Battle for Wesnoth 1.0 - en to eu translation catalogue (233 entries)

note: [attack]: type=blade
en: dagger
eu: daga

note: [attack]: type=blade
en: axe
eu: aizkora

note: [attack]: type=impact
en: hammer
eu: mailua

note: [attack]: type=pierce
en: spear
eu: lantza

note: [attack]: type=blade
en: battle axe
eu: gerla aizkora

note: [unit_type]: id=Dwarvish Rune Lord prerevelation, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Runemaster, race=dwarf
en: Dwarvish Runemaster
eu: Nano runa maisua

note: [unit_type]: id=Autumn Shyde, race=elf [unit_type]: id=Elvish Shyde, race=elf
en: female^Elvish Shyde
eu: Elfo shyde-a

note: [unit_type]: id=Blood Bat, race=bats
en: Blood Bat
eu: Saguzar Odoltsua

note: [unit_type]: id=Vampire Bat, race=bats
en: Vampire Bat
eu: Saguzar banpiroa

note: [unit_type]: id=Galleon, race=mechanical
en: Galleon
eu: Ontzia

note: [unit_type]: id=Pirate Galleon, race=mechanical
en: Pirate Galleon
eu: Pirata ontzia

note: [unit_type]: id=Transport Galleon, race=mechanical
en: Transport Galleon
eu: Garraiontzia

note: [attack]: type=fire
en: fire breath
eu: suzko atsa

note: [unit_type]: id=Drake Blademaster, race=drake
en: Drake Blademaster
eu: Draku ezpata maisua

note: [unit_type]: id=Drake Burner, race=drake
en: Drake Burner
eu: Draku erretzailea

note: [attack]: type=blade
en: claws
eu: atzaparrak

note: [unit_type]: id=Drake Clasher, race=drake
en: Drake Clasher
eu: Draku erronkatzailea

note: [unit_type]: id=Drake Enforcer, race=drake
en: Drake Enforcer
eu: Draku menderatzailea

note: [attack]: type=blade [attack]: type=pierce
en: trident
eu: sardea

note: [unit_type]: id=Drake Fighter, race=drake
en: Drake Fighter
eu: Draku Borrokalaria

note: [unit_type]: id=Fire Drake, race=drake
en: Fire Drake
eu: Suzko drakua

note: [unit_type]: id=Drake Flameheart, race=drake
en: Drake Flameheart
eu: Draku subihotza

note: [unit_type]: id=Drake Flare, race=drake
en: Drake Flare
eu: Draku sugarra

note: [unit_type]: id=Drake Glider, race=drake
en: Drake Glider
eu: Draku planeatzailea

note: [unit_type]: id=Hurricane Drake, race=drake
en: Hurricane Drake
eu: Draku urakana

note: [unit_type]: id=Inferno Drake, race=drake
en: Inferno Drake
eu: Draku infernua

note: [unit_type]: id=Sky Drake, race=drake
en: Sky Drake
eu: Draku zerua

note: [unit_type]: id=Drake Warden, race=drake
en: Drake Warden
eu: Draku zaindaria

note: [unit_type]: id=Drake Warrior, race=drake
en: Drake Warrior
eu: Draku gudaria

note: [unit_type]: id=Dwarvish Berserker, race=dwarf
en: Dwarvish Berserker
eu: Nano berseker

note: [unit_type]: id=Dwarvish Dragonguard, race=dwarf
en: Dwarvish Dragonguard
eu: Nano dragoi zaindaria

note: [unit_type]: id=Dwarvish Fighter, race=dwarf
en: Dwarvish Fighter
eu: Nano borrokalaria

note: [unit_type]: id=Dwarvish Guardsman, race=dwarf
en: Dwarvish Guardsman
eu: Nano zaindaria

note: [unit_type]: id=Dwarvish Lord, race=dwarf
en: Dwarvish Lord
eu: Nano jauna

note: [unit_type]: id=Dwarvish Sentinel, race=dwarf
en: Dwarvish Sentinel
eu: Nano jagolea

note: [unit_type]: id=Dwarvish Stalwart, race=dwarf
en: Dwarvish Stalwart
eu: Nano defendatzailea

note: [unit_type]: id=Dwarvish Steelclad, race=dwarf
en: Dwarvish Steelclad
eu: Nano altzairu zaindaria

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderer, race=dwarf
en: Dwarvish Thunderer
eu: Nano arkabuzaria

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderguard, race=dwarf
en: Dwarvish Thunderguard
eu: Nano trumoi zaindaria

note: [unit_type]: id=Dwarvish Ulfserker, race=dwarf
en: Dwarvish Ulfserker
eu: Nano ulfserker-a

note: [unit_type]: id=Elvish Archer, race=elf
en: Elvish Archer
eu: Elfo arkularia

note: [attack]: type=arcane [attack]: type=blade
en: sword
eu: ezpata

note: [attack]: type=fire [attack]: type=pierce
en: bow
eu: bailesta

note: [female]
en: female^Elvish Archer
eu: Elfo arkularia

note: [unit_type]: id=Elvish Avenger, race=elf
en: Elvish Avenger
eu: Elfo mendekatzailea

note: [female]
en: female^Elvish Avenger
eu: Elfo mendekatzailea

note: [unit_type]: id=Elvish Captain, race=elf
en: Elvish Captain
eu: Elfo kapitaina

note: [unit_type]: id=Elvish Champion, race=elf
en: Elvish Champion
eu: Elfo txapelduna

note: [unit_type]: id=Elvish Druid, race=elf
en: female^Elvish Druid
eu: Elfo aztia

note: [attack]: type=impact
en: staff
eu: Makulu

note: [unit_type]: id=Elvish Enchantress, race=elf
en: female^Elvish Enchantress
eu: Elfo sorgintzailea

note: [attack]: type=impact
en: entangle
eu: nahaspilatu

note: [unit_type]: id=Elvish Fighter, race=elf
en: Elvish Fighter
eu: Elfo borrokalaria

note: [unit_type]: id=Elvish Hero, race=elf
en: Elvish Hero
eu: Elfo heroia

note: [unit_type]: id=Elvish Marksman, race=elf
en: Elvish Marksman
eu: Elfo tiratzailea

note: [attack]: type=pierce
en: longbow
eu: arku luzea

note: [female]
en: female^Elvish Marksman
eu: Elfo tiratzailea

note: [unit_type]: id=Elvish Marshal, race=elf
en: Elvish Marshal
eu: Elfo marexala

note: [unit_type]: id=Elvish Outrider, race=elf
en: Elvish Outrider
eu: Elfo eskolta

note: [unit_type]: id=Elvish Ranger, race=elf
en: Elvish Ranger
eu: Elfo basajauna

note: [female]
en: female^Elvish Ranger
eu: Elfo basandrea

note: [unit_type]: id=Elvish Rider, race=elf
en: Elvish Rider
eu: Elfo gidaria

note: [unit_type]: id=Elvish Scout, race=elf
en: Elvish Scout
eu: Elfo esploratzailea

note: [unit_type]: id=Elvish Shaman, race=elf
en: female^Elvish Shaman
eu: Elfo xamana

note: [unit_type]: id=Elvish Sharpshooter, race=elf
en: Elvish Sharpshooter
eu: Elfo frankotiratzailea

note: [female]
en: female^Elvish Sharpshooter
eu: Elfo frankotiratzailea

note: [unit_type]: id=Elvish Sorceress, race=elf
en: female^Elvish Sorceress
eu: Elfo konjuratzailea

note: [unit_type]: id=Elvish Sylph, race=elf
en: female^Elvish Sylph
eu: Elfo silfidea

note: [unit_type]: id=Direwolf Rider, race=wolf
en: Direwolf Rider
eu: Otso basatiaren gidaria

note: [unit_type]: id=Goblin Impaler, race=goblin
en: Goblin Impaler
eu: Goblin zartadatzailea

note: [unit_type]: id=Goblin Knight, race=wolf
en: Goblin Knight
eu: Goblin gerlaria

note: [unit_type]: id=Goblin Pillager, race=wolf
en: Goblin Pillager
eu: Goblin arpilatzailea

note: [attack]: type=fire
en: torch
eu: antortxa

note: [attack]: type=impact
en: net
eu: sarea

note: [unit_type]: id=Goblin Spearman, race=goblin
en: Goblin Spearman
eu: Goblin lantzaria

note: [unit_type]: id=Wolf Rider, race=wolf
en: Wolf Rider
eu: Otso gidaria

note: [unit_type]: id=Gryphon, race=gryphon
en: Gryphon
eu: Grifoa

note: [unit_type]: id=Gryphon Master, race=gryphon
en: Gryphon Master
eu: Grifo maisua

note: [unit_type]: id=Gryphon Rider, race=gryphon
en: Gryphon Rider
eu: Grifo gidaria

note: [unit_type]: id=Grand Knight, race=human
en: Grand Knight
eu: Gerlari handia

note: [attack]: type=pierce
en: lance
eu: lantza

note: [unit_type]: id=Knight, race=human
en: Knight
eu: Gerlaria

note: [unit_type]: id=Lancer, race=human
en: Lancer
eu: Lantzaria

note: [unit_type]: id=Paladin, race=human
en: Paladin
eu: Paladina

note: [unit_type]: id=Horseman, race=human
en: Horseman
eu: Zalduna

note: [unit_type]: id=Bowman, race=human
en: Bowman
eu: Arkularia

note: [attack]: type=blade
en: short sword
eu: ezpata motza

note: [unit_type]: id=Cavalier, race=human
en: Cavalier
eu: Husarra

note: [attack]: type=fire [attack]: type=pierce
en: crossbow
eu: Balezta

note: [unit_type]: id=Cavalryman, race=human
en: Cavalryman
eu: Zalditeri borrokalaria

note: [unit_type]: id=Dragoon, race=human
en: Dragoon
eu: Dragoia

note: [unit_type]: id=Duelist, race=human
en: Duelist
eu: Dueluaria

note: [unit_type]: id=Fencer, race=human
en: Fencer
eu: Eskrimalari

note: [unit_type]: id=General, race=human
en: General
eu: Jenerala

note: [unit_type]: id=Grand Marshal, race=human
en: Grand Marshal
eu: Marexal handia

note: [unit_type]: id=Halberdier, race=human
en: Halberdier
eu: Alabardari

note: [unit_type]: id=Heavy Infantryman, race=human
en: Heavy Infantryman
eu: Infanteriagizon astuna

note: [attack]: type=impact
en: mace
eu: matrailu

note: [unit_type]: id=Iron Mauler, race=human
en: Iron Mauler
eu: Burdinezko hiltzailea

note: [unit_type]: id=Javelineer, race=human
en: Javelineer
eu: Xabalina jaurtitzailea

note: [unit_type]: id=Lieutenant, race=human
en: Lieutenant
eu: Lotinant

note: [unit_type]: id=Longbowman, race=human
en: Longbowman
eu: Arkuluzelaria

note: [unit_type]: id=Master Bowman, race=human
en: Master Bowman
eu: Arku maisua

note: [unit_type]: id=Master at Arms, race=human
en: Master at Arms
eu: Armetako maisua

note: [unit_type]: id=Pikeman, race=human
en: Pikeman
eu: Pikatzaile

note: [attack]: type=pierce
en: pike
eu: lantza

note: [unit_type]: id=Royal Guard, race=human
en: Royal Guard
eu: Zaindari erreala

note: [unit_type]: id=Sergeant, race=human
en: Sergeant
eu: Sargentua

note: [unit_type]: id=Shock Trooper, race=human
en: Shock Trooper
eu: Talkako borrokalaria

note: [unit_type]: id=Spearman, race=human
en: Spearman
eu: Lantzagizona

note: [unit_type]: id=Swordsman, race=human
en: Swordsman
eu: Ezpatagizona

note: [unit_type]: id=Mage, race=human
en: Mage
eu: Magoa

note: [attack]: type=fire
en: missile
eu: misila

note: [female]
en: female^Mage
eu: Magoa

note: [unit_type]: id=Arch Mage, race=human
en: Arch Mage
eu: Mago handia

note: [attack]: type=fire
en: fireball
eu: subola

note: [female]
en: female^Arch Mage
eu: Mago handia

note: [unit_type]: id=Great Mage, race=human
en: Great Mage
eu: Mago bikaina

note: [female]
en: female^Great Mage
eu: Mago bikaina

note: [unit_type]: id=Red Mage, race=human
en: Red Mage
eu: Mago gorria

note: [female]
en: female^Red Mage
eu: Mago gorria

note: [unit_type]: id=Silver Mage, race=human
en: Silver Mage
eu: Zilarrezko magoa

note: [female]
en: female^Silver Mage
eu: Zilarrezko magoa

note: [unit_type]: id=White Mage, race=human
en: White Mage
eu: Mago zuria

note: [attack]: type=arcane
en: lightbeam
eu: argi izpia

note: [female]
en: female^White Mage
eu: Mago zuria

note: [unit_type]: id=Mage of Light, race=human
en: Mage of Light
eu: Argiaren magoa

note: [female]
en: female^Mage of Light
eu: Argiaren magoa

note: [unit_type]: id=Outlaw, race=human
en: Outlaw
eu: Iheslaria

note: [attack]: type=impact
en: sling
eu: euskarria

note: [female]
en: female^Outlaw
eu: Iheslaria

note: [unit_type]: id=Assassin, race=human
en: Assassin
eu: Hiltzailea

note: [attack]: type=blade
en: knife
eu: aizto

note: [female]
en: female^Assassin
eu: Hiltzailea

note: [unit_type]: id=Bandit, race=human
en: Bandit
eu: Mandila

note: [unit_type]: id=Footpad, race=human
en: Footpad
eu: Bidelapurra

note: [attack]: type=impact
en: club
eu: kluba

note: [female]
en: female^Footpad
eu: Baserritarra

note: [unit_type]: id=Rogue, race=human
en: Rogue
eu: Gizatxarra

note: [female]
en: female^Rogue
eu: Andretxarra

note: [unit_type]: id=Thief, race=human
en: Thief
eu: Lapurra

note: [female]
en: female^Thief
eu: Lapurra

note: [unit_type]: id=Thug, race=human
en: Thug
eu: Alproja

note: [unit_type]: id=Peasant, race=human
en: Peasant
eu: Baserritarra

note: [unit_type]: id=Poacher, race=human
en: Poacher
eu: Isileko ehiztaria

note: [unit_type]: id=Trapper, race=human
en: Trapper
eu: Tranpa jartzailea

note: [unit_type]: id=Mermaid Diviner, race=merman
en: female^Mermaid Diviner
eu: Uhandre igarritzailea

note: [unit_type]: id=Mermaid Enchantress, race=merman
en: female^Mermaid Enchantress
eu: Uhandre sorgintzailea

note: [unit_type]: id=Merman Entangler, race=merman
en: Merman Entangler
eu: Urgizon nahastaria

note: [unit_type]: id=Merman Fighter, race=merman
en: Merman Fighter
eu: Urgizon borrokalaria

note: [unit_type]: id=Merman Hoplite, race=merman
en: Merman Hoplite
eu: Urgizon hoplitaria

note: [unit_type]: id=Merman Hunter, race=merman
en: Merman Hunter
eu: Urgizon ehiztaria

note: [unit_type]: id=Mermaid Initiate, race=merman
en: female^Mermaid Initiate
eu: Uhandre sarbidatua

note: [unit_type]: id=Merman Javelineer, race=merman
en: Merman Javelineer
eu: Urgizon xabalina jaurtitzailea

note: [unit_type]: id=Merman Netcaster, race=merman
en: Merman Netcaster
eu: Urgizon xare jaurtitzailea

note: [unit_type]: id=Mermaid Priestess, race=merman
en: female^Mermaid Priestess
eu: Uhandre apaiza

note: [unit_type]: id=Merman Spearman, race=merman
en: Merman Spearman
eu: Urgizon lantzaria

note: [unit_type]: id=Merman Triton, race=merman
en: Merman Triton
eu: Urgizon tritona

note: [unit_type]: id=Merman Warrior, race=merman
en: Merman Warrior
eu: Urgizon gudaria

note: [unit_type]: id=Cuttle Fish, race=monster
en: Cuttle Fish
eu: Txibia

note: [attack]: type=impact
en: tentacle
eu: tentakulu

note: [attack]: type=pierce
en: ink
eu: tinta

note: [unit_type]: id=Fire Dragon, race=monster
en: Fire Dragon
eu: Suzko dragoia

note: [attack]: type=blade
en: bite
eu: hozka

note: [attack]: type=impact
en: tail
eu: buztana

note: [unit_type]: id=Giant Mudcrawler, race=monster
en: Giant Mudcrawler
eu: Loigizontzarra

note: [attack]: type=impact
en: fist
eu: ukabila

note: [unit_type]: id=Giant Scorpion, race=monster
en: Giant Scorpion
eu: Eskorpioitzarra

note: [attack]: type=pierce
en: sting
eu: ziztada

note: [attack]: type=impact
en: pincers
eu: pintzatu

note: [unit_type]: id=Giant Spider, race=monster
en: Giant Spider
eu: Armiarmatzarra

note: [attack]: type=impact
en: web
eu: armiarma sarea

note: [unit_type]: id=Mudcrawler, race=monster
en: Mudcrawler
eu: Loigizona

note: [unit_type]: id=Sea Serpent, race=monster
en: Sea Serpent
eu: Itsas sugea

note: [unit_type]: id=Skeletal Dragon, race=undead
en: Skeletal Dragon
eu: Dragoi eskeletikoa

note: [attack]: type=blade
en: jaw
eu: matraila

note: [unit_type]: id=Tentacle of the Deep, race=monster
en: Tentacle of the Deep
eu: Sakonatusnaren garroa

note: [unit_type]: id=Yeti, race=monster
en: Yeti
eu: Yetia

note: [unit_type]: id=Naga Fighter, race=naga
en: Naga Fighter
eu: Naga borrokalaria

note: [female]
en: Nagini Fighter
eu: Nagini borrokalaria

note: [unit_type]: id=Naga Myrmidon, race=naga
en: Naga Myrmidon
eu: Naga mirmidoia

note: [female]
en: Nagini Myrmidon
eu: Nagini mirmidoia

note: [unit_type]: id=Naga Warrior, race=naga
en: Naga Warrior
eu: Naga gudaria

note: [female]
en: Nagini Warrior
eu: Nagini gudaria

note: [unit_type]: id=Ogre, race=ogre
en: Ogre
eu: Ogroa

note: [unit_type]: id=Young Ogre, race=ogre
en: Young Ogre
eu: Ogro gaztea

note: [unit_type]: id=Orcish Archer, race=orc
en: Orcish Archer
eu: Orko arkularia

note: [unit_type]: id=Orcish Assassin, race=orc
en: Orcish Assassin
eu: Orko erailea

note: [unit_type]: id=Orcish Crossbowman, race=orc
en: Orcish Crossbowman
eu: Orko baleztaria

note: [unit_type]: id=Orcish Grunt, race=orc
en: Orcish Grunt
eu: Orko soldadu soila

note: [unit_type]: id=Orcish Leader, race=orc
en: Orcish Leader
eu: Orko buruzagia

note: [unit_type]: id=Orcish Ruler, race=orc
en: Orcish Ruler
eu: Orko nagusia

note: [unit_type]: id=Orcish Slayer, race=orc
en: Orcish Slayer
eu: Orko hiltzailea

note: [unit_type]: id=Orcish Slurbow, race=orc
en: Orcish Slurbow
eu: Orko frankobaleztaria

note: [unit_type]: id=Orcish Sovereign, race=orc
en: Orcish Sovereign
eu: Orko jauna

note: [unit_type]: id=Orcish Warlord, race=orc
en: Orcish Warlord
eu: Orko guda jauna

note: [unit_type]: id=Orcish Warrior, race=orc
en: Orcish Warrior
eu: Orko gudaria

note: [unit_type]: id=Saurian Ambusher, race=lizard
en: Saurian Ambusher
eu: Saurio segadaria

note: [attack]: type=cold
en: curse
eu: madarikazioa

note: [unit_type]: id=Saurian Flanker, race=lizard
en: Saurian Flanker
eu: Saurio setiatzailea

note: [unit_type]: id=Saurian Skirmisher, race=lizard
en: Saurian Skirmisher
eu: Saurio gatazkaria

note: [unit_type]: id=Saurian Soothsayer, race=lizard
en: Saurian Soothsayer
eu: Saurio igarlea

note: [unit_type]: id=Great Troll, race=troll
en: Great Troll
eu: Troll handia

note: [unit_type]: id=Troll Hero, race=troll
en: Troll Hero
eu: Troll heroia

note: [unit_type]: id=Troll Rocklobber, race=troll
en: Troll Rocklobber
eu: Troll harri jaurtitzailea

note: [unit_type]: id=Troll, race=troll
en: Troll
eu: Troll-a

note: [unit_type]: id=Troll Warrior, race=troll
en: Troll Warrior
eu: Troll gudaria

note: [unit_type]: id=Troll Whelp, race=troll
en: Troll Whelp
eu: Troll kumea

note: [unit_type]: id=Ghoul, race=undead
en: Ghoul
eu: Mamutzarra

note: [unit_type]: id=Necrophage, race=undead
en: Necrophage
eu: Nekrofagoa

note: [attack]: type=arcane [attack]: type=impact
en: touch
eu: ukipen

note: [unit_type]: id=Walking Corpse, race=undead
en: Walking Corpse
eu: Gorputz Ibiltariak

note: [unit_type]: id=Ancient Lich, race=undead
en: Ancient Lich
eu: Hilotz zaharra

note: [unit_type]: id=Dark Adept, race=human
en: Dark Adept
eu: Itzaletako ikaslea

note: [female]
en: female^Dark Adept
eu: Itzaletako ikaslea

note: [unit_type]: id=Dark Sorcerer, race=human
en: Dark Sorcerer
eu: Itzaletako aztia

note: [unit_type]: id=Lich, race=undead
en: Lich
eu: Hilotza

note: [unit_type]: id=Necromancer, race=human
en: Necromancer
eu: Nekromante

note: [unit_type]: id=Bone Shooter, race=undead
en: Bone Shooter
eu: Hezur jaurtitzailea

note: [unit_type]: id=Chocobone, race=undead
en: Chocobone
eu: Txokobon

note: [unit_type]: id=Death Knight, race=undead
en: Death Knight
eu: Heriotz gerlaria

note: [unit_type]: id=Deathblade, race=undead
en: Deathblade
eu: Heriotz ezpata

note: [unit_type]: id=Revenant, race=undead
en: Revenant
eu: Bezpirtua

note: [unit_type]: id=Skeleton, race=undead
en: Skeleton
eu: Eskeletoa

note: [unit_type]: id=Skeleton Archer, race=undead
en: Skeleton Archer
eu: Eskeleto arkularia

note: [unit_type]: id=Ghost, race=undead
en: Ghost
eu: Mamua

note: [unit_type]: id=Nightgaunt, race=undead
en: Nightgaunt
eu: Amesgaitza

note: [unit_type]: id=Shadow, race=undead
en: Shadow
eu: Itzala

note: [unit_type]: id=Spectre, race=undead
en: Spectre
eu: Espektroa

note: [unit_type]: id=Wraith, race=undead
en: Wraith
eu: Agerpena

note: [unit_type]: id=Ancient Wose, race=wose
en: Ancient Wose
eu: Wose zaharra

note: [attack]: type=impact
en: crush
eu: triskilpen

note: [unit_type]: id=Elder Wose, race=wose
en: Elder Wose
eu: Wose heldua
