friendly unit with the ‘cures’ ability.
    
    Units cannot be killed by poison alone. The poison will not reduce it below 1 HP.
fr: Cette unité est empoisonnée. Elle perdra 8 points de vie chaque tour jusqu'à ce qu'elle reçoive des soins en se rendant dans un village ou en se faisant soigner par une unité possédant la capacité « guérison ».
    
    Une unité ne peut pas être tuée simplement par du poison. Celui-ci ne fera pas baisser ses points de vie en dessous de 1.

en: petrified:
fr: pétrifié :

en: This unit has been petrified. It may not move or attack.
fr: Cette unité a été changée en pierre. Elle ne peut ni bouger, ni attaquer.

en: Alignment:
fr: Alignement :

en: Ability:
fr: Capacité :

en:  (inactive)
fr:  (inactif)

en: Resistances:
fr: Résistances :

en: (Att / Def)
fr: (Att / Déf)

en: Experience Modifier:
fr: Modifications d'expérience :

en: Terrain:
fr: Terrain :

en: maximum^max.
fr: max.

en: minimum^min.
fr: min.

en: Defense:
fr: Défense :

en: vision:
fr: vision :

en: Movement Costs:
fr: Coûts des mouvements :

en: Weapon:
fr: Arme :

en: Damage:
fr: Dégâts :

en: Base damage:
fr: Dégâts de base :

en: With specials:
fr: Avec spécificité :

en: Time of day:
fr: Moment de la journée :

en: Leadership:
fr: Commandement :

en: Slowed:
fr: Ralentie :

en: Attacks:
fr: Attaques :

en: Max swarm bonus:
fr: Bonus max déferlement :

en: Swarm:
fr: Déferlement :

en: Base attacks:
fr: Attaques de base :

en: Specials:
fr: Spécial :

en: Subject to swarm:
fr: Sujet au déferlement :

en: Weapon range:
fr: Portée de l'arme :

en: Damage type:
fr: Type de dégâts :

en: Damage versus:
fr: Dégâts selon l'adversaire :

en: Accuracy:
fr: Précision :

en: Parry:
fr: Parade :

en: Weapon special:
fr: Spécificité de l'attaque :

en: None
fr: Aucune

en: Lawful units:
fr: Unités loyales :

en: Neutral units:
fr: Unités neutres :

en: Chaotic units:
fr: Unités chaotiques :

en: Liminal units:
fr: Unités liminales :

en: Observers:
fr: Observateurs :

en:  replay
fr:  film

en: Warning: The file you have tried to load is corrupt. Loading anyway.
fr: Attention : le fichier que vous tentez d'ouvrir est corrompu. Le chargement continue.

en: The save has corrupt version information ($version_number|) and cannot be loaded.
fr: Cette sauvegarde contient un numéro de version corrompu ($version_number|) et ne peut pas être chargée.

en: This save is from an old, unsupported version ($version_number|) and cannot be loaded.
fr: Cette sauvegarde est d'une ancienne version non prise en charge ($version_number|) et ne peut pas être chargée.

en: This save is from a different version of the game ($version_number|). Do you wish to try to load it?
fr: Cette sauvegarde a été enregistrée avec une version différente du jeu ($version_number|). Voulez-vous essayer de la charger ?

en: This is not a multiplayer save.
fr: Cette sauvegarde n'est pas celle d'une partie multijoueur.

en: The game could not be saved:
fr: Le jeu n'a pas pu être sauvegardé :

en: Save already exists. Do you want to overwrite it?
fr: Cette sauvegarde existe déjà. Voulez-vous l'écraser ?

en: Overwrite?
fr: Écraser ?

en: Save names should not end on '.gz' or '.bz2'. Please remove the extension.
fr: Les noms des sauvegardes ne devraient pas finir par « .gz » ou « .bz2 ». Merci de retirer l'extension.

en: Saved
fr: Sauvegardé

en: The game has been saved.
fr: Le jeu a été sauvegardé.

en: Could not write to file
fr: Erreur d'écriture dans le fichier

en: Save Replay
fr: Sauvegarder le film

en: replay
fr: revoir la partie

en: Could not auto save the game. Please save the game manually.
fr: La sauvegarde automatique a échoué. Merci de faire une sauvegarde manuelle.

en: Save Game
fr: Sauvegarder le jeu

en: Unexpected characters at line start
fr: Caractères inattendus en début de ligne

en: Missing closing tag for tag [$tag]
fr: Balise de fermeture manquante pour la balise [$tag]

en: expected at $pos
fr: attendue en $pos

en: opened at $pos
fr: ouverte en $pos

en: Unterminated [element] tag
fr: Balise [element] non terminée

en: Invalid tag name
fr: Nom de balise incorrect

en: Unterminated [+element] tag
fr: Balise [+element] non terminée

en: Invalid closing tag name
fr: Nom de balise de fermeture incorrect

en: Unterminated closing tag
fr: Balise de fermeture non terminée

en: Unexpected closing tag
fr: Balise de fermeture inattendue à cet endroit

en: Found invalid closing tag [/$tag2] for tag [$tag1]
fr: Balise de fermeture [/$tag2] incorrecte pour la balise [$tag1]

en: closed at $pos
fr: fermée en $pos

en: Empty variable name
fr: Nom de variable vide

en: Unexpected characters after variable name (expected , or =)
fr: Caractères inattendus après le nom de variable (attendait , ou =)

en: Unterminated quoted string
fr: Chaîne de caractères entre guillemets non terminée

en: at $pos
fr: en $pos

en: Value: '$value' Previous: '$previous_value'
fr: Valeur : « $value » Précédente : « $previous_value »

en: prefix_milli^m
fr: m

en: prefix_micro^µ
fr: µ

en: prefix_nano^n
fr: n

en: prefix_pico^p
fr: p

en: prefix_femto^f
fr: f

en: prefix_atto^a
fr: a

en: prefix_zepto^z
fr: z

en: prefix_yocto^y
fr: y

en: prefix_kibi^K
fr: K

en: prefix_kilo^k
fr: k

en: prefix_mega^M
fr: M

en: prefix_giga^G
fr: G

en: prefix_tera^T
fr: T

en: prefix_peta^P
fr: P

en: prefix_exa^E
fr: E

en: prefix_zetta^Z
fr: Z

en: prefix_yotta^Y
fr: Y

en: infix_binary^i
fr: i

en: Recruits
fr: Recrues

en: Recalls
fr: Vétérans rappelés

en: Advancements
fr: Avancements

en: Losses
fr: Pertes

en: Kills
fr: Ennemis tués

en: Details
fr: Détails

en: Select Scenario
fr: Sélectionner le scénario

en: Campaign
fr: Campagne

en: Scenario
fr: Scénario

en: Damage
fr: Dégâts

en: Overall
fr: Total

en: This Turn
fr: Ce tour

en: Inflicted
fr: Infligés

en: Taken
fr: Subis

en: Skip
fr: Sauter

en: Mon
fr: lun.

en: Sun
fr: dim.

en: Tue
fr: mar.

en: Wed
fr: mer.

en: Fri
fr: ven.

en: Sat
fr: sam.

en: Thu
fr: jeu.

en: Monday
fr: lundi

en: Sunday
fr: dimanche

en: Tuesday
fr: mardi

en: Friday
fr: vendredi

en: Saturday
fr: samedi

en: Thursday
fr: jeudi

en: Wednesday
fr: mercredi

en: Apr
fr: avril

en: Feb
fr: févr.

en: Jan
fr: janv.

en: Mar
fr: mars

en: Aug
fr: août

en: Jul
fr: juil.

en: Jun
fr: juin

en: Oct
fr: oct.

en: Sep
fr: sept.

en: abbrev^May
fr: mai

en: Dec
fr: déc.

en: Nov
fr: nov.

en: February
fr: février

en: January
fr: janvier

en: March
fr: mars

en: April
fr: avril

en: August
fr: août

en: July
fr: juillet

en: June
fr: juin

en: May
fr: mai

en: December
fr: décembre

en: November
fr: novembre

en: October
fr: octobre

en: September
fr: septembre

en: %a %b %e %H:%M:%S %Y
fr: %a %d %b %Y %H:%M:%S

en: %a %d %b %Y %H:%M:%S %z
fr: %a %b %e %H:%M:%S %Z %Y

en: Allied village
fr: Village allié

en: Enemy village
fr: Village ennemi

en: Owned village
fr: Village possédé

en: border_size should be between 0.0 and 0.5.
fr: border_size doit être compris entre 0.0 et 0.5.

en: Hotkey(s):
fr: Raccourci(s) :

en: Stub Time of Day
fr: Moment de la journée

en:  and
fr:  et

en: $attack_list|: $effect_description
fr: $attack_list| : $effect_description

en: moves
fr: déplacements

en: XP to advance
fr: XP pour évoluer

en:  move
fr:  déplacement

en: $effect_description per level
fr: $effect_description par niveau

en: damage | damage
fr[0]: dégât
fr[1]: dégâts

en: strike | strikes
fr[0]: attaque
fr[1]: attaques

en: % accuracy
fr:  % précision

en: % parry
fr:  % parade

en: chaotic
fr: chaotique

en: lawful
fr: loyal

en: neutral
fr: neutre

en: female^chaotic
fr: chaotique

en: female^lawful
fr: loyale

en: female^liminal
fr: liminale

en: female^neutral
fr: neutre

en: SHOW ALL allies’ plans
fr: AFFICHER les planifications de TOUS les alliés

en: HIDE ALL allies’ plans
fr: MASQUER les planifications de TOUS les alliés

en: Show plans for $player
fr: Afficher les planifications de $player

en: Hide plans for $player
fr: Masquer les planifications de $player

en: Whiteboard Options
fr: Options de planification
