Battle for Wesnoth 1.4 - en to da translation catalogue (394 entries)

note: [attack]: type=blade
en: dagger
da: daggert

note: [attack]: type=pierce
en: dragonstaff
da: dragestav

note: [attack]: type=blade
en: axe
da: økse

note: [unit_type]: id=Dwarvish Guardsman, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Masked Guardsman, race=dwarf
en: The dwarven race has always been famed for its sturdiness of build, and many of their warriors outfit themselves to take advantage of this. Dwarven guardsmen march into battle with tower shields and spears. Most often, their role is to hold the line, and to take a heavy toll on those who try to break it. As the line marches forward, they act to secure its hard-won advance.
da: Dværgeracen har altid været kendt for at være fast bygget og mange af deres soldater udryster dem så de har fordel af dette. Dværgelivvagter går i krig med deres store skjolde og spyd. Ofte er deres rolle at holde linjen, og indgå i de store slag med dem som ønsker at bryde linjen. Når linjen rykkes fremad fungerer de som sikring af det hårdt vundet land.

note: [attack]: type=pierce
en: spear
da: spyd

note: [attack]: type=pierce
en: javelin
da: kastespyd

note: [attack]: type=blade
en: battle axe
da: kampøkse

note: [attack]: type=blade
en: hatchet
da: håndøkse

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Sentinel, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Sentinel, race=dwarf
en: Champions among their fellow troops, the dwarven sentinels form the bulwark of their battle lines. Leading a direct assault against a line that they fortify, is often out of the question; it tends toward being suicidal, rather than merely ineffectual. These dwarves are masters of the melee, and can hold a patch of earth with the singleminded tenacity of an oak.
da: Mestre hos deres racefæller, gør at vagtdværge udgør skansen af deres krigslinje. At foretage et direkte angreb mod en linje som de har forstærket er ofte ikke en mulighed; det tenderer mod at være selvmord, fremfor bare ueffektivt. Disse dværge er mestre i nærkamp og kan holde et stykke jord med samme rodfæstet stædighed som et egetræ.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Masked Stalwart, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Stalwart, race=dwarf
en: The wiles of experience and training turn guardsmen into worthy soldiers. These stalwart troops are equipped to match their skills, and can hold their ground against all but the most visceral assault. It is a dangerous thing to lose a foothold to one such as these, for it will not be easily reprised.
da: Erfaringen og træningen gør ståldværgesoldater til værdige soldater. Disse soldater er udstyret i forhold til deres evner, og kan holde stand mod selv det stærkeste angreb. Det er farligt at miste balancen foran en af disse, da det hurtigt vil blive straffet.

note: [attack]: type=pierce
en: thunderstick
da: tordenpind

note: [unit_type]: id=Dwarvish Rune Lord prerevelation, race=dwarf [unit_type]: id=Dwarvish Runemaster, race=dwarf
en: Dwarvish Runemaster
da: Runedværg

note: [attack]: type=cold
en: chill tempest
da: kuldebølge

note: [attack]: type=arcane
en: shadow wave
da: skyggebølge

note: [unit_type]: id=Autumn Shyde, race=elf [unit_type]: id=Elvish Shyde, race=elf
en: female^Elvish Shyde
da: Elvershyde

note: [unit_type]: id=Blood Bat, race=bats
en: Blood Bat
da: Blodflagermus

note: [attack]: type=blade [attack]: type=pierce
en: fangs
da: hugtænder

note: [unit_type]: id=Vampire Bat, race=bats
en: Vampire Bat
da: Vampyrflagermus

note: [unit_type]: id=Vampire Bat, race=bats
en: Vampire bats are flying beasts that feed on the blood of other creatures. While their fangs are not very powerful, the health of victims is drained away along with their blood, and given to the Bats.
da: Vampyrflagermus er udøde flyvende bæster som angriber ved at bide deres ofre. Deres hugtænder er ikke særlig store eller stærke, men ofrets liv suges ud sammen med deres blod og overføres til flagermusen.

note: [unit_type]: id=Boat, race=mechanical
en: Boat
da: Båd

note: [unit_type]: id=Galleon, race=mechanical
en: Galleon
da: Galeon

note: [unit_type]: id=Galleon, race=mechanical
en: Galleons are blue-water ships built for trade and transport.
da: Galeoner er oceangående skibe bygget til brug for handel og transport.

note: [unit_type]: id=Pirate Galleon, race=mechanical
en: Pirate Galleon
da: Piratgaleon

note: [attack]: type=pierce
en: ballista
da: ballist

note: [unit_type]: id=Transport Galleon, race=mechanical
en: Transport Galleon
da: Transportgaleon

note: [attack]: type=blade [attack]: type=pierce
en: halberd
da: hellebard

note: [unit_type]: id=Armageddon Drake, race=drake
en: Armageddon Drake
da: Dommedagshestedrage

note: [attack]: type=fire
en: fire breath
da: ildånde

note: [unit_type]: id=Drake Blademaster, race=drake
en: Drake Blademaster
da: Hestedragesværdmester

note: [unit_type]: id=Drake Burner, race=drake
en: Drake Burner
da: Brændende hestedrage

note: [unit_type]: id=Drake Burner, race=drake
en: Drake Burners are the proud few in whom the blood and strength of their remote ancestors runs truest, giving them the ability to breathe fire. This, coupled with their sheer size and fearsome claws, makes them deadly foes in combat.
da: Brændende hestedrager er få og stolte. Det er dem, som har arvet mest af den oprindelige styrke fra dragerne, specielt evnen til at spy ild. Dette sammen med deres størrelse og krogede hænder gør dem til en frygtet modstander i kamp.

note: [attack]: type=blade
en: claws
da: kløer

note: [unit_type]: id=Drake Clasher, race=drake
en: Drake Clasher
da: Nærkampshestedrage

note: [unit_type]: id=Drake Enforcer, race=drake
en: Drake Enforcer
da: Politihestedrage

note: [attack]: type=blade [attack]: type=pierce
en: trident
da: trefork

note: [unit_type]: id=Drake Fighter, race=drake
en: Drake Fighter
da: Hestedragekæmper

note: [unit_type]: id=Fire Drake, race=drake
en: Fire Drake
da: Ildhestedrage

note: [unit_type]: id=Drake Flameheart, race=drake
en: Drake Flameheart
da: Flammehjertehestedrage

note: [unit_type]: id=Drake Flare, race=drake
en: Drake Flare
da: Flammehestedrage

note: [unit_type]: id=Drake Glider, race=drake
en: Drake Glider
da: Hestedragesvæver

note: [attack]: type=impact
en: slam
da: hamre

note: [unit_type]: id=Hurricane Drake, race=drake
en: Hurricane Drake
da: Orkanhestedrage

note: [unit_type]: id=Inferno Drake, race=drake
en: Inferno Drake
da: Infernohestedrage

note: [unit_type]: id=Sky Drake, race=drake
en: Sky Drake
da: Lufthestedrage

note: [unit_type]: id=Drake Warden, race=drake
en: Drake Warden
da: Hestedrage warden

note: [unit_type]: id=Drake Warrior, race=drake
en: Drake Warrior
da: Hestedragekriger

note: [unit_type]: id=Dwarvish Berserker, race=dwarf
en: Dwarvish Berserker
da: Bersærkerdværg

note: [attack]: type=blade
en: berserker frenzy
da: bersærkerrus

note: [unit_type]: id=Dwarvish Dragonguard, race=dwarf
en: Dwarvish Dragonguard
da: Dværgedragevagt

note: [unit_type]: id=Dwarvish Fighter, race=dwarf
en: Dwarvish Fighter
da: Dværgekæmper

note: [unit_type]: id=Dwarvish Guardsman, race=dwarf
en: Dwarvish Guardsman
da: Dværgelivvagt

note: [unit_type]: id=Dwarvish Lord, race=dwarf
en: Dwarvish Lord
da: Dværgelensherre

note: [unit_type]: id=Dwarvish Lord, race=dwarf
en: Clad in shining armor, these dwarves look like kings from under the mountains. They wield axe and hammer with masterful skill, and can hit a target with a thrown hand axe at several paces. Though slow on their feet, these dwarves are a testament to the prowess of their kin.
da: Klædt i skinnende rustning, ligner disse dværge konger fra under bjergene. De bærer store økser og hammere med store evner, og kan ramme et mål med en kasteøkse i høj hastighed. Selvom langsomme på fødderne, er disse dværge et symbol på evnerne hos dværgene.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Sentinel, race=dwarf
en: Dwarvish Sentinel
da: Vagtdværg

note: [unit_type]: id=Dwarvish Stalwart, race=dwarf
en: Dwarvish Stalwart
da: Ståldværgesoldat

note: [unit_type]: id=Dwarvish Steelclad, race=dwarf
en: Dwarvish Steelclad
da: Stålklædt dværgesoldat

note: [unit_type]: id=Dwarvish Steelclad, race=dwarf
en: The more experienced Dwarvish Steelclad fighters wear heavy chain mail and plate armor, for which they are rightly famous.
da: De mere erfarne stålklædte dværgesoldater bærer en tung rustning som de er kendt for.

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderer, race=dwarf
en: Dwarvish Thunderer
da: Tordendværg

note: [unit_type]: id=Dwarvish Thunderguard, race=dwarf
en: Dwarvish Thunderguard
da: Dværgetordenvagt

note: [unit_type]: id=Dwarvish Ulfserker, race=dwarf
en: Dwarvish Ulfserker
da: Ulfbersærkerdværg

note: [unit_type]: id=Dwarvish Ulfserker, race=dwarf
en: Dwarves are an ancient race of powerful fighters. Ulfserkers are the most ferocious of these; in battle, they will work themselves into a blind rage wherein they feel neither fear nor pain, and will pay no heed to any wounds they receive.
da: Dværge er en historisk race af magtfulde kæmpere. Ulfbersærkere er blandt de vildeste; i kamp sætter de sig selv i et vildt raseri hvor de til sidst ikke kan føle frygt eller mærke smerte, og de tager sig ikke at sår de modtager.

note: [unit_type]: id=Elvish Archer, race=elf
en: Elvish Archer
da: Elverbueskytte

note: [unit_type]: id=Elvish Archer, race=elf
en: Elves have always had a reputation for archery, a skill that, for many reasons, comes naturally to them. Even the frail of body can be deadly with a bow in hand, and in times of war, many will take up this weapon. Though their relative inexperience with combat leaves them somewhat vulnerable, their natural grace ensures that they can best any of humanity’s fresh recruits.
da: Elver har et rygte for at være gode med en bue, en evne som af mange årsager kommer naturligt for dem. Selv den skrøbeligste krop kan være dødelig med en bue i hånden, og i krigstider vil mange anvende dette våben. Selvom deres relative manglende erfaring med krig gør dem noget sårbare, gøre deres naturlige behændighed at de kan besejre enhver af menneskens grønne rekrutter.

note: [attack]: type=arcane [attack]: type=blade
en: sword
da: sværd

note: [attack]: type=fire [attack]: type=pierce
en: bow
da: bue

note: [female]
en: female^Elvish Archer
da: Elverbueskytte

note: [unit_type]: id=Elvish Avenger, race=elf
en: Elvish Avenger
da: Elverhævner

note: [unit_type]: id=Elvish Avenger, race=elf
en: The curious name of the elvish ‘Avengers’ comes from a tactic often employed by these master rangers. The enemy is allowed to break through a feint defense, and when the vulnerable troops behind the front line follow, these archers break cover and attack, cutting the supply lines and surrounding the enemy in one fell stroke.
    
    This has, at times, been interpreted as a form of vengeance for their brethren lost earlier in the battle. Although not so base in design, it is not at all inaccurate.
da: Det mærkværdige navn for elven »hævner« kommer af den taktik som disse buemestre anvender. Fjenden tillades at bryde igennem et tyndt forsvar, og når de svage tropper bag frontlinjen følger efter, så bryder disse bueskytter deres dække og angriber, afskærer forsyningslinjerne og omringer fjenden i et træk.

note: [female]
en: female^Elvish Avenger
da: Elverhævner

note: [unit_type]: id=Elvish Captain, race=elf
en: Elvish Captain
da: Elverkaptajn

note: [unit_type]: id=Elvish Captain, race=elf
en: Elves, unlike many other races, will quickly acknowledge and follow any of their peers who have experience in combat. In this they differ greatly from humanity, for whom leadership is often a matter of coercion and intimidation. The combination of their willingness to accept the wisdom of their leaders, and the tendency to choose leaders of merit is one of the quiet strengths of the elves.
da: Elvere, til forskel fra mange andre racer, vil hurtig anerkende og følge enhver af deres egne som har erfaring i kamp. Dette er i stor modsætning til menneskene, hvor lederskab ofte er et sammensurium af overbevisning og trusler. Kombinationen af deres villighed til at acceptere den viden deres ledere har, og tendensen til at vælge ledere ud fra erfaring er en af de stille styrker blandt elverne.

note: [unit_type]: id=Elvish Champion, race=elf
en: Elvish Champion
da: Elverridder

note: [unit_type]: id=Elvish Druid, race=elf
en: female^Elvish Druid
da: Elverdruide

note: [attack]: type=impact
en: staff
da: stav

note: [attack]: type=impact
en: ensnare
da: fange

note: [attack]: type=pierce
en: thorns
da: torne

note: [unit_type]: id=Elvish Enchantress, race=elf
en: female^Elvish Enchantress
da: Elverfortryllerske

note: [unit_type]: id=Elvish Enchantress, race=elf
en: The magic of the elves is wholly unlike that of humanity, so much so that humans are almost universally incapable of understanding it, let alone using it. Likewise, those who are masters of it are equally enigmatic; though it can be said that they are revered by their people, very little can be said about their actual function or purpose within that society.
da: Elvernes magi er så forskellig fra menneskenes, at de menneskene generelt ikke er i stand til at forstå den, og langt fra i stand til at anvende den. På samme måde er dem som mestre magien gådefulde; selvom det kan siges at de næres af ærbødighed af deres folk, kan meget lidt siges om deres faktiske funktion eller formål i samfundet.

note: [attack]: type=impact
en: entangle
da: indfiltre

note: [attack]: type=arcane
en: faerie fire
da: fe-ild

note: [unit_type]: id=Elvish Fighter, race=elf
en: Elvish Fighter
da: Elverkæmper

note: [unit_type]: id=Elvish Hero, race=elf
en: Elvish Hero
da: Elverhelt

note: [unit_type]: id=Elvish High Lord, race=elf
en: Elvish High Lord
da: Elverstorlensherre

note: [unit_type]: id=Elvish Lady, race=elf
en: female^Elvish Lady
da: Elverkvinde

note: [unit_type]: id=Elvish Lord, race=elf
en: Elvish Lord
da: Elverlensherre

note: [unit_type]: id=Elvish Lord, race=elf
en: The nobility of the elves are possessed of merit to match their standing in society. Elvish Lords are the wisest and strongest of their people, and are fearsome in their command of magic.
da: De adelige blandt elverne har udført resultater som passer til deres rolle i samfundet. Elverlensherrerne er de klogeste og stærkeste blandt dem, og de er frygtede i deres brug af magi.

note: [unit_type]: id=Elvish Marksman, race=elf
en: Elvish Marksman
da: Elverfinskytte

note: [attack]: type=pierce
en: longbow
da: langbue

note: [female]
en: female^Elvish Marksman
da: Elverfinskytte

note: [unit_type]: id=Elvish Marshal, race=elf
en: Elvish Marshal
da: Elvermarskal

note: [unit_type]: id=Elvish Outrider, race=elf
en: Elvish Outrider
da: Elverforrider

note: [unit_type]: id=Elvish Outrider, race=elf
en: Elvish Outriders are trained as the royal couriers of the elven kingdoms. Despite the peaceful nature of their people, their experience makes them quite deadly in combat. No human has ever come close to their skill in using a bow on horseback — in fact, most would be hard pressed to equal it standing on solid ground.
    
    The speed of these soldiers allows the elves to strike when and where they choose when fighting on their home ground, a fact that has saved many of their number from death.
da: Elverforridere trænes som royale budbringere i elvernes kongedømmer. På trods af deres fredfyldte natur, gør deres erfaring dem dødbringende i kamp. Intet menneske er kommet nær deres evner med en bue på hesteryg - de fleste vil være hårdt presset, selv hvis de affyrer buen stående.
    
    Hastigheden hos disse soldater gør, at elverne kan slå til hvornår og hvor de ønsker det, når de kæmper i deres eget område. Et faktum som har reddet mange elver fra døden.

note: [unit_type]: id=Elvish Ranger, race=elf
en: Elvish Ranger
da: Elveromstrejfer

note: [female]
en: female^Elvish Ranger
da: Elveromstrejfer

note: [unit_type]: id=Elvish Rider, race=elf
en: Elvish Rider
da: Elverrytter

note: [unit_type]: id=Elvish Rider, race=elf
en: The master horsemen of the elves are able to move through forests at a speed which would be suicidal for any human. Awe of the rider is quite justified — but questions have also been raised about the stock of the horses, for the feats they perform seem almost supernatural.
    
    This combination of incredible mobility and potent combat strength is one of the greatest assets the elves possess in warfare.
da: De bedste ryttere blandt elverne kan ride igennem en skov med en fart som ville være det rene selvmord for et menneske. Beundring af rytteren ligger lige for, men også hestene bør beundres, da de evner de viser er nærmest overnaturlige.
    
    Denne kombination af stor mobilitet og slagkraftig kampstyrke er en af de største styrker elverne har i kamp.

note: [unit_type]: id=Elvish Scout, race=elf
en: Elvish Scout
da: Elverspejder

note: [unit_type]: id=Elvish Scout, race=elf
en: The horsemen of the wood elves have some skill with bow and sword, but their true skill lies in their horsemanship. Even other elves are impressed by their uncanny speed in the woods, and their ability to dart through the thick of the forest with nary a scratch. They may be the only cavalry in existence that fares better in the woods than on open ground.
da: Rytterne hos skovelverne har også nogle evner med buen og sværdet, men deres sande potentiale ligger i deres evner med hesten. Selv andre elver er imponeret over deres hurtighed i skovene, og deres evne til at trænge igennem den tykkeste skov uden en skræmme. De er sikkert det eneste kavaleri i verden, som rider bedre i skoven end i åbent land.

note: [unit_type]: id=Elvish Shaman, race=elf
en: female^Elvish Shaman
da: Elvershaman

note: [unit_type]: id=Elvish Shaman, race=elf
en: Being partly faerie in nature, elves have an inherent capability for magic. This is realized in their affinity with the natural world, which they can call upon as an ally in combat. Enemies wandering in their forests may soon find themselves entangled by roots and hindered by the very ground they stand on.
    
    The healing abilities of the elves are also remarkable, and of capital use in battle.
da: Med deres næsten feagtige natur har elver en naturlig evne for magi. Dette viser sig i deres sammenhørighed med naturen, som de kan tilkalde som en allieret i kamp. Fjender der vandrer omkring i skoven, kan hurtigt befinde sig snøret ind rødder og hindret af den bevoksning, der er omkring dem.
    
    De helbredende evner hos elverne er også imponerende, og til stor glæde under kampe.

note: [unit_type]: id=Elvish Sharpshooter, race=elf
en: Elvish Sharpshooter
da: Elverskarpskytte

note: [unit_type]: id=Elvish Sharpshooter, race=elf
en: There was a legend of an elf who stopped an arrow by shooting it out of the air with one of his own. It is a testament to the skill of the elves that such a story could be taken seriously. The sharpshooters of the elves have, quite simply, mastered the art of archery.
da: Der var en legende om en elv, som stoppede en pil ved at skyde den ud af luften med sin egen pil. Dette står som et testamente, over de evner som elverne har, at en sådan historie er blevet taget alvorligt. Elverskarpskytterne har ganske enkelt gjort sig til mestre i bueskydning.

note: [female]
en: female^Elvish Sharpshooter
da: Elverskarpskytte

note: [attack]: type=impact
en: faerie touch
da: fe-berøring

note: [unit_type]: id=Elvish Sorceress, race=elf
en: female^Elvish Sorceress
da: Elvertroldkvinde

note: [unit_type]: id=Elvish Sorceress, race=elf
en: The world of faerie is far more potent than the corporeal world. Simply bringing some of this world into our own can have violent results. This is well-understood by the elves, although rarely used with malicious intent; doing so is no easy task, and is a very ill-regarded use of their strength.
    
    Those able to do so are roughly titled as ‘sorceresses’ by other races; and certainly are capable of acting the part.
da: Feens verden er langt mere ressourcefuld end den kropslige verden. Alene det at bringe denne verden ind i vores kan have voldsomme resultater. Dette forstås af elverne, selvom det sjældent bruges med ondt i sinde; at gøre det er ikke en nem opgave, og er en ilde set brug af deres styrke.
    
    Dem som kan gøre det kaldes for troldkvinder af andre racer.

note: [unit_type]: id=Elvish Sylph, race=elf
en: female^Elvish Sylph
da: Elversylfide

note: [unit_type]: id=Elvish Sylph, race=elf
en: Rarely seen, the sage-like Sylphs are masters of both their faerie and mundane natures. They are possessed of wondrous, and sometimes terrifying powers. Legends concerning these have given other races a healthy fear of the elves.
da: Sjældent set, den troldmandsagtige sylfide er mester i både sin fe og jordnære natur. De har forunderlige og undertiden frygtelige kræfter. Legender vedrørende disse kræfter har givet andre racer en sund frygt for elver.

note: [attack]: type=impact
en: gossamer
da: flor

note: [unit_type]: id=Fog Clearer, race=monster
en: dummy_unit^Fog Clearer
da: Tågerydder

note: [unit_type]: id=Direwolf Rider, race=wolf
en: Direwolf Rider
da: Ulverytter

note: [unit_type]: id=Goblin Impaler, race=goblin
en: Goblin Impaler
da: Goblin pikener

note: [unit_type]: id=Goblin Impaler, race=goblin
en: Goblins are used by the orcs as skirmishers to disrupt the enemy’s battle line. Those who manage to survive their first few battles equip themselves with a long spear to compensate for their short reach, and better armor to guard their diminutive frames.
da: Gobliner anvendes af orker som fortropper der skal forstyrre fjendes kamplinje. Dem som overlever de første slag udstyrer sig med et langt spyd for at kompensere for deres lille størrelse, og en bedre rustning for at beskytte deres mere skrøbelige krop.

note: [unit_type]: id=Goblin Knight, race=wolf
en: Goblin Knight
da: Goblinridder

note: [unit_type]: id=Goblin Pillager, race=wolf
en: Goblin Pillager
da: Goblinplyndrer

note: [unit_type]: id=Goblin Pillager, race=wolf
en: Some Goblins train their wolves to overcome their fear of fire. In raids, these goblins take a supporting role; they will torch the homes and crops of their foes, and also carry nets to wreak havoc against those attempting to rally for defense or reprisal.
da: Nogle gobliner træner deres ulve i at kunne modstå deres naturlige angst for ild. Under angreb har disse gobliner en støttefunktion; de sætter ild til hjem og afgrøder hos deres fjende. De har også net, som kan skabe forvirring blandt dem som forsøger at etablere et forsvar eller et modangreb.

note: [attack]: type=fire
en: torch
da: fakkel

note: [unit_type]: id=Goblin Rouser, race=goblin
en: Goblin Rouser
da: Goblinindpisker

note: [unit_type]: id=Goblin Spearman, race=goblin
en: Goblin Spearman
da: Goblinspydmand

note: [unit_type]: id=Goblin Spearman, race=goblin
en: In any litter of orcs, several are born much smaller and weaker than the rest. These runts are called ‘Goblins’ and are looked down on by the rest of their kin. In battle, these are given the most meager of equipment, and are used as a soak-off force to give the Warlords time to prepare the real assault.
    
    Some speculate that the existence of these creatures is the beginning of a failure of the orcish bloodline, though no one knows enough of their history to state anything conclusive.
da: I ethvert kuld af orker, er der flere som er født mindre og svagere end de andre. Disse kaldes for »gobliner« og der bliver set ned på dem af de øvrige. I kamp modtager de det dårligste udstyr og bruges som en stødpude som kan give krigsherren tid til at forberede det rigtige angreb.
    
    Nogle spekulerer på at eksistensen af disse skabninger er begyndelsen på en fiasko i orkernes blodlinje, dog er der ingen der ved nok om deres historie til at kunne konkludere noget endeligt.

note: [unit_type]: id=Wolf Rider, race=wolf
en: Wolf Rider
da: Ulverytter

note: [unit_type]: id=Wolf Rider, race=wolf
en: No one is quite sure how the practice of taming and riding wolves came into being, but the advantages of it for a goblin are obvious. Goblins are smaller and much weaker than their orcish kin, and are often tasked to the most dangerous and unwanted parts of a fight. Any who can manage to win themselves a mount have a much safer, and daresay, more amusing role in combat.
    
    Wolves, likely, could never support the weight of a man in plate, but a goblin in leather armor is a simple load to bear. Quite unlike horses, these mounts have a rather easy time traversing the mountains, though water and woods will still slow them down.
da: Ingen ved rigtigt hvordan evnen til at tæmme og ride på ulve opstod. Gobliner er mindre og meget svagere end orker. Enhver som kan opnå, at få en ulv er meget mere sikker og spiller en meget mere vigtig rolle i kamp.
    
    Ulve ville aldrig kunne bære vægten af en mand i fuld rustning, men en goblin i læderrustning er en mindre vægt at bære. Til forskel fra heste kan disse gangere nemt rejse rundt i bjergene, dog gør vand og skove dem stadig langsommere.

note: [unit_type]: id=Gryphon, race=gryphon
en: Gryphon
da: Grif

note: [unit_type]: id=Gryphon, race=gryphon
en: These majestic and powerful creatures are masters of the sky. Gryphons are both dangerous and wary of other intelligent creatures, and thus should not be disturbed without a good reason.
da: Disse majæstetiske og magtfulde skabninger er skyernes herre. Griffer er både farlige og opmærksomme på andre intelligente skabinger, og skal derfor ikke forstyres uden en god årsag.

note: [unit_type]: id=Gryphon Master, race=gryphon
en: Gryphon Master
da: Grifekspert

note: [unit_type]: id=Gryphon Rider, race=gryphon
en: Gryphon Rider
da: Grifrytter

note: [unit_type]: id=Gryphon Rider, race=gryphon
en: Only a few are able to bond with the mighty Gryphons. Those who do may become Gryphon Riders, and discover the world of the skies upon the backs of these flying beasts.
da: Kun få er i stand til at skabe et fortrolighedsforhold til griffer. Dem som gør kan bliver grifryttere, og opdage verden set fra luften bag disse flyvende bæster.

note: [unit_type]: id=Grand Knight, race=human
en: Grand Knight
da: Storridder

note: [unit_type]: id=Grand Knight, race=human
en: Grand Knights have reached the acme of skill with sword and lance. Wearing full plate, and riding steeds bred more for power than for speed, these warriors form the core of any serious cavalry force. A grand knight at the head of a charge is a terrifying sight for infantry, and is often enough to break right through a defensive line.
da: Storriddere har nået højdepunktet i brugen af sværd og lanse. I fuld rustning og ridende på store heste er de mere effektive i styrke end i fleksibilitet. Disse enheder udgør kernen i enhver stor kavaleristyrke. En storrider i front for et angreb udgør et frygteligt syn for infanterienheder og er ofte nok til at bryde igennem en forsvarslinje.

note: [attack]: type=pierce
en: lance
da: lanse

note: [unit_type]: id=Knight, race=human
en: Knight
da: Ridder

note: [unit_type]: id=Knight, race=human
en: Horsemen of skill and discipline are promoted to Knights. Veterans of combat, they have seen the often-fatal results of a failed charge, and have learnt discretion in its use. Knights, therefore, carry swords in their armament, and practice tactics which, although requiring of much more patience, are less risky than a charge. Their lances are still at the ready, however, and growing experience with these weapons makes them deadlier at the tilt.
da: Ryttere som viser evner og disciplin forfremmes til riddere. Veteraner i kamp, som har set de ofte fatale konsekvenser af et mislykket angreb og har lært at bruge deres stormangreb på det rigtige tidspunkt. Riddere bærer også sværd i deres udrustning og øver i taktik, som er en mere tålmodig angrebsform men også mindre risikofyldt. Deres lanser er dog altid klar, og med erfaringen bliver dette våben endnu mere dødeligt for modstanderen.

note: [unit_type]: id=Lancer, race=human
en: Lancer
da: Lansenér

note: [unit_type]: id=Lancer, race=human
en: Lancers are among the bravest and most feared riders in all of Wesnoth. Clad in minimal armor, they free themselves to ride swiftly, faster than any of their peers. The daring tactics they employ are like a double-edged sword, for they often win either glory or a swift death. Lancers excel in hunting down infantrymen who have made the mistake of breaking formation, and in piercing defensive lines. However, they have limited use in defense.
da: Lansenéren er en af de modigste og mest frygtede ryttere i hele Wesnoth. Klædt i en mininal rustning, er de i stand til at ride hurtigt; hurtigere end nogle andre i deres rækker. Den modige taktik, de anvender, er et tveægget sværd, som often enten fører til en gloværdig sejr eller en hurtig død. lansenér er eksperter i at ride infanterienheder ned, specielt hvis de er uden for deres formation, eller står i fastlåste defensive linjer. De har dog begrænsede evner i defensiven.

note: [unit_type]: id=Paladin, race=human
en: Paladin
da: Eventyrer

note: [unit_type]: id=Paladin, race=human
en: Knights of the highest virtue, Paladins have sworn their strength not to king and crown, but to ideals themselves; of chivalry, and the stewardship of everything that is good. They may serve in the armies of the world, but their first loyalties often lie with groups of their own making; secret, monastic orders that cross political and cultural boundaries. Rulers are sometimes wary of them, for the paladins’ loyalty is only as strong as the liege’s apparent virtue. This has led the more darkly ambitious to either attempt to defame and disperse these groups, or more rarely, to conjure elaborate deceptions to keep these otherwise staunchly loyal troops in service.
        
    Full paladins are generally not quite as fearsome as the ‘Grand Knights’ that champion most armies, but they are first-class fighters nonetheless. Additionally, their wisdom and piety grants these warrior monks certain curious abilities; a paladin is very powerful in fighting magical or unnatural things, and most have some skill at medicine and healing.
da: Riddere af ædleste byrd, eventyrer har svoret deres styrke ikke til kongen eller kronen, men til et ideal; et ideal af ridderlighed, og tjeneste for det gode. De tjener i verdens hære, men deres loyalitet ligger ofte hos deres egne; hemmelige, monarkiske ordener som krydser politiske og kulturelle barrierer. Regenter er undertiden urolige over dem, for eventyrens loyalitet er kun så stærk som sin leders hæderlighed. Det har ført de mere ambitiøse indenfor det mere grå område til enten at bagvaske eller opløse disse grupper, eller mere sjældent, at skabe bevidste afledninger for at holde disse ellers pålidelige og loyale tropper i tjeneste.
    
    Eventyrer er normalt ikke ligeså frygtede som storriddere som leder de fleste hære, men de er førsteklasses krigere alligevel. Desuden giver deres klogskab og hellighed dem andre evner. En eventyrer er meget magtfuld i magisk kamp eller unaturlige ting, og de fleste har evner indenfor medicin og helbredelse.

note: [unit_type]: id=Horseman, race=human
en: Horseman
da: Rytter

note: [unit_type]: id=Horseman, race=human
en: Often hailing from the wilder and untamed regions of Wesnoth, Horsemen are trained from childhood to ride and to follow a strict code of honor. A charge made by a horseman is a powerful though risky tactic, the worth of which has been proven time and time again on the battlefield. Horsemen excel against most infantry, especially those who have fallen out of line, but must take care against both spearmen and archers for whom their large size provide inviting targets.
da: Ofte med baggrund i de mere utæmmede områder af Wesnoth er ryttere trænet fra barnsben af til jobbet som rytter og til at følge en streng kodeks. Et stormangreb fra en rytter er en magtfuld men risikabel taktik. Værdien er blevet bevidst gang på gang på slagmarken. Ryttere er overlegne over for de fleste infanterienheder, specielt dem som står alene, men ryttere skal dog være varsomme overfor både spydmænd og bueskytter, da deres store størrelse gør dem til indbydende mål.

note: [unit_type]: id=Bowman, race=human
en: Bowman
da: Bueskytte

note: [attack]: type=blade
en: short sword
da: kortsværd

note: [unit_type]: id=Cavalier, race=human
en: Cavalier
da: Kavaler

note: [attack]: type=fire [attack]: type=pierce
en: crossbow
da: armbrøst

note: [unit_type]: id=Cavalryman, race=human
en: Cavalryman
da: Kavalerist

note: [unit_type]: id=Dragoon, race=human
en: Dragoon
da: Dragon

note: [unit_type]: id=Duelist, race=human
en: Duelist
da: Duellant

note: [unit_type]: id=General, race=human
en: As the leaders of their armies, Generals are responsible for the protection of large or important areas in the kingdoms to which they have sworn fealty.
da: Som leder af hære, er generaler ansvarlig for beskyttelsen af store og vigtige områder i de kongedømmer som de har sværet troskab over for.

note: [unit_type]: id=Grand Marshal, race=human
en: Grand Marshal
da: Stormarskal

note: [unit_type]: id=Grand Marshal, race=human
en: The rank of Grand Marshal is one of the most esteemed in the armies of humanity, and those who bear its title have survived many trials by fire, proving both their tactical wit and their considerable mettle at personal combat.
da: Rangen af stormarskal er en af de mest ærefulde i menneskenes hære, og dem som bærer titlen har overlevet mange prøvelser, og bevist deres taktiske evner og betydelige styrke i personlig kamp.

note: [unit_type]: id=Halberdier, race=human
en: Halberdier
da: Hellebardist

note: [unit_type]: id=Heavy Infantryman, race=human
en: Heavy Infantryman
da: Tung infanterist

note: [attack]: type=impact
en: mace
da: morgenstjerne

note: [unit_type]: id=Iron Mauler, race=human
en: Iron Mauler
da: Jernhammer

note: [unit_type]: id=Iron Mauler, race=human
en: Iron Maulers are given their name for reasons which are all too obvious to their foes. The men within these suits of armor can match ogres in contests of strength, and are marked as the champions of the castle guards in which they serve. They are, however, expensive to maintain, and cannot be sent to distant battles without a full convoy of servants to support them.
    
    Though staggering in melee combat, there are many drawbacks to being outfitted in this way; Iron Maulers tire easily, and know all too well that they cannot run on the battlefield. Too often have they seen a distant comrade fall, yet were powerless to reach the scene in time to help.
da: Jernhammere har fået deres navn af årsager som er indlysende for deres fjender. Mændene i disse rustninger er på niveau med ogretrolde i styrke, og de er de øverste i borgenes vagtkorpse, i hvilket de normalt tjener. De er dog dyre at vedligeholde og kan ikke sendes til fjerne slag uden en hel konvoj af tjenere til at understøtte dem.
    
    Selvom imponerende i nærkamp, er der mange ulemper ved at være udrustet på denne måde; jernhammere er bundet, og de ved alt for godt at de ikke kan løbe på slagmarken. De må ofte se en kammerat falde sammen, og dog uden mulighed for at komme til undsætning i tide.

note: [unit_type]: id=Javelineer, race=human
en: Javelineer
da: Kastespydmand

note: [unit_type]: id=Javelineer, race=human
en: Spearmen almost always equip themselves with a few javelins, to harry, if not kill, enemies at range. Some, however, take to them rather well, finding that they have a natural talent in their use. Javelineers are a valuable asset to an army, being able to supplement their skill in melee combat with an ability to handle distant foes. They can hurl javelins into enemy ranks from a distance, often without retribution, and still hold their ground in melee.
da: Spydkastere udruster sig næsten altid med nogle få javeliner, til at chikanere hvis ikke dræbe fjender på afstand. Nogle bruger dem dog med stor evne og opdater de har et naturligt talent. Kastespydmænd er en værdifuld del af en hær, som er i stand til at supplere deres nærkampevner med en mulighed for at kunne angribe fjerne fjender. De kan fra afstand sende kastespyd ind blandt fjendens rækker, ofte uden at denne kan gengælde, og stadig holde stand i nærkamp.

note: [unit_type]: id=Lieutenant, race=human
en: Lieutenant
da: Løjtnant

note: [unit_type]: id=Lieutenant, race=human
en: Trained at swords and crossbows, Lieutenants lead small groups of human soldiers, coordinating their attacks.
da: Løjtnanter, der er trænet med sværd og armbrøster, leder små grupper af menneskesoldater, koordinerende deres angreb.

note: [unit_type]: id=Longbowman, race=human
en: Longbowman
da: Langbueskytte

note: [unit_type]: id=Longbowman, race=human
en: Longbows are fearsome weapons, but too difficult for beginning archers to wield. It takes great strength to draw one, and the added range and power it confers remain useless unless one has good aim with the weapon. Longbowmen carry their weapons as a badge of pride, and most bowmen look forward to the day they can begin using one.
da: Langbuer er frygtede våben, men for indviklede til at nybegyndere kan anvende dem. Det kræver stor styrke at anvende en, og den øgede afstand og kraft den kan give forbliver ubrugelig hvis man ikke kan ramme. Langbueskytter bærer deres våben som et stolthedssymbol, og de fleste bueskytter ser frem til dagen hvor de kan anvende en.

note: [unit_type]: id=Master Bowman, race=human
en: Master Bowman
da: Mesterbueskytte

note: [unit_type]: id=Master Bowman, race=human
en: Master bowmen have reached the zenith of their art, inasmuch as any human is capable. Armed with both a sword, and a great yew bow, these warriors crown battalions of archers with their presence, bringing down many a foe with their well-aimed shots. Their skill with the sword is also not to be discounted; they are easily as good with it as any novice swordsman. Of the many races in the world, only the elves surpass humanity in archery, and their human counterparts have speculated, perhaps in envy, that this is only by dint of age.
da: Mesterbueskytter har nået højden i deres kunst, så langt som et menneske kan nå med en bue. Bevæbnet med både et sværd og en stor taksbue, gør disse krigere til kronjuvelerne blandt bueskyttebataljonerne, hvor de medfører store tab hos fjenden med deres præcise skud. Deres evne med sværdet bør heller ikke undervurderes; de er lige så dygtige som en unge sværdmand. Af de mange racer i verden, er det kun elverne som overgår menneskene i bueskyttekunsten, og deres menneskelige modparter har - måske i misundelse - spekuleret over om det mon skyldes den længere alder hos elverne.

note: [unit_type]: id=Master at Arms, race=human
en: Master at Arms
da: Våbenmester

note: [unit_type]: id=Pikeman, race=human
en: Pikeman
da: Pikener

note: [unit_type]: id=Pikeman, race=human
en: Promising spearmen in the armies of Wesnoth are often graduated to wielding pikes, and are outfitted with something far superior to the motley collection of leather armor they wore as recruits. A pike is a much longer weapon than a spear, and thus facilitates different combat tactics. A wall of pikemen is the bane of any cavalry charge, and with proper discipline and tactics, pikemen can also hold most other infantry at bay.
da: Lovende spydmænd i Wesnoths hær forfremmes ofte til pikener, og udrustes med et langt bedre udstyr end den blandede læderrustning de bar som rekrutter. En pike er et langt længere våben end et spyd og bruges derfor med en anden krigsstrategi. En mur af pikenerer er en trussel for enhvert kavaleriangreb og med den rette disciplin kan de også holde infanteri på afstand.

note: [unit_type]: id=Royal Guard, race=human
en: Royal Guard
da: Kongelig vagt

note: [unit_type]: id=Royal Guard, race=human
en: Royal Guards are picked from the best swordsmen in Wesnoth. Serving under any of the higher nobility, they function as bodyguards, and partly as a badge of office for their employers. A special force of Royal Guards is stationed at the capitol, guarding the palace grounds and the royal family. Because of their trusted relationship to their superiors, they, rather than mercenaries, are often deployed on missions of crucial import. Their reliability and mastery of close combat are their best assets, for which they are well-renowned.
da: Kongelige vagter udpeges blandt de bedste fægtere i Wesnoth. Som tjener under en af de højere adelige fungerer de som vagtpost, og delvis som et symbol for deres arbejdsgiver. En speciel styrke af kongelige vagter er placeret i hovedstaden, og bevogter her paladset og den kongelige familie. På grund af deres tætte bånd til deres overordnede, bliver de ofte anvendt, til forskel fra lejesoldater, på kritiske missioner. Deres trofasthed og evner i nærkamp er deres bedste fortrin, og dem som har gjort dem kendt.

note: [unit_type]: id=Sergeant, race=human
en: Sergeant
da: Sergent

note: [unit_type]: id=Sergeant, race=human
en: The Sergeant is a low-ranking officer in the ranks of an army. Though academically trained, he will need some experience in the field before his leadership is sound and acknowledged.
da: Sergenten er en officer i den kongelige hær. Selv om han er akademisk trænet, så har han brug for nogen erfaring i marken før hans lederskab er godt og anerkendt.

note: [unit_type]: id=Shock Trooper, race=human
en: Shock Trooper
da: Stødtropper

note: [unit_type]: id=Shock Trooper, race=human
en: Shock troopers are the elite of the heavy infantry, and a significant part of their use is mere intimidation. The only men who can enter their ranks are prodigiously well-built, and when clad in black plate brimming with spikes, they are a fearsome sight to behold. The sight of Shock Troopers breaking an enemy often does the same to the morale of any opposition, who sometimes wonder if such armor covers monsters, rather than men. The drawback of such heavy armor is, of course, the time it takes to move into and out of combat.
da: Stødtropperne er eliteenhederne i det tunge infanteri, og halvdelen af deres anvendelse i krig er bare et spørgsmål om intimidering. De eneste mænd, som kan blive en del af deres enhed er velbyggede mænd, og når de står i deres sorte armering hvorfra pikke stikker ud, er de et frygtet syn. Synet af disse mænd knækker ofte en fjende via moralen, der undrer sig over om mon denne armering dækker over monstre, i steden for mænd. Ulempen ved den store og stærke armering er den tid, det tager at gå i kamp og trække sig ud fra kamp.

note: [unit_type]: id=Spearman, race=human
en: Spearman
da: Spydmand

note: [unit_type]: id=Spearman, race=human
en: Swords are, for many, an expensive luxury, and one which peasants can ill afford. Spears are much easier to make and will do well even without a spearhead, though most can afford one. Clad in leather armor, and often armed with a shield and a few javelins, spearmen are the staple of most armies, often thrown into the front lines with only the most basic training.
da: Sværd er, for mange, en stor luksus, og en som bønder ofte ikke har råd til. Spyd er langt nemmere at fremstille og kan bruges selv uden et hoved selvom de fleste dog har råd til et sådant. Klædt i lædertøj, og ofte udrustet med et skjold og nogle få lette spyd, gør spydmændene til hærens kanonføde. Ofte sættes de ind i frontlinjen med kun basal træning.

note: [unit_type]: id=Swordsman, race=human
en: Swordsman
da: Sværdmand

note: [unit_type]: id=Swordsman, race=human
en: An experienced soldier will often save enough to equip himself with a suit of scale or chain armor, and a sturdy broadsword. Though trading their spears for swords can be a jarring change, most spearmen will leap at the chance, knowing all too well the limitations of the weapon they are leaving behind. A sword is not without its own drawbacks, but is more versatile than a spear, and much better in close quarters.
da: En erfaren soldat vil ofte kunne udruste sig selv med en mere egnet kæderustning, og et sværd. Skiftet til sværd fra spydet kan være en hård overgang, men de fleste spydmænd vil tage chancen idet de alt for godt kender til begrænsningerne, i det våben de lader bag sig. Sværdet er ikke selv uden begrænsninger, men kan bruges i langt flere situationer og er langt bedre i nærkamp.

note: [unit_type]: id=Mage, race=human
en: Mage
da: Troldmand

note: [unit_type]: id=Mage, race=human
en: Humans have often pondered the workings of the world in which they live. Some endeavor to take this beyond idle musing, to set it as the primary enterprise of their lives. Any magi worthy of the title have spent at least a decade in study, amassing a sum of knowledge which sets them apart from other people. These men and women, who have committed themselves fully to the pursuit of wisdom, stand in stark contrast to a world where few can even read and write. Their ranks are filled with the children of hopeful nobility, or those who sought an escape from the intellectual void of manual labor.
    
    It is an irony that, with all their knowledge, and their unassuming monopoly thereof, the collective community of magi could likely rule society, were they ever to try. However, their true love is neither money, nor power, and those who see the study of magic as a means to such ends often lack the very conviction required for true mastery.
    
    Physically frail, and lacking familiarity with combat, magi do possess certain arts which are of great utility in battle.
da: Mennesker har ofte undret sig over hvordan den verden de befinder sig i fungerer. Nogle tager den forundring længere, og gør det til det væsentligste i deres liv. Enhver magiker der har gjort sig fortjent til titlen som troldmand har brug mindst et årti med studier og har samlet en viden sammen som gør dem anderledes end andre mennesker. Disse mænd og kvinder, som har dedikeret dem selv til forfølgelsen af viden, står i stærk kontrast til den øvrige verden hvor få i det hele taget kan læse og skrive. Deres rækker er fyldt med børn af håbefulde adelige, eller dem som har søgt en flugt fra manuelt arbejde over til intellektuelt arbejde.
    
    Det er en ironi at med al deres viden, og deres monopol på denne viden ville de samlet kunne regere samfundet, hvis de forsøgte. Deres sande mål er dog hverken penge, eller magt, og dem som søger magien for disse mål savner ofte det der kræves for at mestre metien.
    
    Fysiske svage og mangler kendskab til kamp, men har dog visse kundskaber som er til stor gavn på slagmarken.

note: [attack]: type=fire
en: missile
da: missil

note: [female]
en: female^Mage
da: Troldkvinde

note: [unit_type]: id=Arch Mage, race=human
en: Arch Mage
da: Ærketroldmand

note: [unit_type]: id=Arch Mage, race=human
en: The title of Arch Mage is traditionally conferred only after a lifetime of study and achievement to match. Arch Magi are often employed in positions of education, or as advisors to those sensible enough to seek the fruits of their wisdom. Many tend to wealthy patrons, a profitable enterprise for both as, outside of the occasional thaumaturgy or word of advice, it gives the mage leave to pursue their research undisturbed. From this flows the greater body of human knowledge; the sciences, the philosophies, and the arts which give beauty to the world at large.
    
    Though not trained for any sort of combat, if need arises an Arch Mage can unleash the full power of their art, something which is not to be taken lightly.
da: Titlen som ærketroldmand gives only efter et livslangt studie. Ærketroldmænd ansættes ofte i positioner vedrørende uddannelse eller som rådgivere hos dem der er kloge nok til at søge deres råd og høste deres viden. Mange støttes af rige velgivere, en profitabel forretning for begge. Velgiveren for undertiden råd og vejledning og troldmanden kan uforstyrret søge viden. Her finder de den største viden som kan indsamles af mennesker; videnskaberne, filosofierne, og kunsten som giver skønhed i verden.
    
    Selvom ærketroldmanden ikke er trænet i kamp, kan denne hvis behovet skulle opstå sætte hele sin magis magt løs, hvilket man ikke skal tage let på.

note: [attack]: type=fire
en: fireball
da: ildkugle

note: [female]
en: female^Arch Mage
da: Ærketroldkvinde

note: [unit_type]: id=Elder Mage, race=human
en: Elder Mage
da: Troldmandsældste

note: [unit_type]: id=Elder Mage, race=human
en: Once great, Elder Magi have seen their power a little diminished from wearying years of battle. Nevertheless they remain feared on the battlefield on account of their powerful lightning bolts.
da: Engang mægtige, men nu har troldmandsældste set deres magt formindskes via års kamp. Alligevel er de stadig frygtede på slagmarken på grund af deres magtfulde tordenkiler.

note: [attack]: type=fire
en: lightning
da: torden

note: [unit_type]: id=Great Mage, race=human
en: Great Mage
da: Ypperstetroldmand

note: [unit_type]: id=Great Mage, race=human
en: Any person who is even considered for the title of Great Mage is quite nearly a legend in their own time, and town criers have forcibly learnt discretion in applying the title. Merit for the title is carefully considered by a council of the leading magi of the age, and the conferment of the title is given only by a majority vote. Regardless, anyone who is seriously nominated for the honor of being called a Great Mage is, without question, a master of their art, and has surpassed almost any of their peers in skill.
    
    Though they are not warriors, by any means, the application of their art to combat is something that often causes other soldiers to stand aside in awe.
da: Enhver som bare overvejes som ypperstetroldmand er i høj grad allerede en legende, og landsbyernes fortællere har allerede fortalt historier om dem på deres rundrejse. Muligheden for at opnå titlen kommer igennem en nøje overvejelse fra et råd af ledende magikere, og tildelingen gives alene hvis der er en majoritet som er for udnævnelsen. Uanset dette er en sådan nominering et tegn på at der er tale om en person som er mester i sit fag, og har overgået sine forgængere i sine evner.
    
    Selvom de ikke er krigere, på nogen måde, kan deres evner sagtens få andre soldater til at blive lamslået af imponering.

note: [female]
en: female^Great Mage
da: Den Store Troldkvinde

note: [unit_type]: id=Red Mage, race=human
en: Red Mage
da: Rød Troldmand

note: [unit_type]: id=Red Mage, race=human
en: Upon the successful culmination of their apprenticeship, a mage is stripped of the brown robes of an apprentice and given the ruddy cloak of a master. The significance of this change is often lost on the peasantry, who mistakenly title Master Magi as ‘Red Magi’. Likewise, the symbolism of the change in colors is often mistaken to signify the mage’s ability to seemingly conjure fire from nothing but thin air, a trick which, although undeniably useful, is viewed by the magi themselves as a crass application of their hard-won knowledge.
    
    Though physically frail, and untrained as warriors, the ‘Red Magi’ have a number of tricks up their sleeves, including the gouts of fire which may have cemented their colloquial name.
da: Efter veludført læretid aflægger en troldmand sin bruge lærlingekåbe og får sin røde kåbe overrakt af en mester. Vigtigheden af denne overgang misfortolkes ofte blandt folket som har givet mesteren titlen rød troldmand. På samme måde misfortolkes symbolikken i den røde kåbe som en evne til at kunne sende ild fra den tomme luft, et trick, som selvom meget brugbart, ofte anses af troldmanden selv som en simpel evne i deres hårdt tilkæmpede videnarsenal.
    
    Selvom fysisk svag og utrænet som kriger har den røde troldmand en række trick de kan hive ud af ærmerne, inklusiv ildvåbenet som har givet dem deres navn.

note: [female]
en: female^Red Mage
da: Rød Troldkvinde

note: [unit_type]: id=Silver Mage, race=human
en: Silver Mage
da: Sølvtroldmand

note: [unit_type]: id=Silver Mage, race=human
en: The many paths that a mage can take in study lead to strikingly different ends. Often viewed as sages, or wandering mystics, silver magi act under an agenda which is obscure even to their own colleagues. Though helpful to the magisteriums which often employ them in the field, they remain somewhat aloof.
    
    They have, in fact, their own order amongst the ranks of magi, an order which withholds certain secrets from their peers. One of these is an apparent ability to cross great distances, faster than one could possibly travel on foot. Members of the silver order ardently refuse to discuss the workings of this with any of their fellow magi, and on those rare occasions when others have pried into their work, they have abandoned the endeavor, never to speak of it again.
    
    Silver magi are often more physically adept than other magi, and their skills are of undeniable use on the battlefield, if one can manage to induce the mage to apply them.
da: De mange retninger som en troldmand kan foretage i sine studier fører til meget forskellige slutninger. Ofte anset som vismænd, eller omvandrende mystikere; sølvtroldmænd fungerer under en dagsorden som ofte er skjult for selv deres kollegaere. Selvom hjælpsomme over for det magiske hus som har dem ansat i marken, så forbliver de noget reserveret.
    
    De har deres egen ordensrækkefølge indenfor magien, en rækkefølge som gør at de tilbageholder visse hemmeligheder for deres ligemænd. En af disse er evnen til at tilbagelægge store distancer, hurtigere end man kan rejse til fods. Medlemmer af sølvordenen nægter at fortælle om denne evne med alle deres magiske kollegaer, og i de sjældne tilfælde hvor andre har luret på deres hemmeligheder, har de opgivet deres forehavende og aldrig talt om det igen.
    
    Sølvtroldmænd er ofte bedre fysisk udrustet end andre troldmænd, og deres evner er af indiskutabel værdi på slagmarken, hvis man kan få dem til at bruge disse evner.

note: [unit_type]: id=Silver Mage, race=human
en: SPECIAL_NOTE^ Silver Magi are well-attuned to their magical natures and are highly resistant to non-physical damage.
da: Sølvtroldmænd er orienteret mod deres magiske natur og er særdeles modstandsdygtig over for ikke-fysisk skade.

note: [female]
en: female^Silver Mage
da: Sølvtroldkvinde

note: [unit_type]: id=White Mage, race=human
en: White Mage
da: Hvid troldmand

note: [unit_type]: id=White Mage, race=human
en: Some magi, as they learn about the world around them, and learn the truth of the suffering and squalor in which humanity too often lives, find that they cannot bring themselves to be cloistered into a life of study. These men and women give up the life of a mage, and join monastic orders, dedicating the skills they have been given to the good of all. After their ordination, they often travel the world, ministering to sickness and injury.
    
    Though not trained for combat, they are a potent ally against magical or unnatural things.
da: Nogle magikere finder, efterhånden som de lærer mere om verden omkring og de lidelser og problemer som mennekeheden ofte befinder sig i, at de ikke kan leve et afsondret liv med studier. Disse mænd og kvinder opgiver livet som troldmand eller troldkvinde og går ind i munkeordener, hvor de tilegner deres evner til godheden. Efter deres indvielse, rejser de ofte omkring i verden og ser til de syge og sårede.
    
    Selvom de ikke er trænet i kamp, er de en potent allieret mod magiske og unaturlige skabninger.

note: [attack]: type=arcane
en: lightbeam
da: lysstråle

note: [female]
en: female^White Mage
da: Hvid troldkvinde

note: [unit_type]: id=Mage of Light, race=human
en: Mage of Light
da: Lysets troldmand

note: [unit_type]: id=Mage of Light, race=human
en: After years of experience, the most devout of white magi develop vast spiritual powers. By strict devotion to the path of the light, they can call upon its aid to chase away the shadows of the night.
    
    Following a strict code of piety and honor, these men and women work tirelessly to bring life and order to the troubled world in which they live.
da: Efter års erfaring opnår de meste dedikerede hvide troldmænd mægtige spirituelle kræfter. Med ensidig fokusering på lysets vej kan de tilkalde lysets hjælp for at fjerne nattens skygger.
    
    Levende efter en streng kodeks for nøjsomhed og ære arbejder disse mænd og kvinder utrættelig for at skabe liv og orden til den urolige verden, de er en del af.

note: [attack]: type=impact
en: morning star
da: morgenstjerne

note: [female]
en: female^Mage of Light
da: Lysets troldkvinde

note: [unit_type]: id=Outlaw, race=human
en: Outlaw
da: Lovløs

note: [unit_type]: id=Outlaw, race=human
en: After some years of service, former ‘footpads’ rise up in the ranks of their fellow outlaws. Having proven themselves in combat, they are given more dangerous tasks, and a greater share of the spoils. Though many opponents would mock their choice of weaponry, the outlaws are well aware of its deadly capacity, and also of the ready availability of ammunition. Outlaws are somewhat ill at ease fighting during the day, preferring the cover of nightfall.
da: Efter nogle års service stiger tidligere landevejstyve i rang blandt deres egne. Når de har bevidst deres værd i kamp får de farligere opgaver, og en større andel af byttet. Selv om mange modstandere ser ned på deres valg af våben er de fredløse helt klar over dets dødelige muligheder, og også om den nemt tilgængelige ammunition. Fredløse er noget kede af at kæmpe om dagen og foretrækker nattens dække.

note: [attack]: type=impact
en: sling
da: slynge

note: [female]
en: female^Outlaw
da: Lovløs

note: [unit_type]: id=Assassin, race=human
en: Assassin
da: Snigmorder

note: [attack]: type=blade
en: knife
da: kniv

note: [female]
en: female^Assassin
da: Snigmorderske

note: [unit_type]: id=Bandit, race=human
en: Bandits are a motley collection of men, most of dubious background. They are the strong arm of any organized group of criminals, and though they may lack in finesse, or intelligence, they excel at their preferred task of pummeling victims into submission. Like any sort of outlaw, they’re not comfortable fighting in broad daylight, being used to working at night.
da: Banditter er en blandet samling af mænd, de fleste med tvivlsom baggrund. De er musklerne i enhver organiseret gruppe af kriminelle, og selv om de har mangler i finesse eller intelligens, er de fremragende i deres foretrukne erhverv med at tryne ofre til undertrykkelse. Som andre fredløse er de ikke glade for at kæmpe i dagslys, da de normalt arbejder om natten.

note: [unit_type]: id=Footpad, race=human
en: Footpad
da: Landevejstyv

note: [unit_type]: id=Footpad, race=human
en: These petty criminals are often derisively called ‘footpads’ by their superiors, for they are tasked with any job that requires a great deal of running around, often being employed as couriers, or scouts. The endurance and agility they gain from this serves them well in combat, and despite their inferior weaponry they are quite good at harrying their enemies, especially under cover of darkness.
da: Disse ynkelige kriminelle kaldes ofte for »landevejstyve« af deres overordnede, for de har jobbet med at løbe landevejene tynde. De bliver ofte anvendt som kurerer eller spejdere. Udholdenheden og evnerne til fods kommer dem ofte til gavn i kamp, og på trods af deres ynkelige våben er de ganske gode til at genere deres fjender, specielt i ly af natten.

note: [attack]: type=impact
en: club
da: kølle

note: [female]
en: female^Footpad
da: Landevejstyv

note: [unit_type]: id=Fugitive, race=human
en: Fugitive
da: Flygtning

note: [female]
en: female^Fugitive
da: Flygtning

note: [unit_type]: id=Highwayman, race=human
en: Highwayman
da: Landevejsrøver

note: [unit_type]: id=Rogue, race=human
en: Rogue
da: Kæltring

note: [unit_type]: id=Rogue, race=human
en: The ringleaders of any group of thieves earn their positions by skill. These rogues have spent many an unpleasant moment darting through crowds and dodging away from those who wish them ill, a set of skills which is very handy in a fight. Masters of knifework, they can also throw knives with reliable accuracy, and their long hours of prowling around at night leave them more comfortable fighting in the dark.
da: Bandelederne i enhver gruppe af tyve opnår deres position via deres evner. Disse kæltringer har brugt mange ubehagelige øjeblikke med at gå igennem menneskemængder og undgå dem som ønsker dem ondt, en evne som er meget behændig i kamp. Mestre i brugen af knive, og de kan også kaste knive med stor præcision, og deres mange timer med at ligge på lur i natten gør, at de er komfortable med at kæmpe i mørke.

note: [female]
en: female^Rogue
da: Kæltring

note: [unit_type]: id=Ruffian, race=human
en: Ruffian
da: Bandit

note: [unit_type]: id=Thief, race=human
en: Thief
da: Tyv

note: [unit_type]: id=Thief, race=human
en: For as long as anyone can remember, the members of the various ‘guilds’ of rat-catchers that spring up in any larger city have had a curious practice of bleaching their hair with lime till it becomes a pale shade of blue. It is a bold thing to do, as their profession often delves into less-than-legal enterprises. Thieves have many skills, and by necessity are both light on their feet, and good with knives. They happily employ less-than-honorable tactics in combat, seeing little merit in a ‘fair fight’.
da: I så lang tid som nogen kan huske, har forskellige medlemmer af de »familier« af kriminelle som dukker op i alle større byer haft en mærkværdig praksis med at afblege deres hår med lime; indtil det får et lyst blåt skær. Det er en modig foranstaltning, da deres arbejde ofte befinder sig i den mere skyggefulde del af samfundet. Tyve har mange evner, og er af profession let på fødderne og gode med knive. De anvender uden anger mindre ærefuld kampteknikker og kender ikke til udtrykket en fair kamp.

note: [female]
en: female^Thief
da: Tyv

note: [unit_type]: id=Thug, race=human
en: Thug
da: Bølle

note: [unit_type]: id=Thug, race=human
en: Thugs come from a wide variety of sources; while a few are born into thuggery, many are former soldiers deemed unfit to serve in the army or peasants thrown off their lands. They become thugs as a means of sustenance. Regardless of their background, they all share a penchant for beating their victims with large clubs.
da: Bøller har en bred baggrund; mens nogle er født ind i uvæsenet, er mange tidligere soldater som ikke blev fundet egnet til hæren eller bønder smidt væk fra deres jord. De bliver hurtig bøller som en måde at overleve på. Uanset deres baggrund, har de alle praksisen med at banke deres ofre med store køller.

note: [unit_type]: id=Peasant, race=human
en: Peasant
da: Bonde

note: [unit_type]: id=Peasant, race=human
en: Peasants are the backbone of the rural economy, and the soldiers of last resort. While not warlike by nature, they will stubbornly defend their homes. However, if you’re hurling peasants at your foes, you’re clearly out of superior forces.
da: Bønder er rygraden i den landlige økonomi, og den sidste ressource for soldater. Selvom de ikke er krigsvante af natur, vil de stædigt forsvare deres hjem. Hvis du sender bønder mod dine fjender, så tyder det dog på, at du ikke har andre mere egnede styrker til rådighed.

note: [attack]: type=pierce
en: pitchfork
da: høtyv

note: [unit_type]: id=Woodsman, race=human
en: Woodsman
da: Skovmand

note: [unit_type]: id=Huntsman, race=human
en: Huntsman
da: Jæger

note: [unit_type]: id=Huntsman, race=human
en: Hunting is a popular sport of noblemen, but it can also be a livelihood for commoners. Like any other craft, it has men of masterful skill in its practice. Huntsmen know all the tricks of their trade, and are skilled at navigating the wilderness, at tracking, and at the use of the bow. They are a fair shot at moving targets, and targets hiding under brush and cover; a skill wrought from years of practice at shooting game, and one which garrisoned bowmen often lack.
    
    Master hunters are employed by any group living in or passing through wild country, be they men of the law, or those working against it. Even nature itself can have deadly surprises, and any commander who fails to hire a such a guide can lose his men to nothing more than terrain. Good woodsmen can save lives, ease travel, provide food, and their skill with a bow is capitally useful in a fight.
da: Jagt er en populær adelig sport, men den kan også være en livsstil for almindelige mennesker. Som alle andre fag har den mænd med imponerende evner. Jægere kender alle trickene i deres fag, og de er gode til at finde vej igennem vilnisset, spore vildt, og anvende buen. De kan skyde mod mål der bevæger sig, og mål der gemmer sig under dække; en evne udviklet igennem mange års øvelse i skydning efter vildt, og en evne som soldater ofte mangler.
    
    Erfarne jægere ansættes af enhver gruppe som lever i eller bevæger sig igennem vilnisset, det være lovens mænd, eller dem som arbejder imod loven. Selv naturen kan have dødelige overraskelser, og enhver kommandør som fejler i at hyre en så egnet guide kan miste sine mænd til intet andet end terrænet. Gode jægere kan redde liv, gøre rejsen nemmere, sørge for mad, og deres evne med buen kan bruges i kamp.

note: [unit_type]: id=Poacher, race=human
en: Poacher
da: Krybskytte

note: [unit_type]: id=Ranger, race=human
en: Ranger
da: Skovfoged

note: [unit_type]: id=Trapper, race=human
en: Trapper
da: Pelsjæger

note: [unit_type]: id=Trapper, race=human
en: Master woodsmen are useful allies to any army, and indispensable for any sizable group of people living in the wilderness. They can track both man and beast, notice things most others would overlook, and are often the only ones who can find food for the table, be it animal or vegetable.
    
    Their skill at hunting is very useful in combat, and also leaves them unusually competent at night, and in forests and swamps.
da: På hjemmebane i skoven og gode allierede for enhver hær, samt uundværlige for enhver gruppe af fredløse. De kan spore både menneske og dyr, bemærker ting som andre overser, og er ofte de eneste, som kan finde mad til bordet; det værende dyr eller grøntsager.
    
    Deres jagtevner er særdeles velegnede i kamp, og gør dem også meget kompetente om natten, i skove og i sumpe.

note: [unit_type]: id=Mermaid Diviner, race=merman
en: female^Mermaid Diviner
da: Havfrue troldkvinde

note: [unit_type]: id=Mermaid Enchantress, race=merman
en: female^Mermaid Enchantress
da: Havfrue fortryllerske

note: [unit_type]: id=Mermaid Enchantress, race=merman
en: Mermaids, like elves, have a powerful and native ability in magic, though theirs is considerably different than that of the elves. Those who master this ability are held in high regard, and their skill is used in a multitude of crafts, many of which humanity would never dream. The obvious use in war is forbidden against their own race — this power is the greater part of what protects their people from the monsters that wander out of the abyss.
da: Havfruer har, som elver, en magtfuld og medført evne indenfor magi, selvom deres anses for at være markant anderledes. De havfruer som har denne evne regnes for noget særligt, og deres evner bruges på mange måder, herunder mange som menneskeheden aldrig ville have drømt om. Brugen i krig af disse evner er forbudt mod deres egen race - denne magt er den største del af beskyttelsen mod havfruerne fra de monstre som truer fra dybet.

note: [attack]: type=impact
en: water spray
da: vandsprøjt

note: [unit_type]: id=Merman Entangler, race=merman
en: Merman Entangler
da: Nethavmand

note: [unit_type]: id=Merman Fighter, race=merman
en: Merman Fighter
da: Havmandkæmper

note: [unit_type]: id=Merman Hoplite, race=merman
en: Merman Hoplite
da: Havmandhoplit

note: [unit_type]: id=Merman Hoplite, race=merman
en: With their towering shields, the Merman Hoplites form the elite guard of the watery realm. Their powerful armor and rigid discipline allow them to hold a steadfast line in the maelstrom of battle. In times of desperation, they can even do so on land, though not nearly as well as a creature with legs.
da: Med deres store skjolde er hopliten blandt elitevagtsoldaterne i havet. Deres stærke rustning og gode disciplin gør at de kan holde en linje i krigens tumult. I desperate tider kan de endog gøre dette på land, men dog ikke så godt som skabinger med ben.

note: [unit_type]: id=Merman Hunter, race=merman
en: Merman Hunter
da: Havmandjæger

note: [unit_type]: id=Merman Hunter, race=merman
en: The skills employed by mermen in spear-fishing are easily translated into warfare, especially against those who are not at home in the water. In times of need, many mermen of that occupation will volunteer to swell the ranks of their military.
da: Evnerne hos havmænd i spydfiskeri kan nemt overføres til en krigssituation, specielt mod dem som normalt ikke har hjemme i vandet. Når der er brug for det, vil mange havmænd derfor frivilligt indtage denne position i hærens rækker.

note: [unit_type]: id=Mermaid Initiate, race=merman
en: female^Mermaid Initiate
da: Ung havfrue

note: [unit_type]: id=Merman Javelineer, race=merman
en: Merman Javelineer
da: Javelinhavmand

note: [unit_type]: id=Merman Netcaster, race=merman
en: Merman Netcaster
da: Nethavmand

note: [unit_type]: id=Mermaid Priestess, race=merman
en: female^Mermaid Priestess
da: Havfrueprinsesse

note: [unit_type]: id=Mermaid Priestess, race=merman
en: Among mermen, mysticism is generally left to the mermaids, who are more inclined to it. It is they who dedicate themselves to the ideal of bringing peace and life to the world, and to the arts which make that possible. Their piety also grants them certain powers, allowing them to guard their people against magical or unnatural things.
da: Blandt havmænd overlades opbygningen af samfundet, i henhold til gudernes ønsker, ofte til havfruerne. Det er dem, som dedikerer dem selv til opgaven med at skabe fred og liv i verden, og det er dem som studerer professionerne krigstraumer og skadeudbedring. Deres hæderlighed og nøjsomhed giver dem også bestemte åndelige evner som gør, at de kan beskytte deres folk mod udøde og ånder.

note: [unit_type]: id=Mermaid Siren, race=merman
en: Mermaid Siren
da: Havfruesirene

note: [attack]: type=impact
en: naia touch
da: naia-berøring

note: [unit_type]: id=Merman Spearman, race=merman
en: Merman Spearman
da: Havspydmand

note: [unit_type]: id=Merman Triton, race=merman
en: Merman Triton
da: Havmand triton

note: [unit_type]: id=Merman Triton, race=merman
en: Tritons are combat masters of the sea. Skilled in use of the trident, Tritons easily defeat any enemy foolish enough to wander into their preferred environment.
da: Tritoner er havets regenter. Mestre i brugen af treforken, kan tritoner nemt besejre enhver fjende tåbelig nok til at gå ind på deres foretrukne domæne.

note: [unit_type]: id=Merman Warrior, race=merman
en: Merman Warrior
da: Havmand kriger

note: [unit_type]: id=Merman Warrior, race=merman
en: The Mermen Warriors form the core of the mermen armies. Wielding powerful tridents, they are a bane to any who dare enter their waters.
da: Havmænd krigere udgør kernen af havmændenes hære. Med deres magtfulde treforke er de en trussel for alle som opsøger deres vande.

note: [unit_type]: id=Cuttle Fish, race=monster
en: Cuttle Fish
da: Kæmpeblæksprutte

note: [unit_type]: id=Cuttle Fish, race=monster
en: Cuttle Fish are gigantic creatures of the seas. They can grab their opponents with strong tentacles, or spit a poisonous black ink from a distance. The best way to survive an encounter with these monsters is to remain ashore.
da: Kæmpeblæksprutter er gigantiske havvæsener. De kan tage fat i deres modstandere med deres stærke tentakler eller fra afstand spytte en giftig sort blæk. Den bedste måde at overleve et møde med disse er at blive på land.

note: [attack]: type=impact
en: tentacle
da: tentakel

note: [attack]: type=pierce
en: ink
da: blæk

note: [unit_type]: id=Fire Dragon, race=monster
en: Fire Dragon
da: Ilddrage

note: [unit_type]: id=Fire Dragon, race=monster
en: A dragon is a legendary creature, normally seen only in fantastic tales. They are very rare, and were it not for the historical events, the singlehanded destruction of cities and towns that these creatures have wrought, they might be dismissed as mere myth. Legends are very specific about the ravages of dragons; noting their great strength, speed, their preternatural cunning, and above all else, the great fire that burns inside of them.
    
    Battling a dragon is said to be the pinnacle of danger itself, fit only for fools, or the bravest of knights.
da: En drage er en legendarisk skabning, som normalt kun ses i eventyr. De er meget sjældne, og var det ikke for de historiske begivenheder, ødelæggelsen af byer og landsbyer som de har hærget med, ville de blive afskrevet som en myte. Legenderne er meget specifikke om deres ødelæggelser; specielt om deres store styrke, hastighed, deres overnaturlige udspekulerthed, og især deres evne til at udspy ild.
    
    At kæmpe mod en drage siges at være det ultimative i fareopsøgning. kun egnet for tåber, eller de modigste riddere.

note: [attack]: type=blade
en: bite
da: bid

note: [attack]: type=impact
en: tail
da: hale

note: [unit_type]: id=Giant Mudcrawler, race=monster
en: Giant Mudcrawler
da: Gigantdyndspringer

note: [unit_type]: id=Giant Mudcrawler, race=monster
en: Giant Mudcrawlers are a larger kind of Mudcrawler, and are magical constructs of soil and water. They attack by belching lumps of mud at their foes, or by striking them with their fists.
da: Gigantdyndspringere er en større udgave af en dyndspringer. De er magisk dannet af jord og vand. De angriber ved at smide klumper af mudder mod deres modstander eller ved at slå dem med deres knytnæver.

note: [attack]: type=impact
en: fist
da: knytnæve

note: [attack]: type=impact
en: mud glob
da: mudderklump

note: [unit_type]: id=Giant Scorpion, race=monster
en: Giant Scorpion
da: Kæmpeskorpion

note: [unit_type]: id=Giant Scorpion, race=monster
en: A normal scorpion is dangerous enough — the deadliness of one the size of a man needs little explanation.
da: En almindelig skorpion en farlig nok - en på størrelse med et menneske kræver ingen forklaring.

note: [attack]: type=pierce
en: sting
da: stik

note: [attack]: type=impact
en: pincers
da: knibtange

note: [unit_type]: id=Giant Spider, race=monster
en: Giant Spider
da: Kæmpeedderkop

note: [attack]: type=impact
en: web
da: spind

note: [unit_type]: id=Mudcrawler, race=monster
en: Mudcrawler
da: Dyndspringer

note: [unit_type]: id=Mudcrawler, race=monster
en: Mudcrawlers are magical constructs of soil and water. They attack by belching lumps of mud at their foes.
da: Dyndspringere er magiske skabninger af ler og vand. De angriber ved at kaste store klumper af mudder mod deres fjender.

note: [unit_type]: id=Sea Serpent, race=monster
en: Sea Serpent
da: Søslange

note: [unit_type]: id=Sea Serpent, race=monster
en: Sea Serpents are gigantic monsters, capable of capsizing boats by themselves.
da: Søslanger er gigantiske monstre, der er i stand til at erobre både.

note: [unit_type]: id=Skeletal Dragon, race=undead
en: Skeletal Dragon
da: Skeletdrage

note: [unit_type]: id=Skeletal Dragon, race=undead
en: Long ago one of the mightiest living creatures, the feared Dragon has become only bones and dark sinew. Long after its death, it was raised through the dark powers of necromancy, which it now serves. The Skeletal Dragon may look like nothing more than a pile of bones, but few people who thought that way lived long enough to change their minds.
da: For lang tid siden blev et af de stærkeste levende skabninger, den frygtede drage, reduceret til kun ben og mørk livsnerve. Lang tid efter dens død, blev den genskabt igennem mørk magi, som den nu er loyal over for. Skeletdragen ser ikke ud af meget andet end en bunke af ben, men meget få personer som så den sådan levede i så lang tid, at de kunne nå at ændre deres opfattelse.

note: [attack]: type=blade
en: jaw
da: kæbe

note: [unit_type]: id=Tentacle of the Deep, race=monster
en: Tentacle of the Deep
da: Tentakler i dybet

note: [unit_type]: id=Tentacle of the Deep, race=monster
en: Tentacles of the Deep are the appendages of some greater monster that lurks below the waves.
da: Tentakler i dybet er de synlige tegn, på et større monster som ligger på lur under vandoverfladen.

note: [unit_type]: id=Wolf, race=wolf
en: Wolf
da: Ulv

note: [unit_type]: id=Direwolf, race=wolf [unit_type]: id=Great Wolf, race=wolf [unit_type]: id=Wolf, race=wolf
en: Wolves are aggressive animals that hunt in packs. Although weak individually, a wolf pack can kill even the strongest man in minutes.
da: Ulve er aggressive dyr som jager i flok. Selvom svage individuelt, så kan en ulveflok på minutter dræbe selv den stærkeste mand.

note: [unit_type]: id=Yeti, race=monster
en: Little is known about Yetis, ape-like creatures said to live in remote and snow-covered mountains. Few profess to have seen one, and their existence is doubted by many.
da: Ikke meget er kendt om yetien, denne abelignende skabning menes at leve i fjerne og sneklædte bjerge. Få har set dem, og deres eksistens betvivles af mange.

note: [unit_type]: id=Naga Fighter, race=naga
en: Naga Fighter
da: Nagakæmper

note: [female]
en: Nagini Fighter
da: Naginikæmper

note: [unit_type]: id=Naga Myrmidon, race=naga
en: Naga Myrmidon
da: Nagahåndlanger

note: [unit_type]: id=Naga Myrmidon, race=naga
en: The most practiced of the naga blademasters are initiated into the caste of the Myrmidon, masters of their twin-bladed art. They strike as fast as the snakes which they resemble, and dance away from attacks with grace. Not only are they potent enemies on any open terrain, but their ability to swim allows them deadly mobility in water.
da: De mest øvede af nagaerne bliver indlemmet i logen Myrmidon, mestre i deres våbenbrug. De angriber lige så hurtigt som de slanger de ligner og undviger fra angreb med stor behændighed. De er ikke kun farlige fjender på alle åbne terræner, men deres evne til at svømme giver dem en livsfarlig mobilitet.

note: [female]
en: Nagini Myrmidon
da: Naginihåndlanger

note: [unit_type]: id=Naga Warrior, race=naga
en: Naga Warrior
da: Nagakriger

note: [unit_type]: id=Naga Warrior, race=naga
en: The young warriors of the naga aspire to the day when they merit their second blade. Their martial practice of using twin blades is wholly unlike that of the Orcs and other races, for they have begun to learn the art of using their serpentine form to best effect, twisting and turning to dodge from blows. This makes them potent on land, but the friction of water greatly impedes the technique.
da: Mange af de unge krigere fra naga ser frem til den dag de får deres 2. klinge. Deres krigstræning med to klinger er meget forskellig fra metoden hos orker eller andre racer, for de er begyndt at lære kunsten at bruge deres kropsform til bedste evne, drejende og vendende for at undgå slag. Dette gør dem stærke på land, men friktionen fra vand øger væsentlig denne evne.

note: [female]
en: Nagini Warrior
da: Naginikriger

note: [unit_type]: id=Ogre, race=ogre
en: Ogre
da: Ogretrold

note: [unit_type]: id=Ogre, race=ogre
en: Ogres are giant creatures that usually live alone in the wilderness, remarkably similar to humans in form, though large and misshapen. While they can be easily outrun or outsmarted, their strength is not to be underestimated.
da: Ogretrolde er gigantiske skabinger som normalt lever alene i vildmarken. De ligner i høj grad et menneske i form, dog meget store. Selv om de er dumme så skal deres styrke ikke undervurderes.

note: [attack]: type=blade
en: cleaver
da: flækkekniv

note: [unit_type]: id=Young Ogre, race=ogre
en: Young Ogre
da: Ung ogretrold

note: [unit_type]: id=Young Ogre, race=ogre
en: When still young, Ogres are sometimes captured and taken into armies to be trained. They cannot manage weapons skillfully, but they compensate for that lack with great strength.
da: Mens de stadig er små indfanges ogretrolde og bruges i hærens træning. De kan ikke anvende våben effektivt, men det betyder ikke så meget, når man tænker på deres styrke.

note: [unit_type]: id=Orcish Archer, race=orc
en: Orcish Archer
da: Orkbueskytte

note: [unit_type]: id=Orcish Assassin, race=orc
en: Orcish Assassin
da: Orksnigmorder

note: [unit_type]: id=Orcish Assassin, race=orc
en: Though some consider it cowardly to use, poison is a weapon favored by orcs, especially those weak of frame. Orcish assassins, who use it on throwing knives, are typically frail by orcish standards, although surprisingly nimble. Though rarely the ones who deal the killing blow, their tactics are a considerable aid to their larger and more brutal kin.
da: Selvom nogle anser det for kujonagtigt at bruge gift, er det et våben, som er velanset blandt orker, specielt blandt de svagere individer. Orksnigmordere som bruger giften på kasteknive, er typisk en smule svagelige i orksammenhænge, men overraskende behændige. Selv om det sjældent er dem som giver det dræbende slag, så er deres taktik en væsentlig hjælp for deres større og mere brutale artsfæller.

note: [attack]: type=blade
en: throwing knives
da: kasteknive

note: [unit_type]: id=Orcish Crossbowman, race=orc
en: Orcish Crossbowman
da: Orkarmbrøstskytte

note: [unit_type]: id=Orcish Crossbowman, race=orc
en: Orcish crossbows are crude imitations of human or dwarvish design; a crossbow of any make, though, is a fairly potent device. The orcs privileged enough to wield them are capable warriors, and what they lack in finesse, they make up for in numbers.
da: Orkerarmbrøster er rå efterligninger af menneskenes og dværgenes armbrøster; uanset hvilket design en armbrøst er udarbejdet efter er det et kraftigt våben. Orker som bliver udnævnt til at bære en armbrøst er stærke krigere, og hvad de mangler i finesse udligner de i deres antal.

note: [unit_type]: id=Orcish Grunt, race=orc
en: Orcish Grunt
da: Orksoldat

note: [unit_type]: id=Orcish Grunt, race=orc
en: Orcish Grunts form the core of the orcish forces. Although slower than human or elven fighters, Grunts can deliver much more powerful blows, and take more hits before falling.
da: Orkersoldater udgør kernen af orkernes styrke. Selvom de er langsommere end deres menneskelige og elviske modparter kan de alligevel yde kraftfulde angreb, og de kan modstå flere træffere før de falder.

note: [unit_type]: id=Orcish Leader, race=orc
en: Orcish Leader
da: Orkleder

note: [unit_type]: id=Orcish Ruler, race=orc
en: Orcish Ruler
da: Orkregent

note: [attack]: type=blade
en: greatsword
da: kæmpesværd

note: [unit_type]: id=Orcish Slayer, race=orc
en: Orcish Slayer
da: Orkmorder

note: [unit_type]: id=Orcish Slayer, race=orc
en: The larger or more skilled orcish assassins are called ‘Slayers’ by their enemies. Slayers are fast on their feet, and quite nimble in combat, although they achieve that end by forgoing armor. Their weapon of choice, poison, is a vicious tool, and its common use on the battlefield is often the real cause of orcish supremacy.
da: De større og dygtigere orkmordere er frygtet af deres fjender. De er hurtige på fødderne, adræte i kamp, selvom de opnår dette ved at give afkald på rustning. Deres foretrukne våben er gift, et frygteligt værktøj, og dets udbredte brug på slagmarken er ofte den reelle årsag til et eventuelt orkherredømme.

note: [unit_type]: id=Orcish Slurbow, race=orc
en: Orcish Slurbow
da: Orkarbalest

note: [unit_type]: id=Orcish Sovereign, race=orc
en: Orcish Sovereign
da: Orkmonark

note: [unit_type]: id=Orcish Warlord, race=orc
en: Orcish Warlord
da: Orkkrigsherre

note: [unit_type]: id=Orcish Warrior, race=orc
en: Orcish Warrior
da: Orkkriger

note: [unit_type]: id=Orcish Warrior, race=orc
en: Having mastered the art of dual-sword fighting, Orcish Warriors are highly respected among the Orcs, and highly feared by their foes. Their only weakness is their inability to wield the bow.
da: Da de mestrer kunsten at slås med to sværd på samme tid er orkkrigere højt respekteret blandt deres egne, og meget frygtet blandt deres fjender. Deres eneste svaghed er deres manglende evne i brugen af buen.

note: [unit_type]: id=Saurian Ambusher, race=lizard
en: Saurian Ambusher
da: Bagholdsøgle

note: [unit_type]: id=Saurian Augur, race=lizard
en: Saurian Augur
da: Øgleaugur

note: [unit_type]: id=Saurian Augur, race=lizard
en: Saurians have some knowledge of what men call sorcery, but their practice of it reeks of augury and black magic. It is little understood, but rightly regarded with fear by those against whom it is used.
da: Øgler har enkelte evner indenfor hvad mennesker kalder magi, men deres brug af dette stinker af ritualer og mørk magi. Lige så lidt som den er forstået, lige så meget er den frygtet af dem den bruges imod.

note: [attack]: type=cold
en: curse
da: forband

note: [unit_type]: id=Saurian Flanker, race=lizard
en: Saurian Flanker
da: Øglekriger

note: [unit_type]: id=Saurian Oracle, race=lizard
en: Saurian Oracle
da: Øgleorakel

note: [unit_type]: id=Saurian Oracle, race=lizard
en: Certain saurians are seen dressed in arcane regalia and covered head to toe in horrifying, esoteric shapes and markings, both with paint and tattoo. Some suspect them to be visionaries, or oracles amongst their ilk. But whatever ‘societal’ function they may have, they are undeniably powerful in the strange magics their kind possess, and are beings to be wary of if ever seen.
da: Visse øgler er set klædt i mytisk tøj og klædt fra top til tå i frygtindjagende eksotiske mærker og mønstre, både malet og tatoveret på. Nogle anser dem for at være seere, eller orakler blandt deres egne. Men uanset hvilken social funktion du måtte have, så er de magtfulde indenfor den mærkværdige magi de mestrer og er derfor skabninger man skal være forsigtige med hvis man støder ind i dem.

note: [unit_type]: id=Saurian Skirmisher, race=lizard
en: Saurian Skirmisher
da: Øglestifinder

note: [unit_type]: id=Saurian Skirmisher, race=lizard
en: Saurians are very small of frame, and though they are somewhat frail because of this, they are very, very agile. In combat, their size allows them to dart past defenses that would hold any grown man at bay, making them a tricky foe to deal with.
    
    Spears are their preferred weapon, as their powerful hind legs can drive a spear with enough force to do considerable damage, either in hand or thrown.
da: Øgler er meget små i størrelse, og selvom de er noget skrøbelige på grund af dette, så er de meget adrætte. I kamp gør deres størrelse at de kan snige sig forbi forsvar som ville holde enhver voksen mand tilbage, hvilket kan gøre dem til en besværlig fjende.
    
    Spyd er deres foretrukne våben, da deres stærke bagben kan trænge et spyd igennem med tilstrækkelig kraft til at gøre stor skade, enten i hånden eller kastet.

note: [unit_type]: id=Saurian Soothsayer, race=lizard
en: Saurian Soothsayer
da: Øglesandsigerske

note: [unit_type]: id=Saurian Soothsayer, race=lizard
en: Saurians are known to have some strange skills, arts bordering on the magical and mysterious. It is clear that some of them are particularly skilled at a sort of medicine, which is of great benefit whenever battle is brought against them.
da: Øgler er kendt for at have nogle specielle evner, på grænsen til magi og mystisme. Nogle af dem er specielt gode til en form for medicin, som er til stor gavn når de er i kamp.

note: [unit_type]: id=Great Troll, race=troll
en: Great Troll
da: Stortrold

note: [unit_type]: id=Great Troll, race=troll
en: When a troll, gifted with abnormal strength of life, matches that with age and wisdom, it becomes something extraordinary, a beast remembered for generations. Their feats of strength and cunning are the source of most tales about trolls, and to see the stories made flesh does nothing to diminish their grandeur.
da: Når en trold med ekstra stor styrke kan kombinere dette med alder og klogskab bliver den til noget specielt, et bæst som huskes i generationer. Historier om disse styrke og mod er kilden til de fleste sagn om trolde, og selv om disse historier kan pilles fra hinanden gør det intet ved deres storhed.

note: [unit_type]: id=Troll Hero, race=troll
en: Troll Hero
da: Troldehelt

note: [unit_type]: id=Troll Hero, race=troll
en: Some trolls are born with an exceptional share of the strength and vitality that characterizes their race. In a society where might makes right, those of their ilk revere them as heroes.
da: Nogle trolde er født med en overvægt af styrke og energi selv for deres race. I et samfund hvor styrken er sandheden anses disse trolde for at være helte.

note: [unit_type]: id=Troll Rocklobber, race=troll
en: Troll Rocklobber
da: Troldestenslynger

note: [unit_type]: id=Troll, race=troll
en: Troll
da: Trold

note: [unit_type]: id=Troll, race=troll
en: Trolls have long troubled the thoughts of humanity and dwarf-kind. Sages remain baffled at the origins of these creatures and the driving force behind their unnatural vitality and strength. A fully-grown troll towers above a man, and, even unarmed, would be a great threat in combat. The large clubs typically favored in fighting act as extensions of their arms, used for the same purpose of mauling their prey into submission.
da: Trolde har været en kilde til bekymring for såvel mennesker som dværge som stadig ikke har afklaret, hvor disse skabninger dog kommer fra, og måske endnu mere hvilken kraft der ligger bag deres unaturlige iver og styrke. Når en fuldtudvokset trold står over et menneske vil den selv ubevæbnet være en alvorlig trussel i kamp. Deres store køller fungerer som en forlængelse af deres arme og bruges til at knuse deres bytte.

note: [unit_type]: id=Troll Shaman, race=troll
en: Troll Shaman
da: Troldeshaman

note: [attack]: type=fire
en: flame blast
da: ildsprøjt

note: [unit_type]: id=Troll Warrior, race=troll
en: Troll Warrior
da: Troldekriger

note: [unit_type]: id=Troll Warrior, race=troll
en: Trolls typically neither need nor prefer to use any proper armament in combat, as large ‘sticks and stones’ serve them all too well. However, trolls have been seen on numerous occasions clad in rough-shod armor and bearing metal hammers. It is speculated that orcish allies are the source and crafters of these; expeditions into several forcibly-vacated troll holes have shown little evidence of tool use, and certainly no metalworking of any kind. Given how dangerous a troll is with its bare hands, the thought of a troll with proper armament is entirely unsettling.
da: Trolde behøver typisk ikke eller har ikke præference for en strærk armering under kamp, da »stave og sten« er lige så egnede for dem. Trolde er dog i flere omgange blever set med rå rustninger og metalhamre. Der spekuleres i at allierede orker er kilden og producenten til disse; ekspeditioner ind i flere trolde huller har ikke givet beviser for brug af værktøj, og slet ikke brugen af metal. Med tanke på hvor stærk en trold er i kamp er forestillingen om en trold i fuld rustning særdeles urovækkende.

note: [unit_type]: id=Troll Whelp, race=troll
en: Troll Whelp
da: Troldehvalp

note: [unit_type]: id=Troll Whelp, race=troll
en: Describing a troll as a whelp is something of an oxymoron, given that their bodies are already much hardier than that of a grown man. They are clumsy and not yet capable of walking properly, forced instead to shamble about on all fours, but any difficulty this causes them is more than made up for by the raw strength of their race.
da: At beskrive en trold som en hvalp er noget af en modsætning, da en sådan allerede er større end en fuldvoksen mand. De er kluntede og kan ikke gå ordentlig endnu, i steden for kravler de på alle fire, men enhver ulempe dette giver dem opvejes af deres råstyrke.

note: [unit_type]: id=Ghoul, race=undead
en: Ghoul
da: Ond ånd

note: [unit_type]: id=Ghoul, race=undead
en: Only the more perverse and sadistic of necromancers know what must be done to turn a person into a ghoul, and it is a secret they are not telling. The result, however, is all too well known; it is a beast that knows nothing of its days as a human being, a creature that shambles about as naked as the day it was born, and gorges itself on the flesh of the dead.
    
    It is because of such things that necromancy is condemned with an almost primal hatred in all civilized lands.
da: Kun personer med en indgående kendskab til åndemaneri ved hvad der skal gøres for at forvandle en person til en ond ånd, og det er en hemmelighed, som de ikke deler med andre. Uanset hvad det har udtalt af trolddom er resultatet et bæst som ingen erindring har om sit liv som menneske, en skabning som vandrer omkring ligeså nøgen som den dag den blev født, og mætter sig selv med kødet af de døde.
    
    Det er på baggrund af sådanne skabninger at åndemaneri forbindes med stor had i hele den civiliserede verden.

note: [unit_type]: id=Necrophage, race=undead
en: Necrophage
da: Nekrofag

note: [unit_type]: id=Soulless, race=undead
en: Soulless
da: Sjæleløs

note: [attack]: type=arcane [attack]: type=impact
en: touch
da: berøring

note: [unit_type]: id=Walking Corpse, race=undead
en: Walking Corpse
da: Gående lig

note: [unit_type]: id=Walking Corpse, race=undead
en: Walking Corpses are the bodies of the dead, re-animated by dark magic. Though not especially dangerous to a trained soldier, the sight of one’s former comrades amongst their number is frightening to say the least.
da: Gående lig er kroppen af døde, genoplivede af mørk magi. Selvom de ikke er specielt farlige for en trænet soldat, kan synet af ens tidligere kammerater blandt fjenden være frygtindgydende.

note: [unit_type]: id=Ancient Lich, race=undead
en: Ancient Lich
da: Ældgammel lich

note: [unit_type]: id=Ancient Lich, race=undead
en: A being of this order is a revenant of ages long past. Anyone who encounters an Ancient Lich likely has far worse things to worry about than death.
da: En skabning af denne slags er fra en tid, der for længst er forbi. Enhver som møder en ældgammel lich har langt værre ting at bekymre sig om end døden.

note: [unit_type]: id=Dark Adept, race=human
en: Dark Adept
da: Sortmagiekspert

note: [attack]: type=cold
en: chill wave
da: kuldebølge

note: [female]
en: female^Dark Adept
da: Troldkvinde

note: [unit_type]: id=Dark Sorcerer, race=human
en: Dark Sorcerer
da: Mørk troldmand

note: [female]
en: Dark Sorceress
da: Mørk troldkvinde

note: [female]
en: The dread inspired by black magic comes chiefly from how little is known about it by the common man. Dark sorceresses have begun to unlock the secrets of life and death, the latter of which is all too easy to inflict. This labor gives the first glimmerings of the connection between the soul and inert matter, and the first successful experiments in manipulating this bond. The terrible unknown that lurks beyond death is glimpsed, and will inevitably be fathomed.
    
    Despite any design they may have of using this to wrest their own immortality from nature’s grasp, the first results of their work have immediate, and unpleasant applications. The life they breathe into dead matter can create servants for them, servants which will work, but which will also kill, and will never question their mistress. These creations have a loyalty any tyrant would dream of, and it is tempting to those with even the merest desire for power.
da: Frygten fra sort magi kommer primært fra hvor lidt der vides om den af offentligheden. Mørke troldmænd er begyndt at afsløre hemmelighederne om liv og død, og dermed mestre i at påføre smerte og lidelse. Dette arbejde giver det første indblik i forbindelsen mellem sjæl og antimaterie, og de første succesfulde eksperimenter i at manipulere denne forbindelse. Det frygtelige ukendte som lurer efter døden har vist sin første sprække af lys og vil til sidst blive forstået.
    
    Selv om der fortsat er begrænsninger i deres egne evner til at forhindre deres egen udødelighed har det en umiddelbart og ubehagelig følgevirkning. Det liv som de kan indgive i dødt materiale kan skabe tjenere for dem, tjenere som vil arbejde, men også dræbe, og aldrig sige deres herre imod. Disse tjenere har en loyalitet som enhver tyran kun kan drømme om, og fremstillingen af disse tjenere er derfor fristende for alle med den mindste efterstræben efter magt.

note: [unit_type]: id=Lich, race=undead
en: A lich is the physical embodiment of black magic’s first goal: the quest to achieve immortality. Though a great deal is sacrificed in the rebirth, in becoming a lich one cheats death of that which truly gives it terror. For it is the mind that is retained, and the spirit which follows, though the body may wither away.
    
    It is not known, save perhaps by the inner circles of necromancy, whether life is prolonged indefinitely or simply extended. But the fact that this question can be raised at all, testifies to the magnitude of what their order has achieved.
da: En lich er en fysisk skal af den mørke magis mål: Missionen for at opnå udødelighed. Selv om der skal ydes store ofre i gendannelsen som lich så snydes døden, hvilket i den grad gør lichen til en terrorfremkaldende skabning. Det er sindet som bevares og sjælen som følger efter, mens kroppen svinder bort.
    
    Det er ikke kendt, måske med undtagelse af den inderste cirkel omkring åndemaneri, om livet er forlænget evigt eller bare forlænges. Men bare at overveje en sådan ting viser omfanget af, hvad de har opnået.

note: [unit_type]: id=Necromancer, race=human
en: Necromancer
da: Åndemaner

note: [unit_type]: id=Necromancer, race=human
en: One of the pinnacles of what is considered ‘black magic’ is the art of necromancy, the terrible ability to awaken the dead with false life. This discovery alone caused humanity’s condemnation of black magic, for the nightmarish things it has made real have given fear a vast new arsenal.
    
    This ability, in all aspects, is the first step towards cheating death of its ultimate prize.
da: En af de største cirkler indenfor hvad anses for at være »sort magi« er åndemaneri; den frygtelige evne til at vække de døde til live igen. Det var en opdagelse som havde frygtelige følger og førte til menneskehedens fordømmelse af sort magi, da det medførte at frygten fik et helt nyt arsenal.
    
    Denne evne, er i alle aspekter, det første trin imod at snyde døden.

note: [attack]: type=impact
en: plague staff
da: peststav

note: [female]
en: female^Necromancer
da: Åndemanerinde

note: [unit_type]: id=Banebow, race=undead
en: Banebow
da: Dødsbue

note: [unit_type]: id=Bone Shooter, race=undead
en: Bone Shooter
da: Knoglekaster

note: [unit_type]: id=Bone Shooter, race=undead
en: Of a dark sorcerer’s creations, some take more strongly to the false life given them. The potency of their un-life is given equipment to match; archers, in particular, are often outfitted with a truly vile arsenal. Their quivers are filled with shafts made not of wood, but of the bones of their victims. It follows that they are dubbed simply ‘Bone-Shooters’ by their unfortunate enemies.
da: Blandt en sort magikers skabninger er der nogle som holder mere ved deres falske liv. De har udstyr, som kan matche bueskytter og de er specielt udstyret med deres eget arsenal. Deres pilekogger er fyldt med pile der ikke er fremstillet af træ, men af knoglerne fra deres ofre. De bliver derfor kaldt »knoglekastere« af deres uheldige fjender.

note: [unit_type]: id=Chocobone, race=undead
en: Riding the bones of ostrich-like large birds once used as mounts by a lost civilization, the skeletal Chocobones can move faster than most cavalry units.
da: Ridende på de strudselignende store fugle som tidligere blev brugt af en forsvundet civilisation som heste, kan skeletchocobonerne bevæge sig hurtigere end de fleste kavalerienheder.

note: [unit_type]: id=Death Knight, race=undead
en: Death Knight
da: Dødsridder

note: [unit_type]: id=Death Knight, race=undead
en: Tales are told of the mightiest warriors and generals, who, cursed with hate and stung by betrayal, have come back to this world as Death Knights. Wielding the same weapons as in life, they command the Undead in their quest for revenge.
da: Sagn fortælles om store krigere og generaler, som forbandet af had og en følelse af at være blevet forrådt, kom tilbage til denne verden som dødsriddere. Med de samme våben som i levende live, har de nu kommando over udøde i deres hævnmission.

note: [unit_type]: id=Deathblade, race=undead
en: Deathblade
da: Dødssværd

note: [unit_type]: id=Deathblade, race=undead
en: In life, the abominations known as ‘Deathblades’ were masters of combat, soldiers who were both lithe and deadly. Their new masters, recognizing this, outfit them to match the skills they once had. Though frail, these monsters are much faster than the rest of their kind, both on foot and with their blades.
da: Da de stadig var i live var »dødssværd« mestre i kamp, soldater som var både smidige og dødelige. Deres nye mestre som indså dette udstyrede dem med våben til deres evner. Selvom skrøbelige er disse monstre langt hurtigere end nogen andre af deres slags, både til fods og med deres klinger.

note: [unit_type]: id=Draug, race=undead
en: There is little left, in these towering ruins, of the men they once were. Warriors at heart, they are now lost in the dream of unlife; wandering through the battles of their memory and fighting desperately for release, for a peace bought only by strength of arms. And so they struggle; both unthinking, and unrelenting.
da: Der er ikke meget tilbage af deres tidligere status som mænd i disse høje ruiner. Krigere i hjertet men nu fortabt i drømmen om et evigt liv; de gennemlever en kamp i deres hukommelse og slås desperart for at slippe ud, men freden kan kun opnås igennem kamp. Så de kæmper; uden tanke på noget og med stor tålmodighed.

note: [unit_type]: id=Skeleton, race=undead
en: Skeleton
da: Skelet

note: [unit_type]: id=Skeleton, race=undead
en: Skeletons are warriors who have been slain in battle and brought back by dark magics. Nearly mindless, and unwavering in their purpose, they fear neither pain, nor death, and their mere presence will often frighten away any who would challenge their master.
da: Skeletter er krigere som er dræbt i kamp og ført tilbage til verden via ond magi. Så godt som uden hjerne, og beslutsomme i deres formål, kan de ikke føle smerte, eller død, og alene tilstedeværelsen af dem vil ofte skræmme enhver væk som kunne tænkes at udfordre deres herre.

note: [unit_type]: id=Skeleton Archer, race=undead
en: Skeleton Archer
da: Skeletbueskytte

note: [unit_type]: id=Skeleton Archer, race=undead
en: A skeleton archer is little different from the ‘skeletons’ which often accompany it — it is a sin against nature, a warrior raised from the dead to fight once again. In their masters’ hands, these soldiers will do anything to achieve the tasks laid before them, for death holds no fear for one who is already dead.
da: En skeletbueskytte er en lille smule forskellig fra skeletter som often ses i deres selskab - det er en synd imod naturen, en kriger rejst fra de døde for at kæmpe igen. I deres herres hænder vil disse soldater gøre alt for at nå de mål, der bliver sat for dem. Døden er ikke en trussel for en som allerede er død.

note: [unit_type]: id=Ghost, race=undead
en: Ghost
da: Spøgelse

note: [attack]: type=cold
en: wail
da: begræde

note: [unit_type]: id=Nightgaunt, race=undead
en: Nightgaunt
da: Sortmager

note: [unit_type]: id=Nightgaunt, race=undead
en: The purpose of the masks that these creatures wear is unknown, as is the countenance that they obscure. These terrible forms are rarely seen by the living, and those who live to speak of them had no leisure to study their foe.
da: Formålet med den maske som disse skabinger bærer er ukendt, og det er det ansigt som de skjuler også. Disse frygtlige skabninger ses sjældent af de levende, og dem som gør og overlever havde ikke tid til at studerederes fjende.

note: [unit_type]: id=Shadow, race=undead
en: Shadow
da: Skygge

note: [unit_type]: id=Shadow, race=undead
en: When light came into the world and gave form to the unknown, fear was forced to retreat into darkness. Since that day, the shadows of the world have held terror for humanity, though it knows not why.
    
    That is a question which is easily answered by a necromancer.
da: Da lys kom til verden og gav form til det ukendte, blev frygt tvunget ind i mørket. Siden den dag har verdens skygger indeholdt menneskehedens terror, selvom den ikke ved hvorfor.
    
    Det er et spørgsmål som nemt kan besvares af en åndemaner.

note: [unit_type]: id=Spectre, race=undead
en: Spectre
da: Genfærd

note: [attack]: type=arcane
en: baneblade
da: banesværd

note: [unit_type]: id=Wraith, race=undead
en: Wraith
da: Dobbeltgænger

note: [unit_type]: id=Wraith, race=undead
en: These shades of what were once warriors are among the most terrifying things a necromancer can create, for a sword will cleave right through them as if through air, seemingly without doing harm. It is the thought that these foes are invincible which is so frightening, a notion that is fortunately far from the truth.
da: Disse torturerede individer, der en gang var store krigere, er blandt de mest frygtede skabninger en åndemaner kan frembringe, da et sværd vil gå lige igennem dem, på samme måde som igennem luft. Frygten kommer fra oplevelsen af at disse skabninger er usynlige, en sandhed som dog langfra er sand.

note: [unit_type]: id=Ancient Wose, race=wose
en: Ancient Wose
da: Ældgammel træsjæl

note: [unit_type]: id=Ancient Wose, race=wose
en: There is a curious story of a farmer who had a great oak in his lawn, a tree which had stood when his father first broke the soil on that land, and under which his family had many memories. It was thus a shock to him, one morning, when he awoke to find it somehow spirited away, with nothing but a bare patch of earth where it once stood.
    
    Such encounters are all that is known of what are presumably the most ancient of woses.
da: Der er en historie om en landmand som havde et stort egetræ i sin græsplæne, et træ som havde stået på dette sted, da hans far begyndte at kultivere dette område for første gang, og hvor hans familie kunne fortælle mange historier. Det var et chok for ham, da han en morgen, vågnede og så at det på en eller anden måde havde materialiserede sig væk. Der var intet tilbage undtagen det jordstykke hvor træet havde stået. Den stakkels landmand blev aldrig den samme igen.
    
    Sådanne møder, med hvad der menes, at være de ældste træsjæle, er alt der kendes til disse skabninger.

note: [attack]: type=impact
en: crush
da: knus

note: [unit_type]: id=Elder Wose, race=wose
en: Elder Wose
da: Træsjæl ældste

note: [unit_type]: id=Elder Wose, race=wose
en: Woses have been said to possess many shapes, all of them tree-like in form, and as they age, to increase in size. Tales tell of woses who resemble trees in this respect as well, towering over the creatures who walk beneath them. This is the greater part of why they are so rarely seen — standing in the slumber which they so often do, a wose of that stature appears to be nothing more than an oddly-shaped tree. Even a careless elf can sometimes be fooled.
    
    Woses are not warriors by any means, but their great strength can easily be turned to violence, should someone manage to raise the ire of these creatures.
da: Træsjæle siges at have mange former, alle dog træ-lignende, og jo ældre de bliver jo større er de. Sagnene beretter om træsjæle, der ligner træerne i så stor udstrækning at de kan kigge ned på de skabninger som går under dem. Dette er den største årsag til, at de ses så sjældent - stående på den måde ligner de ikke andet end et hvilket som helst træ. Selv en uforsigtig elv kan blive snydt på denne måde.
    
    Træsjæle er ikke krigere, men den styrke de har, er i stand til at påføre stor skade, såfremt en uforsigtig skulle vække deres vrede.

note: [unit_type]: id=Wose, race=wose
en: Wose
da: Træsjæl

note: [unit_type]: id=Wose, race=wose
en: Rarely seen even by elves, the Wose is an order of creature about which little is known. The elves are the source of most of this knowledge; they know that these beings are not descended from trees, despite the similarity in form, and they know that a wose is more closely tied to the faerie world than the elves themselves, though in a different way. The motives and workings of their kind are unknown, though most subscribe to the obvious theory that woses are dedicated wardens of the natural world.
    
    Woses are utterly unwarlike, but possess a great strength. They are, however, neither used to, nor quick at moving around.
da: Sjældent set, selv af elver, er træsjælene en skabning der ikke vides meget om. Elverne er kilden til de fleste oplysninger. De ved, at disse skabninger ikke nedstammer fra træer, selvom de ligner dem i form, og de ved, at en træsjæl er mere i familie med feerne end selv elverne; dog på en anden måde. Deres rolle i verden er ukendt. De fleste har den indlysende opfattelse, at de er beskyttere af den naturlige verden.
    
    Træsjæle er i den grad pacifister, men har stor styrke. De bevæger sig ikke hurtigt rundt og er heller ikke velegnede til dette formål.
