Battle for Wesnoth 0.8.8-CVS - en to la translation catalogue (172 entries)

note: [campaign]: id=The_Rise_of_Wesnoth [scenario]: id=22_The_Rise_of_Wesnoth
en: The Rise of Wesnoth
la: Ascensio Vesnotei

note: [campaign]: id=The_Rise_of_Wesnoth
en: TRoW
la: AV

note: [campaign]: id=The_Rise_of_Wesnoth
en: (Easy)
la: (Facilis)

note: [campaign]: id=The_Rise_of_Wesnoth
en: Fighter
la: Pugnator

note: [campaign]: id=The_Rise_of_Wesnoth
en: (Normal)
la: (Mediocris)

note: [campaign]: id=The_Rise_of_Wesnoth
en: Commander
la: Dux

note: [campaign]: id=The_Rise_of_Wesnoth
en: (Challenging)
la: (Probans)

note: [campaign]: id=The_Rise_of_Wesnoth
en: Lord
la: Dominus

note: [campaign]: id=The_Rise_of_Wesnoth
en: (Expert level, 24 scenarios.)
la: (Ordo pertius, XXIV scaenaria.)

note: [about]
en: Campaign Design
la: Forma Militiae

note: [about]
en: Campaign Maintenance
la: Conservatio Militiae

note: [about]
en: Artwork and Graphics Design
la: Imagines

note: [scenario]: id=01_A_Summer_of_Storms
en: A Summer of Storms
la: Aestas Procellarum

note: [side]: id=Prince Haldric, type=Noble Commander [side]: type=Noble Commander, id=Prince Haldric [side]: type=Noble Fighter, id=Prince Haldric [side]: type=Noble Youth, type=Noble Fighter, id=Prince Haldric
en: Prince Haldric
la: Regulus Haldricus

note: [side]: type=Noble Youth, type=Noble Fighter, id=Prince Haldric
en: Haldric
la: Haldricus

note: [side]: type=Wesfolk Outcast, id=Wesfolk Leader
en: Wesfolk Leader
la: Dux Vesigenorum

note: [side]: type=Wesfolk Outcast, id=Wesfolk Leader
en: Wesfolk
la: Vesigena

note: [event]
en: King Eldaric IV
la: Rex Eldaricus IV

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the Wesfolk Leader
la: Ducem Vesigenarum vincere

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Prince Haldric
la: Mors Reguli Haldrici

note: [objective]: condition=lose
en: Death of King Eldaric
la: Mors Regis Eldarici

note: [scenario]: id=02_The_Fall
en: The Fall
la: Autumnus

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Rarbag
en: Tan-Rarbag
la: Tararbagus

note: [side]: type=Draug, id=General Heravan [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Bok [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Burg [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Erirt [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Gagar [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Gralg [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Gulo [side]: type=
en: Orcs
la: Orces

note: [side]: type=Orcish Warrior, id=Tan-Erang
en: Tan-Erang
la: Tanerangus

note: [event]: (id=Wesfolk Leader) experience $wesfolk_leader_store.experience}
en: Thegwyn
la: Thegvynius

note: [event]: (id=Wesfolk Leader) experience $wesfolk_leader_store.experience}
en: Galdred
la: Galdredus

note: [objective]: condition=lose
en: Death of King Eldaric IV
la: Mors Regis Eldarici IV

note: [command]: (id=Lady Outlaw)} [unit]: id=Lady Outlaw, type=$wesfolk_leader_store.type
en: Lady Outlaw
la: Domina Proscripta

note: [scenario]: id=03_A_Harrowing_Escape
en: A Harrowing Escape
la: Fuga Horrifera

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Schmog
en: Tan-Schmog
la: Tansmogus

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-NauVong
en: Tan-NauVong
la: Tanauvongus

note: [event]
en: Snagakhan
la: Snagakhanus

note: [event]
en: Knafakhan
la: Gnafakhanus

note: [event]
en: Hoshnak
la: Hosnacus

note: [event]
en: Gruumogth
la: Grumogthus

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all enemy leaders
la: Omnes duces hostium vincere

note: [unit]: id=Burin the Lost, type=Dwarvish Steelclad
en: Burin the Lost
la: Burinus Amissus

note: [message]: type=Orcish Slayer
en: Die, human.
la: Homo, morere!

note: [scenario]: id=04a_The_Swamp_of_Esten
en: The Swamp of Esten
la: Palus Esteni

note: [event] [then]
en: Scorpion
la: Nepa

note: [unit]: type=White Mage, id=Minister Edren
en: Minister Edren
la: Magister Edrenius

note: [unit]: type=Knight, id=Sir Ruddry
en: Sir Ruddry
la: Dominus Rudrius

note: [scenario]: id=04b_The_Midlands
en: The Midlands
la: Media

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Vrodis
en: Tan-Vrodis
la: Tanurodis

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Bok
en: Tan-Bok
la: Tanbocchus

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Hogar
en: Tan-Hogar
la: Tanogarus

note: [event]
en: Grilg
la: Grilgus

note: [event]
en: Vrogar
la: Urogarus

note: [unit]: type=Knight, id=Sir Ladoc
en: Sir Ladoc
la: Dominus Ladocus

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Gralg
en: Tan-Gralg
la: Tangralgus

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Rugar
en: Tan-Rugar
la: Tarugarius

note: [side]: type=Ancient Wose, id=Elilmaldur-Rithrandil
en: Elilmaldur-Rithrandil
la: Elilmaldur Rithrandil

note: [event]
en: Landunwonbam
la: Landunvonba

note: [event]
en: Bolwuldelman
la: Bolvuldelman

note: [event]
en: Wonrunmaldin
la: Vonrunmaldin

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Elilmaldur-Rithrandil
la: Mors Elilmalduri Rithrandili

note: [scenario]: id=06_Temple_in_the_Deep
en: Temple in the Deep
la: Templum in Profundo

note: [side]: type=Lich, id=Lich-Lord Lenvan
en: Lich-Lord Lenvan
la: Dominus Mortis Lenvanus

note: [side]: type=Lich, id=Lich-Lord Caror [side]: type=Lich, id=Lich-Lord Lenvan [side]: type=Spectre, id=Isorfilad [side]: type=Spectre, id=Tinoldor
en: Undead
la: Inmortus

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the Lich-Lord
la: Dominum Mortis vincere

note: [side]: type=Wose, id=Talodulborentan
en: Talodulborentan
la: Talodulborentanum

note: [side]: type=Ancient Wose, id=Elilmaldur-Rithrandil [side]: type=Wose, id=Gullatendronnorbum [side]: type=Wose, id=Talodulborentan
en: Treefolk
la: Silvigenae

note: [event]
en: Orofarnië
la: Orofarnius

note: [event]
en: Bregalad
la: Bregaladus

note: [unit]: id=Lady Jessene, type=$lady_store.type
en: Lady Jessene
la: Domina Iessena

note: [side]: id=Prince Haldric, type=Noble Commander [side]: type=Grand Knight, id=King Addroran IX [side]: type=Lieutenant, id=Commander Aethyr [side]: type=Noble Commander, id=Prince Haldric
en: Humans
la: Homines

note: [case] [side]: type=Lieutenant, id=Commander Aethyr
en: Commander Aethyr
la: Legatus Aethyrius

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Vragar
en: Tan-Vragar
la: Tanuragar

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Burg
en: Tan-Burg
la: Tanburgus

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Ut'Tan-Vrork
en: Ut’Tan-Vrork
la: Uttanurorcus

note: [event]
en: Angry Farmer
la: Agricola Iratus

note: [objective]: condition=win
en: Normal:
la: Mediocris:

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Ut'Tan-Grilg
en: Ut’Tan-Grilg
la: Uttangrilgus

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Pulk
en: Tan-Pulk
la: Tampulcus

note: [side]: type=Lich, id=Lich-Lord Caror
en: Lich-Lord Caror
la: Dominus Mortis Caror

note: [event]
en: Rarlg
la: Ralgus

note: [event]
en: Raul-Rarlg
la: Raulralgus

note: [side]: type=Arch Mage, id=Daellyn the Red
en: Daellyn the Red
la: Daellynius Ruber

note: [side]: type=Arch Mage, id=Daellyn the Red [side]: type=Arch Mage, id=Tinry the Red
en: Red Wizards
la: Magi Rubri

note: [side]: type=Arch Mage, id=Tinry the Red
en: Tinry the Red
la: Tinrius Ruber

note: [event]
en: Spider
la: Aranea

note: [message]: speaker=Daellyn the Red [message]: speaker=Tinry the Red
en: Brother!
la: Frater!

note: [side]: type=Grand Knight, id=King Addroran IX
en: King Addroran IX
la: Rex Adoranus IX

note: [scenario]: id=12_A_Final_Spring
en: A Final Spring
la: Ver Ultimum

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Harak
en: Tan-Harak
la: Tanaracchus

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Hork
en: Tan-Hork
la: Tanorcus

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Gulo
en: Tan-Gulo
la: Tangulo

note: [effect]: type=fire
en: ruby of fire
la: gemma ignis

note: [objective]: condition=lose
en: Death of King Addroran IX
la: Mors Regis Adorani IX

note: [event]
en: Lord Typhon
la: Dominus Typhon

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Lord Typhon
la: Mors Domini Typhonis

note: [event] [unit_type]: id=Familiar, race=undead
en: Familiar
la: Imago

note: [event] [side]: type=Ancient Lich, id=Lich-Lord Jevyan
en: Lich-Lord Jevyan
la: Dominus Mortis Ievianus

note: [event]
en: Fool Prince
la: Regulus Imprudens

note: [scenario]: id=13_Peoples_in_Decline
en: Peoples in Decline
la: Populi Labentes

note: [side]: type=Drake Flameheart, id=Kegrid
en: Kegrid
la: Kegridus

note: [side]: type=Drake Flameheart, id=Gerrick [side]: type=Drake Flameheart, id=Kegrid [side]: type=Drake Flameheart, id=Merkush
en: Drakes
la: Draculi

note: [side]: type=Drake Flameheart, id=Gerrick
en: Gerrick
la: Gerricchus

note: [side]: type=Drake Flameheart, id=Merkush
en: Merkush
la: Mercuscus

note: [event]
en: Bitey the Serpent
la: Mordosus Serpens

note: [scenario]: id=14_Rough_Landing
en: Rough Landing
la: Adventus Horridus

note: [side]: type=Naga Warrior, id=Abraxas [side]: type=Naga Warrior, id=Gaxmail [side]: type=Naga Warrior, id=Xamalia
en: Naga
la: Hydradis

note: [side]: type=Naga Warrior, id=Gaxmail
en: Gaxmail
la: Gaxmailus

note: [case]
en: Chompey the Serpent
la: Rodosus Serpens

note: [case]
en: Scaly the Serpent
la: Squamosus Serpens

note: [scenario]: id=15_A_New_Land
en: A New Land
la: Terra Nova

note: [side]: type=Elvish Champion, id=Eowarar
en: Eowarar
la: Eovarar

note: [event] [side]: type=Autumn Shyde, id=Lady Dionli
en: Lady Dionli
la: Domina Dionla

note: [side]: type=Autumn Shyde, id=Lady Dionli [side]: type=Elvish Champion, id=Lord Logalmier [side]: type=Elvish Sharpshooter, id=Lord Aryad
en: Elves
la: Dryadales

note: [side]: type=Elvish Champion, id=Lord Logalmier
en: Lord Logalmier
la: Magnas Logalmir

note: [side]: type=Elvish Sharpshooter, id=Lord Aryad
en: Lord Aryad
la: Magnas Aryadus

note: [event]
en: Lord El’Isomithir
la: Magnas Elisomithir

note: [scenario]: id=17a_The_Dragon
en: The Dragon
la: Draco

note: [side]: type=Saurian Flanker, id=Axiz [side]: type=Saurian Flanker, id=Irix [side]: type=Saurian Flanker, id=Satras [side]: type=Saurian Flanker, id=Vriss
en: Saurians
la: Lacertae

note: [side]: type=Saurian Flanker, id=Vriss
en: Vriss
la: Urissus

note: [side]: type=Saurian Flanker, id=Axiz
en: Axiz
la: Axizus

note: [then]
en: Shek’kahan
la: Secahanus

note: [scenario]: id=17b_Lizard_Beach
en: Lizard Beach
la: Litus Lacertarum

note: [side]: type=Saurian Flanker, id=Tirasch
en: Tirasch
la: Tirascus

note: [side]: type=Saurian Flanker, id=Ssirk [side]: type=Saurian Flanker, id=Tirasch
en: Monsters
la: Monstra

note: [side]: type=Saurian Flanker, id=Ssirk
en: Ssirk
la: Ssircus

note: [event]
en: Riaa
la: Ria

note: [scenario]: id=17c_Troll_Hole
en: Troll Hole
la: Latibulum Troglodytis

note: [side]: type=Troll Warrior, id=Erart
en: Erart
la: Erartus

note: [side]: type=Troll Warrior, id=Erart [side]: type=Troll Warrior, id=Gulg [side]: type=Troll Warrior, id=Raol [side]: type=Troll Warrior, id=Rilg
en: Trolls
la: Troglodytae

note: [side]: type=Troll Warrior, id=Raol
en: Raol
la: Raolus

note: [side]: type=Troll Warrior, id=Rilg
en: Rilg
la: Rilgus

note: [side]: type=Troll Warrior, id=Gulg
en: Gulg
la: Gulgus

note: [then]
en: Fang
la: Fangus

note: [scenario]: id=17d_Cursed_Isle
en: Cursed Isle
la: Insula Detestata

note: [side]: type=Spectre, id=Isorfilad
en: Isorfilad
la: Isorfiladus

note: [side]: type=Spectre, id=Tinoldor
en: Tinoldor
la: Tinoldorus

note: [event]
en: Midnight Queen
la: Domina Tenebrarum

note: [event]
en: Jessene in Hiding
la: Iessena Celans

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Erirt
en: Tan-Erirt
la: Tanerirtus

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Gagar
en: Tan-Gagar
la: Tangagar

note: [side]: type=Troll Warrior, id=Thruf
en: Thruf
la: Thrufus

note: [case]
en: Rabbin
la: Rabinus

note: [case]
en: General Kafka
la: Legatus Cafca

note: [side]: type=Draug, id=General Heravan
en: General Heravan
la: Legatus Haravanus

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Halg
en: Tan-Halg
la: Tanalgus

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Rinak
en: Tan-Rinak
la: Tarinacchus

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Aethyr
la: Mors Aethyrii

note: [scenario]: id=21_The_Plan
en: The Plan
la: Consilium

note: [side]: type=Ancient Lich, id=Lich-Lord Jevyan [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Erinak [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Prodash [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Vragish [side]: type=Orcish Warlord, id=Ut'Tan-Grorag
en: Evil
la: Mali

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Vragish
en: Tan-Vragish
la: Tanuragisus

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Ut'Tan-Grorag
en: Ut’Tan-Grorag
la: Uttangroragus

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Erinak
en: Tan-Erinak
la: Tanerinacchus

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Tan-Prodash
en: Tan-Prodash
la: Tamprodascus

note: [scenario]: id=23_Epilogue
en: Epilogue
la: Epilogus

note: [side]: type=Noble Commander, id=Prince Haldric
en: Wesnothians
la: Vesnotienses

note: [attack]: type=blade
en: bite
la: mordere

note: [unit_type]: id=Noble Commander, race=human
en: Noble Commander
la: Legatus Nobilis

note: [attack]: type=blade
en: sword
la: gladius

note: [attack]: type=pierce
en: bow
la: arcus

note: [unit_type]: id=Noble Fighter, race=human
en: Noble Fighter
la: Pugnator Nobilis

note: [unit_type]: id=Noble Lord, race=human
en: Noble Lord
la: Dominus Nobilis

note: [unit_type]: id=Noble Youth, race=human
en: Noble Youth
la: Adulescens Nobilis

note: [attack]: type=impact
en: training sword
la: rudis

note: [unit_type]: id=Vampire Lady, race=undead
en: female^Vampire Lady
la: Lamia

note: [attack]: type=blade
en: blood kiss
la: suavium sanguinis

note: [attack]: type=pierce
en: curse
la: detestatio

note: [unit_type]: id=Warrior King
en: Warrior King
la: Rex Bellator

note: [unit_type]: id=Wesfolk Lady, race=human
en: female^Wesfolk Lady
la: Domina Vesigenarum

note: [attack]: type=impact
en: staff
la: virga

note: [attack]: type=impact
en: sling
la: funda

note: [unit_type]: id=Wesfolk Leader, race=human
en: female^Wesfolk Leader
la: Dux Vesigenarum

note: [unit_type]: id=Wesfolk Outcast, race=human
en: female^Wesfolk Outcast
la: Profuga Vesigenarum

note: [unit_type]: id=Wose Sapling
en: Wose Sapling
la: Vidaniolum

note: [skirmisher]: id=distract
en: distract
la: distinet

note: [unit]
en: A Former Friend
la: Amicus Priscus
