wescamp-i 18n - en to la translation catalogue (91 entries)

note: [campaign]: id=The_South_Guard
en: The South Guard
la: Legio Australis

note: [campaign]: id=The_South_Guard
en: TSG
la: LA

note: [campaign]: id=The_South_Guard
en: (Novice level, 9 scenarios.)
la: (Ordo facilis, IX scaenaria.)

note: [campaign]: id=The_South_Guard
en: (Beginner)
la: (Tiro)

note: [campaign]: id=The_South_Guard
en: Civilian
la: Paganus

note: [campaign]: id=The_South_Guard
en: (Easy)
la: (Facilis)

note: [campaign]: id=The_South_Guard
en: Recruit
la: Tiro

note: [campaign]: id=The_South_Guard
en: (Normal)
la: (Normativus)

note: [campaign]: id=The_South_Guard
en: Soldier
la: Miles

note: [about]
en: Campaign Design
la: Forma Militiae

note: [about]
en: Campaign Maintenance
la: Conservatio Militiae

note: [about]
en: Artwork and Graphics Design
la: Imagines

note: [side]: id=Deoran [side]: type=Horseman Commander, id=Deoran
en: Deoran
la: Deoranus

note: [side] [side]: id=Deoran [side]: type=Horseman Commander, id=Deoran [side]: type=Lieutenant, id=Plynry [side]: type=Troll Hero, id=Grek
en: South Guard
la: Legio Auster

note: [side]: type=Bandit, id=Urza Mathin
en: Urza Mathin
la: Urza Mathinus

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Urza Mathin
la: Urzam Mathinum vincere

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Deoran
la: Mors Deorani

note: [unit]: id=Moreth
en: Moreth
la: Morethus

note: [unit]: type=Infantry Lieutenant, id=Sir Gerrick
en: Sir Gerrick
la: Dominus Gerricus

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Sir Gerrick
la: Mors Domini Gerrici

note: [unit]: type=Merman Warrior, type=Merman Warrior, type=Merman Fighter, id=Myssh
en: Myssh
la: Myscus

note: [label]
en: Westin
la: Vestinium

note: [side]: type=Outlaw, id=Urza Nalmath
en: Urza Nalmath
la: Urza Nalmathus

note: [unit]: type=White Mage, id=Minister Hylas
en: Minister Hylas
la: Magister Hylas

note: [event]
en: Joran
la: Ioranus

note: [event]
en: Makees
la: Makissus

note: [event]
en: Tyborg
la: Tyborgus

note: [side]: type=Rogue, id=Urza Fastik
en: Urza Fastik
la: Urza Fasticius

note: [unit]: id=Jarek
en: Jarek
la: Iarecus

note: [event]
en: Mithalwe
la: Mithalva

note: [event]
en: Sidaurios
la: Sidaurius

note: [event]
en: Vardanos
la: Vardanus

note: [event]
en: Talchar
la: Talcar

note: [unit]: type=Elvish Shyde, type=Elvish Druid, id=Ethiliel
en: Ethiliel
la: Ethiliela

note: [side]: type=Dark Adept, type=Dark Sorcerer, type=Necromancer, id=Mal A'kai
en: Mal A’kai
la: Mal Akae

note: [side] [side]: type=Ancient Lich, id=Mal M'Brin [side]: type=Dark Adept, type=Dark Sorcerer, type=Necromancer, id=Mal A'kai [side]: type=Lich, id=Mal M'Brin [side]: type=Lich, id=Mal Tera [side]: type=Outlaw, id=Jera Ilras [side]: type=Soulless, id=Groth [side]: type=Soulless, id=Gruth
en: Undead
la: Inmortui

note: [side]: type=Outlaw, id=Jera Ilras
en: Jera Ilras
la: Iera Ilras

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Ethiliel
la: Mors Ethilielae

note: [side]: type=Soulless, id=Gruth
en: Gruth
la: Gruthus

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Urza Afalas
la: Mors Urzae Afalae

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Urza Afalas
la: Urzam Afalam vincere

note: [unit]: type=Water Serpent, id=Beast of the Lake
en: Beast of the Lake
la: Bestia Lacus

note: [side]
en: Enemies
la: Hostes

note: [side]
en: Ssesseth
la: Ssessethus

note: [side]
en: Zasz
la: Zaszus

note: [side]
en: Scorpion
la: Nepa

note: [side]
en: Kramak
la: Kramacchus

note: [side]
en: Issorai
la: Issorae

note: [side]
en: Zarr
la: Zarrus

note: [side]
en: Queen Xeila
la: Regina Xeila

note: [side]
en: Lesssh
la: Lessscus

note: [side]
en: Kallen
la: Callenus

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the Queen Xeila
la: Reginam Xeilam vincere

note: [side]
en: Elves
la: Dryadales

note: [event]
en: Fssth
la: Fisthus

note: [event]
en: Wizzi
la: Vizzi

note: [side]: type=Ancient Lich, id=Mal M'Brin [side]: type=Lich, id=Mal M'Brin
en: Mal M’Brin
la: Malis Mibrinius

note: [side]: type=Soulless, id=Groth
en: Groth
la: Grothus

note: [side]: type=Troll Hero, id=Grek
en: Grek
la: Grecchus

note: [side]: type=Lich, id=Mal Tera
en: Mal Tera
la: Malis Tera

note: [event]
en: Sgt. Finde
la: Centurio Finde

note: [event]
en: Mitche
la: Mitca

note: [event]
en: Lt. Illan
la: Optio Illanus

note: [event]
en: Rheban
la: Rhebanus

note: [event]
en: Jul
la: Iulus

note: [event]
en: Lt. Meris
la: Optio Meris

note: [event]
en: Chumet
la: Cumettus

note: [event]
en: Eera
la: Ira

note: [event]
en: Death Guard
la: Custos Mortis

note: [side]: type=Outlaw, id=Tharzo Kalain
en: Tharzo Kalain
la: Tharzo Kalaenus

note: [side]: type=Lieutenant, id=Plynry
en: Plynry
la: Plynrius

note: [value]
en: Provincial Guard
la: Custos Provinciae

note: [value]
en: Lt. Nilaf
la: Optio Nilafus

note: [else] [then]
en: Minister Mefel
la: Magister Mefelus

note: [else] [then]
en: Minister Romand
la: Magister Romandus

note: [else] [then]
en: Minister Alanafel
la: Magister Alanafelus

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Mal M’Brin
la: Malem Mibrinium vincere

note: [side]: type=Elvish Marshal, id=Ithelden
en: Ithelden
la: Itheldin

note: [unit]: type=Peasant, id=Poor Farmer
en: Poor Farmer
la: Agricola Miser

note: [scenario]: id=09b_Bandit_Epilogue [scenario]: id=10a_Elf_Epilogue
en: Epilogue
la: Epilogus

note: [attack]: type=impact
en: smash
la: calcare

note: [attack]: type=arcane
en: gaze
la: obtutus

note: [unit_type]: id=Horseman Commander, race=human
en: Horseman Commander
la: Decurio Princeps

note: [attack]: type=pierce
en: lance
la: lancea

note: [attack]: type=impact
en: mace
la: fustis ferreus

note: [unit_type]: id=Infantry Commander, race=human
en: Infantry Commander
la: Centurio Pedtium

note: [attack]: type=impact
en: shield
la: scutus

note: [unit_type]: id=Infantry Lieutenant, race=human
en: Infantry Lieutenant
la: Curio Peditum

note: [unit_type]: id=Junior Commander, race=human
en: Junior Commander
la: Decurio

note: [attack]: type=pierce
en: spear
la: hasta

note: [unit_type]: id=Mounted General, race=human
en: Mounted General
la: Praefectus Alae
