Battle for Wesnoth 1.2.0 - en to la translation catalogue (256 entries)

note: [campaign]: id=Son_of_the_Black-Eye
en: Son of the Black-Eye
la: Filius eius Obtutu Ferocis

note: [campaign]: id=Son_of_the_Black-Eye
en: SotBE
la: FeOF

note: [campaign]: id=Son_of_the_Black-Eye
en: (Challenging)
la: (Provocans)

note: [campaign]: id=Son_of_the_Black-Eye
en: Grunt
la: Miles Gregarius

note: [campaign]: id=Son_of_the_Black-Eye
en: (Difficult)
la: (Difficilis)

note: [campaign]: id=Son_of_the_Black-Eye
en: Warrior
la: Bellator

note: [campaign]: id=Son_of_the_Black-Eye
en: (Nightmare)
la: (Horribilis)

note: [campaign]: id=Son_of_the_Black-Eye
en: Warlord
la: Bellipotens

note: [campaign]: id=Son_of_the_Black-Eye
en: Your father Karun Black-Eye was the greatest orcish leader that ever lived. Now, as his son, it’s up to you to thwart the selfish designs of the humans who have broken the old agreements with the orcs and are bent upon taking your lands. Unite the warring orcish tribes, bring together the Orcish Council and call up the Great Horde to send the human-worms and their wose-born allies to the land of the dead!
la: Pater tuus, Carunus Obtutu Ferox, dux orcium optimus orbis terrarum fuit. Iam filio consilia superba hominum impedire opus est, qui foederibus priscis orcium fractis praecipites humum capere tuam conantur. Concilia gentes orcium bellantes inter se, Concilium Orcium confer et Ingentem Gregem convoca ut vermes humanos et socios Vidanigenos ad Infera demittas!

note: [campaign]: id=Son_of_the_Black-Eye
en: (Expert level, 18 scenarios.)
la: (Ordo peritus, IIXX scaenaria.)

note: [about]
en: Campaign Design
la: Forma Militiae

note: [about]
en: Campaign Maintenance
la: Conservatio Militiae

note: [about]
en: Prose, Grammatical and WML Assistance
la: Grammaticae, Verbis Solutis et VML Auxilium

note: [about]
en: Artwork and Graphics
la: Imagines

note: [scenario]: id=01_End_of_Peace
en: End of Peace
la: Finis Pacis

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Alber
la: Alberum vincere

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Kapou’e
la: Mors Capui

note: [side] [side]: id=Grüü, type=Great Troll [side]: id=Kapou'e, type=Orcish Leader [side]: type=General, id=Howgarth III [side]: type=Orcish Leader, id=Kapou'e [side]: type=Orcish Slayer, id=Rugh
en: Kapou’e
la: Capuus

note: [side] [side]: type=General, id=Harman [side]: type=General, id=Lanbec'h [side]: type=General, id=Slowhand [side]: type=Lieutenant, id=Alber
en: Humans
la: Homines

note: [part]
en: Rahul I, Lord Protector of the Northern Alliance, concluded peace with enemy orcs during the fourth year of his leadership. He ended a 15-year war with Black-Eye Karun, ruler of the enemy orcs. A peace treaty between the Alliance and the orcs settled their territorial disputes.
la: Icit Rahulis I, Rex Societatis Boreae, foedum pacis cum orcibus anno quarto regni. Sic desinit bellum annorum XV contra Carunum Obtutu Ferocem, ducem orcium hostilium, nam foedus fines terrarum orcium et hominum statuit.

note: [part]
en: So impressed was Rahul with the intelligence, prowess and leadership of Black-Eye Karun that he invited him to become a Lord Companion of the Northern Alliance. After much deliberation Black-Eye Karun decided to accept the offer. However, on the way to the city of Dwarven Doors — the headquarters of the Northern Alliance — Karun and his small group of bodyguards were attacked and slain to the last man. There were no survivors to confirm the incident, but it soon became believed among the orcs that the Northern Alliance had deliberately set up this ambush in order to break the unity of the orcs by slaying their strongest leader.
la: Rahulis adeo intellegentia et viribus et ducatu Caruni Obtutu Ferocis percussus est ut eum invitet ut Comes Princeps Societatis Boreae fiat. Carunus Obtutu Ferox post multas cogitationes illo consentit. At Carunus et parvus manus suorum in itinere Ostii Pumili — capitis Societatis Boreae — aggressus ad ultimum interfectus est. Erant nulli superstites qui eventum confirment, sed mox plerique orces credebant Societatem Boream ultro illis, ut pacem orcium potentissimo duce occidendo frangant, insidiatam esse.

note: [part]
en: In the thirteenth year of the Lord Protectorship of Howgarth III — the successor of Rahul I — tension began to rise between orcish tribes and human earldoms in the Northlands. Famine led humans to colonize some orcish lands and push orcs into desolated hill country. The few orcish tribes who had remained part of the Alliance, feeling the pressure, either left Alliance territory or revolted and were destroyed.
la: Anno tertio decimo Custoditatis Haugarthii III, successoris Rahulis I, orta est in Septentrionalibus contentio inter gentes orcium et baronias hominum. Qui ob famem colonias in terris orcium condere et orces in colles desertos pellere cogebantur. Pauci gentes Societatis concussae aut terras socias relinquunt aut rebellantes deletae sunt.

note: [part]
en: Retaliating, the orcs systematically slaughtered human colonies and villages on their lands. Then, Earl Lanbec’h — the most powerful human warlord of the North — determined to abolish the orcish menace raised an army and conferred leadership of it to his son-in-law Baron Alber.
la: Repugnantes orces singulos colonos paganosque humanos, sicut erant, trucidaverunt. Tum vero Baro Lambecus — Septentrionalium bellipotens humanus potentissimus — cum decreverit perniciem orciam abolita esse, exercitum legit et Comitem Alberum eius generum praeposuit.

note: [part]
en: Baron Alber personally led a small vanguard with the mission to establish a base inside orcish lands.
la: Alber ipse paucos de antecursoribus duxit ut stationem intra terras orcium statuerent.

note: [part]
en: By nightfall his troops reached a mountainous region under the authority of orcish leader Kapou’e, the son of the Black-Eye.
la: Solis occassu milites eius ad regionem montuosam advenerunt quae sub auctoritate Capui erat, filius Obtutu Ferocis.

note: [message]: speaker=Alber
en: Look, friends! Those orcs don’t imagine they are living their last day. Let’s slay them and claim this land back to our people!
la: Ecce, amici! Isti orces nesciunt se diem ultimum vivere. Occidamus omnes et terram populo nostro reddamus!

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: Who is this unlicked whelp? Grunts — kill him and bring me his head!
la: Quis est catulus non delicus? Manipulares — occidite et caput ferte!

note: [message]: speaker=unit
en: Argh! I die! But other humans will come to avenge me, filthy orcs!
la: Eheu! Morior! Sed homines alii venient et vos occident, sordidi orces!

note: [message]: role=second
en: Victory!
la: Victoriam!

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: Oh, just die, human-worm.
la: Fu, iam moriere, vermis humane.

note: [unit]: type=Wolf Rider, id=Vrag
en: Vrag
la: Uragus

note: [message]: speaker=Vrag
en: (<i>Pant</i>) Chief! Chief!
la: (<i>Anhelans</i>) Princeps! Princeps!

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: Speak, rider.
la: Dic, lupes.

note: [message]: role=second
en: Uh oh! What should we do, Chief?
la: Attat! Quid faciamus, Princeps?

note: [option]: speaker=Kapou'e
en: If what you say is true, then there is no way our tribe can face such an army alone.
la: Si vera dicis, nullo modo gens nostra sola tantum exercitum aggredi possunt.

note: [message]: speaker=Vrag
en: Wise decision, Kapou’e. By the size of that army, this is no mere raid — it seems to me that the humans have decided to declare war on us.
la: Bene dicis, Capue. Magnitudine exercitus non ad furandum advenrunt — sed ad bellum nobis inferendum.

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: If they want war, then they shall get war!
la: Si bellum volunt, bellum accipient!

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: We’ll head for Barag Gór in the lands of the free tribes and demand assistance from the Great Council. With their help, we can raise troops from the free tribes and crush these humans.
la: Ad Baragorem in regione gentium liberarum ibimus et auxilium Concili Magni postulabimus. Eis adiuvantibus milites e gentibus liberis legere poterimus et humanos calcare.

note: [message]: role=second
en: But the free tribes are beyond the Mountains of Haag. These mountains are infested with dwarves and wild trolls.
la: At gentes liberae ultra Montes Haggis habitant. Hi montes a nanis troglodytibusque feris vexantur.

note: [option]: speaker=Kapou'e
en: Bah, humans? No better than goblins. We’ll break them!
la: Fu, homines? Non meliores orculibus sunt. Illos frangemus!

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: Prepare for battle, my grunts! We’ll show these humans what happens when you try to steal from Kapou’e, Son of the Black-Eye!
la: Proelium parate, gregarii! Isti humani quid accidit videbunt ubicumque abs Capuo, filio Obtutu ferocis furari temptas!

note: [scenario]: id=02_The_Human_Army
en: The Human Army
la: Exercitus Humanus

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Lanbec’h
la: Lambecum vincere

note: [side]: type=General, id=Lanbec'h
en: Lanbec’h
la: Lambecus

note: [part]
en: Refusing to yield to fear, Kapou’e rallied his warriors in preparation for the upcoming battle.
la: Capuus, cum recusaret ne timeat, bellatores suos de proelio veniente adhortatus est.

note: [part]
en: He was not disappointed. A few days later the main body of the human army arrived. Driven to a desperate rage by the death of his son-in-law, Earl Lanbec’h led the army himself.
la: Neque frustratus est, nam paucis post diebus bona pars exercitus humani advenerunt. Comes Lambecus, morte generi saepius furens, exercitum ipse ducebat.

note: [message]: speaker=Lanbec'h
en: So this is the bold orc who has dared kill my son-in-law.
la: Igitur ecce orcem temerarium, qui generum meum occidere ausus est.

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: And this is that stupid human who dares march against Kapou’e — Son of the Black-Eye!
la: Et ecce humanum stultum qui Capuum — Filium Obtutu Nigri — aggredi audet!

note: [message]: speaker=narrator
en: As Kapou’e saw the hardened troops pour out of the human encampment, he began to have second thoughts.
la: Copiis e castris humanis effundentibus robustis, Capuus dubitabat.

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: They are too many and too tough. The few here don’t stand a chance.
la: Exercitus nimis magnus validusque est. Nos pauci superare non possumus.

note: [message]: speaker=Vrag
en: I told you so!
la: Estne ita ut tibi dixi?

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: Insolence! But you make a good point all the same. I should have paid attention to my supporters before. But what should we do now?
la: Quae impudentia! Sed tamen vera dicis. Me paenitet non fautores animadvertisse. Sed quid qunc faciamus?

note: [message]: role=Helper [message]: speaker=Vrag
en: We must flee! There is no way we can stand up against such a force.
la: Necesse est fugere! Haud modo tantis viris resistere possumus.

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: The Son of the Black-Eye will never ‘flee’. But making a ‘strategic withdrawal’ is another matter.
la: Filius eius Obtutu Ferocis numquam ‘fugiet’. Sed pedem referre alia res est.

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: My father often spoke of the shamans of the Great Council who live in Barag Gór in the lands of the free tribes. We shall ask them for support. With their help, perhaps we can unite the orcish tribes and crush these humans.
la: Pater saepe de incantatoribus Magni Concili dicebat, qui Baragorem habitant, in regione gentium liberarum. Auxilium de illos petemus. Si nos adiuvant, forsitan gentibus orcium conciliatis istos humanos calcare poterimus.

note: [message]: role=Helper
en: Yeah, Chief?
la: Quid, Princeps?

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: You, gather up our people and assemble them on the road some distance north of here. We will hold back the humans here until you are finished.
la: Tu, gentem nostram in via septentrionale congrega. Nos humanis resistent dum perficias.

note: [message]: role=Helper
en: Done.
la: Dictum factum.

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: Took you long enough. Let’s go!
la: Cur tamdiu abiit? Agite!

note: [objective]: condition=win
en: Move Kapou’e to the signpost in the Northeast
la: Capuum ad signum inter orientem et septentrionem movere

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: We’ll be back, you foul mud-sucking humans!
la: Redibimus, humani foedi caenisucores!

note: [message]: speaker=Lanbec'h
en: That’s right, flee, you cowardly orcs! This land is mine!
la: Recte est fugere, ignavi orces! Haec regio mihi est!

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: In your dreams, worm. When the time comes you will pay for all this with your life!
la: Quid somnias, vermis? Mox poenas ultimas dabis!

note: [scenario]: id=03_Toward_Mountains_of_Haag
en: Toward Mountains of Haag
la: Ad Montes Haggis

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the enemy leader
la: Ducem hostis vincere

note: [side]: type=Dwarvish Lord, type=Dwarvish Steelclad, id=Kwili
en: Kwili
la: Cuilius

note: [side]: type=Dwarvish Lord, type=Dwarvish Steelclad, id=Kwili
en: Dwarves
la: Pumiliones

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: We have almost crossed the mountains. We’re close to the lands of the free tribes. So far so good.
la: Montes paene transimus. Terris gentium liberarum appropinquamus. Belle adhuc.

note: [message]: speaker=Kwili
en: Halt! Who goes there?
la: Siste! Quis venit?

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: It is I, Kapou’e, son of the Black-Eye Karun. What do you want, dwarf?
la: Hic est Capuus, filius Caruni Obtutu Ferocis. Quid cupis, nane?

note: [message]: speaker=Kwili
en: Oh, so it’s another group o’ stinkin’ orcs, eh. Begone, or we shall wash our axes in yer blood.
la: Ah, igitur est alia grex sordida orcium? Abi ne secures sanguine tuo lavemus.

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: Look, you pint-sized idiot, we aren’t out to kill you so why don’t you just scamper away and hide in a cave or something. We’ll be through here in a few hours.
la: Eho, parvule funge, quia non te occisum venimus abire potes et se in caverna nescioqua celare. Paucis horis abierimus.

note: [message]: role=Helper
en: (<i>Snicker</i>)
la: (<i>Subridet</i>)

note: [message]: speaker=Kwili
en: Your scorn and rudeness shall be your undoing. Dwarves, let no orc pass this way alive!
la: Insolentia tua peribitis. Pumiliones, facite nemo vivus hunc saltum transeat!

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: It looks like we might have to fight them after all.
la: Igitur eis pugnare opus est.

note: [message]: role=Helper
en: Hey, Chief, I was thinking — dwarves are pretty slow; why don’t we just bypass them?
la: Io, Princeps, nanis oppido lentis quin eos circumimus?

note: [message]: role=Helper
en: I mean, we could defeat them easily but it would just slow us down.
la: Dico facile esse eos vincere, sed id nos modo tardare.

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: We could, but then again, if we crush them then we can loot their treasury and their dwellings. The gold will be useful.
la: Possumus. Si autem eos calcamus thesaurum tectaque praedari possimus. Aurum usui sit.

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: Whatever else happens, we have to pass through these mountains and I dislike leaving enemies in our rear. Stab, smite, and slay!
la: Quidquid accidit, necesse est montes transire ac mihi displicet hostes in tergo relinquere. Ferite percutite occidite!

note: [message]: speaker=unit
en: I’ve never pushed so far. We are crossing the border of the Black-Eye lands.
la: Numquam tam longe progressus sum. Finem terrae Obtutu Ferocis transimus.

note: [unit]: id=Blemaker, type=Troll Warrior
en: Blemaker
la: Blemacer

note: [unit]: id=Grüü, type=Troll Hero
en: Grüü
la: Gruus

note: [unit]: id=Toughkon, type=Troll Whelp
en: Toughkon
la: Durulus

note: [message]: speaker=Blemaker
en: Look! Dwarves are fighting orcs!
la: Ecce! Nani cum orcibus pugnant!

note: [message]: speaker=Grüü
en: Father, we should help them. Orcs are our allies.
la: Pater, illos iuvare debemus. Orces socii nostri sunt.

note: [message]: speaker=Blemaker
en: I don’t know. Orcs have been our allies in the past, but they treat us as fools.
la: In dubio est. Antea orces socii nostri erant, sed nos pro morionibus habent.

note: [message]: speaker=Grüü
en: But, Father, we don’t know what they are seeking there. Between us, we could squash these dwarves.
la: Sed pater, nescimus quod hic quaerunt. Nos hos nanos calcare possumus.

note: [message]: speaker=Blemaker
en: Right, my son. We help our orcish friends. But you take care... I would be desperate if something happened to you.
la: Vera dicis, fili mei. Amicos nostros orces iuvabimus. Sed tu cave... Desperem si quid tibi accidat.

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Grüü
la: Mors Grui

note: [message]: speaker=Grüü
en: Father! Oh no!
la: Pater! Hau!

note: [message]: speaker=Grüü
en: Filthy dwarves! Now I’ll kill you to the last!
la: Nani sordidi! Nunc vos usque ad ultimum occidam!

note: [message]: speaker=unit
en: Oh no, I’m defeated.
la: Eheu, victus sum.

note: [message]: speaker=unit
en: Argh! I die!
la: Ah! Morior!

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: You were warned, dwarf. Riders, spread out of the area and collect what you can from each of these houses. If anyone refuses to pay, tie them up and take it anyway. Let them know that they live only on my good graces. I’ll take the army to Barag Gór. Catch up when you’re done.
la: Te monui, nane. Lupites, dehinc ite; aerem ab domu quaque colligite, quantum potest. Si quis eam tradere negat, eum nectite et eam capite qualibet. Certiorem facite eos modo ab clementia mea vivere. Ego exercitum ad Baragorem ducam. Me exsequimini cum id perficitis.

note: [message]: role=doggie
en: Sounds like fun. All right boys, let’s go!
la: Ludibrio erit. Agedum, comites!

note: [message]: speaker=Grüü
en: Father, I’d like to join them. Would you mind it?
la: Pater, volo eos comitari. Gravarisne?

note: [message]: speaker=Grüü
en: Thanks, father. Don’t worry, I’ll take care of myself.
la: Ago gratias tibi, pater. Noli sollicitari, me ipsum curabo.

note: [message]: speaker=Grüü
en: My father would have come to help you. I would insult his memory not to help you. I come!
la: Pater meus te iuvare venisset. Memoriae eius contumeliam imponam, nisi te iuvem. Venio!

note: [scenario]: id=04_The_Siege_of_Barag_Gor
en: The Siege of Barag Gór
la: Obsidium Baragoris

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all enemy leaders
la: Omnes duces hostium vincere

note: [objective]: condition=lose
en: Death of a Shaman
la: Mors Incantatoris

note: [side]: type=Elvish Marshal, id=Etheliel
en: Etheliel
la: Ethelielis

note: [side]: type=Elvish Captain, id=Raceme [side]: type=Elvish Marshal, id=Ammon [side]: type=Elvish Marshal, id=Etheliel [side]: type=Elvish Marshal, id=Hida'tul [side]: type=Elvish Marshal, id=Sammual [side]: type=Elvish Shyde, id=Lucile
en: Elves
la: Dryadales

note: [side]: type=Orcish Slayer, id=Rugh
en: Rugh
la: Rughus

note: [side]: type=Elvish Marshal, id=Hida'tul
en: Hida’tul
la: Hidatulus

note: [side]: type=Elvish Marshal, id=Sammual
en: Sammual
la: Sammualus

note: [event] [event]: role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordewarlord1}, role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordewarlord2}
en: Pirk
la: Pircus

note: [event] [event]: role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordewarlord1}, role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordewarlord2}
en: Gork
la: Gorcus

note: [event] [event]: role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordewarlord1}, role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordeprops}, role=greathordewarlord2}
en: Vraurk
la: Uraucus

note: [message]: speaker=narrator
en: When the party finally reached Barag Gór, they were met with a most startling sight.
la: Cum postremo manus ad Baragorem advenit, aliquid miabile visu conspexerunt.

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: What the—! Barag Gór is besieged by elves! The wose-born weaklings have always been jealous of our power, but what reason do they have to attack the city?
la: Quid?! Baragoris a dryadalibus obsiditur! Illi vidanigenae invalidi potestati nostrae aemper inviderunt, sed quidnam urbem oppugnant?

note: [message]: speaker=Grüü
en: What can you expect, Chief? They’re elves after all.
la: Quid exspectas, Princeps? Dryadales illi sunt.

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: Hmmm. $scout.name, go find out what they are up to.
la: Hmmm. $scout.name, i inveni quod faciant.

note: [message]: role=Scout
en: Sure.
la: Certo.

note: [message]: speaker=Ammon
en: Well...
la: Ita....

note: [message]: speaker=Ammon
en: KILL HIM!!
la: EUM OCCIDI!!

note: [message]: role=Scout
en: Hahaha! If you can!
la: Haehaehae! Si possis!

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: Go on, Grüü.
la: Age, Grue.

note: [message]: speaker=Grüü
en: We go and we kill all of them. What do you think?
la: Omnes occidamus. Quid in animo habes?

note: [message]: speaker=narrator [unit]: id=Jetto, type=Orcish Assassin
en: Jetto
la: Ietto

note: [message]: speaker=Grüü
en: Hahaha! Yeah!
la: Haehahae! Sane!

note: [scenario]: id=05_To_the_Harbor_of_Tirigaz
en: To the Harbor of Tirigaz
la: Ad Portum Tirgazi

note: [side]: type=Lich, id=Na-Mana
en: Na-Mana
la: Namana

note: [side]: type=Death Knight, id=Ma-Rana [side]: type=Lich, id=Na-Mana
en: Undead
la: Immortua

note: [side]: type=Death Knight, id=Ma-Rana
en: Ma-Rana
la: Marana

note: [message]: speaker=Vraurk
en: Ahhh, I’m so tired. It was a good idea to halt in such a quiet place.
la: Ah, tam defessus sum. Bene erat in loco tam traquillo consistere.

note: [message]: speaker=Grüü
en: It is too quiet. Just plain boring.
la: Nimis tranquillae sunt. Taedii plenae.

note: [message]: speaker=Pirk
en: Shut up, I just heard something.
la: Tace, aliquid modo audivi.

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: You’re right. I can see something is moving in these hills. Looks like there are undead there.
la: Vera dicis. Videre possum aliquid in collibus movere. Videntur immortui illic esse.

note: [message]: speaker=Grüü
en: Excellent! It is time for exercise!
la: Euge! Tempus est exercere!

note: [message]: speaker=Vraurk
en: But...
la: At...

note: [message]: speaker=unit
en: Hmmm, what a neat bottle! What is it?
la: Hui, tantam amphoram! Quid est?

note: [message]: speaker=unit
en: It is written H.O.L.Y W.A.T.E.R
la: Scriptum est A.Q.U.A S.A.N.C.T.A

note: [message]: speaker=unit
en: I’m thirsty... <i>Gulp gulp</i>
la: Sitio... <i>(glutit)</i>

note: [message]: speaker=unit
en: Ahhh, that was yummy!
la: Ah, id dulce erat!

note: [message]: speaker=Grüü
en: The day is coming, these night creatures will soon return to the pit.
la: Lucescit, hae creatae noctis mox ad fossem regredientur.

note: [message]: speaker=Pirk
en: Grüü, are you forgetting we are also night creatures?
la: Grue, num dediscit nos quoque creatos noctis?

note: [scenario]: id=06_Black_Flag
en: Black Flag
la: Vexillum Nigrum

note: [side]: type=General, id=Slowhand
en: Slowhand
la: Lentimanus

note: [side]: type=General, id=Harman
en: Harman
la: Harmen

note: [unit]: type=Orcish Warrior, type=Orcish Grunt, id=Affman
en: Affman
la: Afmen

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Slowhand and Harman
la: Lentimanum et Harmen vincere

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: Are the shamans safe?
la: Tutine incantatores sunt?

note: [message]: speaker=Grüü
en: I love this strategy, Chief!
la: Amo consilium, Princeps!

note: [message]: speaker=unit
en: Aaaargh! I die!
la: Ah! Morior!

note: [scenario]: id=07_The_Desert_of_Death
en: The Desert of Death
la: Deserta Mortis

note: [objective]: condition=win
en: Reach the Oasis
la: Stagnum attingere

note: [side]: type=Assassin, type=Rogue, id=Ar-Dant
en: Ar-Dant
la: Ardans

note: [side] [side]: type=Assassin, type=Rogue, id=Ar-Dant [side]: type=Bandit, id=Sagmar [side]: type=Dwarvish Steelclad, id=Darstang [side]: type=Elvish Champion, id=Thelarion [side]: type=General, id=Arthain [side]: type=General, id=Earl Lanbec'h [side]: type=General, id=Fredor [side]: type=General, id
en: Villains
la: Scelesti

note: [message]: speaker=Vraurk
en: But what about Grüü?
la: At quid de Gruo faciamus?

note: [message]: speaker=Grüü
en: (<i>Puke</i>)
la: (<i>Vomere</i>)

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Ar-Dant
la: Ardantem vincere

note: [message]: speaker=Grüü
en: ... Food...!
la: ... Cibum...!

note: [message]: speaker=Vraurk
en: ... Water...!
la: ... Aquam...!

note: [scenario]: id=08_Silent_Forest
en: Silent Forest
la: Silva Tacita

note: [objective]: condition=win
en: Defeat the elves
la: Dryadales vincere

note: [side]: type=Elvish Shyde, id=Lucile
en: Lucile
la: Lucilla

note: [message]: speaker=narrator
en: Some time later...
la: Paucas horas...

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: Behead her.
la: Eum decolla

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: Behead him.
la: Eam decolla.

note: [message]: speaker=unit
en: Ahhhhh!
la: Heu!

note: [scenario]: id=09_Shan_Taum_the_Smug
en: Shan Taum the Smug
la: Scaunus Taumus se Contentus

note: [objective]: condition=win
en: Survive the Shan Taum menace for 20 turns
la: Minas Scauni Taumi XX vices superesse

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Shan Taum
la: Scaunum Taumum vincere

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Shan Taum [unit]: type=Orcish Warlord, id=Shan Taum
en: Shan Taum
la: Scaunus Taumus

note: [message]: role=cannonfodder [message]: speaker=Grüü
en: Why?
la: Cur?

note: [message]: speaker=Shan Taum
en: Bwahaha! You are nothing! Where is your land? You became a beggar. You are as pathetic as your father!
la: Hahahae! Nil es! Ubi est terra tua? Mendicus factus es! Tam miserabilis quam pater es!

note: [message]: speaker=Shan Taum
en: Really? What would you drink with it? Mint cordial?
la: Re vera? Quid ex eo potabis? Liquatamne mentam?

note: [message]: speaker=narrator
en: Exasperated, Kapou’e launched an attack on his fellow orc Shan Taum the Smug.
la: Capuus exacerbatus in parem Scaunum Taumum se Contentum impetum dedit.

note: [event]
en: Fabstep
la: Fabgradus

note: [event]
en: Klebar
la: Cleber

note: [event]
en: Echarp
la: Echarpus

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: Well, ermmm...
la: Ermmmm....

note: [message]: speaker=Fabstep
en: I know what you want from us but I’m afraid we can’t help you.
la: Scio quid a nobis velis, sed timeo ne te iuvare possimus.

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: Thank you.
la: Gratias tibi ago.

note: [message]: speaker=Grüü
en: Did you hear? There is a battle waiting for us at Prestim!
la: Audistine? Proelium nos exspectat Presti!

note: [message]: speaker=Echarp
en: Kapou’e, if Prestim falls, humans will have a strong bridgehead on this side of the river and your people won’t be safe. You are the only one that can help us defend Prestim!
la: Capue, si Preste caesum erit, homines vallum fortem pontis cis flumen habebunt et populus tuus non tutus erit. Unicus tu qui nos adiuvare potes Preste defendendum.

note: [scenario]: id=10_Saving_Inarix
en: Saving Inarix
la: Inaricem Servare

note: [objective]: condition=win
en: Destroy the southern part of the bridge
la: Partem australem pontis delere

note: [side]: type=Dwarvish Steelclad, id=Darstang
en: Darstang
la: Darstangus

note: [event]
en: Plonk
la: Ploncus

note: [message]: speaker=Grüü
en: Ah! They are no match against my hammer.
la: Io! Valde impares malleo meo sunt.

note: [message]: speaker=Plonk
en: Elves and dwarves have joined humans against us and have set up camp nearby. Humans will arrive soon. We must destroy the southern bridge on the river.
la: Dryadales et Nani cum hominibus in nos sociati sunt et prope castra posuerunt. Mox adveniunt homines. Necesse est pontem australem in flumine evertere.

note: [message]: speaker=Plonk
en: It won’t be that easy! Our enemies are well entrenched.
la: Non erit facile factu! Hostes se bene munierunt.

note: [else]
en: I’m ready, Chief!
la: Paratus sum, Princeps!

note: [message]: speaker=Grüü
en: Bye bye, $unit.name|!
la: Vale, $unit.name|!

note: [message]: speaker=Darstang
en: It won’t be said that Elves were braver than us, everyone attack!
la: Non dicent Dryadales acriores nobis fuisse: omnes oppugnate!

note: [side]: type=General, id=Earl Lanbec'h [side]: type=Grand Marshal, id=Earl Lanbec'h [unit]: type=General, id=Earl Lanbec'h
en: Earl Lanbec’h
la: Comes Lambecus

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: It is too late, we are defeated.
la: Serum est, victi sumus.

note: [scenario]: id=11_Clash_of_Armies
en: Clash of Armies
la: Concursus Exercituum

note: [objective]: condition=win
en: Defend Prestim successfully for four days
la: Prestim bene quattuor dies defendere

note: [event]
en: Telamir
la: Telamirus

note: [event]
en: Angthur
la: Angthurus

note: [message]: speaker=Grüü
en: Great! When do they arrive?
la: Eu! Quando advenient?

note: [message]: role=cannonfodder
en: In four days. I fear it will be too late.
la: Quattuor diebus. Timeo ne serum sit.

note: [message]: role=cannonfodder
en: Great.
la: Eu.

note: [unit]: type=Merman Warrior, id=Plouf
en: Plouf
la: Plufus

note: [message]: speaker=Plouf
en: We arrive to honor our alliance, Earl Lanbec’h.
la: Advenimus foedum nostrum honoratum, Comes Lambece.

note: [message]: speaker=Gork
en: Here we are! Hold on Prestim, we arrive to push them to the river!
la: Hic sumus! Persta Preste, advenimus istos in flumen impulsum!

note: [message]: speaker=Earl Lanbec'h
en: They are too numerous now, RETREAT!
la: Iam nimis crebri sunt, PEDEM REFERTE!

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: The Great Horde at last! I was beginning to think they would never come.
la: Ingens Gregem demum! Putabam eos numquam venturos esse.

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Al’Brock
la: Mors Albrocchi

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Flar’Tar
la: Mors Flarteri

note: [side]: type=General, id=Arthain
en: Arthain
la: Arthaenus

note: [side]: type=Lieutenant, id=Hanak
en: Hanak
la: Hanacus

note: [scenario]: id=13_The_Dwarvish_Stand
en: The Dwarvish Stand
la: Constantia Pumila

note: [side]: type=Bandit, id=Sagmar
en: Sagmar
la: Sagmarus

note: [event]
en: Trithalsul
la: Trithalsulus

note: [scenario]: id=14_Back_Home
en: Back Home
la: Rursus Domum

note: [side]: type=General, id=Georan
en: Georan
la: Georanus

note: [event]
en: Valan
la: Valanus

note: [message]: speaker=Grüü
en: I like this plan, Chief!
la: Amo consilium, Princeps!

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: ... Yes, Grüü?
la: ... Quid, Grue?

note: [message]: speaker=Thelarion
en: Ugh!
la: Ah!

note: [message]: speaker=second_unit
en: SPEAK!
la: DIC!

note: [message]: speaker=second_unit
en: You lie!
la: Mentiris!

note: [message]: speaker=Thelarion
en: I do not. Their bodies are frozen in the lake just over there.
la: Non mentior. Corpora rigida in illo lacu iacent.

note: [message]: speaker=second_unit
en: What should I do with this one?
la: Quid de hoc faciam?

note: [scenario]: id=15_Civil_War
en: Civil War
la: Bellum Civile

note: [objective]: condition=win
en: Defeat all rebel leaders and...
la: Omnes duces rebellium vincere et...

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Braga [side]: type=Orcish Warlord, id=Kergai [side]: type=Orcish Warlord, id=Meato [side]: type=Orcish Warlord, id=Orga [side]: type=Orcish Warlord, id=Ragvan [side]: type=Orcish Warrior, id=Knorgh [side]: type=Orcish Warrior, id=Nofhug
en: Rebels
la: Rebelles

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Ragvan
en: Ragvan
la: Ragvanius

note: [side]: type=Orcish Warlord, id=Kergai
en: Kergai
la: Cergae

note: [message]: speaker=Kergai [message]: speaker=Ragvan
en: Right!
la: Recte!

note: [message]: speaker=Grüü
en: Yeah!
la: Sane!

note: [scenario]: id=16_The_Coward
en: The Coward
la: Ignavus Homo

note: [side]: type=Orcish Warrior, id=Knorgh
en: Knorgh
la: Gnorgus

note: [side]: type=Orcish Warrior, id=Nofhug
en: Nofhug
la: Nofugus

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: Good morning, Shan Taum!
la: Salve, Scaune Taume!

note: [message]: speaker=Shan Taum
en: LIES! THESE ARE ALL LIES!
la: MENDACIA! OMNIA MENDACIA!

note: [scenario]: id=17_The_Human_Attack
en: The Human Attack
la: Impetus Humanus

note: [objective]: condition=win
en: Hold off the humans
la: Homines detinere

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Earl Lanbec’h
la: Comitem Lanbecum vincere

note: [message]: speaker=Bruce
en: We have arrived, my lord.
la: Advenimus, mi domine.

note: [side]: type=General, id=Howgarth III [unit]: type=General, id=Howgarth III
en: Howgarth III
la: Haugarthius III

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: Messenger, what messenger?
la: Nuntius? Quis nuntius?

note: [scenario]: id=18_Northern_Alliance
en: Northern Alliance
la: Societas Septentrionalis

note: [objective]: condition=win
en: Kill Shan Taum and Earl Lanbec’h
la: Scaunum Taumum et Comitem Lambecum vincere

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Howgarth III
la: Mors Haugarthii III

note: [message]: speaker=Grüü
en: YEAH!
la: SANE!

note: [scenario]: id=19_Epilogue
en: Epilogue
la: Epilogus

note: [unit_type]: id=Novice Orcish Shaman, race=orc
en: Novice Orcish Shaman
la: Incantator Orcius Initiatus

note: [unit_type]: id=Novice Orcish Shaman, race=orc
en: Orcish Shamans are the guardians of orcish magic. Respected among orcish tribes, they form the Orcish Council, which makes important decisions for the whole Orcish community and arbitrates the many conflicts that arise between tribes of this argumentative race. Although physically weak (for Orcs), Orcish Shamans are good spell casters and can curse their enemies, draining their life. Novice Shamans are still young and vigorous, but their spell-casting ability still needs improvement.
la: Incantatores Orcii custodes sunt magicae eorum. In tribubus orcum honorati, formant Concilium Orcium, quod decreta magni momenti communiati toto Orcium facit et contentiones inter tribus generis huius litigosi arbitrant. Etsi debiles sunt corporis (inter Orces), Incantatores Orcii incantatores probi sunt et hostes execrari possunt, haurientes vitam eius. Incantatores Initiati iuvenes sunt et vegeti, sed facultas eorum incantamenta dicendi etiamnum emendatione caret.

note: [attack]: type=impact
en: staff
la: lituus

note: [attack]: type=pierce
en: curse
la: detestatio

note: [unit_type]: id=Old Orcish Shaman, race=orc
en: Old Orcish Shaman
la: Incantator Orcius Senex

note: [unit_type]: id=Old Orcish Shaman, race=orc
en: Orcish Shamans are the guardians of orcish magic. Respected among orcish tribes, they form the Orcish Council, which makes important decisions for the whole Orcish community and arbitrates the many conflicts that arise between tribes of this argumentative race. Although physically weak (for Orcs), Orcish Shamans are good spell casters and can curse their enemies, draining their life. Old Orcish Shamans are shamans that have mastered magic, although their physical strength has declined with age.
la: Incantatores Orcii custodes sunt magicae eorum. In tribubus orcum honorati, formant Concilium Orcium, quod decreta magni momenti communiati toto Orcium facit et contentiones inter tribus generis huius litigosi arbitrant. Etsi debiles sunt corporis (inter Orces), Incantatores Orcii incantatores probi sunt et hostes execrari possunt, exhaurientes vitam eius. Incantatores Senes in magicam dominantur, sed vis physica in aetate minuiti est.

note: [unit_type]: id=Orcish Shaman, race=orc
en: Orcish Shaman
la: Incantator Orcius

note: [unit_type]: id=Orcish Shaman, race=orc
en: Orcish Shamans are the guardians of orcish magic. Respected among orcish tribes, they form the Orcish Council, which makes important decisions for the whole Orcish community and arbitrates the many conflicts that arise between tribes of this argumentative race. Although physically weak (for Orcs), Orcish Shamans are good spell casters and can curse their enemies, draining their life.
la: Incantatores Orcii custodes sunt magicae eorum. In tribubus orcium honorati, formant Concilium Orcium, quod decreta magni momenti communiati toto Orcium facit et contentiones inter tribus generis huius litigosi arbitrant. Etsi debiles sunt corporis (inter Orces), Incantatores Orcii incantatores probi sunt et hostes execrari possunt, exhaurientes vitam eius.

note: [message]: speaker=unit
en: Ouch! This hurts!
la: Eheu! Hoc dolet!

note: [message]: speaker=Kapou'e
en: The Council will never be complete again. This is hopeless.
la: Concilium integrum nusquam dehinc erit. Spes abest.

note: [message]: speaker=unit
en: Argh! I’m done. My people are doomed!
la: Eheu! Finitus sum. Populus damnatur!

note: [message]: speaker=unit
en: Oh no, I am defeated.
la: Eheu, victus sum.

en: Al’Brock
la: Albrocchus

en: Flar’Tar
la: Flarter

note: [note]
en: The Great Horde: upkeep cost of every unit decreased by one.
la: Ingens Grex: impendium cuiusque actoris uno decrescit.
