wescamp-i 18n - en to la translation catalogue (62 entries)

note: [campaign]: id=Sceptre_of_Fire
en: The Sceptre of Fire
la: Sceptrum Ignis

note: [campaign]: id=Sceptre_of_Fire
en: SoF
la: SI

note: [campaign]: id=Sceptre_of_Fire
en: (Normal)
la: (Mediocris)

note: [campaign]: id=Sceptre_of_Fire
en: Fighter
la: Pugnator

note: [campaign]: id=Sceptre_of_Fire
en: (Challenging)
la: (Provocans)

note: [campaign]: id=Sceptre_of_Fire
en: Steelclad
la: Ferratus

note: [campaign]: id=Sceptre_of_Fire
en: (Difficult)
la: (Difficilis)

note: [campaign]: id=Sceptre_of_Fire
en: Lord
la: Dominus

note: [campaign]: id=Sceptre_of_Fire
en: The land of Wesnoth’s banner bold
    Comes not from its own land;
    It comes from Dwarfdom, grim and old
    Made by a runesmith’s hand.
    So now I tell from whence it came —
    The Fire-sceptre great —
    And of the makers of the same,
    Their tale I now relate...
la: Intrepidi imperii dilucida fons fluit omnis
    Ex solido non praecipuo, tamen aequore Nanorum
    Antiquo et torvo, confecta manu typifabris.
    Ignipotens sceptrum modulate carmina conflet —
    Historiam artificum narro, qui te peperere.

note: [campaign]: id=Sceptre_of_Fire
en: (Expert level, 9 scenarios.)
la: (Ordo peritus, IX scaenaria.)

note: [about]
en: Campaign Design
la: Forma Militiae

note: [about]
en: Campaign Maintenance
la: Conservatio Militiae

note: [about]
en: WML Assistance
la: Auxilum VML

note: [about]
en: Artwork and Graphics Design
la: Imagines

note: [side]: type=Dwarvish Fighter, id=Rugnur
en: Rugnur
la: Rugnurus

note: [side]: type=Dwarvish Fighter, id=Rugnur [side]: type=Dwarvish Lord, id=Durstorn [side]: type=Haldric II, id=Haldric II
en: Dwarves
la: Nani

note: [side]: type=Haldric II, id=Haldric II
en: Haldric II
la: Haldricus II

note: [side]: type=Elvish Captain, id=Glildur
en: Glildur
la: Glildurus

note: [side] [side]: type=Elvish Captain, id=Glildur [side]: type=Elvish Captain, id=Glindur [side]: type=Elvish Captain, id=Kalnar [side]: type=Elvish Marshal, id=Crintil [side]: type=Elvish Marshal, id=Gaenlar [side]: type=Elvish Marshal, id=Glinan
en: Elves
la: Dryadales

note: [objective]: condition=win
en: Defeat Glildur
la: Glildurum vincere

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Rugnur
la: Mors Rugnuri

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Haldric II
la: Mors Haldrici II

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Alanin
la: Mors Alanini

note: [objective]: condition=lose
en: Loss of a caravan
la: Interitus commeatus

note: [side]: id=Alanin, type=Dragoon [side]: type=Haldric II, id=Haldric II [unit]: type=Dragoon, id=Alanin
en: Alanin
la: Alaninus

note: [side]: type=Elvish Captain, id=Glindur
en: Glindur
la: Glindurus

note: [side] [side]: type=Troll Warrior, type=Troll
en: Trolls
la: Troglodytae

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Baglur
la: Mors Bagluri

note: [unit]: type=Dwarvish Stalwart, id=Baglur
en: Baglur
la: Baglurus

note: [side]: type=Dwarvish Lord, id=Durstorn [unit]: type=Dwarvish Lord, id=Durstorn
en: Durstorn
la: Durstornus

note: [unit]: type=Dwarvish Thunderguard, id=Noiraran
en: Noiraran
la: Noeraranus

note: [unit]: type=Dwarvish Steelclad, id=Kuhnar
en: Kuhnar
la: Cunnarus

note: [side]
en: Monsters
la: Monstra

note: [unit]: type=Gryphon, id=Krawg
en: Krawg
la: Craugus

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Krawg
la: Mors Craugi

note: [unit]: id=Kawn # wmllint: ignore, type=Gryphon Rider
en: Kawn
la: Caunus

note: [unit]: type=Dwarvish Runesmith, id=Kinan    # wmllint: ignore
en: Kinan
la: Kinanus

note: [unit]: type=Dwarvish Runesmith, id=Rynan    # wmllint: ignore
en: Rynan
la: Rynanus

note: [unit]: type=Dwarvish Runesmith, id=Theganli
en: Theganli
la: Theganlius

note: [side]: type=Dwarvish Lord, id=Glonoin
en: Glonoin
la: Glonoenus

note: [side] [side]: type=Dwarvish Lord, id=Glonoin
en: Enemies
la: Hostes

note: [objective]: condition=lose
en: Death of Durstorn
la: Mors Durstorni

note: [unit]: id=Lyndar, type=Elvish Marshal
en: Lyndar
la: Lyndarus

note: [side]: type=Elvish Captain, id=Kalnar
en: Kalnar
la: Calnarus

note: [animate]
en: <i>Thud!</i>
la: <i>Tax!</i>

note: [unit]: type=Elvish Outrider, id=Asaeri
en: Lord Asaeri
la: Magnas Asaeri

note: [unit]: type=Elvish Outrider, id=Losnin
en: Losnin
la: Losninius

note: [unit]: type=Elvish Outrider, id=Ealin
en: Ealin
la: Ealinus

note: [unit]: type=Elvish Outrider, id=Raesil
en: Raesil
la: Raesillus

note: [unit]: type=Spearman, id=Rolin    # wmllint: ignore
en: Rolin
la: Rolinius

note: [unit]: type=Lieutenant, id=Hadlin   # wmllint: ignore
en: Hadlin
la: Hadlinius

note: [side]: type=Fire Dragon, id=Khrakrahs
en: Khrakrahs
la: Cracras

note: [side]: type=Orcish Warlord [side]: type=Troll Warrior
en: Orcs
la: Orces

note: [unit]: type=Orcish Warrior, role=Guardian [unit]: type=Troll, role=Guardian
en: Guardian
la: Custos

note: [unit]: type=Elvish Marshal, id=Aendan
en: Aendan
la: Aendanus

note: [scenario]: id=Epilogue
en: Epilogue
la: Epilogus

note: [unit_type]: id=Caravan, race=mechanical
en: Caravan
la: Commeatus

note: [unit_type]: id=Dwarvish Miner, race=dwarf
en: Dwarvish Miner
la: Fossor Nanorum

note: [attack]: type=pierce
en: pick
la: dolabra

note: [unit_type]: id=Haldric II, race=human
en: King
la: Rex

note: [unit_type]: id=Haldric II, race=human
en: King of Wesnoth.
la: Rex Vesnotei

note: [attack]: type=blade
en: sword
la: gladius
