Battle for Wesnoth 1.10-dev - en to ja translation catalogue (175 entries)

note: [generic_multiplayer]: id=user_map
en: User Map
ja: ユーザーマップ

note: [multiplayer_side]: id=Random
en: Random
ja: ランダム

note: [era]: id=era_default
en: Default
ja: デフォルト

note: [era]: id=era_heroes
en: Age of Heroes
ja: 英雄の時代

note: [multiplayer_side]: id=Drakes, type=random
en: Drakes
ja: ドレーク族

note: [multiplayer_side]: id=Knalgan Alliance, type=random
en: Knalgan Alliance
ja: ナルガン同盟

note: [multiplayer_side]: id=Loyalists, type=random
en: Loyalists
ja: 忠誠軍

note: [multiplayer_side]: id=Northerners, type=random
en: Northerners
ja: 北方部族

note: [multiplayer_side]: id=Rebels, type=random
en: Rebels
ja: 反乱軍

note: [multiplayer_side]: id=Undead, type=random
en: Undead
ja: アンデッド

note: [side]
en: teamname^North
ja: 北軍

note: [side]
en: teamname^South
ja: 南軍

note: [side]
en: teamname^East
ja: 東軍

note: [side]
en: teamname^West
ja: 西軍

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Basilisk
en: 2p — Caves of the Basilisk
ja: 2p — バジリスクの洞窟

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Basilisk
en: These caves were once the lair of Chak’kso Ney’yks, a legendary Elder Basilisk. The petrified forms of his victims remain as monuments to his savage power.
ja: これらの洞窟は、かつて伝説的な老バジリスク、Chak'kso Ney'yks の巣であった。その残忍な力の記念碑として、彼の犠牲者の石化した姿が残されている。

note: [unit]
en: The winds of the dark sky blew so cold,
    The moon was high, the night was old,
    Brave was the drake that dared forsake
    His home to steal the Basilisk’s gold.
    
    On that dark night, the skies so churned,
    He disregarded what he had learned,
    Foolish but brave, to the Basilisk’s cave,
    He flew, and the fire within him burned.
    
    Alas, that fire burns no more,
    For the Basilisk, with one mighty roar,
    Chilled him to the bone, and he turned to stone,
    And so he stays forevermore.
    
    The winds of the sky blow so cold,
    The years pass by, the days are old,
    Here stands that drake, who dared forsake
    His home to steal the Basilisk’s gold.
    (inscribed by Flametrooper)
ja: 暗黒の空にふく風はとても冷たく、
    月は高く、夜は更けていた。
    勇敢なドレークは勇敢にも、
    故郷を捨て、バシリスクのゴールドを奪おうとした。
    
    その暗い夜、空はとても激しく動き、
    彼は学んだことを無視し、
    愚かだが勇敢に、バシリスクの洞窟へと
    彼は飛び込み、炎の中で焼かれた。
    
    悲しいかな、炎はそれ以上燃えず、
    バシリスクに対して、とてつもないうなり声をあげ、
    彼は骨まで冷え、石になり、
    こうして彼は永久にここにいる。
    
    空にふく風はとても冷たく、
    何年もが過ぎ、その日々は過去のものとなった。
    ここにそのドレークが立っている。彼は勇敢にも、
    故郷を捨てバシリスクのゴールドを奪おうとした。
    （炎の兵士がここに記す）

note: [unit]
en: Xikkrisx of Syrsszk was a powerful Saurian warrior, sent to this region by the Elders of the Rysssrylosszkk Clan (translation: “The Hunts-Foes-In-Boiling-Rivers Clan”). The Elders were preparing to make war on a human outpost, and were in great need of the powerful magics of Oxsrrsk, a Saurian Mystic who had last been seen heading in the direction of Ruaskkolin Lake. Xikkrisx found the petrified body of Oxsrrsk, along with a carefully bound scroll that had apparently been dropped into a small crevice in the cave floor. He opened the scroll and read a brief passage from the middle of the text: “After he was bound and cast from the Upper World, Chak’kso’s enraged spirit sought release, and was able to exert a corrupting influence on certain regions of the Upper World, channeled through ‘pathways of stone’ that extend from the surface into the depths of the Under Reaches. This rage altered the eggs of great lizards, shaping their bodies and spirits into implements of Chak’kso’s hatred.” Confused, Xikkrisx fixed his attention on the task at hand. Thinking that perhaps the Elders could find some way to restore Oxsrrsk, he began the long and strenuous task of hauling the statue back to the domain of the Rysssrylosszkk Clan. Exhausted, and not having traveled far from the lake, Xikkrisx set the statue down inside of a small cave, and lay down to rest. He was awoken by a bone-chilling roar.
ja: Syrsszk の Xikkrisx は強力なトカゲの戦士であり、Rysssrylosszkk 一族（訳：「煮え立つ川で敵を狩る一族」）の長老たちによってこの地に派遣された。長老たちは人間の前哨部隊との戦争の準備をしており、Oxsrrsk の強力な魔法をとても必要としていた。Oxsrrsk はトカゲの神秘主義者で、Ruaskkolin 湖の方向に向かうのを見かけられたのが最後だった。Xikkrisx は石化した Oxsrrsk の体と同時に丁寧に縛られた巻物を見つけた。巻物はどうやら洞窟の地面にある小さな裂け目に落ちていたようだ。彼は巻物を開き、文章の中程の短い一節を読んだ。「彼が縛られて上の世界から放り投げられたあと、Chak'kso の激怒した精神は解放を求め、上の世界のある地域に破壊的な影響をもたらした。地表から下の領域の深部へと広がる『石の通路』を通って。この怒りは巨大なトカゲの卵に変化をもたらし、その体と精神を Chak'kso の憎悪の道具へと作り替えたのだ。」彼は混乱したが、Xikkrisx は目の前にある任務に集中した。おそらく長老たちが Oxsrrsk を元に戻す方法を見つけることができるだろうと考えながら、彫像を Rysssrylosszkk 一族の領地へ運ぶという長く骨の折れる仕事を始めた。疲れきって、湖からそれほど進んでいないところで、Xikkrisx は彫像を小さな洞窟の中に降ろし、横になって休んだ。彼は骨まで凍り付くようなうなり声を聞いて目覚めた。

note: [unit]
en: Oxsrrsk was a powerful Saurian Oracle, who had, in a raid against the rival Xraxss Clan, acquired (from the vaults of the now-dead Oracle Hesx-Rzzak) a most fascinating scroll. The scroll was entitled “Ney’yks of the Granite Gaze,” and told of a creature known as the “Chak’kso Ney’yks,” a name which, in an ancient saurian tongue, meant “Eldest Child of Chak’kso.” Chak’kso was believed to have been a powerful demigod of the Under Reaches, described as a ‘great demon of the earth’ in the Elvish Histories. According to these histories, Chak’kso had once sought to transform all life on the planet to stone; so great was his hatred for creatures of flesh. He was ultimately defeated and bound by powerful magics, but in the centuries following his banishment (to a realm far below the surface of the world) a new breed of creature began appearing in the Histories, a breed with the ability to turn any being of flesh into stone. There was a period when these Basilisks (as they came to be known) wreaked havoc on the world of the living, turning thousands to stone. One by one, and at great cost, the Basilisks were defeated. All, it would seem, but one; the Basilisk known as “The Ney’yks,” or “The Eldest Child,” in the modern tongue. Supremely convinced of his ability to locate and bind this powerful creature into his service, Oxsrrsk set out on his journey...
ja: Oxsrrsk は有能なトカゲの神官であり、ライバルの Xraxss 一族を奇襲した際、最も興味深い巻物を手に入れた（今は亡き神官 Hesx-Rzzak の金庫から）。この巻物には「花崗岩のにらみの Ney'yks」という表題がつけられており、「Chak'kso Ney'yks」として知られている生き物について書かれていた。この名前は、古代トカゲ族の言葉で、「 Chak'kso の最年長の子」という意味である。Chak'kso は下の領域にいる強力な半神半獣であったと信じられており、エルフ族の歴史には「地底の巨大な悪魔」と記載されていた。これらの歴史によれば、Chak'kso はかつて地球上のすべての生命を石に変えようとしていた。彼の生身の生き物への憎悪はすさまじかったのだ。彼は最終的には倒され、強力な魔法によって束縛されたが、それから何世紀にわたる追放（地表からはるか深い領域へ）の間に、歴史上に新たな種類の生き物が現れ始めた。どんな生身の生き物でも石に変えてしまう能力を持った種族が。バジリスク（として知られるようになった）が生きている者の世界に大損害を与え、数千もの者が石に変えられた時代があった。1 体 1 体、大きな代償を払いながら、バシリスクは倒されていった。すべて、だと思われたが、ただ 1 体、「Ney'yks」 あるいは、現代の言葉では「最年長の子」として知られていたバシリスクを除いて。彼の能力があればこの強力な生き物を見つけ、拘束し、従わせることができると確信して、Oxsrrsk は旅に出た……

note: [unit]
en: Slim of Stature, dexterous Hands
    — Seven Stones and Eleven
    Left his Foes so slim a Chance
    — Seven Stones and Eleven
    Marksman known as Dragonbane
    ’mongst the Statues here was slain
    — Seven Stones — and the Elven
    (inscribed by Gauteamus)
ja: ほっそりとした銅像、器用な手は
    ―― 7 つの石と 11 人
    彼の軍の勝ち目をほとんどなくした
    ―― 7 つの石と 11 人
    ドラゴン殺しとして知られていた射撃手は
    ここにいる銅像とともに殺された
    ―― 7 つの石と ―― 11 人
    （Gauteamus がここに記す）

note: [unit]
en: Blum Duk was renowned among his goblin clan for having tamed one of the Dire Wolves of the mountains, and he had the courage to match. His leadership and skills alone were what kept the area’s goblins alive despite human and elvish menaces. Rumor had it that his wolf had slain fifty men and a hundred Elves.
    Thus, when he heard of the awful monster that was inhabiting the area, it was only natural that he ride out alone to face it. All the other goblins expected him to slay the creature easily and drag back its carcass to feast on.
    He was in for quite a shock. As soon as he saw the Basilisk, Blum Duk cowered in fright. He tried to wheel his wolf around to run away, but it wouldn’t move. As the creature stalked towards him, he screamed his last words: Good Gog, dog, are yer legs made of stone?!
    (inscribed by Elvish Pillager)
ja: Blum Duk は彼のゴブリンのクランの間では山々のダイアウルフの一頭を 飼い馴らしたことで有名だ。また、彼は戦いにおいて勇敢だった。彼の統率力と技術によってのみ、その地のゴブリンは生き延びることができた。人間やエルフ族の脅威にもかかわらず。うわさでは、彼の狼は 50 人の人間と 100 人のエルフを殺したと言われている。
    従って、彼がこの地に恐ろしいモンスターが住んでいることを聞いたとき、彼が一人で乗り込んできてモンスターに対峙したのはとても自然なことだった。他のすべてのゴブリンは簡単にその生き物を倒し、その死骸を持ち帰って宴会を開くだろうと考えていた。
    彼は大きなショックを受けていた。バジリスクを見てすぐに、Blum Duk は恐怖で縮こまった。彼は狼を振り返らせて逃げようとしたが、狼は動かなかった。モンスターが彼に向かってきたとき、彼は最後の言葉を叫んだ。「有能な犬の神よ、おまえの足は石でできているのか？！？」
    （エルフの略奪者がここに記す）

note: [unit]
en: Rah Ihn Mar, Champion of the Burning Hills, made his way to the Ruaskkolin Lake region in pursuit of the Elvish Hero Terowydlithrol, known among Elves as ‘The Dragonbane’. It was said that Terowydlithrol had killed a Dragon of Fire that threatened an Elvish village, and initiated a ‘counterattack’ in which some 37 Drakes, camping in a nearby ravine and believed to be in allegiance with the Dragon, were slaughtered. Knowing that these Drakes were innocent, Rah Ihn Mar came to Ruaskkolin Lake to hunt down and slay Terowydlithrol, who had been seen entering the region but a day ago. Burning for vengeance, Rah Ihn Mar began the hunt.....
ja: 燃える丘のチャンピオン、Rah Ihn Mar は、エルフの英雄 Terowydlithrol を追って Ruaskkolin 湖の領域へと向かった。Terowydlithrol はエルフ族の間では「ドラゴン殺し」として知られていた。Terowydlithrol はエルフ族の村を脅かしていた炎のドラゴンを殺したと言われている。そして、付近の峡谷で野営していた、ドラゴンと同盟していると信じられていたドレークの「反撃」を引き起こし、その戦いの中でおよそ 37 体のドレークが虐殺されたと言われている。これらのドレークが無罪であったと知っていたので、Rah Ihn Mar は Ruaskkolin 湖へ Terowydlithrol を追いつめて殺すためにやってきた。Terowydlithrol はこの地に 1 日だけ前に入ったのを目撃されていた。復讐に燃え、Rah Ihn Mar は捜索を始めた……

note: [unit]
en: He had lived there for ages upon ages, in the depths of the water, preying upon the various fish and frogs and merfolk that entered his domain. It was his lake, no other’s, and though it was not large, he was its master. Then, the Basilisk came, and looked into the Serpent’s eyes. And the Serpent had not died, but it was no longer alive. Thus the new lord of the lake had arrived.
    (inscribed by Turin)
ja: 彼はとても長い間そこに住んでいた。深い水の中に。彼はそこで、彼の縄張りに入ってきたさまざまな魚や蛙、そして海の種族を補食していた。それは彼の湖であり、他の者のものではなかった。湖は大きくはなかったが、彼はそこを征服していた。そこに、バジリスクがあらわれ、サーペントの目を覗き込んだ。サーペントは死ななかったが、生き延びることはできなかった。こうして湖の新たな王が あらわれたのだ。
    （Turin がここに記す）

note: [unit]
en: A brave hero of Wesnoth’s Golden Age, this great rider and commander of men came to this evil place while on a raid against the orcs. Caught unaware by the foul creatures, many of his fellows were killed, but he fought valiantly, slaying many a foe. But alas! The foul Basilisk turned him to stone even as he slew the last orc. Now all that is left is a stark reminder of his once great bearing and strength.
    (inscribed by Fynmiir)
ja: Wesnoth の黄金時代の勇敢なヒーローであった、人間の指揮官であるこの偉大な騎手は、オーク族に急襲を仕掛けるためにこの邪悪な地にやってきた。汚れた生物にいつの間にか捕らえられ、彼の仲間の多くが殺された。しかし彼は果敢に戦い、敵の多くを倒した。しかしなんということか！ 汚れたバジリスクが彼を石に変えてしまった。彼が最後のオークを倒したというのに。こうしてかつて彼が非常に強かったことの固い証として残されているだけである。
    （Fynmiir がここに記す）

note: [unit]
en: Bramwythl the Wose was always considered a slow, taciturn fellow, even by other Woses. More than any other Wose, he enjoyed simply standing alone in the sun, arms upraised, admiring the beauty of the empty sky. Once, even, he confided in a fellow that his greatest wish was to be able to bask forever in the sun’s glory.
    However, not long after, the local wose community heard of the approach of a horrible monster, powerful enough to easily destroy the few woses that lived in the area. They quickly moved off (quickly for Woses, anyway), but Bramwythl was left behind — in their haste, no one had remembered to find him and tell him of the danger.
    He was taken quite unawares by the Basilisk, and turned to stone before he even recognized the beast. His petrified form still stands there today, warmed by the sun’s rays, under an open sky. His greatest wish has been granted.
    (inscribed by Elvish Pillager)
ja: Bramwythl はいつも、のろまで無口なやつだと思われていた。他のウーズからでさえも。他のウーズとは違い、彼は一人で太陽の下でただ立っていることを好んでいた。腕を高く上げ、雲ひとつない空の美しさをたたえながら。かつて、彼は一人の仲間に偉大な願望を打ち明けた。それは永遠に太陽の栄光の中で日光を浴びていたいというものだった。
    しかしながら、それからしばらくして、土地のウーズの群衆が恐ろしいモンスターが近づいてきていることを聞いた。そのモンスターはその地に住んでいた何体かのウーズを簡単に倒してしまうほどの強さだった。彼らは急いでそこを立ち去ったが（とにかく、ウーズにしては急いで）、Bramwythl はあとに残された。彼らはあまりに急いでいたので、彼を見つけて危険を知らせる者は誰もいなかったのだ。
    彼はほとんど気がつかないうちにバジリスクに捕らえられ、その獣に気づく前に石に変えられてしまった。彼の石化した姿はここに今も立っていて、太陽の光で暖められている。雲ひとつない空の下で。彼の偉大な願望はかなったのだ。
    （エルフの略奪者がここに記す）

note: [unit]
en: General Talael Ryndoc came to this place to fight a duel with the Grand Marshal Aethec Corryn, but the two men never found one another.
ja: Talael Tyndoc 将軍は大元帥 Aethec Corryn と決闘するためにこの地へやってきたが、二人は互いに会うことはなかった。

note: [unit]
en: The last words spoken by Grand Marshal Aethec Corryn: “Talael Ryndoc! I am through searching for you! I shall make my way back to Haldric’s Hall, and inform the court that you were too much of a coward to attend our duel! Your disgrace shall be more agonizing than the death I’d have given you!”
    
    Perhaps he should not have shouted quite so loudly....
ja: 大元帥 Aethec Corryn の最期の言葉: 「Talael Ryndoc！ 私はおまえをずっと探している！ 私は Haldric の大広間へ戻り、おまえが決闘に来ることもできないひどい臆病者だと宮廷に知らせることにしよう！ おまえの不名誉は、私がおまえに与えたであろう死よりもおまえを苦しめることになるだろう！」
    
    おそらく彼はこんなに大声で叫ぶべきではなかったのだろう……

note: [unit]
en: This brave warrior, known as Rilhon among the Naga, heard tell of a fabulous treasure that had been lost in these watery caves— a spear whose head was said to have been fashioned from the tooth of Chak’kso Ney’yks, an Elder Basilisk slain long ago by the Elvish hero, Eloralduil. According to the legend, the weapon rested somewhere on the bottom of this very lake (Ruaskkolin Lake, named for a well-known Sea Serpent who made it his home). Having prepared himself for battle with the Serpent, Rilhon met with two rather large surprises. The first was the petrified form of Ruaskkolin the Serpent. The second was the very-much-alive Chak’kso Ney’yks, who was, oddly enough, in possession of all of his teeth.
    (inscribed by Paterson)
ja: この勇敢な戦士は、Naga の間では Rilhon として知られている。驚くほどの財宝がこの湿った洞窟で失われたと言われている。その財宝というのは、その先端が Chak'kso Ney'yksの 歯で作られたと言われている槍だ。それはエルフのヒーロー、Eloralduil に殺されたバジリスクの長老である。伝説によれば、その武器はまさにこの湖（Ruaskkolin 湖。ここを本拠地にしていた有名なシーサーパントの名前からとられた）の底のどこかにあると言われている。彼がサーペントとの 戦いの準備をしていたとき、Rilhon に 2 つのより大きな驚くべきことが起こった。ひとつはサーペント Ruaskkolin が石化していたことだった。もうひとつはまさに生きている Chak'kso Ney'yks であり、とても奇妙なことに、彼のすべての歯はそろっていたのだ。
    （Paterson がここに記す）

note: [unit]
en: Through waves and rocky channels
    blue and white
    she pulled and pushed the tides
    and taught the fishes how to speak to planets
    silver green
    with magic
    running from her spirit into skins of kelp and shells of snails
    a twisting of her tail and hands
    she sent her songs to run on pin-tipped legs about the sands
    and now
    and now the strangest pause
    for years and years
    she hasn’t moved her eyes
    
    (inscribed by MJQ)
ja: 波と岩だらけの水路を通り抜け
    青色と白色
    彼女は潮流を引き、押した
    そして魚たちにどのようにして惑星と話をするのかを教えた
    銀色と緑色
    魔法を使い
    彼女の精神から昆布の皮やカタツムリの殻へと走り
    彼女の尾と手はねじれ
    彼女は砂浜に足の先をつけ、歌を届け続けた
    そしていま
    そしていまもっとも奇妙な停止を続けている
    何世紀もの間
    彼女は目を動かすことはない
    
    （MJQ がここに記す）

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Cynsaun_Battlefield
en: 2p — Cynsaun Battlefield
ja: 2p — Cynsaun の戦場

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Cynsaun_Battlefield
en: Cynsaun Province was named for Warrior-Queen Cynsaun the First, who drove the necromancers from these lands in 961 YW.
ja: Cynsaun 県は 961 YW にネクロマンサーをこの土地から追い出した戦士の女王 Cynsaun I 世から名づけられた。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Dark_Forecast
en: 2p — Dark Forecast (Survival)
ja: 2p — 暗黒の前兆（サバイバル）

note: [multiplayer]: id=multiplayer_2p_Dark_Forecast
en: Dark Forecast is a survival scenario for solitaire or two-player team-based play against randomly-spawned AI units. Victory is achieved by surviving and defeating all enemy waves. During the course of play, the terrain will change based on random weather effects.
    
    Note: You need to use the default map settings for the scenario to work right.
ja: 暗黒の前兆は一人用、あるいは 2 プレイヤーのチームプレイで、ランダムに発生する AI ユニットと戦うサバイバルシナリオである。すべての敵の波から生き残り、退けることで勝利を得ることができる。ゲームプレイの過程で、ランダムの気候の効果により地形が変化していくだろう。
    
    注意: シナリオが正しく動作するようマップの初期設定を使用する必要があります。

note: [message]: speaker=narrator
en: The screams and pleas for mercy are finally silenced, as you remove your blood soaked blade from the last of the rebels. There will be no more resistance from the local scum. Your reign has finally earned stability.
ja: 最後の反逆者から血のしたたる剣を抜くと、叫び声と慈悲を求める嘆願はついに静かになった。この地方のくずどもからはもう抵抗する者はいないだろう。あなたの治世はようやく安定したのだ。

note: [message]
en: The last and most powerful of these creatures are almost upon us. I feel that if we can finish them off in time, we shall be victorious.
ja: 最後の最も強力な生き物たちがまさに我々に襲いかかろうとしている。彼らを時間内に倒すことができれば、勝利することができるだろう。

note: [case]
en: Heavy Snowfall
ja: 豪雪

note: [case]
en: Snowfall
ja: 雪

note: [case]
en: Heavy Rains
ja: 大雨

note: [case]
en: Drought
ja: 干ばつ

note: [else]
en: Clear Weather
ja: 晴天

note: [side]
en: teamname^Revolt
ja: 暴徒

note: [side]
en: teamname^Human
ja: 人間軍

note: [then]
en: Death of your leader
ja: チームリーダーの死。

note: [else]
en: Death of both of your team’s leaders
ja: どちらかのチームリーダーの死。

note: [objective]: condition=win
en: Survive and defeat all enemy waves
ja: すべての敵の攻撃から生き残り、敵を退けろ。

note: [message]: speaker=narrator
en: Dark Forecast — a random survival scenario
ja: 暗黒の前兆 - ランダムのサバイバルシナリオ

note: [message]
en: The inhabitants are rumored to be a strange alliance of man and beast, and our claim is not going to be unopposed. We must be prepared for the surprises of this land.
ja: 住んでいるのは人間と獣による奇妙な同盟軍だという噂で、我々の要求に反対しないわけはないだろう。この地では奇襲を受ける覚悟をしておかなければならない。

note: [message]
en: Then let us discover what lies in waiting and teach them not to oppose our claim.
ja: それでは何が待ち受けているのかを調べ、我々の要求に反対しないよう悟らせよう。

note: [message]: speaker=unit
en: Ugh! How can this be? Defeated by mere barbarians! My gods have forsaken me...
ja: うわ！ これはどういうことだ？ 単なる野蛮人どもに敗れるとは！ 私は神に見捨てられた……

note: [message]: speaker=second_unit
en: Cheers of your enemy are the last thing you hear as you slip into death...their joy fills your last moments with pure hate.
ja: あなたが死に行くとき、最後に敵の歓声が聞こえた……あなたの最後の瞬間は彼らの喜びと純粋な憎しみで満たされた。

note: [message]
en: The enemy cheers as a dark mist rises from the land, engulfing you. As ghostly wisps drain away your will, you realize that your time in this land is over.
ja: 大地から暗い霧が立ち上り、あなたを飲み込むと、敵が歓声を上げた。ぼんやりとした群れがあなたの精神力を消耗させると、あなたはこの地におけるあなたの時間が終わったことに気がついた。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Den_of_Onis
en: 2p — Den of Onis
ja: 2p — 鬼の巣窟

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Den_of_Onis
en: This most unusual of caves was once known as the Chamber of Laughing Devils, and was the inner citadel of the Kah Ruuk Oni. The Kah Ruuk were a wicked and cunning race of man-eating demons, who terrorized the people of the Eastern Lands for nearly four hundred years, before vanishing from Irdya without a trace. Since that time, many factions have vied for dominion over the Den of Onis, hoping to unlock the strange and mysterious magics of its creators.
ja: この最も異常な洞窟はかつて笑う悪魔の部屋として知られており、Kah Ruuk 鬼族の内部拠点であった。Kah Ruuk は邪悪で狡猾な人食い悪魔の種族で、Irdya に跡形も無く消されるまで、400 年近く東側の土地の人々を脅かしてきた。以来、その創造者の奇怪で神秘的な魔法の開錠を望んで、多くの党派が「鬼の巣窟」の支配権を競ってきた。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Fallenstar_Lake
en: 2p — Fallenstar Lake
ja: 2p — 流星湖

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Fallenstar_Lake
en: Long ago, a great star fell from the heavens, leaving its mark on this coniferous region.
ja: その昔天から落ちた巨大な星が、この針葉樹地帯に痕跡を残した。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hamlets
en: 2p — Hamlets
ja: 2p — 小集落

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hamlets
en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield. Designed by Doc Paterson.
ja: 戦争が、平和な地域の農村を巧妙に区画された戦地へと変えてしまう。(Doc Patersonによるデザイン)

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hornshark_Island
en: 2p — Hornshark Island
ja: 2p — ネコザメ島

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Howling_Ghost_Badlands
en: 2p — Howling Ghost Badlands
ja: 2p — 幽霊の泣きわめく悪しき土地

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Howling_Ghost_Badlands
en: Little remains of this once wealthy mining colony, now a haven for raiders and thieves.
ja: かつて豊かな鉱山街であった面影もなく、今では略奪者と盗賊の避難所だ。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sablestone_Delta
en: 2p — Sablestone Delta
ja: 2p — セーブルストーンの三角州

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sablestone_Delta
en: Two armies collide on this disjointed coastal landscape of hidden caves and jagged rivers.
ja: 2 つの軍隊が、この隔たれた隠された洞窟とぎざぎざの川の沿岸地形の上で衝突する。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Silverhead_Crossing
en: 2p — Silverhead Crossing
ja: 2p — シルバーヘッドの十字路

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Silverhead_Crossing
en: Players must traverse all manner of terrain in pursuit of victory on this multi-fronted duel map.
ja: プレイヤーは、この多面の決闘マップにおける勝利を求めて、全ての種類の地形を通過していかなければならない。

note: [trait]: id=remove_hp
en: statue
ja: 像

note: [trait]: id=remove_hp
en: This is a sculpture made of stone.
ja: これは石で作られた彫像だ。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sullas_Ruins
en: 2p — Sulla’s Ruins
ja: 2p — Sulla の廃墟

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Sullas_Ruins
en: Flooded by the seas and battered by the winter elements, only ruins, water and ice now remain in the shadow of this once mighty empire.
ja: 海に飲まれ冬の力にいためつけられ、今ではただ廃墟と海と氷のみがかつての大帝国の面影に残っている。

note: [side]
en: Statue of Sulla
ja: Sulla の像

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Sulla the Great, also known as Sulla the Just, Sulla the Tyrant, Empress of the Sinking Tower, Lady of the Walking Glacier, Sulla the Incinerator, Sulla the Proud and Sulla the Righteous.
ja: 偉大なる Sulla に似せた石像である。彼女は公正なる Sulla、暴君なる Sulla、沈みゆく塔の女帝、歩く氷河のような女性、焼却の Sulla、高慢なる Sulla、そして正義の Sulla としても知られている。

note: [side]
en: Statue of Lhun-dup
ja: Lhun-dup の像

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Lhun-dup, Servant of Sulla.
ja: Sulla の家来、Lhun-dup に似せた石像である。

note: [side]
en: Statue of Ri-nzen
ja: Ri-nzen の像

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Ri-nzen, Servant of Sulla.
ja: Sulla の家来、Ri-nzen に似せた石像である。

note: [side]
en: Statue of Ten-zin
ja: Ten-zin の像

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Ten-zin, Servant of Sulla.
ja: Sulla の家来、Ten-zin に似せた石像である。

note: [side]
en: Statue of Lo-bsang
ja: Lo-bsang の像

note: [unit]
en: A stone-carved likeness of Lo-bsang, Servant of Sulla.
ja: Sulla の家来、Lo-bsang に似せた石像である。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Freelands
en: 2p — The Freelands
ja: 2p — フリーランド

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Freelands
en: The Freelands, also known to the people of the far east as The Land of No Kings, lie in between the Wilderlands and the Kingdom of Carorath, separating a land of absolute law from a land of absolute savagery. The people of the Freelands have been battling would-be conquerors of their land for hundreds of years, repelling great beasts from their western borders, and Carorathian Imperialists from their eastern borders.
ja: 極東の人々には王無しの地としても知られるフリーランドは、ワイルダーランドと  Carorath の王国の間に位置しており、完全な法の土地と完全な蛮行の土地に分かれている。フリーランドの人々はその土地の征服を狙う者たちと何百年も戦っており、西側の国境から来る強力な獣と、東側の国境から来る Carorath の帝国主義者を退けてきた。

note: [side]
en: Statue
ja: 像

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Weldyn_Channel
en: 2p — Weldyn Channel
ja: 2p — Weldyn の水路

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Weldyn_Channel
en: This vital supply route has played a key role in many of Wesnoth’s greatest battles.
ja: この不可欠な供給路は Wesnoth 最大級の戦いの多くで重要な役割を演じてきた。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh
en: 3p — Alirok Marsh
ja: 3p — Alirok の沼地

note: [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Hamlets [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Morituri [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Underworld [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Mokena_Prairie [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Morituri [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Mars
en:  Recommended setting of 2 gold per village.
ja:  村あたり 2 ゴールドの設定を推奨。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Alirok_Marsh
en: Three players come head to head on this water-cut battlefield.
ja: この水で分けられた戦場で 3 人のプレイヤーが顔を突き合わせる。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii
en: 3p — Island of the Horatii
ja: 3p — Horatii の島

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Island_of_the_Horatii
en: Controlling the central island is often the key to victory in this 21x21hex 3 player free for all map.
ja: 中央の島を統制することが、この 21x21 ヘクスの 3 人プレイ用フリーマップでの勝利の鍵となる。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_3p_Morituri
en: Only one faction will emerge victorious from this tightly bordered three-player map.
ja: このはっきりと境界づけられた 3 人プレイ用マップの中で、ただ一つの党派のみが勝利をつかむことができる。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province
en: 4p — Blue Water Province
ja: 4p — 碧海地方

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Blue_Water_Province
en: Historians write that Bluewater Province has been destroyed and rebuilt some twenty times. Now, as armies once again converge on the rocky streams and snowcapped mountains of this small province, its villagers hardly seem to take notice.
ja: 歴史家によれば、碧海地方では二十何回も破壊と再建が繰り返されてきたと言われる。今、この小さな地方の岩がちな流れと雪の積もった山において再び軍隊が結集しているが、村人達は気づいていないようだ。

note: [side]
en: teamname^Team 1
ja: チーム 1

note: [side]
en: teamname^Team 2
ja: チーム 2

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle
en: 4p — Castle Hopping Isle
ja: 4p — 島越えの城

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Castle_Hopping_Isle
en: Hop from castle to castle while fighting over a central isle.
ja: 中央の島で戦っている間は城から城へと動き回れ。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clash
en: 4p — Clash
ja: 4p — 衝突

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Clash
en: Small map for 2 vs. 2.
ja: 2 対 2 のための小さなマップ。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Hamlets
en: 4p — Hamlets
ja: 4p — 小集落

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Hamlets
en: Warfare transforms the simple farms and villages of a peaceful region into a subtly parceled battlefield.
ja: 戦争が、平和な地域の農村を巧妙に区画された戦地へと変えてしまう。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Isars_Cross
en: 4p — Isar’s Cross
ja: 4p — Isar の十字

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Isars_Cross
en: A very small 2 vs. 2 map. Close quarters fighting means the successful rotation of units and planning of moves is important. Teams set for players 1&4 vs. 2&3 (northeast vs. southwest). Designed for 75 starting gold, 20 villages.
ja: とても小さな 2 対 2 のマップ。非常に接近した戦いになるため、うまくユニットを交代させ、移動の計画を立てることが重要になる。チームはプレイヤー 1 と 4 対 2 と 3 （北東 対 南西）に設定されている。所持金 75 ゴールドでプレイするようにデザインされており、20 の村がある。

note: [side]
en: teamname^Southwest
ja: 南西軍

note: [side]
en: teamname^Northeast
ja: 北東軍

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill
en: 4p — King of the Hill
ja: 4p — 丘の王

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en:  Recommended setting of 2 gold per village and 150 starting gold.
ja:  150 ゴールドでの開始と村あたり 2 ゴールドの設定を推奨。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_King_of_the_Hill
en: Controlling the area around the central keep is very lucrative in this 36X36 4 player FFA map. Works fine 2 vs. 2 as well. There are 36 villages.
ja: 中央の主塔の周辺を統制することが、この 36x36 の 4 人プレイ用フリーマップでは非常に有益となる。2 対 2 でも同様に楽しめる。36 の村がある。

note: [side]
en: teamname^Southeast
ja: 南東軍

note: [side]
en: teamname^Northwest
ja: 北西軍

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Loris_River
en: 4p — Loris River
ja: 4p — Loris 川

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Loris_River
en: A 25x25 2 vs. 2 map centered around a river with keeps in opposite corners. Designed for players 1&4 vs. 2&3. There are 28 villages.
ja: 25x25 の 2 対 2 のマップで中央に川があり、反対側の角に主塔がある。1 と 4 対 2 と 3 でプレイするようデザインされている。28 個の村がある。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Morituri
en: Who will emerge from the confines of this perilous battlefield?
ja: この危険な戦場の境界から誰が抜け出せるだろう？

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en: 4p — Paths of Daggers
ja: 4p — 敵意の通り道

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en:  Recommended setting of 2 gold per village, 28 villages.
ja:  村あたり 2 ゴールドの設定を推奨。28 の村がある。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Paths_of_Daggers
en: A 35X27 2 vs. 2 map with 5 separate paths of engagement. Balanced to be played east vs. west (1&4 vs. 2&3), but works well with any teams or FFA.
ja: 35x27 で 2 対 2 のマップ。交戦には 5 つの別々の通り道がある。東軍 対 西軍（1 と 4 対 2 と 3）でプレイするように調整されているが、どんなチーム戦でもフリーでも楽しめる。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruins_of_Terra-Dwelve
en: 4p — Ruins of Terra-Dwelve
ja: 4p — 地に棲まうものの遺跡

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Ruins_of_Terra-Dwelve
en: Battle over the legendary treasures of the ancient ruins of Terra-Dwelve. Large multi-fronted 2vs2 set in a vast underground complex.
ja: 地に棲まうものの古代遺跡の伝説的な秘宝を巡って戦う。広大な地底の建築物での広い多面的な 2 対 2。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en: 4p — Siege Castles
ja: 4p — 城壁包囲

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Siege_Castles
en: 36X36 4 player map where 4 mighty castles face off at the convergence of two rivers. Works well as 2 vs. 2 or FFA. There are approximately 45 villages.
ja: 36x36 の 4 プレイヤー用マップ。4 つの巨大な城が 2 つの川の合流点で向かい合っている。2 対 2 あるいはフリー対戦に使うとよい。およそ 45 の村がある。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Underworld
en: 4p — Underworld
ja: 4p — 地下世界

note: [multiplayer]: id=multiplayer_4p_Underworld
en: A fast-paced 2 vs. 2 map set deep below the surface.
ja: 地下の奥底のペースが速い 2 対 2 のマップ。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Xanthe_Chaos
en: 4p — Xanthe Chaos
ja: 4p — 混沌のガンシ

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Xanthe_Chaos
en: A 24X28 2 vs. 2 map with auxiliary keeps, and a large messy battle in the center common.
ja: 24x28、2 対 2 用のマップ。予備の主塔があり、中央部の広場で大きく厄介な戦いが起こる。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Auction-X
en: 5p — Auction-X
ja: 5p — オークション-X

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Auction-X
en: 4 players surround a central keep, play vs the AI survival style, or as a FFA or 4 vs. 1. The center player will need more gold in a 4 vs. 1 or FFA, and the best way to determine how much is an auction, LOWEST bid wins. It is a very small map so 75 gold is recommended for the other players.
ja: 4 人のプレイヤーが中央の主塔を取り囲んでいる。対 AI のサバイバル形式か、フリー対戦、あるいは 4 対 1 で楽しめる。中央のプレイヤーは 4 対 1 あるいはフリー対戦の際にはより多くのゴールドが必要になるだろう。どの程度必要かを決める最善の方法はオークションだ。最も低い札を入れた人が勝ちだ。とても小さいマップなので、中央以外のプレイヤーは 75 ゴルードを推奨。

note: [side]
en: teamname^Center
ja: 中央軍

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Forest_of_Fear
en: 5p — Forest of Fear
ja: 5p — 畏敬の森

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Forest_of_Fear
en: In this mixed landscape, five armies battle for supremacy.
ja: この混じりあった地形の中、5 つの軍隊が覇権を巡って戦う。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands
en: 5p — The Wilderlands
ja: 5p — ワイルダーランド

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands
en:  Recommended setting of 1 gold per village.
ja:  村あたり 1 ゴールドの設定を推奨。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Wilderlands
en: A vast region of wild, untamed wilderness, its terrain dotted with forests, caves, rivers, and the ruins of ancient fortresses.
ja: 自然のまま手つかずの荒野の巨大な地域、その地形に森林と洞窟と川と古代の要塞の廃墟が点在する。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en: 6p — Crusaders’ Field
ja: 6p — 十字軍兵士の戦場

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Crusaders_Field
en: The rallying cries of battle can once again be heard on this time-worn field of war, where the ghosts of thousands of brave warriors float invisibly through the mountains, trees and rivers.
ja: 戦いによるときの声が再びこの使い古された戦場に聞こえる。ここには、何千人もの勇敢な兵士たちの幽霊が浮かんでいる。彼らは目に見えないが、山々、木々、川に存在している。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hexcake
en: 6p — Hexcake
ja: 6p — ヘクスケーキ

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Hexcake
en: 2 vs. 2 or 3 vs. 3 team game.
ja: 2 対 2、あるいは、3 対 3 のチーム戦。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_6p_Team_Survival
en: 6p — Team Survival
ja: 6p — チームサバイバル

note: [multiplayer]: id=multiplayer_6p_Team_Survival
en: Scenario where the objective is to survive for as long as possible.
ja: このシナリオの目的はできるだけ長く生き残ることである。

note: [side]
en: Attacker
ja: 攻撃側

note: [side]
en: Defender
ja: 防御側

note: [objective]: condition=win
en: Survive all enemy attacks
ja: すべての敵の攻撃を乗り切れ。

note: [objective]: condition=lose
en: Death of your team leaders
ja: チームリーダーの死。

note: [note]
en: Hint: Learning the enemy spawn points and types helps a lot.
ja: ヒント: 敵の発生地点とタイプを学ぶことが非常に助けになる。

note: [label]
en: Turn 2: Loyalists
ja: ターン 2: 忠誠軍

note: [label]
en: Turn 5: Knalgans
ja: ターン 5: ナルガン同盟

note: [label]
en: Turn 8: Rebels
ja: ターン 8: 反乱軍

note: [label]
en: Turn 11: Northerners
ja: ターン 11: 北方部族

note: [label]
en: Turn 14: Drakes
ja: ターン 14: ドレーク

note: [label]
en: Turn 17: Undead
ja: ターン17: アンデッド

note: [label]
en: Tower of Doom
ja: 破滅の塔

note: [message]: speaker=narrator
en: Faery
ja: 妖精

note: [message]: speaker=narrator
en: Congratulations for surviving the map that so many people claim is impossible. Frankly, I haven’t got a clue as to how you did it, so send me the replay by mail to: roze@roze.mine.nu. Thank You!
ja: おめでとうございます。多くの人々に不可能だと言われたこのマップに生き残ることができました。率直に言って、あなたがどのようにして生き残ったのか、その手がかりをつかんでいません。ですから、メールでリプレイデータを送ってください。roze@roze.mine.nu まで。ありがとう！

note: [message]: speaker=narrator
en: Death
ja: 死

note: [message]: speaker=narrator
en: You have lost this game, but fear not. You can always try again. And again. And again. *Muahahaha*
ja: あなたはゲームに敗れましたが、心配することはありません。いつでも再挑戦することができます。何度でも。また何度でも。 ムハハハハハ

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Manzivan_Traps
en: 6p — The Manzivan Traps
ja: 6p — Manzivan の罠

note: [multiplayer]: id=multiplayer_The_Manzivan_Traps
en: A 40X20 3 vs. 3 map. The Manzivan Traps are widely known as a difficult and confusing area of terrain where it is easy to end up out of position or over extended. Teams set for players 145 vs. 236 (east vs west). Designed for 100 starting gold, has 33 villages.
ja: 40x20 の 3 対 3 のマップ。Manzivan の罠は地形が難しく紛らわしい領域として広く知られている。このため、すぐに適所を外れてしまったり陣形が広がりすぎてしまう。チームは 145 対 236 （東軍 対 西軍） に設定されている。開始時 100 ゴールドにデザインされており、33 の村がある。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Waterloo_Sunset
en: 6p — Waterloo Sunset
ja: 6p — ワーテルローの日没

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Waterloo_Sunset
en: A 40X30 3 vs. 3 map. Flexible coordination of your alliance is required to avoid being outnumbered. Teams set for players 145 vs. 236 (north vs. south), but having players 146 or 136 as a team is also interesting. Designed for 150 starting gold, has 44 villages.
ja: 40x30 で 3 対 3 のマップ。数で圧倒されないようにするため、同盟軍との柔軟な調整が要求される。チームはプレイヤー 145 対 236 （北軍 対 南軍）に設定されているが、プレイヤー 146 対 136 でもおもしろい。所持金 150 ゴールドにデザインされており、44 の村がある。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Mokena_Prairie
en: 8p — Mokena Prairie
ja: 8p — Mokena 草原

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Mokena_Prairie
en: Inspired from Morituri, this 8 player map creates an epic battle scene that requires two teams to coordinate on both offense and defense.
ja: Morituri からヒントを得て、この 8 プレイヤーのマップは 2 つのチームが攻撃においても防御においても協力する必要のある壮大な戦闘シーンを作り出す。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_8p_Morituri
en: Teamwork and tactics are key to victory in this unusual battlefield, where eight armies fight to the finish.
ja: チームワークと戦略が、8 つの軍隊が最後まで戦うこの異常な戦場における勝利の鍵となる。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Merkwuerdigliebe
en: 9p — Merkwuerdigliebe
ja: 9p — 奇妙な愛情

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Merkwuerdigliebe
en: A very small 3 vs. 3 vs. 3 map. A 60sec timer is recommended due to the large number of players. The teams are players 159 vs. 267 vs. 348 (north vs. southeast vs. southwest). There are very few villages per player, so 3 gold per villages is recommended.
ja: とても小さな 3 対 3 対 3 のマップ。プレイヤーが多いため、60 秒のタイマーを推奨。チームはプレイヤー 159 対 267 対 348 （北 対 南東 対 南西）となる。プレイヤーあたりの村の数が非常に少ないので、村ひとつあたりの収入を 3 ゴールドにすることを推奨。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map [scenario]: id=multiplayer_Random_Map
en: Random map
ja: ランダムマップ

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map
en: Randomly generated map. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
ja: ランダムに作成されたマップ。注意：ランダムマップはバランスが悪いことがよくありますが、時間をかけて良いものができるまで作り直してもよいでしょう。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Desert [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Desert
en: Random map (Desert)
ja: ランダムマップ（砂漠）

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Desert
en: A random map with sand as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
ja: 主要な地形が砂のランダムマップ。注意：ランダムマップはバランスが悪いことがよくありますが、時間をかけて良いものができるまで作り直してもよいでしょう。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh
en: Random map (Marsh)
ja: ランダムマップ（沼地）

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Marsh
en: A random map with swamp as the primary terrain. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
ja: 主要な地形が沼地のランダムマップ。注意：ランダムマップはバランスが悪いことがよくありますが、時間をかけて良いものができるまで作り直してもよいでしょう。

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Winter [scenario]: id=multiplayer_Random_Map_Winter
en: Random map (Winter)
ja: ランダムマップ（冬）

note: [multiplayer]: id=multiplayer_Random_Map_Winter
en: A random map set in the break between spring and winter, mainly with snowy terrains. Note: random maps are often unbalanced, but if you have time, you can regenerate them until you get a good one.
ja: 冬から春の移りかわりの設定で、主要な地形は雪が積もっているランダムマップ。注意：ランダムマップはバランスが悪いことがよくありますが、時間をかけて良いものができるまで作り直してもよいでしょう。

note: [multiplayer]: id=wesbench_ai
en: Wesnoth Benchmark: AI
ja: Wesnoth ベンチマーク: AI

note: [multiplayer]: id=wesbench_ai
en: A wesnoth benchmark, use --nogui --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_ai --exit-at-end.
ja: Wesnoth のベンチマークです。以下のオプションを使用します。--nogui --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_ai --exit-at-end

note: [multiplayer]: id=wesbench_scroll
en: Wesnoth Benchmark: Scrolling
ja: Wesnoth ベンチマーク: スクロール

note: [multiplayer]: id=wesbench_scroll
en: A wesnoth benchmark, use --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_scroll --exit-at-end.
ja: Wesnoth のベンチマークです。以下のオプションを使用します。--no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_scroll --exit-at-end

note: [multiplayer]: id=wesbench_shroud_walk
en: Wesnoth Benchmark: Walking through Shroud
ja: Wesnoth ベンチマーク: 幕の中の移動

note: [multiplayer]: id=wesbench_shroud_walk
en: A wesnoth benchmark, use --no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_shroud_walk --exit-at-end.
ja: Wesnoth のベンチマークです。以下のオプションを使用します。--no-delay --multiplayer --scenario=wesbench_shroud_walk --exit-at-end
