Battle for Wesnoth - en to eu translation catalogue (23 entries)

note: [campaign]: id=The_Rise_of_Wesnoth [scenario]: id=22_The_Rise_of_Wesnoth
en: The Rise of Wesnoth
eu: Wesnotheko Igoera

note: [campaign]: id=The_Rise_of_Wesnoth
en: Fighter
eu: Borrokalaria

note: [campaign]: id=The_Rise_of_Wesnoth
en: Commander
eu: Komandantea

note: [campaign]: id=The_Rise_of_Wesnoth
en: Lord
eu: Jauna

note: [scenario]: id=01_A_Summer_of_Storms
en: A Summer of Storms
eu: Ekaitzetako Uda

note: [side]: id=Prince Haldric, type=Noble Commander [side]: type=Noble Commander, id=Prince Haldric [side]: type=Noble Fighter, id=Prince Haldric [side]: type=Noble Youth, type=Noble Fighter, id=Prince Haldric
en: Prince Haldric
eu: Haldric Printzea

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Prince Haldric
eu: Haldric Printzearen heriotza

note: [message]: speaker=narrator
en: The trouble seems to have finally reached to the heart of the Isle, to the isolated lands of King Eldaric IV.
eu: Dirudienez azkenean arazoak Irlaren bihotzaraino heldu dira, Eldaric IV.aren lur isolatuetaraino.

note: [message]: speaker=King Eldaric IV
en: And what?
eu: Eta zer?

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all enemy leaders
eu: Arerioen nagusi guztiak garaitu

note: [unit_type]: id=Noble Commander, race=human
en: Noble Commander
eu: Noble komandantea

note: [attack]: type=blade
en: sword
eu: ezpata

note: [attack]: type=pierce
en: bow
eu: bailesta

note: [unit_type]: id=Noble Fighter, race=human
en: Noble Fighter
eu: Noble borrokalaria

note: [unit_type]: id=Noble Lord, race=human
en: Noble Lord
eu: Noble jauna

note: [unit_type]: id=Noble Youth, race=human
en: Noble Youth
eu: Noble gaztea

note: [attack]: type=impact
en: training sword
eu: entrenatzeko ezpata

note: [unit_type]: id=Vampire Lady, race=undead
en: female^Vampire Lady
eu: Banpiro andrea

note: [attack]: type=blade
en: blood kiss
eu: odol muxua

note: [attack]: type=pierce
en: curse
eu: madarikazioa

note: [unit_type]: id=Warrior King
en: Warrior King
eu: Errege gerlaria

note: [attack]: type=impact
en: staff
eu: Makulu

note: [attack]: type=impact
en: sling
eu: euskarria
