wescamp-i 18n - en to la translation catalogue (268 entries)

note: [campaign]: id=Under_the_Burning_Suns [editor_group]: id=utbs
en: Under the Burning Suns
la: Sub Solibus Ardentibus

note: [campaign]: id=Under_the_Burning_Suns
en: UtBS
la: SSA

note: [campaign]: id=Under_the_Burning_Suns
en: (Normal)
la: (Mediocris)

note: [campaign]: id=Under_the_Burning_Suns [unit_type]: id=Desert Hunter, race=elf
en: Desert Hunter
la: Venator Solitudinis

note: [campaign]: id=Under_the_Burning_Suns
en: (Challenging)
la: (Provocans)

note: [campaign]: id=Under_the_Burning_Suns [unit_type]: id=Desert Sentinel, race=elf
en: Desert Sentinel
la: Excubitor Solitudinis

note: [campaign]: id=Under_the_Burning_Suns
en: (Nightmare)
la: (Ardua)

note: [campaign]: id=Under_the_Burning_Suns [unit_type]: id=Desert Prowler, race=elf
en: Desert Prowler
la: Insidiator Solitudinis

note: [campaign]: id=Under_the_Burning_Suns
en: (Expert level, 10 scenarios.)
la: (Ordo peritus, X scaenaria.)

note: [about]
en: Campaign Design
la: Forma Militiae

note: [about]
en: Campaign Maintenance
la: Conservatio Militiae

note: [about]
en: Artwork and Graphics Design
la: Imagines

note: [about]
en: Miscellaneous
la: Alia

note: [side]: id=Kaleh, type=Kaleh
en: Kaleh
la: Caleius

note: [side]
en: Monsters
la: Monstra

note: [side] [side]: id=Panok, type=Direwolf Rider, type=Goblin Knight [side]: id=Turg, type=Orcish Warrior, type=Orcish Warlord [side]: id=Ug'lok, type=Orcish Warrior, type=Orcish Warlord
en: Evil
la: Mali

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Kaleh
la: Mors Caleii

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Nym
la: Mors Nyma

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Garak
la: Mors Garaci

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Zhul
la: Mors Zulae

note: [value]: type=Desert Fighter
en: Lrea
la: Lirea

note: [value]: type=Desert Fighter
en: Piyru
la: Pyru

note: [value]: type=Desert Hunter
en: Anioh
la: Anio

note: [event]
en: Seela
la: Sela

note: [event]
en: Eloshi
la: Elosci

note: [event]
en: Raynor
la: Reinor

note: [event]
en: Jorazan
la: Iorazan

note: [event]
en: Ryoko
la: Rioko

note: [event]
en: Yuni
la: Iuni

note: [unit]: type=Cuttle Fish
en: Deep One
la: Altus

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Xanthos
la: Xanthon vincere

note: [event]
en: Pythos
la: Pythus

note: [event]
en: Shea
la: Scea

note: [event]
en: Narn
la: Narnus

note: [event]
en: Jokli
la: Iokli

note: [side]
en: Undead
la: Inmortus

note: [message]: speaker=narrator
en: Garak
la: Garacus

note: [scenario]: id=02_Across_the_Harsh_Sands, role=Hunting Ogre
en: Scorpion
la: Nepa

note: [object]: id=Travelring
en: Traveler’s Ring
la: Anulus Viatoris

note: [event]
en: Go’hag
la: Gohaggus

note: [unit]: type=Wraith, id=Vengeful Lord
en: Vengeful Lord
la: Dominus Ultor

note: [then]
en: Honor Guard
la: Custos Honoris

note: [unit]: id=Thorn, type=Outlaw
en: Thorn
la: Thornus

note: [side]: id=Azkotep, type=Lich
en: Azkotep
la: Azkotepus

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Azkotep
la: Azkotepum vincere

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Ystara
la: Ystaram vincere

note: [event]
en: Zur
la: Zurus

note: [event]
en: Grak
la: Gracchus

note: [side]: id=Panok, type=Direwolf Rider, type=Goblin Knight
en: Panok
la: Panocchus

note: [side]: id=Turg, type=Orcish Warrior, type=Orcish Warlord
en: Turg
la: Turgus

note: [side]: id=Ug'lok, type=Orcish Warrior, type=Orcish Warlord
en: Ug’lok
la: Uglocchus

note: [scenario]: id=04_Descending_into_Darkness
en: Orac
la: Oracus

note: [scenario]: id=04_Descending_into_Darkness
en: Lake Naga
la: Lacus Hydradum

note: [object]: id=SpeedyRing
en: Ring of Speed
la: Anulus Celeritatis

note: [event]
en: Greebo
la: Grebo

note: [object]: id=ColdBlade
en: Cold Blade
la: Ferrum Gelidum

note: [command]
en: Purple Abomination
la: Abominamentum Purpureum

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all Enemies
la: Omnes hostes vincere

note: [unit]: type=Desert Fighter
en: Nantheos
la: Nantheus

note: [unit]: type=Desert Ranger
en: Rygar
la: Rygarus

note: [event] [unit]: type=Dwarvish Fighter, id=Wounded Dwarf
en: Wounded Dwarf
la: Nanus Vulneratus

note: [event] [unit]: type=Troll Shaman, id=Zurg
en: Zurg
la: Zurgus

note: [event]: (role=Dwarf Defender)}, (role=Dwarf Defender)}
en: Dwarf Defender
la: Nanus Defensor

note: [event]: (role=Dwarf Defender)}, (role=Dwarf Defender)}
en: Troll Defender
la: Troglodyta Defensor

note: [event]: (role=Dwarf Defender)}, (role=Dwarf Defender)}
en: Dwarf Leader
la: Dux Nanorum

note: [event]: (role=Dwarf Defender)}, (role=Dwarf Defender)}
en: Troll Leader
la: Dux Troglodytarum

note: [objective]: condition=win
en: Defeat troll leaders
la: Duces Troglodytarum vincere

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Fundin
la: Mors Fundini

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Nori
la: Mors Nororum

note: [objective]: condition=win
en: Defeat dwarf leaders
la: Duces nanorum vincere

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Thungar
la: Mors Thungri

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Gnarl
la: Mors Gnarli

note: [modify_unit] [then]
en: Troll Skirmisher
la: Veles Troglodytarum

note: [else] [modify_unit]
en: Dwarf Skirmisher
la: Veles Nanorum

note: [else]
en: Dwarf Thunderer
la: Nanus Tonans

note: [unit]: type=Dwarvish Explorer, id=Fundin
en: Fundin
la: Fundinus

note: [unit]: type=Troll Warrior, id=Thungar
en: Thungar
la: Thunger

note: [unit]: type=Troll Warrior, id=Gnarl
en: Gnarl
la: Gnarlus

note: [then]
en: Troll Flamecaster
la: Troglodyta Flammiparus

note: [else]
en: Dwarf Grenadier
la: Nanus Bombans

note: [unit]: type=Troll Shaman, id=Thu'lok, role=ally
en: Thu’lok
la: Thulocchus

note: [unit]: type=Troll Whelp, id=Groucho, role=ally
en: Groucho
la: Grouko

note: [unit]: type=Troll Whelp, id=Chico, role=ally
en: Chico
la: Cico

note: [unit]: type=Troll Rocklobber, id=Groo, role=ally
en: Groo
la: Gru

note: [unit]: type=Dwarvish Pathfinder, id=Moin, role=ally
en: Moin
la: Moenus

note: [unit]: type=Dwarvish Berserker, id=Byorn, role=ally
en: Byorn
la: Biornus

note: [unit]: type=Dwarvish Fighter, id=Runin, role=ally
en: Runin
la: Runinus

note: [side]
en: Dwarf Ally
la: Nanus Socius

note: [objective]: condition=win
en: Kill Troll Leader
la: Ducem Troglodytarum vincere

note: [unit]: type=Troll Whelp, id=Ulg
en: Ulg
la: Ulgus

note: [unit]: type=Troll Shaman, role=Troll High Shaman
en: Troll High Shaman
la: Pontifex Troglodytarum

note: [unit]: id=Troll Brute, type=Troll
en: Troll Brute
la: Troglodyta Brutus

note: [event] [unit]: type=Troll [unit]: type=Troll Rocklobber [unit]: type=Troll Whelp
en: Troll Guard
la: Custos Troglodytarum

note: [then]
en: Guardian Phoenix
la: Phoenix Custodiens

note: [then]
en: Fire Guardian
la: Custos Igneus

note: [event]
en: Troll Reinforcements
la: Novae Copiae

note: [unit]: type=Great Troll, id=Troll Chieftain
en: Troll Chieftain
la: Princeps Troglodytarum

note: [unit]: type=Troll Shaman, id=High Advisor
en: High Advisor
la: Suasor Prior

note: [event]
en: Dwarf Ghost
la: Phasma Nani

note: [event]
en: Crypt Guardian
la: Custos Sarcophagi

note: [object]: id=Troll Wand
en: Emerald Wand of Poison
la: Virga Smaragdina Viri

note: [side] [side]: type=Dwarvish Lord, id=Dwarf Chieftain
en: Enemies
la: Hostes

note: [side] [side]: id=Great Leader Darmog, type=Great Troll [side]: id=King Thurongar, type=Dwarvish Lord [side]: id=Melusand, type=Mermaid Diviner
en: Allies
la: Socii

note: [side]: type=Dwarvish Lord, id=Dwarf Chieftain
en: Dwarf Chieftain
la: Princeps Nanorum

note: [objective]: condition=win
en: Kill Dwarf Chieftain
la: Principen Nanorum interficere

note: [event] [unit]: type=Dwarvish Steelclad, id=Dwarf Sergeant
en: Dwarf Sergeant
la: Centurio Nanorum

note: [unit]: type=Dwarvish Fighter, id=Vengeful Dwarf
en: Vengeful Dwarf
la: Nanus Ultor

note: [unit]: type=Dwarvish Stalwart, id=East Scout [unit]: type=Dwarvish Stalwart, id=West Scout
en: Dwarf Scout
la: Speculator Nanorum

note: [event] [unit]: type=Dwarvish Berserker [unit]: type=Dwarvish Dragonguard [unit]: type=Dwarvish Sentinel [unit]: type=Dwarvish Steelclad
en: Dwarf Guard
la: Custos Nanorum

note: [event]
en: Dwarf Conscript
la: Nanus Tiro

note: [unit]: type=Troll, id=Grog
en: Grog
la: Grogus

note: [event]
en: Jorgi
la: Iorgi

note: [event]
en: Dwarf High Guard
la: Custos Prior Nanorum

note: [object]: id=DwarvenBelt
en: Dwarven Belt
la: Zona Nanorum

note: [command]
en: Angry Ghost
la: Phasma Irata

note: [side]: id=King Thurongar, type=Dwarvish Lord
en: King Thurongar
la: Rex Thuronger

note: [unit]: type=Dwarvish Stalwart, id=Jarl
en: Jarl
la: Iarlus

note: [object]: id=FlamingSword
en: Flaming Sword
la: Gladius Ardens

note: [side]: id=Great Leader Darmog, type=Great Troll
en: Great Leader Darmog
la: Dux Magnus Darmogus

note: [unit]: type=Troll, id=Nog
en: Nog
la: Nogus

note: [unit]: type=Troll Shaman [unit]: type=Troll Shaman, id=Spiritual Advisor
en: Spiritual Advisor
la: Suasor Rerum Religionis

note: [side]
en: Human Ally
la: Homo Socius

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Grog
la: Mors Grogi

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Nog
la: Mors Nogi

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Rogrimir
la: Mors Rogrimiris

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Jarl
la: Mors Iarli

note: [unit]: type=Troll Shaman, role=avenger [unit]: type=Troll Whelp
en: Troll Avenger
la: Troglodyta Ultor

note: [unit]: type=Dwarvish Fighter [unit]: type=Dwarvish Pathfinder, role=avenger [unit]: type=Dwarvish Thunderer
en: Dwarf Avenger
la: Nanus Ultor

note: [event]: role=human_scout)}, role=human_scout)}, role=human_scout)}
en: Bellerin
la: Bellerinus

note: [event]: role=human_scout)}, role=human_scout)}, role=human_scout)}
en: Durth
la: Durthus

note: [event]: role=human_scout)}, role=human_scout)}, role=human_scout)}
en: Othgar
la: Othgarus

note: [event]
en: Gate Guard
la: Custos Portae

note: [event]
en: Blessed Kali
la: Kalius Beatus

note: [then]
en: Novice Dani
la: Adsecula Danius

note: [then]
en: Novice Iona
la: Adsecula Iona

note: [then]
en: Novice Pior
la: Adsecula Prior

note: [command]
en: Kromph
la: Gromfus

note: [event]
en: Ancient Guardian
la: Custos Vetus

note: [unit]: type=Dark Assassin3, id=Keratur
en: Keratur
la: Ceraturus

note: [event] [side] [unit]: type=Divine Avatar, id=Eloh [unit]: type=Divine Incarnation, id=Eloh
en: Eloh
la: Eloha

note: [event] [unit]: type=Human Commander, id=Sergeant Durstrag
en: Sergeant Durstrag
la: Centurio Durstragus

note: [event]
en: Human Guard
la: Custos Humanus

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Sergeant Durstrag
la: Centurionem Durstragum vincere

note: [event]
en: Undead Emissary
la: Legatus Inmortuus

note: [unit]: type=Spectre, id=Undead Leader
en: Undead Leader
la: Dux Inmortuum

note: [unit]: type=Dragoon, id=messenger
en: Human Messenger
la: Nuntius Humanus

note: [unit]: type=Merman Netcaster, id=Esanoo
en: Esanoo
la: Esanu

note: [side] [side]: type=Human Commander, id=Darius [side]: type=Javelineer, id=Alastra [side]: type=Shock Trooper, id=Zelgant
en: Human Allies
la: Socii Humani

note: [side]
en: Iron Council
la: Concilium Ferreum

note: [side]: type=Shock Trooper, id=Zelgant
en: Zelgant
la: Zelgantus

note: [event]
en: Human Scout
la: Speculator Humanus

note: [event]
en: Human Soldier
la: Miles Humanus

note: [unit]: type=Merman Warrior, id=Nuvassa
en: Nuvassa
la: Nuassa

note: [unit]: type=Merman Spearman, id=Yantili
en: Yantili
la: Iantili

note: [unit]: type=Mermaid Priestess, id=Il-tian
en: Il-tian
la: Iltiana

note: [unit]: type=Mermaid Enchantress, id=We-jial
en: We-jial
la: Veiala

note: [else] [event] [unit]: type=Necromancer, id=Hekuba
en: Hekuba
la: Hecuba

note: [unit]: type=Desert Captain, id=Tanstafaal
en: Tanstafaal
la: Tanstafalus

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Tanstafaal and Eloh
la: Tanstafalum et Eloham vincere

note: [event]
en: Elvish Rebel
la: Dryadalis Rebellis

note: [event]: role=Angry Crab
en: Angry Crab
la: Cancer Iratus

note: [unit]: type=Necromancer, id=Zilchis
en: Zilchis
la: Zilcis

note: [event]
en: Arisen Warrior
la: Bellator Reanimatus

note: [side]: id=Melusand, type=Mermaid Diviner
en: Melusand
la: Melusanda

note: [unit]: type=Merman Entangler [unit]: type=Merman Hoplite [unit]: type=Merman Spearman [unit]: type=Merman Warrior
en: Merfolk Guard
la: Custos Nereidum

note: [side]: type=Saurian Oracle, id=Boyicht
en: Boyicht
la: Boeictus

note: [side]: type=Orcish Sovereign, id=Graghht
en: Graghht
la: Gractus

note: [unit]: type=Merman Triton, id=Trapped Merman
en: Trapped Merman
la: Nereid Captus

note: [unit]: type=Desert Hunter
en: Eagath
la: Eagathus

note: [unit]: type=Desert Archer
en: Alusan
la: Alusanus

note: [event]
en: Fanatical Saurian
la: Lacerta Superstitiosa

note: [unit]: type=Naga Myrmidon
en: Naga Leader
la: Dux Hydradum

note: [event]
en: Sea Serpent
la: Serpens Aquae

note: [unit]: type=Merman Triton, id=Grateful Merman
en: Grateful Merman
la: Nereid Gratius

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the false Eloh
la: Eloham fictam vincere

note: [unit]: type=Central Body, id=Yechnagoth [unit]: type=Central Body2, id=Yechnagoth
en: Yechnagoth
la: Iecnagothus

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Yechnagoth
la: Iecnagothum vincere

note: [scenario]: id=13_Epilogue
en: Epilogue
la: Epilogus

note: [unit_type]: id=Corrupted Elf, race=elf
en: Corrupted Elf
la: Dryadalis Corruptus

note: [attack]: type=blade
en: sword
la: gladius

note: [attack]: type=cold
en: magic
la: magicus

note: [unit_type]: id=Desert Archer, race=elf
en: Desert Archer
la: Sagittarius Solitudinis

note: [attack]: type=pierce
en: bow
la: arcus

note: [female]
en: female^Desert Archer
la: Sagittaria Solitudinis

note: [unit_type]: id=Desert Avenger, race=elf
en: Desert Avenger
la: Ultor Solitudinis

note: [female]
en: female^Desert Avenger
la: Ultatrix Solitudinis

note: [unit_type]: id=Desert Captain, race=elf [variation]
en: Desert Captain
la: Princeps Solitudinis

note: [unit_type]: id=Desert Champion, race=elf [variation]
en: Desert Champion
la: Heros Solitudinis

note: [unit_type]: id=Desert Druid, race=elf
en: female^Desert Druid
la: Druida Solitudinis

note: [attack]: type=impact
en: staff
la: lituus

note: [attack]: type=impact
en: ensnare
la: inlaqueare

note: [attack]: type=pierce
en: thorns
la: spinae

note: [unit_type]: id=Desert Fighter, race=elf [variation]
en: Desert Fighter
la: Pugnator Solitudinis

note: [unit_type]: id=Desert Hero, race=elf [variation]
en: Desert Hero
la: Vindex Solitudinis

note: [unit_type]: id=Desert Horseman, race=elf
en: Desert Horseman
la: Alarius Solitudinis

note: [female] [unit_type]: id=Nym Hunter
en: female^Desert Hunter
la: Venator Solitudinis

note: [unit_type]: id=Desert Marksman, race=elf
en: Desert Marksman
la: Florens Arcu Solitudine

note: [attack]: type=pierce
en: longbow
la: arcus longus

note: [female]
en: female^Desert Marksman
la: Florens Arcu Solitudine

note: [unit_type]: id=Desert Marshal, race=elf [variation]
en: Desert Marshal
la: Imperator Solitudinis

note: [unit_type]: id=Desert Outrider, race=elf
en: Desert Outrider
la: Praecursor Solitudinis

note: [female] [unit_type]: id=Nym Prowler
en: female^Desert Prowler
la: Insidiatrix Solitudinis

note: [unit_type]: id=Desert Ranger, race=elf
en: Desert Ranger
la: Indagator Solitudinis

note: [female]
en: female^Desert Ranger
la: Indagatrix Solitudinis

note: [unit_type]: id=Desert Rider, race=elf
en: Desert Rider
la: Eques Solitudunis

note: [unit_type]: id=Desert Scout, race=elf
en: Desert Scout
la: Speculator Solitudinis

note: [female] [unit_type]: id=Nym Sentinel
en: female^Desert Sentinel
la: Excubitatrix Solitudinis

note: [unit_type]: id=Desert Shaman, race=elf
en: female^Desert Shaman
la: Haruspica Solitudinis

note: [attack]: type=impact
en: entangle
la: irretire

note: [unit_type]: id=Desert Sharpshooter, race=elf
en: Desert Sharpshooter
la: Flos Arcus Solitudinis

note: [female]
en: female^Desert Sharpshooter
la: Flos Arcus Solitudinis

note: [unit_type]: id=Desert Shyde, race=elf
en: female^Desert Shyde
la: Hamadryas Solitudinis

note: [attack]: type=impact
en: faerie touch
la: tactus Nympharum

note: [unit_type]: id=Desert Star
en: female^Desert Star
la: Stella Solitudinis

note: [unit_type]: id=Divine Avatar, race=elf
en: female^Divine Avatar
la: Forma Deae

note: [attack]: type=arcane [attack]: type=impact
en: fist
la: pugnus

note: [attack]: type=arcane
en: lightbeam
la: radius lucis

note: [unit_type]: id=Divine Incarnation
en: female^Divine Incarnation
la: Imago Deae

en: a leader in battle
la: dux in proelio

en: a better swordsman
la: gladiator melior

en: a better archer
la: sagittarius melior

en: a marksman with the bow
la: perspicax arcu

note: [dummy]: id=stun
en: stun
la: stupefacit

note: [variation]
en: Desert Youth
la: Iuvenis Solitudinis

note: [unit_type]: id=Human Commander, race=human
en: Human Commander
la: Imperator Humanus

note: [attack]: type=cold
en: energy ray
la: radius energiae

note: [unit_type]: id=Crawling Horror, race=monster
en: Crawling Horror
la: Horror Repens

note: [attack]: type=blade
en: fangs
la: dentes

note: [unit_type]: id=Pulsing Spire, race=monster
en: Pulsing Spire
la: Conus Palpans

note: [unit_type]: id=Giant Ant, race=monster
en: Giant Ant
la: Ingens Formica

note: [unit_type]: id=Cave Spider
en: Cave Spider
la: Aranea Cavernae

note: [unit_type]: id=Crab Man, race=monster
en: Crab Man
la: Homo Cancer

note: [attack]: type=blade
en: claws
la: ungues

note: [attack]: type=arcane
en: twister
la: vertex

note: [attack]: type=impact
en: sand storm
la: procella pulveris

note: [regenerate]
en: dust recuperation
la: pulvere convalescere

note: [advancement]: id=Dust1
en: a stronger Dust Devil
la: Daemon Pulveris fortior

note: [advancement]: id=Dust2
en: a taller Dust Devil
la: Daemon Pulveris longior

note: [attack]: type=impact
en: smashing frenzy
la: saevitia

note: [unit_type]: id=Ixthala Demon, race=monster
en: Ixthala Demon
la: Daemon Ixthalus

note: [attack]: type=fire
en: flaming sword
la: gladius ardens

note: [unit_type]: id=Small Mudcrawler
en: Small Mudcrawler
la: Caenirepens Parvus

note: [unit_type]: id=Naga Guardian, race=naga
en: Naga Guardian
la: Custos Hydradum

note: [attack]: type=impact
en: mace
la: fustis ferreus

note: [unit_type]: id=Naga Hunter, race=naga
en: Naga Hunter
la: Venator Hydradum

note: [unit_type]: id=Dark Assassin1, race=orc
en: Dark Assassin
la: Sicarius Obscurus

note: [attack]: type=blade
en: scythe
la: falx

note: [attack]: type=blade
en: darts
la: plumbata

note: [unit_type]: id=EGhost
en: Ethereal Ghost
la: Phasma Aetheria

note: [unit_type]: id=ENightgaunt
en: Ethereal Nightgaunt
la: Larva Aetheria

note: [unit_type]: id=EShadow
en: Ethereal Shadow
la: Umbra Aetheria

note: [unit_type]: id=ESpectre
en: Ethereal Spectre
la: Spectrum Aetherium

note: [unit_type]: id=EWraith
en: Ethereal Wraith
la: Lemur Aetherius

note: [unit_type]: id=Haunt
en: Haunt
la: Idolon

note: [unit_type]: id=Spider Lich, race=undead
en: Spider Lich
la: Aranea Mortifuga

note: [attack]: type=cold
en: touch
la: tactus

note: [attack]: type=cold
en: chill wave
la: unda gelida

note: [attack]: type=arcane
en: shadow wave
la: unda tenebrarum

note: [unit_type]: id=Skeleton Rider, race=undead
en: Skeleton Rider
la: Eques Osseus

note: [attack]: type=blade
en: axe
la: securis

en: Nym
la: Nyma

en: Zhul
la: Zula

note: [unstore_unit]
en: thirst
la: sitis

note: [set_variable]
en: female^stunned
la: stupefacta

note: [set_variable]
en: stunned
la: stupefactus

note: [part]
en: Epilogue:
la: Epilogus:

note: [terrain_type]: id=lava_overlay
en: Lava
la: Saxa Liquefacta

note: [terrain_type]: id=human_ship
en: Human Ship
la: Navis Hominum
