Battle for Wesnoth 0.8.5-CVS - en to el translation catalogue (16 entries)

note: [campaign]: id=The_Rise_of_Wesnoth
en: Fighter
el: Πολεμιστής

note: [campaign]: id=The_Rise_of_Wesnoth
en: Commander
el: Διοικητής

note: [campaign]: id=The_Rise_of_Wesnoth
en: Lord
el: Άρχοντας

note: [unit_type]: id=Noble Commander, race=human
en: Noble Commander
el: Ευγενής Διοικητής

note: [attack]: type=blade
en: sword
el: σπαθί

note: [attack]: type=pierce
en: bow
el: τόξο

note: [unit_type]: id=Noble Fighter, race=human
en: Noble Fighter
el: Ταπεινός Πολεμιστής

note: [unit_type]: id=Noble Lord, race=human
en: Noble Lord
el: Ευγενής Άρχοντας

note: [attack]: type=impact
en: training sword
el: σπαθί εξάσκησης

note: [unit_type]: id=Vampire Lady, race=undead
en: female^Vampire Lady
el: Κυρά των Βρυκολάκων

note: [unit_type]: id=Vampire Lady, race=undead
en: Cold and beautiful, she maintains her eternal youthful appearance drinking the blood of the living.
el: Κρύα καί όμορφη, διατηρεί μιά μόνιμη νεανική όψη πίνοντας τό αίμα των ζωντανών

note: [attack]: type=blade
en: blood kiss
el: ματωμένο φιλί

note: [attack]: type=pierce
en: curse
el: κατάρα

note: [unit_type]: id=Warrior King
en: Warrior King
el: Βασιλιάς Πολεμιστής

note: [attack]: type=impact
en: staff
el: ραβδί

note: [attack]: type=impact
en: sling
el: σφεντόνα
